Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Επικαιρότητα 2017-18
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Reggie Miller #31
QUOTE(kotzito @ Jan 3 2018, 19:15 ) *
Δεν πιστεύω να περίμενε κανείς ότι τώρα που γυρνάνε Πρίντεζης, Μάντζαρης, Μιλουτίνοφ δεν θα τους αντικαθιστούσε άλλος στο ιατρικό δελτίο tongue.gif

Πάντως μιας και το παιχνίδι μεθαύριο δεν είναι και πολύ δύσκολο θεωρητικά και με την κατάσταση του Μάντζαρη ερωτηματικό ξανά, θα ήθελα να δω τον Τολιόπουλο να παίρνει ένα δεκάλεπτο.


Βέβαια,το ανησυχητικό είναι πως ο Ρόμπρτς παθαίνει την τρίτη θλάση της χρονιάς και ακόμα δεν έχει βρει σταθερό ρυθμό,όπως και ο Μάντζαρης μία το ένα μία το άλλο ακόμα δεν έχει βρει ρυθμό...
RipCity
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Jan 3 2018, 17:41 ) *
Βέβαια,το ανησυχητικό είναι πως ο Ρόμπρτς παθαίνει την τρίτη θλάση της χρονιάς και ακόμα δεν έχει βρει σταθερό ρυθμό,όπως και ο Μάντζαρης μία το ένα μία το άλλο ακόμα δεν έχει βρει ρυθμό...


Δε φτάνει που μια παίζει 5 δεν παίζει. Είναι και "εύθραυστος". Πρέπει να γίνουν ψιλοόργια για να βγει αυτό που ελπίζαμε πως θα πάρουμε, δηλαδή δυνατός starter (Granger, Jackson είναι πολλά επίπεδα πάνω).
lefpan
QUOTE (RipCity @ Jan 3 2018, 19:22 ) *
Δε φτάνει που μια παίζει 5 δεν παίζει. Είναι και "εύθραυστος". Πρέπει να γίνουν ψιλοόργια για να βγει αυτό που ελπίζαμε πως θα πάρουμε, δηλαδή δυνατός starter (Granger, Jackson είναι πολλά επίπεδα πάνω).

Just μέμνησο του Acie Law!!!
Να υποθέσω πως ούτε κι αυτός θα σου άρεσε στα πρώτα παιχνίδια;
RipCity
QUOTE (lefpan @ Jan 3 2018, 19:11 ) *
Just μέμνησο του Acie Law!!!
Να υποθέσω πως ούτε κι αυτός θα σου άρεσε στα πρώτα παιχνίδια;


Ούτε ο Jamario Moon μου άρεσε πάντως.
john wick
http://www.gazzetta.gr/basketball/euroleag...mani-o-romperts

Γούρι , γούρι biggrin.gif biggrin.gif
Stavros7
Αυτός ο Roberts είναι πολύ λίγος.Ευθυνόφοβος Full.
Kαι στην δημιουργία έχει πρόβλημα.Πρέπει να ανέβει.
lefpan
QUOTE (Stavros7 @ Jan 4 2018, 13:53 ) *
Αυτός ο Roberts είναι πολύ λίγος.Ευθυνόφοβος Full.
Kαι στην δημιουργία έχει πρόβλημα.Πρέπει να ανέβει.

Λοιπόν, για να τελειώνει και το παραμυθάκι με τον "άσχετο" Ρόμπερτς:

Όλες οι ομάδες έχουν (ακόμα και καλούς) παίκτες, που μέχρι στιγμής δεν έχουν αποδώσει τα αναμενόμενα στη φετινή ευρωλίγκα.

Στη ΤΣΣΚΑ ο Φριτζόν, ο Βέστερμαν και ο Κουλάγκιν,
στον Παναθηναϊκό ο Ντένμον και ο Λεκαβίτσιους,
στη Ζαλγκίρις ο Μιλάκνις και ο Βαλίνσκας,
στη Φενέρ ο Γκούντουριτς και ο Μουχάμεντ Άλι,
στη Ρεάλ ο Κάρολ,
στη Μακάμπι ο Ντιμπαρτολομέο και ο Ζούσμαν,
στη Χίμκι ο Τζένκινς,
στη Μπασκόνια ο Βιλντόζα και ο Χουέρτας,
στη Μάλαγα ο Σολουάντε, ο Ντίαζ, ο Σαλίν, ο Μιλοσάγεβιτς,
στον Ερυθρό ο Ραντίσεβιτς και ο Λάζιτς,
στη Μπάμπεργκ ο Ζήσης, ο Νίκολιτς και ο Λο,
στη Μπαρτσελόνα ο Πρέσεϋ, ο Ναβάρο και ο Κόπονεν,
στη Βαλένθια ο Βαν Ρόσομ, ο Βίβες, ο Μαρτίνεθ,
στην Εφές ο Τζος Άνταμς και ο Μπαλμπάι,
στην Αρμάνι ο Καλνιέτις, ο Τσιντσιαρίνι και ο Μπέρτανς,

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΙΚΤΕΣ έχουν φέτος στην ευρωλίγκα στατιστικά ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ (ή ίδια, ορισμένοι από αυτούς) από τα στατιστικά του έρημου του Ρόμπερτς (οι άπιστοι ας ρίξουν μια ματιά στα επίσημα στατιστικά της Euroleague).

Εν κατακλείδι, (πιστεύω πως) ο Ρόμπερτς είναι μια χαρά παίκτης, και μάλιστα προλάβαμε να πάρουμε γεύση των δυνατοτήτων του σε κάποια παιχνίδια.
Πρέπει να σταθεροποιηθεί στο επίπεδο που αποδεδειγμένα διαθέτει, και όλα θα πάνε καλά.

Αλλά όχι και να τον χαρακτηρίζουμε "πολύ λίγο".
akratacity
QUOTE (lefpan @ Jan 4 2018, 15:10 ) *
Λοιπόν, για να τελειώνει και το παραμυθάκι με τον "άσχετο" Ρόμπερτς:

Όλες οι ομάδες έχουν (ακόμα και καλούς) παίκτες, που μέχρι στιγμής δεν έχουν αποδώσει τα αναμενόμενα στη φετινή ευρωλίγκα.

Στη ΤΣΣΚΑ ο Φριτζόν, ο Βέστερμαν και ο Κουλάγκιν,
στον Παναθηναϊκό ο Ντένμον και ο Λεκαβίτσιους,
στη Ζαλγκίρις ο Μιλάκνις και ο Βαλίνσκας,
στη Φενέρ ο Γκούντουριτς και ο Μουχάμεντ Άλι,
στη Ρεάλ ο Κάρολ,
στη Μακάμπι ο Ντιμπαρτολομέο και ο Ζούσμαν,
στη Χίμκι ο Τζένκινς,
στη Μπασκόνια ο Βιλντόζα και ο Χουέρτας,
στη Μάλαγα ο Σολουάντε, ο Ντίαζ, ο Σαλίν, ο Μιλοσάγεβιτς,
στον Ερυθρό ο Ραντίσεβιτς και ο Λάζιτς,
στη Μπάμπεργκ ο Ζήσης, ο Νίκολιτς και ο Λο,
στη Μπαρτσελόνα ο Πρέσεϋ, ο Ναβάρο και ο Κόπονεν,
στη Βαλένθια ο Βαν Ρόσομ, ο Βίβες, ο Μαρτίνεθ,
στην Εφές ο Τζος Άνταμς και ο Μπαλμπάι,
στην Αρμάνι ο Καλνιέτις, ο Τσιντσιαρίνι και ο Μπέρτανς,

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΙΚΤΕΣ έχουν φέτος στην ευρωλίγκα στατιστικά ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ (ή ίδια, ορισμένοι από αυτούς) από τα στατιστικά του έρημου του Ρόμπερτς (οι άπιστοι ας ρίξουν μια ματιά στα επίσημα στατιστικά της Euroleague).

Εν κατακλείδι, (πιστεύω πως) ο Ρόμπερτς είναι μια χαρά παίκτης, και μάλιστα προλάβαμε να πάρουμε γεύση των δυνατοτήτων του σε κάποια παιχνίδια.
Πρέπει να σταθεροποιηθεί στο επίπεδο που αποδεδειγμένα διαθέτει, και όλα θα πάνε καλά.

Αλλά όχι και να τον χαρακτηρίζουμε "πολύ λίγο".

Και εγω μαζι σου ειμαι στη στηριξη για τον Ρομπερτς αλλα οι παιχτες που εβαλες στη λιστα σου με ελαχιστες εξαιρεσεις ειναι κατα πολυ χειροτεροι του. Επισης ουτε κατα διανοια δεν εχουν τον ρολο που εχει ο Ρομπερτς σε εμας. Οποτε το επιχειρημα σου για τον Ρομπερτς δεν πολυστεκει κατα την αποψη μου.
RipCity
QUOTE (lefpan @ Jan 4 2018, 14:10 ) *
Λοιπόν, για να τελειώνει και το παραμυθάκι με τον "άσχετο" Ρόμπερτς:

Όλες οι ομάδες έχουν (ακόμα και καλούς) παίκτες, που μέχρι στιγμής δεν έχουν αποδώσει τα αναμενόμενα στη φετινή ευρωλίγκα.

