Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
hagi
QUOTE(Areianara_S3 @ Sep 11 2015, 03:41 ) *
σε κατι κηφισιές ελευσίνες κτλ. μπορεις να πηγαίνει άνετα, στην Αθήνα ο Άρης έχει αρκετό μπασκετικό κόσμο.

https://www.youtube.com/watch?v=LUsb4q_DElQ


Καλά ότι έχει κόσμο το ξέρω.. Εννοείτε αυτό.. Αλλά δε μου αρέσει σε άλλες έδρες να πηγαίνω.. Στο Μαρούσι πήγαινα κάποιες φορές. Σε κάτι τέτοια γήπεδα όπως λες επίσης μπορεί κάποιος να πηγαίνει.. Αλλά ρε παιδί μου , δεν είναι όπως όταν είσαι στο Παλέ..
Όσες φορέ έχω πάει (με τελευταία την γιορτή για το Νικ) ήταν απίστευτη κατάσταση..
SteelGandalf
Σε επικοινωνία μου, πριν λίγη ώρα, με τα γραφεία της Κ.Α.Ε. για να μάθω τι συνέβη και δεν έγινε ακόμα και μέχρι τώρα διαθέσιμη η online διαδικασία απόκτησης εισιτηρίου διαρκείας, με ενημέρωσαν πως η ευθύνη είναι της tickethour.

Εξαιτίας του γεγονότος, μου είπαν, πως έχει αναλάβει και τις ομάδες της superleague (και όχι μόνο, προφανώς) μας καθυστέρησαν. Αν όχι σήμερα, μέχρι την Δευτέρα θα έχει γίνει διαθέσιμη.

Δεν γνωρίζω αν έτσι είναι όντως τα πράγματα, αλλά σας παραθέτω αυτό που μου είπαν.

Μετάνιωσα που ενώ βρέθηκα την προηγούμενη Παρασκευή στην Θεσσαλονίκη, δεν πέρασα από τα γραφεία της Κ.Α.Ε. για να τελειώνω...

Σε λίγη ώρα θα μεταβώ στην Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσω την επίσημη πρεμιέρα της ομάδας στο 3ο παιχνίδι, της πρώτης ημέρας του τουρνουά των Μαυροσκουφείων. Αν τα καταφέρω, θα αγοράσω κι ένα διαρκείας.

Ο Άρης στις 18:30 θα αντιμετωπίσει την Kozuv.
tuareg
QUOTE (SteelGandalf @ Sep 11 2015, 13:52 ) *
Σε επικοινωνία μου, πριν λίγη ώρα, με τα γραφεία της Κ.Α.Ε. για να μάθω τι συνέβη και δεν έγινε ακόμα και μέχρι τώρα διαθέσιμη η online διαδικασία απόκτησης εισιτηρίου διαρκείας, με ενημέρωσαν πως η ευθύνη είναι της tickethour.

Εξαιτίας του γεγονότος, μου είπαν, πως έχει αναλάβει και τις ομάδες της superleague (και όχι μόνο, προφανώς) μας καθυστέρησαν. Αν όχι σήμερα, μέχρι την Δευτέρα θα έχει γίνει διαθέσιμη.

Δεν γνωρίζω αν έτσι είναι όντως τα πράγματα, αλλά σας παραθέτω αυτό που μου είπαν.

Μετάνιωσα που ενώ βρέθηκα την προηγούμενη Παρασκευή στην Θεσσαλονίκη, δεν πέρασα από τα γραφεία της Κ.Α.Ε. για να τελειώνω...

Σε λίγη ώρα θα μεταβώ στην Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσω την επίσημη πρεμιέρα της ομάδας στο 3ο παιχνίδι, της πρώτης ημέρας του τουρνουά των Μαυροσκουφείων. Αν τα καταφέρω, θα αγοράσω κι ένα διαρκείας.

Ο Άρης στις 18:30 θα αντιμετωπίσει την Kozuv.


τη προηγουμενη Παρασκευη και να πηγαινες δε θα κανες τπτ.
Ηταν κλειστα τα γραφεια λογω συνεντευξης Λασκαρη.
SteelGandalf
QUOTE(tuareg @ Sep 11 2015, 13:57 ) *
τη προηγουμενη Παρασκευη και να πηγαινες δε θα κανες τπτ.
Ηταν κλειστα τα γραφεια λογω συνεντευξης Λασκαρη.


Σοβαρά;;; Είσαι σίγουρος, γιατί διαφορετική εντύπωση έχω, αλλά δεν επιμένω. Αν ισχύει πάντως, μικρό το κακό.

Εσύ κάθε πότε ανεβαίνεις Βασίλη;
tuareg
QUOTE (SteelGandalf @ Sep 11 2015, 14:09 ) *
Σοβαρά;;; Είσαι σίγουρος, γιατί διαφορετική εντύπωση έχω, αλλά δεν επιμένω. Αν ισχύει πάντως, μικρό το κακό.

Εσύ κάθε πότε ανεβαίνεις Βασίλη;


ναι...αν προσεξεις ανακοινωσεις θα δεις τη περασμενη Πεμπτη ειχαν βγαλει οτι η πωληση συνεχιζεται το Σαββατο.
Θ ανεβω στο τουρνουα του Νικ
SteelGandalf
Ωραία! Αν είμαστε καλά και βολέψει, θα χαρώ να τα πούμε. wink.gif
hagi
Με κάνετε και ζηλεύω tongue.gif tongue.gif
SteelGandalf
Πρέπει να ανοίξω ξεχωριστή θεματική ενότητα για τις troll-ιές μας... tongue.gif
SteelGandalf
Λοιπόν, εχθές το μεσημέρι βρέθηκα στην Θεσσαλονίκη για να παρακολουθήσω το φιλικό παιχνίδι του Άρη με την Kozuv. Λίγη ώρα πριν την έναρξη του, πέρασα από τα γραφεία της Κ.Α.Ε., με σκοπό να αγοράσω, όπως σας έχω ήδη αναφέρει, ένα εισιτήριο διαρκείας.

Πέρσι, είχα κερδίσει, δια χειρός Βεζένκοφ, ένα διαρκείας στην θύρα 10 (αρκετά ψηλά) και φέτος είχα σκοπό να κατεβώ πιο χαμηλά ή να πάρω σε μια άλλη θύρα (αναλόγως και τι θα έβρισκα διαθέσιμο). Έτσι λοιπόν, πήρα όντως πιο χαμηλά, αλλά στην διπλανή θύρα, την 9 (τομέα Β συγκεκριμένα, ελάχιστα επάνω από τις θέσεις του Α που ήταν και πιο ακριβές, αλλά μου φάνηκαν και πολύ χαμηλά στο ύψος του παρκέ), γεγονός που θα έχει ως αποτέλεσμα να βρίσκομαι σαφώς πολύ πιο κοντά στο παρκέ και λίγο πιο δεξιά απ' ότι βρίσκονται τα καθίσματα της θύρας 10.

Περιττό να σας αναφέρω το τι ζήτηση υπήρχε και την ουρά που δημιουργούσαν οι φίλοι της ομάδας για ένα (ή και περισσότερα) διαρκείας. Υπήρχαν περιπτώσεις που αγόραζαν οικογενειακά (σύζυγος για την γυναίκα και το παιδί του, μεγαλύτερης ηλικίας κύριος και για την σύζυγο του, αλλά και παρέες) πέρα από τα μεμονωμένα.

Χαμός!!!

Προφανώς επειδή είχε παιχνίδι και "τραβήχτηκε" κόσμος στο γήπεδο, αλλά και λόγω της έκθεσης που λαμβάνει χώρα αυτές τις ημέρες στον γνωστό περιβάλλοντα χώρο, η προσέλευση ήταν ιδιαιτέρως αυξημένη. Πάρα πολύ μεγάλη η ανταπόκριση από τους φιλάθλους της ομάδας, κάτι που θα συνεχιστεί και είμαι απολύτως αισιόδοξος πως σύντομα δεν θα υπάρχουν εισιτήρια προς διάθεση, αναγκάζοντας ίσως την Κ.Α.Ε. να εκδώσει καινούργια.

Σε ό,τι αφορά την ομάδα, έχω να πω μόνο θετικά πράγματα. Εντάξει, προφανώς η δυναμικότητα της αντιπάλου μας δεν ήταν τέτοια που να μας κάνει να μπορούμε να μιλάμε με απόλυτη βεβαιότητα, αλλά τα δείγματα γραφής των δικών μας παιχτών ήταν τέτοια που μας έδειξαν σε μεγάλο βαθμό αυτά που μπορούμε να περιμένουμε να δούμε κατά την διάρκεια της επόμενης αγωνιστικής χρονιάς.

Μια ομάδα γρήγορη, με πολλή ενέργεια, με μεγάλη ταχύτητα, με δυνατή πίεση, αποτελούμενη από παίχτες με διάθεση για να κυνηγήσουν όλες τις διεκδικούμενες μπάλες, ακόμα και σε αυτό το πρώιμο στάδιο των φιλικών αγώνων και παρόλο που ακόμη δεν βρίσκονται στην κατάσταση που θα είναι μετά από έναν μήνα.

Αν και δεν θέλω, ακόμα τουλάχιστον, να μιλήσω για μεμονωμένους παίχτες (θα το κάνω ενδεικτικά), σίγουρα δεν μπορώ να μην αναφερθώ στους Jamelle Hagins και Okaro White. Ίσως να φανώ υπερβολικός, αλλά παίχτες με τέτοιες αθλητικές ικανότητες, έχουμε να δούμε από την εποχή του Jeremiah Massey, ίσως και πιο πίσω!!!

Ο μεν Hagins έχει τρομερή μυϊκή μάζα. Ένα κορμί τεράστιο, δυνατό, ενώ είναι πολύ αλτικός και θα βάλει δύσκολα σε πολλούς αντιπάλους του φέτος. Θα πρέπει βέβαια και ο κόουτς Πρίφτης να βρει τρόπο να τον εκμεταλλευτεί μέσα στην ρακέτα, ώστε να πάρει όσα περισσότερα μπορεί και στο επιθετικό κομμάτι από αυτόν.

Για τον δε Okaro White, θα πω ότι ενώ στην αρχή μπήκε πιο χαλαρά στο παιχνίδι, όσο περνούσαν τα λεπτά και ζεσταινόταν, έβρισκε τα πατήματα του και άρχισε να δείχνει εξαιρετικά πράγματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ορισμένες στιγμές (και ήταν αρκετές αυτές στο χθεσινό παιχνίδι) ήταν θαρρείς και είχε ελατήρια στα πόδια του, αφού στην κυριολεξία από το πουθενά κατάφερνε να απογειωθεί και να μοιράσει κάποια μεγαλοπρεπή κοψίματα στους αντιπάλους του.

Και οι δύο έχουν αμυντικά χαρίσματα, λόγω αθλητικότητας, σωματοδομής, αλτικότητας κι έκρηξης. Ο Hagins είναι σαφώς πιο βαρύς και δυνατός, ο White είναι πιο ντελικάτος κι ευέλικτος. Πρόσφεραν πολλές εντυπωσιακές φάσεις στην άμυνα (με εντυπωσιακά κοψίματα), αλλά και στην επίθεση με πολλά δυνατά καρφώματα και alley-oop dunks.

Σαφώς και πήραμε μόνο μία μικρή γεύση, κάτι σαν teaser trailer (για τους cinephile), οπότε και αναμένουμε με τεράστιο ενδιαφέρον τους επόμενους αγώνες...

