Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
SteelGandalf
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 26 2016, 09:02 ) *
Οπότε...με ένα τέτοιο front court συν τον McLean και εναν Αμερικανό PG , ο Άρης εκτός απο πολύ καλο βασικό σχήμα που δεν θα ξέφευγε απο τα οικονομικά δεδομένα του Άρη, θα έδινε την δυνατότητα στον Άρη, να αποκτήσει άλλους δύο ξένους, εναν ακόμη Αμερικανό και εναν κοινοτικό, προκειμένου να αναβαθμίσει, δυναμώσει σημαντικά, ΚΑΙ ΤΗΝ second unit του!


Το έγραψες και πιο πάνω το McLean κι αναρωτιόμουν αν εννοείς τον δικό μας (McNeal) ή τον ΜcLean της Armani Milano. Εντωμεταξύ, ο δικός μας λέγεται Jerel, ενώ ο "Ιταλός" ονομάζεται Jamel, οπότε κι εδώ μπορεί να προκύψει μπέρδεμα...

QUOTE(www.pressaris.gr - 26/6/2016)
Γουάιτ και… Βεζένκοφ στο μυαλό των ανθρώπων του Άρη για την θέση «4»

Η θέση με την οποία προς το παρόν δεν… ασχολούνται οι κίτρινοι είναι του βασικού πάουερ φόργουορντ. Δεν το κάνουν γιατί έχουν δύο περιπτώσεις για τις οποίες απαιτείται χρόνος και λεπτοί χειρισμοί.


Η πρώτη περίπτωση είναι του Οκάρο Γουάιτ, τον οποίο οι κίτρινοι εξακολουθούν να περιμένουν και ευελπιστούν ότι μετά το σάμερ λιγκ του Ορλάντο θα υπάρχει πιο ξεκάθαρη εικόνα για το αν θα έχει την ευκαιρία να πάρει συμβόλαιο στο ΝΒΑ ή όχι.

Ο Σάββας Καμπερίδης θα έχει την ευκαιρία την επόμενη βδομάδα να τον παρακολουθήσει δια ζώσης στο Ορλάντο και να συζητήσει μαζί του την πιθανότητα επιστροφής.

Η δεύτερη περίπτωση είναι ο Σάσα Βεζένκοφ. Η αλλαγή προπονητή στην Μπαρτσελόνα, μετά την αποχώρηση του Τσάβι Πασκουάλ, αλλά και του τζένεραλ μάνατζερ, Χοάν Κρέους, θα φέρει ανακατατάξεις στο ρόστερ της Μπαρτσελόνα, το οποίο πάντως έχει πολλά συμβόλαια που λήγουν τα επόμενα χρόνια και όχι φέτος.

Οι κίτρινοι έχουν ήδη επικοινωνήσει με την πλευρά του παίκτη, δείχνοντάς του ότι σε περίπτωση που η Μπάρτσα αποφασίσει να τον δώσει δανεικό, θα είναι έτοιμοι να τον διεκδικήσουν. Εννοείται ότι καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς ο Βεζένκοφ διατηρούσε συνεχή επικοινωνία με τα μέλη της ομάδας, με πρώην συμπαίκτες και προπονητές…
tyrone hill
Διάβασα ότι φέτος θα έχουμε μπάτζετ το οποίο θα φτάσει τα 2 εκ.Παιδιά κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.Οι αρχικές προβλέψεις για το μπάτζετ είναι κοντά στα 1,2-1,3 εκ.Από εκεί και πέρα αν βρεθεί κάποιος καλός παίκτης(όπως πέρυσι ο Οκάρο Ουάιτ) τότε θα γίνει μία μικρή υπέρβαση για να τον φέρουμε.Αλλά και πάλι μιλάμε για ένα συμβόλαιο της τάξεως των 250-280 χιλιάδων.Δεν νομίζω να δώσουμε περισσότερα από 250 χιλιάδες σε κανέναν παίκτη.Τουλάχιστον προσωπικά αυτή την πληροφόρηση έχω.

Στον Χάγκινς έγινε μία πρόταση με 130 χιλ και μάλλον θα την απορρίψει γιατί έχει καλύτερες προτάσεις από άλλες ευρωπαϊκές ομάδες.Στον Μακνήλ έγινε πρόταση με 180 χιλ και ακόμα έχουμε διαφορά στο οικονομικό.Στην περίπτωση του Μιλόσεβιτς δίναμε 70 χιλ και η ΑΕΚ μόλις έμαθε το ενδιαφέρον μας,έδωσε 120 στον βόσνιο και τον έκλεισε.Το ποσό που έχει προβλεφθεί να δοθεί στον point guard και στον power forward είναι κοντά στα 200 χιλ ή και λίγο πάνω,αν μπορέσουμε να βρούμε κάποιο τεσσάρι που θα κάνει την διαφορά ή αν τελικά πείσουμε τον Ουάιτ να μείνει ακόμα μία χρονιά.Ακόμα και για τον Καββαδά το ποσό που δίνουμε ξεπερνάει ελάχιστα τις 100-110 χιλ ευρώ και σίγουρα θα υπάρχουν διαπραγματεύσεις με τον Λώτσο,αν τελικά μείνει ελεύθερος από τον Ολυμπιακό.Άρα είναι πρώιμο να μιλάμε για ένα μπάτζετ 2 εκ,εκτός και αν όλα αυτά μέσα σε 3 βδομάδες ανατραπούν και ανακοινώσουμε 2-3 Αμερικάνους που έπαιξαν στην Ευρώπη και πραγματοποίησαν καλή σεζόν.

Όμως το ότι πάει ο κύριος Καμπερίδης στην Αμερική για να παρακολουθήσει τα summer league σημαίνει ότι ψάχνουμε και Αμερικάνους που θα κάνουν το βήμα προς την Ευρώπη για πρώτη φορά στην καριέρα τους.Είναι αρκετές περιπτώσεις που έμειναν εκτός ντραφτ που μπορεί να μας απασχολήσουν.Η πλειοψηφία αυτών των παικτών σίγουρα έχει μικρότερο κασέ από παίκτες που ήδη παίζουν στην Ευρώπη και διακρίνονται στα εδώ πρωταθλήματα.

Να δούμε αν μέσα στην βδομάδα τελειώσει θετικά η υπόθεση του Μακνήλ και του Καββαδά.Για τον Χάγκινς δεν έχουμε και πολλές ελπίδες,αλλά από ότι ξέρω δεν μας ενοχλεί αυτό.Πιστεύουν στον τεχνικό τιμ ότι πληρώνοντας κάποια χρήματα παραπάνω θα βρούνε καλύτερο παίκτη από τον Χάγκινς(σε αυτό συμφωνώ).Θα είναι άσχημο και για την ψυχολογία του κόσμου να χαθεί ο Μακνήλ και εδώ ίσως πρέπει να γίνει μία μικρή παραχώρηση.Στην περίπτωση Καββαδά δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά.Απλά υπομονή να δούμε αν θα αποφασίσει ο παίκτης να μείνει για 4ος σέντερ στον Ολυμπιακό.Αν χαθεί και ο Καββαδάς τότε από Ελλάδα η μόνη εφικτή λύση είναι ο Τσαιρέλης(είναι ελαφρύ C όμως).Διαφορετικά μάλλον πάμε για κοινοτικό στο 5!Πιστεύω από αρχές Ιουλίου θα ενεργοποιηθούν περισσότερο τα μεταγραφικά μας και θα μπορούμε να γράψουμε πιο πολλά πράγματα.
tuareg
QUOTE (tyrone hill @ Jun 26 2016, 12:53 ) *
Διάβασα ότι φέτος θα έχουμε μπάτζετ το οποίο θα φτάσει τα 2 εκ.Παιδιά κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.Οι αρχικές προβλέψεις για το μπάτζετ είναι κοντά στα 1,2-1,3 εκ.Από εκεί και πέρα αν βρεθεί κάποιος καλός παίκτης(όπως πέρυσι ο Οκάρο Ουάιτ) τότε θα γίνει μία μικρή υπέρβαση για να τον φέρουμε.Αλλά και πάλι μιλάμε για ένα συμβόλαιο της τάξεως των 250-280 χιλιάδων.Δεν νομίζω να δώσουμε περισσότερα από 250 χιλιάδες σε κανέναν παίκτη.Τουλάχιστον προσωπικά αυτή την πληροφόρηση έχω.


τοτε μαλλον εχουμε διαφορετικη πληροφορηση....
..κοιτα να δεις..
βαλε περιπου 200 στο καθε ξενο και τον ενα κοινοτικο (ο ενας θα ειναι αμερικανος με κοινοτικο) συν περιπου 100 στον αλλο κοινοτικο παμε στο 1.1 βαλε τους 4 ελληνες 200 (μουρτο,σιμτσακ,ξανθοπουλο,ζαρα) ενα 100αρικο τουλαχιστον εχουν οι 4 μικροι (φλιωνης,διπλαρος,χρηστιδης,πουλιανιτης) εχεις φτασει στο 1.4 χωρις να εχεις παρει τους 1-2 Ελληνες που θες.
Υπολογισε και οτι για καποιους ξενους θα κανεις υπερβαση πας χοντρα χοντρα πανω απο 1,5 γυρω στο 1.7....
θα φτασει 2 πιστευω,οπως και περσυ ελεγαν 500χιλ και τελικα εφτασε 800....
a bullet for your head
QUOTE(SteelGandalf @ Jun 26 2016, 10:43 ) *
Το έγραψες και πιο πάνω το McLean κι αναρωτιόμουν αν εννοείς τον δικό μας (McNeal) ή τον ΜcLean της Armani Milano. Εντωμεταξύ, ο δικός μας λέγεται Jerel, ενώ ο "Ιταλός" ονομάζεται Jamel, οπότε κι εδώ μπορεί να προκύψει μπέρδεμα...

Οτοκορεκτ φιλε!
Jerel McNeal φυσικά wink.gif
tyrone hill
QUOTE (tuareg @ Jun 26 2016, 13:03 ) *
τοτε μαλλον εχουμε διαφορετικη πληροφορηση....
..κοιτα να δεις..
βαλε περιπου 200 στο καθε ξενο και τον ενα κοινοτικο (ο ενας θα ειναι αμερικανος με κοινοτικο) συν περιπου 100 στον αλλο κοινοτικο παμε στο 1.1 βαλε τους 4 ελληνες 200 (μουρτο,σιμτσακ,ξανθοπουλο,ζαρα) ενα 100αρικο τουλαχιστον εχουν οι 4 μικροι (φλιωνης,διπλαρος,χρηστιδης,πουλιανιτης) εχεις φτασει στο 1.4 χωρις να εχεις παρει τους 1-2 Ελληνες που θες.
Υπολογισε και οτι για καποιους ξενους θα κανεις υπερβαση πας χοντρα χοντρα πανω απο 1,5 γυρω στο 1.7....
θα φτασει 2 πιστευω,οπως και περσυ ελεγαν 500χιλ και τελικα εφτασε 800....



Στον Μακνήλ δεν δίνουμε 200 δίνουμε 180 χιλ.Θα μου πεις μικρή είναι η διαφορά,απλά το σημειώνω γιατί λες για 200 χιλιάδες για κάθε ξένο.Όπως και στον βασικό μας σέντερ δεν δίνουμε 200,π.χ στον Χάγκινς δίνουμε 120-130 χιλιάδες.Αν τώρα πάμε και πάρουμε παίκτες όπως ο Τζούλιαν Ράιτ(χθες έμεινε ελεύθερος από την Τρέντο) ή ο Ντι Τζέι Ουάιτ ή ο Κάρμαικλ τότε ίσως φτάσουμε τα 200 για τον βασικό μας σέντερ.200 δεν δίνουμε ούτε στον βασικό μας πλέι μέικερ,το ποσό θα είναι κοντά στα 150 και για αυτό πολλές περιπτώσεις που κοιτούσαμε απορρίφθηκαν λόγω μεγάλου κασέ.Τα συμβόλαια των ελλήνων που αναφέρεις είναι(40-25-50-40).Από τους μικρούς τα περισσότερα τα παίρνει ο Πουλιανίτης και είναι ένα ποσό κοντά στα 15 χιλ ευρώ το χρόνο smile.gif

Πριν ακόμα τελειώσει το πρωτάθλημα είχα συζήτηση με τον κύριο Αρβανίτη και μου είπε ότι το μπάτζετ θα αυξηθεί κατά 300-400 χιλιάδες και αν βρεθούν 1-2 καλές περιπτώσεις θα γίνει υπέρβαση και ίσως τότε το μπάτζετ να φτάσει κοντά στα 1,5-1,6 εκ.Τα 2 εκ είναι ένα νούμερο που δύσκολα θα το φτάσουμε,εκτός και αν ξαφνικά αλλάξει ο σχεδιασμός και φέρουμε γνωστούς Αμερικάνους που αξιώνουν συμβόλαια από 250 χιλιάδες δολάρια και πάνω.Όπως και να έχει θα δούμε σε 2-3 βδομάδες που κινούμαστε στο περίπου όταν θα αρχίσουν να γράφονται-ακούγονται και τα πρώτα ονόματα
a bullet for your head
QUOTE(tyrone hill @ Jun 26 2016, 12:53 ) *
.

Στον Χάγκινς έγινε μία πρόταση με 130 χιλ και μάλλον θα την απορρίψει γιατί έχει καλύτερες προτάσεις από άλλες ευρωπαϊκές ομάδες.

Επειδή βρίσκομαι στην θάλασσα...
Ένας απο τους καλύτερους τωρινούς undrafted είναι ο F-C Shawn Long του Louisiana-Lafayette!

Είναι 2.11μ , δυνατό κορμί, μεγάλο wingspan, που εκτός των άλλων, έχει μεγάλη ευχέρεια και στο μακρινό σουτ!
Πολύ καλός σκόρερ-ρημπαουντερ, μπλοκερ...

Ειναι 23 ετών και έπαιζε σε μια μικρου ανταγωνισμού περιφέρεια "όπου αναδείχτηκε και παικτης της χρονιάς, και αυτά απο ότι φαίνεται ότι του στοίχισαν στο ντραφτ!

Μετά τον Auguste, ο Shawn Long είναι η επόμενη πρόταση μου!

Κατά την γνώμη μου έχει καλύτερο πακέτο ικανοτήτων.
Απο το να σας ψήνει το ψάρι στα χείλη ο Χαγκινς και οι ψηλοί του Ιταλικού ή άλλου πρωταθληματος να αξιωνουν 200χιλ που ο Άρης δεν δύναται να προσφέρει...
Shawn Long guys!

Δεν θελει κόπο...θέλει τρόπο!
gerorge
QUOTE (yorgos @ Jun 26 2016, 03:58 ) *
Toν Μάσεϊ από πού τον είχε τσιμπήσει ο Άρης;


Απο Λάρισα τον είχε παρει. Πρώτος rebounder στην Α1 εκείνη τη σεζόν.
Timemaster
Εως πριν μερικές εβδομάδες λέγαμε για αύξηση μπάτζετ κατά 50% που θα πήγαινε στο 1,2.
Πριν μερικές μέρες βγήκε άρθρο (εδώ) όπου αναφέρει περαιτέρω αύξηση του μπάτζετ κατά 40% και θα πάει στα 2 εκατομμύρια.

Τώρα τι ισχύει και τι όχι θα το μάθουμε τον Σεπτέμβρη που θα έχει ολοκληρωθεί το ρόστερ.

Πάντως από ότι φαίνεται η ομάδα σίγουρα δεν ανανεώνει με τους δύο κοινοτικούς.
Κρατάει όλους τους Έλληνες πλην Πελεκάνο.
Και θέλει να κρατήσει όλους τους ξένους χωρίς όμως να κάνει τρελή προσπάθεια. Από ότι έχω καταλάβει έχει βάλει ένα πλαφόν στα λεφτά που θα τους δώσει με αποτέλεσμα ο Μακνίλ κατά την γνώμη μου να παραμείνει. Ο Ουάιτ να μας έχει στην αναμονή μέχρι να τελειώσει η ιστορία με το ΝΒΑ και οι άλλοι δύο να αποχωρούν.

