Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
Looter
QUOTE (tanasen01 @ Jan 29 2019, 02:01 ) *
Εγώ πιστεύω αξίζει να μείνει ο Θανάσης. Θα σου δώσει πάντα 15 λεπτά φουλ ενέργειας και αμυντικής προσήλωσης, ενώ είναι από τους λίγους παίκτες που μπορεί με μια δυό ενέργειές του να ανεβάσει όλη την ομάδα σε κάποιο κρίσιμο σημείο. Αυτός είναι ο ρόλος του, όχι η δημιουργία. O Παπαπέτρου θα ήθελα να πάει περισσότερο στο 4 γιατί έχει την θέση και γιατί θα ήθελα να έρθει ένα πλήρες τριάρι με σουτ. Με αντίστοιχο σκεπτικό θα ήθελα να ανέβει και ο Ντίνος στο 5, αρκεί να δυναμώσει βέβαια, λόγω του σουτ που δίνει.


Αν έρθει ΣΟΒΑΡΟ 3αρι με σου και δημιουργία για να κουμπώσει ιδανικά με τον Πάπι δεν υπάρχουν 15 λεπτά για τον Θανάση.
Επίσης αν είναι να έρθει ένα 3αρι τύπου Ρίβερς με 500.000 αντί του Θανάση με 350 ή 400 που θα ζητήσει πάλι δεν χωράει συζήτηση.
Αυτοί οι συναισθηματισμοί ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ το ρόστερ το προηγούμενο καλοκαίρι , ας ΜΗΝ επαναληφθούν..

Ο παίκτης μου είναι συμπαθέστατος αλλά σίγουρα δεν αξίζει πάνω από 300-350 σε κάποια ομάδα που τον ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

Ρε παιδιά διαβάστε λίγο τι λέει ο Πιτίνο καθε βδομάδα , ΠΟΙΟΣ Θανάσης όταν έχεις με κλειστό τον Παπαπέτρου για άλλα 2 χρόνια.
Ο Πάπι έχει και περιθώρια βελτίωσης , ο Θανάσης απλά ένας αμυντικός που δίνει ενέργεια είναι.

Πιτίνο σήμερα :

1. " Ένας παίκτης όπως ο Καλάθης θα είχε μέσο όρο 16-17 ασίστ, αν είχαμε παίκτες που μπορούσαν να σουτάρουν. Είχα τη δυνατότητα να έχω στην ομάδα μου παίκτες που μπορούν να κάνουν αυτό που θέλω εγώ στην ομάδα μου. Πάντα προσπαθώ να παίρνω τέτοιους παίκτες. Το νούμερο ένα είναι το σουτ, μετά μπορείς να τους διδάξεις την άμυνα. Σε σαράντα χρόνια που προπονώ, το σουτ είναι κάτι που γιατρεύει κάθε αρρώστια. Οπότε ό,τι αδυναμία κι αν έχεις, το σουτ μπορεί να σου δώσει λύσεις σε οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει σ’ ένα παιχνίδι. Αυτές είναι οι σκέψεις μου όταν ερχόμουν εδώ."

2. "Η ομάδα πρέπει να έχει δομηθεί με παίκτες που θα μπορούν να βοηθήσουν τον Καλάθη. Με σουτέρ και μπλοκέρ. Ο Καλάθης είναι τρομερός στη δημιουργία και θα πρέπει να έχει τέτοιους παίκτες δίπλα του. Το καλοκαίρι όταν θα φύγω από την ομάδα θα πω στον τζένεραλ μάνατζερ και στον ιδιοκτήτη της ομάδας, θα πω πως πιστεύω ότι πρέπει να χτιστεί η ομάδα, αν πάνε καλά τα πράγματα και έχουμε κερδίσει το πρωτάθλημα."

3. "Η διαφορά στο ΝΒΑ με την Ευρώπη δεν αφορά τη σωματική επαφή. Είναι το πως χτίζονται τα ρόστερ. Οι ομάδες έχουν παίκτες με τριετή συμβόλαια ή πέντε-έξι ετών. Εδώ στην Ευρωλίγκα είναι κυρίως συμβόλαια ενός έτους, κάποιοι γηγενείς παίκτες έχουν συμβόλαιο 2-3 ετών. Αν είσαι οι Σίξερς που κερδίζουν 14-15 παιχνίδια και ο Εμπίιντ λέει ότι παραμένει μία διαδικασία. Έχουν χρόνο και χτίζουν σωστά σε σταθερές βάσεις. Όπως και οι Σέλτικς. Και έχουν καλές ομάδες. Η Ευρωλίγκα είναι κάτι διαφορετικό. Όταν έχεις συμβόλαιο ενός ή δύο ετών, είναι δύσκολο να τετραγωνίσεις τον κύκλο, οπότε αυτό που ανέφερα ήταν το σωστό για να χτιστεί μία ομάδα. Για το νέο έτος θα πρέπει να πάρουμε μπλοκέρ, αλλά και σουτέρ. Μέσα από αυτή τη διαδικασία δεν θα πρέπει να περιμένουμε τόσο πολύ. Αυτή είναι η διατριβή που έχω κάνει μέσα στα χρόνια της προπονητικής και σε αυτό πιστεύω. Είναι σπουδαίοι χαρακτήρες οι παίκτες μου, θέλουν να νικήσουν και προσπαθούν. Βλέπετε κι εσείς αυτό που βλέπω εγώ. Ντράιβ, πάσα προς τα έξω και η μπάλα δεν μπαίνει. Πάμε στις βολές και είναι σαν χειροβομβίδα. Δουλεύουμε σκληρά για να βελτιωθεί το σουτ κι αυτή είναι η κυριότερή μας πρόκληση».
stevebucknall11
Πολύ σωστά τα λέει ο Πιτίνο. Πάνω σ' αυτές τις αρχές, ένα ρεαλιστικό ρόστερ χωρίς υπερβάσεις θα ήταν το εξής:
Καλάθης Αnth. Clemmons (Astana, 1.86, 25 χρ., RNK 18.8, 17.1 PPG, 5.6 ASS, 4.2 RPG, 2.1 ST, 37.5% τρίποντο)
Jamar Smith (Unics, 1.91, 32 χρ., stats eurocup RNK 12.9, 13.4 PPG, 3.2 ASS, 48,1% τρίποντο) / V. Sanford (Chalon, 1.93, 29 χρ, 15.2 RNK, 14.9 PPG, 3,2 ASS, 45.7% τρίποντο)/ Παππάς
Kyle Weems (Tofas, 1.98, 30 ετών, stats Eurocup, 14 RNK, 13.6 PPG, 4.4 RPG, 1.8 ST, τρίποντο 48.7%)/ Παπαπέτρου/Αντετοκούμπο
Sikma (Alba Berlin, 2.02, 30 ετών, stats Eurocup, 18.3 RNK, 12.1 PPG, 6.6 RPG, 4.2 ASS, 1.9 ST, 39% τρίποντο) Μήτογλου
Willie Reed (gleague, 29 ετών, 2.11, μέλος της καλύτερης αμυντικής πεντάδας gleague 2015, έχει παίξει 152 παιχνίδια στο ΝΒΑ, φέτος στην gleague 15.9 PPG, 10.1 RPG, 1.8 BLK)/ J. Voigtmann, 2.11, 27 ετών, euroleague stats, 9.6 RNK, 5.7 PPG, 5.3 RPG, 1.7 ASS, 28.9% τρίποντο/ Παπαγιάννης
Τα δυάρια και το βασικό τριάρι έχουν τρίποντο κοντά στο 50%, ενώ το βασικό τεσσάρι κοντά στο 40%. Το βασικό 5άρι είναι καλός αμυντικός και μπλοκέρ, ενώ το αναπληρωματικό πεντάρι έχει τρίποντο (αν και φέτος με κακό ποσοστό). Μέχρι την επιστροφή Παππά, ο Θανάσης είναι σταθερά μέλος της 12άδας, μετά όποιος είναι ο καλύτερος. Όλοι οι ξένοι που προτείνω, εκτός αν κάτι μου διαφεύγει, του χρόνου είναι ελεύθεροι και δεν χρειάζονται buyout.
doctorjekil
QUOTE(Looter @ Jan 29 2019, 03:29 ) *
Πιτίνο σήμερα :

1. " Ένας παίκτης όπως ο Καλάθης θα είχε μέσο όρο 16-17 ασίστ, αν είχαμε παίκτες που μπορούσαν να σουτάρουν. Είχα τη δυνατότητα να έχω στην ομάδα μου παίκτες που μπορούν να κάνουν αυτό που θέλω εγώ στην ομάδα μου. Πάντα προσπαθώ να παίρνω τέτοιους παίκτες. Το νούμερο ένα είναι το σουτ, μετά μπορείς να τους διδάξεις την άμυνα. Σε σαράντα χρόνια που προπονώ, το σουτ είναι κάτι που γιατρεύει κάθε αρρώστια. Οπότε ό,τι αδυναμία κι αν έχεις, το σουτ μπορεί να σου δώσει λύσεις σε οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει σ’ ένα παιχνίδι. Αυτές είναι οι σκέψεις μου όταν ερχόμουν εδώ."

2. "Η ομάδα πρέπει να έχει δομηθεί με παίκτες που θα μπορούν να βοηθήσουν τον Καλάθη. Με σουτέρ και μπλοκέρ. Ο Καλάθης είναι τρομερός στη δημιουργία και θα πρέπει να έχει τέτοιους παίκτες δίπλα του. Το καλοκαίρι όταν θα φύγω από την ομάδα θα πω στον τζένεραλ μάνατζερ και στον ιδιοκτήτη της ομάδας, θα πω πως πιστεύω ότι πρέπει να χτιστεί η ομάδα, αν πάνε καλά τα πράγματα και έχουμε κερδίσει το πρωτάθλημα."

3. "Η διαφορά στο ΝΒΑ με την Ευρώπη δεν αφορά τη σωματική επαφή. Είναι το πως χτίζονται τα ρόστερ. Οι ομάδες έχουν παίκτες με τριετή συμβόλαια ή πέντε-έξι ετών. Εδώ στην Ευρωλίγκα είναι κυρίως συμβόλαια ενός έτους, κάποιοι γηγενείς παίκτες έχουν συμβόλαιο 2-3 ετών. Αν είσαι οι Σίξερς που κερδίζουν 14-15 παιχνίδια και ο Εμπίιντ λέει ότι παραμένει μία διαδικασία. Έχουν χρόνο και χτίζουν σωστά σε σταθερές βάσεις. Όπως και οι Σέλτικς. Και έχουν καλές ομάδες. Η Ευρωλίγκα είναι κάτι διαφορετικό. Όταν έχεις συμβόλαιο ενός ή δύο ετών, είναι δύσκολο να τετραγωνίσεις τον κύκλο, οπότε αυτό που ανέφερα ήταν το σωστό για να χτιστεί μία ομάδα. Για το νέο έτος θα πρέπει να πάρουμε μπλοκέρ, αλλά και σουτέρ. Μέσα από αυτή τη διαδικασία δεν θα πρέπει να περιμένουμε τόσο πολύ. Αυτή είναι η διατριβή που έχω κάνει μέσα στα χρόνια της προπονητικής και σε αυτό πιστεύω. Είναι σπουδαίοι χαρακτήρες οι παίκτες μου, θέλουν να νικήσουν και προσπαθούν. Βλέπετε κι εσείς αυτό που βλέπω εγώ. Ντράιβ, πάσα προς τα έξω και η μπάλα δεν μπαίνει. Πάμε στις βολές και είναι σαν χειροβομβίδα. Δουλεύουμε σκληρά για να βελτιωθεί το σουτ κι αυτή είναι η κυριότερή μας πρόκληση».

