Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Derozan
QUOTE (G-arenas @ Jan 1 2019, 17:03 ) *
δεν διαφωνω για πειν. αλλωστε δεν ηθελα να φυγει περσυ, αλλο που ο αετος τσαβι συμφωνα και με αρθρο τον θεωρησε λιγο για αυτο το επιπεδο αλλα εφερε λασμε laugh.gif laugh.gif

και να φερουμε πειν εγω δεν χαλιεμαι καθολου μα καθολου.

ομως εγω τον εισι τον θεωρω καλυτερο. και πιο εξυπνο. και εχει και καλο σουτ. εννοω πολυ καλυτερο απο πειν γιατι και ο πειν εχει σουτακι.

γενικα τον εισι τον θεωρω καλυτερο σε ολα απο πειν πλην του ποστ. οπου εκει σαφως ο πειν επειδη ειναι και 2,08(δεν νομιζω 2,05 ψηλοτερος δειχνει) και περισσοτερα κιλα ειναι καλυτερος.

σε αυτο που παιζουμε εμεις ο εισι ταιριαζει πολυ περισσοτερο. μπορει να κυνηγησει κοντους στις αλλαγες και να παιξει στο ζον πρες πολυ καλα. ενα αλλο που εχει πλην σουτ ειναι και το 1vs1. να παιξει δηλαδη το 5αρι στα ποδια. πολλες φορες θα την παιρνει στο χαι ποστ και θα παιζει απο κει.

δεν με χαλαει ο πειν. βασικα αν δεν παρουμε εισι, θα τον ηθελα. τον εχω δηλαδη σαν 2η επιλογη μετα τον εισι.

Έδειξε κάποια καλά στοιχεία πέρυσι ο Πέιν αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές σίγουρα,θα προτιμούσα κάτι πιο πυραυλοκίνητο και με περισσότερο μπασκετικό IQ.Αν θυμάμαι έκανε κάποια χαζά βήματα και φάουλ και δεν είχε και την τρελή αθλητικότητα.Επιπλέον στα ριμπάουντ που έχουμε το μεγάλο θέμα,είναι εξίσου σημαντικό το IQ,οι τοποθετήσεις και το timing με την ωμή δύναμη και το ύψος.

Επίσης ο χαρακτήρας του Acy επηρεάζεται και απτον προπονητή,νομίζω δε θα τομλούσε να κάνει παρατράγουδα με έναν τέτοιο θρύλο στον πάγκο.

Όσον αφορά τον Λάσμε ,έχει στοιχεία που είναι φανταστικά,αλλά φαίνεται ότι πλέον δε μπορεί να τα βάλει με νεότερους και πιο δυναμικούς παίκτες.Λίγο γλυκόπικρη η μινι ανάκαμψη του
G-arenas
QUOTE (Ginobili @ Jan 1 2019, 17:14 ) *
Ξέχασε τον είπαμε...είναι μουρλό το παλικάρι.Τον γουστάρω κι εγώ...αλλά δεν θα ενδιαφερθούν Ευρωπαικές ομάδες...θα πλακώσει κανά Μπόγρη και Αγραβάνη..και θα παλευουμε με Γκιστ και Βουγιούκα πάλι...

σιγα μην παιζουν αγραβανης και μπογρης σε τελικους tongue.gif

δεν ξερω αν ο χαρακτηρας του ειναι ετσι, σαφως και ειναι μουρλοκομειο αλλα δεν ξερω αν οντως μπορει να κανει κατι τετοιο που λες εσυ. αν ειναι ετσι θα το ξερουν ηδη, οποτε μπορουν να του βαλουν ειδικο ορο για αυτο το πραμα.

αν και δεν νομιζω οτι ειναι ετσι οπως τα λες. να ριξει κανα μπουκετο δηλαδη και να τιμωρηθει.
Derozan
QUOTE (G-arenas @ Jan 1 2019, 17:34 ) *
σιγα μην παιζουν αγραβανης και μπογρης σε τελικους tongue.gif

δεν ξερω αν ο χαρακτηρας του ειναι ετσι, σαφως και ειναι μουρλοκομειο αλλα δεν ξερω αν οντως μπορει να κανει κατι τετοιο που λες εσυ. αν ειναι ετσι θα το ξερουν ηδη, οποτε μπορουν να του βαλουν ειδικο ορο για αυτο το πραμα.

αν και δεν νομιζω οτι ειναι ετσι οπως τα λες. να ριξει κανα μπουκετο δηλαδη και να τιμωρηθει.

Άσε που αν είναι έτσι να τον θεωρούμε δεδομένο λόγω dpg biggrin.gif
G-arenas
QUOTE (Derozan @ Jan 1 2019, 17:36 ) *
Άσε που αν είναι έτσι να τον θεωρούμε δεδομένο λόγω dpg biggrin.gif

ε ναι αν ειναι ετσι τον εχει παρει ηδη ο ΔΓ για αδερφο! laugh.gif laugh.gif

για πειν εχεις δικιο για αυτο ειπα οτι σε ολα πλην κορμιου και δυναμης ο εισι ειναι καλυτερος σε ολα τα αλλα.

βεβαια εμενα δεν με χαλαει καθως και φθηνος θα ειναι και θα μας δωσει πραματα που δεν εχουμε. αλλωστε λιγοι ειναι πιο δυνατοι και αθλητικοι απο αυτον στην ευρωπη. εγω θα τον εβαζα και στο τοπ 5 μετα απο βεσελι, ταβαρες κλπ. εννοως σε αθλητικοτητα και δυναμη οχι σε συνολικη αξια.
stefkorner
το θεμα τωρα με Ασι ειναι πως δεν καλυπτει νομιζω τις προυποθεσεις που θετει ο Πιτινο οσο αναφορα το ριμπαουντ!
οταν λεει θελει ριμπαουντερ ,προφανως εννοει εναν σπεσιαλιστ του ριμπαουντ !ο Ασι δεν εχει πολυ μεγαλο μποι και δεν φαινεται να εχει και πολυ καλο ποζισιονινγκ ! κατι αναμεσα στα 3.5-4 ριμπαουντ ανα 20λεπτα ,ειναι σιγουρα ενα ενταξει νουμερο ,αλλα δεν ειναι νουμερο που να τον χαρακτηριζει ριμπαουντερ..!
Looter
Πάντως βλέπω να καθυστερούν χαρακτηριστικά οι κινήσεις για ενίσχυση.
Είμαι περίεργος να δω τι χρήματα θα διατεθούν και τι ποιότητας παίκτες θα αποκτηθούν.

Ο Πιτίνο είναι τρομερά τυχερός που βρήκε τον ΠΑΟ του Πασκουάλ , μια ομάδα καλά δουλεμένη με τακτική και με άριστο προπονητικό επιτελείο.
Ο ΠΑΟ ήταν τρομερά τυχερός που βρήκε τον Πιτίνο σε αυτή τη φάση της καριέρας του , μια κατάσταση win-win και για τους 2.

Το ζήτημα των κενών που υπάρχουν στην ομάδα τέθηκε και από τον νέο προπονητή πριν καν φτάσει στην Ελλάδα και έχει επιβεβαιωθεί σε κάθε συνέντευξή του μετά τον αγώνα.
Είτε το θέλουμε είτε όχι το θέμα είναι να ενισχυθεί το έμψυχο δυναμικό της ομάδας καθώς εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Και αυτό ήταν , είναι και θα είναι θέμα budget και διοικητικών αποφάσεων.

Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και επιτυχίες σε όλα τα μέλη και όλες τι ελληνικές ομάδες.

pan24
Οπως το βλεπω εγω δεν βιαζομαστε για ενισχυση
Ειμαστε σε μια κατασταση οπως ο Ολυμπιακος που ξερουν οτι χρειαζεται κοντος,κοιτανε την αγορα αλλα δεν βιαζονται
Ο Πιτινο ειναι νεος στην ομαδα και πιθανως να εχει δευτερες σκεψεις στο τι ειδους παικτη θελει

Οσο βοηθανε τα αποτελεσματα πιστευω δεν θα βιαστουν
Αν/Οταν επανελθουν οι κακες εμφανισεις και ερθουν 1-2 ηττες τοτε θα το επισπευσουν

Δηλαδη πιστευω οτι οποιος/οποιοι ερθουν θα ντεμπουταρουν στο εκτος με Ζαλγκιρις(18/1) η Μακαμπι(24/1)

Ως τοτε θα εχουμε παιξει με Ολυμπιακο,Μπαγερν,Μακαμπι και ετσι θα υπαρχει ενα σχετικα καλο δειγμα
basket72
QUOTE (pan24 @ Jan 1 2019, 20:21 ) *
Οπως το βλεπω εγω δεν βιαζομαστε για ενισχυση
Ειμαστε σε μια κατασταση οπως ο Ολυμπιακος που ξερουν οτι χρειαζεται κοντος,κοιτανε την αγορα αλλα δεν βιαζονται
Ο Πιτινο ειναι νεος στην ομαδα και πιθανως να εχει δευτερες σκεψεις στο τι ειδους παικτη θελει

Οσο βοηθανε τα αποτελεσματα πιστευω δεν θα βιαστουν
Αν/Οταν επανελθουν οι κακες εμφανισεις και ερθουν 1-2 ηττες τοτε θα το επισπευσουν

