Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
RipCity
QUOTE
Τον εαυτό τους εκτός εθνικής ομάδας για τα προκριμάτικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου έθεσαν με προσωπική τους δήλωση οι διεθνείς παίκτες του Ολυμπιακού:

Αναλυτικά τα όσα υποστηρίζουν:

"Από την παιδική μας ηλικία, είμαστε πάντοτε παρόντες στο κάλεσμα των Εθνικών μας Ομάδων, παραμένοντας για ολόκληρες εβδομάδες μακριά από τις οικογένειές μας, χωρίς να υπολογίσουμε την κόπωση ή τον κίνδυνο κάποιου τραυματισμού. Στην πραγματικότητα, έχουμε αντιμετωπίσει αρκετούς τραυματισμούς και έχουμε αγωνιστεί με αυτούς, όποτε και εάν μας ζητήθηκε. Τούτο, είναι γνωστό ότι το πράττουμε με περίσσια αγάπη, σεβασμό και αυταπάρνηση, γι’ αυτόν, άλλωστε, τον λόγο, ουδέποτε διαμαρτυρηθήκαμε ή λιγοψυχήσαμε.

Ωστόσο, ενόψει των αλλαγών που επήλθαν στο παγκόσμιο αγωνιστικό καλεντάρι, είμαστε στη δυσάρεστη θέση να ανακοινώσουμε σε όλους ότι αποφασίσαμε να μη συμμετάσχουμε στις αποστολές των Εθνικών μας Ομάδων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.

Όπως γίνεται εύλογα αντιληπτό, κατά τη δεδομένη χρονική στιγμή, είναι πραγματικά αδύνατον και άκρως αντιεπαγγελματικό να απουσιάσουμε από τις ιδιαίτερα σημαντικές αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας μας στην Euroleague, την ίδια στιγμή, μάλιστα, που οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ήδη χάσει το μεγαλύτερο μέρος της καλοκαιρινής προετοιμασίας, λόγω των αγωνιστικών υποχρεώσεων που είχαμε για το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2017.

Ευελπιστούμε, σύντομα, η κατάσταση να εξομαλυνθεί, ώστε να είμαστε σε θέση να ενισχύσουμε και πάλι από κοντά τις προσπάθειες των Εθνικών μας Ομάδων.

Με τιμή,


Εκτός εθνικής οι διεθνείς του Ολυμπιακού
jazz thrilos
QUOTE (back2back @ Nov 13 2017, 12:56 ) *
Τελικά οι δηλώσεις ήταν απάντηση στην σπόντα του Γιαννάκη



http://www.sport24.gr/Columns/haris-stavro...ia.4934909.html


Δεν το χάφτω με την καμία!

Πρόκειται απλά για την άποψη του δημοσιογράφου. Έτσι τα συνέθεσε στο μυαλό του έτσι τα έγραψε. Επειδή εγώ τα συνθέτω αλλιώς συνεχίζω να πιστεύω οτι ο Σφαιρόπουλος ζητά την συναίνεση του κοινού του Ολυμπιακού στο μοναδικό μοντέλο που ο ίδιος πιστεύει οτι μπορεί να υποστηρίξει. Σημαίνει αυτό οτι ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να παίξει πιο επιθετικά; Δεν ξέρω, πιθανότατα να μπορεί και να το πράξει. Το θέμα είναι οτι ο κόουτς μάλλον δεν είναι σίγουρος και γι' αυτό κάνει αυτές τις δηλώσεις.
basket72
QUOTE (RipCity @ Nov 13 2017, 17:12 ) *
Σε μερικούς αν δεν αρέσει να μιλάμε για μεταγραφές στο τόπικ των μεταγραφών τότε ας μην μπαίνουν και χαλιούνται. Αν δε τους αρέσει η κριτική (δίκαιη ή άδικη) να μην μπαίνουν στο φόρουμ να διαβάζουν επίσης. Έτσι είναι αυτά, όσο και να ξέρουν μερικοί δύο πράγματα παραπάνω κατά βάση καφενειακές κουβέντες γίνονται εδώ. Αν είμασταν ειδήμονες θα προπονούσαμε εμείς. Ναι οκ υπερβολές ακούγονται, αλλά από την άλλη ελευθερία λόγου έχουμε και απογοήτευση επίσης.


Για αυτό κι μίλησα για μια ικανή μερίδα οπαδών που αρέσκονται στην καφενειακή "κριτική"(σε εισαγωγικά γιατί κριτική και καφενείο δεν πάνε μαζί)και στην οποία μερίδα προφανώς και δεν σε βάζω μέσα Ripcity όπως και άλλους συμφορουμίτες που κι ας μην συμφωνώ με την κριτική τους, τους σέβομαι για τον τρόπο γραφής και για αυτό που βγάζουν προς τα έξω.
Ελευθερία λόγου και όλα τα συναφή, μαζί σου αλλά το λες κι εσύ ο ίδιος. Υπερβολή. Άρα κι άδικο για αυτήν την ομάδα που έχει καταφέρει με τον τρόπο της πολλά πράγματα. Ας περιμένουμε λίγο. Ούτε εγώ είμαι πολύ αισιόδοξος (από την μέρα που τραυματίστηκε ο Τιλί έχω τους προβληματισμούς μου)αλλά με αυτήν την ομάδα νομίζω ότι θα ήταν άτοπο να μην της δώσω χρόνο. Πέρσι άκουγε τα εξ αμάξης ο Σφαιρό κι ορισμένοι παίκτες που εκεί που έπρεπε πήγαν πολύ καλά κατ΄εμέ. Αυτό θα έπρεπε να μας κάνει πιο φειδωλούς νομίζω.

Και στις μεταγραφές που λες επίσης μαζί σου... αλλά εκεί έχουμε ξεκάθαρο δέιγμα γραφής όπου μπορούμε πια άφοβα να πούμε ότι μάλλον για χειρότερο παίκτη θα πρόκειται.

Ειρήνη υμίν σε γενικές γραμμές κι η ανακατωσούρα δεν νομίζω ότι συνάδει με την ομάδα αυτή. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Μέσα Νοέμβρη.
RipCity
QUOTE (basket72 @ Nov 13 2017, 17:49 ) *
Για αυτό κι μίλησα για μια ικανή μερίδα οπαδών που αρέσκονται στην καφενειακή "κριτική"(σε εισαγωγικά γιατί κριτική και καφενείο δεν πάνε μαζί)και στην οποία μερίδα προφανώς και δεν σε βάζω μέσα Ripcity όπως και άλλους συμφορουμίτες που κι ας μην συμφωνώ με την κριτική τους, τους σέβομαι για τον τρόπο γραφής και για αυτό που βγάζουν προς τα έξω.
Ελευθερία λόγου και όλα τα συναφή, μαζί σου αλλά το λες κι εσύ ο ίδιος. Υπερβολή. Άρα κι άδικο για αυτήν την ομάδα που έχει καταφέρει με τον τρόπο της πολλά πράγματα. Ας περιμένουμε λίγο. Ούτε εγώ είμαι πολύ αισιόδοξος (από την μέρα που τραυματίστηκε ο Τιλί έχω τους προβληματισμούς μου)αλλά με αυτήν την ομάδα νομίζω ότι θα ήταν άτοπο να μην της δώσω χρόνο. Πέρσι άκουγε τα εξ αμάξης ο Σφαιρό κι ορισμένοι παίκτες που εκεί που έπρεπε πήγαν πολύ καλά κατ΄εμέ. Αυτό θα έπρεπε να μας κάνει πιο φειδωλούς νομίζω.

Και στις μεταγραφές που λες επίσης μαζί σου... αλλά εκεί έχουμε ξεκάθαρο δέιγμα γραφής όπου μπορούμε πια άφοβα να πούμε ότι μάλλον για χειρότερο παίκτη θα πρόκειται.

Ειρήνη υμίν σε γενικές γραμμές κι η ανακατωσούρα δεν νομίζω ότι συνάδει με την ομάδα αυτή. Όχι ακόμα τουλάχιστον. Μέσα Νοέμβρη.


Ξέρεις τι συμβαίνει όμως με το θέμα υπομονής? Μπορεί να ξεκινήσουμε σερι νικών και να λες μετά ορίστε η υπομονή που έπρεπε να δείξετε, να νικάει η ομάδα. Το θέμα μου προσωπικά όμως είναι άλλο. Δεν μπορώ άλλο αυτό το μπάσκετ, δεν είναι μόνο η νίκη το θέμα. Και μετά το ματς με τον Άρη ήμουν τρομερά απογοητευμένος. Δε με νοιάζει πια να μου λέτε είναι πετυχημένος ο Σφαιρόπουλος γιατί εσείς δεν ξέρετε τι θέλω εγώ ή μπορεί να σας αρκεί απλά η νίκη (δεν ξέρω για σένα, παράδειγμα φέρνω). Ε εμένα αυτό δεν μου είναι επιτυχία πια. Το τελευταίο δεκαήμερο σιχάθηκα την ομάδα έτσι όπως έπαιξε και αν συνεχίσουμε έτσι θα κράζω κι ας πάρουμε και το πρωτάθλημα (γιατί με τέτοιο μπάσκετ και 36χρονο Σπανούλη Euroleague δεν παίρνεις).

Η ομάδα αυτή πέτυχε τόσα και μπράβο της, αλλά θέλω να δω και κάτι διαφορετικό πια. Μπούχτησα. Κι η Ατλέτικο Μαδρίτης στην μπάλα είναι ομάδα που χει τρυπήσει το ταβάνι της, αλλά ματς της πλέον δεν μπορώ να δω. Είναι εμετός. Ε νομίζω ότι και τα παιχνίδια του μπασκετικού Ολυμπιακού θα καταντήσω να τα βλέπω μόνο επειδή υποστηρίζω την ομάδα από μικρό παιδί και όχι επειδή μ' αρέσει αυτό που βλέπω. Αν το γυρίσει ο Σφαιρόπουλος μπράβο του, πρώτος μάγκας. Αλλά δε βλέπω πως.
basket72
QUOTE (RipCity @ Nov 13 2017, 18:54 ) *
Δε με νοιάζει πια να μου λέτε είναι πετυχημένος ο Σφαιρόπουλος γιατί εσείς δεν ξέρετε τι θέλω εγώ ή μπορεί να σας αρκεί απλά η νίκη (δεν ξέρω για σένα, παράδειγμα φέρνω). Ε εμένα αυτό δεν μου είναι επιτυχία πια. Το τελευταίο δεκαήμερο σιχάθηκα την ομάδα έτσι όπως έπαιξε και αν συνεχίσουμε έτσι θα κράζω κι ας πάρουμε και το πρωτάθλημα (γιατί με τέτοιο μπάσκετ και 36χρονο Σπανούλη Euroleague δεν παίρνεις).


Επίσης συμφωνώ ότι το παν δεν είναι οι νίκες αλλά και το μπάσκετ που βλέπουμε. (που εγώ τον τελευταίο καιρό δεν έχω δει κανένα παιχνίδι γιατί είμαι πολύ μακριά με πολύ διαφορετικό ωράριο δυστυχώς...). Το αποδίδω στο κοκομπλόκο που έχει η ομάδα η οποία φέτος προσάθησε να κινηθεί σε αχαρτογράφητα νερά. Ας πούμε ότι ήταν τίμιο που το επέλεξε (αν και ήταν πια προφανές ότι κάτι έπρεπε να αλλάξει μετά την μαγιάτικη καθίζηση αλλά και το μπλόκάρισμα μας όταν δεν τραβούσαν Σπαν- Πρι). Ο τρόπος ίσως να μην ήταν εν τέλει ο σωστός..
Όπως και να έχει, Ρόμπερτς, Στρέλνιεξ Τόμπσον πρέπει να ταιστούν από Μίλου και Πρι τώρα που δεν έχει Σπανούλη μέσα. Με τα ποσταρίσματα των 2 ψηλών μας εννοώ.Αφού τύπο που να φτάνει στη ρακέτα με drive δεν πολυ-έχουμε.
Μάλλον είμαι εκτός τόπικ- ζητώ συγνώμη.

