Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
john wick
Πολυ τον γουσταρω τον Jones της Καρσιγιακα...
Νομιζω ερχεται με τα μισα λεφτα του Singleton...
Σαφως ανωτερος παικτης απο τον Okaro κ νονιζω πιο δυνατο σκαρι..
Ginobili
QUOTE(stevebucknall11 @ Jul 13 2018, 00:09 ) *
Ξέρετε κάποιο 3άρι τύπου Λοτζέσκι που να ναι χεράς ανερχόμενος με αμοιβή μέχρι 500.000 ευρώ και ευρωπαική εμπειρία; Εμένα με φοβίζει η ιατρική κατάσταση του Λοτζέσκι. Όταν τον πήρε τον Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός να πω την αλήθεια τον είχα ήδη τσεκάρει από τα παιχνίδια της ομάδας του με τον Πανιώνιο. Τώρα δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι πρόχειρα με αυτές τις προδιαγραφές.

Επιπέδου Λοτζέσκι όχι...(και επιπέδου εννοώ κλάση και προσωπικότητα να βγει μπροστά στα δυσκολα).
Η ιατρική κατάσταση του Λοτζέσκι εμένα δεν με φοβίζει.Πέρσι απέδειξε όλη την χρονιά ποσο χρησιμο ήταν,με αποκορύφωμα τον τελευταιο 1,5 μήνα που ήταν συγκλονιστικός.
Δεν μπορώ να λάβω σοβαρά υπόψη μου το ιατρικό ιστορικό του Λοτζέσκι στον Ολυμπιακό...μια ομάδα που κάθε χρόνο έχει δεκάδες τραυματισμούς,κάνει λάθος διαγνώσεις,όλοι της οι παικτες επιστρέφουν αργότερα από το αρχικό χρονοδιάγραμμα.
Αυτά που συνέβησαν ειδικά πέρσι με Αγραβάνη...και Πρίντεζη (το δάκτυλο του ποδιού)..είναι τραγελαφικά και επικίνδυνα.


Σε προλαμβάνω...όπως και κάποιους άλλους που θα σπέυσουν να αναφέρουν την περσινή απουσία του Λοτζέσκι μετά το παιχνίδι με την ΑΕΚ(πέλμα) για περίπου 2 μήνες.

Παιδιά...Πελματιαία απονευρωση είχε ο άνθρωπος!!!! Πείτε μου έναν αθλητή μπασκετμπολίστα που γυρνάει γρήγορα από τέτοιο τραυματισμό.Συνήθως γυρνάνε...παίζουν 1 παιχνίδι...2...και ξανά στα πιτς.Και μετά πάλι τα ίδια.Θυμηθείτε Σπανούλη και Τομάσεβιτς στον Παναθηναικό. Θυμηθείτε Ναβάρο παλιότερα στην Μπαρτσελόνα,και προσφατα πριν 1,5 χρόνο,Σλούκα στην Φενέρ.
Είναι η φύση του τραυματισμού τέτοια.

Ειλικρινά,έχω άλλη μια ευκαιρία να μιλήσω για το πόσο εξαιρετικό είναι το επίπεδο του ιατρικό τιμ του Παναθηναικού μετά από ολα αυτά τα χρόνια.Αποδειχθηκε με τον σπάνιο τραυματισμό του Γκιστ,που γύρισε γρήγορα και σε πολύ καλύτερη κατάσταση απ'ότι περιμέναμε,καιθώς και με τον Λοτζέσκι πέρσι...που προσωπικά δεν περίμενα να τον δω σε τόσο καλή κατάσταση στο τέλος της χρονιάς.
green_sky
Τελικα ο Κοπονεν εκλεισε καπου?
EXASFAIROS
QUOTE(stefkorner @ Jul 13 2018, 10:32 ) *
Τρομερή εμφάνιση στο Λας Βέγκας από τον Τζόουνς της Καρσίγιακα

ειναι καυτο..4ρι απο ευρωπη και σιγουρα ετοιμος για ευρωλιγκα!
επειδη εχει απασχολησει στο προσφατο παρελθον..αργα η γρηγορα θα ακουστει !
ειναι στις τελευταιες σελιδες ,στο μπλοκακι με προηγουμενους στοχους!θα τον εντοπισει ευκολα ο Τσαβι smiley.gif



Καλά τον πρότεινα πρόσφατα ξανά. smiley.gif

Για να ποστάρει δεν τον πολυβλεπω όμως...
SC13
Ο Ντεσον Τομας ειναι ελευθερος...Τι περιμενουμε;
Με την προσθηκη Παπαγιαννη ταιριαζει αψογα.
john wick
QUOTE (EXASFAIROS @ Jul 13 2018, 12:50 ) *
Καλά τον πρότεινα πρόσφατα ξανά. smiley.gif

Για να ποστάρει δεν τον πολυβλεπω όμως...



Κοίτα κ να ποσταρει κ να 3ποντάρει κ ταπιδια να ριχνει κ αμυνα χαμηλα να παιζει ειναι λιγο δύσκολο να βρεις σε 4αρι.. smiley.gif


Σύγκρινε λιγο τα νουμερα που ειχε φετος ο Singleton με αυτα του Thomas (rbnds, ταπες κλπ)., μερα με τη νυχτα...
pan24
QUOTE (SC13 @ Jul 13 2018, 16:35 ) *
Ο Ντεσον Τομας ειναι ελευθερος...Τι περιμενουμε;
Με την προσθηκη Παπαγιαννη ταιριαζει αψογα.

Δεν νομιζω οτι σχετιζεται με τον Παπαγιαννη
Για εμενα θελουμε κατι καλυτερο εκει γιατι σουτ αν και εχει καλο ειναι χειροτερο του Σινγκλετον(οκ οποιος παρουμε μαλλον θα εχει χειροτερο σουτ απο του Σινγκλετον) αλλα κυριως οτι δεν ειναι καλος αμυντικος και ακομα πιο σημαντικο οτι ειναι αλλεργικος στα ριμπαουντ το οποιο οπως ειναι η γραμμη ψηλων μας ειναι πολυ σημαντικο να το εχουμε απο το 4
Μεσο ορο καριερας εχει 2,5 ριμπαουντ
G-arenas
οτι και να γινει ξερουμε οτι θα εχουμε προβλημα σε βασικο κομματι του χρονου. αν παρουμε σουτερ 4αρι θα μας λειπει πολυ η σκληραδα στους ψηλους καθως γκιστ,λασμε και ιαν δεν μπορουν να τα βαλουν με τα θηρια που εχουν οι αλλοι, οποτε θα μας κανουν πλακα παλι στους ψηλους.

αν παρουμε κανα κανιβαλο με μυες και μουσκουλα να δερνει κοσμο τοτε παλι θα εχουμε προβλημα στο σουτ, ακομα και αν παρουμε quincy acy που το χει το σουτακι.

σιγουρα η καλυτερη λυση θα ειναι να μεινει ο κρις αν θελουμε να εχουμε ισαξια φροντ λαιν σε σχεση με περσυ. αλλα θα μεινει?

επισης σκληραδα και αθλητικοτητα χασαμε στα γκαρντ με λανγκφορντ αντι για τζειμς αλλα το αναπληρωσαμε με παπι. βεβαια θα ειμαστε λιγοι στο 3 με παπι-θαναση και σχηματα με 3 γκαρντ δεν μας συμφερει να βγαλουμε γιατι τα γκαρντ μας ειναι κοντα ή κακοι αμυντικοι για το 3. μονο λιγο ντενμον θα μπορουσε να σταθει αλλα θα ειχε μις ματς.

σιγουρα του χρονου θα λεμε οτι μας λειπει ενα στοιχειο βασικο. αυτο θα ειναι το υψος, θα ειναι το σουτ, θα ειναι η σκληραδα? θα δουμε απο τις τελευταιες μεταγραφες.

99% θα ειμαστε παλι σοφτ αφου στο 4 ο τσαβι θελει σουτερ. θα δουμε

αν παρουμε παπατζον για 4αρι θα μου αρεσε ο οστιν ντει! και με λιγο γκιστ στο 4 καθως ο ντει δεν ειναι για πολλα. αν παμε ετσι βεβαια μητογλου ή ιαν θα ειναι εκτος. εγω ιαν θελω 1000% εκτος αν γινει κατι τετοιο.
SC13
QUOTE (pan24 @ Jul 13 2018, 16:42 ) *
Δεν νομιζω οτι σχετιζεται με τον Παπαγιαννη
Για εμενα θελουμε κατι καλυτερο εκει γιατι σουτ αν και εχει καλο ειναι χειροτερο του Σινγκλετον(οκ οποιος παρουμε μαλλον θα εχει χειροτερο σουτ απο του Σινγκλετον) αλλα κυριως οτι δεν ειναι καλος αμυντικος και ακομα πιο σημαντικο οτι ειναι αλλεργικος στα ριμπαουντ το οποιο οπως ειναι η γραμμη ψηλων μας ειναι πολυ σημαντικο να το εχουμε απο το 4
Μεσο ορο καριερας εχει 2,5 ριμπαουντ


Για ριμπαουντ θα ειναι τοσοι...Γκιστ,Λασμε,Παπαγιαννης,Παπαπετρου..
.ποσοι ακομα;
pan24
QUOTE (SC13 @ Jul 13 2018, 17:03 ) *
Για ριμπαουντ θα ειναι τοσοι...Γκιστ,Λασμε,Παπαγιαννης,Παπαπετρου..
.ποσοι ακομα;

Κανενας απο αυτους δεν μπορει να τα βαλει με τα θηρια ουτε εχει σπεσιαλιτε του το ριμπαουντ
Ιδανικα θελουμε καποιον ακομα καλυτερο ριμπαουντερ απο τον Σινγκλετον σιγουρα οχι χειροτερο

Γενικοτερα στους ψηλους ειμαστε πολυ σοφτ ομως θελουμε υποχρεωτικα ελιτ σουτερ αρα δεν μπορουμε να παμε σε καποιον οπως ο προ 3ετιας Γκιστ
Στο 4 οποιος ερθει πρεπει να μπορει να παιξει αμυνα σε κοντους λογω της αμυνας με αλλαγες που παιζουμε και τουλαχιστον να ειναι καλος στα ριμπαουντ

Ο Ντερικ Μπραουν αν και δεν θα ηταν ιδανικο fit θα ηταν πολυ καλη λυση
Ομως στην Εφες αποφασισαν να τον κρατησουν
stefkorner
o Jarrod o Jones 40 % τριποντο φετος στο cl ! 40 % πρεπει να ειναι το μινιμουμ που ψαχνουμε !οποτε πρεπει να δουμε αν αυτο μπορει να μας το εγγυηθει σαν βαση σε λιγοτερες προσπαθειες που θα επαιρνε εδω(γιατι εκει επαιζε 33.7 λεπτα φετος)
με 6.6 ριμπαουντ και 18.8 ποντους σ αυτα τα λεπτα!

