Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Μετεγγραφές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
PanBat
PG Mavraides, Βεργίνης, Μποχωρίδης
SG Oliver, Βασιλειάδης
SF Kerusch, Vezenkov
PF Ταπούτος, Τσαιρέλης
C Watkins, Muldrow

Φυσικά κάποιοι μπορούν να παίξουν σε 2 θέσεις και να προκύψουν σχήματα με το Muldrow PF και Ταπούτο SF ή Mavraides SG. Από ότι ξέρω ψάχνουμε και για SF γιατί ο Kerusch είναι κοντός 1.95 και ο Vezenkov αν και ταλεντάρα είναι μόλις 16 χρονών.
hagi
Ας μην κρίνουμε εγώ λεω τον ψηλό χωρίς να τον δούμε.. Άλλωστε μπορεί να μην εντυπωσιάσει και να μην υπογράψει..

Σε κάθε περίπτωση είναι κορμί 2.11 και δε νομίζω να είναι τόσο άμπαλος.. Θα δούμε. Εμένα μου αρέσουν πάντως οι κινήσεις που κάνουμε απλώς δεν θέλω να γεμίσουμε με πάρα πολλούς Αμερικάνους ως κοινωτικούς..
Areianara_S3


Τάσος Δήμας: «Μεγάλη τιμή να βρίσκομαι στον Άρη»
08-09-2011

Η ΚΑΕ ΑΡΗΣ ανακοινώνει την απόκτηση του 23χρονου γκαρντ Τάσου Δήμα, ύψους 1,95, για τα επόμενα 4 χρόνια.

Who is who:

Ο Τάσος Δήμας γεννήθηκε στις 10 Απριλίου 1988. Αγωνίστηκε από το 1998 έως το 2010 στο Μέγα Αλέξανδρο και τη σεζόν 2010-11 αναδείχθηκε 2ος σκόρερ στη Β’ Εθνική.

Ο Τάσος Δήμας πραγματοποίησε τις πρώτες του δηλώσεις στο arisbc.gr:

«Είναι μεγάλη τιμή για μένα να βρίσκομαι στον Άρη. Θα δουλέψω όσο πιο σκληρά μπορώ και θα δώσω τον καλύτερό μου εαυτό για να αποδείξω ότι είμαι αντάξιος της εμπιστοσύνης που μου δείχνουν ο πρόεδρος και ο προπονητής. Γνωρίζω  που έρχομαι, ποιος είναι ο Άρης και τι απαιτήσεις υπάρχουν εδώ και ανυπομονώ να αρπάξω αυτή τη τεράστια ευκαιρία που μου δίνεται. Το γεμάτο Παλέ θα είναι το δυνατό μας σημείο φέτος και με τη βοήθεια του κόσμου μας, θα καταφέρουμε να πετύχουμε όλους μας τους στόχους».

http://www.arisbc.gr/el/%CE%A4%CE%AC%CF%83...%86%CF%81%CE%B7
gallistis

καλα,τον χαριτοπουλο?δε σοβαρευομαστε λιγο?

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=128775444
gallistis
οχι αλλα πλυντηρια(που λεει και ο γεωργιου)

Επιστρέφει στον Άρη ο Πέτροβιτς;


http://www.basketnet.gr/main/1/a1/teams/1/...-epistrofi.html
tuareg
QUOTE (gallistis @ Sep 20 2011, 18:23 ) *
οχι αλλα πλυντηρια(που λεει και ο γεωργιου)

Επιστρέφει στον Άρη ο Πέτροβιτς;


http://www.basketnet.gr/main/1/a1/teams/1/...-epistrofi.html


οταν δεν εχεις φραγκα πας σε αλχημειες...φερνουν το παμφθηνο πετροβιτς για μπακ απ 3/4.ψαχνουν να δουν τι θα γινει με γουατκινς κι αν θα παρουμε 5 ψηλο και περιμενουν Σλουκα....

Σημερα γραφτηκε και στο ονσπορτς για μπλακνευ στον ασο,αλλα εχω την αισθηση οτι θα εξαντλησουμε τις πιθανοτητες για Σλουκα.
gallistis
QUOTE(tuareg @ Sep 20 2011, 18:36 ) *
οταν δεν εχεις φραγκα πας σε αλχημειες...φερνουν το παμφθηνο πετροβιτς για μπακ απ 3/4.ψαχνουν να δουν τι θα γινει με γουατκινς κι αν θα παρουμε 5 ψηλο και περιμενουν Σλουκα....

Σημερα γραφτηκε και στο ονσπορτς για μπλακνευ στον ασο,αλλα εχω την αισθηση οτι θα εξαντλησουμε τις πιθανοτητες για Σλουκα.


για τον πετροβιτς καλυτερα να παιζεις με 4 παρα με αυτον στο γηπεδο...δε τον εχουν δει?δε τον θυμουνται?ας παρουν ενα πιτσιρικα απο τους εφηβους.πιο χρησιμος θα ειναι
ο μπλακνευ δε θα θελει λεφτα?ας πορευθουμε με βεργινη και μαυραειδη καλυτερα
Johnaros
Xίλιες φορές Μπλάκνεϊ στα 37 (?) από τον συνασπισμό Πέτροβιτς και Αμερικανού σούτινγκ γκαρντ με 60% βολές, που δε θυμάμαι το όνομά του.
Έτσι όπως έχει έρθει το πράγμα, μακάρι να έρθει ο Σλούκας. Έστω με δανεικούς, τι να κάνουμε.
Ήθελα Ξανθόπουλο.
Άντε να δούμε.
SteelGandalf
Ο Σλούκας θα ήταν ιδανική περίπτωση (Έλληνας, την ξέρει την ομάδα οπότε δεν τίθεται θέμα προσαρμογής, ικανότατος και με δυνατότητες βελτίωσης). Μακάρι, έστω και δανεικός ξανά.

Ο Ξανθόπουλος, παρακολουθώντας τον και στο Ευρωμπάσκετ, με εκνεύριζε απίστευτα.

