Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Μετεγγραφές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Timemaster
QUOTE(arianara_g3 @ Jun 12 2011, 14:26 ) *
και εκτελει και πολύ ωραίες βολές!! smiley.gif



24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
alien-tour
Κυκλοφόρησε σήμερα η παρακάτω είδηση...

Από basketblog.gr

QUOTE
Έξυπνη "βόμβα"...
Του Φώτη Δουκάκη
01/08/2011 (15:17)

Το λοκ άουτ στο ΝΒΑ κάνει τις ευρωπαϊκές ομάδες να... "γλυκοκοιτάζουν" τα αστέρια της άλλης πλευράς του Ατλαντικού (όσες μπορούν φυσικά να βρουν χρήματα για να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις), όμως υπάρχουν και παίκτες που έλαμψαν στο εγγύς παρελθόν και το κασέ τους έχει γίνει αρκετά εφικτό. Ένας από αυτούς είναι και ο Ντερμάρ Τζόνσον, τον οποίο καλοβλέπει ο Άρης. Ο απόφοιτος του Σινσινάτι που το 2000 επιλέχθηκε στο Νο 6 του ντραφτ από τους Ατλάντα Χοκς και υπέγραψε συμβόλαιο ύψους 6.8εκ. δολαρίων. Έκτοτε, πραγματοποίησε απίστευτες εμφανίσεις, με χαρακτηριστικό του το "φονικό" jump shoot και την ταχύτητα, τόσο στην σκέψη όσο και στην εκτέλεση.

Τον Σεπτέμβριο του 2003, η μοίρα δεν του φέρθηκε καλά, καθώς ο Τζόνσον είχε τροχαίο ατύχημα με την Μερσεντές του, με αποτέλεσμα να σπάσει τον λαιμό του και να φτάσει πολύ κοντά στην ολική παράλυση. Η θέληση όμως για ζωή και μπάσκετ τον έφερε ξανά στο προσκήνιο, κόντρα σε όλες τις πιθανότητες , καθώς υπέγραψε συμβόλαιο με τους Φοίνιξ Σανς, με τους οποίους μπορεί να μην αγωνίστηκε, όμως έστειλε το μήνυμα της επιστροφής του, συνεχίζοντας να έχει μεγάλα συμβόλαια.

Στη συνέχεια έπαιξε για τους Νιου Γιορκ Νικς, όμως η καριέρα του πήρε ξανά τα πάνω της όταν πήγε στο Ντένβερ την σεζόν 2004-2005, όπου σε 71 αγώνες είχε 7.1 πόντους στην κανονικη περίοδο και 7.3 στα πλέι οφ.

Συνεχίζοντας να δέχεται μεγάλα συμβόλαια (μέσος όρος αξίας δύο εκ. δολαρίων), έπαιξε στην Τρεβίζο, πέρασε από Κίνα, Σαουδική Αραβία και Λίβανο (με την Σαντζέζε), έχοντας μέσο όρο πόντων κοντα στους 20 πόντους.

Πλέον οι οικονομικές του απαιτήσεις έχουν πέσει αρκετά και ο ίδιος θέλει να γυρίσει ξανά σε υψηλό επίπεδο. Ο Άρης προσφέρεται για αυτό και ο Τζόνσον στα 31 του έχει όλα τα φόντα να γίνει ο ηγέτης των "κιτρίνων".


Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά πρέπει να κινούμαστε σιγά-σιγά μεταγραφικά...

Ας μην ήταν η εφορία...

Timemaster
QUOTE(alien-tour @ Aug 1 2011, 23:10 ) *
Κυκλοφόρησε σήμερα η παρακάτω είδηση...

Από basketblog.gr



Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά πρέπει να κινούμαστε σιγά-σιγά μεταγραφικά...

Ας μην ήταν η εφορία...



έτσι για να αρχίσουμε να απορρίπτουμε ονόματα που θέλαμε να έρθουν...
μα καλά ποιος λογικός άνθρωπος θα πίστευε πως ένας παίχτης με μέσο όρο δύο εκ. δολαρίων συμβόλαια τα τελευταία χρόνια και οι επιλογές του σε ομάδες να δείχνουν πως τον ενδιαφέρει το ζεστό χρήμα θα έρθει στον Άρη με 50.000;
tuareg
μη περιμενετε τιποτα μεχρι τις 20/8......προς το παρον παιζουμε παιχνιδια εξουσιας....
Johnaros



Oι απίστευτες εμφανίσεις και το φονικό σουτ δεν ξέρω απο που προέκυψαν. rolleyes.gif
gallistis
ακουστηκε και ενα ονομα για μεταγραφη!!!

θελει βρκιτς ο αλεξανδρης-παντως σαν παιχτη εγω δεν τον θυμαμαι

http://www.gazzetta.gr/article/item/216160...vrkits-o-tigres
Zoys
2-3 φορές τον είχα δει με το Περιστέρι και μου άρεσε πολύ σαν παίκτης! Δεν ξέρω αν έχει τα προσόντα για την παρηκμασμένη, αλλά ακόμα βαριά φανέλα του Άρη, αλλά έχει πολύ καλό σουτ από τα 6,75. Στην Α1 είχε ένα αξιοπρεπέστατο μ.ό. πόντων (12,3).
Weekendman
QUOTE(gallistis @ Aug 13 2011, 17:31 ) *
ακουστηκε και ενα ονομα για μεταγραφη!!!

θελει βρκιτς ο αλεξανδρης-παντως σαν παιχτη εγω δεν τον θυμαμαι

http://www.gazzetta.gr/article/item/216160...vrkits-o-tigres


Από επιθετικό ταλέντο με Ταπούτο και Βρκιτς που μπορούν σαν ευέλικτα τεσσάρια (+ο Κροάτης μπορεί να παίξει σαν σμόλ φόργουορντ ) να απειλήσουν από κοντά και μακρία ,ο Άρης θα έχει πιθανόν στην κατηγορία ότι καλύτερο μετα τους 2 αιωνίους σε φόργουορντ!


