Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
ofaris
Ο Σιμτσακ παίζει και στο 4;

Μπορεί να προορίζεται για αντικαταστάτης του Τσακαλέρη. Εφόσον αρθεί το μπαν και πάμε για αμερικανούς στο 2,3,5 ο Σιμτσακ δεν είναι άσχημη επιλογή για μπακ απ.
shtarkws
Το μοντέλο του ιδιοκτήτη που τα χώνει καθε χρόνο απο την τσέπη του υπάρχει μόνο στην Ελλάδα και δεν νομίζω για παρα πολύ ακόμη. Πρέπει να βρεθει ενα διαφορετικό μοντέλο χρηματοδοτησης στους συλλόγους. Το καλύτερο κατα την γνωμη μου θα ηταν μια χρηματοδοτηση με πλατιά βάση. Δλδ οχι ενας που βαζει 1.000.000 αλλα 5 απο 250.000 η 100.000 απο 1000. Καπως ετσι νομιζω λειτουργεί η Μπαρτσελονα και ηΡεαλ στο ποδόσφαιρο. Φυσικα πρεπει να υπάρχουν οι τεχνοκρατες που μεγιστοποιουν τα εσοδα, που ξερουν πως να επενδύσουν και να ξοδεψουν αλλα να υπαρχουν και οι μηχανισμοι που επιβάλλουν την διαφάνεια

Οτι περνάει ο Αρης τωρα αλλα και ο Παοκ και των σύνολο των συλλόγων θα το βρει μπροστά του και ο Παναθηναικός και ο Ολυμπιακός. Δυστυχώς στην Ελλαδα η προνοηση και η οργανωση ειναι αγνωστες λεξεις γι αυτο και το πρωτάθλημα που καποτε μεσουρανουσε ξεπεσε σε αυτη την θεση
AKRG
QUOTE (shtarkws @ Jul 27 2014, 13:18 ) *
Οτι περνάει ο Αρης τωρα αλλα και ο Παοκ και των σύνολο των συλλόγων θα το βρει μπροστά του και ο Παναθηναικός και ο Ολυμπιακός. Δυστυχώς στην Ελλαδα η προνοηση και η οργανωση ειναι αγνωστες λεξεις γι αυτο και το πρωτάθλημα που καποτε μεσουρανουσε ξεπεσε σε αυτη την θεση



Σε αυτές τις λίγες λέξεις συμπύκνωσες όλο το νόημα ! και όχι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα , αλλά για πολλά σε αυτό τον τόπο ...





more stars
O Παναθηναικος, Ολυμπιακος και λοιπές μεγάλες δυνάμες (10-15 είναι όλες κιόλες) έχουν διοίκηση που σπρώχνει χρήματα (για τους λόγους της).

Στις μικρότερες μπαίνουν στόχοι ισοσκελισμένων ισολογισμών και αναδειξης παικτών με τις κατάλληλες υποδομές ή αγορά ταλέντων και μεταπώληση, ώστε να υπάρξει αναπτυξη νέοι χορηγοί και γενικότερα έσοδα.
Φυσικά καμία σχέση με το ποδόσφαιρο, όπου μπορεί να βγουν τρελά ποσά έτσι (πχ Καστίγιο, Μήτρογλου κτλ) αλλά μπορεί να συντηρηθεί άνετα μια καλή ομάδα eurocup με συμβόλαια 2,5~3 εκ.

Το κακό με τις ομάδες της Θεσσαλονίκης (αναφέρομαι σε αυτές γιατί έχουν ιστορία, μπασκετaνθρώπους, κόσμο και υποδομές) είναι διπλό.
1ον περιμένουν την γρήγορη λύση - το μάνα εξ'ουρανού
2ον δεν συνασπίζονται επιχειρηματικά συμφέροντα και πρώην αθλητές.

Τόσο για τον Άρη όσο και για τον Παοκ, οι υποδομές τους τόσο σε εγκαταστάσεις, όσο και σε πρόγραμμα εύρεσης και αναδειξης ταλέντων είναι άριστες, ενώ υπάρχει και περίσευμα ανθρώπων που ασχολούνται...
Όμως δεν μπορούν να μαζευτούν επιχειρηματίες και πρώην αθλητες, όλοι μαζί (θυμίζω τις περιπτωσεις Γκάλη - Στογιάκοβιτς που διατηρούν και επιχειρησεις στη περιοχή), να τα συμφωνήσουν και να δουλέψουν πάνω σε συγκεκριμένο πλάνο επι μακρόν, πχ δεκαετία.

Απο την εποχή των Γκάλη-Γιαννακη και Πρέλιεβιτς-Φασούλα, πέρασαν 20 χρόνια μόνιμης κατηφόρας.
Μόνο πόσους παίκτες αναδειξαν και πόσα εισητήρια έκοψαν να σκεφτεί κάποιος, πρέπει να τους διώξει απο τη χώρα, όλους τους διοικούντες, ως ανίκανους ή κλέφτες.

(προσωπική εκτίμηση χωρίς να γνωρίζω τα εσωτερικά των ομάδων)
more stars
ΑΝ (υποθετικά) ο κόσμος του Άρη πιέζει να μείνει τουλάχιστον ένας από τους δύο (λογικό το βρίσκω, θυμίζω ότι χάθηκε και ο Μήτογλου...) και
ΑΝ συμφωνήσει πχ σήμερα ο Βεζέ με ομάδα (που θα του δώσει χρόνο κτλ αλλά και κασέρι...), τότε λογικά το αυριανό συμβούλιο του Άρη θα είναι πολύ δύσκολο να δεχτεί και την αποχώρηση του Μποχώ... Σωστά?

Επίσης τι ισχύει άραγε με το συμβόλαιο του βεζέ για του χρόνου? Έχει αναλογη ρήτρα ή μένει ελεύθερος?

Μου μοιάζει για τρομερή ευκαιρία για τρολλάρισμα των αφών στον δγ...
Το βλέπω δύσκολο να αφήνει το θέμα να χρονίζει, εκτός αν έχει δέσει το γάιδαρό του αλλιώς... πχ. πακέτο και τους δύο...

ή είναι πιο απλά τα πράγματα και ψάχνω φαντάσματα?
tuareg
QUOTE (more stars @ Jul 27 2014, 21:22 ) *
ΑΝ (υποθετικά) ο κόσμος του Άρη πιέζει να μείνει τουλάχιστον ένας από τους δύο (λογικό το βρίσκω, θυμίζω ότι χάθηκε και ο Μήτογλου...) και
ΑΝ συμφωνήσει πχ σήμερα ο Βεζέ με ομάδα (που θα του δώσει χρόνο κτλ αλλά και κασέρι...), τότε λογικά το αυριανό συμβούλιο του Άρη θα είναι πολύ δύσκολο να δεχτεί και την αποχώρηση του Μποχώ... Σωστά?

Επίσης τι ισχύει άραγε με το συμβόλαιο του βεζέ για του χρόνου? Έχει αναλογη ρήτρα ή μένει ελεύθερος?

Μου μοιάζει για τρομερή ευκαιρία για τρολλάρισμα των αφών στον δγ...
Το βλέπω δύσκολο να αφήνει το θέμα να χρονίζει, εκτός αν έχει δέσει το γάιδαρό του αλλιώς... πχ. πακέτο και τους δύο...

ή είναι πιο απλά τα πράγματα και ψάχνω φαντάσματα?


την ιδια ρητρα πρεπει να εχει μεχρι 31/7 καθε χρονου....
στη συνεντευξη του ο μποχω λεει οτι του ειπε ο σασα πως θα του ειναι δυσκολο να παιξουν αντιπαλοι.
btw
ενδιαφερομαστε γι'αυτον

απο α2 ισπανιας (μπεογκραν με 44 % στα τριποντα,αλλα δε βλεπω να κανει κατι αλλο)
more stars
thanx, δεν είχα υπόψιν μου την συνέντευξη, μόλις τώρα την διάβασα.

Σταράτα λόγια είπε.
Πρέπει να είναι καλός χαρακτήρας και αυτό θα κάνει σίγουρα καλό τόσο στην όποια ομάδα του όσο και στην καριέρα του.
tuareg
ναι ειναι καλο παιδι.
Θα σας σπασει λιγο τα νευρα με το ραθυμο στυλακι του στη διαρκεια του παιχνιδιου αλλα ετσι ειναι.
Ειναι μονιμως σα να βαριεται
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Εγκρίθηκε η πώληση Μποχωρίδη από το δ.σ. της ΚΑΕ!

Το διοικητικό συμβούλιο της ΚΑΕ ολοκληρώθηκε. Μετά τον Λευτέρη Αρβανίτη και τα υπόλοιπα μέλη της διοίκησης έδωσαν την έγκρισή τους για την μεταγραφή του Λευτέρη Μποχωρίδη στον Παναθηναϊκό!


Η ΚΑΕ θα εκδώσει και σχετική ανακοίνωση, κατά πάσα πιθανότητα στη διάρκεια της αυριανής ημέρας, ενημερώνοντας τον κόσμο για την απόφασή της. Για να ολοκληρωθεί η μεταγραφή θα πρέπει να διευθετηθούν κάποιες ακόμα λεπτομέρειες, όπως ενημέρωσε επισήμως η ΚΑΕ.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Τσεκάρει Ντούβνιακ για αντί-Μποχωρίδη

Παίκτη που εξετάζει ο Δημήτρης Πρίφτης για να καλύψει το κενό του Λευτέρη Μποχωρίδη είναι ο Ούρος Ντούβνιακ. Ο Σέρβος γκαρντ που έχει θητεία σε ΠΑΟΚ, Ρέθυμνο και Πανιώνιο, δεν θα συνεχίσει την καριέρα του στους κυανέρυθρους και είναι παίκτης που τσεκάρει ο Πρίφτης με τους συνεργάτες του.


Ο Ντούβνιακ έχει ένα θετικό σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους υποψήφιους. Μπορεί να παίξει στον Άρη ακόμα κι αν δεν επιτευχθεί τελικά η άρση του απαγορευτικού, ενδεχόμενο που μπορεί να συγκεντρώνει λίγες πιθανότητες, αλλά είναι υπαρκτό.

