Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
a bullet for your head
QUOTE(gerorge @ Jul 12 2016, 15:57 ) *
Bullet για Brandon Ashley και cory Jefferson τι γνωμη εχεις.Τον πρωτο τον προσεξα σε ενα ματς Summer League και με φανηκε συμπαθητικος ενω ο δευτερος ειναι γνωστος και ακομα και Ευρωπη να διαλεξει δυσκολα για Αρη

Μόλις πρόσεξα πως υπάρχει οψιον της Άλμπα και για την επόμενη σεζόν για τον Ashley.
Ο Cory Jefferson συζητήθηκε στο τοπικ του Παναθηναικου.
Είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση ΜΑΠ , που προσπαθεί να εδραιωθεί και ως καλός σουτερ απο μέση-μακρινή απόσταση.
Για τον Άρη θα ήταν μια θαυμάσια επιλογή, όμως δεν ξέρω, αν ο Άρης θα μπορούσε να του καλύψει τις οικονομικές του απαιτήσεις.
Εκτιμώ πως θα χρειαζόταν μια τέτοια υπέρβαση απο πλευρές Άρη, ανάλογη ή και μεγαλύτερη με εκείνη του McNeal.

http://www.sportando.com/m/en/europe/germa...ert-lowery.html
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 6 2016, 15:45 ) *
http://www.nbadraft.net/players/georges-niang

Δεν είναι λίγες οι φορές που το nbadraft.net, χρησιμοποιεί ατυχή comparisons στα reports που κάνει για τα prospects.
O Georges Niang , δεν νομίζω οτι μοιάζει ιδιαίτερα στον Γιώργο Πρίντεζη.
Για μένα διαθέτει στο πακέτο ικανοτήτων του στοιχεία που παραπέμπουν πολύ περισσότερο στους Adrien Moerman και Jorge Garbajosa!

O Georges Niang ήταν απο τους κορυφαίους κολεγιακους παικτες για την σεζόν που πέρασε.
Σε όλη του την θητεία με το Iowa State, ειχε σερι παρουσίες στο τελικό τουρνοα του NCAA!
2 φορές μάλιστα έφτασε ως το sweet 16 και άλλη μια στην φάση των 32.

Έχει επιλεχθεί στην All American second team , στην All American third team , πηρε μια φορά το Karl Malone Award , επιλεχτηκε 2 φορές στην καλύτερη 5αδα της All Big 12, ενω εχει και ένα MVP στο All Big 12 tournament!

Αν μη τι άλλο, έχει μια πολύ σπουδαία και επιτυχημένη κολεγιακη διαδρομή-καριέρα.

Την σεζόν που πέρασε έβγαλε φοβερά στατιστικά.
20.5π, 6.3ρ, 3.3ασ, 0.9κλ,0 6κοψ σουταροντας με 60.5 τα 100 στα δίποντα, 39.1 τα 100 στα τρίποντα σε 4.1 προσπάθειες ανα παιχνίδι και με 80.7 τα 100 στις ελεύθερες βολές!

Επιλέχθηκε στο φετινό draft απο τους Pacers στο Νο50.

Παρά το τόσο πλούσιο κολεγιακο παλμαρε, έχουν υπάρξει πολλές αμφιβολίες, για το κατα ποσο ο Niang μπορεί να σταθεί στο NBA.
Η κυριότερη αμφιβολία έχει να κάνει με αυτό που οι Αμερικανοί ονομάζουν physical tools.

O Georges Niang, υπολοιπεται αθλητικοτητας, αλτικοτητας , ταχύτητας, έκρηξης.
Δεν έχει εκείνα τα σωματικά-αθλητικά προσόντα που να τηρούν τις προδιαγραφές που το NBA επιτασσει.

Πολλοί στέκονται και στο ότι είναι tweener.
Εγώ πάλι θεωρώ πως η φυσική του θεση ειναι το PF.
Με τους σύγχρονους μπασκετικους όρους, μόνο ως PF μπορεί να λογίζεται.

Με ύψος 2.04μ και βάρος 105κιλά, μπορεί να καλύψει αυτή την θέση ως ένας stretch PF , που έχει όμως και ένα ανεπτυγμένο παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι, καθώς και μια μεγάλη ικανότητα στο να είναι αποτελεσματικος κοντά στο καλάθι, όπως και μακριά απο αυτό.

Με όλο αυτό το πακέτο που διαθέτει, θα μπορούσε να βρει δουλειά στο ΝΒΑ ως κάποιος role player, που θα παλεύει να βρει ενα συμβόλαιο για καποιο απο τα τελευταια spots στα ροστερ των ομάδων.
Στην Ευρώπη όμως, θα μπορούσε να κάνει αξιόλογη καριέρα.
Εφόσον ήταν τόσο καλός στο κολεγιακο επίπεδο, παρά τους σωματικους-αθλητικους περιορισμούς του, θα μπορούσε να είναι πολύ καλός και στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ.
Όπως πριν χρόνια έλεγα κάτι ανάλογο και για τον Luke Harangody!

Στο low post game του ο Niang μου θυμίζει έντονα τον Adrien Moerman.
Έχει μεγάλο και δυνατό κορμί, καλό footwork , αντίληψη και αίσθηση του χώρου, του καλαθιου και των εμπλεκομένων παικτών.
Ξέρει να διαβάζει άριστα τα 1vs1, και ξέρει να δημιουργεί εκείνες τις αποστάσεις για να τελειώσει τις φάσεις.
Έχει πολύ καλή επαφή με το καλαθι, με πολυ καλα τελειωματα.

Επίσης είναι πολύ καλός και στο 1vs1 με πρόσωπο στο καλάθι, δηλαδή απο εξω προς τα μέσα.
Είναι δημιουργός των δικών του φάσεων και σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού.
Παρόλο που δεν έχει γρήγορο πρώτο βήμα, ξερει πολύ καλά να δουλεύει τις προσποιησεις και να διαβάζει εκείνη την στιγμιαια κακη αμυντική ισορροπια του αντιπάλου του.
Επίσης έχει εδραιωθεί και ως πολύ καλός μακρινός σουτερ, με μεγάλη εμβέλεια στο σουτ του.
Είτε ως spot up shooter, ειτε μετα απο ντρίμπλα στο 1vs1, είτε μετά απο pick n ' pop.

Αν και ο Moerman διαθετει ί καλό μακρινό σουτ, όλα τα παραπάνω στοιχεία με παραπέμπουν πολύ έντονα στον Ισπανο Jorge Garbajosa!

Επίσης στο out-inside situation, έχει δείξει μεγάλη ικανότητα και στο διάβασμα των αντιπάλων αμυντικών cloae out.

Γενικά έχει διευρυμενη αντίληψη του παιχνιδιού και υψηλό μπασκετικό IQ.

Πέραν του επιθετικού του οπλοστασιου, ο Niang , έχει και πολύ ανεπτυγμένο passing ability.
Οι μ.ο. σε τελικές πάσες είναι ιδιαίτερα ψηλοί για κάποιον ο οποίος ουσιαστικά είναι ένα stretch PF.
Αυτό που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι πως μπορεί να διαβάζει καλά, τόσο τα double tream στο low post, συνεισφεροντας σημαντικα και στο ball movement μέσω του inside-out game, όσο και ότι μπορεί και σπάει την μπάλα προς τα έξω, όταν δραστηριοποιειται περιφερειακα!

Στο αμυντικό σκελος, παρά τους περιορισμούς του, είναι αξιοπρεπης rebounder, αμύνεται πολύ καλά στο low post, και καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια στην περιφερειακή του άμυνα.

Στο ΝΒΑ αναμφίβολα, θα αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα στην αντιμετώπιση αθλητικών PF , που έχουν ικανότητα στο 1vs1 με πρόσωπο.

Στην Ευρώπη, αυτό το πράγμα θα μπορούσε να αμβλυνθει ως ένα βαθμό.

Αν ο Georges Niang , διαθέτει εκείνη την οξυδερκεια και καθοδηγηθει σωστά απο τον ατζέντη του, τότε θα κατανοήσει πλήρως, πως το μέλλον του είναι στην Ευρώπη....

Μπορεί λοιπόν να μην έχει την αθλητικότητα του Okaro, έχει όμως μια μεγαλύτερη αγωνιστική πληρότητα.
Είναι ένας πιο πιο πλήρης stretch shooting PF , με ικανότητα και στο low post gane , καθώς και στην δημιουργία!

http://www.vigilantsports.com/2016/07/11/p...-georges-niang/

O Niang υπέγραψε 3ετες, με τον πρώτο χρόνο φουλ εγγυημενο..
Πιστεύω ότι αυτόν τον παίκτη, κάποια στιγμή θα τον δούμε Ευρώπη..
SteelGandalf
Αφού καλωσορίσω τον φίλο giannisaris81, θα πρέπει να τονίσω πως δεν μας αφορούν στο συγκεκριμένο φόρουμ τα όσα έχουν γραφτεί σε άλλα fora ή blogs.

Διαβάζεις φίλε μου τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ (στην υπογραφή μου) και προχωράμε κανονικά.

Μπορείς να γράφεις ό,τι θες, αρκεί να το κάνεις σεβόμενος του συνομιλητές σου και τους προαναφερθέντες κανόνες.

Και πάλι καλώς όρισες. wink.gif

Βασίλη (tuareg) ας μην προκαταβάλουμε καταστάσεις. Αν διαπιστωθεί, στην πορεία, κάτι τέτοιο, έχουμε τρόπο να το διαχειριστούμε. wink.gif

============================================

Όσο για σένα φίλε pan24, πες μου σε παρακαλώ που τα διάβασες αυτά:

QUOTE(pan24 @ Jul 12 2016, 12:46 ) *
Ομως τοτε να μην ακουγονται πλανα για πρωταθλημα σε 3-4 χρονια γιατι ειναι σαν το 3ετες πλανο του αλαφουζου που γελαει ο κοσμος
Εκτος αν ξαφνικα σε 3 χρονια ο φλιωνης γινει σπανουλης,ο διπλαρος διαμαντιδης και το μπατζετ απο τα 2-3-4εκ οσα θα ειναι φετος και του χρονου παει πανω απο 10


Διάβασες σε κάποια επίσημη τοποθέτηση της Κ.Α.Ε. Άρης τέτοιες δηλώσεις; Αναφέρουν πουθενά 3ετές ή 4ετές πλάνο για διεκδίκηση πρωταθλήματος; Γιατί εγώ το μόνο που γνωρίζω είναι το πλάνο εξυγίανσης και τα υπόλοιπα είναι, στο μυαλό μου, ακόμη "θολά" και πάντως μη ξεκαθαρισμένα.

Εμένα μου αρκεί σε πρώτη φάση η εξυγίανση της ομάδας. Παιδάκι ήμουν και κοντεύω τα 40, από τότε που χρωστάει η Κ.Α.Ε. σχεδόν σε όποιον μιλάει ελληνικά και όχι μόνο.

=============================

Από 'κει και πέρα, είναι όντως αρκετά νωρίς ακόμη για να αρχίσουμε τους αφορισμούς. Εξακολουθώ να έχω εμπιστοσύνη στον κύριο Λάσκαρη και στον κόουτς Πρίφτη. wink.gif
pan24
QUOTE (SteelGandalf @ Jul 12 2016, 20:39 ) *
Αφού καλωσορίσω τον φίλο giannisaris81, θα πρέπει να τονίσω πως δεν μας αφορούν στο συγκεκριμένο φόρουμ τα όσα έχουν γραφτεί σε άλλα fora ή blogs.

Διαβάζεις φίλε μου τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ (στην υπογραφή μου) και προχωράμε κανονικά.

Μπορείς να γράφεις ό,τι θες, αρκεί να το κάνεις σεβόμενος του συνομιλητές σου και τους προαναφερθέντες κανόνες.

Και πάλι καλώς όρισες. wink.gif

Βασίλη (tuareg) ας μην προκαταβάλουμε καταστάσεις. Αν διαπιστωθεί, στην πορεία, κάτι τέτοιο, έχουμε τρόπο να το διαχειριστούμε. wink.gif

============================================

Όσο για σένα φίλε pan24, πες μου σε παρακαλώ που τα διάβασες αυτά:



Διάβασες σε κάποια επίσημη τοποθέτηση της Κ.Α.Ε. Άρης τέτοιες δηλώσεις; Αναφέρουν πουθενά 3ετές ή 4ετές πλάνο για διεκδίκηση πρωταθλήματος; Γιατί εγώ το μόνο που γνωρίζω είναι το πλάνο εξυγίανσης και τα υπόλοιπα είναι, στο μυαλό μου, ακόμη "θολά" και πάντως μη ξεκαθαρισμένα.

