Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
basketaris
QUOTE
ΑΡΗΣ: Στην προπόνηση ο Τίμο Μούρινεν

Φινλανδός πάουερ φόργουορντ

Ενα νέα πρόσωπο είχε η προπόνηση του Αρη την Παρασκευή. Ο λόγος για τον Τίμο Μούρινεν...

Τι εστί Μούρινεν; Φινλανδός πάουερ φόργουορντ (26, 2.03μ.) ο οποίος αγωνίζεται στη φινλανδική Χόνκα. Ο Γκόρντον Χέρμπερτ τον έφερε στη Θεσσαλονίκη για να προπονηθεί με την ομάδα, στον Αρη όμως δεν κάνουν λόγο για δοκιμή ή α;κόμα και άμεση απόκτηση. Οπως λένε, το φινλανδικό πρωτάθλημα έχει μεγάλη διακοπή και ο Χέρμπερτ τον έφερε για να τον δει από κοντά, ώστε να διαπιστώσει αν πρέπει να τον έχει στα υπ όψιν... μελλοντικά. Ο Μούρινεν έχει 17 πόντους και 7.7 ριμπάουντ στο φινλανδικό πρωτάθλημα και είναι διεθνής, συμπαίκτης δηλαδή του Χάνο Μότολα.

Το βέβαιο είναι ότι στον Αρη εξετάζουν την ενίσχυση μέσα στη ρακέτα και είναι χαρακτηριστικό ότι εξετάστηκε η περίπτωση του Σλοβενογεωργιανού Βλάντιμιρ Μπόισα (26, 2.05μ.) ο οποίος πέρυσι αγωνίστηκε στη Σιένα και φέτος αγωνίζεται στο Βλαδιβοστόκ της Ρωσίας.

www.betsmart.gr

blink.gif blink.gif
Κι αλλος Φινλανδος? Ελεος... wacko.gif
Κι αν αφησει καλες εντυπωσεις, ποιος κουνα μαντηλι? Μαλλον, κανας...Συμεων, ε? rolleyes.gif

Καιρο ειχα να ακουσω για τους Χονκα Πλεϊμποις!! 77.gif
Τι κανουν αραγε αυτες οι ψυχες? biggrin.gif
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Δεν ξέρω αν το έχει προαναφέρει κανείς... το άρθρο στο metrosport.gr

QUOTE
Συμβόλαιο μέχρι το 2010 για τον Καστλ
Ο Τερέλ Καστλ στο τέλος της φετινής χρονιάς θα έχει καταφέρει να ισοφαρίσει την παρουσία του Ράιαν Στακ στον Άρη. Να συμπληρώσει δηλαδή τέσσερα χρόνια στην ομάδα. Ωστόσο δεν αποκλείεται ακόμα και να τον ξεπεράσει μετά το νέο συμβόλαιο που υπέγραψε μετά την επιστροφή της ομάδας από την Κύπρο.
Συγκεκριμένα ο Καστλ μετά την επιστροφή του Άρη από την Κύπρο όπου συμμετείχε σε τουρνουά στο τελικό στάδιο της προετοιμασίας υπέγραψε νέο συμβόλαιο μέχρι το 2010 της μορφής 1+1+1. Μία κίνηση βέβαια που μόνο τυχαία δεν μπορεί να χαρακτηριστεί δεδομένης και της επίσημης πρότασης που είχε φθάσει στα γραφεία της ΚΑΕ το καλοκαίρι. Αυτή ήταν από την ρωσική Δυναμό Μόσχας Περιχώρων που είχε φθάσει από τα 200.000 ευρώ στα 400.000.
Δεν ήταν εξάλλου η πρώτη φορά στα χρόνια που ο Καστλ στο δυναμικό του Άρη που ομάδα του εξωτερικού χτυπούσε την πόρτα της διοίκησης με κατάθεση επίσημης πρότασης. Όχι άδικα αφού η πιο δυσεύρετη θέση στα μέσα της αγωνιστικής περιόδου δεν είναι άλλη από αυτήν του πλέι μέικερ.
Η επέκταση λοιπόν του συμβολαίου του Καστλ που έληγε το προσεχές καλοκαίρι δεν σημαίνει ότι στην πρώτη πρόταση θα παραχωρηθεί εκτός και αν ικανοποιήσει την διοίκηση της ΚΑΕ στο οικονομικό. Από την άλλη ο αρχηγός μόνο ικανοποιημένος είναι στον Άρη και αυτό που επιθυμεί όπως δήλωσε στην παρουσία της ομάδας στο Τελ Αβίβ είναι η κατάκτηση ενός τίτλου.
Όσο για τον ίδιο; Οι εμφανίσεις του από το ξεκίνημα της χρονιάς μπορεί να έχουν προκαλέσει ερωτήματα. Από την πλευρά του η εξήγηση που δίνει είναι ότι ο ρόλος του φέτος στην ομάδα δεν είναι να έχει ως προτεραιότητα το σκοράρισμα με τον Άρη πάντως να χρειάζεται τον καλό Καστλ.


Προσωπικά: καλή κίνηση... rolleyes.gif
CeEzZaR
Καλησπέρα σε όλους.
Για το θέμα του Καστλ θα μπορούσαμε όλοι να μιλάμε με τις ώρες και να μη βγάλουμε άκρη. Να σας πω πάντως την αλήθεια δεν περίμενα ότι θα βρισκόταν κάποιος που να συμφωνεί με την ανανέωση του συμβολαίου του. Ο άνθρωπος είναι 35 ετών και πλέον είναι φανερό ότι δεν μπορεί να κάνει ούτε τα μισά από αυτά που έκανε στο παρελθόν. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μέχρι και το τέλος της χρονιάς που ξαναβγήκαμε στην Ευρωλίγκα ότι ο Καστλ δοκίμαζε και στην προθέρμανση αλλά και κατά τη διάρκεια των αγώνων να καρφώσει (είχε κάνει μάλιστα και ένα ωραίο στον τελικό του Σαρλερουά). Από πέρσι άρχισε να δοκιμάζει με μεγάλη επιφυλακτικότητα και φέτος μια ή δύο φορές που προσπάθησε, έφαγε τα μούτρα του. Είναι ολοφάνερα πιο αργός από ποτέ και αυτό τον δυσκολεύει και στην επίθεση αλλά και στην άμυνα.
Το κυριότερο όμως είναι ότι μοιάζει να είναι εκνευρισμένος από το ότι αντιμετωπίζει δυσκολίες. Το ξέρει και ο ίδιος ότι τα αθλητικά του προσόντα τον εγκαταλείπουν και αυτό τον εκνευρίζει. Και αντί να προσπαθήσει να προσαρμόσει το παιχνίδι του, αυτός εξακολουθεί να προσπαθεί να κάνει τα ίδια πράγματα με αποτέλεσμα να βλάπτει την ομάδα. Και εμείς θέλουμε να τον κρατήσουμε κι άλλο;;;; Για ποιό λόγο;;;
basketaris
Σωστες οι ενστασεις σου, ceezzar! Eιδικα το σημειο που λες πως ο Τερελ αντι να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα, παρασυρεται απο τον εκνευρισμο του... Νομιζω ειναι το πιο φανερο στοιχειο στο φετινο παιχνιδι του...

Δυστυχως, για μια ανταγωνιστικη ομαδα επιπεδου Ευρωλιγκα, ειναι πολυτελεια να σπαταλα μια θεση κοινοτικου. Εφοσον ο Τερελ συμφιλιωθει με τον περιορισμο των ευθυνων του και μπορεσει να προσφερει αυτα τα οποια θα του ζητηθουν, τοτε δεν εχω προβλημα να παραμεινει στην ομαδα, ως μια αλλη περιπτωση Ντερεκ Σαρπ. Αν και το βλεπω λιγακι χλωμο, με τις φετινες εμφανισεις του αρχηγου μας...

Εξαλλου, το 1+1+1 ειναι γι' αυτον ακριβως το λογο: μπορεις ανα πασα στιγμη να μην το (ξανα)ενεργοποιησεις...

Υ.Γ. Φυσικα, η οποια κριτικη του γινεται δε σβηνει μονομιας αυτα που εχει προσφερει ο Τερελ στην ομαδα μας αυτα τα χρονια, ετσι? Και ειναι αμαρτια κι αδικο που δεν εχει ανταμειφθει με εναν τιτλο αυτα τα χρονια...
basketaris
QUOTE
Χρηματικό πρόστιμο στον Τέρι

Η Διοίκηση του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο με απόφαση της τιμώρησε επιβάλλοντας χρηματικό πρόστιμο στον καλαθοσφαιριστή της ομάδας Ρέισον Τέρι για την ανάρμοστη συμπεριφορά που επέδειξε κατά την διάρκεια του χθεσινού αγώνα με την Ολύμπια Λάρισας.

www.arisbc.gr
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(CeEzZaR @ Dec 11 2007, 19:56 ) *
Καλησπέρα σε όλους.
Για το θέμα του Καστλ θα μπορούσαμε όλοι να μιλάμε με τις ώρες και να μη βγάλουμε άκρη. Να σας πω πάντως την αλήθεια δεν περίμενα ότι θα βρισκόταν κάποιος που να συμφωνεί με την ανανέωση του συμβολαίου του. Ο άνθρωπος είναι 35 ετών και πλέον είναι φανερό ότι δεν μπορεί να κάνει ούτε τα μισά από αυτά που έκανε στο παρελθόν. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μέχρι και το τέλος της χρονιάς που ξαναβγήκαμε στην Ευρωλίγκα ότι ο Καστλ δοκίμαζε και στην προθέρμανση αλλά και κατά τη διάρκεια των αγώνων να καρφώσει (είχε κάνει μάλιστα και ένα ωραίο στον τελικό του Σαρλερουά). Από πέρσι άρχισε να δοκιμάζει με μεγάλη επιφυλακτικότητα και φέτος μια ή δύο φορές που προσπάθησε, έφαγε τα μούτρα του. Είναι ολοφάνερα πιο αργός από ποτέ και αυτό τον δυσκολεύει και στην επίθεση αλλά και στην άμυνα.
Το κυριότερο όμως είναι ότι μοιάζει να είναι εκνευρισμένος από το ότι αντιμετωπίζει δυσκολίες. Το ξέρει και ο ίδιος ότι τα αθλητικά του προσόντα τον εγκαταλείπουν και αυτό τον εκνευρίζει. Και αντί να προσπαθήσει να προσαρμόσει το παιχνίδι του, αυτός εξακολουθεί να προσπαθεί να κάνει τα ίδια πράγματα με αποτέλεσμα να βλάπτει την ομάδα. Και εμείς θέλουμε να τον κρατήσουμε κι άλλο;;;; Για ποιό λόγο;;;

