Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Μετεγγραφές
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60
Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Jul 30 2009, 10:50 ) *
όπως φαίνεται Τσαλδάρης τέλος!!!
http://www.metrosport.gr/archives/26708

αν τελειώσει με τον ίδιο τρόπο και η υπόθεση Ηλιάδη πάμε για ξένο στην θέση δύο (Κρόφορντ)

Να δούμε τι θα επικρατήσει για τον Ήλιάδη η αγάπη για τον Άρη;(Παραμονή) η οτι ο Ματζόν δεν τον πολυεκτιμά ως παίκτη(Αποχώρηση); εγω ποντάρω στο δεύτερο αν και θεωρητικά σαν στύλ παιχνιδιού αλληλοσυμπληρώνεται καλύτερα με τον Χατζηβρέττα απο ότι ο Τσαλδάρης που έχει πιο πολλά κοινα στοιχεία με Χατζηβρέττα σε χειρότερο βαθμό όμως, όπως το ότι είναι σουτέρ και συνεισφέρει στην άμυνα.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Timemaster @ Jul 30 2009, 10:50 ) *
όπως φαίνεται Τσαλδάρης τέλος!!!
http://www.metrosport.gr/archives/26708

αν τελειώσει με τον ίδιο τρόπο και η υπόθεση Ηλιάδη πάμε για ξένο στην θέση δύο
Κρόφορντ σαν καθαρό δυάρι και Γουόλς περισσότερο σαν τριάρι!


Δε με χαλαει κανενας απο τους δυο...
Οσο για τον Μητσο,ωρα του καλη...Ηθελα να μεινει αλλα δεν τρελαθηκα κιολας μετα την περσινη αποτυχημενη overall σεζον του.Περιμενα περισσοτερα.
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Jul 30 2009, 10:58 ) *
Να δούμε τι θα επικρατήσει για τον Ήλιάδη η αγάπη για τον Άρη;(Παραμονή) η οτι ο Ματζόν δεν τον πολυεκτιμά ως παίκτη(Αποχώρηση); εγω ποντάρω στο δεύτερο αν και θεωρητικά σαν στύλ παιχνιδιού αλληλοσυμπληρώνεται καλύτερα με τον Χατζηβρέττα απο ότι ο Τσαλδάρης που έχει πιο πολλά κοινα στοιχεία με Χατζηβρέττα σε χειρότερο βαθμό όμως, όπως το ότι είναι σουτέρ και συνεισφέρει στην άμυνα.


ο Χατζηβρέτας είναι ίδιου στυλ παίχτης με τον Τσαλδάρη...
οπότε το βλέπω λογικό να μη ψήνεται ο Άρης να τον κρατήσει.
το ποιος θα είναι καλύτερος από τους δύο του χρόνου δε μπορώ να το μαντέψω (διαφορά ηλικίας και καμπής καριέρας) όμως εως τώρα ο Χατζηβρέτας είναι δύο σκάλες τουλάχιστον καλύτερος.


από την άλλη ο Ηλιάδης είναι παίχτης με διείσδυση που μπορεί να κρατήσει μπάλα, να κερδίσει φάουλ κ.λ.π.
οπότε άμα δε τον κρατήσουμε πρέπει να πάμε σε έναν παίχτη του ίδιου στυλ.
Όμως όποιος και να είναι ο Ματσόν πρέπει να τον αξιοποιεί κάτι που δε το έκανε έως τώρα.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Timemaster @ Jul 30 2009, 11:14 ) *
ο Χατζηβρέτας είναι ίδιου στυλ παίχτης με τον Τσαλδάρη...
οπότε το βλέπω λογικό να μη ψήνεται ο Άρης να τον κρατήσει.
το ποιος θα είναι καλύτερος από τους δύο του χρόνου δε μπορώ να το μαντέψω (διαφορά ηλικίας και καμπής καριέρας) όμως εως τώρα ο Χατζηβρέτας είναι δύο σκάλες τουλάχιστον καλύτερος.


από την άλλη ο Ηλιάδης είναι παίχτης με διείσδυση που μπορεί να κρατήσει μπάλα, να κερδίσει φάουλ κ.λ.π.
οπότε άμα δε τον κρατήσουμε πρέπει να πάμε σε έναν παίχτη του ίδιου στυλ.
Όμως όποιος και να είναι ο Ματσόν πρέπει να τον αξιοποιεί κάτι που δε το έκανε έως τώρα.


Εχω την εντυπωση πως η καλυτερη χρονια του Σαββα ηταν με τον ανοστο τον Χερμπερτ...
Κριμα γιατι ειναι Αρειανος κ δεν πηρε τις ευκαιριες που του αναλογουσαν τελικα!
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Jul 30 2009, 11:55 ) *
Εχω την εντυπωση πως η καλυτερη χρονια του Σαββα ηταν με τον ανοστο τον Χερμπερτ...
Κριμα γιατι ειναι Αρειανος κ δεν πηρε τις ευκαιριες που του αναλογουσαν τελικα!

Και ο Τσαλδάρης αν πάει Ολυμπιακό κατευθύνεται προς την ομάδα της καρδιάς του..., για τον Ηλιάδη εννοέιται χρειαζόταν περισσότερη αξιόποιηση αλλά στο Ελληνικό μπάσκετ φαίνεται είναι κακό να παίρνεις ατομικές πρωτοβουλίες στην επίθεση(για μένα χρήσιμες), και να μην παίζεις καλή άμυνα(Ειδικά σε ομάδα του Ματσόν) όπως ο Ηλιάδης κάνει.
scales84
Απλα ο τσαλδαρης το λοικοτερο ειναι να τρωει τον παγκο της ζωης του στον οσφπ...
Weekendman
QUOTE(scales84 @ Jul 30 2009, 13:53 ) *
Απλα ο τσαλδαρης το λοικοτερο ειναι να τρωει τον παγκο της ζωης του στον οσφπ...