Δηλαδη πιστευω οτι οποιος/οποιοι ερθουν θα ντεμπουταρουν στο εκτος με Ζαλγκιρις(18/1) η Μακαμπι(24/1)

Ως τοτε θα εχουμε παιξει με Ολυμπιακο,Μπαγερν,Μακαμπι και ετσι θα υπαρχει ενα σχετικα καλο δειγμα



Λογική σκέψη Pan 24 ( καλή μας χρονιά παρεμπιπτόντως). Το πιο πιθανό είναι έτσι να σκέφτεται κι ο νέος κόουτς. Το τι θα γίνει τελικά άπτεται και των ορέξεων του Δ.Γ. Αν είναι σε φάση νηνεμίας rolleyes.gif θα αφήσει τον κόουτς να αποφασίσει.
Αν όμως έρθει ήττα στο ΣΕΦ;
stevebucknall11
Νομίζω δεν υπάρχει σάλιο. Προφανώς ψάχνουν για κάποιο πάμφθηνο λαυράκι, αλλά διστάζουν να προχωρήσουν γιατί ο κίνδυνος γελοιοποίησης είναι μεγάλος. Μια καλή περίπτωση είναι να μας τύχει κάποιος παίκτης-Πιτίνο, δηλ. κάποιος παίκτης ποιοτικός που για τον α΄ ή β΄ λόγο να μην έχει ομάδα και να θέλει να έρθει σε μας με λίγα λεφτά με την προοπτική να δώσει νέα πνοή στην καριέρα του. Δύσκολα πράγματα δηλ..
stefkorner
ακομα και να βρισκονται σε συνεχεις διαπραγματευσεις με γκαρντ &ψηλους σωστα δεν διαρρεει τιποτα στην βδομαδα που διανυουμε με ντερμπι στο σεφ να ερχεται !παντως τις προηγουμενες μερες για Κιλπατρικ που βγηκε απο 2-3 μεσα ασχετα μεταξυ τους δεν βρεθηκε καποιος κυβ.εκπροσωπος να διαψευσει!για μενα αυτο πιθανοτατα σημαινει πως εγινε οντως η προταση !

και εγω θεωρω πως θα ειμαστε ετοιμοι για χτυπημα αμεσως μετα απο την πρωτη ηττα επι Πιτινο !ελπιζω να αργησει αυτη,αλλα
βλεπω στο προγραμμα μετα την Μπαγερν να εχουμε 3 σερι εκτος .. tongue.gif
pan24
QUOTE (stefkorner @ Jan 1 2019, 20:42 ) *
ακομα και να βρισκονται σε συνεχεις διαπραγματευσεις με γκαρντ &ψηλους σωστα δεν διαρρεει τιποτα στην βδομαδα που διανυουμε με ντερμπι στο σεφ να ερχεται !παντως τις προηγουμενες μερες για Κιλπατρικ που βγηκε απο 2-3 μεσα ασχετα μεταξυ τους δεν βρεθηκε καποιος κυβ.εκπροσωπος να διαψευσει!για μενα αυτο πιθανοτατα σημαινει πως εγινε οντως η προταση !

και εγω θεωρω πως θα ειμαστε ετοιμοι για χτυπημα αμεσως μετα απο την πρωτη ηττα επι Πιτινο !ελπιζω να αργησει αυτη,αλλα
βλεπω στο προγραμμα μετα την Μπαγερν να εχουμε 3 σερι εκτος .. tongue.gif

Αν αποφασιζα εγω εφοσον υπαρχει προθεση να ερθουν παικτες θα τους εφερνα πριν απο αυτα τα 3 εκτος

Ειναι απο τα εκτος που πρεπει να παρουμε βαση βαθμολογιας(Ζαλγκιρις,Μπαρτσελονα εχουν ιδιους στοχους με εμας και η Μακαμπι ειναι πολυ χαμηλα) και για να συνεχισουμε να ειμαστε στο παιχνιδι της 8αδας σε αυτα τα 3 θελουμε 2 νικες ειδικα αν χασουμε απο τον Ολυμπιακο

Ομως δεν αποφασιζω εγω tongue.gif

john wick
QUOTE (basket72 @ Jan 1 2019, 18:37 ) *
Λογική σκέψη Pan 24 ( καλή μας χρονιά παρεμπιπτόντως). Το πιο πιθανό είναι έτσι να σκέφτεται κι ο νέος κόουτς. Το τι θα γίνει τελικά άπτεται και των ορέξεων του Δ.Γ. Αν είναι σε φάση νηνεμίας rolleyes.gif θα αφήσει τον κόουτς να αποφασίσει.
Αν όμως έρθει ήττα στο ΣΕΦ;




Όποιος χάσει μεθαύριο , καλώς ή κακώς θα έχει γκρίνια. Ειδικά αν χάσετε εσείς και πάει το σκορ 3-0 φέτος...
Κατ εμέ η ομάδα έχει αργήσει πάρα πολύ να κάνει κίνηση.
Αν χάσω τα επόμενα 2/3 ματς τι να το κάνω μετα;;;
Ginobili
Ο Πιτίνο ακόμα δεν έχει κλεισει μια εβδομάδα στην ομάδα..με προπονήσεις....και "δίνει" μονοήμερα συμβόλαια στους παίκτες,για να τους έχει στην πριζα.Προφανώς και χρειάζεται χρόνο για να απαοφασίσει ...χρειάζεται χρόνο να δει τους παίκτες του και να τους κρίνει για το τι μπορούν να του δώσουν.
Δεν γίνεται παραμονές αγώνα με τον Ολυμπιακό...η ομάδα να κινείται επίσημα για συγκεκριμένους παίκτες..όταν ο Πιτίνο λέει στους παίκτες ότι " αν κάνετε αυτά που πρέπει να κάνετε,από αυτή την πόρτα δεν μπορούν να περάσουν ούτε Ντουραντ και Κάρι"

Υποτίθεται ότι χτίζεται και μία σχέση εμπιστοσύνης....
Θεωρώ ότι όμως έχει κατασταλλάξει μέσα του,ότι θα πάρει έναν ψηλό να καθαρίζει ριμπ,γιατί Παπαγιάννης και Βουγιούκας θα έχουν συμπληρωματικό ρόλο,ειδικά ο τελευταίος...

Πάντως δύο πράγματα αποδείχτηκαν περίτρανα με την έλευση Πιτίνο

1) Ότι καλώς έφυγε ο Πασκουάλ,ότι η ομάδα είχε γίνει μπάχαλο με ευθύνη δική του,και είχε χάσει παντελώς τα αποδυτήρια.Και κακώς που δεν τον είχε διώξει και νωρίτερα,γιατί έτσι θα είχαμε προλάβει καταστάσεις.Αλλά ας όψεται...που υπάρχουν Παναθηναικοί,που την έχουν στημένη στον Δ.Γ για ό,τιδηποτε δεν πάει καλά...ακόμα και τώρα υπήρχαν Παναθηναικοί που επέμεναν ότι κακώς έφυγε ο Πασκουάλ..και έπρεπε να συνεχίσει το (καταστροφικό) του έργο...απλά το ρόστερ ήταν άθλιο ένεκα Γιαννακόπουλου...οπότε έπρεπε να τα σκάσει χοντρά ο πρόεδρος να φέρει παικταράδες που θα παίζουν 1 vs 1 και θα βγάζουν λάδι τον Πασκουάλ....

2) Αποδείχτηκε πόσο μα πόσο Κ*&^*(ες είναι τελικά οι παίκτες!!! Μπορεί να τα χώνω στον Πασκουάλ....αλλά άσχετος από μπάσκετ δεν είναι ο Καταλανός.Έχει παίξει και μπασκετάρα κάποτε.....στην ζωή του.Ποιος Πιτίνο...και τα μονοήμερα συμβόλαια...μόλις τους είπε ο Γιαννακόπουλος,έφυγε ο Πασκουάλ,αλλά ακολουθούν και κάποιοι από εσάς,γιατί ο προπονητής δεν έφταιγε για όλα....διαλύσανε την ΑΕΚ με 30 πόντους...Και με την Μιλάνο είχαν κοντέψει να κάνουν την ανατροπή της δεκαετίας...

Ξαφνικά μάθανε τα reflections οι παίκτες του Παναθηναικού?? Ξαφνικά είχαν συγκέντρωση στην άμυνα 100% σε όλο το παιχνίδι με ΤΣΣΚΑ?? Όπως αποδείχθηκε και μετά το πούλμαν...ΦΟΒΕΡΑ θέλουν!!!! Είχε δίκιο ο Δ.Γ όταν έλεγε ότι αν δεν τους γ%^$^ σε γ#$@%$ αυτοι...


