Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Προτάσεις για παίκτες/ρόστερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109
SC13
QUOTE (john wick @ Feb 2 2019, 19:31 ) *
Πως γινεται ρε συ σε λιγκα 20 ομαδων να γινουν 38 (19+19) ματς;


Τι πως γινεται.Στη Πρεμιερ Λιγκ στη Πριμερα Ντιβιζιον κτλ ετσι δεν παει;20 ομαδες με 19 εντος και 19 εκτος για καθε μια αντιστοιχα.
G-arenas
QUOTE (john wick @ Feb 2 2019, 19:31 ) *
Πως γινεται ρε συ σε λιγκα 20 ομαδων να γινουν 38 (19+19) ματς;

αν παιζεις και με τον εαυτο σου τοτε βγαινει 40 ματς αλλιως 38 tongue.gif



QUOTE (pk13 @ Feb 2 2019, 09:28 ) *
Αν μετά από μια τέτοια τραγική χρονιά στην Ευρωλίγκα δεν γίνει μια γενναία αύξηση σημαίνει ότι πεταμε λευκή πετσέτα....Ας βγει o DPG να ξεκαθαρίσει ότι στόχος στην καλύτερη θα είναι η οχταδα...Εχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο που δεν μπορούμε καν να δίνουμε συμβόλαια πάνω από το εκατομμύριο;
Η μόνη ελπίδα είναι να χασουμε το κύπελλο και να φαμε ένα σκούπισμα στους τελικούς μπας και ξυπνήσει η διοίκηση αλλιώς αν ξαναπάρουμε πρωτάθλημα μας βλεπω να μένουμε με Τόμας και Λεκαβιτσιους....

το χω ξαναγραψει. δεν ειναι τοσο θεμα μπατζετ αλλα θεμα διαχειρησης του μπατζετ. νταξει φετος εγιναν ολα λαθος σε μας στην στελεχωση.

το θεμα ειναι να φτιαξεις την ομαδα που πρεπει και τους παικτες που πρεπει. αυτους που θα σου ταιριαζουν στην φιλοσοφια σου. αυτο ειναι το πιο σημαντικο. εγω θεωρω πως με το τωρινο μπατζετ μια χαρα θα χτυπαγαμε 4αδα. βλεπεις την εφες και την κερδισαμε ευκολα χθες και με απουσιες πολλες. μπαρτσα παραλιγο διπλο.

ο οσφπ με μετριο μπατζετ και μικροτερο απο μας και με χαλια πρι και σπαν χτυπαει 4αδα αλλο που εκανε 2-3 ασχημα παιχνιδια.

εγω θεωρω πως αν ειχαμε κανει σωστη στελεχωση τωρα θα ειμασταν εκει μαζι με εφες. δεν θα ηταν καθολου δυσκολο να εχουμε αντι του λεκα ενα καλο ασσο απο πισω. προτεινα γουολτερς και αλλους πολλους και δεν θελαμε. κοπονεν αντι κιθ και εναν πιο νεο σουτερ που θα μπορουσε να ειναι και πιο φθηνος απο λοτζο ακομα, ενα κανονικο 4αρι αντι τομας π.χ τζοουνς που προτεινα και θα ηταν και πιο φθηνος και τελος ενα καλο 5αρι με 600 χιλ. ανετα βρισκεις αν ψαξεις. και εξω ο ιαν.

μια χαρα ροστερ ηταν. π.χ αυτο που προτεινα και με τα ιδια λεφτα το καλοκαιρι ηταν πανω κατω το εξης:

1.νικ-γουολτερς
2. κοπονεν-παππας
2-3. χιλιαρντ
3. παπι-θανασης
4. τζοουνς-μητο
5. γκιστ-μαπ ή πειν-παπατζον ή ιαν

πολυ καλυτερο στα ιδια λεφτα. οπως ειδες μεχρι και στο να εισαι αξιος διεκδηκητης της 4αδας δεν ειναι δυσκολο με 8,5 μυρια μπατζετ που εχουμε συν οτι βαζει γεναρη-φλεβαρη για μεταγραφες.

για πιο πανω νταξει θελει αλλο μπατζετ.
pan24
QUOTE (stefkorner @ Feb 2 2019, 19:09 ) *
ειναι πολυ μπερδεμενα τα πραγματα στην Κινα ! ενω χθες ολοκληρωθηκε και η 38η αγωνιστικη ( που κ εγω νομιζα οτι θα ηταν η τελευταια ,σε λιγκα 20 ομαδων : με 19+19 ματς) ακολουθει παλι αγωνιστικη στις 13/2 και απ οτι βλεπω για ολους τελειωνει το πρωταθλημα στις 47 αγωνιστικες,στις 13 Μαρτιου !αντε βγαλε ακρη λοιπον..!

Ο Fogg παντως θα ηταν μια καλη περιπτωση ,που μπορει να καλυψει και τις δυο θεσεις και εχει κ καλο τριποντο !
βλεπω eurocup με Μαλαγα ,το 16-17 ειχε πανω απο 40 % ! 41.5 % για την ακριβεια ,με 39/94!μια χαρα

Πρεπει να ακολουθουν συστημα παρομοιο με το αμερικανικο οπου με 30 ομαδες εχουν 82 παιχνιδια
john wick
QUOTE (SC13 @ Feb 2 2019, 17:00 ) *
Τι πως γινεται.Στη Πρεμιερ Λιγκ στη Πριμερα Ντιβιζιον κτλ ετσι δεν παει;20 ομαδες με 19 εντος και 19 εκτος για καθε μια αντιστοιχα.



Σορρυ, ήμουν ένας άλλος, ζούσα σε παράνοια.. laugh.gif
Esteban_bachoso
Μια καλή περίπτωση για γκάρντ απο GLeague θα ήταν ο John Jenkins που κάνει πολύ καλή σεζόν φέτος και έχει φαρμακερό 3ποντο.Προχτες υπέγραψε ένα 10μερο συμβόλαιο με τους Wizards. Φέτος έιχε 42% 3ποντο με 8 προσπάθειες ανά αγώνα και 24,6πόντους.

https://www.youtube.com/watch?v=j6ppI9mPWJA
stefkorner
QUOTE (Esteban_bachoso @ Feb 3 2019, 04:26 ) *
Μια καλή περίπτωση για γκάρντ απο GLeague θα ήταν ο John Jenkins που κάνει πολύ καλή σεζόν φέτος και έχει φαρμακερό 3ποντο.Προχτες υπέγραψε ένα 10μερο συμβόλαιο με τους Wizards. Φέτος έιχε 42% 3ποντο με 8 προσπάθειες ανά αγώνα και 24,6πόντους.

https://www.youtube.com/watch?v=j6ppI9mPWJA


οντως ειναι φιλε !εχει και εμπειρια απο acb περσι! τον ειδα και εγω σημερα ,που ποσταρα προταση(τον πιο πολυ ασσο Γουιλιαμς )και ξενερωσα που βρηκε 10ημερο αυτος ! φοβαμαι οτι θα το ανανεωσει !

!αυριο παιζει και εναντιον του Γιαννη wink.gif σε μια βδομαδα το ξαναβλεπουμε ,αν ειναι
λογικα πεφτει πανω στην ληξη της ατυπης προθεσμιας..για Κιθ
basket72
QUOTE (pan24 @ Feb 2 2019, 20:12 ) *
Πρεπει να ακολουθουν συστημα παρομοιο με το αμερικανικο οπου με 30 ομαδες εχουν 82 παιχνιδια



Κοντινό στο ΝΒΑ είναι όντως. Χωρίζονται σε 4 γκρουπ των 5 ομάδων και παίζουν 4 φορές μεταξύ τους ενώ θα παίζουν και από δυο φορές με τις ομάδες των άλλων γκρουπ. Φέτος θα είναι 46 αγωνιστικές αντί 38.

Μετά προκρίνονται αυτόματα οι 4 πρώτες στα πλειοφς ενώ οι υπόλοιπες 4 θέσεις θα κριθούν από τους νικητές των ζευγαριών που θα προκύψουν από τις ομάδες που θα τελειώσουν από την 5η ως την 12η θέση.
Αnd justice for all που λέγαν κι οι Metallica.

Στους 8 τα ματς θα κριθούν στις 3 νίκες ενώ στους 4 και τον τελικό στις 4 νίκες.

Όπως Αμερική σε πολλά, το κινέζικο μπάσκετ.
Το προσυπογράφω κιόλας μιας κι ήμουν στη ρημάδα τη χώρα τους πέρσι στη διάρκεια των πλειοφς κι οι μόνοι που ξέραν 5 λέξεις αγγλικών ήταν όσοι ασχολούνταν με Μπάσκετ και ΝΒΑ. (έπαιξα αρκετές φορές wos_sport3.gif και με κινέζους με τους περισσότερους να θυμίζουν Έλληνες πριν το ευρωμπάσκετ του 87 biggrin.gif΄ αλλά είναι και κάτι 16χρόνα δίμετρα που καρφώνουν όπως θέλουν.

Σορρυ για το οφτόπικ αλλά ήτο εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος. smile.gif

QUOTE (stefkorner @ Feb 2 2019, 11:55 ) *
δεν ξερω πως τον εβλεπες εσυ στην Μπαρτσελονα που εμεινε μεχρι τα 23 του και περασε σοβαρο θεμα με μινισκο και ειναι ενας λογος ,που δεν βρηκε ποτε μια μονιμη θεση στην 12δα της!
ο basket72 ειναι ο καταλληλος να σου απαντησει για το αν ηταν παικτης α2 ο Ερικσσον ..



Υπερβολές- υπερβολάρες θα έλεγα. rolleyes.gif
Δεν είναι ο ηγέτης αλλά αν δεν προβληματίζουν τους αρμόδιους οι τραυματισμοί που έχει περάσει, θα έλεγα ότι μια χαρά σας κάνει.

Στην Βαρκελώνη πάντως πέρσι συχνά- πυκνά τον αναπολούσαν. cool.gif Ας θυμηθούμε ότι συνέπεσε με τον Αμπρίνες στα φόρτε του, με τον Περπέρογλου, τον Κλαβέρ, τον Χεζόνια, αλλά και του Κόπονεν, Ναβάρο στην δεύτερη θέση του, αυτή του sg.

Πολύ καλό συμπλήρωμα για Καλάθαρο αν έρθει παρέα με Ντένμον (τον στηρίζω διαρκώς από πέρσι τον χειμώνα- η καλύτερη κίνήση του συνήθως κακού στη στελέχωση, Πασκουάλ) κι ένα κόμπο καλό, είστε κομπλέ.

