Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Μετεγγραφές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
scales84
κατσε ρε φιλε..ο μπετς σου φανηκε καπη περσυ?ηρθε κι ανεβασε την ομαδα ενα επιπεδο...

η μηπως ο νιουμπλ θα ταν μικροτερος?ακομα μια φορα ως λαος υπερβαλουμε
xavier
QUOTE(Timemaster @ Aug 27 2009, 13:09 ) *
ναι σε ομάδες Ευρωλίγκας...
έχουμε και λέμε ο Χατζιβρέτας τρίτο δυάρι σε ομάδα Ευρωλίγκας με 8 λεπτά σε κάθε παιχνίδι στην Ευρωπη!!!
ο Ντικούδης που πρόλαβε να παίξει 4 παιχνίδια με την ομάδα Ευρωλίγκας που λέγεται Πανιώνιος και με 21 λεπτά συμετοχής είχε 6 πόντους 3 ριμπάουντ και 1,5 λάθη
ενώ ο Κακιούζης έπαιζε στην μεγάλη Εφές που δεν πέρασε στον επόμενο γύρω και σε 21 λεπτά είχε και αυτός 6 πόντους μέσο όρο!!!

δευτεροκλασάτοι παίχτες είναι στην Ευρωλίγκα!!!
και στο τέλος της καριέρας τους!!!
κάποτε ήταν μεγάλοι παίχτες και γερά ονόματα για να έρθουν στον Άρη
τώρα όμως;;;;
rolleyes.gif

Υ.Γ. Μπορεί και να σε βγουν αλλά μπορεί και όχι!!!
Υ.Γ. Δε θέλω να πάρουμε άλλο ξένο εκτός και αν έχουμε πρόβλημα και σίγουρα όχι στην θέση του Σκορδίλη!!!



ο χατζηβρεττας στην ελλαδα επαιζε 15 λεπτα, οσο ο πεκοβιτς...με 15 παιχτες ροστερ τι χρονο συμμετοχης περιμενες να ειχε, ο τσαρτσαρης 12?Λες οτι δεν τον υπολογιζε ο Ομπραντοβιτς ή οτι δεν ηθελε να τον κρατήσει?Εσυ μπορει να ξερεις καλυτερα...

για τον ντικουδη, και εγω σου λεω οτι εβαλε 15 ποντους κοντρα στον σμοντις...και οι 11 ποντοι που ειχε στον πανιωνιο σε 25 λεπτα συμμετοχης μια χαρα νουμερα ειναι...

Το ιδιο και οι 7 ποντοι σε 15 λεπτα του κακιουζη, που και αυτος πηρε πρωταθλημα στην τουρκια...


Btw αυτο για την ηλικια γιατι το γράφετε?34 ειναι ο Νιουμπλ, 33 ο Κακιουζης...




xristos_metal
Ο Νιουμπλ ειναι 34.Σιγουρα προτιμω τον Κακιουζη.Οσο περισσοτερους ελληνες παιχτες εχουμε τοσο καλυτερα.Ετσι οπως το κοβω το βλεπω να μενει και ο Τσαλδαρης.Για τον Παπανικολαου δε ξερω τι θα γινει,ειμαι υπερ να φυγει μονο αν φερουμε Μασευ,για πολλα χρονια.Επισης και ο Καλαμποκης ειναι ελευθερος στην αγορα και ισως ενδιαφερθουμε.Το καλο ειναι πως εχουμε ακομη δυο μεταγραφες ξενων,εναν ψηλο και εναν πλαυμεικερ.
Timemaster
QUOTE(scales84 @ Aug 27 2009, 13:34 ) *
κατσε ρε φιλε..ο μπετς σου φανηκε καπη περσυ?ηρθε κι ανεβασε την ομαδα ενα επιπεδο...

η μηπως ο νιουμπλ θα ταν μικροτερος?ακομα μια φορα ως λαος υπερβαλουμε


πέρσι είχες μόνο τον Μπετς και μάλιστα ένα χρόνο νεότερο...
φέτος έχεις άλλους 3 μαζί με τον 31χρονο Αργυρόπουλο
σύνολο 5 σχεδόν την μισή ομάδα οπότε η αναλογία χαλάει.

αυτά που λέω τώρα τα είχα πει και για τον Ντικούδη και για τον Χαζηβρέττα και για τον Νουμπλ
η διαφορά είναι πως τον Χατζηβρέττα τον θέλω στην ομάδα γιατί έχει το σουτ και είναι σε μια θέση με πολλά άτομα!!!
ο Ντικούδης πίστευα και πιστεύω πως θα είναι καλύτερος του Αγαδάκου παρόλα ταύτα δε τον ήθελα στην ομάδα και ακόμα τον φοβάμαι!

ενώ τους ίδιους φόβους έχω και για τον Νιουμπλ με την διαφορά πως συνήθως οι παίχτες εκ του ΝΒΑ είναι πολύ ποιο γυμνασμένοι πολύ ποιο αθλητικοί οπότε αντέχουν περισσότερο ενώ ο συγκεκριμένος είναι αρκετά δυνατός ώστε να ανταπεξέλθει στη θέση σε αντίθεση με τον Κακιούζη... Για να μη μιλήσω για την διαφορά κλάσης που υπάρχει ανάμεσα σε αυτούς τους δύο.
xavier
ο γιασικεβιτσιους,ο μπατιστ,ο παπαλουκας και ο βουισιτς καπη ειναι?
Timemaster
QUOTE(xavier @ Aug 27 2009, 13:41 ) *
ο γιασικεβιτσιους,ο μπατιστ,ο παπαλουκας και ο βουισιτς καπη ειναι?


ΝΑΙ

για του Παναθηναικού:
πόσο χρόνο έχουνε στις ομάδες τους;
και ποιους συμπαίχτες;
και όπως είπα και παραπάνω οι Αμερικάνοι συνήθως είναι ποιο γυμνασμένοι με αποτέλεσμα να έχουν 2-3 χρόνια μπασκετικής ζωής παραπάνω!!!


ο Παπαλουκάς όταν αναγκάστηκε να παίξει 30+ λεπτά θυμάσαι στο τέλος τι λάθη έκανε;
ο Βουισιτς μια από τα ίδια!!!

οι ομάδες αυτές έχουν άλλους παίχτες καλύτερους για να παίζουν και να μοιράζουν τον χρόνο.
EIMAI ARIANOS
QUOTE(xristos_metal @ Aug 27 2009, 12:38 ) *
Ο Νιουμπλ ειναι 34.Σιγουρα προτιμω τον Κακιουζη.Οσο περισσοτερους ελληνες παιχτες εχουμε τοσο καλυτερα.Ετσι οπως το κοβω το βλεπω να μενει και ο Τσαλδαρης.Για τον Παπανικολαου δε ξερω τι θα γινει,ειμαι υπερ να φυγει μονο αν φερουμε Μασευ,για πολλα χρονια.Επισης και ο Καλαμποκης ειναι ελευθερος στην αγορα και ισως ενδιαφερθουμε.Το καλο ειναι πως εχουμε ακομη δυο μεταγραφες ξενων,εναν ψηλο και εναν πλαυμεικερ.


όχι ρε παιδιά και να φύγει ο παπανικολαου μην υποχωρούμε δηλαδή

ποιος Μάσεϊ μπροστά στον παπανικολαου άλλο τώρα να βλέπεις ένα πιτσιρίκι να ανδρώνεται στην ομάδα σου και άλλο να έχεις ένα αμερικανο όσο και αν γουστάρει την ομάδα !!

