Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
Timemaster
QUOTE(ablade @ Jan 14 2014, 20:30 ) *
http://www.pressaris.gr/%CE%BF%CE%B9-%CE%B...%BD%CE%AF%CE%B1

"Οι Κινέζοι ήλπιζαν πως ο Γιαννάκης θα τα βρει με τον Άρη και δεν θα χρειαστεί να πληρώσουν αποζημίωση. Πλέον βλέπουν ότι ο Άρης έχει προπονητή, άρα θα πρέπει η ομοσπονδία μπάσκετ να αποφασίσει αν θα συνεχίσει με τον Γιαννάκη στον πάγκο ή θα τον πληρώσει την αποζημίωση για να ‘σπάσει’ το συμβόλαιο που υπάρχει μέχρι το 2016. Αυτό είναι και το πιο πιθανό την δεδομένη στιγμή…"

Λέτε να είναι μία κίνηση της διοίκησης για να θολώσει τα νερά και μόλις φύγει από Κίνα να τον ανακοινώσουν?



λες να ήταν μπλόφα και να προσλάβαμε τον Μίνιτς σαν βοηθό του Γιαννάκη μετά από υπόδειξη του ίδιου και όχι του Αγγέλου;
ablade
QUOTE(Timemaster @ Jan 14 2014, 20:28 ) *
για να είμαι ηλικρινής δε με χαλάσαν τόσο οι ήττες όσο η πτωτική πορεία Βεζένκωφ-Μποχωρίδη-Μούρτου


Συμφωνώ απόλυτα... Είναι αυτό ακριβώς που λέω. Ειδικά οι μικροί δεν μπορούν να μπουν στην ψυχολογία του "είμαι επαγγελματίας και κάνω την δουλειά μου με οποιονδήποτε προπονητή" και αυτοί οι τρεις συγκεκριμένα χάσανε τον άνθρωπο που τους έδωσε χρόνο συμμετοχής και ρόλο σε υψηλό επίπεδο. Εμένα δυστυχώς μου φαίνεται πολύ λογική αυτή η κάμψη μέχρι να νοιώσουν άνετα με την νέα κατάσταση.



QUOTE(Timemaster @ Jan 14 2014, 20:35 ) *
λες να ήταν μπλόφα και να προσλάβαμε τον Μίνιτς σαν βοηθό του Γιαννάκη μετά από υπόδειξη του ίδιου και όχι του Αγγέλου;


Σε πρόλαβα!!!

Αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!!!

χαχαχαχαχαχα
tuareg
QUOTE (Timemaster @ Jan 14 2014, 20:28 ) *
νομίζω πως το ποιο ενθαρρυντικό είναι (αν σπάσουμε το μπαν της FIBA) οι ξένοι που θα έρθουν.

για να είμαι ηλικρινής δε με χαλάσαν τόσο οι ήττες όσο η πτωτική πορεία Βεζένκωφ-Μποχωρίδη-Μούρτου


ο μποχω ειναι σε πτωτικη πορεια απο το παιχνιδι με το ΠΑΟΚ στο κυπελλο και μετα,δλδ μεχρι τωρα ενα παιχνιδι εχει παιξει και λιγο στον ημιτελικο που πηρε τα φαουλ απο το μακαλουμε με τα ποσταρισματα.
Ο Μουρτος επιασε ταβανι περσυ στα π.ο.
Για το Βεζε τι πτωτικη πορεια ειδες?Το οτι μετα Αγγελου εχασε δυο ποντους στο μ.ο και παιρνει μισο ριμπαουντ λιγοτερο ενω δινει τις ιδιες ασσιστ?
SteelGandalf
Συνήθως ο Παναγιώτης Γιαννάκης συνεργαζόταν με τον Νίκο Λινάρδο.

Δεν ξέρω αν υπήρχε κάποια άλλη λογική πίσω από την επιλογή Μίνιτς.

Θα περιμένω να δω τον Άρη του κυρίου Μίνιτς στο παρκέ για να κρίνω το πριν, το μετά και την δουλειά του.

Η ομάδα όμως ΦΩΝΑΖΕΙ πως χρειάζεται ενίσχυση στην θέση 2-3 (αφού ο Μποχωρίδης και ο Χαντ, για διαφορετικούς λόγους δεν αποτελούν εγγύηση) και στην θέση 4-5 (με έναν αθλητικό ψηλό, ικανό να πετύχει μερικούς πόντους στην επίθεση).

Τουλάχιστον εγώ αυτό βλέπω. Δεν θέλω να μιλήσω και για τον άσο, αν κι εκεί θα χρειαζόμασταν μια προσθήκη, αφού ο Αθηναίου τραβάει το κουπί, με την απουσία του Γκίκα, ενώ και ο Μούρτος δεν αποτελεί αυτό που λέμε εγγύηση σταθερότητας.

Παρόλα αυτά, στο 2-3 (με έμφαση στο 2) και 4-5 (με έμφαση στο 5) θεωρώ πως πονάμε περισσότερο.
Timemaster
QUOTE(tuareg @ Jan 14 2014, 21:02 ) *
ο μποχω ειναι σε πτωτικη πορεια απο το παιχνιδι με το ΠΑΟΚ στο κυπελλο και μετα,δλδ μεχρι τωρα ενα παιχνιδι εχει παιξει και λιγο στον ημιτελικο που πηρε τα φαουλ απο το μακαλουμε με τα ποσταρισματα.
Ο Μουρτος επιασε ταβανι περσυ στα π.ο.
Για το Βεζε τι πτωτικη πορεια ειδες?Το οτι μετα Αγγελου εχασε δυο ποντους στο μ.ο και παιρνει μισο ριμπαουντ λιγοτερο ενω δινει τις ιδιες ασσιστ?


ας τους πάρουμε έναν έναν;
Βεζένκωφ:
Δεν είναι οι 2 πόντοι μιας και φαίνεται πως μετά από την τέταρτη αγωνιστική άρχισε να βρίσκει ρυθμό και τον έχασε.

Στο παιχνίδι με την Ρόδο είχε 7 πόντους, με 2/6 σουτ και 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ
Στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα είχε 7 πόντους με 2/8 σουτ 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ
και στο παιχνίδι με τον Ίκαρο είχε 10 πόντους με 4/10 σουτ 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
ουσιαστικά είχε να πέσει κάτω από τους 10 πόντους από το παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής όπου εν συνεχεία που άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Στα ριμπάουντ-ασίστ-λάθη γενικά έχει σκαμπανευάσματα οπότε δε μπορώ να τον κρίνω. αν και στις τελευταίες 3 αγωνιστικές έπεσε κατά 0,55 στα ριμπάουντ από 5,22 σε 4,66 στις ασίστ έχει από 2 μ.ο ανέβει στις 3μ.ο όμως όπως είπα η μεγάλη διαφορά είναι στο σκοράρισμα.
Σίγουρα το να βάζει 25-30 πόντους είναι αφύσικο αλλά έχει πέσει πάρα πολύ και φαίνεται πως τον στοίχισε η αποχώρηση του Αγγέλου.

Τώρα για την περίπτωση του Μποχωρίδη έχεις δίκαιο πως δεν αποδίδει αυτά που περιμέναμε και πως δεν έχει βελτίωση όπως από πέρσι όμως ενώ όλη την χρονιά έκανε οικονομία στα σουτ με αποτέλεσμα να έχει καλά στατιστικά στα τελευταία 3 παιχνίδια παίρνει περισσότερες προσπάθειες με άσχημα ποσοστά.

Από την άλλη ο Μούρτος φαίνεται πως έχει έναν αμυντικό-συμπληρωματικό προσανατολισμό όπου όλη τη χρονιά έπαιζε 10-15 λεπτά μάξιμουμ χωρίς να παίρνει προσπάθειες. Τώρα όμως (με τον τραυματισμό του Γκίκα) παίζει πολύ περισσότερο παίρνει προσπάθειες αλλά και αυτός είανι γενικά άστοχος.
Οπότε το σωστότερο δεν είναι να πω πως έχει πτωτική πορεία αλλά πως είχε την ευκαιρία να κάνει το κάτι παραπάνω στο παιχνίδι και δε του βγαίνει.

Φυσικά όλα αυτά από την εικόνα των στατιστικών αλλά και όσα άκουσα για τα παιχνίδια μιας και στην πραγματικότητα μονάχα ένα παιχνίδι από τα τρία τελευταία είδα.




QUOTE(SteelGandalf @ Jan 14 2014, 21:03 ) *
Συνήθως ο Παναγιώτης Γιαννάκης συνεργαζόταν με τον Νίκο Λινάρδο.

Δεν ξέρω αν υπήρχε κάποια άλλη λογική πίσω από την επιλογή Μίνιτς.

Θα περιμένω να δω τον Άρη του κυρίου Μίνιτς στο παρκέ για να κρίνω το πριν, το μετά και την δουλειά του.

Η ομάδα όμως ΦΩΝΑΖΕΙ πως χρειάζεται ενίσχυση στην θέση 2-3 (αφού ο Μποχωρίδης και ο Χαντ, για διαφορετικούς λόγους δεν αποτελούν εγγύηση) και στην θέση 4-5 (με έναν αθλητικό ψηλό, ικανό να πετύχει μερικούς πόντους στην επίθεση).

Τουλάχιστον εγώ αυτό βλέπω. Δεν θέλω να μιλήσω και για τον άσο, αν κι εκεί θα χρειαζόμασταν μια προσθήκη, αφού ο Αθηναίου τραβάει το κουπί, με την απουσία του Γκίκα, ενώ και ο Μούρτος δεν αποτελεί αυτό που λέμε εγγύηση σταθερότητας.

Παρόλα αυτά, στο 2-3 (με έμφαση στο 2) και 4-5 (με έμφαση στο 5) θεωρώ πως πονάμε περισσότερο.


Εγώ πιστεύω πως δε χρειαζόμαστε παίχτες (άλλωστε και εγώ είμαι της άποψης πως ακόμα και να φέρουμε ξένους τον τελικό δε τον χτυπάμε) αλλά χρειαζόμαστε υγεία.
Από την αρχή της χρονιάς ο μοναδικός μας ξένος δε παίζει. Ο Ένας σέντερ έχει παίξει ελάχιστο και ο άλλος έχει προβλήματα μονίμως. Έχουμε τον καλύτερο παίχτη με συνεχή ψιλοπροβλήματα και το αναπληρωματικό μας άσσο με σπασμένο χέρι. Αν όλοι αυτοί ήταν υγιείς τότε θα βλέπαμε μια διαφορετική εικόνα.


SteelGandalf
QUOTE(Timemaster @ Jan 14 2014, 23:19 ) *
Εγώ πιστεύω πως δε χρειαζόμαστε παίχτες (άλλωστε και εγώ είμαι της άποψης πως ακόμα και να φέρουμε ξένους τον τελικό δε τον χτυπάμε) αλλά χρειαζόμαστε υγεία.
Από την αρχή της χρονιάς ο μοναδικός μας ξένος δε παίζει. Ο Ένας σέντερ έχει παίξει ελάχιστο και ο άλλος έχει προβλήματα μονίμως. Έχουμε τον καλύτερο παίχτη με συνεχή ψιλοπροβλήματα και το αναπληρωματικό μας άσσο με σπασμένο χέρι. Αν όλοι αυτοί ήταν υγιείς τότε θα βλέπαμε μια διαφορετική εικόνα.


Αυτοαναιρείσαι όμως με αυτό που λες.

Διότι λες από τη μία πως δεν χρειαζόμαστε παίχτες, ενώ την ίδια στιγμή αναφέρεις πως:

1ον Ο μοναδικός μας ξένος δεν παίζει (ξέρουμε όλοι τα προβλήματα που έχει και πως αυτά δεν θα λυθούν).

2ον Ο ένας σέντερ έχει πρόβλημα μονίμως (άρα κι εκεί έχουμε πρόβλημα, μονίμως). Να μην αναφερθώ στον άλλον που κι εκείνος έχει τα θέματα του (και λόγω ηλικίας).

3ον Ναι μεν ο Γκίκας θα επιστρέψει κάποια στιγμή, αλλά μέχρι τότε έχουμε πρόβλημα στον άσο (αν και είπα κι εγώ πως μπορούμε να πορευτούμε και χωρίς άσο).

και

4ον Με το βασικό μας 3άρι (Πελεκάνο), όπως αναφέρεις, έχουμε διαρκή θέματα (και πλέον τα προβλήματα και λόγω ηλικίας δεν θα γίνουν λιγότερα, άντε στην καλύτερη να παραμείνουν σταθερά).

Άρα, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως έχουμε πρόβλημα και χρειαζόμαστε ενίσχυση, πρώτον διότι είμαστε μετρημένοι και δεύτερον επειδή τα προβλήματα δεν θα σταματήσουν ως δια μαγείας. wink.gif
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 14 2014, 22:28 ) *
Αυτοαναιρείσαι όμως με αυτό που λες.

Διότι λες από τη μία πως δεν χρειαζόμαστε παίχτες, ενώ την ίδια στιγμή αναφέρεις πως:

1ον Ο μοναδικός μας ξένος δεν παίζει (ξέρουμε όλοι τα προβλήματα που έχει και πως αυτά δεν θα λυθούν).

2ον Ο ένας σέντερ έχει πρόβλημα μονίμως (άρα κι εκεί έχουμε πρόβλημα, μονίμως). Να μην αναφερθώ στον άλλον που κι εκείνος έχει τα θέματα του (και λόγω ηλικίας).

3ον Ναι μεν ο Γκίκας θα επιστρέψει κάποια στιγμή, αλλά μέχρι τότε έχουμε πρόβλημα στον άσο.

