Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Thodoros
QUOTE (Johnny Marv @ Nov 29 2018, 17:45 ) *
Όπως πολύ σωστά είπε και ο παν θεωρώ πως ο μισιτς θα παίζει πολύ και στο 2 αν έρθει .


Στα σχέδιο σου βλέπω έχει ρίξει τους χρόνους του Νικ ...δεν έχει καμία λογική κάποιος να παίρνει 2.2 και να παίζει απλά 25λ στο 1 και τέλος.... αυτό που κερδίζεις με τον Νικ είναι οι θέσεις ξένων και ένα μικρότερο συμπληρωματικό συμβόλαιο στον παίκτη που θα έρθει να παίζει πίσω από αυτόν ή μαζί με αυτόν ... όπως είπε ο Αρενας ο Ερτέλ ( θα ήταν μια καλή περίπτωση ) δεν ξέρω οικονομικά πως θα πάει αλλά μπορεί να βρεθεί και σε σχήμα μαζί με Νικ και μόνος . Έχει και του σουτάκι .... έκανε και τις μεταγραφές του σε Τουρκία ... πιστεύω ότι αν δεν δώσει τα αναμενόμενα φέτος θα είναι σε θέση ο Παναθηναικός να μπορέσει να τον κλείσει με ένα λογικό ποσό ... αυτό δεν τον πιστεύω όμως για τον Μισιτς .

Τες/Πα υπάρχει αρκετός χρόνος ακόμα οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τους προφήτες ...κάποιοι παίκτες μπορεί να κάνουν σεταπ κάποιοι να υποβαθμιστούν το καλοκαίρι να δούμε πως θα είμαστε εμείς και πιστεύω θα βρεθεί κάποια λύση αν τα βάλουμε από την αρχή κάτω και ψάχνουμε αυτό που μας λείπει και όχι ότι να ναι .

ΥΓ. Δεν έκρινα το σχέδιο σου ,γιατί ουσιαστικά το βρίσκω καλό αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτό θα είναι .
stefkorner
γκαρι νιλ Χολαργος


εγω παντως θα ημουν υπερευχαριστημενος αν ερχοταν Ελλαδα για εμας..!αλλα μπορει ο dpg να ματωνε..ακομα και με αυτον !οποτε αστον για Χολαργο rolleyes.gif
basket72
QUOTE (stefkorner @ Nov 29 2018, 19:39 ) *
γκαρι νιλ Χολαργος


εγω παντως θα ημουν υπερευχαριστημενος αν ερχοταν Ελλαδα για εμας..!αλλα μπορει ο dpg να ματωνε..ακομα και με αυτον !οποτε αστον για Χολαργο rolleyes.gif



Τι είπες τώρα!!! Έλα ρε γειτονιά!
τον ήθελα κι εγώ στον Ολυμπιακό άνετα κι ας μην παίζει (πια) καμιά άμυνα της προκοπής. Μέσα στους 10 ποιοτικότερους παίκτες του ελληνικού πρωταθλήματoς hands down wink.gif
Ginobili
QUOTE(stefkorner @ Nov 29 2018, 18:39 ) *
γκαρι νιλ Χολαργος


εγω παντως θα ημουν υπερευχαριστημενος αν ερχοταν Ελλαδα για εμας..!αλλα μπορει ο dpg να ματωνε..ακομα και με αυτον !οποτε αστον για Χολαργο rolleyes.gif

Και θα "ματώσει" ο Δ.Γ ...και θα φάει χρόνο και από τον Λέκα που τον "πιστευει" ο Πασκουάλ...(που το βάζεις και αυτό)...
Πλάκα πλάκα...ταμαμ ήταν για εμάς...φονιάς,και σταθερός σουτέρ.
Τραγικό να μην βάλει λεφτά για ενισχυση ο Δ.Γ
Thodoros
Είναι δυνατόν να βλέπεις τον Χολαργό να την ψάχνει και να μπαίνει all in την ίδια ώρα που εμείς παλεύουμε με το τίποτα? Σε διοργανώσεις που δεν χαρίζουν . Τι να πω δηλαδή!

Όσο για Λέκα και λοιπούς δεν έχουμε καμία ευθύνη να ανέβει ο παίκτης ( ούτε Έλληνας είναι , ούτε συμβόλαιο για το νέο έτος έχει και με τα 500χιλ μια χαρά καλύτεροι υπάρχουν , δεν ξέρω γιατί πρέπει να του δώσουμε και άλλες ευκαιρίες ο ίδιος όπως φαίνεται μπορεί μόνο στο 2 ) Τέτοιο παίκτη έλεγα ως λαβράκι ας πούμε ... κάποιον που θα έρθει να δώσει max 15λ πίσω από τον Νικ αλλά σε υψηλό επίπεδο και να μην τον απασχολεί να πάρει την θέση μόνος του (απλά να παίζει αυτό που ξέρει). Άλλωστε όσο πάει όλο και λιγότερο εμπιστεύεται ο πασκουάλ τον Λέκα ως δημιουργό ( δεν είναι παράλογο όταν ο παίκτης δεν μπορεί να δει πάσα )

Σε αυτό το ρόστερ με τις τόσες αδυναμίες διορθωτικές κινήσεις είναι υποχρεωτικές να γίνουν δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γίνει για να το πάρουμε απόφαση .
papp7
QUOTE (Thodoros @ Nov 30 2018, 10:21 ) *
Είναι δυνατόν να βλέπεις τον Χολαργό να την ψάχνει και να μπαίνει all in την ίδια ώρα που εμείς παλεύουμε με το τίποτα? Σε διοργανώσεις που δεν χαρίζουν . Τι να πω δηλαδή!

Όσο για Λέκα και λοιπούς δεν έχουμε καμία ευθύνη να ανέβει ο παίκτης ( ούτε Έλληνας είναι , ούτε συμβόλαιο για το νέο έτος έχει και με τα 500χιλ μια χαρά καλύτεροι υπάρχουν , δεν ξέρω γιατί πρέπει να του δώσουμε και άλλες ευκαιρίες ο ίδιος όπως φαίνεται μπορεί μόνο στο 2 ) Τέτοιο παίκτη έλεγα ως λαβράκι ας πούμε ... κάποιον που θα έρθει να δώσει max 15λ πίσω από τον Νικ αλλά σε υψηλό επίπεδο και να μην τον απασχολεί να πάρει την θέση μόνος του (απλά να παίζει αυτό που ξέρει). Άλλωστε όσο πάει όλο και λιγότερο εμπιστεύεται ο πασκουάλ τον Λέκα ως δημιουργό ( δεν είναι παράλογο όταν ο παίκτης δεν μπορεί να δει πάσα )

Σε αυτό το ρόστερ με τις τόσες αδυναμίες διορθωτικές κινήσεις είναι υποχρεωτικές να γίνουν δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γίνει για να το πάρουμε απόφαση .



Τι λαβρακι ρε φιλε 34 χρονων παικτης με 352 παιχνιδια στο nba και παρουσια στην μπαρτσελονα, αυτος ξερεις τι θα σου δωσει και γνωριζεις οτι στο prime του δεν μπορουσες να τον παρεις. Λαβρακι θεωρειται ενας παικτης καλης ηλικιας που αγωνιζεται σε κατωτερο επιπεδο και οταν τον φερνεις να αγωνιστει καπου υψηλοτερα παιζει και με το παραπανω. Τετοιος παικτης ηταν ο λοτζεσκι πριν τον παρει ο ολυμπιακος που επαιζε στην οστανδη.
Thodoros
QUOTE (papp7 @ Nov 30 2018, 17:51 ) *
Τι λαβρακι ρε φιλε 34 χρονων παικτης με 352 παιχνιδια στο nba και παρουσια στην μπαρτσελονα, αυτος ξερεις τι θα σου δωσει και γνωριζεις οτι στο prime του δεν μπορουσες να τον παρεις. Λαβρακι θεωρειται ενας παικτης καλης ηλικιας που αγωνιζεται σε κατωτερο επιπεδο και οταν τον φερνεις να αγωνιστει καπου υψηλοτερα παιζει και με το παραπανω. Τετοιος παικτης ηταν ο λοτζεσκι πριν τον παρει ο ολυμπιακος που επαιζε στην οστανδη.