Ένα κλασσικό 4αρι θέλετε πάντως, αφήστε τα ιμιτασιόν. biggrin.gif

* Επειδή μου αρέσουν τα λαβράκια νομίζω ότι αξίζει κι ως συμπληρωματικός G/F ο Στ. Οκόγιε που είχε περάσει κι από τον Ίκαρο με το που τελείωσε το κολλέγιο.
Είναι στο πικ του φέτος με τη Σαραγόσα, με σουτ κοντινό στου Έρικσον (ένα κλικ καλύτερος ο Σουηδός μπόμπερ) αλλά πολύ καλύτερος σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα. Και μπρος και πίσω.
Μεγαλύτερο ρίσκο από τον Σουηδό αναφορικά με τις παραστάσεις του από το τοπ επίπεδο αλλά και ταυρί κανονικό και με όρεξη για διάκριση.
Τον έχω ξαναπροτείνει για τον Παναθηναϊκό, μακάρι να τον είχε τώρα κι η ομάδα μου.
stevebucknall11
Θα συμφωνήσω με τον Ginobili. Στην Μπαρτσελόνα ο Έρικσον απλά δεν υπήρχε. Ίσως είναι ο χειρότερος παίκτης που πέρασε ποτέ από την ομάδα. Η τωρινή του ομάδα του δίνει χρόνο 16 λεπτά ανά ματς μέσο όρο (πριν το τελευταίο παιχνίδι τουλάχιστον). Γιατί συμβαίνει αυτό αν είναι τόσο παικταράς; Δεν χρειάζονται εκεί το σουτ του;
basket72
QUOTE (stevebucknall11 @ Feb 3 2019, 01:28 ) *
Θα συμφωνήσω με τον Ginobili. Στην Μπαρτσελόνα ο Έρικσον απλά δεν υπήρχε. Ίσως είναι ο χειρότερος παίκτης που πέρασε ποτέ από την ομάδα. Η τωρινή του ομάδα του δίνει χρόνο 16 λεπτά ανά ματς μέσο όρο (πριν το τελευταίο παιχνίδι τουλάχιστον). Γιατί συμβαίνει αυτό αν είναι τόσο παικταράς; Δεν χρειάζονται εκεί το σουτ του;



Πάνω στον Έρικσον ήταν δομημένη η Κανάρια, φέτος και πόσο μάλλον με τον Μαλντονάδο στη θέση του κόουτς που αρέσκεται στο παιχνίδι με πολλά 3π.
Τους έκατσε ο τραυματισμός του όμως κι έμεινε πίσω.
Το ίδιο τού είχε συμβεί (δις) με την Μπαρτσελόνα και σε μια εποχή που τον τσέκαραν από το ΝΒΑ.
Καλός παίκτης, ξέρει τα θεμελιώδη καλά, είναι από τους καλύτερους και πιο θρασείς σουτέρηδες που κυκλοφορούν στην Ευρώπη αλλά τον παίρνεις ως συμπληρωματικό καθαρά. Μαζί με Ιωάννη και Θανάση είσαι καλά. Αν έχεις κι έναν ψηλό ή δυνατό sg που να μπορεί να κατέβει στο SF ως εγγύηση σε περίπτωση που βγάλει τραυματισμό o Σουηδός, είσαι οκ.
basket72
Κι ένα ροστεράκι προσιτό μιας κι έχουμε έμπνευση biggrin.gif ¨

1:Καλάθης, Κλέμονς (Αστανά), Καλαιτζάκης

2:Ντένμον ή Τζ. Σμιθ (Ούνιξ), Μήτρου Λονγκ

2-3: Στ. Οκόγιε (Σαραγόσα)

3: Έρικσον, Θανάσης.

3-4 Παπαπέτρου

4 : Σίκμα, Μήτογλου

5: Ρόμπινσον ή Μπιρτς ή Σεραφέν, Άπσοου ή Ρέινολντς ή Ότζο, Παπαγιάννης (αναγκαστικά λόγω συμβολαίου).
Aν πάρετε ως πρώτο τον Ρόμπινσον τον πλαισιώνετε με Άπσοου, αν πάτε για Μπιρτς ο δεύτερος θα είναι ο Ρέινολντς (θα είναι κοντά σε λεπτά συμμετοχής οι 2 τους) κι αν πάτε για Σεραφέν του κολλάτε από πίσω τον Ότζο.


Παππάς συναινετική λύση.

7 ξένους όπως και για την ομάδα μου τον Ολυμπιακό. Όταν ξαναβγούν καλοί Έλληνες να τους πάρουμε, δε λέω.
G-arenas
QUOTE (basket72 @ Feb 3 2019, 02:31 ) *
Κι ένα ροστεράκι προσιτό μιας κι έχουμε έμπνευση biggrin.gif ¨

1:Καλάθης, Κλέμονς (Αστανά), Καλαιτζάκης

2:Ντένμον ή Τζ. Σμιθ (Ούνιξ), Μήτρου Λονγκ

2-3: Στ. Οκόγιε (Σαραγόσα)

3: Έρικσον, Θανάσης.

3-4 Παπαπέτρου

4 : Σίκμα, Μήτογλου

5: Ρόμπινσον ή Μπιρτς ή Σεραφέν, Άπσοου ή Ρέινολντς ή Ότζο, Παπαγιάννης (αναγκαστικά λόγω συμβολαίου).
Aν πάρετε ως πρώτο τον Ρόμπινσον τον πλαισιώνετε με Άπσοου, αν πάτε για Μπιρτς ο δεύτερος θα είναι ο Ρέινολντς (θα είναι κοντά σε λεπτά συμμετοχής οι 2 τους) κι αν πάτε για Σεραφέν του κολλάτε από πίσω τον Ότζο.


Παππάς συναινετική λύση.

7 ξένους όπως και για την ομάδα μου τον Ολυμπιακό. Όταν ξαναβγούν καλοί Έλληνες να τους πάρουμε, δε λέω.

απειροι παικτες στο 2-3-4 και πολυ λιγοι στο 1 και 5. ειδικα το 5 ειναι χαλια. με σικμα και εναν τοπ σεντερ δεν βγαινει σεζον.

εγω ειμαι της αποψης να εχεις 3 σεντερ και 3 ασσους. ετσι πρεπει να ειναι αν θες να πας μπροστα. με λιγους ψηλους και ασσους την πατησες. εκει ειναι ολο το παιχνιδι.

ενας εκ των οκογιε-ερικσον πρεπει να μεινει εκτος και να βαλεις 2ο σεντερ. και ισως να εβαζες ενα 2αρι που εστω και λιγο θα επαιζε και ασσος.

παντως οι προτασεις σου μου αρεσουν πολυ ατομικα.
Johnny Marv
QUOTE(G-arenas @ Feb 3 2019, 03:03 ) *
απειροι παικτες στο 2-3-4 και πολυ λιγοι στο 1 και 5. ειδικα το 5 ειναι χαλια. με σικμα και εναν τοπ σεντερ δεν βγαινει σεζον.

εγω ειμαι της αποψης να εχεις 3 σεντερ και 3 ασσους. ετσι πρεπει να ειναι αν θες να πας μπροστα. με λιγους ψηλους και ασσους την πατησες. εκει ειναι ολο το παιχνιδι.

ενας εκ των οκογιε-ερικσον πρεπει να μεινει εκτος και να βαλεις 2ο σεντερ. και ισως να εβαζες ενα 2αρι που εστω και λιγο θα επαιζε και ασσος.

παντως οι προτασεις σου μου αρεσουν πολυ ατομικα.


τι εννοεις εχει λιγα σεντερ ? μπιρτς-απσοου-παπαγιαννης 3 σεντερ είναι. Μια χαρα δομηση , θα μπορουσε να βαλει ένα καλυτερο 4αρι αλλα αυτό δεν εχει να κανει με τη θεση 5. Επισης τι τους θες τους 3 ασσους με βιονικο καλαθη των 30 λεπτων ?

Εμενα το μονο που με χαλαει στο ροστερ του μπασκετ72 είναι ότι εχει 13 ξενους και δεν ξερω ποιον ελληνα θελει να αφήνουμε εκτος , ενώ και οι 6 ελληνες μας είναι για να παιζουν ευρωλιγκα
EXASFAIROS
Με την συνενετικη λύση του Παππα άνοιξε η όρεξη μου laugh.gif

Καλαθης-Καλαιτζακης
Σλουκας-Λαρετζακης
Higgins
Παπαπετρου-Αντετοκουνμπο
D.Williams-Μιτογλου
Robinson-Reynolds-Παπαγιαννης


Lol
basket72
QUOTE (EXASFAIROS @ Feb 3 2019, 09:56 ) *
Με την συνενετικη λύση του Παππα άνοιξε η όρεξη μου laugh.gif

Καλαθης-Καλαιτζακης
Σλουκας-Λαρετζακης
Higgins
Παπαπετρου-Αντετοκουνμπο
D.Williams-Μιτογλου
Robinson-Reynolds-Παπαγιαννης


Lol



Το δικό σου είναι καλύτερο από το δικό μου ομολογώ αλλά και λίγο πιο ακριβό. Επίσης, σαν να του λείπει κάτι ποσοτικά ανάμεσα στο 2 και το 3. Αν τραυματιστεί ένας από τους Σλούκα ή Χίγκινς γίνεστε πολύ "φτωχοί".
Εμένα με ιντριγκάρει ένα κράμα έτοιμων παικτών στυλ Ρόμπινσον μαζί με παίκτες "στοιχήματα".

Με τέτοιον pg σαν τον Καλάθη (κι ας μην παίζει πάντα όπως προχθές cool.gif )νομίζω ότι αυτό που πρέπει να κοιτάξετε -κι αναλόγως να ξοδέψετε- είναι η θωράκιση της ρακέτας σας ποιοτικά και ποσοτικά συν την πλαισίωση του με 2-3 παίκτες που να ακροβολίζονται και να τα "στάζουν" .
Επίπλέον, έναν ακόμη slasher στο 2-3 ως δεύτερο πόλο δημιουργίας καθώς κι έναν καλό άσσο ως αλλαγή που να είναι πιο εκρηκτικός από τον Νικ και με επιθετικό ταλέντο.
Με δυο-τρεις σουτέρ, τον Νικ, τον Ρόμπινσον που θα τελειώσει φάσεις για πλάκα αλλά και θα σουτάρει κι από τα 4-5 μέτρα ενώ θα πάρει κι επιθετικά ριμπς καθώς και τον καλύτερο πασέρ στην Ευρώπη από το 4, τον Σίκμα θα είστε ένα βήμα μπροστά από την αντίπαλη άμυνα.

QUOTE (Johnny Marv @ Feb 3 2019, 06:10 ) *
τι εννοεις εχει λιγα σεντερ ? μπιρτς-απσοου-παπαγιαννης 3 σεντερ είναι. Μια χαρα δομηση , θα μπορουσε να βαλει ένα καλυτερο 4αρι αλλα αυτό δεν εχει να κανει με τη θεση 5. Επισης τι τους θες τους 3 ασσους με βιονικο καλαθη των 30 λεπτων ?

