Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
back2back
QUOTE(shaq7 @ Jun 25 2018, 19:48 ) *
Σωραιος οτι τελειωσα κατι βιντεακια στο γιου τιουμπ με αναλυσεις και εψαχνα να το βρω 77.gif


και κόντρα σε Παο

http://webtv.ert.gr/athlitika/03mar2017-nt...-panathinaikos/
mixalisgate7
QUOTE
Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τρίτης συνάντηση των προέδρων της ομάδας μας κ.κ. Παναγιώτη και Γιώργου Αγγελόπουλου με τον προπονητή κ. Γιάννη Σφαιρόπουλο στην οποία αποφασίστηκε ότι δεν θα ανανεωθεί η συνεργασία των δυο πλευρών.

Μετά το τέλος της συνάντησης τόσο οι κύριοι Αγγελόπουλοι όσο και ο κ. Σφαιρόπουλος έκαναν τις ακόλουθες δηλώσεις.

Δήλωση κυρίων Παναγιώτη και Γιώργου Αγγελόπουλου

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος οδήγησε τον Ολυμπιακό στην κατάκτηση δυο συνεχόμενων πρωταθλημάτων (2015, 2016) και δυο φορές στον τελικό του Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας σε Μαδρίτη (2015) και Κωνσταντινούπολη (2017) στα τέσσερα χρόνια της παρουσίας του στον πάγκο της ομάδα μας.

Τέσσερα χρόνια συνεργασίας με έναν ακέραιο άνθρωπο και σπουδαίο επαγγελματία ο οποίος καθημερινά έδινε τον καλύτερο του εαυτό για τον Ολυμπιακό.

Μαζί με τον κόουτς ζήσαμε μαγικές και ιστορικές στιγμές που θα μας μείνουν αξέχαστες.

Κόουτς σε ευχαριστούμε για όλα και σου ευχόμαστε κάθε επιτυχία.

Παναγιώτης & Γιώργος Αγγελόπουλος


Δήλωση κυρίου Γιάννη Σφαιρόπουλου

Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Ήρθε η ώρα του αποχαιρετισμού.
Κάθε τέλος ενός κύκλου, είναι έναυσμα για μια νέα αρχή και για νέους στόχους.

Αισθάνομαι ιδιαίτερη τιμή που εκπροσώπησα έναν τόσο μεγάλο σύλλογο όπως ο Ολυμπιακός Πειραιώς. Το έπραξα με αξιοπρέπεια και ευθύνη.

Θέλω να ευχαριστήσω τους προέδρους κ.κ. Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο, για την τιμή, την εμπιστοσύνη και τη συνεργασία.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συνεργάτες μου, το διοικητικό προσωπικό και βέβαια όλους τους παίκτες, τον καθέναν ξεχωριστά, για τα τέσσερα χρόνια που δουλέψαμε μαζί. Κάναμε πάντα το καλύτερο που μπορούσαμε, δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό, μέχρι το τέλος της προσπάθειας.

Τέλος, να ευχαριστήσω τον κόσμο του Ολυμπιακού και τη Θύρα 7, που με στήριξαν και με αγάπησαν.

Ο Ολυμπιακός θα είναι πάντα μέσα στην καρδιά μου. Καλή επιτυχία.

Γιάννης Σφαιρόπουλος


ΠΗΓΗ
rankin
Σε ευχαριστούμε για ολα κοουτς 41.gif
mixalisgate7
QUOTE
Από τη στιγμή που όλοι θεωρούν τελειωμένο το θέμα του προπονητή στον Ολυμπιακό με τον Ντέιβιντ Μπλατ, σειρά πλέον παίρνουν οι ανανεώσεις συμβολαίων στον Θρύλο. Δηλαδή οι ανανεώσεις των Βασίλη Σπανούλη, Κώστα Παπανικολάου και Ιωάννη Παπαπέτρου.

Όσον αφορά τον πρώτο, οι ιδιοκτήτες της ΚΑΕ Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος έχουν άλλη σχέση μαζί του, αφού είναι ο άνθρωπος που ήρθε στην ομάδα και άλλαξε η ιστορία της ομάδας τα τελευταία χρόνια και όποτε κάθονται οι τρεις τους στο τραπέζι τα βρίσκουν μέσα σε λίγα λεπτά. Και για αυτό άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να βγει προς τα έξω οτιδήποτε μέχρι την ημέρα που θα βρεθούν μεταξύ τους.

Από εκεί και πέρα για τους άλλους δύο, έχουν ήδη αρχίσει να γράφονται και να λέγονται διάφορα και τώρα αυτό που έχει... κυκλοφορήσει είναι πως ο Ολυμπιακός έχει καταθέσει πρόταση ανανέωσης συμβολαίων στους Κώστα Παπανικολάου, Ιωάννη Παπαπέτρου.

Μάλιστα αναφέρουν και στοιχεία λέγοντας πως οι «ερυθρόλευκοι» προσφέρουν σε αμφότερους συμβόλαιο διάρκειας 2+1. Στον Παπανικολάου 3 εκατομμύρια ευρώ για τα τρία χρόνια, ενώ στον Παπαπέτρου 2,1 για την ίδια διάρκεια συμβολαίου!

Κάτι που σημαίνει πως σε περίπτωση που ισχύουν τα νούμερα αυτά, τότε μιλάμε για αύξηση απολαβών και στους δύο.