και

4ον Με το βαισκό μας 3άρι (Πελεκάνο), όπως αναφέρεις, έχουμε διαρκή θέματα (και πλέον τα προβλήματα και λόγω ηλικίας δεν θα γίνουν λιγότερα, άντε στην καλύτερη να παραμείνουν σταθερά).

Άρα, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως έχουμε πρόβλημα και χρειαζόμαστε ενίσχυση, πρώτον διότι είμαστε μετρημένοι και δεύτερον επειδή τα προβλήματα δεν θα σταματήσουν ως δια μαγείας. wink.gif



όχι και ότι αυτοαναιρούμαι...
tongue.gif

έχουμε προβλήματα όπως λέω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει κατευθείαν να αλλάξουμε μέσα στη χρονιά το ρόστερ (δε μπορούμε άλλωστε) .
Αυτό έκαναν οι προηγούμενες διοικήσεις και είδαμε όλοι το αποτέλεσμα.

Ενίσχυση δε χρειαζόμαστε γιατί μέσα από όλο αυτό μπορούμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε Μποχωρίδη-Λαρετζάκη-Μούρτο ακόμα και στον Μήτογλου ή στον Πουλιανίτη με την ελπίδα ότι θα βελτιωθούν.
Δε χρειαζόμαστε γιατί κάποιοι από αυτούς θα επανέλθουν σε αγωνιστικούς ρυθμούς (Γκίκας- Σαρικόπουλος)
Δε χρειαζόμαστε γιατί ουσιαστικά δεν έχουμε κάποιον στόχο στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο θα πρέπει να κάνουμε μια πολύ μεγάλη υπέρβαση στο μπάτζετ για να έχουμε ουσιαστική ελπίδα.
Δε χρειαζόμαστε ενίσχυση γιατί ένας νέος παίχτης μπορεί αργήσει να προσαρμοστεί μέσα στη χρονιά ή ακόμα και να χαλάσει τις ισορροπίες μέσα στην ομάδα και να δημιουργήσει προβλήματα.
Τέλος δε χρειαζόμαστε ενίσχυση γιατί τους ίδιους παίχτες κατά καιρούς τους είδαμε να έχουν καλή απόδοση και να προσφέρουν φτιάχνοντας ένα κορμό.

Αν ήταν αρχή της σεζόν θα ήθελα αντί για τον Χαντ να έχουμε έναν καλύτερο τριάρι (π.χ. Ρίτσαρτσον) και αντί για τον Χαρίση να έχουμε έναν άλλο σέντερ όμως τώρα δε νομίζω πως θα μας βοηθήσει και αξίζει το ρίσκο.
hagi
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 14 2014, 15:34 ) *
Ας μην τρέφουμε αυταπάτες. Σε εποχές που είχαμε καλύτερη ομάδα και ο Παναθηναϊκός δεν ήταν έτη φωτός μακριά μας και δεν μας άφησαν να κερδίσουμε.

Πόσο δε περισσότερο τώρα, που και 10 φορές να παίξουμε, αμφιβάλλω αν τους κερδίσουμε μία. Πως θα τους κερδίσουμε, όταν έχουν αυτούς τους ψηλούς κι εμείς τους δύο δικούς μας; Χώρια και από την διαιτησία δηλαδή. Ακόμη και με διασφαλισμένο το 50-50.

Πείτε μου έναν τρόπο; Τι; Σε θεωρητική βάση και με την λογική του "ένα παιχνίδι είναι"; Ας είμαστε ρεαλιστές κι όχι ονειροπόλοι...

Δεν πιστεύω πως ο Άρης με το συγκεκριμένο ρόστερ έχει κάποια τύχη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Πρέπει να συνομωτήσει το άπαν σύμπαν.

Μακάρι να διαψευστώ, αλλά δεν το πιστεύω. Για μένα λοιπόν, δεν είναι το θέμα "με Γιαννάκη στον τελικό", αλλά με Γιαννάκη (γενικώς) που θα ενέπνεε πολύ περισσότερο τον κόσμο κι από τον Αγγέλου, ο οποίος, ναι μεν είχε ένα συγκεκριμένο στυλ και φιλοσοφία, δουλεύοντας αρκετά καλά με τους μικρούς, αλλά δεν είναι και ο μόνος που μπορούσε να το κάνει βρε παιδιά. Μην τον Θεοποιήσουμε κιόλας.

Πάντως, ακόμη κι αν δεν είχε φύγει από τον Άρη, πιστεύω πως μία από τις δύο ήττες (ειδικά μέσα στα Τρίκαλα) θα την είχαμε και πάλι κάνει, αν και βάσει των δεδομένων του εντός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό (χωρίς ψηλούς και τον κόσμο μας, η δυσκολία του παιχνιδιού ήταν μεγαλύτερη από αυτό των Τρικάλων). Με άλλα λόγια, μπορεί να είχε κάνει και δύο ήττες και να τον κατηγορούσαμε τώρα.

Μιλώ βάσει των δεδομένων από το διάστημα που βρισκόταν στην ομάδα μας. Υποθετικά μεν, αλλά βάσει της εικόνας που είχαμε έναν χρόνο τώρα από τον ίδιο.

Δείτε και στην Εφές τι κάνει, έστω κι αν είναι νωρίς. Θα βγει έξω από τους στόχους της η ομάδα του, μέχρι να την στρώσει (αν την στρώσει).

Συμφωνώ.. Η αλήθεια είναι ότι πολύ δύσκολα μπορούμε να χτυπήσουμε τον Παναθηναϊκό και πρέπει να γίνουν πολλά.. Όμως για τον Γιαννάκη κρατάω μια αισιοδοξία μήπως απλά περιμένουν να έρθει με τη νέα χρονιά αφού πρώτα ξεμπερδεψει.. Βέβαια να δούμε τί θα κάνει και ο Μίνιτς, μην τον κράζουμε άδικα...
SteelGandalf
Δεν τον κράξαμε. Απλά είπαμε πως δεν ήταν αυτό που περιμέναμε.

QUOTE
'Εχουμε προβλήματα όπως λέω αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει κατευθείαν να αλλάξουμε μέσα στη χρονιά το ρόστερ (δε μπορούμε άλλωστε) .


Μα δεν είπα να αλλάξουμε όλο το ρόστερ. Ούτε εφικτό είναι, ούτε σωστό (ακόμη κι αν ήταν εφικτό), ούτε και, στην τελική, είναι αυτό που χρειαζόμαστε. Λίγο περισσότερο βάθος και ποιότητα όμως, θα ήταν καλοδεχούμενη.

QUOTE
Ενίσχυση δε χρειαζόμαστε γιατί μέσα από όλο αυτό μπορούμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε Μποχωρίδη-Λαρετζάκη-Μούρτο ακόμα και στον Μήτογλου ή στον Πουλιανίτη με την ελπίδα ότι θα βελτιωθούν.


Με την ελπίδα πως θα βελτιωθούν. Δεν αντιλέγω, καλή η ελπίδα, αλλά πολλοί (ποσοτικά) οι νεαροί και ως εκτούτου, επειδή είναι αδύνατο να σου βγουν όλοι (και μάλιστα all together), θα έχεις πολλές βαθμολογικές απώλειες.

QUOTE
Δε χρειαζόμαστε γιατί κάποιοι από αυτούς θα επανέλθουν σε αγωνιστικούς ρυθμούς (Γκίκας- Σαρικόπουλος)


Για τον Γκίκα (στον άσο), όπως έγραψα κι εγώ πιο πάνω, συμφωνώ. Αν και άπειρος, οπότε δεν μπορούμε να στηριχτούμε σε αυτόν, προτιμώ να πάρει χρόνο συμμετοχής, όπως μέχρι τώρα, γιατί τον πιστεύω πολύ σαν παίχτη. Θα κάνει μεγάλη καριέρα το παιδί, αν είναι υγιής και μυαλωμένος. Ο ψηλός όμως, είναι εκ της θέσης του πιο ευάλωτος και αναλώσιμος, οπότε θεωρώ πως μια προσθήκη είναι επιβεβλημένη.

QUOTE
Δε χρειαζόμαστε γιατί ουσιαστικά δεν έχουμε κάποιον στόχο στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο θα πρέπει να κάνουμε μια πολύ μεγάλη υπέρβαση στο μπάτζετ για να έχουμε ουσιαστική ελπίδα.


Ανεξαρτήτως στόχων, δεν μπορείς να αρκείσαι σε μία θέση από 6-8. Δεν συνάδει με την ιστορία σου. Άλλωστε, δεν μίλησε κανείς για μεγάλη υπέρβαση, πρώτον διότι δεν μπορείς, ούτως ή άλλως, να την κάνεις και δεύτερον διότι δεν σου επιτρέπεται να κάνεις μετεγγραφές. Σε μια-δυο προσθήκες ουσίας αναφέρθηκα, που θα ανεβάσουν, αυτομάτως, επίπεδο την ομάδα και θα την κάνουν ακόμα πιο θελκτική στον κόσμο της (άρα περισσότερα έσοδα και υποστήριξη). Για το κύπελλο, ακόμη και να είχες τα χρήματα και τις δυνατότητες, δεν θεωρώ πως θα ήταν εύκολο, μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, να στήσεις (ειδικά τέτοια εποχή) ανταγωνιστική ομάδα.

QUOTE
Δε χρειαζόμαστε ενίσχυση γιατί ένας νέος παίχτης μπορεί αργήσει να προσαρμοστεί μέσα στη χρονιά ή ακόμα και να χαλάσει τις ισορροπίες μέσα στην ομάδα και να δημιουργήσει προβλήματα.


Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, αλλά είναι ένα ρίσκο που θα πρέπει να πάρεις, για να ανέβεις το σκαλοπάτι που ανέφερα.

QUOTE
Τέλος δε χρειαζόμαστε ενίσχυση γιατί τους ίδιους παίχτες κατά καιρούς τους είδαμε να έχουν καλή απόδοση και να προσφέρουν φτιάχνοντας ένα κορμό.


Έχουν δυνατότητες, αλλά όχι εμπειρία και σταθερά καλή απόδοση, που αποτελεί εχέγγυο επιτυχίας.

QUOTE
Αν ήταν αρχή της σεζόν θα ήθελα αντί για τον Χαντ να έχουμε έναν καλύτερο τριάρι (π.χ. Ρίτσαρτσον) και αντί για τον Χαρίση να έχουμε έναν άλλο σέντερ όμως τώρα δε νομίζω πως θα μας βοηθήσει και αξίζει το ρίσκο.


Ο Χαντ, ουσιαστικά είναι σαν να μην παίζει, διότι έχει χάσει τα περισσότερα παιχνίδια και σε όσα έχει συμμετάσχει, εξαιτίας των προβλημάτων που αντιμετωπίζει, δεν μπορεί να προσφέρει όσα θα περίμενες από έναν, έστω μέτριο, ξένο. Έχει πολύ φιλότιμο, αλλά αυτό δεν αρκεί.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Η ΚΑΕ Άρης στο άρθρο 99!

Η ΚΑΕ Άρης κέρδισε τη μάχη του άρθρου 99! Η απόφαση του δικαστηρίου ήταν θετική! Ο μπασκετικός Άρης έχει υπαχθεί πλέον στις διατάξεις του πτωχευτικού κώδικα και τώρα ξεκινάει ο δρόμος της εξυγίανσης.


Η ανακοίνωση της ΚΑΕ: «Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. ενημερώνει ότι σήμερα (21/01) δημοσιεύθηκε η με αριθμό 1333/2014 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης, με την οποία επικυρώθηκε η συμφωνία εξυγίανσης.

Τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθεί η ημέρα διεξαγωγής συνέντευξης Τύπου από τη Διοίκηση της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε.»


Στην ζωή, δεν είναι πολλές οι φορές (αν υπάρξουν κιόλας) που έχεις την ευκαιρία να αλλάξεις τη μοίρα σου και να ορίσεις την τύχη σου.

Η σημερινή ημέρα, αποτελεί το πρώτο, αλλά πολύ σημαντικό, βήμα, αν διαχειριστεί η όλη κατάσταση με προσοχή, σχέδιο και μεθοδικότητα, αρχικά από την σημερινή διοίκηση της ομάδας και κατ' επέκταση από εκείνους οι οποίοι στην πορεία θα αποφασίσουν να βοηθήσουν, οικονομικά, την ομάδα μας.

Αν δεν επαναλάβουμε τα λάθη του παρελθόντος, αλλά και τυχόν νέα, τότε η ομάδα μας, πιστεύω πως θα είναι σε θέση, σε μερικά χρόνια (και δεν πιστεύω πως είναι πολύ μακριά αυτό), να επιστρέψει, σε πρώτη φάση στην 4άδα του ελληνικού πρωταθλήματος και στην συνέχεια να εδραιωθεί εκεί, διεκδικώντας, επί ίσοις όροις κάτι περισσότερο.

Μακάρι όλα να πάνε καλά, γιατί επόμενη ευκαιρία δεν ξέρω αν θα υπάρξει...
SteelGandalf
QUOTE(www.basketblog.gr)
Μπήκε στο άρθρο 99 ο Άρης!

Ημέρα γιορτής η σημερινή για τη ΚΑΕ Αρης. Πριν από λίγο έγινε γνωστό στους διοικούντες τη ΚΑΕ πως η αίτησή τους για υπαγωγή στο άρθρο 99 έγινε αποδεκτή, με αποτέλεσμα πλέον οι "κίτρινοι" να αλλάζουν σελίδα. Ουσιαστικά αυτή η εξέλιξη ανοίγει την πόρτα ακόμη και για αναίρεση της απαγόρευσης μεταγραφών από τη FIBA. Μάλιστα πριν από λίγο η ΚΑΕ εξέδωσε και ανακοίνωση.