Ρε φίλε ένας παίκτης με τέτοια παρουσία που μπορεί να μην έχει ομάδα , δεν είναι Λαβράκι ? πες τον Μπαρμπούνι αν θες! τώρα μπορείς να τον πάρεις και εσύ και εγώ, βλέπε πάνω που μιλάει να πάει ! Στην δικιά μου περίπτωση είπα για πίσω από τον Νικ ένας τέτοιος παίκτης ίσως ήταν μια καλή περίπτωση ( δεν είπα για τον συγκεκριμένο ντε και καλά ) αλλά αν ψάξεις βρίσκεις! από το να πάρεις τον νέο Λέκα ( που μπορεί να βγει αλλά και όχι που είναι πιθανότερο και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μισή και λιγότερη χρονιά ) και '' Αν πάρουν! ''
papp7
QUOTE (Thodoros @ Nov 30 2018, 18:08 ) *
Ρε φίλε ένας παίκτης με τέτοια παρουσία που μπορεί να μην έχει ομάδα , δεν είναι Λαβράκι ? πες τον Μπαρμπούνι αν θες! τώρα μπορείς να τον πάρεις και εσύ και εγώ, βλέπε πάνω που μιλάει να πάει ! Στην δικιά μου περίπτωση είπα για πίσω από τον Νικ ένας τέτοιος παίκτης ίσως ήταν μια καλή περίπτωση ( δεν είπα για τον συγκεκριμένο ντε και καλά ) αλλά αν ψάξεις βρίσκεις! από το να πάρεις τον νέο Λέκα ( που μπορεί να βγει αλλά και όχι που είναι πιθανότερο και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μισή και λιγότερη χρονιά ) και '' Αν πάρουν! ''



Μπρο μου οτι ειναι δυνατη προσθηκη ειναι. Και οτι εχει ποιοτητα εχει.Σε αυτα που λες συμφωνω. Λαβρακι δεν θεωρειται ομως εκει φερνω αντιρρηση λαβρακι ειναι π.χ ο δικος μου λεντει . Αν σε ενοχλησε το "ρε φιλε" συγνωμη.
Johnny Marv
Αγώνες σαν τον σημερινο μου δίνουν γερά πατήματα και επιβεβαιώνουν όσα λέω . Για αυτό θέλω τον μισιτς πίσω από τον καλαθη . Εκτός του ότι ο καλαθης μπορεί να παίζει μαζί με τον μισιτς αλλά ακόμα και το 12λεπτο που ο καλαθης είναι πάγκο το παιχνίδι μας θα έχει φυσιολογική ΡΟΗ , εξασφαλίσουμε κι άλλο ένα θετικό !! Οκ όλοι λέτε ότι το θετικό του καλαθη είναι ότι ο παίκτης που θα είναι από πίσω του θα πρέπει να είναι για 10λεπτο . Έλα που ο καλαθης είναι άνθρωπος και δεν παίζει πάντα σαν σταρ της λιγκας . Τέτοια βραδια σαν σήμερα θες απλώς να τον βγάλεις έξω αλλά δεν έχεις ποιον να βάλεις . Επίσης προτιμώ μισιτς από άλλους πχ ερτελ κυρίως λόγω άμυνας . Ο καλαθης αισχρος σήμερα ...


ΥΓ. Σάρας και ντεϊβις ΠΡΕΠΕΙ να έρθουν πακετάκι από Ζαλγκίρις του χρόνου !!
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Dec 1 2018, 04:26 ) *
Αγώνες σαν τον σημερινο μου δίνουν γερά πατήματα και επιβεβαιώνουν όσα λέω . Για αυτό θέλω τον μισιτς πίσω από τον καλαθη .


φιλε μου εχει κανει τοσο μεγαλο στεπ απ φετος ο Μισιτς ,που δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει για πισω απο τον Καλαθη ,ουτε σε μπατζετ 15-20 μυριων,να εκτιναχθουμε ! αυτη την στιγμη ειναι πιο βασικος και απο τον Λαρκιν στην Εφες και κανει την διαφορα ! εδω μετα βιας δινουμε 500χιλιαρικα σε μισο μπακ απ του Καλαθη ! ο Μισιτς πρεπει να βρισκεται καπου αναμεσα στο 1-1.5 μυριο σε κασε, την στιγμη που μιλαμε και η σεζον βρισκεται ακομα στο 1/3 της..
brob
Ο Δ. Κοντος σε νέο του άρθρο αναφέρει πως η ομάδα χρειάζεται κινήσεις με τη μια κινηση να υποδεικνύεται σε pg ως πιο αναγκαία και έπειτα ενδεχόμενη σε ψηλούς..Η ομάδα χρειάζεται γερο lifting ..και άμεσα..

Απο τη πλευρά μου θέλω να πω πως για να διορθωθεί το πράγμα χρειάζονται οχι απλά κινήσεις...αλλά ΔΥΝΑΤΕΣ..

Και οι δυο παίχτες που ενδεχομένως έρθουν πρέπει να είναι παίχτες που να διαθέτουν προσωπικότητα και ποιότητα αλλιώς πραγματικά δεν έχει νόημα να γίνουν κινήσεις.

Ενδεχομένως η ομάδα να χρειάζεται και ενα ξεσκαρτάρισμα . Ο Παπαγιάννης ίσως να είναι καλύτερο γι αυτόν αλλά και την ομάδα να δωθεί κάπου δανεικός ωστε να παίζει και να βελτιωθεί ,μιας και με τη πίεση για τα αποτελέσματα που έχει η ομάδα δε μπορεί παρά να παίζει μονάχα στην Ελλάδα.. Όταν παίζει στη Euroleague δημιουργείται τρύπα..αμυντικά ακομα και για λίγα λεπτά..

Κατ' επέκταση η υπάρξη του Βουγιούκα στο ροστερ και συνδιαστικά με τον Παπαγιάννη δημιουργεί περαιτέρω προβλήματα μιας και υπάρχουν δυο παίχτες που στα παιχνιδια της Euroleague έχουν μονόλεπτες συμμετοχές που πληγώνουν την ομάδα..

Δε ξέρω επισης αν τυχον γίνουν δύο κινήσεις μήπως πρέπει να αποχωρήσει και κάποιος ξένος αν υποθέσουμε οτι αυτοί που θα ερθουν θα ειναι και οι δυο ξένοι..Και εκει για δυο χτυπάει η καμπάνα Λεκαβίτσιους και Λάσμε. Με την υπόθεση οτι θα γινουν δυο κινησεις κάποιος θα πρέπει να αποχωρήσει.


Τέλος βλέπουμε οτι για τις θέσεις 5 - 6 - 7 - 8 θα γίνει σφαγή ( Αρμανι - Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός - Παναθηναικός - Ζαλγκιρις - Χιμκι ενδεχομένως και Μπασκόνια θα παλέψουμε ολοι μαζι με δυο ομαδες να μενουν σιγουρα εκτος ) . Αν η ομάδα δεν ενισχυθεί και με τις εκτος έδρας εμφανίσεις μας να είναι τραγικές με κακό Καλάθη αν δε δούμε αλλαγές στο ροστερ υπάρχει σημαντική πιθανότητα να μη φτάσουμε στους 8...
MustGK
QUOTE (stefkorner @ Nov 30 2018, 22:30 ) *
φιλε μου εχει κανει τοσο μεγαλο στεπ απ φετος ο Μισιτς ,που δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει για πισω απο τον Καλαθη ,ουτε σε μπατζετ 15-20 μυριων,να εκτιναχθουμε ! αυτη την στιγμη ειναι πιο βασικος και απο τον Λαρκιν στην Εφες και κανει την διαφορα ! εδω μετα βιας δινουμε 500χιλιαρικα σε μισο μπακ απ του Καλαθη ! ο Μισιτς πρεπει να βρισκεται καπου αναμεσα στο 1-1.5 μυριο σε κασε, την στιγμη που μιλαμε και η σεζον βρισκεται ακομα στο 1/3 της..


Θα συμφωνήσω 100%. Κανείς παίκτης επιπέδου Μισιτς δεν έρχεται να είναι η δεύτερη επιλογή και να δεχτεί να παίζει 10 - 15 λεπτά μαξ.. Εκτός από τα λεφτά είναι και άλλα πράγματα που μετράνε για έναν παίκτη - άνθρωπο, και σαν παίκτης θέλει να παίζει όσο περισσότερο μπορεί..
stefkorner
QUOTE (brob @ Dec 1 2018, 06:30 ) *
Ο Δ. Κοντος σε νέο του άρθρο αναφέρει πως η ομάδα χρειάζεται κινήσεις με τη μια κινηση να υποδεικνύεται σε pg ως πιο αναγκαία και έπειτα ενδεχόμενη σε ψηλούς..Η ομάδα χρειάζεται γερο lifting ..και άμεσα..


