Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
sarounas
αυτή η κίνηση σίγουρα χρειαζόταν τόσο για να ζεσταθεί το κλίμα όσο και για να δοθεί μία ώθηση στην ομάδα

ο Μπόισα μπορεί να μην είναι κανένας παικταράς αλλά σίγουρα θα βοηθήσει αμυντικά πιστεύω και μέσα στην ρακέτα μιας και αρκετά γελάσαμε μέχρι τώρα με τον Αγαδάκο 68.gif



τώρα για τον Ουάσιγκτον κρατάω μία πισινή μιας και τον έχουμε δει και πέρσι wink.gif
1) αν αυτός έρθει, θα διωχθεί ο Καστλ sad.gif
2) δεν είναι ακριβώς ο σπουδαίος οργανωτής που ψάχνει η ομάδα αλλά ένας -ναι μεν πολύ αποτελεσματικός-
εκπληκτικός παίκτης σε ανοικτό γήπεδο. Πίστεύω θα ταίριαζε στην χημεία της ομάδας στην έναρξη της σεζόν και στο πολύ γρήγορο μοντέλο με αιχμές τους Τέρι και Ράιτ αλλά αμφιβάλω αν ταιριάζει στην ομάδα όπως έχει ρολάρει τώρα blink.gif
3) με ανησυχεί λίγο το ότι ποτέ δεν επανήλθε στον ΠΑΟΚ πέρσι μετά τον τραυματισμό του και αντικαταστάθηκε 68.gif
scales84
με βαση αυτα που ζησαμε με μασσευ μεχρι το 2010 θα το χει παρει τ οδιαβατηριο!!!!χαχαχαχαχαχα..

παντως εγω ξαναλεω και θελω τις αποψεις σας..θα επρεπε να κραταγαμε τον τερελ μεχρι το τελος της ευρωλιγκας?αντι για παντελιαδη δλδ να χουμε καλαιτζη-νταριους-καστλ
weirdo1977
ο καθένας με τον πόνο του , παρεπιμπτόντως 1+1 έχει ο σίμωνας k ο kastl ανανέωσε το καλοκαίρι για 1+1+1, μην λέμε ο,τι θέλουμε...
sarounas
QUOTE(weirdo1977 @ Jan 3 2008, 17:45 ) *
ο καθένας με τον πόνο του , παρεπιμπτόντως 1+1 έχει ο σίμωνας k ο kastl ανανέωσε το καλοκαίρι για 1+1+1, μην λέμε ο,τι θέλουμε...

δηλαδή ο Καστλ δεν θα πουληθεί;
το είπα γιατί τέτοια ενημέρωση είχα, άκουσα πριν τον Τσορμπατζόγλου στο ραδιόφωνο
και φάνηκε να πάει προς τα εκεί η δουλειά
τότε εντάξει όλα καλά 41.gif
weirdo1977
αυτήν την στιγμή δεν μπορεί να τρέξει ΚΑΝΕΙΣ την ομάδα,ο καλαϊτζής είναι για πιο οργανωμένο-αργό μπάσκετ k ο kastl είναι "αλλου πατάω k αλλου βρίσκομαι", ανάθεμα με αν έβγαλε ΈΝΑΝ!!! αιφνιδιασμό από την αρχή της χρονιας, με βάση αυτά k με βάση το ότι ο D-Wash θα μπορέσει να τρέξει την ομάδα καθώς k το ότι είναι τελείως διαφορετικό στυλ παίκτη από τον καλαϊτζή νομίζω είναι η ενδεδειγμένη λύση... τώρα για τον τερελ... η αλήθεια είναι πως δεν τον συμπάθησα ποτε ιδιαιτερα... αλλα πέρα από αυτό, με δεδομένο την οικονομική στενότητα, αν μπορεί να πωληθεί θα ήταν μια απίστευτα καλή κίνηση, αλλιώς ας μείνει ως το τέλος της χρονιας, έτσι k αλλιώς η μιση χρονια πέρασε..
weirdo1977
QUOTE(valsam @ Jan 3 2008, 17:42 ) *
Weirdo και Warrior τι εγινε ρε παιδια γιατι χαρηκατε, αφου εσεις τον γουσταρατε τον Σιμονας και με κατηγορουσατε οτι ειμαι αδικος στην κριτικη μου στον Σεραπινας !


