Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
D-Wade
Εγώ πάντως αν ήμουν Μιλουτίνοφ θα περίμενα. Ακόμα και αν δεν πήγαινα στο ΝΒΑ την επόμενη χρονιά, έχοντας κάνει μια καλή χρονιά(2017-18) θα είχα όλη την Ευρώπη στα πόδια μου. Η CSKA δίνει συμβόλαια +2εκ , ο Ολυμπιακός όχι.

Εγώ σαν Μιλουτίνοφ που τα μετράω τα λεφτά.
Ο κανονικός Μιλουτίνοφ δεν ξέρω tongue.gif
Reggie Miller #31
QUOTE(D-Wade @ Sep 23 2017, 20:53 ) *
Εγώ πάντως αν ήμουν Μιλουτίνοφ θα περίμενα. Ακόμα και αν δεν πήγαινα στο ΝΒΑ την επόμενη χρονιά, έχοντας κάνει μια καλή χρονιά(2017-18) θα είχα όλη την Ευρώπη στα πόδια μου. Η CSKA δίνει συμβόλαια +2εκ , ο Ολυμπιακός όχι.

Εγώ σαν Μιλουτίνοφ που τα μετράω τα λεφτά.
Ο κανονικός Μιλουτίνοφ δεν ξέρω tongue.gif


Μην ξεχνάς πως έχει και συμπατριώτη προπονητή σε κορυφαία ομάδα,ο οποίος γουστάρει να δουλεύει με Σέρβους παίκτες! rolleyes.gif
yorgos
QUOTE(D-Wade @ Sep 23 2017, 20:53 ) *
Εγώ πάντως αν ήμουν Μιλουτίνοφ θα περίμενα. Ακόμα και αν δεν πήγαινα στο ΝΒΑ την επόμενη χρονιά, έχοντας κάνει μια καλή χρονιά(2017-18) θα είχα όλη την Ευρώπη στα πόδια μου. Η CSKA δίνει συμβόλαια +2εκ , ο Ολυμπιακός όχι.

Εγώ σαν Μιλουτίνοφ που τα μετράω τα λεφτά.
Ο κανονικός Μιλουτίνοφ δεν ξέρω tongue.gif

Αυτό ακριβώς.
Reggie Miller #31
Αύριο παίζουμε χωρίς Παπανικολάου,Πριντ και Σπανούλη...
Αυτό σημαίνει πως ο Παπαππέτρου θα πα΄ρει περισσότερο χρόνο και ελπίζω να δείξει κάτι...
Weekendman
QUOTE(Voyager @ Sep 23 2017, 15:15 ) *


0/5 Τριποντα ο Γκριν, σε μια μέτρια επιθετική ημέρα. Και μετά αναλαμβάνει και βάζει τους 5 πιο κρίσιμους πόντους του τελικού. Έργο που το έχουμε δει ξανά και σε ματς του Ολυμπιακού. Δυστυχώς στο επιθετικό εκτελεστικό κομμάτι δεν συγκρίνεται με Στρελιενκς και Ρομπερτς. Που ευρωπαϊκά ήταν ο καθενας τους ένας από τους πολλούς καλούς παίκτες της Μπαμπεργκ. Και ο τελευταίος είχε μεν καλά νούμερα στο ΝΒΑ. Άλλα σε σχετικα χαμηλού επίπεδου ομάδες. Θα δούμε όμως τους νέους πως θα τα πάνε μέσα στο σύνολο.
xaris1986
επειδη ειδα ολα τα ματς του σουπερκοπα και τα δυο της βαλενθια προφανως ο γκριν με την μαλαγα επαιξε σουπερ την εβλεπε βαρελι ενω μοιραζε και ασιστ και εβαλε και πολλα ντραιβ(τα αναφερω αυτα τα δυο γιατι στον ολυμπιακο κατηγορηθηκε οτι δεν τα ειχε στο παιχνιδι του).
χθες με την γκραν καναρια ηταν ψιλοαστοχος ομως βαζει δυο κλατς καλαθαρες στο τελος και δινει την κουπα ξεκαθαρα μονος του στην βαλενθια.
μπορει στην αμυνα να μπαζει ο γκανερ αλλα μπροστα ειναι φωτια και λαβρα.κανενας παιχτης του ροστερ μας δεν εχει το ταλεντο αυτου του παιδιου(ηταν πρωτος σκορερ σε ολο το ncaa την τελευταια του χρονια).
με τον στρελνικς θα καναν καλο διδυμο πιστευω με τον λετονο στον ασσο.
δυστυχως ομως πιο ευκολα θα παρει πρωταθλημα ο προμηθεας πατρων παρα θα σπασει το διδυμο μαντζαρη-σπαν.
τα πλανο που μας εδωσε τοσες επιτυχιες ειναι και αυτο που μας τις στερει πλεον(και θα συνεχισει να τις στερει).
ας ελπισουμε να μας βγει ρομπερτς στα γκαρντ ειδικα σε θεμα σκορ.
τον λετονο δεν τον φοβαμαι ειμαι σιγουρος οτι θα παει καλα αρκει να μην του φορτωσουνε ευθυνες που δεν εχει στο παιχνιδι του.
airg
Στο πρωτο παιχνιδι στο Ηράκλειο, ειδαμε διδυμο Σπανουλη_ Ρομπερτς με το Σπανουλη σε ρολο οπως ο Γκαλης στο τελος της καριέρας του.
Ας δουμε πως θα παει και μεσα στη χρονιά
Weekendman
Αφού πιάσαμε τον Γκριν πρώτα βίντεο ευγενική χορηγία του Basketforum, και μετά ακολουθεί το κείμενο.





QUOTE(xaris1986 @ Sep 24 2017, 06:11 ) *
επειδη ειδα ολα τα ματς του σουπερκοπα και τα δυο της βαλενθια προφανως ο γκριν με την μαλαγα επαιξε σουπερ την εβλεπε βαρελι ενω μοιραζε και ασιστ και εβαλε και πολλα ντραιβ(τα αναφερω αυτα τα δυο γιατι στον ολυμπιακο κατηγορηθηκε οτι δεν τα ειχε στο παιχνιδι του).
χθες με την γκραν καναρια ηταν ψιλοαστοχος ομως βαζει δυο κλατς καλαθαρες στο τελος και δινει την κουπα ξεκαθαρα μονος του στην βαλενθια.
μπορει στην αμυνα να μπαζει ο γκανερ αλλα μπροστα ειναι φωτια και λαβρα.κανενας παιχτης του ροστερ μας δεν εχει το ταλεντο αυτου του παιδιου(ηταν πρωτος σκορερ σε ολο το ncaa την τελευταια του χρονια).
με τον στρελνικς θα καναν καλο διδυμο πιστευω με τον λετονο στον ασσο.
δυστυχως ομως πιο ευκολα θα παρει πρωταθλημα ο προμηθεας πατρων παρα θα σπασει το διδυμο μαντζαρη-σπαν.
τα πλανο που μας εδωσε τοσες επιτυχιες ειναι και αυτο που μας τις στερει πλεον(και θα συνεχισει να τις στερει).
ας ελπισουμε να μας βγει ρομπερτς στα γκαρντ ειδικα σε θεμα σκορ.