Την περσινή χρονιά ο 28χρονος γκαρντ αγωνίστηκε σε 33 παιχνίδια του Πανιωνίου και είχε 7,3 πόντους και 1,8 ριμπάουντ μέσο όρο σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Με το Ρέθυμνο (2012-13) είχε σε 35 αγώνες 10,8 πόντους, 2,4 ριμπάουντ και 1,9 ασίστ μέσο όρο σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Στην πρώτη του χρονιά στην Ελλάδας με τον ΠΑΟΚ είχε σε 11 αγώνες, 8,2 πόντους, 2,3 ριμπάουντ και 1,9 ασίστ σε 24 λεπτά.

Προς το παρόν δεν έχει κατατεθεί καμία επίσημη πρόταση στον Ντούβνιακ, υπάρχει όμως στην λίστα του Πρίφτη ως μια επιλογή “ασφάλειας”, γιατί είναι και εντός των οικονομικών δυνατοτήτων του Άρη.


Μακάρι να έρθει. Ξέρουμε τον παίχτη και τι μπορεί να δώσει. Ακόμη και αν αποκτηθούν ξένοι, χρειάζεται στο rotation της ομάδας ένας τέτοιος παίχτης.

yorgos
Με τα σημερινά δεδομένα τα οποία είναι:
- δεν υπάρχει σάλιο (και το ξέρουν και οι πέτρες, εδώ μιλάμε ότι γίνεται λόγος για οφειλές 20 χιλιάρικων...)
- ούτε οι μεγάλοι της Αθήνας έχουν λεφτά
- ο παίκτης προφανώς ήθελε να φύγει
- οι τελευταίες προσπάθειες απόσπασης χρημάτων ήταν για κλαυσίγελο ("ενδιαφέρον" ευρωπαϊκών συλλόγων, διαρροή περί ποσών 1εκ κλπ)

τα 350 χιλιάρικα είναι νορμάλ. Ούτε ξεπούλημα ούτε πιάστηκε κώτσος ο ΔΓ. Αυτή είναι η τιμή του παίκτη στην αγορά, αν δεν ήταν θα υπήρχαν ομάδες που να προσέφεραν περισσότερα. Καλά να είναι το παιδί και μακάρι να βρει χρόνο συμμετοχής και να βελτιωθεί.

Το θέμα είναι τι γίνεται παρακάτω. Από αυτά που διαβάζει κανείς εγώ κρατάω:
- Ντούβνιακ μ' αρέσει και αγωνιστικά προσφέρει περισσότερα από το Μποχώ στη συγκεκριμένη φάση. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει, αλλά μου αρέσει ως μεταγραφή
- Σίμτσακ. Κι αυτός μας κάνει.
- Μας απασχολεί ξένος με καλό σουτ από το τρίποντο. Κι αυτό χρειάζεται. Πέρυσι βασικά αυτό έλειπε και σε βαθμό τραγικό ως τραγελαφικό.
- Αφού οι παρτίδες με το Δγ άνοιξαν (αυτό με τα 150.000 που θα δοθούν σε δόσεις που επιμένουν όλα τα μέσα του ΔΓ είναι λίγο κάπως), ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι υπάρχει και ο δίαυλος πια να παίρνει ο Άρης πιτσιρικάδες του ΠΑΟ για ψήσιμο. Θεωρώ πως αποκλείεται να βρίσκουν όλοι χρόνο συμμετοχής. Ειδικά για τους ψηλούς, αν πάρει ο ΔΓ κι έναν αθλητικό ηλιοκαμμένο, ένας από τους δυο μικρούς περισσεύει και μάλλον θα βρει χρόνο, ρόλο κι ευκαιρίες στον Άρη.

Τώρα περιμένω να μου πει κάποιος ότι τα γράφω επειδή είμαι και Παναθηναϊκός, ότι έπρεπε να πάρουμε 1 μύριο για το Μποχώ, ότι θέλω ο Άρης να είναι τα τσικό του ΠΑΟ κλπ. Συνηθισμένος είμαι...

Αλλά στη φάση που είναι η ομάδα το βασικό είναι η εξυγίανση και οι λογικές "χωρίς το Μποχώ κόβω το γήπεδο" είναι αντιπαραγωγικές. Στην τελική, λίγο να κινηθεί η διοίκηση, στη θέση του Μποχώ θα μπορεί να είναι άλλοι πιτσιρικάδες. Τη δεδομένη στιγμή οι δυνατότητες του συλλόγου ειναι αυτές και προτεραιότητα να μπορέσει να ορθοποδήσει.Ήδη έχει προπονητή -κατά τη γνώμη μου- ανώτερο των προσδοκιών (το Γιαννάκη δεν τον ήθελα, καταστροφική θα ήταν η συνύπαρξη με το Γκάλη). Ο οποίος Γκάλης μπορεί να αποδειχθεί και μπούμερανγκ, ας καταλάβει κι αυτός το ρόλο του, δεν είναι εκεί για να κομπλάρει τους πάντες.
SteelGandalf
Κανείς δεν λέει τίποτα σε όποιον τοποθετείται με την διάθεση και τα επιχειρήματα σου. wink.gif

Είσαι πάντα ευπρόσδεκτος εδώ και είναι πολύ ενδιαφέροντα όσα παραθέτεις.

Θα συμφωνήσω με όσα έγραψες, αν και θα ήθελα 100-150 χιλιάρικα περισσότερα, κυρίως για την προοπτική του παίχτη. Αυτό και μόνο.

Η αλήθεια είναι πως για τον Σίμτσακ δεν έχω διαβάσει κάπου (εγώ το έκανα θέμα πριν αρκετές μέρες):

QUOTE(SteelGandalf @ Jul 20 2014, 13:40 ) *
Θα μου άρεσε να δω τον Βασίλη Σίμτσακ στα κιτρινόμαυρα. Θεωρώ πως μπορεί να προσφέρει ποιοτικά λεπτά συμμετοχής. Το θέμα είναι αν έχει μείνει ελεύθερος από τον Πανιώνιο, καθώς και τι άλλοι παίχτες είναι διαθέσιμοι εντός των τειχών.


Δεν γνωρίζω τι βάση μπορεί να έχει η συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά ο Άρης αυτή την στιγμή είναι με έναν ψηλό (Χαρίσης) και δεν φτάνει με τίποτα. Δεν νοείται να κάνουμε τα λάθη του παρελθόντος. Πέρσι με μισό Σαρικόπουλο (ελέω πολλών απουσιών λόγω τραυματισμών) και με τον Χαρίση να προσπαθεί το παιδί, αλλά δεν μπορεί να σηκώσει μόνος του τόσο βάρος (εύλογο και λογικό). Χρειαζόμαστε λοιπόν ακόμη δύο, τουλάχιστον, προσθήκες. Λογικά έναν ξένο και από πίσω του τον Χαρίση και έναν ακόμα.
tuareg
Το ξεπούλημα

Στην Ελλάδα του βασικού μισθού των 500 ευρώ, στην Ελλάδα της ανεργίας που χτυπάει το 30%, στην Ελλάδα του μνημονίου και της καθημερινής μάχης επιβίωσης, υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν ότι η ΚΑΕ Άρης «ξεπούλησε» στον Παναθηναϊκό τον Λευτέρη Μποχωρίδη. Για 350… ψωροχιλιάρικα, όπως χαρακτηριστικά αναφέρουν.



Ένας από τους κλάδους που χτυπήθηκαν πολύ σοβαρά από την οικονομική κρίση, ήταν ο κλάδος της δημοσιογραφίας. Άλλοτε κραταιά «μαγαζιά» έκλεισαν, οι θέσεις εργασίας μειώθηκαν δραματικά, δημοσιογράφοι με χρόνια προϋπηρεσίας και έργου, αναγκάστηκαν να ασχοληθούν με άλλα πράγματα για να βγάλουν τα προς το ζην. Οι αιτήσεις για επιδόματα ανεργίας ανέβηκαν κατά 300%. Κι όμως, αρκετοί συνάδελφοί μου, αλλά και κάποιοι αρθρογράφοι που κάνουν το χόμπι τους, χλεύασαν την απόφαση της διοίκησης της ΚΑΕ να πουλήσει τον Μποχωρίδη στον Παναθηναϊκό για… πενταροδεκάρες.



Φυσικά, ο καθένας πράττει κατά συνείδηση. Έχει την άποψή του και είναι σεβαστή. Αρκεί να την υπογράφει και να φέρει το βάρος της ευθύνης. Εγώ δεν θα μπω στην διαδικασία να σχολιάσω το αν έκανε καλά η ΚΑΕ που πούλησε τον Μποχωρίδη. Δεν είμαι ούτε βλαξ, ούτε αιθεροβάμον. Έχω απόλυτη επίγνωση της κατάστασης του μπασκετικού Άρη, ξέρω ότι μάχεται για να μείνει όρθιος και να μπορέσει σε μια πενταετία να εξυγιανθεί, οπότε θεώρησα από την πρώτη στιγμή «μονόδρομο» την πώληση Μποχωρίδη.



Είχα και τους ενδοιασμούς μου, βέβαια. Τους συναισθηματικούς. Κανένας Αρειανός δεν θα ένοιωθε όμορφα, άλλωστε, στο άκουσμα της πώλησης ενός ελπιδοφόρου, ταλαντούχου παίκτη, που γεννήθηκε από τα σπλάχνα της ομάδας και είναι άρρωστο Αρειανάκι. Όμως, όταν συνάντησα το περασμένο Σάββατο τον Λευτέρη Μποχωρίδη στην Σίβηρη – και, ας με συγχωρήσουν όλοι, ήμουν ο μόνος δημοσιογράφος που το έκανε – όλοι οι ενδοιασμοί μου πήγαν περίπατο. Και πραγματικά, την όποια μου πικρία, την «σκέπασε» η χαρά και η προσμονή που είδα στα μάτια αυτού του παιδιού.