ΠΗΓΗ
yorgos
QUOTE(back2back @ Jun 25 2018, 16:31 ) *
Δηλαδή ο Καρύδας μας λέει ότι όλοι οι άλλοι λένε μπούρδες και μόνο αυτός γνωρίζει την αλήθεια; Σοβαρά τώρα;

Συνήθως αυτό γίνεται πάντως. Το δε σκορ στο Στεφάνου-Καρύδας είναι αντίστοιχο του Παναμάς-Αγγλία...

QUOTE(rankin @ Jun 25 2018, 17:32 ) *
Τώρα εμείς συζητάμε επι θεωρητικής βάσης και στο τέλος θα ανακοινωθεί ο Τομιτς smiley.gif smiley.gif smiley.gif

Αυτός φέρεται να είναι στο Βελιγράδι και να πάει για πρώτος κόουτς στον Ερυθρό.
rankin
QUOTE(yorgos @ Jun 27 2018, 05:12 ) *
Αυτός φέρεται να είναι στο Βελιγράδι και να πάει για πρώτος κόουτς στον Ερυθρό.

Ως φίλος του Ερ. Αστέρα μιλούσα και εγώ smiley.gif
golitog7
Δεν σας προβληματίζει που ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι επίσημα;;;
Redalert
Οι σωστές δουλειές έτσι γίνονται.
Εχτές βγήκε η επίσημη ανακοίνωση του διαζυγίου με Σφαιρόπουλο, σήμερα λογικά θα ανακοινωθεί η πρόσληψη Μπλάτ.
Kostis96
Eποχες συμβολαίων Βαρδινογιαννη θυμίζει η σκληρή στάση Ολυμπιακού αν δε δεχτεί τη μείωση συμβολαίου ο Ματζαρης.
Τί θα κάνουν δλδ;
Θα στείλουν τον πυρηνο λαό για καταδρομικη σπίτι του;
RipCity
QUOTE (Kostis96 @ Jun 27 2018, 09:40 ) *
Eποχες συμβολαίων Βαρδινογιαννη θυμίζει η σκληρή στάση Ολυμπιακού αν δε δεχτεί τη μείωση συμβολαίου ο Ματζαρης.
Τί θα κάνουν δλδ;
Θα στείλουν τον πυρηνο λαό για καταδρομικη σπίτι του;


Που την είδες τη σκληρή στάση Ολυμπιακού?
Kostis96
QUOTE (RipCity @ Jun 27 2018, 10:41 ) *
Που την είδες τη σκληρή στάση Ολυμπιακού?


http://www.gazzetta.gr/protoselida/athliti...ides/live-sport

Kατω δεξιά
ag97
QUOTE (Kostis96 @ Jun 27 2018, 10:40 ) *
Eποχες συμβολαίων Βαρδινογιαννη θυμίζει η σκληρή στάση Ολυμπιακού αν δε δεχτεί τη μείωση συμβολαίου ο Ματζαρης.
Τί θα κάνουν δλδ;
Θα στείλουν τον πυρηνο λαό για καταδρομικη σπίτι του;

o παικτης θα λυσει το συμβολαιο του για να μη βρεθει στην εξεδρα για 2 χρονια ή θα δεχτει μειωση 200-300χιλ.Αυτο για οσους προβληματιζονταν για τα 900χιλ του Ματζαρη
Zephyr
QUOTE(Kostis96 @ Jun 27 2018, 10:40 ) *
Eποχες συμβολαίων Βαρδινογιαννη θυμίζει η σκληρή στάση Ολυμπιακού αν δε δεχτεί τη μείωση συμβολαίου ο Ματζαρης.
Τί θα κάνουν δλδ;
Θα στείλουν τον πυρηνο λαό για καταδρομικη σπίτι του;


Οι Αγγελόπουλοι μπορεί να έχουν κάνει διάφορα λάθη σαν διοίκηση, τακτικές τέτοιες όμως δεν ακολούθησαν ποτέ. Από πότε το "σκληρή στάση" μεταφράζεται ως "στέλνω τραμπούκους στο σπίτι σου" blink.gif ???
RipCity
QUOTE (Kostis96 @ Jun 27 2018, 09:46 ) *


Αυτοί χθες είχαν πρωτοσέλιδο τον Lasme για Ολυμπιακό..
Kostis96
QUOTE (ag97 @ Jun 27 2018, 10:46 ) *
o παικτης θα λυσει το συμβολαιο του για να μη βρεθει στην εξεδρα για 2 χρονια ή θα δεχτει μειωση 200-300χιλ.Αυτο για οσους προβληματιζονταν για τα 900χιλ του Ματζαρη


Δεν είναι εύκολο για εξεδρα. Μπορεί να σε πάει και δικαστικά μετά.

QUOTE (RipCity @ Jun 27 2018, 10:48 ) *
Αυτοί χθες είχαν πρωτοσέλιδο τον Lasme για Ολυμπιακό..


http://www.fmvoice.gr/index.php/epikairoti...oi-aggelopouloi
Zephyr
QUOTE(Kostis96 @ Jun 27 2018, 10:52 ) *
Δεν είναι εύκολο για εξεδρα. Μπορεί να σε πάει και δικαστικά μετά.


Μια χαρά εύκολο είναι. Όσο πληρώνεται δεν έχει δικαίωμα να πάει κανέναν στα δικαστήρια.


fotisv
QUOTE (Kostis96 @ Jun 27 2018, 10:46 ) *

το πανω δεξια που λεει για λασμε στον παναθηναικο δεν σε προβληματισε δεδομενου οτι φερεται να εχει υπογραψει τουρκια ο παικτης? μπορει βεβαια να κανω λαθος εγω ( μου συμβαινει καμια φορα γκουχ γκουχ )
Kostis96
QUOTE (Zephyr @ Jun 27 2018, 10:59 ) *
Μια χαρά εύκολο είναι. Όσο πληρώνεται δεν έχει δικαίωμα να πάει κανέναν στα δικαστήρια.


Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό δλδ.
Μπορεί να σε πάει για προσβολή προσωπικότητας και διάφορα τέτοια
ag97
QUOTE (Kostis96 @ Jun 27 2018, 11:05 ) *
Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό δλδ.
Μπορεί να σε πάει για προσβολή προσωπικότητας και διάφορα τέτοια

και εμεις μπορουμε να τον παμε για διακοπη συμβολαιου χωρις αποζημιωση για τζογο,ποτα,νυχτοπερπατηματα,τσακωμους στην προπονηση,δημιουργια κλιματος εναντιον του προπονητη,χαρτζιλικι στους δημοσιογραφους κλπ.Δε τον συμφερει να παει στα ακρα με οσα εχουν γινει φετος και δεν εχουν μαθευτει πιστεψε με
Kostis96
QUOTE (ag97 @ Jun 27 2018, 11:06 ) *
και εμεις μπορουμε να τον παμε για διακοπη συμβολαιου χωρις αποζημιωση για τζογο,ποτα,νυχτοπερπατηματα,τσακωμους στην προπονηση,δημιουργια κλιματος εναντιον του προπονητη,χαρτζιλικι στους δημοσιογραφους κλπ.Δε τον συμφερει να παει στα ακρα με οσα εχουν γινει φετος και δεν εχουν μαθευτει πιστεψε με


Δε νομίζω να στέκουν αυτά σε δικαστήριο.
fotisv
QUOTE (shaq7 @ Jun 25 2018, 22:28 ) *
Aν τελικα ο Μπλατ θελει να κρατησει τον Παπι με σημαντικο ρολο μου φαινεται απιθανο να φυγει..Κουμπαρος του Πριντεζη,κολλητος με τον Παπ και συγκατοικος του Σπανουλη!Και οι τρεις αυτοι εχουν χαρισει πολλα λεφτα για να μεινουν στην ομαδα! Λογικα μεσα στην βδομαδα θα ξερουμε και με τους 3 τι θα γινει και θα ψαχνομαστε για το νεο αιμα ! shot.gif

δεν εχω εκφρασει αυτη τη σκεψη μονο και μονο για να μην το γρουσουζεψω. Πες μου τωρα αν ησουν ,με βαση τη λογικη, ενα βημα πριν την καλυτερη μπασκετικη σου ηλικια ( που ειναι στα 26-28 ) κι ειχες τη δυνατοτητα να μεινεις μια διετια σε μια ομαδα με κοουτς τον Μπλατ που δουλευει πολυ με τα φοργουορντ του κι εχεις ολους τους κολλητους σου στην ομαδα θα φυγεις για δυο κατοσταρικα διαφορα δεδομενης της στηριξης που ειχες ως τωρα απο την ομαδα ενω θα εχεις τη δυνατοτητα να εκτοξευσεις την καριερα σου ? Για να πας που? σε ομαδα που αν δεν βγεις να κανεις τη σαιζον της χρονιας με τη μια θα λενε οτι παιζεις με μεσον το μπαμπα και θα σου φερουν δυο τριαρια αμερικανους να βλεπεις την πλατη τους 9 παιχνιδια στα 10 και να κουνας πετσετες? τον ΒΧ δεν τον βλεπει τον παππα δεν τον βλεπει ? Αν τωρα ο Μπλατ δεν τον θελει γιατι μπορει να θελει αλλο στυλ τριαρι διπλα στον παπανικολαου εκει αλλαζει το θεμα.

QUOTE (Kostis96 @ Jun 27 2018, 11:05 ) *
Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό δλδ.
Μπορεί να σε πάει για προσβολή προσωπικότητας και διάφορα τέτοια

προσβολη προσωπικοτητας να τον αφηνει εκτος δωδεκαδας αν σερνεται και προτιμαει να βαζει να παιζουν παικτες με καλυτερη αποδοση ?
Kostis96
Eξυπνο θα ήταν να τον ζητήσει ο Γιαννακοπουλος με το μισό συμβόλαιο και το υπόλοιπο να το πληρώσει ο Ολυμπιακός
john wick
QUOTE (Kostis96 @ Jun 27 2018, 07:19 ) *
Eξυπνο θα ήταν να τον ζητήσει ο Γιαννακοπουλος με το μισό συμβόλαιο και το υπόλοιπο να το πληρώσει ο Ολυμπιακός




εγώ πάντως το έγραψα και εχτές...
για την θέση του Λεκαβίτσιους ταμάμ είναι... rolleyes.gif
fotisv
QUOTE (fotisv @ Jun 27 2018, 11:01 ) *
το πανω δεξια που λεει για λασμε στον παναθηναικο δεν σε προβληματισε δεδομενου οτι φερεται να εχει υπογραψει τουρκια ο παικτης? μπορει βεβαια να κανω λαθος εγω ( μου συμβαινει καμια φορα γκουχ γκουχ )

γκουχ γκουχ λοιπον τωρα διαβασα τα αρθρα σχετικα με τον γκαμπονεζο ... Μεα κουλπα σπλασσσσ το μαστιγιο με τις εννια ουρες στην πλατη , μεα γκραντισσιμα κουλπα και υποσχομαι να διαβαζω πριν μιλησω χαχαχα
rankin
QUOTE(Kostis96 @ Jun 27 2018, 11:05 ) *
Ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό δλδ.
Μπορεί να σε πάει για προσβολή προσωπικότητας και διάφορα τέτοια


Γιατί, θα του πετάνε γιαούρτια και θα του κρεμάσουν ταμπέλες: "ειμαι τεντυ μπόις" ?