Αν όμως η Ελλάδα υιοθετούσε την ίδια λογική για το δίδυμο Μάντζαρη-Σπανούλη. Και εφάρμοζε αυτό που θα έπρεπε να δουν και οι τυφλοί με το τέλος του Ευρωμπάσκετ του 2015. Να παίζαμε με δίδυμα Σλούκα-Καλάθη και Σπαν-Μάντζαρη. Θα είχαμε αρκετές πιθανότητες να νικήσουμε την Ισπανία σε νοκ-αουτ παιχνίδι μετά από χιλιετίες. Τουλάχιστον γλιτώσαμε την κούραση Σπανούλη από την Εθνική. Όμως επειδή είναι τόπικ Ολυμπιακού. Τα ψυχρά δεδομένα λένε με το συγκεκριμένο σχήμα των 2 γκαρντ έχεις τρία πρωταθλήματα. Έχεις βαρεθείς να πηγαίνεις σε Φαιναλ Φορ. Και στα 2 από τα 3 χαμένα πρωταθλήματα είχες σοβαρότατα προβλήματα απουσιών και υγείας. Που σε χαντάκωσαν μαζί με ορισμένες χειμερινές μεταγραφές. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητα θέμα αρχικού σχεδιασμού η Σπανούλη-Μάντζαρη οι όποιες αποτυχίες στις 2 κυριότερες διοργανώσεις. Ούτε είναι το μείζον ζήτημα. Αν ο Μάντζαρης παίξει 20 λεπτά και 1 δευτερόλεπτο και ο Στρέλιενκς 19 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα.

Το βασικό είναι να έχουμε την πολυτέλεια να ξεκουράζουμε τον Σπανούλη για 10-15 λεπτά περίπου. Ένα ωραίο παράδειγμα για πολλά από τα παραπάνω που λέω είναι η περσινή σαιζόν. Που είχες έτοιμη μια ωραία δεύτερη πεντάδα. Με Χάκετ, Γκριν και Λότζο. Που είχε άμυνα με τον Ιταλό. Αλλά και επιθετικό ταλέντο συνολικά. Και στο τέλος οι 2 από τους 3 δεν ήταν διαθέσιμοι στους τελικούς+ την καθιερωμένη μέτρια μεταγραφή του χειμώνα+ απουσία Σπανούλη στον δεύτερο τελικό και τραυματισμό Γκριν στον τρίτο. Όποτε δύσκολα βλέπω να φταίει για όλα αυτά ο Μάντζαρης. Αν μπορούσε να τα κάνει όλα αυτά. Θα τον βάζαμε ως αντίδοτο στα βουντού του Ομπράντοβιτς.

QUOTE(xaris1986 @ Sep 24 2017, 06:11 ) *
τον λετονο δεν τον φοβαμαι ειμαι σιγουρος οτι θα παει καλα αρκει να μην του φορτωσουνε ευθυνες που δεν εχει στο παιχνιδι του.


Θεωρητικά υπάρχει για μια ακόμη φορά ένα έλλειμμα εκρηκτικότητας στα γκαρντ μετά την φυγή του Έισι Λο. Αν και θα μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερα από τον Χάκετ στο κομμάτι των ρηγμάτων. Πιο συγκεκριμένα μου θυμίζει σε θέμα μη εκρηκτικότητας την περιφερειακή σύνθεση του 14-15. Που διαθέταμε και πάλι 4 κοντούς που όλοι τους μπορούσαν να παίξουν πλέι-μεικερ.

Αλλά αυτή την φορά η πολύ βασική διαφορά είναι ότι στις θέσεις 4-5 υπάρχουν περισσότερες αριθμητικά λύσεις. Με ικανότερους ψηλούς στο 1 εναντίον 1 με Μακλιν, Σέρβο και Πρίντεζη. Για να ωφεληθούν και από αλλαγές στα σκριν. Και με αρκετούς από αυτούς(Τιλι, Αγραβάνης, Μπόγρης, πεταχτάρι Πρίντεζη ) να έχουν σουτάκι που θα τιμωρήσει βοήθειες σε pnr και στο παιχνίδι με πλάτη.

Από εκεί και πέρα είναι στην διακριτική ευχέρεια του προπονητή .Για το αν δούμε στην πράξη backscreen που θα βγάζουν τον Πρίντεζη κοντά στο καλάθι για να ολοκληρώσει πιο άνετα. Και άψογα pnr με τον Μιλουτίνοβ να παίζει τον ρόλο του Τόμιτς στην Μπάρτσα του Πασκουάλ. Η θα έχουμε τον Πρίντεζη να ξεκινάει να ποστάρει απο την γραμμή του τριπόντου. Τον Σπανούλη να καθυστερεί με το ντάμπα-ντούμπα. Και να δίνουμε την μπάλα μέσα σε κάποιον από τους ψηλούς στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα.
pan24
QUOTE (D-Wade @ Sep 23 2017, 20:53 ) *
Εγώ πάντως αν ήμουν Μιλουτίνοφ θα περίμενα. Ακόμα και αν δεν πήγαινα στο ΝΒΑ την επόμενη χρονιά, έχοντας κάνει μια καλή χρονιά(2017-18) θα είχα όλη την Ευρώπη στα πόδια μου. Η CSKA δίνει συμβόλαια +2εκ , ο Ολυμπιακός όχι.

Εγώ σαν Μιλουτίνοφ που τα μετράω τα λεφτά.
Ο κανονικός Μιλουτίνοφ δεν ξέρω tongue.gif

Ακριβως
Αν κανει μια χρονια με 10-12 ποντους 5-7 ριμπαουντ το οποιο και με ελαχιστη βελτιωση ειναι εφικτοτατο αν παιζει 25 λεπτα που φαινεται οτι θα παιζει φετος ακομα και αν δεν παει nba θα μπορει να βρει πανω απο μυριο στους 2 κουμπαρους σε φενερ,τσσκα
Καλα ποστ 5 σπανιζουν στην ευρωπη οποτε αν ο μιλου εξελιχθει σε τετοιον θα ειναι περιζητητος

Βεβαια το πιο πιθανο ειναι να παει nba αν και οχι απαραιτητα σπερς
Conan1982
QUOTE (pan24 @ Sep 24 2017, 14:25 ) *
Βεβαια το πιο πιθανο ειναι να παει nba αν και οχι απαραιτητα σπερς


Επειδή οι κανονισμοί για τα συμβόλαια του NBA δεν είναι το δυνατό μου χαρτί απ' του χρόνου μπορεί να διαπραγματευτεί με όποια ομάδα θέλει ή πάλι οι Σπερς έχουν τα δικαιώματά του;
pan24
QUOTE (Conan1982 @ Sep 25 2017, 12:39 ) *
Επειδή οι κανονισμοί για τα συμβόλαια του NBA δεν είναι το δυνατό μου χαρτί απ' του χρόνου μπορεί να διαπραγματευτεί με όποια ομάδα θέλει ή πάλι οι Σπερς έχουν τα δικαιώματά του;

Οι σπερς ακαμα εχουν τα δικαιωματα του ωστοσο πλεον μπορει να διαπραγματευθει οποιο ποσο θελει οπως εκανε ο μπογκντανοβιτς και επιπλεον αν δηλωσει οτι παει αμερικη και οι σπερς δεν μπορουν/δεν θελουν να τον υπογραψουν αυτοματα γινεται free agent
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι απο την στιγμη που εχει περασει η 3ετια μπορει να διαπραγματευθει με οποιον θελει με τους σπερς να εχουν δικαιωμα να ματσαρουν