Το γεγονός πως ανέφερα μόνο τους δύο συγκεκριμένους, σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται ότι δεν υπήρχαν και άλλοι παίχτες που πραγματικά ξεχώρισαν. Τόσο ο McNeal που στο επιθετικό κομμάτι δείχνει την κλάση που διαθέτει, αλλά και την πληθώρα διαφορετικών τρόπον με τους οποίους μπορεί να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι, όσο και ο Βασίλης Ξανθόπουλος και αμυντικά αλλά και οργανωτικά μοιράζοντας αρκετές assists πάσες (πρέπει να έκανε 4 κλεψίματα και δεν ξέρω κι εγώ άλλες πόσες φορές δημιούργησε προβλήματα στο κατέβασμα της μπάλας στα αντίπαλα playmaker), αποτελούν μερικές από τις πολλές λύσεις που θα έχει στο "οπλοστάσιο" του ο έλληνας προπονητής μας. Τα σχήματα που θα μπορεί να παραθέτει στο παρκέ είναι πολλά και ποικίλα. Μην ξεχνάμε πως υπάρχουν ακόμη αρκετοί παίχτες που μπορούν να προσφέρουν σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού (Πελεκάνος, Cupkovic, Waters, Cohen, αλλά και οι Ζάρας και Μούρτος που δεν αγωνίστηκαν για ξεχωριστούς λόγους ο καθένας). Κοντά σε αυτούς, προσθέστε και τους νεαρούς μας, από τους οποίους ο Δίπλαρος έβγαζε μάτια εχθές με το περίσσιο θράσος του (με την καλή έννοια).

QUOTE(www.pressaris.gr)
Χορταστικός Άρης στα «αποκαλυπτήρια», 90-65 τη Κοζούφ!

Το πρώτο δείγμα του Άρη δεν μπορεί να κριθεί σωστά γιατί η Κοζούφ ήταν πολύ χαμηλής δυναμικότητας ομάδα, όμως αυτό που άρεσε είναι η ένταση όλων των παικτών, η διάθεσή τους να συνδυάσουν ουσία και θέαμα και το ότι η φετινή ομάδα είναι πραγματικά «γεμάτη». Το τελικό 90-65 τα λέει όλα για το τι είδαν οι φίλαθλοι στο Παλέ.


Για το παιχνίδι δεν μπορεί να γίνει κριτική σε βάθος. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 24-11 στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά μην τους είδατε. Δεν αγωνίστηκαν οι Σπύρος Μούρτος και Θόδωρος Ζάρας για προληπτικούς λόγους.

Ο Άρης είχε 23 ασίστ και 13 κλεψίματα, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ με 36-25 και μπορεί η διαφορά δυναμικότητας να είναι μεγάλη, ωστόσο η φιλοσοφία είναι που μετράει και οι παίκτες έπαιξαν σε φουλ ένταση, παρότι προέρχονται από μια κοπιαστική βδομάδα και πρωινή προπόνηση.

Ο Τζερέλ Μακ Νιλ έδειξε ότι έχει εξαιρετική σχέση με το καλάθι, οι δύο Αμερικανοί στη ρακέτα (Χάγκινς – Γουάιτ), όταν θα προσαρμόσουν την σκέψη τους στη φιλοσοφία του Πρίφτη θα συνθέσουν ένα εκπληκτικό δίδυμο κυρίως αμυντικά με τα προσόντα που διαθέτουν. Ο Γουότερς αγωνίστηκε λίγο γιατί ταλαιπωρείται από ελαφρύ τραυματισμό, ο Ξανθόπουλος έκανε αυτά για τα οποία αποκτήθηκε (8ασ., 4κλ.), Πελεκάνος και Τσούπκοβιτς δεν έχουν βρει ακόμα καλό ρυθμό και ο Κοέν έδειξε αρκετά έτοιμος, με σωστές επιλογές και καλή επαφή με το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 53-30, 69-50, 90-65.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2 (8ασ., 4κλ.), Δήμας 2, Πελεκάνος 8 (5ρ.), Τσούπκοβιτς 6 (5ρ.), Φλιώνης, Γουάιτ 14 (5/6β., 3/5δπ., 1/6τρ., 7ρ., 2ασ., 2κλ.), Γουότερς 9 (3/3δπ., 1/1τρ.), Δίπλαρος 2 (2ασ.), Χάγκινς 15 (3/5β., 6/10δπ.), Κοέν 11 (1/2β., 5/6δπ., 0/1τρ., 4ρ.), Σίμτσακ, Πουλιανίτης 3 (1), Μακ Νιλ 18 (3/5β., 3/6δπ., 3/4τρ., 5ρ., 2ασ.).

ΚΟΖΟΥΦ: Πεν 23 (3), Αποστόλοφ 2, Νατσέφσκι 9 (1), Ντελιπέτροφ 1, Γιοβτσέφσκι, Γκοτσέφσκι 11 (2), Στέριοφ 4, Γκλάβτσεφ 3 (1), Νέσοβιτς 10, Σοκόλοφ 2.


Όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν γεύση από Άρη, σε λίγα λεπτά ξεκινάει το δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι, με αντίπαλο τον Κόροιβο, που θα δώσει για το συγκεκριμένο τουρνουά (Μαυροσκούφεια), οπότε ας σπεύσουν στο παρακάτω link:

Livemedia/25α Μαυροσκούφεια 2015

QUOTE(www.pressaris.gr)
Δεύτερο φιλικό, πιο δυνατό, σήμερα (18:30) με τον Κόροιβο

Δεύτερο φιλικό στη σειρά δίνει ο Άρης σήμερα (18:30) στο Αλεξάνδρειο με αντίπαλο τον Κόροιβο στο πλαίσιο και πάλι των 25ων Μαυροσκουφείων.


Οι κίτρινοι παρουσίασαν χθες όμορφο θέαμα και άφησαν υποσχέσεις για ακόμα καλύτερη απόδοση μέσα στο γήπεδο. Είχαν απέναντί τους όμως μια ομάδα που δύσκολα θα μπορούσε να σταθεί στην ελληνική Α1.

Σήμερα θα είναι πιο δυνατό το φιλικό στο Παλέ. Ο Κόροιβος είναι ομάδα με αρκετούς Έλληνες παίκτες, έχει καλούς ξένους και θα είναι σαφώς παιχνίδι που μπορούν πιο ασφαλή συμπεράσματα σε σχέση με το χθεσινό.

Λογικά δεν θα πάρουν χρόνο συμμετοχής ξανά ο Σπύρος Μούρτος και ο Θόδωρος Ζάρας, για να προφυλαχθούν.

Το εισιτήριο κοστίζει 3 ευρώ και ο κόσμος μπορεί να προμηθευτεί από το εκδοτήριο στη θύρα 6, στην κεντρική είσοδο του Παλέ.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Θετικό και το δεύτερο «τεστ», εύκολα (86-69) τον Κόροιβο!

Δίχως να δυσκολευτεί ο Άρης επικράτησε του Κόροιβου Αμαλιάδας με 86-69 στην 2η μέρα του 25ου τουρνουά «Μαυροσκούφεια», αφήνοντας ικανοποιημένο για δεύτερη σερί μέρα τον κόσμο που έδωσε το «παρών» στο «Nick Galis Hall».


H διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες δεδομένη και εμφανής από το τζάμπολ της αναμέτρησης. Οι «κιτρινόμαυροι» έχοντας στα δύο πρώτα δεκάλεπτα εξαιρετικά ουσιαστικούς τους Κόεν (11 π.) και Χάγκινς (10 π.) έφτασαν την διαφορά μέχρι και τους 21 πόντους (55" πριν το τέλος του ημιχρόνου). Από κοντά στο σκοράρισμα και ο Πελεκάνος με 7 πόντους.

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με την διαφορά να παραμένει διψήφια και να φτάνει στη μέγιστη τιμή πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (65-37) για να ακολουθήσει στη συνέχεια ένα σερί 10-0 του Κόροιβου, για να βάλει «στοπ» ο Χάγκινς. Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και ανέβασαν ξανά την διαφορά για το τελικό 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 52-34, 71-55, 86-69.

Άρης (Νίκου): Ξανθόπουλος 4, Δήμας 2, Πελεκάνος 10 (1), Τσούπκοβιτς 7 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 3, Ουότερς 7, Δίπλαρος 3 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 14, Κοέν 13 (2), Σίμτσακ 4, ΜακΝίλ 11 (1).

Κόροιβος Αμ. (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 19 (5), Μπατής, Σινετός, Χριστοδούλου 7, Χαριτόπουλος 22 (2), Τραιανός, Τρότερ 12 (1), Γεωργάκης, Χάρις 6, Καμαριώτης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος.


Δεν το παρακολούθησα ιδιαίτερα προσεκτικά το 2ο παιχνίδι, αλλά είδα μεγάλο μέρος αυτού. Αυτό που, κυρίως, έχω να τονίσω είναι το γεγονός πως στην άμυνα (αυτό είναι κάτι που παρατήρησα και στο χθεσινό παιχνίδι) πρέπει να δουλέψουμε αρκετά και να λειτουργήσουν καλύτερα και πιο αποτελεσματικά οι αλληλοκαλύψεις μας, ώστε να μην δεχόμαστε τόσους πολλούς πόντους μέσα στην ρακέτα. Σήμερα ο Χαριτόπουλος έκανε πάρτι, λες και ήταν ο Tim Duncan αντίπαλος μας, κάτι ανεπίτρεπτο που μπορεί να μας στοιχίσει, εφόσον μας συμβεί σε επίσημο παιχνίδι. Είχε πάρα πολλές κερδισμένες μονομαχίες απέναντι σε δικούς μας ψηλούς, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει τον αγώνα με 22 πόντους (έχοντας και 2 εύστοχα τρίποντα).

Η ομάδα χρειάζεται χρόνο. Τόσο για να "δέσουν" οι παίχτες μεταξύ τους, κατανοώντας ο καθένας πως πρέπει να λειτουργεί για το καλό του συνόλου, όσο και για να "λυθούν" τα χέρια και τα πόδια τους από την προετοιμασία και τις προπονήσεις.

Η επιστροφή του head coach στην ομάδα, μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων της εθνικής μας ομάδας στο Eurobasket (μακάρι να αργήσει ακόμα), θα συμβάλλει ώστε να αποκτήσουμε ακόμη περισσότερη συνοχή αλλά και κάποια στοιχεία που ο ίδιος θα μπορέσει να περάσει, ανάλογα με την φιλοσοφία του, αλλά και τον τρόπο μετάδοσης των επιθυμιών του και στις δύο άκρες του παρκέ...

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Πρίφτης θα αναλάβει να διαμορφώσει την επίθεση του Άρη στη ρακέτα

Ο Άρης είχε ενέργεια, είχε ένταση, είχε θέαμα, είναι ομάδα που θα έχει βάθος, γιατί υπάρχει πληθώρα παικτών, ωστόσο αυτό που δεν παρουσίασε χθες είναι αυτοματισμοί, κάτι λογικό για την εποχή, αλλά και παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι, με το οποίο θα ασχοληθεί ο Δημήτρης Πρίφτης με την επιστροφή του από το Ευρωμπάσκετ.


Ο Άρης χτίζεται “κομμάτι – κομμάτι” και προς το παρόν το ότι δεν υπάρχει παιχνίδι στη ρακέτα, στην επίθεση της ομάδας, είναι κάτι που το γνωρίζουν οι συνεργάτες του Δημήτρη Πρίφτη και περιμένουν τον Έλληνα τεχνικό να επιστρέψει από το Ευρωμπάσκετ.

Αυτός είναι που θα ασχοληθεί ενεργά με αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι της επίθεσης, που θα πρέπει να έχει ο Άρης για να μη γίνει μονοδιάστατος. Το καλό είναι ότι υπάρχουν παίκτες που μπορούν να είναι αποδοτικοί στο ποστ, όπως ο Τζαμέλ Χάγκινς, ο Μιχάλης Πελεκάνος, ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς, αλλά και σε πολλές περιπτώσεις – και αυτές θα αναλυθούν διεξοδικά προσεχώς – που θα υπάρχει miss match.

Είναι επιμέρους τεχνικά θέματα και συγκεκριμένες λεπτομέρειες στο πώς “χτίζεται” η επιθετική φιλοσοφία της ομάδας και το ίδιο φυσικά ισχύει και για την αμυντική λειτουργία της.
yorgos
Φίλε χίλια ευχαριστώ για το λινκ, πήραμε μια πρώτη ιδέα.

