Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
RG13
QUOTE (stefkorner @ Jan 17 2019, 09:22 ) *
εφοσον καποιοι απορριπτετε τον Ερικσον rolleyes.gif (φοβουμενοι μαλλον το ιστορικο των τραυματισμων του..)
ως αντι-Λοτζεσκι ενας παικτης που σιγουρα θα ηθελα ειναι ο Ρολ της Μακαμπι!εχει προταθει κ απ αλλους εδω !γενικα guard-forward με λιγο πανω απο 500 k βρισκεις σχετικα ευκολα !και πολυ καλο μαλιστα..


νομιζω ο λαντενσμπεργκ ειναι οτι πρεπει για αυτη τη θεση του πλαγιου χωρις να κοστιζει πολυ.
Johnny Marv
Εγώ επηρεασμένος από το τοπικ των αγωνιστικών θεμάτων θέλω να προτείνω ένα ρόστερ για του χρόνου χωρίς παππα (θεωρώ πως διακοπή συμβολαίου μπορεί να γίνει στον συγκεκριμένο παίκτη αν υπάρχει διάθεση για χάσιμο κάποιων χρημάτων από δπγ εκτός κι αν τον δώσει με μορφή δανεισμού πχ) . Θα φτιάξω λοιπόν ένα ρόστερ χωρίς παππα με 8,7 μυρια δλδ το φετινό μπατζετ πριν τις προσθήκες για να δείτε ότι και με λίγα λεφτά φτιαχνουμε ΡΟΣΤΕΡΑΡΑ.

1)Καλαθης(2,2)-Σιβα(0,8)
2)Τζαμαρ Σμιθ(0,7)-Ντενμον(0,5)
2/3)Ερικσσον(0,6)
3)Παπαπετρου(0,8)-Αντετοκουμπο(0,4)
4)Σικμα(0,5)-Μιτογλου(0,2)
5)Μικι/Ρομπινσον(1,1)-Ογκαστ(0,5)-Παπαγιαννης(0,5)

Πολύ θα μου άρεσε ένα τέτοιο ρόστερ και φυσικά αντί για Σίβα υπάρχουν κι άλλες επιλογές πχ πιερα Χενρυ ή ακόμα και μισιτς ή άλλοι...

Τωρα αν υπάρχει δυνατότητα αύξησης μπατζετ είναι πολύ απλά τα πράγματα... αν για Σίβα φέρνεις σλουκα με 1,1 μυρια παραπάνω και το υπόλοιπο ρόστερ έχει ως έχει όμως αντί του ογκαστ (που δεν θα χρειάζεται ως 6ος Έλληνας πλέον) μπορείς να βάλεις ξένο 2ο ψηλο .

Ο 2ος ψηλός πέραν του πεϊν που δεν ξέρουμε αν τελικά θα πιάσει Ευρώπη , για εμένα θα μπορούσε να είναι ο ρειμαρ μοργκαν της ουνιξ . Τερματοφύλακας , πολύ αθλητικός , καλός στο ριμαπουντ και στα τελειώματα . Με 400-500χιλ έχει έρθει στην ομάδα και κανεις οικονομία χρήματα για να τα ξοδέψεις σε άλλες θέσεις .

ΥΓ. Για το βασικό 5αρο που γράφω μικι ή ρομπινσον φυσικά δεν χρειάζεται να κολλάμε εκεί . Και ο ντειβις προφανώς δεν με χάλαγε αλλά γενικότερα θελουμε κάτι ΠΟΛΥ δυνατο για την θέση αυτή

ΥΓ1. Απαντάω σε όλους που έπιασαν αυτό το θέμα πιο πάνω ... αρχικά του χρόνου πρέπει να βρούμε έναν ΤΡΟΜΕΡΟ προπονητή (και όχι ο τσαβι απείχε πολύ από τον όρο τρομερός προπονητής) που να έχει άκρες είτε Ευρώπη είτε Αμερική . Πρώτες επιλογές πρέπει να είναι Σάρας και πιτινο αλλά πέρα από αυτούς σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι προπονητές δυνατοί . Στους παίκτες ο νο1 στόχος πρέπει να είναι ο σλουκας . Αν τον κλείσεις είσαι μπομπα . Αν δεν τον κλείσεις ξεκινάς και κοιτάς αλλου . Αν τελικά ο προπονητής που έρθει είναι ο Ιτουδης κοιτάς σοβαρά τον Χίγκινς που μπορεί να ακολουθήσει τον κοουτς του και ναι του τα σκας κι εσυ . Δώστου και το συμβόλαιο του καλαθη αν χρειαστεί . Πιο φθηνές λύσεις στις υπόλοιπες θέσεις υπάρχουν . Μπορεί να παίξει στο 1-2-3 αυτός ο παίκτης . Αν δεν έχεις Ιτούδη ωστόσο ξεχνάς Χίγκινς και κοιτάς επίσης αλλου . Μήπως κρατήσεις κιλπατρικ ή φέρεις ναναλι ή κάποιον άλλο αντίστοιχου βεληνεκούς . Όταν βρεις τον 2ο Go to guy σου στη περιφέρεια τον συμπληρώνεις με αλλά 2 Γκαρντ ανάλογα τα στοιχεία που θα λείπουν από τη τριπλέτα καλαθης-Γκαρντ-Παππας (δηλαδή αν φέρεις ναναλι ψάχνεις παίκτες που παίζουν 1-2 ενώ αν φέρεις σλουκα ψάχνεις παίκτες που παίζουν 2-3 κλπ) ενώ παράλληλα βέβαια έχεις κλείσει βασικό σεντερ και βασικό 4αρι που φέξε δουν σχέση με τη περιφέρεια και στο ΤΕΛΟΣ κοιτάς και για 2ο 5αρι ανάλογα με τα χρήματα που σου μένουν .
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 17 2019, 22:36 ) *
Θα φτιάξω λοιπόν ένα ρόστερ χωρίς παππα με 8,7 μυρια δλδ το φετινό μπατζετ πριν τις προσθήκες για να δείτε ότι και με λίγα λεφτά φτιαχνουμε ΡΟΣΤΕΡΑΡΑ.

1)Καλαθης(2,2)-Σιβα(0,8)
2)Τζαμαρ Σμιθ(0,7)-Ντενμον(0,5)
2/3)Ερικσσον(0,6)
3)Παπαπετρου(0,8)-Αντετοκουμπο(0,4)
4)Σικμα(0,5)-Μιτογλου(0,2)
5)Μικι/Ρομπινσον(1,1)-Ογκαστ(0,5)-Παπαγιαννης(0,5)

Πολύ θα μου άρεσε ένα τέτοιο ρόστερ και φυσικά αντί για Σίβα υπάρχουν κι άλλες επιλογές πχ πιερα Χενρυ ή ακόμα και μισιτς ή άλλοι...


το ακομα και..Μισιτς θα παει καπου +1 μυριο παραπανω απο Σιβα rolleyes.gif μιλαμε για παικτη πρωτης γραμμης πλεον !
και σιγουρα δεν θα χωρουσε με τους υπολοιπους ! δεν ειναι και για σχηματα μαζι με Καλαθη!ειναι καθαροαιμος ασσος..!
SC13
1. Καλαθης-Λαπροβιτολα
2. Κιλπατρικ-Παππας-Ντενμον
3. Παπαπετρου-Ααρον Χαρισον-Θανασης
4. Ντερικ Γουιλιαμς-Μητογλου
5. Γουιλι Ριντ-Τζειλεν Ρεινολντς-Παπαγιαννης

Ποσο περιπου θα εβγαινε το μπατζετ με αυτο το ροστερ?
stefkorner
QUOTE (SC13 @ Jan 18 2019, 01:31 ) *
1. Καλαθης-Λαπροβιτολα
2. Κιλπατρικ-Παππας-Ντενμον
3. Παπαπετρου-Ααρον Χαρισον-Θανασης
4. Ντερικ Γουιλιαμς-Μητογλου
5. Γουιλι Ριντ-Τζειλεν Ρεινολντς-Παπαγιαννης

Ποσο περιπου θα εβγαινε το μπατζετ με αυτο το ροστερ?



12m σιγουρα θα τα ηθελε ! οποτε κοψε κατι αν ειναι !
ας πουμε ο Ντενμον μου φαινεται να περισσευει!εκει θα εχεις και τον gf Χαρισον!
να πας και 6 ξενους..
ενω στα σεντερ εγω θα προτεινα ενα πιο δοκιμασμενο βασικο 5ρι και για δευτερο εναν φθηνο ρολιστα..
stevebucknall11
Ένα ροστεράκι που βασίζεται σε προτάσεις του basket72 που βρίσκω ιντριγκαδόρικες μαζί με κάποιες άλλων συμφορουμιτών που μου αρέσουν:
Καλάθης Clemmons
Kilpatrick A. Harrison Παππάς
Παπαπέτρου Αντετοκούνμπο
D. Ebanks Μήτογλου
Moreland Voigtmann Παπαγιάννης

Δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβό ρόστερ και νομίζω είναι αρκετά ισορροπημένο. Ερώτηση στον basket72 που έχει προτείνει και Ebanks και Sikma. Ποιον από τους δύο θεωρεί καλύτερο ή ας πούμε καλύτερο fit για τον Παναθηναικό;
G-arenas
QUOTE (stevebucknall11 @ Jan 17 2019, 20:56 ) *
Ένα ροστεράκι που βασίζεται σε προτάσεις του basket72 που βρίσκω ιντριγκαδόρικες μαζί με κάποιες άλλων συμφορουμιτών που μου αρέσουν:
Καλάθης Clemmons
Kilpatrick A. Harrison Παππάς
Παπαπέτρου Αντετοκούνμπο
D. Ebanks Μήτογλου
Moreland Voigtmann Παπαγιάννης

Δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβό ρόστερ και νομίζω είναι αρκετά ισορροπημένο. Ερώτηση στον basket72 που έχει προτείνει και Ebanks και Sikma. Ποιον από τους δύο θεωρεί καλύτερο ή ας πούμε καλύτερο fit για τον Παναθηναικό;

ειναι σοφτ πολυ στους ψηλους. εμεις προσπαθουμε να φερουμε κανιβαλους να τους τρωμε ζωντανους, ενω αυτοι ειναι σοφτ.

δεν θα αντεξω αλλη μια ομαδα μας σοφτ tongue.gif tongue.gif

στους γκαρντ μια χαρα ειμαστε. αντε και ebanks οκ αν και θα ηθελα κατι πιο σκληρο. αλλα moreland ειναι 4αρι nba και εδω ειναι λιγα τα κιλα για να εχει πισω του ebanks και φοιτμαν.

θελω πιο παικτες να γυαλιζει το ματι.

εγω παντως θα επιμεινω για 2ο σεντερ τον ερικ της νταρου. ξερει και απο ευρωπη, τρομερος μπλοκερ ειναι, ριμπαουντ καλο, 2,11 και πολλα μυικα κιλα, στο ποστ δεν κουνιεται ενω πικ εν ρολ μπροστα και πισω πολυ καλος.

μακραν ο πιο καταλληλος για 2ο σεντερ.

τον φοιτμαν εγω πιο πολυ τον βλεπω πρωτα 4αρι και μετα 5αρι.
stefkorner
μια αλλη παρατηρηση απο εμενα :
ΠΑΙΔΙΑ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΡΟΣΤΕΡ ΦΟΥΛ ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ
τα περισσοτερα που βλεπω εχουν 5στους6 τουλαχιστον !

ποσα χρονια θα πρεπει να περασουν για να παρουμε το μαθημα μας ,οτι ομαδες γεματες απο Αμερικανους καπου σκαλωνουν..!
βρειτε Ευρωπαιους,βρειτε Καναδους η αλλους ΒορειοΑμερικανους,βρειτε Αργεντινους η Βραζιλιανους, βρειτε Αυστραλους η Ασιατες tongue.gif! αλλα οχι πανω απο 4 Αμερικανοι παλι ρε σεις,που θα εχουν το μυαλο τους στο πως θα βρεθουν Nba η οτιδηποτε ! τοσοι παικτες υπαρχουν,εμεις εκει το βιολι μας ,να ψαχνουμε τους δευτεροτριτους που ξεχωριζουν εστω και λιγο στην δευτερη ταχυτητα των ευρωπαικων διοργανωσεων
basket72
QUOTE (stevebucknall11 @ Jan 17 2019, 20:56 ) *
Δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβό ρόστερ και νομίζω είναι αρκετά ισορροπημένο. Ερώτηση στον basket72 που έχει προτείνει και Ebanks και Sikma. Ποιον από τους δύο θεωρεί καλύτερο ή ας πούμε καλύτερο fit για τον Παναθηναικό;



Χαίρομαι που σου άρεσαν κάποιες από τις προτάσεις μου smile.gif .
Εγώ θα διάλεγα Σίκμα. Είναι στο πικ του και έχει όσα σάς λείπουν στη ρακέτα. Ριμπάουντ, γνώση του παιχνιδιού, παιχνίδι με πλάτη, court vision, σουτ, μαχητικότητα μέχρι τελικής πτώσης. Αθλητής ομάδας, με δυο λόγια.
Με την ευκαιρία να πω, ότι έχει βάση αυτό που λέει ο φίλος, Stefkorner περί μέτρου στον αριθμό των Αμερικάνων, μόνο που υπάρχουν περιπτώσεις που παίζουν όπως οι Ευρωπαίοι και δεκάρα δεν δίνουν αν θα γυρίσουν στο... Αμέρικα. Μία από αυτές τις περιπτώσεις είναι κι ο εξευρωπαϊσμένος Σίκμα.

Ο Ίμπανκς είναι ένας σπουδαίος αθλητής, καλύτερος στην άμυνα με αλλαγές καθώς μπορεί και πιάνει και κοντούς χάρη στη αθλητικότητά του. Επίσης, ένας σπουδαίος σκόρερ και ριμπάουντερ με καλές προοπτικές για την Ευρωλίγκα.
Για πρώτη αλλαγή άνετα. Όπως και ο Τζει Τζει Τζόνσον άλλωστε.
Για "βασικό" για τον Παναθηναϊκό θα έπαιρνα Σίκμα.





QUOTE (G-arenas @ Jan 17 2019, 21:10 ) *
ειναι σοφτ πολυ στους ψηλους. εμεις προσπαθουμε να φερουμε κανιβαλους να τους τρωμε ζωντανους, ενω αυτοι ειναι σοφτ.

δεν θα αντεξω αλλη μια ομαδα μας σοφτ tongue.gif tongue.gif

στους γκαρντ μια χαρα ειμαστε. αντε και ebanks οκ αν και θα ηθελα κατι πιο σκληρο. αλλα moreland ειναι 4αρι nba και εδω ειναι λιγα τα κιλα για να εχει πισω του ebanks και φοιτμαν.

θελω πιο παικτες να γυαλιζει το ματι.

εγω παντως θα επιμεινω για 2ο σεντερ τον ερικ της νταρου. ξερει και απο ευρωπη, τρομερος μπλοκερ ειναι, ριμπαουντ καλο, 2,11 και πολλα μυικα κιλα, στο ποστ δεν κουνιεται ενω πικ εν ρολ μπροστα και πισω πολυ καλος.

μακραν ο πιο καταλληλος για 2ο σεντερ.

τον φοιτμαν εγω πιο πολυ τον βλεπω πρωτα 4αρι και μετα 5αρι.



Ο Φοίκτμαν είνα λίγο περισσότερο 5αρι από 4αρι και το βλέπουμε φέτος, ξεκάθαρα. Στην Μπασκόνια τραβάνε τα μαλλιά τους που δεν πήραν 4αρι πίσω από τον Τόκο.
Δεν είναι "μαλακός" παίκτης πάντως, ενώ είναι χαρισματικός ριμπάουντερ. Για το σουτ του, ούτε λόγος. Σπάνιο για την Ευρώπη. Αν τελειώσει καλά τη σεζόν, μπορεί να περάσει απέναντι, εκεί όπου είναι σαφώς 4αρι για τα δεδομένα του ΝΒΑ.

Οι Σίκμα και Ϊμπανκς, πάντως είναι δυνατοί και σκληροί παίκτες και στα 2 μέρη του παρκέ. Χρόνια τώρα. Ο καθένας με τον τρόπο του προφανώς. Ο Σίκμα σκυλί στις διεκδικήσεις και φουλ μαχητικός, ο Ίμπανκς αλτικός, χώνεται στις "μάχες" και με πολύ καλά πλάγια βήματα. Αμφότεροι, εξαιρετικοί "σκουπιδιάρηδες".
Johnny Marv
Θέλω να πω κάτι για κάποιους παίκτες της μπαρτσα τους οποίους θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε για του χρόνου (παρεπιπτόντως η μπαρτσα έχασε από τη Μακάμπι σήμερα , καλό αυτό για εμάς , πρέπει να στοχεύουμε 5η-6η θέση οποτε θελουμε ήττες από μπαρτσα-οσφπ-εφες) . Θέλω λοιπόν να πω πως σήμερα ο σιγκλετον έπαιξε 15 λεπτά έχοντας 0 πόντους ενώ μαζί με τον πάγκος που κι αυτός παίζει ελάχιστα είναι χαμένοι μέσα στα πολλά ταλέντα της μπαρτσα . Ίσως και οι 2 θελήσουν να πάνε σε μια ομάδα του χρόνου με μεγαλύτερο ρολο (μην που πείτε ότι δεν θα θέλαμε και τους 2 και κυρίως τον πάγκος σε νορμαλ λεφτά) , σε αντίθεση με ερτελ που έχει προταθεί ο οποιος έχει βρει τον ρολο του στη μπαρτσα και είναι ουσιαστικά ο ηγέτης της (έχει πει ότι θέλει να μείνει για χρόνια ακόμα στη Βαρκελώνη) ...
Από Μακάμπι 16 πόντους και 6 ριμπάουντ ο μπλακ . Από Χίμκι (που μπορεί να μην παίζει καν Ευρωλίγκα του χρόνου-τα πάει πολύ καλά η ουνιξ φέτος) ο μικι είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ με εξαιρετικά ποσοστά σε 2ποντο και 3ποντο
doctorjekil
QUOTE(john wick @ Jan 16 2019, 16:15 ) *
Κύριοι , είμαι πολύ περήφανος , διότι με το παρακάτω ρόστερ , κλειδώνεις ελλ πρωτάθλημα , κύπελλο και ράβεις το 7ο....