Τώρα από όσα λέει ο Μπούλετ. Αν με ένα ποσό κοντά στα 150 χιλιάρικα παίρνεις τους καλούς αντραφτ παίχτες άνετα αντικαθιστούμε τους δύο ξένους. Πληρώνουμε την καλή χρονιά του Μακνιλ και την υπεραξία του Ουάιτ με την προοπτική πολυετούς συμβολαίου. Έτσι με ΟΛΟΥΣ τους Έλληνες εως τώρα πιτσιρικάδες και μη να κοστίζουν 200.000. Λιγότερα από 600.000 σε Μακνιλ-Ουάιτ και άλλα 300.000 σε δύο αντραφτ και 200.000 δύο κοινοτικούς είμαστε στον πρωταρχικό στόχο του 1,2-1,3 μύρια αγωνιστικό μπάτζετ.

Αν τώρα μιλάμε για μεγαλύτερο μπάτζετ χτυπάς και έναν Έλληνα από τους ακριβούς βλέπε Μπράμο , Ζήση , Καλάθη κ.λ.π. θεωρητικά πάντα γιατί δεν εξαρτάτε μονάχα από το οικονομικό να έρθουν όλοι αυτοί οι παίχτες.

Τώρα για τα ονόματα που συζητάμε. Ο Ογκαστ είναι από τις καλύτερες περιπτώσεις όχι τόσο επειδή είναι ο σούπερ σέντερ αλλά επειδή μπορεί να βγάλει Ελληνικό διαβατήριο και να ανοίξει άλλη μια θέση.
Από εκεί και πέρα το όνομα του Cook μου άρεσε πολύ μιας και φαίνεται παίχτης για Ευρώπη που έχει τα πάντα. Σουτ , πάσα , άμυνα και από όσα κατάλαβα είναι παίχτης ομάδας. Ενώ βγήκε από ένα από τα κορυφαία πανεπιστήμια.

Όσο για τον Shawn Long δε μπορώ να πω πως μου άρεσε. Θα ήθελα έναν σέντερ με καλύτερα αθλητικά προσόντα και ας μην έχει 40% στα τρίποντα. Μου φάνηκε αργός ενάντια στους πιο ευέλικτους ψηλούς και αδύναμος στους πιο δυνατούς. Ενώ δε φάνηκε να μπορεί να κάνει το σκιάχτρο κάτω από το καλάθι. Βέβαια με μια τριάδα όπως αυτή που είπε ο Μπούλετ θα έχεις άλλους δύο παίχτες να κόβουν και θα είναι σαν να παίζεις με τρεις σέντερ ταυτόχρονα.
tuareg
QUOTE (tyrone hill @ Jun 26 2016, 13:14 ) *
Στον Μακνήλ δεν δίνουμε 200 δίνουμε 180 χιλ.Θα μου πεις μικρή είναι η διαφορά,απλά το σημειώνω γιατί λες για 200 χιλιάδες για κάθε ξένο.Όπως και στον βασικό μας σέντερ δεν δίνουμε 200,π.χ στον Χάγκινς δίνουμε 120-130 χιλιάδες.Αν τώρα πάμε και πάρουμε παίκτες όπως ο Τζούλιαν Ράιτ(χθες έμεινε ελεύθερος από την Τρέντο) ή ο Ντι Τζέι Ουάιτ ή ο Κάρμαικλ τότε ίσως φτάσουμε τα 200 για τον βασικό μας σέντερ.200 δεν δίνουμε ούτε στον βασικό μας πλέι μέικερ,το ποσό θα είναι κοντά στα 150 και για αυτό πολλές περιπτώσεις που κοιτούσαμε απορρίφθηκαν λόγω μεγάλου κασέ.Τα συμβόλαια των ελλήνων που αναφέρεις είναι(40-25-50-40).Από τους μικρούς τα περισσότερα τα παίρνει ο Πουλιανίτης και είναι ένα ποσό κοντά στα 15 χιλ ευρώ το χρόνο smile.gif

Πριν ακόμα τελειώσει το πρωτάθλημα είχα συζήτηση με τον κύριο Αρβανίτη και μου είπε ότι το μπάτζετ θα αυξηθεί κατά 300-400 χιλιάδες και αν βρεθούν 1-2 καλές περιπτώσεις θα γίνει υπέρβαση και ίσως τότε το μπάτζετ να φτάσει κοντά στα 1,5-1,6 εκ.Τα 2 εκ είναι ένα νούμερο που δύσκολα θα το φτάσουμε,εκτός και αν ξαφνικά αλλάξει ο σχεδιασμός και φέρουμε γνωστούς Αμερικάνους που αξιώνουν συμβόλαια από 250 χιλιάδες δολάρια και πάνω.Όπως και να έχει θα δούμε σε 2-3 βδομάδες που κινούμαστε στο περίπου όταν θα αρχίσουν να γράφονται-ακούγονται και τα πρώτα ονόματα


δε παιρνει τις αποφασεις ο αρβανιτης....
200χιλ δε δινουμε στο γουοτερς και το χαγκινς συγκεκριμενα γτ το ταβανι τους συμφωνα με οτι επαιξαν περσυ και οτι οριζουμε εμεις για τη περιπτωση τους ειναι στα περιπου 150, σε καποιον που θεωρουμε οτι ειναι αντιπροσωπευτικα της αξιας του θα τα δωσουμε
tyrone hill
Για τον Ουότερς και τον Χάγκινς συμφωνώ και εγώ φίλε tuareg.Το ότι περιμένουμε πάντως σημαίνει ότι αυτή την περίοδο δεν μπορούμε να καλύψουμε τις οικονομικές ανάγκες κάποιων στόχων μας.Αν είχε παρθεί απόφαση το μπάτζετ να είναι στα 2 εκ δεν νομίζω να μην μπορούσαμε να δώσουμε 200-230 χιλ να κλείσουμε τον Τζόρνταν Τέηλορ που είναι πολύ καλύτερος του Ουότερς.Έχω μάθει από αξιόπιστη πηγή ότι για τον πλέι μέικερ θα ξοδέψουμε 150 χιλ και μόνο αν βρούμε κάποια περίπτωση που ξεχωρίζει θα κάνουμε την υπέρβαση να πάμε στα 200.Αυτή την περίοδο που μιλάμε το μπάτζετ είναι στα 1,2 με 1,3,αν κάτι αλλάξει το πολύ να φτάσει στα 1,5-1,6.Από τα 1,6 εώς τα 2 εκ είναι 400 χιλιάδες διαφορά και δεν είναι καθόλου αμελητέο ποσό για τα δικά μας οικονομικά δεδομένα.Μακάρι να πάει στα 2 εκ γιατί ανοίγουν οι επιλογές αλλά προσωπικά δεν το βλέπω.Πάντως 200 χιλ δεν δίνουμε και στον Μακνήλ,στον οποίο η αρχική πρόταση ήταν 150 χιλιάδες.Τόσο αξιολογήσαμε την περσινή του προσφορά και αυτή τη στιγμή ανεβήκαμε στα 180 και περιμένουμε να υποχωρήσει ο παίκτης για να συμφωνήσουμε.

Αν τώρα μέσα Ιουλίου με αρχές Αυγούστου βρούνε καλές περιπτώσεις και αλλάξει η οικονομική πολιτική που ακολουθούμε λογικά το μπάτζετ θα ανέβει ακόμα λίγο.Ακόμα πάντως δεν ξέρουμε καν ποιοι παίκτες μας ενδιαφέρουν για να καλύψουμε το 1 το 3 το 4 και το 5.Φυσικά αν υπογράψει κάπου αλλού και ο Μακνήλ τότε τα ψάχνουμε και 2άρι.

Φίλε timemaster o Μπράμος υπέγραψε πριν μία βδομάδα στην Βενέτσια και μένει Ιταλία,ο Ζήσης έχει πολύ καλό συμβόλαιο με την Μπάμπεργκ(κοντά στα 450 χιλ) και δεν έχει λόγο να φύγει από την Μπάμπεργκ γιατί του χρόνου πάλι στην Euroleague θα παίζει.Ο Πατ Καλάθης δεν μας απασχολεί γιατί τα τελευταία χρόνια το κασέ του έχει ξεφύγει και είναι από 500 χιλ και πάνω.Ο μοναδικός που απασχολεί και ίσως γίνει κάποια κίνηση είναι ο Θανάσης Αντετοκούμπο(έχει πολλά ερωτηματικά βέβαια η υπόθεση του).Φυσικά μιλάω πλην Καββαδά που είναι βασικός στόχος για την φροντ λάιν.

Προσωπικά θα μου άρεσε να κάναμε μία κίνηση για τον Τζούλιαν Ράιτ της Τρέντο για το 5.Ο παίκτης είναι τρομερός αθλητής και έχει εμπειρία από ελληνική Α1.Είναι undersized C αλλά με το wingspan και τη σωματοδομή που έχει μπορεί να μαρκάρει άνετα ψηλότερους και δυνατότερους παίκτες.Απλά με τη χρονιά που έκανε στην Ιταλία το κασέ του λογικά ξεκινά από 200+

Φίλε tuareg ξέρω ότι ο κύριος Αρβανίτης έχει διακοσμητικό ρόλο στην ΚΑΕ.Όμως φαντάζομαι ότι ενημερώνεται για τις αποφάσεις που παίρνουν για τα ποσά που θα διατεθούν κτλ.Ούτως ή άλλως το ποσό που έχει προυπολογιστεί το έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αυτιά από άτομο που είναι μέσα στην οικογένεια του κύριου Λάσκαρη,πριν μου το πει ο ίδιος ο κύριος Αρβανίτης.
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jun 26 2016, 17:18 ) *
Όσο για τον Shawn Long δε μπορώ να πω πως μου άρεσε. Θα ήθελα έναν σέντερ με καλύτερα αθλητικά προσόντα και ας μην έχει 40% στα τρίποντα. Μου φάνηκε αργός ενάντια στους πιο ευέλικτους ψηλούς και αδύναμος στους πιο δυνατούς. Ενώ δε φάνηκε να μπορεί να κάνει το σκιάχτρο κάτω από το καλάθι. Βέβαια με μια τριάδα όπως αυτή που είπε ο Μπούλετ θα έχεις άλλους δύο παίχτες να κόβουν και θα είναι σαν να παίζεις με τρεις σέντερ ταυτόχρονα.

Θες και εσύ φυσικά εναν ΜΑΠ!
Έχω αναφερθεί εκτενώς στην λογική των Shooting C, απο πέρσι, και δεν με παραξενευει καθόλου που ΚΑΙ ΕΣΥ, θα προτιμούσες εναν αθλητικο ΜΑΠ.

Ας πάρουμε την περίπτωση του Shawn Long λίγο πιο προσεκτικά.
Ανήκει στην κατηγορία εκείνων των παικτών που λέγονται late bloomers.
Στην αρχή της εφηβείας του γνώρισε την απώλεια πολύ κοντινών του προσώπων.
Είχε πάντα πρόβλημα με το σωματικό του βάρος.
Και έγινε σε πολύ νεαρή ηλικία πατέρας.

Τι κατάφερε ο Long?
Αφότου άρχισε να ψηλώνει, κατάφερε και δούλεψε αρκετά το κορμι του.
Και εκεί που ήταν με πολλά παραπανίσια κιλά και πλαδαρος , αυτή την στιγμή το βάρος του είναι γύρω στα 116κιλα.

Επίσης δούλεψε αρκετά και το μπασκετικό κομμάτι.
Με όλους αυτούς τους περιορισμούς που είχε, επεκτεινε,βελτιωσε αισθητά το παιχνίδι του.

Στην 4 έτη του κολεγιακη καριέρα, έβγαλε double-double μ.ο. σε πόντους και rebounds, κάτι το οποίο είναι αξιοθαυμαστο ως επίδοση.

Αν πιάσεις και τον αναλύσεις σίγουρα θα προκύψουν και κάποια μειονέκτηματα.
Βλέποντας όμως, πως κατάφερε διαχρονικά και αμβλυνε πολλά απο τα θέματα που είχε, παίζοντας σε ένα μικρό κολέγιο, μιας ασθενούς περιφέρειας, εμένα μου λέει κάποια πράγματα.

Έχει θέληση.
Έχει θέληση να δουλέψει και να βελτιωθεί.
Αυτή την στιγμή είναι 23 ετών, χωρίς να έχει την σούπερ τριβή-κατεργασία, ενός πολύ ανεπτυγμενου προπονητικού προγράμματος.
Βλέπω δηλαδή πως υπάρχουν κάποια περιθωρια, όπου σαν επαγγελματιας πλέον, με μια καλύτερη και πιο επαγγελματική δουλειά, στην πάροδο του χρόνου, να σημειώσει περαιτέρω βελτίωση.

Πέραν των μειονεκτηματων ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΚΤΗΣ διαθέτει, έχει και πληθώρα πολύ ενδιεφεροντων πλεονεκτηματων.

Έχει ενα ανεπτυγμένο scoring instinct, διαθετοντας πολλους τρόπους για να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι και να σκοράρει.
Μπορεί να παίξει με πλάτη στο καλάθι.
Μπορεί να παίξει σχετικά καλά και με πρόσωπο στο καλάθι.
Κινειται πολύ καλά ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.
Και τέλος έχει ενα potential ως μακρινός spot up shooter.

Το τελευταίο αυτό στοιχείο το βρίσκω προσωπικά και πάρα πολύ ενδιαφέρον, για εναν παικτη ύψους 2.10μ, βάρους 116κιλων, που στην επαγγελματική του καριέρα θα παίξει ως C!
Η ικανότητα του αυτή να εξυπηρετεί το Spacing, είναι πολύ καλή κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Ως senior δεν σουταρε με καλά ποσοστά απο το τρίποντο.
Τις πρώτες 3 χρονιές όμως σουταρε με συν 35 τα 100 , παιρνοντας σχεδόν 2.5 προσπάθειες απο το τρίποντο.
He can stretch the floor.

Το 2ο του κυρίαρχο στοιχείο, είναι η ικανότητα του στα rebounds!
Έχει θέληση να τα διεκδικήσει και έχει και αντίληψη, timing.
Και μιλάμε για τρομερές επιδόσεις τόσο στα αμυντικα, οσο και στα επιθετικα rebounds.

3ον, ως senior επισκεπτονταν την γραμμή της φιλανθρωπιας, σχεδόν 7 φορές ανα αγωνα.
Έχοντας ενα ποσοστό που κινουνταν στις παρυφες του 70 τα 100.
Που σημαίνει πως και τις επαφές επιδιώκει και ξέρει να τις εκμεταλλευεται , και σχετικά εύστοχος είναι για C.

Ως rim protector, ειχε σχεδον 2κοψ μ.ο. κολεγιακης καριέρας.
Δείχνοντας μια ικανότητα ως help defender.

Επίσης, παρόλο που του καταλογιζουν μια αδυναμία όταν έρχονται double team πανω του , κάτι που μέσα απο την συστηματική τριβή μπορεί να δουλευτει, έχει βελτιώσει τον μ.ο. σε ασίστ.

Λαμβάνοντας λοιπόν ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΟΨΙΝ , πέραν απο τις αδυναμίες που πρωτίστως οι περισσότεροι σπευδουν για να υπερτονισουν, βλέπω κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Μπορώ να δω μια πολύ καλή προοπτική του ως επαγγελματια , αν ερθει να παίξει Ευρώπη, κάτι που φαντάζει πολύ πιθανό.

Αν ερθει Ευρώπη, δεν νομίζω οτι θα κοστίσει παραπάνω απο 100χιλ....

Τέλος, επειδή είδα ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ το τοπικ να γίνεται κουβέντα για τον Alex Kirk, πρώτος εγώ τον ανεφερα πέρσι το καλοκαίρι...
Του Kirk που έχει ανάλογους περιορισμούς με τον Shawn Long...αλλά έκανε μια πολύ καλή πρώτη χρονιά στην Ευρώπη, και αυτό θα μεταφραστεί πιθανότατα σε ενα καλύτερο συμβόλαιο!

Και ο Long λοιπόν, καλυπτει και ταιριάζει στο προφίλ ενός Shooting C, εκτός όλων των άλλων πραγμάτων που μπορεί να κανει μες το παρκέ.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
xavier
ο αρης δυσκολα θα ενδιαφερθει για παιχτες χωρις ευρωπαικη εμπειρια...ισως το κανει μονο για καποιον παιχτη που το προπονητικο τιμ τον δει στο σαμερ λιγκ ή εχει ξεκαθαρη αποψη απο σκαουτινγκ κατα τη διαρκεια της χρονιας ή θα εχει καποια σχεση με το τι διαβατηριο κουβαλαει ο παιχτης...