εδω αν παμε σε Παπαγιαννη θα τον θελουμε για τα μισα λεπτα !και να μοιραζεται την θεση με Παπαπετρου-Γκιστ-Μητογλου
αν μπορει να μας δινει λοιπον 3.5 ριμπαουντ & 8-9 ποντους ,με 40 % τριποντο ,σε κατι λιγοτερο απο 20 λεπτα ,τοτε ειμαστε σουπερ νομιζω!πρεπει να προκριθει η περιπτωση του! αν βεβαια δεν τον αρπαξουν απο nba ,μετα τα τελευταια του οργια στο vegas tongue.gif
Ginobili
Δεν το βλέπω καθόλου λογικό να μείνει ο Σιγκλετον.Εχει απορρίψει προτάσεις όπως αυτή της Φενέρ,η οποία θα είναι σίγουρα καλύτερη από αυτή που μπορούμε να του κάνουμε εμείς.Ξεκαθαρο είναι νομίζω,ότι περιμένει μήπως του κάτσει ΝΒΑ.Αν όχι θα πάει όπου του δώσουν περισσότερα χρήματα...και όπως είπε και ο Κοντός σήμερα,ακόμα και Κίνα μπορεί να πάει να παίξει.Δεν έχει τέτοια θέματα ο Σιγκλετον.Ειναι ο ορισμός του "μισθοφόρου". Και προσωπικά δεν τον θέλω κιόλας μετά την χρονιά που έκανε.Προτιμω κάτι πιο σκληρό,τίμιο και αξιόπιστο στα ριμπάουντ
pan24
QUOTE (Ginobili @ Jul 13 2018, 19:50 ) *
Δεν το βλέπω καθόλου λογικό να μείνει ο Σιγκλετον.Εχει απορρίψει προτάσεις όπως αυτή της Φενέρ,η οποία θα είναι σίγουρα καλύτερη από αυτή που μπορούμε να του κάνουμε εμείς.Ξεκαθαρο είναι νομίζω,ότι περιμένει μήπως του κάτσει ΝΒΑ.Αν όχι θα πάει όπου του δώσουν περισσότερα χρήματα...και όπως είπε και ο Κοντός σήμερα,ακόμα και Κίνα μπορεί να πάει να παίξει.Δεν έχει τέτοια θέματα ο Σιγκλετον.Ειναι ο ορισμός του "μισθοφόρου". Και προσωπικά δεν τον θέλω κιόλας μετά την χρονιά που έκανε.Προτιμω κάτι πιο σκληρό,τίμιο και αξιόπιστο στα ριμπάουντ

Για τον Σινγκλετον η Φενερ δεν ειναι στο παιχνιδι πλεον
Μπορει να ειχαν κανει διερευνητικη επαφη για καποιο προσυμφωνο η κατι τετοιο(αν ειχε γινει επαφη και δεν ηταν μουφα οι φημες) αλλα πηραν τον Λοβερν και ο Μελι ξεκαθαρισε οτι δεν θα χρησιμοποιησει φετος το nba out που εχει μεχρι 15 Ιουλιου αρα εκει δεν χωραει

Ομως ΤΣΣΚΑ,Μπαρτσα ψαχνουν τοπ 4αρι αρα παραμενουν στο παιχνιδι για αυτον ενω παντα υπαρχει και η Κινα

Εμεις θελουμε καποιον σκληρο,καλο αμυντικο και ριμπαουντερ και ταυτοχρονα να εχει φονικο τριποντο
Τετοιους παικτες στην Ευρωπη δεν βρισκεις η αν βρεις πρεπει να πληρωσεις κατι γυρω στα 2 μυρια

Οποτε πρεπει να διαλεξουμε τι θα θυσιασουμε
Εγω πιστευω οτι πρεπει να δωσουμε προτεραιοτητα στο καλο σουτ εστω κι αν σημαινει εναν πιο soft παικτη
Οχι σαν τον Ντεσον Τομας η χειροτερα αλλα πιο soft απο Σινγκλετον

Η γραμμη ψηλων μας ειναι αρκετα soft και οι μεγαλοι παλι θα εχουν τον τροπο να μας βαλουν στα καλαθια
Ομως βλεποντας την 5αδα που θεωρητικα θα ειναι η καλυτερη μας οι 4(Καλαθης,Παππας,Παπαπετρου,Γκιστ/Λασμε) ειτε δεν σουταρουν καθολου τριποντο ειτε σουταρουν γυρω στο 30%
Ακομα κι αν σε αυτη την 5αδα αλλαξεις τον Παππα με τον Λανγκφορντ δεν αλλαζουν πολλα απο θεμα spacing

Αν το 4αρι δεν σουταρει τουλαχιστον κοντα στο 40% τριποντο δεν εχει σημασια τι θα κανει στην αμυνα γιατι οπως ο αντιπαλος θα κλεινει την ρακετα αφηνοντας μας να χτιζουμε απ'εξω δεν θα μπορουμε να φτασουμε τους 60 ποντους
EXASFAIROS
QUOTE(pan24 @ Jul 13 2018, 19:10 ) *
Αν το 4αρι δεν σουταρει τουλαχιστον κοντα στο 40% τριποντο δεν εχει σημασια τι θα κανει στην αμυνα γιατι οπως ο αντιπαλος θα κλεινει την ρακετα αφηνοντας μας να χτιζουμε απ'εξω δεν θα μπορουμε να φτασουμε τους 60 ποντους



Αν τα βάλεις κάτω...σωστοτατος .......εκτός αν βάζεις τον Μιτογλου να σουτάρει που δεν σουτάρει καθόλου άσχημα.Με αυτήν την λογική θα μπορούσαμε να χωθούμε για Βεζενκοφ αλλά πέταξε το πουλάκι.

Επομένως

1)η βρίσκεις άλλο ένα 4αρι σούτερ

2)Η ένα 4-5αρι ψηλό σουτερ

Δεν νομίζω να πάμε σε Τόμας.αφου έχουμε αλλά 2 3-4αρια.

Λαμβανομένου ότι Λεκα(παρολο που ειχε 17/35περσι ,επομένως φτάει ο Τσαβι για περιορισμένη χρηση))Παππας και Αντετο και Παπαπέτρου δεν είναι και τρελοί 3ποντερ ...παμε πάσει θυσία σε 3ποντερ!!!!3ποντερ αλλά όχι αργοκαικο...να χει ταχύτητα.και να χει αντοχές 35λεπτου.
basketikos13
- Το ιδανικο σεναριο ειναι αυτο:
Παπαγιαννη και Ντορελ ραιτ και κλεισαμε το ροστερ.

Παπαγιαννης ιδανικος για σεντερ και ενισχυση ελληνικου κορμου και με συμβολαιο με λογικες αποδοχες.

Ντορελ ραιτ: μας λυνει το προβλημα σκορ απο την θεση 3-4, αφηνει χωρο για μητογλου και στο 4 θα μπορει να παιξουν για καποια λεπτα και οι γκιστ, παπαπετρου, αντετοκουμπο.


- Το επομενο σεναριο ειναι αυτο:
Βαρβατο 4αρι απο αμερικη και παραμονη λοτζεσκι.


- Το χειροτρο σεναριο ειναι αυτο:
Καλο 4αρι απο αμερικη και να κλεισει το ροστερ, χωρις παραμονη λοτζεσκι.
stefkorner
QUOTE (basketikos13 @ Jul 14 2018, 01:59 ) *
- Το ιδανικο σεναριο ειναι αυτο:
Παπαγιαννη και Ντορελ ραιτ και κλεισαμε το ροστερ.

Παπαγιαννης ιδανικος για σεντερ και ενισχυση ελληνικου κορμου και με συμβολαιο με λογικες αποδοχες.

Ντορελ ραιτ: μας λυνει το προβλημα σκορ απο την θεση 3-4, αφηνει χωρο για μητογλου και στο 4 θα μπορει να παιξουν για καποια λεπτα και οι γκιστ, παπαπετρου, αντετοκουμπο.


- Το επομενο σεναριο ειναι αυτο:
Βαρβατο 4αρι απο αμερικη και παραμονη λοτζεσκι.


- Το χειροτρο σεναριο ειναι αυτο:
Καλο 4αρι απο αμερικη και να κλεισει το ροστερ, χωρις παραμονη λοτζεσκι.


συμφωνω μαζι σου ,αυτη την φορα rolleyes.gif
με Παπαγιαννη θα ηθελα και εγω πολυ τον Ντορελ Ραιτ (εκει που θα θελαμε αμυνα θα ειχαμε επιλογες πισω του απο Γκιστ μεχρι Θαναση..) επισης θα μπορουσε να παιξει και 3ρι σε ψηλα σχηματα!
εκλεισε ομως Κουμπαν sad.gif
παντως στο σεναριο Παπαγιαννης εμενα δεν με χαλαει ακομα και ο Οκαρο !και ειμαι απ αυτους που δεν τον ηθελαν με τιποτα μεχρι χθες για βασικο μας 4ρι ! με τα ερωτηματικα που υπαρχουν για την κατασταση του
(υποψιν γραφεται οτι παιζει και ψυχολογικο στην ολη φαση ! ενω και στο σαμερ λιγκ οι αριθμοι του ειναι ψιλοχαλια.. )
basketikos13
QUOTE(stefkorner @ Jul 13 2018, 21:07 ) *
συμφωνω μαζι σου ,αυτη την φορα rolleyes.gif
με Παπαγιαννη θα ηθελα και εγω πολυ τον Ντορελ Ραιτ (εκει που θα θελαμε αμυνα θα ειχαμε επιλογες πισω του απο Γκιστ μεχρι Θαναση..) επισης θα μπορουσε να παιξει και 3ρι σε ψηλα σχηματα!
εκλεισε ομως Κουμπαν sad.gif
παντως στο σεναριο Παπαγιαννης εμενα δεν με χαλαει ακομα και ο Οκαρο !και ειμαι απ αυτους που δεν τον ηθελαν με τιποτα μεχρι χθες για βασικο μας 4ρι ! με τα ερωτηματικα που υπαρχουν για την κατασταση του
(υποψιν γραφεται οτι παιζει και ψυχολογικο στην ολη φαση ! ενω και στο σαμερ λιγκ οι αριθμοι του ειναι ψιλοχαλια.. )


Εχει κλεισει οντως ο ραιτ κουμπαν, εννοω εχει υπογραψει?
Γιατι δεν το βρισκω καπου.
Ισως να μην εχει υπογραψει ακομα...