Η ανακοίνωση αναφέρει: "Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. ενημερώνει ότι σήμερα (21/01) δημοσιεύθηκε η με αριθμό 1333/2014 απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης, με την οποία επικυρώθηκε η συμφωνία εξυγίανσης. Τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθεί η ημέρα διεξαγωγής συνέντευξης Τύπου από τη Διοίκηση της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε.".
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Οικονόμου: «Επιβεβαιώθηκε και δικαστικά αυτό που η μπασκετική αγορά έχει αντιληφθεί, ότι πλέον υπάρχει φερεγγυότητα»

Ο άνθρωπος που κυρίως έτρεξε την υπόθεση του άρθρου 99 ήταν ο Γιώργος Οικονόμου και δεν θα μπορούσε παρά να είναι χαρούμενος για την εξέλιξη της υπόθεσης και την δικαίωση της ΚΑΕ και της διοίκησης.


Ο κ. Οικονόμου με δηλώσεις του στον “Alpha 96,5” τόνισε πως “έγινε ομαδική δουλειά, δεν έκανα κάτι μόνος μου. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην διοίκηση και τον Λευτέρη Αρβανίτη. Είναι μια απόφαση που δικαιώνει τον μπασκετικό Άρη και τη νέα κατάσταση. Επιβεβαιώθηκε και δικαστικά πλέον αυτό που όλοι στην μπασκετική αγορά έχουν αντιληφθεί, ότι πλέον υπάρχει φερεγγυότητα” και πρόσθεσε: “Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον Δημήτρη Πρωτογερόπουλο, τον ορκωτό λογιστή, ο οποίος ήταν και μάρτυρας υπεράσπισης στο δικαστήριο και με τα επιχειρήματά του κατέρριψε οποιεσδήποτε αμφιβολίες”.
Magnus92
Αυτο το αρθρο 99 τι ακριβως περιεχει, για να μαθαινουμε και εμεις οι ασχετοι περι νομικων ; tongue.gif
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
PRESSARIS Ανάλυση: Τι πληρώνει η ΚΑΕ Άρης για το άρθρο 99 μέχρι το 2022!

Η ΚΑΕ Άρης ενημέρωσε αναλυτικά για τα ποσά που θα κληθεί να πληρώσει τα επόμενα χρόνια έως τις 30 Ιουνίου 2022!


Τονίστηκε χρακτηριστικά ότι μπήκαν στο άρθρο 99 περίπου 3,5 εκατ. ευρώ χρέη περασμένων ετών. Σε αυτά θα προστεθούν 800.000 ευρώ, εκ των οποίων 500.000 ευρώ είναι χρέη στην εφορία για παρακρατούμενους φόρους και το οποίο θα ρυθμιστεί κατά πάσα πιθανότητα σε 48 μηνιαίες δόσεις, δηλαδή περίπου 10.400 ευρώ ανά μήνα. Επίσης, τα 300.000 ευρώ είναι οφειλές στο ΙΚΑ, που έχουν ρυθμιστεί σε 60 μηνιαίες δόσεις (5.000 ευρώ το μήνα).

Με βάση όσα ανέλυσε ο ορκωτός λογιστής, Δημήτρης Πρωτογερόπουλος η ΚΑΕ Άρης ανά λογιστική χρήση (έως 30/6 κάθε έτους) θα πρέπει να καταβάλλει συγκεκριμένα ποσά:

Έως 30/6/2014: 90.000 ευρώ

Έως 30/6/2015: 487.000 ευρώ

Έως 30/6/2016: 487.000 ευρώ

Έως 30/6/2017: 487.000 ευρώ

Έως 30/6/2018: 299.000 ευρώ

Έως 30/6/2019: 110.000 ευρώ

Έως 30/6/2020: 110.000 ευρώ

Έως 30/6/2021: 110.000 ευρώ

Έως 30/6/2022: 27.000 ευρώ

Σε αυτά τα ποσά θα πρέπει να προστεθούν 10.400 ευρώ για 48 μήνες και 5.000 ευρώ για 60 μήνες, ώστε να προκύψουν τα τελικά ποσά καταβολής της ΚΑΕ.

Συνολικά η ΚΑΕ θα πληρώσει σε βάθος επταετίας το ποσό των 3 εκατ. ευρώ.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Η ΚΑΕ μπήκε στο 99 με ποσοστό συναίνεσης 68% – Τι συμβαίνει με το υπόλοιπο 32%

Η ΚΑΕ Άρης κατέθεσε στο δικαστήριο ποσοστό συναίνεσης των πιστωτών λίγο περισσότερο από το 68%. Αυτοί όλοι έχουν κάνει συμφωνίες με την ΚΑΕ, δεν έκαναν παρέμβαση στο δικαστήριο και περιμένουν να υολοποιηθούν πλέον οι διακανονισμοί υπό την σκέπη του άρθρου 99. Τι συμβαίνει με το υπόλοιπο ποσοστό;


Το 32% είναι πιστωτές πρώην παίκτες, προπονητές και προμηθευτές και τα ασφαλιστικά ταμεία. Στην εκδίκαση της υπόθεσης δεν παρέστη ενάντια στην ΚΑΕ το ΙΚΑ, γιατί παρόλο που ως πιστωτής δεν είχε δηλωθεί στο 68%, υπάρχει συμφωνία των δύο πλευρών, απλώς αυτή είχε προκύψει όταν ήδη είχε κατατεθεί ο φάκελος της ΚΑΕ, τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Εκτός από τη συμφωνία με το ΙΚΑ, η ΚΑΕ κατάφερε να έρθει σε (προφορική) συμφωνία με τον Νίκο Πετράτο, που εκπροσωπούσε οχτώ παίκτες (Μπετς, Μπάρλος, Αργυρόπουλος, Ντικούδης, Χρυσικόπουλος, Χαραλαμπίδης, Κουμπούρας, Σκορδίλης). Από αυτούς τους οχτώ συμφώνησαν όλοι εκτός του Σκορδίλη στον ίδιο διακανονισμό και περιμένουν πλέον και αυτοί να υλοποιηθεί όπως ακριβώς θα συμβεί και με το 68% των πιστωτών που έχουν συναινέσει.

Για τις ελάχιστες περιπτώσεις πιστωτών που δεν έχουν συμφωνήσει ακόμα, εφόσον είναι “δηλωμένοι” στο 100% των χρεών που παρουσίασε η ΚΑΕ στο δικαστήριο, τότε θα εναρμονιστούν στους διακανονισμούς που έχει ορίσει το δικαστήριο και έχουν συμφωνήσει οι κίτρινοι με το 68% των πιστωτών.


Ήθελα να κάνω την συγκεκριμένη αναφορά, ώστε να μπορούν να διαβάσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι αυτά που ειπώθηκαν πριν μερικές ημέρες στην συνέντευξη τύπου της Κ.Α.Ε. Άρης.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Η συνέντευξη Τύπου της ΚΑΕ για το άρθρο 99 – Αρβανίτης: «Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα»

Η διοίκηση της ΚΑΕ Άρης έδωσε συνέντευξη Τύπου, προκειμένου να ενημερώσει τον κόσμο της ομάδας για όλα τα πεπραγμένα της υπόθεσης υπαγωγής της στο άρθρο 99. Το PRESSARIS βρέθηκε στο Αλεξάνδρειο και σας μετέφερε σε ζωντανή μετάδοση την συνέντευξη Τύπου και όλα όσα ανέφεραν οι διοικούντες.

Στην αίθουσα συνεντεύξεων βρέθηκαν ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Λευτέρης Αρβανίτης, η νομική ομάδα των Γιώργου Οικονόμου, Γιώργου Ψάλλα και Χρήστου Γρόλλιου και ο λογιστής της ΚΑΕ, Στάθης Ρούσος και ο ορκωτός λογιστής, Δημήτρης Πρωτογερόπουλος.


Για το αν ο ίδιος ο κ. Αρβανίτης έκανε έλεγχο ως μέλος των διοικήσεων Δαμιανίδη είπε ότι: “δεχόμουν επιθέσεις, προσπαθούσα να κάνω κάποιο έλεγχο, ρωτούσα στο λογιστήριο, δεν μου δινόταν τίποτα και όταν έφτασε η ομάδα στο απροχώρητο, επαναστάτησε ο κ. Γεωργούλης, με μένα και τον κ. Κουρόγλου. Μάζευα μία μία τις υπογραφές των μετόχων με τον Γιάννη Νικητάκη με το μηχανάκι να παραιτηθεί. Δεν παραιτήθηκε ούτε τότε. Έχω κάνει πολύ μεγάλο αγώνα. Όχι μόνο δεν ολιγώρησα, έκανα πολλά πράγματα μόνος μου. Και επίσης την περίοδο Δαμιανίδη-Κουϊμτζή δεν έγινε ποτέ συμβούλιο. Υπάρχουν και πρακτικά, να τα δείτε…”.

Ο κ. Αρβανίτης ρωτήθηκε για το αν το άρθρο 99 θα βοηθήσει να ανοίξει το κεφάλαιο Γιαννάκη είπε: “Έχουμε προπονητή τον Μίλαν Μίνιτς. Με τον κ. Γιαννάκη έχουμε βγάλει μια ανακοίνωση, σας παραπέμπω εκεί, έχουμε συνεννοηθεί μαζί του. Είναι κεφάλαιο για τον Άρη, όπως και ο Νίκος Γκάλης, τόσα χρόνια παρέμεναν κλειστά, όλοι ξέρουμε τον λόγο. Πιστεύω ότι έχει γίνει μια πολύ καλή συζήτηση με τον Παναγιώτη. Του αρέσει αυτό που γίνεται στον Άρη, είπε ότι ήθελε πολύ τη συνεργασία, αλλά δεν γινόταν. Θα δούμε στο μέλλον”.

Ρωτήθηκε ο κ. Αρβανίτης για την σχέση του άρθρου και της άρσης του απαγορευτικού της FIBA και απάντησε: “Αποτελεί στόχο η άρση του απαγορευτικού από τη FIBA. Εμείς είχαμε έξι απαγορεύσεις και είμαστε στον τελικό κυπέλλου. Έχουμε φτάσει στις τέσσερις, περιμένουμε την υπογραφή του Μπετς και θα πάμε στις τρεις. Δεν λύνεται αυτόματα το θέμα της FIBA. Χρειάζονται προσεκτικά βήματα για να επιτευχθεί η άρση. Χρειάζεται να ακολουθήσει η ΚΑΕ την ίδια τακτική που είχε και στο άρθρο 99, χαμηλούς τόνους, πολλή δουλειά, όταν υπάρχει κάτι ανακοινώσιμο θα το κάνουμε. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να θεωρηθεί κάτι εύκολο. Θέλει πολύ χρόνο ακόμα. Είναι γεγονός ότι οι εποχές που η ΚΑΕ Άρης σκορπούσε αλόγιστα χρήματα έχουν περάσει… Εμείς όσο είμαστε διοίκηση πληρώνουμε όλα τα τρέχοντα όσο αφορά το κράτος. Έχουμε ασφαλιστική ενημερότητα ήδη, δεν θέλουμε να χρεώσουμε την ΚΑΕ Άρης. Χρειάζονται πολλά χρήματα, θέλει υπομονή”.

Ο Δημήτρης Πρωτογερόπουλος θα αναλύσει το πλάνο βιωσιμότητας: “Υπάρχει συντηρητική δομή και σενάρια και στηριζόμενο σε βεβαιωμένα έσοδα. Τα έσοδα κυμαίνονται από 1-1,5 εκατ. ευρώ. Δεν συμπεριλαμβάνονται ούτε πωλήσεις παικτών, που θα έχουν κάποια υπεραξία. Με έναν εξορθολογισμό των εξόδων της χρήσης 2013 και λειτουργικά είχε θετικό αποτέλεσμα, το πλάνο δείχνει ότι είναι βιώσιμο με την συντηρητική πολιτική που έχει χαράξει η διοίκηση. Από τον πίνακα ροών φαίνεται ότι θα μπορεί να αποπληρώνει τις τρέχουσες υποχρεώσεις και τις υποχρεώσεις του άρθρου 99”.

Γρόλλιος: «Το πλάνο βιωσιμότητας έπεισε το δικαστήριο»

Επόμενος ομιλητής είναι ο Χρήστος Γρόλλιος: «Αισθάνομαι την ανάγκη να δημοσιοποιήσω το συναίσθημα ιδιαίτερης χαράς. Το παρομοιάζω με το συναίσθημα των αθλητών όταν κερδίζουν έναν μεγάλο αγώνα. Δύσκολα το περιγράφεις. Είναι αυτό που εισπράττεις στο βλέμμα των Αρειανών και αυτή είναι η μεγαλύτερη ανταμοιβή. Εκτιμώ ότι αυτό που έπεισε το δικαστήριο και έγινε δεκτή η αίτηση, ήταν το πλάνο βιωσιμότητας που παρουσιάστηκε. Κυρίως του οικονομικού και λογιστικού τμήματος της ΚΑΕ. Η εικόνα που παρουσιάσαμε, όπως με σωστή οικονομική πολιτική, απέδειξε ότι μπορεί να έχει μια ανταγωνιστική ομάδα και παράλληλα να υπάρχουν και χρήματα για τις παλιές οφειλές. Εύχομαι να είμαστε συνεπείς σε αυτά που έχουμε δεσμευτεί και να μη χρειαστεί ποτέ ξανά να αναζητήσουμε μια παρόμοια λύση. Αυτό είναι το μεγαλύτερο στοίχημα. Πρέπει την αξιοπιστία που νιώθουμε, να την εκπέμπουμε.

