Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
gerorge
QUOTE (tyrone hill @ Jun 8 2016, 15:26 ) *
Kαταρχήν καλησπέρα παιδιά.Ήμουν για πολύ καιρό αναγνώστης και αποφάσισα να γράψω για πρώτη φορά.
έχοντας ως δεδομένο ότι κυνηγάμε Ντίλαρντ,Μιλόσεβιτς και Καββαδά ας κάνω μία δωδεκάδα υποθετική.

PG Nτίλαρντ-Ξανθόπουλος-Φλιώνης
SG Mακνήλ-Ζάρας
SF Κλάιμπερν-Μούρτος
PF Oυάιτ-Μιλόσεβιτς
C Κίρκ-Καββαδάς-Σίμτσακ

Περιμένω τις απόψεις για να γίνει συζήτηση.

Ο Κλάιμπερν είναι 2,01 τριαροτεσσάρι που έπαιζε φέτος στο Ισραήλ με πολύ καλά νούμερα.
Ο Κίρκ είναι ο βασικός σέντερ της Πιστόια πολύ δυνατός για τη θέση του αλλά και αρκετά αργός.
ίσως ο κύριος Πρίφτης θελήσει έναν ΜΑΠ στο 5.
σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ο DJ White που έπαιζε επίσης Ιταλία και έχει πέρασμα από το ΝΒΑ
και ο γνωστός σε εμάς Julian Wright που και αυτός έπαιζε στην Ιταλία και έχει πέρασμα από τον ΠΑΟ.



Εγω πιστευω οτι στο 5 θα μεινει ο Χαγκινς και θα κανει καλο διδυμο πιθανως με Καββαδα αν μεινει ελυθερος.Στο 3 λογικα θα κυνηγησει κοινοτικο σουτερ και ο Γουοτερς θα μεινει.Κατα τη γνωμη μου στην ομαδα πολυ δυσκολα χωρανε και Γουοτερς και Ντιλλαρντ μαζι και αν ειναι να διαλεξουμε θα προτιμουσα τον πρωτο αφου ηδη ξερουμε τι μπορει και τι δεν μπορει και αποφευγουμε καποια ρισκα.Ο Γουαιτ κατα 90% θα φυγει οποτε μαλλον ο Πριφτης θα ψαχτει για παρομοιο παικτη στο 4
tuareg
QUOTE (tyrone hill @ Jun 8 2016, 15:26 ) *
Kαταρχήν καλησπέρα παιδιά.Ήμουν για πολύ καιρό αναγνώστης και αποφάσισα να γράψω για πρώτη φορά.
έχοντας ως δεδομένο ότι κυνηγάμε Ντίλαρντ,Μιλόσεβιτς και Καββαδά ας κάνω μία δωδεκάδα υποθετική.

PG Nτίλαρντ-Ξανθόπουλος-Φλιώνης
SG Mακνήλ-Ζάρας
SF Κλάιμπερν-Μούρτος
PF Oυάιτ-Μιλόσεβιτς
C Κίρκ-Καββαδάς-Σίμτσακ

Περιμένω τις απόψεις για να γίνει συζήτηση.

Ο Κλάιμπερν είναι 2,01 τριαροτεσσάρι που έπαιζε φέτος στο Ισραήλ με πολύ καλά νούμερα.
Ο Κίρκ είναι ο βασικός σέντερ της Πιστόια πολύ δυνατός για τη θέση του αλλά και αρκετά αργός.
ίσως ο κύριος Πρίφτης θελήσει έναν ΜΑΠ στο 5.
σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ο DJ White που έπαιζε επίσης Ιταλία και έχει πέρασμα από το ΝΒΑ
και ο γνωστός σε εμάς Julian Wright που και αυτός έπαιζε στην Ιταλία και έχει πέρασμα από τον ΠΑΟ.


δε βρισκω καμμια λογικη στο ν αλλαξει ο γουοτερς με το ντιλαρντ.
μας ειχε ζαλησει ο πριφτης δυο χρονια τωρα με τη χημεια και τωρα που τη βρηκε σε μια θεση θα παει να τη χαλασει μονος του?
Ουτε απο πλευρας ποιοτητας προσθετει κατι το ν αλλαξει ενας μ εναν αλλο ιδιο που θα εχει τα ιδια προβληματα προσαρμογης που ειχε ο πρωτος.
Να μιλουσαμε για προσθηκη ναι,αλλα η αλλαγη δεν εχει να δωσει κατι.
Αν θελει αμερικανο στο 3 ας ψαχτει για κοινοτικους στο 4 η στο 5.
Ασε που εχει και στο 3 κοινοτικους
Για το ροστερ σου τωρα.
Ο Κερκ μαλλον παει μακαμπη.Ο DJ white ειναι καλος,αλλα ακριβος και ειχε τραυματισμο.
O Κλαιμπερν καλη περιπτωση,δε ξερω αν εχει συμβολαιο στη χολον.
pan24
Ο μιλοσεβιτς ως αντι ουαιτ ή ως backup pf?
Ο μεγιερ παντως εχει buy out 60 χιλιαρικα
tuareg
QUOTE (pan24 @ Jun 8 2016, 15:41 ) *
Ο μιλοσεβιτς ως αντι ουαιτ ή ως backup pf?
Ο μεγιερ παντως εχει buy out 60 χιλιαρικα


αναλογως τι θα γινει με γουαιτ και τι θα βρεθει στο 3.
Για το μεγιερ δε τσιμπαω να σου δωσω και φραγκα biggrin.gif laugh.gif
tyrone hill
Αν είχα επιλογή θα κρατούσα τον Ουότερς ακόμα μία χρονιά.Φαίνεται ότι έχει δέσει με τον εκπληκτικό Μcneal που έχουμε στο 2.Ανέφερα τον Ντίλαρντ επειδή ακούγεται αυτές τις μέρες ότι ενδιαφερομάστε.Προσωπικά αυτό το σενάριο το βρίσκω λίγο δύσκολο να πραγματοποιηθεί διότι ο Ντίλαρντ έχει πιαστεί για χρήση ινδικής κάνναβης.Δεν ξέρω αν ο κύριος Πρίφτης ρισκάρει με έναν παίκτη που έχει υποπέσει πρόσφατα σε τέτοιο παράπτωμα.Θεωρώ ότι θα ψάξουμε για κάποιον πιο ποιοτικό play maker στην Αμερικάνικη αγορά και αν δεν βρούμε κάποιον που να ικανοποιεί θα καταλήξουμε στον Ουότερς.Το θέμα είναι να έχει την ίδια υπομονή με εμάς ο Ντομινίκ και να μας περιμένει λίγο καιρό.Λογικά με τη χρονιά που έκανε και ιδιαίτερα τα play off θα έχει κάποιες καλές προσφορές.

Τον Ουάιτ προσωπικά δεν τον ξεγράφω ακόμα.Υπάρχει η πληροφορία ότι ο ΟΣΦΠ του έχει δώσει διορία να απαντήσει ως τις 20/6 και ότι δεν θα τον αφήσουν να δοκιμάσει στα σάμερ λιγκ που επιθυμεί.Εμείς σαν Άρης του πρσφέρουμε τη δυνατότητα για ΝΒΑ out από την πρώτη χρονιά και από ότι διαρρέει θα τον περιμένουμε μέχρι τις 15/8 για να αποφασίσει.Σίγουρα από οικονομικής απόψεως δεν είμαστε μπροστά αλλά αν ο παίκτης θέλει να κυνηγήσει το ΝΒΑ ο Άρης του προσφέρει καλύτερους όρους.Στα συν μας είναι ότι ο Ουάιτ θα έχει ρόλο βασικού και πρωταγωνιστή στην ομάδα κάτι που πέρυσι ο Σάσα Βεζένκοφ το είδε με καλό μάτι και κέρδισε έτσι ένα 4ετές στην Μπαρτσελόνα.

Για τον Κίρκ δεν ήξερα ότι ενδιαφέρεται η Μακάμπη.Κρίμα γιατί από ότι καταλαβαίνω θα είναι απλησίαστος οικονομικά.Από κάποιες πληροφορίες που έχω ξέρω ότι ο Τζαμέλ δύσκολα θα μείνει και δεύτερη χρονιά.Πιστεύουμε ότι μπορούμε να βρούμε καλύτερο παίκτη στο 5.Μου αρέσει πολύ ο Έλμεδιν Κικάνοβιτς που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω.Αλλά ίσως ο κύριος Πρίφτης θέλει ένα σέντερ με τα χαρακτηριστικά του Τζαμέλ.Θα δείξει σε λίγο καιρό.Ο DJ White θεωρείτε φίλοι μου ότι δεν έρχεται με 150-180 χιλ το χρόνο;Επίσης μου αρέσει και ο Τζούλιαν Ράιτ ο οποίος θεωρώ ότι μπορεί να συνθέσει ένα εξαιρετικό δίδυμο στη θέση 5 με τον πολύ δυνατό Βασίλη Καββαδά.

Αυτά τα ολίγα biggrin.gif χίλια συγνώμη για το μέγεθος του post.Περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας και να το συζητήσουμε.
38aris
Μειερ καλός σουτέρ αλλά λίγο αργός και στην άμυνα average. Δε νομίζω.
Συμφωνώ για Γουότερς και θα στήριζα Φλιώνη - Δίπλαρο - Πουλιανίτη. Γιατί όχι?
Ο Κιρκ με Καββαδά δε κουμπώνουν γιατί είναι αργοί και οι δύο. Χαγγινς - Καββαδάς καλό δίδυμο.
Ο ΜΑγκί του Κολοσσού πως σας φαίνεται? Ωμή δύναμη, Αθλητικός
Timemaster
QUOTE(tyrone hill @ Jun 8 2016, 15:26 ) *
Kαταρχήν καλησπέρα παιδιά.Ήμουν για πολύ καιρό αναγνώστης και αποφάσισα να γράψω για πρώτη φορά.
έχοντας ως δεδομένο ότι κυνηγάμε Ντίλαρντ,Μιλόσεβιτς και Καββαδά ας κάνω μία δωδεκάδα υποθετική.

PG Nτίλαρντ-Ξανθόπουλος-Φλιώνης
SG Mακνήλ-Ζάρας
SF Κλάιμπερν-Μούρτος
PF Oυάιτ-Μιλόσεβιτς
C Κίρκ-Καββαδάς-Σίμτσακ

Περιμένω τις απόψεις για να γίνει συζήτηση.

Ο Κλάιμπερν είναι 2,01 τριαροτεσσάρι που έπαιζε φέτος στο Ισραήλ με πολύ καλά νούμερα.
Ο Κίρκ είναι ο βασικός σέντερ της Πιστόια πολύ δυνατός για τη θέση του αλλά και αρκετά αργός.
ίσως ο κύριος Πρίφτης θελήσει έναν ΜΑΠ στο 5.
σε αυτή την περίπτωση υπάρχει ο DJ White που έπαιζε επίσης Ιταλία και έχει πέρασμα από το ΝΒΑ
και ο γνωστός σε εμάς Julian Wright που και αυτός έπαιζε στην Ιταλία και έχει πέρασμα από τον ΠΑΟ.


Καταρχάς καλώς μας ήρθες.

Νομίζω πως Πρίφτης θα πάει για ΜΑΠ όπως σωστά αναφέρεις οπότε ο Άσπρος είναι καλή περίπτωση αντικαθιστόντας τον Άσπρο που θα φύγει.

