Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 17 2016, 19:32 ) *
Μαρεσει που σου ειπα δεν εχω ορεξη να τσακωθουμε...
Ρε φιλε τα ανακατωνεις ολα και βγαζεις δικα σου συμοερασματα ακομα μια φορα....
Αφου εισαι τοσο φανατικος των ποστ μου θα ηξερες οτι την περσυνη χρονια δεν την θεωρω αποτυχημενη....δεν θεωρω οτι καναμε βεβαια και κατι φοβερο....καναμε μερικες τεραστιες νικες και μερικες κακες ηττες....και αυτο γιατι δεν υπηρχε βαθος....οταν πιαναν καλη αποδοση τα αμερικανακια μπορουσαμε να κερδισουμε παο και ουνιξ.....οταν δεν ειχαν κεφι μπορουσαμε να χασουμε απο τον κοροιβο και να φαμε 40 απο την αρμανι....
Επισης το ελεγα πολυ καιρο οτι οντως για να τους κρατησεις πρεπει να εχεις πολυ μεγαλο μπατζετ....που να καλυψει την υπεραξια τους αλλα και να μεινουν λεφτα για τις αλλες θεσεις...αλλιως θα καταληγαμε με διπαλσιο μπατζετ αλλα την ιδια ομαδα...
Παρολαυτα η διοικιση και ο κοουτς σχεδιασαν την παραμονη τους.....και δεν τους βγηκε αυτο λεω....δειχνει απο το χειμωνα οτι δεν προσεγγιζουμε τους παικτες σωστα....αν δεν το βλεπεις αυτο τοτε δεν ειναι δικο μου προβλημα....ο μπατιστα εβαλε τα γελια....ο νειμικ προσβληθηκε απο τη προταση μας...ο παπ μας χτυπησε φιλικα στη πλατη και πηγε παρακατω...ο μιλοσεβιτς τα ιδια...
Οι αμερικανοι μας καλα καλα δεν μας απαντησαν καν....τωρα αν εσενα σου μοιαζουν ολα αυτα νορμαλ οκ....δεν σου λεω οτι ειναι προβλημα οτι δεν μειναν μπορει να βρουμε ισαξιους....θα φανει στο τελος αυτο....το θεμα ειναι οτι δειχνουμε αδυναμια να κανουμε τα θελω μας πραξη.....
Πεστο μιρλα εσυ δικο σου προβλημα εγω το λεω αληθεια....


εγω δε τσακωνομαι,αν εχεις αυτη την εντυπωση λαθος σου.
Τους δωσαμε οτι θεωρουσαμε οτι ειναι αντιπροσωπευτικο της αξιας τους η οτι μπορουσαμε να δωσουμε.
Δε τους αρεσε παμε παραπακατω.
Γιατι ειναι στραβο δε καταλαβαινω.
Η πλακα ειναι βεβαια οτι δημοσιευματα που ενισχυουν το σκεπτικο σου (ο νευμικ προσβληθηκε,ο μπατιστα γελασε κλπ),τα υιοθετεις μεχρι κεραιας ,ενω αλλα τα οποια ειναι αντιθετα με οτι λες (πχ δινουμε οτι αξιολογουμε εμεις οτι πρεπει να δωσουμε) ουτε που τα λαμβανεις υπ οψη σου.


QUOTE (rahxephon13 @ Jul 17 2016, 19:30 ) *
Σύμφωνο μαζί σου ότι είναι νωρίς ακόμη και λογικά έχετε χρόνο στην διάθεση σας + στο ότι η διοίκηση μάλλον προσπάθησε με τις οποίες δυνατότητες που είχε άλλα δεν κατάφερε κάτι αν και γνώμη μου είναι ότι πρέπει να βελτιωθεί σε αυτό το κομμάτι ώστε να μην χτίζεται κάθε χρόνο καινούργια ομαδα.

Άλλα μου δίνεις την εντύπωση ότι προσπαθείς υπερβολικά να απαλλάξεις την διοίκηση από οποιαδήποτε ευθύνη της αναλογεί έτσι που μιλάς για τους παίχτες της ομάδας σου θα έλεγε κάνεις ότι φέτος αποτύχατε κι ότι έχετε μαζέψει σακάκια η κακούς και αχάριστους ανθρώπους laugh.gif

Έμενα πάντως προσωπικά ο φετινός αρης μου άρεσε αρκετά και πιστεύω ότι την 3 θέση την χάσατε λόγω συγκυρίων (μην πέσετε να με φάτε αεκτζηδες tongue.gif ) για μένα ο αρης είχε την καλύτερη ομαδα στην ελλαδα πέρα από τους δυο αιωνίους και είναι κρίμα που δεν κατάφερε να κρατήσει τον κορμό αυτό και για τους οπαδούς τους φαντάζομαι ακόμη πιο λυπηρό γι 'αυτό ίσως κάποιοι αντιδρούν πιο έντονα, παρόλα αυτά ο κόουτς πριφτης μου αρέσει και πιστεύω ότι θα έχει μεγάλο ενδιαφέρων να δούμε τι θα καταφέρει φέτος με λίγο μεγαλύτερο μπάτζετ.


δε καταλαβες,οι χαρακτηρισμοι μπασκετ ποσειδωνιου για μακνηλ και λαθερ για γουοτερς δεν ειναι η δικη μου αποψη, ειναι οπως τους χαρακτηριζαν οι ιδιοι που τωρα κλαινε που δεν ανανεωνουν.


QUOTE (back2back @ Jul 17 2016, 19:30 ) *
αν θες να κλείσεις καλούς παίκτες με λίγα χρήματα αναγκαστικά πρέπει να περιμένεις. πάντως πιστεύω ότι τα χρήματα που ζήτησαν οι παίκτες τα άξιζαν δεν θα πλήρωνε ο Άρης υπεραξία. Για μένα ο Χάγκινς είναι καλός παίκτης και μπορεί να εξελιχθεί σε νέο Ντάνστον


Ειχα γραψει οτι καλες οι ανανεωσεις αλλα οταν δημιουργεις υπεραξιες πρεπει να τις καρπωνεσαι.
Δε γινεται να περιμενεις να ταβανιαζουν καθε χρονια.
Αν τους αρεσει το περιβαλλον που εξελιχθηκαν βαζουν νερο στο κρασι τους και καθονται με 50% αυξηση για να καρπωθει κι η ομαδα την ομοιογενεια,αν οχι ρισκαρουν κι αυτοι αν θα ταβανιασουν στον επομενο προορισμο τους κι η ομαδα αν θα βρει αλλους να της κανουν τη δουλεια ..so simple
Timemaster
καταρχάς για ποιο πλάνο μιλάμε;
η ομάδα το μόνο πλάνο που έβγαλε προς τα έξω είναι ότι θέλει να κρατήσει και τους 4 Αμερικανούς αλλά μέσα σε κάποια οικονομικά πλαίσια και χωρίς την λογική των δημοπρασιών .

Το ότι δεν υπογράψανε δε σημαίνει ότι το πλάνο απέτυχε μιας και η ομάδα δε ξέφυγε από τους όρους της.

Από τις μεταγραφές που ακούγονται τόσο καιρό και τα ονόματα μονάχα δύο βγήκαν προς τα έξω και πραγματικά φαίνονται να μας απασχολούν. Του Καβαδά που έχει όμως συμβόλαιο με τον Ολυμπιακό οπότε δεν είναι στο χέρι μας και περιμένουμε αναγκαστικά.
Και του Μιλόσεβιτς που προτίμησε να μείνει στην ομάδα που ήταν. Κάτι το οποίο φαινέται σαν ιστορία μάνατζερ μιας και την μία μέρα βουίζει ο τόπος ότι ο Άρης τον θέλει και του έχει κάνει πρόταση και την επόμενη η ΑΕΚ τον καπαρώνει με καλό συμβόλαιο όταν λίγες μέρες πριν ήταν εκτός πλάνων. Λιγάκι ύποπτο.

Από εκεί και πέρα δε βλέπω να έχει βγει πραγματικά όνομα προς τα έξω αλλά όποιος Έλληνας υπάρχει από την θέση τρία και πάνω τον θέλει ο Άρης κάτι που δε μπορεί να ισχύει.

Ουσιαστικά στην ΚΑΕ φέτος ή υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Που σε αυτή την περίπτωση δε πρόκειται να έβγαινε προς τα έξω ότι δίνουμε 200.000 σε Μακνιλ και θα βρομούσε ο τόπος για τον Λάσκαρη μιας και υπάρχει καχυποψία έντονη.
Ή η ΚΑΕ αποφάσισε όπως και πέρσι να κινηθεί σε χαμηλούς τόνους κάνοντας το παιχνίδι της και χρησημοποιόντας όπως και πέρσι τον χρόνο με το μέρος της.

Αυτό το δεύτερο σημαίνει πως όλοι οι δημοσιογράφοι που τρέφονται από το μπασκετικό ρεπορτάζ του Άρη τώρα δεν έχουν δουλειά και αναγκάζονται να γράψουνε ότι πουλάει.

rolleyes.gif
sinkazama82
QUOTE (gerorge @ Jul 17 2016, 19:23 ) *
Και γιατι οι παικτες οπως ο Γουαιτ και ο Μακνιλ να δεχθουν τις προτασεις σου μεσα στη χρονια;Ποιοι Ελληνες της προκοπης ηταν ελευθεροι κι εκλεισαν ηδη αλλου;Μπογρης Σαρικοπουλος ή Βασιλειαδης;;Τους παικτες τους ηθελε να παραμεινουν σε συγκεκριμενα οικονομικα πλαισια,αφου δεν τα δεχτηκαν οι ιδιοι αυτα η διοικηση θεωρησε οτι με τα λεφτα που ζητουν οι υπαρχοντες παικτες μπορουν να βρεθουν καλυτεροι.Πιο μεγαλο ρισκο θα ηταν παντως να διπλασιασεις το μπατζετ σου ουσιαστικα για να κρατησεις την ιδια ομαδα παρα να πας σε παικτες των 150-200 που λογικα ειναι καλυτεροι απο τους προηγουμενους


O Γουάιτ όχι, τον Μακνίλ αν μετά τα δύο ματς με την Ούνικς που όλοι είδαν πως μάτσαρε απέναντι στον Λάνγκφορντ, δεν μπορούσες να τον κλείσεις με μια αύξηση 30% πχ; Αλλά στην διοίκηση προφανώς είπαν γκαρντ βρίσκουμε, ας προτείνουμε ανανέωση στον παικταρά τον Χάγκινς γιατί οι καλοί ψηλοί σπανίζουν.

Έλληνες καλοί ή τουλάχιστον καλύτεροι από αυτούς που έχει ο Άρης είναι οι Μπόγρης και Κασελάκης πχ που είπαν αντίο. Τώρα αν κρατήσει και Καββαδά ο Ολυμπιακός, που μάλλον αυτό θα γίνει, άντε ψάξε να βρεις τρεις ψηλούς με τα λεφτά που δίνεις. Για Έλληνες δεν το συζητάω καν, δεν ξέρω αν έχουν μείνει καν «μεσαίου επιπέδου». Όπως είπα και πριν μόνο στοιχήματα.

Τουλάχιστον ας βγει να πει κάποιος από τη διοίκηση πως επειδή στο NBA έγινε αύξηση του σάλαρι καπ και οι Τούρκοι και οι Ρώσοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν υπεραξίες, ο Άρης με αυτό το μπάτζετ έχει πολύ συγκεκριμένο ταβάνι και θα κλείσει αργά τις μεταγραφές γιατί πρέπει να λιώσει στο ψάξιμο και να περιμένει τα κοψίματα από το NBA.

Εφόσον όμως μιλάμε για επιτυχία ή αποτυχία του σχεδιασμού, αν εσύ πιστεύεις πως, μέχρι τώρα τουλάχιστον, όλα πάνε βάση σχεδίου, δεν έχω να πω και κάτι άλλο.
Timemaster
QUOTE(sinkazama82 @ Jul 17 2016, 18:45 ) *
O Γουάιτ όχι, τον Μακνίλ αν μετά τα δύο ματς με την Ούνικς που όλοι είδαν πως μάτσαρε απέναντι στον Λάνγκφορντ, δεν μπορούσες να τον κλείσεις με μια αύξηση 30% πχ; Αλλά στην διοίκηση προφανώς είπαν γκαρντ βρίσκουμε, ας προτείνουμε ανανέωση στον παικταρά τον Χάγκινς γιατί οι καλοί ψηλοί σπανίζουν.

Έλληνες καλοί ή τουλάχιστον καλύτεροι από αυτούς που έχει ο Άρης είναι οι Μπόγρης και Κασελάκης πχ που είπαν αντίο. Τώρα αν κρατήσει και Καββαδά ο Ολυμπιακός, που μάλλον αυτό θα γίνει, άντε ψάξε να βρεις τρεις ψηλούς με τα λεφτά που δίνεις. Για Έλληνες δεν το συζητάω καν, δεν ξέρω αν έχουν μείνει καν «μεσαίου επιπέδου». Όπως είπα και πριν μόνο στοιχήματα.

Τουλάχιστον ας βγει να πει κάποιος από τη διοίκηση πως επειδή στο NBA έγινε αύξηση του σάλαρι καπ και οι Τούρκοι και οι Ρώσοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν υπεραξίες, ο Άρης με αυτό το μπάτζετ έχει πολύ συγκεκριμένο ταβάνι και θα κλείσει αργά τις μεταγραφές γιατί πρέπει να λιώσει στο ψάξιμο και να περιμένει τα κοψίματα από το NBA.

Εφόσον όμως μιλάμε για επιτυχία ή αποτυχία του σχεδιασμού, αν εσύ πιστεύεις πως, μέχρι τώρα τουλάχιστον, όλα πάνε βάση σχεδίου, δεν έχω να πω και κάτι άλλο.


το θέμα είναι ότι δε ξέρουμε το σχέδιο της διοίκησης γιατί η διοίκηση δεν βγάζει τίποτα προς τα έξω. Καλός ή κακός δε λέει.
όμως σύμφωνα με αυτά που έγιναν πέρσι η διοίκηση πάει να πάρει οικονομικούς ξένους προς το τέλος του Καλοκαιριού. Αυτό έκανε πέρσι και βγήκε κερδισμένη.

Ο Μπόγρης είχε υψηλό κασέ για τα δεδομένα μας και ο Κασελάκης δε ταιριάζει για τον Πρίφτη. Οπότε δεν ήταν πραγματικοί στόχοι. Δυστηχώς φέτος δεν υπάρχουν Έλληνες παίχτες για να χτυπήσεις. Υπάρχουν οι πολλοί ακριβοί βλέπε Βουγιούκας που ήθελε 700.000 και Μπόγρης και Καλάθης και υπάρχουν οικονομικοί οι οποίοι δε σε παν πουθενά και δε τους θέλεις βλέπε Κασελάκης , Σαρικόπουλος , Λαρετζάκης.

Τώρα για τον Χάγκινς από την μία ακούστηκε ότι πήγαμε να του κάνουμε συμβόλαιο πέρσι. Από την άλλη ακούστηκε ότι ήρθε ο μάνατζέρ του με πρόταση από εξωτερικό για να φήγει, εμείς την αρνηθήκαμε και στράβωσε και από τότε είναι άλλος Χάγκινς. Το δεύτερο σενάριο πλέον μου φαίνεται ποιο κοντά στην αλλήθεια.

pan24
Αν εγινε καποιο σημαντικο λαθος ειναι οτι δεν προταθηκε ανανεωση μεσα στην σεζον τον φεβρουαριο πχ σε οσους ηθελε να κρατησει
Δεν ειναι σιγουρο οτι θα το δεχονταν να ανανεωσουν τοτε αλλα θα υπηρχαν περισσοτερες πιθανοτητες
Κατι μου λεει πχ οτι τοτε ο μακνιλ με 150.000 θα χοροπηδαγε ενω τωρα με 200.000 ξινιζει
Βεβαια ετσι την εχουν παθει πολλες ομαδες μεταξυ αυτων και ο ολυμπιακος αρκετες φορες(σλουκας,χαινς οι σημαντικοτερες τετοιες απωλειες)
Ο σχεδιασμος αυτη την στιγμη δεν μπορει να κριθει ως επιτυχημενος ή αποτυχημενος γιατι εκτος του κοουτς και της διοικησης δεν ξερουμε ποιος ειναι ο σχεδιασμος
Ισως να χαθηκε σημαντικος χρονος περιμενοντας τους αμερικανους ισως παλι αυτο να ηταν μεσα στο προγραμμα
Αμερικανους βρισκεις το θεμα ειναι με τους ελληνες
Σαρικοπουλος,μπογρης,βασιλειαδης ακομα και γκικας ειναι παικτες που θα ηταν χρησιμοι στον αρη εστω ως backup
Πλεον οι μονοι ελληνες ελευθεροι που μπορουν να εχουν σημαντικο ρολο και καποια περιθωρια εξελιξης ειναι ο γιανκοβιτς,ο θανασοκουμπο και ο καββαδας
Για τον γιανκοβιτς τα λεφτα ειναι πολλα γιατι πραγματι αν εχεις μπατζετ 1,3 δεν ειναι λογικο να δωσεις σχεδον τα μισα σε εναν παικτη
Ο θανασοκουμπο προσπαθει να βρει στην αμερικη και θα αργησει,αν δεν βρει ακουγεται οτι ειναι κλεισμενος παναθηναικο
Ο καββαδας περιμενει τον ολυμπιακο,αν ο ολυμπιακος τον θελει θα μεινει εκει
tuareg
QUOTE (sinkazama82 @ Jul 17 2016, 19:45 ) *
O Γουάιτ όχι, τον Μακνίλ αν μετά τα δύο ματς με την Ούνικς που όλοι είδαν πως μάτσαρε απέναντι στον Λάνγκφορντ, δεν μπορούσες να τον κλείσεις με μια αύξηση 30% πχ; Αλλά στην διοίκηση προφανώς είπαν γκαρντ βρίσκουμε, ας προτείνουμε ανανέωση στον παικταρά τον Χάγκινς γιατί οι καλοί ψηλοί σπανίζουν.

