Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Μετεγγραφές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Yusaku @ Jun 7 2009, 18:24 ) *
Μα κυρίως αυτή... δεν θα μπορεί πλέον η διοίκηση να απαιτεί την στήριξη που είχε φέτος (η μεγαλύτερη της 10ετιας), εκτός αν μας εκπλήξει ευχάριστα!

Άσχετο, διαβαζα πάλι άρθρο σ εφημερίδα, ότι χωρίς 5000 διαρκείας δεν κάνουμε ομάδα... έλεος δηλαδή... να πάρουμε διαρκείας για πιο προϊόν;; Και με πια όρεξη; Ας δούμε κινήσεις ουσιαστικής ενδυνάμωσης της ομάδας και μετά το ξανασυζητάμε... rolleyes.gif


Kαλα εννοειται.Αν εβλεπα κινησεις ουσιας μεχρι και εγω θα επαιρνα διαρκειας που ειμαι Αθηναιος και ζω στο Ναυπλιο!!!
ΟΚ καλος ο Τζεβελεκης, μας εβγαλε απο το τελμα και ολα αυτα αλλα δυστυχως πρεπει να βγει κανα φραγκο για να εχουμε διαρκειας!
Timemaster
με το ίδιο μπάτζετ μπορούμε να κάνουμε το εξής του χρόνου:
να πάρουμε έναν δεύτερο ξένο που να παίζει μιας και φέτος οι επιλογές ήταν κάκιστες (Ραητ-Μαρσαλ).
και διαφορετικού στυλ παίχτες και αξίας στην θέση του Αργυρόπουλου και το Αγαδάκου....
χωρίς να αυξηθεί ιδιαίτερα το μπάτζετ.

Έτσι με 500.000 παραπάνω θα μπορέσουμε να βγούμε Ευρωλίγκα....

αν μέσα σε αυτά προσθέσω και ένα καλύτερο ροτέησον όπου παίχτες όπως ο Ηλιάδης, ο Παπανικολάου και ο Τσαιρέλης θα χρησιμοποιούνται περισσότερο...
μπορούμε να βγούμε Ευρωλίγκα.

Δυστυχώς παίχτης αναγνωρισμένης αξίας όπως ο Μάσευ δεν πρόκριτε να έρθει ούτε φέτος...
αλλά μπορούμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε σχεδόν κάθε 2 χρόνια να βγάλουμε τον νέο Μασευ, τον νέο Στακ!!!


όσο για τα εισιτήρια το βλέπω απαράδεκτο στα Ευρωπαικά παιχνίδια ακόμα και με τέτοια μέτρια ομάδα να μη γεμίζει το γήπεδο.


Υ.Γ. Αν κάποιος από εσάς έχει τα λεφτά να τα ρίξει και να κάνει τον Άρη μεγάλο ή ξέρει κάποιον που θέλει να το κάνει δε νομίζω ο Τσεβελέκης να του σταθεί εμπόδιο... αλλά μέχρι τότε είναι καλύτερος από τον καθένα!
weirdo1977
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Jun 7 2009, 18:31 ) *
Kαλα εννοειται.Αν εβλεπα κινησεις ουσιας μεχρι και εγω θα επαιρνα διαρκειας που ειμαι Αθηναιος και ζω στο Ναυπλιο!!!
ΟΚ καλος ο Τζεβελεκης, μας εβγαλε απο το τελμα και ολα αυτα αλλα δυστυχως πρεπει να βγει κανα φραγκο για να εχουμε διαρκειας!


δεν είναι λογική αυτή, διαρκειας παίρνουμε για τον εαυτό μας, γιατί μας αρέσει να πηγαίνουμε στο γήπεδο k γιατί μας βγαίνει πιο φτηνά, προσωπικά διαρκειας θα έπαιρνα k με τον Ari δέκατο δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα παίζει η θεός στο pale -σε οποια κατάσταση και αν είναι- και δεν θα είμαι παρόν...
Gio Sugar
Νομίζω ότι τώρα το έχουμε θέσει σωστά. Εγώ δεν βλέπω να μπορεί η διοικήση να κάνει υπέρβαση , όπως επίσης και ο κόσμος δεν πρόκειται να πάρει διαρκείας για μια από τα ίδια. Άρα για μένα εφικτή λύση είναι ένας Έλληνας προπονητής που να ξέρει την Ελληνική πραγματικότητα να μπορεί να δουλέψει τα παιδιά που έχουμε , τους πιτσιρικάδες και να κάνει καλές επιλογές σε ξένους. Στο δικό μου μυαλό αυτοί είναι οι Μπαρτζώκας, Αλεξανδρής, Σούλης και σε 2η μοίρα Πεδουλάκης , Καλαφατάκης. Πιστεύω ότι από τους 3 πρώτους μπορεί να βγει κάποιος με καλές επιλογές Ελλήνων και να δώσει και χρόνο σε κάποιο - καποια πιτσιρίκια και να ζεσταθεί ο κόσμος βλέποντας λίγο μπασκετάκι πιο οργανωμένο. Με το Ματσόν όσο καλός και αν είναι το μπάσκετ που παίζουν οι ομάδες του είναι αντιπαθητικό και δεν πρόκειται να δώσει χρόνο στους νέους εκτός αν αναγκαστεί γιατί δεν θα έχει άλλους. Τώρα για την διοίκηση καλώς (βλέπε Παοκ, Αεκ) ή κακώς βλέπε Πανιώνιο , Πανελλήνιο αυτή έχουμε και αυτή βάζει το ταβάνι.
weirdo1977
με όλο τον σεβασμό ποιος βαγγέλας τώρα ? αυτός όπου χε δηλώσει μετά από ήττα -στην πάτρα νομίζω- "αυτοί είμαστε" έλεος... μακριά από τον Ari μας ο ασβός που έστησε τον λοκό του για την παραμονή του "συμπολίτη" πέρσι 68.gif
Timemaster
νέα ευχάριστα νέα....

το μπάτζετ θα μειωθεί κι άλλο και θα πέσει στο 1,7 όπως φαίνεται!!!

για να μη ξεχνιόμαστε συμβόλαιο και για του χρόνου έχουν οι Αργυρόπουλος, Κλάρκ, Μπέτς, Μπάρλος, Σκορδίλης, Παπανικολάου.

Γκαβέλ και Νέλσον ακούγεται πως θα μείνουν χωρίς να έχει καθοριστεί ακόμα!!!

Αν και το δημοσίευμα λέει πως υπάρχει θέληση και έχει συζητηθεί να μείνει ο Τσαλδάρης δε το δένω κόμπο πως και του χρόνου θα μείνει στην ομάδα ενώ φαίνεται πως αποχωρεί ο Αγαδάκος rolleyes.gif και ο Ηλιάδης sad.gif

το θέμα δεν είναι πάντως ποιοι φεύγουν αλλά ποιοι θα έρθουν!!!
tongue.gif


Υ.Γ. Αν κρίνω από αυτούς που θα φύγουν από το Μαρούσι, τον Πανιώνιο που θα ρίξει το μπάτζετ και το άγνωστο Πανελλήνιο η ψαλίδα με τους δύο μεγάλους θα μεγαλώσει απίστευτα!
Yusaku
QUOTE(Timemaster @ Jun 7 2009, 21:42 ) *
νέα ευχάριστα νέα....

το μπάτζετ θα μειωθεί κι άλλο και θα πέσει στο 1,7 όπως φαίνεται!!!

για να μη ξεχνιόμαστε συμβόλαιο και για του χρόνου έχουν οι Αργυρόπουλος, Κλάρκ, Μπέτς, Μπάρλος, Σκορδίλης, Παπανικολάου.

Γκαβέλ και Νέλσον ακούγεται πως θα μείνουν χωρίς να έχει καθοριστεί ακόμα!!!

Αν και το δημοσίευμα λέει πως υπάρχει θέληση και έχει συζητηθεί να μείνει ο Τσαλδάρης δε το δένω κόμπο πως και του χρόνου θα μείνει στην ομάδα ενώ φαίνεται πως αποχωρεί ο Αγαδάκος rolleyes.gif και ο Ηλιάδης sad.gif

το θέμα δεν είναι πάντως ποιοι φεύγουν αλλά ποιοι θα έρθουν!!!
tongue.gif


Υ.Γ. Αν κρίνω από αυτούς που θα φύγουν από το Μαρούσι, τον Πανιώνιο που θα ρίξει το μπάτζετ και το άγνωστο Πανελλήνιο η ψαλίδα με τους δύο μεγάλους θα μεγαλώσει απίστευτα!