Εμένα μου αρκεί σε πρώτη φάση η εξυγίανση της ομάδας. Παιδάκι ήμουν και κοντεύω τα 40, από τότε που χρωστάει η Κ.Α.Ε. σχεδόν σε όποιον μιλάει ελληνικά και όχι μόνο.

=============================

Από 'κει και πέρα, είναι όντως αρκετά νωρίς ακόμη για να αρχίσουμε τους αφορισμούς. Εξακολουθώ να έχω εμπιστοσύνη στον κύριο Λάσκαρη και στον κόουτς Πρίφτη. wink.gif

Συγγνωμη λαθος εντυπωση smile.gif
Πιστευα απο οσα διαβαζα εδω μεσα τοσο καιρο οτι ηταν καποιο επισημο πλανο οτι ο αρης στην επομενη 4ετια παει για να χτυπησει τους μεγαλους
SteelGandalf
QUOTE(pan24 @ Jul 12 2016, 20:14 ) *
Συγγνωμη λαθος εντυπωση smile.gif
Πιστευα απο οσα διαβαζα εδω μεσα τοσο καιρο οτι ηταν καποιο επισημο πλανο οτι ο αρης στην επομενη 4ετια παει για να χτυπησει τους μεγαλους


Να το εκλάβω ως ειλικρινή "συγγνώμη" ή ως ειρωνεία;

Αν το εννοείς πραγματικά, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν αναφέρθηκε πουθενά από επίσημα χείλη της ΚΑΕ τέτοιο πλάνο.
pan24
QUOTE (SteelGandalf @ Jul 12 2016, 21:59 ) *
Να το εκλάβω ως ειλικρινή "συγγνώμη" ή ως ειρωνεία;

Αν το εννοείς πραγματικά, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν αναφέρθηκε πουθενά από επίσημα χείλη της ΚΑΕ τέτοιο πλάνο.

Πραγματικα το ειπα
Μπερδευτηκα επειδη απο διαφορους(οχι απο εσενα συνηθως) διαβαζα ειδικα μετα την σειρα πλει οφφ με τον παναθηναικο για τον μεγαλο αρη που ερχεται συντομα,για τους δανεικους που δεν βοηθανε εναν αρη που κανει πρωταθλητισμο και γενικα εδω και καιρο διακρινω ενα κλιμα "ερχομαστε στο υψηλοτερο επιπεδο" και πιστεψα οτι αυτο αναφεροταν στο κοντινο μελλον και οτι τετοιες προσδοκιες ειχαν καλλιεργηθει απο την διοικηση
Αν η διοικηση ετσι οπως κινειται εχει στοχο πρωταθλημα σε 4 χρονια δινει φρουδες ελπιδες με μη ρεαλιστικους στοχους
Αν οπως λες εχει στοχο να ξεπληρωσει τα χρεη με την ομαδα σε ενα πολυ καλο επιπεδο τοτε βρισκεται στον σωστο δρομο
giannisaris81
QUOTE (SteelGandalf @ Jul 12 2016, 20:39 ) *
Αφού καλωσορίσω τον φίλο giannisaris81, θα πρέπει να τονίσω πως δεν μας αφορούν στο συγκεκριμένο φόρουμ τα όσα έχουν γραφτεί σε άλλα fora ή blogs.

Διαβάζεις φίλε μου τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ (στην υπογραφή μου) και προχωράμε κανονικά.

Μπορείς να γράφεις ό,τι θες, αρκεί να το κάνεις σεβόμενος του συνομιλητές σου και τους προαναφερθέντες κανόνες.

Και πάλι καλώς όρισες. wink.gif

Βασίλη (tuareg) ας μην προκαταβάλουμε καταστάσεις. Αν διαπιστωθεί, στην πορεία, κάτι τέτοιο, έχουμε τρόπο να το διαχειριστούμε. wink.gif

============================================

Όσο για σένα φίλε pan24, πες μου σε παρακαλώ που τα διάβασες αυτά:



Διάβασες σε κάποια επίσημη τοποθέτηση της Κ.Α.Ε. Άρης τέτοιες δηλώσεις; Αναφέρουν πουθενά 3ετές ή 4ετές πλάνο για διεκδίκηση πρωταθλήματος; Γιατί εγώ το μόνο που γνωρίζω είναι το πλάνο εξυγίανσης και τα υπόλοιπα είναι, στο μυαλό μου, ακόμη "θολά" και πάντως μη ξεκαθαρισμένα.

Εμένα μου αρκεί σε πρώτη φάση η εξυγίανση της ομάδας. Παιδάκι ήμουν και κοντεύω τα 40, από τότε που χρωστάει η Κ.Α.Ε. σχεδόν σε όποιον μιλάει ελληνικά και όχι μόνο.

=============================

Από 'κει και πέρα, είναι όντως αρκετά νωρίς ακόμη για να αρχίσουμε τους αφορισμούς. Εξακολουθώ να έχω εμπιστοσύνη στον κύριο Λάσκαρη και στον κόουτς Πρίφτη. wink.gif


Καλησπερα φιλε SteelGandalf σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,
Συμφωνω με αυτο το "θολό" που λες...ισως μια νεα συνεντευξη τυπου του Λασκαρη(οπως ειχε κανει και οταν ηρθε) να ξεκαθαριζε καπως τα πραγματα και τις προθεσεις του....για τους στοχους μας.....να μη τσακωνομαστε και τσαμπα μεταξυ μας!
Εγω οπως και αν εχει τον ευχαριστω για οτι μας εχει προσφερει μεχρι τώρα μας εβγαλε απο το αδιεξοδο....μας εκανε ενα νοικοκυρεμενο μαγαζι..σιγουρα δεν μοιαζει περαστικος(ανακαινιση γηπεδου-αποδυτηρια-λεωφορειο-πληρωμη χρεων)..το ερωτημα ειναι αν θέλει-μπορει να πάμε ακομα πιο πάνω....


tuareg
QUOTE (pan24 @ Jul 12 2016, 22:11 ) *
Πραγματικα το ειπα
Μπερδευτηκα επειδη απο διαφορους(οχι απο εσενα συνηθως) διαβαζα ειδικα μετα την σειρα πλει οφφ με τον παναθηναικο για τον μεγαλο αρη που ερχεται συντομα,για τους δανεικους που δεν βοηθανε εναν αρη που κανει πρωταθλητισμο και γενικα εδω και καιρο διακρινω ενα κλιμα "ερχομαστε στο υψηλοτερο επιπεδο" και πιστεψα οτι αυτο αναφεροταν στο κοντινο μελλον και οτι τετοιες προσδοκιες ειχαν καλλιεργηθει απο την διοικηση
Αν η διοικηση ετσι οπως κινειται εχει στοχο πρωταθλημα σε 4 χρονια δινει φρουδες ελπιδες με μη ρεαλιστικους στοχους
Αν οπως λες εχει στοχο να ξεπληρωσει τα χρεη με την ομαδα σε ενα πολυ καλο επιπεδο τοτε βρισκεται στον σωστο δρομο


Παλι φθανεις σε αυθαιρετα συμπερασμα ερμηνευοντας οπως θες...τες πα...ας το συνηθισω biggrin.gif
Κανενας δεν συνεδεσε την αντιθεση στην ελευση δανεικων με πρωταθλητισμο,αλλο το ενα πραγμα,αλλο το αλλο.
Το υψηλοτερο επιπεδο εσυ το μεταφραζεις μονο με πρωταθλημα δλδ?Οκ....
Γενικα για τους στοχους καλο θα ειναι να δεις τη περσυνη συνεντευξη Λασκαρη οπου θετει στοχους.
pan24
QUOTE (tuareg @ Jul 12 2016, 22:45 ) *
εχεις τσουβαλιασει,τα χεις κανει αχταρμα και εφτασες στο συμπερασμα που ηθελες.
Κανενας δεν συνεδεσε την αντιθεση στην ελευση δανεικων με πρωταθλητισμο,αλλο το ενα πραγμα,αλλο το αλλο.
Το υψηλοτερο επιπεδο εσυ το μεταφραζεις μονο με πρωταθλημα δλδ?Οκ....
Γενικα για τους στοχους καλο θα ειναι να δεις τη περσυνη συνεντευξη Λασκαρη οπου θετει στοχους.

Ενταξει χαλαρωσε το ειπα οτι δεν εχω παρακολουθησει πολυ τα του αρη
Φετος ξεκινησα να παρακολουθω
Οταν εχεις μια ομαδα που ειναι για 3η θεση(την οποια ειχε στην κανονικη διαρκεια) και οι δυο πρωτοι ειναι μεταξυ τους στο ιδιο επιπεδο το υψηλοτερο απο εσενα επιπεδο στην ελλαδα δεν ειναι το επιπεδο τους?
Εκτος αν δεν μιλαμε βαθμολογικα αλλα αγωνιστικα σε ποιοτητα ροστερ οποτε οκ
tuareg
QUOTE (pan24 @ Jul 12 2016, 22:54 ) *
Ενταξει χαλαρωσε το ειπα οτι δεν εχω παρακολουθησει πολυ τα του αρη
Φετος ξεκινησα να παρακολουθω
Οταν εχεις μια ομαδα που ειναι για 3η θεση(την οποια ειχε στην κανονικη διαρκεια) και οι δυο πρωτοι ειναι μεταξυ τους στο ιδιο επιπεδο το υψηλοτερο απο εσενα επιπεδο στην ελλαδα δεν ειναι το επιπεδο τους?
Εκτος αν δεν μιλαμε βαθμολογικα αλλα αγωνιστικα σε ποιοτητα ροστερ οποτε οκ


μη παιζεις με τις λεξεις,το παραπανω επιπεδο ειναι οι εμφανισεις στο παλε και στο σεφ με τον Ολυ και των πλευ οφφ με ΠΑΟ να ειναι δεδομενες...να μη κερδιζουν οι δυο στο παλε,να κοντραρω τα εκτος σε ολο το παιχνιδι,να παω τελικο κυπελλου και να το διεκδικησω μεχρι τελους αν δε το παρω.
Ειναι σε οποια διοργανωση παιξω στην ευρωπη να παω οσο πιο μακρια γινεται....
Ειναι οι απο κατω απο μενα στη βαθμολογια να θεωρουν τα παιχνιδια χαμενα....
Timemaster
QUOTE(pan24 @ Jul 12 2016, 21:54 ) *
Ενταξει χαλαρωσε το ειπα οτι δεν εχω παρακολουθησει πολυ τα του αρη
Φετος ξεκινησα να παρακολουθω
Οταν εχεις μια ομαδα που ειναι για 3η θεση(την οποια ειχε στην κανονικη διαρκεια) και οι δυο πρωτοι ειναι μεταξυ τους στο ιδιο επιπεδο το υψηλοτερο απο εσενα επιπεδο στην ελλαδα δεν ειναι το επιπεδο τους?
Εκτος αν δεν μιλαμε βαθμολογικα αλλα αγωνιστικα σε ποιοτητα ροστερ οποτε οκ



Το θέμα επίπεδο είναι πολύ σχετικό.
Στην Ελλάδα εδώ και χρόνια ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός είναι σε ένα επίπεδο και όλες οι άλλες ομάδες σε ένα άλλο.
Όμως η απόσταση είναι χαοτική.

Η δήλωση "να ανέβουμε επίπεδο" εγώ την εκλαμβάνω ως να μειώσουμε την απόσταση από τους μεγάλους και κυρίως να γίνουμε ανταγωνιστικοί στην Ευρώπη.
Ουσιασιαστικά να ξαναγυρήσουμε μερικά χρόνια πίσω όταν η ομάδα έπαιζε Ευρωλίγκα και τελικό Γιουροκαπ.

Αυτό το αντιλαμβάνομαι και από τα οικονομικά δεδομένα της ομάδος.
Αν αυτή τη στιγμή ήθελε ο Λάσκαρης να χτυπήσει το πρωτάθλημα θα έπρεπε να κλείσει ρόστερ αξίας πάνω από 10-15 μύρια. Σε αυτά τα λεφτά δε θα τον ένοιαζαν τα 600-700 χιλιάρικα χρέους για φέτος.
Όμως η ομάδα πάει να κάνει αυτό που είχε τα προηγούμενα χρόνια. Μπάτζετ κοντά στα 2-4 εκατομμύρια , τρίτη θέση άνετη και προσπάθεια για να μπουμε σφήνα σε τελικό ή σε κανένα κύπελλο. Ενώ από Ευρώπη να το τερματίσουμε.