Έλληνες καλοί ή τουλάχιστον καλύτεροι από αυτούς που έχει ο Άρης είναι οι Μπόγρης και Κασελάκης πχ που είπαν αντίο. Τώρα αν κρατήσει και Καββαδά ο Ολυμπιακός, που μάλλον αυτό θα γίνει, άντε ψάξε να βρεις τρεις ψηλούς με τα λεφτά που δίνεις. Για Έλληνες δεν το συζητάω καν, δεν ξέρω αν έχουν μείνει καν «μεσαίου επιπέδου». Όπως είπα και πριν μόνο στοιχήματα.

Τουλάχιστον ας βγει να πει κάποιος από τη διοίκηση πως επειδή στο NBA έγινε αύξηση του σάλαρι καπ και οι Τούρκοι και οι Ρώσοι είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν υπεραξίες, ο Άρης με αυτό το μπάτζετ έχει πολύ συγκεκριμένο ταβάνι και θα κλείσει αργά τις μεταγραφές γιατί πρέπει να λιώσει στο ψάξιμο και να περιμένει τα κοψίματα από το NBA.

Εφόσον όμως μιλάμε για επιτυχία ή αποτυχία του σχεδιασμού, αν εσύ πιστεύεις πως, μέχρι τώρα τουλάχιστον, όλα πάνε βάση σχεδίου, δεν έχω να πω και κάτι άλλο.


το οτι μπορουσες να το κλεισεις με 30 % αυξηση απο που προκυπτει?
Ο Κασελακης καλος παικτης αλλα για τον Αρη σε τι θεση?
Οσο για το Μπογρη δε νομιζω οτι ποτε αποτελεσε στοχο και λογω χαρακτηρα και λογω αργοποδαριασης.
Προσωπικη αποψη ας παιζει ο Χρηστιδης αν ειναι να παρω Μπογρη.
Μετα δε καταλαβαινω,γιατι να βγει η διοικηση να κανει διευκρινιστικη δηλωση για το σχεδιασμο?
Επειδη ο οπαδος στο μυαλλο του θελει δε ξερω γω τι?
Δε λειτουργουν ετσι οι διοικησεις.
Ελληνες που να σε ανεβαζουν επιπεδο στα χρηματα που δινουμε δεν υπαρχουν.
Αν τωρα το θεμα ειναι γιατι δε ξοδευει επιπλεον χρηματα ο Λασκαρης ειναι αλλη κουβεντα και οχι αυτο που συζηταμε.
gerorge
QUOTE (pan24 @ Jul 17 2016, 19:56 ) *
Αν εγινε καποιο σημαντικο λαθος ειναι οτι δεν προταθηκε ανανεωση μεσα στην σεζον τον φεβρουαριο πχ σε οσους ηθελε να κρατησει
Δεν ειναι σιγουρο οτι θα το δεχονταν να ανανεωσουν τοτε αλλα θα υπηρχαν περισσοτερες πιθανοτητες
Κατι μου λεει πχ οτι τοτε ο μακνιλ με 150.000 θα χοροπηδαγε ενω τωρα με 200.000 ξινιζει
Βεβαια ετσι την εχουν παθει πολλες ομαδες μεταξυ αυτων και ο ολυμπιακος αρκετες φορες(σλουκας,χαινς οι σημαντικοτερες τετοιες απωλειες)
Ο σχεδιασμος αυτη την στιγμη δεν μπορει να κριθει ως επιτυχημενος ή αποτυχημενος γιατι εκτος του κοουτς και της διοικησης δεν ξερουμε ποιος ειναι ο σχεδιασμος
Ισως να χαθηκε σημαντικος χρονος περιμενοντας τους αμερικανους ισως παλι αυτο να ηταν μεσα στο προγραμμα
Αμερικανους βρισκεις το θεμα ειναι με τους ελληνες
Σαρικοπουλος,μπογρης,βασιλειαδης ακομα και γκικας ειναι παικτες που θα ηταν χρησιμοι στον αρη εστω ως backup
Πλεον οι μονοι ελληνες ελευθεροι που μπορουν να εχουν σημαντικο ρολο και καποια περιθωρια εξελιξης ειναι ο γιανκοβιτς,ο θανασοκουμπο και ο καββαδας
Για τον γιανκοβιτς τα λεφτα ειναι πολλα γιατι πραγματι αν εχεις μπατζετ 1,3 δεν ειναι λογικο να δωσεις σχεδον τα μισα σε εναν παικτη
Ο θανασοκουμπο προσπαθει να βρει στην αμερικη και θα αργησει,αν δεν βρει ακουγεται οτι ειναι κλεισμενος παναθηναικο
Ο καββαδας περιμενει τον ολυμπιακο,αν ο ολυμπιακος τον θελει θα μεινει εκει



Σαρικοπουλος Γκικας δεν μπορουσαν να βοηθησουν οταν ο Αρης σερνοταν γιατι να μπορουσαν να το κανουν τωρα;Για Μπογρη αποσο ξερω ειχε γινει διερευνητικη κινηση σε περιπτωση που δεν προχωρησει του Καββαδα αλλα δεν ηθελε να περιμενει.Σε περιπτωση που δεν προκυψει κατι με Καββαδα μαλλον θα κινηθουμε για Τσαιρελη εκτος αν ερθει ο Βεζενκοφ δανεικος.Αυξηση 20 χιλιαρικα πριν τελειωσει η χρονια πολυ δυσκολα να την δεχοταν.Αν ηταν για 200 μεσα στη χρονια ισως να το σκεφτοταν
sinkazama82
Επειδή για ακόμα μια φορά μακρηγορούμε ο καθένας με τα δικά του (και βάζω και μένα μέσα) η ερώτηση είναι μία. Ασχέτως από τις αιτίες που οδήγησαν εκεί (γιατί κάπου μετράει και το αποτέλεσμα όπως και να το δει κανείς) εσείς θεωρείτε ότι μέχρι τώρα, ο σχεδιασμός πάει καλά;
Timemaster
QUOTE(sinkazama82 @ Jul 17 2016, 19:41 ) *
Επειδή για ακόμα μια φορά μακρηγορούμε ο καθένας με τα δικά του (και βάζω και μένα μέσα) η ερώτηση είναι μία. Ασχέτως από τις αιτίες που οδήγησαν εκεί (γιατί κάπου μετράει και το αποτέλεσμα όπως και να το δει κανείς) εσείς θεωρείτε ότι μέχρι τώρα, ο σχεδιασμός πάει καλά;

πως μπορείς να πεις αν ο σχεδιασμός πάει καλά όταν δεν ξέρεις τίποτα για αυτόν εκτός από:

α. Μπάτζετ 1,3 +αν έχουμε μια καλή περίπτωση
β. Θέλουμε να κρατήσουμε τους 4 Αμερικάνους μας αλλά χωρίς παζάρια και πληστιριασμούς και χωρίς να δώσουμε μεγάλες αυξήσεις.

συν ότι την προηγούμενη χρονιά που ο σχεδιασμός ήταν καλός οι μεταγραφές ξένων άρχησαν στο τέλος του Ιούλη.

Με μόνο αυτά δε μπορείς να κρίνεις από τώρα τον σχεδιασμό. Καλός ή κακός θα το μάθουμε μετά από τις πρώτες κινήσεις. Ούτε πανικό θέλει ούτε τίποτα.

Πάντως κατά την γνώμη μου καλός η ομάδα δεν έδωσε τα λεφτά που ήθελαν οι ξένοι. Και κατά την γνώμη μου οι δύο άξιοι ξένοι για να έχουμε καλύτερη ομάδα τη νέα χρονιά ήταν ο Μακνιλ και ο Ουάιτ. Εγώ μόνο αυτούς θα ανανέωνα. Με τους άλλους ούτε καν στο κόπο θα έμπαινα να τους έκανα προσφορά.

tuareg
QUOTE (sinkazama82 @ Jul 17 2016, 20:41 ) *
Επειδή για ακόμα μια φορά μακρηγορούμε ο καθένας με τα δικά του (και βάζω και μένα μέσα) η ερώτηση είναι μία. Ασχέτως από τις αιτίες που οδήγησαν εκεί (γιατί κάπου μετράει και το αποτέλεσμα όπως και να το δει κανείς) εσείς θεωρείτε ότι μέχρι τώρα, ο σχεδιασμός πάει καλά;


μα οπως ειπε ο παν24 δε μπορεις να πεις κατι...αν δε δεις την ομαδα που θα δημιουργηθει και πως θα κλεισει το ροστερ τι να κριτικαρεις?
Επειδη βγηκε οτι αποτυχαμε στη περιπτωση μιλοσεβιτς κι οτι ο μακνηλ δεν εχει απαντησει?
Το σχεδιασμο το κρινεις οταν τελειωσει.
sinkazama82
Εφόσον εσάς σας φαίνεται ότι όταν λες ότι θέλεις να κρατήσεις τους τέσσερις ξένους και τελικά φεύγουν όλοι, λες ότι θέλεις Μιλόσεβιτς και Μπόγρη και κλείνουν αλλού, κι ότι τώρα ελπίζεις να αφήσει ο Σφαιρόπουλος τον Καββαδά και ο Μπαρτζώκας να δώσει δανεικό τον Βεζένκοφ, ο σχεδιασμός πάει καλά, δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Δεν λέω ότι η ομάδα θα είναι σώνει και καλά χειρότερη από πέρσι, μπορεί τελικώς να αποδειχτεί πως όλα έγιναν για καλό και πανικός προσωπικά δεν με έχει πιάσει καθόλου. Αυτό που λέω είναι πως ο αρχικός σχεδιασμός, ο οποίος περιλάμβανε αυτά που έγραψα παραπάνω, πήγε αδιάβαστος, κι ας μην φταίει ο Άρης. Το γεγονός όμως παραμένει πως από αυτά που σκεφτόντουσαν στην αρχή, δεν πέτυχαν σχεδόν τίποτα.
tuareg
QUOTE (sinkazama82 @ Jul 17 2016, 21:10 ) *
Εφόσον εσάς σας φαίνεται ότι όταν λες ότι θέλεις να κρατήσεις τους τέσσερις ξένους και τελικά φεύγουν όλοι, λες ότι θέλεις Μιλόσεβιτς και Μπόγρη και κλείνουν αλλού, κι ότι τώρα ελπίζεις να αφήσει ο Σφαιρόπουλος τον Καββαδά και ο Μπαρτζώκας να δώσει δανεικό τον Βεζένκοφ, ο σχεδιασμός πάει καλά, δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Δεν λέω ότι η ομάδα θα είναι σώνει και καλά χειρότερη από πέρσι, μπορεί τελικώς να αποδειχτεί πως όλα έγιναν για καλό και πανικός προσωπικά δεν με έχει πιάσει καθόλου. Αυτό που λέω είναι πως ο αρχικός σχεδιασμός, ο οποίος περιλάμβανε αυτά που έγραψα παραπάνω, πήγε αδιάβαστος, κι ας μην φταίει ο Άρης. Το γεγονός όμως παραμένει πως από αυτά που σκεφτόντουσαν στην αρχή, δεν πέτυχαν σχεδόν τίποτα.


θες να κρατησεις τους 4 ξενους με οσα εσυ θες να δωσεις οχι με καθε κοστος...υπαρχει διαφορα
Πολλους θελουν οι ομαδες και κλεινουν αλλου καθε χρονια,κρινονται ομως οταν κλεισει το ροστερ.
Απο την αλλη το οτι λεμε πως ο σχεδιασμος παει καλα ειναι δικο σου συμπερασμα/
Εμεις ειπαμε οτι θα κριθει οταν διαμορφωθει το ροστερ.
Το οτι ρωτας για καποιον παικτη και τελικα παει αλλου δε σημαινει οτι σου στραβωσε ο σχεδιασμος.
Timemaster
QUOTE(sinkazama82 @ Jul 17 2016, 20:10 ) *
Εφόσον εσάς σας φαίνεται ότι όταν λες ότι θέλεις να κρατήσεις τους τέσσερις ξένους και τελικά φεύγουν όλοι, λες ότι θέλεις Μιλόσεβιτς και Μπόγρη και κλείνουν αλλού, κι ότι τώρα ελπίζεις να αφήσει ο Σφαιρόπουλος τον Καββαδά και ο Μπαρτζώκας να δώσει δανεικό τον Βεζένκοφ, ο σχεδιασμός πάει καλά, δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Δεν λέω ότι η ομάδα θα είναι σώνει και καλά χειρότερη από πέρσι, μπορεί τελικώς να αποδειχτεί πως όλα έγιναν για καλό και πανικός προσωπικά δεν με έχει πιάσει καθόλου. Αυτό που λέω είναι πως ο αρχικός σχεδιασμός, ο οποίος περιλάμβανε αυτά που έγραψα παραπάνω, πήγε αδιάβαστος, κι ας μην φταίει ο Άρης. Το γεγονός όμως παραμένει πως από αυτά που σκεφτόντουσαν στην αρχή, δεν πέτυχαν σχεδόν τίποτα.


Δεν νομίζω πως έχεις καταλάβει κάτι.

Ο Άρης δεν είναι ούτε Ολυμπιακός ούτε Μπαρτσελόνα ούτε Τσεσεκα.
Αν από τον Ολυμπιακό φύγει ο Σπανούλης είναι μεγάλη ήττα. Ο λόγος είναι ότι ο Σπανούλης είναι αναντικατάστατος παίχτης και δεν έχει φύγει μονάχα για τα λεφτά τα οποία τα δίνει με το παραπάνω ο Ολυμπιακός. Φεύγει για άλλους λόγους όπως έφυγε ο Σλούκας προς Τουρκία. Αυτές είναι μεταγραφικές ήττες.

Όπως μεταγραφική ήττα θα ήταν για τον Άρη να έκλεινε σήμερα τον Μακνιλ με 200.000 και επειδή βρήκε μια καλύτερη προσφορά αρχές Οκτωβρίου μας πληρώνει ένα μικρό μπαι-άουτ και φεύγει.
Ήττα θα ήταν αν στον Μακνιλ δεν προσφέραμε 200.000 αλλά 400.000 και τον κάναμε να μείνει αλλά αντί να πέρναμε έναν αντίστοιχο Ουάιτ με τα 200 της διαφοράς πήραμε τον νέο Τσούπκοβιτς με μόλις 40.

Για ομάδες σαν τον Άρη όπου βάζουν πλαφόν στα λεφτά που θα δώσουν σε έναν παίχτη. Που με αυτά τα λεφτά βρίσκουν δεκάδες άλλους παίχτες αυτής της αξίας δεν είναι κακός σχεδιασμός και ήττα να φύγει.

Συν ότι συγκεκριμένα φέτος πραγματικά δεν έχουν διαρρεύσει ονόματα για να πούμε πως φάγαμε πόρτα εκτός από την περίπτωση του αναπληρωματικού τεσαριού. Μια θέση που δεν είναι μείζονος σημασίας και που έτσι όπως έκλεισε ο παίχτης στην ΑΕΚ εμένα προσωπικά μου φαίνεται και σαν κόλπο μάνατζερ.