Καλα,τα αυτονοητα ειπε...αυτα που βλεπει ολος ο κοσμος εκτος απ τον Πασκουαλ...βεβαια κι ο Πιτινο αλλα ελεγε οτι πρωτοηρθε....οτι η ομαδα δεν εχει προβλημα στο σουτ αλλα στην πασα,οτι εβαλε τους παιχτες να κανουν καποιες ασκησεις για σουτ και διαπιστωσε οτι ειναι πολυ καλοι σουτερ...και τωρα λεει οτι δουλευει την καμπλυλη στο σουτ κλπ για να τους βελτιωσει...μαλλον ζει σε παρανοια κι αυτος
xomitsious
Κι εγω θα ηθελα παραμονη Θαναση, καθως αυτος και ο Μητογλου ειναι οι μονοι Ελληνες με λογικα συμβολαια χωρις υπεραξιες αυτη τη στιγμη.

Παντως διαφωνω με μετακινηση Παπι στο 4. Ο Μητογλου χρειαζεται πιο σκληρο 4αρι διπλα του, αλλα ελπιζω οχι ακριβο, καθως δεν νομιζω να παμε σε πανω απο 2 πρωτοκλασσατους ξενους του χρονου, και αυτοι πρεπει να ειναι ενα 2αρι και ενας σεντερ (επιτελους).

Ο Παπαντωνιου εχει συμβολαιο για του χρονου? Μια χαρα εδειχνε στην ομαδα μας στα φιλικα προετοιμασιας, και θα τον ηθελα στη θεση του Λεκα για 6ο Ελληνα.

Οποτε Καλαθης, Παπαντωνιου, Θανασης, Παπι, Μητογλου, Παπαγιαννης οι Ελληνες και
Σουπερ γκαρντ τριποντακιας, συμπληρωματικο 2-3αρο, Καλουτσικο 4αρι και σουπερ Σεντερ οι ξενοι.

Μενουν 2 θεσεις ξενων (κομπο γκαρντ και 2ο σεντερ) με φτηνα σχετικα συμβολαια.


Looter
QUOTE (doctorjekil @ Jan 29 2019, 10:36 ) *
Καλα,τα αυτονοητα ειπε...αυτα που βλεπει ολος ο κοσμος εκτος απ τον Πασκουαλ...βεβαια κι ο Πιτινο αλλα ελεγε οτι πρωτοηρθε....οτι η ομαδα δεν εχει προβλημα στο σουτ αλλα στην πασα,οτι εβαλε τους παιχτες να κανουν καποιες ασκησεις για σουτ και διαπιστωσε οτι ειναι πολυ καλοι σουτετ...και τωρα λεει οτι δουλευει την καμπλυλη στο σουτ κλπ για να τους βελτιωσει...μαλλον ζει σε παρανοια κι αυτος


Φίλε μου τώρα έκλεισε μήνα στην ομάδα. Λογικό είναι στην αρχή να μην είναι απορριπτικός και να δώσει ευκαιρίες σε όλους του παίκτες. Και για τον Παππά είχε πει στην αρχή τα καλύτερα και μόλις κατάλαβε τι παίζει δεν ξαναμίλησε.και πήρε καπάκι τον Κιλπατρικ. Και μη μου πεις ότι ο Κιλπακτρικ ήρθε ως αντικαταστάτης του Κιθ διότι ο Πιτινο μέχρι προφανώς να του πουν ότι μπορεί να χάσει και τη σεζόν εβγαινε και έλεγε σε κάθε παιχνίδι ότι λείπει ο σκόρερ της ομάδας.

Γενικά όπως έχω γράψει 100 φορές τον καλοκαιρινό σχεδιασμό τον διέλυσε κυρίως ο πρόεδρος.

1. Έλευση Παπαπετρου ενώ υπήρχε ήδη ο Θανάσης. Έτσι χάθηκε ένας σκορερ , ο Ριβερς
2. Πώληση Ντενμον , σποτ σουτέρ του 40+ ακόμα και από τα 7 μέτρα και με πολύ δυνατή περιφερειακή άμυνα.
3. Παππας αντί παίκτης επιλογής του Πασκουαλ με έφεση στη δημιουργία και σταθερό σουτ.
4. Παπαγιαννης που ήρθε και ξέμειναν 400-450 χιλιάρικα για βασικό 4αρι. Ακόμα και με τα 400-450 δε θα πήγαινε όμως σε επιλογή Τομας αλλά σε ποιο βαρύ 4αρι αν είχαν γίνει άλλες επιλογές στα παραπάνω.

Όλα αυτά μπορεί να φαίνονται μικρά αλλά συνδυαστικά διέλυσαν τον σχεδιασμό. Και μην ξεχνάς ότι όπως φάνηκε και από τα νούμερα το αρχικό καλοκαιρινό budget ήταν 1.2-1.5 μυρια μικρότερο από το περσινό.

QUOTE (xomitsious @ Jan 29 2019, 10:47 ) *
Κι εγω θα ηθελα παραμονη Θαναση, καθως αυτος και ο Μητογλου ειναι οι μονοι Ελληνες με λογικα συμβολαια χωρις υπεραξιες αυτη τη στιγμη.


350-400 δε θα έδινα στον Θανάση επειδή μπορεί μα τον θεωρεί κάποιος τίμιο Έλληνα. Αφού άλλες είναι οι ανάγκες της ομάδας , τι να κάνουμε; Γίνεται να μην έχεις ένα φονιά στο 3 να παίζει εναλλάξ με τον Παπι;

Όχι άλλοι χτίστες ρε παιδιά , αρκετούς έχετε..
doctorjekil
QUOTE(Looter @ Jan 29 2019, 11:04 ) *
Φίλε μου τώρα έκλεισε μήνα στην ομάδα. Λογικό είναι στην αρχή να μην είναι απορριπτικός και να δώσει ευκαιρίες σε όλους του παίκτες. Και για τον Παππά είχε πει στην αρχή τα καλύτερα και μόλις κατάλαβε τι παίζει δεν ξαναμίλησε.και πήρε καπάκι τον Κιλπατρικ. Και μη μου πεις ότι ο Κιλπακτρικ ήρθε ως αντικαταστάτης του Κιθ διότι ο Πιτινο μέχρι προφανώς να του πουν ότι μπορεί να χάσει και τη σεζόν εβγαινε και έλεγε σε κάθε παιχνίδι ότι λείπει ο σκόρερ της ομάδας.

Γενικά όπως έχω γράψει 100 φορές τον καλοκαιρινό σχεδιασμό τον διέλυσε κυρίως ο πρόεδρος.

1. Έλευση Παπαπετρου ενώ υπήρχε ήδη ο Θανάσης. Έτσι χάθηκε ένας σκορερ , ο Ριβερς
2. Πώληση Ντενμον , σποτ σουτέρ του 40+ ακόμα και από τα 7 μέτρα και με πολύ δυνατή περιφερειακή άμυνα.
3. Παππας αντί παίκτης επιλογής του Πασκουαλ με έφεση στη δημιουργία και σταθερό σουτ.
4. Παπαγιαννης που ήρθε και ξέμειναν 400-450 χιλιάρικα για βασικό 4αρι. Ακόμα και με τα 400-450 δε θα πήγαινε όμως σε επιλογή Τομας αλλά σε ποιο βαρύ 4αρι αν είχαν γίνει άλλες επιλογές στα παραπάνω.

Όλα αυτά μπορεί να φαίνονται μικρά αλλά συνδυαστικά διέλυσαν τον σχεδιασμό. Και μην ξεχνάς ότι όπως φάνηκε και από τα νούμερα το αρχικό καλοκαιρινό budget ήταν 1.2-1.5 μυρια μικρότερο από το περσινό.



350-400 δε θα έδινα στον Θανάση επειδή μπορεί μα τον θεωρεί κάποιος τίμιο Έλληνα. Αφού άλλες είναι οι ανάγκες της ομάδας , τι να κάνουμε; Γίνεται να μην έχεις ένα φονιά στο 3 να παίζει εναλλάξ με τον Παπι;

Όχι άλλοι χτίστες ρε παιδιά , αρκετούς έχετε..

Μα εγω δεν ειπα γιατι δεν εδωσε ευκαιριες ή γιατι δεν ηταν απορριπτικος....ειπα πως αυτα που δηλωσε χθες ειναι τα αυτονοητα,δεν χρειαζεται να εισαι σοφος για να καταλαβεις οτι πρεπει να βαλεις σουτερ διπλα στον Νικ...και ειπα πως αλλα ελεγε την 1η βδομαδα(οτι η ομαδα εχει καλους σουτερ και το προβλημα ειναι στην πασα) και αλλα λεει τωρα(οτι εχουν προβλημα στην μηχανικη του σουτ και προσπαθει να τους βελτιωσει την καμπυλη)...αν ενας παιχτης σουταρει λαθος το βλεπεις απ το πρωτο σουτ που τον βλεπεις να κανει...ο Πιτινο φαινεται ξεκαθαρα οτι εχει ερθει εδω για την εμπειρια και για να διασκεδασει την καθε στιγμη...φυσικα και ειναι τεραστιο μεγεθος αλλα δεν εχει καταλαβει που εχει ερθει
xomitsious
QUOTE (Looter @ Jan 29 2019, 09:04 ) *
350-400 δε θα έδινα στον Θανάση επειδή μπορεί μα τον θεωρεί κάποιος τίμιο Έλληνα. Αφού άλλες είναι οι ανάγκες της ομάδας , τι να κάνουμε; Γίνεται να μην έχεις ένα φονιά στο 3 να παίζει εναλλάξ με τον Παπι;

Όχι άλλοι χτίστες ρε παιδιά , αρκετούς έχετε..


Αν θελουμε να προτεινουμε τα ιδανικα ροστερ μαζι σου, ασε το Θαναση και παρε σουτερ.

Το προβλημα ειναι οτι υπαρχουν 2 περιορισμοι.
Θελουμε 6 Ελληνες, και ο Θανασης δεν ειναι ασχημος. Ηδη 2 χρονια στην ομαδα, με θετικες παρουσιες ακομα και στην Ευρωλιγκα, και παικτης που μπορεις να του αναθεσεις ειδικες αποστολες (πχ αδυσοπητη αμυνα στον αντιπαλο σταρ γκαρντ). Και απο τους καλυτερους ριμπαουντερ μας αυτη τη στιγμη (αν και αυτο δε λεει και πολλα...)