για στειλε μια λινκ! γιατι εχω εχω μεινει στο χθεσινο του Κοντου..!
ενδιαφερον ! αν υπαρχει σκεψη για pg δεν υπαρχει ιδανικοτερος απο Τζενινγκς ,ωστε να τραβηξει ολη την πιεση απο τον Καλαθη !δεν θα εχουμε κενα διαστηματα με τον Νικ εξω,αλλα θα ξεμπλοκαρει και ο ιδιος πιο γρηγορα !

οι εκκλησεις < βγες μπροστα > ισως να μην αρκουν..

QUOTE (MustGK @ Dec 2 2018, 04:00 ) *
Θα συμφωνήσω 100%. Κανείς παίκτης επιπέδου Μισιτς δεν έρχεται να είναι η δεύτερη επιλογή και να δεχτεί να παίζει 10 - 15 λεπτά μαξ.. Εκτός από τα λεφτά είναι και άλλα πράγματα που μετράνε για έναν παίκτη - άνθρωπο, και σαν παίκτης θέλει να παίζει όσο περισσότερο μπορεί..


για τον Μισιτς που ξεραμε μεχρι πριν 1-1.5 χρονο το συζηταγαμε ! και παλι δυσκολο..

ο Μισιτς της Εφες ανηκει πλεον στα τοπ γκαρντ της διοργανωσης !οποτε το ξεχναμε για δευτερους ρολους στον Παο
δεν μπορω να τον φανταστω τωρα για δευτερο ρολο ,ουτε σε Τσσκα-Ρεαλ-Φενερ ...
Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Dec 1 2018, 22:12 ) *
για στειλε μια λινκ! γιατι εχω εχω μεινει στο χθεσινο του Κοντου..!
ενδιαφερον ! αν υπαρχει σκεψη για pg δεν υπαρχει ιδανικοτερος απο Τζενινγκς ,ωστε να τραβηξει ολη την πιεση απο τον Καλαθη !δεν θα εχουμε κενα διαστηματα με τον Νικ εξω,αλλα θα ξεμπλοκαρει και ο ιδιος πιο γρηγορα !

οι εκκλησεις < βγες μπροστα > ισως να μην αρκουν..



για τον Μισιτς που ξεραμε μεχρι πριν 1-1.5 χρονο το συζηταγαμε ! και παλι δυσκολο..

ο Μισιτς της Εφες ανηκει πλεον στα τοπ γκαρντ της διοργανωσης !οποτε το ξεχναμε για δευτερους ρολους στον Παο
δεν μπορω να τον φανταστω τωρα για δευτερο ρολο ,ουτε σε Τσσκα-Ρεαλ-Φενερ ...


Μα ποιος σου είπε ότι θα έχει 2ο ρολο δεν κατάλαβα ; Αν έρθει κυρίως με καλαθη-μισιτς θα τελειώνουμε τα παιχνίδια . Θα παίζει το 12λεπτο πίσω από καλαθη ίσως και παραπάνω αν ο καλαθης δεν είναι στα καλά του όπως τώρα αλλά και κανα 20λεπτο στο 2 στο τέλος του αγώνα ενώ μπορεί να παίζει και 3 . Μιλάμε για ρολο 25 λεπτών , δεν το βρίσκω και τόσο 2ο άλλωστε στο 2 με παππα-ντενμον θα είμαστε πχ
CG.
QUOTE (MustGK @ Dec 1 2018, 22:00 ) *
Θα συμφωνήσω 100%. Κανείς παίκτης επιπέδου Μισιτς δεν έρχεται να είναι η δεύτερη επιλογή και να δεχτεί να παίζει 10 - 15 λεπτά μαξ.. Εκτός από τα λεφτά είναι και άλλα πράγματα που μετράνε για έναν παίκτη - άνθρωπο, και σαν παίκτης θέλει να παίζει όσο περισσότερο μπορεί..

Ο Μισιτς ηταν περσι αλλαγη στα γκαρντ στην ζαλγκιρις
Μια χαρα θα ερχοταν.
Δεν ειναι οτι δεν θα επαιζε.θα ειχε εστω και απο το παγκο ενεργο ρολο και ειδικα σε μας 25 λεπτα ευκολα.
Ποσο μαλλον οταν θα ηταν μερος ομαδας με το brand του παο
Απλα φετος βρηκε ρολο και σε μια πολυ καλα στελεχωμενη ομαδα αποδιδει εξαιρετικα .
pan24
QUOTE (Johnny Marv @ Dec 2 2018, 04:13 ) *
Μα ποιος σου είπε ότι θα έχει 2ο ρολο δεν κατάλαβα ; Αν έρθει κυρίως με καλαθη-μισιτς θα τελειώνουμε τα παιχνίδια . Θα παίζει το 12λεπτο πίσω από καλαθη ίσως και παραπάνω αν ο καλαθης δεν είναι στα καλά του όπως τώρα αλλά και κανα 20λεπτο στο 2 στο τέλος του αγώνα ενώ μπορεί να παίζει και 3 . Μιλάμε για ρολο 25 λεπτών , δεν το βρίσκω και τόσο 2ο άλλωστε στο 2 με παππα-ντενμον θα είμαστε πχ

Ο Μισιτς δεν ταιριαζει τοσο γιατι στο τριποντο ειναι σουτερ του 35%
Μην ξεγελα το 48% που εχει τωρα,εκανε ενα ξεκινημα που δεν εχανε σουτ και στα τελευταια 5 παιχνιδια εχει επιστρεψει στα στανταρ του(7/20)
Οχι οτι θα ηταν κακος

Ομως τον ξεχναμε γιατι το περασμενο καλοκαιρι με την Εφες υπεγραψε διετες
Με την πορεια που εχουν και την εικονα που εχει αποκλειεται να τον διωξουν
Οχι οτι με τις εμφανισεις που κανει αν με καποιο τροπο εμενε ελευθερος θα μπορουσαμε να τον πληρωσουμε...
Thodoros
Δύο προσθήκες πρέπει να κάνει ο Παναθηναϊκός για να γίνει καλύτερη ομάδα και να μπορεί να πάρει ματσάκια που είναι αμφίρροπα.

a. Βασικό 5αρι για Ριμπάουντ με ικανότητα να διαβάζει της πάσες των κοντών. ( και επειδή τα γκαρντ όλο ένα και ψηλώνουν δεν θέλω παίκτη τύπου Λάσμε ... θέλω παίκτη τύπου Ντάνστον ή Μπλακ. )
Αυτή η κίνηση είναι το 70% είναι σημαντικότερη από την δεύτερη γιατί ακόμα και ο Νικ να έπαιζε καλά με Χικμι θα είχε κρύψει ένα σημαντικό πρόβλημα ! ότι ο Παναθηναϊκός φθείρεται από όποιον ψηλό , δεν γίνεται να τρως 50 πόντους από 2 θέσεις και από οποιοδήποτε.

Μια τέτοια προσθήκη θα βοηθήσει και το Γκιστ να είναι σταθερά θετικός για 15λ που θα έρχεται. Ο Λάσμε στα σημερινά δεδομένα δεν είναι καν 5άρι οπότε θα μπει ως 4άρι συμπληρωματικά με τον Τόμας και σε 2ο ρόλο Μήτολγου...αν θέλουμε να μιλάμε για 8δα.

b. Το άλλο 30% είναι η προσθήκη ενός παίκτη που θα μπει να αλλάξει τον Λέκα ουσιαστικά ( που πέρα από το σουτ δεν προσφέρει πολλά) ... γιατί χρειαζόμαστε κάποιον που εκτός από ικανότητα αυτή, θα πρέπει να αναλάβει και την δημιουργία και ικανός αμυντικά ( ώστε να μπορεί να παίξει και με Νικ ''ως 2άρι'' και χωρίς αυτόν ) τότε ο Κιθ δεν θα χρειάζεται να παίζει 25~30λ για να εκτίθεται με την αμυντική του ανισορροπία. Θα μου πεις καλά έβγαλες εκτός τον Λέκα ... σιγά που παίζει κι όλας (αυτά τα 5-10λ περισσότερο μπαίνει επειδή πρέπει να βγει ο νικ παρά τον αξιοποιούν κάπου) .