δεν κατηγόρησα ποτε κανέναν ούτε αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά, την γνώμη μου για αυτόν τον παικταρά είπα k θα την λέω πάντα, όπως έχεις k εσύ το δικαίωμα να την λες, προσωπικά χαίρομαι για την αντικατάσταση του kastl, k για το ότι γεμίζει η ρακέτα, δεν είπα ΠΟΤΕ πως ο σεραπινας είναι ιδιαιτερα χρήσιμος στην ομάδα όπως είναι στημένη, αντίθετα έχω καυτηριάσει πολλές φορες τον συνωστισμό στο 2 k το 3 για τον οποιο όμως δεν φταίει ο σίμωνας, έτσι δεν είναι ? 39.gif
hagi
Τί έγινε ρε παιδιά;; blink.gif Έχω χαθεί λίγο τώρα με τις γιορτές και με την άδεια και δεν είχα παρακολουθήσει τα νέα..

Χρόνια πολλά καταρχήν και καλή χρονιά σε όλους biggrin.gif biggrin.gif

Λοιπόν δεν τον ξέρω τον Μπόϊσα αλλά όπως και να έχει ένας ψηλός χρειαζόταν.Θα δούμε μέσα στο γήπεδο τί θα κάνει βέβαια και μετά κρίνουμε.Πάντως εγώ περίμενα ψηλότερο παίχτη από 2.06 να βρούμε αλλά σίγουρα δεν βολεύει και η εποχή.

Τώρα για τον Washington δεν το θυμάμαι καλά αλλά θυμάμαι ότι ήταν καλός παίχτης.Πάντως έχω ξαναπεί ότι δεν θέλω να διώξουμε τον Κάστλ.Μάλιστα τώρα έχει αρχίσει να ανεβαίνει..
Είναι άδικο για αυτά που μας έχει προσφέρει να φύγει.Πιστεύω όμως ότι δεν θα τον διώξουν.Σίγουρα θα βρεθεί ένας τρόπος.Κάτι θα γίνει με την Ευρωλίγκα και το πρωτάθλημα.Το σίγουρο είναι πάντως πως αν πάρουμε και τον Washington θα έχει ενισχυθεί πολύ η ομάδα και τότε πάμε για ψηλότερα.Βέβαια ας μην βιαζόμαστε όπως κλασικά κάνουμε ας δούμε πρώτα τί θα γίνει..
theov
Ελεύθερος έμεινε από την Φορτιτούτο Μπολόνια ο Αντρέα Ματσόν. Λέτε να άνοιξε ο δρόμος της επιστροφής του στον Άρη; 41.gif

Μπράβο πάντως σήμερα στον Άρη που ¨καθάρισε¨ με 83-76 την Τσιμπόνα εκτός έδρας...

Άντε και στους 16...
xavier
gia ton serapinas olo to thema htan oti periseue...apo th stigmh pou o terry kai o tsaldari uperkaluptoun to 3, o serapinas htan entelws axrhstos gia ton arh. Auto den shmainei oti o serapinas den einai kalos paikths...se mia omada pou tha tou dwsei 25-30 lepta summetoxhs, tha mporouse na htan polu xrhsimos...

O Boisa tha mporesei na apeleutherwsei kai ton terry, na mhn ton spatalame sto 4....Kai an ginei kai h metagrafh tou washington, h omada exei terasties dunatothtes, an autoi oi 2 paiktes kataferoun na egklimatistoun sthn omada kai sta susthmata ths....
Warrior
Στα κίτρινα ο D-Wash

Παίκτης του Άρη είναι ο Darius Washington Jr. Ο Αμερικανός άσσος με σκοπιανό διαβατήριο συμφώνησε με τους κιτρίνους για τον επόμενο 1.5 χρόνο και αναμένεται στην Ελλάδα μέσα στο επόμενο δεκαήμερο για να προλάβει τα σημαντικά παιχνίδια της ομάδας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πρόκειται για μία σημαντική και δαπανηρή κίνηση των ιθυνόντων του Άρη, οι οποίοι αναζητούν πλέον την καλύτερη δυνατή λύση για την παραχώρηση των Simonas Serapinas και Terrel Castle.

