Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
RipCity
Χθες είδαμε και κάποιες πολύ ωραίες και δύσκολες πάσες από Strelnieks, που δείχνει ότι οι καλοκαιρινές του επιδόσεις δεν ήταν fluke, αλλά το έχει σε πολύ καλό επίπεδο το playmaking. Τρελή αναβάθμιση σε σχέση με πέρυσι ο συγκεκριμένος που σουτάρει και καλύτερα από τον Green, δύο σε ένα δηλαδή.
basket72
QUOTE (RipCity @ Nov 24 2017, 16:10 ) *
Χθες είδαμε και κάποιες πολύ ωραίες και δύσκολες πάσες από Strelnieks, που δείχνει ότι οι καλοκαιρινές του επιδόσεις δεν ήταν fluke, αλλά το έχει σε πολύ καλό επίπεδο το playmaking. Τρελή αναβάθμιση σε σχέση με πέρυσι ο συγκεκριμένος που σουτάρει και καλύτερα από τον Green, δύο σε ένα δηλαδή.


Ωραία πράγματα μαθαίνω!!
Για τον Χόλις που γράφει παραπάνω ο φίλος ήδη έχει δείξει μέρος της αξίας και με το Μπίλη μέσα θα αρχίσει να περιμένει στημένος έξω από τη γραμμή. bball.gif
Μένει τώρα ο Καναδός γίγαντας που θα έλεγε και ο μακαρίτης ο Συρίγος, να αρχίσει να τα κολλάει στα δεκάλεπτα που θα μπαίνει!!
Για να δούμε φέτος...για να δούμε!!! rolleyes.gif
rankin
QUOTE(Manu7 @ Nov 24 2017, 13:34 ) *
ENTIT: ΆΣχετο αλλά για Ρομπέρτς πάμε για χοπ χοπ χοπ χοπ! Τι ζούμε. Ο άνθρωπος δεν περνούσε ούτε το κέντρο και σε μια νύκτα άρχισε να γαζώνει και δεν σταματάει τώρα.

Μηπως εχει κανεναν δίδυμο αδερφό και τον στέλνει να παίξει οταν αυτός βαριέται;
Δεν εξηγείται διαφορετικά.
Καποιος να βρει τον evil twin και να τον κλειδώνει στο σπίτι οταν έχουμε σημαντικό αγώνα.
akratacity
QUOTE (Manu7 @ Nov 24 2017, 13:34 ) *
ENTIT: ΆΣχετο αλλά για Ρομπέρτς πάμε για χοπ χοπ χοπ χοπ! Τι ζούμε. Ο άνθρωπος δεν περνούσε ούτε το κέντρο και σε μια νύκτα άρχισε να γαζώνει και δεν σταματάει τώρα.

το παθημα να σου γινει μαθημα για μελλοντικη χρηση.................
Manu7
QUOTE(akratacity @ Nov 24 2017, 22:27 ) *
το παθημα να σου γινει μαθημα για μελλοντικη χρηση.................

Σιγά που πρέπει να μου γίνει και πάθημα.

Αρκετά μαθηματα έχουμε πάρει με αυτή την ομάδα.

Δεν της αξίζει να έρχονται παίχτες που έχουν τέτοιες μεταπτώσεις γιατί συνήθως η κακή κατάσταση ειναι αυτη που κυριαρχεί στα δύσκολα. Ο Ρόμπερτς είναι ακομα υπό επιτήρηση.

Κούρασαν τα στοιχήματα. Αν θέλουμε το κάτι παραπάνω θα πρέπει να δίνουμε κάνα μαρούλι παραπάνω σε (200-300 χιλιάρικα) σε παίχτες που ξέρουν μπάσκετ. Πραγματικά είναι κρίμα για αυτή την ομάδα να έχει καρνάβαλους τύπου Μπόγρη και Γουίλτζερ και τα λεφτά τους να μην πηγαινουν στο κάτι παραπάνω.

Δεν έχω κάτι με τα παιδιά. Με τους ιδιοκτήτες που πονάνε την ομάδα περισσότερο από μας.
akratacity
QUOTE (Manu7 @ Nov 24 2017, 23:52 ) *
Σιγά που πρέπει να μου γίνει και πάθημα.

Αρκετά μαθηματα έχουμε πάρει με αυτή την ομάδα.

Δεν της αξίζει να έρχονται παίχτες που έχουν τέτοιες μεταπτώσεις γιατί συνήθως η κακή κατάσταση ειναι αυτη που κυριαρχεί στα δύσκολα. Ο Ρόμπερτς είναι ακομα υπό επιτήρηση.

Κούρασαν τα στοιχήματα. Αν θέλουμε το κάτι παραπάνω θα πρέπει να δίνουμε κάνα μαρούλι παραπάνω σε (200-300 χιλιάρικα) σε παίχτες που ξέρουν μπάσκετ. Πραγματικά είναι κρίμα για αυτή την ομάδα να έχει καρνάβαλους τύπου Μπόγρη και Γουίλτζερ και τα λεφτά τους να μην πηγαινουν στο κάτι παραπάνω.

Δεν έχω κάτι με τα παιδιά. Με τους ιδιοκτήτες που πονάνε την ομάδα περισσότερο από μας.

Το ποιος ειναι καρναβαλος δεν εισαι εσυ αρμοδιος να το κρινεις. Θα πρεπει να παρεις μαθημα απο την υποθεση Ρομπερτς γτ τοσο καιρο εγραφες με απολυτο υφος αρνητικα σχολια για αυτον και τωρα δειχνει ποια ειναι η πραγματικη του εικονα. Ακομα και τωρα προσπαθεις να πιαστεις απο καπου για να μην παραδεχτεις οτι αυτα που ελεγες ηταν εκτος πραγματικοτητας. Δηλαδη ο Ρομπερτς για να βγει απο την...επιτηρηση σου θα πρεπει να σηκωσει την ευρωλιγκα μονος του; Η ομαδα αυτη ειναι και αμα σου αρεσει αλλιως μπες του χρονου στη διοικηση δωσε ακομα 200-300 χιλ και παρε οποιον σου κανει κεφι.

υγ ο Μπογρης ηρθε για τριτος σεντερ και για να παιζει κυριως στην Ελλαδα, εσυ δλδ ποιον καλυτερο θα εφερνες;;;
υγ1 επισης ο Γουιλτζερ ηρθε για να αντικαταστησει για λιγους μηνες τον Τιλι σε μια θεση που ηδη εχουμε Πριντεζη-Αγραβανη, ποιον ηθελες να σου φερουν;;;
υγ2 απο τον Ρομπερτς ξαφνικα κατεληξες στον Μπογρη και τον Γουιλτζερ μαλλον σου τελειωνουν οι αφορμες για κριτικη εκτος και αν το συνεχισεις με τον Αρσενοπουλο μελλοντικα......
Manu7
Δεν βαρεθηκατε να περιμένετε στη γωνια αλλά μέλη του φόρουμ?
Ολυμπιακομετρο εχουμε? Να καθομαστε κ να λέμε όλα καλα όλα φανταστικά? Ο Ρόμπερτς είχε τα μαύρα του τα χαλια κ ηταν απόλυτα φυσιολογικό να παει στη Φενέρ κ να βαλει 20 πόντους? Εσυ δηλαδή το περιμενες?

Και φυσικά για να βγει απο την επιτήρηση μου θα πρέπει να πάρει τιτλους. Ατιτλος βγαινω και με τον Γουότερς. Εσυ που εισαι δηλαδή πιο Ολυμπιακός απο μας μιας και εμείς δεν ποναμε την ομάδα την θελεις να μείνει ατιτλη πάλι? Δεν την λυπασαι τέτοια ομαδαρα που εχει φτιαξει τέτοιο χαρακτήρα να μένει με 0/3? Το λέω σε σένα που εισαι πιο Ολυμπιακός γιατί εμείς περιμένουμε μονο να χάσει η ομάδα κ πανηγυριζουμε στα καλάθια των αντιπάλων.

Δηλαδή αλλάξαμε ολους τους ξένους που πληρωσανε τη λυπητερή για να φέρουμε κάποιους που αν μας κρατήσουν στα ιδια θα πούμε και ευχαριστω?

Για τον κόουτς που μας τα έκανε ζέπελιν με την άμυνα και βαζαμε 50 πόντους? Εκεί παλι φαντάσματα βλέπαμε? Μήπως έπρεπε να μπει η μπάλα στο καλαθι για να κερδίσουμε?

Ο γουιλτζερ αντικαθιστά τον Τιλι δηλαδή? Και τον βαζει ακόμα και με τον Κολοσσό με το ζόρι? Δηλαδή έπρεπε να παρουμε παίχτη απλα για να παρουμε? Τον δυσμοιρο τον Πρίντεζη δεν τον λυπασαι? Και τα λεφτά του Μπόγρη θα μας χαλαγε να τα έπαιρνε ο Σλουκας. Τα επομενα χρόνια θα τον απολαμβανεις στους απέναντι.

Και επειδή βλέπω τα ποστ μου τα διαβάσεις φανατικά δες κ λιγο εκεί που γράφω για υπομονή ειναι νωρίς ακόμα και ότι διορθώνεται το πραγμα. Ναι την αλλαγή του Ρόμπερτς την έβλεπα σαν ηλεκτροσόκ αν συνεχιζόταν η ιδια παρωδία. Ευτυχώς όλα πήγαν καλυτερα για όλους. Α ξέχασα εγώ στεναχωρηθηκα πολυ που κέρδιζε η ομάδα.

ΥΓ: Τελος με απαντήσεις στα ποστ που περιμένουν στη γωνία τα μέλη. Θα φα ω κ γω το φάουλ μου τώρα κ καλα να πάθω.
Hip
QUOTE (Manu7 @ Nov 25 2017, 03:00 ) *
ΥΓ: Τελος με απαντήσεις στα ποστ που περιμένουν στη γωνία τα μέλη. Θα φα ω κ γω το φάουλ μου τώρα κ καλα να πάθω.