Η συνδρομή του κόσμου δεν είναι μόνο η οικονομική συνδρομή, είναι όμως η συνεχής παρουσία, που θα δίνει τη δυναμική που εκπέμπει η ΚΑΕ και έτσι μπορούμε να προσελκύσουμε κι άλλους χορηγούς. Η εξυγίανση έχει χρονικό ορίζοντα 4-5 ετών, υπάρχει μια συμφωνία με το ελληνικό δημόσιο 7,5 ετών και για 5 χρόνια με το ΙΚΑ. Η προσπάθεια τώρα ξεκινάει. Θα πρέπει απερίσπαστοι και συγκεντρωμένοι να είμαστε όλοι ώστε να πληρωθεί και το τελευταίο ευρώ”.

Οικονόμου: Τρία σημεία ορόσημα

Τον λόγο πήρε ο νομικός της ΚΑΕ, Γιώργος Οικονόμου: «Τρία είναι τα σημεία ορόσημα. Η προσωρινή διαταγή που πήραμε τον Δεκέμβριο του 2012, με απόλυτη μυστικότητα. Το επόμενο σημείο κλειδί ήταν η επίτευξη συμφωνίας με κάποιους από τους μεγάλους πιστωτές (Πετράτος, Ηρακλής) και με τις κατάλληλες επαφές η συμφωνία με το δημόσιο. Αντιλήφθηκαν όλοι ότι το συμφέρον του δημοσίου είναι η υπαγωγή της ΚΑΕ στο άρθρο 99 και αντιλήφθηκε όλη η μπασκετική αγορά, όλοι οι προμηθευτές ότι έχουμε μια ειλικρινή διοίκηση αυτό που θα υποσχεθεί, θα το τηρήσει.

Θα ήθελα ιδιαίτερα να ευχαριστήσω όλους τους πρώην παίκτες του Άρη που συνέπραξαν σε αυτές τις συμφωνίες. Θέλω να ευχαριστήσω όλο το προσωπικό της ΚΑΕ Άρης. Είναι αυτοί που μαζί με τον πρόεδρο εργάζονται και τρέχουν την εταιρεία σε πολύ δύσκολες και αντίξοες συνθήκες”.

Αρβανίτης: «Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα»

Ο λόγος στον κ. Αρβανίτη: «Είχαμε πει ότι εμπιστευόμαστε την κρίση της δικαιοσύνης. Παρουσιάσαμε με ρεαλισμό την κατάσταση, πείσαμε το δικαστήριο και πήραμε αυτό που περιμέναμε, για ένα καλύτερο αύριο, έναν Άρη πρωταγωνιστή. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε όσους συνέβαλαν προς αυτή την κατεύθυνση. Θα ήθελα να ευχαριστήσω κάποιους από τους πιστωτές μας, γιατί έδειξαν πόσο αγαπούν την ομάδα όπως ο Χρήστος Ταπούτος, που είναι λεβέντης Αρειανός, όπως ο κ. Καλλέργης με τους Βεργίνη-Τσαϊρέλη, όπως ο Μιχάλης Ζορπίδης, όπως ο κ. Τζελάλης, αλλά και ο κ. Πετράτος μετά από μια σκληρή διαπραγμάτευση κατάλαβε ότι το συμφέρον των πελατών του ήταν να βοηθήσει και αυτός την ομάδα να σταθεί στα πόδια της. Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι για να είμαστε ειλικρινείς. Για τον Άρη τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, τώρα θα χρειαστεί η ΚΑΕ όλες τις δυνάμεις του Άρη, τώρα πρέπει να κρατήσουμε τον λόγο μας απέναντι στους πιστωτές και το κράτος. Δεν σημαίνει αυτόματα λύση όλων των προβλημάτων.

Είναι πολλά τα χρήματα που απαιτούνται, ξέχωρα από τις τρέχουσες υποχρεώσεις της ΚΑΕ για να είμαστε συνεπείς. Για τον λόγο αυτό θα συναντηθούμε με τους μετόχους της ΚΑΕ Άρης. Ήρθε η στιγμή όλοι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας απέναντι στον Άρη. Η οικονομική και ηθική στήριξη είναι επιβεβλημένη. Περιμένουμε έμπρακτα από τους μετόχους να βοηθήσουν την διοίκηση και να την στηρίξουν. Οι άνθρωποι του Aris Golden Club θα βγουν πιο δυναμικά μπροστά. Συνεργαζόμαστε στενά με το εμπορικό μας τμήμα για να εκμεταλλευτούμε κάθε ευκαιρία για εισροή χρημάτων, όπως επίκειται να ανακοινωθεί μια συνεργασία με την Τράπεζα Πειραιώς (για έκδοση πιστωτικής κάρτας). Σπουδαία και μεγάλη συμφωνία, θα αποφέρει στην ΚΑΕ περίπου 200.000 ευρώ τον χρόνο, λειτουργεί γεωμετρικά σε βάθος χρόνου πενταετίας. Η διοίκηση φροντίζει και για το μέλλον, σε αντίθεση με αυτό που παραλάβαμε εμείς.

Όλα αυτά δεν θα γίνουν πραγματικότητα αν ο Αρειανός λαός δεν έρθει κοντά μας και δεν στηρίξει. Κάνουν το έργο μας ευκολότερο αν έρθουν και αγοράσουν έστω και ένα διαρκείας».

Πρόσθεσε πως «τον Μάιο του 2012 είχαμε παραλάβει 5,5 εκατ. χρέη. Στη κατάθεση της αίτησης τα χρέη είχαν κατέβει στα 4,7 εκατ. ευρώ. Είχαν αποπληρωθεί κάποια, π.χ. η περίπτωση του Νίκου Χατζηβρέττα ή τα δάνεια προς τις Τράπεζες. Τον Ιούνιο όταν άνοιξε η διαδικασία τα 3,5 εκατ. ευρώ από τα 4,7 εκατ. ευρώ είχαν μπει στη συμφωνία για το άρθρο 99. Περίπου 800.000 ευρώ είχαν μείνει εκτός, όπως και 300.000 ευρώ του ΙΚΑ ήταν εκτός. Φτάσαμε σε μια αναβολή, συγκυριακά έγινε γιατί το είχε ζητήσει ο κ. Πετράτος. Γιατί δεν θέλαμε να έχουμε κύρια παρέμβαση σε βάρος μας, γι’ αυτό εκδικάστηκε η υπόθεσή μας στις 13 Δεκεμβρίου, όπου πολύ οργανωμένα δώσαμε τη μάχη της ακροαματικής διαδικασίας. Όλος ο φάκελος ήταν άψογος».


Τι να σχολιάσω τώρα εγώ; Ο Άρης μας χρειάζεται ΟΛΟΥΣ. Χρειάζεται την φυσική μας παρουσία στα παιχνίδια του και τον οβολό μας, είτε με αγορά απλών εισιτηρίων, είτε διαρκείας (ακόμη καλύτερα και για τις δύο πλευρές).

Συγχαρητήρια σε όλη την "ομάδα" που εργάστηκε σκληρά για την επίτευξη αυτού του αποτελέσματος. Πρόκειται για την απαρχή της επιστροφής του Αυτοκράτορα στον θρόνο του.
gallistis
δύο χρόνια από το απαγορευτικό!

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129626251

οποιαδήποτε άλλη ομάδα θα είχε διαλυθεί

SteelGandalf
Προέκυψε ένα θέμα τις τελευταίες ώρες, αλλά οι παίχτες το τελείωσαν εν τη γενέσει του.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Γραπτή δήλωση των παικτών του Άρη υπέρ της διοίκησης

Οι παίκτες του Άρη πήραν θέση στα όσα μεταδόθηκαν πριν από λίγη ώρα για το ότι ζήτησαν ακρόαση από τη διοίκηση, υπογραμμίζοντας πως οι σχέσεις με τη διοίκηση παραμένουν εξαιρετικές και γνωρίζουν και την επόμενη ημερομηνία που θα πληρωθούν.


Η γραπτή δήλωση των παικτών αναφέρει: “Οι παίκτες του ΑΡΗ δεν είναι χαζοί, ώστε να μην κάνουν προπόνηση, γνωρίζοντας ότι την Παρασκευή θα πληρωθούν και γνωρίζοντας ακόμη και την επόμενη ημερομηνία, κατά την οποία ο Πρόεδρος της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε., κος. Λευτέρης Αρβανίτης, θα τους καταβάλλει χρήματα. Οι σχέσεις που έχουν οι παίκτες του ΑΡΗ με τη Διοίκηση δε βρίσκονται εύκολα σε άλλες ομάδες και έχουμε την τύχη να έχουμε έναν από τους πιο έντιμους Προέδρους στην Α1, γι’ αυτό αφήστε την ομάδα να συνεχίσει την προσπάθειά της απερίσπαστη. Παρακαλούμε πολύ για τυχόν συκοφαντίες να ψάξετε να βρείτε άλλη ομάδα να ασχοληθείτε. Οι παίκτες του ΑΡΗ».
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Άρης πρεσβευτής της «Θεσσαλονίκη Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας 2014″

Ο Άρης αγωνίστηκε στο Σαββατιάτικο παιχνίδι κόντρα στον Πανιώνιο με το λογότυπο της Ευρωπαϊκής Πρωτεύουσας Νεολαίας, στο μπροστινό μέρος της φανέλας Αυτό έγινε μετά από συμφωνία με το Δήμο Θεσσαλονίκης για την προβολή ενός πολιτιστικού γεγονότος, το οποίο θα έχει ως επίκεντρο την πόλη. Αύριο στη διάρκεια εκδήλωσης θα μπουν οι υπογραφές στο μνημόνιο συνεργασίας των δυο πλευρών.


Οι επαφές με το Δήμο κατέληξαν σε συμφωνία για προβολή του συγκεκριμένου γεγονότος, με τους ανθρώπους της ΚΑΕ να ευελπιστούν ότι και το όνομα του συλλόγου θα τύχει ανάλογης προβολής, μέσω των εκδηλώσεων, που θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο της «Ευρωπαϊκής Πρωτεύουσας Νεολαίας».

Η πρόσκληση στην αυριανή εκδήλωση αναφέρει: «Σας καλούμε αύριο, Τρίτη 18/02 και ώρα 11:30, στο Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης για την επίσημη υπογραφή μνημονίου συνεργασίας της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. και του Δήμου Θεσσαλονίκης για την προβολή της «Θεσσαλονίκη Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας 2014- European Youth Capital Thessaloniki 2014» στη φανέλα της ομάδας».
gallistis
έπεσε κάνα προεκλογικό φράγκο?
SteelGandalf
Άγνωστο, αλλά δεν το πιστεύω, εκτός αν μιλάμε για ψίχουλα.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ξεκαθάρισε ο Αρβανίτης για τον… χρυσό

Στο περιθώριο της χθεσινής παρουσίας του Άρη στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης, ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Λευτέρης Αρβανίτης ρωτήθηκε αν υφίσταται θέμα με την “Ελληνικός Χρυσός” για το τμήμα μπάσκετ και αρνήθηκε κατηγορηματικά ότι μπορεί να προκύψει ποτέ μια τέτοια συνεργασία.


Δεν θα μπορούσε να αποκλείσει κανείς το ενδεχόμενο η συγκεκριμένη εταιρεία να “χτυπήσει” την πόρτα του μπασκετικού Άρη, όμως ο πρόεδρος της ΚΑΕ ξεκαθάρισε ότι δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα.
SteelGandalf
Εκδήλωση προς τιμήν των χορηγών της ομάδας, αλλά και των κατόχων εισιτηρίων διαρκείας, έγινε χθες σε γνωστό ξενοδοχείο της πόλης.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Αρβανίτης: «Ο Άρης δεν έχει πεθάνει, είναι ζωντανός»

Το δικό του μήνυμα έστειλε ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Λευτέρης Αρβανίτης, τονίζοντας μεταξύ άλλων πως ο Άρης δεν έχει πεθάνει αλλά παραμένει ζωντανός ενώ αναφέρθηκε και πάλι στην προσπάθεια που γίνεται για την οικονομική εξυγίανση της εταιρείας.


Ο πρόεδρος της κιτρινόμαυρης ΚΑΕ επεσήμανε στην ομιλία του: «Η σημερινή εκδήλωση είναι πολύ ξεχωριστή για την ΚΑΕ Άρης. Για όλους εμάς που την απαρτίζουμε και την στελεχώνουμε, διοίκηση, προπονητικό τημ, παίκτες, υπαλληλικό προσωπικό. Σε αυτούς τους πολύ δύσκολους καιρούς που βιώνουμε όλοι, είναι για μας πραγματική χαρά και τιμή, να μπορούμε να τιμούμε τους οικονομικούς αιμοδότες της ΚΑΕ Άρης. Όλους εσάς. Τους χορηγούς μας, αλλά και τους κατόχους εισιτηρίων διαρκείας.

Μας τιμά η εμπιστοσύνη με την οποία μας έχετε περιβάλλει. Μας δίνει μεγάλη ηθική ικανοποίηση το ότι, αν και ο Άρης βρίσκεται σε ένα μεταβατικό στάδιο και στην φάση της οικονομικής και αγωνιστικής του εξυγίανσης, παρατηρήθηκε φέτος μια πολύ σημαντική στήριξη των χορηγικών μας προγραμμάτων αλλά και πραγματοποιήθηκε ρεκόρ εισιτηρίων διαρκείας. Φυσικά, το νούμερο δεν ανταποκρίνεται ούτε κατά διάνοια στο πραγματικό μέγεθος και την δυναμική του κόσμου του Άρη, αλλά είναι μια σημαντική ένδειξη συμπαράστασης και στήριξης της προσπάθειας που κάνουμε.