Ο Βασιλάκης ο Ξανθόπουλος δεν μου αρέσει, το λέω εξαρχής. Eίχα καιρό να τον δω, αλλά εξακολουθεί να είναι εκνευριστικά ανεπαρκής. Από τους ξένους όσο είδα, μου άρεσαν γενικώς. Ο Κοέν είναι πια η αδυναμία μου, ξέρει μπάσκετ το παιδί.
tuareg
QUOTE (yorgos @ Sep 13 2015, 04:02 ) *
Φίλε χίλια ευχαριστώ για το λινκ, πήραμε μια πρώτη ιδέα.

Ο Βασιλάκης ο Ξανθόπουλος δεν μου αρέσει, το λέω εξαρχής. Eίχα καιρό να τον δω, αλλά εξακολουθεί να είναι εκνευριστικά ανεπαρκής. Από τους ξένους όσο είδα, μου άρεσαν γενικώς. Ο Κοέν είναι πια η αδυναμία μου, ξέρει μπάσκετ το παιδί.


σε σχεση μ αυτους που ειχαμε τα προηγουμενα χρονια φαινεται τζεισον κιντ smiley.gif
Εκεινο που μ ενοιαζε δεν ηταν να δω το καθε παικτη ξεχωριστα αλλα πως λειτουργει η ομαδα.
Ηδη σε σχεση με περσυ υπαρχει μια μεγαλη διαφορα,βγαινουμε επιθετικα στα χεντς αουτ γιατι πλεον και οι 4 ψηλοι μας ειναι γοργοποδαροι και προλαβαινουν το ρικαβερ πολυ πιο γρηγορα κατι που με σασα/χαρισαρο ηταν προβληματικο.
Στην επιθεση εχουμε επιτελους μετα απο χρονια κανονικο ασο.
Ο Μακνηλ για μενα σ αυτη την α1 αν ειναι σοβαρος θ αποδειχτει μεγαλη προσφθηκη,ο δε οκαρο σα να βαριεται λιγο,αλλα υπολογιστε προετοιμασια,εκμαθηση συστηματων,προσαρμογη.
Επειδη ειναι ο πιο ακριβος παιχτης μη περιμενετε δημιουργια,πλατη,σουτ,σωστες αποφασεις, τα παντα ολα συνεχεια,ουτε να υπαρχει συγκριση με το Σασα,αλλος παικτης,αλλα χαρακτηριστικα,αλλα ζητουμενα απο το προπονητη.
Οκαρο Γουαιτ λεγεται και παιρνει 160χιλ αλλιως θα λεγοταν Ντερικ Μπραουν και θα παιρνε μυριο.
Για μενα η ευχαριστη εκπληξη (στο ποσο επηρρεαζει θετικα το παιχνιδι της ομαδας και το ποσο προσαρμοστηκε-παιζει ρολο και η θητεια στο Κολοσσο) ειναι ο Χαγκινς.Ανανεωση μεσα στη χρονια προβλεπω και γρηγορα.
Απο εκει και περα οι υπολοιποι,Γουοτερς ωραιος,Ζαρας-Πελικαν μια χαρα,Τσουπ τιμιος ,Κοεν το χει και θα κλεισει πολλα σπιτια και ο Διπλαρος ηδη εχει φαει τη θεση του Φλιωνη στη 12αδα και θα παρει αξια τα 5λεπτα να βγαζει τα συκωτια των αντιπαλων κοντων.
@steelgandalf
20 ποντους κερδισες,απο καποιον θα τα φας,τουλαχιστον 7-8 ποντοι του χαριτο ηταν τραβηγμενοι απο τα μαλλια με κρεμασμενα σουτ...
SteelGandalf
QUOTE(tuareg @ Sep 13 2015, 09:03 ) *
@steelgandalf
20 ποντους κερδισες,απο καποιον θα τα φας,τουλαχιστον 7-8 ποντοι του χαριτο ηταν τραβηγμενοι απο τα μαλλια με κρεμασμενα σουτ...


Με πλήγωσες θανάσιμα Βασίλη. Εγώ να σε προσφωνώ με το μικρό σου κι εσύ με το nickname μου; tongue.gif

Λοιπόν, απαντώσε:

Το γεγονός πως θα δεχθείς πόντους, είναι δεδομένο, όπως επίσης είναι δεδομένο πως θα υπάρχει και παίχτης, μάλλον κάθε φορά, που θα ξεχωρίζει από τους αντιπάλους και θα "τραβάει" το σκορ. Όμως εδώ μιλάμε για έναν παίχτη ρολίστα. "Τίμιο" και ικανό μεν, αλλά ρολίστα, όπως και να το κάνουμε. Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που σχολιάσα θετικά υπέρ του και πως θα τον ήθελα στην ομάδα μας (θα μπορούσε προσφέρει περισσότερα από τον Σίμτσακ, έτσι πιστεύω γιατί επιθετικά έχει τις κινήσεις και το σουτ). Άρα δεν τον υποτιμώ σε καμία περίπτωση. Δεν μπορεί όμως να του επιτρέπουμε, είτε με ατομική και πολύ δε περισσότερο με την ομαδική μας άμυνα, να κάνει πάρτι κυριολεκτικά. Συμφωνώ πως έβαλε πολλά δύσκολα και "τραβηγμένα" καλάθια, αλλά τα έβαλε. Και πες πως δεν θα έμπαιναν, άρα θα είχε αντί για 22 πόντους, γύρω στους 14. Πάλι δεν είναι λίγοι, αν σκεφτείς πως θα δεχθείς πόντους και από τους ξένους συμπαίχτες τους...

Όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο. Δεν σημαίνει πως θα παίζουμε μόνοι μας, δεν θα δεχόμαστε κανέναν πόντο και πως θα κερδίζουμε όλα τα παιχνίδια και μάλιστα με διαφορές της τάξεως των 15+ πόντων. Γνωρίζω την μπασκετική πραγματικότητα. Θα έρθουν και "σφαλιάρες", μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτές.
SteelGandalf
QUOTE(www.arisbc.gr)
«Έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης»

Μετά τη νίκη επί του Κόροιβου Αμαλιάδας (86-69), ο συνεργάτης του Δημήτρη Πρίφτη στην τεχνική ηγεσία του ΑΡΗ, Σάββας Καμπερίδης έκανε ένα μίνι απολογισμό των πρώτων φιλικών αγώνων.


«Τα μηνύματα είναι θετικά. Κινούμαστε πάνω στο πλάνο που έχει θέσει ο κόουτς. Νομίζω ότι είμαστε σε αρκετά καλό σημείο για την εποχή που βρισκόμαστε. Βέβαια, είμαστε ακόμα πολύ μακριά από τις δυνατότητές μας, αλλά δουλεύουμε πάρα πολύ καλά και νομίζω πως όταν πρέπει, θα φτάσουμε στην επιθυμητή κατάσταση».

Αναφερόμενος στα χαρακτηριστικά της ομάδας, ο Σάββας Καμπερίδης είπε: «Έχουμε πολλούς παίκτες με επιθετικές ικανότητες και μπορώ να πω ότι συμπληρώνει ο ένας τον άλλον, αυτό είναι και το ζητούμενο. Ταυτόχρονα, έχουν πολύ μεγάλη διάθεση για να συνεργαστούν και να πασάρουν στο συμπαίκτη τους. Η φιλοσοφία της ομάδας είναι αμυντική και αυτά είναι τα χαρακτηριστικά των παικτών που πήραμε. Αθλητές, με πολύ καλά χέρια και γρήγορα πόδια. Και στην άμυνα έχουμε τεράστια περιθώρια βελτίωσης».

Όσο για το επίπεδο που βρίσκεται ο ΑΡΗΣ: «Μπορεί να μην είμαστε καν στο 50%. Κι αυτό γιατί εκτός από τα στοιχεία των συνεργασιών, έχουμε και αρκετά νέα παιδιά τα οποία πρέπει να διδαχτούν κάποια στοιχεία μιας ξεχωριστής λίγκας όπως είναι η ελληνική. Για παράδειγμα, σε δύο συνεχόμενα ματς δώσαμε στον αντίπαλο βολές μετά το bonus, σε σημείο που δεν κινδυνεύαμε να δεχτούμε καλάθι. Αυτό είναι από την υπερβολική διάθεση που έχει η ομάδα να πιέσει, να τρέξει, να φύγει στον αιφνιδιασμό και σε ένα δύσκολο και κρίσιμο ματς μπορεί να μας στοιχίσει».

Hagins: «Στο σωστό δρόμο»

Ο Jamelle Hagins ήταν για ακόμα έναν αγώνα ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε επίθεση και άμυνα και μετά το τέλος του αγώνα τόνισε ότι ο ΑΡΗΣ έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης.

«Ήταν το δεύτερο φιλικό παιχνίδι μπροστά στον κόσμο μας και παίξαμε καλά και δυνατά απέναντι στον Κόροιβο. Έχουμε πολλές δυνατότητες για βελτίωση και τα περιθώρια να το πετύχουμε και αυτοί οι αγώνες μας βοηθούν σ’ αυτήν την κατεύθυνση. Θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο που ήρθε να μας δει, ήταν ωραία ατμόσφαιρα. Το στιλ μας θα είναι η δυνατή άμυνα και το γρήγορο παιχνίδι στην επίθεση. Το βάρος πέφτει στην άμυνα και από κει και πέρα θέλουμε να σκοράρουμε όσο το δυνατόν περισσότερο στο transition. Έχουμε πολύ ταλέντο στην επίθεση ως ομάδα και όσο περνάει ο καιρός θα το αξιοποιούμε, παίζοντας παράλληλα σκληρή άμυνα».

Όσο για τους συνδυασμούς στη γραμμή των ψηλών του ΑΡΗ, ο Hagins επισήμανε: «Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο δίδυμο με κάποιο συμπαίκτη μου μέσα στην ρακέτα. Δοκιμάσαμε διαφορετικά σχήματα μέσα στο παιχνίδι, αλλά νομίζω ότι σε αυτό το κομμάτι πολλά θα εξαρτηθούν από τον αντίπαλο που θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε σε κάθε αγώνα».

Ερωτώμενος για το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται ο ΑΡΗΣ στη δεδομένη χρονική περίοδο, ο Αμερικανός σέντερ απάντησε: «Τα φιλικά παιχνίδια είναι για να δούμε σε ποια κατάσταση βρισκόμαστε και τι πρέπει να διορθώσουμε για να παρουσιαστούμε έτοιμοι στα επίσημα. Δεν πιστεύω ότι βρισκόμαστε στο υψηλότερο επίπεδο μας τώρα, αλλά βρισκόμαστε στον σωστό δρόμο για να φτάσουμε εκεί που μπορούμε».


Με την προσθήκη του Γιάννη Μπουρούση, η ομάδα θα αλλάξει επίπεδο, θα συμπληρώσω εγώ. tongue.gif smiley.gif

QUOTE(ARIS B.C.)
Οι φίλαθλοι του ΑΡΗ σπεύδουν μαζικά και σήμερα Δευτέρα (14/9) να προμηθευτούν τα εισιτήρια διαρκείας τους για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Από σήμερα οι φίλοι της ομάδας μπορούν να αγοράσουν το διαρκείας τους online, μέσω της tickethour. Τα διαθέσιμα από την ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. διαρκείας για τις θύρες 5-6 εξαντλήθηκαν και πλέον διατίθενται μόνο από τους συνδέσμους φιλάθλων ΑΡΗ.


Επιτέλους... wink.gif
Paris87
Η ομαδα δεν χρειαζεται τον Μπουρουση.Παρακολουθησα στο Παλε τα 2 τελευταια φιλικα και θα πω καποια πραγματα που ειδα με το απειρο μου ματι.

-Η ομαδα εχει πολλους σουτερ, ειδικα στο 4 οι αμυνες δεν μπορουν να κλεισουν πραγμα το οποιο κανει μεγαλη διαφορα σε ενα κλικ επιπεδο πιο πανω οπως Γιουροκαπ,Παο-Οσφπ κλπ

-Εχει στοχο στην επιθεση, ρολους, αρχη και τελος. Φαινεται οτι εχει γινει δουλεια στην προετοιμασια. Κανεις δεν φαινοταν "χαμενος" και ειναι μαλιστα νωρις για να συμβαινει κατι τετοιο.

