Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Μετεγγραφές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
gallistis
QUOTE(Timemaster @ Aug 10 2010, 22:50 ) *
!



Δεν ξέρω για τον πατέρα του αλλά από άποψη ταλέντου ποτέ δε τον είχα για κάτι ιδιαίτερο....
Η παραμονή του στις "μικρές' ομάδες δε δείχνει πολλά όμως στην Α2 του Ισραήλ φαίνεται να ήταν αρκετά καλός και βελτιωμένος μιας και είχε σε 34λεπτά 15 πόντους και 4 ασίστ μ.ο. ενώ η ομάδα του αν θυμάμαι καλά ανέβηκε κατηγορία.
Ίσως να κάνει για τον Άρη σε μια θέση στην άκρη του πάγκου ανάμεσα σε Λίνο και Μούρτο αλλά καλύτερα να πάει σε καμιά Καβάλα μπας και παίξει και βελτιωθεί!!!!



τοσα χρονια περιμενουμε βελτιωση,αλλα δεν την ειδαμε ποτε...α2 ισραηλ..στη δικη μας α2 φανταζομαι μπορεις να βρεις καλυτερους παιχτες...εγιναν μαγκες κατι τετοιοι παιχτες απο το κουφο και τον καλαθη στις μικρες εθνικες...οχι αλλες μετριοτητες...οχι αλλους μυστηριους βουλγαρους ...οχι αλλους παιχτες τυπου λαμποβιτς ...οχι αλλους βετερανους 28 χρονων...η μεγαλη μου αντιπαθεια ο γκαβελ μοιαζει τζορνταν μπροστα σε αυτους που παιρνουμε...καλυτερα με χαριτοπουλους και ορφανους στο φιναλε...αγανακτησα...ενταξει,δεν εχουμε μαντιλι να κλαψουμε αλλα καλυτερους παιχτες απο αυτους μπορουμε να βρουμε...παλι θα αλλαζουμε καμια 20αρια παιχτες μεσα στη σαιζον...ο χρυσικοπουλος ποσο χειροτερος απο τον βουλγαρο ειναι δηλαδη...ημαρτον...ευτυχως που οι υπολοιποι ειναι σε χειροτερα χαλια,γιατι σε ανταγωνιστικο πρωταθλημα ανετα υποβιβαζομασταν με αυτο το ροστερ...
Weber
QUOTE(gallistis @ Aug 11 2010, 23:35 ) *
τοσα χρονια περιμενουμε βελτιωση,αλλα δεν την ειδαμε ποτε...α2 ισραηλ..στη δικη μας α2 φανταζομαι μπορεις να βρεις καλυτερους παιχτες...εγιναν μαγκες κατι τετοιοι παιχτες απο το κουφο και τον καλαθη στις μικρες εθνικες...οχι αλλες μετριοτητες...οχι αλλους μυστηριους βουλγαρους ...οχι αλλους παιχτες τυπου λαμποβιτς ...οχι αλλους βετερανους 28 χρονων...η μεγαλη μου αντιπαθεια ο γκαβελ μοιαζει τζορνταν μπροστα σε αυτους που παιρνουμε...καλυτερα με χαριτοπουλους και ορφανους στο φιναλε...αγανακτησα...ενταξει,δεν εχουμε μαντιλι να κλαψουμε αλλα καλυτερους παιχτες απο αυτους μπορουμε να βρουμε...παλι θα αλλαζουμε καμια 20αρια παιχτες μεσα στη σαιζον...ο χρυσικοπουλος ποσο χειροτερος απο τον βουλγαρο ειναι δηλαδη...ημαρτον...ευτυχως που οι υπολοιποι ειναι σε χειροτερα χαλια,γιατι σε ανταγωνιστικο πρωταθλημα ανετα υποβιβαζομασταν με αυτο το ροστερ...


Μια χαρά τα λες,συμφωνώ απόλυτα!Αλλά δυστυχώς δεν κάνουμε εμείς κουμάντο..
hagi
Παιδιά εγώ διαφωνώ με αυτό που λέτε και μου φαίνεται υπερβολικό να λέμε οτιδήποτε χωρίς να έχουμε δει τους παίχτες.Επίσης διαφωνω στο βετεράνος 28 χρονών,μην λέμε και ότι θέλουμε...Δεν παίζουν μπάσκετ μέχρι τα 25.. Εγώ νομίζω ότι οι κινήσεις είναι θετικές και θα κρίνω όταν δω την ομάδα στο γήπεδο..Δυστυχώς χρήματα δεν υπάρχουν και ειδικά φέτος να λέμε πάλι καλά που κάνουμε και μεταγραφές.Πιστεύω παντως όπως έχω ξαναπεί ότι οι Ισραηλινοί ξέρουν να επιλέγουν Αμερικανούς.Και δε νομίζω φέτος να κάνουν τα ίδια λάθη με πέρσι και να αλλάζουν παίχτες,εκτός και κάποιος είναι τελείως τραγικός.
SteelGandalf
Ακούγεται και πάλι (για πολλοστή σεζόν) το όνομα του Rodrick Blackney.

Σίγουρη και καλή περίπτωση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή. Ο παίχτης είναι ήδη 34 ετών, αλλά πιστεύω πως έχεις τις δυνατότητες για να βοηθήσει την ομάδα μας.

Στα συν του, εκτός των άλλων, είναι και το Βουλγαρικό διαβατήριο που έχει στην κατοχή του.
gallistis
QUOTE(hagi @ Aug 12 2010, 01:19 ) *
Παιδιά εγώ διαφωνώ με αυτό που λέτε και μου φαίνεται υπερβολικό να λέμε οτιδήποτε χωρίς να έχουμε δει τους παίχτες.Επίσης διαφωνω στο βετεράνος 28 χρονών,μην λέμε και ότι θέλουμε...Δεν παίζουν μπάσκετ μέχρι τα 25.. Εγώ νομίζω ότι οι κινήσεις είναι θετικές και θα κρίνω όταν δω την ομάδα στο γήπεδο..Δυστυχώς χρήματα δεν υπάρχουν και ειδικά φέτος να λέμε πάλι καλά που κάνουμε και μεταγραφές.Πιστεύω παντως όπως έχω ξαναπεί ότι οι Ισραηλινοί ξέρουν να επιλέγουν Αμερικανούς.Και δε νομίζω φέτος να κάνουν τα ίδια λάθη με πέρσι και να αλλάζουν παίχτες,εκτός και κάποιος είναι τελείως τραγικός.


δεν εννοω ηλικιακα βετερανος,αλλα βετερανο στη νοοτροπια και στο τροπο παιχνιδιου...ξεκινησε τριαρι ο ανθρωπος και πλεον εγινε 4αρι στα 27 του...ποσα χρονια εχει να παιξει καλο μπασκετ?περυσι εκανε μια συμπαθητικη χρονια,αλλα πιστευω θα ειναι μια απο τα ιδια με κακιουζη,ντικουδη,χατζηβρεττα...μετρια πραγματα...κανονικα ουτε 32/33 εισαι βετερανος,αλλα ειδαμε τι κανανε αυτοι που μαζεψαμε περυσι...και αλλες φορες δεν ειχαμε λεφτα,αλλα φερναμε στακ,ουιλκινσον ακομα και τον νελσον...απο αυτους που βλεπω,δε μου γεμιζει κανεις το ματι...μακαρι βεβαια να διαψευστω...δε θα υπαρχει προβλημα
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Aug 12 2010, 23:30 ) *
δεν εννοω ηλικιακα βετερανος,αλλα βετερανο στη νοοτροπια και στο τροπο παιχνιδιου...ξεκινησε τριαρι ο ανθρωπος και πλεον εγινε 4αρι στα 27 του...ποσα χρονια εχει να παιξει καλο μπασκετ?περυσι εκανε μια συμπαθητικη χρονια,αλλα πιστευω θα ειναι μια απο τα ιδια με κακιουζη,ντικουδη,χατζηβρεττα...μετρια πραγματα...κανονικα ουτε 32/33 εισαι βετερανος,αλλα ειδαμε τι κανανε αυτοι που μαζεψαμε περυσι...και αλλες φορες δεν ειχαμε λεφτα,αλλα φερναμε στακ,ουιλκινσον ακομα και τον νελσον...απο αυτους που βλεπω,δε μου γεμιζει κανεις το ματι...μακαρι βεβαια να διαψευστω...δε θα υπαρχει προβλημα



Προσωπικά ένας μου γέμισε το μάτι!
icon_drunk.gif

Δύο ειδών παίχτες δε θέλω στην ομάδα μου και αυτές τις χρονιές έχουμε γεμίσει από δαύτους!
Νεαρά ταλέντα που εως τα 27 έμειναν ταλέντα
και παίχτες που κάναν καριέρα με τα φυσικά τους προσόντα (ταχύτητα, εκρηκτικότητα, άλμα κ.λ.π.) και μόλις πλησιάσουν τα -άντα αφήνονται και τρέχουν χειρότερα από το Όσκαρ στα 50 του!

