Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Quincy
QUOTE(lefpan @ Feb 5 2018, 22:09 ) *
Αγαπητέ φίλε, το ποινικό, που λες, είναι το bullying που αναφέρεις ενάντια στον Καλάθη. Αλλά όχι μόνο αυτό.
Έχεις ακούσει για κάποιο αδίκημα που λέγεται δυσφήμιση (απλή ή συκοφαντική);
Όποιος με οποιονδήποτε τρόπο ενώπιον τρίτων ισχυρίζεται ή διαδίδει για κάποιον άλλον γεγονός που μπορεί να βλάψει την τιμή ή την υπόληψή του τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών ή με χρηματική ποινή (απλή δυσφήμιση). Αν το γεγονός είναι ψευδές και ο υπαίτιος γνώριζε ότι αυτό είναι ψευδές τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών μέχρι πέντε ετών. Μαζί με τη φυλάκιση μπορεί να επιβληθεί και χρηματική ποινή. Μπορεί επίσης να επιβληθεί και στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων. (Ποινικός Κώδικας άρθρα 362-363).

Βέβαια, για να γίνουν αυτά, θα πρέπει να σου κάνει μήνυση ο Μπόγρης, που δεν νομίζω να διαβάζει τι γράφουμε εδώ μέσα, αλλά κατάλαβες τώρα ποιό είναι το ποινικό; Ακόμα και αλήθεια να είναι το γεγονός που λες πως άκουσες, από τη στιγμή που μας το αραδιάζεις εδώ μέσα και αυτό βλάπτει την τιμή και την υπόληψη του άλλου, τότε τιμωρείσαι τουλάχιστον με τρεις μήνες φυλάκιση.
Για να σε προστατέψω στα λέω αυτά, γιατί φαίνεται ότι ανοίγεις το στόμα σου χωρίς να νοιώθεις τις συνέπειες.
Περιορίσου, λοιπόν, στα του φόρουμ και άφησε τις διαδόσεις.

Εξ άλλου, δεν κατάλαβα καν γιατί το ανέφερες αυτό το γεγονός το προ 10ετίας; Ήθελες με αυτό να δείξεις τι παλιοχαρακτήρας είναι ο Μπόγρης και ότι ο Γεωργίου έχει δίκιο; Γιατί δεν περιμένεις πρώτα να δούμε τι θα πει ο ίδιος ο Μπόγρης. Τι εξήγηση θα δώσει;



Τώρα στ' αλήθεια παραθέτεις την νομοθεσία περί συκοφαντίας επειδή κάποιος είπε πως πιστεύει ότι ένας από τους δράστες τότε ήταν ο Μπόγρης; Κουλάρετε ρε παιδιά, δεν είμαστε στη βουλή ξέρω γω. Μια κουβέντα γίνεται ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ θα γίνόταν σε μια παρέα. Σε λίγο όπως το πάτε το μόνο που θα είναι αποδεκτό σε ένα ποστ θα είναι το σκορ του αγλωνα.
lefpan
QUOTE (Quincy @ Feb 5 2018, 23:35 ) *
Τώρα στ' αλήθεια παραθέτεις την νομοθεσία περί συκοφαντίας επειδή κάποιος είπε πως πιστεύει ότι ένας από τους δράστες τότε ήταν ο Μπόγρης; Κουλάρετε ρε παιδιά, δεν είμαστε στη βουλή ξέρω γω. Μια κουβέντα γίνεται ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ θα γίνόταν σε μια παρέα. Σε λίγο όπως το πάτε το μόνο που θα είναι αποδεκτό σε ένα ποστ θα είναι το σκορ του αγλωνα.

Μάλιστα, άμα εγώ την πω σ' έναν συμφουρομίτη λίγο άγαρμπα, είμαι εριστικός, τρώω +1 φάουλ, και δυό μέρες αποκλεισμό από το φόρουμ.
Άμα θίξω την υπόληψη κάποιου παίκτη αναπαράγοντας κάτι που μπορεί να τον βλάψει, τότε "μιά κουβέντα γίνεται".
Quincy
QUOTE(lefpan @ Feb 5 2018, 21:44 ) *
Μάλιστα, άμα εγώ την πω σ' έναν συμφουρομίτη λίγο άγαρμπα, είμαι εριστικός, τρώω +1 φάουλ, και δυό μέρες αποκλεισμό από το φόρουμ.
Άμα θίξω την υπόληψη κάποιου παίκτη αναπαράγοντας κάτι που μπορεί να τον βλάψει, τότε "μιά κουβέντα γίνεται".


Δηλαδή από το ποστ του Twism και το ύφος του καταλαβαίνεις ότι έχει πρόθεση να βλάψει τον Μπόγρη;
lefpan
QUOTE (Quincy @ Feb 5 2018, 23:50 ) *
Δηλαδή από το ποστ του Twism και το ύφος του καταλαβαίνεις ότι έχει πρόθεση να βλάψει τον Μπόγρη;

Όχι, ο Twism δεν είχε καμιά πρόθεση να βλάψει τον Μπόγρη. Απολύτως καμία. Όλα του τα ποσταρίσματα δεν δείχνουν κάτι τέτοιο για κανέναν.
Όμως, από τη στιγμή που ακούγεται αυτό και το ακούω εγώ, ας πούμε, μου δημιουργείται μέσα μου μια κακή εικόνα για τον Μπόγρη, και αυτό αντικειμενικά βλάπτει τον Μπόγρη και τιμωρείται από το νόμο.
Τι να κάνουμε; Αυτοί είναι οι νόμοι.
Αν εγώ είμαι κλέφτης και πάω φυλακή και μετά εκτίσω την ποινή μου και βγω, εσύ που με ξέρεις, αν διαδώσεις σε άλλους ότι εγώ ήμουν πρώην φυλακισμένος διαπράττεις αδίκημα και αν σου κάνω μήνυση θα τιμωρηθείς, κι ας είπες αλήθεια.
Αυτό είπα στον Twism, να το έχει υπόψη του. Ποιός ξέρει; Μπορεί να του χρησιμεύσει στη ζωή του και να τον γλιτώσει από μπελάδες καμιά φορά.
aegeansheed
QUOTE(lefpan @ Feb 6 2018, 00:02 ) *
Αυτό είπα στον Twism, να το έχει υπόψη του. Ποιός ξέρει; Μπορεί να του χρησιμεύσει στη ζωή του και να τον γλιτώσει από μπελάδες καμιά φορά.

Life coaching έχει γίνει το Φόρουμ! Εύγε.
basket72
QUOTE (lefpan @ Feb 6 2018, 00:02 ) *
Αυτό είπα στον Twism, να το έχει υπόψη του. Ποιός ξέρει; Μπορεί να του χρησιμεύσει στη ζωή του και να τον γλιτώσει από μπελάδες καμιά φορά.



Το μήνυμά σου ελήφθη και έπεσε άκρα του τάφου. Αν ήθελες απλώς να τον γλιτώσεις από μπελάδες δεν θα είχαν προηγηθεί τα ποστς σου όπου ξεκάθαρα επισείεται η απειλή* περί μήνυσης για δυσφήμηση. Το αν θα ήταν συκοφαντική ή απλή άπτεται της έδρας και των ίδιων των γενονότων- αν είναι αληθή ας πούμε τότε δεν στοιχειοθετείται ούτε απλή ούτε συκοφαντική δυσφήμηση για τη συγκεκριμένη πάντα, περίπτωση που ξεπερνά τα άδυτα του οικογενειακού βίου και των προσωπικών δεδομένων.

Η στιγμή πάντως για να προχωρούσε σε μια τέτοια κίνηση ο Μπόγρης δεν είναι καθόλου ευνοϊκή για τον ίδιο. Ποια έδρα θα έβλεπε με συμπάθεια έναν γνωστό αθλητή κι ως εκ τούτου δυνητικό πρότυπο για τα μικρά παιδιά κι επιπλέον αδρά αμειβόμενο 28αρη (στην Ελλάδα της κρίσης) που χρησιμοποιεί το μπόι που του χάρισε η φύση για να επιβάλει το (όποιο) δίκιο του.

Και να το διαβάζει το φόρουμ ο Μπόγρης το τελευταίο που θέλει αυτή τη στιγμή είναι να δοθεί συνέχεια. Δεν τον συμφέρει καθόλου.

Μάλλον δεν έπρεπε τελικά να γυρίσει Ελλάδα, καλά τα πήγαινε στην Ισπανία. Είχε ωριμάσει ως μπασκετμπολίστας κι ως άνθρωπος. Γύρισε εδώ και θυμήθηκε πως έχουν τα κόζια στην πατρίδα...

*Μπορεί να μην συνιστά απειλή με νομικούς όρους, αλλά την δουλειά της την κάνει η αναφορά σε πιθανή μήνυση.

gratipa1929
QUOTE (akratacity @ Feb 5 2018, 22:12 ) *
Μπορει να θυμασαι ενα ποσταρισμα του Μπογρη εναντια στους ελληνοαμερικανους της εθνικης γενικοτερα. Γιατι και εγω δεν θυμαμαι κατι για το επεισοδιο με τον Καλαθη.

Όχι το θυμάμαι και εγώ το περιστατικό που αναφέρει ο φίλος και μάλιστα ότι ένα άρθρο φωτογράφιζε τον Μπόγρη μαζί με έναν ακόμη που δεν αναφερόταν. Ότι κολλούσε άσχημα στον καλάθη στην εθνική νέων και του έκανε χοντρό bullying. Ότι τον χτυπούσε, τον έσπρωχνε, του χωνόταν και τέτοια. Πολύ πριν γράψει για τους Ελληνοαμερικανούς υπήρξαν φήμες ότι έγιναν αυτά τα περιστατικά. Πάντως συμφωνώ απόλυτα ότι εφόσον δεν είναι επιβεβαιωμένη πληροφορία σαφώς δεν μπορούμε να την υιοθετήσουμε.
Εμένα προσωπικά πέρα από το χιούμορ, είχε αρχίσει να μου γίνεται συμπαθής ο Μπόγρης τα τελευταία 1-2 χρόνια και νομίζω γενικά είχε γίνει ένας σοβαρός παίκτης χωρίς παραστρατήματα. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι πραγματικά έγινε και σίγουρα πρέπει να ακουστεί και η άποψη του παίκτη.