-Εχει 3 παιχτες που μπορουν να δημιουργησουν πραγμα το οποιο παντα ελειπε στον Αρη τα τελευταια χρονια.

-Εχει σοβαρους (μαχητικους) Ελληνες παιχτες και καλους ξενους (πχ οι 2 αμερικανοι κοντοι δεν ειναι μπουκα και ο Θεος βοηθος, εχουμε δει πολλα τετοια)

-Ο Ξανθοπουλος παιζει πολυ σημαντικο ρολο στην οργανωση, πραγμα που φαινεται αρκετα αν εισαι μεσα στο γηπεδο.

-Οσο για τον Γουαιτ αποτελει ερωτηματικο για μενα εαν μπορεσει να ξεδιπλωσει το ταλεντο του στην επιθεση, αλλα εχεις το σιγουρο οτι ψηλα αμυντικα ειναι πολυ καλος

Σαν αρνητικα μπορει καποιος να βαλει την κακη αμυνα στο σουτ περιφεριακα και μια δυναμια στο 5 στην αμυνα αλλα ολες οι ομαδες εχουν αδυναμιες προφανως (απο την αλλη μπορεις να το εκμεταλευτεις με το σουτ του κοεν στην επιθεση). Πιστευω αν ερχοταν ο Μπουρουσης θα αλλαζαν οι ισορροπιες και θα εκανε κακο στην ομαδα.
SteelGandalf
Δεν ξέρω τι θα συμβεί σε αυτή την ομάδα και τι θα συνέβαινε αν ερχόταν ο Μπουρούσης.

Γι' αυτό υπάρχει ο προπονητής. Αν, υποθετικά μιλώντας, τον ήθελε ο κόουτς Πρίφτης, πιστεύω πως θα γνώριζε και τον τρόπο με τον οποίο θα τον έβαζε στην ομάδα, ώστε να γίνει ένα με τα υπόλοιπα παιδιά.

Εγώ έγραψα πως με τον Μπουρούση θα αλλάξουμε επίπεδο, θεωρώντας πως θα προσθέσουμε στην ομάδα ένα "εργαλείο" που μπορεί να προσφέρει πολλά πράγματα σε πάρα πολλούς τομείς, επιθετικά και αμυντικά. Αν δεν μπορούμε να τον "φτάσουμε" από οικονομικής άποψης ή αν δεν θέλουμε να αλλάξουμε τον προγραμματισμό μας ή αν ο προπονητής δεν τον θέλει στην ομάδα ή πιστεύει πως θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά θα λύσει, τότε περνάμε σε άλλη συζήτηση. wink.gif
yorgos
Αυτό με το Μπουρούση παίζει κάπου ως ενδεχόμενο ή τελείως θεωρητικά το λέμε;

Θα ναι και κοντά στα πεθερικά του το παιδί, οπότε ίσως να ενδιαφέρεται.
algait
Θεωρώ πως ένας παίκτης σαν τον Μπουρούση ποτέ δεν μπορεί να κάνει κακό σε μια ομάδα, αρκεί να μπορεί να τον εκμεταλευτεί ο προπονητής του. Από εκεί και πέρα νομίζω, πως πιο πολύ αποτελεί πόθο των οπαδών (ίσως και παιχνίδι των μανατζαρέων), παρά πραγματικό σενάριο. Το γεγονός όμως ότι είμαστε σε θέση να το συζητάμε έστω και σε θεωρητικό επίπεδο, είναι άλλη μια επιβεβαίωση πως η ομάδα έχει περάσει σε άλλο επίπεδο!!!
Paris87
QUOTE(algait @ Sep 14 2015, 17:17 ) *
Θεωρώ πως ένας παίκτης σαν τον Μπουρούση ποτέ δεν μπορεί να κάνει κακό σε μια ομάδα, αρκεί να μπορεί να τον εκμεταλευτεί ο προπονητής του. Από εκεί και πέρα νομίζω, πως πιο πολύ αποτελεί πόθο των οπαδών (ίσως και παιχνίδι των μανατζαρέων), παρά πραγματικό σενάριο. Το γεγονός όμως ότι είμαστε σε θέση να το συζητάμε έστω και σε θεωρητικό επίπεδο, είναι άλλη μια επιβεβαίωση πως η ομάδα έχει περάσει σε άλλο επίπεδο!!!

Παικτικα ισως οχι, απο συμπεριφορα δεν ξερω..
SteelGandalf
QUOTE(yorgos @ Sep 14 2015, 15:11 ) *
Αυτό με το Μπουρούση παίζει κάπου ως ενδεχόμενο ή τελείως θεωρητικά το λέμε;

Θα ναι και κοντά στα πεθερικά του το παιδί, οπότε ίσως να ενδιαφέρεται.


Θεωρητικά το λέμε, για να ψήσουμε τους ιθύνοντες να κινηθούν προς την συγκεκριμένη κατεύθυνση! tongue.gif

QUOTE(algait @ Sep 14 2015, 17:17 ) *
Θεωρώ πως ένας παίκτης σαν τον Μπουρούση ποτέ δεν μπορεί να κάνει κακό σε μια ομάδα, αρκεί να μπορεί να τον εκμεταλευτεί ο προπονητής του. Από εκεί και πέρα νομίζω, πως πιο πολύ αποτελεί πόθο των οπαδών (ίσως και παιχνίδι των μανατζαρέων), παρά πραγματικό σενάριο. Το γεγονός όμως ότι είμαστε σε θέση να το συζητάμε έστω και σε θεωρητικό επίπεδο, είναι άλλη μια επιβεβαίωση πως η ομάδα έχει περάσει σε άλλο επίπεδο!!!


Ε ναι, προ πολλού. wink.gif Εγώ δεν συζητώ καν το κατά πόσο είναι πραγματοποιήσιμο. Το θεωρώ δεδομένο πως αν το θέλει ο αρχηγός, τον παίχτη τον φέρνει την άλλη μέρα το πρωί στην Θεσσαλονίκη. wink.gif

Να κάνουμε και λίγη πλακίτσα, να χαλαρώσουμε, διότι πολύ σοβαρά τον πήραμε τον ρόλο μας ως επίδοξοι βοηθοί προπονητή, scouts, managers... 69.gif
giorgos14
O Λάσκαρης έχει καταφέρει μόνο και μόνο με την ύπαρξη του να κάνει τους Αρειανούς να είναι οι μοναδικοί που ασχολούνται με την ομάδα τους.Όλοι οι άλλοι ασχολούνται με το Ευρωμπάσκετ και την εθνική.Και χωρίς καν να κουνήσει το δαχτυλάκι του το πέτυχε ο άνθρωπος.Μπράβο του smiley.gif
SteelGandalf
QUOTE(giorgos14 @ Sep 14 2015, 17:42 ) *
O Λάσκαρης έχει καταφέρει μόνο και μόνο με την ύπαρξη του να κάνει τους Αρειανούς να είναι οι μοναδικοί που ασχολούνται με την ομάδα τους.Όλοι οι άλλοι ασχολούνται με το Ευρωμπάσκετ και την εθνική.Και χωρίς καν να κουνήσει το δαχτυλάκι του το πέτυχε ο άνθρωπος.Μπράβο του smiley.gif


Νομίζω πως τον αδικείς τον άνθρωπο. Με το καλημέρα έβαλε σχεδόν 2 εκατομμύρια ευρώ. Δηλαδή τι άλλο να έκανε!!!
giorgos14
QUOTE(SteelGandalf @ Sep 14 2015, 18:27 ) *
Νομίζω πως τον αδικείς τον άνθρωπο. Με το καλημέρα έβαλε σχεδόν 2 εκατομμύρια ευρώ. Δηλαδή τι άλλο να έκανε!!!



Νταξει δικιο εχεις,δεν ειχα τετοιο σκοπο.Μαγκιά του και μπράβο του που παλεύει για την αναβάθμιση του Αρη. Εγω σαν Ολυμπιακος το θέλω να παίζω Ευρολίγκα με την κάθε Ζιελόνα Γκόρα και να σκέφτομαι ότι πρέπει να ξεκουραστει ο Σπανουλης γιατι την Κυριακη πρεπει να παιξω με τον Αρη,τον Παοκ,την Αεκ και ειναι πολυ δυνατοι αντιπαλοι και ικανοι να κερδισουν.
SteelGandalf
QUOTE(giorgos14 @ Sep 14 2015, 21:59 ) *
Νταξει δικιο εχεις,δεν ειχα τετοιο σκοπο.Μαγκιά του και μπράβο του που παλεύει για την αναβάθμιση του Αρη. Εγω σαν Ολυμπιακος το θέλω να παίζω Ευρολίγκα με την κάθε Ζιελόνα Γκόρα και να σκέφτομαι ότι πρέπει να ξεκουραστει ο Σπανουλης γιατι την Κυριακη πρεπει να παιξω με τον Αρη,τον Παοκ,την Αεκ και ειναι πολυ δυνατοι αντιπαλοι και ικανοι να κερδισουν.


Να είσαι καλά. smile.gif

Την αλήθεια έγραψα και πολύ σωστά αναθεώρησες. wink.gif

Όμως αν θέλουμε όλες οι ελληνικές ομάδες να γίνουν καλύτερες, δυνατότερες και πιο ανταγωνιστικές, αποτελεί μονόδρομο το να δυναμώσουν και άλλες (πλην των δύο) στο εγχώριο πρωτάθλημα (κάτι που τόσα χρόνια δεν συμβαίνει).

Από μέσα θα ξεκινήσουμε την αναβάθμιση του "προϊόντος" και να είσαι σίγουρος πως μόνο έτσι θα προσελκύσουμε και καλύτερους αθλητές, με αποτέλεσμα το να δυναμώσουμε, ακόμη περισσότερο, στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις στις οποίες θα συμμετέχουν οι ομάδες μας.

Η ουσία για μένα είναι να μην αποτελεί ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός την εξαίρεση. Να είναι, δηλαδή, δυνατοί επειδή "σπρώχνουν" εκατομμύρια οι ιδιοκτήτες τους, έτσι επειδή γουστάρουν, αλλά χωρίς το ανάλογο αντίκρυσμα σε ό,τι αφορά τα έσοδα. Θα μου πείτε, ίσως και πάλι να μην μπορούν να πάρουν όλα τα χρήματα της "επένδυσης" τους πίσω, αλλά σίγουρα μπορούν να τα αυξήσουν αισθητά.

Δεν θέλω να την "ανοίξω" περισσότερο την συγκεκριμένη συζήτηση. Δεν είναι της παρούσης, ούτε ανήκει στην συγκεκριμένη θεματική ενότητα.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Τρία φιλικά σε τέσσερις μέρες για τον μπασκετικό Άρη, σε Λευκάδα και Λάρισα

Μετά το χθεσινό ρεπό τους οι κίτρινοι επιστρέφουν σήμερα στο Αλεξάνδρειο για την συνέχιση της προετοιμασίας τους σε μία βδομάδα που περιλαμβάνει ένα δύσκολο ταξίδι και τρία φιλικά παιχνίδια.


Αύριο η αποστολή θα αναχωρήσει για τη Λευκάδα όπου και θα πάρει μέρος στο τουρνουά της τοπικής Δόξας, αντιμετωπίζοντας κατά σειρά τα Τρίκαλα (16/9) και τον Απόλλωνα Πατρών (17/9).

Αμέσως μετά θα επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη, αλλά με μία στάση στη Λάρισα για το φιλανθρωπικού χαρακτήρα φιλικό (19/9) στη Λάρισα με τον Γυμναστικό.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Οριστικά μετά τις 20/9 στη Θεσσαλονίκη ο Πρίφτης

Με την πρόκριση της Εθνικής ομάδας στην προημιτελική φάση είναι βέβαιο ότι ο Δημήτρης Πρίφτης δεν πρόκειται να επιστρέψει στην Ελλάδα πριν τις 20 Σεπτεμβρίου, καθώς ακόμα κι αν δεν έρθει η πρόκριση στην τετράδα, θα υπάρξουν αγώνες κατάταξης.


