Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
qspock
Ειμαι πραγματικα περιεργος για το τι θα αποφασισει ο Πιτινο. Απο τη μια εχουμε εναν παιχτη (Ναναλι) ο οποιος ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται η ομαδα, εναν δηλαδη σουτερ. Απο την αλλη εχουμε εναν σκορερ που υποτιθεται οτι μπορει να παιξει και ασσος, κατι που ο Ναναλι δεν κανει. Ομως ο Ναναλι ειναι καθαρος σουτερ. Κατι που ο Κιλπατρικ δεν ειναι! Και καθαρος σκορερ υπαρχει ηδη στην ομαδα... Χωρια οτι θα θελει και χρονο προσαρμογης και ειναι αγνωστο πως θα αναπεξελθει. Αντιθετως ο Ναναλι πρεπει να θεωρειται λεφτα στην τραπεζα...

Αποδεσμευση Λανκφορντ και να παρει και τους 2! tongue.gif
G-arenas
QUOTE (qspock @ Jan 8 2019, 16:36 ) *
Ειμαι πραγματικα περιεργος για το τι θα αποφασισει ο Πιτινο. Απο τη μια εχουμε εναν παιχτη (Ναναλι) ο οποιος ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται η ομαδα, εναν δηλαδη σουτερ. Απο την αλλη εχουμε εναν σκορερ που υποτιθεται οτι μπορει να παιξει και ασσος, κατι που ο Ναναλι δεν κανει. Ομως ο Ναναλι ειναι καθαρος σουτερ. Κατι που ο Κιλπατρικ δεν ειναι! Και καθαρος σκορερ υπαρχει ηδη στην ομαδα... Χωρια οτι θα θελει και χρονο προσαρμογης και ειναι αγνωστο πως θα αναπεξελθει. Αντιθετως ο Ναναλι πρεπει να θεωρειται λεφτα στην τραπεζα...

Αποδεσμευση Λανκφορντ και να παρει και τους 2! tongue.gif

ο κιλπατρικ ετσι οπως ειναι η ομαδα ταιριαζει περισσοτερο απο ναναλι. με ναναλυ επρεπε να φυγει ο λοτζο γιατι ειναι ιδιων στοιχειων παικτες. θα μαζευονταν πολλοι εκει στο 3.

εμεις θελαμε παικτη που να εχει και ντριμπλα και να απειλει και ετσι. σκορερ εχουμε τον κιθ ο οποιος ομως δεν μπορει. μονο 1vs1 και αμυνα μηδεν. δεν τον θελουμε αυτον τον παικτη.

εγω τον ναναλυ τον προτιμουσα σε περιπτωση που παιρναμε και ασσο δημιουργο. ναναλυ-λαπροβιτολα. ή αυτο ή τον κιλπατρικ. αποφασισαν κιλπατρικ. εγω προτιμω το 1ο.

οτι και να γινει ας παρουνε τωρα και ενα καλο 5αρι για τα ριμπαουντ και θα βελτιωθουμε πολυ.
shtarkws
QUOTE(qspock @ Jan 8 2019, 16:36 ) *
Ειμαι πραγματικα περιεργος για το τι θα αποφασισει ο Πιτινο. Απο τη μια εχουμε εναν παιχτη (Ναναλι) ο οποιος ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεται η ομαδα, εναν δηλαδη σουτερ. Απο την αλλη εχουμε εναν σκορερ που υποτιθεται οτι μπορει να παιξει και ασσος, κατι που ο Ναναλι δεν κανει. Ομως ο Ναναλι ειναι καθαρος σουτερ. Κατι που ο Κιλπατρικ δεν ειναι! Και καθαρος σκορερ υπαρχει ηδη στην ομαδα... Χωρια οτι θα θελει και χρονο προσαρμογης και ειναι αγνωστο πως θα αναπεξελθει. Αντιθετως ο Ναναλι πρεπει να θεωρειται λεφτα στην τραπεζα...

Αποδεσμευση Λανκφορντ και να παρει και τους 2! tongue.gif


Έχει ήδη αποφασίσει τον Κιλπατρικ
Victor_Mannheim
QUOTE (qspock @ Jan 8 2019, 16:36 ) *
Αποδεσμευση Λανκφορντ και να παρει και τους 2! tongue.gif

αποδευσμευση καλαθη να παρει και τους 2 και να του μεινουν κιολας
nvip13
Ο Πιτινο είπε ότι ο Κιλπατρικ ειναι παρα πολυ καλος αμυντικός, με εθισμό στο να δουλευει και θα βοηθήσει και στο 1.

Ολο το ζουμί ειναι να ειναι σε καλη κατάσταση και να προσαρμοστεί όσο πιο γρηγορα.
shtarkws
Ανεξάρτητα από το ποιος νομίζουμε εμείς ότι είναι καλύτερος παίκτης ή καλύτερο φιτ, ο προπονητής είναι αυτός που διαλέγει τον παίκτη που ταιριάζει στο μπάσκετ που θέλει να παίξει. Αυτόν ήθελε ο Πιτίνο, πίεσε και τον πήρε. Μακάρι να έκανε το ίδιο ο Τσαβι το καλοκαίρι.

Και μην αρχίσουμε πάλι την Τσαβιαδα. Αρένας σε σένα αναφέρομαι

Ελπίζω σύντομα να ακούσουμε και για ψηλό γιατί ειδικά εκεί η τρύπα είναι τεράστια
papp7
Στα χαρτια ειναι πολυ δυνατη προσθηκη , στην πραξη υπαρχει η απραγια και το γεγονος της προσαρμογης οποτε μενει να τον δουμε στην πορεια. Εχω δωσει στον πιτινο εναν μηνα απο την μερα που προπονησε για πρωτη φορα πριν κανω την οποια κριτικη και τοσο θα δωσω και στον κιλπατρικ.

