Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
pan24
QUOTE (stefkorner @ Feb 21 2019, 14:11 ) *
επειδη ομως σχεδον ολοι μας αναθεωρουμε ,μετα απο 2-3 καλα συνεχωμενα ματς ,ας μην τον ξεγραφουμε !
αν παρουσιασει μια καλυτερη προσαρμογη στα εδω δεδομενα και παραλληλα ξεμπουκωσει στο σκοραρισμα
δεν θα ηταν ασχημα να τον εχουμε στα υποψιν για την επομενη σεζον ! ουτε ευρω ομως πανω απο 1 μυριο.. !
αν του φτανουν καλως rolleyes.gif
κι αυτο γιατι οπως προειπα η αναζητηση του βασικου δυαριου ειναι ο μεγαλυτερος και πιο δυσκολος γριφος !
επισης οποιοσδηποτε κυμαινεται στο 1-1.5 μυριο θα εχει επιμερους ρισκα !
εκτος αν ειναι ευρωπαιος,δοκιμασμενος ευρωλιγκα, σαν τον Κοζερ λεω εγω

Αν μεχρι να τελειωσει η σεζον ο Κιλ βρει το τριποντο ας μεινει με λογικη τιμη
Γιατι 2αρι με τριποντο γυρω στο 30% η πιο κατω οπως το 25% που εχει τωρα δεν ταιριαζει

Καλος ο Κοζερ και αν ο νεος προπονητης δεν θελει καποιον με προσωπικη φαση ειναι σουπερ λυση
Johnny Marv
Calathes-Billy Baron(1/2)
Charles Jenkins(2/1)-Bertans(2/3)
Erickson(3/2)-Papapetrou(3/4)-Antetokounmpo
Theis(4/5)-Mitoglou
Mickey(5/4)-Auguste-Papagiannis


Πως σας φαίνεται ;; Χρησιμοποίησα τα πολλά χρήματα στους ψηλούς (αν και θα ήθελα ραντολφ με 1 μυριο μπατζετ παραπάνω αντί για έναν εκ των ταις-μικι) και άφησα λιγότερα για τους κοντούς ωστόσο έχουμε μια 4αδα Γκαρντ που όλοι μπορούν να παίξουν μεταξύ τους με σούπερ τρίποντο σούπερ άμυνα και καλή πάσα συν τον Ερικσσον που μπορεί να βοηθάει . Με ταις να καλύπτει και στο 5 αν δεν βγει ούτε αυτήν τη φορά ο ογκαστ και παπί αντίστοιχα στο 4. Θα μου άρεσε πολύ !! Ο σωστός προπονητής με αυτή τη 12αδα στα χέρια του θα μπορέσουμε να παίξει με άπειρα σχήματα ενώ παράλληλα να καλύψει τον οποιονδήποτε τραυματισμό εκ των έσω .
stevebucknall11
Νέο ρόστερ, με 7 ξένους (για μένα αναγκαίο κάθε χρόνο) και με παίκτες που δεν χρειάζεται να πληρώσεις buyout:

Καλάθης Clemmons
Jamar Smith Pierria Henry Παππάς
Α. Ηarrison Παπαπέτρου Αντετοκούνμπο
Sikma Μήτογλου
Birch A. Brown Παπαγιάννης

Ο Pierria Henry θεωρώ ότι είναι ιδανικό combo guard για μας και σίγουρα φθηνότερος του Wannamaker. O Jamar Smith είναι συνεπής εκτελεστής εδώ και αρκετά χρόνια στο υψηλό επίπεδο. Ο Α. Harrison φθηνότερος και μάλλον καλύτερος του Anderson της Efes. O Clemmons scoring guard και καλός slasher. M'αυτούς πιστεύω θα χουμε γεμάτη και ποιοτική περιφέρεια.
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Feb 21 2019, 21:07 ) *
Calathes-Billy Baron(1/2)
Charles Jenkins(2/1)-Bertans(2/3)
Erickson(3/2)-Papapetrou(3/4)-Antetokounmpo
Theis(4/5)-Mitoglou
Mickey(5/4)-Auguste-Papagiannis


Πως σας φαίνεται ;; Χρησιμοποίησα τα πολλά χρήματα στους ψηλούς (αν και θα ήθελα ραντολφ με 1 μυριο μπατζετ παραπάνω αντί για έναν εκ των ταις-μικι) και άφησα λιγότερα για τους κοντούς ωστόσο έχουμε μια 4αδα Γκαρντ που όλοι μπορούν να παίξουν μεταξύ τους με σούπερ τρίποντο σούπερ άμυνα και καλή πάσα συν τον Ερικσσον που μπορεί να βοηθάει . Με ταις να καλύπτει και στο 5 αν δεν βγει ούτε αυτήν τη φορά ο ογκαστ και παπί αντίστοιχα στο 4. Θα μου άρεσε πολύ !! Ο σωστός προπονητής με αυτή τη 12αδα στα χέρια του θα μπορέσουμε να παίξει με άπειρα σχήματα ενώ παράλληλα να καλύψει τον οποιονδήποτε τραυματισμό εκ των έσω .



για μενα ροστεραρα 56.gif μονο εναν μικρο αστερισκο της βαζω ,στα συνολικα υψη ! οσο αναφορα τα διδιμα Μπαρον-Τζενκινς(κοντα στο 1.90 και οι δυο)
Και Ταις-Μικι (2.03 both )!δεν νομιζω ομως να στοιχιζε κατι τετοιo !Ταις και Μικι μπορει να ειναι μονο 2.03 ,αλλα ο ενας ειναι αρκετα σκληρος για 4ρο5ρι και ο αλλος σχετικα μακρυς
basket72
QUOTE (stefkorner @ Feb 21 2019, 15:34 ) *
για μενα ροστεραρα 56.gif μονο εναν μικρο αστερισκο της βαζω ,στα συνολικα υψη ! οσο αναφορα τα διδιμα Μπαρον-Τζενκινς(κοντα στο 1.90 και οι δυο)
Και Ταις-Μικι (2.03 both )!δεν νομιζω ομως να στοιχιζε κατι τετοιo !Ταις και Μικι μπορει να ειναι μονο 2.03 ,αλλα ο ενας ειναι αρκετα σκληρος για 4ρο5ρι και ο αλλος σχετικα μακρυς


Δεν έχει πρόβλημα με τα ύψη καθώς ο μεν Τζένκινς είναι τανκ (μαζί με Καμπάσο, Γκρέιντζερ ίσως οι πιο δυνατοί κοντοί στη Λίγκα) και μπορεί να μαρκάρει και παίκτη 2.05 ενώ οι Μίκι- Τάις είναι σούπερ αθλητικοί για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ. Δύσκολο πολύ να κάτσει έστω ένας από τους 2 ψηλούς για Παναθηναϊκό/ Ολυμπιακό ακόμα κι αν αυξήσετε το μπάτζετ.
Κατά τ΄άλλα πολύ καλό ρόστερ με πληρότητα παντού κι όχι σε δυσθεώρητα επίπεδα.
Απλώς οι 2 ψηλοί ή που θα είναι αμφότεροι στο ΝΒΑ ή έστω ο Γερμανός κι ο Μίκι θα πάει για συμβόλαιο κοντά στο 1.3 τουλάχιστον (τον κόβω για Εφές ή Αρμάνι) με τη χρονιά που κάνει - συν το background/potential που έχει.
Ginobili
QUOTE(stefkorner @ Feb 21 2019, 10:31 ) *
Πραγματι οτι να ναι φιλε ! γιατι εγω αναφερομαι σε τελευταιο σου ποσταρισμα εδω ,που ελεγε τον Λανγκφορντ τελειωμενο !και αυτο δεν εχει να κανει απολυτα με την αναγκη αντικαταστασης του με κατι διαφορετικο,οπως υποστηριζεις !
το τελειωμενος χαρακτηριζει τον ιδιο τν παικτη !
ετσι κ αλλαξες γνωμη μετα απ οσα ειδες στον ημιτελικο και τον τελικο και τον θες και για του χρονου ,δεν ειναι κακο να το λες!
εφοσον τελικα δεν ειναι τελειωμενος,ποσος χρονος πιστευεις θα του αναλογουσε για την επομενη χρονια ευρωλιγκα ,κατα μεσο ορο ;
βαλε παρακαλω και Παππα στην επιστροφη του

αν σου ειναι ευκολο στοιχειοθετησε την προταση σου ! ισως μας πεισεις κιολας !ποτε δεν ξερεις !
ειναι προτιμοτερο νομιζω ,απο το να προσπαθησεις να μας βγαλεις παρανοικους και ονειροβατες οσους μπορει να βλεπουμε οτι προτεινεις ενα ροστερ υπερβολικα φορτωμενο στα γκαρντ !με τους χρονους να μην βγαινουν με αυτους :

Kαλαθη,Σλουκα,Σιβα
Λανγκφορντ,Ντενμον,Παππα

αν θες λοιπον πες πως θα κατανεμονται σε αυτη την 6δα!

Δεν καταλαβαίνεις τελικά...κατά τα άλλα τα έλαβες όλα υπόψη σου.Εχω εξηγήσει με πιο σκεπτικό κράτησα τον Λανγκφορντ στο ρόστερ...και προσπάθησε να διαβάζεις τι έχει γράψει κάποιος και μεταγενέστερα...γιατί έχεις κολλήσει με το ότι ήθελα να διώξουμε πριν λίγο καιρό τον Κιθ.
Η λογική με την οποία ζητάς να καταμερισω τους χρόνους είναι πολύ μπακαλιστικη.Ο Λανγκφορντ είπα στα 36 προς 37 είναι για συγκεκριμένα παιχνίδια,και ρόλο σκόρερ όταν χρειάζεται η ομάδα.Βασικοι στο 1-2 Καλαθης-Σλουκας.Ο Πάπας θα δούμε πως θα γυρίσει και σε τι κατάσταση από γιορτές....Μερικοί τον έχετε απολύσει μάλιστα...από τα ρόστερ..κάτι που δεν πρόκειται να συμβεί.
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Feb 21 2019, 22:31 ) *
Δεν έχει πρόβλημα με τα ύψη καθώς ο μεν Τζένκινς είναι τανκ (μαζί με Καμπάσο, Γκρέιντζερ ίσως οι πιο δυνατοί κοντοί στη Λίγκα)


μπερδευτηκες εδω !γιατι δεν προτεινε τον Τσαρλς της Χιμκι !προτεινε τον Τζον Τζενκινς ,που στν ευρωπη εχουμε δει ( ; ) μονο με την Μπουργος
basket72
QUOTE (stevebucknall11 @ Feb 21 2019, 15:11 ) *
Νέο ρόστερ, με 7 ξένους (για μένα αναγκαίο κάθε χρόνο) και με παίκτες που δεν χρειάζεται να πληρώσεις buyout:

Καλάθης Clemmons
Jamar Smith Pierria Henry Παππάς
Α. Ηarrison Παπαπέτρου Αντετοκούνμπο
Sikma Μήτογλου
Birch A. Brown Παπαγιάννης

Ο Pierria Henry θεωρώ ότι είναι ιδανικό combo guard για μας και σίγουρα φθηνότερος του Wannamaker. O Jamar Smith είναι συνεπής εκτελεστής εδώ και αρκετά χρόνια στο υψηλό επίπεδο. Ο Α. Harrison φθηνότερος και μάλλον καλύτερος του Anderson της Efes. O Clemmons scoring guard και καλός slasher. M'αυτούς πιστεύω θα χουμε γεμάτη και ποιοτική περιφέρεια.