Από το καλό στο καλύτερο πάνε τα νέα που έχουμε τον τελευταίο καιρό. Αν ισχύουν αυτά που λες, προβλέπω ακόμα μια χρονιά αγκομαχίας προσπαθώντας μ ότι έχουμε για να κάνουμε την έκπληξη στα play offs sad.gif
Timemaster
QUOTE(Yusaku @ Jun 7 2009, 22:00 ) *
Από το καλό στο καλύτερο πάνε τα νέα που έχουμε τον τελευταίο καιρό. Αν ισχύουν αυτά που λες, προβλέπω ακόμα μια χρονιά αγκομαχίας προσπαθώντας μ ότι έχουμε για να κάνουμε την έκπληξη στα play offs sad.gif



δε το λέω εγώ ο Τσελεπίδης το λέει στο sport24
rolleyes.gif
hagi
QUOTE(scales84 @ Jun 6 2009, 17:10 ) *
ρε παιδια να πω την αποψη μου στο θεμα προπονητη?νομιζω οτι παρακατακρινουμε τον ματσον..ο ανθρωπος ειχε ισως το 6ο υλικο στην ελλαδα φετος..και παρολαυτα εβγαλε την ομαδα 3η κι εχασε την ευρωλιγκα στο παρα 3μιση.Δλδ ποιον θελετε?τον γκορντον?που με το καλυτερο υλικο των τελευταιων ετωνδεν περασε τους 8?η μηπως τον μπαρτον και τον ζουρο?Το θεμα ειναι το ροστερ μας.δωστε ενα καλυτερο ροστερ του αντρεα και ναι αν και τοτε δεν κανει τπτ να πεσουμε να τον φαμε..Αυτη ειναι η γνωμη μου.εγω θυμαμαι με λιγο καλυτερο ροστερ παλι ειχε κανει θαυματα πριν 3 χρονια κι εχασε στο παρα 1 τη συμμετοχη στον τελικο.Και μιας και μιλαμε για μεταγραφες,αυτον τον παντιους που ναι και δικο μας παιδια δεν μπορουμε να τον φερουμε πισω?

Παιδιά διαβάζοντας όλα τα ποστ δεν καταλαβαίνω κάτι.Σε ποιον άρεσε το μπάσκετ που έπαξε φέτος ο Άρης;Θέλω να πω ότι και γω τον πάω τον Ματσόν, τον θεωρώ καλό προπονητή και γενικά θεωρώ πως δεν πρέπει να αλλάζεις προπονητή κάθε χρόνο αλλά ούτε και πολλούς παίχτες,αλλά πείτε μου φέτος το μπάσκετ που έπαιξε ο Άρης.Το ότι βγήκε τρίτος στην κανονική διάρκεια σίγουρα είναι ένα θετικό για τον Ματσόν,αλλά στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό.Και στο τέλος δεν φάνηκε να πετυχαίνει στο στόχο του.Και μάλιστα σας θυμίζω ότι και από το Κύπελλο αλλά και κυρίως από το Eurocup βγήκαμε νωρί νωρίς έξω με ομάδες που τις είχαμε χαλαρά.Που είναι λοιπόν η επιτυχία ρε παιδιά;;Τι δεν βλέπω εγώ δηλαδή;Όσο για τα μπάτζετ που λέτε νομίζω δεν στέκουν..Οι διαφορές σίγουρα είναι μικρές και δεν έχουν να κάνουν με το υλικό της ομάδας.Διαφορά σε μπάτζετ έχουν Ολυμπιακός,Παναθηναϊκός.Οι υπόλοιποι είναι κοντά.Δηλαδή τί σημαίνει αν το Μαρούσι είχε μεγαλύτερο μπάτζετ από εμάς.Γι'αυτό μας κέρδισε;
Εγώ δεν έπεσα επάνω στον Ματσόν για το τελικό αποτέλεσμα ,αν και είναι αποτυχία για μένα,αλλά για το μπάσκετ που βλέπουμε.Εάν μείνει ο Ματσόν που έτσι θα γίνει λογικά δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι στον επιθετικό τομέα ότι ρόστερ και να έχει.Το ότι καταφερνουμε και πέρνουμε αποτελέσματα οφείλετε στο ταλέντο των παχτών.Αν εξαιρέσουμε φέτος του κλασικούς που αναφέραμε όλοι,οι υπόλοιποι μια χαρά παίχτες ήταν και θα μπορούσαν να έκανα πολύ καλύτερη δουλειά αν είχε ένα σύστημα ο Ματσόν.Και για να τελειώσω,δεν λεω ότι είμαι τελείως αρνητικός με το να μείνει ο Ματσόν,γιατί τον γουστάρω όπως προείπα,αλλά νομίζω ότι ένας άλλος προπονητής Έλληνας κυρίως θα μας άλλαζε λίγο αυτό το πρόβλημε με την επίθεση.Βαρέθηκα να βλέπω μπάσκετ με περίπου 30 τρίποντα.Αυτά μας έφαγαν και χάσαμε το ματς.Όταν η ομάδα έπαιξε πιο λογικά κερδίσαμς 25 πόντους το Μαρούσι.Αρά αυτό που λέμε είναι ότι με Ματσόν δεν περιμένω να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι μας.Για μένα το θέμα είναι να παίζουμε και ωραίο μπάσκετ,όχι μόνο να κοιτάμε το αποτέλεσμα το οποίο δεν είναι και πετυχημένο τελικά.Αν τώρα ο Ματσόν μπορεί να μας δείξει κάτι άλλο του χρόνου τότε με χαρά θα το δεχτούμε νομίζω όλοι.Είναι αγαπητός ο Ματσόν αλλά πρέπει να βελτιωθεί..
Μπορεί ;;

QUOTE(chris aris @ Jun 7 2009, 00:13 ) *
Ας κοιταξουν ομως,οσοι θελουν να βγει ο ΑΡΗΣ του χρονου Euroleague,μολις ανακοινωθουν τα διαρκειας,να παν κατευθειαν να παρουν αλλιως δεν εχουν λογο να μιλανε για στοχους και ιδιαιτερα να κρινουν την διοικηση...
Μας εχουν αποδειξει η ανθρωποι οτι και με λιγα χρηματα,ξερουν καλα την αγορα και μπορουν να κανουν κινησεις που θα ενισχύσουν την ομαδα,ωστε να πετυχει τους στοχους,αλλα χρειαζονται και στιρηξη...

Ξερουμε ολοι πιο ειναι το καθηκον μας....

Αυτό είναι το θέμα.Πάρτε όλοι διαρκείας.Μην κράζουμε μόνο και ζητάμε.


QUOTE(weirdo1977 @ Jun 7 2009, 19:40 ) *
δεν είναι λογική αυτή, διαρκειας παίρνουμε για τον εαυτό μας, γιατί μας αρέσει να πηγαίνουμε στο γήπεδο k γιατί μας βγαίνει πιο φτηνά, προσωπικά διαρκειας θα έπαιρνα k με τον Ari δέκατο δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα παίζει η θεός στο pale -σε οποια κατάσταση και αν είναι- και δεν θα είμαι παρόν...

Αυτό είναι το συναίσθημα φίλε μου..Μπράβο σου, έτσι πρέπει να το νιώθουμε όλοι..Πάρτε διαρκείας...
EXPLOITED ARIS
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 7 2009, 19:40 ) *
δεν είναι λογική αυτή, διαρκειας παίρνουμε για τον εαυτό μας, γιατί μας αρέσει να πηγαίνουμε στο γήπεδο k γιατί μας βγαίνει πιο φτηνά, προσωπικά διαρκειας θα έπαιρνα k με τον Ari δέκατο δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα παίζει η θεός στο pale -σε οποια κατάσταση και αν είναι- και δεν θα είμαι παρόν...


Δε με καταλαβες.Παρεξηγησες αυτο που ειπα.Αυτο που εννοουσα ειναι πως θα επερνα διαρκειας ακομη και αν ηξερα πως θα δω εστω και λιγους αγωνες.Τωρα ομως που ειμαι εδω κατω μαλλον δε θα δω ουτε εναν... sad-smiley-009.gif
EXPLOITED ARIS
Καπου διαβασα οτι ο Νελσον συγκεντρωνει λιγες πιθανοτητες παραμονης.Κακο αυτο.Ειδικα για εναν παιχτη εργαλειο σαν και αυτον.Πρεπει να τον κρατησουμε παση θυσια αλλα χλωμο μαλλον μετα απο αυτες τις φημες.Κριμα.
Τελικα δε καταλαβαινω.Θελουμε του χρονου να βγουμε Ευρωλιγκα η οχι;
Θα μου πεις,απο τον Νελσον εξαρταται;
Οχι αλλα αν κρατησουμε ενα δυνατο κορμο δινεις στον κοσμο να πιστεψει οτι κατι καλο προσπαθουν να φτιαξουν.Ολο το χρονο συζηταμε οτι αυτοι που πρεπει να φυγουν ειναι οι τρεις γνωστοι.Να μη τους ξαναλεω.Και αυτοι αφηνουν ενα παιχτη κλασεως(για εμενα τουλαχιστον) να γλιστρησει απο τα χερια τους.
Κριμα απλα... 33.gif
chris aris
Εμφάνιση αναρτήσεων με ετικέτα Αρης. Εμφάνιση όλων των αναρτήσεων
Τετάρτη, 3 Ιούνιος 2009
Η Ευρωλίγκα, το Μαρούσι και η wild card του Αρη...
Μετά την κατάκτηση της 3ης θέσης στην Α1 από το Μαρούσι, διαμορφώθηκε ξανά ο "χάρτης" της επόμενης Ευρωλίγκα αν και εφόσον -επαναλαμβάνουμε για μία ακόμη φορά- ισχύσει το σύστημα επιλογής που έχει... επινοήσει η Ευρωλίγκα αλλά βρίσκει αντίθετες πολλές ομάδες και λίγκες σε όλη την Ευρώπη.
Αυτή τη στιγμή γνωστές είναι οι 19 από τις 24 ομάδες της επόμενης διοργάνωσης. Οι πρώτες 13 έχουν εγγυημένο τριετές συμβόλαιο και οι επόμενες 6 μονοετές συμβόλαιο.

