Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Samurai13
QUOTE (G-arenas @ Jul 26 2018, 13:58 ) *
φιλε ο αρτζι εφερε εκεινους τους παικτες με μπατζετ 200 χιλ ο καθε ενας. δηλαδη τι περιμενεις εσυ απο εναν προπονητη να σου φερει σε επιπεδο ευρωλιγκας με μπατζετ 200 χιλ? και με ξανθοπουλο, σκορδιλη και γιαννοπουλο?

επισης ο αρτζι με τους παικτες που εφερε εκανε μαγκα και τον τσαβι. λασμε, γκιστ, μασιουλις την πρωτη χρονια και τζειμς, ριβερς και σινγκλετον την επομενη θητεια του.

ο αρτζι με μηδεν μπατζετ, με ξανθοπουλο σκορδιλη και γιανοπουλο στην 12αδα ακου τωρα: εφτασε παρα μια νικη στο final 4 και με πολυ κοντρα διαιτησια και πηρε και νταμπλ απεναντι στην ομαδαρα του οσφπ που ειχε back2back ευρωλιγκες!!!

και συγκρινουμε τωρα τον παο του αρτζι με 5 μυρια μπατζετ που ειχε αντιπαλο την ομαδαρα του οσφπ με μπαρτζωκα και τον παο του τσαβι με 10 μυρια μπατζετ που εχει για αντιπαλο τον μισο οσφπ του σφαιρο που αν ηταν πληρεις θα χαναμε.

τι να λεμε τωρα ρε παιδια? εγω μιλαω με επιχειρηματα και σεις δεν μου λετε τιποτα οτι εχει πετυχει ο τσαβι!

α και τοτε το επιπεδο της ευρωλιγκας ηταν καλυτερο απο τωρα. για να μην ξεχνιομαστε.

αυτά που λες τα ακούω βερεσέ. ούτε ο ούκιτς ήρθε με 200 χιλιάρικα,ούτε ο κίτσεν (δεν θυμάμαι αν είχε βγει mvp στο ισραήλ),ούτε ο πάνκο (1ος σκόρερ στην ισπανία),ούτε ο άρμστρονγκ (με 300 παιχνίδια στο νβα). και οι άλλοι που ήρθαν στην πορεία επίσης δεν ήρθαν τσάμπα(μπανκς,λάσμε και αφήνω έξω τον καπόνο που τον έφερε μόνος του ο ΔΓ). το μπάτζετ τότε 5 εκατομμύρια μόνο εσύ το βγάζεις για να δικαιολογήσεις το τρισάθλιο μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα.

νταμπλ πήρε ο ένας,νταμπλ πήρε κι ο άλλος (+1 πρωτάθλημα ακόμα ο δεύτερος). στο κύπελλο βέβαια τον έκανε μάγκα ο καπόνο που μπήκε μετά τη διακοπή έβαλε 8 ποντάκια και τον πάρκαρε στον πάγκο πάλι μετά. αλλά εκεί μάλλον θα ήταν προπονητική επιλογή του πεδουλάκη,ενώ ο πασκουάλ όταν έδινε τη μπάλα στον τζέιμς ήταν γιατί δεν είχε εναλλακτικό πλάνο. το ότι η ευρωλίγκα είναι καλύτερη τότε από τώρα δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ,το σίγουρο είναι ότι τώρα είναι πολύ πιο δύσκολη αφού δεν υπάρχουν σάσαρι να κάνουν 0-10,ούτε πρόκομ,ούτε λιέτουβος ρίτας,ούτε η άλλη η πολωνέζικη κλπ.

επίσης γράφεις ότι ο παναθηναΪκός του πασκουάλ πήρε καταλάθως πλεονέκτημα έδρας 2 φορές (με μακράν θετικό πρόσημο νικών-ηττών που επί πεδουλάκη ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα) ότι κέρδιζε στο τέλος επειδή όλοι είχαν τραυματίες (μόνο ο παναθηναϊκός δεν έχει),ότι κέρδισε το πρωτάθλημα γιατί ο ολυμπιακός έπαιζε μισός (που δεν ισχύει κιόλας γιατί έπαιζαν όλοι και πέρσι και φέτος),αλλά δεν μας λες ότι το πρωτάθλημα που πήρε κόντρα στον ολυμπιακό, ο ολυμπιακός δεν είχε στον πρώτο τελικό τον πραγματικό mvp του f4(law) και στα άλλα 2 που έπαιξε ήταν σαν να μην το έχει. μονά ζυγά δικά σου,δεν πάει.

ο πεδουλάκης πήρε μπόλικες ευκαιρίες στην καριέρα του να σταθεί στην ευρωλίγκα και με εξαίρεση την πρώτη του χρονιά (χάρη στη στήριξη της διοίκησης που του έφερνε συνεχώς παίχτες μέχρι να καλύψει τις μεταγραφικές αστοχίες του) τις άλλες φορές παρουσίασε εκτρώματα που όχι απλά δεν έπαιζαν μπάσκετ (την πρώτη χρονιά σε εμάς κουτσά στραβά προς το τέλος έκανε κάποια καλά παιχνίδια),αλλά δεν κέρδιζαν κιόλας. εμείς προλάβαμε και τον διώξαμε,γιατί αλλιώς θα γράφαμε μαύρη σελίδα στην ιστορία μας αποκλειόμενοι από την πρώτη φάση (είμαστε οι μόνοι που δεν το έχουμε πάθει),ενώ η ούνιξ το έκανε αργά αφού ήδη την είχε ρίξει στα τάρταρα και δεν προλάβαινε να κάνει κάτι ο επόμενος. ακόμα και ο μέτριος πρίφτης με την ούνιξ έχει δείξει σαφώς μεγαλύτερο έργο
green_sky
QUOTE (G-arenas @ Jul 26 2018, 13:16 ) *
τι εννοεις οτι τα κανει γιατι θελει να απολυθει? αν ηθελε να απολυθει θα ειχε παραιτηθει ηδη! δεν θα γινοτα πρωτα ξεφτυλα και μετα απολυση. που θα ξαναβρει συμβολαιο ξανα? ουτε στην μπαγιερν του eurocup δεν θα βρει.
εχει αποτυχει ηδη και σε μπαρτσα και μεχρι τωρα και σε μας, αν κανει και μια τραγικη χρονια φετος παει τελειωσε στην ομπραντοιρο θα καταληξει! δεν ειναι χαζος ο τσαβι, απλως δεν ειναι προπονητης επιπεδου παναθηναικου.

QUOTE (stefkorner @ Jul 26 2018, 13:24 ) *
εσυ τον φανταζεσαι μου φαινεται σαν ενα υπαλληλο επιχειρησης που σκεφτεται οτι θα σταματησει να δουλευει,ωστε να αναγκασει το αφεντικο να τον απολυσει με αποζημιωση !
αν ηταν προπονητης σε καμια κινεζικη λιγκα αντε να δεχθω τον συλλογισμο σου!
αλλα η ευρωλιγκα ειναι ο καθρεφτης της δουλειας του ! απο εκει θα κριθει και η επομενη καλη δουλεια που θα βρει !οποτε θα βγει πολλαπλασια χαμενος ο ιδιος αν σκεφτει ετσι !
δεν θα παει να τους πει : ξερετε εχανα επιτηδες τα ματς ,απλα για να αποζημιωθω tongue.gif

Εννοω οτι προσπαθωντας να βαλω τον εαυτο μου στην θεση του Πασκουαλ ,βλεποντας τα λεφτα που ριχνουν αλλες ομαδες και δεν μιλαω μονο για τις γνωστες (ΤΣΣΚΑ,Φενερ κτλ) θα μου ανοιγε η ορεξη να παω σε εναν αλλο συλλογο που θα ειχε μεγαλυτερο μπατζετ ετσι ωστε να αυξησω τις πιθανοτητες μου για διακριση στην Ευρωλιγκα.
Υπο αυτο το πρισμα εμενα ο Πασκουαλ μου βγαζει μια διαθεση φυγης και "αδιαφοριας".Μπορει να ειμαι και λαθος.......
Θελουμε δεν θελουμε ομως το μπατζετ παιζει ρολο.Η Εφες πχ πηγε για πλακα και πηρε τον Πλαις,η Μακαμπι τα εχωσε για τον Γουιλμπεκιν η Αρμανι Νεντοβιτς και Τζεημς και κρατησε τους ψηλους , η Μπαρτσελονα δυο μυρια στον Κρις κτλ.
Εμεις οκ Καλαθης.Και μετα ?Οσο και να μην μας αρεσει το μπατζετ παιζει ρολο και λυνει τα χερια του προπονητη.
Οταν εισαι ο Πασκουαλ και τα βλεπεις ολα αυτα γυρω σου ,πιο κινητρο μπορει να εχεις για να κατσεις στον Παναθηναικο?
Οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι πολυ μικρες.
QUOTE (Nemesakos @ Jul 26 2018, 13:41 ) *
Οι της Εφές είπαν ότι δεν υπολογίζουν τον Μπράουν στην ομάδα. Οπότε θεωρώ ότι εφόσον μείνει ελεύθερος αυτόν θα κοιτάξει να πάρει η ομάδα.

Ο Μπραουν πραγματι ειναι μια περιπτωση που προφανως θα απασχολησει.
Samurai13
QUOTE (green_sky @ Jul 26 2018, 14:13 ) *
Εννοω οτι προσπαθωντας να βαλω τον εαυτο μου στην θεση του Πασκουαλ ,βλεποντας τα λεφτα που ριχνουν αλλες ομαδες και δεν μιλαω μονο για τις γνωστες (ΤΣΣΚΑ,Φενερ κτλ) θα μου ανοιγε η ορεξη να παω σε εναν αλλο συλλογο που θα ειχε μεγαλυτερο μπατζετ ετσι ωστε να αυξησω τις πιθανοτητες μου για διακριση στην Ευρωλιγκα.
Υπο αυτο το πρισμα εμενα ο Πασκουαλ μου βγαζει μια διαθεση φυγης και "αδιαφοριας".Μπορει να ειμαι και λαθος.......
Θελουμε δεν θελουμε ομως το μπατζετ παιζει ρολο.Η Εφες πχ πηγε για πλακα και πηρε τον Πλαις,η Μακαμπι τα εχωσε για τον Γουιλμπεκιν η Αρμανι Νεντοβιτς και Τζεημς και κρατησε τους ψηλους , η Μπαρτσελονα δυο μυρια στον Κρις κτλ.
Εμεις οκ Καλαθης.Και μετα ?Οσο και να μην μας αρεσει το μπατζετ παιζει ρολο και λυνει τα χερια του προπονητη.
Οταν εισαι ο Πασκουαλ και τα βλεπεις ολα αυτα γυρω σου ,πιο κινητρο μπορει να εχεις για να κατσεις στον Παναθηναικο?
Οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι πολυ μικρες.

Ο Μπραουν πραγματι ειναι μια περιπτωση που προφανως θα απασχολησει.