Μην σου πω και αντιαθλητικο tongue.gif
Δεν ειναι θεμα Ολυμπιακομετρου ρε φιλαρακι μου και στο λεω εγω που δεν ειμαι καν Ολυμπιακος. Ειναι θεμα κοινης λογικης. Αμα ηταν ο Ολυμπιακος να μην μπορει να μεινει χωρις τιτλους, τι να πει και η ΤΣΣΚΑ στην Κωνσταντινουπολη; Μετρα ονοματα και συμβολαια Τεοντοσιτς, Σβεντ, Κιριλενκο,Λαβρινοβιτς,Σισκαουσκας,Κριστιτ
, Βορονσεβιτς,Γκορντον,Καουν,Κριαπα. μπορει να μου διαφευγει και κανενας. Δηλαδη αυτοι επρεπε να κανουν χαρακιρι; Παιχνιδι ειναι και παιζουν δυο. Ενας χανει, ενας κερδιζει. Δηλαδη στο ποδοσφαιρο που επαιρνε ο Ολυμπιακος τους τιτλους στην Ελλαδα χωρις αντιπαλους και με σπρωξιμο και στην Ευρωπη ηταν οπως ειναι η Μαλαγα (και πολυ ισως λεω)βγαζατε γουστα; Αντι να ειστε περηφανοι με την πολυ καλη ομαδα που εχετε στο μπασκετ τοσα χρονια και κανουν και ακομα και μη οπαδους σας να την θαυμαζουν, ψαχνετε συνεχεια αφορμη να κραζετε παιχτες και προπονητες. Και αυτο το πραγμα που ανθρωποι που δεν μπορουν να σκασουν την μπαλλα να μπορουν να χαρακτηριζουν καρναβαλους (αν θυμαμε καλα τον χαρακτηρισμο) επαγγελματιες αθλητες, ειναι να το πω ευγενικα, λιγακι ακομψο, δεν το καταλαβαινεις; Εσυ και γω εχουμε το δικαιωμα να περιμενουμε στην γωνια να κραξουμε τον καθε Μπογρη, Γουιλτζερ και Ρομπερτς σαν καρναβαλο, αλλα δεν θελουμε να μας περιμενουν αλλοι στην αλλη γωνια και να μας λενε μυρωδιαδες για την αναλυση και κριτικη που κανουμε. Εσυ αυτο δηλαδη το βλεπεις δικαιο;
ΥΓ Δεν ξερω αν εκανα και εγω φαουλ, αν εκανα να σφυριχτει. Αλλα αντιαθλητικο σιγουρα δεν ηταν, αλλα πανω στην φαση.
rankin
QUOTE(Hip @ Nov 25 2017, 04:54 ) *
και στην Ευρωπη ηταν οπως ειναι η Μαλαγα (και πολυ ισως λεω)


Και παρα πολυ λες...

Το επίπεδο του ποδοσφαιρικού Ολυμπιακού (και του ελληνικού ποδοσφαίρου συνολικά) αντιστοιχεί σε πολωνική ομάδα του eurocup/fiba ch.league
Manu7
Μετα τις προσωπικές επιθεσεις τώρα και ψευδή. Για ψάξε αν λέω το Ρόμπερτς καρνάβαλο.

Και ναι Γουιλτζερ Μπογρης ειναι κριμα να παιζουν για αυτην την ομαδαρα. Και ναι εγώ τους θεωρώ καρναβαλους για τη συγκεκριμένη ομάδα. Ίσα ίσα εσυ που αποθεωνεις θα έπρεπε να υποστηριζεις οτι δεν κολλάνε. Αλλα κόλλας σε χαρακτηρισμούς για να μου κανεις μαθήματα μπασκετ. Κάνουμε την τρίχα τριχιά. Α φυσικά με τα παιδιά δεν έχω τπτ. Κάποιοι τους έφεραν.

Ας αφήσουμε τα περί σύγκρισης με ποδοσφαιρο. Δικά σας αυθαίρετα συμπεράσματα. Ουτε ξέρεις ποσο γραμμενο το εχω. Το να στεναχωριομαστε αν μείνει ατιτλη η ομάδα μπασκετ ειναι προφανές. Έτσι θα έπρεπε φιλε.. Δεν την αξίζει να μείνει ατιτλη. Θα πρεπει να ανταμειβονται οι κόποι κάποιων. Γι'αυτο κάθε χρόνο θα πρέπει να ερχεται κατι πιο ποιοτικό για να βοηθήσει.

Αυτά πριν το φάουλ. Πιανομαστε απο χαρακτηρισμούς για να κραξουμε κάποιους αλλά απο ουσία μάλλον τα ιδια εννοούμε.
lefpan
QUOTE (Manu7 @ Nov 24 2017, 23:52 ) *
Πραγματικά είναι κρίμα για αυτή την ομάδα να έχει καρνάβαλους τύπου Μπόγρη και Γουίλτζερ και τα λεφτά τους να μην πηγαινουν στο κάτι παραπάνω.

Άκυρο το σχόλιό σου και άκομψο, όπως σωστά σου παρατήρησε ο φίλος παραπάνω.
Για το θέμα του Μπόγρη: Εγώ πιστεύω ότι για τη δουλειά που τον θέλουμε (κυρίως Ελλάδα για περιορισμένο χρόνο, και στην ευρωλίγκα κάτω από 3 λεπτά) ΠΟΛΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΟΓΡΗΣ. Στο κάτω-κάτω πέρυσι ήταν ο κορυφαίος σέντερ του Τσάμπιονς Λιγκ, και ειλικρινά απορώ πώς δέχτηκε να έλθει με αυτούς τους όρους. Καλύτερο δεν θα βρίσκαμε σε καμία περίπτωση.
pan24
Προς αποκατασταση της αληθειας αν και δεν ξερω τους υπολοιπους σεντερ του τσ.λ ψηλος με 8,6 ποντους 3,7 ριμπαουντ και 0,3 μπλοκ σε 20' δεν μπορει να ηταν ο κορυφαιος της διοργανωσης
http://www.championsleague.basketball/16-17/Georgios-BOGRIS1

Το αν ειναι καταλληλοι η οχι ο μπογρης και ο γουιλτζερ δεν θα το δεις τωρα
Θα το δεις αν χτυπα ξυλο μεινουν 2-3 εβδομαδες εκτος ο πριντεζης η ο μακλιν η ο μιλουτινοφ

Ο μπογρης αν και χωρις αρκετη ποιοτητα μαλλον ηταν σωστη επιλογη γιατι δεν εχει νοημα να χαλας θεση ξενου για το 3ο 5αρι οπως γινοταν τωρα

Στην αποκτηση γουιλτζερ δεν υπαρχει κανενα νοημα
Υποτιθεται θελατε καποιον για οσο διαστημα μεινει εκτος ο τιλι(λογικα επιστροφη μεσα φλεβαρη με τελη μαρτη)
Ο γουιλτζερ σωματικα και απο θεμα αντιληψης του παιχνιδιου βρισκεται στο επιπεδο του μητογλου

Αν ειναι να παρεις αντικαταστατη δινεις χρηματα να παρεις καποιον που να μπορει να προσφερει αμεσα αλλιως μενεις με αυτους που εχεις
Ο γουιλτζερ δεν ειναι καλυτερος του αγραβανη και ακομα και αν δεχτουμε οτι φταει το οτι δεν ξερει το ευρωπαικο μπασκετ μεχρι να το μαθει θα εχει επιστρεψει ο τιλι
Hip
QUOTE (pan24 @ Nov 25 2017, 11:14 ) *
Προς αποκατασταση της αληθειας αν και δεν ξερω τους

Ο γουιλτζερ σωματικα και απο θεμα αντιληψης του παιχνιδιου βρισκεται στο επιπεδο του μητογλου

Ηταν ο Μητογλου πρωτος σκορερ και δευτερος ριμπαουντερ της φιναλιστ του σαουθ κονφερενς το NCAA; Δεν νομιζω. Να θυμησω και αριθμους; 20,4 pts 6.3 Reb 1.5 Ast . Για τον ρολο του στο Ολυμπιακο συμφωνω. Ειναι το μπακ απ του μπακ απ του Τιλι. Τι θα προσφερει; Στην χειροτερη τα ιδια που θα προσφερει ο Μπογρης και ο Τολιοπουλος με λιγα λεφτα και ελαχιστες απαιτησεις σε χρονο. Αλλα αυτες οι ευκολες συγκρισεις πια....Για τον Μητογλου τα λεγαμε το καλοκαιρι που καποιοι τον ηθελαν στην εθνικη, επαιξε χθες. Μην σου πω πως ο Γουιλτζερ στην χθεσινη εθνικη θα ηταν ο καλυτερος μετα τον Μπουρουσαγκα.
lefpan
QUOTE (pan24 @ Nov 25 2017, 11:14 ) *
Προς αποκατασταση της αληθειας αν και δεν ξερω τους υπολοιπους σεντερ του τσ.λ ψηλος με 8,6 ποντους 3,7 ριμπαουντ και 0,3 μπλοκ σε 20' δεν μπορει να ηταν ο κορυφαιος της διοργανωσης.

Φίλε, συγγνώμη, αλλά σαν να με προσβάλλεις λιγάκι, όταν μιλάς για αποκατάσταση της αλήθειας, λες κι εγώ λέω ψέματα.
Για του λόγου το αληθές:
http://www.novasports.gr/basket/europi/cha...s-sto-tsou-lou/
http://www.sport24.gr/Basket/champions-lea...hs.4648698.html
RipCity
Καλα με το αν δε γινεται δουλεια. Δηλαδη αν μεινει εκτος ο Καλαθης ο Λεκαβιτσιους δεν ειναι ακαταλληλος; Η αν μεινει εκτος ο Ντε Κολο δεν ειναι ακαταλληλος ο Westermann? Κτλ κτλ. Το αρχικο πλανο του Ολυμπιακου ηταν με Τιλι αλλωστε. Ενω για τον Μπογρη οκ δεν μπορει να βαζεις στο μυαλο σεναριο που ο τριτος σου σεντερ πρεπει να ναι κανας παικταρας. Κι οντως βγηκε κορυφαιος σεντερ του Τσαμπιονς Λιγκ.
D-Wade
Πφφφφφφφ πάλι συζήτηση για Μπόγρη ρε παίδες?

Πρώτα πρώτα είναι σχετικό το κορυφαίος/καλύτερος. Στην καλύτερη 5δα του champions league βγήκε. Φαντάζομαι αγωνιστικά κάποιοι/αρκετοί θα ήταν καλύτεροι από το Γιώργο αλλά οκ αφού κατέκτησε την κούπα βγήκε στην καλύτερη 5δα.

Ο Μπόγρης είναι η καλύτερη κίνηση που μπορούσαν να κάνουν για παίκτη που ο σχεδιασμός έλεγε ότι θα ήταν εκτός 12δας.(Έληνας , δεν επηρεάζει τις ισορροπίες κτλ).

Η μόνη ένσταση για τη μεταγραφή Μπόγρη είναι η εξής.
''Ρε Σφαιρό/Αφοί μη δίνεται 250k για παίκτη που θα παίζει ελάχιστα. Πάρτε έναν πιτσιρικά με 50k και τα υπόλοιπα 200k να πάνε στην ενίσχυση των 12δατων.''