1. Καλάθης (2.2) , Σλούκας , (1.9) ,

2. Cory Higgins (1.8) , Kuric , (1) , Παππάς (600 με αναπροσαρμογή εννοείται.. )

3. Θανάσης (500) , Παπαπέτρου (800) ,

4. Singleton ( 1.8 ) , Μήτογλου (400) ,

5. Davies (1.1) , Παπαγιάννης (400) , ΞΕΝΟΣ ΜΑΠ (600)




υ.γ1
Ξέρω , θα μου πείτε ,μα κ μου , ο Σλούκας δεν έρχεται , ο Higgins ,ο Singleton κλπ... laugh.gif
Με μπάτζετ 14 εκατομμύρια € .
Ας μην κοροιδευόμαστε σύντροφοι... sad.gif
Αν δεν σκάσεις λεφτά , κούπα δεν βλέπεις ... Και μιλάμε να σκάσεις λεφτά για παίκτες παιγμένους στο υψηλό επίπεδο ,όχι για παίκτες που θα πάνε F4 και θα τους κοπούν τα πόδια...
Εχεις firepower στα γκαρντ , 3ποντο , έχεις ριμπάουντ....Λίγο με χαλάει η θέση 3 , προτιμούσα έναν πιο σουτερ Θανάση αλλά οκ.. laugh.gif
Αυτό λοιπόν το ρόστερ ναι μπορεί υπό τις οδηγίες του κατάλληλου προπονητή να σου φέρει κούπα..
Το βάζω λοιπόν διότι (κατά τη γνώμη μου φυσικά) κάποια ρόστερ που γράφονται είναι για να είμαστε όπως τώρα , δλδ να παλεύουμε να μπούμε με το ζόρι στην 8άδα...
δεν ειναι αυτό το θέμα μας (η 8άδα)...
Ετσι κ αλλιώς ότι κ να γίνει η φετινή ομάδα κάτα κάποιο τρόπο έχει ημερομηνία λήξης. Το καλοκαίρι όλοι σχεδόν οι ξένοι θα φύγουν..
Κάνεις αύξηση μπάτζετ (δεν μιλάμε για τρελά νούμερα) και συννάμα έχεις 12-13 χιλιάδες διαρκείας ..


υ.γ2
Εφ όσον δεν έρθει πχ ο Singleton φέρνεις αντίστοιχης αξίας παίκτη , κ.ο.κ....
οι Vesely , Tavares , κλπ αυτού του κόσμου δεν αντιμετωπίζονται με σφεντόνες... smile.gif

Αν βγαλεις τον Σιγκλετον(ο οποιος ειναι τραγικος φετος) και βαλεις Ντ.Γουλιαμς(που λογικα θα κοστιζει λιγοτερα απο 1.8 που δινεις για Κρις)εισαι σουπερ....και επιτελους οχι αλλοι παιχτες ανεκδοτα τυπου Σικμα,δηλαδη θα γλυτωσουμε απο τον Τομας για να εχουμε βασικο 4αρι τον Σικμα;;;Η ομαδα θελει κανονικο ασο πισω απ τον Καλαθη(οχι λεκα) και κομπο γκαρντ,τεσαρι και πενταρι απ το πανω ραφι
stevebucknall11
QUOTE (G-arenas @ Jan 17 2019, 21:10 ) *
ειναι σοφτ πολυ στους ψηλους. εμεις προσπαθουμε να φερουμε κανιβαλους να τους τρωμε ζωντανους, ενω αυτοι ειναι σοφτ.

δεν θα αντεξω αλλη μια ομαδα μας σοφτ tongue.gif tongue.gif

στους γκαρντ μια χαρα ειμαστε. αντε και ebanks οκ αν και θα ηθελα κατι πιο σκληρο. αλλα moreland ειναι 4αρι nba και εδω ειναι λιγα τα κιλα για να εχει πισω του ebanks και φοιτμαν.

θελω πιο παικτες να γυαλιζει το ματι.

εγω παντως θα επιμεινω για 2ο σεντερ τον ερικ της νταρου. ξερει και απο ευρωπη, τρομερος μπλοκερ ειναι, ριμπαουντ καλο, 2,11 και πολλα μυικα κιλα, στο ποστ δεν κουνιεται ενω πικ εν ρολ μπροστα και πισω πολυ καλος.

μακραν ο πιο καταλληλος για 2ο σεντερ.

τον φοιτμαν εγω πιο πολυ τον βλεπω πρωτα 4αρι και μετα 5αρι.

Μπορεί να μην είναι η πιο ανθρωποφαγική frontline αυτή που πρότεινα αλλά δεν είναι και soft. Είναι όλοι τους εξαιρετικοί ριμπάουντερς, έχουν πολύ καλό σκορ, o Voigtmann έχει και το σουτ από μακριά, ενώ Moreland και Voigtmann είναι και εξαιρετικοί πασέρ. Νομίζω δεδομένης της παρουσίας του Παπαγιάννη ως τρίτου ψηλού, ο Voigtmann κολλάει καλά, ενώ είμαι ανοιχτός να ακούσω καλύτερες προτάσεις για τη θέση του Moreland.
basketikos13
Απο την φετινη ομαδα θα πρεπει να μεινουν οι μητογλου, αντετοκουμπο παπαγιαννης, καλαιτζακης.

Απο εκει και περα να γινει διαπραγματευση της διοικησης με τους παππα, παπαπετρου και καλαθη για την αναπροσαρμογη των συμβολαιων τους: καλαθης με οριο το 1 εκατ, παππας με οριο τις 500-600χιλιαδες και παπαπετρου με οριο τις 500-600χιλιαδες.
Εαν δεν γινει αυτο ας ψαξουν οι παικτες ομαδες να φυγουν.

Εαν δεν δεχθουν τις μειωσεις που δεν θα τις δεχθουν τοτε υπαρχει εναλλακτικη. ΣΛΟΥΚΑΣ ΚΑΙ ΛΑΡΕΤΖΑΚΗΣ

ΡΟΣΤΕΡ

ΣΑΡΑΣ Η ΙΤΟΥΔΗΣ

ΜΙΣΙΤΣ (0,8) ΒΙΛΝΤΟΖΑ (0,7) ΚΑΛΑΙΤΖΑΚΗΣ (0,15)

ΣΛΟΥΚΑΣ (1,5) ΛΑΡΕΤΖΑΚΗΣ (0,4) ΒΑΤΣΙΝΣΚΙ (0,45) (ΜΟΝΟ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ)

ΝΑΝΑΛΥ (0,9) ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ (0,4)

ΟΥΑΙΤ (0,9) ΜΗΤΟΓΛΟΥ (0,4)

ΝΤΕΙΒΙΣ (1,2) ΜΠΛΑΚ (0,8) ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ (0,4)

Ροστερ κοντα στα σημερινα επιπεδα οικονομικα με το φετινο, οικονομικοτερο χωρις προσθετες προσθηκες το χειμωνα. ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ, με πολυ μικρο μεσο ορο ηλικιας.

Σκεφτειτε 5αδα Μισιτς, Σλουκας, Ναναλυ. Ουαιτ, Ντειβις.

Καποια χρηματα θα χρειστουν για συμπληρωμα στις αποζημιωσεις των συμβολαιων καλαθη, παππα και παπαπετρου.
Αν βγουν στις αγορα και οι 3 δεν θα βρουν τα χρηματα που παιρνουν σε μας.
Ειδικα στο θεμα καλαθη θα χρειαστουν αρκετα λεφτα. Συνολικα υπολογιζω 1-1,5 εκατ.
Οποτε 9 και 1,5 παμε συνολο στα 10,5 μπατζετ.
Johnny Marv
QUOTE(basketikos13 @ Jan 19 2019, 00:55 ) *
Απο την φετινη ομαδα θα πρεπει να μεινουν οι μητογλου, αντετοκουμπο παπαγιαννης, καλαιτζακης.

Απο εκει και περα να γινει διαπραγματευση της διοικησης με τους παππα, παπαπετρου και καλαθη για την αναπροσαρμογη των συμβολαιων τους: καλαθης με οριο το 1 εκατ, παππας με οριο τις 500-600χιλιαδες και παπαπετρου με οριο τις 500-600χιλιαδες.
Εαν δεν γινει αυτο ας ψαξουν οι παικτες ομαδες να φυγουν.

Εαν δεν δεχθουν τις μειωσεις που δεν θα τις δεχθουν τοτε υπαρχει εναλλακτικη. ΣΛΟΥΚΑΣ ΚΑΙ ΛΑΡΕΤΖΑΚΗΣ

ΡΟΣΤΕΡ

ΣΑΡΑΣ Η ΙΤΟΥΔΗΣ

ΜΙΣΙΤΣ (0,8) ΒΙΛΝΤΟΖΑ (0,7) ΚΑΛΑΙΤΖΑΚΗΣ (0,15)

ΣΛΟΥΚΑΣ (1,5) ΛΑΡΕΤΖΑΚΗΣ (0,4) ΒΑΤΣΙΝΣΚΙ (0,45) (ΜΟΝΟ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ)

ΝΑΝΑΛΥ (0,9) ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ (0,4)

ΟΥΑΙΤ (0,9) ΜΗΤΟΓΛΟΥ (0,4)

ΝΤΕΙΒΙΣ (1,2) ΜΠΛΑΚ (0,8) ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ (0,4)

Ροστερ κοντα στα σημερινα επιπεδα οικονομικα με το φετινο, οικονομικοτερο χωρις προσθετες προσθηκες το χειμωνα. ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ, με πολυ μικρο μεσο ορο ηλικιας.

Σκεφτειτε 5αδα Μισιτς, Σλουκας, Ναναλυ. Ουαιτ, Ντειβις.

Καποια χρηματα θα χρειστουν για συμπληρωμα στις αποζημιωσεις των συμβολαιων καλαθη, παππα και παπαπετρου.
Αν βγουν στις αγορα και οι 3 δεν θα βρουν τα χρηματα που παιρνουν σε μας.
Ειδικα στο θεμα καλαθη θα χρειαστουν αρκετα λεφτα. Συνολικα υπολογιζω 1-1,5 εκατ.
Οποτε 9 και 1,5 παμε συνολο στα 10,5 μπατζετ.


2 θεματάκια...

Πρώτον στα συμβόλαια των παικτών που προτείνεις ... έχεις γράψει δίπλα στα ονόματα κάποια ποσα που είναι πολύ λιγότερα από αυτά που πιθανόν ζητήσουν . Έβγαλες ρόστερ με θεωρητικό μπατζετ 9,5 μυρια , το πραγματικό μπατζετ σε αυτό το ρόστερ θα βγει ωστόσο στα 11,5 μυρια αλλά δεν είναι μόνο αυτό

Το δεύτερο είναι ότι κανεις εκ των καλαθη-παππα-παπαπετρου που θες να διώξεις δεν θα δεχτεί να χάσει τα λεφτά των επόμενων ετών που τους έχεις εγγυηθεί . Οπότε σε αυτά τα 11,5 μυρια βάλε και 4 (από τα 4,6 που είναι πάρει ο καλαθης τα επόμενα 2 χρόνια και 1,3 από τα 1,6 του παπί και 0,5 από τα 0,8 του παππα) . Συνολικό μπατζετ : 17 μυρια...
stevebucknall11
Τα παραπάνω λεφτά που παίρνουν οι Παππάς, Παπαπέτρου είναι γούστο του Δ.Γ.. Ο Παππάς είπαμε για πέμπτο γκαρντ είναι οκ, ο Παπαπέτρου επίσης για αναπληρωματικό 3/4άρι είναι επίσης οκ. Για τον Καλάθη δεν το συζητάω. Ας πούμε όμως ότι η συνολική υπεραξία των παικτών αυτών είναι 1 εκ. ευρώ. Ας αυξήσει το μπάτζετ ο Δ.Γ. ένα εκατομμύριο σε σχέση με φέτος (που στο φέτος θα πρέπει να συνυπολογιστούν τα συμβόλαια Πιτίνο, Κιλπάτρικ, Πέιν) και πιστεύω θα είναι μια χαρά για του χρόνου.
basketikos13
QUOTE(Johnny Marv @ Jan 19 2019, 01:09 ) *
2 θεματάκια...

Πρώτον στα συμβόλαια των παικτών που προτείνεις ... έχεις γράψει δίπλα στα ονόματα κάποια ποσα που είναι πολύ λιγότερα από αυτά που πιθανόν ζητήσουν . Έβγαλες ρόστερ με θεωρητικό μπατζετ 9,5 μυρια , το πραγματικό μπατζετ σε αυτό το ρόστερ θα βγει ωστόσο στα 11,5 μυρια αλλά δεν είναι μόνο αυτό

Το δεύτερο είναι ότι κανεις εκ των καλαθη-παππα-παπαπετρου που θες να διώξεις δεν θα δεχτεί να χάσει τα λεφτά των επόμενων ετών που τους έχεις εγγυηθεί . Οπότε σε αυτά τα 11,5 μυρια βάλε και 4 (από τα 4,6 που είναι πάρει ο καλαθης τα επόμενα 2 χρόνια και 1,3 από τα 1,6 του παπί και 0,5 από τα 0,8 του παππα) . Συνολικό μπατζετ : 17 μυρια...



Τα ποσά του ρόστερ βγαίνουν ορθολογικότητα από τις τιμές που υπάρχουν στην αγορά. Τόσα θα ζητήσουν οι παίκτες,έχω προβλέψει και τις υπεραξίες.

Για το άλλο που λες, δεν νομιζω να ζητήσουν οι παίκτες τα λεφτά του ενός ακόμη χρόνου που υπολείπεται - την φετινή χρονιά την πληρώσαμε, θα πληρώσουμε και την διαφορά του χρόνου και τελος-.

Αλλά εγώ περιμένω να βγει στην αγορά ο Καλάθης και να δούμε τι συμβόλαιο θα βρει και κυριως σε ποια ομάδα. Την τελευταία πάντως φορά βρήκε συμβόλαιο στην Κουμπάν του γιουροκαπ? Να δούμε ντε...

Επίσης πες μου ποιοι συγκεκριμένοι παίκτες θα ζητήσουν περισσότερα, ίσως μόνο ο Σλούκας μπορεί να ανέβει άνω του 1,5 και μπορεί ο Γουάιτ και ο ναναλυ να ζητήσουν κάτι παραπάνω από τα 9 καταστατικά -μικροδιαφορες όπως και να χει-

Υγ το λάθος φίλε μου έγινε που έμεινε ο Καλάθης , ήρθε ο Παπαπέτρου και έφυγαν οι Τζέιμς και σιγκλετον -στα ίδια λεφτά καθώς με 3 εκατομμύρια έμενε και ο Μάικ και ο κρις-.
Μια φορά ανέλαβε να φτιάξει ομάδα ο Ισπανός -γιατι την προηγούμενη την βρήκε έτοιμη από τον πεδουλακη- και τα έκανε θάλασσα.
Johnny Marv
QUOTE(basketikos13 @ Jan 19 2019, 01:37 ) *
Τα ποσά του ρόστερ βγαίνουν ορθολογικότητα από τις τιμές που υπάρχουν στην αγορά. Τόσα θα ζητήσουν οι παίκτες,έχω προβλέψει και τις υπεραξίες.

Για το άλλο που λες, δεν νομιζω να ζητήσουν οι παίκτες τα λεφτά του ενός ακόμη χρόνου που υπολείπεται - την φετινή χρονιά την πληρώσαμε, θα πληρώσουμε και την διαφορά του χρόνου και τελος-.

Αλλά εγώ περιμένω να βγει στην αγορά ο Καλάθης και να δούμε τι συμβόλαιο θα βρει και κυριως σε ποια ομάδα. Την τελευταία πάντως φορά βρήκε συμβόλαιο στην Κουμπάν του γιουροκαπ? Να δούμε ντε...

Επίσης πες μου ποιοι συγκεκριμένοι παίκτες θα ζητήσουν περισσότερα, ίσως μόνο ο Σλούκας μπορεί να ανέβει άνω του 1,5 και μπορεί ο Γουάιτ και ο ναναλυ να ζητήσουν κάτι παραπάνω από τα 9 καταστατικά -μικροδιαφορες όπως και να χει-

Υγ το λάθος φίλε μου έγινε που έμεινε ο Καλάθης , ήρθε ο Παπαπέτρου και έφυγαν οι Τζέιμς και σιγκλετον -στα ίδια λεφτά καθώς με 3 εκατομμύρια έμενε και ο Μάικ και ο κρις-.
Μια φορά ανέλαβε να φτιάξει ομάδα ο Ισπανός -γιατι την προηγούμενη την βρήκε έτοιμη από τον πεδουλακη- και τα έκανε θάλασσα.


Ο καλαθης φίλε μου μετά τη κουμπαν πήγε στο Μέμφις
Τα συμβόλαια δεν σπάνε έτσι απλά , ο καλαθης και ο παπαπετρου έχουν υπογράψει συμβόλαιο για 3ετια και θα θέλουν όλα τα λεφτά που τους αναλογούν . Ακόμα και να τους διώξεις θα πρέπει και πάλι μα τους δώσεις τα λεφτά που αναφέρει το συμβόλαιο .
Όσο για τα συμβόλαια που λες (που υπολόγισες κι την υπεραξία) :

Ο σλουκας θα βρει άνετα 2 μυρια στη φενερ οπότε θα θέλει παραπάνω για να έρθει εδώ
Ο μισιτς θα βρει άνετα 1,3 μυρια στην εφες όποτε πάλι θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω
Ναναλι ΑΝ δεν μείνει ΝΒΑ θα θέλει περίπου στα 1,2-1,5 μυρια
Στον Βιλντοζα (το πουλεν μου) ξεχνάς το μπαϊ αουτ που πρέπει να πληρώσεις στη μπασκονια
Και μπλακ άνετα ζητάει 1 μυριο

Όλο σου το ρόστερ αποτελείται από παίκτες που είναι απρόσιτοι στα οικονομικά δεδομένα των ελληνικών ομάδων . Μπορεί του χρόνου σαν υπέρβαση να φέρουμε 1 από όλους αυτούς όχι όμως όλους . Δεν παίζουμε μόνοι μας να το θυμάστε . Εγώ θέλω Χίγκινς ή σλουκα ή ναναλι . Κάποιοι γράφετε ρόστερ και με τους 3 μέσα . Εε δεν γίνονται αυτά ..
basket72
Δεν τον αφήνεις τον Καλάθη να φύγει. Απλά κι αυτονόητα πράγματα. Κι ας μην είναι κάθε χρονιά όπως η περσινή του. Και πάλι δεν γίνεται να τον αφήσεις, είναι παικταράς ο άνθρωπος και καταπληκτικός αθλητής. Για το ότι έχει αναλάβει έναν ρόλο που δεν του πάει (ενίοτε τον εκθέτει) δεν φταίει αυτός, αλλά όσοι φτιάξανε το ρόστερ.

Όσο για τις τιμές των παικτών ας κρατάμε μικρό καλάθι γιατί μπαίνουν στη μέση κι άλλοι αστάθμητοι παράγοντες. Όπως το ποιες ομάδες θα ενδιαφερθούν γι΄αυτούς για τους χ, ψ λόγους που μπορεί να απορρέουν ας πούμε από μιαν αναποδιά/τραυματισμό.