Οπότε με βάση θεωρητικά τον σχεδιασμό είμαστε στο πλάνο μας ακόμα και αν φύγουν όλοι οι ξένοι της ομάδος.
Και αυτό επειδή πρώτο μέλημα του σχεδιασμού της ομάδος είναι να μη πληρώσουμε υπεραξίες και να μπούμε σε παζάρια.
Δεύτερο μέλημα είναι να κρατήσουμε μια ισορροπία στα λεφτά που θα δώσουμε σε παίχτες. ακούστηκε ότι θα πάρουμε 6+1 παίχτες ακόμα με 1 εκατομμύριο όπου κανένας παίχτης δε θα πάρει πάνω από 200.000 εκτός και αν μιλάμε για μια σπάνια περίπτωση.
και τρίτων και τελευταίο βάση της περσινής χρονιάς το ρόστερ θα διαμορφωθεί στο τέλος του Καλοκαιριού και δε θα έχει καμία σχέση με τα ονόματα που βγάζουν οι δημοσιογράφοι στην φόρα. Επειδή ε΄δω και αρκετό καιρό η διοίκηση πέταξε τους δημοσιογράφους έξω από τα μεταγραφικά.
sinkazama82
Για μένα αυτά που λέτε είναι αιτιολόγηση αυτού που λέω εγώ. Ο σχεδιασμός που περιλάμβανε παραμονή των τεσσάρων ξένων δεν βγήκε γιατί δεν έχουμε τα λεφτά της ΤΣΣΚΑ του Ολυμπιακού κτλ και γιατί αυτοί ζήτησαν υπέρογκα ποσά. Προφανώς. Εφόσον όμως περιλαμβάνονταν στον σχεδιασμό εγώ λέω ότι αυτό το κομμάτι του σχεδιασμού δεν βγήκε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος να το δει κανείς και για το ποιος φταίει δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Αυτά και σταματάω εδώ. Μακάρι να βρούμε 7 παικταράδες και να ξεχάσουμε λίαν συντόμως και τον Μακνίλ και τους υπολοίπους
Timemaster
QUOTE(sinkazama82 @ Jul 17 2016, 22:11 ) *
Για μένα αυτά που λέτε είναι αιτιολόγηση αυτού που λέω εγώ. Ο σχεδιασμός που περιλάμβανε παραμονή των τεσσάρων ξένων δεν βγήκε γιατί δεν έχουμε τα λεφτά της ΤΣΣΚΑ του Ολυμπιακού κτλ και γιατί αυτοί ζήτησαν υπέρογκα ποσά. Προφανώς. Εφόσον όμως περιλαμβάνονταν στον σχεδιασμό εγώ λέω ότι αυτό το κομμάτι του σχεδιασμού δεν βγήκε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος να το δει κανείς και για το ποιος φταίει δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Αυτά και σταματάω εδώ. Μακάρι να βρούμε 7 παικταράδες και να ξεχάσουμε λίαν συντόμως και τον Μακνίλ και τους υπολοίπους


δεν έχει να κάνει με το ποιος φταίει.
αλλά με το ότι ο Άρης δε στήνει τον προγραμματισμό του σε αυτούς τους παίχτες.
Πάνω σε αυτό είναι που εγώ και ο tuareg λέμε πως ακόμα δε μπορείς να κρίνεις θετικά ή αρνητικά.

Ο Άρης ουσιαστικά ήταν αδιάφορος για αν θα κρατήσει τους ξένους του. Δε καιγόταν και για αυτό δε τους κράτησε.
Ο Ολυμπιακός καιγόταν να κρατήσει τον Σλούκα , τον Σπανούλη κ.λ.π. και αυτή είναι η διαφορά.
Όπως εμείς καιγόμασταν πριν μερικά χρόνια να μείνει ο Βεζένκοφ.

Ο μοναδικός στον οποίο έδειξε ενδιαφέρον πραγματικό ήταν ο Μακνιλ.
Αλλά σου είπα πρακτικά ο Άρης δεν καιγόταν να κρατήσει τους παίχτες αυτούς οπότε δεν πάει πίσω ο προγραμματισμός. Θεωρητικά βεβαίως γιατί στην πραγματικότητα δε ξέρουμε ποιος είναι ο προγραμματισμός των μεταγραφών.

giannisaris81
QUOTE (sinkazama82 @ Jul 17 2016, 20:41 ) *
Επειδή για ακόμα μια φορά μακρηγορούμε ο καθένας με τα δικά του (και βάζω και μένα μέσα) η ερώτηση είναι μία. Ασχέτως από τις αιτίες που οδήγησαν εκεί (γιατί κάπου μετράει και το αποτέλεσμα όπως και να το δει κανείς) εσείς θεωρείτε ότι μέχρι τώρα, ο σχεδιασμός πάει καλά;


Τα ειπες ολα φιλε αλλα και παλι δεν πηρες απαντηση.....αυτο το "ασχετως απο τις αιτιες" δεν το λαμβανουν υποψιν τα παιδια εδω και αρχιζουν σε καθε περιπτωση και αναλυουν τους λογους....καθε μεταγραφη που χαλαει καποιον λογο εχει...και 100 παικτες να χασουμε 100 λογους θα βρουμε...το κοντερ εχει γραψει απο το χειμωνα ως σημερα τουλαχιστον 0/9(μπατιστα,παπ,νειμικ,4 αμερικανοι,καββαδας,μιλοσεβιτς).....ειναι σαν να εχει καποιος παικτης να εχει 0/9 σουτ και να λεω οτι μεχρι τωρα ειναι αστοχος...και να απαντατε οχι δεν ειναι αστοχος απλα ηταν μαρκαρισμενα τα σουτ...
rahxephon13
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 18 2016, 08:54 ) *
Τα ειπες ολα φιλε αλλα και παλι δεν πηρες απαντηση.....αυτο το "ασχετως απο τις αιτιες" δεν το λαμβανουν υποψιν τα παιδια εδω και αρχιζουν σε καθε περιπτωση και αναλυουν τους λογους....καθε μεταγραφη που χαλαει καποιον λογο εχει...και 100 παικτες να χασουμε 100 λογους θα βρουμε...το κοντερ εχει γραψει απο το χειμωνα ως σημερα τουλαχιστον 0/9(μπατιστα,παπ,νειμικ,4 αμερικανοι,καββαδας,μιλοσεβιτς).....ειναι σαν να εχει καποιος παικτης να εχει 0/9 σουτ και να λεω οτι μεχρι τωρα ειναι αστοχος...και να απαντατε οχι δεν ειναι αστοχος απλα ηταν μαρκαρισμενα τα σουτ...

Νομίζω ο κύριος λόγος γι'αυτο είναι το περιορισμένο μπάτζετ και η απειρία της διοίκησης λασκαριδη ειδικά το δεύτερο μου φαίνεται ότι κάποιοι το ξεχνούν άλλα ποσά χρονιά είναι μέσα στην ομαδα ο άνθρωπος εδώ άλλοι πετυχημένοι παράγοντες είχαν τρομερές αποτυχίες μέχρι να μάθουν και ο λασκαριδης πρέπει να τα κάνει όλα σωστά με την πρώτη? μια χαρά τα χει κάνει μέχρι στιγμής αν τώρα του χρόνου τα χαλάσει εδώ θα στε να τον κράξετε.
giannisaris81
QUOTE (rahxephon13 @ Jul 18 2016, 09:43 ) *
Νομίζω ο κύριος λόγος γι'αυτο είναι το περιορισμένο μπάτζετ και η απειρία της διοίκησης λασκαριδη ειδικά το δεύτερο μου φαίνεται ότι κάποιοι το ξεχνούν άλλα ποσά χρονιά είναι μέσα στην ομαδα ο άνθρωπος εδώ άλλοι πετυχημένοι παράγοντες είχαν τρομερές αποτυχίες μέχρι να μάθουν και ο λασκαριδης πρέπει να τα κάνει όλα σωστά με την πρώτη? μια χαρά τα χει κάνει μέχρι στιγμής αν τώρα του χρόνου τα χαλάσει εδώ θα στε να τον κράξετε.


Λασκαρη τον λενε τον ανθρωπο και φυσικα τα εχει παει μια χαρα μεχρι τωρα...το γενικο προσημο ειναι θετικο...το να πεις κατι στραβο δεν ειναι κραξιμο....ειναι προσπαθεια να τα παει ακομα καλυτερα....
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 18 2016, 08:54 ) *
Τα ειπες ολα φιλε αλλα και παλι δεν πηρες απαντηση.....αυτο το "ασχετως απο τις αιτιες" δεν το λαμβανουν υποψιν τα παιδια εδω και αρχιζουν σε καθε περιπτωση και αναλυουν τους λογους....καθε μεταγραφη που χαλαει καποιον λογο εχει...και 100 παικτες να χασουμε 100 λογους θα βρουμε...το κοντερ εχει γραψει απο το χειμωνα ως σημερα τουλαχιστον 0/9(μπατιστα,παπ,νειμικ,4 αμερικανοι,καββαδας,μιλοσεβιτς).....ειναι σαν να εχει καποιος παικτης να εχει 0/9 σουτ και να λεω οτι μεχρι τωρα ειναι αστοχος...και να απαντατε οχι δεν ειναι αστοχος απλα ηταν μαρκαρισμενα τα σουτ...


η ερωτηση του ηταν για το σχεδιασμο και ειπαμε οτι δε μπορεις να το κρινεις θετικα η αρνητικα αν δεν ολοκληρωθει.
Εσυ γιατι μπερδευεις το τι εγινε περσυ δε μπορω να καταλαβω.
Στη τελικη τα παντα κρινονται απο το αποτελεσμα κι οπως ειπες συμφωνεις οτι η περσυνη χρονια ηταν επιτυχημενη.
Τι ακριβως προσαπτεις λοιπον?
Που δεν εκλεισαν οι τυχον προσθηκες περσυ?

QUOTE (rahxephon13 @ Jul 18 2016, 09:43 ) *
Νομίζω ο κύριος λόγος γι'αυτο είναι το περιορισμένο μπάτζετ και η απειρία της διοίκησης λασκαριδη ειδικά το δεύτερο μου φαίνεται ότι κάποιοι το ξεχνούν άλλα ποσά χρονιά είναι μέσα στην ομαδα ο άνθρωπος εδώ άλλοι πετυχημένοι παράγοντες είχαν τρομερές αποτυχίες μέχρι να μάθουν και ο λασκαριδης πρέπει να τα κάνει όλα σωστά με την πρώτη? μια χαρά τα χει κάνει μέχρι στιγμής αν τώρα του χρόνου τα χαλάσει εδώ θα στε να τον κράξετε.


Λασκαρης...αλλα οκ πεστα εσυ που εισαι αντικειμενικος γιατι θα κατηγοροθουμε και για λασκαροσκυλα στο τελος
a bullet for your head
Θα ρίξω μια ακόμη πρόταση, ενός περσινού undrafted που μου είχε κάνει εξαιρετική εντύπωση, και παρακολουθώ την πορεία του ως τώρα.
Του 24χρονου PF Seth Tuttle, που την σεζόν που μας πέρασε, αγωνίστηκε στο Γερμανικό πρωτάθλημα με την s.Oliver Baskets.

Αν και δηλώνεται 2.03μ στο ύψος, στις περσινές μετρήσεις του Portsmouth Invitational, ειχε μετρηθεί 2.04μ χωρίς παπούτσια, και νομίζω πως το ύψος του είναι εκεί γύρω στα 2.06μ.
Ζυγίζει 109κιλα χωρίς να έχει πολύ μεγάλο άνοιγμα χεριών όμως.

Νομίζω πως μπορεί να καλύψει και τις δύο θέσεις των ψηλών, ακόμη και ως C , σε πιο χαμηλά σχήματα.

Ολοκλήρωσε πέρσι την κολεγιακη του καριέρα στο Northern Iowa , όπου γνώρισε μεγάλη καταξίωση ως senior.
Αναδείχτηκε σε MVC Player Of The Year, ενω επιλεχτηκε στην All American second team!
Ως senior ειχε 15.3π, 6.9ρ, 3.3ασ, 0.9κλ, 0.6κλ , σουταροντας με το εκπληκτικό 63.3 τα 100 στα δίποντα " είχε 60 τα 100 μ.ο. ποσοστό κολεγιακης καριέρας στα δίποντα!!!", με 43.2 τα 100 στα τρίποντα, σε 1.3 προσπάθειες ανα παιχνίδι, και με 76.4 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 5.6 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι!

Την σεζόν που μας πέρασε, ειχε στο Γερμανικό πρωτάθλημα, 10.5π, 5.2ρ, 3ασ, 0.7κλ, 0.4κλ, σουταροντας με 47.4 τα 100 στα FG και με 86.5 τα 100 στις ελεύθερες βολές!
Δεν μπόρεσα να βρω το ακριβες ποσοστό σε δίποντα και τρίποντα, όμως το 47.4 στα FG, δείχνει πως μάλλον θα είχε καλά ποσοστά.

Στο κολεγιακο πρωτάθλημα ο Seth Tuttle ήταν απο τους καλύτερους και αποτελεσματικοτερους παικτες στα mid-major schools!
Και φαινεται πως συνεχίζει έτσι, και στην πρώτη του επαγγελματική εμπειρια στην Ευρώπη.
Δεν μπόρεσα να βρω την ακριβή διάρκεια του συμβολαίου που υπέγραψε πέρσι, με την s.Oliver Baskets, υποθέτω όμως, πως λογικά θα έκλεισε 1ετες, οπότε αυτή την στιγμή, ίσως είναι ελεύθερος.

Τι εστι, Seth Tuttle?

Στο επιθετικό σκελος, έχει πολύ ανεπτυγμένο παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι.
Διαθέτει και ρεπερτόριο και φοβερή αποτελεσματικοτητα μέσα στο ζωγραφιστό.
Επιπλέον, πέραν της ικανότητας να δημιουργεί τις προσωπικές του φάσεις, έχει και εξαιρετικό passing ability, διαβάζοντας πολύ καλα όλες τις φάσεις!
Και στο Γερμανικό πρωτάθλημα, εξακολουθησε να βγάζει 3ασ μ.ο, στοιχείο που δείχνει μια συνέπεια, σε αυτήν την ικανότητα.
Δεν βρίσκεις συχνά ψηλό παικτη, με τέτοια επίδοση σε τελικές πάσες.

Ως senior και μετέπειτα, έδειξε πως εδραιωνει και ένα status ως stretch PF, αν και το δείγμα των συνολικών προσπαθειών για 3ποντο δεν ήταν ηψηλο.
Πάντως, ειχε σε μ.ο. προσπαθειών, κάτι λιγότερο απο τον μ.ο. που είχε ο Okaro στο Florida State.

Με πρόσωπο στο καλάθι, δραστηριοποιειται καλά απο το high post, όμως όχι τόσο καλά απο το τρίποντο.
Με αντίπαλα PF δεν έχει αυτή την χαρακτηριστικη ευχέρεια, στο να κατεβάσει την μπάλα στο παρκε, και να παίξει στο 1vs1.
Με αντιπαλους C όμως, μπορεί να το κανει!

Γενικά, είναι παικτης ομάδας, δεν εκβιάζει προσπαθείες, είναι απολυτα εργονομικος, πολύ αποτελεσματικος, με μεγάλη αίσθηση-αντίληψη του παιχνιδιού, και με υψηλό μπασκετικό IQ!

Στο αμυντικό σκελος, μπορεί να κρατήσει καλά την θεση του στο post.
Έχει το κορμί, την δύναμη, αλλά και την διάθεση, για να παλέψει.
Έχει αν μη τι άλλο φήμη μαχητικού παικτη με ανταγωνιστικο πνεύμα και strong mentality.

Δεν είναι ομως τόσο αθλητικος, για να ελέγξει είτε PF με face up skill set , που συμπεριφερονται ως περιφερειακοι, είτε περιφερειακους, μετά απο αλλαγές στα screens.

Αυτό το στοιχείο όμως, θεωρώ πως καταγράφηκε, για το πως θα μεταφράζοταν η αμυντική του ικανότητα, σύμφωνα με τα standards του ΝΒΑ.
Στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ, αυτοί οι σχετικοί περιορισμοί θα αμβλυνονταν.
Διαθέτει πάντως και την ευφυΐα και την προδιάθεση, για να ανταποκριθεί ικανοποιητικοτερα στο μέλλον.
Και μέσα απο την περαιτέρω τριβή-κατεργασία, στο επαγγελματικο μπάσκετ.

Ως rebounder είναι αξιόπιστος και γενικά βρίσκεται σχεδόν πάντα στις διεκδικήσεις της μπάλας.
Είναι καλός help defender και διαβάζει καλά την ροή του παιχνιδιού ως αμυνομενος.

Επειδή πάντα καταλήγω σε ένα comparison, το ίδιο θα κάνω και με τον Seth Tuttle.
Η γνωμη μου είναι, πως πρόκειται για ένα κράμα του Γιωργου Πρίντεζη και του παλιού γνωριμου του Άρη, του Mike Wilkinson
Με καλύτερο όμως court vision και passing ability.

Επειδή ο Άρης, αναζητά κυρίως λαβράκια, ο Seth Tuttle νομίζω πως είναι ένα πολύ καλό.
Που έχει ήδη και μια χρονιά επαγγελματικής εμπειρίας στην Ευρώπη, κάτι που προσμετραται στα συν.
Ενω και το κασέ του, δεν πρεπει να ειναι και υψηλό.
Εκτιμώ πως θα κυμαίνεται εκει γύρω στις 120χιλ-130χιλ max.





http://www.draftexpress.com/profile/Seth-Tuttle-41023/

QUOTE(rahxephon13 @ Jul 17 2016, 18:38 ) *
Κοιτά είναι φανερό ότι διαθέτεις γνώσεις και μεράκι σε αυτό που κάνεις άσχετα αν κάτι τέτοιο θα επαρκούσε η όχι σε επαγγελματικό επίπεδο, πάντως χωρίς να ξέρω πόσο και αν μπορουσε να αποβεί κερδοφόρο άλλα θα μπορούσες να κάνεις ενα δικό σου μπλογκ τύπου hoopffelas οπού θα έκανες τις προτάσεις σου ακόμη πιο εμπεριστατωμένα, και αν είχες αρκετά κλικ μπορεί να έβγαζες και κάνα φράγκο?

