Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Mar 4 2012, 20:22 ) *
Πολύ καλή η ανάλυση σου φίλε μου, αλλά μεταφέρθηκε στο σωστό topic, αφού αφορά αγωνιστικά θέματα.

Το παιχνίδι μεταξύ Πανιωνίου και Ρεθύμνου, διεξάγεται αυτή τη στιγμή και είναι ντέρμπι ολκής, οπότε ίσως χρειαστεί, μετά το τέλος του, να κάνεις κάποιες διορθώσεις, σε περίπτωση νίκης των Κρητικών.

Υ.Γ. Αυτή τη στιγμή μεταφέρω στον συγκεκριμένο χώρο όλα τα παιχνίδια της φετινής χρονιάς. Θεματικές ενότητες τις οποίες δημιούργησα εγώ. Αυτόματα θα τοποθετηθούν, βάσει ημερομηνίας, στην συγκεκριμένη θεματική ενότητα. Όταν ολοκληρωθούν οι μεταφορές, θα σας πω και με ποιον τρόπο θα υπάρχει εύκολη αναζήτηση του κάθε παιχνιδιού, για όσους ενδιαφέρονται. Θέλω να βρω μία λύση και για τις παλαιότερες καταχωρήσεις, ώστε να συμμαζευτεί ακόμη περισσότερο το subforum του Άρη.



τέλεια.
Timemaster
μεγάλο παιχνίδι πραγματικά...

με αυτή τη νίκη το Ρέθυμνο μάλλον καταλαμβάνει την πέμπτη θέση της βαθμολογίας και για να το περάσουμε πρέπει να μη κερδίσει παιχνίδι στις τελευταίες 5 αγωνιστικές και να πάρουμε και την διαφορά του πρώτου αγώνα. Λιγάκι δύσκολο αυτό βεβαίως οπότε το ταβάνι μας είναι η έκτη θέση
tuareg
QUOTE(Timemaster @ Mar 4 2012, 21:20 ) *
μεγάλο παιχνίδι πραγματικά...

με αυτή τη νίκη το Ρέθυμνο μάλλον καταλαμβάνει την πέμπτη θέση της βαθμολογίας και για να το περάσουμε πρέπει να μη κερδίσει παιχνίδι στις τελευταίες 5 αγωνιστικές και να πάρουμε και την διαφορά του πρώτου αγώνα. Λιγάκι δύσκολο αυτό βεβαίως οπότε το ταβάνι μας είναι η έκτη θέση


ο στοχος ειναι η καβαλα απο την αρχη...
για 5 θεση δεν υπηρχε ελπιδα με το προγραμμα που εχει και τις εμφανισεις που κανει το ρεθυμνο.
Η καβαλα ετσι οπως την ειδα χθες μεχρι που δε κανει και καμμια νικη (βαρια μια με το καοδ εντος) και με 4/5 προλαβαινουμε αρκει να κερδισουμε τον ΠΑΟΚ οπωσδηποτε,βεβαια θελουμε να χανει κι ο πανιωνιος αν πουμε οτι παμε για κατι στα πλευ οφφ.Ρεθυμνο και Ροδος ειναι πιο βατες εδρες απο τη ν.σμυρνη για τον ΑΡΗ.
SteelGandalf
Εξαρτάται βάσει ποιων κριτηρίων θα γίνει η εκάστοτε πρόβλεψη.

Αν γίνει με συναισθηματικά κριτήρια, τότε ο Άρης μπορεί να πετύχει το 5/5, αλλά αν γίνει με βάση την γενική, φετινή, του εικόνα, τότε πολύ φοβάμαι (και μακάρι να μην γίνω μάντης κακών) πως θα κάνει περισσότερες από μία ήττες.

Δεν το πιστεύω το 5/5 και νομίζω πως ένα 3/5 είναι πιο εφικτό να συμβεί. Δεν ξέρω βέβαια ποια τρία παιχνίδια θα κερδίσουμε από αυτά (μακάρι πραγματικά να πέσω έξω και να πάνε πολύ καλύτερα τα πράγματα), αλλά δεν θεωρώ καθόλου εύκολο το να φτάσουμε την Καβάλα.
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Mar 4 2012, 21:38 ) *
Εξαρτάται βάσει ποιων κριτηρίων θα γίνει η εκάστοτε πρόβλεψη.

Αν γίνει με συναισθηματικά κριτήρια, τότε ο Άρης μπορεί να πετύχει το 5/5, αλλά αν γίνει με βάση την γενική, φετινή, του εικόνα, τότε πολύ φοβάμαι (και μακάρι να μην γίνω μάντης κακών) πως θα κάνει περισσότερες από μία ήττες.

Δεν το πιστεύω το 5/5 και νομίζω πως ένα 3/5 είναι πιο εφικτό να συμβεί. Δεν ξέρω βέβαια ποια τρία παιχνίδια θα κερδίσουμε από αυτά (μακάρι πραγματικά να πέσω έξω και να πάνε πολύ καλύτερα τα πράγματα), αλλά δεν θεωρώ καθόλου εύκολο το να φτάσουμε την Καβάλα.



το να πετύχει ο Άρης το 5/5 έτσι όπως είναι φέτος η Α1 με παίχτες να φεύγουν από όλες τις ομάδες και τα οικονομικά προβλήματα που έχουν δεν είναι και τόσο μη ρεαλιστικό.
Πάντως και εγώ πιστεύω πως 1-2 ήττες θα κάνουμε λογικά και μακάρι η μία να είναι με το αδιάφορο Μαρούσι
SteelGandalf
Έτοιμο...

Όλοι οι φετινοί αγώνες της ομάδας, για τους οποίους δημιούργησα ξεχωριστές θεματικές ενότητες, βρίσκονται πλέον στον συγκεκριμένο χώρο.

Έχουν τοποθετηθεί, μία προς μία, εδώ με βάση το πότε δημιουργήθηκαν κι έτσι δεν βρίσκονται πλέον μεμονωμένες κάπου.

Αν ανατρέξετε στις προηγούμενες σελίδες, θα τις βρείτε (σε κάποιες περιπτώσεις, θα υπάρχουν κι ενδιάμεσα κάποια σχόλια που είχαν γραφτεί εδώ, αφού αφορούσαν το συγκεκριμένο topic). Όλα είναι όμως σχετικά με το topic, οπότε και δεν υπάρχει πρόβλημα συνοχής.

Αν κάποιος θέλει να ανατρέξει σε αυτούς τους αγώνες, μπορεί να το κάνει πολύ εύκολα, αρκεί να πάει στο topic "Αποτελέσματα και Βαθμολογία Πρωταθλήματος Α1, Σεζόν 2011-2012".

Εκεί, "πατώντας" πάνω στον κάθε αγώνα (αναφέρομαι σε όσους είχαν δικό τους topic, διότι εγώ ανέλαβα από τις 26 Νοεμβρίου 2011), θα μπορεί να μεταφερθεί στο πρώτο σχόλιο για τον εκάστοτε αγώνα (όχι πως θα το κάνουν και πολλοί, αλλά θεωρώ πως είναι καλό να υπάρχει σαν δυνατότητα).

Διευκρινήσεις:

Τις πρώτες 5 αγωνιστικές της φετινής σεζόν, δεν ήμουν διαχειριστής του συγκεκριμένου subforum οπότε και δεν υπάρχουν τα ανάλογα σχόλια πριν, κατά την διάρκεια, αλλά και μετά τους αγώνες. Κάποιοι εκτός έδρας αγώνες του Άρη (π.χ. με Καβάλα, Ρέθυμνο και Κολοσσό) που κανονικά θα έπρεπε να βρίσκονται σε subforum άλλων ομάδων, ανοίχτηκαν σε αυτό, επειδή δεν υπήρχε ανάλογο ενδιαφέρον σε εκείνα τα subforum. Το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Π.Α.Ο.Κ., δεν βρίσκεται εδώ μέσα, αφού μεταφέρθηκε στο subforum του Π.Α.Ο.Κ., αν και το δημιούργησα εγώ (υπάρχει όμως σχετικό link). Τέλος, το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, δεν έχει κανένα σχόλιο στο subforum του Ολυμπιακού, αφού οι ερυθρόλευκοι δεν ασχολήθηκαν καν με μας.

Υ.Γ. Τώρα θα πρέπει να βρω έναν τρόπο να συμμαζέψω και τα υπόλοιπα topics, που βρίσκονται στο subforum του Άρη, πολλά από τα οποία είναι πάρα πολύ παλιά. Αυτό χρειάζεται σκέψη όμως, ώστε να γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Στα Ιλίσια ο πιο «πονηρός» αγώνας ως το τέλος

Ο Άρης έκανε χθες ένα χαλάρωμα και από σήμερα στρέφει εξ ολοκλήρου την προσοχή του στον αγώνα της Τετάρτης με τον Ηλυσιακό. Είναι αν όχι ο πιο δύσκολος, σίγουρα ο πιο «πονηρός» από τους εναπομείναντες πέντε που έχουν οι κίτρινοι ως το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Αυτή τη στιγμή ο Άρης βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 7-12 και ισοβαθμεί με τον ΚΑΟΔ. Ο Ηλυσιακός είναι στην 8η θέση με έναν αγώνα περισσότερο (7-13). Αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς ότι αν η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή πάρει το «διπλό» μέσα στα Ιλίσια, θα κάνει καταρχήν ένα πολύ σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση θέσης στα πλέι οφ.

Αυτό δεν φτάνει όμως... Ο Άρης μπορεί να βγει έκτος στην κανονική διάρκεια και να διεκδικήσει κατά πάσα πιθανότητα με τον Κολοσσό την θέση του στην πρώτη τετράδα! Είναι μακρινό το σενάριο, αλλά ούτε ουτοπικό, ούτε ακατόρθωτο. Ο Άρης έχει τους παίκτες, το υλικό, την εμπειρία και τις δυνατότητες να προχωρήσει μακριά σε αυτό το πρωτάθλημα, που όσο περνάει ο καιρός χαμηλώνει η ποιότητά του...

Το θετικό είναι ότι ο Αλεξανδρής δεν έχει πλέον αγωνιστικά προβλήματα, αφού και ο Δημήτρης Τσαλδάρης επέστρεψε στην δράση. Ήταν λογικό να είναι μακριά από τον καλό του εαυτό, αλλά θα αρχίσει να ανεβάζει στροφές όσο περνούν οι μέρες. Αυτό περιμένει και ο τεχνικός του Άρη, όπως και την σταθερότητα σε υψηλά επίπεδα απόδοσης από τον Χρήστο Ταπούτο.
gallistis
QUOTE(Timemaster @ Mar 1 2012, 18:44 ) *
Ο Μπετς ζητάει 100.000

να δούμε σε πόσους ακόμα χρωστάμε!!!

σε λίγο θα μας πάει στην ΦΙΒΑ και ο Μάσευ για οφειλές.


κι όμως η πραγματικότητα μας ξεπέρασε!!!!

Δικαίωση του Γουίλτζερ έπειτα από 23 χρόνια!

http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...ia.1678779.html
ViC
QUOTE(gallistis @ Mar 6 2012, 00:04 ) *
κι όμως η πραγματικότητα μας ξεπέρασε!!!!

Δικαίωση του Γουίλτζερ έπειτα από 23 χρόνια!

http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...ia.1678779.html

καλά, τι λες τώρα! Παίζει να έχει ξεχάσει πλέον και ο Γουίλτζερ ότι κάποτε ήταν μπασκετμπολίστας!
Τουλάχιστον με αυτή την ομάδα, δε βαριόμαστε ποτέ!
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Mar 6 2012, 00:04 ) *
κι όμως η πραγματικότητα μας ξεπέρασε!!!!

Δικαίωση του Γουίλτζερ έπειτα από 23 χρόνια!

http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...ia.1678779.html



77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif


κοίτα να δεις που σε λίγο θα χρωστάει και σε εμένα η ομάδα...
gallistis
QUOTE(Timemaster @ Mar 6 2012, 18:54 ) *
77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif


κοίτα να δεις που σε λίγο θα χρωστάει και σε εμένα η ομάδα...


έστω και έξω απο το αλεξάνδρειο να έχεις περάσει,δεν είναι απίθανο
SteelGandalf
22η Αγωνιστική

Ηλυσιακός - Άρης

Τετάρτη 7/3/2012, 17:00, Κλειστό Ιλισίων

===================================

1η Περίοδος

Ηλυσιακός - Άρης : 12-26

2η Περίοδος

Ηλυσιακός - Άρης : 28-45

3η Περίοδος

Ηλυσιακός - Άρης : 46-60

Τελικό Σκορ

Ηλυσιακός - Άρης : 74-79

Από υγιεινό περίπατο, όπως εξελίχτηκε από την αρχή το παιχνίδι, παραλίγο να το κάνουμε επιχείρηση αυτοκτονίας.

Ευτυχώς τελικά τα καταφέραμε.

QUOTE(www.athlitikanea.gr)
Πέρασε από τα Ιλίσια 74-79

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Άρης κόντρα στον Ηλυσιακό, πήρε όμως τελικά την πολύτιμη νίκη

Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλος του Ηλυσιακού δεν θα μπορούσε να φανταστεί στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου το δραματικό χαρακτήρα του αγώνα στην τελευταία περίοδο. Οι «κίτρινοι» του Βαγγέλη Αλεξανδρή είχαν εκτοξεύσει τη διαφορά και στους 19 πόντους! Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου δέχτηκαν δώδεκα πόντους χωρίς δική τους απάντηση. Το 46-60 στο 30’ έγινε 58-60, το παιχνίδι άρχιζε και πάλι από την αρχή. Οι παίκτες του Φλεβαράκη άρχισαν να πιστεύουν στην μεγάλη ανατροπή, σε αυτήν την πρώτη νίκη του σωματείου των Ιλισίων επί του Άρη.

