Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
massey
Και παλι δεν μπορει να γινει συγκριση

Ο βεργινης καταρχας ποτε δεν μπηκε στο rotation του παο + στο πρωτο ματς επαθε ριξη και εμεινε 1 χρονο εξω

Τεσπα
giannisaris81
QUOTE (Timemaster @ Jul 26 2016, 22:18 ) *
παίχτης που φεύγει από ΠΑΟ και πάει σε μικρότερη ομάδα είναι ρίσκο καταρχήν γιατί δε θυμάμαι κάποιον παίχτη που να το έκανε αυτό και να έπαιξε κάποιο ρόλο. Όσοι φεύγουν από εκεί είναι χειρότεροι από τότε που πήγαν. όπως περιμέναμε τον Χατζηβρέττα να μας απογειώσει έτσι φοβάμαι μη την πατήσουμε με τον Γιανκοβιτς.

σίγουρα πάντως παίχτη της αξίας δεν έχουμε και θα είναι ένα στοίχημα του ίδιου αλλά και του προπονητικού τιμ να επανέρθει σε καλά επίπεδα.

Τώρα όσο αναφορά τα λεφτά αυτός μπορεί να θέλει και 4 εκατομμύρια όμως πιστεύω ότι αν πάει προς Τουρκία μεριά θα πιάσει τα 400-500 χιλιάρικα και πιστεύω πως εμείς παζαρεύουμε στα 200.


Η αληθεια ειναι οτι τη περιπτωση χατζηβρετα δεν τη καταλαβα ποτε...εβαζα για αυτον το χερι μου στη φωτια οτι θα επαιζε καλα....μεχρι σημερα το θεωρω απο τα μεγαλυτερα μυστηρια γιατι δεν επαιξε σε μας..δεν μπορω να βρω εξηγηση....
Ο Βλαντο εχει κινητρο...και ο Καββαδας νομιζω παρομοια περιπτωση....και οι 2 θα παιξουν πολυ δυνατα να δειξουν οτι ανηκουν στο κορυφαιο επιπεδο...
Αυτο τωρα για την αμυνα που λες...για καποιον πιο αθλητικο αμερικανο πχ φανταζομαι....ας αρχισουμε με τη παραδοχη οτι οποιοδηποτε ελληνα να παρεις σε μια τιμη χ θα βρεθει ενας αμερικανος στην ιδια τιμη καλυτερος....αυτος ειναι νομος αλλα δε γινεται να εισαι γεματος αμερικανους και για να ανεβουμε επιπεδο θελουμε ποιοτικους ελληνες.....δεν γινεται αλλιως...αυτη τη στιγμη ο Βλαντο ειναι οτι πιο ποιοτικο μπορουμε να προσεγγισουμε σε ελληνα...για μενα θα πρεπει να παμε κοντα στα 250-300 για αυτον...
tyrone hill
Ο Βλάντο λύνει τα χέρια του Πρίφτη που θέλει ένα τριάρι με καλό σουτ εν στάση(το λεγόμενο spot up),ένα τριάρι που θα μπορεί να βοηθήσει στα ριμπάουντ και όποτε χρειαστεί να κατέβει στο low post για να ποστάρει τον αντίπαλο του.Ας μην ξεχνάμε ότι πέρυσι στο 3 είχαμε τον Πελεκάνο και τον Μούρτο.Δεν χωράει καν συζήτηση ότι θα υπάρξει τεράστια αναβάθμιση αν φέρουμε έναν 26χρόνο παίκτη εν ενεργεία διεθνή με πολλές εμπειρίες από το υψηλό επίπεδο της Euroleague.Αν θέλουμε αμυντικό εξολοθρευτή στο 3 αυτός είναι ο Σπυράκος που εξειδικεύεται σε τέτοιου είδους ειδικές αποστολές.Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι πριν 2 χρόνια με μία καταπληκτική εμφάνιση του Βλάντο στο ΣΕΦ ο Παναθηναικός έσπασε την έδρα του αιώνιου αντιπάλου του και τελικά στον επόμενο αγώνα στο ΟΑΚΑ πήρε το πρωτάθλημα.

Προτιμώ να δημιουργήσουμε.στο μέτρο του δυνατού βεβαίως,έναν κορμό από καλούς Έλληνες.Αν παίρναμε έναν Αμερικάνο φόργουορντ και διακρινόταν φέτος με την ομάδα μας κατά 99% την επόμενη αγωνιστική σεζόν θα τον αποχαιρετούσαμε και θα υπήρξε η γνωστή γκρίνια.Αν υπάρχει δυνατότητα(κυρίως οικονομική) να υπογράψει ο Βλάντο διετές συμβόλαιο και να έρθει στον Άρη πρέπει αν το παλέψουμε με κάθε τρόπο.Τέτοιες κινήσεις(όπως και αυτή του Καββαδά) δείχνουν ότι σιγά σιγά μπαίνει το νερό στο αυλάκι και προσπαθούμε να φτιάξουμε έναν κορμό με εξελίξιμους Έλληνες σε καλή ηλικία.

Σίγουρα έχει κάποιες αμυντικές αδυναμίες ο Βλαδίμηρος αλλά στο μπάσκετ δεν ξεκινάνε και δεν τελειώνουν όλα από την άμυνα.Ας μην λησμονούμε πόσες αμυντικές αδυναμίες είχε ο Βεζένκοφ(ο οποίος ομολογουμένως επιθετικά ήταν υπερόπλο για τα δεδομένα μας).Παρόλα αυτά τοποθετήθηκε δίπλα στον Σάσα ο Νέιμικ και ουσιαστικά έκρυψε τις περισσότερες αδυναμίες του και τον βοήθησε να βγει και πρώτος ριμπάουντερ της Α1 smile.gif
Timemaster
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 26 2016, 21:34 ) *
Η αληθεια ειναι οτι τη περιπτωση χατζηβρετα δεν τη καταλαβα ποτε...εβαζα για αυτον το χερι μου στη φωτια οτι θα επαιζε καλα....μεχρι σημερα το θεωρω απο τα μεγαλυτερα μυστηρια γιατι δεν επαιξε σε μας..δεν μπορω να βρω εξηγηση....
Ο Βλαντο εχει κινητρο...και ο Καββαδας νομιζω παρομοια περιπτωση....και οι 2 θα παιξουν πολυ δυνατα να δειξουν οτι ανηκουν στο κορυφαιο επιπεδο...
Αυτο τωρα για την αμυνα που λες...για καποιον πιο αθλητικο αμερικανο πχ φανταζομαι....ας αρχισουμε με τη παραδοχη οτι οποιοδηποτε ελληνα να παρεις σε μια τιμη χ θα βρεθει ενας αμερικανος στην ιδια τιμη καλυτερος....αυτος ειναι νομος αλλα δε γινεται να εισαι γεματος αμερικανους και για να ανεβουμε επιπεδο θελουμε ποιοτικους ελληνες.....δεν γινεται αλλιως...αυτη τη στιγμη ο Βλαντο ειναι οτι πιο ποιοτικο μπορουμε να προσεγγισουμε σε ελληνα...για μενα θα πρεπει να παμε κοντα στα 250-300 για αυτον...



συμφωνώ ότι είναι ότι ποιο ποιοτικό σε Έλληνα μπορούμε να χτυπήσουμε όμως αυτή τη στιγμή μπορούμε να πάρουμε στην θέση του κοινοτικό ή Αμερικάνο. Δεν είναι ότι έχουμε κλείσει τις θέσεις των ξένων. Έτσι κάνω και την σύγκριση. Αν έπρεπε να πάρουμε έναν ακόμα Έλληνα θα έλεγα ναι με τα χίλια όπως λέω αν στο τρία πάρουμε και έναν ακόμα ξένο και ουσιαστικά ο Γιανκοβιτς παίρνει την θέση του Μούρτου. Αυτά τα σενάρια τα βρίσκω λογικά. Όμως το να ρισκάρουμε με τον Γιανκοβιτς σαν βασικό τριάρι και από πίσω να είναι ο Μούρτος όταν μπορούμε να πάρουμε με λιγότερα λεφτά καλύτερο γιατί να το κάνουμε;
Εκεί είναι που αυτό-ταλαντεύομαι.
tuareg
QUOTE (Timemaster @ Jul 26 2016, 22:40 ) *
συμφωνώ ότι είναι ότι ποιο ποιοτικό σε Έλληνα μπορούμε να χτυπήσουμε όμως αυτή τη στιγμή μπορούμε να πάρουμε στην θέση του κοινοτικό ή Αμερικάνο. Δεν είναι ότι έχουμε κλείσει τις θέσεις των ξένων. Έτσι κάνω και την σύγκριση. Αν έπρεπε να πάρουμε έναν ακόμα Έλληνα θα έλεγα ναι με τα χίλια όπως λέω αν στο τρία πάρουμε και έναν ακόμα ξένο και ουσιαστικά ο Γιανκοβιτς παίρνει την θέση του Μούρτου. Αυτά τα σενάρια τα βρίσκω λογικά. Όμως το να ρισκάρουμε με τον Γιανκοβιτς σαν βασικό τριάρι και από πίσω να είναι ο Μούρτος όταν μπορούμε να πάρουμε με λιγότερα λεφτά καλύτερο γιατί να το κάνουμε;
Εκεί είναι που αυτό-ταλαντεύομαι.