QUOTE (Quincy @ Feb 5 2018, 23:35 ) *
Τώρα στ' αλήθεια παραθέτεις την νομοθεσία περί συκοφαντίας επειδή κάποιος είπε πως πιστεύει ότι ένας από τους δράστες τότε ήταν ο Μπόγρης; Κουλάρετε ρε παιδιά, δεν είμαστε στη βουλή ξέρω γω. Μια κουβέντα γίνεται ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ θα γίνόταν σε μια παρέα. Σε λίγο όπως το πάτε το μόνο που θα είναι αποδεκτό σε ένα ποστ θα είναι το σκορ του αγλωνα.

Μήπως είναι ο δικηγόρος του? smiley.gif icon_drunk.gif peace.gif
basket72
QUOTE (gratipa1929 @ Feb 6 2018, 02:36 ) *
Εμένα προσωπικά πέρα από το χιούμορ, είχε αρχίσει να μου γίνεται συμπαθής ο Μπόγρης τα τελευταία 1-2 χρόνια και νομίζω γενικά είχε γίνει ένας σοβαρός παίκτης χωρίς παραστρατήματα. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι πραγματικά έγινε και σίγουρα πρέπει να ακουστεί και η άποψη του παίκτη.


Και μένα μου ήταν συμπαθής ο Μπόγρης μέχρι και σήμερα το πρωί και τον υπερασπιζόμουν σθεναρά εδώ μέσα από τότε που τον υπογράψαμε ενώ θυμάμαι να τον προτείνω και στις 2 μας ομάδες (είναι αυτό που λέμε έχω μάτι μπασκετικό ο μπαγάσας smiley.gif)κάνα μήνα πριν τον κλείσουμε. H ACB είναι η δεύτερη αγαπημένη μου λίγκα μετά την Ευρωλίγκα και τον έχω παρακολουθήσει αρκετά αυτά τα χρόνια. Μέχρι και συνεντεύξεις του έχω διαβάσει από τα ξένα και μου θύμιζε και τα δικά μου όταν είχα πρωτοζήσει έξω. Γενικά μου έδειχνε ωραία στοιχεία ενώ και το καλοκαίρι που τον πέτυχα στη Γλυφάδα να βγάζει βόλτα τον όμορφο του τον σκύλο, πάλι συμπαθέστατος ήταν με το κεφάλι κάτω και μεγάλη αφοσίωση και προσοχή στο σκύλο (επίσης συν για μένα τον ζωόφιλο rolleyes.gif )
Το χθεσινό όμως δεν δικαιολογείται με τον τρόπο που το περιγράφει ο Γεωργίου αλλά και μετά την ανακοίνωση του Ολυμπιακού που στην ουσία επιβεβαιώνει. Επιπλέον όσο ανυπόληπτος κι αν είναι ο Γεωργίου (που είναι) κι όσο πανικοβλημένος να είναι (που επίσης κι είναι και εύλογα...) δεν μπορεί να λέει τα δικά του. Σε τέτοιο μαγαζί είναι αδύνατο να μην παίζουν κάμερες χώρια τους μάρτυρες.
yorgos
QUOTE(basket72 @ Feb 6 2018, 03:54 ) *
Και μένα μου ήταν συμπαθής ο Μπόγρης μέχρι και σήμερα το πρωί και τον υπερασπιζόμουν σθεναρά εδώ μέσα από τότε που τον υπογράψαμε ενώ θυμάμαι να τον προτείνω και στις 2 μας ομάδες (είναι αυτό που λέμε έχω μάτι μπασκετικό ο μπαγάσας smiley.gif)κάνα μήνα πριν τον κλείσουμε. H ACB είναι η δεύτερη αγαπημένη μου λίγκα μετά την Ευρωλίγκα και τον έχω παρακολουθήσει αρκετά αυτά τα χρόνια. Μέχρι και συνεντεύξεις του έχω διαβάσει από τα ξένα και μου θύμιζε και τα δικά μου όταν είχα πρωτοζήσει έξω. Γενικά μου έδειχνε ωραία στοιχεία ενώ και το καλοκαίρι που τον πέτυχα στη Γλυφάδα να βγάζει βόλτα τον όμορφο του τον σκύλο, πάλι συμπαθέστατος ήταν με το κεφάλι κάτω και μεγάλη αφοσίωση και προσοχή στο σκύλο (επίσης συν για μένα τον ζωόφιλο rolleyes.gif )
Το χθεσινό όμως δεν δικαιολογείται με τον τρόπο που το περιγράφει ο Γεωργίου αλλά και μετά την ανακοίνωση του Ολυμπιακού που στην ουσία επιβεβαιώνει. Επιπλέον όσο ανυπόληπτος κι αν είναι ο Γεωργίου (που είναι) κι όσο πανικοβλημένος να είναι (που επίσης κι είναι και εύλογα...) δεν μπορεί να λέει τα δικά του. Σε τέτοιο μαγαζί είναι αδύνατο να μην παίζουν κάμερες χώρια τους μάρτυρες.

Τα ίδια ακριβώς πιστεύω κι εγώ. Κι ως παίκτης νομίζω ότι έχει αδικηθεί, πέρυσι έδειξε ότι μπορεί να κάνει πράγματα στο γήπεδο. Από κει και πέρα, α-πα-ρά-δε-κτος και καφρίλα που κάποιοι χάρηκαν ή δε στενοχωρήθηκαν κιόλας για το Γεωργίου ό,τι κι αν είναι αυτός επαγγελματικά (που τέλος πάντων έχει και μια γραφικότητα ο συγκεκριμένος).
Conan1982
Πάντως από εκεί που είχαμε να ασχολούμαστε μόνο με αγωνιστικά θέματα και εννοείται μεταγραφικά από την μια η βλακεία του Μπόγρη από την άλλη οι δηλώσεις του Γιαννακόπουλου για αποχώρηση μας έδωσαν τροφή για σκέψεις και σχόλια. smiley.gif

Δεν ξέρω από νομικά αλλά παίζει ο Μπόγρης να είναι άφαντος για να γλυτώσει κανένα αυτόφορο. Αν είναι έτσι λογικά απόψε το βράδυ παύει ο κίνδυνος και μπορεί να έχουμε καμία εμφάνιση-εξήγηση του Μπόγρη.
Αν τα πράγματα έγιναν όπως τα περιγράφει ο δημοσιογράφος η πιο αντρίκεια στάση θα είναι να παραδεχτεί ότι έκανε λάθος, να ζητήσει συγγνώμη και να προσπαθήσει να τα βρούνε. Αν τώρα υπάρχει κάτι άλλο εδώ να είμαστε να το σχολιάσουμε.
Zephyr
QUOTE(Conan1982 @ Feb 6 2018, 08:56 ) *
Πάντως από εκεί που είχαμε να ασχολούμαστε μόνο με αγωνιστικά θέματα και εννοείται μεταγραφικά από την μια η βλακεία του Μπόγρη από την άλλη οι δηλώσεις του Γιαννακόπουλου για αποχώρηση μας έδωσαν τροφή για σκέψεις και σχόλια. smiley.gif

Δεν ξέρω από νομικά αλλά παίζει ο Μπόγρης να είναι άφαντος για να γλυτώσει κανένα αυτόφορο. Αν είναι έτσι λογικά απόψε το βράδυ παύει ο κίνδυνος και μπορεί να έχουμε καμία εμφάνιση-εξήγηση του Μπόγρη.
Αν τα πράγματα έγιναν όπως τα περιγράφει ο δημοσιογράφος η πιο αντρίκεια στάση θα είναι να παραδεχτεί ότι έκανε λάθος, να ζητήσει συγγνώμη και να προσπαθήσει να τα βρούνε. Αν τώρα υπάρχει κάτι άλλο εδώ να είμαστε να το σχολιάσουμε.


Ο Γεωργίου μήνυση δεν κατέθεσε, δήθεν όπως είπε για να μην εμπλέξει τον Ολυμπιακό (από που κ ως που εμπλέκεται ο νομικά Ολυμπιακός σε ιδιωτική υπόθεση παίχτη του, μόνο ο Γεωργίου ξέρει). Αφού δεν έκανε μήνυση δεν ισχύει προθεσμία αυτοφώρου γιατί προφανώς έχουμε να κάνουμε με απλή σωματική βλάβη στην χειρότερη. Άρα αυτή την στιγμή κανένας δεν κυνηγάει τον Μπόγρη ούτε έχει λόγο να κρύβεται ο Μπόγρης.
john wick
Γάλλος γιατρός εξέτασε τους παίκτες του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ.

http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/euro...oys-paiktes-toy
yorgos
QUOTE(john wick @ Feb 6 2018, 19:02 ) *
Γάλλος γιατρός εξέτασε τους παίκτες του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ.

http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/euro...oys-paiktes-toy

Εγώ τον πέρασα για τον Ιβάνοβιτς.
john wick
QUOTE (yorgos @ Feb 6 2018, 17:08 ) *
Εγώ τον πέρασα για τον Ιβάνοβιτς.


laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
aegeansheed
QUOTE(yorgos @ Feb 6 2018, 19:08 ) *
Εγώ τον πέρασα για τον Ιβάνοβιτς.

Αυτός δίπλα ποιος είναι, ο τούρκος για το χαμάμ μετά?