Δεν βάζει ο DPG Λεφτά... τέλος η 8δα για φέτος ( ακόμα και η Χιμκι στον 2ο γύρο είναι πιθανό να πάρει και το ματς στο ΟΑΚΑ ).
Αν γίνει τώρα κάτι μπορεί και να προλάβουμε ... διαφορετικά αν περιμένουμε άλλα 5 ματς που θα χάσουμε πιθανόν 3... δύσκολα θα προσαρμοστεί όποιος έρθει σε μια στιγμή που το κλήμα θα είναι κακό.
Looter
QUOTE (Thodoros @ Dec 2 2018, 12:17 ) *
Δύο προσθήκες πρέπει να κάνει ο Παναθηναϊκός για να γίνει καλύτερη ομάδα και να μπορεί να πάρει ματσάκια που είναι αμφίρροπα.

a. Βασικό 5αρι για Ριμπάουντ με ικανότητα να διαβάζει της πάσες των κοντών. ( και επειδή τα γκαρντ όλο ένα και ψηλώνουν δεν θέλω παίκτη τύπου Λάσμε ... θέλω παίκτη τύπου Ντάνστον ή Μπλακ. )
Αυτή η κίνηση είναι το 70% είναι σημαντικότερη από την δεύτερη γιατί ακόμα και ο Νικ να έπαιζε καλά με Χικμι θα είχε κρύψει ένα σημαντικό πρόβλημα ! ότι ο Παναθηναϊκός φθείρεται από όποιον ψηλό , δεν γίνεται να τρως 50 πόντους από 2 θέσεις και από οποιοδήποτε.

Μια τέτοια προσθήκη θα βοηθήσει και το Γκιστ να είναι σταθερά θετικός για 15λ που θα έρχεται. Ο Λάσμε στα σημερινά δεδομένα δεν είναι καν 5άρι οπότε θα μπει ως 4άρι συμπληρωματικά με τον Τόμας και σε 2ο ρόλο Μήτολγου...αν θέλουμε να μιλάμε για 8δα.

b. Το άλλο 30% είναι η προσθήκη ενός παίκτη που θα μπει να αλλάξει τον Λέκα ουσιαστικά ( που πέρα από το σουτ δεν προσφέρει πολλά) ... γιατί χρειαζόμαστε κάποιον που εκτός από ικανότητα αυτή, θα πρέπει να αναλάβει και την δημιουργία και ικανός αμυντικά ( ώστε να μπορεί να παίξει και με Νικ ''ως 2άρι'' και χωρίς αυτόν ) τότε ο Κιθ δεν θα χρειάζεται να παίζει 25~30λ για να εκτίθεται με την αμυντική του ανισορροπία. Θα μου πεις καλά έβγαλες εκτός τον Λέκα ... σιγά που παίζει κι όλας (αυτά τα 5-10λ περισσότερο μπαίνει επειδή πρέπει να βγει ο νικ παρά τον αξιοποιούν κάπου) .

Δεν βάζει ο DPG Λεφτά... τέλος η 8δα για φέτος ( ακόμα και η Χιμκι στον 2ο γύρο είναι πιθανό να πάρει και το ματς στο ΟΑΚΑ ).
Αν γίνει τώρα κάτι μπορεί και να προλάβουμε ... διαφορετικά αν περιμένουμε άλλα 5 ματς που θα χάσουμε πιθανόν 3... δύσκολα θα προσαρμοστεί όποιος έρθει σε μια στιγμή που το κλήμα θα είναι κακό.



Φίλε δε διαφωνώ ότι η ομάδα θέλει 5αρι και ότι Γκιστ , Λασμε εκτίθενται κάθε εβδομάδα αλλά έσω που είμαστε δεν υπάρχει η δυνατότητα να αφαιρεθούν παίκτες με κλειστά συμβόλαια παρά μόνο προσθήκες. Μην ξεχνάς στο 5 υπάρχουν και οι 2 δεινόσαυροι.

Ο ΠΑΟ χρειάζεται πρώτα ΒΑΡΒΑΤΟ 4αρι , παίκτη ΠΟΛΥ αθλητικό με ΠΟΛΥ καλό και αξιόπιστο τρίποντο ο οποίος θα παίζει δυναμική άμυνα. Έτσι θα αρχίσει να απειλεί η ομάδα στο 4 σε όλες τις καταστάσεις ενώ ΑΜΕΣΑ θα δείξουν μια σκάλα πιο ποιοτικοί οι Γκιστ , Λασμε καθώς θα μοιράζονται τη θέση του 5 έχοντας μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας Γιάννα βγάλουν αθλητικότητα.

Το καλοκαίρι τους διώχνεις και τους 2 ή κρατάς Γκιστ με 4-4.5 κατοστάρικα για 2ο-3ο. Τώρα δεν παίζει επιπλέον 5αρι.

Για το Γκαρντ δε θα διαφωνήσω.
Thodoros
Πως να αφαιρεθούν συμβόλαια δλδ , μια δουλειά είναι και αυτή όπως όλες οι άλλες ...εφόσον ο κάθε παίκτης έχει συμβόλαιο δύσκολα θα πει δεν πειράζει αφού δεν κάνω για την ομάδα , ας βρούμε μια λύση ! Ακόμα και αυτό να κάνει θα ζητάει αρκετά από τα χρήματα του συμβολαίου του , γιατί στην τελική η ομάδα δεν το υπολογίζει όχι αυτός του την βάρεσε και δεν θέλει να παίζει .

Στην περίπτωση με 4αρι αν δεν σου βγουν λάσμε και Γκιστ τότε το 4αρι το βλέπω να παίζει ξύλο με τα αντίπαλα 5αρια και να μην ανάσες ούτε βολές να ρίξει όχι 3ντα. Για αυτό είπα 5 και μάλιστα όχι κανέναν 2.01 - 2.02 γιατί σε τέτοια περίπτωση θα υπάρχει ένας συνωστισμός στο 5 και κανένας τις προκοπής.
Εφόσον ο Παπαγιάννης από αυτό που βλέπουμε δεν θα βγει άμεσα είναι μονόδρομος αυτή η κίνηση . Ο Λάσμε ένα σουτ μέσης απόστασης το έχει , όπως και ο Τόμας (απλά και στις περιπτώσεις δεν έχει σκληράδα ) με ένα ντούκι 5αρι και με ανάσες του Γκιστ μπορείς να έχεις στο 5 δύναμη και στο 4 ευελιξία.
Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτό βλέπω εγω.
picciriddu
Γνωμη μου, για να λυθει σε μεγαλο βαθμο το προβλημα και στο -3- και στο -4- πρεπει να μετακινηθει ο Παπαπετρου στο -4- να μοιραζεται τη θεση με Τομας και ολιγον απο Μητογλου. Και στο -3- ειτε παιζει ο Λοτζεσκι ειτε αλλο 3αρι φονιας σουτερ αλα ριβερς. Εγω παντως οπως ειναι η ομαδα θεωρω χρειαζεται ενα κανονικο πενταρι καλος στην αμυνα και με επιθετικο ρεπερτοριο και ενας γκαρντ(με δημιουργια, αμυνα, σουτ) ωστε να παιζει ο Λοτζο κατα βαση στο -3-
Ginobili
QUOTE(Looter @ Dec 2 2018, 12:29 ) *
Φίλε δε διαφωνώ ότι η ομάδα θέλει 5αρι και ότι Γκιστ , Λασμε εκτίθενται κάθε εβδομάδα αλλά έσω που είμαστε δεν υπάρχει η δυνατότητα να αφαιρεθούν παίκτες με κλειστά συμβόλαια παρά μόνο προσθήκες. Μην ξεχνάς στο 5 υπάρχουν και οι 2 δεινόσαυροι.

Ο ΠΑΟ χρειάζεται πρώτα ΒΑΡΒΑΤΟ 4αρι , παίκτη ΠΟΛΥ αθλητικό με ΠΟΛΥ καλό και αξιόπιστο τρίποντο ο οποίος θα παίζει δυναμική άμυνα. Έτσι θα αρχίσει να απειλεί η ομάδα στο 4 σε όλες τις καταστάσεις ενώ ΑΜΕΣΑ θα δείξουν μια σκάλα πιο ποιοτικοί οι Γκιστ , Λασμε καθώς θα μοιράζονται τη θέση του 5 έχοντας μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας Γιάννα βγάλουν αθλητικότητα.

Το καλοκαίρι τους διώχνεις και τους 2 ή κρατάς Γκιστ με 4-4.5 κατοστάρικα για 2ο-3ο. Τώρα δεν παίζει επιπλέον 5αρι.

Για το Γκαρντ δε θα διαφωνήσω.