Και τι να κάνει; στον Άρη περισσεύει(σαν πιο κακή έκδοση Χατζηβρέττα+Πιθανή Μεταγραφή Αμερικάνου+ίσως Ηλιάδης+συμμετοχη Κλάρκ στη θέση 2 να αναφέρω μερικά) και στη θέση 3 να πάει εκεί περιμένουν τουλάχιστον Παπανικολάου και απο ότι φαίνεται Ταπούτος μπορεί και στην πορεία κανένας Αμερικάνος.
Επίσης πολλές Ελληνικές ομάδες που να πληρώνουν αρκετά και συνεπώς δεν υπάρχουν, πρόθεση για εξωτερικό δεν φαίνεται να εχει, οπότε το να ζήσει εμπειρία στη χειρότερη περίπτωση προημιτελικών Ευρωλίγκας(πιθανότατα φάιναλ φόρ) με τον Ολυμπιακο έστω και στον ρόλο αντι Πελεκάνου δεν είναι άσχημο ειδικά όταν είναι και σε αρκετά μεγάλη ηλικία που μπορεί να μην του ξαναπαρουσιαστεί στη ζωή του ευκαιρία να ζήσει το υψηλότερο Ευρωπαικό μπασκετικό επίπεδο.
SteelGandalf
Υπερβάλλεις. Αν συμφωνούσε να παραμείνει στον Άρη, θα είχε σημαντικό χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι και, προφανώς, δε θα αποκτούνταν τόσοι παίχτες στη θέση "2".

Καλά έκανε κι έφυγε, εφόσον πιστεύει ότι μπορεί να παίξει σε καλύτερη ομάδα.
ntelakos
Συμφωνα με αθηναικα μεσα απο τον Αρη θα αποχωρησει τοσο ο τσαλδαρης αλλα κ ο Ηλιαδης,αφου ο Χατζη πηρε την φανελα με το νουμερο 10....ο Ματ Γουολς ειναι ολα και πιο κοντα ενω ανακοινωνεται ο Ταπουτος!
SteelGandalf
Πολύ ωραία. Πιστεύω πως και ο Ταπούτος θα αναγεννηθεί στην ομάδα μας, αλλά και πως ο Ουόλς θα βοηθήσει. Μετά μας μένει να αποκτηθεί ο Jerry να τελειώνουμε. tongue.gif
Weekendman
QUOTE(SteelGandalf @ Jul 30 2009, 15:15 ) *
Υπερβάλλεις. Αν συμφωνούσε να παραμείνει στον Άρη, θα είχε σημαντικό χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι και, προφανώς, δε θα αποκτούνταν τόσοι παίχτες στη θέση "2".

Καλά έκανε κι έφυγε, εφόσον πιστεύει ότι μπορεί να παίξει σε καλύτερη ομάδα.

Δεν βγάζω και πράγματα απο το μυαλό μου, ο Χατζηβρέττας είναι όπως και να το πάρουμε καλύτερος παίκτης απο τον Τσαλδάρη όποτε δύσκολο να ήταν το πρόβλημα ότι δεν δέχτηκε ο Τσαλδαρης και είπαν να βρούν μια ενναλακτική επιλογή και να ευτυχώς βρέθηκε στο δρόμο ο Χατζηβρέττας!, και τονίζω τα κοινά χαρακτηριστικά του παιχνιδιού τους(το επισήμανε και ο Timemaster) δείχνουν αν είχε ή όχι την πρόθεση να τον κρατήσουν στον Άρη(δεν παίρνουν παίκτη με ίδια χαρακτηριστικά στην κυριά θέση που αγωνίζεσαι αμα σε εμπιστεύονται...).
Κλάρκ θα αγωνιστεί στη θέση 2 αρκετά αλλιώς γιατί αποκτήθηκε ο Στίνσον;
Ας πούμε ο Ηλιάδης δεν μένει και οτι ο επιπλέον αμερικανός δεν θα αγωνίζεται τόσο στο 2 πόσος χρονος μένει στον Τσαλδάρη και πάλι με Κλάρκ και Χατζηβρέττα να καταλαμβάνουν αρκετο χρόνο στην θέση αυτή, να είμαι αισιόδοξος και να πώ 10-15 λεπτά.

Στην περίπτωση που κατεβεί στο 3 είπαμε ο Παπανικολάου υπάρχει που έχει μεγάλο βαθμό δημοφηλίας μεταξύ των άλλων προσόντων του στον Άρη,
ο Ταπούτος θα πάρει τον χρόνο του(5-10 λεπτά στην χειρότερη δεν είναι και ο καλύτερος αμυντικός)ακόμα και να παίξει τεσσάρι ο Ταπούτος,
ο Αμερικανος που θα αποκτηθεί μπορεί να παίζει 2 και 3 αλλά μάλλον θα παίζει περισσότερο στο 3 λόγω της κατάστασης στην θέση 2(Ειδικά αν είναι ο Ουόλς) οπότε και πάλι εκ των πραγμάτων δεν περισσεύει τρομερά πολύ χρόνος
ώστε να πεί κανείς όπως ο Τσαλδάρης οτι ναι θα αρνηθώ την πρόταση του Ολυμπιακού(μαζί με τα πρωταθλήματα και τα Φάιναλ φόρ που θα είναι πιο πιθανά) για να παίξω περισσότερο χρόνο στον Άρη ,δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε συμετοχή χρόνου όσο θεωρούμε αρχικά, αν και φυσικα θα παίζει εκτός απροόπτου λιγότερο στον ΟΣΦΠ.
SteelGandalf
Τι ανέκδοτο είπες τώρα; Πρωταθλήματα στον Ολυμπιακό; tongue.gif
Weekendman
QUOTE(SteelGandalf @ Jul 30 2009, 16:18 ) *
Τι ανέκδοτο είπες τώρα; Πρωταθλήματα στον Ολυμπιακό; tongue.gif