Οι φωνές του Αλεξανδρή έπιασαν τόπο, ο έμπειρος Τσαλδσάρης ανέλαβε σημαντικές πρωτοβουλίες και ο Άρης διατηρούσε το προβάδισμα. Τελικά έστω και με πολύ άγχος, με την νεανική ομάδα του «Τίγρη» να εμφανίζει και πάλι τάσεις αυτοχειρίας, η νίκη ήρθε με 74-79. Οι «κίτρινοι» χρειάζονται άλλες τέσσερις σε ισάριθμα ματς μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου της Α1

Ούτε λεπτό δεν κατάφερε να αγωνισθεί ο αρχηγός Ταπούτος. Δοκίμασε στην προθέρμανση αλλά το πόδι (διάστρεμμα) του τον ενοχλούσε πολύ.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 28-45, 46-60, 74-79.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Σπανός, Ματαλόν 8, Παπανικολόπουλος 5 (1), Στεφάνοφ, Χατζής 11, Αποστολίδης 8 (5ασ., 2κλ.), Τόμπσον 23 (8/9β., 6/7δπ., 1/5τρ., 3κλ.), Κοχαντάρεβιτς 4, Κασελάκης 4, Γαλιώτος 2, Τσιάκος 9.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 5 (1), Κερούς 4, Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 11 (6ασ.), Κρούσιτς 2, Μπόγρης 10 (6ρ.), Μάλντροου 13 (5ρ., 2κοψ.), Τσαλδάρης 25 (2/2β., 4/6δπ., 5/9τρ., 3ρ., 2ασ., 3κλ.), Βεργίνης 7 (4ασ.)
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Mar 6 2012, 22:49 ) *
έστω και έξω απο το αλεξάνδρειο να έχεις περάσει,δεν είναι απίθανο



το μόνο σίγουρο είναι πως μου χρωστάει πολλά αν αποδεχτούμε την εξίσωση χρόνους=χρήμα
rolleyes.gif

Λοιπόν νίκη και σήμερα με με καλή εμφάνιση τουλάχιστον στα 2/3 του παιχνιδιού.
Τελικό σκορ 74-79
και χωρίς να έχω δει ή ακούσει το παιχνίδι αυτά που παρατηρώ είναι:

το (επιτέλους) ξεκμπούκομα του Τσαλδάρη που με 25 πόντους 9/15 σουτ ήταν το επιθετικό σημείο αναφοράς που μας έλειπε από άλλα παιχνίδια και ας ελπίσουμε ότι θα κρατηθεί σε υψηλά επίπεδα. Συν ότι έκανε 3 κλεψίματα έδωσε 2 ασίστ πήρε 3 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη σε 35 λεπτά.

Οι ασίστ μας μετά από αρκετά παιχνίδια είναι σε ικανοποιητικό βαθμό (17) και ποιο πολλές από τα λάθη (14)

κερδίσαμε την μάχη των ριμπάουντ έστω και οριακά με 32-30

Χωρίς τον Ταπούτο (δε ξέρω αν είναι τυχαίο) οι ψηλοί μας σκόραραν με καλά ποσοστά μέσα από την ρακέτα έχοντας Μούλντροου,Μπόγρης,Κρούσιτς και Τσαιρέλης 11/17 δίποντα και συνολικά 27 πόντους.

Δε ξέρω πως ήταν το διαιτητικό τρίο αν και γράφτηκαν πολλά σχόλια για κακή διαιτησία δεν καταφέραμε να βαρέσουμε πολλές βολές έχοντας μόλις 9/12 με 15 κερδισμένα φάουλ.

Ο Ντέιβις μπορεί να είχε 0/5 τρίποντα αλλά με 4/4 δίποντα και 6 ασίστ νομίζω πως έκανε ένα μεστό παιχνίδι μετά από το πολύ καλό της προηγούμενης αγωνιστικής.

Ενώ μετά από αρκετά παιχνίδια δεν πήραν χρόνο συμμετοχής ο Μποχωρίδης και ο Δήμας όχι ότι είναι κάτι κακό απλά... 68.gif

Τα ποσοστά μας ήταν πολύ καλά με 75% βολές, 61% δίποντα και 36% τρίποντα.
rolleyes.gif




η νίκη μας αυτή μαζί με τα άλλα αποτελέσματα της αγωνιστικής μας έφεραν στην 8η θέση και στα play off.

η νίκη του ΠΑΟΚ με τον Κολοσσό μας και αυτή της Καβάλας με τον ΚΑΟΔ ουσιαστικά τους εξασφάλισαν θέση στα play-off και τους έδωσαν το πλεονέκτημα για την κατάληψη της 6 ελπιδοφόρας θέσης.

Τώρα θέλουμε νίκη με διαφορά την επόμενη αγωνιστική επί του ΠΑΟΚ για να τον περάσουμε στη βαθμολογία και ουσιαστικά να είναι στο χέρι μας η 7η θέση και κυνηγήσουμε μέχρι τέλους την Καβάλα.
Αν κάνουμε το 4/4 η Καβάλα θα πρέπει να κερδίσει 2/3 αγώνες με Ίκαρο , Ολυμπιακό και Πανιώνιο
rolleyes.gif
SteelGandalf
Συμφωνώ στα περισσότερα που λες. Η ένσταση μου αφορά την δυναμικότητα του αντιπάλου μας.

Σε ό,τι αφορά δηλαδή τα στατιστικά του αγώνα και την, ομολογουμένως, φοβερή εμφάνιση του Δημήτρη Τσαλδάρη.

Βέβαια, μας βοήθησε σε τεράστιο βαθμό, αυτή του η εμφάνιση ώστε να πετύχουμε τη νίκη, ακόμη και αν δεν υπάρξει ανάλογη συνέχεια. Αν όμως θέλουμε να πετύχουμε αυτό το σερί νικών, θα πρέπει και ο Δημήτρης και οι υπόλοιποι, τώρα να ανεβάσουν στροφές και να παίξουν πιο ώριμα και πιο προσεχτικά απ' ότι τόσον καιρό, ώστε να γίνει το ντεμαράζ και να δούμε ποια θέση θα κατακτήσουμε στην regular season.
gallistis
για χθες,σπουδαία η νίκη μας .η διαφορά μας με τις άλλες ομάδες ειναι ότι απο την αρχή της σαιζόν εμείς έχουμε μείνει σχεδον με την ίδια ομάδα,την ώρα που ολες οι άλλες ομάδες εχουν αποδυναμώθει.και αυτό μας δίνει μια προοπτική.

ο καιρούς έκανε κατι γλαφυρές δηλώσεις

«Όταν θα αιμορραγώ στο παρκέ, το αίμα μου θα' ναι κιτρινόμαυρο»

http://www.pressaris.gr/basketball/7859-ke...ai-kitrinomauro

κάτι τέτοια έλεγε περυσι και ο τάκερ,και μετά τη κοπάνησε...

Zoys
QUOTE(gallistis @ Mar 8 2012, 22:24 ) *
ο καιρούς έκανε κατι γλαφυρές δηλώσεις

«Όταν θα αιμορραγώ στο παρκέ, το αίμα μου θα' ναι κιτρινόμαυρο»

http://www.pressaris.gr/basketball/7859-ke...ai-kitrinomauro

κάτι τέτοια έλεγε περυσι και ο τάκερ,και μετά τη κοπάνησε...

Βαρύγδουπες δηλώσεις πράγματι, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν υποστηρίζει και μες στο γήπεδο τα λεγόμενα του. Από τους λίγους ξένους που πορώνονται τόσο με την ομάδα και τον παλμό της κερκίδας όπως φαίνεται από το πάθος, την ενεργητικότητα του και τις αντιδράσεις του. Τον θυμάμαι χαρακτηριστικά σε μια φάση στο Αλεξάνδρειο, δεν θυμάμαι σε ποιο ματς, να κουνάει το κεφάλι του με το ρυθμό των συνθημάτων των Αρειανών λες και είναι σουπεράς από κούνια.
SteelGandalf
Όντως, ο Sergio Kerousch δείχνει πως γουστάρει που βρίσκεται εδώ, σε κάθε στιγμή, εντός κι εκτός παρκέ.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό για κάθε ομάδα, να έχει παίχτες που παθιάζονται γι' αυτήν, αλλά θα πρέπει και η διοίκηση να φροντίσει να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις της απέναντι στους παίχτες.
SteelGandalf
23η Αγωνιστική

Άρης - Π.Α.Ο.Κ.

Τετάρτη 14/3/2012, 19:00 (ΕΤ3), Αλεξάνδρειο.

Οι μέρες περνούν και βρισκόμαστε όλο και πιο κοντά στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Το παιχνίδι του 1ου γύρου ήταν εκπληκτικό από πλευράς εναλλαγής σκορ και σασπένς και κρίθηκε στις λεπτομέρειες (νίκησε ο γηπεδούχος με σκορ 92-87).

Το συγκεκριμένο παιχνίδι όμως, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καθορίσει και το ποιος θα βρίσκεται πιο ψηλά (με στόχο την 6η θέση), στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Ο Άρης προέρχεται από δύο συνεχόμενα νικηφόρα αποτελέσματα και θέλει να συνεχίσει αυτό του το σερί. Σαφώς και η ομάδα μπορεί να το πράξει αυτό, αφού διαθέτει την απαραίτητη ποιότητα ώστε να κερδίσει τον Π.Α.Ο.Κ., ο οποίος θα είναι πιο αποδυναμωμένος σε σχέση με τον αγώνα του 1ου γύρου. Υπάρχουν βέβαια καινούργιοι παίχτες στο ρόστερ του, σε σχέση με εκείνο το παιχνίδι, οπότε δεν μπορούμε να είμαστε κατηγορηματικοί για το πως θα παρουσιαστεί ο συμπολίτης.

Πιο συγκεκριμένα οι Νίκος Παππάς, Μίλουτιν Άλεξιτς, Ούρος Ντούβνιακ, Μίλος Μπόγιοβιτς και Άαρον Πέτγουει, αποτελούν καινούργιες προσθήκες για την ομάδα του Π.Α.Ο.Κ. και θα πρέπει να δούμε πως θα λειτουργήσουν όλοι αυτοί, συν τους προϋπάρχοντες, σε συνθήκες πίεσης, όπως αυτές ενός γεμάτου Αλεξανδρείου. Απόντες, αφού δεν βρίσκονται πια στο ρόστερ του δικεφάλου, θα είναι οι Γκόρι, Ράιτ και Καλαμπόκης, οι οποίοι, στο παιχνίδι του 1ου γύρου, πέτυχαν συνολικά 48 πόντους (σχεδόν τους μισούς). Από πλευράς Άρη, ο Τζέιμς, που επίσης είχε παίξει σ' εκείνο το παιχνίδι πετυχαίνοντας 28 πόντους, δεν βρίσκεται, εδώ και καιρό, στην ομάδα, οπότε αναμένεται με ενδιαφέρον η συγκεκριμένη αναμέτρηση αφού έχουν αλλάξει κατά πολύ τα δεδομένα σε σύγκριση με το προηγούμενο ματς.

Πρέπει ο κόσμος να γεμίσει το Παλέ και γι' αυτό έγινε έκκληση από όλους τους παίχτες και το προπονητικό τιμ. Είμαι βέβαιος πως θα γεμίσει το γήπεδο και πως ο Άρης θα παίξει με διάθεση για τη νίκη. Το αν θα την πετύχει θα εξαρτηθεί και από άλλους παράγοντες, που έχουν να κάνουν με το πως θα του πάει το παιχνίδι (σε τι μέρα θα βρεθούν οι παίχτες κλειδιά, αλλά και το πως θα το διαχειριστεί), αλλά φυσικά και με το πως θα παρουσιαστεί ο αντίπαλος του.

Και οι δύο ομάδες έχουν ισχυρά κίνητρα για τη νίκη, τα οποία δεν πηγάζουν μόνο από τη βαθμολογική σημασία αυτής, αλλά κυρίως από το γόητρο και το πρεστίζ που δίνει μία τέτοια επικράτηση στον νικητή.

Ας ελπίσουμε να γίνει ένα καλό παιχνίδι, το οποίο θα το ευχαριστηθεί ο κόσμος, που αναμένεται να γεμίσει το γήπεδο, και ας κερδίσει ο καλύτερος (που ελπίζω να είναι η ομάδα μου).
nestoras kommatos
Δύσκολο μου φαίνεται να κερδίσει ο ΠΑΟΚ, αν και στα τελευταία παιχνίδια τηρουμένων των αναλογιών είναι σαφώς καλύτερος, χωρίς βέβαια να παίζει κάποιο τρομερό μπάσκετ.