Αντί για αυτούς προτιμώ πραγματικά πιτσιρικάδες (ή και λίγο μεγαλύτερους) δουλευταράδες και ας μην είναι τρελά ταλέντα αλλά θα δουλέψουν και θα παλέψουν όπως έκανε ο Τσαλδάρης π.χ.
Και παίχτες που έκαναν καριέρα με το μυαλό τους και όχι με τα σωματικά τους προσόντα (όπως ο Κακιούζης) και μετά από τα τριάντα τους έρχονται για τα τελευταία ένσημα. Όμως ένας τέτοιος είναι αρκετός στην ομάδα και παραπάνω δε χωράνε.
rolleyes.gif


υ.γ.
Με το ρόστερ που κάνουμε ο Έλληνας ψηλός που θα ήθελα (εκτός από τους γνωστούς) είναι ο ξυλοκόπος Γλυνιαδάκης!


GK_23
http://www.athlitikanea.gr/index.php/%CE%9...E%B8%CE%B9.html

O Άρης ενδιαφέρεται για τον Αρτ Παρακχούσκι. Να τελικά και μια ελληνική ομάδα που κυνηγά έναν καλό φετινό undrafted παίκτη...

QUOTE(a bullet for your head @ Dec 14 2009, 20:40 ) *
Και σ'αυτο το ντραφτ, δεν θα λειψουν βεβαια και οι Ευρωπαιοι...
Αν και τα πιο πρωτοκλασατα ονοματα που ηδη φιγουραρουν ψηλα στις εως τωρα εκτιμησεις,ειναι ο Λιθουανος Ντονατας Μοτιεγιουνας της Μπενετον & ο Τσεχος Γιαν Βεσελι της Παρτιζαν,θα αναφερω εναν παικτη που ουτε εγω τον γνωριζα...μεχρι που ριχνοντας μια ματια στα φετινα στατιστικα του NCAA,ανακαλυψα πως ειναι ο 1ος ρημπαουντερ σε μ.ο. & 3ος σε συνολικο αριθμο,αλλα με 2 ματς λιγοτερα!
Ο λογος για τον 22χρονο(10-06-87),Λευκορωσο C του πανεπιστημιου του Ραντφορντ,Αρτσιομ Παρακουσκι..(Artsiom Parakhouski)..
Ο οποιος σε 8 ματς εως τωρα εχει,34.3' συμμετοχης,22.5π,15ρ,2.1κοψ,1.1ασ μ.ο....σουταροντας με 57.3% στα FG & 51.4% στις βολες..
Εντωμεταξυ περσι οδηγησε την ομαδα του στη κατακτηση της Big South Conference(regular season & tournament),& ο ιδιος ψηφιστηκε παικτης της χρονιας!Συν οτι ελαβε και τιμητικη μνεια All-American απ το Associated Press...
Ο υψους 6-11(περιπου 2.10μ),Λευκορωσος C,ειχε 16.2π,11.2ρ,1.5κοψ...ειχε το ρεκορ σε συνολικο αριθμο ρημπαουντ στην Big South με 369ρ,ενω ηταν & 7ος ρημπαουντερ της χωρας...ειχε ρεκορ καριερας 39π,16ρ & σημειωσε συνολικα 17 double-double...
http://www.bigsouthsports.com/ViewArticle....TCLID=204813032

http://www.interbasket.net/news/2009/03/07...rd-to-big-dance.




Το αξιοπροσεκτο στη περιπτωση του ειναι πως παιζει μολις 6 χρονια οργανωμενο μπασκετ!!
Η περιφερεια που αγωνιζεται μπορει να θεωρειται μικρης δυναμικοτητας,ομως ο Παρακουσκι εχει σημειωσει μεγαλη προοδο & εξελιξη & σιγουρα εχει πολλα ακομη περιθωρια στο να βελτιωθει.
Ειναι πολυ δυνατος παικτης με γερο κορμι(βαρος 260lb),που διαθετει το ενστικτο στο να καταλαμβανει καιριες θεσεις μεσ'στο ζωγραφιστο & να αρπαζει τα επιθετικα ρημπαουντ..
Τα τελειωματα του κοντα στο καλαθι ειναι πολυ καλα,διαθετει ενα ρεπερτοριο επιθετικων κινησεων στο low-post,ενω μπορει να απειλησει & απ το mid-range.
Στην αμυνα του στο low-post ειναι αξιοπιστος,ομως δυσκολευεται οταν βγαινει πιο εξω να ελεγξει το περιφερειακο μαρκαρισμα..
Σιγουρα θελει δουλεια & σε αυτο το κομματι...της ταχυτητας & της εκρηκτικοτητας.
Θεωρειται παντως ημι-ακατεργαστος...και αν καταφερνει οτι εχει καταφερει ως τωρα, με μολις 6 χρονια στη πλατη & τα ποδια του,τοτε μπορουμε να περιμενουμε ακομα παρισσοτερα απ'αυτον.
http://www.draftexpress.com/profile/Artsio...rakhouski-5690/

Καποιες εκτιμησεις τον κατατασσουν αυτη τη στιγμη στον 2ο γυρο...

Timemaster
QUOTE(sixama23 @ Aug 20 2010, 15:04 ) *
http://www.athlitikanea.gr/index.php/%CE%9...E%B8%CE%B9.html

O Άρης ενδιαφέρεται για τον Αρτ Παρακχούσκι. Να τελικά και μια ελληνική ομάδα που κυνηγά έναν καλό φετινό undrafted παίκτη...


Πάει και αυτός έκλεισε στην Ρίγα!!!

Αν όντος πηγαίναμε για αυτόν τον παίχτη δείχνει πως ο Σκορδίλης δεν υπολογίζεται για πάνω από 5-10 λεπτά
και θα πάμε με Ταπούτο, Μπορόβνιακ στο 5 Σκορδίλη και δυνατό κοινοτικό στο 5 και τον Ντάστον να παίζει κανένα 30λεπτό και στις δύο θέσεις ανάλογα με τον αντίπαλο και το τι θα δείξουν οι υπόλοιποι παίχτες.

Έτσι καλύπτουμε την φροντ λαιν μας με τον ορθολογικό αριθμό των 5 παιχτών με τρεις ξένους!

Στην περιφέρεια έχουμε Πιρς, Χαρζηβρέττα, Λίνο και Παπανικολάου, Μούρτο
Λογικά οι 2 τελευταίοι δεν υπολογίζονται ούτε για δωδεκάδα οπότε θέλουμε ούτε λίγο ούτε πολύ 4 παίχτες εκ των οποίων οι 2 Έλληνες οπότε έχουμε πολύ δρόμο ακόμα.
Το κακό είναι πως μπαίνουμε το τελευταίο δεκαήμερο τον Αυγούστου και κανονικά θα έπρεπε το ρόστερ να έχει κλείσει. Με τον ρυθμό που πάμε και την στασιμότητα τις τελευταίες μέρες προβλέπω η μισή ομάδα να μην είναι στο δεύτερο στάδιο της προετοιμασίας!


Timemaster
Για να καταλάβω....
Ολόκληρο προπονητικό τιμ,
παράγοντες
δημοσιογράφοι...
τώρα κατάλαβαν πως ο Πιρς δεν είναι καθαρός πλαιμεικερ;

Δηλαδή έρευνα δεν κάναν πριν να τον πάρουν;
Ούτε καν τη σελίδα της προηγούμενης ομάδος του δεν άνοιξαν για να δουν πως αναγράφεται σαν σουτινκ γράρντ;
Δεν είδαν βίντεο με το πως παίζει;

Γουρούνι στο σακί πήραν και το ανακάλυψαν μετά από το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας και ψάχνουν για Αμερικάνο άσσο;

Πλέον πείστηκα πως σε κάτι τέτοια φόρουμ υπάρχουν καλύτεροι ανιχνευτές παιχτών και αναλυτές από ότι στον Άρη!!!
rolleyes.gif


http://sport24.gr/Basket/OmadesBasket/A1Ar...ker.478036.html
alien-tour
Βασικά κι ο Πίρς όταν ήρθε δήλωσε τα παρακάτω:

Ερωτηθείς για τον αν αποτελεί πλεονέκτημα το ύψος του σχετικά με τη θέση που αγωνίζεται, ο Πιρς επισήμανε: «φυσικά και αποτελεί πλεονέκτημα το ότι είμαι ψηλός γκαρντ. Αυτό θα το χρησιμοποιήσω για να βοηθήσω την ομάδα μου σε οποιαδήποτε θέση μου ζητηθεί. Επίσης μπορώ να σκοράρω, να μαζέψω ριμπάουντ καθώς και να μοιράσω ασίστ στους συμπαίκτες μου. Θα κάνω ό,τι καλύτερο για να πετύχει η ομάδα τους στόχους της».

Άρα πιο πολύ θα παίζει στο 2 παρά στον άσο...Σε μερικά παιχνίδια που είδα με την προηγούμενη ομάδα έπαιζε καθαρά δυάρι.

...Τώρα για τον παίκτη που εξαιτάζεται για τις θέσεις 4-5 είναι ο Έμπι Εντούμπι....