1. Παναθηναϊκός
2. Ολυμπιακός
3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας
4. Μακάμπι Τελ Αβίβ
5. Εφες Πίλσεν
6. Φενέρμπαξε/Ούλκερ
7. Σιένα
8. Λοτομάτικα Ρόμα
9. Ζαλγκίρις Κάουνας
10. Τάου
11. Ρεάλ Μαδρίτης
12. Μπαρτσελόνα
13. Ουνικάχα Μάλαγα
14. Βιλερμπάν
15. Λιέτουβος Ρίτας
16. Παρτιζάν Βελιγραδίου
17. Ολίμπια Λουμπλιάνα
18. Προκόμ Σοπότ
19. Κίμκι Μόσχας
Απομένουν δύο θέσεις που θα πάνε στους πρωταθλητές Κροατίας (Τσιμπόνα ή Ζαντάρ με την πρώτη να προήγείται 2-1 στις νίκες) και Γερμανίας (τα πλέι-οφ βρίσκονται στα ημιτελικά με τα σκορ στα ζευγάρια να είναι Αλμπα-Βόννη 0-1 και Ολντενμπουργκ-Μπάμπεργκ 1-0).
Η 22η θέση θα δοθεί με μορφή πρόσκλησης (wild card) από την Ευρωλίγκα ενώ δύο θέσεις θα προκύψουν από την προκριματική φάση στην οποία λέγεται ότι θα συμμετάσχουν 8 ομάδες. Με βάση τα έως τώρα δεδομένα γνωστές είναι οι 4 από τις 8 ομάδες.
1. Μαρούσι
2. Αζόβμας
3. Ερυθρός Αστέρας
4. Βέντσπιλς
Μία θέση θα πάρει η Ιταλία (Βίρτους Μπολόνια ή Αρμάνι Τζινς Μιλάνο αν η δεύτερη πάει στους τελικούς των πλέι-οφ μιας και προηγείται με 2-1 της Μπιέλα), μία στην φιναλίστ στην Κροατία (Τσιμπόνα ή Ζαντάρ), μία στην πρωταθλήτρια Βελγίου (Σαρλερουά ή Μονς με την πρώτη να προηγείται 1-0) και μία σε ομάδα από τη Γαλλία (Νανσί ή Λε Μαν ή Ορλεάν). Σε περίπτωση που η Ευρωλίγκα αποφασίσει να "ανοίξει" περισσότερο τα προκριματικά κάτι που ακούγεται τις τελευταίες μέρες ώστε να προστεθούν η πρωταθλήτριες Τσεχίας (Νίμπουρκ) και Ολλανδίας (Αμστερνταμ) μαζί με δύο ομάδες που θα πάρουν πρόσκληση (wild card) ίσως αλλάξει και η μορφή τους.

Η wild card

Οσον αφορά τώρα τη συμμετοχή-πρόσκληση από πλευράς Ευρωλίγκα ακούγονται και γράφονται πολλά. Οι Γάλλοι υποστηρίζουν ότι "δικαιούνται" και δεύτερη ομάδα με συμβόλαιο ενώ πριν δύο μήνες ο Τζόρντι Μπερτομέου είχε μοιράσει υποσχέσεις μιλώντας στην "L'Equipe" λέγοντας ότι αυτό πρέπει να γίνει με υποψήφιες τις Λε Μαν και Νανσί. Στην Ιταλία υποστηρίζουν ότι αυτοί δικαιούνται και 3ο συμβόλαιο με τη Βίρτους Μπολόνια και τη Μπένετον Τρεβίζο να ασκούν πιέσεις. Στη Γερμανία η Αλμπα Βερολίνου ποντάροντας στην προ μηνός διοργάνωση του Φάιναλ-Φορ, στο σύγχρονο, μεγάλο και σχεδόν πάντα γεμάτο γήπεδό της θα έχει ένα "πάτημα" σε περίπτωση που αποτύχει να πάρει τον τίτλο στη Γερμανία. Υπάρχει, δε, και ο Αρης που ποντάρει στην ιστορία, το όνομα αλλά και τους πιστούς φιλάθλους του, όμως σίγουρα χρειάζεται "ενίσχυση" στις παρασκηνιακές συζητήσεις και "πιέσεις" από άλλους φορείς.


Παιδια τι λετε???
Yusaku
Πάρα πάρα πάρα πολύ απίθανο το βρίσκω! Όσο κ αν θα το θελα....
thrylos7
QUOTE
όμως σίγουρα χρειάζεται "ενίσχυση" στις παρασκηνιακές συζητήσεις και "πιέσεις" από άλλους φορείς.


Τώρα είναι που δε θα την πάρει με τίποτα... rolleyes.gif


Κρατήστε τον Νέλσον ωρέ!
athinaios
καλησπερα παιδια.μπορει να μου πει καποιος ποιοι παικτες εχουν συμβολαιο και για του χρονου με την ομαδα και ποσα χρηματα παιρνει ο ματσον?ευχαριστω
kriton
Συμφωνώ απόλυτα για νέλσον. Έγκλημα κατά τη γνώμη μου έτσι και φύγει. Έδινε τρομερή ισορροπία μέσα στι 5άδα. ριμπάουντ,καλή άμυνα,τρομερή μαχητικότητα,έβλεπε γήπεδο (2ος στις ασιστ), σκόραρε . δημιοθργουσε μις ματς στιν επίθεση γιατί ήταν γρήγορος για το 4 και δυνατός για το 3.για μένα ο καλύτερος και πιο ολοκληρώμένος μας παιχτης φέτος!

όσο για ευρωλίγκα,ετσι και πάρουμε wild card τηα τρελαθωωωω.. smiley.gif
celtic_pride
To θέμα είναι αν θα μπορέσουν να κρατήσουν τον Νελσον.. Το κάσε του λόγω της πολύ καλής χρονιάς του θα αυξηθεί και δύσκολα η ομάδα θα μπορέσει να του κάνει μεγαλύτερη πρόταση.... Συν το ότι υπάρχουν και "εξωτερικοί" μνηστήρες..
Yusaku
QUOTE(celtic_pride @ Jun 10 2009, 22:14 ) *
To θέμα είναι αν θα μπορέσουν να κρατήσουν τον Νελσον.. Το κάσε του λόγω της πολύ καλής χρονιάς του θα αυξηθεί και δύσκολα η ομάδα θα μπορέσει να του κάνει μεγαλύτερη πρόταση.... Συν το ότι υπάρχουν και "εξωτερικοί" μνηστήρες..


Δημοσίευμα έλεγε ότι είναι πολύ δύσκολο... κρίμα αν αληθευει...
Weekendman
QUOTE(Yusaku @ Jun 10 2009, 22:32 ) *
Δημοσίευμα έλεγε ότι είναι πολύ δύσκολο... κρίμα...

αυτός(Νέλσον) είναι και το πιο ελκυστικό περιουσιακό στοιχείο της ομάδας με την πολυδιάστατη προσφορά του, δυσκολά να υπάρχει άλλος που να εκτοξευθεί η τιμή του στα υψη απο τον φετινό Άρη Αγαδάκος;, Μπάρλος,Γκαβέλ,Αργυρόπουλος δύσκολο Μπέτς ανανεώσε αλλά και η ηλικία του δεν του επέτρεπε και μεγάλα σχέδια, ο Ράιτ άμα σου φύγει δεν είναι και τόσο απίθανο να βρείς αντικαταστάτη ,ο Κλάρκ καλός παίκτης αλλά είναι 2άρι ουσιαστικά σε τρόπο παιχνιδιού και μια ας πούμε πλούσια ομάδα μπορεί να διστάσει να τον πάρει σε συνδυαμό με το ύψος του δεν είναι και ...,Μακινταίρ αν και τρελοί που δίνουν παραπανίσια λεφτά υπάρχουν, για τον Τσαλδάρη αν χρειαστεί θα είναι δύσκολο να βρείς όχι Έλληνα παίκτη στη θέση του(Χαραλαμπιδης,Καλαμπόκης) αλλά σε συμφέρουσα τιμή.
Αλλωστε πέραν του Πανελλήνιου οι άλλοι ανταγωνιστές της 3ης θέσης δεν είναι σίγουρο οτι θα ανεβάσουν τα μπάτζετ τους μαλλον το αντίθετο πάει να γίνει
Και εγω προσευχόμαι να πάρει ο Άρης wild card και συμπαθώ την ομάδα(η 2η προτίμηση στην Ελλάδα) και μια Ευρωλίγκα δίπλα μου δεν με χαλάει
celtic_pride
Παίδες, μην "ονειρεύεστε" wild card κτλ.. Από τη στιγμή που ο Αρης στήριξε Πορτέλα (τουλάχιστον έτσι φαίνεται να εννοηθεί..) δεν υπάρχςι περίπτωση wild card.. Και με το κ...σύστημα που έκανε ο "αγαπητός" Τζόρντι (γκρρρρ...) θέλει και καλά να κάνει "άνοιγμα" σε νέες χώρες.. βλ. Ολλανδία, Τσεχία..

