Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
lefpan
QUOTE (qspock @ Jan 9 2018, 00:42 ) *
Και τι εγινε που εχασε ο Ολυμπακος απο τον ΠΑΟΚ? Αλλαξε τιποτα? Απολυτως τιποτα...

Ουσιαστικά και από αγωνιστικής πλευράς όντως δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, όπως και δεν κρίθηκε και τίποτα.
Όπως φαίνεται, θα πάμε σε τελικούς με τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας, το οποίο δεν νομίζω ότι είναι τεράστιο ντεζαβαντάζ. Το ίδιο ισχύει και με τα πλέι οφς της ευρωλίγκας. Με σχεδόν ισοδύναμες ομάδες είναι αρκετά δύσκολο κάποια ομάδα να πάρει και τα δύο απανωτά παιχνίδια στην έδρα της. Οπότε, αν κάποιο παιχνίδι σπάσει, αυτομάτως ο αντίπαλος (που είχε το μειονέκτημα της έδρας) μετατρέπεται σε φαβορί, αφού τότε θα είναι πιό εύκολο για αυτόν να κάνει τις δύο απανωτές νίκες στην έδρα του (ιδίως αν πάρει το πρώτο παιχνίδι), αφού πλέον η κατάσταση θα μοιάζει με τελικό εντός έδρας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (ατμόσφαιρα, σπρώξιμο από τον κόσμο κλπ).

Αντιθέτως, νομίζω πως άλλαξε κάτι από πλευράς ψυχολογίας και πίεσης από τους οπαδούς του Ολυμπιακού, που θα αρχίσουν πάλι τη γκρίνια και ενδεχομένως να περάσει κάποιο κακό κλίμα στα αποδυτήρια. Αν και ο Ολυμπιακός μέχρι τώρα έχει δείξει ότι μπορεί να διαχειριστεί άριστα τέτοιες καταστάσεις και να μην τον επηρεάσει αυτό.

Να διακινδυνεύσω και μιά πρόβλεψη;
Ο Ολυμπιακός θα σπάσει την έδρα του Παναθηναϊκού και θα πάρει το πρωτάθλημα, ενώ στην ευρωλίγκα θα περάσει f4 και θα σηκώσει την κούπα στο Βελιγράδι. Τότε θα γίνουν θεοί όλοι, και ο Σφαιρόπουλος και ο Σπανούλης και οι υπόλοιποι (άντε ο Μάντζαρης θα φτάσει στο επίπεδο ημίθεου) smiley.gif
Ο Μπόγρης, ο φουκαράς, θα μείνει μάλλον στο επίπεδο του αποδιοπομπαίου τράγου...
shtarkws
QUOTE(qspock @ Jan 9 2018, 00:42 ) *
Να αδραξω της ευκαιριας για μια αναδρομη, αν μου επιτρεπετε:

Δυστυχως την τριτη θεση την ειχαμε ως χωρα και την απολεσαμε... Η ΑΕΚ διαλυθηκε, ο Αρης και ο ΠΑΟΚ δε σηκωναν τη θεση. Το Μαρουσι δεν πληρουσε τις προυποθεσεις, παρα την καλη πορεια οταν επαιξε. Μαλιστα, θυμαμαι την τελευταια χρονια που επαιξε ο Αρης Ευρωλιγκα ως τριτος, πριν 10 χρονια (με Μασει), ειχε καλη παρουσια στους ομιλους και την επομενη του προτειναν wild card να ξαναπαιξει. Και αρνηθηκε... Απο τοτε σταματησα να ασχολουμαι με τις λοιπες ομαδες της Α1. Απλα ηταν σκετη απελπισια η καταντια μας ως χωρα.

Να φανταστειτε υπηρξε περιοδος που ειχαμε 4 ομαδες στην Ευρωλιγκα! Φυσικα κρατησε τοσο λιγο που ουδεις θυμαται οτιδηποτε.

Η Ελλαδα μπορουσε καλλιστα να εχει στην Ευρωλιγκα ακομη και 8 ομαδες, στις αρχες της δεκαετιας του 90:
Ολυμπιακος, ΠΑΟ, Αρης, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Πανιωνιος, Περιστερι, Ηρακλης. Ανετα στεκοταν. Και πιο πριν, η αδιαλλαξια της FIBA και η σεμμετοχη μονον 2 (Ολυμπιακος, ΠΑΟ) εστελνε τον ΠΑΟΚ (Μπερι Σαβιτς) στο Κορατς οπου και το κερδισε... Ηταν ομως ομαδα Ευρωλιγκας. Για να μην παω στα final four της δεκαετιας του 80 και τον ΠΑΟΚ που θα μπορουσε να παει ενδεχομενως και μεχρι Γανδη, Μοναχο, Βαρκελωνη αν του δινοταν ευκαιρια πλαι με τον Αρη.

Οσο παμε πιο πισω, τοσο πιο ερασιτεχνικη ειναι η διαχειρηση των μεγαλων ομαδων και διοργανωσεων.
Γι αυτο λεω πως η κλειστη λιγκα ειναι μονοδρομος πλεον.

Και τι εγινε που εχασε ο Ολυμπακος απο τον ΠΑΟΚ? Αλλαξε τιποτα? Απολυτως τιποτα...


Ζητω συγγνωμη προκαταβολικα σπο τους μοντ του Ολυμπιακου που ειμαι off topic, με αφορμη την ηττα του Ολυμοπιακου και το παραπανω σχολιο, ηθελα να πω οτι η euroleague ειναι πλεον ενα ακριβο χομπι και δεν ειναι ευκολο για μια Ελληνικη ομαδα να συμετασχει. Θεωρητικα μονο η Αεκ λογω Αγγελοπουλου, ο Παοκ αν εμπλακει ο Ιβαν και ο Αρης λογω κοσμου. Τι γινεται ομως αν το Λαυριο η ο Προμηθεας κανουν μια καλη χρονια και λογω 3ης θεσης βγουν στην Euroleague? Eκτος απο χρημα πασχουμε πολυ και σε υποδομες. Τ αγηπεδα μας ειναι απαρχαιωμενα τσιμεντενια τερατα των 1000 θεσεων(αφου ειναι κρατικα) καμια σχεση με τις συγχρονες αρενες, ενω η παρουσια του κοσμου ειναι ισχνη. Χασαμε λοιπον την ευκαιρια οταν το πρωταθλημα μεσουρανουσε να δημιουργησουμε υποδομες που θα προσελκυαν περισσοτερο κοσμο και αρα επενδυτες. Επενδυτης ειναι καποιος που βαζει χρηματα για να βγαλει και οχι την εννοια του κοροιδου που εχουμε συνηθισει στην Ελλαδα. Ειδικα οταν η συμμετοχη στην euroleague σημαινει περισσοτερα εξοδα απο εσοδα

Αρα θεωρω δυσκολο για αλλη Ελληνικη ομαδα να συμμετασχει στην EL και αδυνατο για αλλη ομαδα πλην των προαναφερθεντων, οποτε η διοργανωτρια αρχη πρεπει να βρει αλλους τροπους για να δωσει κινητρο στις ομαδες
Neondreamer
QUOTE (lefpan @ Jan 9 2018, 13:11 ) *
Να διακινδυνεύσω και μιά πρόβλεψη;
Ο Ολυμπιακός θα σπάσει την έδρα του Παναθηναϊκού και θα πάρει το πρωτάθλημα, ενώ στην ευρωλίγκα θα περάσει f4 και θα σηκώσει την κούπα στο Βελιγράδι.

Ας το σηκώσει στο Μπέλγκραντ κι ας χάσει 3-0 στην Α1 μετά! Πρώτη φορά θα είναι εξάλλου; tongue.gif
rankin
QUOTE(lefpan @ Jan 9 2018, 13:11 ) *
Ο Μπόγρης, ο φουκαράς, θα μείνει μάλλον στο επίπεδο του αποδιοπομπαίου τράγου...

Ο Μπόγρης πλέον έχει πάρει κάποιο χρόνο και μπορεί να κριθεί.
Ειναι ενας καλός και τίμιος αμυντικός, που επίσης προσπαθεί και στην επίθεση έστω και αν δεν έχει το ταλέντο για να κάνει τη διαφορά.

Να κατηγορήσουμε τον Μπόγρη για το πράσινο παρελθόν του, το καταλαβαίνω.
Να τον κατηγορήσουμε όμως γιατί δεν ειναι ο νεος Φασούλας, το βρίσκω άδικο.
Αποκτήθηκε για να ειναι ο νέος Μπάμπης Παπαδάκης, και ως τέτοιος τα καταφέρνει μια χαρά.
akratacity
QUOTE (rankin @ Jan 10 2018, 13:43 ) *
Ο Μπόγρης πλέον έχει πάρει κάποιο χρόνο και μπορεί να κριθεί.
Ειναι ενας καλός και τίμιος αμυντικός, που επίσης προσπαθεί και στην επίθεση έστω και αν δεν έχει το ταλέντο για να κάνει τη διαφορά.