Πολύ κακό για το τίποτα με την υπόθεση Μπόγρη. Παρακολουθούσα λίγο από όσα γράφατε από περιέργεια, για να δώ πως θα καταλήξει η υπόθεση, συγκρίνοντας πώς θα είχε χειριστεί αντίστοιχα στην Αμερική. Εκεί κατ' αρχάς με το που γινόταν γνωστό το περιστατικό θα επενέβαινε αυτεπάγγελτα η αστυνομία για ανάκριση των εμπλεκόμενων πλευρών, η ομάδα θα έκανε ανακοίνωση ότι διερευνεί την υπόθεση σε συνεργασία με τις αρχές. Αν από τις έρευνες προέκυπτε αδίκημα του παίκτη, τότε η ομάδα πιθανότατα θα έριχνε μια εσωτερική καμπάνα, χρηματική και αγωνιστική. Δεν έχει σημασία αν την πονέσει "αγωνιστικά", μια τέτοια ενέργεια είναι ντροπιαστική κοινωνικά για την ομάδα και γενικότερα δηλαδή και ο παραδειγματισμός είναι εξέχουσας σημασίας εκεί. Στη συνέχεια η αντίστοιχη ομοσπονδία NFL/NBA κοκ θα συμμετείχε και αυτή αποφασίζοντας ποινές και τιμωρίες.
Ο δημοσιογράφος χάλασε τον κόσμο, έκραξε, πόσταρε δημόσια, για να μην κάνει τίποτα τελικά, δήλωσε ότι ξυλοκοπήθηκε εν ψυχρώ και μετά... δεν κάνει αγωγή icon_drunk.gif , οπότε πρακτικά το ακύρωσε μόνος του, σαν να μην έγινε... ποτέ. Όχι ότι δεν έγινε, αλλά επίσημα θα βρεθούμε πάλι να αναφερόμαστε σε ένα περιστατικό που συνέβη, αλλά δεν αναγνωρίστηκε επίσημα, επειδή ο δημοσιογράφος έκανε κωλοτούμπα. Φοβερή αξιοπρέπεια, να τη χαίρεται.
basket72
QUOTE (aegeansheed @ Feb 6 2018, 19:22 ) *
Πολύ κακό για το τίποτα με την υπόθεση Μπόγρη. Παρακολουθούσα λίγο από όσα γράφατε από περιέργεια, για να δώ πως θα καταλήξει η υπόθεση, συγκρίνοντας πώς θα είχε χειριστεί αντίστοιχα στην Αμερική. Εκεί κατ' αρχάς με το που γινόταν γνωστό το περιστατικό θα επενέβαινε αυτεπάγγελτα η αστυνομία για ανάκριση των εμπλεκόμενων πλευρών, η ομάδα θα έκανε ανακοίνωση ότι διερευνεί την υπόθεση σε συνεργασία με τις αρχές. Αν από τις έρευνες προέκυπτε αδίκημα του παίκτη, τότε η ομάδα πιθανότατα θα έριχνε μια εσωτερική καμπάνα, χρηματική και αγωνιστική. Δεν έχει σημασία αν την πονέσει "αγωνιστικά", μια τέτοια ενέργεια είναι ντροπιαστική κοινωνικά για την ομάδα και γενικότερα δηλαδή και ο παραδειγματισμός είναι εξέχουσας σημασίας εκεί. Στη συνέχεια η αντίστοιχη ομοσπονδία NFL/NBA κοκ θα συμμετείχε και αυτή αποφασίζοντας ποινές και τιμωρίες.
Ο δημοσιογράφος χάλασε τον κόσμο, έκραξε, πόσταρε δημόσια, για να μην κάνει τίποτα τελικά, δήλωσε ότι ξυλοκοπήθηκε εν ψυχρώ και μετά... δεν κάνει αγωγή icon_drunk.gif , οπότε πρακτικά το ακύρωσε μόνος του, σαν να μην έγινε... ποτέ. Όχι ότι δεν έγινε, αλλά επίσημα θα βρεθούμε πάλι να αναφερόμαστε σε ένα περιστατικό που συνέβη, αλλά δεν αναγνωρίστηκε επίσημα, επειδή ο δημοσιογράφος έκανε κωλοτούμπα. Φοβερή αξιοπρέπεια, να τη χαίρεται.



Συμφωνώ σε όλα εκτός την αρχική σου φράση. Δεν είναι τίποτα αυτό που συνέβη.

Από και πέρα προφανώς και δεν είναι αξιοπρεπής η στάση του τύπου που τις έφαγε αλλά μπορεί κάποιος να την κατανοήσει. Θα του ήρθαν στο νου τα περιστατικά που έχουν συμβεί σε συναδέλφους του από "στρατιώτες" (μισθοφορικού τύπου) των δύο μεγάλων μας ομάδων και θα είπε μέσα του, "άσε καλύτερα από τον Μπόγρη μπροστά σε κόσμο και σε κάμερες παρά σε κανά σοκάκι από τους χουλιγκάνους". Ενδεχομένως βέβαια και να έπεσε και χρήμα ή και τα δυο μαζί. Πιθανότερο θεωρώ να έχει συμβεί μονάχα το πρώτο μαζί με μια δήλωση καταδίκης από την ΚΑΕ και ένα τηλεφώνημα συμπαράστασης.

john wick
QUOTE (aegeansheed @ Feb 6 2018, 17:22 ) *
Αυτός δίπλα ποιος είναι, ο τούρκος για το χαμάμ μετά?

Πολύ κακό για το τίποτα με την υπόθεση Μπόγρη. Παρακολουθούσα λίγο από όσα γράφατε από περιέργεια, για να δώ πως θα καταλήξει η υπόθεση, συγκρίνοντας πώς θα είχε χειριστεί αντίστοιχα στην Αμερική. Εκεί κατ' αρχάς με το που γινόταν γνωστό το περιστατικό θα επενέβαινε αυτεπάγγελτα η αστυνομία για ανάκριση των εμπλεκόμενων πλευρών, η ομάδα θα έκανε ανακοίνωση ότι διερευνεί την υπόθεση σε συνεργασία με τις αρχές. Αν από τις έρευνες προέκυπτε αδίκημα του παίκτη, τότε η ομάδα πιθανότατα θα έριχνε μια εσωτερική καμπάνα, χρηματική και αγωνιστική. Δεν έχει σημασία αν την πονέσει "αγωνιστικά", μια τέτοια ενέργεια είναι ντροπιαστική κοινωνικά για την ομάδα και γενικότερα δηλαδή και ο παραδειγματισμός είναι εξέχουσας σημασίας εκεί. Στη συνέχεια η αντίστοιχη ομοσπονδία NFL/NBA κοκ θα συμμετείχε και αυτή αποφασίζοντας ποινές και τιμωρίες.
Ο δημοσιογράφος χάλασε τον κόσμο, έκραξε, πόσταρε δημόσια, για να μην κάνει τίποτα τελικά, δήλωσε ότι ξυλοκοπήθηκε εν ψυχρώ και μετά... δεν κάνει αγωγή icon_drunk.gif , οπότε πρακτικά το ακύρωσε μόνος του, σαν να μην έγινε... ποτέ. Όχι ότι δεν έγινε, αλλά επίσημα θα βρεθούμε πάλι να αναφερόμαστε σε ένα περιστατικό που συνέβη, αλλά δεν αναγνωρίστηκε επίσημα, επειδή ο δημοσιογράφος έκανε κωλοτούμπα. Φοβερή αξιοπρέπεια, να τη χαίρεται.




λολ 69.gif
δλδ δεν ήταν αξιοπρεπής επειδή δεν υπέβαλλε μήνυση?
aegeansheed
QUOTE(john wick @ Feb 6 2018, 19:38 ) *
λολ 69.gif
δλδ δεν ήταν αξιοπρεπής επειδή δεν υπέβαλλε μήνυση?

Δε θέλω να σταματάω τη συζήτηση, αλλά από την άλλη δε μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι Αν έχεις να πεις κάτι όμως, πρόσθεσέ το στην κουβέντα.
back2back
QUOTE(aegeansheed @ Feb 6 2018, 19:22 ) *
Αυτός δίπλα ποιος είναι, ο τούρκος για το χαμάμ μετά?

Πολύ κακό για το τίποτα με την υπόθεση Μπόγρη. Παρακολουθούσα λίγο από όσα γράφατε από περιέργεια, για να δώ πως θα καταλήξει η υπόθεση, συγκρίνοντας πώς θα είχε χειριστεί αντίστοιχα στην Αμερική. Εκεί κατ' αρχάς με το που γινόταν γνωστό το περιστατικό θα επενέβαινε αυτεπάγγελτα η αστυνομία για ανάκριση των εμπλεκόμενων πλευρών, η ομάδα θα έκανε ανακοίνωση ότι διερευνεί την υπόθεση σε συνεργασία με τις αρχές. Αν από τις έρευνες προέκυπτε αδίκημα του παίκτη, τότε η ομάδα πιθανότατα θα έριχνε μια εσωτερική καμπάνα, χρηματική και αγωνιστική. Δεν έχει σημασία αν την πονέσει "αγωνιστικά", μια τέτοια ενέργεια είναι ντροπιαστική κοινωνικά για την ομάδα και γενικότερα δηλαδή και ο παραδειγματισμός είναι εξέχουσας σημασίας εκεί. Στη συνέχεια η αντίστοιχη ομοσπονδία NFL/NBA κοκ θα συμμετείχε και αυτή αποφασίζοντας ποινές και τιμωρίες.
Ο δημοσιογράφος χάλασε τον κόσμο, έκραξε, πόσταρε δημόσια, για να μην κάνει τίποτα τελικά, δήλωσε ότι ξυλοκοπήθηκε εν ψυχρώ και μετά... δεν κάνει αγωγή icon_drunk.gif , οπότε πρακτικά το ακύρωσε μόνος του, σαν να μην έγινε... ποτέ. Όχι ότι δεν έγινε, αλλά επίσημα θα βρεθούμε πάλι να αναφερόμαστε σε ένα περιστατικό που συνέβη, αλλά δεν αναγνωρίστηκε επίσημα, επειδή ο δημοσιογράφος έκανε κωλοτούμπα. Φοβερή αξιοπρέπεια, να τη χαίρεται.


Αν γινόταν στο Σικάγο, απλά θα του έκαναν μια επέκταση συμβολαίου smiley.gif
Zephyr
QUOTE(john wick @ Feb 6 2018, 19:38 ) *
λολ 69.gif
δλδ δεν ήταν αξιοπρεπής επειδή δεν υπέβαλλε μήνυση?


Δεν είναι θέμα αξιοπρέπειας, είναι θέμα κοινής λογικής.
Αν έρχονταν σε εσένα κάποιος και για τον φ,χ,ψ λόγο σε άρχιζε στις μπουνιές, θα έβγαινες να τον κράξεις στο fb ή θα πήγαινες στο τμήμα για μήνυση? Αν επέλεγες να μην κάνεις μήνυση, τι θα σήμαινε αυτό?
nikolas_asteri
QUOTE (Zephyr @ Feb 6 2018, 20:58 ) *
Αν επέλεγες να μην κάνεις μήνυση, τι θα σήμαινε αυτό?


Για παράδειγμα, μπορεί να "με έπεισαν" να μην κάνω μήνυση. Είτε με δωροδοκία, είτε με απειλές.