Γενικά τα φετινά ματς του ΠΑΟΚ δε βλέπονται και οι λύσεις που υπάρχουν είναι περιορισμένες. Ντικούδης, Ντούβνιακ, Παππάς που δείχνει με τη φυγή του Καλαμπόκη να παίρνει περισσότερο χρόνο συμμετοχής και να τα πηγαίνει καλά. Αυτοί. Επιθετικά δεν υπάρχει κάποιος άλλος που θα πεις ότι μπορείς να βασιστείς πάνω του πλην του καινούριου Μπόγιοβιτς που ακόμα ψάχνεται. Ο Ντούβνιακ αν είναι υγιής θα βοηθήσει πολύ, καθώς είναι πραγματικός ψυχρός Σέρβος σουτέρ. Ο Πέτγουεϊ αμυντικά στο ματς με τον Κολοσσό ήταν ογκόλιθος (4 τάπες!), αλλά στην επίθεση δεν το έχει καθόλου, εκτός και αν του δώσεις τη μπάλα φάτσα με το καλάθι και καρφώσει (εκτός και αν του φύγει η μπάλα από τα χέρια, κάτι που το πάθαινε συχνά στα προηγούμενα ματς, ίσως και λόγω του χρόνου παρουσίας του στον ΠΑΟΚ). Ο Αλέξιτς παρά το ύψος του βοηθάει πολύ στη δημιουργία παιχνιδιού και γενικά είναι ένας πραγματικός team player που χωρίς να ενθουσιάζει συνήθως είναι θετικός. Ο Στίγκερς αν χρησιμοποιηθεί στο 2 μπορεί να απειλήσει. Ο Καλλές φέτος έχει βελτιωθεί σημαντικά και αξίζει συγχαρητήρια, με πολλές θετικές εμφανίσεις στο ενεργητικό του (εντός και εκτός έδρας), δε νομίζω πάντως να πολυταιριάζει με τον αθλητικότατο Μάλντροου και με τον πολύ πιο δυνατό Μπόγρη. Ο Γιαννακίδης στα εκτός έδρας φέτος τουλάχιστον δεν... Οι υπόλοιποι παίκτες έχουν περιορισμένο χρόνο συμμετοχής, αν και ο Τσακαλέρης μετά τον τραυματισμό του παίζει περισσότερο και αρκετά καλά. Ο Καλαμπάκας πάντως προσωπικά μου αρέσει περισσότερο, γιατί παίζει με τσαμπουκά και δε φοβάται να σουτάρει (και έχει καλά ποσοστά αναλογικά με τις προσπάθειές του).

Εντάξει, δεν περιμένουμε την Τετάρτη κάποιο θεαματικό παιχνίδι, αλλά νομίζω θα είναι ντέρμπυ μέχρι το τέλος. Ο Άρης έχει προβάδισμα, κυρίως ελέω Τσαλδάρη που τον εκτιμώ πολύ σαν παίκτη και στο ματς με τον Ηλυσιακό το πήρε πάνω του. Υπάρχουν και κάποιοι επίσης παίκτες που επιθετικά δεν μπορεί να τους ακολουθήσουν οι αντίστοιχοι του ΠΑΟΚ βλέπε Ντέιβις.
Magnus92
Θα παει κανεις σας στο Παλε ;

Εγω λεω να κανω μια δευτερη επισκεψη για φετος...
SteelGandalf
QUOTE(www.arisfm.gr)
«Σας θέλουμε στο πλευρό μας»

Με το που τελείωσαν οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του ΑΡΗ, για το θεσμό του Eurocup, το μήνυμα που έβγαινε από όλη την ομάδα ήταν «πάμε για το 6 στα 6».

Οι «κίτρινοι» μέχρι στιγμής το έχουν καταφέρει κατά τα 2/6, με τις νίκες κόντρα σε Καβάλα και Ηλυσιακό.

Πλέον, για τον ΑΡΗ ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, στο Αλεξάνδρειο (14/03, 19:00), με τον Βαγγέλη Αλεξανδρή και τους παίκτες, μέσω του επίσημου σάιτ της ΚΑΕ, να καλούν τον κόσμο να βρεθεί στις κερκίδες του Παλέ και να στηρίξει τις προσπάθειες τους για να φτάσουν σε μια ακόμη σημαντική νίκη.

Βαγγέλης Αλεξανδρής: «Το ντέρμπι θα έχει άλλη ομορφιά αν γεμίσετε το Αλεξάνδρειο, όπως το κάνατε και σε άλλα ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Γεμίστε λοιπόν το γήπεδο και εμείς δεν θα σας απογοητεύσουμε».

Χρήστος Ταπούτος: «Είναι ιδιαίτερος αγώνας και για εμάς που φοράμε την φανέλα του ΑΡΗ, αλλά και για εσάς που βάζετε την φωνή σας στην κερκίδα για την ομάδα μας. Σας χρειαζόμαστε για να κάνουμε ένα ακόμη βήμα. Η παρουσία όλων στο γήπεδο είναι επιβεβλημένη και σας περιμένουμε, ώστε όλοι μαζί να κάνουμε αυτό που πρέπει».

Σέρτζιο Κερούς: «Νιώθω και εγώ όπως εσείς, γιατί είμαι και εγώ ΑΡΗΣ. Θέλουμε να μπούμε στην εξάδα και θα δώσουμε μεγάλη μάχη. Ανυπομονώ να μπω στο γήπεδο και να παίξω με όλη μου την καρδιά. Σε μια μάχη θα αιμορραγήσεις και εγώ όταν θα αιμορραγώ μέσα στο παρκέ, το αίμα μου θα είναι κιτρινόμαυρο».

Γιώργος Μπόγρης: «Θα είναι μια σκληρή μάχη, όπου θα επιβιώσει ο πιο δυνατός και θέλουμε να είμαστε εμείς εκείνοι που στο τέλος θα πανηγυρίσουμε. Θα τα δώσουμε όλα για να το πετύχουμε. Δώστε μας δύναμη!».

Δημήτρης Τσαλδάρης: «Σας θέλουμε δίπλα μας να δημιουργήσετε μια καυτή ατμόσφαιρα όπως μόνο εσείς ξέρετε».

Ματέϊ Κρούσιτς: «Κερδίσαμε σε δύο συνεχόμενους αγώνες και έτσι θέλουμε να συνεχίσουμε στην προσπάθεια μας να καταλάβουμε την έκτη θέση, ενόψει των πλέι οφς. Μας περιμένει ένας από τους σημαντικότερους αγώνες την φετινή χρονιά και σας χρειαζόμαστε ειδικά τώρα. Χάσαμε στις λεπτομέρειες μέσα στην έδρα τους και θέλουμε να πάρουμε την ρεβάνς με τη βοήθειά σας».

Δημήτρης Βεργίνης: «Χρειαζόμαστε την δυναμική σας παρουσία στην κερκίδα. Στην κρίσιμη αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ σας θέλουμε κοντά μας για να αποτελέσετε τον έκτο παίκτη της ομάδας μας. Το γήπεδο πρέπει να γεμίσει από άκρη σε άκρη».

Σαμ Μούλντρο: «Θέλω να νιώσω τον παλμό σας. Θέλω να ακούω τα συνθήματα σας, όσο θα τα δίνω όλα μαζί με τους συμπαίκτες μου στον αγωνιστικό χώρο. Μας ανεβάζετε ψηλά όταν γεμίζετε το γήπεδο. Κάντε το λοιπόν! Ειδικά σε αυτόν τον αγώνα!».

Ρόναλντ Ντέιβις: «Είναι η ώρα να παίξουμε όπως πρέπει σε μια πολύ μεγάλη αναμέτρηση, αλλά και να σας δώσουμε την δυνατότητα να απολαύσετε ένα μεγάλο σόου. Θα τα δώσουμε όλα για τη νίκη».

Μιχάλης Τσαϊρέλης: «Ήσασταν αρκετές φορές κοντά μας, αλλά τώρα ήρθε η ώρα να γεμίσει το Αλεξάνδρειο. Τώρα είναι η ώρα να δείξει ο κόσμος του ΑΡΗ ποιος πραγματικά είναι. Εμείς από την πλευρά μας θα δώσουμε τα πάντα για κερδίσουμε και με εσάς στο πλευρό μας θα γίνει αυτό πιο εύκολα».

Νταν Μαυροειδής: «Τι κάνετε φίλοι μου; Ελπίζω να είστε όλοι καλά! Θέλω να σας στείλω ένα μήνυμα: Τα καταφέραμε στους δύο προηγούμενους αγώνες και έχουμε άλλους τέσσερις μπροστά μας. Αυτός που ακολουθεί είναι ο πιο σημαντικός και το ξέρουμε καλά. Σας χρειαζόμαστε λοιπόν να έρθετε και να μας βοηθήσετε να κερδίσουμε!».

Λευτέρης Μποχωρίδης: «Σας θέλουμε δίπλα μας για να μας βοηθήσετε να φτάσουμε στη νίκη».

Τάσος Δήμας: «Είναι πολύ σημαντικός αγώνας. Σας χρειαζόμαστε όλους».

Αλέξανδρος Βεζένκοφ: «Είναι ένας αγώνας που έχει ιδιαίτερη σημασία για εμάς. Θέλουμε να σας κάνουμε υπερήφανους και γι' αυτό χρειαζόμαστε την παρουσία σας στο γήπεδο».


QUOTE(www.arisfm.gr)
Τα εισιτήρια του ντέρμπι

Η Κ.Α.Ε. ΑΡΗΣ ανακοινώνει ότι άρχισε από σήμερα (08/03) η διάθεση των εισιτηρίων για την αναμέτρηση κόντρα στoν Π.Α.Ο.Κ. που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (14/03) στο Αλεξάνδρειο και ώρα 19:00, στο πλαίσιο της 23ης Αγωνιστικής του ελληνικού Πρωταθλήματος.

Στο δρόμο για το στόχο που τέθηκε από τον προπονητή και τους παίκτες για έξι νίκες στις έξι τελευταίες αγωνιστικές, τα δύο πρώτα βήματα ήταν επιτυχή. Η ομάδα οφείλει να εκπληρώσει τις υποσχέσεις, καταρχήν με τη νίκη επί του Π.Α.Ο.Κ., και ο κόσμος τη δική του υποχρέωση και ως έκτος παίκτης να δώσει στην ομάδα την ώθηση και τη δύναμη που χρειάζεται για την επίτευξη του στόχου για το «έξι στα έξι» στην τελευταία στροφή του Πρωταθλήματος.

Ο προπονητής και οι παίκτες του Άρη δηλώνουν ότι θα δώσουν τα πάντα για να κερδίσουν τον αγώνα με τον Π.Α.Ο.Κ. και όλους τους εναπομείναντες αγώνες μέχρι το τέλος του Πρωταθλήματος και ζητούν την παρουσία και τη συμπαράσταση σου για να το πετύχουν!

Οι τιμές των εισιτηρίων έχουν ως εξής:

Θύρα 1, 4, 7, 8-9, 10: 15 ευρώ

Θύρα 2-3: 20 ευρώ

Θύρα 5-6: 10 ευρώ

Υπάρχουν επίσης για όλες τις θύρες και παιδικά εισιτήρια των 5 ευρώ για παιδιά από έξι έως δώδεκα ετών.

Τα εισιτήρια διαρκείας της αγωνιστικής περιόδου 2011-2012 ισχύουν κανονικά για τον αγώνα με τον Π.Α.Ο.Κ.

Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να προμηθεύονται τα εισιτήρια τους από:

- Τα γραφεία της K.A.E. ΑΡΗΣ που στεγάζονται στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο (Γρ. Λαμπράκη 2, τηλ. 2310 265 600) καθημερινά από τις 09:00 έως τις 17:00, καθώς επίσης από τις 10:00 μέχρι τις 14:00 το Σάββατο (10/03).

- Τα γραφεία της Κοινωνίας Μελών ΑΡΗ (Αλ. Παπαναστασίου 154, τηλ. 2310 323-160) καθημερινά από τις 10:00 έως τις 20:00 και το Σάββατο 10/3 από τις 11:00 έως τις 15:00.

- Tο κατάστημα ARIS CYTA CONNECTION που στεγάζεται στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο από τις 9:00 έως τις 17:00.

- Την Τετάρτη (14/03) από τα εκδοτήρια του γηπέδου.
Magnus92
Οταν οι συνδεσμοι σταματησουν να κανουν κουμαντο παντου, μονο τοτε ο κοσμος θα ξαναγυρισει στο γηπεδο 68.gif

Χιλιοειπωμενο, αλλα so true...


Καλη επιτυχια στις δυο ομαδες, και περαστικα σε μενα που μου στερησαν την μαγεια του κλασσικοτερου ντερμπυ στο ελληνικο μπασκετ !
SteelGandalf
Τι έπαθες εσύ ρε φίλε;

QUOTE(www.esake.gr)
Τάβλι, τσιγάρα, καλοκαίρι και καταχνιά!

Στην εικοστή τρίτη αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, ο Αρης υποδέχεται τον ΠΑΟΚ και ο Βασίλης Σκουντής γυρίζει πάνω από μισό αιώνα πίσω και ανασκαλεύει ιστορικές μνήμες!

Εδώ όντως ταιριάζει γάντι το δίστιχο από τον (εθνικό) ύμνο προς την ελευθερίαν του Διονυσίου Σολωμού: όντως μια αναδρομή που φτάνει πάνω από πενήντα χρόνια πίσω είναι “περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις”...

Σε ένα από τα μνημειωδέστερα (όπως τα θυμούνται οι παλιοί) ντέρμπι ανάμεσα τους, στις 6 Ιουλίου του 1958 ο Αρης νίκησε στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο της Αθήνας τον ΠΑΟΚ με 44-43, αλλά ο τίτλος του πανελληνίου πρωταθλήματος εκείνης της σεζόν κατέληξε στην ΑΕΚ, η οποία στην τελευταία αγωνιστική επιβλήθηκε του Πανελληνίου που είχε κατακτήσει τους τρεις από τους προηγούμενους τέσσερις τίτλους με 67-54. Η “χρυσή πεντάδα” του συλλόγου των Ολυμπιονικών βρισκόταν πλέον στην αρχή της παρακμής της και νέες δυνάμεις προσπαθούσαν να σφετεριστούν την εξουσία της...