Και ο 2ος περιορισμος ειναι φυσικα το μπατζετ. Απο τη στιγμη που εκλεισες Παπαπετρου με τοσα λεφτα κανεις οτι μπορεις για να τον βελτιωσεις ωστε να ειναι το βασικο σου τριαρι.
Εγω εκτιμω οτι 2 βασικους καλους ξενους (συμβολαια 999.999) σηκωνει πια η τσεπη του ΔΠΓ. Με δεδομενες τις αναγκες στο 3ποντο και στα σεντερ αυτα τα 2 συμβολαια θα τα εδινα σε 2αρι (ωστε να παιζει ο Παπαπετρου) και σε 5αρι.

Δηλαδη με βασικους Καλαθη, Ξενο σουτερ, Παππαπετρου, Μητογλου, Ξενο Νταγκλαρα εγω θα ειμουν ικανοποιημενος.
Αρα το να αφησω το Θαναση να φυγει για να παρω μετριο ξενο 3αρι στα 350 χιλιαρικα δε μου λεει κατι.
Ιδανικα παντως ναι, θελουμε σουτ απτο 3. Μακαρι ο Πιτινο να κανει τον Παπαπετρου Κουκοτς στο υπολοιπο της σαιζον.

Ενας απ τους λογους που θα ηθελα και Σαρας στην ομαδα ειναι και το να φερει κανα φτηνο Λιθουανο ταλεντακι για τους συμπληρωματικους ξενους μας (4αρι πχ). Φοβαμαι ομως οτι μας βλεπω να ερχεται το καλοκαιρι και να λεω απ ολους τους διαθεσιμους προπονητες ας παμε με Βοβορα....
stefkorner
QUOTE (Looter @ Jan 29 2019, 18:04 ) *
Όχι άλλοι χτίστες ρε παιδιά , αρκετούς έχετε..


με αυτα τα <εχετε > <κανετε> ,ολα σε σε δευτερο προσωπο,μην απορεις μετα που σε περναμε-νε για ΟΛυμπιακο!
τα ζηταει ο οργανισμουλης σου ως φαινεται wink.gif

χτιστης-ξεχτιστης ο Θανασης , τα οσα προσφερει με 300-350 k ειναι πολλα ! τον τιμαει τον μισθο του και με το παραπανω ! αν ενας κανει αποσβεση ,σιγουρα ειναι αυτος !
κ αν υπηρχε Ελληνας forward διαθεσιμος ,που να μπορουσε να προσφερει αναλογα και να ηξερε κ καλυτερο μπασκετ ,με τα ιδια λεφτα ,ας το συζητουσαμε.. !τωρα ομως δν υπαρχει τετοιος λογος..
stefkorner
Εξαιρετική εμφάνιση Μήτρου - Λονγκ

νομιζω απο τους ιδανικους για εμας τωρα ! (αν και απ οτι ξερω θα μετρουσε σαν ξενος αυτη την στιγμη )
με προοπτικη ομως να συνεχισει μετα το καλοκαιρι,θα υπολογιζουμε οτι απ τν επομενη σεζον θα μετραει ως Ελληνας ! ετσι οπως ηρθαν και τα πραγματα με Παππα,ισως να αξιζει ακομα παραπανω να εστιασουμε στην περιπτωση του...

montgomery
o Θανασης δεν πρεπει να μεινει τη στιγμη που υπαρχει ο Παπαπετρου....δεν εχουμε την πολυτελεια να δινουμε ουτε 300.000 σε εναν παικτη απλα επειδη ειναι Ελληνας και "τιμιος",μπορει να ειναι καλος αθλητης,αλλα εχει βασικες "ελλειψεις" στο παιχνιδι του που στοιχιζουν σε ομαδα euroleague...αν θελουμε μια χρονια να χτιστει η ομαδα οπως πρεπει,δλδ χωρις συναισθηματισμους και συμπαθειες,πρεπει ο προπονητης που θα ερθει να εχει πληρη ελευθερια στους παικτες που θελει,αλλιως μια τρυπα στο νερο και παλι...
G-arenas
μια χαρα πρεπει να μεινει ο θανασης. αμαν καναμε να παρουμε καποιους ελληνες που αξιζουν αντι να εχουμε την καθε χρυση μετριοτητα και τωρα θελουμε να τους διωξουμε?

και τι παει να πει δεν ταιριαζει με παπι? μια χαρα ταιριαζει αφου θα φερουμε και 2-3αρι σουτερ και 2αρι σουτερ και 4αρι σουτερ και ασσο που σουταρει καλα. συν οτι ο παπι και ο μητογλου θα βελτιωθουν και αλλο στο σουτ.

επισης μπορουμε να φερουμε και φθηνο ελληνα σουτερ για αντι-παππα.

ποτε δεν διωχνεις παικτη που γουσταρει τρελα την ομαδα, δινει τρελη ενεργεια, παιζει με τρελο παθος, ειναι ισως ο κορυφαιος αθλητης στην ευρωπη, παιζει αμυναρα και καποιες φορες θα βαλει και 10-12 ποντακια.

θανασης με τα 1000! το θεμα ειναι να πλαισιωθει σωστα η ομαδα. αν φερει παλι ασουτους γερους ε τοτε τι φταιει ο θανασης.

γραφουμε εδω μεσα οτι φταιει ο νικ ο παππας ο παπι και ο θανασης. που ειναι οι κορυφαιοι μας ξερω γω μεχρι τωρα. αλλα κατι για κιθ-λασμε-τομας-ιαν δεν λεμε. πιο τραγικες επιλογες πεθαινεις.

ενα συνολο παιρνει το μαξ οταν ειναι καλα δομημενο. ε πως να παρει το μαξ ο θανασης και ο νικ οταν οι αλλοι δεν ειναι καλοι σουτερ?
stefkorner
QUOTE (montgomery @ Jan 29 2019, 18:11 ) *
o Θανασης δεν πρεπει να μεινει τη στιγμη που υπαρχει ο Παπαπετρου....δεν εχουμε την πολυτελεια να δινουμε ουτε 300.000 σε εναν παικτη απλα επειδη ειναι Ελληνας και "τιμιος",μπορει να ειναι καλος αθλητης,αλλα εχει βασικες "ελλειψεις" στο παιχνιδι του που στοιχιζουν σε ομαδα euroleague...αν θελουμε μια χρονια να χτιστει η ομαδα οπως πρεπει,δλδ χωρις συναισθηματισμους και συμπαθειες,πρεπει ο προπονητης που θα ερθει να εχει πληρη ελευθερια στους παικτες που θελει,αλλιως μια τρυπα στο νερο και παλι...


περα απο συναισθηματισμους και συμπαθειες μιλαμε κατα βαση ολοι ! ακομα και για αυτα τα 300.000!
αλλα και παλι ,οπως λες ,ας αφησουμε τον προπονητη που θα ερθει να παρει την αποφαση !εγω πιστευω πως 9/10 προπονητες θα επιλεγαν την παραμονη του!αν οχι ολοι.. ! αλλωστε εχουμε δει οτι ολοι τον εμπιστευοντουσαν και του διναν ειδικους ρολους ,ενω καλλιστα θα μπορουσαν να τον εχουν παραγκωνισμενο οπως πχ τον πιο ακριβο..Βουγιουκα ! κ θα ηταν και ιδιαιτερα ευκολο ,εφοσον οπως λετε πεφτει παικτικα ακριβως πανω στον Παπαπετρου.. !
G-arenas
QUOTE (montgomery @ Jan 29 2019, 12:11 ) *
o Θανασης δεν πρεπει να μεινει τη στιγμη που υπαρχει ο Παπαπετρου....δεν εχουμε την πολυτελεια να δινουμε ουτε 300.000 σε εναν παικτη απλα επειδη ειναι Ελληνας και "τιμιος",μπορει να ειναι καλος αθλητης,αλλα εχει βασικες "ελλειψεις" στο παιχνιδι του που στοιχιζουν σε ομαδα euroleague...αν θελουμε μια χρονια να χτιστει η ομαδα οπως πρεπει,δλδ χωρις συναισθηματισμους και συμπαθειες,πρεπει ο προπονητης που θα ερθει να εχει πληρη ελευθερια στους παικτες που θελει,αλλιως μια τρυπα στο νερο και παλι...

ακριβως αυτο! επειδη θελουμε να χτισουμε μια ομαδα, τα στοιχεια που εχουμε ηδη ως καλα πρεπει να τα κρατησουμε και να αντικαταστησουμε αυτα που δεν εχουμε!!

μια ομαδα με ασσο 2ο καλο σουτ, 2αρι βασικο σουτερ σκορερ, 2-3αρι σουτερ, 4αρι βασικο με σουτ, συν κανα μηρου λονγκ τωρα που ο παππας γιοκ, θεωρεις οτι ειναι ομαδα με κακο σουτ?

οχι. σκληραδα πρεπει να εχουμε και με παπι-θαναση εχουμε κορυφαια στο 3.
Looter
QUOTE (montgomery @ Jan 29 2019, 12:11 ) *
o Θανασης δεν πρεπει να μεινει τη στιγμη που υπαρχει ο Παπαπετρου....δεν εχουμε την πολυτελεια να δινουμε ουτε 300.000 σε εναν παικτη απλα επειδη ειναι Ελληνας και "τιμιος",μπορει να ειναι καλος αθλητης,αλλα εχει βασικες "ελλειψεις" στο παιχνιδι του που στοιχιζουν σε ομαδα euroleague...αν θελουμε μια χρονια να χτιστει η ομαδα οπως πρεπει,δλδ χωρις συναισθηματισμους και συμπαθειες,πρεπει ο προπονητης που θα ερθει να εχει πληρη ελευθερια στους παικτες που θελει,αλλιως μια τρυπα στο νερο και παλι...


Συμφωνω και επαυξάνω φίλε.
ΟΧΙ τα ίδια λάθη.
stefkorner
QUOTE (Looter @ Jan 29 2019, 19:34 ) *
Συμφωνω και επαυξάνω φίλε.
ΟΧΙ τα ίδια λάθη.


μιλαμε με τοση βεβαιοτητα οτι ο επομενος προπονητης δεν θα θελει τον Θαναση ,επειδη τον βρισκουμε ατεχνο εμεις.. ; blink.gif
οταν ας πουμε Τσσκα-Φενερ εχουν ως 12ους παικτες γηγενεις , με την μιση χρησιμοτητα απο Θαναση και επισης ατεχνους !
εμας τωρα μας χαλαει ακομα και ο ρολιστας Θανασης,ενω ολο το προβλημα βρισκεται στην πολυ περιορισμενη ποιοτητα των βασικων ξενων! στο τελος να πεταξουμε και φυσικοθεραπευτες-φροντιστες-καθισματα παγκων ,τα παντα ολα ! ξηλωμα παντου,γιατι οταν παει κατι στραβα φταινε οι παντες !
εχετε χασει την μπαλα αδελφια..!δεν φταινε ολοι και ολα
jonaldidhs
QUOTE (Looter @ Jan 29 2019, 12:34 ) *
Συμφωνω και επαυξάνω φίλε.
ΟΧΙ τα ίδια λάθη.

Νομίζω τον γλυκόκοιταζεις για τον οσφπ τον Θανάση και θέλεις να φύγει απτην ομάδα μου..Ο Θανασαρας πρέπει να μείνει στην ομάδα μου και να πλαισιωθεί σωστά όπως λέει και πιο πάνω ο Garenas
pk13
QUOTE(G-arenas @ Jan 29 2019, 10:18 ) *
μια χαρα πρεπει να μεινει ο θανασης. αμαν καναμε να παρουμε καποιους ελληνες που αξιζουν αντι να εχουμε την καθε χρυση μετριοτητα και τωρα θελουμε να τους διωξουμε?