Δεν λέω ότι αυτό έγινε αλλά το ότι δεν έγινε μήνυση, δεν σημαίνει πως δεν έγινε τίποτα ή ότι είπα ψέμματα.
john wick
QUOTE (aegeansheed @ Feb 6 2018, 16:49 ) *
Δε θέλω να σταματάω τη συζήτηση, αλλά από την άλλη δε μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι Αν έχεις να πεις κάτι όμως, πρόσθεσέ το στην κουβέντα.






εγώ είπα αυτό που ήθελα...
Διαφώνησα κάθετα με αυτό που έγραψες ... Τι άλλο θες να πω?



υ.γ
φαντάζομαι ότι αφού ούτε ο Σκουντής υπέβαλλε μήνυση κατά του Παππά , ισχύει κ γι αυτόν το ίδιο?


QUOTE (nikolas_asteri @ Feb 6 2018, 17:02 ) *
Για παράδειγμα, μπορεί να "με έπεισαν" να μην κάνω μήνυση. Είτε με δωροδοκία, είτε με απειλές.

Δεν λέω ότι αυτό έγινε αλλά το ότι δεν έγινε μήνυση, δεν σημαίνει πως δεν έγινε τίποτα ή ότι είπα ψέμματα.



^ακριβώς αυτό.

QUOTE (Zephyr @ Feb 6 2018, 17:58 ) *
Δεν είναι θέμα αξιοπρέπειας, είναι θέμα κοινής λογικής.
Αν έρχονταν σε εσένα κάποιος και για τον φ,χ,ψ λόγο σε άρχιζε στις μπουνιές, θα έβγαινες να τον κράξεις στο fb ή θα πήγαινες στο τμήμα για μήνυση? Αν επέλεγες να μην κάνεις μήνυση, τι θα σήμαινε αυτό?




Άρα δλδ από την οοοοοοολη ιστορία ζημιωμένος (στην ουσία ) βγαίνει ο δημοσιογράφος?
ο.κ ας πρόσεχε λοιπόν...
pan24
Τον παικτη τον συνεφερε να μην παρει εκταση και τραβηξει χρονια με δικαστηρια κτλ για ευνοητους λογους
Τον δημοσιογραφο το ιδιο για να αποζημιωθει γρηγορα και κυριως για να κυκλοφορει χωρις να φοβαται μην του την στησει κανενας χουλιγκανος
Ολο αυτο δειχνει οτι συμφωνησαν σε καποια αποζημιωση χωρις να το πανε δικαστικα η οτι ο δημοσιογραφος ελεγε ψεματα
Αν ο δημοσιογραφος ελεγε ψεματα θα ειχε βγει καποιος να διαψευσει οσα ειπε
Αρα...
Reggie Miller #31
QUOTE(pan24 @ Feb 6 2018, 21:13 ) *
Τον παικτη τον συνεφερε να μην παρει εκταση και τραβηξει χρονια με δικαστηρια κτλ για ευνοητους λογους
Τον δημοσιογραφο το ιδιο για να αποζημιωθει γρηγορα και κυριως για να κυκλοφορει χωρις να φοβαται μην του την στησει κανενας χουλιγκανος
Ολο αυτο δειχνει οτι συμφωνησαν σε καποια αποζημιωση χωρις να το πανε δικαστικα η οτι ο δημοσιογραφος ελεγε ψεματα
Αν ο δημοσιογραφος ελεγε ψεματα θα ειχε βγει καποιος να διαψευσει οσα ειπε
Αρα...



Γιατί από την άλλη βγήκε κάποιος να τον επαληθέψει;;
basket72
QUOTE (pan24 @ Feb 6 2018, 20:13 ) *
Τον παικτη τον συνεφερε να μην παρει εκταση και τραβηξει χρονια με δικαστηρια κτλ για ευνοητους λογους
Τον δημοσιογραφο το ιδιο για να αποζημιωθει γρηγορα και κυριως για να κυκλοφορει χωρις να φοβαται μην του την στησει κανενας χουλιγκανος
Ολο αυτο δειχνει οτι συμφωνησαν σε καποια αποζημιωση χωρις να το πανε δικαστικα η οτι ο δημοσιογραφος ελεγε ψεματα
Αν ο δημοσιογραφος ελεγε ψεματα θα ειχε βγει καποιος να διαψευσει οσα ειπε
Αρα...



Έτσι ακριβώς. Είναι η κοινή λογική. Ας μην τα βλέπουμε όλα οπαδικά βρε παίδες. Ούτε οι μεν να προσπαθούν να βγάλουν λάδι τον Μπόγρη επειδή ο άλλος φοβήθηκε τον όχλο ή και οργανωμένη ακόμα ενέργεια, ενδεχομένως δε να είναι και φιλοχρήματος και να πίεσε για άτυπη.... ψυχική οδύνη (δεν του δίνω και πάρα πολλές πιθανότητες γιατί του φαίνεται του συγκεκριμένου ότι δεν το έχει και πολύ με την αξιοπρέπεια και δεν θα ρίσκαρε η ΚΑΕ κάποια στιγμή να τη βγάλει στη σέντρα μιας κι έχει φωνή καθότι δημοσιογράφος).

Από την άλλη ούτε και οι άλλοι να προσπαθούν ντε και καλά να βρουν να ψέξουν την ΚΑΕ τώρα που ακούει η δικιά τους ή να βάλουν στο τραπέζι την υπόθεση Παππά, με το ζόρι.


Έχει πέσει πολύ οπαδικός σχολιασμός τώρα τελευταία σε ένα φόρουμ που πρώτα είναι το μπάσκετ και μετά οι ομάδες.
Zephyr
QUOTE(john wick @ Feb 6 2018, 20:08 ) *
Άρα δλδ από την οοοοοοολη ιστορία ζημιωμένος (στην ουσία ) βγαίνει ο δημοσιογράφος?
ο.κ ας πρόσεχε λοιπόν...


To αν έπρεπε να προσέχει και τι, αυτός μόνο το ξέρει. Από κει και πέρα βγήκε και ξεφώνισε το περιστατικό στα media άμεσα.
"Πείστηκε" δηλαδή off the record (με χρήματα ή απειλές) να μην κάνει μήνυση αλλά ταυτόχρονα αναπαράγει την είδηση σε fb και όλα τα media λέγοντας ότι δεν κάνει μήνυση για να μην εμπλέξει δήθεν τον Ολυμπιακό??? Εμένα κάτι δεν μου κολλάει.
Reggie Miller #31
QUOTE(Zephyr @ Feb 6 2018, 21:29 ) *
To αν έπρεπε να προσέχει και τι, αυτός μόνο το ξέρει. Από κει και πέρα βγήκε και ξεφώνισε το περιστατικό στα media άμεσα.
"Πείστηκε" δηλαδή off the record (με χρήματα ή απειλές) να μην κάνει μήνυση αλλά ταυτόχρονα αναπαράγει την είδηση σε fb και όλα τα media λέγοντας ότι δεν κάνει μήνυση για να μην εμπλέξει δήθεν τον Ολυμπιακό??? Εμένα κάτι δεν μου κολλάει.

Χωρίς να είμαστε σίγουροι για το οτιδήποτε,ούτε εμένα μου αρέσει.
Κανονικά θα έπρεπε να είχε κάνει αμέσως μήνυση,ειδικά αν είχε παέι στο νοσοκομείο ξυλοδαρμένος όπως λέει και μπλέχτηκε η αστυνομία,νομίζω πως πάνε αυτόαμτα αυτά τα πράγματα...

Από την άλλη τέτοιες μέθοδοι από δημοσιογράφους δεν είναι κάτι που πρωτοφανές.Κάτι έχει γίνει προφανώς,αλλά όχι στις διαστάσεις που το δίνει ο δημοσιογράφος...
lefpan
QUOTE (basket72 @ Feb 6 2018, 19:32 ) *
Από και πέρα προφανώς και δεν είναι αξιοπρεπής η στάση του τύπου που τις έφαγε αλλά μπορεί κάποιος να την κατανοήσει. Θα του ήρθαν στο νου τα περιστατικά που έχουν συμβεί σε συναδέλφους του από "στρατιώτες" (μισθοφορικού τύπου) των δύο μεγάλων μας ομάδων και θα είπε μέσα του, "άσε καλύτερα από τον Μπόγρη μπροστά σε κόσμο και σε κάμερες παρά σε κανά σοκάκι από τους χουλιγκάνους". Ενδεχομένως βέβαια και να έπεσε και χρήμα ή και τα δυο μαζί. Πιθανότερο θεωρώ να έχει συμβεί μονάχα το πρώτο μαζί με μια δήλωση καταδίκης από την ΚΑΕ και ένα τηλεφώνημα συμπαράστασης.

1) Το ότι δεν έκανε ακόμα μήνυση δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνει. Απλώς, πέρασε η προθεσμία του αυτόφωρου, που θα ψάχνανε τον Μπόγρη για να περάσει μια βραδιά στο μπαλαούρο και να τον πάνε το πρωί στον εισαγγελέα. Τώρα αυτό πέρασε. Μπορεί, όμως, όποτε θέλει μέσα σε προθεσμία 3 μηνών να κάνει μήνυση, όπου τότε δεν θα μπουζουσιάσουνε τον Μπόγρη, αλλά απλώς θα του πάει μια κλήση ότι στις τάδε του τάδε μηνός περάστε από την Ευελπίδων για να δικαστείτε ως κατηγορούμενος.

2) Ακόμα δεν ξέρουμε, και ίσως να μη μάθουμε ποτέ, για ποιό λόγο ακριβώς τις έφαγε. Αν εγώ, για παράδειγμα, αρχίσω να λέω δεξιά κι αριστερά ότι πας με μεγαλοκοπέλες για να τους τα παίρνεις (aka ζιγκολό), και με πετύχεις εσύ ένα βράδυ σ' ένα μπαρ και με αρχίσεις στις γρήγορες, θα το σκεφτώ πολύ εγώ να σου κάνω μήνυση, γιατί τότε θα βγουν όλα στην επιφάνεια και μπορεί, εκεί που πήγαινα για μαλλί, να φύγω κουρεμένος. Μπορεί να κριθεί ότι ήταν δικαιολογημένη η αντίδρασή σου, και είτε να αθωωθείς εντελώς, είτε να πέσεις στα μαλακά. Παραπέρα, μπορεί να πάρεις και ανάποδες, και ν' αρχίσεις να με κυνηγάς εσύ δικαστικά, ζητώντας μου αποζημίωση για την ηθική βλάβη που σου προκάλεσε με τις διαδόσεις μου.