και σαν παίκτες δεν νομίζω να είναι το ίδιο σε μερικά χρονια

θα είναι η απόλυτη ξενέρα να πωληθεί ο παπανικολαου ... Πέφτει πολύ ο Aris στα ματια μου είπαμε δε πωλείται δε ΠΩΛΕΊΤΑΙ τέρμα τώρα τι ??? Η πάμε να γίνουμε ομάδα η πάμε με κλεφτοπόλεμο κάθε χρονια να στριμωχνόμαστε στην 3 θέση !!


ps με αφορμή το σχόλιο σου τα λέω αυτά όχι ότι και συ θες να πωληθεί ο παπανικολαου
xavier
γιατι ποιος παιχτης στον Άρη θα εχει πανω απο 25 λεπτα συμμετοχη?Προπερσι σε γεματη χρονια ο κακιουζης στην καχασολ ειχε 13 ποντους μ.ο. , δηλαδη τι εγινε μετα απο ενα χρονο, θελει μπαστουνι?
man10
Για μενα πολυ καλη η κινηση με τον Κακιουζη...Δενεχω αποψη για τον Νιουμπλ να πω την αληθεια,αλλα ο ΑΡΗΣ με τον Κακιουζη κερδιζει σε πολλα πραγματα...Μου φαινεται πολυ ενδιαφερον μια ομαδα να εχει Χατζηβρεττα-Κακιουζη-Ντικουδη.Μαζι με τον Μπαρλο και Τσαλδαρη-Παπανικολαου αν μεινουν συγκροτουν εναν πολυ αξιολογο ελληνικο κορμο..

μπορει καποιος φιλος να γραψει πως διαμορφωνεται το ροστερ?
xristos_metal
Το ροστερ ειναι δυο φορες καλυτερο σε σχεση με το περσυνο και εχουμε ακομη 2 με 3 μεταγραφες,υπομονη.Αν μπορεσουμενα σουταρουμε και το σαπακι τον Αργυροπουλο θα ειναι τελεια.Ο ανθρωπος ειναι αταλαντος,εντελως.Προτεινω Καλαμποκη,ελπιζω σε Μασευ για να κλεινουμε με τους ψηλους και εναν καλο οργανωτη..ο Μαιλς θα ηταν οτι πρεπει.Ο Κλαρκ του χρονου πρεπει να παιζει αποκλειστικα ως σουτινγκ γκαρντ.Περιμενω και απο τον Ματσον καλυτερα πραματα,φετος θα εχει τη καλυτερη ομαδα που ειχε ποτε στον Αρη.Για περσυ τον δικαιολογω,η ομαδα ηταν αταλαντη.
xavier
κλαρκ,στινσον,αργυροπουλος
χατζηβρεττας
ριτσαρντσον,παπανικολαου
κακιουζης,μπαρλος
ντικουδης,μπετς,σκορδιλης

και παιζει να μεινει ο μπελσερ
berry
QUOTE(xavier @ Aug 27 2009, 14:23 ) *
και παιζει να μεινει ο μπελσερ


o Belser της Ολυμπιας ?
thrylos7
Κι εμένα μ' άρεσε η κίνηση. Μαζί και με τον Μπέλσερ μάλιστα, κλείνουν και τα όποια κενά στο 3. Βέβαια, υποψιάζομαι πως χάνεται δύναμη μέσα στη ρακέτα, αλλά ούτως ή άλλως, ο Άρης διατηρεί ένα κενό στη θέση του σέντερ. Προφανώς ο Ματσόν προορίζει τον Ντικούδη για το 5, εξάλλου έχει παίξει κατά κόρον με 4άρια, ή 4-5άρια στο 5, αλλά ο Ντικούδης δεν είναι σέντερ. Εδώ υπάρχει ένα θέμα για το τι κίνηση μπορεί να γίνει, αφού ποσοτικά η frontline δείχνει καλυμμένη κι εξαρτάται βέβαια κι από την εμπιστοσύνη που θα έχει ο Σκορδίλης (όχι ότι είναι κανένα μεγαλύτερο κορμί από τον Ντικούδη) και το κατά πόσο θα μπορέσει ν' ανταπεξέλθει, εφόσον υπάρξει αυτή.
Είναι ρίσκο πάντως να μείνει η ομάδα χωρίς έναν αθλητικό-αλτικό κλπ = αμερικανό παίκτη στη frontline.

Ο Κακιούζης μπορεί να προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα απ' ότι νομίζουν οι περισσότεροι. Μεγάλη προσωπικότητα, είναι σημείο αναφοράς και έξω από το παρκέ, το κύρος της ομάδας μεγαλώνει κι αποτελεί ίσως το καλύτερο μέσο, αν ο Άρης θέλει να μπει ανάμεσα στους αιώνιους, ή τουλάχιστον να τους κοιτάξει στα μάτια. Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν στην ομάδα και οι Ντικούδης, Χατζηβρέττας. Δεν ξέρω πόσο καπή είναι (ειδικά ο τελευταίος δεν έχει δώσει κανένα τέτοιο δείγμα), αλλά αν ήταν τώρα στην Εθνική οι 3 τους, θα μιλούσαμε ίσως σε άλλη βάση γι' αυτήν. Για τον Άρη πάντως φέτος, σίγουρα θα μιλήσουμε σε άλλη βάση.

Όσο για τον Μπέλσερ, καλώς να υπογράψει, παίκτης με έφεση στην άμυνα, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο στην επίθεση (αν και προσφέρει την αθλητικότητα κλπ από τη θέση 3)... Πέρα από τ' ό,τι γεμίζει η θέση του σμολ φόργουορντ (και με Παπανικολάου, Ρίτσαρτσον-Χατζηβρέττα σε ελαφρώς πιο χαμηλό σχήμα), το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Κόρεϊ, αν δεν κάνω λάθος, είναι ό,τι έχει τον ίδιο μάνατζερ με τον Μάσεϊ...
Tatubasketfan
ρε παιδιά όμως κανείς δεν ανέφερε ότι ακυρώθηκε η συμφωνία με τον Νιουμπλ...δεν υπάρχει περίπτωση να ενσωματωθεί αργότερα στην ομάδα;
xavier
γιατι ειναι μειονεκτημα το οτι εχει ιδιο μανατζερ με το Μασσει?ισα ισα ο μασσει ειναι κοινοτικος, ο Αρης εχει κενη θεση, δεν εχει βρει ομαδα ακομα και απο οτι καταλαβαινω δυσκολα θα βρει στην ισπανια, οποτε μην αποκλειεις την πιθανοτητα να ερθει δανεικος...

Παντως αν δεν ερθει ο μασσει και εγω θα προτιμουσα εναν αμερικανο ψηλο, αντι του μπελσερ...Λογικα μεχρι τα προκριματικα για την ευρολιγκα θα παιξει ο μπελσερ...Μεχρι τοτε θα ξερουμε τι θα γινει με τον μασσει, τα κενα της ομαδας και βλεποντας και κανοντας...
thrylos7
40.gif Πού είδες να λέω μειονέκτημα;
xavier
γμστα, στραβωθηκαμε απο τη χαρα μας...σωστος εισαι...