Εμενα το μονο που με χαλαει στο ροστερ του μπασκετ72 είναι ότι εχει 13 ξενους και δεν ξερω ποιον ελληνα θελει να αφήνουμε εκτος , ενώ και οι 6 ελληνες μας είναι για να παιζουν ευρωλιγκα


13 ξένους έχω; Πως έγκινε αυτό; biggrin.gif
7 έχω βρε συ Johnny κι όπως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω από το καλοκαίρι και για τον Ολυμπιακό, δεν τρέχει και τίποτε με τόσα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα. Και του χρόνου θα αυξηθούν κιόλας οι ομάδες.
pan24
QUOTE (basket72 @ Feb 3 2019, 11:18 ) *
Το δικό σου είναι καλύτερο από το δικό μου ομολογώ αλλά και λίγο πιο ακριβό. Επίσης, σαν να του λείπει κάτι ποσοτικά ανάμεσα στο 2 και το 3. Αν τραυματιστεί ένας από τους Σλούκα ή Χίγκινς γίνεστε πολύ "φτωχοί".
Εμένα με ιντριγκάρει ένα κράμα έτοιμων παικτών στυλ Ρόμπινσον μαζί με παίκτες "στοιχήματα".

Με τέτοιον pg σαν τον Καλάθη (κι ας μην παίζει πάντα όπως προχθές cool.gif )νομίζω ότι αυτό που πρέπει να κοιτάξετε -κι αναλόγως να ξοδέψετε- είναι η θωράκιση της ρακέτας σας ποιοτικά και ποσοτικά συν την πλαισίωση του με 2-3 παίκτες που να ακροβολίζονται και να τα "στάζουν" .
Επίπλέον, έναν ακόμη slasher στο 2-3 ως δεύτερο πόλο δημιουργίας καθώς κι έναν καλό άσσο ως αλλαγή που να είναι πιο εκρηκτικός από τον Νικ και με επιθετικό ταλέντο.
Με δυο-τρεις σουτέρ, τον Νικ, τον Ρόμπινσον που θα τελειώσει φάσεις για πλάκα αλλά και θα σουτάρει κι από τα 4-5 μέτρα ενώ θα πάρει κι επιθετικά ριμπς καθώς και τον καλύτερο πασέρ στην Ευρώπη από το 4, τον Σίκμα θα είστε ένα βήμα μπροστά από την αντίπαλη άμυνα.

Καλα αν μπορουσαμε να εχουμε στην περιφερεια Καλαθη,Σλουκα,Χιγκινς δεν με ενοιαζε ακομα κι αν οι αλλοι δυο γκαρντ ηταν ο Λιακοπουλος κι ο Στεφανιδης που λεει ο λογος

Ομως δεν το θεωρω εφικτο αυτο οποτε συμφωνω με αυτο που λες

Πισω απο Καλαθη εναν με καλο σουτ να μπορει να παιζει και μαζι του,2αρι και 2-3αρο με καλο σουτ ενας εκ των οποιων θα ειναι slasher,καλο 4αρι με τριποντο και 2 5αρια που θα προτιμουσα ενας απο αυτους να εχει και τριποντο(ας ειναι και 4-5αρο στα κιλα του Σινγκλετον) η εστω ενα σουτακι απο τα 4-5 μετρα

Το πιο σημαντικο ειναι να εχουμε παικτες που ξερουν μπασκετ και θα επρεπε να μας το εχουν διδαξει αυτο τοσα χρονια με Ζοτς
Δηλαδη παικτες που δεν εχουν ως μοναδικο προσον οτι πηδανε ψηλα(στο 5 πχ) η που οποτε πιανουν την μπαλα σουταρουν και δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο
Θα εχουμε και τετοιους αλλα το θεμα ειναι να μην εχουμε μονο τετοιους

Ας εχουμε ενα 4αρι και ενα 5αρι που μπορεις να ακουμπησεις πανω τους την μπαλα στο ποστ και να δουν την πασα
Υποτιθεται αυτο θα το εκανε ο Παπαπετρου ποσταροντας απο το 3 αλλα πρωτον δεν το εκανε ποτε στην καριερα του για να το κανει τωρα,δευτερον μονο γκαρντ μπορει να ποσταρει και τριτον δεν το προσπαθει καν,στεκεται στην αδυνατη πλευρα και περιμενει μπαλα λες και ειναι ο Ντατομε
basket72
QUOTE (pan24 @ Feb 3 2019, 11:34 ) *
Καλα αν μπορουσαμε να εχουμε στην περιφερεια Καλαθη,Σλουκα,Χιγκινς δεν με ενοιαζε ακομα κι αν οι αλλοι δυο γκαρντ ηταν ο Λιακοπουλος κι ο Στεφανιδης που λεει ο λογος

Ομως δεν το θεωρω εφικτο αυτο οποτε συμφωνω με αυτο που λες

Πισω απο Καλαθη εναν με καλο σουτ να μπορει να παιζει και μαζι του,2αρι και 2-3αρο με καλο σουτ ενας εκ των οποιων θα ειναι slasher,καλο 4αρι με τριποντο και 2 5αρια που θα προτιμουσα ενας απο αυτους να εχει και τριποντο(ας ειναι και 4-5αρο στα κιλα του Σινγκλετον) η εστω ενα σουτακι απο τα 4-5 μετρα

Το πιο σημαντικο ειναι να εχουμε παικτες που ξερουν μπασκετ και θα επρεπε να μας το εχουν διδαξε αυτο τοσα χρονια με Ζοτς
Δηλαδη παικτες που δεν εχουν ως μοναδικο προσον οτι πηδανε ψηλα(στο 5 πχ) η που οποτε πιανουν την μπαλα σουταρουν και δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο
Θα εχουμε και τετοιους αλλα το θεμα ειναι να μην εχουμε μονο τετοιους

Ας εχουμε ενα 4αρι και ενα 5αρι που μπορεις να ακουμπησεις πανω τους την μπαλα στο ποστ και να δουν την πασα
Υποτιθεται αυτο θα το εκανε ο Παπαπετρου ποσταροντας απο το 3 αλλα πρωτον δεν το εκανε ποτε στην καριερα του για να το κανει τωρα,δευτερον μονο γκαρντ μπορει να ποσταρει και τριτον δεν το προσπαθει καν,στεκεται στην αδυνατη πλευρα και περιμενει μπαλα λες και ειναι ο Ντατομε



Με Καλάθη, Σλούκα και Χίγκινς παίζει να έχετε και την καλύτερη περιφέρεια στην Ευρώπη αλλά ούτε εγώ το βλέπω για κανέναν από τους Σλούκα - Χίγκινς.
Με τόσα παιχνίδια πάντως χρειάζεστε κι έναν αξιόλογο ακόμα ξένο, γιατί οι τραυματισμοί είναι νομοτέλεια πια.

Για τον Παπαπέτρου έτσι που τα λες είναι όπως και τον ξένο σέντερ με επιθετικές αρετές. Νομίζω τέτοιος είναι ο Ρόμπινσον πάντως που έχει παίξει και 4αρι στην αντίπερα όχθη. Έχει ποστ παιχνίδι αλλά και καλό σουτ από μέση απόσταση κάτι που δημιουργεί ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα κι ας μην σουτάρει τόσο καλά από το 3π.
Για μένα είναι ο παίκτης που πρέπει να κλείσετε από τώρα κιόλας.
omlth123
Εσείς που βλέπετε ισπανικό πρωτάθλημα η αδυναμία μου ο Τζεντίλε πως τα πηγαίνει; Κρίμα τόσο ταλέντο να πάει χαμένο
basket72
QUOTE (omlth123 @ Feb 3 2019, 11:59 ) *
Εσείς που βλέπετε ισπανικό πρωτάθλημα η αδυναμία μου ο Τζεντίλε πως τα πηγαίνει; Κρίμα τόσο ταλέντο να πάει χαμένο


Διάγει την καλύτερη του σεζόν τα τελευταία χρόνια. Έχει πάρει και παιχνίδια μόνος του για τους φοιτητές, όπως το ματς κόντρα στη Ρεάλ.
omlth123
QUOTE(basket72 @ Feb 3 2019, 10:05 ) *
Διάγει την καλύτερη του σεζόν τα τελευταία χρόνια. Έχει πάρει και παιχνίδια μόνος του για τους φοιτητές, όπως το ματς κόντρα στη Ρεάλ.


Ωραία ευχαριστώ. Αντε μακάρι να πάρει μπρος και να τον δούμε του χρόνου σε καλύτερο επίπεδο. 26 είναι μόνο άλλωστε

Και επειδή σε βρήκα. Ο Ματ Τόμας της βαλενθια δεν θα μπορούσε να σταθεί ευρωλιγκα αντί για τον Ερικσον που γράφετε?
stefkorner
QUOTE (omlth123 @ Feb 3 2019, 18:16 ) *
Ο Ματ Τόμας της βαλενθια δεν θα μπορούσε να σταθεί ευρωλιγκα αντί για τον Ερικσον που γράφετε?


να απαντησω και εγω ,να προλαβω τον basket72 tongue.gif Προφανως και μπορει να σταθει ευρωλιγκα και αυτος ο παικτης ! ομως το συμβολαιο του δεν ληγει το ερχομενο καλοκαιρι ,αλλα το μεθεπομενο (ασε που η Βαλενθια το πιθανοτερο ειναι να επιστρεψει ευρωλιγκα !ειτε μεσω κατακτησης eurocup ,ειτε απο την μια προνομιουχο θεση της acb )
stefkorner
κραταω την προταση του φιλου χθες ,για John Jenkins !βλεπω οτι μπηκε μολις 4 λεπτα εναντιον του Γιαννη.. και προλαβε να σταξει ενα τριποντακι,με 1/1 rolleyes.gif ! καλη εξελιξη το οτι δεν βρισκει χρονο , ωστε να τον αφησουν μετα το 10ημερο !ετσι κ αλλιως βλεπω επιστρεφουν 2 τραυματιες τους τις επομενες μερες wink.gif παμε για Τζενκινς λοιπον shot.gif
Johnny Marv
QUOTE(basket72 @ Feb 3 2019, 11:26 ) *
13 ξένους έχω; Πως έγκινε αυτό; biggrin.gif
7 έχω βρε συ Johnny κι όπως έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω από το καλοκαίρι και για τον Ολυμπιακό, δεν τρέχει και τίποτε με τόσα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα. Και του χρόνου θα αυξηθούν κιόλας οι ομάδες.