3) Το να φοβήθηκε την αντίδραση του όχλου δεν το θεωρώ σοβαρό επιχείρημα. Και χωρίς να κάνει μήνυση έχει ήδη προκαλέσει αρκετά τους "επιστήμονες". Μπορεί να του την πέσουν και χωρίς να κάνει μήνυση, μόνο και μόνο για τον θόρυβο που έκανε. Εγώ, στη θέση του, αν ήταν να φοβηθώ τον όχλο, θα τον φοβόμουνα προτού αρχίσω να σκούζω ότι με καρπαζώσανε.
Firnen
Τοση συζητηση για τον μυθομανη γραφικο Σωτο Γεωργιου ; Που στο κατω κατω εχει αποκαλεσει την (πρωην ?) γυναικα του Μπογρη βιζιτου και τον ιδιο με διαφορους χαρακτηρισμους στο ραδιοφωνο πολλες φορες. Σαφως και δεν επρεπε να τον χτυπησει, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι ο μονος που θα το εκανε οταν ο αλλος εχει ενα στομα-οχετο που δεν τον ενδιαφερει τι βγαινει απ αυτο στον αερα...
basket72
QUOTE (lefpan @ Feb 6 2018, 20:42 ) *
2). Αν εγώ, για παράδειγμα, αρχίσω να λέω δεξιά κι αριστερά ότι πας με μεγαλοκοπέλες για να τους τα παίρνεις (aka ζιγκολό), και με πετύχεις εσύ ένα βράδυ σ' ένα μπαρ και με αρχίσεις στις γρήγορες, θα το σκεφτώ πολύ εγώ να σου κάνω μήνυση, γιατί τότε θα βγουν όλα στην επιφάνεια και μπορεί, εκεί που πήγαινα για μαλλί, να φύγω κουρεμένος. Μπορεί να κριθεί ότι ήταν δικαιολογημένη η αντίδρασή σου, και είτε να αθωωθείς εντελώς, είτε να πέσεις στα μαλακά. Παραπέρα, μπορεί να πάρεις και ανάποδες, και ν' αρχίσεις να με κυνηγάς εσύ δικαστικά, ζητώντας μου αποζημίωση για την ηθική βλάβη που σου προκάλεσε με τις διαδόσεις μου.

3) Το να φοβήθηκε την αντίδραση του όχλου δεν το θεωρώ σοβαρό επιχείρημα. Και χωρίς να κάνει μήνυση έχει ήδη προκαλέσει αρκετά τους "επιστήμονες".


Δεν τον βλέπω να την κάνει την μήνυση. Θα το είχε συνεχίσει μιντικά. Εδώ είμαστε και θα το δούμε, ωστόσο.

Σχετικά με το δεύτερο σου σημείο, ξεχνάς ότι μιλάμε για δημόσιο πρόσωπο και μάλιστα παίκτη της λαοφιλέστερης ομάδας. Δεν χωράνε αναγωνές με το τι θα γινότανε με σένα κι μένα κ.λ.π.
Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου, ο Μπόγρης ήδη εκτέθηκε και δεν υπάρχει περίπτωση να το συνεχίσει. Εξήγησα μάλιστα το γιατί. Κοίταξέ το αν θες, θα το βρεις λίγο πιο πάνω. Έπειτα δεν έχει βγει πουθενά κάποιο σχόλιο του τύπου αυτού που να μιλάει για την εξωαγωνιστική ζωή του Μπόγρη. Αν υπήρχε στο διαδίκτυο όλο και κάποιος θα το είχε ανεβάσει αυτές τις μέρες. Που και να είχε ειπωθεί όμως δεν δικαιολογεί την επίθεση αυτή.


Όσο για το τρίτο σου σημείο, μακάρι να μην ήταν σοβαρό το επιχείρημά μου γιατί αυτό θα σήμαινε ότι ζούμε σε μια κοινωνία που δεν προάγει τη μισαλλοδοξία ούτε τους οργανωμένους στρατούς με τις τόσες ατίμωρητες και τραμπούκικες επιθέσεις και δη σε δημοσιογράφους- αλλά όχι μόνο σε αυτούς.
Δυστυχώς όμως το αντίθετο συμβαίνει κι ο Γεωργίου μαζεύτηκε αφού είδε/αφουγγράστηκε το γενικότερο κλίμα και κάποιες αντιδράσεις στα σόσιαλ μήντια- ενδεχομένως να έλαβε και μπιλιετάκια είτε ιντερνετικά είτε παλιομοδίτικα. Και χωρίς να έπεσε ντιρεκτίβα από την ίδια την ομάδα. Από μόνοι τους, αυτόκλητοι.

Δεν θα ξανατοποθετηθώ για το θέμα αυτό γιατί έγραψα ήδη αρκετά. Θα ήθελα να γινόταν οι τοποθετήσεις επ΄αυτού του σαν ο παίκτης να έπαιζε ας πούμε στο Λαύριο (τυχαία το διάλεξα). Να μην πέρναγε από το οπαδικό μας φίλτρο η όποια μας κρίση.

Όπως όμως προείπα, τον τελευταίο καιρό πληθαίνουν εδώ μέσα τα οπαδικά σχόλια σε ότι έχει να κάνει με τους δύο ¨αιωνίους¨. Σημάδι της μισαλλοδοξίας που φουντώνει δυστυχώς και σε κοινωνικό επίπεδο.
aegeansheed
QUOTE(basket72 @ Feb 6 2018, 21:18 ) *
Δεν τον βλέπω να την κάνει την μήνυση. Θα το είχε συνεχίσει μιντικά. Εδώ είμαστε και θα το δούμε, ωστόσο.

Σχετικά με το δεύτερο σου σημείο, ξεχνάς ότι μιλάμε για δημόσιο πρόσωπο και μάλιστα παίκτη της λαοφιλέστερης ομάδας. Δεν χωράνε αναγωνές με το τι θα γινότανε με σένα κι μένα κ.λ.π.
Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου, ο Μπόγρης ήδη εκτέθηκε και δεν υπάρχει περίπτωση να το συνεχίσει. Εξήγησα μάλιστα το γιατί. Κοίταξέ το αν θες, θα το βρεις λίγο πιο πάνω. Έπειτα δεν έχει βγει πουθενά κάποιο σχόλιο του τύπου αυτού που να μιλάει για την εξωαγωνιστική ζωή του Μπόγρη. Αν υπήρχε στο διαδίκτυο όλο και κάποιος θα το είχε ανεβάσει αυτές τις μέρες. Που και να είχε ειπωθεί όμως δεν δικαιολογεί την επίθεση αυτή.


Όσο για το τρίτο σου σημείο, μακάρι να μην ήταν σοβαρό το επιχείρημά μου γιατί αυτό θα σήμαινε ότι ζούμε σε μια κοινωνία που δεν προάγει τη μισαλλοδοξία ούτε τους οργανωμένους στρατούς με τις τόσες ατίμωρητες και τραμπούκικες επιθέσεις και δη σε δημοσιογράφους- αλλά όχι μόνο σε αυτούς.
Δυστυχώς όμως το αντίθετο συμβαίνει κι ο Γεωργίου μαζεύτηκε αφού είδε/αφουγγράστηκε το γενικότερο κλίμα και κάποιες αντιδράσεις στα σόσιαλ μήντια- ενδεχομένως να έλαβε και μπιλιετάκια είτε ιντερνετικά είτε παλιομοδίτικα. Και χωρίς να έπεσε ντιρεκτίβα από την ίδια την ομάδα. Από μόνοι τους, αυτόκλητοι.

Δεν θα ξανατοποθετηθώ για το θέμα αυτό γιατί έγραψα ήδη αρκετά. Θα ήθελα να γινόταν οι τοποθετήσεις επ΄αυτού του σαν ο παίκτης να έπαιζε ας πούμε στο Λαύριο (τυχαία το διάλεξα). Να μην πέρναγε από το οπαδικό μας φίλτρο η όποια μας κρίση.

Όπως όμως προείπα, τον τελευταίο καιρό πληθαίνουν εδώ μέσα τα οπαδικά σχόλια σε ότι έχει να κάνει με τους δύο ¨αιωνίους¨. Σημάδι της μισαλλοδοξίας που φουντώνει δυστυχώς και σε κοινωνικό επίπεδο.

Από την άλλη είναι καλό είναι να συζητάμε ορισμένα πράγματα και να μην τα αφήνουμε έτσι. Είτε ο παίκτης παίζει στο Λαύριο, είτε στον Ολυμπιακό. Ένας από τους λόγους που τοποθετήθηκα ήταν για να δω αντιδράσεις στο πώς έγινε αντιληπτό ως γεγονός, τον τρόπο με τον οποίο θα σχολιαστεί και τις γενικότερες προεκτάσεις του.
rankin
Νομίζω οτι ειδικά μιλώντας για εναν αθλητή ο οποίος -κακα τα ψέματα- δεν έχει και κανένα σπουδαίο δέσιμο με τον κόσμο ή τη φανέλα του Ολυμπιακού, ειναι αρκετά ευκολο να το δεις αντικειμενικά το θέμα.

Οπως έγραψα και σε προηγούμενη τοποθέτηση, η υπόθεση αυτή έχει προσωπική χροιά.
Θα μου φαινόταν υπερβολικό (να μη πω γελοίο) να το κάνει αυτο κάποιος για να σώσει το συμβόλαιο του και να αγαπηθεί απο τους οπαδους της ομάδας του.

Λίγο το κρασί, λίγο η θάλασσα, λιγο το φεγγαράκι και το κακό έγινε...
Ο Γεωργίου νομίζω οτι προσπαθεί να αυτοανακηρυχθει σε μάρτυρα της ελεύθερης δημοσιογραφίας, αλλά προσωπικά δε πείθομαι οτι έχουμε μια υπόθεση Σαρλί Εμπντό μπροστά μας.

Αν ο Μπόγρης χειροδίκησε γιατί ο Γεωργίου τον έχει χαρακτηρίσει ως "κακό/άθλιο παιχτη" τότε να πάρω το μέρος του δημοσιογράφου.
Αν ομως χειροδίκησε γιατι ο δημοσιογράφος έχει πει χοντράδες άλλου τύπου, δεν ειμαι σίγουρος οτι θα μπορούσα να πάρω το μέρος του δεύτερου.