Επίσης, από το πως θα κλείσουν τη χρονιά που είναι κι η τελευταία εντύπωση που πάντα γράφει περισσότερο.
Γκρόσο μόντο που λένε κι οι γείτονες Ιταλοί, μπορούμε να μιλάμε. Ή αλλιώς μπακαλίστικα και καλό είναι να υπολογίζουμε πάντα το κατιτίς παραπάνω.
Αυτό ισχύει και για τη ζωή μας. biggrin.gif

Και μια καλύτερη ματιά στα συμβόλαια ποτέ δεν έβλαψε. Ας πούμε ο Βιλτόσα δεσμεύεται μέχρι το καλοκαίρι του 2020 και μαζί με τον Πουαριέ και τον Γ. Φαλ (που τώρα αγωνίζεται δανεικός στο Γαλλικό πρωτάθλημα και σκίζει) θα είναι η ραχοκοκκαλιά της βάσκικης ομάδας για τα επόμενα χρόνια.
cool.gif Μόνο το ΝΒΑ και κάποια εκ των 3-4 πλουσιοτέρων ομάδων της Ευρώπης μπορεί να τους "κλέψει".
basket72
Ο Μίσιτς στο μεταξύ που κάνει οργιαστική χρονιά, έχει υπογράψει 1+1 με το δικαίωμα ανανέωσης να το έχει η ομάδα του, Εφές.
O Ντέιβις επίσης έχει συμβόλαιο μέχρι το 2020.

Βιλτόσα, Μίσιτς και Ντέιβις θέλουν γερά buy out. Toν τελευταίο τον πλαγιοκόπησε η Μπάρσα το καλοκαίρι και την "άκουσε" με τις απαιτήσεις της Ζαλγκίρις.
Johnny Marv
Εγώ 2 εκδοχές έχω για το ρόστερ του παο για το 2019-20 . Αρχικά κινούμαστε για εύρεση πολύ δυνατού προπονητή (Σάρας ή Ιτουδης ή άλλος) , ενώ επίσης δεδομένη πρέπει να θεωρούμε την 6αδα Ελλήνων μας (μένουν όλοι πλην Βουγιούκα δλδ και με καλαϊτζακη δανεικό) . Από εκεί και πέρα...

1ο σενάριο :

Ο καλαθης θέλει δίπλα του δυο 2/3αρια ή 3/2αρια τέλος πάντων με φονικό σουτ και τρομερή άμυνα . Δυο παίκτες δηλαδή ο ένας θα πρέπει να είναι σχετικά φθηνός για να μην υπερβούμε τα όρια του μπατζετ (περίπου 10 μυρια υπολογίζω , κοντά στα φετινά νούμερα δηλαδή μαζί με τις προσθήκες) . Το φθηνό 2/3αρι θα μπορούσε να είναι ο ερικσσον που εχω προτεινει πολλές φορές ή ο ακόμα φθηνότερος αλλά και πιο ελπιδοφόρος μαρινκοβιτς . Το ακριβό 2/3αρι για μένα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ο κορι Χίγκινς . Ναι θα θέλει υπέρβαση αλλά θα δέσει άψογα με καλαθη αλλά και με την υπόλοιπη οποια κι αν είναι αυτή (από τους αγαπημένους μου παίκτες στην Ευρωλίγκα) , αν δεν κάτσει ο Χίγκινς δεύτερη επιλογή είναι ο ναναλι που είναι και λίγο φθηνότερος αλλά παράλληλα πολύ καλός 3&D παίκτης . Αν τελικά όμως δεν κάτσει κανένας από τους 2 τότε πάμε σε επιλογές που δεν τριαριζουν τόσο αλλά έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά με τους 2 προαναφερθέντες όπως ο Τζαμαρ σμιθ (πολύ φθηνότερος από τους υπόλοιπους) ή ο κιλπατρικ (θα μπορούσε να μείνει). Για να ολοκληρώσεις την περιφέρεια των καλαθη,παππα,παπί,Θανάση και των δυο 2/3αριων φέρνεις και έναν καλό ασσο επιπέδου οικονομικοί και ποιοτικού όπως ο πειτον Σίβα και είσαι άψογα από το 1-3.

Από εκεί και πέρα θες ένα φθηνό 4αρι να πλαισιωσεις τον μιτογλου (σικμα τα είπαμε) και λέω φθηνό για να μπορέσεις να βαρεσεις ακριβό και δυνατο πεντάρι αφού θα έχεις ήδη χαλάσει λεφτά στη περιφέρεια . Το 5αρι αυτό θα ήθελα να είναι ένας εκ των Μπράντον ντειβις ή τζορνταν μικι . Τέλος μένει το 2ο 5αρι της ομάδας για να ολοκληρωθεί η 12αδα και φαντάζομαι θα είναι παίκτης των 400-600χιλ . Δεν με πολυνοιάζει και ποιος θα είναι αυτός βασικά αλλά θα πρότεινα είτε παραμονή πεϊν είτε τον ρειμαρ μοργκαν της ουνιξ . Αν θελουμε υπέρβαση και στο 4 τότε ΜΟΝΟ ντερικ Ουίλλιαμς . Άρα :

1)Καλαθης-Σίβα
2)Χίγκινς-Παππας
3)Παπαπετρου-Μαρινκοβιτς-Αντετοκουπο
4)Σιμα-Μιτογλου
5)Μικι-Πεϊν-Παπαγιαννης



2ο σενάριο :

Να είναι το τυχερό μας καλοκαίρι αυτό και να καταφέρουμε να υπογράψουμε τον σλουκα με ένα 3ετες θα ήθελα . Καλαθης-Σλουκας θα ηγούνται την ομάδα και θα είναι όλα ρόδινα tongue.gif

Σε αυτό το σενάριο μένουν όλα ίδια ΑΛΛΑ επειδή θα δώσουμε το βαρύ συμβόλαιο της περιφέρειας στον σλουκα δεν θα μπρουμε να πάρουμε ένα ακριβό και ένα φθηνό 2/3αρι αλλά δυο φθηνά . Οπότε ο σλουκας θα μπει στη 12αδα αντί του Σίβα (θα παιζε 2ος άσσος για τα 10-12 λεπτά και το υπόλοιπο του χρόνου το στο 2) και αντί του Χίγκινς/ναναλι θα μπορούμε να έχουμε είτε τον σμιθ που ανέφερα και πριν είτε τον ντενμον . Όλα τα άλλα ίδια . Άρα :

1)Καλαθης-Σλουκας
2)Ντενμον-Παππας
3)Παπαπετου-Ερικσσον-Αντετοκουμπο
4)Σικμα-Μιτογλου
5)Μικι-Πεϊν-Παπαγιαννης



Ουσιαστικά σαν ρόστερ προτείνω τη 10αδα : καλαθης,Παππας,φθηνό 2/3αρι (μαρινκοβιτς ή Ερικσσον),παπί,Θανάσης,σικμα(ή Ουίλλιαμς αν είναι κουβαρντάς ο πρόεδρος) ,μίτο,μικι,πεϊν,Παπατζον

Και 2 ακόμη παίκτες : χιγκινς & σιβα ή σλουκας & σμιθ/ντενμον
Thodoros
Ξεκίνησαν τα όργανα από Χθες!
Ποιος φταίει , τι φταίει , γιατί ; (και πόσα άλλα τέτοια) ... Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα φέτος έσπασε Όλα τα αρνητικά ρεκόρ. Κάθε χρόνο και 2 επίπεδα χειρότερα (λογικό αυτό αφού τα βασικά γρανάζια έχουν χαλάσει και χρήζουν αλλαγής)

Τι άλλο διαβάζουμε:
Τώρα ξαφνικά φταίει και ο Καλάθης! , να και κάτι καινούργιο wink.gif και το διαβάζω σε πολλά ποστ και όχι μόνο εδώ μέσα αλλά από sdna μέχρι και gazzetta! ( σε αντίθεση με έναν mod που είχε πει ότι όποιος δεν αναγνωρίζει την αξία του Νικ η ενασχόληση του με το μπάσκετ είναι ότι και της Μάρθας βούρτση με το χόλιγουντ ) βλέπω πολλούς τέτοιους άσχετους που να λένε ουσιαστικές λύσεις στο τι πρέπει να κάνει η ομάδα για να αλλάξει εικόνα.

Δεν ξέρω αν αυτά που λένε θα βγουν και στην πράξη , ξέρω ότι τον Νικ το έχω δει 3 χρόνια στην ομάδα και μερικά παλιότερα (όσο βελτίωση έχει κάνει ο Παππάς , άλλο τόση βοήθεια έχει προσφέρει αυτή ''η χρυσή μεταγραφή στην ομάδα '') και ούτε μπορούμε να περιμένουμε πότε θα έχει ένα σουτέρ που τα στάζει και παίζει άμυνα για να κρίνουμε.

Το καλοκαίρι έγινα εγκλήματα , έχεις τον Τζειμς και δεν προσπαθείς καν. Ας δούμε λίγο τι κάνει σήμερα αυτό το Σούργελο μερικών , λοιπόν βλέπω να έχει 20π να παίζει 30+λ σταθερά , να μην έχει αλλάξει αυτό που είναι! και να έχει τον ίδιο αριθμό σε Ασιστ με τον Νικ (*Μάλιστα!!!) Όπα, δλδ αυτό το να πασάρεις το κάνουν και άλλοι ; Αχα!
Ναι αλλά είναι στην Αρμάνι! ...η οποία απ'ότι βλέπουμε είναι τρομερά χειρότερη από εμάς (έτσι)

Ναι αλλά εμείς καταφέραμε να κρατήσουμε τον 2ο καλύτερο παίκτη πίσω από τον Ντόντσιτς ή μήπως δεν είναι έτσι ; Βλέπεις ο Λούκα και ηγέτης ήταν (και είναι) και σκόρερ και νεότερος και το βασικότερο δεν ήταν ο μόνος! έπρεπε να κερδίσει κάπως την θέση στην Ρεάλ όχι όπως στον Παναθηναικό ( που ο Παππάς είπε θέλω να παίζω και αντί να του πουν πόσα δίνεις του έδωσαν 800χιλ!)

Μήπως όλη αυτή η εμμονή με τον Νικ στο τιμόνι είναι λάθος ;
Είναι τόσο δύσκολο να βρεις κάποιον παίκτη που να είναι δημιουργός και οργανωτής με ένα συμπαθητικό σουτ ; ( Λέω συμπαθητικό γιατί χάλια, λυπάμαι αλλά δεν νομίζω να μπορώ να βρω κι άλλον που να είναι τόσο κακός στο ελεύθερο σουτ όσο και σε βολές ) φυσικά δεν θα είναι Έλληνας .... αλλά τι να λέει και αυτό.

Το Καλοκαίρι διάβαζα Τζειμς και Σίγκλετον ( χιλιάδες Νικ μόνο ένας)
Ο Κακός ο Τζειμς που βρίσκεις δεξιά και αριστερά , έχει μια ακόμα καλή χρονιά δείχνει ότι είναι παίκτης για αυτό το επίπεδο και ότι και να λέμε ένα συμβόλαιο κοντά στο 1.5 τα άξιζε και το βρήκε όπως και ο Νικ ένα συμβόλαιο κοντά στα 1.7 πέρυσι ( όλα αυτά) θα το έβρισκε όχι όμως και 2.2 ( 500χιλ υπεραξία) που του έσωναν το τομάρι οι από πάνω + Ρίβερς! επειδή ο ένας είχε πάρει τον ρόλο του Ηγέτη και φυσικά την γκρίνια όταν έκανε τα δικά του και ο Σίγκλετον είχε όλες τις ικανότητες να είναι βασικό 4άρι σε καλή ομάδα. (αυτός μάλιστα βοήθησε και τον Γκιστόπουλο να φαίνεται καλός και ας μην είναι ).

Τώρα ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη ,αν αυτός δεν είναι κούκος και είναι μπεκάτσα δεν υπάρχει πρόβλημα άλλωστε δεν ξέρουν όλοι να αναγνωρίζουν τα πτηνά και επειδή δεν είναι το μόνο λάθος προφανώς και η παικτούρα Γκιστ θα έπρεπε να είχε μείνει στην ομάδα με πολύ λιγότερα χρήματα! Τι δεν θα έμενε ... στο καλό , καλό ταξίδι στην μακρινή Σιβηρία . Από Ντέιβις χαμός γίνεται.

Ο Παναθηναϊκός δεν χρωστάει σε κανέναν , οι παίκτες χρωστάνε σε αυτόν... τα δίνω υπεραξίες για να μην χάσω τον Παππά που δεν θα μου κάνει την διαφορά είναι σαν να ρίχνω κέρματα στην φοντάνα ντι τρέβι και να περιμένω τις ευχές.
Ας σοβαρευτούν οι παίκτες γιατί μου την έχουν δώσει αυτά που διαβάζω άκου εκεί ο Τόμας να λέει δεν ακούμε κανέναν ( σιγά ρε μεγάλε έχεις πάει πάτο την ομάδα και κλείνεις και τα αυτιά σου) ...συμβόλαια σε αυτούς που παίζουν όχι σε αυτούς που μπορεί να παίξουν και ούτε σε αυτούς που θα παίξουν αν τους φέρεις τον Χ και Ψ .

Τώρα όπως τα έκαναν ας τα λουστούν
LaChDaNaN
Ας πάρουμε ως δεδομένο ότι τα τελευταία χρόνια ο ΠΑΟ (και ο ΟΣΦΠ) έχουν μπάτζετ περίπου στα 10,000,000.. Άρα μπορούμε να θεωρήσουμε ως πιθανότερο σενάριο ότι την χρονιά 2020-2021...τα μπάτζετ τους θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα..

Αυτό σημαίνει ότι ΑΝ γίνει αύξηση με στόχο το f4 της Αθήνας, είτε από την μία είτε από την άλλη ομάδα, θα γίνει με μονοετή συμβόλαια.. και όχι με πολυετή που θα οδηγήσουν σε ανεβασμένα μπάτζετ και τις επόμενες χρονιές. Αν οι ομάδες ήθελαν μεγαλύτερα μπάτζετ θα τα είχαν..δεν θέλουν.. άρα δεδομένα ακόμα και αν αυξηθούν τα μπάτζετ σε ένα χρόνο.. μετά θα πέσουν.

Άρα πιθανότεροι στόχοι είναι είτε κάποιοι που θα κοπούν από το ΝΒΑ θα θέλουν να έρθουν για μια χρονιά στην Ευρώπη και να επιστρέψουν μετά στο ΝΒΑ. Είτε κάποιοι που θα έρθουν με μονοέτες με σκοπό να ανεβάσουν την αξία τους και να πάνε σε κάποια άλλη ομάδα τα επόμενα χρόνια.

Ο Χίγκινς, αν δεν ψαχτεί για ΝΒΑ, θα θέλει να εξαργυρώσει μια από τις καλύτερες χρονιές της καριέρας του με ένα διετές ή τριετές συμβόλαιο. Το ίδιο και όλοι οι περισσότεροι euroleagάτοι παίχτες.

Με βάση αυτή την λογική θεωρώ ότι είναι πιο πιθανό να έρθει ένα τοπ όνομα ακόμα και με 2,000,000 ή παραπάνω συμβόλαιο, μονοετούς διάρκειας.. παρά ένας με 1,000,000 διετούς..
Stefos7
Αν ο ΠΑΟ για του χρονου θελήσει να φτιάξει ενα καλοδουλεμένο ρόστερ θα χρειαστεί σουτέρ σε ολες τις θέσεις.ενα καλο ρόστερ για του χρόνου

Καλαθης-Γκικας
Ναναλι-Τσαρλς τζενκινς
Σαβον σιλντς-θανασης-σαλουστρος
Παπαπετρου-μητογλου
Αροον γουαιτ-αμιντα μπριμαχ-παπατζον

Ωραιο ρόστερ προσιτό οικονομικα. Το προβλημα στους ψηλούς καλύβετε με τον ανερχόμενο μπριμαχ που ειναι εξαιρετικός αμυντικός και μπλοκερ και φοβερός στο πικ εν ρολ και σύγχρονος 2,09 C και με τον αθλητικοτατο Γουάιτ σε καμικάζι σχήματα. Τον χρονο στο 5 μοιράζονται γουαιτ-μπριμαχ-παπαγιαννης στο 4 Παπαπέτρου -ντινος-θανασης.Στο 3 θανασης-ναναλι-σιλντς-σαλουστρος -Παπαπέτρου στο 2 σιλντς-Ναναλι -γκικας-σε σχήματα με καλάθη) και τζενκινς
Starter
Calathes
Nunnally
Papapetrou
White
Papagiannis

Lineup
Gkikas
Jenkins
Shields
Thanasis
Brimah

Αλλες πιθανές πενταδες
Calathes
Gkikas
Nunnally
White
Brimah

Calathes
Nunnally
Shields
Thanasis
White
(Σε πιο καμικάζι κατάσταση)
basket72
QUOTE (Stefos7 @ Jan 20 2019, 13:52 ) *
Αν ο ΠΑΟ για του χρονου θελήσει να φτιάξει ενα καλοδουλεμένο ρόστερ θα χρειαστεί σουτέρ σε ολες τις θέσεις.ενα καλο ρόστερ για του χρόνου

Καλαθης-Γκικας
Ναναλι-Τσαρλς τζενκινς
Σαβον σιλντς-θανασης-σαλουστρος
Παπαπετρου-μητογλου
Αροον γουαιτ-αμιντα μπριμαχ-παπατζον

Γεια συνόνοματε.
Έχει ενδιαφέρον η θέση 2 με τον Τζένκινς και τον Νάναλι να εναλλάσσονται δίνοντας σουτ και άμυνα τοπ επιπέδου.

To pg πάλι θα έχει τρύπα πίσω από τον Νικ όμως, πέρα από κάποιες φορές που θα παίζει τη θέση ο Τζένκινς ο οποίος όμως είναι κυρίως sg. Ο Γκίκας μόνο για την Ελλάδα, άντε και για κάποια "τρελά" σουτ σε περιπτώσεις ανάγκης.

Από την αλλη ο Σιλντς δεν είναι κλασσικός σουτέρ (δεν είναι το ατού του, χωρίς να είναι και ...χτίστης βέβαια) και το κυριότερο δεσμεύεται από συμβόλαιο για έναν ακόμη χρόνο. Το ίδιο ισχύει και με τον Παππά που δεν τον βλέπω στο ρόστερ.

Ο Παπαπέτρου έχω την αίσθηση ότι υπογράφηκε ως 3αρι και νομίζω ότι εκεί θα παίρνει τα περισσότερα λεπτά του.

Ο Α.Γουάιτ είναι ένα (stretch) 4 και μόνο κατ΄ανάγκη θα παίξει το 5. Είναι πολύ ελαφρύς και χαμηλός για τη θέση.