Από εκεί και πέρα νομίζω πως για άσσο θα πάμε ή με τον Ουότερς ή με παίχτη πολύ καλύτερο οπότε δε νομίζω πως θα πάμε για Ντίλαρντ.



Πάντως φέτος που τα σενάρια μεταγραφών ξεκίνησαν από τον Νοέμβρη χωρίς να πάρουμε παίχτη λέω να απέχω από το σπορ.
Όμως μου φαίνεται ότι:
Ο Θανάσης είναι για την θέση του Ουάιτ
Ο Καβαδάς για την θέση του Κοέν
Ο Μιλόσεβιτς του Τσουπκοβιτς

και ψάχνουμε έναν βασικό σέντερ σαν τον Χάγκινς, Μάσευ, Ντάνστον κ.λ.π. αν αυτός δε μείνει.
Ένα τριάρι κοινοτικό με καυτό τρίποντο αν πάρουμε Αμερικανό τεσσάρι ή Αμερικανό αν πάρουμε Έλληνα (Θανάση) ή κοινοτικό.
και ένα άσσο καλύτερο του Ουότερς αν αυτός δε μείνει.

Όλα θα εξαρτηθούν από τον Ουάιτ και τον Αντετοκούμπό. Αν ένας από τους δύο κλείσει ή όχι τότε θα φανούν και οι υπόλοιποι που θα κινηθούν.
Αν όχι η ομάδα μπορεί να αλλάξει πολλά σενάρια.

Το σίγουρο είναι πως στα στοιχεία που πονέσαμε φέτος είναι:
Δυνατό σέντερ
Αξιόπιστο σκρίνερ
Απειλή από το τρία
Σίγουρο κατέβασμα μπάλας από τον άσσο.
Με τις τρεις αλλαγές του ρόστερ (Τσουπ , Κοέν Πελεκάνος) μπορούμε να διορθώσουμε τα τρία από τα τέσσερα.
Αλλά με αλλαγή του Ουάιτ η ομάδα μπορεί να αλλάξει τελείως φιλοσοφία ακόμα και αν όλοι οι υπόλοιποι παίχτες μείνουν.

rolleyes.gif
tuareg
QUOTE (38aris @ Jun 8 2016, 16:05 ) *
Μειερ καλός σουτέρ αλλά λίγο αργός και στην άμυνα average. Δε νομίζω.
Συμφωνώ για Γουότερς και θα στήριζα Φλιώνη - Δίπλαρο - Πουλιανίτη. Γιατί όχι?
Ο Κιρκ με Καββαδά δε κουμπώνουν γιατί είναι αργοί και οι δύο. Χαγγινς - Καββαδάς καλό δίδυμο.
Ο ΜΑγκί του Κολοσσού πως σας φαίνεται? Ωμή δύναμη, Αθλητικός


το χαγκινς το βλεπω χλωμο....
νομιζω οτι πια μπορουμε να ψωνιζουμε απο πιο ψηλο ραφι απο μαγκι-μειερ

γουοτερς-ξανθο-διπλαροφλιωνηδες
μακνηλ-ζαρας
κλαιμπερν-μουρτος
οκαρο/augustine rubbit/ivan eliot-μιλοσεβιτς
ρακοβιτς/ολασενι/γκολουμποβιτς-καββαδας-σιμτσοχρηστιδης


tyrone hill
QUOTE (38aris @ Jun 8 2016, 16:05 ) *
Μειερ καλός σουτέρ αλλά λίγο αργός και στην άμυνα average. Δε νομίζω.
Συμφωνώ για Γουότερς και θα στήριζα Φλιώνη - Δίπλαρο - Πουλιανίτη. Γιατί όχι?
Ο Κιρκ με Καββαδά δε κουμπώνουν γιατί είναι αργοί και οι δύο. Χαγγινς - Καββαδάς καλό δίδυμο.
Ο ΜΑγκί του Κολοσσού πως σας φαίνεται? Ωμή δύναμη, Αθλητικός



Ναι είναι καλή περίπτωση ο Μαγκί του Κολοσσού και λογικά μέσα στα οικονομικά μας.Ίσως κοιτάξουμε την περίπτωσή του για βασικό στο 5 αν θέλουμε να δώσουμε περισσότερα σε κάποιον άλλο Αμερικάνο.

Ο Κιρκ όντως έχει πρόβλημα στην πλευρική ταχύτητα και στα pnr μένει συνήθως πίσω.Αλλά ο Καββαδάς στον ΟΣΦΠ έκανε συνήθως δυναμικές εξόδους στα pnr.Εντάξει δεν φτάνει σε ταχύτητα τους γνωστούς έγχρωμους undersized center αλλά έχει αρκετά καλή ταχύτητα για λευκός ψηλός του 2,05 και των 118 κιλών. biggrin.gif
pan24
Ξερει καποιος περιπου ποσο ειναι τα συμβολαια οσων ειναι σιγουροι για την νεα σεζον?
Ο αρης αν δεν κανω λαθος θα εχει μπατζετ 2 εκ αρα περιπου 1,4 για συμβολαια παικτων
SteelGandalf
Ρε παιδιά, απορώ, που τα βρίσκετε όλα αυτά τα ονόματα; Μήπως είστε agents; tongue.gif

Δεν θεωρώ βάσιμη οποιαδήποτε φημολογία για παίχτη τύπου Dillard. Και για όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω σε ό,τι αφορά το ρίσκο με τον χαρακτήρα-συνήθειες του, αλλά και γιατί θα πρέπει να αφήσουμε την "σιγουριά" (με την έννοια πως ξέρουμε τι ακριβώς μπορούμε να περιμένουμε) του Waters και να προσευχόμαστε απ' την αρχή!!!

Αν είναι να αφήσουμε, λέμε τώρα, τον Waters και να κοιτάξουμε αλλού, τότε θεωρώ δεδομένο πως αυτό θα συμβεί για παίχτη με καλύτερες περγαμηνές.

Στο 3 θέλουμε οπωσδήποτε παίχτη στον οποίο θα βασιζόμαστε για να "τραβάει" το σκορ ή, έστω, να μπορεί να μας "ξεκολλάει" όποτε οι υπόλοιποι (μιλάω με βάση την φετινή μας εικόνα) "βαλτώνουν". Θεωρώ ιδανική την περίπτωση που αναφέρθηκε αρκετά πιο νωρίς και από εμένα και από άλλα παιδιά, του Έλληνα Λεωνίδα Κασελάκη. Παίχτης ομάδας, δυνατός, με καλό σουτ, σε εξαιρετική ηλικία κι έμπειρος, που θα βοηθήσει σίγουρα.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα αρκεστούμε στην θέση 2 μόνο με McNeal και Ζάρα (αναφέρομαι κυρίως στον 2ο), εκτός αν μείνει ο Waters (που εύκολα ανεβαίνει στο 2) και αποκτήσουμε έναν play-maker με επιθετικές αρετές.

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και στους ψηλούς. Εξαιρετική αναβάθμιση ο Milosevic, αλλά πολλά θα εξαρτηθούν από τις βασικές προτεραιότητες του κόουτς Πρίφτη. Δηλαδή ποιους θα έχει σε πρώτη σειρά στην λίστα του και τι θα καταφέρουμε να πετύχουμε με αυτούς. Από 'κει και πέρα, όλα θα είναι πιο ξεκάθαρα στο τι θα συμβεί με τον υπόλοιπο καταρτισμό του ρόστερ.

Τα υποθετικά σενάρια, τούτη την ώρα είναι δεκάδες και αν συνεχίσω, μπορώ να γράφω μέχρι μεθαύριο...
tuareg
QUOTE (pan24 @ Jun 8 2016, 16:55 ) *
Ξερει καποιος περιπου ποσο ειναι τα συμβολαια οσων ειναι σιγουροι για την νεα σεζον?
Ο αρης αν δεν κανω λαθος θα εχει μπατζετ 2 εκ αρα περιπου 1,4 για συμβολαια παικτων


λενε 1,6....αλλα και περσυ ελεγαν 600 και πηγε 800...θα παει 2 μονο των παικτων.

(προπονητικο τημ ειναι επιπλεον)

τωρα οσοι ειναι τους βλεπω καπως ετσι
μουρτος50
ξανθο50
ζαρας50-
πελικαν70 (φευγει)
οι μικροι διπλαρος-φλιωνης-πουλιανιτης-χρηστιδης το πολυ 30 ο καθενας

@steelgandalf
θα παμε για ξενοκοινοτικο στο 3
tuareg
Είπε «όχι» στους «αιώνιους» ο Ουάιτ, πάει Summer League

http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...i-summer-league
Timemaster
Έτσι για να περάσουν 4 ώρες στο αεροδρόμιο:
😃

Με έναν γρήγορο υπολογισμό οι Έλληνες που παραμένουν (Ξανθός, Μουρτος,Σιμτσακ,Φλιωνης,Διπλαρος,Πουλιανιτ
ης,Χριστηδης,Ζαρας) Περνούν όλοι μαζί 300 χιλιάρικα.

Όπως διαβάζω ο Ουοτερς θέλει 2χαρτια δολάρια οπότε πάμε για μία λύση κοντά στα 100.
Ο Μακ βλέπω να μένει με κάτω από 200
Αναπληρωματικό τεσσαρι από Αεκ μεριά αλλά 100 και πολλά λέω
Χαγκινς ή άλλος σέντερ 150
Βασικοί φόργουορντ αλλά 350.
Αναπληρωματικός σέντερ κάπου 100.
Κάπου στο 1,3 με μία υπέρβαση όπως πέρσι σε έναν παίχτη αν μας κάτσει. Βλέπε Θαναση ,Μπραμο , Ουαιτ και πολλά άλλα ονόματα φόργουορντ κοντά στα 400 χιλιάρικα.
Mr_Cadwell
Ενδιαφέρον για Tony Crocker.

ΠΗΓΗ
38aris
Πολλά ονόματα ακούγονται και οι managers έχουν πιασει δουλειά από ότι φαίνεται.
Πάντως με δεδομένη τη φυγή του Γουώτερς, ο Ντίλαρντ μου αρέσει αρκετά αλλά χρειαζόμαστε ένα παίκτη που θα τραβήξει επιθετικά και θα δημιουργεί στο 3. Ο Κρόκερ είναι καλή περίπτωση χωρίς να είναι όνομα. Δοκιμασμένος με καλό σουτ και καλός αμυντικός. Στην ΤΒL τραβούσε στο σκοράρισμα και ο Άρης μπορεί να του δώσει το step-up στην καριέρα του. Στους ψηλούς θέλουμε σίγουρα έναν Έλληνα και κατά πάσα πιθανότητα να είναι ο Καββαδάς (κι αυτός με στόχο να αποδείξει πράγματα), ενώ ακούγεται οτι πάει καλά του Χάγγινς για παραμονή. Με ένα καλό τεσσάρι βασικό και τον Μιλοσεβιτς είμαστε υπερπλήρεις. Μπόγρης για πολλους λόγους δε μου αρέσει και δε νομίζω να ταιριάζει στον κοουτς. Ο Όγκουστ είναι σούπερ περίπτωση. Αλήθεια ο Νταν Μαυραειδής τι έγινε? Πολύ υποσχόμενος ήταν. Ο Πουλιανίτης μου τον θυμίζει λίγο.
Οι μικροί μας (Φλιώνης, Πουλιανίτης, Δίπλαρος , Χρηστίδης) έχουν κάποιο συγκερκριμένο πρόγραμμα προπόνησης για την off season προκειμένου βελτιώσουν αδυναμίες.
Άσχετο αλλά ο Δίπλαρος πιστεύω θα ήταν ιδανικό να πάει δανεικός στον Απόλλωνα με κοουτς κ. Μέξα και να είναι στην πόλη του. Δεν έχω ακούσει τιποτα απλά μου αρέσει η ιδέα tongue.gif
Λαρεντζάκης παέι ΑΕΚ. Δε θα τον ήθελα να πω την αλήθεια και δεν ταιριάζει με τον κ. Πρίφτη σίγουρα.
Άντε να ανέβει επίπεδο όμως και να λέμε τι μαλ... κάναμε και δεν τον χρησιμοποιησαμε. Μη ξεχνάμε ότι σε δύσκολες εποχές για εμάς, είχαμε δώσει λεφτά για την ελευθέρας του.


tyrone hill
Πιστεύω ότι κάποιος άλλος Αμερικάνος(με κοινοτικό διαβατήριο) είναι στην κορυφή της λίστας για να καλύψει την θέση του βασικού POINT GUARD.Λογικά αρέσει και ο Dillard αλλά υπάρχουν δεύτερες σκέψεις για το κρούσμα με τη χρήση ινδικής κάνναβης.Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τελικά δεν καταφέρουμε να πείσουμε τους 2-3 πρώτους στόχους μας και στραφούμε προς τον Dillard.Αρκεί να διασφαλιστούμε ότι θα μείνει μακριά από τις κακές συνήθειες!!