Hip
QUOTE (RipCity @ Nov 13 2017, 18:54 ) *
Ξέρεις τι συμβαίνει όμως με το θέμα υπομονής? Μπορεί να ξεκινήσουμε σερι νικών και να λες μετά ορίστε η υπομονή που έπρεπε να δείξετε, να νικάει η ομάδα. Το θέμα μου προσωπικά όμως είναι άλλο. Δεν μπορώ άλλο αυτό το μπάσκετ, δεν είναι μόνο η νίκη το θέμα. Και μετά το ματς με τον Άρη ήμουν τρομερά απογοητευμένος. Δε με νοιάζει πια να μου λέτε είναι πετυχημένος ο Σφαιρόπουλος γιατί εσείς δεν ξέρετε τι θέλω εγώ ή μπορεί να σας αρκεί απλά η νίκη (δεν ξέρω για σένα, παράδειγμα φέρνω). Ε εμένα αυτό δεν μου είναι επιτυχία πια. Το τελευταίο δεκαήμερο σιχάθηκα την ομάδα έτσι όπως έπαιξε και αν συνεχίσουμε έτσι θα κράζω κι ας πάρουμε και το πρωτάθλημα (γιατί με τέτοιο μπάσκετ και 36χρονο Σπανούλη Euroleague δεν παίρνεις).

Η ομάδα αυτή πέτυχε τόσα και μπράβο της, αλλά θέλω να δω και κάτι διαφορετικό πια. Μπούχτησα. Κι η Ατλέτικο Μαδρίτης στην μπάλα είναι ομάδα που χει τρυπήσει το ταβάνι της, αλλά ματς της πλέον δεν μπορώ να δω. Είναι εμετός. Ε νομίζω ότι και τα παιχνίδια του μπασκετικού Ολυμπιακού θα καταντήσω να τα βλέπω μόνο επειδή υποστηρίζω την ομάδα από μικρό παιδί και όχι επειδή μ' αρέσει αυτό που βλέπω. Αν το γυρίσει ο Σφαιρόπουλος μπράβο του, πρώτος μάγκας. Αλλά δε βλέπω πως.

θα δεχοσουν σαν φιλαθλος του Ολυμπιακου η ομαδα σου να παιζει ελκυστικοτερο μπασκετ , αλλα να μην παιρνει τιτλους; Προσωπικα θα το δεχομουν, αλλα εκτιμω πως οι οπαδοι του Ολυμπακου ειναι λιγο (που ειναι πολυ,αλλα τεσπα) καλομαθημενοι και δεν θα το ανεχοντουσαν, οποτε ειναι δωρο αδωρο. Απο την στιγμη που οι φιλαθλοι με καποιο τροπο καθοριζουν την πολιτικη της ομαδας, υπαρχει σαφες θεμα. Δεν νομιιζω πχ ο Μπαρτζωκας να εφυγε επειδη επαιζε οπως ο Σφαιροπουλος, μαλλον επειδη εχανε απο τον Παναθηναικο εφυγε. Και περισσοτερες ιδεες ειχε επιθετικα σε σχεση με τον συντηριτιικο Σφαιροπουλο και μαλλον παιχνιδι σαν τον τελικο με την Ρεαλ, δυσκολα θα ξαναδεις με Σφαιροπουλο προπονητη.Δεν ειναι θελω να πω θεμα μιας επαγελματικης ομαδας αν σ αρεσει εσενα ή εμενα το ειδος του μπασκετ που παιζει, αλλα να ικανοποιει τους πελατες της. Και οι πελατες του ολυμπιακου θελουν τιτλους και να κερδιζουν τον Παναθηναικο. Το ιδιο εχουν παθει και οι αντιπαλοι πρασινοι τα τελευταια χρονια, γι αυτο δυσκολευονται να ξαναχτισουν την ομαδα τους. Τον προεδρο του, που κατα την γνωμη μου αντιπροσωπευει τον μεσο ορο των πρασινων οπαδων τον νοιαζει να κερδιζει τον Ολυμπιακο. Γι αυτο στηνει ομαδες γι αυτο τον στοχο και στην Ευρωπη υποφερει.

Ωχ ειμαι οφ τοπικ, ας μεταφερθω smiley.gif
RipCity
QUOTE (Hip @ Nov 13 2017, 18:19 ) *
θα δεχοσουν σαν φιλαθλος του Ολυμπιακου η ομαδα σου να παιζει ελκυστικοτερο μπασκετ , αλλα να μην παιρνει τιτλους; Προσωπικα θα το δεχομουν, αλλα εκτιμω πως οι οπαδοι του Ολυμπακου ειναι λιγο (που ειναι πολυ,αλλα τεσπα) καλομαθημενοι και δεν θα το ανεχοντουσαν, οποτε ειναι δωρο αδωρο. Απο την στιγμη που οι φιλαθλοι με καποιο τροπο καθοριζουν την πολιτικη της ομαδας, υπαρχει σαφες θεμα. Δεν νομιιζω πχ ο Μπαρτζωκας να εφυγε επειδη επαιζε οπως ο Σφαιροπουλος, μαλλον επειδη εχανε απο τον Παναθηναικο εφυγε. Και περισσοτερες ιδεες ειχε επιθετικα σε σχεση με τον συντηριτιικο Σφαιροπουλο και μαλλον παιχνιδι σαν τον τελικο με την Ρεαλ, δυσκολα θα ξαναδεις με Σφαιροπουλο προπονητη.Δεν ειναι θελω να πω θεμα μιας επαγελματικης ομαδας αν σ αρεσει εσενα ή εμενα το ειδος του μπασκετ που παιζει, αλλα να ικανοποιει τους πελατες της. Και οι πελατες του ολυμπιακου θελουν τιτλους και να κερδιζουν τον Παναθηναικο. Το ιδιο εχουν παθει και οι αντιπαλοι πρασινοι τα τελευταια χρονια, γι αυτο δυσκολευονται να ξαναχτισουν την ομαδα τους. Τον προεδρο του, που κατα την γνωμη μου αντιπροσωπευει τον μεσο ορο των πρασινων οπαδων τον νοιαζει να κερδιζει τον Ολυμπιακο. Γι αυτο στηνει ομαδες γι αυτο τον στοχο και στην Ευρωπη υποφερει.

Ωχ ειμαι οφ τοπικ, ας μεταφερθω smiley.gif



Όχι δε λέω πως θα μ'άρεσε να μην παίρνω τίτλους ποτέ, αλλά το μπάσκετ έχει αλλάξει. Δεν υπάρχουν αυτά τα defense, defense μόνο και με αυτή του τη δήλωσε με εξόργισε. Θέλει ταλέντο, θέλει ιδέες. Η απογοήτευσή μου είναι δέκα φορές μεγαλύτερη επειδή μιλούσαμε για αλλαγή πλεύσης το καλοκαίρι και έχει παρουσιαστεί μια ομάδα χειρότερη επιθετικά και πιο άσουτη από ποτέ! Και ξέρω ότι θα βελτιωθεί η κατάσταση με Σπανούλη, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετό κι αν θα έρθει με διαφορετικό τρόπο ή με το πατροπαράδοτο πικ εν ρολ μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
jazz thrilos
QUOTE (Hip @ Nov 13 2017, 19:19 ) *
θα δεχοσουν σαν φιλαθλος του Ολυμπιακου η ομαδα σου να παιζει ελκυστικοτερο μπασκετ , αλλα να μην παιρνει τιτλους; Προσωπικα θα το δεχομουν, αλλα εκτιμω πως οι οπαδοι του Ολυμπακου ειναι λιγο (που ειναι πολυ,αλλα τεσπα) καλομαθημενοι και δεν θα το ανεχοντουσαν, οποτε ειναι δωρο αδωρο. Απο την στιγμη που οι φιλαθλοι με καποιο τροπο καθοριζουν την πολιτικη της ομαδας, υπαρχει σαφες θεμα. Δεν νομιιζω πχ ο Μπαρτζωκας να εφυγε επειδη επαιζε οπως ο Σφαιροπουλος, μαλλον επειδη εχανε απο τον Παναθηναικο εφυγε. Και περισσοτερες ιδεες ειχε επιθετικα σε σχεση με τον συντηριτιικο Σφαιροπουλο και μαλλον παιχνιδι σαν τον τελικο με την Ρεαλ, δυσκολα θα ξαναδεις με Σφαιροπουλο προπονητη.Δεν ειναι θελω να πω θεμα μιας επαγελματικης ομαδας αν σ αρεσει εσενα ή εμενα το ειδος του μπασκετ που παιζει, αλλα να ικανοποιει τους πελατες της. Και οι πελατες του ολυμπιακου θελουν τιτλους και να κερδιζουν τον Παναθηναικο. Το ιδιο εχουν παθει και οι αντιπαλοι πρασινοι τα τελευταια χρονια, γι αυτο δυσκολευονται να ξαναχτισουν την ομαδα τους. Τον προεδρο του, που κατα την γνωμη μου αντιπροσωπευει τον μεσο ορο των πρασινων οπαδων τον νοιαζει να κερδιζει τον Ολυμπιακο. Γι αυτο στηνει ομαδες γι αυτο τον στοχο και στην Ευρωπη υποφερει.

Ωχ ειμαι οφ τοπικ, ας μεταφερθω smiley.gif


Βλέπω οτι το σφαιροπουλικής έμπνευσης δίλημμα έχει αρχίσει να απασχολεί ήδη την δημόσια συζήτηση. Θέλουμε δεν θέλουμε σε αυτό θα κληθούμε να απαντήσουμε ως φίλαθλοι. Ποιά σπόντα για τον Γιαννάκη και ποιός εκνευρισμός με τον δημοσιογράφο, στον κόσμο στόχευε η ρήση περί 50 πόντων. Προς το παρόν, και για να μην απαντήσω απλοϊκά οτι και ελκυστικό μπάσκετ θέλουμε και τίτλους, η αναμονή νομίζω είναι η καλύτερη στάση. Θα δούμε πως θα εξελιχθούν τα επόμενα παιχνίδια μας.

Πάντως σχετικά με το "καλομαθημένοι", και αν δεν αφορά κυρίως τους ποδοσφαιρόφιλους φίλους του Ολυμπιακού, να σε πληροφορήσω οτι δεν αρχίσαμε να παρακολουθούμε Ολυμπιακό και μπάσκετ το 2012 μετά την Κωνσταντινούπολη. Και στην προ Κόκκαλη εποχή Ολυμπιακοί ήμασταν και στην 8η θέση του 2004 πάλι Ολυμπιακοί ήμασταν με τις ίδιες δόσεις γκρίνιας και δίψας. Και μόνο καλομαθημένος δεν ήταν αυτός ο κόσμος.
benchwarmer
Κι εγώ πιστεύω ότι η δήθεν σπόντα προς τον Γιαννάκη(!!) είναι εύρημα κατόπιν εορτής. Είναι σαφές τι εννοούσε ο κόουτς και θα κριθεί για αυτό. Και προφανώς δεν εννοώ να κριθεί με την έννοια του συνεδρίου στο πάρκινγκ, μπασκετικά μιλάω. Γιατί άσχετα με το θέαμα, στα τελευταία ματς η ομάδα δεν κερδίζει κιόλας και πράγματι αυτό είναι το σημαντικό.

Όσο για το "είμαστε μέσα και στους 3 στόχους" πράγματι, αλλά πώς αλήθεια γίνεται να είσαι έξω πχ από τον στόχο του πρωταθλήματος? Είμαστε μέσα ναι, αλλά έχουμε μία ήττα που πιθανόν να μας έχει στερήσει το πλεονέκτημα. Στην Ευρωλίγκα στόχος είναι (φαντάζομαι) η τετράδα και όχι η οχτάδα ώστε να έχουμε το πλεονέκτημα, οπότε και εκεί πόσο μέσα είμαστε και πόσο έξω?