Στην ζωή, οι ευκαιρίες περνούν σαν τα τρένα. Αν δεν ανέβεις στο βαγόνι την κατάλληλη στιγμή, αυτό φεύγει και δεν ξαναγυρίζει. Για τον Λευτέρη, η πρόταση του Παναθηναϊκού ήταν αυτό ακριβώς: Μια ευκαιρία ζωής. Μπορεί ο «μικρός» να έχει στο αίμα του τον Άρη, μπορεί και αυτός και η οικογένειά του να είναι αρρωστάκια με το κιτρινόμαυρο χρώμα, αλλά η πρόταση του Γιαννακόπουλου δεν μπορούσε να μην γίνει αποδεκτή με χαρές και πανηγύρια. Πενταετές συμβόλαιο, έναντι 1.25 εκατομμυρίων ευρώ, με τον Διαμαντίδη να δηλώνει σε όλους ότι ο «Μποχώ» είναι ο μόνος που μπορεί να πάρει την μπαγκέτα από τα χέρια του για το μέλλον. Αν κάποιος από εσάς έλεγε «όχι» σε αυτήν την ευκαιρία ζωής, μπράβο του. Εγώ θα έλεγα ναι και θα πήγαινα στην Αθήνα με τα… πόδια.



Η διοίκηση βέβαια, ήξερε ότι έπρεπε να πάρει μια δύσκολη απόφαση που θα συνοδευόταν από κραδασμούς, κράξιμο, ακόμη και αφορισμούς. Στην προκειμένη περίπτωση και από προτροπές αρθρογράφων, για να μην πάρει ο κόσμος διαρκείας! Αλλά όταν διοικείς ένα σωματείο σαν τον Άρη, οφείλεις να πάρεις δύσκολες αποφάσεις. Ειδικά όταν πρόκειται για την βιωσιμότητά του. Και οφείλεις να αποδεχτείς, να αντιμετωπίσεις, να διαχειριστείς, ακόμη και την πιο κακοπροαίρετη κριτική.



Για τον Αρβανίτη, στου οποίου τα χέρια μπασκετικά μεγάλωσε ο Μποχωρίδης, η απόφαση ήταν ακόμη πιο δύσκολη. Αλλά έπρεπε να την πάρει. Και τώρα, πρέπει να πάψει να ασχολείται με το ποιος είπε και τι είπε και να πράξει το αυτονόητο. Στις αρχές της ερχόμενης εβδομάδας, αφού εισπράξει την πρώτη δόση των χρημάτων για τον Μποχωρίδη, να τελειώσει με το απαγορευτικό της ΦΙΜΠΑ και να φτιάξει μαζί με την τεχνική ηγεσία, μια ομάδα ανταγωνιστική και ελκυστική. Προσαρμοσμένη, πάντα, στο πλάνο οικονομικής εξυγίανσης, από το οποίο δεν έχει δικαίωμα να παρεκκλίνει ο Άρης ούτε κατ ελάχιστο.



Ένα πράγμα με ανησυχεί. Το γεγονός ότι ο κόσμος του Άρη, πνιγμένος μέσα στην ανυπαρξία παραγόντων και του χάους που επικρατεί στην ΠΑΕ, πολλές φορές «ποδοσφαιροποιεί» το μπάσκετ. Αδιαφορώντας για το ότι το «μπουρδέλο» των 5.5 εκατομμυρίων ευρώ χρεών σε εφορία και τρίτους, έχει αρχίσει να νοικοκυρεύεται, ακόμη και αν χρειάζονται να παρθούν δυσάρεστες αποφάσεις για να συμβεί αυτό.



Υ.Γ. 1: Από την πρώτη στιγμή της διαπραγμάτευσης για τον Μποχωρίδη, ο Δημήτρης Πρίφτης ήταν ενήμερος και απολύτως σύμφωνος να προχωρήσει η αγοραπωλησία. Το γιατί θα το εξηγήσει ο ίδιος σύντομα, σε δημόσια τοποθέτησή του. Όπως και θα εξηγήσει το μεταγραφικό του πλάνο, όπως αυτό διαμορφώνεται σήμερα και με δεδομένη την άρση του απαγορευτικού της ΦΙΜΠΑ. Που, σίγουρα, πληγώνει μερικούς…



Υ.Γ. 2: Για «κλωτσιές» είσαι Αρβανίτη. Άκου εκεί, δεν βρέθηκε ο Άρης στο πρώτο συνέδριο της Ευρωλίγκα για το μέλλον της διοργάνωσης. Έπρεπε να τσακώσεις μια τσιρλίντερ, να πάρεις το κομπολόι σου και να χτυπήσεις ένα ταξιδάκι αναψυχής στην Βαρκελώνη. Στην υγειά των κορόιδων. Όπως τότε, στις όμορφες μέρες της ΚΑΕ…



Υ.Γ. 3: Πριν λίγες μέρες, ο συγκεκριμένος ατζέντης περνούσε «γενεές 14» τον Αρβανίτη, ενώπιον των μελών της ΚΑΕ. Λίγες μέρες μετά, έλεγε στον Πλιάκη να σταματήσει να χρηματοδοτεί την ΚΑΕ, «γιατί με τα λεφτά σου συντηρείς την αρρωστημένη κατάσταση της διοίκησης Αρβανίτη». Τώρα, πλασάρει τον «πελάτη» του στον Άρη, αν και ξέρει ότι τα μπερεκέτια στο Αλεξάνδρειο τέλειωσαν. Θάρρος ή θράσος λέγεται αυτό;



Υ.Γ. 4: Με χειρόγραφη απόδειξη 300 χιλιάδων, έβαλε τα λεφτά στον χαρτοφύλακα και αναχώρησε Ελληνοαμερικανός μάνατζερ από τα γραφεία της ΚΑΕ, εισπράττοντας την προμήθεια (που μοιράστηκε στα… δυο) για την μεταγραφή Μάσεϊ. Κανένα παραστατικό δεν υπάρχει στο λογιστήριο. Όσοι παρακολουθείτε, θα θυμάστε ότι είχα κάνει σχετικό ερώτημα στον Αρβανίτη, όταν ανέλαβε την προεδρία της ΚΑΕ. Με την απόδειξη στα χέρια την είχα κάνει την ερώτηση. Την… απάντηση, ας την δώσει κανένας εισαγγελέας.

http://arenafm.gr/daskalou/apopsi/2014/07/...ml#.U9fDIbE3gX2

@yorgos
δεν υπαρχει περιπτωση να παρει ο Αρης δανεικο πιτσιρικα απο το ΠΑΟ (ουτε και απο τον Ολυμπιακο)
tuareg
και ο αντιλογος στο παραπανω

Ζητείται υψηλό αίσθημα ευθύνης

http://www.basketplus.gr/index.php/rssall/...zitima-efthynis

εδω να πω οτι μεν ο κος Γκαλης απαιτει αισθημα ευθυνης απο τη ΚΑΕ αλλα το αρθρο του ειναι τιγκα στην ανευθυνοτητα
SteelGandalf
Υποτίθεται πως θα παίρναμε τα χρήματα αυτή την εβδομάδα. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί τρενάρουν τόσο τις εξελίξεις. Μέχρι να μπει ο Αύγουστος έπρεπε να τα έχουμε διευθετήσει όλα...
SteelGandalf
Τι γίνεται ρε 'σεις, μας διαβάζουν;

QUOTE(www.pressaris.gr)
Θα εμπιστευτεί τον Σίμτσακ ο Πρίφτης…

Αν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία της άρσης του απαγορευτικού πολύ δύσκολα θα γίνει οποιαδήποτε μεταγραφική κίνηση στον μπασκετικό Άρη, ακόμα και για παίκτες που δεν επηρεάζονται από το αν υπάρχει ή όχι απαγόρευση.


Από τους παίκτες που σίγουρα θα αποτελέσουν στόχο του Άρη είναι ο Βασίλης Σίμτσακ. Στα 33 του χρόνια είναι από τους παίκτες που κατανοούν εξαιρετικά το παιχνίδι και βγάζουν το… ψωμί τους χωρίς να χρειάζεται να σκοράρουν. Ο Σίμτσακ είχε πολύ καλή συνεργασία με τον Δημήτρη Πρίφτη στην ΑΕΚ (με προπονητή τον Αγγέλου), τη Καβάλα και τον Ίκαρο.

Την περσινή περίοδο ήταν στην φροντ λάιν του Πανιωνίου. Είχε 3,7 πόντους και 2,4 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από 13 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο, αγωνιζόμενος σε 34 παιχνίδια.


Πολύ ευχαρίστως θα άλλαζα επάγγελμα για να βρεθώ στο team management της ομάδας του Άρη. Δέχομαι προτάσεις. wink.gif
yorgos
QUOTE
Τι γίνεται ρε 'σεις, μας διαβάζουν;


Περίμενε, τώρα έρχεται και ένας εκ των Παπαγιάννη-Διαμαντάκου δανεικός...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Έκλεισε η υπόθεση Ματσόν, πληρώθηκε τα 20.000 ευρώ

Ο Αντρέα Ματσόν εισέπραξε σήμερα 20.000 ευρώ (χάρισε… 6.000 ευρώ) και έτσι έκλεισε η υπόθεση με τον Ιταλό τεχνικό, η πλευρά του οποίου οφείλει να ενημερώσει – ίσως και να το έχει ήδη κάνει – την FIBA ότι επήλθε συμφωνία και για να αρθεί το δικό του αίτημα για απαγόρευση μεταγραφών στον Άρη.


Η μοναδική υποχώρηση του Ιταλού ήταν να χαρίσει τα 6.000 ευρώ αφού θα εισέπραττε άμεσα τα 20.000 ευρώ. Ο Άρης έβαλε σήμερα τα χρήματα σε λογαριασμό του Ιταλού τεχνικού και πλέον μοναδική εκκρεμότητα είναι ο Άαρον Μάιλς.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Ύστατη προσπάθεια να τα βρουν με Μάιλς, αλλιώς τον λόγο έχει η FIBA

Μεγαλύτερο ποσό στη προκαταβολή και ευνοϊκότερους όρους στον διακανονισμό πρότεινε η ΚΑΕ στον Άαρον Μάιλς, αλλά προς το παρόν δεν έχει εισπράξει απάντηση από την πλευρά του Αμερικανού παίκτη για την άρση του απαγορευτικού μεταγραφών.