QUOTE(Kostis96 @ Jun 27 2018, 11:15 ) *
Δε νομίζω να στέκουν αυτά σε δικαστήριο.


Ενω στέκει η προσβολή προσωπικότητας;

Μήπως το συμβόλαιο του έλεγε οτι θα παίζει 25 λεπτά, χειμώνα-καλοκαίρι, βρέξει-χιονίσει;
το συμβόλαιο του αναφέρει ποσό και χρονική διάρκεια. Δεν αναφέρει ούτε ρόλο, ούτε χρόνο συμμετοχής.

Ο κάθε παίχτης, για τον οποιονδήποτε λόγο, μπορεί να καταλήξει στη κερκίδα
Ο πρώτος τέτοιος λόγος που μου έρχεται στο μυαλό ειναι οτι δεν παίζει καλά και ο προπονητής του έχει πάψει να τον υπολογίζει
Στις περισσότερες περιπτώσεις, το οικονομικό έπεται.

Εαν ενας κοουτς (μαζί με την διοίκηση) καταλήξουν οτι ενας παίχτης παίρνει υπερβολικά πολλά για το ρόλο που υπάρχει για αυτόν, θα πρέπει να γίνει μια ειλικρινής κουβέντα μαζί του, να του περιγραφεί ο νέος του ρόλος και να του προταθεί μείωση αποδοχών.
Εαν θέλει, συμφωνεί και παλεύει να αποδείξει οτι αξίζει παραπάνω.
Εαν δεν θέλει, καλό θα είναι να ενεργοποιήσει τον μάνατζερ του, ωστε να βρει κάπου αλλού το ρόλο και τα χρήματα που θέλει.

Απο τη στιγμή που του έχει ξεκαθαριστεί οτι ο ρόλος του θα ειναι μειωμένος, εαν αποφασίσει να μείνει, αποδέχεται οτι το κάνει για τα χρήματα και μόνο.
Η ομάδα απο τη στιγμή που τηρεί τις συμβατικές τιη υποχρεώσεις, μπορεί να τον αξιοποιήσει οπως νομίζει:
Απο το να του δώσει ρόλο ανάλογο των χρημάτων του εως και να τον έχει μόνιμα εκτός ρόστερ και να κάνει ατομικές προπονήσεις.




Σε κάθε περίπτωση, δεν γνωρίζω τι ισχύει και τι οχι για τον Μάντζαρη
Με ενδιαφέρει μονο η ανανέωση του Παπανικολάου και του Βασίλη
αν θέλουν, Βαγγέλης και Ιωάννης, μπορούν να πάνε πακέτο στον ΔΠΓ, να συναντήσουν και τον Λοτζέσκι. Με τις ευχές μας

Δε κρατάμε κανέναν με το ζόρι
Δεν υπάρχει άλλωστε μεγαλύτερη αυτο-τρολιά, απο το να καταλήξεις στο payroll αυτού που χρόνια σε απαξιώνει και σε ειρωνεύεται
(το οποίο ειναι και ο ορισμός της παπάτζας... να γράφει ακόμα και σήμερα το ανεπίσημο γραφείο τύπου - η "Πράσινη" για τον αποτυχημένο Ολυμπιακό, απο τον οποίο προσπαθεί εδώ και 5 χρόνια να πάρει παίχτες. Σλουκα, Μαντζαρη, Παπαπέτρου, Παπανικολάου, μέχρι και Πρίντεζη... Πήρε Λοτζέσκι. Ήθελε Ντανστον, ήθελε Ντόρσεϊ.. Σίγουρα κάποιοι μου ξεφεύγουν... οταν ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός δεν έχει κυνηγήσει κανέναν εδώ και σχεδόν 10 χρονια, οταν πήρε τον Βασίλη)
back2back
Ενδιαφέρουσα συνέντευξη Δέδα για τον Μπλατ

https://www.superbasket.gr/interviews/13341...tagonistei.html
TAKIS7
Εντάξει ρε παιδιά. Το έχουμε απαυτώσει με τον Μάντζαρη.
Δεν υποστηρίζω ότι ήταν τρομερός αλλά τη συμφωνία αφενός του την πρόσφεραν οι διοικούντες, έχει προσφέρει στον Ολυμπιακό και στην αρχή της περιόδου που έλειπε ο Σπαν, αν δεν κάνω λάθος, τον είχαν πλακώσει να παίζει με ενέσεις γιατί ήμασταν με λίγα γκαρντ.
Και που ξέρω εγώ ότι όλη αυτή η ιστορία με τις ενέσεις που κράτησε ενάμιση μήνα αν θυμάμαι καλά δεν τον επηρέασε για όλη τη χρονιά;
Κάπου θεωρώ ότι παράγινε και πρέπει να σταματήσει.
Zephyr
QUOTE(rankin @ Jun 27 2018, 12:01 ) *
Δε κρατάμε κανέναν με το ζόρι
Δεν υπάρχει άλλωστε μεγαλύτερη αυτο-τρολιά, απο το να καταλήξεις στο payroll αυτού που χρόνια σε απαξιώνει και σε ειρωνεύεται
(το οποίο ειναι και ο ορισμός της παπάτζας... να γράφει ακόμα και σήμερα το ανεπίσημο γραφείο τύπου - η "Πράσινη" για τον αποτυχημένο Ολυμπιακό, απο τον οποίο προσπαθεί εδώ και 5 χρόνια να πάρει παίχτες. Σλουκα, Μαντζαρη, Παπαπέτρου, Παπανικολάου, μέχρι και Πρίντεζη... Πήρε Λοτζέσκι. Ήθελε Ντανστον, ήθελε Ντόρσεϊ.. Σίγουρα κάποιοι μου ξεφεύγουν... οταν ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός δεν έχει κυνηγήσει κανέναν εδώ και σχεδόν 10 χρονια, οταν πήρε τον Βασίλη)