Να κατηγορήσουμε τον Μπόγρη για το πράσινο παρελθόν του, το καταλαβαίνω.
Να τον κατηγορήσουμε όμως γιατί δεν ειναι ο νεος Φασούλας, το βρίσκω άδικο.
Αποκτήθηκε για να ειναι ο νέος Μπάμπης Παπαδάκης, και ως τέτοιος τα καταφέρνει μια χαρά.

Πολλοι μπαινουν στο τρυπακι να κρινουν τον Μπογρη και με βαση το συμβολαιο του (250 χιλ.) εχοντας ως επιχειρημα οτι αυτα τα χρηματα θα μπορουσαν να δοθουν πχ στον Τζακσον και να τον αποκτησουμε αντι του Ρομπερτς. Βεβαια αυτο που δεν εχει πει κανεις ειναι οτι οι δυο περιπτωσεις ειναι εντελως ανεξαρτητες και οτι αν παιρναμε τον Κωττα πχ με 50 χιλ αυτο δεν σημαινει οτι η ομαδα θα εδινε τα υπολοιπα 200 χιλ για τον περιφερειακο. Η ομαδα τα τελευταια χρονια εχει κανει ξεκαθαρο οτι δεν μπαινει σε λογικες πλειστηριασμων.
Καποιοι απο τους επικριτες του Μπογρη ηταν και ενθερμοι υποστηριχτες της αποκτησης του Ογκαστ (των 500 χιλ) για τριτο (!!!) σεντερ οποτε μετα ειναι λιγο ατοπο να κρινουμε τον τιμιο μεχρι στιγμης Μπογρη για το υψος του συμβολαιου του.
lefpan
Λογικά, με 20 νίκες εξασφαλίζεται σχεδόν σίγουρα το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς (αν και προσωπικά πιστεύω πως θα κριθεί στις 18 νίκες). Μέχρι τώρα έχουμε 12 νίκες, οπότε ζητάμε άλλες 8.
Τα παιχνίδια που έχουμε να δώσουμε είναι:

Εντός
Μακάμπι, Φενέρ, Βαλένθια, Μπάμπεργκ, Μπαρτσελόνα, Εφές, Ζαλγκίρις

Εκτός
Μπασκόνια, Χίμκι, Ερυθρός Αστέρας, Ρεάλ, ΠΑΟ, ΤΣΣΚΑ, Μάλαγα

Τα παιχνίδια αυτά τα χωρίζω σε 4 κατηγορίες:

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΤΟΣ (θέλουμε 1 στα 2)
Φενέρ
Μπαρτσελόνα

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΤΟΣ (θέλουμε 5 στα 5)
Ζαλγκίρις
Βαλένθια
Μπάμπεργκ
Εφές
Ζαλγκίρις

Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΤΟΣ (θέλουμε 0 στα 3)
Ρεάλ
ΠΑΟ
ΤΣΣΚΑ

Δ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΤΟΣ (θέλουμε 2 στα 4)
Μπασκόνια
Χίμκι
Ερυθρός Αστέρας
Μάλαγα

Αν κάνουμε τα παραπάνω (κάτι που είναι πολύ εφικτό), νομίζω ότι, παίρνουμε σίγουρα το πλεονέκτημα έδρας.

Με βάση τα παραπάνω, στο αυριανό παιχνίδι με τη Μπασκόνια μπορούμε ακόμα και να χάσουμε, φτάνει να κερδίσουμε τα δύο από τα υπόλοιπα τρία εκτός παιχνίδια της Δ' κατηγορίας.
Εννοείται, ότι τυχόν εκτός προγράμματος ήττα σε μια κατηγορία μπορεί να καλυφθεί με εκτός προγράμματος νίκη σε άλλη κατηγορία.

Διακινδυνεύοντας πρόβλεψη, δίνω 100% πιθανότητες να καταφέρουμε να πάρουμε το πλεονέκτημα έδρας.
yorgos
QUOTE
Δυστυχως την τριτη θεση την ειχαμε ως χωρα και την απολεσαμε... Η ΑΕΚ διαλυθηκε, ο Αρης και ο ΠΑΟΚ δε σηκωναν τη θεση. Το Μαρουσι δεν πληρουσε τις προυποθεσεις, παρα την καλη πορεια οταν επαιξε. Μαλιστα, θυμαμαι την τελευταια χρονια που επαιξε ο Αρης Ευρωλιγκα ως τριτος, πριν 10 χρονια (με Μασει), ειχε καλη παρουσια στους ομιλους και την επομενη του προτειναν wild card να ξαναπαιξει. Και αρνηθηκε... Απο τοτε σταματησα να ασχολουμαι με τις λοιπες ομαδες της Α1. Απλα ηταν σκετη απελπισια η καταντια μας ως χωρα.

ΝΑ θυμίσουμε και τον Πανιώνιο στην Ευρωλίγκα σχετικά πρόσφατα που πήγε να παίξει στο Ελληνικό και όπου μάζευε 400 νοματαίους... ΜΕ λεφτά και καλή ομάδα τότε...
RipCity
Νομίζω πρέπει να αρχίσει να περιορίζεται σημαντικά ο ρόλος του Roberts και να επανέλθει το σχήμα με τα πολλά forwards για να βρει χρόνο ο Thompson. Είναι πολύ καλύτερος και μπροστά και πίσω ο Hollis και είναι κρίμα να μην τον εκμεταλλευόμαστε καθόλου. Νομίζω θα βοηθήσει και τον Σπανούλη κάτι τέτοιο, αλλά και την ομάδα.
shtarkws
QUOTE(RipCity @ Jan 14 2018, 14:40 ) *
Νομίζω πρέπει να αρχίσει να περιορίζεται σημαντικά ο ρόλος του Roberts και να επανέλθει το σχήμα με τα πολλά forwards για να βρει χρόνο ο Thompson. Είναι πολύ καλύτερος και μπροστά και πίσω ο Hollis και είναι κρίμα να μην τον εκμεταλλευόμαστε καθόλου. Νομίζω θα βοηθήσει και τον Σπανούλη κάτι τέτοιο, αλλά και την ομάδα.


Το σχήμα με τα πολλά forwards είναι και το λειτουργικοτερο στην άμυνα. Διαφορετικά θα δούμε μεγάλη πίεση στην περιφέρεια του Ολυμπιακού
akratacity
QUOTE (RipCity @ Jan 14 2018, 14:40 ) *
Νομίζω πρέπει να αρχίσει να περιορίζεται σημαντικά ο ρόλος του Roberts και να επανέλθει το σχήμα με τα πολλά forwards για να βρει χρόνο ο Thompson. Είναι πολύ καλύτερος και μπροστά και πίσω ο Hollis και είναι κρίμα να μην τον εκμεταλλευόμαστε καθόλου. Νομίζω θα βοηθήσει και τον Σπανούλη κάτι τέτοιο, αλλά και την ομάδα.

Τον Σπανούλη σίγουρα θα τον βοηθήσει αλλά δεν θα βοηθήσει τον Τόμπσον θεωρώ. Το να περιμένει στην αδύνατη πλευρά για να πάρει τα σουτ δεν είναι το καλό του σημείο και έχουμε ένα αρκετά μεγάλο δείγμα για αυτό το δεδομένο. Πρέπει με κάποιο τρόπο να του δώσουμε μπάλες είτε μέσα από σκριν μακριά από τη μπάλα είτε να παίρνει και ο ίδιος κάποια πικ ψηλά αφού είναι αρκετά καλός και δημιουργικά. Νομίζω προς αυτή την κατεύθυνση θα βοηθούσε ένα σχήμα με αυτόν και τον Ρόμπερτς πιο πολύ.
RipCity
QUOTE (akratacity @ Jan 15 2018, 10:26 ) *
Τον Σπανούλη σίγουρα θα τον βοηθήσει αλλά δεν θα βοηθήσει τον Τόμπσον θεωρώ. Το να περιμένει στην αδύνατη πλευρά για να πάρει τα σουτ δεν είναι το καλό του σημείο και έχουμε ένα αρκετά μεγάλο δείγμα για αυτό το δεδομένο. Πρέπει με κάποιο τρόπο να του δώσουμε μπάλες είτε μέσα από σκριν μακριά από τη μπάλα είτε να παίρνει και ο ίδιος κάποια πικ ψηλά αφού είναι αρκετά καλός και δημιουργικά. Νομίζω προς αυτή την κατεύθυνση θα βοηθούσε ένα σχήμα με αυτόν και τον Ρόμπερτς πιο πολύ.


Δεν ξέρω πραγματικά πια σε τι μπορεί να βοηθήσει το οποιοδήποτε λεπτό του Roberts στο παρκέ. Δημιουργικά άθλιος, αμυντικά μέτριος και επιθετικά ασταθής. Πήραμε pg που δεν μπορεί χωρίς pg δίπλα του.