Οπότε μιλάμε για ένα ρόστερ που έχει μόνον έναν σέντερ επιπέδου Ευρωλίγκας.
Thodoros
QUOTE (Stefos7 @ Jan 20 2019, 13:52 ) *
Αν ο ΠΑΟ για του χρονου θελήσει να φτιάξει ενα καλοδουλεμένο ρόστερ θα χρειαστεί σουτέρ σε όλες τις θέσεις.ενα καλο ρόστερ για του χρόνου
Καλαθης-Γκικας
Ναναλι-Τσαρλς τζενκινς
Σαβον σιλντς-θανασης-σαλουστρος
Παπαπετρου-μητογλου
Αροον γουαιτ-αμιντα μπριμαχ-παπατζον


Πρόσεξε , ενώ το ξεκινάς ωραία : γιατί πραγματικά ο ΠΑΟ χρειάζεται σκόρερ ( αν σκεφτείς ότι σίγουρους έχει για την νέα χρονιά τους Νικ , Μήτογλου , Παππά , Παπαγιάννη , Θ.Αντε , Παπαπέτρου ) μόνο ο Παππάς είναι σκόρερ και όχι φονιάς αλλά ικανός που και που!
Οπότε μέχρι εκεί ναι συμφωνώ 100% .
Από εκεί και μετά αυτό το σχήμα ονομάζετε φθηνό στο μάτι! ( μπορεί ουσιαστικά να είναι καλύτερο από το φετινό αλλά) αν πεις ότι ο στόχος είναι να τρέξεις να μπεις στο f4 , ε δεν είμαι σίγουρος αν ένα τόσο οικονομικό σχήμα είναι ικανό να κάνει τόσο μεγάλη υπέρβαση!

Σέβομαι τους αντίπαλους φίλους και την άποψη τους εδώ , αλλά ρε παιδιά το καλή φάση ο Σίκμα και Σαλουστρός είναι σχεδόν στα όρια του τρολλάρω και δεν νομίζω ότι ήρθατε για να τρολάρετε αλλά μην το παρακάνουμε με την οικονομία .... ok δύσκολα θα φέρεις Σλούκα κτλ αλλά όχι τώρα να βλέπω βασικά σχήματα που είναι συμπαθητικά ως ένα σημείο και να έχουν τα στοιχηματάκια τους ως βασικούς κι όλας. ( εδώ ως ρολίστα ο Θανάσης είναι αρκετός ) και εκτός τους συμβολαίου του Σιλντς που γράφτηκε οπότε τον κάνει ακριβό , εγώ θα το δεχόμουν μόνο αν πίσω ήταν και ο Παπαπέτρου που τον έριξες στο 4 και δεν θέλει ο παλίκαρος.

Ο Αmida και ο Aaron πάντως είναι δύο καλές λύσεις και μπορεί να είναι και οικονομικές αλλά δεν θα τις ήθελα μαζί και τις δύο, οπότε δεν χρειάζεται να κάνουμε κάβα λεφτά από όλες τις θέσεις , κάπου πρέπει να τα χώσεις κι όλας . Ας βάλει και κανένα φράγκο ο dpg τουλάχιστον σε συμπληρωματικό Άσσο γιατί με Νικ και Γκίκα δεν βγαίνει.

Θα μου άρεσε το σχήμα σου να έβλεπα κάπως έτσι :
1. Νικ - Παίκτης τύπου Τζειμς (πάνω ράφι) ή έστω κάτι καλύτερο από τον Λεκα που να μπορεί να δημιουργεί και να κατεβάζει.
2. Ναναλι- Παππάς (έχει συμβόλαιο οπότε δεν γίνεται να φύγει)
2/3. κάποια ψαγμένη κίνηση όπως ο Ρίβερς τέτοιο στιλ μαζί με Παπαπέτρου και Θανάσης (3άρια)
4. 4ρι (πάνω ράφι με σουτ ) ) - Μήτογλου
5. Αν πάει καλά ο Πέιν θα τον κράταγα μαζί με amida και Παπαγιάννη.

Αν τώρα δεν πάει καλά ο Πειν θα πρέπει να ρίξεις χρήματα να πάρεις τουλάχιστον Βασικό Σέντερ αφού και ο Αmida όπως και ο Παπαγιάννης είναι στοιχήματα αν μπορούν να την βγάλουν καθαρή οπότε σε μια τέτοια περίπτωση θα σφάξεις το 4άρι από πάνω ράφι και θα δεις μια περίπτωση Aaron αν είναι οικονομικά εφικτή όπως και αυτός ο Τυπάς ο Σίκμα που λένε ( καθαρά για οικονομία).

Έχω βγάλει Γκιστ - Ιαν - Λασμε - ΚΙλλ - Κιθ - Ματ - τόμας , οπότε λίγο πολύ νομίζω με μια μικρή αύξηση είναι εφικτό σενάριο ( φυσικά μιλάμε για 1 με 1.5 μύριο πάνω από το φετινό. Αλλά δεν έχει καμία σχέση τα έχει όλα ικανότητα σε ριμπάουντ , αθλητικότητα , δημιουργία , σουτ ικανό , ομοιογένεια και ρόλους ...δλδ όχι 4 ρολίστες ) .



Stefos7
QUOTE (Thodoros @ Jan 20 2019, 06:08 ) *
Πρόσεξε , ενώ το ξεκινάς ωραία : γιατί πραγματικά ο ΠΑΟ χρειάζεται σκόρερ ( αν σκεφτείς ότι σίγουρους έχει για την νέα χρονιά τους Νικ , Μήτογλου , Παππά , Παπαγιάννη , Θ.Αντε , Παπαπέτρου ) μόνο ο Παππάς είναι σκόρερ και όχι φονιάς αλλά ικανός που και που!
Οπότε μέχρι εκεί ναι συμφωνώ 100% .
Από εκεί και μετά αυτό το σχήμα ονομάζετε φθηνό στο μάτι! ( μπορεί ουσιαστικά να είναι καλύτερο από το φετινό αλλά) αν πεις ότι ο στόχος είναι να τρέξεις να μπεις στο f4 , ε δεν είμαι σίγουρος αν ένα τόσο οικονομικό σχήμα είναι ικανό να κάνει τόσο μεγάλη υπέρβαση!

Σέβομαι τους αντίπαλους φίλους και την άποψη τους εδώ , αλλά ρε παιδιά το καλή φάση ο Σίκμα και Σαλουστρός είναι σχεδόν στα όρια του τρολλάρω και δεν νομίζω ότι ήρθατε για να τρολάρετε αλλά μην το παρακάνουμε με την οικονομία .... ok δύσκολα θα φέρεις Σλούκα κτλ αλλά όχι τώρα να βλέπω βασικά σχήματα που είναι συμπαθητικά ως ένα σημείο και να έχουν τα στοιχηματάκια τους ως βασικούς κι όλας. ( εδώ ως ρολίστα ο Θανάσης είναι αρκετός ) και εκτός τους συμβολαίου του Σιλντς που γράφτηκε οπότε τον κάνει ακριβό , εγώ θα το δεχόμουν μόνο αν πίσω ήταν και ο Παπαπέτρου που τον έριξες στο 4 και δεν θέλει ο παλίκαρος.

Ο Αmida και ο Aaron πάντως είναι δύο καλές λύσεις και μπορεί να είναι και οικονομικές αλλά δεν θα τις ήθελα μαζί και τις δύο, οπότε δεν χρειάζεται να κάνουμε κάβα λεφτά από όλες τις θέσεις , κάπου πρέπει να τα χώσεις κι όλας . Ας βάλει και κανένα φράγκο ο dpg τουλάχιστον σε συμπληρωματικό Άσσο γιατί με Νικ και Γκίκα δεν βγαίνει.

Θα μου άρεσε το σχήμα σου να έβλεπα κάπως έτσι :
1. Νικ - Παίκτης τύπου Τζειμς (πάνω ράφι) ή έστω κάτι καλύτερο από τον Λεκα που να μπορεί να δημιουργεί και να κατεβάζει.
2. Ναναλι- Παππάς (έχει συμβόλαιο οπότε δεν γίνεται να φύγει)
2/3. κάποια ψαγμένη κίνηση όπως ο Ρίβερς τέτοιο στιλ μαζί με Παπαπέτρου και Θανάσης (3άρια)
4. 4ρι (πάνω ράφι με σουτ ) ) - Μήτογλου
5. Αν πάει καλά ο Πέιν θα τον κράταγα μαζί με amida και Παπαγιάννη.

Αν τώρα δεν πάει καλά ο Πειν θα πρέπει να ρίξεις χρήματα να πάρεις τουλάχιστον Βασικό Σέντερ αφού και ο Αmida όπως και ο Παπαγιάννης είναι στοιχήματα αν μπορούν να την βγάλουν καθαρή οπότε σε μια τέτοια περίπτωση θα σφάξεις το 4άρι από πάνω ράφι και θα δεις μια περίπτωση Aaron αν είναι οικονομικά εφικτή όπως και αυτός ο Τυπάς ο Σίκμα που λένε ( καθαρά για οικονομία).

Έχω βγάλει Γκιστ - Ιαν - Λασμε - ΚΙλλ - Κιθ - Ματ - τόμας , οπότε λίγο πολύ νομίζω με μια μικρή αύξηση είναι εφικτό σενάριο ( φυσικά μιλάμε για 1 με 1.5 μύριο πάνω από το φετινό. Αλλά δεν έχει καμία σχέση τα έχει όλα ικανότητα σε ριμπάουντ , αθλητικότητα , δημιουργία , σουτ ικανό , ομοιογένεια και ρόλους ...δλδ όχι 4 ρολίστες ) .

Δεν ειμαι απο αυτους που αναφέραμε σικμα αλλα μαλλον κανείς κάποιο λαθος για τιν παίχτη. Ειναι μιάμιση κλάση πάνω απο ντεσον. Αξιοπρςπεστατος αμυντικός ριμπαουντερ καλος σουτέρ και πολυ καλος πασσαροδος για την θεση του
Looter
Το καλοκαίρι λήγουν τα συμβόλαια :

1. Λασμε (δεν υπολογίζεται ήδη)
2. Γκιστ ( θα πάρει λιγότερα από τα μισά ππυ παίρνει φέτος ή θα φύγει γιατί μην ξεχνάτε ότι δεν δέχτηκε και την μείωση , αυτά δεν ξεχνιούνται)
3. Κιθ (αποχαιρετά)
4. Λοτζεσκι (αποχαιρετά)
5. Τομας (αποχαιρετά)
6. Βουγιούκας (αποχαιρετά)
7. Λεκα (1+1 είχε υπογράψει που λήγει και ίσως μείνει για του χρόνου με κανα 300αρι)
8. Θανάσης (λήγει το συμβόλαιο του και να δούμε τι θα ζητήσει και αν τον θέλει ο επόμενος κοουτς)
9. Ντενμον (λήγει το καλοκαίρι το συμβόλαιο του παρότι αγωνίζεται δανεικός Κίνα)
10. Κιλπατρικ (μηνιαίο συμβόλαιο μέχρι Ιούνη)
11. Πειν (μηνιαίο συμβόλαιο κεχρί Ιούνη)

Αυτή τη στιγμή συμβόλαιο για του χρόνου έχουν μόνο οι Νικ , Παππας , Παπι , Παπατζον και Μητο από τους 12αδατους..

Καταλαβαίνετε τη δυσκολία που γα προκύψει το καλοκαίρι στη στελέχωση για να φτιαχτεί ομάδα με λογικό κόστος (λαβράκια) η οποία θα είναι και ανταγωνιστική...

Για τον Παππα ειδικά θα πρότεινα να του πληρωθεί η υπεραξία που γράφετε ότι είναι μόλις 200-250κ και να πάει να βρει τα υπόλοιπα 550-600 από οποία ομάδα θέλει εφόσον θέλει να παίζει και όχι να κάτσει στο συμβόλαιο του. Αλλά θα δείτε ότι μόνο οπαδιλικι ξέρουν να πουλάνε παίκτες τύπου Παππά. Ξέροντας ότι δεν αξίζει ούτε τα μισά από τα 800 του συμβολαίου για του χρόνου θα ζητάει τον ουρανό με τα άστρα για να φύγει...

Γενικά αν δεν βρεθεί ποιος είναι ο επόμενος κοουτς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την επόμενη χρόνια καθώς λήγουν τα περισσότερα συμβόλαια.
stevebucknall11
Εντάξει, ο Τολιόπουλος έπαιξε χθες σαν ΝΒΑer αλλά και σε ανύποπτο χρόνο είχα εκφράσει τη γνώμη ότι αν κάποιος μπορεί να φτάσει το επίπεδο Σλούκα είναι αυτός από τους νέους. Με εξέπληξε μάλιστα που οι περισσότεροι ολυμπιακοί φίλοι ήταν σύμφωνοι με τη λύση του συμβολαίου του. Θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει κίνηση το καλοκαίρι, χωρίς βέβαια να λέω ότι πρέπει να πληρωθεί κάποια τρελή υπεραξία.
G-arenas
QUOTE (Looter @ Jan 20 2019, 17:22 ) *
Το καλοκαίρι λήγουν τα συμβόλαια :

1. Λασμε (δεν υπολογίζεται ήδη)
2. Γκιστ ( θα πάρει λιγότερα από τα μισά ππυ παίρνει φέτος ή θα φύγει γιατί μην ξεχνάτε ότι δεν δέχτηκε και την μείωση , αυτά δεν ξεχνιούνται)
3. Κιθ (αποχαιρετά)
4. Λοτζεσκι (αποχαιρετά)
5. Τομας (αποχαιρετά)
6. Βουγιούκας (αποχαιρετά)
7. Λεκα (1+1 είχε υπογράψει που λήγει και ίσως μείνει για του χρόνου με κανα 300αρι)
8. Θανάσης (λήγει το συμβόλαιο του και να δούμε τι θα ζητήσει και αν τον θέλει ο επόμενος κοουτς)
9. Ντενμον (λήγει το καλοκαίρι το συμβόλαιο του παρότι αγωνίζεται δανεικός Κίνα)
10. Κιλπατρικ (μηνιαίο συμβόλαιο μέχρι Ιούνη)
11. Πειν (μηνιαίο συμβόλαιο κεχρί Ιούνη)

Αυτή τη στιγμή συμβόλαιο για του χρόνου έχουν μόνο οι Νικ , Παππας , Παπι , Παπατζον και Μητο από τους 12αδατους..

Καταλαβαίνετε τη δυσκολία που γα προκύψει το καλοκαίρι στη στελέχωση για να φτιαχτεί ομάδα με λογικό κόστος (λαβράκια) η οποία θα είναι και ανταγωνιστική...

Για τον Παππα ειδικά θα πρότεινα να του πληρωθεί η υπεραξία που γράφετε ότι είναι μόλις 200-250κ και να πάει να βρει τα υπόλοιπα 550-600 από οποία ομάδα θέλει εφόσον θέλει να παίζει και όχι να κάτσει στο συμβόλαιο του. Αλλά θα δείτε ότι μόνο οπαδιλικι ξέρουν να πουλάνε παίκτες τύπου Παππά. Ξέροντας ότι δεν αξίζει ούτε τα μισά από τα 800 του συμβολαίου για του χρόνου θα ζητάει τον ουρανό με τα άστρα για να φύγει...

Γενικά αν δεν βρεθεί ποιος είναι ο επόμενος κοουτς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την επόμενη χρόνια καθώς λήγουν τα περισσότερα συμβόλαια.

ο παππας επαιρνε 500 την ιδια στιγμη που ο γκαμπριερ επαιρνε 550 και ο ντενμον 500. οποτε ο παππας με βαση την αξια του επρεπε να παρει 600. το ιδιο και παπι συν τον potential που εχει.

ο παππας πηρε 750. 150 παραπανω δηλαδη. για τετοιες ομαδες σιγα την υπεραξια.

το ιδιο και ο παπι.

αν νομιζεις οτι τα 300 χιλ που δωσαμε παραπανω για 2 ελληνες παικτες που αν δεν ειχαμε αυτους θα ειχαμε ουτε το σαλουστρο, ειναι πολλα, τοτε δεν φταιω εγω και κανενας.

αληθεια τα λεφτα του ιαν γιατι δεν λες τιποτα? που δεν αξιζει ουτε 50 χιλ και μεις δεν λεμε τιποτα. αλλα ξεχασα για ολα ο παππας φταιει, χωρις να λεω οτι ειναι καλος τον τελευταιο μηνα.

QUOTE (stevebucknall11 @ Jan 20 2019, 17:29 ) *
Εντάξει, ο Τολιόπουλος έπαιξε χθες σαν ΝΒΑer αλλά και σε ανύποπτο χρόνο είχα εκφράσει τη γνώμη ότι αν κάποιος μπορεί να φτάσει το επίπεδο Σλούκα είναι αυτός από τους νέους. Με εξέπληξε μάλιστα που οι περισσότεροι ολυμπιακοί φίλοι ήταν σύμφωνοι με τη λύση του συμβολαίου του. Θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει κίνηση το καλοκαίρι, χωρίς βέβαια να λέω ότι πρέπει να πληρωθεί κάποια τρελή υπεραξία.

ο τολιο παντα μου αρεσε. εχει πραγματα που δεν τα εχουν πολλοι παικτες. εγω το ελεγα και το εγραφα στα τοπικ του οσφπ αλλα δεν τον πιστευε κανενας και 3 χρονια δεν επαιξε καθολου το παιδι.

εχει 2 στοιχεια τα οποια σε κανουν μεγαλο παικτη. αυτα που δεν ειχε ο μποχω δηλαδη και ο ΒΧ. εχει σουταρα και μπορει να γινει κορυφαιος σουτερ και φυσικα εχει τρομερο θρασος και ψυχικα χαρισματα!

αυτοι οι παικτες με πνευματικα στοιχεια δυνατα και θρασος πανε μπροστα. χθες το σουτ που πηρε στους 5 ποντους μετα απο ενα απλο σκριν και μακρια και οχι με καλες προυποθεσεις που το βαζει, δειχνει παικτη που μασαει σιδερα.

δυστηχως το σωμα του δεν τον βοηθαει αλλα εγω τον πιστευω. εγω το χω ξαναγραψει οτι τον θελω στον παο. εστω και ως 5ο γκαρντ. αλλα με ρολο και να παιζει.

π.χ μια 5αδα στα γκαρντ με νικ-τολιο-κομπο γκαρντ-βασικο 2αρι-παππα δεν θα με χαλαγε. και να πηγαιναμε με 2 3αρια. και ετσι θα παιζαμε και πολυ με 3 γκαρντ και θα εβρισκε και χρονο και ο τολιο.

βεβαια κατσε να δουμε πως θα συνεχισει και βλεπουμε. εχω θα ηθελα να μεινει αλλη μια χρονια αρη και του χρονου και μετα βλεπουμε.
pan24
QUOTE (G-arenas @ Jan 20 2019, 17:55 ) *
ο παππας επαιρνε 500 την ιδια στιγμη που ο γκαμπριερ επαιρνε 550 και ο ντενμον 500. οποτε ο παππας με βαση την αξια του επρεπε να παρει 600. το ιδιο και παπι συν τον potential που εχει.

ο παππας πηρε 750. 150 παραπανω δηλαδη. για τετοιες ομαδες σιγα την υπεραξια.

το ιδιο και ο παπι.