για μια ομαδα οπως ο αρης που βασιζεται σχεδον αποκλειστικα στους ξενους, τα ρισκα στις συγκεκριμμενες επιλογες θα ειναι περιορισμενα...

ο πριφτης ψαχνει παιχτες με συγκεκριμμενα χαρακτηριστικα

θελει ενα πλειμεικερ που να δινει σκορ και με αξιοπιστο περιφερειακο σουτ
ενα 4αρι με 3οντο και καλο ριμπαουντερ
ενα ψηλο ριμ προτεκτορ, με low ποστ γκειμ, που να μπορει να παιξει αμυνα στο πικ ν ρολ...

στο πλειμεικερ προσπαθει να παρει παιχτη με κοινοτικο διαβατηριο, για να απελευθερωθει μια θεση αμερικανου στο 3, με εναν παιχτη παλι με καλο σουτ, που να μπορει να διευκολυνει το μακνηλ

ενα πλανο κοντα στα παραπανω θα ηταν καπως ετσι(αν και ο μπενσον ειναι περισσοτερο σκορερ παρα αμυντικογενης, ισως ο χαντερ του παναθηναικου θα ηταν πιο ταιριαστη περιπτωση)

xavier thames ή jamar wilson, ξανθοπουλος, διπλαρος
mcneal, ζαρας
tony crocker,μουρτος
nick minnerath,stefan jankovic
keith benson,καββαδας ή auguste,σιμτσακ


Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 26 2016, 18:34 ) *
Θες και εσύ φυσικά εναν ΜΑΠ!
Έχω αναφερθεί εκτενώς στην λογική των Shooting C, απο πέρσι, και δεν με παραξενευει καθόλου που ΚΑΙ ΕΣΥ, θα προτιμούσες εναν αθλητικο ΜΑΠ.

Ας πάρουμε την περίπτωση του Shawn Long λίγο πιο προσεκτικά.
Ανήκει στην κατηγορία εκείνων των παικτών που λέγονται late bloomers.
Στην αρχή της εφηβείας του γνώρισε την απώλεια πολύ κοντινών του προσώπων.
Είχε πάντα πρόβλημα με το σωματικό του βάρος.
Και έγινε σε πολύ νεαρή ηλικία πατέρας.

Τι κατάφερε ο Long?
Αφότου άρχισε να ψηλώνει, κατάφερε και δούλεψε αρκετά το κορμι του.
Και εκεί που ήταν με πολλά παραπανίσια κιλά και πλαδαρος , αυτή την στιγμή το βάρος του είναι γύρω στα 116κιλα.

Επίσης δούλεψε αρκετά και το μπασκετικό κομμάτι.
Με όλους αυτούς τους περιορισμούς που είχε, επεκτεινε,βελτιωσε αισθητά το παιχνίδι του.

Στην 4 έτη του κολεγιακη καριέρα, έβγαλε double-double μ.ο. σε πόντους και rebounds, κάτι το οποίο είναι αξιοθαυμαστο ως επίδοση.

Αν πιάσεις και τον αναλύσεις σίγουρα θα προκύψουν και κάποια μειονέκτηματα.
Βλέποντας όμως, πως κατάφερε διαχρονικά και αμβλυνε πολλά απο τα θέματα που είχε, παίζοντας σε ένα μικρό κολέγιο, μιας ασθενούς περιφέρειας, εμένα μου λέει κάποια πράγματα.

Έχει θέληση.
Έχει θέληση να δουλέψει και να βελτιωθεί.
Αυτή την στιγμή είναι 23 ετών, χωρίς να έχει την σούπερ τριβή-κατεργασία, ενός πολύ ανεπτυγμενου προπονητικού προγράμματος.
Βλέπω δηλαδή πως υπάρχουν κάποια περιθωρια, όπου σαν επαγγελματιας πλέον, με μια καλύτερη και πιο επαγγελματική δουλειά, στην πάροδο του χρόνου, να σημειώσει περαιτέρω βελτίωση.

Πέραν των μειονεκτηματων ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΚΤΗΣ διαθέτει, έχει και πληθώρα πολύ ενδιεφεροντων πλεονεκτηματων.

Έχει ενα ανεπτυγμένο scoring instinct, διαθετοντας πολλους τρόπους για να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι και να σκοράρει.
Μπορεί να παίξει με πλάτη στο καλάθι.
Μπορεί να παίξει σχετικά καλά και με πρόσωπο στο καλάθι.
Κινειται πολύ καλά ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.
Και τέλος έχει ενα potential ως μακρινός spot up shooter.

Το τελευταίο αυτό στοιχείο το βρίσκω προσωπικά και πάρα πολύ ενδιαφέρον, για εναν παικτη ύψους 2.10μ, βάρους 116κιλων, που στην επαγγελματική του καριέρα θα παίξει ως C!
Η ικανότητα του αυτή να εξυπηρετεί το Spacing, είναι πολύ καλή κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Ως senior δεν σουταρε με καλά ποσοστά απο το τρίποντο.
Τις πρώτες 3 χρονιές όμως σουταρε με συν 35 τα 100 , παιρνοντας σχεδόν 2.5 προσπάθειες απο το τρίποντο.
He can stretch the floor.

Το 2ο του κυρίαρχο στοιχείο, είναι η ικανότητα του στα rebounds!
Έχει θέληση να τα διεκδικήσει και έχει και αντίληψη, timing.
Και μιλάμε για τρομερές επιδόσεις τόσο στα αμυντικα, οσο και στα επιθετικα rebounds.

3ον, ως senior επισκεπτονταν την γραμμή της φιλανθρωπιας, σχεδόν 7 φορές ανα αγωνα.
Έχοντας ενα ποσοστό που κινουνταν στις παρυφες του 70 τα 100.
Που σημαίνει πως και τις επαφές επιδιώκει και ξέρει να τις εκμεταλλευεται , και σχετικά εύστοχος είναι για C.

Ως rim protector, ειχε σχεδον 2κοψ μ.ο. κολεγιακης καριέρας.
Δείχνοντας μια ικανότητα ως help defender.

Επίσης, παρόλο που του καταλογιζουν μια αδυναμία όταν έρχονται double team πανω του , κάτι που μέσα απο την συστηματική τριβή μπορεί να δουλευτει, έχει βελτιώσει τον μ.ο. σε ασίστ.

Λαμβάνοντας λοιπόν ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΟΨΙΝ , πέραν απο τις αδυναμίες που πρωτίστως οι περισσότεροι σπευδουν για να υπερτονισουν, βλέπω κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Μπορώ να δω μια πολύ καλή προοπτική του ως επαγγελματια , αν ερθει να παίξει Ευρώπη, κάτι που φαντάζει πολύ πιθανό.

Αν ερθει Ευρώπη, δεν νομίζω οτι θα κοστίσει παραπάνω απο 100χιλ....

Τέλος, επειδή είδα ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ το τοπικ να γίνεται κουβέντα για τον Alex Kirk, πρώτος εγώ τον ανεφερα πέρσι το καλοκαίρι...
Του Kirk που έχει ανάλογους περιορισμούς με τον Shawn Long...αλλά έκανε μια πολύ καλή πρώτη χρονιά στην Ευρώπη, και αυτό θα μεταφραστεί πιθανότατα σε ενα καλύτερο συμβόλαιο!

Και ο Long λοιπόν, καλυπτει και ταιριάζει στο προφίλ ενός Shooting C, εκτός όλων των άλλων πραγμάτων που μπορεί να κανει μες το παρκέ.

Τα συμπεράσματα δικά σας.


Δεν είμαι υπέρμαχος της λογική των ΜΑΠ μιας και υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές.
Όμως όταν πας να κάνεις μία ομάδα με δυο φόργουορντ με καλό σουτ ή θα προτιμούσα έναν αλτηκό ψηλό ή έναν ψηλό μπαρουκαπνισμενο στην ευρωπη και το παιχνίδι εδώ. Ο υγιής Νειμικ για παράδειγμα μου φαίνεται καλύτερη επιλογή.

Βέβαια αν πάμε με τριάρι έναν Μουτρο ή έναν Αμερικάνο χωρίς σουτ όπως ο Τακερ που είχαμε τότε πιστεύω πως με έναν σέντερ οπως ο Λονγκ μπορείς να κάνεις μαγικά πράγματα.

Τέλος δε νομιζω πως είναι ορθολογικό να έχουμε την τριάδα των βασικών ψηλών μας όλους από κολέγιο
a bullet for your head
QUOTE(xavier @ Jun 26 2016, 20:26 ) *
ενα ψηλο ριμ προτεκτορ, με low ποστ γκειμ, που να μπορει να παιξει αμυνα στο πικ ν ρολ...

ισως ο χαντερ του παναθηναικου θα ηταν πιο ταιριαστη περιπτωση)

Περαν του τι ο Πριφτης θέλει ή δεν θέλει...ο Hunter είναι ένας παίκτης που και εγώ σκέφτηκα.
Ήρθε για πρώτη φορά Ευρώπη μέσα σε αναμπουμπουλα και σε ενα δύσκολο περιβάλλον σαν του Παναθηναικου.

Σε ένα περιβάλλον σαν του Άρη, παιρνοντας απο την αρχή μέρος στην προετοιμασία, θα τον βοηθούσαν και να ενσωματωθεί καλύτερα και να δείξει αυτά που μπορεί να δείξει.

Εκεί που λες rim protector, με low post game και ικανοτητα στο να αμυνθεί καλά στο pick n'roll, και όλα αυτά μέχρι 130χιλ , όπως καταλαβαινεις, είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση.
Όμως.....
Έχω στο μυαλό μου ακριβώς εναν τέτοιο παικτη, "δυστυχώς" όμως, δεν έχει ξαναπαίξει Ευρώπη...

Πρόκειται για τον υψους 2.03μ και 118κιλών Jameel Warney.
Έναν Undersized C-F ala Bryant Dunston type of player, αλλα με καλύτερο και αποτελεσματικοτερο επιθετικό παιχνίδι!

Όπως ο Shawn Long, έτσι και ο Jameel Warney, έπαιξε σε ένα μικρό κολέγιο μιας οχι δυνατής περιφέρειας.
Αναδείχτηκε πάντως 3 φορές America East Conference Player Of The Year και 2 φορές καλύτερος αμυντικός της χρονιάς.
Έγινε ο πρώτος παικτης στην ιστορία του Stony Brook , σε πόντους, rebounds και κοψίματα.

Την σεζόν που πέρασε, ειχε 19.8π,10.8ρ., 3κοψ,1.6ασ.,0.9κλεψ μ.ο. σουταροντας με το εκπληκτικό 62.8 τα 100 στα δίποντα!

Επιθετικα, αν και δεν διαθέτει πλούσιο ρεπερτόριο με πλάτη στο καλάθι, εκμεταλλευεται άριστα το κορμί του στα post up και στις τοποθετήσεις του.
Ξέρει να δημιουργεί την απαραίτητη απόσταση για να τελειώσει την φάση, χρησιμοποιωντας εξίσου καλά και τα δυο χέρια.
Επίσης έχει πολύ καλη αντιληψη και ένστικτο του χώρου, όπου κινειται πολύ καλά χωρίς την μπάλα, συν ότι είναι και καλός επιθετικός ρημπαουντερ.

Στην άμυνα παίζει εξαιρετική άμυνα στο low post, είναι εκπληκτικός rim protector, και έχει δείξει ικανότητα στο να αμυνθεί ικανοποιητικα με hedge out στα pick n'roll.
Ενω και σαν αμυντικός rebounder , έχει αξιοθαυμαστες επιδόσεις.

Στο ΝΒΑ πολύ δύσκολα θα βρει χώρο για να παίξει.
Σαν επαγγελματιας θα καλύψει εξ'ολοκληρου το C.
Στην Ευρώπη αυτός ο παίκτης μπορεί να κάνει και καριέρα και να βγάλει και καλά συμβόλαια.



http://www.draftexpress.com/profile/Jameel-Warney-65615/

Με τον Jameel Warney, ολοκληρώνω τις προτάσεις μου στο τοπικ του Άρη.

Δεν έριξα και λίγες...
Του χρόνου παλι , αν έχω ακόμη όρεξη και χρόνο!
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jun 26 2016, 20:39 ) *
Δεν είμαι υπέρμαχος της λογική των ΜΑΠ μιας και υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές.
Όμως όταν πας να κάνεις μία ομάδα με δυο φόργουορντ με καλό σουτ ή θα προτιμούσα έναν αλτηκό ψηλό ή έναν ψηλό μπαρουκαπνισμενο στην ευρωπη και το παιχνίδι εδώ. Ο υγιής Νειμικ για παράδειγμα μου φαίνεται καλύτερη επιλογή.

Βέβαια αν πάμε με τριάρι έναν Μουτρο ή έναν Αμερικάνο χωρίς σουτ όπως ο Τακερ που είχαμε τότε πιστεύω πως με έναν σέντερ οπως ο Λονγκ μπορείς να κάνεις μαγικά πράγματα.

Τέλος δε νομιζω πως είναι ορθολογικό να έχουμε την τριάδα των βασικών ψηλών μας όλους από κολέγιο

Δεν είναι ορθολογικο το front court να απαρτίζεται απο 3 κολεγιοπαιδες undrafted, αλλά για δίδυμο F τους Finney-Smith, Jankovic δεν θα έλεγες όχι,ε? biggrin.gif
Ήδη είδα τον Jankovic σε προτεινόμενο ροστερ μόλις.. cool.gif

Κοίτα, αυτο που λες έχει πράγματι μια βάση.
Αν έχεις δυο F που εκτός των άλλων σουταρουν και καλά, ενα κρι-κρι αγριοκατσικο που λέει και ο Ginobili , κολλαει μια χαρά.

Όμως...
Ας υποθέσουμε πως ο Άρης αποκτά τους Finney-Smith και Stefan Jankovic.
2 versatile combo F, που μπορούν να σου προσφέρουν πάρα πολλά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και είναι ικανοί να δημιουργησουν πολλά mismatches , εναλλασομενοι σε θέσεις και ρόλους, ανάλογα τους εκάστοτε προσωπικούς αντιπάλους.

Αν σε αυτούς τους δύο, προστεθεί και ένας C , που εκτός όλων των άλλων, θα μπορεί να μεγαλώνει και τις αποστάσεις στην επιθεση, θα μπορούσαν να προκύψουν επιπλέον οφέλη.

Αν ο Finney-Smith παίζει ως stretch PF και σαν αντίπαλο έχει κάποιον που μπορεί να τον μαρσάρει, ο Jankovic ως SF , έχοντας ύψος 2.11μ και ικανοτητα ΚΑΙ με πλάτη, έχοντας εναν αντίπαλο ΣΙΓΟΥΡΑ αρκετά κοντύτερο, θα δημιουργούσε mismatch.
Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελε χώρο λοιπόν.
Η καλύτερη διάταξη για απομονωσεις στο low post, γίνονται οταν υπάρχει διάταξη 1 inside - 4 out.
Όταν υπάρχει τέτοιο Spacing και πολλαπλες απειλές στο μακρινό σουτ, οι αντίπαλες άμυνες, πολύ δύσκολα προσαρμοζονται!

Αν ο Finney-Smith παίζει ως SF και ο Jankovic ως point F,
ο Finney-Smith θα μπορεί εκείνος τότε να εκμεταλλευεται το mismatch κοντά στο καλάθι, καθώς έχει το size και την ικανότητα.
Οπότε και εδώ η διάταξη 1-4 θα ήταν η ιδανική ,είτε για να πηγαίνει ως το τέλος τις προσωπικές του φάσεις, είτε να δημιουργήσει inside-out game.
O Jankovic σε αυτή την περίπτωση, παρόλο που είναι 2.11μ , είναι εκπληκτικός δημιουργός φάσεων στο 1vs1 με ντρίμπλα.
Όσο stretch και να είναι ο αντίπαλος αμυντικός, δύσκολα συνανταμε PF που αμυνονται καλά σε αντιπάλους που συνπεριφερονται ως περιφερειακοι.
Και σε αυτή την περίπτωση, μια διάταξη 1-4 είναι πολύ καλη.
Όπως και μια μια 1-1-3 , δηλαδή με 3 ακροβολισμενους και εναν που να κινείται στην περίμετρο του ζωγραφιστου και στην baseline.