Όλα αυτά είναι δευτερεύοντα βέβαια, το πρωτεύον είναι να υπάρχει καλό κλίμα, όσο τετριμμένο και να ακούγεται. Και επειδή πιστεύω ότι υπάρχει, και υπάρχουν και τα αντανακλαστικά της μεγάλης ομάδας, έχω την αίσθηση ότι στην Πόλη θα εκπλαγούμε ευχάριστα. Σε διαφορετική περίπτωση ναι θα αρχίσω να ανησυχώ κι εγώ και να σκέφτομαι ποιες τυχόν αλλαγές θα κάνουν τα πράγματα καλύτερα.

Και ένας άλλος εξίσου σημαντικός παράγοντας για όλα αυτά είναι η κατάσταση του Σπανούλη. Εδώ και 40(?) μέρες ακούμε ότι "πιθανόν να παίξει στο επόμενο ματς". Τόσο έξω το ιατρικό τιμ αποκλείεται να πέφτει (ό,τι και αν έχουν δει τα μάτια μας και από αυτό), οπότε δυστυχώς φοβάμαι ότι η κατάσταση δεν είναι καλή. Μακάρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση γρήγορα και να μην μπλέκει περισσότερο την ομάδα.
Hip
QUOTE (jazz thrilos @ Nov 13 2017, 20:46 ) *
Βλέπω οτι το σφαιροπουλικής έμπνευσης δίλημμα έχει αρχίσει να απασχολεί ήδη την δημόσια συζήτηση. Θέλουμε δεν θέλουμε σε αυτό θα κληθούμε να απαντήσουμε ως φίλαθλοι. Ποιά σπόντα για τον Γιαννάκη και ποιός εκνευρισμός με τον δημοσιογράφο, στον κόσμο στόχευε η ρήση περί 50 πόντων. Προς το παρόν, και για να μην απαντήσω απλοϊκά οτι και ελκυστικό μπάσκετ θέλουμε και τίτλους, η αναμονή νομίζω είναι η καλύτερη στάση. Θα δούμε πως θα εξελιχθούν τα επόμενα παιχνίδια μας.

Πάντως σχετικά με το "καλομαθημένοι", και αν δεν αφορά κυρίως τους ποδοσφαιρόφιλους φίλους του Ολυμπιακού, να σε πληροφορήσω οτι δεν αρχίσαμε να παρακολουθούμε Ολυμπιακό και μπάσκετ το 2012 μετά την Κωνσταντινούπολη. Και στην προ Κόκκαλη εποχή Ολυμπιακοί ήμασταν και στην 8η θέση του 2004 πάλι Ολυμπιακοί ήμασταν με τις ίδιες δόσεις γκρίνιας και δίψας. Και μόνο καλομαθημένος δεν ήταν αυτός ο κόσμος.

Δεν αναφερομαι στους μπασκετικους, που πρεπει να δεχθεις πως δεν ειναι η πλεοιοψηφια. Εχουν γινει περισσοτεροι τα τελευταια 5 χρονια μεν, αλλα δεν ειναι αντιστοιχοι της ποιοτητας της ομαδας σας. Ειδικα αμα το συγκρινεις με τα ποδοσφαιρικα χαλια. Αν ημουν Ολυμπιακος δεν θα ασχολιομουν με το ποδοσφαιρικο τμημα, οταν υπαρχει το μπασκετικο που εχει πρωταγωνιστικο ρολο στην Ευρωπη. Αλλα τελος παντων, αυτο εχει να κανει με την γνωστη "κοντρα¨" μεταξυ μπασκετ ποδοσφαιρου. εδω δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος, παιρνω πλευρα υπερ του μπασκετ. Θελω να πιστευω πως οι μπασκετικοι δεν ειναι αυτοι που εδιωξαν τον Μπαρτζωκα, ουτε αυτοι που ζητησαν τον Τομιτς για προπονητη. Αυτοι ειναι οι πελατες που γεμιζουν το γηπεδο, μονο στα παιχνιδια με Παναθηναικο και εχουν κοστισει στην ομαδα τοσες οικονομικες και αγωνιστικες ποινες.
back2back
QUOTE(benchwarmer @ Nov 13 2017, 21:24 ) *
Κι εγώ πιστεύω ότι η δήθεν σπόντα προς τον Γιαννάκη(!!) είναι εύρημα κατόπιν εορτής. Είναι σαφές τι εννοούσε ο κόουτς και θα κριθεί για αυτό. Και προφανώς δεν εννοώ να κριθεί με την έννοια του συνεδρίου στο πάρκινγκ, μπασκετικά μιλάω. Γιατί άσχετα με το θέαμα, στα τελευταία ματς η ομάδα δεν κερδίζει κιόλας και πράγματι αυτό είναι το σημαντικό.

Και ένας άλλος εξίσου σημαντικός παράγοντας για όλα αυτά είναι η κατάσταση του Σπανούλη. Εδώ και 40(?) μέρες ακούμε ότι "πιθανόν να παίξει στο επόμενο ματς". Τόσο έξω το ιατρικό τιμ αποκλείεται να πέφτει (ό,τι και αν έχουν δει τα μάτια μας και από αυτό), οπότε δυστυχώς φοβάμαι ότι η κατάσταση δεν είναι καλή. Μακάρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση γρήγορα και να μην μπλέκει περισσότερο την ομάδα.


Δεν νομίζω ότι πήγαινε στον κόσμο, αν δεν πήγαινε στον Γιαννάκη τότε αναφερόταν στο πρωτοσέλιδο του "γaβροu" και επειδή ο "gαvρος" δεν είναι "Φως" κάποιοι φρόντισαν να το μαζέψουν. Τεσπα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Τώρα για Σπανούλη δεν πρόκειται να παίξει αν δεν προπονηθεί πρώτα με την ομάδα, ακόμα ατομικό κάνει.
rankin
QUOTE(benchwarmer @ Nov 13 2017, 21:24 ) *
έχω την αίσθηση ότι στην Πόλη θα εκπλαγούμε ευχάριστα. Σε διαφορετική περίπτωση ναι θα αρχίσω να ανησυχώ κι εγώ και να σκέφτομαι ποιες τυχόν αλλαγές θα κάνουν τα πράγματα καλύτερα.


Με την αίσθηση θα μείνεις....
Εχω βέβαια την άποψη οτι ο Ολυμπιακός, λογικά, θα παρουσιαστεί βελτιωμένος απέναντι στη Φενερ, αλλά αυτο στηρίζεται περισσότερο στο συναίσθημα και στη σκέψη οτι δεν μπορεί να συνεχίσουν να έχουν τέτοια χάλια.

Αυτό βέβαια απέχει απο το να κάνουν διπλό.
Μια βελτίωση ομως θα αρκεί για να έχουμε απο κάπου να πιαστούμε και κάτι να περιμένουμε

QUOTE(Hip @ Nov 13 2017, 21:27 ) *
Δεν αναφερομαι στους μπασκετικους, που πρεπει να δεχθεις πως δεν ειναι η πλεοιοψηφια. Εχουν γινει περισσοτεροι τα τελευταια 5 χρονια μεν, αλλα δεν ειναι αντιστοιχοι της ποιοτητας της ομαδας σας. Ειδικα αμα το συγκρινεις με τα ποδοσφαιρικα χαλια. Αν ημουν Ολυμπιακος δεν θα ασχολιομουν με το ποδοσφαιρικο τμημα, οταν υπαρχει το μπασκετικο που εχει πρωταγωνιστικο ρολο στην Ευρωπη. Αλλα τελος παντων, αυτο εχει να κανει με την γνωστη "κοντρα¨" μεταξυ μπασκετ ποδοσφαιρου. εδω δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος, παιρνω πλευρα υπερ του μπασκετ. Θελω να πιστευω πως οι μπασκετικοι δεν ειναι αυτοι που εδιωξαν τον Μπαρτζωκα, ουτε αυτοι που ζητησαν τον Τομιτς για προπονητη. Αυτοι ειναι οι πελατες που γεμιζουν το γηπεδο, μονο στα παιχνιδια με Παναθηναικο και εχουν κοστισει στην ομαδα τοσες οικονομικες και αγωνιστικες ποινες.


Εγω δηλώνω μπασκετικός, και παρακολουθώ ποδόσφαιρο μονο στα ντερμπι και στην ευρώπη (και πάλι, οχι ολα) . Κάτι σαν αυτό που κάνουν οι αντιστοιχοι "ποδοσφαιρικοί" με το μπασκετ, (μονο που εγώ δεν εκφέρω και άποψη για τα ποδοσφαιρικά, ούτε τραμπουκίζω προπονητες και παίχτες. )

Ειδικά πάντως για τον Μπαρτζώκα (και εξαιρώντας απο την κουβέντα τον τρόπο με τον οποίο μεθοδεύτηκε η παραίτηση του, ο οποίος ηταν ντροπιαστικός, τόσο για τον σύλλογο όσο και για τον άνθρωπο αυτό) δεν μπορώ να πω οτι διαφωνούσα με την απόλυση/παραίτηση του, για λόγους που ειχαν αναλυθεί εκείνη την εποχή.
Ενδεικτικά αναφέρω, τις "προβληματικές" σχέσεις του με τον Σπανούλη, την αδυναμία να ελέγξει τα αισθήματα του στο πάγκο κλπ..
Πολύ ικανός προπονητής σε θέματα που αφορούν το recruiting και το στήσιμο της ομάδας, αλλά με θεματάκια στη διαχείριση των αποδυτηρίων και στη διαχείριση κρίσεων.

Αυτό δε το "Μιλαν Τομιτς οεοεοε" που φώναξαν κάποιοι, ηταν ξεκαρδιστικό αν το δει κανείς με μπασκετικά κριτήρια.
Πάλι καλά που δε θέλουν το Γιατζόγλου για προπονητή...
Βασικά, απορώ που δεν τον έχουν ζητήσει ακόμα, if you know what i mean.
rankin
Παρατηρώ επίσης τα advanced stats της ομάδας μετά απο 6 αγώνες στην ευρωλίγκα

Ο πιο efficient παιχτης μας ειναι ο Μιλουτίνοφ.
Ακολουθούν οι Παπαπέτρου - Στρέλνιεκς - Πρίντεζης (με τη σειρά που τους δίνω)
Χειρότερος, ο Ρομπερτς (καμία έκπληξη εδώ)
τον ακολουθεί ο Μάντζαρης ....

Ο μοναδικός πάντως με θετικό πρόσημο προσφοράς, δηλαδή βάζει περισσότερους απο οσους τρώει, ειναι ο Μιλουτίνοφ
Καλή εικόνα έχει και ο Τολιόπουλος, αλλά δεν τον μετράω γιατι παίζει ελάχιστα και σε καθαρά garbage time

Επίσης, ο Στρέλνιεκς ειναι ο καλύτερος επιθετικός μας και ο χειρότερος αμυντικός μας, ταυτόχρονα.

Ο Ρομπερτς ειναι το ακριβώς αντίθετο: ο χειρότερος επιθετικός μας και ο καλύτερος αμυντικός μας (!) Ειναι ομως τοσο χαμηλή η επιθετική του προσφορά που επισκιάζει την καλή εικόνα του στην άμυνα.
Δευτερος χειρότερος επιθετικός ο Μαντζαρης, ο οποίος ειναι και ο δεύτερος χειρότερος αμυντικός....

Αυτό το τελευταίο σηκώνει κουβέντα.
Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν ειναι τυχαία..
Οι δυο άσσοι του ειναι σε κακή κατάσταση και το καράβι βουλιάζει μαζί τους.

