Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
Nuntius
QUOTE (Anubis @ Dec 4 2011, 18:56 ) *
Εχω την εντυπωση βλεποντας το απο την πισω καμερα οτι ο Χαινς την διωχνει αφου εχει ακουμπησει..Βεβαια απο την πλαγια ισως και να την ακουμπαει πριν το ταμπλο.


Την ακουμπάει δύο φορές. Την ακουμπάει μία πριν χτυπήσει και μετά ξαναγυρνάει στο χέρι του αφού χτυπήσει το πλατό όπου την πετυχαίνει με τα ακροδάχτυλα του δείκτη και του μέσου.
Zoys
Όσο και να διαμαρτύρεται ο Άρης δεν μετρούσε. Σωστή η απόφαση των διαιτητών (και ακόμα σωστότερο το ότι χρησιμοποίησαν το replay αφού δεν ήταν σίγουροι), αλλά πιστεύω ότι ο Άρης άξιζε κάτι παραπάνω σήμερα. Η ψαλίδα πάντως όλοι βλέπουμε ότι έχει κλείσει.

υ.γ. Απόλαυσα το ματς παραπάνω χωρίς τον Ιωάννου. shot.gif Φαντάζεστε περιγραφή τελευταίων δευτερολέπτων από τον Βάγγο; Ευτυχώς το γλυτώσαμε...
lamar
Παρακαλειται ο κοουτς του Ολυμπιακου, οπως παραλαβει το εσωρουχο του απο εναν νεαρο με το ΝΟ18 με την ερυθρολευκη που το πηρε...

Τον εξεθεσε ανεπανορθωτα σημερα τον Ιβκοβιτς ο Σλουκας, και επιτελους να τελειωσει αυτο το παραμυθι με τους Μαντζαροκατσιβελαιους...

ΕΛΕΟΣ!!!!
magic32
ρε παλικαρια εσεις που λετε οτι δεν μετραει παιζετε μπασκετ?εκτος του οτι την κοβει αφου βρει ταμπλο ο πελεκανος κανει μονοζυγο στο διχτακι..ΝΤΡΟΠΗ
il postino
ωραιο ματσακι σημερα!!μπραβο και στον αρη και στο σπανουλη!!!

και στο κοσμο του αρη με τα γαματα συνθηματα του...
T.W.Is.M.
QUOTE(Thunder @ Dec 4 2011, 18:51 ) *
Aπορω πως ο καημενος ο Σπανουλης δεν εχει φωναξει ακομα...''Τι αλλο να κανω πιααααα???''


Να κοψει και τον Τζειμς στην τελευταια επιθεση. Αυτο να κανει! Γιατι δεν τον εκοψε??? smiley.gif
Κατα τ αλλα ο Χαινς ακολουθει το δρομο του Κουινσι Λιουις, του Γκριρ και του Παπαλουκα. Ευτυχως τα διορθωσε σημερα στο τελος. Αν εκανε αυτος το κοψιμο και δεν ηταν ο Πελεκανος. Ακομα δεν το εχω καταλαβει μετα απο τοσα ριπλει ποιος εκοψε.
a.car



Η παρολίγο ήττα από μία ομάδα περιορισμένων δυνατοτήτων ( με μεγάλη μαχητικότητα σήμερα όμως ) είναι ενδεικτική

της φετινής εικόνας . Ιδίως η κατάσταση κάτω από τα καλάθια προκαλεί θλίψη.
xavier
το κοψιμο ηταν κανονικο, αλλα για το τραβηγμα στο διχτακι δεν επρεπε να το μετρησει?
T.W.Is.M.
QUOTE(magic32 @ Dec 4 2011, 18:59 ) *
ρε παλικαρια εσεις που λετε οτι δεν μετραει παιζετε μπασκετ?εκτος του οτι την κοβει αφου βρει ταμπλο ο πελεκανος κανει μονοζυγο στο διχτακι..ΝΤΡΟΠΗ



Η μπαλα κοβεται πριν ακουμπησει στο ταμπλο οσο ανεβαινει. Το διχτακι το ακουμπαει, δεν το τραβαει. Μετα απο τοσα ριπλει ειναι ξεκαθαρο πια. Κι εγω ειχα αμφιβολια στην αρχη και η πρωτη εντυπωση μου ηταν οτι μετραει καλαθι, αλλα δεν ειναι ετσι.
Thunder
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 4 2011, 19:00 ) *
Να κοψει και τον Τζειμς στην τελευταια επιθεση. Αυτο να κανει! Γιατι δεν τον εκοψε??? smiley.gif


Ε μα τελικα ειναι απαραδεκτος! icon_drunk.gif
Πολλη τυχη στο τελος.Παλι καλα που εριξε την ταπα ο Χαινς και το γλιτωσαμε το σημερινο.Αν κ με τετοιες εμφανισεις δεν βλεπω να το αποφευγουμε το στραπατσο...
Reggie Miller #31
QUOTE(lamar @ Dec 4 2011, 18:58 ) *
Παρακαλειται ο κοουτς του Ολυμπιακου, οπως παραλαβει το εσωρουχο του απο εναν νεαρο με το ΝΟ18 με την ερυθρολευκη που το πηρε...

