Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
golitog7
QUOTE(qspock @ Mar 6 2018, 22:22 ) *
24.gif
thumbsup.gif

Κι εγω το ιδιο, θυμαμαι καποια πραγματα απο τον περσυνο ημιτελικο. Ο Μαντζαρης ΔΕΝ ειναι ενα απο αυτα...

αν είδες τον περσινό ημιτελικό και δεν θυμάσαι τον Μάντζαρη σημαίνει ότι είσαι απλά προκατειλημμένος
giorgos78
QUOTE (qspock @ Mar 6 2018, 23:22 ) *
24.gif
thumbsup.gif

Κι εγω το ιδιο, θυμαμαι καποια πραγματα απο τον περσυνο ημιτελικο. Ο Μαντζαρης ΔΕΝ ειναι ενα απο αυτα...


Μνήμη χρυσόψαρου...
lefpan
QUOTE(qspock @ Mar 6 2018, 23:22 ) *
24.gif
thumbsup.gif

Κι εγω το ιδιο, θυμαμαι καποια πραγματα απο τον περσυνο ημιτελικο. Ο Μαντζαρης ΔΕΝ ειναι ενα απο αυτα...

Δεν θυμάσαι καλά.
Εδώ είναι τα στατιστικά του ημιτελικού:
http://www.euroleague.net/main/results/sho...easoncode=E2016

Στο παιχνίδι παίξανε μόνο 3 γκαρντ:
Ο Μάντζαρης για 33,5 λεπτά, και είχε 12 πόντους, 3 ασίστ, 6 ριμπάουντ, και PIR 11
O Σπανούλης για 28,5 λεπτά, και είχε 14 πόντους, 6 ασίστ, 1 ριμπάουντ και PIR 13
Ο Γκριν για 19,5 λεπτά, και είχε 8 πόντους, 1 ασίστ, 0 ριμπάουντ και PIR 2.

Τώρα θυμάσαι ή δεν θυμάσαι τον Μάντζαρη;
golitog7
QUOTE(lefpan @ Mar 7 2018, 15:37 ) *
Δεν θυμάσαι καλά.
Εδώ είναι τα στατιστικά του ημιτελικού:
http://www.euroleague.net/main/results/sho...easoncode=E2016

Στο παιχνίδι παίξανε μόνο 3 γκαρντ:
Ο Μάντζαρης για 33,5 λεπτά, και είχε 12 πόντους, 3 ασίστ, 6 ριμπάουντ, και PIR 11
O Σπανούλης για 28,5 λεπτά, και είχε 14 πόντους, 6 ασίστ, 1 ριμπάουντ και PIR 13
Ο Γκριν για 19,5 λεπτά, και είχε 8 πόντους, 1 ασίστ, 0 ριμπάουντ και PIR 2.

Τώρα θυμάσαι ή δεν θυμάσαι τον Μάντζαρη;

στον τελικό είχε (3/3 τρίποντα) και ήταν ο βασικός λόγος που άντεξε όσο άντεξε τελός πάντων ο οσφπ. Το μάτι του γυάλιζε και δεν μάσησε απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα με σπουδαία άμυνα. Όπως και να το κάνουμε άνθρωπος έχει κοχόνες και αυτό φαίνεται στα μεγάλα παιχνίδια. Θυμηθείτε τα παιχνίδια με Μπαρτσελόνα που είχε 10 στα 10 τρίποντα!!! Αυτή τη στιγμή είναι λίγο πεσμένος για διάφορους λόγους, δε θα τον κρεμάσουμε κιόλας. Προσωπικά όμως μου δίνει την εντύπωση ότι όταν θα σφίξουν οι κώλοι πάλι μπροστά τους θα τον βρουν.
jazz thrilos
Δεν ξέρω τι λένε οι περισσότεροι για την ΦΕΤΙΝΗ κατάσταση του Βαγγέλη, εμένα πάντως μου φαίνεται οτι ο παίχτης είναι σε ελέυθερη πτώση απο την προπέρσινη χρονιά που δεν μπήκαμε ούτε στην οχτάδα. Τρια χρόνια σερί απο μέτριος εως τραγικός. Τώρα αν ψάξουμε ένα-δύο παιχνίδια που έβαλε ξέρω γω τέσσερα τρίποντα ή έδωσε 5 ασίστς, οκ, να πάιζει τότε παραπάνω απο τα 25 καθιερωμένα του λεπτά.

Πάντως πολύ θα ήθελα για να αποδείξει σε εμάς τους κακοπροαίρετους πόσο σπουδαίος, χρήσιμος και χαρισματικός γκαρντ είναι να πάει σε κάποια άλλη ομάδα της ευρωλίγκας και να βγάζει μάτια. Αλήθεια, πέρυσι που τελείωνε το συμβόλαιο του, εκτός απο τον ΔΓ που ενδιαφέρθηκε για λόγους που μόνο με το μπάσκετ δεν έχουν σχέση, ποιές άλλες ομάδες τον προσέγγισαν;;
basket72
QUOTE (jazz thrilos @ Mar 7 2018, 19:02 ) *
Δεν ξέρω τι λένε οι περισσότεροι για την ΦΕΤΙΝΗ κατάσταση του Βαγγέλη, εμένα πάντως μου φαίνεται οτι ο παίχτης είναι σε ελέυθερη πτώση απο την προπέρσινη χρονιά που δεν μπήκαμε ούτε στην οχτάδα. Τρια χρόνια σερί απο μέτριος εως τραγικός. Τώρα αν ψάξουμε ένα-δύο παιχνίδια που έβαλε ξέρω γω τέσσερα τρίποντα ή έδωσε 5 ασίστς, οκ, να πάιζει τότε παραπάνω απο τα 25 καθιερωμένα του λεπτά.

Πάντως πολύ θα ήθελα για να αποδείξει σε εμάς τους κακοπροαίρετους πόσο σπουδαίος, χρήσιμος και χαρισματικός γκαρντ είναι να πάει σε κάποια άλλη ομάδα της ευρωλίγκας και να βγάζει μάτια. Αλήθεια, πέρυσι που τελείωνε το συμβόλαιο του, εκτός απο τον ΔΓ που ενδιαφέρθηκε για λόγους που μόνο με το μπάσκετ δεν έχουν σχέση, ποιές άλλες ομάδες τον προσέγγισαν;;




Βρε παιδιά είναι ανάγκη να πάμε από τη μία άκρη στην άλλη;

¨Οπως πολύ σωστά είπαν 2-3 συμφορουμίτες, πέρσι ήταν καθοριστικός όχι σε τίποτε τυχαία παιχνίδια αλλά στα πλέον καυτά. Δεν είναι το ίδιο, εκεί κρίνονται οι παίκτες και εκεί κερδίζονται τα συμβόλαια.
Έπειτα πέρσι τράβηξε το 1 στην πλάτη του μόνος ο άνθρωπος (εξαιτίας του τραυματισμού του Ντανιέλου)κι με αυτόν στο 1 είμαστε καθόλη τη διάρκεια μέσα στις 3 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Το θέμα είναι ότι φέτος όντως δεν βλέπεται και σίγουρα δεν λένε και πολλά τα τρίποντα που έβαλε σε αδιάφορο παιχνίδι πρωταθλήματος.

Για φέτος η θέση του είναι σίγουρα αυτή του πέμπτου περιφερειακού. Το καλοκαίρι ας κάτσει να δουλέψει.

Πάντως είναι λίγο εκτός χρόνου η κουβέντα αυτή. Σαν να ψάχνουμε φυτίλια μου φαίνεται. rolleyes.gif
papp7
QUOTE (jazz thrilos @ Mar 7 2018, 19:02 ) *
Δεν ξέρω τι λένε οι περισσότεροι για την ΦΕΤΙΝΗ κατάσταση του Βαγγέλη, εμένα πάντως μου φαίνεται οτι ο παίχτης είναι σε ελέυθερη πτώση απο την προπέρσινη χρονιά που δεν μπήκαμε ούτε στην οχτάδα. Τρια χρόνια σερί απο μέτριος εως τραγικός. Τώρα αν ψάξουμε ένα-δύο παιχνίδια που έβαλε ξέρω γω τέσσερα τρίποντα ή έδωσε 5 ασίστς, οκ, να πάιζει τότε παραπάνω απο τα 25 καθιερωμένα του λεπτά.