Η μεγάλη ζημιά κάθε βδομάδα γινεται στην ρακέτα και στο 5.Δεν γίνεται να πάρουμε και βαρβάτο 4αρι όπως το θες.Αυτά από καλοκαίρι..και βλέπουμε.
Μεγαλύτερη προτεραιοτητα την δεδομένη στιγμή είναι να βρεθεί ένα 5αρι (Μοντεγιούνας π.χ ή Πέιν) που να δέρνει και να ελέγχει τα ριμπ...και όχι να επιτρέπει να ασελγούν συνεχεια οι αντίπαλοι.
Συμφωνώ με τον Thodoro ..ο Λάσμε μπορεί να βοηθήσει για 5-10' και στο 4 με το καλό του αξιοπιστο σουτ από τα 5 μετρα,ενώ δεν θα υπάρχουν οι αντίπαλοι να τον βάζουν μεσα στην ρακετα και να τον ποσταρουν.

Μήτογλου και Τόμας δεν θα φάνε φούντο την φετινή χρονιά.
Θα μπορούσαμε εύκολα πιστευω να δώσουμε κάπου δανεικό τον Παπαγιάννη για την υπόλοιπη σεζόν (και ίσως και τον Βουγιούκα αν την ψαξουμε)...πληρώνοντας εμείς το μισό συμβόλαιο,ή και παραπάνω.
Έτσι κι αλλιώς ο Πασκουάλ δεν τον πιστευει,δεν τον αξιοποιεί...δεν έχει σημασία αν έχει δίκιο ή όχι.Η ουσία είναι ότι έτσι κια αλλιώς ο Παπαγιάννης αυτή την στιγμή πληρώνεται τσάμπα,χωρίς να προσφέρει.
Και το ίδιο και ο Βουγιούκας.

Συνεπώς...ο Δ.Γ πρέπει να αναγνωρίσει τις πατάτες που έκαναν το καλοκαίρι (και αυτός με το μπάτζεντ..και ο Πασκουάλ που δεν ξέρει να κάνει σχεδιασμό)..και να βάλουν κάποια χρηματα ....ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝ φαιναλ4 και πρωτάθλημα

Αλλιώς...είναι υπόλογοι για τις υποσχέσεις τους,και ξενέρωσαν τον κόσμο του Παναθηναικού..(και κυρίως τους σχεδόν 10.000 κατοχους διαρκειας..με τις υψηλότερες τιμές EVER)


Υ.Γ Προφανώς να φέρει και play maker ...χθες!!! Κάθονται και περιμένουν Πασκουάλ και Δ.Γ να βγάλουν όλη την χρονιά με ΕΝΑ play maker...και να εξαρτώμαστε αποκλειστικά από αυτόν.....
Γελάνε και τα τσιμέντα....Σχεδιασμός ανθρώπων με προβλήματα αντίληψης...
Johnny Marv
Για να απαντήσω στον παν.. θέλω τόσο πολύ να έρθει ο μισιτς γιατί παίζει άνετα 1-2 (μη σου πω και στο 3) , έχει ένα θέμα στο σουτ αλλά δεν είναι χειρότερος από παππα, είναι τρομερός δημιουργία και παίζει τρομερή άμυνα . Κυρίως για αυτό τον θέλω για την άμυνα γιατί ο παο πρέπει να έχει του χρόνου τουλάχιστον 10 παίκτες που στην άμυνα να μασάνε σίγουρα . Ίσως να τον προτιμώ και από σλουκα ... λόγω άμυνας αλλά και επειδή είναι αρκετά φθηνότερος !!
Ginobili
QUOTE(Johnny Marv @ Dec 2 2018, 16:44 ) *
Για να απαντήσω στον παν.. θέλω τόσο πολύ να έρθει ο μισιτς γιατί παίζει άνετα 1-2 (μη σου πω και στο 3) , έχει ένα θέμα στο σουτ αλλά δεν είναι χειρότερος από παππα, είναι τρομερός δημιουργία και παίζει τρομερή άμυνα . Κυρίως για αυτό τον θέλω για την άμυνα γιατί ο παο πρέπει να έχει του χρόνου τουλάχιστον 10 παίκτες που στην άμυνα να μασάνε σίγουρα . Ίσως να τον προτιμώ και από σλουκα ... λόγω άμυνας αλλά και επειδή είναι αρκετά φθηνότερος !!

Τον ζητάγαμε κάποιοι το καλοκαίρι....τώρα ξέχνα τον.Εχει συμβολαιο στην Εφες.
Johnny Marv
Για φέτος πάντως εγώ βλέπω 3 θέματα .

1) Θελουμε άλλον έναν πόλο δημιουργίας είτε με 2ο ασσο για να μην φοβόμαστε να βγάζουμε τον καλαθη είτε από παίκτη που μπορεί να δημιουργεί από άλλη θέση (πχ Μπουρούσης στο 5 ή ντερικ μπραουν στο 4) .
2) Έχουμε θέμα στα ριμπάουντ και στην άμυνα τον ζωγραφιστό οπότε θελουμε επειγόντως έναν ψηλο ικανό και στα 2 . Τώρα δεν ξέρω αν ο ψηλός αυτός πρέπει να είναι 5αρι βαρβάτο για να μαρκάρει πουαριε και ταβαρες (και να βάζουμε τον γκιστ να μαρκάρει τα αντίστοιχα 4αρια τύπου σεγκελια) ή αν πρέπει να είναι 4αρι τύπου ντερικ μπραουν που θα μαρκάρει άψογα τα αντίπαλα 4αρια και ο γκιστ θα περιορίζεται στους αντιπάλους ψηλούς..
3) Έχουμε θεματαρα στο σουτ . Ίσως να είναι και σημαντικότερο από παίκτη με δημιουργία . Μου άρεσε η ιδέα του να πάει ο παπί στο 4 και να έρθει ένα 2-3αρι στο με σουταρα (εγώ θα ήθελα Μπράντον πολ) που θα απεγκλωβίσει και τον καλαθη .

Εγώ θεωρώ πως για να έχουμε στόχους φέτος πρέπει να λύσουμε και τα 3 προβλήματα , τώρα είναι θέμα τσαβι και διοίκησης αν αυτά γα λυθούν με 3 κινήσεις (3 διαφορετικούς παίκτες) ή 2 . Δλδ παίκτη με οργάνωση και σουτ ή ψηλο με τα στοιχεία που μας λείπουν και σουτ.. Αυτά είναι θέμα σκαουτιγκ καθαρά!
stevebucknall11
O Briante Weber είναι ακόμα ελεύθερος. Φέτος σουτάρει και εξαιρετικά στη gleague (55% τρίποντο), έχει 5.6 ασίστς και 4 κλεψίματα μ.ο.. Θα ήταν καλή προσθήκη και θα έδινε ευκαιρίες στον Λέκα που θα μπορούσε να παίξει μαζί του ως δυάρι. Το άλλο πουλέν μου ο Miller-McIntyre υπέγραψε στη Ζενίθ ως αντικαταστάτης του Jennings. Για ψηλό θα έλεγα τον Chris Boucher που είναι παικταράς αλλά έχει two way contract και είναι δύσκολο να έρθει. Εναλλακτικά θεωρώ καλή περίπτωση τον Norvel Pelle που είχε ακουστεί στην αρχή της χρονιάς για τον Ολυμπιακό. Νομίζω και οι δύο μπορούν να έρθουν με λίγα λεφτά και έχουν να δώσουν πράγματα στην ομάδα.
pan24
QUOTE (Johnny Marv @ Dec 2 2018, 17:44 ) *
Για να απαντήσω στον παν.. θέλω τόσο πολύ να έρθει ο μισιτς γιατί παίζει άνετα 1-2 (μη σου πω και στο 3) , έχει ένα θέμα στο σουτ αλλά δεν είναι χειρότερος από παππα, είναι τρομερός δημιουργία και παίζει τρομερή άμυνα . Κυρίως για αυτό τον θέλω για την άμυνα γιατί ο παο πρέπει να έχει του χρόνου τουλάχιστον 10 παίκτες που στην άμυνα να μασάνε σίγουρα . Ίσως να τον προτιμώ και από σλουκα ... λόγω άμυνας αλλά και επειδή είναι αρκετά φθηνότερος !!