Για τη θέση του βασικού SMALL FORWARD ο Crocker είναι μία πολύ καλή και δοκιμασμένη λύση.Μου άρεσε αρκετά όταν έπαιζε στην Κηφισιά πριν 2 χρόνια.Πολύ καλός σκόρερ,αρκετά αθλητικός,διεισδυτικός και καλός ριμπάουντερ για το ύψος του και τη θέση που αγωνίζεται.Σίγουρα αυτήν την περίοδο ο Κρόκερ,όπως και όλοι οι Αμερικάνοι,θα έχει αυξημένες οικονομικές απαιτήσεις.Λογικά θα περιμένουμε και ταυτόχρονα θα κοιτάμε και άλλες περιπτώσεις που βρίσκονται στη λίστα του κύριου Πρίφτη.

Μακάρι να προχωρήσουν και να κλείσουν θετικά οι περιπτώσεις του Μιλόσεβιτς και του Καββαδά,έτσι ώστε να συμπληρωθούν οι θέσεις του back up στο ''4'' και του back up στο ''5''.
gerorge
QUOTE (tyrone hill @ Jun 11 2016, 14:50 ) *
Πιστεύω ότι κάποιος άλλος Αμερικάνος(με κοινοτικό διαβατήριο) είναι στην κορυφή της λίστας για να καλύψει την θέση του βασικού POINT GUARD.Λογικά αρέσει και ο Dillard αλλά υπάρχουν δεύτερες σκέψεις για το κρούσμα με τη χρήση ινδικής κάνναβης.Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τελικά δεν καταφέρουμε να πείσουμε τους 2-3 πρώτους στόχους μας και στραφούμε προς τον Dillard.Αρκεί να διασφαλιστούμε ότι θα μείνει μακριά από τις κακές συνήθειες!!


Για τη θέση του βασικού SMALL FORWARD ο Crocker είναι μία πολύ καλή και δοκιμασμένη λύση.Μου άρεσε αρκετά όταν έπαιζε στην Κηφισιά πριν 2 χρόνια.Πολύ καλός σκόρερ,αρκετά αθλητικός,διεισδυτικός και καλός ριμπάουντερ για το ύψος του και τη θέση που αγωνίζεται.Σίγουρα αυτήν την περίοδο ο Κρόκερ,όπως και όλοι οι Αμερικάνοι,θα έχει αυξημένες οικονομικές απαιτήσεις.Λογικά θα περιμένουμε και ταυτόχρονα θα κοιτάμε και άλλες περιπτώσεις που βρίσκονται στη λίστα του κύριου Πρίφτη.

Μακάρι να προχωρήσουν και να κλείσουν θετικά οι περιπτώσεις του Μιλόσεβιτς και του Καββαδά,έτσι ώστε να συμπληρωθούν οι θέσεις του back up στο ''4'' και του back up στο ''5''.



Ο Καββαδάς προορίζεται να μοιράζεται τη θεση 5 με Χαγκινς μαλλον. Οποτε το αν θα ειναι μπακ απ ή οχι δεν παιζει μεγάλο ρόλο.Ο Μιλόσεβιτς ειναι εξαιρετική περιπτωση για μπακ απ στο 4 αφού μπορεί να κατέβει άνετα και στο 5 σε κάποια σχήματα. Το πρόβλημα με κροκερ ειναι ότι θα τρακάρει με μακνιλ αφού και οι δυο χρειάζονται πολύ την μπάλα στα χέρια τους. Θα προτιμούσα έναν σποτ σουτέρ. Στον άσο θα ηταν καλύτερος ένας άσος με έφεση στην πάσα παρά ένας ακόμη σκόρερ αλλα ο Πρίφτης σίγουρα ξερει καλύτερα τι χρειάζεται η ομαδα. Ποιον εννοεις όταν λες ότι κάποιος άλλος ειναι στην κορυφή για pg; Εχεις κάποιες πληροφορίες ή εικαζεις;
tyrone hill
Όχι φίλε μου δεν έχω κάποιες πληροφορίες δυστυχώς sad.gif

Απλά πιστεύω ότι κοιτάνε κάποιον ποιοτικότερο παίκτη από τον Kevin Dillard.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Dillard είναι κακή περίπτωση ή δεν έχει ποιότητα.Αν δεν υπήρχε αυτό το θέμα με το ντόπινγκ πιστεύω θα τον είχαμε αποκτήσει ήδη(αν έπαιρνε βέβαια και το διαβατήριο από Αλβανία).Πάντως είναι πολύ νωρίς ακόμα για οποιαδήποτε επιλογή Αμερικάνων.Κυρίως γιατί ζητάνε πολλά λεφτά αυτή την περίοδο και κατά δεύτερο λόγο επειδή το τεχνικό τιμ σίγουρα θα δει κάποιες περιπτώσεις παικτών από τα summer leagues(όπως και πέρυσι άλλωστε).

Για τον Crocker έχω μία μικρή ένσταση. smile.gif Δεν είναι παίκτης που θέλει την μπάλα στα χέρια για να δημιουργήσει.Επειδή είναι ταχύς και αρκετά αθλητικός μπορεί να εκμεταλλεύεται κάποιες καταστάσεις και χωρίς την μπάλα.Επίσης έχει ακόμα ένα προσόν που ψάχνει το τεχνικό τιμ.Μπορεί να κατέβει στο low post και να ποστάρει πιο ελαφριά SMALL FORWARDS.Έχει και αξιοπρεπές σουτ από τα 6,75 και δεν παίρνει πολλές προσπάθειες.

Ο Καββαδάς αν έρθει και μπει γρήγορα στα συστήματα του κύριου Πρίφτη πιστεύω ότι θα ξεκινάει βασικός μπροστά από τον Αμερικάνο σέντερ.Τα μόνα που μένει να βελτιώσει είναι η ευστοχία του στις ελεύθερες βολές και το να μην χάνεται στις αμυντικές περιστροφές.Παρότι είναι 2,05 και σχεδόν 115 κιλά είναι αρκετά γρήγορος και σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να κάνει δυναμικές εξόδους για να κόψει τα pick and roll των αντιπάλων.

Προσωπικά το θεωρώ πολύ σημαντικό να έρθει κάποιος Έλληνας ψηλός και δεν το κρύβω ότι έχω εκτίμηση στο ταλέντο του Καββαδά.Είναι σημαντικό να είναι Έλληνας το δεύτερο CENTER μας γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα στραφούμε προς την κοινοτική αγορά.
Timemaster
QUOTE(38aris @ Jun 11 2016, 12:48 ) *
Πολλά ονόματα ακούγονται και οι managers έχουν πιασει δουλειά από ότι φαίνεται.
Πάντως με δεδομένη τη φυγή του Γουώτερς, ο Ντίλαρντ μου αρέσει αρκετά αλλά χρειαζόμαστε ένα παίκτη που θα τραβήξει επιθετικά και θα δημιουργεί στο 3. Ο Κρόκερ είναι καλή περίπτωση χωρίς να είναι όνομα. Δοκιμασμένος με καλό σουτ και καλός αμυντικός. Στην ΤΒL τραβούσε στο σκοράρισμα και ο Άρης μπορεί να του δώσει το step-up στην καριέρα του. Στους ψηλούς θέλουμε σίγουρα έναν Έλληνα και κατά πάσα πιθανότητα να είναι ο Καββαδάς (κι αυτός με στόχο να αποδείξει πράγματα), ενώ ακούγεται οτι πάει καλά του Χάγγινς για παραμονή. Με ένα καλό τεσσάρι βασικό και τον Μιλοσεβιτς είμαστε υπερπλήρεις. Μπόγρης για πολλους λόγους δε μου αρέσει και δε νομίζω να ταιριάζει στον κοουτς. Ο Όγκουστ είναι σούπερ περίπτωση. Αλήθεια ο Νταν Μαυραειδής τι έγινε? Πολύ υποσχόμενος ήταν. Ο Πουλιανίτης μου τον θυμίζει λίγο.
Οι μικροί μας (Φλιώνης, Πουλιανίτης, Δίπλαρος , Χρηστίδης) έχουν κάποιο συγκερκριμένο πρόγραμμα προπόνησης για την off season προκειμένου βελτιώσουν αδυναμίες.
Άσχετο αλλά ο Δίπλαρος πιστεύω θα ήταν ιδανικό να πάει δανεικός στον Απόλλωνα με κοουτς κ. Μέξα και να είναι στην πόλη του. Δεν έχω ακούσει τιποτα απλά μου αρέσει η ιδέα tongue.gif
Λαρεντζάκης παέι ΑΕΚ. Δε θα τον ήθελα να πω την αλήθεια και δεν ταιριάζει με τον κ. Πρίφτη σίγουρα.
Άντε να ανέβει επίπεδο όμως και να λέμε τι μαλ... κάναμε και δεν τον χρησιμοποιησαμε. Μη ξεχνάμε ότι σε δύσκολες εποχές για εμάς, είχαμε δώσει λεφτά για την ελευθέρας του.


Που τον θυμήθικες αυτόν;
Ο Νταν από ότι θυμάμαι σταμάτησε το μπάσκετ και άνοιξε εταιρία με το όνομα ARIS στο αμέρικα.