+1000
rankin
QUOTE(TAKIS7 @ Jun 27 2018, 12:09 ) *
Εντάξει ρε παιδιά. Το έχουμε απαυτώσει με τον Μάντζαρη.
Δεν υποστηρίζω ότι ήταν τρομερός αλλά τη συμφωνία αφενός του την πρόσφεραν οι διοικούντες, έχει προσφέρει στον Ολυμπιακό και στην αρχή της περιόδου που έλειπε ο Σπαν, αν δεν κάνω λάθος, τον είχαν πλακώσει να παίζει με ενέσεις γιατί ήμασταν με λίγα γκαρντ.
Και που ξέρω εγώ ότι όλη αυτή η ιστορία με τις ενέσεις που κράτησε ενάμιση μήνα αν θυμάμαι καλά δεν τον επηρέασε για όλη τη χρονιά;
Κάπου θεωρώ ότι παράγινε και πρέπει να σταματήσει.


Ο Ολυμπιακός του προσέφερε ενα συμβόλαιο, έχοντας "φανταστεί" εναν συγκεκριμένο ρόλο για τον παίχτη.
Απο τη στιγμή που αποδείχτηκε οτι ο παίχτης δε μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο αυτό, στο ρόλο του γκαρντ που παίρνει 900.000, θα πρέπει:

(1) να δεχτεί ο παίχτης να πληρωθεί με κάτι πιο αντιπροσωπευτικό για το ρόλο που μπορεί να υποστηρίξει
(2) η ομάδα να φάει τη χασούρα, αλλά να βρει και τον κατάλληλο παίχτη για το ρόλο του γκαρντ των 900.000
(3) η ομάδα και να φάει τη χασούρα και να δώσει στο παίχτη τον ρόλο που του ειχε αρχικά υποσχεθεί

Θεωρώ οτι το (3) το κάναμε και απέτυχε δραματικά. Ο παίχτης δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο
Το σενάριο (1) ειναι το ιδανικό, αν ο παίχτης το συμφωνήσει
αν ο παίχτης δεν το συμφωνήσει, θα πάμε στο σενάριο (2), το οποιο ομως ειναι το πλέον ακριβό.
pan24
Ο Μαντζαρης δεν θεωρω οτι θα δεχτει μειωση γιατι
α)Το λες και προσβλητικο
β)Δεν προκειται να βρει αλλου αυτα τα λεφτα
γ)Σε καθε περιπτωση δεν τα εκλεψε τα λεφτα,καποιος του τα εδωσε και πιθανως αν δεν του τα εδιναν τοτε θα τα επαιρνε απο αλλου(απο τον ΔΓ)
δ)Ξερει-πονταρει οτι ο Ολυμπιακος δεν εχει αγωνιστικο μπατζετ 20εκ να μπορει να εχει για 2 χρονια συμβολαιο των 900 χιλιαδων ετησιως παρκαρισμενο στην κερκιδα

Η συναινετικη λυση που θα μπορουσε να βρεθει ειναι αν τον θελει καποιος αλλος(πχ ο Μπαρτζωκας) να παει εκει και αν του δινουν λιγοτερα(που θα του δινουν) ο Ολυμπιακος να καλυψει την διαφορα
Ετσι ο Μαντζαρης δεν χανει λεφτα και ο Ολυμπιακος απαλλασσεται απο το μεγαλυτερο μερος του συμβολαιου του(θα βρεθει να πληρωνει γυρω στα 300 χιλιαρικα)

Αυτος ειναι και ο τροπος που το λυνει η FIBA αν θες να διωξεις παικτη που εχει συμβολαιο και παει δικαστικα
Του επιδικαζει μια αποζημιωση και επιπλεον για οσα χρονια συμβολαιου του απεμεναν υποχρεωνει την ομαδα να πληρωσει την διαφορα απο το επομενο συμβολαιο του

Το μειονεκτημα σε αυτη την λυση ειναι οτι χανει Ελληνα που ειδικα αν χαθει και ο Παπαπετρου ειναι δυσκολο να αναπληρωθει η απωλεια
Future7
QUOTE (rankin @ Jun 27 2018, 12:01 ) *
Γιατί, θα του πετάνε γιαούρτια και θα του κρεμάσουν ταμπέλες: "ειμαι τεντυ μπόις" ?



Ενω στέκει η προσβολή προσωπικότητας;

Μήπως το συμβόλαιο του έλεγε οτι θα παίζει 25 λεπτά, χειμώνα-καλοκαίρι, βρέξει-χιονίσει;
το συμβόλαιο του αναφέρει ποσό και χρονική διάρκεια. Δεν αναφέρει ούτε ρόλο, ούτε χρόνο συμμετοχής.