1ον γιατί πλέι μέικερ με την ωριμότητα του Κάστλ λίγοι υπάρχουν στην Ευρώπη και μη μου μιλάτε για την πολυτέλεια της μιας θέσης κοινοτικού γιατί αν δούμε στο ρόστερ όλων των ομάδων που έχουν τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες με τον Άρη καμμία δεν έχει 4 κοινοτικούς που είναι πρώτη πεντάδα / πρώτοι σκόρερ / πρώτοι ριμπάουντερ / ασίστ / κλεψίματα κτλ.
Σίγουρα χρειαζόμαστε έναν πολύ καλό πλέι που θα ενσωματοθεί και θα είναι το βασικό πλέι για τα επόμενα χρόνια και με έναν Καστλ από πίσω (εγγύηση)
2ον Για έναν τόσο καλό πλέι μέικερ δεν κοστίζει πολλά και πιστεύω ότι έχει να δώσει ακόμη πολλά στην ομάδα... και μην μου πει κανείς ότι σε τρεις μήνες έγινε χειρότερος παίκτης... γιατί μέχρι και τα προκριματικά για το Ευρομπάσκετ ήταν πολύ καλός... σίγουρα δεν είναι πια 23-24 χρονών και χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόνο για να φτάσει στο επίπεδο που τον επιθυμούμε... άλλα αν είναι όπως πρέπει στα πλέι οφ... τότε χαλάλι
3ον Λέτε να ξέρουν λιγότερα από μας οι Ματσόν, Χέρμπερτ και όλο το προπονητικό τιμ που τον χρησιμοποιούν 30-35 λεπτά;;;
4ον και από οικονομικής άποψης να το δούμε πάλι μόνο θετικό είναι... έχουμε βρει καλύτερο πλέι μέικερ και δεν θέλει να μείνει ο αρχηγός σαν δεύτερο πλέι... ας φέρει τα χρήματα και ας φύγει... και αν δεν βρει ομάδα κι εμείς δεν τον θέλουμε με κανέναν τρόπο... έ τότε απλώς δεν εφαρμόζουμε το +
5ον γιατί προσωπικά δεν θέλω να είμαι οπαδός μιας ομάδας που την διακρίνει η αχαριστία cool.gif

Και για να μην παρεξηγούμαστε... βλέπω κι εγώ (και το έχω αναφέρει σε άλλα ποστ) ότι ο Καστλ δεν έχει βοηθήσει φέτος (ακόμη) πολύ την ομάδα... αντιθέτως σε μερικά παιχνίδια ήταν αρνητικότατος...
μα για μένα είναι καλύτερα να ξέρω ότι υπάρχει ένας Καστλ στην ομάδα... παρά να γίνονται σπασμοδικές κινήσεις με λύσεις τύπου Μπρούερ...
Warrior
Εγω θα συμφωνησω απολυτα με τον Κιτρινιαρη.... smile.gif

Παιδια οντως ο Καστλ ειναι κακος φετος(αν και εχει βελτιωθει αισθητα τελευταια),αλλα νομιζω οτι εχουμε
βιαστει παρα πολυ να τον ξεγραψουμε ως παικτη.Σιγουρα τα χρονια εχουν αρχισει και τον βαραινουν,αλλα
μπορει να προσφερει πολλα στην ομαδα ακομα,τουλαχιστον φετος.Αν θελουμε να ενισχυθουμε στην θεση
του πλευ-μακερ...αυτο που πρεπει να κανουμε δεν ειναι να αλλαξουμε τον Καστλ με αλλο πλευ-μακερ,
αλλα να αποκτησουμε και 3ο παικτη σε αυτην την θεση,απο την στιγμη που και ο Παντελιαδης δεν
υπολογιζεται.Εδω εγινε το λαθος το καλοκαιρι για μενα...Επρεπε να ειχε αποκτηθει για παραδειγμα ο Χαρισης
ή Ελληνας σε αλλη θεση αντι να ανανεωσει ο Παντελιαδης.

Τωρα το 1+1+1 δεν μας δεσμευει σε τιποτα.Οποτε τι μας απασχολει η ανανεωση?Μην ξεχναμε οτι και το
καλοκαιρι και προσφατα παλι,η Ντιναμο μας εκανε προταση για να τον αποκτησει..


QUOTE(CeEzZaR @ Dec 11 2007, 22:56 ) *
Το κυριότερο όμως είναι ότι μοιάζει να είναι εκνευρισμένος από το ότι αντιμετωπίζει δυσκολίες. Το ξέρει και ο ίδιος ότι τα αθλητικά του προσόντα τον εγκαταλείπουν και αυτό τον εκνευρίζει. Και αντί να προσπαθήσει να προσαρμόσει το παιχνίδι του, αυτός εξακολουθεί να προσπαθεί να κάνει τα ίδια πράγματα με αποτέλεσμα να βλάπτει την ομάδα. Και εμείς θέλουμε να τον κρατήσουμε κι άλλο;;;; Για ποιό λόγο;;;


Αυτο οντως ειναι το κυριοτερο...Αλλα δεν διορθωνεται??Ειναι λογικο να περναει δυσκολη περιοδο,αλλα
αργα ή γρηγορα θα προσαρμοστει νομιζω.Κατι που εξαρταται και απο την στηριξη που εχει στην ομαδα,
οχι απο εμας τους φιλαλθους(αν και νομιζω οτι ειμαστε αρκετα σκληροι απεναντι του φτανοντας και στην
αχαριστια καποιες φορες),αλλα απο ανθρωπους της διοικησης του τεχνικου επιτελειου.Με εναν Ματσον
θα αισθανομουν πολυ πιο ηρεμος στο συγκεκριμενο θεμα,χωρις να λεω οτι πρεπει επιστρεψει ο Ιταλος,
επειδη πολλα λεγονται μετα την απολυση του απο την Φορτιτουντο...
hagi
Και γω συμφωνώ με τον κιτρινιΑΡΗ..Νομίζω ότι δεν πρέπει να είμαστε αχάριστοι σε σχέση με τον Τερέλ..Είναι μεγάλος παίχτης και δεν ξέρω γιατί δεν αποδίδει φέτος..Δεν μπορώ να δεκτώ ότι μέχρι πριν κάποιους μήνες ήταν αστέρι και ξαφνικά γέρασε..Δεν μου κάθεται..Πιστεύω απλά ότι κουράστηκε με τους αγώνες το καλοκαίρι και ίσως ο τρόπος παιχνιδιού του Χέρμπερτ δεν τον κάνει να μπορεί να επανέλθει γρήγορα..

Θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει και πάλι ο γνωστός μας Καστλ.Σε καμία περίπτωση ,όμως δεν θα τον κακολογήσω και δεν θα του ζητήσω ευθύνες.Αυτό που απλά πρέπει να γίνει είναι να πάρουμε έναν άλλο playmaker για πρώτο και ο Τερέλ να είναι από πίσω.Μαζί με Καλαϊτζή πιστεύω θα έχουμε πολύ καλή τριάδα.Μιας και ο Παντελιάδης δεν χρησιμοποιήτε.

Και για μένα ο Τερέλ πρέπει να μείνει στην ομάδα μέχρι να σταματήσει το μπάσκετ ώστε να τιμηθεί ανάλογα..Δε νομίζω ότι θα είναι ποτέ τόσο άχρηστος ώστε να είναι πια τόσο περιττός και όλοι οι άλλοι παίχτες θα είναι καλύτεροι από αυτόν και θα μας πιάνει θέση κοινοτικού..Μην τρελαθούμε..

Από εμένα έχει απόλυτη στήριξη ο Τερέλ αλλά φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κρίνω το παιχνίδι του ή ότι πρέπει να παίζει 30 λεπτά αν δεν τραβάει..
weirdo1977
εμενα γιατι μου φαίνετε πως πάμε προς πώληση 39.gif ; η είδηση είναι τριών μηνών… δεν ξεθάφτηκε τυχαία…
Warrior
QUOTE(weirdo1977 @ Dec 12 2007, 18:37 ) *
εμενα γιατι μου φαίνετε πως πάμε προς πώληση 39.gif ; η είδηση είναι τριών μηνών… δεν ξεθάφτηκε τυχαία…


Kαι γω την εχω μια υποψια να πω την αληθεια.Υπαρχει μια σειρα δημοσιευματων που δημιουργει σκεψεις.. rolleyes.gif
basketaris
QUOTE(weirdo1977 @ Dec 12 2007, 14:37 ) *
εμενα γιατι μου φαίνετε πως πάμε προς πώληση 39.gif ; η είδηση είναι τριών μηνών… δεν ξεθάφτηκε τυχαία…

QUOTE(Warrior @ Dec 12 2007, 16:27 ) *
Kαι γω την εχω μια υποψια να πω την αληθεια.Υπαρχει μια σειρα δημοσιευματων που δημιουργει σκεψεις.. rolleyes.gif


Παρτε, λοιπον, κι αλλο ενα για να επαληθευτουν και να αναθερμανθουν οι φοβοι/υποψιες σας...

QUOTE
ΑΡΗΣ: Προβληματισμός και νέες φήμες για αλλαγές

Πιθανό να περιμένουν μέχρι τις 10 Ιανουαρίου οι «κίτρινοι» για τα «κοψίματα» του ΝΒΑ

Η «με κάτω τα χέρια» ήττα από τη Μάλαγα ενέτεινε τον προβληματισμό στον Αρη και οι φήμες για αλλαγές στο ρόστερ έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους. Η αλήθεια είναι ότι οι «κίτρινοι» ποτέ δε σταμάτησαν να ψάχνουν την αγορά, όμως οι αποκαρδιωτικές εμφανίσεις με Μακάμπι και Μάλαγα είναι λογικό να μετατρέπουν σε επιτακτική την ανάγκη ενίσχυσης.

Δεν είναι οι ήττες καθ' αυτές, άλλωστε κανείς δεν έχει την απαίτηση να κερδίσει «οπωσδήποτε» ο Αρης σε έδρες όπως η «Νόκια Αρίνα» ή το «Χουάν Μαρτίν Καπένα». Η αμαχητί παράδοση και η εν γένει εικόνα της ομάδας είναι αυτά που προβληματίζουν.

Ο Ρεϊσόν Τέρι με τις εμφανίσεις του είναι ο πρώτος υποψήφιος για να αποχαιρετήσει, όμως πληροφορίες αναφέρουν ότι δε θα γίνουν άμεσα αλλαγές στην ομάδα. Είναι πολύ πιθανό οι «κίτρινοι» να περιμένουν τη 10η Ιανουαρίου, οπότε και οι ομάδες του ΝΒΑ είτε πρέπει να κάνουν γκαραντί συμβόλαια στους παίκτες τους είτε να τους διώξουν. Προφανώς, στον Αρη κάτι έχοπυν στα υπόψη...