Από Αθλητικά Νέα

http://www.athlitikanea.gr/index.php/%CE%9...F%80%CE%B9.html

QUOTE
Εξετάζει τον Έμπι



Τον νιγηριανής καταγωγής και ύψους 2,06 σέντερ εξετάζει ο Σαρόν Ντρούκερ για τον Άρη

Τον Εντούντι Έμπι εξετάζει ενδελεχώς ο Σαρόν Ντρούκερ σύμφωνα με πληροφορίες των «Αθλητικών Νέων». Πρόκειται για έναν καλαθοσφαιριστή που ξεκίνησε την καριέρα του στο ΝΒΑ, αλλά δεν μπόρεσε να καθιερωθεί στο μαγικό κόσμο του. Το ύψος του αγγίζει τα 2,06, ενώ είναι 26 ετών. Νιγηριανός, αλλά με διαβατήριο από την Μεγάλη Βρετάνια. Ο Εντούντι Έμπι είναι μία καλή περίπτωση παίκτη και οικονομική και με βάση την καριέρα του θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ένα ακατέργαστο διαμάντι, καθώς δεν μπόρεσε ποτέ να καθιερωθεί στο ΝΒΑ, αν και ξεκίνησε από πολύ νωρίς την καριέρα του, μόλις στα 19, στον μαγικό κόσμο.

Το 2003 και σε ηλικία 19 ετών επιλέχθηκε στο νούμερο 26 από τους Μινεσότα Τίμπεργουλφς και την σεζόν εκείνη αγωνίστηκε 17 παιχνίδια έχοντας 0,8 πόντους και 3 ριμπάουντ μέσο όρο. Την επόμενη σεζόν αγωνίστηκε μόλις σε δύο παιχνίδια έχοντας 13,5 πόντους και 8 ριμπάουντ. Το 2005-06 αγωνίστηκε στους Φορτ Γουόρθ Φλάιερς στο NBDL όπου είχε σε 16 παιχνίδια 11,4 πόντους και 6,9 ριμπάουντ. Το 2006-07 έκανε ξανά το μεγάλο βήμα για το ΝΒΑ, αυτή τη φορά με τη φανέλα των Ντάλας Μάβερικς, αλλά πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις για τρία παιχνίδια (5,2π. 2,8ρ. 1,2ασ.). Τον Οκτώβριο της ίδιας χρονιάς «υποβαθμίστηκε» πάλι στο NBDL όπου πάλι με τη φανέλα των Φορτ Γουόρθ Φλάιερς τράβηξε τα βλέμματα πάνω του έχοντας σε 20 παιχνίδια, 12,9 πόντους και 5,8 ριμπάουντ.

Το 2007-08 κάνει το ταξίδι για την Ευρώπη και το Ισραήλ, που προφανώς εκεί ο Σαρόν Ντρούκερ έμαθε για αυτόν και το τι μπορεί να κάνει μέσα στο παρκέ. Ο Έμπι φόρεσε τη φανέλα της Μπνέι Χάσαρον και σε 27 παιχνίδια είχε 14,4 πόντους και 8,5 ριμπάουντ. Το 2008-09 πήγε στην Ιταλία και στη Καρίφ Φεράρα (30 παιχνίδια, 12,5 πόντους και 6,1 ριμπάουντ). Την περσινή σεζόν φόρεσε τη φανέλα της Ρίμινι και είχε σε 30 παιχνίδια 15,3 πόντους, 13,6 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ήταν και πρώτος ριμπάουντερ στην Α2 Ιταλίας. Το καλοκαίρι που μας πέρασε δοκίμασε την τύχη στα σάμερ λιγκ των ΗΠΑ με τους Σίξερς, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει ένα συμβόλαιο στο ΝΒΑ.



Στο παρακάτω βίντεο παίζει αρκετά αλλά προς το τέλος...Με το νούμερο 5.

http://www.videosurf.com/video/highlights-...95-80-146048844

Καλός μου φαίνεται και κοινοτικός είναι ...

Αν βρώ άλλα βίντεο θα τα ποστάρω...
massey
http://allstarkourouna.blogspot.com/2010/0...og-post_24.html

http://www.arisbc.gr/#el/%CE%A0%CF%81%CE%B...E%BD-P-J-Tucker

http://www.basketnet.gr/main/1/a1/articles...ris-tucker.html

Ο Κουμπουρας λενε οτι θα υπογραψει κιολας απλα ερχεται για να δουν σε τι κατασταση ειναι υστερα απο τον περσυνο τραυματισμο.

Κανεις που εχει δει τον Τακερ να μας πει κατι παραπανω?Γιατι εγω μονο ακουστα τον εχω
SteelGandalf
Ο Κουμπούρας, εφόσον είναι καλά, μπορεί να βοηθήσει την ομάδα.

Είμαι περίεργος, πάντως, να δω την φετινή (ολοκληρωμένη) ομάδα του Άρη.
berry
ο τακερ φαινεται καλος ριμπαουντερ παντως

http://www.eurobasket.com/player.asp?Cntry...;PlayerID=31908
hagi
Και καλώς σκορερ φαίνεται ο Τάκερ.. Όλα θα τα δούμε στην πράξη βέβαια.. Αυτό που με ανησυχεί εμένα είναι ότι αργούμε να ολοκληρώσουμε το ρόστερ και έχουμε μόνο ένα μήνα μπροστά μας.
Αυτό με τον Χαραλαμπίδη μας έχει τσακίσει..Άντε να τελειώνουμε.. Πάντως εμένα μου φαίνεται ότι δεν έχουμε playmaker ακόμη και τον Κουμπούρα να πάρουμε. Δηλαδή άντε θα είναι ο Κουμπούρας,αν ο άλλος είναι δυάρι ποιος θα κατεβάζει την μπάλα εκτός του Κουμπούρα;

Πιστεύω όμως ότι μέχρι την άλλη εβδομάδα θα έχουμε ολοκληρώσει το ρόστερ..Γιατί μετά θα εχουμε πρόβλημα προσαρμογής.
Timemaster
P.J. TUCKER λοιπόν
ο Κουμπούρας εξετάζεται και προπονείται με την ομάδα
και όπως ακούγεται μένει...
Ενώ εδώ και ένα μήνα έρχεται ο Χαραλαμπίδης.

Μπορώ να πω πως μου κάνει εντύπωση είναι πως ο Πιρς παίζει από ένα εως τρία
ο Τάκερ από 2 εως τρία και είχε λίγο μπόι ακόμα θα ήταν τεσσάρι με τα σωματικά προσόντα αλλά στην Ελλάδα ποτέ δεν είναι αργά και ο Ντανστον τρία έως πέντε..
Τουλάχιστον έτσι λέγεται!!! οπότε με και οι τρεις Αμερικάνοι καλύπτουν όλες τις θέσεις.

με τον Κούμπουρα αναπληρωματικό στον άσσο και τον Χαραλαμπίδη αναπληρωματικό στο δύο
θέλουμε έναν κοινοτικό πλέον γκαρντ για βασικό και κατά προτίμηση στο ένα
και τον Μούτρο ή τον Παπανικολάου να συμπληρώνουν απλά το ρόστερ

Στο τρία είμαστε καλημένοι με τον Τάκερ τον Λίνο και πολλούς άλλους σε κοντά ή ψηλά σχήματα...

Και στους ψηλούς με Ντάνστον, Ταπούτο , Μπορόβνιακ Σκορδίλη χρειαζόμαστε άλλον έναν εκτός και αν ο Τσαιρέλης έρθει στην ομάδα.

Σίγουρα ποιο ισορροπημένη ομάδα από πέρσι όμως όλα θα εξαρτηθούν από την Αμερικάνικη δύναμη αν μας βγει ή όχι γιατί οι Έλληνες είναι παίχτης της βάσης.

όσο για τον Τάκερ υπάρχουν αρκετά βίντεάκια:
http://www.youtube.com/watch?v=swQWkPCRP0o...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6mmWy0mUc1s...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=_-6f46DvS0o...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=E1hquVnTnfU...feature=related

ελπιδοφόρος αλλά δεν τον βλέπω για καλύτερο του Ρίτσαρτσον ή του Ουόλς!!!
rolleyes.gif
hagi
Εγώ αντίθετα πιστεύω ότι ίσως είναι καλύτερος από τον Ρίτσαρντσον τουλάχιστον. Και κάπου διάβασα ότι δεν σουτάρει και πολύ τρίποντο..Αυτό αν συμβαίνει θα είναι πολύ θετικό..Βαρέθηκα τα τρίποντα. Μου φαίνεται παίχτης που μπαίνει προς το καλάθι και δεν είναι μονοδιάστατος... Δεν ξέρω θα δείξει..Πάντως πρέπει να τελειώνουμε με τις μεταγραφές σύντομα και νομίζω ότι έναν ακόμη Playmaker πρέπει να πάρουμε.
Maximos 13 Athens
Οπως παει η δουλεια στον Αρη το ροστερ θα συμπληρωθει με κοινοτικο πλει μεικερ ή ψηλο (ψηφιζω για ενα κλασσικο πενταρι που η ομαδα δεν εχει) Ετσι η περιφερεια ειναι καπως ετσι:
Πιρς-Κουμπουρας-Μουρτος
Χαραλαμπιδης-Χατζηβρεττας
Τακερ-Χρυσικοπουλος
οχι ασχημα smile.gif με βαση το μπατζετ που εχει, το κλειδι ομως ειναι να βγει ο Πιρς, οι Ελληνες ειναι γνωστο τι προσφερουν, τα ταλεντα θα παρουν επιτελους λιγο χρονο συμμετοχης και ο Τακερ ειναι καλος παικτης με ανοδικη πορεια...
Στη ρακετα τωρα υπαρχουν αλτικα τεσσαρια (Ντανστον, Ταπουτος), ενα "ελαφρυ" πενταρι (Μποροβνιακ) και ενα απειρο παιδι οπως ο Σκορδιλης που για αυτον ειναι ή φετος ή ποτε(23 ετων πια!) Για αυτο πιστευω πως ο Αρης χρειαζεται ενα καλο κλασσικο πενταρι

Υ.Γ. Ο Τσαϊρελης δεν λυνει το προβλημα στη ρακετα, αν δωθει ομως στην Καβαλα και παιξει ως back-up τεσσαρι εχει το περιθωριο να βελτιωθει. Θα ειχε θεση στο ροστερ μονο αν υπηρχε ο σεντερ (π.χ. αντι του Μποροβνιακ) ή αν κατεβαινε ο Ταπουτος στο 3 αντι του Λινου...