Υ.Γ Ο Πασκουάλ πήρε πολλά περισσότερα πράγματα από αυτά που έδωσε στον Παναθηναικό.Έφαγε σφαλιάρες,που αν είναι έξυπνος,θα τον βοηθήσουν πολύ.Όταν θα αποκτήσει τσαγανό,θα σκληραγωγηθεί περισσότερο...και θα "γ%^$%^" τους παίκτες,επιβάλλοντας την θέση του ...χωρίς να χαρίζει κάστανα...θα φτάσει το επίπεδο του Ζοτς.
stefkorner
xavier munford panamerican


τον εχω προτεινει και στο προσφατο παρελθον ,αλλα ηρθε η ωρα να τον επαναφερω ,καθως πληρει τις προδιαγραφες νομιζω! ψηλος κομπο γκαρντ ,με περασμα απο ευρωλιγκα (Μπαρτσα το 16-17)
με τριποντο στο 40 + και ικανοποιητικη πασα !
πριν λιγες μερες :

On December 23, 2018, Munford was reported to have signed with Fujian Sturgeons, and made his debut on the same day with a double-double, scoring 28 points, ten rebounds, five assists and a block in a 106–95 win over the Shanghai Sharks,but was later reported to be replaced by Eugene Jeter after five days.
john wick
Α ρε Στεφ ,κάθε φορά που πατάω ανανέωση και βλέπω ποστς σου σκέφτομαι ωχ αμάν ανακοινώσαμε παίκτη...
μετά μπαίνω και διαβάζω και ... sad.gif
stefkorner
QUOTE (john wick @ Jan 2 2019, 05:24 ) *
Α ρε Στεφ ,κάθε φορά που πατάω ανανέωση και βλέπω ποστς σου σκέφτομαι ωχ αμάν ανακοινώσαμε παίκτη...
μετά μπαίνω και διαβάζω και ... sad.gif


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif εγω να ξερεις οτι σε πρωτη φαση θα μπω να γραψω στα γενικα οταν κλεισουμε παικτη -η βγει ειδηση οτι ειμαστε κοντα-η οτιδηποτε !εδω μονο τα γουστα μας tongue.gif
john wick
laugh.gif
ναι ρε πλάκα κάνω , απλά ξέρω ότι σε αυτά εισαι 1ος στην ενημέρωση.... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif



πάντως δεν ακούγεται τπτ , εννοείται παραμονές ντέρμπυ πάντα έτσι γίνεται...
Ακόμα και οι '' insiders'' σε διάφορα φόρουμς κλπ έχουν σιγίσει.....
stefkorner
QUOTE (john wick @ Jan 2 2019, 05:29 ) *
πάντως δεν ακούγεται τπτ , εννοείται παραμονές ντέρμπυ πάντα έτσι γίνεται...
Ακόμα και οι '' insiders'' σε διάφορα φόρουμς κλπ έχουν σιγίσει.....


αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και παμε στο ΣΕΦ χωρις Παππα +Κιθ και φυσικα θα γινουν πολυ δυσκολα τα πραγματα με την λειψανδρια στα γκαρντ.. θα χτυπαμε τα κεφαλια μας ! με τον τραυματισμο του Κιθ η προσθηκη στα γκαρντ ισως να επρεπε να ειχε γινει ηδη ! θα ειχε και ενδιαφερον ενας Κιλπατρικ να εκανε ντεμπουτο με Ολυμπιακο rolleyes.gif
G-arenas
QUOTE (Looter @ Jan 1 2019, 20:11 ) *
Πάντως βλέπω να καθυστερούν χαρακτηριστικά οι κινήσεις για ενίσχυση.
Είμαι περίεργος να δω τι χρήματα θα διατεθούν και τι ποιότητας παίκτες θα αποκτηθούν.

Ο Πιτίνο είναι τρομερά τυχερός που βρήκε τον ΠΑΟ του Πασκουάλ , μια ομάδα καλά δουλεμένη με τακτική και με άριστο προπονητικό επιτελείο.
Ο ΠΑΟ ήταν τρομερά τυχερός που βρήκε τον Πιτίνο σε αυτή τη φάση της καριέρας του , μια κατάσταση win-win και για τους 2.

Το ζήτημα των κενών που υπάρχουν στην ομάδα τέθηκε και από τον νέο προπονητή πριν καν φτάσει στην Ελλάδα και έχει επιβεβαιωθεί σε κάθε συνέντευξή του μετά τον αγώνα.
Είτε το θέλουμε είτε όχι το θέμα είναι να ενισχυθεί το έμψυχο δυναμικό της ομάδας καθώς εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Και αυτό ήταν , είναι και θα είναι θέμα budget και διοικητικών αποφάσεων.

Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και επιτυχίες σε όλα τα μέλη και όλες τι ελληνικές ομάδες.

ο πασκουαλ δεν ειχε καμια καλα δουλεμενη ομαδα με τακτικη και καλο προπονητικο επιτελειο! ο βοβορας που ειναι βοηθος μαντεψε: και αυτον ο αρτζι τον εφερε!! laugh.gif laugh.gif

ισα ισα το αντιθετο. ο πιτινο βρηκε καμενη γη πισω του. μια ομαδα σε πολυ κακη βαθμολογικη θεση, τραγικο ροστερ σε δομηση και οχι τοσο δυνατο σε ποιοτητα και μεγαλο σε ηλικια και φυσικα σε τραγικη ψυχολογικη κατασταση. και μεσα απο αυτο σε 5 μερες αλλαξε ολη την ομαδα! τετοια μεταλλαξη σε αλλαγη κοουτς δεν εχω ξαναδει! μετα απο απειρο καιρο(απο εποχη αρτζι) ειμαι αισιοδοξος για την ομαδα και οτι ειμαι ασφαλης στον παγκο!

αντιθετα ο τσαβι ηταν απειρα τυχερος που 1) βρηκε ομαδαρα με παιχταραδες απο αρτζι, 2) που αυτοι οι παιχταραδες εκαναν απιστευτα ματς και του πηραν απειρα ματς και 2 πρωταθληματα χωρις καμια βοηθεια απο τον παγκο, 3) τυχερος που ο οσφπ 2 χρονια ηταν ο χειροτερος της 10ετιας. και οχι επειδη πηγε τελικο δεν σημαινει οτι ηταν καλος και ειχε καλυτερο ροστερ απο μας, απλως εξαργυρωσε το οτι εμεις δεν ειχαμε κοουτς και χασαμε την 3η θεση μονοι μας! και οχι ομαδα με ασσο τον γουοτερς δεν μπορουσε να μας παρει πρωταθληματα και παρολο αυτο παραλιγο να τα χασουμε και τα 2 αλλα ας οψονται κατι παικταρες οπως τζειμς-νικ-ριβερς-κρις κλπ που τα βαζαν απο παντου!

ασε που σε καθε ματς οι αντιπαλοι επαιζαν με 3 παικτες τραυματιες οπως και ο οσφπ π.χ. μιλαμε τρελη τυχη ο καταλανος και δεν εκανε ουτε τα μισα.

ολα υπερ του να κανει παπαδες και να μεινει για παντα εδω και δεν εκανε τιποτα. χειροτερος πονοματος και απο αρτζι ειμασταν.

και οχι δεν ηταν θεμα μπατζετ. τα 2 προηγουμενα χρονια ειχαμε τεραστιο μπατζετ και ενα απο τα μεγαλυτερα στην ευρωλιγκα. μην ξεχνας ποσες ομαδες πηγαν final 4 με μικροτερο μπατζετ απο μας και φυσικα ποσο καλυτερα πηγαιναμε τις προηγουμενες χρονιες με αρκετα εως πολυ μικροτερα μπατζετ.

καλη χρονια!

QUOTE (stefkorner @ Jan 1 2019, 19:38 ) *
το θεμα τωρα με Ασι ειναι πως δεν καλυπτει νομιζω τις προυποθεσεις που θετει ο Πιτινο οσο αναφορα το ριμπαουντ!
οταν λεει θελει ριμπαουντερ ,προφανως εννοει εναν σπεσιαλιστ του ριμπαουντ !ο Ασι δεν εχει πολυ μεγαλο μποι και δεν φαινεται να εχει και πολυ καλο ποζισιονινγκ ! κατι αναμεσα στα 3.5-4 ριμπαουντ ανα 20λεπτα ,ειναι σιγουρα ενα ενταξει νουμερο ,αλλα δεν ειναι νουμερο που να τον χαρακτηριζει ριμπαουντερ..!

οχι διαφωνω. ειναι πολυ καλος ριμπαουντερ! ενα απο τα μεγαλα πλεονεκτηματα του ειναι το επιθετικο ριμπαουντ, οπως γραφουν και στο mock draft. και στο κολλεγιο ειχε 8 ριμπαουντ νομιζω τελευταια χρονια.

αλλωστε μην συγκρινεις το nba που και λιγο επαιζε αλλα και τρελα undersized ηταν. αλλη φαση η ευρωλιγκα, εδω θα ειναι κυριαρχος!

σκεψου ντανστον να παει nba. ποσα ριμπαουντ θα παιρνει σε 15 λεπτα? λιγα σου λεω εγω. και να φανταστεις εδω ειναι κορυφαιος σε αυτο.

ε σκεψου τωρα τον εισι που απο το 4 που επαιζε νβα τωρα θα παιζει 5 και ισως να ειναι και ο πιο αθλητικος παικτης στην ευρωπη! 2 φορες πιο κυριαρχος απο ντανστον!

