Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
Air Kef
Κοίτα, εμείς έχουμε υποφέρει πρόσφατα από αυτό και επειδή έχουμε συνηθίσει σπάμε και πλάκα πλέον*:
https://www.facebook.com/pages/295-E%CE%BA%...4581264?sk=wall

(Στο β δεκάλεπτο ο ΠΑΟ βαρούσε βολές από το 2ο λεπτό)


Με την διαιτησία στην Α1 γενικώς έχω σταματήσει να ασχολούμαι απο τον 3ο τελικό 2010 (ναι, εκείνο το -14 που γύρισε), τον οποίο αγώνα βρήκα τυχαία σε εναν φάκελό μου σε εναν Η/Υ που δεν χρησιμοποιώ πλέον προχθές, και 1,5 χρόνο μετά πήγα να βάλω τα κλάματα με αυτά που έβλεπα να (μην)σφυράνε μεχρι να γυρίσει το ματς.


Εγώ σήμερα θεωρώ ότι απλώς ήταν μια πολύ κακή διαιτησία για πολύ απλό λόγο:
Αν το ματς ήταν να παει σε κάποιον, ο μετρ Χριστοδούλου θα έπαιρνε πάνω του την τελευταία φάση, θα έλεγε "αυτό είδα" και θα τους άφηνε μετά να βγάλουν τα ματια τους με εφέσεις κτλ κτλ. Βλέποντας το ριπλέι πήρε τρελή ευθύνη, δεν άφησε περιθώριο λάθους σε κανέναν.
Επίσης, το ότι πήγε μονος του να δει το ριπλέι και όχι με τους αλλους 2 διαιτητές μαζί, έδειξε ποσο πολύ ΔΕΝ τους υπολόγιζε, προφανώς επειδή τον εξέθεσαν πολλές φορές μεσα στο ματς, κάτι που φάνηκε κάποιες φορές που έπαιρνε πάνω του φάσεις οι οποίες δεν γινόντουσαν στον "χώρο" που προσέχει αυτός.
Να σημειωθεί ότι ήταν ένας από τους 3 σε εκείνο το ματς του 2010 που ανέφερα. smile.gif






*: Για οποιον είναι νέο μέλος και νευρίασε και θέλει να μου απαντήσει, δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει σε κόπο, δεν θα αλλάξω γνώμη, τα χω συζητήσει άπειρες φορές εδώ μεσα με φίλους ΠΑΟ και ΟΣΦΠ αλλά και σε real life, είναι η άποψή μου. smile.gif
magic32
QUOTE(Air Kef @ Dec 5 2011, 02:00 ) *
Κοίτα, εμείς έχουμε υποφέρει πρόσφατα από αυτό και επειδή έχουμε συνηθίσει σπάμε και πλάκα πλέον*:
https://www.facebook.com/pages/295-E%CE%BA%...4581264?sk=wall

(Στο β δεκάλεπτο ο ΠΑΟ βαρούσε βολές από το 2ο λεπτό)


Με την διαιτησία στην Α1 γενικώς έχω σταματήσει να ασχολούμαι απο τον 3ο τελικό 2010 (ναι, εκείνο το -14 που γύρισε), τον οποίο αγώνα βρήκα τυχαία σε εναν φάκελό μου σε εναν Η/Υ που δεν χρησιμοποιώ πλέον προχθές, και 1,5 χρόνο μετά πήγα να βάλω τα κλάματα με αυτά που έβλεπα να (μην)σφυράνε μεχρι να γυρίσει το ματς.


Εγώ σήμερα θεωρώ ότι απλώς ήταν μια πολύ κακή διαιτησία για πολύ απλό λόγο:
Αν το ματς ήταν να παει σε κάποιον, ο μετρ Χριστοδούλου θα έπαιρνε πάνω του την τελευταία φάση, θα έλεγε "αυτό είδα" και θα τους άφηνε μετά να βγάλουν τα ματια τους με εφέσεις κτλ κτλ. Βλέποντας το ριπλέι πήρε τρελή ευθύνη, δεν άφησε περιθώριο λάθους σε κανέναν.
Επίσης, το ότι πήγε μονος του να δει το ριπλέι και όχι με τους αλλους 2 διαιτητές μαζί, έδειξε ποσο πολύ ΔΕΝ τους υπολόγιζε, προφανώς επειδή τον εξέθεσαν πολλές φορές μεσα στο ματς, κάτι που φάνηκε κάποιες φορές που έπαιρνε πάνω του φάσεις οι οποίες δεν γινόντουσαν στον "χώρο" που προσέχει αυτός.
Να σημειωθεί ότι ήταν ένας από τους 3 σε εκείνο το ματς του 2010 που ανέφερα. smile.gif






*: Για οποιον είναι νέο μέλος και νευρίασε και θέλει να μου απαντήσει, δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει σε κόπο, δεν θα αλλάξω γνώμη, τα χω συζητήσει άπειρες φορές εδώ μεσα με φίλους ΠΑΟ και ΟΣΦΠ αλλά και σε real life, είναι η άποψή μου. smile.gif

γι αυτο απο την αρχη εχω πει οτι θεωρω οτι το καλαθι μετραει,ΑΛΛΑ το μεγαλο σπρωξιμο ηρθε στην δευτερη περιοδο που ο ολυμπιακος δεν εδειχνε οτι μποει να συνελθει κι ακομα βαραει βολες(+την τεχνικη στον αλεξανδρη ΧΩΡΙΣ προειδοποιηση κι ενω εχει 1000% δικιο αφου ο πριντεζης αφηνει την μπαλα επειδη εκανε βηματα και βλεπει εκπληκτος να του χουν δωσει 2 βολες..)

υγ.Το ενδεχομενο να βγαζει την υποχρεωση η μαλλον να το θεσω καλυτερα να εξαργυρωθηκε μερος απο τα "ωραια"του ντουντα στο ακροπολις,σου παει στο μυαλο?
thrylos7
QUOTE
*: Για οποιον είναι νέο μέλος και νευρίασε και θέλει να μου απαντήσει, δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει σε κόπο, δεν θα αλλάξω γνώμη, τα χω συζητήσει άπειρες φορές εδώ μεσα με φίλους ΠΑΟ και ΟΣΦΠ αλλά και σε real life, είναι η άποψή μου.


Έχεις και φίλους από ΠΑΟ, τσουτσέκι;

Η τεχνική στον Αλεξανδρή δεν ήταν χωρίς προειδοποίηση.. εξάλλου, είχε αρχίσει τις φωνές από πιο πριν.

Έχουν "παίξει" άλλες 50 φορές από τότε o Ντούντα με τον Χριστοδούλου, αφού στις αρχές νόμιζα πως γίνεται επίτηδες καζούρα στον Ντούντα από τους υπεύθυνους.

Τι καρφωματάρα ρε Κειρούς! Δεν έχω δει ξανά κάτι τέτοιο live. Έπος και δεν το περίμενε κανείς. Ούτε ο δύστυχος ο Χάινς.

Έπος και η εμφάνιση του Σπανούλη. Μετά τον Κιριλένκο, τον θεωρώ τον καλύτερο παίκτη που έχει παίξει στην Ευρώπη, για φέτος.

Ευτυχώς, ο Άρης ήταν πολύ καλός για να ξυπνήσει ο Ντούντα και να βάλει επιτέλους τον Σλούκα μέσα. Έγκλημα έκανε ως τώρα. Δεν ξέρω βέβαια κι αν το έκανε για να κατευνάσει τα πνεύματα, αφού τότε οι διαμαρτυρίες για τη διαιτησία είχαν φτάσει στο αποκορύφωμα και η είσοδος του συγκεκριμένου παίκτη που είναι ιδιαίτερα συμπαθής στο Παλέ, ηρέμησε την κατάσταση. Αν σκέφτηκε τόσο πονηρά, το κατάφερε πάντως.

Ο Μόλντροου αν και τον είχα για πολύ άσχετο (όπως και τους περισσότερους, μετά το τρομακτικό ματς με την Νίμπουργκ), αρχίζει να Massey-ίζει λίγο. Γενικότερα, η εικόνα της ομάδας χθες σε σχέση με την Νίμπουργκ ήταν η μέρα με τη νύχτα.
Nuntius
QUOTE (magic32 @ Dec 5 2011, 01:04 ) *
δεν ξερω τι ομαδα εισαι και μιλαω για το γενικοτερο κλιμα των ολυμπιακων..δεν απευθυνομουνα προσωπικα σε σενα..

εγω ξερω οτι σημερα ειδα πραγματα τα οποια εχουν κατηγορηθει πολλακις απο φιλους του ΟΣΦΠ στα ματς με τον ΠΑΟ να γινονται υπερ τους κοντρα σε μια αλλη ομαδα και ολα ειναι ζαχαρη...


Και καλά να μην ξέρεις τι ομάδα είναι. Δεν το διαβάζεις? Το γράφει κάτω από το όνομα του tongue.gif

Όσον αφορά το δεύτερο σημείο του post. Κάνεις μια ομαδοποίηση όλων των φίλων του Ολυμπιακού και τους λες πως έχουν "δύο μέτρα και δύο σταθμά". Είπε κανείς πως είναι ζάχαρη όσα έγιναν σήμερα? Είδες κανέναν Ολυμπιακό (εδώ, στο φόρουμ) να χαίρεται σήμερα για κάτι πέραν της εμφάνισης του Σλούκα και του Σπανούλη?

Απλά όταν η διαφωνία πάει στο τελευταίο καλάθι τότε είναι διαφορετικό. Διότι το τελευταίο κόψιμο όντως είναι καθαρό (σε πρώτο χρόνο).

Προσωπικά τώρα, το 2ο δεκάλεπτο δεν το είδα. Ούτε το 1ο, ούτε το 3ο. Είδα μόνο τα τελευταία 7 λεπτά. Αν έγιναν όσα έχουν γραφτεί για το 2ο δεκάλεπτο τότε έχεις δίκιο στο περί αλλοίωσης. Έπρεπε να είχε κερδίσει ο Άρης.

ΑΛΛΑ. Μην αφήνεις υπόνοιες για "δύο μέτρα και δύο σταθμά" όταν αυτές δεν ισχύουν. Ειδικά όταν κάνεις γενίκευση και μιλάς για "γενικότερο κλίμα".
Phil Laak


Δυστυχώς δεν έχει τη φάση στην κανονική ροή του αγώνα,που φάνηκε ακόμα πιο εντυπωσιακό...Ας βολευτούμε με αυτό όμως...
magic32
QUOTE(Nuntius @ Dec 5 2011, 03:04 ) *
Και καλά να μην ξέρεις τι ομάδα είναι. Δεν το διαβάζεις? Το γράφει κάτω από το όνομα του tongue.gif

Όσον αφορά το δεύτερο σημείο του post. Κάνεις μια ομαδοποίηση όλων των φίλων του Ολυμπιακού και τους λες πως έχουν "δύο μέτρα και δύο σταθμά". Είπε κανείς πως είναι ζάχαρη όσα έγιναν σήμερα? Είδες κανέναν Ολυμπιακό (εδώ, στο φόρουμ) να χαίρεται σήμερα για κάτι πέραν της εμφάνισης του Σλούκα και του Σπανούλη?

Απλά όταν η διαφωνία πάει στο τελευταίο καλάθι τότε είναι διαφορετικό. Διότι το τελευταίο κόψιμο όντως είναι καθαρό (σε πρώτο χρόνο).

Προσωπικά τώρα, το 2ο δεκάλεπτο δεν το είδα. Ούτε το 1ο, ούτε το 3ο. Είδα μόνο τα τελευταία 7 λεπτά. Αν έγιναν όσα έχουν γραφτεί για το 2ο δεκάλεπτο τότε έχεις δίκιο στο περί αλλοίωσης. Έπρεπε να είχε κερδίσει ο Άρης.