Αυτό σημαίνει ότι η ελληνική αποστολή ανεξαρτήτως της θέσης που θα πάρει θα επιστρέψει μετά από αυτή τη βδομάδα στην Ελλάδα, άρα ο Πρίφτης θα είναι στις προπονήσεις του Άρη λίγες μέρες πριν το 2ο Nick Galis Hall.
Areianara_S3
QUOTE (giorgos14 @ Sep 14 2015, 17:42 ) *
O Λάσκαρης έχει καταφέρει μόνο και μόνο με την ύπαρξη του να κάνει τους Αρειανούς να είναι οι μοναδικοί που ασχολούνται με την ομάδα τους.Όλοι οι άλλοι ασχολούνται με το Ευρωμπάσκετ και την εθνική.Και χωρίς καν να κουνήσει το δαχτυλάκι του το πέτυχε ο άνθρωπος.Μπράβο του smiley.gif

παίζει να 'ναι το πρώτο καλοκαίρι μετά από πολλά χρόνια σε οποιοδήποτε τμήμα του συλλόγου που ασχολούμαστε αποκλειστικά με αγωνιστικά-μεταγραφικά και όχι σε ποιο αρθρο 99 θα μπούμε..
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Περίπατος (93-58) στη Λευκάδα με τα Τρίκαλα και σωστή νοοτροπία!

Ο Άρης πιστοποίησε και στη Λευκάδα ότι βρίσκεται στον σωστό δρόμο για να παρουσιάσει ένα ανταγωνιστικό σύνολο τη φετινή χρονιά. Επιβλήθηκε εύκολα των Τρικάλων με σκορ 93-58, έχοντας και πάλι σαν βασικό χαρακτηριστικό του την καλή αμυντική λειτουργία.


Σαφώς και αυτός ο αντίπαλος δεν είναι στο επίπεδο του Άρη, ούτε σήμερα, ούτε γενικότερα. Οι κίτρινοι έχοντας ξεκινήσει πιο νωρίς την προετοιμασία τους και με την ποιότητά τους φάνηκαν σαφώς πιο έτοιμοι από τα Τρίκαλα που έβαλαν… δύσκολα στον Άρη μόνο στο πρώτο τρίλεπτο όταν και προηγήθηκαν με 7-3. Από εκεί και πέρα οι κίτρινοι κυριάρχησαν στο παρκέ. Πίεσαν στην άμυνα, κέρδισαν τα ριμπάουντ, προηγήθηκαν με 21-9 στο δεκάλεπτο και μετά… μην τους είδατε!

Ο Τζαμέλ Χάγκινς δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες, αλλά ήταν και οι περιφερειακοί που με τα τρίποντά τους άνοιξαν την άμυνα των Τρικάλων. Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-22 για τον Άρη, που δεν είχε αντίπαλο στο παρκέ του κλειστού της Λευκάδας.

Η ίδια ένταση σε όλες τις φάσεις, για κάθε μπάλα, παρέμεινε αμείωτη και στο δεύτερο ημίχρονο. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 18 πόντους (58-40) στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά ακολούθησε ένα σερί 25-5 για τους κίτρινους που προηγήθηκαν με 83-45, κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 45-22, 66-42, 93-58.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 10 (2), Τσούπκοβιτς 12 (2), Γουάιτ 11, Γουότερς 5 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 4, Μούρτος 6, Σίμτσακ 5, Μακ Νιλ 14.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ντόουελ 8 (1), Σόκο 19 (1), Τσιτούλης 3, Σιόλογκας, Κονγκέρ 7, Ρόμπινσον 8 (1), Τιγκ 5, Τσιάρας 8 (1), Βαρυτιμιάδης, Κουκουλάς.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Νέο φιλικό τεστ στη Λευκάδα (17:00) με Απόλλωνα Πατρών, ίδια τα ζητούμενα

Ο Άρης παραμένει στη Λευκάδα και θα συνεχίσει εκεί την προετοιμασία του σήμερα με άλλο ένα φιλικό παιχνίδι (17:00) αυτή τη φορά κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών, στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει η τοπική Δόξα.


Οι κίτρινοι είχαν και χθες στοιχεία που θέλουν να βλέπουν οι προπονητές. Ο Θόδωρος Ζάρας παραδέχθηκε μετά τη νίκη επί των Τρικάλων ότι το αμυντικό πλάνο εκτελέστηκε σε μεγάλο βαθμό. Υπήρξε πίεση, υπήρξε ένταση και ενέργεια, υπήρξε έλεγχος των ριμπάουντ.

Ανεξαρτήτως αντιπάλου – και θα πρέπει να διευκρινίζεται σε κάθε αγώνα ότι οι ομάδες που παίζει ο Άρης είναι χαμηλότερης δυναμικότητας και βρίσκονται πιο πίσω στην προετοιμασία τους, ακριβώς για να μην δημιουργηθούν εντυπώσεις ότι οι κίτρινοι έγιναν υπερομάδα – ο Άρης θέλει να παρουσιάζει βελτίωση σε κάθε τομέα του παιχνιδιού του, να διατηρεί σε μεγάλη διάρκεια τα θετικά και να μειώνει τα αρνητικά.

Αυτός είναι ο σκοπός και του σημερινού φιλικού αγώνα με τον Απόλλωνα Πατρών, από τον οποίο οι συνεργάτες του Δημήτρη Πρίφτη περιμένουν να βγάλουν και πάλι χρήσιμα συμπεράσματα.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Επιστρέφει ο Πρίφτης, αλλάζει «τσιπάκι» και πιάνει δουλειά στον Άρη

Η Εθνική ομάδα παίζει σήμερα (17:00) αγώνα κατάταξης με τη Λετονία για τις θέσεις 5-8. Αν κερδίσει παίρνει την 5η θέση και το εισιτήριο για το προ-Ολυμπιακό, όπως και τον δρόμο της επιστροφής. Αν χάσει, θα παίξει και αύριο για την 7η θέση. Σε κάθε περίπτωση ο Δημήτρης Πρίφτης λογικά πιάνει δουλειά από Δευτέρα.


Ο αποκλεισμός της Εθνικής ομάδας από τα ημιτελικά την οδήγησε στους αγώνες κατάταξης που δίνονται σήμερα και αύριο. Η ελληνική ομάδα αν κερδίσει, φεύγει με την 5η θέση και κατά πάσα πιθανότητα η αποστολή επιστρέφει άμεσα στην Ελλάδα. Αν χάσει από τους Λετονούς, τότε θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία αύριο με τον ηττημένο του Τσεχία – Ιταλία.

Σε κάθε περίπτωση ο Πρίφτης εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα είναι σε θέση να πιάσει δουλειά από τις αρχές της επόμενης βδομάδας με την ομάδα του Άρη, αλλάζοντας μέσα σε λίγα 24ωρα το “τσιπάκι” μέσα του.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Οριστικά στον Κόροιβο ο Πουλιανίτης, ίσως και σήμερα να ανακοινωθεί ο δανεισμός του

Εκτός αποστολής από το ταξίδι στη Λευκάδα έμεινε ο Στέλιος Πουλιανίτης, ο οποίος θα συνεχίσει την καριέρα του στον Κόροιβο, αγωνιζόμενος ως δανεικός από τον Άρη, προκειμένου να πάρει παιχνίδια στα πόδια του με πιο ενεργό ρόλο σε μια ομάδα.


Ενδεχομένως και στη διάρκεια της σημερινής ημέρας ολοκληρωθεί και τυπικά ο δανεισμός του 20χρονου γκαρντ στην ομάδα της Αμαλιάδας.

Επίσης, αποκλείστηκε από την αποστολή και ο Βασίλης Χρηστίδης, ο οποίος παρότι δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα από τους κίτρινους, θα παραμείνει μία χρονιά δανεικός στον Μαντουλίδη.


Ο Πουλιανίτης, όπως ήταν γνωστό εδώ και καιρό, θα πάει για να πάρει περισσότερο ενεργό χρόνο συμμετοχής, κάτι που θεωρώ απαραίτητο ώστε να μπορέσει να εξελιχθεί και να αποκτήσει εμπειρίες. Θα παρακολουθούμε με ενδιαφέρον την πρόοδο του.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο παροξυσμός συνεχίζεται! Έσπασε το φράγμα και των 1.500 διαρκείας!

Η ΚΑΕ Άρης ενημέρωσε πως έσπασε και το φράγμα των 1.500 εισιτηρίων διαρκείας, μέσα σε 13 ημέρες κυκλοφορίας τους! Αν μη τι άλλο ο κόσμος συνεχίζει δυναμικά την προσπάθειά του για ένα γεμάτο σε μόνιμη βάση Παλέ την επόμενη χρονιά!


Αναφέρεται στην σελίδα της ΚΑΕ στο facebook:

«1.500 και συνεχίζουμε… Σε 13 μέρες διάθεσης, έσπασε και το φράγμα των 1.500 εισιτηρίων διαρκείας της Άρης Κ.Α.Ε. για την αγωνιστική περίοδο 2015-16. Οι φίλαθλοι του Αυτοκράτορα είναι αποφασισμένοι να σπάσουν κάθε σχετικό ρεκόρ και το δείχνουν στην πράξη.

Κλείσε κι εσύ τη θέση σου στο «Nick Galis Hall», για να μη χάσεις λεπτό από την προσπάθεια του «νέου» Άρη».


Και τα δύο παραπάνω άρθρα είναι χθεσινά.
algait
Διαβάζοντας το ρεπορτάζ για τις εμφανίσεις της ομάδας στο τουρνουά της Λευκάδας μου ξανάρθε μια απορία που έχω εδώ και χρόνια στο μυαλό.
Ο Δήμας τι μέσον έχει;;;;;

Όσο για τον Πουλιανίτη, θα παρακολουθούμε την πορεία του αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.

SteelGandalf
QUOTE(algait @ Sep 18 2015, 16:41 ) *
Διαβάζοντας το ρεπορτάζ για τις εμφανίσεις της ομάδας στο τουρνουά της Λευκάδας μου ξανάρθε μια απορία που έχω εδώ και χρόνια στο μυαλό.
Ο Δήμας τι μέσον έχει;;;;;

Όσο για τον Πουλιανίτη, θα παρακολουθούμε την πορεία του αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.


Θεωρώ πως δεν θα πάρει συμμετοχές σε επίσημους αγώνες ο Δήμας και πως παραμένει στην ομάδα απλά για τις προπονήσεις. Τώρα σχετικά με το αν επιθυμεί, είτε ο ίδιος είτε η διοίκηση της ομάδας, την παραχώρηση του, αυτό είναι κάτι που δεν το γνωρίζω. Για τον Πουλιανίτη αν δεν δω δεν μπορώ να εκφραστώ. Θεωρώ πως μπορεί να εξελιχθεί, αλλά δεν γνωρίζω το "ταβάνι" του. Θα φανεί...

QUOTE(www.pressaris.gr)
Με την υπογραφή του Μακ Νιλ, νίκη Άρη (79-75) επί του Απόλλωνα

Στο πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι μέχρι σήμερα ο Άρης κέρδισε με 79-75 τον Απόλλωνα Πατρών στη Λευκάδα. Ο Τζερέλ Μακ Νιλ έδειξε την κλάση του παίρνοντας όλες τις τελευταίες επιθέσεις του Άρη, τις οποίες μετουσίωσε σε κρίσιμους πόντους.