Στη ΤΣΣΚΑ ο Φριτζόν, ο Βέστερμαν και ο Κουλάγκιν,
στον Παναθηναϊκό ο Ντένμον και ο Λεκαβίτσιους,
στη Ζαλγκίρις ο Μιλάκνις και ο Βαλίνσκας,
στη Φενέρ ο Γκούντουριτς και ο Μουχάμεντ Άλι,
στη Ρεάλ ο Κάρολ,
στη Μακάμπι ο Ντιμπαρτολομέο και ο Ζούσμαν,
στη Χίμκι ο Τζένκινς,
στη Μπασκόνια ο Βιλντόζα και ο Χουέρτας,
στη Μάλαγα ο Σολουάντε, ο Ντίαζ, ο Σαλίν, ο Μιλοσάγεβιτς,
στον Ερυθρό ο Ραντίσεβιτς και ο Λάζιτς,
στη Μπάμπεργκ ο Ζήσης, ο Νίκολιτς και ο Λο,
στη Μπαρτσελόνα ο Πρέσεϋ, ο Ναβάρο και ο Κόπονεν,
στη Βαλένθια ο Βαν Ρόσομ, ο Βίβες, ο Μαρτίνεθ,
στην Εφές ο Τζος Άνταμς και ο Μπαλμπάι,
στην Αρμάνι ο Καλνιέτις, ο Τσιντσιαρίνι και ο Μπέρτανς,

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΙΚΤΕΣ έχουν φέτος στην ευρωλίγκα στατιστικά ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ (ή ίδια, ορισμένοι από αυτούς) από τα στατιστικά του έρημου του Ρόμπερτς (οι άπιστοι ας ρίξουν μια ματιά στα επίσημα στατιστικά της Euroleague).

Εν κατακλείδι, (πιστεύω πως) ο Ρόμπερτς είναι μια χαρά παίκτης, και μάλιστα προλάβαμε να πάρουμε γεύση των δυνατοτήτων του σε κάποια παιχνίδια.
Πρέπει να σταθεροποιηθεί στο επίπεδο που αποδεδειγμένα διαθέτει, και όλα θα πάνε καλά.

Αλλά όχι και να τον χαρακτηρίζουμε "πολύ λίγο".


Για να τελειώνει το παραμύθι? Ρε φίλε αστυνομία έχεις γίνει εδώ μέσα? Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν πως παίζει ο Τσιντσιαρίνι, εμένα προσωπικά δε μ'ενδιαφέρει καθόλου. Κι όποτε θέλω θα λέω ότι δε μ'αρέσει ο Roberts όπως έχει εμφανιστεί μέχρι τώρα. Μία παίζει τρεις δεν παίζει. Με το ζόρι να μ'αρέσει αυτό το πράμα? Κι έχει πάθει και ήδη τρεις τραυματισμούς. Προφανώς όταν για τη θέση αυτή ακούγονταν Granger και Jackson θα είμαι ξενερωμένος φουλ με το αποτέλεσμα. Top tier point guard ψάχναμε υποτίθεται.
lefpan
QUOTE (akratacity @ Jan 4 2018, 15:23 ) *
Και εγω μαζι σου ειμαι στη στηριξη για τον Ρομπερτς αλλα οι παιχτες που εβαλες στη λιστα σου με ελαχιστες εξαιρεσεις ειναι κατα πολυ χειροτεροι του. Επισης ουτε κατα διανοια δεν εχουν τον ρολο που εχει ο Ρομπερτς σε εμας. Οποτε το επιχειρημα σου για τον Ρομπερτς δεν πολυστεκει κατα την αποψη μου.

Ο ρόλος που έχει ο κάθε παίκτης στην ομάδα του είναι κάτι που σηκώνει πολλή κουβέντα.
Ένα ασφαλές κριτήριο για να συγκρίνουμε πάνω-κάτω ίδιους παίκτες, είναι ο χρόνος συμμετοχής του κάθε παίκτη στην ομάδα του. Χοντρικά, όσο πιό πολύ χρόνο παίρνει ένας παίκτης, τόσο πιό μεγάλος και ο ρόλος του στην ομάδα του.
Ε, λοιπόν, οι παίκτες που έβαλα παραπάνω έχουν πάνω-κάτω τον ίδιο χρόνο συμμετοχής με αυτόν που έχει ο Ρόμπερτς.
Δεν έβαλα παίκτες που έχουν συμμετοχή 2 ή 3 άντε και 5 λεπτά ανά παιχνίδι.

Χαίρομαι που αναγνωρίζεις πως οι περισσότεροι είναι κατά πολύ χειρότεροι από τον δικό μας, τον Ρόμπερτς.
Σίγουρα, όμως, ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ είναι χειρότεροι από τον Ρόμπερτς ΦΕΤΟΣ.
Αυτό είναι δεδομένο.

QUOTE (RipCity @ Jan 4 2018, 15:26 ) *
Για να τελειώνει το παραμύθι? Ρε φίλε αστυνομία έχεις γίνει εδώ μέσα? Δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν πως παίζει ο Τσιντσιαρίνι, εμένα προσωπικά δε μ'ενδιαφέρει καθόλου. Κι όποτε θέλω θα λέω ότι δε μ'αρέσει ο Roberts όπως έχει εμφανιστεί μέχρι τώρα. Μία παίζει τρεις δεν παίζει. Με το ζόρι να μ'αρέσει αυτό το πράμα? Κι έχει πάθει και ήδη τρεις τραυματισμούς. Προφανώς όταν για τη θέση αυτή ακούγονταν Granger και Jackson θα είμαι ξενερωμένος φουλ με το αποτέλεσμα. Top tier point guard ψάχναμε υποτίθεται.

Σκάσε τα λεφτά (που δεν έχεις) και πάρε ό,τι γουστάρεις...
Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.
Για την ώρα, βολέψου με τον Ρόμπερτς (που για τα λεφτά του δεν είναι άσχημος) και γκρίνιαζε όσο θέλεις.

QUOTE (RipCity @ Jan 4 2018, 15:26 ) *
Ρε φίλε αστυνομία έχεις γίνει εδώ μέσα?

Αυτό, τώρα, τι σημαίνει;
Δεν μπορώ να λέω τη γνώμη μου, δηλαδή; Τι πάει να πει "αστυνομία έχεις γίνει";
Ο καθένας μπορεί ακόμα και να κράζει την ομάδα, τους παίκτες, τους προπονητές, τους ιδιοκτήτες, κι εγώ δεν θα μπορώ να την λέω σε όσους διαφωνώ μαζί τους;
Τι μας λες τώρα;
Επίσης, ποτέ δεν είπα με το ζόρι να σου αρέσει ο μέχρι στιγμής Ρόμπερτς.
Αλλά, να τον αποκαλείς και "πράμα";
Εσύ έχεις το δικαίωμα να αποκαλείς τον Ρόμπερτς "πράμα", και εγώ δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου;
Σύνελθε...
RipCity
Ο, τι να ναι. Οποτε επειδη δε σκαω λεφτα δε θα μιλαω. Ωραιος συνεχισε ετσι πας καλα. Και θ ακουμε για παραμυθια που τελειωνουν κιολας,οκ. Το πραμα το ειπα για την κατάσταση, οχι τον ανθρωπο Roberts. Μη ψαχνεις να πιαστεις απο καπου.

Τεσπα χαζομαρα μου που ασχοληθηκα.
basket72
QUOTE (lefpan @ Jan 4 2018, 15:10 ) *
Λοιπόν, για να τελειώνει και το παραμυθάκι με τον "άσχετο" Ρόμπερτς:

Όλες οι ομάδες έχουν (ακόμα και καλούς) παίκτες, που μέχρι στιγμής δεν έχουν αποδώσει τα αναμενόμενα στη φετινή ευρωλίγκα.

Στη ΤΣΣΚΑ ο Φριτζόν, ο Βέστερμαν και ο Κουλάγκιν,
στον Παναθηναϊκό ο Ντένμον και ο Λεκαβίτσιους,
στη Ζαλγκίρις ο Μιλάκνις και ο Βαλίνσκας,
στη Φενέρ ο Γκούντουριτς και ο Μουχάμεντ Άλι,
στη Ρεάλ ο Κάρολ,
στη Μακάμπι ο Ντιμπαρτολομέο και ο Ζούσμαν,
στη Χίμκι ο Τζένκινς,
στη Μπασκόνια ο Βιλντόζα και ο Χουέρτας,
στη Μάλαγα ο Σολουάντε, ο Ντίαζ, ο Σαλίν, ο Μιλοσάγεβιτς,
στον Ερυθρό ο Ραντίσεβιτς και ο Λάζιτς,
στη Μπάμπεργκ ο Ζήσης, ο Νίκολιτς και ο Λο,
στη Μπαρτσελόνα ο Πρέσεϋ, ο Ναβάρο και ο Κόπονεν,
στη Βαλένθια ο Βαν Ρόσομ, ο Βίβες, ο Μαρτίνεθ,
στην Εφές ο Τζος Άνταμς και ο Μπαλμπάι,
στην Αρμάνι ο Καλνιέτις, ο Τσιντσιαρίνι και ο Μπέρτανς,

ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΙΚΤΕΣ έχουν φέτος στην ευρωλίγκα στατιστικά ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ (ή ίδια, ορισμένοι από αυτούς) από τα στατιστικά του έρημου του Ρόμπερτς (οι άπιστοι ας ρίξουν μια ματιά στα επίσημα στατιστικά της Euroleague).

Εν κατακλείδι, (πιστεύω πως) ο Ρόμπερτς είναι μια χαρά παίκτης, και μάλιστα προλάβαμε να πάρουμε γεύση των δυνατοτήτων του σε κάποια παιχνίδια.
Πρέπει να σταθεροποιηθεί στο επίπεδο που αποδεδειγμένα διαθέτει, και όλα θα πάνε καλά.

Αλλά όχι και να τον χαρακτηρίζουμε "πολύ λίγο".




Πολύ "λίγος" μάλλον είναι υπερβολή, επιπλέον να συνυπολογίσουμε ότι του κάτσαν και κάποιοι τραυματισμοί που όσο να ΄ναι τον πήγανε πίσω και το πιθανότερο- σχεδόν σίγουρο-είναι ότι δεν φταίει ο ίδιος για τους τραυματισμούς του.