Πάντως πολύ θα ήθελα για να αποδείξει σε εμάς τους κακοπροαίρετους πόσο σπουδαίος, χρήσιμος και χαρισματικός γκαρντ είναι να πάει σε κάποια άλλη ομάδα της ευρωλίγκας και να βγάζει μάτια. Αλήθεια, πέρυσι που τελείωνε το συμβόλαιο του, εκτός απο τον ΔΓ που ενδιαφέρθηκε για λόγους που μόνο με το μπάσκετ δεν έχουν σχέση, ποιές άλλες ομάδες τον προσέγγισαν;;



Ο μαντζαρης δεν ειναι παικτης με καλη στατιστικη ουτε εχει τις επιθετικες αρετες του σλουκα σε σκορ και δημιουργια για να βρει συμβολαιο σαν αυτο που παιρνει σε εμας και σε ομαδα contender.Και οσον αφορα την αμυνα, που ειναι το ατου του παικτη και αυτη ειναι μετρια.

Εννοειται οτι σαν Ελληνας και παικτης κορμου και back to back πρωταθλητης ευρωπης με αλλους 2 τελικους θα παρει συμβολαιο υπεραξια για αυτο που δινει.

Ο μαντζαρης μπορει να σου δωσει ταβανι, τα νουμερα που εκανε περσι στους 8 με την εφες 5.8 ποντους 3 ασσιστ.
Για αυτο φετος στον σχεδιασμο τον εβαλες ρολιστα και εφερες ασσο σχεδον μυριου, ασχετα που ο ρομπερτς δεν εδωσε αυτα που περιμεναμε.

Απο εκει και περα ειναι παικτης ειδικων καταστασεων και στα κρισιμα παιχνιδια βοηθαει οσο μπορει. Υπαρχουν παικτες που εχουν μεγαλο ταβανι και παικτες με μικροτερο, ο μαντζαρης ειναι στην δευτερη κατηγορια.
Το γεγονος οτι αντι για 4-5ο γκαρντ σαν ολυμπιακος τον εχεις βασικο και τον πληρωνεις με 800.000, για να σου κανει το 1/3 απο οτι κανει φετος ο Μουρ ειναι θεμα Αγγελοπουλων και Σφαιροπουλου. Ο Βαγγελης την δουλεια του κανει, λεφτα ηθελε λεφτα πηρε.
lefpan
Κατά πρώτον, δεν με απασχολεί καθόλου αν είναι υπερεκτιμημένος ή αν παίρνει περισσότερα απ' όσα αξίζει ο Μάντζαρης. Αυτό είναι θέμα που πρέπει να ενδιαφέρει αυτούς που τον πληρώνουν. Πάντως μου φαίνεται λογικό να πληρώνεις αδρά (και με υπεραξία) έναν Έλληνα παίκτη, που είναι διεθνής, που είναι στην ομάδα χρόνια, back-to-back πρωταθλητή Ευρώπης, τον λιγουρεύεται ο απέναντι, έχει δέσει με την ομάδα και με την αγωνιστική της νοοτροπία, και (πάνω απ' όλα) θα βοηθήσει την ομάδα πάρα πολύ στο στάδιο της μετάβασης στην επόμενη μέρα στη μετα-Σπανούλη εποχή.

Γεγονός είναι ότι τα τελευταία χρόνια έχει μείνει στάσιμος, ειδικά μάλιστα φέτος δείχνει (μέχρι στιγμής) να έχει κάνει βήματα προς τα πίσω. Του δίνω αρκετή δικαιολογία το γεγονός ότι στην αρχή της σεζόν (που έλειπε ο Σπανούλης) αναγκαζόταν να παίζει με μόνιμο τραυματισμό στο πόδι, με ενέσεις (ο ίδιος ο Σπανούλης είχε πει πως έκανε πάνω από 10 ενέσεις), χωρίς να μπορέσει να αποθεραπευτεί σωστά.

Νομίζω πως ο παίκτης πρέπει να στηριχτεί από την ομάδα (που στηρίζεται), αλλά όσο σφίγγουν τα πράγματα στην εξέλιξη της ευρωλίγκας πρέπει να παίρνει όσο χρόνο αντιστοιχεί στην κατάστασή του την κάθε στιγμή. Θεωρώ ότι σταδιακά θα μειώνονται οι χρόνοι του, ειδικά τώρα που παίζουμε με 5 γκαρντ. Πάντως είναι παίκτης που ανεβαίνει στα κρίσιμα, όπως ανέβηκε και πέρυσι που και πάλι δεν είχε κάνει σπουδαία σεζόν.






thanath
QUOTE (lefpan @ Mar 7 2018, 23:10 ) *
Κατά πρώτον, δεν με απασχολεί καθόλου αν είναι υπερεκτιμημένος ή αν παίρνει περισσότερα απ' όσα αξίζει ο Μάντζαρης. Αυτό είναι θέμα που πρέπει να ενδιαφέρει αυτούς που τον πληρώνουν. Πάντως μου φαίνεται λογικό να πληρώνεις αδρά (και με υπεραξία) έναν Έλληνα παίκτη, που είναι διεθνής, που είναι στην ομάδα χρόνια, back-to-back πρωταθλητή Ευρώπης, τον λιγουρεύεται ο απέναντι, έχει δέσει με την ομάδα και με την αγωνιστική της νοοτροπία, και (πάνω απ' όλα) θα βοηθήσει την ομάδα πάρα πολύ στο στάδιο της μετάβασης στην επόμενη μέρα στη μετα-Σπανούλη εποχή.


Διαβάζοντας την πρώτη σου παράγραφο, θα νομίζει κανείς ότι μιλάμε για παίκτη λίγο κάτω από το επίπεδο του Σπαν....

Όσο για το bold έχω μια απορία. Θα βοηθήσει με το mentality που θα δώσει στους επόμενους ή θα βοηθήσει με το ταλέντο του. Πάντως και οι 2 απόψεις ελέγχονται...
lefpan
QUOTE(thanath @ Mar 7 2018, 22:30 ) *
Όσο για το bold έχω μια απορία. Θα βοηθήσει με το mentality που θα δώσει στους επόμενους ή θα βοηθήσει με το ταλέντο του. Πάντως και οι 2 απόψεις ελέγχονται...

Με το mentality.
Αυτό εννοούσα λέγοντας πως έχει δέσει με την αγωνιστική νοοτροπία της ομάδας.
Conan1982
Τι ακριβώς θα πει ανεβαίνει στα κρίσιμα παιχνίδια; Στο περυσινό F4 ήταν καλός, στο προηγούμενο δεν έκανε τίποτα. Μπορεί να εξαρτηθεί από το αν μπουν ή όχι τα τρίποντα που θα κάνει. Το ζήτημα είναι η συνολική του εικόνα, δεν μπορούμε να περιμένουμε να φτάσουμε στον τελικό για να δούμε αν θα παίξει καθώς αυτό προϋποθέτει ότι θα φτάσουμε πρώτα.
thanath
QUOTE (lefpan @ Mar 7 2018, 23:43 ) *
Με το mentality.
Αυτό εννοούσα λέγοντας πως έχει δέσει με την αγωνιστική νοοτροπία της ομάδας.


Όπως σου είπα και πιο πάνω και με αυτή την άποψη διαφωνώ. Δεν έχει την στόφα νικητή ούτε μπορεί αυτό να το μεταδώσει... Παρασύρεται από τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη, αν παρουσιάζει σε κάποιους αγώνες κάτι τέτοιο.. Αν μου πεις ότι ο αναγεννημένος Παπανικολάου, ο οποίος θα διατηρηθεί σε αυτά τα επίπεδα, μπορεί να βοηθήσει σε αυτό να το δεχτώ! Ο Μάντζαρης ένας ρολίστας είναι που πήρε λίγη από την δόξα του Σπανούλη...
Zoys
Σίγουρα ο Μάντζαρης έχει υπάρξει κομβικός σε αρκετά μεγάλα ματς στο παρελθόν με σημαντικά σουτ που βοήθησαν στις επιτυχίες της ομάδας. Από την άλλη πλευρά, ο Βαγγέλης παίζει επτά χρόνια στην ομάδα, τα περισσότερα βασικός δίπλα στον Σπανούλη. Για έναν παίκτη με κύριο χαρακτηριστικό ουσιαστικά το μακρινό σουτ, θα ήταν παράξενο αν δεν είχαμε και πέντε μεγάλα σουτ να θυμόμαστε.
golitog7
QUOTE(Conan1982 @ Mar 8 2018, 10:05 ) *
Τι ακριβώς θα πει ανεβαίνει στα κρίσιμα παιχνίδια; Στο περυσινό F4 ήταν καλός, στο προηγούμενο δεν έκανε τίποτα. Μπορεί να εξαρτηθεί από το αν μπουν ή όχι τα τρίποντα που θα κάνει. Το ζήτημα είναι η συνολική του εικόνα, δεν μπορούμε να περιμένουμε να φτάσουμε στον τελικό για να δούμε αν θα παίξει καθώς αυτό προϋποθέτει ότι θα φτάσουμε πρώτα.