Τον εξεθεσε ανεπανορθωτα σημερα τον Ιβκοβιτς ο Σλουκας, και επιτελους να τελειωσει αυτο το παραμυθι με τους Μαντζαροκατσιβελαιους...

ΕΛΕΟΣ!!!!


Ακριβώς όμως.Μαζί με τον Σπανούλη οι καλύτεροι.
Nuntius
QUOTE (magic32 @ Dec 4 2011, 18:59 ) *
ρε παλικαρια εσεις που λετε οτι δεν μετραει παιζετε μπασκετ?εκτος του οτι την κοβει αφου βρει ταμπλο ο πελεκανος κανει μονοζυγο στο διχτακι..ΝΤΡΟΠΗ


Ναι, παίζουμε μπάσκετ. Ο Χάινς βρίσκει καθαρά ΚΑΙ πριν ΚΑΙ μετά την μπάλα. Ο Πελεκάνος όντως ακουμπάει το διχτάκι αλλά δεν έρχεται σε επαφή με την στεφάνη.
Phil Laak
QUOTE(Zoys @ Dec 4 2011, 18:58 ) *
υ.γ. Απόλαυσα το ματς παραπάνω χωρίς τον Ιωάννου. shot.gif Φαντάζεστε περιγραφή τελευταίων δευτερολέπτων από τον Βάγγο; Ευτυχώς το γλυτώσαμε...


Ακόμα χειρότερα,σκέψου ότι την περιγραφή στο ματς θα την έκανε ο Γιάννης Νάτου,που συνήθως είναι στα ματς του Άρη icon_tomato.gif
magic32
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 4 2011, 19:02 ) *
Η μπαλα κοβεται πριν ακουμπησει στο ταμπλο οσο ανεβαινει. Το διχτακι το ακουμπαει, δεν το τραβαει. Μετα απο τοσα ριπλει ειναι ξεκαθαρο πια. Κι εγω ειχα αμφιβολια στην αρχη και η πρωτη εντυπωση μου ηταν οτι μετραει καλαθι, αλλα δεν ειναι ετσι.

η μπαλα κοβεται αφου βρηκε ταμπλο,το διχτακι το τραβαει και με βαση τα φαουλ πυο χει παει ο ολυμπιακος ειναι και φαουλ...Αλλα αμα ηταν αναποδα θα τα βλεπατε ολα
Nuntius
QUOTE (T.W.Is.M. @ Dec 4 2011, 19:00 ) *
Αν εκανε αυτος το κοψιμο και δεν ηταν ο Πελεκανος. Ακομα δεν το εχω καταλαβει μετα απο τοσα ριπλει ποιος εκοψε.


Ο Πελεκάνος ακουμπάει μονάχα διχτάκι και αέρα. Δεν νομίζω να βρίσκει καν ταμπλό το χέρι του.
ViC
αυτοκτονία Άρη το σημερινό ματς.
5/11 βολές στα τελευταία λεπτά... αν είχαν έστω 7/11, το ματς θα είχε τελειώσει νωρίτερα!
με δύο πόντους μπροστά και το Σπανούλη στην κορυφή του τριπόντου, δεν του δίνεις τόσο χώρο να σουτάρει! Του δίνεις τη δίοδο. Ακόμα και να σκοράρει για 2, έχεις μια επίθεση! Αλλά ΤΟ Γ@@@@@Ο ΤΟ ΣΟΥΤ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙΣ!!!!!!!!! ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΑ!

Τραγική διαιτησία. Νομίζω η χρήση του βίντεο, όσο σωστή και αν ήταν, απέδειξε την ανικανότητά τους και το γεγονός πως σήμερα έπαιζαν τον ολυμπιακό. 3 μαντράχαλοι δεν μπορούσαν να πάρουν μια απόφαση, γιατί το κόψιμο φαινόταν κανονικό και με γυμνό μάτι (αν έπρεπε να αποφασίσει κανείς στο δευτερόλεπτο), αλλά με τέτοια σφαγή που έκαναν σήμερα, δεν τολμούσαν να δώσουν κόψιμο με τη μία...

Μπράβο στο Σπανούλη. Χωρίς αυτόν, ο Ολυμπιακός θα ήταν μια μέτρια ομάδα που θα πάλευε για τριάδα. Ούτε άμυνα, ούτε ιδέες στην επίθεση, ούτε βοήθεια από τον πάγκο, ούτε σωστή αξιοποίηση παικτών, ούτε τίποτα.