Τέλος, όταν έχεις και G με ικανότητα στο drive, το να υπάρχει και ένα C που μπορεί να τραβηχτεί έξω γιατί μπορεί να απειλήσει, είναι επίσης πολύ καλό.

Αυτά wink.gif
tuareg
QUOTE (tyrone hill @ Jun 26 2016, 18:24 ) *
Για τον Ουότερς και τον Χάγκινς συμφωνώ και εγώ φίλε tuareg.Το ότι περιμένουμε πάντως σημαίνει ότι αυτή την περίοδο δεν μπορούμε να καλύψουμε τις οικονομικές ανάγκες κάποιων στόχων μας.Αν είχε παρθεί απόφαση το μπάτζετ να είναι στα 2 εκ δεν νομίζω να μην μπορούσαμε να δώσουμε 200-230 χιλ να κλείσουμε τον Τζόρνταν Τέηλορ που είναι πολύ καλύτερος του Ουότερς.Έχω μάθει από αξιόπιστη πηγή ότι για τον πλέι μέικερ θα ξοδέψουμε 150 χιλ και μόνο αν βρούμε κάποια περίπτωση που ξεχωρίζει θα κάνουμε την υπέρβαση να πάμε στα 200.Αυτή την περίοδο που μιλάμε το μπάτζετ είναι στα 1,2 με 1,3,αν κάτι αλλάξει το πολύ να φτάσει στα 1,5-1,6.Από τα 1,6 εώς τα 2 εκ είναι 400 χιλιάδες διαφορά και δεν είναι καθόλου αμελητέο ποσό για τα δικά μας οικονομικά δεδομένα.Μακάρι να πάει στα 2 εκ γιατί ανοίγουν οι επιλογές αλλά προσωπικά δεν το βλέπω.Πάντως 200 χιλ δεν δίνουμε και στον Μακνήλ,στον οποίο η αρχική πρόταση ήταν 150 χιλιάδες.Τόσο αξιολογήσαμε την περσινή του προσφορά και αυτή τη στιγμή ανεβήκαμε στα 180 και περιμένουμε να υποχωρήσει ο παίκτης για να συμφωνήσουμε.

Αν τώρα μέσα Ιουλίου με αρχές Αυγούστου βρούνε καλές περιπτώσεις και αλλάξει η οικονομική πολιτική που ακολουθούμε λογικά το μπάτζετ θα ανέβει ακόμα λίγο.Ακόμα πάντως δεν ξέρουμε καν ποιοι παίκτες μας ενδιαφέρουν για να καλύψουμε το 1 το 3 το 4 και το 5.Φυσικά αν υπογράψει κάπου αλλού και ο Μακνήλ τότε τα ψάχνουμε και 2άρι.

Φίλε timemaster o Μπράμος υπέγραψε πριν μία βδομάδα στην Βενέτσια και μένει Ιταλία,ο Ζήσης έχει πολύ καλό συμβόλαιο με την Μπάμπεργκ(κοντά στα 450 χιλ) και δεν έχει λόγο να φύγει από την Μπάμπεργκ γιατί του χρόνου πάλι στην Euroleague θα παίζει.Ο Πατ Καλάθης δεν μας απασχολεί γιατί τα τελευταία χρόνια το κασέ του έχει ξεφύγει και είναι από 500 χιλ και πάνω.Ο μοναδικός που απασχολεί και ίσως γίνει κάποια κίνηση είναι ο Θανάσης Αντετοκούμπο(έχει πολλά ερωτηματικά βέβαια η υπόθεση του).Φυσικά μιλάω πλην Καββαδά που είναι βασικός στόχος για την φροντ λάιν.

Προσωπικά θα μου άρεσε να κάναμε μία κίνηση για τον Τζούλιαν Ράιτ της Τρέντο για το 5.Ο παίκτης είναι τρομερός αθλητής και έχει εμπειρία από ελληνική Α1.Είναι undersized C αλλά με το wingspan και τη σωματοδομή που έχει μπορεί να μαρκάρει άνετα ψηλότερους και δυνατότερους παίκτες.Απλά με τη χρονιά που έκανε στην Ιταλία το κασέ του λογικά ξεκινά από 200+

Φίλε tuareg ξέρω ότι ο κύριος Αρβανίτης έχει διακοσμητικό ρόλο στην ΚΑΕ.Όμως φαντάζομαι ότι ενημερώνεται για τις αποφάσεις που παίρνουν για τα ποσά που θα διατεθούν κτλ.Ούτως ή άλλως το ποσό που έχει προυπολογιστεί το έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αυτιά από άτομο που είναι μέσα στην οικογένεια του κύριου Λάσκαρη,πριν μου το πει ο ίδιος ο κύριος Αρβανίτης.


ειναι ακομα τελος Ιουνιου,παικτες στην ευρωπη δεν εχει κλεισει σχεδον κανεις εκτος απο τη νταρουσαφακα και την αεκ.....
κανε λιγο υπομονη και θα δεις τι θα παρουμε και που θα φτασει το μπατζετ
υγ..δεν αμφισβητω τις τυχον πληροφοριες σου αλλα κατι ξερω κι εγω και δε βγαινω να λεω εχω αυτη την ενημερωση απο πολυ αξιοπιστη πηγη....
απλα ανεμενε και μη προδικαζεις....
tyrone hill
Mα δεν έχω κάποιο θέμα με το τι θα πάρουμε και με το ύψος που τελικά θα φτάσει το μπάτζετ.Από τη στιγμή που οι υποχρεώσεις του άρθρου 99 πληρώνονται κανονικά και η ομάδα που φτιάχνεται είναι ελκυστική και παίζει πολύ πάνω από την αξία της εμένα μου αρκεί.Με στεναχωρεί λίγο που κάνουμε παζάρια με τον Μακνήλ και υπάρχει κίνδυνος να τον χάσουμε.Όμως και αυτό δεν είναι στο δικό μου χέρι και σίγουρα δεν βρίσκομαι μπροστά στις συζητήσεις να ξέρω τι ζητάει ο παίκτης.Πληροφορίες αναπαράγουμε και ότι διαβάζουμε στα sites.

Πάντως παίκτες δεν κλείνουν μόνο η ΑΕΚ και η Νταρουσάφακα.Κάθε μέρα που ανοίγω τις transfer rumors στο sportando διαβάζω για μεταγραφές ομάδων από Ιταλία,Ρωσία.Γαλλία και άλλες χώρες.Δεν δίνουν όλες οι ομάδες εκατομμύρια όπως η τούρκικη Νταρουσάφακα.Πριν μερικές μέρες για παράδειγμα,η Άλμπα Βερολίνου έκλεισε τον Πέιτον Σίβα που από ότι έμαθα άρεσε και στο δικό μας τεχνικό τιμ και πέρυσι αλλά και φέτος.Σήμερα έκλεισε ο Μέρφι που έπαιζε στην Μπεσίκτας σε μία γαλλική ομάδα.Η Σάσσαρι έκλεισε 2-3 παίκτες και η Ολίμπια Μιλάνο.Η δική μας λογική είναι η αναμονή για να ρίξουν οι παίκτες τις απαιτήσεις τους.Αυτό εγώ το καταλαβαίνω ως εξής ή όσοι παίκτες κοιτάμε και μας ενδιαφέρουν έχουν πολύ υψηλά κασέ ή το μπάτζετ δεν θα φτάσει στο ύψος που λέγεται.Γιατί φίλε μου αν έχεις 2 εκ μπάτζετ δεν σκέφτεσαι τα 20-30 χιλιάρικα για κάποιον παίκτη.

Σίγουρα είναι και μία στρατηγική του κύριου Λάσκαρη για να δείξει ότι δεν υποκύπτει στις πιέσεις των μάνατζερ.Αλλά όλο αυτό εμπεριέχει το ρίσκο να χαθούν κάποιοι παίκτες και να ψάχνουμε για νέους στόχους.Βέβαια από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω το τεχνικό τιμ συζητάει και ανακαλύπτει νέους στόχους κάθε ώρα σχεδόν.

Όπως είπες αναμένουμε να δούμε.Μακάρι να κλείσει τέλος Ιουλίου το ρόστερ και να έχουμε κάνει καλές επιλογές.Μην νομίζεις ότι έχω κάποιο πρόβλημα που δεν κλείνουμε ρόστερ από τέλη Ιουνίου.Άλλωστε αυτό στον Άρη δεν έχει γίνει ποτέ και δεν είναι απαραίτητα κακό.Όπως λέει και η παροιμία '' όποιος βιάζεται σκοντάφτει''!

Θεώρησα σωστό να αναφέρω τις πληροφορίες που είχα για την οικονομία της συζητήσεως.Αν έκανα κάποιο λάθος ή αν αυτό δεν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ,τότε ζητώ συγνώμη.Δεν τα γνωρίζω καλά γιατί είμαι νέος εδώ,πράγμα που φαίνεται και στο προφίλ μου smile.gif Ειλικρινά πάντως δεν έχω κανένα απολύτως θέμα αν το μπάτζετ φτάσει στα 2 εκ ή κατέβει στις 300 χιλ.Αρκεί που ο Άρης βρίσκεται στο σωστό δρόμο και σιγά σιγά ξαναγίνεται κάτι καλό
tuareg
QUOTE (tyrone hill @ Jun 27 2016, 00:56 ) *
Mα δεν έχω κάποιο θέμα με το τι θα πάρουμε και με το ύψος που τελικά θα φτάσει το μπάτζετ.Από τη στιγμή που οι υποχρεώσεις του άρθρου 99 πληρώνονται κανονικά και η ομάδα που φτιάχνεται είναι ελκυστική και παίζει πολύ πάνω από την αξία της εμένα μου αρκεί.Με στεναχωρεί λίγο που κάνουμε παζάρια με τον Μακνήλ και υπάρχει κίνδυνος να τον χάσουμε.Όμως και αυτό δεν είναι στο δικό μου χέρι και σίγουρα δεν βρίσκομαι μπροστά στις συζητήσεις να ξέρω τι ζητάει ο παίκτης.Πληροφορίες αναπαράγουμε και ότι διαβάζουμε στα sites.

Πάντως παίκτες δεν κλείνουν μόνο η ΑΕΚ και η Νταρουσάφακα.Κάθε μέρα που ανοίγω τις transfer rumors στο sportando διαβάζω για μεταγραφές ομάδων από Ιταλία,Ρωσία.Γαλλία και άλλες χώρες.Δεν δίνουν όλες οι ομάδες εκατομμύρια όπως η τούρκικη Νταρουσάφακα.Πριν μερικές μέρες για παράδειγμα,η Άλμπα Βερολίνου έκλεισε τον Πέιτον Σίβα που από ότι έμαθα άρεσε και στο δικό μας τεχνικό τιμ και πέρυσι αλλά και φέτος.Σήμερα έκλεισε ο Μέρφι που έπαιζε στην Μπεσίκτας σε μία γαλλική ομάδα.Η Σάσσαρι έκλεισε 2-3 παίκτες και η Ολίμπια Μιλάνο.Η δική μας λογική είναι η αναμονή για να ρίξουν οι παίκτες τις απαιτήσεις τους.Αυτό εγώ το καταλαβαίνω ως εξής ή όσοι παίκτες κοιτάμε και μας ενδιαφέρουν έχουν πολύ υψηλά κασέ ή το μπάτζετ δεν θα φτάσει στο ύψος που λέγεται.Γιατί φίλε μου αν έχεις 2 εκ μπάτζετ δεν σκέφτεσαι τα 20-30 χιλιάρικα για κάποιον παίκτη.

Σίγουρα είναι και μία στρατηγική του κύριου Λάσκαρη για να δείξει ότι δεν υποκύπτει στις πιέσεις των μάνατζερ.Αλλά όλο αυτό εμπεριέχει το ρίσκο να χαθούν κάποιοι παίκτες και να ψάχνουμε για νέους στόχους.Βέβαια από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω το τεχνικό τιμ συζητάει και ανακαλύπτει νέους στόχους κάθε ώρα σχεδόν.

Όπως είπες αναμένουμε να δούμε.Μακάρι να κλείσει τέλος Ιουλίου το ρόστερ και να έχουμε κάνει καλές επιλογές.Μην νομίζεις ότι έχω κάποιο πρόβλημα που δεν κλείνουμε ρόστερ από τέλη Ιουνίου.Άλλωστε αυτό στον Άρη δεν έχει γίνει ποτέ και δεν είναι απαραίτητα κακό.Όπως λέει και η παροιμία '' όποιος βιάζεται σκοντάφτει''!

Θεώρησα σωστό να αναφέρω τις πληροφορίες που είχα για την οικονομία της συζητήσεως.Αν έκανα κάποιο λάθος ή αν αυτό δεν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του φόρουμ,τότε ζητώ συγνώμη.Δεν τα γνωρίζω καλά γιατί είμαι νέος εδώ,πράγμα που φαίνεται και στο προφίλ μου smile.gif Ειλικρινά πάντως δεν έχω κανένα απολύτως θέμα αν το μπάτζετ φτάσει στα 2 εκ ή κατέβει στις 300 χιλ.Αρκεί που ο Άρης βρίσκεται στο σωστό δρόμο και σιγά σιγά ξαναγίνεται κάτι καλό

εκεινο που θελω να σου πω ειναι οτι μη δινεις σημασια η μη δενεις οτι ισχυει οτιδηποτε ακους η μαθαινεις...
τα παντα σ ενα μεταγραφες ειναι ρευστα...
συμφωνω οτι εχουν κωλυσιεργησει στο θεμα μακνηλ....
απο εκει και περα απο μεσα ιουλιου και μετα θα παρει φωτια το θεμα...
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 26 2016, 21:02 ) *
Δεν είναι ορθολογικο το front court να απαρτίζεται απο 3 κολεγιοπαιδες undrafted, αλλά για δίδυμο F τους Finney-Smith, Jankovic δεν θα έλεγες όχι,ε? biggrin.gif
Ήδη είδα τον Jankovic σε προτεινόμενο ροστερ μόλις.. cool.gif

Κοίτα, αυτο που λες έχει πράγματι μια βάση.
Αν έχεις δυο F που εκτός των άλλων σουταρουν και καλά, ενα κρι-κρι αγριοκατσικο που λέει και ο Ginobili , κολλαει μια χαρά.

Όμως...
Ας υποθέσουμε πως ο Άρης αποκτά τους Finney-Smith και Stefan Jankovic.
2 versatile combo F, που μπορούν να σου προσφέρουν πάρα πολλά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και είναι ικανοί να δημιουργησουν πολλά mismatches , εναλλασομενοι σε θέσεις και ρόλους, ανάλογα τους εκάστοτε προσωπικούς αντιπάλους.

Αν σε αυτούς τους δύο, προστεθεί και ένας C , που εκτός όλων των άλλων, θα μπορεί να μεγαλώνει και τις αποστάσεις στην επιθεση, θα μπορούσαν να προκύψουν επιπλέον οφέλη.

Αν ο Finney-Smith παίζει ως stretch PF και σαν αντίπαλο έχει κάποιον που μπορεί να τον μαρσάρει, ο Jankovic ως SF , έχοντας ύψος 2.11μ και ικανοτητα ΚΑΙ με πλάτη, έχοντας εναν αντίπαλο ΣΙΓΟΥΡΑ αρκετά κοντύτερο, θα δημιουργούσε mismatch.
Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελε χώρο λοιπόν.
Η καλύτερη διάταξη για απομονωσεις στο low post, γίνονται οταν υπάρχει διάταξη 1 inside - 4 out.
Όταν υπάρχει τέτοιο Spacing και πολλαπλες απειλές στο μακρινό σουτ, οι αντίπαλες άμυνες, πολύ δύσκολα προσαρμοζονται!

Αν ο Finney-Smith παίζει ως SF και ο Jankovic ως point F,
ο Finney-Smith θα μπορεί εκείνος τότε να εκμεταλλευεται το mismatch κοντά στο καλάθι, καθώς έχει το size και την ικανότητα.
Οπότε και εδώ η διάταξη 1-4 θα ήταν η ιδανική ,είτε για να πηγαίνει ως το τέλος τις προσωπικές του φάσεις, είτε να δημιουργήσει inside-out game.
O Jankovic σε αυτή την περίπτωση, παρόλο που είναι 2.11μ , είναι εκπληκτικός δημιουργός φάσεων στο 1vs1 με ντρίμπλα.
Όσο stretch και να είναι ο αντίπαλος αμυντικός, δύσκολα συνανταμε PF που αμυνονται καλά σε αντιπάλους που συνπεριφερονται ως περιφερειακοι.
Και σε αυτή την περίπτωση, μια διάταξη 1-4 είναι πολύ καλη.
Όπως και μια μια 1-1-3 , δηλαδή με 3 ακροβολισμενους και εναν που να κινείται στην περίμετρο του ζωγραφιστου και στην baseline.