Και μπλογγερ ε? biggrin.gif
Να σου πω την μικρή μου αμαρτια , είχα σκεφτεί κάποτε, να κάνω ένα μπλογκ , κατα τα προτυπα του DraftExpress και του παλιού NBA playbook!
Δηλαδή που θα ασχολουνταν με scouting , αλλά και με ανάλυση φασεων σε άμυνα και επίθεση.
Δηλαδή, να ασχολείται με το τακτικό σκελος του παιχνιδιού.
Νομίζω ότι θα τα εσπαγε κάτι τέτοιο biggrin.gif


back2back
δεν κάνει τη διαφορά αλλά είναι χρήσιμος

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...da-o-katsivelis
gerorge
Ο Κατσιβελης ως τι ειναι χρησιμος;Σαν τριτος ασος στην καλυτερη μπορει να παρει λιγο χρονο αλλα ειναι πολυ προτιμοτερο αυτον τον χρονο να τον παρει καποιος εκ των μικρων.Περσι δεν εδειξε τιποτα,γιατι να το κανει φετος.Τον Seth Tuttle τον ειχαμε κοιταξει περσι μαζι με Aaron White αφου δεν προχωρησε του jonathan Holmes αλλα προεκυψε ο Οκαρο και δεν προχωρησε το θεμα
giannisaris81
QUOTE (back2back @ Jul 18 2016, 16:08 ) *
δεν κάνει τη διαφορά αλλά είναι χρήσιμος

http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...da-o-katsivelis


Χρησιμος σε καμια ροδο η καμια πατρα ισως....σε μας οχι...ο φλιωνης και ο διπλαρος θα γινουν πολυ καλυτεροι...
Ο κατσιβελης εδειξε οτι δεν κανει για τον ολυμπιακο ειχε ευκαιρια περσυ να αποδειξει καποια πραγματα και δεν τα καταφερε....δεν βρισκω λογο να του δωσουμε και εμεις ακομα μια ευκαιρια...
Ωραιος μοιαζει ο Seth Tuttle bullet...το ποσο γρηγορα ειναι τα ποδια του δεν ξερω μονο...ο κοουτς νομιζω οτι θελει το 4ρι να ειναι πολυ αθλητικο...
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 18 2016, 16:25 ) *
Ωραιος μοιαζει ο Seth Tuttle bullet...το ποσο γρηγορα ειναι τα ποδια του δεν ξερω μονο...ο κοουτς νομιζω οτι θελει το 4ρι να ειναι πολυ αθλητικο...

Εχω διαβάσει τόσα, για το τι θελει ο Πριφτης.
Πριν επιλεχθεί ο Okaro, δεν έπαιζε ο Βεζενκοφ?
Που ενδεχομένως να απασχολήσει πάλι τον Άρη, σε ένα σενάριο δανεισμού?
Ήταν ο Βεζενκοφ αθλητικος με γρήγορα πόδια?
Δεν νομίζω.
Ούτε νομίζω πως ο Seth Tuttle έχει πιο αργά πόδια απο τον Βεζενκοφ.
Ο οποίος Tuttle, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθει και ως Combo ψηλός, κάτι που ο Βεζενκοφ, σίγουρα δεν μπορεί!
Ο φίλος παραπάνω ανέφερε, πως απασχολησε πέρσι τον Άρη ο Tuttle.
Άρα οι άνθρωποι του Άρη, θα διειδαν στον Αμερικανό, πράγματα που εντόπισα και εγώ απο πέρσι.
Είναι μια ενδιαφέρουσα, φθηνή περίπτωση αν μη τι άλλο, και με εναν χρόνο στην πλάτη του στην Ευρωπη.
Δεν θα έχανε τίποτα ο Άρης, αν ξαναεξεταζε την περίπτωση του.

Μου έχει πει ο φίλος tuareg, πως δεν θέλουν κοντο PG.
O Waters με 1.85μ τι ήταν? biggrin.gif
Ο Cook με 1.88μ?

Λίγο διφορουμενα τα βλέπω εγώ όλα αυτά.

Αν ο Tuttle στοιχίζει εκεί γύρω στα 120χιλ, μια χαρά περίπτωση μου φαίνεται!
giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 18 2016, 17:22 ) *
Εχω διαβάσει τόσα, για το τι θελει ο Πριφτης.
Πριν επιλεχθεί ο Okaro, δεν έπαιζε ο Βεζενκοφ?
Που ενδεχομένως να απασχολήσει πάλι τον Άρη, σε ένα σενάριο δανεισμού?
Ήταν ο Βεζενκοφ αθλητικος με γρήγορα πόδια?
Δεν νομίζω.
Ούτε νομίζω πως ο Seth Tuttle έχει πιο αργά πόδια απο τον Βεζενκοφ.
Ο οποίος Tuttle, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθει και ως Combo ψηλός, κάτι που ο Βεζενκοφ, σίγουρα δεν μπορεί!
Ο φίλος παραπάνω ανέφερε, πως απασχολησε πέρσι τον Άρη ο Tuttle.
Άρα οι άνθρωποι του Άρη, θα διειδαν στον Αμερικανό, πράγματα που εντόπισα και εγώ απο πέρσι.
Είναι μια ενδιαφέρουσα, φθηνή περίπτωση αν μη τι άλλο, και με εναν χρόνο στην πλάτη του στην Ευρωπη.
Δεν θα έχανε τίποτα ο Άρης, αν ξαναεξεταζε την περίπτωση του.

Μου έχει πει ο φίλος tuareg, πως δεν θέλουν κοντο PG.
O Waters με 1.85μ τι ήταν? biggrin.gif
Ο Cook με 1.88μ?

Λίγο διφορουμενα τα βλέπω εγώ όλα αυτά.

Αν ο Tuttle στοιχίζει εκεί γύρω στα 120χιλ, μια χαρά περίπτωση μου φαίνεται!


Επρεπε να το συμπληρωσω εκει που ειπα για αργα ποδια....οτι ο κοουτς θα ηθελε γρηγορο 4ρι εκτος αν ειναι καποιος της κλασης του Βεζενκοφ οποτε οκ σε αυτη τη περιπτωση αν ειναι τετοιας ποιοτητας ενας παικτης χαλαλι του τα μετρια ποδια....
Αν ο Tuttle ειναι της κλασης του Βεζε καλως να ερθει....
Οσο για τον ψηλο pg το οτι ειχαμε περσυ κοντο δεν παει να πει οτι θελουμε και φετος....εχουμε και τον ξανθοπουλο που ειναι κοντος και καμια φορα στην πιεση δεν περναγαμε το κεντρο περσυ....
Παντως γενικα συμφωνω οτι ειμαστε λιγο διφορουμενοι σαν αρης στις επιλογες μας....τα θελουμε ολα και σε καλη τιμη!!!!
tuareg
Νομίζουμε πως το εξωτερικό ή μια ομάδα σαν τον Άρη του Δημήτρη Πρίφτη θα ταν ιδανικό επόμενο βήμα για να… καθαρίσει το μυαλό του και να βρει τον εαυτό του. Είναι δίμετρος πλέι μέικερ, με ταλέντο και αξιόλογα σωματικά προσόντα. Είναι κρίμα να χαθεί για το ελληνικό μπάσκετ ένα τέτοιο πρότζεκτ. Είναι μόλις 25 ετών και έχει όλο το μέλλον μπροστά του, αν πρώτα αποφασίσει ο ίδιος να αλλάξει επίπεδο!

http://www.superbasket.gr/pos-den-tha-chathi-o-katsivelis/

ολως τυχαια το νομιζουν,ο μανατζερ δε τους ειπε να γραψουν κατι biggrin.gif

αντιγραφω απο αλλο σαιτ Αρειανων αποχρωσεων

Λοιπόν ο Κατσίβελης , στους γκαρντ που έπαιξαν από 16 λεπτά και πάνω , ήταν τελευταίος στο PER με 4,6 (12,5 ο μέσος όρος ), τελευταίος στην αναλογία ασίστ/λάθη με 0,8(1,5 ο μέσος όρος ) και τελευταίος στο TS% με 38,9% ( 51,1% ο μέσος όρος ). Όχι ευχαριστώ. Φλιώνης ή Δίπλαρος αν παίζουν για 16 λεπτά του χρόνου και είναι το ίδιο κακοί θα έχουμε μια ελπίδα πως θα βελτιωθούν. Αυτός ;
gerorge
QUOTE (tuareg @ Jul 18 2016, 17:45 ) *
Νομίζουμε πως το εξωτερικό ή μια ομάδα σαν τον Άρη του Δημήτρη Πρίφτη θα ταν ιδανικό επόμενο βήμα για να… καθαρίσει το μυαλό του και να βρει τον εαυτό του. Είναι δίμετρος πλέι μέικερ, με ταλέντο και αξιόλογα σωματικά προσόντα. Είναι κρίμα να χαθεί για το ελληνικό μπάσκετ ένα τέτοιο πρότζεκτ. Είναι μόλις 25 ετών και έχει όλο το μέλλον μπροστά του, αν πρώτα αποφασίσει ο ίδιος να αλλάξει επίπεδο!

http://www.superbasket.gr/pos-den-tha-chathi-o-katsivelis/

ολως τυχαια το νομιζουν,ο μανατζερ δε τους ειπε να γραψουν κατι biggrin.gif

αντιγραφω απο αλλο σαιτ Αρειανων αποχρωσεων

Λοιπόν ο Κατσίβελης , στους γκαρντ που έπαιξαν από 16 λεπτά και πάνω , ήταν τελευταίος στο PER με 4,6 (12,5 ο μέσος όρος ), τελευταίος στην αναλογία ασίστ/λάθη με 0,8(1,5 ο μέσος όρος ) και τελευταίος στο TS% με 38,9% ( 51,1% ο μέσος όρος ). Όχι ευχαριστώ. Φλιώνης ή Δίπλαρος αν παίζουν για 16 λεπτά του χρόνου και είναι το ίδιο κακοί θα έχουμε μια ελπίδα πως θα βελτιωθούν. Αυτός ;



Εμενα με φοβιζει οτι εχει μανατζερ τον Λωτσο,δηλαδη τον ιδιο με τον Καββαδα
tuareg
QUOTE (gerorge @ Jul 18 2016, 17:53 ) *
Εμενα με φοβιζει οτι εχει μανατζερ τον Λωτσο,δηλαδη τον ιδιο με τον Καββαδα


τωρα που το λες και με το βεζενκοφ biggrin.gif laugh.gif
38aris
Ο Κατσίβελης μου άρεσε πολύ σαν παίκτης και το περσινό του δείγμα στην πολύ μπερδεμένη ΑΕΚ, δε νομίζω ότι είναι δηλωτικό των ικανοτήτων του. Σαν παίκτης ταιριάζει με τα χνώτα του κ. Πρίφτη και είναι και Έλληνας.
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω πως θα ταιριάξει με το υπάρχον ελληνικό ρόστερ της ομάδας. Δεν είναι 100% ασος αλλά είναι πολύ ομαδικός (υπερβολικά) και μου θυμίζει Μούρτο στην νοοτροπία του και στον χαρακτήρα του. Καλός σουτέρ και φοβερός αμυντικός, με μεγάλα άκρα.
Εάν και εφόσον κινηθούμε για αυτόν τότε θα πρέπει να κοιτάξουμε δύο παίκτες δημιουργούς στο 2 και στο 3.
Με το 2 να είναι combo guard.
Θα είναι μεγάλο στοίχημα για μας η απόκτησή του και εαν δεν ζητάει τρελά λεφτά (πέρσι νομίζω συμφώνησε με 200.000) ίσως να άξιζε η απόκτησή του σαν στάρτερ 1. έτσι δεν τρώει χρόνο και από Δίπλαρο - Φλιώνη - Πουλιανίτη.
Αλήθεια ξέρει κανείς αν οι μικρόι που δεν είναι μέλη σε Εθνικές ομάδες ακολουθούν κάποιο πρόγραμμα προπόνησης από την ομάδα στην οφ σιζον?

Στα του σχεδιασμού που ακούω θα πω και πάλι ψυχραιμία. Δεν έχει χαθεί τίποτα. Πέρυσι θυμάμαι πολλοί ήταν που έλεγαν ότι αφού χάσαμε τον Βεζένκοφ ήταν πισωγύρισμα, δείγμα μικρής ομάδας, δεν σπρώχνει ο Λάσκαρης κλπ......
Όλοι είδαμε τι έγινε στη χρονιά.
Ψυχραιμία από όλους.
Το πάζλ εξελίσσεται και συμπληρώνεται.
Για εμένα μέχρι τώρα πιο σημαντικό είναι τι θα γίνει με Καββαδα (πιστεύω εναλλακτική θα είναι ο Τσαιρέλης).
Μπορεί να έρθει ο Βεζέ και να του ξεχάσουμε αυτούς.
Νομίζω ότι ο κοουτς και η διοίκηση έχουν κερδίσει πόντους εμπιστοσύνης με τις ενεργειές του και το ότι έφυγε ο "λαθέρ" μέχρι τα Χριστούγεννα Waters (είμαι από τους λίγους που τον πίστευα, αλλά πάνω από 120.000 δεν έδινα), ο άφαντος Haggins για τους τελευταίους 4 μηνες (πάνω από 150.000 πάλι δεν) δεν είναι πανωλεθρία ούτε απότυχία. ( Οι χαρακτηρισμοί δεν είανι δικοί μου αλλά αυτών που τους κραζανε και τώρα τους θέλουν όπως σωστά επισημαίνει ο tuareg).
Ο Okaro θελει ΝΒΑ, τι να κάνουμε? Ο MacNeal δεχθηκε την καλύτερη πρόταση που μπορούσαμε να κάνουμε αλλά μέχρι στιγμής δεν. Οκ πάμε παρακάτω. Εδώ ό Ολυμπιακός ρε παιδιά κάθε χρόνο χανει παίκτες που θέλει (Σλούκας, Ντανστον, Χάντερ) δε θα χάσουμε εμείς? Ήμαρτον.
Είναι ωραία περίοδος αυτή για όνειρα και σχεδιασμούς αλλά μέσα στο μυαλό διοικησης και προπονητή δεν είανι κανείς.
Φοβερή η δουλειά του bullet, αλλά να ξέρετε ότι μετράει πολύ ο χαρακτηρας του υπό απόκτηση/σκανάρισμα παίκτη.
Γι' αυτό και επιμείναμε στον MacNeal.
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 18 2016, 17:34 ) *
Επρεπε να το συμπληρωσω εκει που ειπα για αργα ποδια....οτι ο κοουτς θα ηθελε γρηγορο 4ρι εκτος αν ειναι καποιος της κλασης του Βεζενκοφ οποτε οκ σε αυτη τη περιπτωση αν ειναι τετοιας ποιοτητας ενας παικτης χαλαλι του τα μετρια ποδια....
Αν ο Tuttle ειναι της κλασης του Βεζε καλως να ερθει....

Μιλωντας για τον Βεζενκοφ, προς στιγμήν νόμιζα ότι διάβαζα για τον Claver biggrin.gif
Κοίτα, ο Tuttle εμένα μ'αρέσει πολύ.
Είναι φθηνός"υποθέτω", και στην Ευρώπη θα ριζωσει και θα σταδιοδρομησει.
Το πρώτο δείγμα γραφής του απο Ευρώπη είναι θετικό.
Πιθανώς να έχει μια καλή εξέλιξη στην καριερα του.
Αυτό έχει να κάνει και με τις λοιπές συγκυρίες.
Πριν ο Άρης αποκτήσει τους Waters, Hagins, και αυτοί, κάπου αλλού, είχαν δείξει καλά δείγματα γραφής και ήταν και οικονομικές περίπτωσεις.
Πάνω σε αυτό το πνεύμα, ανέφερα και τον Tuttle.




QUOTE(38aris @ Jul 18 2016, 18:22 ) *
Φοβερή η δουλειά του bullet, αλλά να ξέρετε ότι μετράει πολύ ο χαρακτηρας του υπό απόκτηση/σκανάρισμα παίκτη.
Γι' αυτό και επιμείναμε στον MacNeal.

Εκεί που λέω πως ολοκληρωσα τις προτάσεις μου, όλο και κάποια καινούργια ιδέα μου κατεβαίνει στο μυαλό. biggrin.gif
Πολύ πιθανό λοιπόν, να επανέλθω και με επιπλέον προτάσεις, ειδικά τώρα που ο McNeal κλωτσάει για τα καλά.


giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 18 2016, 18:40 ) *
Μιλωντας για τον Βεζενκοφ, προς στιγμήν νόμιζα ότι διάβαζα για τον Claver biggrin.gif


Ενταξει μπορει να ειναι υποκειμενικο αλλα θεωρω οτι ο Βεζενκοφ εχει potential πολυ μεγαλυτερο του κλαβερ τον οποιο ποτε δε συμπαθησα ιδιατερα....