Πηγή:

http://overbasket.com/rsteams.php?tab=32&a...&shteam=OLY

value basket
Λες να μεταλαχθει ο ρομπερτς σαν τον ντερμον; πλακα θα εχει, αν και δε φαινεται. Ας κανουμε λιγο ακομη υπομονη.😂😁😢
RipCity
QUOTE (rankin @ Nov 15 2017, 09:54 ) *
Παρατηρώ επίσης τα advanced stats της ομάδας μετά απο 6 αγώνες στην ευρωλίγκα

Ο πιο efficient παιχτης μας ειναι ο Μιλουτίνοφ.
Ακολουθούν οι Παπαπέτρου - Στρέλνιεκς - Πρίντεζης (με τη σειρά που τους δίνω)
Χειρότερος, ο Ρομπερτς (καμία έκπληξη εδώ)
τον ακολουθεί ο Μάντζαρης ....

Ο μοναδικός πάντως με θετικό πρόσημο προσφοράς, δηλαδή βάζει περισσότερους απο οσους τρώει, ειναι ο Μιλουτίνοφ
Καλή εικόνα έχει και ο Τολιόπουλος, αλλά δεν τον μετράω γιατι παίζει ελάχιστα και σε καθαρά garbage time

Επίσης, ο Στρέλνιεκς ειναι ο καλύτερος επιθετικός μας και ο χειρότερος αμυντικός μας, ταυτόχρονα.

Ο Ρομπερτς ειναι το ακριβώς αντίθετο: ο χειρότερος επιθετικός μας και ο καλύτερος αμυντικός μας (!) Ειναι ομως τοσο χαμηλή η επιθετική του προσφορά που επισκιάζει την καλή εικόνα του στην άμυνα.
Δευτερος χειρότερος επιθετικός ο Μαντζαρης, ο οποίος ειναι και ο δεύτερος χειρότερος αμυντικός....

Αυτό το τελευταίο σηκώνει κουβέντα.
Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν ειναι τυχαία..
Οι δυο άσσοι του ειναι σε κακή κατάσταση και το καράβι βουλιάζει μαζί τους.

Πηγή:

http://overbasket.com/rsteams.php?tab=32&a...&shteam=OLY



Το ξέρω ότι αυτό που θα πω δεν έχει λογική (ή ίσως έχει αφού μιλάμε για 52 παιχνίδια λιγότερα ως regular season), αλλά τα advanced stats τα συγκεκριμένα δε τα θεωρώ όσο αξιόπιστα τα θεωρώ για το ΝΒΑ. Είμαστε στο 4-2 και μόνο ο Milutinov έχει θετικό πρόσημο σε OFRAT-DFRAT.
stefkorner
QUOTE (value basket @ Nov 15 2017, 18:01 ) *
Λες να μεταλαχθει ο ρομπερτς σαν τον ντερμον; πλακα θα εχει, αν και δε φαινεται. Ας κανουμε λιγο ακομη υπομονη.😂😁😢


βεβαια ο Ρομπερτς ειναι στα 32 του ,με σχετικη εμπειρια και με προυπηρεσια στην ευρωλιγκα ,ενω ο αλλος ενας σκορερ που εψαχνε ρολο σ επιπεδο διοργανωσης που πρωτη φορα βρισκεται !
καλο ειναι να υπαρχει η σχετικη αισιοδοξια και διαθεση για υπομονη ,αλλα στην περιπτωση Ρομπερτς την πατησατε και δεν σωζεται η κατασταση εχω την εντυπωση ... rolleyes.gif
rankin
QUOTE(stefkorner @ Nov 15 2017, 12:23 ) *
καλο ειναι να υπαρχει η σχετικη αισιοδοξια και διαθεση για υπομονη ,αλλα στην περιπτωση Ρομπερτς την πατησατε και δεν σωζεται η κατασταση εχω την εντυπωση ... rolleyes.gif


Οταν δεν έχεις λεφτά για μπριζόλα, βαφτίζεις μπριζόλα τις φακές και ελπίζεις για το καλύτερο....

Δεν ειναι ευκολα τα πράγματα, αλλά ο Ολυμπιακός θα πορευτεί, θεωρώ μέχρι τέλους, με αυτό το ροστερ.

Αλλες εποχές, ήδη θα υπήρχε αλλαγή στα σκαριά.
Θυμάμαι οταν κάποτε ειχε πάρει ο Ολυμπιακός τον Ροντ Χίγκινς, την πήρε πρέφα νωρίς τη δουλειά και τον άλλαξε με τον Μέγα-Μπέρυ σε χρόνο Dt.

Το 09-10 στη θέση του Ουέιφερ είχε έρθει ο Σκούνι;;
Ασχετο, απλά θυμάμαι καλοκαιρινές πατάτες και προσπαθώ να θυμηθώ και τον αντικαταστάτη τους.

Ο Ρομπερτς και να φύγει, θα στα πάρει χοντρά και στη θέση του θα έρθει κάποιος πολύ φτηνότερος.
Οπότε, περισσότερο αξίζει να περιμένεις μηπως και σου βγει αυτός ή μηπως κανει έστω κάποια καλά παιχνίδια, οπως πχ με το Ρέθυμνο.

Κατά το "όσο ζω ελπίζω" θα πω οτι εξακολουθώ και πιστεύω πως ο Ρομπερτς δεν ειναι αυτός ο παίχτης που βλέπουμε ως τώρα.
Δε λέω οτι θα εξελιχθεί σε Εισι Λο, αλλά εξακολουθώ και τρέφω κάποιες ελπίδες πως θα βελτιωθεί αρκετά μέσα στη σεζόν.
airg
Διώξτε το Ρομπερτς, γιατι τολμαει και τα βαζει

Διώξτε και το Σφαιροπουλο
stefkorner
QUOTE (airg @ Nov 16 2017, 03:03 ) *
Διώξτε το Ρομπερτς, γιατι τολμαει και τα βαζει

Διώξτε και το Σφαιροπουλο



δωσε πονο smiley.gif ( κολλητος του Ντενμον o Ρομπερτς ) wink.gif
Quincy
QUOTE(airg @ Nov 15 2017, 19:03 ) *
Διώξτε το Ρομπερτς, γιατι τολμαει και τα βαζει

Διώξτε και το Σφαιροπουλο


Δεν βρίσκω τον λόγο να γίνεσαι ειρωνικός. Ούτε απαγορεύεται η κριτική, ούτε ήταν παράλογη για τον Roberts εδώ και κάτι εβδομάδες.
Zoys
Όχι άλλο ειρωνικό ποστ guys.
value basket
Σιγουρα οι ρομπερτς κ σφαιροπουλος μας αποστομωσαν σημερα. Λεγαμε ομως το πρωι οτι πρεπει να κανουμε υπομονη κ αστειευομενοι οτι ο ρομπερτς μπορει να γινει ντεμον. Και ως εκ θαυματος εγινε. Επισης οτι δεν αλλαζεις τον σφαιρο στη μεση της περιοδου ,και ποιον να φερεις; τον καλαφατακη; γενικα χρειαζεται υπομονη , η σεζον ειναι πολυ μεγαλη. Καλη συνεχεια στην ομαδα, χωρις τραυματισμους.
airg
http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...lia-tis-kolasis
Η στάθμη της γκρίνιας -αλλά και τα ασχετοσύνης- έφτασε τις τελευταίες μέρες στο απροχώρητο.

Στα αδηφάγα σόσιαλ μύδια, τα οποία εξελίσσονται σε γάγγραινα ολόκληρης της κοινωνίας, απαξιώθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες οι παίκτες, ο προπονητής και η διοίκηση που υπέγραψαν τους παραπάνω θριάμβους, αλλά και οι νεοσύλλεκτοι που ανέλαβαν να σηκώσουν στους ώμους το δυσβάσταχτο βάρος των προσδοκιών.

Έγιναν, ξαφνικά, όλοι «άσχετοι», «μυρωδιάδες», «τελειωμένοι», «ανύπαρκτοι», «παλτά». Και άλλα, πολύ χειρότερα.

Η αβελτηρία του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο οποίος δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τον εκνευρισμό του όταν βρέθηκε αντιμέτωπος με πιεστικές (αλλά όχι αδικαιολόγητες) δημοσιογραφικές ερωτήσεις έδωσε στους ουρανοκατέβατους και τους βαλτούς την αφορμή που χρειάζονταν για να ξαμολύσουν τα σκυλιά της κολάσεως.

Και όλα αυτά, γιατί; Επειδή ο Ολυμπιακός υπέπεσε στο θανάσιμο ανάρτημα να ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό, σε ένα -ή μάλλον δύο- ντέρμπι της κανονικής περιόδου.
yorgos
QUOTE(basket72 @ Nov 12 2017, 07:16 ) *
Να επαναλάβω στο σημείο αυτό ότι ο ίδιος ο Γκριν έχει δηλώσει σε ισπανικά (καταλανικά να το πω καλύτερα μιας κι η Βαλένθια είναι Καταλωνία, έτσι για να είμαστε κι λίγο επίκαιροι)

Η Βαλένθια δεν είναι Καταλωνία ρε παίδες. Άσε που μιλάνε valenciano κι αν τους πεις ότι μοιάζουν με τα καταλανικά σε δέρνουν.
lefpan
Κατά τη γνώμη μου, οι μεγαλύτερες πληγές για την ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού είναι δύο: η έλλειψη ενός καθαρά μπασκετικού γηπέδου που να είναι πραγματική έδρα, και η έλλειψη κοινού.
Δυστυχώς, οι φίλοι του μπάσκετ Ολυμπιακοί δεν ξεπερνούν τις 2.000-3.000. Γι' αυτό και τα περισσότερα παιχνίδια μας είναι με 1.500 άτομα. Όμως, αυτοί νοιάζονται, πονάνε και αγαπάνε την ομάδα.
Υπάρχουν, όμως, κι άλλοι οπαδοί μας, που θυμούνται να έλθουν στο γήπεδο μόνο στα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και με καμμιά πρωτοκλασσάτη ευρωπαϊκή. Αυτοί από μπάσκετ έχουν μαύρα μεσάνυχτα, αλλά αυτό δεν είναι κακό και ούτε και είναι το πρόβλημα αυτό. Το πρόβλημα με αυτή τη μερίδα των οπαδών είναι ότι κουβαλάνε μια "ποδοσφαιρική" νοοτροπία που μόνο κακό έχει κάνει και στην ομάδα του ποδοσφαίρου.
Είναι η νοοτροπία ότι θέλω παντού και πάντα νίκες, θέλω άμεσα αποτελέσματα, δεν περιμένω να χτιστεί η ομάδα, αν κάνει δυό-τρεις γκέλες (ή αν χάσει από ΠΑΟ) πρέπει να απολυθεί αμέσως ο προπονητής και όλα τα παλτά που μας φόρεσε κλπ κλπ.
Αυτή η νοοτροπία δεν αξίζει στην ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Αυτοί οι οπαδοί δεν αξίζουν σε αυτή την ομάδα. Όσο και να βρίζουνε, όσο και να κράζουνε, όσα και να λένε μέσα στην ασχετοσύνη τους, η ομάδα του μπάσκετ απλά δεν πρέπει να τα ακούει.
Νομίζω πως είναι χρέος όλων μας που αγαπάμε πραγματικά την ομάδα μπάσκετ να απομονώσουμε αυτά τα στοιχεία. Η κριτική που κάνουμε εδώ στην ομάδα μας (παρεϊστικου επιπέδου, γιατί δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς) ήταν πάντα και πρέπει να παραμείνει καλόπιστη και εποικοδομητική. Και δεν αναφέρομαι σε φίλους που ποστάρουν κριτικές για την ομάδα εδώ μέσα. Η σωστή κριτική ανοίγει θέματα συζήτησης για το άθλημα που μας αρέσει. Αναφέρομαι σε ένα σωρό από οπαδούς που "γράφουν" σε διάφορα άλλα sites, και το μόνο που κάνουν είναι να βγάζουν χολή για την ομάδα. Αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω, παρά μόνο μέσα από ψυχοπαθολογική προσέγγιση. Στην πραγματικότητα οι οπαδοί αυτοί νοιάζονται μόνο για το ποδόσφαιρο. Η ποδοσφαιρική ομάδα ποτέ δεν κατάφερε να φτάσει σε πραγματικά υψηλά επίπεδα. Αντίθετα η ομάδα του μπάσκετ την τελευταία δεκαετία έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Αυτό τους κάνει να δείχνουν ότι υποστηρίζουν την ομάδα του μπάσκετ και χαίρονται για τις επιτυχίες της. Όμως, στην πραγματικότητα -ίσως και ασυνείδητα- ζηλεύουν αυτή την ομάδα, αφού το "αγαπημένο τους παιδί" είναι η ποδοσφαιρική ομάδα. Γι' αυτό στην πρώτη στραβή αρχίζουν να βρίζουν και να κράζουν, εξωτερικεύοντας έτσι τον φθόνο που ίσως και ασυνείδητα νοιώθουν για την μπασκετική ομάδα. Και όλα αυτά σε συνδυασμό με την πλήρη άγνοια του μπάσκετ. Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω
basket72
QUOTE (yorgos @ Nov 15 2017, 23:38 ) *
Η Βαλένθια δεν είναι Καταλωνία ρε παίδες. Άσε που μιλάνε valenciano κι αν τους πεις ότι μοιάζουν με τα καταλανικά σε δέρνουν.
]