Ο παίκτης και προπονητής Πεταλίδης Ανέστης Πεταλίδης

Στον Αρη που κατέλαβε τη δεύτερη θέση πίσω από την ΑΕΚ, αγωνίζονταν ο Ανέστης Πεταλίδης, που εκτελούσε και χρέη προπονητή, ο Στέργιος Γούσιος, ο Στέργιος Μπουσβάρος, ο Nίκος Αμαραντίδης, ο Κώστας Διονυσόπουλος (ο οποίος στα μέσα της δεκαετίας του '90 άφησε την τελευταία του πνοή στον πάγκο μιας ομάδας του Ηρακλείου Κρήτης), ο Γιώργος Καραμήτσος, ο Αντώνης Κωνσταντάρας, ο μετέπειτα διαπρεπής καρδιοχειρουργός) Χρήστος Λόλας, ο Νίκος Μακρής, ο Θόδωρος Μπαλλίδης, ο (μετέπειτα πρόεδρος του συλλόγου) Μανώλης Παπαδάκης, ο ζεν πρεμιέ Πέτρος Πετράκης (που έμελλε να αναδειχθεί κυπελλούχος Ευρώπης με την ΑΕΚ, το 1968), ο Κώστας Σκυφαλίδης, ο Παναγιώτης Σπιλιάκος, ο (πρώτος Ελληνας παίκτης που αγωνίστηκε σε ομάδα του εξωτερικού, Βαρέζε) Αντώνης Φλόκας και ο μετέπειτα διαιτητής Δημήτρης Φουρουντζόπουλος.

Οικονόμου, ο πρώτος δίμετρος

Ορέστης Αγγελίδης Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος τερμάτισε τέταρτος (πίσω από ΑΕΚ, Αρη, Πανελλήνιο και μπροστά από Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΧΑΝΘ) είχε στη διάθεσή του μια πολύ αξιόμαχη ομάδα που έμελλε να στεφθεί πρωταθλήτρια Ελλάδος την επόμενη χρονιά: Μίμης Δαπόντες, (ο επί σειρά... δεκαετιών ομοσπονδιακός προπονητής) Ορέστης Αγγελίδης, (ο πρώτος σέντερ άνω των 2 μέτρων στην Ελλάδα) Γιώργος Οικονόμου, Θανάσης Στάλιος, Γιώργος Θεοδωρίδης, (ο μετέπειτα έφορος της εθνικής ομάδας) Αστέριος Αστεριάδης, (ο επί σειρά ετών πρόεδρος της ΕΚΑΣΘ) Ηράκλειος Κλάγκας, Κώστας Κόκκος, Νίκος Δανός, Γιώργος Στεργίου, Μανώλης Λαμπρίδης, Γιώργος Τσοπάνογλου και Αναστάσιος Κωνσταντινίδης.

Η τελική φάση του πρωταθλήματος της περιόδου 1957-58 αποτέλεσε το πρελούδιο της επόμενης χρονιάς και κατέδειξε την άνοδο των ομάδων της Θεσσαλονίκης, που ωστόσο καρτερούσαν δεκαετίες για να ανέβουν στην κορυφή. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε στεφθεί ποτέ έως τότε πρωταθλητής, ενώ οι τίτλοι του Ηρακλή (στο πρώτο πρωτάθλημα, σεζόν 1927-28) και του Αρη (1929-30), ανάγονταν στην προπολεμική περίοδο και προφανώς χρειάζονταν ξεσκόνισμα!

Ο γόρδιος δεσμός των μπαράζ

Αυτό που δεν συνέβη το 1958, έγινε έναν χρόνο αργότερα και μάλιστα εντός έδρας: στη Θεσσαλονίκη, όχι βεβαίως στο Αλεξάνδρειο, που δεν υπήρχε ακόμη, αλλά στο ιστορικό ανοικτό γήπεδο της ΧΑΝΘ, του συλλόγου, ο οποίος το 1919 εισήγαγε για πρώτη φορά το μπάσκετ στην Ελλάδα. Η τελική φάση εκείνου του πρωταθλήματος στο οποίο εφαρμόστηκε για πρώτη φορά στα χρονικά του ελληνικού μπάσκετ ο κανόνας των 30 δευτερολέπτων στην επίθεση, εξελίχθηκε σε θρίλερ και ταυτόχρονα σε γόρδιο δεσμό, που λύθηκε με μπαράζ! Μετά τις επτά αγωνιστικές (σε σύστημα pool), ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση με 4 νίκες- 2 ήττες, ο ΠΑΟΚ, ο Αρης και ο Σπόρτιγκ, ενώ ακολούθησαν ο Ολυμπιακός, η ΑΕΚ, ο Ηρακλής και ο Εθνικός Αθηνών...

Μέσα στον Αυγουστιάτικο καύσωνα, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο θρόνο για πρώτη φορά στην ιστορία του, ενώ θα χρειαζόταν να περιμένει άλλα 33 χρόνια για να γευθεί το νέκταρ αυτού του θριάμβου (1991-92). Στις 7 Αυγούστου ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Σπόρτιγκ με 59-56, την επόμενη μέρα ο Αρης επιβλήθηκε του Σπόρτιγκ με 66-58 και στις 9 του μηνός έγινε ο τελικός των τελικών, στον οποίο ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Αρη με 66-58 (μετά το 60-57 στην πρώτη φάση) και έκανε τον γύρο του θριάμβου.

Η παράνοια του Κουν και το έπαθλο στις ταβλομαχίες

Ο ΠΑΟΚ εκείνης της σεζόν στηριζόταν στην τριάδα Θεοδωρίδης -Στάλιος -Οικονόμου, που αποδείχτηκε ακαταμάχητη και κυριάρχησε όχι μονάχα στο τερέν, αλλά και στο σανίδι: στο θεατρικό σανίδι, εννοώ, διότι ταυτόχρονα με τους αγώνες του πρωταθλήματος μπάσκετ, στο παρακείμενο θέατρο του Πάρκου, ο θίασος του Κάρολου Κουν ανέβαζε την παράσταση “Καλοκαίρι και καταχνιά” του Τενεσί Γουίλιαμς. Αυτός ο περίεργος συγκερασμός οδήγησε σε κωμικοτραγικές σκηνές, καθώς τα συνθήματα και οι ιαχές των θεατών μπερδεύονταν με τους διαλόγους των ηθοποιών, με αποτέλεσμα ο Κουν να φτάνει στα όρια της παράνοιας!

Σε ένα έντυπο της εποχής διασώζεται ένα κείμενο-καθρέφτης της εποχής, όπως το έγραψε ο παλαίμαχος αθλητικός συντάκτης (και επίσης θεατρικός συγγραφέας Ευάγγελος Φουντουκίδης. Ιδού ένα απόσπασμα που μάλιστα διαθέτει και πολύ ευτράπελο ύφος:

“Η αγωνιστική ημέρα του πρωταθλήματος δεν άρχιζε ουσιαστικά το απόγευμα, αλλά το πρωί με τις αναμετρήσεις των διαιτητών στο τάβλι! Το έπαθλον δεν ήτο κανένα κύπελλον, ούτε κανένα μετάλλιον. Ήτο ένα ευτελές πακέτο τσιγάρα! Η ιστορία ενός δε των πλέον γνωστών διαιτητών του κέντρου, που εξησφάλισε όλα τα τσιγάρα όλων των άλλων είναι γνωστή. Ονόματα δεν είναι ανάγκη να αναγραφούν πάλι. Είναι γεγονός πάντως ότι στο τέλος γινόταν “ουρά”, διά το ποιος θα πρωτοπαίξει μαζί του και ότι πλην των διαιτητών ανακατεύθησαν και παράγοντες (τζάμπα τσιγάρα ήσαν αυτά! Ένας μάλιστα έπαθε την μεγαλύτερη ζημιά που μπορούσε να φαντασθεί κανείς (σαν να μην τον έφταναν οι ήττες της ομάδος του). Έχασε. Ήτο η μεγαλύτερη έκπληξις του... πρωταθλήματος, που επεσκίασε προκαταβολικά την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ηρακλή”.


Σε λιγότερο από τρεισήμισι ώρες θα ξεκινήσει η αναμέτρηση. Τα θερμόμετρα αρχίζουν να ανεβαίνουν...
SteelGandalf
QUOTE(www.athlitikanea.gr)
"Έχει τη δύναμη ο Άρης να κερδίσει τον ΠΑΟΚ"

Για το σημερινό ντέρμπι αλλά και για τα παιχνίδια του παρελθόντος, μίλησε ο Λευτέρης Σούμποτιτς

Ο Λευτέρης Σούμποτιτς μίλησε στον Sentra Fm 103,3 και εξέφρασε την σιγουριά του πως ο Άρης θα είναι ο μεγάλος νικητής του αποψινού μπασκετικού ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Αναλυτικά τα όσα είπε:

Για το προσεχές παιχνίδι μεταξύ Άρη-ΠΑΟΚ στο μπάσκετ:

«Θα ήθελα να είμαι να δω το παιχνίδι από κοντά. Σε ότι κατάσταση και να είναι οι ομάδες. Ένα μήνα πριν το παιχνίδι. Μου φαινόταν περίεργο στην αρχή τέτοια κόντρα και τέτοιο μίσος. Πήγα στο πρώτο ματς, έβαλα 26 πόντους και κερδίσαμε. Μένουν στην μνήμη σου και όποτε τα βλέπεις σε πιάνει μελαγχολία».

Για τον αν γινόταν να αντιμετωπιστεί η τριάδα Γκάλης-Γιαννάκης-Σούμποτιτς:

«Ήταν πολύ δύσκολο. Ο καθένας είχε κάτι διαφορετικό. Ήμασταν έτσι που τέτοια χημεία δύσκολα θα την βρεις».

Για την υποδοχή που είχε όταν πήγε στον ΠΑΟΚ:

«Ήταν δύσκολο. Σήμερα μετά από τόσα χρόνια το μοναδικό λάθος ήταν που πήγα στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα δεν πληρωνόταν, άκουσα πολλά ψέματα και μετάνιωσα. Σκεφτόμουν σαν επαγγελματίας. Εκείνη την περίοδο έκανα παρέα μόνο με έναν ή δύο Αρειανούς. Με τους άλλους δεν μιλούσα. Είναι μεγάλο κατόρθωμα που πήγα σε όλους τους συλλόγους που ήταν μεγάλοι αντίπαλοι. Ο τρόπος που έφυγα από τον ΠΑΟΚ έδειξε πως η καρδιά μου δεν ήταν εκεί».

Για την στιγμή που έχει μείνει περισσότερο στην μνήμη του ως παίκτης από τα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ:

«Ήμουν σε εκείνη την μεγάλη ομάδα του Άρη που παίρναμε από τον ΠΑΟΚ όλα τα τρόπαια. Πάντα θα θυμάμαι το πρώτο ματς. Ήταν ο ΠΑΟΚ γηπεδούχος. Ήταν πίσω από τον πάγκο οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ. Δεν ρώταγε κανείς στην κλήρωση που παίζουμε πρώτο ματς αλλά πότε παίζουμε με τον ΠΑΟΚ. Κάποιοι φίλαθλοι κρατούσαν Μάρλμπορο. Το έκαναν για να με πειράξουν. Θα το θυμάμαι για πάντα».

Για το ποιος πιστεύει πως θα κερδίσει:

«Δεν είμαι από τους ανθρώπους που λένε κάτι με σιγουριά πριν από τα ματς. Νιώθω τόσο μεγάλη σιγουριά αυτή τη φορά για τον Άρη και πιστεύω πως θα κερδίσει. Έχουν τη δύναμη να κερδίσουν τον ΠΑΟΚ».


QUOTE(www.pressaris.gr)
Είναι καλύτερος, τον κερδίζει σήμερα (19.00) και τον «τελειώνει»!

Νίκη και αν είναι δυνατόν με διαφορά +6 πόντους αναζητάει σήμερα (19.00) ο Άρης απέναντι στον ΠΑΟΚ, τον οποίο υποδέχεται στο Αλεξάνδρειο. Αν καταφέρει τον "διπλό" στόχο που έχει, τότε θα έχει θέσει νοκ άουτ τον Δικέφαλο από την διεκδίκηση της 6ης θέσης και θα συνεχίσει την πορεία του για μια καλύτερη συνέχεια στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος.

Πέρα από το γόητρο που πάντοτε είναι επιπλέον κίνητρο σε αυτά τα παιχνίδια, ο Άρης "καίγεται" να κερδίσει για να κάνει άλλο ένα βήμα προς την είσοδο στην πρώτη εξάδα και να συνεχίσει να καλύπτει το χαμένο έδαφος από τις περασμένες αγωνιστικές.

Οι κίτρινοι έχουν το ευνοϊκότερο πρόγραμμα από τις ομάδες που διεκδικούν την 6η θέση, την Καβάλα και τον ΠΑΟΚ, και έχει και έναν αγώνα περισσότερο να δώσει!

Σε αγωνιστικό επίπεδο, ο Άρης σήμερα είναι πολύ καλύτερος από τον ΠΑΟΚ, που έχει αλλάξει όλη την πεντάδα του (Ράιτ, Καλαμπόκης, Γκίντενς, Γκορί, Αντριουσκεβίτσιους έφυγαν), στηρίζεται στον Δήμο Ντικούδη και έναν άπειρο Σέρβο πλέι μέικερ (Ντούβνιακ), δεν έχει τις λύσεις και την ποιότητα του Άρη. Μπορεί να έχει φύγει ο Τζέιμς, αλλά ο Άρης έχει - σε σχέση με τον ΠΑΟΚ - μια πολύ πιο πλήρη ομάδα και σαφώς πιο έμπειρη με την παρουσία του Τσαλδάρη, του Ταπούτου, του Βεργίνη, ακόμα και του Ντέιβις.