Μου αρέσει πολύ ως ιδέα.
Είμαι κι εγώ υπέρ των στοιχημάτων με ή χωρίς εισαγωγικά. bball.gif
Προτιμώ δηλαδή την περσινή Ζαλγκίρις από τη φετινή Εφές ας πούμε.

Έχω μια υποψία ότι ο Σίκμα έχει συμβόλαιο αλλά και να έχει κάτι θα μπορεί να γίνει. Δεν θυμάμαι επίσης αν ο Χένρι έκλεισε για έναν ή για 2 χρόνια με την Ούνιξ. Και να έχουν μπάι άουτ πάντως είναι στα πλαίσια των έως τώρα προϋπολογισμών σας και σας προσφέρει πληρότητα και ευλυγισία.

QUOTE (stefkorner @ Feb 21 2019, 18:31 ) *
μπερδευτηκες εδω !γιατι δεν προτεινε τον Τσαρλς της Χιμκι !προτεινε τον Τζον Τζενκινς ,που στν ευρωπη εχουμε δει ( ; ) μονο με την Μπουργος




Την πάτησα. Μι φάουλ biggrin.gif
Παρεμπιπτόντως δεν τον θυμάμαι τον παίκτη.

Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Feb 21 2019, 18:31 ) *
μπερδευτηκες εδω !γιατι δεν προτεινε τον Τσαρλς της Χιμκι !προτεινε τον Τζον Τζενκινς ,που στν ευρωπη εχουμε δει ( ; ) μονο με την Μπουργος


Όχι όχι... στο ρόστερ μου τον τσαρλς τζενκινς έχω προτείνει κανονικά! Το έχω γράψει κι ολας αρκετά ξεκάθαρα . Η ερώτηση μου για τον τζον είναι τελειως ξεχωριστή από το ρόστερ . Επίτηδες κι ολας θέλω τον τσαρλς στο ρόστερ μου γιατί θα καλύπτει και τις τυχόν αδυναμίες του Μπαρον σε δημιουργία και άμυνα !! Γενικότερα εκτιμώ πολύ τον παίκτη τσαρλς και θα τον ήθελα φουλ στο 1 πίσω από καλαθη ή στο 2 όπως τον έχω βάλει τώρα !
basket72
QUOTE (Johnny Marv @ Feb 21 2019, 21:21 ) *
Όχι όχι... στο ρόστερ μου τον τσαρλς τζενκινς έχω προτείνει κανονικά! Το έχω γράψει κι ολας αρκετά ξεκάθαρα . Η ερώτηση μου για τον τζον είναι τελειως ξεχωριστή από το ρόστερ . Επίτηδες κι ολας θέλω τον τσαρλς στο ρόστερ μου γιατί θα καλύπτει και τις τυχόν αδυναμίες του Μπαρον σε δημιουργία και άμυνα !! Γενικότερα εκτιμώ πολύ τον παίκτη τσαρλς και θα τον ήθελα φουλ στο 1 πίσω από καλαθη ή στο 2 όπως τον έχω βάλει τώρα !



Δεν την πάτησα τελικά. biggrin.gif
Μια χαρά ο Τσαρλς, που είναι πιο πολύ 2 από 1 αλλά κι αυτό το κάνει αν υπάρχει κι ένας ακόμη δημιουργός, τότε μια χαρά.
stefkorner
νταξει δεν παιζεσαι Τζονι ohmy.gif ! λεγαμε το πρωι για τον Τζον και μας πεταξες τελικα Τσαρλς ;
δεν ειδα καν το μικρο ονομα οταν τον διαβασα στο ροστερ ! τοσο σιγουρος ημουν!
μου εκαψες τον εγκεφαλο για αλλη μια φορα laugh.gif
παντως φαν του Τσαρλς δεν ειμαι μεγαλος !Καλος και αξιοπιστος παικτης ,αλλα οχι να σου κανει την διαφορα !
αρκετα μετρημενος !θελουμε μια καλαθομηχανη απο το 2 πιστευω
Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Feb 21 2019, 21:29 ) *
νταξει δεν παιζεσαι Τζονι ohmy.gif ! λεγαμε το πρωι για τον Τζον και μας πεταξες τελικα Τσαρλς ;
δεν ειδα καν το μικρο ονομα οταν τον διαβασα στο ροστερ ! τοσο σιγουρος ημουν!
μου εκαψες τον εγκεφαλο για αλλη μια φορα laugh.gif
παντως φαν του Τσαρλς δεν ειμαι μεγαλος !Καλος και αξιοπιστος παικτης ,αλλα οχι να σου κανει την διαφορα !
αρκετα μετρημενος !θελουμε μια καλαθομηχανη απο το 2 πιστευω


Χαχαχ με συγχωρείς! Έχεις τα δικια σου για τον τσαρλς . Εμένα με τραβάει ο τρομερός 3&D χαρακτήρας του και η ικανότητα του να παίζει και κατά συνθήκη άσσος . Πράγματι δεν κάνει τη διαφορά όπως και κανεις από τους Γκαρντ που πρότεινα στο τελευταίο ρόστερ . Το έκανα επιτηδευμένα ωστόσο , ώστε να έχουμε 3-4 περιφερειακούς αρκετά καλούς αλλά όχι εξαιρετικούς ώστε να μας βγουν ακριβοί έτσι ώστε να μείνει το πολύ χρήμα για το δίδυμο μικι-ταις . Θα επανέλθω με ρόστερ καλύτερο περιφερειακά όμως
Skiss
Martinas Geben Center 2.08 107 kg
τι γνώμη έχετε γι αυτόν τον παίχτη;
stefkorner
ας κλεισουμε απο τωρα τον Μπερτανς !χθες dnp !
με τον ερχομο του Ναναλι ξεκινησε ο παραγκωνισμος του και σιγα σιγα ολοκληρωνεται !
παικτης του 53.6 % τριποντο
( με 37/69 φετος ευρωλιγκα ohmy.gif )
και δεν τους χωραει.. !χωραει σε εμας ομως tongue.gif
stefkorner
φτιαχνω νεο ροστερ με Μικι ,μονο και μονο να τον γκαντεμιασω γ αποψε smiley.gif

Μικι(5-4),Μεζρι,Παπαγιαννης
Κασπι(4-3),Μητογλου
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου(3-4),Θανασης
Γουοναμεικερ(2-1),Μπερτανς,Μητρου-Λονγκ(2-1)
Καλαθης,Λουτζης
saniboy
1.Calathes - Baron - Lountzis
2.Bertans - Larentzakis - Pappas
3.Papapetrou - Grygonis- Antetokounmpo
4.Mitoglou - Voightmann - Chrysikopoulos
5.Black - Landale - Vougioukas

Εκτιμώμενες απολαβές:
1. 2.2 0.7 0.3
2. 0.8 0.5 0.8
3. 0.8 0.7 0.5
4. 0.4 0.8 0.3
5. 1.0 0.5 0.4


Roster γεμάτο, κάτω από τα 11 εκατ. με σουτ και playmaking από όλες τις θέσεις. Οι τρίτες επιλογές κάθε θέσης (Λούντζης, Παππάς, Αντετό, Χρυσικόπουλος και Βουγιούκας), μπορεί να αντικατασταθούν από άλλους Έλληνες π.χ. Σαλούστρο κλπ ή ελπιδοφόρους ξένους.. Ας γεμίσουμε με έξυπνες επιλογές μια φορά το roster μας από το καλοκαίρι, για να μην μας σκάνε άλλοι Payne στην μέση της χρονιάς..

Μια αρχική 5αδα: Calathes - Bertans - Papapetrou - Voightmann - Black, με παραστάσεις στο υψηλό επίπεδο

και δεύτερη 5αδα: Baron - Larentzakis - Grygonis - Mitoglou - Landale, όλοι ταλαντούχοι, έτοιμοι να κάνουν το μπάμ στην καριέρα τους και θα παίζουν με εξαιρετικό ζήλο..

Αυτή είναι η συνταγή όταν δεν παίζει χρήμα..

και φυσικά ικανός coach, που θα έχει περίοδο χάριτος από διοίκηση και κόσμο..

basket72
QUOTE (saniboy @ Feb 23 2019, 09:30 ) *
1.Calathes - Baron - Lountzis
2.Bertans - Larentzakis - Pappas
3.Papapetrou - Grygonis- Antetokounmpo
4.Mitoglou - Voightmann - Chrysikopoulos
5.Black - Landale - Vougioukas


Στο 2 είστε λιγάκι φτωχοί μονάχα με Μπερτάνς καθώς ο Παππάς θα αργήσει και θα γυρίσει "ακουσμένος" από τον τελευταίο του τραυματισμό. Για την Α1 ότι κάνει. Ο Λάρε, είναι ρολίστας. Θέλετε βασικό 2αρι ή κόμπο.

Ο Βουγιούκας σ΄ένα τέτοιο ρόστερ είναι παντελώς άχρηστος.
Επιπλέον, η χρηστικότητα του Φόιτμαν συνίσταται στο ότι μπορεί να καλύψει τις 2 θέσεις του ζωγραφιστού, με καλύτερή του, το 5.

Οπότε τον έχεις μπαλαντέρ στο 4-5 και δεν χρειάζεται ένας εκ των 2 ξένων σέντερ που γράφεις. Προς εξοικονόμηση χρήματος όλα αυτά.