Δεν τον έχω δει πολύ φέτος. Τον είχα δει στο ματς με τον Παναθηναϊκό, που ήταν λίγο μαγική εικόνα, στο ματς με τη Μπιλμπάο έξω και με τη Νανσί μέσα. Αν στα περισσότερα ματς είναι έτσι, ντροπή ρε Ντούντα...
Timemaster
α. Το καλάθι πραγματικά δε ξέρω μετά από 10 τόσα ριπλέυ αν θα έπρεπε να μετρήσει ή όχι... ότι και αν δίνανε σωστό θα ήταν.
β. Είμαι πάντως ποιο σίγουρος για το ότι έγινε φάουλ στην τελευταία φάση και όχι για την τάπα
γ. Το παιχνίδι δεν κρήθικε στην τάπα, ούτε και στο τρίποντο του Σπανούλη αλλά στις 1/2 βολές από Ταπούτο και Μούλντροου στο τελευταίο λεπτό.
δ. Τα δύο απίστευτα του παιχνιδιού (εκτός του καρφώματος) είναι πως χάσαμε στον πόντο έχοντας χειρότερα ποσοστά σε βολές, δίποντα, τρίποντα και τον Σπανούλη να πετυχαίνει 29 πόντους με 5 ασίστ και να παίζει μόνος του.
ε. εκεί που ως την τρίτη περίοδο τα σφυρίγματα ήταν απαράδεκτα τουλάχιστον στην τελευταία έπρεπε να φτύσουν αίμα όλοι για να δώσουν κάτι.
rolleyes.gif
Manu7
Αυτό με το διχτάκι ήθελα να ξέρα ποιος τον έβγαλε για κανονισμό...

Δηλαδή αν ο άλλος χωνει μια τάπα επειδή πηδάει στον Θεό και βρίσκει το δυχτάκι επηρεάζει την πορεία της μπάλας??

Ήμαρτον...

JR_Swish
Θα πέσει το σύστημα όχι άλλοι σαυτό το topic! smiley.gif
SteelGandalf
Τελικό Σκορ

Άρης - Ολυμπιακός : 70-71

Ας πω 5-6 πραγματάκια.

1. Δεν μπόρεσα να δω, δυστυχώς, την 3η περίοδο.

2. Στο υπόλοιπο παιχνίδι, ο Άρης κατάφερνε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, να παραμένει στο παιχνίδι. Σε αυτό βοηθούσε και ο κακός Ολυμπιακός.

3. Δεν νομίζω πως αποτελεί δικαιολογία το ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε όλους τους ψηλούς του. Αλίμονο στον Άρη τότε.

4. Νομίζω πως ο Άρης, έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, το έχασε μόνος του και κυρίως από την αστοχία στις βολές. Στα τελευταία δύο λεπτά, έχασε γύρω στις 5, κάτι που αν δεν συνέβαινε (θεωρητικά πάντα) θα μπορούσε να συμβάλει ώστε να αποκτήσει διαφορά μεγαλύτερη από 3 (ίσως και 4 πόντους). Δεν το έκανε ποτέ και το πλήρωσε.

5. Ο Σπανούλης έκανε πάρτι. Εκνευριστικός για τους αντιπάλους, Θεός για την ομάδα του και τους φιλάθλους της. Σε αυτό, φυσικά, φταίει και η κακή άμυνα του Άρη.

6. Το κόψιμο, στην τελευταία, φάση, ήταν "καθαρό". Χρειάστηκαν όμως πάνω από 10 replays για να αποφανθεί ο διαιτητής. Χωρίς την βοήθεια της τηλεόρασης, ό,τι και να έδινε, δεν θα μπορούσε να τον κατηγορήσει κανείς (εκτός από όσους είναι προκατειλημμένοι).

Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα μου που κατάφερε να παλέψει στα ίσια ένα τέτοιο παιχνίδι. Κρίμα που για ακόμη μια φορά δεν κατάφερε να δρέψει τους καρπούς των κόπων της.

Τέτοιες νίκες είναι που σου δίνουν ώθηση, ψυχολογική και βαθμολογική και σε κάνουν να αλλάζεις μέχρι και στόχους. Τώρα είμαστε σε τραγική βαθμολογική κατάσταση και ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία χάθηκε (την χάσαμε).

Κρίμα πραγματικά...
kseplenhs
μισό γιατί έχω μια σύγχυση.Το i.r. χρησιμοποιείται για ότι φάση γουστάρουμε?Τις περισσότερες φορές που έχω στο νου μου είναι για ζήτηματα χρονομέτρου.Ισως να μην θυμάμαι και καλά.Ας πει κανείς τον κανονισμό.

Κατα τά άλλα τραγικά πράγματα πάλι ο ολυμπιακός.Τραγικός και εγώ που έβγαλα αγνή πολεμική κραυγή σε αγώνα κανονικής διάρκειας του υπερπρωταθλήματος εσακέ,όταν το έβαλε ο σπανούλης.