τον Λου Διαμαντοπουλο, εχουν ο Μασσει και ο Στινσον, ο Μπέλσερ ποιον έχει?
Timemaster
QUOTE(thrylos7 @ Aug 27 2009, 14:48 ) *
Κι εμένα μ' άρεσε η κίνηση. Μαζί και με τον Μπέλσερ μάλιστα, κλείνουν και τα όποια κενά στο 3. Βέβαια, υποψιάζομαι πως χάνεται δύναμη μέσα στη ρακέτα, αλλά ούτως ή άλλως, ο Άρης διατηρεί ένα κενό στη θέση του σέντερ. Προφανώς ο Ματσόν προορίζει τον Ντικούδη για το 5, εξάλλου έχει παίξει κατά κόρον με 4άρια, ή 4-5άρια στο 5, αλλά ο Ντικούδης δεν είναι σέντερ. Εδώ υπάρχει ένα θέμα για το τι κίνηση μπορεί να γίνει, αφού ποσοτικά η frontline δείχνει καλυμμένη κι εξαρτάται βέβαια κι από την εμπιστοσύνη που θα έχει ο Σκορδίλης (όχι ότι είναι κανένα μεγαλύτερο κορμί από τον Ντικούδη) και το κατά πόσο θα μπορέσει ν' ανταπεξέλθει, εφόσον υπάρξει αυτή.
Είναι ρίσκο πάντως να μείνει η ομάδα χωρίς έναν αθλητικό-αλτικό κλπ = αμερικανό παίκτη στη frontline.

Ο Κακιούζης μπορεί να προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα απ' ότι νομίζουν οι περισσότεροι. Μεγάλη προσωπικότητα, είναι σημείο αναφοράς και έξω από το παρκέ, το κύρος της ομάδας μεγαλώνει κι αποτελεί ίσως το καλύτερο μέσο, αν ο Άρης θέλει να μπει ανάμεσα στους αιώνιους, ή τουλάχιστον να τους κοιτάξει στα μάτια. Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν στην ομάδα και οι Ντικούδης, Χατζηβρέττας. Δεν ξέρω πόσο καπή είναι (ειδικά ο τελευταίος δεν έχει δώσει κανένα τέτοιο δείγμα), αλλά αν ήταν τώρα στην Εθνική οι 3 τους, θα μιλούσαμε ίσως σε άλλη βάση γι' αυτήν. Για τον Άρη πάντως φέτος, σίγουρα θα μιλήσουμε σε άλλη βάση.

Όσο για τον Μπέλσερ, καλώς να υπογράψει, παίκτης με έφεση στην άμυνα, χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο στην επίθεση (αν και προσφέρει την αθλητικότητα κλπ από τη θέση 3)... Πέρα από τ' ό,τι γεμίζει η θέση του σμολ φόργουορντ (και με Παπανικολάου, Ρίτσαρτσον-Χατζηβρέττα σε ελαφρώς πιο χαμηλό σχήμα), το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Κόρεϊ, αν δεν κάνω λάθος, είναι ό,τι έχει τον ίδιο μάνατζερ με τον Μάσεϊ...



τα είπες πολύ ωραία!!!

η διαφωνία μου είναι στο ότι όλοι μαζί αυτοί οι 5 (Χατζηβρέττας,Ντικούδης,Κακιούζης,Μπετς,Αρ
υρόπουλος) θα παίζουν στον Άρη. και όχι για τον καθένα ξεχωριστά!!! μια ομάδα με τις βλέψεις του Άρη χρειάζεται παίχτες με εμπειρία αλλά νομίζω πως φέτος το παρακάναμε.
Με τους παίχτες που έχουμε στους ψηλούς είμαστε πίσω από άποψη δύναμης και είναι ένα ερωτηματικό για το αν ο Ματσόν δώσει χρόνο στον Σκορδίλη!!!
Ενώ του χρόνου σαφώς και η ομάδα θα ψάχνεται για άλλο ένα καλοκαίρι...

Για να μη παρεξηγηθώ ξαναλέω πως η ομάδα είναι σαφώς ανώτερη από πέρσι σε όλες τις θέσεις και αμυντικά και επιθετικά
απλά δε βλέπω να υπάρχει μια ισορροπία στην ηλικία των ψιλών από την μία και από την άλλη στις θέσεις αυτές υστερούμε σε δύναμη.
Το αθλητικό Αμερικάνικο 4 που μπορεί να ήταν ο Άιρα νομίζω πως θα ήταν ποιο χρήσιμος από τον σοφτ Κακιούζη.


Για τον Μπέλσερ τα είπες όλα...
όμως ο παίχτης μάλλον θα παραμήνει μόνο μέχρι τα πρώτα παιχνίδια της Ευρώπης μέχρι να ξεκουραστεί και να μπει στην ομάδα ο Παπανικολάου εκτός και αν τον πουλήσουμε. Κάτι (το να μη τον κρατήσουμε παραπάνω) το βλέπω απόλυτα σωστό μιας και η θέση είναι γεμάτη.


petrovic
Πολύ καλά τα πάει φέτος η διοίκηση του Άρη. Η τριπλέτα Κακιούζη-Χατζηβρέττα-Ντικούδη είναι εμπειρη, αξιολόγότατη και αναγνωρίσιμη. Θα βοηθήσει την ομάδα τόσο αγωνιστικά όσο και εξωαγωνιστικά (εμπορικά) και θα της προσδώσει κύρος.Αυτά που ακούγονται για καπη είναι άστοχα. Ο Ντικούδης είναι ακόμα καλύτερος από τον Πρίντεζη και θα βοηθούσε περισσότερο την Εθνική εάν είχε προσκληθεί.Ελπίζω μόνο να έρχονται με διετή συμβόλαια και με προοπτική, όχι για αρπαχτές του ενός έτους. Μήπως γνωρίζει κα΄ποιος αυτή τη λεπτομέρεια, ποια χρονική διάρκεια δηλαδή προβλέπουν τα συμβόλαια τους;
xristos_metal
Εγω νομιζω αν δε παραμεινει ο Τσαλδαρης θα παει και για Καλαμποκη.Το πιο θετικο ειναι οτι μπορουμε να κανουμε ακομη 2 εμταγραφες ξενων.Ελπιζω σε Μασευ.
xavier
ντικουδης-χατζηβρεττας 2 χρονια, κακιουζης 1
thrylos7
Όπως λες, η εμπειρία (και τα χρόνια) συνωστίζονται στους ψηλούς περισσότερο, κάτι που είναι θετικό (ή λιγότερο αρνητικό καλύτερα). Τον Αργυρόπουλο δε θα τον έβαζα σ' αυτή την κατηγορία, καθώς η όποια ηλικία του δε θα επιδρά στο χρόνο συμμετοχής του στο παρκέ. Ούτε του Μπετς κατά την άποψή μου, λόγω Ματσόν κυρίως.

Τώρα για τους τρεις σωματοφύλακες, για τους οποίους έχει παρατηρηθεί και πτώση στην απόδοσή τους με τον καιρό έχεις δίκιο, αφού και συνολικά το σύνολο δεν είναι ιδιαίτερα νεανικό, αλλά αυτό δε θεωρώ ότι θ' αποτελέσει πρόβλημα αγωνιστικά, γιατί η ομάδα σ' αντίθεση με άλλες χρονιές, είναι (σχεδόν) πλήρης. Για κάθε θέση δηλαδή υπάρχουν 2 και 3 καλές εναλλακτικές λύσεις, επομένως η απόδοση θα μπορεί να διατηρείται ίδια, ακόμη και σε βάθος χρόνου, δίχως πολλή κούραση και τα σχετικά.