Παντως με πιθανη αποκτηση παπαγιαννη η ομαδα θα πρεπει να ψαξει 4αρι που να μπορει να κατεβαινει και στο 3.
Σε αυτο δεν μπορω να σκεφτω ιδανικοτερο παικτη απο τον ραιτ στην περσινη ευρωλιγκα.
mike_1908
QUOTE(stefkorner @ Jul 13 2018, 18:38 ) *
o Jarrod o Jones 40 % τριποντο φετος στο cl ! 40 % πρεπει να ειναι το μινιμουμ που ψαχνουμε !οποτε πρεπει να δουμε αν αυτο μπορει να μας το εγγυηθει σαν βαση σε λιγοτερες προσπαθειες που θα επαιρνε εδω(γιατι εκει επαιζε 33.7 λεπτα φετος)
με 6.6 ριμπαουντ και 18.8 ποντους σ αυτα τα λεπτα!

εδω αν παμε σε Παπαγιαννη θα τον θελουμε για τα μισα λεπτα !και να μοιραζεται την θεση με Παπαπετρου-Γκιστ-Μητογλου
αν μπορει να μας δινει λοιπον 3.5 ριμπαουντ & 8-9 ποντους ,με 40 % τριποντο ,σε κατι λιγοτερο απο 20 λεπτα ,τοτε ειμαστε σουπερ νομιζω!πρεπει να προκριθει η περιπτωση του! αν βεβαια δεν τον αρπαξουν απο nba ,μετα τα τελευταια του οργια στο vegas tongue.gif

Ενδιαφέρουσα η πρόταση ... Από ότι το έψαξα λίγο είναι ενας παίκτης που σκοράρει αρκετά .17 π μ.ο. Τουρκία αλλά και τη σεζόν 2016-17 στην Ιταλία είχε 19,2π. μ.ο. .Τωρα τρίποντο παίρνει πολλές προσπάθειες όμως φαίνεται να έχει μέτριο .Τουρκία 38 %.Ιταλία 2016-17 31%.Καλά σωματικά προσόντα , άλμα ... ταιριάζει στον Καλαθη ένα τέτοιο 4αρι .Το ότι κάνει όντως όργια τελευταία τον κάνει πιο ενδιαφέρον .Δεν ξέρω από άμυνα πως είναι ...
yorgos
QUOTE
Παιδιά...Πελματιαία απονευρωση είχε ο άνθρωπος!!!! Πείτε μου έναν αθλητή μπασκετμπολίστα που γυρνάει γρήγορα από τέτοιο τραυματισμό.

Σχεδόν όλοι. Δεν είναι καμία σπάνια πάθηση, οι μισοί μπασκετμπολίστες την έχουν. Από Παναθηναϊκό την είχε ο ΔΔ για 8 χρόνια περίπου και πιο έντονα οι Παπαλουκάς, Τσακαλίδης, Ταπούτος, Χαρίσης, ο Φεράν ενώ το ίδιο είχε και ο Ντομινίκ. Πάσχω από την ίδια πάθηση, στην πιο ακραία μορφή της (χρειάστηκε να μου κόψουν και τις δύο απονευρώσεις, είναι σε λιγότερο από 4% των περιπτώσεων) κι έκανα θεραπεία εκεί που πάνε οι περισσότεροι, συν το γιατρό της Μπαρτσελόνα. Η λίστα με παίκτες με πελματιαία απονεύρωση είναι σχεδόν τόσο μακρά με όσους είχαν διάστρεμμα, είναι απειροελάχιστο το ποσοστό αυτών που φτάνουν στη δική μου περίπτωση (κι αυτή ακόμη δεν μου έκοψε ούτε τον αθλητισμό, ούτε τα τρεκ).
Johnny Marv
Παπαγιαννης πιστεύω πολύ δυνατή προσθήκη βέβαια έτσι ο βουγιουκας δεν ξέρω καν αν θα παίζει έστω Α1 αλλά είναι καλό να έχουμε παίκτες ακόμα και σε περίπτωση τραυματισμού κάποιου . Όσο για βασικό 4αρι για μένα θα πρέπει πρώτα να πάμε για σιγκλετον (και παραμονή λοτζο) , σε δεύτερη περίπτωση ραϊτ (παραμονή λοτζο δεν είναι απαραίτητη αλλά δεν μας χαλάει) , σε 3η επιλογή να είναι ο οκαρο (θα μπορούσε να μείνει και ο λοτζο) και τελευταία ο Τζοόυνς (με παραμονή λοτζο) . Άρα , με χρόνους :


1: Καλαθης(23λεπτα)-Λεκα(10λεπτα)-Λαγκφορντ(7λεπτα)
2: Παππας(21λεπτα)-Ντενμον(14λεπτα)-Λαγκφορντ(5λεπτα)
3: Παπαπετρου(14)λεπτα)-Θανάσης(12λεπτα)-...(14λεπτα)
4: ...(20λεπτα)-Παπαπετρου(10λεπτα)-Μιτογλου(10λεπτα)
5: Λασμε(13λεπτα)-Γκιστ(16λεπτα)-Παπαγιαννης(11λεπτα)

Οι ... θα μπορούσαν να είναι 1 ή 2 παίκτες .
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Jul 14 2018, 04:55 ) *
1: Καλαθης(23λεπτα)-Λεκα(10λεπτα)-Λαγκφορντ(7λεπτα)
2: Παππας(21λεπτα)-Ντενμον(14λεπτα)-Λαγκφορντ(5λεπτα)
3: Παπαπετρου(14)λεπτα)-Θανάσης(12λεπτα)-...(14λεπτα)
4: ...(20λεπτα)-Παπαπετρου(10λεπτα)-Μιτογλου(10λεπτα)
5: Λασμε(13λεπτα)-Γκιστ(16λεπτα)-Παπαγιαννης(11λεπτα)


με φτιαχνεις που δινεις και με ακριβεια λεπτου τους χρονους 71.gif 56.gif
αλλα λιγο το χασες !Παπαπετρου θα παιζει συνολικα παραπανω απο Καλαθη ;; ohmy.gif
επισης θα πρεπει να δωσεις στον Λανγκφορντ κατι παραπανω στο 2 και επισης κατι λιγο στο 3
(στον ασσο μονο κατ αναγκη)

οσο για Μητογλου επειδη για αρχη τουλαχιστον δεν τον βλεπω σιγουρα να τα παιρνει τα 10λεπτα ,μηπως να βαζες Γκιστ εκει στα 10 και να το ξαναρυθμισεις στους σεντερ ,με κατι παραπανω στον Παπαγιαννη! να ερθει για 11 μολις δεν το βλεπω!ας του το κανουμε 15 39.gif
Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Jul 13 2018, 23:04 ) *
με φτιαχνεις που δινεις και με ακριβεια λεπτου τους χρονους 71.gif 56.gif
αλλα λιγο το χασες !Παπαπετρου θα παιζει συνολικα παραπανω απο Καλαθη ;; ohmy.gif
επισης θα πρεπει να δωσεις στον Λανγκφορντ κατι παραπανω στο 2 και επισης κατι λιγο στο 3
(στον ασσο μονο κατ αναγκη)

οσο για Μητογλου επειδη για αρχη τουλαχιστον δεν τον βλεπω σιγουρα να τα παιρνει τα 10λεπτα ,μηπως να βαζες Γκιστ εκει στα 10 και να το ξαναρυθμισεις στους σεντερ ,με κατι παραπανω στον Παπαγιαννη! να ερθει για 11 μολις δεν το βλεπω!ας του το κανουμε 15 39.gif


Εντάξει εγώ πιστεύω ότι κάπως έτσι πρέπει να μοιραστούν οι χρόνοι ώστε να γίνει διατήρηση . Σίγουρα ο καλαθης θα παίξει και πάνω από 30 λεπτά και ίσως το ίδιο κι ο λαγκφορντ σε ένα ή δυο παιχνίδια επίσης και ο γκιστ και ο Θανάσης μπορεί να πηγαίνουν στο 4 και ο λαγκφορντ στο 3 και ο λεκα στο 2 αλλά αυτός δεν θα είναι ο κανόνας . Εντάξει θα μπορούσα να το σκεφτώ λίγο παραπάνω και να τα βγάλω πιο σωστά αλλά οκ , το ομολογώ , βαριόμουν tongue.gif
Ginobili
QUOTE(basketikos13 @ Jul 13 2018, 17:59 ) *
- Το χειροτρο σεναριο ειναι αυτο:
Καλο 4αρι απο αμερικη και να κλεισει το ροστερ, χωρις παραμονη λοτζεσκι.

Υπάρχει και χειρότερο....το 4αρι που λες να ΜΗΝ είναι καλό,και να είναι επιπέδου Γκάμπριελ...ο οποίος μια χαρά θα πρέπει να κάνει στους περισσότερους από εσάς,με την εμμονή σας το 4αρι που θα πάρουμε να πρέπει βρέξει χιονίσει..να "σταζει" τριποντάκια...Αλλά τα καλά 4αρια,το πρώτο πράγμα που κατέχουν είναι δύναμη και ριμπάουντ..και μετά τρίποντο.