Ok προτίμησαν να πάνε με λίγο περισσότερη ''ποσότητα'' παρά με την ποιότητα.
akratacity
QUOTE (Manu7 @ Nov 25 2017, 03:00 ) *
Δεν βαρεθηκατε να περιμένετε στη γωνια αλλά μέλη του φόρουμ?
Ολυμπιακομετρο εχουμε? Να καθομαστε κ να λέμε όλα καλα όλα φανταστικά? Ο Ρόμπερτς είχε τα μαύρα του τα χαλια κ ηταν απόλυτα φυσιολογικό να παει στη Φενέρ κ να βαλει 20 πόντους? Εσυ δηλαδή το περιμενες?

Και φυσικά για να βγει απο την επιτήρηση μου θα πρέπει να πάρει τιτλους. Ατιτλος βγαινω και με τον Γουότερς. Εσυ που εισαι δηλαδή πιο Ολυμπιακός απο μας μιας και εμείς δεν ποναμε την ομάδα την θελεις να μείνει ατιτλη πάλι? Δεν την λυπασαι τέτοια ομαδαρα που εχει φτιαξει τέτοιο χαρακτήρα να μένει με 0/3? Το λέω σε σένα που εισαι πιο Ολυμπιακός γιατί εμείς περιμένουμε μονο να χάσει η ομάδα κ πανηγυριζουμε στα καλάθια των αντιπάλων.

Δηλαδή αλλάξαμε ολους τους ξένους που πληρωσανε τη λυπητερή για να φέρουμε κάποιους που αν μας κρατήσουν στα ιδια θα πούμε και ευχαριστω?

Για τον κόουτς που μας τα έκανε ζέπελιν με την άμυνα και βαζαμε 50 πόντους? Εκεί παλι φαντάσματα βλέπαμε? Μήπως έπρεπε να μπει η μπάλα στο καλαθι για να κερδίσουμε?

Ο γουιλτζερ αντικαθιστά τον Τιλι δηλαδή? Και τον βαζει ακόμα και με τον Κολοσσό με το ζόρι? Δηλαδή έπρεπε να παρουμε παίχτη απλα για να παρουμε? Τον δυσμοιρο τον Πρίντεζη δεν τον λυπασαι? Και τα λεφτά του Μπόγρη θα μας χαλαγε να τα έπαιρνε ο Σλουκας. Τα επομενα χρόνια θα τον απολαμβανεις στους απέναντι.

Και επειδή βλέπω τα ποστ μου τα διαβάσεις φανατικά δες κ λιγο εκεί που γράφω για υπομονή ειναι νωρίς ακόμα και ότι διορθώνεται το πραγμα. Ναι την αλλαγή του Ρόμπερτς την έβλεπα σαν ηλεκτροσόκ αν συνεχιζόταν η ιδια παρωδία. Ευτυχώς όλα πήγαν καλυτερα για όλους. Α ξέχασα εγώ στεναχωρηθηκα πολυ που κέρδιζε η ομάδα.

ΥΓ: Τελος με απαντήσεις στα ποστ που περιμένουν στη γωνία τα μέλη. Θα φα ω κ γω το φάουλ μου τώρα κ καλα να πάθω.

Εγώ στενοχωριεμαι πιο πολύ να βλέπω ότι αυτη η ομάδα έχει φιλάθλους σαν εσένα που περιμένουν στη γωνία για να κράξουν με την πρώτη στραβη, παρά με το να μείνουμε μια χρονιά χωρίς τίτλο. Και επίσης προτιμώ να είμαι στην Ευρωλίγκα αυτός που πρέπει και μετά ας χάσω το πρωτάθλημα από την κούραση. Εμενα με ευχαριστεί που είμαι τόσα χρόνια μέσα στους κορυφαίους της Ευρωλίγκας και ας παίζω και με παιχτες-καρναβαλους και ας χάνω και από τον Παναθηναϊκό και ας είναι αμπαλος ο Σφαιροπουλος και ας είναι τσιγγουνηδες οι Αγγελόπουλοι. Αυτή είναι η διαφορά μας.

Υγ οι ατάκες για ολυμπιακομετρα είναι αστείες και δεν το παίζω πιο Ολυμπιακός από κανέναν εδώ μεσα
Zoys
QUOTE(pan24 @ Nov 25 2017, 11:14 ) *
Ο μπογρης αν και χωρις αρκετη ποιοτητα μαλλον ηταν σωστη επιλογη γιατι δεν εχει νοημα να χαλας θεση ξενου για το 3ο 5αρι οπως γινοταν τωρα

Στην αποκτηση γουιλτζερ δεν υπαρχει κανενα νοημα

Ακριβώς. Η απόκτηση του Wiltjer είναι αυτή που δεν βγάζει νόημα και δεν είναι ικανή τουλάχιστον αυτή τη στιγμή να λύσει το πραγματικό πρόβλημα της ομάδας που δεν είναι φυσικά ο Μπόγρης, αλλά η απουσία του Tillie που είναι κομβική και επιθετικά κια αμυντικά.

Ο Μπόγρης δεν αποκτήθηκε για να παίζει "τρίτο σέντερ" όπως για παράδειγμα έπαιζε τα προηγούμενα χρόνια ο Milutinov που ήταν prospect. Αποκτήθηκε γιατί δεν θα είχε πρόβλημα να είναι ένας παίκτης που θα βοηθάει στις προπονήσεις, στα ευκολάκια της Α1 και θα αγωνίζεται ελάχιστα έως και καθόλου στην Ευρωλίγκα. Αν δεν είχαμε την ατυχία με τον Tillie πιστεύει κανείς ότι ο Αγραβάνης θα έβρισκε χρόνο στο 4 για πάνω από 5 λεπτά στην Ευρωλίγκα; Αυτό σημαίνει ότι αναγκαστικά για να μην τον θάψεις - από τη στιγμή που υποτίθεται τον πιστεύεις με το 2+1 που τον υπέγραψες το καλοκαίρι - θα του δίνεις χρόνο και σαν πέμπτο ψηλό, ακόμα και στο 5 σε κάποια σχήματα. Επίσης, ο Tillie που μπορεί αποδεδειγμένα να παίξει (αμυντικά κυρίως) στο 5 θα μπορούσε να καλύψει τη θέση σε πολλά ματς.



pan24
QUOTE (lefpan @ Nov 25 2017, 13:34 ) *
Φίλε, συγγνώμη, αλλά σαν να με προσβάλλεις λιγάκι, όταν μιλάς για αποκατάσταση της αλήθειας, λες κι εγώ λέω ψέματα.
Για του λόγου το αληθές:
http://www.novasports.gr/basket/europi/cha...s-sto-tsou-lou/
http://www.sport24.gr/Basket/champions-lea...hs.4648698.html

Δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω αλλα το να πεις οτι ο μπογρης ηταν ο καλυτερος σεντερ του τσαμπιονς λιγκ περσι ειναι παραποιηση της αληθειας
Το οτι βγηκε στην καλυτερη 5αδα δεν λεει σχεδον τιποτα.Η ομαδα του πηρε κουπα οποτε επρεπε να μπουν και καποιοι δικοι της
Εκτος αν θεωρεις οτι ηταν ο καλυτερος σεντερ στην διοργανωση που εκτος των αλλων παικτων(που δεν ξερω γιατι δεν παρακολουθουσα τσ.λ) επαιζαν ο στιματς(13,3π 9,5ρ) και ο βιντμαρ(10,8π 5,6ρ)

QUOTE (D-Wade @ Nov 25 2017, 13:52 ) *
Πφφφφφφφ πάλι συζήτηση για Μπόγρη ρε παίδες?

Πρώτα πρώτα είναι σχετικό το κορυφαίος/καλύτερος. Στην καλύτερη 5δα του champions league βγήκε. Φαντάζομαι αγωνιστικά κάποιοι/αρκετοί θα ήταν καλύτεροι από το Γιώργο αλλά οκ αφού κατέκτησε την κούπα βγήκε στην καλύτερη 5δα.

Ο Μπόγρης είναι η καλύτερη κίνηση που μπορούσαν να κάνουν για παίκτη που ο σχεδιασμός έλεγε ότι θα ήταν εκτός 12δας.(Έληνας , δεν επηρεάζει τις ισορροπίες κτλ).

Η μόνη ένσταση για τη μεταγραφή Μπόγρη είναι η εξής.
''Ρε Σφαιρό/Αφοί μη δίνεται 250k για παίκτη που θα παίζει ελάχιστα. Πάρτε έναν πιτσιρικά με 50k και τα υπόλοιπα 200k να πάνε στην ενίσχυση των 12δατων.''

Ok προτίμησαν να πάνε με λίγο περισσότερη ''ποσότητα'' παρά με την ποιότητα.

Αυτο
Οχι οτι εχει καμια σημασια τωρα,κουβεντα να γινεται
benchwarmer
Ξεκάθαρα και η κίνηση Γουίλτζερ είναι θέμα ποσότητας ρε παιδιά. Ναι, μάλλον θα είναι πίσω στο ροτέισιον και από τον Αγραβάνη, αλλά ο βασικός σκοπός είναι απλά να υπάρχουν παίχτες στο ρόστερ ώστε να μην παίζει 25 λεπτά ο Πρίντεζης με τα Τρίκαλα και τον Κολοσσό. Αν δε είμαστε πλήρεις, να μην παίζει και καθόλου.
Επίσης δεν έχει σχέση με επιλογές τύπου Γουότερς, γιατί πολύ απλά δεν αποκτήθηκε για να βγάλει τη χρονιά (αν ισχύει ότι ο Τιλί γυρίζει γύρω στον Φεβρουάριο, άντε Μάρτιο). Επίσης είναι η θέση ξένου (ο Τιλί δηλαδή) που δεν περιμέναμε καν να κάνει κάποια διαφορά, αλλά ήταν και ο ίδιος περισσότερο ποσοτική προσθήκη. Και με τον Τιλί μέσα δηλαδή, θα υπήρχαν αρκετά ματς που ο ίδιος ο Τιλί δεν θα έπαιζε πάνω από 10 λεπτά.
akratacity
QUOTE (pan24 @ Nov 25 2017, 14:05 ) *
Δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλω αλλα το να πεις οτι ο μπογρης ηταν ο καλυτερος σεντερ του τσαμπιονς λιγκ περσι ειναι παραποιηση της αληθειας
Το οτι βγηκε στην καλυτερη 5αδα δεν λεει σχεδον τιποτα.Η ομαδα του πηρε κουπα οποτε επρεπε να μπουν και καποιοι δικοι της
Εκτος αν θεωρεις οτι ηταν ο καλυτερος σεντερ στην διοργανωση που εκτος των αλλων παικτων(που δεν ξερω γιατι δεν παρακολουθουσα τσ.λ) επαιζαν ο στιματς(13,3π 9,5ρ) και ο βιντμαρ(10,8π 5,6ρ)