Σιγουρα αν δεν σκοπευουν να τον παρουν του χρονου θα ανταλλαξουν τα δικαιωματα του κατα τον φλεβαρη αν εχει κανει καλη χρονια γιατι θα εχει αποκτησει αξια και hype που θα δωσουν καλο ανταλλαγμα
akratacity
Πάντως και τον χανγκα φέτος υπήρχαν πολλοί που τον θεωρούσαν σιγουρο για τους Σπερς αλλά έμεινε Ευρώπη. Μεγάλο ρόλο θα παίξουν οι οικονομικές απαιτήσεις του Μιλουτινοφ για του χρόνου...
thanath
QUOTE (akratacity @ Sep 25 2017, 12:52 ) *
Πάντως και τον χανγκα φέτος υπήρχαν πολλοί που τον θεωρούσαν σιγουρο για τους Σπερς αλλά έμεινε Ευρώπη. Μεγάλο ρόλο θα παίξουν οι οικονομικές απαιτήσεις του Μιλουτινοφ για του χρόνου...


Πιστεύεις πως υπάρχει περίπτωση να δώσει ποτέ ο Ολυμπιακός τα χρήματα που πήρε ο Χάνγκα? Γιατί αν δεν έπαιρνε αυτά τα χρήματα αμφιβάλω αν θα καθόταν στην Ευρώπη εφόσον τον ήθελαν οι σπερς.
nikos_11
QUOTE(Weekendman @ Sep 24 2017, 14:06 ) *
Αν όμως η Ελλάδα υιοθετούσε την ίδια λογική για το δίδυμο Μάντζαρη-Σπανούλη. Και εφάρμοζε αυτό που θα έπρεπε να δουν και οι τυφλοί με το τέλος του Ευρωμπάσκετ του 2015. Να παίζαμε με δίδυμα Σλούκα-Καλάθη και Σπαν-Μάντζαρη. Θα είχαμε αρκετές πιθανότητες να νικήσουμε την Ισπανία σε νοκ-αουτ παιχνίδι μετά από χιλιετίες. Τουλάχιστον γλιτώσαμε την κούραση Σπανούλη από την Εθνική. Όμως επειδή είναι τόπικ Ολυμπιακού. Τα ψυχρά δεδομένα λένε με το συγκεκριμένο σχήμα των 2 γκαρντ έχεις τρία πρωταθλήματα. Έχεις βαρεθείς να πηγαίνεις σε Φαιναλ Φορ. Και στα 2 από τα 3 χαμένα πρωταθλήματα είχες σοβαρότατα προβλήματα απουσιών και υγείας. Που σε χαντάκωσαν μαζί με ορισμένες χειμερινές μεταγραφές. Δεν είναι δηλαδή απαραίτητα θέμα αρχικού σχεδιασμού η Σπανούλη-Μάντζαρη οι όποιες αποτυχίες στις 2 κυριότερες διοργανώσεις. Ούτε είναι το μείζον ζήτημα. Αν ο Μάντζαρης παίξει 20 λεπτά και 1 δευτερόλεπτο και ο Στρέλιενκς 19 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα.

Το βασικό είναι να έχουμε την πολυτέλεια να ξεκουράζουμε τον Σπανούλη για 10-15 λεπτά περίπου. Ένα ωραίο παράδειγμα για πολλά από τα παραπάνω που λέω είναι η περσινή σαιζόν. Που είχες έτοιμη μια ωραία δεύτερη πεντάδα. Με Χάκετ, Γκριν και Λότζο. Που είχε άμυνα με τον Ιταλό. Αλλά και επιθετικό ταλέντο συνολικά. Και στο τέλος οι 2 από τους 3 δεν ήταν διαθέσιμοι στους τελικούς+ την καθιερωμένη μέτρια μεταγραφή του χειμώνα+ απουσία Σπανούλη στον δεύτερο τελικό και τραυματισμό Γκριν στον τρίτο. Όποτε δύσκολα βλέπω να φταίει για όλα αυτά ο Μάντζαρης. Αν μπορούσε να τα κάνει όλα αυτά. Θα τον βάζαμε ως αντίδοτο στα βουντού του Ομπράντοβιτς.



Θεωρητικά υπάρχει για μια ακόμη φορά ένα έλλειμμα εκρηκτικότητας στα γκαρντ μετά την φυγή του Έισι Λο. Αν και θα μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερα από τον Χάκετ στο κομμάτι των ρηγμάτων. Πιο συγκεκριμένα μου θυμίζει σε θέμα μη εκρηκτικότητας την περιφερειακή σύνθεση του 14-15. Που διαθέταμε και πάλι 4 κοντούς που όλοι τους μπορούσαν να παίξουν πλέι-μεικερ.

Αλλά αυτή την φορά η πολύ βασική διαφορά είναι ότι στις θέσεις 4-5 υπάρχουν περισσότερες αριθμητικά λύσεις. Με ικανότερους ψηλούς στο 1 εναντίον 1 με Μακλιν, Σέρβο και Πρίντεζη. Για να ωφεληθούν και από αλλαγές στα σκριν. Και με αρκετούς από αυτούς(Τιλι, Αγραβάνης, Μπόγρης, πεταχτάρι Πρίντεζη ) να έχουν σουτάκι που θα τιμωρήσει βοήθειες σε pnr και στο παιχνίδι με πλάτη.

Από εκεί και πέρα είναι στην διακριτική ευχέρεια του προπονητή .Για το αν δούμε στην πράξη backscreen που θα βγάζουν τον Πρίντεζη κοντά στο καλάθι για να ολοκληρώσει πιο άνετα. Και άψογα pnr με τον Μιλουτίνοβ να παίζει τον ρόλο του Τόμιτς στην Μπάρτσα του Πασκουάλ. Η θα έχουμε τον Πρίντεζη να ξεκινάει να ποστάρει απο την γραμμή του τριπόντου. Τον Σπανούλη να καθυστερεί με το ντάμπα-ντούμπα. Και να δίνουμε την μπάλα μέσα σε κάποιον από τους ψηλούς στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα.


Ενας φίλος ακόμα που εξηγεί τα πράγματα οπως ακριβώς είναι, οσοι αρέσκονται στο να κατηγορούν σπανούλη- μαντζαρη για χαμενα ματς, τιτλους κτλ, τα παραπάνω περιγράφουν ακόμα μια φορά την πλήρη εικόνα που πρέπει καποιος να έχει στο μυαλό του και τον σχεδιασμό που υπάρχει τα τελευταία χρόνια από προπονητή και διοίκηση. Ο οποίος είναι δομημένος σωστά, με τις οποιες αστοχίες που είναι αναποφευκτες και με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, τηρούμενων των αναλογιών και με το τι βλέπουμε σε σχεδιασμούς άλλων οργανισμών.