Σορυ για το οφ-τοπικ
Weekendman
QUOTE(celtic_pride @ Jun 10 2009, 23:04 ) *
Παίδες, μην "ονειρεύεστε" wild card κτλ.. Από τη στιγμή που ο Αρης στήριξε Πορτέλα (τουλάχιστον έτσι φαίνεται να εννοηθεί..) δεν υπάρχςι περίπτωση wild card.. Και με το κ...σύστημα που έκανε ο "αγαπητός" Τζόρντι (γκρρρρ...) θέλει και καλά να κάνει "άνοιγμα" σε νέες χώρες.. βλ. Ολλανδία, Τσεχία..

Σορυ για το οφ-τοπικ

Μάλλον προς Γαλλία-Ιταλία το βλέπω να πηγαίνει το έξτρα εισητήριο(Αν θεωρήσω την Άλμπα πρωταθλήτρια) περισσότερες ελπίδες έχει ο Άρης να μην μπορέσει το Μαρούσι να συμμετέχει(λίγο δύσκολο να το αφήσει μετά απο χρόνια σκλήρης προσπάθειας )παρα απο Wild card δυστυχώς...
Timemaster
η πρώτη μεταγραφική βόμβα έσκασε!!!
δεν είναι παίχτης...
δεν είναι προπονητής...
είναι πρόεδρος!!!

ο Τζεβελέκης αποχωρεί!!!


http://www.arisbc.gr/index.php?SCREEN=page...98&LangID=1


PanBat
Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς όπως έχει η κατάσταση πρέπει να κινηθούμε έξυπνα κάνοντας τις καλύτερες επιλογές βάση του budget της νεας περιόδου. Λαβράκια πάντα υπάρχουν δεν νομίζω ότι ο Κολοσσός ή η Καβάλα έδωσαν του κόσμου τα λεφτά για παίκτες όπως ο Steve Smith ή ο Will Daniels που μπορύν να κάνουν τη δουλειά του Nelson. Κοινοτικοί αξιόλογοι και φθηνοί όπως ο Chris Bracey του Αιγάλεω για το πάγκο. Επίσης δεν νομίζω ότι ο Παπανικολόπουλος που παίζει πολύ καλά τα τελευταία χρόνια είναι χειρότερος του Αργυρόπουλου κάθε άλλο.Φυσικά πρέπει να δοθεί μεγαλυτερη συμμετοχή στα νέα παιδιά Παπανικολάου και Σκορδίλης,Τσαιρέλης αντί Αγαδάκου. Τώρα αν μπορούμε να κάνουμε την υπέρβαση και να φέρουμε πχ. το Πελεκάνο που μπορεί να παίξει και καλύτερα το 3 σε σχέση με το Τσαλδάρη(ειδικά στη περίπτωση που ο δεύτερος φύγει) ακόμα καλύτερα. Υπάρχουν πολλοί παίκτες από τα Πανεπιστήμια που ήρθαν και έκαναν αμέσως καλή χρονιά (Massey,Wilkinson,Jaaber,Clark κλπ) ακόμα και από το 2 γύρο του ντραφτ όπως Nick Fazekas, Maarty Leunen (που μας ενδιέφερε πέρσι) ή Patrick Ewing Jr μπορούν να έρθουν και να κάνουν τη διαφορά. Φυσικά και με αυτή την ομάδα δεν μπορείς να χτυπήσεις τους 2 μεγάλους αλλά η τρίτη θέση είναι απόλυτα εφικτή καθώς η ομάδα μπορεί να είναι και καλύτερη από πέρσι με εξυπνές επιλογές. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά δεν μπορώ να κλαιγόμαστε γιατί δεν μπορούμε να κρατήσουμε το Nelson ή να φέρουμε πίσω το Massey όταν μπορούμε αν φέρουμε τους νέους Massey και Wilkinson.
weirdo1977
ο ομπράντοβιτς θέλει τον Λινο... ας δώσει 2-3 εκατομμύρια k βλέπουμε, έτσι k αλλιώς πετάν τόσα εκεί χαμo... πέρα από την πλακα ... τον Λινο και τα ματια σας ... angry_red.gif
valsam
Τωρα που εμεινε ελευθερος ο Μασει βρηκαν να αφησουν ακεφαλη την ομαδα !!!!!!!!!!!!!!!!!
Θα'θελα να εβλεπα ποσους ποντους θα εβαζε ο Καιμακογλου αν ειχε το μαυρο χερι του Τζερι πανω του!!!!!!!
lakersdynasty
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 14 2009, 12:28 ) *
ο ομπράντοβιτς θέλει τον Λινο... ας δώσει 2-3 εκατομμύρια k βλέπουμε, έτσι k αλλιώς πετάν τόσα εκεί χαμo... πέρα από την πλακα ... τον Λινο και τα ματια σας ... angry_red.gif


Μη φοβασαι θα τον προσεχουμε.
tongue.gif

Τον Αρη μαλλον τον απασχολει να βρει χρηματα για να παρει παικτες και να μεινει σε ενα καλο επιπεδο. Οποτε δεν εχει και πολλα περιθωρεια να προσεχει παικτες οπως ο χρυσικοπουλος σαν τα ματια του. Λογικα θα παρει αρκετα χρηματα ο Αρης.

Επισης συζητησεις μεταξυ Τζεβελεκη και Γιαννακοπουλων για τον παικτη πρεπει να εχουν γινει ηδη.

Εχει ακουστει απο αλλο φορουμ αυτο:

QUOTE
υ.γ2 Ρε παιδιά, υπάρχει κανείς παίκτης (ξένος ή Έλληνας) του Άρη που να μπορεί να παίξει έστω και ως 15 παίκτης τον ΠΑΟ? Στο 3ο παιχνίδι με τον άρη στο ΟΑΚΑ, υπήρξε πηγαδάκι μεταξύ Θανάση και προέδρου του Άρη και κάπως ακούστηκε να συζητιέται για κάποια αγορά παίκτη από τον Άρη...


QUOTE
μέσα στα μισόλογα που μίλαγαν οι 2 πρόεδροι είπε ο πρόεδρος του Άρη ότι "είναι καλό παιδί και δεν στο λέω αυτό επειδή...". Για να λέει για καλό παιδί δεν θα αναφέρετε σε κανένα παίκτη 25-27 χρονών.




thrylos7
Επιχειρηματικά και μπασκετικά, θα είναι μια πέρα για πέρα λάθος κίνηση... Εκτός αν μιλάμε για buy-out επιπέδου Ισπανίας (ανάλογο ασφαλώς), αν και δε νομίζω...

Θα είναι πραγματικά τεράστια χαζομάρα.
weirdo1977
QUOTE(lakersdynasty @ Jun 14 2009, 14:52 ) *
Μη φοβασαι θα τον προσεχουμε.
tongue.gif

Τον Αρη μαλλον τον απασχολει να βρει χρηματα για να παρει παικτες και να μεινει σε ενα καλο επιπεδο. Οποτε δεν εχει και πολλα περιθωρεια να προσεχει παικτες οπως ο χρυσικοπουλος σαν τα ματια του. Λογικα θα παρει αρκετα χρηματα ο Αρης.

Επισης συζητησεις μεταξυ Τζεβελεκη και Γιαννακοπουλων για τον παικτη πρεπει να εχουν γινει ηδη.