Ο Λαρετζάκης σαν παίχτης μου θυμίζει τον Βεργίνη. Μέτρια άμυνα για επίπεδο Α1. Πολλά σουτ για να βρει ρυθμό οπότε έχει χαμηλό μέσο όρο. Και λίγες ικανότητες στην οργάνωση. Αν το παίξει έξυπνα θα κάνει καλή καριέρα σε μικρές ομάδες Α1 αλλά δε νομίζω να μπορέσει να κάνει κάτι παραπάνω
pan24
QUOTE (38aris @ Jun 11 2016, 13:48 ) *
Άσχετο αλλά ο Δίπλαρος πιστεύω θα ήταν ιδανικό να πάει δανεικός στον Απόλλωνα με κοουτς κ. Μέξα και να είναι στην πόλη του. Δεν έχω ακούσει τιποτα απλά μου αρέσει η ιδέα tongue.gif

Αυτο δεν προκειται να γινει ποτε επειδη ο ιδιος ο παικτης δεν θελει.Ο απολλωνας τον ηθελε και ειχε συμφωνησει με τον εσπερο(εξαλλου ο ιδιοκτητης του εσπερου ειναι ο δευτερος μεγαλυτερος χορηγος του απολλωνα) προπερσι πριν ενδιαφερθουν αρης,αεκ αλλα και φετος.Μαλιστα στον φετινο απολλωνα πιθανοτατα θα ειχε τουλαχιστον ενα 5λεπτο
Το προβλημα ειναι οτι μεχρι πριν 3-4 χρονια ο πατερας του ηταν προπονητης στις ακαδημιες του απολλωνα και η συνεργασια δεν εληξε καλα...
tuareg
παμε για παραμονη μακνηλ και χαγκινς απ οτι φαινεται
@bullet
μπορεις να προτεινεις ασους που μπορουν να παιξουν πικ ν ρολ και να τρεχουν στο τρανζισιον (τετοιον ψαχνει ο πριφτης) και αντιοκαρο (πχ χολμς που βγηκε σημερα)
Τριαρια ψαχνουν σε κατι σα το κροκερ που επαιζε στη κηφισσια.
SteelGandalf
Καλές οι εικασίες και οι υπολογισμοί, αλλά ακόμη καλύτερα τα δεδομένα:

QUOTE(www.arisbc.gr - 13/6/2016)
Ανανέωση της συνεργασίας με Βασίλη Σίμτσακ

Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ανανέωση της συνεργασίας της με τον έμπειρο φόργουορντ/σέντερ, Βασίλη Σίμτσακ, για ακόμη έναν χρόνο.


Μετά την ανανέωση της συνεργασίας του με τον ΑΡΗ, ο Βασίλης Σίμτσακ δήλωσε στο www.arisbc.gr:

«Είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που θα αγωνιστώ για 3η συνεχόμενη χρονιά στον ΑΡΗ. Αυτή ήταν η επιθυμία μου από τη μέρα που τελείωσε το πρωτάθλημα και ενισχύθηκε από τη στιγμή που στο τιμόνι της ομάδας παρέμεινε ο Δημήτρης Πρίφτης.

Στα δύο χρόνια που βρίσκομαι στον ΑΡΗ, η ομάδα έχει κάνει σημαντικά βήματα προόδου. Προσωπικά πιστεύω ότι κάτι μεγάλο δημιουργείται και είμαι ευτυχής που αποτελώ μέρος της προσπάθειας μίας τόσο μεγάλης και ιστορικής ομάδας να επιστρέψει εκεί όπου ανήκει: στην κορυφή. Τόσο η οικογένεια Λάσκαρη, όσο και ο κόουτς, είναι θιασώτες της λογικής «προχωράμε βήμα βήμα» και πιστεύω ότι αυτός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να φτάσεις στον στόχο σου.

Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι η ομάδα κρατά έναν κορμό παικτών από την περσινή σεζόν, έτσι ώστε με τις κατάλληλες κινήσεις να παρουσιαστεί πιο ισχυρή τη νέα χρονιά. Παράλληλα, διατηρείται το οικογενειακό κλίμα, το οποίο ήταν από τα βασικά όπλα μας μέσα στη σεζόν που ολοκληρώθηκε. Με τη βοήθεια του κόσμου μας, ο οποίος μας στηρίζει μαζικά εντός κι εκτός έδρας, πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να κάνουμε ακόμα ένα βήμα προς την κορυφή».
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jun 12 2016, 16:19 ) *
παμε για παραμονη μακνηλ και χαγκινς απ οτι φαινεται
@bullet
μπορεις να προτεινεις ασους που μπορουν να παιξουν πικ ν ρολ και να τρεχουν στο τρανζισιον (τετοιον ψαχνει ο πριφτης) και αντιοκαρο (πχ χολμς που βγηκε σημερα)
Τριαρια ψαχνουν σε κατι σα το κροκερ που επαιζε στη κηφισσια.

Προκειμένου να μπω στο πνεύμα, καθησα και διάβασα τις τελευταιες σελίδες του τοπικ.
Διαβασα για Θανάση Αντετοκουνπο, Καββαδα, Τσαιρελη.
Αν όντως υπάρχει ενδιαφέρον του Άρη, τότε το θεωρώ προς την πολύ καλή κατεύθυνση, γιατί κακά τα ψέματα, αν αναζητάς την υπέρβαση, με περιορισμένο μπάτζετ, την διαφορά την κανουν οι καλοί Έλληνες παίκτες που δεν μπορούν να χωρέσουν και να αξιοποιηθούν στους 2 αιώνιους, συν φυσικά τους ξένους λαβράκια!

Για τον Dillard που διαβάζω , το Wikipedia τον έχει ήδη στην Βελγική Antwerp Giants.
Δεν ξέρω λοιπόν τι ακριβώς ισχύει.

Παρόλο που έχω χαλάσει τον κόσμο στο τοπικ του Παναθηναικου για τον Θανάση, βλέπω ΚΑΙ ΕΔΩ, εναν σκεπτικισμο ως προς το πρόσωπο του και ειλικρινά δυσκολευομαι να το κατανοήσω!

Για τα δεδομένα και το τωρινό στάτους του Άρη, ο Θανάσης θα ήταν μια σούπερ λύση και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί και σε αυτό το τοπικ, διυλιζεται ο κωνωπας.

Δεν ξέρω αν ο Άρης θα μπορούσε να του κανει την καλυτερη οικονομική πρόταση, σιγουρα όμως θα μπορούσε να προσφέρει αλλά, καλύτερα θελγητρα.
Θέση βασικού δηλαδή, με μεγάλο ρόλο και χρόνο συμμετοχής.

Επίσης και οι Καββαδας , Τσαιρελης είναι πολύ καλές περιπτώσεις.

Το βάθος θα μεγάλωνε, και ο σχεδιασμός θα απλωνοταν πολύ καλύτερα, οσον αφορα τους ξένους!

Διαβασα επίσης ότι ο Ουωτερς θέλει 200χιλ , οπότε παίζει να μην μείνει.

Τον Alex Kirk που πάλι είδα να διυλιζεται, τον είχα προτείνει πέρσι το καλοκαίρι στο αντίστοιχο τοπικ του Ολυμπιακού, και πέρασε παντελως στο ντούκου.

Διαβασα οτι ενδιαφέρεται η Μακαμπι, υπάρχει κάποιο λινκ?
Όπως πέρσι ο Άρης πήρε απο το Ιταλικό πρωτάθλημα τον Okaro και του βγήκε σούπερ, τέτοια ανάλογη περίπτωση θεωρώ και τον Kirk!

Διαβασα για ενδιαφέρον προς τον Μιλόσεβιτς.
Αν ο Άρης αναζητήσει ΚΑΙ back up PF , Κοινοτικό, υπάρχει στο μυαλό μου ένας παίκτης που μου άφησε ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ πέρσι το καλοκαίρι.
Ο Βέλγος διεθνής combo F Pierre Antoine Gillet.
Είναι σκληροτραχηλος, παικτης ομάδας, κάνει πολύ σωστά, πολλά πράγματα μες το παρκέ και είναι εξαιρετικός σουτέρ 3 ποντων.

Τώρα PG που να τρεχει καλά τα pick n'roll και να είναι καλός στο επιθετικό transition και στις ενδιάμεσες επιθέσεις...
Στο μυαλό μου υπάρχουν 4 παικτες, τους οποίους ανέφερα πολύ πέρσι "όχι εδώ φυσικά ".

Ο Καναδός Olivier Hanlan , ο οποίος ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα πέρσι στην Ζαλγκιρις.
Αν και δεν έκανε την χρονιά που θα περίμενα, τα νουμερα του δεν ήταν και άσχημα.
Σε ενα περιβάλλον σαν του Άρη και αγωνιζομενος στο Eurocup , με μια χρονιά επαγγελματικης εμπειρίας στην Ευρώπη, θα μπορούσε να κάνει παπάδες.
Παίζει να είναι όμως και ακριβώς για τα οικονομικά δεδομένα του Άρη.
Αν ο Ουωτερς ζητά 200χιλ , ίσως τόσα να είναι και οι απαιτήσεις του Καναδου.

Ο βραχυσωμος Phil Pressey επίσης θα μπορούσε να αποδειχτεί μια θαυμάσια λύση, για τα κριτήρια-ζητούμενα που έβαλες.
Εχει κανει τα περάσματα του απο ΝΒΑ χωρίς όμως να καθιερωθεί, καθώς και απο την αναπτυξιακή λίγκα.

Ο Quinn Cook , είναι ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Πρωταθλητής με το Duke και αγαπημένος παιδί του Σιζεφσκι.
Στο Duke έπαιξε κατα κατα κανόνα χωρίς την μπάλα στα χέρια και αυτό του στοιχισε στο ντραφτ πέρσι.
Στην αναπτυξιακή λίγκα φέτος έβγαλε πολύ καλά νούμερα και μάλλον κινήθηκε προς την κατεύθυνση μιας εξειδίκευσης στο PG , μιας και αυτό είναι το ζητούμενο του προκειμένου να βρει μελλοντικά, ενα επαγγελματικο συμβόλαιο στο ΝΒΑ.

Τέλος ο απίθανος κοντορεβυθουλης Jerome Randle , εχει το συν του κοινοτικού διαβατηριου.
Βέβαια καταχραζεται και περισσότερο την μπάλα και τις προσπάθειες για σουτ, αλλά αυτό είναι και θέμα προπονητή το πως θα φτιάξει το mix.

O Jonathan Holmes που ανέφερες ήταν απο τους καλύτερους undrafted πέρσι, απέσπασε ενα μερικώς εγγυημενο συμβόλαιο με τους Lakers, ατυχησε όμως με ένα πολύ σοβαρό τραυματισμό, που είχε ως αποτέλεσμα οι Lakers να τον αποδεσμευσουν.
Θα την χαρακτήριζα πολύ καλή περίπτωση.

Στο SF , είδα κάτι ονόματα που έπεσαν.
Θα πω έναν που ανέφερα πριν λίγο καιρό στο τοπικ του Παναθηναικου.
Τον Δομινικανο all around G-F Luis Montero.
Την σεζόν που πέρασε, κατάφερε και απέσπασε συμβόλαιο με τους Blazers.
Ο Montero ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά στο 3ποντο...έχει εξαιρετική ευχέρεια στο να δημιουργήσει και τις δικές του φάσεις, αλλά και των υπόλοιπων.
Συνεισφέρει σημαντικά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.
Γισ μένα ανήκει στην κατηγορία ΜΕΓΚΑ λαβράκι!

Αυτά τα ολίγα απο μενα.
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 14 2016, 13:17 ) *
Τώρα PG που να τρεχει καλά τα pick n'roll και να είναι καλός στο επιθετικό transition και στις ενδιάμεσες επιθέσεις...
Στο μυαλό μου υπάρχουν 4 παικτες, τους οποίους ανέφερα πολύ πέρσι "όχι εδώ φυσικά ".