Εγώ το λέω από άποψη χρόνου για να βρει ρυθμό έστω ο ένας από τους δύο αφού με 25 λεπτά Σπανούλη και 20 Μάντζαρη δε μένουν και πολλά και ο Strenlieks πρέπει να παίρνει κι εκείνος κοντά στα 25 τουλάχιστον. Αυτό αφήνει γύρω στα 10 λεπτά για το άλλο guard. Ε νομίζω ότι σε 10λεπτους ρόλους καλύτερα αποδίδει μέχρι στιγμής ο Hollis που θα παίρνει και +κανά 5λεπτο στο 3 οπότε βγαίνει ένας 15λεπτος ρόλος που μπορεί και να αυξάνεται αν δείξει καλά εκτελεστικά.

Γενικά για να βρουν ρυθμό τα guards πρέπει κάποιος από 4 να πάει πίσω σε χρόνο. Πιστεύω πρέπει να ναι ο Roberts κι αυτό βασικά επειδή ο Μάντζαρης έχει μέλλον στην ομάδα, εξίσου άθλιος είναι κι ο Βαγγέλης.
benchwarmer
Για να δούμε λοιπόν τα αγαπημένα +/- (per40) μετά από 19 ματς για να έχουμε μια εικόνα για τι πράγμα μιλάμε...

Ρόμπερτς +6,49 (εκπληκτικό βάση της κακής εικόνας του "με γυμνό μάτι", έχει ενδιαφέρον πάντως κοιτώντας και τους bottom2 της λίστας)
Τολιόπουλος +6,15
Τόμπσον +5,98
Παπανικολάου +5,88
ΜακΛιν +4,08
Πρίντεζης +3,62
Στρέλνιεκς +1,15
Μιλουτίνοφ +0,77
Αγραβάνης -0,89
Γουίλτζερ -2,16
Παπαπέτρου -2,49
Μπόγρης -4,51
Μάντζαρης -5,71
Σπανούλης -5,89

Φυσικά τα στατιστικά δεν λένε όλη την αλήθεια (έχει πχ πολύ μεγάλη σημασία το απέναντι σε ποιες πεντάδες των αντιπάλων έγιναν αυτά τα +/-), αλλά είναι για αρκετό προβληματισμό το πώς οι 2 ξένοι που έχουν συγκεντρώσει τις περισσότερες κακές κριτικές μοιάζουν να είναι οι 2 "καλύτεροι" της ομάδας (μαζί με τον Τολιό των λίγων λεπτών που ίσως μην δίνουν ασφαλές δείγμα).


Και για να έχουμε και μίας μορφής σύγκριση, να και τα περσινά από όλη τη σεζόν της Ευρωλίγκας:
Παπανικολάου +8,68
Μάντζαρης +7,59
Μιλουτίνοφ +7,22
Χάκετ +6,70
Σπανούλης +4,09
Μπιρτς +3,94
Πρίντεζης +2,60
Παπαπέτρου +2,26
Γκριν +1,25
Λοτζέσκι +0,07
Αγραβάνης -0,57
Γιανγκ -4,76
Γουότερς -6,66
pan24
Στο ερωτημα τι εχει ο Μαντζαρης παιζουν 2+1 εκδοχες

1)Επαθε Chandler Parsons που μολις υπεγραψε το μεγαλο συμβολαιο ηταν σαν να ξεχασε να παιζει μπασκετ

2)Ειναι παικτης ευρωλιγκας μονο σε ενα συγκεκριμενο στυλ το οποιο προυποθετει πολυ καλο Σπανουλη.Δεν παιζει καλα η καθολου οπως στις αρχες ο Σπανουλης,δεν παιζει καλα κι ο Μαντζαρης

+1)Παιζει τοσο καιρο τραυματιας.Απιθανο, οχι οτι θα μου εκανε εντυπωση κιολας

Διαλεξτε

Για τον παπαπετρου μακαρι να μην ειναι καταγμα κοπωσης γιατι χανει ολη την σεζον και ειναι πολυ σοβαρος τραυματισμος τωρα που δειχνει σημαδια ζωης.Αυτο που μου κανει εντυπωση με αυτον ειναι πως καθε χρονο το ποσοστο του στο τριποντο πεφτει
Τις πρωτες χρονιες ηταν στο 40 και τωρα εχει φτασει στο 25
RipCity
QUOTE (pan24 @ Jan 19 2018, 11:00 ) *
Στο ερωτημα τι εχει ο Μαντζαρης παιζουν 2+1 εκδοχες

1)Επαθε Chandler Parsons που μολις υπεγραψε το μεγαλο συμβολαιο ηταν σαν να ξεχασε να παιζει μπασκετ

2)Ειναι παικτης ευρωλιγκας μονο σε ενα συγκεκριμενο στυλ το οποιο προυποθετει πολυ καλο Σπανουλη.Δεν παιζει καλα η καθολου οπως στις αρχες ο Σπανουλης,δεν παιζει καλα κι ο Μαντζαρης

+1)Παιζει τοσο καιρο τραυματιας.Απιθανο, οχι οτι θα μου εκανε εντυπωση κιολας

Διαλεξτε

Για τον παπαπετρου μακαρι να μην ειναι καταγμα κοπωσης γιατι χανει ολη την σεζον και ειναι πολυ σοβαρος τραυματισμος τωρα που δειχνει σημαδια ζωης.Αυτο που μου κανει εντυπωση με αυτον ειναι πως καθε χρονο το ποσοστο του στο τριποντο πεφτει
Τις πρωτες χρονιες ηταν στο 40 και τωρα εχει φτασει στο 25


Η πλάκα με τον Μάντζαρη (και λέω πλάκα λόγω του nickname "εξολοθρευτής") είναι πως είναι liability στην άμυνα και γι' αυτό πάντα αν παίζουμε με κάποιον αντίπαλο σταρ στα γκαρντ βάζουμε πάνω του τον Παπανικολάου και δημιουργείται τουρλουμπούκι με Σπανούλη να μαρκάρει 3άρια κτλ. Δε μας φτάνουν οι περιορισμοί που ναι χρόνια γνωστοί επιθετικά, αλλά στα 27 του είναι πλέον και πολύ κακός αμυντικός στην προσωπική άμυνα.
basket72
QUOTE (pan24 @ Jan 19 2018, 12:00 ) *
Στο ερωτημα τι εχει ο Μαντζαρης παιζουν 2+1 εκδοχες

1)Επαθε Chandler Parsons που μολις υπεγραψε το μεγαλο συμβολαιο ηταν σαν να ξεχασε να παιζει μπασκετ

2)Ειναι παικτης ευρωλιγκας μονο σε ενα συγκεκριμενο στυλ το οποιο προυποθετει πολυ καλο Σπανουλη.Δεν παιζει καλα η καθολου οπως στις αρχες ο Σπανουλης,δεν παιζει καλα κι ο Μαντζαρης

+1)Παιζει τοσο καιρο τραυματιας.Απιθανο, οχι οτι θα μου εκανε εντυπωση κιολας

Διαλεξτε

Για τον παπαπετρου μακαρι να μην ειναι καταγμα κοπωσης γιατι χανει ολη την σεζον και ειναι πολυ σοβαρος τραυματισμος τωρα που δειχνει σημαδια ζωης.Αυτο που μου κανει εντυπωση με αυτον ειναι πως καθε χρονο το ποσοστο του στο τριποντο πεφτει
Τις πρωτες χρονιες ηταν στο 40 και τωρα εχει φτασει στο 25


Έχει γραφτεί ότι ταλαιπωρείται από κάποιο τραυματισμό ο Μάντζαρης, εμένα ωστόσο η εντύπωση που μου δίνεται είναι ότι κάθησε πια στο συμβόλαιο του και κυρίως στην ασφάλεια με την οποία περιβάλλεται. Βρέξει- χιονίσει θα έχει +20 λεπτά στο παρκέ.

Θυμάμαι πριν κανά 3αρι χρόνια που δεν πλησίαζε καν στο ζωγραφιστό..σε κάποιο σημείο λοιπόν άρχισε να κάνει κάποια μπασιματάκια κι ας ήταν λίγο rolleyes.gif άτεχνα.
Θυμάμαι επίσης πριν κάνα 3αρι χρόνια όταν είχε λείψει ο Σπανούλης (για σημαντικό αριθμό παιχνιδιών) να βγαίνει μπροστά και να έχει πολύ καλά νούμερα για τα δεδομένα του... θυμάμαι τέλος την επόμενη χρονιά να κάνει φοβερά ματς στους 8. ΑΚόμα και την περασμένη περίοδο την άνοιξη εκεί που έπρεπε ήταν καλός και δη στο ματς κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στο F4.
Στις μνήμες έμεινα λοιπόν γιατί φέτος δεν βλέπεται... smiley.gif

Γενικά δούλευε.... φέτος με την προτασάρα (δυσανάλογη της αξίας του)που είχε από τον ΠΑΟ και με όλο το κλίμα που περίεγραψα αισθάνεται σαν να έδεσε το γάιδαρο τους και ενώ είναι ένας παίκτης που δεν στηρίζεται στο ταλέντο του αλλά στην οξυδέρκεια του και κυρίως τη δουλειά που ρίχνει, φέτος τα φόρτωσε στον κόκκορα.
rankin
QUOTE(TAKIS7 @ Jan 19 2018, 11:23 ) *
Τέταρτον, δεν έχω παρατηρήσει βελτίωση καθόλου στην εξέλιξη παικτών όπως Παπαπέτρου, Αγραβάνης. Σταθερές μετριότητες, όταν για μένα θα έπρεπε να έχουν ξεκινήσει να στηρίζουν πολύ την ομάδα με την απόδοση τους.