Επίσης οσον αφορά τον Σπανούλη θα πρέπει όλοι να έχουμε στην ακρη του μυαλού μας οτι ο Βασίλης για αυτήν ΚΑΙ την επόμενη χρονιά περαν του να οδηγησει την ομάδα σε τίτλους εχει στόχο, και καλά κάνει κατ' εμε, να περάσει πρώτος σε ποντους κ ασσιστ στην Ιστόρια της Ευρωλίγκας και να μείνει εκεί για πολλα χρόνια, αφού ο μόνος που τον απειλεί μετα κ την φυγή τεοντοσιτς είναι ο γιουλ...αλλα αρκέτα πίσω.
Για την προσωπικότητα του Σπανούλη τον θεωρώ σίγουρα στόχο του και τον κυνηγάει μέσα από τους στόχους της ομάδας χωρίς εγωιστικά να τον βάζει πάνω απο αυτήν. Οπότε ενα 2ετες συμβολαιο με ακόμα πιο μειωμένες αποδοχές αλλα με τον ιδιο πρωταγωνιστικο ρολό το έχει ακόμα.

Σχετικά με ανανεώσεις όπως πχ του μιλουτίνοφ, θεωρώ οτι δύσκολα πλέον ενας παίκτης αρνείται μια ΚΑΛΗ πρόταση ανανέωσης μέσα στην σεζόν με σκοπό να περιμενει την ολοκλήρωση του συμβολαιου του διεκδικώντας ακομα περισσότερα, με τόσα παιχνίδια και με τους τραυματισμούς να γίνονται ολο και πιο σύνηθες φαινόμενο θα ρισκάρουν ολο και λιγότεροι το παραπάνω σενάριο. Ειδικά οι πιο νέοι που θα έχουν 2-3 συμβόλαια μπροστά τους.
akratacity
QUOTE (thanath @ Sep 25 2017, 13:24 ) *
Πιστεύεις πως υπάρχει περίπτωση να δώσει ποτέ ο Ολυμπιακός τα χρήματα που πήρε ο Χάνγκα? Γιατί αν δεν έπαιρνε αυτά τα χρήματα αμφιβάλω αν θα καθόταν στην Ευρώπη εφόσον τον ήθελαν οι σπερς.

Το ολο θεμα ξεκινησε απο το γεγονος οτι οι σπερς δεν ειχαν μεγαλη ευελιξια στο σαλαρι καπ τους οποτε δεν μπορουσαν να κανουν μια προταση αρκετη για να πεισει τον Χανγκα να περασει τον Ατλαντικο. Ο Ολυμπιακος μπορει να μην δωσει πολλα λεφτα υπαρχουν ομως ομαδες στην ευρωπη που μπορουν να δωσουν περισσοτερα απο τους σπερς...
thanath
QUOTE (akratacity @ Sep 25 2017, 14:14 ) *
Το ολο θεμα ξεκινησε απο το γεγονος οτι οι σπερς δεν ειχαν μεγαλη ευελιξια στο σαλαρι καπ τους οποτε δεν μπορουσαν να κανουν μια προταση αρκετη για να πεισει τον Χανγκα να περασει τον Ατλαντικο. Ο Ολυμπιακος μπορει να μην δωσει πολλα λεφτα υπαρχουν ομως ομαδες στην ευρωπη που μπορουν να δωσουν περισσοτερα απο τους σπερς...


Μα η συζήτηση γύρω από τον Μιλουτίνοφ ξεκίνησε από την πρόταση κάποιου συμφορουμίτη να τον ανανεώσει πρόωρα ο Ολυμπιακός γιατί διαφαίνεται μεγάλη η εξέλιξη, και έτσι να μην τον χάσει (αν τον χάσει) το καλοκαίρι τσάμπα. Γι αυτό σου είπα ότι ο ΟΣΦΠ δεν μπορεί να δώσει τόσα χρήματα ώστε να τον κρατήσει. Τώρα για άλλη ομάδα στην Ευρώπη, προφανώς και υπάρχουν (τουλάχιστον 4) που μπορούν να του δώσουν ένα καράβι λεφτά αν δείξει να τα αξίζει.
RipCity
Δηλαδή αν ο Ολυμπιακός πάει και τριπλασιάσει τις αποδοχές του(νομίζω κάπου 250 παίρνει) με σκοπό να τον κρατήσει σίγουρα σε ότι αφορά τον ευρωπαϊκό ανταγωνισμό και βάλει νορμάλ ΝΒΑ buyouts ύψους 600κ-1Μ θεωρείτε ότι ο παίκτης θα πει όχι? Ειδικά αν το όνειρο είναι το ΝΒΑ και μόνο εγώ πιστεύω θα υπογράψει με τα δύο χέρια μιας και δεν είναι και παίκτης που χει βγάλει λεφτά ακόμα, το πρώτο του καλό συμβόλαιο θα είναι. Και παραπάνω χρήματα θα πάρει και θα τα έχει εξασφαλισμένα και σε βάθος διετίας-τριετίας για ενδεχόμενο τραυματισμό και το όνειρο ΝΒΑ θα παραμείνει ορθάνοιχτο. Η ΤΣΚΑ και η κάθε ΤΣΚΑ θα του βάλει buyout στο Θεό αν επενδύσει πάνω του και θα πρέπει μετά ο παίκτης να βρει συμβόλαιο 5-6Μ στο ΝΒΑ για να πάει που δε δίνονται εύκολα. Με λίγα λόγια αν ο Σέρβος θέλει ΝΒΑ προφανώς και του κάνεις εύκολα την ανανέωση θεωρώ.
pan24
QUOTE (RipCity @ Sep 25 2017, 18:51 ) *
Δηλαδή αν ο Ολυμπιακός πάει και τριπλασιάσει τις αποδοχές του(νομίζω κάπου 250 παίρνει) με σκοπό να τον κρατήσει σίγουρα σε ότι αφορά τον ευρωπαϊκό ανταγωνισμό και βάλει νορμάλ ΝΒΑ buyouts ύψους 600κ-1Μ θεωρείτε ότι ο παίκτης θα πει όχι? Ειδικά αν το όνειρο είναι το ΝΒΑ και μόνο εγώ πιστεύω θα υπογράψει με τα δύο χέρια μιας και δεν είναι και παίκτης που χει βγάλει λεφτά ακόμα, το πρώτο του καλό συμβόλαιο θα είναι. Και παραπάνω χρήματα θα πάρει και θα τα έχει εξασφαλισμένα και σε βάθος διετίας-τριετίας για ενδεχόμενο τραυματισμό και το όνειρο ΝΒΑ θα παραμείνει ορθάνοιχτο. Η ΤΣΚΑ και η κάθε ΤΣΚΑ θα του βάλει buyout στο Θεό αν επενδύσει πάνω του και θα πρέπει μετά ο παίκτης να βρει συμβόλαιο 5-6Μ στο ΝΒΑ για να πάει που δε δίνονται εύκολα.

Στην φαση της καριερας του θα ειναι λαθος αν υπογραψει επεκταση πριν τα χριστουγεννα
Μεχρι τοτε θα εχει δει προς τα που παει το πραγμα και ο μανατζερ του θα εχει κοψει κινηση
Αν η βελτιωση του ειναι οσο μεγαλη ηταν περσι θα τον συμφερει να ειναι free agent το καλοκαιρι

Ως βασικος ψηλος θα εχει γραψει καλα νουμερα και θα μπορει να παει σε τουρκορωσιες με πολυ πανω απο τα 700-750 η να παει πιο ευκολα nba αφου δεν θα υπαρχει buy out(η αφου πλεον διαπραγματευεται οτι συμβολαιο θελει τα 0,6-1εκ που θα εδινε η ομαδα του για buy out να πανε στην τσεπη του)
mixalisgate7
QUOTE
Ο Κώστας Παπανικολάου θα υποβληθεί το βράδυ της Δευτέρας σε χειρουργική επέμβαση αφαίρεσης οστεοχόνδρινου τεμαχίου από τον αριστερό αστράγαλο. Ο διεθνής φόργουορντ θα μείνει εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων για διάστημα 7-10 ημερών.