γιατι ειναι ακριβοτερο αυτο που προτεινεις biggrin.gif ,κι ουτε ο γιανκοβιτς θα ερχοταν για μπακ απ.Το δελεαρ προφανως στις διαπραγματευσεις θα ναι και ο χρονος συμμετοχης.
και δε νομιζω οτι ρισκαρουμε με το γιανκοβιτς ,μια χαρα αναβαθμιση ειναι σε σχεση με περσυ.
Ξενοι στο 1-2-4-5
βλαντο στο τρια μαζι με μουρτο και στο μπακ απ 4 τσαιρελης η κοινοτικος και καθαρισες
SteelGandalf
Φίλε Κώστα, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον massey πως η σύγκριση του Γιάνκοβιτς με τους Χατζηβρέττα και Βεργίνη είναι αδόκιμη.

Η ηλικία είναι η διαφορά στην σύγκριση του με τον Νίκο Χατζηβρέττα και το γεγονός πως ο Βεργίνης, ουσιαστικά, δεν έπαιξε ποτέ στον Παναθηναϊκό. Αμφότερα αναφέρθηκαν.

Ίσως, τελικά, η αλήθεια να βρίσκεται κάπου στη μέση. Αν έρθει ο παίχτης, μπορεί να βοηθήσει, αλλά όχι σε βαθμό τέτοιο ώστε να λογίζεται ως βασικός ή, αν θέλετε, όχι σε βαθμό που θα βοηθούσε ένας Αμερικανός.

Αν δεν έρθει, όλα αυτά θα παραμείνουν θεωρητικά.
tuareg
λεμε οτι θελουμε ελληνικο κορμο,αν ειναι ο βλαντο διαθεσιμος το παιρνεις τελος.
Δε μπορω να καταλαβω το προβληματισμο μας.
Timemaster
QUOTE(tuareg @ Jul 26 2016, 22:03 ) *
λεμε οτι θελουμε ελληνικο κορμο,αν ειναι ο βλαντο διαθεσιμος το παιρνεις τελος.
Δε μπορω να καταλαβω το προβληματισμο μας.


πέρσι είχαμε βασικό τριάρι τον Πελεκάνο.
οπότε το να έχουμε βασικό τον Γιανκοβιτς είναι αναβαθμιση. Μεγάλη κι όλας ακόμα και αν δεν αποδώσει στο 100%.
Ακόμα παίχτη Έλληνα σαν τον Γιανκοβιτς δε μπορούμε να χτυπήσουμε.
Σε αυτά συμφωνούμε νομίζω.

Εκεί που έχω την αμφιβολία μου είναι στο κατά πόσο ο Γιανκοβιτς ταιριάζει στην φιλοσοφία Πρίφτη
και εφόσον πήραμε Έλληνα παίχτη στο πέντε γιατί να μην πάρουμε και έναν ξένο στο τρία που με τα ίδια λεφτά μπορούμε να βρούμε καλύτερο από τον Γιάνκοβιτς.

Η λογική τους Ελληνικού κορμού κ.λ.π. είναι σωστή και αν αποτύχουμε την μια χρονιά αγωνιστικά όμως εγώ απλά επισημάνω το αγωνιστικό/οικονομικό ρίσκο του να πάρουμε τον Γιανκοβιτς σε σχέση με έναν ξένο.

Πάντως ούτε αντίθετος είμαι με το να τον πάρουμε ούτε είναι πως δε θέλω τον παίχτη απλά η επιλογή αυτή με προξενεί αμφιβολίες.
RipCity
Ο Γιάνκοβιτς μια χαρά θα μπορούσε να σταθεί ως βασικό 3άρι στον Άρη. Στον Πανιώνιο είχε κάνει τρομερή χρονιά πριν λίγα χρόνια ως βασικός και τώρα θα είναι σαφώς εμπειρότερος και πιο έτοιμος.
tuareg
QUOTE (Timemaster @ Jul 26 2016, 23:44 ) *
πέρσι είχαμε βασικό τριάρι τον Πελεκάνο.
οπότε το να έχουμε βασικό τον Γιανκοβιτς είναι αναβαθμιση. Μεγάλη κι όλας ακόμα και αν δεν αποδώσει στο 100%.
Ακόμα παίχτη Έλληνα σαν τον Γιανκοβιτς δε μπορούμε να χτυπήσουμε.
Σε αυτά συμφωνούμε νομίζω.

Εκεί που έχω την αμφιβολία μου είναι στο κατά πόσο ο Γιανκοβιτς ταιριάζει στην φιλοσοφία Πρίφτη
και εφόσον πήραμε Έλληνα παίχτη στο πέντε γιατί να μην πάρουμε και έναν ξένο στο τρία που με τα ίδια λεφτά μπορούμε να βρούμε καλύτερο από τον Γιάνκοβιτς.

Η λογική τους Ελληνικού κορμού κ.λ.π. είναι σωστή και αν αποτύχουμε την μια χρονιά αγωνιστικά όμως εγώ απλά επισημάνω το αγωνιστικό/οικονομικό ρίσκο του να πάρουμε τον Γιανκοβιτς σε σχέση με έναν ξένο.

Πάντως ούτε αντίθετος είμαι με το να τον πάρουμε ούτε είναι πως δε θέλω τον παίχτη απλά η επιλογή αυτή με προξενεί αμφιβολίες.


γιατι αν παρεις αμερικανο εκει θα σου λειψει απο το 2-4-5 που δεν εχεις επιλογες σε ελληνες τετοιου επιπεδου κι ο οποιοσδηποτε κοινοτικος που θα φερεις δε θα ναι ''κλαση'' γιανκοβιτς
pan24
Ρε παιδια μην τρελαθουμε
Το οτι δεν κανει για τον παναθηναικο δεν σημαινει οτι δεν κανει για τον αρη
Οταν επαιζε μεχρι φετος βασικος ο πελεκανος δεν γινεται να μην σου κανει ο γιανκοβιτς
Αν μπορεις/θες να πληρωσεις οσα ζητησει και μπορεις να τον πεισεις να ερθει τον κλεινεις και τελος
giannisaris81
QUOTE (tuareg @ Jul 26 2016, 23:47 ) *
γιατι αν παρεις αμερικανο εκει θα σου λειψει απο το 2-4-5 που δεν εχεις επιλογες σε ελληνες τετοιου επιπεδου κι ο οποιοσδηποτε κοινοτικος που θα φερεις δε θα ναι ''κλαση'' γιανκοβιτς


Συμφωνω απολυτα tuareg....οι αμερικανοι θα ειναι στο 2-4-5.
Γενικα δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα αν πρεπει να ερθει ο Γιανκοβιτς αγωνιστικα..αγγιζει τα ορια της πολυτελειας για μας και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι το συζηταμε..το θεμα ειναι το ποσο θα ζητησει και αν θα καταφερουμε να τον πεισουμε...
Φοβαμαι τον ερυθρο αστερα η γενικα καμια πιο μικρη ομαδα ευρωλιγκας....
SteelGandalf
Δεν χρειάζεται πανικός, ούτε να φοβάστε κάτι. Είτε έρθει ο Βλαδίμηρος, είτε όχι, ο Άρης θα ενισχυθεί.

Χαλαρώστε και απολαύστε (υπεύθυνα). wink.gif

Υ.Γ. Θα ήθελα να ήμουν σε μιαν άκρη στις συζητήσεις του κόουτς Πρίφτη με την διοίκηση και να άκουγα τι σκέφτονται!!! Πόση βάση έχουν άραγε όλα αυτά που συζητάμε εδώ μέσα...;
hagi
Γεια χαρά και από εμένα μετά από καιρό !! tongue.gif tongue.gif

Εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά που λένε ότι το να συζητάμε αν πρέπει να πάρουμε τον Γιάνκοβιτς είναι κάπως περίεργο ή ακόμη το να είναι αναπληρωματικός. Μάλλον κάπου μπερδευόμαστε. Δεν έχουμε κάνει ακόμη ομάδα υψηλού επιπέδου για να λέμε τέτοια. προς Θεού μην παρεξηγηθώ για τις γνώμες των παιδιών που ισχυρίζονται αυτό , αλλά θα είναι μεγάλη προσθήκη για μένα να τον πάρουμε.
'Ολα τα χρόνια το πρόβλημά μας είναι ότι δεν έχουμε Έλληνες παίχτες. Να η ευκαιρία.