Από άμυνα αν βάλεις τον Βρκιτς τεσσάρι και έχει ο αντίπαλος κάτι πιο βαρύ θα υπάρξει ίσως ένα προβληματάκι άσε που από ριμπάουντ δεν κάνει και τόσο ιδιαίτερα πράγματα ο Ζόραν με βάσει τα ελληνικά πεπραγμένα του…
Όσο για τον Ταπούτο ,μπορεί να είναι καλύτερος ριμπάουντερ ,αλλά δεν χρειάζεται να ξαναμιλήσουμε για τις αμυντικές του αδυναμίες,το πόσο αγχώδης ήταν η προσπάθεια του στην Πυλαία να παίξει από μπροστά τον αντίπαλο του ακόμα το θυμάμαι…

θα την θεωρούσα σούπερ μεταγραφή αν γίνοταν!
korompos#3
Εκλεισε ο Νταν Μαυριδης.

http://www.basketblog.gr/pages/viewcontent...amp;t=1&w=0
Weekendman
QUOTE(korompos#3 @ Aug 15 2011, 17:36 ) *
Εκλεισε ο Νταν Μαυριδης.

http://www.basketblog.gr/pages/viewcontent...amp;t=1&w=0



Άμα έχει ακόμα τον Βεργίνη μπορώ να πώ ότι φτιάχνει περιφέρεια με μέλλον ο Άρης ,κάτι είναι και αυτό αφού οι συγεγκριμένοι παίκτες έχουν ταλέντο...
Johnaros
Για να τον δούμε...
Με ανησυχεί λίγο το κακό ποσοστό που είχε στα σουτ εντός παιδιάς.
Θα χρειαστεί βέβαια κάποιο χρόνο προσαρμογής, αλλά αξίζει τον κόπο.
Μην βγει Γιαννούλιας μόνο. biggrin.gif

GK_23
QUOTE(Johnaros @ Aug 15 2011, 21:31 ) *
Για να τον δούμε...
Με ανησυχεί λίγο το κακό ποσοστό που είχε στα σουτ εντός παιδιάς.
Θα χρειαστεί βέβαια κάποιο χρόνο προσαρμογής, αλλά αξίζει τον κόπο.
Μην βγει Γιαννούλιας μόνο. biggrin.gif


Και εγώ έχω μεγάλη περιέργεια να δω τον Μαυρίδη...

Στο κολεγιακό τον είχα δει σε 2 μόλις ματς πέρυσι, στον τελικό της Ivy League με αντίπαλο το Χάρβαρντ και στον 1ο γύρο του March Madness απέναντι στο Κεντάκι. Μου αρέσει σαν κίνηση αν και είμαι επιφυλακτικός για τον παίκτη καθώς αγωνιζόταν σε μια περιφέρεια όπου τα πανεπιστήμια δεν φημίζονται τόσο για το υψηλό μπασκετικό τους επίπεδο αλλά για τις ακαδημαϊκές τους επιδόσεις. Στην Ivy League παίζουν πανεπιστήμια όπως το Γέηλ, το Χάρβαρντ, το Πρίνστον, το Κορνέλ κλπ, συγκεντρώνεται δηλαδή όλη σχεδόν η ακαδημαϊκή ελίτ των ΗΠΑ.

Παρόλα αυτά στο ματς απέναντι στο Κεντάκυ, που είναι από τα κορυφαία μπασκετικά προγράμματα διαχρονικά, έδειξε πως τα νούμερα που έβγαλε μέσα στη σεζόν, δεν ήταν τυχαία...

Όποιος θέλει να ρίξει μια πιο αναλυτική ματιά στις περσινές του επιδόσεις, ας τσεκάρει το παρακάτω link...

http://www.cbssports.com/#!/collegebas...5/dan-mavraides
hagi
Για να δούμε αν ο Αλεξανδρής έπιασε λαβράκι..Πάντως μόνο το γεγονός ότι ζει στην Αμερική και παίζει συνέχεια μπάσκετ από μικρός είναι πολύ καλό..Γενικά αμερικανοθρεμένα παιδιά είναι καλά ταλέντα γιατί η ζωή τους εκεί είναι μπάσκετ..

Καλός μου φάνηκε από το βίντεο..Μακάρι να βρει γρήγορα ρυθμό στην Ευρώπη και να βοηθήσει..Άντε ευτυχώς αρχίσαν οι μεταγραφές.. Άντε να δούμε και τις υπόλοιπες.Σε λίγο καιρό θα αρχίσει και η προετοιμασία,πρέπει να είμαστε το δυνατόν πλήρης..
GK_23
http://www.superbasket.gr/permalink/144819.html

Ο Άρης απέκτησε τον Sam Muldrow, που έπαιζε στο South Carolina...
Σε συμπλήρωση όσων γράφει το άρθρο, να πως πως ήταν ο 4ος μπλοκέρ σε ολόκληρο το πρωτάθλημα πέρυσι ενώ κατέχει και το ρεκόρ για το κολέγιο του, με 275 συνολικά μπλοκς στην κολεγιακή του καριέρα.
Δεν έτυχε πάντως να τον δω ποτέ αγωνιζόμενο. Τα περσινά αναλυτικά του στατιστικά εδώ.

Βλέπω πως είχε καλές εμφανίσεις, πετυχαίνοντας double-double απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους όπως το Κεντάκυ, το Τενεσί, και το Βάντερμπιλτ...