καλά κι αυτές όλες οι ομάδες βέβαια στο τέλος κάτω από τον παναθηναϊκό θα είναι και οι μισές (για να μην πω όλες και είμαι απόλυτος,με τη μπαρτσελόνα έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ξέρεις,) θα είναι εκτός 8αδας.
G-arenas
QUOTE (The Mailman @ Jul 26 2018, 14:03 ) *
Ο Πασκουάλ θεωρείται για μένα της φιλοσοφικής και της θεωρίας , έχει δυνατές απόψεις για το άθλημα και πάμπλουτες γνώσεις. Είναι καλός άνθρωπος, μορφωμένος με πτυχίο, σοβαρός και μετρημένος. Μέχρι εδώ όλα καλά...
Από εκεί και πέρα είναι αργός στις κινήσεις του την ώρα που κυλάει ένα ματς, δεν είναι αυτός ο τύπος που θα κάνει την θεωρία πράξη την στιγμή που πρέπει, είναι αυτός που αναπτύσσει θεωρίες για να τις εφαρμόζουν άλλοι στην ουσία που μπορεί να έχουν και λιγότερες γνώσεις απ τον Πασκουάλ αλλά είναι πιο οξυδερκείς στο απρόοπτο και σε κάτι που εξελίσσεται εκτός πλάνου. Το μεγάλο πρόβλημα του Πασκουάλ είναι αυτό, ότι αν χαθεί το πλάνο, χάνεται. Για την στελέχωση του ρόστερ ότι και να γράψω είναι λίγο, κακός μάνατζερ.
Προσωπικά θεωρώ ότι θα ταίριαζε σε καμία ομάδα όπως Bayern λόγω ιδιοσυγκρασίας της χώρας και την γενικότερη φιλοσοφία που ακολουθούν οι Γερμανοί κτλ, δεν τον έχω για μεγάλα πράγματα.. 2 χρόνια το έδειξε με τον πιο εμφανέστατο τρόπο, στο αντίστοιχο διάστημα ο ταβερνιάρης όπως τον έλεγαν κάποιοι λάσο είχε πολύ μεγαλύτερη εξέλιξη ..

ακριβως αυτο θεωρω και εγω. το χω ξαναγραψει πιο παλια νομιζω. πλεον δεν νοειται προπονητης να μην ρισκαρει να αλλαξει 2 πραματα μεσα στο γηπεδο ενω χανει π.χ 10 ποντους 5 λεπτα πριν την ληξη. δενει και με το οτι ειναι κακιστος στην δομηση ροστερ και οτι δεν εχει ματι και τελος.

ειναι ρομαντικος του αθληματος ο τσαβι. απο αυτους που διαβαζουν απειρα αλλα που αν βγουν εξω δεν μπορουν να αποδωσουν αυτα που ξερουν.

π.χ ο αρτζι ουτε που βλεπει τον τσαβι σε γνωσεις σε μπασκετ, αλλα ο αρτζι βλεπει παικτες, ειναι αριστος στην δομηση και δεν φοβαται ποτε να ρισκαρει κατι αν δεν παει καλα. η νοοτροπια ειναι η διαφορα. και γενικα και σε παικτες και σε προπονητες η νοοτροπια και το θαρρος ξεχωριζει παικτες απο παικταραδες και παικτακια.

ποσους εχουμε δει παικτες να εχουν ταλενταρα, αλλα να μην εχουν την διψα και την νοοτρπια να βγουν μπροστα και να κερδισουν. βλεπε παπαλουκα σπανουλη και δδ.
green_sky
QUOTE (Samurai13 @ Jul 26 2018, 14:16 ) *
καλά κι αυτές όλες οι ομάδες βέβαια στο τέλος κάτω από τον παναθηναϊκό θα είναι και οι μισές (για να μην πω όλες και είμαι απόλυτος,με τη μπαρτσελόνα έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ξέρεις,) θα είναι εκτός 8αδας.

Συμφωνα με το προσφατο παρελθον αυτο το σεναριο που γραφεις σαφως και εχει πιθανοτητες να συμβει.
Μπορει ομως και να μην συμβει.Μπορει επισης στην οκταδα να ειναι μονο μια Ελληνικη ομαδα.......Ολα πιθανα.
pan24
Ωραια ολα αυτα για την συγκριση Πεδουλακη-Πασκουαλ αλλα εκτος οτι εχουν αναλυθει πολλες φορες,τι σχεση εχουν με αυτο το τοπικ;
G-arenas
QUOTE (green_sky @ Jul 26 2018, 14:13 ) *
Εννοω οτι προσπαθωντας να βαλω τον εαυτο μου στην θεση του Πασκουαλ ,βλεποντας τα λεφτα που ριχνουν αλλες ομαδες και δεν μιλαω μονο για τις γνωστες (ΤΣΣΚΑ,Φενερ κτλ) θα μου ανοιγε η ορεξη να παω σε εναν αλλο συλλογο που θα ειχε μεγαλυτερο μπατζετ ετσι ωστε να αυξησω τις πιθανοτητες μου για διακριση στην Ευρωλιγκα.
Υπο αυτο το πρισμα εμενα ο Πασκουαλ μου βγαζει μια διαθεση φυγης και "αδιαφοριας".Μπορει να ειμαι και λαθος.......
Θελουμε δεν θελουμε ομως το μπατζετ παιζει ρολο.Η Εφες πχ πηγε για πλακα και πηρε τον Πλαις,η Μακαμπι τα εχωσε για τον Γουιλμπεκιν η Αρμανι Νεντοβιτς και Τζεημς και κρατησε τους ψηλους , η Μπαρτσελονα δυο μυρια στον Κρις κτλ.
Εμεις οκ Καλαθης.Και μετα ?Οσο και να μην μας αρεσει το μπατζετ παιζει ρολο και λυνει τα χερια του προπονητη.
Οταν εισαι ο Πασκουαλ και τα βλεπεις ολα αυτα γυρω σου ,πιο κινητρο μπορει να εχεις για να κατσεις στον Παναθηναικο?
Οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι πολυ μικρες.

Ο Μπραουν πραγματι ειναι μια περιπτωση που προφανως θα απασχολησει.

ναι αλλα δεν παιζει ρολο το μπατζετ παντα. ο οσφπ παντα με μικρο μπατζετ κατεβαινει και παει πολυ καλα ευρωλιγκα. η ζαλγκιρις φετος, η μακαμπι το 14 η μπασκονια και η κουμπαν το 16.

θελω να πω οτι η ομαδα η σωστη και 3-4 μυρια λιγοτερα μπατζετ να εχει, αν ειναι σωστα δομημενη και ψαγμενη με παικτες που κολλανε μεταξυ τους και ταυτοχρονα πολυ δουλεμενη, τοτε αυτη θα παει μπροστα και οχι το τσιρκο της εφες και της αρμανι που δεν εχουν και την φανελα το γηπεδο και τον κοσμο των αλλων ομαδων. την δυναμικη.

ο τσαβι τωρα αν θελει να εχει 30 μυρια μπατζετ οπως στην μπαρτσα και να παιρνει τους καλυτερους τοτε οντως δεν εχει θεση εδω. αλλα μαντεψε καμια ομαδα που εχει τετοιο μπατζετ δεν θα παρει τον τσαβι. οποτε ο τσαβι αν θελει να ξαναπαει σε τετοια ομαδα πρεπει να αποδειξει την αξια του σε αλλα μπατζετ οπως εκαναν ολοι οι κορυφαιοι προπονητες: ζοτς, ιτουδης, σαρς μπαρτζω, μπλατ, περασοβιτς, ιβκοβιτς ακομα και τρινκιερι και πλαθα εχουν δειξει πολλες καλες δουλειες. μονο ο τσαβι πηρε ετοιμες ομαδες με μπατζετ τεραστια χωρις να αποδειξει κατι καλο.

QUOTE (Samurai13 @ Jul 26 2018, 14:12 ) *
αυτά που λες τα ακούω βερεσέ. ούτε ο ούκιτς ήρθε με 200 χιλιάρικα,ούτε ο κίτσεν (δεν θυμάμαι αν είχε βγει mvp στο ισραήλ),ούτε ο πάνκο (1ος σκόρερ στην ισπανία),ούτε ο άρμστρονγκ (με 300 παιχνίδια στο νβα). και οι άλλοι που ήρθαν στην πορεία επίσης δεν ήρθαν τσάμπα(μπανκς,λάσμε και αφήνω έξω τον καπόνο που τον έφερε μόνος του ο ΔΓ). το μπάτζετ τότε 5 εκατομμύρια μόνο εσύ το βγάζεις για να δικαιολογήσεις το τρισάθλιο μπάσκετ που έπαιξε η ομάδα.

νταμπλ πήρε ο ένας,νταμπλ πήρε κι ο άλλος (+1 πρωτάθλημα ακόμα ο δεύτερος). στο κύπελλο βέβαια τον έκανε μάγκα ο καπόνο που μπήκε μετά τη διακοπή έβαλε 8 ποντάκια και τον πάρκαρε στον πάγκο πάλι μετά. αλλά εκεί μάλλον θα ήταν προπονητική επιλογή του πεδουλάκη,ενώ ο πασκουάλ όταν έδινε τη μπάλα στον τζέιμς ήταν γιατί δεν είχε εναλλακτικό πλάνο. το ότι η ευρωλίγκα είναι καλύτερη τότε από τώρα δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ,το σίγουρο είναι ότι τώρα είναι πολύ πιο δύσκολη αφού δεν υπάρχουν σάσαρι να κάνουν 0-10,ούτε πρόκομ,ούτε λιέτουβος ρίτας,ούτε η άλλη η πολωνέζικη κλπ.

επίσης γράφεις ότι ο παναθηναΪκός του πασκουάλ πήρε καταλάθως πλεονέκτημα έδρας 2 φορές (με μακράν θετικό πρόσημο νικών-ηττών που επί πεδουλάκη ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα) ότι κέρδιζε στο τέλος επειδή όλοι είχαν τραυματίες (μόνο ο παναθηναϊκός δεν έχει),ότι κέρδισε το πρωτάθλημα γιατί ο ολυμπιακός έπαιζε μισός (που δεν ισχύει κιόλας γιατί έπαιζαν όλοι και πέρσι και φέτος),αλλά δεν μας λες ότι το πρωτάθλημα που πήρε κόντρα στον ολυμπιακό, ο ολυμπιακός δεν είχε στον πρώτο τελικό τον πραγματικό mvp του f4(law) και στα άλλα 2 που έπαιξε ήταν σαν να μην το έχει. μονά ζυγά δικά σου,δεν πάει.

ο πεδουλάκης πήρε μπόλικες ευκαιρίες στην καριέρα του να σταθεί στην ευρωλίγκα και με εξαίρεση την πρώτη του χρονιά (χάρη στη στήριξη της διοίκησης που του έφερνε συνεχώς παίχτες μέχρι να καλύψει τις μεταγραφικές αστοχίες του) τις άλλες φορές παρουσίασε εκτρώματα που όχι απλά δεν έπαιζαν μπάσκετ (την πρώτη χρονιά σε εμάς κουτσά στραβά προς το τέλος έκανε κάποια καλά παιχνίδια),αλλά δεν κέρδιζαν κιόλας. εμείς προλάβαμε και τον διώξαμε,γιατί αλλιώς θα γράφαμε μαύρη σελίδα στην ιστορία μας αποκλειόμενοι από την πρώτη φάση (είμαστε οι μόνοι που δεν το έχουμε πάθει),ενώ η ούνιξ το έκανε αργά αφού ήδη την είχε ρίξει στα τάρταρα και δεν προλάβαινε να κάνει κάτι ο επόμενος. ακόμα και ο μέτριος πρίφτης με την ούνιξ έχει δείξει σαφώς μεγαλύτερο έργο

δηλαδη ο τσαβι που ειχε περσυ 9,5 μυρια μπατζετ με συμβολαια 2,1 του νικ, 1,2 του κρις και γενικα το μικροτερο συμβολαιο ηταν αυτο του λεκα με 500 χιλιαρικα(400 συν 150 το μπαι αουτ), ενω ο αρτζι ειχε τον μασιουλις τον 3ο καλυτερο του παικτη δηλαδη με 350 χιλ συμβολαιο δεν ειχε 5 μυρια?