Καλά σε αυτό πλάκα-πλάκα έχεις δίκιο! για αυτό υπάρχει μεταξύ σοβαρού και αστείου μια ελπίδα

Δεν ξέρω αν ο Ολυμπιακός καταφέρει να πάρει το πρωτάθλημα 09-10 αλλά τα σημάδια δείχνουν οτι οι μπασκετικές αυτοκρατορίες γκρεμίζονται απο τρίτο χέρι
1 Ο ΠΑΟΚ γκρέμισε την αυτοκρατορία του Άρη παίζοντας με τον Ολυμπιακό τον Τελικό το 91-92 ίσως και ηθελημένα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...
2 Ο ΠΑΟ έσπασε την αυτοκρατορία του Ολυμπιακού αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ στον Τελικό της περιόδου 97-98
3 Η ΆΕΚ πήρε το πρωτάθλημα νικώντας τον Ολυμπιακό που είχε αποκλείσει τον ΠΑΟ προηγουμένως...
Να ελπίζει σε ανάλογη εξέλιξη ο Ολυμπιακός; στο τωρινό Ελληνικό πρωτάθλημα δεν το πολυβλέπω να επαναλαμβάνεται ότι έγινε και στις άλλες τρεις περιπτώσεις αλλά είναι αξιοσημειώτη αυτή η αναδρομή στην Ιστορία της Α1!

Όποτε ας αποκλείσει ο Άρης τον Παο να έχουμε και μια ελπίδα tongue.gif

Σε κάθε περίπτωση την ευκαιρία να παίξεις Φάιναλ φόρ δεν την αγνοείς η έστω να είσαι μέλος ομάδας που φτάνει στο Φάιναλ φόρ...
SteelGandalf
QUOTE(Weekendman @ Jul 30 2009, 12:22 ) *
Καλά σε αυτό πλάκα-πλάκα έχεις δίκιο! για αυτό υπάρχει μεταξύ σοβαρού και αστείου μια ελπίδα

Δεν ξέρω αν ο Ολυμπιακός καταφέρει να πάρει το πρωτάθλημα 09-10 αλλά τα σημάδια δείχνουν οτι οι μπασκετικές αυτοκρατορίες γκρεμίζονται απο τρίτο χέρι
1 Ο ΠΑΟΚ γκρέμισε την αυτοκρατορία του Άρη παίζοντας με τον Ολυμπιακό τον Τελικό το 91-92 ίσως και ηθελημένα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...


Διαφωνώ πλήρως. Η ακμή του Άρη είχε περάσει, ούτως ή άλλως (προ πολλού) και αργά ή γρήγορα (μάλλον γρήγορα) θα συνέβαινε. Άντε και έγινε μια χρονιά νωρίτερα. Για μένα δεν έχει σημασία το γεγονός, αφού, έτσι όπως ήταν τα δεδομένα, ήταν προδιαγεγραμμένο πλέον. Δε μπαίνω στη διαδικασία να σχολιάσω αυτό το, μάλλον, δεδομένο στην επιλογή που έκανε τότε ο ΠΑΟΚ. Εκτός των άλλων θα ξεφύγουμε από το θέμα μας. smile.gif
ablade
QUOTE(Weekendman @ Jul 30 2009, 16:22 ) *
Καλά σε αυτό πλάκα-πλάκα έχεις δίκιο! για αυτό υπάρχει μεταξύ σοβαρού και αστείου μια ελπίδα

Δεν ξέρω αν ο Ολυμπιακός καταφέρει να πάρει το πρωτάθλημα 09-10 αλλά τα σημάδια δείχνουν οτι οι μπασκετικές αυτοκρατορίες γκρεμίζονται απο τρίτο χέρι
1 Ο ΠΑΟΚ γκρέμισε την αυτοκρατορία του Άρη παίζοντας με τον Ολυμπιακό τον Τελικό το 91-92 ίσως και ηθελημένα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...
2 Ο ΠΑΟ έσπασε την αυτοκρατορία του Ολυμπιακού αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ στον Τελικό της περιόδου 97-98
3 Η ΆΕΚ πήρε το πρωτάθλημα νικώντας τον Ολυμπιακό που είχε αποκλείσει τον ΠΑΟ προηγουμένως...
Να ελπίζει σε ανάλογη εξέλιξη ο Ολυμπιακός; στο τωρινό Ελληνικό πρωτάθλημα δεν το πολυβλέπω να επαναλαμβάνεται ότι έγινε και στις άλλες τρεις περιπτώσεις αλλά είναι αξιοσημειώτη αυτή η αναδρομή στην Ιστορία της Α1!

Όποτε ας αποκλείσει ο Άρης τον Παο να έχουμε και μια ελπίδα tongue.gif

Σε κάθε περίπτωση την ευκαιρία να παίξεις Φάιναλ φόρ δεν την αγνοείς η έστω να είσαι μέλος ομάδας που φτάνει στο Φάιναλ φόρ...


Ωραία σκέψη!!! Και γιατί να μην αποκλείσει ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό και να πάρει ο ΑΡΗΣ το πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό????? Παίζει και αυτό αν και πρέπει να πάρει ο ΑΡΗΣ την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια!!!!!!!!!
ΑΡΗ ΓΕΡΑ, ΓΕΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΞΑΝΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!