Παράλληλα, ο Vladimir Boisa βρίσκεται ήδη στη Θεσσαλονίκη και θα ντεμπουτάρει κόντρα στο Ρέθυμνο το ερχόμενο σαββατοκύριακο, γεγονός που θέτει εκτός αποστολής τον Simonas Serapinas.

http://basketballiq.blogspot.com/2008/01/d-wash_04.html
geosider
QUOTE(Warrior @ Jan 4 2008, 15:25 ) *
Στα κίτρινα ο D-Wash

Παίκτης του Άρη είναι ο Darius Washington Jr. Ο Αμερικανός άσσος με σκοπιανό διαβατήριο συμφώνησε με τους κιτρίνους για τον επόμενο 1.5 χρόνο και αναμένεται στην Ελλάδα μέσα στο επόμενο δεκαήμερο για να προλάβει τα σημαντικά παιχνίδια της ομάδας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πρόκειται για μία σημαντική και δαπανηρή κίνηση των ιθυνόντων του Άρη, οι οποίοι αναζητούν πλέον την καλύτερη δυνατή λύση για την παραχώρηση των Simonas Serapinas και Terrel Castle.

Παράλληλα, ο Vladimir Boisa βρίσκεται ήδη στη Θεσσαλονίκη και θα ντεμπουτάρει κόντρα στο Ρέθυμνο το ερχόμενο σαββατοκύριακο, γεγονός που θέτει εκτός αποστολής τον Simonas Serapinas.

http://basketballiq.blogspot.com/2008/01/d-wash_04.html

τελικά ο πανιώνιος έφαγε την σκόνη μας στην υπόθεση ουάσιγκτον;
καλά τί κανουν ρε παιδιά διώχνουν στην μέση της σεζόν τον αρχηγό της ομάδας που έχει και 4 χρόνια παραμονής ήδη; μεγάλος άνθρωπος είναι ο καστλ λογικό είναι να έκανε και οικονομία δυνάμεων τώρα λογικά θα ανέβαινε και η απόδοσή του
δεν μπορούσαν να τον κρατήσουν μέχρι το καλοκαίρι
αφού όπως λέτε κιόλας ο ντάριους είναι και λίγο τρελός

τουλάχιστον πήραμε και αυτόν τον μπόισα
τον έχει δει κανείς πως παίζει να μας πει;
Warrior
Νομιζω δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα τι ακριβως θα συμβει(και περα του παραπανω αρθρου δεν εχουμε αλλη
επιβεβαιωση της μεταγραφης του Ουασινγκτον)....

Εγω θα ηθελα ο Καστλ να μεινει στην ομαδα ως και το καλοκαιρι,εστω μονο στην Ευρωλιγκα.Παντως ο
Ουασινγκτον..ειναι αυτο που λεμε "ευκαιρια" στην παρουσα φαση και ειναι καλη κινηση και για την
επομενη χρονια με δεδομενο οτι εχει κοινοτικο διαβατηριο ειναι νεος και προερχεται απο πολυ καλες
παρουσιες το καλοκαιρι στην Αμερικη.
geosider
QUOTE(Warrior @ Jan 4 2008, 15:39 ) *
Νομιζω δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα τι ακριβως θα συμβει(και περα του παραπανω αρθρου δεν εχουμε αλλη
επιβεβαιωση της μεταγραφης του Ουασινγκτον)....

Εγω θα ηθελα ο Καστλ να μεινει στην ομαδα ως και το καλοκαιρι,εστω μονο στην Ευρωλιγκα.Παντως ο
Ουασινγκτον..ειναι αυτο που λεμε "ευκαιρια" στην παρουσα φαση και ειναι καλη κινηση και για την
επομενη χρονια με δεδομενο οτι εχει κοινοτικο διαβατηριο ειναι νεος και προερχεται απο πολυ καλες
παρουσιες το καλοκαιρι στην Αμερικη.

μακάρι warrior μακάρι να μας βγει λαβράκι γιατί από εκεί που παίρναμε απανωτά πολύ καλούς κοντούς σόλομον, πάρκερ, κόλινς τώρα τελευταία την έχουμε πατήσει
xavier
pou thn pathsame?Kai o brewer kai o scales htan arketa sovaroi paiktes...
o brewer 17pt sto uleb kai 15 sthn adriatikh ligka me th zadar
o scales 19 pt sto fiba cup kai 15.5 sto rwssiko prwatathlima me th samara

tespa o washington den einai kanas agnwstos, einai pitsirikas vevaia kai ligo treloutsikos....
http://broadband.nba.com/cc/playa.php?cont...e119_housas.asx
kai kapoia akoma videakia edw
http://dwash.net/VIDEOS/VideoGalleries/tab...02/Default.aspx
Warrior
Xavier,γραφε αν μπορεις φιλε με ελληνικους χαρακτηρες,μην μας βγαζεις τα ματια! tongue.gif smile.gif

Kαι ο Βλαχοπουλος μιλαει για οριστικη συμφωνια εως το 2009,ενω λεγεται οτι το κοινοτικο διαβατηριο εχει
ηδη βγει...ισως μαζι με του Μασσει! ohmy.gif

Μακαρι να μενει μονο η επισημη ανακοινωση.