Ο Αμερικανός γκαρντ με καλάθι και φάουλ στα 12’’ και 2/2 βολές στα 5’’ πριν το τέλος ήταν αυτός που καθάρισε για τον Άρη, μετατρέποντας το 74-75 σε 79-75, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Απόλλωνας έβαλε δύσκολα στους κίτρινους κυρίως με την ευστοχία του έξω από τη γραμμή του τρίποντου. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 24-20 στο 10’ και 41-37 στο ημίχρονο και έφτασαν να είναι μπροστά έως το 38’ όταν το σκορ ήταν 72-68. Στο 39’ ο Πάλμπλαντ με τρίποντο έκανε το 75-71, όμως στα 55’’ ο Γουάιτ μείωσε με τρίποντο επίσης σε 75-74 και μετά ανέλαβε δράση ο Μακ Νιλ, που έδειξε το φονικό του ένστικτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-41, 61-59, 79-75.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Γουάιτ 21 (1), Γουότερς 9 (1), Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 8, Κοέν 3, Μούρτος 7, Σίμτσακ 1, Μακ Νιλ 17 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Μέγιερ 13 (3), Γουντς 8, Βεργίνης 14 (2), Νιφόρας 6 (2), Πάλμπλαντ 22 (6), Αθανασούλας 8 (1), Ντάνκαν 4, Μαστρογιαννόπουλος, Μπαζίνας.
SteelGandalf
Ένα ακόμη φιλικό, αυτή τη φορά με διαφορετικό προσανατολισμό!

QUOTE(www.pressaris.gr)
Με την ώθηση του Αυτοκράτορα, νίκησε η ανθρωπιά!

Ο Άρης προσέφερε με την παρουσία του στο φιλικό με τον Γυμναστικό στο κλειστό της Νεάπολης την κατάλληλη ώθηση για να στηριχθούν τα παιδιά που έχουν πληγεί από την οικονομική κρίση στη Λάρισα. Εννοείται ότι το 93-77 με το οποίο κέρδισαν οι κίτρινοι περνάει σε δεύτερη μοίρα.


Όπως ενημέρωσε η ΚΑΕ «σε κάποιους αγώνες το τελικό σκορ είναι το τελευταίο που μετρά. Όπως αυτός του Άρη με τον Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας, στο κλειστό Νεάπολης Λάρισας. Το τελικό 77-93 υπέρ του Άρη πέρασε σε δεύτερη μοίρα, αφού ο σκοπός αυτής της αναμέτρησης ήταν ανθρώπινος.

Στο κλειστό της Νεάπολης βρέθηκαν περίπου 1.500 φίλαθλοι και τα έσοδα της αναμέτρησης θα διατεθούν στα παιδιά που έχουν πληγεί από την οικονομική κρίση. Παράλληλα με τον φιλικό αγώνα, η Άρης Κ.Α.Ε. διέθεσε προϊόντα της ομάδας στο κλειστό και τα έσοδα θα διατεθούν για τον ίδιο σκοπό.

Το «παρών» από τη διοίκηση της Άρης Κ.Α.Ε. έδωσαν ο πρόεδρος, Λευτέρης Αρβανίτης, ο εντεταλμένος σύμβουλος, Εμμανουήλ Λάσκαρης, ο αντιπρόεδρος, Γιάννης Παπακυριάκης, και το μέλος του Δ.Σ. της Κ.Α.Ε., Στάθης Ρούσσος, οι οποίοι τιμήθηκαν για την παρουσία του Άρη σ’ αυτόν τον αγώνα ανθρωπιάς από τον πρόεδρο του Γυμναστικού Συλλόγου Λάρισας, Ιωάννη Πατέρη. Οι φορείς της Λάρισας και της ομάδας ευχαρίστησαν τον Άρη για τη συμμετοχή του σε μία αναμέτρηση που είχε κοινωνικό και ανθρωπιστικό χαρακτήρα.

Επίσης, η Άρης Κ.Α.Ε. τίμησε τον Μιχάλη Σπηλιώτη και τον Δημήτρη Τσούμα, οι οποίοι φόρεσαν τη φανέλα και των δύο ομάδων που αγωνίστηκαν στο φιλικό ανθρωπιάς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Άρης είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέναντι στον μαχητικό Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας. Οι Θωμάς Νίκου, Σάββας Καμπερίδης και Βαγγέλης Σπυρίδης ξεκούρασαν τον Τζαμέλ Χάγκινς, ενώ ο Ντομινίκ Γουότερς έπαιξε λίγο λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-51, 56-73, 77-93.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ: Δερμιτζάκης 2, Τσιαμπαλής 5, Παπαχρήστος 12, Λαμπρόπουλος 12, Μπόγδανος 12, Τσιαβές 3, Αγγελόπουλος 9, Βαβάτσικος 4, Χανέλι 5, Λεπενιώτης 13, Γοργόλης, Ντάλος, Τσούμας, Κουσιάντζας.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 1, Δήμας 7, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 14 (4), Φλιώνης 5, Γουάιτ 10, Γουότερς 2, Δίπλαρος, Ζάρας 15 (5), Κοέν 14, Μούρτος 7, Σίμτσακ 9, Μακ Νιλ 9.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Δευτέρα στο Παλέ για προπόνηση ο Πρίφτης

Από τη Δευτέρα οι προπονήσεις του Άρη θα γίνονται υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Πρίφτη. Ο Έλληνας τεχνικός λογικό είναι να μείνει εκτός μπάσκετ για ένα τριήμερο, να “αδειάσει” το μυαλό του από την Εθνική ομάδα και να είναι έτοιμος από Δευτέρα να μπει σε ρυθμούς Άρη.


Ο τεχνικός των κίτρινων επέστρεψε ξημερώματα Παρασκευής στην Ελλάδα από τη Λιλ μαζί με την Εθνική ομάδα και τις επόμενες ημέρες θα ξεκουραστεί, θα ηρεμήσει και θα γεμίσει τις μπαταρίες του γιατί η χρονιά με τον Άρη είναι ιδιαίτερα απαιτητική, άλλωστε υπάρχει η επιστροφή στην Ευρώπη, αλλά και οι υψηλές προσδοκίες για κάτι ακόμα καλύτερο από πέρσι.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Το βλέμμα στο Μουσείο Μπενάκη – Κληρώνει σήμερα (19:00) η Α1!

Η προσοχή του Άρη στρέφεται σήμερα το απόγευμα (19:00) στο Μουσείο Μπενάκη, εκεί όπου θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση του πρωταθλήματος, το οποίο θα ξεκινήσει στις 10 Οκτωβρίου.


Οι κίτρινοι θα μάθουν σήμερα το πρόγραμμά τους για την ελληνική Α1 και παράλληλα θα μπορέσουν να φιξάρουν συνολικά το αγωνιστικό τους πρόγραμμα, το οποίο θα είναι αρκετά βεβαρυμένο μέχρι τον Δεκέμβριο τουλάχιστον, καθώς υπάρχουν και οι αγώνες της φάσης των ομίλων του Γιούροκαπ.

Επειδή ακριβώς υπάρχουν πολλοί αγώνες και πολλά ταξίδια, η σημερινή κλήρωση έχει τη δική της σημασία για το πως θα οργανωθεί ο Άρης σε αγωνιστικό επίπεδο.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Άρης – Παναθηναϊκός στη πρεμιέρα! Όλο το πρόγραμμα των κίτρινων!

Με ένα μεγάλο ντέρμπι ανοίγει το πρωτάθλημα για τον Άρη! Η κλήρωση έβγαλε αντίπαλο των κίτρινων τον Παναθηναϊκό στο Αλεξάνδρειο, το Σάββατο 10 Οκτωβρίου! Την 3η αγωνιστική το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ πάλι στο Αλεξάνδρειο!


Αναλυτικά το πρόγραμμα του Άρη:

Α’ ΓΥΡΟΣ

1η αγωνιστική (10/10): Άρης – Παναθηναϊκός

2η αγωνιστική (17/10): Αρκαδικός – Άρης

3η αγωνιστική (24/10): Άρης – ΠΑΟΚ

4η αγωνιστική (31/10): Λαύριο – Άρης

5η αγωνιστική (7/11): Άρης – Τρίκαλα

6η αγωνιστική (14/11): Κόροιβος – Άρης

7η αγωνιστική (21/11): Άρης – Καβάλα

8η αγωνιστική (28/11): ΑΕΚ – Άρης

9η αγωνιστική (5/12): Άρης – Κηφισιά

10η αγωνιστική (19/12): Άρης – Απόλλων Πατρών

11η αγωνιστική (23/12): Ολυμπιακός – Άρης

12η αγωνιστική (2/1/16): Άρης – Ρέθυμνο

13η αγωνιστική (9/1/16): Κολοσσός – Άρης

Β’ ΓΥΡΟΣ

14η αγωνιστική (16/1/16): Παναθηναϊκός – Άρης

15η αγωνιστική (23/1/16): Άρης – Αρκαδικός

16η αγωνιστική (30/1/16): ΠΑΟΚ – Άρης

17η αγωνιστική (6/2/16): Άρης – Λαύριο

18η αγωνιστική (13/2/16): Τρίκαλα – Άρης

19η αγωνιστική (17/2/16): Άρης – Κόροιβος

20η αγωνιστική (27/2/16): Καβάλα – Άρης

21η αγωνιστική (12/3/16): Άρης – ΑΕΚ

22η αγωνιστική (19/3/16): Κηφισιά – Άρης

23η αγωνιστική (26/3/16): Απόλλων Πατρών – Άρης

24η αγωνιστική (2/4/16): Άρης – Ολυμπιακός

25η αγωνιστική (9/4/16): Ρέθυμνο – Άρης

26η αγωνιστική (23/4/16): Άρης – Κολοσσός

* Οι ημερομηνίες είναι ενδεικτικές όπως αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ.


Wow, ντέρμπι και μάλιστα εντός έδρας, στις 2 από τις 3 πρώτες αγωνιστικές!!!

Θα ανοίξω, κάποια στιγμή, την ανάλογη θεματική ενότητα με το πρόγραμμα των αγώνων, ώστε το συγκεκριμένο να το τοποθετήσω εκεί, για να υπάρχει άμεση πρόσβαση σε αυτό από τον καθένα ανά πάσα στιγμή. wink.gif
hagi
Δύσκολο αλλά ταυτόχρονα δυνατό για ξεκίνημα..Θα μας κάνει καλό πιστεύω να μπούμε δυνατά από την αρχή και να βελτιωθούμε πιο γρήγορα..
El_Cid
Δεν παρακολουθώ σχολαστικά τα νέα των άλλων ομάδων, σε τι βαθμό ετοιμότητας συγκριτικά με εμάς είναι οι ΠΑΟ, ΠΑΟΚ;

ΥΓ. Είναι εύκολο να γίνει ένας πίνακας με τις ημερομηνίες όλων των αγώνων σε πρωτάθλημα, Eurocup, κύπελλο; Ευχαριστώ.
SteelGandalf
Για να γίνει ένας τέτοιος πίνακας, θα πρέπει να οριστικοποιηθούν όλες οι ημερομηνίες των διοργανώσεων.

Πάντως, στην έναρξη της κάθε συγκεκριμένης θεματικής ενότητας, θα υπάρχει αναρτημένο το πρόγραμμα της εκάστοτε διοργάνωσης, οπότε θα μπορεί ο καθένας να έχει άμεση πρόσβαση σε αυτά. Πρώτα όμως να οριστικοποιηθούν οι ημερομηνίες και οι ώρες διεξαγωγής των αγώνων. wink.gif

Όσο για την ετοιμότητα και την δυναμικότητα των αντιπάλων μας, προφανώς και δεν μπορούμε να το απαντήσουμε πριν ξεκινήσουν οι επίσημες υποχρεώσεις, όταν και, σταδιακά, θα ανακαλύψουμε και την δική μας ετοιμότητα και δυναμικότητα στα επίσημα που διαφορετικό "βάρος" και σημασία έχουν.
Areianara_S3
QUOTE (El_Cid @ Sep 23 2015, 12:40 ) *
Δεν παρακολουθώ σχολαστικά τα νέα των άλλων ομάδων, σε τι βαθμό ετοιμότητας συγκριτικά με εμάς είναι οι ΠΑΟ, ΠΑΟΚ;

ΥΓ. Είναι εύκολο να γίνει ένας πίνακας με τις ημερομηνίες όλων των αγώνων σε πρωτάθλημα, Eurocup, κύπελλο; Ευχαριστώ.