Για να ειμαστε δικαιοι και εσυ παραποιεις την αληθεια. Αρχικα τυπικα ο Μπογρης ειναι ο κορυφαιος του ΤΣ.Λ. οποτε ο αλλος φιλος δεν ειπε καποιο ψεμα. Ουσιαστικα ισως και να υπηρχαν και καλυτεροι σεντερ ομως ο Μπογρης ηταν βασικο γραναζι στην ομαδα που κατεκτησε το τουρνουα. Ειχε απολυτα ενεργο συμμετοχη και ηταν απο τους πιο κομβικους παιχτες. Ετσι οπως το γραφεις εσυ οτι μπηκε στην κορυφαια πενταδα επειδη επαιζε στην πρωταθλητρια δινεις την αισθηση οτι επαιζε σε μια ομαδαρα με συμπληρωματικο ρολο και οι υπολοιποι συμπαιχτες του τον εκαναν μαγκα και ο ιδιος δεν το αξιζε. Εγω τουλαχιστον αυτο εκλαμβανω απο το ποστ σου. Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Θεωρεις ας πουμε οτι ο Ογκαστ στην Τενεριφη θα ειχε αντιστοιχες επιδοσεις με τον Μπογρη που ειχε χρονια εμπειριας στην ισπανικη λιγκα;

QUOTE (benchwarmer @ Nov 25 2017, 14:20 ) *
Ξεκάθαρα και η κίνηση Γουίλτζερ είναι θέμα ποσότητας ρε παιδιά. Ναι, μάλλον θα είναι πίσω στο ροτέισιον και από τον Αγραβάνη, αλλά ο βασικός σκοπός είναι απλά να υπάρχουν παίχτες στο ρόστερ ώστε να μην παίζει 25 λεπτά ο Πρίντεζης με τα Τρίκαλα και τον Κολοσσό. Αν δε είμαστε πλήρεις, να μην παίζει και καθόλου.
Επίσης δεν έχει σχέση με επιλογές τύπου Γουότερς, γιατί πολύ απλά δεν αποκτήθηκε για να βγάλει τη χρονιά (αν ισχύει ότι ο Τιλί γυρίζει γύρω στον Φεβρουάριο, άντε Μάρτιο). Επίσης είναι η θέση ξένου (ο Τιλί δηλαδή) που δεν περιμέναμε καν να κάνει κάποια διαφορά, αλλά ήταν και ο ίδιος περισσότερο ποσοτική προσθήκη. Και με τον Τιλί μέσα δηλαδή, θα υπήρχαν αρκετά ματς που ο ίδιος ο Τιλί δεν θα έπαιζε πάνω από 10 λεπτά.

Συμφωνω απολυτα. Ο Τιλι ηταν ο μονος ξενος που δεν ηρθε για να δωσει ποιοτικα επιθετικα χαρακτηριστικα αλλα για να δωσει επιπλεον σκληραδα. Θεωρω οτι ο Γουιλτζερ ειναι μια κινηση καθαρα για να υπαρχει ενα ακομα κορμι για την προπονηση αλλα και για να δωσει καποια δεκαλεπτα στο ελληνικο πρωταθλημα. Δεν πιστευω να περιμενε κανεις να παρουμε τον...Οκαρο Γουαιτ (πχ) τετοια εποχη. Σε τετοια λυση θα πηγαιναμε ηταν δεδομενο και λογω μπατζετ αλλα και λογω της επιστροφης Τιλι. Πραγματικα δεν βλεπω κανενα λογο γκρινιας.
Quincy
Παιδιά οι center του CL δεν έχουν σχέση με τον Ολυμπιακό. offtopic.gif
Manu7
QUOTE(D-Wade @ Nov 25 2017, 13:52 ) *
Πφφφφφφφ πάλι συζήτηση για Μπόγρη ρε παίδες?

Πρώτα πρώτα είναι σχετικό το κορυφαίος/καλύτερος. Στην καλύτερη 5δα του champions league βγήκε. Φαντάζομαι αγωνιστικά κάποιοι/αρκετοί θα ήταν καλύτεροι από το Γιώργο αλλά οκ αφού κατέκτησε την κούπα βγήκε στην καλύτερη 5δα.

Ο Μπόγρης είναι η καλύτερη κίνηση που μπορούσαν να κάνουν για παίκτη που ο σχεδιασμός έλεγε ότι θα ήταν εκτός 12δας.(Έληνας , δεν επηρεάζει τις ισορροπίες κτλ).

Η μόνη ένσταση για τη μεταγραφή Μπόγρη είναι η εξής.
''Ρε Σφαιρό/Αφοί μη δίνεται 250k για παίκτη που θα παίζει ελάχιστα. Πάρτε έναν πιτσιρικά με 50k και τα υπόλοιπα 200k να πάνε στην ενίσχυση των 12δατων.''

Ok προτίμησαν να πάνε με λίγο περισσότερη ''ποσότητα'' παρά με την ποιότητα.

E ναι δεν βλεπω να γινεται κατανοητο. Αντιθετως βγηκαν τα ολυμπιακομετρα. Θιξαμε τους Μπογρηδες και τους Γουτερς του κοσμου.
akratacity
QUOTE (Manu7 @ Nov 25 2017, 14:38 ) *
E ναι δεν βλεπω να γινεται κατανοητο. Αντιθετως βγηκαν τα ολυμπιακομετρα. Θιξαμε τους Μπογρηδες και τους Γουτερς του κοσμου.

Εσυ επανεφερες τη συζητηση για Μπογρηδες κτλ αρα και για σενα χτυπαει η καμπανα απο το σχολιο του προηγουμενου φιλου. Ποσο πιο ξεκαθαρα να γραψει οτι δεν χρειαζεται να ασχολουμαστε αλλον με τον 13ο παιχτη της ομαδας;
Επειδη ομως δεν θα το καταλαβεις ουτε τωρα κατσε και κανε αναλυσεις ποιον παιχταρα επρεπε να φερουν αντι του καρναβαλου...
lefpan
QUOTE (D-Wade @ Nov 25 2017, 13:52 ) *
Πφφφφφφφ πάλι συζήτηση για Μπόγρη ρε παίδες?

Αν το σκεφτείς καλύτερα, θα δεις ότι η κουβέντα για Μπόγρη, για Γουίλτζερ, και μέχρι πρότινος για Ρόμπερτς και Μακλίν, αλλά και παλιότερα για Μιλουτίνοφ, δεν χτυπάει αυτούς τους ίδιους τους παίκτες.
Αληθινός στόχος ήταν, είναι και θα είναι (εδώ είμαστε και θα το δεις) ο Σφαιρόπουλος και κατ' επέκταση οι επιλογές του.
Μέχρι πριν 10-15 μέρες αυτό γινόταν περισσότερο ευθέως. Το "παραιτήσου" πήγαινε σύννεφο.
Τώρα, μετά από κάποια καλά αποτελέσματα και την άνοδο Ρόμπερτς και Μακλίν, θα ήταν χοντρό αν έκραζαν ευθέως τον Σφαιρόπουλο. Επομένως, τον κράζουνε πλαγίως (μέσω Μπόγρη και Γουίλτζερ).
Αν, βέβαια, σηκώσουμε την κούπα, το βιολί αυτό θα σταματήσει για φέτος, για να συνεχιστεί του χρόνου μετά το πρώτο άσχημο αποτέλεσμα.
Και, όχι βέβαια ότι έχουνε κάτι προσωπικό με τον Σφαιρόπουλο. Τα ίδια έκαναν και με τον Μπαρτζώκα, τα ίδια θα κάνουν και με τον Ιησού Χριστό, αν μας έλθει σαν κόουτς.
Είναι η "αρρώστεια" μιας μερίδας φιλάθλων μας, πρέπει να το αποδεχτούμε...
Manu7
Μην φοβάστε. Δεν θα ξαναποσταρω κατι αρνητικό. Ουτε κριτική ούτε τίποτα. Δεν έχω τέτοια θέματα. Η όλη φάση ξεκίνησε απο προσωπική επίθεση κ ενώ είχα γράψει θετικά σχόλια. Αν εσεις δεν ξερετε τι σημαίνει αυτοκριτική σε ενα τμήμα οκ. Δεν θα σας ξανασπασω τα νεύρα. Ας το κλείσω μια κ καλη κ ας τα λέτε μεταξύ σας. Ουτε σε ήττα ουτε σε νίκη θα ενοχλησω.
rankin
Δε θελω να παρω το μερος κανενώς, αλλά η άσκηση κριτικής συναδει με το πνεύμα του forum.
Καθε μέλος εχει δικαίωμα να ασκει την κριτική του με επιχειρήματα, όπως και όσοι διαφωνούν μαζί του εχουν δικαιωμα να εκφέρουν τα δικά τους επιχειρήματα.
Ως προς τι η κόντρα λοιπόν;
Για αυτο υπαρχει το forum, για να εκφράζονται όλες οι απόψεις, να τις συζητάμε και αν κάνουμε και κανα λάθος, να κάνουμε και κωλοτούμπα..
T.W.Is.M.
Ο φετινος Μπογρης εχει εναν παρομοιο ρολο με αυτον που ειχε καποτε στον Ολυμπιακο ο Λημνιατης και ο Καμπουρης στα τελειωματα της καριερας του. Του παιχτη που θα ξεκουρασει στα ευκολα τους βασικους και θα μπει να παιξει στα πιο δυσκολα μονο αν υπαρξει τραυματισμος. Ο δε Γουιλτζερ ηρθε ως αντικαταστατης ενος παιχτη που τραυματιστηκε και αναμενεται να επιστρεψει μεχρι το τελος της σεζον. Καποτε λοιπον που ειχε τυχει ενας αντιστοιχα σοβαρος τραυματισμος ως προς το χρονο αποθεραπειας και ειχε μεινει εκτος για μηνες ο Ταρλατς, τη θεση του στο rotation, οχι με τον ιδιο χρονο βεβαια, ειχε παρει ο Καμπουρης(που ανεφερα και πριν). Τωρα την απουσια του Τιλι, ενος λιγοτερο σημαντικου παιχτη απο τον Ταρλατς του 1994 την καλυπτουν ο Αγραβανης(με αυξηση χρονου), ο Γουιλτζερ και ενδεχομενως ο Μπογρης.
Και στις 2 περιπτωσεις βλεπω ενα ελαφρυ πλεονεκτημα στη φετινη ομαδα, εστω κι αν δεν μπορει να κανει τη διαφορα αυτο.
Athanasios_Olympiacos
Κριτική δεν είπε κανείς να μη γίνεται. Αλλά εδώ στις ήττες ειδικά το πράγμα ξεφεύγει από κάποιους. Μεμψιμοιρία, αγανάκτηση, καταστροφή και άλλα πολλά αισθάνομαι όταν διαβάζω το thread.
Επιπροσθέτως υπάρχει έντονη η τάση να τα βάζουμε με τον άσχετο το Σφαιροπουλο και τους Φράγκοφονιαδες τους Αγγελόπουλους.