Από κει και πέρα η λίστα που βάζεις εμπεριέχει παίκτες που στην πλειοψηφία τους δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη με τον Ρόμπερτς είτε για δεν παίξανε σχεδόν καθόλου λόγω σοβαρού τραυματισμού είτε γιατί παίζουν σε άλλες θέσεις είτε τέλος γιατί αμοίβονται κατά πολύ λιγότερο από τον Ρόμπερτς - πόσο μάλλον αν λάβουμε υπόψη ότι άλλη αξία έχουν για τον προϋπολογισμό του Ολυμπιακού τα λεφτά που παίρνει ο εν λόγω παίκτης κι άλλη για 4-5 ομάδες με σημαντικά πιο ψηλό προϋπολογισμό.

Τέλος,(φιλικά) να σου πω ότι σε χαρακτηρίζει μιαν υπερβολή στον τρόπο που "υπερασπίζεσαι" τον Ολυμπιακό και μάλιστα από συμφορουμίτες που γράφουν εδώ και κάποιον καιρό και αποδεδειγμένα δεν είναι ούτε κακεντρεχείς ενώ κατέχουν και το άθλημα.

ΣΧετικά με το αυριανό παιχνίδι, να πω ότι το φοβάμαι αρκετά, όπως και πολλά αντίστοιχα στην έδρα μας και ελπίζω να μπούμε με την απαραίτητη συγκέντρωση και να το πάρουμε- κάτι που πιθανά θα μας φέρει και πρώτους μιας και την Μπάρτσα τη βλέπω αύριο να κερδίζει την ΤΣΣΚΑστο Παλάου.
rankin
QUOTE(RipCity @ Jan 4 2018, 15:26 ) *
Top tier point guard ψάχναμε υποτίθεται.

Καλά, αυτό ελέγχεται.....
μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά

Εγώ πάντως, που τον Ρομπερτς στην αρχή τον έκραζα non stop - 24/7, μπορώ να πω οτι με το δείγμα που ειδα στα καλά του παιχνίδια, έχω καταλήξει στο οτι ειναι ενας καλός παιχτης, που λίγο λόγω τραυματισμών και λίγο λόγω ρόλου, ψάχνεται και μπορεί να ψάχνεται και ως το τέλος....
Πολεμική μηχανή μπορεί να μην ειναι, αλλά δεν ειναι δα και τοοοοοοσο κακός...

Να βάλω και μια δύσκολη, υποθετική ερώτηση;
Αν στο παιχνίδι με τη Φενέρ, ηταν και ο Σπανούλης στο ροστερ, ποιο θα ηταν άραγε το αποτέλεσμα;

Το έχω ξαναγράψει, και ο Ρομπερτς και ο Στρέλνιεξ και ο Τομπσον ειναι καλοί παίχτες, που θα πρέπει να βρεθεί ο τρόπος και ο χρόνος να αξιοποιηθούν σωστά και πλήρως.
Με το να τους έχεις σε μια γωνίτσα και να περιμένουν καμιά πασούλα, λες και ειναι ο Μάντζαρης ή ο Πελεκάνος, δεν τους αξιοποιείς καθόλου και δεν ειναι και δίκαιο να τους κράζεις.

Μάλλον, προτού κράξουμε, θα πρέπει να θυμηθούμε ποιο ειναι το αγωνιστικό μοντέλο της ομάδας και τι, εν τέλει, περιμένει η ομάδα απο τους ξένους της.
Όχι τι περιμένει ο κόσμος της ομάδας.
Τι περιμένει η ίδια η ομάδα και τι κάνει για να πάρει αυτό που περιμένει.

Αυτά για την ώρα. Θα επανέλθουμε στο θέμα εν καιρώ.
lefpan
QUOTE (RipCity @ Jan 4 2018, 15:53 ) *
Ο, τι να ναι. Οποτε επειδη δε σκαω λεφτα δε θα μιλαω. Ωραιος συνεχισε ετσι πας καλα. Και θ ακουμε για παραμυθια που τελειωνουν κιολας,οκ. Το πραμα το ειπα για την κατάσταση, οχι τον ανθρωπο Roberts. Μη ψαχνεις να πιαστεις απο καπου.

Τεσπα χαζομαρα μου που ασχοληθηκα.

Όταν γράφω "σκάσε τα λεφτά (που δεν έχεις) και πάρε ό,τι γουστάρεις" αναφέρομαι στην ομάδα, όχι σε σένα, ρε συμφουρομίτη!
Αναφέρθηκα στην κατάσταση, όχι στον άνθρωπο (εσένα).
Κι αυτό το έγραψα, γιατί ανέφερες Γκρέιντζερ και Τζάκσον που ήταν κατά πολύ ακριβότεροι του Ρόμπερτς, άσε που μάλλον δεν θα ήθελαν τον ρόλο.
pan24
Σε σχεση με την λιστα εννοειται δεν θα πιασω εναν εναν τους παικτες
Κοιταξα 4-5 μονο που μου χτυπησαν στο ματι με το που τους ειδα στην λιστα

Ο μιλακνις στην ζαλγκιρις ειναι ανεβασμενος σε σχεση με περσι κατι που αποτυπωνεται και σε νουμερα
Οποτε δεν μπορεις να πεις οτι δεν αποδιδει τα αναμενομενα
Επισης μια και αναφερθηκαν στατιστικα πλην ασισστ(0.9 εναντι 1.7) και κλεψιματων(0.3 εναντι 0.6) ειναι καλυτερος σε ολες τις αλλες στατιστικες κατηγοριες απο τον ρομπερτς αλλα λεπτομερειες

Στην τσσκα ο βεστερμαν εχει παιξει μολις 4 παιχνιδια λογω τραυματισμου.Πως μπορεις να κρινεις αν ειναι καλυτερος η χειροτερος και αν εχει πιασει
Ο φριτζον και ο κουλαγκιν ειναι 5ο και 6ο γκαρντ αντιστοιχα φετος.Ο φριτζον εχει παιξει μεσο ορο 6' σε 10 παιχνιδια και ο κουλαγκιν 5' σε 5 παιχνιδια και αν δεν υπηρχε ο τραυματισμος του βεστερμαν δεν θα επαιζαν ουτε αυτο
Τι σχεση εχουν οι προσδοκιες απο αυτους με αυτες για τον ρομπερτς?Στην φετινη τσσκα προοριζονται για τον ρολο του τολιοπουλου και του αρσενοπουλου

Ο ντιξον στην φενερ ηταν τραυματιας απο το καλοκαιρι και εχει παιξει μονο σε 5 παιχνιδια με χρονους συμμετοχης 10',2',6',24',5'
Πως μπορεις να συγκρινεις αυτον με τον ρομπερτς οταν μολις εχει επιστρεψει απο μεγαλη απουσια και εχει παρει σοβαρο χρονο συμμετοχης μολις σε ενα παιχνιδι?


Αν καποιος ειχε τον χρονο να εξετασει μια μια τις περιπτωσεις της λιστας θα εβλεπε σιγουρα και αλλα αντιστοιχα
Για ανταμς και πρεσευ δεν εψαξα γιατι δεν χρειαζεται να πουμε κατι.Δεν ικανοποιησαν...και τους εδιωξαν
Η εφες πηρε αντικαταστατη η μπαρτσελονα ψαχνει

Ο ρομπερτς με 14 συμμετοχες σε 15 παιχνιδια εχει δωσει ενα επαρκες δειγμα σε σχεση με τι μπορει και δεν μπορει να κανει
Σε 20' εχει 1,7 ασσιστ και 1,8 λαθη σιγουρα οχι ικανοποιητικο για pg
Απο ποσοστα εχει 40% στο διποντο που πρεπει να ειναι χειροτερο απο ολους τους παικτες του ολυμπιακου
Μονο το 40% στο τριποντο ειναι πολυ καλο
Απο θεμα αμυνας στην καλυτερη ειναι απλα αξιοπρεπης
Επισης συμφωνω με ripcity οτι ειναι τραγικα ασταθης.Εχει κανει 2-3 σουπερ παιχνιδια και στα υπολοιπα ειναι μετριος η κακος

Μπορει να ανεβει πολυ,μπορει να μεινει στασιμος,μπορει να παει χειροτερα εχει και το ελαφρυντικο των τραυματισμων.Με βαση τα τωρινα δεδομενα ομως αυτη ειναι η εικονα του

Τελος ρε παιδια γιατι θα μουρλαθουμε και εδω και σε αυτο του παναθηναικου που βλεπω μερικα παρομοια
Επειδη σε μια αλλη ομαδα ενας παικτης μπορει να βγει κακος,παλτο,χωμα,λαθος μεταγγραφη,επειδη ειναι σχεδον σιγουρο οτι καθε ομαδα θα εχει μια μεταγγραφη που δεν θα της βγει σημαινει οτι δεν μπορεις να κριτικαρεις την αντιστοιχη περιπτωση(κατα την αποψη σου παντα) στην δικη σου ομαδα?
Δεν ειπε κανεις καβουρηδες αγγελοπουλοι,αχρηστε σφαιροπουλε δεν ξερετε να διαλεγετε παικτες,για τον παικτη εγραψαν οτι δεν ικανοποιει

Στο μηνυμα που ξεκινησε αυτη την συζητηση ο ανθρωπος ειπε οτι ο ρομπερτς πρεπει να βελτιωθει στην δημιουργια γιατι εχει προβλημα
Ποιος μπορει να διαφωνησει σε αυτο οταν ειναι pg με περισσοτερα λαθη απο ασσιστ?
Ειπε επισης οτι ειναι πολυ λιγος και ευθυνοφοβος.Ενταξει υποκειμενικο ισως και λιγο υπερβολικο ομως με βαση την εικονα δεν ειναι παραλογη ως αποψη ειδικα οταν ειναι μαλλον χειροτερος απο τον προκατοχο του που επαιρνε τα ιδια λεφτα και ναι δεν εφυγε για αγωνιστικους λογους αλλα φετος μια χαρα υγιης ειναι(μονο 3 παιχνιδια εχει χασει απο μικροτραυματισμο ασχετο με τον χιαστο)

Οποτε ποιο παραμυθι να τελειωνει?Ειπε κανενας κατι που δεν ισχυει?
Ουτε το επιχειρημα των χρηματων στεκει γιατι αν δεν κανω λαθος ειναι απο τους ακριβοτερους ξενους του ολυμπιακου με συμβολαιο γυρω στις 800 χιλιαδες.Δεν παιρνει τα λεφτα του γουιλτζερ
lefpan
QUOTE (rankin @ Jan 4 2018, 16:43 ) *
Καλά, αυτό ελέγχεται.....
μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά

Εγώ πάντως, που τον Ρομπερτς στην αρχή τον έκραζα non stop - 24/7, μπορώ να πω οτι με το δείγμα που ειδα στα καλά του παιχνίδια, έχω καταλήξει στο οτι ειναι ενας καλός παιχτης, που λίγο λόγω τραυματισμών και λίγο λόγω ρόλου, ψάχνεται και μπορεί να ψάχνεται και ως το τέλος....
Πολεμική μηχανή μπορεί να μην ειναι, αλλά δεν ειναι δα και τοοοοοοσο κακός...