Οι κίτρινοι έχουν κάνει μια τελευταία προσπάθεια να τα βρουν με τον παίκτη. Αν και αρχικά η ενημέρωση της ΚΑΕ ανέφερε ότι είναι διατεθειμένη η διοίκηση να πληρώσει (επίσης) εφάπαξ όλο το ποσό στον Μάιλς, τελικώς αυτή η σκέψη εγκαταλείπεται προς το παρόν. Αν ο Μάιλς δεν δεχθεί ούτε την τελευταία πρόταση διακανονισμού, τότε θα επιληφθεί η FIBA το θέμα, προσπαθώντας να παίξει μεσολαβητικό ρόλο. Οι κίτρινοι σε αυτό το ενδεχόμενο θα ζητήσουν να αρθεί το απαγορευτικό παράλληλα με τις τριμερείς συζητήσεις.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Γκάλης: «Διαπίστωσα ότι βαδίζουμε σε σωστό δρόμο»

Ο Νίκος Γκάλης ενημερώθηκε χθες από την διοίκηση της ΚΑΕ για τον αγωνιστικό σχεδιασμό και την οικονομική κατάσταση της ομάδας και διαπίστωσε ότι ο Άρης βαδίζει στον σωστό δρόμο.


Ο Γκάλης, που έχει εδώ και μερικές βδομάδες ρόλο συμβούλου στην διοίκηση της ΚΑΕ, έγραψε στην προσωπική σελίδα του στο facebook: “Στην συνάντηση που είχα με τον πρόεδρο του Άρη Λευτέρη Αρβανίτη και τον σύμβουλο Στάθη Ρούσσο ενημερώθηκα για τον αγωνιστικό σχεδιασμό, τις επαφές με την ΦΙΜΠΑ και γενικά για την οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η εταιρία μετά την επιτυχή συμφωνία με το υπουργείο Οικονομικών. Διαπίστωσα ότι βαδίζουμε σε σωστό δρόμο.

Η συμβουλή μου προς τους διοικούντες ήταν: «Συνεχίστε την προσπάθεια εξυγίανσης της ΚΑΕ ».

Και η προτροπή μου προς τον κόσμο του Άρη μας που είναι η μεγάλη του δύναμη είναι: «Αγκαλιάστε πιο μαζικά αυτήν την προσπάθεια για να πετύχει η αναγέννηση της αγαπημένης μας ομάδας. Το ραντεβού μας για τις 20 και 21 Σεπτεμβρίου στο «NICK GALIS CUP» ισχύει. Μέχρι τότε σας εύχομαι να περάσετε ευχάριστα τις διακοπές σας».
gspara
Διαβασα στο pressaris το ενδιαφερον για Καμπεριδη και ενθουσιαστηκα.
Μακαρι να τα βρει στο οικονομικο ο Αρης με τον ΦΟΑ για να δουμε ντουεταρα Γκικα-Καμπεριδη!!!!
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Έχει ο μπασκετικός Άρης την πολυτέλεια για μεταγραφές τύπου Καμπερίδη;

Ο Άρης πλήρωσε και πληρώνει ένα πολύ σεβαστό ποσό για να μπορέσει να επιτύχει κάποια στιγμή την άρση του απαγορευτικού μεταγραφών με στόχο να μειώσει το μπάτζετ. Βάσει αυτής της λογικής μήπως είναι πολυτέλεια να κάνει και μεταγραφή, δίνοντας χρήματα για ένα ταλέντο, όταν μάλιστα έχει μπροστά του έναν “Γολγοθά” 600.000 ευρώ για το άρθρο 99;


Οι κίτρινοι την… πάτησαν πέρσι με την μεταγραφή Μήτογλου, γιατί έδωσαν 15.000 ευρώ, χρωστούν άλλα 35.000 ευρώ και δεν έχουν παίκτη, καθώς αυτός προτίμησε να παίξει στο Γουέικ Φόρεστ αντί να υπογράψει επαγγελματικό συμβόλαιο στον Άρη. Έδωσαν χρήματα (14.000 ευρώ) για να αποκτήσουν πέρσι τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη και φέτος αναζητούν ομάδα να τον δώσουν δανεικό.

Έχει δοθεί ένα σεβαστό ποσό σε προκαταβολές για να κλείσουν οι συμφωνίες διακανονισμών με τους παίκτες που είχαν προσφύγει στη FIBA και θα δοθεί επίσης ένα μεγάλο ποσό για τον Μάιλς. Υπάρχουν οι υποχρεώσεις του άρθρου 99, που ξεπερνούν τα 600.000 ευρώ και παράλληλα η ΚΑΕ θα πρέπει να είναι συνεπής και στις τρέχουσες υποχρεώσεις της σε εφορία και ασφαλιστικά ταμεία.

Με όλες αυτές τις υποχρεώσεις μάλλον δεν είναι λογικό να γίνεται λόγος για μεταγραφή παίκτη με ποσά 30-40-50 χιλιάδων ευρώ. Ο Μιχάλης Καμπερίδης είναι ταλέντο (είναι +18 ετών άρα δεν κινδυνεύει να τον χάσει η ομάδα όπως με τον Μήτογλου), αλλά ο Άρης δεν έχει την πολυτέλεια να σπαταλήσει χρήματα για μια τέτοια περίπτωση όταν έχει ανοικτές τόσες άλλες υποχρεώσεις.


Εκτός αν τα σπρώξει, για ακόμη μια φορά, ο κύριος Πλιάκης, θα πω εγώ. wink.gif
tuareg
Βεζένκοφ: "Είπα όχι στον Παναθηναϊκό - Ας ελπίσουμε να δικαιωθώ ξανά" - See more at: http://www.basketplus.gr/index.php/rss-ari...h.j6RrlBz8.dpuf
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
«Κλεισμένος» ο Σίμτσακ, τελειώνει εντός της βδομάδας!

Παίκτης του Άρη θα είναι ο Βασίλης Σίμτσακ την επόμενη χρονιά και κατά πάσα πιθανότητα θα αποτελέσει την πρώτη μεταγραφική κίνηση των κίτρινων γι' αυτό το καλοκαίρι.


Ο έμπειρος σέντερ έχει έρθει σε επαφή με τους κίτρινους, έχει μιλήσει και με τον Δημήτρη Πρίφτη και εκτός απροόπτου μέχρι την Παρασκευή θα έχει οριστικοποιηθεί η συμφωνία του και λογικά θα υπάρξουν και ανακοινώσεις.

Ο Σίμτσακ αγωνίστηκε την περασμένη χρονιά στον Πανιώνιο. Είχε 3,7 πόντους και 2,4 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από 13 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο, αγωνιζόμενος σε 34 παιχνίδια.

Στο παρελθόν έχει συνυπάρξει με τον Πρίφτη σε τρεις διαφορετικές ομάδες, στην ΑΕΚ (με προπονητή τον Αγγέλου), τη Καβάλα και τον Ίκαρο.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Στον… αέρα (αλλά με συμβόλαιο) ο Χαρίσης με την έλευση Σίμτσακ

Η έλευση του Βασίλη Σίμτσακ δημιουργεί ακόμα πιο έντονα ερωτηματικά για το μέλλον του Κώστα Χαρίση στην ομάδα. Ο Σίμτσακ είναι σέντερ και έρχεται ως εναλλακτική λύση πίσω από τον Αμερικανό που θα αποκτηθεί, όπως έχει ζητήσει ο Δημήτρης Πρίφτης.


Στον Χαρίση, όμως, εκτός του ότι οφείλονται αρκετά χρήματα από τις δύο προηγούμενες σεζόν του, θα πρέπει να γίνει και λύση συμβολαίου, καθώς υπέγραψε πέρσι κλειστό διετές, με αποδοχές – τη δεύτερη χρονιά – άνω των 40.000 ευρώ.

Το ενδεχόμενο να αποκτηθεί ο Σίμτσακ και Αμερικανός σέντερ και να παραμείνει και ο Χαρίσης δεν συγκεντρώνει καμία πιθανότητα.


Δηλαδή θα μείνουμε πάλι (εφόσον έρθει και ο Σίμτσακ και ο ξένος) με δύο ψηλούς;

Για να τον αποδεσμεύσουν τον Χαρίση πρέπει προηγουμένως να του πληρώσουν τα δεδουλευμένα. Επίσης πρέπει να διατηρήσουν άριστες σχέσεις μαζί του, ώστε να αλλάξει το κακό κλίμα του παρελθόντος.

Ας ελπίσουμε να το χειριστούν σωστά, τουλάχιστον το συγκεκριμένο θέμα και κυρίως να μην κάνουν το λάθος με τους δύο ψηλούς που ΚΑΙ πέρσι το πληρώσαμε. Ένας τραυματισμός ή ένα ντεφορμάρισμα, καθώς και τα φάουλ (το πιο απλό, αλλά και πιο πιθανό) σε καθιστούν έρμαιο σε έναν αντίπαλο με δυνατή front line.

Και εντάξει, αν δεν θέλουν τον Χαρίση, είτε γιατί είναι ακριβός, είτε γιατί δεν τους κάνεις (είτε και τα δύο), δεν αντιλέγω να βρουν φόρμουλα αποδέσμευσης, αλλά χωρίς 3ο ψηλό, για ακόμη μία χρονιά, θα είναι έγκλημα.
yorgos
Eπειδή έχω χάσει επεισόδια, ο Σαρικό τι απέγινε;
SteelGandalf
Δεν έχει συμβόλαιο για την επόμενη χρονιά κι επέλεξε να ψαχτεί για έξω. Δεν ξέρω τι κατάφερε (αν) τελικά.

Εδώ που τα λέμε, πέρσι αν και εμφανώς βελτιωμένος, σε σύγκριση με πρόπερσι, δεν μπόρεσε να βοηθήσει με τους συνεχείς τραυματισμούς και τις απανωτές του απουσίες.
yorgos
Πάντως ήταν ένα κορμί, ελληνικό και φτηνό (με ...ισχυρά λακτίσματα που έλεγε κι ο παππούς μου όποτε έβλεπε κανέναν άμπαλο συμμαθητή μου) . Άσε που όποτε έπαιζε απέναντι στον ατσάλινο Μαυροκεφαλίδη φαινόταν σαν τον Τσακ Νόρις της ρακέτας.
SteelGandalf
Βρε δεν διαφωνώ. Ίσα ίσα που είναι και γ@μώ τα παλικάρια και πραγματικά πέρσι έδειξε εμφανή σημάδια βελτίωσης.