αυτά να τα σκέφτεστε για άλλη ομάδα της πόλης στην οποια δίνετε k δανεικούς [ξανθόπουλο π.χ.] εγώ ούτε δανικό από εσένα θέλω ούτε τα λεφτά σου .-

p.s. κάποτε για το καλο του αθλήματος θα πρέπει να μπει ένα όριο στα συμβόλαια που έχει η κάθε ομάδα, δεν είναι δυνατόν ο ολυμπιακός να έχει 30 συμβόλαια k αλλα 30 ο παναθηναϊκός, αν είχα εγώ παίχτες οι οποιοι έχουν συμβόλαιο σε αυτές τις ομάδες αλλα αποκλείεται να παίξουν θα είχα ένα πολύ πιο ισορροπημένο roster k έτσι θα ήμουν πιο δυνατός, κατ επέκταση θα χαμέ δυνατότερο πρωτάθλημα
athinaios
στην κατασταση που ειμαστε χωρις διοικηση δεν νομιζω να μπορουμε να αρνηθουμε τα λεφτα του παο για λινο.μακαρι να μπορουσαμε αλλα χλωμο το βλεπω.
weirdo1977
αν δώσουν τον Λινο θα σκεφτώ πολύ να πάρω διαρκειας, μπορώ να δεχτώ πως η ομάδα του χρόνου θα παίζει για την είσοδο της στα play offs όχι όμως κάτι τέτοιο ... μάλλον δεν ξέρετε για τι παίκτη μιλάμε... από 2 εκατομμύρια k πάνω θα αρχίσω να το συζητάω k πάλι με κρύα καρδια... ουτε παοκ είμαι ούτε ηρακλής, είμαι ο περήφανος Αυτοκράτορας.
lakersdynasty
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 14 2009, 15:38 ) *
αυτά να τα σκέφτεστε για άλλη ομάδα της πόλης στην οποια δίνετε k δανεικούς [ξανθόπουλο π.χ.] εγώ ούτε δανικό από εσένα θέλω ούτε τα λεφτά σου .-

p.s. κάποτε για το καλο του αθλήματος θα πρέπει να μπει ένα όριο στα συμβόλαια που έχει η κάθε ομάδα, δεν είναι δυνατόν ο ολυμπιακός να έχει 30 συμβόλαια k αλλα 30 ο παναθηναϊκός, αν είχα εγώ παίχτες οι οποιοι έχουν συμβόλαιο σε αυτές τις ομάδες αλλα αποκλείεται να παίξουν θα είχα ένα πολύ πιο ισορροπημένο roster k έτσι θα ήμουν πιο δυνατός, κατ επέκταση θα χαμέ δυνατότερο πρωτάθλημα


Πρωτα απ' ολα αυτο που εγραψα ειαι φημη. Απλα φαινεται να επιβεβαιωνεται απο τα δημοσιευματα.

Επισης δεν σχολιασα την ιστορια του Αρη ουτε τον Αρη ως ονομα αλλα το τι θα ειχε αναγκη αυτη την στιγμη. Και αυτη την στιγμη δεν ειναι σε καλη κατσταση ο Αρης και για αυτο γινεται εστω και συζητηση για την μεταγραφη ενος τετοιου ταλεντου απο τον Αρη στον ΠΑΟ.

Η σκεψη για τον καθορισμο ενος Ευρωπαϊκου sallary cap ωστε να εξισσοροπουνται οι μισθοι θα ηταν οτι πιο δικαιο αν και παλι αν θα υπηρχε ενα οριo περισσοτερο στα μετρα των ΟΣΦΠ και ΠΑΟ θα ηταν παρα τοσο χαμηλο που θα τους απωθουσε απο το να παρουν καποιους παικτες.

Τωρα για περιορισμο αριθμου συμβολαιων λιγο δυσκολο να γινει κατι τετοιο. Ο μονος περιορισμος που μπορει να υπαρξει ειναι αυτος του ενεργου ροστερ των 12 παικτων.

Απο εκει και περα αν θελει μια ομαδα αλλους 5 παικτες για τις προπονησεις ή για να τους αξιοποιησει αργοτερα και εχει τα λεφτα να τους παρει πως θα την αποτρεψεις απο το να τους παρει?
thrylos7
QUOTE
αν δώσουν τον Λινο θα σκεφτώ πολύ να πάρω διαρκειας, μπορώ να δεχτώ πως η ομάδα του χρόνου θα παίζει για την είσοδο της στα play offs όχι όμως κάτι τέτοιο ... μάλλον δεν ξέρετε για τι παίκτη μιλάμε... από 2 εκατομμύρια k πάνω θα αρχίσω να το συζητάω k πάλι με κρύα καρδια...


Κι εγώ τις ίδιες σκέψεις έκανα μόλις το διάβασα...

Βέβαια, δεν είμαι ούτε περήφανος Αυτοκράτορας, αλλά εδώ θα μιλάμε για την "πατάτα" της 10ετίας...
weirdo1977
δεν με ενδιαφέρει το salary cup .. δώσε όσα χρήματα θες k φέρε το jordan τον κόμπε, η οποιον άλλον θες, αδιάφορο μου είναι, αυτό που θέλω είναι να μην στεγνώνει η αγορά... p.x. ο ολυμπιακός πήρε τον βουγιούκα, να τον κάνει τι ? αν τον είχα εγώ στην θέση του air λαζάρου ξέρεις τι θα χα κάνει 2 χρονια τώρα ? εσείς πήρατε τον βεργίνη... με πια λογική ? στεγνώνετε την αγορά χωρίς λόγο, εκτος k αν ο λόγος είναι να μην φτιάξουν οι υπόλοιποι ανταγωνιστικές ομάδες..... στην ιταλία υπάρχει όριο, 16 συμβόλαια, η μπενετόν νομίζω τιμωρήθηκε επειδή τον παραβίασε k έμεινε εκτος ευρωλίγκας, στην ισπανία υπάρχει επίσης ανάλογος νομος, αυτό που γίνετε εδώ είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.
Timemaster
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 14 2009, 16:28 ) *
δεν με ενδιαφέρει το salary cup .. δώσε όσα χρήματα θες k φέρε το jordan τον κόμπε, η οποιον άλλον θες, αδιάφορο μου είναι, αυτό που θέλω είναι να μην στεγνώνει η αγορά... p.x. ο ολυμπιακός πήρε τον βουγιούκα, να τον κάνει τι ? αν τον είχα εγώ στην θέση του air λαζάρου ξέρεις τι θα χα κάνει 2 χρονια τώρα ? εσείς πήρατε τον βεργίνη... με πια λογική ? στεγνώνετε την αγορά χωρίς λόγο, εκτος k αν ο λόγος είναι να μην φτιάξουν οι υπόλοιποι ανταγωνιστικές ομάδες..... στην ιταλία υπάρχει όριο, 16 συμβόλαια, η μπενετόν νομίζω τιμωρήθηκε επειδή τον παραβίασε k έμεινε εκτος ευρωλίγκας, στην ισπανία υπάρχει επίσης ανάλογος νομος, αυτό που γίνετε εδώ είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.



Το όριο στο μπάτζετ εκτός που δεν είναι καλό για την βελτίωση των ομάδων σίγουρα δε θα φέρει και αποτέλεσμα...
πρώτον γιατί δεν έχουμε το κολεγιακό πρωτάθλημα και το σύστημα με τα ντραφτ της αμερικής και δεύτερον γιατί οι ομάδες εκτός από τον συναγωνισμό εντός των κρατών έχουν και αυτό των Ευρωπαικών υποχρεώσεων!!!

σίγουρα το να υποχρεούται μία ομάδα να έχει ένα ορισμένο αριθμό συμβολαίων είναι μία λύση αλλά όχι επαρκή!!!
μιας και υπάρχουν πολλά πολλά παραθυράκια όπως το να πάει δανικός ο παίχτης σε μία άλλη ομάδα μη ανταγωνιστική ή ακόμα και άλλου πρωταθλήματος ή να δηλωθεί στο εφηβικό τμήμα!!!
και πολλά άλλα...


η λύση για ένα ποιο αξιόπιστο πρωτάθλημα είναι οι χορηγοί!!!
κρατικοί και μη....
θα πρέπει τα χρήματα να μοιράζονται αντιστρόφως ανάλογα της δυναμικής των ομάδων...
έτσι κι αλλιώς τα έσοδα των δύο μεγάλων δεν προέρχονται από χορηγίες κ.λ.π. αλλά από το κεφάλαιο των προέδρων τους.
Έτσι θα πρέπει τα τηλεοπτικά έσοδα, οι κρατικές διαφημίσεις και οι ιδιωτικοί χορηγοί να καταλήγουν στις μικρότερες ομάδες!!!

κάτι ανάλογο γίνεται στο ΝΒΑ με το ντραφτ όπου οι αδύναμοι παίρνουν τους θεωρητικά καλύτερους!!!


έτσι δε θα μπορεί εύκολα να εκμεταλλευτεί το κάθε πλούσιο σωματείο αυτά που είναι υπό διάλυση και να αρπάξει τους παίχτες εύκολα μιας και δε θα υπάρχει ομάδα υπό διάλυση!!!
Βέβαια πάλι θα μαζεύουν όλη την ελίτ όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο αλλά οι αδύναμοι δε θα χάνουν τόσο μεγάλο μέρος της δυναμικής τους.