Λογικά μια γκέλα θα την κάνουμε "εκτός προγράμματος".Μένει να δούμε το που...
magic32
δεν ξερω ποιος το εχωσε αλλα υπαρχει σαν κανονισμος..αν τραβηξεις διχτακι μετραει το καλαθι...οπως κι αν χτυπησεις μπαλα αφου βρει ταμπλο...δεν στεκομαι καν στο οτι αν ηταν ο ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ οντως σπανουλης στη θεση του τζειμς το καλαθι θα μετραγε η θα χε παρει στη χειροτερη φαουλ στο ξεκινημα της φασης
T.W.Is.M.
Παντως ο Αρης εκανε μεγαλη προσπαθεια σημερα και αν ειχε παιξει ετσι σε ολα τα παιχνιδια θα ειχε καλυτερο ρεκορ απο το 1-4. Ειδικα αυτη την ηττα στη Δραμα θα την ειχε αποφυγει πιστευω. Δε λεω οτι επαιξε κανενα φοβερο μπασκετ, αλλα ηταν μαχητικος μεχρι το τελος και τα εδωσε ολα.
Μ αυτα και μ αυτα θυμομαστε οτι εχουμε πρωταθλημα και οτι η 1η θεση δε θα παιχτει σε 2 παιχνιδια μονο. Ακομα κι αν δε χασουν οι δυο μεγαλοι αλλο ματς μεχρι το τελος παιχνιδια σαν το σημερινο και της προηγουμενης εβδομαδας στην Καβαλα δειχνουν οτι και αλλες ομαδες μπορουν να κανουν νικες με ΟΣΦΠ και ΠΑΟ αν τους πετυχουν σε κακη μερα.
tuareg
στο τελος δεν υπηρχε περιπτωση να δωσει ο χριστοδουλου αμφισβητουμενο σφυριγμα υπερ του ΑΡΗ.
Απο εκει και περα το ματς το χασαμε στις βολες και στην αμυνα στο Σπανουλη στο τριποντο....εκει κολλας επανω του κι ας φας το μπασιμο...
spysta
MATΣΑΡΑ !!! smile.gif
εχουμε καιρο ..να δουμε παραπανω απο μια φορες .. ενα παικτη να κερδιζει ΜΟΝΟΣ του αντιπαλες ομαδες ..

ΡΙΣΠΕΚΤ ΣΠΑΝ
vastravoud
Κι εγώ έχω την αίσθηση ότι δεν μετράει.

Όπως και να 'χει πάντως, ο Σπανούλης ηταν φοβερός και τρομερός, όμως και ο Άρης ήταν άξιος της μοίρας του. Χαμένες βολές, χαμένα τρίποντα και άθλια τελευταία άμυνα.
Reggie Miller #31
QUOTE(kseplenhs @ Dec 4 2011, 19:11 ) *
μισό γιατί έχω μια σύγχυση.Το i.r. χρησιμοποιείται για ότι φάση γουστάρουμε?Τις περισσότερες φορές που έχω στο νου μου είναι για ζήτηματα χρονομέτρου.Ισως να μην θυμάμαι και καλά.Ας πει κανείς τον κανονισμό.

Κατα τά άλλα τραγικά πράγματα πάλι ο ολυμπιακός.Τραγικός και εγώ που έβγαλα αγνή πολεμική κραυγή σε αγώνα κανονικής διάρκειας του υπερπρωταθλήματος εσακέ,όταν το έβαλε ο σπανούλης.

Λογικά μια γκέλα θα την κάνουμε "εκτός προγράμματος".Μένει να δούμε το που...


Δε νομίζω ότι γενικά χρησιμοποιείται όπως στο NBA,λογικά ήταν απόφαση του Χριστοδούλου,φίλου του Ντούντα και καλού Χριστιανού επίσης... rolleyes.gif
Timemaster
έχω άλλη μια ερώτηση για την τελευταία φάση λόγο κανονισμού κόβει παίχτης την μπάλα πριν χτυπήσει ταμπλό η μπάλα ξαναχτυπάει στο ταμπλό και κατευθύνεται προς το καλάθι έρχεται δεύτερος παίχτης και την ξανακόβει... Μετράει ή όχι;
Reggie Miller #31
QUOTE(Timemaster @ Dec 4 2011, 19:14 ) *
έχω άλλη μια ερώτηση για την τελευταία φάση λόγο κανονισμού κόβει παίχτης την μπάλα πριν χτυπήσει ταμπλό η μπάλα ξαναχτυπάει στο ταμπλό και κατευθύνεται προς το καλάθι έρχεται δεύτερος παίχτης και την ξανακόβει... Μετράει ή όχι;



Αυτό είναι ερώτηση για τελειόφοιτους διαιτητές με μάστερ και ντοκτορά! smiley.gif
Manu7
QUOTE(magic32 @ Dec 4 2011, 19:12 ) *
δεν ξερω ποιος το εχωσε αλλα υπαρχει σαν κανονισμος..αν τραβηξεις διχτακι μετραει το καλαθι...οπως κι αν χτυπησεις μπαλα αφου βρει ταμπλο...δεν στεκομαι καν στο οτι αν ηταν ο ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ οντως σπανουλης στη θεση του τζειμς το καλαθι θα μετραγε η θα χε παρει στη χειροτερη φαουλ στο ξεκινημα της φασης

Ρε φίλε σοβαρά πόσο δύσκολο είναι να δεις ότι ο Χάινς κόβει καθαρά πρώτος τη μπάλα,τη χτυπάει πάνω στο ταμπλό,και μετά
ξαναχτυπάει στο χέρι του.Γι'αυτό μπερδεύονται όλοι.

Τώρα για το δυχτάκι πραγματικά κλάιν μάιν...Ούτε επίτηδες το τραβάει ο Πελεκάνος και ούτε καν έχω καταλάβει αν το ακουμπάει κιόλας...