Υ.Γ.2. Ενα ονομα που μου ηρθε ειναι του Bruno Sundov (30 χρονων, Κροατης) που επαιξε περσι στην Καβαλα. 2.21 κορμι σουταρει τριποντο (κατι που λειπει απο τους ψηλους του Αρη)
Vas
QUOTE(Maximos 13 Athens @ Aug 27 2010, 11:58 ) *
Οπως παει η δουλεια στον Αρη το ροστερ θα συμπληρωθει με κοινοτικο πλει μεικερ ή ψηλο (ψηφιζω για ενα κλασσικο πενταρι που η ομαδα δεν εχει) Ετσι η περιφερεια ειναι καπως ετσι:
Πιρς-Κουμπουρας-Μουρτος
Χαραλαμπιδης-Χατζηβρεττας
Τακερ-Χρυσικοπουλος
οχι ασχημα smile.gif με βαση το μπατζετ που εχει, το κλειδι ομως ειναι να βγει ο Πιρς, οι Ελληνες ειναι γνωστο τι προσφερουν, τα ταλεντα θα παρουν επιτελους λιγο χρονο συμμετοχης και ο Τακερ ειναι καλος παικτης με ανοδικη πορεια...
Στη ρακετα τωρα υπαρχουν αλτικα τεσσαρια (Ντανστον, Ταπουτος), ενα "ελαφρυ" πενταρι (Μποροβνιακ) και ενα απειρο παιδι οπως ο Σκορδιλης που για αυτον ειναι ή φετος ή ποτε(23 ετων πια!) Για αυτο πιστευω πως ο Αρης χρειαζεται ενα καλο κλασσικο πενταρι

Υ.Γ. Ο Τσαϊρελης δεν λυνει το προβλημα στη ρακετα, αν δωθει ομως στην Καβαλα και παιξει ως back-up τεσσαρι εχει το περιθωριο να βελτιωθει. Θα ειχε θεση στο ροστερ μονο αν υπηρχε ο σεντερ (π.χ. αντι του Μποροβνιακ) ή αν κατεβαινε ο Ταπουτος στο 3 αντι του Λινου...

Υ.Γ.2. Ενα ονομα που μου ηρθε ειναι του Bruno Sundov (30 χρονων, Κροατης) που επαιξε περσι στην Καβαλα. 2.21 κορμι σουταρει τριποντο (κατι που λειπει απο τους ψηλους του Αρη)


Α ρε ελλάδα!! 23 χρονών ο Σκορδίλης και τον λέμε νέο! Ο Ρούμπιο στα 20 είναι βετεράνος...

Ο Πιρς δεν είναι αυτός που μάλλον είναι 2άρι παρά άσσος? Αν ο κουμπούρας πιάσει τα στάνταρ της σεζόν 2008-2009 τότε θα βοηθήσει πολύ...


massey
Ο Τακερ δεν ειναι μονοκομματος οπως ο Ριτς.Ο Ριτς το μονο που εκανε ηταν να σουταρει απεξω.Και αν δεν ηταν σε καλη μερα ηταν κυριολεκτικα αχρηστος.Αμυνα δεν επαιζε (βλετιωθηκε προς το τελος αλλα και παλι) ριμπαουντ οχι καθως δεν πολυεμπαινε μεσα,με πλατη δεν επαιζε,στην κυκλοφορια δεν βοηθουσε.Ειχε αρκετα μειον.Ο Τακερ μπορει να μην πολυσουταρει αεπεξω αλλα ειναι σκυλος στην αμυνα,εχει φοβερη διεισδυση,κατεβαινει χαμηλα για να ποσταρει,βοηθαει στα ριμπαουντ και μπορει να δημιουργησει μονος του φασεις.Κανει πολλα γενικοτερα

Οπως και ο Γουολς βεβαια αν και ειναι διαφορετικου ειδους παικτης.Ελευθερος ειναι ακομα νομιζω.Αυτο που λεγεται ειναι οτι θα αποκτηθει ο Κουμπουρας και μαζι με τον Χαραλαμπιδη και εναν κοινοτικο 5αρι θα κλεισει το ροστερ.Βεβαια για τον Πιρς λενε οτι παιζει πιο πολυ στο 2 παρα στο 1.Τωρα αν καταφερουν να τον στρωσουν θα δειξει

QUOTE(Vas @ Aug 27 2010, 12:23 ) *
Αν ο κουμπούρας πιάσει τα στάνταρ της σεζόν 2008-2009 τότε θα βοηθήσει πολύ...

Εκανε καλη χρονια τοτε?Νομιζα το αντιθετο.Περσυ ειχε τον τραυματισμο και τον πηγε πολυ πισω.Ειναι σε καλη ηλικια τουλαχιστον
Timemaster
δηλαδή η καλή χρονιά του Κουμπούρα είναι με 15 λεπτά συμμετοχής 4 πόντους μέσο όρο και στην καλύτερη μέτρια στατιστικά;
Αυτός θα είναι ο βασικός μας άσσος;

ενώ τα βασικά δυάρια μας θα είναι ο Χαραλαμπίδησ και ο Χατζηβρέττας; Όπου ο μεν πρώτος είχε μια καλή χρονιά αλλά αμφιβάλω αν θα την ξανακάνει ενώ ο άλλος ήταν κάκιστος;

και δε χρειαζόμαστε γκάρντ;

Δηλαδή ο Πιρς θα παίζει και βασικός άσσος (που επ' ουδενί δεν είναι) και θα τραβάει και το σκορ χωρίς να είναι ο μεγάλος σουτέρ;

Όσο για την περίπτωση του Τάκερ έχει δύναμη και πάθος αλλά σκόρερ δεν είναι ούτε μέσα από το καλάθι ούτε από έξω με αυτά τα στατιστικά παίζοντας σε τόσο χαμηλής δυνατότητας πρωταθλήματα. Συν ότι χρειαζόμαστε το τρίποντο φέτος από τους ξένους μιας και έχουμε αλλαγές κανονισμών και αυτοί είναι ποιο εξηκοιομένοι.
Και πιστεύω πως από τον Ρίτσαρτσον εξαιτίας του ρόστερ και του χρόνου προσαρμογής του δεν είδαμε ούτε το 40% της αξίας του.


Κουτσά στραβά στους ψηλούς μπορούμε να την παλέψουμε αρκεί ο Σκορδίλης να είναι καλύτερος του Ντικούδη μιας και ο Ντανστον φαίνεται αρκετά δυνατός για σέντερ.
rolleyes.gif
massey
Κανεις λαθος για τον Τακερ.Επειδη ρωτησα πολλους που τον εχουν δει μου ειπαν οτι ειναι μεγαλος σκορερ.Και στο Ισραηλ επαιζε και στην ομαδα που εσπασε το αήττητο της Μακαμπι μετα απο ποσα χρονια βγαινοντας και MVP πρωταθληματος.Και ειδικα η φετινη Α1 δεν νομιζω να ειναι κανενα δυνατο πρωταθλημα περα των 2 rolleyes.gif
Βασικα οι περισσοτεροι μου τον παρομοιασαν με τον Μαικλ του Μακεδονικου και του Περιστεριου.Ιδιες κινησεις,πολυ καλοι αμυντικοι,πιτμπουλ σωματικα,ιδιο υψος,παιχνιδι με πλατη παιχνιδι με προσωπο και τα περισσοτερα σημεια του παιχνιδιου τους λενε μοιαζουν αρκετα.Και ο Μαικλ ιδια ηλικια ειχε ερθει Ελλαδα.Βεβαια μετα δουλεψε παρα πολυ το τριποντο και για αυτο παιζει εκει που παιζει

Οσο για το σουτ οι περισσοτεροι προπονητες που μιλανε λενε οτι θα ξεχωρισουν οι καλοι σουτερ,θα μειωθουν τα τριποντα και θα κερδισουν points οι μπουκαδοροι smiley.gif Τωρα τι θα γινει στην πραξη δεν ξερω