Ο ψηλος για εμενα ειναι μεγαλυτερη τρυπα και πρεπει το πολυ σε 10 μερες να εχει πατησει οακα.
kevinG
Πάντως αν κάποιος υπολογίσει πόσα θα κοστίστει η μεταγγραφή Κιλπάτρικ για 5 μήνες (ας πούμε 400-500 χιλ. στην καλύτερη), η πιθανή αποδέσμευση Λάνγκφορτ (~100 χιλ.) και αν έρθει ένας ψηλός με αποδέσμευση Λάσμε και βάζοντας τις ίδιες αμοιβές και αποζημιώσεις με την τράμπα Κιλπάτρικ/Λανγκφορτ, το μπάτζετ ανεβαίνει ήδη κατά τουλάχιστον 600-800 χιλιάδες. Αυτά τα λεφτά αν έμπαιναν από το καλοκαίρι η χρονιά θα ήταν δραματικά διαφορετική.
papp7
QUOTE (Victor_Mannheim @ Jan 8 2019, 16:33 ) *
ο κιλπατρικ ειναι καλυτερος απτον ναναλι



Διαφορετικοι παικτες δεν μπαινουν σε διαδικασια συγκρισης. Μιλαμε για εναν κομπο γκαρντ σκορερ απο την μια, ενω απο την αλλη για ενα 2-3αρι εξαιρετικο αμυντικο και καλο σουτερ.
Derozan
Έχει ακουστεί πολλάκις ότι ο Κιλπάτρικ είναι μέτριος σουτέρ για τρεις.Δεν το γνωρίζω η αλήθεια είναι παρόλα αυτά,ο Νάναλι του 50% στο ΝΒΑ είχε κάτω απο 35,ενώ ο Σον έρχεται απο χρονιά με 40% απτα 7,5 μέτρα περίπου.Ας περιμένουμε να τον κρίνουμε στο γήπεδο.Έχω εμπιστοσύνη στις επιλογές Πιτίνο(σε αντίθεση με του Τσάβι laugh.gif )

Επίισης χρειάζεται και ο Νάναλι καλώς ή κακώς,διώξε Λάνγκφορντ ή Λότζο και πάρτον.Πολλά ζητάω ε ; laugh.gif
pan24
QUOTE (Derozan @ Jan 8 2019, 18:42 ) *
Έχω εμπιστοσύνη στις επιλογές Πιτίνο

Αν οι κινησεις βγουν πατατες να εχουμε στην ακρη του μυαλου μας οτι οταν ο Πιτινο στην καριερα του κληθηκε να διαλεξει επαγγελματιες παικτες τον πηραν με τις πετρες smiley.gif
Victor_Mannheim
QUOTE (papp7 @ Jan 8 2019, 18:41 ) *
Διαφορετικοι παικτες δεν μπαινουν σε διαδικασια συγκρισης. Μιλαμε για εναν κομπο γκαρντ σκορερ απο την μια, ενω απο την αλλη για ενα 2-3αρι εξαιρετικο αμυντικο και καλο σουτερ.

οντως δεν υπαρχει συγκριση ο ενας εκανε παπαδες στην αμερικη και ο αλλος σκουπιζε παγκο
στην ευρωπη θα μεγαλουργησει ο κιλ
φυσικα αν δεν μπορουσαμε να τον φερουμε δεν θα μας χαλουσε ο ναναλι αλλα παλι καθαρισε ο προεδρος και εφερε καλυτερο παιχτη
Andre Miller
Καλορίζικος ο Κιλπάτρικ, είναι πολύ καλή μεταγραφή, πιστεύω θα κάνει τη διαφορά
Για σέντερ θα ήθελα αυτόν:


Derozan
QUOTE (pan24 @ Jan 8 2019, 18:56 ) *
Αν οι κινησεις βγουν πατατες να εχουμε στην ακρη του μυαλου μας οτι οταν ο Πιτινο στην καριερα του κληθηκε να διαλεξει επαγγελματιες παικτες τον πηραν με τις πετρες smiley.gif

Ισχύει.Μήπως έπρεπε να τον πάρουν στη ομάδα μπάσκετ ΕΜΠ ή ΕΚΠΑ καλύτερα ; tongue.gif
G-arenas
QUOTE (Derozan @ Jan 8 2019, 18:42 ) *
Έχει ακουστεί πολλάκις ότι ο Κιλπάτρικ είναι μέτριος σουτέρ για τρεις.Δεν το γνωρίζω η αλήθεια είναι παρόλα αυτά,ο Νάναλι του 50% στο ΝΒΑ είχε κάτω απο 35,ενώ ο Σον έρχεται απο χρονιά με 40% απτα 7,5 μέτρα περίπου.Ας περιμένουμε να τον κρίνουμε στο γήπεδο.Έχω εμπιστοσύνη στις επιλογές Πιτίνο(σε αντίθεση με του Τσάβι laugh.gif )

Επίισης χρειάζεται και ο Νάναλι καλώς ή κακώς,διώξε Λάνγκφορντ ή Λότζο και πάρτον.Πολλά ζητάω ε ; laugh.gif

ο κιλπατρικ λογικα εχει καλυτερο σουτ απο ναναλι. ή τουλαχιστον την ιδια ικανοτητα.

τα ποσοστα δεν λενε παντα την αληθεια. ας πουμε ο τζειμς που εχει κανα 25% ουτε καν ειναι τετοιος σουτερ. εχεις δει ποτε να τον παιζουν οπως ο νικ? οχι.

το θεμα ειναι και τι shot selection εχεις. αν εισαι ενας 3 n d τοτε περιμενεις γωνια και σουταρεις ελευθερος. αν εισαι κομπο γκαρντ σκορερ παιρνεις και πολλες δυσκολες προσπαθειες. και πεφτουν και ολοι πανω σου γιατι αλλιως θα τους βαλεις 25 ποντους.

οποτε ειναι λογικο τετοιοι παικτες να εχουν χειροτερα ποσοστα απο αλλους που περιμενουν σε μια γωνια.

αλλη κλαση ο κιλπατρικ και αλλη ο ναναλυ. αλλα παντα πρεπει να εχεις εναν σκορερ αξιας κιλπατρικ στην ομαδα και παντα ρολιστες που κανουν 3-4 πραγματα υπερτελεια οπως ο ναναλυ. ετσι χτιζονται ομαδες.
Derozan
QUOTE (G-arenas @ Jan 8 2019, 20:12 ) *
ο κιλπατρικ λογικα εχει καλυτερο σουτ απο ναναλι. ή τουλαχιστον την ιδια ικανοτητα.