και ποιος σε πήγε μέχρι τον τελικό ρε μάστορα;
Conan1982
QUOTE (golitog7 @ Mar 8 2018, 12:20 ) *
και ποιος σε πήγε μέχρι τον τελικό ρε μάστορα;


Ποιος με πήγε; Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Υπονοείς ότι ήταν ο Μάντζαρης με τα παιχνίδια που έκανε;
jazz thrilos
QUOTE(Zoys @ Mar 8 2018, 12:06 ) *
Σίγουρα ο Μάντζαρης έχει υπάρξει κομβικός σε αρκετά μεγάλα ματς στο παρελθόν με σημαντικά σουτ που βοήθησαν στις επιτυχίες της ομάδας. Από την άλλη πλευρά, ο Βαγγέλης παίζει επτά χρόνια στην ομάδα, τα περισσότερα βασικός δίπλα στον Σπανούλη. Για έναν παίκτη με κύριο χαρακτηριστικό ουσιαστικά το μακρινό σουτ, θα ήταν παράξενο αν δεν είχαμε και πέντε μεγάλα σουτ να θυμόμαστε.


Όταν λες "κυριο χαρακτηριστικό το μακρινό σουτ" φαντάζομαι δεν εννοείς οτι είναι κάποιο απο τα πλεονεκτήματα του ως παίχτης. Εννοείς μάλλον οτι είναι το μόνο που μπορεί να επιχειρήσει μέσα στο παιχνίδι γιατί απο τα υπόλοιπα..., αστα. Με λίγο πάνω απο το 30% ρεκόρ καριέρας στην ευρωλίγκα δεν τον λες και μπόμπερ.

Νομίζω οτι όταν δυστυχώς θα κρεμάσει την φανέλα ο Σπανούλης, το φαινόμενο Μάντζαρης στον Ολυμπιακό θα αποκτήσει τις πραγματικές του διαστάσεις. Και μιας και συνεχίζεται η συζήτηση, επαναφέρω το ερώτημα. Πενταδάτος και αναντικατάστατος παίχτης του Ολυμπιακού, back to back πρωταθλητής Ευρώπης (όπως και ο Κατσίβελης άλλωστε), βασικός μέλος της εθνικής ανδρών της Ελλάδας, όταν το καλοκαίρι τελείωνε το συμβόλαιο του ποιά ομάδα της ευρωλίγκας ενδιαφέρθηκε έστω κι εμμέσως να τον αποκτήσει; Τόσο άσχετοι είναι;;
RipCity
Δε νομιζω πως ο Μάντζαρης υπάρχει για να κάνει τη διαφορά στα κρίσιμα. Φυσικά έχει βάλει και μεγάλα σουτ και μπράβο του, αλλά δεν είναι ο παίκτης που θα πούμε αρκεί να μας κάνει 5 καλά παιχνίδια το χρόνο. Τον θέλουμε να είναι μια σταθερά όλο το χρόνο, εφόσον παίρνει το χρόνο που παίρνει. Κι ο Σπανούλης κάνει διαφορά στα κρίσιμα, αλλά δεν είναι απών πέντε μήνες.

Τη δεύτερη Ευρωλίγκα την πήραμε χωρίς καθόλου Μάντζαρη πάντως, δε νομίζω ο Βαγγέλης να είναι το σημείο κλειδί. Όσο βοήθησε σε κρίσιμα σημεία ο Μάντζαρης έχουν βοηθήσει κι άλλοι. Αντίστοιχη βοήθεια με του Μάντζαρη το 2012 έδωσε ο Σερμαντίνι το 2013. Ακόμη κι εκείνο το 5λεπτο του Κατσίβελη το 13' ήταν εκπληκτικό και είχε ο τύπος σε 5 λεπτά κάπου +10 στο παρκέ κι άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Σίγουρα βοήθησε πολύ ο Μάντζαρης όλα αυτά τα χρόνια, αλλά αυτά τα ήταν στον κορμό του back2back κτλ δε μπορεί να ακούγονται αιώνια ως δικαιολογία ή να θυμόμαστε 5 μεγάλα σουτ που χει πετύχει. Εντάξει στον Ολυμπιακό παίζει, δεν είπαμε ότι είναι για να το κόψει το άθλημα, απλά σίγουρα με βάση την εμπιστοσύνη και το χρόνο που του έχει δοθεί έχει μείνει εξαιρετικά στάσιμος και δυστυχώς και πεσμένος σε σχέση με ότι ήταν. Δεν αρκεί να θυμόμαστε πέντε ματσάρες και να λέμε ορίστε τι μπορεί να κάνει. Και στην τελική δε ζητάμε και τίποτα τρομερό. Να μαζευτεί στην άμυνα ζητάμε, που εκτίθεται και δημιουργείται ανισορροπία με τον Παπανικολάου να πρέπει να πηγαίνει συνεχώς στα αντίπαλα guards και τον Σπανούλη στα 3άρια, και να βάζει τα ελεύθερα σουτ. Αυτά είναι ανεπίτρεπτο να μην τα κάνει εφόσον όλοι έχουμε αποδειχθεί ότι ιδιαίτερη δημιουργία ή slashing δε θα δούμε ποτέ.
akratacity
QUOTE (jazz thrilos @ Mar 8 2018, 12:45 ) *
Όταν λες "κυριο χαρακτηριστικό το μακρινό σουτ" φαντάζομαι δεν εννοείς οτι είναι κάποιο απο τα πλεονεκτήματα του ως παίχτης. Εννοείς μάλλον οτι είναι το μόνο που μπορεί να επιχειρήσει μέσα στο παιχνίδι γιατί απο τα υπόλοιπα..., αστα. Με λίγο πάνω απο το 30% ρεκόρ καριέρας στην ευρωλίγκα δεν τον λες και μπόμπερ.

Νομίζω οτι όταν δυστυχώς θα κρεμάσει την φανέλα ο Σπανούλης, το φαινόμενο Μάντζαρης στον Ολυμπιακό θα αποκτήσει τις πραγματικές του διαστάσεις. Και μιας και συνεχίζεται η συζήτηση, επαναφέρω το ερώτημα. Πενταδάτος και αναντικατάστατος παίχτης του Ολυμπιακού, back to back πρωταθλητής Ευρώπης (όπως και ο Κατσίβελης άλλωστε), βασικός μέλος της εθνικής ανδρών της Ελλάδας, όταν το καλοκαίρι τελείωνε το συμβόλαιο του ποιά ομάδα της ευρωλίγκας ενδιαφέρθηκε έστω κι εμμέσως να τον αποκτήσει; Τόσο άσχετοι είναι;;

Ο Παναθηναικος... smiley.gif (ειναι ακομα ομαδα Ευρωλιγκας)...
Zoys
QUOTE(jazz thrilos @ Mar 8 2018, 12:45 ) *
Όταν λες "κυριο χαρακτηριστικό το μακρινό σουτ" φαντάζομαι δεν εννοείς οτι είναι κάποιο απο τα πλεονεκτήματα του ως παίχτης. Εννοείς μάλλον οτι είναι το μόνο που μπορεί να επιχειρήσει μέσα στο παιχνίδι γιατί απο τα υπόλοιπα..., αστα. Με λίγο πάνω απο το 30% ρεκόρ καριέρας στην ευρωλίγκα δεν τον λες και μπόμπερ.