ΥΓ. Τρελαθήκαμε τελείως μου φαίνεται.....
Weekendman
QUOTE(ablade @ Jul 31 2009, 12:09 ) *
Ωραία σκέψη!!! Και γιατί να μην αποκλείσει ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό και να πάρει ο ΑΡΗΣ το πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό????? Παίζει και αυτό αν και πρέπει να πάρει ο ΑΡΗΣ την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια!!!!!!!!!
ΑΡΗ ΓΕΡΑ, ΓΕΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΞΑΝΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!


ΥΓ. Τρελαθήκαμε τελείως μου φαίνεται.....

Πλάκα κάνω ο άνθρωπος στηριζόμενος σε πραγματικά γεγονότα... ,ρεαλιστικά αν το έπαιρνα θα ήταν εφικτό με το σύστημα των 2 νικών να κάνε καμιά έκπληξη ο Άρης η καμιά άλλη ομάδα απεναντί στους 2 αιωνίους ,με τρείς νίκες όμως να χρειάζονται είτε σε ημιτελικά είτε σε Τελικό(μεγάλο η μικρό) γίνεται σχεδόν ανέφικτό.
δεν...τρελάθηκα, στην καζούρα οτι δεν θα πάρει ποτέ ο Ολυμπιακός πρωτάθλημα, απαντάω με περισσότερη τρέλα απλώς!
νομίζω η συζήτηση είναι πιο ταιριαστή στο Off-topic Άρης, Off-topic σκέψεις για θέματα που αφορούν τ�
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...5&start=135
EXPLOITED ARIS
http://www.sport24.gr/html/ent/586/ent.307586.asp
Nα υποθεσω οτι τον δωσαμε δανεικο ε;
Κ οτι δεν καναμε καμια χοντραδα κ τον πουλησαμε...
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Jul 31 2009, 21:09 ) *
http://www.sport24.gr/html/ent/586/ent.307586.asp
Nα υποθεσω οτι τον δωσαμε δανεικο ε;
Κ οτι δεν καναμε καμια χοντραδα κ τον πουλησαμε...

Λογικά ναι, αλλά αυτό το απόκτηση(αντί για δανεισμό) είναι λίγο ύποπτο...
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Weekendman @ Jul 31 2009, 21:20 ) *
Λογικά ναι, αλλά αυτό το απόκτηση(αντί για δανεισμό) είναι λίγο ύποπτο...


Εκει κωλυομαι κ εγω...
Αλλα δε νομιζω να εκαναν τετοια πατατα.
Koul
Παιδιά έχω μια απορία. Στο http://www.betsmart.gr/mainsite/modules/ne...p?storyid=86127 αναφέρεται ότι οι παίκτες που έχουν φύγει από τον Άρη είναι οι Ράιτ και Τσαλδάρης. Αλλά νομίζω ότι δεν είναι οι μόνοι, έτσι; Έφυγε και ο Γκαβέλ αλλά και ο Νέλσον αν δεν κάνω λάθος επειδή είχε κριθεί ακριβός.
EXPLOITED ARIS
http://www.metrosport.gr/archives/26845
Δε μεχαλαει καθολου θα ελεγα!
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Aug 1 2009, 10:56 ) *
http://www.metrosport.gr/archives/26845
Δε μεχαλαει καθολου θα ελεγα!

Οι σκέψεις μου...
Τράμπα Τσαλδάρη-Πελεκάνου;(όχι οπωσδήποτε ηθελημένα...)
Ένα πιθανο δiδυμο Πελεκάνου και Παπανικολάου δεν είναι το καλύτερο δίδυμο τριαριών της Κατηγορίας αλλά το πιο αλτικό σίγουρα!
Έχω την εντύπωση ότι για τον Φόβο να μην περάσει το 3+3 ο Άρης κοιτάει να πάρει κανέναν επιπλέον Έλληνα για θέσεις 2 και 3 για να είναι καλυμένος;
xristos_metal
Ο Πελεκανος πριν φυγει στη Ρεαλ ηταν σουπερσκορερ!Νομιζω θα βοηθησει πολυ αν ερθει στην ομαδα.ΕΓω νομιζω ο Τσαλδαρης θα μεινει!
Timemaster
QUOTE(Koul @ Aug 1 2009, 10:48 ) *
Παιδιά έχω μια απορία. Στο http://www.betsmart.gr/mainsite/modules/ne...p?storyid=86127 αναφέρεται ότι οι παίκτες που έχουν φύγει από τον Άρη είναι οι Ράιτ και Τσαλδάρης. Αλλά νομίζω ότι δεν είναι οι μόνοι, έτσι; Έφυγε και ο Γκαβέλ αλλά και ο Νέλσον αν δεν κάνω λάθος επειδή είχε κριθεί ακριβός.


έτσι είναι και ο Νέλσον και ο Γκαβέλ δεν υπάρχουν στην ομάδα με την νέα σεζόν και ένας ακόμα παίχτης που πιθανόν να μην είναι του χρόνου είναι ο Ηλιάδης.