Κατέβαζε τη μπάλα και δεν ήξερε τι να την κάνει. Από οργάνωση παιχνιδιού, κατά τη γνώμη μου, μηδέν. Φιλότιμος, αλλά λίγος για τον Άρη.

Μην ακούτε-διαβάζετε και για Blakney (και αντίστοιχους). Εκτός του ότι δεν μπορούμε να τους "πιάσουμε" από οικονομικής άποψης, τι να τους κάνουμε κιόλας ρε παιδιά;

Καλύτερα να πάρουμε το Γκάλη (και δεν υπερβάλλω καθόλου).

Ούτε τον Πέτροβιτς, όμως, τον θέλω για 3η φορά πίσω. Ας ψαχτούν για κανέναν νεαρό (όπως ο Γκάντεφορ που διάβασα κάπου, ο Σουηδός).

Όχι πως τον ξέρω τον παίχτη, αλλά είναι νεαρός και, απ' ότι διάβασα, έχει πολύ καλό σουτ από μέση και μακρινή απόσταση.

Με ψηλό δεν βλέπω να κάνουμε τίποτε και ανησυχώ...

Άντε να δούμε.
lebanon
Ρε παιδιά, ξέρει κανένας τι στράβωσε με τον Κόμματο και τελικά δεν ήρθε? Έχουμε κανένα νέο για άλλες προσθήκες ή προχωράμε με αυτούς που έχουμε τώρα? Τι βλέπετε για τρίτη θέση φέτος?
bookerface
Δυσκολα τα πραγματα φετος. Η ομαδα χρειαζεται αμεσα ενα 5 και εναν playmaker . Δεν μιλαμε για παικτη επιπεδου Ξανθοπουλου . Απορω πως επαιζε στην Εθνικη μας . Εκνευριστικος , Σλουκας καλη επιλογη αλλα δεν φευγει απο Ολυμπιακο φετος.
gallistis
άντε να βάλουμε και λίγο lifestyle στην ομάδα...

Στη Ρωσία ο Άρης, «ψάχνεται» για Μπόγρη

http://www.sday.gr/Basket/A1-Basket/sti-ru...gia-mpogri.aspx

ελπιζω μονο η ειδηση να μεινει σε επιπεδο αστείου σαν του πέτροβιτς
tuareg
κλεισμενος πρεπει να ειναι ο Μπογρης.....κι εγω δε το θελω.
http://www.basketnet.gr/main/1/a1/articles...sp-mpogris.html
απλα προσπαθει να παρει οσο περισσοτερα μπορει απο το Περιστερι.
Εχουν κανει εγκληματα για αλλη μια χρονια στο σχεδιασμο.
Βαγγελας σε τρικυμια εν κρανιω...............

Johnaros
Θεέ μου, εντάξει, με έπεισες, θα ξαναρχίσω να πηγαίνω στην εκκλησία.
Δε χρειαζόταν να βάλεις τα μεγάλα μέσα...
Weekendman
Άμα έχει χιούμορ μια ομάδα...

Βέβαια μπορεί απλά να δουλέψει και να αποδειχτεί πιο χρήσιμος απο τον Τσαιρέλη(που είναι κατώτερος σε τεχνικά χαρακτηριστικά απο τον Μπόγρη των μικρών Εθνικών ομάδων) ,αλλά δεν παίζει αυτό εύκολα...
Timemaster
εντάξει δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα...
υπάρχουν αντισταθμιστικά οφέλη από την μεταγραφή αυτή...

από έγκυρες πηγές έμαθα πως η Κοκκίνου θα πραγματοποιήσει συναυλία στο Παλέ για φιλανθρωπικούς σκοπούς (άλλωστε η ομάδα μας χρειάζεται φιλανθρωπίες)
smiley.gif


Κακά τα ψέματα μπορεί ο Μπόγρης να μην είναι το μεγάλο ταλέντο και να μην έχει την εξέλιξη που θα μπορούσε να έχει και πιθανότατα να μην έχει ποτέ κάποια εξέλιξη το παιδί όμως χαίρομαι που η ομάδα μαζεύει πιτσιρικάδες και έτσι πρέπει να συνεχίζει μεταγραφικά ελπίζοντας πως κάποιος από αυτούς θα ξεπεταχτεί.
Άλλωστε δε το έχω κρύψει ποτέ πως προτιμώ να παίζουμε με 20χρονους και ας βγαίνουμε με το ζόρι Ευρώπη ή να παλεύουμε να σωθούμε παρά να έχουμε τους συνταξιούχους (όπου το τελευταίο πείραμα με αυτούς μας δώρησε πολλές τριαντάρες)
rolleyes.gif
Maximos 13 Athens
Ουσιαστικά (χωρίς να υπολογίζω τους εφήβους Βασιλειάδη, Μποχωρίδη, Βεζένκοφ) ο Άρης χρειάζεται 4 (!!!) παίκτες για να θεωρηθεί πλήρης και ικανός για την τρίτη θέση που πρέπει να είναι ο στόχος του..!
Στον άσσο έχει τον Βεργίνη με βοήθειες από Μαυραειδή, οπότε χρειάζεται ένα βασικό και έμπειρο πλέι μέικερ (Μπλάκνεϊ; )
Στο "2" είναι πλήρης με Όλιβερ, Μαυραειδή (κυρίως) αλλά και τον Δήμα, ενώ στο "3" υπάρχει ο Κερούς και θα χρειαστεί άλλος ένας (μάλλον ο Τσαλδάρης, αν και ο ιδανικότερος θα ήταν ο Κόμματος που παίζει και στο "4")
Στη ρακέτα υπάρχουν οι Μάλντροου, Ταπούτος και Τσαϊρέλης , οι οποίοι για να αποδώσουν πρέπει να έχουν δίπλα τους "βαριά" πεντάρια, κάτι που δεν είναι ο Γουότκινς...Στο "5" απαιτούνται δηλαδή δύο προσθήκες (Αμερικανός/κοινοτικός + Μπόγρης)!
Με άλλα λόγια...
??? --- Βεργίνης
Όλιβερ --- Μαυραειδής --- Δήμας
Κερούς --- Τσαλδάρης ή Βεζένκοφ
Μάλντροου --- Ταπούτος --- Τσαϊρέλης
??? --- Μπόγρης
Αν κάνει προσεγμένες κινήσεις ο Άρης από υποψήφιος για υποβιβασμό, θα γίνει φαβορί για την 3η θέση, δημιουργώντας μάλιστα ένα νεανικό σύνολο με γνώμονα το μέλλον!! bball.gif
tuareg
ο γουατκινς ειναι βαρυ 5αρι αλλα ειναι ψιλοαμπαλος επιθετικα.
Ο Βαγγελας θελει πενταρι να βαζει τη μπαλα στο πλεχτο.Αντε βρες τον με τα φραγκα που (δεν) εχουμε.....
Λογικα θα τον στειλουν για αμερικανο ασο,το λαθος ειναι οτι εδωσαν θεση αμερικανου στο 4 και στο 2 και τωρα τρεχουμε.
Οταν δεν εχεις λεφτα παιρνεις 1-3-5 να τραβανε σκορ και μετα συμπληρωνεις.
Τωρα για υποβιβασμο που λεει ο φιλος απορω πως γινεται να φτανουμε σε τοσο ευκολα συμπερασματα χωρις να εχουμε δει τις ομαδες να παιζουν η να κλεισουν τα ροστερ.
Δλδ ηταν κανεις που πιστευε οτι ο Αρης θα μεινει ετσι???Η πιστευει κανεις τα 400χιλ???
berry