φιλε εγω μιλαω με επιχειρηματα και συ οχι. ναι ο αρτζι την 1η χρονια ειχε 5 μυρια μπατζετ. αυτη ειναι η αληθεια. και πηγε τελεια σε σχεση με τσαβι.

επισης δεν μου ειπες για ουκιτς κλπ για κιτσεν και αρμστρονγκ μου ελεγες. να ξερουμε και τι ρωταμε ετσι? ναι τοσα εδωσε για κιτσεν κανα 300αρι για τον αστροναυτη ενω για πανκο 500. 500 για τον MVP του ισπανικου πρωταθληματος την στιγμη που ο τσαβι εδωσε 500 για τον ντενμον!!!

επισης τον αρτζι καμια διοικηση δεν τον στηριξε. πηρε μια ομαδα καμενη. με πολυ μικρο μπατζετ και την πηγε μεχρι εκει που κανενας αλλος δεν την πηγε απο τοτε που εφυγε ο ζοτς. τις αλλες χρονιες η ομαδα ουτε τον στηριξε ουτε του εδωσε ευκαιριες.

στην ουνικς απετυχε ναι. ποτε δεν ειπα οτι ο αρτζι ειναι κορυφαιος προπονητης. εσεις λετε αντιθετα οτι ο ισπανος γκουρου ειναι κορυφαιος. οποτε αλλοι δεν ξερετε τι λετε και οχι εγω. εγω κανω συγκριση του τσαβι και του αρτζι στον παο.

επισης τι φαση ειναι αυτη που λες οτι ο αρτζι δεν εφερε καλους παικτες? κρις,ριβερς, τζειμς, γκιστ, μασιουλις και λασμε! σου εγραψα 6 κορυφαιους που εφερε συν μπραμο(με 350 χιλ) που ειναι δικος του παικτης απο το περιστερι. και ποσους ακομα ανακαλυψε και εφτιαξε γενικα.

ο τσαβι σε μας ποιους εφερε? ασε θα σου πω εγω: κανεναν. και ανατρεχει σε λιστες του 2012 του αρτζι για να φερει λασμε και να φτιαξει την τακτικη του αρτζι με 4-5 γκιστ-λασμε. κορυφαιος προπονητης.

εγω το σταματω εδω δεν υπαρχει και λογος αλλωστε. ειμαστε και σε τοπικ μεταγραφων.
Samurai13
QUOTE (G-arenas @ Jul 26 2018, 14:39 ) *
ναι αλλα δεν παιζει ρολο το μπατζετ παντα. ο οσφπ παντα με μικρο μπατζετ κατεβαινει και παει πολυ καλα ευρωλιγκα. η ζαλγκιρις φετος, η μακαμπι το 14 η μπασκονια και η κουμπαν το 16.

θελω να πω οτι η ομαδα η σωστη και 3-4 μυρια λιγοτερα μπατζετ να εχει, αν ειναι σωστα δομημενη και ψαγμενη με παικτες που κολλανε μεταξυ τους και ταυτοχρονα πολυ δουλεμενη, τοτε αυτη θα παει μπροστα και οχι το τσιρκο της εφες και της αρμανι που δεν εχουν και την φανελα το γηπεδο και τον κοσμο των αλλων ομαδων. την δυναμικη.

ο τσαβι τωρα αν θελει να εχει 30 μυρια μπατζετ οπως στην μπαρτσα και να παιρνει τους καλυτερους τοτε οντως δεν εχει θεση εδω. αλλα μαντεψε καμια ομαδα που εχει τετοιο μπατζετ δεν θα παρει τον τσαβι. οποτε ο τσαβι αν θελει να ξαναπαει σε τετοια ομαδα πρεπει να αποδειξει την αξια του σε αλλα μπατζετ οπως εκαναν ολοι οι κορυφαιοι προπονητες: ζοτς, ιτουδης, σαρς μπαρτζω, μπλατ, περασοβιτς, ιβκοβιτς ακομα και τρινκιερι και πλαθα εχουν δειξει πολλες καλες δουλειες. μονο ο τσαβι πηρε ετοιμες ομαδες με μπατζετ τεραστια χωρις να αποδειξει κατι καλο.


δηλαδη ο τσαβι που ειχε περσυ 9,5 μυρια μπατζετ με συμβολαια 2,1 του νικ, 1,2 του κρις και γενικα το μικροτερο συμβολαιο ηταν αυτο του λεκα με 500 χιλιαρικα(400 συν 150 το μπαι αουτ), ενω ο αρτζι ειχε τον μασιουλις τον 3ο καλυτερο του παικτη δηλαδη με 350 χιλ συμβολαιο δεν ειχε 5 μυρια?

φιλε εγω μιλαω με επιχειρηματα και συ οχι. ναι ο αρτζι την 1η χρονια ειχε 5 μυρια μπατζετ. αυτη ειναι η αληθεια. και πηγε τελεια σε σχεση με τσαβι.

επισης δεν μου ειπες για ουκιτς κλπ για κιτσεν και αρμστρονγκ μου ελεγες. να ξερουμε και τι ρωταμε ετσι? ναι τοσα εδωσε για κιτσεν κανα 300αρι για τον αστροναυτη ενω για πανκο 500. 500 για τον MVP του ισπανικου πρωταθληματος την στιγμη που ο τσαβι εδωσε 500 για τον ντενμον!!!

επισης τον αρτζι καμια διοικηση δεν τον στηριξε. πηρε μια ομαδα καμενη. με πολυ μικρο μπατζετ και την πηγε μεχρι εκει που κανενας αλλος δεν την πηγε απο τοτε που εφυγε ο ζοτς. τις αλλες χρονιες η ομαδα ουτε τον στηριξε ουτε του εδωσε ευκαιριες.

στην ουνικς απετυχε ναι. ποτε δεν ειπα οτι ο αρτζι ειναι κορυφαιος προπονητης. εσεις λετε αντιθετα οτι ο ισπανος γκουρου ειναι κορυφαιος. οποτε αλλοι δεν ξερετε τι λετε και οχι εγω. εγω κανω συγκριση του τσαβι και του αρτζι στον παο.

επισης τι φαση ειναι αυτη που λες οτι ο αρτζι δεν εφερε καλους παικτες? κρις,ριβερς, τζειμς, γκιστ, μασιουλις και λασμε! σου εγραψα 6 κορυφαιους που εφερε συν μπραμο(με 350 χιλ) που ειναι δικος του παικτης απο το περιστερι. και ποσους ακομα ανακαλυψε και εφτιαξε γενικα.

ο τσαβι σε μας ποιους εφερε? ασε θα σου πω εγω: κανεναν. και ανατρεχει σε λιστες του 2012 του αρτζι για να φερει λασμε και να φτιαξει την τακτικη του αρτζι με 4-5 γκιστ-λασμε. κορυφαιος προπονητης.

εγω το σταματω εδω δεν υπαρχει και λογος αλλωστε. ειμαστε και σε τοπικ μεταγραφων.

πάρε αυτό γι αρχή γιατί επαναλαμβάνεις συνεχώς κάτι περί 30 εκατομμυρίων στη μπαρτσελόνα.
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/ta...ur.3431455.html
10 στον παναθηναϊκό,12 εκεί όταν το πήρε με 2 ήττες όλη τη χρονιά

και θα βρω και του πεδουλάκη που κάτω από 8 δεν ήταν σίγουρα,μιας και γρήγορα γρήγορα μου έρχονται στο μυαλό το 1,5 του διαμαντίδη,τα 900 του ούκιτς,το συμβόλαιο του σχορτσιανίτη,ο τσαρτσαρής κλπ. και τη δεύτερη χρονιά ακόμα παραπάνω φυσικά με φώτση,τους παππά,γιάνκοβιτς κλπ
G-arenas
QUOTE (Samurai13 @ Jul 26 2018, 14:50 ) *
πάρε αυτό γι αρχή γιατί επαναλαμβάνεις συνεχώς κάτι περί 30 εκατομμυρίων στη μπαρτσελόνα.
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/ta...ur.3431455.html
10 στον παναθηναϊκό,12 εκεί όταν το πήρε με 2 ήττες όλη τη χρονιά

και θα βρω και του πεδουλάκη που κάτω από 8 δεν ήταν σίγουρα,μιας και γρήγορα γρήγορα μου έρχονται στο μυαλό το 1,5 του διαμαντίδη,τα 900 του ούκιτς,το συμβόλαιο του σχορτσιανίτη,ο τσαρτσαρής κλπ. και τη δεύτερη χρονιά ακόμα παραπάνω φυσικά με φώτση,τους παππά,γιάνκοβιτς κλπ

δεν ξερω αν ισχυουν τα ποσα γιατι και κατι φενερ με 11 μυρια την εχει. ασε που το 12 εχει οσφπ με 11 μυρια και μπαρτσα με 13. κατι δεν στεκει καλα.

βεβαια εγω δεν εννοουσα τα 30 μυρια ως πραγματικο ποσο αλλα ως υπερβολη για να δειξω οτι ειχε μαζι με τσσκα παντα το μεγαλυτερο μπατζετ στην ευρωπη. αλλα ακομα και αυτα τα ποσα λιγα φαινονται.
Johnny Marv
Πως είναι δυνατόν να συγκρίνεται τσαβι με πεδουλακη ; Δλδ προτιμάτε τον αρτζι των 60 πόντων στα καλά του ; Είχε σιγκλετον , τζεημς , ριβερς , καλαθη (σούπερ επιθετική ομάδα) και φτάναμε μέχρι τους 60 πόντους σε κάθε ματς . Τι λέμε τώρα ... ο οσφπ 40αρα μας έριξε τα ξεχνάτε ;; Οκ ούτε εγώ τρελενομαι με τσαβι αλλά στη θέση του θα προτιμούσα μόνο Σάρας-ζοτς άντε και Ιτούδη . Όλοι οι άλλοι είναι πολλές κλάσεις χειρότεροι . Και το σύνολο του μπλατ θα δούμε στη πράξη τι θα κάνει γιατί αν και έχει καλή περιφέρεια , στους ψηλούς μπάζει
pan24
Το συγκεκριμένο topic δημιουργήθηκε ώστε την καλοκαιρινή περίοδο που το ρόστερ συνήθως αλλάζει σε μεγάλο βαθμό να μπορούμε να κάνουμε τις (συνήθως μη ρεαλιστικές smiley.gif ) προτάσεις μας χωρίς να χάνεται η συζήτηση γύρω από τις πραγματικές κινήσεις της ομάδας και τις φήμες γύρω από αυτές.

Όμως όταν το ρόστερ είναι σε μεγάλο βαθμό ολοκληρωμένο όπως τώρα η συζητήσεις γύρω από τις προτάσεις μας και οι συζητήσεις γύρω απο τις φήμες συνήθως ταυτίζονται.

Έτσι αποφασίσαμε να κλειδώσει το συγκεκριμένο topic και όλη η συζήτηση να συνεχίσει στο άλλο μεταγγραφικό topic,στο οποίο από τώρα και μέχρι τα τέλη της σεζόν θα γίνεται η όποια μεταγγραφική συζήτηση.