Προβληματισμός υπάρχει βέβαια και για τους Τερέλ Κασλ, Σιμόνας Σεραπίνας, όμως θεωρείται (και βάσει οικονομικών δεδομένων) δύσκολο να γίνουν περισσότερες από μία αλλαγές, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Τώρα, αν θα είναι πλέι μέικερ ή σέντερ ο παίκτης που θα αποκτηθεί, είναι ένα ερώτημα που μένει να απαντηθεί...

www.betsmart.gr
popcockroach
έμεινε ελεύθερος ο Χ.Χαρίσης από την Πρόκομ, να ένα πλέι να βοηθέι τον Τέρελ.. νομίζω πως μπορούμε να δώσουμε ένα ποσό ως το τέλος της σαιζόν.. αν αναλογιστούμε ότι το ετήσιο συμβόλαιο που είχε υπογράψει με την πολωνική ομάδα ήταν 400000 ευρώ φαντάζομαι με λίγο περισσότερο απ'τα μισά τον κλείνουμε.
επιπλέον επέστρεψε ο Ματταλόν (αφού δεν δίνει χρόνο στον Παντελιάδη, τουλάχιστον ας βάλει ένα νέο παιδί σε κάποια ματσ στην Ελλάδα). δεν βγάζεις σαιζόν με 2 πλέι-μέκερ.. πάλι άθλο θα κάνουμε!!!
σε σχέση με Τέρι, η γνώμη μου είναι ξεκάθαρη.. πρέπει να πάρουμε ψηλό, κρέας ρε παιδί μου πως το λένε που να υπερσπρώχνει κτλ κτλ.. ριμπάουντ, σκιάχτρο στην άμυνα κτλ.. επιβάλλεται κι όχι ένας Μίρο.. από λάιτ τέτοιους φάγαμε αρκετά.. άμεσα πρεπει να το δουν αυτό

τέλος μην ξεχνάμε παιδιά ο Καστλ είναι κεφάλαιο για την ομάδα κι όχι μόνον γιατί παίζει χρόνια, τετοιυς ανθρώπους δεν τους πετάς.. εξάλλου ας φανταστούμε όλοι έναν Κστλ που θα'παιζει 15-20 λεπτά κι όχι όλα τα ματς 40λεπτα. πόσο καλύτερος θα'ταν!!!
με τη νίκη
thrylos7
Καλώς ήρθες popcockroach!

Ο Χαρίσης θα ήταν πολύ καλή περίπτωση, αλλά δε θα υπάρχει πρόβλημα με την Α1; Λογικά θα προτιμήσει μια ομάδα όπου θ' αγωνίζεται συνεχώς κι όχι μόνο σε μια διοργάνωση, αν βέβαια του γίνει κάποια πρόταση. Αν θυμάμαι καλά πάντως, νομίζω πως είχε υπογράψει για 300.000 ευρώ.
Warrior
QUOTE(thrylos7 @ Dec 14 2007, 16:45 ) *
Καλώς ήρθες popcockroach!

Ο Χαρίσης θα ήταν πολύ καλή περίπτωση, αλλά δε θα υπάρχει πρόβλημα με την Α1; Λογικά θα προτιμήσει μια ομάδα όπου θ' αγωνίζεται συνεχώς κι όχι μόνο σε μια διοργάνωση, αν βέβαια του γίνει κάποια πρόταση. Αν θυμάμαι καλά πάντως, νομίζω πως είχε υπογράψει για 300.000 ευρώ.


Δεν ισχυει νομιζω πια ο περιορισμος για Ελληνες που αγωνιζονται σε ομαδα εξωτερικου!

Ωστε τελικα οντως ειναι ελευθερος ο Χαρισης??Κατι ειχε παρει το αυτι μου εδω και καιρο,αλλα νομιζα πως
ηταν για τον Κ.Χαριση.Νομιζω οτι δεν υπαρχει καλυτερη επιλογη αυτη τη στιγμη.Καπου πρεπει να το εχω
ξαναγραψει..αλλα νομιζω οτι ηταν μια κινηση που επρεπε να εχει γινει απο το καλοκαιρι,αντι του Παντελιαδη.

Μακαρι να κινηθουμε...

Ο Τερι ειναι μια περιπτωση που σηκωνει πολυ συζητηση οντως.Βεβαια δεν ξερω αν θα ηταν σωστη κινηση να
αντικατασταθει ο αμερικανος.Τοπικ σχετικο δεν εχουμε ανοιξει....Υπαρχει τελικα τοσο μεγαλη πιθανοτητα?
Προς το παρον,θα ανοιξω ενα τοπικ για διαφορα σχολια,να εχουμε πιο ελευθερη θεματολογια και να
μπορουμε να σχολιαζουμε οτι θελουμε χωρις να ειμαστε off-topic...
thrylos7
QUOTE
Δεν ισχυει νομιζω πια ο περιορισμος για Ελληνες που αγωνιζονται σε ομαδα εξωτερικου!


Ωχ, σοβαρά; Από πότε; Έχω μείνει πολύ πίσω, στα δύο τελευταία ποστ... biggrin.gif
Warrior
Δεν ξερω 100%,αλλα νομιζω οτι κατι τετοιο ειχα ακουσει.Εξαλλου ηταν μια αποφαση με την οποια δεν
νομιζω οτι συμφωνουσε κανεις πια και ειχε κατακριθει παρα πολυ.

Καταρχην φιλε popcockroach σιγουρα ισχυει αυτο για τον Χαριση?Δενβρισκω τιποτα...
basketaris
QUOTE
Χτυπάνε... καμπάνες
Του Θωμά Αυγέρη

Ανέκαθεν τα μη αναμενόμενα και αποτελέσματα σε μια ομάδα, έφερναν προβληματισμό. Στον Άρη ο προβληματισμός έγκειται σε τρεις πόλους, που δεν είναι άλλοι από τους Τέρι, Καστλ και Χέρμπερτ. Ο Αμερικανός κάτοχος κοινοτικού διαβατηρίου, διάγει ενδεχομένως τη χειρότερη αγωνιστική περίοδο της καριέρας του, και ο προβληματισμός όλων στην ομάδα της Θεσαλονίκης είναι κάτι παραπάνω από έντονος. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τον Ρέισον Τέρι, ο οποίος παρότι στην Ευρωλίγκα ξεκίνησε καλά, έπειτα επήλθε η... κατάρευση.

Τι σκέφτονται να κάνουν στο εξής οι ιθύνοντες της ομάδας; Ακόμα και να προχωρήσουν και σε αλλαγές όσον αφορά στους δύο Αμερικανούς. Για τον μεν Τέρι αναζητούν τον αντικαταστάτη του μεταξύ των "κομμένων" από το ΝΒΑ, που αναζητούν την τύχη τους κάπου μεταξύ NBDL και... αεροδρομίου, έτοιμοι για το υπερατλαντικό ταξίδι. Για τον Καστλ ακόμα δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα, είναι όμως σίγουρο πως αν βρεθεί κοινοτικός που να καλύπτει αυτά που ζητούν οι "κίτρινοι" θα τερματίσει μια σπουδαία καριέρα στην ομάδα του Άρη. Ο κοινοτικός πόιντ γκαρτν ενδέχεται να φύγει και σε... καραμπόλα, αν δηλαδή βρεθεί πολύ καλός Αμερικανός πόιντ γκαρντ και συνάμα ένας ικανοποιητικός φόργουορντ, οπότε θα αλλαχθούν Καστλ και Τέρι.
Όσο για τον Γκόρντον Χέρμπερτ; Αμφιταλαντεύται μεταξύ... φθοράς και αφθαρσίας και πλέον οποιοδήποτε άτυχο αποτελέσμα μπορεί να τον καθαιρέσει... Ο λόγος είναι απλός: Οι διάφορες εμμονές του είτε με παίκτες που παίζουν περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε (και σε λάθος θέση), όπως για παράδειγμα ο Σεραπίνας, είτε με παίκτες που δεν παίζουν, όπως για παράδειγμα ο Ηλιάδης.
Υπάρχουν και δύο νεαροί που εκτιμά ο κόσμος, εκτιμούν οι ειδικοί, όχι όμως και ο Καναδός προπονητής. Ο λόγος για τους Καραδολάμη και Τσαϊρέλη, οι οποίοι με το ζόρι βρίσκουν θέση στη 12άδα (ενίοτε), σπάνια όμως αγωνίζονται...

http://basketblog.gr
popcockroach
o Χαρίσης έιναι όντως ελεύθερος.. στέλνω για επιβεβαίωση..
περαιτερω αν είναι στο άλλο τopic.. πάντως έχουν ανοίξει για τα καλά θέματα αντικατάστασης, ελπίζω σε λογικές επιτέλους επιλογές
χαρισης
valsam
Για καστλ-τερρι-χερμπερτ γινετε λογος αντικαταστασης αλλα για τον σιμονας τιποτα!
Που να τον αλλαξουν αφου θα πρεπει να τον πληρωσουν για 2 χρονια!
Θα τον φαω στη μαπα για ακομη 1,5 χρονο!και θα σας πρηξω!
enypnio
QUOTE(popcockroach @ Dec 14 2007, 18:39 ) *
o Χαρίσης έιναι όντως ελεύθερος.. στέλνω για επιβεβαίωση..
περαιτερω αν είναι στο άλλο τopic.. πάντως έχουν ανοίξει για τα καλά θέματα αντικατάστασης, ελπίζω σε λογικές επιτέλους επιλογές
χαρισης



έλληνας παίχτης που έχει αγωνιστεί σε επίσημους αγώνες σε ξένο πρωτάθλημα δεν γίνεται να επαναπατριστεί
weirdo1977
QUOTE(valsam @ Dec 14 2007, 19:47 ) *
Για καστλ-τερρι-χερμπερτ γινετε λογος αντικαταστασης αλλα για τον σιμονας τιποτα!
Που να τον αλλαξουν αφου θα πρεπει να τον πληρωσουν για 2 χρονια!
Θα τον φαω στη μαπα για ακομη 1,5 χρονο!και θα σας πρηξω!


ο σίμωνας είναι παιχταράς και ας χτυπιέστε όσο θέλετε και στο γήπεδο και στα forum, απλά κανεις ως τώρα δεν τον έχει αξιοποιήσει, με την ίδια λογική και ο σάββας φέτος είναι για τα σκυλιά και πρέπει να πάρει μπούλο... δεν είναι έτσι όμως...

p.s. το συμβόλαιο του είναι 1+1
basketaris
QUOTE
Ο διπλός σκοπός των αγώνων με Πανελλήνιο, ΛεΜαν

Πέρα από τις νίκες οι οποίες θεωρούνται απαραίτητες, οι «κίτρινοι» θέλουν να παίξουν καλό μπάσκετ και να ανυψώσουν το ηθικό τους

Ο Αρης μετρά τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα της Α1, όμως (και με δεδομένη τη χαμηλότερη δυναμικότητα των ομάδων που αντιμετώπισε) αυτό που έμεινε ήταν οι δύο «με κάτω τα χέρια» ήττες από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τη Μάλαγα. Πολύ περισσότερο προβλημάτισε η εικόνα της ομάδας σ' αυτά τα ματς. Τώρα, οι «κίτρινοι» παίζουν δύο σερί εντός έδρας αγώνες, με Πανελλήνιο και ΛεΜαν, όπου έχουν την ευκαιρία αφενός να παίξουν καλύτερο μπάσκετ, αφετέρου να ανυψώσουν το ηθικό τους με δύο σερί νίκες, οι οποίες θεωρούνται εκ των ων ουκ άνευ για τον Γκόρντον Χέρμπερτ και τους παίκτες του...