Κατά καιρούς, έχουμε γίνει αποδέκτες πολλών παραπόνων. Τόσο για την διοικητική, όσο και για την αγωνιστική λειτουργία της ΚΑΕ. Η κριτική που έχουμε δεχθεί ήταν αρκετές φορές σκληρή, ίσως και άδικη, αλλά από την στιγμή που ήταν καλοπροαίρετη και τα κίνητρά της ήταν αγνά, ουδέποτε παραπονεθήκαμε ή αντιδράσαμε. Βέβαια, μέσα στα παράπονα και την καλοπροαίρετη κριτική, προσπάθησαν και προσπαθούν πολλοί λάτρεις του παρελθόντος καταστροφικού διοικητικού καθεστώτος, να παρεισφρήσουν και να δημιουργήσουν ζημιά είτε προσωπικά σε μένα, είτε στην ίδια την ομάδα. Τους πληροφορώ ότι έχουν γνώση οι φύλακες και ότι μόλις διασφαλιστούν οι όροι για την ομαλή μετάβαση της ομάδας από την κατασπατάληση στην εξυγίανση, θα ασχοληθούμε με αυτούς και τον ρόλο που θέλουν να διαδραματίσουν στον Άρη.

Σήμερα, το μήνυμα που θέλω να στείλω σαν πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης από αυτό το βήμα και με την ευκαιρία αυτής της εκδήλωσης, είναι μήνυμα συσπείρωσης και ενότητας. Ο Άρης μας, ο μεγαλύτερος Σύλλογος της Μακεδονίας, με τα 100 χρόνια αθλητικής και κοινωνικής προσφοράς σε αυτόν τον τόπο, περνά πολύ δύσκολες στιγμές. Μικροσυμφέροντα, μικροπολιτικές, πισώπλατες μαχαιριές, αλαζονικές συμπεριφορές, ίντριγκες, εγωϊσμοί, αμαυρώνουν την ιστορία του Συλλόγου και σκοτεινιάζουν τις ψυχές εκατοντάδων χιλιάδων Αρειανών που βιώνουν πολύ δύσκολες στιγμές.

Ωστόσο, ο Άρης που οι παππούδες μας και οι πατεράδες μας, μας δίδαξαν και μας μετέφεραν, δεν έχει πεθάνει. Ο περήφανος Άρης, ο μεγάλος Άρης, ο Αυτοκράτορας Άρης, ζει μέσα στον καθένα από εμάς. Και αυτόν τον Άρη πρέπει να τον διαφυλάξουμε σαν κόρη οφθαλμού και, κόντρα στο ρεύμα και τις δυσκολίες της εποχής, να τον κρατήσουμε ζωντανό και να τον μεταφέρουμε στις επόμενες γενιές Αρειανών. Ακριβώς όπως τον παραλάβαμε. Μεγάλο, υγιή, καθαρό και πρωταγωνιστή.

Για μια ακόμη φορά, έχοντας την τιμή και την χαρά του αξιώματος του προέδρου της ΚΑΕ Άρης, ευχαριστώ από καρδιάς τους χορηγούς μας και τους κατόχους εισιτηρίων διαρκείας για την στήριξη και την συμπαράσταση. Δική μας υπόσχεση, δική μας δέσμευση, εξακολουθεί να είναι η προσπάθεια για την πλήρη εξυγίανση της ΚΑΕ Άρης σε όλα τα επίπεδα. Και από αυτήν την προσπάθεια, κανένας δεν περισσεύει».



QUOTE(www.pressaris.gr)
«Αν αξίζει… μία να επενδύσεις στο μπάσκετ, στον Αρη αξίζει… δύο»!

Στο ξενοδοχείο PORTO PALACE πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας (10/03) η εκδήλωση της ΚΑΕ. προς τιμήν των χορηγών της, παρουσία των κατόχων εισιτηρίων διαρκείας και ιδιαίτερων προσκεκλημένων.


Διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση της ΚΑΕ (οι δηλώσεις του προέδρου Λευτέρη Αρβανίτη δημοσιεύονται σε άλλο ρεπορτάζ):

Οι εταιρίες που τιμήθηκαν από την ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. ήταν η Cyta Ελλάς, ο ΟΠΑΠ Α.Ε., η FORTHNET Media Holdings, η TOP GAS A.E., το ξενοδοχείο PORTO PALACE, η Arcon Hellas AEBE, η Copy House, η INTERSALONICA ΑΕΓΑ, η Κ. Λαζαρίδης και ΣΙΑ Ε.Ε. Spitze, η ChevHellas ΑΕΒΕ, η MOTOWAY Kαμπράνης Γεώργιος Α.Ε., η My Company Projects Ο.Ε. , η Super Security και το Εστιατόριο «Βερολίνο».

Στην εκδήλωση έδωσαν το «παρών» μέλη της οικογένειας του ΑΡΗ, σύσσωμη η Διοίκηση της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. Ο Πρόεδρος, κ. Λευτέρης Αρβανίτης, τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, κ. Θεόδωρος Κουρόγλου, κ. Χρήστος Γαλιλαίας και ο κ. Θωμάς Νικολός. Παρόντες ήταν ο προπονητής του ΑΡΗ, Μίλαν Μίνιτς, το τεχνικό επιτελείο της ομάδας και όλοι αθλητές του ΑΡΗ. Τον ΑΣ ΑΡΗΣ εκπροσώπησε ο Πρόεδρος, κ. Θωμάς Γιώτας, ενώ την ΠΑΕ ΑΡΗΣ, το μέλος της Διοίκησης, κ. Θανάσης Κώνστας.

Επίσης, παρευρέθηκαν ο Αντιπρόεδρος των Εθνικών Αθλητικών Κέντρων Θεσσαλονίκης, κ. Κώστας Χαριτωνίδης, το μέλος της ΓΕΝΕΣΙΣ, κ. Δημήτρης Παπαϊωάννου, ο παλαίμαχος αθλητής του ΑΡΗ, κ. Χάρης Παπαγεωργίου, ο Πρόεδρος του ARIS GOLDEN CLUB, κ. Όμηρος Φωτιάδης, καθώς και οι παλαίμαχοι παίκτες του Συλλόγου, κ. Πέτρος Ράσογλου, κ. Αστέριος Γούσιος και κ. Αντώνης Κωνσταντάρας. Στην εκδήλωση της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. βρέθηκαν και η Γενική Διευθύντρια της ΠΑΕ ΑΡΗΣ, κ Έμυ Βουτσά και οι ποδοσφαιριστές του ΑΡΗ, Μπάμπης Οικονομόπουλος και Αντώνης Τσιάρας. Παρών ήταν και ο Πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, κ. Γιώργος Χαλβατζάκης, ενώ παρέστη ακόμη και ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Απόστολος Τζτζικώστας.

Η Διευθύντρια Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας της Cyta Ελλάς, μεγάλου χορηγού της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε, κ. Μαρίνα Νικολάου, υπογράμμισε: «Θέλω να ευχαριστήσω τον ΑΡΗ και τον κ. Αρβανίτη για την τιμητική βραδιά και την άψογη συνεργασία που διανύει τον τέταρτο χρόνο. Εκ μέρους της εταιρείας, είναι τιμή μας να βρισκόμαστε δίπλα σε μία από τις ιστορικότητες ομάδες της χώρας. Αντλούμε αμφίδρομα τα οφέλη μίας συνεργασίας, από τα πρώτα μας βήματα βρεθήκαμε κοντά στον ΑΡΗ. Θέλω να ευχηθώ πολλές επιτυχίες στην ομάδα του ΑΡΗ».

Ο Πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, κ. Γιώργος Χαλβατζάκης, επεσήμανε: «Μου κάνουν την ερώτηση αν αξίζει να επενδύσεις στο ελληνικό μπάσκετ και λέω πως “ναι αξίζει”. Βλέπουμε άνοδο στα εισιτήριο, οι ομάδες όπως και η Λίγκα έχουν πάρα πολλούς χορηγούς. Αν αξίζει… μία να επενδύσεις στο μπάσκετ, στον ΑΡΗ αξίζει… δύο. Είναι ένας τεράστιος Σύλλογος με δυναμική και βρίσκεται σε μία προσπάθεια εξυγίανσης. Είμαι χαρούμενος που βρίσκονται στη Διοίκηση φίλοι μου, έντιμοι άνθρωποι, οι οποίοι έχουν ξεκινήσει μία προσπάθεια για να εξυγιανθεί ο ΑΡΗΣ. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουν.

Ο Υπεύθυνος του τμήματος Μάρκετινγκ της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε., κ Νίκος Στακιάς, δήλωσε: «Πρώτος στόχος ήταν να διατηρήσουμε το “μομέντουμ” από την μεγάλη βραδιά προς τιμήν του Νίκου Γκάλη. Θέλαμε να αυξήσουμε τον αριθμό των διαρκείας, να συνδυάσουμε το παρόν με το παρελθόν και το μέλλον του ΑΡΗ. Το 1700 διαρκείας δηλώνουν μία αύξηση της τάξεως του 35%, σε σχέση με την προηγούμενη σεζόν» ενώ αναφέρθηκε στην δημιουργία του Μουσείου του ΑΡΗ, αλλά και για την συμφωνία με την Τράπεζα Πειραιώς για τη δημιουργία μίας πιστωτικής κάρτα».
Timemaster
εκδήλωση για όσους έχουν πάρει διαρκείας χωρίς να ενημερωθούν όσοι έχουν πάρει διαρκείας έστω και με ένα μήνυμα.
Ούτε επαφή μαζί μας ούτε και κάποια ανακοίνωση-κάλεσμα από την επίσημη σελίδα της ΚΑΕ ούτε και από δημοσιογραφικές πηγές.

Το γραφείο τύπου της ομάδος πάλι έκανε τα τρελά του!

shot.gif



SteelGandalf
Χαχαχα, αυτό δεν μπορούσα να το φανταστώ!!!
gallistis
θα πάρουμε κάνα φράγκο?

Προς Αρμάνι ο Αθηναίου!


http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129681446
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Mar 25 2014, 11:47 ) *
θα πάρουμε κάνα φράγκο?

Προς Αρμάνι ο Αθηναίου!


http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129681446


από ότι ακούγεται ο Άρης θα κερδίσει 45-50.000 από λεφτά που χρωστάει στον παίχτη και από λεφτά που θα πάρει από την Αρμάνι.

Όμως νομίζω πως είναι πολύ λίγα μιας και χωρίς αυτόν (και χωρίς να μπορούμε να τον αντικαταστήσουμε) η ομάδα δύσκολα θα καταφέρει να μπει στα play off (οπότε χάνουμε και από εκεί λεφτά) ενώ πιστεύω πως η αγοραστική του αξία είναι σαφώς μεγαλύτερη.

Βέβαια δε ξέρω τι θα γίνει τελικά αλλά ένα ενδεχόμενο να πάρουμε τώρα 50.000 χιλιάρικα με όψιον ότι αν το καλοκαίρι συνεχίσει στην Αρμάνι θα πάρουμε και άλλα λεφτά αλλιώς επιστρέφει σε εμάς δεν είναι άσχημο.
SteelGandalf
Αν αποχωρήσει και αυτός και μάλιστα για τόσα λίγα χρήματα, μεσούσης της περιόδου, τότε χάνεται για πάντα το οποιοδήποτε όραμα έχουμε γι' αυτή την ομάδα.

Το ίδιο θα συμβεί και με τον Βεζένκοφ και με άλλους παίχτες που αποτελούν κεφάλαια για τον σύλλογο.

Η λογική του ξεπουλήματος δεν έχει βοηθήσει ποτέ κανέναν. Ο κόσμος θα ξενερώσει και θα απομακρυνθεί για ακόμη μια φορά και θα έχει απόλυτο δίκιο...
hagi
Κρίμα.. Ο Αθηναίου είναι πολύ καλός παίχτης και μας βλέπω να πατώνουμε.. και όλα αυτά γιατί δεν υπάρχει χρήμα..
chinaski
Τωρα να τον πουμε και αυτον προδοτη γιατι πριν κανα διμηνο ελεγε δεν θελω να φυγω? Ν το φορτωσουμε στον Αγγελου μηπως επειδη εφυγε πρωτος? Ο Βεζενκοφ που ορθα κοφτα ο μανατζερ του ειπε οτι λογικα θα φυγει το καλοκαιρι , να αρχισουμε τις γιουχιες απο τωρα?

Καλα κανουν και φευγουν ο στοχος ειναι καποια στιγμη ο Αρης να μπορει να τους κραταει, μεχρι τοτε θα παρει μερικα χρονακια ακομα.

QUOTE(SteelGandalf @ Mar 25 2014, 15:32 ) *
Αν αποχωρήσει και αυτός και μάλιστα για τόσα λίγα χρήματα, μεσούσης της περιόδου, τότε χάνεται για πάντα το οποιοδήποτε όραμα έχουμε γι' αυτή την ομάδα.

Το ίδιο θα συμβεί και με τον Βεζένκοφ και με άλλους παίχτες που αποτελούν κεφάλαια για τον σύλλογο.

Η λογική του ξεπουλήματος δεν έχει βοηθήσει ποτέ κανέναν. Ο κόσμος θα ξενερώσει και θα απομακρυνθεί για ακόμη μια φορά και θα έχει απόλυτο δίκιο...