Αν είναι να καθορίζονται τα ματς από το αν άγγιξε κάποιος το δυχτάκι που σε όλο το ματς αυτό γίνεται 300 φορές και δεν βγάζει κανείς κιχ, ε τότε δεν χρειάζεται να βλέπουμε μπάσκετ...
Nuntius
QUOTE (magic32 @ Dec 4 2011, 19:08 ) *
η μπαλα κοβεται αφου βρηκε ταμπλο,το διχτακι το τραβαει και με βαση τα φαουλ πυο χει παει ο ολυμπιακος ειναι και φαουλ...Αλλα αμα ηταν αναποδα θα τα βλεπατε ολα


Δες ξανά το replay.

Ο Χάινς ακουμπάει την μπάλα ΔΥΟ φορές. Μία φορά πριν χτυπήσει ταμπλό, και μία φορά αφού χτυπησει ταμπλό όπου την χτυπάει με τα ακροδάχτυλα (και γι' αυτό παίρνει την κλίση που πήρε η μπάλα).

Το διχτάκι το χτυπάει όντως ο Πελεκάνος. Συγκεκριμένα, το σφαλιαρίζει. Αλλά ΔΕΝ κρατιέται από αυτό ούτε έρχεται σε επαφή με την στεφάνη.

Και όχι αν ήταν ανάποδα δεν θα τα έβλεπα όλα. Προσωπικά, δεν λειτουργώ έτσι. Στην τελική και να χάναμε θα άλλαζει κάτι? Ίσα-ίσα ίσως γινόταν καμμία μεταγραφή και βλέπαμε άσπρη μέρα. ΜΑΚΑΡΙ να μέτραγε.

Όσον αφορά το παιχνίδι τώρα:

Είδα μονάχα τα τελευταία 6-7 λεπτά. Αν ισχύουν όσα διάβασα περί διαιτησίας και βολές τότε γι' άλλη μία φορά ΚΑΚΩΣ κέρδισε ο Ολυμπιακός.

Στα τελευταία 6-7 λεπτά που είδα, είδα τραγικά λάθη και από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός στα αμυντικά ριμπάουντ και ο Άρης ήταν πολύ κακός στις βολές. Πολύ καλός ο Μούλντροου, ύψιστος για άλλη μια φορά ο Σπανούλης (είδα και μία καλή διείσδυση του Σλούκα).
T.W.Is.M.
QUOTE(magic32 @ Dec 4 2011, 19:12 ) *
δεν ξερω ποιος το εχωσε αλλα υπαρχει σαν κανονισμος..αν τραβηξεις διχτακι μετραει το καλαθι...οπως κι αν χτυπησεις μπαλα αφου βρει ταμπλο...δεν στεκομαι καν στο οτι αν ηταν ο ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ οντως σπανουλης στη θεση του τζειμς το καλαθι θα μετραγε η θα χε παρει στη χειροτερη φαουλ στο ξεκινημα της φασης


Δεν ξερω κατα λεξη τον κανονισμο, αν χρειαστει μπορω να τον ψαξω, αλλα το θεμα δεν ειναι εκει. Η λογικη του κανονισμου ειναι οτι δεν επιτρεπεται το τραβηγμα στο διχτακι γιατι με το τραβηγμα επηρεαζεται η σταθεροτητα του στεφανιου. Ειναι το ιδιο σαν να τραβας το στεφανι. Σε μια φαση λοιπον που το διχτακι κουνιεται γιατι το χερι του αμυνομενου το ακουμπαει(και μαλιστα το συγκεκριμενο διχτακι που εχει τετοια διαμετρο και δε συγκρατει καθολου τη μπαλα ειναι πολυ ευκολο να κουνηθει χωρις να το τραβηξει κανεις) και η μπαλα δεν ακουμπαει ποτε το στεφανι, δε βλεπω πως το γεγονος αυτο επηρεαζει στο παραμικρο το σουτ.
Με υποθεσεις "αν ηταν ο Σπανουλης...", "αν δεν ηταν ο Τζειμς" κλπ δεν κανουμε πραγματικοτητα. Ουτε καν συζητηση δεν μπορουμε να κανουμε. Αν καποιος ηθελε να δωσει τη νικη σε μια ομαδα, θα το εκανε με πολυ καλυτερο τροπο. Απλουστατα θα μπορουσε να μην κοιταξει το ριπλει και να αποφασισει για την τελευταια φαση...
kseplenhs
QUOTE(Manu7 @ Dec 4 2011, 19:16 ) *
Ρε φίλε σοβαρά πόσο δύσκολο είναι να δεις ότι ο Χάινς κόβει καθαρά πρώτος τη μπάλα,τη χτυπάει πάνω στο ταμπλό,και μετά
ξαναχτυπάει στο χέρι του.Γι'αυτό μπερδεύονται όλοι.


Το θέμα είναι πως το έδειξε και 90 φορές το ριπλέι.

Για να φτάσει στο σημείο ο χριστοδούλου να επιστρατεύσει το i.r. και στο τέλος να παραδεχτεί στεναχωρημένος πως δεν μετράει τότε, και τυφλος να ήμουν,σημαίνει πως παραήταν ξεκάθαρη η φάση.
xavier
ε για αυτο ειναι οι κανονισμοι ρε μανου. τεσπα λογικα θα κατατεθει ενσταση και ας αποφασισουν τα δικαστηρια αν μετρουσε...ετσι και αλλιως υπαρχει δεδικασμενο...
Reggie Miller #31
QUOTE(kseplenhs @ Dec 4 2011, 19:20 ) *
Το θέμα είναι πως το έδειξε και 90 φορές το ριπλέι.