QUOTE
Τον Ματέι Κρούσιτς φέρνει ο Άρης για να καλύψει το κενό μέσα στη ρακέτα που θα αφήσει ο Ντάριλ Γουότκινς. Ο 24χρονος Σλοβένος με ύψος 2,11μ. αγωνιζόταν στη Σλοβάν.


Την είδηση για την συμφωνία του με τον Άρη επιβεβαίωσε ο Ματέι Κρούσιτς σε σλοβενικό σάιτ (kosarka.si), τονίζοντας πως “είμαι χαρούμενος και περήφανος που θα έχω την ευκαιρία να αγωνιστώ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Θα είναι μια πραγματικά μεγάλη πρόκληση για μένα. Θέλω να ευχαριστήσω την Σλοβάν και τον κόουτς Γκάσπερ Οκόρνου, γιατί έκανα όλη την προετοιμασία με την ομάδα”.

Ο Κρούσιτς την περασμένη χρονιά είχε με τη φανέλα της Σλοβάν 11,3 πόντους, 6,8 ριμπάουντ με 76,6% από την γραμμή των βολών και 65,8% σε σουτ εντός παιδιάς. Ο Κρούσιτς έχει ήδη στείλει το συμβόλαιό του υπογεγραμμένο, όπως επιβεβαίωσε στο συγκεκριμένο σάιτ ο εκπρόσωπος του παίκτη, Μπόρις Γκόρενς!

http://www.basketnet.gr/main/1/a1/articles...c-symfonia.html


ablade
Ορίστε και ένα βιντεάκι από τον παίκτη:

http://vimeo.com/29768287

Πρέπει να το έχει ανεβάσει κάποιος μάνατζερ, οπότε μάλλον θα είναι το καλύτερο παιχνίδι του!!!!! wacko.gif wacko.gif wacko.gif
ViC
http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...hs.1402622.html
Ντόμινικ Τζέιμς στον άσσο. Έχουμε λοιπόν και λέμε μέχρι στιγμής:

Θέσεις 1-2 : Τζέιμς - Βεργίνης - Μαυραειδής - Όλιβερ - Δήμας
Θέση 3 : Κέρους - Βεζένκοφ - (Ταπούτος όταν παίζει 3)
Θέσεις 4-5 : (Ταπούτος όταν παίζει 4) - Μάλντροου - Κρούσιτς - Τσαϊρέλης

πιστέυω χρειάζεται ακόμα ένας ψηλός, γιατί δεν το βλέπω να την παλεύουμε με αυτούς και ένας παίκτης να παίζει στο 2-3 γιατί δεν ξέρω αν Δήμας/Βεζένκοφ το έχουν για επίπεδο Α1
το θέμα όμως είναι να πάρουμε κάποιον να βοηθήσει, όχι να πάρουμε απλώς για να πάρουμε. Αν είναι να έρθουν τίποτα καφενεία, καλύτερα να μείνουμε έτσι. Με αυτό το ρόστερ (και με κάνα δυο διορθώσεις που σίγουρα θα γίνουν στην πορεία) τουλάχιστον δεν πέφτουμε.
tuareg
κι ο τσαλδαρης λενε κλεινει....

http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=107272

προφανως δε μενουν φραγκα για αλλο ψηλο τωρα.....στη πορεια θα περιμενουμε κανα κοψιμο απο καπου που θα χει παρει καλη αποζημιωση συμβολαιου για να ερθει με ψιχουλα
Timemaster
Κάθε χρόνο η ίδια ιστορία...
εδώ και χρόνια (από και την τελευταία χρονιά του Μάσευ) με τις πρώτες βροχές λέμε συνέχεια πως χρειαζόμαστε κάποιον σέντερ...
Τι μία έχουμε τον Μάσευ και από δίπλα του δεν έχουμε ένα βαρύ δυνόσαυρο να σπρώξει κ.λ.π.
Την άλλη έχουμε έναν δεινόσαυρο τον Μπετς που όμως είναι για 15 λεπτά και αυτά μόνο στην επίθεση.
Την τρίτη δεν έχουμε κανέναν μα κανέναν...