Αυτή είναι η αίσθηση μου δυστυχώς. Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι.

Αν κάνω λάθος απολογούμαι...
airg
QUOTE(Athanasios_Olympiacos @ Nov 26 2017, 01:29 ) *
Κριτική δεν είπε κανείς να μη γίνεται. Αλλά εδώ στις ήττες ειδικά το πράγμα ξεφεύγει από κάποιους. Μεμψιμοιρία, αγανάκτηση, καταστροφή και άλλα πολλά αισθάνομαι όταν διαβάζω το thread.
Επιπροσθέτως υπάρχει έντονη η τάση να τα βάζουμε με τον άσχετο το Σφαιροπουλο και τους Φράγκοφονιαδες τους Αγγελόπουλους.

Αυτή είναι η αίσθηση μου δυστυχώς. Με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι.

Να συμφωνησω απολυτα, οτι καποιες φορες η κατασταση αγγίζει τα ορια της αηδιας.
Ψαχνουν καποιοι να γκρινιαξουν, με οτι και να γινει.
Ακομα και την Ευρωλιγκα να παρουμε, θα γραψουν οτι ηταν αξυριστος ο φροντιστης.
Το χειρότερο ειναι οτι αντι να πουν ειπα κατι αστοχο, προσπαθουν να το υποστηριξουν με καθε τροπο.
Η ελλειψη ευγενειας να το πω κομψα, φαινεται απο χαρακτηρισμους σε προσωπα που χαρακτηριζονται σαν συμπεριφορα ως bulling.
Αυτους δεν μπορω να τους αποδεχτω σαν συνομιλητες, μονο και μονο επειδη υποστηριζουμε την ιδια ομαδα.
Δεν ειναι Ολυμπιακομετρο, ειναι ανθρωπομετρο ευγενικομετρο αξιοπρεπομετρο και αλλα πολλα.
jazz thrilos
QUOTE (airg @ Nov 26 2017, 11:16 ) *
Να συμφωνησω απολυτα, οτι καποιες φορες η κατασταση αγγίζει τα ορια της αηδιας.
Ψαχνουν καποιοι να γκρινιαξουν, με οτι και να γινει.
Ακομα και την Ευρωλιγκα να παρουμε, θα γραψουν οτι ηταν αξυριστος ο φροντιστης.
Το χειρότερο ειναι οτι αντι να πουν ειπα κατι αστοχο, προσπαθουν να το υποστηριξουν με καθε τροπο.
Η ελλειψη ευγενειας να το πω κομψα, φαινεται απο χαρακτηρισμους σε προσωπα που χαρακτηριζονται σαν συμπεριφορα ως bulling.
Αυτους δεν μπορω να τους αποδεχτω σαν συνομιλητες, μονο και μονο επειδη υποστηριζουμε την ιδια ομαδα.
Δεν ειναι Ολυμπιακομετρο, ειναι ανθρωπομετρο ευγενικομετρο αξιοπρεπομετρο και αλλα πολλα.

Καλά, και να γράφεις οτι οι απόψεις που δεν συμφωνουν με το δικό σου σκεπτικο ή την ιδιοσυγκρασια σου δημιουργουν καταστάσεις στα ορια της "αηδίας", δεν το λες και αποπειρα ευγενικής συζήτησης.

Τεσπα, δεν εχω καταλάβει τι είναι αυτό το καινούργιο οτι πρεπει κάποιος να βγαίνει να ζητά συγγνωμη εγγράφως ή δεν ξερω τι άλλο για μια εκτιμηση ή άποψη που δεν επιβεβαιώθηκε. Περίεργα πράγματα....Και τελικά γιατί δεν αγνοούμε απλά όποιες αποψεις δεν θεωρούμε ορθές ή πολυ καταρτισμένες; Ας απαντα και ας ανοιγει συζήτηση ο καθένας με οποιον θεωρεί οτι υπάρχει τόπος συννενόησης.

Let's stay calm and enjoy peace.gif
akratacity
QUOTE (jazz thrilos @ Nov 26 2017, 20:24 ) *
Καλά, και να γράφεις οτι οι απόψεις που δεν συμφωνουν με το δικό σου σκεπτικο ή την ιδιοσυγκρασια σου δημιουργουν καταστάσεις στα ορια της "αηδίας", δεν το λες και αποπειρα ευγενικής συζήτησης.

Τεσπα, δεν εχω καταλάβει τι είναι αυτό το καινούργιο οτι πρεπει κάποιος να βγαίνει να ζητά συγγνωμη εγγράφως ή δεν ξερω τι άλλο για μια εκτιμηση ή άποψη που δεν επιβεβαιώθηκε. Περίεργα πράγματα....Και τελικά γιατί δεν αγνοούμε απλά όποιες αποψεις δεν θεωρούμε ορθές ή πολυ καταρτισμένες; Ας απαντα και ας ανοιγει συζήτηση ο καθένας με οποιον θεωρεί οτι υπάρχει τόπος συννενόησης.

Let's stay calm and enjoy peace.gif

Δεν ειπε κανεις να βγει να ζητησει συγνωμη ο οποισδηποτε. Η συζητηση ξεκινησε ξεκαθαρα απο καποιους τραγικους χαρακτηρισμους συγκεκριμενων παιχτων μας. Ο καθενας εχει δικαιωμα να κρινει την ομαδα και οσο αυστηρα θελει αλλα εγω προσωπικα δεν δεχομαι το χαρακτηρισμο "καρναβαλος" για κανεναν παιχτη μας οσο και αν το υποστηριξει με επιχειρηματα αυτος που θα τον χρησιμοποιησει. Σε ολα θα πρεπει να υπαρχουν και μερικα ορια. Δεν ειμαι βεβαια ο αρμοδιος για να τα βαλει αλλα δεν θα κατσω και απαθης να τα διαβαζω. Οπως λοιπον εχει καποιος δικαιωμα να κραξει μεχρι αηδιας την ομαδα ετσι εχω και εγω δικαιωμα να κραξω καποιον που θα το κανει και δεν χρειαζεται μετα να βαζει τα κλαματα οτι δηθεν δεν θα ξαναποσταρει και δεν θα ξαναενοχλησει με την κριτικη του η οτι βγαλαμε οι υπολοιποι εδω μεσα τα ολυμπιακομετρα. Προφανως και δεν αναφερομαι σε σενα.
benchwarmer
QUOTE(airg @ Nov 26 2017, 11:16 ) *
Ψαχνουν καποιοι να γκρινιαξουν, με οτι και να γινει.



Υπάρχουν βέβαια και οι άλλοι:

QUOTE(airg @ Sep 15 2013, 14:07 ) *
Αδερφια πολυ ξυνιλα εχει πεσει. 5-6 ατομα γραφουν, λες και ετοιμαζεται η ομαδα να πεσει στην Α2.
Για να ειμαστε σοβαροι. Ο Παπ δεν νομιζω οτι θα λειψει.
Ας το παμε αναποδα. Τι εδωσε; Την ανασφαλεια αν θα σπασει τα σιδερα ή αν θα τα βαλει;
Ριμπαουντ οκ, αλλα και ο Μπεγκιτς δινει ριμπαουντ


QUOTE(airg @ Oct 8 2013, 06:45 ) *
Μην υπερεκτιμουμε τον Χαινς. Μεγαλος παιχτης, αλλα δεν ειχε κορμι.
Το συγχρονο μπασκετ, δεν στηριζεται σε μοναδες. Για μενα, ειμαστε πολυ καλυτεροι στο 5.
Και μην ξεχναμε τι λενε οι Αμερικανοι. ΤΟ ΜΠΟΙ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ.


QUOTE(airg @ Dec 5 2013, 22:32 ) *
Δεν μπορω να καταλαβω, πως εβλεπαν χαμηλο μπασκετικο ΙQ στον Πετγουει καποιοι. Ουτε μπορω να καταλαβω τον προβληματισμο ακομα αν μπορει να σταθει σε υψηλο επιπεδο.
Μεχρι το ημιχρονο με την Μπαγιερν, νομιζω δειχνει ποσο σωστη μεταγραφη ειναι.
Οσο για τη νεα γκρινια για τον Καββαδα, στον πρωτο του αγωνα, σε επιπεδο ευρωλιγκας, απαντησε αν κανει μονο για σκριν.


QUOTE(airg @ Feb 6 2014, 08:01 ) *
O Kαββαδας εχει ενα δυναμισμο που εχουμε καιρο να δουμε απο Ελληνα σεντερ. Σε οσους αγωνες εχει συμμετασχει, η παρουσια του ειναι θετικοτατη. Νομιζω οτι εχει πολλα να δειξει ακομα.
Ο Μουν (που μοιαζει με τον Πιπεν), ειναι παιχτουρα.


QUOTE(airg @ May 29 2014, 17:35 ) *
Απορω με μας στο φορουμ.
Συζηταμε για το Χαινς, ενω υπαρχει ελευθερος ο Λαουαλ;


QUOTE(airg @ Feb 27 2015, 22:20 ) *
Οι πρωτες εντυπωσεις απο Τσαιρελη θετικοτατες.
Καλα οι αναλυσεις οτι δεν ειναι παιχτης ευρωλιγκας.... ενταξει ....


QUOTE(airg @ Mar 4 2016, 22:45 ) *
O Γουορικ δεχνει γρηγορη προσαρμογη και ταιριαζει στην ομαδα.


Και μην το πάρεις για προσωπική επίθεση, απλώς όπως υπάρχουν κάποιοι που έχουν μία έμφυτη τάση να στηρίζουν οποιονδήποτε παίχτη πάρει η ομάδα και να απαξιώνουν οποιονδήποτε έφυγε, έτσι υπάρχουν και αυτοί που έχουν μία έμφυτη τάση στη μίρλα.... Συζήτηση κάνουμε, και δεν χρειάζονται "δασκαλίστικα" υφάκια εκατέρωθεν smile.gif



Και μπόνους μία κωλοτούμπα (που όλοι έχουμε κάνει, δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι κάποιος ξέρει λιγότερο ή περισσότερο μπάσκετ)


QUOTE(airg @ Nov 27 2013, 14:21 ) *
Μηπως η μανουρα και η γκρινια εχει γινει συνηθεια;
Ελεος πια.
Προτεινω να διωξουμε το "παλτο" Μπαρτζωκα και να παρουμε προπονητη απο το φορουμ.