Το θετικό για τον Αλεξανδρή είναι ότι δεν υπάρχουν προβλήματα με απουσίες ή τραυματισμούς και όλες τις μέρες της προετοιμασίας για τον συγκεκριμένο αγώνα προπονήθηκαν άπαντες σε κανονικούς ρυθμούς.


QUOTE(www.super3.gr)
«Το μέγεθος... της διαφοράς μετράει!»

Το δικό του μήνυμα ενόψει της αναμέτρησης του Άρη με τον ΠΑΟΚ έστειλε ο Super 3, λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, υποσχόμενος ένα... οσκαρικό σόου στην κερκίδα, με ξεχωριστά συνθήματα και όχι μόνο...

Το σχετικό άρθρο, που αναρτήθηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του συνδέσμου (www.super3.gr), αναφέρει επί λέξει:

(Σ)έξι πάρτι με τις γκόμενές μας!

Ναι, το μπάσκετ έχει απαξιωθεί στην Ελλάδα, ο μεγάλος ΑΡΗΣ όμως δεν μπορεί ποτέ να μπει στην ίδια μοίρα, για μας, γιατί είναι το ίδιο το μπάσκετ. Είναι ο σύλλογος που οφείλουν όλοι όσοι κεφαλαιοποίησαν οφέλη (εισπράττοντας για πολλά χρόνια υπέρογκα ποσά, προβολή και διασημότητα) να αποτίσουν φόρο τιμής, ένα «Αρειανόσημο» δηλαδή, γιατί ο Αυτοκράτορας «ευθύνεται» για την άνθιση και την ακμή του και ουδόλως για τα σημερινά χάλια του.

Κι επειδή τα χρόνια που μεσουρανούσε η ομάδα μας και αναδείκνυε το άθλημα, καθιστώντας το, για κάποια χρόνια, το κορυφαίο σ' ενδιαφέρον, στη χώρα, ξεπερνώντας σε αίγλη και το ποδόσφαιρο, έχοντας λοιπόν ο ΑΡΗΣ μας τον πρώτο ρόλο, έπρεπε κάποιος να κάνει τον κομπάρσο.

Συμβαίνει στις ταινίες, στη ζωή, φυσικό επακόλουθο ήταν να λαμβάνει χώρα και στο μπάσκετ. Κι όχι όποιον κι όποιον αλλά τον γεννημένο για δεύτερο, εκείνον που για μια δεκαετία ήταν διαρκώς υποψήφιος για Όσκαρ Δευτέρου Ρόλου και ήταν ο μόνιμος νικητής του βραβείου!

Ξυπνάνε, λοιπόν, μνήμες της παλιάς εποχής, της.....«Οσκαρικής» που τα βραβεία ήταν προδιαγεγραμμένο σε ποιους θα αποδοθούν. Ωραία εποχή, όσοι την έζησαν την αναπολούν, με χαμόγελο, και φουσκώνουν από περηφάνια, όταν τη διηγούνται στους νεότερους.

Για καλή μας τύχη, υπάρχουν μαγνητοσκοπημένοι οι αγώνες, στιγμιότυπα «ανεβαίνουν» στο Youtube και οι Αρειανοί μικρότερης ηλικίας απλά επιβεβαιώνουν όλα όσα, σαν ευχάριστο παραμύθι, τους αφηγούνται οι μεγαλύτεροι.

Σίγουρα, στο πέρασμα των χρόνων, το διακύβευμα δυστυχώς άλλαξε και σήμερα ο πήχης είναι αρκετά χαμηλά. Το «μαξιλαράκι» της 6ης θέσης προκειμένου να μην βρεθούμε αντιμέτωποι με το δίδυμο της καταστροφής του ελληνικού μπάσκετ, είναι ο στόχος μέχρι τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ οφείλει, ούτως ή άλλως, ν' αγωνίζεται πάντα για τη νίκη, είναι ιστορική παρακαταθήκη και εντολή, αυτό, αλλά, ταυτόχρονα υπάρχει και το βαθμολογικό κίνητρο που βεβαίως είναι ισχνό για τη φήμη και το όνομα του συλλόγου, αλλά μια σημερινή, ζοφερή πραγματικότητα για τον μπασκετικό ΑΡΗ στην οποία αναγκαστήκαμε να προσαρμοστούμε, χωρίς ασφαλώς να την αποδεχόμαστε.

Περάσαμε και πιο δύσκολα, προ δεκαετίας, αλλά αυτή είναι μια σύγκριση που δεν μας τιμά, δε χρειάζεται να επιχειρηματολογούμε πάνω σ' αυτή, ούτε η χρονική στιγμή είναι η κατάλληλη για να ανοίξει αυτή η κουβέντα που μας πληγώνει.

Μετά το πέρας των αγωνιστικών υποχρεώσεων μας, είναι επιτακτική ανάγκη να συμβεί αυτό και θα γίνει, καθώς η κατάσταση στην Κ.Α.Ε ΑΡΗΣ είναι από ανησυχητικά στάσιμη έως επικίνδυνη και άπαντες πρέπει να συναισθανθούν το μέγεθος των ευθυνών τους.

Μέχρι τότε, όμως, έχουμε (λίγο) καιρό και, σήμερα, είναι μόνον ο αγώνας που μας απασχολεί. Αγωνιστικό «ξεπουπούλιασμα» (σ' όσα φτερά τους έχουν απομείνει) κι ένα «πάρτι» στην κερκίδα, ώστε να δονείται το «Παλέ» στους ρυθμούς μας. Ένα ξέσπασμα του κόσμου, γιατί έτσι το βλέπουμε εμείς, προκειμένου και η ομάδα να αναρριχηθεί βαθμολογικά και ο κόσμος να τονωθεί με μια νίκη.

(Σ)έξι πάρτι με τις επί «δέκα χρόνια γκόμενες» μας, καθώς, εδώ, το μέγεθος (της διαφοράς) μετράει, σε περίπτωση ισοβαθμίας. Και από συνθήματα για δαύτες, να φάνε κι...οι κότες. Το ρεπερτόριο μας ανεξάντλητο γιατί κακά τα ψέματα, μας εμπνέουν οι άτιμες.

Και τι δεν έχει το μενού! Για μπαμπάδες Αρειανούς, για ταβάνια, για εισιτήρια, για μπαλόνια, για εφιάλτες, μπόλικο πράμα, όρεξη να ΄χουμε (αυτή κι αν περισσεύει) να τα φωνάζουμε και να μεταδίδονται στο πανελλήνιο.

Ο Αυτοκράτορας και το μυθικό «Παλέ» μάς καλούν, σήμερα, για ένα ευχάριστο διάλειμμα στη μίζερη καθημερινότητα. Κι έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και ο αγώνας γίνεται... 14 Μαρτίου. Δεν τους θέλει με τίποτα.

Ο ΑΡΗΣ όμως μας θέλει στο γήπεδο και στις 19:00 που θα δοθεί το τζάμπολ, η εικόνα και ο ήχος θα είναι αυτός που πρέπει, αυτός που θα παραπέμπει στον Αυτοκράτορα του ελληνικού μπάσκετ.

Τα υπόλοιπα, «στο παρκέ».
Timemaster
QUOTE(Magnus92 @ Mar 14 2012, 12:12 ) *
Οταν οι συνδεσμοι σταματησουν να κανουν κουμαντο παντου, μονο τοτε ο κοσμος θα ξαναγυρισει στο γηπεδο 68.gif

Χιλιοειπωμενο, αλλα so true...


Καλη επιτυχια στις δυο ομαδες, και περαστικα σε μενα που μου στερησαν την μαγεια του κλασσικοτερου ντερμπυ στο ελληνικο μπασκετ !



τελικά δε θα έρθεις;
και μόλις έλεγα να σε πάρω τηλέφωνο για να βρεθούμε εκεί.

κρίμα... και περαστικά.
SteelGandalf
Κόλαση το Παλέ.

Γεμάτο ασφυκτικά, στην κυριολεξία, αφού είναι γεμάτο κόσμο και κάπνα!!!

Προς το παρόν δεν έχει ξεκινήσει ο αγώνας.
SteelGandalf
Ξεκίνησε ο αγώνας, με 20 λεπτά καθυστέρηση.

1η Περίοδος

Άρης - Π.Α.Ο.Κ. : 22-18

===================

2η Περίοδος

Άρης - Π.Α.Ο.Κ. : 49-38

Αν και καταφέραμε να πετύχουμε πολλούς πόντους, δεν μου αρέσει ο ρυθμός της επίθεσης μας. Επίσης, πολλές από τις επιθετικές επιλογές μας δεν είναι οι καλύτερες δυνατές (ασχέτως αποτελέσματος). Βρήκαμε όμως τον τρόπο να πετύχουμε πολλούς πόντους και αυτό είναι θετικό. Στην αρχή δεν μας "βγήκαν" τα σουτ, αλλά στην διάρκεια του παιχνιδιού "συνδεθήκαμε" με το καλάθι από μέση και μακρινή απόσταση. Πολλοί καλοί επίσης είμαστε και στον αιφνιδιασμό.

Αμυντικά τώρα, θεωρώ πως χρειαζόμαστε πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια. Δεν καταφέραμε να περιοριορίσουμε τις, ατομικές κυρίως, προσπάθειες των αντιπάλων μας και σε πολλές περιπτώσεις "πιαστήκαμε στον ύπνο", είτε από εκτελέσεις σε πρώτο χρόνο, είτε από εκτελέσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντς των αντιπάλων μας.

Από πλευράς Π.Α.Ο.Κ., γίνεται μεγάλη προσπάθεια να παραμείνουν κοντά στο σκορ, αλλά εκτός από μερικές ατομικές, όπως είπα και πιο πάνω, προσπάθειες, δεν δείχνουν να είναι σε θέση να ακολουθήσουν τον Άρη.

Πάντως και οι δύο ομάδες δείχνουν πως μπορούν να παίξουν και καλύτερα και περιμένω από τον Άρη να βελτιώσει αισθητά την αμυντική του λειτουργία, εφόσον θέλει να κερδίσει, ακόμη πιο εύκολα, το σημερινό παιχνίδι.
Zoys
Καλό ματσάκι βλέπουμε μέχρι στιγμής με τον Άρη να επιβεβαιώνει την υπεροχή του με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο να αποκτά διψήφια διαφορά στο προβάδισμα του. Πολλά προβλήματα στην άμυνα του ο ΠΑΟΚ όπως φανερώνει και η υψηλή συγκομιδή πόντων του Άρη στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς αισθητή βελτίωση και προσήλωση σε αυτό το κομμάτι δεν έχει ελπίδα στη συνέχεια, αν προσπαθεί μόνο επιθετικά.

Θετικοί οι περισσότεροι από τους νεαρούς παίκτες και των δύο ομάδων που (θέλοντας και μη) οι προπονητές τους έχουν δώσει χρόνο συμμετοχής. Βεργίνης (11 π.) εκπληκτικός μέχρι στιγμής με γρήγορη και φυσικά εύστοχη εκτέλεση από τα 6,75 (3/5 τρίπ.), συνέβαλλε με 4 πόντους και ο τρίτος σέντερ των γηπεδούχων Τσαϊρέλης ενώ και από το δικέφαλο ο Παπάς (9 π.) συνεχίζει να βγάζει σταθερότητα και ψυχραιμία στο παιχνίδι του, αλλά και ο Καλλές (8 π.) δείχνει να εδραιώνεται σιγά σιγά στη θέση 5. Όσο για την παρουσία του Τσακαλέρη (που δεν είχα ποτέ σε ιδιαίτερη εκτίμηση σαν παίκτη) έπαιξε οχτόμισι λεπτά με αξιομνημόνευτο ένα εύστοχο τρίποντο.

SteelGandalf
3η Περίοδος

Άρης - Π.Α.Ο.Κ. : 65-53

Ξεκίνησε ιδανικά και φτάσαμε την διαφορά μέχρι τους 18 πόντους. Μετά υποπέσαμε σε κάποια αβίαστα λάθη, κάναμε αχρείαστα φάουλ και δεχθήκαμε τεχνικές ποινές, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά κάπως.

Επιμένω πως επιθετικά δεν έχουμε καθόλου καλές επιλογές, αλλά και αντίπαλοι μας είναι τόσο άστοχοι που δεν μπορούν να μας πλησιάσουν, ενώ η αστοχία τους στις βολές είναι και αυτή χαρακτηριστική.
Zoys
Πωπω... Αυτός ο Ντούβνιακ δεν βλέπεται. 1/8 δίποντα... 68.gif Κι ο Μπόγιοβιτς δεν τα πάει καλύτερα με 2 πόντους και 1/4 δίποντα. Έπεσε πολύ το επίπεδο των παικτών του ΠΑΟΚ μετά την αποχώρηση των Ράιτ-Γκορί, με αυτούς το ματς θα ήταν ντέρμπυ και όχι περίπατος.
SteelGandalf
Εγώ πάντως δεν βλέπω κανέναν περίπατο του Άρη (αν εννοείς αυτό). Ίσα ίσα που έχω εκνευριστεί με τον τρόπο που παίζει η ομάδα μου.

Τελικό Σκορ

Άρης - Π.Α.Ο.Κ. : 81-71

Πολύ κακό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Αν ήταν λίγο πιο ικανός, γενικά στο ματς και ειδικά στο τέλος, ο αντίπαλος μας, θα μπορούσε μέχρι και να μας απειλήσει.