Φέτος πήραμε για δοκιμή ένα θηρίο που όπως λένε μας βγήκε άμπαλος και τον αντικαταστήσαμε με τον Σλοβένο Σκορδίλη.
Έναν ακόμα παίχτη όπου είναι σαν μπασκετική μύγα μπροστά στους ξένους σέντερ που φόρεσαν την φανέλα (Ουίλτζερ, Βρακοβιτς, Τάρπλευ, Ορτίθ κ.λ.π.)

Ενώ ακόμα και με αυτή την προσθήκη η ομάδα χρειάζεται έναν ακόμα σέντερ για να βγάλει τη χρονιά.
Μιας και διαθέτει 3 τεσσάρια (Ταπούτο, Τσαιρέλη και Μάλντροου) και μόλις έναν σέντερ και αυτόν λίγων δυνατοτήτων.

Το δεύτερο που λέμε εδώ και κάθε χρόνο είναι η έλλειψη άσσου. Και λέγοντας άσσου ενοούμε τον κλασικό Ευρωπαίο πλει-μαικερ.
Για άλλη μια χρονιά μετά από τόσες και τόσες άλλες η επίθεση μας θα βασίζεται σε έναν μέτριο Αμερικανό καμικάζι που θα κρατάει την μπάλα για 20 δευτερόλεπτα και όταν θα του τελειώνει ο χρόνος θα σουτάρει υπό οποιαδήποτε προϋπόθεση. Έναν παίχτη σαν τον Κλάρκ, τον Ουάσικτον, τον Μπράουν.
Έτσι δε στήνεις ομάδα. Ενώ δίπλα του θα υπάρχει άλλος ένας Αμερικανός με κολεγιακές (αναγκαστικά) φιλοσοφίες και που θα θέλει να παίρνει πολλές ατομικές ενέργειες.

Το τρίτο είναι το κενό στη θέση τρία μιας και ο Κερούς είναι πολύ κοντός για τη θέση αυτή (και ίσως όχι τόσο καλός) και ο Βενζέκοφ που είναι μικρός.
Βέβαια αν πάρουμε τον Τσαλδάρη έχουμε κλείσει τέλεια τη θέση αυτή και ίσως και να μη χρειαζόμαστε τον Κερούς!!!
Βασικά εγώ αυτό θα έκανα θα έπαιρνα τώρα Τσαλδάρη θα ελευθέρωνα τον Κερούς και θα έψαχνα για έναν ακόμα σέντερ.

Το μόνο θετικό από ολόκληρο το στήσιμο της ομάδος είναι (άμα γίνει πράξη) η χρησιμοποίηση των πιτσιρικάδων Βεζένκοφ, Μποχωρίδη και η ελπίδα πως ο Μαυραιδής, Βεργίνης και Όλιβερ είναι καλά πρότζεκτ για το μέλλον.

Με αυτό το ρόστερ και με τα χάλια των άλλων ομάδων δε κινδυνεύουμε να πέσουμε αλλά με δύο πινελιές καλύτερες θα μπορούσαμε να έχουμε τελείως διαφορετικές φιλοσοφίες.
rolleyes.gif


υ.γ. ο Τζέιμς όπως τον θυμάμαι από το παιχνίδι ενάντιων μας πέρσι ήταν πολύ ομαδικός και κοιτούσε γήπεδο οπότε υπερβάλω λιγάκι όμως δε παύει να είναι παίχτης μιας άλλης σχολής που κάπως με κούρασε.
tuareg
time master
α)ο τσαλδαρης ειναι 2...τρια το βαφτισαμε εμεις,θα μου πεις δυο χρονιες ευρωλιγκα εκανες αλχημειες κι επαιζε εκει,οκ αλλα τοτε ειχες τζερυ που καθαριζε οτι πετουσε και οτι περναγε.
β)οι παικτες που φορανε τη φανελα ειναι συναρτηση της οικονομικης σου καταστασης...ο μαικ κι ο τζερυ βγηκαν....ο μαρσαλ δεν...λαχειο τραβας και οτι κατσει.
γ)συμφωνω με τον ευρωπαιο ασο( για μενα ομαδα φταιχνεις μονο με τετοιο) αλλα πουντος???εδω κι ο ολυμπ των τοσων μυριων πηρε το λουκας,ο παο εφερε πισω το 35αρη σαρα γιατι δεν εβρισκε κατι καλυτερο....εμεις καναμε προσπαθεια για κους την υστατη ωρα αλλα ηταν ακριβος για τα δοντια μας.
δ) ο κερους θα βγει πουλεν θυμισου το.....
ε)συμφωνω μεγιστο λαθος το οτι πας με ενα σεντερ,ξανα μανα λαθη στο σχεδιασμο...εχει μαλλιασει η γλωσσα μου,οταν δεν εχεις φραγκα παιρνεις 1-3-5 και μετα συμπληρωνεις εμεις αφησαμε τους βασικους για το τελος και πηραμε πρωτα τους συμπληρωματκους....
στ)η μεγαλυτερη μου αμφιβολια ειναι το τι θα κανει ο βαγγελας....
Timemaster
QUOTE(tuareg @ Oct 8 2011, 18:35 ) *
time master
α)ο τσαλδαρης ειναι 2...τρια το βαφτισαμε εμεις,θα μου πεις δυο χρονιες ευρωλιγκα εκανες αλχημειες κι επαιζε εκει,οκ αλλα τοτε ειχες τζερυ που καθαριζε οτι πετουσε και οτι περναγε.
β)οι παικτες που φορανε τη φανελα ειναι συναρτηση της οικονομικης σου καταστασης...ο μαικ κι ο τζερυ βγηκαν....ο μαρσαλ δεν...λαχειο τραβας και οτι κατσει.
γ)συμφωνω με τον ευρωπαιο ασο( για μενα ομαδα φταιχνεις μονο με τετοιο) αλλα πουντος???εδω κι ο ολυμπ των τοσων μυριων πηρε το λουκας,ο παο εφερε πισω το 35αρη σαρα γιατι δεν εβρισκε κατι καλυτερο....εμεις καναμε προσπαθεια για κους την υστατη ωρα αλλα ηταν ακριβος για τα δοντια μας.
δ) ο κερους θα βγει πουλεν θυμισου το.....
ε)συμφωνω μεγιστο λαθος το οτι πας με ενα σεντερ,ξανα μανα λαθη στο σχεδιασμο...εχει μαλλιασει η γλωσσα μου,οταν δεν εχεις φραγκα παιρνεις 1-3-5 και μετα συμπληρωνεις εμεις αφησαμε τους βασικους για το τελος και πηραμε πρωτα τους συμπληρωματκους....
στ)η μεγαλυτερη μου αμφιβολια ειναι το τι θα κανει ο βαγγελας....