Καταλωνία είναι hermano. όπως είναι και οι Βαλεαρίδες νήσοι..Επίσημα όχι- είναι pais valenciano(valenciá). Έχω σχέση μακροχρόνη με τα της Cataluña και του Euskadi....βαθιά κι αποτυπωμένη πολλάκις στο χαρτί και στα οπτικοακουστικά μέσα από το 2002 κάπου. Στο δωμάτιο μου ανεμίζει μιάμιση δεκαετία και βάλε μια εστελάδα ρόχα και μια ικουρίνια.
Δεν είναι επιχείρημα compadre αυτό που λες ότι σε δέρνουν....εγώ θα μπορούσα να σου απαντήσω ότι θα γελούσανε με αυτό που λές κάπου στο barrio del carmen ή στα στέκια στην Horta. Για περισσότερα σε pm που τε λένε κι εδώ. Με εκτίμηση κάπου από τα βάθη της Ινδοκίνας.
jazz thrilos
QUOTE (lefpan @ Nov 16 2017, 00:13 ) *
Κατά τη γνώμη μου, οι μεγαλύτερες πληγές για την ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού είναι δύο: η έλλειψη ενός καθαρά μπασκετικού γηπέδου που να είναι πραγματική έδρα, και η έλλειψη κοινού.
Δυστυχώς, οι φίλοι του μπάσκετ Ολυμπιακοί δεν ξεπερνούν τις 2.000-3.000. Γι' αυτό και τα περισσότερα παιχνίδια μας είναι με 1.500 άτομα. Όμως, αυτοί νοιάζονται, πονάνε και αγαπάνε την ομάδα.
Υπάρχουν, όμως, κι άλλοι οπαδοί μας, που θυμούνται να έλθουν στο γήπεδο μόνο στα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και με καμμιά πρωτοκλασσάτη ευρωπαϊκή. Αυτοί από μπάσκετ έχουν μαύρα μεσάνυχτα, αλλά αυτό δεν είναι κακό και ούτε και είναι το πρόβλημα αυτό. Το πρόβλημα με αυτή τη μερίδα των οπαδών είναι ότι κουβαλάνε μια "ποδοσφαιρική" νοοτροπία που μόνο κακό έχει κάνει και στην ομάδα του ποδοσφαίρου.
Είναι η νοοτροπία ότι θέλω παντού και πάντα νίκες, θέλω άμεσα αποτελέσματα, δεν περιμένω να χτιστεί η ομάδα, αν κάνει δυό-τρεις γκέλες (ή αν χάσει από ΠΑΟ) πρέπει να απολυθεί αμέσως ο προπονητής και όλα τα παλτά που μας φόρεσε κλπ κλπ.
Αυτή η νοοτροπία δεν αξίζει στην ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Αυτοί οι οπαδοί δεν αξίζουν σε αυτή την ομάδα. Όσο και να βρίζουνε, όσο και να κράζουνε, όσα και να λένε μέσα στην ασχετοσύνη τους, η ομάδα του μπάσκετ απλά δεν πρέπει να τα ακούει.
Νομίζω πως είναι χρέος όλων μας που αγαπάμε πραγματικά την ομάδα μπάσκετ να απομονώσουμε αυτά τα στοιχεία. Η κριτική που κάνουμε εδώ στην ομάδα μας (παρεϊστικου επιπέδου, γιατί δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς) ήταν πάντα και πρέπει να παραμείνει καλόπιστη και εποικοδομητική. Και δεν αναφέρομαι σε φίλους που ποστάρουν κριτικές για την ομάδα εδώ μέσα. Η σωστή κριτική ανοίγει θέματα συζήτησης για το άθλημα που μας αρέσει. Αναφέρομαι σε ένα σωρό από οπαδούς που "γράφουν" σε διάφορα άλλα sites, και το μόνο που κάνουν είναι να βγάζουν χολή για την ομάδα. Αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω, παρά μόνο μέσα από ψυχοπαθολογική προσέγγιση. Στην πραγματικότητα οι οπαδοί αυτοί νοιάζονται μόνο για το ποδόσφαιρο. Η ποδοσφαιρική ομάδα ποτέ δεν κατάφερε να φτάσει σε πραγματικά υψηλά επίπεδα. Αντίθετα η ομάδα του μπάσκετ την τελευταία δεκαετία έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Αυτό τους κάνει να δείχνουν ότι υποστηρίζουν την ομάδα του μπάσκετ και χαίρονται για τις επιτυχίες της. Όμως, στην πραγματικότητα -ίσως και ασυνείδητα- ζηλεύουν αυτή την ομάδα, αφού το "αγαπημένο τους παιδί" είναι η ποδοσφαιρική ομάδα. Γι' αυτό στην πρώτη στραβή αρχίζουν να βρίζουν και να κράζουν, εξωτερικεύοντας έτσι τον φθόνο που ίσως και ασυνείδητα νοιώθουν για την μπασκετική ομάδα. Και όλα αυτά σε συνδυασμό με την πλήρη άγνοια του μπάσκετ. Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω


Εντάξει, οκ ρε παιδιά, έχει παραγίνει αυτό με του κακούς "ποδοσφαιρικούς" που θέλουν το κακό του μπάσκετ. Υποδαυλίζουμε μια κόντρα που δεν υπάρχει. Βγάινει ο καθένας και δίνει και νούμερα (!) οτι οι Ολυμπιακοί που ξέρουν μπάσκετ είναι ξέρω γω 1.478 (και προφανώς ο καθένας βάζει και τον εαυτό του μέσα) και όλοι οι υπόλοιποι είναι μυρωδιάδες, κάνουν κακό κλπ. Εντάξει αμα είναι να γίνουμε και μασόνοι και να μην επιτρέπεται να μπει κανένας στο γήπεδο αν δεν του αρέσει ας πούμε ο Μάντζαρης. Και η πλάκα είναι οτι αυτά περί "ποδοσφαιρικών" και οτι ο Ολυμπιακός δεν έχει μπασκετικό κοινό έχουν ξεκινήσει και συντηρούνται απο δημοσιογράφους που αφενός είναι οι πρώτοι κωλοτούμπες και αφετέρου τα κίνητρα τους πολλές φορές μόνο το μπασκετικό τμήμα δεν ωφελούν.

Ποτέ δεν θεώρησα οτι κάποιος φίλος εδώ μέσα, οτι και να γράφει, δεν ξέρει μπάσκετ ή οτι είναι άσχετος επειδή διαφωνεί με άλλους. Έχουμε φτάσει (και δεν είναι καινούργια ιστορία, γινόταν και γίνεται και με τον Μάντζαρη) να θεωρούμαστε ύποπτοι όσοι το τελευταίο διάστημα είχαμε μείνει έκπληκτοι με την κακή απόδοση του Ρόμπερτς και με την δυσκοιλιότητα μας στο επιθετικό παιχνίδι. Κερδίζουμε στη Φενέρ και βγαίνουν κάποιοι και είναι έτοιμοι να μας κατασπαράξουν οτι δεν ξέρουμε μπάσκετ και θέλουμε το κακό της ομάδας. Λες και αν ο Ρόμπερτς δεν πιάσει τελικά θα φταίνει οι φίλοι που τα βλέπουν όλα ρόδινα και δεν ασκούν ποτέ κριτική γιατί εμπιστεύονται το μάτι του Σφαιρό κλπ.

Εντάξει, ας είμαστε πιο ψύχραιμοι, ας βάλουμε λίγο στο συρτάρι το μπασκετόμετρο και το ολυμπιακόμετρο και ας συνεχίσουμε να ανταλλάσουμε τις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ απόψεις μας απολαμβάνοντας το άθλημα.
Conan1982
Το καλό με τον Ρόμπερτς δεν είναι μόνο τα τρίποντα που έβαλε. Γιατί ότι δεν έχει τόσο χάλια σουτ αυτός και οι υπόλοιποι όσο έδειχναν τα ποσοστά στα προηγούμενα παιχνίδια ήταν ψιλοαυτονόητο. Το καλό είναι ότι έδειξε ότι τελικά μπορεί να κάνει ακόμα drive, ντρίμπλες να μπαίνει προς τα μέσα γενικώς, να παίξει άμυνα. Να πω ότι σε ένα δυο θεαματικά που πήγε να κάνει (όχι και πολύ πετυχημένα) μου θύμισε λίγο και από ρίβερς ή θα με φάτε; smiley.gif
Δεν έδειξε βέβαια ότι μπορεί να οργανώσει αποτελεσματικά ή να δώσει κάμποσες ασίστ, ίσως το δούμε και αυτό στο μέλλον.
Ο Τόμπσον αν και κάπου χάνεται ακόμα προσπαθεί, στην άμυνα στα ριμπάουντ, παίρνει προσπάθειες, θεωρώ ότι θα βρει και αυτός το σουτ του.
Και αν έχουμε 3 παίκτες (Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς, Τόμπσον) που μπορούν να παίξουν ως γκαρντ, να αμύνονται και να σουτάρουν αποτελεσματικά ίσως είναι η χρονιά που θα δούμε τον χρόνο του Μάντζαρη να μειώνεται αρκετά με την επιστροφή του Σπανούλη.
lefpan
QUOTE (jazz thrilos @ Nov 16 2017, 09:40 ) *
Εντάξει, οκ ρε παιδιά, έχει παραγίνει αυτό με του κακούς "ποδοσφαιρικούς" που θέλουν το κακό του μπάσκετ. Υποδαυλίζουμε μια κόντρα που δεν υπάρχει. Βγάινει ο καθένας και δίνει και νούμερα (!) οτι οι Ολυμπιακοί που ξέρουν μπάσκετ είναι ξέρω γω 1.478 (και προφανώς ο καθένας βάζει και τον εαυτό του μέσα) και όλοι οι υπόλοιποι είναι μυρωδιάδες, κάνουν κακό κλπ. Εντάξει αμα είναι να γίνουμε και μασόνοι και να μην επιτρέπεται να μπει κανένας στο γήπεδο αν δεν του αρέσει ας πούμε ο Μάντζαρης. Και η πλάκα είναι οτι αυτά περί "ποδοσφαιρικών" και οτι ο Ολυμπιακός δεν έχει μπασκετικό κοινό έχουν ξεκινήσει και συντηρούνται απο δημοσιογράφους που αφενός είναι οι πρώτοι κωλοτούμπες και αφετέρου τα κίνητρα τους πολλές φορές μόνο το μπασκετικό τμήμα δεν ωφελούν.