Δεν υπαρχει εναλακτικη ρε παιδες. Τι θα πει θα ξενερωσει ο κοσμος? Ελπιζε ο κοσμος οτι τα ταλεντα θα μεινουν στον Αρη με οραμα να κανουμε μεγαλη ομαδα σιγα σιγα? Φρουδες ελπιδες. Ο στοχος ειναι η οικονομικη εξυγιανση.

Τωρα διαβσα οτι ειχε ορο στο συμβολαιο του ο Αθηναιου οτι μπορει να αποχωρησει αμα ειχε προσφορα απο εξω(λογικα). Τι να κανει ο Αρης δηλαδι?
SteelGandalf
Θα σου πω την άποψη μου φίλε μου.

Κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να μένει με το ζόρι.

Όμως, όταν φτιάχνεις ομάδα με προοπτικές για το μέλλον, αποκτώντας παίχτες ρολίστες στις πρώην ομάδες τους (βλέπε Αθηναίου και Πανιώνιος), ε δεν μπορείς να του βάζεις τέτοιες ρήτρες. Να του εγγυηθείς τα χρήματα του, ναι, με τα χίλια.

Δηλαδή αν δεν μπορούμε να κρατήσουμε τον 25άρη Αθηναίου, που στην τελική κάνει την πρώτη του εξαιρετική χρονιά σε πρωταγωνιστικό επίπεδο, ποιον θα κρατήσουμε; Ο Βεζένκοφ, φεύγει όποια ώρα θέλει. Ο Μποχωρίδης, το ίδιο (εφόσον πρώτα αποδείξει πως μπορεί να κάνει το επόμενο βήμα). Αν φύγουν όλοι αυτοί για ψίχουλα, τι θα κερδίσει ο Άρης από την φετινή χρονιά;;;

Ξέρουμε πως δεν υπάρχουν χρήματα για πολλά πολλά, αλλά αν είναι και μεσούσης της περιόδου, πριν καλά καλά εξασφαλίσεις τους στόχους σου, να μην μπορείς να κρατήσεις παίχτες και προπονητές, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

Και γιατί διαφωνείς για το ξενέρωμα του κόσμου; Δηλαδή, δεν φτάνει που έχει αποδεχθεί την μοίρα της ομάδας του, που από πρωταγωνίστρια, έχει καταντήσει κομπάρσος πολυτελείας, θα πρέπει να είναι και χαρούμενος επειδή αναδεικνύει νέα ταλέντα;

Εγώ δεν συμφωνώ και δεν το αποδέχομαι αυτό. Δηλαδή, σε λίγο δεν θα μπορούμε να κρατήσουμε ούτε τον Γκίκα για την επόμενη χρονιά...
North_gato
Η παραχωρηση του Αθηναιου, αν τα δημοσιευματα ειναι ακριβη, δεν ειχε κανενα οικονομικο οφελος για τον Αρη. Κοινως τον παρεχωρησε δωρεαν και απλα απαλλαχτηκε απο την καταβολη δεδουλευμενων ειτε με τα υπολοιπομενα μεχρι τη ληξη της χρονιας. (Νομιζω το ποσο ειναι της ταξης των 45.000)
Με υποσχεσεις και φεσια δυστυχως ομαδες δεν δημιουργουνται.
D-Wade
QUOTE(SteelGandalf @ Mar 26 2014, 14:33 ) *
Δηλαδή αν δεν μπορούμε να κρατήσουμε τον 25άρη Αθηναίου, που στην τελική κάνει την πρώτη του εξαιρετική χρονιά σε πρωταγωνιστικό επίπεδο, ποιον θα κρατήσουμε; Ο Βεζένκοφ, φεύγει όποια ώρα θέλει. Ο Μποχωρίδης, το ίδιο (εφόσον πρώτα αποδείξει πως μπορεί να κάνει το επόμενο βήμα). Αν φύγουν όλοι αυτοί για ψίχουλα, τι θα κερδίσει ο Άρης από την φετινή χρονιά;;;

Κανέναν που να είναι αρκετά καλός ώστε να προσελκύσει το ενδιαφέρον ισχυρότερων οικονομικά ομάδων . . .Αν υπάρχουν ομάδες που θα μπορούν να εγγυηθούν περισσότερα χρήματα από αυτά του Άρη οι παίχτες θα φεύγουν.Ο Αθηναίου έφυγε για ψίχουλα γιατί δε θα υπήρχε ενδιαφέρον από περισσότερες ομάδες ώστε να ανέβει λίγο η τιμή του.Όσο δε θα υπάρχει κάποιος ισχυρός παράγοντας που θα μπορεί να διαθέτει κάποια χρήματα και θα έχει σκοπό να φτιάξει ανταγωνιστική ομάδα τα χρόνια απλά θα περνάνε έτσι για να περνάνε και ο Αρης δε θα κερδίζει τίποτα
SteelGandalf
Αυτό ακριβώς αναφέρω κι εγώ. Έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα, θέλω να μάθω ποιο θα είναι το θετικό που θα προκύψει στο τέλος της χρονιάς.

Δεν μου αρέσει να προτρέχω, αλλά αν ο Άρης παραχωρήσει (και) τον Αθηναίου (μετά τον Αγγέλου) και "γλυτώσει" το υπόλοιπο συμβόλαιο του, αλλά παράλληλα αποδυναμωθεί ΑΙΣΘΗΤΑ στην περιφέρεια, πως προκύπτει όφελος; Αγνοώ κάτι;;;

Εκτός του Αθηναίου, που θα ωφεληθεί (και καλά θα κάνει, εφόσον έχει τέτοιο δικαίωμα), ο Άρης τι θα κερδίσει; Την χαρά της ανάδειξης ενός ακόμη παίχτη;

Και πως ένα τέτοιο πλάνο μπορεί να αποδειχθεί ως πλάνο πρώτον εξυγίανσης και δεύτερον προόδου;

Για μένα, πρόοδος θα ήταν το πιο απλό. Να ολοκληρώσουμε την χρονιά χωρίς να ξεπουλήσουμε κανέναν παίχτη ή/και προπονητή μας, εκτός εάν το οικονομικό όφελος θα ήταν πολλαπλάσιο του συμβολαίου τους. Κάτι τέτοιο όμως δεν συμβαίνει. Άρα;;;

Υ.Γ. Φίλε D-Wade, το σχόλιο μου το έγραψα πριν διαβάσω το δικό σου, αλλά ουσιαστικά λέμε το ίδιο πράγμα. wink.gif
chinaski
QUOTE(SteelGandalf @ Mar 26 2014, 14:33 ) *
Θα σου πω την άποψη μου φίλε μου.

Κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να μένει με το ζόρι.

Όμως, όταν φτιάχνεις ομάδα με προοπτικές για το μέλλον, αποκτώντας παίχτες ρολίστες στις πρώην ομάδες τους (βλέπε Αθηναίου και Πανιώνιος), ε δεν μπορείς να του βάζεις τέτοιες ρήτρες. Να του εγγυηθείς τα χρήματα του, ναι, με τα χίλια.

Δηλαδή αν δεν μπορούμε να κρατήσουμε τον 25άρη Αθηναίου, που στην τελική κάνει την πρώτη του εξαιρετική χρονιά σε πρωταγωνιστικό επίπεδο, ποιον θα κρατήσουμε; Ο Βεζένκοφ, φεύγει όποια ώρα θέλει. Ο Μποχωρίδης, το ίδιο (εφόσον πρώτα αποδείξει πως μπορεί να κάνει το επόμενο βήμα). Αν φύγουν όλοι αυτοί για ψίχουλα, τι θα κερδίσει ο Άρης από την φετινή χρονιά;;;

Ξέρουμε πως δεν υπάρχουν χρήματα για πολλά πολλά, αλλά αν είναι και μεσούσης της περιόδου, πριν καλά καλά εξασφαλίσεις τους στόχους σου, να μην μπορείς να κρατήσεις παίχτες και προπονητές, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

Και γιατί διαφωνείς για το ξενέρωμα του κόσμου; Δηλαδή, δεν φτάνει που έχει αποδεχθεί την μοίρα της ομάδας του, που από πρωταγωνίστρια, έχει καταντήσει κομπάρσος πολυτελείας, θα πρέπει να είναι και χαρούμενος επειδή αναδεικνύει νέα ταλέντα;

Εγώ δεν συμφωνώ και δεν το αποδέχομαι αυτό. Δηλαδή, σε λίγο δεν θα μπορούμε να κρατήσουμε ούτε τον Γκίκα για την επόμενη χρονιά...


Οταν ο αντιπαλος σου στο να τον κρατησεις ειναι η Αρμανι οχι δεν μπορεις να τον κρατησεις. Αυτα περι στοχων ειναι για τα ματια του κοσμου, για εμενα ο πραγματικος στοχος ειναι απλα να μεινεις κατηγορια, αυτα περι εκτης θεσης τα βλεπω κολοκυθια τουμπανα, δεν θα παθει τιποτα ο Αρης αν δεν ειναι εκτος και ειναι 8-9-10. Ας ειναι υγιης πρωτα και ολα τα αλλα ερχονται.

Ποιος ειπε οτι ο Αρης φτιαχνει ομαδα για προοπτικη για το μελλον? ΠΟιο μελλον ρε παιδες που κινδυνευσε να μην εχει παρον. Ποιο μελλον που δεν μπορεις να παρεις ξενους παικτες. Οι πιτσιρικαδες συμφωνησαν να παιξουν στον Αρη για πολυ συγκεκριμενους λογους, οπως και ο Αθηναιου. Ηρθαν γιατι θα βρισκαν χρονο συμμετοχης, ηρθαν γιατι ο Αρης εχει βαρυ ονομα, ηρθαν γιατι ηξεραν οτι ο Αρης δεν μπορει να παρει ξενους/κοινοτικους για να τους παρουν τον χρονο συμμετοχης και πιστηκαν απο τον προεδρο και τον Αγγελου. Αυτο που δεν προκειται να πουν ποτε φυσικα ειναι οτι ηρθαν γιατι στην θεση που ειναι ο Αρης, μπορουν ευκολα να φυγουν. Οπως και θα γινει.

Αμα ξενερωνει ο κοσμος να βγαλει αγγελια "Ζητειται πλουσιος επενδυτης με αγαπη για τον Αρη να ερθει να μας σωσει γιατι συνηθησαμε να ειμαστε πρωταγωνιστες ". Να κανει υπομονη ο κοσμος και να συνηδοιτοποιησει οτι αμα θελει να ξαναγινει η ομαδα πρωταγωνιστρια θα πρεπει να περασει το σταδιο που βρισκομαστε.
tuareg
το τι εγινε με Αθηναιου/Αγγελου ειναι ακριβως οι παρενεργειες του οτι ο πρωτος στοχος ειναι το οικονομικο.
Πρεπει οι παντες συνειδητοποιησουν οτι το βασικο πλανο ειναι να μην εισαι -3,5 εκατομμυρια.
Αλλος τροπος εκτος απο πωλησεις (με οποιο τροπο γινονται αυτες) δεν υπαρχει.
Εκτος πια κι αν υπαρχει καμμια ουρα με επενδυτες εξω απο το παλε που παρακαλανε να αναλαβουν και τους διωχνει ο Αρβανιτης
Timemaster
Δε μπορώ να διαφωνήσω μαζί σας πως ο πρώτος στόχος είναι η οικονομική εξυγίανση
και πως για να γίνει αυτό ο μόνος τρόπος είναι με το να πουλάμε παίχτες.
Όμως διαφωνώ στο να φεύγει ο καλύτερος σου παίχτης στις τελευταίες 4 αγωνιστικές της σεζόν όταν οι στόχοι σου σαν ομάδα (6άδα αρχικά και εν συνεχεία play off ) είναι ακόμα ανοιχτοί. Και μάλιστα να φεύγει ενώ έχει συμβόλαιο για άλλο ένα χρόνο με ένα ποσό της τάξεως των 15.000ε . Γιατί ουσιαστικά οι άλλες 30.000ε είναι λεφτά που του χρωστάμε όχι λεφτά που θα μπουν στην ομάδα.
Ενώ αν η ομάδα δεν καταφέρει να πάει στα play off από τα εισιτήρια στον τουλάχιστον έναν αγώνα που θα δώσει στο παλέ και από τα τηλεοπτικά θα χάσει αυτά τα 45.000ε.

Το άλλο που με πειράζει είναι οι βρόμες που βγαίνουν τώρα για τον Αθηναίου ότι δημιουργούσε προβλήματα στα αποδυτήρια κ.λ.π.
Πραγματικά δε ξέρω αν είναι αλήθεια ή όχι αλλά αυτό που με πειράζει είναι ότι βγαίνουν τώρα στην φόρα. Αν υπήρχαν προβλήματα ή θα έπρεπε να βγαίναν στην επιφάνεια πιο πριν ή πλέον δε τα βγάζεις.

Όπως έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν δε με πειράζει που πουλήθηκε ο Παπανικολάου, ο Μάσευ και ο Ουίλκινσον με πειράζει που τα λεφτά από αυτούς πήγαν σε παίχτες που δεν έπαιξαν ποτέ βάση του κασέ τους.
Και με πειράζει που κάποιοι άλλοι παίχτες έφυγαν από την ομάδα χωρίς αυτή να κερδίσει το παραμικρό (Χρυσικόπουλος , Τάκερ)
rolleyes.gif

Υ.Γ. Η ομάδα χωρίς τον Αθηναίου προβλέπω να είναι το ίδιο ανταγωνιστική στα τελευταία 4 παιχνίδια και να μπαίνει στα play off
SteelGandalf
Δεν θα μπορούσες να με καλύψεις περισσότερο, φίλε Timemaster!