Τέλος, όταν έχεις και G με ικανότητα στο drive, το να υπάρχει και ένα C που μπορεί να τραβηχτεί έξω γιατί μπορεί να απειλήσει, είναι επίσης πολύ καλό.

Αυτά wink.gif


ωραία ανάλυση.
biggrin.gif

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα εγώ όπου τα δύο φόργουρντ εκμεταλεύονται μις ματς στην επίθεση.
Έχει λογική το πεντάρι να μπορεί να σουτάρει τρίποντο και να τραβιέται έξω ώστε να μη γίνεται συνωστισμός στην ρακέτα αλλά όπως είπα θα προτημούσα ένα πεντάρι μπαρουκαπνισμένο στην Ευρώπη που ξέρει να κάνει τα βασικά καλά. Αν έχει και κανένα σουτάκι από το χαι-ποστ για το 1-1-3 που είπες τότε θα είναι τέλεια. Τον θέλω να μπορεί να σκρινάρει καλά (μας πλήγωσε φέτος αυτό) και να ξέρει να τοποθετείται στους μικρούς Ευρωπαικούς χώρους. Από την άλλη έναν ΜΑΠ που ξέρει θα κόβει προς το καλάθι στα κενά που θα δημιουργούν οι συμπαίχτες του. Βασικά με δύο τέτοιους φόργουρντ μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με τον σέντερ σου.

Ο Λονγκ με φοβίζει σαν παίχτης ως προς αυτό. Από την άλλη έχω συνηθήσει σε παίχτες που έχουν μια αδυναμία στην άμυνα (π.χ. αργά πόδια) οπότε η ομάδα προσπαθεί να το κρύψει.
Ο Λονγκ φαίνεται να έχει γενικά αδυναμίες που εκμεταλεύονται όλοι. Μια μετριότητα δηλαδή. Μπορεί να έχει μεγάλα αποθέματα εξέληξεις αλλά αν έκανα εγώ την ομάδα θα τον ήθελα δίπλα σε ποιο έμπειρους στην Ευρωπη παίχτες. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι είναι καλό πρότζεκτ και αναπληρωματικός ψηλός σε δευτεροκλασάτη ομάδα Ευρωλίγκας.

a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jun 27 2016, 07:46 ) *
Ο Λονγκ φαίνεται να έχει γενικά αδυναμίες που εκμεταλεύονται όλοι. Μια μετριότητα δηλαδή. Μπορεί να έχει μεγάλα αποθέματα εξέληξεις αλλά αν έκανα εγώ την ομάδα θα τον ήθελα δίπλα σε ποιο έμπειρους στην Ευρωπη παίχτες. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι είναι καλό πρότζεκτ και αναπληρωματικός ψηλός σε δευτεροκλασάτη ομάδα Ευρωλίγκας.

Αν ο Άρης μπορούσε να αποκτήσει εναν Έλληνα τύπου Θανάση ή Ζακ Όγκαστ"αν πάρει το Ελληνικο διαβατηριο", και ενα πολύ καλό κοινοτικο prospect,"τυπου Stefan Jankovic, αν παρει και το Σερβικο διαβατηριο", ο Long θα μπορούσε να είναι ο πολυ καλος αναπληρωματικος ψηλός, ακόμη και για τον Αρη.
Διότι, ο Άρης θα μπορούσε τότε να έχει στο βασικό του σχήμα 4 ξένους εκ των οποίων ο ένας κοινοτικός.
Που θα σήμαινε πως θα μπορούσε να έχει άλλους 2 ξένους, ο ένας Αμερικανός, στην second unit!

Ακόμη και έτσι λοιπόν, θα κολλούσε μια χαρά.

Θεωρώ δύσκολο, έστω και για μια δευτεροκλασατη ομάδα της Ευρωλιγκα, να εμπιστευτεί εύκολα μια θέση Αμερικανού, σε έναν προσφάτως undrafted παικτη.
Συνήθως υπάρχει μια κλιμακωση.
Τετοιοι παικτες, πρώτα έρχονται και κάνουν καλες σεζόν σε μικρότερες Ευρωπαϊκές ομάδες και μετά κάνουν το πιο μεγάλο step up.

Αναφερεις συνεχώς ότι θα προτιμούσες πιο μπαρουκαπνισμενους ψηλούς.
Δεκτον.
Αυτή την κουβέντα την κάναμε τις προάλλες όμως.
Πάρε για πχ τον Χαγκινς.
Του προσφέρει ο Άρης πρόταση ανανέωσης με 130χιλ και κλωτσάει, λέγοντας πως έχει καλύτερες προτάσεις ήδη στα χέρια του.
Κάτι που δεν αποκλείω βέβαια.
Υπάρχουν περιπτώσεις, που οι πλευρές των παικτών παίζουν έντονο διαπραγματευτικο παιχνίδι, όχι όμως τόσο βασιμο, υπάρχουν όμως και οι περιπτωσεις που το παίζουν πολύ βάσιμα.

Και όταν μιλάμε για τετοια οικονομικά μεγεθη, δεν αποκλειω καθόλου ο Χαγκινς να έχει ήδη στα χέρια του προτάσεις των 150χιλ-170χιλ χιλ στα χέρια του.
Θα μου πεις, είναι μεγάλο οικονομικο χάσμα αυτο?
Της τάξεως των 20χιλ-40χιλ-500χιλ για πχ.
Και θα σου πω όχι
Αλλα....
Πάλι είχαμε τις προάλλες την κουβέντα, για το αν ο Άρης των συγκεκριμενων οικονομικών δυνατοτήτων, μπορεί να ανοίξει εύκολα την ψαλίδα
Και ξέρουμε όλοι πως αυτή την στιγμή δεν μπορεί
Επίσης, ακόμη και αν έκανε μια πιο βελτιωμένη αντιπρόταση στον Χαγκινς των 160χι για πχ, θα υπήρχε μετα θέμα ισορροπιών.
Γιατί θα ερχονταν μετά οι Ουωτερς-ΜακΝηλ και θα σου εδιναν τελεσίγραφο πως αν δεν πάρουν 200χιλ-220χιλ , θα φυγουν προς άλλες πολιτείες.

Οπότε επανερχομαστε στην κουβέντα που είχαμε τις προάλλες.

Πολλοί καλοί τωρινοι undrafted, αυτή την στιγμή δεν θα στοιχίζουν πάνω απο 100χιλ.
Δεν σου λέω 100χιλ , αλλά ΕΩΣ 100 χιλ!
Θα μου πεις πως δεν έχουν προτερη εμπειρια στην Ευρώπη, ούτε καν επαγγελματική εμπειρια βασικά.
Δεκτον.
Όμως το κασέ τους ο Άρης μπορεί να το αντέξει άνετα.
Και επίσης, μέσα απο πολύ στοχευμενες επιλογές, μπορείς να πετύχεις την καλύτερη δυνατή αναλογία-σχέση μεταξύ κόστους,ρίσκου-δυνατότητας προοπτικής.

Θα μου πεις, οκ, αλλα ο Άρης αναζητά να ανέβει ενα step πιο πάνω.
Και για να γίνει αυτό, χρειάζεται έναν πιο σταθερό και αναβαθμισμενο κορμό Ελλήνων, αλλά και ξένων παικτών, εμπειροτερων παικτών.
Και η απάντηση μου θα είναι δεκτον.
Αρκει να είναι σε θέση να αυξήσει ανάλογα και το μπάτζετ του.
Για να συμβεί αυτό, χρειάζεσαι ενα ανάλογο μπάτζετ για να το υποστηρίξει αυτό.
Τα 2εκ μπάτζετ θα μπορούσε να το υποστηρίξει αυτο το πράγμα, χωρίς όμως απαραίτητα, να δημιουργουνται και ανάλογες προϋποθέσεις για να κάνεις την επιθυμητή υπέρβαση.
Ναι μεν θεωρητικά οι πιθανότητες θα αυξηθούν, αυτο όμως δεν σημαίνει ότι θα αποτυπωθεί και στην πράξη.

Με 1 3εκ μπάτζετ, αυτό δεν μπορείς να το υποστηριξεις επαρκώς.
Διότι θα πρέπει να επαφιεσαι στον συναισθηματισμο του κάθε Χαγκινς - Ουωτερ-ΜακΝηλ.
Τον Οκαρο δεν τον υπολογιζω καν.

Παικτών δηλαδή, που δέχθηκαν πέρσι να έρθουν να παίξουν στον Άρη με μικρές αποδοχές.
Και δέχθηκαν, διότι ήξεραν προφανώς πως ο Άρης είναι εκείνο το περιβάλλον, όπου θα έχουν μια καλή σεζόν, θα αναδειχτουν περισσότερο και έτσι, θα μπορέσουν την επόμενη σεζόν να ανεβάσουν το κασέ τους

Και το σκέφτηκαν έτσι, διότι πολύ απλά είναι επαγγελματιες,ζουν απο αυτό το πράγμα.

Κάνω λάθος? wink.gif




Ας κάνω μια σούμα λοιπόν, στις προτάσεις που κατέθεσα σε αυτό το τοπικ.

PG : Quinn Cook , Ryan Boatright , Olivier Hanlan.
G : Nick Johnson , Tyler Harvey.
SG: Marcus Ericssoon
G-F : Luis Montero
SF : Θανάσης Αντετοκουνπο
Combo F : Stefan Jankovic, Dorian Finney-Smith
PF : Christian Wood , Jarrod Uthoff, Kyle Wiltjer
F-C : Vince Hunter, Zach Auguste
C-F : Shawn Long , Jameel Warney

ΥΓ: Του χρόνου ας πεσει ενα καλο βλέφαρο στον Pierre-Antoine Gillet , αλλά και στον Quentin Seron....
a bullet for your head
http://www.draftexpress.com/profile/Rosco-Allen-6278/

Και εκεί που είπα πως ολοκλήρωσα τις προτάσεις μου, η αθεραπευτη μπασκετική διαστροφή, με οδήγησε να ψαξω την όσο το δυνατόν καλύτερη και οικονομικοτερη λύση κοινοτικού.
Αφού ο Gillet ανανέωσε για εναν ακόμη χρόνο, καθησα να σκεφτώ μια άλλη περίπτωση.

Και κατέληξα στον Rosco Allen του Stanford, ο οποίος επίσης δεν επιλεχτηκε στο φετινό ντραφτ!

Ο 23χρονος "Επίσης" Combo F , έχει Ουγγαρεζικο διαβατηριο....
Γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Βουδαπέστη και η η μητέρα του είναι Ουγγαρεζα!

Στο Stanford τις πρώτες του χρονιές ταλαιπωρηθηκε απο τραυματισμους.
Την σεζόν που πέρασε, έβγαλε πολύ καλά νούμερα και είχε μια αξιοπρεπεστατη παρουσία.
Είχε 15.6π, 6.7ρ.,1.6ασ.,1.2κλ. σουταροντας με 33.7 τα 100 στα 3ποντα, σε 5.5 προσπαθειες ανα αγωνα μ.ο.
Και ως Junior σουταρε γύρω στο 36 τα 100 στα 3ποντα, σε μεγάλο αριθμό προσπαθειών.
Επιλέχθηκε στην first team της all PAC 12.

Έχει ύψος 2.06μ"με υποψία να είναι ψηλότερος, καθώς 2.06μ , παιζει να είναι χωρίς παπούτσια", και μπορεί να καλύψει άνετα και τις δύο θέσεις των F.
Ωστόσο, ως επαγγελματιας νομίζω ότι θα καθιερωθεί και θα σταδιοδρομησει ως ένας all around stretch PF.

Για τα standards του ΝΒΑ έχει πάρα πολλούς περιορισμούς.
Έχοντας ΚΑΙ το Ουγγαρεζικο διαβατηριο, το πιθανότερο είναι να τον δούμε στην Ευρώπη.

Για το ύψος του είναι πολύ versatile και με μεγάλη ευχέρεια με την μπάλα στα χέρια.
Μπορεί να δημοιουργησει τις δικές του φάσεις, τόσο σε καταστάσεις 1vs1, όσο και στο close out offence.
Επισης δημιουργει καλά και για τους συμπαίκτες του.
Ως junior στο high school μαλιστα, έπαιξε ως PG!
Επίσης έχει μεγαλη έφεση στο να παίρνει πολλές προσπαθειες σε μακρινά σουτ.
Συν την καλή έφεση-ικανότητα που έχει και στα rebounds.

Νομιζω οτι ειναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Όχι όσο ο Stefan Jankovic, αρκετά ενδιαφέρουσα όμως!

Και για αυτόν, δεν πιστεύω ότι θα έκλεινε σε ομαδα της Ευρώπης με παραπάνω απο 100χιλ.

Γενικά στις προτάσεις μου, έχω προωθήσει ενα concept , με πολλούς πολυδιαστατους παικτες στο ίδιο ροστερ.
Που να μπορούν να καλύψουν παραπάνω απο μια θέσεις, που να μπορούν να αμυνθουν σε παραπάνω απο μια θέσεις και να έχουν επίσης και μεγάλη έφεση-ικανότητα στο μακρινό σουτ.

Διαβάζω τι θελει ο Άρης στο PG , αν δεν μείνει ο Ουωτερς
Έναν με scoring instinct, καλό μακρινο σουτερ, που να είναι καλός στο επιθετικό transition, στις ενδιάμεσες επιθέσεις, καθώς και στο να τρέχει τα pick n'roll.
Συν φυσικά οτι θα πρέπει να έχει παίξει ήδη στην Ευρώπη και να είναι και οικονομικά προσιτός.

Αυτό το προφιλ το καλύπτει ΑΠΟΛΥΤΑ ο Ryan Boatright.
Το κασέ του μετά απο μια χρονιά του στην Ιταλία, δεν θα πρέπει να ξεπερνα τις 150χιλ ετησίως.

Αν δεν παραμείνει και ο ΜακΝηλ, η προταση μου είναι ο Luis Montero.
Ένας ψηλός all around G-F , που έχει και playmaking ability, όπου έτσι θα μπορεί να συμπληρώσει εναν πιο αντισυμβατικο και επιθετικογενη PG όπως ο Boatright!
Που μπορεί να καλύψει τουλάχιστον δυο θέσεις και να αμυνθεί σε τρεις!
Που σουτάρει γύρω στο 40 τα 100 στα 3ποντα, και συνεισφέρει ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ και σε rebounds, κλεψίματα, κοψίματα!
Και που τέλος ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ , θα μπορεί να δημιουργεί αρκετά mismatches, λόγω ύψους και versatility!
Το κόστος του δεν θα ξεπερνουσε πιστευω, εκείνο που ο Άρης πέρσι έκλεισε τον Okaro...

Στα F, προτείνω ανεπιφύλακτα τι δίδυμο Stefan Jankovic και Dorian Finney-Smith!
Έχω εξηγήσει το σκεπτικο μου αναλυτικά!
Και οι δύο μαζί εκτιμω οτι δεν θα στοιχιζαν παραπάνω απο 240χιλ για μια σεζόν...

Ως βασικό C , αν ο Αρης μπορούσε να κλείσει τον Zach Auguste, με Ελληνικό διαβατηριο, θα έκανε μια πολύ σημαντική κίνηση!
Το κασέ του εντωμεταξυ, ΣΙΓΟΥΡΑ θα είναι μικρότερο του Θανάση.
Με θελγητρο την θεση βασικού σε μια ιστορική ομάδα, που θέλει να ανέβει σιγά-σιγα ψηλα πάλι, ο Αρης θα είχε πιστευω καλες πιθανότητες για να έρθει σε συμφωνια μαζί του!

Η first unit λοιπόν, θα ήταν πολύ ψηλή, ταλαντούχα, πολυδιάστατη, με μεγάλη ικανότητα και στις 2 πλευρές του γηπέδου!

Περνάω στην second unit.

- Ξανθοπουλος
- Ζαρας
- Μουρτος
- Rosco Allen
- Αν δεν παρανεινει ο Χαγκινς? Vince Hunter ή Jameel Warney

Δηλαδή, ως back up C , θα μπορούσε να επιλεχθεί ένας ψηλός με μεγαλύτερη αμυντική έφεση-εξειδίκευση, που να αμύνεται καλά στα pick n'roll και με παράλληλη ικανότητα στο παιχνίδι πάνω απο το στεφανι.