Τ' ότι η ομάδα θα ψάχνεται στα επόμενα καλοκαίρια είναι το πιο σοβαρό για μένα, αλλά οι παίκτες που θ' αλλάξουν θα είναι μάλλον οι μικρότεροι κι όχι οι μεγαλύτεροι, πρώην διεθνείς. Θα είναι οι έμπειροι (οκ, μπορεί και βετεράνοι tongue.gif ) παίκτες, που η ομάδα θα θέλει να έχει, χωρίς μεγάλα ποσά. Ούτως ή άλλως, έρχεται ένα νέο κύμα από πίσω που θα είναι έτοιμο να τους διαδεχθεί.
Αν ο Άρης αξιοποιήσει τους νεαρούς του, δεν έχει να φοβάται τέτοια πράγματα, η "ανακαίνιση" θα γίνει σταδιακά και όμορφα. Αν όμως ο Άρης αξιοποιήσει τους νεαρούς του...

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να μείνει η θέση 3 με τον Παπανικολάου μόνο. Πιστεύω πως εξαρτάται περισσότερο από την καλή απόδοση του Στίνσον στο 1, ώστε να πάει ντόμινο στο 3 τον Ρίτσαρτσον, ή τον Χατζηβρέττα, εφόσον ο Κλαρκ θα παίρνει μπόλικο χρόνο στο 2. Διαφορετικά, ο Κλαρκ παίζει και στο 1 και στο 3 ίσως "περισσεύει" χρόνος. Σ' αυτό το ενδεχόμενο ίσως να υπάρχει κούραση σε βάθος χρόνου.
Σ' αυτή την περίπτωση βέβαια, ο Ματσόν μπορεί να δοκιμάσει τον Κακιούζη στο 3 για μικρά διαστήματα, μόνο που αμφιβάλλω αν είναι πλέον το ίδιο ευέλικτος με τον Νέλσον...

QUOTE
τον Λου Διαμαντοπουλο, εχουν ο Μασσει και ο Στινσον, ο Μπέλσερ ποιον έχει?


Δεν ξέρω τα ονόματα για τον καθένα, αλλά αυτή την εντύπωση έχω.
Timemaster
QUOTE(thrylos7 @ Aug 27 2009, 15:52 ) *
Όπως λες, η εμπειρία (και τα χρόνια) συνωστίζονται στους ψηλούς περισσότερο, κάτι που είναι θετικό (ή λιγότερο αρνητικό καλύτερα). Τον Αργυρόπουλο δε θα τον έβαζα σ' αυτή την κατηγορία, καθώς η όποια ηλικία του δε θα επιδρά στο χρόνο συμμετοχής του στο παρκέ. Ούτε του Μπετς κατά την άποψή μου, λόγω Ματσόν κυρίως.

Τώρα για τους τρεις σωματοφύλακες, για τους οποίους έχει παρατηρηθεί και πτώση στην απόδοσή τους με τον καιρό έχεις δίκιο, αφού και συνολικά το σύνολο δεν είναι ιδιαίτερα νεανικό, αλλά αυτό δε θεωρώ ότι θ' αποτελέσει πρόβλημα αγωνιστικά, γιατί η ομάδα σ' αντίθεση με άλλες χρονιές, είναι (σχεδόν) πλήρης. Για κάθε θέση δηλαδή υπάρχουν 2 και 3 καλές εναλλακτικές λύσεις, επομένως η απόδοση θα μπορεί να διατηρείται ίδια, ακόμη και σε βάθος χρόνου, δίχως πολλή κούραση και τα σχετικά.

Τ' ότι η ομάδα θα ψάχνεται στα επόμενα καλοκαίρια είναι το πιο σοβαρό για μένα, αλλά οι παίκτες που θ' αλλάξουν θα είναι μάλλον οι μικρότεροι κι όχι οι μεγαλύτεροι, πρώην διεθνείς. Θα είναι οι έμπειροι (οκ, μπορεί και βετεράνοι tongue.gif ) παίκτες, που η ομάδα θα θέλει να έχει, χωρίς μεγάλα ποσά. Ούτως ή άλλως, έρχεται ένα νέο κύμα από πίσω που θα είναι έτοιμο να τους διαδεχθεί.
Αν ο Άρης αξιοποιήσει τους νεαρούς του, δεν έχει να φοβάται τέτοια πράγματα, η "ανακαίνιση" θα γίνει σταδιακά και όμορφα. Αν όμως ο Άρης αξιοποιήσει τους νεαρούς του...

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να μείνει η θέση 3 με τον Παπανικολάου μόνο. Πιστεύω πως εξαρτάται περισσότερο από την καλή απόδοση του Στίνσον στο 1, ώστε να πάει ντόμινο στο 3 τον Ρίτσαρτσον, ή τον Χατζηβρέττα, εφόσον ο Κλαρκ θα παίρνει μπόλικο χρόνο στο 2. Διαφορετικά, ο Κλαρκ παίζει και στο 1 και στο 3 ίσως "περισσεύει" χρόνος. Σ' αυτό το ενδεχόμενο ίσως να υπάρχει κούραση σε βάθος χρόνου.
Σ' αυτή την περίπτωση βέβαια, ο Ματσόν μπορεί να δοκιμάσει τον Κακιούζη στο 3 για μικρά διαστήματα, μόνο που αμφιβάλλω αν είναι πλέον το ίδιο ευέλικτος με τον Νέλσον...



Δεν ξέρω τα ονόματα για τον καθένα, αλλά αυτή την εντύπωση έχω.


συμφωνώ...
και ένα θέμα είναι πως οι δύο βετεράνοι είναι με 2ετές συμβόλαιο ενώ νομίζω πως κάπου διάβασα πως ο Κακιούζης είναι με 1+1 οπότε το τι θα κάνουμε και του χρόνου είναι ένα ερωτηματικό.

στο τρία υπάρχουν δύο τρικ για να καλύψεις το τρία άμα ο Παπανικολάου δεν βγει
και σε γενικές γραμμές τα είπες κι όλας το ένα είναι αυτό το ντόμινο από τον Στινσόν και το άλλο είναι με Κακιούζη και Μπάρλο να βοηθάνε στο τρία και τον Ντικούδη στο 4.

Η μαγκιά της διοίκησης και του Ματσόν σε αυτό ήταν καταπληκτική...
και τους βγάζω το καπέλο...
δίνοντας τη θέση του βασικού στον Παπανικολάου όπου δεν έχει αντικαταστάτη ουσιαστικά αλλά να μπορεί άνετα η ομάδα να τον καλύψει με παίχτες από άλλες θέσεις.
και φυσικά πάντα μπορείς να αγοράσεις έναν ξένο ανά πάσα στιγμή αν ταπράγματα είναι τόσο χάλια.

rolleyes.gif
thrylos7
Κάτσε να μείνει πρώτα ο Παπανικολάου... 24.gif

Θεωρώ πάντως πως ...το ντόμινο του Στίνσον δε θα είναι τρικ, αλλά ο κανόνας, σε πρώτη φάση τουλάχιστον.
xavier
ο χατζηβρεττας θα παιζει βασικος στο 2 και ο ριτσαρντσον στο 3, ο κλαρκ θα μοιραζεται στο ασοδυο και ο παπ θα ειναι το μπακαπ στο 3...οχι και βασικος....ο στινσον θα παιζει κανα 20λεπτο στον ασσο...
Gravedigger
QUOTE (Vas @ Aug 27 2009, 12:07 ) *
θέλω να ακούσω απόψεις..... rolleyes.gif