Johnaros
Mετά από λίγο ψάξιμο στο νετ, τα στοιχεία που βρήκα είναι τα εξής:

Περιορισμένες δυνατότηες επιθετικά, χωρίς πολλές κινήσεις.
Επίσης, μαύρη τρύπα, με 0.4 ασίστ.
Στην άμυνα καλός μπλοκέρ, αλλά στοιχηματίζει πολύ σε αυτό, και μέτριος ρημπάουντερ.
Στην περιφέρεια δεν μπορεί να μαρκάρει από ότι αναφέρεται.
Παίρνει πολλά σουτ ενώ δεν έχει καλά ποσοστά.
Προσόν του το μεγάλο το άνοιγμα χεριών (7'3''), ωστόσο δεν είναι αρκετά δυνατός για να πάρει καλές θέσεις στη ρακέτα.

Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή, θα παίζει άμυνα για τον Ταπούτο. biggrin.gif
Αν πάρουμε και Βρκιτς που είναι επίσης καλός επιθετικά, θα είναι καλούτσικο συμπλήρωμα στη γραμμή των φόργουορντ...
Ωστόσο για Αμερικάνο, θα περίμενα κάτι καλύτερο...

Έχουμε λοιπόν:

1: Βεργίνης
2: Μαυρ(αε)ίδης
3. -
4. Ταπούτος, Μάλντροου
5. Τσαϊρέλλης κατά συνθήκη

Ο Μούρτος υπολογίζεται;
Μακάρι να μείνει ο Μπίδης, να κλείσουμε στο 2.
Από εκεί και πέρα Βρκιτς για το 3.
Το θέμα Μπάβτσιτς που βρίσκεται; Υπάρχει περίπτωση να γυρίσει;
GK_23
QUOTE(Johnaros @ Aug 16 2011, 15:51 ) *
1: Βεργίνης
2: Μαυρ(αε)ίδης
3. -
4. Ταπούτος, Μάλντροου
5. Τσαϊρέλλης κατά συνθήκη

Νομίζω πως ο Μάλντροου λογίζεται περισσότερο για 5άρι από τον Αλεξανδρή.
Από άποψη δύναμης δεν νομίζω να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα στην Α1.

Ο Σκορδίλης δεν έχει συμβόλαιο με τον Άρη;
Επίσης υπάρχουν οι νεαροί Μποχωρίδης, Βασιλειάδης και Βεζένκοφ οι οποίοι πιθανότατα να προωθηθούν στην 1η ομάδα του χρόνου. Αν παραμείνει και ο Χαραλαμπίδης τότε θεωρώ πως ο ελληνικός κορμός του Άρη για του χρόνου έχει κλείσει και θα απομένουν οι προσθήκες Αμερικανών και κοινοτικών.
Weekendman
QUOTE(Johnaros @ Aug 16 2011, 15:51 ) *
Mετά από λίγο ψάξιμο στο νετ, τα στοιχεία που βρήκα είναι τα εξής:

Περιορισμένες δυνατότηες επιθετικά, χωρίς πολλές κινήσεις.
Επίσης, μαύρη τρύπα, με 0.4 ασίστ.
Στην άμυνα καλός μπλοκέρ, αλλά στοιχηματίζει πολύ σε αυτό, και μέτριος ρημπάουντερ.
Στην περιφέρεια δεν μπορεί να μαρκάρει από ότι αναφέρεται.
Παίρνει πολλά σουτ ενώ δεν έχει καλά ποσοστά.
Προσόν του το μεγάλο το άνοιγμα χεριών (7'3''), ωστόσο δεν είναι αρκετά δυνατός για να πάρει καλές θέσεις στη ρακέτα.

Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή, θα παίζει άμυνα για τον Ταπούτο. biggrin.gif
Αν πάρουμε και Βρκιτς που είναι επίσης καλός επιθετικά, θα είναι καλούτσικο συμπλήρωμα στη γραμμή των φόργουορντ...
Ωστόσο για Αμερικάνο, θα περίμενα κάτι καλύτερο...

Έχουμε λοιπόν:

1: Βεργίνης
2: Μαυρ(αε)ίδης
3. -
4. Ταπούτος, Μάλντροου
5. Τσαϊρέλλης κατά συνθήκη

Ο Μούρτος υπολογίζεται;
Μακάρι να μείνει ο Μπίδης, να κλείσουμε στο 2.
Από εκεί και πέρα Βρκιτς για το 3.
Το θέμα Μπάβτσιτς που βρίσκεται; Υπάρχει περίπτωση να γυρίσει;

Αν υποθέσουμε πως πράγματί είναι ένας παίκτης που θα στηρίζεται περισσότερο στα αθλητικά πρόσοντα του παρά στο μπασκετικό μυαλό του(ένας μαύρος Τσαιρέλης!),θα είναι πολύ καλός στην άμυνα ψηλα,θα μαζεύει φαντάζομαι ριμπάουντ(τόσο αλτικοί παίκτες δεν θα υπάρχουν στην Α1) και θα ολοκληρώνει φάσεις από πάσες συμπαικτών και δεν μπορεί τίποτα άλλο ,τότε θα είναι σίγουρα θετική μεταγραφή εφόσον οι άλλοι 2 ξένοι είναι καλοί σκόρερ τύπου Πι τζεί Τάκερ και Μπράουν(σε λίγο πιο ψηλότερο η αν δεν γίνεται λίγο πιο πλέι-μεικερ…)
εκτός άμα πάρεις 2 χαμάληδες Αμερικανούς και βασιστεί το σκορ σε Ταπόυτο,Χαραλαμπίδη,Βρκιτς κτλ θα μπορούσε να γίνει, αλλά ας το κάνουν καλύτερα αμερικανοί αυτό...


Και εγω θα ήθελα στο Ολυμπιακό τον Λάμπε για να ολοκληρώνει τα πικ εν ρολ και τα πικ εν ποπ αλλά θα πορευτώ με Λάζαρο έτσι θα την βγάλουμε όλοι οι μπασκετικοί οπαδοί όλων των ομάδων με παίχτες που θα λέμε υπήρχε κάτι καλύτερο...