Ο Καναδός Olivier Hanlan , ο οποίος ξεκίνησε την επαγγελματική του καριέρα πέρσι στην Ζαλγκιρις.
Αν και δεν έκανε την χρονιά που θα περίμενα, τα νουμερα του δεν ήταν και άσχημα.
Σε ενα περιβάλλον σαν του Άρη και αγωνιζομενος στο Eurocup , με μια χρονιά επαγγελματικης εμπειρίας στην Ευρώπη, θα μπορούσε να κάνει παπάδες.
Παίζει να είναι όμως και ακριβώς για τα οικονομικά δεδομένα του Άρη.
Αν ο Ουωτερς ζητά 200χιλ , ίσως τόσα να είναι και οι απαιτήσεις του Καναδου.

Ο βραχυσωμος Phil Pressey επίσης θα μπορούσε να αποδειχτεί μια θαυμάσια λύση, για τα κριτήρια-ζητούμενα που έβαλες.
Εχει κανει τα περάσματα του απο ΝΒΑ χωρίς όμως να καθιερωθεί, καθώς και απο την αναπτυξιακή λίγκα.

Ο Quinn Cook , είναι ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Πρωταθλητής με το Duke και αγαπημένος παιδί του Σιζεφσκι.
Στο Duke έπαιξε κατα κατα κανόνα χωρίς την μπάλα στα χέρια και αυτό του στοιχισε στο ντραφτ πέρσι.
Στην αναπτυξιακή λίγκα φέτος έβγαλε πολύ καλά νούμερα και μάλλον κινήθηκε προς την κατεύθυνση μιας εξειδίκευσης στο PG , μιας και αυτό είναι το ζητούμενο του προκειμένου να βρει μελλοντικά, ενα επαγγελματικο συμβόλαιο στο ΝΒΑ.

Τέλος ο απίθανος κοντορεβυθουλης Jerome Randle , εχει το συν του κοινοτικού διαβατηριου.
Βέβαια καταχραζεται και περισσότερο την μπάλα και τις προσπάθειες για σουτ, αλλά αυτό είναι και θέμα προπονητή το πως θα φτιάξει το mix.

Μου διεφυγε μια ακόμη περίπτωση που απο πέρσι υποστηρίζω την περίπτωση του ενθερμα.
Εκείνη του Ryan Boatright!

O undersized scoring PG, έκανε μια πολύ καλή κολεγιακη καριέρα.
Το περασμένο καλοκαίρι διεκδικησε μια θέση στο τελικό ροστερ των Nets , αλλά δεν τα κατάφερε.
Ηρθε Ευρώπη την σεζόν που περασε και είχε μια πολύ καλή παρουσία στο Ιταλικό πρωτάθλημα!

Μ'αρέσει πάρα πολύ αυτός ο παίκτης...και μπορεί να καλύψει ΑΝΕΤΑ τα κριτήρια-ζητούμενα που έθεσε ο tuareg, συν ότι και οικονομικά, πρέπει να παραμένει λογικά προσιτός, ακόμη και για τα δεδομένα του Αρη!

Μου θυμίζει πάρα πολύ τον πρώιμο....JR Holden!

Ο Άρης είναι εκείνο το περιβάλλον που θα μπορούσε να του προσφέρει εκείνες τις συνθήκες-προϋποθέσεις για να κάνει το step up.

benchwarmer
Από τη λίστα του bullet (συν όποιον άλλον έχω στο μυαλό μου) για μένα ξεκάθαρα Quinn Cook για το "1". Κι ας μην έχει παίξει Ευρώπη όπως ο Boatright, είναι πολύ πιο κοντρολαρισμένος παίχτης. Χωρίς βέβαια να έχω ιδέα για το τι κασέ μπορεί να ζητήσει.

Επίσης πιστεύω πως παρά την ανανέωση του Σίμτσακ θα πρέπει ο Άρης να κινηθεί και για τον Καββαδά, και να ανοίξει μία θέση ξένου/κοινοτικού (σε σύγκριση με το περσινό ρόστερ) για το "3".
gerorge
Ο Quinn Cook ειναι ηγετικη φυσιογνωμια αφου δεν γινεσαι τυχαια αρχηγος στο Duke του coach K.Απο κει και περα δεν ξερω να ειναι διατεθειμενος να δοκιμασει Ευρωπη αλλα σε μια τετοια περιπτωση θα ταιριαζε πιστευω στην ομαδα
tuareg
QUOTE (benchwarmer @ Jun 14 2016, 15:19 ) *
Από τη λίστα του bullet (συν όποιον άλλον έχω στο μυαλό μου) για μένα ξεκάθαρα Quinn Cook για το "1". Κι ας μην έχει παίξει Ευρώπη όπως ο Boatright, είναι πολύ πιο κοντρολαρισμένος παίχτης. Χωρίς βέβαια να έχω ιδέα για το τι κασέ μπορεί να ζητήσει.

Επίσης πιστεύω πως παρά την ανανέωση του Σίμτσακ θα πρέπει ο Άρης να κινηθεί και για τον Καββαδά, και να ανοίξει μία θέση ξένου/κοινοτικού (σε σύγκριση με το περσινό ρόστερ) για το "3".


θα παρουν ξενοκοινοτικο στο 3 ,στους ψηλους θα γινει αυτο που λες
38aris
@a bullet for your head
Πολύ καλή παρουσίαση μπράβο!
Βέβαια πολλές προτάσεις είναι λίγο αλμυρές για εμάς (Hanlan, Randle) και κάποιοι θα κοιτάξουν μέχρι τέλους (με πολλές πιθανότητες μάλιστα) να βρουν θέση στο ΝΒΑ (Quin Cook - φοβερός),
O Alex Kirk, πια, είναι ακριβός και θέλει back up του κάτι διαφορετικό από τον Καββαδα (εάν έρθει).
Για Αντετοκούμπο και Μοντερο συμφωνώ με χίλια, όπως επίσης μου αρέσουν πολύ οι Χολμς και Κρόκερ. Όποιος αποκτηθεί θα είναι καλή κίνηση.
Για πολλους δεν έχω εικόνα και δε μπορώ να σου πω.
Πάντως ο κ. Πρίφτης ειδικά στα guards θέλει two - way παίκτες και έτσι πολλοί σκόρερ που δεν προσφέρουν πίσω δύσκολα θα προκριθούν.
Πάντως πιστευω ότι μέχρι τα μέσα του Ιουλίου θα έχει ολοκληρωθεί το ρόστερ εκτός από το 4 που θα περιμένουμε τα κοψίματα
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jun 14 2016, 15:22 ) *
θα παρουν ξενοκοινοτικο στο 3 ,στους ψηλους θα γινει αυτο που λες

Όπως ο Cook , έτσι και ο Boatright είχε μια πολύ καλή κολεγιακη καριέρα και στέφθηκε επίσης πρωταθλητής.
Ο Cook μπορεί να δείχνει πιο κοντρολαρισμενος , ο Boatright όμως είναι πολύ πιο εξοικειωμενος με την θεση του PG , ανεξάρτητα αν έχει κυρίαρχο το scoring instinct.

Ο πρωιμος JR Holden για όσους θυμούνται, ήταν σαν τον Boatright, και υπέστη στην πορεία μια κατεργασία, με αποτέλεσμα να γίνει κάπως πιο κοντρολαρισμενος .

Και τις δύο περιπτώσεις θα τις χαρακτηριζα ΣΟΥΠΕΡ για τον Αρη.

Επειδή υποθέτω πως δεν θα σχολιαστεί ο Βέλγος Gillet, στο δικό μου μάτι, μου έκανε μεγάλο κλικ στο περσινό ευρωμπασκετ.
Ίσως θα έπρεπε να πέσει εκεί, ενα πιο προσεκτικό βλέφαρο...

Για τον Montero επίσης, βρίσκω ένα θαυμάσιο πακέτο ικανοτήτων και ταλέντου.
Το ότι αγωνίζεται Ελλάδα ΚΑΙ ο Feldeine, ίσως θα μπορούσε να φανει χρήσιμο, σε περίπτωση που ο Άρης εκδηλωνε ενδιαφέρον και ο παίκτης δεν είχε εικόνα περί Ελλάδος...λέω εγώ τώρα!

QUOTE(38aris @ Jun 14 2016, 15:27 ) *
@a bullet for your head
Πολύ καλή παρουσίαση μπράβο!

Έπεσαν τα "μεγάλα μέσα" βλέπεις biggrin.gif
Ευχαριστώ φίλε!

QUOTE(gerorge @ Jun 14 2016, 15:21 ) *
Ο Quinn Cook ειναι ηγετικη φυσιογνωμια αφου δεν γινεσαι τυχαια αρχηγος στο Duke του coach K.Απο κει και περα δεν ξερω να ειναι διατεθειμενος να δοκιμασει Ευρωπη αλλα σε μια τετοια περιπτωση θα ταιριαζε πιστευω στην ομαδα

Ισχύει!
Προέρχεται απο ενα σπουδαίο κολεγιακο πρόγραμμα, στο οποίο απέδειξε πως έχει και leadership.
Προσμετρωνται στα συν του αναμφισβητητα!
tuareg
o Μοντερο νομιζω εχει με το πορτλαντ μεχρι το 2018 και το πηγαινοφερνουν νβδλ.
tyrone hill
O Cook ενδιέφερε και πέρυσι τον κύριο Πρίφτη.Τον είχε εντοπίσει στα summer leagues και του είχαμε κάνει μία συζήτηση για να έρθει στην Ευρώπη.Πέρυσι ήθελε να το πάει μέχρι τέλους για να βρει θέση σε ομάδα του ΝΒΑ.Για το ΝΒΑ η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο Cook είναι undersized και δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει απέναντι σε χτισμένα και ψηλά γκαρντ.Στην Ευρώπη όμως με τα χαρακτηριστικά που έχει μπορεί να κάνει μία πολύ καλή καριέρα.

Πιστεύω ότι ταιριάζει απόλυτα στο μπάσκετ που θέλει να παίξει ο κύριος Πρίφτης.Έχει τα χαρακτηριστικά του Ουότερς(γρήγορη εκτέλεση μετά από τρίπλα,επίθεση μετά από screen,πολύ καλό και γρήγορο pull up jumper).Το χαρακτηριστικό που θα τον κάνει πιο χρήσιμο(ιδίως αν αποκτηθεί και ο Θανάσης Αντετοκούμπο) είναι η ταχύτητα που ανοίγει το transition.Πολλές φορές μάλιστα δεν διστάζει να πάει αυτός μέχρι το τέλος και να πετύχει το καλάθι.

Πιστεύω περιμένουμε να δούμε που θα καταλήξουν οι υποθέσεις του Καββαδά και του Μιλόσεβιτς και ανάλογα θα κινηθούμε στην Αμερικάνικη αγορά για παίκτες.Το ίδιο ισχύει και για τον Θανάση Αντετοκούμπο, η περίπτωση του οποίου βρίσκεται σε άμεση συνάρτηση με την απόκτηση Έλληνα ψηλού.Πάντως ακόμα και σαν Αμερικάνος ο Quinn Cook είναι εξαιρετική περίπτωση.Φέτος έκανε μία τρομερή χρονιά στην αναπτυξιακή λίγκα.
tuareg
δε πιστευω να παρει ο Πριφτης ασο που δεν εχει παιξει Ευρωπη.
tyrone hill
Ναι αυτό είναι ένα ντεσαβαντάζ φίλε τουαρέγκ.Ίσως κάνει μία υποχώρηση φέτος.Αν και πιστεύω ότι όσο δεν κλείνει κάποιος στον άσσο και προχωράνε οι μέρες έχει πιθανότητες να μείνει ο Ουότερς.Καλή περίπτωση και ο Boatright στην Ιταλία έχει πολλά λαβράκια.Μην ξεχνάμε ότι ο Κολοσσός έφερε τον Mike James από τη 3η εθνική κατηγορία της Ιταλίας.
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jun 14 2016, 15:51 ) *
o Μοντερο νομιζω εχει με το πορτλαντ μεχρι το 2018 και το πηγαινοφερνουν νβδλ.