ΑΛΛΑ. Μην αφήνεις υπόνοιες για "δύο μέτρα και δύο σταθμά" όταν αυτές δεν ισχύουν. Ειδικά όταν κάνεις γενίκευση και μιλάς για "γενικότερο κλίμα".

το 2 μετρα και 2 σταθμα το λεω γιατι προσπαθουν φιλοι του ολυμπιακου να με κανουν να επικεντρωθω ΠΡΩΤΑ στα δικα μας λαθη κι οχι στα διατητηικα,ενω οπως ειπε και ο τουαρεγκ στα ματς με τον παο που εχουν κανει αισθηση τα τελευταια χρονια οι δατησιες δεν το κοιτανε..πχ στο ματς που γυρισε απο το -15 δεν εχουν εστιαει οι περισσοτεροι οτι ο γιαννακης δεν παιρνει ποτε ταιμ αουτ η οτι εχουν τρελαθει οι παικτες τους ,αλλα στο ξυλο του παο
morrison
QUOTE(Phil Laak @ Dec 5 2011, 03:07 ) *
Δυστυχώς δεν έχει τη φάση στην κανονική ροή του αγώνα,που φάνηκε ακόμα πιο εντυπωσιακό...Ας βολευτούμε με αυτό όμως...


Nuntius
QUOTE (magic32 @ Dec 5 2011, 03:07 ) *
το 2 μετρα και 2 σταθμα το λεω γιατι προσπαθουν φιλοι του ολυμπιακου να με κανουν να επικεντρωθω ΠΡΩΤΑ στα δικα μας λαθη κι οχι στα διατητηικα,ενω οπως ειπε και ο τουαρεγκ στα ματς με τον παο που εχουν κανει αισθηση τα τελευταια χρονια οι δατησιες δεν το κοιτανε..πχ στο ματς που γυρισε απο το -15 δεν εχουν εστιαει οι περισσοτεροι οτι ο γιαννακης δεν παιρνει ποτε ταιμ αουτ η οτι εχουν τρελαθει οι παικτες τους ,αλλα στο ξυλο του παο


Ξαναδιάβασε το τόπικ. Κανένας φίλος του Ολυμπιακού δεν επικεντρώθηκε στα λάθη του Άρη και δεν σου είπε να εστιάσεις εκεί. Ίσα ίσα που κάποιοι (T.W.is.M. για παράδειγμα) δεν αρνήθηκαν πως ο Ολυμπιακός βοηθήθηκε στην 2η περίοδο.

3 άτομα ήταν που στα σχόλια τους επικεντρώθηκαν (και) στα λάθη του Άρη.

1) Εγώ που δεν είχα δει την 2η περίοδο και σχολίασα τα τελευταία 7 λεπτά που είδα και είπα πως είδα τραγικά λάθη και από τις δύο πλευρές (χαμένα αμυντικά και να μας μένει η μπάλα στα χέρια εμάς, χαμένες βολές για εσάς).

2) Ο Ginobili που είπε για την λάθος άμυνα στο τελευταίο σουτ και είναι φίλος του ΠΑΟ.

3) Ο vastravoud ο οποίος ανέφερε τις πολλές χαμένες βολές του Άρη και είναι επίσης οπαδός του ΠΑΟ.

Κανένας, μα κανένας φίλος του Ολυμπιακού δεν σου είπε να επικεντρωθείς ΠΡΩΤΑ στα δικά σας λάθη. Ακόμα κι εγώ που ανέφερα τις βολές, σχολίασα και τα δικά μας λάθη και επίσης ξεκαθάρισα πως σχολίαζα μονάχα για τα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα.

Με άλλα λόγια το "2 μέτρα και 2 σταθμά" που λες είναι λανθασμένο.

ΥΓ: Δεν ξέρω αν είναι εκτός κανόνων φόρουμ οι αναφορά σε συμφορουμίτες που κάνω. Προφανώς, δεν τους κατηγορώ για κάτι. Απλά δηλώνω το αυτονόητο. Πως ο mod του forum του Παναθηναϊκού είναι ΠΑΟ tongue.gif

ΥΓ 2: Ευχαριστώ πολύ τα 2 παιδιά που ανέβασαν το κάρφωμα smiley.gif
magic32


να κανω μια ερωτηση?Εδω βλεπω οτι για μια πολυ πιο απλη φαση οπως ενα εκπροθεσμο σουτ το ριπλευ το βλεπουν και οι 3 διατητες και συναποφασιζουν...γιατι για μια τοση περιεργη φαση σαν τη χτεσινη πηρε την πρωτοβουλια ΜΟΝΟΣ του ο χριστοδουλου?ΟΕΟ?
kseplenhs
QUOTE(magic32 @ Dec 5 2011, 04:34 ) *
να κανω μια ερωτηση?Εδω βλεπω οτι για μια πολυ πιο απλη φαση οπως ενα εκπροθεσμο σουτ το ριπλευ το βλεπουν και οι 3 διατητες και συναποφασιζουν...γιατι για μια τοση περιεργη φαση σαν τη χτεσινη πηρε την πρωτοβουλια ΜΟΝΟΣ του ο χριστοδουλου?ΟΕΟ?


Καλά το είπες το εκπρόθεσμο.Επομένως ΚΑΙ εδώ το i.r χρησιμοποιείται για θέματα χρονομέτρου.Θα μου απαντήσει κανείς ποτέ αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ότι του γουστάρει του διαιτητή?

Στην τέλικη καρακλάιν ντιζάιν η όλη φάση.Μιλάμε για ένα περιστατικό για το οποίο ο "αρχων του αγώνος" έφτασε σε σημείο να επιστρατεύσει το i.r μπας και βγάλει απο τη μύγα ξύγκι.Ε αφού το είδε καμιά 35αριά φορές ακόμα και εκεί,είδε πως δεν τίθεται θέμα παράβασης οπότε τι να κάνει?Απηυδυσμένος το έληξε και επισήμως.

Εμάς το πρόβλημα είναι απο ότι καταλαβαίνω:
1)Οτι έγιναν 45(x10^8) παραβάσεις στην τελευταία φάση που επειδή ήταν εναντίον του ολυμπιακού δεν σφύριξαν καμία σε πραγματικό χρόνο
2)Οτι ο χριστοδούλου ακόμα και στο i.r. χάζευε τις κερκίδες αντί για αυτό (ξανά για να μην δώσει σφύριγμα εναντίον του ολυμπιακού)
3)Η ένσταση δεν θα οδηγήσει πουθενά γιατί τον κυνηγάνε τον Αρη γενικώς επειδή δεν αφήνουν τον μπόγρη να παίξει.


Ευχάριστη ατμόσφαιρα,δεν μπορώ να πω...
pete7
http://www.sport24.gr/Basket/OmadesBasket/...ko.1523879.html
εδω κανονικα το καρφωμα

καρφωμα του αιωνα δεν θα το ελεγα (αλλα φοβερο ναι) μιας κ ειδαμε εμεις οι φιλοι του οσφπ καλυτερα απο λινας κ τσιλι πριν 2 χρονια
magic32
QUOTE(kseplenhs @ Dec 5 2011, 05:02 ) *
Καλά το είπες το εκπρόθεσμο.Επομένως ΚΑΙ εδώ το i.r χρησιμοποιείται για θέματα χρονομέτρου.Θα μου απαντήσει κανείς ποτέ αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ότι του γουστάρει του διαιτητή?

Στην τέλικη καρακλάιν ντιζάιν η όλη φάση.Μιλάμε για ένα περιστατικό για το οποίο ο "αρχων του αγώνος" έφτασε σε σημείο να επιστρατεύσει το i.r μπας και βγάλει απο τη μύγα ξύγκι.Ε αφού το είδε καμιά 35αριά φορές ακόμα και εκεί,είδε πως δεν τίθεται θέμα παράβασης οπότε τι να κάνει?Απηυδυσμένος το έληξε και επισήμως.

Εμάς το πρόβλημα είναι απο ότι καταλαβαίνω:
1)Οτι έγιναν 45(x10^8) παραβάσεις στην τελευταία φάση που επειδή ήταν εναντίον του ολυμπιακού δεν σφύριξαν καμία σε πραγματικό χρόνο
2)Οτι ο χριστοδούλου ακόμα και στο i.r. χάζευε τις κερκίδες αντί για αυτό (ξανά για να μην δώσει σφύριγμα εναντίον του ολυμπιακού)
3)Η ένσταση δεν θα οδηγήσει πουθενά γιατί τον κυνηγάνε τον Αρη γενικώς επειδή δεν αφήνουν τον μπόγρη να παίξει.


Ευχάριστη ατμόσφαιρα,δεν μπορώ να πω...

εχεις δικιο..μονοο ολυμπιακος αδικειται στα ματς με τον παο και τον κυνηγανε..η διατησια που χες εχτες και ο τροπος που κερδισες ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ αποδειξη γιατι δεν μπορεις να κερδισεις κανεναν ΕΚΤΟΣ εδρας στην ευρωπη..γιατι εκει δνε θα σου δωσουν ποτε 12 ομαδικα φαουλ και μια τεχνικη ποινη οταν εισαι στο -10 στη δευτερη περιοδο και δεν θα υπαρξει κανενας χριστοδουλου να σε σωσει σε μια φασημε φαουλ,αντικανονονικο κοψιμο και τραβηγμα του διχτακιου...

υγ.ανυπομονω να ερθει ο παο στο σεφ και να γινει ενα τετοιο ματς...

υγ2.Ηταν τοσο καθαρο που ενω ηθελε να βοηθησει τον ΑΡΗ κωλωσε να το μετρησει βλεποντας το ριπλευ..Ποσο πλακα εχετε..Η προθεση του φαινεται απο το οτι με τον ιβκοβιτς οποτε διαμαρτυρεται πιανει κουβεντουλα(δεν νομιζω οτι του χει ξαναβαλει και τεχνικη ποινη μετα το ακροπολις αλλωστε)και στον αλεξανδρη βαζει την τεχνικη για πλακα οπως και στο κυπελλο αλλωστε επειδη του χε πει(δωστε ενα φαουλ δεν θα πατε φυλακη)

μην σας φαει η πολυ αντικειμενικοτητα φιλοι ολυμπιακοι....
Nuntius
Θλιβερή κατάσταση ο οπαδισμός τελικά (ανεξαρτήτως χρώματος) sad.gif
baskethood
QUOTE (Ginobili @ Dec 4 2011, 20:41 ) *
Καλά κλασσικός Αλεξανδρής....στην γκρίνια πρώτος.Ήθελα πολύ να ακούσω μια αυτοκριτική για την τελευταία άμυνα στον Σπανούλη,τι δουλειά είχε στην κορυφή ο Μάλντροου να μαρκάρει τον Μπιλ? Δικό του παιχνίδι είχε,ήξερε ποιος θα έπαιρνε την επίθεση,ήξερε τι σουτ θα προσπαθούσε να κάνει...το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να μην δώσει ελεύθερο τρίποντο στον Σπανούλη....


Να τι ακριβώς έγινε.
Έτσι ήταν η διάταξη στην επαναφορά από την πλάγια γραμμή μετά το timeout του Ίβκοβιτς. Ο παίκτης που μαρκάρει την επαναφορά έχει τον νου του στον Σπανούλη, καθώς όλοι περίμεναν να ότι αυτός θα είναι αποδέκτης της πρώτης πάσας. Στην ουσία προσπάθησαν να του αποτρέψουν να πάρει την πρώτη μπάλα, αλλά όχι επιτυχημένα.