α. Πάντως και στην Ιταλία σαν τριάρι έπαιζε αν δε κάνω λάθος και από πλευράς ύψους και σώματος μπορεί να ανταποκριθεί (βέβαια θέλει ψηλούς να μαζεύουν την αεροπορία σε αυτό συμφωνώ)
β. Ακόμα και όταν η οικονομική κατάσταση ήταν σχετικά καλή έβλεπες να μην έχουμε σέντερ. Δηλαδή πίσω από τον Μάσευ που δεν ήταν ακριβώς σέντερ δεν είχαμε τα λεφτά να πάρουμε έναν Μπετς των 150.000; Δε νομίζω να είναι θέμα χρημάτων (δε μιλάμε για την ελίτ του μπάσκετ) αλλά θέμα επιλογών. Τα τελευταία χρόνια προτιμάμε να σκάμε λεφτά σε 2-3 γκαρντ παρά σε ψηλούς. Προτιμάμε να έχουμε πληθώρα επιλογών στην περιφέρεια ή στα τεσσάρια παρά στους σέντερ.
γ. Άλλη η κλάση παιχτών που ψάχνει ο Παο και ο Ολυμπιακός και άλλη η κλάση που ψάχνουμε εμείς. Πιστεύω πως πέρσι αν αντί του Μπράουν είχαμε τον καλό Βεργίνη ή τον Ξανθόπουλο τότε θα τα πηγαίναμε πολύ καλύτερα.
δ. Μακάρι να βγει. Δε τον έχω δει να παίζει όμως τα στοιχεία του δείχνουν πως δεν κάνει για τριάρι και εμείς εκεί πονάμε και όχι στο δύο.
ε. Ακριβώς.
στ. συμφωνώ
rolleyes.gif

ViC
Αν έρθει ο Τσαλδάρης είμαστε κομπλέ στις θέσεις 1,2,3
αλλά ψηλά θα πονάμε πολύ.
τα τελευταία χρόνια φοριούνται πολύ και τα ψηλά τριάρια και οι δίδυμοι πύργοι. Και όποτε βρίσκουμε μπροστά μας ομάδα με τέτοιο σύστημα, θα κάνουν πλάκα με τον Τσαϊρέλη και το Σλοβένο "γίγαντα"
tuareg
επιστροφη χατζηβρεττα γραφεται τωρα.... hammer.gif hammer.gif hammer.gif .(προφανως παιζει θεμα με την επιταγη που σφραγισε)
μακαρι να ξεραμε τι θελουμε να κανουμε....
μαλλον εχουμε βαλθει να καταστρεψουμε το οποιο σκαουτιγκ του ντουντα,δεν εξηγουνται αλλιως τοσες μλκς....
gallistis
QUOTE(tuareg @ Oct 9 2011, 11:07 ) *
επιστροφη χατζηβρεττα γραφεται τωρα.... hammer.gif hammer.gif hammer.gif .(προφανως παιζει θεμα με την επιταγη που σφραγισε)
μακαρι να ξεραμε τι θελουμε να κανουμε....
μαλλον εχουμε βαλθει να καταστρεψουμε το οποιο σκαουτιγκ του ντουντα,δεν εξηγουνται αλλιως τοσες μλκς....



προφανως...

κοιταζα τα στατιστικα του τζειμς στο σαιτ της ομαδας...εκτός και αν εχει γίνει κανένα λαθος και έχουν βάλει αναποδα τις χρονιές.ο τυπος κάθε χρόνο στο κολλεγιο του,έριχνε τα στατιστικά του!!!ξεκίνησε απο 15 πόντους τη πρώτη του χρονιά,και τη τελευταία ειχε 11!και οχι οτι στα υπολοιπα ειχε καμια ανοδο

http://www.arisbc.gr/#/el/Ντομινίκ-Τζέιμς
Zoys
QUOTE(tuareg @ Oct 9 2011, 11:07 ) *
επιστροφη χατζηβρεττα γραφεται τωρα.... hammer.gif hammer.gif hammer.gif .(προφανως παιζει θεμα με την επιταγη που σφραγισε)
μακαρι να ξεραμε τι θελουμε να κανουμε....
μαλλον εχουμε βαλθει να καταστρεψουμε το οποιο σκαουτιγκ του ντουντα,δεν εξηγουνται αλλιως τοσες μλκς....

Εφ' όσον έμεινε (όπως και άλλοι) ξεκρέμαστος από τον σύλλογο που θα έφερε την επωνυμία "Πανελλήνιος" φέτος τίποτα δεν αποκλείεται...
ViC
QUOTE(gallistis @ Oct 10 2011, 21:25 ) *
προφανως...