Πολλοί παίχτες μας ήταν κατώτεροι του αναμενομένου (ειδικά εκείνος ο Τσαλδάρης, εκτός από ένα εύστοχο σουτ προς το τέλος του ματς, δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι θετικό που έκανε) και αυτό είναι απαράδεκτο. Δεν νοείται να παίζεις στο γήπεδο σου, με τόσο κόσμο να σε υποστηρίζει, να καταφέρνεις (κουτσά-στραβά) να παίρνεις και διαφορά στο σκορ και στην συνέχεια να παρουσιάζεις τέτοια κάκιστη εικόνα.

Το μόνο που κρατάμε, από το σημερινό παιχνίδι, είναι η νίκη (3η συνεχόμενη) και η κάλυψη της διαφοράς πόντων του αγώνα του 1ου γύρου.

Υ.Γ. Ο Νίκος Παππάς μας έσκισε και ο Σούλης Μαρκόπουλος θεωρώ πως δίνει τρομερό πλεονέκτημα σε αυτή την ομάδα του Π.Α.Ο.Κ., με την ενεργητικότητα και τις προσπάθειες του από τον πάγκο. Αν βρισκόταν άλλος προπονητής στον πάγκο του, θεωρώ πως θα είχε σαφώς χειρότερο ρεκόρ.
tuareg
για γελια και για κλαματα....
Αυτος ο παοκ ειναι για 30 ποντους απο σοβαρη ομαδα.....
Οταν εισαι στους 18 απλα εχεις το μυαλο να μη φας 2 τεχν.ποινες και να πας στους 25 κανοντας παρτυ....
Εμεις απλα δεν ειμαστε σοβαροι
εντιτ
5 ασσιστ ο Τσαλδαρης steel.....σημερα επεσε θυμα του οτι δεν εχουμε ασο...
SteelGandalf
Και 5 πόντοι (έβαλε κι ένα τρίποντο), αλλά κατά τη γνώμη μου ήταν κακός. Πόσες φορές έχασε τη μπάλα στην επίθεση ή δεν ήξερε τι να την κάνει; Όσο για το πρόβλημα του play-maker, δεν είναι σημερινό. Μάλιστα, σε ό,τι αφορά αυτό (την οργάνωση του παιχνιδιού) από που να αρχίσεις και μου να τελειώσεις. Δεν έχουμε play-maker, είναι απίστευτο αλλά δεν μπορεί ούτε ο Βεργίνης ούτε ο Μαραυειδής να παίξουν κάποια συστήματα και να ελευθερώσουν κάποιον συμπαίχτη τους δίνοντας του τη μπάλα. Ακόμα κι όταν κάποιος, από μόνος του, καταφέρει να ελευθερωθεί, δεν είναι σε θέση, τις περισσότερες φορές, να τον δουν καν.

Εκείνος ο Μόλντροου, που ήταν πάλι; Σε τι ακριβώς βοήθησε, που δεν το πρόσεξα εγώ; Θέση ξένου καταλαμβάνει να πάρει η ευχή. Αν είναι έτσι, ας βρουν κάποιον Έλληνα. Και χρόνο θα πάρει ένα δικό μας παιδί και, προφανώς, λιγότερα χρήματα και, στη τελική, δεν θα έχουμε και τόσες απαιτήσεις από αυτόν.

Τι να πεις...
bbplayer
είδα 3η & 4η περίοδο. Μέτριο ματς. Χάρηκα που ο Βεργίνης δείχνει να πατάει καλα. Δεν ήταν και λίγο αυτό που πέρασε. Ο Ντικούδης μπορεί να προσφέρει παραπάνω. Μερικές φορές δείχνει να βαριέται έτσι όπως παίζει. Ερωτηματικό και για μένα η απόδοση του Τσαλδάρη.Ο Μπόγρης τι ακριβώς κάνει σε ομάδα της Α1 δεν έχω καταλάβει.
SteelGandalf
Πραγματικά δεν θέλω να αρχίσω να μιλάω για καθέναν μεμονωμένα, γιατί θα θεωρηθώ εμπαθής.

Δεν είναι μόνο ο Τσαλδάρης (που ξέρουμε πως έχει ικανότητες και ποιότητα, οπότε και είμαστε πιο απαιτητικοί) ή Μόλντροου ή ο Μπόγρης. Είναι και άλλοι, αλλά δεν είναι της παρούσης αυτή η κουβέντα.

Το ματς, κατά την γνώμη μου, ειδικά στο 2ο ημίχρονο, ήταν κακό.
Timemaster
θα διαφωνήσω με τον Τσαλδάρη...
πρώτον γιατί ήταν ο πραγματικός ηγέτης της ομάδος σήμερα και ο μόνος που έδινε συστήματα σε άμυνα και επίθεση.
μπορεί να μην έβαλε πόντους αλλά η μόνη κινητικότητα επιθετικά προερχόταν από αυτόν ενώ θα είχε τελειώσει με διψήφιο αριθμό ασίστ το παιχνίδι αν οι σέντερ μας τελείωναν τις φάσεις.

Γενικά για τον Τσαλδάρη που ανέβηκε άλλο ένα επίπεδο στην εκτίμηση μου και τον αγώνα θα γράψω αύριο...
αλλά πραγματικά σήμερα ήταν ο καλύτερος παίχτης μας και φαινόταν ιδιαίτερα όταν ήταν στον πάγκο.
rolleyes.gif
SteelGandalf
Εγώ δεν είπα πως δεν έχει ικανότητες ο Δημήτρης ο Τσαλδάρης. Το αντίθετο μάλιστα, αφού πιο πάνω το τόνισα πως γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο έχουμε και περισσότερες απαιτήσεις από τον συγκεκριμένο καλαθοσφαιριστή. Δεν ξέρω αν μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι, ίσως.

Τον περιμένω πάντως και σε τέτοια παιχνίδια (που τον έχει απόλυτη ανάγκη η ομάδα) να την ξεμπλοκάρει και στον παραγωγικό τομέα, κάτι που εχθές δεν έκανε. Μου έμεινε ιδιαίτερα στο μυαλό το γεγονός πως έχασε σε δύο κοντινές φάσεις τη μπάλα στην επίθεση, επειδή εγκλωβίστηκε και δεν μπορούσε να ντριμπλάρει, με αποτέλεσμα να του την κλέψουν.

Υπό αυτή την έννοια μίλησα και συγκρίνοντας τον με τον παίχτη που είχαμε στην προηγούμενη θητεία του στην ομάδα. Από τότε είναι και περισσότερο έμπειρος, οπότε περιμένω ακόμη πιο πολλά αυτό αυτόν (δεν είναι και τόσο μεγάλος σε ηλικία ώστε να πεις πως τα έφαγε τα ψωμιά του). Βέβαια, στην προκειμένη περίπτωση, εύλογα θα μου πεις, παίζει ρόλο και το σύνολο, ώστε να μπορέσει να αναδειχτεί κάποιος.

Τον καλύτερο παίχτη να βάλεις δίπλα σε ένα μάτσο "ξυλοκόπους", όπως και να 'χει θα χαντακωθεί και δεν θα μπορεί να προσφέρει το ίδιο που θα πρόσφερε αν δίπλα του είχε ικανούς και ταλαντούχους συμπαίχτες.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ένα σενάριο για την 6η θέση: Τρεις νίκες ο Άρης, δύο ήττες η Καβάλα

Ο Άρης κάνει τρεις νίκες στα τρία παιχνίδια που απομένουν, η Καβάλα δεν κερδίζει και έρχεται η έκτη θέση. Αυτό είναι το μοναδικό σενάριο που ευνοεί τους κίτρινους μετά τη νίκη της Καβάλας επί του Ίκαρου μέσα στην Αθήνα.

Ο Άρης με τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ έφτασε τους 30 βαθμούς και έχει ρεκόρ 9-12, όντας στην 8η θέση της βαθμολογίας. Οι Καβαλιώτες παρότι έχουν απώλειες και προβλήματα πολύ μεγαλύτερα του Άρη, βρίσκονται στην 5η θέση με ρεκόρ 12-10 και 34 βαθμούς.

Οι κίτρινοι έχουν να παίξουν με το Μαρούσι και το Περιστέρι εκτός έδρας και υποδέχονται το Ρέθυμνο ενδιάμεσα. Η Καβάλα έχει δύο αγώνες ως το τέλος. Παίζει με τον Πανιώνιο μέσα στην έδρα της και πάει στο ΣΕΦ να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η λογική λέει ότι δύσκολα θα πετύχει νίκη, μια και ο Πανιώνιος θα είναι απόλυτα ενδιαφερόμενος, γιατί με ήττα μένει εκτός τετράδας! Αν η Καβάλα κερδίσει έναν αγώνα, θα φτάσει στους 37 βαθμούς. Ο Άρης ακόμα κι αν κερδίσει όλους τους αγώνες, φτάνει στους 36 βαθμούς και δεν προλαβαίνει...
nestoras kommatos
Για τον Ντικούδη έχεις άδικο bbplayer. Με τις φετινές του εμφανίσεις δεν μπορεί κανένας να του προσάψει τίποτα. Στα περισσότερα ματς παίζει μόνος του τους αντιπάλους και είναι μακράν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, πρώτος σε χρόνο συμμετοχής, πρώτος στα κερδισμένα φάουλ, πρώτος στα δίποντα και γενικά είναι όαση στον φετινό ΠΑΟΚ.

Χτες απλώς δε βρέθηκε σε καλή μέρα και τον μάρκαραν αποτελεσματικά οι του Άρη με doubleteam. Μην ξεχνάμε ότι σε κάθε ματς παίζει και 30-35 λεπτά, είναι και 35 χρονών. Και πάλι έβαλε 15 ποντάκια χθες και κέρδισε και αρκετά φάουλ. Είναι παίκτης ποιότητας ο Δήμος. Δεν ξέρω αν θα θέλει να συνεχίσει και του χρόνου στον ΠΑΟΚ. Εγώ με την υπάρχουσα κατάσταση δε θα του το συνιστούσα (αλλά αυτός ασφαλώς ξέρει καλύτερα).

Ο Παππάς ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμη ματς και μακάρι να συνεχίσει έτσι, γιατί είναι ταλέντο αξίας Σλούκα (και από άποψη μπασκετικού μυαλού σίγουρα καλύτερος από τον αθλητικότερο Παπανικολάου). Δεν πρέπει να χαθεί.

Ο Καλλές επίσης ήταν πολύ καλός, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Μέσα στην ίδια χρονιά ο Νίκος έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. Από αναλώσιμος παίκτης που έμπαινε απλώς για να κάνει φάουλ τώρα είναι από τους βασικούς παίκτες του ΠΑΟΚ. Βέβαια, ο Γκορί έφυγε και ο Πέτγουεϊ επιθετικά είναι σχεδόν ανύπαρκτος, αλλά ο Καλλές πραγματικά βελτιώνεται παιχνίδι με το παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη.
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Mar 15 2012, 14:53 ) *
Εγώ δεν είπα πως δεν έχει ικανότητες ο Δημήτρης ο Τσαλδάρης. Το αντίθετο μάλιστα, αφού πιο πάνω το τόνισα πως γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο έχουμε και περισσότερες απαιτήσεις από τον συγκεκριμένο καλαθοσφαιριστή. Δεν ξέρω αν μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι, ίσως.

Τον περιμένω πάντως και σε τέτοια παιχνίδια (που τον έχει απόλυτη ανάγκη η ομάδα) να την ξεμπλοκάρει και στον παραγωγικό τομέα, κάτι που εχθές δεν έκανε. Μου έμεινε ιδιαίτερα στο μυαλό το γεγονός πως έχασε σε δύο κοντινές φάσεις τη μπάλα στην επίθεση, επειδή εγκλωβίστηκε και δεν μπορούσε να ντριμπλάρει, με αποτέλεσμα να του την κλέψουν.

Υπό αυτή την έννοια μίλησα και συγκρίνοντας τον με τον παίχτη που είχαμε στην προηγούμενη θητεία του στην ομάδα. Από τότε είναι και περισσότερο έμπειρος, οπότε περιμένω ακόμη πιο πολλά αυτό αυτόν (δεν είναι και τόσο μεγάλος σε ηλικία ώστε να πεις πως τα έφαγε τα ψωμιά του). Βέβαια, στην προκειμένη περίπτωση, εύλογα θα μου πεις, παίζει ρόλο και το σύνολο, ώστε να μπορέσει να αναδειχτεί κάποιος.

Τον καλύτερο παίχτη να βάλεις δίπλα σε ένα μάτσο "ξυλοκόπους", όπως και να 'χει θα χαντακωθεί και δεν θα μπορεί να προσφέρει το ίδιο που θα πρόσφερε αν δίπλα του είχε ικανούς και ταλαντούχους συμπαίχτες.


θα τα πάρω ανάποδα...
αν έναν καλό επιθετικά παίχτη τον βάλεις δίπλα σε ξυλοκόπους που έχουν το γνώση αυτών και ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους (σκριν, ριμπάουντ, άνοιγμα χώρων κ.λ.π.) ο παίχτης αυτός θα μπορέσει να βγάλει ένα μεγάλο μέρος της αξίας του. Άλλωστε όλες οι ομάδες χρειάζονται παίχτες ξυλοκόπους για να φτύνουν όταν οι συμπαίχτες τους ζωγραφίζουν.

από εκεί και πέρα δε μπορείς να έχεις την απαίτηση από έναν παίχτη να παίζει σκυλίσια άμυνα σε όλο το γήπεδο δίνοντας πάντα βοήθειες, να κατεβάζει την μπάλα στην επίθεση, να προσπαθεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα με ντράιβ, να οργανώνει το παιχνίδι, να παλεύει στα ριμπάουντ με ψηλότερο αντίπαλο, να προσπαθεί να διδάξει τους νεαρούς συμπαίχτες του πως παίζεται το παιχνίδι και να σκοράρει κι όλας.