Ο Σπανούλης μετά το screen που δέχεται από τον Άντιτς βγαίνει στην κορυφή και δέχεται τη μπάλα. Οι παίκτες του Άρη αλλάζουν μαρκάρισμα, και ο παίκτης που μάρκαρε(που δεν μάρκαρε στην ουσία) την επαναφορά αναλαμβάνει το μαρκάρισμα του Σπανούλη. Κατ'εμέ θα έπρεπε να κάνουν δυναμικά trap πάνω του ώστε να φύγει η μπάλα από τα χέρια του.

Ακολουθεί σκριν στη μπάλα, του Χάινς.

Οι παίκτες του Άρη προφανώς έχουν εντολή για αλλαγές στα σκριν, γι'αυτό και αλλάζουν ξανά παίκτες. Είμαι σίγουρος ότι και ο Ντούντα αυτό ακριβώς περίμενε.

Ο Μάλντροου μένει να μαρκάρει τον Σπανούλη στην κορυφή έχοντας μεγάλη απόσταση από αυτόν. Η περίμετρος της άμυνας του Άρη είναι κλεισμένη κοντά στο καλάθι, σίγουρα θα έπρεπε να είναι πιο έξω αφού γνωρίζουν καλά ότι με τρίποντο βρίσκονται πίσω στο σκορ. Πολύ κακή άμυνα.

Η φάση θυμίζει έντονα του σουτ του Τεόντοσιτς με την Ισπανία.

magic32
πολυ ωραια και πολυ σωστη αναλυση του τι εγινε στη φαση baskethood...Ο μαλντροου τη στιγμη που εδωσε την μπαλα ο σπανουλης επρεπε να ξαναλλαξει αμεσα με τον κερους κι ας ρισκαρανε το καλαθι απο τον χαινς..δυστυχως νομιζω οτι εδω επαιξε ρολο η απειρια αυτων τωνπαικτων που ειναι απο το κολλεγιο..

μεγαλο λαθος ειναι και προηγουμενως του "θελω να γινω ηρωας" ταπουτου που αντι να προσπαθησει τουλαχιστον να κανει μια τριπλα,ωστε να ψαξει την πασα και να κερδισει χρονο,την κρατησε επιδεικτικα για να βαρεσει αυτος τις βολες και μας χανταωσε..Εκει η μπαλα επρεπε να παει στον τσαλδαρη νομιζω...

υγ.δεν εχω κανεναν οπαδισμο φιλε μου..αγαπω τον ΑΡΗ,αλλα δοξα το ΘΕΟ εχω μεγαλωσει μεα στο μπασκετ,η οικογενεια μου ζει απο το 1965 λογω μπασκετ και δεν μπορω να βλεπω ανακριβειες σ ενα ματς που εγινε μια χειρουργικη επεμβαση καθολη τη διαρκεια του και να το προσπερναμε ετσι...Δεν μπορω να βλεπω να υπαρχει σεβασμος στην καβαλα(οπως πρεπει)και χτες να μην υπαρχει το παραμικρο σεβας στον ΑΡΗ επειδη ο ολυμπιακος εχιε μπατζετ 10 μυρια κι εμεις 500 χιλιαρικα....

Απο την δευτερη φαση του αγωνα φαινεται η προθεση τους..οταν παιρνει φορα ο γλυνιαδακης,τον ταπωνει πεντακαθαρα ο μαλντροου και ο ψαιανος ανακαλυπτει φαουλ..Η προθεση φαινεται απο φασεις καθολη τη διαρκεια του ματς κι οχι αν κακως χρησιμοποιησε το ριπλευ ο χριστοδουλου για να βοηθησει τον ΑΡΗ σε μια "πεντακαθαραη"φαση...

Και σκεψου και κατι αλλο...Βαλε το μυαλο σου να φερει σαν εικονα το χτεσινο σε σεφ η οακα και αυτη την τελευταια φαση...και να κοιταξει το ριπλευ.εκει θα κατσει μεχρι να το μετρησει...σε μας ηρθε πανω το ακυρωε κι εφυγε..δεν τον πειραξε κανει δεν εγινε τπτ..ε να μην πουμε και το παραπονο μας?καθε μερα θα κοντραρουμε τον ολυμπιακο η τον παναθηναικο με τετοιο ροστερ?
Air Kef
Magic32, απο χθες έχεις τσακωθεί με όλο το φόρουμ, νομιζω ότι έχουμε καταλάβει την άποψή σου, μπορείς να σταματήσεις πλέον.
Nuntius
QUOTE (magic32 @ Dec 5 2011, 13:35 ) *
υγ.δεν εχω κανεναν οπαδισμο φιλε μου..αγαπω τον ΑΡΗ,αλλα δοξα το ΘΕΟ εχω μεγαλωσει μεα στο μπασκετ,η οικογενεια μου ζει απο το 1965 λογω μπασκετ και δεν μπορω να βλεπω ανακριβειες σ ενα ματς που εγινε μια χειρουργικη επεμβαση καθολη τη διαρκεια του και να το προσπερναμε ετσι...Δεν μπορω να βλεπω να υπαρχει σεβασμος στην καβαλα(οπως πρεπει)και χτες να μην υπαρχει το παραμικρο σεβας στον ΑΡΗ επειδη ο ολυμπιακος εχιε μπατζετ 10 μυρια κι εμεις 500 χιλιαρικα....

Απο την δευτερη φαση του αγωνα φαινεται η προθεση τους..οταν παιρνει φορα ο γλυνιαδακης,τον ταπωνει πεντακαθαρα ο μαλντροου και ο ψαιανος ανακαλυπτει φαουλ..Η προθεση φαινεται απο φασεις καθολη τη διαρκεια του ματς κι οχι αν κακως χρησιμοποιησε το ριπλευ ο χριστοδουλου για να βοηθησει τον ΑΡΗ σε μια "πεντακαθαραη"φαση...

Και σκεψου και κατι αλλο...Βαλε το μυαλο σου να φερει σαν εικονα το χτεσινο σε σεφ η οακα και αυτη την τελευταια φαση...και να κοιταξει το ριπλευ.εκει θα κατσει μεχρι να το μετρησει...σε μας ηρθε πανω το ακυρωε κι εφυγε..δεν τον πειραξε κανει δεν εγινε τπτ..ε να μην πουμε και το παραπονο μας?καθε μερα θα κοντραρουμε τον ολυμπιακο η τον παναθηναικο με τετοιο ροστερ?


Και να μην έχεις αυτό βγάζεις, φίλε μου. Όταν κάνεις γενικεύσεις (του στυλ "μην σας φαει η πολυ αντικειμενικοτητα φιλοι ολυμπιακοι....") τότε κάνεις ένα βασικό διαχωρισμό. Είμαστε "εμείς" (οι οπαδοί της ομάδας σου) και είναι και όλοι οι "άλλοι". Αυτό σε βάζει απευθείας σε ένα νοητικό τριπάκι ότι όποιος δεν ανήκει στο "εμείς" είναι αντίπαλος σου. Γιατί να είναι εχθρός σου ένας άλλος μπασκετόφιλος? Επειδή έτυχε να έχει γεννηθεί αλλού και να υποστηρίζει διαφορετική τοπική ομάδα?

Επίσης, γιατί να κατηγορήσεις έναν άλλο μπασκετόφιλο για την διαιτησία? Αυτός φταίει? Είναι δεδομένο πως η διαιτησία δεν είναι καθαρή. Στην Ελλάδα βρίσκεσαι. Τα πάντα είναι στημένα. Το ποδόσφαιρο υπέρ του Ολυμπιακού και το μπάσκετ υπέρ του Παναθηναϊκού (αφήνουν και τον Ολυμπιακό να πάρει και κάνα κυπελλάκι που και που για να χαίρεται). Και φυσικά όταν οι "μεγάλες" ομάδες (aka αυτές που έχουν χρήμα) παίζουν με ομάδες που έχουν λιγότερο χρήμα εννοείται πως θα σπρωχτούν οι μεγάλες. Είναι αυτό σωστό? Φυσικά και όχι. Πως το πολεμάς?

Παίζεις και βλέπεις ερασιτεχνικό μπασκετάκι. Παίζεις σε γηπεδάκια με φίλους. Και το κυριότερο όλων. Όταν μαθαίνεις σε έναν πιτσιρικά πως να παίζει. ΜΗΝ τον μαθαίνεις να πηγαίνει για τις επαφές. Αυτό δημιουργεί τριβές και εκνευρισμό και διαλύει την έννοια του ερασιτεχνισμού. Πρώτα μάθε τον να παίζει σωστά και μετά να παίζει καλά. Παίζω μπάσκετ από 6 χρονών. Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα καλός (άστοχος και άτεχνος κατά βάση). Μετά από μία ρίξη χιαστού, έσω/έξω μηνίσκου και πλαγίων μαλακών έχασα και την καλή μου φυσική κατάσταση οπότε βράστα χαράλαμπε. Αλλά όταν βλέπω τυπάδες που σε 3on3 πάνε για μπάσιμο με σκοπό να πάρουν την επαφή και μόνο (δηλαδή να βάζουν έτσι τα χέρια ώστε χτυπάνε μόνοι τους την μπάλα στα χέρια του αντιπάλου από κάτω για να φανεί πως κατέβηκε το χέρι) τότε αηδιάζω. Αυτό ΔΕΝ είναι μπάσκετ.

Anyway, η τελευταία παράγραφος ήταν εντελώς off-topic. Δεν σου λέω να μην διαμαρτύρεσαι. Διαμαρτυρήσου. Απλά μην γενικεύεις. Επίσης, διαμαρτυρήσου για όσα όντως επηρέασαν το αποτέλεσμα. Διαμαρτυρήσου για το 2ο δεκάλεπτο. Προσωπικά, δεν το είδα αλλά για να λένε όλοι πως υπήρχε χοντρό σπρώξιμο εκεί, δίκιο θα έχουν. Μην διαμαρτύρεσαι για το κόψιμο του Χάινς που το έδειξε 15 φορές η τηλεόραση. Η τάπα είναι καθαρή σε πρώτο χρόνο. Θες να διαμαρτυρηθείς για εκείνη τη φάση? Ζήτα φάουλ με το σώμα στο πρώτο βήμα. Πολύ πιο πιθανό είναι να σφυριχθεί μια τέτοια επαφή παρά να αλλάξει η απόφαση για μια καθαρή τάπα (οριάκη μεν, αλλά καθαρή).
magic32
QUOTE(Nuntius @ Dec 5 2011, 14:12 ) *
Και να μην έχεις αυτό βγάζεις, φίλε μου. Όταν κάνεις γενικεύσεις (του στυλ "μην σας φαει η πολυ αντικειμενικοτητα φιλοι ολυμπιακοι....") τότε κάνεις ένα βασικό διαχωρισμό. Είμαστε "εμείς" (οι οπαδοί της ομάδας σου) και είναι και όλοι οι "άλλοι". Αυτό σε βάζει απευθείας σε ένα νοητικό τριπάκι ότι όποιος δεν ανήκει στο "εμείς" είναι αντίπαλος σου. Γιατί να είναι εχθρός σου ένας άλλος μπασκετόφιλος? Επειδή έτυχε να έχει γεννηθεί αλλού και να υποστηρίζει διαφορετική τοπική ομάδα?