Το παραπάνω δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι στον Αρη έχουν διάθεση να υποτιμήσουν τον Πανελλήνιο. «Φέτος παρουσιάζεται ιδιαίτερα δυνατός, ενώ μας είχε κερδίσει μάλιστα στον φιλικό αγώνα που είχαμε παίξει το καλοκαίρι στο τουρνουά της Κύπρου», τόνισε ο Σιμόνας Σεραπίνας στην ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ και συνέχισε: «Πρόκειται για μια επικίνδυνη ομάδα που διαθέτει αρκετούς καλούς παίκτες, οι οποίοι μπορούν να παίξουν με επιτυχία τόσο μέσα, όσο και έξω από το καλάθι. Από την πλευρά μας θα πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη έμφαση στις λεπτομέρειες που καθορίζουν πάντα το νικητή του αγώνα, όπως τα ριμπάουντ, να μοιράζουμε σωστά τη μπάλα και φυσικά να παίξουμε δυνατή άμυνα. Η αναμέτρηση της Κυριακής αποτελεί παράλληλα μια καλή ευκαιρία για να αποδείξουμε ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από τον Πανελλήνιο, με δεδομένο ότι τόσο εμείς, όσο και αυτοί «μαχόμαστε» για να εξασφαλίσουμε την έξοδο στην Ευρωλίγκα της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου. Παίζουμε στην έδρα μας και πρέπει να επιστρέψουμε άμεσα στις καλές εμφανίσεις μετά τις δύο ήττες στην Ευρωλίγκα, δίνοντας χαρά στους φιλάθλους μας, τους οποίους χρειαζόμαστε κοντά μας στο γήπεδο», κατέληξε ο Λιθουανός φόργουορντ.

www.betsmart.gr
QUOTE
ο σίμωνας είναι παιχταράς και ας χτυπιέστε όσο θέλετε και στο γήπεδο και στα forum, απλά κανεις ως τώρα δεν τον έχει αξιοποιήσει, με την ίδια λογική και ο σάββας φέτος είναι για τα σκυλιά και πρέπει να πάρει μπούλο... δεν είναι έτσι όμως...

p.s. το συμβόλαιο του είναι 1+1

Το οτι οι πραγματικες δυνατοτητες του Σιμου ειναι περισσοτερες απο αυτες που εχει δειξει ως τωρα, ειναι δεδομενο. Δεν μπορει Λιθουανος παικτης, διεθνης μαλιστα, να μην ειναι καλος παικτης... Tα 'χουμε ξαναπει αυτα... Απλα, αυτο που εχω καταλαβει μετα 1,5 χρονο απο τοτε που ηρθε, ειναι πως προκειται για εναν παικτη ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ. Πολυ περισσοτερο, ομως, απο καθε αλλον παικτη...

Για διαφορετικους λογους καθε χρονο, περυσι λογω περιορισμενου χρονου συμμετοχης και φετος λογω τοποθετησης κυριως στο "4", δεν αποδιδει αυτα που μπορει και η αυτοπεποιθηση του καταρρακωνεται. Ειναι η φανελα τοσο βαρια που τον ριχνει? Ειναι η πιεση του Παλε? Η μη εμπιστοσυνη απο τους συμπαικτες του? Δεν ξερω πραγματικα... Ισως ολα μαζι... Παντως, υπο αυτες τις συνθηκες και με δεδομενο οτι δυσκολα διατηρειται σε υψηλα στανταρ αποδοσης, δε νομιζω πως μπορει να βρει την ψυχικη ηρεμια για να παιξει μπασκετ. Ειναι και θεμα περιβαλλοντος, μερικες φορες...

Κριμα, γιατι οσο τον πιστευω ακομη, αλλο τοσο πειθομαι μερα με τη μερα πως δεν προκειται να στεριωσει στην ομαδα μας... Μακαρι για το καλο της, να μας διαψευσει... wink.gif
celtic_pride
Θα συμφωνήσω με τον basketaris για τον Σιμόνας. Είναι πολύ καλός παίκτης αλλά είναι καθαρά παίκτης ψυχολογίας. Πέρσι, όταν ο Ματσόν άρχισε να τον χρησιμοποιεί προς το τέλος, πήρε ψυχολογία και ως αποτέλεσμα ήταν αυτές οι εκπληκτικές εμφανίσεις στα πλέι-οφ με τον Ολυμπιακό, όπου πιστεύω έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες. Ας ελπίσουμε, να ξαναβρεί τον καλό του εαυτό γιατί μπορεί να αποτελέσει μια πολύ σημαντική μονάδα για την ομάδα. Πάντως πιστεύω ότι καταστρέφεται με την χρησιμοποίηση του ως "4".

Θεωρήσα την μεταγραφή του πέρσι πολύ καλή κίνηση και επιμένω στην άποψή μου.


P.S. Ο Φλέτσερ είναι δανεικός στη Σοργκούτ? Έχω ακούσει ότι κάνει πολύ καλές εμφανίσεις εκεί. Πιστεύετε ότι η ενδεχόμενη επιστροφή του θα ήταν καλή κίνηση?? 39.gif
NBAer
«Εδώ θα μείνεις Χαρίση…»
Δεν φαινεται να αφηνουν τον Χαριση να φυγει....


QUOTE(celtic_pride @ Dec 15 2007, 11:26 ) *
Θα συμφωνήσω με τον basketaris για τον Σιμόνας. Είναι πολύ καλός παίκτης αλλά είναι καθαρά παίκτης ψυχολογίας. Πέρσι, όταν ο Ματσόν άρχισε να τον χρησιμοποιεί προς το τέλος, πήρε ψυχολογία και ως αποτέλεσμα ήταν αυτές οι εκπληκτικές εμφανίσεις στα πλέι-οφ με τον Ολυμπιακό, όπου πιστεύω έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες. Ας ελπίσουμε, να ξαναβρεί τον καλό του εαυτό γιατί μπορεί να αποτελέσει μια πολύ σημαντική μονάδα για την ομάδα. Πάντως πιστεύω ότι καταστρέφεται με την χρησιμοποίηση του ως "4".

Ρε παιδια? Δεν μου πεφτει λογος αλλα:
Προτιματε ενα παικτη(Σεραπινας) που παιζει οταν νιωθει καλα και εχει καλη ψυχολογια ή εναν παικτη που θα παιζει καλα παντοτε?
Εννοω, αν ειναι να περιμενω ποτε ο παικτης μου θα νιωσει καλα για να παιξει τοτε αστο καλυτερα ..... shot.gif
Επισης αν το προβλημα που δεν παιζει και δεν εχει καλη ψυχολογια ειναι ο προπονητης, τοτε καποιος απο τους 2 πρεπει να φυγει. Προπονητης ή παικτης. Αλλιως το προβλημα συντηρειται.....


QUOTE
P.S. Ο Φλέτσερ είναι δανεικός στη Σοργκούτ? Έχω ακούσει ότι κάνει πολύ καλές εμφανίσεις εκεί. Πιστεύετε ότι η ενδεχόμενη επιστροφή του θα ήταν καλή κίνηση?? 39.gif


Ο Φλετσερ δοκιμαστηκε, απετυχε οικτρα, τελος! Θελετε να ξαναρθει να ειναι ξανα αορατος και να χαθει και αλλος χρονος? Και μην ξεχνατε: άλλα τα δεδομενα και οι απαιτησεις στην Σοργκουτ και άλλα στον Αρη.... wink.gif
basketaris
QUOTE(NBAer @ Dec 15 2007, 12:21 ) *
Ρε παιδια? Δεν μου πεφτει λογος αλλα:
Προτιματε ενα παικτη(Σεραπινας) που παιζει οταν νιωθει καλα και εχει καλη ψυχολογια ή εναν παικτη που θα παιζει καλα παντοτε?
Εννοω, αν ειναι να περιμενω ποτε ο παικτης μου θα νιωσει καλα για να παιξει τοτε αστο καλυτερα ..... shot.gif
Επισης αν το προβλημα που δεν παιζει και δεν εχει καλη ψυχολογια ειναι ο προπονητης, τοτε καποιος απο τους 2 πρεπει να φυγει. Προπονητης ή παικτης. Αλλιως το προβλημα συντηρειται.....

Καταρχας, γιατι να μη σου πεφτει λογος? Ανοικτο φορουμ ειμαστε... wink.gif

Συμφωνω μαζι σου, οτι σε ομαδα επιπεδου Ευρωλιγκα, δεν υπαρχει πολυτελεια σπαταλης, εστω και μιας θεσης κοινοτικου παικτη. Εξαλλου, δεν ειμαστε ακαδημια μπασκετ, οπου ερχονται εδω παικτες και μαθαινουν μπασκετ και τους οποιους θα αξιολογουμε, αποκλειστικα βασει προσπαθειας... Ευτυχως ή δυστυχως, τα αποτελεσματα παιζουν ρολο και μαλιστα μεγαλο, οποτε καθε παικτης κρινεται αυστηρα...

Απλα, η τοποθετηση μου αφορουσε το αν και τα ποσο ειναι εντελως "αχρηστος" ο Σεραπινας. Κατι το το οποιο δεν πιστευω επουδενι, αφου θεωρω οτι με διαφορετικη αξιοποιηση του ροστερ, ο Λιθουανος θα ειχε προσφερει παραπανω στην ομαδα.

Οσο για το θεμα που εθιξες περι απομακρυνσης παικτη ή προπονητη, θεωρω πως για να απομακρυνθει ο κοουτς, δεν επαρκει απλα η κακη σχεση με εναν μονο παικτη. Θα πρεπει να υπαρχουν κι αλλες αρνητικες παραμετροι, ωστε να την πληρωσει ενας προπονητης... Κατι αντιστοιχο ειχε γινει και με την περιπτωση Μπρουερ-Ζουρου, οπου ειχαν αφησει να εννοηθει οτι ο Ηλιας εφυγε εξαιτιας του Κορεϊ... Δε νομιζω οτι ηταν μονο αυτος ο λογος, θα επρεπε να υπαρχουν κι αλλα παραλειπομενα...