Τελος εγω το αντιθετο πιστευω.Αν δεν παρουμε ενα 5αρι δεν θα την παλεψουμε.Και λεω καθαροαιμο 5αρι καθως και αυτοι λενε θα κερδισουνε points στο 1vs1 καθως οι αποστασεις μεγαλωνουν και η βοηθεια δυσκολα θα ρχεται.Και εμεις θα παμε με τον Ντανστον που ΔΕΝ ειναι 5αρι?Τον Τσαιρελη τον φυσας και πεφτει απο την αλλη 69.gif

Στους κοντους θα την παλεψουμε.Εδω πηγαμε ευρωλιγκα με Καστλ και Καλαιτζη. smiley.gif Ασε που θα εχουμε μια θεση κοινοτικου ελευθερη.Πιο ευκολα βρισκεις κοντο κοινοτικο παρα κοινοτικο ψηλο

Για τον Χαραλαμπιδη τα ιδια λεω και εγω καθε χρονο εδω και 3 χρονια αλλα καθε χρονο ειναι και καλυτερος

Για τον Ριτς ανεκαθεν το δυνατο του σημειοηταν το σουτ.Τιποτα αλλο.Φονιας μεν αλλα αμα δεν ηταν σε καλη μερα ή τον μαρκαρες καλα..αστα να πανε

Εγω θα προτιμουσα τον Γουολς.Με κλειστα τα ματια σε σχεση με τον Ριτς

ΥΓ Βασικος ασσος θα ναι ο Πιρς.Ας περιμενουμε και τα φιλικα
Timemaster
QUOTE(massey @ Aug 27 2010, 20:02 ) *
Κανεις λαθος για τον Τακερ.Επειδη ρωτησα πολλους που τον εχουν δει μου ειπαν οτι ειναι μεγαλος σκορερ.Και στο Ισραηλ επαιζε και στην ομαδα που εσπασε το αήττητο της Μακαμπι μετα απο ποσα χρονια βγαινοντας και MVP πρωταθληματος.Και ειδικα η φετινη Α1 δεν νομιζω να ειναι κανενα δυνατο πρωταθλημα περα των 2 rolleyes.gif
Βασικα οι περισσοτεροι μου τον παρομοιασαν με τον Μαικλ του Μακεδονικου και του Περιστεριου.Ιδιες κινησεις,πολυ καλοι αμυντικοι,πιτμπουλ σωματικα,ιδιο υψος,παιχνιδι με πλατη παιχνιδι με προσωπο και τα περισσοτερα σημεια του παιχνιδιου τους λενε μοιαζουν αρκετα.Και ο Μαικλ ιδια ηλικια ειχε ερθει Ελλαδα.Βεβαια μετα δουλεψε παρα πολυ το τριποντο και για αυτο παιζει εκει που παιζει

Οσο για το σουτ οι περισσοτεροι προπονητες που μιλανε λενε οτι θα ξεχωρισουν οι καλοι σουτερ,θα μειωθουν τα τριποντα και θα κερδισουν points οι μπουκαδοροι smiley.gif Τωρα τι θα γινει στην πραξη δεν ξερω

Τελος εγω το αντιθετο πιστευω.Αν δεν παρουμε ενα 5αρι δεν θα την παλεψουμε.Και λεω καθαροαιμο 5αρι καθως και αυτοι λενε θα κερδισουνε points στο 1vs1 καθως οι αποστασεις μεγαλωνουν και η βοηθεια δυσκολα θα ρχεται.Και εμεις θα παμε με τον Ντανστον που ΔΕΝ ειναι 5αρι?Τον Τσαιρελη τον φυσας και πεφτει απο την αλλη 69.gif

Στους κοντους θα την παλεψουμε.Εδω πηγαμε ευρωλιγκα με Καστλ και Καλαιτζη. smiley.gif Ασε που θα εχουμε μια θεση κοινοτικου ελευθερη.Πιο ευκολα βρισκεις κοντο κοινοτικο παρα κοινοτικο ψηλο

Για τον Χαραλαμπιδη τα ιδια λεω και εγω καθε χρονο εδω και 3 χρονια αλλα καθε χρονο ειναι και καλυτερος

Για τον Ριτς ανεκαθεν το δυνατο του σημειοηταν το σουτ.Τιποτα αλλο.Φονιας μεν αλλα αμα δεν ηταν σε καλη μερα ή τον μαρκαρες καλα..αστα να πανε

Εγω θα προτιμουσα τον Γουολς.Με κλειστα τα ματια σε σχεση με τον Ριτς

ΥΓ Βασικος ασσος θα ναι ο Πιρς.Ας περιμενουμε και τα φιλικα



Ελπίζω να με διαψεύσει αλλά τα στατιστικά του από πέρσι είναι μέτρια και όχι μεγάλου σκόρερ! Έβαζε 17 πόντους στο Ισραήλ και 50.7% δίποντα 25.0% τρίποντα 63.2% βολές δεν είναι μεγάλου σκόρερ σε πρωτάθλημα του Ισραήλ για να μη μιλήσω για την Ουκρανία! Βέβαια ποτέ δε ξέρεις και μπορεί να έρθει εδώ και να βγάλει μάτια.
Συμφωνώ πάντως με την εικόνα που έχω για το σώμα και την σκυλίσια άμυνα αλλά και για το ότι αν αποκτήσει τρίποντο θα φύγει από τον Άρη!

Τώρα στη σύγκριση ανάμεσα σε Οουόλς και Ρίτσαρτσον θαρώ πως δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά αξίας όμως ο Ουόλς σίγουρα είναι ποιο ολοκληρωμένος παίχτης και ο Ρίτσαρτσον σαφώς καλύτερη επένδυση για το μέλλον.

Σύμφωνα με τους προπονητές όπως λες αν έχεις σουτέρ κίλλερ έχεις πλεονέκτημα και ανοίγεις χώρους
άμα δε τον έχεις αναγκαστικά πας στη λύση ανάγκης των μπουκαδόρων που όμως θα έχουν δύσκολο έργο αν δεν ανοίξουν οι άμυνες με τρίποντο. Όπως έχουν τόσα χρόνια!

Βέβαια παίχτες σαν τον Σοφοκλή ή τον Πέκοβιτς θα γίνουν ανάρπαστοι αλλά πόσοι τέτοιοι ψηλοί υπάρχουν στην Ευρώπη; Οπότε η δεύτερη λύση είναι γρήγοροι ψηλοί που θα εκμεταλλεύονται τους χώρους όπως ο Μάσευ smiley.gif π.χ.
rolleyes.gif

Ο Καστλ δεν ηταν κακός και έπαιζε 30+ λεπτά απλά δεν ήταν σουπερ σκόρερ αλλά την μπάλα ήξερε να την κατεβάζει άνετα
κάτι για το οποίο αμφιβάλω για τον Πιρς!


Υ.Γ. Δε θέλω να μπω σε συζήτηση αν πάρουμε έναν παίχτη ακόμα ποιον να πάρουμε γιατί πιστεύω πως και σέντερ βαρύ και άχαρο που παίρνει παραμάζωμα ότι βρει μπροστά του θέλουμε αλλά και άσσο τύπου Κλαρκ που α οργανώσει, να τρέξει και να κατεβάσει την μπάλα.
Υ.Γ Για τον Χαραλαμπίδη και εγώ το ίδιο λέω αλλά κάπου θα σκάσει και εμείς έχουμε παράδοση σε αυτό icon_drunk.gif
thrylos7
H καλή χρονιά του Κουμπούρα ήταν η σεζόν 2007-2008, που είχε κάνει και μερικά εξαιρετικά παιχνίδια με την Ολύμπια Λάρισας.

Μακάρι να δοθεί χρόνος στον Σκορδίλη.
Vas
QUOTE(thrylos7 @ Aug 28 2010, 01:19 ) *
H καλή χρονιά του Κουμπούρα ήταν η σεζόν 2007-2008, που είχε κάνει και μερικά εξαιρετικά παιχνίδια με την Ολύμπια Λάρισας.

Μακάρι να δοθεί χρόνος στον Σκορδίλη.



όντως το 2007-08 ήταν αρκετά καλός ο Κουμπούρας στην ολύμπια για αυτό και πήγε στο Μαρούσι.... rolleyes.gif

Απλώς το 08-09 ήταν ο αντικαταστάτης του Κις στον άσσο, και το καλοκαίρι κέρδισε την θέση του βασικού άσσου στην Μεσογειακή ομάδα.