Επίσης, γιατί να κατηγορήσεις έναν άλλο μπασκετόφιλο για την διαιτησία? Αυτός φταίει? Είναι δεδομένο πως η διαιτησία δεν είναι καθαρή. Στην Ελλάδα βρίσκεσαι. Τα πάντα είναι στημένα. Το ποδόσφαιρο υπέρ του Ολυμπιακού και το μπάσκετ υπέρ του Παναθηναϊκού (αφήνουν και τον Ολυμπιακό να πάρει και κάνα κυπελλάκι που και που για να χαίρεται). Και φυσικά όταν οι "μεγάλες" ομάδες (aka αυτές που έχουν χρήμα) παίζουν με ομάδες που έχουν λιγότερο χρήμα εννοείται πως θα σπρωχτούν οι μεγάλες. Είναι αυτό σωστό? Φυσικά και όχι. Πως το πολεμάς?

Παίζεις και βλέπεις ερασιτεχνικό μπασκετάκι. Παίζεις σε γηπεδάκια με φίλους. Και το κυριότερο όλων. Όταν μαθαίνεις σε έναν πιτσιρικά πως να παίζει. ΜΗΝ τον μαθαίνεις να πηγαίνει για τις επαφές. Αυτό δημιουργεί τριβές και εκνευρισμό και διαλύει την έννοια του ερασιτεχνισμού. Πρώτα μάθε τον να παίζει σωστά και μετά να παίζει καλά. Παίζω μπάσκετ από 6 χρονών. Ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα καλός (άστοχος και άτεχνος κατά βάση). Μετά από μία ρίξη χιαστού, έσω/έξω μηνίσκου και πλαγίων μαλακών έχασα και την καλή μου φυσική κατάσταση οπότε βράστα χαράλαμπε. Αλλά όταν βλέπω τυπάδες που σε 3on3 πάνε για μπάσιμο με σκοπό να πάρουν την επαφή και μόνο (δηλαδή να βάζουν έτσι τα χέρια ώστε χτυπάνε μόνοι τους την μπάλα στα χέρια του αντιπάλου από κάτω για να φανεί πως κατέβηκε το χέρι) τότε αηδιάζω. Αυτό ΔΕΝ είναι μπάσκετ.

Anyway, η τελευταία παράγραφος ήταν εντελώς off-topic. Δεν σου λέω να μην διαμαρτύρεσαι. Διαμαρτυρήσου. Απλά μην γενικεύεις. Επίσης, διαμαρτυρήσου για όσα όντως επηρέασαν το αποτέλεσμα. Διαμαρτυρήσου για το 2ο δεκάλεπτο. Προσωπικά, δεν το είδα αλλά για να λένε όλοι πως υπήρχε χοντρό σπρώξιμο εκεί, δίκιο θα έχουν. Μην διαμαρτύρεσαι για το κόψιμο του Χάινς που το έδειξε 15 φορές η τηλεόραση. Η τάπα είναι καθαρή σε πρώτο χρόνο. Θες να διαμαρτυρηθείς για εκείνη τη φάση? Ζήτα φάουλ με το σώμα στο πρώτο βήμα. Πολύ πιο πιθανό είναι να σφυριχθεί μια τέτοια επαφή παρά να αλλάξει η απόφαση για μια καθαρή τάπα (οριάκη μεν, αλλά καθαρή).

καταρχην δενε χω γεννηθει αλλου..αν και αριανος εχω γεννηθει και ζω στην ιδια πολη με τους ολυμπιακους...Κατα δευτερον στα παιδακια που κανω προπονηση φετος ουρλιαζω να μην παιζουν με χερια και επαφες οπως με προτρεπεις...

Ομως οταν ακουω σε ραδιοφωνα και διαβαζω σε φορουμ οτι ΟΛΑ χτες ηταν μια χαρουλα κι εχω ζησει τα 10 λεπτα βιντεακια τις ανακοινωσεις μισους και αηδιας των αγγελοπουλεων και τα διαφορα σχολια φιλων του ολυμπιακου για τις "σφαγες" με τον παο9λες και τον ΑΡΗ στο λιντο τον ειχε κερδισει στα ισια ο παο,δεν ξερουμε τη δυναμη του)δεν δεχομαι οταν παιρνουν αυτοι τα κουκουτσια και τα σπορια και το καρπουζι ολοκληρο να μηντρεχει τιποτα..ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ
Nuntius
QUOTE (magic32 @ Dec 5 2011, 14:18 ) *
Ομως οταν ακουω σε ραδιοφωνα και διαβαζω σε φορουμ οτι ΟΛΑ χτες ηταν μια χαρουλα κι εχω ζησει τα 10 λεπτα βιντεακια τις ανακοινωσεις μισους και αηδιας των αγγελοπουλεων και τα διαφορα σχολια φιλων του ολυμπιακου για τις "σφαγες" με τον παο9λες και τον ΑΡΗ στο λιντο τον ειχε κερδισει στα ισια ο παο,δεν ξερουμε τη δυναμη του)δεν δεχομαι οταν παιρνουν αυτοι τα κουκουτσια και τα σπορια και το καρπουζι ολοκληρο να μηντρεχει τιποτα..ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ


Και καλά κάνεις να μην τα δέχεσαι. Απλά μην τα βγάζεις σε ένα φόρουμ που ποτέ δεν είπε πως ΟΛΑ χθες ήταν μια χαρούλα. Βγάζε τα σε αυτούς που τα λένε. Και αν πιστεύεις πως κάποιος από αυτό εδώ το φόρουμ είπε πως χθες ήταν ΟΛΑ μια χαρούλα τότε πες τα σε αυτόν. Αλλά μην το γενικεύεις σε ΟΛΟΥΣ όσους υποστηρίζουν αυτή την ομάδα και γράφουν στο φόρουμ.
kseplenhs
QUOTE(magic32 @ Dec 5 2011, 12:53 ) *
εχεις δικιο..μονοο ολυμπιακος αδικειται στα ματς με τον παο και τον κυνηγανε..η διατησια που χες εχτες και ο τροπος που κερδισες ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ αποδειξη γιατι δεν μπορεις να κερδισεις κανεναν ΕΚΤΟΣ εδρας στην ευρωπη..γιατι εκει δνε θα σου δωσουν ποτε 12 ομαδικα φαουλ και μια τεχνικη ποινη οταν εισαι στο -10 στη δευτερη περιοδο και δεν θα υπαρξει κανενας χριστοδουλου να σε σωσει σε μια φασημε φαουλ,αντικανονονικο κοψιμο και τραβηγμα του διχτακιου...

υγ.ανυπομονω να ερθει ο παο στο σεφ και να γινει ενα τετοιο ματς...

υγ2.Ηταν τοσο καθαρο που ενω ηθελε να βοηθησει τον ΑΡΗ κωλωσε να το μετρησει βλεποντας το ριπλευ..Ποσο πλακα εχετε..Η προθεση του φαινεται απο το οτι με τον ιβκοβιτς οποτε διαμαρτυρεται πιανει κουβεντουλα(δεν νομιζω οτι του χει ξαναβαλει και τεχνικη ποινη μετα το ακροπολις αλλωστε)και στον αλεξανδρη βαζει την τεχνικη για πλακα οπως και στο κυπελλο αλλωστε επειδη του χε πει(δωστε ενα φαουλ δεν θα πατε φυλακη)

μην σας φαει η πολυ αντικειμενικοτητα φιλοι ολυμπιακοι....


Κατάρχήν όταν μιλάς μαζί μου σταμάτα να χρησιμοποιείς το δεύτερο πληθυντικό (εκτός αν το κάνεις απο ευγένεια).Δεν με εξέλεξε κανείς να εκπροσωπήσω όλους τους ολυμπιακούς,ούτε έχω την φιλοδοξία μιας τέτοιας "ευθύνης".Οτι παπαριά λέω εκπροσωπεί εμένα.

τώρα αν βιάζεσαι να δείς τον ολυμπιακό να σφάζεται,κάνε υπομονή ένα 6μηνο μιας και κάθε χρόνο,τέτοια εποχή αρχίζει το show.Οι μεγάλες λαχτάρες γίνονται μεγαλύτερες κατόπιν χρόνου.Αν γινόταν αύριο,απλά θα ένιωθες μια τυπική ικανοποίηση σε βαθμό να άνοιγες μια μπύρα και να άραζες στον καναπέ με το ένα χέρι μέσα απο το σώβρακο σαν τον al bundy.Αν περιμένεις καιρό να το ζήσεις,τότε μπορεί να το χαρείς σε βαθμό οργασμού σε σημείο να μπαίνεις στα φόρουμ να να τη λές στους κακούς ολυμπιακούς.
Τώρα αν δεν κρατιέσαι κάνε αυτό που έκανε ο kef και δές παλιά παιχνίδια (άλλος κουσουριασμένος απο κει.Υπέροχος τρόπος να χαλάσεις τη μέρα σου... tongue.gif)


QUOTE(Nuntius @ Dec 5 2011, 13:14 ) *
Θλιβερή κατάσταση ο οπαδισμός τελικά (ανεξαρτήτως χρώματος) sad.gif


Ο οπαδισμός,πρωτογενώς,είναι εντελώς αγνό συναίσθημα.Εως και αυθόρμητο.Δεν πρέπει να καταπιέζουμε τα συναισθήματά μας όσο ανούσια και αν είναι ορισμένες φορές.
Γιατί όπως είπε και ο σοφός masuka στο dexter “When it comes to matters of the heart, always follow your dick.” banana.gif
Nuntius
QUOTE (kseplenhs @ Dec 5 2011, 15:02 ) *
Ο οπαδισμός,πρωτογενώς,είναι εντελώς αγνό συναίσθημα.Εως και αυθόρμητο.Δεν πρέπει να καταπιέζουμε τα συναισθήματά μας όσο ανούσια και αν είναι ορισμένες φορές.


Απλά ο άνθρωπος έχει και κάτι που ονομάζεται κρίση. Καλό είναι να μην καταπιέζεται ούτε αυτό. Και μιας και τα δύο αυτά συναισθήματα είναι σχεδόν μόνιμα σε κόντρα τότε ένα από τα δύο θα βγει νοκ άουτ wink.gif
magic32
QUOTE(kseplenhs @ Dec 5 2011, 15:02 ) *
Κατάρχήν όταν μιλάς μαζί μου σταμάτα να χρησιμοποιείς το δεύτερο πληθυντικό (εκτός αν το κάνεις απο ευγένεια).Δεν με εξέλεξε κανείς να εκπροσωπήσω όλους τους ολυμπιακούς,ούτε έχω την φιλοδοξία μιας τέτοιας "ευθύνης".Οτι παπαριά λέω εκπροσωπεί εμένα.