Όμως προτρέχουν τα χρέη. Οπότε πέρσι κάναμε ομάδα με αγωνιστικό μπάτζετ 800.000 , φέτος θα κάνουμε με 1,3 όπως λέγεται και του χρόνο με 2.

rolleyes.gif

Timemaster
στα μεταγραφικά τώρα όποιος Έλληνας παίχτης έχει αξία από 100.000 εως 500.000 είναι μεταγραφικός στόχος της ομάδος.
Αλλήθεια-ψέματα θα σας γελάσω.

Η ουσία είναι ότι η ομάδα έχει κλείσει όλες σχεδόν τις θέσεις των Ελλήνων εκτός από μία.
Αυτή του Πελέκάνου που θεωρητικά φεύγει. Γιατί πρακτικά έχει ακόμα συμβόλαιο.
Ενώ θεωρητικά την μία θέση αυτή στη δωδεκάδα μπορεί να την καπαρώσει ένας ακόμα πιτσιρικάς.

όπως φαίνεται θα περιμένουμε να δουμε τι θα γίνει με το ρόστερ των δύο αιωνίων ώστε να πάρουμε ότι αφήσουν στην άκρη.
Οπότε για τους Έλληνες πρέπει αν περιμένουμε μέχρι τέλος του μήνα.

Για τους ξένους είναι πολύ νωρίς ακόμα.
Πρέπει πρώτα να τελειώσουν τα σαμερ καμπ στο αμέρικα και εν συνεχεία να κλείσουμε παίχτες.

Οπότε φέτος λόγο της λιψινδρίας Ελλήνων παιχτών για να μας ανεβάσουν επίπεδο , και το ότι πολλοί Αμερικανοί δοκιμάζονται για το ΝΒΑ θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τέλη Αυγούστου για να δουμε μεταγραφές.

Αλλωστε η προετοιμασία αργεί ακόμα.
giannisaris81
QUOTE (Timemaster @ Jul 12 2016, 23:06 ) *
Το θέμα επίπεδο είναι πολύ σχετικό.
Στην Ελλάδα εδώ και χρόνια ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός είναι σε ένα επίπεδο και όλες οι άλλες ομάδες σε ένα άλλο.
Όμως η απόσταση είναι χαοτική.

Η δήλωση "να ανέβουμε επίπεδο" εγώ την εκλαμβάνω ως να μειώσουμε την απόσταση από τους μεγάλους και κυρίως να γίνουμε ανταγωνιστικοί στην Ευρώπη.
Ουσιασιαστικά να ξαναγυρήσουμε μερικά χρόνια πίσω όταν η ομάδα έπαιζε Ευρωλίγκα και τελικό Γιουροκαπ.

Αυτό το αντιλαμβάνομαι και από τα οικονομικά δεδομένα της ομάδος.
Αν αυτή τη στιγμή ήθελε ο Λάσκαρης να χτυπήσει το πρωτάθλημα θα έπρεπε να κλείσει ρόστερ αξίας πάνω από 10-15 μύρια. Σε αυτά τα λεφτά δε θα τον ένοιαζαν τα 600-700 χιλιάρικα χρέους για φέτος.
Όμως η ομάδα πάει να κάνει αυτό που είχε τα προηγούμενα χρόνια. Μπάτζετ κοντά στα 2-4 εκατομμύρια , τρίτη θέση άνετη και προσπάθεια για να μπουμε σφήνα σε τελικό ή σε κανένα κύπελλο. Ενώ από Ευρώπη να το τερματίσουμε.

Όμως προτρέχουν τα χρέη. Οπότε πέρσι κάναμε ομάδα με αγωνιστικό μπάτζετ 800.000 , φέτος θα κάνουμε με 1,3 όπως λέγεται και του χρόνο με 2.

rolleyes.gif


Συμφωνω με τα νουμερα σου...καπως ετσι δειχνει πως θα το παμε...απλα ο Λασκαρης αν θυμαμαι καλα ειχε πει οτι στοχος ειναι η επιστροφη του αρη στην ελιτ της ελλαδας και της ευρωπης....αυτο εχει δημιουργησει μια προδιαθεση για μεγαλυτερα ποσα ακομα απο αυτα που ειπες...καλο θα ηταν να υπαρξει μια πιο σαφη δηλωση επι του θεματος....
tuareg
πενταετες ο Χρηστιδης
http://www.arisbc.gr/el/nea/738/epaggelmat...silhs-xrhstidhs
back2back
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 12 2016, 23:43 ) *
Συμφωνω με τα νουμερα σου...καπως ετσι δειχνει πως θα το παμε...απλα ο Λασκαρης αν θυμαμαι καλα ειχε πει οτι στοχος ειναι η επιστροφη του αρη στην ελιτ της ελλαδας και της ευρωπης....αυτο εχει δημιουργησει μια προδιαθεση για μεγαλυτερα ποσα ακομα απο αυτα που ειπες...καλο θα ηταν να υπαρξει μια πιο σαφη δηλωση επι του θεματος....


δεν χρειάζεται να βγει να κάνει κάποια δήλωση, θα δεις τις μεταγραφές που θα κάνει και θα καταλάβεις
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 12 2016, 23:43 ) *
Συμφωνω με τα νουμερα σου...καπως ετσι δειχνει πως θα το παμε...απλα ο Λασκαρης αν θυμαμαι καλα ειχε πει οτι στοχος ειναι η επιστροφη του αρη στην ελιτ της ελλαδας και της ευρωπης....αυτο εχει δημιουργησει μια προδιαθεση για μεγαλυτερα ποσα ακομα απο αυτα που ειπες...καλο θα ηταν να υπαρξει μια πιο σαφη δηλωση επι του θεματος....


το σταδιακα ξεχνας....για σταδιακη επιστροφη εκανε λογο,σιγα-σιγα...
ο στοχοι που ειχαν τεθει για τη πρωτη χρονια δια στοματος Λασκαρη επιτευχθησαν ολοι.

-Μειωση χρεους
-Οσο πιο μακρια γινεται στην Ευρωπη
-Τετραδα στην Ελλαδα
-Νικη απεναντι σε καποιον απο Ολυ η ΠΑΟ

Το τι προδιαθεση εχει ο καθε ο οπαδος,πως ερμηνευει τις δηλωσεις (πχ το οτι επιπλεον ποσα πανε στα χρεη αντι στο αγωνιστικο δεν ευχαριστει καποιους αλλα δε μπορει να αγνοειται σε οποιαδηποτε κουβεντα) και τι νομιζει δεν εχει σημασια....
Σημασια εχει η διοικηση να μενει πιστη στις εξαγγελιες της αφου εκεινη βαζει τους στοχους και οχι οι οπαδοι.
giannisaris81
QUOTE (back2back @ Jul 13 2016, 15:37 ) *
δεν χρειάζεται να βγει να κάνει κάποια δήλωση, θα δεις τις μεταγραφές που θα κάνει και θα καταλάβεις


Ειναι σωστο και αυτο που λες, απλα φιλε στο κοσμο του Αρη υπαρχει μια μεγαλη διασταση αποψεων για το τι να περιμενουμε...και θα ηθελα να ξεκαθαριστει αυτο απο ψηλα....
Δηλαδη απο τη μια μερια π.χ μπορει να βγουμε τεταρτοι και καποιοι να πουν ολα καλα και ειναι επιτυχια.....και απο την αντιθετη μπορει να παμε τελικο να χασουμε 3-2 και να λενε καποιοι αποτυχια επρεπε να το σηκωσουμε....
Αυτο το σιγα σιγα επιστροφη στη κορυφη καλο θα ηταν να διευκρινιστει.....μιλαμε δηλαδη για ενα πλανο 3τιας η ενα πλανο 10τιας?
back2back
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 13 2016, 16:33 ) *
Ειναι σωστο και αυτο που λες, απλα φιλε στο κοσμο του Αρη υπαρχει μια μεγαλη διασταση αποψεων για το τι να περιμενουμε...και θα ηθελα να ξεκαθαριστει αυτο απο ψηλα....
Δηλαδη απο τη μια μερια π.χ μπορει να βγουμε τεταρτοι και καποιοι να πουν ολα καλα και ειναι επιτυχια.....και απο την αντιθετη μπορει να παμε τελικο να χασουμε 3-2 και να λενε καποιοι αποτυχια επρεπε να το σηκωσουμε....
Αυτο το σιγα σιγα επιστροφη στη κορυφη καλο θα ηταν να διευκρινιστει.....μιλαμε δηλαδη για ενα πλανο 3τιας η ενα πλανο 10τιας?


τελευταία έχουν μαζευτεί στον αθλητισμό πολλοί σωτήρες που μοιράζουν εκατομμύρια με το στόμα. οπότε είσαι επιφυλακτικός και περιμένεις να δεις για να κρίνεις. 10ετές πλάνο δεν υπήρχε ούτε στη Σοβιετική Ένωση. Αν τα χρήματα που δίνεις για μεταγραφές είναι αυτά που ακούγονται, είναι λίγα, απλά περιμένεις από τον Πρίφτη να κάνει πάλι το θαύμα του
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 13 2016, 16:33 ) *
Ειναι σωστο και αυτο που λες, απλα φιλε στο κοσμο του Αρη υπαρχει μια μεγαλη διασταση αποψεων για το τι να περιμενουμε...και θα ηθελα να ξεκαθαριστει αυτο απο ψηλα....
Δηλαδη απο τη μια μερια π.χ μπορει να βγουμε τεταρτοι και καποιοι να πουν ολα καλα και ειναι επιτυχια.....και απο την αντιθετη μπορει να παμε τελικο να χασουμε 3-2 και να λενε καποιοι αποτυχια επρεπε να το σηκωσουμε....
Αυτο το σιγα σιγα επιστροφη στη κορυφη καλο θα ηταν να διευκρινιστει.....μιλαμε δηλαδη για ενα πλανο 3τιας η ενα πλανο 10τιας?


η διοικηση τι εχει πει?
Τι εχει δηλωσει?
Σου ειπε αποπληρωμη χρεων και βλεπουμε η εταξε κατι που δε το εκπληρωσε?


QUOTE (back2back @ Jul 13 2016, 17:09 ) *
τελευταία έχουν μαζευτεί στον αθλητισμό πολλοί σωτήρες που μοιράζουν εκατομμύρια με το στόμα. οπότε είσαι επιφυλακτικός και περιμένεις να δεις για να κρίνεις. 10ετές πλάνο δεν υπήρχε ούτε στη Σοβιετική Ένωση. Αν τα χρήματα που δίνεις για μεταγραφές είναι αυτά που ακούγονται, είναι λίγα, απλά περιμένεις από τον Πρίφτη να κάνει πάλι το θαύμα του


Λιγα για τι πραγμα?
Για τιτλο?
Γιατι μας εταξε κανεις τιτλο το 16-17?
Απο την αλλη η αναφορα γι αυτους που μοιραζουν εκατομμυρια με το στομα στη κουβεντα για μια διοικηση που εχει δωσει 1,5-2 εκατομ για χρεη μαλλον ειναι ατοπη
giannisaris81
QUOTE (tuareg @ Jul 13 2016, 17:22 ) *
η διοικηση τι εχει πει?
Τι εχει δηλωσει?
Σου ειπε αποπληρωμη χρεων και βλεπουμε η εταξε κατι που δε το εκπληρωσε?