εξαλλου τα 3,5-4 ριμπαουντ σε 15 λεπτα στη θεση 4 οντας undersized στο nba δεν ειναι και καθολου λιγα.
j-kidd13
QUOTE(G-arenas @ Jan 2 2019, 13:45 ) *
ισα ισα το αντιθετο. ο πιτινο βρηκε καμενη γη πισω του. μια ομαδα σε πολυ κακη βαθμολογικη θεση, τραγικο ροστερ σε δομηση και οχι τοσο δυνατο σε ποιοτητα και μεγαλο σε ηλικια και φυσικα σε τραγικη ψυχολογικη κατασταση. και μεσα απο αυτο σε 5 μερες αλλαξε ολη την ομαδα! τετοια μεταλλαξη σε αλλαγη κοουτς δεν εχω ξαναδει! μετα απο απειρο καιρο(απο εποχη αρτζι) ειμαι αισιοδοξος για την ομαδα και οτι ειμαι ασφαλης στον παγκο!


Δεν γινεται ενα ροστερ οπως αυτο που περιγραφεις ,απο την κακη εικονα που εδειχνε ξαφνικα να ειχε αυτη την αποδοση κοντρα στην ΤΣΣΚΑ,οσο καλος και να ειναι ο προπονητης που ανελαβε.Και εχοντας τον πιο προικισμενο επιθετικα παικτη εκτος αγωνα.
Οσο για το οτι ημασταν χειροτερος πονοματος απο Αρτζι,δεν εχει υπαρξει και δεν θα ξαναυπαρξει χειροτερος πονοματος απο τη δευτερη χρονια Αρτζι στον Παναθηναικο.
stefkorner
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 2 2019, 21:10 ) *
Δεν γινεται ενα ροστερ οπως αυτο που περιγραφεις ,απο την κακη εικονα που εδειχνε ξαφνικα να ειχε αυτη την αποδοση κοντρα στην ΤΣΣΚΑ,οσο καλος και να ειναι ο προπονητης που ανελαβε.Και εχοντας τον πιο προικισμενο επιθετικα παικτη εκτος αγωνα.
Οσο για το οτι ημασταν χειροτερος πονοματος απο Αρτζι,δεν εχει υπαρξει και δεν θα ξαναυπαρξει χειροτερος πονοματος απο τη δευτερη χρονια Αρτζι στον Παναθηναικο.


πες τα !
αλλα ακομα και αν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λεει ο Αρενας, τι να πουμε τοτε για την αντιστοιχη περιοδο Πασκουαλ που ηρθε να αναλαβει μετα απο διασυρμο Πεδουλακη στο σεφ (88-63)
Aρενας το θυμασαι αυτο ..; smiley.gif μαγος και τοτε ο Πασκουαλ ;; rolleyes.gif
G-arenas
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 2 2019, 14:10 ) *
Δεν γινεται ενα ροστερ οπως αυτο που περιγραφεις ,απο την κακη εικονα που εδειχνε ξαφνικα να ειχε αυτη την αποδοση κοντρα στην ΤΣΣΚΑ,οσο καλος και να ειναι ο προπονητης που ανελαβε.Και εχοντας τον πιο προικισμενο επιθετικα παικτη εκτος αγωνα.
Οσο για το οτι ημασταν χειροτερος πονοματος απο Αρτζι,δεν εχει υπαρξει και δεν θα ξαναυπαρξει χειροτερος πονοματος απο τη δευτερη χρονια Αρτζι στον Παναθηναικο.

αν ειχε και ο τσαβι κουτσο ουκιτς- μεγαλο σχετικα ΔΔ-κακο καρυ-παππα τραυματια συχνα και ψηλους μονο γκιστ-λασμε και λιγο φωτση θα ειμασταν τρις χειροτερα.

για αυτο παντα λεω οτι ειναι και σχετικο με το μπατζετ που εχεις και το ροστερ. εγω συγκριτικα με αυτο, βγαζω χειροτερο το μπασκετ που παιξαμε με τον τσαβι μακραν την φετινη χρονια.

το ροστερ εγραψα οτι ειναι κακιστο στην δομηση, χειροτερα δεν γινοταν και οτι δεν εχει και τρομερη ποιοτητα. οτι εχει ποιοτητα, εχει. ποσες φορες γραψαμε οτι παιζουμε χειροτερα απο τις δυνατοτητες του ροστερ μας? πολλες. και φυσικα και λεμε οτι θελουμε και 2 μεταγραφες και 3 μην σου πω. οποτε ναι καλο ροστερ για παναθηναικος δεν ειναι, απλως τωρα με πιτινο παιζει στις δυνατοτητες του και λιγο παραπανω λογο ψυχολογικου boost.

και μια χαρα ροστερ ειναι για να κερδισει σε ενα ματς την τσσκα. εδω την κερδισε η μπουντου εμεις στο οακα δεν μπορουμε εστω και με αυτο το ροστερ? το θεμα ειναι οτι δεν παει μακρια αυτο το ροστερ ενω με 2 καλες μεταγραφες μπορει να παρει και μια καλη θεση οχι την 8η.

QUOTE (stefkorner @ Jan 2 2019, 14:29 ) *
πες τα !
αλλα ακομα και αν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λεει ο Αρενας, τι να πουμε τοτε για την αντιστοιχη περιοδο Πασκουαλ που ηρθε να αναλαβει μετα απο διασυρμο Πεδουλακη στο σεφ (88-63)
Aρενας το θυμασαι αυτο ..; smiley.gif μαγος και τοτε ο Πασκουαλ ;; rolleyes.gif

μια χαρα το θυμαμαι. εχω ξαναγραψει για αυτο και αν δειτε τα αποτελεσματα που εφερε ο τσαβι με το που ηρθε δεν θα πειτε και ουαου μαγος. τα εχω γραψει πριν 2 μερες νομιζω.

επισης εσεις δεν εισασταν αυτοι που λεγατε οτι θελει χρονο ο τσαβι για να παρουσιασει κατι καλο κλπ κλπ και οτι δεν θα κριθει οχι μονο σε λιγους αγωνες αλλα ουτε καν στο τελος της χρονιας γιατι δεν ειναι δικο του το ροστερ?

δηλαδη κρινατε εσεις σε εναν αγωνα τον αρτζι αλλα τον τσαβι μετα απο 2,5 κακα χρονια που δεν ειδαμε τιποτα παλι δεν μπορουμε να τον κρινουμε και απετυχε γιατι ο κακος ΔΓ παρεμβαινε στο εργο του!

αληθεια στου αρτζι το εργο δεν παρεμβαινε και αν ναι τοτε γιατι θελατε το κεφαλι του παρολο που πετυχε πολλα πολλα περισσοτερα σε πολυ λιγοτερο χρονο απο τσαβι και φυσικα και τις 2 φορες που ηρθε αφησε ομαδαρα πισω του και φυσικα με πολυ λιγοτερο μπατζετ?

δεν εχω γραχει ποτε οτι θελω παλι πισω τον αρτζι. βασικα δεν τον θελω! αλλα οταν μου συγκρινετε τσαβι-αρτζι ε δεν γινεται να μην τα γραψω ολα αυτα. πραγματικα δεν καταλαβαινω τι σας αρεσε απο τον τσαβι και τι αφησε πισω του ή τι πετυχαμε? ουτε καν πλανο και ταυτοτητα δεν ειχαμε σαν ομαδα πραγμα ανηκουστο για ομαδα ευρωλιγκας!
j-kidd13
QUOTE(G-arenas @ Jan 2 2019, 14:53 ) *
αν ειχε και ο τσαβι κουτσο ουκιτς- μεγαλο σχετικα ΔΔ-κακο καρυ-παππα τραυματια συχνα και ψηλους μονο γκιστ-λασμε και λιγο φωτση θα ειμασταν τρις χειροτερα.

για αυτο παντα λεω οτι ειναι και σχετικο με το μπατζετ που εχεις και το ροστερ. εγω συγκριτικα με αυτο, βγαζω χειροτερο το μπασκετ που παιξαμε με τον τσαβι μακραν την φετινη χρονια.

το ροστερ εγραψα οτι ειναι κακιστο στην δομηση, χειροτερα δεν γινοταν και οτι δεν εχει και τρομερη ποιοτητα. οτι εχει ποιοτητα, εχει. ποσες φορες γραψαμε οτι παιζουμε χειροτερα απο τις δυνατοτητες του ροστερ μας? πολλες. και φυσικα και λεμε οτι θελουμε και 2 μεταγραφες και 3 μην σου πω. οποτε ναι καλο ροστερ για παναθηναικος δεν ειναι, απλως τωρα με πιτινο παιζει στις δυνατοτητες του και λιγο παραπανω λογο ψυχολογικου boost.

και μια χαρα ροστερ ειναι για να κερδισει σε ενα ματς την τσσκα. εδω την κερδισε η μπουντου εμεις στο οακα δεν μπορουμε εστω και με αυτο το ροστερ? το θεμα ειναι οτι δεν παει μακρια αυτο το ροστερ ενω με 2 καλες μεταγραφες μπορει να παρει και μια καλη θεση οχι την 8η.