αν νομιζεις οτι τα 300 χιλ που δωσαμε παραπανω για 2 ελληνες παικτες που αν δεν ειχαμε αυτους θα ειχαμε ουτε το σαλουστρο, ειναι πολλα, τοτε δεν φταιω εγω και κανενας.

Σου ειχα γραψει σεντονι απαντηση χτες και για τους 3
Για τον μεν Παπι το θεμα δεν ειναι τοσο τα παραπανω λεφτα,ειναι το κατα ποσο ταιριαζει στο αγωνιστικο πλανο που λεει οτι αυτος θα παιζει στο 3 με Καλαθη στο 1
Για τον Παππα δεν ειναι το θεμα αν παιρνει 100-200-300 παραπανω απο οσα αξιζει

Αυτο θα το συζηταγαμε αν θεωρουσαμε οτι μπορει να ειναι ο παικτης για τα χοντρα λεπτα στο 2 εχοντας πισω του εναν συμπληρωματικο των 400-500 χιλιαδων

Αν αντι του Λοτζεσκι εχουμε καποιον σαν τον Ερικσον(οχι σουπερσταρ ουτε επιπεδου Ναναλυ,απλα καλο 2-3αρο σουτερ για 15-20' που θα μοιραζει τον χρονο του στο 2 και το 3),καποιον λιγο καλυτερο του Λεκα στα ιδια λεφτα και παραμεινει ο Κιλπατρικ η παρουμε καποιον αντιστοιχης ποιοτητας στο 2(δηλαδη να εχει κλειδωμενα 25+ λεπτα) ο Παππας θα ειναι 5ο γκαρντ που στην καλυτερη θα παιρνει πενταλεπτα στην Ευρωπη
Δηλαδη 11-12ος παικτης

750-800 χιλιαδες στον 5ο γκαρντ δεν δινει ουτε η ΤΣΣΚΑ και εφοσον βρεθει στον ρολο που λεω(ηδη προχτες μολις ενα πενταλεπτο επαιξε με τον Λοτζεσκι ανυπαρκτο και τον Κιλπατρικ ανετοιμο) το συμβολαιο του θα ειναι σχεδον το ιδιο κακο με το συμβολαιο του Μαντζαρη
Thodoros
QUOTE (Stefos7 @ Jan 20 2019, 16:44 ) *
Δεν ειμαι απο αυτους που αναφέραμε σικμα αλλα μαλλον κανείς κάποιο λαθος για τιν παίχτη. Ειναι μιάμιση κλάση πάνω απο ντεσον. Αξιοπρςπεστατος αμυντικός ριμπαουντερ καλος σουτέρ και πολυ καλος πασσαροδος για την θεση του


Σε τι επίπεδο τα έχει κάνει όλα αυτά που λες ( Ευρωλίγκας ; στην Άλμπα! )
Γιατί απ την μια ο Τόμας έπαιζε ευρωλίγκα και με Μακάμπι! πριν έρθει σε εμάς , μήπως ο Τόμας σε επίπεδο eurocup είναι καλύτερος από αυτό που φαίνεται ;

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί και να βγει καλός! αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και δοκιμασμένη λύση , είναι μια πρόταση η οποία είναι στοίχημα και θα πρέπει να αξιολογηθεί μόνο αν η ομάδα δεν έχει λεφτά να δώσει ή τα δώσει σε βασικό σέντερ. Δεν ισχύει το είναι μια κλάση πάνω και ο λόγος είναι προφανές επειδή παίζει ένα επίπεδο κάτω! οπότε και δεν ξέρεις πως θα τα πάει ... και φυσικά θέλω κάτι ανώτερο από τον φετινό Τόμας οπότε δεν μου αρκεί να είναι λίγο καλύτερο αλλά αρκετά.

Nα μου φέρει και Σίκμα να μου φέρει και ένα στοίχημα στο 5 και να μου λέει πάμε f4; (τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια... η φάση)

To έγραψα και πάνω αν δεν μπορεί να έχει μια έστω βασική 5δα από πρώτης γραμμής παίκτες το σενάριο για f4 είναι μακρινό.
Έχουμε δλδ :
1. Νικ
2. ....... - Παππάς
3. Παπαπέτρου
4. ......... - Μήτογλου
5. .......... - Παπαγιάννης
Οι 3 παίκτες πρέπει να είναι Βασικοί , αν θέλουμε να έχουμε αποτέλεσμα.
Ο Σίκμα θα ήταν μια καλή λύση για εσάς που έχετε τον Βασικό Υπαρχηγό σας για να του δίνει ανάσες.
G-arenas
QUOTE (pan24 @ Jan 20 2019, 18:01 ) *
Σου ειχα γραψει σεντονι απαντηση χτες και για τους 3
Για τον μεν Παπι το θεμα δεν ειναι τοσο τα παραπανω λεφτα,ειναι το κατα ποσο ταιριαζει στο αγωνιστικο πλανο που λεει οτι αυτος θα παιζει στο 3 με Καλαθη στο 1
Για τον Παππα δεν ειναι το θεμα αν παιρνει 100-200-300 παραπανω απο οσα αξιζει

Αυτο θα το συζηταγαμε αν θεωρουσαμε οτι μπορει να ειναι ο παικτης για τα χοντρα λεπτα στο 2 εχοντας πισω του εναν συμπληρωματικο των 400-500 χιλιαδων

Αν αντι του Λοτζεσκι εχουμε καποιον σαν τον Ερικσον(οχι σουπερσταρ ουτε επιπεδου Ναναλυ,απλα καλο 2-3αρο σουτερ για 15-20' που θα μοιραζει τον χρονο του στο 2 και το 3),καποιον λιγο καλυτερο του Λεκα στα ιδια λεφτα και παραμεινει ο Κιλπατρικ η παρουμε καποιον αντιστοιχης ποιοτητας στο 2(δηλαδη να εχει κλειδωμενα 25+ λεπτα) ο Παππας θα ειναι 5ο γκαρντ που στην καλυτερη θα παιρνει πενταλεπτα στην Ευρωπη
Δηλαδη 11-12ος παικτης

750-800 χιλιαδες στον 5ο γκαρντ δεν δινει ουτε η ΤΣΣΚΑ και εφοσον βρεθει στον ρολο που λεω(ηδη προχτες μολις ενα πενταλεπτο επαιξε με τον Λοτζεσκι ανυπαρκτο και τον Κιλπατρικ ανετοιμο) το συμβολαιο του θα ειναι σχεδον το ιδιο κακο με το συμβολαιο του Μαντζαρη

εφοσον ειναι 2-3αρι δεν θα παιζει μονο στο 2. περισσοτερο στο 3 θα παιζει αν εχουμε παπι-θαναση. οποτε θα ειναι 4ο γκαρντ. επισης ναι ο βαγγελης που ειναι 4-5ο γκαρντ στον οσφπ παιρνει περισσοτερα απο 750. και δεν εχει καν την αξια του παππα.

εχουμε βρει οτι το προβλημα ειναι ο παππας χωρις κανεναν λογο.

ενω τον ιαν δεν τον αγγιζουμε λεμε. τουλαχιστον ο παππας θα σου παρει και 4-5 ματς μεσα στην χρονια. αξιζει για αυτα τα ματς να του δωσεις 150 παραπανω. και δεν χρεωνομαστε θεση ξενου.
pan24
QUOTE (G-arenas @ Jan 20 2019, 18:31 ) *
εφοσον ειναι 2-3αρι δεν θα παιζει μονο στο 2. περισσοτερο στο 3 θα παιζει αν εχουμε παπι-θαναση. οποτε θα ειναι 4ο γκαρντ. επισης ναι ο βαγγελης που ειναι 4-5ο γκαρντ στον οσφπ παιρνει περισσοτερα απο 750. και δεν εχει καν την αξια του παππα.

εχουμε βρει οτι το προβλημα ειναι ο παππας χωρις κανεναν λογο.

ενω τον ιαν δεν τον αγγιζουμε λεμε. τουλαχιστον ο παππας θα σου παρει και 4-5 ματς μεσα στην χρονια. αξιζει για αυτα τα ματς να του δωσεις 150 παραπανω. και δεν χρεωνομαστε θεση ξενου.

Ο Μαντζαρης οταν του εδωσαν αυτα τα λεφτα ηταν ο βασικος ασσος και τωρα δεν υπαρχει καποιος να μην εχει μετανιωσει που του τα εδωσαν

Ο Βουγιουκας ειναι διαφορετικη περιπτωση γιατι οταν παρεμεινε ηταν ο τριτος σεντερ και ως τριτος σεντερ τα 500 δεν ειναι υπερβολικο ποσο οπως απο μονα τους υπερβολικα δεν ειναι και για τον Παπαγιαννη.Υπερβολικο γινεται οταν τα δινεις και για τους 2 αλλα πες Παπαγιαννης ηρθε ως επενδυση για το μελλον κλπ κλπ

Ο Βουγιουκας επισης ηταν μονο για την φετινη σεζον δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχισει


Αν ερθει ενας Ερικσον(δεν μιλαω για την περιπτωση που γινει υπερβαση να ερθει ενας Ναναλυ και θελει 25λεπτο) που θα βρει τα 15-20' λεπτα του;
Στο 3 εχεις Παπαπετρου-Θαναση που μαζι κλεινουν τουλαχιστον 30 απο τα 40 λεπτα του 3
Στο 4 με εναν καλυτερο του Τομας και οπως εχει ανεβει ο Μητογλου επισης ο χρονος ειναι κλεισμενος.Εδω με Τομας και πολυ σπανια να δουμε Παπαπετρου η Θαναση στο 4

Αρα το 2-3αρο θα παρει το λιγοτερο 5 το πολυ 10 λεπτα στο 2.Αν εχεις κι ενα βασικο 2αρι των 25 λεπτων(στα κρισιμα αν ειναι σε καλη μερα θα ξεπερναει τα 25 λεπτα αλλα ας το θεωρησουμε κολλημενο στα 25) σου εχουν μεινει 5 το πολυ 10' στο 2
Αυτος που θα ειναι πισω απο τον Καλαθη θα παιζει και λιγο μαζι του.Εδω ο Λεκα παιζει,ποσο μαλλον αν ερθει καλυτερος απο αυτον

Οποτε τι χρονος μενει για τον Παππα σε αυτο το σεναριο που ολοι ελπιζουμε για να εχουμε καποιες πιθανοτητες φαιναλ 4;
0 εως 5 λεπτα

Ε συγγνωμη για αυτον τον ρολο δεν θελουμε καν τον Λαρεντζακη.Αυτο το κανουν κι ο Κονιαρης,ο Καλαιτζακης η ακομα και...ο Σχιζας με λιγοτερο απο 100 χιλιαδες
Ειναι καλυτερος χωρις αμφιβολια ο Παππας απο αυτους αλλα αν προκειται να μην βρισκει χρονο να παιζει δεν εχει καμια απολυτως σημασια

Για εναν παικτη που στην Ευρωπη θα καθεται στην ακρη του παγκου και θα παιζει ουσιαστικα μονο Ελλαδα χιλιες φορες να δωσεις τον χρονο σε καποιον εξελιξιμο η καποιον βετερανο που θα παιξει με ελαχιστα χρηματα

Γιατι με αυτο το σκεπτικο δεν χανεις 100-150 απο τον Παππα,χανεις 650-700

Αυτη η συζητηση γινεται απλα για να γινεται αφου εχει συμβολαιο αλλα σκεψου ροστερ που εχει 1-3 τους εξης:
1)Καλαθης,Στοιχηματακι αμερικανος combo guard(μπορει να ειναι ο Σιβα πχ),Καλαιτζακης
2)Κιλπατρικ η αντιστοιχος,Ερικσον
3)Παπι,Θανασης


Ερικσον παιζει και 3,ο backup ασσος παιζει καποια λεπτα και μαζι με Καλαθη και εχεις καλη ισορροπημενη περιφερεια με λιγοτερα λεφτα απο αυτο που γραφουμε ολοι τωρα
Αυτο το ροστερ ειναι ιδιο με τα ροστερ που προτεινουμε εδω υποθετοντας οτι στην περιφερεια θα γινει μια αυξηση ωστε να εχουμε παικτη με κασε 1,2-1,5 αντι Λανγκφορντ και κατι παραπανω απο το συμβολαιο του Λοτζεσκι για 2-3αρο

Σκεψου τωρα οτι τα λεφτα του Παππα αν ειχαμε option αυτο το καλοκαιρι οπως ηταν η αρχικη μας προταση θα μπορουσες να τα δωσεις ειτε για να παρεις εναν ακομα πιο ακριβο στο 2 ειτε αντι για Ερικσον να παρεις Ναναλυ

Επισης και απο θεμα χημειας θα ηταν καλυτερο γιατι ο Καλαιτζακης δεν θα γκρινιαξει αν στην Ευρωπη παιρνει ελαχιστο-καθολου χρονο.Ο Παππας δεν νομιζω να το παρει τοσο καλα...

Υ.Γ.Σε ολα τα ροστερ μας βαζουμε Θαναση μεσα για την επομενη σεζον παρα το οτι το συμβολαιο του ληγει το καλοκαιρι
α)Ειμαστε σιγουροι οτι ο νεος προπονητης θα τον θελει και δεν θα θελησει παικτη διαφορετικων χαρακτηριστικων ως παρτενερ του Παπαπετρου;
β)Γιατι αποκλειουμε μεταπηδηση του στον Ολυμπιακο;
Johnny Marv
QUOTE(pan24 @ Jan 20 2019, 19:39 ) *
Ο Μαντζαρης οταν του εδωσαν αυτα τα λεφτα ηταν ο βασικος ασσος και τωρα δεν υπαρχει καποιος να μην εχει μετανιωσει που του τα εδωσαν

Ο Βουγιουκας ειναι διαφορετικη περιπτωση γιατι οταν παρεμεινε ηταν ο τριτος σεντερ και ως τριτος σεντερ τα 500 δεν ειναι υπερβολικο ποσο οπως απο μονα τους υπερβολικα δεν ειναι και για τον Παπαγιαννη.Υπερβολικο γινεται οταν τα δινεις και για τους 2 αλλα πες Παπαγιαννης ηρθε ως επενδυση για το μελλον κλπ κλπ

Ο Βουγιουκας επισης ηταν μονο για την φετινη σεζον δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχισει


Αν ερθει ενας Ερικσον(δεν μιλαω για την περιπτωση που γινει υπερβαση να ερθει ενας Ναναλυ και θελει 25λεπτο) που θα βρει τα 15-20' λεπτα του;
Στο 3 εχεις Παπαπετρου-Θαναση που μαζι κλεινουν τουλαχιστον 30 απο τα 40 λεπτα του 3
Στο 4 με εναν καλυτερο του Τομας και οπως εχει ανεβει ο Μητογλου επισης ο χρονος ειναι κλεισμενος.Εδω με Τομας και πολυ σπανια να δουμε Παπαπετρου η Θαναση στο 4

Αρα το 2-3αρο θα παρει το λιγοτερο 5 το πολυ 10 λεπτα στο 2.Αν εχεις κι ενα βασικο 2αρι των 25 λεπτων(στα κρισιμα αν ειναι σε καλη μερα θα ξεπερναει τα 25 λεπτα αλλα ας το θεωρησουμε κολλημενο στα 25) σου εχουν μεινει 5 το πολυ 10' στο 2
Αυτος που θα ειναι πισω απο τον Καλαθη θα παιζει και λιγο μαζι του.Εδω ο Λεκα παιζει,ποσο μαλλον αν ερθει καλυτερος απο αυτον

Οποτε τι χρονος μενει για τον Παππα σε αυτο το σεναριο που ολοι ελπιζουμε για να εχουμε καποιες πιθανοτητες φαιναλ 4;
0 εως 5 λεπτα

Ε συγγνωμη για αυτον τον ρολο δεν θελουμε καν τον Λαρεντζακη.Αυτο το κανουν κι ο Κονιαρης,ο Καλαιτζακης η ακομα και...ο Σχιζας με λιγοτερο απο 100 χιλιαδες
Ειναι καλυτερος χωρις αμφιβολια ο Παππας απο αυτους αλλα αν προκειται να μην βρισκει χρονο να παιζει δεν εχει καμια απολυτως σημασια

Για εναν παικτη που στην Ευρωπη θα καθεται στην ακρη του παγκου και θα παιζει ουσιαστικα μονο Ελλαδα χιλιες φορες να δωσεις τον χρονο σε καποιον εξελιξιμο η καποιον βετερανο που θα παιξει με ελαχιστα χρηματα

Γιατι με αυτο το σκεπτικο δεν χανεις 100-150 απο τον Παππα,χανεις 650-700

Αυτη η συζητηση γινεται απλα για να γινεται αφου εχει συμβολαιο αλλα σκεψου ροστερ που εχει 1-3 τους εξης:
1)Καλαθης,Στοιχηματακι αμερικανος combo guard(μπορει να ειναι ο Σιβα πχ),Καλαιτζακης
2)Κιλπατρικ η αντιστοιχος,Ερικσον
3)Παπι,Θανασης


Ερικσον παιζει και 3,ο backup ασσος παιζει καποια λεπτα και μαζι με Καλαθη και εχεις καλη ισορροπημενη περιφερεια με λιγοτερα λεφτα απο αυτο που γραφουμε ολοι τωρα
Αυτο το ροστερ ειναι ιδιο με τα ροστερ που προτεινουμε εδω υποθετοντας οτι στην περιφερεια θα γινει μια αυξηση ωστε να εχουμε παικτη με κασε 1,2-1,5 αντι Λανγκφορντ και κατι παραπανω απο το συμβολαιο του Λοτζεσκι για 2-3αρο

Σκεψου τωρα οτι τα λεφτα του Παππα αν ειχαμε option αυτο το καλοκαιρι οπως ηταν η αρχικη μας προταση θα μπορουσες να τα δωσεις ειτε για να παρεις εναν ακομα πιο ακριβο στο 2 ειτε αντι για Ερικσον να παρεις Ναναλυ

Επισης και απο θεμα χημειας θα ηταν καλυτερο γιατι ο Καλαιτζακης δεν θα γκρινιαξει αν στην Ευρωπη παιρνει ελαχιστο-καθολου χρονο.Ο Παππας δεν νομιζω να το παρει τοσο καλα...