Για την φετινη και την επομενη σεζον τον ξεχναμε αφου εχει συμβολαιο σε ομαδα με στοχο φαιναλ4 που εχει λεφτα και κανενα μα κανενα λογο να τον αφησει
Αν συνεχισουμε με τα ιδια οικονομικα δεδομενα και αυτος συνεχισει με ιδιες η καλυτερες εμφανισεις και οταν τελειωσει το συμβολαιο του τον ξεχναμε γιατι δεν θα μπορουμε να τον πληρωσουμε...
Johnny Marv
QUOTE(pan24 @ Dec 2 2018, 19:48 ) *
Για την φετινη και την επομενη σεζον τον ξεχναμε αφου εχει συμβολαιο σε ομαδα με στοχο φαιναλ4 που εχει λεφτα και κανενα μα κανενα λογο να τον αφησει
Αν συνεχισουμε με τα ιδια οικονομικα δεδομενα και αυτος συνεχισει με ιδιες η καλυτερες εμφανισεις και οταν τελειωσει το συμβολαιο του τον ξεχναμε γιατι δεν θα μπορουμε να τον πληρωσουμε...


Εντάξει πάσο λοιπόν , απλώς και τον σλουκα αν είναι έτσι δεν έχουμε λεφτά να τον πληρώσουμε αλλά το πιστεύουμε πως θα έρθει που ο σκουκας αν βάλεις στην άκρη την άμυνα είναι πολλά λεβελ πάνω από μισιτς
G-arenas
διαφωνω με οσους λενε οτι πισω απο τον καλαθη θα πρεπει να εχουμε παικταρα. ουτε ερτελ ουτε μισιτς. καταρχας δεν ταιριαζουν με νικ και κατα δευτερον και ειδικα ο μισιτς δεν παιζουν στο 2! τον μισιτς τον ηθελα φετος ή περσυ ή προπερσυ για ενα φθηνο μπακ απ πισω απο τον νικ που εχει potential να γινει πολυ καλος παικτης.

οπως και τον γκος που ηθελα και τον γουολτερς ή τον λαπροβιτολα.

τετοιου στυλ παικτη θελουμε στον ασσο! πολυ καλο δημιουργο και οργανωτη, pass first, καλο σουτ και αμυντικος. και γενικα εγκεφαλικος! να ειναι ομως και παικτης που εχει potential οχι να θελει μυριο να ελθει!

και να συνδυαστει στο 2 με εναν πολυ καλο σκορερ-σουτερ απο απεναντι. ετσι το βλεπω εγω.

επισης στο 4 δεν θελουμε παικτη. εκτος αν διωξουμε τομας. εγω 5αρι θελω εδω και τωρα! δεν παει αλλο αυτη η κατασταση!
john wick
Ο Παναθηναικος εχει προγραμμα βουνο..
Μεταγγραφικα δεν προκυπτει απο πουθενα οτι κινουμαστε...
Η μπορα πλησιαζει κ δεν ξερω ποτε θα ξεσπασει,





Υ.γ
Αν ειναι να τον παρουμε κατα τον Φλεβαρη τον ψηλο,αφηστε το ,κραταμε κ τον Παπαγιαννη..
pan24
QUOTE (Johnny Marv @ Dec 2 2018, 20:45 ) *
Εντάξει πάσο λοιπόν , απλώς και τον σλουκα αν είναι έτσι δεν έχουμε λεφτά να τον πληρώσουμε αλλά το πιστεύουμε πως θα έρθει που ο σκουκας αν βάλεις στην άκρη την άμυνα είναι πολλά λεβελ πάνω από μισιτς

Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα ερθει ο Σλουκας αν και για αυτον ικανο θα ειχα τον ΔΓ να πληρωσει 1,5 μυριο(οχι οτι οι Τουρκοι δεν θα του δωσουν περισσοτερα)
Ο λογος που πιστευω οτι δεν θα ερθει ο Σλουκας ειναι πανω απ'ολα οτι δεν εχει λογο να φυγει απο εκει που ειναι με το status που εχει η ομαδα του και το status που εχει αποκτησει ο ιδιος μεσα σε αυτη

Κι αν αποφασιζε να φυγει απο Τουρκια με το status που εχει αποκτησει στο Ευρωπαικο μπασκετ δεν εχει λογο να μπλεξει με την εδω κατασταση
Παει σε μια Βαρκελωνη πχ
jazz thrilos
QUOTE (pan24 @ Dec 2 2018, 21:53 ) *
Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα ερθει ο Σλουκας αν και για αυτον ικανο θα ειχα τον ΔΓ να πληρωσει 1,5 μυριο(οχι οτι οι Τουρκοι δεν θα του δωσουν περισσοτερα)
Ο λογος που πιστευω οτι δεν θα ερθει ο Σλουκας ειναι πανω απ'ολα οτι δεν εχει λογο να φυγει απο εκει που ειναι με το status που εχει η ομαδα του και το status που εχει αποκτησει ο ιδιος μεσα σε αυτη

Το μοναδικο status που εχει η ομάδα του Σλουκα ονομάζεται Ομπράντοβιτς. Κι επειδή ακουγεται οτι τα λεφτά τελειώνουν σιγά σιγά στην Φενέρ, ο Σλουκας πιστεύω οτι θα ακολουθήσει τον επόμενο προορισμο του Ομπράντοβιτς. Όπου παει ο Σέρβος θα τον πάρει μαζι του.
MustGK
Κάθομαι και προσπαθώ να δω τι διαθέσιμες επιλογές υπάρχουν στον άσσο και στο πέντε... Είπα να ψάξω λίγο στο eurocup... Και βλέπω αυτές τις επιλογές,..

1) JENNINGS, BRANDON (έμεινε και ελεύθερος από την ζενίτ)
2) HENRY, PIERRIA (Δεν υπάρχιε περίπτωση να πάρουμε παίκτη από την ουνικς χωρίς να ματώσουμε οικονομικά.. όχι ότι και πάλι θα πουλήσουν...)
3) VAN ROSSOM, SAM (ούστε στα όνειρα)
4) MCCOLLUM, ERRICK

Ξέρεις κανείς κατά Κίνα μεριά τι γίνεται;;;

Στα πεντάρια o robinson? Khem Birch? Quincy Acy (αυτόν στο NBA τριαρότεσσάρι δεν τον θεωρούν?)

Κάτι πρέπει να κινηθεί μεταγραφικά γιατί όποιος έρθει θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής..
EXASFAIROS
Καλαθης-Jennings(εκτός αν βρούμε κάτι καλυτερο)
Langford-Παππας
Lotzeski
Αντετοκουνμπο-KC Rivers η κάτι που να χει σουτ και αμυνα (και ότι μπορεί να κανει)
Παπαπετρου-Thomas
Μιτογλου
5αρι-Gist

A1 Βουγιουκας(και καλυψη Ευρωλιγκα αν προκυψουν τραυματισμοι στους ψηλους)-Παπαγιαννης ατομική προπόνηση και λιωσιμο

Johnny Marv
QUOTE(stevebucknall11 @ Dec 2 2018, 18:14 ) *
O Briante Weber είναι ακόμα ελεύθερος. Φέτος σουτάρει και εξαιρετικά στη gleague (55% τρίποντο), έχει 5.6 ασίστς και 4 κλεψίματα μ.ο.. Θα ήταν καλή προσθήκη και θα έδινε ευκαιρίες στον Λέκα που θα μπορούσε να παίξει μαζί του ως δυάρι. Το άλλο πουλέν μου ο Miller-McIntyre υπέγραψε στη Ζενίθ ως αντικαταστάτης του Jennings. Για ψηλό θα έλεγα τον Chris Boucher που είναι παικταράς αλλά έχει two way contract και είναι δύσκολο να έρθει. Εναλλακτικά θεωρώ καλή περίπτωση τον Norvel Pelle που είχε ακουστεί στην αρχή της χρονιάς για τον Ολυμπιακό. Νομίζω και οι δύο μπορούν να έρθουν με λίγα λεφτά και έχουν να δώσουν πράγματα στην ομάδα.


Και οι 2 επιλογές που προτείνεις για τον ασσο είναι εξαιρετικές και μάλιστα πιστεύω ταμάμ για το ρόστερ μας. Μάλιστα ο μιλλερ είναι προσωπικός μου αγαπημένος και θα τον ήθελα όχι μόνο για φέτος αλλά και για τα επόμενα χρόνια . Εκτός της αθλητικοτητας,δημιουργίας και άμυνας έχει και εξαιρετικό τρίποντο που του επιτρέπει να παίζει και μαζί με καλαθη ! Θεωρώ πως ο τζενιγκς είναι ευκολότερη επιλογή από αυτούς τους 2 καθώς είναι ελεύθερος αλλά δεν έχει τόσο καλό τρίποντο. Για τον μιλλερ ήξερα ότι υπέγραψε στους Μάβερικς , δεν ισχύει ; Μακάρι να έρθει πάντως έστω του χρόνου . Για φέτος Γουέμπερ και τζενιγκς οι καλυτερεσ επιλογές λογικά..