τα ποσοστα δεν λενε παντα την αληθεια. ας πουμε ο τζειμς που εχει κανα 25% ουτε καν ειναι τετοιος σουτερ. εχεις δει ποτε να τον παιζουν οπως ο νικ? οχι.

το θεμα ειναι και τι shot selection εχεις. αν εισαι ενας 3 n d τοτε περιμενεις γωνια και σουταρεις ελευθερος. αν εισαι κομπο γκαρντ σκορερ παιρνεις και πολλες δυσκολες προσπαθειες. και πεφτουν και ολοι πανω σου γιατι αλλιως θα τους βαλεις 25 ποντους.

οποτε ειναι λογικο τετοιοι παικτες να εχουν χειροτερα ποσοστα απο αλλους που περιμενουν σε μια γωνια.

αλλη κλαση ο κιλπατρικ και αλλη ο ναναλυ. αλλα παντα πρεπει να εχεις εναν σκορερ αξιας κιλπατρικ στην ομαδα και παντα ρολιστες που κανουν 3-4 πραγματα υπερτελεια οπως ο ναναλυ. ετσι χτιζονται ομαδες.

Το καλό είναι ότι θα τραβάει και παίκτες πάνω του για να βρίσκονται πιο εύκολα οι Τόμας,Λότζο για τρεις.Αν και έχω ακούσει ότι δεν την πασάρει καλά τη μπάλα
stefkorner
ακουγα τωρα νοβα το διδιμο Συριγος-Κακιουζης και λεγαν τα καλυτερα για Κιλπατρικ
δυο πολυ σημαντικα ! ο Kακιουζης τον χαρακτηρισε σεκοντ γιουνιτ του Παπαπετρου ως αναλογης ικανοτητας αμυντικος απο το 1 εως 3
ο δε Συριγος ανεφερε κατι που δεν ειχα διαβασει !οτι ηταν στους τοπ15 γκαρντ ριμπαουντερ της λιγκας !
κατι το οποιο εννοειται το χρειαζομαστε παρα πολυ ,εφοσον για το ριμπαουντ πρεπει να στηριχθουμε πολυ στο ομαδικο
και στην ικανοτητα ολων των παικτων (πλην των βασικων σεντερ φυσικα .. tongue.gif )
Johnny Marv
QUOTE(G-arenas @ Jan 8 2019, 20:12 ) *
ο κιλπατρικ λογικα εχει καλυτερο σουτ απο ναναλι. ή τουλαχιστον την ιδια ικανοτητα.

τα ποσοστα δεν λενε παντα την αληθεια. ας πουμε ο τζειμς που εχει κανα 25% ουτε καν ειναι τετοιος σουτερ. εχεις δει ποτε να τον παιζουν οπως ο νικ? οχι.

το θεμα ειναι και τι shot selection εχεις. αν εισαι ενας 3 n d τοτε περιμενεις γωνια και σουταρεις ελευθερος. αν εισαι κομπο γκαρντ σκορερ παιρνεις και πολλες δυσκολες προσπαθειες. και πεφτουν και ολοι πανω σου γιατι αλλιως θα τους βαλεις 25 ποντους.

οποτε ειναι λογικο τετοιοι παικτες να εχουν χειροτερα ποσοστα απο αλλους που περιμενουν σε μια γωνια.

αλλη κλαση ο κιλπατρικ και αλλη ο ναναλυ. αλλα παντα πρεπει να εχεις εναν σκορερ αξιας κιλπατρικ στην ομαδα και παντα ρολιστες που κανουν 3-4 πραγματα υπερτελεια οπως ο ναναλυ. ετσι χτιζονται ομαδες.


Όχι και ρολίστας ο ναναλι...
Victor_Mannheim
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 8 2019, 20:53 ) *
Όχι και ρολίστας ο ναναλι...

στην αμερικη σκουπιζε τους παγκους
john wick
Παραθετω ενα αποσπασμα απο αρθρο στο sportfm.gr




[i]
Και μόνο το βιογραφικό του αρκεί για να σε πείσει για την επίδραση που μπορεί να έχει ο Σον Κιλπάτρικ στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Με 157 συμμετοχές στο ΝΒΑ, 122 εκ των οποίων τις σεζόν 2016-2017 και 2017-2018, και μέσο όρο καριέρας 10,3 πόντους δικαιολογημένα θεωρείται ο καλύτερος αυτήν την εποχή διαθέσιμος παίκτης για τις ομάδες της Ευρωλίγκας.

Και αν κάποιος δεν πείθεται από το 10,3 σκέτο, ας βάλουμε δίπλα και μερικούς άλλους αριθμούς. Ο Ουαναμέικερ φέτος στους Σέλτικς βάζει με το ζόρι 3 πόντους. Και αν ο πρώην παίκτης της Φενέρ έχει το ελαφρυντικό του περιορισμένου χρόνου συμμετοχής, αυτό δεν ισχύει τόσο για κάποιες άλλες ενδιαφέρουσες περιπτώσεις: ο Μάλκολμ Ντιλέινι μόλις μία από τις δύο χρονιές του στην Ατλάντα ξεπέρασε τους 6 πόντους μ.ο., ο Τζέιμς Νάναλι έχει «ταβάνι» τους 4,5 που έβαζε στην Ατλάντα επίσης τη σεζόν 2013-2014, ο Ντέρικ Ουίλιαμς έχει μ.ο. καριέρας στην Αμερική τους 8,9 πόντους ενώ ο Μάικ Τζέιμς στους Σανς είχε 9.3. Υπό κανονικές συνθήκες, λοιπόν, ένας παίκτης με την ευχέρεια αυτή στο σκοράρισμα μπορεί εύκολα στην Ευρωλίγκα να εκτινάξει την παραγωγικότητά του.
[/i]









Επισης απο κυβερνητικο εκπροσωπο:
ΥΓ2: Πρώτα ολοκληρώνεται μια μεταγραφή και μετά ξεκινάμε να ρωτάμε για τα επόμενα. Βήμα, βήμα.
Αρα μαλλον θα παμε κ για ψηλο... smile.gif
pan24
QUOTE (Victor_Mannheim @ Jan 8 2019, 21:21 ) *
στην αμερικη σκουπιζε τους παγκους