Φιλε 38aris εσυ δηλαδη προτινεις στον ασσο κατσιβελη-ξανθο-φλιωνη η διπλαρο?βλεπω να μας περναει και ο προμηθεας πατρας αν γινει αυτο....
Δεν νομιζω οτι υπαρχει ενδεχομενο κατσιβελη....μονη περιπτωση να το κανουμε σαν χαρη στον μανατζερ του αν μας φερει καββαδα και βεζενκοφ.....στους 3 ο ενας δωρο!!!
pan24
Ο καββαδας πιθανοτατα χανεται σαν περιπτωση γιατι φερεται να συμφωνησε με τον ολυμπιακο να μεινει ως τριτος ψηλος στην θεση του μιλουτινοφ που θα παει δανεικος(εδω που τα λεμε ηλιθιο να τρως θεση ξενου για το τριτο 5αρι)
38aris
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 18 2016, 20:00 ) *
Ενταξει μπορει να ειναι υποκειμενικο αλλα θεωρω οτι ο Βεζενκοφ εχει potential πολυ μεγαλυτερο του κλαβερ τον οποιο ποτε δε συμπαθησα ιδιατερα....

Φιλε 38aris εσυ δηλαδη προτινεις στον ασσο κατσιβελη-ξανθο-φλιωνη η διπλαρο?βλεπω να μας περναει και ο προμηθεας πατρας αν γινει αυτο....
Δεν νομιζω οτι υπαρχει ενδεχομενο κατσιβελη....μονη περιπτωση να το κανουμε σαν χαρη στον μανατζερ του αν μας φερει καββαδα και βεζενκοφ.....στους 3 ο ενας δωρο!!!


Θα μου άρεσε το ρίσκο με την κατάλληλη υποστήριξη του λοιπού ρόστερ στην περιφέρεια και εάν βλέπει σε αυτόν κάτι ο κ. Πρίφτης.
Το σχόλιο για τον Προμηθέα το προσπερνάω και δεν μηδενίζω έναν Έλληνα παίκτη που έχει σηκώσει Ευρωλίγκα με έναν περιορισμένο, αλλά ενεργό ρόλο, σε ηλικία 25 χρονών. Απλά δεν ξέρω τη διάθεσή του και τη ψυχική δύναμη να κάνει κάτι παραπάνω στην καριέρα του. Είναι λίγο light χαρακτήρας και γι αυτό επιμένω στο τι βλέπει ο κ. Πρίφτης σε αυτόν.

Και κάτι άλλο, εφόσον δεν μπορείς να πάρεις καλούς Έλληνες παίκτες, ο μόνος δρόμος είναι η στήριξη στους μικρούς.
Μέχρι εδώ καλά και συμφωνούν όλοι οι συναρειανοί και χειροκροτούν στο γήπεδο, όταν όμως τους λες ότι ο χ-ψ μικρός θα έχει συγκεκριμένο ρόλο στην ομάδα, αμέσως απαξιώνουν όλο το πρότζεκτ. Πιστεύω ότι για να είναι στο ρόστερ μας δεν είναι άμπαλοι, έχουν ένα potential και διάθεση να το φτάσουν.
Οκ, ας μην πάρουμε πρωτάθλημα πάλι και ας βγούμε τέταρτοι, αν του χρόνου έχεις έτοιμους παίκτες δυο εκ των Φλιώνη - Δίπλαρου - Πουλιανίτη - Χρηστίδη τι θα έλεγες. Για εμένα είμαστε στην κατάλληλη στιγμή για να καθιερώσουμε παίκτες.

Απ' οτι φαίνεται ο Ολυμπιακός θα κρατήσει Καββαδά (σωστά κατ' εμέ). Άρα πάμε για άλλες λύσεις Έλληνων ψηλών. Ο Μαυροειδής έιναι ελεύθερος και ο Τσαιρέλης. Ο πρώτος πιο ακριβός και επιθετικά σουπερ αλλά αργός, ο δεύτερος πιο αθλητικός και 4, καλός για μπακ απ.
Σιγά - σιγά θα ακούσουμε ονόματα
giannisaris81
QUOTE (38aris @ Jul 18 2016, 21:36 ) *
Θα μου άρεσε το ρίσκο με την κατάλληλη υποστήριξη του λοιπού ρόστερ στην περιφέρεια και εάν βλέπει σε αυτόν κάτι ο κ. Πρίφτης.
Το σχόλιο για τον Προμηθέα το προσπερνάω και δεν μηδενίζω έναν Έλληνα παίκτη που έχει σηκώσει Ευρωλίγκα με έναν περιορισμένο, αλλά ενεργό ρόλο, σε ηλικία 25 χρονών. Απλά δεν ξέρω τη διάθεσή του και τη ψυχική δύναμη να κάνει κάτι παραπάνω στην καριέρα του. Είναι λίγο light χαρακτήρας και γι αυτό επιμένω στο τι βλέπει ο κ. Πρίφτης σε αυτόν.

Και κάτι άλλο, εφόσον δεν μπορείς να πάρεις καλούς Έλληνες παίκτες, ο μόνος δρόμος είναι η στήριξη στους μικρούς.
Μέχρι εδώ καλά και συμφωνούν όλοι οι συναρειανοί και χειροκροτούν στο γήπεδο, όταν όμως τους λες ότι ο χ-ψ μικρός θα έχει συγκεκριμένο ρόλο στην ομάδα, αμέσως απαξιώνουν όλο το πρότζεκτ. Πιστεύω ότι για να είναι στο ρόστερ μας δεν είναι άμπαλοι, έχουν ένα potential και διάθεση να το φτάσουν.
Οκ, ας μην πάρουμε πρωτάθλημα πάλι και ας βγούμε τέταρτοι, αν του χρόνου έχεις έτοιμους παίκτες δυο εκ των Φλιώνη - Δίπλαρου - Πουλιανίτη - Χρηστίδη τι θα έλεγες. Για εμένα είμαστε στην κατάλληλη στιγμή για να καθιερώσουμε παίκτες.

Απ' οτι φαίνεται ο Ολυμπιακός θα κρατήσει Καββαδά (σωστά κατ' εμέ). Άρα πάμε για άλλες λύσεις Έλληνων ψηλών. Ο Μαυροειδής έιναι ελεύθερος και ο Τσαιρέλης. Ο πρώτος πιο ακριβός και επιθετικά σουπερ αλλά αργός, ο δεύτερος πιο αθλητικός και 4, καλός για μπακ απ.
Σιγά - σιγά θα ακούσουμε ονόματα


Ο κατσιβελης δεν ειναι ταλεντο πια....ειναι χαμενο ταλεντο....πρεπει να παει σε μια μικροτερη ομαδα και αν παιξει καλα ισως ξαναπαρει μια ευκαιρια για πιο πανω....
Τωρα για το αλλο που λες στο να βαλουμε πιτσιρικια μηπως βγει καποιος θα ηταν ενα πλανο...απλα το προβλημα ειναι οτι και να βγει καποιος-καποιοι ολο και καποιος θα βρεθει να μας τον αρπαξει και θα κανουμε το φυτωριο παλι...
Δυστυχως ο μονος δρομος για πιο ψηλα ειναι το πολυ χρημα και να πληρωσεις καποιες υπεραξιες για να φερεις ποιοτικους ελληνες οπως γιανκοβιτς βουγιουκα...
gerorge
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 18 2016, 22:39 ) *
Ο κατσιβελης δεν ειναι ταλεντο πια....ειναι χαμενο ταλεντο....πρεπει να παει σε μια μικροτερη ομαδα και αν παιξει καλα ισως ξαναπαρει μια ευκαιρια για πιο πανω....
Τωρα για το αλλο που λες στο να βαλουμε πιτσιρικια μηπως βγει καποιος θα ηταν ενα πλανο...απλα το προβλημα ειναι οτι και να βγει καποιος-καποιοι ολο και καποιος θα βρεθει να μας τον αρπαξει και θα κανουμε το φυτωριο παλι...
Δυστυχως ο μονος δρομος για πιο ψηλα ειναι το πολυ χρημα και να πληρωσεις καποιες υπεραξιες για να φερεις ποιοτικους ελληνες οπως γιανκοβιτς βουγιουκα...



Διαφωνω σε αυτο και καθετα και οριζοντια.Απο τη στιγμη που δεν εχεις λεφτα για να παρεις τους καλυτερους πρεπει να τους δημιουργησεις μονος σου και να ριξεις σε αυτους τα λεφτα αν αποδειξουν οτι αξιζουν στο μελλον.Σιγουρα ειναι χρησιμο να φερνεις παικτες οπως βουγιουκας γιανκοβιτς αλλα προτεραιοτητα στο σημειο που ειμαστε θα πρεπει να ειναι η αναπτυξη των μικρων.
giannisaris81
QUOTE (gerorge @ Jul 18 2016, 22:47 ) *
Διαφωνω σε αυτο και καθετα και οριζοντια.Απο τη στιγμη που δεν εχεις λεφτα για να παρεις τους καλυτερους πρεπει να τους δημιουργησεις μονος σου και να ριξεις σε αυτους τα λεφτα αν αποδειξουν οτι αξιζουν στο μελλον.Σιγουρα ειναι χρησιμο να φερνεις παικτες οπως βουγιουκας γιανκοβιτς αλλα προτεραιοτητα στο σημειο που ειμαστε θα πρεπει να ειναι η αναπτυξη των μικρων.


Εδω δε μπορουμε να κρατησουμε τον μακνιλ θα κρατησουμε το πιθανο σουπερ ελληνικο ταλεντο που θα αναδειξουμε?χλωμο πλανο και εχει αποδειχτει στη πραξη....με παπ μποχω βεζε κτλ.....
Πρεπει να φερουμε πρωτα ποιοτικους ελληνες και μετα θα γινει αυτο που λετε....ετσι ειναι η σωστη σειρα κατα τη γνωμη μου....
Timemaster
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 18 2016, 07:54 ) *
Τα ειπες ολα φιλε αλλα και παλι δεν πηρες απαντηση.....αυτο το "ασχετως απο τις αιτιες" δεν το λαμβανουν υποψιν τα παιδια εδω και αρχιζουν σε καθε περιπτωση και αναλυουν τους λογους....καθε μεταγραφη που χαλαει καποιον λογο εχει...και 100 παικτες να χασουμε 100 λογους θα βρουμε...το κοντερ εχει γραψει απο το χειμωνα ως σημερα τουλαχιστον 0/9(μπατιστα,παπ,νειμικ,4 αμερικανοι,καββαδας,μιλοσεβιτς).....ειναι σαν να εχει καποιος παικτης να εχει 0/9 σουτ και να λεω οτι μεχρι τωρα ειναι αστοχος...και να απαντατε οχι δεν ειναι αστοχος απλα ηταν μαρκαρισμενα τα σουτ...



μη μπρερδεύεις τις συζητήσεις.
Μπατίστα , Παπ και Νευμίκ ήταν την περισνή χρονιά και δεν έχουν καμία σχέση στον σχεδιασμό.

Καββαδάς και ΜακνΝιλ δεν έχουν κλείσει ακόμα. Ειδικά ο πρώτος όπου ο Ολυμπιακός τον θέλει για έκτο ψηλό και ουσιαστικά εκτός 12άδας. Απλά πιέζουν οι δύο πλευρές για τα λεφτά. Συν για τον Καββαδά ότι ήταν μια μεταγραφή η οποία εν γνώση μας δεν είναι στο χέρι μας. Ο παίχτης έχει συμβόλαιο με τον Ολυμπιακό που άμα σπάσει τότε βλέπουμε αν θα τον πάρουμε ή όχι. Εως τότε δεν είναι υπόθεση του Άρη. Για να στο κάνω πιο απλά θα δεχτώ ήττα στην υπόθεση Καββαδά ΟΧΙ αν μείνει στον Ολυμπιακό , ΟΧΙ αν ο Ολυμπιακός τον δώσει δανικό σε άλλη ομάδα αλλά ΑΜΑ μείνει ελεύθερος και δεν τον πάρουμε.

Τώρα για να πάρουμε τους ξένους όπως φάνηκε Ουότερς και κυρίως Χάγκινς δεν ενδιαφερόμασταν να τους κρατήσουμε. Δε μπήκαμε σε καμία διαδικασία διαπραγματευσης κ.λ.π. Οπότε για εμένα δεν είναι χαμένη υπόθεση του Άρη όπως δεν είναι χαμένη υπόθεση που έφυγαν Κοέν και Τσουπκοβιτς , Πελεκάνος και Δήμας.

Χαμένος από άποψη σχεδιασμού ο Άρης είναι στον Ουάιτ που όμως το ξέραμε εδώ και δύο μήνες (τουλάχιστον) ότι δεν θα μείνει στην ομάδα και θα πάει να δοκιμάσει ΝΒΑ. Οπότε ούτε αυτό επιρέασε τον σχεδιασμό μιας και είναι κάτι που έλειξε εδώ και αρκετό καιρό. Πριν να ξεκηνήσει ο σχεδιασμός.

Και ουσιαστικά χαμένος ο Άρης εκτός σχεδιασμού μένει μόνο στην περίπτωση του Μακνιλ. Που τον θέλαμε τον παίχτη , που κάναμε προσπάθειες να μείνει και αυτός πάει για άλλα.

Αυτό είναι το θέμα και η απάντηση όπου εδώ και μέρες δε μπορείς να καταλάβεις.
ΣΥΝ ότι ο σχεδιασμός της ομάδος δεν έχει βγει προς τα έξω ακόμα. Ακόμα δεν υπάρχει καμία δήλωση προπονητή , διοίκησης κ.λ.π. για μεταγραφικούς στόχους ούτε και υπάρχει επίσημη πρόταση του Άρη σε κάποιον (εκτός Άρη) παίχτη πλην του Μιλόσεβιτς.
Και άμα θέλεις να την βάλουμε και αυτή στην λίστα της αποτυχίας. Αν και μιλάμε για το αναπληρωματικό τεσσάρι.


Όσο για το παράδειγμα με το σουτ. Το σωστό θα ήταν να πεις ότι είχαμε 0/9 σουτ αλλά σουτάρουμε από την άκρη του γηπέδου στο ζέσταμα.

Και κάτι τελευταίο... κάτι που κάνει από πέρσι η διοίκηση αλλά ακόμα δεν έχει πετύχει. Προσπαθεί να κάνει το κάτι παραπάνω.
Πέρσι προσπάθησε με τον Παπανικολάου και τον Μπατίστα , φέτος πάει να το κάνει με Βεζένκοφ.
Όμως αυτές οι μεταγραφές δεν έχουν να κάνουν με προγραμματισμό είναι το κερασάκι στην τούρτα ή όπως το είπε ο Λάσκαρης άμα έχουμε μια καλή ευκαιρία θα ξεπεράσουμε το μπάτζετ. Αλλά αυτά είναι εκτός μπάτζετ και προγραμματισμού.


Όσο αναφορά τον Κατσίβελη πέρσι πριν αρχίσει η χρονιά πραγματικά ήμουν στο δίλημμα ποιος είναι καλύτερος ο Ξανθόπουλος ή ο Κατσίβελης. Τελικά η χρονιά που πέρασε όχι απλά έφερε νικητή τον παίχτη του Άρη αλλά η κάκιστη χρονιά του Κατσίβελη με κάνει να χοροπηδάω που δε τον πήραμε πέρσι. Από αυτόν καλήτερα να παίζει βασικός ο Φλιώνης ή ο Δίπλαρος.
Παίχτης με 1 ασιστ στα 16 λεπτά ομαδικό ή δημιουργικό δε το λες. Απλά λες ότι δε παίρνει προσπάθειες και πετάει την μπάλα σε συμπαίχτες. Γιατί όταν παίρνει προσπάθειες κάνει το Τσουπκοβιτς και τον Ζάρα να φαίνονται μίξη από Νοβίτσκι και Κάρυ.
21% στα τρίποντα και 37% στα δίποντα αυτά τα λέει όλα.

Οπότε καλά βαδίζουμε με Ξανθόπουλο και σιγά σιγά να μπαίνουν και οι μικροί στο πρόγραμμα.
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 18 2016, 23:06 ) *
Εδω δε μπορουμε να κρατησουμε τον μακνιλ θα κρατησουμε το πιθανο σουπερ ελληνικο ταλεντο που θα αναδειξουμε?χλωμο πλανο και εχει αποδειχτει στη πραξη....με παπ μποχω βεζε κτλ.....
Πρεπει να φερουμε πρωτα ποιοτικους ελληνες και μετα θα γινει αυτο που λετε....ετσι ειναι η σωστη σειρα κατα τη γνωμη μου....


τι σχεση εχει η ομαδα διοικητικα τωρα που συζηταμε με τοτε που εφυγαν οσοι λες?
Το παπ το μοσχοπουλησες (το τι εγιναν τα χρηματα ειναι αλλη συζητηση με το καραφλα που ειχαμε μπλεξει),το δε μποχω δε μπορουσες να κανεις αλλιως αφου δεν ειχες εσοδ.
Μη μου πεις για Βεζε οτι εφυγε επι Λασκαρη γτ το να υπογραψει ηταν ηδη επιτυχια κι εφ οσον υπηρχε η ρητρα και τον ηθελε η μπαρτσα δε μπορουσες να κανεις κατι (δε φταιει καμμια διοικηση που ο κανονισμος δινει δικαιωμα στο 18χρονο να υπογραψει οπου θελει κι οχι στη ΚΑΕ τους ας απο τον οποιο προερχεται)
Απο την αλλη συμφωνα με τη λογικη σου αφου δε μπορεις να πληρωσεις το μακνηλ για να το κρατησεις πως θα δελεασεις τους πρωτοκλασσατους Ελληνες?