Το παρόν topic θα ανοίξει πάλι στα τέλη της άνοιξης, όπου τότε η συζήτηση για ριζικές αλλαγές στο ρόστερ θα ξαναβρίσκεται στην επικαιρότητα.
EXASFAIROS
Πάντως όσο πιο βασικό ρόλο έχει ο Σλουκας στην Φενέρ,τόσο πιο δύσκολο θα είναι να ελθει...😁
stefkorner
τι εγινε ρε παιδια ; πως ανοιξε ξανα το τοπικ ; ψαχνουμε παικτη ; ohmy.gif
θα μεινει μηπως ο Λοτζο κανα διμηνο εξω οπως περσι ; αν και με θλασουλα φετος rolleyes.gif
stefkorner
επειδη εχουν αρχισει για τα καλα οι ψιθυροι για αποκτηση ασσου (ως μπακ απ Καλαθη)
εγω να κανω την συνδεση με Μακαμπι,που ψαχνει επιση για ασσο!αυτη για αντικατασταση του Παργκο βεβαια!
απλα ετσι για να δουμε και τι παιζει στην αγορα
στην Μακαμπι λοιπονγραφεται οτι εχουν προταθει οι Μπομπι Μπραουν και Ραμον Σεσιονς !
για τον Μπομπι Μπραουν φανταζομαι θα εχετε οι περισσοτεροι αρνητικοι αποψη ,με βαση αυτα που ειδατε περσι στν Ολυμπιακο!
ο Ραμον Σεσιονς ομως θεωρω οτι θα κανει σχεδον σε ολους για πισω απο Καλαθη! ειναι καλος δημιουργος και με εμπειρια !μονο απο nba ομως !θα ειναι η πρωτη του φορα στην Ευρωπη,που το ψαχνει, για να αυτοπροτεινεται.. ! (την περασμενη σεζον εγραψε συνολικα 28 ματς με Νικς και Γουιζαρντς)
Thodoros
Είχαμε περίπου Άσσο ( τον τζειμς ) και τον αφήσαμε για να μείνουν οι : Ματ και Λεκα και να αναβαθμιστεί ο Παπάς biggrin.gif .
Ο μόνος λόγος να μην είχες Τζειμς ήταν να είχες Νεντοβιτς (προσωπική γνώμη) , τώρα θα δούμε τι μπορούν να βρουν! Αν βρουν.

Ματ εκτός πλέον - Λέκα που χάνουμε και χάνει τον χρόνο του (σε αυτόν τον Παναθηναικό δεν έχει θέση με βάση αυτά που μπορεί να κάνει πόσο μάλλον όταν ο Κιθ είναι εξίσου κακός αμυντικός και έτσι δεν μπορούν να παίζουν μαζί).

Δεν ξέρω γιατί έγινε τόσο λάθος ο σχεδιασμός και φέτος αλλά είχες κάποιες σταθερές ( δλδ να δώσεις χρόνο στον Μίτογλου ! ήξερες ότι κάποια λεπτά μπορείς να το έχεις από τον Γκιστ και στο 4 και στο 5 ως παγκίτης πλέον και σκεφτόσουν να πάρεις Παπαγιάννη )

Αυτά από μόνα τους δεν σε προσαρμόζουν στο τι παίκτες χρειάζεσαι ? έχοντας και τον Νικ στο 1 που παίζει 30λπτα!
Άντε και πες ότι τον Κιθ τον έφερες για αντί Ρίβερς γιατί στο 3 ήρθε Παπαπέτρου οπότε ήθελες κάποιον που θεωρικά είναι καλός σουτέρ και όχι μόνο στατικά από 3ποντο ( ας πουμε δλδ γιατί μόνο έτσι δεν είναι! )
Τον Τόμας για αντί Σίγκλετον γιατί στο 4 μπορεί να παίξει και ο Παπαπέτρου και ο Γκιστ και θες να έχει χρόνο ο Μίτολγου ( αφήνεις δλδ ένα κενό επιλεκτικά γιατί έχεις 4 παίκτες για εκεί)

Τον Λάσμε γιατί τον έφερες τότε? ( για να μην σου φτάνουν οι χρόνοι) και να πρέπει να παίζει ο Γκιστ μια ακόμα χρονιά αρκετά λεπτά στο 5..γιατί ?
Τον Λέκα γιατί τον κράτησες αφού ξέρεις ότι δεν πρόκειται να παίξει με άσσο αυτόν στα σκούρα θα λιώσεις τον Νικ και ούτε μπορείς να τον βάλεις στο 2 γιατί εκεί χρειάζεσαι έναν καλύτερο αμυντικό πχ Νέντοβιτς όπως είπα ή και τζειμς που παίζει επιλεκτικά όμως.

Πάλι πήραμε ρίσκο με τον Ματ και ξανά το πληρώνουμε! ( ναι είναι παιχταράς , ναι είναι καλός σουτέρ ...αλλά είναι γυάλινος και δεν έχουμε την πολυτέλεια να λέμε βάλε τον Παππά και όπου βγει !)
pan24
QUOTE (Thodoros @ Oct 27 2018, 11:58 ) *
Είχαμε περίπου Άσσο ( τον τζειμς ) και τον αφήσαμε για να μείνουν οι : Ματ και Λεκα και να αναβαθμιστεί ο Παπάς biggrin.gif .
Ο μόνος λόγος να μην είχες Τζειμς ήταν να είχες Νεντοβιτς (προσωπική γνώμη) , τώρα θα δούμε τι μπορούν να βρουν! Αν βρουν.

Ο λογος που δεν κρατησαμε Τζειμς δεν ηταν οτι δεν τον ηθελαν(αλλο τι λεμε εμεις αν θα τον θελαμε η οχι,αλλο τι λενε και οι δημοσιογραφοι οτι δεν του εγινε καν επισημη προταση καθως αυτο πιθανοτερο ειναι οτι συνεβη επειδη ξεραμε οτι δεν μπορουμε να τον κρατησουμε) αλλα οτι δεν μπορουσαν
Ο Τζειμς πηρε 5,9 για 3 χρονια δηλαδη κατι παραπανω απο 1,9 τον χρονο
Αν αθροισεις τα συμβολαια Λοτζεσκι(0,4),Παππα(0,8 ας πουμε αν και μαλλον κατι λιγοτερο),Λεκα(0,5),Λανγκφορντ(0,45) μετα βιας ξεπερνας αυτο το νουμερο
Ακομα κι αν λεγαμε οτι σε εμας επειδη μας αγαπαει,εχει δεθει κλπ θα εμενε με 1,5 τοσα κανουν 3 περιφερειακοι μας

Κατι αντιστοιχο θα ισχυε και για Νεντοβιτς η ακομα κι αν πηγαιναμε για 1,5 στον Μπομπουα
Επειδη ο Παππας για γνωστους λογους(διαβατηριο,δεσιμο κλπ) δεν υπηρχε περιπτωση να φυγει η λυση θα ηταν αντι Λεκα, Λανγκφορντ,Λοτζεσκι να υπαρχει ενας Τζειμς/Νεντοβιτς/Μπομπουα,ενας παικτης των 200 χιλιαδων και να μπαινει στην 12αδα ο Καλαιτζακης η ο Λουντζης(σε τετοιο σεναριο δεν θα πηγαινε δανεικος)

Δεν νομιζω οτι θα μας πηγαινε και πολυ μακρια αυτο
Johnny Marv
QUOTE(pan24 @ Oct 27 2018, 12:38 ) *
Ο λογος που δεν κρατησαμε Τζειμς δεν ηταν οτι δεν τον ηθελαν(αλλο τι λεμε εμεις αν θα τον θελαμε η οχι,αλλο τι λενε και οι δημοσιογραφοι οτι δεν του εγινε καν επισημη προταση καθως αυτο πιθανοτερο ειναι οτι συνεβη επειδη ξεραμε οτι δεν μπορουμε να τον κρατησουμε) αλλα οτι δεν μπορουσαν
Ο Τζειμς πηρε 5,9 για 3 χρονια δηλαδη κατι παραπανω απο 1,9 τον χρονο
Αν αθροισεις τα συμβολαια Λοτζεσκι(0,4),Παππα(0,8 ας πουμε αν και μαλλον κατι λιγοτερο),Λεκα(0,5),Λανγκφορντ(0,45) μετα βιας ξεπερνας αυτο το νουμερο
Ακομα κι αν λεγαμε οτι σε εμας επειδη μας αγαπαει,εχει δεθει κλπ θα εμενε με 1,5 τοσα κανουν 3 περιφερειακοι μας

Κατι αντιστοιχο θα ισχυε και για Νεντοβιτς η ακομα κι αν πηγαιναμε για 1,5 στον Μπομπουα
Επειδη ο Παππας για γνωστους λογους(διαβατηριο,δεσιμο κλπ) δεν υπηρχε περιπτωση να φυγει η λυση θα ηταν αντι Λεκα, Λανγκφορντ,Λοτζεσκι να υπαρχει ενας Τζειμς/Νεντοβιτς/Μπομπουα,ενας παικτης των 200 χιλιαδων και να μπαινει στην 12αδα ο Καλαιτζακης η ο Λουντζης(σε τετοιο σεναριο δεν θα πηγαινε δανεικος)

Δεν νομιζω οτι θα μας πηγαινε και πολυ μακρια αυτο


Υπήρχε κι εναλλακτική λύση όμως ... δεν χρειαζόταν να χάσουμε λεκα/λοτζο/Κιθ για κάτι τέτοιο , μπορούσαμε να κάνουμε κάτι πιο απλό .

1. να μην υπογράψουμε παππα!!!!! Οκ παίζει την αμυνουλα του , βάζει κανα σουτ αλλά για 800αρι δεν είναι (γλιτώνουμε 800χιλ από εκεί)
2. να φέρναμε σασα(300χιλ) αντί του τομας(500χιλ) . Ο σασα είναι Έλληνας , είναι νέος και έχει πολύ περισσότερο μέλλον αλλά και παρόν από τον τομας (και καλύτερο ρόστερ άμεσα και θα γλιτώναμε 200χιλ περίπου)

Άρα 1 μυριο στην τσέπη !!! Από εκεί και πέρα διαλέγουμε ποιον άλλον «θυσιάζουμε» ... τα 500χιλ του λεκα , του Ίαν ή του Κιθ ; Πραγματικά δεν με νοιάζει αν ήταν να πάρουμε έναν εκ την μπομπουα/τζεημς/νεντοβιτς/γουιλμπεκιν κλπ κλπ . Ούτε χώρο για σλουκα γα έχουμε του χρόνου ...
Thodoros
QUOTE (pan24 @ Oct 27 2018, 12:38 ) *
Ο λογος που δεν κρατησαμε Τζειμς δεν ηταν οτι δεν τον ηθελαν(αλλο τι λεμε εμεις αν θα τον θελαμε η οχι,αλλο τι λενε και οι δημοσιογραφοι οτι δεν του εγινε καν επισημη προταση καθως αυτο πιθανοτερο ειναι οτι συνεβη επειδη ξεραμε οτι δεν μπορουμε να τον κρατησουμε) αλλα οτι δεν μπορουσαν
Ο Τζειμς πηρε 5,9 για 3 χρονια δηλαδη κατι παραπανω απο 1,9 τον χρονο
Αν αθροισεις τα συμβολαια Λοτζεσκι(0,4),Παππα(0,8 ας πουμε αν και μαλλον κατι λιγοτερο),Λεκα(0,5),Λανγκφορντ(0,45) μετα βιας ξεπερνας αυτο το νουμερο
Ακομα κι αν λεγαμε οτι σε εμας επειδη μας αγαπαει,εχει δεθει κλπ θα εμενε με 1,5 τοσα κανουν 3 περιφερειακοι μας

Κατι αντιστοιχο θα ισχυε και για Νεντοβιτς η ακομα κι αν πηγαιναμε για 1,5 στον Μπομπουα
Επειδη ο Παππας για γνωστους λογους(διαβατηριο,δεσιμο κλπ) δεν υπηρχε περιπτωση να φυγει η λυση θα ηταν αντι Λεκα, Λανγκφορντ,Λοτζεσκι να υπαρχει ενας Τζειμς/Νεντοβιτς/Μπομπουα,ενας παικτης των 200 χιλιαδων και να μπαινει στην 12αδα ο Καλαιτζακης η ο Λουντζης(σε τετοιο σεναριο δεν θα πηγαινε δανεικος)

Δεν νομιζω οτι θα μας πηγαινε και πολυ μακρια αυτο


Για ποια συμβόλαια λέμε ( του Ματ που είναι εκτός από τώρα ? ) του Λέκα που δεν τον εμπιστευόμαστε ? και του Παππά που μας τα πήρε χοντρά ?