τώρα αν βιάζεσαι να δείς τον ολυμπιακό να σφάζεται,κάνε υπομονή ένα 6μηνο μιας και κάθε χρόνο,τέτοια εποχή αρχίζει το show.Οι μεγάλες λαχτάρες γίνονται μεγαλύτερες κατόπιν χρόνου.Αν γινόταν αύριο,απλά θα ένιωθες μια τυπική ικανοποίηση σε βαθμό να άνοιγες μια μπύρα και να άραζες στον καναπέ με το ένα χέρι μέσα απο το σώβρακο σαν τον al bundy.Αν περιμένεις καιρό να το ζήσεις,τότε μπορεί να το χαρείς σε βαθμό οργασμού σε σημείο να μπαίνεις στα φόρουμ να να τη λές στους κακούς ολυμπιακούς.
Τώρα αν δεν κρατιέσαι κάνε αυτό που έκανε ο kef και δές παλιά παιχνίδια (άλλος κουσουριασμένος απο κει.Υπέροχος τρόπος να χαλάσεις τη μέρα σου... tongue.gif)




Ο οπαδισμός,πρωτογενώς,είναι εντελώς αγνό συναίσθημα.Εως και αυθόρμητο.Δεν πρέπει να καταπιέζουμε τα συναισθήματά μας όσο ανούσια και αν είναι ορισμένες φορές.
Γιατί όπως είπε και ο σοφός masuka στο dexter “When it comes to matters of the heart, always follow your dick.” banana.gif

το περιμενω γιατι πολυ απλα ο ελληνικος αθλητισμος και στα 2 μεγαλα αθληματα εχει καταστραφει απο την λογικη των οπαδων των 2 μεγαλων πιος ευνοειται περισσοτερο...Υπαρχουν κι αλλες ομαδες κυριοι..μπορει εσενα να σε καιει το ποτεθα σε σφαξει ο παο,αλλα ειναι εξισου αηδιαστικο να κανεις το ιδιο σαν ομαδα στον ΑΡΗ,τον ΠΑΟΚ,την Καβαλα,την ροδο κτλ...Και μαλιστα οταν γινεται υπερ σου να κανεις τα στραβα ματια και να λες οτι δεν τρεχει τπτ ας εβαζε την βολη ο ταπουτος...ναι να κατακρινουμε τον ταπουτο,αλλα δευτερευοντως επειδη δεν εβαλε την βολη ωστε να κερδισει ο ΑΡΗΣ των χιλιων προβληματων και τη διατησια πλην του πιο πληρη ολυμπιακου

υγ.Οπως ειπα δνε ειναι τυχαιο οτι ακομα αγνοειται τη νικη σε εκτος εδρας ματς στην ευρωπη..εκει δεν υπαρχει ψαριανος και χριστοδουλου..αν μπορεις θα κερδισεις...και το φαουλ στον παικτη της καντου στην τελευταια επιθεση θα δοθει...
kseplenhs
QUOTE(magic32 @ Dec 5 2011, 15:22 ) *
το περιμενω γιατι πολυ απλα ο ελληνικος αθλητισμος και στα 2 μεγαλα αθληματα εχει καταστραφει απο την λογικη των οπαδων των 2 μεγαλων πιος ευνοειται περισσοτερο...Υπαρχουν κι αλλες ομαδες κυριοι..μπορει εσενα να σε καιει το ποτεθα σε σφαξει ο παο,αλλα ειναι εξισου αηδιαστικο να κανεις το ιδιο σαν ομαδα στον ΑΡΗ,τον ΠΑΟΚ,την Καβαλα,την ροδο κτλ...Και μαλιστα οταν γινεται υπερ σου να κανεις τα στραβα ματια και να λες οτι δεν τρεχει τπτ ας εβαζε την βολη ο ταπουτος...ναι να κατακρινουμε τον ταπουτο,αλλα δευτερευοντως επειδη δεν εβαλε την βολη ωστε να κερδισει ο ΑΡΗΣ των χιλιων προβληματων και τη διατησια πλην του πιο πληρη ολυμπιακου

υγ.Οπως ειπα δνε ειναι τυχαιο οτι ακομα αγνοειται τη νικη σε εκτος εδρας ματς στην ευρωπη..εκει δεν υπαρχει ψαριανος και χριστοδουλου..αν μπορεις θα κερδισεις...και το φαουλ στον παικτη της καντου στην τελευταια επιθεση θα δοθει...


Είπα εγω ποτέ "ας έβαζε τη βολή ο ταπούτος"? blink.gif
Κοίτα,ο ολυμπιακός να αδικηθεί σε παιχνίδια κανονικής περιόδου (και εκτός απο αυτά εναντίον του παο) έχει απο τη χρονιά 09-10.Απο τότε (ή και πριν απο εκείνη τη σεζόν) με άλλες ομάδες δεν θυμάμαι να έχει αδικηθεί.Προφανώς σε κάποια θα έχει ευνοηθεί κιόλας.
Απο εκεί και πέρα για το χθεσινό δεν θεωρώ οτι στην τελευταία φάση έγινε παράβαση.Πήγε μέσα έφαγε την τάπα,end of story.Με i.r. μπορεί ο ολυμπιακός να έπαιρνε πρωτάθλημα μια χρονιά.Και όχι σε ματς κανονικής περιόδου αλλά σε τελικό που έσπαγε έδρα.Τότε όμως είχαμε χειραψίες και στραβά μάτια.Χτες ο χριστοδούλου έκανε ότι μπορούσε αλλά συνέβη το απρόσμενο να του χαλάσει η πραγματικότητα μια υπέροχη ιστορία.


Και φυσικά δεν είναι τυχαίο που δεν έχουμε κερδίσει ακόμα εκτός έδρας στην ευρώπη.Προφανώς δεν έχουμε ακόμα την ομάδα που είναι ικανή να το καταφέρει.
magic32
QUOTE(kseplenhs @ Dec 5 2011, 15:43 ) *
Είπα εγω ποτέ "ας έβαζε τη βολή ο ταπούτος"? blink.gif
Κοίτα,ο ολυμπιακός να αδικηθεί σε παιχνίδια κανονικής περιόδου (και εκτός απο αυτά εναντίον του παο) έχει απο τη χρονιά 09-10.Απο τότε (ή και πριν απο εκείνη τη σεζόν) με άλλες ομάδες δεν θυμάμαι να έχει αδικηθεί.Προφανώς σε κάποια θα έχει ευνοηθεί κιόλας.
Απο εκεί και πέρα για το χθεσινό δεν θεωρώ οτι στην τελευταία φάση έγινε παράβαση.Πήγε μέσα έφαγε την τάπα,end of story.Με i.r. μπορεί ο ολυμπιακός να έπαιρνε πρωτάθλημα μια χρονιά.Και όχι σε ματς κανονικής περιόδου αλλά σε τελικό που έσπαγε έδρα.Τότε όμως είχαμε χειραψίες και στραβά μάτια.Χτες ο χριστοδούλου έκανε ότι μπορούσε αλλά συνέβη το απρόσμενο να του χαλάσει η πραγματικότητα μια υπέροχη ιστορία.


Και φυσικά δεν είναι τυχαίο που δεν έχουμε κερδίσει ακόμα εκτός έδρας στην ευρώπη.Προφανώς δεν έχουμε ακόμα την ομάδα που είναι ικανή να το καταφέρει.

συνεχιζεις να μιλας για την τελευταια φαση...εγω μπορει να θεωρω οτι αδικηθηκαμε κι εκει αλλα ΣΚΑΝΔΑΛΟ χαρακτηριζω ΟΛΗ την 2η περιοδο του ολυμπιακου που ηταν κ η πιο παραγωγικη του...απο το -10 ξεκινησε κ με 12 ομαδικα φαουλ,τεχικη ποινη 15 βολες μη καταλογισμο βηματων κλπ κλπ εκλεισε κ μπροστα το ημιχρονο..

αν θεωρεις οτι ο χριστοδουλου ηθελε να βοηθησει τον ΑΡΗ και γι υτο ειδε το ριπλευ εισαι μαλλον εκτος πραγματικοτητας..
kseplenhs
QUOTE(magic32 @ Dec 5 2011, 15:50 ) *
συνεχιζεις να μιλας για την τελευταια φαση...εγω μπορει να θεωρω οτι αδικηθηκαμε κι εκει αλλα ΣΚΑΝΔΑΛΟ χαρακτηριζω ΟΛΗ την 2η περιοδο του ολυμπιακου που ηταν κ η πιο παραγωγικη του...απο το -10 ξεκινησε κ με 12 ομαδικα φαουλ,τεχικη ποινη 15 βολες μη καταλογισμο βηματων κλπ κλπ εκλεισε κ μπροστα το ημιχρονο..

αν θεωρεις οτι ο χριστοδουλου ηθελε να βοηθησει τον ΑΡΗ και γι υτο ειδε το ριπλευ εισαι μαλλον εκτος πραγματικοτητας..



Εχεις εν μέρει δίκιο για την δευτερη περίοδο.Που παρεμπιπτόντως και εντελώς συμπτωματικά τον έλεγχο τον έχασαν τελείως οι 2 άλλοι διαιτητές εκτός του χριστοδούλου.Γενικά αυτη η οδηγία με το hand check θα τινάξει πολλά παιχνίδια στον αέρα.Και φαίνεται πως οι διαιτητές μπορεί να μπαίνουν στον αγώνα με πρόθεση να τα σφυρίζουν φάουλ αλλά στην πορεία του παιχνιδιού (όταν βλέπουν πως χάνεται ο έλεγχος μιας και δεν είναι δυνατόν να σφυριχτεί παιχνίδι με τέτοιες διαθέσεις),αλλάζουν στάση.Νομίζω πως στις μεγάλες διοργανώσεις όταν πάμε στα play offs ή σε παιχνίδια που έχουν μεγαλύτερο βαθμό κρισιμότητας,η οδηγία αυτή θα πάει περίπατο.

Χαζευα τα στατιστικά του χθεσινου ματς.Ιδού τα τριάρια μας:

11 Μ. ΠΕΛΕΚΑΝΟΣ 09:20 0 0-0 0-1 0-0 3 0 3 2 0 0 0 1 0 0 1

10 *Μ. ΚΕΣΕΛ 06:05 0 0-0 0-1 0-0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0
(Το δυαδικό σύστημα το ίδιο ο μάρκος)

And the winner iiiis....Το κριάρι:

16 Κ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ 05:26 0 0-0 0-0 0-0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

icon_drunk.gif
Timemaster
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 4 2011, 18:02 ) *
Επειδη ειδα μονο replay της φασης γιατι κοιταζα αλλου, τα ποδια του Χαινς που βρισκονταν?



τελικά φαίνεται πως ήταν έξω από τον κύκλο αν και επίσης φαίνεται πως δεν είναι σταθερός αλλά πηδάει και αυτός προς τα πλάγια οπότε πραγματικά δε ξέρω αν είναι επιθετικό ή αμυντικό φάουλ ή τίποτα. Όμως πιστεύω πως δεν έχει καμία μα καμία σημασία.

όσο και να θέλω να μη σχολιάσω τους διαιτητές δε μπορώ να μη το κάνω μετά από 5-6 σελίδες που διάβασα εδώ αλλά και πολλά άλλα σάιτ...
υπάρχουν παιχνίδια που οι διαιτητές καθαρά πάνε να δώσουν την νίκη στη μια ομάδα με το έτσι θέλω... δίνοντας απίστευτα σφαλτσοσφιρίγματα.
υπάρχουν άλλες διαιτησίες που σε κάνουν χειρουργείο στην αρχή και εν συνεχεία δε χρειάζονται να επέμβουν και πολλές φορές ισορροπούν το παιχνίδι (βλέπε φάουλ, αμφισβητούμενες φάσεις) όταν πια έχει κριθεί.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως οι διαιτητές (και οι τρεις) ήταν κάκιστοι και προς τις δύο ομάδες.
Δεν σπρώξανε επίτηδες τον Ολυμπιακό στη νίκη γιατί άμα το έκαναν θα βλέπαμε μια διαφορετική τρίτη περίοδο και δε θα κρινόταν το ματς στο σουτ. Όμως τα λάθη τους επί τον πλείστον ευνόησαν τον Ολυμπιακό και στο να μήνει στο παιχνίδι αλλά και στο να κερδίσει. Τόσο απλά.