Αφαιρώντας κάθε μανδύα πολιτικής ορθότητας απο πάνω μου, και παρότι ειμαι ενας εξαιρετικά ειρηνικός άνθρωπος, νομίζω οτι και εγώ ισως και να είχα πράξει το ίδιο στη θέση του.
Όντας ψυχολογικά πιεσμένος, με μικρό ρόλο, μετριότατη απόδοση και αμφισβήτηση για το λόγο παρουσίας σου στην ομάδα, δεν ειναι και δυσκολο με δυο ποτάκια αν δεις μπροστά σου κάποιον που σε χλευάζει νυχθημερόν και του τα χεις μαζεμένα να κάνεις καμια καφρίλα.

Αυτο αν ειχε πει χοντράδες. Αν απλά με ειχε πει κακό παίχτη, θα τον ειχα κεράσει ποτό και θα του ειχα πει οτι νιώθω πως με αδικεί..

Εκκρεμεί ακόμα πάντως η τοποθέτηση του παίχτη. Μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ τι ακριβώς έγινε και γιατί.

Αυτά τώρα ουδεμία σχέση ή σύνδεση έχουν με τον Παππά, ο οποίος ειναι ενας υπέροχος τρελάρας, ενας παίχτης που θα έλεγα οτι είναι ενας old school τυπος εγκλωβισμένος στο μέλλον.
Θυμίζει ας πουμε Μπάρκλει να τα χώνει στον Πάτ Ράιλι ή στον Σπάικ Λι και να γίνεται χαμός.
Κάτι που αν γινόταν σήμερα ομως στο ΝΒΑ, θα πέφτανε καμπάνες.

ο Μπογρης ηταν πιο from the ghetto. Τυπος, Νο 56 του ντράφτ, αλλαγή της αλλαγής, που σκάει με το ουζι σε στριπ κλαμπ στο Λας Βεγκας και πυροβολεί τυπάκια απο την αντίπαλη συμμορία.
basket72
QUOTE (rankin @ Feb 6 2018, 23:33 ) *
Νομίζω οτι ειδικά μιλώντας για εναν αθλητή ο οποίος -κακα τα ψέματα- δεν έχει και κανένα σπουδαίο δέσιμο με τον κόσμο ή τη φανέλα του Ολυμπιακού, ειναι αρκετά ευκολο να το δεις αντικειμενικά το θέμα.

Οπως έγραψα και σε προηγούμενη τοποθέτηση, η υπόθεση αυτή έχει προσωπική χροιά.
Θα μου φαινόταν υπερβολικό (να μη πω γελοίο) να το κάνει αυτο κάποιος για να σώσει το συμβόλαιο του και να αγαπηθεί απο τους οπαδους της ομάδας του.

Λίγο το κρασί, λίγο η θάλασσα, λιγο το φεγγαράκι και το κακό έγινε...
Ο Γεωργίου νομίζω οτι προσπαθεί να αυτοανακηρυχθει σε μάρτυρα της ελεύθερης δημοσιογραφίας, αλλά προσωπικά δε πείθομαι οτι έχουμε μια υπόθεση Σαρλί Εμπντό μπροστά μας.

Αν ο Μπόγρης χειροδίκησε γιατί ο Γεωργίου τον έχει χαρακτηρίσει ως "κακό/άθλιο παιχτη" τότε να πάρω το μέρος του δημοσιογράφου.
Αν ομως χειροδίκησε γιατι ο δημοσιογράφος έχει πει χοντράδες άλλου τύπου, δεν ειμαι σίγουρος οτι θα μπορούσα να πάρω το μέρος του δεύτερου.

Αφαιρώντας κάθε μανδύα πολιτικής ορθότητας απο πάνω μου, και παρότι ειμαι ενας εξαιρετικά ειρηνικός άνθρωπος, νομίζω οτι και εγώ ισως και να είχα πράξει το ίδιο στη θέση του.
Όντας ψυχολογικά πιεσμένος, με μικρό ρόλο, μετριότατη απόδοση και αμφισβήτηση για το λόγο παρουσίας σου στην ομάδα, δεν ειναι και δυσκολο με δυο ποτάκια αν δεις μπροστά σου κάποιον που σε χλευάζει νυχθημερόν και του τα χεις μαζεμένα να κάνεις καμια καφρίλα.

Αυτο αν ειχε πει χοντράδες. Αν απλά με ειχε πει κακό παίχτη, θα τον ειχα κεράσει ποτό και θα του ειχα πει οτι νιώθω πως με αδικεί..

Εκκρεμεί ακόμα πάντως η τοποθέτηση του παίχτη. Μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ τι ακριβώς έγινε και γιατί.


Να ξεκινήσω από την φράση σου με την οποία κλείνω την παράθεση του ποστ σου. Από τη μια λες ότι εκκρεμεί κι καπάκι γράφεις ότι μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ. Γιατί κι εσύ είσαι τόσο σίγουρος; Μήπως από κάποια ανωτερότητα που τον χαρακτηρίζει; Επιπλέον, έχουμε και την δήλωση της ΚΑΕ που καταδικάζει το επεισόδιο και μιλάει για εξέταση του περιστατικού κ.λ.π για περαιτέρω. Αν υπήρχε έστω το παραμικρό ψήγμα αμφιβολίας για το πως περιγράφει τα γεγονότα ο δαρμένος δημοσιογράφος, θα προχωρούσε σε τέτοια δήλωση η ΚΑΕ; Δεν της το έχω, ίσα- ίσα είναι αρκετά δεικτική κι εύθικτη για τα του οίκου της.

Όσο για το αν ο Μπόγρης δεν είναι και κάποιος που έχει ταυτιστεί με τον Ολυμπιακό, είναι μια αλήθεια για όσους σκέφτονται λογικά και ψύχραιμα όπως εσύ. Όχι για τον όχλο και λοιπούς κάφρους. Για αυτούς είναι αιτία πολέμου να τα βάλεις -σε όποιο επίπεδο - με αθλητή του Ολυμπιακού.

Επίσης ο Μπόγρης ακριβώς για τους λόγους που εσύ ο ίδιος περιγράφεις στο ποστ σου, έχει κάθε λόγο να πουλήσει κι λίγο ολυμπιακοφροσύνη παραπάνω.


Αλλά και να τον έχει θίξει από ραδιοφώνου ή διαδικτύου, πάλι δεν δικαιούται να τον ταράξει στα μπουκέτα, όντας αθλητής του Ολυμπιακού, της Εθνικής αλλά και 2.10 τύπος έναντι ενός τύπου που δεν έχει αθληθεί ποτέ του κατά πάσα πιθανότατα ούτε έχει δουλέψει χειρωνακτικά.

Αυτά τα γράφω κι επιμένω πρώτη φορά τόσο πολύ εδώ μέσα όχι γιατί πρέπει να βγει με το στανιό ότι έχω δίκιο, αλλά γιατί ζούμε σε επικίνδυνες εποχές που δεν μπορούμε να δίνουμε άλλοθι σε βίαιες συμπεριφορές που θα γεννήσουν άλλες ακόμα πιο βίαιες.

Τυχαίνει να βλέπω δια ζώσης τη στροφή σε βίαιες συμπεριφορές γιατί είμαι 30+ χρόνια στον κόσμο των πολεμικών τεχνών και βλέπω ότι όλο και περισσότεροι στρέφονται απλώς για να μπορούν να τις παίζουν στον δρόμο...κι έτσι κι αλλιώτικα....το φαίνεσθαι έναντι του είναι...


Όσο για την πολιτική ορθότητα που ανέφερες ας έχουμε υπόψη ότι υπάρχουν πολλές φορές που συναντάται με την ουσιαστική ορθότητα και εκεί οφείλουμε να την έχουμε κατά νου και να την εφαρμόζουμε. Για τις φορές εκείνες που η πολιτική ορθότητα συναντάται με το ξύλινο και το άδειο ας την παρακάμψουμε.
Καταλήγοντας να σου πω ότι είμαι σίγουρος ότι είσαι ευγενική και ειρηνική φύση και σε χαίρομαι ακόμα κι όταν δεν συμφωνούμε.
yorgos
QUOTE
Αυτά τα γράφω κι επιμένω πρώτη φορά τόσο πολύ εδώ μέσα όχι γιατί πρέπει να βγει με το στανιό ότι έχω δίκιο, αλλά γιατί ζούμε σε επικίνδυνες εποχές που δεν μπορούμε να δίνουμε άλλοθι σε βίαιες συμπεριφορές που θα γεννήσουν άλλες ακόμα πιο βίαιες.

Αυτό ακριβώς. Είναι θλιβερό που μερικοί έστω και δια της πλαγίου το θεωρούν λογικό. Εγώ σου λέω ότι βγαίνει ένας στο ραδιόφωνο και βρίζει τη μάνα του άλλου. Η αντίδραση θα είναι τον πλάκωσα στις μάπες; Με την ίδια λογική ο Σπανούλης έπρεπε να είχε στείλει τον κύριο Δημήτρη μόνιμα στο Τζάνειο και να περιμένουμε να τον δικαιώσει και το δικαστήριο.
Coach Periklis
να περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα να ξεδιαλύνει το τοπίο πριν κατασπαράξουμε την προσωπικότητα & δημόσια εικόνα κάποιου;;

μήπως μια στο εκατομμύριο έχουν γίνει διαφορετικά τα πράγματα ;;;

Δεν το βρίσκω καθόλου σωστό να δικάζουμε εμείς χωρίς να ξέρουμε καν τα πραγματικά γεγονότα

disclaimer : Δε μπορώ να φανταστώ ότι ξύπνησε μια μέρα ο δημοσιογράφος και είπε τώρα θα δυσφημίσω τον αθλητή . Αλλά θα ήθελα να ξέρω περισσότερα για να κρίνω . Την άποψη μου για το αν έγιναν όπως καταγγέλθηκε (νομίζω) την έχω γράψει . Αποκλεισμός απ τους αγωνιστικούς χώρους για μεγάλο διάστημα και αποχώρηση απ τον ΟΣΦΠ . Τίποτε λιγότερο

Kserolismos87
Αν μπορω να προσφερω μια πληροφορια και συμφωνα με αυτοπτη μαρτυρα, ο ΜΠογρης εθεαθη μαζι με μανατζαραιους αρκετη ωρα μετα το τελος της προπονησης στο ΣΕΦ. Μια πιθανοτητα/εικασια ειναι να εγινε καποια συζητηση για το θεμα χθες βραδυ με τη διοικηση.
Zephyr
QUOTE(basket72 @ Feb 7 2018, 01:10 ) *
Όσο για το αν ο Μπόγρης δεν είναι και κάποιος που έχει ταυτιστεί με τον Ολυμπιακό, είναι μια αλήθεια για όσους σκέφτονται λογικά και ψύχραιμα όπως εσύ. Όχι για τον όχλο και λοιπούς κάφρους. Για αυτούς είναι αιτία πολέμου να τα βάλεις -σε όποιο επίπεδο - με αθλητή του Ολυμπιακού.