αυτή είναι η άποψη μου.... αλλά επειδή δε συμφέρει στον Ολυμπιακό και στον Παναθηναϊκό να γίνει αυτό, όπως δε θα συνέφερε σε κανέναν που θα φοβόταν μη χάσει κάτι, δε θα γίνει ποτέ!!!


smiley.gif


όσο για το ανερχόμενο αστέρι του Άρη άμα θέλουν να έχουν ομάδα που θα βγει τρίτη άνετα του χρόνου ας τον δώσουν ακόμα και τζάμπα και ας πάρουν την αίνεια του Πάο και κάποια αντισταθμιστικά οφέλη (όπως κάποιον παίχτη ποιο ετοιμοπόλεμο από το ρόστερ του κ.λ.π.)

αλλά άμα θέλουν σε δύο-τρία-τέσσερα χρόνια να φτιάξει ο Άρης ομάδα και να συναγωνίζεται τους δύο μεγάλους δε πρέπει να πουληθεί κανένας παίχτης του... και πάνω σε αυτή την τέλεια φουρνιά νέων να στίσει ομάδα.
lakersdynasty
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 14 2009, 16:28 ) *
δεν με ενδιαφέρει το salary cup .. δώσε όσα χρήματα θες k φέρε το jordan τον κόμπε, η οποιον άλλον θες, αδιάφορο μου είναι, αυτό που θέλω είναι να μην στεγνώνει η αγορά... p.x. ο ολυμπιακός πήρε τον βουγιούκα, να τον κάνει τι ? αν τον είχα εγώ στην θέση του air λαζάρου ξέρεις τι θα χα κάνει 2 χρονια τώρα ? εσείς πήρατε τον βεργίνη... με πια λογική ? στεγνώνετε την αγορά χωρίς λόγο, εκτος k αν ο λόγος είναι να μην φτιάξουν οι υπόλοιποι ανταγωνιστικές ομάδες..... στην ιταλία υπάρχει όριο, 16 συμβόλαια, η μπενετόν νομίζω τιμωρήθηκε επειδή τον παραβίασε k έμεινε εκτος ευρωλίγκας, στην ισπανία υπάρχει επίσης ανάλογος νομος, αυτό που γίνετε εδώ είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.


ο λογος wierdo ειναι ο ενας χρονος γεματος υποχρεωσεις με στοχο σχεδον "επιτακτικο" το Κυπελλο το πρωταθλημα και το Φ4.

Για να τα καταφερεις να εισαι ψηλα πρεπει να εχεις ενα ροστερ με 14-15 ποιοτικους παικτες και οχι απλα 11-12 οι οποιοι θα παιζουν συνηθως.

Επισης αν ειναι τα 16 συμβολαια το προβλημα δεν θυμαμαι τον ΠΑΟ συγκεκριμενα να υπερβαινει κατα πολυ αυτο τον αριθμο.

Περσι πχ ειχαμε δανεικο τον Σακοτα στον Πανιωνιο και τον Ξανθοπουλο τον αφησαμε ελευθερο. Περα απο αυτον ποιον ειχαμε δανεικο?

Φετος θα παει μονο ο Βεργινης και ο Κετσμαν φευγει απο την ομαδα και ειναι ελευθερος να σκεφτει το μελλον του.

Σε επιπεδο Α1 μπορει να ανταγωνιζομαστε εχοντας θεωρητικα τον ιδιο στοχο αλλα πρακτικα αν δεν υπαρξει σαλαρι καπ + ευποροι επενδητες και για ομαδες οπως ο Αρης ο ΠΑΟΚ ο Πανιωνιος, ε δεν μπορουμε να μιλαμε για αθεμιτο ανταγωνισμο γιατι εμενα ο αμεσος ανταγωνιστης μου αυτη την στιγμη ειναι ο ΟΣΦΠ απο την στιγμη που δεν ειμαστε στην μετα-1987 εποχη οπου η Ελληνικη "μπασκετικη επανασταση" ξεκινησε απο την Θεσαλλονικη και μεταφερθηκε στην Αθηνα και ειχαν παρα πολλοι επιχειρηματιες κινητρο να βαλουν χρηματα και να εχουν ανταγωνιστικες ομαδες.

Για να μην παιρνει ο καθε ΠΑΟ τον Βεργινη και τον Χρυσικοπουλο πρεπει να βρεθει χρηματοσοτηση και να οργανωθουν οι Αρης ΠΑΟΚ Πανιωνιος κτλ οχι να κανει πισω ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ που εχουν υψηλους στοχους και καλως ή κακως εκμεταλλευονται την κατασταση που τους δινεται.

Αν ο Αρης ειχε μια πηγη χρηματων μεγαλητερη απο αυτη του Τζεβελεκε δεν θα βρισκοταν σε καθε αρχη νεας χρονιας να "μοιραζει" παικτες ταλεντα η πρωταγωνιστες για να μπορεσει να επιβιωσει ουτε ομαδες οπως ο ΠΑΟ ο ΟΣΦΠ ή η Ρεαλ θα επερναν τοσο ευκολα παικτες οπως ο Μασεϊ πχ που ηταν ευχαριστημενος με τον ρολο του σταν Αρη αλλα ηξερε οτι για να ικανοποιηθει οικονομικα επρεπε να ψαξει να βρει συμβολαιο καπου αλλου

Timemaster
QUOTE(lakersdynasty @ Jun 14 2009, 16:52 ) *
Για να μην παιρνει ο καθε ΠΑΟ τον Βεργινη και τον Χρυσικοπουλο πρεπει να βρεθει χρηματοσοτηση και να οργανωθουν οι Αρης ΠΑΟΚ Πανιωνιος κτλ οχι να κανει πισω ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ που εχουν υψηλους στοχους και καλως ή κακως εκμεταλλευονται την κατασταση που τους δινεται.

Αν ο Αρης ειχε μια πηγη χρηματων μεγαλητερη απο αυτη του Τζεβελεκε δεν θα βρισκοταν σε καθε αρχη νεας χρονιας να "μοιραζει" παικτες ταλεντα η πρωταγωνιστες για να μπορεσει να επιβιωσει ουτε ομαδες οπως ο ΠΑΟ ο ΟΣΦΠ ή η Ρεαλ θα επερναν τοσο ευκολα παικτες οπως ο Μασεϊ πχ που ηταν ευχαριστημενος με τον ρολο του σταν Αρη αλλα ηξερε οτι για να ικανοποιηθει οικονομικα επρεπε να ψαξει να βρει συμβολαιο καπου αλλου


συμφωνώ απόλυτα και
το έχω γράψει και σε άλλο ποστ μου...
το γράφω και τώρα το να αποδυναμωθεί κάποιος από τους δύο μεγάλους δεν είναι λύση!!!
πρέπει να δυναμώσουν όλοι οι άλλοι και να σταθεροποιηθούν!!!
Η ψαλίδα πρέπει να κλείσει από κάτω και όχι από πάνω!!!
weirdo1977
φιλε μου ένας παίκτης που δίνετε δανεικός δεν παύει να έχει συμβόλαιο.. ούτε μπορείς να δηλώσεις τον βουγιούκα στο εφηβικό... όπως k να έχει είναι μια αρχή... κάτι πρέπει να γίνει...

επίσης δεν μιλάω όπως βλέπεις για παίκτες 1hs κλάσης αλλα για παίκτες εργάτες που θα μπορούσαν να δέσουν το δικό μου σύνολο, ο κάθε μάσεϊ και ouilkison έχω δεχτεί πως όταν το όνομα τους φτάσει στην κορυφή της ευρώπης δεν θα μπορέσω να τους κρατήσω, στην θεσσαλονίκη είμαι k έχει μια συγκεκριμένη οικονομική δυναμική αυτή η πόλη, τι να κάνουμε... αλλα να μην μπορώ να βρω παίκτη εργάτη δεν νομίζω πως έχει να κάνει με το budjet μου αλλα με τον περιορισμένο αριθμό λύσεων στην αγορά, όταν k αυτές τις λίγες λύσεις τις απορροφούν χωρίς λόγο τα 2 αρπακτικά ξεμένω με τον λάζο και τον αργυρόπουλο
athinaios
Υπαρχει καποιος ρε παιδια που να πιστευει οτι αν μας σκασουν 1 μυριο δεν θα τον δωσουμε.με ενα μυριο καλυπτουν το μισο και μπατζετ της περιοδου και ισως αρπαξουμε και κανα παικτη σαν ανταλλαγμα.δυστυχως πιστευω οτι οποιος βρεθει σαν διοικηση θα εχει τετοια νοοτροπια.μακαρι να βγω ψευτης αλλα δεν βλεπω ουτε λινο ουτε παπ σε εμας του χρονου αλλα τπτ κοινοτικουσ απο ζιμπαμπουε
celtic_pride
Υπο άλλες συνθήκες, τώρα θα είμασταν πολύ χαρούμενοι..... rolleyes.gif