Διαφωνώ αρκετά πάντως και στα 2 πενταρια . Οκ δεινόσαυροι αλλά χωρίς καθόλου κιλά . Μου αρέσει αρκετά ο pelle αλλά στην Ιταλία παίζει περίπου 10 λεπτά . Ποσο να παίξει στον παο ; Θα προτιμούσα 5αρι με περισσότερο όγκο με ποστ παιχνίδι (και φυσικά άμυνα στη ρακέτα και ριμπάουντ αλλά αυτά τα έχουν και αυτοί που πρότεινες) . Θα ήθελα κάτι άλλο λοιπόν στο 5 . Στο 1 πάντως πάμε για φέτος σε Γουέμπερ/τζενιγκς και από του χρόνου φύγαμε για μιλλερ . Ο ιδανικός παίκτης για 10 λεπτά στο 1 και 10 λεπτά στο 2 !!


ΥΓ. Μια σκέψη για του χρόνου ... θα μπορούσαμε λέτε στο 5 να πάμε με ντειβις-Μπουρούση-παπαγιαννη ;

QUOTE(EXASFAIROS @ Dec 2 2018, 22:46 ) *
Καλαθης-Jennings(εκτός αν βρούμε κάτι καλυτερο)
Langford-Παππας
Lotzeski
Αντετοκουνμπο-KC Rivers η κάτι που να χει σουτ και αμυνα (και ότι μπορεί να κανει)
Παπαπετρου-Thomas
Μιτογλου
5αρι-Gist

A1 Βουγιουκας(και καλυψη Ευρωλιγκα αν προκυψουν τραυματισμοι στους ψηλους)-Παπαγιαννης ατομική προπόνηση και λιωσιμο


Το κάτι που να έχει σουτ και άμυνα λέγεται ξεκάθαρα Μπράντον πολ και όχι ριβερς!! Οι Λασμε-λεκα τι απέγιναν ; Πολλά χρήματα αυτές οι 3 προσθήκες δεν ξέρω αν είναι διατεθμενος να τα δώσει ο δπγ. Μακάρι πάντως! Επίσης να σου πω πως με ασσο με 40% στο σουτ όπως ο μιλλερ που προτεινε ο στιβεν πάνω γλιτώνουμε και τη προσθήκη 3αριου σουτερ . Μακάρι να γίνουν τα πράγματα οπως τα λες ... αλλά ρεαλιστικά δεν πρόκειται
villiskabas
τι ωραια που τα λεμε.... παμε τωρα να κανουμε ακομα μια ηττα με την φενερ και συνεχιζουμε μετα τη μεταγραφολογια laugh.gif
EXASFAIROS
Πάντως λογικά θα προκύψει μεταγραφική ενίσχυση.Δεν θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο τραυματισμών Λοτζεσκι η Καλαθη η Γκιστ
Ginobili
QUOTE(EXASFAIROS @ Dec 2 2018, 21:41 ) *
Πάντως λογικά θα προκύψει μεταγραφική ενίσχυση.Δεν θέλω να σκεφτώ το ενδεχόμενο τραυματισμών Λοτζεσκι η Καλαθη η Γκιστ

Κάτσε να πάμε προς Καθαρά Δευτέρα...γιατί τον πρόεδρο δεν τον παίρνει να δίνει και πολλά μηνιάτικα....Πιστευει κιόλας ότι έχει παικταράδες....και το χειρότερο....πιστευει ότι έχει και καλό προπονητή...
brob
Ελεύθερος μένει ο Βικτορ Ρουντ ( πρώην της ΤΣΣΚΑ πέρυσι ) της Μακάμπι Τελ Αβιβ κτλ .

Φέτος ειχε τίμια νούμερα στην Τορίνο με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ..

Έμεινε ελευθερος μολις σήμερα .

Νομίζω είναι μια καλή περίπτωση forward που έχει και τρίποντο
yorgos
QUOTE(brob @ Dec 3 2018, 03:56 ) *
Ελεύθερος μένει ο Βικτορ Ρουντ ( πρώην της ΤΣΣΚΑ πέρυσι ) της Μακάμπι Τελ Αβιβ κτλ .

Φέτος ειχε τίμια νούμερα στην Τορίνο με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ..

Έμεινε ελευθερος μολις σήμερα .

Νομίζω είναι μια καλή περίπτωση forward που έχει και τρίποντο

Tι να τον κάνουμε αυτόν; Ούτε πεντάρι που δαγκώνει είναι ούτε δημιουργία πίσω από τον Καλάθη δίνει.
john wick
Αν δεν σπασεις αυγα ,ομελετα δεν κανεις...
Τι εννοω...
Κοιταγα λιγο τις ομαδες μου στο fantasy. Προσπαθησα φετος λιγο πολυ ολοι οι παικτες να αξιζουν...αμ δε... Κοιταω καθε φορα τους πρωτους καθε εβδομαδας στην.βαθμολογια ,εχουν 4~5 σουπερ σταρς στις ομαδες τους κ ολοι οι υπολοιποι παικτες αξιας 100.000€ ισα ισα να συμπληρωνουν 12αδα..
Κατι τετοιο προσπαθησαμε φετος να κανουμε. Μονο που εμεις εχουμε 1 σουπερ σταρ κ ολοι οι υπολοιποι χρυσες μετριοτητες.

Επι του παρόντος..
Βλεπουμε ολοι οτι το καραβι παει καρφι προς το παγοβουνο..
2 επιλογες υπαρχουν:
Α)Ο προεδρος κ ο προπονητης παραδεχομενοι τις καλοκαιρινες να μην πω τι , αποδεσμευουν Lasme ,Lekavicius κ στις θεσεις τους φερνουν Quincy Acy k Jennings..Επισης Παπαγιαννης δανεικος..
Β) πεφτουμε πανω στο παγοβουνο..

Thodoros
Λέμε δεν έχουμε 5άρι παίκτη 2.08 90 κιλά προτείνεται! Όχι ρε παιδιά αμαρτία είναι να φέρεις κάποιον για να πούμε μετά μια χαρά ήταν ο Λάσμε ! tongue.gif

Τα πράγματα είναι απλά, από το 1/3 + τα παιχνίδια πρωταθλήματος έχουμε δει ότι ο Γκιστ τα κουτσοκαταφέρνει (όχι φυσικά για 1ος αλλά) ως συμπληρωματικός Σέντερ. Χάνουμε το σουτ αλλά κερδίζουμε σε συνεργασία με κοντό (αν είναι φρέσκος βέβαια, θα βγάλει και κάποιες άμυνες για 15λ καλός είναι) άλλος Σέντερ δεν υπάρχει.

Ο Λάσμε είναι ότι και ο Θ.Αντέ ελαφρύς χωρίς αθλητικά προσόντα για Σέντερ και λίγος για 4ρι (ένα σουτάκι μέσης απόστασης σουτάκι δεν είναι και σπουδαία δουλειά ) απλά σίγουρα θα βγάλει καλύτερες άμυνες από τον Τόμας. ( για άλλο ένα 15λ καλός είναι και αυτός εκεί) . Φυσικά θα χάσει χρόνο ο Μήτογλου αλλά τι να κάνουμε δεν μπορείς να τα έχεις όλα ... στα τελευταία ματς ο Κώστας εκτέθηκε από την εμπειρία που δεν έχει και όχι από τις ικανότητες ( ένας χρόνος 8-10λ δεν είναι κακός για να τον ψήσει σιγά σιγά και μάλιστα στο ανώτερο επίπεδο.

Το τίμημα θα είναι να βγει εκτός ο Παπαγιάννης και Ιαν που ουσιαστικά παίζουν 10λ μαζί και αν! ( αυτοί μπορούν να βοηθήσουν στην Α1 ώστε οι Γκιστ και Λάσμε να είναι φρέσκοι.)

Χαμηλά Αν έρθει Ασσοδύο ο Λέκα δεν χωράει στο σχήμα... και αυτός Α1 αντί Νικ.
Δεν βλέπω άλλη λύση.


Ginobili
QUOTE(john wick @ Dec 3 2018, 14:39 ) *
Αν δεν σπασεις αυγα ,ομελετα δεν κανεις...
Τι εννοω...
Κοιταγα λιγο τις ομαδες μου στο fantasy. Προσπαθησα φετος λιγο πολυ ολοι οι παικτες να αξιζουν...αμ δε... Κοιταω καθε φορα τους πρωτους καθε εβδομαδας στην.βαθμολογια ,εχουν 4~5 σουπερ σταρς στις ομαδες τους κ ολοι οι υπολοιποι παικτες αξιας 100.000€ ισα ισα να συμπληρωνουν 12αδα..
Κατι τετοιο προσπαθησαμε φετος να κανουμε. Μονο που εμεις εχουμε 1 σουπερ σταρ κ ολοι οι υπολοιποι χρυσες μετριοτητες.