Παντως ο Μπρουερ δεν μου εχει λειψει καθολου! biggrin.gif Μην πω και για τον Σκειλς το ιδιο...
Τον Ραιτ τον προτιμω μακραν και απο τους δυο!

Υ.Γ:Για τον Μποισα ειχε ενδιαφερθει και η Μπενετον,αλλα μαλλον η Ευρωλιγκα και ο Χερμπερτ επαιξαν
ρολο στην αποφαση του...
Warrior
Nα και η ανακοινωση! biggrin.gif

QUOTE(www.arisbc.gr)
05.01.2008
Στα κίτρινα ο Ντάριους Γουάσινγκτον

Ο ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ανακοινώνει την απόκτηση του Ντάριους Γουάσινγκτον. Ο Αμερικανός γκάρντ συμφώνησε να φοράει την κίτρινη φανέλα για τον επόμενο ενάμιση χρόνο και έστειλε υπογεγραμμένο το συμβόλαιο συνεργασίας με την ομάδα μας. Σήμερα μάλιστα πρόκειται να κάνει το υπέρ ατλαντικό ταξίδι από το Ορλάντο των Η.Π.Α. και αναμένεται αύριο το απόγευμα να φτάσει στην Θεσσαλονίκη.



Ο Γουάσινγκτον θα καταλάβει θέση κοινοτικού στο ρόστερ του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, αφού οι άνθρωποι της ομάδας ξέχωρα από το ενδιαφέρον τους για τον εν λόγω καλαθοσφαιριστή έκαναν παράλληλα όλες τις απαιτούμενες ενέργειες προκειμένου να γίνει κάτοχος σκοπιανού διαβατηρίου. Έτσι λοιπόν το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «κίτρινων» θα μεταβεί την προσεχή Πέμπτη (10/01) στην γειτονική χώρα για να το παραλάβει.



Μετά και την μεταγραφή αυτή ολοκληρώθηκαν οι κινήσεις που η Διοίκηση σε συνεργασία με το προπονητικό επιτελείο αποφάσισε να κάνει ούτως ώστε να ενισχυθεί περαιτέρω η ομάδα και να κινηθεί με μεγαλύτερη σιγουριά για την επίτευξη των στόχων της.


Who is Who



ΟΝΟΜΑ: Ντάριους Γουάσινγκτον

ΥΨΟΣ: 1.88

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 12/06/1985

ΨΕΥΔΩΝΥΜΟ: DWASH

ΓΕΝΕΤΕΙΡΑ: Winter Park (Φλόριντα)

ΘΕΣΗ: Γκάρντ

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ: Edgewater High School (2000-04), Memphis (2004-06), Π.Α.Ο.Κ. (2006-07), CEZ Basketball Nymburk (2006-07), San Antonio Spurs (2007-08).

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ: Αναδείχθηκε δεύτερος καλύτερος πόιντ γκάρντ και 10ος καλύτερος στο σύνολο των καλαθοσφαιριστών των Η.Π.Α. από την παγκοσμίου φήμης εφημερίδα USA Today όταν αγωνιζόταν στο γυμνάσιο (Edgewater High School). Κορυφαίος πρωτοετής της χρονιάς στην Conference USA την σαιζόν 2004-05. Μέλος της καλύτερης πεντάδας όλων των πρωτοετών στην Conference USA την σαιζόν 2004-05. Μέλος της τρίτης καλύτερης πεντάδας στην Conference USA την σαιζόν 2004-05. Καλύτερος παίκτης της εβδομάδας στην Conference USA για την εβδομάδα 5-12 Δεκεμβρίου την σαιζόν 2004-05. Συμμετείχε στην Elite 8 της Conference USA με το Πανεπιστήμιο του Memphis την σαιζόν 2004-05. Μέλος της καλύτερης πεντάδας στην Conference USA την σαιζόν 2005-06. Πρωταθλητής στην κανονική διάρκεια της Conference USA την σαιζόν 2005-06. Νικητής της Conference USA την σαιζόν 2005-06. Επιλέχθηκε στο νούμερο 10 των ντραφτ του 2006 στο αναπτυξιακό Πρωτάθλημα του ΝΒΑ (D-League) από τους Austin Toros. Πρωταθλητής στην κανονική διάρκεια του τσέχικου Πρωταθλήματος με την CEZ Basketball Nymburk την σαιζόν 2006-07. Πρωταθλητής Τσεχίας με την CEZ Bssketball Nymburk την σαιζόν 2006-07. Κυπελλούχος Τσεχίας με την CEZ Basketball Nymburk την σαιζόν 2006-07. MVP του τσέχικου All Star Game την σαιζόν 2006-07.