Ο κάθε παίχτης, για τον οποιονδήποτε λόγο, μπορεί να καταλήξει στη κερκίδα
Ο πρώτος τέτοιος λόγος που μου έρχεται στο μυαλό ειναι οτι δεν παίζει καλά και ο προπονητής του έχει πάψει να τον υπολογίζει
Στις περισσότερες περιπτώσεις, το οικονομικό έπεται.

Εαν ενας κοουτς (μαζί με την διοίκηση) καταλήξουν οτι ενας παίχτης παίρνει υπερβολικά πολλά για το ρόλο που υπάρχει για αυτόν, θα πρέπει να γίνει μια ειλικρινής κουβέντα μαζί του, να του περιγραφεί ο νέος του ρόλος και να του προταθεί μείωση αποδοχών.
Εαν θέλει, συμφωνεί και παλεύει να αποδείξει οτι αξίζει παραπάνω.
Εαν δεν θέλει, καλό θα είναι να ενεργοποιήσει τον μάνατζερ του, ωστε να βρει κάπου αλλού το ρόλο και τα χρήματα που θέλει.

Απο τη στιγμή που του έχει ξεκαθαριστεί οτι ο ρόλος του θα ειναι μειωμένος, εαν αποφασίσει να μείνει, αποδέχεται οτι το κάνει για τα χρήματα και μόνο.
Η ομάδα απο τη στιγμή που τηρεί τις συμβατικές τιη υποχρεώσεις, μπορεί να τον αξιοποιήσει οπως νομίζει:
Απο το να του δώσει ρόλο ανάλογο των χρημάτων του εως και να τον έχει μόνιμα εκτός ρόστερ και να κάνει ατομικές προπονήσεις.




Σε κάθε περίπτωση, δεν γνωρίζω τι ισχύει και τι οχι για τον Μάντζαρη
Με ενδιαφέρει μονο η ανανέωση του Παπανικολάου και του Βασίλη
αν θέλουν, Βαγγέλης και Ιωάννης, μπορούν να πάνε πακέτο στον ΔΠΓ, να συναντήσουν και τον Λοτζέσκι. Με τις ευχές μας

Δε κρατάμε κανέναν με το ζόρι
Δεν υπάρχει άλλωστε μεγαλύτερη αυτο-τρολιά, απο το να καταλήξεις στο payroll αυτού που χρόνια σε απαξιώνει και σε ειρωνεύεται
(το οποίο ειναι και ο ορισμός της παπάτζας... να γράφει ακόμα και σήμερα το ανεπίσημο γραφείο τύπου - η "Πράσινη" για τον αποτυχημένο Ολυμπιακό, απο τον οποίο προσπαθεί εδώ και 5 χρόνια να πάρει παίχτες. Σλουκα, Μαντζαρη, Παπαπέτρου, Παπανικολάου, μέχρι και Πρίντεζη... Πήρε Λοτζέσκι. Ήθελε Ντανστον, ήθελε Ντόρσεϊ.. Σίγουρα κάποιοι μου ξεφεύγουν... οταν ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός δεν έχει κυνηγήσει κανέναν εδώ και σχεδόν 10 χρονια, οταν πήρε τον Βασίλη)


Τα γραφεις πολυ ωραια φιλε μου
back2back
Ο Ζέρβας είπε στο ράδιο ότι δεν υπάρχει θέμα με Μάντζαρη, είναι απλά αίσθηση των ρεπόρτερ της ομάδας ότι μπορεί να του προταθεί μείωση. Ο Μιλουτίνοφ κατά 99% θα παραμείνει, ενώ ο Μπλατ συνομίλησε εχθές με τον Σπανούλη και τους 2 Παπ
Future7
QUOTE (ag97 @ Jun 27 2018, 11:06 ) *
και εμεις μπορουμε να τον παμε για διακοπη συμβολαιου χωρις αποζημιωση για τζογο,ποτα,νυχτοπερπατηματα,τσακωμους στην προπονηση,δημιουργια κλιματος εναντιον του προπονητη,χαρτζιλικι στους δημοσιογραφους κλπ.Δε τον συμφερει να παει στα ακρα με οσα εχουν γινει φετος και δεν εχουν μαθευτει πιστεψε με


Το κλιμα εχει βαρυνει πολυ για τον παιχτη.

Το νορμαλ ειναι να ψαχτει για εξωτερικο κι ο ολυμπιακος να του δωσει χ χρηματα ως διαφορα συμβολαιου.
ag97
QUOTE (back2back @ Jun 27 2018, 12:25 ) *
Ο Ζέρβας είπε στο ράδιο ότι δεν υπάρχει θέμα με Μάντζαρη, είναι απλά αίσθηση των ρεπόρτερ της ομάδας ότι μπορεί να του προταθεί μείωση. Ο Μιλουτίνοφ κατά 99% θα παραμείνει, ενώ ο Μπλατ συνομίλησε εχθές με τον Σπανούλη και τους 2 Παπ

δεν ειπε αυτο.Ειπε οτι δεν υπαρχει επισημη ενημερωση μεχρι στιγμης αλλα η αισθηση ολων ειναι οτι θα τον καλεσουν για μειωση
RipCity
QUOTE (back2back @ Jun 27 2018, 11:25 ) *
Ο Ζέρβας είπε στο ράδιο ότι δεν υπάρχει θέμα με Μάντζαρη, είναι απλά αίσθηση των ρεπόρτερ της ομάδας ότι μπορεί να του προταθεί μείωση. Ο Μιλουτίνοφ κατά 99% θα παραμείνει, ενώ ο Μπλατ συνομίλησε εχθές με τον Σπανούλη και τους 2 Παπ


Επίσης είπε ότι ο Χάκετ αρέσει και θα απασχολήσει (είπε μάλιστα πως αν το κασέ του είναι 650, στον Ολυμπιακό θα έρθει με 500 για να πάει το 150 στο buyout της Bamberg) κι ότι θα πάει ο Μπλατ σε μια ακριβή λύση (guard) κι οι υπόλοιποι θα ναι παίκτες με χαμηλότερο κασέ, διψασμένοι για διάκριση κτλ. Ο Milutinov θα μείνει λόγω ΝΒΑ που δεν υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά ο Mπλατ θα θελήσει κι άλλους δυο αθλητικούς ψηλούς.