Το 4αρι για μένα δεν πρέπει να είναι (και δεν θα είναι πιστευω ειδικά στην περιπτωση που μεινει ο Λοτζέσκι)...4αρι τύπου Οκαρο...ή Ραιτ...που "3αριζουν" δηλαδή.Έχουμε δύο 3-4αρια (Θανασης-Παπαπέτρου) με τον τελευταίο να τον θεωρείτε οι περισσότεροι 3αρι,επειδη έτσι του αρέσει του ίδιου.Δυστηχώς όμως η αλήθεια είναι οτι είναι περισσότερο 4αρι...και η πεποίθηση μου είναι ότι ο Πασκουάλ θα τον χρησιμοποιεί συχνά εκεί,και θα μοιράζεται ουσιαστικα(λιγότερο βεβαια) την θεση 4 με το 4αρι που θα φέρουμε.
Ο Μήτογλου...το ταβάνι του θα είναι 5-6' στην Ευρωλίγκα... wink.gif

4αρι λοιπόν που να πατάει και στο 5. Βόιντμαν της Μπασκόνια...ΙΔΑΝΙΚΟΣ για μένα...
danibra
O Νιαγκ υπέγραψε συμβόλαιο με τους Τζαζ.Κρίμα και ήθελα να το δω στην Ευρώπη.

pogasgeo
Λοιπόν έχουμε και λέμε sg/sf Aaron Harrison και pf Nick Minnerath,Omari Johnson,Justin Harper
stefkorner
QUOTE (pogasgeo @ Jul 15 2018, 09:17 ) *
Λοιπόν έχουμε και λέμε sg/sf Aaron Harrison και pf Nick Minnerath,Omari Johnson,Justin Harper


με sg-sf για την ωρα δεν ασχολουμαι ! μετα τον pf wink.gif (και προτεραιοτητα θα εχει εκει ο Λοτζο)
-για τον Minnerath την καψουρα εκτος των αλλων του john wick κ του exasfairou πρεπει να μαθουμε ποσα παιρνει στην Κινα !ενδεχεται να παιρνει και παρα πολλα !πηγε εκει ως υπερ-σκορερ του cl !
-τον Τζαμαικανο τον Ομαρι τον εχω ψαξει διεξοδικα ,γιατι πολυ θα ηθελα να παρει η Παναθα Τζαμαικανο afro.gif ομως δυστυχως δεν καλυπτει προυποθεσεις μας !ειναι ιδιαιτερα μετριος sad.gif
-o Justin Harper πριν καμια 10ρια μερες ειδα εμεινε ελευθερος απο Βιλερμπαν ! φετος εκανε ενα μυθικο 68 % τριποντα στο eurocup !!! νομιζω αξιζει πολυ να προσεξουμε την περιπτωση του.. ! ειναι παικτης των 15 λεπτων για εμας !κατι το οποιος ομως μπορει να μας κανει απολυτα !αν παμε σε Παπαγιαννη και μετατοπιση Γκιστ στο 4 wink.gif
Ginobili
QUOTE(pan24 @ Jul 15 2018, 08:31 ) *
Καταλαβαινω να βαζεις σαν προτεραιοτητα την σκληραδα αλλα ο Ρομπινσον που δεν σουταρει ουτε καν απο τα 4-5 μετρα δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να δουλεψει στο 4
Για το 5 αντι του Γκιστ η του Λασμε θα ηταν τελειος αυτος


http://nba.sport24.gr/article/1837117/fake...s-robinson-no-5

https://www.youtube.com/watch?v=xnZ_oOK4GSk

Νομίζω ότι δεν τον έχεις παρακολουθήσει αρκετά τον παίκτη για να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο.Ο Ρόμπινσον έχει καθαρές κινήσεις 4ριου,με πολύ καλό μηχανισμό στο σουτ,φυσικά και σουτάρει από μέση απόσταση.
Το πιο σημαντικό δε...είναι ότι αρέσκεται να παίζει κυρίως με προσωπο στο καλάθι,και όταν ποστάρει...το κάνει κυρίως με σκοπό είτε να προσποιηθεί και να κάνει ένα εκρηκτικό βήμα προς το καλάθι,είτε να σουτάρει εκτός ισορροπίας από ψηλά.
Δεν θα τον δεις ποτε να ποστάρει με σκοπό να κάνει κάποιο χουκ..παρά σπανίως με ελαφρά κοντά 5αρια...κι αν...

Είναι σαφέστατη η ικανότητα του να δημηουργεί μόνος του για τον εαυτό του,από τα 5 μέτρα βάζοντας την μπάλα κάτω λόγω της 1) της ελαστικότητας του 2) γρήγορα πόδια,εκρηκτικό πρώτο βήμα και 3) ισορροπια στον αερα στα κοντινά σουτ,και release από ψηλά.

Το ότι είναι απίστευτα δυνατός,διαθέτει καλό σχετικά ύψος(2.05),τρομερός ριμπάουντερ...και μπορεί να δείρει όλα τα 5αρια για πλάκα της Ευρωλίγκα...δεν σημαινει ότι σώνει και καλά πρέπει να τον βαφτίζουμε 5αρι....ασχέτως αν ανταπεξέρχεται τέλεια σε αυτόν τον ρόλο για τις ανάγκες της Ευρωπης.
Βέβαια...μάλλον ανούσια είναι η συζήτηση...γιατί φαντάζει πολύ καλό για αληθινό ...ο Ρόμπινσον...

Υ.Γ Καμία αντίρρηση για Βόιντμαν,με συμβόλαιο στην Μπασκόνια δεν πρόκειται.Απλά δείχνω την κατευθυνση 4αρι "τύπου" 4-5αρι που χρειαζόμαστε. Και όχι 4-3αρι σαν τον Οκάρο..ή τον Βεζένκοφ...ή τον Ράιτ...
pan24
QUOTE (Ginobili @ Jul 15 2018, 13:27 ) *
http://nba.sport24.gr/article/1837117/fake...s-robinson-no-5

https://www.youtube.com/watch?v=xnZ_oOK4GSk

Νομίζω ότι δεν τον έχεις παρακολουθήσει αρκετά τον παίκτη για να ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο.Ο Ρόμπινσον έχει καθαρές κινήσεις 4ριου,με πολύ καλό μηχανισμό στο σουτ,φυσικά και σουτάρει από μέση απόσταση.
Το πιο σημαντικό δε...είναι ότι αρέσκεται να παίζει κυρίως με προσωπο στο καλάθι,και όταν ποστάρει...το κάνει κυρίως με σκοπό είτε να προσποιηθεί και να κάνει ένα εκρηκτικό βήμα προς το καλάθι,είτε να σουτάρει εκτός ισορροπίας από ψηλά.
Δεν θα τον δεις ποτε να ποστάρει με σκοπό να κάνει κάποιο χουκ..παρά σπανίως με ελαφρά κοντά 5αρια...κι αν...

Είναι σαφέστατη η ικανότητα του να δημηουργεί μόνος του για τον εαυτό του,από τα 5 μέτρα βάζοντας την μπάλα κάτω λόγω της 1) της ελαστικότητας του 2) γρήγορα πόδια,εκρηκτικό πρώτο βήμα και 3) ισορροπια στον αερα στα κοντινά σουτ,και release από ψηλά.

Το ότι είναι απίστευτα δυνατός,διαθέτει καλό σχετικά ύψος(2.05),τρομερός ριμπάουντερ...και μπορεί να δείρει όλα τα 5αρια για πλάκα της Ευρωλίγκα...δεν σημαινει ότι σώνει και καλά πρέπει να τον βαφτίζουμε 5αρι....ασχέτως αν ανταπεξέρχεται τέλεια σε αυτόν τον ρόλο για τις ανάγκες της Ευρωπης.
Βέβαια...μάλλον ανούσια είναι η συζήτηση...γιατί φαντάζει πολύ καλό για αληθινό ...ο Ρόμπινσον...

Υ.Γ Καμία αντίρρηση για Βόιντμαν,με συμβόλαιο στην Μπασκόνια δεν πρόκειται.Απλά δείχνω την κατευθυνση 4αρι "τύπου" 4-5αρι που χρειαζόμαστε. Και όχι 4-3αρι σαν τον Οκάρο..ή τον Βεζένκοφ...ή τον Ράιτ...

Οτι μπορει να βαλει την μπαλα κατω ναι δεν διαφωνω ομως αν δεν εχεις σουτ με αποτελεσμα ο αντιπαλος να κλεινει την ρακετα δεν μπορει να χρησιμοποιησει αυτη την ικανοτητα του
Βαζει την μπαλα κατω μεν αλλα δεν εχει ballhandling γκαρντ

Τον Ρομπινσον στο nba δεν τον ειχα παρακολουθησει ιδιαιτερα ομως τον ειδα αρκετα στην Χιμκι
Τα κακα ποσοστα βολων του διαχρονικα οπως και περσι(με 42% βολες ισως και να ηταν ο χειροτερος στην Ευρωλιγκα) δεν προδιαθετουν θετικα για το σουτ του

Shot chart για την Ευρωλιγκα δεν εχω βρει αλλα εχουμε για το nba οπου το δειγμα ειναι αρκετα μεγαλο αφου επαιξε 313 παιχνιδια με μεσο ορο 13'
http://nbasavant.com/player.php?ddlYear=20...layer_id=203080

Εχει αναλυτικα στοιχεια για καθε σεζον που επαιξε στο nba,απο το 2012-2013 μεχρι και το 2016-2017
Η μεγαλη πλειοψηφια των σουτ που παιρνει ειναι κατω απο το καλαθι
Πιο μακρια,ειτε αυτο ειναι στην κορυφη της ρακετας ειτε mid range στα 5 μετρα συνηθως το ποσοστο του ειναι κατω απο 30%
Επισης συνολικο ποσοστο καριερας και απο την κορυφη της ρακετας και απο τα 5 μετρα εχει κατω απο 30%