Υ.Γ. αλλά τι κάρφωμα έκανε ο παίχτης....
vastravoud
Πάντως αν ο Χριστοδούλου ήθελε να δώσει το ματς στον έναν ή στον άλλον δε θα σφύριζε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ αυτό που ήθελε;
tuareg
@baskethood....o βαγγελας σε δηλωσεις του εξηγησε οτι θα γινοταν οι αλλαγες στο σκριν με τους ψηλους και ηθελε να του βγει ο μαλντροου με το σπανουλη που ειναι εκρηκτικος,εχει μεγαλο ανοιγμα χεριων και καλο ταιμινγκ στη ταπα.......
προφανως δεν υπολογισε την απειρια του σαμ.....

http://www.pressaris.gr/basketball/3779-al...hn-ypervasi-mas


baskethood
QUOTE (tuareg @ Dec 5 2011, 18:15 ) *
@baskethood....o βαγγελας σε δηλωσεις του εξηγησε οτι θα γινοταν οι αλλαγες στο σκριν με τους ψηλους και ηθελε να του βγει ο μαλντροου με το σπανουλη που ειναι εκρηκτικος,εχει μεγαλο ανοιγμα χεριων και καλο ταιμινγκ στη ταπα.......
προφανως δεν υπολογισε την απειρια του σαμ.....

http://www.pressaris.gr/basketball/3779-al...hn-ypervasi-mas

Ενδιαφέρον. Είχε τη δική του λογική ο Αλεξανδρής. Για μένα λανθασμένη, αλλά ο άνθρωπος είχε μία λογική.
Τώρα στη συγκεκριμένη φάση έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να τον αντιμετωπίσεις, καταλαβαίνω ότι το άνοιγμα χεριών του είναι κάτι σημαντικό αλλά θα μπορούσε να αποφευχθεί είτε με παγίδα πάνω του, είτε με έξοδο της άμυνας πιο ψηλά και όχι στα πέντε μέτρα που βρισκόταν. Ο Μάλντροου κάνει προσωπικό λάθος στην άμυνα του βέβαια αλλά υπάρχει και προπονητικό λάθος.
Όσο καλός και να είναι ο παίκτης του Άρη στο να κάνει contest σε σουτ, πρέπει να υπολογιστεί και η ικανότητα του Σπανούλη στο 1vs1. Είδαμε πως με ένα γρήγορο fake δημιούργησε απόσταση μεταξύ αυτού και του Μάλντροου.
magic32
QUOTE(baskethood @ Dec 5 2011, 18:22 ) *
Ενδιαφέρον. Είχε τη δική του λογική ο Αλεξανδρής. Για μένα λανθασμένη, αλλά ο άνθρωπος είχε μία λογική.
Τώρα στη συγκεκριμένη φάση έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να τον αντιμετωπίσεις, καταλαβαίνω ότι το άνοιγμα χεριών του είναι κάτι σημαντικό αλλά θα μπορούσε να αποφευχθεί είτε με παγίδα πάνω του, είτε με έξοδο της άμυνας πιο ψηλά και όχι στα πέντε μέτρα που βρισκόταν. Ο Μάλντροου κάνει προσωπικό λάθος στην άμυνα του βέβαια αλλά υπάρχει και προπονητικό λάθος.

η αληθεια ειναι καπου στη μεση..απο τη μια δεν ειναι κακη σκεψη να ρισκαρεις με τον καλυτερο σου μπλοκερ που δεν ειναι και ιδιατερα αργος,απο την αλλη ο σπανουλης αυτη την κινηση την εχει κανει σε κοντυτερους παικτες με επιτυχια..ειδα σημερα πως εβαλε το τριποντο στοντ σαμη περσυ που ειναι εξαιρετικος αμυντικος..ΚΑΡΜΠΟΝ
Timemaster
QUOTE(baskethood @ Dec 5 2011, 13:21 ) *


πολύ καλή ανάλυση...
κατά εμέ ο Αλεξανδρής θα έπρεπε να έδινε εντολή για φάουλ ώστε να έχει την τύχη στα χέρια του...
από εκεί και πέρα θεωρώ πως οι αλλαγές στα σκριν με την πεντάδα που υπήρχε ήταν σωστή
και ότι ο Μούλντροου ήταν ο τέλειος παίχτης να μαρκάρει τον Σπανούλη στο τρίποντο γιατί για ψηλός είναι πολύ γρήγορος και έχει μεγάλα χέρια που τον βοηθούν στα κοψίματα. Το λάθος σε όλη τη φάση είναι η απειρία του που αντί να κολλήσει πάνω στον Σπανούλη έτσι ώστε αν πήγαινε να περάσει να του έκανε φάουλ και να μη του έδινε την επιλογή του σουτ.



QUOTE(vastravoud @ Dec 5 2011, 18:03 ) *
Πάντως αν ο Χριστοδούλου ήθελε να δώσει το ματς στον έναν ή στον άλλον δε θα σφύριζε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ αυτό που ήθελε;

χωρίς να διαφωνώ για την ουσία αυτού που λες δε το θεωρώ απαραίτητο μιας και μπορεί να το έκανε και για τα μάτια το κόσμου.


QUOTE(magic32 @ Dec 5 2011, 18:05 ) *


Παρακαλω δειτε λιγο το βιντεο στο 1:20:40 και απαντηστε τι διαφορα εχει η φαση αυτη στην οποια ο σπανουλης παιρνει καλαθι και φαουλ με το σωμα οπως δειχνει ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ο διατητης με την τελευται φαση του τζειμς...Η μονη διαφορα που βλεπω ειναι στα χρηματα που παιρνουν οι παικτες και στο χρωμα της φανελας...

Σορρυ για το ονομα του βιντεο,δεν ειναι δικο μου και δεν μπορω να το αλλαξω


μια ακόμα διαφορά είναι ότι ο Σπανούλης βάζει και το καλάθι!!!
smiley.gif

ξέχασα να σχολιάσω το πιο όμορφο χαι λαιτ στο παιχνίδι (μετά το κάρφωμα του Κερούς φυσικά)
τον σχολιασμό του αγώνα βεβαίως βεβαίως που ήταν απλά υπέροχος. Μακάρι η απεργία να συνεχιστεί.
baskethood
@Timemaster
Αρχικά ευχαριστώ.
Η προσωπική άμυνα του ψηλού σίγουρα δεν ήταν καλή. Και να ήθελε δε μπορούσε να κολλήσει πάνω. Δεν ξέρω καλά τον παίκτη αλλά φαίνεται από τη σωματοδομή του ότι δεν έχει τη δυνατότητα να κολλήσει σε τέτοιον περιφερειακό. Δεν ήταν και αυτός ο σκοπός του Αλεξανδρή. Απ'ότι κατάλαβα ο προπονητής του Άρη περίμενε το πικ στην κορυφή και ζήτησε αλλαγή στο σκριν. Πιστεύω ότι έπρεπε ή να κάνει trap μετά την επαναφορά, όταν δύο παίκτες κάνουν κίνηση στον Σπανούλη ώστε να μειωθεί ο χρόνος μέχρι να ξαναπάρει τη μπάλα, ή να αντιμετωπίσει δυναμικά το σκριν στη μπάλα, ρισκάροντας είτε σουτ από τον Πελεκάνο στην strong side είτε πάσα στον Χάινς που κάνει dive. Βέβαια ξαναλέω ότι και αυτό που έκανε είχε λογική.
SteelGandalf
Κάπου εδώ θα ήθελα να σας παρακαλέσω να σταματήσει η αναφορά στην διαιτησία.

Σας έχει ήδη ζητηθεί και από άλλους moderators και νομίζω πως ήδη ξεφύγαμε, συζητώντας για διαιτησία, αρκετά.

Πολύ ωραία κι ενδιαφέροντα, αρκετά από όσα λέγονται, αλλά δεν έχει νόημα, πλέον, να λέμε τα ίδια και τα ίδια.

Άλλωστε, καλώς ή κακώς, δεν είναι δυνατό να συμφωνήσουμε όλοι σε κάτι.

Πόσοι έχουν διαβάσει το συγκεκριμένο topic; 50 άτομα (υποθετικό νούμερο); Ε, υπάρχει πιθανότητα, αν ερωτηθούν, να πάρουμε 50 διαφορετικές απαντήσεις και μάλιστα τεκμηριωμένες.

Σημασία έχει το τι πραγματικά συνέβη και πως το τελικό αποτέλεσμα έχει ήδη διαμορφωθεί.

Δεν σας απαγορεύει κανείς να λέτε τις απόψεις σας και είμαι σίγουρος πως το έχετε όλοι αντιληφθεί. Απλά, όπως είπα και πιο πριν, άρχισε να κουράζει όλη αυτή η διαρκής επανάληψη.

Πάμε παρακάτω, παρακαλώ θερμά. Αν έχετε να πείτε-συμπληρώσετε κάτι που αφορά το παιχνίδι (αγωνιστικά) και μόνο αυτό, τότε ευχαρίστως να το κάνετε. Σε διαφορετική περίπτωση, καλό θα είναι να μην συνεχιστεί αυτή η παρωδία.

Εκεί το έχουν καταντήσει κάποιοι το μπάσκετ μας, δυστυχώς.
tuareg
QUOTE (baskethood @ Dec 5 2011, 18:43 ) *
@Timemaster
Αρχικά ευχαριστώ.
Η προσωπική άμυνα του ψηλού σίγουρα δεν ήταν καλή. Και να ήθελε δε μπορούσε να κολλήσει πάνω. Δεν ξέρω καλά τον παίκτη αλλά φαίνεται από τη σωματοδομή του ότι δεν έχει τη δυνατότητα να κολλήσει σε τέτοιον περιφερειακό. Δεν ήταν και αυτός ο σκοπός του Αλεξανδρή. Απ'ότι κατάλαβα ο προπονητής του Άρη περίμενε το πικ στην κορυφή και ζήτησε αλλαγή στο σκριν. Πιστεύω ότι έπρεπε ή να κάνει trap μετά την επαναφορά, όταν δύο παίκτες κάνουν κίνηση στον Σπανούλη ώστε να μειωθεί ο χρόνος μέχρι να ξαναπάρει τη μπάλα, ή να αντιμετωπίσει δυναμικά το σκριν στη μπάλα, ρισκάροντας είτε σουτ από τον Πελεκάνο στην strong side είτε πάσα στον Χάινς που κάνει dive. Βέβαια ξαναλέω ότι και αυτό που έκανε είχε λογική.


τα διαφορα τραπ στη κορυφη, μπακ σκριν,στρονγκ σαιντ,γουικ σαιντ,χεντς αουτ κλπ ειναι ορολογια του διαβολου για τον Αλεξαντρη.
Να κρατησει αποδυτηρια,να φτιαξει κλιμα,να εμπνευσει τους παικτες να παθιαστουν ειναι ταμαμ.....μη του ζητας να διαβασει το παιχνιδι μονο..... smiley.gif smiley.gif smiley.gif
εκανε το απλο που ηξερε να κανει,αλλαγες στα σκριν,
Anaz
Αρχικα ειναι βεβαιο οτι θα επρεπε να επιχειρησει να δυσκολεψει λιγο παραπανω την πρωτη πασα στον Σπαν. Απο'κει και περα δεν θεωρω λαθος την επιλογη του Αλεξανδρη, δεδομενου οτι ειναι δυο ποντους μπροστα, κι ο Μαλντροου ειναι γενικα καλος αμυντικος. Βεβαια και μια πιο δυναμικη αντιμετωπιση στο πικ, ΙΣΩΣ θα ηταν καλυτερο, αλλα οπως και να'χει το μεγαλο λαθος στη συγκεκριμενη φαση ειναι του Μαλντροου που του δινει παρα πολυ χωρο, ενω κυριο μελημα ειναι να μην δεχτει τριποντο! Ειναι δηλαδη ατομικο, και οχι τακτικο.
Timemaster
QUOTE(baskethood @ Dec 5 2011, 18:43 ) *
@Timemaster
Αρχικά ευχαριστώ.
Η προσωπική άμυνα του ψηλού σίγουρα δεν ήταν καλή. Και να ήθελε δε μπορούσε να κολλήσει πάνω. Δεν ξέρω καλά τον παίκτη αλλά φαίνεται από τη σωματοδομή του ότι δεν έχει τη δυνατότητα να κολλήσει σε τέτοιον περιφερειακό. Δεν ήταν και αυτός ο σκοπός του Αλεξανδρή. Απ'ότι κατάλαβα ο προπονητής του Άρη περίμενε το πικ στην κορυφή και ζήτησε αλλαγή στο σκριν. Πιστεύω ότι έπρεπε ή να κάνει trap μετά την επαναφορά, όταν δύο παίκτες κάνουν κίνηση στον Σπανούλη ώστε να μειωθεί ο χρόνος μέχρι να ξαναπάρει τη μπάλα, ή να αντιμετωπίσει δυναμικά το σκριν στη μπάλα, ρισκάροντας είτε σουτ από τον Πελεκάνο στην strong side είτε πάσα στον Χάινς που κάνει dive. Βέβαια ξαναλέω ότι και αυτό που έκανε είχε λογική.