Με έναν Όγκαστ αντί Βουγιύκα θα είσαστε κομπλέ.
Βλέπω κι ως πλεονασμό την ύπαρξη και Χρυσικόπουλου και Ιωάννη κι Θανάση. Ένας εκ των Χρύσι- Θανάση περισσεύει.
saniboy
QUOTE(basket72 @ Feb 23 2019, 11:29 ) *
Στο 2 είστε λιγάκι φτωχοί μονάχα με Μπερτάνς καθώς ο Παππάς θα αργήσει και θα γυρίσει "ακουσμένος" από τον τελευταίο του τραυματισμό. Για την Α1 ότι κάνει. Ο Λάρε, είναι ρολίστας. Θέλετε βασικό 2αρι ή κόμπο.

Ο Βουγιούκας σ΄ένα τέτοιο ρόστερ είναι παντελώς άχρηστος.
Επιπλέον, η χρηστικότητα του Φόιτμαν συνίσταται στο ότι μπορεί να καλύψει τις 2 θέσεις του ζωγραφιστού, με καλύτερή του, το 5.

Οπότε τον έχεις μπαλαντέρ στο 4-5 και δεν χρειάζεται ένας εκ των 2 ξένων σέντερ που γράφεις. Προς εξοικονόμηση χρήματος όλα αυτά.

Με έναν Όγκαστ αντί Βουγιύκα θα είσαστε κομπλέ.
Βλέπω κι ως πλεονασμό την ύπαρξη και Χρυσικόπουλου και Ιωάννη κι Θανάση. Ένας εκ των Χρύσι- Θανάση περισσεύει.



Στο 2 με το παραπάνω ρόστερ θα παίρνει χρόνο και ο Baron που έχει εξαιρετικό σουτ και παίζει μαζί με Καλάθη, καθώς και ο Grigonis που είναι 2ο3αρο.

Στην θέση Βουγιούκα μπορείς να βάλεις από Όγκαστ μέχρι Κακλαμανάκη, απλά επειδή μιλάμε για 3ο ψηλό μην το παραξηλώσουμε το μπάτζετ, και Ογκαστ με κάτω απο 600, 700 δεν τον βλέπω να έρχεται, ενώ για δεύτερο ψηλό δεν τον θέλω..

Σωστή η παρατήρηση σου, για Ιωάννη-Θανάση-Λίνο, απλά είναι γνώμη μου ότι από εδώ και μπρος με την αύξηση των αγώνων της ευρωλίγκας θα χρειάζεται ποιοτική 15άδα και όχι 12 με 13ο τον Καλαϊτζάκη. Χρόνος θα υπάρξει για όλους.. εκτός αν έχει απαίτηση ο Λούντζης και ο Χρυσικόπουλος να παίζουν σταθερά 20 λεπτα ευρωλίγκα, που δεν το νομίζω..
pan24
Ροστερ 15 παικτων που δεν αποτελειται απο καποιους τυπου Σακελλαριου Καλαιτζακη ειναι υπερβολη
Σε ενα παιχνιδι 9-10 παικτες παιζουν χοντρα λεπτα και οι υπολοιποι της 12αδας ελαχιστα η καθολου
Και 2 τραυματιες να εχεις ο 13ος και ο 14ος θα μπουν απλα για να συμπληρωσεις 12αδα δεν προκειται να παιξουν κανονικα σε καμια περιπτωση

Να μπει να κανει ενα φαουλ στην τελευταια επιθεση του δεκαλεπτου μπορει και ο χ μικρος του εφηβικου δεν χρειαζεται να πληρωνουμε τον Χρυσικοπουλο για 14-15ο παικτη ουτε νομιζω πολλοι παικτες κατω των 30 και ανω των 20 θα δεχονταν να ερθουν με προοπτικη να μην παιζουν καλα καλα ουτε Α1
stefkorner
ροστερ με Κιλπατρικ (στο 1m ) cool.gif

Μπιρτς,Ογκαστ,Παπαγιαννης
Ταις(4-5),Μητογλου,Κουζελογλου
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου(3-4),Θανασης
Κιλπατρικ,Mητρου-Λονγκ (2-1),Τζον Χολαντ(2-3)
Καλαθης,Λαπροβιτολα
stefkorner
ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ Ο Τσινάνου Ονουάκου έφερε την βολή "κουτάλα" και στα προκριματικά της FIBA!

αυτον τον παικτη που εφτασε μεχρι και την team usa (και αγγιζει και εκει τα double d )
τον απορριψαμε γιατι τον κριναμε ανεπαρκη σε φυσικη κατασταση ,σε αντιθεση με τον Πειν εε ( ; ) blink.gif

χασαμε και τις μυθικες βολες κουταλα tongue.gif sad.gif
basket72
QUOTE (saniboy @ Feb 23 2019, 11:45 ) *
Στο 2 με το παραπάνω ρόστερ θα παίρνει χρόνο και ο Baron που έχει εξαιρετικό σουτ και παίζει μαζί με Καλάθη, καθώς και ο Grigonis που είναι 2ο3αρο.

Στην θέση Βουγιούκα μπορείς να βάλεις από Όγκαστ μέχρι Κακλαμανάκη, απλά επειδή μιλάμε για 3ο ψηλό μην το παραξηλώσουμε το μπάτζετ, και Ογκαστ με κάτω απο 600, 700 δεν τον βλέπω να έρχεται, ενώ για δεύτερο ψηλό δεν τον θέλω..

Σωστή η παρατήρηση σου, για Ιωάννη-Θανάση-Λίνο, απλά είναι γνώμη μου ότι από εδώ και μπρος με την αύξηση των αγώνων της ευρωλίγκας θα χρειάζεται ποιοτική 15άδα και όχι 12 με 13ο τον Καλαϊτζάκη. Χρόνος θα υπάρξει για όλους.. εκτός αν έχει απαίτηση ο Λούντζης και ο Χρυσικόπουλος να παίζουν σταθερά 20 λεπτα ευρωλίγκα, που δεν το νομίζω..



Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Pan24 ότι με 12 καλούς είστε κομπλέ- ακόμα σε περίπτωση 2 -3 ταυτόχρονων απουσιών θα την παλέψετε.

Σχετικά με τη θέση του sg μπορεί ποσοτικά να βγαίνει η δουλειά, αλλά υπολείπεστε ποιοτικά. Θέλετε παίκτη καλό/ηγέτη από την περιφέρεια που να μπορεί να δημιουργήσει και να σκοράρει.
Ο Ερτέλ που είχε προταθεί εδώ από το καλοκαίρι, φαίνεται να απομακρύνεται μιας και κάνει πολύ καλή χρονιά, έδωσε και το δεύτερο σερί κύπελλο Ισπανίας στην ομάδα του και τον βλέπω να τον ανανεώνουν.

Κάτι τέτοιο πάντως θα ήταν καλό. Ένας κόμπο παικταράς που να μπορεί να παίζει και με τον Νικ και χωρίς αυτόν. Στην περίπτωση αυτή θα χώραγε ο Μπερτάνς να παίζει είτε με τον Νικ είτε με τον κόμπο που θα πέρναγε στο 1, το δεκαπεντάλεπτο που θα λείπει ο Νικ.
G-arenas
δεν μπορω να καταλαβω γιατι βαζετε ροστερ με 15-16 παικτες. ανουσιο ειναι. 3 θα μενουν εξω και 1-2 ακομα δεν θα παιζουν πολυ. θα υπαρχει γκρινια δεν θα γινεται καλη προπονηση, δεν θα βρουμε χημεια. και τσαμπα μπατζετ θα δεσμευσουμε.

12 παικτες ολοι καλοι, συν 1-2 μικροι. τελος.

QUOTE (stefkorner @ Feb 22 2019, 12:51 ) *
ας κλεισουμε απο τωρα τον Μπερτανς !χθες dnp !
με τον ερχομο του Ναναλι ξεκινησε ο παραγκωνισμος του και σιγα σιγα ολοκληρωνεται !
παικτης του 53.6 % τριποντο
( με 37/69 φετος ευρωλιγκα ohmy.gif )
και δεν τους χωραει.. !χωραει σε εμας ομως tongue.gif

κοιτα ενω ο μπερτανς εχει στοιχεια που θα μας φανουν πολυ πολυ χρησιμα, εγω θεωρω οτι δεν θα μας ταιριαζε. και γιατι το λεω αυτο?

γιατι εγω θελω βασικο 2αρι σουπερ σκορερ και καλο σουτερ τυπου κιλπατρικ, αλλα οχι με την αποδοση που εχει τωρα. θελω να εχει καλυτερο σουτ και καλυτερη ντριμπλα. ας πουμε ο ντιλεινι ειναι τελειος, αλλα δυσκολα θα ερθει.

το 2αρι που θα παρουμε θα πρεπει να εχει και παιχνιδι με την μπαλα στα χερια και 1vs1. και χωρις παππα πλεον δεν θα εχουμε καθολου αυτο το στοιχειο. αν παμε με μπερτανς στο 2 χαθηκαμε. και φυσικα πισω απο τον ξενο ενας μητρου-λονγκ.

στο 2-3 εκει πρεπει να παρουμε τον μεγιστο σουτερ τυπου ερικσον. μπορει και στο 2 και στο 3 ενω ο μπερτανς δυσκολα στο 3. μαζι με παπι-θαναση ειμαστε κομπλε εκει.

στα ροστερ σου τους βαζεις και τους 2 και βλεπω μια υπερσυσσωρευση στο 2-3-4 με 9 παικτες εκει για 3 θεσεις! καποιοι εκτος 12αδας και καποιοι δεν θα παιζουν πολυ και δεν θα βρισκουν ρυθμο. μεγα λαθος.

η ομαδα θελει 2 2αρια(κιλπατρικ ή αλλος-μητρου) 2 3ρια(παπι-θανασης) 2 4αρια(βασικος σουτερ-μητο) και ενα 2-3αρι σουτερ μεγαλο(ερικσον). 7 παικτες για 3 θεσεις. μια χαρα. συν παπι οτι μπορει στο 4 για λιγο.

με μπερτανς βγαινουν πολυ ξενοι(7) και συν οτι μαζευονται πολλοι. παρα πολλοι.
stefkorner
QUOTE (G-arenas @ Feb 24 2019, 03:01 ) *
η ομαδα θελει 2 2αρια(κιλπατρικ ή αλλος-μητρου) 2 3ρια(παπι-θανασης) 2 4αρια(βασικος σουτερ-μητο) και ενα 2-3αρι σουτερ μεγαλο(ερικσον). 7 παικτες για 3 θεσεις. μια χαρα. συν παπι οτι μπορει στο 4 για λιγο.