Σορρυ μπερδευτηκα! 13 παικτες ηθελα να γραψω με συνεπεια ενας να πρεπει να μενει εξω και κανεις από τους παικτες που εγραψες δεν ηταν για να μενει εκτος 12αδας και το να παιζει 2 παιχνίδια ο ενας , 2 παιχνίδια ο άλλος σιγουρα δεν θα ναι ότι πιο αποτελεσματικο καθως ετσι κανεις δεν θα βρει ρυθμο. Και οι 3 μεγαλες των τεραστιων μπατζετ δηλαδή δεν βλεπω να αλλαζουν 12αδες αναογα με τον αγωνα , το ιδιο ροστερ εχουν παντα. Η λυση στους πολλους αγωνες είναι οι 2θεσιτες παικτες , ετσι και αλλαζεις συνεχως σχηματα και καλύπτεις έναν τραυματισμο εκ των εσω κι αν αυτος δεν καλύπτεται τοτε ναι κανεις μια ακομα μεταγραφη μεσα στ χρονια. Τελος για να αποφυγεις τραυματισμούς και κοπωσεις εχεις και 1-2 παικτες ελληνες μονο για Α1
Ginobili
QUOTE(basket72 @ Feb 2 2019, 23:45 ) *
Πάνω στον Έρικσον ήταν δομημένη η Κανάρια, φέτος και πόσο μάλλον με τον Μαλντονάδο στη θέση του κόουτς που αρέσκεται στο παιχνίδι με πολλά 3π.
Τους έκατσε ο τραυματισμός του όμως κι έμεινε πίσω.
Το ίδιο τού είχε συμβεί (δις) με την Μπαρτσελόνα και σε μια εποχή που τον τσέκαραν από το ΝΒΑ.
Καλός παίκτης, ξέρει τα θεμελιώδη καλά, είναι από τους καλύτερους και πιο θρασείς σουτέρηδες που κυκλοφορούν στην Ευρώπη αλλά τον παίρνεις ως συμπληρωματικό καθαρά. Μαζί με Ιωάννη και Θανάση είσαι καλά. Αν έχεις κι έναν ψηλό ή δυνατό sg που να μπορεί να κατέβει στο SF ως εγγύηση σε περίπτωση που βγάλει τραυματισμό o Σουηδός, είσαι οκ.

Διαφωνούμε.Είναι πράγματι θρασύτατος σουτέρ,φονιάς.Αλλά δεν ξέρει να παίξει χωρίς την μπάλα.Δεν κινείται χωρίς αυτήν όπως ο Λοτζέσκι π.χ.Επίσης πρέπει να τον κρύβεις στην άμυνα...γιατί και εκεί...αν και είναι μακρύς,του λείπει το τσαγανό και η σκληρότητα,και έχει σοβαρά προβλήματα.
Είναι παίκτης που έχει το μυαλό του μόνο στο να σουτάρει...και τέτοιοι παίκτες δεν κάνουν για μεγάλες ομάδες.Είναι το ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετο άκρο του Αντετοκούμπο.
Καμία σοβαρή ομάδα που έχει βλέψεις στην Ευρωλίγκα...δεν "παντρευει " την λογική....θα έχω τον Έρικσον να σουτάρει ...και τον Θανάση να τον καλύπτει στην άμυνα.

Το ότι ο Παναθηναικός έχει καεί από τον χυλό φέτος στο σουτ....δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάει να φέρει ό,τι βρει από σουτέρ...σαν γουρούνι στο σακί.
Βλέπω όλοι έχετε τρελλαθεί και ψάχνετε παίκτες και προτείνετε....με αποκλειστικό προσόν το σουτ....Δεν είναι έτσι,τόσο απλά τα πράγματα.Δεν έχουμε δειδαχθεί τίποτα από τον Ζοτς τόσα χρόνια...που πρώτα κοιτάει να φτιάχνει την ομάδα του,να δουλευει όπως πρέπει,να παίζει μπάσκετ συνεργασιών.....και βλέπουμε να κάνει την δουλεία του με τον Κάλινιτς να τα παστελώνει από τις γωνίες...και τον Γκριν να τον έχει 1,5 μήνα στην ναφθαλίνη μέχρι να μπει στην φιλοσοφία της ομάδας.
Έχουμε εκφυλιστεί στη λογική του Πασκουάλ...ρίξε τον Ρίβερς και τον Τζειμς...να μπουμπουνίζουν με προσωπικές ενέργειες...και ό,τι κάτσει...
Esteban_bachoso
Ένα undersized center 2.03/117kg που λόγω ύψους θα μπορούσε να κάνει καριέρα στην Ευρώπη είναι ο Jameel Warney 24 χρονών. Θυμίζει λίγο στον συνονόματό του McNeal. Εχει κινήσεις στην επίθεση, ένα στοιχειώδες σουτάκι, βλέπει γήπεδο και παίρνει ριμπάουντ. Για 2ος-3ος σε ομάδα Ευρωλίγκας θα μπορούσε να παίζει.
https://www.youtube.com/watch?v=jAC-U76Waxc
Johnny Marv
Καλαθης-Μαοντο Λο
Χίγκινς-Παππας-Ντενμον
Παπαπετρου-Αντετοκουμπο
Γκιλ ή Γουίλιαμς-Μιτογλου
Μπιρτς-Βοϊτμαν-Παπαγιαννης

Λο έρχεται με 500χιλ και παίζει 1-2 πολύ καλά . Ντενμον επίσης με 500χιλ αλλά ας έρθει κι άλλος με τα ίδια λεφτά αντί για αυτόν δεν με νοιάζει και από εκεί και πέρα στους ψηλούς : γκιλ ή Γουίλιαμς έρχονται με 1,1 και δίνουν αθλητικοτητα σουτ κλπ ενώ μπιρτς-βοϊτμαν θα θέλουν μαζί 1,5 μυριο και αλληλοσυμπληρώνονται φουλ . Ειδικά για γκιλ είναι πολύ πιθανό με αλλαγή προπονητή και με το ενδεχόμενο η Χίμκι να μην είναι Ευρωλίγκα του χρόνου . Το υπολογίζω στα 10,4 μυρια
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Feb 3 2019, 23:20 ) *
Λο έρχεται με 500χιλ και παίζει 1-2 πολύ καλά


τον Μαοντο Λο θυμαμαι να τον προτεινω περσι εγω και ο sc13 ,αν δεν κανω λαθος !
για αναπληρωματικο του Καλαθη,αντι του Λεκα !
θα ηταν μια ιδανικη περιπτωση !εχει καλη πασα-καλο τριποντο και παιζει μια χαρα αμυνα!
στο μεταξυ ομως πηγε στην Μπαγερν ,με την οποια υπεγραψε για 2 χρονια και κανει πλ καλη σεζον ! δεν εχει λογο να την αφησει ουτε τωρα ,ουτε και πιο μετα νομιζω ! Γερμανος ,βασικος στελεχος της εθνικης τους ,δεν θα εχουν λογο να τον αφησουν με 500!αλλωστε κ αυτοι εχουν πιο πολλα λεφτα απο εμας πλεον rolleyes.gif
G-arenas
πολυ ωραιος παικτης που τον ειχα δει σε ενα ματς βαλενθια-μαλαγα για το eurocup ειναι ο Jaime Fernández που χθες εκανε τρελη κηδεια στην ρεαλ!

ασσος με πολυ καλο σουτ γενικα, οχι μονο τριποντο αλλα και mid range που ειναι και αδυναμια μου, καλη πασα και δημιουργια (5 ασιστ eurocup) και γενικα ειναι παικτης που εχει βελτιωθει πολυ φετος και παιρνει και αλλο ειδικα στο σωμα του.

ειναι λιγο κοντος αλλα θα μου αρεσε πολυ για 2ος ασσος!

κλασσικη ισπανοφατσα που θα βαζει δυσκολα σουτ και θα τσαντιζονται οι αντιπαλοι αλλα λιγο αδυναμος στην αμυνα.

τι λετε?
Johnny Marv
Για του χρόνου θεωρώ πως πρέπει να ακολουθήσουμε το μοτίβο της σεζόν 2017-18 (η καλύτερη μας ομάδα μετά ζοτς) και να πάμε ως εξής :

Το κύριο θέμα είναι να έχουμε καλαθη και ένα 5αρι να τα κάνει όλα για να παίζουν τέλεια μαζί και γύρω γύρω 3&D παίκτες που όμως θα έχουν διάθεση και για πάσα , θα παίρνουν και ριμπάουντ , θα τρέχουν και στον εφνιδιασμο .

Πιο συγκεκριμένα ... στο 5 φυσικά θα ήθελα έναν ντεϊβις ή έναν μικι αλλά δεν με χαλάει καθόλου ο πολύ φθηνότερος μπιρτς ενώ από πίσω θέλω έναν 7-φούτερ τύπου απσοου (αν θελουμε αμυντικογενη παίκτη) ή λανταλε (αν θελουμε κάποιον πιο επιθετικο) , αν κι ο 2ος σεντερ μας είναι μαπ εγώ θα ήθελα να κρατήσουμε και τον γκιστ με 500χιλ για 2ο , θα δώσει χώρο και στον παπαγιαννη και θα βοηθήσει πολύ και στα αποδυτήρια .
Στο 4 πρώτος στόχος για μένα πρέπει να είναι ο ντανιελ ταις , άμυνα ριμπάουντ τρίποντο τα πάντα , παίζει και 4 και 5 άνετα , ακριβός μεν αλλά το αξίζει , τον βλέπω σαν εξελιγμένο σιγκλετον . Άλλες επιλογές εκτός του ταις είναι φυσικά οι ακριβοί γκιλ ή ντερικ Γουίλιαμς και οι πιο φθηνοί σικμα ή Άαρον ουαιτ ενώ δεν πρέπει να ξεχάσουμε τον βοϊτμαν που αποτελεί εξαιρετική λύση στο 5-4.
Στο 3 θελουμε ένα 2-3αρι όμως δεν ξέρω αν είμαι οκ απλά με έναν ερικσσον , θα ήθελα κι εκεί 3&D παίκτη όπως ο Μπραντον Πολ , όχι πολύ ακριβός και παράλληλα ταμάμ για εμάς
Στο 2 τώρα δεν ξέρω τι θα κάνουμε με παππα , αν θα τον κρατήσουμε ή αν θα φέρουμε λουτζη ή λαρε ή μιτρου Λογκ στη θέση του πάντως από ξένους θελουμε σίγουρα άλλον έναν 3&D παίκτη τύπου ντενμον ή Ρολλ για λίγη επιπλέον δημιουργία , αλλά δεν θα με χαλούσε κι ένας τζανιγκ .
Στο 1 πίσω από καλαθη θα ήθελα έναν παίκτη με παρόμοια χαρακτηριστικά δηλαδή πάσα και άμυνα (να μην αλλάζουμε ομάδα όταν βγαίνει ο καλαθης) αλλά και πολύ καλύτερο τρίποντο ώστε να παίζει και μαζί του . Φυσικά σλουκας ή ντιλεινι οι καλύτερες επιλογές αλλά εμένα δεν θα με χάλαγε καθόλου ένας γουαναμεικερ (τον τζεημς 2αρι τον είχαμε και μια χαρά σπεισιγκ είχαμε και ο γουαναμεϊκερ δεν έχει χειρότερο σουτ)
stefkorner
αποψε κανει παιχνιδι ο Τσιπρας ,στο δειπνο με Σλουκα rolleyes.gif
ετσι κ εγω θα φτιαξω ενα ροστερακι με Σλουκι Λουκ :