Όσο για Μπάβτσιτς
http://www.sport-fm.gr/article/494083

πήγε στην κρεμόνα,κρίμα γιατί μπορεί να μην είναι ο σούπερ παικταρας, αλλά για τα τωρίνα δεδομένα του ελληνικού ορωταθλήματος είναι μπασκετικός ψηλός(ο πιο μπασκετικός απο τους περσινούς ψηλούς του Άρη) με μπορώ να πω αξιόπιστο παιχνίδι στο ποστ και κάποιο σουτ,
Timemaster
έπρεπε να λείψω μερικές μέρες για να αρχίσει η ομάδα να παίρνει παίχτες!!!


Johnaros Για τον Muldrow και εγώ τα ίδια κατάλαβα πάνω κάτω!
αδύναμος, με κακά ποσοστά από το ζωγραφιστό δεν πηδάει για αμυντικά ριμπάουντ (στα επιθετικά κάτι κάνει μαζεύοντας τα δικά του σκουπίδια)
δε δήνει πάσα ούτε από το δεξί στο αριστερό και η ατομική του άμυνα είναι μέτρια χαμηλά αλλά καλή στον αέρα.

Με την προσθήκη αυτή έχουμε 3 τεσσάρια (Muldrow, Τσαιρέλη, Ταπούτο) και κανένα σέντερ ακόμα όπως και κανένα τριάρι (πλην του 16χρονου Βεζένκοφ).

Τώρα στους γκαρντ με την προσθήκη του Μαυραΐδη φαίνεται να γεμίζει λιγάκι η ομάδα μιας και υπάρχει ο Βεργίνης, ο Μποχωρίδης και ο Βασιλειάδης tongue.gif
(Αλήθεια ο Μούτρος που είναιwink.gif
Φαίνεται εξελίξιμος παίχτης όμως έχει αρκετές αδυναμίες και όπως κάθε Αμερικανοθρεμένος θέλει αρκετό χρόνο για να προσαρμοστεί στα Ευρωπαϊκά δεδομένα.

Ουσιαστικά χρειαζόμαστε έναν ξένο για βασικό σέντερ και έναν για αναπληρωματικό
Ένα βασικό τριάρι και ένα αναπληρωματικό
και τουλάχιστον έναν γκαρντ για βασικό
και εν συνεχεία να αλλάξουμε αυτούς που πήραμε με φτηνότερους καλύτερους

δηλαδή κάθε πέρσι και καλύτερα!
rolleyes.gif

Υ.Γ. Το επίσημο σαιτ της ομάδος αναφέρει και τον Χαραλαμπίδη στο ρόστερ!!!
Timemaster
O Sergio Kerusc είναι ο νέος σέντερ της ομάδος όπου με ύψος 1,95 θα βοηθήσει και στα αμυντικά και στα επιθετικά ριμπάουντ τον άλλο ψηλό της ομάδος Μαυραιδή!

Οι ανακοινώσεις της ΚΑΕ απλά είναι για γέλια!!!

πάντως φαίνεται αθλητικός και γεροδεμένος και στο κολέγιο είχε καλά στατιστικά στα ριμπάουντ μαζεύοντας πάνω από 7 ανά αγώνα τα τελευταία χρόνια!
Όμως τα ποσοστά που έχει σε σουτ και βολές μόνο καλά δε τα λες.

rolleyes.gif

Υ.Γ. Πάντως στα βιντεάκια καρφώνει υπέροχα
FRIDAY
Μας βλέπω τη νέα χρονιά να κατεβαίνουμε στο κολλεγιακό!!!

Ο μ.ο. ηλικίας δεν θα ξεπερνά τα 23 έτη!

Πάντως θα έχει ενδιαφέρον. Μετα τους 35ρηδές πάμε στους έφηβους! Σίγουρα προτιμώ τη νέα φιλοσοφία. Ας ελπίσουμε να κατέχουν και λίγο το άθλημα.
hagi
Αμερικάνοι και να μην κατέχουν το άθλημα είναι λίγο δύσκολο.. Γενικά εμένα μου αρέσει που μαζέυουμε πιτσιρικάδες.
Άλλωστε με το μπατζετ που έχουμε μόνο τέτοιους μπορούμε και σίγουρα αυτοί μπορεί να σου δώσουν λύσεις.

Γιατί τα λαβράκια έτσι βγαίνουν..Ευτυχώς η Αμερικανικη αγορά έχει πολύ υλικό και μπορείς να στήσεις μια καλή ομάδα αν προσαρμοστούν σωστά στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ.Αυτό εξαρτάται και από τους προπονητές..
Το καλό είναι ότι λόγω της νεότητάς του σίγουρα θα έχουν διάθεση για μπάσκετ..

Άντε να δούμε και την συνέχεια.
GK_23
http://thehoop.blogspot.com/2011/08/adrian...-aris.html#more

Πολύ καλός σκόρερ ο Όλιβερ...
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Aug 24 2011, 14:33 ) *
http://thehoop.blogspot.com/2011/08/adrian...-aris.html#more

Πολύ καλός σκόρερ ο Όλιβερ...

Αν πραγματοποιηθει αυτη η κινηση,νομιζω οτι ο Αρης θα εχει ψαρεψει ΜΕΓΚΑ λαβρακι...
Εκπληκτικο επιθετικο ταλεντο,με διευρυμενο επιθετικο οπλοστασιο,διαθετει ολα εκεινα τα στοιχεια για να σταδιοδρομησει στην Ευρωπη...
Ο τροπος που παιζει μου θυμιζει αρκετα τον Μπραντον Ροι...βεβαια,φαινεται να διαθετει μεγαλυτερο επιθετικο ενστικτο απ τον Μπραντον...
Διολου ασχημα,αν ο Αρης αποκτησει τον ''Μπραντον Ροι Των Φτωχων''... biggrin.gif



Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 24 2011, 18:13 ) *
Αν πραγματοποιηθει αυτη η κινηση,νομιζω οτι ο Αρης θα εχει ψαρεψει ΜΕΓΚΑ λαβρακι...
Εκπληκτικο επιθετικο ταλεντο,με διευρυμενο επιθετικο οπλοστασιο,διαθετει ολα εκεινα τα στοιχεια για να σταδιοδρομησει στην Ευρωπη...
Ο τροπος που παιζει μου θυμιζει αρκετα τον Μπραντον Ροι...βεβαια,φαινεται να διαθετει μεγαλυτερο επιθετικο ενστικτο απ τον Μπραντον...
Διολου ασχημα,αν ο Αρης αποκτησει τον ''Μπραντον Ροι Των Φτωχων''... biggrin.gif



Αυτόν τον Μπραντον Ροι που λες δε τον ξέρω αλλά από τα βιντεάκια που ανέβασες (και μερικά ακόμα που κυκλοφορούν) φαίνεται σκόρερ από τους λίγους μιας και τον δείχνει να έχει τη διήσδηση, να μη φοβάται να πέσει πάνω σε ψηλούς, βρίσκει τρομερή ισορροπία στον αέρα, παίζει με πλάτη ισοϋψή γκαρντ και σουτάρει και μετά από ντρίπλα, και πίσω από τα σκριν και με στατικό σουτ ενώ φαίνεται να βλέπει γήπεδο.

Τα ποσοστά του σε τρίποντα και βολές είναι πολύ καλά αν και φαίνεται να τα χαλάει στα δίποντα.

Βασικά δεν έχει καμία σχέση με όλους τους άλλους παίχτες εκ των κολεγίων που έχουμε πάρει ως τώρα ή λέγεται πως θα πάρουμε.

GK_23
QUOTE(Timemaster @ Aug 24 2011, 22:23 ) *
Αυτόν τον Μπραντον Ροι που λες δε τον ξέρω αλλά από τα βιντεάκια που ανέβασες (και μερικά ακόμα που κυκλοφορούν) φαίνεται σκόρερ από τους λίγους μιας και τον δείχνει να έχει τη διήσδηση, να μη φοβάται να πέσει πάνω σε ψηλούς, βρίσκει τρομερή ισορροπία στον αέρα, παίζει με πλάτη ισοϋψή γκαρντ και σουτάρει και μετά από ντρίπλα, και πίσω από τα σκριν και με στατικό σουτ ενώ φαίνεται να βλέπει γήπεδο.

Τα ποσοστά του σε τρίποντα και βολές είναι πολύ καλά αν και φαίνεται να τα χαλάει στα δίποντα.

Βασικά δεν έχει καμία σχέση με όλους τους άλλους παίχτες εκ των κολεγίων που έχουμε πάρει ως τώρα ή λέγεται πως θα πάρουμε.

Ο Όλιβερ είναι ο ορισμός του σκόρερ...
Μπορεί να βάλει την μπάλα στο καλάθι με πάρα πολλούς τρόπους. Νομίζω πως φέτος ήταν ο 3ος σκόρερ σε ολόκληρο το κολεγιακό πρωτάθλημα.

Όντως δεν έχει σχέση με τους άλλους παίκτες από κολέγια που πήρε ο Άρης...
Δεν είναι role player, είναι παίκτης γύρω από τον οποίο θα χτιστεί η ομάδα.

Για να δούμε, θα είναι ο Άρης η νέα ομάδα του Όλιβερ...
Ο παίκτης ήδη έγραψε στο twitter πως συμφώνησε με ελληνική ομάδα για τη νέα σεζόν.
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Aug 24 2011, 22:53 ) *
Ο Όλιβερ είναι ο ορισμός του σκόρερ...
Μπορεί να βάλει την μπάλα στο καλάθι με πάρα πολλούς τρόπους. Νομίζω πως φέτος ήταν ο 3ος σκόρερ σε ολόκληρο το κολεγιακό πρωτάθλημα.

Όντως δεν έχει σχέση με τους άλλους παίκτες από κολέγια που πήρε ο Άρης...
Δεν είναι role player, είναι παίκτης γύρω από τον οποίο θα χτιστεί η ομάδα.

Για να δούμε, θα είναι ο Άρης η νέα ομάδα του Όλιβερ...
Ο παίκτης ήδη έγραψε στο twitter πως συμφώνησε με ελληνική ομάδα για τη νέα σεζόν.

Μ'αρεσει αυτο το πεπλο μυστηριου.. rolleyes.gif
Κατι αναλογο εγινε & με τον Μπρειντι Μορνινγκσταρ,οταν κανα-δυο βδομαδες πριν κλεισει στον ΑΓΟΡ,ειχε διαρευσει ηδη οτι θα αγωνιστει στην Ελλαδα...

Η πλακα ξερεις ποια ειναι?
Οτι οταν ειχατε ακομη το τσατ,πριν καποιους μηνες τον ειχα αναφερει & ειχα ποσταρει & ενα βιντεακι του,λεγοντας μαλιστα αν θυμαμαι καλα,οτι αυτος θα μπορουσε καλλιστα να σταθει & σε ομαδα οπως ο ΟΣΦΠ & ο banou απαντωντας ειπε οτι του αρεσε,αλλα σιγα μην ασχολουνταν ο ΟΣΦΠ με παικτες απ τα κολεγια,η' κατι τετοιο τελος παντων... rolleyes.gif
Και κοιτα τελικα που ηρθαν ετσι τα πραγματα,που και ο ΟΣΦΠ ψωνισε απ τα κολεγια & τον Ολιβερ,ενδεχεται να τον δουμε στα γηπεδα της Α1... biggrin.gif

QUOTE(Timemaster @ Aug 24 2011, 22:23 ) *
Αυτόν τον Μπραντον Ροι που λες δε τον ξέρω......