H oμαδα ηταν ιδια με την πρωτη χρονια,χωρις Τσαρτσαρη που ηταν η μοναδικη ουσιαστικη απωλεια, αλλα με Φωτση και Μπατιστ,συν Παππα Γιανκοβιτς,Μαυροκεφαλιδη,και τον Καρι απο την αρχη,ο οποιος δεν ηταν κακος.
Το σχολιο μου εγινε κατα βαση για τον μηδενισμο σου απεναντι στον Πασκουαλ.
Το ροστερ εχει κενα και ελλειψεις,αλλα κακο δεν ηταν.Απλα ηταν θεμα πρωτιστως ψυχολογιας,και του κοουτς αλλα και τον παικτων
G-arenas
QUOTE (j-kidd13 @ Jan 2 2019, 15:02 ) *
H oμαδα ηταν ιδια με την πρωτη χρονια,χωρις Τσαρτσαρη που ηταν η μοναδικη ουσιαστικη απωλεια, αλλα με Φωτση και Μπατιστ,συν Παππα Γιανκοβιτς,Μαυροκεφαλιδη,και τον Καρι απο την αρχη,ο οποιος δεν ηταν κακος.
Το σχολιο μου εγινε κατα βαση για τον μηδενισμο σου απεναντι στον Πασκουαλ.
Το ροστερ εχει κενα και ελλειψεις,αλλα κακο δεν ηταν.Απλα ηταν θεμα πρωτιστως ψυχολογιας,και του κοουτς αλλα και τον παικτων

ναι δεν ειπα το αντιθετο. ομως ο ουκιτς ηταν κουτσος και ο ΔΓ δεν μας πηρε αλλο ασσο μεχρι να γινει καλα ο ουκιτς, ο φωτσης ηταν μετριος και ο μπατιστ αστο καλυτερα, πολυ χαλια. μονο για να κλεισει σε μας την καριερα του ηταν.

ο παππας τραυματιστηκε στον αγκωνα σχετικα νωρις και εχασε κανα 1,5 μηνα και οταν επεστρεψε δεν ηταν πολυ καλος. τον μαυρο δεν τον πολυεβαζε ο αρτζι και κακως και ο βλαντο αστο καλυτερα. ισα ισα που παιζει στον χολαργο τωρα.

ο καρι κακος ηταν και ειχε και αρκετους τραυματισμους. το παραδεχτηκε και ο αρτζι οτι εκανε τεραστιο λαθος που τον κρατησε.

για το τωρινο ροστερ αυτο εγραψα και γω. κακιστο στην δομηση, μετριο-καλο σε ποιοτητα. αλλα με τσαβι κοουτς δεν πηγαιναμε 8αδα και το ειχα γραψει και στην αρχη της χρονιας αν δεις τα ποστ μου. ακομα και τωρα που ειμαστε μερα με νυχτα θελω σιγουρα 2 μεταγραφες.
mephisto22
Κανένα μεταγραφικό νέο υπάρχει; Για τον Killpatrick ακούγεται τίποτα;
Ginobili
Το μπάσκετ που έπαιζε ο ο Παναθηναικός του Πεδουλάκη την 2η χρονιά ήταν τουλάχιστον μια κλάση ανώτερο από το σκορποχώρι που βλέπαμε 2 μήνες με Πασκουάλ φέτος...Μην λέμε ό,τι θέλουμε....επειδή μας προκαταβάλλει η αμυντική στάμπα στην φιλοσοφία του μπάσκετ που παίζει ο Πεδουλάκης.
Το αν τον χάλαγε κάποιον που ο Μασιούλις έβαζε κώλο..και πόσταρε τα αντίπαλα 3αρια...που υπήρχε διάβασμα του αντιπάλου,τακτική,και πειθαρχημένο μπάσκετ με ανελέητα pick & roll με Λάσμε και Γκιστ...σε αντίθεση με τα ανελέητα 1 vs 1 του Πασκουάλ,που δεν επηρέαζε το παιχνίδι της ομάδας..και βλέπαμε 4 παίκτες ακίνητους,και έναν (τον Καλάθη ή τον Λάνγκφορντ) να παίρνει την μπάλα και να κρίνει ό,τι θέλει ο ίδιος......περί γουστου κολοκυθόπιτα...

QUOTE(mephisto22 @ Jan 2 2019, 15:33 ) *
Κανένα μεταγραφικό νέο υπάρχει; Για τον Killpatrick ακούγεται τίποτα;

Ο Συρίγος πριν λίγο είπε ότι ο Πιτίνο θέλει γκαρντ και συγκεκριμένα τον Sean Kilpatrick..ο οποίος θέλει 100Κ /μήνα.Παίκτης αθλητικός,που μαρκάρει 1-3 Ευρώπη,όχι γνήσιος σουτέρ,και με 1η σκέψη πάντα την εκτέλεση (90%) μόλις πάρει την μπάλα..πράγμα που έρχεται σε κόντρα στην συνυπαρξη του με Καλάθη.
G-arenas
QUOTE (Ginobili @ Jan 2 2019, 16:49 ) *
Το μπάσκετ που έπαιζε ο ο Παναθηναικός του Πεδουλάκη την 2η χρονιά ήταν τουλάχιστον μια κλάση ανώτερο από το σκορποχώρι που βλέπαμε 2 μήνες με Πασκουάλ φέτος...Μην λέμε ό,τι θέλουμε....επειδή μας προκαταβάλλει η αμυντική στάμπα στην φιλοσοφία του μπάσκετ που παίζει ο Πεδουλάκης.
Το αν τον χάλαγε κάποιον που ο Μασιούλις έβαζε κώλο..και πόσταρε τα αντίπαλα 3αρια...που υπήρχε διάβασμα του αντιπάλου,τακτική,και πειθαρχημένο μπάσκετ με ανελέητα pick & roll με Λάσμε και Γκιστ...σε αντίθεση με τα ανελέητα 1 vs 1 του Πασκουάλ,που δεν επηρέαζε το παιχνίδι της ομάδας..και βλέπαμε 4 παίκτες ακίνητους,και έναν (τον Καλάθη ή τον Λάνγκφορντ) να παίρνει την μπάλα και να κρίνει ό,τι θέλει ο ίδιος......περί γουστου κολοκυθόπιτα...


Ο Συρίγος πριν λίγο είπε ότι ο Πιτίνο θέλει γκαρντ και συγκεκριμένα τον Sean Kilpatrick..ο οποίος θέλει 100Κ /μήνα.Παίκτης αθλητικός,που μαρκάρει 1-3 Ευρώπη,όχι γνήσιος σουτέρ,και με 1η σκέψη πάντα την εκτέλεση (90%) μόλις πάρει την μπάλα..πράγμα που έρχεται σε κόντρα στην συνυπαρξη του με Καλάθη.

οσον αφορα το 1ο σου ποστ σαφως συμφωνω. οχι μονο το μπασκετ που παιζαμε ηταν καλυτερο απο το φετινο αλλα σαφως υπηρχε απειρη τακτικη, αλλο που το ροστερ δεν ηταν τοσο καλο για πολλους λογους και φυσικα τραυματισμους.

στο 2ο ποστ ψιλοδιαφωνω. ετσι οπως θα παιζει ο πιτινο ο λεκα ταιριαζει αφου πιεζει πολυ, τρεχει και μπορει να σκοραρει. ενω δεν ταιριαζει καθολου ο κιθ.

αν παρουμε κιλπατρικ αντι του κιθ ειναι τεραστια αναβαθμιση καθως ειναι καλυτερος σε ολα! ασε που πιστευω οτι θα βγαινει απο τα σκριν και θα σουταρει πραγμα που δεν κανει ο κιθ.

σιγουρα δεν θα λυσει το προβλημα δημιουργιας που εχουμε αλλα με αυτον μεσα η πιεση σε ολο το γηπεδο, το τρανζισιον και ο αιφνιδιασμος θα ειναι ισως απο τα κορυφαια στην ευρωπη!

δεν ταιριαζει τελεια αλλα για μενα θα εχουμε εμφανη αναβαθμιση στην ποιοτητα.

αν τελικα ουτε ο λεκα δειξει κατι παραπανω ας παρουμε και ενα αλλο δημιουργικο γκαρντ.

για τα λεφτα δεν ξερω. περιπου τοσα επαιρνε και ο τζειμς. εγω θεωρω πως με ενα 450-500 ερχεται αν και εγω θεωρω πως και με ακομα λιγοτερα θα ερθει αφου το επιπεδο, ο πιτινο συν οτι με μια καλη μιση σεζον θα ξαναβρει συμβολαιο nba. δεν θα τα χαλασουν για κανα 100ρικο πιστευω. και επισης αν και παλι ειναι πολλα τα λεφτα, ειναι καλυτερα να τα δωσουμε εκει ή σε ψηλο?

εγω προτιμω ψηλο βεβαια!
Ginobili
QUOTE(G-arenas @ Jan 2 2019, 15:57 ) *
οσον αφορα το 1ο σου ποστ σαφως συμφωνω. οχι μονο το μπασκετ που παιζαμε ηταν καλυτερο απο το φετινο αλλα σαφως υπηρχε απειρη τακτικη, αλλο που το ροστερ δεν ηταν τοσο καλο για πολλους λογους και φυσικα τραυματισμους.

στο 2ο ποστ ψιλοδιαφωνω. ετσι οπως θα παιζει ο πιτινο ο λεκα ταιριαζει αφου πιεζει πολυ, τρεχει και μπορει να σκοραρει. ενω δεν ταιριαζει καθολου ο κιθ.

αν παρουμε κιλπατρικ αντι του κιθ ειναι τεραστια αναβαθμιση καθως ειναι καλυτερος σε ολα! ασε που πιστευω οτι θα βγαινει απο τα σκριν και θα σουταρει πραγμα που δεν κανει ο κιθ.