Πάντως σιγουρα δεν είναι για βασικός!
massey
Ε οχι και επενδυση ο Ριτς.26 χρονων ειναι δεν ειναι κανα παιδαρελι.Ο Τακερ ειναι 25 και εχει πολυ καλυτερο βιογραφικο ακομα και στην Αμερικη (νο36 ντραφτ 2006) για να μην πω για Ευρωπη.Παντως ματια εχει βγαλει ηδη δεν χρειζεται να ερθει εδω.Οσο για το Ισραηλ μια χαρα πρωταθλημα εχει.Ειδικα αμα δεις τους ξενους που υπογραφουν καθε χρονο εκει rolleyes.gif
Εκεινη την χρονια που πηρε το πρωταθλημα τον ηθελε η μιση Ευρωπη αλλα πηγε Ουκρανια για τα φραγκα.Μολις ειχε ανεβει η ομαδα του εσταξαν ενα χαρτι και πηγε και τους εβγαλε 3ους.Περσυ διαλυθηκε η ομαδα και εφυγε smiley.gif

Εδω ο Ουιλκινσον εχει φτασει 29 και σε ενα πρωταθλημα της προκοπης δεν εχει παιξει.Υπεγραψε φετος σε μια Λοκομοτιβ καπου στα βαθη της Ρωσιας icon_drunk.gif

Ο Κλαρκ ηξερε να οργανωνει?Μηπως τον μπερδευεις με τον Μαιλς?Ο Κλαρκ το μονο που τον ενοιαζε ηταν να περασει το κεντρο και να σουταρει απο τα 7.5μετρα.2αρι σε σωμα ασσου.Ουτε ασσου βασικα.Και ο Πιρς ξερει να κατεβαζει την μπαλα (για αυτο λεω θα την παλεψουμε εκει) αλλα ο Ντρουκερ θελει το κατι παραπανω απο αυτον.Γιατι και ο Καστλ την κατεβαζε αλλα μετα.. 68.gif

Ασσους σαν τον Κλαρκ δεν θελω να ξαναδω.Ουτε και σαν τον Καστλ ηθελα αλλα μαλλον κατι τετοιο θα δουμε.Τουλαχιστον και οι 3 Αμερικανοι μας ειναι πολυ καλοι αμυντικοι.Αν αντι για Πιρς ειχαμε Μαιλς θα ημουν πληρως ευχαριστημενος.
duncan21
QUOTE(massey @ Aug 28 2010, 03:30 ) *
Ασσους σαν τον Κλαρκ δεν θελω να ξαναδω.Ουτε και σαν τον Καστλ ηθελα αλλα μαλλον κατι τετοιο θα δουμε.Τουλαχιστον και οι 3 Αμερικανοι μας ειναι πολυ καλοι αμυντικοι.Αν αντι για Πιρς ειχαμε Μαιλς θα ημουν πληρως ευχαριστημενος.

Γιατι τον Καστλ ρε συ?Ο Καστλ στον Αρη ειχε ενα ρολο ας πουμε σαν του Μπιλαπς(θα πεσει φωτια να με καψει,απλως το αναφερω σαν στυλ παιχνιδιου).Δεν ηταν ο ποιντ τον 5-6 ασιστ αλλα ηξερε ποτε επρεπε να σουταρει και ποτε επρεπε να πασαρει.Δεν ειναι τυχαιο οτι εμεινε τοσες χρονιες στον Αρη αν και μεγαλος σχετικα σε ηλικια...
denny
QUOTE(duncan21 @ Aug 28 2010, 03:49 ) *
Γιατι τον Καστλ ρε συ?Ο Καστλ στον Αρη ειχε ενα ρολο ας πουμε σαν του Μπιλαπς(θα πεσει φωτια να με καψει,απλως το αναφερω σαν στυλ παιχνιδιου).Δεν ηταν ο ποιντ τον 5-6 ασιστ αλλα ηξερε ποτε επρεπε να σουταρει και ποτε επρεπε να πασαρει.Δεν ειναι τυχαιο οτι εμεινε τοσες χρονιες στον Αρη αν και μεγαλος σχετικα σε ηλικια...

77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
Timemaster
QUOTE(massey @ Aug 28 2010, 03:30 ) *
Ε οχι και επενδυση ο Ριτς.26 χρονων ειναι δεν ειναι κανα παιδαρελι.Ο Τακερ ειναι 25 και εχει πολυ καλυτερο βιογραφικο ακομα και στην Αμερικη (νο36 ντραφτ 2006) για να μην πω για Ευρωπη.Παντως ματια εχει βγαλει ηδη δεν χρειζεται να ερθει εδω.Οσο για το Ισραηλ μια χαρα πρωταθλημα εχει.Ειδικα αμα δεις τους ξενους που υπογραφουν καθε χρονο εκει rolleyes.gif
Εκεινη την χρονια που πηρε το πρωταθλημα τον ηθελε η μιση Ευρωπη αλλα πηγε Ουκρανια για τα φραγκα.Μολις ειχε ανεβει η ομαδα του εσταξαν ενα χαρτι και πηγε και τους εβγαλε 3ους.Περσυ διαλυθηκε η ομαδα και εφυγε smiley.gif

Εδω ο Ουιλκινσον εχει φτασει 29 και σε ενα πρωταθλημα της προκοπης δεν εχει παιξει.Υπεγραψε φετος σε μια Λοκομοτιβ καπου στα βαθη της Ρωσιας icon_drunk.gif

Ο Κλαρκ ηξερε να οργανωνει?Μηπως τον μπερδευεις με τον Μαιλς?Ο Κλαρκ το μονο που τον ενοιαζε ηταν να περασει το κεντρο και να σουταρει απο τα 7.5μετρα.2αρι σε σωμα ασσου.Ουτε ασσου βασικα.Και ο Πιρς ξερει να κατεβαζει την μπαλα (για αυτο λεω θα την παλεψουμε εκει) αλλα ο Ντρουκερ θελει το κατι παραπανω απο αυτον.Γιατι και ο Καστλ την κατεβαζε αλλα μετα.. 68.gif

Ασσους σαν τον Κλαρκ δεν θελω να ξαναδω.Ουτε και σαν τον Καστλ ηθελα αλλα μαλλον κατι τετοιο θα δουμε.Τουλαχιστον και οι 3 Αμερικανοι μας ειναι πολυ καλοι αμυντικοι.Αν αντι για Πιρς ειχαμε Μαιλς θα ημουν πληρως ευχαριστημενος.




Σόρυ τώρα το είδα...
ο δαίμον του τυπογραφείου που λέμε ή κάτι θα λέει ο Κλαρκ για εμένα και τον ανέφερα...
Όπου Κλαρκ βάλε Κάστλ!
icon_drunk.gif


Δεν είναι θέμα ηλικίας στον Ρίτσαρτσον είναι θέμα κουλτούρας...
Φάνηκε από τα πρώτα παιχνίδια ότι ήταν έξω από τα νερά του και δεν πατούσε καλά στο γήπεδο λόγο των αλλαγών στο τρόπο παιχνιδιού ανάμεσα σε ΝΒΑ και Ευρώπη. Για αυτό το θεωρώ καλό πρότζεκτ...
Τον έδενες πέρσυ με 3+1 χρόνια συμβόλαιο ή το ανάποδο στο δεύτερο χρόνο έκανε ένα μεγάλο μπαμ και τον μοσχοπουλούσες. Από την άλλη ο Οουόλς δεν περιμένεις να βελτιωθεί!

Από την άλλη ο Τάκες όπως τον είδα δε χρειάζεται χρόνο προσαρμογής για να βελτιωθεί θέλει απλά να αποκτήσει σουτ!!!
Μιας και τριάρι χωρίς τρίποντο είναι κάπως για Ευρώπη!
Τέλος πάντων αν τον ήθελε η μισή Ευρώπη, αν πήγε στην Ουκρανία για τα λεφτά τα πολλά και ήταν και τόσο καλός...
φέτος στον Άρη τι κάνει; Ήρθε να κάνει ψυχικό ή μήπως θα αρπάξει μισό χαρτί και θα την κάνει;
Προφανώς ούτε η μισή Ευρώπη τον ήθελε, ούτε τόσο καλή χρονιά έκανε.

Όσο για τους ξένους στο Ισραήλ και συγκεκριμένα τους Αμερικάνους ναι υπάρχουν πολλοί καλοί εκεί...
όμως όταν κάθε ομάδα έχει 5-6 ο ένας δύο θα είναι καλοί! Αυτό δε σημαίνει ότι είναι όλοι ούτε ότι το πρωτάθλημα τους έχει κάποια αξία σε σχέση με το Ισπανικό, Ελληνικό, Ιταλικό.

Όσο για τον Ουίλκινσον έφτασε στα πικ του στον Άρη... δεν είναι ο μεγάλος παίχτης...
απλά ένα πολύ καλό εργαλείο για τα δεδομένα τα δικά μας... και λογικό είναι να παίζει εκεί που παίζει. Δεν πίστεψα ποτέ πως θα πάει σε καμία Μπαρτσελόνα!

Παρόλα ταύτα και εν κατακλείδι για να νιώσω πως μπορούμε να κάνουμε μια χρονιά χωρίς φόβο για τριαντάρες και για να επανέλθουμε σε τροχιά Ευρωλίγκα χρειαζόμαστε έναν άσσο τύπου Μάιλς ή ακόμα και Κάστλ (όχι Κλαρκ) μαζί με τον Πιρς στην περιφέρεια και έναν σέντερ μπαμπούλα με 140 κιλά μυς και 2,10 ύψος και ας μη μπορεί να τρέψει ποιο γρήγορα από τον Μπετς!