Κοιτα κι ο Κιλπατρικ περσι αλλαξε 4 ομαδες σε 1 σεζον και φετος δεν βρηκε ομαδα
Κανενας σταρ του nba δεν θα ερχοταν στην Ευρωπη
john wick
Στεεεεεεεεεεεεεφφφφφφφ;;;;;;;
Ο Eric Moreland τι λεει; rolleyes.gif
stefkorner
QUOTE (john wick @ Jan 9 2019, 04:59 ) *
Στεεεεεεεεεεεεεφφφφφφφ;;;;;;;
Ο Eric Moreland τι λεει; rolleyes.gif


Καλος και οχι ιδιαιτερα ακριβος !τον κοιταζε και ο ΟΛυμπιακος το καλοκαιρι !
εχει το ριμπαουντ που θελουμε wink.gif
Titus
Έχετε δίκιο σε όλες σας τις ενστάσεις περί Οκαφορ αλλά εγώ θα τον έπαιρνα αμέσως αν έμενε χωρίς ομάδα στο ΝΒΑ. Τιμντανκανίζει όσο κανένας άλλος και έχει αδικηθεί από τη νέα μόδα με τους ψηλούς σουτέρ. Κατά πάσα πιθανότητα θα έφευγε νύχτα με αντικαταθλιπτικά στην τσέπη αλλά του έχω μια αδυναμία και δεν μπορώ να είμαι ορθολογιστής εν προκειμένω.

Με τον Σων τον Κιλπατρικ το μυστήριο λύθηκε αλλά το ερώτημα παραμένει τελικώς άλυτο: πότε πρόλαβε μέσα σε 24 ώρες να πάψει να περιμένει το ΝΒΑ; Τέλος πάντων, όπως εξήγησα αναλυτικά σε προηγούμενο ποστ, ο άνθρωπος δεν είναι ούτε σκόρερ από το ΝΒΑ, ούτε καν ΝΒΑer. Στα 29 του έχει παίξει στο ΝΒΑ όσα παιχνίδια παίζει ένας κανονικός (ούτε καλός, ούτε κακός, ούτε μέτριος, απλά πραγματικός) παίκτης του ΝΒΑ σε δύο το πολύ σεζόν. Μόνη 'κανονική' σεζόν του ήταν το 2016-17 στους άθλιους τότε Νετς, στους οποιους δεν ήταν βασικός. Το να καθόμαστε να συζητάμε σοβαρά για τα ποσοστά του σε 10 παιχνίδια στην τάδε ομάδα είναι ολίγον αστείο. Μου θυμίζει όσους έλεγαν ότι δεν τα πήγε και άσχημα ο Παπατζών στο ΝΒΑ γιατί είχε 4,1 πόντους μ.ο. όταν τα περισσότερα λεπτά που πήρε ήταν στο τάνκινγκ των Κινγκς. Όταν δεν σου αρκεί το ότι ένας παίκτης σε καλή ηλικία δεν έχει ούτε παρόν ούτε παρελθόν στο ΝΒΑ σημαίνει ότι δεν σε ενδιαφέρει η πραγματικότητα αλλά το αφήγημα.

Ο παίκτης κατά τα λοιπά εμένα μου αρέσει γιατί ξέρει μπάσκετ και πιστεύω ότι θα πιάσει στην Ευρώπη αν δεν ανήκει στην κατηγορία 'είμαι Αμερικάνος και θέλω μόνο ΝΒΑ ακόμα κι αν δεν με θέλει αυτό'. Για Αμερική είναι πιο αργός κι από το ριπλέυ σε σχέση με τους σούπερ αθλητικούς γκαρντ της εποχής μας. Αλλά για τα μέρη μας είναι μια χαρά. Καλό είναι να τα λέμε αυτά από τώρα γιατί τον βλέπω τον Πιτίνο να τρώει κράξιμο που δεν πήρε τον Ναναλυ στην περίπτωση που ο Σων το ρίξει στην παλαβή. Ο οποίος Νάναλυ εμένα μου αρέσει πολύ ως παίκτης αλλά έτσι όπως έγινε το ρόστερ δε χωράει πουθενά. Γιατί, βέβαια, πρέπει η μεγάλη μεταγραφή που ακούει στο όνομα Παπαπέτρου να παίζει, ο Θανάσης είναι 'ελληνικός κορμός' και δεν σηκώνει να διώξεις τον μόνο άνθρωπο που σουτάρει αξιοπρεπώς.
stefkorner
QUOTE (Titus @ Jan 9 2019, 06:31 ) *
Έχετε δίκιο σε όλες σας τις ενστάσεις περί Οκαφορ αλλά εγώ θα τον έπαιρνα αμέσως αν έμενε χωρίς ομάδα στο ΝΒΑ. Τιμντανκανίζει όσο κανένας άλλος και έχει αδικηθεί από τη νέα μόδα με τους ψηλούς σουτέρ. Κατά πάσα πιθανότητα θα έφευγε νύχτα με αντικαταθλιπτικά στην τσέπη αλλά του έχω μια αδυναμία και δεν μπορώ να είμαι ορθολογιστής εν προκειμένω.


δικιο εχουν σε ολες τις ενστασεις ,αλλα μην νομιζει κανεις οτι ο παικτης ειναι διαλυμενος και αφαντος ,οπως εφυγε ο Μπενετ τοτε,αν θυμαμαι καλα!
ειναι αρκετα ενεργος ! προχθες στην νικη των Πελικανς επι του Μεμφις επαιξε 24 λεπτα,ειχε 9 ποντους (με 3/6 διποντα και 3/5 βολες ) κατεβασε 7 ριμπαουντ και εδωσε 2 ασιστ !
αυτο γιατι πολλοι μπορει να εχουν την εντυπωση οτι εχει φτασει σε σημειο να σκουπιζει παγκους wink.gif
Titus
QUOTE (stefkorner @ Jan 8 2019, 23:38 ) *
δικιο εχουν σε ολες τις ενστασεις ,αλλα μην νομιζει κανεις οτι ο παικτης ειναι διαλυμενος και αφαντος ,οπως εφυγε ο Μπενετ τοτε,αν θυμαμαι καλα!
ειναι αρκετα ενεργος ! προχθες στην νικη των Πελικανς επι του Μεμφις επαιξε 24 λεπτα,ειχε 9 ποντους (με 3/6 διποντα και 3/5 βολες ) κατεβασε 7 ριμπαουντ και εδωσε 2 ασιστ !
αυτο γιατι πολλοι μπορει να εχουν την εντυπωση οτι εχει φτασει σε σημειο να σκουπιζει παγκους wink.gif