Timemaster
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 18 2016, 19:00 ) *
Ενταξει μπορει να ειναι υποκειμενικο αλλα θεωρω οτι ο Βεζενκοφ εχει potential πολυ μεγαλυτερο του κλαβερ τον οποιο ποτε δε συμπαθησα ιδιατερα....

Φιλε 38aris εσυ δηλαδη προτινεις στον ασσο κατσιβελη-ξανθο-φλιωνη η διπλαρο?βλεπω να μας περναει και ο προμηθεας πατρας αν γινει αυτο....
Δεν νομιζω οτι υπαρχει ενδεχομενο κατσιβελη....μονη περιπτωση να το κανουμε σαν χαρη στον μανατζερ του αν μας φερει καββαδα και βεζενκοφ.....στους 3 ο ενας δωρο!!!


1/1 δε ξέρω για ποτένσιαλ αλλά το Ελληνικό διαβατήριο τον κάνει σαφώς καλύτερο για τον Άρη.


2/2 Χωρίς Αμερικανό γκαρντ ή Ευρωπαίο ούτε την σέντρα δε θα περνάμε. Άσσε που όποιος και να παίζει στην επίθεση θα είναι σαν να παίζουμε με παίχτη λιγότερο.

3/3 Μακάρι να έρθουν και ας φορτωθούμε τον Κατσίβελη.
gerorge
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 18 2016, 23:06 ) *
Εδω δε μπορουμε να κρατησουμε τον μακνιλ θα κρατησουμε το πιθανο σουπερ ελληνικο ταλεντο που θα αναδειξουμε?χλωμο πλανο και εχει αποδειχτει στη πραξη....με παπ μποχω βεζε κτλ.....
Πρεπει να φερουμε πρωτα ποιοτικους ελληνες και μετα θα γινει αυτο που λετε....ετσι ειναι η σωστη σειρα κατα τη γνωμη μου....


Μα τωρα τι συγκρινεις;Ο Μποχω πουληθηκε εναντια στη θεληση του για να βγει η χρονια με τα λεφτα της μεταγραφης.Του Παπ δεν του διναμε καν χρονο συμμετοχης και τον πουλησαμε και παλι επειδη χρειαζομασταν το 1 μυριο.Ο Βεζε κυνηγουσε ΝΒΑ και πιστευε οτι θα του ηταν πιο ευκολο μεσω Ισπανιας.Δεν ειναι ολα τα ταλεντα σου για ΝΒΑ και αν κινηθουμε σωστα δεν θα τους πουλαμε με την πρωτη καλη προσφορα που προκυπτει.Δεν διαφωνω με το οτι πρεπει να ερθουν ποιοτικοι Ελληνες οπως ανεφερες.Αλλα αυτο που λεω ειναι οτι οι μικροι πρεπει να παιζουν και οχι μονο σε garbage time.Πρεπει να τους δωθει η ευκαιρια να δειξουν οτι μπορουν να εχουν καποιο ρολο στην ομαδα.
Timemaster
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 18 2016, 22:06 ) *
Εδω δε μπορουμε να κρατησουμε τον μακνιλ θα κρατησουμε το πιθανο σουπερ ελληνικο ταλεντο που θα αναδειξουμε?χλωμο πλανο και εχει αποδειχτει στη πραξη....με παπ μποχω βεζε κτλ.....
Πρεπει να φερουμε πρωτα ποιοτικους ελληνες και μετα θα γινει αυτο που λετε....ετσι ειναι η σωστη σειρα κατα τη γνωμη μου....



και συνεχίζω μαζί σου ότι η διαφορά είναι πως το Ελληνικό ταλέντο μπορείς να τον κάνεις ένα ωραίο τριετές-τετραετές στα 18 του και ακόμα και αν δεν τον κρατήσεις τον πουλάς. Όπως πούλησες τον Παπ , τον Μποχωρίδη , τον Βεζένκοφ. Όπως και να έχει το ρίσκο είναι μικρό μιας και οι απολαβές του δε συγκρίνονται με αυτές των ξένων.
Και ελπίζεις κάποια στιγμή να μπορείς να τους κρατήσεις για περισσότερο καιρό. Τώρα ως τα 20-21 αύριο ως τα 24-25.


SteelGandalf
Αυτό είναι ένα πολύ καλό άρθρο, χαρακτηριστικό του τρόπου σκέψης των διοικούντων την Κ.Α.Ε. Άρης. Διαβάστε το. wink.gif

QUOTE(www.pressaris.gr - 17-7-2016)
Έδωσε στους Αμερικανούς αύξηση +75%: Από 430.000$, προσέφερε 760.000$

Ο Άρης αναζητά από χθες οριστικά έξι καινούριους ξένους. Κι αν ήταν δεδομένο ότι θα έψαχνε καινούριους κοινοτικούς, ήταν μάλλον δύσκολο να προβλέψει κανείς ότι δεν θα έμενε κανείς από τους τέσσερις Αμερικανούς. Κι όμως ο Άρης έκανε το καλύτερο δυνατό βάσει του μπάτζετ που είχε ορίσει η διοίκηση.


Μακ Νιλ 200.000 δολάρια

Η υπόθεση έχει ήδη αναλυθεί. Ο Μακ Νιλ εισέπραξε πέρσι 120.000 δολάρια. Ο Άρης του έδωσε 200.000 δολάρια, αλλά ο Αμερικανός δεν αποδέχθηκε την αύξηση της τάξης του 75%. Σήμερα δεν έχει καμία πρόταση στα χέρια του.

Οκάρο Γουάιτ 300.000 δολάρια

Ο Γουάιτ ενημέρωσε εξαρχής ότι θα κυνηγήσει συμβόλαιο στο ΝΒΑ. Ο Άρης του προσέφερε συμβόλαιο 300.000 δολαρίων (με διάθεση να ανέβει λίγο ακόμα) και όρο να μπορεί να φύγει ανά πάσα στιγμή μέχρι τέλη Αυγούστου αν βρεθεί πρόταση από το ΝΒΑ. Εν τέλει ο Γουάιτ υπέγραψε πριν από λίγες μέρες στους Μαϊάμι Χιτ. Εισέπραξε πέρσι 165.000 δολάρια.

Ντομινίκ Γουότερς 140.000 δολάρια

Ο Αμερικανός πλέι μέικερ εισέπραξε 85.000 δολάρια τη χρονιά που ολοκληρώθηκε. Ο Άρης λίγο πριν αναχωρήσει για την Αμερική του πρότεινε 140.000 δολάρια. Ο παίκτης απάντησε αρνητικά, άλλαξε Αμερικανό ατζέντη, πήγε στην Όκταγκον και είχε απαιτήσεις 200.000 δολαρίων. Δεν έχει βρει ακόμα συμβόλαιο, έκανε μια νέα προσέγγιση με τους κίτρινους, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής πλέον.

Τζαμέλ Χάγκινς 120.000 δολάρια

Εισπράττοντας μεταξύ 65-70 χιλιάδες δολάρια, ο Άρης του προσέφερε γενναία αύξηση αποδοχών, δίνοντάς του 120.000 δολάρια. Από ένα σημείο και μετά ατόνησε το ενδιαφέρον των κίτρινων, διότι προέκυψαν περιπτώσεις στην αγορά που ήταν πιο συμφέρουσες στην αναλογία ποιότητας – αμοιβής. Ο Χάγκινς ανακοινώθηκε πριν δύο μέρες από την Βενέτσια, με αποδοχές που πλησιάζουν τα 180.000 δολάρια.

Ο Άρης έδωσε πέρσι στους τέσσερις Αμερικανούς του 430.000 δολάρια και τους πρότεινε συνολικά για την προσεχή χρονιά 760.000 δολάρια. Η αύξηση ξεπερνάει το 75% για όλους και αποδεικνύει ότι έγινε ό,τι ακριβώς έπρεπε για να τους διατηρήσει στο ρόστερ, όμως ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αξιολογεί διαφορετικά τον εαυτό του και τις καταστάσεις.


Το γεγονός ότι δίναμε 200 χιλιάρικα στον McNeal δεν σημαίνει πως δεν μπορούσαμε να τους δώσουμε και 30-50 χιλιάρικα περισσότερα. Μην τρελαθούμε κιόλας. Απλά, με βάση το περσινό του συμβόλαιο και με βάση την απόδοση του, βάλαμε ένα πλαφόν το οποίο δεν θέλαμε να ξεπεράσουμε. Ο παίχτης δεν απάντησε -επί της ουσίας- και τώρα που μιλάμε βρίσκεται χωρίς πρόταση από ομάδα αντίστοιχου επιπέδου και περιμένετε να δούμε τι θα συμβεί τελικά.

Να δούμε που θα καταλήξουν όλοι αυτοί, με τι συμβόλαια (προς το παρόν μόνο ο Hagins βρήκε συμβόλαιο και ο White, μερικώς εγγυημένο, αλλά αυτόν τον είχαμε ξεγραμμένο ούτως ή άλλως) και τι θα συμβεί με τις υπεραξίες τους. Πως δηλαδή θα αποδώσουν την επόμενη χρονιά. wink.gif

Ο Άρης θα βρει παίχτες -επιμένω- και μάλιστα καλούς. Το αν θα αποδειχθούν καλύτεροι ή όχι, αυτό μένει να αποδειχθεί στην πορεία. Όμως δεν έχουμε επίσημες δηλώσεις από τον κόουτς και από τον κύριο Λάσκαρη, για το τι σκέφτονται, οπότε όσα και να γράψουμε, είναι εικασίες.

Εφόσον ο Waters έδωσε συγκεκριμένα πράγματα, δείχνοντας πως πραγματικά "ταβάνιασε", έχοντας όμως θέματα στον οργανωτικό τομέα, αλλά και στα πολλά λάθη σε καταστάσεις πίεσης, ποιος από σας πιστεύει πως κακώς του προτείναμε μόλις 140 χιλιάρικα; Εγώ θεωρώ πως είναι και πολλά, τηρουμένων των αναλογιών.

Ο Hagins, όπως επίσης ειπώθηκε, ήταν σκιά του καλού του εαυτού στο 2ο μισό της χρονιάς. Ουσιαστικά περισσότερο κακό μας έκανε η παρουσία του, παρά καλό. Αγνώριστος ήταν. Αν ήταν πιο σταθερός, πιστεύω πως και θα τον κρατούσαμε, αλλά κι ένα ποσό γύρω στα 150-170 χιλιάρικα θα του προσφέραμε.

Τέλος, ο Okaro White, είχε το μυαλό του στο NBA, οπότε εκ των πραγμάτων και με βάση την χρονιά που πραγματοποίησε, ήταν πολύ δύσκολη η παραμονή του.

Τα δεδομένα είναι απολύτως συγκεκριμένα και ξεκάθαρα. Περιμένουμε τον Καββαδά και αν τελικά συνεχίσει στον Ολυμπιακό, μπορεί να κοιτάξουμε να καλύψουμε την συγκεκριμένη θέση με κάποιον κοινοτικό (πιο πιθανό το θεωρώ, μια και ο Τσαϊρέλης είναι πολύ πιο soft και δε είναι σε καμία περίπτωση 5άρι).

Έχουμε γράψει τόσα πολλά. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τον δικό του τρόπο αντίληψης και σκέψης. Η χρονιά θα κριθεί στο νήμα, όταν και θα έχουμε συγκεκριμένα δεδομένα όπως τα φετινά. Τώρα ό,τι και να πούμε, μπορεί να "εκτεθούμε".
gerorge
QUOTE(SteelGandalf @ Jul 19 2016, 00:11 ) *
Αυτό είναι ένα πολύ καλό άρθρο, χαρακτηριστικό του τρόπου σκέψης των διοικούντων την Κ.Α.Ε. Άρης. Διαβάστε το. wink.gif



Το γεγονός ότι δίναμε 200 χιλιάρικα στον McNeal δεν σημαίνει πως δεν μπορούσαμε να τους δώσουμε και 30-50 χιλιάρικα περισσότερα. Μην τρελαθούμε κιόλας. Απλά, με βάση το περσινό του συμβόλαιο και με βάση την απόδοση του, βάλαμε ένα πλαφόν το οποίο δεν θέλαμε να ξεπεράσουμε. Ο παίχτης δεν απάντησε -επί της ουσίας- και τώρα που μιλάμε βρίσκεται χωρίς πρόταση από ομάδα αντίστοιχου επιπέδου και περιμένετε να δούμε τι θα συμβεί τελικά.

Να δούμε που θα καταλήξουν όλοι αυτοί, με τι συμβόλαια (προς το παρόν μόνο ο Hagins βρήκε συμβόλαιο και ο White, μερικώς εγγυημένο, αλλά αυτόν τον είχαμε ξεγραμμένο ούτως ή άλλως) και τι θα συμβεί με τις υπεραξίες τους. Πως δηλαδή θα αποδώσουν την επόμενη χρονιά. wink.gif

Ο Άρης θα βρει παίχτες -επιμένω- και μάλιστα καλούς. Το αν θα αποδειχθούν καλύτεροι ή όχι, αυτό μένει να αποδειχθεί στην πορεία. Όμως δεν έχουμε επίσημες δηλώσεις από τον κόουτς και από τον κύριο Λάσκαρη, για το τι σκέφτονται, οπότε όσα και να γράψουμε, είναι εικασίες.

Εφόσον ο Waters έδωσε συγκεκριμένα πράγματα, δείχνοντας πως πραγματικά "ταβάνιασε", έχοντας όμως θέματα στον οργανωτικό τομέα, αλλά και στα πολλά λάθη σε καταστάσεις πίεσης, ποιος από σας πιστεύει πως κακώς του προτείναμε μόλις 140 χιλιάρικα; Εγώ θεωρώ πως είναι και πολλά, τηρουμένων των αναλογιών.

Ο Hagins, όπως επίσης ειπώθηκε, ήταν σκιά του καλού του εαυτού στο 2ο μισό της χρονιάς. Ουσιαστικά περισσότερο κακό μας έκανε η παρουσία του, παρά καλό. Αγνώριστος ήταν. Αν ήταν πιο σταθερός, πιστεύω πως και θα τον κρατούσαμε, αλλά κι ένα ποσό γύρω στα 150-170 χιλιάρικα θα του προσφέραμε.

Τέλος, ο Okaro White, είχε το μυαλό του στο NBA, οπότε εκ των πραγμάτων και με βάση την χρονιά που πραγματοποίησε, ήταν πολύ δύσκολη η παραμονή του.

Τα δεδομένα είναι απολύτως συγκεκριμένα και ξεκάθαρα. Περιμένουμε τον Καββαδά και αν τελικά συνεχίσει στον Ολυμπιακό, μπορεί να κοιτάξουμε να καλύψουμε την συγκεκριμένη θέση με κάποιον κοινοτικό (πιο πιθανό το θεωρώ, μια και ο Τσαϊρέλης είναι πολύ πιο soft και δε είναι σε καμία περίπτωση 5άρι).

Έχουμε γράψει τόσα πολλά. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και τον δικό του τρόπο αντίληψης και σκέψης. Η χρονιά θα κριθεί στο νήμα, όταν και θα έχουμε συγκεκριμένα δεδομένα όπως τα φετινά. Τώρα ό,τι και να πούμε, μπορεί να "εκτεθούμε".




Για Τσαιρελη που λες αν ειναι να κινηθουμε θα κινηθουμε να τον παρουμε για τεσσαρι ωστε να παμε σε κοινοτικο στο 5.Προφανως δεν μπορει να κατεβε στο 5 ο Τσαιρελης
SteelGandalf
QUOTE(gerorge @ Jul 18 2016, 23:21 ) *
Για Τσαιρελη που λες αν ειναι να κινηθουμε θα κινηθουμε να τον παρουμε για τεσσαρι ωστε να παμε σε κοινοτικο στο 5.Προφανως δεν μπορει να κατεβε στο 5 ο Τσαιρελης


Σωστά. Το έγραψα έτσι, επειδή πολλές φορές διάβασα ότι αν δεν καταφέρουμε να πάρουμε τον Καββαδά, θα κινηθούμε για τον Τσαϊρέλη. Πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις παιχτών.

Υ.Γ. Αυτό το να κατεβεί στο 5 ποτέ δεν το κατάλαβα. Το έχω ξαναδιαβάσει εντωμεταξύ. Εγώ θα το έγραφα διαφορετικά. Δεν μπορεί να ανεβεί στο 5, αφού ουσιαστικά είναι μια θέση πιο πάνω το 5 από το 4 (με την έννοια της αριθμητικής σειράς). Λεπτομέρειες θα μου πεις. wink.gif
SteelGandalf
Και πάμε τώρα σε ένα άρθρο του Γιάννη Δασκάλου, προ εβδομάδας:

QUOTE(www.basketplus.gr - 10/7/2016)
Ας γκρινιάξω λίγο!