Τα στατιστικά του…



2007-08

ΝΒΑ (San Antonio Spurs): Σε 18 αγώνες και με 8,1’ συμμετοχής: 2,9 π. (53,8% 1π., 43,8% 2π., 33,3% 3π.), 1,1 ρ., 0,8 ασ., 0,3 κλ. 0,7 λ.

D-League (Austin Toros): Σε 4 αγώνες και με 38,5’ συμμετοχής: 28,3 π. (75% 1π., 54,8% 2π., 42,9% 3π.), 8,5 ρ., 6,3 ασ., 2.0 κλ., 5,7 λ.



2006-07

Ελληνικό Πρωτάθλημα (Π.Α.Ο.Κ.): Σε 7 αγώνες και με 21,4’ συμμετοχής: 11π. (81% 1π., 51% 2π., 38% 3π.), 3,1 ρ., 1,5 ασ., 2,0 κλ., 0,1 κοψ., 2,4 λ.

ULEB Cup (Π.Α.Ο.Κ.): Σε 7 αγώνες και με 20,4’ συμμετοχής: 10,6 π., (75% 1π., 44,4% 2π., 47,1% 3π.), 2,3 ρ., 1,6 ασ., 1,9 κλ., 0,3 κοψ., 1,3 λ.

Τσέχικο Πρωτάθλημα (CEZ Basketball Nymburk): Σε 26 αγώνες και με 22,8’ συμμετοχής στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος: 12,8 π. (80,2% 1π., 63.0% 2π., 31.3% 3π.), 3,2 ρ., 0,3 κοψ., 3,1 ασ., 2,0 κλ., 2,4 λ.

Τσέχικο Πρωτάθλημα (CEZ Basketball Nymburk): Σε 2 αγώνες και με 27,8’ συμμετοχής στα πλέι οφς: 16,5 π. (84,6% 1π., 61,5% 2π., 28,6% 3π.), 4,0 ρ., 2 ασ., 1,0 κλ., 2,0 λ.



2005-06

ΝCAA (University of Memphis): Σε 35 αγώνες και με 26,5’ συμμετοχής: 13,5 π. (78,3% 1π., 42,3% 2π., 35,7% 3π.), 2,8 ρ., 3,1 ασ., 1,3 κλ., 0,1 κοψ., 3,2 λ.



2004-05

NCAA (University of Memphis): Σε 38 αγώνες και με 35.1’ συμμετοχής: 15,4 π. (73,3% 1π., 46,0% 2π., 39,5% 3π.), 3,6 ρ., 3,8 ασ., 1,7 κλ., 0,1 κοψ., 3,5 λ.



2003-04

High School (Edgewater): Σε 32 αγώνες: 27,5 π. (89,0% 1π., 62,0% 2π., 55,0% 3π.), 6,5 ρ., 4,1 ασ., 5,3 κλ., 0,5 κοψ., 3,0 λ.



2002-03

High School (Edgewater): Σε 36 αγώνες: 30,2 π. (88,0% 1π., 57,0% 2π., 55,0% 3π.), 5,5 ρ., 3,2 ασ., 3,3 κλ., 0,2 κοψ., 3,0 λ.



2001-02

High School (Edgewater): Σε 30 αγώνες: 23,3 π. (81,0% 1π., 48,0% 2π., 29,0% 3π.), 3,9 ρ., 3,3 ασ., 2,8 κλ., 0,2 κοψ., 3,6 λ.



2000-01

High School (Edgewater): Σε 33 αγώνες: 11,0 π. (73,0% 1π., 43,0% 2π., 35% 3π.), 1,5 ρ., 1,7 ασ., 1,7 κλ., 0,1 κοψ., 2,4 λ.