Ο Τσαλδάρης όταν έπαιζε στον Άρη μπορεί να έπαιζε άμυνα όμως και τότε (αν τώρα τρέχει για δύο) αλλά δε χρειαζόταν να κατεβάσει τη μπάλα να κατευθύνει την επίθεση και εν συνεχεία όταν στράβωνε η φάση να περάσει από 2 κακοεκτελεσμένα σκριν για να ξαναπάρει την μπάλα και υπό πίεση και να σουτάρει στη λήξη της επίθεσης. Κάποια πράγματα τα έκαναν άλλοι και αυτός απλά έπαιρνε την μπάλα στημένος ή πίσω από τα σκριν και είχε τις αναπνοές για να ευστοχήσει.

Συγκεκριμένα υπάρχει φάση όπου κατεβάζει την μπάλα, δείχνει όχι απλά σύστημα αλλά φωνάζει τους ψηλούς για τα σκριν και τους σημαδεύει που ακριβώς να πάνε ενώ με το άλλο χέρι τριπλάρει δίνει πάσα στον Βεργίνη και πηγαίνει να στηθεί στην μια γωνία του τριπόντου. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα διασχίζει το γήπεδο πίσω από σκριν και πάει στην άλλη γωνία του τρίπόντου που δε παίρνει πάσα. Πηγαίνει στο κέντρο του γηπέδου πίσω από τον Βεργίνη που είχε κλειστεί από δύο παίρνει την μπάλα και κάνοντας δύο τρίπλες προσπαθεί να ξεμαρκαριστεί σουτάροντας με την λήξη της επίθεσης τρίποντο. Κατά εμέ αυτό το σουτ δε είχε σχεδόν καμία ελπίδα να μπει και χτες όλο το παιχνίδι του ήταν έτσι.

Στο τέλος του αγώνα πραγματικά τον έβλεπες καταποντισμένο.
rolleyes.gif
SteelGandalf
Αν οι "ξυλοκόποι" τα κάνουν όλα αυτά (σκριν, ριμπάουντ, άνοιγμα χώρων κλπ.), τότε είναι άριστοι "ξυλοκόποι" και όντως χρειάζονται σε όλες τις ομάδες αυτοί οι παίχτες. Παίχτες που θα κάνουν την "βρώμικη" δουλειά, θα σκουντήξουν, θα μαρκάρουν λυσσαλέα τους αντιπάλους τους, θα τους εκνευρίσουν, θα μαζέψουν "σκουπίδια".

Το θέμα είναι πως ο Άρης έχει ανάγκη και από τους άλλους και από εκείνους, δυστυχώς, δεν έχει πολλούς.

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τους Ταπούτο, Ντέιβις (και σε μερικά παιχνίδια, περιστασιακά, κανέναν άλλον), ο Άρης δεν έχει τους παίχτες να "τραβήξουν" το σκορ.

Ο κατεξοχήν σκόρερ του, ο Τζέιμς, έφυγε. Κλασσικό περιφερειακό τριάρι που να σκοράρει δεν διαθέτει και ο 2ος ξένος του (Μόλντροου) σκοράρει ελάχιστα (και δεν αναφέρω καν τους ψηλούς). Άρα σε ποιον πέφτει ο κλήρος; Στους δύο προαναφερθέντες, οι οποίοι, εκ των πραγμάτων, δεν μπορούν κάθε φορά να προσφέρουν με την ίδια συνέπεια (θες πες το κούραση, κακή μέρα ή καλό αντίπαλο μαρκάρισμα).

Αυτό είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα και γι' αυτό είπα πως περιμένω περισσότερα από τον "εκτελεστή" Τσαλδάρη.

Δεν διαφωνώ σε όσα υποστηρίζεις. Απλά πιστεύω πως είναι πολυτέλεια να χαραμίζεις έναν σουτέρ σαν τον Δημήτρη, επειδή ως ομάδα δεν έχεις αυτήν την πολυτέλεια.

Χρειάζεσαι έναν οργανωτή που να βλέπει γήπεδο και να δίνει πάσες. Ας μην βάζει κανέναν πόντο (ή έστω ελάχιστους). Να έχει καλή ντρίμπλα και κοντρόλ της μπάλας, να οργανώνει και να μοιράζει ασσίστς. Αυτό είναι κάτι που το χρειάζεσαι πάρα πολύ ως ομάδα και δεν θεωρώ πως είναι τόσο δύσκολο πια να το βρεις. Απλά, θα πρέπει να το ψάξεις στην σωστή αγορά (η Αμερική δεν ενδείκνυται γι' αυτό, αν και υπάρχουν τέτοιοι παίχτες φυσικά και Αμερικανοί).
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Mar 15 2012, 19:48 ) *
Αν οι "ξυλοκόποι" τα κάνουν όλα αυτά (σκριν, ριμπάουντ, άνοιγμα χώρων κλπ.), τότε είναι άριστοι "ξυλοκόποι" και όντως χρειάζονται σε όλες τις ομάδες αυτοί οι παίχτες. Παίχτες που θα κάνουν την "βρώμικη" δουλειά, θα σκουντήξουν, θα μαρκάρουν λυσσαλέα τους αντιπάλους τους, θα τους εκνευρίσουν, θα μαζέψουν "σκουπίδια".

Το θέμα είναι πως ο Άρης έχει ανάγκη και από τους άλλους και από εκείνους, δυστυχώς, δεν έχει πολλούς.

Αν εξαιρέσουμε λοιπόν τους Ταπούτο, Ντέιβις (και σε μερικά παιχνίδια, περιστασιακά, κανέναν άλλον), ο Άρης δεν έχει τους παίχτες να "τραβήξουν" το σκορ.

Ο κατεξοχήν σκόρερ του, ο Τζέιμς, έφυγε. Κλασσικό περιφερειακό τριάρι που να σκοράρει δεν διαθέτει και ο 2ος ξένος του (Μόλντροου) σκοράρει ελάχιστα (και δεν αναφέρω καν τους ψηλούς). Άρα σε ποιον πέφτει ο κλήρος; Στους δύο προαναφερθέντες, οι οποίοι, εκ των πραγμάτων, δεν μπορούν κάθε φορά να προσφέρουν με την ίδια συνέπεια (θες πες το κούραση, κακή μέρα ή καλό αντίπαλο μαρκάρισμα).

Αυτό είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα και γι' αυτό είπα πως περιμένω περισσότερα από τον "εκτελεστή" Τσαλδάρη.

Δεν διαφωνώ σε όσα υποστηρίζεις. Απλά πιστεύω πως είναι πολυτέλεια να χαραμίζεις έναν σουτέρ σαν τον Δημήτρη, επειδή ως ομάδα δεν έχεις αυτήν την πολυτέλεια.

Χρειάζεσαι έναν οργανωτή που να βλέπει γήπεδο και να δίνει πάσες. Ας μην βάζει κανέναν πόντο (ή έστω ελάχιστους). Να έχει καλή ντρίμπλα και κοντρόλ της μπάλας, να οργανώνει και να μοιράζει ασσίστς. Αυτό είναι κάτι που το χρειάζεσαι πάρα πολύ ως ομάδα και δεν θεωρώ πως είναι τόσο δύσκολο πια να το βρεις. Απλά, θα πρέπει να το ψάξεις στην σωστή αγορά (η Αμερική δεν ενδείκνυται γι' αυτό, αν και υπάρχουν τέτοιοι παίχτες φυσικά και Αμερικανοί).



το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή έχουμε αυτό το ρόστερ που έχουμε και δεν έχουμε ούτε έναν πλευ-μακερ που είναι η ποιο νευραλγική θέση οπότε θεωρώ σοφότερο να χαραμίζεις έναν παίχτη για να καλύψεις το κενό εκεί παρά να τον κρατήσεις για το σκοράρισμα από το τρίποντο (που το τελευταίο καιρό το κάνουν και άλλοι παίχτες)

τώρα για τους ξυλοκόπους που λέμε ο Άρης δεν έχει τέτοιους. Τραγική στιγμή ήταν όταν σε νεκρό χρόνο (νομίζω βολές) ο Τσαλδάρης τράβηξε τον Κρούσιτς κάπου στο τρίποντο και του έδειχνε που να κάνει σκριν και πως να γυρίζει να πάρει την μπάλα. Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και ο Ταπούτος με τους πιτσιρικάδες αρκετές φορές μέσα στο παιχνίδι.
tuareg
σχετικα με τα σεναρια για τη 6 θεση.....
Το θεμα ειναι οτι ο Πανιωνιος πολυ δυσκολα βγαινει 4 ακομα κι αν κερδισει στη ΚΑΒΑΛΑ.
3os δε βγαινει με τιποτα ,4 μπορει με προυποθεσεις αλλα στην οσοβαθμια με το ρεθυμνο υστερει....
Εχει ο Κολοσσος 36, ο Πανιωνιος 35 και το Ρεθυμνο 34 και εχουν να παιξουν :

Koλοσσος ΑΓΟΡ εξω,Περιστερι μεσα,ΠΑΟ εξω φτανει 40-41
Πανιωνιος εχει ΠΑΟ μεσα.ΟΣΦΠ εξω και Καβαλα εκτος φτανει μαξ 39
Ρεθυμνο Κολοσσο μεσα,εμας παλε,Καοδ μεσα φτανει 37-40

Ο Φραγκιας που τοσο χολη εβγαλε τη περασμενη εβδομαδα δεν εχει κανενα συμφερον να χτυπησει το παιχνιδι στο Ρεθυμνο.
Αν το κανει ουσιαστικα δινει επιλεον κινητρο στο Πανιωνιο να κερδισει στη Καβαλα για να βγει 4 κι ετσι εμεις εχουμε τυχη για το 6 και πεφτουμε πανω του.
Δε θελει με τη καμμια αυτο το σεναριο που το στελνει επανω μας στο 3-6 και αν περασει παιζει μικρο τελικο με το Πανιωνιο που θα εχει πλεονεκτημα εδρας στο 4-5.
Απλα ελπιζουμε ο Πανιωνιος τελ.αγωνιστικη να τα δωσει ολα ελπιζοντα να κανει ο καλαφας θαυμα στο Ρεθυμνο,ωστε να επωληθουμε κι εμεις.(εκτος αν γινει ο μυθος και κερδισει ο Πανιωνιος το ΠΑΟ στη ν.σμυρνη)
SteelGandalf
Κανείς δεν είπε πως είναι εύκολα τα πράγματα, πόσο δε περισσότερο, όταν δεν εξαρτάται μόνο από μας.

Εγώ, ακόμη, θεωρώ πως είναι δύσκολο να κάνουμε το 6/6, παρόλο που τα θεωρητικά πιο δύσκολα έχουν περάσει.

Όσο για τους "ξυλοκόπους" φίλε Timemaster, εννοείται, δυστυχώς, πως ο Άρης δεν διαθέτει τέτοιους και είναι όντως τραγικά τα περιστατικά που ανέφερες (με Τσαλδάρη και Ταπούτο να προσπαθούν να μάθουν στους συμπαίχτες τους, εν ώρα αγώνα, κάποια βασικά και στοιχειώδη πράγματα του αθλήματος).
SteelGandalf
24η Αγωνιστική

Μαρούσι - ΑΡΗΣ

Σάββατο 17-3-2012, 17:00, Κλειστό του Αγίου Θωμά.

Πλησιάζει γοργά το επόμενο παιχνίδι της ομάδας μας, αυτό απέναντι σε μια ομάδα η οποία μέχρι πριν λίγα χρόνια λειτουργούσε ως πρότυπο και παράδειγμα προς μίμηση για πολλές ομάδες της κατηγορίας, ακόμη και για ομάδες με σαφώς μεγαλύτερη ιστορία από το Μαρούσι.

Τα δεδομένα, δυστυχώς για το Μαρούσι, αλλά κυρίως για το ίδιο το Ελληνικό μπάσκετ, έχουν αλλάξει πολύ και μια ακόμη τρανή απόδειξη αποτελεί η μη ικανότητα να σφραγιστούν εισιτήρια για τον αγώνα του Σαββάτου.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Χωρίς κόσμο το Μαρούσι - Άρης

Κεκλεισμένων των θυρών θα γίνει ο αγώνας του Άρη με το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά το Σάββατο, γιατί οι γηπεδούχοι δεν έχουν τη δυνατότητα να σφραγίσουν εισιτήρια!

Όπως ανακοίνωσε ο ΕΣΑΚΕ "ο αγώνας Μαρούσι – Άρης της 24ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ στο Κλειστό του Αγίου Θωμά το Σάββατο 17 Μαρτίου και ώρα 17:00 θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, διότι δεν απεστάλη στον ΕΣΑΚΕ αντίγραφο του πρακτικού-πρωτοκόλλου θεώρησης των εκδοθέντων εισιτηρίων".