με μπερτανς βγαινουν πολυ ξενοι(7) και συν οτι μαζευονται πολλοι. παρα πολλοι.


πως βγαινουν 7 οι ξενοι ,αφου καθε μα καθε φορα βαζω και τους 2 σε ροστερ με 6 ξενους ;
3/7 παικτες ειναι ξενοι, απο τις θεσεις 1 εως 3
αν το βασικο δυαρι ειναι κομπο ,τυπου Γουοναμεικερ τοτε χωρανε, γιατι μοιραζονται σε δυο θεσεις

ο Μπερτανς για μενα ειναι sg
και ο Ερικσσον guard forward

Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου(3-4),Θανασης
Γουοναμεικερ(2-1),Μπερτανς,Μητρου-Λονγκ(2-1)
Καλαθης, Ελληνας ρολιστας /ρεζερβα
G-arenas
QUOTE (stefkorner @ Feb 23 2019, 20:16 ) *
πως βγαινουν 7 ,αφου καθε μα καθε φορα βαζω και τους 2 σε ροστερ με 6 ξενους ;
αν το βασικο δυαρι ειναι κομπο ,τυπου Γουοναμεικερ τοτε χωρανε, γιατι μοιραζονται σε δυο θεσεις

ο Μπερτανς για μενα ειναι sg
και ο Ερικσσον guard forward

Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου(3-4),Θανασης
Γουοναμεικερ(2-1),Μπερτανς,Μητρου-Λονγκ(2-1)
Καλαθης, Ελληνας ρολιστας /ρεζερβα

ναι εχεις δικιο για το 1ο. απλως θεωρουσα δεδομενο οτι θα εχουμε και 2ο ξενο ψηλο. ή στο αλλο θα εχεις νικ-γουανα για 30 λεπτα μαζι και μετα ποιος θα παιζει ασσος ή ποτε θα βρει χρονο ο μητρου?

οποτε για αυτο λεω οτι δεν βγαινει. παλι θα ειμαστε μετριοι στους ψηλους με ουσιαστικα 2 ατομα συν μητο στο ενα ροστερ που εβαλες και στο αλλο θα εχουμε προβλημα στα γκαρντ καθως ουτε στον ασσο θα εχεις πραματα και θα ειναι και πολλοι και θα βγαινει συνωστισμος.

απλως βαζεις παρα πολλους στο 2-3-4 και δεν ωφελει πουθενα αυτο. για αυτο δεν θελω μπερτανς. αν ειχαμε π.χ στα γκαρντ νικ-σλουκα-κομπο γκαρντ-μπερτανς θα ελεγα ειναι τελειος. αλλα τωρα αν τον παρεις χαλας μια θεση ξενου σε μια θεση που δεν χρειαζεται να τον παρεις. θελω ξενο παικταρα βασικο-μητρου στο 2. ερικσον 2-3. και 2ο ασσο σαν λαπρο συμφωνω.

τελευταια θα ηθελα και jaime fernadez. κλασσικος σπαστικος ισπανος που τα βαζει απο παντου και βρισκει τρελο ρυθμο πολλες φορες. τι θα λεγατε για αυτον?
stefkorner
QUOTE (G-arenas @ Feb 24 2019, 03:26 ) *
ναι εχεις δικιο για το 1ο. απλως θεωρουσα δεδομενο οτι θα εχουμε και 2ο ξενο ψηλο. ή στο αλλο θα εχεις νικ-γουανα για 30 λεπτα μαζι και μετα ποιος θα παιζει ασσος ή ποτε θα βρει χρονο ο μητρου?

οποτε για αυτο λεω οτι δεν βγαινει. παλι θα ειμαστε μετριοι στους ψηλους με ουσιαστικα 2 ατομα συν μητο στο ενα ροστερ που εβαλες και στο αλλο θα εχουμε προβλημα στα γκαρντ καθως ουτε στον ασσο θα εχεις πραματα και θα ειναι και πολλοι και θα βγαινει συνωστισμος.


βρε συ ! βρε συ
Μπερτανς-Ερικσσον-Γουοναμεικερ σου εδωσα στο παραδειγμα !
3 ξενοι απο τις θεσεις 1 εως το 3 ! και δεν χρειαζεται να παιζει 30 λεπτα ο Γουονα οταν θα εχει αυτους να συναγωνιστει + τον Μητρου-Λονγκ


απο εκει κ περα 3 ξενοι μενουν ειπαμε !
οι δυο ξενοι θα ειναι πενταρια και ο τριτος ο βασικος pf !που μπερδευεσαι ; blink.gif
G-arenas
QUOTE (stefkorner @ Feb 23 2019, 20:32 ) *
βρε συ ! βρε συ
Μπερτανς-Ερικσσον-Γουοναμεικερ σου εδωσα στο παραδειγμα !
3 ξενοι απο τις θεσεις 1 εως το 3 ! και δεν χρειαζεται να παιζει 30 λεπτα ο Γουονα οταν θα εχει αυτους να συναγωνιστει + τον Μητρου-Λονγκ


απο εκει κ περα 3 ξενοι μενουν ειπαμε !
οι δυο ξενοι θα ειναι πενταρια και ο τριτος ο βασικος pf !που μπερδευεσαι ; blink.gif

δεν μπερδευτηκα καπου. λεω συγκεκριμενα για τον μπερτανς γιατι τον βαζεις συνεχεια στα ροστερ.

απλως σου λεω οτι δεν ταιριαζει ο μπερτανς σε μας. εκει θελουμε τοπ ξενο βασικο σκορερ. αν παρουμε μπερτανς που ειναι ρολιστας και γουανα κομπο τοτε θα υπαρχει προβλημα καθως ο γουανα θα παιζει κυριως 2 αφου στο 1 δεν θα εχει πολυ χωρο και ταυτοχρονα τον υπολοιπο χρονο θα τον παιρνει ο μπερτανς και θα καιγεται ο μητρου π,χ.

ειναι χαζο να χαλασουμε θεση ξενου σε μια θεση που δεν εχουμε αναγκη για αυτο δεν ταιριαζει ο μπερτανς. δεν λεει κατι να παρουμε ρολιστα 2ο 2αρι ενω εχουμε τρελες αλλες αναγκες.

τελος παντων, εγω απλως στον μπερτανς κολλαω που θεωρω οτι θα μας εκαιγε τον σχεδιασμο. οπως ελεγα καποτε για κεννυ που αν αντι για αυτον, φερναμε μαπ με 550 θα ειμασταν αλλη ομαδα. tongue.gif
stefkorner
QUOTE (G-arenas @ Feb 24 2019, 03:44 ) *
δεν μπερδευτηκα καπου. λεω συγκεκριμενα για τον μπερτανς γιατι τον βαζεις συνεχεια στα ροστερ.

απλως σου λεω οτι δεν ταιριαζει ο μπερτανς σε μας. εκει θελουμε τοπ ξενο βασικο σκορερ. αν παρουμε μπερτανς που ειναι ρολιστας και γουανα κομπο τοτε θα υπαρχει προβλημα καθως ο γουανα θα παιζει κυριως 2 αφου στο 1 δεν θα εχει πολυ χωρο και ταυτοχρονα τον υπολοιπο χρονο θα τον παιρνει ο μπερτανς και θα καιγεται ο μητρου π,χ.

ειναι χαζο να χαλασουμε θεση ξενου σε μια θεση που δεν εχουμε αναγκη για αυτο δεν ταιριαζει ο μπερτανς. δεν λεει κατι να παρουμε ρολιστα 2ο 2αρι ενω εχουμε τρελες αλλες αναγκες.


ε νταξει ,πες οτι δεν σου αρεσει και δεν θες δυο κλασσικους σουτερ και καθαρισαμε !
γιατι τ αλλα ειναι μπερδεway στο μυαλο σου ! ουτε 7 ξενοι βγαινουν-ουτε θεση ξενου ψηλου κοπηκε !
ειπα κομπο ο Γουοναμεικερ και αναπληρωματικος ασσος ενας Ελληνας σαν ρεζερβα (πχ Λουτζη)
αρα πως δεν θα βρισκει χρονο στο 1 ο Γουονα και πως θα καιγεται ο Μητρου δεν μπορω να καταλαβω !

Γουοναμεικερ : 20-25 λεπτα (τα 10-15 ως αναπληρωματικος του Καλαθη)
Καλαθης :25-30 λεπτα
Μπερτανς :10-15 λεπτα ως sg (με δυνατοτητα να παιξει και κατα συνθηκη 3ρι )
Μητρου-Λονγκ : 10-15 λεπτα ως sg ( με κατι λιγο απ τον ασσο οποτε υπαρξει αναγκη)
Ερικσσον : κατα βαση τριαρι,αλλα και καλυψη στο δυο οποτε χρειαστει !η απο επιλογη για πιο ψηλα σχηματα!
Λουτζης : 13.oς !και ρεζερβα για τραυματισμο
G-arenas
QUOTE (stefkorner @ Feb 23 2019, 20:50 ) *
ε νταξει ,πες οτι δεν σου αρεσει και δεν θες δυο κλασσικους σουτερ και καθαρισαμε !
γιατι τ αλλα ειναι μπερδεway στο μυαλο σου ! ουτε 7 ξενοι βγαινουν-ουτε θεση ξενου ψηλου κοπηκε !
ειπα κομπο ο Γουοναμεικερ και αναπληρωματικος ασσος ενας Ελληνας σαν ρεζερβα (πχ Λουτζη)
αρα πως δεν θα βρισκει χρονο στο 1 ο Γουονα και πως θα καιγεται ο Μητρου δεν μπορω να καταλαβω !

Γουοναμεικερ : 20-25 λεπτα (τα 10-15 ως αναπληρωματικος του Καλαθη)
Καλαθης :25-30 λεπτα
Μπερτανς :15 λεπτα ως sg
Μητρου-Λονγκ : 15 λεπτα ως sg ( με κατι λιγο απ τον ασσο οποτε υπαρξει αναγκη)
Ερικσσον : οτι χρειαζεται στο δυο!αλλα κατα βαση τριαρι

μα για τους 7 ξενους σου απαντησα 3 ποστ πριν οτι εκανα λαθος.