41.gif
weirdo1977
icon_joy.gif άντε να γουστάρουμε
Anaz
Πολυ καλη μεταγγραφη που θα ζεστανει κ τον κοσμο αφου ο D-Wash ειναι πολυ "στυλατος" και θεαματικος παιχτης που κερδιζει την εξεδρα!Προσωπικα με κερδισε περσι!
Και επι της ουσιας βεβαια ο Αρης ενισχυεται πολυ με τις 2 μεταγγραφες και επιπλεον βρηκε απο τωρα πολυ καλο κοινοτικο Αμερικανο πλευ και για του χρονου!
weirdo1977
QUOTE(Anaz @ Jan 5 2008, 16:02 ) *
Παο, Τσσκα, Ολυμπιακος, Εφες για το πιο ενδιαφερον Final Four της δεκαετιας!!


anaz, sorry που quotarw την υπογραφή σου, αλλα αν μπορεί να πάει η εφες F-4 γιατί να μην μπορώ εγώ που θα την έχω κερδίσει 2 φορες μέσα-έξω ? tongue.gif

άντε να αρχίσουμε να πουλάμε λίγο τρελα... μας έλειψε πολύ ένας τίτλος τα τελευταία χρονια... smiley.gif
hagi
Μπράβο,πολύ καλή μεταγραφή νομίζω..Θα περιμένω να δω τί θα γίνει..Φυσικά η ομάδα ενισχύεται αλλά να δούμε πόσο γρήγορα θα προσαρμοστούν οι νέοι παίχτες..

Άσχετο..Ρε παιδιά σήμερα έμαθα για την μεταγραφή του Κουτλουάι στο ΠΑΟΚ blink.gif Έλεος πως τον πήρε ρε παιδιά και δεν παίρνουμε εμείς τέτοιους παίχτες.. 68.gif Μπράβο στον ΠΑΟΚ και πιστεύω ότι θα ανέβει με τον Κουτλουάι στην ομάδα.

Τέλος πάντων ελπίζω να είναι καλές οι μεταγραφές μας και να συνεχίσει ακόμη καλύτερα η ομάδα.Πάντως αν δέσουν όλοι μαζί μάλλον θα είμαστε πιο ανταγωνιστικοί..Άντε να μπούνε στην ομάδα να δούμε τί θα δούμε..
weirdo1977
μην λέμε ο,τι θέλουμε... ποιον να βγάλω έξω για να παίξει ο 35χρόνος σχεδόν τελειωμένος Κουτλουάι ?
Koul
Μπράβο στη διοίκηση που προχώρησε σε βελτιωτικές κινήσεις. Χαίρομαι που εγκαταλείφθηκε η περσινή και προπέρσινη τακτική Ματσόν της διατήρησης του ρόστερ για να μη διαταραχθει λέει η χημεία! blink.gif Από το καλοκαίρι, θυμάμαι, όλοι προβληματιζόμασταν για τη θέση του point-guard και για τη front-line. Οι κινήσεις έγιναν ακριβώς εκεί που πονούσε η ομάδα.
Ο Καστλ ήταν το πουλαίν μου (όπως βλέπετε τον έχω ως αγαπημένο παίκτη), όμως η αλήθεια είναι ότι φέτος δε βλέπεται και δεν υπήρχε η πολυτέλεια να περιμένουμε άλλο. Ευτυχώς σηλαδή που κάνει σούπερ χρονιά ο Καλαϊτζής. Σαφώς προτιμώ έναν 22χρονο φρέσκο και ικανό point-guard. Και αν υπάρχει η δυνατότητα να μείνει ο Terel για την Ευρωλίγκα καλώς. Όσο για τον Κουτλουάι, διάβασα ότι ο μάνατζερ του έκανε κρούση στον Άρη αλλά έφαγε πόρτα...
Θεωρώ ότι ο Σκέιλς ήταν πιο ποιοτικός παίκτης από τον Μπρούερ, αλλά βλέποντας τον Ράιτ των τελευταίων αγώνων δεν αναπολώ κανέναν!
hagi
QUOTE(weirdo1977 @ Jan 5 2008, 21:36 ) *
μην λέμε ο,τι θέλουμε... ποιον να βγάλω έξω για να παίξει ο 35χρόνος σχεδόν τελειωμένος Κουτλουάι ?