"Δεν θέλει τον Μασει ο Μεσίνα"
http://sport24.gr/html/ent/148/ent.298148.asp

(Μακάρι να γίνει κανένα θαύμα και να γυρίσει το αλάνι πίσω...)
hagi
QUOTE(lakersdynasty @ Jun 14 2009, 16:52 ) *
Αν ο Αρης ειχε μια πηγη χρηματων μεγαλητερη απο αυτη του Τζεβελεκε δεν θα βρισκοταν σε καθε αρχη νεας χρονιας να "μοιραζει" παικτες ταλεντα η πρωταγωνιστες για να μπορεσει να επιβιωσει ουτε ομαδες οπως ο ΠΑΟ ο ΟΣΦΠ ή η Ρεαλ θα επερναν τοσο ευκολα παικτες οπως ο Μασεϊ πχ που ηταν ευχαριστημενος με τον ρολο του σταν Αρη αλλα ηξερε οτι για να ικανοποιηθει οικονομικα επρεπε να ψαξει να βρει συμβολαιο καπου αλλου



QUOTE(Timemaster @ Jun 14 2009, 16:57 ) *
συμφωνώ απόλυτα και
το έχω γράψει και σε άλλο ποστ μου...
το γράφω και τώρα το να αποδυναμωθεί κάποιος από τους δύο μεγάλους δεν είναι λύση!!!
πρέπει να δυναμώσουν όλοι οι άλλοι και να σταθεροποιηθούν!!!
Η ψαλίδα πρέπει να κλείσει από κάτω και όχι από πάνω!!!

Ακριβώς έτσι είναι.Μην λέμε και ότι θέλουμε παιδιά.Το θέμα είναι να δυναμώσουν οι πιο χαμηλές ομάδες όχι να αποδυναμωθούν οι ισχυροί..

QUOTE(athinaios @ Jun 14 2009, 17:16 ) *
Υπαρχει καποιος ρε παιδια που να πιστευει οτι αν μας σκασουν 1 μυριο δεν θα τον δωσουμε.με ενα μυριο καλυπτουν το μισο και μπατζετ της περιοδου και ισως αρπαξουμε και κανα παικτη σαν ανταλλαγμα.δυστυχως πιστευω οτι οποιος βρεθει σαν διοικηση θα εχει τετοια νοοτροπια.μακαρι να βγω ψευτης αλλα δεν βλεπω ουτε λινο ουτε παπ σε εμας του χρονου αλλα τπτ κοινοτικουσ απο ζιμπαμπουε

Και πες μου εσύ τί θα έκανες.Παιδιά εγώ το παλικάρι δεν το ξέρω,αλλά ακόμη και να είναι παιχταράς υπάρχει περίπτωση να παίξει άμεσα στον Άρη;;ΌΧΙ..αλλά ακόμη και να παίξει δεν θα προσφέρει τόσα ώστε να καλύψει το 1 μύριο που λέτε.Δεν συμφωνώ με το να δωθεί ένα παιδί ταλέντο ,αλλά είναι λογικό να γίνεται αυτό από τον κάθε πρόεδρο όταν ξέρει ότι αυτό το παιδί δεν θα παίξει άμεσα στον Άρη και ότι με αυτά τα λεφτά θα κλείσει τρύπες.Πάντως σε κάθε περίπτωση δε νομίζω να δώσει κανένας τόσα χρήματα για να τον πάρει.Σιγά μην έχει τόσο υψηλό buy out.Μακάρι να μείνει σε μας και να παίξει.Αλλά ουτε αυτό το βλέπω.

QUOTE(celtic_pride @ Jun 14 2009, 17:48 ) *
"Δεν θέλει τον Μασει ο Μεσίνα"
http://sport24.gr/html/ent/148/ent.298148.asp

(Μακάρι να γίνει κανένα θαύμα και να γυρίσει το αλάνι πίσω...)

Και γω τον θέλω τον Μάσεϊ αλλά μην νομίζεις ότι μόνο με αυτόν θα σωθούμε.Θέλουμε ομαδικοί δουλειά και καλύτερο ρόστερ,καθώς επίσης και καλύτερο κοουτσάρισμα.Πάντως ο Μάσεϊ δε νομίζω να θέλει να πάρει λιγότερα για να έρθει στον Άρη.
Εγώ παιδιά σας λέω ότι αν δεν γίνει κανένα τρελό με τον ενιαίο Άρη , τότε μην περιμένουμε τίποτα σπουδαίο του χρόνου.Μια πολύ μέτρια ομάδα θα είμαστε.Μακάρι να αλλάξει κάτι θετικά.
athinaios
ΑΣ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΘΑΥΜΑΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ.ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΙΖΕ ΦΕΤΟΣ Ο ΠΑΠ ΚΑΙ Ο ΣΚΟΡΔΙΛΗΣ ΚΑΙ ΑΣ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΕ Ο ΑΡΗΣ ΠΟΥ ΑΠΕΤΥΧΕ ΔΗΛΑΔΗ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ .
zoze
Δίνω δωδεκάδα Άρη, όπως θα γούσταρα:


Κοντοί: Κλαρκ, Τζάαμπερ, Τσαλδάρης, Σόλομον, Μπάρλος, Χρυσικόπουλος, Παπανικολάου, (+ Μούρτος)

Ψηλοί: Μάσει, Μπετς, Νέλσον, Σκορδίλης, Τσαϊρέλης

Νομίχω είναι πολύ εφικτή κι ανταγωνιστική... Έχει και πολλούς νέους που θα έχουν χρόνο συμμετοχής...

Ο Σόλομον είναι στην Τουρκία κι έρχεται. Ο Τζάαμπερ είναι υπό πραχώρηση στη Ρόμα.
Ο Μάσει θα μείνει ελεύθερος από τη Ρεάλ.

Είναι σχετικά φθηνά κασέ κι έτοιμοι παίκτες που μαζί με τους νεαρούς θα κάνουνε θραύση

Στη Θέση του Σόλομον (αν είναι ακριβός) υπάρχει ο Στίβενσον από το Μαρούσι με φαρμάκι σουτ...

Marciulionis
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 14 2009, 16:28 ) *
δεν με ενδιαφέρει το salary cup .. δώσε όσα χρήματα θες k φέρε το jordan τον κόμπε, η οποιον άλλον θες, αδιάφορο μου είναι, αυτό που θέλω είναι να μην στεγνώνει η αγορά... p.x. ο ολυμπιακός πήρε τον βουγιούκα, να τον κάνει τι ? αν τον είχα εγώ στην θέση του air λαζάρου ξέρεις τι θα χα κάνει 2 χρονια τώρα ? εσείς πήρατε τον βεργίνη... με πια λογική ? στεγνώνετε την αγορά χωρίς λόγο, εκτος k αν ο λόγος είναι να μην φτιάξουν οι υπόλοιποι ανταγωνιστικές ομάδες..... στην ιταλία υπάρχει όριο, 16 συμβόλαια, η μπενετόν νομίζω τιμωρήθηκε επειδή τον παραβίασε k έμεινε εκτος ευρωλίγκας, στην ισπανία υπάρχει επίσης ανάλογος νομος, αυτό που γίνετε εδώ είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.


Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω για ποιο λόγο ΠΑΟ-ΟΣΦΠ παίρνουνε Έλληνες παίκτες χωρίς καμιά πιθανότητα να πρωταγωνιστήσουν ή έστω να έχουν κάποιο ρόλο στις ομάδες τους. Η λογική του να πάρω όσο περισσότερους νέους Έλληνες μπορώ, να τους δώσω δεξιά κι αριστερά δανεικούς κι αν κάποιος βγεί βγήκε εκτός από λάθος, είναι και ανήθικη και καταστροφική για το Ελληνικό μπάσκετ γενικά...

Ο Βεργίνης θα ήταν σημαντικό γρανάζι του ΠΑΟΚ ενώ τώρα που θα φύγει από το ΠΑΟ ως αποτυχημένος τι κίνητρο θα έχει πια? Ή οι Βουγιούκας-Μαυροκεφαλίδης κλπ? Και τους παίκτες βλάπτει αυτή η λογική (γιατί κακά τα ψέμματα άλλο οι προπονήσεις άλλο το κανονικά παιχνίδια) και την εθνική, και τις μικρότερες ομάδες, και τον ανταγωνισμό και το πρωτάθλημα... Το μόνο που αποσκοπεί είναι να αποκτήσουν οι μεγάλες ομάδες κάποιο πρόσπεκτ χωρίς να αναγκαστούν να δώσουν χρήματα στους υπόλοιπους...
Timemaster
QUOTE(zoze @ Jun 15 2009, 15:08 ) *
Δίνω δωδεκάδα Άρη, όπως θα γούσταρα:


Κοντοί: Κλαρκ, Τζάαμπερ, Τσαλδάρης, Σόλομον, Μπάρλος, Χρυσικόπουλος, Παπανικολάου, (+ Μούρτος)

Ψηλοί: Μάσει, Μπετς, Νέλσον, Σκορδίλης, Τσαϊρέλης

Νομίχω είναι πολύ εφικτή κι ανταγωνιστική... Έχει και πολλούς νέους που θα έχουν χρόνο συμμετοχής...