και τι παει να πει δεν ταιριαζει με παπι? μια χαρα ταιριαζει αφου θα φερουμε και 2-3αρι σουτερ και 2αρι σουτερ και 4αρι σουτερ και ασσο που σουταρει καλα. συν οτι ο παπι και ο μητογλου θα βελτιωθουν και αλλο στο σουτ.

επισης μπορουμε να φερουμε και φθηνο ελληνα σουτερ για αντι-παππα.

ποτε δεν διωχνεις παικτη που γουσταρει τρελα την ομαδα, δινει τρελη ενεργεια, παιζει με τρελο παθος, ειναι ισως ο κορυφαιος αθλητης στην ευρωπη, παιζει αμυναρα και καποιες φορες θα βαλει και 10-12 ποντακια.

θανασης με τα 1000! το θεμα ειναι να πλαισιωθει σωστα η ομαδα. αν φερει παλι ασουτους γερους ε τοτε τι φταιει ο θανασης.

γραφουμε εδω μεσα οτι φταιει ο νικ ο παππας ο παπι και ο θανασης. που ειναι οι κορυφαιοι μας ξερω γω μεχρι τωρα. αλλα κατι για κιθ-λασμε-τομας-ιαν δεν λεμε. πιο τραγικες επιλογες πεθαινεις.

ενα συνολο παιρνει το μαξ οταν ειναι καλα δομημενο. ε πως να παρει το μαξ ο θανασης και ο νικ οταν οι αλλοι δεν ειναι καλοι σουτερ?


Ο θανασης παίζει αμυναρα; Δυστυχώς αν και εξαιρετικά αθλητικός ο Θανάσης έχει μικρο μπασκετικό iq και σίγουρα δεν είναι ιδιαίτερα καλός αμυντικός..Το να ρίχνει καμια θεαματική ταπα που και που ενώ σε 10 λεπτά συμμετοχής έχει κάνει 3-4 ανοητα φαουλ έχει χαθεί 3-4 φορές στις περιστροφές και έχει φάει σε αμυνα ένας με εναν ότι προσποιηση υπάρχει δημιουργωντας αμυντικές ανισόρροπιες σίγουρα δεν τον κάνει καλό αμυντικό....Επιθετικα δεν τον σχολιαζω καν μονο σεντρες κάνει...
Αν ανανεώνουμε παίκτες απλά επειδή παίζουν με πάθος καλά κρασιά...Τον Παππα φέτος θα τον πληρώσουμε 800 χιλιάρικα επειδή είναι Παναθηναικαρα και ποναει την φανέλα.........
green_sky
O montgomery προφανως εγραψε για τον Θαναση με την λογικη οτι εχεις ενα παιχτη (Παπαπετρου) στα forward που το σουτ δεν ειναι το καλυτερο του σημειο.Αν εχεις και εναν δευτερο (Θαναση) που και αυτος δεν σουταρει ,εχεις και τον Καλαθη που δεν σουταρει και εχεις τον σεντερ που δεν σουταρει, ε τοτε ποιος θα σουταρει ?Λογικα εισαι σε αυτο το ποσοστο στα τριποντα.
Ειναι αυτο που λενε οτι στην θεση οι παιχτες πρεπει να αλληλοσυμπληρώνονται.Δηλαδη επειδη εχεις Παπαπετρου ο αλλος πρεπει να εχει το τριποντο.Ο Παναθηναικος αυτη τη χρονια δεν εχει ουτε spot shooter ,ουτε παιχτη να βγει απο το σκριν και να σουταρει.

Ο Θανασης για μενα εχει θεση στο ροστερ.Ομως οχι για πολυ χρονο.Αν ο Καλαθης ειχε το τριποντο τοτε θα μιλαγαμε διαφορετικα.
Αν ο Παναθηναικος βαλει στο ροστερ του αλλον εναν καλο πλειμεικερ με σουτ παλι μιλαμε διαφορετικα.
Ομως οσο υπαρχει Καλαθης με χρονους 28+ ,ο Αντετοκουμπο μπορει να υπαρξει στο ροστερ και να ειναι πολυ χρησιμος ,σαν ο παιχτης που θα ερθει απο τον παγκο , θα σου δωσει τις αμυνες του ,θα σου κανει και δυο κοψιματα στην επιθεση στην πλατη της αμυνας , θα μαρκαρει εναν καλο αντιπαλο επιθετικο.Ολα αυτα ομως σε συγκεκριμενα timing.Απο καποια στογμη και μετα και εαν εχεις ταυτοχρονα μεσα Καλαθη και Θαναση το πραγμα γυρναει μπουμερανγκ.Ειναι ενας game changer με πολυ μεγαλη ενεργεια και με πολλα τρωτα.
Για να συνυπαρξουν Θανασης και Παπαπετρου χρειαζεται πολυ απλα η παρουσια στο ροστερ ενος πιο νεου Λοτζεσκι.
stefkorner
QUOTE (green_sky @ Jan 29 2019, 20:15 ) *
Για να συνυπαρξουν Θανασης και Παπαπετρου χρειαζεται πολυ απλα η παρουσια στο ροστερ ενος πιο νεου Λοτζεσκι.


αυτο εξυπακουεται ! χρειαζεται ενας μεγιστος μπομπερ με φρεσκα ποδια !
εγω θα πω οτι πολυ πιθανο να γινει και αναπροσαρμογη ρολου στον Παπαπετρου και να τον δουμε και καποια λεπτα στο 4 την επομενη σεζον !
σαν επιπλεον λυση 3ου pf πισω απο Μητογλου! οσο και να λεγεται οτι ο ιδιος δεν επιθυμει να παιζει σε αυτη την θεση!
γιατι απο το να περιοριστει πολυ ο χρονος του ,πισω απο εναν βασικο sf /guard forward παιζοντας μονο ως 3 ,θα προτιμησει να εχει επιπλεον καθηκοντα..!
θα δειτε τοτε τι ωραια που θα ρολαρουν ολοι και με Παπαπετρου 3ρο4ρι και με Θαναση και με εναν μπομπερ στο 3 !
Looter
QUOTE (jonaldidhs @ Jan 29 2019, 13:41 ) *
Νομίζω τον γλυκόκοιταζεις για τον οσφπ τον Θανάση και θέλεις να φύγει απτην ομάδα μου..Ο Θανασαρας πρέπει να μείνει στην ομάδα μου και να πλαισιωθεί σωστά όπως λέει και πιο πάνω ο Garenas


Αν αυτό έχεις καταλάβει από τη μέχρι τώρα παρουσία μου στο φόρουμ , πασο.
stefkorner
καπου 2 βδομαδες ακομα διαβασα οτι θα περιμενουν την αποθεραπεια του Κιθ (αυτη και την επομενη λογικα)
θα γινει τοτε η τελικη εξεταση και θα παρθει η αποφαση !η μπαινει η παει χειρουργειο..!
στο μεταξυ λεει σκαναρουν ηδη την αγορα !
βλεπω οτι στην Κινα μενουν 2 αγωνιστικες για να ολοκληρωθει η κανονικη σεζον,η προτελευταια παιζεται σημερα&αυριο
και η ομαδα του Ντενμον οριακα μπαινει-δεν μπαινει πλει οφ ! στην μια νικη η τις ισοβαθμιες παιζεται ohmy.gif
την επομενη βδομαδα ισως να ειναι διαθεσιμος ! οποτε σε αυτη την περιπτωση το κοβω να ειναι αυτος το πρωτο φαβορι..
jazz thrilos
QUOTE (G-arenas @ Jan 29 2019, 12:18 ) *
μια χαρα πρεπει να μεινει ο θανασης. αμαν καναμε να παρουμε καποιους ελληνες που αξιζουν αντι να εχουμε την καθε χρυση μετριοτητα και τωρα θελουμε να τους διωξουμε?

και τι παει να πει δεν ταιριαζει με παπι? μια χαρα ταιριαζει αφου θα φερουμε και 2-3αρι σουτερ και 2αρι σουτερ και 4αρι σουτερ και ασσο που σουταρει καλα. συν οτι ο παπι και ο μητογλου θα βελτιωθουν και αλλο στο σουτ.

επισης μπορουμε να φερουμε και φθηνο ελληνα σουτερ για αντι-παππα.

ποτε δεν διωχνεις παικτη που γουσταρει τρελα την ομαδα, δινει τρελη ενεργεια, παιζει με τρελο παθος, ειναι ισως ο κορυφαιος αθλητης στην ευρωπη, παιζει αμυναρα και καποιες φορες θα βαλει και 10-12 ποντακια.

θανασης με τα 1000! το θεμα ειναι να πλαισιωθει σωστα η ομαδα. αν φερει παλι ασουτους γερους ε τοτε τι φταιει ο θανασης.

γραφουμε εδω μεσα οτι φταιει ο νικ ο παππας ο παπι και ο θανασης. που ειναι οι κορυφαιοι μας ξερω γω μεχρι τωρα. αλλα κατι για κιθ-λασμε-τομας-ιαν δεν λεμε. πιο τραγικες επιλογες πεθαινεις.

ενα συνολο παιρνει το μαξ οταν ειναι καλα δομημενο. ε πως να παρει το μαξ ο θανασης και ο νικ οταν οι αλλοι δεν ειναι καλοι σουτερ?


Σοβαρά τώρα;; Για τον (για μένα συμπαθέστατο) Θανάση όλα αυτά;
Πρέπει δηλαδή για να μείνει ο Θανάσης να φέρεις καμιά δεκαριά σουτέρ; Πρέπει να βελτιωθεί ο Πάπι στο σουτ; Πρέπει να μάθει ο ίδιος οτι ενέργεια στην άμυνα δεν σημαίνει απαραίτητα φάουλ σε σχεδόν κάθε επαφή; Πρέπει να αντιληφθούμε όλοι οτι το να γουστάρει κανείς τρελά την ομάδα (και να το πουλάει κιόλας αυτό ορισμένες φορές) δεν αρκεί για να εξασφαλιστεί η θέση του στο ρόστερ; Σαν πολλές δεν είναι οι προυποθέσεις;;;

Δεν ξέρω πως προέκυψε η κουβέντα για τον Θανάση. Μια χαρά είναι να βρίσκεται στο ρόστερ του Πανθηναικου αλλά με κύριο πλεονέκτηκα το διαβατήριο του μόνο. Κατά τα άλλα είναι παίχτης πολύ ειδικών αποστολών που δεν μπορεί να προσφέρει επιθετικά και αμυντικά δυστυχως δεν ελέγχει τις κινήσεις του. Ναι, τίμιος και αθληταράς. Ναι, Έλληνας και συνεπώς χρήσιμος για το ρόστερ. Μέχρι εκεί όμως. Μην διαβάζουμε και υπερβολές.
stefkorner
θα αναφερω ενα παραδειγμα !ο Θανασης παιζει λιγοτερα λεπτα απ οτι ο 30χρονος Μπαλμπαι στην Εφες!
ο οποιος Μπαλμπαι εκει εχει παιξει συνολικα 257 λεπτα ,φετος στην ευρωλιγκα !παραπανω και απο τον Μοτουμ !