σιγουρα δεν θα λυσει το προβλημα δημιουργιας που εχουμε αλλα με αυτον μεσα η πιεση σε ολο το γηπεδο, το τρανζισιον και ο αιφνιδιασμος θα ειναι ισως απο τα κορυφαια στην ευρωπη!

δεν ταιριαζει τελεια αλλα για μενα θα εχουμε εμφανη αναβαθμιση στην ποιοτητα.

αν τελικα ουτε ο λεκα δειξει κατι παραπανω ας παρουμε και ενα αλλο δημιουργικο γκαρντ.

για τα λεφτα δεν ξερω. περιπου τοσα επαιρνε και ο τζειμς. εγω θεωρω πως με ενα 450-500 ερχεται αν και εγω θεωρω πως και με ακομα λιγοτερα θα ερθει αφου το επιπεδο, ο πιτινο συν οτι με μια καλη μιση σεζον θα ξαναβρει συμβολαιο nba. δεν θα τα χαλασουν για κανα 100ρικο πιστευω. και επισης αν και παλι ειναι πολλα τα λεφτα, ειναι καλυτερα να τα δωσουμε εκει ή σε ψηλο?

εγω προτιμω ψηλο βεβαια!

Εγώ δεν θα έδιωχνα Κιθ για να φέρω Κιλπάτρικ.Θα περιμένω να τον δω κι αυτόν με Πιτίνο.Εγώ θα ήθελα ένα γκαρντ με κορμί κατάλληλο για καλές άμυνες,αλλά περισσότερο δημηουργικό και οργανωτικό από τον Κιλπατρικ.
G-arenas
QUOTE (Ginobili @ Jan 2 2019, 17:04 ) *
Εγώ δεν θα έδιωχνα Κιθ για να φέρω Κιλπάτρικ.Θα περιμένω να τον δω κι αυτόν με Πιτίνο.Εγώ θα ήθελα ένα γκαρντ με κορμί κατάλληλο για καλές άμυνες,αλλά περισσότερο δημηουργικό και οργανωτικό από τον Κιλπατρικ.

και γω θα ηθελα να τον δω, αλλα τα στοιχεια του δεν με πειθουν. περιμενεις δηλαδη να δεις τον κιθ να πιεζει στον ζον πρες? εγω δεν νομιζω ασε που παντα χαλαρος ηταν και δεν πιεζοταν ποτε. συν οτι θα κολλαει την κυκλοφορια. δεν θελει παικτες που να κανουν τοση ντριμπλα ο πιτινο. θελει να πασαρουν γρηγορα. δεν το κανει αυτο ο κιθ και ουτε θα το κανει οταν το μακραν καλυτερο στοιχειο του ειναι το 1vs1.

για να ερθει αυτος ο γκαρντ που λες πρεπει να φυγει ο λεκα. πιστευεις οτι ο πιτινο θα διωξει εναν που του ταιριαζει, θα κρατησει εναν αλλον(κιθ) που μαλλον δεν ταιριαζει και θα παρει ενα αλλο γκαρντ που δεν ξερουμε αν θα προσαρμοστει κλπ κλπ.

ενα αλλο που μπορει να κανει ειναι να παρει αυτον που θελει, να μην φυγει κανενας και να αποφασισει μετα ποιος θα φυγει.
Derozan
Kalin Lucas ωραίος παίκτης με καλά στατιστικά,41,5% τριποντο και 6,4 ασσιστ.Επίσης σε όποιον έλειψε ο Μάικ,ιδού ο νέος Μάικ Τζέιμς
Ginobili
QUOTE(G-arenas @ Jan 2 2019, 15:07 ) *
και γω θα ηθελα να τον δω, αλλα τα στοιχεια του δεν με πειθουν. περιμενεις δηλαδη να δεις τον κιθ να πιεζει στον ζον πρες? εγω δεν νομιζω ασε που παντα χαλαρος ηταν και δεν πιεζοταν ποτε. συν οτι θα κολλαει την κυκλοφορια. δεν θελει παικτες που να κανουν τοση ντριμπλα ο πιτινο. θελει να πασαρουν γρηγορα. δεν το κανει αυτο ο κιθ και ουτε θα το κανει οταν το μακραν καλυτερο στοιχειο του ειναι το 1vs1.

για να ερθει αυτος ο γκαρντ που λες πρεπει να φυγει ο λεκα. πιστευεις οτι ο πιτινο θα διωξει εναν που του ταιριαζει, θα κρατησει εναν αλλον(κιθ) που μαλλον δεν ταιριαζει και θα παρει ενα αλλο γκαρντ που δεν ξερουμε αν θα προσαρμοστει κλπ κλπ.

ενα αλλο που μπορει να κανει ειναι να παρει αυτον που θελει, να μην φυγει κανενας και να αποφασισει μετα ποιος θα φυγει.

Ο Λέκα έχει το φιλότιμο και την θέληση...αλλά δεν έχει το κορμι στα deflections.Να πιέσει πάνω στην μπάλα γκαρντ σαν τον Σπανούλη και τον Ροντίγκεθ..θα ανταπεξέλθει.Γκαρντ σαν τους Γιουλ,Καμπάτσο,Σλούκα,Γκρέιντζερ,Ρολ,Μίσιτ

��
�,Μπομπουά,Γιοβιτς....δεν θα τους ενοχλήσει καν...θα περάσουν από πάνω του όποια πάσα θέλουν...
john wick
Εκεινη η ψυχη ο Brandon Jennings τι να κανει ρε σεις; sad.gif
Derozan
QUOTE (john wick @ Jan 2 2019, 20:52 ) *
Εκεινη η ψυχη ο Brandon Jennings τι να κανει ρε σεις; sad.gif

Λογικά θα χτίζει κανα σχολείο με τα τούβλα που πετάει tongue.gif Καλά να είναι άνθρωπος ,αλλά μακριά tongue.gif
qspock
QUOTE(Ginobili @ Jan 2 2019, 16:49 ) *
Ο Συρίγος πριν λίγο είπε ότι ο Πιτίνο θέλει γκαρντ και συγκεκριμένα τον Sean Kilpatrick..ο οποίος θέλει 100Κ /μήνα.Παίκτης αθλητικός,που μαρκάρει 1-3 Ευρώπη,όχι γνήσιος σουτέρ,και με 1η σκέψη πάντα την εκτέλεση (90%) μόλις πάρει την μπάλα..πράγμα που έρχεται σε κόντρα στην συνυπαρξη του με Καλάθη.


Aναθεμα αν εχει πεσει ποτέ μέσα με την πληροφορηση ο ...Γιωργάκης.
Οσο απέχει ο άλλος Γιωργάκης απο τον Ανδρέα, τόσο απέχει κι αυτός ο Γιωργάκης απο τον Φιλιππο.

Απο τις περιπτώσεις οπου το μήλο μόνο κάτω απο τη μηλιά δεν πεφτει...
tongue.gif
mephisto22
Διαφωνώ... Ο Συρίγος είναι ο καλύτερος Έλληνας μπασκετικός δημοσιογράφος, και είναι και ευγενεστατος.
stefkorner
μηπως μπερδευτηκατε ; ο ginobili βασικα πρεπει να εγραψε για τον Νικο Συριγο ,που αρθρογραφει στα μεσα του dpg και βασικα στο onsports !αυτος υποτιθεται πως ειναι δημοσιογραφος tongue.gif ο Γιωργος Συριγος ειναι κανονικος δημοσιογραφος rolleyes.gif μπορει να μην ειναι σπουδαιος σαν τον πατερα του,αλλα δεν παυει να ειναι εξαιρετικος !αλλα και πολυ σοβαρος ανθρωπος οπως λεει ο Mephisto !

Ginobili
QUOTE(stefkorner @ Jan 3 2019, 11:02 ) *
μηπως μπερδευτηκατε ; ο ginobili βασικα πρεπει να εγραψε για τον Νικο Συριγο ,που αρθρογραφει στα μεσα του dpg και βασικα στο onsports !αυτος υποτιθεται πως ειναι δημοσιογραφος tongue.gif ο Γιωργος Συριγος ειναι κανονικος δημοσιογραφος rolleyes.gif μπορει να μην ειναι σπουδαιος σαν τον πατερα του,αλλα δεν παυει να ειναι εξαιρετικος !αλλα και πολυ σοβαρος ανθρωπος οπως λεει ο Mephisto !

Όχι εσύ μπερδεύτηκες tongue.gif
Μετέφερα τι είπε ο Γιώργος Συρίγος στην εκπομπή του χθες στον sport24.
Τον Νίκο Συρίγο δεν τον ξέρω...γενικά δεν τον παρακολουθώ.Παιζει να τον έχει πάρει το μάτι μου κάπου σε κάνα άρθρο από λινκ...
stefkorner
QUOTE (Ginobili @ Jan 4 2019, 00:56 ) *
Όχι εσύ μπερδεύτηκες tongue.gif
Μετέφερα τι είπε ο Γιώργος Συρίγος στην εκπομπή του χθες στον sport24.
Τον Νίκο Συρίγο δεν τον ξέρω...γενικά δεν τον παρακολουθώ.Παιζει να τον έχει πάρει το μάτι μου κάπου σε κάνα άρθρο από λινκ...