Αρχοντα Του Χρονου....δεν ξερεις το λαβωμενο μου πουλεν,τον Μπραντον Ροι??... rolleyes.gif
hagi
Αν τον πάρουμε θα είναι άλλη μια καλή κίνηση.. Θα ξαναπώ ότι εμένα μου αρέσει που "ψωνίζουμε" νέα παιδιά με διάθεση για μπάσκετ.. Έτσι μπορούμε να κάνουμε ίσως το κάτι παραπάνω και να είμαστε ανταγωνιστικοί.

Ο Μπράντον Ρόι είναι από τα καλά ονόματα στο NBA εδώ και κάποια χρόνια ...
Areianara_S3
Ο Adrian Oliver στον ΑΡΗ




Η ΚΑΕ ΑΡΗΣ ανακοινώνει την απόκτηση του Αμερικάνου γκαρντ Adrian Oliver για τα επόμενα δύο χρόνια. Έχει ύψος 1,93μ και αγωνίζεται κυρίως στη θέση σούτινγκ γκαρντ (2), ενώ μπορεί να αγωνιστεί και ως πόιντ γκάρντ (1).


Who is who:

Ο Adrian Oliver γεννήθηκε στις 31 Μαρτίου 1988 στο Μοντέστο της Καλιφόρνια και σπούδασε κοινωνιολογία στο Πανεπιστήμιο του San Jose State. Την περίοδο 2009-10 ήταν ανάμεσα στους 10 καλύτερους σκόρερ του Κολεγιακού Πρωταθλήματος, ενώ την περίοδο 2010-11 ήταν ο 3ος καλύτερος σκόρερ στο NCAA με μ.ο. 24.0 πόντους ανά αγώνα.

Τις περιόδους 2006-07 και 2007-08 ο Adrian αγωνίστηκε στο NCAA με τη φανέλα του University of Washington έχοντας την πρώτη περίοδο μ.ο. συμμετοχής 21,1 λεπτά, πόντων 4,7 (37,7% εντός παιδιάς, 30,4% τρίποντο, 77,1% ελ. βολές), 3,1 ριμπάουντ και 2,2 ασίστ σε 32 παιχνίδια, ενώ τη δεύτερη χρονιά αγωνίστηκε σε 6 παιχνίδια συνολικά με μ.ο. 9,7 λεπτά συμμετοχής, 2,8 πόντους (46,2% εντός παιδιάς, 44,4% τρίποντο, 100% ελ. βολές), 1,5 ριμπάουντ και 0,5 ασίστ.

Έμεινε έως το τέλος του 2008 εκτός αγώνων, λόγω της μεταγραφής του στο Πανεπιστήμιο του San Jose, και από το 2008-09 έως το 2010-11 συμμετείχε στο NCAA με τους San Jose State Spartans.

Συγκεκριμένα, το 2008-09 σε 18 αγώνες με 31,8 λεπτά συμμετοχής μ.ο., είχε 17,1 πόντους (43,3% εντός παιδιάς, 26,2% τρίποντο, 75,3% ελ. βολές), 2,3 ριμπάουντ και 2,2 ασίστ.

Το 2009-10 αγωνίστηκε σε 31 αγώνες, με μ.ο. συμμετοχής 36,1 λεπτά, πόντων 22,5 (43,7% εντός παιδιάς, 40,8% τρίποντο, 88,7% ελ. βολές), 5,3 ριμπάουντ και 2,9 ασίστ.

Το 2010-11, σε 31 αγώνες, είχε μ.ο. 35 λεπτά συμμετοχής, 24,0 πόντους (43,2% εντός παιδιάς, 40,9% τρίποντο, 82,3% ελ. βολές), 5,3 ριμπάουντ και 2,5 ασίστ.

video
video(2)
video(3)
twitter



arisbc.gr
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 25 2011, 02:56 ) *
Αρχοντα Του Χρονου....δεν ξερεις το λαβωμενο μου πουλεν,τον Μπραντον Ροι??... rolleyes.gif



QUOTE(hagi @ Aug 25 2011, 11:29 ) *
Ο Μπράντον Ρόι είναι από τα καλά ονόματα στο NBA εδώ και κάποια χρόνια ...



Όπως είπα και ποιο πριν πρώτη φορά άκουσα το όνομά του ίσως φταίει και το ότι από την στιγμή που αποχώρηση ο τελευταίος αγαπημένος μου παίχτης απο το ΝΒΑ έπαψα να ασχολούμαι με αυτό τον ανούσιο πλανήτη χρήματος και θεάματος!

Όμως τώρα που είπα να ρίξω μια ματιά νομίζω πως ο νέος μας παίχτης είναι πολύ καλύτερος μιας και το πουλέν σου αποδέχτηκε να είναι από πηλό!
tongue.gif


Στο θέμα μας τώρα....
Νομίζω πως είναι μια τρομερά καλή κίνηση αυτός ο παίχτης... και σίγουρα θα είναι αυτός πάνω στον οποίο θα στηριχτούμε για την νέα χρονιά!
Είμαι τόσο εντυπωσιασμένος που ο τελευταίος ξένος που πήραμε και μου έκανε τόσο καλή εντύπωση και πραγματικά είχα εντυπωσιαστεί από τις επιδώσεις του ήταν ο Σμουθ Πάρκερ!

Άντε και σε έναν σέντερ τώρα και κάτι πάμε να κάνουμε!
rolleyes.gif
magic32
οι πληροφοριες λενε οτι εφοσον ανακοινωθηκε ο ολιβερ εχουμε κλεισει και ασσο,(μαντζαρη η κοινοτικο)κ μετα παμε για αμερικανο σεντερ δεινοσαυρο.ενω υπαρχουν καποιες πιθανοτητες για επιστροφη τσαλδαρη
hagi
Ανακοινώθηκε και επίσημα πλέον.. Είναι δικός μας.. Για να δούμε thumbsup.gif
SteelGandalf
Πολύ καλή προσθήκη και μακάρι να αποδειχθεί αντάξιος των προσδοκιών μας.