κοιταζα τα στατιστικα του τζειμς στο σαιτ της ομαδας...εκτός και αν εχει γίνει κανένα λαθος και έχουν βάλει αναποδα τις χρονιές.ο τυπος κάθε χρόνο στο κολλεγιο του,έριχνε τα στατιστικά του!!!ξεκίνησε απο 15 πόντους τη πρώτη του χρονιά,και τη τελευταία ειχε 11!και οχι οτι στα υπολοιπα ειχε καμια ανοδο

http://www.arisbc.gr/#/el/Ντομινίκ-Τζέιμς

το είχα δει κι εγώ αυτό και απόρρησα... Όπως και τα ριμπάουντς του και οι ασίστ του παρουσίασαν γενικά πτωτική τάση όσα χρόνια ήταν στο NCAA
τα ποσοστά του στις βολές τα είδες κανείς;
Στην καλύτερη χρονιά του στο συγκεκριμένο στατιστικό σε διοργάνωση eurochallenge είχε 72,4%, ενώ την 4η και τελευταία χρονιά του στο NCAA σούταρε με....... 46,1% !!!
και γενικά ο τύπος είναι σταθερά κοντά στο 65% δηλαδή 2/3 βολές... Και μιλάμε για play maker. Το οποίο σημαίνει ότι αν είμαστε στα τελευταία λεπτά παιχνιδιών με μικρή διαφορά πόντων, δεν μπορείς να τον βάλεις να παίξει γιατί θα τον στοχοποιήσουν οι αντίπαλοι για φάουλ!
...τι άλλο θα δούμε! Έχω την αίσθηση ότι τα τελευταία χρόνια όποιος αφροαμερικανός περνάει έξω από το παλέ, μπαίνει μέσα και υπογράφει συμβόλαιο!
Maximos 13 Athens
Άποψή μου είναι (μετά και τα πρώτα παιχνίδια της χρονιάς, τα οποία παρακολούθησα λιγάκι) ότι ο Άρης έχει συγκεντρώσει ταλέντο και νιάτα, αλλά πρέπει να δοθεί πίστωση χρόνου στον Αλεξανδρή ώστε να βγάλει από τον καθένα το καλύτερο και να χτίσει σταδιακά μια ΟΜΑΔΑ. Για να του "βγουν" αυτοί οι νεαροί παίκτες δεν πρέπει επ' ουδενί να τους "καπελώσει" με γεροντοπαλίκαρα που ακούγονται συχνά (Χατζηβρέττας, Τσαλδάρης). Είναι αναμφισβήτητα έμπειροι παίκτες αλλά δεν ταιριάζουν με τη νέα φιλοσοφία του Άρη!
-Στον άσο νομίζω πως ο Άρης έχει δημιουργήσει ένα πολύ καλό δίδυμο με τους James και Βεργίνη (ειδικά ο δεύτερος δείχνει ανεβασμένος) και μπορεί άνετα να πορευθεί με αυτούς, δίνοντας παράλληλα και ευκαιρίες στον 17χρονο Μποχωρίδη.
-Στο "2" υπάρχουν δύο εξαιρετικά projects..! Απ' τη μία ο Oliver είναι ένας εξαιρετικός σκόρερ που χρειάζεται κάθε ομάδα, απ' την άλλη ο Μαυραειδής δείχνει πιο ολοκληρωμένος σαν παίκτης (και οργανωτικά και αμυντικά)και μπορούν να αποτελέσουν βασικά γρανάζια της ομάδας, αρκεί και οι δύο να εντρυφήσουν στον ευρωπαϊκό τρόπο παιχνιδιού! Την απόκτηση του 23χρονου (!!) Δήμα δεν την πολυκατάλαβα, ειδικά όταν τον ρόλο του μπορούν να τον καλύψουν οι έφηβοι Μποχωρίδης και Βασιλειάδης. Έστω και η ολιγόλεπτη συμμετοχή αυτών των παιδιών θα βοηθήσει ώστε να μπουν στο αγωνιστικό rotation σε λίγα χρόνια..!
-Για τη θέση του small forward έχουν ακουστεί πολλά από την αρχή της χρονιάς...Προσωπικά τον Kerusch τον θεωρώ εξαιρετικο prospect που μπορεί να εξελιχθεί σε ακρωγωνιαίο λίθο στην αμυντική λειτουργία του Άρη. Χρειάζεται μεγαλύτερη πίστωση χρόνου από τους υπόλοιπους το παιδί και ένας ακόμα σουτέρ (Τσαλδάρης) δεν θα λύσει το πρόβλημα..! Ο Άρης χρειάζεται ένα καλό τριαροτεσσάρι και νομίζω πως τον έχει ήδη...Ο Ταπούτος κοντά στο καλάθι και ειδικά στην άμυνα κάνει κακό στην ομάδα! Σε ένα ψηλό σχήμα όμως, με αυτόν στη θέση "3", νομίζω πως θα βοηθήσει πολύ περισσότερο και θα αναδειχθούν οι (αθλητικές κυρίως) ικανότητές του, ενώ θα κρυφτεί κάπως και η "γυμνία" του στην προσωπική άμυνα σε δυνατότερους αντιπάλους. Με Kerusch και Ταπούτο (που θα βοηθάει και στο "4") υπάρχει ο χώρος για να πάρει σταδιακά ρόλο στην ομάδα ο Vezenkov και να μην βγει χαμένος ο Άρης όπως συνέβη με τον Λίνο! Τέλος η λύση του Κόμματου μου φαίνεται πισωγύρισμα και στερεί πολύτιμα λεπτά συμμετοχής από τους "μικρούς".
- Στο "4" δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα ο Άρης καθώς ο Muldrow την "έχει" τη θέση, ειδικά άμα προσθέσει όγκο στο σώμα του, ώστε να ανταπεξέρχεται στα ενδεχόμενα miss match. Ο Τσαϊρέλης έχει την τελευταία του ευκαιρία να γίνει υπολογίσιμος παίκτης στο ρόστερ του Άρη, ενώ υπάρχει πάντα ο Ταπούτος!
-Στο "5" ο Άρης χρίζει ενίσχυσης...Δυνατός και φιλότιμος ο Krusic αλλά χρειάζεται και κάποιον να τον αλληλοσυμπληρώνει και να αποτελεί σημείο αναφοράς στην επίθεση για να ανοίγει διαδρόμους για τους περιφερειακούς! Εκεί πρέπει να πέσουν λοιπόν τα λεφτά, όταν φυσικά βρεθεί λύση με τα περίπλοκα διοικητικά της ομάδας. (εσείς που είστε πιο κοντά στην ομάδα ξέρετε περισσότερα!) wink.gif
Με άλλα λόγια:
Γκαρντ: James, Oliver, Βεργίνης, Μαυραειδής, Μποχωρίδης, Βασιλειάδης
Φόργουορντ: Kerusch, Ταπούτος, Muldrow, Tσαϊρέλης, Vezenkov
Σέντερ: Krusic, μεταγραφή
Υ.Γ. Είναι τραγικά πλέον τα πράγματα στο ελληνικό μπάσκετ...Το ταξίδι με πούλμαν (!!) του Άρη για την Αθήνα είναι ένα απλό επεισόδιο του δράματος!! sad.gif
Timemaster
θα συμφωνήσω σε πολλά μαζί σου Maxime...