Mικι,Ερικ,Παπαγιαννης
Κουζμινσκας (4-3),Μητογλου,Mπεντιλ
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου,Θανασης
Σλουκας(2-1),Μπερτανς(2-3)
Καλαθης,Κονιαρης η Λουντζης

το πολυ 8m και κατι ψιλα βγαινει χωρις Σλουκα,οποτε ετσι θα μπορουσαμε να του δωσουμε οσα παιρνει ο Καλαθης rolleyes.gif
Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Feb 5 2019, 22:12 ) *
αποψε κανει παιχνιδι ο Τσιπρας ,στο δειπνο με Σλουκα rolleyes.gif
ετσι κ εγω θα φτιαξω ενα ροστερακι με Σλουκι Λουκ :

Mικι,Ερικ,Παπαγιαννης
Κουζμινσκας (4-3),Μητογλου,Mπεντιλ
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου,Θανασης
Σλουκας(2-1),Μπερτανς(2-3)
Καλαθης,Κονιαρης η Λουντζης

το πολυ 8m και κατι ψιλα βγαινει χωρις Σλουκα,οποτε ετσι θα μπορουσαμε να του δωσουμε οσα παιρνει ο Καλαθης rolleyes.gif



Ωραίο ροστερακι , επειδή όμως και σλουκας και μπερτανς δεν είναι τρομεροί περιφερειακοί αμυντικοί θα προτιμούσα έναν Μπράντον πολ αντί για Ερικσσον με 100χιλ παραπάνω (και δεν τραυματίζεται και τόσο) . Επίσης κάτι όχι και τόσο σημαντικό αλλά αφού θες ερικ για 2ο που είναι μαπ δλδ ο πρώτος θα ήθελα να είναι κάποιος με περισσότερο ποστ παιχνίδι και δημιουργία τύπου ντεϊβις με 200χιλ παραπάνω..
Και για το τέλος , ο Παππας τι απέγινε ;

ΥΓ. Για κλαβερ για βασικό 4αρι τι λέτε ; Θα μπορούσε να παίξει ;;
basketikos13
Το ρόστερ και για του χρόνου:
1. Καλάθης Σίβα λουτζης
2. Σλούκας Παππάς ντενμον
3. Παπαπέτρου Αντετοκούμπο
4. Ουάιτ Μήτογλου
5. Ντέιβις βοιτμαν Παπαγιάννης

- Σλούκας πρέπει να έρθει απαραιτήτως και να ηγηθεί.
- το δίδυμο της Ζαλγκίρις.
- ο Σίβα, ο Τζέιμς των φτωχων.
- ο βοιτμαν η αδυναμία μου για δεύτερος ψηλός + βοήθεια στο 4
- ο ντενμον για ρολιστας σε σχήματα με 3 κοντούς.

Σχετικά φθηνό ρόστερ, όμοιο με το φετινό μαζί με τις προσθήκες.

Υγ: μια ξένη θέση ξένου για Γενάρη.
stefkorner
QUOTE (basketikos13 @ Feb 6 2019, 10:22 ) *
Το ρόστερ και για του χρόνου:
1. Καλάθης Σίβα λουτζης
2. Σλούκας Παππάς ντενμον
3. Παπαπέτρου Αντετοκούμπο
4. Ουάιτ Μήτογλου
5. Ντέιβις βοιτμαν Παπαγιάννης

- Σλούκας πρέπει να έρθει απαραιτήτως και να ηγηθεί.
- το δίδυμο της Ζαλγκίρις.
- ο Σίβα, ο Τζέιμς των φτωχων.
- ο βοιτμαν η αδυναμία μου για δεύτερος ψηλός + βοήθεια στο 4
- ο ντενμον για ρολιστας σε σχήματα με 3 κοντούς.

Σχετικά φθηνό ρόστερ, όμοιο με το φετινό μαζί με τις προσθήκες.

Υγ: μια ξένη θέση ξένου για Γενάρη.


πολυ ομορφα ισορροπημενο στο 4-5 και υπερπληρες στα γκαρντ !παρα ειναι πληρες ομως εκει και δεν βγαινουν οι χρονοι με τιποτα!
βρε συ τον Παπαπετρου απο εκει που δεν τον πιστευες ,τωρα του χαριζεις μια θεση βασικου των 30 λεπτων ; rolleyes.gif
guard-forward κανενα ! ενω ανετα θα μπορουσες να βαλεις ενα αντι του Ντενμον ! Καλαθης&Σλουκας 50-60 λεπτα θα θελουν !οποτε για Σιβα-Παππα-Ντενμον θα περισσευουν μολις 20-30 !αντε να στα κανω 35-40 σε σχηματα με 3 γκαρντ !και παλι ειναι πολυ λιγα !ουτε ο Σιβα πιστευω χωραει μαζι με Σλουκα-Καλαθη ! Σλουκας κατ εμε ιδανικος για να ερθει σαν παρτενερ του Καλαθη απο το 2 και ταυτοχρονα η αλλαγη του ! να μην χανουμε σε κανενα σημειο του αγωνα τον ελεγχο και την δημιουργια απο τον ασσο
basket72
QUOTE (basketikos13 @ Feb 6 2019, 04:22 ) *
Το ρόστερ και για του χρόνου:
1. Καλάθης Σίβα λουτζης
2. Σλούκας Παππάς ντενμον
3. Παπαπέτρου Αντετοκούμπο
4. Ουάιτ Μήτογλου
5. Ντέιβις βοιτμαν Παπαγιάννης

- Σλούκας πρέπει να έρθει απαραιτήτως και να ηγηθεί.
- το δίδυμο της Ζαλγκίρις.
- ο Σίβα, ο Τζέιμς των φτωχων.
- ο βοιτμαν η αδυναμία μου για δεύτερος ψηλός + βοήθεια στο 4
- ο ντενμον για ρολιστας σε σχήματα με 3 κοντούς.

Σχετικά φθηνό ρόστερ, όμοιο με το φετινό μαζί με τις προσθήκες.

Υγ: μια ξένη θέση ξένου για Γενάρη.




Ωραιότατοι παίκτες με προεξάρχοντα τον Σλούκα... αλλά σου λείπει 3αρι ξένο. Δεν πας πουθενά με 3αρια τους Παπαπέτρου, Θανάση.
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Feb 6 2019, 05:17 ) *
Ωραίο ροστερακι , επειδή όμως και σλουκας και μπερτανς δεν είναι τρομεροί περιφερειακοί αμυντικοί θα προτιμούσα έναν Μπράντον πολ αντί για Ερικσσον με 100χιλ παραπάνω (και δεν τραυματίζεται και τόσο) . Επίσης κάτι όχι και τόσο σημαντικό αλλά αφού θες ερικ για 2ο που είναι μαπ δλδ ο πρώτος θα ήθελα να είναι κάποιος με περισσότερο ποστ παιχνίδι και δημιουργία τύπου ντεϊβις με 200χιλ παραπάνω..
Και για το τέλος , ο Παππας τι απέγινε ;

ΥΓ. Για κλαβερ για βασικό 4αρι τι λέτε ; Θα μπορούσε να παίξει ;;


δεν θα ειχε προβλημα στην περιφερειακη αμυνα πιστευω ,καθως Καλαθης με παρτενερ Σλουκα θα ηταν λιγοτερο πιεσμενος συνολικα,οποτε θα επαιζε κανονικα και την αμυνα που καλα ξερει !
γενικα ομως δεχομαι το σκεπτκο σου!αναθεωρω και εγω γιατι βλεπω οτι θα υπαρχει κινδυνος να μενει με μολις δυο κλασσικα γκαρντ το ροστερ αυτο ! ενδεχομενως να χρειαζεται ενας κλασσικος sg ρολιστας αντι Μπερτανς η Ερικσσον με ικανοτητα στην αμυνα ! κατι σε ξενο Λαρετζακη ,αν οχι τον ιδιο τον Λαρι wink.gif
-Οσο για Κλαβερ αστον για Ισπανια ! χρειαζομαστε ενα βασικο 4ρι με παιχνιδι στο ποστ &σταθερο τριποντο ,να δινει πολυ διαφορετικα πραγματα απο Μητογλου !η σουπερ αμυνα του Κλαβερ μπορει να μας περισσευει !ειναι κ ακριβος..
pan24
QUOTE (basketikos13 @ Feb 6 2019, 04:22 ) *
Το ρόστερ και για του χρόνου:
1. Καλάθης Σίβα λουτζης
2. Σλούκας Παππάς ντενμον
3. Παπαπέτρου Αντετοκούμπο
4. Ουάιτ Μήτογλου
5. Ντέιβις βοιτμαν Παπαγιάννης

- Σλούκας πρέπει να έρθει απαραιτήτως και να ηγηθεί.
- το δίδυμο της Ζαλγκίρις.
- ο Σίβα, ο Τζέιμς των φτωχων.
- ο βοιτμαν η αδυναμία μου για δεύτερος ψηλός + βοήθεια στο 4
- ο ντενμον για ρολιστας σε σχήματα με 3 κοντούς.

Σχετικά φθηνό ρόστερ, όμοιο με το φετινό μαζί με τις προσθήκες.

Υγ: μια ξένη θέση ξένου για Γενάρη.