ΠΗΓΗ
RipCity
QUOTE (pan24 @ Sep 25 2017, 17:58 ) *
Στην φαση της καριερας του θα ειναι λαθος αν υπογραψει επεκταση πριν τα χριστουγεννα
Μεχρι τοτε θα εχει δει προς τα που παει το πραγμα και ο μανατζερ του θα εχει κοψει κινηση
Αν η βελτιωση του ειναι οσο μεγαλη ηταν περσι θα τον συμφερει να ειναι free agent το καλοκαιρι

Ως βασικος ψηλος θα εχει γραψει καλα νουμερα και θα μπορει να παει σε τουρκορωσιες με πολυ πανω απο τα 700-750 η να παει πιο ευκολα nba αφου δεν θα υπαρχει buy out(η αφου πλεον διαπραγματευεται οτι συμβολαιο θελει τα 0,6-1εκ που θα εδινε η ομαδα του για buy out να πανε στην τσεπη του)


Οκ διαφωνούμε.
Reggie Miller #31
Πάντως η χρονιά ξεκινάει καλά με χειρουργείο...Έτσι για να μην χαλάει το γούρι! bball.gif
D-Wade
QUOTE(RipCity @ Sep 25 2017, 18:51 ) *
Δηλαδή αν ο Ολυμπιακός πάει και τριπλασιάσει τις αποδοχές του(νομίζω κάπου 250 παίρνει)

Ωωωωωωωω . .. του δίνουν τα ίδια με Μπογρίνιο και λιγότερα από Αγραβάνη? Πρέπει να είναι το καλύτερο συμβόλαιο σε όλη την ευρωλίγκα .

Αν και δε νομίζω. Αυτά μάλλον θα ήταν του πρώτου χρόνου. Λογικά θα έχει αύξηση κάθε χρόνο
RipCity
QUOTE (D-Wade @ Sep 25 2017, 18:21 ) *
Ωωωωωωωω . .. του δίνουν τα ίδια με Μπογρίνιο και λιγότερα από Αγραβάνη? Πρέπει να είναι το καλύτερο συμβόλαιο σε όλη την ευρωλίγκα .

Αν και δε νομίζω. Αυτά μάλλον θα ήταν του πρώτου χρόνου. Λογικά θα έχει αύξηση κάθε χρόνο


Σόρι 350, όχι 250. Τόσο έχουν γράψει σε άρθρο στο gazzetta.
rahxephon13
Απο hoopfellas
QUOTE
Ο Χόλις Τόμπσον λέει «τσίνησε» με τις πολλές ώρες βίντεο που βλέπει η καινούργια του ομάδα. Βέβαια γρήγορα κατάλαβε το γιατί είναι απαραίτητο στη νέα του πραγματικότητα αναφορικά με τον τρόπο που λειτουργούν οι ομάδες στην Ευρώπη. Εντάξει, το παιδί μπορεί να μην είναι Σινεφίλ..
... laugh.gif ίσως γι'αυτο η παρουσία του ήταν αναιμική στα φιλικά τις κρητης.

rankin
QUOTE(rahxephon13 @ Sep 25 2017, 23:16 ) *
Απο hoopfellas ... laugh.gif ίσως γι'αυτο η παρουσία του ήταν αναιμική στα φιλικά τις κρητης.

Ο τύπος δεν έχει βγεί ποτέ εκτός US. Προφανώς και έχει πάθει ενα πρώτο πολιτισμικό σοκ από την έμφαση που δίνεται στην τακτική.
Αν πάντως αποδείξει και στη πράξη οτι ειναι τύπος με υψηλό work ethic, μόνο κερδισμένος θα βγει απο την παρουσία του στην ευρώπη και στον Ολυμπιακό.

Δε με πτοεί πάντως η αστοχία του και η μέτρια ως τώρα εικόνα του. Και ο Έντι ακόμα, οταν ειχε πρωτοπαίξει, έμοιαζε χαμένος.
Σημασία έχει να έχει τη θέληση και το μυαλό για να καταλάβει το ρόλο του.
Ο Ρομπερτς που έχει ξαναπαίξει ευρώπη, έχει αρχίσει και όλας να μπαίνει στο ρόλο του.
Αυτός, που σύμφωνα με τα ρεπορτάζ, δείχνει ακόμα λίγο μπερδεμένος, ειναι ο Στρέλνιεκς, που μάλλον έχει προτίμηση να παίζει στον άσσο.
Varvos
Ο Χολις (ο ..ριολης bball.gif ) ειναι απο τους πιο καλλιεργημενους και εξυπνους αμερικανους που εχουν ερθει στην Ευρωπη, ολα τα ριπορτ που εχω διαβασει γι αυτον εχουν να λενε για το επιπεδο που εχει σαν ανθρωπος περα απ το μπασκετ
Zephyr
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Sep 25 2017, 19:18 ) *
Πάντως η χρονιά ξεκινάει καλά με χειρουργείο...Έτσι για να μην χαλάει το γούρι! bball.gif


Δεν πειράζει, καλύτερα να λύνονται στην αρχή αυτά τα προβλήματα παρά στην μέση ή στο τέλος της σεζόν. Θα ξεκουραστεί κιόλας μετά από ένα Ευρωμπάσκετ που χτύπησε υπερωρίες. Έτσι κ αλλιώς Χόλις και Παπαπέτρου μια χαρά καλύπτουν το "3".

ΥΓ. Ο Χουπφέλιας μάλλον τσούχτηκε που φέτος ο Ολυμπιακός δεν πήρε παίχτη που πρότεινε αυτός παρά έκλεισε τον Στρέλνιεξ που ο Χουπφέλιας προόριζε για τον ΠΑΟ tongue.gif .
Reggie Miller #31
QUOTE(Zephyr @ Sep 26 2017, 10:40 ) *
Δεν πειράζει, καλύτερα να λύνονται στην αρχή αυτά τα προβλήματα παρά στην μέση ή στο τέλος της σεζόν. Θα ξεκουραστεί κιόλας μετά από ένα Ευρωμπάσκετ που χτύπησε υπερωρίες. Έτσι κ αλλιώς Χόλις και Παπαπέτρου μια χαρά καλύπτουν το "3".

ΥΓ. Ο Χουπφέλιας μάλλον τσούχτηκε που φέτος ο Ολυμπιακός δεν πήρε παίχτη που πρότεινε αυτός παρά έκλεισε τον Στρέλνιεξ που ο Χουπφέλιας προόριζε για τον ΠΑΟ tongue.gif .


Απλά λογικά δεν θ απαίξει με ΠΑΟ και θα είναι μεγάλη απώλεια...