Για να δούμε τι θα γίνει με τον ψηλό. Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να παίξεις και μέσα στον καλάθι.
hagi
Ο τύπος είναι 3ος σκόρες σε όλο το NCAA.. Πρέπει να είναι πολύ καλός..

Μου κάνει εντύπωση πως δεν έγινε επιλογή στα ντραφτ.
GK_23
QUOTE
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ Πρόταση Άρη σε Μάντζαρη!

Ο Άρης θέλει να κλείσει άμεσα τον πλέι μέικερ και δεν περιμένει που θα πάει ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Του έκανε πρόταση για διετές συμβόλαιο και περιμένει την απάντησή του!

Οι κίτρινοι αμέσως μετά το “κόψιμο” του Βαγγέλη Μάντζαρη από την Εθνική ομάδα κινήθηκαν αστραπιαία και πρότειναν στον Περιστεριώτη πλέι μέικερ συμβόλαιο διάρκειας δύο ετών, αντί να περιμένουν να κλείσει στην Μπιλμπάο και να τον αποκτήσουν από τους Βάσκους ως δανεικό. Ο Άρης έκανε την φετινή του υπέρβαση με την οικονομική πρόταση στον Μάντζαρη και περιμένει πλέον την απάντηση του 21χρονου πλέι μέικερ, που προορίζεται – αν τελικά συμφωνήσει – για βασικός στους κίτρινους.

Πηγή: www.basketnet.gr

Αν πραγματοποιηθεί τελικά η μεταγραφή, ο Άρης θα έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ομάδα του χρόνου, με πολλούς νεαρούς Έλληνες και τα 3 αμερικανάκια κολεγιόπαιδα...
magic32
QUOTE(sixama23 @ Aug 26 2011, 21:44 ) *
Πηγή: www.basketnet.gr

Αν πραγματοποιηθεί τελικά η μεταγραφή, ο Άρης θα έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ομάδα του χρόνου, με πολλούς νεαρούς Έλληνες και τα 3 αμερικανάκια κολεγιόπαιδα...

το μαντζαρη παιζει να τον παρουμε και δανεικο 1 χρονο απο την μπιλμπαο...
a bullet for your head
QUOTE(hagi @ Aug 26 2011, 09:48 ) *
Ο τύπος είναι 3ος σκόρες σε όλο το NCAA.. Πρέπει να είναι πολύ καλός..

Μου κάνει εντύπωση πως δεν έγινε επιλογή στα ντραφτ.

Ανεκαθεν υπηρχαν,υπαρχουν & θα υπαρχουν εξαιρετικοι κολεγιακοι παικτες,,που δεν επιλεγονται στο ντραφτ & τις περισσοτερες φορες ακολουθουν διαφορετικο δρομο στην καριερα τους,απ'αυτον του ΝΒΑ.
Τα παραδειγματα ειναι παρα πολλα αλλωστε.
Οσον αφορα τον Ολιβερ,οι λογοι που κατα την γνωμη μου δεν επιλεχτηκε στο ντραφτ ειναι οι εξης:

-Στα λεγομενα measurements,ο Ολιβερ δεν εντυπωσιασε τους ειδικους.
Με wingspan 6'6'',reach 8'2'',no step vert 24.5(στο max vert δεν μετρηθηκε,αλλα θα 'φτανε λογικα καπου στο 30.0),no step vert reach 10'2.5'',agility 12.06,sprint 3.52.

http://www.draftexpress.com/nba-pre-draft-...pos=0&sort=

Οι Αμερικανοι δεινουν μεγαλη εμφαση στα λεγομενα physical tools.

-Το Σαν Χοσε Στειτ που αγωνιζοταν,ηταν μετριας δυναμικοτητας(με ρεκορ 15-14),σε μια μετριας δυναμικοτητας περιφερεια(Western Athletic).

-Ο Ολιβερ ειναι ενας πολυ προικισμενος επιθετικος παικτης,χωρις ωστοσο να διαθετει & αναλογη αμυντικη ικανοτητα,χωρις σπουδαια αθλητικα & σωματικα προσοντα,με υψος μολις 1.94μ(για τα ΝΒΑ στανταρντς),που επαιζε σε μια ομαδα η οποια περιστρεφοταν & λειτουργουσε αποκλειστικα γυρω απ'αυτον-γι'αυτον & που βεβαια,τετοιες συνθηκες δεν θα εβρισκε ποτε στο ΝΒΑ.
Που σημαινει οτι οι σκαουτερς δεν εβλεπαν στο προσωπο του εναν παικτη,που θα μπορουσε να χωρεσει στο ροστερ μιας ομαδας,ως role player(ισως μονο ως spot up shooter).

Στην Ευρωπη ομως εχει ολα τα φοντα για να σταδιοδρομησει & να φτιαξει ενα πολυ καλο ονομα.
Και κατα την γνωμη μου θα γινει ακομη πιο ελκυστικη περιπτωση μελλοντικα,αν αποκτησει & κοινοτικο διαβατηριο... wink.gif
tuareg
Επιλέγει Άρη ο Μάντζαρης

Θέμα χρόνου αποτελεί η οριστικοποίηση της μεταγραφής του Βαγγέλη Μάντζαρη στην Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη. Οι δύο πλευρές τα έχουν βρει σχεδόν σε όλα κι εφόσον δεν προκύψει κάτι αναπάντεχο τότε ο 21χρονος τη Δευτέρα θα βάλει την υπογραφή του σε 3ετές ή 4ετές συμβόλαιο συνεργασίας με τους Βάσκους.
Το ζητούμενο όμως είναι που θα συνεχίσει την καριέρα του, αφού ο ισπανικός σύλλογος έχει επιλέξει τη φετινή σεζόν να τον δώσει σε κάποια άλλη ομάδα ως δανεικό. Κι αν η επιλογή αυτή γινόταν αποκλειστικά από τον Βαγγέλη Μάντζαρη τότε αυτή η ομάδα θα ήταν ο Άρης!