QUOTE(NBAer @ Dec 15 2007, 12:21 ) *
Ο Φλετσερ δοκιμαστηκε, απετυχε οικτρα, τελος! Θελετε να ξαναρθει να ειναι ξανα αορατος και να χαθει και αλλος χρονος? Και μην ξεχνατε: άλλα τα δεδομενα και οι απαιτησεις στην Σοργκουτ και άλλα στον Αρη.... wink.gif

+1... Δε νομιζω οτι εχει να προσφερει κατι το αξιολογο στην ομαδα... Οπως λες, αορατος θα παρεμενε ξανα, αφου το οτι παιζει καλα στην Ουνιβερσιτατ δε σημαινει τιποτα απολυτως... Αλλα δεδομενα εδω...
valsam
Ποια η διαφορα του σεραπινας με τον αγκελοφ που ειχαμε πριν 2-3 χρονια?
Και εκεινος στα 30-40 ματς εκανε 2-3 καλα!
Ο σιμονας στον 1,5 χρονο(60 παιχνιδια) ποσα καλα εκανε? 5-6 το πολυ!!!!!
Περσυ ειχε 45% στις βολες και 34% στα τριποντα!!!!!!! που τον πηαμε για σουτερ!!!!!! με 4 ποντακια μ.ο!!!!!!στην κανονικη περιοδο,και 5,3 ποντους με 50% στις βολες 47% διποντα και 43% τριποντα στα πλει οφ.
Για σκεφθειτε οτι αν δεν ειχε και εκεινο το ματς με τον ολυμπιακο που εβαλε τα παντα που θα ηταν τα στατιστικα του!!!!!!

Δηλ. αν επαιζε εκεινο το κρεας ο φλετσερ 15 λεπτα μ.ο σε καθε παιχνιδι περσυ δεν θα εβαζε 3-4 ποντους??????
(που ειχε 3μ.ο σε 6,5 λεπτα μ.ο στα 14 παιχνιδια που χρησημοποιηθηκε)
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!
Και μην μου πειτε την π@π@ρια οτι η στατιστικη δεν λεει παντα την αληθεια γιατι στην περιπτωση του σιμονας τον κολακευει κιολας!!!
enypnio
QUOTE
Τσαλδάρης: «Στόχος ο τελικός»

Μία καλύτερη πορεία από την περσινή, κάτι που μεταφράζεται σε πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, ονειρεύεται ο Δημήτρης Τσαλδάρης για τον φετινό Άρη, όπως δήλωσε στον SuperΣΠΟΡ FM 94,6. «Είναι δύσκολο να μπεις ανάμεσα σε δυο ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό και έχουν πολύ μεγάλα μπάτζετ αλλά δικός μας στόχος την φετινή χρονιά είναι να κάνουμε μια καλύτερη πορεία από την περσινή», δήλωσε ο γκαρντ των «κιτρίνων». «Δεν φοβόμαστε κανέναν στο Αλεξάνδρειο», πρόσθεσε, ενώ δεν θέλησε να πει το παραμικρό σχετικά με τη φημολογία που τον φέρνει να χτυπά την πόρτα της Εθνικής. Ακολουθεί αναλυτικά η συνέντευξη:

-Πέρυσι κερδίσατε το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα. Πόσο εύκολο είναι να διατηρήσει ο Άρης τα κεκτημένα;

«Δεν είναι καθόλου εύκολο. Πρέπει να διατηρείσαι σε υψηλό επίπεδο και να είσαι διαρκώς συγκεντρωμένος σε κάθε παιχνίδι. Φέτος το πρωτάθλημα παρουσιάζεται πολύ ανταγωνιστικό, οι ομάδες είναι πολύ ενισχυμένες και δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια στα οποία μπορείς να χαλαρώσεις. Σε κάθε αγώνα θέλουμε πιο πολύ από τον προηγούμενο να κερδίζουμε».

-Πέρυσι καταφέρατε να μπείτε ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Μπορεί να ξανασυμβεί φέτος κάτι παρόμοιο;

«Είναι στο χέρι μας αρκεί να βρούμε ρυθμό και να παρουσιάσουμε ένα πρόσωπο καλύτερο από αυτό που έχουμε παρουσιάσει μέχρι στιγμής. Σίγουρα είναι δύσκολο να μπεις ανάμεσα σε δυο ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό και έχουν πολύ μεγάλα μπάτζετ αλλά δικός μας στόχος την φετινή χρονιά είναι να κάνουμε μια καλύτερη πορεία από την περσινή, να πάμε στο τελικό του πρωταθλήματος και να κάνουμε μια καλύτερη πορεία στο Κύπελλο».

-Υπάρχει κάποια άλλη ομάδα που να έχει δείξει ότι μπορεί να κάνει την έκπληξη και να διεκδικήσει την τρίτη θέση;

«Μέχρι στιγμής η ομάδα που κλέβει τις εντυπώσεις είναι ο Πανιώνιος. Παίζει πολύ καλό μπάσκετ και έχει παρουσιάσει μια πολύ καλή εικόνα στο πρωτάθλημα. Από εκεί και πέρα και άλλες ομάδες είναι ενισχυμένες και αναμένεται να παρουσιαστούν καλύτερες όπως ο Πανελλήνιος και η ΑΕΚ».

-Στην Ευρωλίγκα τι βλέπεις να γίνεται; Την Τετάρτη είχαμε μια ακόμα ήττα από την Μάλαγα.

«Στην Ευρωλίγκα είμαστε σε έναν όμιλο με πολύ δυνατές ομάδες. Παίξαμε στο Τελ Αβίβ ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στο οποίο χάσαμε αρκετά εύκολα και παίξαμε και με την Μάλαγα την περασμένη Τετάρτη ένα παιχνίδι στο οποίο ήμασταν μέσα για 25 λεπτά αλλά χάσαμε την συγκέντρωση μας για 5 λεπτά και αυτό αρκούσε στην Μάλαγα για να κερδίσει το παιχνίδι σχετικά εύκολα. Αν κερδίσουμε τα παιχνίδια στην έδρα μας είμαστε φαβορί για την πρόκριση στους 16».

- Ο Μάσεϊ είναι ο νέος ηγέτης του Άρη;

«Ο Τζερεμάια κάνει σπουδαία παιχνίδια και βοηθάει πάρα πολύ την ομάδα. Οι μεγάλες ομάδες όμως δεν πρέπει να έχουν έναν αλλά πολλούς ηγέτες που θα μπορούν ανά πάσα στιγμή να βοηθήσουν την ομάδα. Αυτό θέλουμε και εμείς, να μην βασιζόμαστε μόνο σε έναν παίκτη αλλά να υπάρχουν παίκτες που θα μπορούν να ηγηθούν όποτε χρειαστεί. Αυτή είναι η λογική που επικρατεί στην ομάδα, όπως άλλωστε και σε κάθε μεγάλη ομάδα».

-Ο κόσμος του Άρη βρίσκεται πάντα στο πλευρό της ομάδας. Πόσο σας εμψυχώνει;

«Ο Άρης είναι συνυφασμένος με ένα γεμάτο και παλλόμενο Αλεξάνδρειο και αυτό μας δίνει μεγάλη ενέργεια να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι. Στο Αλεξάνδρειο ο Άρης δεν φοβάται καμία ομάδα και παίζει στα ίσα κάθε αντίπαλο για να κερδίσει είτε πρόκειται για τον Παναθηναϊκό, τον Ολυμπιακό, την ΤΣΣΚΑ».

- Οι πολύ καλές σου φετινές εμφανίσεις δείχνουν ότι μάλλον δεν θα αργήσει το κάλεσμα σου στην Εθνική ομάδα το καλοκαίρι.

«Σε κανέναν δεν αρέσει να μιλάει προσωπικά, ούτε σε μένα. Αυτό που προέχει είναι η ομαδική επιτυχία γιατί μόνο μέσω της ομαδικής επιτυχίας έρχεται και η ατομική. Προς το παρόν στο μυαλό μου έχω μόνο την επιτυχία του Άρη και τίποτα άλλο».

-Τι περιμένετε από το σημερινό παιχνίδι με τον Πανελλήνιο;

«Ο Πανελλήνιος δεν ξέρουμε τι εικόνα θα παρουσιάσει, θα είναι με υπηρεσιακό προπονητή ενώ πολλά ακούγονται και για την απόκτηση ενός ακόμα παίκτη. Εμείς κοιτάμε την δική μας ομάδα και τι εικόνα θα παρουσιάσουμε. Ερχόμαστε από ένα κακό αποτέλεσμα με την Μάλαγα το οποίο το έχουμε ήδη ξεχάσει και επικεντρωνόμαστε σε ένα παιχνίδι που πρέπει οπωσδήποτε να το κερδίσουμε».

Επιμέλεια: Κατερίνα Δεληγιάννη
CeEzZaR
QUOTE(valsam @ Dec 16 2007, 00:26 ) *
Ποια η διαφορα του σεραπινας με τον αγκελοφ που ειχαμε πριν 2-3 χρονια?
Και εκεινος στα 30-40 ματς εκανε 2-3 καλα!
Ο σιμονας στον 1,5 χρονο(60 παιχνιδια) ποσα καλα εκανε? 5-6 το πολυ!!!!!
Περσυ ειχε 45% στις βολες και 34% στα τριποντα!!!!!!! που τον πηαμε για σουτερ!!!!!! με 4 ποντακια μ.ο!!!!!!στην κανονικη περιοδο,και 5,3 ποντους με 50% στις βολες 47% διποντα και 43% τριποντα στα πλει οφ.
Για σκεφθειτε οτι αν δεν ειχε και εκεινο το ματς με τον ολυμπιακο που εβαλε τα παντα που θα ηταν τα στατιστικα του!!!!!!

Δηλ. αν επαιζε εκεινο το κρεας ο φλετσερ 15 λεπτα μ.ο σε καθε παιχνιδι περσυ δεν θα εβαζε 3-4 ποντους??????
(που ειχε 3μ.ο σε 6,5 λεπτα μ.ο στα 14 παιχνιδια που χρησημοποιηθηκε)
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!
Και μην μου πειτε την π@π@ρια οτι η στατιστικη δεν λεει παντα την αληθεια γιατι στην περιπτωση του σιμονας τον κολακευει κιολας!!!