Πήραμε τον Καββαδά (αν και δεν ενθουσιάζομαι πολύ,μακάρι να δείξει πράγματα το παιδί) , και αν πάρουμε και τον Βλάντο θα είναι σουπερ. Και αν μάλιστα πάρουμε ακόμη ένα Έλληνα θα είναι ότι καλύτερο.. Οι ξένοι μπορεί να μην κοστίζουν αλλά δεν είναι Έλληνες.. Από αυτούς θα φτιάξουμε την βάση και μετά θα έρθουν και οι καλοί ξένοι και όλα θα γίνουν..

rahxephon13
Μήπως να το σκεφτόσασταν για θανασοκουμπο? που έτσι κι αλλιώς νομιζω ενδιαφερόσαστε? μετά την απόκτηση του πατ καλαθη δεν ξέρω αν εμείς μπορούμε να βάλουμε κι άλλο 3/4 στο ροστερ άσχετα αν είναι προσπεκτ και θα θέλει λίγο χρόνο, και εκεί μπορείτε να χτυπήσετε εσείς και να τον πείσετε οτι μπορεί να εξελιχτεί καλύτερα σε εσάς.

Όλο αυτό φυσικά αν είναι διατεθειμένος να ρθει εδώ και δεν θα κυνηγήσει την μοίρα του στην d-league για άλλη μια χρονιά.
gerorge
QUOTE (rahxephon13 @ Jul 27 2016, 01:11 ) *
Μήπως να το σκεφτόσασταν για θανασοκουμπο? που έτσι κι αλλιώς νομιζω ενδιαφερόσαστε? μετά την απόκτηση του πατ καλαθη δεν ξέρω αν εμείς μπορούμε να βάλουμε κι άλλο 3/4 στο ροστερ άσχετα αν είναι προσπεκτ και θα θέλει λίγο χρόνο, και εκεί μπορείτε να χτυπήσετε εσείς και να τον πείσετε οτι μπορεί να εξελιχτεί καλύτερα σε εσάς.

Όλο αυτό φυσικά αν είναι διατεθειμένος να ρθει εδώ και δεν θα κυνηγήσει την μοίρα του στην d-league για άλλη μια χρονιά.



Τον Θανασοκουνμπο τον βλεπω σαν εναν καλυτερο Μουρτο.Το να τους εχουμε αυτους τους 2 στο 3 με τρομαζει επιθετικα παρολο που θα τρομαζε τους αντιπαλους επιθετικα.Κολλαει καλυτερα ο Γιανκοβιτς πιστευω
rahxephon13
QUOTE (gerorge @ Jul 27 2016, 01:13 ) *
Τον Θανασοκουνμπο τον βλεπω σαν εναν καλυτερο Μουρτο.Το να τους εχουμε αυτους τους 2 στο 3 με τρομαζει επιθετικα παρολο που θα τρομαζε τους αντιπαλους επιθετικα.Κολλαει καλυτερα ο Γιανκοβιτς πιστευω

Ο θανασης θα μπορουσε να πάρει κάποια λεπτά και στο 4 ενώ ο γιανκοβιτς στο 2, νομιζω πάντως ότι ο πριφτης θα μπορουσε να τους αξιοποίηση και τους δυο, το θέμα βεβαία είναι ότι μετά το μπάτζετ εκτοξεύεται και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό, πάντως νομιζω ο θανασης θα είναι πιο φτηνός από γιανκοβιτς ίσως μόνο αν δεν κάτσει του βλαντο να είναι μια καλή εναλλακτική.

Timemaster
QUOTE(tuareg @ Jul 26 2016, 22:47 ) *
γιατι αν παρεις αμερικανο εκει θα σου λειψει απο το 2-4-5 που δεν εχεις επιλογες σε ελληνες τετοιου επιπεδου κι ο οποιοσδηποτε κοινοτικος που θα φερεις δε θα ναι ''κλαση'' γιανκοβιτς


μπορείς να χτυπήσεις Αμερικάνο με Ευρωπαικό διαβατήριο συν κοινοτικό κλάσης γιανκοβιτς. Ποιο φτηνός θα είναι.
Το θέμα ξαναλέω δεν είναι το αν είναι καλός παίχτης αλλά το κατά πόσο ταιριάζει στην φιλοσοφία Πρίφτη και κατά πόσο έχει την θέληση να αποδείξει πράγματα.

Τα λέω αυτά γιατί σε αντίθεση με τις περιπτώσεις Καββαδά ή ακόμα και Τσαιρέλη που ακούστηκε θέλουμε να πάρουμε τον Γιανκοβιτς μόνο και μόνο επειδή είναι ποιοτικός Έλληνας. Όχι επειδή είναι στα πλάνα του Πρίφτη.

Θα συμφωνήσω με τον SteelGandalf. Θα ήθελα και εγώ να μάθω τι έχουν στο μυαλό τους στη διοίκηση και με ποιους παίχτες συζητάνε.
rahxephon13
http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...o-gkarnt-o-aris

Μπάσιμο για γιανκοβιτς από τον αρη ενώ είστε κοντά λέει στο να κλείσετε αμερικανο γκαρντ, μετά την αρχή με Κάμινγκς,καββαδα φαίνεται έχει μπει μπρος για τα καλά ο μεταγραφικος σχεδιασμός.
tuareg
QUOTE (Timemaster @ Jul 27 2016, 07:43 ) *
μπορείς να χτυπήσεις Αμερικάνο με Ευρωπαικό διαβατήριο συν κοινοτικό κλάσης γιανκοβιτς. Ποιο φτηνός θα είναι.
Το θέμα ξαναλέω δεν είναι το αν είναι καλός παίχτης αλλά το κατά πόσο ταιριάζει στην φιλοσοφία Πρίφτη και κατά πόσο έχει την θέληση να αποδείξει πράγματα.

Τα λέω αυτά γιατί σε αντίθεση με τις περιπτώσεις Καββαδά ή ακόμα και Τσαιρέλη που ακούστηκε θέλουμε να πάρουμε τον Γιανκοβιτς μόνο και μόνο επειδή είναι ποιοτικός Έλληνας. Όχι επειδή είναι στα πλάνα του Πρίφτη.

Θα συμφωνήσω με τον SteelGandalf. Θα ήθελα και εγώ να μάθω τι έχουν στο μυαλό τους στη διοίκηση και με ποιους παίχτες συζητάνε.


πες μου 3-4 παραδειγματα αμερικανων με κοινοτικο στο 3 η/και κοινωτικων κλασης γιανκοβιτς που ειναι και πιο φθηνοι.
Θελω να σου πω οτι μπορει να υπαρχουν αλλα η γνωμη μου ειναι πως θα προκειται για πιο ακριβες περιπτωσεις.

QUOTE (rahxephon13 @ Jul 27 2016, 09:52 ) *
http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...o-gkarnt-o-aris

Μπάσιμο για γιανκοβιτς από τον αρη ενώ είστε κοντά λέει στο να κλείσετε αμερικανο γκαρντ, μετά την αρχή με Κάμινγκς,καββαδα φαίνεται έχει μπει μπρος για τα καλά ο μεταγραφικος σχεδιασμός.


το γκαρ και το 5 πρεπει να ειναι κλεισμενοι 3-4 και μπακ απ 4 ψαχνουμε
giannisaris81
QUOTE (tuareg @ Jul 27 2016, 09:58 ) *
το γκαρ και το 5 πρεπει να ειναι κλεισμενοι 3-4 και μπακ απ 4 ψαχνουμε


Λες να εχουν υπογραψει συμβολαιο με χρονικο περιθωριο για νβα και να περιμενουμε να ληξει αυτο?
Επισης για το γκαρντ οντως εχει ακουστει οτι ειμαστε κοντα για σεντερ που το εχεις δει?

tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 27 2016, 10:38 ) *
Λες να εχουν υπογραψει συμβολαιο με χρονικο περιθωριο για νβα και να περιμενουμε να ληξει αυτο?
Επισης για το γκαρντ οντως εχει ακουστει οτι ειμαστε κοντα για σεντερ που το εχεις δει?


η κινηση που καθοριζε το σχεδιασμο ηταν ο καββαδας,εφ οσον αποκτηθηκε προχωραει το αρχικο πλανο για το συμπληρωμα του.
Μη πιστευεις και μη δινεις τοσο πολυ σημασια στο τι γραφεται...
tyrone hill
Για τον φίλο bullet που έλεγε για τον Malcolm Miller,υπέγραψε χθες στην Άλμπα Βερολίνου για 2 χρόνια.
οπότε θα έχουμε ευκαιρία να τον τσεκάρουμε και να δούμε την απόδοση του σε μία δυνατή και αξιόλογη
Ευρωπαϊκή λίγκα.

Λογικά αύριο ή το αργότερο μεθαύριο θα ανακοινώσουν και τον guard που έχει συμφωνήσει εδώ και 3-4 μέρες.
πραγματικά είμαι αρκετά περίεργος να δω τις κινήσεις για το 4 και το 5.
αν κάνουμε καλές κινήσεις εκεί και αποκτήσουμε έναν stretch PF και έναν αθλητικό C ο οποίος θα έχει καλό σουτ
από μέση απόσταση(για να συμπληρώνει τις αδυναμίες του Καββαδά),πιστεύω ότι και φέτος θα δούμε πολύ καλά πράγματα!
εν αναμονή των επόμενων ανακοινώσεων άλλωστε με την απόκτηση Καββαδά τηρείται ο αρχικός σχεδιασμός.
πολύ σημαντικό θα είναι να ολοκληρωθεί και η μεταγραφή του Γιάνκοβιτς,θα είναι κάτι έξτρα στην φετινή προσπάθεια.
a bullet for your head
Αν και είχα προαναγγειλει ένα ποστ, άλλαξα γνώμη και το άφησα για μετά.
Ο φίλος tuareg, λέει πως ο Άρης, είναι διατεθιμενος να δώσει ένα καλό πόσο, σύμφωνα πάντα με τις δικές του οικονομικες δυνατοτητες, προκειμένου να αποκτήσει εναν αντικαταστατη του Okaro.
Μου είπε ένας φίλος τις προάλλες για τον Devin Ebanks.
Εγώ θα ρίξω την πρόταση ενός παικτη, που καιρό τώρα στο τοπικ του Παναθηναικου, υποστήριξα ενθερμα!