Υ.Γ.Σε ολα τα ροστερ μας βαζουμε Θαναση μεσα για την επομενη σεζον παρα το οτι το συμβολαιο του ληγει το καλοκαιρι
α)Ειμαστε σιγουροι οτι ο νεος προπονητης θα τον θελει και δεν θα θελησει παικτη διαφορετικων χαρακτηριστικων ως παρτενερ του Παπαπετρου;
β)Γιατι αποκλειουμε μεταπηδηση του στον Ολυμπιακο;


Δεν φεύγει ο θανασαρος ρε ! Σε όλα τα άλλα έχεις δίκιο ! Χωρίς παππα θα είχαμε αλλά 800χιλ να προσθέσουμε σε οποιαδήποτε θέση . Δηλαδή αν δίνουμε 1,5 μυρια για βασικό 2αρι θα μπορούσαμε να δώσουμε 2,3 με τα οποια περνουμε και σλουκα . Ή πχ αν δίνεις 500χιλ για 4αρι θα έχεις 1,3 για το 4αρι ή μπορείς να τα μοιράσεις αυτά τα 800χιλ ισόποσα σε όλες τις θέσεις με μοναδική συνέπεια να χάσεις έναν παίκτη των 5-10 λεπτών . Αν υπάρχει έστω και μια ομάδα εκεί έξω λοιπόν που καλύπτει το συμβόλαιο του παππα παρακαλώ να μεταφερθεί εκεί το καλοκαίρι χωρίς 2η σκέψη . Δεν θα συμφωνήσω ωστόσο με το να έχουμε στη θέση του καλαϊτζακη . Πρώτον ο συγκεκριμένος δεν είναι ΟΥΤΕ για 5λεπτο Ευρωλίγκα και πρέπει να πάει δανεικός σε μια ομάδα να παίζει 20 λεπτά του χρόνου τέλος . Πρέπει αντί του παππα να έρθει ένας παίκτη με 300χιλ πχ που ναι μεν να μην τον νοιάζει ο χαμός του αλλά σε περίπτωση τραυματισμού αλλου παίκτη να είναι ικανός μα τον αντικαταστήσει . Δηλαδή αν το βασικό 2αρι την 25 λεπτών τραυματιστεί και δεν έχουμε κάποιον με ικανότητες να παίξει Ευρωλίγκα κάποια από τα λεπτά του τη κάτσαμε
john wick
Jalen REYNOLDS κύριοι....Ζενιτ Αγίας Πετρούπολης
Τον κλείνεις από τώρα αλλιώς μετά πάει πέταξε...
Θα μου πεις εδώ δεν ξέρεις ποιον θα έχεις προπονητη...
G-arenas
δεν προκειτε να δωσουμε ποτε τοσο μεγαλα συμβολαια που λετε λογο εφοριας! το εχω πει πολλες φορες. αντε να δωσουμε ενα λιγο πανω απο μυριο και τελος.

ετσι παει. δεν ξερω πως αλλιως να το πω.

μιλαω με τα τωρινα δεδομενα και σε περιπτωση που αυξηθει λογο final 4 το μπατζετ 2-3 μυρια και πολυ λεω. τωρα αν τρελαθει ο ΔΓ και βαλει 13-14 μυρια καθαρα μπατζετ ειναι αλλο.

QUOTE (pan24 @ Jan 20 2019, 19:39 ) *
Ο Μαντζαρης οταν του εδωσαν αυτα τα λεφτα ηταν ο βασικος ασσος και τωρα δεν υπαρχει καποιος να μην εχει μετανιωσει που του τα εδωσαν

Ο Βουγιουκας ειναι διαφορετικη περιπτωση γιατι οταν παρεμεινε ηταν ο τριτος σεντερ και ως τριτος σεντερ τα 500 δεν ειναι υπερβολικο ποσο οπως απο μονα τους υπερβολικα δεν ειναι και για τον Παπαγιαννη.Υπερβολικο γινεται οταν τα δινεις και για τους 2 αλλα πες Παπαγιαννης ηρθε ως επενδυση για το μελλον κλπ κλπ

Ο Βουγιουκας επισης ηταν μονο για την φετινη σεζον δεν υπαρχει περιπτωση να συνεχισει


Αν ερθει ενας Ερικσον(δεν μιλαω για την περιπτωση που γινει υπερβαση να ερθει ενας Ναναλυ και θελει 25λεπτο) που θα βρει τα 15-20' λεπτα του;
Στο 3 εχεις Παπαπετρου-Θαναση που μαζι κλεινουν τουλαχιστον 30 απο τα 40 λεπτα του 3
Στο 4 με εναν καλυτερο του Τομας και οπως εχει ανεβει ο Μητογλου επισης ο χρονος ειναι κλεισμενος.Εδω με Τομας και πολυ σπανια να δουμε Παπαπετρου η Θαναση στο 4

Αρα το 2-3αρο θα παρει το λιγοτερο 5 το πολυ 10 λεπτα στο 2.Αν εχεις κι ενα βασικο 2αρι των 25 λεπτων(στα κρισιμα αν ειναι σε καλη μερα θα ξεπερναει τα 25 λεπτα αλλα ας το θεωρησουμε κολλημενο στα 25) σου εχουν μεινει 5 το πολυ 10' στο 2
Αυτος που θα ειναι πισω απο τον Καλαθη θα παιζει και λιγο μαζι του.Εδω ο Λεκα παιζει,ποσο μαλλον αν ερθει καλυτερος απο αυτον

Οποτε τι χρονος μενει για τον Παππα σε αυτο το σεναριο που ολοι ελπιζουμε για να εχουμε καποιες πιθανοτητες φαιναλ 4;
0 εως 5 λεπτα

Ε συγγνωμη για αυτον τον ρολο δεν θελουμε καν τον Λαρεντζακη.Αυτο το κανουν κι ο Κονιαρης,ο Καλαιτζακης η ακομα και...ο Σχιζας με λιγοτερο απο 100 χιλιαδες
Ειναι καλυτερος χωρις αμφιβολια ο Παππας απο αυτους αλλα αν προκειται να μην βρισκει χρονο να παιζει δεν εχει καμια απολυτως σημασια

Για εναν παικτη που στην Ευρωπη θα καθεται στην ακρη του παγκου και θα παιζει ουσιαστικα μονο Ελλαδα χιλιες φορες να δωσεις τον χρονο σε καποιον εξελιξιμο η καποιον βετερανο που θα παιξει με ελαχιστα χρηματα

Γιατι με αυτο το σκεπτικο δεν χανεις 100-150 απο τον Παππα,χανεις 650-700

Αυτη η συζητηση γινεται απλα για να γινεται αφου εχει συμβολαιο αλλα σκεψου ροστερ που εχει 1-3 τους εξης:
1)Καλαθης,Στοιχηματακι αμερικανος combo guard(μπορει να ειναι ο Σιβα πχ),Καλαιτζακης
2)Κιλπατρικ η αντιστοιχος,Ερικσον
3)Παπι,Θανασης


Ερικσον παιζει και 3,ο backup ασσος παιζει καποια λεπτα και μαζι με Καλαθη και εχεις καλη ισορροπημενη περιφερεια με λιγοτερα λεφτα απο αυτο που γραφουμε ολοι τωρα
Αυτο το ροστερ ειναι ιδιο με τα ροστερ που προτεινουμε εδω υποθετοντας οτι στην περιφερεια θα γινει μια αυξηση ωστε να εχουμε παικτη με κασε 1,2-1,5 αντι Λανγκφορντ και κατι παραπανω απο το συμβολαιο του Λοτζεσκι για 2-3αρο

Σκεψου τωρα οτι τα λεφτα του Παππα αν ειχαμε option αυτο το καλοκαιρι οπως ηταν η αρχικη μας προταση θα μπορουσες να τα δωσεις ειτε για να παρεις εναν ακομα πιο ακριβο στο 2 ειτε αντι για Ερικσον να παρεις Ναναλυ

Επισης και απο θεμα χημειας θα ηταν καλυτερο γιατι ο Καλαιτζακης δεν θα γκρινιαξει αν στην Ευρωπη παιρνει ελαχιστο-καθολου χρονο.Ο Παππας δεν νομιζω να το παρει τοσο καλα...

Υ.Γ.Σε ολα τα ροστερ μας βαζουμε Θαναση μεσα για την επομενη σεζον παρα το οτι το συμβολαιο του ληγει το καλοκαιρι
α)Ειμαστε σιγουροι οτι ο νεος προπονητης θα τον θελει και δεν θα θελησει παικτη διαφορετικων χαρακτηριστικων ως παρτενερ του Παπαπετρου;
β)Γιατι αποκλειουμε μεταπηδηση του στον Ολυμπιακο;

ο παππας περσυ ως 2ο δυαρι επαιρνε 500 και ο ιαν σαν 3ο σεντερ επαιρνε 500. ο ενας μεχρι φλεβαρη ηταν παρα πολυ καλος και ειχε παρει μονος του αρκετα ματς.

ο αλλος ηταν ο χειροτερος μας αμυντικος που ετυχε σε 2-3 ματς να μας βοηθησει και που αν ειχαμε 2 κανονικους σεντερ στην ομαδα και οχι την χειροτερη φροντ λαιν στην ευρωπη δεν θα επαιζε δευτερολεπτο.

ποιος ειναι πιο ζημιογονος για την ομαδα? ο ιαν ή ο παππας?

φετος ο ιαν παιρνει 500 ή 350 για 4ο σεντερ που δεν εχει κανει ουτε ενα ματς καλο. και ο παππας 750 σαν 1ο-2ο δυαρι και εχει κανει αρκετα καλα ματς και αρκετα κακα ματς. δεν ειμαι ευχαριστημενος μαζι του, αλλα σε μια ομαδα που ειναι στελεχωμενη ετσι που δεν βοηθαει το παιχνιδι του δεν μπορει να παιξει και το καλυτερο δυνατο.

τις δυνατοτητες του παππα τις ξερουμε. ειπαμε ναι δεν ειναι για 750 αλλα για 600 και αν ηταν ξενος για 400 που εγω δεν θα τον κραταγα κιολας. αλλα το οτι πρεπει να ειναι στην ομαδα και γιατι ειναι ελληνας και γιατι εχει μεγαλη προσωπικοτητα και μπορει να σου παρει μονος του ματς και γιατι ειναι μια σταθερα για την ομαδα.

μιλαμε ολοι για τον παππα λες και αυτος φταιει που δεν παμε καλα. δηλαδη αν ο οσφπ δεν πηγαινε καλα θα λεγαμε οτι φταιει ο μαντζαρης?
pan24
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 20 2019, 19:52 ) *
Πρέπει αντί του παππα να έρθει ένας παίκτη με 300χιλ πχ που ναι μεν να μην τον νοιάζει ο χαμός του αλλά σε περίπτωση τραυματισμού αλλου παίκτη να είναι ικανός μα τον αντικαταστήσει . Δηλαδή αν το βασικό 2αρι την 25 λεπτών τραυματιστεί και δεν έχουμε κάποιον με ικανότητες να παίξει Ευρωλίγκα κάποια από τα λεπτά του τη κάτσαμε

Μα δεν θα ηταν ο Καλαιτζακης ο αντικαταστατης του βασικου 2αριου
Αν πηγαινες πχ με Καλαθη,Σιβα,Κιλπατρικ,Ερικσον,Καλαιτζακη και σου τραυματιζοταν ο Κιλπατρικ τα 25 δικα του λεπτα θα καλυπτονταν δινοντας περισσοτερο χρονο σε Ερικσον-Σιβα οχι απο τον Καλαιτζακη
Ο χρονος του Καλαιτζακη μονο στην Α1 θα ανεβαινε

Η αν το θες αλλιως θα μπορουσαμε αντι του Ερικσον να εχουμε 2-3αρο κοντα στο μυριο(συμβολαιο Λοτζεσκι+μεγαλο μερος συμβολαιου Παππα)
QUOTE (G-arenas @ Jan 20 2019, 20:17 ) *
μιλαμε ολοι για τον παππα λες και αυτος φταιει που δεν παμε καλα. δηλαδη αν ο οσφπ δεν πηγαινε καλα θα λεγαμε οτι φταιει ο μαντζαρης?

Δεν κατηγορει καποιος τον Παππα για την φετινη πορεια.Δεν ηταν αυτος ουτε ο προπονητης ουτε ο προεδρος
Λεμε για το μπλεξιμο-ζημια-προβλημα που δημιουργει η παρουσια του στον σχεδιασμο της επομενης σεζον
Που ουτε για αυτο φταιει ο ιδιος,αυτος που κατα πρωτον τον κρατησε στην ομαδα και κατα δευτερον του εδωσε αυτα τα λεφτα και με τετοια διαρκεια συμβολαιου φταιει

Στον σχεδιασμο της επομενης σεζον δεν μας δεσμευει κανενας Λεκα και κανενας Ιαν γιατι τα συμβολαια τους ληγουν το καλοκαιρι

Τωρα σε αυτο που λεω για ενα συμβολαιο πανω απο μυριο μιλησα αυτο του βασικου 2αριου
Απλα ειναι αλλιως αν πισω απο Καλαθη,ακριβο 2αρι εχεις εναν μπακαπ ασσο και ενα 2-3αρο των 500 χιλιαδων και αλλιως αν αυτοι πισω τους ειναι στις 700-800(αν ειχε μοιραστει σε αυτους το συμβολαιο του Παππα)
Johnny Marv
QUOTE(G-arenas @ Jan 20 2019, 20:17 ) *
δεν προκειτε να δωσουμε ποτε τοσο μεγαλα συμβολαια που λετε λογο εφοριας! το εχω πει πολλες φορες. αντε να δωσουμε ενα λιγο πανω απο μυριο και τελος.

ετσι παει. δεν ξερω πως αλλιως να το πω.

μιλαω με τα τωρινα δεδομενα και σε περιπτωση που αυξηθει λογο final 4 το μπατζετ 2-3 μυρια και πολυ λεω. τωρα αν τρελαθει ο ΔΓ και βαλει 13-14 μυρια καθαρα μπατζετ ειναι αλλο.


ο παππας περσυ ως 2ο δυαρι επαιρνε 500 και ο ιαν σαν 3ο σεντερ επαιρνε 500. ο ενας μεχρι φλεβαρη ηταν παρα πολυ καλος και ειχε παρει μονος του αρκετα ματς.

ο αλλος ηταν ο χειροτερος μας αμυντικος που ετυχε σε 2-3 ματς να μας βοηθησει και που αν ειχαμε 2 κανονικους σεντερ στην ομαδα και οχι την χειροτερη φροντ λαιν στην ευρωπη δεν θα επαιζε δευτερολεπτο.

ποιος ειναι πιο ζημιογονος για την ομαδα? ο ιαν ή ο παππας?

φετος ο ιαν παιρνει 500 ή 350 για 4ο σεντερ που δεν εχει κανει ουτε ενα ματς καλο. και ο παππας 750 σαν 1ο-2ο δυαρι και εχει κανει αρκετα καλα ματς και αρκετα κακα ματς. δεν ειμαι ευχαριστημενος μαζι του, αλλα σε μια ομαδα που ειναι στελεχωμενη ετσι που δεν βοηθαει το παιχνιδι του δεν μπορει να παιξει και το καλυτερο δυνατο.

τις δυνατοτητες του παππα τις ξερουμε. ειπαμε ναι δεν ειναι για 750 αλλα για 600 και αν ηταν ξενος για 400 που εγω δεν θα τον κραταγα κιολας. αλλα το οτι πρεπει να ειναι στην ομαδα και γιατι ειναι ελληνας και γιατι εχει μεγαλη προσωπικοτητα και μπορει να σου παρει μονος του ματς και γιατι ειναι μια σταθερα για την ομαδα.

μιλαμε ολοι για τον παππα λες και αυτος φταιει που δεν παμε καλα. δηλαδη αν ο οσφπ δεν πηγαινε καλα θα λεγαμε οτι φταιει ο μαντζαρης?


Ο Παππας πέρσι ήταν το βασικό μας 2αρι , όχι το 2ο για αυτό και φέτος και πέρσι έπρεπε να φέρουμε στη θέση που παίζει ο Νίκος παίκτη πρώτης διαλογής . Σε αυτό που λέει ο παν έχει δίκιο . Με ένα βασικό 2αρι των 25 λεπτών και ένα 2/3αρι που θα παίρνει κανα 10λεπτο στο 2 στον παππα θα μένουν 5-10 λεπτά παιχνιδιού και ίσως τον βλέπουμε πολλές φορές dnp. Φέτος δίνουμε σε έναν παίκτη που δεν παίζει καν (Ίαν) 500χιλ , του χρόνου θα δίνουμε σε έναν παίκτη που δεν παίζει καν (Παππας) 800χιλ . Γιατί δεν μαθαίνουμε από τα λάθη μας ; Ούτε όπως σωστά λες ο Ίαν έχει θέση στην ομάδα αλλά ούτε και ο Παππας θεωρώ . Δεν ταιριάζει κι ολας με τους άλλους . Δεν γίνεται να έχεις καλαθη-παππα-παπαπετρου μέσα . Δεν έχεις σκορ μετά ... εγώ προτιμώ παπαπετρου και καλαθη από παππα οπότε αυτός είναι που θα πρέπει να φύγει . Βέβαια λόγω συμβολαίου δεν νομίζω να φύγει αλλά αν γινόταν θα χαιρόμουν . Ο Ίαν τουλάχιστον δεν έχει συμβόλαιο για του χρόνου . Αυτό το 1+1+1+1 που προσέφερε σε στον παππα ήταν πολύ καλή λύση κι από τη στιγμή που ΦΕΝ το δέχτηκε δεν έπρεπε να του κάνουμε ποτέ δεύτερη πρόταση . Φέτος αντί για παππα , Κιθ και Ίαν μπορούσες να έχεις μπομπουα και λαρετζακη με τα ίδια λεφτά
G-arenas
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 20 2019, 20:35 ) *
Ο Παππας πέρσι ήταν το βασικό μας 2αρι , όχι το 2ο για αυτό και φέτος και πέρσι έπρεπε να φέρουμε στη θέση που παίζει ο Νίκος παίκτη πρώτης διαλογής . Σε αυτό που λέει ο παν έχει δίκιο . Με ένα βασικό 2αρι των 25 λεπτών και ένα 2/3αρι που θα παίρνει κανα 10λεπτο στο 2 στον παππα θα μένουν 5-10 λεπτά παιχνιδιού και ίσως τον βλέπουμε πολλές φορές dnp. Φέτος δίνουμε σε έναν παίκτη που δεν παίζει καν (Ίαν) 500χιλ , του χρόνου θα δίνουμε σε έναν παίκτη που δεν παίζει καν (Παππας) 800χιλ . Γιατί δεν μαθαίνουμε από τα λάθη μας ; Ούτε όπως σωστά λες ο Ίαν έχει θέση στην ομάδα αλλά ούτε και ο Παππας θεωρώ . Δεν ταιριάζει κι ολας με τους άλλους . Δεν γίνεται να έχεις καλαθη-παππα-παπαπετρου μέσα . Δεν έχεις σκορ μετά ... εγώ προτιμώ παπαπετρου και καλαθη από παππα οπότε αυτός είναι που θα πρέπει να φύγει . Βέβαια λόγω συμβολαίου δεν νομίζω να φύγει αλλά αν γινόταν θα χαιρόμουν . Ο Ίαν τουλάχιστον δεν έχει συμβόλαιο για του χρόνου . Αυτό το 1+1+1+1 που προσέφερε σε στον παππα ήταν πολύ καλή λύση κι από τη στιγμή που ΦΕΝ το δέχτηκε δεν έπρεπε να του κάνουμε ποτέ δεύτερη πρόταση . Φέτος αντί για παππα , Κιθ και Ίαν μπορούσες να έχεις μπομπουα και λαρετζακη με τα ίδια λεφτά

δηλαδη θα ειμασταν καλυτερη ομαδα αν αντι αυτων των 3 ειχαμε τον μπομπουα? ουτε καν τα ιδια θα ειχαμε.