Δλδ για 400+500+700 = 1.6 μυριά δεν έφταναν για τον Τζειμς ? ή δεν θα έμενε ( γιατί εγώ πιστεύω ότι θα έμενε! και κάτι τέτοιο είχε πει και αυτός ότι ζήταγε περίπου 1.5! για να μην χανόμαστε αυτοί οι 3 παίκτες ( 2 γιατί ο ένας είναι τραυματίας ) παίζουν λιγότερο από τα λεπτά του τζειμς!

Όχι τίποτα άλλο για να μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα και εγώ πχ μπορώ με 1 μύριο να σου φτιάξω 12δα ( εμ μην περιμένεις μετά να κάνουν και νίκη! στην Ευρώπη )


Υ.Γ. και προσφέρουν λιγότερα από τον Τζειμς ( που κάνει μαστάρες )

στα θετικά ότι ένα σχήμα Τζειμς - Κιθ θα τα έσταζε από παντού ( εμπειρία και ταχύτητα μαζί ) με αθλητικά προσόντα ... καμία σχέση με το σχήμα Λέκα - Κιθ δλδ που έχω σήμερα.
pan24
QUOTE (Thodoros @ Oct 27 2018, 13:10 ) *
Για ποια συμβόλαια λέμε ( του Ματ που είναι εκτός από τώρα ? ) του Λέκα που δεν τον εμπιστευόμαστε ? και του Παππά που μας τα πήρε χοντρά ?

Δλδ για 400+500+700 = 1.6 μυριά δεν έφταναν για τον Τζειμς ? ή δεν θα έμενε ( γιατί εγώ πιστεύω ότι θα έμενε! και κάτι τέτοιο είχε πει και αυτός ότι ζήταγε περίπου 1.5! για να μην χανόμαστε αυτοί οι 3 παίκτες ( 2 γιατί ο ένας είναι τραυματίας ) παίζουν λιγότερο από τα λεπτά του τζειμς!

Όχι τίποτα άλλο για να μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα και εγώ πχ μπορώ με 1 μύριο να σου φτιάξω 12δα ( εμ μην περιμένεις μετά να κάνουν και νίκη! στην Ευρώπη )


Υ.Γ. και προσφέρουν λιγότερα από τον Τζειμς ( που κάνει μαστάρες )

στα θετικά ότι ένα σχήμα Τζειμς - Κιθ θα τα έσταζε από παντού ( εμπειρία και ταχύτητα μαζί ) με αθλητικά προσόντα ... καμία σχέση με το σχήμα Λέκα - Κιθ δλδ που έχω σήμερα.

Χρειαζεται και βαθος ομως δεν μπορεις σε αυτη την Ευρωλιγκα να πεις παω με 3 περιφερειακους αυτου του επιπεδου(Καλαθη,Τζειμς και εναν εκ των Λεκα,Λανγκφορντ) με Καλαιτζακη,Λουντζη να συμπληρωνουν
Απλα δεν βγαινει σεζον ετσι

Επισης στον 3 και να μην ηταν ο Λοτζεσκι θα επρεπε να ειναι καποιος αλλος σουτερ(τουλαχιστον στα λεφτα του Λοτζεσκι,δεν πηγαινει παρακατω) γιατι δεν νοειται στο συγχρονο μπασκετ ομαδα στο 3 να μην εχει εστω εναν παικτη με σουτ

Δεν διαφωνω οτι ο Παππας σε αυτα τα λεφτα ειναι υπερβολη ενω στις 500 χιλιαδες ειναι καλη λυση αλλα ξερουμε οτι δεν υπηρχε περιπτωση να φυγει
G-arenas
δεν χρειαζεται να ειχαμε τον τζειμς για τα γκαρντ. νταξει ειναι παιχταρα τεραστια, αλλα απο την στιγμη που δεν ειχαμε τοσα λεφτα να του δωσουμε, δεν μπορουσαμε να τον παρουμε. το θεμα ειναι με τα λεφτα που εχεις να κανεις την καλυτερη δυνατη επιλογη.

π.χ γουλτερς αντι λεκα, κοπονεν αντι κιθ, χιλιαρντ ή σιλντς(δεν ξερω και γω ποσοι τον προτειναν το καλοκαιρι αντι λοτζο, σασα αντι τομας και φυσικα αντι ιαν-λασμε εναν τυπου ταρικ μπλακ.

1. νικ-γουλτερς
2. παππας-κοπονεν
2-3. χιλιαρντ
3. παπι-θανασης
4. σασα-μητογλου(το προτεινα πολυ το καλοκαιρι και λεγατε δεν βγαινει, τωρα με τομας ομως?)
5. μπλακ ή αλλον παρομοιο κτηνος-γκιστ-παπατζον ή ιαν.

με το ιδιο μπατζετ αντε κανα 200αρι παραπανω, σιγα την διαφορα, εχεις ροστεραρα. και ψηλους και κοντους και στο 3 γεματος και γενικα και τεραστιο βαθος και σουτ και δημιουργια και αμυνα και ριμπαουντ και αθλητικοτητα. πολλα παρομοια ροστερ γραψαμε πολλου εδω μεσα αλλα ο τσαβι του κεφαλιου του.

και λεω εγω τοσο δυσκολο θα ηταν να ειχαμε αυτο το ροστερ με αυτο το μπατζετ? οχι!!! αλλα μπασκονια, ζαλγκιρις οσφπ κλπ με μικροτερα μπατζετ φυσανε στη δομηση και στους παικτες!
Thodoros
QUOTE (pan24 @ Oct 27 2018, 13:18 ) *
Χρειαζεται και βαθος ομως δεν μπορεις σε αυτη την Ευρωλιγκα να πεις παω με 3 περιφερειακους αυτου του επιπεδου(Καλαθη,Τζειμς και εναν εκ των Λεκα,Λανγκφορντ) με Καλαιτζακη,Λουντζη να συμπληρωνουν
Απλα δεν βγαινει σεζον ετσι

Επισης στον 3 και να μην ηταν ο Λοτζεσκι θα επρεπε να ειναι καποιος αλλος σουτερ(τουλαχιστον στα λεφτα του Λοτζεσκι,δεν πηγαινει παρακατω) γιατι δεν νοειται στο συγχρονο μπασκετ ομαδα στο 3 να μην εχει εστω εναν παικτη με σουτ

Δεν διαφωνω οτι ο Παππας σε αυτα τα λεφτα ειναι υπερβολη ενω στις 500 χιλιαδες ειναι καλη λυση αλλα ξερουμε οτι δεν υπηρχε περιπτωση να φυγει


Αγαπητέ εγώ χθες δεν είδα κανένα βάθος ,είδα μια τρικυμιά που έψαχνα να δει ποιο σχήμα είναι καλύτερο ώστε να μην χάνουμε με -17 από μια υποθετικά μικρότερη ομάδα, αλλά ομάδα.

και έτσι με 3 παίζεις! οπότε γιατί όχι με τους καλύτερους τρεις ( το Νικ - Τζειμς - Κιθ ) θα ήταν πιστεύω πυραυλοκίνητο ( γιατί αν έβλεπες τον Τζειμς να κάνεις τον curry τον πέταγες και λίγο έξω για να χαλαρώσει .

Στην ουσία μερικές επιλογές ήταν δραματικές ούτε ( Λέκα χρειάζονταν ούτε Παπά και δεν έχανε τίποτα , αλλά βλέπεις ο στόχος λογικά είναι το Ελληνικό πρωτάθλημα και μόνο ) οπότε είπε να έχει πολλές λύσεις που μας βοηθάνε σε αυτόν τον συγκεκριμένο στόχο ή μας έχουν βοηθήσει να το πω καλύτερα γιατί φέτος δεν ξέρουμε ακόμα.

Δεν είπα πουθενά να μην έχεις τον Ματ ( γιατί για 400χιλ δεν υπάρχει καλύτερος αλλά στο δικό μου σχήμα ο Ματ δεν θα έπαιζε από την αρχή βασικός και δεν θα ήταν τραυματίας επειδή δεν έχουν να βάλουν καλύτερο μέσα! )
G-arenas
QUOTE (Thodoros @ Oct 27 2018, 13:28 ) *
Δεν είπα πουθενά να μην έχεις τον Ματ ( γιατί για 400χιλ δεν υπάρχει καλύτερος αλλά στο δικό μου σχήμα ο Ματ δεν θα έπαιζε από την αρχή βασικός και δεν θα ήταν τραυματίας επειδή δεν έχουν να βάλουν καλύτερο μέσα! )

ποσα να πηρε ο σιλντς στη μπασκονια ή ο χιλιαρντ? να πηραν 500? παραπανω δεν νομιζω. και θα ηταν υγιεις και μικροι σε ηλικια και εξελιξιμοι και ολα. με λοτζο ξερεις οτι κατι θα γινει θα χασει τη μιση χρονια. οποτε με 350-400 που παιρνει για μιση χρονια δεν ειναι λιγα. ειναι σαν να λεμε 750 τον χρονο.
Johnny Marv
Τι πιστεύετε χρειαζόμαστε περισσότερο ένα 3αρι με σουτ και άμυνα ή έναν σεντερ να παίζει ξύλο αθλητικό ; Από τη μια με ένα πολύ δυνατο 5αρι ανεβάζεις τον τομας στο 3 οπότε βρίσκεις σουτ από εκεί και παίζει και ο Λασμε στο 4 που την έχει τη μέση απόσταση και ο λοτζο περισσότερο στο 2 (και δεν χρειάζεται να παίζει 25’ και στο 2 και στο 3 με αποτέλεσμα να χτυπάει) και έτσι αποκτάς κι σπεϊσιγκ . Ή ένα τριάρι με σουτ/άμυνα να ανοίγει χώρους στην επίθεση και να βλέπουμε συστήματά όπως πέρσι με λοτζο και ριβερς μαζί ; Έτσι θα κατέβει ο παπί στο 4 περισσότερο και ίσως παίζει ο μίτο και λίγο 5 . Και στα 2 είμαστε καλύτερα