ο Νικος Συριγος ειναι κατι σαν αναπληρωματικος κυβερνητικος εκπροσωπος της διοικησης dpg tongue.gif δεν τον εχω σε καμια υποληψη σαν ανθρωπο του χωρου ,αλλα αν εβγαινε να γραψει για Κιλπατρικ θα θεωρουσα πως ισχυει ,για ευνοητους λογους..!
απο την αλλη ο Γιωργος Συριγος ειναι μια πολυ σοβαρη περιπτωση και απο την στιγμη που μιλαμε για τον κεντρικο παρουσιαστη του επισημου προγραμματος της euroleague στην Ελλαδα ,θεωρω πως εχει βαση η πληροφορια του,ειδικα απο την στιγμη που μιλαμε με συγκεκριμενους αριθμους ! κραταω και αυτο που διαβασα οτι υπαρχει ανοιχτο παραθυρακι για επαναπροσεγγιση !ειδικα αν χασουμε αυριο , Παρασκευη βραδυ-αντε Σαββατο πρωι θα μας περιμενει στο ακουστικο.. tongue.gif
stefkorner
Η περίπτωση Κόνιαρη για τον Ολυμπιακό

δεν ειχε την εξελιξη που θα περιμενα εδω και 1.5 χρονο ,ομως σε καθε περιπτωση δεν πρεπει να τον χασουμε τον παικτη!
αν θυμαμαι καλα του χει αδυναμια και ο dpg rolleyes.gif
mephisto22
Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται. Τους ταλαντούχους Έλληνες παίκτες πρέπει να τους κυνηγάμε με το τουφέκι, όχι να τους αφήνουμε να πάνε απέναντι. Δεν φτάνει που κάναμε τη χαζομάρα να αφήσουμε τον Βεζενκοβ, τώρα πάμε να αφήσουμε καί τόν Κόνιαρη.
pan24
Καθιστε ρε σεις
Ειναι ενας παικτης που ουσιαστικα τον διωξαμε(τον αφησαμε ελευθερο και οχι δανεικο παρα το οτι ηταν πολυ μικρος ακομα) και ειναι 2 χρονια στασιμος με την εικονα του φετος να ειναι χειροτερη απο την περσινη
Τι να τον κανουμε ειδικα απο την στιγμη που στα γκαρντ εχουμε ηδη τον Καλαιτζακη και τον Λουντζη ως προτζεκτ;

Αν ειναι να κινηθουμε για καποιον Ελληνα το καλοκαιρι ας ειναι για τον Λαρεντζακη αν και η πραγματικοτητα ειναι οτι ουτε αυτος χωραει οπως ειμαστε
Εκτος αν τον παιρναμε για να τον εχουμε εκτος 12αδας στην Ευρωπη αλλα στα 26 του δεν νομιζω οτι θα θελει κατι τετοιο

Ο Κονιαρης,χωρις να αποκλειω να κανει ενα ξεπεταγμα αργοτερα,κλεινει φετος την τριτη του χρονια στον ΠΑΟΚ χωρις να εχει δειξει κατι ιδιαιτερο
Αυτη την στιγμη που δεν μπορει να ξεχωρισει ουτε στον ΠΑΟΚ σε εμας θα επαιζε μονο Α1

Ε και να ειναι να κανει ενα ξεπεταγμα αργοτερα δεν θα το κανει παιρνοντας garbage time
Δηλαδη να τον παρουμε και να τον κανουμε τι;Να τον βαλουμε στον ρολο του Σακελλαριου;Τι θα προσφερει αυτο;

Ας μην κανουμε παλι κανα μαντζερ μαγκα επειδη θελει να παρει παικτη ο Ολυμπιακος
Για αντικαταστατη του Τολιοπουλου τον θελουν και λογικο γιατι αυτη την στιγμη δεν εχουν καποιον μικρο σε επιπεδο αυτη την στιγμη να παιζει εστω Α1

Εμεις εχουμε ως εξελιξιμους Μητογλου,Καλαιτζακη,Παπαγιαννη και δανεικο τον Λουντζη
Ποσους αλλους;Ηδη ειναι πολλοι για ομαδα που θελει να κανει πρωταθλητισμο
mephisto22
Δεν λέω σώνει και καλά να τον έχουμε στην ομάδα. Όμως θα μπορούσαμε να έχουμε τα δικαιώματα του και να τον αφήσουμε κάπου δανεικό (γιατί όχι και στον ΠΑΟΚ). Ο παίκτης μπορεί να είναι στάσιμος, αλλά ταλέντο σίγουρα έχει -- η πρώτη ύλη είναι καλή, και έχει προοπτική να γίνει τουλάχιστον ένας καλός ρολιστας.

Αν θέλουμε να τον εξελίξουμε ας τον δώσουμε δανεικό σε καμμιά ομάδα που να παίζει σε ένα πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. Όχι όμως να τον αφήσουμε έτσι!
pan24
QUOTE (mephisto22 @ Jan 3 2019, 19:44 ) *
Δεν λέω σώνει και καλά να τον έχουμε στην ομάδα. Όμως θα μπορούσαμε να έχουμε τα δικαιώματα του και να τον αφήσουμε κάπου δανεικό (γιατί όχι και στον ΠΑΟΚ). Ο παίκτης μπορεί να είναι στάσιμος, αλλά ταλέντο σίγουρα έχει -- η πρώτη ύλη είναι καλή, και έχει προοπτική να γίνει τουλάχιστον ένας καλός ρολιστας.

Αν θέλουμε να τον εξελίξουμε ας τον δώσουμε δανεικό σε καμμιά ομάδα που να παίζει σε ένα πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. Όχι όμως να τον αφήσουμε έτσι!

Μπορει να συμφωνουσα οταν τον αφησαμε ελευθερο αρχικα
Τον ειχαμε και τον αφησαμε ελευθερο,να τον ξαναπαρουμε 3 χρονια μετα για να τον δωσουμε δανεικο;
Κι αν ησουν ο παικτης πως θα σου φαινοταν αυτοι που σε εδιωξαν να σου ζητησουν να ξαναυπογραψεις σε αυτους για να σε δωσουν δανεικο

Σωμα εχει αλλα κατα την γνωμη μου δεν εχει παρουσιασει κατι που να δειχνει οτι καναμε λαθος που τον αφησαμε τοτε
mephisto22
QUOTE (pan24 @ Jan 3 2019, 21:08 ) *
Μπορει να συμφωνουσα οταν τον αφησαμε ελευθερο αρχικα
Τον ειχαμε και τον αφησαμε ελευθερο,να τον ξαναπαρουμε 3 χρονια μετα για να τον δωσουμε δανεικο;
Κι αν ησουν ο παικτης πως θα σου φαινοταν αυτοι που σε εδιωξαν να σου ζητησουν να ξαναυπογραψεις σε αυτους για να σε δωσουν δανεικο

Σωμα εχει αλλα κατα την γνωμη μου δεν εχει παρουσιασει κατι που να δειχνει οτι καναμε λαθος που τον αφησαμε τοτε


Νταξει, ο χειρισμός από την πλευρά της διοίκησης δεν ήταν και ο καλύτερος, δεν έπρεπε να τον αφήσουμε ελεύθερο. Από κει και πέρα, αν τον πάρουμε και δεν είναι ακόμα σε επίπεδο Ευρωλίγκας (που δεν είναι), δεν το λες και τρελή υποβάθμιση αν τον στείλουμε σε ομάδα Eurocup. Αρκεί η διοίκηση να μιλήσει μαζί του, και να του κάνει ξεκάθαρη την προοπτική του και τον προοριζόμενο ρόλο του στην ομάδα. Ούτως ή άλλως και στον Ολυμπιακό για πάγκο ή δανεικός προορίζεται.

Η αλήθεια είναι ότι δεν τον έχω παρακολουθήσει στον ΠΑΟΚ, θυμάμαι όμως ότι στις μικρές εθνικές είχε καλό σουτ, και, συν το καλό κορμί, είναι αρκετά αξιοπρόσεκτος, κρίμα είναι να χαθεί χωρίς να κάνουμε έστω και μια προσπάθεια.
MustGK
QUOTE (stefkorner @ Jan 3 2019, 19:12 ) *
Η περίπτωση Κόνιαρη για τον Ολυμπιακό

δεν ειχε την εξελιξη που θα περιμενα εδω και 1.5 χρονο ,ομως σε καθε περιπτωση δεν πρεπει να τον χασουμε τον παικτη!
αν θυμαμαι καλα του χει αδυναμια και ο dpg rolleyes.gif