Να βάλω και μια δύσκολη, υποθετική ερώτηση;
Αν στο παιχνίδι με τη Φενέρ, ηταν και ο Σπανούλης στο ροστερ, ποιο θα ηταν άραγε το αποτέλεσμα;

Το έχω ξαναγράψει, και ο Ρομπερτς και ο Στρέλνιεξ και ο Τομπσον ειναι καλοί παίχτες, που θα πρέπει να βρεθεί ο τρόπος και ο χρόνος να αξιοποιηθούν σωστά και πλήρως.
Με το να τους έχεις σε μια γωνίτσα και να περιμένουν καμιά πασούλα, λες και ειναι ο Μάντζαρης ή ο Πελεκάνος, δεν τους αξιοποιείς καθόλου και δεν ειναι και δίκαιο να τους κράζεις.

Μάλλον, προτού κράξουμε, θα πρέπει να θυμηθούμε ποιο ειναι το αγωνιστικό μοντέλο της ομάδας και τι, εν τέλει, περιμένει η ομάδα απο τους ξένους της.
Όχι τι περιμένει ο κόσμος της ομάδας.
Τι περιμένει η ίδια η ομάδα και τι κάνει για να πάρει αυτό που περιμένει.

Αυτά για την ώρα. Θα επανέλθουμε στο θέμα εν καιρώ.

Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις.
Χωρίς να είμαι προπονητής, θεωρώ ότι μια λύση θα ήταν η καθιέρωση σταθερών διδύμων, που θα μπαίνουν και θα βγαίνουν πακέτο. Σπανούλης μαζί με Μάντζαρη ή Τολιόπουλο, και Στρέλνιεκς μαζί με Ρόμπερτς.
Το δίδυμο Ρόμπερτς - Στρέλνιεκς έδωσε πολύ καλά δείγματα όσο απουσίαζε ο Σπανούλης.

Οι παίκτες είναι αποδεδειγμένα καλοί, ο προπονητής μπορεί αποδεδειγμένα να πάρει τα καλά τους στοιχεία. Ας περιμένουμε την εξέλιξη της ομάδας. Αλλά όχι να αμφισβητούμε συνεχώς την αξία των παικτών (όχι για σένα αυτό). Πρέπει κάποτε να κατοχυρώνουμε κάποια επίπεδα και να πηγαίνουμε παρακάτω.
RipCity
QUOTE (rankin @ Jan 4 2018, 15:43 ) *
Καλά, αυτό ελέγχεται.....
μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά


Ας το περιορίσουμε σε αναβάθμιση του Μάντζαρη? Ε αν συγκρίνεις την παρουσία του Roberts σε σχέση με την περσινή σεζόν του Μάντζαρη δεν έχει υπάρξει αναβάθμιση. Ίσα ίσα που είναι χειρότερος δημιουργικά, με χειρότερη άμυνα επίσης, ενώ έχει καλύτερο σουτ. Βέβαια δεν πολυεξηπηρετεί το καλύτερο σουτ όταν μιλάμε για σκοράρισμα ενός πόντου παραπάνω.

Μακάρι να ανέβει το παλικάρι, καλό για την ομάδα θα είναι, αλλά μέχρι τώρα εμένα προσωπικά με έχει απογοητεύσει πάρα πολύ. Για τον Hollis πχ δεν έχω πει τίποτα γιατί βλέπω θετικά πράγματα, ε στον Roberts δεν μπορώ να δω (και κοστίζει τα διπλά).
rankin
QUOTE(RipCity @ Jan 4 2018, 17:09 ) *
Ας το περιορίσουμε σε αναβάθμιση του Μάντζαρη? Ε αν συγκρίνεις την παρουσία του Roberts σε σχέση με την περσινή σεζόν του Μάντζαρη δεν έχει υπάρξει αναβάθμιση. Ίσα ίσα που είναι χειρότερος δημιουργικά, με χειρότερη άμυνα επίσης, ενώ έχει καλύτερο σουτ. Βέβαια δεν πολυεξηπηρετεί το καλύτερο σουτ όταν μιλάμε για σκοράρισμα ενός πόντου παραπάνω.

Μακάρι να ανέβει το παλικάρι, καλό για την ομάδα θα είναι, αλλά μέχρι τώρα εμένα προσωπικά με έχει απογοητεύσει πάρα πολύ. Για τον Hollis πχ δεν έχω πει τίποτα γιατί βλέπω θετικά πράγματα, ε στον Roberts δεν μπορώ να δω (και κοστίζει τα διπλά).

Το καλύτερο καλοκαιρινό ελαστικό αν το βάλεις στα χιόνια, κάπου θα γλιστρήσει....
Πόσο μάλλον αν δεν μιλάμε δα και για το καλύτερο...

Ειπαμε, σηκώνει πολύ κουβέντα ολο αυτό...

Εκανα μια ερώτηση πριν: Φενέρ - Ολυμπιακός με +1 παίχτη. Τι θα γινόταν;
RipCity
QUOTE (rankin @ Jan 4 2018, 16:28 ) *
Εκανα μια ερώτηση πριν: Φενέρ - Ολυμπιακός με +1 παίχτη. Τι θα γινόταν;


Πως μπορεί να ξέρει κανείς? Αν έκανε εμφάνιση ανάλογη με αυτή κόντρα στην ΤΣΚΑ όλα καλα θα ήταν, αν είχαμε τον Σπανούλη του Κάουνας άστα βράστα.
Stojako
Αμφίβολος ο Τόμπσον για Αρμάνι (ίωση)
rankin
QUOTE(RipCity @ Jan 4 2018, 17:46 ) *
Πως μπορεί να ξέρει κανείς? Αν έκανε εμφάνιση ανάλογη με αυτή κόντρα στην ΤΣΚΑ όλα καλα θα ήταν, αν είχαμε τον Σπανούλη του Κάουνας άστα βράστα.


Να σου φέρω ενα διαφορετικό παράδειγμα.
Κερδίσαμε την Εφες 58-61 χωρίς Πρίντεζη- Μιλουτίνοφ
Αν είχαμε πχ τον Πρίντεζη κατα 99% πάλι δεν θα κερδίζαμε και μάλιστα ευκολότερα;

ή αν είχαμε Πρίντεζη - Μιλουτίνοφ στο Κάουνας, δεν θα ηταν πιθανό να φεύγαμε νικητές;

Με τη Φενερ ομως έχουμε ενα διαφορετικό σενάριο
Το σενάριο στο οποίο μια νίκη, μπορεί να γινόταν και ήττα, παρότι θα ειχαμε +1 παίχτη.
Και αυτό γιατι ο ενας απο τους δυο πρωταγωνιστές αυτού του αγώνα, θα είχε διαφορετικό ρόλο και δύσκολα θα έβρισκε την ευκαιρία να γίνει ξανά πρωταγωνιστής.

Θελω να πω οτι κατηγορούμε εναν παιχτη ο οποίος δεν ξέρω αν, εν τέλει, επιλέχθηκε με σωστά κριτήρια.
Ψάχνω να βρω τη λογική βάση της οποίας παίρνεις εναν παίχτη που δεν ειναι Μάντζαρης, για να τον κάνεις Μάντζαρη...

Εντάξει, διώχνεις τον Γκριν γιατι ειναι μονοδιάστατος και παίρνεις τον Ρομπερτς.
Και μετά του λες, κατσε εκεί στη γωνίτσα και περίμενε να σου δώσουμε τη μπάλα κάποια στιγμή....
Νομίζω οτι ο παίχτης χρειάζεται χώρο και χρόνο για να αποκτήσει, πρώτα απο ολα, αυτοπεποίθηση.
Ήδη στην αρχή της χρονιάς ξεκίνησε αργά και δεν έβρισκε πατήματα. Μόλις πήγε να βρει, του αλλάζεις ρόλο.