Το σίγουρο είναι πως θελουμε προσθήκη ... πριν τραυματιστεί ο λοτζο αν και είχαμε 15 παίκτες έπαιζαν οι 11 , τώρα με τον λοτζο εκτός παίζουμε με 10 παίκτες (μέσα σε αυτούς ο λεκα και ο Θανάσης που παίζουν ελάχιστα) . Ποιο βάθος έχουμε λοιπόν και το φωνάζουνε συνεχώς ; Παπατζον , Ίαν , καλαϊτζακης και σακελλαριου είναι διακοσμητικοί . Μια ομάδα με στόχους θέλει 12 παίκτες έτοιμους για κάθε πιθανή συνθήκη . Και μη πω και έναν 13ο σε περίπτωση τραυματισμού . Εγώ λέω λοιπόν και Ίαν και Παπατζον να βγουν εκτός ρόστερ Ευρωλίγκας για φέτος , να παίζουν στην Ελλάδα και να πάρουμε έναν παίκτη είτε στο 3 είτε στο 5 να φτιάξουμε επιτέλους 12αδα !!!
G-arenas
QUOTE (Johnny Marv @ Oct 27 2018, 14:25 ) *
Τι πιστεύετε χρειαζόμαστε περισσότερο ένα 3αρι με σουτ και άμυνα ή έναν σεντερ να παίζει ξύλο αθλητικό ; Από τη μια με ένα πολύ δυνατο 5αρι ανεβάζεις τον τομας στο 3 οπότε βρίσκεις σουτ από εκεί και παίζει και ο Λασμε στο 4 που την έχει τη μέση απόσταση και ο λοτζο περισσότερο στο 2 (και δεν χρειάζεται να παίζει 25’ και στο 2 και στο 3 με αποτέλεσμα να χτυπάει) και έτσι αποκτάς κι σπεϊσιγκ . Ή ένα τριάρι με σουτ/άμυνα να ανοίγει χώρους στην επίθεση και να βλέπουμε συστήματά όπως πέρσι με λοτζο και ριβερς μαζί ; Έτσι θα κατέβει ο παπί στο 4 περισσότερο και ίσως παίζει ο μίτο και λίγο 5 . Και στα 2 είμαστε καλύτερα


Το σίγουρο είναι πως θελουμε προσθήκη ... πριν τραυματιστεί ο λοτζο αν και είχαμε 15 παίκτες έπαιζαν οι 11 , τώρα με τον λοτζο εκτός παίζουμε με 10 παίκτες (μέσα σε αυτούς ο λεκα και ο Θανάσης που παίζουν ελάχιστα) . Ποιο βάθος έχουμε λοιπόν και το φωνάζουνε συνεχώς ; Παπατζον , Ίαν , καλαϊτζακης και σακελλαριου είναι διακοσμητικοί . Μια ομάδα με στόχους θέλει 12 παίκτες έτοιμους για κάθε πιθανή συνθήκη . Και μη πω και έναν 13ο σε περίπτωση τραυματισμού . Εγώ λέω λοιπόν και Ίαν και Παπατζον να βγουν εκτός ρόστερ Ευρωλίγκας για φέτος , να παίζουν στην Ελλάδα και να πάρουμε έναν παίκτη είτε στο 3 είτε στο 5 να φτιάξουμε επιτέλους 12αδα !!!

να παρουμε ενα 5αρι δυνατο, να φυγει ο ιαν, να παει στο 3 ο τομας, να παιζει λιγο ο γκιστ και λιγο ο παπι στο 4. αυτα για αρχη.

στηριζουμε λιγο λεκα στην αρχη γιατι δεν γινεται να φυγουν και ολοι και αν δεν τον εμπιστευονται ας φυγει και να παρουμε καποιον καλυτερο αμυντικο, δημιουργο και οργανωτη.

και παλι τεραστιο ροστερ αλλα ετσι οπως τα εκανε ο τσαβι ας τα λουστει! 1 μυριο το χρονο για να εχει ομαδα κλοουν. και φετος ουτε πρωταθλημα γιατι απο κει εχουν μπλατ!
stefkorner
παιδια τα εφικτα σεναρια ειναι να φυγει ο Ιαν (να εξασφαλισουμε και ενα απο ποσο απο το υπολοιπο μερος του συμβολαιου )
να παμε σε ενα 4ρο5ι ,οπου θα δωσε κ την ευχερια να πηγαινει ο Ντεσον στο 3 και κατ επεκταση ο Λοτζο
ακομα περισσοτερα στο 2 !(να παιρνουν οι Παπαπετρου&Κιθ φυσιολογικους χρονους !οχι 30-35 λεπτα οπως χθες!γιατι για διαφορετικους λογους ο καθενας δεν πρεπει να παιζουν τοσο..)
ετσι εκει με μια κινηση βελτιωνεται η κατασταση συνολικα απο το 2 εως το 5 !

απο εκει και περα επιβεβλημενη και η προσθηκη ενος ασσου μπακ απ ! με παραμονη Λεκα !

+2 ξενοι λοιπον με Λεκα-Λοτζο να παιζονται για το ροστερ της α1 (Λοτζο να επανελθει στα πλει οφ ,που εχει τον Ολυμπιακο wink.gif )
+3 ξενοι και φετος θα ηταν υπερβολικο και δεν νομιζω να το δουμε ξανα
villiskabas
To μεγαλυτερο προβλημα του Παναθηναικου αυτη τη στιγμη ειναι η απουσια σκαουτινγκ! Δεν εχει φερει ουτε ενα μα ουτε ενα παικτη ξενο με λιγα λεφτα που να ειναι ετοιμος για step up!!! Τοσα χρονια μετα την Ομπραντοβιτς εποχη και δεν επενδυσε καθολου στο να βρισκει ταλεντα και οταν λεω ταλεντα οχι τυπου Χαραλσμποπουλου αλλα αμερικανακια που ειναι ετοιμα για το ξεπετεγμα. Αυτο ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ
Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Oct 27 2018, 14:39 ) *
παιδια τα εφικτα σεναρια ειναι να φυγει ο Ιαν (να εξασφαλισουμε και ενα απο ποσο απο το υπολοιπο μερος του συμβολαιου )
να παμε σε ενα 4ρο5ι ,οπου θα δωσε κ την ευχερια να πηγαινει ο Ντεσον στο 3 και κατ επεκταση ο Λοτζο
ακομα περισσοτερα στο 2 !(να παιρνουν οι Παπαπετρου&Κιθ φυσιολογικους χρονους !οχι 30-35 λεπτα οπως χθες!γιατι για διαφορετικους λογους ο καθενας δεν πρεπει να παιζουν τοσο..)
ετσι εκει με μια κινηση βελτιωνεται η κατασταση συνολικα απο το 2 εως το 5 !

απο εκει και περα επιβεβλημενη και η προσθηκη ενος ασσου μπακ απ ! με παραμονη Λεκα !

+2 ξενοι λοιπον με Λεκα-Λοτζο να παιζονται για το ροστερ της α1 (Λοτζο να επανελθει στα πλει οφ ,που εχει τον Ολυμπιακο wink.gif )
+3 ξενοι και φετος θα ηταν υπερβολικο και δεν νομιζω να το δουμε ξανα


Εγώ συμφωνώ με g arenas . Δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε δυο προσθήκες . Με ένα δυνατο 5αρι είμαστε οκ και όπως είπες έτσι φτιάχνονται τα πράγματα από τη θέση 5 έως και τη θέση 2 . Ο καλαθης θα παίζει που θα παίζει 28 λεπτά του . Δεν υπάρχει λόγος να γίνει κι άλλη προσθήκη στο 1 τουλάχιστον προς το παρόν . Ο λεκα για μένα είναι οκ να παίζει 10-11 λεπτά αρκεί να τον εμπιστευτεί ο τσαβι . Πχ χθες όταν από το -17 το πήγαμε στους -4 και ήταν τέλη 3ης περιόδου μπορούσε να μπει ο λεκα και ο καλαθης να ξαναμπεί για να παίξει τα τελευταία 8’ της Τετάρτης . Έτσι ίσως δεν έχανε και τις βολές . Συμφωνούμε πάντως στο ότι είναι επιτακτική η ανάγκη για προσθήκη 5αριου !!!

QUOTE(G-arenas @ Oct 27 2018, 14:29 ) *
να παρουμε ενα 5αρι δυνατο, να φυγει ο ιαν, να παει στο 3 ο τομας, να παιζει λιγο ο γκιστ και λιγο ο παπι στο 4. αυτα για αρχη.

στηριζουμε λιγο λεκα στην αρχη γιατι δεν γινεται να φυγουν και ολοι και αν δεν τον εμπιστευονται ας φυγει και να παρουμε καποιον καλυτερο αμυντικο, δημιουργο και οργανωτη.

και παλι τεραστιο ροστερ αλλα ετσι οπως τα εκανε ο τσαβι ας τα λουστει! 1 μυριο το χρονο για να εχει ομαδα κλοουν. και φετος ουτε πρωταθλημα γιατι απο κει εχουν μπλατ!


Ακούω προτάσεις . Εγώ θεωρώ πως και ο πεϊν θα μας έκανε . Λίγο χρόνο θα θέλει για να στρώσει κατά τα αλλά άμα συγχρονιστεί με το ευρωπαϊκό τέρας θα τους τρώει όλους ! Εδώ πέρσι υπήρχαν διαστήματα που έπαιζε στα ισα με τον ταβαρες !
G-arenas
QUOTE (Johnny Marv @ Oct 27 2018, 14:49 ) *
Εγώ συμφωνώ με g arenas . Δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε δυο προσθήκες . Με ένα δυνατο 5αρι είμαστε οκ και όπως είπες έτσι φτιάχνονται τα πράγματα από τη θέση 5 έως και τη θέση 2 . Ο καλαθης θα παίζει που θα παίζει 28 λεπτά του . Δεν υπάρχει λόγος να γίνει κι άλλη προσθήκη στο 1 τουλάχιστον προς το παρόν . Ο λεκα για μένα είναι οκ να παίζει 10-11 λεπτά αρκεί να τον εμπιστευτεί ο τσαβι . Πχ χθες όταν από το -17 το πήγαμε στους -4 και ήταν τέλη 3ης περιόδου μπορούσε να μπει ο λεκα και ο καλαθης να ξαναμπεί για να παίξει τα τελευταία 8’ της Τετάρτης . Έτσι ίσως δεν έχανε και τις βολές . Συμφωνούμε πάντως στο ότι είναι επιτακτική η ανάγκη για προσθήκη 5αριου !!!



Ακούω προτάσεις . Εγώ θεωρώ πως και ο πεϊν θα μας έκανε . Λίγο χρόνο θα θέλει για να στρώσει κατά τα αλλά άμα συγχρονιστεί με το ευρωπαϊκό τέρας θα τους τρώει όλους ! Εδώ πέρσι υπήρχαν διαστήματα που έπαιζε στα ισα με τον ταβαρες !

ναι τον πειν τον ειχα ξεχωρισει εδω και 2 χρονια και οταν τον πηραμε περσυ ειπα μπραβο τσαβι που εφερες τον παικταρα! αλλα δεν τον εβαζε και καθολου, ενω αν τον ειχε α1 να παιζει θα ειχε προσαρμοστει πολυ γρηγορα! παλι λαθος ο τσαβι!

δεν με χαλαει καθολου λοιπον ο πειν αλλα δεν ξερω ποσο ετοιμος ειναι τωρα, αν και ετσι οπως ειμαστε και 2 μηνες να θελει δεν εχω θεμα!

ο brandan wright επισης ειναι πολυ καλος παικτης και ειναι ελευθερος. πολυ ψηλος και μακρυς, καλος σε ριμπαουντ και ταπες. αν και ειναι λιγο αδυναμος, θεωρω οτι για ευρωλιγκα θα ειναι κομπλε.