Καθώς γυρνούσα από το παιχνίδι του ποδοσφαίρου, άκουγα στο ραδιόφωνο μας (Αθλητικά Νέα 98.7), τον μπασκετικό ρεπόρτερ της ομάδας μας, Σταμάτη Μουρελή, να λέει ακριβώς όσα έγραψες.

Με βάση το δικό του ρεπορτάζ, είπε όλα αυτά που ανέφερες κι εσύ (κι ακόμα περισσότερα). Με λίγα λόγια, ο παίχτης χάθηκε για κάτι περισσότερο από 20.000 ευρώ (περίπου 22.000). Αν αυτό δεν αποτελεί ντροπή για τον σύλλογο, τότε τι είναι; Και δεν μιλάμε για 45-50 χιλιάρικα που και καλά γλυτώσαμε από το συμβόλαιο του. Εφόσον δεν θα αγωνιστεί στους επόμενους αγώνες, αυτά τα χρήματα, ούτως ή άλλως, δεν θα του τα πληρώναμε.

Τώρα τι θα μου πείτε; Πως γλυτώνοντας αυτά τα λεφτά, θα καλύψουμε άλλες τρύπες; Αν είναι έτσι, ας ακολουθήσει, άμεσα, κι ο Πελεκάνος και με εκείνα τα λεφτά θα μπαλώσουμε και άλλες τρύπες.

Όμως έτσι δεν κάνεις πλάνο βιωσιμότητας κι εξυγίανσης. Έτσι, απλά, απομακρύνεις περισσότερο τον κόσμο σου.-

Και κάτι άλλο. Δεν έχουν περάσει παρά 40 ημέρες, από την επίσημη τοποθέτηση του παίχτη, για τις "σειρήνες" που ηχούσαν στα αφτιά του (είτε από Ελλάδα, βλέπε Παναθηναϊκός, είτε από το εξωτερικό, βλέπε Τουρκία και ίσως όχι μόνο), όταν βγήκε και δήλωσε πως δεν επιθυμεί να φύγει από την ομάδα και κάνει την συγκεκριμένη δήλωση για να επανέλθει η ηρεμία στις τάξεις της.

Η διοίκηση μας, σήμερα δήλωσε πως είχε εξαιρετικές προτάσεις για τον παίχτη, αλλά τις απέρριψε. Τι ακριβώς εννοεί με το εξαιρετικές προτάσεις, κι αν πράγματι υφίσταντο τέτοιες, γιατί δεν παραχώρησε τον παίχτη τότε, παρά το έκανε τώρα, ελαφρά τη καρδία, όταν διαπίστωσε πως ο παίχτης θέλει να αποχωρήσει; Ξαφνικά προχθές προέκυψε θέμα αποχώρησης του παίχτη;;;

Ο Γιάννης Αθηναίου, ήταν φέτος ο καλύτερος και πιο σταθερός παίχτης του Άρη. Η αποχώρηση του, θα αποδειχθεί πολύ σοβαρή απώλεια, αφού η νευραλγική θέση στην οποία αγωνιζόταν, δεν θα μπορεί να καλυφθεί από τους Γκίκα και Μούρτο.

Ποιος δουλεύει ποιον, ήθελα να ήξερα.

Ρε για 22 χιλιάρικα; Τόση ξεφτίλα πια...
gallistis
μίλησε ο Αρβανίτης για την ομάδα στον libero

http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=129684706

δυστυχώς δε λέει ξεκάθαρα αυτά που υπονοεί...δηλαδή όποιος μπορεί να φέρει έστω και λίγα φράγκα(ο αγγέλου 50.000 ,ο αθηναίου 22.000)θα φεύγει...ούτε πλάνο τριετίας ούτε τίποτα...γιατί τα λεφτά δε βγαίνουν...θέλουμε 500.000 το χρόνο για το άρθρο 99...250.000 για την απαγόρευση της φιμπα.σύνολο 750.000 για του χρόνου συν αυτά που θέλεις για να φτιάξεις ομάδα.τα έσοδα να είναι βαριά μισό εκατομμύριο?δε βγαίνουν δυστυχώς οι αριθμοι αν δε μπουν λεφτά στην ομάδα...δε το βλέπω να κάνουμε μεταγραφές ξένων ούτε του χρόνου...
SteelGandalf
QUOTE(www.pamesports.gr)
Αρβανίτης: «Ο Αθηναίου είχε πρόταση στον Παναθηναϊκό!»

Ο Γιάννης Αθηναίου ανήκει πλέον στην Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο, με τον πρόεδρο του Άρη, Λευτέρη Αρβανίτη να αποκαλύπτει σε συνέντευξή του πως ο 26χρονος γκαρντ είχε δεχθεί πρόταση και από τον Παναθηναϊκό!


O πρόεδρος του Άρη, Λευτέρης Αρβανίτης παραχώρησε μακροσκελή συνέντευξη και αναφέρθηκε στην μετακίνηση του Γιάννη Αθηναίου στη Μιλάνο, αποκαλύπτοντας ότι ο Παναθηναϊκός είχε κάνει πρόταση στον Έλληνα γκαρντ, αλλά ο παίκτης είχε αποφασίσει να παραμείνει στον Άρη. Επιπλέον ο Αρβανίτης αναφέρθηκε στον Νίκο Γκάλη, τον πρώην κόουτς της ομάδας Βαγγέλη Αγγέλου αλλά και τον Μίλαν Μίνιτς που κάθεται τώρα στον πάγκο του Άρη.

Ο ισχυρός άνδρας της ΚΑΕ Αρης μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό «Libero 107,4»:

Για τον Βαγγέλη Αγγέλου: «Καταρχήν είναι πολύ καλός προπονητής. Όταν τον πήραμε με καθύβριζε όλο το σύστημα του ΑΡΗ και εκ των υστέρων αποδείχθηκε ότι επιλογή ήταν σωστή. Συνεχίσαμε τη συνεργασία μας με πλάνο τριετίας. Το περσινό τελείωμα ήταν πολύ καλό. Έφτιαξε μία ομάδα με συγκεκριμένες οικονομικές δυνατότητες και συνθήκες. Κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε εκείνη την εποχή.

Είχαμε και φέτος μια καλή πορεία με την πρόκρισή στον τελικό. Λίγο πριν τον ημιτελικό του ήρθε η πρόταση από την Τουρκία. Ο μοναδικός όρος που είχε βάλει ήταν αν υπάρξει πρόταση από ομάδα ευρωλίγκας εξωτερικού και ποσό πάνω από 200.000 ευρώ να αποχωρήσει. Αυτή η πρόταση ήρθε. Μου είπε πως "είναι πολλά τα χρήματα και πως δεν θα τα ξανά βρω ποτέ στη ζωή μου. Δεν μπορώ να μείνω άλλο" είπε.

Με το ζόρι δεν μπορείς να κρατήσεις κανέναν. Εδώ και χρόνια φεύγουν από τον ΑΡΗ οι περισσότεροι σαν προδότες και εξυβρίζονται. Θεωρήσαμε σωστό να αποχωρήσει και να κάνει ότι θέλει».

Για τον Γιάννη Αθηναίου: «Τέτοια λάσπη που δέχεται αυτή η διοίκηση είναι άνευ προηγουμένου. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να συμβαίνει αυτό. Δεν υπήρχε κανένας όρος με το αν φύγει ο Αγγέλου θα μπορεί να αποχωρήσει και ο Αθηναίου. Αν υπήρχε τέτοιος όρος δεν θα έφευγε και ο αθλητής αμέσως; Πριν από ένα περίπου μήνα είχε πρόταση από Παναθηναϊκό, από τούρκικη και ιταλική ομάδα. Οι 30 μέρες έχουν να κάνουν με περίπου 45 ημερολογιακές. Ήταν πληρωμένος ο παίκτης, δεν μπορούσε να κάνει κάτι διαφορετικό. Θεωρείτε βλάκες τους ανθρώπους της Αρμάνι που έδωσαν λεφτά για να πάρουν τον αθλητή; Άρα δεν ήταν ελεύθερος.

Είναι καλός αθλητής, καλός χαρακτήρας, πρόσφερε στην ομάδα πάρα πολλά. Και γι' αυτόν μας κοροϊδεύανε όταν τον φέραμε και τώρα πήγε σε μια ομάδα Ευρωλίγκας. Με την αλλαγή προπονητή τον επηρέασαν αρνητικά κάποιοι, του χαλάσανε το μυαλό. Με τις προτάσεις που ερχόταν έλεγε συνέχεια να τις δούμε, θέλω να φύγω.

Ενώ απορρίψαμε όλες τις προτάσεις, εκείνη την εποχή θεώρησε ότι πρέπει να μείνει και να τελειώσει την χρονιά και θεώρησε ότι πρέπει να κάνει την δήλωση μέσω της ΚΑΕ. Μετά το ματς με τον Ηλυσιακό ήρθε μια πρόταση από την Αρμάνι η οποία είναι μια πλούσια ομάδα που πληρώνει καλά. Μας ζήτησε να φύγει.

Ο λόγος της αποχώρησής του έχει να κάνει με την δύσκολη οικονομική κατάσταση, με το ότι δεν παίζει τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα η ομάδα.

Ο ίδιος έχει υψηλούς στόχους, θέλει να βάζει ψηλά τον πήχη. Δυστυχώς ο ΑΡΗΣ δεν είναι ο Άρης που ήταν παλιά. Όταν ένας αθλητής έχει υψηλούς στόχους που δεν συμβαδίζουν με την ομάδα τότε αρχίζουν τα προβλήματα.

Ήταν μια δύσκολη απόφαση. Επί μήνες υπήρχε πρόβλημα. Κάναμε ότι μπορούσαμε για να τον πείσουμε να μείνει. Θεώρησε την τελευταία πρόταση ως μια μεγάλη ευκαιρία γι” αυτόν».

Για το πως θα αντικατασταθεί ο Αθηναίου τόνισε: «Χάσαμε τον καλύτερό μας γκαρντ. Θα κερδίσουμε την υπόλοιπη ομάδα. Λαρεντζάκης, Πουλιανίτης θα μπουν στο ροτέισον. Μποχωρίδης, Γκίκας, Μούρτος θα πάρουν περισσότερες αρμοδιότητες».

Για το πρόβλημα με την FIBA: «Είναι σύνθετο το θέμα της ΦΙΜΠΑ. Είχαμε συνολικά έξι απαγορεύσεις, όχι μία. Η μοναδική ομάδα που υπάρχει και παίζει με έξι απαγορεύσεις, που λειτουργεί και έχει αξιοπρέπεια είναι ο ΑΡΗΣ. Πνίγονται ομάδες με μία και δύο απαγορεύσεις. Κάναμε μια πορεία θετική. 14 μήνες δουλέψαμε το άρθρο 99. Είχαμε την υπόθεση Ματσόν που διακανονίστηκε απ' τον προηγούμενο πρόεδρο αλλά εμείς πληρώνουμε. Τελειώσαμε με Πάουνιτς, συμφωνήσαμε με τον Μπετς.

Απομένουν τρεις απαγορεύσεις. Ντάνστον, Μάιλς και Σκορδίλης. 115 χιλιάδες ευρώ είναι του Σκορδίλη, 100 χιλιάδες δολάρια του Μάιλς και 75 χιλιάδες δολάρια του Ντάνστον. Το σύνολο δηλαδή 250.000 ευρώ περίπου και άλλα τόσα ήταν οι άλλοι τρεις.

Για να τελείωνε το θέμα θα έπρεπε και για τους 6 να δίναμε μετρητά 200.000 ευρώ πακέτο. Δεν είχαμε αυτά τα χρήματα σε καμία περίπτωση. Πάση θυσία θα πρέπει να βρεθεί λύση για τη νέα χρονιά. Με τα χρήματα του Αθηναίου κλείνουμε το θέμα του Ντάνστον και θα μας μένουν Μάιλς και Σκορδίλης».

Για τον Μίλαν Μίνιτς: «Μας κατηγορήσανε ότι δεν δουλεύει καλά με τους νέους. Αυτό είναι πέρα για πέρα μη αληθινό καθώς στην καριέρα του δουλεύει μόνο με τα νέα παιδιά. Να του καταλογίσουν κάτι άλλο θα μπορούσαν. Ο συγκεκριμένος μόνο αυτό έχει κάνει στη ζωή του. Έχει δουλέψει με νεαρούς σέρβους που έχουν κάνει τεράστια καριέρα στο ΝΒΑ. Ασχολείται πάντα με τους νέους ανθρώπους. Είναι πολύ της λεπτομέρειας, στο γήπεδο δουλεύει πολύ και έχει καλή αντιμετώπιση με τους νεαρούς.

Για το περιστατικό με τον φίλαθλο μας έδωσε εξηγήσεις, δεν μιλάει καλά ελληνικά, νόμιζε ότι επιτέθηκαν στους παίκτες, το κατάλαβε το λάθος του και ζήτησε συγνώμη απ' όλους. Σαφώς και είχε δίκιο ο φίλαθλος».

Για τον Νίκο Γκάλη: «Ο Νίκος ήταν 30 χρόνια μακριά από την ομάδα. Έγινε μεγάλη προσπάθεια και ήρθε πολύ κοντά. Είναι πάντα δίπλα μας σε ότι του ζητάμε. Αυτός είναι που θα αποφασίσει το πότε και το πώς θα το κάνει. Εμείς είμαστε πάντα ανοιχτοί για το… σπίτι του. Τον Σεπτέμβριο θα γίνει τουρνουά προς τιμήν του και ελπίζουμε να καθιερωθεί. Κάθε χρόνο στο τουρνουά θα είναι ο Άρης και 3 ομάδες της Ευρωλίγκα για να τον τιμάμε».