Αν όμως εξακολουθεί να έχει προβλήματα, δεν είναι αμαρτία να κρεμαστεί η ομάδα μας και φέτος;

Ο Σίμτσακ, σε αυτή την ηλικία (33) είχε πέρσι 34 εμφανίσεις με την ομάδα του Πανιωνίου. Εμείς αυτό χρειαζόμαστε. Όσο το δυνατόν πιο γερά σκαριά (να μην τους ματιάξω κιόλας δηλαδή).
tuareg
Τελειώνει, οριστικά, το "πρόβλημα Μάιλς" - Παίρνει Αμερικανούς ο Άρης - See more at: http://www.basketplus.gr/index.php/rss-ari...h.ztCQQs9g.dpuf
SteelGandalf
Καιρός ήταν φίλε Βασίλη...!!!

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Άρης επιχειρεί να κάνει… Έλληνα τον Βεζένκοφ!

Ελληνική υπηκοότητα επιχειρεί να αποκτήσει ο Σάσα Βεζένκοφ με την συνδρομή του Άρη! Σύμφωνα με πληροφορίες του PRESSARIS οι κίτρινοι έχουν ήδη ξεκινήσει την διαδικασία έκδοσης ελληνικού διαβατηρίου στον 19χρονο φόργουορντ, ο οποίος εφόσον όλα πάνε καλά θα αγωνίζεται ως Έλληνας στο πρωτάθλημα!


Ο Σάσα Βεζένκοφ, αν και δέχθηκε κρούση να παίξει με τις ελληνικές Εθνικές ομάδες, επέλεξε να αγωνιστεί με την Βουλγαρία, γιατί πολύ απλά είναι Βούλγαρος. Το γεγονός ότι έχει γεννηθεί στην Κύπρο και έχει λάβει ελληνική μόρφωση, όμως, του δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσει και ελληνική υπηκοότητα, η οποία θα βοηθήσει και τον ίδιο και τον Άρη.

Οι κίτρινοι, εφόσον επιτύχουν να δώσουν στον Βεζένκοφ ελληνικό διαβατήριο, αυτομάτως ελευθερώνουν θέση ξένου, την οποία κατά πάσα πιθανότητα και θα χρησιμοποιήσουν. Επίσης, ως Έλληνας αυτόματα αυξάνεται η αξία του Βεζένκοφ, ειδικά αν υπάρξει την επόμενη χρονιά ενδιαφέρον από τις δύο ελληνικές ομάδες ή από την Ιταλία, όπου ακόμα και σήμερα ισχύει ο διαχωρισμός των κοινοτικών σε α’ και β’ ζώνης…


Το δικαιούται όσο κανείς άλλος! Έχει όλες τις απαραίτητες, εκ του νόμου, προδιαγραφές, αφού και ελληνικά μιλάει χωρίς να μπορείς να αντιληφθείς πως δεν είναι Έλληνας και ζει στην χώρα μας πόσα χρόνια, αλλά μιλάμε για ένα εξαιρετικό παλικάρι με τρομερό ήθος, παιδεία και ποιότητα!
tuareg
Ο Πάσαλιτς επέστρεψε στον Άρη, σύμφωνα με τον ατζέντη του!

http://www.pressaris.gr/%CE%BF-%CF%80%CE%A...%89%CE%BD%CE%B1

ιστορικες στιγμες... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
gspara
QUOTE (tuareg @ Aug 7 2014, 15:54 ) *
Ο Πάσαλιτς επέστρεψε στον Άρη, σύμφωνα με τον ατζέντη του!

http://www.pressaris.gr/%CE%BF-%CF%80%CE%A...%89%CE%BD%CE%B1

ιστορικες στιγμες... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

http://www.pressaris.gr/%CE%B1%CF%80%CE%BF...%B9%CF%84%CF%82
Και μετα αποσυρθηκε η ανακοινωση 68.gif

Φανταζομαι θα πρεπει πρωτα να ερθουν την Δευτερα τα καλα νεα για αρση της απαγορευσης των μεταγραφων και μετα θα ανακοινωθει επισημα απο τον Αρη.
Μεγαλη μου αδυναμια το αλανι shot.gif
Καπου διαβασα κατι για 75χιλ...ισχυει?
SteelGandalf
Αχαχαχα, ό,τι να 'ναι...

Θέλει η ρουσλάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει!!!

Ακόμη δεν υπάρχει τίποτα επίσημο για την άρση του απαγορευτικού και βγήκε ο εκπρόσωπος του παίχτη (Πάσαλιτς) να δηλώσει πως αυτός συμφώνησε με τον Άρη!!!

Προφανώς του την έπεσαν από την ΚΑΕ για να συμμαζευτεί... tongue.gif

Είμαστε σε καλό δρόμο μετά από πολύ καιρό. Ούριος άνεμος πνέει στο συγκεκριμένο τμήμα της ομάδας και πρέπει, πάσει θυσία, να αποφευχθούν τα λάθη του παρελθόντος και να ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΟΠΡΙΤΕΣ που έφτασαν την ομάδα μας εδώ...

Υ.Γ. Το αποκλείω για 75 χιλιάρικα φίλε μου. Είναι τεράστιο το ποσό για τα δεδομένα του Άρη (αλλά δεν θέλω να είμαι και απόλυτος). Πάντως με αυτά τα χρήματα (αν τα είχαμε διαθέσιμα) θα κοιτούσαμε προς Lebron James μεριά... tongue.gif tongue.gif tongue.gif
tuareg
Καπου διαβασα οτι προσπαθουμε να κανουμε Ελληνα το βεζε.
Επισης γραφτηκε σημερα για προυιτ (περσυ στο ρεθυμνο) και αγγελοπουλο.
Ακομα δεν εχω καταλαβει τι θελει να κανει ο πριφτης με τους ψηλους
SteelGandalf
QUOTE(tuareg @ Aug 7 2014, 20:11 ) *
Καπου διαβασα οτι προσπαθουμε να κανουμε Ελληνα το βεζε.
Επισης γραφτηκε σημερα για προυιτ (περσυ στο ρεθυμνο) και αγγελοπουλο.
Ακομα δεν εχω καταλαβει τι θελει να κανει ο πριφτης με τους ψηλους


Πιο πάνω, αφού το παρέθεσα εγώ. wink.gif

Όσο για τους ψηλούς και γενικά για την ομάδα, φοβάμαι μην χαθεί η μπάλα.

Ξέρεις, από την πολλή χαρά που θα μπορούμε να αποκτήσουμε "όποιον" παίχτη θέλουμε, εκεί μπορεί να μπερδευτεί το πράγμα.
yorgos
Αγωνιστικά να μπερδευτεί, θα το ξεμπερδέψει ο Πρίφτης. Οικονομικά να μη μπερδευτεί. Από αυτά που διαβάζω μερικοί έχουν ξεφύγει λες και έγινε η εξυγίανση. Πρώτος στόχος είναι η εξυγίανση είπαμε, όχι να φτιάξουμε συμπαθητική ομάδα με τη μία. Εγώ με πιο πολλή αγωνία κοιτάω τους ισολογισμούς (και τη μουρμούρα ότι χρωστάμε ακόμη σε κόσμο) και λιγότερο το αν η ομάδα θα πάρει την 8η ή την 5η θέση. Αν θέλουμε στο σύντομο μέλλον να μιλάμε για 4άδες και eurocup, πρώτα πρέπει να γίνει η εξυγίανση ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΙΡΕΤΑΙ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ. Κατανοώ την αισιοδοξία, αλλά σε κάτι φόρουμ που βλέπω μερικοί έχουν ξεφύγει και δεν είναι καλό αυτό.
SteelGandalf
QUOTE(ARIS B.C.)
Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε ενημερώνει ότι καθήκοντα υπεύθυνου Τύπου της ομάδας αναλαμβάνει ο δημοσιογράφος Αντώνης Γκάτζιος (τηλ. επικοινωνίας 6932 446857).

Ευχαριστούμε τη Μαρία Ελένη Κουλούρη για τις υπηρεσίες που πρόσφερε στην ομάδα και της ευχόμαστε καλή συνέχεια στη σταδιοδρομία της.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Τόρεϊ Τόμας, η επιλογή του Πρίφτη στον «άσο»!

Πολύ κοντά σε συμφωνία με τον Τόρεϊ Τόμας είναι ο Άρης για να καλύψει την θέση του βασικού πλέι μέικερ. Πρόκειται για Αμερικανό που έχει ευρωπαϊκή εμπειρία, αγωνίστηκε πέρσι στη Λεμάν και τη Σολέ στη Γαλλία και αποτελεί προσωπική επιλογή του Δημήτρη Πρίφτη.


Σύμφωνα με πληροφορίες ο Τόμας (29, 1,80μ.) έχει ήδη δεχθεί πρόταση από τον Άρη και λογικά αναμένεται να απαντήσει θετικά και να βάλει την υπογραφή του στο συμβόλαιο που του πρότειναν οι κίτρινοι.

Είναι λογικό πάντως από τον Άρη να μην υπάρξει ανακοίνωση για συμφωνία ακόμα, καθώς δεν έχει αρθεί το απαγορευτικό μεταγραφών από τη FIBA.

Την πληροφορία για το έντονο ενδιαφέρον του Άρη για τον Τόμας έγραψε η εφημερίδα “Metrosport”.

Σε ότι αφορά τον Γκέιμπ Προύιτ, δεν προχώρησε αυτή η περίπτωση γιατί οι κίτρινοι δεν μπορούσαν να φτάσουν στις απαιτήσεις του παίκτη και προτίμησαν τον Τόμας, που είναι πιο προσιτός οικονομικά.


Δεν τον γνωρίζω τον παίχτη, μπορεί να αποδειχθεί λίρα 100. Όμως ως φιλοσοφία, δεν μου αρέσουν τόσο κοντοί παίχτες, αφού το μειονέκτημα τους λόγω ύψους είναι σημαντικό. Αν ο συγκεκριμένος είναι σε θέση να το υπερκεράσει, θα φανεί στην πορεία.