Ωραιο ροστερ με 2 θεματα
Πρωτον οτι στο 3 ειμαστε λιγοι ποιοτικα αλλα και αριθμητικα(αν λειψει ο Παπαπετρου θα πρεπει να μοιρασεις 40 λεπτα στον Θαναση και τον Ντενμον που μονο κατα συνθηκη παιζει για λιγο 3)
Δευτερον οτι αν ο Σλουκας δεν ερθει(κατα την γνωμη μου το πιο πιθανο σεναριο) και παρουμε εναν παικτη πιο χαμηλου επιπεδου η περιφερεια ειναι αντιστοιχη με την φετινη ποιοτικα απο την στιγμη που ο Σιβα ειναι στοιχημα,ο Ντενμον γνωστος και ο Παππας απο Γεναρη θα ξαναπαιξει(και αγνωστο σε τι κατασταση)

Θα μου πεις αν δεν ερθει ο Σλουκας με το ποσο γυρω στα 2 μυρια που θα χρειαστει μπορεις να παρεις εναν Χιγκινς ας πουμε αλλα απο αυτες τις ομαδες που εχουν να πληρωσουν και ειναι μονιμα φαιναλ 4 πολυ δυσκολα φευγει παικτης με μεγαλο ρολο(ο κυριος λογος που πιστευω και για τον Σλουκα οτι θα κατσει εκει που ειναι)

Ειναι κατασταση οπως εμεις την περιοδο 2007-2010
Παικτης που θελαμε να κρατησουμε δεν εφευγε για ομαδα μεσαιου επιπεδου(τετοια ειμαστε εχοντας 7 χρονια να παμε φαιναλ 4) κι ας του εδιναν ιδια-λιγο περισσοτερα η μεγαλυτερο ρολο
basket72
QUOTE (stefkorner @ Feb 6 2019, 11:44 ) *
δεν θα ειχε προβλημα στην περιφερειακη αμυνα πιστευω ,καθως Καλαθης με παρτενερ Σλουκα θα ηταν λιγοτερο πιεσμενος συνολικα,οποτε θα επαιζε κανονικα και την αμυνα που καλα ξερει !
γενικα ομως δεχομαι το σκεπτκο σου!αναθεωρω και εγω γιατι βλεπω οτι θα υπαρχει κινδυνος να μενει με μολις δυο κλασσικα γκαρντ το ροστερ αυτο ! ενδεχομενως να χρειαζεται ενας κλασσικος sg ρολιστας αντι Μπερτανς η Ερικσσον με ικανοτητα στην αμυνα ! κατι σε ξενο Λαρετζακη ,αν οχι τον ιδιο τον Λαρι wink.gif
-Οσο για Κλαβερ αστον για Ισπανια ! χρειαζομαστε ενα βασικο 4ρι με παιχνιδι στο ποστ &σταθερο τριποντο ,να δινει πολυ διαφορετικα πραγματα απο Μητογλου !η σουπερ αμυνα του Κλαβερ μπορει να μας περισσευει !ειναι κ ακριβος..




Όσο είναι ο Ζοτς στη Φενέρ, ο Σλούκας δεν τον κουνάει. Ακόμα και αν ο Δ.Γ τα σκάσει χοντρά του χρόνου.

Από και πέρα ο Μπερτάνς μαζί με Ντένμον μου ακούγεται μια χαρά κι όντως θα κόλλαγε ο Πολ ως έξτρα 2-3αρι (ή ο Οκόγιε...).

Για Κλαβέρ ή Χάιμε που διάβασα σε άλλο ποστ, ας το ξεχάσετε γιατί δεν του κουνάνε από Ισπανία. Χρειάζονται γηγενείς επιπέδου, οι ισπανικές ομάδες. Άσε που θέλετε και κλασσσικό 4αρι. Έχοντας ως έξτρα 4αρι τον Ιωάννη και δεδομένης της βελτίωσης που περιμένει κανείς από τον Μήτογλου, θα μπορούσατε να "ντύσετε" το 4 μ΄ένα κλασσικό 4αρι δυναμίτη και φθηνό, τον Χασάν Μάρτιν της Μπαιρόιτ. Αν και χειρότερος παίκτης από τον Ντεσόν θα σας έδινε περισσότερα από το 3μισό Τόμας.

Με γνώμονα την ανάγκη να τα σκάσετε χοντρά στο 5 για 2 καλούς σέντερ, ο ένας εκ των οποίων να σουτάρει από το 3π. π.χ Φόικτμαν με τον πρώτο να είναι ο Μπιρτς*. Άσε που με τον Γερμανό θα μπορούσατε να παίξετε με τον Μάρτιν μέσα να παίζει στην άμυνα το 4 και στην επίθεση το 5.

*Ο Μπιρτς αν έρθει Ευρώπη δεν θα είναι με λιγότερο των 800-900χιλ.


Με Μπιρτς, Φόικτμαν, Μάρτιν να παίρνουν 60 λεπτά στο 4-5 θα είσαστε εντάξει.
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Feb 6 2019, 18:04 ) *
Με Μπιρτς, Φόικτμαν, Μάρτιν να παίρνουν 60 λεπτά στο 4-5 θα είσαστε εντάξει.


Μπιρτς ,Φοικτμαν θα ηταν ενα υπεροχο διδιμο ! θα το ηθελα με τρελα!

για στοιχηματα τυπου Χασαν Μαρτιν θα ελεγα οχι ! νομιζω θα ηταν λαθος ετσι κ αλλιως να βαλουμε εναν ανερχομενο παικτη ,μπροστα απο Μητογλου και να περιμενουμε να μας βγει !ειναι ο ιδιος ανερχομενος.. ! κατι σε ετοιμο χρειαζομαστε,που να προσφερει διαφορετικο πραγματα απο τον Ντινο !
basket72
Έξτρα όνομα για δεύτερο σέντερ θα μπορούσε να είναι ο Κ. Άιβερσον της Τενερίφης που φέτος επανήλθε στα επίπεδα που τον είχαμε συνηθίσει με την Μπασκόνια. Μια χαρά για δεύτερος και θα μπορούσε να "¨δέσει" με έναν ΜΑΠ.
Αν και 7footer μπορεί να παίξει άμυνα με αλλαγές.

Μια επιπλέον ιδέα θα ήταν το δίδυμο της Γαλατά στο 4-5. Ο Ν.Χέις ως 4αρι κι ο Όγκαστ ως δεύτερο C. (αν και θα τον προτιμούσα σε μας.. smile.gif

QUOTE (stefkorner @ Feb 6 2019, 12:09 ) *
Μπιρτς ,Φοικτμαν θα ηταν ενα υπεροχο διδιμο ! θα το ηθελα με τρελα!

για στοιχηματα τυπου Χασαν Μαρτιν θα ελεγα οχι ! νομιζω θα ηταν λαθος ετσι κ αλλιως να βαλουμε εναν ανερχομενο παικτη ,μπροστα απο Μητογλου και να περιμενουμε να μας βγει !ειναι ο ιδιος ανερχομενος.. ! κατι σε ετοιμο χρειαζομαστε,που να προσφερει διαφορετικο πραγματα απο τον Ντινο !



Έχει βάση το σκεπτικό σου περί πολλών στοιχημάτων. Απλώς τον σκέφτηκα σε συνδυασμό με τον ποιοτικότατο Γερμανό που όμως χάνει στην άμυνα στο 4 ή και στο 5 όταν έχει εκρηκτικούς παίκτες απέναντί του.
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Feb 6 2019, 18:16 ) *
Έχει βάση το σκεπτικό σου περί πολλών στοιχημάτων. Απλώς τον σκέφτηκα σε συνδυασμό με τον ποιοτικότατο Γερμανό που όμως χάνει στην άμυνα στο 4 ή και στο 5 όταν έχει εκρηκτικούς παίκτες απέναντί του.


ο Φοικτμαν ειναι ενας παικταρας που χρειαζεται προσοχη στο πως θα αξιοποιηθει !θα τον ηθελα με εναν Μπιρτς στο 5 να εναλασσεται,αλλα να μπορει να παιξει και μαζι του ! στο 4 μετα θα μπορουσα να φανταστω Κουζμινσκας ,που εχει το προνομιο να γινεται και 3ρι σε ψηλα σχηματα,οποτε να ρολαρουν και μεταξυ τους στην θεση !θα μου αρεσε πολυ λοιπον κατι τετοιο :

Μπιρτς,Φοικτμαν(5-4),Παπαγιαννης
Κουζμινσκας(4-3),Μητογλου
Παπαπετρου (3-4)


Johnny Marv
Εγώ θα ήθελα να προτείνω κάτι διαφορετικό. Με καλαθη στο 1 να παίζει 25-35 λεπτά και παπαπετρου-αντετοκουμπο στο 3 να παίζουν μαζί 25-30 λεπτά μαζί και συν παπαγιαννη και βασικό 5αρι που για ένα 25λεπτο θα βρίσκονται στο παρκέ θα είμαστε σε 3 από 5 θέσεις ασουτοι τελειως . Και αν έρθει και κανας γουναμεικερ για 2ος άσσος που δεν έχει σουταρα όταν παίζει στο 2 θα έχουμε σταθερό σουτ μόνο από το 4αρι και ΑΝ . Δεν πας πολύ μακριά έτσι , οποιο 2/3αρι και δεύτερο 2αρι φέρεις κι όσο καλό σουτ και αν έχουν θα είναι ρολιστες οπότε θα παίζουν λίγο .

Αυτό που θα πρότεινα λοιπόν είναι η μετατόπιση του παπαπετρου στο 4 , να μοιράζεται τη θέση με μιτογλου . Έτσι θα έχουμε τη δυνατότητα να βάλουμε μπροστά από Θανάσης δυο 3αρια με σουταρα και θα έχουμε και παπί και άμυνα και ριμαπουντ . Οπότε φαντάζομαι κάτι τέτοιο :

1)Καλαθης-Γουαναμεϊκερ
2)Τζανιγκ-Παππας
3)Βασικό 3αρι-Γκριγκονις-Αντετοκουμπο
4)Παπαπετρου-Μιτογλου
5)Μπιρτς-Βοϊτμαν-Παπαγιαννης

Όπου βασικό 3αρι εγώ θα ήθελα σαν πρώτη επιλογή τον pat connaughton των μπακς , γενικώς τρομερός παίκτης και τον είχε προτείνει και ο χουπφελας το καλοκαίρι , από εκεί και πέρα αν ο πατ μείνει ΝΒΑ και ο μιτσοφ θα μου άρεσε ή ο Μπράντον πολ ή κάποια άλλος βασικουρα με τρομερή άμυνα , φονικό τρίποντο και σούπερ αθλητικοτητα . Νομίζω θα ήταν πολύ καλό και μάλιστα ο βοϊτμαν θα κάλυπτε με σουτ από το 5 την έλλειψη σουτ από τη θέση 4 . Στο κλείσιμο του ματς μας βλέπω δηλαδή με 5αδα : καλαθη-γουναμεικερ-3αρι φονιά-Παπαπετρου-Μπιρτς/Βοϊτμαν . Πολύ καλό μπορώ να πω ..