Πάντως με αυτή την μεταγραφή μάλλον ανοίγει ο δρόμος για την μεταγραφή του μπλέσερ

Αποδυνάμωση είναι η κίνηση με Κακιούζη αντί Newble.Μπορεί ο Κακιούζης να είναι πιο μικρός αλλά οι Αμερικάνοι όπως σωστά αναφέρθηκε είναι πιο γυμνασμένοι οπότε έχουν και πιο πολλά χρόνια μπάσκετ.Ο Κακιούζης δεν κάνει για ομάδα τέτοιου επιπέδου.
xavier
ναι γιατι τοσσα χρονια γυρναει απο β εθνικες σε εκασθ και δεν συμμαζευεται....
scales84
παντως ρε παιδια σκεφτειτε λιγο οτι παιδια οπως ο παπανικολαου και ο λινος που εχουν τεραστιο ταλεντο για 2 χρονια αν η διοικηση δεν κανει την βλακεια να τους πυολησει θα γαλουχηθουν διπλα σε 2 παικτες οπως ο κακιουζης και ο χατζηβρεττας με τεραστια εμπειρια και ψυχολογια νικητη..ειναι λλος ενας λογος που θεωρω καλες κινησεις
Timemaster
QUOTE(thrylos7 @ Aug 27 2009, 16:08 ) *
Κάτσε να μείνει πρώτα ο Παπανικολάου... 24.gif

Θεωρώ πάντως πως ...το ντόμινο του Στίνσον δε θα είναι τρικ, αλλά ο κανόνας, σε πρώτη φάση τουλάχιστον.



QUOTE(xavier @ Aug 27 2009, 16:10 ) *
ο χατζηβρεττας θα παιζει βασικος στο 2 και ο ριτσαρντσον στο 3, ο κλαρκ θα μοιραζεται στο ασοδυο και ο παπ θα ειναι το μπακαπ στο 3...οχι και βασικος....ο στινσον θα παιζει κανα 20λεπτο στον ασσο...


το τρυκ δεν είναι αν θα είναι ο Παπανικολάου βασικός ή όχι
και άμα θα παίζει 5 λεπτά ή 35
αλλά στο ότι είναι στο χέρι του να παίξει 35 λεπτά άμα το αξίζει!!!

xavier και εγώ πιστεύω σε αυτό απλά το βλέπω από διαφορετική οπτική γωνία!
π.χ.
ξεκηνάω από τον Παπανικολάου άμα μπορεί να παίξει για 30 λεπτά
ο Ρίτσαρτσον θα παίζει 10 στο 3 και άλλα 10 στο δύο
ο Χατζηβρέττας θα παίζει άλλα 20 στο δύο
ο Κλαρκ 10 λεπτά στο δύο και 20 λεπτά στον άσσο
και ο Στινσόν 20 λεπτά στο ένα
Αν ο Παπ δεν είναι καλός ο Ρίτσαρτσον θα παίζει 30 λεπτά στο τρία και πάει λέγοντας!

το θέμα είναι πως φέτος ο Ματσόν υπολογίζει τον Παπανικολάου και του πετάει το γάντι!!!
scales84
QUOTE(Gravedigger @ Aug 27 2009, 13:22 ) *
Αποδυνάμωση είναι η κίνηση με Κακιούζη αντί Newble.Μπορεί ο Κακιούζης να είναι πιο μικρός αλλά οι Αμερικάνοι όπως σωστά αναφέρθηκε είναι πιο γυμνασμένοι οπότε έχουν και πιο πολλά χρόνια μπάσκετ.Ο Κακιούζης δεν κάνει για ομάδα τέτοιου επιπέδου.

η εφες στην ελλαδα χτυπαγε ευκολα 3αδα και ισως κοντραρε για τελικο..αρα μαλλον δεν επαιζε σε καμια ομαδουλα
xavier
timemaster το ιδιο λεμε, απλα πιστευω οτι ο παπ θα ξεκινησει με 10-15 λεπτα συμμετοχης και εξαρταται απο τον ιδιο η συνεχεια...

Την κενη θεση αμερικανου λες να την αφησουμε ετσι?Εγω θα επαιρνα ψηλο και ο Σκορδιλης ας παει δανεικος καπου να παιξει....Με το κορμι που εχει και μια γεματη χρονια μπορει να εμφανιστει πολυ βελτιωμενος...
Gravedigger
QUOTE (scales84 @ Aug 27 2009, 16:27 ) *
η εφες στην ελλαδα χτυπαγε ευκολα 3αδα και ισως κοντραρε για τελικο..αρα μαλλον δεν επαιζε σε καμια ομαδουλα

Και τι έκανε στην Εφές?
xavier
πηρε πρωτάθλημα...
Timemaster
QUOTE(xavier @ Aug 27 2009, 16:38 ) *
timemaster το ιδιο λεμε, απλα πιστευω οτι ο παπ θα ξεκινησει με 10-15 λεπτα συμμετοχης και εξαρταται απο τον ιδιο η συνεχεια...

Την κενη θεση αμερικανου λες να την αφησουμε ετσι?Εγω θα επαιρνα ψηλο και ο Σκορδιλης ας παει δανεικος καπου να παιξει....Με το κορμι που εχει και μια γεματη χρονια μπορει να εμφανιστει πολυ βελτιωμενος...


εγώ θεωρώ σαν καλύτερη λύση (χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος πως είναι η σωστή) να κρατήσουμε τον Μπέλσερ για τα 4 παιχνίδια της Ευρώπης που ο Παπανικολάου θα είναι σίγουρα ανέτοιμος.
ενώ άμα πάμε στην Ευρωλίγκα και φανεί αδυναμία που θα φανεί να πάρουμε έναν ακόμα ψηλό Αμερικάνο αλτικό και δυνατό
για θέση 4 χωρίς όμως να πετάξεις έξω τον Σκορδίλη και έτσι θα έχεις 12 παίχτες ελπίζοντας ο Ματσόν να κάνει ένα καλό ροτέσιον
xavier
δεν θα παιξει δευτερολεπτο αν παρουμε και αλλον ψηλο...δεν ειναι καλυτερα να παει καπου να παιζει?
scales84
QUOTE(Gravedigger @ Aug 27 2009, 14:41 ) *
Και τι έκανε στην Εφές?

και κοτα στους 7 ποντους μ.ο..μια χαρα δλδ.δεν τον πηραμε και για σκορερ

QUOTE(diablo031077 @ Aug 26 2009, 20:46 ) *
Παιδιά καλησπέρα! Κάτι άκουσα για Κακιούζη. Ισχύει;

μιας και τελικα η πηγη ηταν εγκυρη δεν την ρωτας τι γινεται με παπανικολαου,μασσευ? smiley.gif
SkiesOfAzel
Δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη για τον αν ο Κακιούζης είναι καλύτερη ή χειρότερη επιλογή από το Νιουμπλ, αλλά αφού είναι περίπου στην ίδια ηλικία τον προτιμώ διότι είναι Έλληνας.