Ας υποθέσουμε ότι είσαι ένας επαγγελματίας μπασκετμπολίστας που παίζει στη θέση 2, έχει έφεση στο μακρινό σουτ στην άμυνα και στο ομαδικό παιχνίδι. Ξαφνικά στην καριέρα σου παίρνεις μεταγραφή σε μια ομάδα, η οποία περιμένει από εσένα ακριβώς αυτά τα πράγματα. Η ομάδα αυτή δεν θα πρέπει να σε βοηθήσει ώστε να της προσφέρεις αυτά που μπορείς;;;
Ο Σεραπίνας πέρσι βρέθηκε σε μια ομάδα η οποία στην επίθεση βασιζόταν αποκλειστικά και μόνο στις ατομικές προσπάθειες στου Σκέιλς, του Μάσεϊ, του Καστλ, του Γουίλκινσον και του Ηλιάδη. Οι περιπτώσεις κατά τις οποίες η μπάλα έφτανε στα χέρια του ήταν ελάχιστες και ΠΟΤΕ μέσα από οργανωμένη προσπάθεια για να βρεθεί ελεύθερο σουτ. Επιπλέον και ο Ματσόν και ο Χέρμπερτ τον χρησιμοποιούν σαν μπαλαντέρ. Υπάρχουν παιχνίδια στα οποία ο Σεραπίνας έχει παίξει μέσα σε ένα δεκάλεπτο και σαν 2άρι και σαν 3άρι και σαν 4άρι (κατά κύριο λόγο σαν τεσσάρι). Με τον τρόπο αυτό δεν γίνεται να μας δώσει αυτά που φανταζόμασταν ότι θα έδινε όταν τον πήραμε. Για να βοηθήσει ο Σίμος στην επίθεση θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσουμε όπως χρησιμοποιούσε ο Μπάρτον στην επίθεση τον Μπέιλι. Ακροβολισμένο δηλαδή σε μια θέση στα πλάγια και να περιμένει πάσα στην αδύνατη πλευρά για να έχει ελεύθερο σουτ. Όχι να τον έχουμε για να κάνει σκριν και να μαρκάρει παίκτες πολύ πιο ψηλούς και δυνατούς από αυτόν.
Αλλά και πάλι ο τύπος έχει βοηθήσει και βοηθάει πολύ. Αν προσέξεις λίγο περισσότερο θα τον δεις πολλές φορές να καθοδηγεί τους υπολοίπους σε πολλούς τομείς. Θυμάμαι το παιχνίδι με τη Μάλαγα φέτος στο Παλαί. Έμεναν 3 δευτερόλεπτα για να τελειώσει ή η πρώτη ή η δεύτερη περίοδος του αγώνα και η Μάλαγα είχε επαναφορά της μπάλας κάτω από το καλάθι μας. Ο Σκαριόλο έβαλε στο παιχνίδι τον Σαντιάγκο βγάζοντας κάποιον περιφερειακό. Ο Χέρμπερτ εκείνη την ώρα έβλεπε κάποιο όμορφο όνειρο. Και ο Σεραπίνας βλέπει την αλλαγή και με τη μια στέλνει τον Μότολα στον Σαντιάγκο, παίρνει από το χέρι τον Τέρι και τον πηγαίνει πάνω στον Χέισλιπ και μετά ο ίδιος τρέχει να πάει να μαρκάρει την επαναφορά. Αυτό δείχνει ότι ο τύπος ξέρει μπάσκετ και καταλαβαίνει απόλυτα το τι γίνεται ανά πάσα στιγμή. Και παίκτες με τέτοια κατανόηση του παιχνιδιού και γρήγορη αντίδραση δυστυχώς σπανίζουν.
Το ερώτημα που προκύπτει δεν είναι αν ο Σεραπίνας είναι καλός παίκτης αλλά αν ταιριάζει στην ομάδα μας όπως αυτή αγωνίζεται. Εδώ δυστυχώς η απάντηση είναι αρνητική. Με τον τρόπο που παίζουμε δεν υπάρχει περίπτωση ο Σεραπίνας να μας δώσει αυτά που περιμένουμε από αυτόν. Άρα δυστυχώς ή θα πρέπει να προσαρμοστούμε και να κοιτάξουμε να εκμεταλευτούμε τα πρωτερήματά του ή θα πρέπει να τον αλλάξουμε με κάποιον ο οποίος να ταιριάζει περισσότερο σε αυτά που θέλουμε να κάνουμε. Προσωπικά θα προτιμούσα το πρώτο, αλλά δυστυχώς άλλοι είναι αυτοί που αποφασίζουν για αυτό...
valsam
Ο μπαρτον χρησημοποιουσε τον μπειλι ετσι γιατι ο μπελι ηταν παικταρα,εβγαινε στο τριποντο και αν τον μαρκαρε κανεις εσκαγε 1-2 τριπλες και μπουμ το καρφωμα!!!!!
1)Ο Σεραπινας δεν ξερει τι θα πει μπασιμο αναμεσα σε αντιπαλους!!!!
2)Με 34% στα τριποντα (σχεδον ολα αμαρκαριστος)μην θες ρε Σιμονας να σου βγαλουν και συστημα για να σουταρεις!
3)Δηλ. εμεινε ο σεραπινας 1,97 να μαρκαρει τον 2,12 Σαντιαγο και ειπε στον μοτολα να αλαξουν παικτες και αυτο δειχνει οτι ξερει μπασκετ????? Θα με κουφανετε εδω μεσα!!!!
Warrior
QUOTE(valsam @ Dec 17 2007, 22:33 ) *
2)Με 34% στα τριποντα (σχεδον ολα αμαρκαριστος)μην θες ρε Σιμονας να σου βγαλουν και συστημα για να σουταρεις!


Oτι το χει το σουτ(οπως και οτι ξερει μπασκετ).....νομιζω ειναι δεδομενο.Τωρα ο λογος που κινειται σε αυτα τα
ποσοστα εχει να κανει και με το κατα ποσον τον εκμεταλευομαστε ως παικτη οπως ειπε ο CeEzZar,αλλα και σε
λογους ψυχολογιας.

Το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που για χ,ψ λογους ο παικτης δεν εχει αποδωσει τα αναμενομενα(ενω ειναι
αμφιβολο αν θα μπορεσει να αποκτησει σταθεροτητα στο αμεσο μελλον) και την ιδια στιγμη εχουμε δεδομενες
αδυναμιες στο ροστερ μας,ισως πρεπει να αντικατασταθει απο ενα παικτη που (λογο θεσης) θα καλυψει
καποιες απο αυτες τις αδυναμιες...

Ολοι συμφωνουμε οτι χρειαζομαστε ενισχυση και οι "υποψηφιοι προς αποχωρηση" ειναι δεδομενοι.Εγω θα
προτιμουσα να μεινει ο Μοτολα ή ο Καστλ στην ομαδα(ή φυσικα ο Τερι για τον οποιο λεγονται πολλα),απο
το να μεινει ο Λιθουανος.

Απο την στιγμη που τωρα πια ο Τερι εχει δικαιωμα συμμετοχης στην Ελλαδα,νομιζω οτι η απωλεια του
καλυπτεται ευκολα(αν και δεν νομιζω οτι θα γινοταν ιδιαιτερα αισθητη! biggrin.gif )
Warrior
QUOTE(sport24.gr)
Με το μυαλό στην Λε Μαν

Την προετοιμασία για το παιχνίδι της Πέμπτης (20/12, 21:30) με την Λε Μαν στο Αλεξάνδρειο για την Ευρωλίγκα, ξεκίνησαν το απόγευμα στον Άρη, με εμφανώς ανεβασμένη την ψυχολογία μετά τον περίπατο επί του Πανελληνίου για το πρωτάθλημα.

"Θέλαμε μετά την ήττα και την κακή μας εμφάνιση στην Μάλαγα να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι μπροστά στους φιλάθλους μας και να τους δώσουμε μία ακόμη νίκη και για την δική μας ψυχολογία", τόνισε ο Μπρέισι Ράιτ με τον Αμερικανό γκαρντ να έχει το μυαλό του στραμμένο στο παιχνίδι της Πέμπτης με την Λε Μαν.

"Πλέον θα πρέπει να χτίσουμε πάνω σε αυτή την νίκη εν όψει του κρίσιμου μας αγώνα για την Ευρωλίγκα", με τον Ράιτ να παραδέχεται: "Στα τελευταία οχτώ παιχνίδια έχουμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση μας και θα πρέπει να βρούμε την σταθερότητα μας", για να καταλήξει: "Νομίζω όμως ότι βρισκόμαστε τώρα στην σωστή κατεύθυνση".

Απέναντι στον Πανελλήνιο ο Ρέισον Τέρι επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, με τον απόφοιτο του Νορθ Καρολάινα να δηλώνει σχετικά πως: "Για μένα ήταν σίγουρα κάτι καλό, την χρειαζόμουν μία καλή εμφάνιση. Όταν προσαρμοστώ ακόμη περισσότερο θα μπορώ να παίξω όπως εγώ θέλω αλλά και η ομάδα. Βελτιώνομαι και προσπαθώ να μάθω τις διαφορές όπως για παράδειγμα τους διαιτητές".

"Θέλω να κάνω ότι μπορώ για να κερδίζει η ομάδα, σίγουρα μέσα από τα παιχνίδια θα μπορέσω να βρω και τον ρυθμό μου. Μέσα από τις καθημερινές προπονήσεις προσπαθείς να βελτιωθείς και να γίνεις τέλειος. Αυτό προσπαθώ να κάνω κι εγώ, ακολουθώντας και τις εντολές του προπονητή μου. Να κάνω το καλύτερο για την ομάδα. Θέλουμε μέσα από τις προπονήσεις να γίνουμε όσο καλύτερη ομάδα μπορούμε".

"Για μένα είναι ένα επιπλέον κίνητρο να έρχομαι από τον πάγκο. Έχω την ευκαιρία να παρακολουθώ το παιχνίδι των αντιπάλων μας, να μπορώ να καταλαβαίνω τις αδυναμίες τους και που πρέπει να… χτυπήσω. Επίσης θέλω να καλύπτω και τους βασικούς, να τους δίνω την ευκαιρία να ξεκουραστούν"
.
CeEzZaR
QUOTE(valsam @ Dec 17 2007, 20:33 ) *
Ο μπαρτον χρησημοποιουσε τον μπειλι ετσι γιατι ο μπελι ηταν παικταρα,εβγαινε στο τριποντο και αν τον μαρκαρε κανεις εσκαγε 1-2 τριπλες και μπουμ το καρφωμα!!!!!
1)Ο Σεραπινας δεν ξερει τι θα πει μπασιμο αναμεσα σε αντιπαλους!!!!
2)Με 34% στα τριποντα (σχεδον ολα αμαρκαριστος)μην θες ρε Σιμονας να σου βγαλουν και συστημα για να σουταρεις!
3)Δηλ. εμεινε ο σεραπινας 1,97 να μαρκαρει τον 2,12 Σαντιαγο και ειπε στον μοτολα να αλαξουν παικτες και αυτο δειχνει οτι ξερει μπασκετ????? Θα με κουφανετε εδω μεσα!!!!