Ποτέ δεν θεώρησα οτι κάποιος φίλος εδώ μέσα, οτι και να γράφει, δεν ξέρει μπάσκετ ή οτι είναι άσχετος επειδή διαφωνεί με άλλους. Έχουμε φτάσει (και δεν είναι καινούργια ιστορία, γινόταν και γίνεται και με τον Μάντζαρη) να θεωρούμαστε ύποπτοι όσοι το τελευταίο διάστημα είχαμε μείνει έκπληκτοι με την κακή απόδοση του Ρόμπερτς και με την δυσκοιλιότητα μας στο επιθετικό παιχνίδι. Κερδίζουμε στη Φενέρ και βγαίνουν κάποιοι και είναι έτοιμοι να μας κατασπαράξουν οτι δεν ξέρουμε μπάσκετ και θέλουμε το κακό της ομάδας. Λες και αν ο Ρόμπερτς δεν πιάσει τελικά θα φταίνει οι φίλοι που τα βλέπουν όλα ρόδινα και δεν ασκούν ποτέ κριτική γιατί εμπιστεύονται το μάτι του Σφαιρό κλπ.

Εντάξει, ας είμαστε πιο ψύχραιμοι, ας βάλουμε λίγο στο συρτάρι το μπασκετόμετρο και το ολυμπιακόμετρο και ας συνεχίσουμε να ανταλλάσουμε τις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ απόψεις μας απολαμβάνοντας το άθλημα.

1. Δεν υποδαυλίζω τίποτα, και η κοντρα (είτε το θέλουμε είτε όχι) υπάρχει και δημιουργεί προβλήματα. Γι' αυτό άλλωστε και τα συνθήματα "Τόμιτς-Τόμιτς" στο ΣΕΦ κόντρα στον ΠΑΟ. Δεν νομίζω πως θα βρισκόταν μπασκετικός οπαδός του Ολυμπιακού να φωνάξει τέτοιο σύνθημα, μέσα σ' ένα τόσο σημαντικό αγώνα. Πολύ περισσότερο δεν θα το φώναζε (νομίζω κι ελπίζω να μη κάνω λάθος) κάποιος από αυτό εδώ το φόρουμ.

2. Ποιοί είναι αυτοί που μετά τη νίκη επί της Φενέρ (μόλις χθες) βγαίνουν έτοιμοι να σας κατασπαράξουν; Και ποιούς να κατασπαράξουν; Εγώ προσωπικά δεν θέλω να κατασπαράξω κανέναν συμφουρομίτη. Ενδεχομένως, κάποιον άλλο από αυτούς τους λεβέντες που τόσο καιρό τώρα κράζουν (και δεν κριτικάρουν) τον προπονητή και κάποιους συγκεκριμένους παίκτες.

3. Εγώ ποτέ δεν είπα ότι υπάρχουν τέτοιοι σε αυτό εδώ το φόρουμ. Όμως, είναι στρουθοκαμηλισμός να μη βλέπεις τι χαμός γινόταν και γίνεται σε άλλα sites. Κραυγές του τύπου "άσφαιρε σφαιρόπουλε ξεκουμπίδια", "πάρε μαζί σου και τα παλτά που μας έφερες", "σήμερα είναι η τελευταία σου μέρα", "ψόφα" κλπ, δεν μπορείς να τα πεις μπασκετική κριτική.

4. Συμφωνώ μαζί σου, όμως, στο να συνεχίσουμε να ανταλλάσουμε διαφορετικές απόψεις ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ το άθλημα. Αυτό είναι το ζητούμενο. Να απολαμβάνουμε το άθλημα. Όμως, ρε φίλε, δεν μπορώ να το απολαύσω, όταν έχω πάνω από το κεφάλι μου ένα κάρο τσουκαλάδες.
airg
QUOTE(jazz thrilos @ Nov 16 2017, 10:40 ) *
Εντάξει, οκ ρε παιδιά, έχει παραγίνει αυτό με του κακούς "ποδοσφαιρικούς" που θέλουν το κακό του μπάσκετ. Υποδαυλίζουμε μια κόντρα που δεν υπάρχει.

Ποτέ δεν θεώρησα οτι κάποιος φίλος εδώ μέσα, οτι και να γράφει, δεν ξέρει μπάσκετ ή οτι είναι άσχετος

Εντάξει, ας είμαστε πιο ψύχραιμοι, ας βάλουμε λίγο στο συρτάρι το μπασκετόμετρο και το ολυμπιακόμετρο και ας συνεχίσουμε να ανταλλάσουμε τις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ απόψεις μας απολαμβάνοντας το άθλημα.


Σε αυτο το σημειο να διαφωνησουμε πληρως.
Ποδοσφαιρο και μπασκετ σαν νοοτροπια (Προσωπικες αποψεις) ειναι διαμετρικα αντιθετες.
Δεν μπορει καποιος να εντρυφησει και στα δυο αθληματα, αν δεν τα ενωνει η κοινη φανελλα.

Αν θυμηθουμε εποχες Κοκκαλη, για χαρη του Ποδοσφαιρου διαλυθηκε το μπασκετ και αρχισε η δυναστεια του παο.

Προσωπικα καρφι δεν μου καιγεται για το ποδοσφαιρο και δεν ξερω ουτε ποιους παιχτες εχει ο Ολυμπιακος στο ποδοσφαιρο.
Ειμαι ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΟΝΟ!!!!

Οταν ακουω ηια αμπαλους μυρωδιαδες κλπ, καταλαβαινω οτι δεν μπορω να συνυπαρχω με αυτους στο ιδιο φορουμ.

Το φορουμ ειναι κυριως ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ.

Υ.Γ. Αν κρινουν οι διαχειριστες τις αποψεις μου κακες για το φορουμ, ας μου ριξουν 5 φαουλ μαζεμενα και να με διαγραψουν. Σε αυτο το πνευμα ειναι η συμμετοχη μου.
basket72
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να θέσω μια παράμετρο που δεν την είδα να τίθεται και που είναι η εξής:
Πέρα από το αν ήταν ακόμα νωρίς για τέτοια απογοήτευση και ανάλογα αναθέματα που έπαιξαν στο φόρουμ μετά την ήττα από τον ΠΑΟ, πέρα από το ότι αν κανείς διαφωνεί με την κριτική ή την απαξίωση -επίσης παίξανε αυτές τις μέρες., κάποια ποστς που απέχουν από την κριτική- πέρα από το αν έχω εγώ δίκιο που συνιστούσα υπομονή ή κάποιος συμφορουμίτης που τα είχε βάψει μαύρα, υπάρχει κι ένα θέμα που ξεπερνά το συγκεκριμένο φόρουμ και έχει να κάνει με την ευκολία που μπορεί κανείς να παριστάνει τον ειδικό, να έχει άποψη επί παντός, να μην θεωρεί αυτονόητο να ζητήσει και καμιά συγνώμη ή έστω να παραδεχθεί τυχόν λάθος του, να μιλάει πίσω από την ασφάλεια του υπολογιστή του κρίνοντας τους πάντες και τα πάντα. Να εκτοξεύει την καφενειακή αντίληψη περί ζωής και πραγμάτων σε άλλη διάσταση από τα καφενεία της χώρας μας και να φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ αυτός.
Αυτό είναι θέμα σοβαρό που άπτεται του παρόντος κι ακόμα περισσότερο του μέλλοντος μας. Να μπορούμε να μπαίνουμε στη θέση του άλλου για λίγο. Το θεωρώ σοβαρή αρχή κι όσο και να φαίνεται κουφό να το γράφω σε ένα μπασκετικό σαϊτ πιστεύω ότι έχει θέση εδώ γιατί ακριβώς υπάρχει επίπεδο και κανόνες πάνω του μέσου όρου στην Ελλάδα όπου όλα τα σφάζουμε όλα τα μαχαιρώνουμε...πάντα ανέξοδα βέβαια rolleyes.gif
Joda
Εμενα παντως δεν μου αρεσει καθολου η ολη κατασταση με τον Σφαιροπουλο και τον Πασκουαλ.Και θα το πω και μετα απο νικη κιολας οτι εγω επιμενω να φυγει...Γιατι δεν μου αρεσει το μπασκετ που παιζουμε.
Σε αποκλειει ο Παο μες στο Σεφ περσυ στο κυπελλο..Σου παιρνει το πρωταθλημα μεσα στο Σεφ.Σε κερδιζει στο Σεφ στην πρωτη αγωνιστικη του πρωταθληματος που κατα πασα πιθανοτητα κρινει και το πλεονεκτημα εδρας.Σε νικαει και παλι μεσα στο Σεφ στην ευρωλιγκα.Δεν τα λες και λιγα αυτα...
D-Wade
QUOTE(Joda @ Nov 16 2017, 18:11 ) *
Εμενα παντως δεν μου αρεσει καθολου η ολη κατασταση με τον Σφαιροπουλο και τον Πασκουαλ.Και θα το πω και μετα απο νικη κιολας οτι εγω επιμενω να φυγει...Γιατι δεν μου αρεσει το μπασκετ που παιζουμε.
Σε αποκλειει ο Παο μες στο Σεφ περσυ στο κυπελλο..Σου παιρνει το πρωταθλημα μεσα στο Σεφ.Σε κερδιζει στο Σεφ στην πρωτη αγωνιστικη του πρωταθληματος που κατα πασα πιθανοτητα κρινει και το πλεονεκτημα εδρας.Σε νικαει και παλι μεσα στο Σεφ στην ευρωλιγκα.Δεν τα λες και λιγα αυτα...

Μέσα στη χρονιά δε φεύγει. Εκτός αν κάνει συνεχόμενες ήττες και οδηγηθούμε σε περιστατικο πάρκινγκ.

Μάλλον θα φύγει αν χάσει το πρωτάθλημα
SteveNashidis
QUOTE(Joda @ Nov 16 2017, 18:11 ) *
Εμενα παντως δεν μου αρεσει καθολου η ολη κατασταση με τον Σφαιροπουλο και τον Πασκουαλ.Και θα το πω και μετα απο νικη κιολας οτι εγω επιμενω να φυγει...Γιατι δεν μου αρεσει το μπασκετ που παιζουμε.
Σε αποκλειει ο Παο μες στο Σεφ περσυ στο κυπελλο..Σου παιρνει το πρωταθλημα μεσα στο Σεφ.Σε κερδιζει στο Σεφ στην πρωτη αγωνιστικη του πρωταθληματος που κατα πασα πιθανοτητα κρινει και το πλεονεκτημα εδρας.Σε νικαει και παλι μεσα στο Σεφ στην ευρωλιγκα.Δεν τα λες και λιγα αυτα...


H μπασκετική ζωή του Ολυμπιακού δεν είναι μόνο οι αγώνες με τον ΠΑΟ . Υπάρχουν και άλλοι αγώνες και το γνωρίζουν όλοι.

Εγω πάντως δε μπορώ να καταλάβω τον καταιγισμό άρθρων σήμερα που θέλησαν να πάρουν "εκδίκηση" υπερ του Σφαιρό και να τον "δικαιολογήσουν" για την έκρηξη του , στο ματς του πρωταθλήματος.

Είδατε εσείς να δικαιώθηκε ο Σφαιρόπουλος μετά από αυτά που είπε; Κατάφερε να νικήσει με 50 πόντους την Φενέρ; Η χθεσινή απόδοση μας ήταν η νύχτα με τη μέρα, επιθετικά, μετά από 3-4 αγώνες ;;;; Το χθεσινό ματς έδειξε ότι οι Ρομπερτς,Τομπσον,ΜακΛιν ήταν για ένα διάστημα εκτός κλίματος, που σημαίνει ότι είχαμε επιθετικό πρόβλημα;; Που δικαιώθηκε παναγυρικά ο Σφαιρόπουλος ήθελα να ήξερα.