δεν ειναι ασχημο. απλως δεν το θεωρω λειτουργικο. πολυ καψιμο νικ-γουανα θα φανε. ενω εχουμε ευκαρια να φτιαξουμε κατι πολυ πιο λειτουργικο.

δεν ειναι θεμα δεν μου αρεσει ο μπερτανς. μου αρεσει σαν παικτης. απλως δεν ταιριαζει σε μας απολυτα.

βεβαια στην τελικη ειμαι σιγουρος οτι θα λεμε μακαρι να ειχαμε και αυτο. γιατι κατι μου λεει οτι παλι σε ρολιστες και μπαλωματα μεσουσης σεζον θα πηγαινουμε. ελπιζω να αλλαξουμε μυαλα ΔΓ.



stefkorner
QUOTE (G-arenas @ Feb 24 2019, 04:02 ) *
δεν ειναι θεμα δεν μου αρεσει ο μπερτανς. μου αρεσει σαν παικτης. απλως δεν ταιριαζει σε μας απολυτα.


αν δεν ταιριαζει σε εμας που εχουμε την μεγιστη αναγκη να πλαισιωσουμε με σουτερηδες και τον Νικ ,αλλα και τον Παπαπετρου απο το 3 με γκαρντ φοργουορντ ,τοτε σε ποιον ταιριαζει ( ; )
ισα ισα εγω θεωρω οτι οπωσδηποτε θα χρειαστουμε 2 κλασσικους σουτερ απο το 1 εως το 3 !
εκτος αν ειναι κιλερ απ το τριποντο ο βασικος sg !πραγμα δυσκολο βεβαια,γιατι μπορει και τα 2 μυρια να μην φτανουν για κατι τετοιο..!! η θα ειναι τυπου Κιλπατρικ ,η κατι περισσοτερο κομπο ,που συνηθως τετοιοι παικτες δν ειναι σταθεροι στο σουτ
basket72
QUOTE (G-arenas @ Feb 23 2019, 21:02 ) *
μα για τους 7 ξενους σου απαντησα 3 ποστ πριν οτι εκανα λαθος.

δεν ειναι ασχημο. απλως δεν το θεωρω λειτουργικο. πολυ καψιμο νικ-γουανα θα φανε. ενω εχουμε ευκαρια να φτιαξουμε κατι πολυ πιο λειτουργικο.

δεν ειναι θεμα δεν μου αρεσει ο μπερτανς. μου αρεσει σαν παικτης. απλως δεν ταιριαζει σε μας απολυτα.

βεβαια στην τελικη ειμαι σιγουρος οτι θα λεμε μακαρι να ειχαμε και αυτο. γιατι κατι μου λεει οτι παλι σε ρολιστες και μπαλωματα μεσουσης σεζον θα πηγαινουμε. ελπιζω να αλλαξουμε μυαλα ΔΓ.



Εγώ το βλέπω κομπλέ το πράγμα στη συγκεκριμένη περιφέρεια. Άλλο το αν θα μου προκαλέσει μεγάλη έκπληξη το αν κάποιος από τους 2 μεγάλους της χώρας μπορέσει να υπογράψει τον Γουόναμεϊκερ.
Ότι η πρόταση του ΣΤΕΦ, θα συνδυάζει άμυνα, σουτ, δύναμη, ηγεσία, εναλλαγές σχημάτων στο 1-2, είναι το μόνο σίγουρο.
G-arenas
δεν ξερω αν το βλεπετε αλλα στον ασσο θα εχουμε 2 μονο παικτες απο τους οποιους και οι 2 θα πρεπει να ειναι βασικοι. μονο αυτοι μπορουν να κουβαλησουν μπαλα και θα ειναι ταυτοχρονα μεσα. θα εχουμε προβλημα ενεργειας, δημιουργιας, αμυνας κλπ κλπ.

ουσιαστικα 2 παικτες θα παιζουν στα γκαρντ και μετα 10 λεπτα σε καποια ματς ο ενας αλλα 10 ο αλλος αλλα παρα 10 ο παρααλλος.

δεν υπαρχει σταθεροτητα και θα ειναι δυσκολο να βρισκουν ρυθμο. δηλαδη μονο εμενα που φαινονται πολλοι παικτες στο 2 οι γουανα-μπερτανς-ερικσον-παπι-θανασης-μητρου? γιατι θα ειναι και τερμα αναγκαιο ο γουανα να παιζει κυριως στο 2.

τεσπα τσαμπα χρονο χαλαμε. αφου δυσκολα θα εχουμε τετοιο ροστερ του χρονου. θεωρω οτι θα ειναι πιο κατω. και σε ποιοτητα και σε μπατζετ.
stefkorner
@basket72 να ξερεις οτι λιγουρευομαι και αλλον Λεττονο πολυ !περισσοτερο και απο τον Μπερτανς !
τον Στριελνεκς ..!αλλα δν εχω τολμησει ακομα να τον προτεινω rolleyes.gif
κανονικα θα πρεπει να τον ανανεωσετε 1000 % ,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα γινει.. !
ο Βαγγος Ιωαννου εχει πει κατι σωστο ! οτι στην εθνικη του παιζει βασικα ασσος κ μαλιστα πολυ καλα !πλ καλος κ δημιουργικα (στ προηγουμενο ευρωμπασκετ ηταν στους πρωτους σε ασιστ ohmy.gif )
νομιζω πως δεν εχει παρετε εδω και 1.5 χρονο ολα οσα μπορει να προσφερει ο παικτης !
με συμβολαιο αν δεν κανω λαθος κανα 700ρι τον εχετε ;
G-arenas
QUOTE (stefkorner @ Feb 23 2019, 21:19 ) *
@basket72 να ξερεις οτι λιγουρευομαι και αλλον Λεττονο πολυ !περισσοτερο και απο τον Μπερτανς !
τον Στριελνεκς ..!αλλα δν εχω τολμησει ακομα να τον προτεινω rolleyes.gif
κανονικα θα πρεπει να τον ανανεωσετε 1000 % ,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα γινει.. !
ο Βαγγος Ιωαννου εχει πει κατι σωστο ! οτι στην εθνικη του παιζει βασικα ασσος κ μαλιστα πολυ καλα !πλ καλος κ δημιουργικα (στ προηγουμενο ευρωμπασκετ ηταν στους πρωτους σε ασιστ ohmy.gif )
νομιζω πως δεν εχει παρετε εδω και 1.5 χρονο ολα οσα μπορει να προσφερει ο παικτης !
με συμβολαιο αν δεν κανω λαθος κανα 700ρι τον εχετε ;

μακαρι να το παιρναμε τον λετονο! τον προτεινα τρελα μαζι με κολομ τοτε, την χρονια που φεραμε λεκα ohmy.gif

ταιριαζε υπεροχα σε μας και 2ος ασσος και στο 2 και με νικ. κριμα που τον τσιμπησαμε. βεβαια ηταν και διπλασια τιμη απο λεκα να τα λεμε ολα.

αν κανει το λαθος ο οσφπ και τον διωξει βουρ να τον παρουμε εμεις. σουτ,πασα, δημιουργια και οργανωση στο φουλ.
Johnny Marv
QUOTE(G-arenas @ Feb 23 2019, 20:26 ) *
ναι εχεις δικιο για το 1ο. απλως θεωρουσα δεδομενο οτι θα εχουμε και 2ο ξενο ψηλο. ή στο αλλο θα εχεις νικ-γουανα για 30 λεπτα μαζι και μετα ποιος θα παιζει ασσος ή ποτε θα βρει χρονο ο μητρου?

οποτε για αυτο λεω οτι δεν βγαινει. παλι θα ειμαστε μετριοι στους ψηλους με ουσιαστικα 2 ατομα συν μητο στο ενα ροστερ που εβαλες και στο αλλο θα εχουμε προβλημα στα γκαρντ καθως ουτε στον ασσο θα εχεις πραματα και θα ειναι και πολλοι και θα βγαινει συνωστισμος.

απλως βαζεις παρα πολλους στο 2-3-4 και δεν ωφελει πουθενα αυτο. για αυτο δεν θελω μπερτανς. αν ειχαμε π.χ στα γκαρντ νικ-σλουκα-κομπο γκαρντ-μπερτανς θα ελεγα ειναι τελειος. αλλα τωρα αν τον παρεις χαλας μια θεση ξενου σε μια θεση που δεν χρειαζεται να τον παρεις. θελω ξενο παικταρα βασικο-μητρου στο 2. ερικσον 2-3. και 2ο ασσο σαν λαπρο συμφωνω.

τελευταια θα ηθελα και jaime fernadez. κλασσικος σπαστικος ισπανος που τα βαζει απο παντου και βρισκει τρελο ρυθμο πολλες φορες. τι θα λεγατε για αυτον?



Δεν βγάζουν νόημα αυτά που λες ! Έχεις καλαθη στο 1 για 25 λεπτά ας πούμε , σου έχει και γουαναμεϊκερ ως κόμπο που θα παίζει 15 λεπτά στο 1 και αλλά 10 λεπτά στο 2 μαζί με νικ (αν όχι γουναμεικερ παίκτη τύπου ντιλεινι ερτελ ή σλουκα τέλος πάντων) και παράλληλα τα αλλά 30 λεπτά στο 2 τα καλύπτουν οι μπερτανς , μιτρου και Ερικσσον . Δλδ φονιάδες σουτερ . Παράλληλα στο 3 έχει παπί Αντετο και λίγο ερικσον (μη σου πω και μπερτανς) με παπί που παίζει και 4 . Σου βάζω και μιτογλου και βασικό 4αρι . Έχεις λοιπόν από το 1 έως το 4 τέσσερις ξένους (γουανα,μπερτανς,ερικσον,4αρι) και πέντε Έλληνες (νικ,μιτρου,παπί,Αντετο,μιτογλου) . Στο 5 φέρνεις 2 ξένους για να πας στους 6 και έναν έλληνα τον παπαγιαννη και φτιάχνεις 12αδα. Ο στεφ σου βάζει συνήθως και τον λουτζη στο 1 για 13ο σαν ρεζέρβα ή ακόμα και τον Χρυσικόπουλο στο 4 για να φτάνεις τους 14 παίκτες . Αν δεν θες καθόλου τους 2 επιπλέον καλώς . Αλλά για τους άλλους 12 δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς . Δεν βγαίνει νόημα...
basket72
QUOTE (stefkorner @ Feb 23 2019, 21:19 ) *
@basket72 να ξερεις οτι λιγουρευομαι και αλλον Λεττονο πολυ !περισσοτερο και απο τον Μπερτανς !
τον Στριελνεκς ..!αλλα δν εχω τολμησει ακομα να τον προτεινω rolleyes.gif
κανονικα θα πρεπει να τον ανανεωσετε 1000 % ,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα γινει.. !
ο Βαγγος Ιωαννου εχει πει κατι σωστο ! οτι στην εθνικη του παιζει βασικα ασσος κ μαλιστα πολυ καλα !πλ καλος κ δημιουργικα (στ προηγουμενο ευρωμπασκετ ηταν στους πρωτους σε ασιστ ohmy.gif )
νομιζω πως δεν εχει παρετε εδω και 1.5 χρονο ολα οσα μπορει να προσφερει ο παικτης !
με συμβολαιο αν δεν κανω λαθος κανα 700ρι τον εχετε ;



Συμφωνώ μαζί σου για τον Λετονό. Ωραία προσθήκη για τον Παναθηναϊκό. cool.gif

Johnny Marv
QUOTE(G-arenas @ Feb 23 2019, 21:17 ) *
δεν ξερω αν το βλεπετε αλλα στον ασσο θα εχουμε 2 μονο παικτες απο τους οποιους και οι 2 θα πρεπει να ειναι βασικοι. μονο αυτοι μπορουν να κουβαλησουν μπαλα και θα ειναι ταυτοχρονα μεσα. θα εχουμε προβλημα ενεργειας, δημιουργιας, αμυνας κλπ κλπ.