Επι του παρόντος..
Βλεπουμε ολοι οτι το καραβι παει καρφι προς το παγοβουνο..
2 επιλογες υπαρχουν:
Α)Ο προεδρος κ ο προπονητης παραδεχομενοι τις καλοκαιρινες να μην πω τι , αποδεσμευουν Lasme ,Lekavicius κ στις θεσεις τους φερνουν Quincy Acy k Jennings..Επισης Παπαγιαννης δανεικος..
Β) πεφτουμε πανω στο παγοβουνο..

Στενοχωριέμαι που το λέω αυτό...αλλά φοβάμαι ότι αν δεν χάσουμε από Φενέρ...ΔΕΝ πρόκειται να σπάσουν αβγά....
Αν κερδίσουμε Φενερ...η Ομάδα "έχει υλικό"...εχει τις δυνατότητες...θα περιμένουμε να την "στρώσει" ο Τσάβι και να βρει λύσεις.. icon_drunk.gif

Βεβαία...με την εικόνα που παρουσιάζουμε...και αυτή της Φενέρ...αναρωτιέμαι πόσο πιθανό είναι να κερδίσουμε την Φενέρ.
pan24
QUOTE (john wick @ Dec 4 2018, 21:31 ) *

Στο σκαουτινγκ του Μπραουν εχει λαθος οτι εκβιαζει προσπαθειες και δεν ειναι ομαδικος
Το αντιθετο συμβαινει και οι 2 ασσιστ για 2αρι που δεν παιζει συνεχεια με την μπαλα στα χερια δεν ειναι λιγες...
Ψιλοδιαφωνω και με το σουτ του Λιποβι γιατι δεν ειναι οσο καλος σουτερ δειχνουν τα ποσοστα του.Ειναι σουτερ ημερας
Σε μεσο ορο θα σου εχει κατι κοντα στο 40% αλλα θα υπαρξουν και αρκετες μερες που απ'εξω θα τα σπαει

Και οι 2 σαν 5-6οι ξενοι θα μπορουσαν να εχουν ρολο σαν λαχεια
Σε μια ομαδα σαν εμας με Καλαθη στο 1 ενας παικτης σαν τον Μπραουν θα ταιριαζε περισσοτερο απο τον Λιποβι σαν αντι-Λοτζεσκι
Ενας παικτης για να βγαινει απο τα σκριν και να σουταρει που ομως εχει και ντραιβ,συμπαθητικο σουτ μετα απο ντριμπλα και κυριως ειναι τοπ απο αθλητικοτητα και αρκετα καλος αμυντικος
Ο Μπραουν το καλοκαιρι ηταν και στις προτασεις του hoopfellas

Διαφωνω και για τον Χαντερ που σε επιπεδο Ευρωλιγκας τον ειδαμε τι μπορει και κυριως τι δεν μπορει να κανει

Υποθετω αυτα τα προτεινει για το καλοκαιρι διοτι ξενος που εχει παιξει σε ομαδα του πρωταθληματος φετος δεν εχει δικαιωμα συμμετοχης με αλλη ομαδα
john wick
QUOTE (pan24 @ Dec 4 2018, 18:44 ) *
Στο σκαουτινγκ του Μπραουν εχει λαθος οτι εκβιαζει προσπαθειες και δεν ειναι ομαδικος
Το αντιθετο συμβαινει και οι 2 ασσιστ για 2αρι που δεν παιζει συνεχεια με την μπαλα στα χερια δεν ειναι λιγες...
Ψιλοδιαφωνω και με το σουτ του Λιποβι γιατι δεν ειναι οσο καλος σουτερ δειχνουν τα ποσοστα του.Ειναι σουτερ ημερας
Σε μεσο ορο θα σου εχει κατι κοντα στο 40% αλλα θα υπαρξουν και αρκετες μερες που απ'εξω θα τα σπαει

Διαφωνω και για τον Χαντερ που σε επιπεδο Ευρωλιγκας τον ειδαμε τι μπορει και κυριως τι δεν μπορει να κανει

Υποθετω αυτα τα προτεινει για το καλοκαιρι διοτι ξενος που εχει παιξει σε ομαδα του πρωταθληματος φετος δεν εχει δικαιωμα συμμετοχης με αλλη ομαδα



τον Χαντερ τον ειδαμε όμως πριν 3+ χρόνια......
Thodoros
Αν δεν έχουμε λεφτά για πέταμα μια χαρά περίπτωση θα ήταν και ο Μουρ ο οποίος πρόσφατα μετακόμισε από την Ρωσία στην Τουρκία για την Μπάνβιτ και μάλιστα φαίνεται σε εξαιρετική κατάσταση . Με τέτοια στελέχωση δεν θα ήταν καθόλου άσχημα να ήταν σε εμάς από το καλοκαίρι ... γιατί και άμυνα παίζει και μαζί με Νικ παίζει και σχετικά ικανοποιητικό σουτ έχει και ντραιβ έχει και παίζει και 3 θέσεις τι άλλο να κάνει ?

ΥΓ. Τώρα για τους παίκτες που έβαλε το Site (Εμ, δεν είναι για Παναθηναικό) μάλλον θα είναι προτάσεις για την πάνω ομάδα της Τουρκίας που ανέφερα .
EXASFAIROS
Πάντως για το καλοκαίρι και την περίπτωση Σλουκας θα ήθελα να ακούσω απόψεις σχετικά με το που δένει καλύτερα ο παιχτης. Στην Φενέρ του Ζελικο η στον Παναθηναϊκό του Καλαθη ?Σίγουρα μπορεί να μετρήσει "βελτιωση"η "ωρίμανση "του παίχτη στο επόμενο συμβόλαιο ώστε να χτυπήσει μετά ένα υψηλό τελευταίο πριν κρεμάσει τα παπούτσια του..Και σαφώς αν η παρουσία τουΣλουκας θα "ανέβαζε " η θα "διευκόλυνε " το παιχνίδι του Καλαθη καθότι ο Σλουκας δεν είναι Τζέιμς η Ντιλεινι.
EXASFAIROS
Πάντως μέχρι τώρα του βγήκε επικοινωνιακά στα διαρκειας του Προέδρου φέτος.Με Σάρας, Ντέιβις,Γουάιτ,,Σλουκας πιστεύω θα χτυπήσει αύξηση τουλάχιστον 50% .Όμορφο μπάσκετ από την Ζαλγκιρις πραγματικά χάσει,κερδίσει.


pan24
QUOTE (EXASFAIROS @ Dec 8 2018, 12:20 ) *
5αρι ταύρο. Και άσσο οργανωτή,τριποντακια,αμυντικό.

5αρι ας πουμε βρισκεις
Ασσο και καλο οργανωτη και καλο αμυντικο και με πολυ καλο σουτ πως βρισκεις τον Δεκεμβρη;
Αν ειναι ελευθερος τετοιος παικτης ειναι γιατι εχει καποιο προβλημα,αν δεν ειναι πιθανως δεν τον δινει η ομαδα του κι αν τον δινει πρεπει να πληρωσεις πολλα για να τον παρεις

Δεν πιστευω οτι μπορει να αλλαξει σημαντικα κατι τωρα ακομα κι αν μπουν αρκετα λεφτα
Οπως ειναι δομημενο το ροστερ ταβανι ειναι η οριακη προκριση στην 8αδα οποιον κι αν φερεις
Αν πεις οτι ριχνεις 1,5 μυριο αυριο και φερνεις εναν κοντο να παιζει 20' και εναν πενταδατο ψηλο κτηνος να παιζει 25-30' μεχρι να προσαρμοστουν θα περασει 1+ μηνας και πιθανως τοτε θα εισαι ηδη εκτος στοχων
EXASFAIROS
Πάντως από Eurocup από ομάδες που πιθανόν κοπούν δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο.Το πολύ πολύ να πάμε σε free agent από διαθέσιμους.Θελει καλό σκαναρισμα από Αμερική και Κίνα, παίχτες που δεν υπολογιζονται η οι ομάδες είναι πολύ χαμηλά.Το να πάμε σε κάτι πουν να μην μας ταιριάζει δώρον άδωρον,τζάμπα φράγκα.

Josh Bostic ? -arka gdynia ουραγός στο eurocup?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.