Οποτε αξιοπιστο σουτερ απο αυτη την αποσταση εστω δεν τον λες
Η να το πω διαφορετικα καθε αμυντικος αν ειναι σε μεση αποσταση θα τον αφησει να σουταρει και θα κανει βημα πισω ωστε να μην τον αφησει να εκμεταλλευτει το εκρηκτικο πρωτο βημα του
Αν μπορουσε να σουταρει καλα δεν θα εφευγε ποτε απο το nba επειδη ακριβως εχει ολα αυτα που λες
Ginobili
QUOTE(pan24 @ Jul 15 2018, 11:48 ) *
Οτι μπορει να βαλει την μπαλα κατω ναι δεν διαφωνω ομως αν δεν εχεις σουτ με αποτελεσμα ο αντιπαλος να κλεινει την ρακετα δεν μπορει να χρησιμοποιησει αυτη την ικανοτητα του
Βαζει την μπαλα κατω μεν αλλα δεν εχει ballhandling γκαρντ

Τον Ρομπινσον στο nba δεν τον ειχα παρακολουθησει ιδιαιτερα ομως τον ειδα αρκετα στην Χιμκι
Τα κακα ποσοστα βολων του διαχρονικα οπως και περσι(με 42% βολες ισως και να ηταν ο χειροτερος στην Ευρωλιγκα) δεν προδιαθετουν θετικα για το σουτ του

Shot chart για την Ευρωλιγκα δεν εχω βρει αλλα εχουμε για το nba οπου το δειγμα ειναι αρκετα μεγαλο αφου επαιξε 313 παιχνιδια με μεσο ορο 13'
http://nbasavant.com/player.php?ddlYear=20...layer_id=203080

Εχει αναλυτικα στοιχεια για καθε σεζον που επαιξε στο nba,απο το 2012-2013 μεχρι και το 2016-2017
Η μεγαλη πλειοψηφια των σουτ που παιρνει ειναι κατω απο το καλαθι
Πιο μακρια,ειτε αυτο ειναι στην κορυφη της ρακετας ειτε mid range στα 5 μετρα συνηθως το ποσοστο του ειναι κατω απο 30%
Επισης συνολικο ποσοστο καριερας και απο την κορυφη της ρακετας και απο τα 5 μετρα εχει κατω απο 30%

Οποτε αξιοπιστο σουτερ απο αυτη την αποσταση εστω δεν τον λες
Η να το πω διαφορετικα καθε αμυντικος αν ειναι σε μεση αποσταση θα τον αφησει να σουταρει και θα κανει βημα πισω ωστε να μην τον αφησει να εκμεταλλευτει το εκρηκτικο πρωτο βημα του
Αν μπορουσε να σουταρει καλα δεν θα εφευγε ποτε απο το nba επειδη ακριβως εχει ολα αυτα που λες

Τα ποσοστά δεν αποδεικνυουν οτι ειναι 5αρι...με συγχωρείς.Και ο Τζέιμς πέρσι..αθλια ποσοστά είχε...28% στα τρίποντα.
Ο Καλαθης είναι κακός σουτέρ....και παιζει 1....
Ο Γκιστ είναι κακός σουτερ,και έγινε 5αρι τον τελευταιο 1,5 χρόνο.
Ο Ρόμπινσον με ύψος 2.04...σκάρτα 2.05 σε συνδυασμό με θέματα χαρακτήρα...δεν θα μπορούσε πολύ απλά να ανταποκριθεί σαν 5αρι στο ΝΒΑ.Το παιχνίδι του δεν είναι στυλ Μπιρτς..ούτε Ντόρσευ για να παίξει 5.

Τώρα το ότι δεν έχει ballhandling γκαρντ(αλήθεια..ποιο 4αρι έχει??? ακόμα και ο Σίγκλετον,έχει φάει 1.000.000 Π^%$&^ από Πασκουάλ και κόσμο στο ΟΑΚΑ...για τον κάλο που έχει στο μυαλό να κάνει ντριπλίτσες και να χάνει την μπάλα 9/10 φορές )...και δεν στάζει τα τρίποντα ...συνιστά επιχειρημα το ότι ο Ρόμπινσον είναι καθαρό 5αρι?

Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο...στο τι πρωτευοντα χαρακτηριστικά καθορίζουν έναν παίκτη ως PF?
G-arenas
ο ρομπινσον για κανενα λογο δεν σουταρει καλα. το οτι ομως μπορει να παρει την μπαλα στα 4 μετρα και να βαλει την μπαλα κατω και να τελειωσει σαν τον μακλιν ναι. αντε και να κανει κανα σουτακι απο εκει. αλλα εχουμε και λασμε για αυτο.

οχι οτι με χαλαει ο ρομπινσον, αλλα αν ειναι να τον παρουμε ας μην παιρναμε λασμε. τωρα πραγματικα ετσι οπως ειναι το ροστερ ουτε και γω ξερω τι χρειαζεται περισσοτερο η ομαδα. εγω θα ηθελα 4-5αρι με σουτ. αλλα που βρισκεις τετοιον? μονο quincy acy αλλα δεν ειναι και τρομερος σουτερ.
Ginobili
QUOTE(G-arenas @ Jul 15 2018, 11:06 ) *
ο ρομπινσον για κανενα λογο δεν σουταρει καλα. το οτι ομως μπορει να παρει την μπαλα στα 4 μετρα και να βαλει την μπαλα κατω και να τελειωσει σαν τον μακλιν ναι. αντε και να κανει κανα σουτακι απο εκει. αλλα εχουμε και λασμε για αυτο.

οχι οτι με χαλαει ο ρομπινσον, αλλα αν ειναι να τον παρουμε ας μην παιρναμε λασμε. τωρα πραγματικα ετσι οπως ειναι το ροστερ ουτε και γω ξερω τι χρειαζεται περισσοτερο η ομαδα. εγω θα ηθελα 4-5αρι με σουτ. αλλα που βρισκεις τετοιον? μονο quincy acy αλλα δεν ειναι και τρομερος σουτερ.

Αυτό που θέλετε όλοι....λέγεται Σενγκέλια,που είναι το καλύτερο PF στην Ευρώπη,στοιχίζει γύρω στα 1.8 εκ(εμείς αν έχω καταλαβει καλά δεν πρέπει να δίνουμε πάνω από 800-900 στην καλύτερη) ....και πάλι δεν έχει καν τρίποντο...που αναζητούν όλοι...
G-arenas
QUOTE (Ginobili @ Jul 15 2018, 14:11 ) *
Αυτό που θέλετε όλοι....λέγεται Σενγκέλια,που είναι το καλύτερο PF στην Ευρώπη,στοιχίζει γύρω στα 1.8 εκ(εμείς αν έχω καταλαβει καλά δεν πρέπει να δίνουμε πάνω από 800-900 στην καλύτερη) ....και πάλι δεν έχει καν τρίποντο...που αναζητούν όλοι...

οχι φιλε. το θεμα δεν ειναι να ερθει ενας παικτης που θα ειναι πανακριβος και παικταρας. με τα μπατζετ που εχουμε πρεπει να ερχονται παικτες που ταιριαζουν στο στυλ της ομαδας. ε αυτο που θελουμε τωρα ειναι ενα 4-5αρι με σουτ. και για να ειμαστε καλοι σε αμυνα ριμπαουντ σκληραδα κλπ αλλα και καπως να απειλει απο εξω. σαν τον acy δηλαδη.

ετσι πρεπει να δομουνται τα ροστερ και οχι ποιος εχει μεγαλυτερη αξια. για αυτο λεω οτι λεκα-ντενμον-λανγκφορντ δεν ταιριαζουν στην ομαδα και επρεπε με τα ιδια λεφτα να παρουμε αλλους. και για αυτο ελεγα οτι ο σασα ταιριαζε στην ομαδα και ας μην ειναι μεγαλης αξιας.

η αληθεια ειναι παντως οτι προτιμω να ερθει ενα 4-5αρι με τα χαρακτηριστηκα που μας λειπουν παρα ενα 4αρι μεγαλης αξιας με πολυ καλο σουτ αλλα να ειναι φτερο στον ανεμο.

ολα αυτα βεβαια αλλαζουν αν παρουμε και παπατζον!
pan24
QUOTE (Ginobili @ Jul 15 2018, 14:06 ) *
Τα ποσοστά δεν αποδεικνυουν οτι ειναι 5αρι...με συγχωρείς.Και ο Τζέιμς πέρσι..αθλια ποσοστά είχε...28% στα τρίποντα.
Ο Καλαθης είναι κακός σουτέρ....και παιζει 1....
Ο Γκιστ είναι κακός σουτερ,και έγινε 5αρι τον τελευταιο 1,5 χρόνο.
Ο Ρόμπινσον με ύψος 2.04...σκάρτα 2.05 σε συνδυασμό με θέματα χαρακτήρα...δεν θα μπορούσε πολύ απλά να ανταποκριθεί σαν 5αρι στο ΝΒΑ.Το παιχνίδι του δεν είναι στυλ Μπιρτς..ούτε Ντόρσευ για να παίξει 5.

Τώρα το ότι δεν έχει ballhandling γκαρντ(αλήθεια..ποιο 4αρι έχει??? ακόμα και ο Σίγκλετον,έχει φάει 1.000.000 Π^%$&^ από Πασκουάλ και κόσμο στο ΟΑΚΑ...για τον κάλο που έχει στο μυαλό να κάνει ντριπλίτσες και να χάνει την μπάλα 9/10 φορές )...και δεν στάζει τα τρίποντα ...συνιστά επιχειρημα το ότι ο Ρόμπινσον είναι καθαρό 5αρι?

Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο...στο τι πρωτευοντα χαρακτηριστικά καθορίζουν έναν παίκτη ως PF?