ουσιαστικα 2 παικτες θα παιζουν στα γκαρντ και μετα 10 λεπτα σε καποια ματς ο ενας αλλα 10 ο αλλος αλλα παρα 10 ο παρααλλος.

δεν υπαρχει σταθεροτητα και θα ειναι δυσκολο να βρισκουν ρυθμο. δηλαδη μονο εμενα που φαινονται πολλοι παικτες στο 2 οι γουανα-μπερτανς-ερικσον-παπι-θανασης-μητρου? γιατι θα ειναι και τερμα αναγκαιο ο γουανα να παιζει κυριως στο 2.

τεσπα τσαμπα χρονο χαλαμε. αφου δυσκολα θα εχουμε τετοιο ροστερ του χρονου. θεωρω οτι θα ειναι πιο κατω. και σε ποιοτητα και σε μπατζετ.


Πρώτον παπί και Θανάσης δεν είναι 2αρια . Δεύτερον αν το καλαθης-γουανα-μπερτανς-μιτρου-ερικσον είναι φουσκωμένο... το καλαθης-γουανα-2αρι βασικουρα-μιτρου-ερικσον τι είναι ; Ο γουαναμεϊκερ στο ξαναλέω δεν προορίζεται για 30 λεπτά στο 2 (ούτε ο οποιοδήποτε κόμπο έρθει στη θέση του) . Προορίζεται για 10-15 λεπτά στο 1 και αλλά 10-12 λεπτά στο 2 . Και μετά μένουν αλλά 28-30 λεπτά για να βάλεις τοπ σουτερ δίπλα στους άσσους σου . Εμένα ο γουαναμεϊκερ δεν μου αρέσει για άλλους λόγους (δεν έχει σταθερό σουτ) αλλά όχι ότι σαν μοντέλο ρόστερ δεν είναι αυτό που πρέπει να επιδιώξουμε... ούτε ότι ο μπερτανς δεν κολλάει . Κολλάει και παρακολλαει . Παίκτης των 500χιλ με 50% τρίποντο που δεν ζητάει να παίζει 30λεπτα και κάνει και όλα τα αλλα ικανοποιητικά . Τι άλλο θες ;
G-arenas
QUOTE (Johnny Marv @ Feb 23 2019, 21:30 ) *
Δεν βγάζουν νόημα αυτά που λες ! Έχεις καλαθη στο 1 για 25 λεπτά ας πούμε , σου έχει και γουαναμεϊκερ ως κόμπο που θα παίζει 15 λεπτά στο 1 και αλλά 10 λεπτά στο 2 μαζί με νικ (αν όχι γουναμεικερ παίκτη τύπου ντιλεινι ερτελ ή σλουκα τέλος πάντων) και παράλληλα τα αλλά 30 λεπτά στο 2 τα καλύπτουν οι μπερτανς , μιτρου και Ερικσσον . Δλδ φονιάδες σουτερ . Παράλληλα στο 3 έχει παπί Αντετο και λίγο ερικσον (μη σου πω και μπερτανς) με παπί που παίζει και 4 . Σου βάζω και μιτογλου και βασικό 4αρι . Έχεις λοιπόν από το 1 έως το 4 τέσσερις ξένους (γουανα,μπερτανς,ερικσον,4αρι) και πέντε Έλληνες (νικ,μιτρου,παπί,Αντετο,μιτογλου) . Στο 5 φέρνεις 2 ξένους για να πας στους 6 και έναν έλληνα τον παπαγιαννη και φτιάχνεις 12αδα. Ο στεφ σου βάζει συνήθως και τον λουτζη στο 1 για 13ο σαν ρεζέρβα ή ακόμα και τον Χρυσικόπουλο στο 4 για να φτάνεις τους 14 παίκτες . Αν δεν θες καθόλου τους 2 επιπλέον καλώς . Αλλά για τους άλλους 12 δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς . Δεν βγαίνει νόημα...

διαφωνω στο οτι το μπασκετ δεν ειναι εξελ. οσοι εχουν παιξει καταλαβαινουν. ειναι παρα πολλοι οι παικτες για τις θεσεις αυτες. και οχι ο γουανα δεν θα ειναι ετσι οπως το λες γιατι θα παιζει μαζι με καλαθη συνηθως! δεν θα παιζει ο νικ, θα βγαινει και μετα θα μπαινει ο γουανα. οχι.

κυριως μαζι θα παιζουν. και θα μου εχεις εσυ μετα στο παγκο μπερτανς-μητρου-ερικσον να περιμενουν να μπουν να παιξουν στο 2 ολοι και λιγο στο 3 ο ερικσον. καταλαβαινεις αμεσως οτι καποιος θα καει κατευθειαν και δεν θα παιζει, γιατι δεν γινεται να εχεις 4 παικτες στο 2. θελουν χρονο και ρυθμο. δεν θα μπαινει 3 λεπτα ο ενας θα βαζει 2 σουτ και μετα θα μπαινει ο αλλος. δεν παει ετσι.

θα εχεις προβλημα στο 1 γιατι οι 2 σου βασικοι στο 1-2 θα ειναι και ταυτοχρονα οι μοναδικοι σου ασσοι.

θα καταντησεις στο τελος να παιζεις με νικ-γουανα συν εναν ακομα απο μπερτανς-ερικσον-μητρου γιατι καποιοι δεν θα εχουν βρει ρυθμο και δεν θα ειναι σε καλη κατασταση. υποτιμας το ροστερ σου ετσι.

δες τι γινοταν με τσαβι τοσο καιρο. φορτωνε το 2-3-4 και στο 1 και 5 αδειο. ε δεν τον θελουμε αυτο.

τελος, δεν λεω οτι ειναι κακο το ροστερ. το αντιθετο. ροστεραρα ειναι! αλλα ειναι χαζο να φορτωσουμε 2αρι(μπερτανς) ενω με το ιδιο ροστερ μπορουμε να παρουμε 2ο ασσο σουτερ που θα τον εχουμε πολυ μεγαλυτερη αναγκη π.χ
stefkorner
QUOTE (G-arenas @ Feb 24 2019, 03:41 ) *
δες τι γινοταν με τσαβι τοσο καιρο. φορτωνε το 2-3-4 και στο 1 και 5 αδειο. ε δεν τον θελουμε αυτο.


ειπαμε ρε συ!με επιπλεον επιλογες απο το δυο ,ο Γουοναμεικερ θα γινεται η αλλαγη του Καλαθη!απλο ειναι !
και τον Τζειμς αν ειχες ακομα αυτο θα γινοταν ! Τζειμς η αλλαγη του Καλαθη και θα κλειναν τα ματς μαζι στν ιδια πενταδα !

περα απ αυτο ομως την συνδεση που κανεις του 2-4 με το 5 ,προσπαθω να την καταλαβω ,αλλα δεν μπορω !
αν περισσευουν δυο θεσεις ξενων και λεφτα για το 5 τοτε που το προβλημα ;
και αδειο δεν το αφησε το 5 ο Πασκουαλ, ειδικα φετος !
ισα ισα,εγινε προσπαθεια να φορτωθει με λυσεις ! οι επιλογες ηταν κακιστες (εστω οτι της εκανε αυτος,μην αρχιζουμε παλι τα ιδια..)
πανω απο 2.5 μυρια φυγαν φετος σε 5ρια ,απο ενα αντικειμενικα χαμηλο μπατζετ
(και εχουμε μακραν την χειροτερη συνθεση πενταριων στην ευρωλιγκα! δεν ειναι μονο κακη !ειναι και αστεια .. ! )

δεν αφεθηκε αδειο λοιπον το 5 ! το αντιθετο μαλλον ισχυει απ αυτο που γραφεις !
2.5 μυρια διατεθηκαν απο τα 8.5 ,πανω σε 4 παικτες ..
που μετα γιναν 5 με Πειν και ξεπεραστηκαν και τα 2.5 μυρια..
dru_15
QUOTE(Johnny Marv @ Feb 23 2019, 21:40 ) *
Πρώτον παπί και Θανάσης δεν είναι 2αρια . Δεύτερον αν το καλαθης-γουανα-μπερτανς-μιτρου-ερικσον είναι φουσκωμένο... το καλαθης-γουανα-2αρι βασικουρα-μιτρου-ερικσον τι είναι ; Ο γουαναμεϊκερ στο ξαναλέω δεν προορίζεται για 30 λεπτά στο 2 (ούτε ο οποιοδήποτε κόμπο έρθει στη θέση του) . Προορίζεται για 10-15 λεπτά στο 1 και αλλά 10-12 λεπτά στο 2 . Και μετά μένουν αλλά 28-30 λεπτά για να βάλεις τοπ σουτερ δίπλα στους άσσους σου . Εμένα ο γουαναμεϊκερ δεν μου αρέσει για άλλους λόγους (δεν έχει σταθερό σουτ) αλλά όχι ότι σαν μοντέλο ρόστερ δεν είναι αυτό που πρέπει να επιδιώξουμε... ούτε ότι ο μπερτανς δεν κολλάει . Κολλάει και παρακολλαει . Παίκτης των 500χιλ με 50% τρίποντο που δεν ζητάει να παίζει 30λεπτα και κάνει και όλα τα αλλα ικανοποιητικά . Τι άλλο θες ;

Johny Marv θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω και εγω με το σκεπτικο σου. Τοσα χρονια υποφερουμε γτ δεν εχουμε δευτερο ασσο πισω απο τον Καλαθη. Θα παμε με ολιγον ασσο τον Γουοναμεικερ? Πρεπει να παμε με καθαρο ασσο.. Τελος ειναι επιτακτικο. Αν θελουμε να κανουμε κατι καλο. Με τα ολιγον σε καιριες θεσεις δεν κανουμε δουλεια.
stefkorner
QUOTE (dru_15 @ Feb 24 2019, 04:42 ) *
Johny Marv θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω και εγω με το σκεπτικο σου. Τοσα χρονια υποφερουμε γτ δεν εχουμε δευτερο ασσο πισω απο τον Καλαθη. Θα παμε με ολιγον ασσο τον Γουοναμεικερ? Πρεπει να παμε με καθαρο ασσο.. Τελος ειναι επιτακτικο. Αν θελουμε να κανουμε κατι καλο. Με τα ολιγον σε καιριες θεσεις δεν κανουμε δουλεια.