Ένας παίκτης για τον οποίο έχω επιμεινει πάρα πολύ το τελευταίο δίμηνο, είναι ο σχεδον 25χρονος Combo F, Perry Jones.
Ένας παίκτης που η μετοχή του έχει πιάσει limit down και στην Ευρώπη, θα μπορούσε να αποδειχτεί, ένα απο τα καλύτερα, value4money στοιχήματα των τελευταίων ετών!

Ξεκινώντας να ξετυλιγω το κουβάρι του Jones, στο high school, αγωνιζομενος στο Duncanville , θεωρουνταν ενας απο τους κορυφαίους γυμνασιοπαιδες της Αμερικής, με τους ειδικούς να αναφέρουν, πως απο την τάξη του 2010, ήταν ο παίκτης με το μεγαλύτερο upside και potential!
Απο το 2007 μαλιστα, ειχε δεσμευτεί προφορικά, πως θα ακολουθήσει το πρόγραμμα του Baylor!

Ως Junior στο High School , αναδειχτηκε κορυφαίος αμυντικός της χρονιάς στην περιφέρεια του, ενώ ως Senior, σάρωσε όλες τις ατομικές διακρίσεις, με αποτέλεσμα να επιλεχθεί McDonald's All American το 2010!
Παρά τον ντορο που είχε προκαλέσει σε Παναμερικανικο επίπεδο, σχεδόν κανένας δεν γνώριζε, πως αναγκαστηκε να ζει με τους βιοπαλαιστες γονείς του, σε ενα μικρό δωμάτιο ενός φθηνού ξενοδοχείου, για μεγάλο χρονικό διάστημα!
Όπου κοιμόταν στο πάτωμα, ενώ παρουσίασε και συμπτώματα πείνας!
Γνώρισε λοιπόν απο πολύ νεαρή ηλικία, την σκληρή εικόνα της ζωής.

Το 2010 θεωρουνταν κορυφαίος παικτης 5 αστέρων βαθμολόγησης απο τους ειδικούς.
Έχοντας ύψος 2.11μ, wingspan σχεδόν 220 εκατοστά, επιτόπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα 85 εκατοστά και άλμα με φορα 1 μέτρο, με μόλις 4.6% ποσοστό σωματικού λίπους, ειχε το απόλυτο πακέτο αθλητικών - σωματομετρικων προδιαγραφων!
Έχοντας φοβερή αθλητική ικανότητα, footwork, agility, leaping ability, ο Jones είχε καθιερωθεί ουσιαστικά ως perimeter player!
Ειχε advanced ball handling, face up skill set, που μπορούσε να κάνει με χαρακτηριστικη ευκολία coast to coast, καθως και να δημιουργήσει τις προσωπικές του φάσεις στο 1vs1, με μέτωπο, κατεβάζοντας την μπάλα στο παρκε!
Επίσης είχε μεγάλη αμυντική ικανότητα και Versatility, που του επέτρεπε να αμυνθεί σε τουλάχιστον 3 θέσεις της 5αδας!
Θυμάμαι τότε τα reports του nbadraft.net , που τον παραλληλιζαν με τον Tracy McGrady!

Την απόφαση του να επιλέξει το Baylor, την κριτικαραν πολλοί.
Θεωρούσαν , πως έπρεπε να ακολουθήσει ένα καλύτερο και πιο ανεπτυγμένο κολεγιακο πρόγραμμα.
Ο ίδιος δήλωνε επι τούτου, πως θεωρεί τον εαυτό του, ηθικά δεσμευμένο, καθώς το Baylor του είχε προσφέρει υποτροφία, πριν καν γίνει γνωστός!

Η απόφαση του αυτή, αποδείχθηκε πέρα για πέρα ατυχής.
Ο ανεκδιηγητος προπονητής του στο Baylor, o Scott Drew, παρότι ο Jones ήταν η καλύτερη στρατολογηση ever , στην ιστορία του σχολείου, και παρόλο που ο Jones είχε ουσιαστικά, το προφίλ ενός περιφερειακου παικτη, τον έβαλε να αγωνιστεί ως και C , με παρτενέρ του στους ψηλούς, τον Quincy Acy!

Επίσης, χρησιμοποιηθηκε στην επιθεση, περισσότερο σε post up situations , ενω στην άμυνα, αναλώθηκε στο να μαρκάρει, πιο δυνατούς και κλασικούς ψηλούς.

Επίσης το Baylor, χρησιμοποιουσε αμυνες ζώνης, και δεν επεδιωκε up tempo στιλ παιχνιδιού.
Δηλαδή, το περιβάλλον και οι όλες συνθήκες, δεν ήταν καθόλου μα καθόλου ευνοικες, ώστε να αναπτυχθεί, το αδιαμφισβητητο ταλέντο του!
Ήταν ένα κάκιστο fit ξεκάθαρα!

Και σαν να μην εφθαναν όλα αυτά, ήρθε και η ιστορία της έρευνας του NCAA , όπου ως πόρισμα είχε πως ο Jones είχε παράνομα οφέλη, προκειμένου να επιλέξει το Baylor!
Σύμφωνα με την πλευρά του παίκτη, η μητέρα του, εν αγνοία του ίδιου, πηρε ένα δάνειο απο τον προπονητή του στο AAU " Amateur Athletic Union ", το οποίο και επέστρεψε πίσω.

Το NCAA τον τιμώρησε με 6 αγωνιστικές, και αναγκάστηκε να χασει το κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στο Oklahoma, για το Big12 Tournament, όπου το Baylor ηττήθηκε, και απώλεσε την δυνατότητα να αγωνιστεί στο NCAA Tournament.

Ο Perry Jones , προεβη στην 2η ατυχή και άστοχη επιλογή του, να επιστρεψει ως sophomore, παρά το γεγονός ότι στα mock drafts, θεωρουνταν ως top5 lottery pick , και ενώ είχε να εκτίσει και 5 αγωνιστικές τιμωρίας!

Ο ίδιος αιτιολογήσε το σκεπτικο του λέγοντας, πως θέλει να βελτιώσει και άλλο το παιχνίδι του και να ωριμάσει αγωνιστικά.

Εγώ πάλι πιστεύω, ότι ο ίδιος είχε μια υπερμετρα μεγάλη αίσθηση του να είσαι υποχρεωμένος!
Και πως το Baylor ξεκάθαρα, εκμεταλλευτηκε το γεγονός, πως ο Jones προερχοταν απο φτωχή οικογένεια, που μετα βίας έβγαζε τα προς το ζην.

Ως sophomore οδήγησε το Baylor ως το Elite8 , ενώ έδειξε μια βελτίωση στο μακρινό σουτ, καθώς ως Freshman, δεν έπαιρνε προσπάθειες για τρίποντο, παρά την καλη μηχανική στο σουτ του, και την εν γένει προδιάθεση που είχε.

Ωστόσο, ειχε δεχθεί αρκετή κριτική και αμφισβητηση, πως δεν είναι τόσο aggressive-strong-competitive, πως απεφευγε τις επαφές, και πως δεν αξιοποιουσε στο έπακρο τα αθλητικά του προσοντα, κοντά στο καλάθι.


Στην 2ετη του καριέρα στο Baylor, o Jones είχε σε 32.2' μ.ο συμμετοχής, 13.7π, 7 4ρ, 1.2ασ, 0.7κλ, 0.7κοψ, 2 λάθη, σουταροντας με 53.9% στα δίποντα, με 27.9% στα τρίποντα, και με 67.8% στις ελεύθερες βολές.

Όλα αυτά που ανέφερα, σε συνδυασμό με ένα σοβαρό πρόβλημα στο γόνατο, έριξε κατα πολύ το stock του, με αποτέλεσμα, να κατρακυλισει στο τέλος του πρώτου γύρου, για λογαριασμό των Thunder!

Το γεγονός αυτό, ήταν πέρα για πέρα, μια πολύ ατυχής συγκυρία.
Οι Thunder προερχονταν απο μια σεζόν ως φιναλίστ των τελικών του ΝΒΑ, ενώ και Scott Brooks, ειχε ενα σταθερό rotation και δεν εμπιστευοταν νεαρούς.
Επίσης στο SF , δεσποζε ο Kevin Durant!

Στις 3 σεζόν που καθησε στους Thunder, ειχε κάποιες ελάχιστες αγωνιστικές εκλαμψεις, ενώ ο Scott Brooks, τον αναλωνε κυρίως σε αμυντικες αποστολές!