Επίσης ο Μπόγρης ακριβώς για τους λόγους που εσύ ο ίδιος περιγράφεις στο ποστ σου, έχει κάθε λόγο να πουλήσει κι λίγο ολυμπιακοφροσύνη παραπάνω.


Περί ολυμπιακοφροσύνης και ταύτισης με κόσμο (και με "πύρινο γκόζμο" που κάνει μπάχαλα).
Πραγματικά ο Μπόγρης είναι ο τελευταίος με τον οποίο θα ταυτιστεί ο μέσος ολυμπιακός. Οι κάθε λογής κάφροι θα κατέβαιναν πολύ πιο εύκολα να υπερασπιστούν τον Τολιόπουλο ξέρω γω παρά τον Μπόγρη. Θες γιατί έπαιζε στον ΠΑΟ, θες γιατί οι περισσότεροι κρίνουν ότι παίρνει περισσότερα από όσα προσφέρει, θες γιατί δεν τον έχουν πάρει στα σοβαρά, πραγματικά αδυνατώ να φανταστώ να οργανώνεται πογκρόμ για λογαριασμό του Μπόγρη.
Ότι ο ίδιος ο Μπόγρης έχει λόγο να πουλήσει ολυμπιακοφροσύνη, σαφώς και έχει. Δεν τον χαλάει ο ρόλος του 3ου σεντερ και αν μπορέσει να επεκτείνει το συμβόλαιο του χειριζόμενος τέτοια μέσα, θα το κάνει. ΑΛΛΑ ο Μπόγρης δεν έχει φανεί πουθενά στα media. Ούτε tweet, ουτε post στο fb, ούτε τίποτα. Πως πουλάει λοιπόν ολυμπιακοφροσύνη ο Μπόγρης? Δέρνοντας (ΑΝ όντως τον έδειρε) κάποιο δημοσιογράφο για εμφανώς προσωπικούς λόγους?
Δηλαδή οκ, σε καμία περίπτωση δεν επικροτούμε την βία γιατί θα γίνουμε ζούγκλα να επικρατήσουν τέτοιες στάσεις και συμπεριφορές, αλλά το όλο αυτό το σκηνικό σου φαίνεται ξεκάθαρο?
Conan1982
QUOTE (yorgos @ Feb 7 2018, 01:37 ) *
Αυτό ακριβώς. Είναι θλιβερό που μερικοί έστω και δια της πλαγίου το θεωρούν λογικό. Εγώ σου λέω ότι βγαίνει ένας στο ραδιόφωνο και βρίζει τη μάνα του άλλου. Η αντίδραση θα είναι τον πλάκωσα στις μάπες; Με την ίδια λογική ο Σπανούλης έπρεπε να είχε στείλει τον κύριο Δημήτρη μόνιμα στο Τζάνειο και να περιμένουμε να τον δικαιώσει και το δικαστήριο.


Ξέρω ότι θα φανώ προκλητικός ίσως αλλά ποτέ μου δεν αποδέχτηκα το γεγονός ότι στα γήπεδα βρίζουν τις μάνες και τις οικογένειες των αθλητών και των διαιτητών. Ποτέ δεν το έχω κάνει, θεωρώ την οικογένεια ιερή και πραγματικά θα δικαιολογήσω οποιονδήποτε χτύπησει κάποιον που του έχει βρίσει προηγουμένως την οικογένεια.
Όλα αυτά δεν τα λέω για να δικαιολογήσω ούτε τον Μπόγρη ούτε κανέναν, ούτε για να ενθαρρύνω πρακτικές αυτοδικίας, ούτε για να προτρέψω κάποιον να αρχίσει να δέρνει τους άλλους. Το λέω γιατί θεωρούμε μερικά πράγματα δεδομένα μέσα στο γήπεδο και τα δικαιολογούμε. Φυσιολογικό να βρίζεις οικογένειες και φυσιολογικό ο παίκτης να τα ακούει ατάραχος, δεν είναι έτσι.
Συγγνώμη για το off topic
rankin
QUOTE(yorgos @ Feb 7 2018, 01:37 ) *
Αυτό ακριβώς. Είναι θλιβερό που μερικοί έστω και δια της πλαγίου το θεωρούν λογικό. Εγώ σου λέω ότι βγαίνει ένας στο ραδιόφωνο και βρίζει τη μάνα του άλλου. Η αντίδραση θα είναι τον πλάκωσα στις μάπες; Με την ίδια λογική ο Σπανούλης έπρεπε να είχε στείλει τον κύριο Δημήτρη μόνιμα στο Τζάνειο και να περιμένουμε να τον δικαιώσει και το δικαστήριο.


Σε κάθε τι υπάρχουν πολλές οπτικές.
Υπάρχει η ηθική πλευρά του πράγματος
Υπάρχει η πλευρά του θύματος
Υπάρχει η πλευρά του θύτη/ τιμωρού

Νομίζω πως καλό ειναι να εξεταστούν ολες οι πτυχές, εφόσον το θέμα το συζητάμε κοινωνιολογικά και φιλολογικά.

Το αν εκτέθηκε ή οχι, εναν πρόσωπο της δημοσιότητας, επαγγελματίας αθλητής, απο τη στάση του, ειναι περιττό να το σχολιάσουμε και το καταλαβαίνουμε όλοι. Γνωρίζει νομίζω και αυτός καλύτερα οτι θα βγει ζημιωμένος απο αυτη την ιστορία.
Δε μπορεί να κοπανάς το κόσμο και να βγαίνεις και ήρωας.
Για μένα μάλιστα ευθύνη φέρουν και οι συμπαίκτες που ηταν μαζί του και όφειλαν να τον προφυλάξουν.
thanath
Ρε παιδιά δουλευόμαστε? Αν όντως ο Μπόγρης τον χτύπησε τότε φταίει ο Μπόγρης... Ό,τι και να έχει πει αυτός που αυτοαποκαλείται δημοσιογράφος (Γεωργίου), ο αθλητής θα μπορούσε να κάνει μήνυση, ασφαλιστικά μέτρα και να κινηθεί με νόμιμους τρόπους εναντίον του και να είναι καβάλα στο άλογο και σίγουρα δικαιωμένος. Αν ήταν να έχουμε αυτοδικία και νόμο του ισχυρού καλύτερα να πάμε σε καμία ζούγκλα. Με την ίδια λογική και ο κύριος Δημήτρης που έγραφε τα εκτρώματά του στο insta δίκιο είχε γιατί του έβριζαν την οικογένεια...

ΟΧΙ κανένας όταν παίρνει τον νόμο στα χέρια του δεν έχει δίκιο, ό,τι και να του έχουν κάνει. Και αν το κάνει πρέπει να είναι έτοιμος να υποστεί τις συνέπειες! Όπως και ο ΔΠΓ πρέπει να πληρώσει, έτσι και ο Μπόγρης αφού χειροδίκησε πρέπει να τιμωρηθεί!
benchwarmer
Το εκπληκτικό στατιστικό για το οποίο είχε γίνει κουβέντα...

Είμαστε 1οι στην 1η και 3η περίοδο, 11οι στην 2η και.... τελευταίοι στην 4η.

rankin
QUOTE(thanath @ Feb 7 2018, 11:54 ) *
ΟΧΙ κανένας όταν παίρνει τον νόμο στα χέρια του δεν έχει δίκιο,

Εκτός και αν ειναι ο Μπάτμαν!

(Σημ. Όχι ο Φώτσης. Ο άλλος. Με τη μπέρτα και τη μάσκα.)
lefpan
QUOTE (thanath @ Feb 7 2018, 11:54 ) *
Αν ήταν να έχουμε αυτοδικία και νόμο του ισχυρού καλύτερα να πάμε σε καμία ζούγκλα.

Το ερώτημα είναι ποιός είναι ο ισχυρός στην περίπτωση αυτή.
Είναι ο Μπάγρης, επειδή είναι 2.12 και μπρατσωμένος;
Μήπως είναι ο δημοσιογράφος, επειδή έχει ένα μικρόφωνο ασκεί εξουσία λέγοντας ό,τι θέλει;
Εγώ νομίζω πως ο ισχυρός είναι ο δημοσιογράφος. Τελεία.
Τώρα, βέβαια, θα μπορούσε ο Μπόγρης, αν του είχε πει καμιά χοντράδα από ραδιοφώνου ή και εκτός, να πάει διά της "νομίμου οδού".
Έτσι, όμως, ρε παιδί μου είναι πιό εκτονωτικό, πώς να το κάνουμε; Έχουνε και ψυχή οι άνθρωποι, που θέλει καμιά φορά να ξεσπάσει.
rankin
QUOTE(lefpan @ Feb 7 2018, 16:40 ) *
Το ερώτημα είναι ποιός είναι ο ισχυρός στην περίπτωση αυτή.
Είναι ο Μπάγρης, επειδή είναι 2.12 και μπρατσωμένος;
Μήπως είναι ο δημοσιογράφος, επειδή έχει ένα μικρόφωνο ασκεί εξουσία λέγοντας ό,τι θέλει;
Εγώ νομίζω πως ο ισχυρός είναι ο δημοσιογράφος. Τελεία.
Τώρα, βέβαια, θα μπορούσε ο Μπόγρης, αν του είχε πει καμιά χοντράδα από ραδιοφώνου ή και εκτός, να πάει διά της "νομίμου οδού".
Έτσι, όμως, ρε παιδί μου είναι πιό εκτονωτικό, πώς να το κάνουμε; Έχουνε και ψυχή οι άνθρωποι, που θέλει καμιά φορά να ξεσπάσει.