αδυνατω να πιστεψω οτι εχει προκυψει συζητηση για τον Θαναση των 300.000 και αναφερεται σαν ενα απο τα προβληματα του Παναθηναικου..που ισως θα επρεπε να ειναι ο τελευταιος που να μας προβληματιζει(μαζι με Μητογλου)
το προβλημα του Παναθηναικου εγκειται στην πολυ περιορισμενη ποιοτητα των ξενων του !ειναι πολυ απλο και ξεκαθαρο!οποιος δεν το βλεπει απλα εθελοτυφλει ..
Looter
QUOTE (jazz thrilos @ Jan 29 2019, 14:13 ) *
Σοβαρά τώρα;; Για τον (για μένα συμπαθέστατο) Θανάση όλα αυτά;
Πρέπει δηλαδή για να μείνει ο Θανάσης να φέρεις καμιά δεκαριά σουτέρ; Πρέπει να βελτιωθεί ο Πάπι στο σουτ; Πρέπει να μάθει ο ίδιος οτι ενέργεια στην άμυνα δεν σημαίνει απαραίτητα φάουλ σε σχεδόν κάθε επαφή; Πρέπει να αντιληφθούμε όλοι οτι το να γουστάρει κανείς τρελά την ομάδα (και να το πουλάει κιόλας αυτό ορισμένες φορές) δεν αρκεί για να εξασφαλιστεί η θέση του στο ρόστερ; Σαν πολλές δεν είναι οι προυποθέσεις;;;

Δεν ξέρω πως προέκυψε η κουβέντα για τον Θανάση. Μια χαρά είναι να βρίσκεται στο ρόστερ του Πανθηναικου αλλά με κύριο πλεονέκτηκα το διαβατήριο του μόνο. Κατά τα άλλα είναι παίχτης πολύ ειδικών αποστολών που δεν μπορεί να προσφέρει επιθετικά και αμυντικά δυστυχως δεν ελέγχει τις κινήσεις του. Ναι, τίμιος και αθληταράς. Ναι, Έλληνας και συνεπώς χρήσιμος για το ρόστερ. Μέχρι εκεί όμως. Μην διαβάζουμε και υπερβολές.


Όπως ακριβώς τα γράφεις.

Στον ΠΑΟ υπάρχουν κάποιες εμμονές τις οποίες πραγματικά δεν τις καταλαβαίνω.
Αντί να χαίρονται που λήγει το συμβόλαιο ενός παίκτη που ΔΕΝ κουμπώνει με τον Παπι που έχει συμβόλαιο για αλλά 2 χρόνια , που είναι μπασκετμπολίστας και όχι μόνο αθλητής σκαρφίζονται αλχημείες για να κρατήσουν τον Θανάση. Που θα θέλει και 350-400 για να μείνει. Με την ίδια λογική ας μείνει και ο τίμιος Ίαν αν το καλοκαίρι δεχτεί με 300. Και έτσι να έχεις πάλι 2 παίκτες να παίρνουν 650-700 και στο τέλος να μη μπορείς πάλι να στηριχθείς σε κανένα.

Για το ρόλο του Θανάση ας μπει κανένας πιτσιρικάς με 50-100 που να έχει προοπτική μήπως και εξελιχθεί και σε σοβαρό μπασκετμπολίστα. Ο Θανάσης είναι ΑΘΛΗΤΑΡΑΣ αλλά τα mental skills του ακόμα και στην άμυνα που είναι το πιο εύκολο πράγμα να διδαχθεί κάποιος είναι πολύ μικρά. Πάντα θα σε κρεμάει στο τέλος , αυτή είναι η αλήθεια.

QUOTE (stefkorner @ Jan 29 2019, 14:40 ) *
θα αναφερω ενα παραδειγμα !ο Θανασης παιζει λιγοτερα λεπτα απ οτι ο 30χρονος Μπαλμπαι στην Εφες!
ο οποιος Μπαλμπαι εκει εχει παιξει συνολικα 257 λεπτα ,φετος στην ευρωλιγκα !παραπανω και απο τον Μοτουμ !

αδυνατω να πιστεψω οτι εχει προκυψει συζητηση για τον Θαναση των 300.000 και αναφερεται σαν ενα απο τα προβληματα του Παναθηναικου..που ισως θα επρεπε να ειναι ο τελευταιος που να μας προβληματιζει(μαζι με Μητογλου)
το προβλημα του Παναθηναικου εγκειται στην πολυ περιορισμενη ποιοτητα των ξενων του !ειναι πολυ απλο και ξεκαθαρο!οποιος δεν το βλεπει απλα εθελοτυφλει ..


Θανάσης + Ίαν μας κάνουν έναν ποιοτικό ξένο
green_sky
QUOTE (stefkorner @ Jan 29 2019, 14:40 ) *
.....................
το προβλημα του Παναθηναικου εγκειται στην πολυ περιορισμενη ποιοτητα των ξενων του !ειναι πολυ απλο και ξεκαθαρο!οποιος δεν το βλεπει απλα εθελοτυφλει ..

Νομιζω οτι η τελευταια σου φραση περιγραφει ολη την ουσια του προβληματος.
Και βεβαια επανερχομαστε στην κουβεντα περι μπατζετ...........
Αν ανεβει το μπατζετ και ξενους κοντους που να σουταρουν και να μπορουν να κατεβουν και στο ασσο βρισκεις και 2-3 μπομπερ βρισκεις και τεσσαρι βρισκεις και ψηλους μαυρους να σου σκεπαζουν το καλαθι βρισκεις.
Οταν ομως φτιαχνεις τετραδα στα γκαρντ με Καλαθη , Παππα , Κιθ και Λεκα και ο καλυτερος σου σουτερ ειναι ο Λεκαβιτσιους τοτε τι να ζητησεις απο την ζωη σου.
Αν ομως ειχες Καλαθη , Κοπονεν , Ντενμον , Λεκα , Κιθ τοτε θα μιλαγαμε διαφορετικα.Με τα αν δουλεια δεν γινεται.
Βεβαια ο Λανγκφορντ ειναι τραυματιας οποτε δεν εχει νοημα να τον αναφερουμε.
Εξαλλου μετα την παρασκευη μπορει να μην εχει και ουσια να μιλαμε και για την αντικατασταση του.
Κιλπατρικ,Λεκα,Λοτζεσκι,Τομας,Γκιστ,Πειν θα ειναι η εξαδα των ξενων για τον Ελληνικο πρωταθλημα.
Αν ηθελαν πραγματικα να ενισχυσουν τον Παναθηναικο για την Ευρωλιγκα θα το ειχαν κανει και με δευτερο γκαρντ πριν απο τα παιχνιδια τελικους που δωσαμε,οπως και θα ειχαν βρει εδω και καιρο ψηλο και οχι τον ανετοιμο Πειν.
Την ζημια του Λανγκφορντ την ξερουν εναμισι μηνα τωρα.
Απλα οπως ο Πιτινο λεει διαφορα στην συνεντευξη τυπου ,του ξεφυγε και για τον Κιθ και μαθαμε την πραγματικη (?) ζημια του παιχτη.
pan24
Η συζητηση για τον Θαναση εχει ανοιξει λογω της αποκτησης Παπαπετρου το περασμενο καλοκαιρι

Αν υπηρχε ενας παικτης στο στυλ του Ριβερς η του Ντατομε(εστω και μικροτερης παικτικης αξιας απο αυτους,για στυλ λεω) αντι για Παπαπετρου ο Θανασης ηταν ιδανικος απο πισω για οταν θες σκληραδα

Με Παπι ο Θανασης που τον συμπαθω δεν ταιριαζει πως να το κανουμε
Δεν υπαρχει ομαδα που τον περισσοτερο χρονο στο 3 να τον παιζουν παικτες που ο αντιπαλος προπονητης χωρις δισταγμο τους δινει το σουτ(και στον Παπαπετρου το δινουν απροκαλυπτα και θα συνεχισουν να το δινουν οσο ειναι ασταθης)

Δηλαδη πειτε οτι ερχεται Σαρας,τα plays για σουτ απο μεση και μακρινη αποσταση που τρεχει συνεχεια με τα 3αρια του θα τα τρεχει με τον Παπαπετρου και τον Θαναση;
Η με το 2-3αρο που στο 3 θα παιζει το παρα πολυ 10 λεπτα εχοντας αυτους τους 2 εκει;

Ο Θανασης ειναι να μεινει για 11-12ος παικτης,δηλαδη dnp στα περισσοτερα παιχνιδια.Θελω να μεινει γιατι τα 400-500 που θα χρειαστει για να ανανεωσει ειναι οκ ποσο για παικτη στην ακρη του παγκου

Μονη περιπτωση να εβλεπα με μεγαλυτερο ρολο τον Θαναση θα ηταν ο Παπαπετρου να παιζει τον μισο του χρονο στο 4 κατι το οποιο δεν θελει και φαινεται πως για να ερθει του ειχαν υποσχεθει να παιζει μονο 3
G-arenas
μαγκες τα λυσαμε τα προβληματα του παο και φετος. ουτε τσαβι, ουτε λασμε, ουτε κιθ, ουτε γκιστ, ουτε λοτζο, ουτε τιποτα! μονο ο θανασης και ο παππας φταινε! και ο νικ. και λιγο ο παπι. δηλαδη οι καλυτεροι μας παικτες.

οτι να ναι. εχεις για 10-11ο παικτη τον θαναση και δεν τον θες. την ιδια στιγμη που αλλες ομαδες τυπου φενερ-τσσκα δεν εχουν τετοιον παικτη γηγενη στις θεσεις 10-11. και μεις δεν τον θελουμε αλλα θελουμε τον λαρετζακη που σουταρει με 30% στο τσου λου και ειναι αργομαουνα ακομα και για την α1. και οχι με 400 που θα θελει ο θανασης αλλα με κανα 800αρι και παραπανω αν πουμε οτι η αεκ θελει κανα 400αρι στην χειροτερη για να τον δωσει.

εχουμε εναν ωραιο κορμο ελληνως και θελουμε μονο ξενους 2 υπερβασικουρες στο 2 και το 5, ενα βασικο 4αρι, ενα 2ο ασσο και 2ο σεντερ και ενα σουτερ 2-3αρι και τελος. ειναι ξεκαθαρο το τι θελουμε και τι μας λειπει και μεις θελουμε να διωξουμε και τον θαναση.

αληθεια για τον ιαν γιατι δεν λετε κατι?