Η άλλη επιλογή για να μη είμαστε τόσο ασουτη ομάδα του χρόνου (δεν μου αρέσει και πολύ) είναι να διώξουμε Θανάση που ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι που δεν προσφέρει ο παπαπετρου και να φέρουμε έλληνα είτε στην ίδια είτε στην άλλη θέση με διαφορετικά χαρακτηριστικά
basket72
QUOTE (stefkorner @ Feb 6 2019, 12:25 ) *
ο Φοικτμαν ειναι ενας παικταρας που χρειαζεται προσοχη στο πως θα αξιοποιηθει !θα τον ηθελα με εναν Μπιρτς στο 5 να εναλασσεται,αλλα να μπορει να παιξει και μαζι του ! στο 4 μετα θα μπορουσα να φανταστω Κουζμινσκας ,που εχει το προνομιο να γινεται και 3ρι σε ψηλα σχηματα,οποτε να ρολαρουν και μεταξυ τους στην θεση !θα μου αρεσε πολυ λοιπον κατι τετοιο :

Μπιρτς,Φοικτμαν(5-4),Παπαγιαννης
Κουζμινσκας(4-3),Μητογλου
Παπαπετρου (3-4)



Για το 5 είναι ιδανικός ο Καναδός όταν στο 4 παίζει ο Φόικτμαν. Στο 4 όμως θέλει έναν δυνατό κι εκρηκτικό παίκτη για όταν παίζει σέντερ ο Γερμανός.Π.χ Σενγκέλια. smile.gif
Επιπλέον ο Κουζμίνσκας είναι ερωτηματικό μετά το ΝΒΑ. Δεν του λείπει η δύναμη κι η αθλητικότητα ή το ύψος για το 4. Απλώς δεν το έχει με την άμυνα και το hustle. rolleyes.gif
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Feb 6 2019, 19:30 ) *
Για το 5 είναι ιδανικός ο Καναδός όταν στο 4 παίζει ο Φόικτμαν. Στο 4 όμως θέλει έναν δυνατό κι εκρηκτικό παίκτη για όταν παίζει σέντερ ο Γερμανός.Π.χ Σενγκέλια. smile.gif
Επιπλέον ο Κουζμίνσκας είναι ερωτηματικό μετά το ΝΒΑ. Δεν του λείπει η δύναμη κι η αθλητικότητα ή το ύψος για το 4. Απλώς δεν το έχει με την άμυνα και το hustle. rolleyes.gif


δεκτα κι αυτα για Κουζμινσκας ! αν και νομιζω δεν θα υπηρχε τοσο προβλημα !εμεις μπορουμε να δωσουμε αθλητικοτητα και απο το 3 με Παπαπετρου-Θαναση ,κατι που δεν εχει η Μπασκονια με τα guard forward που εχει μαζεψει !οποτε με Παπαπετρου/Θαναση+ Κουζμινσκας,πιστευω μια χαρα θα καλυπτοταν ο Γερμανος..!
εφοσον επιμενεις ομως rolleyes.gif σου εχω ενα πολυ αθλητικο 4ρι που εχει ερθει η ωρα του πιστευω για ευρωλιγκα και ειναι ετοιμος παικτης πλεον !ειναι ο Σενεγαλεζος Εντουρ ,για τον οποιο γραφω απο το καλοκαιρι και εσυ τον ξερεις καλα wink.gif φετος τον εχει παει περισσοτερο στο 5 ο Πριφτης,αλλα πιστευω για ευρωλιγκα 4 ειναι η θεση του !
πως θα τον εβλεπες μαζι με Φοικτμαν λοιπον ; wink.gif
basket72
QUOTE (stefkorner @ Feb 6 2019, 12:40 ) *
δεκτα κι αυτα για Κουζμινσκας ! αν και νομιζω δεν θα υπηρχε τοσο προβλημα !εμεις μπορουμε να δωσουμε αθλητικοτητα και απο το 3 με Παπαπετρου-Θαναση ,κατι που δεν εχει η Μπασκονια με τα guard forward που εχει μαζεψει !οποτε με Παπαπετρου/Θαναση+ Κουζμινσκας,πιστευω μια χαρα θα καλυπτοταν ο Γερμανος..!
εφοσον επιμενεις ομως rolleyes.gif σου εχω ενα πολυ αθλητικο 4ρι που εχει ερθει η ωρα του πιστευω για ευρωλιγκα και ειναι ετοιμος παικτης πλεον !ειναι ο Σενεγαλεζος Εντουρ ,για τον οποιο γραφω απο το καλοκαιρι και εσυ τον ξερεις καλα wink.gif φετος τον εχει παει περισσοτερο στο 5 ο Πριφτης,αλλα πιστευω για ευρωλιγκα 4 ειναι η θεση του !
πως θα τον εβλεπες μαζι με Φοικτμαν λοιπον ; wink.gif



Κομπλέ!
Με Εντούρ, Φόικτμαν και Μπιρτς είστε γεμάτοι. Τον Σενεγαλέζο είχε δοκιμάσει κι ο Λάσο πριν 2-3 χρόνια- φέτος κάνει πραγματικά καλή χρονιά.

Να αποδεσμεύατε και τον Παππά... του χρόνου θα έχει διακοσμητικό (κρίμα κιόλας για τον άνθρωπο...) ρόλο στο ρόστερ. Δεν νομίζω ότι μπορείτε να βασιστείτε πάνω σου σε ευρωπαϊκά παιχνίδια.
pan24
QUOTE (Johnny Marv @ Feb 6 2019, 12:27 ) *
Εγώ θα ήθελα να προτείνω κάτι διαφορετικό. Με καλαθη στο 1 να παίζει 25-35 λεπτά και παπαπετρου-αντετοκουμπο στο 3 να παίζουν μαζί 25-30 λεπτά μαζί και συν παπαγιαννη και βασικό 5αρι που για ένα 25λεπτο θα βρίσκονται στο παρκέ θα είμαστε σε 3 από 5 θέσεις ασουτοι τελειως . Και αν έρθει και κανας γουναμεικερ για 2ος άσσος που δεν έχει σουταρα όταν παίζει στο 2 θα έχουμε σταθερό σουτ μόνο από το 4αρι και ΑΝ . Δεν πας πολύ μακριά έτσι , οποιο 2/3αρι και δεύτερο 2αρι φέρεις κι όσο καλό σουτ και αν έχουν θα είναι ρολιστες οπότε θα παίζουν λίγο .

Αυτό που θα πρότεινα λοιπόν είναι η μετατόπιση του παπαπετρου στο 4 , να μοιράζεται τη θέση με μιτογλου . Έτσι θα έχουμε τη δυνατότητα να βάλουμε μπροστά από Θανάσης δυο 3αρια με σουταρα και θα έχουμε και παπί και άμυνα και ριμαπουντ . Οπότε φαντάζομαι κάτι τέτοιο :

1)Καλαθης-Γουαναμεϊκερ
2)Τζανιγκ-Παππας
3)Βασικό 3αρι-Γκριγκονις-Αντετοκουμπο
4)Παπαπετρου-Μιτογλου
5)Μπιρτς-Βοϊτμαν-Παπαγιαννης

Όπου βασικό 3αρι εγώ θα ήθελα σαν πρώτη επιλογή τον pat connaughton των μπακς , γενικώς τρομερός παίκτης και τον είχε προτείνει και ο χουπφελας το καλοκαίρι , από εκεί και πέρα αν ο πατ μείνει ΝΒΑ και ο μιτσοφ θα μου άρεσε ή ο Μπράντον πολ ή κάποια άλλος βασικουρα με τρομερή άμυνα , φονικό τρίποντο και σούπερ αθλητικοτητα . Νομίζω θα ήταν πολύ καλό και μάλιστα ο βοϊτμαν θα κάλυπτε με σουτ από το 5 την έλλειψη σουτ από τη θέση 4 . Στο κλείσιμο του ματς μας βλέπω δηλαδή με 5αδα : καλαθη-γουναμεικερ-3αρι φονιά-Παπαπετρου-Μπιρτς/Βοϊτμαν . Πολύ καλό μπορώ να πω ..

Η άλλη επιλογή για να μη είμαστε τόσο ασουτη ομάδα του χρόνου (δεν μου αρέσει και πολύ) είναι να διώξουμε Θανάση που ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι που δεν προσφέρει ο παπαπετρου και να φέρουμε έλληνα είτε στην ίδια είτε στην άλλη θέση με διαφορετικά χαρακτηριστικά


Αυτο που λες θα μπορουσε να γινει απλα δεν βελτιωνει το θεμα σουτ σε σχεση με τα αλλα ροστερ που προτεινονται
Ο μεν Γουοναμεικερ δεν θα ερθει για να παιζει 5-15' μονο ουτε θα πληρωθει για να παιζει τοσο
Αρα αυτος θα παιζει αρκετη ωρα μαζι με τον Καλαθη και συνολικα περιπου ιδιο χρονο με αυτον,δηλαδη αυτοι θα ειναι το βασικο διδυμο στο 1-2

Επισης με την μετατοπιση του Παπαπετρου στο 4 οταν ο αλλος πισω του ειναι ο Μητογλου αυτο που αλλαζει ειναι οτι αντι να εχεις θεμα με το σουτ απο το 3 εχεις θεμα με το σουτ απο το 4
Ουσιαστικα αντι να παρεις φονια σουτερ στο 4 παιρνεις στο 3 αλλα στα λοιπα στα ιδια ειμαστε

Για τον Παπαπετρου θεωρω οτι το 4 του ταιριαζει πολυ καλυτερα ομως ο ιδιος θελει να παιζει 3 και με αυτο τον ορο ηρθε σε εμας
Στην τωρινη του κατασταση ουτε 3 ουτε 4 ειναι
Στο 3 δεν μπορει να κυνηγησει ευελικτα 3αρια στην αμυνα και στην επιθεση δεν εχει καλο σουτ
Ως 4αρι ομως δεν μπορει με τιποτα να ποσταρει 4αρια(εδω με 3αρια δυσκολευεται) οποτε παλι στο τριποντο θα περιμενει και καταληγουμε στο ιδιο θεμα


Ο Παπαπετρου αν καταλαβει οτι η καλυτερη του θεση ειναι το 4 και δουλεψει ποστ κινησεις και τα παρελκομενα(πχ να δουλευει σαν πασερ απο το ποστ) μπορει να κανει καριερα καλη και ενα τριποντο κοντα στο 35% για παικτη που παιζει κυριως μεσα στην ρακετα δεν ειναι κακο

Για παικτη που ο βασικος τροπος επιθεσης του ειναι να στεκεται στην αδυνατη πλευρα και να περιμενει για τριποντο το 33% που εχει τωρα ειναι κακιστο
Ειχε ξεκινησει καπως καλα και εδινε ελπιδες οτι βελτιωθηκε αλλα τα ποσοστα του εχουν παρει τον κατηφορο και αν συνεχισει ετσι θα τελειωσει στο περσινο ποσοστο του δηλαδη 30% η πιο κατω
Στα τελευταια 10 παιχνιδια του εχει 9/30 τριποντα
stefkorner
QUOTE (basket72 @ Feb 6 2019, 19:45 ) *
Κομπλέ!
Με Εντούρ, Φόικτμαν και Μπιρτς είστε γεμάτοι. Τον Σενεγαλέζο είχε δοκιμάσει κι ο Λάσο πριν 2-3 χρόνια- φέτος κάνει πραγματικά καλή χρονιά.