δηλαδη αν ειχαμε ακομα τον Τζειμς θα ψαχναμε και ασσο ; θα επαιζε μονιμα ο Τζειμς στο 2.. ;
παιδια οι κομπο για αυτο λεγονται και κομπο ,γιατι καλυπτουν δυο θεσεις,με την ιδια ευκολια !
διαφορετικα πας με κλασσικους παικτες θεσης !κλασσικο sg-κλασσικο pg και παει λεγοντας ! γουστα ειναι αυτα !αλλα να ξερετε οτι αυτα τα γουστα τα πληρωνεις πολυ ακριβα και δυσκολα βρισκεις παικτες για να εφαρμοσεις ! καθαροαιμους sg να κανουν την διαφορα στο υψηλοτερο επιπεδο ειναι τρομερα δυσκολο να βρεις πλεον ! και αν τον βρεις πρεπει να σκασεις τα κερατακια σου!

ειδατε ακομα και ο Κιλπατρικ ηρθε με τοσες προδιαγραφες για να γινει αρχι εκτελεστης στην Ευρωπη και ποσα προβληματα αντιμετωπιζει !παικτης που λεγεται οτι αρχη της σεζον θα ερχοταν με 2m και ειναι sg χωρις φονικο τριποντο..!φανταστειτε να ειχε και τριποντο ποσο θα τον κοστολογουσαν..
dru_15
QUOTE(stefkorner @ Feb 23 2019, 22:47 ) *
δηλαδη αν ειχαμε ακομα τον Τζειμς θα ψαχναμε και ασσο ; θα επαιζε μονιμα ο Τζειμς στο 2.. ;
παιδια οι κομπο για αυτο λεγονται και κομπο ,γιατι καλυπτουν δυο θεσεις,με την ιδια ευκολια !
διαφορετικα πας με κλασσικους παικτες θεσης !κλασσικο sg-κλασσικο pg και παει λεγοντας ! γουστα ειναι αυτα !αλλα να ξερετε οτι αυτα τα γουστα τα πληρωνεις πολυ ακριβα και δυσκολα βρισκεις παικτες για να εφαρμοσεις ! καθαροαιμους sg ειναι τρομερα δυσκολο να βρεις πλεον ! και αν τον βρεις πρεπει να σκασεις τα κερατακια σου

Το οτι ο Τζειμς επαιζε πισω απο τον Καλαθη και εδινε ανασες ηταν γτ δεν ειχες δευτερο πλευ μεικερ. Και παλι να σου θυμησω οτι ο Καλαθης βαρουσε 35λεπτα σε πολλα παιχνιδια. Αν εισαι ευχαριστημενος με combo πισω απο τον καλαθη παω πασο. Αλλα επετρεψε μου να διαφωνω.
stefkorner
QUOTE (dru_15 @ Feb 24 2019, 05:53 ) *
Το οτι ο Τζειμς επαιζε πισω απο τον Καλαθη και εδινε ανασες ηταν γτ δεν ειχες δευτερο πλευ μεικερ. Και παλι να σου θυμησω οτι ο Καλαθης βαρουσε 35λεπτα σε πολλα παιχνιδια. Αν εισαι ευχαριστημενος με combo πισω απο τον καλαθη παω πασο. Αλλα επετρεψε μου να διαφωνω.


και μια χαρα σωστα γινοταν που εδινε ανασες ο Τζειμς στον Καλαθη απο τον ασσο ! γιατι βασικα ασσος ειναι ! δεν ξερω αν τον βλεπεις και φετος στην Αρμανι !ασσος παιζει !

Λοτζο (3-2)
Τζειμς(2-1) , Ντενμον,Παππας
Καλαθης , Λεκα

απο την στιγμη που ηρθε ο Τζειμς συνθεσαρα ειχαμε ,που εδινε τα παντα στα γκαρντ,με πολλες λυσεις !
και περσι το τεραστιο προβλημα μας στο 5 ηταν,αυτο μας στοιχισε τον αποκλεισμο απο την Ρεαλ (οπως και τον προηγουμενο στο παρτι των ψηλων της Φενερ ) !
στα γκαρντ μια χαρα ημασταν απο αποψη συνθεσης υλικου
dru_15
QUOTE(stefkorner @ Feb 23 2019, 23:00 ) *
και μια χαρα σωστα γινοταν που εδινε ανασες ο Τζειμς στον Καλαθη απο τον ασσο ! γιατι βασικα ασσος ειναι ! δεν ξερω αν τον βλεπεις και φετος στην Αρμανι !ασσος παιζει !

Λοτζο (3-2)
Τζειμς(2-1) , Ντενμον,Παππας
Καλαθης , Λεκα

απο την στιγμη που ηρθε ο Τζειμς
μια χαρα συνθεσαρα ειχαμε ,που εδινε τα παντα στα γκαρντ,με πολλες λυσεις !

Πριν λιγο μου ειπες οτι οι combo παιζουν με την ιδια ευκολια 2 θεσεις οπως ο Τζειμς και τωρα ο Τζειμς εγινε και καθαρος ασσος. Δεν θα το σχολιασω περισσοτερο. Και ουτε θα το υπεραναλυσω το θεμα. Αν θελουμε να δουμε φ4 πρεπει να υπαρχει ενα αξιολογο πλευ των 10-15 λεπτων καθαρο πλευ να οργανωνει κυριως. Οπως και 2 σοβαρα σεντερ που σε αυτο θα συμφωνησω. Οη θεσεις 1 και 5 ειναξ οι πιο καιριες. Ολα τα αλλα καλυπτονται.
stefkorner
QUOTE (dru_15 @ Feb 24 2019, 06:11 ) *
Πριν λιγο μου ειπες οτι οι combo παιζουν με την ιδια ευκολια 2 θεσεις οπως ο Τζειμς και τωρα ο Τζειμς εγινε και καθαρος ασσος. Δεν θα το σχολιασω περισσοτερο. Και ουτε θα το υπεραναλυσω το θεμα. Αν θελουμε να δουμε φ4 πρεπει να υπαρχει ενα αξιολογο πλευ των 10-15 λεπτων καθαρο πλευ να οργανωνει κυριως.


πο ρε μαν !κομπο γκαρντ εξ ορισμου εχει την δυνατοτητα να παιζει και στις δυο θεσεις !
ο Τζειμς ειναι κομπο γκαρντ ,που σε μας επαιζε κυριως απο το 2 ως παρτενερ του Καλαθη !και παντα μαζι στν ιδια πενταδα κλειναν τα ματς !
πριν απο εμας και μετα απο μας (φετος στην Αρμανι) παιζει ασσος ! παιζει ασσος εγραψα !οχι εγινε καθαρος ασσος !
του χρονου μπορει να παιζει και στο 2,η μονο 2 ! αλλαζουν οι ομαδες ,οι φιλοσοφιες ,αλλαζουν κ αυτα ! τι ακριβως σε μπερδευει !

πες απλα οτι εσυ προσωπικα θες αναπληρωματικο του Καλαθη εναν κλασσικα εγκεφαλικο παικτη ,που θα οργανωνει και δεν σε ενδιαφερει να εκτελει να συνεννοηθουμε ..!
το να προσθετεις σε αυτο οτι ο Τζειμς δεν ηταν ικανος παραλληλα και για αναπληρωματικος του Καλαθη δεν μπορει να στοιχειοθετηθει ,μονο και μονο αν δεις οτι ο παικτης αυτος ειναι τωρα βασικος σσος των 35 λεπτων σε μια καλυτερη ομαδα απο την φετινη δικη μας..
dru_15
QUOTE(stefkorner @ Feb 23 2019, 23:19 ) *
πο ρε μαν !κομπο γκαρντ εξ ορισμου εχει την δυνατοτητα να παιζει και στις δυο θεσεις !
ο Τζειμς ειναι κομπο γκαρντ ,που σε μας επαιζε κυριως απο το 2 ως παρτενερ του Καλαθη !και παντα μαζι στν ιδια πενταδα κλειναν τα ματς !
πριν απο εμας και μετα απο μας (φετος στην Αρμανι) παιζει ασσος !
του χρονου μπορει να παιζει και 2 ! αλλαζουν οι ομαδες ,οι φιλοσοφιες ,αλλαζουν κ αυτα ! τι ακριβως σε μπερδευει !

πες απλα οτι εσυ προσωπικα θες αναπληρωματικο του Καλαθη εναν κλασσικα εγκεφαλικο παικτη ,που θα οργανωνει και δεν σε ενδιαφερει να εκτελει να συνεννοηθουμε ..!
το να προσθετεις σε αυτο οτι ο Τζειμς δεν ηταν ικανος παραλληλα και για αναπληρωματικος του Καλαθη δεν μπορει να στοιχειοθετηθει ,μονο και μονο αν δεις οτι ο παικτης αυτος ειναι τωρα βασικος σσος των 35 λεπτων σε μια καλυτερη ομαδα απο την φετινη δικη μας..

Φιλος επρεπε να φτασουμε 3 ποστ για να καταλαβεις αυτο που επιθυμω..? Το οποιο ειναι διαφορετικο με αυτο που επιθυμεις εσυ. Σεβαστη η γνωμη σου αλλα διαφωνω.