παρακαλώ...

η λύση της παγίδας σε τέτοιες περιπτώσεις προσωπικά δε μου αρέσει γιατί έχουμε δει πολλές φορές να γίνεται ήρωας ένας εως τότε ανύπαρκτος παίχτης και δόξα το θεό το Ελληνικό πρωτάθλημα και ο Ολυμπιακός έχει πολλούς παίχτες που θα μπορούσαν να ευστοχήσουν σε ένα σχετικά εύκολο σουτ.
Από την άλλη δε πιστεύω πως ο Μούλντοου θα μπορούσε με το να είναι ποιο κοντά στον Σπανούλη να τον σταματήσει αλλά θα του σταματούσε το σουτ και θα τον έβαζε να πάει προς τα μέσα (εκεί θα υπήρχε πάντα η επιλογή για φάουλ οπότε δε θα άφηνες ποτέ τον Ολυμπιακό να παει για την νίκη.

Πάντως όπως είπα και πριν εγώ είμαι της άποψης του φάουλ!!!

στην πραγματικότητα δε πιστεύω πως υπάρχουν καλές και κακές επιλογές σε τέτοιο επίπεδο γιατί πραγματικά είναι πως θα σου κάτσει. Θα μπορούσε ο Σπανούλης να έτρωγε στοπ και να συζητούσαμε για την σωστή επιλογή του Αλεξανδρή. Ενώ θυμάμαι σε ένα παιχνίδι Άρης Ολυμπιακός που έγινε παρόμοια φάση και ο Τόμιτς τρώει τάπα η μπάλα πάει στον Νάκιτς όπου εως τότε είχε σπάσει το ταμπλό και βάζει αυτός το τρίποντο και χάνουμε. Ή μήπως την τάπα την έφαγε ο Νάκιτς και το έβαλε ο Τόμιτς;

Τέλος πάντων ήταν να χάσουμε (δε μιλάω για διαιτησία mod) και χάσαμε...
ας ελπίσουμε και την επόμενη φορά να γίνει τέτοιο παιχνίδι και δε πειράζει η ήττα.
tuareg
QUOTE (Timemaster @ Dec 5 2011, 19:17 ) *
παρακαλώ...

Ή μήπως την τάπα την έφαγε ο Νάκιτς και το έβαλε ο Τόμιτς;


αυτο εγινε....τη πηρε ο τομιτς στη γραμμη του αουτ με κρεμασμενο επανω του το μακαριτη το φρεντερικ και το βαλε(εποχη 93-94 με τζουροβιτς εμεις)...
και περσυ στη νεα σμυρνη ετσι χασαμε....κανει τριποντο ο αντερσον του ριχνει ταπα ο δρακουλας παει η μπαλα παλι στον αντερσον που το μπουμπουναει οφ μπαλανς και μπαινει......
δε θυμαμαι τα τελ.χρονια επιθεση αντιπαλου στο τελος παιχνιδιου η περιοδου που να μη το εχουμε φαει.....
SteelGandalf
Μην λες τέτοια και τους πιάσει κανένα κόμπλεξ τους παίχτες μας!!!

Αρκετά κόμπλεξ έχουν ως τώρα (πλακίτσα φυσικά). wink.gif

Πάντως φίλε Timemaster την ώρα του αγώνα κι εγώ θα προτιμούσα περισσότερο την επιλογή του φάουλ. Βέβαια, είναι μεγάλος πειρασμός το γεγονός να παίξεις μια "καθαρή" άμυνα, αλλά όταν έχεις αντίπαλο σου έναν τέτοιο Σπανούλη, δεν ρισκάρεις, εκτός αν μπορέσεις με την άμυνα σου να τον απομονώσεις και να μην πάρει σίγουρα τη μπάλα.

Βέβαια, όπως πολύ σωστά λέχθηκε, ο Ολυμπιακός έχει πολλούς παίχτες που μπορούν να πάρουν αλλά και να ευστοχήσουν σε ένα σουτ της τελευταίας στιγμής. Δεν θα διαφωνήσω με την επιλογή του κόουτς Αλεξανδρή. Απλά και ενώ όλα του "βγήκαν" καλά, δεν υπολόγισε, πρώτον στην απειρία του Σαμ και δεύτερον στην εκτελεστική δεινότητα του Βασίλη.

Πάντως μετά Χριστόν προφήτες μπορούμε να γίνουμε όλοι, οπότε δεν μου αρέσει να λέω πως έκανε λάθος. Θα πρέπει μέσα σε όλα, κατά την κρίση μας, να σκεφτόμαστε και την πίεση της στιγμής, το άγχος, την αδρεναλίνη που βρίσκεται στα ύψη. Βέβαια θα μου πείτε πως αυτή είναι η δουλειά του. Δεν το έχει αντιμετωπίσει, σαφώς, πρώτη φορά, αλλά θα σας πω εγώ πως και αυτός είναι ένας άνθρωπος, όπως όλοι μας, οπότε μπορεί να κάνει και λάθος επιλογές.

Εκ των υστέρων, πάντως, δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ πλήρως με τούτη την επιλογή. Μόνο το θέμα εμπειρίας του Σαμ θα με προβλημάτιζε και το γεγονός ότι απέναντι του θα βρισκόταν ένας δαιμόνιος Σπανούλης. Ακόμη όμως και αυτός ο προβληματισμός μου, εύκολα μπορεί να κριθεί ως "μετά Χριστόν".

Δυστυχώς, την ώρα του αγώνα, δεν έχουμε την πολυτέλεια να γράφουμε, με τόση λεπτομέρεια, όλες μας τις απόψεις.
SteelGandalf
Ορίστε και το κάρφωμα του Kerusch σε κανονική ροή.
magic32
ΑΡΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Διαιτητές: Χρήστος Χριστοδούλου, Αλέξανδρος Ψαριανός, Γεώργιος Κατραχούρας
Ο Χρήστος Χριστοδούλου είναι από τους καλύτερους και πλέον έμπειρους διαιτητές. Όμως, στην αναμέτρηση του Άρη με τον Ολυμπιακό αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων. Δεν είναι μόνο η τελευταία φάση του αγώνα στην προσπάθεια του Τζέιμς να σκοράρει, για την οποία θα αναφερθούμε λεπτομερώς, όσο η συνολική εικόνα του έμπειρου διαιτητή. Δεν σεβάστηκε καθόλου τους γηπεδούχους σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους. Ο Χριστοδούλου από το περασμένο καλοκαίρι όπου χρέωσε με δυο τεχνικές ποινές τον Ίβκοβιτς στο επεισοδιακό φιλικό της Εθνικής με την Σερβία, δείχνει σεβασμό μεγαλύτερο απ’ ότι θα έπρεπε στον «Ντούντα»... Όσον αφορά την τελευταία φάση το «ίνσταντ ριπλέι» κακώς χρησιμοποιήθηκε από τον Χριστοδούλου καθώς ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ από τους κανονισμούς. Η χρήση του συγκεκριμένου τεχνικού μέσου που διευκολύνει το έργο των «γκρι» γίνεται (όπως αναφέρεται και στους κανονισμούς της FIBA) μόνο για να διαπιστωθεί αν ένα καλάθι είναι εκπρόθεσμο η εμπρόθεσμο η για να φανεί αν είναι καλάθι δυο η τριών πόντων. Πουθενά δεν αναφέρεται η χρήση του «ίνσταντ ριπλέι» για προσπάθεια που ανακόπτεται, καθώς δημιουργείται δεδικασμένο. Και ο οιοσδήποτε θα μπορεί να ζητάει την χρήση του «ίνσταντ ριπλέι» για κάθε φάση που θα είναι αμφισβητούμενη. Μπορεί βγαίνοντας από τους κανονισμούς η απόφαση του Χριστοδούλου να είναι σωστή, καθώς με αυτό τον τρόπο αποφάσισε να θεωρήσει ορθή την ενέργεια του αμερικανού του Ολυμπιακού Κάιλ Χάινς, όμως από τη στιγμή που δεν προβλέπεται ούτε στο άρθρο 20 η χρήση του «ίνσταντ ριπλέι», καλό θα είναι να μιλήσει η ΚΕΔ. Ας μας πει ο κ. Συμεωνίδης αν έπραξε ορθώς ο Χριστοδούλου και αν το έπραξε τότε να δείξει που προβλέπεται η χρήση του βίντεο. Γιατί σε κανένα κανονισμό δεν προβλέπεται... Από κει και πέρα, στα -2.52 για το ημίχρονο ο Βεργίνης χρεώθηκε με φάουλ στον Πρίντεζη, ο Βαγγέλης Αλεξανδρής διαμαρτυρήθηκε για την υπόδειξη και ο Χριστοδούλου, έκανε αυτό που ξέρι καλά, να δίνει τεχνική ποινή χωρίς να υπάρχει λόγος... Μάλιστα, στην δεύτερη περίοδο σφύριζε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και τα φάουλ ήταν 13-2! Εκεί, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να αποκτήσει αβαντάζ... Όσο για την φάση του Τζέιμς με τον Χάινς εκτός από το φάουλ που ζητάνε οι γηπεδούχοι υποστηρίζουν ότι ο Πελεκάνος έπιασε και το διχτάκι...

ΒΑΘΜΟΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ: 1

Αν δεν τα γραφει αριανος,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Manu7
Όλη αυτή η ατέρμονη κουβέντα δηλαδή γίνεται για ένα ματς στο οποίο:

1)είδαμε καμιά 35 ριπλέι για τη φάση που αν είναι παράβαση πρέπει να ψάχνουμε αν βρίσκει 2 φορές τη μπάλα ο Χάινς(λες και το κάνει επίτηδες στη δεύτερη φορά...), αν έχει ακουμπήσει κάποιος το διχτάκι(που ήδη κάποιοι είδατε ότι δεν υπάρχει θέμα με το διχτάκι και δεν το αναμασάτε πλέον), αν υπάρχει φάουλ(αν δηλαδή ένιωσε άγγιγμα ο επιτιθέμενος και όχι επειδή τον εμπόδισε ξεκάθαρα κάποιος να βάλει καλάθι..φλωριές δηλαδή..) αν η μπάλα είναι στην κάθοδο και κατά πόσο επιτρέπεται στον Χάινς να ταπώνει και που εν τέλει πάρθηκε μια απόφαση που είναι η πιο λογική και σωστή καθώς αν δινόταν το αντίθετο και θα γινόταν χαμός και οι περισσότεροι θα είχαμε μείνει κάγκελο...