Για να φτάσει στο σημείο ο χριστοδούλου να επιστρατεύσει το i.r. και στο τέλος να παραδεχτεί στεναχωρημένος πως δεν μετράει τότε, και τυφλος να ήμουν,σημαίνει πως παραήταν ξεκάθαρη η φάση.


Ο Δαλούκας φταίει!
Nuntius
QUOTE (Timemaster @ Dec 4 2011, 19:14 ) *
έχω άλλη μια ερώτηση για την τελευταία φάση λόγο κανονισμού κόβει παίχτης την μπάλα πριν χτυπήσει ταμπλό η μπάλα ξαναχτυπάει στο ταμπλό και κατευθύνεται προς το καλάθι έρχεται δεύτερος παίχτης και την ξανακόβει... Μετράει ή όχι;


Στην προκειμένη περίπτωση την μπάλα την ξαναβρίσκει ο ίδιος παίκτης (Χάινς) και όχι ο δεύτερος (Πελεκάνος).
xavier
ας βρει καποιος το κανονισμο για το διχτακι πλζ
priest
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Dec 4 2011, 19:21 ) *
Ο Δαλούκας φταίει!

βασικα ο βασσαρας φταιει και το ποδοσφαιρικο κατεστημενο...

οσον αφορα το ματς φοβερος και τρομερος ο σπανουλης..
Air Kef
Γενικώς έχω την εντύπωση οτι ο κανονισμος του ταμπλό είναι λίγο παρεξηγημένος. Αν η μπάλα είναι στην άνοδο, ακομα κι αν εχει χτυπήσει στο ταμπλό το κόψιμο είναι νόμιμο, αυτη ειναι μια εντύπωση που έχω.

Ο Σλούκας γενικώς έδειξε πολύ καλός επιθετικά, αμυντικά έδειξε αι πάλι αδύναμος αλλα επιμένω ότι αυτό είναι πιο εύκολο να διορθωθεί.
magic32
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 4 2011, 19:12 ) *
Παντως ο Αρης εκανε μεγαλη προσπαθεια σημερα και αν ειχε παιξει ετσι σε ολα τα παιχνιδια θα ειχε καλυτερο ρεκορ απο το 1-4. Ειδικα αυτη την ηττα στη Δραμα θα την ειχε αποφυγει πιστευω. Δε λεω οτι επαιξε κανενα φοβερο μπασκετ, αλλα ηταν μαχητικος μεχρι το τελος και τα εδωσε ολα.
Μ αυτα και μ αυτα θυμομαστε οτι εχουμε πρωταθλημα και οτι η 1η θεση δε θα παιχτει σε 2 παιχνιδια μονο. Ακομα κι αν δε χασουν οι δυο μεγαλοι αλλο ματς μεχρι το τελος παιχνιδια σαν το σημερινο και της προηγουμενης εβδομαδας στην Καβαλα δειχνουν οτι και αλλες ομαδες μπορουν να κανουν νικες με ΟΣΦΠ και ΠΑΟ αν τους πετυχουν σε κακη μερα.

μα φιλε μου ειναι λογικο ο ΑΡΗΣ να βελτιωνεται με τον χρονοα..μαλντροου-κερος-μαυραδης ειναι κολλεγιοπαιδα..τζειμς-κρουσιτς-τσαλδαρης-ντειβις ηρθανε τελευται στιγμη..το θεμα ειναι την υπεροπροσπαθεια να την αφηνουν οπως εγινε στην καβαλα...
magic32
QUOTE(T.W.Is.M. @ Dec 4 2011, 19:12 ) *
Παντως ο Αρης εκανε μεγαλη προσπαθεια σημερα και αν ειχε παιξει ετσι σε ολα τα παιχνιδια θα ειχε καλυτερο ρεκορ απο το 1-4. Ειδικα αυτη την ηττα στη Δραμα θα την ειχε αποφυγει πιστευω. Δε λεω οτι επαιξε κανενα φοβερο μπασκετ, αλλα ηταν μαχητικος μεχρι το τελος και τα εδωσε ολα.
Μ αυτα και μ αυτα θυμομαστε οτι εχουμε πρωταθλημα και οτι η 1η θεση δε θα παιχτει σε 2 παιχνιδια μονο. Ακομα κι αν δε χασουν οι δυο μεγαλοι αλλο ματς μεχρι το τελος παιχνιδια σαν το σημερινο και της προηγουμενης εβδομαδας στην Καβαλα δειχνουν οτι και αλλες ομαδες μπορουν να κανουν νικες με ΟΣΦΠ και ΠΑΟ αν τους πετυχουν σε κακη μερα.

μα φιλε μου ειναι λογικο ο ΑΡΗΣ να βελτιωνεται με τον χρονοα..μαλντροου-κερος-μαυραδης ειναι κολλεγιοπαιδα..τζειμς-κρουσιτς-τσαλδαρης-ντειβις ηρθανε τελευται στιγμη..το θεμα ειναι την υπεροπροσπαθεια να την αφηνουν οπως εγινε στην καβαλα...