Διαφωνώ, ο Παπαπέτρου φέτος μου δείχνει καλό πρόσωπο.
Νομίζω οτι και αυτός χάνεται κάπου μέσα στη σουπα του process... στην ιδια σουπα οπου εχει πνιγεί ο Τομπσον των 8 ποντων μο στο ΝΒΑ, ο επίσης ΝΒΑερ Ρομπερτς,στην ιδια σουπα που πάει να πνιγεί ακόμα και ο Στρελνιεξ...

Το επιθετικό μοντέλο με τα PnR του Σπανουλη και τα ποσταρίσματα του Πρίντεζη έχει καταντήσει περισσότερο βαρετό και προβλέψιμο και απο το 4-4-2 του Μπάγεβιτς.

Μπορεί να έχει αποδειχτεί αποδοτικό στο παρελθόν, ενδέχεται να αποδειχτεί αποδοτικό και στο μέλλον, δεν προσφέρει ομως καμία καινοτομία στο άθλημα και θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και παρωχημένο, ιδίως απο τη στιγμή που και οι ιδιοι οι εκφραστές του δεν μπορούν να το εκτελέσουν με την χάρη που το εκτελούσαν παλιότερα.

Δεν ειμαι υπερ των σαρωτικών αλλαγών, δεν ειμαι ομως ουτε υπερ της ακραίας συντήρησης.
Η αλήθεια βρίσκεται στο ΠΑΣΟΚ καπου στη μέση
SteveNashidis
Οι Έλληνες της ομάδας ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να πληρώνονται ακριβά τουλάχιστον αυτοί που είναι σε επίπεδο Εθνικής Ομάδας γιατί υπάρχει ο περιορισμός των ξένων και ως εκ τούτου δεν δύναται να έχουμε μόνο αυτούς στο ρόστερ. Επίσης είμαι σίγουρος ότι οι συγκεκριμένοι Έλληνες ακούνε ευλαβικά τον σφαιρό σε κάθε προπόνηση σε σημείο που παίζουν τραυματίες για πάρτι του.

Το δυστυχές γεγονός σαν χώρα είναι ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός στη θέση των Ελλήνων σε αυτή τη χρονική περιόδο καθώς έχουμε σταματήσει να παράγουμε παίκτες ( ή να το θέσω καλύτερα, είναι ποιοτικά ανέτοιμοι για Ευρολίγκα). Και την Εθνική Ελλάδας να βάλουμε στην Ευρολίγκα, με το ζόρι θα μπει οκτάδα. Άρα ο Μάντζαρης και ο κάθε Μάντζαρης μπορεί να φαίνεται ότι στρογγυλοκάθησαν στο συμβόλαιο τους αλλά είναι οι μόνοι παίκτες, μαζί με αυτούς του Παναθηναικού και κάποιες εξαιρέσεις παικτών της ΆΕΚ και του ΠΑΟΚ, να σταθούν σε συμπληρωματικό ρόλο στην Ευρολίγκα.

Οπότε προχωράμε στην κριτική των ξένων. Η οποία κριτική των ξένων γίνεται με λάθος κριτήρια. Και εννοώ ότι δεν μπορούμε να τους αξιολογούμε με βάση το υπάρχον σύστημα. Οι άνθρωποι αυτοί είναι επιθετικά εργαλεία και βρίσκουν ρυθμό μόνο από τα καλάθια και λιγότερο από κάποιες τάπες. Συνήθως παίζουν για τα στατιστικά γιατί ξέρουν ότι πρέπει να βρουν το επόμενο συμβόλαιο τους είτε στην Αμερική είτε στην Ευρώπη. Το να βρίσκονται μεταξύ πάγκου, garbage time και αδύνατης πλευράς πέρα από το γεγονός ότι γίνονται ανενεργοί, ξενερώνουν . Αυτά είναι γνωστά πριν από το 2000. Τώρα πως εμείς( ο Σφαιρό δηλαδή) θέλει να φτιάξει τους Detroit της Euroleague, ένας θεός ξέρει.

Εκτιμώ ότι ο αμυντικός προσανατολισμός της ομάδας πρέπει είτε να περιοριστεί σε ορισμένα 5λεπτα ή 10λεπτα για κάθε αγώνα, όταν οι παίκτες (κυρίως οι ξένοι) πάρουν ενέργεια από την επίθεση, είτε να συγκεκριμενοποιηθεί σε μαρκαρισμένα/κρίσιμα/win_or_go_home παιχνίδια της σεζόν. Είναι παταγώδης αποτυχία να ζητάς 100% άμυνα, σε 4ο παιχνίδι μέσα σε 7 μέρες, με ταξίδι στη Μόσχα, όχι μόνο στους ξένους αλλά και στους Έλληνες.

Υ.Γ Ο διαχωρισμός Eλλήνων-ξένων που αναφέρω είναι σε θέμα μπασκετικής φιλοσοφίας που μεγάλωσαν και όχι στην καταγωγή.
Stavros7
http://www.sport-fm.gr/article/basket/prot...umpiako/3492927

Ωχ...Μάλλον στο τέλος θα αρχίσω να θέλω να μείνουμε όπως είμαστε...
stefkorner
QUOTE (Stavros7 @ Jan 19 2018, 19:50 ) *
http://www.sport-fm.gr/article/basket/prot...umpiako/3492927

Ωχ...Μάλλον στο τέλος θα αρχίσω να θέλω να μείνουμε όπως είμαστε...


χμμ,μαθαμε λοιπον οτι ο Ραντονιτς εχει τον ιδιο μανατζερ με τον Σπανουλη 39.gif
δεν το λεω εκ του πονηρου...αλλα κατι στο ξερουν στο nba που δεν επιτρεπουν σε μανατζερ να εκπροσωπουν ταυτοχρονα παικτες&προπονητες ... rolleyes.gif
Nemesakos
QUOTE (stefkorner @ Jan 19 2018, 13:53 ) *
χμμ,μαθαμε λοιπον οτι ο Ραντονιτς εχει τον ιδιο μανατζερ με τον Σπανουλη 39.gif
δεν το λεω εκ του πονηρου...αλλα κατι στο ξερουν στο nba που δεν επιτρεπουν σε μανατζερ να εκπροσωπουν ταυτοχρονα παικτες&προπονητες ... rolleyes.gif


Όπως και να έχει ο Ράντονιτς με βάση την δουλειά που έκανε στον Αστέρα φαίνεται να είναι καλός προπονητής. Ανεξάρτητα δλδ από τα παρασκηνιακά που τρέχουν....
Kserolismos87
QUOTE (benchwarmer @ Jan 18 2018, 21:17 ) *
Για να δούμε λοιπόν τα αγαπημένα +/- (per40) μετά από 19 ματς για να έχουμε μια εικόνα για τι πράγμα μιλάμε...

Ρόμπερτς +6,49 (εκπληκτικό βάση της κακής εικόνας του "με γυμνό μάτι", έχει ενδιαφέρον πάντως κοιτώντας και τους bottom2 της λίστας)
Τολιόπουλος +6,15
Τόμπσον +5,98
Παπανικολάου +5,88
ΜακΛιν +4,08
Πρίντεζης +3,62
Στρέλνιεκς +1,15
Μιλουτίνοφ +0,77
Αγραβάνης -0,89
Γουίλτζερ -2,16
Παπαπέτρου -2,49
Μπόγρης -4,51
Μάντζαρης -5,71
Σπανούλης -5,89

Φυσικά τα στατιστικά δεν λένε όλη την αλήθεια (έχει πχ πολύ μεγάλη σημασία το απέναντι σε ποιες πεντάδες των αντιπάλων έγιναν αυτά τα +/-), αλλά είναι για αρκετό προβληματισμό το πώς οι 2 ξένοι που έχουν συγκεντρώσει τις περισσότερες κακές κριτικές μοιάζουν να είναι οι 2 "καλύτεροι" της ομάδας (μαζί με τον Τολιό των λίγων λεπτών που ίσως μην δίνουν ασφαλές δείγμα).