Ναι, είναι κλασική περίπτωση παίκτη που είναι τόσο καλός (και νέος) που όλοι παίρνουν το ρίσκο να του δώσουν ευκαιρίες. Δεν κουνιέται από το ΝΒΑ, λογικά.
stefkorner
QUOTE (Titus @ Jan 9 2019, 06:46 ) *
Ναι, είναι κλασική περίπτωση παίκτη που είναι τόσο καλός (και νέος) που όλοι παίρνουν το ρίσκο να του δώσουν ευκαιρίες. Δεν κουνιέται από το ΝΒΑ, λογικά.


οι τελευταιες/σημερινες πληροφοριες λενε οτι πιθανοτερο να μην κοπει τελικα ! αλλα ειναι στην λιστα των υποψηφιων ! και οσο αναφορα τους ψηλους η λιστα αυτη ειναι παρα πολυ περιορισμενη (ενω ειναι γεματη απο καλα γκαρντ,απο τα οποια παρεριπτοντως ολο και κατι καλο φαινεται θα μεινει για Ολυμπιακο..)
Titus
QUOTE (stefkorner @ Jan 8 2019, 23:49 ) *
οι τελευταιες/σημερινες πληροφοριες λενε οτι πιθανοτερο να μην κοπει τελικα ! αλλα ειναι στην λιστα των υποψηφιων ! και οσο αναφορα τους ψηλους η λιστα αυτη ειναι παρα πολυ περιορισμενη (ενω ειναι γεματη απο καλα γκαρντ,απο τα οποια παρεριπτοντως ολο και κατι καλο φαινεται θα μεινει για Ολυμπιακο..)


Τον θέλω σαν κολασμένος σε λέω. Μπασκετικά πάντα, μην παρεξηγηθώ.
Looter
Ανακοινώθηκε και επίσημα από τον πρόεδρο στο insta ο Κιλπάτρικ.
https://www.instagram.com/p/BsY9IOFhXeC/?ut...g_web_copy_link
t0ny3
Καλορίζικος. Άμεσα και ψηλός μπας και προλάβουμε την οχταδα. Γενικά είμαι πολύ απαισιόδοξος μιας και έχουμε και τραυματισμούς, ενώ αύριο με πιθανή ήττα είμαι με την πλάτη στον τοίχο . Να δούμε πότε θα ενσωματωθεί.

Πάντως κι εγώ θεωρώ πως κάτι πιο σοβαρό παίζει με τον Κιθ.
Quincy
Μια offtopic παρέμβαση από εμένα που αφορά το moderating. Στις τελευταίες ποινές που επιβλήθηκαν, κάποια μέλη τιμωρήθηκαν γιατί ξεκίνησαν μια διαμάχη που αφορά ομάδες και χρώματα και όχι το άθλημα που όλοι αγαπάμε. Για αυτό το λόγο και τιμωρήθηκαν. Σε καμία περίπτωση δεν σκόπευα να χαρακτηρίσω τους συγκεκριμένους χρήστες σαν οπαδούς. Αν τυχόν ερμηνεύτηκε έτσι, τότε ανακαλώ το χαρακτηρισμό.

RipCity
QUOTE (t0ny3 @ Jan 8 2019, 23:19 ) *
Καλορίζικος. Άμεσα και ψηλός μπας και προλάβουμε την οχταδα.


Ποιος νοιάζεται για την οκτάδα? για #13/2 ήρθε ο Κιλπάτρικ.
MaJesty23
QUOTE(RipCity @ Jan 9 2019, 01:32 ) *
Ποιος νοιάζεται για την οκτάδα? για #13/2 ήρθε ο Κιλπάτρικ.


Αυτο με ξεπερνάει...έχει κολλήσει σε επίπεδο αυτισμού.

Πάντως για Κιλπάτρικ κρατάω μικρο καλάθι και έλεγα σε φιλική παρέα χτες ,όπως και ο Titus,οτι τα ματς που έχει παίξει σε 4-5 χρονια καριέρας είναι πολύ λίγα.Μακάρι να μας βγει...έχει να παίξει και απο Απρίλη.Απο βιντεάκια φαίνεται οτι κάνει πιο πολύ drive παρά στηρίζεται στο σουτ του.

Ίδωμεν...

Πάντως ψηλό πρέπει να πάρουμε άμεσα...εκεί καιγόμαστε.

Πόσο λείπει ο προπέρσινος Kc Rivers!Φονικό σούτ,τίμιος στην άμυνα και clutch.
jazz thrilos
Καλά έκανε ο Παναθηναικός και πήρε ένα combo guard δυνατό, ψηλό, με διείσδυση και πίεση πάνω στην μπάλα στην άμυνα. Τον χρειαζόταν.

Όμως βρε παιδιά δεν είναι πλέον κοινός τόπος οτι μεγάλο κομμάτι των προβλημάτων, τόσο στην δημιουργία του Καλάθη όσο και στην λειτουργία της ρακέτας επιθετικά όπου οι αντίπαλοι κλείνουν προς τα μέσα, αποτελεί το γεγονός οτι ο Παναθηναικός ΔΕΝ διαθέτει σουτ απο την περιφέρεια; Το χαμηλότερο ποσοστό στην διοργάνωση έχει στο τρίποντο. Με Παπαπαπέτρου-Θανάση που μόνο σουτέρ δεν τους λες και τον Λοτζέσκι πότε μέσα και πότε έξω, ο Κιλπάτρικ με το 32% στο περιφερειακό σουτ θα βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι;