2)γίνεται τόσος ντόρος για σφαγές και δυνάστες του ελληνικού μπάσκετ και πόλεμου του συστήματος κατά του Άρη ενώ μιλάμε για ένα αδιάφορο επί της ουσίας ματς μιας και ούτε ο Άρης υπάρχει περίπτωση να βγει 2ρος με τόσες γκέλες που έχουν κάνει ούτε ο Ολυμπιακός θα πάρει πρωτάθλημα ξαφνικά φέτος με αυτή την τραγική ομάδα που δείχνει

3)η διαιτησία σφάζει τον Άρη στο 2ρο δεκάλεπτο και θέλει ντε και καλά να χάσει αλλά ξαφνικά στις 2 τελευταίες περιόδους αποφασίζει να παίξει 50-50...

4)ο Χριστοδούλου που αγαπάει τόσο πολύ τον Χριστιανό Ίβκοβιτς, είναι ο προστάτης του Ολυμπιακού ξαφνικά...

5)ο Χριστοδούλου θέλει ντέ και καλά να νικήσει ο Ολυμπιακός αλλά στην τελευταία φάση επικαλείται το i.r. πιθανόν μη νόμιμα, για να επιβεβαιώσει ότι δεν τον αδίκησε...

Ευτυχώς που έλειπα από χτες το βράδυ και δεν ασχολήθηκα...
magic32
ευτυχως που τα γαψε μη αριανος και δεν ειμαστε οι βλακες της υποθεσης..η λογικη του αδιαφορου ματς που κολλαει?Ποιος αποφασιζει οτι ενα ματς την 6η αγωνιστικη ειναι αδιαφορο?Μαλλον για αν δικαιολογησουμε οτι δεν τρεχει και τπτ που εγινε το χειρουργειο..Και η πλακα ειναι οτι μονο αδιαφορο δεν ηταν και για τις 2 πλευρες..γιατι και ο ΑΡΗΣ θελει νικες και ωθηση και ο ολυμπιακος ηθελε να περασει απο μια δυσκολη εδρα για να μην παει χαμενη η γκελα του παο...

αν ειναι φλωρος ο τζειμς εξισου φλωρος ειναι και ο σπανουλης που οποιςο τον ακουμπαει ειναι φαουλ...ιδια φαση στο 2λεπτο σφυριζεται γκολ φαουλ...

Η διατησια στο δευτερο δεκαλεπτο κατορθωνει να αποτρψει τη δημιουργια παραπανω διαφορας η την τηρηση της ιδιας...

για τον χριστοδουλου και πως σφυριζει την ομαδα σας μετα το ακροπολις τα ειπε ολα το σχολιο στο μπασκετνετ
baskethood
Και είχαμε μια χαρά κουβέντα για το τρίποντο του Σπανούλη. Την κάνατε πάλι...... 68.gif
Manu7
Εγώ baskethood έγραψα την άποψη μου για το ματς.2ρο ποστ μου after match...

Αυτή είναι και τέλος.Δημοκρατία έχουμε και μπορούμε να πούμε αυτό που σκεφτόμαστε.

Και πολύ ασχολήθηκα...Έτσι και αλλιώς χάναμε κερδίζαμε κλάιν μάιν για μένα...
Δεν είχα σκοπό να κάνω άλλο ποστ...
baskethood
QUOTE (Manu7 @ Dec 5 2011, 23:55 ) *
Εγώ baskethood έγραψα την άποψη μου για το ματς.2ρο ποστ μου after match...

Αυτή είναι και τέλος.Δημοκρατία έχουμε και μπορούμε να πούμε αυτό που σκεφτόμαστε.

Και πολύ ασχολήθηκα...Έτσι και αλλιώς χάναμε κερδίζαμε κλάιν μάιν για μένα...
Δεν είχα σκοπό να κάνω άλλο ποστ...

Το καταλαβαίνω, απλά από το ποστ 135 έχει γίνει προειδοποίηση για την διαιτησία. Δε θέλω να κάνω τον χωροφύλακα (δεν είναι και η δουλειά μου άλλωστε) απλά ξενέρωσα που ξαναγύρισε η κουβέντα εκεί, και είχα κάνει τόσο αγώνα γι'αυτό tongue.gif
That's all wink.gif
Areianara_S3
1 πραμα μονο...
αμα ο παιχτης που πηγε στο λει απ φορουσε κοκκινα ή πράσιν θα έπερνε καλάθι κ φάουλ..



QUOTE (lebanon @ Dec 4 2011, 22:25 ) *
Υπάρχει link με το κάρφωμα του Κεϊρούς?



magic32
http://www.gazzetta.gr/a1-andron/article/i...ria-sten-triada

επειδη ηταν ολα μελι γαλα
SteelGandalf
8η Αγωνιστική

Ε.Κ. Καβάλας - Άρης

Σάββατο 10/12, 19:15 (ΝΕΤ), Καλαμίτσα

Εδώ θα μπορούμε να συζητάμε οτιδήποτε αφορά τον εκτός έδρας αγώνα της ομάδας μας, κόντρα στην μαχητική και ικανή Καβάλα, η οποία πριν από περίπου 10 ημέρες, κατάφερε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό στην έδρα της.

Ο Άρης βρίσκεται σε καλό δρόμο, σύμφωνα με την "εικόνα" που παρουσιάζει τον τελευταίο καιρό στους αγώνες. Η ομάδα δείχνει πως αρχίζει να αποκτά μια ομοιογένεια και οι παίχτες να βρίσκουν τα πατήματα τους αλλά και να "βρίσκονται" μεταξύ τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ας ελπίσουμε να είμαστε εξίσου ανταγωνιστικοί και να καταφέρουμε να πάρουμε ένα πολύτιμο διπλό που θα μας ανεβάσει στην βαθμολογία, αφού έχουμε μείνει πολύ πίσω. Δεν θα είναι καθόλου εύκολη η προσπάθεια μας και θα χρειαστεί, η ομάδα, να πιάσει ανάλογη απόδοση με αυτήν που είχε στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό.
SteelGandalf
QUOTE(www.athlitikanea.gr)
Το οικονομικό τον «φρενάρει»

Οι νίκες φέρνουν χαμόγελα και οι προσφυγές παικτών τα... «παγώνουν»

Η πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup είναι πλέον αποκλειστικά στα χέρια των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια στη διοργάνωση, μέσα στην Τσεχία και την τελευταία αγωνιστική στο Αλεξάνδρειο με τους Λιθουανούς οι «κίτρινοι» θέλουν δυο νίκες όχι απλά για να προκριθούν αλλά και να τερματίσουν πρώτοι στον όμιλο. Με δυο νίκες δεν τους ενδιαφέρει κανένα άλλο αποτέλεσμα και απλά μελετούν πιθανούς αντιπάλους στην επόμενη φάση. Η νίκη έκπληξη της Ρουντούπις μέσα στην έδρα της Νίμπουργκ έβαλε και τους Λιθουανούς στο «κόλπο» οπότε όλα προμηνύουν έναν «τελικό» για τον Άρη στις 20/12 όταν η Ρουντούπις θα είναι φιλοξενούμενη στο Αλεξάνδρειο.

Απειλεί η Καβάλα

Καλοί οι υπολογισμοί και οι προοπτικές που ανοίγουν στην ευρωπαϊκή του πορεία για τον Άρη όμως τρέχουν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις και στην Α1. Το Σάββατο (10/12, 19:00) υπάρχει η πολύ δύσκολη αποστολή στο κλειστό της «Καλαμίτσας», εκεί όπου πρόσφατα… προσγειώθηκε ανώμαλα ο πρωταθλητής Ευρώπης Παναθηναϊκός.

Ενδεικτικές ήταν και οι δηλώσεις παικτών του Άρη αλλά και αυτού του Αλεξανδρή, μετά την αναμέτρηση με την GasTerra, για το δύσκολο απόγευμα που τους περιμένει στην Καβάλα, όπως και για την ανάγκη να επιστρέψουν στη Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο της νίκης. Η αυτοπεποίθηση έχει επιστρέψει μετά τις τελευταίες εμφανίσεις και επιτυχίες, ενώ το καλό κλίμα δεν αμφισβητήθηκε ποτέ, ακόμη κι όταν τα αποτελέσματα γεννούσαν δικαιολογημένα προβληματισμό. Στα θετικά που σημειώνει στο μπλοκ το ο «Τίγρης» και οι συνεχώς βελτιούμενες εμφανίσεις των Αμερικάνων. Ειδικά των Μόλντροου και Κερούς. Απομένει να προσαρμοστεί καλύτερα και αυτός ο Ντέιβις, ενώ ο Αλεξανδρής περιμένει πάντα περισσότερα από τον ανέτοιμο (ακόμη) Τσαλδάρη.

Τα χαμόγελα θα μπορούσαν να είναι πιο πλατιά στις τάξεις της ομάδας εάν δεν υπήρχε η γνωστή διοικητική ρευστότητα και αβεβαιότητα, όπως και αυτές οι πολύ σοβαρές οικονομικές της υποχρεώσεις. Σε ραδιοφωνικό σταθμό της Θεσσαλονίκης ο Αλεξανδρής σχολίασε και χθες τα χρήματα που οφείλονται ειδικά στους Έλληνες παίκτες της ομάδας, ενώ υπάρχει κι αυτή η «θηλιά» των χρεών σε πλιότερα μέλη του ρόστερ της.

Ανήμερα της αναμέτρησης με την ολλανδική ομάδα ο Νίκος Χατζηβρέττας δικαιώθηκε από το δικαστήριο για τα χρήματα που του οφείλει η ΚΑΕ για τη διετία 2009-11. Ο 34χρονος γκαρντ έχει ήδη «σφραγίσει» επιταγή ύψος 50.000 ευρώ, ενώ το δικαστήριο έχει εκδώσει διαταγή πληρωμής για μια συναλλαγματική ύψους 125.000 ευρώ και για μια επιταγής 67.500 ευρώ. Ο παίκτης περίμενε υπομονετικά, οι ιθύνοντες της ΚΑΕ δεν είχαν και δεν έχουν τη δυνατότητα να ανταποκριθούν και οι ακόμη πιο δυσάρεστες συνέπειες είναι «προ των πυλών» για το τμήμα.

Προσθέστε έναν επιπλέον «πονοκέφαλο» από χθες με την προσφυγή του Γάιου Σκορδίλη στη FIBA. Ένας παίκτης που όπως και ο Χατζηβρέττας βρέθηκε και βρίσκεται ακόμη στη λίστα παικτών που μπορούν να ενισχύσουν την ομάδα, προσέφυγε εναντίον της για ένα ποσό της τάξης των 103.000 ευρώ που του οφείλονται ακόμη. Και δυστυχώς δεν αποκλείεται ανάλογη συνέχεια…

Σήμερα για Μπόγρη;

Η σημερινή μέρα αναμένεται να βάλει τέλος στην αγωνία του Γιώργου Μπόγρη και των ανθρώπων του Άρη, εφόσον τελικά γνωστοποιηθεί η απόφαση του ΑΣΕΑΔ για τη συμμετοχή του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Έλληνας σέντερ εξέφρασε ξανά την αισιοδοξία του πως η απόφαση θα τον δικαιώνει και θα μπορέσει να ενισχύσει τους «κίτρινους» και στις εγχώριες υποχρεώσεις τους.

Στην ανακοίνωση των ονομάτων των διαιτητών της 8ης αγωνιστικής δεν υπήρχαν, σε κανένα παιχνίδι, αυτά της διαιτητικής τριάδας της περασμένης Κυριακής στο Αλεξάνδρειο. Έμμεση τιμωρία για τα σφυρίγματα τους, έστω κι αν εκπρόσωποι της ΚΕΔ μίλησαν για «ξεκούραση» τους!


Και όσο δεν βρίσκεται λύση στο διοικητικό, τόσο τα προβλήματα από τα χρέη θα διογκώνονται και η θηλιά θα σφίγγει στον "λαιμό" της ομάδας.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.