Σιγουρα τα στατιστικα δεν λενε παντα ολη την αληθεια. Αλλα και στο PIR ο Ρομπερτς παντα ηταν σχετικα καλος μεχρι την επιστροφη Σπανουλη. Μεχρι τοτε, παντα σχεδον ηταν στην αρχικη πενταδα οποτε σχεδον παντα επαιζε με καλες πενταδες απεναντι του. Διαφωνω επισης με αυτους που λενε οτι δεν ειναι καλος αμυντικος γιατι με τα γρηγορα γκαρντ ειναι ο μονος που μπορει να ανταπεξερθει (πχ Καμπατσο Ρεαλ).

Παντως γενικως οι παικτες που ειναι στο πατο του πινακα φαινεται και με γυμνο ματι οτι δεν παιζουν καλα ενω το ιδιο για μενα ισχυει και με αυτους στην κορυφη με εξαιρεση τον Τολιοπουλο που δεν εχει αρκετα λεπτα συμμετοχης κα αρα το δειγμα δεν λεει πολλα. Τελος ο Τομπσον εχει καλα νουμερα γιατι παιζει και καλη αμυνα, μαζευοντας πολλα ριμπαουντ. Αυτα που του ζητουν κανει. Η μονη μομφη για μενα ειναι οτι δεν εχουν μπει τα τριποντα που περιμεναμε. Αλλα οχι και να τον διωξεις.
stefkorner
QUOTE (Nemesakos @ Jan 19 2018, 20:57 ) *
Όπως και να έχει ο Ράντονιτς με βάση την δουλειά που έκανε στον Αστέρα φαίνεται να είναι καλός προπονητής. Ανεξάρτητα δλδ από τα παρασκηνιακά που τρέχουν....


ναι δεν λεω!αξιος ειναι ! προσωπικα απο ελευθερους προπονητες Μπαγκατσκις θα προτιμουσα (παρα το αποτυχημενο του περασμα απο Μακαμπι) πιο μοντερνος προπονητης! αλλα μαλλον ο Ραντονιτς πιο σιγουρη λυση και θα ταιριαζε περισσοτερο στν Ολυμπιακο
pan24
QUOTE (Stavros7 @ Jan 19 2018, 13:50 ) *
http://www.sport-fm.gr/article/basket/prot...umpiako/3492927

Ωχ...Μάλλον στο τέλος θα αρχίσω να θέλω να μείνουμε όπως είμαστε...

Αν αντικατασταθει ο σφαιροπουλος,για καλοκαιρι μιλαμε παντα,ο ραντονιτς ειναι απο τις καλυτερες επιλογες
Εχει δειξει για χρονια δουλεια στον ερυθρο αστερα με ενα απο τα μικροτερα μπατζετ της ευρωλιγκας

Καταλαβαινω να μην θελει καποιος περασοβιτς.Παιζει ωραιο στο ματι μπασκετ αλλα μονο μια καλη χρονια εχει σε υψηλο επιπεδο
Ραντονιτς γιατι οχι;
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Jan 19 2018, 21:05 ) *
Αν αντικατασταθει ο σφαιροπουλος,για καλοκαιρι μιλαμε παντα,ο ραντονιτς ειναι απο τις καλυτερες επιλογες
Εχει δειξει για χρονια δουλεια στον ερυθρο αστερα με ενα απο τα μικροτερα μπατζετ της ευρωλιγκας

Καταλαβαινω να μην θελει καποιος περασοβιτς.Παιζει ωραιο στο ματι μπασκετ αλλα μονο μια καλη χρονια εχει σε υψηλο επιπεδο
Ραντονιτς γιατι οχι;


το καλοκαιρι θα πονταρα σε Τρινκιερι ! αν η Μπαμπεργκ δεν βγει ευρωλιγκα (πολυ πιθανο να χασει το πρωταθλημα φετος..)
rahxephon13
http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...e-ton-promithea

Γλίτωσε τα χειρότερα ο παπαπετρου που τελικά έχει κάκωση αριστερού άκρου ποδός και δεν θα παίξει με προμηθέα.

Και τα καλά νέα συνεχίζονται αφού απών θα είναι από το παιχνίδι τις παρασκευής με των ερυθρό ο φελτειν που τραυματίστηκε χθες στον αγώνα με την μακαμπι.
gerorge
QUOTE (benchwarmer @ Jan 18 2018, 21:17 ) *
Για να δούμε λοιπόν τα αγαπημένα +/- (per40) μετά από 19 ματς για να έχουμε μια εικόνα για τι πράγμα μιλάμε...

Ρόμπερτς +6,49 (εκπληκτικό βάση της κακής εικόνας του "με γυμνό μάτι", έχει ενδιαφέρον πάντως κοιτώντας και τους bottom2 της λίστας)
Τολιόπουλος +6,15
Τόμπσον +5,98
Παπανικολάου +5,88
ΜακΛιν +4,08
Πρίντεζης +3,62
Στρέλνιεκς +1,15
Μιλουτίνοφ +0,77
Αγραβάνης -0,89
Γουίλτζερ -2,16
Παπαπέτρου -2,49
Μπόγρης -4,51
Μάντζαρης -5,71
Σπανούλης -5,89

Φυσικά τα στατιστικά δεν λένε όλη την αλήθεια (έχει πχ πολύ μεγάλη σημασία το απέναντι σε ποιες πεντάδες των αντιπάλων έγιναν αυτά τα +/-), αλλά είναι για αρκετό προβληματισμό το πώς οι 2 ξένοι που έχουν συγκεντρώσει τις περισσότερες κακές κριτικές μοιάζουν να είναι οι 2 "καλύτεροι" της ομάδας (μαζί με τον Τολιό των λίγων λεπτών που ίσως μην δίνουν ασφαλές δείγμα).


Και για να έχουμε και μίας μορφής σύγκριση, να και τα περσινά από όλη τη σεζόν της Ευρωλίγκας:
Παπανικολάου +8,68
Μάντζαρης +7,59
Μιλουτίνοφ +7,22
Χάκετ +6,70
Σπανούλης +4,09
Μπιρτς +3,94
Πρίντεζης +2,60
Παπαπέτρου +2,26
Γκριν +1,25
Λοτζέσκι +0,07
Αγραβάνης -0,57
Γιανγκ -4,76
Γουότερς -6,66




Το ξερο +- τις περισσοτερες φορες δεν λεει κατι.Μεγαλυτερη σημασια εχει το offensive/defensive rating.
Εδω φαινονται τα ratings στην Ευρωλιγκα και ουσιαστικα επιβεβαιωνουν οσα βλεπει και το γυμνο ματι.Οτι ο Σπανουλης εχει πολυ υψηλο usage σε σχεση με την αποτελεσματικοτητα του,ενω οι καλυτεροι του Ολυμπιακου ειναι η τριαδα Στρελνιεκς,Μιλου,Μακλιν με Πριντεζη Παπανικολαου και Χολις επισης καλους(το δειγμα για τον WIltjer ειναι σχετικα μικρο αλλα καλο)
john wick
QUOTE (Athanasios_Olympiacos @ Dec 4 2017, 11:35 ) *
Εξαρτάται τι παραστάσεις επιλέγεις να βλέπεις!

Αυτή η ομάδα χάνει κέρδιζει και είναι παρέα-οικογενεια!
Αυτό το κλίμα υγείας δεν υπάρχει σε άλλο οργανισμό!





69.gif 65.gif wub.gif thumbsup.gif icon_joy.gif smilie_schal1.gif
Redoctor
Τρινκιερι πολυ καλος αν και δεν τον βοηθαει το παρουσιαστικο του για την ανθρωποφαγο εξεδρα μας
Σαρας επισης ωραια λυση με δυσκολο παρελθον
Ραντονιτς δε νομιζω οτι θα προσφερει πολλα σε συγκριση με σφαιο

Και οπως παντα αν τυχον φυγει σφαιρο: Σουληης μεχρι τελος χρονιας
rankin
Δηλαδή θα διώξεις τον Σφαιρόπουλο για να φέρεις τον Σέρβο Σφαιρόπουλο;
ΛΟΛ
Σοβαρά τώρα... ΛΟΛ

Καταρχάς, αν διώξεις προπονητή στα μέσα της χρονιάς, θα το κάνεις γιατι η κατάσταση εχει φτάσει στο απροχώρητο, πρώτα απο ολα στα αποδυτήρια.
Αυτό δεν νομίζω οτι ισχύει...

Εαν τώρα, φτάσεις στο καλοκαίρι και αποφασίσεις οτι θα πορευτείς με το ιδιο μοντέλο: Σπανούλης + Πριντεζης + Δορυφόροι και άμυνα-αμυνα-αμυνα, τότε και πάλι, γιατί να φύγει ο Σφαιρόπουλος;

Αν αποφασίσεις να αλλάξεις μοντέλο, μπορείς να πάρεις ενα τηλεφωνάκι τον Κυρ Μπαρτζώκα, που το πρώτο που τον έφαγε ηταν που δεν στήριζε απόλυτα το μοντέλο που περιγράφω παραπάνω (και για αυτό τα ειχε σπάσει και με τον Βασίλη. Δεν ειναι μυστικό αυτό)

ή αν θες να πας γιολο, πας με τον Μπουσκάλια και τους τρελαίνεις ολους.