Λιγα για τι πραγμα?
Για τιτλο?
Γιατι μας εταξε κανεις τιτλο το 16-17?
Απο την αλλη η αναφορα γι αυτους που μοιραζουν εκατομμυρια με το στομα στη κουβεντα για μια διοικηση που εχει δωσει 1,5-2 εκατομ για χρεη μαλλον ειναι ατοπη


Ειπαμε οι στοχοι περσυ ηταν αυτοι που σωστα ειπες πριν....τους φετινους και γενικα τους μεσομακροπροθεσμους θα ηθελα να ξερω.....αυτο το σιγα σιγα στη κορυφη θα ηθελα να μαθω πως το σκεφτονται....το και βλεπουμε που λες εσυ δεν μου αρκει σαν φιλαθλο....
Οσο για το φιλο του ολυμπιακου λογικο ειναι να του φαινεται το μπατζετ μας πολυ μικρο σε σχεση με τα χρηματα που ξοδευουν αυτοι...
Απλα φιλε back2back για τα συγχρονα δεδομενα της ομαδας μας ο Λασκαρης εχει δωσει πολλα λεφτα....και ξεπληρωνει ακομα παλιες αμαρτιες...
gerorge
Ο Χρηστιδης πολυ μ αρεσει σαν παικτης.Τεσσαροπενταρι με αρκετα αξιολογο σουτ.Ελπιζω φετος να παρει χρονο συμμετοχης αρχικα σε garbage time και αναλογα με το τι θα δειξει σε αυτον τον χρονο συμμετοχης να αρχισει σιγα σιγα να παιρνει τη θεση του Σιμτσακ
back2back
QUOTE(tuareg @ Jul 13 2016, 17:22 ) *
η διοικηση τι εχει πει?
Τι εχει δηλωσει?
Σου ειπε αποπληρωμη χρεων και βλεπουμε η εταξε κατι που δε το εκπληρωσε?




Λιγα για τι πραγμα?
Για τιτλο?
Γιατι μας εταξε κανεις τιτλο το 16-17?
Απο την αλλη η αναφορα γι αυτους που μοιραζουν εκατομμυρια με το στομα στη κουβεντα για μια διοικηση που εχει δωσει 1,5-2 εκατομ για χρεη μαλλον ειναι ατοπη


στον αθλητισμό γενικά είπα φίλε, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε κάποιον. λίγα για να είσαι σίγουρος ότι θα είσαι το ίδιο καλός και φέτος, δεν είναι εύκολο να βρίσκεις κάθε χρόνο παίκτες όπως ο Οκάρο και ο Μακνίλ με αυτό το μπάτζετ.
SteelGandalf
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 13 2016, 16:39 ) *
Ειπαμε οι στοχοι περσυ ηταν αυτοι που σωστα ειπες πριν....τους φετινους και γενικα τους μεσομακροπροθεσμους θα ηθελα να ξερω.....αυτο το σιγα σιγα στη κορυφη θα ηθελα να μαθω πως το σκεφτονται....το και βλεπουμε που λες εσυ δεν μου αρκει σαν φιλαθλο....


Χωρίς παρεξήγηση, είμαστε χιλιάδες οι Αρειανοί φίλαθλοι και ο καθένας βλέπει από διαφορετικό πρίσμα τα δεδομένα. Άρα είναι αδύνατον να αντιληφθούμε όλοι το ίδιο πράγμα, να το αποδεχθούμε και να συμφωνήσουμε. Επίσης, κανείς δεν μπορεί να ορίσει πλάνο 3ετίας-4ετίας-5ετίας και να θεωρήσει δεδομένο πως θα τα καταφέρει να πραγματοποιήσει τις υποσχέσεις του.

Δεν σου αρκεί σαν φίλαθλο, αλλά δεν έχει εναλλακτική. Ή το αποδέχεσαι και στηρίζεις ή το απορρίπτεις και απέχεις. Τόσο απλά. wink.gif

QUOTE(giannisaris81 @ Jul 13 2016, 16:39 ) *
Οσο για το φιλο του ολυμπιακου λογικο ειναι να του φαινεται το μπατζετ μας πολυ μικρο σε σχεση με τα χρηματα που ξοδευουν αυτοι...
Απλα φιλε back2back για τα συγχρονα δεδομενα της ομαδας μας ο Λασκαρης εχει δωσει πολλα λεφτα....και ξεπληρωνει ακομα παλιες αμαρτιες...


Αν ο οποιοσδήποτε Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Μαδριλένος και Καταλανός θεωρεί λίγα τα χρήματα που δαπανά η διοίκηση του κυρίου Λάσκαρη, εμάς τι μας ενδιαφέρει; Δικαίωμα τους καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει. Το θέμα είναι εμείς να δούμε την πραγματικότητα και να δοξάζουμε τον Θεό που βρέθηκε ένας άνθρωπος να πληρώσει -δεν μπορώ να μην εκφραστώ ανάλογα και με συγχωρείτε προκαταβολικά- τα γ@μησιάτικα του παρελθόντος. Αυτό, σε συνδυασμό με μια πραγματικά μαχητική και ανταγωνιστική ομάδα με budget το 1/10 από τις δύο καλύτερες της Ελλάδας, εμένα με ικανοποιεί. Δεν τρέφω αυταπάτες ούτε φρούδες ελπίδες. Ναι, σαφώς ελπίζω και προσδοκώ την επιστροφή στην κορυφή, αλλά με πάνω από 5 εκατομμύρια ευρώ χρέη μέχρι πέρσυ, δεν είναι δυνατόν να πίστευα σε θαύματα, εκτός αν πραγματικά ερχόταν κάποιος και έριχνε με το καλημέρα 15-20 εκατομμύρια ευρώ. Έγινε πουθενά αυτό και μάλιστα σε χώρα που μαστίζεται από οικονομική (και όχι μόνο) κρίση;
giannisaris81
QUOTE (SteelGandalf @ Jul 13 2016, 18:55 ) *
Χωρίς παρεξήγηση, είμαστε χιλιάδες οι Αρειανοί φίλαθλοι και ο καθένας βλέπει από διαφορετικό πρίσμα τα δεδομένα. Άρα είναι αδύνατον να αντιληφθούμε όλοι το ίδιο πράγμα, να το αποδεχθούμε και να συμφωνήσουμε. Επίσης, κανείς δεν μπορεί να ορίσει πλάνο 3ετίας-4ετίας-5ετίας και να θεωρήσει δεδομένο πως θα τα καταφέρει να πραγματοποιήσει τις υποσχέσεις του.

Δεν σου αρκεί σαν φίλαθλο, αλλά δεν έχει εναλλακτική. Ή το αποδέχεσαι και στηρίζεις ή το απορρίπτεις και απέχεις. Τόσο απλά. wink.gif



Αν ο οποιοσδήποτε Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Μαδριλένος και Καταλανός θεωρεί λίγα τα χρήματα που δαπανά η διοίκηση του κυρίου Λάσκαρη, εμάς τι μας ενδιαφέρει; Δικαίωμα τους καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει. Το θέμα είναι εμείς να δούμε την πραγματικότητα και να δοξάζουμε τον Θεό που βρέθηκε ένας άνθρωπος να πληρώσει -δεν μπορώ να μην εκφραστώ ανάλογα και με συγχωρείτε προκαταβολικά- τα γ@μησιάτικα του παρελθόντος. Αυτό, σε συνδυασμό με μια πραγματικά μαχητική και ανταγωνιστική ομάδα με budget το 1/10 από τις δύο καλύτερες της Ελλάδας, εμένα με ικανοποιεί. Δεν τρέφω αυταπάτες ούτε φρούδες ελπίδες. Ναι, σαφώς ελπίζω και προσδοκώ την επιστροφή στην κορυφή, αλλά με πάνω από 5 εκατομμύρια ευρώ χρέη μέχρι πέρσυ, δεν είναι δυνατόν να πίστευα σε θαύματα, εκτός αν πραγματικά ερχόταν κάποιος και έριχνε με το καλημέρα 15-20 εκατομμύρια ευρώ. Έγινε πουθενά αυτό και μάλιστα σε χώρα που μαστίζεται από οικονομική (και όχι μόνο) κρίση;



Συμφωνω φιλε SteelGandalf οτι δε γινεται να ολοι να συμφωνησουμε...στο τελος της ημερας θα γινει οτι θελει ο Λασκαρης που και παλι συμφωνω πρεπει να δοξαζουμε το θεο που ηρθε και μας εσωσε....απο εκει και περα αυτο που ειπα ειναι οτι θα ηθελα να ξερω λιγο πιο αναλυτικα τους στοχους του για το μελλον...και αυτο οχι για να αποφασισω αν θα στηριξω η θα απεχω αφου δεν τιθεται τετοιο ζητημα....και στη β εθνικη να παιζαμε παλι το ιδιο θα αγαπουσα και θα ασχολιομουν με την ομαδα....
Ισως εγω τρεφω φρουδες ελπιδες δεν ξερω....αλλα ελπιζω οτι ο Λασκαρης στο αμεσο μελλον θα πληρωσει οσα χρειαζονται για να παμε στη κορυφη....εκει μας αξιζει να ειμαστε!!
tuareg
QUOTE (back2back @ Jul 13 2016, 18:53 ) *
στον αθλητισμό γενικά είπα φίλε, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε κάποιον. λίγα για να είσαι σίγουρος ότι θα είσαι το ίδιο καλός και φέτος, δεν είναι εύκολο να βρίσκεις κάθε χρόνο παίκτες όπως ο Οκάρο και ο Μακνίλ με αυτό το μπάτζετ.



ε αφου τους βρηκα με 800χιλ συνολικο μπατζετ,μαλλον θα τους βρω και με το 1,5 φετος.
Το οτι το δικο σου scouting φτανει μεχρι τη Τουρκια η μεχρι εκει που ξερει ο αδερφος του προπονητη σου δε σημαινει οτι και οι αλλοι ειναι το ιδιο.....
pan24
QUOTE (tuareg @ Jul 13 2016, 20:39 ) *
ε αφου τους βρηκα με 800χιλ συνολικο μπατζετ,μαλλον θα τους βρω και με το 1,5 φετος.
Το οτι το δικο σου scouting φτανει μεχρι τη Τουρκια η μεχρι εκει που ξερει ο αδερφος του προπονητη σου δε σημαινει οτι και οι αλλοι ειναι το ιδιο.....

Και οι δυο δικιο εχετε
Ναι ο αρης εχει καλο σκαουτινγκ και φετος μεγαλυτερο μπατζετ
Ομως τους καλυτερους σκαουτερ να εχεις δεν γινεται καθε χρονο ολες οι επιλογες να βγαινουν
Γιατι φετος εκτος απο τον τσουπκοβιτς ολοι ηταν καλοι και επαιξαν πολυ καλυτερα απο τα λεφτα τους με τον ουαιτ και τον μακνιλ να ξεχωριζουν
Και με το 1,5 μπατζετ παλι σε στοιχηματα θα πας.Ισως με μικροτερο ρισκο αλλα και παλι στοιχηματα θα ειναι
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα
Ο βετουλας μαζι με τον πριφτη θεωρουνται οι καλυτεροι ελληνες(τουλαχιστον απο την νεα γενια)σε επιλογη ξενων παικτων χαμηλου κοστους
Ο βετουλας καθε χρονο εφερνε πολυ καλους ξενους στον απολλωνα και λογικα θα κανει το ιδιο στον προμηθεα
Ομως γκαλογουει και κυριως μακολουμ(που τον εφερε κιολας απο α2 ισραηλ) μια φορα βρηκε
Ετσι και ο πριφτης δεν γινεται καθε φορα να βρισκει μακνηλ και ουαιτ
gerorge
QUOTE (pan24 @ Jul 13 2016, 20:59 ) *
Και οι δυο δικιο εχετε
Ναι ο αρης εχει καλο σκαουτινγκ και φετος μεγαλυτερο μπατζετ
Ομως τους καλυτερους σκαουτερ να εχεις δεν γινεται καθε χρονο ολες οι επιλογες να βγαινουν
Γιατι φετος εκτος απο τον τσουπκοβιτς ολοι ηταν καλοι και επαιξαν πολυ καλυτερα απο τα λεφτα τους με τον ουαιτ και τον μακνιλ να ξεχωριζουν
Και με το 1,5 μπατζετ παλι σε στοιχηματα θα πας.Ισως με μικροτερο ρισκο αλλα και παλι στοιχηματα θα ειναι
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα
Ο βετουλας μαζι με τον πριφτη θεωρουνται οι καλυτεροι ελληνες(τουλαχιστον απο την νεα γενια)σε επιλογη ξενων παικτων χαμηλου κοστους
Ο βετουλας καθε χρονο εφερνε πολυ καλους ξενους στον απολλωνα και λογικα θα κανει το ιδιο στον προμηθεα
Ομως γκαλογουει και κυριως μακολουμ(που τον εφερε κιολας απο α2 ισραηλ) μια φορα βρηκε
Ετσι και ο πριφτης δεν γινεται καθε φορα να βρισκει μακνηλ και ουαιτ