και φυσικα ο κανιβαλος μου! ο αγαπημενος μου! το κτηνος μου! o quincy acy!! σιγουρα δεν ειναι ακριβως 5αρι, σαν τον λεντει ειναι, αλλα πολυ πιο δυνατος και αθλητικος και φυσικα παιζει με απειρο παθος! πολλες ταπες, πολλα καρφωματα, πολυ ενεργεια! και το καλυτερο ειναι οτι εχει και σουτακι οποτε θα δωσει απειρες λυσεις και απο κει! απλως με τα θηρια στο ποστ θα εχει καποια προβληματα, αλλα θα το εχει στην επιθεση το πλεονεκτημα γιατι βαζει την μπαλα στο παρκε και εχει και το σουτ, οποτε θα τους παιζει στα ποδια!

quincy acy με τα 1000 λοιπον!!
stefkorner
QUOTE (G-arenas @ Oct 27 2018, 20:04 ) *
και φυσικα ο κανιβαλος μου! ο αγαπημενος μου! το κτηνος μου! o quincy acy!! σιγουρα δεν ειναι ακριβως 5αρι, σαν τον λεντει ειναι, αλλα πολυ πιο δυνατος και αθλητικος και φυσικα παιζει με απειρο παθος! πολλες ταπες, πολλα καρφωματα, πολυ ενεργεια! και το καλυτερο ειναι οτι εχει και σουτακι οποτε θα δωσει απειρες λυσεις και απο κει! απλως με τα θηρια στο ποστ θα εχει καποια προβληματα, αλλα θα το εχει στην επιθεση το πλεονεκτημα γιατι βαζει την μπαλα στο παρκε και εχει και το σουτ, οποτε θα τους παιζει στα ποδια!

quincy acy με τα 1000 λοιπον!!


πλακα πλακα ειναι ιδανικος αυτη την στιγμη ! ακριβως μας καλυπτει σε δυο θεσεις γιατι μπορει να συνδιαστει σε σχηματα εναλλαξ και με Γκιστ και με Λασμε ,να παραγει ακομα περισσοτερες αλλαγες στην αμυνα ο Πασκουαλ ,που τοσο του αρεσουν!δυστυχως ομως δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος οτι θα παμε τωρα σε ψηλο !κριμα κ ειναι ελευθερο ακομα τετοιο λουκουμι
Looter
Τι έγινε ρε παιδιά;
Εδώ και 2 μήνες γράφω για την ΤΡΑΓΙΚΗ στελέχωση και με έβγαλαν αντιμπασκετικό.
Τώρα που άρχισαν οι ήττες στο ΟΑΚΑ το καταλάβατε ότι φέτος το καλοκαίρι έγινε μαγείρεμα και όχι στελέχωση;

Το πρώτο και ΒΑΣΙΚΟ πρόβλημα είναι ότι φέτος ΕΠΕΣΕ το budget σε σύγκριση με πέρυσι κατά 1.2-1.5 μύρια. Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι η ομάδα ΕΧΑΣΕ ένα συμβόλαιο ΒΑΡΒΑΤΟ ή 2 συμβόλαια των 700-800 χιλιάδων.

ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ , ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΠΑΣΚΟΥΑΛ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΩ.

Πέρυσι η χρονιά ξεκίνησε με 7 ξένους και έφερες το Φλεβάρη (έκαναν και οι 2 ντεμπούτο με Χίκμι εκτος) τους James και Payne , ΔΗΛΑΔΗ ΕΦΤΑΣΕΣ ΤΟΥΣ 9 ΞΕΝΟΥΣ.

ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΣΤΕΛΕΧΩΣΗ.

Πάμε λοιπόν στα φετινά.

1. ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ 3 ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑΝ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ (Τζέϊμς , Κρις , Ρίβερς). Και γράφω επιλέγεις καθώς ό ΙΔΙΟΣ Ο ΤΣΑΒΙ δήλωσε ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΑΤΣΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΑΣ. Μικρή εξαίρεση ο Ρίβερς λόγω του τραυματισμού ο οποίος όμως συνολικά στην ομάδα πρόσφερε ΑΠΕΙΡΑ.

2. Παίρνεις παίκτες από το κάτω ράφι (Τόμας) , παίκτες στα όρια της απόσυρσης από την ενεργό δράση (Κιθ, Λάσμε) με πρόσχημα ότι θα κάνουν γκελ στον κόσμο και όχι την ουσία.

3. Ανανεώνεις παίκτες με εξωπραγματικά νούμερα για το μειωμένο budget σου στις 30 Ιουνίου (Ίαν , Λέκα)

4. Ξοδεύεις 1.6 μύρια το χρόνο για 2 (Παππάς,Πάπι) επειδή απλά έχουν ελληνικό διαβατήριο. Για τον Πάπι να το δεχτώ λόγω ηλικίας. Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣΚΕΤΙΚΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΟΜΩΣ. ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΑΥΤΟ. Ο ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ είναι ΜΟΛΙΣ 1.5 χρόνο μικρότερος από τον Καλάθη που το Φεβρουάριο γίνεται 30 ΕΤΩΝ. ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΠΟΤΕ και παίζει με ΜΕΣΟ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ.

5. Τελευταία στιγμή κρατάς το Λότζο με λεφτά ψίχουλα καθώς ο παίκτης ήθελε να μείνει στην Ελλάδα.

6. Τον Παπαγιάννη δεν τον αναφέρω. Ήρθε σε κατάσταση πρώην παίκτη , φέτος είναι να πάρει 2 μύρια από το NBA χωρίς να παίζει εκεί και αμφιβάλλω αν πήρε λεφτά για φέτος. Ας τον δεχτούμε όμως ως Έλληνα με μέλλον (μακάρι).


Συμπέρασμα.

Το ρόστερ που φτιάχτηκε ήταν ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ για να πουληθούν διαρκείας και ΔΕΝ ήρθαν παίκτες στοιχήματα όπως μπορεί να ήθελε και ο ΤΣΑΒΙ καθώς μετά δε θα υπήρχε επικοινωνιακό παραμύθι για να πουλήσει ο πρόεδρος.

Οι επόμενες κινήσεις είναι πολύ συγκεκριμένες αν θέλουν να σουλουπωθεί η ομάδα και να μην αποτύχει ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ:

1. Αντικατάσταση/Ανταλλαγή ΛΕΚΑ με παίκτη πίσω από τον Νικ που να μπορεί να παίξει περιφερειακή άμυνα και να βλέπει γήπεδο.
2. Αντικατάσταση/Ανταλλαγή Τόμας με παίκτη τύπου Οκάρο ή με παίκτη που θα παίζει ΑΜΥΝΑ στο 4 , θα σουτάρει αξιοπρεπώς και θα έχει έφεση στο να μαζεύει ριμπάουντ. ΠΑΙΚΤΗ ΜΕ ΕΦΕΣΗ ΣΤΟ ΠΟΣΤ.
3. Αποδέσμευση Ίαν ΧΘΕΣ και αντικατάσταη με παίκτη όπως ο Πέιν. Νο15 στο draft ήταν ο Πέιν και αν τον είχαν κρατήσει και μάθαινε λίγο το ευρωπαϊκό μπάσκετ θα ήταν ένα ΣΟΒΑΡΟ 5αρι για 15-20 λεπτά!!!

DPG ΒΑΛΕ ΛΕΦΤΑ Ή ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΓΙΑ FINAL 4 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.
ΤΕΛΟΣ Ο ΣΑΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΜΕ ΠΟΥ ΕΛΕΓΧΕΙ
Johnny Marv
QUOTE(G-arenas @ Oct 27 2018, 15:04 ) *
ναι τον πειν τον ειχα ξεχωρισει εδω και 2 χρονια και οταν τον πηραμε περσυ ειπα μπραβο τσαβι που εφερες τον παικταρα! αλλα δεν τον εβαζε και καθολου, ενω αν τον ειχε α1 να παιζει θα ειχε προσαρμοστει πολυ γρηγορα! παλι λαθος ο τσαβι!

δεν με χαλαει καθολου λοιπον ο πειν αλλα δεν ξερω ποσο ετοιμος ειναι τωρα, αν και ετσι οπως ειμαστε και 2 μηνες να θελει δεν εχω θεμα!

ο brandan wright επισης ειναι πολυ καλος παικτης και ειναι ελευθερος. πολυ ψηλος και μακρυς, καλος σε ριμπαουντ και ταπες. αν και ειναι λιγο αδυναμος, θεωρω οτι για ευρωλιγκα θα ειναι κομπλε.

και φυσικα ο κανιβαλος μου! ο αγαπημενος μου! το κτηνος μου! o quincy acy!! σιγουρα δεν ειναι ακριβως 5αρι, σαν τον λεντει ειναι, αλλα πολυ πιο δυνατος και αθλητικος και φυσικα παιζει με απειρο παθος! πολλες ταπες, πολλα καρφωματα, πολυ ενεργεια! και το καλυτερο ειναι οτι εχει και σουτακι οποτε θα δωσει απειρες λυσεις και απο κει! απλως με τα θηρια στο ποστ θα εχει καποια προβληματα, αλλα θα το εχει στην επιθεση το πλεονεκτημα γιατι βαζει την μπαλα στο παρκε και εχει και το σουτ, οποτε θα τους παιζει στα ποδια!

quincy acy με τα 1000 λοιπον!!


Κι εγώ είχα ενθουσιαστεί με τον πεϊν αλλά τλκ μου φάνηκε κάπως άτσαλος . Πιστεύω ήθελε περισσότερο χρόνο . Εμείς θελουμε ψηλο να τρομάζει τους άλλους (ο πεϊν πχ έριχνε ταπες , μάζευε ριμπάουν σαν στραγάλια το είχε αυτό) , άσε που έχει και τρίποντο κάτι που δεν είχαμε δει . Θελουμε ψηλο σίγουρα που να παίζει στο ποστ αλλά και να είναι και εξαιρετικός στο πικ Εν ρολ (καλός φινισερ δλδ γιατί όλα τα αλλά θα τα κάνει ο καλαθης) . Από εκεί και πέρα να μην σπρώχνεται ... νομίζω και ο πεϊν και ο εϊσι (που τον ήθελα πριν ανακοινωθεί ο Λασμε) κάνουν για αυτές τις δουλειές . Λέω να στείλουμε μια επιστολή στον τσαβι
EXASFAIROS
Πάντως υποθετικά εντελώς αν ο ΔΓ αποφάσιζε να κάνει μια μεταγραφή στην συνέχεια της Ευρωλίγκας δεν νομίζω να ήταν στο 2,3,4,5.Το μυαλό μου παει καθαρά σε άσσο .Τίποτα νέα για Λοτζεσκι?Δεν θα φάει χρόνο από Παππα,Παπαπέτρου,Μιτογλου,Αντετοκουνμπο,Πα
παγιαννη(οπότε προκυψει).Δυστηχως η 4αδα στο 5 δεν σου φέρνει πίεση τρελή στο αντιπαλο.Στα δε ριμπάουντ...κλαιω.Αν προκύψει μεταγραφη υποθετικα άσσο με τρίποντο βλέπω.Το θέμα είναι έτσι όπως πάει η κατάσταση δύσκολα για 8αδα ,επομένως αν προκύψει ενίσχυση θα είναι νωρίς.
Johnny Marv
Βασική 5αδα : καλαθης-Κιθ-τομας-Λασμε-εϊσι(ή άλλος σεντερ)