Το περασμένο φθινόπωρο, βρέθηκε στους Celtics με trade.
Οι Celtics με τα άπειρα assets , δεν μπορούσαν να τον χωρέσουν στο ροστερ τους, και προσπαθησαν να τον επαναπροωθησουν σε νέο trade, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.
Και πήραν την απόφαση να τον αποδεσμευσουν.

Ο Perry Jones κατέληξε μετά στην dleague, όπου επιλέχθηκε στο Νο3 του draft, για λογαριασμό των Iona Energy.
Εκεί αγωνίστηκε σε μόλις 5 παιχνίδια, όπου και αποδεσμευτηκε, για αδιευκρινιστους ως τώρα λόγους!
Πρόλαβε σε 32 4' μ ο. συμμετοχής και είχε 13 2π, 7.4ρ, 1.6ασ, 0.8κλ, 0.2κοψ και 2 λάθη, σουταροντας με 39.2% στα δίποντα, με 38.9% στα τρίποντα, σε 3.6 προσπάθειες ανα παιχνίδι, και με 71.4% στις ελεύθερες βολές.

Εδώ και μήνες η τύχη του αγνοείται.
Δεν έχω διαβάσει κάποιο σχετικό άρθρο για αυτόν.
Αυτό που εγω εικάζω είναι, πως ο Jones έπιασε τον απόλυτο πάτο στο ψυχολογικό κομμάτι.
Ο αλλοτε rising star του ΝΒΑ, κατέληξε στην αναπτυξιακή λίγκα, όπου και αποπεμθηκε.
Όλη αυτή η ιστορία που περιέγραψα πιο πάνω, ειχε σοβαρότατο αρνητικό αντίκτυπο πάνω του.
Σίγουρα υπέστη ένα σοκ.
Αυτό που ο Perry Jones χρειάζεται αυτή την στιγμή είναι, να έρθει στην Ευρώπη, ώστε να αναζωογονηθεί αγωνιστικά - πνευματικά - νοητικα- ψυχολογικα.
Ώστε να ξαναβάλει την καριέρα του σε μια κανονική ροτα, όπως έκανε πέρσι, ο άλλοτε συμπαίκτης του στο Baylor, o Quincy Miller!

Στην Ευρώπη ο Jones, θα μπορούσε να καλύψει άνετα και τις δύο θέσεις των F, όπου με τον συνδυασμό του ύψους του, της αθλητικοτητας του και του πακέτου ικανοτήτων του, θα δημιουργουσε πολλά mismatches.

Στο επιθετικό σκελος, έχει πολύ ανεπτυγμένο face up skill set.
Μπορει να δημιουργήσει φάσεις με την μπάλα στα χέρια, είναι πολύ καλός spot up shooter, καλος cutter, χτυπάει καλά τα αμυντικά close out, και τους κοντυτερους παικτες, μπορεί να τους παίξει με πλάτη στο καλάθι.
Επίσης παιζει καλά το pick n'roll, με soft touch στα τελειωματα του, ενώ έχει και ικανοτητα στο pick n ' pop.

Στο αμυντικό σκελος, ανέκαθεν είχε αμυντική ικανότητα και Versatility.
Στην Ευρώπη θα μπορούσε να μαρκάρει τουλάχιστον 3 θέσεις, ενώ ως αμυντικός ψηλός σε pick n'roll, θα μπορούσε άνετα να αλλάζει στα screens και να ελέγξει ικανοποιητικα , τους αντιπάλους κοντους με την μπάλα στα χέρια!
Θα ήταν σίγουρα, ενα απο τα καλύτερα πολυεργαλεια στην Ευρώπη!

Ως comparison, στην τωρινη του κατάσταση, θα έλεγα πως είναι μια σαφώς πιο βελτιωμένη έκδοση, του παλιού γνωριμου του Άρη, του Αμερικανού Brand Sellers.
Αν ερχόταν στην Ευρωπη, εκτιμω πως θα είχε ένα status, ανάλογο με του Quincy Miller, ο οποίος ως γνωστόν, πήγε στην Maccabi Tel Aviv, αλλά ατυχησε με εναν πολύ σοβαρο τραυματισμό.
Πέραν του οικονομικού, που δεν πιστεύω ότι το κασέ του αυτή την στιγμή, οτι θα ξεπερνά τις 300χιλ, το στοιχείο αυτο, που θα έπαιζε μειζονα ρόλο, για μια ομάδα που θα τον προσεγγιζε για να τον αποκτήσει είναι, πως θα πρέπει να τον κάνει να νιώσει σημαντικός.
Πως θα έχει σημαντικο ρόλο, παιρνοντας ταυτόχρονα και εγγυήσεις, πως θα αγωνίζεται συμπεριφερομενος ως περιφερειακός παικτης.
Είτε απο την θεση του SF , είτε απο την θεση του PF.

http://www.nbadraft.net/players/perry-jones

http://www.draftexpress.com/profile/Perry-Jones-5713/

QUOTE(tyrone hill @ Jul 27 2016, 12:45 ) *
Για τον φίλο bullet που έλεγε για τον Malcolm Miller,υπέγραψε χθες στην Άλμπα Βερολίνου για 2 χρόνια.
οπότε θα έχουμε ευκαιρία να τον τσεκάρουμε και να δούμε την απόδοση του σε μία δυνατή και αξιόλογη
Ευρωπαϊκή λίγκα.

Ναι, αλλά αν πιάσει, θα μπορέσει ο Άρης μετά απο δύο χρόνια να τον χτυπήσει?
Δεν νομίζω φίλε.
Ο Malcolm Miller ήταν μεγκα λαβράκι και το τόνισα εμφατικά!
Μπράβο στην Άλμπα Βερολίνου λοιπόν....

QUOTE(Timemaster @ Jul 26 2016, 21:49 ) *
Με αποτελείωσες γιατί από την μία το παίζεις καλός σκάουτινγκ και μας πλασάρεις παίχτες της φιλοσοφίας μας....
και από την άλλη το παίζεις μάνατζερ και δίπλα σε αυτούς προσπαθείς να πλασάρεις τους δικούς σου με την δική σου φιλοσοφία ομάδος. Που η τελευταία ήταν αρκετά προβλέψιμη και δίχως φαντασία.
shot.gif shot.gif shot.gif

Χωρίς πλάκα τώρα... μερικοί από τους παίχτες που πρότεινες πραγματικά έβγαζαν μάτια για την ποιότητά τους και είναι απορίας άξιο γιατί δεν παίζουν Ευρωλίγκα ή ΝΒΑ.

Προβλεψιμος , δίχως φαντασία, όμως, ως επι το πλείστον οι προτασεις μου σου άρεσαν, και κλείνουν όλοι αλλού, δεξια και αριστερά, αλλά όχι στον Άρη... biggrin.gif

Λες ότι είναι απορίας άξιο, γιατί δεν παίζουν Ευρωλιγκα ή ΝΒΑ.
Απορίας άξιο θα έλεγα πως είναι, πως και ο Άρης δεν έχει προσέξει αυτες τις περιπτώσεις biggrin.gif

Ασε λοιπόν, εμένα τον συμβατικό, να λέω τα δικά μου... cool.gif
tuareg
μπουλετ ξερεις γιατι εχει παιξει μονο 5 παιχνιδια ολη τη σεζον στο νβδλ ο τζοουνς και γιατι δε κατεβηκε στα σαμερ λιγκ?
εντιτ
τωρα ειδα οτι δεν εχεις διαβασει τιποτα
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jul 27 2016, 16:12 ) *
μπουλετ ξερεις γιατι εχει παιξει μονο 5 παιχνιδια ολη τη σεζον στο νβδλ ο τζοουνς και γιατι δε κατεβηκε στα σαμερ λιγκ?

Το ίδιο με ρωτούσαν και πολλοί άλλοι στο τοπικ του Παναθηναικου.
Την προσωπική μου άποψη την εξέφρασα και στο παραπάνω ποστ που έκανα.
Διάβασε το προσεκτικά tuareg.
Αυτό Διαισθανομαι, και αυτό πιστεύω ότι παίζει.
Δεν ανακοινώθηκε ούτε σοβαρος τραυματισμός, ούτε τίποτα απολύτως!
Αυτό είναι ΜΕΓΚΑ λαβράκι tuareg..............

Το βράδυ πρώτα ο Θεός, θα προτείνω και εναν παρτενέρ στον Perry Jones.
Το είχα προαναγγειλει το ποστ άλλωστε.
Αλλά αν και είναι Undersized PF, στην Ευρωπη θα μπορούσε κάλλιστα να μετεξελιχθει και σε εναν Undersized F-C , όπως ο Alex Tyus.
No name, αλλα τέλειο συμπλήρωμα του Καββαδα.
giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 27 2016, 16:23 ) *
Το ίδιο με ρωτούσαν και πολλοί άλλοι στο τοπικ του Παναθηναικου.
Την προσωπική μου άποψη την εξέφρασα και στο παραπάνω ποστ που έκανα.
Διάβασε το προσεκτικά tuareg.
Αυτό Διαισθανομαι, και αυτό πιστεύω ότι παίζει.
Δεν ανακοινώθηκε ούτε σοβαρος τραυματισμός, ούτε τίποτα απολύτως!
Αυτό είναι ΜΕΓΚΑ λαβράκι tuareg..............