Νομίζω οτι όταν δυστυχώς θα κρεμάσει την φανέλα ο Σπανούλης, το φαινόμενο Μάντζαρης στον Ολυμπιακό θα αποκτήσει τις πραγματικές του διαστάσεις. Και μιας και συνεχίζεται η συζήτηση, επαναφέρω το ερώτημα. Πενταδάτος και αναντικατάστατος παίχτης του Ολυμπιακού, back to back πρωταθλητής Ευρώπης (όπως και ο Κατσίβελης άλλωστε), βασικός μέλος της εθνικής ανδρών της Ελλάδας, όταν το καλοκαίρι τελείωνε το συμβόλαιο του ποιά ομάδα της ευρωλίγκας ενδιαφέρθηκε έστω κι εμμέσως να τον αποκτήσει; Τόσο άσχετοι είναι;;

Συμφωνώ. Ο Μάντζαρης χρωστάει σε μεγάλο βαθμό την καριέρα του στον Βασίλη Σπανούλη και μετά το τέλος του αρχηγού (τουλάχιστον όσον αφορά τον πρωταγωνιστικό του ρόλο) στον Ολυμπιακό δεν προκύπτει από τις αγωνιστικές ικανότητες του Μάντζαρη ότι μπορεί "να βγει μπροστά" ή κάτι τέτοιο.
lefpan
QUOTE(RipCity @ Mar 8 2018, 12:52 ) *
Δε νομιζω πως ο Μάντζαρης υπάρχει για να κάνει τη διαφορά στα κρίσιμα. Φυσικά έχει βάλει και μεγάλα σουτ και μπράβο του, αλλά δεν είναι ο παίκτης που θα πούμε αρκεί να μας κάνει 5 καλά παιχνίδια το χρόνο. Τον θέλουμε να είναι μια σταθερά όλο το χρόνο, εφόσον παίρνει το χρόνο που παίρνει. Κι ο Σπανούλης κάνει διαφορά στα κρίσιμα, αλλά δεν είναι απών πέντε μήνες.

Τη δεύτερη Ευρωλίγκα την πήραμε χωρίς καθόλου Μάντζαρη πάντως, δε νομίζω ο Βαγγέλης να είναι το σημείο κλειδί. Όσο βοήθησε σε κρίσιμα σημεία ο Μάντζαρης έχουν βοηθήσει κι άλλοι. Αντίστοιχη βοήθεια με του Μάντζαρη το 2012 έδωσε ο Σερμαντίνι το 2013. Ακόμη κι εκείνο το 5λεπτο του Κατσίβελη το 13' ήταν εκπληκτικό και είχε ο τύπος σε 5 λεπτά κάπου +10 στο παρκέ κι άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Σίγουρα βοήθησε πολύ ο Μάντζαρης όλα αυτά τα χρόνια, αλλά αυτά τα ήταν στον κορμό του back2back κτλ δε μπορεί να ακούγονται αιώνια ως δικαιολογία ή να θυμόμαστε 5 μεγάλα σουτ που χει πετύχει. Εντάξει στον Ολυμπιακό παίζει, δεν είπαμε ότι είναι για να το κόψει το άθλημα, απλά σίγουρα με βάση την εμπιστοσύνη και το χρόνο που του έχει δοθεί έχει μείνει εξαιρετικά στάσιμος και δυστυχώς και πεσμένος σε σχέση με ότι ήταν. Δεν αρκεί να θυμόμαστε πέντε ματσάρες και να λέμε ορίστε τι μπορεί να κάνει. Και στην τελική δε ζητάμε και τίποτα τρομερό. Να μαζευτεί στην άμυνα ζητάμε, που εκτίθεται και δημιουργείται ανισορροπία με τον Παπανικολάου να πρέπει να πηγαίνει συνεχώς στα αντίπαλα guards και τον Σπανούλη στα 3άρια, και να βάζει τα ελεύθερα σουτ. Αυτά είναι ανεπίτρεπτο να μην τα κάνει εφόσον όλοι έχουμε αποδειχθεί ότι ιδιαίτερη δημιουργία ή slashing δε θα δούμε ποτέ.

Όλη η κουβέντα γίνεται γιατί κάποιος φίλος έγραψε παραπάνω:
"Κι εγω το ιδιο, θυμαμαι καποια πραγματα απο τον περσυνο ημιτελικο. Ο Μαντζαρης ΔΕΝ ειναι ενα απο αυτα... "

Εκεί έδωσα εγώ κάποια στατιστικά του Μάντζαρη από τον περυρινό ημιτελικό με ΤΣΣΚΑ.
That's all!

golitog7
QUOTE(Conan1982 @ Mar 8 2018, 11:26 ) *
Ποιος με πήγε; Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Υπονοείς ότι ήταν ο Μάντζαρης με τα παιχνίδια που έκανε;

δεν υπονοώ κάτι. Είναι ένα απλό συμπέρασμα. Η ομάδα πάει τελικό--> υπεύθυνοι γι αυτό είναι αυτοί που παίζουν--> ο Βαγγέλης παίζει πολύ (δες στατιστική υπηρεσία) --> άρα ο Βαγγέλης είναι υπεύθυνος. Τελεία
Joda
Πιστευω οτι η ομαδα πρεπει φετος να βαλει τα δυνατα της για την κατακτηση της ευρωλιγκας και απο του χρονου να αρχισει η μεταβατικη περιοδος.
Ο Μαντζαρης εχει προσσφερει πολλα στην ομαδα αλλα τα 2 τελευταια χρονια και ειδικα φετος δεν συγκινει κανενα και προβληματιζει. Αν και του χρονου δεν παιξει καλυτερα καλο θα ηταν να βρουμε κατι αλλο.
Πρεπει να αποφασιστει του χρονου τι θα γινει με Τολλιοπουλο.Θα τον βαλουμε να παιξει κανονικα η θα τον αφησουμε να παει σε αλλη ομαδα? Με λιγα λογια θα παρει χρονο απο τον Μαντζαρη?
Θα παρουμε κανενα αλλο Ελληνα.πχ Μητρου Λονγκ?
Επισης Αρσενοπουλος και Ποκουσεφσκι βγαζουν ματια με τους μικρους και ειναι και ταλενταρες.Αν ειχα εγω την ομαδα θα το ειχα ως 1η προτεραιτητα να ανεβασω αυτους τους δυο στην 1η ομαδα και να αρχισουν να παιρνουν ευκαιρειες.Πιστευω οτι και οι δυο θα βγαλουν ματια στο μελλον.Το μονο που φοβαμαι ειναι μην μας φυγει στα 19 ο Ποκουσεφσκι για ΝΒΑ γιατι ειναι ποιντ φοργοουρντ στα 2,11 και οι αμερικανοι ψαχνουν συνεχως για του νεους Αντετοκουνμπο..
nikolas_asteri
QUOTE (golitog7 @ Mar 8 2018, 17:41 ) *
δεν υπονοώ κάτι. Είναι ένα απλό συμπέρασμα. Η ομάδα πάει τελικό--> υπεύθυνοι γι αυτό είναι αυτοί που παίζουν--> ο Βαγγέλης παίζει πολύ (δες στατιστική υπηρεσία) --> άρα ο Βαγγέλης είναι υπεύθυνος. Τελεία


https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies δεν ξέρω από που να το πρωτοπιάσω icon_drunk.gif
Zephyr
QUOTE(golitog7 @ Mar 8 2018, 16:41 ) *
δεν υπονοώ κάτι. Είναι ένα απλό συμπέρασμα. Η ομάδα πάει τελικό--> υπεύθυνοι γι αυτό είναι αυτοί που παίζουν--> ο Βαγγέλης παίζει πολύ (δες στατιστική υπηρεσία) --> άρα ο Βαγγέλης είναι υπεύθυνος. Τελεία


Φίλε η λογική σου μου θυμίζει συλλογισμό τύπου "το μπουζούκι είναι όργανο - ο αστυνομικός είναι όργανο - Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι".

Με την ίδια ακριβώς λογική μας πήγαν τελικό ο Κατσίβελης και ο Γκετσεβίτσιους. Ας τους δώσουμε από 1μύρριο το χρόνο και κλειστό 4ετες μην και τους πάρει ο ΝτιΠιΤζι.
LaChDaNaN
Το θέμα με τον Μάντζαρη είναι το εξής.. Δεν είναι ο παίχτης που αξίζει 1,000,000.. αν έπαιρνε 600,000 θα κρινόταν διαφορετικά.. τώρα κρίνεται ως παίχτης εκατομμυρίου.
Από εκεί και πέρα όμως ας μην είμαστε αγνώμονες, έχει προσφέρει στην ομάδα και συνεχίζει να προσφέρει.. Κάποιες φορές που οι υπόλοιποι πελαγοδρομούν προσφέρει την απαραίτητη ηρεμία στην ομάδα κάτι που δεν ξέρεις αν θα στο δώσει κάποιος άλλος guard φέτος πέρα από Σπανούλη.
Τέλος πάντα ελπίζουμε ότι στα κρίσιμα θα ανέβει αγωνιστικά και θα προσφέρει όλα αυτά που οδήγησαν τους προέδρους να τον κάνουν παίχτη που παίρνει 1,000,000 (σκάρτα)
rankin
QUOTE(golitog7 @ Mar 8 2018, 16:41 ) *
δεν υπονοώ κάτι. Είναι ένα απλό συμπέρασμα. Η ομάδα πάει τελικό--> υπεύθυνοι γι αυτό είναι αυτοί που παίζουν--> ο Βαγγέλης παίζει πολύ (δες στατιστική υπηρεσία) --> άρα ο Βαγγέλης είναι υπεύθυνος. Τελεία


Η ομάδα πάει τελικό--> υπεύθυνοι γι αυτό είναι αυτοί που παίζουν--> ο Βαγγέλης παίζει πολύ (δες στατιστική υπηρεσία) --> άρα ο Βαγγέλης είναι υπεύθυνος. έχει βοηθήσει και αυτός


QUOTE(Joda @ Mar 9 2018, 07:17 ) *
Θα παρουμε κανενα αλλο Ελληνα.πχ Μητρου Λονγκ?