**Εκτός και αν η εμφάνιση του γνωστού μανατζερ, με πρόταση για κοουτς, έχει έρθει με τις ευλογίες του Βασίλη και τοποθετεί τον Σφαιρόπουλο στην κατηγορία "Μπαρτζώκα" = ανεπιθύμητου για τον αρχηγό. Δυσκολο ομως. Αν εχει παράπονο ο Σπανούλης απο τον Σφαιρόπουλο, θα φάω το καπέλο μου
john wick
QUOTE (Redoctor @ Jan 19 2018, 12:28 ) *
Τρινκιερι πολυ καλος αν και δεν τον βοηθαει το παρουσιαστικο του για την ανθρωποφαγο εξεδρα μας
Σαρας επισης ωραια λυση με δυσκολο παρελθον
Ραντονιτς δε νομιζω οτι θα προσφερει πολλα σε συγκριση με σφαιο

Και οπως παντα αν τυχον φυγει σφαιρο: Σουληης μεχρι τελος χρονιας



Εγω θα προτεινα εναν που τον ηθελα κ στην ομαδα μου...
Σαριτσα....
Νεοτατος ,εχει μαθει με μικρα μπατζετ ,παθιασμενος κ οι ομαδες του παιζουν ωραιο μπασκετ.
TAKIS7
Βάλτε και κανέναν Αγγέλου στη λίστα για καλό και για κακό.
Kserolismos87
QUOTE (gerorge @ Jan 19 2018, 14:24 ) *
Το ξερο +- τις περισσοτερες φορες δεν λεει κατι.Μεγαλυτερη σημασια εχει το offensive/defensive rating.
Εδω φαινονται τα ratings στην Ευρωλιγκα και ουσιαστικα επιβεβαιωνουν οσα βλεπει και το γυμνο ματι.Οτι ο Σπανουλης εχει πολυ υψηλο usage σε σχεση με την αποτελεσματικοτητα του,ενω οι καλυτεροι του Ολυμπιακου ειναι η τριαδα Στρελνιεκς,Μιλου,Μακλιν με Πριντεζη Παπανικολαου και Χολις επισης καλους(το δειγμα για τον WIltjer ειναι σχετικα μικρο αλλα καλο)


Να σαι καλα που τα ποσταρες. Το συνολικο PER καθως και τα Ortg Drtg εχουν νοημα για συγκρισεις στην ιδια θεση. Οι ψηλοι συνηθως εχουν καλυτερα νουμερα σε αριθμο παιχνιδιων. Γι αυτο το +/- βοηθα και ισως ειναι και πιο αντιπρωπευτικο. Ομως και στο PER ο Τομπσον ειναι πολυ ψηλα ενω ο Ρομπερτς ηταν αρκετα καλος μεχρι να ερθει ο Σπανουλης αλλα ακομα και τωρα στο συνολικο ειναι κατιτις πανω απο τον Μαντζαρη.
back2back
QUOTE(rankin @ Jan 19 2018, 14:32 ) *
Δηλαδή θα διώξεις τον Σφαιρόπουλο για να φέρεις τον Σέρβο Σφαιρόπουλο;
ΛΟΛ
Σοβαρά τώρα... ΛΟΛ


Ακριβώς αυτό, τι διαβάζουμε, θα μας τρελάνουν τελείως. Πέρα από αυτό οι αλλαγές δεν είναι εύκολες, η Εφές που άλλαξε προπονητή και παίκτη πάει χειρότερα από πριν. Μόνο αν ερχόταν ο Ντούντα που ξέρει τους περισσότερους παίκτες, διαφορετικά αφήνεις Σφαιρό, αν το σηκώσει στο Βελιγράδι γίνεται Θεός αν όχι Μίλαν Τόμιτς οε οε οε ή Αργύρης για τους τελικούς και του χρόνου πας για Σάρας, Μπλατ ή Ιτούδη (αν είναι διαθέσιμος), οι υπόλοιποι δεν είναι καλύτεροι του Σφαιρό (όχι ο Ζέλικο δεν είναι διαθέσιμος οπότε δεν τον υπολογίζω).
john wick
QUOTE (back2back @ Jan 19 2018, 13:24 ) *
Ακριβώς αυτό, τι διαβάζουμε, θα μας τρελάνουν τελείως. Πέρα από αυτό οι αλλαγές δεν είναι εύκολες, η Εφές που άλλαξε προπονητή και παίκτη πάει χειρότερα από πριν. Μόνο αν ερχόταν ο Ντούντα που ξέρει τους περισσότερους παίκτες, διαφορετικά αφήνεις Σφαιρό, αν το σηκώσει στο Βελιγράδι γίνεται Θεός αν όχι Μίλαν Τόμιτς οε οε οε ή Αργύρης για τους τελικούς και του χρόνου πας για Σάρας, Μπλατ ή Ιτούδη (αν είναι διαθέσιμος), οι υπόλοιποι δεν είναι καλύτεροι του Σφαιρό (όχι ο Ζέλικο δεν είναι διαθέσιμος οπότε δεν τον υπολογίζω).





Εγραψες Μπλατ; τον γνωστο Μπλατ;
Επισης Ιτουδη; τον βοηθο του Ζοτς;;;
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Κ τι θα πεις του Μπλατ; κοουτς παρε Μπογρινιο για 2ο ψηλο διοτι μπατζετ δεν παιζει...





Ρε σεις υμαρτον, μην πετατε ονοματα ετσι απλα...
Αυτοι που εγραψες θελουν τρελλα λεφτα για μπατζετ. Ειναι θεωρεις οι Αφοι σε θεση να τους το προσφερουν;;
rahxephon13
QUOTE (john wick @ Jan 19 2018, 15:28 ) *
Εγραψες Μπλατ; τον γνωστο Μπλατ;
Επισης Ιτουδη; τον βοηθο του Ζοτς;;;
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Κ τι θα πεις του Μπλατ; κοουτς παρε Μπογρινιο για 2ο ψηλο διοτι μπατζετ δεν παιζει...





Ρε σεις υμαρτον, μην πετατε ονοματα ετσι απλα...
Αυτοι που εγραψες θελουν τρελλα λεφτα για μπατζετ. Ειναι θεωρεις οι Αφοι σε θεση να τους το προσφερουν;;

Ε να μην τρολαρει κι αυτός εδώ έχουμε ακούσει από Μπαγκατσκις και σαριτσα (εσύ των ανέφερες) μεχρι σουλη και αγγελου ε αφού γράφονται ονόματα που δεν πρόκειται καν να παίξουν το καλοκαίρι λογικό είναι να μπερδεύτηκε.
gerorge
QUOTE (Kserolismos87 @ Jan 19 2018, 15:19 ) *
Να σαι καλα που τα ποσταρες. Το συνολικο PER καθως και τα Ortg Drtg εχουν νοημα για συγκρισεις στην ιδια θεση. Οι ψηλοι συνηθως εχουν καλυτερα νουμερα σε αριθμο παιχνιδιων. Γι αυτο το +/- βοηθα και ισως ειναι και πιο αντιπρωπευτικο. Ομως και στο PER ο Τομπσον ειναι πολυ ψηλα ενω ο Ρομπερτς ηταν αρκετα καλος μεχρι να ερθει ο Σπανουλης αλλα ακομα και τωρα στο συνολικο ειναι κατιτις πανω απο τον Μαντζαρη.



Για το PER συμφωνω οτι για τους ψηλους ειναι πολυ πιο ευκολο να εχουν υψηλο σε σχεση με τους κοντους.Αλλα τα ratings δεν εχουν διακριση θεσεων.Ισως βεβαια παιζει μεγαλο ρολο στα ratings οτι ο Σφαιρο κανει πολλες φορες rotation με το ρολοι οποτε οι πενταδες ειναι σταθερες και τα νουμερα καποιου αλλοιωνονται εξαιτιας αυτου.Θα ηταν πολυ καλυτερο αν ειχαμε αναλυτικα δεδομενα πενταδων,αλλα δυστυχως μεχρι τωρα δεν εχω καταφερει να βρω κατι συγκεκριμενο
TAKIS7
Από Βαρλά

"Πολλά χρειάζεται ο Ολυμπιακός. Κατά την άποψή μου αν μπορεί να γίνει μόνο μια κίνηση, χρειάζεται ξένος διεμβολιστής και σκόρερ, που μπορεί παράλληλα να δημιουργήσει.
ΣΚΟΡΕΡ κανονικός, όχι ακόμα ένας συμβατικός παίκτης. Να δώσει ώθηση στην επίθεση, χώρους στους υπόλοιπους, να πάψει να είναι ο Ολυμπιακός τόσο κουραστικά προβλέψιμος"

Μάλλον συμφωνεί με τον Μελάγες
pan24
QUOTE (TAKIS7 @ Jan 19 2018, 16:42 ) *
Από Βαρλά