Εν κατακλείδι, αν είναι ο Παναθηναικός να κινηθεί και για δεύτερο παίχτη, με δεδομένη πλέον την μεταγραφή ενός παίχτη σαν τον Κιλπάτρικ καλύτερα να πάρει έναν σουτέρ στο 2-3 και να στηρίξει τον Παπαγιάννη μπας και βρει ρυθμό και φόρμα. Αλλιώς πρέπει να πάρει σέντερ δυναμίτη που θα παλεύει με δύο και τρεις παίχτες για να βγει νικητής. Υπάρχει τέτοιος παίχτης τώρα;
Victor_Mannheim
καλοριζικος ο παιχταρας
και παιχταρα και προπονηταρα απο αμερικη εφερε ο προεδρος
αυτα για οσους λενε οτι δεν αγαπαει την ομαδα
stefkorner
alan williams


αυτο το τουμπανακι σας το ειχα βαλει και πριν κανα μηνα!
πριν μια βδομαδα εμεινε ελευθερος απο τους Σανς
στην g league εχει σχεδον 15 ριμπαουντ μ.ο σε 25 λεπτα
τρελο.. ;
εχει βγει 1ος ριμπαουντερ στο ncaa το 14 ,το 15 και το 16 στην Κινα..
γινεται 26 τελος του μηνα και ειναι 2.01 !
αντερσαιζ τουμπανακι δηλαδη wink.gif
G-arenas
QUOTE (jazz thrilos @ Jan 9 2019, 12:11 ) *
Καλά έκανε ο Παναθηναικός και πήρε ένα combo guard δυνατό, ψηλό, με διείσδυση και πίεση πάνω στην μπάλα στην άμυνα. Τον χρειαζόταν.

Όμως βρε παιδιά δεν είναι πλέον κοινός τόπος οτι μεγάλο κομμάτι των προβλημάτων, τόσο στην δημιουργία του Καλάθη όσο και στην λειτουργία της ρακέτας επιθετικά όπου οι αντίπαλοι κλείνουν προς τα μέσα, αποτελεί το γεγονός οτι ο Παναθηναικός ΔΕΝ διαθέτει σουτ απο την περιφέρεια; Το χαμηλότερο ποσοστό στην διοργάνωση έχει στο τρίποντο. Με Παπαπαπέτρου-Θανάση που μόνο σουτέρ δεν τους λες και τον Λοτζέσκι πότε μέσα και πότε έξω, ο Κιλπάτρικ με το 32% στο περιφερειακό σουτ θα βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι;

Εν κατακλείδι, αν είναι ο Παναθηναικός να κινηθεί και για δεύτερο παίχτη, με δεδομένη πλέον την μεταγραφή ενός παίχτη σαν τον Κιλπάτρικ καλύτερα να πάρει έναν σουτέρ στο 2-3 και να στηρίξει τον Παπαγιάννη μπας και βρει ρυθμό και φόρμα. Αλλιώς πρέπει να πάρει σέντερ δυναμίτη που θα παλεύει με δύο και τρεις παίχτες για να βγει νικητής. Υπάρχει τέτοιος παίχτης τώρα;

καταρχας το 32% ειναι στο nba, σε πιο μακρινη αποσταση και σε πολυ πιο υψηλο επιπεδο. και ο ναναλυ δεν νομιζω να ειχε μεγαλυτερο και σαφως με λιγοτερη αμυνα και με λιγοτερες προσπαθειες.

δεν λεω οτι θα λυσει το προβλημα μας αλλα μια χαρα σουτ εχει. βασικα 33,5% εχει ποσοστο nba.

αυτο που λες αν ηθελαν να το κανουν, ας επαιρναν ναναλυ απο την αρχη, εναν ασσο και μετα και 1 5αρι σαν τον upshow αντι ιαν-λασμε. ετσι και πολυ καλυτερη ομαδα θα ειχαμε και θα λυναμε προβληματα δημιουργιας και σουτ και ψηλο θα ειχαμε και παπατζον θα εβρισκε πολυ χωρο.
pan24
Τα ποσοστα Κιλπατρικ εχουν μεγαλες διαφοροποιησεις και ειναι δυσκολο να βγαλεις συμπερασμα απο παικτη που αλλαζει συνεχεια ομαδες

Πχ περσι ειχε 32%
Αυτο προεκυψε εχοντας 28% σε 23 παιχνιδια με Μπακς,26% σε 16 παιχνιδια με Νετς,43% σε 4 παιχνιδια με Κλιπερς και 40% σε 9 παιχνιδια με Μπουλς

Βγαλε ακρη
Αν θες βασιζεσαι στα τελευταια να πεις οτι ηταν φονιας αν θες βασιζεσαι στα πρωτα για να πεις οτι ειναι κακος σουτερ η εχει κακιστο shot selection
Η αληθεια πιθανως ειναι καπου στην μεση ομως σχεδον εξισου πιθανο εινακ να βρισκεται σε καποιο απο τα 2 ακρα

Μονο αν το δουμε μπορουμε να κρινουμε γιατι το δειγμα ειναι αρκετα "περιεργο"

Πχ στα ματς που ειχε 40%,ποσα απο αυτα ηταν σε garbage time χωρις αγχος και με ανυπαρκτες αμυνες;

Στα ματς που ειχε 26% σε ποσα μπηκε για ενα πενταλεπτο κρυος ισα να ριξει 2-3 σουτ μπας και δωσει σκορ σαν λυση αναγκης;
stefkorner
QUOTE (pan24 @ Jan 9 2019, 20:07 ) *
Μονο αν το δουμε μπορουμε να κρινουμε γιατι το δειγμα ειναι αρκετα "περιεργο"

Πχ στα ματς που ειχε 40%,ποσα απο αυτα ηταν σε garbage time χωρις αγχος και με ανυπαρκτες αμυνες;

Στα ματς που ειχε 26% σε ποσα μπηκε για ενα πενταλεπτο κρυος ισα να ριξει 2-3 σουτ μπας και δωσει σκορ σαν λυση αναγκης;


γενικα ειναι πολυ δυσκολο να κανει καποιος εκτιμηση βαζοντας σε αντιστοιχια τα ποσοστα nba με euroleague !
μπορει να βρεθει μια μεταβλητη ,αν παρεις ενα μεγαλο δειγμα απο παικτες που καναν την αντιθετη διαδρομη : ευρωλιγκα-nba / nba-ευρωλιγκα και παλι ομως δυσκολα να υπολογισεις τα επιμερους χαρακτηριστικα του καθε παικτη