Στο μόνο που δικαιώθηκε (φυσικα δεν είναι η άστοχη ατάκα περί 3 στόχων) είναι ότι η ομάδα δεν είναι έτοιμη ακόμα και πρέπει να έχουμε υπομονή. Πέρα από τη μερίδα φιλάθλων που θέλει μόνο νίκες με ΠΑΟ και στα υπόλοιπα ματς ίσως να μην ασχολείται , όλοι το ξέρουμε ότι δεν είμαστε έτοιμοι και πρέπει να περιμένουμε. Αλλά να νευριάζεις σε ατάκα δημοσιογράφου που σου επισημαίνει τα αυτονόητα είναι κακό. Η δε σημερινή προσπάθεια των δημοσιογράφων ακόμα χειρότερη και περαιτέρω ασχολίαστη.
lefpan
QUOTE (Voyager @ Nov 16 2017, 20:01 ) *
Είδατε εσείς να δικαιώθηκε ο Σφαιρόπουλος μετά από αυτά που είπε; Κατάφερε να νικήσει με 50 πόντους την Φενέρ; Η χθεσινή απόδοση μας ήταν η νύχτα με τη μέρα, επιθετικά, μετά από 3-4 αγώνες ;;;; Το χθεσινό ματς έδειξε ότι οι Ρομπερτς,Τομπσον,ΜακΛιν ήταν για ένα διάστημα εκτός κλίματος, που σημαίνει ότι είχαμε επιθετικό πρόβλημα;; Που δικαιώθηκε παναγυρικά ο Σφαιρόπουλος ήθελα να ήξερα.

Δεν νομίζω ότι η περιβόητη απάντηση του Σφαιρόπουλου στον δημοσιογράφο περί 50 πόντων σημαίνει ότι η αγωνιστική φιλοσοφία του Σφαιρόπουλου είναι να κερδίζει με 50 πόντους. Δεν είναι Μάλκοβιτς ο Σφαιρόπουλος.
Αυτό αποδεικνύεται εύκολα, αν δει κανείς τους παίκτες που πήρε φέτος ο Ολυμπιακός σε αντικατάσταση αυτών που έφυγαν:
Έφυγε ο wardog Χάκετ, κι έφερε τον Ρόμπερτς με σαφώς καλύτερο επιθετικό ρεπερτόριο.
Έφυγε ο rim protector Μπιρτς, κι έφερε τον Μακλέιν/Μακλίν με σαφώς καλύτερο επιθετικό ρεπερτόριο.
Έφυγε ο gunner Γκριν, κι έφερε τον σχεδόν ισάξιο στο σουτ Στρέλνιεκς, με σαφώς καλύτερη δημιουργία.
Έφυγε ο γυάλινος Λοτζέσκι, κι έφερε τον σχεδόν ισάξιο (μένει να αποδειχθεί) στο τρίποντο Τόμσον.

Δηλαδή, οι μεταγραφικές κινήσεις του Σφαιρόπουλου δεν δείχνουν θέληση να νικάει με 50 πόντους. Το αντίθετο μάλιστα.
Ακόμα η ομάδα φτιάχνεται. Σιγά σιγά θα έλθουν και τα υψηλά σκορ (νομίζω).

Η απάντηση του Σφαιρόπουλου στον δημοσιογράφο ήταν σαφώς αποτέλεσμα εκνευρισμού και πίεσης από όλη την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.
Zephyr
QUOTE(airg @ Nov 16 2017, 17:11 ) *
Σε αυτο το σημειο να διαφωνησουμε πληρως.
Ποδοσφαιρο και μπασκετ σαν νοοτροπια (Προσωπικες αποψεις) ειναι διαμετρικα αντιθετες.
Δεν μπορει καποιος να εντρυφησει και στα δυο αθληματα, αν δεν τα ενωνει η κοινη φανελλα.

Αν θυμηθουμε εποχες Κοκκαλη, για χαρη του Ποδοσφαιρου διαλυθηκε το μπασκετ και αρχισε η δυναστεια του παο.

Προσωπικα καρφι δεν μου καιγεται για το ποδοσφαιρο και δεν ξερω ουτε ποιους παιχτες εχει ο Ολυμπιακος στο ποδοσφαιρο.
Ειμαι ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΟΝΟ!!!!

Οταν ακουω ηια αμπαλους μυρωδιαδες κλπ, καταλαβαινω οτι δεν μπορω να συνυπαρχω με αυτους στο ιδιο φορουμ.

Το φορουμ ειναι κυριως ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ.


Προσωπικά συμφωνώ 99% σε όσα γράφεις. Καρφί δεν μου καίγεται για το ποδόσφαιρο, έχει ξεφτιλιστεί η κατάσταση εκεί από καιρό και σε πολλά επίπεδα που δεν είναι της παρούσης να σχολιάσουμε.

Διαφωνώ ως προς την συνύπαρξη που λες. Ας μην βγάζουμε τα μπασκετόμετρα, δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων ή κατανόησης και ασφαλώς μην περιμένεις να βρεις το τοπ μπασκετικό επίπεδο σε ένα χώρο που είναι ανοιχτός σε όλους (αν και επί της ουσίας διαθέτει τοπ επίπεδο συνομιλίας και συμπεριφορών σε σχέση με οπαδικά φόρουμ...). Χαβαλέ κάνουμε για να ξεδώσουμε και να πούμε τον καημό μας ή να πανηγυρίσουμε. Ε, λογικό το βρίσκω να δεις λίγο απ' όλα εδώ.
airg
QUOTE(Zephyr @ Nov 16 2017, 21:35 ) *
Προσωπικά συμφωνώ 99% σε όσα γράφεις. Καρφί δεν μου καίγεται για το ποδόσφαιρο, έχει ξεφτιλιστεί η κατάσταση εκεί από καιρό και σε πολλά επίπεδα που δεν είναι της παρούσης να σχολιάσουμε.

Διαφωνώ ως προς την συνύπαρξη που λες. Ας μην βγάζουμε τα μπασκετόμετρα, δεν κάνουμε διαγωνισμό γνώσεων ή κατανόησης και ασφαλώς μην περιμένεις να βρεις το τοπ μπασκετικό επίπεδο σε ένα χώρο που είναι ανοιχτός σε όλους (αν και επί της ουσίας διαθέτει τοπ επίπεδο συνομιλίας και συμπεριφορών σε σχέση με οπαδικά φόρουμ...). Χαβαλέ κάνουμε για να ξεδώσουμε και να πούμε τον καημό μας ή να πανηγυρίσουμε. Ε, λογικό το βρίσκω να δεις λίγο απ' όλα εδώ.


Επι της ουσιας συμφωνουμε οι μπασκετικοι, ακομα και στα σημεια που διαφωνουμε.

Πρεπει να παραδεχτουμε οτι διαθετει υψηλο επιπεδο το φορουμ, μακραν σοβαρη αντιμετωπιση μεταξυ των ατομων.
Παροτι δεν πηρα φαουλ, ηταν φαουλ η συμπεριφορα μου και εγινε εσκεμμενα.
Πιθανον να απευθυνονταν τα γραπτα μου και σε ατομα που φωναζαν Τομιτς Τομιτς και σε ατομα που φαγαμε τοσες αγωνιστικες τιμωρια.

Επιμενω οι ποδοσφαιρικης νοοτροπιας, μονο κακο κανουν στο μπασκετ, ακομα και σε επιπεδο φορουμ.

Για οποιον θυμαται, I LOVE THE GAME
SteveNashidis
QUOTE(airg @ Nov 16 2017, 21:13 ) *
Επι της ουσιας συμφωνουμε οι μπασκετικοι, ακομα και στα σημεια που διαφωνουμε.

Πρεπει να παραδεχτουμε οτι διαθετει υψηλο επιπεδο το φορουμ, μακραν σοβαρη αντιμετωπιση μεταξυ των ατομων.
Παροτι δεν πηρα φαουλ, ηταν φαουλ η συμπεριφορα μου και εγινε εσκεμμενα.
Πιθανον να απευθυνονταν τα γραπτα μου και σε ατομα που φωναζαν Τομιτς Τομιτς και σε ατομα που φαγαμε τοσες αγωνιστικες τιμωρια.

Επιμενω οι ποδοσφαιρικης νοοτροπιας, μονο κακο κανουν στο μπασκετ, ακομα και σε επιπεδο φορουμ.

Για οποιον θυμαται, I LOVE THE GAME


Δεν πολυ έχουμε ποδοσφαιρικούς στο φόρουμ γιατί τους κλείσαμε το τόπικ ποδοσφαίρου περί ελληνικού πρωταθλήματος. Επίσης μπορούμε να τους αποθαρρύνουμε τελείως μιλώντας μόνο με δύσκολους μπασκετικούς όρους για να κουραστούν και να σταματήσουν ή να συνεχίσουν μαθαίνοντας. icon_drunk.gif icon_drunk.gif

@λεφπαν
Ευχαριστώ για την απάντηση. Συμφωνώ σε όλα με τα λεγόμενα σου, αλλά πιστεύω πάντα ότι η ειλικρινής αποδοχή ετός προβλήματος δεν είναι αδυναμία. Η αρχή για τη λύση ενός προβλήματος ξεκινάει πάντα με την αναγνώριση αυτού. Οπότε δεν μας δημιουργήσει πρόβλημα να πούμε εάν ο Σπανούλης γυρίσει Φεβρουάριο ή εάν πει ο Σφαιρό ότι έχουμε/είχαμε επιθετικό πρόβλημα και θα το λύσουμε άμεσα.
rankin
QUOTE(D-Wade @ Nov 16 2017, 19:01 ) *
Μέσα στη χρονιά δε φεύγει. Εκτός αν κάνει συνεχόμενες ήττες και οδηγηθούμε σε περιστατικο πάρκινγκ.

Μάλλον θα φύγει αν χάσει το πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός τωρα εχει δυο παιχνίδια στο ΟΑΚΑ να δωσει, και αν χασει αυτό του πρωταθλήματος, θα εχει 3 σερι στο ΟΑΚΑ
Υπαρχει δηλαδή και ενα σεναριο που λεει οτι μπορεί να φτασουμε τις 7 σερί ήττες απο τον Παναθηναικό.

Δε ξερω αν ειναι το πιθανότερο σενάριο, υπάρχει όμως.

Δε ξερω πως θα το αντιμετώπιζε ο κόσμος αυτό, αν δεν εχεις παρει ξερωγω και την ευρωλιγκα στο ενδιάμεσσο

Βεβαια ειναι κλείσιμο σεζόν αυτά που συζητώ, αλλα τα καλόπαιδα δε καταλαβαίνουν απο τετοιες "δικαιολογίες"...
Conan1982
QUOTE (rankin @ Nov 16 2017, 21:23 ) *
Δε ξερω πως θα το αντιμετώπιζε ο κόσμος αυτό, αν δεν εχεις παρει ξερωγω και την ευρωλιγκα στο ενδιάμεσσο

Βεβαια ειναι κλείσιμο σεζόν αυτά που συζητώ, αλλα τα καλόπαιδα δε καταλαβαίνουν απο τετοιες "δικαιολογίες"...


Μην σου πω ότι και την ευρωλίγκα να κατακτήσουμε αν χάσουμε το πρωτάθλημα πάλι θα μουρμουρίζουν τα καλόπαιδα...
golitog7
QUOTE(D-Wade @ Nov 16 2017, 18:01 ) *
Μέσα στη χρονιά δε φεύγει. Εκτός αν κάνει συνεχόμενες ήττες και οδηγηθούμε σε περιστατικο πάρκινγκ.