Τι ειναι το Μητρου Λονγκ;


Η αλήθεια για τον Μάντζαρη ειναι μια: ο παίχτης ειναι ο ορισμός του παίχτη-Οικονομία. Τον βάζεις δίπλα στον παίχτη-Σπατάλη και αποκτάς ισορροπία.

Ετσι βγάζει το ψωμί του.

Το κακό ειναι οτι πλέον δεν ειναι το ίδιο "οικονομικός" γιατί ειναι σε πολύ κακή αγωνιστική κατάσταση και δεν προσφέρει αυτά που θα έπρεπε να προσφέρει (= να βάλει τα λιγοστά σουτ που θα του δοθούν, και να μπαλώσει τρύπες στην άμυνα)
Εχει μείνει μονο να βοηθάει σταθερά καλά σε δευτερεύοντα, οπως το κατέβασμα της μπάλας και το σχετικά καθαρό μυαλό. (όχι οτι ειναι λίγο, αν αναλογιστεί κανείς τι τραβάμε με τον Ρομπερτς, οταν τον πιέζουν στα 4/4)

Άρα, ο Μαντζαρης καλώς να επανέλθει στο αρχικό σχήμα και να παίρνει τα 25 λεπτά του, οταν θα ειναι σε θέση να προσφέρει αυτά για τα οποία πληρώνεται, και οταν οι συνθήκες ειναι κατάλληλες (= Ο Σπανούλης κεντάει) .

Ο Μαντζαρης ειναι καλός οταν ο Σπανούλης ειναι σε καλή βραδιά και οταν και ο ίδιος βάζει τα σουτ που παίρνει.
Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορεί να βοηθάει ως μέλος της ομάδας των εμψυχωτών, παρέα με τον Μπόγραρο.
passer
QUOTE (passer @ Dec 29 2017, 11:44 ) *
Έχοντας διανύσει λοιπόν το πρώτο μισό της χρονιάς, ας πω κι εγώ τις σκέψεις μου:

....

Για το τέλος μια πρόβλεψη της τελικής κατάταξης της κανονικής διάρκειας:

1. ΤΣΣΚΑ
2. Ολυμπιακός
3. Φενέρ
4. Ρεάλ
5. Παναθηναϊκός
6. Χίμκι
7. Ζαλγκίρις
8. Μπασκόνια


Σήμερα βλέπω δύσκολη νίκη δική μας και νίκη Φενέρ.

Joda
QUOTE (rankin @ Mar 9 2018, 15:45 ) *
Τι ειναι το Μητρου Λονγκ;


https://www.youtube.com/watch?v=vBdcchp8NFM


Η μητερα του ειναι Ελληνιδα.

Εχει και αδερφο που ειναι καλος και αυτος..

https://www.youtube.com/watch?v=-DBXuIDyXQE


golitog7
QUOTE(Zephyr @ Mar 9 2018, 08:54 ) *
Φίλε η λογική σου μου θυμίζει συλλογισμό τύπου "το μπουζούκι είναι όργανο - ο αστυνομικός είναι όργανο - Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι".

Με την ίδια ακριβώς λογική μας πήγαν τελικό ο Κατσίβελης και ο Γκετσεβίτσιους. Ας τους δώσουμε από 1μύρριο το χρόνο και κλειστό 4ετες μην και τους πάρει ο ΝτιΠιΤζι.

ε τι βοήθησε ο Γκετσεβίτσιους και ο Κατσίβελης με κοροιδεύειες τώρα. Αφού δεν έπαιζαν σχεδόν καθόλου χαχα. Όσο για το πόσα θα δώσουμε τι να σα πω. Οι Αγγελόπουλοι για να τα δίνουν θα έχουν τους λόγους τους.

Και στην τελική ρε μάγκες δεν είπα ότι ο Μάντζαρης είναι ο Τζόρνταν, απλά το ότι έπαιζε σταθερά πάνω απο 20λεπτά όλα αυτά τα χρόνια που η ομάδα είναι στην ελίτ όπως και να το κάνουμε κάτι σημαίνει. Μπορεί να κάνει πράγματα που δεν τα βλέπουμε εμείς.
Joda
QUOTE (golitog7 @ Mar 9 2018, 21:02 ) *
ε τι βοήθησε ο Γκετσεβίτσιους και ο Κατσίβελης με κοροιδεύειες τώρα. Αφού δεν έπαιζαν σχεδόν καθόλου χαχα. Όσο για το πόσα θα δώσουμε τι να σα πω. Οι Αγγελόπουλοι για να τα δίνουν θα έχουν τους λόγους τους.

Και στην τελική ρε μάγκες δεν είπα ότι ο Μάντζαρης είναι ο Τζόρνταν, απλά το ότι έπαιζε σταθερά πάνω απο 20λεπτά όλα αυτά τα χρόνια που η ομάδα είναι στην ελίτ όπως και να το κάνουμε κάτι σημαίνει. Μπορεί να κάνει πράγματα που δεν τα βλέπουμε εμείς.


Ο Κατσιβελης ηταν παιχτης κλειδι και στους 2 τελικους ευρωλιγκας και ο παιχτης απο τον οποιο αρχισαν οι ανατροπες και στις 2 αναμετρησεις... Μπορει να μην προσεφερε ολη την χρονια σταθερα,αλλα το αποτελεσμα των τελικων κρινει τελικα αν ειναι πετυχημενη η οχι η χρονια.Μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε παιχτη που να μην παιζει ολη την χρονια και να παιζει ενα 10λεπτο στον τελικο και να παιρνουμε ευρωλιγκα..Δεν με χαλαει καθολου...
LaChDaNaN
QUOTE (Joda @ Mar 10 2018, 01:40 ) *
Ο Κατσιβελης ηταν παιχτης κλειδι και στους 2 τελικους ευρωλιγκας και ο παιχτης απο τον οποιο αρχισαν οι ανατροπες και στις 2 αναμετρησεις... Μπορει να μην προσεφερε ολη την χρονια σταθερα,αλλα το αποτελεσμα των τελικων κρινει τελικα αν ειναι πετυχημενη η οχι η χρονια.Μακαρι να μπορουσαμε να εχουμε παιχτη που να μην παιζει ολη την χρονια και να παιζει ενα 10λεπτο στον τελικο και να παιρνουμε ευρωλιγκα..Δεν με χαλαει καθολου...

Σε παρακαλώ βρες μου λίγο στο box score του τελικού το 2012.. τον Κατσίβελη.. τον ψάχνω από χτες και δεν τον βρίσκω πουθενά..


Η εμπάθεια έχει και όρια..
LaChDaNaN
QUOTE (Joda @ Mar 9 2018, 07:17 ) *
Πιστευω οτι η ομαδα πρεπει φετος να βαλει τα δυνατα της για την κατακτηση της ευρωλιγκας και απο του χρονου να αρχισει η μεταβατικη περιοδος.
Ο Μαντζαρης εχει προσσφερει πολλα στην ομαδα αλλα τα 2 τελευταια χρονια και ειδικα φετος δεν συγκινει κανενα και προβληματιζει. Αν και του χρονου δεν παιξει καλυτερα καλο θα ηταν να βρουμε κατι αλλο.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αν πάρεις euroleague με τον Μάντζαρη να παίζει 20 λεπτά.. δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει πότε..
Joda
QUOTE (LaChDaNaN @ Mar 10 2018, 02:47 ) *
Σε παρακαλώ βρες μου λίγο στο box score του τελικού το 2012.. τον Κατσίβελη.. τον ψάχνω από χτες και δεν τον βρίσκω πουθενά..