Δε λέω οτι ο Ρόμπερτς ειναι παιχτούρα και τον αδικούμε, δεν ξέρω όμως και αν τον αξιοποιούμε σωστά ώστε να μπορεί οντως να κριθεί.
Το μόνο που μπορώ να πω, με σχετική βεβαιότητα, ειναι οτι στο ρόλο του αντι-Μάντζαρη δεν δείχνει να κολλάει.
Stavros7
Εσύ φιλαράκι που παρέθεσες παίκτες για να μου την πεις,επειδή βαριέμαι να σου απαντάω σου ξαναλέω!
Ο Roberts είναι πολύ λίγος για τον Ολυμπιακό!Αυτή είναι η άποψη μου και όσο περνούν οι αγωνιστικές τόσο πιο πολύ το πιστεύω!
RipCity
QUOTE (rankin @ Jan 4 2018, 17:02 ) *
Να σου φέρω ενα διαφορετικό παράδειγμα.
Κερδίσαμε την Εφες 58-61 χωρίς Πρίντεζη- Μιλουτίνοφ
Αν είχαμε πχ τον Πρίντεζη κατα 99% πάλι δεν θα κερδίζαμε και μάλιστα ευκολότερα;

ή αν είχαμε Πρίντεζη - Μιλουτίνοφ στο Κάουνας, δεν θα ηταν πιθανό να φεύγαμε νικητές;

Με τη Φενερ ομως έχουμε ενα διαφορετικό σενάριο
Το σενάριο στο οποίο μια νίκη, μπορεί να γινόταν και ήττα, παρότι θα ειχαμε +1 παίχτη.
Και αυτό γιατι ο ενας απο τους δυο πρωταγωνιστές αυτού του αγώνα, θα είχε διαφορετικό ρόλο και δύσκολα θα έβρισκε την ευκαιρία να γίνει ξανά πρωταγωνιστής.

Θελω να πω οτι κατηγορούμε εναν παιχτη ο οποίος δεν ξέρω αν, εν τέλει, επιλέχθηκε με σωστά κριτήρια.
Ψάχνω να βρω τη λογική βάση της οποίας παίρνεις εναν παίχτη που δεν ειναι Μάντζαρης, για να τον κάνεις Μάντζαρη...

Εντάξει, διώχνεις τον Γκριν γιατι ειναι μονοδιάστατος και παίρνεις τον Ρομπερτς.
Και μετά του λες, κατσε εκεί στη γωνίτσα και περίμενε να σου δώσουμε τη μπάλα κάποια στιγμή....
Νομίζω οτι ο παίχτης χρειάζεται χώρο και χρόνο για να αποκτήσει, πρώτα απο ολα, αυτοπεποίθηση.
Ήδη στην αρχή της χρονιάς ξεκίνησε αργά και δεν έβρισκε πατήματα. Μόλις πήγε να βρει, του αλλάζεις ρόλο.

Δε λέω οτι ο Ρόμπερτς ειναι παιχτούρα και τον αδικούμε, δεν ξέρω όμως και αν τον αξιοποιούμε σωστά ώστε να μπορεί οντως να κριθεί.
Το μόνο που μπορώ να πω, με σχετική βεβαιότητα, ειναι οτι στο ρόλο του αντι-Μάντζαρη δεν δείχνει να κολλάει.


Σίγουρα ο ρόλος που άλλαξε έχει να κάνει με κάποια πράγματα, αλλά μέχρι ένα συγκεκριμένο βαθμό. Έχει κάνει πολλές πατάτες και δεν είναι rookie για να πω ότι έχει να κάνει μόνο με έλλειψη αυτοπεποίθησης. Ίσως αν ήταν μικρότερος να ήμουν πιο "ανεκτικός", αλλά αυτή τη στιγμή κλίνω προς την άποψη πως έχουμε να κάνουμε με παίκτη που έχει πάρει την κατιούσα μετά από δύο χρόνια όπου δεν έπαιξε καλό μπάσκετ κι είναι πια 32, με ένα σώμα μάλιστα σχετικά αδύναμο. Το αν επιλέχθηκε με σωστά ή λάθος κριτήρια πλέον είναι αδιάφορο γιατί δεν μπορούσε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω. Σε αυτό τον Ολυμπιακό και σε αυτό το αγωνιστικό πλαίσιο εμένα δε μου αρέσει καθόλου μέχρι στιγμής. Αυτή είναι κι η άποψή μου στο θέμα.
basket72
QUOTE (rankin @ Jan 4 2018, 18:02 ) *
Δε λέω οτι ο Ρόμπερτς ειναι παιχτούρα και τον αδικούμε, δεν ξέρω όμως και αν τον αξιοποιούμε σωστά ώστε να μπορεί οντως να κριθεί.
Το μόνο που μπορώ να πω, με σχετική βεβαιότητα, ειναι οτι στο ρόλο του αντι-Μάντζαρη δεν δείχνει να κολλάει.



Ενώ από τη μια το σκεπτικό σου για τον Σπανούλη έχει σαφή βάση, από την άλλη πως μπορούμε να ξέρουμε τι θα είχε συμβεί; Για τον Σπανούλη μιλάμε, μπορεί όντως να είχαμε χάσει μπορεί κι να τους είχε πάρει αμπάριζα.

Αναφορικά με τον Ρόμπερτς και την απόκτησή του από τον Σφαιρό το καλοκαίρι είμαστε αρκετοί εκείνοι που δεν πετάξαμε και τη σκούφια μας από χαρά ούτε όμως και τα βάψαμε μαύρα. Μια αμφιβολία για την αγωνιστική του κατάσταση ήταν το κυρίαρχο και μια απορία για το χάσμα των επιλογών Σφαιρό το περασμένο καλοκαίρι. (Οι περισσότεροι άσσοι που πλησιάσαμε είχαν διαφορετικά χαρακτηριστικά- κάτι που εν μέρει βέβαια δικαιολογείται αν λάβει κανείς υπόψη του την πρωτοφανή έλλειψη κοντών την περασμένη μεταγραφική περίοδο.)
Η πιο λογική εξήγηση που υπάρχει για την επιλογή του Ρομπερτς, είναι ότι ο Σφαιρόπουλος πόνταρε στον Ρόμπερτς που θυμόταν από το πολύ πετυχημένο πέρασμα του από τη ΓΕρμανία κι από τις 2 πρώτες του χρονιές στο ΝΒΑ. Έλα όμως που πέρασε κάνα 2 χρόνια ψιλό- πάγκου στο ΝΒΑ κάτι που νομίζω ότι είναι η κύρια εξήγηση της αστάθειάς του αλλά και της αμηχανίας του στο να βρει ρόλο.


lefpan
QUOTE (Stavros7 @ Jan 4 2018, 18:03 ) *
Εσύ φιλαράκι που παρέθεσες παίκτες για να μου την πεις,επειδή βαριέμαι να σου απαντάω σου ξαναλέω!
Ο Roberts είναι πολύ λίγος για τον Ολυμπιακό!Αυτή είναι η άποψη μου και όσο περνούν οι αγωνιστικές τόσο πιο πολύ το πιστεύω!

Κι εγώ να σου πω ότι είμαι διακεκριμένος καρδιοχειρουργός, αυτή είναι η άποψή μου και όσο περνούν τα χρόνια τόσο πιό πολύ το πιστεύω!
Αν θέλεις, μάλιστα, σου κάνω και μια εγχείρηση... μούρλια!
Εσύ κάθεσαι;
Coach Periklis
Γράφουμε ιστορία σήμερα ;;

ενδιαφέρον στατιστικό που θα ήθελα να μάθω , όποιος ξέρει, από πότε έχουμε να χάσουμε 2 αγώνες σε κανονική περίοδο από διαφορετικές ομάδες ( εννοώ πλην ΠΑΟ )

Δεν έχει σημασία η ήττα αλλά χτυπάει πάρα πάρα πολύ άσχημα .
T.W.Is.M.
QUOTE(Coach Periklis @ Jan 7 2018, 18:57 ) *
Γράφουμε ιστορία σήμερα ;;

ενδιαφέρον στατιστικό που θα ήθελα να μάθω , όποιος ξέρει, από πότε έχουμε να χάσουμε 2 αγώνες σε κανονική περίοδο από διαφορετικές ομάδες ( εννοώ πλην ΠΑΟ )

Δεν έχει σημασία η ήττα αλλά χτυπάει πάρα πάρα πολύ άσχημα .


Και ακομα δεν εχουμε παει ουτε στο Λαυριο, ουτε στην Πατρα, ουτε στη Ροδο...
Την Α1 τη βλεπουν τοσο σαν αγγαρεια που παιζουμε στον αυτοματο πιλοτο, οι μισες εμφανισεις ειναι το λιγοτερο κακες και τρεχουμε να μαζεψουμε τα ασυμμαζευτα.

Ακυρο, στη Ροδο εχουμε παιξει, στο Ρεθυμνο εχουμε ακομα να παμε. Θα κανουμε το Γιαννοπουλο οχι μονο να μοιαζει σαν το Harden, αλλα και να παιζει κιολας...
shtarkws
QUOTE(Coach Periklis @ Jan 7 2018, 18:57 ) *
Γράφουμε ιστορία σήμερα ;;

ενδιαφέρον στατιστικό που θα ήθελα να μάθω , όποιος ξέρει, από πότε έχουμε να χάσουμε 2 αγώνες σε κανονική περίοδο από διαφορετικές ομάδες ( εννοώ πλην ΠΑΟ )

Δεν έχει σημασία η ήττα αλλά χτυπάει πάρα πάρα πολύ άσχημα .


Δεν χρειάζεται να δαιμονοποιουνται οι ηττες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στην Α1. Με την μορφή της Euroleague θα υπαρχει κόπωση. Η εμφάνιση όμως σημερα του Ολυμπιακού ηταν τοσο κακη που πρέπει να χτυπήσει καμπανάκι
T.W.Is.M.
QUOTE(shtarkws @ Jan 7 2018, 19:23 ) *
Δεν χρειάζεται να δαιμονοποιουνται οι ηττες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στην Α1. Με την μορφή της Euroleague θα υπαρχει κόπωση. Η εμφάνιση όμως σημερα του Ολυμπιακού ηταν τοσο κακη που πρέπει να χτυπήσει καμπανάκι


Ευχαριστο για το πρωταθλημα ειναι να κανουν ηττες και οι δυο. Πιστευω οτι δινει και κινητρο στους υπολοιπους να χτυπησουν περισσοτερο τα παιχνιδια με τους δυο.
shtarkws
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 7 2018, 19:25 ) *
Ευχαριστο για το πρωταθλημα ειναι να κανουν ηττες και οι δυο. Πιστευω οτι δινει και κινητρο στους υπολοιπους να χτυπησουν περισσοτερο τα παιχνιδια με τους δυο.