Το βράδυ πρώτα ο Θεός, θα προτείνω και εναν παρτενέρ στον Perry Jones.
Το είχα προαναγγειλει το ποστ άλλωστε.
Αλλά αν και είναι Undersized PF, στην Ευρωπη θα μπορούσε κάλλιστα να μετεξελιχθει και σε εναν Undersized F-C , όπως ο Alex Tyus.
No name, αλλα τέλειο συμπλήρωμα του Καββαδα.


Πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση αυτος ο Τζοουνς....απλα αφου δεν ειπαν για τραυματισμο ισως ειναι πειθαρχικο το θεμα...αν ειναι κατι τετοιο ο κοουτς μας δεν θα ασχοληθει καν...
Αληθεια Bullet κανεις track μετα τα φιντανια που προτεινεις?
Απο στατιστικης αποψης τι ποσοστα επιτυχιας εχουν οι προβλεψεις σου διαχρονικα?
RipCity
Μήπως δεν την παλεύει σωματικά ο Jones? Μόλις διάβασα ένα άρθρο που λέει πως το 2012 επιλέχθηκε τόσο χαμηλά (για το potential του) επειδή υπήρχε ανησυχία για τα γόνατά του. Μάλιστα ένας scout είπε πως δεν τον επέλεξαν το 2012 επειδή πίστευαν ότι δε θα αντέξει πάνω από 3-4 χρόνια.

Tweet που μάλλον δείχνει πως ήταν τραυματίας

not bad for the first time jumping in 7 months!

επίσης πριν 3 εβδομάδες
QUOTE
This year has been the toughest ever for me mentally and emotionally when it comes to my personal life. The fracture of my hip and the loss of my best friend has helped me find myself through understanding how precious life is. The love and support of my family and my faith has helped me believe in myself again ...


Πράγματα που δείχνουν πως δεν αξίζει το ρίσκο. Ο τύπος έχει θέματα πολλά.
a bullet for your head
QUOTE(RipCity @ Jul 27 2016, 20:18 ) *
Μήπως δεν την παλεύει σωματικά ο Jones? Μόλις διάβασα ένα άρθρο που λέει πως το 2012 επιλέχθηκε τόσο χαμηλά (για το potential του) επειδή υπήρχε ανησυχία για τα γόνατά του. Μάλιστα ένας scout είπε πως δεν τον επέλεξαν το 2012 επειδή πίστευαν ότι δε θα αντέξει πάνω από 3-4 χρόνια.

Tweet που μάλλον δείχνει πως ήταν τραυματίας

not bad for the first time jumping in 7 months!

επίσης πριν 3 εβδομάδες


Πράγματα που δείχνουν πως δεν αξίζει το ρίσκο. Ο τύπος έχει θέματα πολλά.

Το ότι βγήκε ένας scouter στους τόσους που εξετάζουν τόσους παικτες και εξέφρασε μια προσωπική του άποψη, εμένα δεν μου λέει και κάτι.
Τον Μάη του 2012 είχε πράγματι πρόβλημα με το γόνατο του, αυτό είναι γνωστό.

Τέλος, δεν γνώριζα πως είχε τραυματισμο στον γοφο.
Έτσι εξηγείται η απουσία του αυτούς τους μήνες.
Εσύ λες πως δεν αξίζει το ρίσκο, αλλά στην φώτο, κάνει άλμα μετά τον τραυματισμό του, σχεδόν 70 πόντους πάνω απο την στεφανη...
Πως ξαφνικά προέκυψε τόσο injury prone δεν ξέρω..


QUOTE(giannisaris81 @ Jul 27 2016, 20:09 ) *
Πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση αυτος ο Τζοουνς....απλα αφου δεν ειπαν για τραυματισμο ισως ειναι πειθαρχικο το θεμα...αν ειναι κατι τετοιο ο κοουτς μας δεν θα ασχοληθει καν...
Αληθεια Bullet κανεις track μετα τα φιντανια που προτεινεις?
Απο στατιστικης αποψης τι ποσοστα επιτυχιας εχουν οι προβλεψεις σου διαχρονικα?

Αν έχεις σκοπό να με περάσεις απο συνέντευξη, πεστο μου, για να κατεβάσω απο την ντουλάπα, το καλό μου κουστούμι.. biggrin.gif
RipCity
Τι εννοείς πως προέκυψε? O scout θα είχε μάθει από γιατρούς πριν το ντραφτ. Επίσης μιλάμε για κατρακύλα στο 28, μπορεί αυτός να ήταν ο λόγος. Εντάξει δε θα έβγαιναν να το δηλώνουν ούτως ή άλλως. Και πέρυσι (14-15) είχε μείνει εκτός πάλι και έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν έλειπε ο KD να παίξει παραπάνω.

Επίσης δεν ξέρω για τι κασέ μιλάμε, αλλά νομίζω θα είναι από τις πολύ ακριβές μεταγραφές για τον Άρη, που σημαίνει πρέπει να έχει το μίνιμουμ ρίσκο ιατρικά τουλάχιστον.
a bullet for your head
Ένας ακόμη παικτης, που τα ραντάρ μου ανίχνευσαν, και βλέπω σε αυτόν μια πάρα πολύ καλη προοπτική, αν αποφασίσει να έρθει στην Ευρώπη, είναι ο 24χρονος Lefty PF , John Brown.

O Brown, αγωνίστηκε 4 σεζόν στο High Point, κυριαρχωντας στην περιφέρεια Big South.
2 φορές ανακηρύχθηκε καλύτερος παίκτης της Big South, 2 φορές έλαβε ευφημο μνεία All American, μια φορά αναδειχτηκε καλύτερος αμυντικός της χρονιάς, ανακηρύχθηκε Freshman της χρονιάς, και τέλος, επιλεχτηκε και τις 4 σεζόν, στην καλύτερη 5αδα της Big South!

Σε 119 παιχνίδια όπου και αγωνίστηκε, ειχε 2229π, 801ρ, 182κλ, 180ασ, 167κοψ, σουταροντας με 55.7% στα δίποντα, και με 71.9 στις ελεύθερες βολές!

Ως senior, ειχε 19.6π, 7.1ρ, 2.2ασ, 1.8κοψ, 1.7κλ, 1.7 λάθη, σουταροντας με 60% στα δίποντα και με 70.1% στις ελεύθερες βολές!

Πριν την διαδικασία του φετινού draft, ειχε 4 pre-draft audition , μια εκ των οποίων, με τους Charlotte Hornets.
Αν και με τους Hornets απογοητευσε, αφού δεν επιλέχθηκε στο draft, του έδωσαν μια θέση στο 14μελες ροστερ της ομάδας, για τα Summer Leagues, όπου προπονητής ήταν ο παλιός μεγάλος C , Patrick Ewing.

O John Brown, αγωνίστηκε τελικά μόνο σε ένα παιχνίδι στο Orlando.
Όπου σε μόλις 12' συμμετοχής, ειχε 4π με 1 στα 6 σουτ, 2ρ, 1κλ, και 2 λάθη.

Τι εστι John Brown?

Στο High Point o Brown αγωνίστηκε ως undersized C.
Η ταχύτητα όμως που διαθέτει, η αθλητικοτητα, το agility, η επιτάχυνση, παραπέμπουν σε G!

Με ύψος μόλις 2.03μ και βάρος 93 πολύ καλά μυικα κιλά, χωρίς μεγάλο ποσοστό σωματικού λίπους, ο Brown, είναι ένας καταπληκτικος αθλητής, με μεγάλη φυσική δύναμη.
Στο επιθετικό σκελος, ο αριστεροχειρας Brown, τρέχει πολύ γρήγορα το γήπεδο, πολλές φορές ως αιχμή του δόρατος, στους αιφνιδιασμους.
Με μπάλα, ή και χωρίς την μπάλα!
Στηνει πολύ καλά pick n'roll, κόβει πολύ καλά κάθετα προς το καλάθι, όπου λόγω αλτικης ικανότητας, τελειώνει τις φάσεις με εντυπωσιακά καρφώματα, όταν του γίνονται λομπες πάσες.
Επίσης, έχει καλή υποδοχή της πάσας, και ικανοτητα στο να τελειώνει τις φάσεις, ακόμη και με τις επαφές των αντιπάλων αμυντικών.
Με πλάτη στο καλάθι, έχει ενα καλό mid-low post game.
Χρησιμοποιωντας spin moves, turnaround jumpers, και baby hook με το αριστερό χέρι.
Με πρόσωπο στο καλάθι, μπορεί να απειλήσει απο μέση απόσταση.
Δεν έχει μεγάλη εμβέλεια αυτή την στιγμή της καριέρας του στο σουτ, ωστόσο, η μηχανική του σουτ του είναι καλή, και υπάρχει η προοπτική στο μελλον, να μπορεί να σουτάρει αποτελεσματικα, και απο πιο μακρινή απόσταση.
Επίσης, μπορεί να κατεβάσει την μπάλα στο παρκε, και να χτυπήσει στα πόδια, τους πιο ψηλούς και αργούς αντιπάλους.
Τέλος, είναι πολύ καλός cutter, και επιθετικός rebounder.
Το επιθετικο του παιχνίδι γενικά, θεωρείται ημιακατεργαστο και χρηζει περαιτέρω βελτίωσης.