Δε λέμε ότι θέλουμε φίλε weirdo..Τετοιοι παίχτες και στο στυλ του Κουτλουάι δεν έχει σημασία αν είναι 35..Κια εξηγούμε..Ο Κουτλουάι δεν είναι παίχτης που θα τρέξει και θα καρφώσει,είναι ο παίχτης που θα πάρει το σκριν και θα σου ρίξει τα τριποντάκια από τα δέκα μέτρα και θα πάρει το παιχνίδι σπάζοντας όποιο αμυντικό σύστημα.
Δεν λέω ότι είναι κανένας σούπερ παιχταράς όμως είναι ένα πολύ καλό όνομα στην Ευρώπη και εμείς έχουμε ανάγκη γενικά από τέτοια ονόματα.Με αυτή την λογική το είπα.Ελπίζω μόνο να μην κάνει τα παραπάνω όταν μας αντιμετωπίσει γιατί τότε να είσαι σίγουρος ότι θα έχουμε πρόβλημα.Και κάτι ακόμα.Και πέρσι αν θυμάσαι ο ΠΑΟΚ είχε τον Στεπάνοβιτς (Σκεπάνοβιτς όπως το λένε) που ήταν στον Παναθηναϊκό και ένας πάρα πολύ καλός παίχτης που αν το είχαμε εμείς πιστεύω θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Θέλω να πω κλείνοντας το θέμα ότι υπάρχουν παίχτες καλοί (γνωστά ονόματα) ή αποκτούνται σε ομάδες που ή δεν είναι πολύ καλές ή δεν βρίσκονται στην Ευρωλίγκα και είναι οι πρωταγωνιστές των ομάδων αυτών.Αυτοί λοιπόν οι παίχτες ή έστω ένα μέρος αυτών θα μπορούσαν να αποκτηθούν από εμάς.Εμείς πάντα ρισκάρουμε φέρνοντας παίχτες που δεν τους ξέρει κανένας και πολλές φορές μπορεί να μας βγουν με τον καιρό όπως ο Μάσσευ και στο τέλος τους χάνουμε κιόλας γιατί έγιναν καλοί.Όταν όμως πάρεις ένα όνομα ξέρουν όλοι ποιος είναι και εκτός από αυτό τραβάει και άλλους τέτοιους στην ομάδα.Ελπίζω να εξήγησα σωστά αυτό που θέλω να πω.

Όσο για τις νέες μεταγραφές,σίγουρα είναι καλό που ένας 22χρονος παίχτης θα κουμαντάρει την ομάδα γιατί θα έχει διάθεση αλλά όπως ξαναείπα δεν θα ήθελα να φύγει ο Κάστλ έτσι απλά..Είναι κρίμα.Όμως σίγουρα ο μικρός θα είναι πιο ορεξάτος και θα έχει μεγαλύτερη δίψα για διάκριση..
xavier
Για τον σκειλς και τον μπρουερ δεν ειπα οτι τους προτιμώ απο τον Ραιτ, για εμενα και οι 3 δεν εχουν μεγάλες διαφορές, με σκαμπανεβάσματα όλοι τους. Ο σκέιλς ήταν λίγο καλύτερο σουτέρ απο τους αλλους, ο μπρούερ ειχε καλυτερη διεισδυση, ενώ ο Ραιτ έχει καλύτερη τρίπλα και κάνει λιγότερα λάθη...Αυτο που λέω, είναι οτι και 2 προηγούμενοι δεν ήταν "τα παλτα", εχουμε φορέσει πολλά στο παρελθόν...

Ο Κουτλουαι έψαχνε απεγνωσμένα ομάδα εκτός τουρκιας, για να αποφύγει τις στρατιωτικες τους υποχρεώσεις...Τον πάοκ θα τον βοηθήσει, εμείς δεν χρειαζόμασταν αλλο 2αρι...Αυτό που χρειαζόμασταν το πήραμε...ή τουλάχιστον οτι καλύτερο μπορούσαμε να βρούμε στις θέσεις που το χρειαζόμασταν...

Εγω προσωπικά περιμένω να δω τον Μπόισα, πρώτα απο ολα έχω μια απορία για το ύψος του, άλλοι τον λενε 2.03, αλλοι 2.06 και αλλοι 2.09. Βέβαια το ύψος παίζει ρόλο, αλλα όχι το σημαντικοτερο, το θέμα ειναι πως μπορει να ανταπεξελθει κοντρα σε ψηλότερους αντιπάλους στην αμυνα, επιθετικά, απο τα στατιστικα του, είμαι σιγουρος οτι μπορει να βοηθησει...Πάντως θέλω να πιστεύω οτι είναι πολύ περισσότερο σέντερ απο τον Μότολα...

Για τον Καστλ στην ανακοίνωση της ΚΑΕ για τον Γουασινγκτον δεν αναφέρεται τίποτα, αυτό με κάνει να υποθέτω οτι το μέλλον του ειναι ρευστό ακόμα. Αυτο με κάνει να πιστεύω οτι για ένα διάστημα μεχρι να δουν πώς θα πάει ο Γουάσινγκτον, θα θέλουν να κρατήσουν τον Καστλ...