ετσι ας πουμε το 55 % του Ναναλι κανεις δεν θα μπορουσε να εγγυηθει οτι θα πηγαινε στο 40 % στο nba σε αναλογες προσπαθειες με του Ναναλι! (40 % εκανε σε αυτες τις λιγες προσπαθεις που προλαβε με wolves και δεν πρεπει να αποτελουν επαρκες δειγμα..)
οπως αναποδα και το 30-35 % του Κιλπατρικ εκει δεν μοιαζει βεβαιο οτι θα γινει 40+ % εδω


παρολα αυτα εγω διατηρω μια συγκρατημενη αισιοδοξια οτι θα βρεθει ευκολα στο 40 % ,υπο κανονικες συνθηκες ομαλης προσαρμογης! τον βοηθαει απ οτι φαινεται και ο χαρακτηρας του ,για να ελπιζουμε σε κατι τετοιο..!

κατα τ αλλα κραταω αυτο που λενε οι περισσοτεροι σοβαροι δημοσιογραφοι οτι ειναι ενας εξαιρετικος εκτελεστης-οχι σουτερ..
Looter
Λίγο παραπάνω που τον είδα από χθες , νομίζω ότι όντως αδικήθηκε στο ΝΒΑ ως undersized για 1-2.
Σωματικά τον είδα πολύ δυνατό , για επίπεδο Eurolegue , με τους παίκτες που κυκλοφορούν στο 1-2 θα κάνει πλάκα αμυντικά.
Και αυτό είναι κάτι που λείπει αυτή τη στιγμή από τον ΠΑΟ και είναι πολύ σημαντικό.
Δηλαδή με αυτόν δίπλα ο Νικ θα ελευθερωθεί αμυντικά ως ένα βαθμό.

Επιθετικά τώρα είναι πολλοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την απόδοσή του είτε θετικά είτε αρνητικά (πόσο γρήγορα θα βρει ρυθμό , πόσο γρήγορα θα προσαρμοστεί στο Ευρωπαϊκό Μπάσκετ , στη χώρα , κλπ).

Πολύ καλό πρώτο βήμα επίσης είδα.

Αυτά.

Μακάρι να ερχόταν και ο Ναναλυ πάντως με προοπτική και για του χρόνου.
Δεν υπάρχει τέτοιος ξένος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα σε καμία ομαδα και είναι ξεκάθαρα παίκτης για final 4.
G-arenas
QUOTE (Looter @ Jan 9 2019, 13:58 ) *
Λίγο παραπάνω που τον είδα από χθες , νομίζω ότι όντως αδικήθηκε στο ΝΒΑ ως undersized για 1-2.
Σωματικά τον είδα πολύ δυνατό , για επίπεδο Eurolegue , με τους παίκτες που κυκλοφορούν στο 1-2 θα κάνει πλάκα αμυντικά.
Και αυτό είναι κάτι που λείπει αυτή τη στιγμή από τον ΠΑΟ και είναι πολύ σημαντικό.
Δηλαδή με αυτόν δίπλα ο Νικ θα ελευθερωθεί αμυντικά ως ένα βαθμό.

Επιθετικά τώρα είναι πολλοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την απόδοσή του είτε θετικά είτε αρνητικά (πόσο γρήγορα θα βρει ρυθμό , πόσο γρήγορα θα προσαρμοστεί στο Ευρωπαϊκό Μπάσκετ , στη χώρα , κλπ).

Πολύ καλό πρώτο βήμα επίσης είδα.

Αυτά.

Μακάρι να ερχόταν και ο Ναναλυ πάντως με προοπτική και για του χρόνου.
Δεν υπάρχει τέτοιος ξένος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα σε καμία ομαδα και είναι ξεκάθαρα παίκτης για final 4.

γενικα ολοι αυτοι οι παικτες που δεν εχουν σωματοδομη για nba αλλα παιζουν καποια χρονια εκει ειναι παιχταραδες αλλα αδικημενοι. και ο λαρκιν π.χ το σωμα του δεν ειναι ουτε για ευρωλιγκα και ομως ειναι τρελη παιχταρα.

τετοιοι παικτες υπαρχουν απειροι απεναντι και στην ποιοτητα του κιλπατρικ-λαρκιν(ο κιλπατρικ ανωτερος) αλλα και πιο μικρης αξιας οπως ηρθε ο σινγκλετον. το θεμα ειναι να ξερεις να εχεις ματι και να φερεις τον καταλληλο για τον σωστο ρολο και για την σωστη ομαδα.

βρισκεις τρελες ευκαιριες εκει.

ναναλυ μακαρι αλλα ειναι πολλα τα λεφτα. ηδη κανα 600 πηρε ο κιλ και ο ναναλυ θα θελει κανα 450αρι σιγουρα.
jonaldidhs
https://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...o-pitino-video/

Πιο πολλα τριφυλλια την επομενη φορα ο Κιλαρος..Φτιαγμενος ερχεται..
Stefk13
QUOTE (jonaldidhs @ Jan 9 2019, 19:21 ) *
https://www.eurohoops.net/el/euroleague-el-...o-pitino-video/

Πιο πολλα τριφυλλια την επομενη φορα ο Κιλαρος..Φτιαγμενος ερχεται..


Ποτε ερχεται ξερουμε?
jonaldidhs
Για Παρασκευη εχω διαβασει αλλα δεν ειναι οριστικο..
j-kidd13
Ας βάλω κι εγώ την δική μου πρόταση,έναν παίκτη που θέλω σαν τρελός εδώ και 4 χρόνια...