Σύμφωνα με τα salaries του hoopshype, ο Μοντερο πήρε για την σεζόν που πέρασε σχεδόν 525χιλ δολάρια, ενώ για την σεζόν 2016-17 δεν τον συγκαταλέγει, που σημαίνει πως είναι ελεύθερος.
Συνήθως δεν γνωστοποιουνται όλοι οι όροι σε συμβόλαια τέτοιων παικτών όπως ο Montero.
Επίσης, και παραπάνω απο εναν χρόνο διάρκεια να έχουν, δεν είναι φουλ εγγυημένα μετά την πρώτη χρονιά.

Νομίζω ότι είναι ελεύθερος.



QUOTE(tyrone hill @ Jun 14 2016, 16:14 ) *
Ναι αυτό είναι ένα ντεσαβαντάζ φίλε τουαρέγκ.Ίσως κάνει μία υποχώρηση φέτος.Αν και πιστεύω ότι όσο δεν κλείνει κάποιος στον άσσο και προχωράνε οι μέρες έχει πιθανότητες να μείνει ο Ουότερς.Καλή περίπτωση και ο Boatright στην Ιταλία έχει πολλά λαβράκια.Μην ξεχνάμε ότι ο Κολοσσός έφερε τον Mike James από τη 3η εθνική κατηγορία της Ιταλίας.

Ειπα για τον Boatright οτι μου θυμίζει παρα πολυ τον πρώιμο JR Holden.
Ο Πριφτης για λίγο δεν τον πρόλαβε στην ΑΕΚ τον Holden , ωστόσο, ΣΙΓΟΥΡΑ θα τον θυμάται..

By the way...o Holden τότε προερχόταν απο το Βελγικό πρωτάθλημα!
a bullet for your head
QUOTE(38aris @ Jun 14 2016, 15:27 ) *
Για Αντετοκούμπο και Μοντερο συμφωνώ με χίλια, όπως επίσης μου αρέσουν πολύ οι Χολμς και Κρόκερ. Όποιος αποκτηθεί θα είναι καλή κίνηση.
Για πολλους δεν έχω εικόνα και δε μπορώ να σου πω.
Πάντως ο κ. Πρίφτης ειδικά στα guards θέλει two - way παίκτες και έτσι πολλοί σκόρερ που δεν προσφέρουν πίσω δύσκολα θα προκριθούν.

Εκανες λογο για two way παικτες ειδικα στα G.
Προσωπικα πιστευω οτι εκτός την προϋπόθεση του να είναι καλοί και στις 2 πλευρές του γηπέδου, θα πρέπει οι παίκτες να καλύπτουν και παραπάνω απο μια θέση στην 5αδα.
Και όχι μόνο στα G, αλλά και σε άλλες θέσεις.

Οι Αντετοκουνπο και Μοντερο που συμφωνείς, μπορούν να καλύψουν παραπάνω απο μια θέσεις.
Ενω αμυντικα ο Θανάσης μπορεί να παίξει θεωρητικά, τα 4/5 της αντίπαλης 5αδας, ενώ ο Μοντερο τα 3/5.

Διαβασα σε ενα προηγούμενο ποστ σου, πως θα επιθυμουσες-προτιμούσες , οι Τσαιρελης -Καββαδας να καλύψουν τις θέσεις των ψηλών στην second unit.
Συμφωνώ απόλυτα!
Εκτός του ότι θα απλωνοταν καλύτερα ο σχεδιασμός, ο Άρης θα ενισχυε σημαντικά τον Ελληνικό του κορμό, αναβαθμιζοντας σημαντικά την ποιότητα του Ελληνικού του στοιχείου.

Στο περιορισμένο μπάτζετ που ο Άρης κινειται, εκτός απο ξένους λαβράκια, χρειάζεται και καλούς Έλληνες παίκτες.
Εφόσον τα οικονομικά του δεν του το επιτρέπουν ώστε να φέρει τους πολύ "πρωτοκλασσατους", τότε θα επραττε άριστα, αν εφερνε τους συγκεκριμένους δύο, που στον Ολυμπιακό δεν χωράνε και δεν αξιοποιουνται!

Ο Άρης, έστω και με αυτούς τους οικονομικούς περιορισμούς, με μελετημενες κινήσεις, μπορεί να βάλει ως σκοπό την υπέρβαση.
Τι θα συνιστούσα υπέρβαση?
Να μπορέσει να μπει σφήνα ανάμεσα στους 2 αιώνιους και να έχει καλύτερη πορεία στο Γιουροκαπ.

Ο Άρης των τελευταίων 2 χρονων ας πούμε, έκανε το καλύτερο δυνατό, τηρουμένων και των αναλογιών.
Με τις υπάρχουσες αναλογίες δεν μπορεί το κάτι παραπάνω.
Με τις υπάρχουσες αναλογίες, το χάσμα που υπάρχει, δεν γινεται να αμβλυνθει περισσότερο.

Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να ανέβει το μπάτζετ, και οι κινήσεις που θα γίνουν για την στελέχωση του ροστερ, να είναι πολύ καλά μελετημενες.
Να είναι οι καλύτερες δυνατές, ώστε να μπορεί ο Πριφτης να έχει μεγαλύτερη φαρέτρα.

Έκανα χθες κάποιες προτάσεις παικτών.
Τώρα θα παρουσιάσω και ενα προτεινόμενο ροστερ, όπως συνηθίζω να κάνω "όπως και η πλειοψηφία του φόρουμ άλλωστε biggrin.gif ".

-First unit : Ουωτερς ή αν φύγει Quinn Cook ή Ryan Boatright, Μακνηλ, Μοντερο, Θανάσης, Χαγκινς.

Αμερικανικού τύπου first unit.
Με ταχύτητα, αθλητικότητα, αμυντική ικανοτητα, επιθετικό πλουραλισμο.
Που θα μπορεί και να τρέξει το γηπεδο αλλά και να μπορεί να αποδώσει σε επιθέσεις μισού γηπέδου.
Που θα έχει σημαντική συνεισφορά στην δημιουργία τουλάχιστον απο 3 παικτες, με αρκετές επιθετικές απειλές και με αμυντική συνεισφορά και απο τα 5/5!

Και επειδή είναι πιο ελαφρια line up , η second unit, θα μπορούσε να στηθεί ως εξής :

-Second unit : Ξανθοπουλος, Μαρκους Ερικσον, Πιερ-Αντουαν Ζιλλετ, Τσαιρελης, Καββαδας.

Αυτή η line up είναι πιο Ευρωπαϊκού τύπου, ψηλότερη, που επίσης διαθέτει παικτες που μπορουν να καλύψουν παραπάνω απο μια θέσεις!

Στην θέση του Σουηδου Ερικσον , θα προτιμούσα τον Βελγο Κουεντιν Σερον, ομως, πριν μερικές μέρες έκλεισε στην Γαλλική Γκραβελιν...
Βασικά απορώ γιατί οι Ελληνικές ομάδες δεν έχουν κοιτάξει την Βελγική αγορά απο την εποχή του Λοτζεσκι...
Υποθέτω πως είναι φθηνή αγορά, ενώ και η Εθνική τους ομάδα, είναι μια πολύ καλό δουλεμένη ομάδα, με πολύ καλούς παίκτες!
Αφού ο Σερον Έκλεισε αλλού...ο Άρης, με αφορμή τις παρτίδες που άνοιξε πέρσι με την Μπαρτσα για τον Βεζενκοφ, θα μπορούσε να κοιτάξει, μήπως θα μπορούσε να τσιμπήσει για εναν χρόνο ως δανεικό, τον Μαρκους Ερικσον!

Πολλοί εδώ μιλάτε για απλή ενίσχυση στο SF.
Εγω θα προτιμούσα πολύ μεγαλύτερη ενίσχυση εκεί, συν και ενίσχυση πίσω απο τον ΜακΝηλ!

Ο Σουηδός είναι ένα πολύ καλό ταλέντο, που ως τώρα δεν χωρά στην Μπαρτσα.
Πάνω σε αυτό ο Άρης θα μπορούσε να πατήσει και να δώσει διαβεβαιωσεις, οτι θα βοηθούσε στην εξέλιξη του παίκτη.

Ο Βέλγος Ζιλλετ, μπορεί άνετα να καλύψει και τις 2 θέσεις των F.
Παικτης ομάδας, σκληρός, εξαιρετικός σουτέρ, που κάνει θαυμάσια πολλές δουλειές μες το παρκέ!
Θα μπορούσε να συνυπάρξει ιδανικά, τόσο με τον Τσαιρελη στην second unit, όσο και με τους Μοντερο, Θανάση!
Προσωπικα τον θεωρώ καλύτερο του Μιλόσεβιτς, και δεν πιστεύω ότι θα είναι και ακριβός...

Συμπλήρωση 12αδας με τους Μουρτο-Διπλαρο.

Θα μου πείτε κάποιοι, πως έτσι, ο ρόλος του Μουρτου θα είναι μικρότερος την επόμενη σεζόν.
Αν θες να επεκτεινεις το ροστερ σου, αυτό μοιραία συμβαίνει, είναι η απάντηση μου.

Επίσης προτιμώ στην 12αδα τον Διπλαρο.
Πέρσι μου άφησε καλες εντυπώσεις.
Καλύτερες αν θέλετε απο τον βασικό Σταμάτη...
Ειναι θρασυς , κωλοπετσωμενος , και μέσω του μπάσκετ παλεύει για τα προς το ζην , μιας και απο ότι είχα διαβάσει, προέρχεται απο μια πολυμελη και φτωχή οικογένεια.
Εμένα μ'αρεσει ο Διπλαρος...

-Οι Σιμιτσακ, Φλιωνης, Χρηστιδης , συμπληρωνουν το ροστερ.

Προσπαθωντας να κοστολογησω αυτο το ροστερ, μου βγαίνει περίπου στα 2.05εκ ευρώ.
Σε κάποιο παλιότερο ποστ διάβασα, πως απο τα 800χιλ,το μπάτζετ θα ανέλθει στα 1.6εκ.
Υπάρχει λοιπόν ενα χάσμα της τάξης των 450χιλ περίπου.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ξέρω πως οι μεγαλοεπιχειρηματιες , όταν ορίζουν ενα μπάτζετ, δύσκολα αποκλινουν απο αυτό.
Θέλουν να τηρηθεί ευλαβικά, συν φυσικά οτι υπάρχει και το σκέλος της σταδιακής αποπληρωμης παλαιότερων οφειλών -χρεων.

Σε αυτή την περίπτωση, αν ήμουν στην θέση του Πρίφτη, θα έπιανα τον Λάσκαρη και προσπαθούσα να τον διαβεβαιωσω-πείσω, πως με ενα τέτοιο μπάτζετ, μπορω να κανω την υπέρβαση.
Και αν ο Λασκαρης μου έλεγε αν θα δεχομουν να χάσω το κεφάλι μου, στην περίπτωση που δεν θα πετυχαινα την υπέρβαση , θα το δεχομουν ευχαρίστως...

Ναι μεν οι αριθμοί είναι σκληροι και στυγνοι, όμως, σημαντικό ρόλο παίζει και η προσωπικοτητα των προπονητών.