QUOTE (pan24 @ Jan 29 2019, 15:06 ) *
Η συζητηση για τον Θαναση εχει ανοιξει λογω της αποκτησης Παπαπετρου το περασμενο καλοκαιρι

Αν υπηρχε ενας παικτης στο στυλ του Ριβερς η του Ντατομε(εστω και μικροτερης παικτικης αξιας απο αυτους,για στυλ λεω) αντι για Παπαπετρου ο Θανασης ηταν ιδανικος απο ποσω για οταν θες σκληραδα

Με Παπι ο Θανασης που τον συμπαθω δεν ταιριαζει πως να το κανουμε
Δεν υπαρχει ομαδα που τον περισσοτερο χρονο στο 3 να τον παιζουν παικτες που ο αντιπαλος προπονητη χωρις δισταγμο τους δινει το σουτ(και στον Παπαπετρου το δινουν απροκαλυπτα και θα συνεχισουν να το δινουν οσο ειναι ασταθης)

Δηλαδη πειτε οτι ερχεται Σαρας,τα plays για σουτ απο μεση και μακρινη αποσταση που τρεχει συνεχεια με τα 3αρια του θα τα τρεχει με τον Παπαπετρου και τον Θαναση;
Η με το 2-3αρο που στο 3 θα παιζει το παρα πολυ 10 λεπτα εχοντας αυτους τους 2 εκει;

Ο Θανασης ειναι να μεινει για 11-12ος παικτης,δηλαδη dnp στα περισσοτερα παιχνιδια.Θελω να μεινει γιατι τα 400-500 που θα χρειαστει για να ανανεωσει ειναι οκ ποσο για παικτη στην ακρη του παγκου

Μονη περιπτωση να εβλεπα με μεγαλυτερο ρολο τον Θαναση θα ηταν ο Παπαπετρου να παιζει τον μισο του χρονο στο 4 κατι το οποιο δεν θελει και φαινεται πως για να ερθει του ειχαν υποσχεθει να παιζει μονο 3

μα στο 3 θα εχεις παπι-θαναση συν ερικσον π.χ. ο θανασης θα ειναι 10 λεπτα, οπου εχουμε προβλημα. να μπει να πιεσει, να κανει 2 φαουλ, να κανει 2 ταπες και 2 καρφωματα να παρουμε ψυχολογια. ουτε βασικος ουτε αλλαγη του παπι.

ειναι απλα τα πραγματα. ο θανασης παιζει και στο 4 και παιζει πικ εν ρολ. ειναι και αυτο μια λυση. παιζει και στο 2, οταν π.χ χανουμε και θελουμε να γυρισουμε στο ματς οποτε πιεζουμε πολυ και παιζουμε ζον πρες.

παικτης που λυνει τοσα θεματα με την αθλητικοτητα του και μεις να τον διωξουμε για να παρουμε ποιον για ελληνα? ή να παρουμε ξενο και εκει? 12 παικτες ξενους θα εχουμε συμφωνα με την γνωμη σας.

ή ελληνες με την ποιοτητα του λαρε που δεν κανει για ευρωλιγκα ουτε για 2ος.

δηλαδη αν στο 2-3-4 παμε με βασικο 2αρι σκορερ-σουτερ και ελληνα, παπι-θαναση-ερικσον, κλαρκ-μητογλου, θα εχουμε ελλειψη στο σουτ?
stefkorner
pan ξερουμε γιατι γινεται η συζητηση περι Θαναση ,οσο αναφορα τον Παπαπετρου !
ποσες και ποσες ομαδες ομως παιζουν με τρια τριαρια ,εκ των οποιων ο ενας ειναι guard forward και ο αλλος μπορει να μετατοπιστει προς το 4 ( εδω να δεχθω οτι επρεπε να γινει απ φετος κατι τετοιο με τον Παπαπετρου..)
καπου στο ενδιαμεσο γραφει ο αρενας για Ιαν ! πραγματικα ,για Ιαν γιατι δεν λετε τιποτα ;
μου βγηκαν και μενα τα σωθικα ολο το καλοκαιρι με τα 500.000 αυτα !αλλα θυμαμαι παμπολλους με πρωτο εσενα να χρυσωνεις το χαπι για τον Βουγιουκα !και οτι νταξει τα 500 και θες οπωσδηποτε Ελληνα ψηλο και τοσα θα πληρωσεις Ελληνα,δεν γινεται λιγοτερα κτλ κτλ !
τωρα μας προβληματισαν τα 300 του Θαναση ,που στην τελικη και 13.ος θα μπορουσε να γινει !
τα 500 του Ιαν ποτε δεν τα κλαψαμε.. ! στην τελικη λεγαμε οτι βοηθαει στην ισορροπια των αποδυτηριων! εγινε ο
<παικτης φενγκ σουι > laugh.gif
G-arenas
QUOTE (stefkorner @ Jan 29 2019, 15:25 ) *
pan ξερουμε γιατι γινεται η συζητηση περι Θαναση ,οσο αναφορα τον Παπαπετρου !
ποσες και ποσες ομαδες ομως παιζουν με τρια τριαρια ,εκ των οποιων ο ενας ειναι guard forward και ο αλλος μπορει να μετατοπιστει προς το 4 ( εδω να δεχθω οτι επρεπε να γινει απ φετος κατι τετοιο με τον Παπαπετρου..)
καπου στο ενδιαμεσο γραφει ο αρενας για Ιαν ! πραγματικα ,για Ιαν γιατι δεν λετε τιποτα ;
μου βγηκαν και μενα τα σωθικα ολο το καλοκαιρι με τα 500.000 αυτα !αλλα θυμαμαι παμπολλους με πρωτο εσενα να χρυσωνεις το χαπι για τον Βουγιουκα !κα οτιι νταξει τα 500 και θες οπωσδηποτε Ελληνα ψηλο και τοσα θα πληρωσεις Ελληνα,δεν γινεται λιγοτερα κτλ κτλ !
τωρα μας προβληματισαν τα 300 του Θαναση ,που στην τελικη και 13.ος θα μπορουσε να γινει !
τα 500 του Ιαν ποτε δεν τα κλαψαμε.. ! στην τελικη λεγαμε οτι βοηθαει στην ισορροπια των αποδυτηριων! εγινε ο
<παικτης φενγκ σουι > laugh.gif

ε βασικα αυτο.

με παπι-ερικσον-θαναση θεωρω οτι η θεση 3 ειναι πολυ πληρες και δεν μας λειπει και τιποτα! ναι οκει δεν εχουμε εναν βασικο σαν τον κλαιμπερν που κανει παπαδες αλλα εδω κοτζαμ ρεαλ και δεν εχει τοπ 3αρι.

το θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν γινεται να εχουμε σε ολες τις θεσεις τοπ παικτες. ουτε η ρεαλ ουτε η φενερ ουτε η τσσκα το εχει αυτο.

ε η θεση 3 σε εμας με εναν τυπου ερικσον κλεινει μια χαρα και ας μην εχουμε τοπ 3αρι. ο παπι ή και ο θανασης μπορουν 5λεπτα να πανε στο 4, ο ερικσον 10λεπτα στο 2 και αναλογα το ματς και τον αντιπαλο προσαρμοζομαστε.

το θεμα δεν ειναι ο θανασης. αλλα να παρουμε τοπ βασικο 5αρι, πολυ καλο βασικο 2αρι σκορερ-σουτερ, σουτερ κλασσικο 2-3αρι και 2ο ασσο οργανωτη-δημιουργο. αυτα πρεπει να τα κανουμε οπωσδηποτε. αλλιως παλι στα ιδια θα μαστε.

τελος, στην θεση του θαναση ποιον ελληνα προτεινετε? γιατι για να λετε εξω ο θανασης καποιον καλυτερο θα θελετε ελληνα.
nvip13
Αν θυμαστε και επι Ζοτς, που το μπατζετ ηταν απ τα μεγαλύτερα της Ευρωπης, καποιες σεζον δεν ειχαμε τοπ τριαρι.

Το φετινό πρόβλημα ειναι ξεκαθαρο και δεν νομίζω οτι επρεπε να μας το πει ο Πιτινο για να το καταλαβουμε.

Δεν μπορεις να εχεις Καλαθη και να τον στελεχωνεις με τοσο ασουτους παικτες.

Αν δεν αντεχει η τσεπη σου και μετα τον Νικ επικρατει το χαος απλα δεν τον ανανεωνεις με τοσα λεφτα.

Τραγικος σχεδιασμος.
stefkorner
εδω θα ειμαστε !εγω στοιχηματιζω πως οποιος προπονητης και να ερθει ,δεν προκειται να αφησει τον Θαναση ! ειμαι ο πλεον καχυποπτος με τις παρεμβασεις του dpg,αλλα το πραγμα θα δειξει απο τις πρωτες δηλωσεις του νεου coach ! οπως με τον Πιτινο που αμεσως φανηκε οτι του δινει ειδικο ρολο εξ ου και το φλας !
σε δευτερη φαση δεν σκεφτεστε οτι χωρις Θαναση ,πηγαινοντας με δυο μολις τριαρια ,αν ειναι ο καινουργιος ξενος
guard forward ,τοτε ειτε ο Παπαπετρου θα πρεπει να παιζει 25 + λεπτα βρεξει-χιονισει ,κατι το οποιο δεν ειναι ακομα σε φαση να κανει,μεχρι να βελτιωσει ειδικα το σουτ ..! ειτε αν ο καινουργιος ειναι καθαροαιμο τριαρι (που εννοειται πρεπει να εχει κ σουταρα-κατι το οποιο δυσκολα βρισκεις αν δεν τα σκασεις χοντρα ) !μετα θα πρεπει να παμε σε 5 γκαρντ ! οπου και το 5.ο γκαρντ θα πρεπει να εχει σημαντικο ρολο! σε αυτη την περιπτωση θα δυσκολευειτε παρα πολυ να φτιαξετε ροστερ χωρις να χρησιμοποιηθουν οι 4 θεσεις ξενων απο το 1 εως το 3 ! για αυτο λοιπον προκαλω να ξεκινησετε να φτιαχνετε 12δες χωρις Θαναση !να δειτε τα ζορια.. wink.gif
dru_15
QUOTE(Looter @ Jan 29 2019, 14:54 ) *
Για το ρόλο του Θανάση ας μπει κανένας πιτσιρικάς με 50-100 που να έχει προοπτική μήπως και εξελιχθεί και σε σοβαρό μπασκετμπολίστα.

Εχεις να προτεινεις καποιον Ελληνα πιτσιρικα για 11ο παιχτη των 100 χιλ..? Που να μπορει να μπει απο τωρα 12αδα και να στεκετσι αξιοπρεπως σε δυσκολα παιχνιδια οχι για Α1. Ετοιμο και οχι να κατσουμε 2 χρονια να τον φτιαχνουμε. Εμενα δεν μου ερχεται καποιος στο μυαλο.

Ειχαμε και τον Χαραλαμποπουλο για πιτσιρικα τοσα χρονια και τον πσλευαμε και ειδαμε τι καταφεραμε. Αγκαθι ηταν το συμβολαιο του. Αλλα και 100 χιλ να επαιρνε πειτε μου τωρα ποιος θα ηθελε πιτσιρικα στην θεση του ετοιμου Θαναση.
pan24
QUOTE (G-arenas @ Jan 29 2019, 15:12 ) *
μα στο 3 θα εχεις παπι-θαναση συν ερικσον π.χ. ο θανασης θα ειναι 10 λεπτα, οπου εχουμε προβλημα. να μπει να πιεσει, να κανει 2 φαουλ, να κανει 2 ταπες και 2 καρφωματα να παρουμε ψυχολογια. ουτε βασικος ουτε αλλαγη του παπι.

ειναι απλα τα πραγματα. ο θανασης παιζει και στο 4 και παιζει πικ εν ρολ. ειναι και αυτο μια λυση. παιζει και στο 2, οταν π.χ χανουμε και θελουμε να γυρισουμε στο ματς οποτε πιεζουμε πολυ και παιζουμε ζον πρες.