Να αποδεσμεύατε και τον Παππά... του χρόνου θα έχει διακοσμητικό (κρίμα κιόλας για τον άνθρωπο...) ρόλο στο ρόστερ. Δεν νομίζω ότι μπορείτε να βασιστείτε πάνω σου σε ευρωπαϊκά παιχνίδια.



μακαρι να γινει αυτο που λες με Παππα !για το καλο ολων μας (και του ιδιου βασικα θα ελεγα..)

Μπιρτς,Φοικτμαν(5-4),Παπαγιαννης
Εντουρ,Μητογλου
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου,Θανασης
Γουοναμεικερ(2-1),Μπερτανς(2-3),Παππας η Λαρετζακης
Καλαθης,Κονιαρης η Λουτζης
Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Feb 6 2019, 12:54 ) *
μακαρι να γινει αυτο που λες με Παππα !για το καλο ολων μας (και του ιδιου βασικα θα ελεγα..)

Μπιρτς,Φοικτμαν(5-4),Παπαγιαννης
Εντουρ,Μητογλου
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου,Θανασης
Γουοναμεικερ(2-1),Μπερτανς(2-3),Παππας η Λαρετζακης
Καλαθης,Κονιαρης η Λουτζης


Εντουρ δεν μου αρέσει , δεν έχει καθόλου τρίποντο και παρα είμαστε ασουτοι
green_sky
QUOTE (stefkorner @ Feb 6 2019, 12:54 ) *
μακαρι να γινει αυτο που λες με Παππα !για το καλο ολων μας (και του ιδιου βασικα θα ελεγα..)

Μπιρτς,Φοικτμαν(5-4),Παπαγιαννης
Εντουρ,Μητογλου
Ερικσσον(3-2),Παπαπετρου,Θανασης
Γουοναμεικερ(2-1),Μπερτανς(2-3),Παππας η Λαρετζακης
Καλαθης,Κονιαρης η Λουτζης


Stef με τον Φοικτμαν που βαζεις διαφωνω.Τον θεωρω παιχτη χωρις θεση.Ειναι λιγο τεσσερα , λιγο πεντε, αλλα τιποτα πολυ απο τα δυο.Εμενα αυτος ο παιχτης μου κανει Μαυροκεφαλιδη σε καλυτερη version.
Θεωρητικα του χρονου παιχνιδι με πλατη ελπιζουμε να μπορει να δωσει ο Παπαγιαννης.Θεωρητικα.
Αφου λοιπον υπαρχει ο Παπαγιαννης ας παμε σε δυο καλους Αμερικανους να το κλεισουμε το πεντε μια και καλη.
Στο τεσσερα υπαρχει Μητογλου δεδομενος.Θεωρω οτι ενας παιχτης στυλ Κουζμισκας θα ηταν καλη επιλογη.
Στο 3 κομπλε.
Στο 1-2 Εννοειται Καλαθης , Γουοναμεικερ ,και διπλα σε αυτους θα εβαζα εναν Slasher Αμερικανο των 7-8 κατοσταρικων και εναν ακομα Αμερικανο με σουτ χωρις πολυ ωρα την μπαλα στα χερια.Πχ Ντενμον.
Για πεμπτο γκαρντ και σε ρολο αναλωσιμου stopper θα εβαζα τον Λουντζη.
Εννοειται οτι ο Λαρεντζακης ειναι ποιο ετοιμος και καλυτετος παιχτης ,αλλα νομιζω οτι ο Λουντζης για τον ρολο εργατη γκαρντ που θα πρεσσαρει για καποια λεπτα,ειναι ετοιμος για το παραπανω βημα.
Εξαλλου δεν μπορει ολοι να γινουν πρωταγωνιστες.
Με τα χρονια και αν ο παιχτης βελτιωσει και το σουτ μπορει να μιλαμε σε διαφορετικη βαση.Τωρα ομως για πεμπτος ειναι κομπλε.
Johnny Marv
QUOTE(pan24 @ Feb 6 2019, 12:52 ) *
Αυτο που λες θα μπορουσε να γινει απλα δεν βελτιωνει το θεμα σουτ σε σχεση με τα αλλα ροστερ που προτεινονται
Ο μεν Γουοναμεικερ δεν θα ερθει για να παιζει 5-15' μονο ουτε θα πληρωθει για να παιζει τοσο
Αρα αυτος θα παιζει αρκετη ωρα μαζι με τον Καλαθη και συνολικα περιπου ιδιο χρονο με αυτον,δηλαδη αυτοι θα ειναι το βασικο διδυμο στο 1-2

Επισης με την μετατοπιση του Παπαπετρου στο 4 οταν ο αλλος πισω του ειναι ο Μητογλου αυτο που αλλαζει ειναι οτι αντι να εχεις θεμα με το σουτ απο το 3 εχεις θεμα με το σουτ απο το 4
Ουσιαστικα αντι να παρεις φονια σουτερ στο 4 παιρνεις στο 3 αλλα στα λοιπα στα ιδια ειμαστε

Για τον Παπαπετρου θεωρω οτι το 4 του ταιριαζει πολυ καλυτερα ομως ο ιδιος θελει να παιζει 3 και με αυτο τον ορο ηρθε σε εμας
Στην τωρινη του κατασταση ουτε 3 ουτε 4 ειναι
Στο 3 δεν μπορει να κυνηγησει ευελικτα 3αρια στην αμυνα και στην επιθεση δεν εχει καλο σουτ
Ως 4αρι ομως δεν μπορει με τιποτα να ποσταρει 4αρια(εδω με 3αρια δυσκολευεται) οποτε παλι στο τριποντο θα περιμενει και καταληγουμε στο ιδιο θεμα


Ο Παπαπετρου αν καταλαβει οτι η καλυτερη του θεση ειναι το 4 και δουλεψει ποστ κινησεις και τα παρελκομενα(πχ να δουλευει σαν πασερ απο το ποστ) μπορει να κανει καριερα καλη και ενα τριποντο κοντα στο 35% για παικτη που παιζει κυριως μεσα στην ρακετα δεν ειναι κακο

Για παικτη που ο βασικος τροπος επιθεσης του ειναι να στεκεται στην αδυνατη πλευρα και να περιμενει για τριποντο το 33% που εχει τωρα ειναι κακιστο
Ειχε ξεκινησει καπως καλα και εδινε ελπιδες οτι βελτιωθηκε αλλα τα ποσοστα του εχουν παρει τον κατηφορο και αν συνεχισει ετσι θα τελειωσει στο περσινο ποσοστο του δηλαδη 30% η πιο κατω
Στα τελευταια 10 παιχνιδια του εχει 9/30 τριποντα


Προτείνω τον παπί στο 4 ακριβώς επειδή πιστεύω πως του ταιριάζει πιο πολύ η θέση , καθώς αν φτιάξει ποστ παιχνίδι έχει το κορμί να σπρώξει τα περισσότερα 4αρια της λιγκας ενώ ήδη μπορεί να τα μαρκάρει όλα , ενώ παράλληλα τα 4αρια είναι πολύ πιο αργά από τα 3αρια οπότε κι εκεί θα έχει πλεονέκτημα , θα έχει χώρους για πιο ανοιχτά σουτ αλλά και για ντραϊβ , γενικώς θα έπαιζε πολύ καλύτερα στο 4 . Όπως ο σιγκλετον που στο 5 δεν μπορούσε να τον ακολουθήσει κανεις ενώ στο 4 τον κλείνουν και τον προλαβαίνουν άνετα . Μου λες ότι δεν έχει διαφορά να είμαστε ασουτοι από το 4 και ασουτοι από το 3 . Έχει διαφορά γιατί από τους περιφερειακούς περιμένεις να στα βάλουν . Κι η φενερ με βεσελι παίζει στο 4 συχνά . Επίσης ο μίτο έχει πολύ καλύτερο σουτ από τον Θανάση και έχει πολύ μέλλον στο σουτ (θα φτιάξει καλό τρίποντο ενώ ο Θανάσης νομίζω έχει φτάσει το ταβάνι του) . Επίσης άλλο να παίζεις με 2 τρομερούς σουτερ στο 3 και 2 μέτριους στο 4 και άλλο να είσαι και στις 2 θέσεις μέτριος προς κακός . Τέλος το σημαντικό για το που θα παίζει ο παπί του χρόνου είναι σε ποια θέση θα βρούμε καλύτερο παίκτη . Δηλαδή αν βρούμε 3αρι με 1 μυριο παιχτουρα που να μας ανεβάζει επίπεδο (όπως ο πατ) ενώ στο 4 δεν βρίσκουμε αντίστοιχο παίκτη με τα ίδια λεφτά , δεν υπάρχει λόγος να μην πίνει ο παπί στο 4 (και το αντίστροφο)
Για να καταλήξω πιστεύω πως ο παπί σαν 4αρι θα έχει και καλύτερα στατιστικά από τρίποντο .
stefkorner
QUOTE (Johnny Marv @ Feb 6 2019, 20:16 ) *
Εντουρ δεν μου αρέσει , δεν έχει καθόλου τρίποντο και παρα είμαστε ασουτοι


οντως δεν εχει τριποντο !κ για αυτον τον λογο δεν τον προτεινω μετα το καλοκαιρι κ δεδομενου του σημαντικου θεματος μας αυτην την σεζον! προεκυψε ομως τωρα για να φτιαξουμε εναν καλο συνδιασμο με τον τριποντερ.. Φοικτμαν !
πιστεψε με ομως οτι στην ιδια πενταδα με Φοικτμαν και Ερικσσον η Μπερτανς ,το τελευταιο που θα σε ενδιαφερει θα ειναι το τριποντο rolleyes.gif
Johnny Marv
QUOTE(stefkorner @ Feb 6 2019, 13:27 ) *
οντως δεν εχει τριποντο !κ για αυτον τον λογο δεν τον προτεινω μετα το καλοκαιρι κ δεδομενου το σημαντικου θεματος μας αυτην την σεζον! προεκυψε ομως τωρα για να φτιαξουμε εναν καλο συνδιασμο με τον τριποντερ.. Φοικτμαν !
πιστεψε με ομως οτι στην ιδια πενταδα με Φοικτμαν και Ερικσσον η Μπερτανς ,το τελευταιο που θα σε ενδιαφερει θα ειναι το τριποντο rolleyes.gif


Ναι ο εντουρ με βοϊτμαν και μπερτανς είναι οκ αλλά πως σου φαίνεται η 5αδα με καλαθη,παπαπετρου,μπιρτς και εντουρ ; Όχι και τόσο καλή ... Αν έρθει ο βοϊτμαν πρέπει το 4αρι μας να είναι μεν αθλητικό αλλά να έχει και σουτ (πχ γκιλ ή Γουίλιαμς) αν όχι τότε μένει αυτό που είπα πάνω , δηλαδή να βάλεις παπί στο 4 και στο 3 έναν σουτερ ολκης με αμυναρα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.