Τώρα για το σύνολο που έχουμε φτιάξει, είναι όντος το πιό ολοκληρωμένο των τελευταίων ετών αλλά μου φαίνεται πως πονάμε στο "1" που είναι και η πιό νευραλγική θέση. Αν δεν βγει ο Στίνσον θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα πάλι στην οργάνωση και απο τη στιγμή που ο Καλαμπόκης δεν έχει βρει ακόμα ομάδα (τον κυνηγάει ο ΠΑΟΚ αλλά αυτός μασάει να υπογράψει tongue.gif) πιστεύω θα ήταν σκόπιμο να του κάνουμε και εμείς μια πρόταση. Ας διώξουν τον Αργυρόπουλο (η αποζημίωση του θα είναι μικρή) και ας πάρουν στη θέση του τον Καλαμπόκη που από τη στιγμή που δεν έχει και άλλη σοβαρή πρόταση και φτηνά θα έρθει, και πολύ πιό αξιόπιστη λύση είναι. Καλός μεν ο Τσαλδάρης, αλλά πιστεύω πως στη θέση "2" έχουμε επιλογές, στη θέση "1" όμως χρειαζόμαστε σιγουριά.
xavier
αν δεν βγει ο στινσον θα τον αλλαξουμε στον καιρο του, αν παρεις και αλλον για 2ο πλειμεικερ ποιος θα πρωτοπαιζει?μια χαρα ειναι ο ααργυρο για 3ος...θα τον αλλαζα μοναχα αν μπορουσαμε να παρουμε τον ή σλουκα ή ισως και τον βεργινη ελευθερους....
Timemaster
QUOTE(xavier @ Aug 27 2009, 16:46 ) *
δεν θα παιξει δευτερολεπτο αν παρουμε και αλλον ψηλο...δεν ειναι καλυτερα να παει καπου να παιζει?


όχι δε θα παίξει....
και ίσως και χωρίς να πάρουμε και άλλον παίχτη να μη παίξει!!!

άλλωστε και τώρα είναι ο τρίτος σέντερ της ομάδος.

ο δανεισμός δεν είναι καλός γιατί δεν έχεις τρίτο ψηλό και σε περίπτωση τραυματισμού θα τον χρειαστείς.
xavier
λενε οτι ειναι πολυ πιθανο να παρουμε ψηλο αμερικανο, θα δειξει...
Timemaster
QUOTE(Gravedigger @ Aug 27 2009, 16:41 ) *
Και τι έκανε στην Εφές?


σε αυτό τον παίχτη δεν έχει σημασία πόσους πόντους θα βάλει...
άλλωστε ο Νέλσον πόσους έβαζε;

το ερώτημα είναι αν θα καταφέρει να κάνει όλη αυτή την βρόμικη και ουσιώδης δουλειά που έκανε τα προηγούμενα χρόνια...
αυτό που έκανε πέρσι ο Νέλσον!!!
αν ήταν όσο καλός ήταν πριν 5 χρόνια θα τον προτημούσα από τον Νέλσον αλλά πλέον έχει χάσει ένα μεγάλο μέρος φρεσκάδας-δύναμης!!!

Υ.Γ. Άσχετα που τα γράφω όλα αυτά αλλά εδώ και χρόνια το δίδυμο Χατζηβρέττας-Κακιούζης είναι το αγαπημένο μου από την εθνική και παίχτηκα αλλά και από άποψη χαρακτήρα!!!
xristos_metal
Ο Κακιουζης γουσταρει πολυ που θα παιζει στον Αρη,εχει μεγαλη ορεξη.Μην τον αμφισβητειτε.Εχει ανετα 2 χρονια ακομη ποιοτικου μπασκετ.Θα βοηθησει πολυ στον αιφνιδιασμο,στο τριποντο,ειναι καλος επιθετικος ριμπαουντερ και μπορει να τελειωσει κατευθειαν τις φασεις και επισης ειναι αξιοπιστος αμυντικος.Δε μπορω να καταλαβω γιατι σας χαλαει ο Κακιουζης.Τετοιου ειδους παιχτες μπορουμε να χτυπησουμε και δε με χαλαει καθολου.Εχω βαρεθει να βλεπω καθε καρυδιας καρυδι να παιζει στην ομαδα.Συμφωνω με τον φιλο πιο πανω να βρεθει τροπος να σουταρουμε τον Αργυροπουλο...δε γινεται να παιζει αυτος ο παιχτης στον Αρη.Καλαμποκης-Τσαλδαρης και ειμαστε τελεια.
SteelGandalf
Καλώς το Μιχάλη στην ομάδα μας. Καιρός ήταν να έρθει και αυτός, έστω και με 2-3 χρόνια καθυστέρηση. Θα βοηθήσει σίγουρα και στο παιχνίδι και από πλευράς εμπειρίας. Η ηλικία του (και των υπολοίπων) δε με τρομάζει. Επαγγελματίες αθλητές είναι οι άνθρωποι. Αυτό κάνουν χρόνια τώρα και μπορούν να προσφέρουν, αλλά με την εμπειρία τους ξέρουν να κάνουν και εξοικονόμηση ενέργειας, όποτε χρειαστεί. Άλλωστε είναι τόσοι πολλοί που θα μοιραστεί ο χρόνος. Αν είχαμε τους μισούς και έπρεπε να παίζουν 30+ λεπτά ο καθένας τους, τότε, ναι, θα είχαμε πρόβλημα.

Σας το είπα και παλαιότερα. Ξεκολλήστε με την ηλικία. Ας τους δούμε πρώτα κι έπειτα ας τους κρίνουμε. Είδαμε τόσα χρόνια τι έκαναν και οι μικρότεροι σε ηλικία. Όσο για το τι θα κάνουμε του χρόνου (επειδή όπως υποστηρίζετε κάποιοι θα έχουμε πρόβλημα, πάλι λόγω ηλικίας), θα σας ρωτήσω το εξής:

Πόσες φορές τα τελευταία χρόνια κρατήσαμε έναν κορμό παιχτών (όχι για να λέμε απλά πως κρατήσαμε); Παίχτες που πραγματικά έπρεπε να μείνουν και που αποδεδειγμένα προσέφεραν στην ομάδα; Ο Νέλσον δε θα έπρεπε λογικά να μείνει; Που είναι τώρα; Έτσι συμβαίνει δυστυχώς στις περισσότερες ομάδες, ειδικά με την μειωμένη οικονομική δυναμικότητα, όπως ο Άρης. Δεν είμαστε όπως ο Παναθηναϊκός που όποιον θέλει τον κρατάει κι όποιον θέλει, επίσης, τον προσθέτει στο ρόστερ του. Αυτή είναι η πραγματικότητα μας. Πιστεύω πως θα πάμε καλά φέτος. Από εμπειρία και ικανότητες είμαστε 100 κλάσεις πιο πάνω από όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Ας δούμε όμως ποιοι άλλοι θα έρθουν. Με τον Ira δε μας είπαν, όπως σωστά ρώτησε ένα παλικάρι, τι θα γίνει. Δηλαδή ακυρώθηκε η συμφωνία ή υπάρχει περίπτωση να έρθει αργότερα;
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Aug 27 2009, 17:32 ) *
Καλώς το Μιχάλη στην ομάδα μας. Καιρός ήταν να έρθει και αυτός, έστω και με 2-3 χρόνια καθυστέρηση. Θα βοηθήσει σίγουρα και στο παιχνίδι και από πλευράς εμπειρίας. Η ηλικία του (και των υπολοίπων) δε με τρομάζει. Επαγγελματίες αθλητές είναι οι άνθρωποι. Αυτό κάνουν χρόνια τώρα και μπορούν να προσφέρουν, αλλά με την εμπειρία τους ξέρουν να κάνουν και εξοικονόμηση ενέργειας, όποτε χρειαστεί. Άλλωστε είναι τόσοι πολλοί που θα μοιραστεί ο χρόνος. Αν είχαμε τους μισούς και έπρεπε να παίζουν 30+ λεπτά ο καθένας τους, τότε, ναι, θα είχαμε πρόβλημα.