Από εκεί και πέρα αν ο Άσσος είχε και το τρίποντο θα ήταν τέλεια αλλά δεν ελπίζω σε κάτι τέτοιο λόγο χρημάτων.
Η δεύτερη επιλογή είναι ακόμα ένας κόμπο γκάρντ (εκτός από τον σέντερ) με τρίποντο αλλά είναι μεγαλύτερο ρίσκο!
rolleyes.gif

Υ.Γ. Μετά από άσσους όπως ο Κλαρκ και ο μέτριοτατος Μάιλς ελπίζω να έχουμε έναν παίχτη σαν τον Κλαρκ και ας μη βάζει 20 πόντους ποτέ και ας έχει ρεκόρ 4 ασίστ σε ένα παιχνίδι!
SteelGandalf
Οργανωτή (play-maker) καλό, είναι τόσο δύσκολο να βρούμε ρε παιδιά;

Να μπορεί να κατεβάζει τη μπάλα και να βλέπει γήπεδο, οργανώνοντας παράλληλα τις επιθέσεις της ομάδας;

Ας μην έχει πολλές εκτελεστικές ικανότητες. Βολές να βάζει και κανένα δίποντο από μέση απόσταση και lay-ups-drives, έστω και μόνο όταν βρίσκει ανοιχτές (διαβάσεις) άμυνες.

Οργάνωση, κατέβασμα μπάλας και ασσίστς να μοιράζει. Αυτό χρειαζόμαστε, κατά κύριο λόγο. Συνήθως, τέτοιοι παίχτες, έχουν καλά ποσοστά και στις βολές (καλοδεχούμενο, εφόσον υπάρχει, αλλά εφόσον δεν παίρνει πολλές επιθέσεις, δεν είναι από τα βασικά ζητούμενα).

Δεν θέλουμε άλλους παίχτες, κατ' ευφημισμόν "άσσους" (π.χ. λόγω ύψους), οι οποίοι, στην τελική, κάνουν όλα τα άλλα, εκτός από αυτά που πρέπει, πραγματικά, να προσφέρει ο καθαρός "άσσος".

Αν σε όλα αυτά (τα βασικά που αναφέρω), ένας παίχτης, της συγκεκριμένης θέσης, μπορεί να σκοράρει (με ευχέρεια) από μέση και μακρινή απόσταση, τότε θα μιλάμε για παίχτη μεγάλων ικανοτήτων, ο οποίος φυσικά δεν θα είναι εφικτό να αποκτηθεί από την ομάδα μας.

Αλλά εμείς ζητάμε τα βασικά (οργάνωση, κατέβασμα μπάλας και ασσίστς).

Βαρέθηκα, τόσα χρόνια, να βλέπω ανύπαρκτες επιθέσεις, δηλαδή επιθέσεις χωρίς σύστημα (σε ποσοστό 85% ανά παιχνίδι). Βαρέθηκα να βλέπω σουτ τύπου "μπαμ-μπουμ" και Άγιος ο Θεός...

Δεν είναι μπάσκετ αυτό. Πότε, επιτέλους, θα το καταλάβουν οι υπεύθυνοι;
Johnaros
Χαχ.
Αυτό το ποστ που λέει "άσσους σαν τον Κλαρκ δεν θέλω να ξανδώ, ούτε σαν τον Κασλ" νόμιζα ότι το είχα κάνει εγώ, και πήγα να απαντήσω. tongue.gif tongue.gif
Είπαμε, καλός χρυσός ο Καστλ. Πρόσφερε πολλά και θα τον έχω στην καρδιά μου, αλλά άσσος δεν ήταν ποτέ.
Έχουμε πάρα πολλά χρόνια να δούμε άσσο στην ομάδα.
Εξηγείται έτσι και το ότι έχουμε χρόνια να δούμε επιθέσεις με σύστημα, οργανωμένες.
Θα προτιμούσα να κατεβαίνω με άσσους τον Κουμπούρα και τον Ξανθόπουλο, παρά Κασλ και Κλαρκ.
Έχω βαρεθεί να βλέπω τον Άρη να μπλοκάρει στην επίθεση. Έχω βαρεθεί.
Προτιμώ να έχουμε ένα style of play, όποιο και αν είναι αυτό. Τρίποντα, run and gun, μεγάλες επιθέσεις, you name it. Αλλά να υπάρχει κάτι που η ομάδα επιθετικά ξέρει να κάνει καλά, και οι παίκτες να ξέρουν να το υλοποιήσουν. Όχι άλλα σουτ από τον άσσο με το που κατεβάζει τη μπάλα, όχι άλλο άσκοπο γύρισμα της μπάλα μήπως τυχόν και καταφέρει να ξεμαρκαριστεί ως δια μαγείας ο ψηλός για να πάρει τη μπάλα, που συνήθως δε γίνεται και καταλήγουμε σε σκοτωμένο τρίποντο η σουτ εκτός ισορροπίας στη λήξη της επίθεσης.
Πρέπει να υπάρχουν διακριτοί ρόλοι στην ομάδα.

Άντε, να δούμε.
alien-tour

Ο Νιγηριανός Forward Ντουμπι Έμπι που μας ενδιέφερε έκλεισε στην Ίμολα όμαδα της Α2 Ιταλία.

Από thehoopsmarket.com
http://www.thehoopsmarket.com/news/aget-im...r-contract.aspx

QUOTE
Aget Imola signs Ndudi Ebi to a one-year contract
The former NBA player was also on the radar of Aris Thessaloniki

Despite the interest of Aris Thessaloniki to land Ndudi Ebi, the 26-year-old Nigerian forward has decided to continue his career in the Italian LegaDue. Aget Imola has officially announced the signing of Ebi, a former NBA player, to a one-year contract. Ebi arrives to his new team after averaging 15.3 points and 13.6 rebounds per game last season for Basket Rimini.


Όπως είπε κι ο coach:"πάμε για 2 guard"...
Για ψηλό ούτε συζήτηση...
Τέσπα καλά να πάει η ομάδα,αυτό είναι το βασικό.
Coldplay-3-
Tελος και με Χαραλαμπιδη...

Μα καλα, που ζει ο Κυριακου...?
Ποσα χρηματα θελει για να αφησει εναν 34 χρονο παικτη ελευθερο?

Λογικα παμε για Ελληνα 2αρι και κοινοτικο ασσο. Και αυτο γιατι ο μονος Ελληνας που παιζει ασσος και ειναι ελευθερος ειναι ο Παπαμακαριος. Μονο σε αυτη την περιπτωση θα παρουμε κοινοτικο 2αρι.

Στην Ελληνικη αγορα τι εχει πλεον? Ηλιαδη, Κυριτση, Παπαμακαριο, Καυκη (!!!!).... τι αλλο?
Vas
QUOTE(Coldplay-3- @ Sep 2 2010, 16:46 ) *
Tελος και με Χαραλαμπιδη...

Μα καλα, που ζει ο Κυριακου...?
Ποσα χρηματα θελει για να αφησει εναν 34 χρονο παικτη ελευθερο?

Λογικα παμε για Ελληνα 2αρι και κοινοτικο ασσο. Και αυτο γιατι ο μονος Ελληνας που παιζει ασσος και ειναι ελευθερος ειναι ο Παπαμακαριος. Μονο σε αυτη την περιπτωση θα παρουμε κοινοτικο 2αρι.

Στην Ελληνικη αγορα τι εχει πλεον? Ηλιαδη, Κυριτση, Παπαμακαριο, Καυκη (!!!!).... τι αλλο?



Ιγκορ Μιλόσεβιτς?
Βεργίνης?
Παναγιώτης Λιαδέλης! rolleyes.gif
Coldplay-3-
Oι Μιλοσεβιτς-Βεργινης εχουν συμβολαιο.

Και νομιζω ψιλοεπαιξε κιολας ο Μιλοσεβιτς στη Λιθουανια.

Επιστροφη το λιονταρακι??? w00t.gif
a bullet for your head
Συζητησεις για δανεισμο του Ζοραν Ερτζενγκ...
http://www.basketnet.gr/main/1/a1/articles/1/aris-erceg.html
SteelGandalf
Τι να τον κάνουμε τον Λιαδάλη ρε παιδιά; Ειδικά τώρα που είναι 36 ετών;

Τι άλλο θα ακούσουμε...!!!
alien-tour

Πάει Θεσσαλονίκη ο Παπαμακάριος

Από www.sport-fm.gr/

QUOTE
Πάει Θεσσαλονίκη ο Παπαμακάριος

Πολύ κοντά στην απόκτηση του Μανώλη Παπαμακάριου βρίσκεται ο Άρης. Παρά το γεγονός πως ο διεθνής γκαρντ είχε πρόταση από τον Πανελλήνιο, ώστε να παραμείνει στους «Ολυμπιονίκες» και το Περιστέρι, ο πρώην αρχηγός του Ολυμπιακού προτίμησε την πρόταση των «κιτρινόμαυρων» και ο δυο πλευρές αναμένεται μέσα στις επόμενες μέρες να ανακοινώσουν τη συμφωνία τους για τον επόμενο χρόνο.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης


Πάλι για ν'ανεβάσει το κασέ του και να πάει σε άλλη ομάδα ο "Μανώλης της καρδιάς μας";
Αλλά όπως φαίνεται και στο ρεπορτάζ δεν έχει καλύτερη προσφορά.
θυμάμαι πόσες μεταγραφικές περιόδους που κινούμασταν για την απόκτηση του και τελευταία στιγμή έκλεινε αλλού με καλύτερα χρήματα όπως αναφέρω και πιο πάνω.
Τέσπα ας έρθει,ας παίζει καλά και κουβέντα δε θα πώ...
Johnaros
Παπαμακάριο, Βούγιανιτς και τρελαίνομαι.
Και ο Νόρις που ακούστηκε δε με χαλάει για το 1.
Αλλά η κάψα μου είναι ο Μίλος. Έχει και πάρα πολύ καιρό να έρθει παίκτης τέτοιας κλάσης στον Άρη.
Τα σενάρια για Χαλπερίν διαψεύστηκαν;
Θα τον ήθελα με χίλια.
alien-tour
QUOTE(Johnaros @ Sep 14 2010, 13:44 ) *
Παπαμακάριο, Βούγιανιτς και τρελαίνομαι.
Και ο Νόρις που ακούστηκε δε με χαλάει για το 1.
Αλλά η κάψα μου είναι ο Μίλος. Έχει και πάρα πολύ καιρό να έρθει παίκτης τέτοιας κλάσης στον Άρη.
Τα σενάρια για Χαλπερίν διαψεύστηκαν;
Θα τον ήθελα με χίλια.