Με την λογικη αυτη να παμε στις θεσεις 3-4

Παπαπετρου (15 λεπτα) Θαναση (15 λεπτα) Τα υπολοιπα θα καλυπτονται απο 2/3αρι.
Παιχτη τυπου Σινγλετον (25-30 λεπτα)
Με τον Παπαπετρου να καλυπτει 10-15 λεπτα την θεση 4 πισω απο τον βασικο. Αφου καλυπτει 2 θεσεις με την ιδια ευκολια
Εβγαλα απο την εξισωση τον Μητογλου για να καταλαβεις οτι πανω κατω ειναι τα ιδια "μεγεθη" .
Γνωμη μου οτι δεν βγαινει.

stefkorner
QUOTE (dru_15 @ Feb 24 2019, 06:39 ) *
Με την λογικη αυτη να παμε στις θεσεις 3-4

Παπαπετρου (15 λεπτα) Θαναση (15 λεπτα) Τα υπολοιπα θα καλυπτονται απο 2/3αρι.
Παιχτη τυπου Σινγλετον (25-30 λεπτα)
Με τον Παπαπετρου να καλυπτει 10-15 λεπτα την θεση 4 πισω απο τον βασικο. Αφου καλυπτει 2 θεσεις με την ιδια ευκολια
Εβγαλα απο την εξισωση τον Μητογλου για να καταλαβεις οτι πανω κατω ειναι τα ιδια "μεγεθη" .
Γνωμη μου οτι δεν βγαινει.


οχι βρε μαν ,μπερδευεσαι ! σε κανενα μα κανενα ροστερ ,ουτε τον Θαναση τον προοριζω για να παιζει 15 λεπτα μ.ο ,ουτε τον Παπαπετρου τον παω με το χρονομετρο !ουτε χρειαζεται να βρεθει βασικο 4ρι των 30λεπτων ! υπαρχουν και 5ρια που μπορουν να κατεβουν στο 4 ,υπαρχει και ο Παπαπετρου που μπορει να δωσει και 5 λεπτα στο τεσσαρα !10-15 που λες ειναι δικος σου υπολογισμος !
τεσπα,επειδη πολυ το μπερδεψαμε και εσυ με τον αρενας κανετε μια συνδεση απο τα γκαρντ στους ψηλους,χωρις να βγαζω νοημα!
στην τελικη εσυ που θες οπωσδηποτε καθαροαιμο ασσο πισω απο Καλαθη (λογικα ξενο) να δουμε πως σκεφτεσαι την συναρτηση..και στις αλλες θεσεις ! αν θες δωσε μια 12+δα ,που να ειναι ενδεικτικη του πως θα ηθελες το νεο ροστερ



QUOTE (dru_15 @ Feb 24 2019, 06:39 ) *
Φιλος επρεπε να φτασουμε 3 ποστ για να καταλαβεις αυτο που επιθυμω..? Το οποιο ειναι διαφορετικο με αυτο που επιθυμεις εσυ. Σεβαστη η γνωμη σου αλλα διαφωνω.


οχι φιλος ,εξ αρχης ηταν κατανοητο ! απλα την προεκταση αυτου που ηθελες να εκφρασεις ως επιθυμια δεν προσεξες !
το να λες οτι ο Τζειμς δεν εκανε για να λογιζεται και ως αναπληρωματικος του Καλαθη κ οτι θα επρεπε να υπαρχει και αναπληρωματικος ασσος ,εκ των πραγματων δεν στεκει και στο εξηγησα μεσω του παραδειγματος με Αρμανι !
διαφορετικο να πεις οτι επιθυμω κατι διαφορετικο απο τον Τζειμς σε ομαδα με τον Καλαθη και αλλο το να πεις οτι ο Τζειμς δεν ειναι κομπο γκαρντ !επι της ουσιας εκανες και το δευτερο εσυ !εκει ηταν η διαφωνια μετα απο 3 ποστ ,αν καταλαβες
pan24
Σκεφτειτε το σεναριο παραμονης του Τομας ως σουτερ στο 3-4 με ταυτοχρονη αποκτηση βασικου 4αριου με καλου σουτ

Το θετικο σε αυτο το σεναριο ειναι οτι δεν χρειαζεται να βρουμε 2-3αρι σουτερ
Παμε με Καλαθη,τον παικτη πισω του και 2 2αρια χωρις να εχουμε τον περιορισμο οτι καποιος πρεπει να παιζει στο 3
Στην αρχη η 5αδα των γκαρντ θα κλεινει με Καλαιτζακη η Λουντζη και καπου τον Γεναρη που λογικα ο Παππας θα εχει επιστρεψει σε φουλ ρυθμους γινεται αυτος ο 5ος γκαρντ

Το αρνητικο σε αυτο το σεναριο ειναι οτι σχεδον σιγουρα θα θαφτει ο Μητογλου
Ναι ξερω θεωρητικα με τον Τομας να παιζει τα λεπτα του σε 3 και 4 θα μενει και χρονος για τον Μητογλου κλπ αλλα πρακτικα αναμεσα σε Παπαπετρου,Τομας,καλο 4αρι,Θαναση ο Μητογλου θα παλευει για λεπτα με τον Θαναση και ο Θανασης ως παικτης για λιγα λεπτα απο τον παγκο ειναι πιο χρησιμος απο αυτον
Οταν μπαινει η πιεση στοχων οποιος προπονητης κι αν ειναι,οσο καλος κι αν ειναι στην εξελιξη μικρων,θα βαλει τους πιο ετοιμους

Αποψεις;
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Feb 24 2019, 06:59 ) *
Σκεφτειτε το σεναριο παραμονης του Τομας ως σουτερ στο 3-4 με ταυτοχρονη αποκτηση βασικου 4αριου με καλου σουτ

Το θετικο σε αυτο το σεναριο ειναι οτι δεν χρειαζεται να βρουμε 2-3αρι σουτερ
Παμε με Καλαθη,τον παικτη πισω του και 2 2αρια χωρις να εχουμε τον περιορισμο οτι καποιος πρεπει να παιζει στο 3
Στην αρχη η 5αδα των γκαρντ θα κλεινει με Καλαιτζακη η Λουντζη και καπου τον Γεναρη που λογικα ο Παππας θα εχει επιστρεψει σε φουλ ρυθμους γινεται αυτος ο 5ος γκαρντ

Το αρνητικο σε αυτο το σεναριο ειναι οτι σχεδον σιγουρα θα θαφτει ο Μητογλου
Ναι ξερω θεωρητικα με τον Τομας να παιζει τα λεπτα του σε 3 και 4 θα μενει και χρονος για τον Μητογλου κλπ αλλα πρακτικα αναμεσα σε Παπαπετρου,Τομας,καλο 4αρι,Θαναση ο Μητογλου θα παλευει για λεπτα με τον Θαναση και ο Θανασης ως παικτης για λιγα λεπτα απο τον παγκο ειναι πιο χρησιμος απο αυτον
Οταν μπαινει η πιεση στοχων οποιος προπονητης κι αν ειναι,οσο καλος κι αν ειναι στην εξελιξη μικρων,θα βαλει τους πιο ετοιμους

Αποψεις;


εγω το κραταω ως σεναριο και παιζει στο μυαλο μου ! ακομα καλυτερα αν το βασικο 4ρι με σουτ μπορει να σταθει και στο 5 ! (Ταις πχ ) τοτε θα ρολαραν υπεροχα !
δεν χρειαζεται να θαφτει ο Μητογλου!παραμονη Ντεσον θα ακυρωνε ουσιαστικα μια θεση gf η σκετου γκαρντ,στις ανακαταταξεις

εχω προτεινει αν θυμαμαι κατι περιπου ετσι :

Μπιρτς,Ογκαστ,Παπαγιαννης
Ταις(4-5),Ντεσον(4-3),Μητογλου
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου,Θανασης
Κοζερ, Ταιλερ Ντορσει
Καλαθης,Λαπροβιτολα

*στο παραπανω ροστερ η δωδεκατη θεση θα παιζοταν αναμεσα σε Ογκαστ-Παπαπαγιαννη !ισως και Θαναση..
dru_15
QUOTE(stefkorner @ Feb 23 2019, 23:55 ) *
οχι φιλος ,εξ αρχης ηταν κατανοητο ! απλα την προεκταση αυτου που ηθελες να εκφρασεις ως επιθυμια δεν προσεξες !
το να λες οτι ο Τζειμς δεν εκανε για να λογιζεται και ως αναπληρωματικος του Καλαθη κ οτι θα επρεπε να υπαρχει και αναπληρωματικος ασσος ,εκ των πραγματων δεν στεκει και στο εξηγησα μεσω του παραδειγματος με Αρμανι !
διαφορετικο να πεις οτι επιθυμω κατι διαφορετικο απο τον Τζειμς σε ομαδα με τον Καλαθη και αλλο το να πεις οτι ο Τζειμς δεν ειναι κομπο γκαρντ !επι της ουσιας εκανες και το δευτερο εσυ !εκει ηταν η διαφωνια μετα απο 3 ποστ ,αν καταλαβες

Πρωτον δεν μου λεει τπτ το παραδειγμα της Αρμανι και δεν καταλαβαινω τον λογο που πιανεσαι απο μια Αρμανι. Και εγω μπορω να σου πω για την Ρεαλ που εχει 3 καθαρα πλευ μεικερ. Δεν μου λεει κατι. Δεν ειπα πουθενα οτι ο Τζειμς δεν μπορει να παιξει πισω απο τον Καλαθη. Σαφως και μπορει και το εκανε. Και στο ξαναλεω ακομα και ετσι παλι 35λεπτα βαρουσε ο Καλαθης και στα κρισιμα ηταν εξουθενομενος. Και αυτο γτ δεν υπηρχε δευτερος ασσος που να εμπιστευεται ο προπονητης να δινει ανασες στον Καλαθη. Δεν υπηρχε πως να το κανουμε.

Ειδες πουθενα να λεω οτι επιθυμω κατι διαφορετικο απο τον Τζειμς. Η οτι ο Τζειμς δεν ειναι κομπο γκαρντ..??? Μην τα μπερδευεις. Εγω θελω και τον Τζειμς η τον καθε Τζειμς και εναν ακομα ασσο να σουλουπωνει την ομαδα.
Μονος σου ειπες οτι οι καιροι αλλαζουν και αναλογα νε την ομαδα μπορει να παιξει μονο στα γκαρντ πχ. Εε ας παιξει μονο στα γκαρντ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.