QUOTE(Weekendman @ Aug 1 2009, 11:52 ) *
Οι σκέψεις μου...
Τράμπα Τσαλδάρη-Πελεκάνου;(όχι οπωσδήποτε ηθελημένα...)
Ένα πιθανο δiδυμο Πελεκάνου και Παπανικολάου δεν είναι το καλύτερο δίδυμο τριαριών της Κατηγορίας αλλά το πιο αλτικό σίγουρα!
Έχω την εντύπωση ότι για τον Φόβο να μην περάσει το 3+3 ο Άρης κοιτάει να πάρει κανέναν επιπλέον Έλληνα για θέσεις 2 και 3 για να είναι καλυμένος;


είναι υπέροχο δίδυμο με τρομερά αθλητικά προσόντα αλλά θα ήθελα το δεύτερο τριάρι να είναι σουτέρ και όχι με τέτοιο στυλ.
rolleyes.gif

σωστή η λογική για το 3+3 μιας και έτσι μπορούμε να πάρουμε Αμερικάνο για την θέση 4-5 (εφόσον πάρουμε παίχτη)
αν και για τον Μάσευ δε χρειάζεται!
smiley.gif


Με τον Ταπούτο τι έγινε τελικά;
ntelakos
Σημερα διαβασα οτι μενουν μονο τα επισημα για Ταπουτο....Βεβαια αυτο το ακουμε καμια εβδομαδα τωρα αλλα λογικα σε λιγες μερες θα ανακοινωθει!!
xavier
εγω καταλαβαινω οτι θελουμε να κανουμε 2 μεταγραφες ακομα...εναν ελληνα και εναν αμερικανο

αν παρουμε τον ταπουτο, θα παρουμε αμερικανο που να παιζει στο 2-3
αν παρουμε τον πελεκανο, θα παρουμε αμερικανο που να παιζει στο 4-5

προφανως δηλαδη εχουν σταντ μπαι τον ταπουτο και ψαχνουν καποια καλυτερη επιλογη απο Ελλάδα...
Weekendman
QUOTE(Timemaster @ Aug 1 2009, 12:21 ) *
είναι υπέροχο δίδυμο με τρομερά αθλητικά προσόντα αλλά θα ήθελα το δεύτερο τριάρι να είναι σουτέρ και όχι με τέτοιο στυλ.
rolleyes.gif

σωστή η λογική για το 3+3 μιας και έτσι μπορούμε να πάρουμε Αμερικάνο για την θέση 4-5 (εφόσον πάρουμε παίχτη)
αν και για τον Μάσευ δε χρειάζεται!
smiley.gif


Με τον Ταπούτο τι έγινε τελικά;

Καλά ο Πελεκάνος είναι φυσικά περισσότερο γνωστός για τα Αθλητικά προσόντα του αλλά το σούτ του δεν είναι τόσο άσχημο ακόμα και το τρίποντο τουλάχιστον μέχρι πρίν πάει σε Ρεάλ και Ολυμπιακό και σκουριάσει! φαντάσου τι θα κάνουν στην άμυνα Παπανικολάου και Πελεκάνος... αλλά και γενικότερα χτίζεται ο πιο πλήρης Άρης των τελευταίων ετών.

Ο Αμερικάνος στους ψηλούς αν αποκτηθεί βλέπω να είναι κανένας απο Αμερικάνικο κολέγιο αν είναι και τόσο θεαματικός σαν αυτόν που απέκτησε ο Πανιώνιος πρόσφατα τον Ρότζερς ακόμα καλύτερα,αλλά με τον Μάσει δεν αποκλείω τίποτα μπορεί να του έλειψε το ότι στην Ρεάλ δεν ήταν το επίκεντρο όσο ήταν στον Άρη μαζί με την ατμόσφαιρα του Αλεξανδρείου αλλά τα λεφτα...
Timemaster
QUOTE(Weekendman @ Aug 1 2009, 13:10 ) *
Καλά ο Πελεκάνος είναι φυσικά περισσότερο γνωστός για τα Αθλητικά προσόντα του αλλά το σούτ του δεν είναι τόσο άσχημο ακόμα και το τρίποντο τουλάχιστον μέχρι πρίν πάει σε Ρεάλ και Ολυμπιακό και σκουριάσει! φαντάσου τι θα κάνουν στην άμυνα Παπανικολάου και Πελεκάνος... αλλά και γενικότερα χτίζεται ο πιο πλήρης Άρης των τελευταίων ετών.

Ο Αμερικάνος στους ψηλούς αν αποκτηθεί βλέπω να είναι κανένας απο Αμερικάνικο κολέγιο αν είναι και τόσο θεαματικός σαν αυτόν που απέκτησε ο Πανιώνιος πρόσφατα τον Ρότζερς ακόμα καλύτερα,αλλά με τον Μάσει δεν αποκλείω τίποτα μπορεί να του έλειψε το ότι στην Ρεάλ δεν ήταν το επίκεντρο όσο ήταν στον Άρη μαζί με την ατμόσφαιρα του Αλεξανδρείου αλλά τα λεφτα...


βασικά τον σύγκρινα με τον Γουόλς για αυτό το είπα το τρίποντο!

έχουμε 5-6 επιλογές που καλύπτουν 3 θέσεις και θα πάρουμε τους δύο.
δεν είναι και άσχημα!
rolleyes.gif
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Timemaster @ Aug 1 2009, 13:25 ) *
βασικά τον σύγκρινα με τον Γουόλς για αυτό το είπα το τρίποντο!

έχουμε 5-6 επιλογές που καλύπτουν 3 θέσεις και θα πάρουμε τους δύο.
δεν είναι και άσχημα!
rolleyes.gif


Μην ξεχναμε πως εχουμε 3 ελευθερες θεσεις μη-Ελληνων.
Ο ενας που θα την καλυψει ελπιζουμε ολοι να ειναι ο Τζερι...
Τωρα για τον υπολοιπο σχεδιασμο αναλογα κ με την ελευση η μη του Πελεκανου...
Παιζουν πολλα σεναρια κ διαφορες εκδοχες της ομαδας.Εχουμε επιλογες κ ειναι ολες αρκετα καλες θα ελεγα!
Παντως ο Πελεκανος χιλιες φορες προτιμοτερος απο τον Ταπουτο.Σε καλυτερη κατασταση παντως,ακομα κ αν ηταν σε απραξια!
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Aug 1 2009, 13:39 ) *
Μην ξεχναμε πως εχουμε 3 ελευθερες θεσεις μη-Ελληνων.
Ο ενας που θα την καλυψει ελπιζουμε ολοι να ειναι ο Τζερι...
Τωρα για τον υπολοιπο σχεδιασμο αναλογα κ με την ελευση η μη του Πελεκανου...
Παιζουν πολλα σεναρια κ διαφορες εκδοχες της ομαδας.Εχουμε επιλογες κ ειναι ολες αρκετα καλες θα ελεγα!
Παντως ο Πελεκανος χιλιες φορες προτιμοτερος απο τον Ταπουτο.Σε καλυτερη κατασταση παντως,ακομα κ αν ηταν σε απραξια!