Εκεί που o John Brown έχει σαφέστατα, πολύ μεγάλο potential, είναι στο αμυντικό σκελος.
Παίζει τόσο καλά άμυνα και πάνω στην μπάλα, όσο και στο post.
Μιλώντας για τα Ευρωπαϊκά δεδομένα, ο Brown θα μπορούσε να αμυνθεί και στις 5 θεσεις της 5αδας!
Έχει φοβερό agility, footwork, που του επιτρέπει να παίζει on ball defence, ως G!
Στο low post, αν και μόλις 93κιλα, έχει πολύ μεγάλη φυσική δύναμη, αποδεικνυοντας, πως μπορεί να ανταπεξελθει και στα πιο δύσκολα match up, με πιο ψηλους και βαρείς αντιπάλους!
Έχει μεγάλη έφεση-ικανότητα στα κλεψίματα και στα shot blocks.
Δείχνει πολύ μεγάλη εγρήγορση ως help defender, με πολυ γρηγορους χρονους αντιδρασης!
Είναι επίσης καλός rebounder, αν και έχει καταγραφεί, πως δεν δείχνει τον ίδιο ζήλο στην διεκδίκηση του αμυντικού rebound , όσο στα επιθετικα.
Ως αμυντικός στα pick n'roll, έχει αναμφισβητητα πολύ μεγάλη ικανότητα και πολύ μεγάλο potential, ως αμυντικου αναχαιτιστη, της συγκεκριμένης αυτής, επιθετικής συνεργασίας.
Επίσης, μπορεί ουσιαστικά, να αλλάζει σε κάθε screen!
Έχει εκπληκτικό αμυντικό versatility!

Για τα standards του ΝΒΑ, έχει κάποιους περιορισμούς, που έχουν να κάνουν με το ύψος του, και το όχι και τόσο ανεπτυγμένο skill set για PF.

Στην Ευρώπη, θα μπορούσε να καλύψει πιστευω, και τις δύο θέσεις των ψηλών.
Ως PF, όπως κάποτε επαιξε ο Maceo Baston.
Έχοντας δηλαδή και εναν ψηλότερο παρτενέρ, που να δραστηριοποιειται περισσότερο με μέτωπο στο καλάθι.

Ως C, πιστευω πως διαθέτει ακριβώς αυτό το προφιλ, των undersized-mobile C.
Με την διαφορά, πως ο Brown, μπορεί να αμυνθεί πολύ καλά, καλύτερα ίσως απο τους περισσότερους που αγωνίζονται αυτή την στιγμή στην Ευρώπη, πάνω στην μπάλα!

Γενικά είναι ένας High Energy-Motor Type Of Player, ο οποίος μπορεί, και μεγάλο impact να ασκήσει, και οι fans να τον λατρέψουν!

Ως comparison, θα έλεγα πως ο Brown είναι ένα κράμα του παλιού γνωριμου του Άρη, του Jeremiah Massey, και του Alex Tyus.
Αν ο Brown μελλοντικά, αυξήσει την εμβέλεια του σουτ του, θα μοιάζει πολύ με τον Massey στο επιθετικό κομμάτι.
Στον Alex Tyus με παραπέμπει, λόγω των εντυπωσιακών καρφωμάτων και της ενέργειας που βγάζει μέσα στο παρκε.
Όπως ενέργεια έβγαζε φυσικά και ο Massey.
Αξίζει να τονιστεί, πως ο Jay Bilas, αναλυτής του ESPN για το κολεγιακο μπάσκετ, ανέφερε πέρσι, πως ο John Brown, είναι ο καλύτερος dunker σε ολόκληρο το NCAA!

http://hoopshabit.com/2015/09/21/2016-nba-...ist-john-brown/

QUOTE(RipCity @ Jul 28 2016, 00:12 ) *
Επίσης δεν ξέρω για τι κασέ μιλάμε, αλλά νομίζω θα είναι από τις πολύ ακριβές μεταγραφές για τον Άρη, που σημαίνει πρέπει να έχει το μίνιμουμ ρίσκο ιατρικά τουλάχιστον.

Αν ο Άρης, φεροταν να προσφέρει 300χιλ στον Okaro για ανανέωση, πιστευω με τόσα, θα μπορούσες να φέρεις αυτή την στιγμή τον Jones στην Ευρώπη.
Πόσα να πήρε πέρσι ο Quincy Miller?
Είναι ένα ρίσκο που αξίζει να το πάρεις.
Είναι μόλις 25 ετών και έχει πολλά να δείξει και να αποδείξει.
Αυτό που χρειάζεται είναι ένα restart στην καριερα του.
Τον πρότεινα επανειλλημενως στο τοπικ του Παναθηναικου, και σκέφτηκα να τον προτείνω και εδω.
Διότι ο Άρης, ψάχνει και τον καλύτερο δυνατό αντικαταστατη του Okaro, και φέρεται να προσφέρει και ένα ποσό των 300χιλ.
Εσείς στον Ολυμπιακό, συζητουσατε και για τον Okaro και για τον Gabriel με 500χιλ.
Το στοίχημα που λέγεται Perry Jones, αν κατάφερνες να τον φέρεις Ευρώπη και προσαρμοζοταν καλά και γρήγορα, κάνενας Okaro και κανένας Gabriel, δεν θα μπορουσε να συγκριθεί μαζί του.
RipCity
Συμφωνω στην τελευταια προταση, αλλα ο Ολυμπιακος εψαχνε παικτη μπακ απ και 500κ ειναι το 1/20 του μπατζετ. Ο Αρης ψαχνει παικτη starter, δυσκολο να εμπιστευτεις καποιον προερχομενο απο επταμην αποχη και με προσωπικο θεμα, ποσο μαλλον να του δωσεις το 1/5 του μπατζετ σου.
tuareg
μη το δενετε οτι θα μεινει στο 1,5 το μπατζετ...αν βρεθουν καλες περιπτωσεις θα παει παραπανω
sinkazama82
QUOTE (tuareg @ Jul 28 2016, 09:46 ) *
μη το δενετε οτι θα μεινει στο 1,5 το μπατζετ...αν βρεθουν καλες περιπτωσεις θα παει παραπανω


Αυτό το ξέρεις ή το πιστεύεις;
giannisaris81
QUOTE (tuareg @ Jul 28 2016, 09:46 ) *
μη το δενετε οτι θα μεινει στο 1,5 το μπατζετ...αν βρεθουν καλες περιπτωσεις θα παει παραπανω


Ξερεις κατι?
Αν ερθει ενας εκ των Γιανκοβιτς η Βεζε αλλαζουμε επιπεδο αυτοματα σε σχεση με περσυ.
Αν ερθουν και οι 2(το θεωρω εξαιρετικα απιθανο) τοτε τα λογια του Λασκαρη για επιστροφη στη κορυφη παει να πει οτι τα εννοουσε και πολυ πιο βραχυπροθεσμα αποτι περιμεναμε....θα μας τρελανει πραγματικα!!
Αλλα για να επιστρεψω σε πιο πιθανα σεναρια θελουμε λιγη τυχη για να μας κατσει η μια απο τις 2 περιπτωσεις!!Εκει πρεπει να μας ευνοησουν κυριως οι ισπανικες καραμπολες στις μεταγραφες τους....επισης πρεπει και ο κοουτς να κανει το ψηστηρι του...πρεπει και οι 2 να δουν σαν ευκαιρια τον αρη και οχι σαν πισογυρισμα και αυτο θελει αρκετη δουλεια στο πως θα τους το παρουσιασεις....
a bullet for your head
QUOTE(RipCity @ Jul 28 2016, 07:43 ) *
Συμφωνω στην τελευταια προταση, αλλα ο Ολυμπιακος εψαχνε παικτη μπακ απ και 500κ ειναι το 1/20 του μπατζετ. Ο Αρης ψαχνει παικτη starter, δυσκολο να εμπιστευτεις καποιον προερχομενο απο επταμην αποχη και με προσωπικο θεμα, ποσο μαλλον να του δωσεις το 1/5 του μπατζετ σου.

Εγω πάλι πιστεύω, ότι αν υπήρχε Ευρωπαϊκή ομάδα που θα επειθε τον Jones να υπογράψει, θα έκανε πολύ μεγάλο κόλπο γκροσσο.
Για μια ομάδα σαν τον Άρη, δεν το συζητάω.
Θα έκανε μεγάλη αίσθηση.
Υπάρχουν ρισκα και ρίσκα.
Ο Perry Jones ανήκει στην κατηγορία του τύπου, το παίρνω τώρα, χωρίς δεύτερη σκέψη.