Η εμπάθεια έχει και όρια..


Προσωπικο λαθος..Ειχα την αισθηση οτι ειχε παιξει και λιγο στο πρωτο...

Απο που καταλαβες εσυ επισης οτι επιτιθομαι σε αυτον που εγραψα?

QUOTE (LaChDaNaN @ Mar 10 2018, 03:33 ) *
Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αν πάρεις euroleague με τον Μάντζαρη να παίζει 20 λεπτά.. δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει πότε..


Επομενως η παραμονη του Μαντζαρη κρινεται στο αν παρει Ευρωλιγκα η οχι?
Conan1982
QUOTE (golitog7 @ Mar 9 2018, 21:02 ) *
Και στην τελική ρε μάγκες δεν είπα ότι ο Μάντζαρης είναι ο Τζόρνταν, απλά το ότι έπαιζε σταθερά πάνω απο 20λεπτά όλα αυτά τα χρόνια που η ομάδα είναι στην ελίτ όπως και να το κάνουμε κάτι σημαίνει. Μπορεί να κάνει πράγματα που δεν τα βλέπουμε εμείς.


Βασικά ακριβώς γι' αυτό τον έχουμε στην μπούκα, επειδή έπαιζε σταθερά πάνω από 20 λεπτά smiley.gif
RipCity
Το μόνο κακό στο γεγονός πως θα τερματίσουμε είτε 2οι είτε 3οι είναι πως στον ημιτελικό του f4 (αν πάμε) δε γίνεται να πετύχουμε την CSKA wos_sport4.gif wos_sport4.gif
lefpan
QUOTE(RipCity @ Mar 10 2018, 13:21 ) *
Το μόνο κακό στο γεγονός πως θα τερματίσουμε είτε 2οι είτε 3οι είναι πως στον ημιτελικό του f4 (αν πάμε) δε γίνεται να πετύχουμε την CSKA wos_sport4.gif wos_sport4.gif

Και 1οι να τερματίσουμε, πάλι δεν πετυχαίνουμε την ΤΣΣΚΑ, γιατί τότε αυτή θα έχει τερματίσει 2η.

Άλλο θέμα τώρα:

Αν η κατάταξη είναι: 1η ΤΣΣΚΑ, 2-3 Ολυμπιακός και Φενέρ (ή και αντιστρόφως), 4η Ρεάλ,
τότε στον ημιτελικό παίζουμε με Φενέρ, και τελικό (αν πάμε) με ΤΣΣΚΑ ή Ρεάλ.
Αν η κατάταξη είναι: 1ος Ολυμπιακός, 2η ΤΣΣΚΑ, 3η Φενέρ, 4η Ρεάλ,
τότε στον ημιτελικό παίζουμε με Ρεάλ, και τελικό (αν πάμε) με ΤΣΣΚΑ ή Φενέρ.

Αν βάλουμε σαν δεδομένα: 1) ότι μπορεί να παίξουμε με τον οποιοδήποτε από αυτούς είτε σε ημιτελικό είτε σε τελικό, 2) ότι την ΤΣΣΚΑ όπου και να τη βρούμε, τον ίδιο βαθμό δυσκολίας θα έχει, 3) ότι τη Φενέρ πιό εύκολα την κερδίζεις σε ημιτελικό παρά σε τελικό (για διάφορους λόγους), τότε η ερώτηση είναι:

Μας βολεύει πιό καλά να βγούμε 1οι, να παίξουμε ημιτελικό με την ευκολότερη Ρεάλ, και να ρισκάρουμε τελικό με τη Φενέρ που σε τελικό χάνει πιό δύσκολα,
ή μήπως μας βολεύει πιό καλά να παίξουμε ημιτελικό με τη δυσκολότερη Φενέρ (που όμως χάνει πιό εύκολα σε ημιτελικό παρά σε τελικό), και τελικό με ΤΣΣΚΑ (που και σε ημιτελικό και σε τελικό έχει τον ίδιο βαθμό δυσκολίας);

Η όλη κουβέντα γίνεται για να δούμε αν αξίζει να προσπαθήσουμε για την 1η θέση, έχοντας σαν στόχο την κούπα και όχι μια απλή συμμετοχή σε φάιναλ φορ.

Προσωπική μου άποψη είναι πως μας βολεύει καλύτερα να βγούμε 2οι, ώστε να πετύχουμε τη Φενέρ στον ημιτελικό, που πιστεύω πως θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες νίκης παρά αν τους πετύχουμε στον τελικό.
T.W.Is.M.
QUOTE(lefpan @ Mar 10 2018, 15:02 ) *
Και 1οι να τερματίσουμε, πάλι δεν πετυχαίνουμε την ΤΣΣΚΑ, γιατί τότε αυτή θα έχει τερματίσει 2η.

Άλλο θέμα τώρα:

Αν η κατάταξη είναι: 1η ΤΣΣΚΑ, 2-3 Ολυμπιακός και Φενέρ (ή και αντιστρόφως), 4η Ρεάλ,
τότε στον ημιτελικό παίζουμε με Φενέρ, και τελικό (αν πάμε) με ΤΣΣΚΑ ή Ρεάλ.
Αν η κατάταξη είναι: 1ος Ολυμπιακός, 2η ΤΣΣΚΑ, 3η Φενέρ, 4η Ρεάλ,
τότε στον ημιτελικό παίζουμε με Ρεάλ, και τελικό (αν πάμε) με ΤΣΣΚΑ ή Φενέρ.

Αν βάλουμε σαν δεδομένα: 1) ότι μπορεί να παίξουμε με τον οποιοδήποτε από αυτούς είτε σε ημιτελικό είτε σε τελικό, 2) ότι την ΤΣΣΚΑ όπου και να τη βρούμε, τον ίδιο βαθμό δυσκολίας θα έχει, 3) ότι τη Φενέρ πιό εύκολα την κερδίζεις σε ημιτελικό παρά σε τελικό (για διάφορους λόγους), τότε η ερώτηση είναι:

Μας βολεύει πιό καλά να βγούμε 1οι, να παίξουμε ημιτελικό με την ευκολότερη Ρεάλ, και να ρισκάρουμε τελικό με τη Φενέρ που σε τελικό χάνει πιό δύσκολα,
ή μήπως μας βολεύει πιό καλά να παίξουμε ημιτελικό με τη δυσκολότερη Φενέρ (που όμως χάνει πιό εύκολα σε ημιτελικό παρά σε τελικό), και τελικό με ΤΣΣΚΑ (που και σε ημιτελικό και σε τελικό έχει τον ίδιο βαθμό δυσκολίας);

Η όλη κουβέντα γίνεται για να δούμε αν αξίζει να προσπαθήσουμε για την 1η θέση, έχοντας σαν στόχο την κούπα και όχι μια απλή συμμετοχή σε φάιναλ φορ.

Προσωπική μου άποψη είναι πως μας βολεύει καλύτερα να βγούμε 2οι, ώστε να πετύχουμε τη Φενέρ στον ημιτελικό, που πιστεύω πως θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες νίκης παρά αν τους πετύχουμε στον τελικό.


Ειναι πολυ νωρις για τετοιες σκεψεις. Πρωτα πρεπει να δουμε ποια θεση θα παρουμε και ποιον θα αντιμετωπισουμε στα πλει οφ. Μετα να κερδισουμε στα πλει οφ και αν τελικα παμε στο φαιναλ φορ, να προετοιμαστουμε για οποιον ερθει εκει σαν αντιπαλος. Δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι αν οι 4 πρωτες θεσεις πανε στις ομαδες που τις εχουν, αυτες θα ειναι και οι 4 του φαιναλ φορ και γενικως οτι δε θα σπασει κανενα πλεονεκτημα εδρας.

ΥΓ1: Ποτε ως τωρα δεν εχει επαναληφθει η τετραδα του φαιναλ φορ 2 σερι χρονιες. Εχει γινει μονο με διαφορα 2 και 3 χρονων.

ΥΓ2: Οταν ο τελικος της μιας χρονιας γινεται ημιτελικος την επομενη, ο νικητης του τελικου εχει 3/3. Αρα συμφωνα με τη στιατιστικη δε θελουμε τη Φενερμπαχτσε σε πιθανο ημιτελικο.
qspock
QUOTE(Joda @ Mar 9 2018, 16:49 ) *
https://www.youtube.com/watch?v=vBdcchp8NFM


Η μητερα του ειναι Ελληνιδα.