Με την ιδια λογικη δεν θα υπαρχουν καθε χρονο Τσουπ και Κοεν που παιζουν κατω απο την αξια τους,οπως επισης αντι για Πελεκανο ποιοτικοτερος Ελληνας.Φετος δεν βγηκαν ολες οι επιλογες για να λεμε οτι εγινε η τελεια χρονια και να αποκλειουμε μια εξισου ευστοχη επιλογη ξενων.Επισης με μεγαλυτερο μπατζετ μικραινουν τα ρισκα και αυξανεται η ποιοτητα των παικτων που θα αποκτηθουν οποτε μια αστοχη επιλογη οπως του Τσουπ θα καλυπτεται πιο ευκολα
tuareg
QUOTE (pan24 @ Jul 13 2016, 20:59 ) *
Και οι δυο δικιο εχετε
Ναι ο αρης εχει καλο σκαουτινγκ και φετος μεγαλυτερο μπατζετ
Ομως τους καλυτερους σκαουτερ να εχεις δεν γινεται καθε χρονο ολες οι επιλογες να βγαινουν
Γιατι φετος εκτος απο τον τσουπκοβιτς ολοι ηταν καλοι και επαιξαν πολυ καλυτερα απο τα λεφτα τους με τον ουαιτ και τον μακνιλ να ξεχωριζουν
Και με το 1,5 μπατζετ παλι σε στοιχηματα θα πας.Ισως με μικροτερο ρισκο αλλα και παλι στοιχηματα θα ειναι
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα
Ο βετουλας μαζι με τον πριφτη θεωρουνται οι καλυτεροι ελληνες(τουλαχιστον απο την νεα γενια)σε επιλογη ξενων παικτων χαμηλου κοστους
Ο βετουλας καθε χρονο εφερνε πολυ καλους ξενους στον απολλωνα και λογικα θα κανει το ιδιο στον προμηθεα
Ομως γκαλογουει και κυριως μακολουμ(που τον εφερε κιολας απο α2 ισραηλ) μια φορα βρηκε
Ετσι και ο πριφτης δεν γινεται καθε φορα να βρισκει μακνηλ και ουαιτ


μου φαινεται οτι δε παρακολουθεις πολυ Αρη.
Δε ξερω πως τα καταφερνουμε αλλα συνηθως (εκτος απο τη χρονια 9-10 που τα λεφτα του παπ πηγανε στους βετερανους και μετα που εβαλε την ομαδα σε ρυθμο ο μπλατ πληρωσαμε τους τραυματισμους μαιλς και ριτσαρντσον και το 10-11 που ειχαμε 1-3-5 μπραουν-τακερ-ντανστον και δε καναμε τιποτα) φτιαχνουμε ομαδες που παιζουν παραπανω απο τα λεφτα τους.
Ειδικα δε τις 2 χρονιες της ευρωλιγκα κοντεψαμε να παμε στους 8 με τριαρι το τσαλδαρη....
pan24
QUOTE (tuareg @ Jul 13 2016, 21:13 ) *
μου φαινεται οτι δε παρακολουθεις πολυ Αρη.
Δε ξερω πως τα καταφερνουμε αλλα συνηθως (εκτος απο τη χρονια 9-10 που τα λεφτα του παπ πηγανε στους βετερανους και μετα που εβαλε την ομαδα σε ρυθμο ο μπλατ πληρωσαμε τους τραυματισμους μαιλς και ριτσαρντσον και το 10-11 που ειχαμε 1-3-5 μπραουν-τακερ-ντανστον και δε καναμε τιποτα) φτιαχνουμε ομαδες που παιζουν παραπανω απο τα λεφτα τους.
Ειδικα δε τις 2 χρονιες της ευρωλιγκα κοντεψαμε να παμε στους 8 με τριαρι το τσαλδαρη....

Τεχνογνωσια και ανθρωποι στην ομαδα που ξερουν μπασκετ
giannisaris81
QUOTE (pan24 @ Jul 13 2016, 20:59 ) *
Και οι δυο δικιο εχετε
Ναι ο αρης εχει καλο σκαουτινγκ και φετος μεγαλυτερο μπατζετ
Ομως τους καλυτερους σκαουτερ να εχεις δεν γινεται καθε χρονο ολες οι επιλογες να βγαινουν
Γιατι φετος εκτος απο τον τσουπκοβιτς ολοι ηταν καλοι και επαιξαν πολυ καλυτερα απο τα λεφτα τους με τον ουαιτ και τον μακνιλ να ξεχωριζουν
Και με το 1,5 μπατζετ παλι σε στοιχηματα θα πας.Ισως με μικροτερο ρισκο αλλα και παλι στοιχηματα θα ειναι
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα
Ο βετουλας μαζι με τον πριφτη θεωρουνται οι καλυτεροι ελληνες(τουλαχιστον απο την νεα γενια)σε επιλογη ξενων παικτων χαμηλου κοστους
Ο βετουλας καθε χρονο εφερνε πολυ καλους ξενους στον απολλωνα και λογικα θα κανει το ιδιο στον προμηθεα
Ομως γκαλογουει και κυριως μακολουμ(που τον εφερε κιολας απο α2 ισραηλ) μια φορα βρηκε
Ετσι και ο πριφτης δεν γινεται καθε φορα να βρισκει μακνηλ και ουαιτ


Το μπατζετ μας δεν θα ειναι 1.5 νομιζω.....τα πιο πολλα ρεπορταζ μιλανε για 1.2-1.3...υπαρχει και ενα ρεπορταζ καποια στιγμη που μιλαγε για 1.8 μακαρι να δικαιωθει αυτο.
4δα αμερικανων το ιδιο καλη συμφωνω ειναι δυσκολο να βρουμε ξανα....ευελπιστω το διδυμο κοινοτικων να ειναι πολυ καλυτερο απο φετος και ετσι συνολικα να εχουμε καλυτερη ομαδα αλλιως κινδυνευουμε να εχουμε πιο ακριβη ομαδα αλλα με ιδιες δυνατοτητες πανω κατω.Αυτο ειναι λογικο αν λαβουνε υποψιν οτι οι 4 αμερικανοι μας οι περσυνοι μπορει συνολικα φετος να αμοιβονται με 1εκ ευρω (400 οκαρο-300μακνιλ-150 χαγκινς-150 γουοτερς) ενω εμεις τους δωσαμε πολυ λιγοτερα(180 οκαρο-130 μακνιλ-80 γουοτερς-60 χαγκινς)...δηλαδη η περσυνη ομαδα μπορει να εκανε 800 αλλα η πραγματικη της αξια ηταν πανω απο 1.5εκ....
Η καλη μας παραδοση ελπιζω να συνεχιστει.....
Timemaster
Ο Λάσκαρης έχει πει σε συνέντευξη τους στόχους για την περισινή αλλά και την φετινή χρονιά.
Οι στόχοι είναι ίδιοι μέχρι να εξοφλίσουμε τα χρέη.
Μετά βλέπουμε.

Από εκεί και πέρα αρνητική κριτική και γκρίνια προς δοιήκηση θα πρέπει να γίνεται μονάχα αν ο Λάσκαρης εμποδίζει κάποιον να μπει στην ΚΑΕ και να τα σπρώξει χοντρά και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.
Και μόνο αν μαθευτεί πως ο Λάσκαρης δεν εξοφλεί τα χρέη και μας φορτώνει καινούργια. Που ούτε κάτι τέτοιο έχει βγει προς τα έξω.

Όπως είχε πει και ο Αρβανίτης που τόλμησε και άρπαξε την καυτή πατάτα των χρεών ή έλευση του Λάσκαρη ήταν σωτήρια για την ομάδα.

Αν τώρα πιστεύουν φίλαθλοι ή οπαδοί ότι ο Λάσκαρης πρέπει να φύγει κ.λ.π. τότε κατά την γνώμη μου είναι κακεντρεχείς και εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα.

Και εγώ θα ήθελα αύριο το πρωί να διαβάσω εδώ ότι την ομάδα την πήρε ο Ομπραντοβιτσίδης και ότι πρώτη μεταγραφή θα είναι αυτή του Ντε κολό αλλά έπαψα εδώ και καιρώ να πιστεύω σε παραμύθια.

Αυτή τη στιγμή η ομάδα είχε δύο επιλογές. ή να παλεύει με τον Αρβανίτη μπάτζετ 200 χιλιάδων χωρίς μεταγραφές και κάθε μήνα να είμαστε με το ένα πόδι στα ερασιτεχνικά ή που ήρθε ο Λάσκαρης και αυτή τη στιγμή ψάχνουμε 6+1 παίχτες αξίας πάνω από ένα μύριο.

Τόσο απλά.

Φτάσαμε σε σημείο η μεταγραφολογία να διαρκεί 12 μήνες το χρόνο και να είναι πιο σημαντική από το ίδιο το παιχνίδι.

Είμαστε ακόμα μέσα Ιουλίου , οι πρώτες μεταγραφές θα έρθουν μετά από δύο εβδομάδες , οι τελευταίες θα έρθουν σε ένα μήνα και πάντα υπάρχει περίπτωση το ρόστερ να κλείσει αφού ξεκινήσει η χρονιά. Κάτι που το έχουμε δει να γίνεται όχι σε μικρομεσαίες Ευρωπαικές ομάδες όπως εμείς αλλά ακόμα και σε σωματεία τοπ8 Ευρωλίγκας.

Όπως υπόθηκε παραπάνω άμα θέλουμε να δούμε τι γίνεται και παραέξω άλλες ομάδες δεν έχουν κλείσει ακόμα προπονητή.

Υ.Γ. Πολλή καλή κίνηση η υπογραφή του Χριστίδη που ουσιαστικά θα παίξει ενάντια στον Σίμτσακ για μια θέση στην δωδεκάδα.
Από την άλλη σκέφτομαι τι καλά να μην έρθει άλλος Έλληνας και να δω δύο πιτσιρικάδες με πάνω από 10 λεπτά μέσο όρο.

Υ.Γ.2 Από τις περσινές μεταγραφές σαν απολογισμό του Ουάιτ ήταν θετικότατη αλλά ήταν ο ποιο ακριβώς μας παίχτης και είχε πολλά προβλήματα μέσα στη χρονιά με την απόδοσή του που αυξομιωνόταν τρομακτικά. Ο Μακνιλ έκανε απίστευτη χρονιά αλλά στην επίθεση σε κάθε παιχνίδι τα έσπαγε πραγματικά, αν είχε κάποιος διάθεση θα μπορούσε να είχε κάνει δεκάλεπτο βιντεάκι με χαμένα λευ-απ. Ο Ουότερς έκανε καλή χρονιά αλλά τα λάθη του σε κάθε παιχνίδι ήταν πολλά όπως η αστάθεια του να κατεβάζει την μπάλα. Ο Χάγκινς έπαιξε πραγματικά τη μισή χρονιά καλά και την άλλη ήταν χώμα οπότε δε μπορώ να πως πως κερδίσαμε από αυτόν συν ότι στην πιο κρίσιμη στιγμή έμεινε εκτός. Ο Κοέν ήταν ο δεύτερος πιο ακριβοπληρωμένος παίχτης και πραγματικά ήταν χειρότερος από τον Σίμτσακ, αυτό τα λεει όλα. Όσο για τον Τσουπ, άστα να πάνε. Οπότε στους ξένους 3/6 και πιάσαμε την βάση. Στους Έλληνες τώρα Πελεκάνος χώμα όλη τη χρονιά με καλή δικαιολογία πάντως και τόσο που έπαιξε πάλι καλά. Ο Ζάρας κάκιστος , και ο Ξανθόπουλος που ήταν αρκετά καλός. Οπότε 1/3. Δε το λες ότι και όλες οι μεταγραφές ήταν καλές και σούπερ.
giannisaris81
QUOTE (Timemaster @ Jul 13 2016, 22:33 ) *
Αν τώρα πιστεύουν φίλαθλοι ή οπαδοί ότι ο Λάσκαρης πρέπει να φύγει κ.λ.π. τότε κατά την γνώμη μου είναι κακεντρεχείς και εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα.