Δεν με καταλαβες
Μπορει να παιξει και 4αρι οπως το 2016-2017 επαιζε πολυ 4αρι ο Βεσελυ για να καταφερει να χωρεσει στην ιδια 5αδα με τον Ουντο

Λεω οτι δεν μπορει να παιξει 4αρι σε εμας οχι οτι γενικα δεν μπορει να παιξει 4
Με 5 χωρις σουτ,1 χωρις σουτ και 3 επισης με κακο σουτ δεν μπορεις να βαλεις και βασικο 4 χωρις σουτ

Αυτο που λεω ειναι οτι στο συγχρονο μπασκετ δεν γινεται 3 στους 5 της 5αδας να εχουν τριποντο κατω απο 30%
Ποσο μαλλον αν τον εχεις 4αρι στην ιδια 5αδα με Παπαπετρου οπου οι 4 στους 5 δεν θα εχουν τριποντο

Το αν ειναι καλυτερο 4-5αρι με 35% τριποντο η πιο σοφτ 4αρι ειναι κουβεντα που μπορει να γινει
Αλλα οπως ειναι το ροστερ μας 4αρι χωρις καλο σουτ δεν νομιζω οτι μπορει να σταθει
john wick
Ρε Xavi ριξτου μια ματια :
Nick Minerath
2 σερι χρονιές,μ.ο ποντων >23 σε Ρωσια κ Κινα ,πολυ καλος ριμπαουντερ ,αρκετα καλο 3ποντο...
Πολυ εντυπωσιακος παικτης...
G-arenas
QUOTE (john wick @ Jul 15 2018, 21:33 ) *
Ρε Xavi ριξτου μια ματια :
Nick Minerath
2 σερι χρονιές,μ.ο ποντων >23 σε Ρωσια κ Κινα ,πολυ καλος ριμπαουντερ ,αρκετα καλο 3ποντο...
Πολυ εντυπωσιακος παικτης...

4-3αρι με σουτ θελει ο τσαβι. γενικα του αρεσουν σοφτ ομαδες οχι σκληρες. και γενικα θελει τετοιους για να παιζουν στις αλλαγες πολυ. 40 λεπτα αλλαγες στα σκριν θα βλεπουμε και φετος.
john wick
QUOTE (G-arenas @ Jul 15 2018, 17:35 ) *
4-3αρι με σουτ θελει ο τσαβι. γενικα του αρεσουν σοφτ ομαδες οχι σκληρες. και γενικα θελει τετοιους για να παιζουν στις αλλαγες πολυ. 40 λεπτα αλλαγες στα σκριν θα βλεπουμε και φετος.



Πως γινεται ομως να παιζεις αλλαγες με soft παικτες;;;
Υποτιθεται οταν παιζεις με αλλαγες ,χρειαζεσαι γρηγορα πόδια κ δυνατα κορμια...
G-arenas
QUOTE (john wick @ Jul 15 2018, 21:41 ) *
Πως γινεται ομως να παιζεις αλλαγες με soft παικτες;;;
Υποτιθεται οταν παιζεις με αλλαγες ,χρειαζεσαι γρηγορα πόδια κ δυνατα κορμια...

δεν εννοουσα μη αθλητικους παικτες. αλλα σοφτ. ο κεννυ ειναι σουπερ αθλητικος αλλα ειναι σοφτ παικτης. δεν μπορει να σπρωξει τιποτα! και ο κρις ενω δεν ειναι σοφτ ειναι αδυναμος γενικα.

αυτο εχεις ως αποτελεσμα να μας βαζουν μες στα καλαθια και μας παιρνουν ολα τα ριμπ. συν οτι δεν μπορουμε στην επιθεση εμεις να ακουμπησουμε την μπαλα χαμηλα.
green_sky
O Παπαπετρου θα μπορουσε να ειναι πολυ χρησιμος και να κανει και καλη καριερα στον Παναθηναικο εχοντας ρολο αντιστοιχο με αυτον που ειχε ο Μασιουλις.Το προβλημα για μενα ειναι οτι αυτη τη στιγμη στο ροστερ "τρακαρει" με τον Θαναση.
Ειδικα οταν εχεις και πλειμειεκερ που δεν ειναι και ο πιο αξιοπιστος σουτερ ,το προβλημα γινεται εντονοτερο.
Μια λυση που θα ελυνε το προβλημα εν μερει ειναι να εκανε την καλη ο Γιαννακοπουλος ,να τα εβρισκε με την Ζαλγκιρις,να τους εστελνε δανεικο τον Λεκαβιτσιους και να εβαζε στην πενταδα των κοντων τον Κοπονεν. 77.gif 77.gif
Φτιαχνεις μια πενταδα κοντων με Καλαθη,Κοπονεν,Κιθ,Ντενμον,Παππα που σου δινει την δυνατοτητα να πας και σε σχηματα με τρεις κοντους βαζοντας στο φτερο ειτε Κοπονεν ειτε Ντενμον.
G-arenas
QUOTE (green_sky @ Jul 16 2018, 10:59 ) *
O Παπαπετρου θα μπορουσε να ειναι πολυ χρησιμος και να κανει και καλη καριερα στον Παναθηναικο εχοντας ρολο αντιστοιχο με αυτον που ειχε ο Μασιουλις.Το προβλημα για μενα ειναι οτι αυτη τη στιγμη στο ροστερ "τρακαρει" με τον Θαναση.
Ειδικα οταν εχεις και πλειμειεκερ που δεν ειναι και ο πιο αξιοπιστος σουτερ ,το προβλημα γινεται εντονοτερο.
Μια λυση που θα ελυνε το προβλημα εν μερει ειναι να εκανε την καλη ο Γιαννακοπουλος ,να τα εβρισκε με την Ζαλγκιρις,να τους εστελνε δανεικο τον Λεκαβιτσιους και να εβαζε στην πενταδα των κοντων τον Κοπονεν. 77.gif 77.gif
Φτιαχνεις μια πενταδα κοντων με Καλαθη,Κοπονεν,Κιθ,Ντενμον,Παππα που σου δινει την δυνατοτητα να πας και σε σχηματα με τρεις κοντους βαζοντας στο φτερο ειτε Κοπονεν ειτε Ντενμον.

μια χαρα θα ειμασταν με παπι-θαναση αν εμενε ο ριβερς. τωρα ομως με 3 2αρια δεν χωραει αλλος παικτης εκει. με ενα ροστερ π.χ με νικ-γκος, κοπονεν-παππα, παπι-ριβερς-θαναση θα ειμαστε τελειοι και ουτε πολλες αλλαγες εχει ουτε περισσοτερα λεφτα θα χαλαγαμε. αντε κανα 200αρι παραπανω.

το θεμα ειναι τωρα οτι λογικα θα παμε με ελαφρυ 4αρι και σουτερ, με αποτελεσμα μαλλον να χανουμε σε σκληραδα, ριμπαουντ, αμυνα κλπ στους ψηλους.

βεβαια αν ερθει ο παπατζον τοτε θα παιζει και λιγο γκιστ στο 4 οποτε θα αναπληρωνει σε αμυνα και σκληραδα. οποτε εγω με παπατζον-στρετς 4αρι θα ειμαι ευχαριστημενος στους ψηλους για φετος.
green_sky
QUOTE (G-arenas @ Jul 16 2018, 11:50 ) *
μια χαρα θα ειμασταν με παπι-θαναση αν εμενε ο ριβερς. τωρα ομως με 3 2αρια δεν χωραει αλλος παικτης εκει. με ενα ροστερ π.χ με νικ-γκος, κοπονεν-παππα, παπι-ριβερς-θαναση θα ειμαστε τελειοι και ουτε πολλες αλλαγες εχει ουτε περισσοτερα λεφτα θα χαλαγαμε. αντε κανα 200αρι παραπανω.

το θεμα ειναι τωρα οτι λογικα θα παμε με ελαφρυ 4αρι και σουτερ, με αποτελεσμα μαλλον να χανουμε σε σκληραδα, ριμπαουντ, αμυνα κλπ στους ψηλους.

βεβαια αν ερθει ο παπατζον τοτε θα παιζει και λιγο γκιστ στο 4 οποτε θα αναπληρωνει σε αμυνα και σκληραδα. οποτε εγω με παπατζον-στρετς 4αρι θα ειμαι ευχαριστημενος στους ψηλους για φετος.

Επι του ρεαλιστικου φιλε @arenas.Το ρεαλιστικο λεει οτι υπαρχει αυτη τη στιγμη και Ντενμον και Λεκα.Ομως μετα την αποκτηση του Λανγκφορντ θεωρω οτι αυτος που περισσευει ειναι ο Λεκα και οχι ο Ντενμον.
Απο την αλλη να πας να αφησεις την ομαδα με μονο πλειμειεκερ τον Καλαθη και απο πισω εναν 35χρονο που περυσι ειχε και θεματα τραυματισμου δεν λεει.Ειναι ρισκο.
Οποτε αφου σου εχει προκυψει Κοπονεν ειναι ευκαιρια τωρα.Τραβα παρτον και εχεις και καβαντζα για τον ασσο και εχεις και παιχτη που υπο προυποθεσεις μπορει να παιξει στο φτερο.

Και θα γραψω και μια σκεψη ισως λανθασμενη που μου ηρθε προχθες που διαβασα για τον Ρομπινσον.
Αν παρει τον Κοπονεν ,Και φορτωσει την περιφερεια θα μπορουσε να κανει το εξης :
Ο Παναθηναικος το κενο που ειχε στα σεντερ δεν το εχει μαζεψει.Αντι να πας σε τεσσαρι ,πηγαινε στο θηριο Ρομπινσον.
Ο Λασμε δεν εχει καμμια σχεση με τον παιχτη που ξεραμε επι Πεδουλακη.Εχει χασει σε εκρηξη,αλλα εχει βελτιωσει πολυ το σουτ απο μεση αποσταση.
Θα μπορουσε να δοκιμασει να προσθεσει στα σεντερ τον Ρομπινσον που ειναι πραγματικος rim και να ξεκινησει την χρονια παιζοντας την θεση τεσσερα με Λασμε,Παπαπετρου,Θαναση,Μητογλου.Γραφω Λασμε γιατι σε σχεση με τον Γκιστ σουταρει καλυτερα.Πας ετσι μεχρι τον Γεναρη-Φλεβαρη.Βλεπεις πως εχει προσαρμοσθει ο Ντινος.Αν εχει περπατησει την αφηνεις ετσι την ομαδα.Αν ομως υπαρχει θεμα ,προσθετεις strech τεσσαρακι και πας στα χιαστι.
Τετραδα στους ψηλους Ρομπινσον,Γκιστ,Λασμε,Παπαγιαννης και αναλογα Μητογλου ή ξενος strech στην πορεια.
stefkorner
QUOTE (green_sky @ Jul 16 2018, 18:22 ) *
Θα μπορουσε να δοκιμασει να προσθεσει στα σεντερ τον Ρομπινσον που ειναι πραγματικος rim και να ξεκινησει την χρονια παιζοντας την θεση τεσσερα με Λασμε,Παπαπετρου,Θαναση,Μητογλου.Γραφω Λασμε γιατι σε σχεση με τον Γκιστ σουταρει καλυτερα.Πας ετσι μεχρι τον Γεναρη-Φλεβαρη.Βλεπεις πως εχει προσαρμοσθει ο Ντινος.Αν εχει περπατησει την αφηνεις ετσι την ομαδα.Αν ομως υπαρχει θεμα ,προσθετεις strech τεσσαρακι και πας στα χιαστι.
Τετραδα στους ψηλους Ρομπινσον,Γκιστ,Λασμε,Παπαγιαννης και αναλογα Μητογλου ή ξενος strech στην πορεια.