Για τον Nunnally που ακούστηκε είπε ότι συνδέεται με τον Παπαπέτρου το θέμα, αν μείνει δεν υπάρχει Nunnally.
back2back
QUOTE(RipCity @ Jun 27 2018, 12:42 ) *
Επίσης είπε ότι ο Χάκετ αρέσει και θα απασχολήσει (είπε μάλιστα πως αν το κασέ του είναι 650, στον Ολυμπιακό θα έρθει με 500 για να πάει το 150 στο buyout της Bamberg) κι ότι θα πάει ο Μπλατ σε μια ακριβή λύση (guard) κι οι υπόλοιποι θα ναι παίκτες με χαμηλότερο κασέ, διψασμένοι για διάκριση κτλ. Ο Milutinov θα μείνει λόγω ΝΒΑ που δεν υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά ο Mπλατ θα θελήσει κι άλλους δυο αθλητικούς ψηλούς.

Για τον Nunnally που ακούστηκε είπε ότι συνδέεται με τον Παπαπέτρου το θέμα, αν μείνει δεν υπάρχει Nunnally.


Ναι τα είπε, αλλά όλα αυτά δεν προκύπτουν από το ρεπορτάζ, δικές του σκέψεις είναι, έχουν την ίδια αξία με αυτά που γράφουμε εμείς στο φόρουμ. Είπε ότι στον Μπλατ δεν αρέσουν οι δεινόσαυροι αλλά αν δεις το παιχνίδι της Νταρού με τον Παο, έχω ανεβάσει λινκ, παίζει στο 5 με Ζίζιτς, Αλντεμίρ και χρησιμοποιεί για κάποια λεπτά και τον Μόερμαν

QUOTE(ag97 @ Jun 27 2018, 12:34 ) *
δεν ειπε αυτο.Ειπε οτι δεν υπαρχει επισημη ενημερωση μεχρι στιγμης αλλα η αισθηση ολων ειναι οτι θα τον καλεσουν για μειωση


Αυτό λέω και εγώ αίσθηση είναι δεν προκύπτει από το ρεπορτάζ
Conan1982
Και στην συνέντευξη του ο Δέδες λέει πάντως ότι ο Μπλατ προτιμάει ξένους-έκπληξη και δεν θέλει απαραίτητα παίκτες από το "πάνω" ράφι.
giorgos14
Μείωση προσωπικότητας μπορεί να ισχυριστεί ένας επαγγελματίας αθλητής μόνο αν δεν του επιτρέπεται να προπονηθεί με την πρωτη ομάδα και αναγκάζεται να προπονείται με μικρότερες ηλικιακά ομαδες όπως εφηβικό. Εκεί υπάρχει μείωση προσωπικότητας και όχι αν μένει εκτός αποστολής για αγωνιστικούς λόγους.
Παντως έχει παρατραβήξει αυτό με τον Μάντζαρη. Δεν τα έκλεψε, δεν εξανάγκασε κανέναν να του τα δώσει,αν του προτείνουν μείωση και τη δεχτεί μπράβο του αν όχι δεν θα έχει κάνει κάτι παράλογο.-
D-Wade
Συνήθως οι μειώσεις συμβολαίων γίνονται με παράλληλη αύξηση των ετών του συμβολαίου. Είστε έτοιμοι για Μάντζαρη2022?
rankin
QUOTE(D-Wade @ Jun 27 2018, 13:48 ) *
Συνήθως οι μειώσεις συμβολαίων γίνονται με παράλληλη αύξηση των ετών του συμβολαίου. Είστε έτοιμοι για Μάντζαρη2022?

Δε με ενοχλεί να υπάρχει ο Μάντζαρης στην ομάδα σαν 5ος γκαρντ
Χρήσιμος παίχτης ειναι.

Ολα έχουν να κάνουν με την οπτική γωνία.
Αν ειναι να παίζει 5-10 λεπτά και να κάνει "ολα αυτά τα μικρά, που δεν φαίνονται στη στατιστική" ειναι μια χαρά
Αν ειναι να παιζει 25 λεπτά για να τα κάνει αυτά, μπορώ να ζήσω και χωρίς.....
Future7
Ανακοινώθηκε ο Μπλατ
mixalisgate7
QUOTE
Ο Ντέιβιντ Μπλατ έκανε τις πρώτες του δηλώσεις ως προπονητής των «ερυθρόλευκων» στο www.olympiacosbc.gr

«Είμαι πολύ χαρούμενος, και αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για εμένα να ανήκω στην ομάδα και την οικογένεια του Ολυμπιακού. Η ευκαιρία που μου δίνεται να γίνω μέρος της μεγάλης παράδοσης των επιτυχιών, αλλά και της ιστορίας που έχουν γράψει πολύ μεγάλοι αθλητές και προπονητές, είναι τεράστια.