Χμμμ.. Ο Μπέιλι έσκαγε 1-2 τρίπλες;;; Και λες ότι θα σε κουφάνω εγώ με αυτά που είπα;;;; biggrin.gif Το ότι ήταν (και είναι δηλαδή) παιχτάρα είναι σαφέστατο. Αυτός ο παίκτης όπως και ένας δύο άλλοι που έπαιξαν στον Άρη τα τελευταία χρόνια, δεν έπρεπε να έχει φύγει. Κρίμα.
Όσο για τα υπόλοιπα:
1) Συμφωνούμε απόλυτα ότι ο Σεραπίνας δεν ξέρει τι θα πει μπάσιμο. Αλλά αυτό ήταν κάτι που το ξέραμε από την αρχή όταν τον πήραμε. Αυτό που δεν περίμενε κανείς είναι τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.
2) 34% στα τρίποντα. Από έναν παίκτη που στην έως τώρα καριέρα του σούταρε πάντα με ποσοστά γύρω στο 45% - 50% (αν θυμάμαι σωστά έχει κάνει μια χρονιά στη Λιθουανία με 52% στα τρίποντα). Δεν σου κάνει εντύπωση η απότομη αυτή πτώση; Οι περισσότεροι αν όχι όλοι οι σουτέρ πρέπει να βρουν ρυθμό για να λειτουργήσουν σωστά. Ο Σεραπίνας με μέση συμμετοχή στα 12 λεπτά και με μοναδική εντολή στην επίθεση να κάνει σκριν και να πασάρει, πώς να βρει ρυθμό και πως να μπει στο παιχνίδι; Πόσες φορές είχε πάρει τη μπάλα μόνος του και αντί να σουτάρει έψαξε την πάσα; Αυτό σαν εντολή προπονητή μοιάζει.
3) Εσύ λες ότι η αλλαγή στα μαρκαρίσματα δεν δείχνει μπασκετική αντίληψη; Πάντως ούτε ο προπονητής, ούτε κανένας από τους άλλους 4 παίκτες δεν κατάλαβε τι έγινε. Κοιμόντουσαν όλοι τον ύπνο του δικαίου στη συγκεκριμένη φάση. Ο μοναδικός άνθρωπος από την ομάδα μας που διάβασε τη φάση ήταν ο Σεραπίνας.
Τέλος για να μην παρεξηγούμαι: Δεν λέω ότι ο Σεραπίνας ταιριάζει στον Άρη έτσι όπως παίζουμε. Αν είναι να αλλάξει κάποιος παίκτης αυτός θα πρέπει να είναι ο Σίμος. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο άνθρωπος είναι άσχετος. Ίσα ίσα που ξέρει μπάσκετ και μάλιστα περισσότερο από πολλούς άλλους παίκτες μας. Αλλά έτσι όπως παίζουμε είναι λίγο ουτοπικό να απαιτούμε από αυτόν να κάνει όλα εκείνα τα πράγματα που περιμέναμε να δούμε όταν τον πήραμε...
weirdo1977
ο μάριος μάταλον υπέγραψε χθες το νέο του τριετές συμβόλαιο με την ομάδα του Ari το οποιο αρχίζει από την επομενη αγωνιστική περίοδο και δόθηκε δανεικός στον κολοσσό ρόδου.
Warrior
Καλη κινηση....

Ευκαιρια για τον μικρο και θα πρεπει να την "αρπαξει απο τα μαλλια".
weirdo1977
xexe πολύ θα γουστάρω να κάνει γιογιό τον kastl την άλλη βδομάδα...
Warrior
Εμμονη σου εχει γινει αρχηγος!! tongue.gif

Εγω παντως δεν θελω να φυγει.Να τον πλαισιωσουν με αλλο ασσο θα ηταν το ιδανικο.
Εχει προσφερει πολλα στην ομαδα συγκριτικα παντα με τις δυνατοτητες του.. wink.gif
weirdo1977
ε μονο οι άλλοι θα έχουν εμμονες tongue.gif όλοι έχουμε το δικαίωμα να κολλάμε, αν γινόταν να παίζει 10-15 λεπτά ούτε εγώ θα θελα να φύγει αλλα δεν πιστεύω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, οποτε...
rchos
επειδη αυτες τις μερες λογωγιορτων εχω χασει επαφη αυτα περι συμφωνιας με Vladimir Boisa και προχωρημενων συζητησεων με Darius Washington εχουν καμια βαση;
weirdo1977
καλά, αν γίνουν αυτά ohmy.gif εγώ κλείνω εισιτήριο για μαδρίτη λέμε... icon_joy.gif

p.s. θα υλοποιηθούν k οι στόχοι του ιερεμία οποτε δε θα χει λόγους να φύγει wink.gif
celtic_pride
QUOTE
(basketballiq)

Στον Άρη ο Vladimir Boisa

Παίκτης του Άρη είναι εδώ και λίγες ώρες και επίσημα ο Vladimir Boisa (26, 2.09). Ο Γεωργιανο-Σλοβένος power forward υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας ως το τέλος της σεζόν και αναμένεται άμεσα στη Θεσσαλονίκη για να αντικαταστήσει το Simonas Serapinas.

Μετά τη μεγαλειώση του χρονιά στην Ολίμπια το 2005, ο Boisa αγωνίστηκε για 2 χρόνια στην Siena ενώ φέτος πήρε 1 εκατομμύριο δολάρια για να υπογράψει στην Spartak Primorie στο Βλαδιβοστόκ, με τη φανέλα της οποίας αγωνίστηκε για 17 παιχνίδια έχοντας μέσο όρο 8 πόντους και 4,2 ριμπάουντ.


Το επιβεβαιώνει και eurobasket.com


α ρε τυχερέ valsam....wink.gif wink.gif
enypnio
Πήρε Μπόισα, παίρνει Ουάσινγκτον
Βασίλης Βλαχόπουλος | 3/1/2008 12:59:59 μμ

Παίκτης του Αρη θα είναι ο γεωργιανός (σλοβένικης καταγωγής), Βλάντιμιρ Μπόισα, ο οποίος συμφώνησε να συνεχίσει την καριέρα του στους κίτρινους και θα αντικαταστήσει στο πρωτάθλημα τον Σιμόνας Σεραπίνας.
Βλάντιμιρ Μπόισα
Επίσης, οι θεσσαλονικείς κινούνται και για την απόκτηση του αμερικανού, Ντάριους Ουάσινγκτον, ο οποίος πρόσφατα απέκτησε σκοπιανικό διαβατήριο. Ο Ουάσινγκτον, ο οποίος είχε βρεθεί ένα βήμα από τον ΠΑΟΚ, θα αντικαταστήσει τον Ντέρεκ Καστλ.
Ginobili
QUOTE(enypnio @ Jan 3 2008, 11:13 ) *
Πήρε Μπόισα, παίρνει Ουάσινγκτον
Βασίλης Βλαχόπουλος | 3/1/2008 12:59:59 μμ

Παίκτης του Αρη θα είναι ο γεωργιανός (σλοβένικης καταγωγής), Βλάντιμιρ Μπόισα, ο οποίος συμφώνησε να συνεχίσει την καριέρα του στους κίτρινους και θα αντικαταστήσει στο πρωτάθλημα τον Σιμόνας Σεραπίνας.
Βλάντιμιρ Μπόισα
Επίσης, οι θεσσαλονικείς κινούνται και για την απόκτηση του αμερικανού, Ντάριους Ουάσινγκτον, ο οποίος πρόσφατα απέκτησε σκοπιανικό διαβατήριο. Ο Ουάσινγκτον, ο οποίος είχε βρεθεί ένα βήμα από τον ΠΑΟΚ, θα αντικαταστήσει τον Ντέρεκ Καστλ.

Ρε παιδιά...αυτό το παιδί ο Μπόισα...γιατί έγινε τόσο ΑΧΡΗΣΤΟΣ??? Κατακόρυφη πτώση!!!!!
Μιλάμε το παιδί είχε 16 πόντους μ.ο στην Ευρωλίγκα με Ολύμπια Λουμπλιάνα.

Ο Ουάσινγκτον είναι πολύ καλός παίκτης...αλλά που να τον χωρέσουμε στους Σπέρς..?? tongue.gif Έστω κι αν έρχεται σαν αντικαταστάτης του Κάστλ...πιστεύω θα προσφέρει περισσότερα.
klearxos
Ανακοινωθηκε ο Μποισα

03.01.2008
Ο Βλαντιμίρ Μπόισα στον ΑΡΗ
Ο ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ανακοινώνει την απόκτηση του Βλάντιμιρ Μπόϊσα. Ο Γεωργιανοσλοβένος φόργουορντ/σέντερ συμφώνησε να φοράει την κίτρινη φανέλα μέχρι το τέλος της τρέχουσας αγωνιστικής σαιζόν και σήμερα έστειλε υπογεγραμμένο το συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα μας.



Η απόκτηση του Μπόϊσα αποτελεί μια σημαντική ενίσχυση για τον ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, ο οποίος ήταν στο στόχαστρο του προπονητικού επιτελείου της ομάδας όλο το τελευταίο χρονικό διάστημα. Ως εκ τούτου, οι Διοικούντες της Κ.Α.Ε. κινήθηκαν το τελευταίο 48ωρο με διακριτικά, αλλά και με μεγάλη αποτελεσματικότητα. Τόσο ο Πρόεδρος, Αθανάσιος Τζεβελέκης, όσο και ο Διευθύνων Σύμβουλος, Γιάννης Δαμιανίδης, όλη την διάρκεια της Παραμονής της Πρωτοχρονιάς, αλλά κυρίως μετά την προχθεσινή απογευματινή προπόνηση της ομάδας διαμορφώσαν μια πρόταση που ο καλαθοσφαιριστής ήταν δύσκολο να απορρίψει.



Επισημαίνουμε ότι το εγχείρημα είχε πολύ μεγάλο βαθμό δυσκολίας, διότι λόγω της αγωνιστικής του αξίας «μαγνήτισε» το ενδιαφέρον αρκετών ακόμη σπουδαίων ευρωπαϊκών συλλόγων που κινήθηκαν για την απόκτηση του.



Με τον ερχομό του ο Μπόϊσα είναι αυτονόητο ότι θα καταλάβει θέση κοινοτικού στο ρόστερ του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο και στην προκειμένη περίπτωση θα αντικαταστήσει τον Σιμόνας Σεραπίνας, ο οποίος μέχρι να πάρει μεταγραφή σε άλλη ομάδα, πιθανότατα θα αγωνίζεται μονάχα στους αγώνες της Ευρωλίγκας.



Who is Who


ΟΝΟΜΑ: Vladimir Boisa

ΥΨΟΣ: 2.06

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 04/07/1981

Γενέτειρα: Rustavi, Γεωργία

ΘΕΣΗ: Φόργουορντ/Σέντερ

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ: Azot Rustavi (1996-98), Postojna (1998-99), Slovan Ljubljana (1999-01), Olimpija Ljubljana (2001-05), Siena (2005-07), Spartak Vladivostok (2007-08).
ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ: Πρωταθλητής Σλοβενίας με την Olimpija Ljubljana τις σαιζόν 2001-02, 2003-04 και 2004-05. Κυπελλούχος Σλοβενίας με την Olimpija Ljubljana το 2002, το 2003 και το 2005. Πρωταθλητής της Αδριατικής Λίγκας με την Olimpija Ljubljana το 2002. Συμμετείχε στο All Star Game του Σλοβένικου Πρωταθλήματος το 2000, το 2003, το 2004 και το 2005. Πρωταθλητής Ιταλίας με την Σιένα την σαιζόν 2006-07. Υπήρξε διεθνής με την Εθνική Παίδων της Γεωργίας συμμετέχοντας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων το 1997. Υπήρξε Διεθνής με την Εθνική Εφήβων της Γεωργίας. Είναι ενεργό μέλος της Εθνικής Ανδρών της Γεωργίας.