πάρε μια γεύση απο το τι μας περιμένει τον μήνα που μας έρχεται..
7/10 Αεκ
10/10 Παο
14/10 Tραμπζονσπορ εκτός
17/10 Αρκαδικος εκτός
21/10 Μποντουτσνοστ
24/10 Παοκ
28/10 Ούνικς Καζάν εκτός
31/10 Λαύριο εκτός

μπορεί να έχουμε και 3 sold out με το καλημέρα..
El_Cid
Ευχαριστώ! thumbsup.gif
SteelGandalf
Ως ένα "διάλειμμα" από τα όσα πρόκειται να συμβούν στο Nick Galis Cup, που σε λίγες ώρες ξεκινάει, θέλω να ενημερώσω τους φιλάθλους της ομάδας μας, ότι εδώ και μερικές ημέρες έχει σταματήσει να παρέχεται η δυνατότητα για online αγορά εισιτηρίων διαρκείας.

Η επίσημη τοποθέτηση της Κ.Α.Ε., χωρίς να διευκρινίζει τι ακριβώς συνέβη και για ποιους λόγους διεκόπη τόσο σύντομα η συγκεκριμένη δυνατότητα, είναι η εξής:

QUOTE(ARIS B.C.)
Θα υπάρξει συνεργασία με νέα εταιρία και η online διάθεση θα επαναρχίσει την ερχόμενη εβδομάδα


Είναι πλέον τέτοια η οργάνωση του τμήματος μπάσκετ, σε όλους τους τομείς, που θεωρώ πως ό,τι συνέβη, γίνεται για το καλό της ομάδας μας και μόνο. Αν υπάρξει κάτι νεότερο, θα ενημερώσω σχετικά.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Λάσκαρης: «Ανυπομονώ να ζω την ομάδα στο γήπεδο!»



Ανυπόμονος είναι ο Νίκος Λάσκαρης για να ζήσει στο γήπεδο τη νέα ομάδα του Άρη που φέρει την σφραγίδα του.


Ο ιδιοκτήτης του μπασκετικού Άρη μίλησε στο Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων και το Πρακτορείο 104.9: «Θέλουμε βήμα βήμα να φθάσουμε την ομάδα ψηλά, εκεί που ήμασταν και στο παρελθόν. Έναν αγώνα μπορείς να τον κερδίσεις πάντα, αλλά για να κερδίζεις συνέχεια μεγάλους αγώνες θέλει δουλειά. Η ομάδα μας φέτος είναι νεαρή, παίζει μοντέρνο μπάσκετ και ανυπομονώ να τη ζω στο γήπεδο. Θέλω να βλέπω τους παίκτες μας να δίνουν τα πάντα στο παρκέ, να παλεύουν για τη νίκη. Κάποια στιγμή, φυσικά, θα υπάρχουν και ήττες, δεν πρέπει να τρελαινόμαστε με αυτές».

Για τη δύσκολη αρχή στο πρωτάθλημα: «Η σεζόν αρχίζει με ένα… μπαμ! Με την ΑΕΚ στο Κύπελλο, τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και τον ΠΑΟΚ στην 3η αγωνιστική, με όλα τα παιχνίδια στην έδρα μας. Το ότι έχουμε τα ματς στο Αλεξάνδρειο μας φέρνει στο θέμα της βίας, θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε εκεί. Θα κριθούμε εντός αγωνιστικού χώρου, αλλά και από τη συμπεριφορά των φιλάθλων μας. Αυτοί οι αγώνες θα δώσουν το έναυσμα για τη σεζόν. Θα είμαι στο γήπεδο, κοντά στην ομάδα, όσο πιο πολύ μπορώ. Δεν θα μου επιτρέπεται να είμαι σε όλους τους αγώνες, θα προσπαθήσω να είμαι σε όσο γίνεται περισσότερους».

Για την καθημερινότητα στη διοίκηση του Άρη: «Προβλήματα έχουν βρεθεί στο δρόμο μας. Βρήκαμε δυσκολίες που δεν πίστευα ότι θα υπάρχουν. Είμαστε στην Ελλάδα, δυστυχώς εδώ λειτουργούμε με ένα συγκεκριμένο τρόπο. Δεν είναι κακό να είσαι δημόσιος υπάλληλος, αλλά κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι, όπως λέμε, νομίζουν πως είναι δικό τους το… μαγαζί. Εκεί υπάρχουν οι διαφωνίες μας. Όταν εσύ προσπαθείς να κάνεις ό,τι καλύτερο και προσπαθούν οι άλλοι να σε καθυστερούν, για καθαρά τυπικούς λόγους, επειδή απλώς δεν έχει γίνει ξανά κάτι ή επειδή έτσι γινόταν πάντα, δεν δρομολογείται κατάσταση. Δεν προχωρά αυτό που θέλεις να κάνεις, χωρίς λόγο. Παρ’ όλα αυτά, η όρεξή μου για τον Άρη κάθε άλλο παρά έχει ατονήσει! Κάνουμε πάρα πολύ ωραία πράγματα εδώ και θα συνεχίσουμε να κάνουμε, ό,τι εμπόδια και αν μας βάζουν στο δρόμο μας».

Για το «Nick Galis Cup»: «Ο Νίκος Γκάλης είναι ζωντανός θρύλος. Μεγάλωσα βλέποντάς τον να παίζει μπάσκετ. Είναι μεγάλη μου τιμή που μπορώ να συμμετάσχω στην οργάνωση τουρνουά για τον Γκάλη. Θέλω να κάνω θεσμό το «Nick Galis Cup», να είναι στην επίσημη λίστα της Ευρωλίγκας σαν το κορυφαίο τουρνουά προετοιμασίας πριν από το πρωτάθλημα. Είναι ακόμα πολύ νωρίς για να γνωστοποιήσω κάτι περισσότερο για αυτό. Όλα εξαρτώνται από την πορεία που θα έχουμε φέτος στο Eurocup και πάνω από όλα από τη σχέση με τη βία. Θα μας κρίνουν μέσα στο γήπεδο, από τις δικές μας πράξεις, αλλά και από αυτές των φιλάθλων μας. Χρειάζεται πολλή δουλειά στο θέμα της βίας. Ελπίζω οι φίλαθλοί μας να καταλάβουν ότι είναι ευκαιρία να γυρίσουμε σελίδα».


Άψογος σε όλες τις τοποθετήσεις του!

Σε ό,τι αφορά τη βία και τα έκτροπα από μερίδα φιλάθλων, καλό θα είναι να μην αφήσουμε το συγκεκριμένο θέμα στην "τύχη" του, ώστε να προλάβουμε τα χειρότερα. Ήταν πολύ κακό που την χρονιά που ολοκληρώθηκε είχαμε τόσες τιμωρίες (έστω και αν κάποιες ήταν αυστηρές) και την πλήρωσε η ομάδα, αγωνιζόμενη σε άδεια γήπεδο, αλλά και ο "υγιής" φίλαθλος κόσμος της...
SteelGandalf
QUOTE(www.arisbc.gr)
Επέκταση συνεργασίας με Πουλιανίτη και «δανεισμός» στον Κόροιβο

Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. ανακοινώνει την επέκταση της συνεργασίας της με τον Στέλιο Πουλιανίτη μέχρι το 2019. Ο 20χρονος γκαρντ του Αυτοκράτορα θα αγωνιστεί ως «δανεικός» στον Κόροιβο Αμαλιάδας για την αγωνιστική περίοδο 2015-16.


Ευχόμαστε στον Στέλιο Πουλιανίτη να έχει μία επιτυχημένη σεζόν στην ομάδα της Αμαλιάδας και τον περιμένουμε πίσω στον Αυτοκράτορα το καλοκαίρι του 2016, με περισσότερες αγωνιστικές «εικόνες» και εμπειρίες στη «συλλογή» του.
algait
Καλημέρα,

Χθες ήμουν στο Nick Galis Hall Και απόλαυσα και τους δύο αγώνες. Δεν έχω εικόνα από την πρώτη ημέρα γιατί λόγω δουλειάς δεν κατάφερα να πάω.

Αγωνιστικά νομίζω ήταν το πιο χρήσιμο φιλικό, το οποίο ανέδειξε τις αδυναμίες της ομάδας με κυριότερη, κατά τη γνώμη μου, το αμυντικό ριμπάουντ. Γενικά νομίζω πως είμαστε σε καλό δρόμο, δεδομένης και της δυναμικότητας της Καρσίγιακα.

Όσον αφορά στην οργάνωση του τουρνουά μου φάνηκε αρκετά καλη σε γενικές γραμμές.

ΥΓ. (Off topic) Νομίζω πως κάτι πρέπει να γίνει με τα παιδάκια του πετάλλου. Θεωρώ παραφωνία καμιά 100 παιδάκια που όχι απλά δεν έχουνε δει τον Γκάλη να παίζει, αλλά αμφιβάλλω αν θυμούνται τον τελευταίο μας τίτλο με τον Κόμματο, να χαλάνε το κλίμα της γιορτής βρίζοντας τον Μπουτάρη, τον Κοντονή κλπ χωρίς να στηρίζουν καθόλου την ομάδα.
El_Cid
QUOTE(algait @ Sep 28 2015, 10:37 ) *
ΥΓ. (Off topic) Νομίζω πως κάτι πρέπει να γίνει με τα παιδάκια του πετάλλου. Θεωρώ παραφωνία καμιά 100 παιδάκια που όχι απλά δεν έχουνε δει τον Γκάλη να παίζει, αλλά αμφιβάλλω αν θυμούνται τον τελευταίο μας τίτλο με τον Κόμματο, να χαλάνε το κλίμα της γιορτής βρίζοντας τον Μπουτάρη, τον Κοντονή κλπ χωρίς να στηρίζουν καθόλου την ομάδα.


Ορθότατο σχόλιο. Ίσως αυτό παραμένει η αχίλλειος πτέρνα μας και επί Λάσκαρη. Είναι ευκαιρία να γίνουμε σημείο αναφοράς και ως οπαδοί, θα πρέπει να βρεθεί τρόπος να μπει τέλος στα υβριστικά συνθήματα, στις ρίψεις αντικειμένων, στην καφρίλα εν γένει. Κατ' εμέ δεν είναι τόσο εύκολο, θα πρέπει όμως η ΚΑΕ τουλάχιστον να δείξει μηδενική επιείκεια και να ανακοινώσει από τώρα σοβαρές τιμωρίες για όσους παραβιάσουν 4-5 βασικούς κανόνες. Και αν συμβεί κάτι να τηρηθούν οι τιμωρίες, χωρίς ελαφρυντικά και εκπτώσεις. Αρκετά έχει υποφέρει ο σύλλογος (και γενικότερα ο ελληνικός αθλητισμός)!
algait
Είναι τα ίδια παιδάκια που αποφάσισαν να μην εκκενωθεί το γήπεδο στο παιχνίδι με τους συμπολίτες, με αποτέλεσμα να διακοπεί οριστικά. Ανεξαρτήτως του γεγονότος ότι ο Κος Αρβανίτης κατάφερε να ξαναγίνει το ματς, τα παιδιά αυτά έκαναν τεράστιο κακό στην ομάδα εκείνη την στιγμή, απλά γιατί έτσι γούσταραν.
Πλέον δεν γίνεται καν κερκίδα στο γήπεδο. Αυτοί τραγουδάνε κάτι δικά τους συνθήματα και το υπόλοιπο γήπεδο απλά αρνείται να τους ακολουθήσει γιατί έχει ξενερώσει.
SteelGandalf
Ανοίξατε μεγάλη συζήτηση, την πιο επίπονη αυτή την στιγμή στον μπασκετικό Άρη.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, άλλωστε έχω τοποθετηθεί, ουκ ολίγες φορές, σχετικά και θα το κάνω ακόμα μία, με αφορμή ένα άρθρο του Γιάννη Δασκάλου. Το άρθρο αφορά το 2o Nick Galis Cup, οπότε σε λίγο θα το αναρτήσω και θα γράψω τις απόψεις μου. wink.gif
SteelGandalf
QUOTE(www.arisbc.gr)
Αυλαία στα φιλικά με Royal Hali Gaziantep

Επί τουρκικού εδάφους θα δώσει ο ΑΡΗΣ τον τελευταίο αγώνα της προετοιμασίας του ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη 01/10, στις 17:00, την Royal Hali Gaziantep στην τουρκική πόλη.