QUOTE(ARIS B.C.)
Το πρόγραμμα προετοιμασίας του ΑΡΗ

Στις 25 Αυγούστου θα ξεκινήσει η προετοιμασία του ΑΡΗ για την ερχόμενη σεζόν. Η προετοιμασία θα γίνει εξ' ολοκλήρου στη Θεσσαλονίκη.


Στις 21-22/8 θα γίνουν οι αιματολογικές και ιατρικές εξετάσεις των παικτών, παράλληλα με τον κλινικό ορθοπεδικό έλεγχο. Στις 25 του μήνα θα γίνει η πρώτη συγκέντρωση της ομάδας στο «Nick Galis Hall» και στις 28-29/8 οι παίκτες θα περάσουν από εργομετρικά τεστ.

Στις 6 Σεπτεμβρίου θα λάβει χώρα το πρώτο φετινό φιλικό του ΑΡΗ, με αντίπαλο τους Μαχητές Δόξας Πεύκων. Στις 9/9 η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει τον ΚΑΟΔ και στις 13/9 τη Λουκόιλ Ακαντέμικ. Και οι τρεις αγώνες θα διεξαχθούν στο «Nick Galis Hall», κεκλεισμένων των θυρών.

Στις 20-21 Σεπτεμβρίου θα διεξαχθεί το «Nick Galis Cup», με τη συμμετοχή του ΑΡΗ, του Παναθηναϊκού, της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και της Μπάνβιτ. Ένα τουρνουά που αναμένεται να προσελκύσει τα βλέμματα όλης της Ευρώπης, σε ένα διήμερο – γιορτή προς τιμήν του θρύλου του ΑΡΗ, ο οποίος επέστρεψε ως σύμβουλος και «πρεσβευτής» στην προσπάθεια που γίνεται για ανασυγκρότηση, στην ομάδα που δόξασε και δοξάστηκε.

Στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδας, η κλήρωση του οποίου θα γίνει στις 25/8.
tuareg
δε μου αρεσει καθολου αυτο που παει να κανει ο πριφτης
SteelGandalf
Δείτε το συγκεκριμένο link (κάτω έχει και video).

Διεισδυτικός παίχτης, γρήγορος, αλλά απέναντι σε δυνατές άμυνες και όχι της πλάκας, δεν του δίνω καμία τύχη.

QUOTE(tuareg @ Aug 13 2014, 20:06 ) *
δε μου αρεσει καθολου αυτο που παει να κανει ο πριφτης


Έχεις αντιληφθεί τι πάει να κάνει;

Μέχρι στιγμής υποτίθεται πως έχει φέρει Πάσαλιτς, Σίμτσακ και τώρα αυτόν τον point guard.
tuareg
θα γεμισουμε ξενους στο 1-2-3 και θα παρει μονο ενα ξενο ψηλο....αυτο δλδ με σιμτσακ αντι χαριση τι ειναι?αφου εχει συμβολαιο ο αλλος
SteelGandalf
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το δεύτερο σκέλος της τοποθέτησης σου.

Θέλει να ξεφορτωθεί έναν παίχτη με συμβόλαιο που μπορεί να προσφέρει συγκεκριμένα πράγματα, από τον πάγκο κυρίως (σε μια ανταγωνιστική ομάδα), με έναν αντίστοιχου τύπου παίχτη.

Εντάξει, προφανώς παίζει και το οικονομικό. Ας τα βρουν στο οικονομικό με μειωμένες αποδοχές με τον Χαρίση, εκτός πια και αν δεν το επιθυμεί αυτός, αλλά εφόσον υπάρχει συμβόλαιο σε ισχύ και οφειλές από τις προηγούμενες χρονιές, έχουμε θέματα.

Κι εγώ τον θέλω τον Σίμτσακ στην ομάδα μας, αλλά ας είμαστε ρεαλιστές. Πόση διαφορά μπορεί να κάνει σε σύγκριση με τον Χαρίση;

Από 'κει και πέρα, αν σκέφτεται να αποκτήσει έναν ξένο ψηλό και να πορευτεί με τον Χαρίση ή τον Σίμτσακ ή κάποιον τέλως πάντων, αλλά μόνο με αυτούς, διαφωνώ κάθετα και το δηλώνω χρόνια τώρα. Χρειάζεται και τρίτος υπολογίσιμος ψηλός.
SteelGandalf
QUOTE(ARIS B.C.)
Συμφωνία ΑΡΗ με Macron

Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. ανακοινώνει τη διετή συνεργασία της με την εταιρία αθλητικής ένδυσης Macron.


H Macron θα εξοπλίσει την ομάδα με αθλητικό υλικό και έχει αναλάβει την επετειακή φανέλα για τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ίδρυση του συλλόγου. Η επετειακή φανέλα θα πωλείται στο ARIS LEGEND STORE σε όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Επίσης, η Macron έχει αναλάβει τις φανέλες για το τουρνουά «Nick Galis Cup», το οποίο θα λάβει χώρα στο «Nick Galis Hall», στις 20-21 Σεπτεμβρίου, με τη συμμετοχή του ΑΡΗ, της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, του Παναθηναϊκού και της Μπάνβιτ.


QUOTE(ARIS B.C.)
Λήξη προθεσμίας για τους παλαιούς κατόχους διαρκείας

Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. ενημερώνει τους φιλάθλους της ομάδας ότι σήμερα (14/8) λήγει η προθεσμία για να ανανεώσουν οι παλαιοί κάτοχοι εισιτηρίων διαρκείας τις περσινές θέσεις τους.

Από την ερχόμενη Δευτέρα (18/8) οι θέσεις απελευθερώνονται και θα μπορούν να διατίθενται στους υπόλοιπους φιλάθλους.

Η διάθεση των εισιτηρίων διαρκείας συνεχίζεται καθημερινά, Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09.00 έως τις 17.00, από τα γραφεία της ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. (Γρ. Λαμπράκη 2, Παλαί ντε Σπορ, 1ος όροφος, τηλ. 2310 265 600) και ηλεκτρονικά από το www.arisbc.gr.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Το πλάνο του Πρίφτη στην περιφέρεια: Κλεισμένη η βασική τετράδα και αναβαθμισμένος ρόλο σε Πουλιανίτη

Ο Δημήτρης Πρίφτης ήθελε, φεύγοντας σήμερα με την Εθνική ομάδα για το Κάουνας, να έχει κλείσει η περιφερειακή γραμμή του Άρη για την επόμενη χρονιά και αυτό έχει συμβεί, καθώς οι κίτρινοι έχουν οριστικά συμφωνήσει και με τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς και με τον Τόρεϊ Τόμας.


Εφόσον την προσεχή βδομάδα δοθεί τέλος στο σήριαλ με την άρση του απαγορευτικού, οι κίτρινοι θα ανακοινώσουν την απόκτηση και του Πάσαλιτς και του Τόμας. Μαζί με τον Σπύρο Μούρτο και τον Νίκο Γκίκα θα είναι οι τέσσερις βασικοί παίκτες που θα καλύψουν τις θέσεις “1” και “2”, ενώ ως πέμπτος γκαρντ λογίζεται ο Στέλιος Πουλιανίτης, που αναμένεται να έχει ακόμα πιο ενεργό ρόλο σε σχέση με την πρώτη του περίοδο.

Δεν υπολογίζεται ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος παρότι έχει συμβόλαιο για άλλα δύο χρόνια είναι εκτός πλάνων Πρίφτη και ήδη αναζητείται ομάδα για να τον αποκτήσει υπό τη μορφή δανεισμού.

Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα τι θα γίνει με τον Τάσο Δήμα, καθώς υπάρχει ενδεχόμενο ο παίκτης να παραμείνει στο ρόστερ των κίτρινων με μειωμένες αποδοχές.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Ενδιαφέρον για τον Νέιμικ, καμία πρόταση στον παίκτη ακόμα

Ο Ντρου Νέιμικ είναι παίκτης που ενδιαφέρει τον Άρη για την θέση του βασικού σέντερ. Ο 29χρονος Αμερικανός αρέσει στον Δημήτρη Πρίφτη εδώ και χρόνια, έχει υψηλό κασέ για τα δεδομένα του Άρη, όμως προς το παρόν οι κίτρινοι δεν έχουν καταθέσει επίσημη πρόταση στον παίκτη.


Ο Νέιμικ έχει ύψος 2,09μ. και είναι γνωστός στους φιλάθλους του Άρη από την περίοδο 2011-12 όταν οι κίτρινοι αγωνίστηκαν για τελευταία φορά στην Ευρώπη. Τότε ο Νέιμικ ήταν παίκτης της τσεχικής Νίμπουρκ και αντιμετώπισε δύο φορές τους κίτρινους (φωτό). Στην Τσεχία έμεινε δύο χρόνια, για κάποιο διάστημα ήταν και συμπαίκτης του Χρήστου Ταπούτου (2012-13) και είναι παίκτης που ο Πρίφτης θεωρεί ότι ταιριάζει στο αγωνιστικό προφίλ του Άρη που θέλει να δημιουργήσει.

Ο Άρης έχει εκφράσει ενδιαφέρον για τον παίκτη, αλλά μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει πρόταση κατατεθειμένη στην πλευρά του Νέιμικ, που αποφοίτησε το 2008 από το Μίσιγκαν Στέιτ.
Timemaster
Μιας και η δικιά μου άδεια κάπου εδώ τελείωσε...
είπα να ασχοληθώ λίγο και με το θέμα που θα μας απασχολήσει όλη την χρονιά... τα μεταγραφικά.