Δεν νομιζω πως υπαρχει καποιος που να λεει οτι πρεπει να φυγει ο Λασκαρης...θα ηταν τρελος....απο εκει και περα αυτο δε σημαινει πως δεν κανει λαθη οπως ειναι λογικο αφου ειναι νεος στο χωρο....
Οσον αφορα το φετινο σχεδιασμο ειναι κομβικο να μεινει ο Μακνιλ και να ερθει ο Καββαδας.....αν δεν γινουν αυτα τα 2 τοτε θα εχει στραβωσει κατα πολυ το αρχικο πλανο του κοουτς....
Timemaster
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 13 2016, 21:59 ) *
Δεν νομιζω πως υπαρχει καποιος που να λεει οτι πρεπει να φυγει ο Λασκαρης...θα ηταν τρελος....απο εκει και περα αυτο δε σημαινει πως δεν κανει λαθη οπως ειναι λογικο αφου ειναι νεος στο χωρο....
Οσον αφορα το φετινο σχεδιασμο ειναι κομβικο να μεινει ο Μακνιλ και να ερθει ο Καββαδας.....αν δεν γινουν αυτα τα 2 τοτε θα εχει στραβωσει κατα πολυ το αρχικο πλανο του κοουτς....



δε νομίζω πως θα υπάρξει πρόβλημα αν δε κλείσει ο Μακνιλ και αν δεν έρθει ο Καββαδάς.
πιστεύω πως και φέτος όπως και τα προηγούμενα χρόνια θα πάρουμε 4 Αμερικανούς όπου με αυτούς θα ζούμε και θα πεθάνουμε και α. επειδή δεν είμαστε μαναζτερομάδα β. επειδή έχουμε καλό σκαουτινγκ και επειδή γ. διαθέτουμε αρκετά χρήματα για τους Αμερικανούς πιστεύω πως θα πάρουμε φέτος συνολικά καλύτερους ξένους από πέρσι. Άσχετα αν μείνει ή όχι ο Μακνιλ. Πάντως με τα 200 χιλιάρικα που του δίνουμε μπορούμε να βρούμε αρκετά καλύτερους.
SteelGandalf
Εγώ δεν βιάζομαι τόσο, ώστε να πω πως αν δεν έρθει ο τάδε και αν δεν έρθει ο δείνα, θα είμαστε εκτός πλάνων. Ναι, δεν θα έχουμε τον περσινό κορμό, αφού όλοι οι ξένοι και οι κοινοτικοί θα έχουν αντικατασταθεί, αλλά αν στην θέση τους έρθουν παίχτες με καλύτερες περγαμηνές, ποιος θα γκρινιάξει (εκτός από τους μη σκεπτόμενους);

Δεν είμαστε, ακόμα τουλάχιστον, σε θέση να διατηρούμε κορμό πληρώνοντας υπεραξία. Αυτό και να μην το γνωρίζαμε-αποδεχόμασταν, το διαπιστώσαμε φέτος. Βέβαια, για να είμαι και απολύτως ειλικρινής, δεν θεωρώ ότι δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα να το κάνουμε. Θεωρώ πως περισσότερο είναι θέμα φιλοσοφίας και δεν θα έλεγα πως διαφωνώ κιόλας. Με βρίσκει περισσότερο σύμφωνο μια τέτοια "πολιτική", ειδικά στην φάση που είμαστε ακόμα. Μήπως δεν υπάρχουν παιχταράδες εκεί έξω, ώστε να στελεχωθεί το τμήμα; Τι έγινε δηλαδή; Κρεμαστήκαμε από τα ...λόγια... του McNeal και του εκάστοτε McNeal για να συνεχίσουμε την ανοδική μας πορεία; Μην τρελαθούμε κιόλας...
tuareg
μπουλετ ο γιανκοβιτς πηρε συμβολαιο
http://www.nba.com/heat/news/heat-signs-stefan-jankovic
gerorge
Με αρκετα μετριο summer League πηρε προσκληση για preseason.Κριμα και μ αρεσε σαν παικτης και σε συνδυασμο με το κοινοτικο του διαβατηριο
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jul 14 2016, 00:11 ) *
μπουλετ ο γιανκοβιτς πηρε συμβολαιο
http://www.nba.com/heat/news/heat-signs-stefan-jankovic

Μην ψαρώνεις tuareg....
Όταν δεν γνωστοποιουνται οι όροι, η χρονική διάρκεια και το ύψος του ποσού, είναι μη εγγυημενο συμβολαιο.
Θα τον κρατήσουν λογικά, τουλάχιστον έως ότου οριστικοποιηθει το ροστερ για το νέο πρωτάθλημα.
Δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να τους πείσει και να κερδίσει μισ θέση στο τελικό ροστερ.
Εγώ θα έλεγα εν αναμονη....θα δείξει!

tuareg
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 14 2016, 02:05 ) *
Μην ψαρώνεις tuareg....
Όταν δεν γνωστοποιουνται οι όροι, η χρονική διάρκεια και το ύψος του ποσού, είναι μη εγγυημενο συμβολαιο.
Θα τον κρατήσουν λογικά, τουλάχιστον έως ότου οριστικοποιηθει το ροστερ για το νέο πρωτάθλημα.
Δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να τους πείσει και να κερδίσει μισ θέση στο τελικό ροστερ.
Εγώ θα έλεγα εν αναμονη....θα δείξει!


ναι το ξερω,απλα ως τον Οκτωβρη δε θα το περιμενουν
giannisaris81
QUOTE (SteelGandalf @ Jul 13 2016, 23:13 ) *
Εγώ δεν βιάζομαι τόσο, ώστε να πω πως αν δεν έρθει ο τάδε και αν δεν έρθει ο δείνα, θα είμαστε εκτός πλάνων. Ναι, δεν θα έχουμε τον περσινό κορμό, αφού όλοι οι ξένοι και οι κοινοτικοί θα έχουν αντικατασταθεί, αλλά αν στην θέση τους έρθουν παίχτες με καλύτερες περγαμηνές, ποιος θα γκρινιάξει (εκτός από τους μη σκεπτόμενους);


Δεν το θεωρω βιαστικο να πω οτι αν με το κακο δεν ερθει ο Μακνιλ και ο Καββαδας ειμαστε εκτος αρχικων πλανων.....μαλλον πραγματικοτητα θα το ελεγα....οταν ο κοουτς απο τα αρχικα του θελω ειναι στο 0 στα 6 τοτε δεν το λες και βιαστικο συμπερασμα.....
Βιαστικο θα ηταν να πω οτι λογω αυτου δεν θα κανουμε καλη ομαδα....αυτο θα το δουμε στο τελος οντως.....
Πιστευω πως στο θεμα Μακνιλ αξιζει μια τελευταια προσπαθεια να παμε λιγο παραπανω....δεν ειναι μονο θεμα κορμου αλλα και ουσιας...με 200χιλ δολαρια δεν νομιζω να βρουμε καλυτερο.
Τελος συμφωνω απολυτα για αυτο που λες για την υπεραξια....οτι πρεπει να το αποδεχτουμε οτι δεν θα πληρωσουμε φετος τουλαχιστον.....κοινωνικα συμφωνω και εγω οτι καλα κανουμε...μπασκετικα ομως καποια στιγμη για να ανεβουμε επιπεδο αναγκαστικα θα το κανουμε....
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jul 14 2016, 02:10 ) *
ναι το ξερω,απλα ως τον Οκτωβρη δε θα το περιμενουν

Αυτο ειναι κατι, που εσείς στον Άρη γνωρίζετε, τι πρέπει να κάνετε.
Έχω πάντως τσεκάρει άλλη μια περίπτωση αντί-Οκαρο....πολύ ενδιαφέρουσα φίλε tuareg, που αγωνιστικά ομοιαζουν θα ελεγα...
Θα λείπω όλη μέρα σήμερα,.
Αν δεν μπορέσω πολύ αργά το βράδυ, θα γράψω αύριο για αυτόν.
SteelGandalf
Επειδή πέρασε στα ψιλά, αν και έχει ήδη μία εβδομάδα που δημοσιεύτηκε, θα το αναφέρω:

QUOTE(www.pressaris.gr - 7/7/2016)
Προπονητής της χρονιάς ο Πρίφτης! «Αυτό το βραβείο ανήκει σε όλον τον Άρη»!

Ο Δημήτρης Πρίφτης ανακυρήχθηκε ως ο κορυφαίος προπονητής της A1 κατηγορίας, για την σεζόν 2015-2016.


Ο τεχνικός που οδήγησε τον Άρη μέχρι την τέταρτη θέση, συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους στην ψηφοφορία των προπονητών, των αρχηγών και του κοινού, ενώ ισοψήφησε με το Γιάννη Σφαιρόπουλο στην ψηφοφορία των εκπροσώπων των ΜΜΕ.

Στις δηλώσεις του, ο Δημήτρης Πρίφτης τόνισε: «Είναι πολύ τιμητική για μένα αυτή η διάκριση. Είναι ένα βραβείο που συνήθως πηγαίνει σε αυτούς που έχουν κατακτήσει τον τίτλο και αυτό κάνει ακόμα μεγαλύτερη την τιμή που αισθανόμαστε όλοι στον Άρη.

Αυτό το βραβείο ανήκει σε όλο τον Άρη. Δε θεωρώ ότι είναι προσωπική επιβεβαίωση, αλλά εκπροσωπώντας την ομάδα από τη θέση του προπονητή, αντιπροσωπεύω μία συλλογική προσπάθεια σε όλα τα επίπεδα. Αυτή ακριβώς η προσπάθεια είναι που αναγνωρίζεται και είναι μεγάλη τιμή για μένα που συμμετέχω σ’ αυτήν.

Ευχαριστώ κατ’ αρχήν όλους τους συμπαίκτες μου μέσα στο γήπεδο, παίκτες, προπονητές και όλο το σταφ της ομάδας, τη διοίκηση για την υποστήριξη και την εμπιστοσύνη της, αλλά και τον κόσμο του Άρη που αγκαλιάζει με τον δικό του μοναδικό τρόπο όλη την προσπάθειά μας».


Όσο γι' αυτό που λες φίλε giannisaris81 σχετικά με την υπεραξία, συμφωνώ ότι πρέπει να συμβεί εφόσον θέλεις να πρωταγωνιστήσεις, αλλά θεωρώ πως δεν έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για να συμβεί αυτό. Άντε, θα σου πω εγώ, και πλήρωσε την υπεραξία των παιχτών που είχε πέρσι. Μήπως νομίζεις πως με αυτούς θα πετύχει κάτι καλύτερο από την 3η-4η θέση; Σκέψου ότι θα ανεβάσει το μπάτζετ περίπου στα διπλά (μιλάω χοντρικά) μόνο γι' αυτούς. Αν λοιπόν πληρώσει υπεραξία στους Waters, Hagins, McNeal και White (στο υποθετικό σενάριο παραμονής τους), τότε περισσότερα από τα μισά χρήματα του budget (γύρω στα 900 χιλιάρικα) θα έπρεπε να τα δαπανήσει μόνο γι' αυτούς. Αν σε αυτά προσθέσεις και περίπου 250-300 για τους κοινοτικούς, τότε φτάνεις περίπου στο ποσό των 1.1 με 1.2 εκατομμύριων ευρώ. Οπότε στην ουσία τι θα περιμένεις; Να παίξουν το ίδιο καλά (για να μην πω και καλύτερα) οι ίδιοι παίχτες (αναφέρομαι κυρίως στους Αμερικανούς) και να σου βγουν οι δύο κοινοτικοί, ώστε να κάνεις καλύτερη πορεία από την περσινή. Κοντά σε αυτούς, θα πρέπει να προσθέσεις και 1-2 καλούς Έλληνες (που δεν υπάρχουν στα χρήματα που περισσεύουν για το φετινό μπάτζετ) μπας και κάνει τι; Να "χτυπήσεις" τους δύο πρώτους μοιάζει απίθανο, ειδικά με τις κινήσεις που αυτοί κάνουν.