Τα στατιστικά του…



2007-08

Ρωσικό Πρωτάθλημα (Spartak Vladivostok): Σε 17 αγώνες και με 22,4’ συμμετοχής: 8 π. (45% 1π., 47% 2π., 30% 3π.), 4,2 ρ., 1,5, 1.0 κλ., 0,1 κοψ.



2006-07

Ιταλικό Πρωτάθλημα (Siena): Σε 34 αγώνες στην κανονική διάρκεια του Ιταλικού Πρωταθλήματος και με 13,4’ συμμετοχής: 3,9 π. (40,0% 1π., 45,3% 2π., 40,4% 3π.), 2,1 ρ., 0,3 ασ., 0,1 κοψ.

Ιταλικό Πρωτάθλημα (Siena): Σε 9 αγώνες στα πλέι οφς του Ιταλικού Πρωταθλήματος και με 9,6’ συμμετοχής: 2,8 π. (75% 1π., 41,7% 2π., 25,0% 3π.), 1,6 ρ., 0,2 ασ., 0,1 κοψ.

ULEB Cup (Siena): Σε 14 αγώνες: 5,8 π. (68% 1π., 51,5% 2π., 38,5% 3π.), 2,4 ρ.



2005-06

Ιταλικό Πρωτάθλημα (Siena): Σε 26 αγώνες στην κανονική διάρκεια του Ιταλικού Πρωταθλήματος και με 20,7’ συμμετοχής: 8,5 π. (67,7% 1π., 52,9% 2π., 32,0% 3π.), 3,9 ρ., 1,0 ασ., 0,3 κοψ.

Ιταλικό Πρωτάθλημα (Siena): Σε 4 αγώνες στα πλέι οφς του Ιταλικού Πρωταθλήματος και με 21,8’ συμμετοχής: 7,5 π. (63,6% 1π., 58,3% 2π., 27,3% 3π.), 3.0 ρ., 0,3 κοψ.

Euroleague (Siena): Σε 14 αγώνες και με 20,3’ συμμετοχής: 5,6 π. (50% 1π., 50% 2π., 23% 3π.), 3,2 ρ., 0,8 ασ., 0,8 κλ., 0,3 κοψ.



2004-05

Σλοβένικο Πρωτάθλημα (Olimpija Ljubljana): Σε 17 αγώνες: 17,1 π. (55,3% 2π., 32,3% 3π.), 5,1 ρ., 1,3 κλ.

Αδριατική Λίγκα (Olimpija Ljubljana): Σε 30 αγώνες: 14,6 π. (50,7% 2π., 39% 3π.), 5,2 ρ., 1,2 ασ.

Euroleague (Olimpija Ljubljana): Σε 14 αγώνες και με 33,2’ συμμετοχής: 15,8 π. (60,3% 1π., 53,2% 2π., 28,6% 3π.), 6,3 ρ., 0,4 ασ., 0,8 κλ.



2003-04

Σλοβένικο Πρωτάθλημα (Olimpija Ljubljana): Σε 7 αγώνες: 9,3 π., 4,1 ρ., 1,3 ασ., 1,1 κλ.

Αδριατική Λίγκα (Olimpija Ljubljana): Σε 26 αγώνες: 11,5 π., 4,2 ρ., 0,9 ασ.

Euroleague (Olimpija Ljubljana): Σε 19 αγώνες και με 27,5’ συμμετοχής: 9,3 π. (62,3% 1π., 45,3% 2π., 34,9% 3π.), 3.0 ρ., 0,9 ασ., 0,6 κλ., 0,3 κοψ.



2002-03

Σλοβένικο Πρωτάθλημα (Olimpija Ljubljana): Σε 19 αγώνες: 10,7 π., 4,8 ρ., 1,3 ασ.

Αδριατική Λίγκα (Olimpija Ljubljana): Σε 22 αγώνες: 10,1 π. 4,0 ρ., 0,7 ασ., 1,1 κλ.

Euroleague (Olimpija Ljubljana): Σε 20 αγώνες και με 21,2’ συμμετοχής: 8,5 π. (72,6 1π., 46,5% 2π., 31,9% 3π.), 3,7 ρ., 0,9 ασ., 0,8 κλ., 0,3 κοψ.



2001-02

Σλοβένικο Πρωτάθλημα (Olimpija Ljubljana): Σε 14 αγώνες: 7,2 π., 2,9 ρ., 0,3 ασ., 1κλ.

Αδριατική Λίγκα (Olimpija Ljubljana): Σε 13 αγώνες: 5,0 π., 2,4 ρ., 0,3 ασ.

Euroleague (Olimpija Ljubljana): Σε 8 αγώνες και με 2,8’ συμμετοχής: 2,8 π. (90,0% 1π., 35,7% 2π., 14,3% 3π.), 1,1 ρ., 0,4 κλ., 0,1 κοψ.





Οι καλύτερες βραδιές του Βλάντιμιρ Μπόισα στην Euroleague



Κατηγορία
Αγώνας
Ημερομηνία

Index (30)
Olimpija-Cibona
19/02/2004

Πόντοι (28)
Olimpija-Maccabi
09/12/2004

Επιθετικά ριμπάουντ (5)
Unicaja-Olimpija
09/10/2002

Αμυντικά ριμπάουντ (11)
ASVEL Lyon-Olimpija
02/12/2004

Σύνολο ριμπάουντ (11)
ASVEL Lyon-Olimpija
02/12/2004

Ασίστ (3)
Efes Pilsen-Olimpija
07/04/2004

Κλεψίματα (6)
Panathinaikos-Olimpija
13/02/2003

Κοψίματα (2)
Olimpija-Pau Orthez
15/01/2004

Χρόνος συμμετοχής (40)
Olimpija-AEK
11/12/2003
Warrior
Kαλησπερα μετα απο πολυ καιρο( blush.gif ) και καλη χρονια σε ολους!! smile.gif

Ειχα χασει την επαφη με την επικαιροτητα τον τελευταιο καιρο(εχω "μεινει" απο pc) και εξεπλαγην οταν
εμαθα τα νεα σημερα!

Ο Μποισα δεν ξερω αν ειναι αχρηστος(εχουν μια πτωση τα σταστιστικα του τελευταια),ειναι σιγουρο
ομως οτι θα προσφερει στην ομαδα περισσοτερα απο τον Σεραπινας σε μια θεση οπου υπηρχε αναγκη
αποκτησης παικτη.

Θεωρειται καλος παικτης αμυντικα(καλυτερος αμυντικος στο σλοβενικο πρωταθλημα το 2005) και ενας
τετοιος ακριβως παικτης ελειπε απο την ομαδα.Ολα αυτα θεωρητικα παντα,μιας και μενει να αποδειχτουν
και στην πραξη ολα αυτα...

Σωστη κινηση και επιβεβλημενη(εδω και πολυ καιρο).

Για τον Ουασινγκτον πρεπει να περιμενουμε τις εξελιξεις νομιζω,καθως ακουγεται και για τον Πανιωνιο και
για αλλες ομαδες.Αν αποκτησει κοινοτικο διαβατηριο σιγουρα ειναι μια πολυ καλη επιλογη!
Για να δουμε...
Ginobili
QUOTE(Warrior @ Jan 3 2008, 13:17 ) *
Αν αποκτησει κοινοτικο διαβατηριο σιγουρα ειναι μια πολυ καλη επιλογη!
Για να δουμε...

Πήρε,σκοπιανό διαβατήριο...
weirdo1977
icon_drunk.gif icon_drunk.gif κλείστε τον να με τρελάνετε λέμε.. icon_joy.gif icon_joy.gif . άντε να ετοιμαζόμαστε για μαδρίτη.... icon_wave.gif wos_sport5.gif wos_sport3.gif
weirdo1977
QUOTE(Ginobili @ Jan 3 2008, 15:39 ) *
Πήρε,σκοπιανό διαβατήριο...


στο metropolis άκουσα πως κινείται ο Aρης για να του βγάλει... α ρε Λαζαρε... είσαι θεός 77.gif 77.gif
scales84
Τι εγινε ρε παιδια?πρωτοχρονιατικο δωρο ειναι αυτα?δεν θυμαμαι καθολου τον μποισα αλλα θυμαμαι τον washington κι οτι ειναι καλος παικτης.απο την αλλη απο οτι θυμαμαι ηταν και λιγο περιεργος σε συμπεριφορα στον παοκ....

απο κει και περα εχω μια ενσταση.νομιζω οτι καλα θα γινει να αντικατασταθει ο καστλ στο πρωταθλημα αλλα ισως θα πρεπε να μεινει στην ευρωλιγκα.κατι σαν τον ραουφ να γινει...και οταν τελειωσει η ευρωλιγκα ας τον αφησουμε.αλλωστε εχει προσφερει πολλα στην ομαδα.μην τον πεταξουμε ετσι
weirdo1977
ακούγεται συμφωνία με τον D-Wash ως το 2010, το διαβατήριο βγαίνει λέει από βδομάδα, μάλλον θα προλάβει το παιχνίδι με τον ολυμπιακό για το κύπελλο biggrin.gif πωπω τι ωραία μας μπήκε το 2008, k ένα διπλό σήμερα να δέσει για τα καλά, ... μιλάμε έχω χεστεί πάνω μου από την χαρά μου... laugh.gif
valsam
Δεν καταλαβα που το παει η διοικιση!Πριν απο 2 βδομαδες ανανεωσαν το συμβολαιο του καστλ και τωρα τον αλλαζουν?
Μηπως τον πουλανε σε αλλη ομαδα?
Σιμονας στο καλο!(αν και θα σε πληρωνουμε τζαμπα λεφτα για αλλον 1,5 χρονια)
Οποιος και ναναι ο Μποισα δεν με νοιαζει,το μονο που ηθελα ηταν να φυγει ο Σιμονας απο τον ΑΡΗ γιατι ηταν ντροπη να φοραει την φανελα μας αφου ουτε με τον Λαππα δεν συγκρηνοταν!
Weirdo και Warrior τι εγινε ρε παιδια γιατι χαρηκατε, αφου εσεις τον γουσταρατε τον Σιμονας και με κατηγορουσατε οτι ειμαι αδικος στην κριτικη μου στον Σεραπινας !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.