α.Καταρχάς στα δύο ντουέτα τις περιφέρειας όπου πραγματικά δείχνουν αξιόπιστα και ελπιδοφόρα αν και ο Όλιβερ ακόμα δεν έχει βγάλει τίποτα από την φαρέτρα του ακόμα.
β. η επιλογή τον Δήμα είναι πως στο πρόσωπο του βλέπουν τον νέο Τσαλδάρη μιας και λέγεται πως είναι αρκετά δυνατός στις προπονήσεις και προσπαθεί ενώ έχει μέσα του κάτι από σκόρερ. Γενικά είναι συμπληρωματικός παίχτης που για την ώρα δεν κλέβει χρόνο από κανέναν μιας και ο Μπωχορίδης και ο Βεζένκοφ θέλουν ακόμα χρόνο μπροστά τους ειδικά ο δεύτερος.
γ. Ο Κερούς όπως τον έχω δει εγώ και αρκετοί θα διαφωνήσουν (ίσως) μαζί μου είναι ένας φιλότιμος power forword σε σώμα γκαρντ. Έχει αθλητικά προσόντα να παίξει τριάρι αλλά δυστυχώς δεν έχει το ύψος (1,95). Κατά εμένα είναι ένας χρήσιμος παίχτης για μια ομάδα αλλά δεν είναι ο παίχτης που θα μπορέσει να κάνει μεγάλη καριέρα ή να σε πάει μπροστά. Τον συμπαθώ αλλά τον θεωρώ συμπληρωματικό. Τέλος επειδή ακόμα έχουμε πρόβλημα στα ριμπάουντ όπου ο Ταπούτος δεν είναι ότι και καλύτερο, ο Μούλντροου έχει έφεση να πηδάει για κόψιμο και να αφήνει το ριμπάουντ και ο Τσαλδάρης είναι περιορισμένων δυνατοτήτων ( για τον Κρούσιτς ακόμα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά δε τον βλέπω και πολύ καλύτερο του Σκορδίλη) στο τρία χρειαζόμαστε έναν παίχτη που να μπορεί να βοηθήσει στα σκουπίδια και στο ψηλό παιχνίδι μαρκάροντας τεσσάρια και πηδώντας για ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα το να κατέβει ο Ταπούτος στο τρία θα είχε πολύ πλάκα (και μακάρι να μπορούσε) αλλά η τεμπελιά του και το αργοκίνητο του νομίζω πως δε του δίνουν πολλά περιθώρια ειδικά όταν η ομάδα παίζει με πολλές αλλαγές στα μαρκαρίσματα και άμυνα ζώνης.
δ. Για τον Τσαλδάρη συμφωνώ θα ήταν ωραίο να ερχόταν αλλά όχι σαν εξτρα παίχτης αλλά αντί του Όλιβερ ίσως, ή του Κερούς (όπου πάλι θα χρειαζόμασταν τριαροτεσσάρι ή καθαρό τριάρι και σέντερ)
ε. Στο τέσσερα και εγώ νομίζω πως είμαστε πλήρεις αρκεί ο Ταπούτος να παίξει όπως θα θέλαμε εμείς, ο Μούλντροου να μην παίζει σαν σέντερ και ο Τσαιρέλης είναι και αχρείαστος ή ας υπάρχει σαν πέμπτος ψηλός
στ. Σέντερ δε χρειαζόμαστε τώρα... χρειαζόμαστε εδώ και 5-6 χρόνια οπότε δεν έχει νόημα να το αναφέρουμε.
rolleyes.gif


tuareg
Να πω κι εγω τη γνωμη μου.
Κατ'αρχας του Δημα ουτε εγω το καταλαβα.Μαλλον καμμια χαρη σε μανατζερ χρωστουσαμε.
Οι μικροι δε πιστευω οτι ειναι σε θεση να προσφερουν/σταθουν στην Α1 μεσα στην επομενη διετια..ισως πιο νωρις ο Μποχωριδης.
Απο εκει και περα νομιζω οτι θελουμε και 3 και ψηλο.
Πρεπει να προσθεσουμε ακομα μια απειλη απ'εξω και ενα σεντερ να μοιραζεται τη θεση με το Κρουσιτς.
Ο Κρουσιτς για τα λεφτα που παιρνει μια χαρα ειναι.Κλεινει διαδρομους,παιρνει καλες θεσεις και αμυντικα και επιθετικα,ενταξει δεν εχει παιχνιδι με πλατη αλλα αν ειχε θα ηταν στην Ολυμπια οχι σε εμας.
Ο Ταπουτος δε μπορει στο 3 λογω αμυντικης ανεπαρκειας,ειδικα στα ποδια.
Τα τριαρια του 195-198 θα το περνανε σα σταματημενο.(Τimemaster εχω την εντυπωση οτι ο Κερους μια χαρα υψος εχει για τη θεση.Πλεον τα περισσοτερα τριαρια στην Ευρωπη ειναι εκει γυρω πανω κατω στο 198.Αν εχεις καλες ισορροπιες μια χαρα εισαι.Εδω πηγαμε δυο φορες στο τοπ 16 με τριαρια το σκειλς,το ραιτ και το τσαλδαρη)
Ο Ολιβερ θελει χρονο,ο Βεργινης μη το ματιασω,ο Τζειμς θα γινεται καλυτερος οσο περναει ο καιρος με την ομαδα,ο Τσαιρελης θα παιζει τα φιλοτιμα 5λεπτα του και για μενα οι Μαλντροου-Κερους-Μαυραδης(ειναι πιο ετοιμος απο τους αλλους δυο καθαρα λογω μπασκετικης παιδειας) ειναι προσπεκτ που πρεπει να κανουμε οτι ειναι δυνατον για να βγουν.
kolimvitis
Αν και εγώ έχω αμφιβολίες για τον Αλεξανδρή,θέλω πρώτα να βρει την χημεία του το ρόστερ και να ξεκαθαρίσουν οι ρόλοι μες την ομάδα και μετά να γίνουν οι προσθαφαιρέσεις...
Αλλά επειγόντως έναν σέντερ,φέρτε γιατί δεν έχουμε κορμιά για την ρακέτα...
ΜΑΧΙΜΕ & ΤΙΜΕΜΑSTER δεν έχω να συμπληρώσω κάτι , με καλύψατε,όπως και οι υπόλοιποι...
berry
ανακοινωθηκε ο τσαλδαρης