Ο Σόλομον είναι στην Τουρκία κι έρχεται. Ο Τζάαμπερ είναι υπό πραχώρηση στη Ρόμα.
Ο Μάσει θα μείνει ελεύθερος από τη Ρεάλ.

Είναι σχετικά φθηνά κασέ κι έτοιμοι παίκτες που μαζί με τους νεαρούς θα κάνουνε θραύση

Στη Θέση του Σόλομον (αν είναι ακριβός) υπάρχει ο Στίβενσον από το Μαρούσι με φαρμάκι σουτ...



καθόλου εφικτή η ομάδα...
ο Μάσευ δεν πρόκειται να ξανάρθει και αν το κάνει θα είναι με συμβόλαιο σχεδόν το μισό μπάτζετ της χρονιάς
ενώ ο Σόλομον και ο Τζααμπερ έχουν ψιλό κασέ και φυσικά θα πάνε σε ομάδα Ευρωλίγκας και όχι στον Άρη!
ενώ πλέον ακόμα και τον Νέλσον δε θα μπορέσουμε να κρατήσουμε μιας και το κασέ του ανέβηκε αρκετά....

οπότε ο Στίβενσον και άμα τελικά τον αφήσει το Μαρούσι.



QUOTE(Marciulionis @ Jun 15 2009, 15:14 ) *
Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω για ποιο λόγο ΠΑΟ-ΟΣΦΠ παίρνουνε Έλληνες παίκτες χωρίς καμιά πιθανότητα να πρωταγωνιστήσουν ή έστω να έχουν κάποιο ρόλο στις ομάδες τους. Η λογική του να πάρω όσο περισσότερους νέους Έλληνες μπορώ, να τους δώσω δεξιά κι αριστερά δανεικούς κι αν κάποιος βγεί βγήκε εκτός από λάθος, είναι και ανήθικη και καταστροφική για το Ελληνικό μπάσκετ γενικά...

Ο Βεργίνης θα ήταν σημαντικό γρανάζι του ΠΑΟΚ ενώ τώρα που θα φύγει από το ΠΑΟ ως αποτυχημένος τι κίνητρο θα έχει πια? Ή οι Βουγιούκας-Μαυροκεφαλίδης κλπ? Και τους παίκτες βλάπτει αυτή η λογική (γιατί κακά τα ψέμματα άλλο οι προπονήσεις άλλο το κανονικά παιχνίδια) και την εθνική, και τις μικρότερες ομάδες, και τον ανταγωνισμό και το πρωτάθλημα... Το μόνο που αποσκοπεί είναι να αποκτήσουν οι μεγάλες ομάδες κάποιο πρόσπεκτ χωρίς να αναγκαστούν να δώσουν χρήματα στους υπόλοιπους...



Απλά τα πράγματα...
ο Παο και ο Ζορζ συγκεκριμένα θέλει να παίρνει κάθε χρόνο 1-2 πιτσιρικάδες ελπιδοφόρους στην αρχή τους δοκιμάζει αν θα μπορούν να εμπεδώσουν τα συστήματα στην προπόνηση και να μπουν στην φιλοσοφία της ομάδος (Παναθηναικός είναι ομάδα) οπότε αν περάσουν αυτό το τεστ θα πάρουν την θέση ενός γερασμένου παίχτη αν όχι βλέπουμε!

από την άλλη ο Ολυμπιακός θέλει να φτιάξει ομάδα από την αρχή οπότε παίρνει ότι υπάρχει μπας και δημιουργήσει έναν κορμό αξιόλογο βέβαια ακόμα αυτό δε το έχει καταφέρει μιας και σύνολο δεν έχει παρουσιάσει. Όμως ελπίζει από όλους αυτούς που πήρε κάποιοι να του βγούνε!

Ενώ και οι δύο τους θέλουν να πάρουν ότι υπάρχει στην Ελληνική αγορά απλά και μόνο για να μη το πάρει πρώτος ο αντίπαλος τους και βρεθεί με ένα μικρό προβάδισμα στο μέλλον!!!


Σίγουρα με αυτό τον τρόπο η ψαλίδα μεγαλώνει,σίγουρα κάνει κακό σε πολλούς παίχτες που δεν έχουν χρόνο συμμετοχής κ.λ.π.

όμως το ίδιο δε κάνει και ο Άρης;
δηλαδή ο Τσαιρέλης και ο Παπανικολάου κ.λ.π. δε θα μπορούσαν να πάρουν χρόνο συμμετοχής σε μικρότερη μάδα ή ακόμα και στην Α2;

Τα ταλέντα αιώνια θα πηγαίνουν στις μεγάλες ομάδες αυτό είναι αξίωμα!
και γίνεται παντού και σε όλα τα αθλήματα!!!


και για να ολοκληρώσω θα ήταν καλύτερο για τους νέους παίχτες αντί να υπάρχει νόμος που να λέει ότι κάθε ομάδα πρέπει να έχει στην δωδεκάδα της 2 παίχτες κάτω των 21 να λέει πως δε πρέπει να έχει παίχτη κάτω των 21 και το φυτώριο της Α1 να είναι η Α2
Go Aris
Τι έγινε ρε παιδιά? 5 μέρες έλειψα εκτός Ελλάδας και μείναμε ακέφαλοι και χάνουμε και τον Χρυσικόπουλο? Άλλα περίμενα να διαβάσω και άλλα νέα διάβασα τελικά...

68.gif
Marciulionis
QUOTE(Timemaster @ Jun 15 2009, 16:09 ) *
Τα ταλέντα αιώνια θα πηγαίνουν στις μεγάλες ομάδες αυτό είναι αξίωμα!
και γίνεται παντού και σε όλα τα αθλήματα!!!


Απλά ίσως θα ήταν καλό να μπεί ένα μέτρο. Ένας περιορισμός ίσως στα συμβόλαια όπως ανέφερε ένας φίλος πιο πρίν. Γιατί αυτό που γίνεται είναι αθέμιτος ανταγωνισμός με τη βούλα.
Gravedigger
QUOTE (zoze @ Jun 15 2009, 15:08 ) *
Δίνω δωδεκάδα Άρη, όπως θα γούσταρα:


Κοντοί: Κλαρκ, Τζάαμπερ, Τσαλδάρης, Σόλομον, Μπάρλος, Χρυσικόπουλος, Παπανικολάου, (+ Μούρτος)

Ψηλοί: Μάσει, Μπετς, Νέλσον, Σκορδίλης, Τσαϊρέλης

Νομίχω είναι πολύ εφικτή κι ανταγωνιστική... Έχει και πολλούς νέους που θα έχουν χρόνο συμμετοχής...

Ο Σόλομον είναι στην Τουρκία κι έρχεται.
Τελείως ανέφικτη ομάδα...Από τις μεταγραφές του Ολυμπιακού ήρθες? tongue.gif Θέλει 3 φορές το φετινό budget του Άρη.BTW ο Solomon είναι στο ΝΒΑ και όχι στην Τουρκία.


QUOTE (Timemaster @ Jun 15 2009, 16:09 ) *
Απλά τα πράγματα...
ο Παο και ο Ζορζ συγκεκριμένα θέλει να παίρνει κάθε χρόνο 1-2 πιτσιρικάδες ελπιδοφόρους στην αρχή τους δοκιμάζει αν θα μπορούν να εμπεδώσουν τα συστήματα στην προπόνηση και να μπουν στην φιλοσοφία της ομάδος (Παναθηναικός είναι ομάδα) οπότε αν περάσουν αυτό το τεστ θα πάρουν την θέση ενός γερασμένου παίχτη αν όχι βλέπουμε!

Πήραμε Γάλλο προπονητή? tongue.gif
Timemaster
QUOTE(Gravedigger @ Jun 15 2009, 20:09 ) *
Πήραμε Γάλλο προπονητή? tongue.gif



Γάλλο όχι αλλά Γαλλόφωνα σίγουρα άμα κρίνω από όσα ακούνε παίχτες και διαιτητές...


smiley.gif
Yusaku
χμμμ... επαναδιαπραγμάτευση με Γκαβέλ κ οι ίδιες εμπορικές φήμες για Μάσεϋ...

πηγή: http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...ris/242124.html
athinaios
τοσα χρονια ολο φημες ακουμε.φετος ειναι ο μασει πιο πριν ο στακ ο ουιλκινσον και παει λεγοντας.ολοι θελουν υποτιθεται να γυρισουν απλα κολλανε σε ενα μικρο θεματακι.πολυ μικρο.το οικονομικο.για να γυρισει εστω και δανεικος ο μασει θα χρειαστει το μισο μπατζετ να παει στον ιδιο με την προυποθεση να μην παρει βεβαια οτι επαιρνε στη ρεαλ.οποτε εμεις βολευομαστε με τις φημες ενω οι αλλοι πανε για κανονικες μεταγραφες
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.