QUOTE(tuareg @ Jul 28 2016, 09:46 ) *
μη το δενετε οτι θα μεινει στο 1,5 το μπατζετ...αν βρεθουν καλες περιπτωσεις θα παει παραπανω

Τον Jared Cunningham τον μελετάς ακόμη? biggrin.gif
Ο Treveon Graham υπέγραψε στους Hornets , προφανώς για το training camp.
Έχω βρει μια ακόμη όμως περίπτωση για το SF...
Κάποτε είχε μεγάλο upside και είχε επιλεχθεί ψηλα στο draft, όμως είχε θέματα με τραυματισμους...
Ενδιαφέρον ρίσκο κατά την γνώμη μου...
Έχω ακόμη 2 αντί-Okaro προτάσεις...
Ο ένας μαλιστα, έπαιξε πριν χρόνια Ευρωλιγκα..
Έχω και έναν C και εναν φετινό undrafted SG, που κατά την γνώμη μου, θα έκανε πολύ μεγάλη καριέρα στην Ευρώπη.
Δεν τελειώνουν εδώ οι προτασεις μου, απλά προαναγγελνω τα επόμενα 5 ποστ μου.
Δυστυχώς δεν έχω τρελό χρόνο.
Ελπίζω να μην κλείσουν πουθενά αλλού, πριν προλάβω να κάνω τα ποστ biggrin.gif
j-kidd13
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 28 2016, 12:37 ) *
Εγω πάλι πιστεύω, ότι αν υπήρχε Ευρωπαϊκή ομάδα που θα επειθε τον Jones να υπογράψει, θα έκανε πολύ μεγάλο κόλπο γκροσσο.
Για μια ομάδα σαν τον Άρη, δεν το συζητάω.
Θα έκανε μεγάλη αίσθηση.
Υπάρχουν ρισκα και ρίσκα.
Ο Perry Jones ανήκει στην κατηγορία του τύπου, το παίρνω τώρα, χωρίς δεύτερη σκέψη.


Aυτο το πραγμα μου κανει εντυπωση.Οποιος ξερει τον Τζοουνς,τον εχει δει εστω και λιγο,λεει το αυτονοητο,οτι ο παικτης εχει μεγαλες πιθανοτητες να κανει θραυση στην ευρωπη και θα ειναι τρομερη μεταγραφη για οποιαδηποτε ομαδα.Οι μανατζερς και οι προπονητες των ομαδων δεν γινεται να μην το βλεπουν,και να μην εχει κανει καμια ομαδα καποια κινηση για να τον αποκτησει.
rahxephon13
http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...ts.4191228.html

Άσχετα αν καταφέρει να φέρει κάποιον εκ των βεζενκοφ βλαντο νομιζω ο αρης κινείται στο σωστό πλαίσιο και αν όχι τώρα ε κάποια στιγμή θα του κάτσει.

Ψάχνει λέει ισπανια ο βλαντο και μάλιστα ομαδα ευρωλιγκας λαμποραλ?
tuareg
μπουλετ ο νορβελ πελ εκλεισε βαρεζε
αυτος που επαιξε πριν χρονια ευρωλιγκα ειναι ο μαλκολμ τομας?

@sinkazama & giannis
οπως ανεβηκε περσυ απο το αρχικο θ ανεβει και φετος.
Πρωτα θα ξεκαθαρισει του Σασα και μετα του Βλαντο (Εχθες συναντηθηκε με Πριφτη και ζητησε εως 10/8)
Αν ερθουν κι οι δυο θα ναι το ιδανικο....
o kakos
γραφειο μανατζερ το εχουμε κανει ρε παιδια εδώ,σταματηστε να λετε ονόματα που δεν εχουν καμια σχεση με την ομαδα που δεν ξερουμε καν αν είναι στα πλανα του προπονητη
tuareg
QUOTE (o kakos @ Jul 28 2016, 14:32 ) *
γραφειο μανατζερ το εχουμε κανει ρε παιδια εδώ,σταματηστε να λετε ονόματα που δεν εχουν καμια σχεση με την ομαδα που δεν ξερουμε καν αν είναι στα πλανα του προπονητη


και τι να πουμε δλδ?
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jul 28 2016, 14:22 ) *
μπουλετ ο νορβελ πελ εκλεισε βαρεζε
αυτος που επαιξε πριν χρονια ευρωλιγκα ειναι ο μαλκολμ τομας?

Βαρεζε?
Εγώ την προταση μου την έκανα πάντως...βγαλμενη απο τα αζητητα μαλιστα!
Malcolm Thomas ναι.
Πάντα μου άρεσε αυτός ο παίκτης!
SkyFall
QUOTE (o kakos @ Jul 28 2016, 14:32 ) *
γραφειο μανατζερ το εχουμε κανει ρε παιδια εδώ,σταματηστε να λετε ονόματα που δεν εχουν καμια σχεση με την ομαδα που δεν ξερουμε καν αν είναι στα πλανα του προπονητη


Γίνεσαι κακός τώρα
tuareg
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 28 2016, 14:45 ) *
Βαρεζε?
Εγώ την προταση μου την έκανα πάντως...βγαλμενη απο τα αζητητα μαλιστα!
Malcolm Thomas ναι.
Πάντα μου άρεσε αυτός ο παίκτης!


δεν τον εχω δει το τομας πολυ τελευταια αλλα απ οσο θυμαμαι στη μακαμπη 5 επαιζε...
λες οτι μπορει 4?
a bullet for your head
QUOTE(j-kidd13 @ Jul 28 2016, 12:45 ) *
Aυτο το πραγμα μου κανει εντυπωση.Οποιος ξερει τον Τζοουνς,τον εχει δει εστω και λιγο,λεει το αυτονοητο,οτι ο παικτης εχει μεγαλες πιθανοτητες να κανει θραυση στην ευρωπη και θα ειναι τρομερη μεταγραφη για οποιαδηποτε ομαδα.Οι μανατζερς και οι προπονητες των ομαδων δεν γινεται να μην το βλεπουν,και να μην εχει κανει καμια ομαδα καποια κινηση για να τον αποκτησει.

Ξέρεις ποιον άλλον σκεφτόμουν απο πέρσι , που θα τα εσπαγε στην Ευρώπη, αν μπορούσε κάποιος να τον πείσει να επιστρεψει στο μπάσκετ?
Τον Larry Sanders...Αυτός και αν έχει τα θεματακια του biggrin.gif
o kakos
QUOTE (tuareg @ Jul 28 2016, 12:40 ) *
και τι να πουμε δλδ?

η γνωμη μου είναι να μιλαμε για παιχτες που μας ενδιαφερουν και όχι γενικα για καλους παιχτες που θα μπορούσαμε να παρουμε,μπαινουμε να δουμε κανενα νέο και διαβαζω ακυρα ονόματα
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jul 28 2016, 14:50 ) *
δεν τον εχω δει το τομας πολυ τελευταια αλλα απ οσο θυμαμαι στη μακαμπη 5 επαιζε...
λες οτι μπορει 4?

Πέρσι τον είχα προτείνει στο τοπικ του Παναθηναικου.
Τον είχα μελετήσει πολύ στις τελευταίες του σεζόν.
Είχα βρει μαλιστα, ένα πολύ ωραίο άρθρο-report του Thomas, σε site των Spurs.
Τον παραλληλιζαν με τον Marcus Haislip.
Τα τελευταία 2 χρόνια, έχει βελτιώσει αισθητά το μακρινό του σουτ και μπορεί να ανταποκριθεί και ως stretch PF
tuareg
QUOTE (o kakos @ Jul 28 2016, 14:53 ) *
η γνωμη μου είναι να μιλαμε για παιχτες που μας ενδιαφερουν και όχι γενικα για καλους παιχτες που θα μπορούσαμε να παρουμε,μπαινουμε να δουμε κανενα νέο και διαβαζω ακυρα ονόματα


Πιστεψε με πιο κοντα στη πραγματικοτητα ειναι οι παικτες που αναφερονται εδω παρα στα σαιτ (πχ ειχε βγει για μαυροειδη και κατσιβελη για εμας που ποτε δεν ενδιαφερθηκαμε)
tuareg
απο το πουθενα?

για μπακ απ 4????ισως

εχει κανεις γνωμη για το παικτη

Κοντά στον Άρη ο Νάτσο Μαρτίν! PICS+VIDEO

http://www.basketplus.gr/index.php/a1-esak...E%BD-pics-video
giannisaris81
QUOTE (tuareg @ Jul 28 2016, 15:33 ) *
απο το πουθενα?

για μπακ απ 4????ισως

εχει κανεις γνωμη για το παικτη

Κοντά στον Άρη ο Νάτσο Μαρτίν! PICS+VIDEO

http://www.basketplus.gr/index.php/a1-esak...E%BD-pics-video



Τι εγινε ρε παιδια?ποιος ειναι αυτος?ο αντιμιλοσεβιτς?
Κατι σαν πεταχταρι βλεπω κανει απο μεση αποσταση....
Πολυ καλα τα στατιστικα του...
Λογικα αν ερθει τελειωνει οριστικα το ενδεχομενο τσαιρελη....
Ξερει καποιος για τον παικτη?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.