Αλλαγές : λεκα-Παππας-παπαπετρου-μιτογλου-γκιστ

+λοτζο στο 2/3 +Θανάση στο 3/4


Καλά μας βλέπω έτσι ..
Δεν πιστεύω ότι αλλαγές και αντικαταστάσεις παικτών μέσα στη χρόνια είναι σωστή επιλογή . Σαν Παναθηναϊκός δεν θα έδιωχνα ποτε παίκτη από την ομάδα που έχει ενεργό ρολο σε αυτή και προσπαθεί . Δηλαδή θα έκανε κακό στην ομάδα να διώξει λεκα τέτοια περίοδο (εγώ πιστεύω ότι ο λεκα θα έδειχνε ωραία πράγματα σε καλύτερο περιβάλλον) . Θεωρώ λοιπόν πως αυτοί που πρέπει να βγουν εκτός ρόστερ είναι αυτοί που βρίσκονται για διακοσμητικούς λόγους . Ο Παπατζον δεν παίζει αλλά τον θελουμε για το μέλλον, το ίδιο και ο καλαϊτζακης , ο σακελλαριου βοηθά στις προπονήσεις , όμως ο Ίαν είναι πολύ ακριβός για να παίζει μόνο Α1 . Εμένα δν μου πέφτει λόγος αν δεν ενοχλεί τον δπγ να τον πληρώνει τσάμπα και αν δεν ενοχλεί τον ίδιο να μένει αδρανής . Αυτό που θέλω είναι αφού δεν παίζει που δεν παίζει να βγει από την 12αδα και να έρθει ένας σεντερ σκύλος . Ίαν-Παπατζον-καλαϊτζακης-σακελλαριου ας παίζουν μόνο Α1. Με προσθήκη σεντερ δεν λύνεται μόνο το θέμα των ριμπάουντ για της άμυνας στο ζωγραφιστό αλλά και του σπεϊσιγκ καθώς ο Λασμε θα μπορεί από το 4 να σουτάρει από μέση απόσταση αλλά και ο τομας να περιμένει στο τρίποντο από τη θέση 3 (αφήστε που θα ποστάρει ευκολότερα τα 3αρια τα αλλα) . Επίσης ο λοτζο θα παίζει στο 2 περισσότερο οπότε δεν θα χρειάζεται να παίζει άμυνα στα αντίπαλα 3αρια και ο παπί με τον παππα θα μπορούν να βοηθούν τον λεκα αμυντικά (ο Παππας θα τον βοηθά και δημιουργικά) . ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΨΗΛΟ ΛΟΙΠΟΝ !!!
john wick
https://youtu.be/VDjn6jCHjQI

Εχω πεθανει στο γελιο με το βιντεακι..
Quincy Acy fight compilation.. shot.gif


Δεν θελω να φανταζομαι τι θα γινοταν αν ερχοταν αυτος ο παικτης Οακα...
stefkorner
QUOTE (john wick @ Oct 28 2018, 02:17 ) *
https://youtu.be/VDjn6jCHjQI

Εχω πεθανει στο γελιο με το βιντεακι..
Quincy Acy fight compilation.. shot.gif


Δεν θελω να φανταζομαι τι θα γινοταν αν ερχοταν αυτος ο παικτης Οακα...



24.gif
εχω κανει ηδη εικονα τον φιλο του dpg ,τον Νεστορα να πηδαει απο την πολυθρονα ,να μπαινει μεσα να τον χωρισει ,απο παικτες-προπονητες-διαιτητες !γιατι ο τυπαρας με ολους τα βαζει
john wick
Να τακιμιασει με james Gist να δουμε ωραια πραγματα...
Συντροφε Stef κανε μας μια παρουσιαση του παικτη. +/- κλπ.....
Johnny Marv
Όσο σκέφτομαι ότι με όχι πολλές αλλά 3-4 αλλαγές το ρόστερ μας θα ήταν αχτύπητο και με τη απαραίτητη χημείο θα πήγαινε ντουγρου για φαιναλ 4 τρελενομαι . Όλοι σκεφτόμαστε πολλές αλλαγές που θα μπορούσαν να γίνουν ... εγώ σκέφτομαι 3 που θα άλλαζαν όμως ολοκληρωτικά την ομάδα !!

1) Βεζενκοφ αντί για τομας (όλοι το λέμε) —> γλιτώνουμε 200χιλ
2) 4/5αρι με σουτ και όγκο φθηνό (μεγάλο σε ηλικία ώστε να είναι φθηνός) , παιγμένο , με εμπειρίες για να βοηθά τους 2 νέους στο 4 αντί Βουγιούκα ... κανας Φαγιε με 300χιλ θα ήταν ότι πρέπει —> αλλά 200χιλ από εκεί
3) παραμονή ντενμον αντί λαγκφορντ με τα ίδια λεφτά για επιπλέον άμυνα αλλά και αξιόπιστο σουτ
4) ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ : μπομπουα (με 1,4 μυρια) αντί για παππα. Καλύτερος από παππα και Κιθ μαζί , 3&D παίχτης που ταιριάζει απόλυτα με καλαθη (μόνο ο Σλούκας του ταιριάζει καλύτερα) και μπορεί να παίζει και με λεκα ώστε μα καλύπτει τις αδυναμίες
του —> έξτρα 600χιλ


4 αλλαγές και τίποτα άλλο και το μπατζετ θα έβγαινε 200χιλ ακριβότερο αλλά καλύτερο στα πάντα!! Αχ ρε πασκουαλ ... Αχ ρε πρόεδρε ......

Καλαθης-Λεκα
Μπομπουα-Ντενμον-Λοτζο
Παπί-Θανάσης
Σασα-Μίτο-Φαγιε
Λασμε-Γκιστ-Παπατζον(13ος)


Αν και μάταιο όλο αυτό ήθελα να το βγάλω από μέσα μου . Μετά από αυτό το ποστ θέλω να καταλήξω ότι το μπάσκετ ανήκει στους Γκαρντ πλέον και ο καλαθης μόνος του δεν μπορεί . Θέλει δίπλα του άλλον έναν με 1,3+ μυρια . Μια δυάδα στα Γκαρντ , ένας σεντερ του μυριου τύπου ντεϊβις και 3&D ρολιστες των 300-500χιλ είναι αρκετά για να πάμε πολύ μακριά
stefkorner
κοιταζα λιγο την λιστα με τους f.a ασσους στο nba
απο ασσους -ασσους ,που να μην ειναι και τελειως απειροι υπαρχουν 3 !
ενας ο Μαριο Τσαλμερς,ο οποιος προφανως δυσκολα θα ερχοταν Ευρωπη ,ειδικα χωρις να του τα σκασουν χοντρα..
δευτερος ο Ραμον Σεσιονς που ειναι στην λιστα της Μακαμπι,καθως εχει αυτοπροταθει..
και τριτος o Aαρον Μπρουκς ,που αποτελει πολυ προσιτη λυση !την περασμενη σεζον ομως εκανε μολις 32 ματς ,με την Μινεσοτα !λιγα περισσοτερα βεβαια απο τον Σεσσιονς ,που ειχε συνολο 28 ,με Νικς &Γουιζαρντς

aaron brooks

(στα + του το τιμιο τριποντακι,που το χρειαζομαστε wink.gif )
j-kidd13
Ανοιχτε τα ματια σας στην ΚΑΕ και καντε προταση στον Εζελι...
pan24
QUOTE (j-kidd13 @ Oct 28 2018, 21:26 ) *
Ανοιχτε τα ματια σας στην ΚΑΕ και καντε προταση στον Εζελι...

Εχει να παιξει απο το 2016
j-kidd13
QUOTE(pan24 @ Oct 28 2018, 21:30 ) *
Εχει να παιξει απο το 2016

Ειχα την εντυπωση οτι ειναι οκ.Και παλι δεν το συζηταμε οτι αξιζει το ρισκο με το προβλημα που εχουμε στο 5.
Looter
QUOTE (j-kidd13 @ Oct 28 2018, 22:26 ) *
Ανοιχτε τα ματια σας στην ΚΑΕ και καντε προταση στον Εζελι...


Πάρα πολλούς σοβαρούς τραυματισμούς στο ιστορικό του βλέπω.
Είπαμε να πάρουν παίκτη στοίχημα αλλά αυτός μοιάζει με μεγάλο ρίσκο ιατρικα.
john wick
Εκεινη η ψυχη ο Payne τι να κανει αραγε; cool.gif
stefkorner
QUOTE (john wick @ Oct 29 2018, 04:18 ) *
Εκεινη η ψυχη ο Payne τι να κανει αραγε; cool.gif


χωρις ομαδα απ οτι βλεπω και μαλιστα πριν λιγες μερες μας θυμηθηκε wink.gif
payne insta

με ενα νευμα του dpg και λιγα χιλιαρικακια ,πετωντας τον βλεπω να ρχεται tongue.gif
brob
QUOTE (stefkorner @ Oct 28 2018, 20:41 ) *
κοιταζα λιγο την λιστα με τους f.a ασσους στο nba
απο ασσους -ασσους ,που να μην ειναι και τελειως απειροι υπαρχουν 3 !
ενας ο Μαριο Τσαλμερς,ο οποιος προφανως δυσκολα θα ερχοταν Ευρωπη ,ειδικα χωρις να του τα σκασουν χοντρα..
δευτερος ο Ραμον Σεσιονς που ειναι στην λιστα της Μακαμπι,καθως εχει αυτοπροταθει..
και τριτος o Aαρον Μπρουκς ,που αποτελει πολυ προσιτη λυση !την περασμενη σεζον ομως εκανε μολις 32 ματς ,με την Μινεσοτα !λιγα περισσοτερα βεβαια απο τον Σεσσιονς ,που ειχε συνολο 28 ,με Νικς &Γουιζαρντς

aaron brooks

(στα + του το τιμιο τριποντακι,που το χρειαζομαστε wink.gif )



ο Μπρουκς είναι 33 χρονών πατημένα.. Και ήδη έχουμε πολλούς τέτοιους .
free agent είναι και ο Ty Lawson και αυτός PG με μέσο ορο 6 ασσιστ και πολύ καλό τριποντάκι .

Είχε ακουστει και το 2017 για αντικαταστάτης του Μαικ Τζειμς..
john wick
@Stefkorner για πάρτη σου....


https://youtu.be/IOu7211VppU

wos_sport5.gif
stefkorner
σας εχω και 5ρο4ρο που απο μερα σε μερα βγαινει f.a απο magic (με two way ειναι κ πλ χαμηλο συμβολαιο )
πρωταθλητης ncaa με το duke !στους καλυτερους αμυντικους περσι στν g league
μελος της team usa,στα προκριματικα του w.c

25 χρονων / 2.06
amile jefferson

QUOTE (john wick @ Oct 29 2018, 04:52 ) *
@Stefkorner για πάρτη σου....


https://youtu.be/IOu7211VppU

wos_sport5.gif



ωραιος ο αλητης !αλλα βολεμενος τωρα στα κινεζικα φραγκα tongue.gif
Johnny Marv
QUOTE(john wick @ Oct 28 2018, 23:52 ) *
@Stefkorner για πάρτη σου....


https://youtu.be/IOu7211VppU

wos_sport5.gif


Ισχύει! Πως τον ξεχάσαμε αυτόν ;; Θα βοηθούσε πολύ αλλά δύσκολη περίπτωση.. Εγώ με τα χίλια να τον παίρναμε




Ο άλλος που θα ήθελα με τα χίλια να παίρναμε : https://youtu.be/XeP2Dlqzq7s . Είτε φέτος είτε του χρόνου , μεγάλος παίκτης !!
Ginobili
Υπομονή...θα περάσει η χρονιά παιδιά,και θα έρθει ο Σάρας...
Ας του βαλουν χέρι τουλάχιστον να δουλέψει τον Παπαγιάννη,να μην μείνει πίσω
nvip13
Τι φρουτο ειναι αυτος ο Σιβα;

Παντως εχει αρκετα κοινα στοιχεια με Τζειμς, 1,83 και ιδια ηλικια, αλτικος επισης βεβαια δεν εχει παιξει σε υψηλό επιπεδο.

Τι συζηταμε τωρα... Πιο πιθανη προβλεπω οπως ειχα ξανα πει την επιστροφή Ριβερς, εαν ξεπερασει το πρόβλημα στον ωμο.

Ginobili θα ερθει αραγε; Παντως δεν το λες και ευκολα να περασει ενω ειμαστε στην αρχη!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.