Ο Σπανούλης τενοντίτιδα και δεν πάει Τουρκία για τα φιλικά...
qspock
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Sep 26 2017, 16:49 ) *
Απλά λογικά δεν θ απαίξει με ΠΑΟ και θα είναι μεγάλη απώλεια...

Ο Σπανούλης τενοντίτιδα και δεν πάει Τουρκία για τα φιλικά...


Ενταξει, λογικο κι αναμενομενο... Ξαναμπαμπας ειναι, ακομα προετοιμασια εχουνε, δικαιουται αδειας. Ανθρωπινο. Με Ερ.Αστερα δεν εφτανε τη μπαλα στο στεφανι, οποιος κι αν ειναι ο λογος χρειαζεται μερικες μερες off
rahxephon13
QUOTE (Zephyr @ Sep 26 2017, 10:40 ) *
Δεν πειράζει, καλύτερα να λύνονται στην αρχή αυτά τα προβλήματα παρά στην μέση ή στο τέλος της σεζόν. Θα ξεκουραστεί κιόλας μετά από ένα Ευρωμπάσκετ που χτύπησε υπερωρίες. Έτσι κ αλλιώς Χόλις και Παπαπέτρου μια χαρά καλύπτουν το "3".

ΥΓ. Ο Χουπφέλιας μάλλον τσούχτηκε που φέτος ο Ολυμπιακός δεν πήρε παίχτη που πρότεινε αυτός παρά έκλεισε τον Στρέλνιεξ που ο Χουπφέλιας προόριζε για τον ΠΑΟ tongue.gif .


Ζήτω συγνώμη που δεν έβαλα το λινκ και παρεξηγήθηκε το σχόλιο άπλα το βρήκα χιουμοριστικό και γι'αυτο το ποσταρα, ο άνθρωπος πάντως όσο τον διαβάζω δεν έχει τέτοια κολλήματα ίσα ίσα και πέρσι στα power rankings τις ευρωλιγκας είχε τον ολυμπιακο ψηλότερα (και σωστά όπως αποδείχτηκε) από τον παο άλλα έτσι όπως το έβαλα λογικό ήταν να προκληθεί σύγχυση δικό μου το λάθος.
T.W.Is.M.
QUOTE(rankin @ Sep 26 2017, 10:17 ) *
Αυτός, που σύμφωνα με τα ρεπορτάζ, δείχνει ακόμα λίγο μπερδεμένος, ειναι ο Στρέλνιεκς, που μάλλον έχει προτίμηση να παίζει στον άσσο.


Να παει τοτε στη Φενερμπαχτσε, οπως κι ο αλλος που ηθελε να παιζει στο 1 και ο Σφαιροπουλος τον εβαζε στο 2!
Και να ερθει πισω αυτος που ειχε φυγει τοτε! Φυγε εσυ, ελα εσυ...
RipCity
Σχετικά με τον Hollis Thompson και την ντρίμπλα του πάντως που ήταν κι ένας από τους λόγους "ανησυχίας" εγώ από τα φιλικά τον βλέπω μια χαρά στο κομμάτι αυτό για παίκτη που ναι 3 κατά κύριο λόγο. Δεν έχει τη δημιουργία που είχε ο Λοτζέσκι επειδή ο Ματ βλέπει και περισσότερο γήπεδο κι έχει σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία, αλλά ως προς την ντρίμπλα συγκεκριμένα μου φαίνεται πιο άνετος από τον Λότζο, κρατάει την μπάλα πιο κοντά στο σώμα του.
kotzito
Αν και δεν έχει δοκιμαστεί μέχρι τώρα, δεν θα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αν φέτος παίξουμε κάποιες φορές με 3 forward, δηλαδή Παπανικολάου στο 2 και Τόμπσον στο 3, όπως είχε γίνει και πέρσι κάποιες φορές με τους 2 Παπ. Σίγουρα θα είναι ένα σχήμα με ιδιαιτερότητες και που δεν θα το βλέπουμε συχνά, αλλά κόντρα σε ομάδες με 2μετρα γκαρντ πιστεύω ότι ο κόουτς ίσως το αποπειραθεί.
Zephyr
QUOTE(rahxephon13 @ Sep 26 2017, 20:11 ) *
Ζήτω συγνώμη που δεν έβαλα το λινκ και παρεξηγήθηκε το σχόλιο άπλα το βρήκα χιουμοριστικό και γι'αυτο το ποσταρα, ο άνθρωπος πάντως όσο τον διαβάζω δεν έχει τέτοια κολλήματα ίσα ίσα και πέρσι στα power rankings τις ευρωλιγκας είχε τον ολυμπιακο ψηλότερα (και σωστά όπως αποδείχτηκε) από τον παο άλλα έτσι όπως το έβαλα λογικό ήταν να προκληθεί σύγχυση δικό μου το λάθος.


Δεν υπονόησα κάτι για σένα ούτε παρεξήγησα, καλά έκανες και το πόσταρες. Το σχόλιο του Κονγουει πάντως δεν ήταν χιουμοριστικό, μάλλον "κουτσομπολίστικο" θα το έλεγα, απλά ο τυπάς έχει την τάση όταν οι ομάδες παίρνουν παίχτες που προτείνει να γράφει ύμνους (βλ. περίπτωση Μπίρτς για Ολυμπιακό και επιλογές του Μπαρτζώκα φέτος στην Κίμκι) και όταν δεν παίρνουν επιλογές του έχει την τάση να ...τους "την λέει" εμμέσως πλην σαφώς.
Πάντως για Στρέλνιεξ όντως είχε φαγωθεί ότι ήταν τέλειο φιτ για τον ΠΑΟ (άσχετα από τα υπόλοιπα, μπορεί και να ήταν).
το_καλύτερο_3d
Ξερουμε αν θα δείξει καποιο κανάλι το αυριανο φιλικο με μπεσικτας και γενικα τα φιλικα στην τουρκια?
xaris1986
Εκατσα και ειδα τα ματς της Λετονιας στο Γιουρομπασκετ γιατι ηθελα να εχω εικονα του Στρελνικς(στην Μπαμπεργκ ειχα ελαχιστη και ηταν επιφανειακη).
Ο παιχτης ειναι ενα πολυ καλο πλει μεικερ.Αυτη ειναι η φυσικη του θεση.Μπορει να δωσει καποιες λυσεις στο δυο αλλα ο ανθρωπος ειναι ασσος.
Αν χαθει αγωνιστικα ΚΑΙ(!) αυτος ο παιχτης η ευθυνη θα ναι αποκλειστικα του Σφαιροπουλου.
Ειναι ενας εντελως διαφορετικος παιχτης απ τους Χακετ και Γκριν.Πιο εγκεφαλικος που μπορει να κανει στο συνολο πιο πολλα πραγματα απ τους αλλους δυο.
Δεν ειναι ψηλο γκαρντ και αμυντικα ειναι μετριος(δυσκολα θα βρισκαμαι παιχτη με την αρετη του Ιταλου σε αυτον τον τομεα)ομως σε ολα τα υπολοιπα υπερτερει ξεκαθαρα του συμπαθη Χακετ.
Επιθετικα σε καμια περιπτωση δεν εχει το ταλεντο του Γκριν ομως δεν τον αφηνεις μονο στο τριποντο(σε σκοτωσε)συν οτι επειδη εχει πολυ υψηλο μπασκετικο iq ξερει να κοβει μεσα στο καλαθι και να βαζει ευκολα καλαθακια με μπασιμο.Καλα στο διαβασμα του παιχνιδιου δεν συγκρινεται καν με το πουλεν μου τον gunner κλασεις ανωτερος ο Λετονος.
Εν κατακλειδι αποκτησαμε εναν πλει μεικερ υψηλου επιπεδου με διαφορετικα χαρακτηριστικα απ τον Μαντζαρη(καλο αυτο).
Αυτο που περιμενω να δω ειναι πως ο Σφαιροπουλος θα παρει τους 30π που εδινε η τριαδα(οσο επαιξε μαζι)Χακετ-Γκριν-Λοτζο.
rankin
QUOTE(xaris1986 @ Sep 28 2017, 06:17 ) *
Αυτο που περιμενω να δω ειναι πως ο Σφαιροπουλος θα παρει τους 30π που εδινε η τριαδα(οσο επαιξε μαζι)Χακετ-Γκριν-Λοτζο.