Συμφωνώ απόλυτα και μακαρι η 3η θεση να σήμαινε συμμετοχή στην Euroleague οπως κάποτε. Θα εδινε μεγαλύτερο κίνητρο στις ομάδες
rankin
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 7 2018, 19:25 ) *
Ευχαριστο για το πρωταθλημα ειναι να κανουν ηττες και οι δυο. Πιστευω οτι δινει και κινητρο στους υπολοιπους να χτυπησουν περισσοτερο τα παιχνιδια με τους δυο.

Γιατί, ο Παναθηναικός έχει χασει απο κάποιον;;;

Συμφωνώ οτι προσθέτει ενδιαφέρον, αρκει να συμμετέχουν όλοι στο παρτι..
whaler
QUOTE (Coach Periklis @ Jan 7 2018, 18:57 ) *
Γράφουμε ιστορία σήμερα ;;

ενδιαφέρον στατιστικό που θα ήθελα να μάθω , όποιος ξέρει, από πότε έχουμε να χάσουμε 2 αγώνες σε κανονική περίοδο από διαφορετικές ομάδες ( εννοώ πλην ΠΑΟ )

Δεν έχει σημασία η ήττα αλλά χτυπάει πάρα πάρα πολύ άσχημα .


Από τη σεζόν 2006-07 είχε να χάσει 3 παιχνίδια στην κανονική διάρκεια.
Τότε, ο ΟΣΦΠ είχε ηττηθεί από ΠΑΟ, Άρη και Πανιώνιο.
T.W.Is.M.
QUOTE(rankin @ Jan 7 2018, 19:55 ) *
Γιατί, ο Παναθηναικός έχει χασει απο κάποιον;;;

Συμφωνώ οτι προσθέτει ενδιαφέρον, αρκει να συμμετέχουν όλοι στο παρτι..


Οχι ακομα. Δεν εχει παιξει ομως ακομα με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Λαυριο και Προμηθεα. Το πιο δυσκολο εκτος εδρας παιχνιδι που εχει δωσει εκτος απ το ΣΕΦ ειναι στη Ροδο, που κερδισε στον ποντο. Ισως κι εκεινος χασει καποιο παιχνιδι.
Αυτα βεβαια ισχυουν για το πρωταθλημα, γιατι στο κυπελλο εχει χασει απ την ΑΕΚ.
basket72
QUOTE (shtarkws @ Jan 7 2018, 19:23 ) *
Δεν χρειάζεται να δαιμονοποιουνται οι ηττες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού στην Α1. Με την μορφή της Euroleague θα υπαρχει κόπωση. Η εμφάνιση όμως σημερα του Ολυμπιακού ηταν τοσο κακη που πρέπει να χτυπήσει καμπανάκι


Η πιο λογική εξήγηση είναι το βεβαρημένο πρόγραμμα της Ευρωλίγκας, οι πολλοί και διαδοχικοί τραυματισμοί που έχουν ήδη αρχίσει να έχουν τις γνωστές συνέπειες στους εναπομείναντες παίκτες που παίζουν στα κόκκινα. Αν συνυπολογίσουμε ότι ο Ολυμπιακός έτσι κι αλλιώς βασίζεται στο physical παιχνίδι του, τότε είναι αναπόφευκτο να επέλθει (πρόωρη) καταπόνηση.

Άντε να γυρίσουν οι 2 ξένοι στους κοντούς να μεγαλώσει το rotation και να πάρει λιγότερο χρόνο και ο Σπανούλης γιατί κουράζει και τους υπόλοιπους στην άμυνα ενώ κι ο ίδιος τα συνεχόμενα +20λέπτα δεν τα έχει πια και ένα ματς παίζει καλά και 2 ρετάρει.
petrovic
το σημερινό αποτέλεσμα οφείλεται στην κούραση, είναι προφανές.

η ομάδα τα έχει πάει μέχρι τώρα ΜΙΑ ΧΑΡΑ και δεν ξεχνάμε ότι ένας είναι ο στόχος φέτος:

ΚΟΥΠΑ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Nemesakos
Εγώ πάλι μιας και εία το σημερινο ματς στην Πυλαία, θεωρώ πως απλά από την στιγμή που το πλεονέκτημα έχει κριθεί, δεν υπάρχει και λόγος να πολεμήσει όπως θα πολεμούσε παλιότερα για να γυρίσει κάποιο ματς. Στο τέλος πχ δεν εβαλε καν Πρίντεζη και προσπαθούσε με Ουίλτζερ. Και στην τελική γιατι να το κάνει? Έρχεται αγώνας ζόρικος με την Μπασκόνια και δεν υπάρχει λόγος ούτε για έξτρα κούραση,ούτε για πιθανό τραυματισμό. Αντίθετα δεν θεωρώ ότι ήταν θέμα κόπωσης η ήττα αλλά προστασίας από κόπωση.. Τουλάχιστον εγώ αυτο είδα σήμερα...Ακόμα και από το ύφος του σφαιρόπουλου στον πάγκο που παρά ήταν χαλαρο. Είναι και ευκαιρία για δοκιμές πλέον αφού το πλεονέκτημα έχει κριθεί...
lefpan
Η ομάδα κατέβηκε σχετικά ξεκούραστη, αφού το παιχνίδι με την Αρμάνι δεν ήταν ιδιαίτερα καταπονητικό. Επίσης, σήμερα δεν τράβηξαν όχι μόνο οι (ας πούμε) κουρασμένοι παίκτες, αλλά και άλλοι που έρχονταν μετά από απουσία και ήταν ξεκούραστοι.
Επομένως, νομίζω, ότι η σημερινή ήττα οφείλεται κυρίως στη μη θέληση της ομάδας να "αδειάσει" από ενέργεια ενόψει Μπασκόνια. Σε αυτό, βέβαια, συνέβαλε και η εκπληκτική απόδοση του ΠΑΟΚ (που του αξίζουν συγχαρητήρια), που δεν έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να πάρει το παιχνίδι με τα χέρια κάτω, όπως νομίζω ότι υπολόγιζε (χωρίς τον ξενοδόχο).
Πιστεύω, ότι αν σήμερα κρινόταν κάτι από το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός θα κέρδιζε ανεβάζοντας την απόδοσή του.
Βέβαια, το ποσοστό του στα τρίποντα ήταν τραγικό, και αυτό δεν εξηγείται ούτε με την θεωρία της κούρασης, ούτε με τη θεωρία της φύλαξης δυνάμεων.
Πιστεύω πως κάναμε την καθιερωμένη μας ήττα, οπότε αναμένουμε τώρα δυό-τρεις συνεχόμενες νίκες και καλές εμφανίσεις στην ευρωλίγκα.

ΥΓ: Ο Ράνκιν είχε πει κάποτε ότι ο Ολυμπιακός ζει και πεθαίνει μαζί με τον Σπανούλη. Αυτό είδαμε σήμερα από την αρνητική του μεριά. Ας ελπίσουμε ότι στα κρίσιμα παιχνίδια θα το ξαναδούμε από τη θετική.
benchwarmer
Ο ΠΑΟΚ ήταν πάρα πολύ διαβασμένος. Φαινόταν αυτό σχεδόν σε κάθε άμυνα και σε κάθε επίθεση.
Και βέβαια δεν είχε καν ματς αυτή τη βδομάδα στην Ευρώπη, είχε όλο το χρόνο να προετοιμαστεί συγκεκριμένα για αυτό το ματς, που για οποιοδήποτε λόγο του φαινόταν σημαντικό.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη είχε πολύ πιο σημαντικό ματς μόλις 40 ώρες πριν (ότι και να είναι η Μιλάνο, είναι Ευρωλίγκα). Η εικόνα βέβαια που είδαμε ήταν πολύ δυσάρεστη, το ότι χάθηκε πλέον 99.99% το πλεονέκτημα (που ήταν ήδη 90% χαμένο μετά την ήττα από την ΑΕΚ) είναι το λιγότερο. Χρειάζεται λοιπόν μία νίκη στη Βιτόρια για να επιστρέψει το όλο κλίμα στην σωστή κατάσταση, σε ένα ματς που σε άλλη περίπτωση θα ήταν σίγουρα όχι αδιάφορο, αλλά απλώς "ένα ακόμα" όπως όλα τα υπόλοιπα στην μακρά κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας....
TAKIS7
Σε όλη την Ευρώπη συναντάμε ομάδες της Ευρωλίγκα που κάνουν ήττες στο πρωτάθλημα. Χθες έχασε η ΤΣΣΚΑ από την Κουμπάν εντός. Ο Παναθηναϊκός την είχε πατήσει από την ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός αν δεν κάνω λάθος τις ήττες από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ τις έκανε Κυριακή μετά από ματς Ευρωλίγκα που είχε την Παρασκευή. Έκατσε το πρόγραμμα έτσι, του το κάτσανε έτσι και το λέω γιατί δεν ξέρω πως γίνεται ορισμός των ημερών των αγώνων στην Ελλάδα και γιατί ας πούμε δεν έπαιζε σήμερα με τον ΠΑΟΚ αφού είχε μάτς την Παρασκευή.
Το σημαντικό ματς είναι με Μπασκόνια και εκεί πρέπει να είναι φρέσκος και με ενέργεια. Αν το πάρει είναι πολύ γερά στο κόλπο για μία εκ των δύο πρώτωνθέσεων.
jazz thrilos
Νομίζω οτι το παιχνίδι με την Μπασκόνια την Παρασκευή δεν πρέπει να το βάζουμε στο ίδιο κάδρο με την ήττα και την κάκιστη εμφάνιση στην Θεσσαλονίκη απο τον Παοκ. Θα είναι άδικο να περιμένουμε μια νίκη στην Βιτόρια ως ξεπέρασμα του "σοκ" της ήττας στην Θεσσαλονίκη. Καμία σχέση η μια διοργάνωση με την άλλη, ακόμα και αν δεν το ομολογούν παίχτες και προπονητής είναι εμφανές οτι δίνουν περισσότερο βάρος στην ευρωλίγκα. Απο την ήττα στο ΣΕΦ με τον Παο και μετά το πλεονέκτημα κατά 99% είχε χαθεί και φαίνεται οτι αυτό το πιστεύουν όλοι στην ομάδα. Χάσαμε απο τον Παοκ, τέρμα. Το παιχνίδι με την Μπασκόνια είναι εντελώς ανεξάρτητο και ως τέτοιο είτε θα χαθεί είτε θα κερδηθεί. Αυτό που ενδιαφέρει εμένα είναι να κερδίσουμε στην Βιτόρια για να μείνουμε ψηλά στην ευρωλίγκα και όχι για να ξεπεράσουμε το σοκ του Παοκ.
RipCity
Θα εκπλαγω αν δεν κερδισουμε την Baskonia λογω πελατειακης σχεσης βασικά, ανεξάρτητα απο τη χθεσινή ηττα. Παντως οι χρονοι που βλεπω δε μ αρεσαν. 30 λεπτα ο Σπαν και 5 ο Τολιο; Αυτο δειχνει καιγομαι για νικη και δε θα πρεπε.
rankin
QUOTE(lefpan @ Jan 7 2018, 23:41 ) *
ΥΓ: Ο Ράνκιν είχε πει κάποτε ότι ο Ολυμπιακός ζει και πεθαίνει μαζί με τον Σπανούλη. Αυτό είδαμε σήμερα από την αρνητική του μεριά. Ας ελπίσουμε ότι στα κρίσιμα παιχνίδια θα το ξαναδούμε από τη θετική.