Σαν πέρσι τέτοιο καιρό λέγαμε πόσο χρήσιμη θα ήταν η μεταγραφή του Ταπούτου στον Άρη αν γινόταν παρασυρόμενοι και απο την καλή χρονιά που έκανε στην ΑΕΚ, φέτος που η απόδοση του ήταν χειρότερη στην πιο φτωχή ΑΕΚ όλων των εποχών πάει να τον πάρει ο Άρης συμφωνώ οτι είναι μεγαλύτερο ρίσκο αν και υποθέτω πιο φθηνό απο Πελεκάνο, αλλά μπορεί να αποκτηθούν και οι 2 αφού ο Ταπούτος παίζει και 4.
scales84
δεν ειναι αναγκη να καλυφτουν ολες οι θεσεις ξενων..εδω δενε γινε περσυ που μσταν και λειψοι.εχουμε κλαρκ-μπετς-στινσον.με τον φρανσις που χε ακουστει τι γι9νεται?

ο μασσευ θελει να γυρισει για αλλους λογους κι οχι για το οτι ηταν το επικεντρο...
Weekendman
QUOTE(scales84 @ Aug 1 2009, 13:56 ) *
δεν ειναι αναγκη να καλυφτουν ολες οι θεσεις ξενων..εδω δενε γινε περσυ που μσταν και λειψοι.εχουμε κλαρκ-μπετς-στινσον.με τον φρανσις που χε ακουστει τι γι9νεται?

ο μασσευ θελει να γυρισει για αλλους λογους κι οχι για το οτι ηταν το επικεντρο...

αγάπη για τον Άρη θα έχει ο άνθρωπος, αλοίμονο αλλά για αν αρνηθείς τα περισσότερα λεφτά το κάνεις αν έχεις έντονη την ανάγκη να παίξεις ηγετικό ρόλο η να είναι στο επίκεντρο(που με τον Ρέγιες δεν γίνεται...), και οι αντιδράσεις του Μάσει που του αρέσει να παίζει με τους αντιπαλούς παίκτες και οπαδούς δείχνουν κάτι τέτοιο το αν είναι αρκετό για να ξεπεραστούν οι οικονομικές η άλλες(αν ξανάβρισκε δουλεία στο πιο ανταγωνιστικό Ισπανικό πρωτάθλημα π.χ) δυσκολίες είναι άλλο θέμα.
Koul
Χωρίς να θέλω να διαταράξω το γενικότερο κλίμα αισιοδοξίας, έχω να παρατηρήσω κάτι που δεν μου αρέσει και δυστυχώς συμβαίνει κάθε χρόνο στον Άρη. Ποτέ δεν καταφέρνουμε να κρατήσουμε τους παίκτες που πρωταγωνιστούν καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν. Πολύ θετικό π.χ. ότι μένουν Κλαρκ και Μπετς, όλοι είμαστε ικανοποιημένοι με την απόκτηση Χατζηβρέτα αλλά χάσαμε τον Τσαλδάρη (αν και βέβαια εφ' όσον τον θέλει ο Ολυμπιακός δεν μπορούσαμε να κάνουμε και πολλά). Πήραμε μεν τον Ντικούδη αλλά χάσαμε τον Νέλσον, που ήταν πολυδιάστατος παίκτης. Θέλω να πω χάνεις 2 καλούς παίκτες και παίρνεις 2 άλλους καλούς αλλά ουσιαστικά έτσι μένεις περίπου στα ίδια επίπεδα.
Από την άλλη είναι ιδιαίτερα ευχάριστη η φετινή ελληνοποίηση της ομάδας, ειδικά αν αποκτηθεί και ο Πελεκάνος και αξιοποιηθεί ο Παπανικολάου. Πόσα χρόνια αλήθεια είχε ο Άρης να αναδείξει έναν νεαρό αθλητή από τα εφηβικά του τμήματα; Και πόσα χρόνια είχαμε να δούμε έναν τόσο αξιόλογο κορμό Ελλήνων παικτών; Νομίζω επίσης ότι μια ενίσχυση στην φροντ-λάιν είναι απαραίτητη (προς το παρόν δεν υπάρχει back-up του Μπετς, μετά και την απομάκρυνση του μέγιστου Λάζου Αγαδάκου!) Μακάρι αυτή να γίνει με την επιστροφή του Μάσεϊ, ο οποίος είχε συνδεθεί συναισθηματικά με την ομάδα και τον κόσμο (σπάνιο φαινόμενο για Αμερικανό αθλητή) αλλά, κακά τα ψέματα, τα χρήματα και το συμφέρον της Ρεάλ θα παίξουν μεγάλο ρόλο. Ο Φράνσις θεωρώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση, ενώ είχε ακουστεί ενδιαφέρον και για τον Ουίλκινσον αλλά δυστυχώς έκλεισε στην Τριούμφ.
thrylos7
Τόσο πολύ βάρυνε ο Ουόλς που πήγε στο 3-4; Χμ... Εδώ που τα λέμε τα νούμερά του δεν ήταν ενθαρρυντικά πέρυσι (αν και δεν τα έχω υπόψη μου εξ' ολοκλήρου), αν και όντως, υπήρξε τρελή παιχτούρα στην Ολύμπια... Να δούμε αν θα το επαναλάβει και φέτος, ίσως του δίνει έμπνευση το όνομα...