επισης τα 750+500(ή 350)+450 δεν ειναι τα ιδια με τα 1,5 του μπομπουα + 300 του λαρε συν τα 400 στην αεκ. εμενα το ενα μου βγαζει καθαρα 1,7 και το αλλο 2,2. αν βαλουμε και την εφορια βγαινει κοντα 1 μυριο η διαφορα που γραφεις σε λεφτα οποτε ακυρο αυτο που γραφεις.

το διλλημα για τον ελληνα ηταν παππας ή λαρε. εγω σου λεω παππας με τα 1000! σιγα μην δωσω εγω 700 χιλιαρικα για τον λαρε για μια σεζον που ειναι και 2 επιπεδα κατω του παππα. χωρια οτι δεν θα τον εδινε η αεκ.

QUOTE (pan24 @ Jan 20 2019, 20:32 ) *
Μα δεν θα ηταν ο Καλαιτζακης ο αντικαταστατης του βασικου 2αριου
Αν πηγαινες πχ με Καλαθη,Σιβα,Κιλπατρικ,Ερικσον,Καλαιτζακη και σου τραυματιζοταν ο Κιλπατρικ τα 25 δικα του λεπτα θα καλυπτονταν δινοντας περισσοτερο χρονο σε Ερικσον-Σιβα οχι απο τον Καλαιτζακη
Ο χρονος του Καλαιτζακη μονο στην Α1 θα ανεβαινε

Η αν το θες αλλιως θα μπορουσαμε αντι του Ερικσον να εχουμε 2-3αρο κοντα στο μυριο(συμβολαιο Λοτζεσκι+μεγαλο μερος συμβολαιου Παππα)

Δεν κατηγορει καποιος τον Παππα για την φετινη πορεια.Δεν ηταν αυτος ουτε ο προπονητης ουτε ο προεδρος
Λεμε για το μπλεξιμο-ζημια-προβλημα που δημιουργει η παρουσια του στον σχεδιασμο της επομενης σεζον
Που ουτε για αυτο φταιει ο ιδιος,αυτος που κατα πρωτον τον κρατησε στην ομαδα και κατα δευτερον του εδωσε αυτα τα λεφτα και με τετοια διαρκεια συμβολαιου φταιει

Στον σχεδιασμο της επομενης σεζον δεν μας δεσμευει κανενας Λεκα και κανενας Ιαν γιατι τα συμβολαια τους ληγουν το καλοκαιρι

Τωρα σε αυτο που λεω για ενα συμβολαιο πανω απο μυριο μιλησα αυτο του βασικου 2αριου
Απλα ειναι αλλιως αν πισω απο Καλαθη,ακριβο 2αρι εχεις εναν μπακαπ ασσο και ενα 2-3αρο των 500 χιλιαδων και αλλιως αν αυτοι πισω τους ειναι στις 700-800(αν ειχε μοιραστει σε αυτους το συμβολαιο του Παππα)

ε και γω σου λεω οτι δεν αποτελει προβλημα ο παππας. θα πας final 4 με συνθεση απο το 1-3 με 6 παικτες και μεσα σε αυτους θα ειναι ο θανασης και ενα αναπληρωματικο γκαρντ? ουτε καν.

και βαρβατο 2-3αρι να παρουμε και οχι ερικσον δεν υπαρχει προβλημα ο παππας να παιζει λιγο. θα ειναι αγωνες που θα παιζει πολυ οταν ειναι καλα και θα ειναι και αγωνες που θα παιζει 5 λεπτα. ετσι παει. ασε που αν θελει να παρει παλι συμβολαιο του χρονου θα πρεπει να σκιστει και το ξερει αυτο. ανεβαζοντας τον ανταγωνισμο θα αναγκαστει και αυτος να δουλεψει περισσοτερο. και ετσι θα γινει καλυτερος.

μην βαζεις ως δεδομενο οτι τοσο θα παιζουν ολοι σε ολους τους αγωνες λες και βγαινουν οι χρονοι με εξελ. δεν εβλεπες που το εκανε αυτο ο λασο και δεν πηγαινε πουθενα? τωρα τα αλλαξε αυτα και πηρε 2 ευρωπαικα.

ο παππας για την ομαδα ειναι το τελειο 2ο 2αρι. ναι δεν κανει για 750 αλλα για 600. δεν μας χαλαει κανεναν σχεδιασμο. στο 2-3 δεν προκειτε να παρεις μεγαλο παικτη γιατι εχεις και παπι και στο 2 θα παρεις λογικα παικταρα.

ας δυναμωσουμε εμεις τα 2 σεντερ μας και το βασικο μας 2αρι, ας παρουμε εναν σουτερ 2-3αρι και εναν κανονικο ασσο για πισω του νικ και θα ειμαστε τελεια.

δηλαδη ενα ροστερ οπως αυτο δεν θα ειναι καλο?

1.νικ-σιβα
2. βασικος του μυριου(κιλπατρικ?)-παππας
2-3. ερικσον
3. παπι-θανασης
4. σικμα ή κλαρκ ή οποιος αλλος παρομοιου μπατζετ-μητογλου
5. βασικος του μυριου-ερικ-παπατζον

ή θα ειναι καλυτερο ενα τετοιο?

1. νικ-σιβα
2. βασικος βαλε εσυ-καλαιτζακης οπως λες
2-3 ναναλυ
3. παπι-θανασης
4. κλαρκ ή σικμα ή κλπ-μητογλου
5. βασικο του μυριου-2ο στυλ ερικ-παπατζον

διαλεξε και γω θα σου πω το 1ο ξεκαθαρα!
Johnny Marv
QUOTE(G-arenas @ Jan 20 2019, 20:51 ) *
δηλαδη θα ειμασταν καλυτερη ομαδα αν αντι αυτων των 3 ειχαμε τον μπομπουα? ουτε καν τα ιδια θα ειχαμε.

επισης τα 750+500(ή 350)+450 δεν ειναι τα ιδια με τα 1,5 του μπομπουα + 300 του λαρε συν τα 400 στην αεκ. εμενα το ενα μου βγαζει καθαρα 1,7 και το αλλο 2,2. αν βαλουμε και την εφορια βγαινει κοντα 1 μυριο η διαφορα που γραφεις σε λεφτα οποτε ακυρο αυτο που γραφεις.

το διλλημα για τον ελληνα ηταν παππας ή λαρε. εγω σου λεω παππας με τα 1000! σιγα μην δωσω εγω 700 χιλιαρικα για τον λαρε για μια σεζον που ειναι και 2 επιπεδα κατω του παππα. χωρια οτι δεν θα τον εδινε η αεκ.


ε και γω σου λεω οτι δεν αποτελει προβλημα ο παππας. θα πας final 4 με συνθεση απο το 1-3 με 6 παικτες και μεσα σε αυτους θα ειναι ο θανασης και ενα αναπληρωματικο γκαρντ? ουτε καν.

και βαρβατο 2-3αρι να παρουμε και οχι ερικσον δεν υπαρχει προβλημα ο παππας να παιζει λιγο. θα ειναι αγωνες που θα παιζει πολυ οταν ειναι καλα και θα ειναι και αγωνες που θα παιζει 5 λεπτα. ετσι παει. ασε που αν θελει να παρει παλι συμβολαιο του χρονου θα πρεπει να σκιστει και το ξερει αυτο. ανεβαζοντας τον ανταγωνισμο θα αναγκαστει και αυτος να δουλεψει περισσοτερο. και ετσι θα γινει καλυτερος.

μην βαζεις ως δεδομενο οτι τοσο θα παιζουν ολοι σε ολους τους αγωνες λες και βγαινουν οι χρονοι με εξελ. δεν εβλεπες που το εκανε αυτο ο λασο και δεν πηγαινε πουθενα? τωρα τα αλλαξε αυτα και πηρε 2 ευρωπαικα.

ο παππας για την ομαδα ειναι το τελειο 2ο 2αρι. ναι δεν κανει για 750 αλλα για 600. δεν μας χαλαει κανεναν σχεδιασμο. στο 2-3 δεν προκειτε να παρεις μεγαλο παικτη γιατι εχεις και παπι και στο 2 θα παρεις λογικα παικταρα.

ας δυναμωσουμε εμεις τα 2 σεντερ μας και το βασικο μας 2αρι, ας παρουμε εναν σουτερ 2-3αρι και εναν κανονικο ασσο για πισω του νικ και θα ειμαστε τελεια.

δηλαδη ενα ροστερ οπως αυτο δεν θα ειναι καλο?

1.νικ-σιβα
2. βασικος του μυριου(κιλπατρικ?)-παππας
2-3. ερικσον
3. παπι-θανασης
4. σικμα ή κλαρκ ή οποιος αλλος παρομοιου μπατζετ-μητογλου
5. βασικος του μυριου-ερικ-παπατζον

ή θα ειναι καλυτερο ενα τετοιο?

1. νικ-σιβα
2. βασικος βαλε εσυ-καλαιτζακης οπως λες
2-3 ναναλυ
3. παπι-θανασης
4. κλαρκ ή σικμα ή κλπ-μητογλου
5. βασικο του μυριου-2ο στυλ ερικ-παπατζον

διαλεξε και γω θα σου πω το 1ο ξεκαθαρα!



Ο Παππας κοστίζει 800 , ο Κιθ 500 και ο Ίαν 500 . Τι είναι αυτά που λες ; Ο μπομπουα κοστίζει λίγο κάτω από 1,5 και ο λαρε περίπου 300χιλ με 200χιλ το μπαϊ αουτ στην ΑΕΚ . Ο μπομπουα θα ταιριαζε χίλιες φορές στο υπάρχον ρόστερ περισσότερο από Κιθ και και παππα και θα είδες λαρε για την άμυνα από πίσω επίσης ο μπομπουα δεν φαίνεται τόσο καλός τώρα επειδή βρηκες ταϊ σε ομάδα που έχει πολλά εξαιρετικά Γκαρντ . Κάτι αντίστοιχο των σιγκλετον και πάγκος στη μπαρτσα .

ΥΓ. Ακόμα περιμένεις πως ο Παππας θα βελτιωθεί ; Είδαμε και 2 χρόνια με τζεημς στην ομάδα πως αναγκάστηκε μα δουλέψει...
Δεν έχεις άδικο γενικότερα σε αυτά που λες αλλά δεν γίνεται ομάδα με το μπατζετ του παο να δίνει 800χιλ στο δεύτερο 2αρι της ενώ θα έχει άλλους 3 παίκτες να παίζουν τη θέση . Ούτε 600χιλ που λες εσυ θα έπρεπε να δίνει . Αν μείνει κιλπατρικ πχ να παίζει 25 λεπτά στο 2 και έρθει Ερικσσον που θα παίζει 10 λεπτά στο 3 και 10 λεπτά στο 2 πως θα παίζει ο Παππας ; Και λες θα παίζει όταν είναι στις μέρες του . Θα πληρώνεις 800χιλ έναν παίκτη να σου παίξει 5 ματς ; Και μάλιστα ούτε αυτά θα τα παίξει επειδή θα τον πιάσει ο εγωισμός του θα σταματήσει να δουλεύει και λόγω λόγου χρόνου στα ματς θα βγει και εκτός ρυθμού οπότε θα παραγκωνιστεί . Και εγώ θα ξαναπώ για σλουκα και Χίγκινς . Γιατί να δώσεις 1,5 μυριο στον κιλπατρικ και 0,8 στον παππα αντί να δώσεις 2 μυρια σε έναν από τους 2 πρώτους που ανέφερα και στο δεύτερο 2αρι 300-400χιλ ;; Για να μην σου παίρνει πιο πολλά η εφορία ; Λες και ο δπγ είναι ο σωστός πολίτης και είναι σίγουρο πως δεν φοροδιαφεύγει . Αλλά και από άποψη θεωρία να το δεις ... το ίδιο σου παίρνουν αν έχεις συμβόλαιο των 1,5 μυρίων και το ίδιο αν έχεις συμβόλαιο των 1.999.999 και αν θες δίνεις και 100σταρικο ακόμα μαύρα
pan24
QUOTE (G-arenas @ Jan 20 2019, 20:41 ) *
δηλαδη θα ειμασταν καλυτερη ομαδα αν αντι αυτων των 3 ειχαμε τον μπομπουα? ουτε καν τα ιδια θα ειχαμε.

επισης τα 750+500(ή 350)+450 δεν ειναι τα ιδια με τα 1,5 του μπομπουα + 300 του λαρε συν τα 400 στην αεκ. εμενα το ενα μου βγαζει καθαρα 1,7 και το αλλο 2,2. αν βαλουμε και την εφορια βγαινει κοντα 1 μυριο η διαφορα που γραφεις σε λεφτα οποτε ακυρο αυτο που γραφεις.

το διλλημα για τον ελληνα ηταν παππας ή λαρε. εγω σου λεω παππας με τα 1000! σιγα μην δωσω εγω 700 χιλιαρικα για τον λαρε για μια σεζον που ειναι και 2 επιπεδα κατω του παππα. χωρια οτι δεν θα τον εδινε η αεκ.

Δεν θα μπορουσαμε δηλαδη φετος να εχουμε μοιρασει τα λεφτα του Παππα σε καλυτερο 2αρι και 2-3αρο απο τους σχεδον συνταξιουχους Λανγκφορντ-Λοτζεσκι ωστε στην θεση τους να ειχαμε 2 παικτες που ο καθενας τους να μπορει να παιξει 25 λεπτα και εναν φθηνο Ελληνα με συμβολαιο μεχρι 100 χιλιαδες(μικρο η εμπειρο διαλεξε οποιον θες) για 12ο παικτη;

QUOTE (G-arenas @ Jan 20 2019, 20:51 ) *
δηλαδη ενα ροστερ οπως αυτο δεν θα ειναι καλο?

1.νικ-σιβα
2. βασικος του μυριου(κιλπατρικ?)-παππας
2-3. ερικσον
3. παπι-θανασης
4. σικμα ή κλαρκ ή οποιος αλλος παρομοιου μπατζετ-μητογλου
5. βασικος του μυριου-ερικ-παπατζον

ή θα ειναι καλυτερο ενα τετοιο?

1. νικ-σιβα
2. βασικος βαλε εσυ-καλαιτζακης οπως λες
2-3 ναναλυ
3. παπι-θανασης
4. κλαρκ ή σικμα ή κλπ-μητογλου
5. βασικο του μυριου-2ο στυλ ερικ-παπατζον

διαλεξε και γω θα σου πω το 1ο ξεκαθαρα!

Γιατι ειναι καλυτερο το πρωτο απο το δευτερο;
Καλο ειναι μεν αλλα δεν υπαρχει συγκριση Ερικσον-Ναναλυ σε καμια περιπτωση
Κι αν θεωρεις οτι ειναι θεμα το βαθος επαιρνες σαν 7ο ξενο ενα Αμερικανακι με 300 χιλιαδες μην πω και λιγοτερο να σου δινει ακριβως οτι ο Παππας(μπασιμο,αμυνα στην μπαλα)

Το προβλημα με το πρωτο ροστερ σου ειναι οτι αν οι Ερικσον και Σιβα βγουν αυτο που περιμενουμε ο Παππας κυριολεκτικα δεν θα παιζει ποτε
Γιατι οι χρονοι δεν ειναι φιξαρισμενοι αλλα πχ μια μερα μπορει να ειναι πολυ ζεστος ο Ερικσον και να παιξει αυτος 25',μια αλλη ο Κιλπατρικ να παιξει τριανταλεπτο,μια αλλη επειδη ταιριαζει ο αντιπαλος,το σχημα κλπ ο Σιβα να παιξει αυτος 25' παιζοντας πολυ ωρα μαζι με Καλαθη

Εννοω οτι θα ειναι ακριβως ιδια περιπτωση με τον Μαντζαρη στον Ολυμπιακο που στα περισσοτερα Ευρωπαικα παιχνιδια δεν εχει καν την ευκαιρια να δειξει αν ειναι καλα για να παιξει πολυ

Κι αυτο ειναι στην περιφερεια του Ολυμπιακου οπου μπροστα του εχει τον ρουκι Γκος,τον 36χρονο Σπανουλη,τον Στρελνιεκς και σαν 2-3αρο τον Τουπαν οχι να εχει μπροστα του Καλαθη και σταρ 2αρι+ενα 2-3αρο και εναν γκαρντ ακομα

Τωρα την βελτιωση του Παππα λογω του ανταγωνισμου αστην γιατι καθε χρονο κατι τετοια λεμε.Ποτε θα βελτιωθει επειδη θα εχει ανταγωνισμο,ποτε θα βελτιωθει επειδη λογω μικροτερου ανταγωνισμου θα εχει περισσοτερο χρονο
Μετα οταν μενει στα ιδια φταιει οτι δεν επαιζε πολυ επειδη ειχε ανταγωνισμο
basket72
QUOTE (Thodoros @ Jan 20 2019, 18:27 ) *
...Σε τι επίπεδο τα έχει κάνει όλα αυτά που λες ( Ευρωλίγκας ; στην Άλμπα! )
Γιατί απ την μια ο Τόμας έπαιζε ευρωλίγκα και με Μακάμπι! πριν έρθει σε εμάς , μήπως ο Τόμας σε επίπεδο eurocup είναι καλύτερος από αυτό που φαίνεται ;


Αφήνοντας στην άκρη το γεγονός ότι ο Σίκμα έχει παίξει για χρόνια στο καλύτερο πρωτάθλημα της Ευρώπης και μάλιστα σε καλές ομάδες, θα περάσω στην ουσία της συλλογιστικής σου.
Αναφέρεσαι με έμφαση στην (αδιαμφισβήτητη) διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε Euroleague και Eurocup.
Δεν μπορεί όμως να είναι το μοναδικό κριτήριο σε ποια λίγκα έπαιζε. Τα εκκωφαντικά παραδείγματα που αποδεικνύουν το αντίθετο δεν έχουν τελειωμό.

Υπάρχουν πολλά στοιχεία σε έναν παίκτη που δείχνουν τις δυνατότητές του, την προοπτική του αλλά και το "μέταλλό" του. Είτε παίζει στην Ουκρανική λίγκα, είτε στη Γερμανική, είτε στη Βέλγικη, είτε στο πρωτάθλημα Ισραήλ σε χαμηλής δυναμικότητας ομάδα (π.χ Χαποέλ Γκαλίλ Γκιλμπόα smile.gif , είτε στον Κολοσσό της Ρόδου μιας κι ο Τζέιμς είναι από τις αδυναμίες σου. wink.gif

Επιπλέον δεν μπορεί να συγκριθεί ο Τόμας με τον Σίκμα γιατί ο δεύτερος είναι ένα κλασσικότατο 4αρι, ενώ ο πρώτος είναι ένα 3 μισό, όπως ακριβώς είναι και οι Παπαπέτρου, Θανάσης!!!