Αθροιστικά στην περσινή ευρωλίγκα είχαν 25 πόντους μ.ο. και 4.1 ασσιστ

Αρα θες φέτος τουλάχιστον τα ίδια νούμερα, απο τους Τομπσον-Ρομπερτς-Στρέλνιεξ, για να πεις οτι δεν έχασες κάτι σε επίπεδο στατιστικής (γιατί υπάρχουν μεγέθη, όπως η άμυνα του Χάκετ, που δεν ειναι μετρήσιμα).

Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα και θεωρώ οτι θα πάρει η ομάδα περισσότερα φέτος απο αυτή τη τριάδα της second unit, τουλάχιστον σε δημιουργία.
Περισσότερο με ανησυχούν φαινόμενα όπως η αδυναμία που δείχνει το δίδυμο Τιλί-Μακλίν, στο αμυντικό ριμπάουντ.
Ας μη ξεχνάμε οτι πέρσι ήμασταν απο τις πλέον υπερηχητικές ομάδες στο ριμπάουντ (αμυντικό και επιθετικό).

Γενικά, τα έχουμε γράψει πολλές φορές, η φετινή ομάδα μοιάζει περισσότερο ταλαντούχα επιθετικά, αλλά λιγότερο ικανή στη βρώμικη δουλειά.
Θα χρειαστεί να βρεθεί τρόπος να διατηρηθούμε σκληροί, γιατί ... αυτός ειναι ο τρόπος μας

Αν κάποιος έβρισκε ενα τρόπο να ζυγίζει τα δυο βασικά χαρακτηριστικά μιας ομάδας: Επιθετικές αρετές Vs Σκληράδα
Πέρσι θα λέγαμε οτι ήμασταν ας πουμε στο 30-70 (όπου ημασταν τοσο σωστά δομημένοι, που παρά τη χαμηλή δημιουργία, με αιχμή του δόρατος τη σκληράδα, φτάσαμε ως τον τελικό της ευρωλίγκας, και ας ειχαμε και 2 σπουδαίες απουσίες)
Πρόπερσι, ήμασταν στο 20-80 (και στο τέλος ήμασταν τοσο άμπαλοι που είχαμε χάσει τη συνοχή μας και η σκληράδα πχ του Στρομπερι και του Οντομ, δεν είχε καμία αξία).
Φέτος, αναζητώντας τη μαγική συνταγή, εκτιμώ πως θα πλησιάζουμε οριακά προς το 50-50

Νομίζω οτι και ο κοουτς, αυτή τη μαγική συνταγή ψάχνει. Τον ιδανικό συνδυασμό σκληράδας και ταλέντου, που θα στείλει την ομάδα στην κορυφή.
Νομίζω επίσης πως θα προτιμούσε να είχε μείνει στην ομάδα ο Μπιρτς (αλλά ο καλός Μπίρτς) και να είχαμε πάει κάπου στο 40-60. Τώρα μάλλον πλησιάζουμε στην άλλη όχθη, αυτή με τις επιθετικογενείς ομάδες, και θα χρειαστεί σωστή διαχείριση. Δεν είναι εύκολο και συνήθως δεν ειναι και πετυχημένο.
drunk guy
σορρυ που συνεχιζω να πρηζω αλλα κανα στριμακι για σημερα παιζει?
benchwarmer
Το αφήνω εδώ, μιας και είναι λινκ από το νόμιμο επίσημο τουρκικό κανάλι που μεταδίδει το ματς:

http://www.trt.net.tr/anasayfa/canli.aspx?y=tv&k=trtspor
Stojako
5 λάθη στο τελευταίο λεπτο blink.gif blink.gif blink.gif
mixalisgate7
QUOTE(Red King)
Δεν αγωνίστηκε στο φιλικό του Ολυμπιακού με την Μπεσίκτας ο Γιάνις Στρέλνιεκς, καθώς ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αποφάσισε να τον προφυλάξει από το ματς.

Αυτό διότι ο Λετονός γκαρντ των «ερυθρόλευκων» έχει υποστεί κάκωση στον ώμο και ο κόουτς της ομάδας θέλησε να τον κρατήσει εκτός αγώνα για να προφυλαχθεί και να αποθεραπευτεί πλήρως ενόψει της συνέχειας. Ο Στρέλνιεκς αγωνίστηκε αρκετά στο Ευρωμπάσκετ και είναι λογικό να του «βγαίνει» αυτό μέσα στην προετοιμασία.


ΠΗΓΗ
RipCity
O McLean με προβλημάτισε λίγο με το τι έχει στο κεφάλι του. Κάτι fadeaway και λοιπές ποικιλίες είναι για το Μιλάνο, όχι τον Ολυμπιακό.
Reggie Miller #31
Πάντως με τον Ρόμπερτς βρήκαμε κάποιον να σουτάρει βολές!! smiley.gif
Zephyr
Καλά είναι να γίνεται καμιά ήττα στην προετοιμασία για προβληματισμό και βελτίωση. Έτσι κ αλλιώς με ελλείψεις παίζουμε και σκοπός είναι να μπουν οι καινούργιοι παίχτες στο νόημα.
Ο Ρόμπερς είναι ευχάριστη έκπληξη σχετικά με το πόσο γρήγορα προσαρμόστηκε αλλά και πόσο καλά αποδίδει. Μιλουτίνοφ ακρογωνιαίος λίθος φέτος, βγάλτε σταυρούς, αγιασμούς, σκόρδα κλπ μην πάθει τίποτα.

QUOTE(RipCity @ Sep 28 2017, 18:32 ) *
O McLean με προβλημάτισε λίγο με το τι έχει στο κεφάλι του. Κάτι fadeaway και λοιπές ποικιλίες είναι για το Μιλάνο, όχι τον Ολυμπιακό.


Θα τον στρώσει ο Αρχηγός αυτόν, νωρίς είναι ακόμα.
Reggie Miller #31
QUOTE(Zephyr @ Sep 28 2017, 20:12 ) *
Καλά είναι να γίνεται καμιά ήττα στην προετοιμασία για προβληματισμό και βελτίωση. Έτσι κ αλλιώς με ελλείψεις παίζουμε και σκοπός είναι να μπουν οι καινούργιοι παίχτες στο νόημα.
Ο Ρόμπερς είναι ευχάριστη έκπληξη σχετικά με το πόσο γρήγορα προσαρμόστηκε αλλά και πόσο καλά αποδίδει. Μιλουτίνοφ ακρογωνιαίος λίθος φέτος, βγάλτε σταυρούς, αγιασμούς, σκόρδα κλπ μην πάθει τίποτα.