Χαίρομαι που οι σοφίες μου έχουν καταγραφεί και χρησιμοποιούνται ως reference οταν οι συνθήκες το επιβάλλουν επιτρέπουν

smiley.gif

Το ιδιο ευελπιστώ οτι δεν ισχύει και στις ατυχείς μου προβλέψεις (πχ οτι ο Κατσίβελης λογικά θα κάνει μεγαλύτερη καριέρα απο το Σλουκα κλπ)

Δεν ειδα το παιχνίδι πάντως και δε μπορώ να εκφέρω άποψη.
Καταλαβαίνω οτι εμφανίσαμε αθλια εικόνα, εκτελέσαμε περισσότερα τρίποντα απο διποντα (κλασσικό επιθετικό μπλοκάρισμα και ατυχές κυνήγι του PnR για 22 δεύτερα, που καταλήγει σε σουτ της συμφοράς κλπ)

Υποθέτω επίσης οτι η ένταση ηταν περιορισμένη και ελεγχόμενη, αφου δεν αξίζει να σκιστείς για να πάρεις ενα παιχνίδι που δεν θα σου δώσει βαθμολογικά τίποτα.
Αυτό φυσικά δεν αναιρεί κάτι απο την αξία της νίκης του ΠΑΟΚ, ο οποίος κατόρθωσε, και μπράβο του, να σε στριμώξει στα σχοινιά..

Ο Ολυμπιακός πλέον χωρίς Στρένιεξ και Ρομπερτς στερείται εναλλακτικού πλάνου στην επίθεση και πηγαίνει μονόπατα, ζει και πεθαίνει ανάλογα με την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο αρχηγός.
Δε μπορείς να το πεις και έγκλημα, απο τη στιγμή που οι τραυματισμοί σου στερούν τη δυνατότητα να δοκιμάσεις και κάτι διαφορετικό.
Το θέμα ειναι τι κάνεις οταν τους έχεις ολους διαθέσιμους.
Όταν εισαι λειψός, ειναι κατανοητό να ξεμένεις κάποια στιγμή απο ιδέες και λύσεις.
rahxephon13
QUOTE (jazz thrilos @ Jan 8 2018, 10:45 ) *
Νομίζω οτι το παιχνίδι με την Μπασκόνια την Παρασκευή δεν πρέπει να το βάζουμε στο ίδιο κάδρο με την ήττα και την κάκιστη εμφάνιση στην Θεσσαλονίκη απο τον Παοκ. Θα είναι άδικο να περιμένουμε μια νίκη στην Βιτόρια ως ξεπέρασμα του "σοκ" της ήττας στην Θεσσαλονίκη. Καμία σχέση η μια διοργάνωση με την άλλη, ακόμα και αν δεν το ομολογούν παίχτες και προπονητής είναι εμφανές οτι δίνουν περισσότερο βάρος στην ευρωλίγκα. Απο την ήττα στο ΣΕΦ με τον Παο και μετά το πλεονέκτημα κατά 99% είχε χαθεί και φαίνεται οτι αυτό το πιστεύουν όλοι στην ομάδα. Χάσαμε απο τον Παοκ, τέρμα. Το παιχνίδι με την Μπασκόνια είναι εντελώς ανεξάρτητο και ως τέτοιο είτε θα χαθεί είτε θα κερδηθεί. Αυτό που ενδιαφέρει εμένα είναι να κερδίσουμε στην Βιτόρια για να μείνουμε ψηλά στην ευρωλίγκα και όχι για να ξεπεράσουμε το σοκ του Παοκ.

Ακριβώς καμιά σχέση δεν έχει η ήττα με το παιχνίδι τις παρασκευής και αυτό το απέδειξε στην προηγούμενη ήττα από την αεκ εκεί που διαφωνώ είναι στο ότι ο ολυμπιακος τα είχε παρατήσει λόγω τις ήττας στο σεφ, αυτό είναι κάτι που δεν το πιστεύω και δεν προκύπτει από πουθενά ίσα ίσα από τις δηλώσεις δείχνουν να έχουν μια διαφορετική αντιμετώπιση στην Α1 φέτος αδιαφορώντας για το πλεονέκτημα έδρας επικεντρώνοντας την προσοχή τους στα ευρωπαϊκά παιχνίδια που φαίνεται ότι είναι και ο πρωταρχικός σας στόχος, τώρα το αν αυτό σας βγει μένει να φανεί το τέλος τις χρονιάς.
jazz thrilos
QUOTE (rahxephon13 @ Jan 8 2018, 11:37 ) *
Ακριβώς καμιά σχέση δεν έχει η ήττα με το παιχνίδι τις παρασκευής και αυτό το απέδειξε στην προηγούμενη ήττα από την αεκ εκεί που διαφωνώ είναι στο ότι ο ολυμπιακος τα είχε παρατήσει λόγω τις ήττας στο σεφ, αυτό είναι κάτι που δεν το πιστεύω και δεν προκύπτει από πουθενά ίσα ίσα από τις δηλώσεις δείχνουν να έχουν μια διαφορετική αντιμετώπιση στην Α1 φέτος αδιαφορώντας για το πλεονέκτημα έδρας επικεντρώνοντας την προσοχή τους στα ευρωπαϊκά παιχνίδια που φαίνεται ότι είναι και ο πρωταρχικός σας στόχος, τώρα το αν αυτό σας βγει μένει να φανεί το τέλος τις χρονιάς.

Το ίδιο δεν λέμε;; Κι εγώ αυτό πιστεύω, οτι αδιαφορούν λίγο πολύ για τα εγχώρια ματς και αυτό έγινε προφανές ιδίως μετά την ήττα απο τον Παο στο ΣΕΦ που 99% σήμαινε και απώλεια του πλεονεκτήματος. Δεν το γράφρω ως κριτική, προσωπικά άνετα αντάλλαζα μια ευρωλίγκα για 4-5 χρόνια ανομβρίας στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ούτε η κάκιστη εμφάνιση με ξενίζει. Με Μάντζαρη μοναδικό και βασικό point guard ξέρω τι να περιμένω.
Απλά επαναλαμβάνω οτι δεν είναι ούτε δίκαιο ούτε μπασκετικά φυσιολογικό να εκλαμβάνουμε την ήττα απο τον Παοκ ως κάτι που πρέπει να επηρεάσει το παιχνίδι μας με την Μπασκόνια, οτι δηλαδή πρέπει να "ξεπλύνουμε" αυτή την ήττα με νίκη στην Μπασκόνια, ή οτι η ομάδα έκανε τώρα την ήττα για να πάει τρένο στα επόμενα παιχνίδια κλπ. Καμία σχέση το ένα με το άλλο ματς. Οι λόγοι και οι τρόποι για μια ενδεχόμενη νίκη στην Βιτόρια προϋπήρχαν του παιχνιδιού της Θεσσαλονίκης και δεν αλλάζει τίποτα εξαιτίας της χθεσινής ήττας.
rahxephon13
QUOTE (jazz thrilos @ Jan 8 2018, 11:53 ) *
Το ίδιο δεν λέμε;; Κ

Περίπου αυτό στο οποίο διαφωνώ?? είναι ότι η αδιαφορία του ολυμπιακου προέκυψε λόγω ήττας στο σεφ (αυτό δεν είπες η κατάλαβα λάθος?) ενώ εγώ πιστεύω ότι δεν προέκυψε εκεί άλλα πολύ πιο πριν όταν βάλατε τους στόχους τις χρονιάς η ευρωλιγκα ήταν πολύ πιο πάνω φέτος (ίσως λόγω βελιγραδιου?) από άλλες χρόνιες επίσης το σπάσιμο έδρας που έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρονιά ίσως έπαιξε κι αυτό κάποιο ρόλο, στην τελική οποίοι κι αν είναι οι λόγοι η φετινή αγωνιστική συμπεριφορά σας είναι συνειδητή και όχι αποτέλεσμα μιας ήττας.
kotzito
Η αλήθεια είναι ότι έτσι κι αλλιώς είτε 1ος είτε 2ος βγεις, πάλι με ΠΑΟ στους τελικούς θα παίξεις 99,9%. Το μόνο που αλλάζει είναι αν θα παίξεις 2 ή 3 ματς στην έδρα σου.