Τις τελευταίες ημέρες έντονο ενδιαφέρον για το δανεισμό του έχει δείξει και η Αλικάντε, όμως ο νεαρός πόιντ γκαρντ θα προτιμούσε τους "κίτρινους" για διάφορους λόγους. Η μεγάλη ιστορία της ομάδας, ο πρωταγωνιστικός ρόλος στο πρωτάθλημα, ο κόσμος και φυσικά η συμμετοχή στο Eurocup, είναι μερικοί από τους λόγους που ο Μάντζαρης προτιμά τον Άρη έναντι της Αλικάντε.

Ο ίδιος είχε επικοινωνία και με τον Βαγγέλη Αλεξανδρή ο οποίος του ξεκαθάρισε πως στο φετινό Άρη θα έχει βασικό ρόλο ενώ με τα καλύτερα λόγια για τον "Αυτοκράτορα" του μίλησε κι ο Κώστας Σλούκας που την προηγούμενη σεζόν είχε πολλά κέρδη από το δανεισμό του στους "κίτρινους".

http://www.basketblog.gr/pages/viewcontent...amp;t=1&w=0
tuareg
Χρόνος ή... χρήμα;


Ο Ολυμπιακός θέλει τον Μάντζαρη για μία θέση στα γκαρντ και του προσφέρει 150.000 ευρώ το χρόνο. Η Μπιλμπάο θέλει τον Μάντζαρη για το... μέλλον, του προσφέρει πάνω κάτω τα ίδια λεφτά αλλά όχι απλά δεν του εγγυάται χρόνο συμμετοχής αλλά παίζει δυνατά να τον δωσει δανεικό. Ο Άρης θέλει τον Μάντζαρη, ο Αλεξανδρής όχι απλά του δίνει χρόνο συμμετοχής αλλά του είπε ότι "η ομάδα θα ξεκινάει από σένα", όμως τα 150.000 ευρώ αντιστοιχούν μόνο σε... τριετές συμβόλαιο. Τι θέλει ο Μάντζαρης; Εσχάτως είναι μπερδεμένος. Kαι το μπέρδεμα φέρνει εκνευρισμό... Κακός σύμβουλος.

http://www.basketnet.gr/main/1/a1/articles...llis-30811.html
Areianara_S3
Καλός παίχτης ο Μαντζαρης ελπίζω να τον πάρουμε..
Areianara_S3
@tuareg
και στο superφορο τα ιδια βάζεις.. wink.gif
tuareg
QUOTE (arianara_g3 @ Aug 30 2011, 20:53 ) *
@tuareg
και στο superφορο τα ιδια βάζεις.. wink.gif

smiley.gif smiley.gif

ρε συ αυτο που εβαλες εκει ηταν παλιο....
Areianara_S3
QUOTE (tuareg @ Aug 30 2011, 21:02 ) *
smiley.gif smiley.gif

ρε συ αυτο που εβαλες εκει ηταν παλιο....

sorry δεν το είχα δει εψαξα μόνο μια σελίδα πισω..
PanBat
Φέραμε και ψηλό Darryl Watkins.


http://www.arisbc.gr/
Timemaster
QUOTE(PanBat @ Sep 5 2011, 14:33 ) *
Φέραμε και ψηλό Darryl Watkins.


http://www.arisbc.gr/



Για να καταλάβω η συνεχής παρουσία του στο ΝΒΑ που μας λένε στην ΚΑΕ είναι τα καμπ του Λας Βέγκας;

Δεν έχω ψάξει κάτι για αυτόν αλλά και μόνο το γεγονός ότι είναι 2,11 είναι θετικό συγκρίνοντας με τους σέντερ του προηγούμενου έτους.
gallistis
QUOTE(Timemaster @ Sep 5 2011, 17:12 ) *
Για να καταλάβω η συνεχής παρουσία του στο ΝΒΑ που μας λένε στην ΚΑΕ είναι τα καμπ του Λας Βέγκας;

Δεν έχω ψάξει κάτι για αυτόν αλλά και μόνο το γεγονός ότι είναι 2,11 είναι θετικό συγκρίνοντας με τους σέντερ του προηγούμενου έτους.


smiley.gif smiley.gif

ο ανθρωπος εγινε ντραφτ απο ομαδα του usbl...απλα δεν υπαρχει
δε νομιζω να μας θαμπωσει με τις ικανοτητες του...για να δουμε
παντως εχει κανει προετοιμασια σχεδον με τις μισες ομαδες του nba
kolimvitis
Ελπιζω να μην ειναι χειροτερος απο τον Σκορδιλη....απλα...
tuareg
μια χαρα ειναι....θηριο....
μακρια χερια,αλμα,καθαριζει τα παντα στα ψηλα.
PanBat

Αυτά για Watkins!

http://www.nbadraft.net/players/darryl-watkins
Areianara_S3
για τα δεδομενα μας παιχτούρα είναι!!
SteelGandalf
Ποιο ΝΒΑ ρε παιδιά; Δουλευόμαστε;

Δεν θα κρίνω, εκ των προτέρων, έναν παίχτη που δεν γνωρίζω, αλλά όχι να μιλάμε και για συμμετοχή (τα τρία τελευταία χρόνια) σε ομάδες του NBA (όταν, σύμφωνα με το βιογραφικό του, τη σεζόν 2007-2008 αγωνίστηκε με τη φανέλα των Sacramento Kings για 9, μόλις, αγώνες)!!!

Θα τον δούμε στο γήπεδο κι ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει.

Μπορεί κάποιος να γράψει τους μέχρι τώρα παίχτες της ομάδας και τις θέσεις στις οποίες αγωνίζονται;

Εκτός από τον κοινοτικό play-maker δεν θα αποκτήσουμε κάποιον άλλον παίχτη; Βασικά στους ψηλούς προβληματίζομαι (δεν έχουμε και εικόνα αυτών που αποκτήσαμε), αλλά και φέτος δεν βλέπω βάθος...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.