Καιρό έχουμε να τα πούμε. Αλλά και τι να πούμε; Όσοι ασχολούμαστε με το ρεπορτάζ του μπασκετικού Άρη, εδώ και περίπου ενάμιση μήνα, κυριολεκτικά «υποφέρουμε». Οι ιδέες μας έχουν στερέψει, η ειδησεογραφία το ίδιο, ο κόσμος έχει βαρεθεί να μας ακούει να γράφουμε και να λέμε τα στερεότυπα: «Υπομονή για ΜακΝίλ», «αναμονή για Καββαδά», να αναλύουμε ποσταρίσματα παικτών σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, να κουράζουμε με το τι κάνει ο Οκάρο Γουάιτ (που έχει ξεχάσει ήδη τον Άρη) στην ζωή του.


Και πέρυσι, βέβαια, ο Άρης έκανε τις περισσότερες μεταγραφές του μέσα στον Ιούλιο, ολοκληρώνοντας το μεταγραφικό του «παζλ» στις 18 Αυγούστου με την ανακοίνωση της απόκτησης του Κοέν. Όμως φέτος, δεν είναι ίδια η κατάσταση και δεν δικαιολογείται αυτό το «μπουσούλισμα» του σχεδιασμού. Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.

Πέρυσι ήταν η πρώτη χρονιά του Νίκου Λάσκαρη στο τιμόνι της ΚΑΕ. Έπρεπε να δει, να ρωτήσει, να μάθει. Περίμενε να δει και το πώς θα λειτουργήσει η ομάδα – που ήταν καινούργια – με τις επιλογές και την καθοδήγηση του Πρίφτη, έκρινε, έβγαλε τα συμπεράσματά του. Πέρυσι, επίσης, ο Άρης δεν είχε την βάση που είχε φέτος. Δέκα μεταγραφές έκανε, κτίζοντας την ομάδα από την αρχή.

Φέτος; Υποτίθεται ότι οι Αμερικανοί μας έκατσαν «κουτί» και ότι οι προσθήκες και οι αλλαγές θα ήταν πολύ στοχευμένες. Η θεωρία από την πράξη όμως, απέχουν πολύ.

Εντάξει, τον Γουάιτ δεν μπορούσε να τον κρατήσει ο Άρης και δεν χρειάζεται να το αναλύσω. Ούτε τον Γουότερς, που θεώρησε ότι πρέπει να πάρει αύξηση αποδοχών της τάξεως του 150%. Να βάλω στην εξίσωση και τον Χάγκινς; Να τον βάλω. Δεν θα μου λείψει καθόλου ο Αμερικανός, υπάρχουν στην πιάτσα καμιά 500ριά σαν και αυτόν. Τον ΜακΝίλ όμως; Εδώ έχω θέμα και ας με συγχωρήσουν οι φίλοι μου στην ΚΑΕ.


Ο Άρης είχε εξαρχής κατά νου να δώσει στον Αμερικανό 200 χιλιάρικα. Αυτό ήταν το «ταβάνι» της προσφοράς του, απολύτως δίκαιο συμπληρώνω. Γιατί δεν του τα έδωσε πριν από έναν μήνα για να κλείσει την μεταγραφή, από την στιγμή που ο Πρίφτης θεωρεί απολύτως απαραίτητο και αναγκαίο τον ΜακΝίλ για την ομάδα του; Τι νόημα είχαν οι διαπραγματεύσεις, τα καθημερινά τηλεφωνήματα του στυλ «δίνω πέντε χιλιάρικα παραπάνω», λες και είμαστε στο «Καπαλί Τσαρσί» και κάνουμε παζάρια;

Ο Άρης έδωσε ευκαιρία στην Μπάνβιτ να «αντεπιτεθεί» για τον Αμερικανό, να βρει προπονητή ενώ... ψαχνόταν και πλέον, να έχει ρίξει στο τραπέζι πρόταση 300 χιλιάδων για τον παίκτη. Θα φάει συναίσθημα ο ΜακΝίλ; Μακάρι. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ολόκληρος Άρης, ολόκληρος μεταγραφικός σχεδιασμός, πρέπει να περιμένει τον Αμερικανό όσο εκείνος θέλει. Ή πρέπει να του δώσει 220 χιλιάρικα, τελική προσφορά και να του ζητήσει απάντηση εντός 24 ωρών ή να προχωρήσει άμεσα στον αντικαταστάτη του. Γιατί έτσι όπως πάει, θα φάμε καμιά «φόλα» με τον ΜακΝίλ περιμένοντάς τον κανένα δεκαήμερο ακόμη και μετά, «φτου και από την αρχή».

Γκρινιάζω πολύ έτσι; Δεν πειράζει. Αν και δεν έχω αμφιβολία ότι ο Πρίφτης στο τέλος θα την βρει την άκρη, δεν μπορώ να κλείνω τα μάτια μου σε δυσλειτουργίες που βλέπω. Ή, τουλάχιστον, που εκτιμώ ότι υπάρχουν. Το ότι φτάσαμε στα μέσα Ιουλίου και περιμένουμε την απάντηση ΜακΝίλ, το ότι εξαρτόμαστε από τις διαθέσεις του Ολυμπιακού για μια ακόμη βασική μας μεταγραφική επιλογή (Καββαδάς), για την οποία θα περιμένουμε τουλάχιστον ως τις 25 Ιουλίου (27 λήγει η οψιόν ανανέωσης του συμβολαίου του παίκτη), δεν είναι ότι καλύτερο. Για τον Άρη της εποχής Λάσκαρη, έτσι; Όχι για τον Άρη που πάλευε καθημερινά για να βρει ένα χιλιάρικο και να πληρώσει τα τρέχοντα.

Εντάξει, δεν το ξεχνώ ότι και φέτος είναι χρονιά εξυγίανσης και νοικοκυρέματος. Είναι πολύ σημαντικό το ότι η ιδιοκτησία «καθαρίζει» τον Άρη από τα χρέη και αυτό δεν πρέπει να το παραβλέπει κανένας. Όμως το αγωνιστικό πρέπει να προχωρήσει. Και για να προχωρήσει χρειάζεται συντονισμός κινήσεων διοίκησης και προπονητικού επιτελείου, που βλέπω ότι δεν υπάρχει στον υψηλότερο δυνατό βαθμό. Η περίπτωση Μιλόσεβιτς (αν και ο Στέφαν Γιάνκοβιτς είναι δυο φορές καλύτερος) ήταν το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα, καθώς ο Άρης έτρεχε μόνος του την κούρσα της απόκτησής του και τερμάτισε... δεύτερος.

Ελπίζω το σκάουτινγκ του Άρη να κάνει και φέτος «παπάδες» και να έρθουν παίκτες ακόμη καλύτεροι από τους περσινούς. Ελπίζω κάθε εμπόδιο να ήταν ή να είναι για καλό του Άρη και του Πρίφτη, που πιστεύω ότι και φέτος θα καταφέρει να δημιουργήσει μια ανταγωνιστική ομάδα. Και, τέλος, ελπίζω να τελειώσει σύντομα αυτή η περίοδος ειδησεογραφικής ξηρασίας, γιατί έχουμε αρχίσει να σιχαινόμαστε και εμείς – όπως και ο κόσμος - τους εαυτούς μας.

Υ.Γ. 1: Και μιας και είπα να γκρινιάξω σήμερα, μετά από καιρό, να ρωτήσω κάποια πραγματάκια. Θα γίνει φέτος το Nick Galis Cup; Και αν ναι, που θα γίνει; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να γίνουν κινήσεις για την αποκατάσταση των σχέσεων της ιδιοκτησίας με τον «γκάνγκστερ»; Και αν ναι, πότε και από ποιόν; Επίσης, η διοίκηση του Άρη έμαθε τι ακριβώς απάντησε η ΕΟΚ στην επιστολή της ΦΙΜΠΑ για την ΑΕΚ, σχετικά με τις ενέργειες που θα έπρεπε να κάνει η Ομοσπονδία για την συμμετοχή της σε μη αναγνωρισμένη διεθνή διοργάνωση, το Eurocup;

Γιατί, θέλω να πιστεύω, η ΚΑΕ Άρης είναι άμεσα ενδιαφερόμενη – θιγόμενη και θα πιέσει την ΕΟΚ για απαντήσεις, δράσεις και κυρώσεις. Επίσης, θα γίνει κάποια στιγμή διοικητικό συμβούλιο στην ΚΑΕ Άρης, προκειμένου να μπει μια τάξη στους ρόλους και την λειτουργία της; Θα υπάρξουν παραιτήσεις, θα ζητηθούν ή θα βρεθεί η κατάλληλη φόρμουλα ώστε οι διοικήσεις... Θεσσαλονίκης και Αθηνών να ενωθούν; Αυτά, προς το παρόν.


Εύλογη η τοποθέτηση του φίλου Γιάννη, ο οποίος διατυπώνει κάποια ερωτήματα, όπως κι εμείς. Βέβαια εκείνος βρίσκεται πολύ πιο κοντά στις εξελίξεις, οπότε βαραίνει διπλά η άποψη του. Παρόλα αυτά, κρατώ την απόλυτη εμπιστοσύνη του στον κύριο Πρίφτη.

Πάμε και στο σημερινό του:

QUOTE(www.basketplus.gr - 18/7/2016)
Το «θέλω» και το «μπορώ»

Σήμερα, 18 Ιουλίου, γιορτάζω τα 41α μου γενέθλια. Είπα στον εαυτό μου να «αράξω» και να μην ασχοληθώ με τίποτα, όμως οι αναρίθμητες ευχές σας που συνοδεύονταν από πολλή αγάπη, εκτίμηση και – όπως πάντα – μπασκετοκουβέντα για τον Άρη με μπόλικους προβληματισμούς, με ωθούν στο να επικοινωνήσω ξανά μαζί σας από την γωνιά που με φιλοξενεί σε τούτο το «ταπεινό» σάιτ. Το λοιπόν…


Αλλιώς ξεκίνησε ο φετινός μεταγραφικός σχεδιασμός του Άρη, σε άλλο μονοπάτι βαδίζει. Οι «λίγες προσθήκες» που είχε προαναγγείλει ο ιδιοκτήτης της ομάδας, μετατρέπονται σε μια νέα μεταγραφική συνθήκη κατά την οποία ο Άρης καλείται να βάλει επτά νέους παίκτες στο ρόστερ του, οι πέντε εκ των οποίων θα προορίζονται για βασικοί. Πρόβλημα; Όχι απαραίτητα. Απλά το βάρος πέφτει ξανά στον Πρίφτη, που καλείται να κάνει και φέτος άριστες επιλογές και να πετύχει την περσινή εξαιρετική χημεία.

Δεν είναι αποκλειστική ευθύνη του Άρη η απώλεια μεταγραφικών του στόχων. Ούτε και χάθηκε ο κόσμος που δεν έμεινε ούτε ένας από τους περσινούς ξένους παίκτες. Η ιδιοκτησία έχει μεγάλη θέληση να ενισχύσει την ομάδα, αλλά είναι διαφορετικό το «θέλω» και διαφορετικό το «μπορώ». Το διοικείν εστί προβλέπειν και, δυστυχώς, λόγω απειρίας αλλά και άρνησης να συμβουλευτεί ανθρώπους που έχουν την διοικητική εμπειρία, η ιδιοκτησία υπέπεσε σε σοβαρά σφάλματα.

Χειροπιαστό παράδειγμα ο Τζερέλ ΜακΝίλ. Σέβομαι τα όσα αναφέρουν συνάδελφοί μου για το θέμα, δικαιώνοντας τους χειρισμούς της διοίκησης στην υπόθεση του Αμερικανού, αλλά το πράγμα ήταν λάθος από την αρχή ως το τέλος. Αν πέρυσι, στα μέσα της χρονιάς, βλέποντας η διοίκηση ότι οι παίκτες αποκτούν υπεραξία, τους έκανε προτάσεις ανανέωσης με πολύ λιγότερα χρήματα από αυτά που τους έδωσε εκ τα υστέρων, όλοι οι Αμερικανοί – πλην Γουάιτ – θα είχαν παραμείνει στο ρόστερ.

Ο Άρης «κρεμάστηκε» στον ΜακΝίλ, σύρθηκε από πίσω του για ενάμιση μήνα με έναν τρόπο ιδιαίτερα υποτιμητικό – ας μου επιτραπεί – για το μέγεθος της ομάδας και τελικά, εισέπραξε από τον Αμερικανό μια μεγαλοπρεπέστατη «χυλόπιτα». Ο Άρης Θεσσαλονίκης κύριοι, η ομάδα του 20ου αιώνα, όταν προσφέρει στο τραπέζι 200 χιλιάρικα, δίνει διορία 48ωρών και μετά αποσύρει την πρότασή της. Εκτός αν έχει συνομιλητή τον… Νίκο Γκάλη.


Πάμε παρακάτω, όμως. Παίκτες υπάρχουν και ομάδα θα φτιαχτεί. Σας το εγγυώμαι αυτό, γιατί γνωρίζω πόσο μεθοδικά κινούνται ο Πρίφτης και οι συνεργάτες του προς την κατεύθυνση αυτή. Αυτό που θα ήθελα από όλους σας, τους «άρρωστους» με το μπάσκετ του Άρη μας, είναι να διατηρήσετε την ψυχραιμία σας. Και την κριτική σας σε επίπεδα καλοπροαίρετα και εποικοδομητικά για την ομάδα.

Με λυπεί η αυθαιρεσία ορισμένων στα σχόλια τους, αναφορικά με τον Νίκο Λάσκαρη και την οικογένειά του. Δεν πρέπει να μας ευχαριστούν οι τέταρτες θέσεις, δεν πρέπει να συμβιβαζόμαστε με την μετριότητα, πρέπει όμως να είμαστε ρεαλιστές και να τιμούμε τους ανθρώπους που βοηθούν στην αναστήλωση της ομάδας.

Φέτος, είναι η τελευταία χρονιά για την επίτευξη του στόχου της οικονομικής εξυγίανσης. Δεν πρέπει να το παραβλέψουμε και πρέπει για μια ακόμη χρονιά, να δώσουμε αυτό το «άλλοθι» στην ιδιοκτησία. Το επόμενο καλοκαίρι θα κάνουμε άλλη κουβέντα, αλλά μέχρι τότε δεν πρέπει επ’ ουδενί να χαθεί η στήριξη, η συμπαράσταση και η εμπιστοσύνη σε αυτό που γίνεται στην ΚΑΕ.

Εγώ, που είμαι πλέον στοχοποιημένος ως η… φωνή της αντιπολίτευσης, γιατί θεωρώ καθήκον μου την κριτική επ’ ωφελεία της ομάδας και δεν με ενδιαφέρει να είμαι «χειροκροτητής» του Λάσκαρη, σας λέω ότι και φέτος πρέπει να διατηρηθεί το περσινό κλίμα στο Nick Galis Hall και να μην φωλιάσει μέσα μας η αμφιβολία. Να δώσουμε τον χρόνο που πρέπει στην ιδιοκτησία για να μάθει από τα όποια λάθη της, να δώσουμε τον χώρο που χρειάζεται η ομάδα ώστε να κάνει τις καλύτερες μεταγραφικές επιλογές και μακριά από διχαστικές καταστάσεις, να ξαναβρεθούμε όλοι μαζί στο δεύτερό μας «σπίτι».


Ως επίλογο, κλείνω όπως ξεκίνησα στον πρόλογό μου. Με ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις ευχές σας αλλά και για μια σχέση εκτίμησης που, πιστεύω, είναι αληθινή και βασίζεται στον αμοιβαίο σεβασμό. Να ξέρετε ότι αυτό που μας συνδέει, είναι για μένα υπερπολύτιμο.
giannisaris81
QUOTE (SteelGandalf @ Jul 19 2016, 00:42 ) *
Και πάμε τώρα σε ένα άρθρο του Γιάννη Δασκάλου, προ εβδομάδας:



Εύλογη η τοποθέτηση του φίλου Γιάννη, ο οποίος διατυπώνει κάποια ερωτήματα, όπως κι εμείς. Βέβαια εκείνος βρίσκεται πολύ πιο κοντά στις εξελίξεις, οπότε βαραίνει διπλά η άποψη του. Παρόλα αυτά, κρατώ την απόλυτη εμπιστοσύνη του στον κύριο Πρίφτη.