Θα τον στρώσει ο Αρχηγός αυτόν, νωρίς είναι ακόμα.



Ναι με αρκετές απουσίες μια χαρά πήγε,αλλά το θένα των φιλικών είναι να προσαρμοστούν οι παίκτες στα θέλω του προπονητή και να βρεθούν.
Για τον Ρόμπερτς πιο εύκολο γιατί έχει δουλέψει στην Ευρώπη και με καλό προπονητή,λογικά ο Τόμπσον θα χρειαστεί λίγο χρόνο...
Weekendman
QUOTE(Zephyr @ Sep 28 2017, 20:12 ) *
Καλά είναι να γίνεται καμιά ήττα στην προετοιμασία για προβληματισμό και βελτίωση. Έτσι κ αλλιώς με ελλείψεις παίζουμε και σκοπός είναι να μπουν οι καινούργιοι παίχτες στο νόημα.
Ο Ρόμπερς είναι ευχάριστη έκπληξη σχετικά με το πόσο γρήγορα προσαρμόστηκε αλλά και πόσο καλά αποδίδει. Μιλουτίνοφ ακρογωνιαίος λίθος φέτος, βγάλτε σταυρούς, αγιασμούς, σκόρδα κλπ μην πάθει τίποτα.



Θα τον στρώσει ο Αρχηγός αυτόν, νωρίς είναι ακόμα.

Προς το παρόν ας τον στρώσει ο διαιτολόγος. Και αναλαμβανει ο Σπανούλης μετα.
nikos_11
Παρακολουθώντας 1η φορα σχεδον ολοκληρο αγωνα...ειναι ξεκαθαρο οτι ο ρομπερτς ειναι ενα βημα μπροστα απ ολους τους νεους παικτες κ δειχνει οτι τους περιπου 10 ποντους μ.ο. του γκριν τους εχει...προσθετωντας και ασιστ/δημιουργια κ καλυτερη κυκλοφορια της μπαλας σε σχέση με τον γκριν.
Για τον τομπσον θεωρω ψαχνει πατηματα κ ο τροπος/ρολος που η ομαδα του δίνει για να τα βρει ισως ειναι λιγο λαθος....εψαξε τουλαχιστον σημερα πολυ το ενας εναντιον ενος....χωρις αποτελεσμα...περισσοτερο θα επρεπε να του δημιουργει η ομαδα χωρους κ προυποθεσεις για καλα σουτ...ωστε να βρει αυτοπεποίθηση γρηγοροτερα...παντως δείχνει δυνατος....με ενργεια...κ μηχανικη στο σουτ που προϊδεάζει για επιβεβαιωση των ποσοστών του..μακλιν βαρυς...αλλα νομιζω οτι θα επανελθει συνηθιζεται παικτες να βαραινουν πριν την εναρξη της περιόδου κ συντομα να επιστρέφουν στα σωστά κιλα...
Τιλι...λογικα θα ειναι οπως δειχνει..δλδ αθορυβος εως αχρωμος κ δεν θα γεμιζει το ματι....αλλα θα γραφει 5-7 ποντακια κ μερικα ριμπαουντς..οτι χρειαζεται δλδ
Μιλουτινοφ τρομερή βελτίωση καθε χρονια σε ολα...φοβερο δε θυμάμαι παίκτη καθε χρονο να ειναι η αλλαγη τοσο προφανής...το κορμι του ολο κ πιο δυνατο...δε καμπουριαζει πλεον...αυτοπεποίθηση...καταπληκτικος...μακα
ι ολοι να δούλευαν σαν αυτον...
Γενικα νομιζω οτι η ομαδα θα ειναι πιο βελτιωμένη απο περσι...δεν αλλαζει ομως το ότι θα πρέπει να παιζει στο μαξιμουμ της συγκεντρώσης για να φτανει τα υψηλά στανταρ της αφου η έλλειψη υπερβολικής αθλητικοτητας κ μεγέθους δεν επιτρέπει χαλαρότητα ωστε βασει προσόντων να παρεις ενα ριμπάουντ η να σώσεις μια πιο αργη περιστροφη η να αντιμετωπίσεις ενα μις ματς

Μια απορία που έχω ειναι γιατί αποφευγουμε συστηματικα τα φιλικά με ομαδες του τοπ 5...θα βοηθουσε τους νεους κυριως αμερικανους χωρις εμπειρία απο ευρωλιγκα να δουν νωρίς νωρις το τοπ επιπεδο ανταγωνισμού κ ολους τους νεους ανεξαρτητου προελευσης το πως αντιμετωπιζουμε σαν οργανισμος τέτοια ματς...συγκεντρωση...προετοιμασια κτλ...anyway...
Καλη χρονια να έχει η ομαδα με τους λιγοτερο δυνανατον τραυματισμους κ κυριως τους σοβαρους
Zephyr
QUOTE(nikos_11 @ Sep 28 2017, 22:25 ) *
Γενικα νομιζω οτι η ομαδα θα ειναι πιο βελτιωμένη απο περσι...δεν αλλαζει ομως το ότι θα πρέπει να παιζει στο μαξιμουμ της συγκεντρώσης για να φτανει τα υψηλά στανταρ της αφου η έλλειψη υπερβολικής αθλητικοτητας κ μεγέθους δεν επιτρέπει χαλαρότητα ωστε βασει προσόντων να παρεις ενα ριμπάουντ η να σώσεις μια πιο αργη περιστροφη η να αντιμετωπίσεις ενα μις ματς


Νομίζω ότι η παρουσία των Ρόμπερτς και Στρέλνιεξ (για 2αρι λέγαμε ότι τον πήραμε, pg μας βγήκε biggrin.gif) θα βοηθήσει στην καλύτερη δυνατή συγκέντρωση γιατί προφανώς θα υπάρχει play making όταν βγαίνει Σπαν, πράγμα που πέρσι δεν υπήρχε (Μάντζαρης, Γκριν, Γουότερς σταθερά για γέλια στην οργάνωση). O Μάντζαρης θα έχει το στατικό ρόλο που είχε πάντα, άτυπο 2αρι που θα παίρνει ελεύθερα σουτ και θα βοηθά όσο μπορεί στην άμυνα.
rankin
QUOTE(Weekendman @ Sep 28 2017, 20:53 ) *
Προς το παρόν ας τον στρώσει ο διαιτολόγος. Και αναλαμβανει ο Σπανούλης μετα.

Για τον Μακλιν το ειχα γράψει και μετά το φιλικό για τον Ντούντα, που ειχα και καλή θέση και τον είδα απο αρκετά κοντά. (πισω απο τον πάγκο ημουν)
Μου φάνηκε να έχει βάλει κιλά, παντού...
Στήθος, κοιλιές, πισινό... Και δεν ηταν μυς. Ηταν λίπος. Χρειάζεται μάζεμα και το χρειάζεται άμεσα.
το_καλύτερο_3d
Καλησπέρα.Εχει ανέβει πουθενα το σημερινο φιλικο με την γαλατα να το δουμε και μεις που δουλευαμε?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.