Και τις δυο αυτές προτάσεις μου, τις θεωρώ ΤΑΜΑΜ για την εξυπηρέτηση αυτών των συγκεκριμενων αναγκών, με τον πιο οικονομικό τρόπο μαλιστα!

Την 12αδα θα την συμπληρωναν οι Διπλαρος-Σιμιτσακ.
Και εκτός 12αδας οι Φλιωνης, Χρηστιδης.
gerorge
Γραφτηκε σε μερικα σαιτ για Greg Whittington απο nbadl για βασικος στο 4.Βλεποντας απο δω κι απο κει στατιστικα και βιντεο δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε.14 ποντοι με 8 ριμπ με 43% στα σουτ και κυριως σε 36 λεπτα στην dleague δεν ειναι τρομεροι αριθμοι.Βεβαια αν αληθευει το ρεπορταζ το τεχνικο τιμ κατι παραπανω θα ειδε για να τους αρεσει.Παντως δεν θυμιζει σε πολλα τον White
tuareg
QUOTE (gerorge @ Jun 27 2016, 17:00 ) *
Γραφτηκε σε μερικα σαιτ για Greg Whittington απο nbadl για βασικος στο 4.Βλεποντας απο δω κι απο κει στατιστικα και βιντεο δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε.14 ποντοι με 8 ριμπ με 43% στα σουτ και κυριως σε 36 λεπτα στην dleague δεν ειναι τρομεροι αριθμοι.Βεβαια αν αληθευει το ρεπορταζ το τεχνικο τιμ κατι παραπανω θα ειδε για να τους αρεσει.Παντως δεν θυμιζει σε πολλα τον White


βγηκε και για το γιανκοβιτς που ελεγε ο μπουλετ.
ο γουιτινγκτον δεν εχει ελατηρια στα ποδια οπως ο οκαρο αλλα βαζει τη μπαλα καλυτερα στο παρκε,εχει περισσοτερες επιλογες στην επιθεση..
κοιτα ομως επαιζε στη πρωταθλητρια ομαδα...δλδ στους πιο σοβαρους,μονο το στοουκς ειχαν με 20 π μ.ο ολοι οι υπολοιποι ειχαν κατω απο 15...
SteelGandalf
QUOTE(www.metrosport.gr - 27/6/2016)
Στα υπόψιν του Αρη ο Στέφαν Γιάνκοβιτς

Ο Σέρβος φόργουορντ αποφοίτησε από το Hawaii University και μοιάζει να ταιριάζει περισσότερο στα κριτήρια του προπονητή του Αρη.


Την περίπτωση του Στέφαν Γιάνκοβιτς (23, 2.08) εξετάζει για τον Αρη ο Δημήτρης Πρίφτης μιας και ο παίκτης μοιάζει να ταιριάζει περισσότερο στα κριτήρια του προπονητή του Αρη.

Ο Σέρβος φόργουορντ αποφοίτησε από το Hawaii University με 16 πόντους και επτά ριμπάουντ κατά μέσο όρο. Παρά το ύψος του είναι εξαιρετικά γρήγορος αλλά και δεινός σουτέρ τριών πόντων με ποσοστό ευστοχίας που έφτασε το 40% στην τελευταία του χρονιά. Δεν επιλέχθηκε στο ντραφτ, τον «τσέκαραν» 12 ομάδες του ΝΒΑ στα pre draft camp, ενώ χθες αποδέχθηκε την πρόσκληση των Μαϊάμι Χιτ και θα αγωνιστεί στο summer league του Ορλάντο το οποίο θα παρακολουθήσει ο συνεργάτης του Δημήτρη Πρίφτη, Σάββας Καμπερίδης.

Δείτε τον Στέφαν Γιάνκοβιτς σε δράση


Και μια είδηση που μόλις "έσκασε" και σας τη μεταφέρουμε σε αποκλειστικότητα!!!

Ο "a bullet for your head" δέχθηκε πρόταση για να ενταχθεί στο scouting team του Άρη Θεσσαλονίκης. Ο ίδιος ο Νικόλαος Λάσκαρης, επικοινώνησε με τον επίδοξο scout και του μετέφερε συγκεκριμένη οικονομική πρόταση, προσδοκώντας σε θετική απάντηση!!! tongue.gif tongue.gif tongue.gif
gerorge
Η Μετρο αξιοπιστη δεν ειναι.Το πιο πιθανο ειναι να διαβασαν εδω μεσα τον bullet και για να παρουν κανα κλικ να εγραψαν καποιο απο τα ονοματα που εδωσε
a bullet for your head
QUOTE(gerorge @ Jun 27 2016, 17:00 ) *
Γραφτηκε σε μερικα σαιτ για Greg Whittington απο nbadl για βασικος στο 4.Βλεποντας απο δω κι απο κει στατιστικα και βιντεο δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε.14 ποντοι με 8 ριμπ με 43% στα σουτ και κυριως σε 36 λεπτα στην dleague δεν ειναι τρομεροι αριθμοι.Βεβαια αν αληθευει το ρεπορταζ το τεχνικο τιμ κατι παραπανω θα ειδε για να τους αρεσει.Παντως δεν θυμιζει σε πολλα τον White

Μετα τον Jarnell Stokes που είχα προτείνει στον Παναθηναϊκό, είδα χθες εναν φίλο να προτείνει τον Keith Benson , τώρα βλέπω για τον Greg Whittington, μένει να δούμε τίποτα και για τον DeAndre Liggins biggrin.gif

Κοίτα..
Δεν είναι όλα θέμα stats.
Έχουν υπάρξει και παικτες που δεν τσακισαν την στατιστική στην αναπτυξιακή λίγκα, αλλά στην Ευρώπη τα πήγαν περίφημα.

Ο Whittington φαίνεται ότι μπορεί να προσφέρει καποια πράγματα ως combo F.
Είναι σχετικά καλός spot up shooter.
Μπορεί να κατεβάσει την μπάλα στο παρκε, διαβάζοντας καλά τα αντίπαλα αμυντικα close out.

Μπορεί να παίξει άμυνα, να κλέψει μπάλες, να πάρει rebounds.
Και τέλος να συνδράμει στο δημιουργικό κομμάτι.

Σε κανέναν τομέα δεν είναι ιδιαίτερα καλός.
Μπορεί όμως να κάνει σωστά, πολλά πράγματα μέσα στο παρκε.

Πιο αθορυβα ίσως απο ότι ο Okaro.

Επίσης, το πιθανότερο είναι να έχει και ένα κασέ που ο Άρης μπορεί να το αντέξει.

Δεν θα ελεγα λοιπόν πως δηλώνω και ενθουσιασμενος.
Ωστόσο, μπορω να δω το σκεπτικο, αν όντως ο Άρης ενδιαφέρεται για αυτόν.

SteelGandalf
QUOTE(gerorge @ Jun 27 2016, 16:42 ) *
Η Μετρο αξιοπιστη δεν ειναι.Το πιο πιθανο ειναι να διαβασαν εδω μεσα τον bullet και για να παρουν κανα κλικ να εγραψαν καποιο απο τα ονοματα που εδωσε


Ενώ όλες οι άλλες, φουλ στην αξιοπιστία είναι!!! Άλλωστε είναι τόσα τα ονόματα που έχουν βγει (και θα βγουν) προς τα έξω, που εκ των πραγμάτων δεν είναι δυνατό να επιβεβαιωθούν, εκτός αν μιλήσουν εκείνοι οι οποίοι καταστρώνουν τα πλάνα για την ενίσχυση της ομάδας μας. wink.gif
a bullet for your head
QUOTE(gerorge @ Jun 27 2016, 17:42 ) *
Η Μετρο αξιοπιστη δεν ειναι.Το πιο πιθανο ειναι να διαβασαν εδω μεσα τον bullet και για να παρουν κανα κλικ να εγραψαν καποιο απο τα ονοματα που εδωσε

Για τον Greg Whittington δεν έγραψα biggrin.gif
Όμως...πέρσι έκανα πολλές προτάσεις απο την αναπτυξιακή λίγκα, η οποία άρχισε σιγά-σιγα να συζητιέται ολοενα και περισσότερο.
Οπότε ναι, μπορείς να πεις ότι καθιερωσα αυτή την μόδα!



QUOTE(SteelGandalf @ Jun 27 2016, 17:37 ) *
Και μια είδηση που μόλις "έσκασε" και σας τη μεταφέρουμε σε αποκλειστικότητα!!!

Ο "a bullet for your head" δέχθηκε πρόταση για να ενταχθεί στο scouting team του Άρη Θεσσαλονίκης. Ο ίδιος ο Νικόλαος Λάσκαρης, επικοινώνησε με τον επίδοξο scout και του μετέφερε συγκεκριμένη οικονομική πρόταση, προσδοκώντας σε θετική απάντηση!!! tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Wow...επίσημη είδηση για τον Jankovic?

Αν ποτέ δεχθώ τέτοια πρόταση, θα έχεις την αποκλειστικοτητα! biggrin.gif
xavier
bullet παντως οταν εβαζα προχθες το γιανκοβιτς στις προτασεις μου, δεν ειχα δει το ποστ σου στο τοπικ του παναθηναικου...

κανα 2 καλοι κοινοτικοι απο το κολεγειακο

ειναι ο joel bolomboy, ο οποιος εγινε ντραφτ και ισως ξεφευγει λιγο απο το μπατζετ
και ο retin obasohan

τον whitington τον ειχε δει απο περσι ο πριφτης που ειχε κανει πολυ καλο σαμερ λιγκ με τους χιτ
thrylos7
Για πείτε κι εδώ!

http://efctheblog.gr/aris-roster-maker.php
a bullet for your head
QUOTE(xavier @ Jun 28 2016, 05:00 ) *
bullet παντως οταν εβαζα προχθες το γιανκοβιτς στις προτασεις μου, δεν ειχα δει το ποστ σου στο τοπικ του παναθηναικου...

Στο καπάκι ποσταρα για τον Jankovic και σε αυτο το τοπικ.


QUOTE(thrylos7 @ Jun 29 2016, 10:36 ) *
Για πείτε κι εδώ!

http://efctheblog.gr/aris-roster-maker.php

Ωραίο λινκ.
Είναι εμφανεστατες οι προτασεις μου σε αυτό το λινκ biggrin.gif
algait
Καλησπέρα και απο μένα μετά από καιρό. Από παλιά θεωρούσα τον εαυτό μου μπασκετικό μέχρι που διάβασα τα post του bullet!!! Ρε φίλε πρέπει να έχεις πολύ μεγάλη τρέλα!

Πάντως σε μια γενική άποψη θεωρώ πως αν θέλει ο Λάσκαρης να κάνει το βήμα παραπάνω η ομάδα πρέπει να ανεβάσει το μπάτζετ τουλάχιστον στα 2 μύρια (έχει ακουστεί αυτό το σενάριο). Και αυτό γιατί περίπου 1,5 μύρια (χοντρικά) είναι η σημερινή αξία της περυσινής ομάδας, μιας και σχεδόν όλοι οι παίχτες ανέβασαν το κασέ τους. Εκτός αν πάμε στη λογική ότι όπως πέρυσι με 850 χιλιάδες κάναμε μία ομάδα που αξίας 1,5 εκ. φέτος πάμε με 1,5 εκ να κάνουμε μία ομάδα αξίας 3 εκ. αλλά δεν είναι σίγουρο ότι κάθε χρόνο θα σου βγαίνουν οι ξένοι λαυράκια.

Όπως και να χει μετά από χρόνια παιρνάμε το καλοκαίρι μας με συζητήσεις για το πόσο καλή ομάδα θα κάνουμε και όχι για το αν θα βγει η χρονιά από οικονομικής άποψης.
a bullet for your head
QUOTE(algait @ Jun 30 2016, 17:35 ) *
Καλησπέρα και απο μένα μετά από καιρό. Από παλιά θεωρούσα τον εαυτό μου μπασκετικό μέχρι που διάβασα τα post του bullet!!! Ρε φίλε πρέπει να έχεις πολύ μεγάλη τρέλα!

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τα καλα σου λόγια.
Όταν τόσα χρονια ασχολούμαι και γράφω εδώ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ-ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ, τότε ναι...Έχω μεγάλη τρελα...μην σου πω διαστροφή!!! wink.gif
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 26 2016, 21:02 ) *
Δεν είναι ορθολογικο το front court να απαρτίζεται απο 3 κολεγιοπαιδες undrafted, αλλά για δίδυμο F τους Finney-Smith, Jankovic δεν θα έλεγες όχι,ε? biggrin.gif
Ήδη είδα τον Jankovic σε προτεινόμενο ροστερ μόλις.. cool.gif

Κοίτα, αυτο που λες έχει πράγματι μια βάση.
Αν έχεις δυο F που εκτός των άλλων σουταρουν και καλά, ενα κρι-κρι αγριοκατσικο που λέει και ο Ginobili , κολλαει μια χαρά.

Όμως...
Ας υποθέσουμε πως ο Άρης αποκτά τους Finney-Smith και Stefan Jankovic.
2 versatile combo F, που μπορούν να σου προσφέρουν πάρα πολλά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και είναι ικανοί να δημιουργησουν πολλά mismatches , εναλλασομενοι σε θέσεις και ρόλους, ανάλογα τους εκάστοτε προσωπικούς αντιπάλους.

Αν σε αυτούς τους δύο, προστεθεί και ένας C , που εκτός όλων των άλλων, θα μπορεί να μεγαλώνει και τις αποστάσεις στην επιθεση, θα μπορούσαν να προκύψουν επιπλέον οφέλη.

Αν ο Finney-Smith παίζει ως stretch PF και σαν αντίπαλο έχει κάποιον που μπορεί να τον μαρσάρει, ο Jankovic ως SF , έχοντας ύψος 2.11μ και ικανοτητα ΚΑΙ με πλάτη, έχοντας εναν αντίπαλο ΣΙΓΟΥΡΑ αρκετά κοντύτερο, θα δημιουργούσε mismatch.
Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελε χώρο λοιπόν.
Η καλύτερη διάταξη για απομονωσεις στο low post, γίνονται οταν υπάρχει διάταξη 1 inside - 4 out.
Όταν υπάρχει τέτοιο Spacing και πολλαπλες απειλές στο μακρινό σουτ, οι αντίπαλες άμυνες, πολύ δύσκολα προσαρμοζονται!

Αν ο Finney-Smith παίζει ως SF και ο Jankovic ως point F,
ο Finney-Smith θα μπορεί εκείνος τότε να εκμεταλλευεται το mismatch κοντά στο καλάθι, καθώς έχει το size και την ικανότητα.
Οπότε και εδώ η διάταξη 1-4 θα ήταν η ιδανική ,είτε για να πηγαίνει ως το τέλος τις προσωπικές του φάσεις, είτε να δημιουργήσει inside-out game.
O Jankovic σε αυτή την περίπτωση, παρόλο που είναι 2.11μ , είναι εκπληκτικός δημιουργός φάσεων στο 1vs1 με ντρίμπλα.
Όσο stretch και να είναι ο αντίπαλος αμυντικός, δύσκολα συνανταμε PF που αμυνονται καλά σε αντιπάλους που συνπεριφερονται ως περιφερειακοι.
Και σε αυτή την περίπτωση, μια διάταξη 1-4 είναι πολύ καλη.
Όπως και μια μια 1-1-3 , δηλαδή με 3 ακροβολισμενους και εναν που να κινείται στην περίμετρο του ζωγραφιστου και στην baseline.

Τέλος, όταν έχεις και G με ικανότητα στο drive, το να υπάρχει και ένα C που μπορεί να τραβηχτεί έξω γιατί μπορεί να απειλήσει, είναι επίσης πολύ καλό.

Αυτά wink.gif


Δε θα με χάλαγε καθόλου θα έλεγα.
Απλά τότε για σέντερ θα ήθελα ένα παίχτη μικρής μπασκετικής αξίας αλλά που αν μπορεί να κάνει την βρώμικη ευρωπαική δουλειά. Δε θέλω ένα ακόμα πρότζεκτ αλλά έναν παίχτη μπασκετικής νοημοσύνης περισσότερο και λιγότερο ατομικών προσόντων. Μου αρέσει περισσότερο να έχω έναν εργάτη "Σίμτσακ" ή έναν Ουίλκινσον ( το λέω βάση αυτών που έκαναν και όχι θέσεις που έπαιζαν κ.λ.π.) παρά έναν Μάσευ ή έναν Ντάνστον στο ξεκίνημά τους.