Σας το είπα και παλαιότερα. Ξεκολλήστε με την ηλικία. Ας τους δούμε πρώτα κι έπειτα ας τους κρίνουμε. Είδαμε τόσα χρόνια τι έκαναν και οι μικρότεροι σε ηλικία. Όσο για το τι θα κάνουμε του χρόνου (επειδή όπως υποστηρίζετε κάποιοι θα έχουμε πρόβλημα, πάλι λόγω ηλικίας), θα σας ρωτήσω το εξής:

Πόσες φορές τα τελευταία χρόνια κρατήσαμε έναν κορμό παιχτών (όχι για να λέμε απλά πως κρατήσαμε); Παίχτες που πραγματικά έπρεπε να μείνουν και που αποδεδειγμένα προσέφεραν στην ομάδα; Ο Νέλσον δε θα έπρεπε λογικά να μείνει; Που είναι τώρα; Έτσι συμβαίνει δυστυχώς στις περισσότερες ομάδες, ειδικά με την μειωμένη οικονομική δυναμικότητα, όπως ο Άρης. Δεν είμαστε όπως ο Παναθηναϊκός που όποιον θέλει τον κρατάει κι όποιον θέλει, επίσης, τον προσθέτει στο ρόστερ του. Αυτή είναι η πραγματικότητα μας. Πιστεύω πως θα πάμε καλά φέτος. Από εμπειρία και ικανότητες είμαστε 100 κλάσεις πιο πάνω από όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Ας δούμε όμως ποιοι άλλοι θα έρθουν. Με τον Ira δε μας είπαν, όπως σωστά ρώτησε ένα παλικάρι, τι θα γίνει. Δηλαδή ακυρώθηκε η συμφωνία ή υπάρχει περίπτωση να έρθει αργότερα;



όλα αυτά είναι θεωρία και είμαστε εδώ για να λέμε τα αρνητικά και τα θετικά...
τι μπορεί να πάει στραβά και τι μπορεί να πάει καλά...
όλα θα φανούν στην πορεία και μακάρι να βγούμε όλοι ψεύτες ή κακοί μάντεις και η ομάδα να τα πάει πολύ πολύ καλά...
και με τρόπαιο!!!


το θέμα του Άιρα τελείωσε... δεν πρόκειται να έρθει και ακυρώθηκε η συμφωνία.
Vas
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...3&Itemid=50

Να και η απάντηση του Κογκαλίδη
xavier
σε τι απαντάει?το συμβολαιο του παπ στο ολυμπιακό να μας πει που ειναι...και να πει τα ιδια για τον ομπραντοβιτς και τον βεργινη και τον γιαννακη για σλουκα-γιαννοπουλο...τον πανιωνιο για τον γιανκοβιτς....Εμας γιατι αρθρο, και τους αλλους υστερογραφο?
SteelGandalf
Τι "ζόρι" τραβάει αυτός ο Κογκαλίδης ρε παιδιά; Θα λογοδοτήσουμε σε αυτόν τώρα; Ρε δεν πάμε καλά μου φαίνεται...

Το Υ.Γ. του, το βάζει για να γλυτώσει, εν μέρει, το κράξιμο.

QUOTE
Υ.Γ.: Όχι πως δεν ισχύει το ίδιο για περιπτώσεις άλλων "χρυσών" παιδιών, όπως ο Σλούκας και ο Γιαννόπουλος, για να μην ξεχνιόμαστε.


Ό,τι θέλουν τους κάνουν τους παίχτες τους οι ομάδες τους. Λογαριασμό, δυστυχώς ή ευτυχώς, δε δίνουν σε κανέναν, πόσο δε μάλλον αν δεν είναι και φίλος της ομάδας τους.

Ο Παπανικολάου φέτος θα παίξει και ο Ματσόν δεν είναι ισόβιος προπονητής στον Άρη. Ο νοών νοείτω. smile.gif
celtic_pride
Mιχαλάκη είσαι (επιτέλους) τρέλα με την κίτρινα φανέλα.... Απλά τα πράγματα...

Ξεκολλήστε λίγο ρε παιδιά με τις ηλικίες. Εδω στο ΝΒΑ ο Μουτόμπο μέχρι τα 40 έπαιζε... Ενας παίκτης μπάσκετ δεν τελειώνει μετά τα 30....

Boston Celtics 2007: Pierce, Allen, Garnett (Big 3)

ARIS 2009: Κακιούζης, Χατζηβρέττας, Ντικούδης ..... wink.gif
hagi
Καλά ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελειώς;;;;Τελικά τί είμαστε εμείς οι Αρειανοί..Έλεος δηλαδή..Πήραμε τον Κακιούζη έναν παίχτη που τρέχανε τα σάλια μας μέχρι και πέρσι και μας χαλάει;;;Δεν λέω και γω λίγο είμαι σκεπτικός στο θέμα αν θα αποδόσει καλύτερα από τον Νιούμπλ ,αλλά μήπως είδαμε και τον Νιούμπλ;;Ξέρουμε δηλαδή αν θα ήταν καλύτερος από τον Κακιούζη στον Άρη;Μήπως είναι κανένας πιτσιρικάς και δεν τον ξέρω;Δηλαδή έχουμε το πιο ποιοτικό ρόστερ εδώ και πάρα πολλά χρονιά και είμαστε μέσα στην γκρίνια;Δεν λέω ότι έχουμε ομαδάρα ή ότι θα τραβήξουν σίγουρα οι παίχτες αλλά βάση ρόστερ είμαστε σούπερ.Εξάλλου ποιος μπορεί να πει ότι ο Νιούμπλ θα έπαιζε σίγουρα καλύτερα.
Μήπως έχουμε μπερδευτεί λίγο και νομίζουμε ότι έχουμε λεφτά να πετάμε και μας χαλάνε αυτοί οι παίχτες;Είναι δυνατόν να λέμε καπή παίχτες 32-33 χρονών που έχουν δείξει ότι μπορούν να παίζουν σε υψηλό επίπεδο μέχρι πέρσι τουλάχιστον;Δηλαδή ξαφνικά φέτος έγινα όλοι γέροι;;Ρε τί είμαστε εμείς;
Παιδιά συγκεντρωθήτε και μην τρελενόμαστε.Δεν ξερουμε τί θα δούμε τον χειμώνα αλλά μην προτρέχουμε από τώρα.Από χρόνια τώρα θέλαμε έναν καλό Ελληνικό κορμό και φέτος τον έχουμε.Όσο για το μέλλον που λέτε,γιατί κοιτάμε μόνο το μέλλον,μήπως είχαμε ποτέ μελλοντική ομάδα;;Τώρα μας δίνεται η δυνατότητα να κοντράρουμε όλες τις ομάδες βάση ρόστερ πάντα , και του χρούνου βλέπουμε.Αν δηλαδή παρουμε έναν τίτλο φέτος θα μας χαλάσει;Έτσι θα τραβήξεις και το ενδιαφέρον τον υπολοίπων καλών παιχτών για να έρθουν του χρόνου.Άλλωστε ας αξιοποιήσουμε και τους μικρούς και έτσι έδεσε το γλυκό.Γιατί πια αυτή η γκρίνια.Βάση ρόστερ λέω και πάλι είμαστε η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την περσινή ομάδα.