"Πολλά χρειάζεται ο Ολυμπιακός. Κατά την άποψή μου αν μπορεί να γίνει μόνο μια κίνηση, χρειάζεται ξένος διεμβολιστής και σκόρερ, που μπορεί παράλληλα να δημιουργήσει.
ΣΚΟΡΕΡ κανονικός, όχι ακόμα ένας συμβατικός παίκτης. Να δώσει ώθηση στην επίθεση, χώρους στους υπόλοιπους, να πάψει να είναι ο Ολυμπιακός τόσο κουραστικά προβλέψιμος"

Μάλλον συμφωνεί με τον Μελάγες

Τετοιον ο ολυμπιακος ειχε με συμβολαιο και για φετος,ερικ γκριν τον λεγανε

TAKIS7
QUOTE (pan24 @ Jan 19 2018, 16:47 ) *
Τετοιον ο ολυμπιακος ειχε με συμβολαιο και για φετος,ερικ γκριν τον λεγανε

Δεν έμπαινε μέσα στη ρακέτα ο Γκριν
rankin
QUOTE(TAKIS7 @ Jan 19 2018, 16:42 ) *
Από Βαρλά

"Πολλά χρειάζεται ο Ολυμπιακός. Κατά την άποψή μου αν μπορεί να γίνει μόνο μια κίνηση, χρειάζεται ξένος διεμβολιστής και σκόρερ, που μπορεί παράλληλα να δημιουργήσει.
ΣΚΟΡΕΡ κανονικός, όχι ακόμα ένας συμβατικός παίκτης. Να δώσει ώθηση στην επίθεση, χώρους στους υπόλοιπους, να πάψει να είναι ο Ολυμπιακός τόσο κουραστικά προβλέψιμος"

Μάλλον συμφωνεί με τον Μελάγες

Καλή η θεωρία αλλά κανένα ονομα θα προτείνουν;
Για τον Λάνγκφορντ γίνεται αυτο το τζέρτζελο?

Ο τελευταίος σκορερ που θυμάμαι (Γκριν) έφυγε γιατί δεν ταίριαξε "με τη χημεία της ομάδας"

Ο Λάνγκφορντ, που θέλει μια μπάλα για κάθε χέρι, θα ταιριάξει δηλαδή;
Τον Σπανούλη τον έχουν ρωτήσει που τα γράφουν αυτά τα πράγματα;;;
Στον Λάνγκφορντ έχει εξηγήσει κανείς τι σημαίνει να ταιριάξει με τη "χημεία" της ομάδας?

Οχι τιποτα άλλο, αλλά βλέπω να πέφτει ξύλο στα αποδυτήρια.

Μιλάμε για παίχτη που οπου έχει πάει ειναι πρώτο βιολί και έχει τη μπάλα στα χέρια του.
Τι θα του πεις;
Κάτσε στο πάγκο τώρα και θα μπεις με τη second unit για κανα τέταρτο?
ή θα τον βάλεις μαζί με το Σπανούλη και θα του πεις να κάτσει στη γωνίτσα του και να περιμένει πάσα στη λήξη του χρόνου?

παλαβά πράγματα, ανεπίτρεπτα για δημοσιογράφους που ζουν την ομάδα απο κοντά
back2back
QUOTE(john wick @ Jan 19 2018, 15:28 ) *
Εγραψες Μπλατ; τον γνωστο Μπλατ;
Επισης Ιτουδη; τον βοηθο του Ζοτς;;;
smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Κ τι θα πεις του Μπλατ; κοουτς παρε Μπογρινιο για 2ο ψηλο διοτι μπατζετ δεν παιζει...





Ρε σεις υμαρτον, μην πετατε ονοματα ετσι απλα...
Αυτοι που εγραψες θελουν τρελλα λεφτα για μπατζετ. Ειναι θεωρεις οι Αφοι σε θεση να τους το προσφερουν;;


Ο Μπόγρης είναι 3ος ψηλός, από εκεί και πέρα εγώ έγραψα ποιοι είναι οι μόνοι που θα ήθελα αν φύγει ο Σφαιρόπουλου. Όσο αφορά το μπάτζετ οι Αγγελόπουλοι παίρνουν τις αποφάσεις και δεν νομίζω να μας ρωτήσουν πόσα λεφτά θα δώσουν. Ο Μπλατ τι τρελά λεφτά για μπάτζετ θέλει; Στην Νταρού που παίζει eurocup είναι, με πολύ χαμηλότερο μπάτζετ από του Ολυμπιακού. Ο Σάρας στη Ζαλγκίρις τι μπάτζετ έχει; Καλό είναι να μην γράφουμε απλά για να γράψουμε, αν θες να πεις κάτι που να έχει νόημα εδώ είμαστε.
qspock
QUOTE(rankin @ Jan 19 2018, 17:02 ) *
Καλή η θεωρία αλλά κανένα ονομα θα προτείνουν;
Για τον Λάνγκφορντ γίνεται αυτο το τζέρτζελο?

Ο τελευταίος σκορερ που θυμάμαι (Γκριν) έφυγε γιατί δεν ταίριαξε "με τη χημεία της ομάδας"

Ο Λάνγκφορντ, που θέλει μια μπάλα για κάθε χέρι, θα ταιριάξει δηλαδή;
Τον Σπανούλη τον έχουν ρωτήσει που τα γράφουν αυτά τα πράγματα;;;
Στον Λάνγκφορντ έχει εξηγήσει κανείς τι σημαίνει να ταιριάξει με τη "χημεία" της ομάδας?

Οχι τιποτα άλλο, αλλά βλέπω να πέφτει ξύλο στα αποδυτήρια.

Μιλάμε για παίχτη που οπου έχει πάει ειναι πρώτο βιολί και έχει τη μπάλα στα χέρια του.
Τι θα του πεις;
Κάτσε στο πάγκο τώρα και θα μπεις με τη second unit για κανα τέταρτο?
ή θα τον βάλεις μαζί με το Σπανούλη και θα του πεις να κάτσει στη γωνίτσα του και να περιμένει πάσα στη λήξη του χρόνου?

παλαβά πράγματα, ανεπίτρεπτα για δημοσιογράφους που ζουν την ομάδα απο κοντά


Ετσι ακριβως, τα ειπες ολα. 41.gif
Για μισο να διαβασω Μελαγιες...
xaris1986
Μεγαλο προβλημα η επιλογη των παιχτων που εκανε το καλοκαιρι ο Σφαιροπουλος στην περιφερια διοτι στους ψηλους ο Μακλιν για 2ος σεντερ ειναι μια χαρα ενω και ο Τιλι για 2ο τεσσαρι πιστευω θα βοηθουσε με την εμπειρια του.
Ρομπερτς-Στρελνιξ-Τομσον ειναι πολυ υποδεεστεροι σε προσφορα-ποιοτητα συγκριτικα με τους προκατοχους τους Χακετ-Γκριν-Λοτζεσκι.
Σκορ,αμυνα,δημιουργια δεν υπαρχει καποιος τομεας που να βοηθανε.Ο Λετονος μονο μπορει να δωσει καποιες λυσεις επιθετικα .Ειναι ενας χρυσος ρολιστας,χρησιμοτατος σε ενα ροστερ αλλα ως εκει.
Για Ρομπερτς,Τομσον δεν εχω να πω πολλα.Η εικονα τους ειναι σκετη απογοητευση ολη την χρονια.
Λειπει πολυ η σκληραδα του Χακετ,το επιθετικο ταλεντο του Γκριν και το κωλοχερο του Λοτζο.
Και αντε για τον Λοτζο να καταλαβω οτι ηταν 32 ειχε πολλους τραυματισμους θελαν να δοκιμασουν κατι καινουριο κατι πιο φρεσκο για τους αλλους δυο δεν υπηρχε λογικη στην απομακρυνση τους.
Ο Ντανι ηθελε να μεινει σαν τρελος,δεν ειχε ιστορικο τραυματισμων πλην του περσινου,γουσταρε την ομαδα.Γκαρντ διμετρο με καλη οργανωση αριστη αμυνα καλο ντραιβ δεν τον διωχνεις κυριε Σφαιροπουλε.
Οσο για τον Ερικ,σκορερ με τετοιο χαρισμα,που 1χρονο τωρα εχει κανει σμπαραλια την αμυνα του Παο(ο Πασκουαλ εχει στειλει πανω του απο Καλαθη,Τζειμς,Παππα,Φελντειν,Ντενμον μεχρι Γκιστ,Θαναση)και δειχνει @@ μεσα στο ΟΑΚΑ η οταν λειπει ο Σπανουλης επισης δεν τον διωχνεις κυριε Σφαιροπουλε.
Ρομπερτς,Τομσον πρεπει να αποδεσμευτουν(αν και δεν ειναι ευκολο)και να ερθει ενα ψηλο γκαρντ που να δινει σκορ και να ειναι τουλαχιστον αξιοπρεπης στην αμυνα.