Όπως είπα καλό και περιζήτητο ο ψηλός σου να μπορεί να σουτάρει (βλέπει Μπουρούσης, Μαυροκεφαλίδης) αλλά προτιμώ να κάνει όλα τα υπόλοιπα καλά.

Αν τώρα μπορείς να μας βρεις και έναν σέντερ που εκτός από όλα αυτά έχει και τρίποντο και όλα αυτά με κάτω από 200.000 μαροούλια τότε καλύτερα να σταματήσεις να γράφεις εδώ και ξεκίνα να στίνεις εταιρία συμβουλών και μάνατζερ.

rolleyes.gif
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jul 2 2016, 01:14 ) *
Αν τώρα μπορείς να μας βρεις και έναν σέντερ που εκτός από όλα αυτά έχει και τρίποντο και όλα αυτά με κάτω από 200.000 μαροούλια τότε καλύτερα να σταματήσεις να γράφεις εδώ και ξεκίνα να στίνεις εταιρία συμβουλών και μάνατζερ.

rolleyes.gif

Χαχαχα cool.gif
Τι να σου ρε φιλε Timemaster..
Το πιστεύεις ή όχι, είμαι ένας ακόμη φορουμικος-μπασκετικος χομπιστας...Με πολύ καλό όμως ποσοστό ευστοχων εκτιμήσεων, προβλέψεων, αναλύσεων.
Αν αναλογιστείς και τον συνολικό όγκο των ποστ μου εδω μεσα.
Τώρα αν πιστεύεις πως έχω αναξιοποιητα ταλεντα, και δω ΞΑΝΑ την πλειοψηφία των προτάσεων μου να πιάνουν στην πορεία του χρόνου, ίσως κηρυξω λευκή απεργία biggrin.gif

Τι νόημα θα είχε άλλωστε, στο διαδίκτυο να αποκτήσω φήμη και στην πραγματική ζωή να "απολαμβανω" την πλήρη ανωνυμια μου? biggrin.gif




a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jul 2 2016, 01:14 ) *
Όπως είπα καλό και περιζήτητο ο ψηλός σου να μπορεί να σουτάρει (βλέπει Μπουρούσης, Μαυροκεφαλίδης) αλλά προτιμώ να κάνει όλα τα υπόλοιπα καλά.

Αν τώρα μπορείς να μας βρεις και έναν σέντερ που εκτός από όλα αυτά έχει και τρίποντο και όλα αυτά με κάτω από 200.000 μαροούλια τότε καλύτερα να σταματήσεις να γράφεις εδώ και ξεκίνα να στίνεις εταιρία συμβουλών και μάνατζερ.

rolleyes.gif

Εμμέσως και χωρις να τον κατονομασω , έκανα πριν απο λίγο σε αλλο τοπικ, μια αναφορά που αφορούσε τον Joel Bolomboy!

Είναι πολύ καλός αμυντικός, εκπληκτικός rebounder , διαθέτει παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι, αλλά έχει δείξει πως έχει και μια καλή προοπτική, στο να εξελιχθεί και σε μια πολύ καλή απειλή απο την μέση-μακρινή απόσταση.

Επίσης....είναι Ουκρανός, έχει δηλαδή κοινοτικό διαβατηριο!

Αναδείχτηκε σε Big Sky Player Of The Year, ενω εχει ανακηρυχθεί και δύο φορές καλύτερος αμυντικός της χρονιάς της περιφέρειας του.
Έχει επίσης το ρεκορ όλων των εποχών στα ρημπαουντ , τόσο στην ιστορία του Weber State όπου αγωνιζόταν, όσο και στην περιφέρεια Big Sky!

Σουταρε ομως και με 36 τα 100 στα 3ποντα την τελευταία 2ετια.
Την σεζόν που πέρασε σουταρε με 34 τα 100 στα 3ποντα, σε 1.8 προσπαθειες μ.ο. ανα παιχνίδι.

Οι σωματομετρικες του μετρήσεις είναι εντυπωσιακές!
2.06μ ύψος, 102 μυικα κιλά, μόλις 5.2 ποσοστό σωματικού λίπους, 7'.2" wingspan, με 95εκ επιτοπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα!

Απο τα πολύ καλά στατιστικά του που είχε φετος, πέραν της θραύσης στα ρημπαουντς και της παραγωγικότητας του, ειχε πολύ υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα 2ποντα, με 59 τα 100.
Επίσης έδειξε μεγάλη ικανότητα και στο getting to the foul line, αφου επισκεπτόταν την γραμμή της φιλανθρωπιας 7.2 φορές μ.ο. ανά αγώνα, σουταροντας με σχεδόν 69 τα 100.

Μου θυμίζει αρκετά τον Maurice Ndour....με λιγο καλύτερο post παιχνίδι όμως, ενώ έχει και Ουκρανικό διαβατηριο!

Επιλέχθηκε στο draft στο Νο52 απο τους Jazz.

Εαν επελεγε να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα στην Ευρώπη, εκτιμω οτι το κασέ του θα ήταν εκεί γύρω στα 150χιλ για εναν χρόνο.

Θα χαρακτήριζα τον Joel Bolomboy, ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!
Και προπαντός, ανήκει αυτη η περιπτωση στην σφαίρα του εφικτου.


http://www.draftexpress.com/profile/Joel-Bolomboy-66144/

http://www.nbadraft.net/players/joel-bolomboy
yorgos
Δεν μπορώ να δω βίντεο (γι αυτό και δε σχολιάζω τις προτάσεις σου αν δεν έχω δει τους παίκτες σε κανένα κολλεγιακό ματσάκι από αυτά που βλέπω εντελώς περιστασιακά), οπότε ρωτώ:
QUOTE
2.06μ ύψος, 102 μυικα κιλά, μόλις 5.2 ποσοστό σωματικού λίπους, 7'.2" wingspan, με 95εκ επιτοπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα!

Είναι δυνατόν τέτοιο πράγμα να μη βρει θέση σε ρόστερ ΝΒΑ έστω και ως κουνοπετσέτας; Και να μη θέλει να μείνει εκεί για να δουλέψει;
a bullet for your head
QUOTE(yorgos @ Jul 4 2016, 00:00 ) *
Δεν μπορώ να δω βίντεο (γι αυτό και δε σχολιάζω τις προτάσεις σου αν δεν έχω δει τους παίκτες σε κανένα κολλεγιακό ματσάκι από αυτά που βλέπω εντελώς περιστασιακά), οπότε ρωτώ:
Είναι δυνατόν τέτοιο πράγμα να μη βρει θέση σε ρόστερ ΝΒΑ έστω και ως κουνοπετσέτας; Και να μη θέλει να μείνει εκεί για να δουλέψει;

Ειναι πολυ σύνηθες, τα πικ του 2ου γύρου απο τα μέσα προς το τέλος, να ξεκινάνε εκτός Αμερικής την επαγγελματική τους καριέρα.
Ο Olivier Hanlan ,περσινό πικ των Jazz που επέλεξαν και τον Ουκρανό ΜΑΠ , που ήταν στα μέσα του 2ου γύρου, ήρθε Ευρώπη.

Λόγω και Ουκρανικου διαβατηριου , δεν θα το θεωρούσα παράξενο, το να αποφασίσει να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα στην Ευρώπη, απο το να επιλέξει την αναπτυξιακή λίγκα ως το μέσο, για να μπορέσει αρχικά να αποσπασει κάποια 10 ημέρα συμβόλαια.
pan24
Ο χαγκινς διαλεξε τα λεφτα της βενετσια
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...0&Itemid=80
QUOTE
Όπως όλα φαίνεται ο Τζαμέλ Χάγκινς θα αποτελέσει παρελθόν από τον Άρη, και θα είναι συμπαίκτης του Μάικλ Μπράμος στην Βενέτσια, αποδεχόμενος την πρόταση της Ιταλικής ομάδας.

Ο 26χρονος Αμερικανός πάουερ φόργουορντ του Άρη δέχθηκε μια άκρως δελεαστική πρόταση από την Βενέτσια, με τον Άρη να μην μπορεί να την υπερκεράσει οικονομικά, και έτσι ο Χάγκινς όπως όλα δείχνουν θα συνεχίσει την καριέρα του στην Serie A. Την σεζόν που μας πέρασε ο Αμερικανός πραγματοποίησε εντυπωσιακό πρωτάθλημα, έχοντας 9,5 πόντους και 5,1 ριμπάουντ στην Basket League, ενώ στο Eurocup είχε 10 πόντους και 5,5 πόντους. Πριν τον αποκτήσει ο Άρης, ο Αμερικάνος αγωνίστηκε στην Κολοσσό Ρόδου, δείχνοντας τα πρώτα δείγματα της ποιότητας τους.

Πλέον, ο Δημήτρης Πρίφτης και ο Άρης θα πρέπει να αναζητήσουν άλλο παίκτη για να καλύψουν το κενό που αφήνει, το οποίος όπως φάνηκε και στα πλέι όφς, όπου ήταν τραυματίας, είναι μεγάλο.

Και ο ουοτερς μαλλον χαιρεταει γιατι ψαχνει μεγαλο συμβολαιο
Ο μακνιλ καιει τον αρη.Ανεβηκε στα 200 αλλα αυτος δεν εχει απαντησει ακομα
a bullet for your head
QUOTE(pan24 @ Jul 4 2016, 14:55 ) *
Ο χαγκινς διαλεξε τα λεφτα της βενετσια
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...0&Itemid=80

Και ο ουοτερς μαλλον χαιρεταει γιατι ψαχνει μεγαλο συμβολαιο
Ο μακνιλ καιει τον αρη.Ανεβηκε στα 200 αλλα αυτος δεν εχει απαντησει ακομα

Αν ήμουν στην θέση του Άρη δεν θα τα εβαφα και μαύρα.
Ο Άρης, έως ότου κινηθεί με μεγαλύτερα οικονομικά μεγεθη, θα πρέπει να μάθει να ζει με αυτό.

Η Αμερικανική αγορά προσφέρει πληθώρα επιλογών.
Ακόμη και για τις τωρινές οικονομικες δυνατοτητες του συλλόγου.

Με κοφτερο μάτι και λίγη ευνοϊκή συγκυρία, μπορεί να αντικαταστησει τους ξένους που θα φύγουν, γιατί αναζητουν μεγαλύτερα συμβόλαια.

Ας εστιασουν τουλάχιστον στον McNeal, ελπιζοντας πως θα ανανεώσει.
Μιας και τον Θεωρούν εκεί στον Άρη, κομβικό παικτη.
pan24
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 4 2016, 15:42 ) *
Αν ήμουν στην θέση του Άρη δεν θα τα εβαφα και μαύρα.
Ο Άρης, έως ότου κινηθεί με μεγαλύτερα οικονομικά μεγεθη, θα πρέπει να μάθει να ζει με αυτό.

Η Αμερικανική αγορά προσφέρει πληθώρα επιλογών.
Ακόμη και για τις τωρινές οικονομικες δυνατοτητες του συλλόγου.

Με κοφτερο μάτι και λίγη ευνοϊκή συγκυρία, μπορεί να αντικαταστησει τους ξένους που θα φύγουν, γιατί αναζητουν μεγαλύτερα συμβόλαια.

Ας εστιασουν τουλάχιστον στον McNeal, ελπιζοντας πως θα ανανεώσει.
Μιας και τον Θεωρούν εκεί στον Άρη, κομβικό παικτη.

Πραγματι υπαρχουν περιπτωσεις ισως και καλυτερων παικτων στα ιδια λεφτα
Το θεμα ειναι οτι αν θες να φτιαξεις ομαδα που θα στοχευει για κατι παραπανω πρεπει να εχεις εναν κορμο,τον οποιο για αν διατηρησεις σιγουρα σε καποιες περιπτωσεις θα χρειαστει να πληρωσεις και υπεραξιες
Αν καθε χρονο αλλαζεις 5/6 ξενους δεν γινεται δουλεια
gerorge
QUOTE (pan24 @ Jul 4 2016, 15:50 ) *
Πραγματι υπαρχουν περιπτωσεις ισως και καλυτερων παικτων στα ιδια λεφτα
Το θεμα ειναι οτι αν θες να φτιαξεις ομαδα που θα στοχευει για κατι παραπανω πρεπει να εχεις εναν κορμο,τον οποιο για αν διατηρησεις σιγουρα σε καποιες περιπτωσεις θα χρειαστει να πληρωσεις και υπεραξιες
Αν καθε χρονο αλλαζεις 5/6 ξενους δεν γινεται δουλεια


Το θεμα ειναι να αξιζει να πληρωσεις την υπεραξια.Αυτα που διναμε στον Χαγκινς ηταν ηδη υπεραξια επειδη θα κερδιζαμε σε συνοχη απο τη νεα χρονια.Αυτα που ζητουσε δεν θα ηταν υπεραξια θα ηταν μεγαλο λαθος της ομαδας να τα δωσει.
a bullet for your head
QUOTE(pan24 @ Jul 4 2016, 14:55 ) *
Ο μακνιλ καιει τον αρη.Ανεβηκε στα 200 αλλα αυτος δεν εχει απαντησει ακομα

http://www.nbadraft.net/players/michael-gbinije

Ως αντι-McNeal έχω προτείνει τους Luis Montero, Nick Johnson και Tyler Harvey.
Θα προσθέσω και τον Νιγηριανό Michael Gbinije.

Ο 24χρονος διεθνής με την Εθνική Νιγηρίας, επιλεχτηκε στο Νο49 απο τους Pistons.

Στην κολεγιακη του καριέρα παρακολουθησε τα προπονητικα προγράμματα δύο πολύ σπουδαίων κολεγίων, του Duke και του Syracuse.

Το πιο ενδιαφέρον το εστιάζω στο εξής.
Την σεζόν που πέρασε, ο πολύ γνωστός Jim Boeheim με την γνωστή του άμυνα ζώνης, πήρε την απόφαση να χρίσει τον Gbinije ως βασικό PG.
Ο ύψους 2.01μ Νιγηριανός ποτέ δεν είχε ξαναπαίξει αυτή την θέση.
Λογιζονταν πάντα ως G-F.

Ο Gbinije ανταποκριθηκε πολύ καλά στα νέα του καθήκοντα, βγάζοντας 17.5π, 4.3ασ,4.1ρ, 1.9κλ, 0.4κοψ σουταροντας με 52.5 τα 100 στα δίποντα και με 39.1 τα 100 στα τρίποντα, σε σύνολο παρακαλώ, 6.3 προσπαθειες ανα παιχνίδι μ.ο.!

Παρότι έφτασε τα 24, γεγονός που αποτελεί ανασταλτικο παράγοντα στο draft, καθώς οι Αμερικανοί πιστεύουν πως σε μια τέτοια ηλικία, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης, οι Pistons αποφασισαν να τον επιλέξουν στο No49!

Το γεγονός ότι έτρεξε μια χρονιά την θεση του βασικού PG σε ένα απο τα καλύτερα προπονητικα-κολεγιακα προγράμματα της Αμερικής, θα τον βοηθήσει σημαντικά, ώστε να μπορέσει να καθιερωθεί τουλάχιστον ως Combo G και ως second option ball handler.

Και αυτό έχει την σημασία του, διότι ο Νιγηριανός έχει ύψος 2.01μ.
Και διαθέτει την αντίληψη και την ικανότητα του να διαβάζει τις φάσεις και τα mismatches.

Αν και o Jim Boeheim επιλέγει άμυνα ζώνης, ο Gbinije έχει δείξει αμυντική ικανότητα και προοπτική.
Ξέρει να καλύπτει χώρους, να διαβάζει την ροή των φάσεων και τις γραμμές πάσας.
Επίσης έχει δείξει και ικανοτητα στην on ball defence.
Εχει αναμφίβολα και το κορμί-ύψος-σωματικά προσόντα για να μαρκάρει και τις 3 περιφερειακες θέσεις της 5αδας.