QUOTE(Manu7 @ Dec 4 2011, 19:16 ) *
Ρε φίλε σοβαρά πόσο δύσκολο είναι να δεις ότι ο Χάινς κόβει καθαρά πρώτος τη μπάλα,τη χτυπάει πάνω στο ταμπλό,και μετά
ξαναχτυπάει στο χέρι του.Γι'αυτό μπερδεύονται όλοι.

Τώρα για το δυχτάκι πραγματικά κλάιν μάιν...Ούτε επίτηδες το τραβάει ο Πελεκάνος και ούτε καν έχω καταλάβει αν το ακουμπάει κιόλας...

Αν είναι να καθορίζονται τα ματς από το αν άγγιξε κάποιος το δυχτάκι που σε όλο το ματς αυτό γίνεται 300 φορές και δεν βγάζει κανείς κιχ, ε τότε δεν χρειάζεται να βλέπουμε μπάσκετ...

ολυμπαικος-αρης στο σεφ 70-71..οχι απλως θα το μετρουσαν χωρις ριπλευ αλλα θα δινανε και το φαουλ στο ξεκινημα..αλλωστε τα αισχη στη δευτερη περιοδο που αν γινοντουσαν υπερο του παο σε ματς με τον ολυμπιακο θα διακοπτοταν δειχνουν την προθεση του χριστοδουλου
lamar
Οριστε ο κανονισμος.

31.2.4
Παρέμβαση
συμβαίνει όταν

Μετά από σουτ για καλάθι ή την εκτέλεση της τελευταίας ή μοναδικής ελεύθερης βολής

ένας παίκτης αγγίζει το καλάθι ή το ταμπλό, ενώ η μπάλα είναι σε επαφή με τη στεφάνη.

Μετά από ελεύθερη βολή που ακολουθείται από επιπλέον ελεύθερη/εςβολές
ένας παίκτης αγγίζει τη μπάλα ,τη στεφάνη ή το ταμπλό ενώ υπάρχει πιθανότητα αυτή να μπει στο καλάθι

Ένας παίκτης φτάνει τη μπάλα διαμέσου του καλαθιού από κάτω
καιτην αγγίζει.

Ένας αμυνόμενος παίκτης αγγίζει τη μπάλα ή το καλάθι ενώ η μπάλα είναι μέσα σε αυτό και την εμποδίζει να περάσει μέσα από το δίχτυ.

Ένας παίκτης προκαλεί την ταλάντωση ή γραπώνει το καλάθι με τέτοιοτρόπο σύμφωνα με τη γνώμη του διαιτητή
που εμποδίζει την είσοδοτης μπάλας στο καλάθι.

Ένας παίκτης γραπώνει το καλάθι για να παίξει τη μπάλα.


Εγινε κατι απο ολα αυτα????

QUOTE(Air Kef @ Dec 4 2011, 19:31 ) *
Γενικώς έχω την εντύπωση οτι ο κανονισμος του ταμπλό είναι λίγο παρεξηγημένος. Αν η μπάλα είναι στην άνοδο, ακομα κι αν εχει χτυπήσει στο ταμπλό το κόψιμο είναι νόμιμο, αυτη ειναι μια εντύπωση που έχω.

Ο Σλούκας γενικώς έδειξε πολύ καλός επιθετικά, αμυντικά έδειξε αι πάλι αδύναμος αλλα επιμένω ότι αυτό είναι πιο εύκολο να διορθωθεί.


Ενω ο Γκετσεβιτσιους που παιζει 25 λεπτα σε καθε αγωνα....ΟΓΚΟΛΙΘΟΣ Ο ......!!!!
Air Kef
QUOTE(lamar @ Dec 4 2011, 20:39 ) *
Ενω ο Γκετσεβιτσιους που παιζει 25 λεπτα σε καθε αγωνα....ΟΓΚΟΛΙΘΟΣ Ο ......!!!!



Πω, πολύ δίκιο. Το παλικάρι δεν μπορεί να βάλει την μπάλα στο παρκέ ούτε με το καλό του χέρι.
Phil Laak
QUOTE(Air Kef @ Dec 4 2011, 19:50 ) *
Πω, πολύ δίκιο. Το παλικάρι δεν μπορεί να βάλει την μπάλα στο παρκέ ούτε με το καλό του χέρι.


Το παράδοξο με αυτόν,είναι πως παρ'όλο που δεν μπορεί όντως να βάλει την μπάλα στο παρκέ,με τις προσποιήσεις που κάνει,κερδίζει πολλά φάουλ και φθείρει την αντίπαλη άμυνα.Καλά στην άμυνα,δε συζητάμε...Τόσο χάλια αμυντικό έχω να δω από τον Μαρκί Πέρι.

P.S.: Όποιος βρει βιντεάκι με το κάρφωμα του Κέρους,ας το ποστάρει παρακαλώ!
tuareg
ο Αρης κατεθεσε ενσταστη
Air Kef
Καλά πολύ λογικο, Βαγγέλης Αλεξανδρής οπου έχει τζέρτζελο είναι πρώτος.