Έχει το σώμα και το ταλέντο, αλλά δεν έχει δουλέψει καθόλου ή δουλεία που έχει κάνει δεν έχει αποδώσει. Τον πιστεύω ακόμα αλλά η κλεψύδρα δυστυχώς αδειάζει.
Ginobili
Η προοπτική του Καλαϊτζάκη είναι πολύ μεγαλύτερη αυτήν την στιγμή.Δεν χωράει στο ρόστερ και ο Κόνιαρης...εκτός αν κάνουμε χρόνια αλά Ιβάνοβιτς...
Ο Παναθηναϊκός του χρόνου πρέπει να πάει να πάει να φέρει πίσω τον Ογκαστ ασυζητητί!!! Το ότι δεν τον αξιοποίησε ο Πασκουάλ..δεν λέει κάτι.Στην Α1 είχε πολύ καλούς μέσους όρους,και ήταν και ο καλύτερος μας ριμπάουντερ ανά χρόνο συμμετοχής.
Συνεπώς η frontline του χρόνου πρέπει να είναι:
5: Ξένος ψηλός βασικός (επιπέδου τουλάχιστον Ντανστον)-Παπαγιαννης-Ογκαστ.
4: Ξένος στην θέση του Τόμας-Μητογλου.
pan24
QUOTE (Ginobili @ Jan 4 2019, 00:10 ) *
Η προοπτική του Καλαϊτζάκη είναι πολύ μεγαλύτερη αυτήν την στιγμή.Δεν χωράει στο ρόστερ και ο Κόνιαρης...εκτός αν κάνουμε χρόνια αλά Ιβάνοβιτς...
Ο Παναθηναϊκός του χρόνου πρέπει να πάει να πάει να φέρει πίσω τον Ογκαστ ασυζητητί!!! Το ότι δεν τον αξιοποίησε ο Πασκουάλ..δεν λέει κάτι.Στην Α1 είχε πολύ καλούς μέσους όρους,και ήταν και ο καλύτερος μας ριμπάουντερ ανά χρόνο συμμετοχής.
Συνεπώς η frontline του χρόνου πρέπει να είναι:
5: Ξένος ψηλός βασικός (επιπέδου τουλάχιστον Ντανστον)-Παπαγιαννης-Ογκαστ.
4: Ξένος στην θέση του Τόμας-Μητογλου.

Για το 4 δεν διαφωνω ενας ψηλος καλυτερος του Τομας θα καλυπτει και τον Μητογλου στις κακες βραδιες του
Στο 5 μπορει να γλιτωνουμε θεση ξενου αλλα δεν ειναι υπερβολικο το ρισκο να βρεθουμε οπως περσι να παιζουμε με εναν ψηλο;

Θελω να πω,ο Ογκαστ ειναι πιθανο να εχει ωριμασει/βελτιωθει/αξιοποιηθει καλυτερα αλλα ειναι επισης πιθανο απλα να μην κανει για αυτο το επιπεδο
Ο Παπαγιαννης ειναι πιθανο να εμφανιστει βελτιωμενος αλλα επισης ειναι πιθανο να εχει την ιδια εικονα που δεν ειναι ουτε για πενταλεπτα στο 95% των φορων που παταει παρκε

Ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο και δεν ξερω αν αξιζει να το παρουμε
Δεν ειναι οτι δεν εχουμε Ελληνες
Derozan
QUOTE (Ginobili @ Jan 4 2019, 00:10 ) *
Η προοπτική του Καλαϊτζάκη είναι πολύ μεγαλύτερη αυτήν την στιγμή.Δεν χωράει στο ρόστερ και ο Κόνιαρης...εκτός αν κάνουμε χρόνια αλά Ιβάνοβιτς...
Ο Παναθηναϊκός του χρόνου πρέπει να πάει να πάει να φέρει πίσω τον Ογκαστ ασυζητητί!!! Το ότι δεν τον αξιοποίησε ο Πασκουάλ..δεν λέει κάτι.Στην Α1 είχε πολύ καλούς μέσους όρους,και ήταν και ο καλύτερος μας ριμπάουντερ ανά χρόνο συμμετοχής.
Συνεπώς η frontline του χρόνου πρέπει να είναι:
5: Ξένος ψηλός βασικός (επιπέδου τουλάχιστον Ντανστον)-Παπαγιαννης-Ογκαστ.
4: Ξένος στην θέση του Τόμας-Μητογλου.

Γκιστ έξω δηλαδή,συμφωνώ σε γενικές γραμμές.Ο επιπέδου Ντάνστον είναι δύσκολο να βρεθεί απο ευρώπη αλλιώς πας στα λεγόμενα "στοιχήματα".Εμένα ο Davies μ αρέσει απο Ζαλγκίρις.

Ο Ζακ επίσης έχει μικρά άκρα για τη θέση του,μόνο αυτό δε μ αρέσει
Ginobili
QUOTE(pan24 @ Jan 3 2019, 23:18 ) *
Για το 4 δεν διαφωνω ενας ψηλος καλυτερος του Τομας θα καλυπτει και τον Μητογλου στις κακες βραδιες του
Στο 5 μπορει να γλιτωνουμε θεση ξενου αλλα δεν ειναι υπερβολικο το ρισκο να βρεθουμε οπως περσι να παιζουμε με εναν ψηλο;

Θελω να πω,ο Ογκαστ ειναι πιθανο να εχει ωριμασει/βελτιωθει/αξιοποιηθει καλυτερα αλλα ειναι επισης πιθανο απλα να μην κανει για αυτο το επιπεδο
Ο Παπαγιαννης ειναι πιθανο να εμφανιστει βελτιωμενος αλλα επισης ειναι πιθανο να εχει την ιδια εικονα που δεν ειναι ουτε για πενταλεπτα στο 95% των φορων που παταει παρκε

Ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο και δεν ξερω αν αξιζει να το παρουμε
Δεν ειναι οτι δεν εχουμε Ελληνες

Ρίσκο θα είναι να πάρουμε 2 ξενα 5αρια επιμερίζοντας τα χρήματα που θα δίναμε για ένα.
Δεν θέλω άλλο πια ξένους του 500αρικου...Ο Ζοτς την χρονιά πυ πήρε Ευρωλίγκα,είχε μια τρομερή πεντάδα,και ο παγκος της ηταν μέτριος.Όταν είχε τραυματίες...ήταν χειρότεροι από την 5η θεση που τερμάτισαν...μέχρι που έπαιζαν με Σλουκα-Μπογκντάνοβιτς και Ουντο...που σκέπαζε τα καλάθια.
Για μένα δεν είναι ρίσκο να δώσεις ρόλο στους Παπαγιάννη-Όγκαστ ως αναπληρωματικά 5αρια ενός καλού ξένου.Δεν τους λείπουν τα σωματικά προσόντα...τουναντίον..
Αν έχεις και έναν προπονητή που ξέρει να τους δουλεύει στο ψυχολογικό κομμάτι,και δεν είναι φοβικός,θα ανέβουν ακόμα περισσότερο.Αν είναι να έχουμε και του χρόνου Παπαγιάννη για 3ο σέντερ για να παίζει κανα 5λεπτο..να μου λειπει το βυσσινο.

Υ.Γ Και δεν θέλω καν τον Μπουρούση για 3ο 5αρι...κι ας έρθει με 400Κ...Αυτόν ας τον πάρει ο Πασκουάλ στην επόμενη ομάδα του,για να του φτιαχνει τα αποδυτήρια και την αυτοπεποίθηση της ομάδας.
Johnny Marv
QUOTE(Ginobili @ Jan 4 2019, 02:10 ) *
Ρίσκο θα είναι να πάρουμε 2 ξενα 5αρια επιμερίζοντας τα χρήματα που θα δίναμε για ένα.
Δεν θέλω άλλο πια ξένους του 500αρικου...Ο Ζοτς την χρονιά πυ πήρε Ευρωλίγκα,είχε μια τρομερή πεντάδα,και ο παγκος της ηταν μέτριος.Όταν είχε τραυματίες...ήταν χειρότεροι από την 5η θεση που τερμάτισαν...μέχρι που έπαιζαν με Σλουκα-Μπογκντάνοβιτς και Ουντο...που σκέπαζε τα καλάθια.
Για μένα δεν είναι ρίσκο να δώσεις ρόλο στους Παπαγιάννη-Όγκαστ ως αναπληρωματικά 5αρια ενός καλού ξένου.Δεν τους λείπουν τα σωματικά προσόντα...τουναντίον..
Αν έχεις και έναν προπονητή που ξέρει να τους δουλεύει στο ψυχολογικό κομμάτι,και δεν είναι φοβικός,θα ανέβουν ακόμα περισσότερο.Αν είναι να έχουμε και του χρόνου Παπαγιάννη για 3ο σέντερ για να παίζει κανα 5λεπτο..να μου λειπει το βυσσινο.

Υ.Γ Και δεν θέλω καν τον Μπουρούση για 3ο 5αρι...κι ας έρθει με 400Κ...Αυτόν ας τον πάρει ο Πασκουάλ στην επόμενη ομάδα του,για να του φτιαχνει τα αποδυτήρια και την αυτοπεποίθηση της ομάδας.


Συγνώμη δηλαδή σου λένε πως με 500χιλ παίρνεις του χρόνου 2ο ψηλο και έχεις σαν επιλογές ογκαστ και πεϊν πχ και εσυ διαλέγεις ογκαστ ; Όσο βελτιωμένος κι αν είναι αν τον δεις και με γαλατα έχει τεράστιο θέμα αμυντικά . Να μου πεις έρχεται με 300χιλ να πω οκ τότε αξίζει αλλά τα 500 είναι πολλά για τέτοιον παίκτη. Έτσι κι αλλιώς 6αδα Ελλήνων έχουμε ήδη συμπληρώσει κι αν έρθει κι ο σλουκας οι Έλληνες μας γίνονται 7.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.