Jarnell Stokes...
4αρο5αρι,με καλό σουτάκι,αθλητικός,δυνατός,καλό footwork, τον δίνουν 6'9", δηλαδή γύρω στα 2.05-2.06(μπορεί να ναι και λίγο πιο κάτω)
Πιστεύω οτι έχει πολύ καλές πιθανότητες να κάνει σοβαρά πράγματα εδω.





john wick
Πρέπει οπωσδήποτε μέχρι την Κυριακή να είναι εδώ το 5άρι μας...
δεν υπάρχει πλέον χρόνος..Το επόμενο 20ήμερο παίζουμε τα ρέστα μας...
pan24
Πιτινο:
QUOTE
Δεν σουτάρουμε καλά και αυτό δεν έχει να κάνει με τον τρόπο που κάνουμε επίθεση, απλά δεν έχουμε σουτέρ. Αυτό πρέπει να το κοιτάξει η ομάδα για του χρόνου. Αυτή τη στιγμή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για το γεγονός πως η ομάδα δεν έχει σουτέρ»

Φαινεται και εδω οτι τον Κιλπατρικ δεν τον πηρε για σουτερ
Αν οντως υπηρξε επιλογη αναμεσα σε Ναναλυ-Κιλπατρικ φαινεται οτι θεωρησε μεγαλυτερο προβλημα την ελλειψη σκορερ απο την ελλειψη σουτερ

Μου αρεσει παντως οτι γρηγορα καταλαβε την κατασταση.Μετα απο αυτο με την ΤΣΣΚΑ ελεγε οτι για τα κακα ποσοστα εφταιγε ο τροπος επιθεσης μας
stefkorner
Κοντος πριν :
«Η αλήθεια είναι πως η δουλειά δεν γίνεται όπως θα έπρεπε στους ψηλούς. Στο ‘5’ δεν είναι τόσο εύκολο να κουμπώσει προσθήκη, γιατί έχει τέσσερις παίκτες σε αυτή τη θέση. Δεν υπάρχει επίσης σε ψηλούς η πληθώρα επιλογών που μπορείς να βρεις στους κοντούς στην Αμερική»

δεν λεει ψεματα σε αυτο ! η αναζητηση ψηλου ειναι πολυ δυσκολη !πολυ πιο περιορισμενες οι επιλογες!

εχω την αισθηση οτι ο Πιτινο δεν κανει πισω και ζηταει ψηλο !
σε διαφορετικη περιπτωση θα προσπαθουσαν οι κυβερνητικοι να μας πεισουν οτι οι bad boys θα βρουν σιγα σιγα ρυθμο-θα αποκτησουν και ψυχολογια-θα βελτιωθει η φ.κ τους -θα τους βοηθησει και το ροτεισον στους ψηλους -θα ανεβει και ο Παπαγιαννης και ολα θα φτιαξουν !
ο Πιτινο ομως ξερει πως να παρει αυτο που ζηταει !δεν ηρθε να βγαλει 6 μηνες ,παιζοντας επικοινωνιακα με τον κοσμο..ουτε τον νοιαζουν οι στενοτητες του προεδρου (αν τιθεται τετοιο θεμα δηλαδη..)
για αυτο πιστευω οτι βρηκε τον μαστορα του ο dpg rolleyes.gif
Looter
QUOTE (stefkorner @ Jan 10 2019, 14:14 ) *
Κοντος πριν :
«Η αλήθεια είναι πως η δουλειά δεν γίνεται όπως θα έπρεπε στους ψηλούς. Στο ‘5’ δεν είναι τόσο εύκολο να κουμπώσει προσθήκη, γιατί έχει τέσσερις παίκτες σε αυτή τη θέση. Δεν υπάρχει επίσης σε ψηλούς η πληθώρα επιλογών που μπορείς να βρεις στους κοντούς στην Αμερική»

δεν λεει ψεματα σε αυτο ! η αναζητηση ψηλου ειναι πολυ δυσκολη !πολυ πιο περιορισμενες οι επιλογες!

εχω την αισθηση οτι ο Πιτινο δεν κανει πισω και ζηταει ψηλο !
σε διαφορετικη περιπτωση θα προσπαθουσαν οι κυβερνητικοι να μας πεισουν οτι οι bad boys θα βρουν σιγα σιγα ρυθμο-θα αποκτησουν και ψυχολογια-θα βελτιωθει η φ.κ τους -θα τους βοηθησει και το ροτεισον στους ψηλους -θα ανεβει και ο Παπαγιαννης και ολα θα φτιαξουν !
ο Πιτινο ομως ξερει πως να παρει αυτο που ζηταει !δεν ηρθε να βγαλει 6 μηνες ,παιζοντας επικοινωνιακα με τον κοσμο..ουτε τον νοιαζουν οι στενοτητες του προεδρου (αν τιθεται τετοιο θεμα δηλαδη..)
για αυτο πιστευω οτι βρηκε τον μαστορα του ο dpg rolleyes.gif



Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΤΕΛΕΙΩΣΕ το αφήγημα του DPG και των ΜΜΕ του περί ροστεράρας και περί "Γκος και Λεντεϊ που σας χρειάζεται" από τους κυβερνητικούς όταν έκαναν σύγκριση των μεταγραφών.

Επειδή είναι σχετικά δύσκολη η απόκτηση καλού 5αριου και επειδή υπάρχουν ήδη 4 5αρια , για αυτό και επέμενα στη λύση ΒΑΡΒΑΤΟ 4αρι συν combo.

Ο combo ήρθε , για να δούμε και για τη δεύτερη προσθήκη...
jonaldidhs
QUOTE (Looter @ Jan 10 2019, 14:18 ) *
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΤΕΛΕΙΩΣΕ το αφήγημα του DPG και των ΜΜΕ του περί ροστεράρας και περί "Γκος και Λεντεϊ που σας χρειάζεται" από τους κυβερνητικούς όταν έκαναν σύγκριση των μεταγραφών.

Επειδή είναι σχετικά δύσκολη η απόκτηση καλού 5αριου και επειδή υπάρχουν ήδη 4 5αρια , για αυτό και επέμενα στη λύση ΒΑΡΒΑΤΟ 4αρι συν combo.

Ο combo ήρθε , για να δούμε και για τη δεύτερη προσθήκη...

Με βαρβατο 4αρι δεν λυνεις τιποτα..Διωχνεις Ιαντα και παιρνεις ΜΑΠΑΡΟ και ησυχαζεις..ΜΑΠΑΡΟ με σουτ οτι καλυτερο μπορει να παρει ο Παναθηναικος αυτην την στιγμη..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.