Με άλλα λόγια, στο πρωτάθλημα μετά και την ήττα στο ΣΕΦ και ειδικότερα μετά την ΑΕΚ, νομίζω όπως ειπώθηκε άπαντες έριξαν την προσοχή τους στην Ευρώπη. Κι αυτό γιατί 2 ή 3 ήττες παραπάνω στην Ευρώπη μπορεί να σε ρίξουν εκτός τετράδας ή να σε φέρουν αντιμέτωπο με πιο δυνατό αντίπαλο στα play - offs. Οπότε δεν έχουν λόγο να πιέζονται τόσο πολύ στην Basket League, αφού πρακτικά θα έχουν 3 ευκαιρίες για διπλό στο ΟΑΚΑ (αν θεωρήσουμε ότι δεν θα σπάσει το ΣΕΦ ο ΠΑΟ). Και αν κρίνω απ'όσα βλέπουμε τα τελευταία 7-8 χρόνια τουλάχιστον, κάθε χρονιά έχουμε ένα διπλό συνήθως. Μακάρι αυτό βέβαια να έρθει όταν πρέπει κι όχι νωρίτερα...

akratacity
QUOTE (rahxephon13 @ Jan 8 2018, 12:09 ) *
Περίπου αυτό στο οποίο διαφωνώ?? είναι ότι η αδιαφορία του ολυμπιακου προέκυψε λόγω ήττας στο σεφ (αυτό δεν είπες η κατάλαβα λάθος?) ενώ εγώ πιστεύω ότι δεν προέκυψε εκεί άλλα πολύ πιο πριν όταν βάλατε τους στόχους τις χρονιάς η ευρωλιγκα ήταν πολύ πιο πάνω φέτος (ίσως λόγω βελιγραδιου?) από άλλες χρόνιες επίσης το σπάσιμο έδρας που έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρονιά ίσως έπαιξε κι αυτό κάποιο ρόλο, στην τελική οποίοι κι αν είναι οι λόγοι η φετινή αγωνιστική συμπεριφορά σας είναι συνειδητή και όχι αποτέλεσμα μιας ήττας.

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο στον βαθμο τουλαχιστον που εσυ το υποστηριζεις. Νομιζω οτι μετα την ηττα απο την ΑΕΚ στον Ολυμπιακο εριξαν περισσοτερο βαρος στην Ευρωλιγκα. Δεν νομιζω οτι εξ αρχης ειχαν το πρωταθλημα σε δευτερη μοιρα. Ειναι και λιγο δυσκολο να συμβει αυτο διοτι ενας-ισως και ο πιο σημαντικος- λογος που ο κοουτς Σφαιροπουλος ειναι ακομα στον ερυθρολευκο παγκο, ειναι και τα δυο πρωταθληματα που πηραμε με τον ιδιο. Σιγουρα εξισου σημαντικες ειναι και οι ευρωπαικες πορειες αλλα μην ξεχναμε οτι το πρωταθλημα κρινεται στο τελος της χρονιας και σε μεγαλο βαθμο καθοριζει την γενικη εικονα της ομαδας στα ματια του ιδιαιτερα απαιτητικου κοινου της.

Οσο για το χθεσινο παιχνιδι ο ΠΑΟΚ εκανε ενα πολυ καλος ματς και δικαια κερδισε τον πολυ κακο Ολυμπιακο. Δεν καταλαβα γτ ο Τομπσον σε ενα τοσο κακο επιθετικα παιχνιδι μας επαιξε τοσο λιγο.
rankin
QUOTE(akratacity @ Jan 8 2018, 13:48 ) *
Δεν καταλαβα γτ ο Τομπσον σε ενα τοσο κακο επιθετικα παιχνιδι μας επαιξε τοσο λιγο.

ή που δεν εχει συνέλθει ακόμα απο την ασθένεια του ή που τον έχουν για διώξιμο.
rahxephon13
QUOTE (akratacity @ Jan 8 2018, 13:48 ) *
Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο στον βαθμο τουλαχιστον που εσυ το υποστηριζεις. Νομιζω οτι μετα την ηττα απο την ΑΕΚ στον Ολυμπιακο εριξαν περισσοτερο βαρος στην Ευρωλιγκα. Δεν νομιζω οτι εξ αρχης ειχαν το πρωταθλημα σε δευτερη μοιρα. Ειναι και λιγο δυσκολο να συμβει αυτο διοτι ενας-ισως και ο πιο σημαντικος- λογος που ο κοουτς Σφαιροπουλος ειναι ακομα στον ερυθρολευκο παγκο, ειναι και τα δυο πρωταθληματα που πηραμε με τον ιδιο. Σιγουρα εξισου σημαντικες ειναι και οι ευρωπαικες πορειες αλλα μην ξεχναμε οτι το πρωταθλημα κρινεται στο τελος της χρονιας και σε μεγαλο βαθμο καθοριζει την γενικη εικονα της ομαδας στα ματια του ιδιαιτερα απαιτητικου κοινου της.

Οσο για το χθεσινο παιχνιδι ο ΠΑΟΚ εκανε ενα πολυ καλος ματς και δικαια κερδισε τον πολυ κακο Ολυμπιακο. Δεν καταλαβα γτ ο Τομπσον σε ενα τοσο κακο επιθετικα παιχνιδι μας επαιξε τοσο λιγο.

Εγω παλι ειμαι τις αποψης οτι και η ηττα απο την αεκ ειναι προιον αυτης τις χαλαροτητας που υπαρχει στο ελληνικο πρωταθλημα απο των ολυμπιακο και απλως η ηττα στο σεφ ξεκαθαρισε απο νωρις τα πραγματα οσον αφορα τις προθεσεις τις ομαδας στο ελληνικο πρωταθλημα, οσο για το τι εχει κρατησει των σφαιροπουλο στο λιμανι σιγουρα τα πρωταθληματα εχουν παιξει των ρολο τους αλλα πιστευω οτι η ευρωπαικη πορεια του ολυμπιακου και ειδικα η περσινη πορεια ως των τελικο μετρουν περισσοτερο στα ματια των αγγελοπουλων και γι'αυτο πιστευω οτι με το f4 στο βελιγραδι εχει πεσει το βαρος εκει αν η ομαδα παρει ευρωπαικη κουπα απωλεια του πρωτσθληματος θα του συγχωρεθει του σφαιρο.
qspock
QUOTE(shtarkws @ Jan 7 2018, 19:49 ) *
Συμφωνώ απόλυτα και μακαρι η 3η θεση να σήμαινε συμμετοχή στην Euroleague οπως κάποτε. Θα εδινε μεγαλύτερο κίνητρο στις ομάδες

Να αδραξω της ευκαιριας για μια αναδρομη, αν μου επιτρεπετε:

Δυστυχως την τριτη θεση την ειχαμε ως χωρα και την απολεσαμε... Η ΑΕΚ διαλυθηκε, ο Αρης και ο ΠΑΟΚ δε σηκωναν τη θεση. Το Μαρουσι δεν πληρουσε τις προυποθεσεις, παρα την καλη πορεια οταν επαιξε. Μαλιστα, θυμαμαι την τελευταια χρονια που επαιξε ο Αρης Ευρωλιγκα ως τριτος, πριν 10 χρονια (με Μασει), ειχε καλη παρουσια στους ομιλους και την επομενη του προτειναν wild card να ξαναπαιξει. Και αρνηθηκε... Απο τοτε σταματησα να ασχολουμαι με τις λοιπες ομαδες της Α1. Απλα ηταν σκετη απελπισια η καταντια μας ως χωρα.

Να φανταστειτε υπηρξε περιοδος που ειχαμε 4 ομαδες στην Ευρωλιγκα! Φυσικα κρατησε τοσο λιγο που ουδεις θυμαται οτιδηποτε.

Η Ελλαδα μπορουσε καλλιστα να εχει στην Ευρωλιγκα ακομη και 8 ομαδες, στις αρχες της δεκαετιας του 90:
Ολυμπιακος, ΠΑΟ, Αρης, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Πανιωνιος, Περιστερι, Ηρακλης. Ανετα στεκοταν. Και πιο πριν, η αδιαλλαξια της FIBA και η σεμμετοχη μονον 2 (Ολυμπιακος, ΠΑΟ) εστελνε τον ΠΑΟΚ (Μπερι Σαβιτς) στο Κορατς οπου και το κερδισε... Ηταν ομως ομαδα Ευρωλιγκας. Για να μην παω στα final four της δεκαετιας του 80 και τον ΠΑΟΚ που θα μπορουσε να παει ενδεχομενως και μεχρι Γανδη, Μοναχο, Βαρκελωνη αν του δινοταν ευκαιρια πλαι με τον Αρη.

Οσο παμε πιο πισω, τοσο πιο ερασιτεχνικη ειναι η διαχειρηση των μεγαλων ομαδων και διοργανωσεων.
Γι αυτο λεω πως η κλειστη λιγκα ειναι μονοδρομος πλεον.

Και τι εγινε που εχασε ο Ολυμπακος απο τον ΠΑΟΚ? Αλλαξε τιποτα? Απολυτως τιποτα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.