Θα προτιμούσα πάντως Ρανικο αντί του Στίνσον...
Giorgos#4
QUOTE(thrylos7 @ Aug 1 2009, 18:38 ) *
Τόσο πολύ βάρυνε ο Ουόλς που πήγε στο 3-4; Χμ... Εδώ που τα λέμε τα νούμερά του δεν ήταν ενθαρρυντικά πέρυσι (αν και δεν τα έχω υπόψη μου εξ' ολοκλήρου), αν και όντως, υπήρξε τρελή παιχτούρα στην Ολύμπια... Να δούμε αν θα το επαναλάβει και φέτος, ίσως του δίνει έμπνευση το όνομα...

Θα προτιμούσα πάντως Ρανικο αντί του Στίνσον...



http://www.contra.gr/Basketball/Slovenia/246327.html
gallistis
QUOTE(thrylos7 @ Aug 1 2009, 18:38 ) *
Τόσο πολύ βάρυνε ο Ουόλς που πήγε στο 3-4; Χμ...


εγω παντως αν ημουν παντρεμενος με τη γυναικα που εχει θα ειχα πεσει στον ασσο. smiley.gif .4αρι με υψος 1.98?ο μπαρκλευ ειναι?
Vas
παιδιά σορρυ,

έπαιζε καθόλου 3άρι ο Τσαλδάρης?? Απλώς διαβάζω κάποια δημοσιεύματα ότι τον θέλει το Μαρούσι ως 3άρι και πάντα τον θυμόμουν να παίζει 2.
Weekendman
QUOTE(Vas @ Aug 1 2009, 22:29 ) *
παιδιά σορρυ,

έπαιζε καθόλου 3άρι ο Τσαλδάρης?? Απλώς διαβάζω κάποια δημοσιεύματα ότι τον θέλει το Μαρούσι ως 3άρι και πάντα τον θυμόμουν να παίζει 2.

Πέραν του Νέλσον και του Μάρσαλ στην αρχή δεν είχε άλλο 3αρι ο Άρης οπότε κάλυπτε μεταξύ των άλλων και ο Τσαλδάρης τη θέση, παρόλου το οτι είναι πιο γνωστός στο 2 μπορεί να παίξει και 3άρι με 1.96 δεν είναι ιδανικό ύψος αλλά ούτε και απαγορευτικό, εγω θα ήθελα σαν τριάρι να είχε περισσότερη σωματική δύναμη παραδείγματος χάρη αλλά ας δούμε που θα καταλήξει και μετά βλέπουμε τον ρόλο που θα έχει.
NIKOLAS3
ΠΑΙΔΙΑ ΒΓΗΚΕ Ο ΔΑΜΙΑΝΙΔΗΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ 2 ΑΚΟΜΑ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ.ΑΥΤΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΤΣΟΝ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΔΕΚΑ ΙΣΑΞΙΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΣΥΝ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΚΟΡΔΙΛΗ.ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΔΥΑΡΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΧΑΤΖΗΒΕΤΤΑ,ΕΝΑ ΤΡΙΑΡΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑΠΟΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΣΣΑΡΟΠΕΝΤΑΡΙ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΔΥΟ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΞΕΝΩΝ.
PanBat
Ο Ματσόν θέλει 10 παίκτες έτοιμους + Παπανικολάου, Σκορδίλη δηλαδή πρέπει να πάρουμε άλλους 3. Έναν ξένο 2-3 και ένα 4-5 και Ταπούτο που ακούγεται! Ο Δαμιανίδης λέει άλλες 2 μεταγραφές και τέλος. Μάλλον πιο λογική όμως φαίνεται η άποψη του Δαμιανίδη!Και εξηγώ! Δεν χρειαζόμαστε αμερικάνο 2 γιατί δεν θέλουμε να είναι πίσω από το Χατζηβρέττα και απο τη στιγμή που θα παίξει πολύ στο 2 και ο Clark γιατί ούτε ο Stinson αποκτήθηκε για το πάγκο μαζεύονται πολλοί! Αν πάλι παίζει και στο 3 πάλι πολλοί μαζεύονται γιατί είναι ο Παπανικολάου και ο Χατζηβρέττας μπορεί να ανέβει για να χωρέσει στην ίδια πεντάδα με Stinson,Clark και αν έρθει και ο Ταπούτος χαμός! Εκτός αν δεν έρθει Ταπούτος οπότε πάσο. Οπότε το συμπέρασμα είναι ή ξένος 2-3 ή Ταπούτος. Με τον ξένο 4-5 έχουμε και εκεί 5 ψηλούς μαζί με το Μπάρλο οπότε είμαστε και εκεί ΟΚ! Οπότε μάλλον θα πρέπει ο Ματσον να υπολογίζει Παπανικολάου στους 10 και Σκορδιλη Χρυσικόπουλο για την δωδεκάδα. Εκτός και αν η διοίκηση μας κάνει έκπληξη! Για να δούμε!
EXPLOITED ARIS
Αν το(ιδανικοτερο κατα τη γνωμη μου) σεναριο επαληθευτει με την αποκτηση Πελεκανου κ Τζερι τοτε δηλαδη δε θα παμε για Αμερικανο;
Κ αν ναι σε ποια θεση;
athinaios
μεχρι τωρα πιστευω οτι εχουμε κανει κινησεις που δεν πιστευαμε οτι μπορουσαμε στο τελος τησ χρονιας μετα την παραιτηση τζεβελεκη.αλλα πιστευω οτι χρειαζομαστε ενα πενταρι γιατι ο μπετς ειναι καλος αλλα για κανα 20λεπτο λογω ηλικιας και ο σκορδιλης θα παρει εμπειριες αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ετοιμος για επιπεδο ευρωλιγκας.ο ντικουδης καλυτερα να μοιραστει με μπαρλο το 4 και αν καταφερναμε να παρουμε κανα μασευ σαν βασικο ψηλο θα ηταν το καλυτερο πιστευω.
PanBat
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Aug 2 2009, 17:44 ) *
Αν το(ιδανικοτερο κατα τη γνωμη μου) σεναριο επαληθευτει με την αποκτηση Πελεκανου κ Τζερι τοτε δηλαδη δε θα παμε για Αμερικανο;
Κ αν ναι σε ποια θεση;