Πάμε και στο σημερινό του:


Ο Δασκαλου φαινεται να ειναι φοβερος γνωστης.....συμφωνω με ολα οσα λεει....ειναι προβληματισμοι που ολοι οι αγνοι αρειανοι εχουν.....παντα με στηριξη στην ομαδα αλλα οι προβληματισμοι πρεπει να λεγονται και τα τυχον προβληματα να λυνονται....
Σε κατι αλλα αρειανα σαιτ βεβαια εχουν αντιθετη αποψη(tuareg πολυ πετυχημενη η λεξη σου "λασκαροσκυλα")....για παραδειγμα τον κυριο Δασκαλου τον ειχαν εικονισμα μεχρι πριν λιγο καιρο...με το που αρχισε να εχει καποιες ενστασεις εγινε αμεσως κακεντρεχης προδοτης που θελει το κακο του αρη...και ολα αυτα επειδη και καλα τον εχουν στην απεξω και αντιδρα....στεναχωριεμαι για οσους αντικειμενικους γραφουν εκει και δεν νωθουν οτι χειραγωγουνται....απο την αλλη εδω φαινεται οτι SteelGandalf κανει φοβερη δουλεια και το υφος των ποστ καθως και το επιπεδο ειναι αρκετα υψηλο....
Στο θεμα των μεταγραφων μας νομιζω ηρθε η ωρα να αλλαξει σελιδα το φετινο καλοκαιρι...λογικα εντος 10 ημερων θα εχουμε τις πρωτες κινησεις μας και ετσι η διαθεση ολων μας θα φτιαξει και η γκρινια θα λιγοστεψει...
a bullet for your head
Φίλοι Αρειανοι....ξέρω πως δεν θέλετε κοντο PG, ωστόσο θα σας προτείνω εναν, που είναι πιο καθαρός και εξειδικευμενος PG απο τον Quinn Cook, που προέρχεται επίσης, απο ενα πολύ σπουδαίο κολεγιακο προπονητικό πρόγραμμα!
Συν ότι διαθέτει και όλα αυτά τα απαραίτητα συνοδευτικά, που έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα και την εργατικότητα του, όπως τόνισε τις προάλλες, ο φίλος 38aris.

Πρόκειται για τον 23χρονο PG Travis Trice, περσινό undrafted, ο οποίος αγωνίστηκε για 4 χρόνια στους Spartans του μεγάλου Tom Izzo.

Ως senior και ως floor general, οδήγησε το Michigan State στο final4 του NCAA tournament, γνωρίζοντας και προσωπική καταξίωση και διακρίσεις.
Ανακηρύχθηκε σε East Region Most Outstanding Player, εχοντας 19.8π, 4ασ και σουταροντας με 40.6 τα 100 στα τρίποντα και με σχεδόν 89 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 4 παιχνίδια!
Στην σεζον 2014-15 είχε 15.3π, 5.1ασ, 3.4ρ, 1κλ , με σχεδόν 3.0 assist ratio to turnover, σουταροντας με 42.5 τα 100 στα δίποντα, με σχεδόν 37 τα 100 στα τρίποντα, σε 6.3 επιχειρουμενες προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο. "39.5 τα 100 το ποσοστό καριέρας στα τρίποντα στο Michigan State", και με 71.5 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 4.2 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι!
Επιλέχθηκε στην All Big10 Third Team, ενω ηταν δεύτερος στην Big10 σε assists και σε assists to turnover ratio!

Την σεζόν που μας πέρασε, αγωνιζομενος στην αναπτυξιακή λίγκα, ειχε 15.3π, 5.7ασ, 3.5ρ, 1.4κλ , σουταροντας με 47.5 τα 100 στα δίποντα, με 34 τα 100 στα τρίποντα, σε 3.8 προσπαθειες ανα παιχνίδι, και με 78.1 τα 100 στις ελεύθερες βολές.

Ο 23χρονος Travis Trice, εχει δηλωθεί και 1.82μ και 1.88μ , όμως πιστεύω ότι είναι καπου ανάμεσα, δηλαδή στο 1.85μ, ενώ ζυγίζει και σχεδόν 80κιλα.

Έχει αποκτήσει φήμη πολύ εργατικού παικτη, πολύ σκληρού και ανταγωνιστικου , που διαθέτει υψηλό μπασκετικό IQ και αντίληψη για το παιχνίδι.

Στο επιθετικό σκελος, είναι εξαιρετικά ισορροπημένος ανάμεσα και στα οργανωτικά του καθήκοντα, αλλά και στα εκτελεστικά!
Δεν είναι σύνηθες φαινόμενο, ένας PG , να διακρίνεται τόσο καλά και στα δύο αυτά στοιχεία.
Στην οργάνωση του παιχνιδιού, διακρίνεται για τις επιδόσεις του στις τελικές πάσες, σε συνδυασμό με το assist ratio to turnover.
Ξέρει να καθοδηγεί την ομάδα του και να κρατάει τον ρυθμό που εξυπηρετεί εκείνη.
Προσμετραται στα συν το γεγονός, ότι οδήγησε ομάδα του Tom Izzo σε final4!
Απέδειξε πως έχει εκείνη την έντονη προσωπικοτητα και το ειδικό βάρος, για να αναλάβει το βάρος ενός ηγέτη μέσα στο γήπεδο.

Στο κομμάτι της επίθεσης, έδειξε έφεση-ικανότητα, τόσο στο ανοιχτό γήπεδο και τις ενδιαμεσες επιθέσεις, όσο και στις επιθέσεις του μισού γηπέδου!

Η ταχύτητα του με την μπάλα στα χέρια είναι εκπληκτική, ενώ αίσθηση και εντύπωση προκαλεί το πόσο εύκολα, αλλάζει ταχύτητες με την μπάλα στα χέρια!

Μπορεί να δημιουργήσει τόσο τις προσωπικές του φάσεις, όσο και των συμπαικτων του, τόσο στα 1vs1 , όσο και στα on ball screens.

Ως σουτερ, μπορεί να εκτελέσει με τον κάθε πιθανό τρόπο.
Και εν κινήσει μετά απο ντρίμπλα, και στο επιθετικό transition, και ως spot up shooter.
Εχει εδραίωσει την φήμη ενός πολύ αξιολογου μακρινου σουτερ, και αυτό θα είναι ένα δυνατό του asset και ως επαγγελματιας.
Διαθέτει και mid range game, με floaters , pull up jumpers, ενω λογω της εκπληκτικης του ικανότητας να δημιουργεί ρηγματα, κινείται και ως το ζωγραφιστό, όπου μέσα στο traffic, μπορεί είτε να τελειώσει την προσπάθεια του, είτε να βρει την πάσα την τελευταία στιγμή.

Ως αμυντικός, έχει πολύ καλή φήμη ως on ball defender.
Βγαζει μεγαλη προσπάθεια και ενέργεια, προσπαθώντας να αντισταθμισει την έλλειψη ύψους, έναντι ψηλοτερων αντιπάλων.

Οι ειδικοί στο ΝΒΑ, προφανώς θα στάθηκαν στο γεγονός πως ήταν πέρσι 22 ετών και πως είναι αρκετά βραχυσωμος για PG , για τα standards του ΝΒΑ.
Για αυτό και δεν επιλέχθηκε στο draft.

Η γνωμη μου είναι, πως θα μπορούσε να βρει συμβολαιο στο ΝΒΑ.
Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι, οτι στην Ευρώπη θα μπορούσε να κάνει αξιόλογη καριέρα.

Στην προσπάθεια μου να βρω το καταλληλοτερο comparison , κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.
Πως ο Travis Trice είναι μια ψηλότερη right hand version του Terrell McIntyre!

http://www.nbadraft.net/players/travis-trice
giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 19 2016, 12:48 ) *
Φίλοι Αρειανοι....ξέρω πως δεν θέλετε κοντο PG, ωστόσο θα σας προτείνω εναν, που είναι πιο καθαρός και εξειδικευμενος PG απο τον Quinn Cook, που προέρχεται επίσης, απο ενα πολύ σπουδαίο κολεγιακο προπονητικό πρόγραμμα!
Συν ότι διαθέτει και όλα αυτά τα απαραίτητα συνοδευτικά, που έχουν να κάνουν με τον χαρακτήρα και την εργατικότητα του, όπως τόνισε τις προάλλες, ο φίλος 38aris.

Πρόκειται για τον 23χρονο PG Travis Trice, περσινό undrafted, ο οποίος αγωνίστηκε για 4 χρόνια στους Spartans του μεγάλου Tom Izzo.

Ως senior και ως floor general, οδήγησε το Michigan State στο final4 του NCAA tournament, γνωρίζοντας και προσωπική καταξίωση και διακρίσεις.
Ανακηρύχθηκε σε East Region Most Outstanding Player, εχοντας 19.8π, 4ασ και σουταροντας με 40.6 τα 100 στα τρίποντα και με σχεδόν 89 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 4 παιχνίδια!
Στην σεζον 2014-15 είχε 15.3π, 5.1ασ, 3.4ρ, 1κλ , με σχεδόν 3.0 assist ratio to turnover, σουταροντας με 42.5 τα 100 στα δίποντα, με σχεδόν 37 τα 100 στα τρίποντα, σε 6.3 επιχειρουμενες προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο. "39.5 τα 100 το ποσοστό καριέρας στα τρίποντα στο Michigan State", και με 71.5 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 4.2 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι!
Επιλέχθηκε στην All Big10 Third Team, ενω ηταν δεύτερος στην Big10 σε assists και σε assists to turnover ratio!

Την σεζόν που μας πέρασε, αγωνιζομενος στην αναπτυξιακή λίγκα, ειχε 15.3π, 5.7ασ, 3.5ρ, 1.4κλ , σουταροντας με 47.5 τα 100 στα δίποντα, με 34 τα 100 στα τρίποντα, σε 3.8 προσπαθειες ανα παιχνίδι, και με 78.1 τα 100 στις ελεύθερες βολές.

Ο 23χρονος Travis Trice, εχει δηλωθεί και 1.82μ και 1.88μ , όμως πιστεύω ότι είναι καπου ανάμεσα, δηλαδή στο 1.85μ, ενώ ζυγίζει και σχεδόν 80κιλα.

Έχει αποκτήσει φήμη πολύ εργατικού παικτη, πολύ σκληρού και ανταγωνιστικου , που διαθέτει υψηλό μπασκετικό IQ και αντίληψη για το παιχνίδι.

Στο επιθετικό σκελος, είναι εξαιρετικά ισορροπημένος ανάμεσα και στα οργανωτικά του καθήκοντα, αλλά και στα εκτελεστικά του!
Δεν είναι σύνηθες φαινόμενο, ένας PG , να διακρίνεται τόσο καλά και στα δύο αυτά στοιχεία.
Στην οργάνωση του παιχνιδιού, διακρίνεται για τις επιδόσεις του στις τελικές πάσες, σε συνδυασμό με το assist ratio to turnover.
Ξέρει να καθοδηγεί την ομάδα του και να κρατάει τον ρυθμό που εξυπηρετεί εκείνη.
Προσμετραται στα συν το γεγονός, ότι οδήγησε ομάδα του Tom Izzo σε final4!
Απέδειξε πως έχει εκείνη την έντονη προσωπικοτητα και το ειδικό βάρος, για να αναλάβει το βάρος ενός ηγέτη μέσα στο γήπεδο.

Στο κομμάτι της επίθεσης, έδειξε έφεση-ικανότητα, τόσο στο ανοιχτό γήπεδο και τις ενδιαμεσες επιθέσεις, όσο και στις επιθέσεις του μισού γηπέδου!

Η ταχύτητα του με την μπάλα στα χέρια είναι εκπληκτική, ενώ αίσθηση και εντύπωση προκαλεί το πόσο εύκολα, αλλάζει ταχύτητες με την μπάλα στα χέρια!

Μπορεί να δημιουργήσει τόσο τις προσωπικές του φάσεις, όσο και των συμπαικτων του, τόσο στα 1vs1 , όσο και στα on ball screens.

Ως σουτερ, μπορεί να εκτελέσει με τον κάθε πιθανό τρόπο.
Και εν κινήσει μετά απο ντρίμπλα, και στο επιθετικό transition, και ως spot up shooter.
Εχει εδραίωσει την φήμη ενός πολύ αξιολογου μακρινου σουτερ, και αυτό θα είναι ένα δυνατό του asset και ως επαγγελματιας.
Διαθέτει και mid range game, με floaters , pull up jumpers, ενω λογω της εκπληκτικης του ικανότητας να δημιουργεί ρηγματα, κινείται και ως το ζωγραφιστό, όπου μέσα στο traffic, μπορεί είτε να τελειώσει την προσπάθεια του, είτε να βρει την πάσα την τελευταία στιγμή.

Ως αμυντικός, έχει πολύ καλή φήμη ως on ball defender.
Βγαζει μεγαλη προσπάθεια και ενέργεια, προσπαθώντας να αντισταθμισει την έλλειψη ύψους, έναντι ψηλοτερων αντιπάλων.

Οι ειδικοί στο ΝΒΑ, προφανώς θα στάθηκαν στο γεγονός πως ήταν πέρσι 22 ετών και πως είναι αρκετά βραχυσωμος για PG , για τα standards του ΝΒΑ.
Για αυτό και δεν επιλέχθηκε στο draft.

Η γνωμη μου είναι, πως θα μπορούσε να βρει συμβολαιο στο ΝΒΑ.
Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι, οτι στην Ευρώπη θα μπορούσε να κάνει αξιόλογη καριέρα.

Στην προσπάθεια μου να βρω το καταλληλοτερο comparison , κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.
Πως ο Travis Trice είναι μια ψηλότερη right hand version του Terrell McIntyre!

http://www.nbadraft.net/players/travis-trice


Δελεαστικος και αυτος bullet....αν καποιος ειναι τοσο καλος σκορερ αλλα και δημιουργος χαλαλι το υψος του....η αληθεια ειναι οτι παντα θαυμαζα τους πολυ κοντους που καταφερναν παρα το υψος τους να ειναι πρωταγωνιστες...οπως τον τεραστιο μικυ μαους τονυ γουαιτ που ειχαμε παλια...
Απλα διαβαζω τωρα σε ρεπορταζ οτι ο κοουτς αποφασισε να παρει point guard με ευρωπαικη εμπειρια μετα την αρνηση του Ντραντρε Λιγνινς που λεει προσπαθησαμε να παρουμε....λεει δεν ειδαν κατι αλλο που να μας ταιριαζει στο Λας βεγκας και στο ορλαντο που πηγαμε....
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 19 2016, 12:54 ) *
Δελεαστικος και αυτος bullet....αν καποιος ειναι τοσο καλος σκορερ αλλα και δημιουργος χαλαλι το υψος του....η αληθεια ειναι οτι παντα θαυμαζα τους πολυ κοντους που καταφερναν παρα το υψος τους να ειναι πρωταγωνιστες...οπως τον τεραστιο μικυ μαους τονυ γουαιτ που ειχαμε παλια...
Απλα διαβαζω τωρα σε ρεπορταζ οτι ο κοουτς αποφασισε να παρει point guard με ευρωπαικη εμπειρια μετα την αρνηση του Ντραντρε Λιγνινς που λεει προσπαθησαμε να παρουμε....λεει δεν ειδαν κατι αλλο που να μας ταιριαζει στο Λας βεγκας και στο ορλαντο που πηγαμε....

1ον, θα πω αυτό που είπα και στον tuareg για τον Liggins...
Ποτέ δεν ήταν PG...
Τον έχω παρακολουθησει δε, αρκετα απο όταν ήταν στο κολέγιο!
Δεν ξέρω τι προϊόν σκέψης ήταν αυτό και τι συνειρμός, να βαφτιστει ο Liggins PG!

2ον, μάλλον έπρεπε να ψάξουν καλύτερα, προτού αποφασίσουν να στραφούν σε Ευρωπαϊκή λύση...

3ον, πρέπει να κλείσω για να πάω θάλασσα biggrin.gif

4ον, ΚΑΙ ο Travis Trice είναι ΜΙΑ ΑΚΡΩΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!

Καλο υπόλοιπο ημέρας σε ολους!
38aris
Ο Δασκάλου στο προηγούμενο άρθρο του έπεφτε σε φάσεις και αντιφάσεις. Τα είπε όλα και θα πέσει μέσα ότι και να γίνει. Από τη μία κατηγορεί ότι χάθηκαν οι παίκτες και γκρινιάζει, από την άλλη έχω εμπιστοσύνη κλπ....
Τεσπα, συνήθως είναι συνετός και γράφει νηφάλια αλλά πιστεύω ένεκα και της ανομβρίας νέων για τις μεταγραφές απλά γκρινιάζει.
Στο τελευταίο πιάνει τη ψυχολογία του μέσου γκρινιάρη αρειανού και προλαμβάνει τυχόν οπαδικές "ασθένειες'' που εμφανίζονται όταν κάθεται ο ενθουσιασμός.

Ο Τσαιρέλης είναι 4 και κατά συνθήκη 5 (έπαιζε λίγο στην τελευταία του χρονιά στον ΠΑΟΚ).
Σαν 4 θα είναι καλό μπακ απ και θα ελευθερώσει θέση ξένου (ΤΣουπκοβιτς) όντας αξιόπιστη λύση.
Στο 5 αν ναυαγήσει του Καββαδά ο μοναδικός που μένει είναι ο Μαυροειδής αλλά χλωμό το βλέπω.

Ο Trice είναι καλή περίπτωση και μόνο ότι είναι από ομάδα του Tom Izzo τα λέει όλα.
Στην Ευρώπη μπορεί να εξελιχθεί και να κάνει καριέρα.

ΥΓ: Η μόνη περίπτωση να κοιτάξουμε τίτλους το ξαναλέω είναι η επένδυση στην παραγωγή. Βέβαια αυτός ο άθλιος νόμος του ΒΑσιλακόπουλου που επιτρέπει στους 18αρηδες να μένουν ελεύθροι με την ενηλικίωση τους είναι τροχοπέδη για τους συλλόγους στο να επενδύσουν εκεί.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.