QUOTE(tyrone hill @ Jun 14 2016, 16:14 ) *
Μην ξεχνάμε ότι ο Κολοσσός έφερε τον Mike James από τη 3η εθνική κατηγορία της Ιταλίας.

Ο Τζεημς δεν αποκλείεται να γίνει η αφορμή ώστε να γίνει και μόδα αν θέλεις, οι ομάδες να αναζητουν απο τα αζητητα...τέτοια λαβρακια!

Στο μυαλό μου υπάρχει ένας παίκτης που μοιάζει πολύ με τον Τζεημς...είναι ο Νικ Τζονσον.
Σε περίπτωση που δεν τον ξέρεις, ήταν συμπαίκτης του Παπ στους Ροκετς και μαζί με τον Παπ, στο πακέτο ανταλλαγής που έγινε με τους Νάγκετς για τον Ται Λοουσον.
Ο Πριφτης θα μπορούσε ΑΝΕΤΑ να συλλεξει πληροφορίες για τον Τζονσον, απο τον Παπ...

Αν και η επαγγελματικη καριέρα του Τζονσον ξεκίνησε με πολύ καλύτερους όρους απο του Τζεημς, αυτό έχει αντιστραφει πλέον...
Ειναι μια απο τις ομορφιές του επαγγελματικου αθλητισμού και αυτη!
Τώρα κινειται στην αφάνεια της αναπτυξιακης λιγκα.
Σαν συνολικό πακέτο ικανοτήτων και αθλητικοτητας, ο Τζονσον ομοιαζει πολύ με τον Μαικ Τζεημς.
Με την διαφορά πως ο Τζεημς ΠΛΕΟΝ στοιχιζει ενα εκατομμύριο ετησιως.. wink.gif
38aris
Λοιπόν έχεις δίκιο και όντως ο κοουτς όπως κάθε σύγχρονος προπονητής μπάσκετ θέλει πολυθεσίτες παίκτες, για αυτό και συμφωνώ για τα τριάρια που αναφέρονται, απλά δεν το ανέφερα γιατί οι περισσότεροι από αυτούς που παρέθεσες (αν όχι όλοι) είναι παίκτες που βοηθούν σε πολλά σχήματα με διαφορετικές θέσεις.
Πιστευω ότι ο Μούρτος θα είναι το δεύτερο τριάρι του χρόνου (Έλληνας + εξοικονομείς χρήματα για αλλού).
Γενικά βλέπω μία υποτίμηση προς αυτόν από πολλούς και απόρώ πως γίνεται να μην καταλαβαίνουν το effort που βγάζει πίσω και πόσο καλός ρολίστας είναι.
Έτσι προβλεπω ο Αντετοκούμπο που παίζει άνετα και 3 και 4 στην Ευρώπη, αν αποκτηθεί, να αποκτηθεί σαν 3-4 (ανάλογα τα σχήματα) εκμεταλευόμενοι πλήρως το γεγονός ότι μαρκάρει παντού.
Στο 3 θα έρθει καλός παίκτης και σκόρερ - δημιουργός. Ο άσος θα είναι πιο οργανωτικός και λιγότερο εκτελεστής από τον Γουώτερς.
Βέβαια όλα κρίνονται από τους Έλληνες που θα πάρεις.
Γι' αυτό και θεωρώ κομβική την απόκτηση ενός εκ των Τσαιρέλη - Καββαδά - Αντετοκούμπο. Οι ποιοτικοί και παιγμένοι Έλληνες είναι λίγοι και απο έκεί ορθώς ξεκινά ο σχεδιασμός
Το όσο το δυνατόν καλύτερο recruiting το καλοκαίρι είναι πάνω από το 50% μιας επιτυχημένης χρονιάς. Ο Πρίφτης μαζί με τον Μπαρτζώκα είναι μακράν οι καλύτεροι στο να στήνουν ομάδες τέτοια εποχή.
Έχω μια υποψία ότι όπως και να έχει παίκτες που έχουν πείρα από Α1 προτιμούνται από τον προπονητή και έτσι ο Μιλόσεβιτς θα προσφέρει περισσότερα από παίκτες ερχόμενους από υποδεέστερα πρωταθλήματα. Ο Λοτζεσκι που ανέφερες έβγαζε μάτια στο Eurocup πριν έρθει στον Ολυμπιακό. Ευκαιρίες υπάρχουν αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και ξεσκαρτάρισμα, μαθαίνοντας πολλά και για τον χαρακτήρα - φιλοδοξίες - κίνητρο του παίκτη.
Ο Κολοσσος έχει φοβερό σκαουτινγκ (ξέρω γιατί το λέω) και δεν είναι τυχαίο που κάθε χρόνο φέρνει λαβράκια, ίσως όχι James, αλλά παίκτες πολύ καλούς. Ο Μαγκι, το ξαναλέω, μου άρεσει πολύ (αν και θέλει δουλειά).
a bullet for your head
QUOTE(38aris @ Jun 15 2016, 15:45 ) *
.
Έχω μια υποψία ότι όπως και να έχει παίκτες που έχουν πείρα από Α1 προτιμούνται από τον προπονητή και έτσι ο Μιλόσεβιτς θα προσφέρει περισσότερα από παίκτες ερχόμενους από υποδεέστερα πρωταθλήματα. Ο Λοτζεσκι που ανέφερες έβγαζε μάτια στο Eurocup πριν έρθει στον Ολυμπιακό. Ευκαιρίες υπάρχουν αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και ξεσκαρτάρισμα, μαθαίνοντας πολλά και για τον χαρακτήρα - φιλοδοξίες - κίνητρο του παίκτη.

Το ότι θα προσφέρει περισσότερα δεν προκύπτει απο πουθενά.
Σίγουρα το γεγονός ότι είναι εξοικειωμενος με το Ελληνικό πρωτάθλημα, προσμετραται στα συν του Μιλόσεβιτς, αλλά και αυτός απο κάπου ήρθε, πριν έρθει Ελλάδα.

Οπότε, η εξοικείωση του αυτή, δεν τον κάνει απαραιτητα καλύτερη επιλογή, ή καλύτερο σαν παικτη.

Σίγουρα βρίσκω μια λογική και μια βάση στο σκεπτικό, όμως το σκεπτικο αυτό, βλεπω να κινείται σε πολύ συγκεκριμένα, για να μην πω περιορισμενα πλαίσια.

Πρότεινα τον Gillet και έκανα και μια μνεία στον Seron , γνωρίζοντας εξαρχής τις οικονομικες δυνατότητες του Σρη.
Επίσης...ο Πριφτης ως μέλος του τεχνικού επιτελειου της εθνικής ομάδας, αυτούς τους παίκτες τους γνωρίζει πολύ καλά, καθώς τους έχει αντιμετωπίσει..

Έκανα μια εκτίμηση πως η Βελγική αγορά πρέπει να είναι μια φθηνή αγορά που είναι μέσα στις δυνατότητες του Αρη.

Ο Λοτζεσκι πριν χρόνια ήρθε στον Ολυμπιακό με λίγα σχετικά χρήματα, τηρουμένων των αναλογιών.

Δεν είναι όμως ΜΟΝΟ ο Λοτζεσκι, ο Βαν Ροσομ, ο Ταμπού και ο Εξελ.

Υπάρχουν και άλλοι καλοί παικτες.
Και η εθνική τους ομάδα αν μη τι άλλο είναι μια πολύ καλό δουλεμένη ομάδα, κάτι που και ο ίδιος ο Πριφτης, είναι σε θέση να γνωρίζει.


Αυτό που προσπαθώ να πω είναι, οτι πέραν των " safe-γνωριμων" επιλογών, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...

Κατα την γνώμη μου ο Gillet είναι καλύτερος του Μιλόσεβιτς, χωρίς να είναι απαραίτητα ΚΑΙ ακριβότερος του.

Και είναι παικτης που αν μη τι άλλο, ο Πριφτης έχει άποψη, δεν του είναι τελείως άγνωστος.

tuareg
φιλε μπουλετ ξεχασες το ζαρα... biggrin.gif

περιμενουμε να κλεισουν οι μακνηλ-χαγκινς αρχικα.
Μετα αναλογα το τι ελληνα θα κλεισουμε και σε ποια θεση θα υπαρχξει ντομινο στις υπολοιπες θεσεις και το που θα ειναι κοινοτικοι και που ξενοι....
Λογικα θα παρουμε εναν Ελληνα...αν ειναι δυο τοτε θα ναι ο δευτερος ο θανασοκουμπος δωρο της τζιας στην ομαδα biggrin.gif laugh.gif
tyrone hill
Xθες πάντως κυκλοφόρησε μία φήμη ότι ο κύριος Σφαιρόπουλος σκέφτεται να κρατήσει τον Καββαδά για τρίτο σέντερ.Αυτό δεν είναι καλό νέο για εμάς.Δεν ξέρω τι ισχύει στον Ολυμπιακό,αν θέλει κάποιος φίλος του Ολυμπιακού που έχει σχετικές πληροφορίες ας μας ενημερώσει.Αυτό που λένε ότι ο Καββαδάς έχει 300 χιλ συμβόλαιο για τη νέα χρονιά ισχύει;

Αν δεν προχωρήσει η περίπτωση του Καββαδά στη θέση του CENTER τότε από Έλληνες μας έχει μείνει μόνο ο Τσαιρέλης και ο Όγκαστ(αν πάρει το ελληνικό διαβατήριο και αν δεν μπει στα draft).Γλυνιαδάκης-Μαυροειδής μάλλον θα απορριφθούν από τον κύριο Πρίφτης,διότι δεν του αρέσουν οι ψηλοί με αργά πόδια.Ο Μπόγρης από ότι ακούγεται ζητάει αρκετά χρήματα και το σκέφτονται ακόμα και στον Ολυμπιακό(ενδιαφέρει και την ΑΕΚ).

Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα αν ερχόταν ο Τσαιρέλης σαν δεύτερος CENTER πίσω από τον Χάγκινς.Το παιχνίδι του Μιχάλη μοιάζει αρκετά με αυτό του Σίμτσακ.Όμως ο Μιχάλης έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να απειλήσει αξιοπρεπώς από τα 3-4 μέτρα.Παρόλα αυτά θεωρώ ότι το περσινό πρόβλημα που είχαμε όταν αντιμετωπίζαμε βαριά κορμιά θα παραμείνει αν πορευθούμε με front line
Xάγκινς-Τσαιρέλη-Σίμτσακ.Ίσως τελικά προτιμηθεί ένας κοινοτικός ψηλός με διαφορετικά χαρακτηριστικά από αυτά που διαθέτει ο Χάγκινς.Χρειάζεται όμως πολύ καλό scouting για να βρεθεί ένας ψηλός που θα πληροί τα κριτήρια που θέτουμε και θα είναι και προσιτός οικονομικά!