Η αλήθεια ειναι πως αν ο Μπόγρης δεν ηταν ο Μπόγρης, αλλά ηταν ο Πρίντεζης/Καλάθης/Σπανούλης/Διαμαντίδης κλπ, δεν θα τον ακουμπούσε κανείς (εκτός απο τους στρατευμένους "δημοσιογράφους")

ο Μπόγρης ειναι οντως εύκολος στόχος, γιατί ούτε σπουδαίος παίχτης είναι, ούτε ήσυχη εξωγηπεδική ζωή έχει/είχε
Δεν ειναι ομως ούτε παίχτης του Λαυρίου, για να μην ασχολείται κανείς μαζί του...
Ειναι ακριβώς στη ζώνη εκείνη που σε χτυπάνε εύκολα

Όμως, ενας τύπος που κονομάει 200-300 χιλιάρικα το χρόνο, το βρίσκω κουτό να κάτσει τώρα και να παίξει ξύλο με τον κάθε δημοσιογράφο.
Το κάνεις;
Δε το κάνεις;
Τον κερνάς ουισκάκι και εισαι βασιλιάς....
yorgos
QUOTE
Είναι ο Μπάγρης, επειδή είναι 2.12 και μπρατσωμένος;
Μήπως είναι ο δημοσιογράφος, επειδή έχει ένα μικρόφωνο ασκεί εξουσία λέγοντας ό,τι θέλει;
Εγώ νομίζω πως ο ισχυρός είναι ο δημοσιογράφος. Τελεία.

Σιγά την εξουσία που ασκεί ένας μπασκετικός δημοσιογράφος (και μέτριος κιόλας). Πληρώνεται το 1/10 από τον κάθε Μπόγρη, τρώει ξύλο κάθε τρίμηνο στα γήπεδα, είναι στο έλεος του εργοδότη του (με αποτέλεσμα πολλοί να γράφουν ό,τι βλακείες τους επιβάλλουν) και οι δυνατότητες που έχει να αναζητήσει την τύχη του σε κάποιο πολιτισμένο εργασιακό περιβάλλον (όπως έκανε ο Μπόγρης) είναι μηδαμινές. Προφανώς και είναι σε πλεονεκτική θέση ο Μπόγρης, γι αυτό και είναι και ακόμη πιο κατάπτυστη η ασκηση βίας (που είναι a priori κατάπτυστη μέθοδος επίλυσης διαφορών).
akratacity
Ηττα με 74-66 για τους μικρους σημερα στο Μοναχο με αντιπαλο την Μπαγερν. Αρσενοπουλος 17 ποντους αν και αρκετα αστοχος, με καλες και κακες στιγμες ο Σερβος. Ανωτερη η Μπαγερν σε σωματικο/αθλητικο επιπεδο.
akratacity
QUOTE (Stavros7 @ Feb 9 2018, 17:31 ) *
Όταν ο κόμπος φθάσει στο χτένι,ο Γιαννακόπουλος θα κάνει το παν να βελτιώσει την ομάδα.Αισθάνομαι πως δεν λαμβάνω τον ίδιο από τον δικό μου πρόεδρο.Δεν λέω πως είναι κακός πρόεδρος,άλλωστε μας έχει χαρίσει τεράστιες επιτυχίες.Αλλά όταν βλέπω την τρέλα του Γιαννακόπουλου,ζηλεύω γαμώ το κέρατό μου.

Θέλαμε έναν παίκτη με διαφορετικά χαρακτηριστικά στο άσο.Έναν σκόρερ που θα μπορούσε να ανοίγει και κλειστές άμυνες όταν κολλάμε στην άμυνα της αντίπαλης ομάδας.Έναν παίκτη περισσότερο εγωιστή και με περισσότερη τόλμη από τον Roberts.Και ας έπαιρνε και προσπάθειες παραπάνω.Βαρέθηκα να βλέπω τον Roberts να τον παρακαλάω να σουτάρει,Σούταρε ρε μανάρι μου,ΣΟΥΤΑΡΕ! Πιο πολύ είχαμε ανάγκη εμείς έναν παίκτη τύπου James παρά ο Παναθηναικός.

Εγώ πάντως όσο και εκνευρισμό έχω αυτήν την στιγμή,του βγάζω το καπέλο.Ναι έχει όλα τα στραβά του κόσμου ο Γιαννακόπουλος,αλλά αγαπάει με την ''τρέλα του οπαδού'' την ομάδα.Και αυτό οφείλω να του το αναγνωρίσω.

*John Wick όχι εγώ.Εγώ είμαι από το 2016. Α τώρα κατάλαβα τι εννοείς.Παρακαλώ τον Admin να κάνει έλεγχο των Ip's ή οτιdήποτε άλλο έλεγχο ταυτοποίησης υπάρχει γιατί ο κύριος υπονοεί πως μπαίνω με δεύτερο Nick.

** Akrata όταν οι άλλοι ενισχύονται σε τέτοιον βαθμό και εσύ ενώ ήδη ΠΡΙΝ την ενίσχυση τους φέτος έχεις χάσει σε όλα τα ματς,ναι λέγεται ΛΕΥΚΗ ΠΕΤΣΕΤΑ.

Μπορει απλα να λεγεται ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ στο ροστερ και στους ηγετες που μας εχουν δωσει αρκετες χαρες μεχρι τωρα. Το αν ειναι σωστο η λαθος δεν μπορεις να το κρινεις απο τωρα ουτε εσυ ουτε εγω. Το 3-0 δεν μου λεει τιποτα προσωπικα γιατι θυμαμαι το περυσινο δικο μας σερι (5-0 αν δεν κανω λαθος μαζι με τους τελικους της προηγουμενης χρονιας) και οπως αποδειχτηκε περυσι ολα μπορουν να αλλαξουν πολυ ευκολα. Στο κατω κατω ο ΠΑΟ με το 3-0 εχει κερδισει μονο το πλεονεκτημα εδρας (τα τελευταια χρονια δεν κρινει και πολλα) ενω ειναι ηδη εξω απο εναν στοχο του (εστω και αν αυτος ειναι το αδιαφορο κυπελλακι). Υπομονη λοιπον και μην γραφεις πραγματα με τοσο υπερβαλλοντα ζηλο γιατι μπορει συντομα να διαψευστεις. Λεω εγω τωρα...
yorgos

QUOTE
Δε λέω οτι ο Γιαννακόπουλος αγαπάει την ομάδα του και οι Αγγελόπουλοι οχι.
Λέω ομως οτι οταν φτάνουμε στη λήψη αποφάσεων, ο Γιαννακόπουλος τηρεί μια ξεκάθαρα πιο ηγετική και προσωποκεντρική στάση με χοντρές παρεμβάσεις στην ομάδα του, ενώ οι Αγγελόπουλοι έχουν μικρές παρεμβάσεις και στηρίζουν ενα μοντέλο που ειναι οντως αρκετά επιτυχημένο τα τελευταία χρόνια.

Σωστό και για τους δυο, με δεδομένο οτι ο Γιαννακόπουλος έχει δικαιωθεί απο τις παρεμβάσεις του, οπως και οι Αγγελόπουλοι έχουν δικαιωθεί απο τις μη παρεμβάσεις τους (οταν ειχαν μεγαλύτερη συμμετοχή ηταν χειρότερα τα πράγματα, οποτε καλύτερα έτσι)

Εξυπακούεται ότι δικαιωμένοι είναι οι Αφοί. 4 Φ4 και 2 Ευρωλίγκες όταν ο κύριος Δημήτρης ήταν στον καναπέ. Τα αποτελέσματα μετράνε, όχι τα bragging rights. Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σύγκριση ανάμεσα στην επιτυχία των δύο μοντέλων.
Joda
QUOTE (Conan1982 @ Feb 9 2018, 18:56 ) *
Άρα πρέπει να αλλάξει ο σχεδιασμός της ομάδας επειδή ο Παναθηναϊκός κάνει κινήσεις ενίσχυσης;
Επίσης βλέπω να γίνεται όλη η συζήτηση για το αν θα κερδίσουμε ή όχι τον Παναθηναϊκό όταν νομίζω όλο το ζουμί είναι τι θα γίνει στην Ευρώπη.


Δηλαδη αν βγουμε 1οι στην ευρωπη και 2οι στην Ελλαδα θα εισαι ευχαριστημενος με αυτο? Γιατι εγω δεν θα ειμαι...Θα ειναι λες και μου ακυρωνεις το ευρωπαικο οπως ειχε συμβει με τον Μπαρτζωκα. Πρεπει να ειμαστε πρωτοι παντου και τιποτα λιγοτερο...
Οσο για τον σχεδιασμο ο Σφαιροπουλος δεν εκανε και κανενα σχεδιασμο της προκοπης.Την μια χρονια εβγαινε και ελεγε ο Ολυμπιακος οτι θα στηριζεται στην αμυνα του και πηγαινε και επαιρνε παιχτες που να παιζουν αμυνα. Ειδε οτι απετυχε και παει στην αλλη ακρη και κανει την ομαδα φουλ επιθετικη..Εμενα αυτο μου δειχνει κινησεις πανικου και οχι πλανο..
Και πηγε και στην Αμερικη για να σου φερει τελικα Ρομπερτς και Τομπσον..
Αν καποιος ευθυνεται για αυτο το χαλι ειναι ο Σφαιροπουλος.Αυτος εκανε τις επιλογες..
yorgos

QUOTE
Πρεπει να ειμαστε πρωτοι παντου και τιποτα λιγοτερο...

Γιατί; Το γράφει το Κοράνι; Ούτε το μεγαλύτερο μπάτζετ έχετε ούτε τη μεγαλύτερη ιστορία, ούτε καμιά τεράστια αγορά είναι ο Ολυμπιακός. Τι σόι υποχρέωση είναι αυτή που τη φορτώνετε σε όλο το τμήμα, ούτε η ποδοσφαιρική Ρεάλ δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις.

QUOTE
Αν καποιος ευθυνεται για αυτο το χαλι ειναι ο Σφαιροπουλος.Αυτος εκανε τις επιλογες..

Αν μπει κανείς στο φόρουμ θα νομίζει ότι ο Ολυμπιακός είναι στη θέση της Μπαρτσελόνα ή της Μιλάνο. Να θυμίσουμε ότι ισοβαθμεί στη ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ στην κορυφαία διοργάνωση που μπορεί να συμμετάσχει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.