αα εσυ θες και Παπαγιαννη και Ρομπινσον ,με Λασμε στο 4 !και αν δεν κατσει και στρετσαρακι.... tongue.gif

Λασμε οσο καλο σουτ και να εχει απο μεση αποσταση,το θεμα ειναι οτι σουταρει σπανιοτατα για τρεις!και το τριποντο ειναι το ζητουμενο για το τεσσαρι!
για Ρομπινσον παραβλεπω οτι ειναι παικτης under 50 % στις βολες (πες οτι δεν θα εχουμε παλι το ιδιο προβλημα..)
αυτο που δεν αλλαζει σε καμια περιπτωση ειναι πως ο Ρομπινσον σε ομαδα ευρωλιγκας,ειδικα σαν τον Παναθηναικο θα πρεπει..να παιζει 25λεπτα το λιγοτερο ! σε καμια λοιπον περιπτωση δεν βγαινει ροτεισον οπως το φανταζεσαι! ουτε με Λασμε στο 4 !
btw ψαχνω να δω που εχεις ξαποστειλει τον Ιαν smiley.gif
Johnny Marv
Προσωπικά αν πασάρουμε ένα καλό 4αρι του μυριου πχ κουζμιντσκας ή ένα πιο φθηνό (στα 700χιλ) πχ Τζαροντ Τζοόυνς ή ένα που να βοηθάει και στο 3 και φυσικά φέρουμε και Παπατζον θα είμαι παρά πολύ ικανοποιημένος με τους ψηλούς μας . Θα έχουμε ουσιαστικά : παπί-Θανάσης-4αρι-μίτο-Λασμε-γκιστ-Παπατζον (και θα περισσεύει βέβαια ο Ίαν) . Το θέμα είναι ότι ενώ στις θέσεις 3-4-5 έχουμε ψηλά κορμιά και αρκετή σκληράδα (αλλά και μικρή απώλεια τρίποντου) στις θέσεις 1-2 έχουμε κοντούς και σοφτ παίκτες που ίσως να μνμ μας βγουν τελικά . Ουσιαστικά πέραν του καλαθη δεν υπάρχει άλλος αμυντικός Γκαρντ . Εγώ διαφωνώ με την 5αδα καλαθης-λεκα-Παππας-λαγκφορντ-ντενμον . Εκτός της άμυνας δεν είναι και εξαιρετικοί σουτερ και το σημαντικότερο κανεις δεν παίζει και στο 3 . Για μένα θα ήταν πολύ καλύτερο αντί για λεκα-ντενμον-Κιθ να πηγαίναμε με Χενρυ ή γκος-κοπονεν-λοτζο . Ο Κιθ δεν ήταν αυτό που ήθελε η ομάδα , ούτε ο ρομπινσον είναι . Το ότι βρηκες δυνατο παίκτη με λίγα λεφτά δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον φέρεις ντε και καλά αφού δεν ταιριάζει στο αγωνιστικό σου στυλ .
green_sky
QUOTE (Johnny Marv @ Jul 16 2018, 13:13 ) *
Προσωπικά αν πασάρουμε ένα καλό 4αρι του μυριου πχ κουζμιντσκας ή ένα πιο φθηνό (στα 700χιλ) πχ Τζαροντ Τζοόυνς ή ένα που να βοηθάει και στο 3 και φυσικά φέρουμε και Παπατζον θα είμαι παρά πολύ ικανοποιημένος με τους ψηλούς μας . Θα έχουμε ουσιαστικά : παπί-Θανάσης-4αρι-μίτο-Λασμε-γκιστ-Παπατζον (και θα περισσεύει βέβαια ο Ίαν) . Το θέμα είναι ότι ενώ στις θέσεις 3-4-5 έχουμε ψηλά κορμιά και αρκετή σκληράδα (αλλά και μικρή απώλεια τρίποντου) στις θέσεις 1-2 έχουμε κοντούς και σοφτ παίκτες που ίσως να μνμ μας βγουν τελικά . Ουσιαστικά πέραν του καλαθη δεν υπάρχει άλλος αμυντικός Γκαρντ . Εγώ διαφωνώ με την 5αδα καλαθης-λεκα-Παππας-λαγκφορντ-ντενμον . Εκτός της άμυνας δεν είναι και εξαιρετικοί σουτερ και το σημαντικότερο κανεις δεν παίζει και στο 3 . Για μένα θα ήταν πολύ καλύτερο αντί για λεκα-ντενμον-Κιθ να πηγαίναμε με Χενρυ ή γκος-κοπονεν-λοτζο . Ο Κιθ δεν ήταν αυτό που ήθελε η ομάδα , ούτε ο ρομπινσον είναι . Το ότι βρηκες δυνατο παίκτη με λίγα λεφτά δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον φέρεις ντε και καλά αφού δεν ταιριάζει στο αγωνιστικό σου στυλ .

Οι γνωμες μας προφανως ειναι εντελως αντιθετες.Δεν ξερω τι μυαλα μπορει να κουβαλαει ο Ρομπινσον αλλα οποια ομαδα τον αποκτησει θα εχει λυσει το προβλημα της αμυντικα.Εαν περυσι ο Ομπραντοβιτς τελευταια στιγμη δεν αλλαζε ροτα και τον αποκτουσε,τωρα πιθανοτατα θα ειχε αλλη μια Ευρωλιγκα στην συλλογη του.
Για μενα ο Ρομπινσον ειναι ο ορισμος του rim ,ετσι οπως παιζεται το μπασκετ στα Ευρωπαικα γηπεδα και νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να κανεις μια στροφη στο χτισιμο του ροστερ σου, σε σχεση με αυτο που υπολογιζες αρχικα.
Να μην πας στην πεπατημενη που επιβαλλει εναν παιχτη strech αντι-Σιγκλετον αλλα να δωσεις χωρο στον Μητογλου.
Αλλωστε η χρονια κρινεται απο τον Μαρτη και μετα.Εχεις ολο το χρονο για να κανεις την οποιαδηποτε διορθωση αν χρειαστει.
Ρομπινσον ομως μεσουσης της περιοδου δεν βρισκεις.
Ειναι ουτοπικο παιδια να πιστευουμε οτι ο Παναθηναικος λυνει το προβλημα του κατω απο το καλαθι με τον Γκιστ των τεσσαρων ριμπαουντ ανα αγωνα και ενα χρονο μεγαλυτερο και τον 36χρονο Λασμε.
Ο Παπαγιαννης μονο ως επενδυση μπορει να λογιζεται.Βραχυπροθεσμα εχω πολλες αμφιβολιες αν μπορει να δωσει περισσοτερα πραγματα απο αυτα που δινει ο Βουγιουκας.Καλα απο τον Μπουρουση δεν το συζηταω καν.Ειναι σκαλες πιο κατω.
Απο την αλλη ειναι ενα project που δεν μπορεις να προσπερασεις.Ομως ρεαλιστικα προκειται για εναν νεαρο απειρο παιχτη που εκανε μια προσπαθεια στην Αμερικη ,χωρις ομως πρωτα να εχει μεστωσει στα Ευρωπαικα γηπεδα οπως πχ εκανε ο Μιλουτινοφ.
Επειδη λοιπον εχεις υποχρεωση να επενδυσεις πανω του οπως εκανες περυσι με τον Ογκαστ,βρισκεις μια λυση με τον τιμιο Ιαντα που δεν ειναι στην πρωτη νιοτη και πας στον νεαρο εαν και εφοσον βεβαια αυτος γυρισει.
G-arenas
QUOTE (green_sky @ Jul 16 2018, 13:36 ) *
Οι γνωμες μας προφανως ειναι εντελως αντιθετες.Δεν ξερω τι μυαλα μπορει να κουβαλαει ο Ρομπινσον αλλα οποια ομαδα τον αποκτησει θα εχει λυσει το προβλημα της αμυντικα.Εαν περυσι ο Ομπραντοβιτς τελευταια στιγμη δεν αλλαζε ροτα και τον αποκτουσε,τωρα πιθανοτατα θα ειχε αλλη μια Ευρωλιγκα στην συλλογη του.
Για μενα ο Ρομπινσον ειναι ο ορισμος του rim ,ετσι οπως παιζεται το μπασκετ στα Ευρωπαικα γηπεδα και νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να κανεις μια στροφη στο χτισιμο του ροστερ σου, σε σχεση με αυτο που υπολογιζες αρχικα.
Να μην πας στην πεπατημενη που επιβαλλει εναν παιχτη strech αντι-Σιγκλετον αλλα να δωσεις χωρο στον Μητογλου.
Αλλωστε η χρονια κρινεται απο τον Μαρτη και μετα.Εχεις ολο το χρονο για να κανεις την οποιαδηποτε διορθωση αν χρειαστει.
Ρομπινσον ομως μεσουσης της περιοδου δεν βρισκεις.
Ειναι ουτοπικο παιδια να πιστευουμε οτι ο Παναθηναικος λυνει το προβλημα του κατω απο το καλαθι με τον Γκιστ των τεσσαρων ριμπαουντ ανα αγωνα και ενα χρονο μεγαλυτερο και τον 36χρονο Λασμε.
Ο Παπαγιαννης μονο ως επενδυση μπορει να λογιζεται.Βραχυπροθεσμα εχω πολλες αμφιβολιες αν μπορει να δωσει περισσοτερα πραγματα απο αυτα που δινει ο Βουγιουκας.Καλα απο τον Μπουρουση δεν το συζηταω καν.Ειναι σκαλες πιο κατω.
Απο την αλλη ειναι ενα project που δεν μπορεις να προσπερασεις.Ομως ρεαλιστικα προκειται για εναν νεαρο απειρο παιχτη που εκανε μια προσπαθεια στην Αμερικη ,χωρις ομως πρωτα να εχει μεστωσει στα Ευρωπαικα γηπεδα οπως πχ εκανε ο Μιλουτινοφ.
Επειδη λοιπον εχεις υποχρεωση να επενδυσεις πανω του οπως εκανες περυσι με τον Ογκαστ,βρισκεις μια λυση με τον τιμιο Ιαντα που δεν ειναι στην πρωτη νιοτη και πας στον νεαρο εαν και εφοσον βεβαια αυτος γυρισει.