Εγώ θεωρώ ότι απο την στιγμή που ο Χριστοδούλου πήρε τέτοια ευθύνη και είδε το ριπλέι μονος του επι τόπου, δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε λάθος. Διαιτητής Α1 είναι, ξερει τους κανονες απ'εξω κι ανακατοτά.
kseplenhs
QUOTE(Air Kef @ Dec 4 2011, 20:23 ) *
Εγώ θεωρώ ότι απο την στιγμή που ο Χριστοδούλου πήρε τέτοια ευθύνη και είδε το ριπλέι μονος του επι τόπου, δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε λάθος. Διαιτητής Α1 είναι, ξερει τους κανονες απ'εξω κι ανακατοτά.


είπες κάτι?


http://www.sentragoal.gr/article.asp?catid...pubid=128883506

T.W.Is.M.
QUOTE(magic32 @ Dec 4 2011, 19:36 ) *
μα φιλε μου ειναι λογικο ο ΑΡΗΣ να βελτιωνεται με τον χρονοα..μαλντροου-κερος-μαυραδης ειναι κολλεγιοπαιδα..τζειμς-κρουσιτς-τσαλδαρης-ντειβις ηρθανε τελευται στιγμη..το θεμα ειναι την υπεροπροσπαθεια να την αφηνουν οπως εγινε στην καβαλα...


ολυμπαικος-αρης στο σεφ 70-71..οχι απλως θα το μετρουσαν χωρις ριπλευ αλλα θα δινανε και το φαουλ στο ξεκινημα..αλλωστε τα αισχη στη δευτερη περιοδο που αν γινοντουσαν υπερο του παο σε ματς με τον ολυμπιακο θα διακοπτοταν δειχνουν την προθεση του χριστοδουλου


Την υπερπροσπαθεια την αφησαν, οπως αποδειχτηκε. Οχι οτι δε βοηθηθηκε ο Ολυμπιακος στη δευτερη περιοδο, αλλα το ματς δεν τελειωσε εκει. Μπραβο στον Αρη που δεν εχασε τη συγκεντρωση του, δεν πιστεψε οτι το ματς χαθηκε και ξαναπερασε μπροστα. Ομως ξαναλεω, αν ο Χριστοδουλου και ο καθε Χριστοδουλου ηθελε να δωσει το ματς στον Ολυμπιακο, απλα θα επαιρνε την ιδια(σωστη κατα τυχη) αποφαση χωρις να δει ριπλει. Για μενα λοιπον, επειδη προκειται για το διαιτητη που εχει κανει χειροτερα απ αυτα που εγιναν στο 2ο 10λεπτο σε ντερμπι ΠΑΟ-ΟΣΦΠ σε 3η-4η περιοδο, ο Χριστοδουλου κοιταξε το ριπλει με την προθεση να κατακυρωσει το καλαθι, αλλα δεν του βγηκε.
Το τι θα γινοταν σε αλλες περιπτωσεις ουτε θελω να το σχολιασω, ουτε και το θεωρω μπασκετικη συζητηση.
Για να μη με παρεξηγησεις, σε καμια περιπτωση δεν ειμαι εχθρος του Αρη. Ισα ισα που επειδη αυτη η ομαδα μας εμαθε το μπασκετ σε συλλογικο επιπεδο την εχω παντα σε εκτιμηση και της εχω μια συμπαθεια.
Εναν καλυτερο Αμερικανο απο τον Ντειβις μπορειτε να βρειτε? Αν το κανετε και προλαβετε να μπειτε στην 6αδα(που νομιζω οτι 2 θεσεις ειναι τελειως ανοιχτες-Πανιωνιος και Κολοσσος αν δεν αλλαξει κατι θα ειναι οι αλλοι 2), τοτε θα ειστε απειλητικοι για τα πλει οφ.
magic32
το να μην καταθεσουν ενσταση θα ηταν το περιεργο...Οχι οτι περιμενω να κερδισουμε τπτ...Μονο αν ηταν αναποδα η ενσταση..εδω περιμενουμε να εκδικαστει η υποθεση του μπγρη 1 μηνα
Air Kef
Καλά αυτό είναι προφανές γενικώς, ότι δεν προβλέπεται.

Ωστόσο, σε πολιτισμένα γήπεδα όπως το Παλέ, για τόσο οριακή φάση ο Χριστοδούλου με την συμφωνια των προπονητών πήγε και το κοίταξε, "να τελειώνει" και να μην γκρινιάξει κανένας, άμεσα.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι, ο Χριστοδούλου με βαση κανονων μπορει να φαει καμια τιμωρία και να παει το ματς στα δικαστήρια μετα. Αλλά εκεί ποιος θα το δει; Ή εχουν αλλους κανονες; Πάλι στον Ολυμπιακό θα καταλήξει η νικη, εκτός αν ο διαιτητής επιπέδου Φ4 Ευρωλίγκας, Χριστοδούλου, δεν ξέρει ποτε μετράει το καλάθι και πότε όχι.

Και αν είναι, τιμωρία θα φάει επειδή θύμισε ΝΒΑ ενα πρωτάθλημα του Βασιλακόπουλου, για κανέναν άλλον λόγο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.