QUOTE(airg @ Oct 10 2014, 06:26 ) *
Το εχω γραψει πολλες φορες.
Επι ημερων Μπαρτζωκα εχουν γραφτει οι πιο μαυρες σελιδες του μπασκετικου Ολυμπιακου.



** Και προφανώς διαφωνώ με χαρακτηρισμούς όπως "καρνάβαλοι". Πιστεύω δε ότι ο Γουίλτζερ ένα ματσάκι καλό κάπου θα το κάνει tongue.gif
Conan1982
Για να επανέλθουμε και στα της επικαιρότητας:
http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...ei-ti-valenthia

Επιστρέφει ο Σπανούλης πιθανότατα ενώ ο Μάντζαρης θα μείνει έξω όσο χρειαστεί για την πλήρη αποθεραπεία του, να μην έχουμε και πρόβλημα με τους χρόνους smiley.gif
Φαντάζομαι πως για αρχή δεν θα παίξει και πολλά λεπτά βέβαια.
lefpan
QUOTE (akratacity @ Nov 26 2017, 20:31 ) *
Δεν ειπε κανεις να βγει να ζητησει συγνωμη ο οποισδηποτε. Η συζητηση ξεκινησε ξεκαθαρα απο καποιους τραγικους χαρακτηρισμους συγκεκριμενων παιχτων μας. Ο καθενας εχει δικαιωμα να κρινει την ομαδα και οσο αυστηρα θελει αλλα εγω προσωπικα δεν δεχομαι το χαρακτηρισμο "καρναβαλος" για κανεναν παιχτη μας οσο και αν το υποστηριξει με επιχειρηματα αυτος που θα τον χρησιμοποιησει. Σε ολα θα πρεπει να υπαρχουν και μερικα ορια. Δεν ειμαι βεβαια ο αρμοδιος για να τα βαλει αλλα δεν θα κατσω και απαθης να τα διαβαζω. Οπως λοιπον εχει καποιος δικαιωμα να κραξει μεχρι αηδιας την ομαδα ετσι εχω και εγω δικαιωμα να κραξω καποιον που θα το κανει και δεν χρειαζεται μετα να βαζει τα κλαματα οτι δηθεν δεν θα ξαναποσταρει και δεν θα ξαναενοχλησει με την κριτικη του η οτι βγαλαμε οι υπολοιποι εδω μεσα τα ολυμπιακομετρα. Προφανως και δεν αναφερομαι σε σενα.

Συμφωνώ σε όλα όπως ακριβώς τα γράφεις.
Θα δεχτώ τον οποιονδήποτε στο φόρουμ να διατυπώσει όποια άποψη θέλει, αλλά με επιχειρήματα. Και βέβαια πρέπει να γίνεται κριτική για τους παίκτες και τον προπονητή. Αλλά ΚΡΙΤΙΚΗ, όχι ΚΡΑΞΙΜΟ. Δεν αξίζουν αυτά για μια ομάδα που μας έχει κάνει τόσες φορές περήφανους, και θα μας κάνει άλλες τόσες.
Δεν μπορώ να δεχτώ μέσα στο γήπεδο, ακόμα κι αν χάνουμε απ' τον Παναθηναϊκό, οι οπαδοί μας να κράζουν τον προπονητή και να φωνάζουν "Μίλαν Τόμιτς οεοεοε".
Περίμενα να αγκαλιάσουν την ομάδα και να δείξουν σε παίκτες και προπονητή ότι τους στηρίζουν στα δύσκολα.
Δεν μπορώ να δεχτώ να αναφερόμαστε σε παίκτες μας λέγοντας πως είναι καρνάβαλοι.
Φαίνεται πως η υπόθεση Μιλουτίνοφ δεν έβαλε μυαλό σε ορισμένους. "Παλτό" τον ανέβαζαν, "κριάρι" τον κατέβαζαν. Αν περνούσε από το χέρι τους θα τον είχαν διώξει με τις κλωτσιές από πρόπερσι.
Λοιπόν, ας κουλάρουμε με τους χαρακτηρισμούς, και πάνω απ' όλα ας σκεφτόμαστε πάντα ότι μπορεί να είμαστε εμείς που κάνουμε λάθος.
akratacity
QUOTE (benchwarmer @ Nov 26 2017, 20:44 ) *
Υπάρχουν βέβαια και οι άλλοι:















Και μην το πάρεις για προσωπική επίθεση, απλώς όπως υπάρχουν κάποιοι που έχουν μία έμφυτη τάση να στηρίζουν οποιονδήποτε παίχτη πάρει η ομάδα και να απαξιώνουν οποιονδήποτε έφυγε, έτσι υπάρχουν και αυτοί που έχουν μία έμφυτη τάση στη μίρλα.... Συζήτηση κάνουμε, και δεν χρειάζονται "δασκαλίστικα" υφάκια εκατέρωθεν smile.gif



Και μπόνους μία κωλοτούμπα (που όλοι έχουμε κάνει, δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι κάποιος ξέρει λιγότερο ή περισσότερο μπάσκετ)

να ρωτησω κατι κανοντας ενα υποθετικο σεναριο:

Ας πουμε οτι ο χρηστης airg και ο χρηστης manu πανε στο γηπεδο σε εναν κρισιμο αγωνα και εχουν τη συμπεριφορα που εμφανιζουν και στο φορουμ. Για μενα ειναι σιγουρο οτι θα εμφανισουν τουλαχιστον αντιστοιχη συμπεριφορα. Παιρνοντας λοιπον αυτο ως δεδομενο και υποθετωντας οτι ενας αγωνας στραβωνει εξ αρχης ποιος θα δημιουργησει θεμα στην ομαδα; Ο γκρινιαρης και μιζερος μαζι με τους ομοιους του που θα αρχισουν τα αναθεματα για τον Σφαιροπουλο η ο airg και οι ομοιοι με αυτον που θες απο αγαπη, θες απο χαζομαρα στηριζουν ακομα και οταν χανουμε απο τον παναθηναικο;;;

Δεν λεω οτι ο καθε γκρινιαρης συμφορουμιτης επηρεαζει την ομαδα αλλα δεν καταλαβαινω την κατηγοριοποιηση που εκανες. Σιγουρα θες να δειξεις τα δυο ακρα (την υπερβολικη γκρινια και την υπερβολικη στηριξη) αλλα δεν βλεπω ποιον βλαπτει καποιος που στηριζει τυφλα μια ομαδα.
benchwarmer
QUOTE(akratacity @ Nov 26 2017, 21:31 ) *
να ρωτησω κατι κανοντας ενα υποθετικο σεναριο:

Ας πουμε οτι ο χρηστης airg και ο χρηστης manu πανε στο γηπεδο σε εναν κρισιμο αγωνα και εχουν τη συμπεριφορα που εμφανιζουν και στο φορουμ. Για μενα ειναι σιγουρο οτι θα εμφανισουν τουλαχιστον αντιστοιχη συμπεριφορα. Παιρνοντας λοιπον αυτο ως δεδομενο και υποθετωντας οτι ενας αγωνας στραβωνει εξ αρχης ποιος θα δημιουργησει θεμα στην ομαδα; Ο γκρινιαρης και μιζερος μαζι με τους ομοιους του που θα αρχισουν τα αναθεματα για τον Σφαιροπουλο η ο airg και οι ομοιοι με αυτον που θες απο αγαπη, θες απο χαζομαρα στηριζουν ακομα και οταν χανουμε απο τον παναθηναικο;;;

Δεν λεω οτι ο καθε γκρινιαρης συμφορουμιτης επηρεαζει την ομαδα αλλα δεν καταλαβαινω την κατηγοριοποιηση που εκανες. Σιγουρα θες να δειξεις τα δυο ακρα (την υπερβολικη γκρινια και την υπερβολικη στηριξη) αλλα δεν βλεπω ποιον βλαπτει καποιος που στηριζει τυφλα μια ομαδα.


Το δασκαλίστικο ύφος και το "σας τα λεγα εγω" θεωρώ ότι βλάπτει την συζήτηση σε ένα φόρουμ.
Για το γήπεδο δεν με ενδιαφέρει, δεν είμαι ο Τάκης να κοιτάω τους δίπλα αν τρώνε πατατάκια.
akratacity
QUOTE (benchwarmer @ Nov 26 2017, 21:36 ) *
Το δασκαλίστικο ύφος και το "σας τα λεγα εγω" θεωρώ ότι βλάπτει την συζήτηση σε ένα φόρουμ.
Για το γήπεδο δεν με ενδιαφέρει, δεν είμαι ο Τάκης να κοιτάω τους δίπλα αν τρώνε πατατάκια.

Οι μηδενισμοι, οι γραφικοτητες, η μιρλα και η γκρινια δεν το κανουν;;;
Σε ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμενο και δεν απαντας αλλα υπεκφευγεις με επιχειρηματα τυπου Τσουκαλα...
benchwarmer
QUOTE(akratacity @ Nov 26 2017, 21:47 ) *
Οι μηδενισμοι, οι γραφικοτητες, η μιρλα και η γκρινια δεν το κανουν;;;
Σε ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμενο και δεν απαντας αλλα υπεκφευγεις με επιχειρηματα τυπου Τσουκαλα...


Και αυτά το κάνουν σε πολλές περιπτώσεις ναι. Δεν είμαι της μίας ή της άλλης πλευράς, αυτό που είπα είναι ότι το δασκαλίστικο ύφος στήριξης έχει πέσει και αυτό έξω πολλές φορές.

Όσο για το ποιος κάνει καλό και κακό στην ομάδα, θεωρώ πως κανένας. Ειδικά ο Ολυμπιακός πιστεύω πως έχει τα στεγανά να μην τον απασχολεί ο κόσμος, το έδειξε άλλωστε όταν μετά την γκρίνια πήγε και κέρδισε στην Φενέρ.
Σε πιο θεωρητικό επίπεδο, όσο μπορεί να κάνει κακό στον Σφαιρόπουλο μία άδικη γκρίνια, άλλο τόσο κακό μπορεί να κάνει στον Σοφοκλή όταν αποθεωνόταν για να κάθεται μουτρωμένος στον πάγκο με την πετσέτα στο κεφάλι.
akratacity
QUOTE (benchwarmer @ Nov 26 2017, 21:51 ) *
Και αυτά το κάνουν σε πολλές περιπτώσεις ναι. Δεν είμαι της μίας ή της άλλης πλευράς, αυτό που είπα είναι ότι το δασκαλίστικο ύφος στήριξης έχει πέσει και αυτό έξω πολλές φορές.