δεν διαφωνω με το σκεπτικο σου αλλα με τοσο ασουτη ομαδα πρεπει ο το 4αρι ή 4-5αρι που θα παρεις να απειλει και λιγο απο εξω. σκεψου να παρουμε ρομπινσον και να εχουμε απο το 3 εως το 5 για καλυτερο σουτερ τον μητογλου! που δεν ξερουμε αν θα παιζει κιολας!

το μονο σιγουρο ειναι οτι σχεδον ολοι εχουμε καταλαβει ποσα κακα δομημενη ειναι η ομαδα στα γκαρντ. μας χαλασε ολο τον σχεδιασμο ο ντενμον το ξαναγραφω!

ΥΓ τον ρομπινσον τον παω τρελα. απο nba που τον ξερω ελεγα τι κτηνος ειναι αυτο και οτι ευρωλιγκα θα κανε παρτυ. αλλα δεν νομιζω οτι ταιριαζει.
Johnny Marv
QUOTE(green_sky @ Jul 16 2018, 13:36 ) *
Οι γνωμες μας προφανως ειναι εντελως αντιθετες.Δεν ξερω τι μυαλα μπορει να κουβαλαει ο Ρομπινσον αλλα οποια ομαδα τον αποκτησει θα εχει λυσει το προβλημα της αμυντικα.Εαν περυσι ο Ομπραντοβιτς τελευταια στιγμη δεν αλλαζε ροτα και τον αποκτουσε,τωρα πιθανοτατα θα ειχε αλλη μια Ευρωλιγκα στην συλλογη του.
Για μενα ο Ρομπινσον ειναι ο ορισμος του rim ,ετσι οπως παιζεται το μπασκετ στα Ευρωπαικα γηπεδα και νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να κανεις μια στροφη στο χτισιμο του ροστερ σου, σε σχεση με αυτο που υπολογιζες αρχικα.
Να μην πας στην πεπατημενη που επιβαλλει εναν παιχτη strech αντι-Σιγκλετον αλλα να δωσεις χωρο στον Μητογλου.
Αλλωστε η χρονια κρινεται απο τον Μαρτη και μετα.Εχεις ολο το χρονο για να κανεις την οποιαδηποτε διορθωση αν χρειαστει.
Ρομπινσον ομως μεσουσης της περιοδου δεν βρισκεις.
Ειναι ουτοπικο παιδια να πιστευουμε οτι ο Παναθηναικος λυνει το προβλημα του κατω απο το καλαθι με τον Γκιστ των τεσσαρων ριμπαουντ ανα αγωνα και ενα χρονο μεγαλυτερο και τον 36χρονο Λασμε.
Ο Παπαγιαννης μονο ως επενδυση μπορει να λογιζεται.Βραχυπροθεσμα εχω πολλες αμφιβολιες αν μπορει να δωσει περισσοτερα πραγματα απο αυτα που δινει ο Βουγιουκας.Καλα απο τον Μπουρουση δεν το συζηταω καν.Ειναι σκαλες πιο κατω.
Απο την αλλη ειναι ενα project που δεν μπορεις να προσπερασεις.Ομως ρεαλιστικα προκειται για εναν νεαρο απειρο παιχτη που εκανε μια προσπαθεια στην Αμερικη ,χωρις ομως πρωτα να εχει μεστωσει στα Ευρωπαικα γηπεδα οπως πχ εκανε ο Μιλουτινοφ.
Επειδη λοιπον εχεις υποχρεωση να επενδυσεις πανω του οπως εκανες περυσι με τον Ογκαστ,βρισκεις μια λυση με τον τιμιο Ιαντα που δεν ειναι στην πρωτη νιοτη και πας στον νεαρο εαν και εφοσον βεβαια αυτος γυρισει.


Φιλαράκι παιχτουρα ο ρομπινσον δεν διαφωνώ ! Από τους καλύτερους σεντερ στην Ευρωλίγκα μην σου πω ! Και μάλιστα πριν έρθει Λασμε ήμουν από αυτούς που προτεινε να τον πάρουμε και να έχουμε από πίσω γκιστ και Ίαν πχ . Ωστόσο τώρα ... δεν έχουμε βασικό 4αρι , γκιστ και Λασμε δεν μπορούν να παίζουν στο 4 . Όταν έχεις καλαθη στο 1 , παπί και Θανάση στο 3 δεν μπορείς να πας στο 4-5 με μιτογλου-ρομπινσον-Λασμε-γκιστ . Δεν έχεις σουτ από πουθενά πραγματικά ! Ούτε χτίζεις έτσι γατί δεν θα μπορέσουμε να δούμε και τι μπορούν πραγματικά να κάνουν οι παίκτες . Πως να κάνει το παιχνίδι του ο ρομπινσον αν ο παίκτης του καλαθη , του παπί , του παππα , του Θανάση και του Λασμε που θα παίζει στο 4 θα έχουν κολλήσει πάνω του ;; Εκτός των άλλων ο ρομπινσον θα κοστίζει τουλάχιστον 1,2 μυρια και έχουμε ήδη μπατζετ στα 7,5 και θες και παπαγιαννη και στρετς. 4 στη μέση της χρονιάς . Εε δεν γίνονται όλα ...
nvip13
Ερχεται αθηνα ο Παπαγιαννης.

Μονο εγω τον θεωρω πολυ καλυτερο του τωρινου Ιαν; blink.gif
Putnam
QUOTE (nvip13 @ Jul 16 2018, 16:23 ) *
Ερχεται αθηνα ο Παπαγιαννης.

Μονο εγω τον θεωρω πολυ καλυτερο του τωρινου Ιαν; blink.gif


πιο γρήγορος και πιο δυνατός, στήνει πικ εν ρολ με Καλάθη, έχει και χουκ καλύτερο από Ίαν και φυσικά ασύγκριτα μεγαλύτερο κίνητρο

στο μόνο που υστερεί είναι στην τεχνική του Βουγιούκα κάτω από το καλάθι που όμως σε ελάχιστα παιχνίδια πέρυσι μας έδωσε κάτι αφού στα υπόλοιπα δεν μπορούσε καν να σπρώξει τον αντίπαλο μέσα στη ρακέτα

δίχως αυτό να σημαίνει φυσικά ότι αυτή τη στιγμή ο Παπατζόν είναι καμιά παιχτούρα, νομίζω ένα 10λεπτο το έχει γιουρολίγκ και από εκεί και πέρα ό,τι και όταν του βγαίνει παραπάνω
nvip13
Αυτο πιστευω και γω, επισης οσο να ναι βελτιωμενος θα ειναι σωματικα.
Johnny Marv
Ελάτε ρε μαγκες . Συγκρίνετε τον 33χρονο Ίαν με τον 21χρονο Παπατζον ; Οκ τίμιος ο βουγιουκας αλλά ο Παπατζον μπορεί να γίνει ο παίκτης που θα σταματάει τον ταβαρες πχ ή τον κουζμιτς. Εδώ με την εθνική τον είχαμε 15λεπτο εναντίον του βαλατσιουνας και έπαιζε καλύτερο από Μπουρούση . Θεωρώ πως θα παίζει 25+ λεπτά στην Α1 και θα ξεκινήσει με 10-15 λεπτά στην Ευρώπη και ο χρόνος του θα αυξάνεται σιγά σιγά .
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Jul 16 2018, 23:12 ) *
Ελάτε ρε μαγκες . Συγκρίνετε τον 33χρονο Ίαν με τον 21χρονο Παπατζον ; Οκ τίμιος ο βουγιουκας αλλά ο Παπατζον μπορεί να γίνει ο παίκτης που θα σταματάει τον ταβαρες πχ ή τον κουζμιτς. Εδώ με την εθνική τον είχαμε 15λεπτο εναντίον του βαλατσιουνας και έπαιζε καλύτερο από Μπουρούση . Θεωρώ πως θα παίζει 25+ λεπτά στην Α1 και θα ξεκινήσει με 10-15 λεπτά στην Ευρώπη και ο χρόνος του θα αυξάνεται σιγά σιγά .


αυτο που ειπες για Βαλατσιουνας σκοπευα να πω και εγω !ο Παπαγιαννης οσο και αμφιβαλουμε για το αν ειναι σε θεση να δειξει διαρκεια (που θεωρω πως δεν θα πρεπει να ειναι και το προαπαιτουμενο αυτη την 1η σεζον της επιστροφης του!αλλα απο την επομενη.. )
εχει δειξει οτι κοντρα στους κορυφαιους μπορει να σταθει ! ας παρουμε ενα επιπεδο κατω απο Βαλατσιουνας,αυτο που θα εχουμε ως κορυφαιο σεντερ φετος στην ευρωπη,τον Λοβερν ! 10 φορες αν βαλεις τον Παπαγιαννη απεναντι του ,πιστευω τις μισες τουλαχιστον θα ειναι σε θεση να τον κοιταξει στα ματια! με καλες πιθανοτητες τις 2-3 να τον νικησει κιολας..!
ενω ξερουμε καλα πλεον οτι ο Ιαν ,οσο και να ειναι μπροστα σε τεχνικη απο Παπαγιαννη,10 φορες να τον βαλεις κοντρα σε τοσο υψηλου επιπεδου σεντερ και τις 10 θα φανει ανεπαρκης...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.