Στο επιθετικό σκελος έδειξε μεγάλη ικανότητα στο μακρινό σουτ, είτε ως spot up shooter, ειτε σουταροντας μετά απο ντρίπλα.
Μπορεί να τρέξει τα pick n'roll και να αξιοποιήσει και τους συμπαίκτες του, αλλά και τον εαυτό του, καθώς έχει και την ικανότητα του να πηγαίνει ως το τέλος τις προσπαθειες του προς το καλάθι, εκμεταλλευομενος το ύψος και την δύναμη του.

Μπορεί επίσης να δημιουργήσει τις προσωπικές του φάσεις στο 1vs1, καθώς και να διαβάσει σωστά τα αμυντικά close out.

Αν και τώρα θα ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα, ο πολυδιαστατος Νιγηριανός, εκτός της πολύ καλής τριβής που είχε στην Αμερική, έχει εμπειρίες και παραστάσεις καο σε επίπεδο Εθνικών ομάδων.
Πέρσι συνεισεφερε αρκετά στο AfroBasket με την εθνική Νιγηρίας.

Λογικά θα προσπαθήσει και αυτός, όπως και τόσοι αλλοι άλλωστε, να διεκδικήσει μια θέση στο ροστερ των Pistons.
Εκτιμώ όμως, οτι οι πιθανότητες του να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα εκτός Αμερικής, είναι αρκετές.

Νομίζω ότι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Ως Combo G έχει πολύ ωραίο πακετο ικανοτητων, ύψους, σωματικων προσόντων.
Που αν τον πλαισιωσεις με εναν PG τυπου Ryan Boatright , θα κολλήσει θαυμάσια νομίζω.



http://www.draftexpress.com/profile/Michael-Gbinije-5765/

QUOTE(gerorge @ Jul 4 2016, 17:21 ) *
Το θεμα ειναι να αξιζει να πληρωσεις την υπεραξια.Αυτα που διναμε στον Χαγκινς ηταν ηδη υπεραξια επειδη θα κερδιζαμε σε συνοχη απο τη νεα χρονια.Αυτα που ζητουσε δεν θα ηταν υπεραξια θα ηταν μεγαλο λαθος της ομαδας να τα δωσει.

Ακριβώς.
Αυτή την κουβέντα την είχα ανοίξει με τον φίλο Timemaster και τον mod του τοπικ.
Ο Άρης, αυτών των οικονομικών δυνατοτήτων, δεν μπορεί να το κάνει αυτό και δεν πρέπει βασικά.
Πρέπει να μάθει να ζει με αυτό, αναπτυσσοντας όλους εκείνους τους μηχανικούς, που θα έχουν πάντα έτοιμες, τις επόμενες λύσεις.
Όταν μπορέσει να σταθεροποιησει το μπάτζετ του σε πιο "αξιοπρεπή" επίπεδα, θα μπορούσε να στήσει μια "φαμπρικα".
Να τολμησει δηλαδη να προβεί σε επενδύσεις, δίνοντας σε no name Αμερικανούς 3ετη συμβολαια για πχ.

Εμπεριέχει φυσικά ένα ρίσκο, όμως ο Άρης τελευταία επιλέγει καλούς Αμερικανούς.
Με αυτόν τον τρόπο, αν οι Αμερικανοί του βγαίνουν, θα μπορεί να τους κρατάει με εν ισχύ συμβόλαια που θα έχουν και μπαι άουτ φυσικά.
Έτσι, θα γλιτώνουν αυτή την απότομη καμπύλη στο γράφημα, με το μισθολογικο στάτους.
gerorge
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 4 2016, 18:30 ) *
http://www.nbadraft.net/players/michael-gbinije

Ως αντι-McNeal έχω προτείνει τους Luis Montero, Nick Johnson και Tyler Harvey.
Θα προσθέσω και τον Νιγηριανό Michael Gbinije.

Ο 24χρονος διεθνής με την Εθνική Νιγηρίας, επιλεχτηκε στο Νο49 απο τους Pistons.

Στην κολεγιακη του καριέρα παρακολουθησε τα προπονητικα προγράμματα δύο πολύ σπουδαίων κολεγίων, του Duke και του Syracuse.

Το πιο ενδιαφέρον το εστιάζω στο εξής.
Την σεζόν που πέρασε, ο πολύ γνωστός Jim Boeheim με την γνωστή του άμυνα ζώνης, πήρε την απόφαση να χρίσει τον Gbinije ως βασικό PG.
Ο ύψους 2.01μ Νιγηριανός ποτέ δεν είχε ξαναπαίξει αυτή την θέση.
Λογιζονταν πάντα ως G-F.

Ο Gbinije ανταποκριθηκε πολύ καλά στα νέα του καθήκοντα, βγάζοντας 17.5π, 4.3ασ,4.1ρ, 1.9κλ, 0.4κοψ σουταροντας με 52.5 τα 100 στα δίποντα και με 39.1 τα 100 στα τρίποντα, σε σύνολο παρακαλώ, 6.3 προσπαθειες ανα παιχνίδι μ.ο.!

Παρότι έφτασε τα 24, γεγονός που αποτελεί ανασταλτικο παράγοντα στο draft, καθώς οι Αμερικανοί πιστεύουν πως σε μια τέτοια ηλικία, δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης, οι Pistons αποφασισαν να τον επιλέξουν στο No49!

Το γεγονός ότι έτρεξε μια χρονιά την θεση του βασικού PG σε ένα απο τα καλύτερα προπονητικα-κολεγιακα προγράμματα της Αμερικής, θα τον βοηθήσει σημαντικά, ώστε να μπορέσει να καθιερωθεί τουλάχιστον ως Combo G και ως second option ball handler.

Και αυτό έχει την σημασία του, διότι ο Νιγηριανός έχει ύψος 2.01μ.
Και διαθέτει την αντίληψη και την ικανότητα του να διαβάζει τις φάσεις και τα mismatches.

Αν και o Jim Boeheim επιλέγει άμυνα ζώνης, ο Gbinije έχει δείξει αμυντική ικανότητα και προοπτική.
Ξέρει να καλύπτει χώρους, να διαβάζει την ροή των φάσεων και τις γραμμές πάσας.
Επίσης έχει δείξει και ικανοτητα στην on ball defence.
Εχει αναμφίβολα και το κορμί-ύψος-σωματικά προσόντα για να μαρκάρει και τις 3 περιφερειακες θέσεις της 5αδας.

Στο επιθετικό σκελος έδειξε μεγάλη ικανότητα στο μακρινό σουτ, είτε ως spot up shooter, ειτε σουταροντας μετά απο ντρίπλα.
Μπορεί να τρέξει τα pick n'roll και να αξιοποιήσει και τους συμπαίκτες του, αλλά και τον εαυτό του, καθώς έχει και την ικανότητα του να πηγαίνει ως το τέλος τις προσπαθειες του προς το καλάθι, εκμεταλλευομενος το ύψος και την δύναμη του.

Μπορεί επίσης να δημιουργήσει τις προσωπικές του φάσεις στο 1vs1, καθώς και να διαβάσει σωστά τα αμυντικά close out.

Αν και τώρα θα ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα, ο πολυδιαστατος Νιγηριανός, εκτός της πολύ καλής τριβής που είχε στην Αμερική, έχει εμπειρίες και παραστάσεις καο σε επίπεδο Εθνικών ομάδων.
Πέρσι συνεισεφερε αρκετά στο AfroBasket με την εθνική Νιγηρίας.

Λογικά θα προσπαθήσει και αυτός, όπως και τόσοι αλλοι άλλωστε, να διεκδικήσει μια θέση στο ροστερ των Pistons.
Εκτιμώ όμως, οτι οι πιθανότητες του να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα εκτός Αμερικής, είναι αρκετές.

Νομίζω ότι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Ως Combo G έχει πολύ ωραίο πακετο ικανοτητων, ύψους, σωματικων προσόντων.
Που αν τον πλαισιωσεις με εναν PG τυπου Ryan Boatright , θα κολλήσει θαυμάσια νομίζω.



http://www.draftexpress.com/profile/Michael-Gbinije-5765/


Ακριβώς.
Αυτή την κουβέντα την είχα ανοίξει με τον φίλο Timemaster και τον mod του τοπικ.
Ο Άρης, αυτών των οικονομικών δυνατοτήτων, δεν μπορεί να το κάνει αυτό και δεν πρέπει βασικά.
Πρέπει να μάθει να ζει με αυτό, αναπτυσσοντας όλους εκείνους τους μηχανικούς, που θα έχουν πάντα έτοιμες, τις επόμενες λύσεις.
Όταν μπορέσει να σταθεροποιησει το μπάτζετ του σε πιο "αξιοπρεπή" επίπεδα, θα μπορούσε να στήσει μια "φαμπρικα".
Να τολμησει δηλαδη να προβεί σε επενδύσεις, δίνοντας σε no name Αμερικανούς 3ετη συμβολαια για πχ.

Εμπεριέχει φυσικά ένα ρίσκο, όμως ο Άρης τελευταία επιλέγει καλούς Αμερικανούς.
Με αυτόν τον τρόπο, αν οι Αμερικανοί του βγαίνουν, θα μπορεί να τους κρατάει με εν ισχύ συμβόλαια που θα έχουν και μπαι άουτ φυσικά.
Έτσι, θα γλιτώνουν αυτή την απότομη καμπύλη στο γράφημα, με το μισθολογικο στάτους.



Ακομα και αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πληρωσεις την υπεραξια σε αυτην την περιπτωση παλι λαθος θα ηταν να το κανεις αφου δεν αξιζει.Το να ρισκαρεις δινοντας πολυετη σε Αμερικανους ταλεντα πληρωνοντας παραπανω αποσο πρεπει ειναι πολυ πιο σωστος τροπος να πληρωσεις υπεραξια αποτι να το κανεις για παικτες επιπεδου Χαγκινς
a bullet for your head
QUOTE(gerorge @ Jul 4 2016, 18:57 ) *
Ακομα και αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πληρωσεις την υπεραξια σε αυτην την περιπτωση παλι λαθος θα ηταν να το κανεις αφου δεν αξιζει.Το να ρισκαρεις δινοντας πολυετη σε Αμερικανους ταλεντα πληρωνοντας παραπανω αποσο πρεπει ειναι πολυ πιο σωστος τροπος να πληρωσεις υπεραξια αποτι να το κανεις για παικτες επιπεδου Χαγκινς

Βασικά, το να ρισκάρεις να δώσεις πολυετή συμβολαια σε ταλεντα Αμερικανούς και ξένους γενικότερα, δεν σημαίνει πως πληρώνεις και υπεραξια.
Αυτό που εγω λέω είναι για πχ το εξής.
Να δώσει ο Άρης ενα 3ετες συμβόλαιο στον Okaro που μόλις τώρα ξεκινάει την επαγγελματική του καριέρα.
Όχι με ενδιάμεσο πέρασμα απο την Ιταλία, αλλά κατευθείαν.
Του προσφέρεις 450χιλ για κλειστό 3ετες και με μπαι άουτ στο τέλος της πρώτης και της δεύτερης χρονιάς.
Ο μέσος όρος αποδοχών ανα έτος είναι τα 150χιλ.
Σε σας ήρθε πέρσι, στην 2η επαγγελματική του σεζόν με 160χι
Και πλέον το κασέ του κυμαίνεται στα 500χιλ!

Αν δηλαδή η επένδυση σου βγει, εκτός του οτι θα διατηρείς σταθεροτερο κορμό για παραπάνω απο μια σεζόν, θα γλιτώνεις αυτή την δραματική αύξηση στις αποδοχές, που είναι αποτέλεσμα καλών σεζόν που πάνε προς εξαργύρωση.
Και έχοντας βάλει και μπαι άουτ, στο τέλος της 2ης χρονιάς του εν ισχύ συμβολαίου, ο Άρης αν είχε κάμποσες προτάσεις απο άλλες ομάδες, θα μπορούσε να επιλέξει και να πουλησει τον παίκτη.
Να βγαλει για πχ και 200 ευρώ.

Εμπεριέχει ένα ρίσκο ως λογική, όμως έτσι είναι οι επενδύσεις.
Μπορεί ο τάδε παικτης να μην σου βγει.
Μπορεί να σου τραυματιστεί.
Αν όμως επανειλλημενως κάνεις καλες κινήσεις στους ξένους, όπως κάνει καλή ώρα ο Άρης, αυτό θα μπορούσε να γίνει εκμεταλλευσιμο , με τον τρόπο που εγώ υποδεικνυω.
Και απο αυτό το concept να προκύψουν πολλαπλά οφέλη.

Βέβαια για να υποστηριχτει κάτι τέτοιο, θέλει ένα πιο "αξιοπρεπές" μπάτζετ.
gerorge
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 4 2016, 19:13 ) *
Βασικά, το να ρισκάρεις να δώσεις πολυετή συμβολαια σε ταλεντα Αμερικανούς και ξένους γενικότερα, δεν σημαίνει πως πληρώνεις και υπεραξια.
Αυτό που εγω λέω είναι για πχ το εξής.
Να δώσει ο Άρης ενα 3ετες συμβόλαιο στον Okaro που μόλις τώρα ξεκινάει την επαγγελματική του καριέρα.
Όχι με ενδιάμεσο πέρασμα απο την Ιταλία, αλλά κατευθείαν.
Του προσφέρεις 450χιλ για κλειστό 3ετες και με μπαι άουτ στο τέλος της πρώτης και της δεύτερης χρονιάς.
Ο μέσος όρος αποδοχών ανα έτος είναι τα 150χιλ.
Σε σας ήρθε πέρσι, στην 2η επαγγελματική του σεζόν με 160χι
Και πλέον το κασέ του κυμαίνεται στα 500χιλ!

Αν δηλαδή η επένδυση σου βγει, εκτός του οτι θα διατηρείς σταθεροτερο κορμό για παραπάνω απο μια σεζόν, θα γλιτώνεις αυτή την δραματική αύξηση στις αποδοχές, που είναι αποτέλεσμα καλών σεζόν που πάνε προς εξαργύρωση.
Και έχοντας βάλει και μπαι άουτ, στο τέλος της 2ης χρονιάς του εν ισχύ συμβολαίου, ο Άρης αν είχε κάμποσες προτάσεις απο άλλες ομάδες, θα μπορούσε να επιλέξει και να πουλησει τον παίκτη.
Να βγαλει για πχ και 200 ευρώ.

Εμπεριέχει ένα ρίσκο ως λογική, όμως έτσι είναι οι επενδύσεις.
Μπορεί ο τάδε παικτης να μην σου βγει.
Μπορεί να σου τραυματιστεί.
Αν όμως επανειλλημενως κάνεις καλες κινήσεις στους ξένους, όπως κάνει καλή ώρα ο Άρης, αυτό θα μπορούσε να γίνει εκμεταλλευσιμο , με τον τρόπο που εγώ υποδεικνυω.
Και απο αυτό το concept να προκύψουν πολλαπλά οφέλη.

Βέβαια για να υποστηριχτει κάτι τέτοιο, θέλει ένα πιο "αξιοπρεπές" μπάτζετ.


Για να πεισεις καποιον να μεινει στην ομαδα και να μην δοκιμασει προτασεις την επομενη χρονια σιγουρα θα πρεπει να του δωσεις κατι παραπανω λογικα και πανω απο αυτο που αξιζει.Γι αυτο μιλαω για υπεραξια
a bullet for your head
Αν και ξέρω ότι ο Άρης ψάχνει σε κάτι αθλητικο όσον αφορά τον αντι-Okaro...και αν και έχω ρίξει κάμποσες προτάσεις, έχω τσεκάρει μια περίπτωση παικτη, που είναι ένα κράμα των Adrien Moerman και Jorge Garbajosa...

Θα γράψω προσεχώς, γιατί σήμερα είναι αδύνατον!

gerorge
Γραφτηκε σημερα και για Jarnell Stokes.Παικταρας αλλα προφανως για το 5 θα ταιριαζε και οχι για το 4 οπως αναφερουν
tuareg
QUOTE (gerorge @ Jul 5 2016, 17:51 ) *
Γραφτηκε σημερα και για Jarnell Stokes.Παικταρας αλλα προφανως για το 5 θα ταιριαζε και οχι για το 4 οπως αναφερουν


ποιος τον λεει για 4?
Μονο 5 ο στοουκς
gerorge
QUOTE (tuareg @ Jul 5 2016, 19:39 ) *
ποιος τον λεει για 4?
Μονο 5 ο στοουκς


Στο τσαλτιδοσαιτ λεει για τεσαρι οτι εξεταζεται.Προφανως και στην Ευρωπη δεν μπορει να σταθει στο 4
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.