Μάλλον θα φύγει αν χάσει το πρωτάθλημα

Αν πάρει τη Euroleague και χάσει το πρωτάθλημα; tongue.gif
D-Wade
QUOTE(golitog7 @ Nov 17 2017, 10:12 ) *
Αν πάρει τη Euroleague και χάσει το πρωτάθλημα; tongue.gif

Με ευρωλίγκα του ανανεώνεται αυτόματα το συμβόλαιο. Σε διαφορετική περίπτωση θα κριθεί στο πρωτάθλημα.
Εκτός αν δεν μπει στους 8. Τότε λογικά θα γίνει αυτό που θέλουν όλοι οι μπασκετικοί. Θα παίξουμε το πρωτάθλημα με τον ΜιλανΤομιτςοεοεοε
jazz thrilos
Εντωμεταξύ, στο κλίμα της κουβέντας περί μπασκετικών και ποδοσφαιρικών, μη νομίζουμε οτι οι ακρότητες ακούγονται μόνο απο τους περιστασιακούς επισκέπτες του ΣΕΦ. Σε θέσεις διαρκείας, κι επειδή μετά απο χρόνια γνωριζόμαστε έστω και φατσικώς, ακούω κατά καιρούς πολύ χειρότερα απο συνθήματα τύπου Μίλαντόμιτς, οεε, εε, οεεε απο ανθρώπους που παρακολουθούν μπάσκετ πολλά χρόνια. Τείνω να καταλήξω οτι το θέμα των ακροτήτων δεν είναι αν ξέρει κανείς μπάσκετ ή όχι, έχει να κάνει περισσότερο με την ιδιοσυγκρασία του καθενός. Ας βγει έστω κι ένας να πει οτι δεν προβληματίστηκε με την περίπτωση Μιλουτίνωφ την πρώτη χρονιά. Γνωρίζουμε λίγο πολύ τι είχε ακουστεί για τον Σέρβο στην αρχή. Αμπάσκετοι ήταν όλοι; Ποιόν θα χάλαγε αν την πρώτη χρονιά άλλαζε ο Σφαιρό τον Δεκέμβρη τον Μιλού με κανέναν αθλητικό αμερικάνο σέντερ που έριχνε τρεις-τέσσερις τάπες σε κάθε παιχνίδι; Κι όμως θα είχαμε κάνει λάθος.

Η χαρά του να παρακολουθείς μπάσκετ εμπεριέχει και το στοιχείο του ενθουσιασμού που σε παρασύρει πολλές φορές σε λεκτικές ακρότητες. Δεν ξέρω κανένα γήπεδο του κόσμου που οι οπαδοί τους να κάθονται όλοι ήσυχοι με μπλοκάκια στα χέρια για να σημειώνουν συστήματα και στατιστικά. Για μένα μια χαρά κάνει ο κάθε φίλος της ομάδας με το όσο μπάσκετ έχει μέσα του να λέει την άποψη του για τους παίχτες και τον κόουτς. Όποιος χαλιέται (όπως εγώ πολλές φορές στο γήπεδο με αυτά που ακούω) μπορεί απλά να αγνοεί αυτές τις απόψεις. Το παιχνίδι χάνεται όταν νομίζει κανείς οτι μπορεί να κουνά το δάχτυλο επιδεικτικά απο θέση υψηλής "μπασκετοσύνης" σε οτιδήποτε δεν συμφωνεί. Και φυσικά να κάνει και αξιολογικούς χαρακτηρισμούς. Αυτά και τέρμα απο εμένα για τα περί μπσκετικών, ποδοσφαιρικών, άσχετων και σχετικών.

Υ.Γ.: Τον Μπαρτζώκα δεν τον έδιωξαν οι κάφροι του πάρκινγκ, τον Μπαρτζώκα τον έδιωξε η διοίκηση που ασπάστηκε τις απόψεις τους. Αν έδιωχνε ο κόσμος τους προπονητές τότε ο Σφαιρό μετά το Μίλαντόμιτς οεεε θα είχε ήδη φύγει. Απλά οι Αφοί έχουν ωριμάσει απο τότε και λειτουργούν με καλύτερα κριτήρια απο τους οπαδούς.
Sence Of Defence
Ερώτηση κρίσεως. Πιστεύετε ότι ο Μίλαν Τομιτς θα μπορούσε να είναι προπονητής; Έχει την προσωπικότητα και τις γνώσεις για να αναλάβει μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός;
Τι λέτε; Ποια η γνώμη σας;
jazz thrilos
QUOTE (Sence Of Defence @ Nov 17 2017, 12:58 ) *
Ερώτηση κρίσεως. Πιστεύετε ότι ο Μίλαν Τομιτς θα μπορούσε να είναι προπονητής; Έχει την προσωπικότητα και τις γνώσεις για να αναλάβει μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός;
Τι λέτε; Ποια η γνώμη σας;


Μάλλον το απαντάν οι επιλογές του ίδιου του Μίλαν το ερώτημα. Δεν δείχνει καμία διάθεση να γίνει πρώτος προπονητής. Δώδεκα χρόνια βοηθός, με διαφορετικούς head coaches μάλλον δείχνει να έχει επιλέξει πόστο.
basket72
QUOTE (jazz thrilos @ Nov 17 2017, 12:47 ) *
Υ.Γ.: Τον Μπαρτζώκα δεν τον έδιωξαν οι κάφροι του πάρκινγκ, τον Μπαρτζώκα τον έδιωξε η διοίκηση που ασπάστηκε τις απόψεις τους. Αν έδιωχνε ο κόσμος τους προπονητές τότε ο Σφαιρό μετά το Μίλαντόμιτς οεεε θα είχε ήδη φύγει. Απλά οι Αφοί έχουν ωριμάσει απο τότε και λειτουργούν με καλύτερα κριτήρια απο τους οπαδούς.


Γειά σου φίλε των Τζαζ! Όχι ότι παίζει και μεγάλο ρόλο απλώς ήθελα να σου πω ότι κάνεις σάλτο μορτάλε στο υστερόγραφο σου= σαν αυτά που έκανε ο τιτάνας ο Διονύσης Ξανθός στην απόλυτη καλτ ταινία του η "Ο Γύρος του Θανάτου" που παρεμπιπτόντως είχε γυριστεί κάπου κοντά στο ΣΕΦ smiley.gif
Τον Μπαρτζώκα λοιπόν τον έδιωξαν με επιστημονικό συνέδριο όπως έυστοχα είχε χαρακτηρίσει παλιός συμφορουμίτης την παρεμβασούλα τους. Υπάρχει μια διαφορά στο επίπεδο τραμπουκισμού μεταξύ πάρκινγκ και των ιαχών ¨Μίλαν Τόμιτς¨, Αν οι επίστημονες θελήσουν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους θαρρείς ότι οι Αφοί θα ορθώσουν ανάστημα; Το καλοκαίρι με τις τζάμπα μαγκιές στους αθλητές και την αποστολή του ΠΑΟ , δεν τους σταμάτησαν πάντως.

Επίσης -για να είμαστε ακριβείς bball.gif -δεν υπάρχει αμερικάνος που να μοιράζει 3-4 τάπες ανά ματσάκιον. Είχε πλησιάσει τους μέσους όρους αυτούς ο μέγας Σον Ουίλιαμς στο τούρκικο πρωτάθλημα πριν κάνα 3αρι χρόνια, ενώ και φέτος στην ίδια λίγκα ο Ομπέκπα έχει κάπου 2.5.
Χαιρετώ και καλό μας αποτέλεσμα σήμερα -δεν υπάρχει εύκολο ματς σε τούτη εδώ τη λίγκα.
john wick
QUOTE (Giannis4119 @ Nov 18 2017, 15:34 ) *
Είναι ιδανικός για πίσω απο τον Πριντ αρχικά και συνέχεια του αργότερα..


ΙΜΗΟ το αγωνιστικό σοκ στην ομάδα όταν τελειώσει ο Πριντ θα ειναι μεγαλύτερο από όταν τελειώσει ο Σπανούλης....
john wick
QUOTE (lefpan @ Nov 18 2017, 17:10 ) *
Δεν νομίζω πως θα υπάρχει κανένα τέτοιο σοκ. Υπάρχουν πρώτης γραμμής 4αρια στην Ευρώπη (Ράντολφ, Μέλι, Σενγκέλια, Ντέρικ Μπράουν, Χαρανγκότι) που θα μπορούσαν να αλλάξουν τον Γιώργη. Με το ανάλογο (υψηλό) συμβόλαιο, βέβαια.
Η περίπτωση του Σπανούλη είναι τελείως διαφορετική, όχι γιατί δεν υπάρχουν ισάξια γκαρντ για αντικατάστασή του, αλλά γιατί η ομάδα χρόνια τώρα έχει προσαρμόσει το παιχνίδι της πάνω στον Βασίλη, οπότε θα χρειαστεί αλλαγή αγωνιστικής φιλοσοφίας όταν σταματήσει ο Σπανούλης, κάτι που δεν ισχύει για τον Πρίντεζη.



Ίσα ίσα εδώ διαφωνώ , εδώ και καιρό και φέτος αλλά κ πέρσυ η ομάδα παίζει χωρίς τον Σπανούλη...κάπου έχει αρχίσει και το συνηθίζει...Επίσης , το ίδιο κομβικός ειναι κ ο βαθμός επιρροής του Πριντ στο επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού....
qspock
QUOTE(lefpan @ Nov 18 2017, 19:10 ) *
Δεν νομίζω πως θα υπάρχει κανένα τέτοιο σοκ. Υπάρχουν πρώτης γραμμής 4αρια στην Ευρώπη (Ράντολφ, Μέλι, Σενγκέλια, Ντέρικ Μπράουν, Χαρανγκότι) που θα μπορούσαν να αλλάξουν τον Γιώργη. Με το ανάλογο (υψηλό) συμβόλαιο, βέβαια.
Η περίπτωση του Σπανούλη είναι τελείως διαφορετική, όχι γιατί δεν υπάρχουν ισάξια γκαρντ για αντικατάστασή του, αλλά γιατί η ομάδα χρόνια τώρα έχει προσαρμόσει το παιχνίδι της πάνω στον Βασίλη, οπότε θα χρειαστεί αλλαγή αγωνιστικής φιλοσοφίας όταν σταματήσει ο Σπανούλης, κάτι που δεν ισχύει για τον Πρίντεζη.


Βασικα οσον αφορα τον Σπανουλη, το φετινο παιχνιδι του Ολυμπιακου, μονο προσαρμοσμενο σε αυτον δεν ειναι αφου δεν παιζει. Η ομαδα δειχνει να στεκεται μια χαρα, οταν βεβαια θα σφιξουν για τα καλα οι αμυνες θα χρειαστει η στοφα του μεγαλου σκορερ. Ελπιζω ο ερχομος του να μην ανακατεψει την ομαδα, ας παιζει λιγοτερα λεπτα εν αναγκη. Ουτως η αλλως δεν ειναι να παιζει πλεον οσο επαιζε.

Αναγκαστικα λοιπον, ο Ολυμπιακος εχει αλλαξει ουτως η αλλως το παιχνδι του σε πιο ομαδικο στυλ, κατι που θα χρειαστει αναποφεκτα να κανει ουτως η αλλως αφου ο Σπανουλης μεγαλωνει και καθε χρονο συμμετεχει σε ολο και λιγοτερα ματς.
Το κλαταρισμα στους τελικους πιστευω εγινε μαθημα οσον αφορα τον τροπο παιχνιδιου της ομαδας. Πιστευω εχει απο-Σπανουλιστει σε μεγαλο βαθμο και καλα κανει.

Αυτα οσον αφορα τον Σπανουλη.

Ο Πριντεζης ειναι μια αλλη υποθεση. Πραγματι ειναι βαρομετρο για την ομαδα, αλλα δε νομιζω οτι μπορει τη δεδομενη στιγμη να αντικατασταθει απο κανενα τεσσαρι απο αυτα που αναφερεις.

Ο μονος που εχει αντιστοιχο ταλεντο και τροπο παιχνιδιου με τον Πριντεζη ειναι ο Σενγκελια. Αλλα δε ξερουμε αν θα εχει το μενταλιτι του Γιωργου, ο οποιος ειναι η ψυχη της ομαδας, κι επισης, οταν ερθει η ωρα, αν ακομα βολοδερνει σε Μπασκονια μερια. Γιατι τον κοβω να ανεβαινει κατηγορια...
lefpan
Βλέποντας το παιχνίδι και με τον Κολοσσό, όλο και περισσότερο καταλήγω ότι καλά θα κάνει ο Σλούκας να συνεχίσει να κάθεται κατά Τουρκία μεριά. Διάδοχος του Σπανούλη (και μάλλον καλύτερος από τον άπιστο Κωστάκη) υπάρχει ήδη στον Ολυμπιακό και λέγεται Γιάνις Στρέλνιεκς. Το μόνο που θέλει είναι λίγη δουλειά ακόμα στη δημιουργία.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.