Εχει και αδερφο που ειναι καλος και αυτος..

https://www.youtube.com/watch?v=-DBXuIDyXQE


Ηoly!!! Δεν ηξερα οτι εχει αδελφο. Αυτος αναπνεει μπασκετ!
Ταλενταρα μου φαινεται! Πολυ καλη στραυρωτη τριπλα, ριβερς, ελιγμοι. Ασσο-δυο ολκης φαινεται.

Δειτε κι εδω:
https://www.youtube.com/watch?v=2me7US5Z0Kc

Κι αυτος το γενος Μητρου ειναι?
LaChDaNaN
QUOTE (lefpan @ Mar 10 2018, 15:02 ) *
Άλλο θέμα τώρα:

Αν η κατάταξη είναι: 1η ΤΣΣΚΑ, 2-3 Ολυμπιακός και Φενέρ (ή και αντιστρόφως), 4η Ρεάλ,
τότε στον ημιτελικό παίζουμε με Φενέρ, και τελικό (αν πάμε) με ΤΣΣΚΑ ή Ρεάλ.
Αν η κατάταξη είναι: 1ος Ολυμπιακός, 2η ΤΣΣΚΑ, 3η Φενέρ, 4η Ρεάλ,
τότε στον ημιτελικό παίζουμε με Ρεάλ, και τελικό (αν πάμε) με ΤΣΣΚΑ ή Φενέρ.

Αν βάλουμε σαν δεδομένα: 1) ότι μπορεί να παίξουμε με τον οποιοδήποτε από αυτούς είτε σε ημιτελικό είτε σε τελικό, 2) ότι την ΤΣΣΚΑ όπου και να τη βρούμε, τον ίδιο βαθμό δυσκολίας θα έχει, 3) ότι τη Φενέρ πιό εύκολα την κερδίζεις σε ημιτελικό παρά σε τελικό (για διάφορους λόγους), τότε η ερώτηση είναι:

Μας βολεύει πιό καλά να βγούμε 1οι, να παίξουμε ημιτελικό με την ευκολότερη Ρεάλ, και να ρισκάρουμε τελικό με τη Φενέρ που σε τελικό χάνει πιό δύσκολα,
ή μήπως μας βολεύει πιό καλά να παίξουμε ημιτελικό με τη δυσκολότερη Φενέρ (που όμως χάνει πιό εύκολα σε ημιτελικό παρά σε τελικό), και τελικό με ΤΣΣΚΑ (που και σε ημιτελικό και σε τελικό έχει τον ίδιο βαθμό δυσκολίας);

Η όλη κουβέντα γίνεται για να δούμε αν αξίζει να προσπαθήσουμε για την 1η θέση, έχοντας σαν στόχο την κούπα και όχι μια απλή συμμετοχή σε φάιναλ φορ.

Προσωπική μου άποψη είναι πως μας βολεύει καλύτερα να βγούμε 2οι, ώστε να πετύχουμε τη Φενέρ στον ημιτελικό, που πιστεύω πως θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες νίκης παρά αν τους πετύχουμε στον τελικό.

Δεν ξέρεις πως θα είναι η Ρεάλ σε 2 μήνες που είναι το f4.. Αν έχει πιάσει ρυθμό ο Γιούλ και είναι σε φόρμα Αγιόν, Ράντολφ.. Δεν την θεωρώ ευκολότερη από Φενέρ.. Από τις 4 ομάδες (ΟΣΦΠ, Ρεάλ, ΤΣΣΚΑ, Φενέρ) οι 2 πρώτες ενδεχομένως να ανέβουν επίπεδο (ο ΟΣΦΠ μετά την επιστροφή Τίλι και την προσθήκη Μπράουν, η Ρεάλ μετά την επιστροφή των τραυματιών της) οι άλλες δύο είναι γνωστά μεγέθη και δεν πρόκειται να έχουν συνταρακτικές αλλαγές.. Επομένως μην μιλάμε για εύκολους και δύσκολους αντιπάλους.. γιατί η Ρεάλ με τόσες απουσίες και στην ουσία οι διαφορά μας είναι ότι στο ΣΕΦ κερδίσαμε στην παράταση και στην Μαδρίτη με ένα πόντο διαφορά..
Αυτό που θα πρέπει να παρακαλάμε να γίνει στο f4 είναι οι δύο ημιτελικοί να μην έχουν κάποιο απόλυτο φαβορί.. Στα 2 τελευταία f4 που έχουμε πάει, εμάς μας έχει βγει η πίστη να περάσουμε στον ημιτελικό.. και ο αντίπαλος είχε καθαρίσει και τις δύο φορές από το ημίχρονο.. Αυτό θα μετρήσει παραπάνω από το με ποιόν θα παίξεις..

QUOTE (Joda @ Mar 10 2018, 04:16 ) *
Απο που καταλαβες εσυ επισης οτι επιτιθομαι σε αυτον που εγραψα?

έχεις δίκιο, ΣΥΓΝΩΜΗ. Απλά με έχει κουράσει η όλη συζήτηση για τον Μάντζαρη.. και την πλήρωσε ο άμαχος πληθυσμός (εσύ). Αυτό που θα πρέπει να κατανοήσουμε είναι ότι τις ομάδες δεν τις κάνουν οι μονάδες την περίοδο 2009-2011 είχαμε παιχταράδες.. αυτό δεν σημαίνει ότι θα δέσουν και μεταξύ τους.. Παίχτες που προσφέρουν για τόσα χρόνια και δένουν με τους υπόλοιπους δεν τους "χαιρετάς" τόσο εύκολα..γιατί οι αντικαταστάτες μπορεί να έχουν καλύτερα νούμερα αλλά μπορεί να σου χαλάσουν τις ισορροπίες.. Καλώς η κακώς άλλο η πραγματικότητα και άλλο το μάνατζερ.. (οπού και εκεί τώρα τελευταία έχουν βάλει και χαρακτήρα στους παίχτες..)
rankin
Οπως το βλέπω ως τώρα, και με βάση το πρόγραμμα των ομάδων, θα έλεγα οτι πάμε για 3οι με αντίπαλο Ζαλγκίρις ή Κιμκι (μάλλον Κίμκι)

Ο Παναθηναϊκός, δεν ξέρω τι θέλουν οι φίλοι του, αλλά θα δυσκολευτεί να μη βγει 5ος
Εχει σαφώς καλύτερο πρόγραμμα σε σχέση με Ζαλγκίρις και Κίμκι και θα πρέπει να χάνει σκοπίμως παιχνίδια και να ρισκάρει να μπει σε ισοβαθμίες που μπορεί και να τον πετάξουν εντελώς εκτός 8αδας

Επίσης, ρισκάρω πρόβλεψη τριπλής ισοβαθμίας στις θέσεις 7-8-9 (Ζαλγκίρις - Μπασκόνια - Μακάμπι)

Ο Ολυμπιακός με 2 νικες στα τελευταία 5 παιχνίδια είναι 3ος οτι και να γίνει
Η Φενέρ αν χάσει κάτι, αυτό μάλλον θα ειναι στη Μοσχα απο τον Μπαρτζώκα.

Η ΤΣΣΚΑ για να χάσει τη πρώτη θέση πρέπει να αυτοκτονήσει


Η βαθμολογία θα ειναι κάπως έτσι στο τέλος:

1. ΤΣΣΚΑ
2. Φενερ
3. Ολυμπιακός
4. Ρεαλ
5. Παναθηναικός
6. Κιμκι
7-8-9 Ζαλγκίρις /Μακαμπι/Μπασκονια

Αν ο Ολυμπιακός θελει τη 2η θέση, θα χρειαστεί ενα 4/5 και την ελπίδα να χάσει κάτι, κάπου η Φενέρ.
Αν θέλει τη πρώτη θέση, θέλει 5/5 και νίκη της Φενερ (ή ακόμα καλύτερα, του Μπαρτζώκα) επι της ΤΣΣΚΑ
kotzito
Η Ζαλγκίρις θεωρώ ότι είναι αντίπαλος που μας ταιριάζει στα play - offs. Ακόμα κι αν φέτος είναι η ευχάριστη έκπληξη και από την 5η - 6η αγωνιστική και μετά είναι σταθερά στην οκτάδα έχοντας πετύχει και μεγάλες νίκες, ο Ολυμπιακός έχει και την εμπειρία και την ποιότητα να την αποκλείσει σε μια σειρά 5 αγώνων. Ίσως ακούγεται λίγο αισιόδοξο, αλλά σε τέτοια περίπτωση θεωρώ ότι η πιθανότερη κατάληξη είναι 3 - 0 ή 3 - 1 υπέρ μας.