Δεν μπορώ άλλο να διαβάζω υπερβολικά post.Και είμαι σίγουρος ότι αν δεν πάνε καλά κάποιο παίχτες (εύχομαι όχι) θα βγούμε όλοι και θα λέμε "εγώ τα έλεγα" και τέτοια.Δεν είναι έτσι παιδιά.Κρατήστε ότι έχουμε το ποιο ποιοτικό ρόστερ εδώ και χρόνια κυρίως λόγω Ελλήνων παιχτών και ας το χαρούμε.

QUOTE(Timemaster @ Aug 27 2009, 17:02 ) *
Υ.Γ. Άσχετα που τα γράφω όλα αυτά αλλά εδώ και χρόνια το δίδυμο Χατζηβρέττας-Κακιούζης είναι το αγαπημένο μου από την εθνική και παίχτηκα αλλά και από άποψη χαρακτήρα!!!

Αφού το θες αγόρι μου τί το παιδεύεις;; smiley.gif

QUOTE(SteelGandalf @ Aug 27 2009, 17:32 ) *
Καλώς το Μιχάλη στην ομάδα μας. Καιρός ήταν να έρθει και αυτός, έστω και με 2-3 χρόνια καθυστέρηση. Θα βοηθήσει σίγουρα και στο παιχνίδι και από πλευράς εμπειρίας. Η ηλικία του (και των υπολοίπων) δε με τρομάζει. Επαγγελματίες αθλητές είναι οι άνθρωποι. Αυτό κάνουν χρόνια τώρα και μπορούν να προσφέρουν, αλλά με την εμπειρία τους ξέρουν να κάνουν και εξοικονόμηση ενέργειας, όποτε χρειαστεί. Άλλωστε είναι τόσοι πολλοί που θα μοιραστεί ο χρόνος. Αν είχαμε τους μισούς και έπρεπε να παίζουν 30+ λεπτά ο καθένας τους, τότε, ναι, θα είχαμε πρόβλημα.

Σας το είπα και παλαιότερα. Ξεκολλήστε με την ηλικία. Ας τους δούμε πρώτα κι έπειτα ας τους κρίνουμε. Είδαμε τόσα χρόνια τι έκαναν και οι μικρότεροι σε ηλικία. Όσο για το τι θα κάνουμε του χρόνου (επειδή όπως υποστηρίζετε κάποιοι θα έχουμε πρόβλημα, πάλι λόγω ηλικίας), θα σας ρωτήσω το εξής:

Πόσες φορές τα τελευταία χρόνια κρατήσαμε έναν κορμό παιχτών (όχι για να λέμε απλά πως κρατήσαμε); Παίχτες που πραγματικά έπρεπε να μείνουν και που αποδεδειγμένα προσέφεραν στην ομάδα; Ο Νέλσον δε θα έπρεπε λογικά να μείνει; Που είναι τώρα; Έτσι συμβαίνει δυστυχώς στις περισσότερες ομάδες, ειδικά με την μειωμένη οικονομική δυναμικότητα, όπως ο Άρης. Δεν είμαστε όπως ο Παναθηναϊκός που όποιον θέλει τον κρατάει κι όποιον θέλει, επίσης, τον προσθέτει στο ρόστερ του. Αυτή είναι η πραγματικότητα μας. Πιστεύω πως θα πάμε καλά φέτος. Από εμπειρία και ικανότητες είμαστε 100 κλάσεις πιο πάνω από όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Ας δούμε όμως ποιοι άλλοι θα έρθουν. Με τον Ira δε μας είπαν, όπως σωστά ρώτησε ένα παλικάρι, τι θα γίνει. Δηλαδή ακυρώθηκε η συμφωνία ή υπάρχει περίπτωση να έρθει αργότερα;

Ακριβώς..Ότι είπα και ποιο πάνω.
Όσο για τον Νιούμπλ έγραψαν ότι έγινε αντικατάσταση.Οπότε λογικά δεν θα τον πάρουμε.Δεν ξέρω αν χωράει πλέον.
Ίσως θα έπρεπε να κινηθούμε σε έναν καλύτερο Αμερικανό από ότι τον Μπέλσερ και να μείνει μόνο για Ευρωλίγκα αυτός.

Υ.Γ Και κάτι τελευταίο που μου ήρθε τώρα..Στην Ελλάδα λέμε τους μικρούς πιτσιρικάδες και ότι δεν μπορούν να προσφέρουν και τους άνω των τριάντα ότι είναι τελειωμένοι και καπή..Ωραίοι είμαστε...
SkiesOfAzel
Ρε τι πάθαμε με τον κύριο Κογκαλίδη...

Για το Ματσόν, επειδή έχει καταντήσει κουραστικό κάθε τόσο και λιγάκι να διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια, πέρσι έκανε ότι μπορούσε. Όταν έχεις ένα πολύ μέτριο ρόστερ και νικάς συνέχεια με μικρές διαφορές δεν έχεις και πολλά περιθώρια να βάλεις 18χρονους παίκτες. Του Παναγιώταρου πια είναι η δικαιολογία του που δεν έβαζε το Σλούκα και το Γιαννόπουλο (ο οποίος για μένα είναι και το μεγαλύτερο ταλέντο μετα τον Παπ) ούτε όταν ο Ολυμπιακός έριχνε 20ρες στον αντίπαλο; Παρόλα αυτά τον Παπ στην αρχή τον δοκίμαζε ο Ματσόν, αλλά ο ίδιος ο Κώστας δεν ανταποκρίθηκε καλά και γιαυτό και έμεινε στον πάγκο. Φέτος που η ομάδα έχει ένα δυνατό ρόστερ, θα έχει και την άνεση να ψήσει το μικρό χωρίς μεγάλα ρίσκα, γιατί μην ξεχνάμε, μιλάμε για πολύ νεαρό παίκτη και πρέπει να πάρει χρόνο σημμετοχης αλλά πρέπει να τον πάρει και όταν πρέπει για να μην καεί. Αν δεν αντεπεξέλθει ο Ματσόν σε αυτό, θα είμαι ο πρώτος που θα ζητήσει να φύγει αλλά μέχρι να δούμε την πραγματικότητα στο γήπεδο, ότι λέγεται και ότι ακούγεται είναι μάλλον εκ του πονηρού. Και όσο για το να πάρει θέση, κάποιος να του πει του κου Κογκαλίδη πως ο Ματσόν το έχει ήδη κάνει.

Όσο για τα υπόλοιπα σχόλια και τις υπόνοιες για οικονομικά προβλήματα κλπ, απλά ο τύπος αυτός αποδεικνύει για άλλη μια φορά το ποιόν του. Μετά από ένα σωρό ανύπαρκτες μεταγραφές ο μέγιστος δημοσιογράφος ανακάλυψε και τα οικονομικά μας, δεν θέλει όμως να επεκταθεί, είναι λέει θέμα της διοίκησης ... Όχι ρε, αν όντος ξέρεις για το θέμα να επεκταθείς, αλλιώς άσε τα υπονοούμενα και κάνε και λίγη δημοσιογραφία, έτσι για αλλαγή. Το να πετάς υπονοούμενα χωρίς την παραμικρή απόδειξη αποτελεί συκοφαντία και δυσφήμηση, και αυτά τα εργαλεία δεν εξυπηρετούν τη δημοσιογραφία αλλά άλλους πιό ζοφερούς σκοπούς. Βλέπεις ; Ξέρω και εγώ να πετάω υπονοούμενα wink.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.