O Παπαμακαριος έκλεισε στον Πανελλήνιο...Και δεν τρελαινόμουν καθόλου...
Για τον Χαλπερίν αναμένονται εξελίξεις με την έλευση του Ιβκοβιτς αλλά δεν ελπίζω σε κάτι...
Μακάρι να'ρθεί Ο Βούγιανιτς...
reignman
Ποιοι ειναι οι ξενοι+κοινοτικοι του Αρη μεχρι τωρα?
alien-tour

Αμερικάνοι:Πίρς,Ντάνστον,Τάκερ
Κοινοτικοί: Μπορόβνιακ

Αν και διαβάζω οτι η θέση του Πίρς δεν είναι σίγουρη.
Επίσης ακούγονται τα ονόματα των Βούγιανιτς και Βεργίνη.
Johnaros
Βεργίνη, Βούγιανιτς και ψηλό.
Καλό ακούγεται.
Φέρτε Σάρας. tongue.gif
The Admiral
http://www.gazzetta.gr/basket/a1/item/1028...%BD%CE%B7%CF%82

Λενε ειναι κοντα με Βεργινη...

Ελπιζω πιο κοντα απο ο,τι με Παπαμακαριο ugly_tocktock.gif

Δεν παιρνουμε και τον Μπογρη πακετο?
SteelGandalf
Ο Βεργίνης είναι μια πρώτης τάξεως λύση. Μακάρι να ολοκληρωθεί. Ειδικά μόλις πάρει αγωνιστικά λεπτά και βρει τον εαυτό του, θα βοηθήσει πολύ.
hagi
Και γω έτσι πιστέυω.Ο Βεργίνης είναι πολλά υποσχόμενος παίχτης απλός δεν ξέρω σε τι αγωνιστική κατάσταση θα είναι και πόσο γρήγορα θα μπορέσει να μπει σε αγωνιστικούς ρυθμούς.Πάντως μακάρι να ολοκληρωθεί.Αν πάρουμε και τον Χαραλαμπίδη θα είμαστε κομπλέ από γκαρντ οπότε δεν ξέρω αν τελικά ο Πιρς δεν είναι αυτό που χρειαζόμαστε και ίσως θα είναι καλύτερα αν είναι καλός να πάρουμε ένα ψηλό για να είναι πιο πλήρης η ομάδα.
Ελπίζω σήμερα να έχουμε εξελίξεις γιατί εχουμε ήδη αργήσει να ολοκληρώσουμε το ρόστερ αφού σε 12 μέρες παίζουμε το πρώτο πολύ σημαντικό παιχνίδι. Και το τονίζω ότι είναι πολύ σημαντικό παιχνίδι γιατί αν γίνει καμια στραβή και δεν περάσουμε θα έχουμε ξεκινήσει την χρονιά με τον χειρότερο τρόπο...
massey
Ανακοινωθηκαν επισημα Κουμπουρας (1 χρονο) Βεργινης (2 χρονια) και Χαραλαμπιδης (2 χρονια)

http://www.arisbc.gr/

Η αλλαγη του Πιρς ειναι σχεδον δεδομενη και θα εξαρτηθει απο την απαντηση του Βιουγιανιτς αν θα αποκτηθει και Αμερικανος στο 5

Καλες κινησεις και οι 3 νομιζω
SteelGandalf
Καλωσορίζουμε και τους τρεις νέους παίχτες της ομάδας μας.

Όσο για τον Δημήτρη Βεργίνη, άργησε λίγο, αλλά ήρθε τελικά στην ομάδα μας.
alien-tour

Aπό hoopsmarket.com

QUOTE
Aris Thessaloniki is looking for a replacement for Pierre Pierce, signed a couple of months ago, who will be released. The Greek team could be close to land Corey Lowe, a 22-year-old American guard from the Boston University. Lowe averaged 15.0 points, 4.5 rebounds and 4.3 assists per game during his senior year.

The Greek club would be also interested in signing Greg Stiemsma for the frontcourt of the team. The 24-year-old American center is a free agent after being waived by the Minnesota Timberwolves a few days ago.


Πιο πολύ μου κέντρισε το ενδιαφέρον ο "ξάδερφος" του Γουίλκινσον. Ο Greg Stiemsma είναι 2.11 ,καλή περίπτωση από οτι είδα στα παρακάτω βίντεο:

http://www.youtube.com/watch?v=bUSNTYA0Wz4
http://www.youtube.com/watch?v=TseqBhXJtFE...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=NzCzZZFYqM8

Τώρα η περίπτωση ν'αντικαταστήσουμε τον Πίρς και να πάρουμε πάλι αμερικάνο γκάρντ δε με τρελαίνει.Με βάση τα σημερινά δεδομένα που κλείσαμε 3 γκάρντ και ενδιαφερόμαστε και για Βούγιανιτς.

Όσο για τον Corey Lowe,φαίρνει λίγο στο στύλ παιχνιδιού με Beverly.Απο τα βίντεο που είδα μου φαίνεται για δυάρι.

http://www.youtube.com/watch?v=5_TOowL-6EY
http://www.youtube.com/watch?v=P1gtQ4bvqfc
Timemaster
ναι τους ...καλωσορίζουμε
σε μια χρονιά χωρίς γκρίνιες, αποδοκιμασίες και μουρμούρα!
smiley.gif

Με αυτό το τριπλό χτύπημα σχεδόν συμπληρώνουμε το ρόστερ...

1. Κούμπουρας, Βεργίνης , Μούτρος
2. Χατζηβρέττας , Χαραλαμπίδης , Παπανικολάου
3. Τάκερ , Χρυσικόπουλο
4. Μπορόβνιακ , Ταπούτο , Τσαιρέλη
5. Ντάνστον , Σκορδίλη

Ενώ ο Πιρς φαίνεται να αποχωρεί και στη θέση του να παίρνουμε σέντερ
και κοινοτικό περιφερειακό!

Με την προσθήκη ενός άσσου κοινοτικού και ενός Αμερικάνου σέντερ ή ανάποδα
πιστεύω πως σαν ρόστερ είναι 10 φορές ποιο ισορροπημένο από το περσινό.

Θα έχουμε δύο ελπιδοφόρους άσσους συν έναν ελπίζω ποιο έμπειρο (κοινοτικό)
Έναν όπως φαίνεται αξιόλογο Αμερικάνο στο τρία και τον Λίνο από πίσω ενώ βοήθειες μπορεί να δώσει και ο Ταπούτος.
Και με την προσθήκη ενός ψηλού ακόμα που πρέπει να είναι θηρίο θα έχουμε αξιοπρεπή και ανταγωνιστική φροντ λάιν

Αυτό που με χαλάει είναι οι δύο βετεράνοι στο 2 και από πίσω τους το χάος εκτός και αν έρθει κανένα πολυβόλο στην ομάδα.

Πάντως άμα δεν ολοκληρωθεί το ρόστερ και δε δούμε την ομάδα δε μπορούμε να πούμε και πολλά!


Υ.Γ. Το κουίζ της ημέρας....
Πόσα χρόνια έχουμε να δούμε τον Άρη χωρίς Αμερικάνο γκαρντ;
Johnaros
Φέρτε Βούγιανιτς ή Χαλπερίν να τρελαθούμε ρε.
Ειδικά τον πρώτο, τον λατρεύω...
Στο 5 δεν ξέρω τι κυκλοφορεί.
Τάιμ, το θέμα δεν είναι πόσα χρόνια έχουμε να τον δούμε, αλλά πόσα χρόνια παρακαλάμε να τον δούμε...Αν και πολύ φοβάμαι, ότι θα μας την κάνουν και θα φέρουν τελικά.
Φέρτε και Σάρας. biggrin.gif


Υπάρχει κανα σάιτ που να έχει τους ελεύθερους μπασκετμπολίστες στην Ευρώπη. Σε στυλ λίστας;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.