Αντιθέτως η Κίμκι είναι πιο δύσκολος αντίπαλος. Ναι μεν είναι λίγο απρόβλεπτη ομάδα, αλλά είναι και πιο αθλητική από εμάς και έχει και κάποιους παίκτες που δεν ματσάρονται τόσο εύκολα. Σίγουρα θα την προτιμούσα σε σχέση με τον ΠΑΟ, αλλά πιστεύω θα ήταν δύσκολη σειρά που ίσως να πήγαινε και σε πέμπτο παιχνίδι.

Δεν νομίζω ότι θα γίνει αλλά ούτε θα ήθελα να επιλέξουμε σκόπιμα αντίπαλο. Έτσι κι αλλιώς λογικά μέχρι και την τελευταία αγωνιστική οι θέσεις από 6 και κάτω θα παίζονται, οπότε δεν ξέρεις πως θα πάει...
RipCity
Η τρίτη περίοδος του Ρέθυμνο Ολυμπιακός είναι τρομερή. Πάνω κάτω το ματς, τρίποντα, τάπες, καρφώματα, πανικός!
Crash95
Μπομπι δε Μπομπερ Μπραουν
SteveNashidis
Βαγγέλης Μ. (όχι ο πρόεδρος της ΠΑΕ) έχει στατιστικά σε σημερινό αγώνα της Α1.

17 λεπτά
3 πόντοι με :0/0 δίποντα,0/0 βολές,1/3 τρίποντα)
2 ασσιστ
4 ριμπαουντ.

Αντίστοιχα ελπιδοφόρος νεαρός που δεν έχει παρατσούκλι Εξολοθρευτής και ακούει στο ταπεινό Βασιλάκης, είχε 0 λεπτά συμμετοχής σε ένα αδιάφορο παιχνίδι της Α1. Αυτα smile.gif
reignman
Κάτι περι ιεραρχίας που είχε πει σε μια συνέντευξη τύπου ο coach... ε αυτό.
lefpan
Η ομάδα πάει φουλ για θέσεις 1 έως 3 πέντε αγωνιστικές για το τέλος!
Έχει κερδίσει όλες τις περυσινές φιναλίστ και μάλιστα Φενέρ και Ρεάλ από δύο φορές!
Και όμως...

Ακόμα συνεχίζουν να ακούγονται μπηχτές για τον προπονητή και τις επιλογές του, και μάλιστα όχι σαν κριτική με επιχειρήματα, αλλά σαν ειρωνεία.
Βέβαια, τι κριτική και με τι επιχειρήματα να κάνει κάποιος, όταν η ίδια η πραγματικότητα τα γκρεμίζει με τον αδυσώπητο ρεαλισμό της: βρισκόμαστε στη δεύτερη θέση, είτε αρέσει σε κάποιους είτε δεν αρέσει.
Άντε, λοιπόν, με το καλό να σηκώσουμε την κούπα στο Βελιγράδι, και να γκρινιάζουμε μετά για το χρόνο του Μάντζαρη και για την επιλογή του Μπόγρη.

Α, να μη το ξεχάσω: όλοι αυτοί που γκρινιάζουν και ειρωνεύονται ακόμα και τώρα, είναι οι ίδιοι που πριν δυό σεζόν έβριζαν τον Μιλουτίνοφ και τον έλεγαν κριάρι, και που είχαν βγάλει στη σύνταξη τον Σπανούλη.
Φοβερό μπασκετικό μάτι, δεν μπορώ να πω...
golitog7
QUOTE(lefpan @ Mar 12 2018, 23:25 ) *
Η ομάδα πάει φουλ για θέσεις 1 έως 3 πέντε αγωνιστικές για το τέλος!
Έχει κερδίσει όλες τις περυσινές φιναλίστ και μάλιστα Φενέρ και Ρεάλ από δύο φορές!
Και όμως...

Ακόμα συνεχίζουν να ακούγονται μπηχτές για τον προπονητή και τις επιλογές του, και μάλιστα όχι σαν κριτική με επιχειρήματα, αλλά σαν ειρωνεία.
Βέβαια, τι κριτική και με τι επιχειρήματα να κάνει κάποιος, όταν η ίδια η πραγματικότητα τα γκρεμίζει με τον αδυσώπητο ρεαλισμό της: βρισκόμαστε στη δεύτερη θέση, είτε αρέσει σε κάποιους είτε δεν αρέσει.
Άντε, λοιπόν, με το καλό να σηκώσουμε την κούπα στο Βελιγράδι, και να γκρινιάζουμε μετά για το χρόνο του Μάντζαρη και για την επιλογή του Μπόγρη.

Α, να μη το ξεχάσω: όλοι αυτοί που γκρινιάζουν και ειρωνεύονται ακόμα και τώρα, είναι οι ίδιοι που πριν δυό σεζόν έβριζαν τον Μιλουτίνοφ και τον έλεγαν κριάρι, και που είχαν βγάλει στη σύνταξη τον Σπανούλη.
Φοβερό μπασκετικό μάτι, δεν μπορώ να πω...

σιγά μην ξέρει ο Σφαιρόπουλος!! Εμείς παίζουμε κάθε Παρασκευή απόγευμα μια ωρίτσα μπασκετάκι και βλέπουμε κάθε Κυριακή βράδυ έναν αγώνα NBA. Σίγουρα ξέρουμε καλύτερα απ αυτόν.
rankin
Ανεξάρτητα απο το τι λέμε για να αστειευτούμε (?) ο Σφαιρόπουλος τον τελευταίο καιρό δείχνει την διάθεση να μην κάνει αλλαγές με το excel αλλά να μοιράζει το χρόνο του κάθε παίχτη ανάλογα με την αγωνιστική του κατάσταση και τις ανάγκες του παιχνιδιού.

Κάπως έτσι έχουμε δει τον Μάντζαρη να παίζει 10λεπτα στις κακές βραδιές του (και καλές των συμπαικτών του) κάτι που παλιότερα θα το βλέπαμε δύσκολα.

Δε ξέρω αν η πρόθεση του κόουτς ειναι να δίνει, με το στανιό, 25λεπτα στον Μάντζαρη, όσο ομως δεν κάνει πράξη τις όποιες προθέσεις του, ολα δείχνουν να κυλούν καλά.

Επίσης σημαντικό ειναι οτι με την έλευση του Μπαρμπα - Μπόμπι διαφαίνεται οτι η ομάδα αποκτά μια κάποια αγωνιστική ισορροπία.

Ο Ρομπερτς άρχισε να ανεβαίνει στο 2, που του ταιριάζει πολύ καλύτερα
Ο Μπομπι εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη στον άσσο
Ο Τομπσον βγήκε εκτός εξίσωσης, κάτι που δείχνει να κάνει καλό στον Παπαπέτρου

Ο Μαντζαρης υπολειτουργεί, αλλά δεν μας έχει κοστίσει ακόμα, ακριβώς γιατι έχουν βρεθεί άλλες λύσεις...
Ο Στρέλνιεξ επίσης μοιάζει να ψάχνει για ρόλο και ισως και φορμα. θεωρώ οτι σταδιακά θα πατήσει πάλι γκάζι, γιατί ειναι παίχτης με μεγάλη ποιότητα.


Απο εκεί και πέρα, οσον αφορά τη συζήτηση για τον Μάντζαρη (και τον κάθε Μάντζαρη) και την συνεισφορά του στην πορεία της ομάδας, θυμάστε το "Γκαλόσημο";
Το φόρο που θα έπρεπε να πληρώνουν ολοι οι έλληνες επαγγελματίες μπασκετμπολίστες και να πηγαίνει υπερ Νικου Γκάλη;

Στον Ολυμπιακό θα πρέπει να θεσπιστεί το "Σπανουλόσημο" (κυρίως) αλλά και το "Πριντεζόσημο".
Conan1982
Για τον Τολιόπουλο όσο έπαιξε φέτος έπαιξε μάλλον. Πλέον η ομάδα κοιτάει να ανεβαίνει όσο πλησιάζουμε στα πλέι οφ. Οπότε πειράματα, χρόνο σε όσους δεν υπολογίζονται κλπ θα περιοριστούν καθώς το ροτέιτον θα σφίγγει. Ο Σφαιρόπουλος μάλλον θα κοιτάξει να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση όσοι παίξουν σε πλέυ οφ και Φ4. Εξ' ου και ο χρόνος στον Μάντζαρη στην Α1.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.