Η αποστολή του ΑΡΗ θα αναχωρήσει για την Τουρκία την Τετάρτη 30/09 και θα επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη την Παρασκευή 02/10.

Η Royal Hali Gaziantep από το 2013 είναι υπό τις οδηγίες του Jure Zdovc, ο οποίος έχει ως συνεργάτη ένα πρώην μέλος του τεχνικού τιμ του ΑΡΗ, τον Στέφανο Δέδα. Πέρυσι κατέκτησε τη 10η θέση στο τουρκικό πρωτάθλημα (14 νίκες – 16 ήττες), χάνοντας για μία νίκη την είσοδό της στα πλέι οφ.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Τελευταίο φιλικό στο μακρινό Γκαζιαντέπ (17:00), πρόβα τζενεράλε ενόψει ΑΕΚ

Το τελευταίο φιλικό παιχνίδι στη φετινή προετοιμασία έχει πολύ συγκεκριμένο στόχο. Αφορά τον προημιτελικό κυπέλλου με την ΑΕΚ σε έξι ημέρες. Οι κίτρινοι παίζουν σήμερα (17:00) στο μακρινό Γκαζιαντέπ, θέλοντας να δοκιμάσουν σχήματα και τακτικές ενόψει της απαιτητικής πρεμιέρας στα επίσημα παιχνίδια τους.


Ο Δημήτρης Πρίφτης έψαχνε άλλο ένα φιλικό παιχνίδι υψηλού επιπέδου, παρόμοιο με αυτό κόντρα στην Καρσίγιακα και το βρήκε έστω κι αν οι κίτρινοι χρειάστηκε να ταξιδέψουν 1.753 χιλιόμετρα μακριά από τη Θεσσαλονίκη.

Η Γκαζιαντέπ μπορεί να μην είναι Καρσίγιακα, αλλά είναι ιδιαίτερα ποιοτική ομάδα, με υπερδιπλάσιο μπάτζετ από τον Άρη και το σημερινό παιχνίδι θα αποτελέσει ένα δυνατό τεστ για τους παίκτες του Πρίφτη, έξι ημέρες πριν τον προημιτελικό κυπέλλου με την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο.

Σε αυτό το κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι θα έχει την ευκαιρία ο τεχνικός του Άρη να κάνει τις διορθώσεις που θέλει, να δοκιμάσει διάφορα στοιχεία προσαρμοσμένα κατά κάποιο τρόπο στην ΑΕΚ και να βγάλει τα τελικά του συμπεράσματα, πάνω στα οποία θα δουλέψει το επόμενο εξαήμερο με τους συνεργάτες και τους παίκτες του.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Γκαζιαντέπ: Μικρομεσαία ομάδα στη Τουρκία με μπάτζετ (1,7 εκατ. ευρώ) υπερδιπλάσιο του Άρη!

Η Γκαζιαντέπ είναι από τις μικρομεσαίες ομάδες του τουρκικού πρωταθλήματος από άποψη μεγέθους, ιστορίας και αποτελεσμάτων, ωστόσο αν ρίξει κανείς μια ματιά στο ρόστερ θα διαπιστώσει ότι έχει ποιότητα και βάθος.


Η ομάδα των Γιούρι Ζντοβτς και Στέφανου Δέδα άλλαξε τους στόχους της τη φετινή περίοδο. Πρωταρχικό μέλημα είναι η εξασφάλιση της παραμονής στην κατηγορία, διότι η διοίκηση αποφάσισε μεγάλη μείωση του μπάτζετ.

Μη φανταστεί κανείς ότι τα μεγέθη είναι ίδια με την Ελλάδα. Η Γκαζιαντέπ, ίσως να έχει και το πιο μικρό μπάτζετ στην Τουρκία, αλλά αυτό είναι… υπερδιπλάσιο από του Άρη! Μόνο για παίκτες διατέθηκαν φέτος 1,7 εκατομμύρια ευρώ από την Γκαζιαντέπ και αυτό καταδεικνύει τη διαφορά.

Σε μια τέτοια ομάδα και με την… λειψανδρία καλών Τούρκων παικτών, το βάρος της ποιότητας πέφτει στους ξένους. Οι Κάλογουεϊ, Ουίλιαμς, Ράουτινς, Κινγκ (ο πρώην παίκτης του Άρη φτάνει σήμερα στο Γκαζιαντέπ), αλλά και οι Σλοβένοι Μπάλαζιτς και Λόρμπεκ είναι αυτοί που θα τραβήξουν την Γκαζιαντέπ στο τουρκικό πρωτάθλημα και το Γιουροτζάλεντζ.

Το ρόστερ της Γκαζιαντέπ

Ερλ Κάλογουεϊ (32, 1,91μ.)

Ντόμεν Λόρμπεκ (30, 1,98μ.)

Άντριου Ράουτινς (28, 1,93μ.)

Τζαουάντ Ουίλιαμς (32, 2,04μ.)

Άντονι Κινγκ (30, 2,06μ.)

Γιούρε Μπάλαζιτς (35, 2,04μ.)

Τόμισλαβ Ρούζιτς (36, 2,07μ.)

Γκορκέμ Σονμέζ (25, 1,95μ.)

Οσμάν Σιρίν (25, 2,07μ.)

Καν Ουγκούρ Ογκούτ (23, 1,78μ.)

Ραμαζάν Τεκίν (22, 2,14μ.)

Ερντέν Εριούζ (35, 1,88μ.)

Αλτάν Ερόλ (32, 1,94μ.)

Προπονητής: Γιούρι Ζντοβτς


QUOTE(www.pressaris.gr)
Αναμονή για Πελεκάνο

Δεν έχει αποσαφηνιστεί ακόμα αν ο Μιχάλης Πελεκάνος θα πάρει σήμερα χρόνο συμμετοχής στο φιλικό με τη Γκαζιαντέπ. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα πιεστεί να παίξει, αν νιώθει ακόμα έστω και μικρές ενοχλήσεις στον ώμο.


Ο Δημήτρης Πρίφτης θέλει το δυνατό φιλικό με τη Γκαζιαντέπ, αλλά δεν πρόκειται να ρισκάρει τη συμμετοχή παίκτη του που δεν είναι 100% με κίνδυνο να τον χάσει στη πρεμιέρα των επίσημων υποχρεώσεων με την ΑΕΚ στο κύπελλο.

Ο Πελεκάνος αποχώρησε στην τελευταία προπόνηση επί ελληνικού εδάφους προχθές με ενοχλήσεις στον ώμο, ακολούθησε ωστόσο κανονικά την αποστολή στο Γκαζιαντέπ.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Νίκη στη πρόβα τζενεράλε, 74-70 την Γκαζιαντέπ στη Τουρκία!

Ο Άρης κέρδισε το τελευταίο φιλικό του παιχνίδι, επικρατώντας της Γκαζιαντέπ στην Τουρκία με σκορ 74-70! Οι κίτρινοι με κορυφαίους τους Γουότερς, Μακ Νιλ και Κοέν έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, παρουσίασαν προβλήματα στο δεύτερο μέρος, είχαν όμως σωστές αποφάσεις στο τέλος και πήραν τη νίκη.


Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-43, 48-49, 70-74.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ: Ράουτινς 16 (4ρ.), Σονμέζ, Ερόλ 8 (4ρ.), Κάλογουεϊ 10 (3ρ., 2ασ.), Ρούζιτς 2 (6ρ.), Μπάλαζιτς 6 (4ρ., 3ασ.), Εγκιούζ 2, Ουίλιαμς 17 (7ρ.), Ογκιούτ 9 (3ασ.).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 4 (5ρ.), Πελεκάνος 5 (2ρ.), Τσούπκοβιτς 3, Γουάιτ 5 (5ρ., 2ασ.), Γουότερς 18 (2ρ.), Ζάρας 4, Χάγκινς 5, Κοέν 10 (3ρ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ (4ρ., 2ασ.), Μακ Νιλ 16 (5ρ., 3ασ.).


QUOTE(www.pressaris.gr)
Χτύπησε στο κεφάλι ο Χάγκινς και προφυλάχθηκε

Ο Τζαμέλ Χάγκινς τραυματίστηκε στο κεφάλι στο ξεκίνημα του αγώνα, δεχόμενος αγκωνιά σε μία φάση όπου ο Άρης ήταν στην επίθεση.


Αποχώρησε από το παιχνίδι και δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά για να προφυλαχθεί. Λογικά δεν θα υπάρχει θέμα με τη συμμετοχή του Αμερικανού σέντερ στον προημιτελικό κυπέλλου με την ΑΕΚ.


Αγωνίστηκε και ο Πελεκάνος, οπότε δεν πρέπει να έχει κάτι σοβαρό. Το ίδιο πιστεύω πως ισχύει και για τον Jamelle Hagins.
SteelGandalf
QUOTE(www.arisbc.gr)
Πρίφτης: «Ανταποκριθήκαμε στην πίεση της Gaziantep»

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε τη Royal Hali Gaziantep και ο Δημήτρης Πρίφτης στάθηκε στο καλό πρώτο ημίχρονο και στην αντίδραση της ομάδας όταν ο αντίπαλος έκανε την αντεπίθεσή του. Από την άλλη, εξέφρασε τον προβληματισμό του για τους τραυματισμούς των Jamelle Hagins και Σπύρου Μούρτου.


«Ήταν ένα πολύ χρήσιμο φιλικό, αφού εκτός του αγωνιστικού κάναμε ένα μακρύ ταξίδι, όπως θα είναι αυτά στην Τουρκία για το Eurocup. Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και αμυντική λειτουργία. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι μπήκαν πολύ δυνατά, έπαιξαν πολύ σκληρά στην άμυνα και ισορρόπησαν τον αγώνα. Όμως είχαμε ηρεμία και ανταποκριθήκαμε στην πίεση της Gaziantep», τόνισε ο κόουτς του ΑΡΗ και συνέχισε:

«Ήταν ένα παιχνίδι που μας βοήθησε στην προετοιμασία μας, αν και προβληματίζομαι από τους τραυματισμούς των Hagins και Μούρτου. Επιστρέφουμε στη Θεσσαλονίκη και ετοιμαζόμαστε πλέον για τον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΚ».
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Τοποθετήθηκε το δίχτυ ασφαλείας στο Παλέ

Με εντολή του Νίκου Λάσκαρη, η διοίκηση της ΚΑΕ προχώρησε στη τοποθέτηση διχτύων ασφαλείας σε συγκεκριμένες θύρες στο Αλεξάνδρειο, ώστε να μειωθούν οι πιθανότητες να πέσει το παραμικρό στον αγωνιστικό χώρο σε κάποιο παιχνίδι και να τιμωρηθεί η ομάδα.


Όπως ενημέρωσαν άνθρωποι της ΚΑΕ έχει ήδη τοποθετηθεί το δίχτυ στις θύρες από 7 έως 10 και μέσα στις επόμενες ημέρες θα τοποθετηθεί και στο πέταλο (θύρες 5-6). Είναι μια απόφαση που σαφώς δεν χαροποιεί τη διοίκηση και τον ιδιοκτήτη, αλλά κρίθηκε αναγκαίο να παρθεί, για να μειωθεί ο κίνδυνος τιμωρίας της ομάδας.


Αναγκαία απόφαση, αφού οι κάφροι δεν εκλείπουν από τα γήπεδα. Δυστυχώς, την "πληρώνουν" και οι σωστοί, αλλά πάντα έτσι συμβαίνει. Ελπίζω, στο μέλλον, να βρεθεί άλλος τρόπος για να εντοπίζονται και να απομονώνονται οι επίδοξοι ταραχοποιοί...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.