Δεν νομίζω ότι κανείς από τους 2 μεγάλους (το έκανε αβέρτα ο Ολυπιακό επί ΣΦαίρο, τώρα το μάζεψε κατά πολύ) να μπορεί να χαραμίζει θέσεις ξένων με δεδομένη και την ένδεια καλών ελλήνων παικτών. Ας ψάξουν και λίγο παραέξω από την Ευρωλίγκα. Δεν σου είπα να γίνουν Μπασκόνια και να "αλιεύουν" τον κάθε Βιλτόσα από το πρωτάθλημα της χώρας του ή τον κάθε Πουαριέ και Γ. Φαλ επειδή κάνανε μια- δυο καλές χρονιές στη Γαλλική λίγκα.
stevebucknall11
Ροστεράκι γύρω στα 14.5 εκ. καθαρά. Το σηκώνεις και κάνεις οικονομία τις επόμενες σαιζόν biggrin.gif
Καλάθης Σίβα Καλαιτζάκης
Κιλπάτρικ Νάνναλλι Παππάς
Παπαπέτρου Αντετοκούνμπο
Σίκμα Μήτογλου
Ούντο Μίκυ Παπαγιάννης
Johnny Marv
QUOTE(stevebucknall11 @ Jan 20 2019, 22:53 ) *
Ροστεράκι γύρω στα 14.5 εκ. καθαρά. Το σηκώνεις και κάνεις οικονομία τις επόμενες σαιζόν biggrin.gif
Καλάθης Σίβα Καλαιτζάκης
Κιλπάτρικ Νάνναλλι Παππάς
Παπαπέτρου Αντετοκούνμπο
Σίκμα Μήτογλου
Ούντο Μίκυ Παπαγιάννης


Θα ήταν φουλ ρεαλιστικό αν απλά έβαζες κάποιον άλλον σεντερ των 500χιλ αντί για τον ουντο . Τεσπα το θέμα είναι ότι ακόμα και να φτιάχνονταν το ρόστερ είναι πολύ λάθος να λέμε ότι θα φτιάξουμε ροστεραρα για 1 χρόνο να το πάρουνε και μετά θα κάνουμε οικονομία . Δλδ τι ; Θα πάρουμε το 7ο του χρόνου και μετά θα έχουμε ομάδα επιπέδου γιουροκαπ ; Και αν δεν το πάρουμε ; Οι ομάδες δεν χτίζονται σε μια μέρα . Για να φτιάξεις ομάδα φαβορί για φαιναλ 4 πρεπει να βάλεις κάποια χρήματα μεν αλλά από την άλλη θες έναν δυνατο προπονητή να του δώσεις τα κλειδιά της ομάδας για 5 χρόνια και αυτός να φέρει παίκτες που εξυπηρετούν το πλάνο του . Πρέπει να χτιστεί χημεία και νοοτροπία νικητή . Αυτά δεν γίνονται σε μια σεζόν εκτός αν φέρεις και τον Λεμπρόν..

Το ρόστερ σου πάντως ΦΩΝΑΖΕΙ πιτινο . Είναι όλοι παίκτες ιδανικοί για το μπάσκετ που παίζει και πιστεύω θα έκανε θαύματα με αυτή τη 13αδα.
stevebucknall11
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 20 2019, 23:11 ) *
Θα ήταν φουλ ρεαλιστικό αν απλά έβαζες κάποιον άλλον σεντερ των 500χιλ αντί για τον ουντο . Τεσπα το θέμα είναι ότι ακόμα και να φτιάχνονταν το ρόστερ είναι πολύ λάθος να λέμε ότι θα φτιάξουμε ροστεραρα για 1 χρόνο να το πάρουνε και μετά θα κάνουμε οικονομία . Δλδ τι ; Θα πάρουμε το 7ο του χρόνου και μετά θα έχουμε ομάδα επιπέδου γιουροκαπ ; Και αν δεν το πάρουμε ; Οι ομάδες δεν χτίζονται σε μια μέρα . Για να φτιάξεις ομάδα φαβορί για φαιναλ 4 πρεπει να βάλεις κάποια χρήματα μεν αλλά από την άλλη θες έναν δυνατο προπονητή να του δώσεις τα κλειδιά της ομάδας για 5 χρόνια και αυτός να φέρει παίκτες που εξυπηρετούν το πλάνο του . Πρέπει να χτιστεί χημεία και νοοτροπία νικητή . Αυτά δεν γίνονται σε μια σεζόν εκτός αν φέρεις και τον Λεμπρόν..

Το ρόστερ σου πάντως ΦΩΝΑΖΕΙ πιτινο . Είναι όλοι παίκτες ιδανικοί για το μπάσκετ που παίζει και πιστεύω θα έκανε θαύματα με αυτή τη 13αδα.

Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μείνει ο Πιτίνο. Από την άλλη το βλέπω πολύ δύσκολο. Όσο για τις οικονομίες που γράφω στις επόμενες σαιζόν, δεν θα σε κάνουν σώνει και καλά ομάδα eurocup. Απλά θα διώξεις τα πολύ βαριά συμβόλαια δηλ. Νάνναλι, Ούντο, Κιλπάτρικ και στη θέση τους θα πάρεις παρόμοιους παίκτες στο στιλ, αλλά στοιχήματα. Η ομάδα όμως είτε πιάσουν αυτά τα στοιχήματα είτε δεν πιάσουν θα έχει μια πολύ καλή βάση. Επίσης σε δύο χρόνια θα έχει λήξει το συμβόλαιο Παππά, οπότε μπορείς να τον αντικαταστήσεις με έναν φθηνότερο παίκτη, όπως π.χ. τον Τολιόπουλο, που μπορούμε να τον αποκτήσουμε το καλοκαίρι και να τον αφήσουμε δανεικό στον Άρη για την επόμενη χρονιά.
Johnny Marv
Και σκάει βόμβα το καλοκαίρι επιστροφή Ομπράντοβιτς για τα τελευταία του 5 (wink.gif χρόνια στη προπονητική και τρελενομστε όλοι . Αύξηση μπατζετ στα 20 μυρια από γιαννακοπουλο και ροστεραρα . Φέρνει ο ζοτς σλουκα από τη φενερ , φέρνουμε και τον Χίγκινς στο 2/3 και τον ντειβις στο 5 και γύρω γύρω ρολιστες επιλογής του ζοτς . Και φτιάχνει ο ζοτς αυτό :

1)Καλαθης-Σίβα
2)Σλουκας-Παππας
2/3)Χίγκινς
3)Παπαπετρου-Αντετοκουμπο
4)Σικμα(μέχρι και ο ζοτς θα τον προτιμήσει tongue.gif )-Μιτογλου
5)Ντειβις-Ρουμπιτ(από μπαμπεργκ)-Παπαγιαννης


Εγώ μόνο έτσι θα συγχωρήσω τον δπγ για τα 6 χρόνια αποχής από φαιναλ 4 . Χαχαχ όχι εντάξει είπα να γράψω ένα ανέκδοτο να ξεχνιόμαστε .


ΥΓ. Αν η 6αδα Ελλήνων παίρνει 5 μυρια.. Σίβα πάρει 0,8 , σλουκας και Χίγκινς πάρουν από 2 ο καθένας , σικμα και Ρούμπου μαζί πάρουν 0,9 και ντειβις 1,3 ... 12 μυρια δεν βγαίνει το μπατζετ ;; Δεν είναι και πολλά ... και μαζί με την εφορία 20 μυρια όπως έγραψα παραπάνω tongue.gif (όντως δεν είναι πολλά χωρίς εφορία πάντως
stevebucknall11
QUOTE (Johnny Marv @ Jan 20 2019, 23:55 ) *
Και σκάει βόμβα το καλοκαίρι επιστροφή Ομπράντοβιτς για τα τελευταία του 5 (wink.gif χρόνια στη προπονητική και τρελενομστε όλοι . Αύξηση μπατζετ στα 20 μυρια από γιαννακοπουλο και ροστεραρα . Φέρνει ο ζοτς σλουκα από τη φενερ , φέρνουμε και τον Χίγκινς στο 2/3 και τον ντειβις στο 5 και γύρω γύρω ρολιστες επιλογής του ζοτς . Και φτιάχνει ο ζοτς αυτό :

1)Καλαθης-Σίβα
2)Σλουκας-Παππας
2/3)Χίγκινς
3)Παπαπετρου-Αντετοκουμπο
4)Σικμα(μέχρι και ο ζοτς θα τον προτιμήσει tongue.gif )-Μιτογλου
5)Ντειβις-Ρουμπιτ(από μπαμπεργκ)-Παπαγιαννης


Εγώ μόνο έτσι θα συγχωρήσω τον δπγ για τα 6 χρόνια αποχής από φαιναλ 4 . Χαχαχ όχι εντάξει είπα να γράψω ένα ανέκδοτο να ξεχνιόμαστε .


ΥΓ. Αν η 6αδα Ελλήνων παίρνει 5 μυρια.. Σίβα πάρει 0,8 , σλουκας και Χίγκινς πάρουν από 2 ο καθένας , σικμα και Ρούμπου μαζί πάρουν 0,9 και ντειβις 1,3 ... 12 μυρια δεν βγαίνει το μπατζετ ;; Δεν είναι και πολλά ... και μαζί με την εφορία 20 μυρια όπως έγραψα παραπάνω tongue.gif (όντως δεν είναι πολλά χωρίς εφορία πάντως

Υπάρχει έστω και ένας να πιστεύει ότι δηλώνουμε πλήρη τα συμβόλαια στην εφορία; Τους περνάς για ηλίθιους; Ποιος εμποδίζει τη μισή αμοιβή ενός παίκτη άνω του 1 εκ. να την εισπράττει ο ίδιος ο παίκτης και την άλλη μισή να την παίρνει μέσω της αμοιβής του μάνατζερ; Για να πω το πιο απλό. Ή να μισθοδοτείται η μαμά του παίκτη ως υπάλληλος κάποιας offshore. Κλπ. κλπ.
Johnny Marv
Ή μάλλον να πω και κάτι άλλο για να γυρίσουμε και στο θέμα του παππα... όπως είδαμε το «τρελό» ρόστερ πάνω ήταν στα 12 μυρια . Αν έβγαζα Σίβα και έβαζα μαρινκοβιτς στη θέση του θα γλιτώναμε 400χιλ και θα πήγαινε στο μπατζετ στα 11,6 μυρια και θα μοιράζονταν έτσι τα λεπτά :

1)Καλαθης(27)-Σλουκας(13)
2)Σλουκας(13)-Χίγκινς(15)-Μαρινκοβιτς(12)
3)Παπι(18)-Θανος(11)-Χίγκινς(11)
4)Σικμα(20)-Μίτο(15)-Ρούμπιτ(5)
5)Ντειβις(22)-Ρουμπιτ(10)-Παπατζον(8)

Στη παρένθεση ο χρόνος του κάθε παίκτη . Ο ρουμπιτ δεν ξέρω αν παίζει 4 αλλά έστω ότι υπάρχει εκεί ένας ψηλός που έπαιζε 4-5 . Τα λεπτά θα έφταναν οριακά για όλους και μαντέψτε! Ο Παππας πουθενά... άρα είτε υπήρχε είτε όχι η διαφορά θα ήταν 800χιλ και ουσιαστική 0. Άρα άμα βγάλεις από το ρόστερ τον παππα και τον αντικαταστήσεις με κάποιον απλά για να συμπληρώνει 12αδα έχεις ομάδα απίστευτη με μπατζετ στα 10,8 μυρια . Χμμμ

Και για να γίνει κι άμεσα ρεαλιστικό το πάνω αστειάκι κρατήστε έναν εκ των σλουκα-Χίγκινς βάλτε στη θέση του αλλου έναν πολύ φθηνότερο που θα έπαιζε 16-20 λεπτά και δημιουργείται ρόστερ με μπατζετ 9,5 μυρια πχ ή κάτι τέτοιο και πάλι δεν θα χρειάζεται ο Παππας απλά θα παίζει λίγο παραπάνω ο μαρινκοβιτς ή ο παπαπετρου .

Με λίγα λόγια με μια παιχτουρα των 2 μυρίων στο 2 , μια παιχτουρα των 1,3 μυρίων στο 5 και ρολιστες των 500χιλ και ΧΩΡΙΣ παππα έφτιαξα ρόστερ πολύ πιο φθηνό από όλα όσα έχουν αναφερθεί
Looter
Εγώ θα επανέλθω στο θέμα του Παππά καθώς το θεωρώ ένα από τα πιο σημαντικά θέματα στη στελέχωση της ομάδας.
Σημαντικό και παικτικά , και οικονομικά , και ηθικά.

- Παικτικά ο Παππάς δεν έχει θέση σε ομάδα final 4 , αυτό το έχουν πλέον καταλάβει ΟΛΟΙ , ακόμα και αν έπρεπε να φτάσει στα 29 προς 30.

- Παικτικά ο Παππάς είναι ίσως ο μοναδικός παίκτης που τον ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΥΝ συστηματικά σχεδόν ΟΛΟΙ όσοι προπονητές κλήθηκαν να τον προπονήσουν. Δε θα πω πολλές λεπτομέρειες με αναδρομές από το 2013 που παίζει στον ΠΑΟ. Αρκεί ότι ο Πασκουάλ τον έριξε στον πάγκο μόλις ήρθε ο Τζεϊμς , ότι ζήτησε να μην ανανεωθεί το καλοκαίρι και οτι ακόμα και ο Πιτίνο που ήρθε για μόλις 6 μήνες πήρε κατευθείαν παίκτη στη θέση του.

- Ηθικα. Ο παίκτης δημιουργεί προβλήματα με τη συμπεριφορά του στην ομάδα , κάποια έχουν βγει κατά καιρούς και κάποια μένουν εντός.

- Ηθικά. ΔΕΝ γίνεται να αμοίβεται σε μια ομάδα με τόσο περιορισμένο budget ένας παίκτης με 800.000 χωρίς να υπολογίζεται ως βασικό γρανάζι της ομάδας. ΔΕΝ γίνεται μέσα σε μια ομάδα να βλέπουν οι παίκτες ότι υπάρχει κάποιος που αμοίβεται δυσανάλογα επειδή ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ χωρίς να λογαριάζεται η γνώμη του προπονητή (ΟΠΟΙΟΣ και αν είναι αυτός). Ο Παππάς είναι ΒΟΜΒΑ για τα αποδυτήρια του ΠΑΟ.

- Οικονομικά. Ο παίκτης 700+800 δε θα έβρισκε ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο. Πόσο μάλλον όταν ΚΑΝΕΝΑΣ προπονητής του ΠΑΟ δεν τον ήθελε. Ποιος κοουτς θα σηκωνε το τηλ και θα έλεγε ΔΩΣΤΕ 700+800 στον Παππά;;

- Οικονομικά. Ο παίκτης στερεί από την ομάδα μια ΠΟΛΥΤΙΜΗ προσθήκη στη θέση 2. Γιατί ο DPG δεν επέβαλλε τον Παππά τον καλοκαίρι ως επιπλέον λύση αλλά ως ΒΑΣΙΚΗ λύση καθώς δίπλα του πήρε τον 36χρονο Κιθ για συμπλήρωμα και όχι ένα παίκτη τύπου James για 25+ λεπτά.


Προσωπικά ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν ο Παππάς έχει συμβόλαιο για του χρόνου ή πόσα έχει να παίρνει.
Αν ο ΟΠΟΙΟΣ κόουτς ΔΕΝ τον θέλει στην ομάδα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΕΙ!!!

Αν πιστευετε ότι μπορει να βρει ένα συμβόλαιο των 400.000 , ας του δώσει άλλα τόσα το καλοκαίρι ο DPG και ας πάει στην ευχή του θεού. Αν ο Νίκος Παππάς πιστευει ότι μπορεί να βρεί παραπάνω από 400.000 ή αν θέλει να δείξει πόσο "οπαδός" είναι ας ζητήσει λιγότερα για να φύγει ή ας μη ζητήσει και τπτ...

ΟΤΑΝ μια ομάδα ξεκινάει με παίκτες ΦΟΡΕΜΕΝΟΥΣ από τον DPG χωρίς να τους θέλει ο προπονητης , τότε ήδη έχει γίνει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος βήμα στη στελέχωση. ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ όταν αυτοί οι παίκτες πιάνουν και μεγάλο μέρος του budget.

Προσωπικά ΔΕ θα κρατούσα στην ομάδα τον Λέκα , τον Παππά θα τον έδιωχνα όπως επίσης και τον Θανάση.

Για final 4 θα έπαιρνα στον άσσο Μάντζαρη που λήγει το συμβόλαιό του και μπορεί να έρθει σε value τιμή για να παίζει δίπλα στον Νικ. Παίκτη με άμυνα και δημιουργία που ξέρει και έχει αποδεχτεί ρόλο δίπλα στον Νικ και από πίσω Καλαϊντζάκη ή Τολιόπουλο.

Στο 2 θα είχα 2 εκ των 3 (παίκτη τύπου Ντένμον, παίκτη τύπου Ρολ , παίκτη τύπου Κιλπάτρικ) ανάλογα με τις ανάγκες και το παιχνίδι που θέλει να παίξει ο προπονητής.

Στο 3 θα είχα Νάναλυ Παπαπέτρου.

Στο 4 θα είχα ΒΑΡΒΑΤΟ 4αρι των 20+ λεπτών ανάλογα με τις ανάγκες του κόουτς συν Μήτο. Ο Μήτο θέλει ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΑΣΙΚΟ 4αρι ΟΜΑΔΑΣ με στόχο το final 4.

Στο 5 θα είχα τον Παπατζόν ως πρότζεκτ και έναν ακόμα ΓΙΑ ΒΑΣΙΚΟ τύπου Ντανστον.

Το παραπάνω ρόστερ έχει 5 έλληνες και 5 ξένους για βασικό rotation συν Τολιόπουλο ή Καλαϊντζάκη ως επιπλέον λύση Α1.
Και απομένουν 2 θέσεις για να βρεις 2 ξένους ή έναν ξένο συν έναν έλληνα σε value τιμή ανάλογα με τις ανάγκες που έχει ο προπονητής.

ΜΑΚΡΙΑ από παίκτες φυτευτούς , ΜΑΚΡΙΑ από παίκτες με μικρό μπασκετικό IQ , ΜΑΚΡΙΑ από παίκτες που δημιουργούν προβλήματα.
papp7
Παντως εγω το καλοκαιρι δεν θα βιαζομουν να χαιρετησω τον πειν, οποιος προπονητης και να ερθει θεωρω πως για δευτερο 5αρι ειναι μια χαρα.Ουτως ή αλλως τι θες απο το δευτερο 5αρι σου?Να παιζει καλη αμυνα,να κατεβαζει τα ριμπ και να κανει κανα πικ ν ρολ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.