Όσο για το ποιος κάνει καλό και κακό στην ομάδα, θεωρώ πως κανένας. Ειδικά ο Ολυμπιακός πιστεύω πως έχει τα στεγανά να μην τον απασχολεί ο κόσμος, το έδειξε άλλωστε όταν μετά την γκρίνια πήγε και κέρδισε στην Φενέρ.
Σε πιο θεωρητικό επίπεδο, όσο μπορεί να κάνει κακό στον Σφαιρόπουλο μία άδικη γκρίνια, άλλο τόσο κακό μπορεί να κάνει στον Σοφοκλή όταν αποθεωνόταν για να κάθεται μουτρωμένος στον πάγκο με την πετσέτα στο κεφάλι.

Το παραδειγμα με τον Σοφοκλη η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα. Εριξες το δυνατο σου χαρτι στο τραπεζι. Πολυ θα ηθελα να μπορω να διαφωνησω αλλα ημουν καθετα αντιθετος με το ''νταντεμα'' στον Σοφοκλη που οπως αποδειχτηκε του εκανε πολυ κακο. Βεβαια δεν θεωρω οτι ειναι το ιδιο αυτο το παραδειγμα με το να λεω οτι ο Μπογρης ειναι τιμιος για τριτος και να βγαινει καποιος αλλος και να τον χαρακτηριζει καρναβαλο. Δεν τον αποθεωνω αλλα δεν θα γραφω και οτι μου κατεβει στο κεφαλι. Ειναι θεμα σεβασμου προς την ομαδα να εχουμε τον ελαχιστο σεβασμο για ολα τα μελη της.
benchwarmer
QUOTE(akratacity @ Nov 26 2017, 22:11 ) *
Ειναι θεμα σεβασμου προς την ομαδα να εχουμε τον ελαχιστο σεβασμο για ολα τα μελη της.


Εννοείται αυτό, και συγκεκριμένα το "καρνάβαλος" αν ήταν στην δικαιοδοσία μου ως mod μπορεί και να είχε και επιπτώσεις..
Αλλά εξίσου σημαντικό σε ένα φόρουμ όπου μπορεί να μην ξέρεις ποιος και τι κρύβεται πίσω από μία οθόνη είναι να μένουν οι προσωπικές αναφορές σε άλλα μέλη στο minimum και να μην γίνονται "υποδείξεις" του τι θα "πρέπει" να γράψει ο καθένας ώστε να καλύψει τα στάνταρ "μπασκετικότητας" ή "Ολυμπιακοφροσύνης" κάποιου άλλου... That's all smile.gif
akratacity
QUOTE (benchwarmer @ Nov 26 2017, 22:22 ) *
Εννοείται αυτό, και συγκεκριμένα το "καρνάβαλος" αν ήταν στην δικαιοδοσία μου ως mod μπορεί και να είχε και επιπτώσεις..
Αλλά εξίσου σημαντικό σε ένα φόρουμ όπου μπορεί να μην ξέρεις ποιος και τι κρύβεται πίσω από μία οθόνη είναι να μένουν οι προσωπικές αναφορές σε άλλα μέλη στο minimum και να μην γίνονται "υποδείξεις" του τι θα "πρέπει" να γράψει ο καθένας ώστε να καλύψει τα στάνταρ "μπασκετικότητας" ή "Ολυμπιακοφροσύνης" κάποιου άλλου... That's all smile.gif

Δεν διαφωνω σε καμια περιπτωση και θελω να ξεκαθαρισω οτι ουτε πιο μπασκετικος ουτε πιο Ολυμπιακος απο αλλους το παιζω, Δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο. Ισως να ειμαι πιο φαν του Μπογρη απο ορισμενους αλλους... smiley.gif
SteveNashidis
Benchwarmer είσαι θεούλης. 56.gif
Manu7
Λοιπόν παίδες επειδή εγώ είμαι υπεύθυνος για τους χαρακτηρισμούς που βλέπω ότι αυτοί δημιούργησαν την αναστάτωση ας το τελειώσω γιατί δεν έχει θέση με το τόπικ.

Καταρχάς ήταν ο χαρακτηρισμός που μου ήρθε στο μυαλό στα γρήγορα. Τον υποστηρίζω; Ναι αν και για τον Γουίλτζερ κρατάμε πισινή μήπως βοηθήσει στο spacing αν βγει το σουτάκι. Γιατί στο πλάνο του Σφαιρόπουλου δεν βλέπω πως ταιριάζει ένας άνευρος,άψυχος,χωρίς μούσκουλα παίχτης που θα μπεί να σουτάρει και να παίξει άμυνα. Για τον Μπόγρη πέρα από το ότι δεν κάνει για το επίπεδο του Ολυμπιακού το σκεπτικό μου έγκειται στα λεφτά που δόθηκαν τα οποία για μένα θα έπρεπε να πάνε σε κάποιον αλλο για να πάρουμε κάτι πιο ποιοτικό. Δηλαδή στο υποθετικό σενάριο ότι ο Σλούκας ήταν μεταγραφικός στόχος και η διαφορά ήταν τα λεφτά του Μπόγρη με κλειστά τα μάτια τα δίνεις. Αυτοί οι παίχτες δεν μ’αρεσουν παιχτικά, δεν βλέπω κάποιο δυνατό σημείο τους στο παιχνίδι που θα βοηθήσει την ομάδα στο υψηλό επίπεδο. Τον Μπόγρη όταν τον κράζανε με τη σειρά στην εθνική ομάδα δεν είδα την ίδια ευθιξία. Αλλά σωστά λέγαμε είναι 12ος παίχτης και δεν θα παίζει. Στον Ολυμπιακό είναι ο 13-14ος αν η ομάδα ήταν πληρης (αν είχε Τιλι ο Σφαιρό θα διάλεγε Αγραβάνη στη 12άδα έναντι του Μπόγρη) Οπότε σε αυτή τη θέση δίνονται πολλά λεφτά για κάποιον κακό παίχτη κατά τη γνώμη μου. Άλλωστε στην Ελλάδα υπάρχει ο Αρσενόπουλος, ο Αγραβάνης, ο Παπαπέτρου να πάρουν χρόνο μπόλικο για να ξεκουράσουν άλλους + κάποιος πιτσιρικάς ψηλός (π.χ. Μήτογλου αν τον παίρναμε) Οπότε ναι με αυτό το σκεπτικό τους έχω για καρνάβαλους στο μυαλό μου. Αν έγραφα δεν κάνουν για τον Ολυμπιακό θα ήταν το ίδιο πράγμα και δεν θα ασχολούμασταν με τους χαρακτηρισμούς. Οι μοντ λοιπόν θα κρίνουν και θα μου ρίξουν την τιμωρία που προβλέπεται. Αν εγώ την επαναλάβω τα θέλει ο κώλος μου. Μπαν ες αεί.

Από κει και πέρα, 8 χρόνια γράφω στο φόρουμ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να χαρακτηριστώ γκρινιάρης. Το ξέρουν οι παλιότεροι. Δεν ανάγκασα κάποιον ομως να μου γράψει οτι δεν με θέλει για συνομιλητή ή του προκαλώ αηδία. Ή να μου κουνούσε το δάχτυλο και να μου κάνει μαθήματα. Ή ότι κάνω κακό στην ομάδα ή να με κρίνει ως άνθρωπο και να μου πει ότι στο γήπεδο θα είχα ανάρμοστη συμπεριφορά. Θα με είχαν στείλει προ πολλού. Οπότε δεν έχω να απολογηθώ για το τι γράφω και πώς το γράφω. Να τιμωρηθώ όταν ξεφεύγω ναι. Φόρουμ είναι λοιπόν, άλλος τα βρίσκει όλα θετικά άλλος γκρινιάζει. Πώς σκατά κάνει κακό στην ομάδα;

Εγώ λοιπόν παρακαλώ να διαβάσουν οι ενδιαφερόμενοι τα ποστ μου εδώ και κάνα 2μηνο που για κάποιους μονο κράζω. Ναι, έχουν κριτική κατά βάση σε κόουτς και προέδρους. Δηλαδή μόνο να τους χαϊδεύουμε; Λάθη δεν κάνουν αυτοί; Δεν θα τα συζητήσουμε; Αν τα συζητήσουμε πάλι κακό στην ομάδα κάνουμε; Αν βαφτιστεί η γκρίνια ή η κριτική κράξιμο αυτό είναι άλλη ιστορία. Δικό σας πρόβλημα. Αν έχω χαρακτηρισμούς τύπου καρνάβαλος μέσα ψάξτε το επίσης. Τα ποστ μου ήταν σε κόσμια επίπεδα. Θα μου πεις ρε φίλε δεν περιμένεις λίγο και τρώγεσαι. Δεκτόν. Αλλά μόνος έχω γράψει σε αυτά τα ρημαδοποστ ότι ειναι μεγάλη η χρονιά μπορεί να διορθωθεί το πράγμα.

Το ποστ που έφερε τη σύγχυση ξεκίνησε όταν σχολιάζα για την κωλοτούμπα με Ρόμπερτς. Δηλαδή το παραδέχτηκα. Το έχω κάνει πολλάκις όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο στους νεότερους. Και η πρώτη απάντηση που εισπράττω είναι αυτό να σου γίνει μάθημα με επικριτικό ύφος. Λες και ήταν η πρώτη φορά που καταλαβαίνω το λάθος μου. Αλλά και μετά που απάντησα ότι ακόμα υπό κρίση είναι ο Ρόμπερτς το πιστεύω ακράδαντα. Ταμείο στο τέλος θα γίνει. Για όλους. Αν δεν κάνει τη διαφορά εν τέλει, ποιο το νόημα. Με ανάλογο ύφος λοιπόν ήταν και τα περισσότερα ποστ-απαντήσεις σε όσους φάνηκαν αγανακτισμένοι - αλλά κόσμιοι - από το πληκτρολόγιο το προηγούμενο διάστημα. Διαβάσαμε ακόμα ότι δεν πρέπει να γράφουμε για μεταγραφές και υποψήφια ονόματα γιατί δεν μας δίνει κανείς σημασία. Αν μας έδιναν δεν θα γράφαμε σε φόρουμ. Δηλαδή να έκλεινε το ιερότερο τόπικ αυτό το μεταγραφών του Ολυμιακού στο basketforum; Επομένως, η διαφωνία των απόψεων έχει μεταφραστεί σε κακό στην ομάδα και κράξιμο βγάζοντας και αυθαίρετα συμπεράσματα για το ποιόν του συνομιλητή.