Άρα, καταλήγοντας, η υπεραξία και να πληρωθεί, μόνο το κόστος της θα μας μείνει και η ηθική ικανοποίηση του ότι τους κρατήσαμε στο ρόστερ μας. Συμφωνώ λοιπόν με την διοίκηση και το τρόπο λειτουργίας της.
pan24
Αν πληρωνες υπεραξια για να τους κρατησεις σαφως και θα γινιταν αν υπηρχε πλανο για πρωταθλητισμο στην 3ετια και δεν θα το εκανες για ολους
Για μακνιλ και ουαιτ μονο που δειχνουν οτι εστω ως backup θα ειχαν θεση και σε παναθηναικο-ολυμπιακο
SteelGandalf
QUOTE(pan24 @ Jul 14 2016, 12:59 ) *
Αν πληρωνες υπεραξια για να τους κρατησεις σαφως και θα γινιταν αν υπηρχε πλανο για πρωταθλητισμο στην 3ετια και δεν θα το εκανες για ολους
Για μακνιλ και ουαιτ μονο που δειχνουν οτι εστω ως backup θα ειχαν θεση και σε παναθηναικο-ολυμπιακο


Όταν ξεκινάς με διπλασιασμό (περίπου) του περσινού σου budget, δεν γίνεται να συζητάς για υπεραξίες γενικώς. wink.gif

Αν μιλάμε για πλάνο πρωταθλητισμού, πρέπει να "σπρώξεις" πολλαπλάσια κεφάλαια, αφού θα πρέπει, σε αρκετές περιπτώσεις, να κερδίσεις και τις εντυπώσεις (αναφέρομαι σε "πλειστηριασμούς" παιχτών).
giannisaris81
QUOTE (SteelGandalf @ Jul 14 2016, 13:39 ) *
Επειδή πέρασε στα ψιλά, αν και έχει ήδη μία εβδομάδα που δημοσιεύτηκε, θα το αναφέρω:



Όσο γι' αυτό που λες φίλε giannisaris81 σχετικά με την υπεραξία, συμφωνώ ότι πρέπει να συμβεί εφόσον θέλεις να πρωταγωνιστήσεις, αλλά θεωρώ πως δεν έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για να συμβεί αυτό. Άντε, θα σου πω εγώ, και πλήρωσε την υπεραξία των παιχτών που είχε πέρσι. Μήπως νομίζεις πως με αυτούς θα πετύχει κάτι καλύτερο από την 3η-4η θέση; Σκέψου ότι θα ανεβάσει το μπάτζετ περίπου στα διπλά (μιλάω χοντρικά) μόνο γι' αυτούς. Αν λοιπόν πληρώσει υπεραξία στους Waters, Hagins, McNeal και White (στο υποθετικό σενάριο παραμονής τους), τότε περισσότερα από τα μισά χρήματα του budget (γύρω στα 900 χιλιάρικα) θα έπρεπε να τα δαπανήσει μόνο γι' αυτούς. Αν σε αυτά προσθέσεις και περίπου 250-300 για τους κοινοτικούς, τότε φτάνεις περίπου στο ποσό των 1.1 με 1.2 εκατομμύριων ευρώ. Οπότε στην ουσία τι θα περιμένεις; Να παίξουν το ίδιο καλά (για να μην πω και καλύτερα) οι ίδιοι παίχτες (αναφέρομαι κυρίως στους Αμερικανούς) και να σου βγουν οι δύο κοινοτικοί, ώστε να κάνεις καλύτερη πορεία από την περσινή. Κοντά σε αυτούς, θα πρέπει να προσθέσεις και 1-2 καλούς Έλληνες (που δεν υπάρχουν στα χρήματα που περισσεύουν για το φετινό μπάτζετ) μπας και κάνει τι; Να "χτυπήσεις" τους δύο πρώτους μοιάζει απίθανο, ειδικά με τις κινήσεις που αυτοί κάνουν.

Άρα, καταλήγοντας, η υπεραξία και να πληρωθεί, μόνο το κόστος της θα μας μείνει και η ηθική ικανοποίηση του ότι τους κρατήσαμε στο ρόστερ μας. Συμφωνώ λοιπόν με την διοίκηση και το τρόπο λειτουργίας της.


Για αρχη συγχαρτηρια στον κοουτς.....ευχομαι του χρονου να βγει καλυτερος κοουτς του champions league και να εχουμε παρει και την κουπα αυτη!!!
Απο εκει και περα για το θεμα υπεραξιας....σωστα λες οτι αν κραταγαμε ολους τους ξενους θα ειχαμε την ιδια ομαδα με διπλασιο μπατζετ σχεδον....Για αυτο το λογο εγω πιστευω πως αρχικα μια ομαδα σαν εμας πρεπει να δωσει υπεραξια σε ποιοτικους ελληνες για να ανεβει επιπεδο....εκει θα εδινα εγω την υπεραξια για φετος τουλαχιστον.....π.χ για Γιανκοβιτς θα προτιμουσα να του δωσω 400 και να παρω λαβρακι αντι-οκαρο παρα να τα δωσω και να κρατησω τον οκαρο....
Τα 200+ σε μακνιλ θα τα εδινα και παλι γιατι δεν τα θεωρω υπεραξια για αυτον τον παικταρα.....μακαρι να μεινει....
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 15/7/2016)
Οι ενδείξεις δείχνουν… αίσιο τέλος (σήμερα) με Μακ Νιλ!

Η υπόθεση Τζερέλ Μακ Νιλ στον Άρη έχει εξελιχθεί σε σήριαλ, ωστόσο όλα δείχνουν ότι τις επόμενες ώρες θα παιχτεί το τελευταίο επεισόδιο και πιθανώς να υπάρχει και αίσιο τέλος.


Σύμφωνα με πληροφορίες από την Τουρκία η Μπάνβιτ έχει αποσύρει το ενδιαφέρον της για τον Αμερικανό γκαρντ, επειδή δεν απάντησε εγκαίρως ούτε στην βελτιωμένη πρόταση που του έγινε, κάτι που οδηγεί εκτός απροόπτου τον παίκτη και πάλι πίσω στον Άρη την επόμενη χρονιά.

Οι κίτρινοι περιμένουν την απάντηση του Μακ Νιλ μέχρι σήμερα. Αν δεν απαντήσει ο Αμερικανός γκαρντ, τότε θα ξεκινήσουν συζητήσεις με τον παίκτη που έχουν καταλήξει για την αντικατάστασή του.

Υπάρχει αισιοδοξία στο κίτρινο στρατόπεδο ότι ο ηγέτης της περσινής ομάδας θα δώσει καταφατική απάντηση και θα στείλει υπογεγραμμένο το συμβόλαιό του, κάτι που θα σημαίνει την αρχή και για τις επόμενες μεταγραφικές κινήσεις του Άρη.

Ούτως ή άλλως η καθυστέρηση που έχει παρατηρηθεί στην συγκεκριμένη υπόθεση μαρτυρά ότι ο Μακ Νιλ δεν ήθελε να πάει στην Τουρκία. Αν όντως επιθυμούσε να συνεχίσει στη Μπάνβιτ, θα το είχε κάνει. Βέβαια σε τέτοιες υποθέσεις, όλα τελειώνουν όταν μπει η υπογραφή στο συμβόλαιο και υπάρξει ανακοίνωση, οπότε λίγο ακόμα υπομονή για τις οριστικές εξελίξεις.
rahxephon13
Έχουν υποστεί μεγάλη νίλα οι τουρκοι φέτος άλλα λογικό είναι με αυτά που συμβαίνουν γενικά και πολύ περισσότερο δε εκεί, καλά τα λεφτά άλλα όχι να φοβάσαι για την ζωή σου άμα βγεις να ξεσκασεις.
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 14 2016, 11:35 ) *
Αυτο ειναι κατι, που εσείς στον Άρη γνωρίζετε, τι πρέπει να κάνετε.
Έχω πάντως τσεκάρει άλλη μια περίπτωση αντί-Οκαρο....πολύ ενδιαφέρουσα φίλε tuareg, που αγωνιστικά ομοιαζουν θα ελεγα...
Θα λείπω όλη μέρα σήμερα,.
Αν δεν μπορέσω πολύ αργά το βράδυ, θα γράψω αύριο για αυτόν.

Φιλε tuareg........


Μιας και το φετινό καλοκαιρινο σηριαλ, ο Okaro White, υπέγραψε μη εγγυημενο συμβολαιο στους Heat"οπως και ο Stefan Jankovic...", τα ραντάρ μου ανίχνευσαν άλλη μια αντί-Okaro περίπτωση παικτη.

Tον 22χρονο Combo F Isaiah Miles!

O Miles ολοκληρωσε την 4ετη κολεγιακη του καριέρα με το Saint Joseph's, με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο!
Συγκαταλεχθηκε στους πιο βελτιωμενους παικτες του κολεγιακου μπάσκετ την σεζόν που πέρασε!
Ανακηρύχθηκε ως πιο βελτιωμένος παικτης στην Atlantic10 και την Big5!
Επίσης επιλέχθηκε στην καλύτερη πεντάδα της Big5 και στην 2η καλύτερη πεντάδα της Antlantic10!
Κατέκτησε με το Saint Joseph's το πρωταθλημα στην Atlantic10, ενώ ανακηρύχθηκε και σε 2016 Atlantic10 Championship, Most Outstanding Player, εχοντας 22.3π και 8.3ρ!

Ως senior, την σεζόν 2015-2016 είχε 18.1π, 8.1ρ, 1κοψ, 0.9ασ, 0.6κλ, σουταροντας με εκπληκτικά ποσοστά!
61.5 τα 100 στα δίποντα, 38.5 τα 100 στα τρίποντα, σε 4.7 επιχειρουμενες προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο και με 88.8 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 4.4 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι μ.ο!
Αναμφιβολα, ήταν απο τους πιο ευστοχους και αποτελεσματικους παικτες, σε ολόκληρο το NCAA!

Ειχε σε 35 παιχνίδια διψήφιο ποντων, έβγαλε 10 Double-Double σε πόντους- rebounds , 18 φορές ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, και 16 φορές ο πρώτος rebounder!

O Isaiah Miles δεν σταμάτησε εκεί, αλλά συνεχισε να εντυπωσιάζει και στο Portsmouth Invitational, όπου επιλέχθηκε στην All Tournament Team, ως 2ος σκόρερ του τουρνοα, με 19π μ.ο. και σουταροντας με το εκπληκτικό 57.5 τα 100 στα FG!

Το Portsmouth Invitational έχει μια μακρα ιστορία ως τουρνοα.
Κάθε χρόνο, καλούνται οι 64 καλυτεροι seniors του NCAA, για να αγωνιστούν σε ενα τουρνοα 4 ημερών!
Απο κει, πολλοί παίκτες λαμβάνουν προσκλήσεις απο ομάδες του NBA , προκειμένου να περάσουν απο σωματομετρικες μετρήσεις και work out.

Παρόλα αυτά τα πολύ σπουδαία επιτεύγματα, ο Isaiah Miles δεν επιλέχθηκε στο φετινό draft.
Ο λόγος?

Προφανώς οι ειδικοί εξεφρασαν αμφιβολιες για το ποια είναι η πραγματική θέση του Miles και το κατα ποσο, θα μπορούσε να ανταποκριθεί στα standard του του ΝΒΑ.

Ο 22χρονος Combo F, έχει ύψος 2.02μ, βαρος σχεδόν 100 κιλά, με άνοιγμα χεριών σχεδόν 209εκ και ποσοστό σωματικού λίπους 9.6 της 100.

Για τα standards του ΝΒΑ, δεν έχει το ύψος και το bulk για να μαρκάρει τα αντίπαλα PF, ενώ για το SF, ενδεχομένως να μην μπορεί να ματσαρει την ταχύτητα και την αθλητικότητα των SF του NBA.

Πάντως, συγκριτικά με τον Okaro White όταν τελείωνε την θητεία του στο Florida State, ο Miles έχει πιο ανεπτυγμένο face up skill set και καλυτερη ικανότητα στο να βάζει την μπάλα στο παρκε, και να δημιουργεί τις προσωπικές του φάσεις με ντρίμπλα, στο 1vs1.
Δηλαδή, στο επιθετικό σκελος, ο Miles έχει περισσότερα assets για να σταθεί και ως SF στην επαγγελματική του καριέρα, απο ότι ο Okaro White.
Ως stretch PF, μπορεί να σταθεί εξίσου θαυμάσια όπως ο Okaro.

O Okaro απο την αλλη, ήταν λίγο πιο ψηλός "2.06μ", με λίγο μεγαλύτερο wingspan, και με ενα καλύτερο πακέτο αθλητικων ικανοτήτων, σε σχέση με τον Isaiah Miles!
Αυτά όμως, δεν συνιστούν ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ , μια καλύτερη μετάβαση στο ΝΒΑ.
Γιατί παρόλο που έχει δηλώσει πως επιθυμει μια εξειδίκευση στο SF , δεν ξέρω αν διαθέτει ακόμη και τώρα, μετά απο 2 χρονιές επαγγελματικής εμπειρίας στην Ευρώπη, το ανάλογο πακέτο ικανοτήτων.
Ενω ως PF , έχει και αυτός, τους σχετικούς περιορισμούς που έχει και ο Isaiah Miles, σε μικρότερο ίσως βαθμό.