Νομίζω ότι με αυτούς τους 2 που θα είναι το ιδανικό έχουμε κλείσει. Και αν περάσουμε στους ομίλους το συζητάμε για άλλον έναν όπου διαπιστωθεί πρόβλημα και κάτι θα βρούμε από τα κομμένα του ΝΒΑ.
SteelGandalf
Πολύ σωστός PanBat.

Το θέμα όμως είναι άλλο. Κατά πόσο είναι εφικτό να πάρουμε και Πελεκάνο και Jerry.

Μακάρι, το εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου.
EXPLOITED ARIS
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=202
To γραψαμε;Ισχυει!... icon_drunk.gif

Εγω νομιζα πως αυτο ηταν το σχεδιο στο θεμα Πελεκανου.Να δωσει ο Ολυμπιακος τα μισα κ εμεις τα αλλα μισα για διετες συμβολαιο...
Τελος παντων.Ολα θα ξεκαθαρισουν τις επομενες μερες!
gallistis
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Aug 2 2009, 20:20 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=202
To γραψαμε;Ισχυει!... icon_drunk.gif

Εγω νομιζα πως αυτο ηταν το σχεδιο στο θεμα Πελεκανου.Να δωσει ο Ολυμπιακος τα μισα κ εμεις τα αλλα μισα για διετες συμβολαιο...


οπως με τον γουολς,το εγραψαν ισχυει-πηγε σλοβενια.ο πελεκανος πρεπει να παιρνει γυρω στα 600.000(μπραβο του καλη συμφωνια).αποκλειεται να μπορουμε να δωσουμε 300.000,σχεδον οσα παιρνει ο χατζηβρεττας
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Aug 2 2009, 20:20 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=202
To γραψαμε;Ισχυει!... icon_drunk.gif

Εγω νομιζα πως αυτο ηταν το σχεδιο στο θεμα Πελεκανου.Να δωσει ο Ολυμπιακος τα μισα κ εμεις τα αλλα μισα για διετες συμβολαιο...
Τελος παντων.Ολα θα ξεκαθαρισουν τις επομενες μερες!

Βέβαια με την ευαίσθητη μέση του Βασιλόπουλου μπορεί ο Ολυμπιακός να θέλει(η να αναγκαστεί) να κρατήσει και κανένα 3άρι(χωρίς να πρέπει να είναι ο Πελεκάνος) παραπάνω το αναφέρω σαν παράγοντα ,εκτός απο το πιο βασικό θέμα του υψηλού συμβολαίου του Πελεκάνου.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Weekendman @ Aug 2 2009, 20:35 ) *
Βέβαια με την ευαίσθητη μέση του Βασιλόπουλου μπορεί ο Ολυμπιακός να θέλει(η να αναγκαστεί) να κρατήσει και κανένα 3άρι(χωρίς να πρέπει να είναι ο Πελεκάνος) παραπάνω το αναφέρω σαν παράγοντα ,εκτός απο το πιο βασικό θέμα του υψηλού συμβολαίου του Πελεκάνου.


Ωστοσο εχω την εντυπωση πως ενα απο τα κολληματα που εχει ο Γιαννακης σαν προπονητης ειναι κ αυτο του Πελεκανου...Νομιζω πως δεν τον θελει.Στα λιγοστα παιχνιδια που ο Πελεκανος πηρε ευκαιριες κ επαιξε,ακομη κ αν τα πηγε καλα δεν τον χρησιμοποιησε αρκετα.
Οσο γιατο τριαρι...αφου υπαρχει ο Τζος!!! tongue.gif
Weekendman
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Aug 2 2009, 21:04 ) *
Ωστοσο εχω την εντυπωση πως ενα απο τα κολληματα που εχει ο Γιαννακης σαν προπονητης ειναι κ αυτο του Πελεκανου...Νομιζω πως δεν τον θελει.Στα λιγοστα παιχνιδια που ο Πελεκανος πηρε ευκαιριες κ επαιξε,ακομη κ αν τα πηγε καλα δεν τον χρησιμοποιησε αρκετα.
Οσο γιατο τριαρι...αφου υπαρχει ο Τζος!!! tongue.gif

Με την...επιτυχία που έχει ο Ολυμπιακός στις μεταγραφές, όλα είναι πιθανά ακόμα και το τώρα απίθανο ενδεχόμενο να μείνει αναγκαστικά ο Πελεκάνος στον Ολυμπιακό!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Weekendman @ Aug 2 2009, 21:07 ) *
Με την...επιτυχία που έχει ο Ολυμπιακός στις μεταγραφές, όλα είναι πιθανά ακόμα και το τώρα απίθανο ενδεχόμενο να μείνει αναγκαστικά ο Πελεκάνος στον Ολυμπιακό!


Η αληθεια ειναι πως πραγματικα πιστευω πως ο Ολυμπιακος χρειαζεται περισσοτερο "εσωτερικες" μεταγραφες...Απλως γινεται κακη διαχειριση του υλικου.
Αλλα αυτα στο forum του Ολυμπιακου!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.