Conan1982
QUOTE (back2back @ Jan 19 2018, 17:46 ) *
Ο Μπλατ τι τρελά λεφτά για μπάτζετ θέλει; Στην Νταρού που παίζει eurocup είναι, με πολύ χαμηλότερο μπάτζετ από του Ολυμπιακού.


Είναι φέτος, πέρυσι όταν είχε υπογράψει του είχαν υποσχεθεί πολύ μεγάλο μπάτζετ. Και απ' ότι θυμάμαι ήθελαν τα λεφτά της ρήτρας για να τον αφήσουν, είχε και μεγάλο συμβόλαιο οπότε δεν καιγόταν για να φύγει. Δεν σημαίνει όμως ότι θα πάει σε ομάδα με χαμηλό (σχετικά πάντα) μπάτζετ.
Πάντως φέτος και οι Αγγελόπουλοι θα βλέπουν ότι ο Σπανούλης δεν μπορεί και άλλη χρονιά ως απόλυτος άρχοντας και ο Σφαιρόπουλος έχει δείξει ότι οι ομάδες του μπορούν να παίξουν καλό μπάσκετ. Ας τον αφήσουν να παίξει η ομάδα όπως μπορεί, ας ενισχύσουν καλύτερα το επιτελείο που είναι υπεύθυνο για την εκγύμναση και την αποθεραπεία των παικτών, ας πάρουν και κάποιο συνεργάτη τεχνικά καλύτερο του Τόμιτς, λίγη ειδίκευση δεν βλάπτει.
qspock
Ωπα, τι ειδα? Ο Μελαγιες ειπε για Λαγκφορτν?? blink.gif

Μεχρι το τελευταιο του ΥΓ, ελεγα, ενταξει, δεν αλλαζει τιποτα!
Και παλι αυτο λεω, απλα με παραξενευσε η ορεξη του για Λαγνκφορντ!

Εν πασει περιπτωσει, τα συμπερασματα που βγαινουν απο το αρθρο του Μελαγιες, ο οποιος ειναι προφητικος για την ομαδα κατα εναν ..."παραξενο" τροπο, tongue.gif ειναι:

1) Δεν αλλαζει ο Σφαιροπουλος. Δεν υπαρχει περιπτωση, ουτε καν το σκεφτονται. Και καλα κανουν κατεμε, κι ας υπαρχει αξιος Ελληνας αντικαταστατης που αυτη τη στιγμη δεν δουλευει πουθενα. Πραγματικα πολυ θα ηθελα τον Σουλη να αποδιξει ποσο αξιζει σε μια ομαδα Ευρωλιγκας, αλλα οχι να φυγει ο Σφαιροπουλος, ο οποιος εχει αποδιξει πως ειναι πολυ καλος προπονητης.
Οχι μονο τις προηγουμενες χρονιες, και φετος εχει φερει την ομαδα πρωτη στην Ευρωλιγκα. Παρολλαυτα, η γκρινια γκρινια.

2) Δεν αλλαζουν οι λοιποι πλην Ρομπερτς παιχτες. Ακομη κι ο Ρομπερτς για να αλλαξει, πρεπει να μπει το χερι βαθια στην τσεπη, και αυτο δεν...

3) Υπαρχει η σκεψη να μπει ο Σπανουλης πλει μεικερ. Ειναι κατι που απασχολει πολλους, πλην ισως του Σφαιροπουλου.
Βαζω τι ισως και το τονιζω.

4) Ο Κωστας εχει παραλειψει το γεγονος πως η Ευρωλιγκα πλεον ειναι μια διοργανωση οπου τα σκαμπανεβασματα τετοιας μορφης δεν πρεπει να παραξενευουν. Ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις την ιδια αποδοση σε βαθος χρονου, οταν βλεπεις οτι ακομα το τελος ειναι μακρια, και οταν εισαι και πρωτος. Ειναι αναποφεκτο να χασεις και μαλιστα να μην παλεψεις τα παιχνιδια που δε σου πανε.

5) Το γιατι δεν του πανε αυτα τα παιχνιδια, ειναι το ερωτημα: Αυτο ομως το εχω απαντησει εδω και καιρο στα ποστ μου εδω περα, και δε θελω να γινομαι κουραστικος κι επαναλαμβανομενος. Εν ολιγοις, πρεπει να επανελθει σαν βασικη πενταδα αυτη που ειχε προ Σπανουλη. Να ξεχαστει το σχημα με Σπανουλη Μαντζαρη αφου και χωρις εναν Μπιρτς ειναι καταστροφικο, και ο Σπανουλης να μεταφερθει σε θεση 1 για να προσθετει στην ομαδα με την παρουσια του κι οχι το αντιθετο. Τοτε θα αρχισει η ομαδα να ρολαρει οπως ρολαρε οταν καμαρωνε στην κορυφη της Ευρωλιγκας, κι ακομη καλυτερα.


Μην περιμενετε αλλαγες..

Stavros7
Χaris 1986: Για Ρομπερτς,Τομσον δεν εχω να πω πολλα.Η εικονα τους ειναι σκετη απογοητευση ολη την χρονια.


Φίλε Xaris κι εγώ αυτά πιστεύω αλλά από οτι διαβάζω κανένας παίκτης δεν θα αποχωρήσει και μάλλον αλλάζουμε προπονητή!


http://www.sport-fm.gr/article/basket/erxe...umpiako/3493052
Να πούμε Αντίο στον Σφαιρό?


Update:Μεγάλο μπαμ χωρίς την αποχώρηση παίκτη και χωρίς την αποχώρηση προπονητή?
Τελικά στηρίζουν Σφαιρόπουλο λένε τώρα!
http://www.sport-fm.gr/article/basket/apol...ropoulo/3493067
Η απόλυτη τρέλα!Το μπαμ τι θα είναι?Κανά πρόστιμο?Σιγά το μπαμ!
DADA
QUOTE (qspock @ Jan 19 2018, 18:19 ) *
3) Υπαρχει η σκεψη να μπει ο Σπανουλης πλει μεικερ. Ειναι κατι που απασχολει πολλους, πλην ισως του Σφαιροπουλου.
Βαζω τι ισως και το τονιζω.
......... και ο Σπανουλης να μεταφερθει σε θεση 1 για να προσθετει στην ομαδα με την παρουσια του κι οχι το αντιθετο. .....
..


Το ξαναβαζω και εγω μπας και......
Stavros7
Bιάστηκε ο Ζέρβας και εκτέθηκε.Τα νέα λένε πως η ομάδα μένει ως έχει με τον Roberts να είναι ο πρώτος υποψήφιος για μελλοντική αποχώρηση αν αποκρυπτογραφήσουμε τα λεγόμενα του Μελάγες...

http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...ei-o-olympiakos
SteveNashidis
QUOTE(TAKIS7 @ Jan 19 2018, 16:42 ) *
Από Βαρλά

"Πολλά χρειάζεται ο Ολυμπιακός. Κατά την άποψή μου αν μπορεί να γίνει μόνο μια κίνηση, χρειάζεται ξένος διεμβολιστής και σκόρερ, που μπορεί παράλληλα να δημιουργήσει.
ΣΚΟΡΕΡ κανονικός, όχι ακόμα ένας συμβατικός παίκτης. Να δώσει ώθηση στην επίθεση, χώρους στους υπόλοιπους, να πάψει να είναι ο Ολυμπιακός τόσο κουραστικά προβλέψιμος"

Μάλλον συμφωνεί με τον Μελάγες

QUOTE(pan24 @ Jan 19 2018, 16:47 ) *
Τετοιον ο ολυμπιακος ειχε με συμβολαιο και για φετος,ερικ γκριν τον λεγανε

QUOTE(TAKIS7 @ Jan 19 2018, 16:49 ) *
Δεν έμπαινε μέσα στη ρακέτα ο Γκριν



Παράνοια , τρέλα, σχιζοφρένεια. Το παρακάτω είναι από βάρλα είναι στις 2 Δεκεμβρίου.

http://www.protothema.gr/sports/article/73...atias-mahitis-/

"Σε ότι αφορά τον Έρικ Γκριν, η έκβαση του αγώνα, η πορεία του Ολυμπιακού ως τώρα στη λίγκα και η εκτόξευση Αμερικανού σε νούμερα και προσωπικές επιδόσεις φέτος, αποδεικνύουν περίτρανα την προσέγγιση που μπορείτε να διαβάσετε εδώ.
ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΓΚΡΙΝ: Μια σωστή απόφαση για όλες τις πλευρές
Επίσης, φάνηκε πως ο Έρικ, όποτε αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό ως αντίπαλος στην Ευρωλίγκα, ακόμα και πριν παίξει στην ομάδα, έχει ισχυρό κίνητρο και παραγωγικές βραδιές.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΡΑΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΤΟΥ ΚΑΡΙΕΡΑ!
Πιστός στον εαυτό του ο Σφαιρόπουλος"


Έχουμε και άλλο σανό αν συνεχίσω να ψάχνω τα διαμάντια-άρθρα που εμφανίστηκαν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.