http://www.basketnet.gr/main/1/a1/articles...daris-anak.html
gallistis
θα την βγάλει μεχρι τα χριστούγεννα ο καινούριος?

http://www.arisbc.gr/#/el/Ο-Ρόναλν...στον-ΑΡΗ

εκανε και δηλωσεις!

http://www.arisbc.gr/#el/Ρόναλντ-Ν...-τον-Άρη
Timemaster
νομίζω πως αυτό είναι ρεκόρ...
σταματήσαμε να συζητάμε για μεταγραφές Νοέμβριο και το ξαναπιάνουμε με το τέλος της σεζόν Ιούνιο...

Τελικά με την κρίση φτιάχνουμε πλάνο
rolleyes.gif

όπως διάβασα σε αυτό το άρθρο
θα συνεχίσουμε και την επόμενη χρονιά με το πλάνο Β δηλαδή μονάχα με ξένους παίχτες που έχουν τα χαρτιά τους Ελλάδα πριν τις 25/01/2012

όπως καταλαβαίνουμε η λίστα είναι πολύ πολύ μικρή σε ξένους παίχτες...
το άρθρο αναφέρει τέσσερις που μπορούμε να πάρουμε:
Μπίλι Κις
Μάρκους Χάτεν
Ούρος Ντούβνιακ
Άλεξ Στίβενσον

οπότε η πρώτη μας επιλογή είναι να κρατήσουμε όσο το δυνατών περισσότερους παίχτες από πέρσι...
και ας ελπίσουμε πως ο Πάσαλιτς θα ωριμάσει λίγο και ο Χάντ θα είναι εντάξει με τα γόνατά του.
rolleyes.gif

Timemaster
μερικά ακόμα ονόματα που λογικά έχουν τα χαρτιά στην Ελλάδα είναι:
Γκάι Μαρκ ΜΙΣΕΛ του ΚΑΟΔ σέντερ
Εντιν ΜΠΑBΤΣΙΤΣ του ΚΑΟΔ σέντερ
Έρνεστ ΣΚΟΤ του Ηλυσιακού φόργουορντ ;
Εισι ΛΟ του Ολυμπιακού (σιγά και δε τον πήραμε)
Κάιλ ΧΑΪΝΣ του Ολυμπιακού (χιχιχι)
Μπρεντ ΠΕΤΓΟΥΕΪ Ρέθυμνο φοργουρντ (μακάρι να μπορούσαμε να τον πάρουμε)
Μαρτίνας ΓΚΕΤΣΕΒΙΤΣΙΟΥΣ Ολυπιακός (και να μπορούσαμε να τον πάρουμε δε τον πολυθέλω)
Νταμίρ ΛΑΤΟΒΙΤΣ Ρέθυμνο φοργουρντ
Πέρο ΑΝΤΙΤΣ Ολυμπιακός (και το αστείο συνεχίζεται)
Στέφαν ΝΑΤΖΦΕΙ Κολοσσος φοργουρντ ;
Τράβις ΓΚΑΡΙΣΟΝ Ηλυσιακός φοργουρντ

Για μερικούς από αυτούς δεν είμαι σίγουρος αν έχουν το λέτερ οφ κλίαρενς στην Ελλάδα αλλά ουσιαστικά αυτοί με τους προηγούμενους τέσσερις είναι οι ξένοι παίχτες που ήταν πέρσι και φέτος στην Α1.

Ένα πράγμα που δεν αναφέρει το άρθρο είναι αν μπορούμε να πάρουμε Έλληνες παίχτες ή και εκεί ισχύει ο κανόνας της FIBA; Για παράδειγμα το Ταπούτος μπορεί να έρθει του χρόνου σε εμάς;
rolleyes.gif
akratacity

ειδα καπου οτι ενδιαφερεται και για τον καμπεριδη του φιλαθλητικου...
hagi
Κρίμα όμως να μην πάρουμε και του χρόνου ξένους.. Θα είναι δύσκολο.. Πάντως ότι και να γίνει πρεπει να κινηθούμε άμεσα έτσι ώστε να κλείσουμε το δυνατόν συντομότερα το ρόστερ και να ξεκινήσουν όλοι μαζί προετοιμασία για να είναι έτοιμοι για την έναρξη της νέας χρονιάς..
SteelGandalf
Βλέπω, ξαφνικά, να έχετε γράψει εδώ και λέω τι γίνεται...

Αφού υπάρχει το άλλο topic με τα νέα της ομάδας (Μετεγγραφές - Συνεντεύξεις - Διάφορα).

Αν σας είναι εύκολο, γράφετε εκεί. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.