Για τον Παναγιώτη Γιαννάκη: «Ήρθε κοντά και ο Γιαννάκης. Βλέπει και αυτός πως στη ΚΑΕ υπάρχουν άνθρωποι που δουλεύουν με ανιδιοτέλεια. Θα δούμε το καλοκαίρι τι θα γίνει, τεράστια προσωπικότητα, θα εξετάσει τα δικά του δεδομένα και τις προτάσεις που θα έχει. Και ο Αρης είναι μέσα στην σκέψη του σίγουρα»

Για όσα έγιναν στον τελικό Κυπέλλου: «Η έδρα ορίστηκε πριν την πρόκρισή μας στον τελικό. Δεν πίστευε κανένας μας ότι θα έφτιαχνε τελικό η ΕΟΚ χωρίς φιλάθλους. Όταν ορίστηκε το Ηράκλειο εμείς ξέραμε ότι ο κόσμος θα ακολουθούσε στην Κρήτη. Μόνο ο Αρης έκανε θέμα για τα εισιτήρια. Θεσμικά στείλαμε έγγραφο. Ζητήσαμε 1500 εισιτήρια και ο Παναθηναϊκός μόνο 200-300. Η ΕΟΚ ήταν αυτή που αποφάσισε και τον ορισμό της έδρας και τον αριθμό των εισιτηρίων. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι. Δεν ξέραμε και οι δύο ομάδες πως θα το χειριστούμε.

Για το "πάρε την ομάδα και φύγε" είναι πολύ απλό το να λες. Στην πράξη όμως θα σήμαινε υποβιβασμό στην Α2. «Εκείνη τη στιγμή πρέπει να λειτουργήσεις σαν πρόεδρος και όχι σαν οπαδός».

Για την αρμοδιότητά του ως Εκπροσώπου του ΑΣ στην ΚΑΕ Άρης και ως πρόεδρος: «Η αρμοδιότητά μου ως εκπροσώπου είναι να διαφυλάσσω τα συμφέροντα του ΑΣ Άρης όσον αφορά δηλαδή το 10% των μετοχών που έχουμε. Αυτό το έκανα από την πρώτη στιγμή. Τα πρώτα χρόνια σπανίως με καλούσαν στα συμβούλια. Μόνος μου πήγαινα. Αργότερα δεν με φωνάζανε και καθόλου. Τα μέλη του συμβουλίου του ΑΣ γνώριζαν στο περίπου τι γινόταν στην ΚΑΕ Αρης.

Απαγορευόταν να δίνονται στοιχεία. Ήταν όλοι ενημερωμένοι πάντως. Ως εκπρόσωπος του ΑΣ θεωρώ έκανα το καλύτερο δυνατό. Πλέον βάζω την υπογραφή μου σε 5.5 εκατομμύρια ευρώ χρέη. Έβαλα το κεφάλι μου μπροστά. Νομίζω ότι πρόσφερα πολλά και ως εκπρόσωπος του ΑΣ. Έφαγα και 3-4 πεσίματα εκείνη την εποχή. Το φύγε από τον Αρη το έχω ακούσει πολλές φορές.

Για το επικοινωνιακό κομμάτι της ΚΑΕ και το να θα πρέπει να στελεχωθεί αυτή από παραπάνω άτομα: «Υπάρχει τεράστιο επικοινωνιακό έλλειμμα αλλά θα λυθεί το πρόβλημα. Πρέπει να διευρυνθεί το διοικητικό συμβούλιο κα με άλλα άτομα. Στο υπάρχον συμβούλιο όλοι είναι τίμιοι άνθρωποι, καθαροί και με διάθεση για προσφορά. Θα πρέπει από πενταμελές να γίνει τουλάχιστον επταμελές ή ακόμη και εννεαμελές. Με το βάρος του Άρη και είκοσι άτομα λίγοι θα ήμασταν. Όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα. Θα το δούμε».

Για τη συνεργασία με την τράπεζα Πειραιώς: «Καταρχήν η ΚΑΕ Άρης δεν εξήγγειλε τίποτα εδώ και μήνες. Προχθές υπογράψαμε. Περιμένουμε να βάλουν και αυτοί τις υπογραφές ώστε να ανακοινώσουμε την συμφωνία που θα αποφέρει πολλαπλά οφέλη και για τις δύο εταιρείες. Και για την ΚΑΕ Άρης και για την τράπεζα Πειραιώς. Σπουδαία συμφωνία. Μόνο η ΠΑΕ Ολυμπιακός και η ΚΑΕ Άρης θα έχουν τέτοιες κάρτες».

Για τον κόσμο της ομάδας: «Ο κόσμος θα πρέπει να ξέρει ότι όσοι δουλεύουν θα κάνουν και λάθη. Αυτή τη στιγμή στην ΚΑΕ υπάρχει ανιδιοτέλεια και τιμιότητα. Τρώμε λάσπη και ψέματα καθημερινά. Τον παρακαλώ να είναι πιο κοντά στην ομάδα. Αύριο έχουμε ένα σημαντικό παιχνίδι με Ελευσίνα και θέλουμε να κερδίσουμε ώστε να κυνηγήσουμε τον στόχο που βάλαμε από την αρχή και είναι η έκτη θέση. Το βασικότερο είναι να έρθει πιο κοντά στα νεαρά παιδιά».
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Οι Τούρκοι γράφουν για συμφωνία Εφές – Άρη για Βεζένκοφ!

Δημοσίευμα από τουρκικό σάιτ που ασχολείται με το μπάσκετ έδωσε “τελειωμένη” την μεταγραφή του Σάσα Βεζένκοφ στην Εφές Αναντολού του Βαγγέλη Αγγέλου, μαζί με αυτή του Βασίλιε Μίσιτς από την Σερβία, για την προσεχή χρονιά!


Οι Τούρκοι αναφέρουν πως οι συζητήσεις της διοίκησης της Εφές με τον Άρη, αλλά και τη Μέγκα Βιζούρα, ομάδα της Σερβίας, η οποία ανήκει στον Μίσκο Ραζνάτοβιτς, ατζέντη του Ντούσαν Ίβκοβιτς, είναι πολυ κοντά στο να ολοκληρωθούν (στον λογαριασμό του σάιτ στο twitter αναφέρεται ως δεδομένη η συμφωνία). Ο Βεζένκοφ είναι γνωστός στην Εφές αφού έχει προταθεί από τον Βαγγέλη Αγγέλου, ενώ ο Βασίλιε Μίσιτς (γκαρντ, 19 ετών) θεωρείται από τα ανερχόμενα ταλέντα του σερβικού μπάσκετ. Είναι προφανές ότι η Εφές επιχειρεί “παιδομάζωμα”.

Ο Άρης δεν μπορεί να κάνει κάτι, αν η Εφές καταβάλλει την ρήτρα που υπάρχει στο συμβόλαιο του Βεζένκοφ, περίπου 250-270 χιλιάδες ευρώ και φυσικά έχει την σύμφωνη γνώμη του παίκτη. Μένει να φανεί αν το δημοσίευμα από την Τουρκία έχει βάση ή αν θα διαψευστεί από τις εμπλεκόμενες πλευρές.


Δυστυχώς, βλέπω να τον χάνουμε και αυτόν για ένα κομμάτι ψωμί...
D-Wade
QUOTE(SteelGandalf @ Apr 8 2014, 21:51 ) *
Δυστυχώς, βλέπω να τον χάνουμε και αυτόν για ένα κομμάτι ψωμί...

Καλά αν έχει ρήτρα δε μπορείς να κάνεις κάτι . . .
tuareg
ε πως το χανεις για ενα κομματι ψωμι?
ελευθερος ηταν και υπεγραψε τριετες,αν δεν υπηρχε η ρητρα δε θα υπεγραφε...
βεβαια αν δεν παει ο σαριτς νβα και παει στην εφες που ακουστηκε,οντας και ο σαβανοβιτς εκει δε βλεπω πως θα παρει χρονο ο βεζε,παιζει και να το παρουν και να μας τον αφησουν δανεικο....
SteelGandalf
Το για ένα κομμάτι ψωμί τεκμηριώνεται ως εξής:

Η μπασκετική αξία του παίχτη θα πολλαπλασιαστεί τα επόμενα χρόνια. Τα 250-300 χιλιάρικα, θα είναι ψίχουλα μπροστά στην εξέλιξη του.

Έχεις δίκιο πως εφόσον υπάρχουν ρήτρες δεν μπορεί να κάνει κάτι ο Άρης, αλλά εγώ δεν μιλάω βάσει αυτών των δεδομένων, αλλά καθαρά με βάση την αξία του παίχτη και μόνο αυτή.
tuareg
QUOTE (SteelGandalf @ Apr 8 2014, 23:47 ) *
Το για ένα κομμάτι ψωμί τεκμηριώνεται ως εξής:

Η μπασκετική αξία του παίχτη θα πολλαπλασιαστεί τα επόμενα χρόνια. Τα 250-300 χιλιάρικα, θα είναι ψίχουλα μπροστά στην εξέλιξη του.

Έχεις δίκιο πως εφόσον υπάρχουν ρήτρες δεν μπορεί να κάνει κάτι ο Άρης, αλλά εγώ δεν μιλάω βάσει αυτών των δεδομένων, αλλά καθαρά με βάση την αξία του παίχτη και μόνο αυτή.


Ενταξει παικτικα οκ...αλλα ποσο παραπανω να επαιρνες?και μονο οτι ηταν ελευθερος και τον υπεγραψες επιτυχια ειναι.
Θα παρεις 300 απο εκει που δε θα παιρνες τιποτα...
Γνωμη μου ειναι οτι το μονο που πρεπει να παιρνουμε σα δεδομενο στο οτιδηποτε ειναι το οικονομικο.
Ειμαστε -3,5 μυρια ,ο στοχος ειναι να μηδενιστει αυτο αρχικα και μετα ολα τ'αλλα.
yorgos
Σωστό είναι αυτό που λέει ο tuareg, ο παίκτης έμεινε ακριβώς επειδή του έβαλαν γελοία ρήτρα και του υποσχέθηκαν χρόνο συμμετοχής. Τώρα, αναμενόμενο ήταν ότι θα τον έπαιρνε η Εφές, από την ώρα που δημόσια είπαν ότι θα πάρουν ό,τι καλύτερο μικρό υπάρχει στην Ευρώπη (και ήδη σε εθνικό επίπεδο έχουν κάνει καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα), με τον Αγγέλου στον πάγκο ήταν λογικό να κινηθούν για τον μικρό. Βασικά περίμενα να κινηθούν και για άλλον...
SteelGandalf
Εγώ πάντως αν είχα φράγκα, θα έχωνα παραπάνω και από 500 χιλιάρικα για να αποκτήσω ένα τέτοιο ταλέντο.

Γιατί δεν προσπαθούμε να το κάνουμε πλειστηριασμό, ώστε να κερδίσουμε περισσότερα. Θα τον χάσουμε τον παίχτη, ούτως ή άλλως, αυτό είναι δεδομένο.
tuareg
ε αφου μπηκε ρητρα,οποιος θελει στη δινει και αν θελει ο βεζε να παει εκει φευγει...
δε μπορεις να κανεις διαπραγματευσεις.
Το μονο που θα μπορουσε να γινει (αλλα ειναι στο χερι του βεζε και μονο) επεκταση συμβολαιου,αυξηση μισθου και μεγαλυτερη ρητρα
btw
Αρβανίτης: «Στόχοι επενδυτής και Γκάλης, θέλει να μείνει ο Βεζένκοφ - See more at: http://www.basketplus.gr/index.php/rss-ari...h.WJDZnadG.dpuf

AKRG
Δήλωσε συμμετοχή στο ντραφτ του 2014 ο Μποχωρίδης !!

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...14-o-mpohoridis
SteelGandalf
Από αλλού το περιμέναμε και από αλλού μας ήρθε!!! tongue.gif
gspara
http://www.pamesports.gr/290662/o-kolossos...its-apo-ton-arh

Συμφωνα με το αρθρο πολυ δυσκολα θα συνεχισει ο Μινιτς.Αναφερονται μαλιστα τα ονοματα των Πριφτη και Μαρκοβιτς.
SteelGandalf
Ασχέτως του συγκεκριμένου αποτελέσματος, θεωρώ πως και πάλι η παραμονή του κυρίου Μίνιτς στον πάγκο της ομάδας μας θα ήταν πολύ δύσκολη.

Εκεί που πήγαινε να δείξει κάτι καλό η ομάδα μας, όλο και κάτι συνέβαινε και έκανε ένα πισωγύρισμα.

Το προχθεσινό μας θύμισε το παιχνίδι στα Τρίκαλα που η ομάδα μας, έχοντας και πάλι πετύχει 69 πόντους, κατάφερε να μην το κερδίσει στην κανονική του διάρκεια (ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 66-69, δεχόμενη τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ είχε την δυνατότητα να κάνει φάουλ), αλλά και να το χάσει στην παράταση.

Τέτοιες ήττες είναι απαράδεκτο να συμβαίνουν, όταν πιάνεις τόσο καλή απόδοση (ειδικά σε εκείνο το παιχνίδι). Πολύ δε περισσότερο να τις επαναλαμβάνεις κιόλας.

Πρόκειται για μια ήττα που κόστισε μία θέση στην βαθμολογία κι μια διαφορετική διασταύρωση στα playoffs.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.