Μιλώντας πάντως για κανόνες FIBA και Ευρωπαϊκό στυλ παιχνιδιού, ο Miles έχει την πρώτη ύλη και το potential , για να καλύψει με επιτυχία, και τις δύο θέσεις των F, κάτι που για τον Okaro , κρατάω κάποιες επιφυλάξεις.

Μιλαμε δηλαδή για δύο tweeners, με τον Miles να έχει όμως ένα καλύτερο πακέτο ικανοτήτων με πρόσωπο στο καλάθι και με εναν καλύτερο χειρισμό της μπάλας.

Στεκομενος σε αυτή την σύγκριση των δύο αυτών παικτών, αξίζει να σημειωθεί πως οι μ.ο. του Okaro White ως senior στο Florida State, ήταν 13.6π, 6.8ρ, 1.1κοψ, 0.9ασ, 0.8κλ , σουταροντας με 54.8 τα 100 στα δίποντα, με 37.5 τα 100 στα τρίποντα, αλλά σε μόλις 1.8 επιχειρουμενες προσπάθειες ανα παιχνίδι, δηλαδή ο Isaiah Miles , σουταρε υπερδιπλάσιες προσπαθειες για τρίποντο, και με 79.8 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 4.7 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι μ.ο.
Προσπαθώντας λοιπόν, να προβώ σε εκτιμήσεις και σταθμισεις, δεν γινεται να μην λάβω και αυτά τα στατιστικά υπόψιν.

Όλα αυτά με έχουν οδηγήσει στο συμπέρασμα, πως η περίπτωση του 22χρονου Combo F Isaiah Miles, ίσως μπορέσει να μεταφραστεί καλύτερα, στο επαγγελματικο μπάσκετ, σε σχέση πάντα με τον Okaro White!
Έκανε αυτό το πολύ εντυπωσιακό beak out ως senior στο Saint Joseph's, διακρίθηκε στο Portsmouth Invitational, ενώ έχει δείξει και ένα δυνατό και ανταγωνιστικο υποβαθρο.
Δηλαδή, και σε νοητικό-πνευματικο-ψυχικο επίπεδο, δείχνει την απαραίτητη ετοιμότητα και εγρήγορση!

http://www.nbadraft.net/players/isaiah-miles

ΥΓ: Ουσιαστικά, έχω προτείνει για φέτος, την συνύπαρξη δύο versatile combo F.
Εφόσον με τον Stefan Jankovic, έχει υπάρξει μια τέτοια τροπή, ένα δίδυμο με τους Dorian Finney-Smith και Isaiah Miles, θα ήταν επίσης, ένα πολύ καλο, φθηνό και ενδιαφέρον δίδυμο στα F...

ΥΓ2: Υπάρχει κάποια εξελιξη με τον...Quin Cook?
tuareg
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 15 2016, 16:56 ) *
Φιλε tuareg........


Μιας και το φετινό καλοκαιρινο σηριαλ, ο Okaro White, υπέγραψε μη εγγυημενο συμβολαιο στους Heat"οπως και ο Stefan Jankovic...", τα ραντάρ μου ανίχνευσαν άλλη μια αντί-Okaro περίπτωση παικτη.

Tον 22χρονο Combo F Isaiah Miles!

O Miles ολοκληρωσε την 4ετη κολεγιακη του καριέρα με το Saint Joseph's, με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο!
Συγκαταλεχθηκε στους πιο βελτιωμενους παικτες του κολεγιακου μπάσκετ την σεζόν που πέρασε!
Ανακηρύχθηκε ως πιο βελτιωμένος παικτης στην Atlantic10 και την Big5!
Επίσης επιλέχθηκε στην καλύτερη πεντάδα της Big5 και στην 2η καλύτερη πεντάδα της Antlantic10!
Κατέκτησε με το Saint Joseph's το πρωταθλημα στην Atlantic10, ενώ ανακηρύχθηκε και σε 2016 Atlantic10 Championship, Most Outstanding Player, εχοντας 22.3π και 8.3ρ!

Ως senior, την σεζόν 2015-2016 είχε 18.1π, 8.1ρ, 1κοψ, 0.9ασ, 0.6κλ, σουταροντας με εκπληκτικά ποσοστά!
61.5 τα 100 στα δίποντα, 38.5 τα 100 στα τρίποντα, σε 4.7 επιχειρουμενες προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο και με 88.8 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 4.4 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι μ.ο!
Αναμφιβολα, ήταν απο τους πιο ευστοχους και αποτελεσματικους παικτες, σε ολόκληρο το NCAA!

Ειχε σε 35 παιχνίδια διψήφιο ποντων, έβγαλε 10 Double-Double σε πόντους- rebounds , 18 φορές ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, και 16 φορές ο πρώτος rebounder!

O Isaiah Miles δεν σταμάτησε εκεί, αλλά συνεχισε να εντυπωσιάζει και στο Portsmouth Invitational, όπου επιλέχθηκε στην All Tournament Team, ως 2ος σκόρερ του τουρνοα, με 19π μ.ο. και σουταροντας με το εκπληκτικό 57.5 τα 100 στα FG!

Το Portsmouth Invitational έχει μια μακρα ιστορία ως τουρνοα.
Κάθε χρόνο, καλούνται οι 64 καλυτεροι seniors του NCAA, για να αγωνιστούν σε ενα τουρνοα 4 ημερών!
Απο κει, πολλοί παίκτες λαμβάνουν προσκλήσεις απο ομάδες του NBA , προκειμένου να περάσουν απο σωματομετρικες μετρήσεις και work out.

Παρόλα αυτά τα πολύ σπουδαία επιτεύγματα, ο Isaiah Miles δεν επιλέχθηκε στο φετινό draft.
Ο λόγος?

Προφανώς οι ειδικοί εξεφρασαν αμφιβολιες για το ποια είναι η πραγματική θέση του Miles και το κατα ποσο, θα μπορούσε να ανταποκριθεί στα standard του του ΝΒΑ.

Ο 22χρονος Combo F, έχει ύψος 2.02μ, βαρος σχεδόν 100 κιλά, με άνοιγμα χεριών σχεδόν 209εκ και ποσοστό σωματικού λίπους 9.6 της 100.

Για τα standards του ΝΒΑ, δεν έχει το ύψος και το bulk για να μαρκάρει τα αντίπαλα PF, ενώ για το SF, ενδεχομένως να μην μπορεί να ματσαρει την ταχύτητα και την αθλητικότητα των SF του NBA.

Πάντως, συγκριτικά με τον Okaro White όταν τελείωνε την θητεία του στο Florida State, ο Miles έχει πιο ανεπτυγμένο face up skill set και καλυτερη ικανότητα στο να βάζει την μπάλα στο παρκε, και να δημιουργεί τις προσωπικές του φάσεις με ντρίμπλα, στο 1vs1.
Δηλαδή, στο επιθετικό σκελος, ο White έχει περισσότερα assets για να σταθεί και ως SF στην επαγγελματική του καριέρα, απο ότι ο Okaro White.
Ως stretch PF, μπορεί να σταθεί εξίσου θαυμάσια όπως ο Okaro.

O Okaro απο την αλλη, ήταν λίγο πιο ψηλός "2.06μ", με λίγο μεγαλύτερο wingspan, και με ενα καλύτερο πακέτο αθλητικων ικανοτήτων, σε σχέση με τον Isaiah Miles!
Αυτά όμως, δεν συνιστούν ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ , μια καλύτερη μετάβαση στο ΝΒΑ.
Γιατί παρόλο που έχει δηλώσει πως επιθυμει μια εξειδίκευση στο SF , δεν ξέρω αν διαθέτει ακόμη και τώρα, μετά απο 2 χρονιές επαγγελματικής εμπειρίας στην Ευρώπη, το ανάλογο πακέτο ικανοτήτων.
Ενω ως PF , έχει και αυτός, τους σχετικούς περιορισμούς που έχει και ο Isaiah Miles, σε μικρότερο ίσως βαθμό.

Μιλώντας πάντως για κανόνες FIBA και Ευρωπαϊκό στυλ παιχνιδιού, ο Miles έχει την πρώτη ύλη και το potential , για να καλύψει με επιτυχία, και τις δύο θέσεις των F, κάτι που για τον Okaro , κρατάω κάποιες επιφυλάξεις.

Μιλαμε δηλαδή για δύο tweeners, με τον Miles να έχει όμως ένα καλύτερο πακέτο ικανοτήτων με πρόσωπο στο καλάθι και με εναν καλύτερο χειρισμό της μπάλας.

Στεκομενος σε αυτή την σύγκριση των δύο αυτών παικτών, αξίζει να σημειωθεί πως οι μ.ο. του Okaro White ως senior στο Florida State, ήταν 13.6π, 6.8ρ, 1.1κοψ, 0.9ασ, 0.8κλ , σουταροντας με 54.8 τα 100 στα δίποντα, με 37.5 τα 100 στα τρίποντα, αλλά σε μόλις 1.8 επιχειρουμενες προσπάθειες ανα παιχνίδι, δηλαδή ο Isaiah Miles , σουταρε υπερδιπλάσιες προσπαθειες για τρίποντο, και με 79.8 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 4.7 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι μ.ο.
Προσπαθώντας λοιπόν, να προβώ σε εκτιμήσεις και σταθμισεις, δεν γινεται να μην λάβω και αυτά τα στατιστικά υπόψιν.

Όλα αυτά με έχουν οδηγήσει στο συμπέρασμα, πως η περίπτωση του 22χρονου Combo F Isaiah Miles, ίσως μπορέσει να μεταφραστεί καλύτερα, στο επαγγελματικο μπάσκετ, σε σχέση πάντα με τον Okaro White!
Έκανε αυτό το πολύ εντυπωσιακό beak out ως senior στο Saint Joseph's, διακρίθηκε στο Portsmouth Invitational, ενώ έχει δείξει και ένα δυνατό και ανταγωνιστικο υποβαθρο.
Δηλαδή, και σε νοητικό-πνευματικο-ψυχικο επίπεδο, δείχνει την απαραίτητη ετοιμότητα και εγρήγορση!

http://www.nbadraft.net/players/isaiah-miles

ΥΓ: Ουσιαστικά, έχω προτείνει για φέτος, την συνύπαρξη δύο versatile combo F.
Εφόσον με τον Stefan Jankovic, έχει υπάρξει μια τέτοια τροπή, ένα δίδυμο με τους Dorian Finney-Smith και Isaiah Miles, θα ήταν επίσης, ένα πολύ καλο, φθηνό και ενδιαφέρον δίδυμο στα F...

ΥΓ2: Υπάρχει κάποια εξελιξη με τον...Quin Cook?


τον εχει τσεκαρει κι αυτον η υπηρεσια biggrin.gif
το θεμα ειναι οτι οι περιπτωσεις,μακνηλ-καββαδα-βεζε πανε πισω τα παντα...
ο κουκ δε ξερω,εγινε προταση και οι πρωτες αντιδρασεις ειναι οτι θελει να προσπαθησει νβα...σε ολα τα βλαμμενα πεφτουμε που προτιμουν να μεινουν για 40χιλ στο νβδλ...
btw νικ μινεραθ στη σαρατοβ (ανακοινωθηκε,θα πουλησε ακριβα το τομαρι τ για ρωσσια biggrin.gif )
giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 15 2016, 16:56 ) *
ΥΓ2: Υπάρχει κάποια εξελιξη με τον...Quin Cook?


Φιλε εσυ που εχεις καλη γνωση των αμερικανων αυτος σε στυλ σαν και ποιον παικτη της ευρωλιγκας μοιαζει?και γενικα θεωρεις οτι ειναι ιδανικη λυση για μας στον αρη?
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jul 15 2016, 17:05 ) *
τον εχει τσεκαρει κι αυτον η υπηρεσια biggrin.gif

Καλα αντανακλαστικα η υπηρεσία biggrin.gif
Μην κοιτάς τώρα πάντως...ο παλιός Bullet, θα είχε ήδη ποσταρει ως τα τελη Ιουνιου, τα προφιλ για καμια 100στη-120 παικτες απο το draft μόνο.. cool.gif

Καλή περίπτωση ο Miles tuareg....που Okarizei πάρα πολύ, μιας και εκεί στον Άρη, θα θέλατε για αντικαταστατη του Okaro, έναν ανάλογου τύπου παικτη.
Λογικά θα κοστίσει την πρώτη του επαγγελματική σεζόν,αν ερθει Ευρώπη, γύρω στις 80χιλ-90χιλ max.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.