Ο Άρης επιβάλλεται να κερδίσει το συγκεκριμένο παιχνίδι, ώστε να αυξήσει το επιτυχημένο σερί του και να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες του για να πλησιάσει ακόμη πιο κοντά στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Πρόκειται για παιχνίδι που δεν θα καλυφθεί, όπως ήταν φυσικό, τηλεοπτικά, οπότε θα πρέπει να αρκεστούμε μόνο στην ραδιοφωνική μετάδοση.
ViC
κερδίσαμε και τον ΠΑΟΚ, πιθανότατα θα κερδίσουμε και το Μαρούσι, αλλά και πάλι τα πράγματα μοιάζουν δύσκολα για το 6/6 με τέτοιες εμφανίσεις. Γιατί είναι πολύ πιθανό ένα από τα ματς να στραβώσει. Και ακόμα κι αν κάνουμε το 6/6 είναι επίσης πολύ πιθανό η Καβάλα να κερδίσει τον Πανιώνιο και να βγει εκείνη έκτη.
Κάνοντας ένα μίνι απολογισμό, η φετινή χρονιά ήταν πολύ περίεργη. Μια νεανική ομάδα που χτίστηκε με ελάχιστα εφόδια, αλλά με πολύ δουλειά του Αλεξανδρή (ασχέτως της προπονητικής του αξίας, κανείς δεν μπορεί να αμφισβιτήσει ότι ο άνθρωπος δουλεύει). Μια ομάδα που αμφισβιτήθηκε στην αρχή της χρονιάς, ξεκίνησε με 4 σερί ήττες, αλλά στη συνέχεια ανέκαμψε και με μπροστάρη έναν πολύ καλό παίκτη, τον Τζέιμς (που πιθανότατα θα τον δούμε να κάνει καλούτσικη καριέρα στην Ευρώπη) έφτασε στα καλύτερά της να κοντράρει στα ίσα ολυμπιακό, παναθηναϊκό στο παλέ. Στη συνέχεια και ενώ η ομάδα είχε αρχίσει να μας ψήνει, ήρθε η φυγή του Τζέιμς που άφησε την ομάδα γυμνή στον άσσο και όχι μόνο, καθώς άλλαξαν όλες οι ισορροπίες και οι ρόλοι που είχε μοιράσει ο κόουτς στην αρχή της χρονιάς στην περιφέρεια. Όλη τη χρονιά τη βγάλαμε χωρίς κανέναν ποιοτικό ψηλό (κυρίως όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι) και αυτό μας στοίχησε σε αρκετά παιχνίδια, ειδικά όταν είχεμε τραυματισμό κάποιου ψηλού. Επίσης, η διοικητική αστάθεια κόστισε, αφού η ομάδα ήταν ακέφαλη και προσφυγές πρώην παικτών έφταναν διαρκώς στα γραφεία της ΚΑΕ. Οπωσδήποτε, δεν μπορεί να μείνει ανεπηρέαστος από όλα αυτά όποιος παίζει στην ομάδα. Πόσο μάλλον όταν είναι απλήρωτος. Είχαμε επίσης και την ευρωπαϊκή κούραση, που μας στοίχησε, καθώς 12 ματς παραπάνω, ειδικά με το περιορισμένο μας ρόστερ δεν είναι και λίγα...
Ακόμα κι έτσι, θα μπορούσαμε να είχαμε 2-3 νίκες παραπάνω (αναφέρω ενδεικτικά τα παιχνίδια σε Δράμα, Ρέθυμνο, με Πανιώνιο στη Θεσσαλονίκη και φυσικά τα ντέρμπυ με ολυμπιακό, παναθηναϊκό και την ήττα στη Ρόδο σε τρία δηλαδή ματς που κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό) και είναι κρίμα αν αυτή η ομάδα, με την προσπάθεια που έχει κάνει μείνει τελικά στην έβδομη θέση. Τουλάχιστον αξίζουν αυτά τα παιδιά να έχουν μια ακόμα ευκαιρία στα play offs. Βέβαια κακό του κεφαλιού τους στην τελική, αφού όχι 3 ματς που ανέφερα, αλλά έστω 1 παραπάνω να είχαν κερδίσει, τώρα η έκτη θέση θα ήταν πολύ κοντά.

Δεν ξέρω γιατί το έγραψα αυτό το σεντόνι. Στην πραγματικότητα μάλλον γιατί προσπαθώ να αποφασίσω αν γούσταρα ή όχι τη φετινή ομάδα...
SteelGandalf
Πολύ καλά τα είπες φίλε μου ViC.

Αν και λίγο νωρίτερα από ότι έπρεπε, αφού ακόμη δεν ολοκληρώθηκε η χρονιά, εντούτοις τα έγραψες περιληπτικά μεν, αλλά αρκετά περιεκτικά δε. Ας δούμε και την συνέχεια κι ας ελπίσουμε πως θα αργήσουμε κάνουμε τον φετινό απολογισμό.
Timemaster
εγώ από την άλλη θέλω να μείνω λιγάκι στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ ακόμα...
άλλωστε είναι από τα παιχνίδια που τα περιμένεις για μια χρονιά και όταν έρθει ξεθάβεις όλα εκείνα τα βιντεάκια με τις μεγάλες μάχες.

Έχουμε και λέμε:

+ μου άρεσε ο Ταπούτος που παρόλο που σε μερικές φάσεις ήταν εκνευριστικός κρατώντας τη μπάλα με το ένα χέρι και καθυστερώντας την κυκλοφορία ή κερδίζοντας μια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία μετά από φάουλ τον είδαμε να τρέχει σε όλο το γήπεδο, να πηδάει να κόψει αντιπάλους να σπρώχνει στα ριμπάουντ και να προσπαθεί να παίξει άμυνα. Μακάρι να έπαιζε με τέτοιο πάθος και στα υπόλοιπα παιχνίδια.

+ παρόλο που δεν έχουμε τους μεγάλους σουτέρ σε κάθε παιχνίδι υπάρχει ένας που τα βάζει και ένας-δύο με καλούτσικα ποσοστά. 38% στα τρίποντα δεν είναι καθόλου άσχημο ποσοστό.

+ είχαμε κατά διαστήματα καλή κυκλοφορία της μπάλας και δώσαμε πολλές καλές πάσες στους ψηλούς μας.

+ για το χρονικό διάστημα που προσπαθούσαμε να τρέξουμε το κάναμε πετυχημένα με 8/10 αιφνιδιασμούς

- Οι διαιτητές που δεν διακόψαν το παιχνίδι να εκκενώσουν το γήπεδο και το ματς ξεκίνησε μέσα σε μεγάλη ομίχλη και φυσικά σε όλους αυτούς τους κάφρους στην κερκίδα όπου με αυτά και με αυτά θα πρέπει να πληρώσουμε 5.500ε μιας και μας περισσεύουν. Και πάλι καλά να λέμε που δε μας τιμώρησαν την έδρα.

- Ότι κάποιοι παίχτες δε ξέρουν τα αυτονόητα και πρέπει οι παλιοί να τους εξηγούν πως να κάνουν πάσα, που να κινηθούν, ποιο παίχτη να μαρκάρουν και πως να σκρινάρουν. Κάποια πράγματα είναι για το δημοτικό.

- Αυτό που γίνεται φέτος με τις βολές δεν έχει ξαναγίνει. Σε ένα παιχνίδι βάζουμε σχεδόν όλες και σέ κάποιο άλλο όπως αυτό έχουμε 67%

- Πολλά λάθη ασυνεννοησίας και ανοησίας. Είπαμε τα βασικά ρε παιδιά.

- Οι διαιτησία για άλλο ένα παιχνίδι ήταν κακή. Όχι ότι μας αδίκησε ή διαμόρφωσε το αποτέλεσμα αλλά είναι άσχημο να βλέπεις να σφυρίζουν τόσα φάουλ εκτός φάσης και προς τις δύο ομάδες και τον Ντικούδη να τον αφήνουν ελεύθερο σε κάθε φάση να τραβάει και να παίζει με αγκώνες στα σκριν.

- Κακή επιλογή που μόλις πήγαμε την διαφορά στους 18 πόντους νομίζαμε πως το παιχνίδι έχει λήξει και κόψαμε τον γρήγορο ρυθμό πηγαίνοντας σε επιθέσεις 24 δευτερολέπτων κάτι που δε μας βολεύει και μας δημιουργεί προβλήματα.

rolleyes.gif
SteelGandalf
Και πολύ καλά κάνεις που μένεις στο ντέρμπι. Άλλωστε είναι πολύ ενδιαφέροντα και συνάμα σωστά, όλα αυτά που λες.

Εξάλλου, ποιος θα ασχοληθεί με το αυριανό παιχνίδι, ειδικά εφόσον το κερδίσουμε (δεν θέλω να σκέφτομαι διαφορετικά).

Δράττομαι της ευκαιρίας, μια που αναφέρθηκες σε κάποια επιμέρους θέματα του προχθεσινού παιχνιδιού, να πω ότι, αν και είναι η πρώτη του χρονιά στην Ευρώπη, μου αρέσει πάρα πολύ ο Νταν Μαυραειδής. Θεωρώ πως έχει και ικανότητες και τρομερές δυνατότητες εξέλιξης. Είναι παίχτης με τσαμπουκά, με πολύ καλή σωματοδομή, για το ύψος του, ενώ έχει και πολλές δυνατότητες να βελτιώσει τους τρόπους με τους οποίους σκοράρει. Διαθέτει και διεισδυτικότητα αλλά και καλό σουτ, από μέση και μακρινή απόσταση. Αν συνεχίσει να δουλεύει έτσι, τότε θα δούμε έναν πολύ πιο βελτιωμένο παίχτη, σύντομα, αφού και οι μπασκετικές παραστάσεις που αποκτά, παιχνίδι με το παιχνίδι, θα τον βοηθήσουν σε αυτό.

Αυτό το οποίο δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο θα μπορέσει να το βελτιώσει είναι η οργάνωση του παιχνιδιού. Προς το παρόν, πιο πολύ για δυάρι μου κάνει, παρά για άσσος ή για κόμπο γκαρντ (δεν γνωρίζω με τι "συστάσεις" αποκτήθηκε), άσχετα αν χρησιμοποιείται και ως οργανωτής, ελλείψει κλασσικού play-maker.
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Mar 16 2012, 20:30 ) *
Και πολύ καλά κάνεις που μένεις στο ντέρμπι. Άλλωστε είναι πολύ ενδιαφέροντα και συνάμα σωστά, όλα αυτά που λες.

Εξάλλου, ποιος θα ασχοληθεί με το αυριανό παιχνίδι, ειδικά εφόσον το κερδίσουμε (δεν θέλω να σκέφτομαι διαφορετικά).

Δράττομαι της ευκαιρίας, μια που αναφέρθηκες σε κάποια επιμέρους θέματα του προχθεσινού παιχνιδιού, να πω ότι, αν και είναι η πρώτη του χρονιά στην Ευρώπη, μου αρέσει πάρα πολύ ο Νταν Μαυραειδής. Θεωρώ πως έχει και ικανότητες και τρομερές δυνατότητες εξέλιξης. Είναι παίχτης με τσαμπουκά, με πολύ καλή σωματοδομή, για το ύψος του, ενώ έχει και πολλές δυνατότητες να βελτιώσει τους τρόπους με τους οποίους σκοράρει. Διαθέτει και διεισδυτικότητα αλλά και καλό σουτ, από μέση και μακρινή απόσταση. Αν συνεχίσει να δουλεύει έτσι, τότε θα δούμε έναν πολύ πιο βελτιωμένο παίχτη, σύντομα, αφού και οι μπασκετικές παραστάσεις που αποκτά, παιχνίδι με το παιχνίδι, θα τον βοηθήσουν σε αυτό.

Αυτό το οποίο δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο θα μπορέσει να το βελτιώσει είναι η οργάνωση του παιχνιδιού. Προς το παρόν, πιο πολύ για δυάρι μου κάνει, παρά για άσσος ή για κόμπο γκαρντ (δεν γνωρίζω με τι "συστάσεις" αποκτήθηκε), άσχετα αν χρησιμοποιείται και ως οργανωτής, ελλείψει κλασσικού play-maker.



από όσο ξέρω τον πήραμε για άσσο....
αλλά είναι πραγματικά στο χέρι του το πως θα εξελιχθεί και σε ποια θέση θα παίζει.

για εμένα τον πιστεύω περισσότερο σαν έναν νέο βελτιωμένο Τσαλδάρη παρά σαν άσσο.
Έχει τη δύναμη που του δίνει μια τρομερή ισορροπία στον αέρα παραπλήσια του Λιαδέλη όπου αν βελτιώσει το σουτ θα είναι πολυθεσίτης στο δύο και στο τρία και πραγματικά θα στραγγίζει τον αντίπαλο με την άμυνα του.

Αλλά όπως είπα και στην αρχή είναι στο χέρι του να μάθει το Ευρωπαικό στυλ παιχνιδιού και εν συνεχεία το ρόλο του.
Το καλό είναι πάντως πως τον βλέπεις να βελτιώνει κάποια πράγματα με τον καιρό άσχετα αν του βγαίνουν ή όχι.

Γενικά το ταλέντο σε αυτή την ομάδα είναι το μόνο θετικό που έχει μιας και εκτός από τον Μαυραειδή πιστεύω πως και ο Μούλντροου μπορεί να εξελιχθεί σε καλό παίχτη αρκεί να βρεθεί κάποιος να του δείξει 2-3 βιντεάκια του Μάσευ και του Ουίλκινσον.
Ακόμα υπάρχει ο Κερούς που δε νομίζω να γίνει μεγάλος παίχτης ποτέ αλλά έχει μόνο με τα πόστερ που έχει κάνει φτάνει για να ελπίζεις.
Και φυσικά υπάρχει ο Ντάνστον που είναι παίχτης οικονομία όμως το κακό είναι ότι στη θέση αυτή υπάρχουν πολλοί Αμερικανοί που θα σου κάνουν αυτή τη δουλειά.

Φυσικά δεν υπολογίζω καθόλου σε Βεζένκωβ που όπως το δήλωσε θα πάει σε κολέγιο (και καλά θα κάνει)
και τον Μποχωρίδη που τον βλέπω να φεύγει και να μας κάνει προσφυγές ή στην καλύτερη να τον πουλήσουμε μπας και πάρουμε γραφεία.
rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.