Βρίσκω αυτή την πρόκληση και ευκαιρία που έχω, να με γεμίζει από περηφάνια, αλλά και να μου δίνει ένα πολύ μεγάλο κίνητρο για να κάνω το καλύτερο δυνατό με όλη μου τη καρδιά και τη ψυχή, τόσο για την ομάδα όσο και τους υπέροχους φιλάθλους της. Αυτά είναι στοιχεία τα οποία χαρακτηρίζουν αυτό τον Οργανισμό.

Η ομάδα πρέπει να εξελιχθεί και να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο, και μαζί με όλους τους ανθρώπους του προγράμματος είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρουμε.

Ανυπομονώ πολύ γι αυτό!»


ΠΗΓΗ
Nemesakos
Και επίσημα πλέον η καλύτερη δυνατή επιλογή για τον πάγκο του Ολυμπιακού.

Μόνο και μόνο που μιλάμε για τέτοια προσωπικότητα στον πάγκο, ο Ολυμπιακός ανεβαίνει επίπεδο.

Παράλληλα θα συμφωνήσω με αυτά που άκουγα τις προηγούμενες μέρες στο ράδιο από Συρίγο: ότι οι Αγγελόπουλοι μπαίνουν στην διαδικασία να αλλάξουν πλήρως και το δικό τους DNA. Θέλει θάρρος για να αλλάξεις κάτι που έχεις στηρίξει αρκετά χρόνια και μάλιστα είναι και επιτυχημένο...

Περιμένω τις μεταγραφές τώρα. Ο Ζέρβας έγραψε για 2 βαρβάτα ονόματα ξένων στα γκαρντ. Ουιλμπέκιν το αποκλείει λόγω διαβατηρίου...
back2back
QUOTE(Nemesakos @ Jun 27 2018, 14:36 ) *
Περιμένω τις μεταγραφές τώρα. Ο Ζέρβας έγραψε για 2 βαρβάτα ονόματα ξένων στα γκαρντ. Ουιλμπέκιν το αποκλείει λόγω διαβατηρίου...


Που το έγραψε φίλε δεν το βρίσκω?
rankin
Ο Μπλάτ, θεωρητικά ειναι μια καλή επιλογή
Μακάρι να λέμε τα ιδια και σε ενα χρόνο απο τώρα

Ο κοουτς έχει δύσκολη αποστολή μπροστά του

Στην αρχή της εποχής "Ντουντα", ειχαμε τη "τύχη"(?) να φέρουμε με λίγα χρήματα, μερικους εξαιρετικούς ξένους
Οι περισσότεροι έλληνες ηταν ακόμα αμουστακα παιδιά. Ο Μπιλις ηταν στο prime του
το αποτελεσμα ηταν εκρηκτικό και έφερε δυο ευρωλίγκες

Μετά, τα αμούστακα αγόρια έγιναν αντρες και ο ρολος τους μεγάλωσε. και μεγάλωσε. και μεγάλωσε
και πάψαμε να ψάχνουμε undervalued ξένους υψηλών οκτανίων και αρχίσαμε να φέρνουμε τίμιους, καλά παιδιά, εμπειρους, για να κάνουν τα ρεπό του Μάντζαρη.
Και ο Βασίλης πήγε 35. Και ο Γιώργος έχει κάψει φλαντζα.
Θυμάστε που λέγαμε πως έχουμε να φέρουμε δυνατό μπακ-απ για τον Πρίντεζη, απο την εποχή του Άντιτς.
Εντάξει, ο Πρίντεζης ειναι, δεν ειναι ο Καρλ Μαλόουν, να ειναι φτιαγμένος απο ατσάλι.

Ο Μπλατ καλείται να επαναφέρει τη λογική των καλών undervalued ξένων, κρατώντας παράλληλα την ισορροπία στα αποδυτήρια.
Δεν έχει ευκολη αποστολή.. Αν τα καταφέρει μπορεί να προκύψει ενας εξαιρετικός συνδυασμός. Αν οχι, του χρόνου το καλοκαίρι θα κράζουμε



akratacity
QUOTE (back2back @ Jun 27 2018, 15:21 ) *
Που το έγραψε φίλε δεν το βρίσκω?

Στο ραδιο ειπε οτι θα αποκτηθει ενα γκαρντ βαρβατο και οι υπολοιποι ξενοι θα ειναι πιο φθηνες επιλογες.
back2back
QUOTE(akratacity @ Jun 27 2018, 15:24 ) *
Στο ραδιο ειπε οτι θα αποκτηθει ενα γκαρντ βαρβατο και οι υπολοιποι ξενοι θα ειναι πιο φθηνες επιλογες.


Αυτό το άκουσα, ο φίλος λέει ότι έγραψε πως θα αποκτηθούν 2 καλά ονόματα στα γκαρντ
akratacity
QUOTE (back2back @ Jun 27 2018, 15:27 ) *
Αυτό το άκουσα, ο φίλος λέει ότι έγραψε πως θα αποκτηθούν 2 καλά ονόματα στα γκαρντ

Ε προφανως δεν ισχυει...
Nemesakos
QUOTE (back2back @ Jun 27 2018, 15:21 ) *
Που το έγραψε φίλε δεν το βρίσκω?


Στο τουίτερ...



QUOTE (akratacity @ Jun 27 2018, 15:29 ) *
Ε προφανως δεν ισχυει...


E ναι.. Προφανώς... icon_drunk.gif
back2back
QUOTE(Nemesakos @ Jun 27 2018, 15:38 ) *
Στο τουίτερ...



ευχαριστώ φίλε
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.