Όπως διάβασα παρελθόν είναι ο Μποχωρίδης από την ομάδα έναντι 350.000 ευρώ (για την εποχή και για την περσινή του χρονιά είναι νορμάλ λεφτά κατά την γνώμη μου)
Ενώ ο Πελεκάνος θα αποδημήσει για άλλη μια φορά μιας και προτίμησε να μας γλυτώσει από το βαρύ του συμβόλαιο και να ξενιτευτεί.
Ο τρίτος παίχτης που αποχώρησε όπως όλα φαίνονται από την ομάδα είναι ο Μήτογλου που θα πάει στο NCAA αν και δε κατάφερα να βρω πληροφορίες για το ότι είναι οριστικό μιας και την υποτροφία την είχε υπογράψει και ο Βεζένκωφ πέρσι αλλά δε πήγε.
(τον Χαντ δεν τον αναφέρω καν)

Οι κινήσεις αυτές δείχνουν ότι η πρώτη προτεραιότητα ήταν να κλείσουμε τον κύκλο με την τιμωρία της FIBA (άμεσα ρευστά με την πώληση) και σιγουριά ότι τελικά θα έχουμε ξένους παίχτες (έξοδος Πελεκάνου)
Βέβαια ακόμα περιμένουμε.

Το ρόστερ αυτή τη στιγμή δεν έχει ξεκαθαρίσει.
Έχουμε μεν τους Μούρτο, Γκίκα , Πουλιανίτης , Λαρεντζάκη , Δήμα, Βεζένκωφ , Ασημακόπουλο , Χαρίση και ο Σαρικόπουλος που όμως ακόμα δεν έχω καταλάβει αν θα μείνει ή όχι μιας και δε διαβάζω πουθενά ότι αποχώρησε ή ότι έκλεισε κάπου αλλού αλλά δε διαβάζω πουθενά και ότι υπολογίζεται στη νέα σεζόν.

Από εκεί και πέρα όπως διάβαζω Πουλιανίτης θα είναι ο 5ος γκαρντ της ομάδος με Μούρτο - Γκίκα πρώτες αλλαγές και Λαρετζάκη - Δήμα να αποχωρούν.

χωρίς τριάρι

και με Βεζένκωφ τον μόνο σίγουρο από τους ψηλούς

Οπότε θέλουμε 6 σίγουρους παίχτες και βλέπουμε.

Από όσα φαίνεται συμφωνήσαμε στη θέση δύο να είναι ο γνωστός μας Πάσαλιτς ελπίζοντας να ωρίμασε λιγάκι.
Ενω στον άσσο πρώτος υποψήφιος είναι ο Τόρει Τόμας όπου πραγματικά δε μου γεμίζει το μάτι.
με ύψος 1,80 αλλάζοντας την μία ομάδα μετά από την άλλη (πέρσι ήταν σε 3 ομάδες με 13 αγώνες συνολικά όπου τα ποσοστά του ήταν από άσχημα εως τραγικά) ενώ η τελευταία χρονιά που έκατσε σε μία ομάδα ήταν στην Ρωσσία με την Σπάρταν Πριμόριε όπου είχε σε 22 παιχνίδια 15,3 πόντους με 36,5% δίποντα 39,1% τρίποντα και 65,5% βολές)
όπως δείχνει δεν είναι παίχτης που θα τον εμπιστευτείς στην επίθεση να πάρει προσπάθειες όμως δείχνει να προσπαθεί να μοιράσει μπάλες, βοηθάει στα ριμπάουντ παρά το ύψος του και παίζει καλή άμυνα πάνω στην μπάλα .
Όμως όπως είπα δε μου γεμίζει το μάτι.

εναλλακτική λύση έχουμε έναν παίχτη της ίδιας κατηγορίας των Ουάσικτον όπου πέρσι ξεκήνησε την χρονιά του στη Σουηδία και εν συνεχεία πήγε στο Βέλγιο για 9 παιχνίδια. Η ουσιαστική του διαφορά με τον Τόμας είναι πως αυτός βάζει τις βολές και έχει καλύτερο σουτ από μακριά ενώ υστερεί στην δύναμη και στην άμυνα (μαζεύει και αυτός μερικά σκουπίδια)

Ενώ ο πρώτος που ακούστηκε είναι ο Προύιτ που είναι μια περίεργη υπόθεση. Έγινε ντραφτ από τους Σελτικς εν συνεχεία είναι ανάμεσα σε NBA kai D-league ενώ έχει περάσει μια χρονιά από το Ισραήλ χωρίς να κάνει κάτι. Πέρσι ξεκίνησε την χρονιά με το Ρέθυμνο αλλά άντεξε μόλις 6 παιχνίδια ενώ στη συνέχεια πήγε στην Κύπρο όπου όμως δεν έπαιξε καθόλου (άγνωστο για εμένα το γιατί)

Στη θέση τρία το μόνο όνομα που άκουσα είναι του Λαμαρκους Ριντ όπου είναι 1,95 πέρασε από Βέλγιο και Σουιδία ενώ πέρσι ήταν στην Κύπρο. Εκεί σε 15 παιχνίδια είχε 58% δίποντα , 32% τρίποντα και 67% βολές έχοντας 14 πόντους μ.ο.
7 ριμπάουντ και 2,6 λάθη. Από τα βιντεάκια φαίνεται συμπαθητικός παίχτης χωρίς όμως να βλέπω σε αυτόν κάτι το ξεχωριστό. Είναι ένα δυαρο-τριάρι που χάρις την ευελιξία του και την καλή του τρίπλα για το ύψος πάει προς το καλάθι ενώ έχει και μέτριο σουτ από την περιφέρεια. Ακόμα και αν τον πάρουμε θα χρειαστούμε ένα πιο καθαρό τριάρι ή για μπακ απ ή για βασικό.

Στο τέσσερα προσπαθούμε να ψήσουμε τον μικρό Καμπερίδη για μπακ απ του Βεζένκωφ ενώ κάτι μου λέει πως θα κρατήσουμε (και καλά θα κάνουμε) για πέμπτο ψηλό τον Ασημακόπουλο. Για να είμαι ηλικρινής τον μικρό δε τον έχω δει να παίζει αλλά όσο άπειρος ή κακός να είναι δε νομίζω να τα πάει χειρότερα από τον Τσακαλέρη.

Στους Σέντερ έχουμε Χαρίση - Σαρικόπουλο που όπως καταλαβαίνω ο δεύτερος δεν υπολογίζεται ενώ προσπαθούμε να σπάσουμε το συμβόλαιο του πρώτου.
Αντικαταστάτης και των δύο θέλουμε να είναι ο Σύμτσακ που δε διαφέρει και πολύ από τον Χαρίση (ίσως μόνο οικονομικά)
Ενώ για βασικό ψηλό θέλουμε τον Αντριού Νέιμικ με ύψος 2,09 καλό αμυντικό γρήγορο και με έφεση στα ριμπάουντ. Για αναπληρωματικός είναι σίγουρα καλός παίχτης, σε ρόλο βασικού νομίζω ταιριάζει με τον Βεζένκωφ σε δίδυμο αλλά πιστεύω πως θα έχουμε θεματάκια στο επιθετικό κομμάτι στο ζωγραφιστό. Βέβαια από όλους αυτούς τους ξένους είναι ο μοναδικός που θα πόνταρα τα λεφτά μου ότι μπορεί να πιάσει και είναι σαφώς καλύτερος από την φροντ λαιν που έχουμε τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Γενικά ο κόοουτς δείχνει πως θα φτιάξει ομάδα γρήγορη χωρίς καθαρό τριάρι με πίεση στην μπάλα ώστε να εκμεταλευτούμε την ταχύτητα που θα έχουμε σε όλες τις θέσεις.

Συγνώμη αν σας κούρασα
rolleyes.gif



SteelGandalf
Καμία κούραση, όπως πάντα απολαυστικός στις τοποθετήσεις σου.

Συμφωνώ σε όλα. Για μένα μια ομάδα ξεκινάει από τον άσο και αν εκεί δεν έχεις παίχτη που να μπορεί να προσφέρει σε πολλούς τομείς και να κάνει την διαφορά, ανεβάζοντας επίπεδο και τους υπόλοιπους, τότε έχεις πρόβλημα. Ο συγκεκριμένος παίχτης πρέπει να μπορεί να οργανώνει, αλλά και στοιχειωδώς να εκτελεί. Ειδάλλως θα είναι απολύτως προβλέψιμος και θα μπορούν να τον μαρκάρουν εύκολα με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ομάδα που καθοδηγεί.

Μόνο οργανωτική χωρίς εκτελιστική ή έστω διεισδυτική ικανότητα θα αποτελέσει πρόβλημα.

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ επιφυλακτικός με τις επιλογές παιχτών. Δεν θέλω όμως να βιαστώ, επειδή έχει πολλή μεγάλη σημασία και η φιλοσοφία του παιχνιδιού. Για παράδειγμα ο Πάσαλιτς που τον γνωρίζουμε, είναι ζητούμενο το πως θα παρουσιαστεί και τι θα του ζητηθεί από τον προπονητή μας.

Προς το παρόν στην περιφέρεια (θέση 3-4) και στους ψηλούς, κινούμαστε σε άγνωστα νερά με την έννοια πως πέραν του Αλέξανδρου, υπάρχει το χάος.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ριντ και Νέιμικ ξέρουν για το ενδιαφέρον του Άρη, περιμένουν τις επίσημες προτάσεις

Είναι δεδομένο ότι οι δύο πρώτες επιλογές του Δημήτρη Πρίφτη για τις θέσεις “3” και “5” είναι ο Λαμάρκους Ριντ και ο Ντρου Νέιμικ αντίστοιχα. Ο Άρης έχει εκφράσει το ενδιαφέρον του και στους δύο αθλητές, ωστόσο δεν έχει καταθέσει ακόμα επίσημες προτάσεις. Αυτό, λογικά, θα συμβεί μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία άρσης του απαγορευτικού μεταγραφών.


Τα δεδομένα είναι πως ο Ριντ είναι πολύ προσιτός οικονομικά και αυτό βοηθάει στο να δοθούν περισσότερα χρήματα για τον ψηλό, δηλαδή τον Νέιμικ. Ο κοκκινομάλλης σέντερ αποφάσισε πέρσι να παίξει μπάσκετ στο Μεξικό και το Πουέρτο Ρίκο γιατί είχε εξαιρετικές προτάσεις με 20 και 25 χιλιάδες ευρώ μηνιαίως. Στον Άρη θα έρθει, αν έρθει, με πολύ λιγότερα χρήματα, όμως έχει ήδη γίνει προεργασία στο κομμάτι αυτό.

Υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να κάνει ο Άρης δικό του τον πολύ ποιοτικό σέντερ, αυτό όμως θα φανεί όταν θα κατατεθεί η πρόταση. Το θετικό στις δύο περιπτώσεις είναι πως και οι δύο αθλητές εκπροσωπούνται στην Ελλάδα από τον ίδιο ατζέντη και αυτό διευκολύνει τις συζητήσεις.
SteelGandalf
Χαχαχα, μας διαβάζουν, πλέον είμαι σίγουρος!!!

QUOTE(www.pressaris.gr)
Κανονίδης και Αντωνάκης υποψήφιοι ως «ρεζέρβες» στις θέσεις των φόργουορντ

Ο Δημήτρης Πρίφτης και οι συνεργάτες του έχουν καταλήξει στις βασικές επιλογές τους για τον φόργουορντ (Λαμάρκους Ριντ) και για τον σέντερ (Ντρου Νέιμικ), όμως συνεχίζουν την αναζήτηση παικτών, κυρίως στις θέσεις “3” και “4”, που θα έρχονται από τον πάγκο.


Κυρίως από την ελληνική αγορά αναζητούνται παίκτες για να αποτελέσουν τις “ρεζέρβες” των βασικών την επόμενη χρονιά. Για την θέση “3” έχει ήδη προταθεί και εξετάζεται σοβαρά η περίπτωση του Ανδρέα Κανονίδη, που πέρσι ήταν στο Ρέθυμνο, ενώ για την θέση “4” έχει ακουστεί το όνομα του 23χρονου με ύψος 2,05μ., Τάσου Αντωνάκη. Γενικότερα, επειδή έχουν δοθεί τα περισσότερα χρήματα του μπάτζετ στους βασικούς παίκτες, οι κίτρινοι αναζητούν φθηνές λύσεις με νεαρούς παίκτες από την ελληνική αγορά για τις συγκεκριμένες θέσεις.


Να ρίξω ένα ακόμη όνομα στο τραπέζι. Χρειάζεται μεγάλη υπέρβαση η οποία προφανώς δεν μπορεί να γίνει, αλλά εγώ θα το πω:

Χρήστος Ταπούτος!!! wink.gif
hagi
Νομίζω ο Ταπούτος έχει κλείσει αλλού αλλά δεν είμαι σίγουρος...
gspara
QUOTE (hagi @ Aug 18 2014, 10:34 ) *
Νομίζω ο Ταπούτος έχει κλείσει αλλού αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Σε ομαδα της Α2 Τουρκιας πηγε που εχει στοχο την ανοδο.
Δεν πειραζει...Τασος Αντωνακης,φρεσκα πραγματα!!!!!
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ασημακόπουλος τέλος, στην έξοδο και ο Χαρίσης!

Ο Αντώνης Ασημακόπουλος δεν θα συνεχίσει την καριέρα του στον Άρη καθώς δεν βρέθηκε η χρυσή τομή στη διάρκεια της σημερινής συνάντησης των διοικούντων της ομάδας με τον έμπειρο παίκτη. Παρελθόν αναμένεται να αποτελέσει και ο Κώστας Χαρίσης, ο οποίος ως γνωστόν δεν βρίσκεται στα πλάνα του Δημήτρη Πρίφτη.


Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της ΚΑΕ «η διοίκηση της ΚΑΕ Άρης συναντήθηκε σήμερα (18/8) με τον Αντώνη Ασημακόπουλο και τον Κώστα Χαρίση.

Με τον Αντώνη Ασημακόπουλο δεν βρέθηκε η «χρυσή τομή» για την ανανέωση του συμβολαίου του και ο 38χρονος φόργουορντ δε θα συνεχίσει στον Άρη την επόμενη σεζόν.

Με τον Κώστα Χαρίση έγινε συζήτηση για το ενδεχόμενο λύσης της συνεργασίας των δύο πλευρών, αφού ο παίκτης έχει συμβόλαιο και την επόμενη χρονιά. Πρόκειται για δύσκολη περίπτωση και η διοίκηση θα προσπαθήσει να βρει λύση προς το συμφέρον της ομάδας. Μέσα στις επόμενες ημέρες θα γίνει κι άλλη συνάντηση με τον 35χρονο σέντερ».


Ευχαριστούμε πολύ τον αρχηγό για τις υπηρεσίες που προσέφερε στην ομάδα μας. Το ίδιο θα πω και για τον Κώστα Χαρίστη φυσικά, αλλά ρε 'συ Κωστή, από την στιγμή που δεν βρίσκεσαι (για τον ένα ή τον άλλο λόγο) στα πλάνα του προπονητή σου, τι νόημα έχει να μην θέλεις να λύσεις την συνεργασία σου; Τα χρήματα; Εντάξει, θα βρεις ομάδα, προφανώς όχι με τόσα, αλλά τι να κάνουμε τώρα...

QUOTE(www.pressaris.gr)
Της γραφειοκρατίας το… ανάγνωσμα μεταξύ ΕΟΚ – FIBA για την άρση του απαγορευτικού!

Για αύριο μετατέθηκαν οι εξελίξεις στο θέμα της άρσης της απαγόρευσης μεταγραφών από τη FIBA. Στον Άρη περιμένουν την ανταλλαγή επιστολών ανάμεσα στην ΕΟΚ και την Παγκόσμια ομοσπονδία, ευελπιστώντας πως άμεσα θα ανάψει το πράσινο φως για τη λήξη της τιμωρίας.


Όπως αναφέρει η επίσημη ενημέρωση της ΚΑΕ «αλλεπάλληλες ήταν οι σημερινές (18/8) επαφές ανάμεσα στη διοίκηση της ΚΑΕ Άρης και την ΕΟΚ, αναφορικά με το θέμα του απαγορευτικού που έχει επιβληθεί στην ομάδα από τον Ιανουάριο του 2012.

Η ΕΟΚ ζήτησε εγγράφως το αίτημα της FIBA για αποστολή επιστολής με την οποία η Ελληνική Ομοσπονδία θα εγγυάται ότι θα παρακολουθεί την ομαλή πορεία των διακανονισμών που έχει επιτύχει η ΚΑΕ Άρης με τους πιστωτές της. Αν δεν προκύψει κάποιο απρόοπτο, η FIBA θα στείλει αύριο (19/8) εγγράφως το σχετικό αίτημα. Η ΕΟΚ διεμήνυσε ότι από τη στιγμή που θα το λάβει, θα στείλει άμεσα τη σχετική επιστολή στη FIBA.

Η επόμενη κίνηση της ΚΑΕ Άρης θα είναι να καταθέσει τα χρήματα της προκαταβολής στο λογαριασμό του Άαρον Μάιλς, προκειμένου η FIBA να ανάψει το «πράσινο φως» για την άρση του απαγορευτικού.
SteelGandalf
QUOTE(ARIS B.C.)
Οι συνεργάτες του Δημήτρη Πρίφτη

Ο Δημήτρης Πρίφτης ανέλαβε το «χτίσιμο» του «νέου» ΑΡΗ και κάθε «καπετάνιος» για να κουμαντάρει το «καράβι» χρειάζεται δίπλα του ικανό επιτελείο. Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. παρουσιάζει τους συνεργάτες του χεντ κόουτς της ομάδας.


ΘΩΜΑΣ ΝΙΚΟΥ

Ο Θωμάς Νίκου θα δουλέψει για τρίτη φορά στο πλευρό του Δημήτρη Πρίφτη. Γεννημένος το 1972, είναι απόφοιτος της Γυμναστικής Ακαδημίας Αθηνών, με ειδικότητα στο μπάσκετ. Από το 1998, οπότε πήρε το πτυχίο του, μέχρι και το 2000 δούλεψε στις Ακαδημίες Μπάσκετ του Α.Ο.Γλυφάδας, ενώ παράλληλα από το 1998 έως και το 2001 ήταν 1ος ασίσταντ κόουτς στην αθηναϊκή ομάδα.

Το 2002-03 ήταν ασίσταντ κόουτς στον στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, ενώ την περίοδο 2004-05 ήταν ο χεντ κόουτς του Αιγάλεω.. Το 2005-06 ανέλαβε διπλή αποστολή, αφού ήταν ασίσταντ στην ανδρική ομάδα του Σπόρτινγκ και πρώτος προπονητής στη γυναικεία.

Το 2006 επέστρεψε στο Αιγάλεω όπου έμεινε ως το 2009 ως βοηθός και στη συνέχεια ανέλαβε την Ολυμπιάδα Πατρών ως χεντ κόουτς. Το 2010 συνεργάστηκε για πρώτη φορά με τον Δημήτρη Πρίφτη, στο πλευρό του οποίου έμεινε για δύο χρόνια στην Καβάλα. Οι δυο τους δούλεψαν μαζί και τη σεζόν 2012-13 στον Ίκαρο Καλλιθέας.

ΣΑΒΒΑΣ ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ

Γεννημένος στις 10/08/1978, ο Σάββας Καμπερίδης έκανε καριέρα ως παίκτης από το 1998 ως το 2012, περνώντας τα περισσότερα χρόνια της καριέρας του στη ΜΕΝΤ.

Η πρώτη του «γνωριμία» με τον ΑΡΗ έγινε ως καλαθοσφαιριστής, τη σεζόν 2005-06 όταν η ομάδα στο τέλος της χρονιάς επέστρεψε στην Ευρωλίγκα μετά από 15 χρόνια.

Ως κόουτς εργάστηκε στις ακαδημίες της GBA και ο Βαγγέλης Αγγέλου ήταν αυτός που του εμπιστεύτηκε μία θέση στο τεχνικό τιμ του ΑΡΗ, στο οποίο παραμένει μέχρι σήμερα.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΖΑΛΟΓΓΟΣ

Ο Παναγιώτης Ζάλογγος γεννήθηκε στις 15/07/1974 στην Αλεξανδρούπολη. Είναι απόφοιτος της σχολής ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης, με μεταπτυχιακές σπουδές στην Εργοφυσιολογία.

Πριν από τον ΑΡΗ, μέλος του οποίου είναι από to 2012, έχει εργαστεί σε αρκετές ομάδες ως γυμναστής. Δούλεψε στο ICBS, τον Ηρακλή, τον ΚΑΟΔ, τον Ερμή Λαγκαδά και τη Γουμένισσα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.