Το πρώτο στοίχημα που καλούμαστε να κερδίσουμε είναι η υπογραφή του Μιλόσεβιτς.Σήμερα έγραφαν οι εφημερίδες ότι κατατέθηκε πρόταση που είναι μικρότερη από αυτή της ΑΕΚ.Αλήθεια η ΑΕΚ πως θα χωρέσει τον Μιλόσεβιτς στην ομάδα και πόσους ξένους θα έχει φέτος;Θεωρώ ότι αν τελικά ο βόσνιος προτιμήσει τον Άρη θα έχουμε κάνει μία αρκετά καλή κίνηση για το back up στη θέση 4 και θα έχουμε την ευχέρεια να επιλέξουμε έναν παίκτη με διαφορετικά χαρακτηριστικά για βασικό στο 4.
pan24
Δεν ξερω τι θα γινει τελικα και τι συμβολαιο εχει ο καββαδας αλλα ειναι πιο λογικο για τον ολυμπιακο να δωσει δανεικο καπου τον μιλουτινοφ και να εχει τον καββαδα τριτο ψηλο παρα να χαλαει θεση ξενου για τον τριτο ψηλο που τα σημαντικα παιχνιδια συνηθως τα βλεπει απο τον παγκο
gerorge
Σε περιπτωση μη απόκτησης Καββαδά αλλάζει ο σχεδιασμός. Είτε στρεφόμαστε σε μπογρη για τη θεση 5 είτε πηγαίνουμε στη λύση τσαιρελη για το 4 και κοινοτικού στο 5. Γι αυτο πιστεύω και ότι ο Μιλόσεβιτς ακόμα και αν συμφωνήσουν θα αργήσει κάπως να ανακοινωθεί μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.
benchwarmer
QUOTE(tyrone hill @ Jun 15 2016, 22:01 ) *
Xθες πάντως κυκλοφόρησε μία φήμη ότι ο κύριος Σφαιρόπουλος σκέφτεται να κρατήσει τον Καββαδά για τρίτο σέντερ.Αυτό δεν είναι καλό νέο για εμάς.Δεν ξέρω τι ισχύει στον Ολυμπιακό,αν θέλει κάποιος φίλος του Ολυμπιακού που έχει σχετικές πληροφορίες ας μας ενημερώσει.Αυτό που λένε ότι ο Καββαδάς έχει 300 χιλ συμβόλαιο για τη νέα χρονιά ισχύει;


Αν δεν κάνω κάποιο τρομερό λάθος, ο Καββαδάς είχε υπογράψει το 2013 για 3+1+1. Φέτος δηλαδή έχει οψιόν ο Ολυμπιακός.
Τα 300 μου φαίνονται πολλά βέβαια αλλά δεν το αποκλείω. Για μένα θα πρέπει να μείνει σε εμάς, και ίσως τελικά μείνει με αναπροσαρμογή (αν ισχύουν τα 300). Το να μείνει με 300 μάλλον θα το απέκλεια. Μάλλον πάντως η οποιαδήποτε κουβέντα θα πάει για μετά το κόψιμό του από την Εθνική.

* Ο Μπόγρης θα είναι αρκετά πιο ακριβός από τον Καββαδά, δεν νομίζω ότι αξίζει ο Άρης να πάει σε τέτοια νούμερα για τον δεύτερο σέντερ του (αν μείνει ο Χάγκινς).

** Ο Μιλόσεβιτς είναι εξαιρετική λύση για αντί-Τσούπκοβιτς.
tyrone hill
Συμφωνώ με τον φίλο benchwarmer για τον Μιλόσεβιτς.Θα είναι εξαιρετική αναβάθμιση αν τελικά αποκτηθεί.Το θετικό με τον βόσνιο είναι ότι μπορεί να μαρκάρει 2 θέσεις το 3 και το 4 και είναι μαχητής και πολύ καλός ριμπάουντερ.Επίσης έχει το απαιτούμενο περιφερειακό σουτ που ζητάει ο κύριος Πρίφτης από τους power forwards.Nα δούμε τι θα γίνει γιατί υπάρχουν πληροφορίες ότι έχει πρόταση και από την ΑΕΚ και μάλιστα καλύτερη από του Άρη.

Για τον Μπόγρη δεν πιστεύω να ενδιαφερθούμε ζεστά.Λογικά το κασέ του θα είναι απλησίαστο.Σήμερα ακούστηκε ότι του έκανε πρόταση ο Ολυμπιακός και περιμένει απάντηση.Λογικά αν υπογράψει στον Ολυμπιακό τότε ο Καββαδάς θα αποδεσμευτεί.Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει.Ο Τσαιρέλης μπορεί και σαν back up στο 4 απλά δεν έχει καθόλου αξιόπιστο σουτ και αν τελικά αποκτηθεί για αυτή τη θέση πρέπει το βασικό τεσσάρι να είναι σουτέρ άνω του 40% από τα 6,75.

Γενικά από τα λίγα που έχω καταλάβει ο μεταγραφικός σχεδιασμός αλλάζει καθημερινά γιατί εξαρτιόμαστε από τις κινήσεις των άλλων ομάδων.Ας ελπίσουμε να έχουν θετική κατάληξη οι ανανεώσεις του Χάγκινς και του Μακνήλ.Σύμφωνα με αυτά που γράφονταν σήμερα έχουμε και με αυτούς μία οικονομική διαφορά αλλά αναμένεται να βρεθεί η χρυσή τομή και να ανανεώσουν.
tuareg
QUOTE (tyrone hill @ Jun 15 2016, 23:39 ) *
γενικά από τα λίγα που έχω καταλάβει ο μεταγραφικός σχεδιασμός αλλάζει καθημερινά γιατί εξαρτιόμαστε από τις κινήσεις των άλλων ομάδων.Ας ελπίσουμε να έχουν θετική κατάληξη οι ανανεώσεις του Χάγκινς και του Μακνήλ.Σύμφωνα με αυτά που γράφονταν σήμερα έχουμε και με αυτούς μία οικονομική διαφορά αλλά αναμένεται να βρεθεί η χρυσή τομή και να ανανεώσουν.


δεν αλλαζει...ενας ειναι με 2 εναλλακτικες

χχχχ-ξανθο-φλιωνοδιπλαρος
μακνηλ-ζαρας
χχχχχ-μουρτος
χχχχχ-μιλοσεβ
χχχχχ-χαγκινς-σιμτσοχρηστιδης

αν ερθει ο καββαδας ειτε το 1 ειτε το 3 θα ναι κοινοτικοι
αν δεν ερθει ο καββαδας θα πας για τσαιρελη μαζι με μιλοσεβ στο 4 και τον αλλο κοινοτικο θα το παρεις στο 5....
(η οπου το βρεις τες πα )
εν τω μεταξυ ειναι ακομα 15 ιουνιου και ολοι ζητανε οτι να ναι....
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jun 15 2016, 21:56 ) *
φιλε μπουλετ ξεχασες το ζαρα... biggrin.gif

Δεν τον ξέχασα καθόλου..
Ήταν εκτός πλάνων "μου" biggrin.gif
tuareg
QUOTE (a bullet for your head @ Jun 16 2016, 00:45 ) *
Δεν τον ξέχασα καθόλου..
Ήταν εκτός πλάνων "μου" biggrin.gif


εχει συμβολαιο και το θεμα ξερεις πιο ειναι οτι εδω ψαχνουμε ελληνες,θα διωξουμε κιολας ενω δεν εχουμε βρει αντικαταστατη απο μια δεξαμενη που ουτως η αλλως ειναι μικρη
RipCity
Kάπου στα 100κ παίρνει ο Καββαδάς, είπαμε παιδιά, τι 300? tongue.gif
tyrone hill
QUOTE (tuareg @ Jun 16 2016, 00:40 ) *
δεν αλλαζει...ενας ειναι με 2 εναλλακτικες

χχχχ-ξανθο-φλιωνοδιπλαρος
μακνηλ-ζαρας
χχχχχ-μουρτος
χχχχχ-μιλοσεβ
χχχχχ-χαγκινς-σιμτσοχρηστιδης

αν ερθει ο καββαδας ειτε το 1 ειτε το 3 θα ναι κοινοτικοι
αν δεν ερθει ο καββαδας θα πας για τσαιρελη μαζι με μιλοσεβ στο 4 και τον αλλο κοινοτικο θα το παρεις στο 5....
(η οπου το βρεις τες πα )
εν τω μεταξυ ειναι ακομα 15 ιουνιου και ολοι ζητανε οτι να ναι....



Ναι δυστυχώς αυτή την περίοδο οι περισσότεροι παίκτες ζητάνε χρήματα που δεν μπορεί να δώσει ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός.πόσω μάλλον ο Άρης που θα έχει ένα μπάτζετ κοντά στα 1,2 με 1,3 εκατομμύρια(εκτός αν προκύψει κάποια εξαιρετική περίπτωση όπως πέρυσι ο Ουάιτ).

Λες να πάρει το ρίσκο ο κύριος Πρίφτης και να πάει στο 4 με Τσαιρέλη-Μιλόσεβιτς;Εγώ νομίζω ότι ίσως το καλύψει με κάποιον ξένο μαζί με τον Τσαιρέλη.Ακόμα και ο Μιλόσεβιτς δεν είναι σίγουρος γιατί η ΑΕΚ σκέφτεται να τον κρατήσει.Βέβαια θα πρέπει να βρει και μία θέση ξένου η ΑΕΚ για να τον κρατήσει biggrin.gif

Νομίζω ότι αν αύριο-μεθαύριο ο Ολυμπιακός ανακοινώσει τον Μπόγρη τότε ο Καββαδάς σίγουρα θα έρθει στον Άρη και θα κάνει εύκολη τη ζωή του τεχνικού τιμ.Ένα τεχνικό τιμ που σίγουρα έχει ετοιμάσει plan b και plan c.Θα μου άρεσε σαν προοπτική να παίρναμε τον Χολμς μαζί με τον Μιλόσεβιτς για το 4 και στη θέση 3 να αποκτούσαμε κάποιο κοινοτικό έτσι ώστε να μπορούσαμε να πάρουμε αμερικάνο στο 1,όπου υπάρχουν περισσότερες λύσεις.Πάντως όσο δεν κλείνει ο συμπαθής Ντόμινικ σε κάποια ομάδα τόσο θα έχουμε πιθανότητες να πορευτούμε μαζί του και τη νέα χρονιά.

Και κάτι άσχετο με τα νέα του Άρη.Είδα προχθές ότι η Άλμπα ανακοίνωσε τον Πέητον Σίβα.Δεν ξέρω αν έχει αφήσει ελεύθερο τον Τζόρνταν Τέηλορ.Αν έχει μείνει ελεύθερος είναι πολύ καλή περίπτωση για τη καινούρια χρονιά.Αρκεί βέβαια να θελήσει να έρθει με 150 χιλιάδες δολάρια. smile.gif
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 16/6/2016)
Έμεινε στην ΑΕΚ ο Μιλόσεβιτς ως… έβδομος ξένος!

Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς δεν αποτελεί στόχο του Άρη εδώ και λίγη ώρα. Υπέγραψε στην ΑΕΚ με 120.000 ευρώ και θα παραμείνει στην Αθηναϊκή ομάδα για τρίτη χρονιά. Προτίμησε να είναι ο έβδομος ξένος της ΑΕΚ, από το να παίξει στον Άρη.


Ο συνεργάτης του Μίσκο Ραζνάτοβιτς, Αλεξάνταρ Αβλίγιας ανακοίνωσε στο twitter την απόφαση του Μιλόσεβιτς. Η ΑΕΚ πριν από λίγες ώρες έστειλε γραπτή πρόταση για μονοετές συμβόλαιο με αποδοχές 120.000 ευρώ. Ο Άρης σε καμία περίπτωση δεν θα έφτανε σε αυτά τα χρήματα και ο παίκτης προτίμησε να παραμείνει στην ΑΕΚ έστω κι αν θα είναι ο έβδομος ξένος της Αθηναϊκής ομάδας.


Να περάσει ο επόμενος...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.