Σεντονάτος λοιπόν σας αφήνω στην ησυχία σας. Δεν θα ξαναγράψω σε θέμα Ολυμπιακού απόψεις περί ματς, παιχτών, προπονητών, προέδρων. Δεν θα ξανακρίνω – ξανακράξω για σας - κανέναν στο τμήμα ούτε στα καλά ούτε στα κακά. Μόνο στο τόπικ των μεταγραφών για κανέναν υποψήφιο. Αυτομπανάρομαι λοιπόν και συγγνώμη για την αναστάτωση.
natouralistis
QUOTE (Manu7 @ Nov 27 2017, 02:49 ) *


Καλά δεν χρειάζεται να αυτομπαναριστείς αν κάποιοι διαφωνούν με όσα γράφεις. Αν έχεις όρεξη να γράψεις πέντε πράγματα για την ομάδα που αγαπάμε κάποια στιγμή κάντο. Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι έτσι λειτουργούν εδώ μέσα, με εξαίρεση αυτούς που μετατρέπουν τα τόπικ σε chat. Δεν ασχολούμαστε με τη κβαντομηχανική, ούτε θα κριθεί το μέλλον της ανθρωπότητας από το τι θα γράψει ο καθένας μας εδώ μέσα. Cool.

Νομίζω βέβαια, πως τα τελευταία 2 χρόνια γράφεις μόνο για να κράξεις Σφαιρόπουλο. Δικαίωμά σου αλλά καταντάει εμμονικό και δεν συνάδει με τη προσφορά του στην ομάδα.
rankin
Αν πάντως αυτό ηταν οντως θέμα σε τεστ ολυμπιακοφροσύνης, θα το περνούσε όποιος έκραζε τον Μπόγρη και όχι όποιος τον υπερασπιζόταν... smiley.gif

Καθαρά αγωνιστικά τώρα, ο Μπόγρης ειναι ενας έλληνας σεντερ για το ρόλο του 3ου στο ροστερ προκειμένου να ανοιχτεί θέση ξένου στο 4.

Η επιλογή του να ξοδεύεις 3 θέσεις ξένου για να καλύψεις μια αγωνιστική θέση δεν ειναι και η πιο σοφή. Το είδαμε και στο παρελθόν.
Το οτι τραυματίστηκε ο Τιλί και η κίνηση δεν έχει βγει (για την ώρα) ειναι άσχετο.
Η λογική πίσω απο την απόκτηση του Μπόγρη εξακολουθεί και ειναι σωστή. Τουλάχιστον κατα τη γνώμη μου...

Εαν συμφωνούμε με τη λογική λοιπόν, ας δουμε ποιους άλλους θα μπορούσαμε να ειχαμε πάρει για αυτό το ρόλο, βασικά δηλαδή, ποιοι ειναι οι άλλοι ελληνες σεντερ:
Καββαδάς - Μπουρούσης - Ογκαστ - Βουγιούκας - Σαρικόπουλος - Τσαλμπούρης....... κλπ......
ή παίχτες οπως ο Μαυροκεφαλίδης και ο Μαυροειδής...

Απο ολες τις παραπάνω επιλογές, μονο αυτη του Ογκαστ θα ξεχώριζα, για το Potential που ισως να έχει (αν το έχει, γιατι δεν έχει δείξει κάτι ως τώρα).

Myth is busted....
Σχεδιαστικά η κίνηση ειναι σωστή και ο Μπόγρης καλώς αποκτήθηκε και αν δεν ειχε τραυματιστεί ο Τιλί, που μπορεί υπο συνθήκες να πάει και στο 5, δε θα μας απασχολούσε καθόλου τώρα η περίπτωση του.

Το εναλλακτικό σενάριο θα ηταν να έπαιρνες τον Σλουκα και να είχες λιγότερα ξένα γκαρντ, οποτε να μπορούσες να έχεις +1 ξενο στους ψηλούς, αλλά για κάποιους λόγους η υπόθεση Σλούκα δεν τσούλησε.
Είτε γιατι δεν ηθελε να έρθει, είτε γιατι κόστιζε πολλά, είτε γιατι δεν τον ήθελαν οι πρόεδροι, είτε γιατι δεν χωράνε δυο σερίφηδες σε αυτη τη πόλη. Δεν έχει σημασία ο λόγος (που δεν θα μάθουμε και ποτέ ποιος πραγματικά ήταν), σημασία έχει οτι ο Σλούκας δεν ήρθε και έπρεπε να πάρεις εναν ακόμα ξένο για τη περιφέρεια θυσιάζοντας κάποιον ξένο απο τους ψηλούς

Ενα τελευταίο σενάριο, αλλά δύσκολο, θα ηταν να έβρισκες εναν παίχτη (αντί του Τιλί) που να παίζει με την ίδια άνεση και στο 4 και στο 5, ώστε να μπαλώνεις τρύπες ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε αγώνα.
Αυτο το σενάριο ειναι δυσκολο γιατι τέτοιοι παίχτες δεν υπάρχουν πολλοί και αν ειναι ποιοτικοί κοστίζουν ακριβά ...
Μπορώ να σκεφτώ, ας πουμε, τον Ντούμπλιεβιτς. Αλλά μονο να τον σκεφτώ μπορώ. Τον τρόπο να τον αποκτούσαμε δεν τον βρίσκω.
Σιγουρα πάντως, αν ειχαμε φροντ λαιν με Πριντεζη-Ντουμπλιεβιτς-Μιλουτίνοφ-Μακλίν θα ημασταν δυναμίτες και ο Μπογρης παλι δε θα μας απασχολούσε καθόλου.
airg
QUOTE(benchwarmer @ Nov 26 2017, 21:44 ) *
Υπάρχουν βέβαια και οι άλλοι:

Και μην το πάρεις για προσωπική επίθεση, απλώς όπως υπάρχουν κάποιοι που έχουν μία έμφυτη τάση να στηρίζουν οποιονδήποτε παίχτη πάρει η ομάδα και να απαξιώνουν οποιονδήποτε έφυγε, έτσι υπάρχουν και αυτοί που έχουν μία έμφυτη τάση στη μίρλα.... Συζήτηση κάνουμε, και δεν χρειάζονται "δασκαλίστικα" υφάκια εκατέρωθεν smile.gif

Και μπόνους μία κωλοτούμπα (που όλοι έχουμε κάνει, δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι κάποιος ξέρει λιγότερο ή περισσότερο μπάσκετ)

** Και προφανώς διαφωνώ με χαρακτηρισμούς όπως "καρνάβαλοι". Πιστεύω δε ότι ο Γουίλτζερ ένα ματσάκι καλό κάπου θα το κάνει tongue.gif

@benchwarmer
πρεπει να ασχοληθηκες αρκετη ωρα!!!

Αν θεωρεις οτι τα βλεπω ολα θετικα, αυτη ειναι η πρωτη αναγνωση ή οσα τουλαχιστον ασχοληθηκες να βρεις.
Σε παλιοτερα ποστ, ειχα κριτικη πιστευω με μπασκετικα επιχειρηματα, για τον πρωην προπονητη μας. Καποιοι ειπαν οτι ημουν εμπαθης μαζι του.

Αν θελω να αυτοχαρακτηρισω τη σταση μου, πρωτα εχω θετικη σταση και μετα στο τελος θα κανω κριτικη.

Δεν θα φωναξω Τομιτς οεοε, δεν θα κραξω τον Κολινς, δεν θα δεχτω τα γεγονοτα του Παρκινκ. Δεν θα κραξω το Ιατρικο τιμ και να μην γνωριζω τι ειναι ασπιρινη.

Με τους ανθρωπους που υποστηριζουμε την ιδια ομαδα, αλλα θα πανε να πλακωθουν με τους αντιπαλους, με τους διπλανους μου στην κερκιδα, αν καπνιζουν και βριζουν τη μανα του αντιπαλου, δεν εχω ουτε θελω να εχω κατι κοινο.

Μπορω ανετα να φωναζω defence defence και η νικη της ομαδας μου δεν συνδεεται με την προσωπικοτητα μου.

Και κατι ακομα, οι παιχτες της ομαδας και οι ανθρωποι της, ειναι ανθρωποι με οικογενειες, γονεις παιδια κοινωνικο περιγυρο και τους σεβομαι σαν προσωπικοτητες.
drunk guy
http://www.olympiacosbc.gr/el/news-el/late..._medium=twitter


Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ταλαιπωρείται εδώ κι εβδομάδες από οστικό οίδημα σησαμοειδών αριστερού άκρου ποδός. Όλο αυτό τον καιρό αγωνιζόταν κάνοντας ενέσεις στην περιοχή, γεγονός που δεν επιδείνωσε τον τραυματισμό του, αλλά ταυτόχρονα ανέστειλε την αποθεραπεία του. Προκειμένου να είναι στο 100% στη διάθεση του προπονητή, αποφασίστηκε ο διεθνής πλει μέικερ να μείνει εκτός δράσης για όσο χρονικό διάστημα απαιτηθεί για την πλήρη ίαση του.


Επιτέλους να κάτσει έξω όσο χρόνο χρειάζεται και να γίνει απολύτως καλά.Δεν ωφελούσε κανένα να παίζει με ένεση τόσο καιρό ενώ φαινόταν ότι τον επηρέαζε και δεν μπορούσε να αποδόσει τα αναμενόμενα.
Sence Of Defence
QUOTE (drunk guy @ Nov 27 2017, 14:38 ) *
http://www.olympiacosbc.gr/el/news-el/late..._medium=twitter


Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ταλαιπωρείται εδώ κι εβδομάδες από οστικό οίδημα σησαμοειδών αριστερού άκρου ποδός. Όλο αυτό τον καιρό αγωνιζόταν κάνοντας ενέσεις στην περιοχή, γεγονός που δεν επιδείνωσε τον τραυματισμό του, αλλά ταυτόχρονα ανέστειλε την αποθεραπεία του. Προκειμένου να είναι στο 100% στη διάθεση του προπονητή, αποφασίστηκε ο διεθνής πλει μέικερ να μείνει εκτός δράσης για όσο χρονικό διάστημα απαιτηθεί για την πλήρη ίαση του.


Επιτέλους να κάτσει έξω όσο χρόνο χρειάζεται και να γίνει απολύτως καλά.Δεν ωφελούσε κανένα να παίζει με ένεση τόσο καιρό ενώ φαινόταν ότι τον επηρέαζε και δεν μπορούσε να αποδόσει τα αναμενόμενα.


μπαίνει ο Σπανούλης οπότε λογικό να τον ξεκουράσουν τον Μάντζαρη μέχρι να γίνει καλά.
back2back
Δίκιο έχει ο airg όλα τα post του manu είναι κράξιμο χωρίς σοβαρά επιχειρήματα, αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να γράφει ο manu στο forum ή ότι πρέπει να του κάνουμε bullying. Εδώ βρε παιδιά άτομο που έχει παίξει και μπάσκετ (τρομάρα του) νομίζει ότι ο Γκριν είναι παικταράς smiley.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.