παικτης που λυνει τοσα θεματα με την αθλητικοτητα του και μεις να τον διωξουμε για να παρουμε ποιον για ελληνα? ή να παρουμε ξενο και εκει? 12 παικτες ξενους θα εχουμε συμφωνα με την γνωμη σας.

ή ελληνες με την ποιοτητα του λαρε που δεν κανει για ευρωλιγκα ουτε για 2ος.

δηλαδη αν στο 2-3-4 παμε με βασικο 2αρι σκορερ-σουτερ και ελληνα, παπι-θαναση-ερικσον, κλαρκ-μητογλου, θα εχουμε ελλειψη στο σουτ?

Δεν θελω να τον διωξουμε γιατι συμφωνω οτι με 400-500 δυσκολα βρισκεις καλυτερο και με διαβατηριο μαλιστα
Αρκει να εχει τον ρολο που του αρμοζει δηλαδη παικτης ειδικων καταστασεων που μπορει να μπει για μια αμυνα και κανα φαουλ,σε καποιο παιχνιδι που του βγαινει μπορει να παιξει και 20' αλλα σε πανω απο τα μισα αν δεν εχεις τραυματισμους δεν θα παιζει πανω απο πενταλεπτο
Το οποιο συνεπαγεται να παρουμε ενα 2-3αρο που θα μπορει να βγαζει 20-25' παιζοντας στο 2 και το 3

Τωρα ο Θανασης ως 4 ενω θεωρητικα ειναι μια καλη λυση κανενας προπονητης δεν τον εχει χρησιμοποιησει για μεγαλο διαστημα σε τετοιο ρολο
Δεν ξερω γιατι αν και μπορω να σκεφτω κατι

Στην 5αδα που λες το αν θα εχουμε ελλειψη σουτ εξαρταται απο το αν ο προπονητης θα βαζει μαζι Παπι-Θαναση,ποιος θα ειναι ο μπακαπ ασσος(γιατι αυτος θα παιζει και μαζι με Καλαθη ενω ο Ελληνας που λες θα παιζει ελαχιστα) και αν ο Μητογλου θα συνεχισει να σουταρει με κακιστα ποσοστα απο μακρια(21,7% τριποντο τωρα)


QUOTE (stefkorner @ Jan 29 2019, 15:25 ) *
pan ξερουμε γιατι γινεται η συζητηση περι Θαναση ,οσο αναφορα τον Παπαπετρου !
ποσες και ποσες ομαδες ομως παιζουν με τρια τριαρια ,εκ των οποιων ο ενας ειναι guard forward και ο αλλος μπορει να μετατοπιστει προς το 4 ( εδω να δεχθω οτι επρεπε να γινει απ φετος κατι τετοιο με τον Παπαπετρου..)
καπου στο ενδιαμεσο γραφει ο αρενας για Ιαν ! πραγματικα ,για Ιαν γιατι δεν λετε τιποτα ;
μου βγηκαν και μενα τα σωθικα ολο το καλοκαιρι με τα 500.000 αυτα !αλλα θυμαμαι παμπολλους με πρωτο εσενα να χρυσωνεις το χαπι για τον Βουγιουκα !και οτι νταξει τα 500 και θες οπωσδηποτε Ελληνα ψηλο και τοσα θα πληρωσεις Ελληνα,δεν γινεται λιγοτερα κτλ κτλ !
τωρα μας προβληματισαν τα 300 του Θαναση ,που στην τελικη και 13.ος θα μπορουσε να γινει !
τα 500 του Ιαν ποτε δεν τα κλαψαμε.. ! στην τελικη λεγαμε οτι βοηθαει στην ισορροπια των αποδυτηριων! εγινε ο
<παικτης φενγκ σουι > laugh.gif

Ο Ιαν με 500 σαν 12ος παικτης δεν με χαλαγε γιατι οταν εγινε αυτο ανανεωσε ως ο 12ος παικτης,οχι ως καποιος που βλεπει τα ματς απο την κερκιδα
Παρομοιως δεν θεωρω προβλημα τα 500 του Παπαγιαννη της νεας σεζον.Θα τα θεωρησω προβλημα μονο αν πουν οτι επειδη παιρνει 500 πρεπει να ειναι ο δευτερος ψηλος tongue.gif
Επισης κανενας δεν λεει για ανανεωση του Βουγιουκα την νεα σεζον οποτε τι να συζητησουμε smiley.gif

Τον Θαναση τον θελω αλλα να ειναι το τριτο 3αρι
Το γκαρντ-φοργουορντ που θα αποκτηθει να τρωει ολα τα λεπτα πισω απο τον Παπαπετρου
Με λιγα λογια οτι θα γινοταν φετος αν ο Λοτζεσκι ηταν ο Λοτζεσκι του Ολυμπιακου και επαιζε φουλ χρονο

Δεν με νοιαζει να παρει 400 και 500 γιατι αυτο ειναι ενα νορμαλ ποσο για γηγενη παικτη σε ομαδα Ευρωλιγκας

Αυτο που δεν θελω να δω ειναι 2-3αρο των 300 χιλιαδων απο BCL με ανανεωση Θαναση στα 500-600 χιλιαρικα και αρθρα κυβερνητικων εκπροσωπων για τον Θαναση που με μεγαλυτερο ρολο θα κανει στεπ απ,τον Θαναση που ολο το καλοκαιρι δουλευει το σουτ κλπ οπως βλεπαμε κατι αντιστοιχα για τον Παππα οπου καθε Αυγουστο ηταν ετοιμος για το στεπ απ και καθε Νοεμβρη εφταιγε ο αναδρομος Ερμης
EXASFAIROS
Ούτε συζήτηση για Θαναση!!!! Το να φέρω Έλληνα παίχτη που έχει δώσει τα διαπιστευτήρια του δύσκολο και πολυδάπανο!!!Μεχρι Λαρετζακη ,ευρω παραπανω!!!(ο Σλουκας δεν πιστευω πια να ελθει,εχει γινει βασικουρα στην Φενερ)Μια χαρά στρατιώτης είναι ο Θανάσης ιδίως σε 5αδα που οι συμπαίκτες του στο Τερέν μπουμπουνιζουν από τα 6.75!!!!!

Τα λεφτά τα πολλά να πάμε σε 2-3αρο η 4αρι η 5αρι!!!!αλλά αντί για 6 ξένους να χουμε 5.

Καλαθης-Siva η Henry
Higgins-Παππας -Λαρετζακης
Αντετοκουνμπο-Παπαπέτρου
Sikma-Μιτογλου
Woightmann
Reynolds η Robinson -Παπαγιαννης

dru_15
Αν δεν τ εχουμε καταλαβει απο Ελληνες νεους παιχτες που θα μπορουσαμε να χτυπησουμε και να αντικαταστησουμε καποιον Ελληνα ειναι μετριμενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου.

Ντορσευ, Ογκαστ, Μητρου Λονγκ Λαρετζακης, αντε και Σαλουστρος ( για 3ο 3αρι )

Δεν υπαρχει περιθωριο να χανεις παιχτες Ελληνες ελευθερους σαν τον Θαναση. Η ανανεωση του ειναι must με 350-400 χιλ
stefkorner
QUOTE (dru_15 @ Jan 30 2019, 00:12 ) *
Αν δεν τ εχουμε καταλαβει απο Ελληνες νεους παιχτες που θα μπορουσαμε να χτυπησουμε και να αντικαταστησουμε καποιον Ελληνα ειναι μετριμενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου.

Ντορσευ, Ογκαστ, Μητρου Λονγκ Λαρετζακης, αντε και Σαλουστρος ( για 3ο 3αρι )

Δεν υπαρχει περιθωριο να χανεις παιχτες Ελληνες ελευθερους σαν τον Θαναση. Η ανανεωση του ειναι must με 350-400 χιλ


ετσι ακριβως ! ο οποιος Σαλουστρος ειναι ο μοναδικος που θα μπορουσε να ερθει για την θεση αυτη !
ενας Σαλουστρος που σταδιακα εχει μικροτερο ρολο και στον Προμηθεα ! ας πουμε στο τελευταιο με Στρασμπουργκ επαιξε 5λεπτα..! και εχει τριποντο στο cl 25% !
δεν θα μας χαλουσε ομως ,επειδη εχει υψηλοτερο iq απο Θαναση ...! ε τοτε να παιρναμε Χαρη Γιαννοπουλο επειδη εχει υψηλοτερο iq και εχει κ καλο τριποντακι ! στην Αεκ ομως δεν βρισκει πλεον ουτε 5λεπτα στα δυσκολα ..!
και μην λετε οτι προεκυψε τωρα αυτο , επειδη συνδεεται με Παπαπετρου το προηγουμενο καλοκαιρι !εγω θυμαμαι απο πριν ,μεσα στην περασμενη σεζον ,να μιλαμε για τις τεχνικες του αδυναμιες και οτι δεν ειναι καν καλος για αμυνα ! τον κρινουμε λες και τον πληρωνουμε με 2 μυρια και εχουμε την απαιτηση να ειναι αμυντικος στο επιπεδο Χανγκα ξερω γω !
εγω λεω να αφησουμε Θαναση ,μονο και μονο για να διαπιστωσουμε ποσο θα μας χαλαει μετα οποιοσδηποτε ΕΛληνας ερθει στην θεση του.. rolleyes.gif
SC13
1. Καλαθης(2.2εκ)-Λαπροβιτολα(500-700χιλ)
2. Κιλπατρικ(1.2-1.5εκ)-Παππας(800χιλ)-Μπιλι Μπαρον(600-700χιλ)
3. Παπαπετρου(800-850χιλ)-Γκεντραιτις(700χιλ)-Θανασης(400χιλ)
4. Ντερικ Γουιλιαμς(1.2-1.5εκ)-Μητογλου(450χιλ)-Χρυσικοπουλος
5. Μαικλ Ερικ(700χιλ-1εκ)-Τζειλεν Ρεινολντς(700χιλ-1εκ)-Παπαγιαννης

Συνολο μπατζετ: Γυρω στα 11.5εκ.

ΥΓ. Για Richard Solomon τι γνωμη εχετε;
stevebucknall11
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (χωρίς να χρησιμοποιήσει βιντεάκια που ο Έρικσον σκοράρει από τα 8 μέτρα) γιατί ο Έρικσον είναι ο παικταράς που θα μας σώσει του χρόνου όταν φέτος σε μια από τις χειρότερες ομάδες της Ευρωλίγκας (μάλλον την χειρότερη) δεν τον εμπιστεύονται να παίξει πάνω από 16 λεπτά;
stefkorner
o Πειν που ειδα χθες ,που και το τριποντακι του εχει και απο μεση αποσταση σουταρει,αν καποια στιγμη σοβαρευτει τακτικα και προσφερει για 15λεπτα αυτα που του ζηταει ο προπονητης του και δεν κανει του κεφαλιου του, ειναι νομιζω οτι πρεπει για 2ος σεντερ ! μην τον ξεχναμε σε περιπτωση που ολοκληρωσει καλα φετος

Φοιγκτμαν(5-4),Πειν,Παπαγιαννης
Ντ.Γουιλιαμς,Μητογλου
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου,Θανασης
Γουοναμεικερ(2-1),Μπερτανς(2-3),Λαρετζακης
Καλαθης,Koνιαρης


QUOTE (stevebucknall11 @ Jan 30 2019, 02:14 ) *
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (χωρίς να χρησιμοποιήσει βιντεάκια που ο Έρικσον σκοράρει από τα 8 μέτρα) γιατί ο Έρικσον είναι ο παικταράς που θα μας σώσει του χρόνου όταν φέτος σε μια από τις χειρότερες ομάδες της Ευρωλίγκας (μάλλον την χειρότερη) δεν τον εμπιστεύονται να παίξει πάνω από 16 λεπτά;


γιατι εκανε σοβαρη επεμβαση το καλοκαιρι και γιατι αργησε παρα πολυ να βρει ρυθμο ! τα 16λεπτα ναι ειναι λιγα για την Γκραν Καναρια ,οπως και το 42.5 % τριποντο ! ειναι για πολυ παραπανω και εκει ! και δεν νομιζω κανεις να ειπε οτι θα μας σωσει !μην μπερδευεσαι ! ειναι απλα ενας κλασσικος σουτερ απ αυτους που μας χρειαζονται απαραιτητως ! εχει διμετρο κορμι και ειναι μολις 25ετων !για μενα χρειαζονται δυο τετοιοι σουτερηδες που να παιζουν sg&sf ! Ερικσσον + Μπερτανς η Τζανινγκ
Johnny Marv
Τελικά ο κοζερ ποσα να θέλει για να έρθει του χρόνου ; Μην ξεχνάμε πως μεγαλώνει κι ολας ...
Γουαναμεϊκερ ακόμα δεν ξέρω αν είναι αυτό που θελουμε , λόγω σουτ κυρίως
pan24
QUOTE (stevebucknall11 @ Jan 29 2019, 19:14 ) *
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (χωρίς να χρησιμοποιήσει βιντεάκια που ο Έρικσον σκοράρει από τα 8 μέτρα) γιατί ο Έρικσον είναι ο παικταράς που θα μας σώσει του χρόνου όταν φέτος σε μια από τις χειρότερες ομάδες της Ευρωλίγκας (μάλλον την χειρότερη) δεν τον εμπιστεύονται να παίξει πάνω από 16 λεπτά;

Γιατι θελουμε ενα 2-3αρο σουτερ να κανει αυτα που πλεον δεν μπορει να κανει ο Λοτζεσκι
Το ιδανικο θα ηταν ενας σαν τον Ναναλυ η τον Χιγκινς αλλα δεν νομιζω να εχουμε το μπατζετ για κατι τετοιο
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 30 2019, 02:38 ) *
Τελικά ο κοζερ ποσα να θέλει για να έρθει του χρόνου ; Μην ξεχνάμε πως μεγαλώνει κι ολας ...
Γουαναμεϊκερ ακόμα δεν ξέρω αν είναι αυτό που θελουμε , λόγω σουτ κυρίως


πολυ ωραιος ο Κοζερ,αλλα θα θες παλι εναν καλο αναπληρωματικο του Καλαθη ! μαζι και guard-forward ! δεν γινεται να πας σε 4δα με Κοζερ και να περιμενεις να σου καλυψει δυο θεσεις σαν βασικος sg και σαν αλλαγη του Καλαθη !

Κοζερ,Μπερτανς(2-3), Παππας η Λαρετζακης
Καλαθης,Λαπροβιτολα

για μενα μια πολυ ωραια συνθεση !αλλα ειναι προβλημα οτι χρειαζεσαι 3 ξενους μονο για τα γκαρντ..!θα προτιμουσα δυο ,για να πανε 3 ξενοι στους ψηλους..
stefkorner
για τον johnny marv ενα ροστερ με Κοζερ ! 5δα γκαρντ ,με 3 ξενους ,οποτε μενουν 2 ξενοι για τους ψηλους και αναγκαστικα επαιξα με μονο εναν σεντερ των 30λεπτων !ποιον αλλον ; : Ουντο φυσικα.. rolleyes.gif

Ουντο ,Παπαγιαννης
Ταις(4&5 οσο χρειαζεται),Μητο,Χρυσικοπουλος
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου(3&λιγο 4),Θανασης
Κοζερ,Μπερτανς(2-3),Παππας η Λαρετζακης
Καλαθης,Λαπροβιτολα

υπολογισα Oυντο 2-2.5 μυρια
Ταις + Κοζερ =2.5
και βγαινει καπου 11μυρια ( μεσοσταθμικα ) ,κατι παραπανω με Παππα αντι Λαρετζακη..
dru_15
Εγω βλεπω οτι ο Πειν δεν παιζει καθολου καλα το πικ δεν ρολαρει γρηγορα πρεπει να το βελτιωσει. Και στην αμυνα να παιξει πιο εξυπνα τακτικα γτ και εκει εχει προβλημα. Την δεδομενη στιγμη δεν το συζηταω καν οτι ειναι χρησιμος. Το καλοκαιρι αν δεν τα βελτιωσει προτιμω hunter.

https://www.eurohoops.net/el/trademarks-el/...aft-tou-2019/5/

Μερικα ταλεντα που καποιοι θα μπορουσαν να ειναι στοχοι. Καποιοι δυσκολα αφου η θεση τους ειναι στο ΝΒΑ.
Μπιταντζε παιχτουρα μεγαλη αν δεν παει Αμερικη
stevebucknall11
QUOTE (pan24 @ Jan 29 2019, 19:41 ) *
Γιατι θελουμε ενα 2-3αρο σουτερ να κανει αυτα που πλεον δεν μπορει να κανει ο Λοτζεσκι
Το ιδανικο θα ηταν ενας σαν τον Ναναλυ η τον Χιγκινς αλλα δεν νομιζω να εχουμε το μπατζετ για κατι τετοιο

O Λοτζέσκι όπως είναι τώρα τρώει 2 Έρικσον στην καθισιά του. Αν είναι να γίνουμε σαν την ουραγό του ισπανικού πρωταθλήματος να το κλείσουμε καλύτερα το μαγαζί.
Johnny Marv
Από 3-5 θεωρώ πως η ομάδα πρέπει να είναι :

Παπαπετρου-Θανάσης
Ταις-Μιτογλου
Μικι-Απσοου-Παπαγιαννης

Μαζί και με ένα 2/3αρι βέβαια και έχουμε 3-4 παίκτες για τη κάθε θέση . Ύψος,ριμπάουντ,άμυνα και αρκετά καλό τρίποντο. Θεωρώ πως έτσι πρέπει να κινηθούμε . Παπί και Θανάσης μπορούν να βοηθήσουν στο 4 όπως και ο μικι ενώ ο ταις μπορεί να βοηθήσει και στο 5 . Είναι αντίστοιχο με το μοντέλο του ρόστερ μας το 11-12 καθώς έχουμε παπί αντί για περπε , το 3/4αρι Θανάση αντί για το 4/3αρι Καϊμακόγλου , μίτο αντί για τσαρτσαρη , ταις αντί σμιθ , αθλητικό μαπ μικι αντί για μπατιστ και 2 σκιάχτρα Παπατζον-απσσου αντί για Ίαν-Μάριτς . Δεν συγκρίνω ποιότητα αλλά τρόπο παιχνιδιού ..

Από εκεί και πέρα σου λείπει το 2/3αρι με τα χαρακτηριστικά του σατο (Ερικσσον δεν έχει αρκετά καλή άμυνα σε αντίθεση με Χίγκινς πχ) και τέλος για να πιάσουνε πλήρως τα χαρακτηριστικά της ομάδας του 11-12 θελουμε και 4 Γκαρντ : καλαθη-παππα/λαρε και αλλά δυο ασσοδυα καθώς τότε είχαμε τον καθαρό ασσο καλαθη , το καθαρό 2αρι Λογκαν και τα δυο ασσοδυα διαμαντιδης-Σάρας .
stefkorner
QUOTE (dru_15 @ Jan 30 2019, 02:26 ) *
Εγω βλεπω οτι ο Πειν δεν παιζει καθολου καλα το πικ δεν ρολαρει γρηγορα πρεπει να το βελτιωσει. Και στην αμυνα να παιξει πιο εξυπνα τακτικα γτ και εκει εχει προβλημα. Την δεδομενη στιγμη δεν το συζηταω καν οτι ειναι χρησιμος. Το καλοκαιρι αν δεν τα βελτιωσει προτιμω hunter.


ωστε βρηκα και εδω εναν δευτερο υποστηρικτη της περιπτωσης Χαντερ rolleyes.gif
ο παικτης εχει ξεφυγει .. ! πριν λιγο εγραψε :
25 ποντους (με 12/13 διποντα..) 8 ριμπαουντ +5 ασιστ +2 ταπες +3 κλεψιματα ohmy.gif
dru_15
QUOTE(stefkorner @ Jan 29 2019, 20:42 ) *
ωστε βρηκα και εδω εναν δευτερο υποστηρικτη της περιπτωσης Χαντερ rolleyes.gif
ο παικτης εχει ξεφυγει .. ! πριν λιγο εγραψε :
25 ποντους (με 12/13 διποντα..) 8 ριμπαουντ +5 ασιστ +2 ταπες +3 κλεψιματα ohmy.gif

Τιμια επιλογη και οικονομικος. Μπορει να θεωρηθει ψιλοστοιχημα για δευτερος αν εχει μπροστα του ενα βαρβατο 5αρι αλλα αξιζει μια δευτερη ευκαιρια στο ψηλοτερο επιπεδο να δουμε αν μπορει. Που για μενα μπορει
pan24
Ο Χαντερ δεν μου γεμιζει το ματι
Οκ ειναι καλυτερος απο την πρωτη του θητεια γιατι τωρα ξερει το μπασκετ στα μερη μας
Ομως ρε παιδια ειναι 2,03 και χωρις να εχει την σωματοδομη του Χαινς ουτε την αθλητικοτητα πχ του Γιανγκ πριν τον τραυματισμο του να πεις οτι θα ανταπεξελθει με αυτο ουτε ομως και την τεχνικη να σταθει στο 4 να πεις οτι θα τον εχεις σαν 4-5αρι
dru_15
QUOTE(pan24 @ Jan 29 2019, 20:54 ) *
Ο Χαντερ δεν μου γεμιζει το ματι
Οκ ειναι καλυτερος απο την πρωτη του θητεια γιατι τωρα ξερει το μπασκετ στα μερη μας
Ομως ρε παιδια ειναι 2,03 και χωρις να εχει την σωματοδομη του Χαινς ουτε την αθλητικοτητα πχ του Γιανγκ πριν τον τραυματισμο του να πεις οτι θα ανταπεξελθει με αυτο ουτε ομως και την τεχνικη να σταθει στο 4 να πεις οτι θα τον εχεις σαν 4-5αρι

Αξιζει μια ευκαιρια. Γτ τωρα ξερουμε τι μπορει να δωσει. Ειναι σταθερος στα νουμερα που γραφει. Αντι του Γκιστ θα δωσει πολυ μεγαλυτερη φρεσκαδα. Και ταχυτητα. Εστω να ερθει και σαν 3ος
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.