Στην ανακοίνωση για τον Μπόισα, αναφερότανοτι θα αντικαταστήσει τον Σιμόνας Σεραπίνας, ο οποίος μέχρι να πάρει μεταγραφή σε άλλη ομάδα, πιθανότατα θα αγωνίζεται μονάχα στους αγώνες της Ευρωλίγκας.
Warrior
QUOTE(betsmart.gr)
ΑΡΗΣ-Κασλ: «Τώρα που στρώνει η ομάδα γίνονται οι αλλαγές;»

Αγνοια για το μέλλον του δήλωσε ο αρχηγός του Αρη. Δύο προτάσεις για την παραχώρησή του έχουν οι «κίτρινοι

Ο Τερέλ Κασλ ήταν το κεντρικό πρόσωπο στον αγώνα του Αρη με τον ΑΓΟΡ. Ο Ντάριους Ουάσινγκτον αναμένεται τη Δευτέρα στη Θεσσαλονίκη και είναι κοινό μυστικό ότι (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) θα αντικαταστήσει τον αρχηγό του Αρη, ο οποίος κόντρα στους Κρητικούς έκανε την καλύτερη, ίσως, φετινή του εμφάνιση. Ο 35χρονος άσος δεν έκρυψε μία δυσαρέσκεια.

«Εγώ είμαι εδώ. Εχω αποδείξει πως μπορώ να παίξω μπάσκετ, ότι μπορώ να βοηθήσω την ομάδα να συνεχίσει να κερδίζει. Βλέπετε πως πλέον ο Αρης ρολάρει, βρίσκει ρυθμό και μαζί με τους υπόλοιπους παίκτες βρίσκω κι εγώ. Δεν έχω ακούσει κάτι για το μέλλον μου, αν και άκουσα τις φήμες. Ας κάνει η ΚΑΕ αυτό που θέλει να κάνει. Δε θα σταθώ εμπόδιο, είναι δικό της θέμα. Ξέρουν ποιος είμαι και τι έχω κάνει για την ομάδα, όπως και τι μπορώ να κάνω. Τώρα που στρώνει η ομάδα, θα θελήσουν να κάνουν αλλαγές;»
, αναρωτήθηκε ο Κασλ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η ΚΑΕ Αρης έχει στα χέρια της δύο ικανοποιητικές προτάσεις από ομάδες μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.
basketaris
Η εμφανιση του Τερελ στο χθεσινο παιχνιδι, με ολες αυτες τις φημες περι αντικαταστασης του, αποδεικνυει για ποιο λογο ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ παικτης και σοβαρος επαγγελματιας! Απεδειξε οτι εχει δικαιως τον τιτλο του αρχηγου της ομαδας μας και γνωριζει το μεγεθος της φανελας της! Μπραβο του! 41.gif

Απο κει και περα, εγω δε διαφωνω με τις αλλαγες της διοικησης. Ειδε οτι χρειαζομασταν ενισχυση στη ρακετα και προσπαθησε να αποκτησει το καλυτερο δυνατο. Αν σκεφτουμε οτι η αντικατασταση του Σεραπινας απο το Μποισα αποτελεσε ουσιαστικα "καλυψη" ενος "νεκρου" συμβολαιου, τοτε δεν υπαρχει κινδυνος να χαλασει η χημεια ή να χαθει ο ρυθμος της ομαδας.

Οσον αφορα τον Καστλ, ειναι αληθεια οτι στα τελευταια ματς, δειχνει μια σαφη ανοδο στην αποδοση του. Το θεμα, ωστοσο, ειναι οτι επουδενι δεν κυμαινεται στα περυσινα επιπεδα. Η αποκτηση του Ουασιγκτον, με οριζοντα 3ετιας μαλιστα, αν λαβουμε υποψη και την ηλικια του, αποτελει ουσιαστικα τη "διαδοχη κατασταση" μετα τον Τερελ. Θα στεναχωρεθω αφανταστα που θα αντικαταστησει τον Τερελ, αλλα, δυστυχως, το καλο της ομαδας επιβαλλει την αποκτηση ενος ικανου πλειμεικερ. Κατα την προσωπικη μου αποψη, ο Καστλ πρεπει να παραμεινει για τα ματς της Ευρωλιγκα, που θα μας φανει παρα πολυ χρησιμος, χαρη στην εμπειρια του και χαρη στο γεγονος οτι θα αγωνιζεται πιο φρεσκος, με 1 ματς την εβδομαδα. Η προσφορα και το ηθος του πρεπει να αναγνωριστουν τιμης ενεκεν και να του δωσουμε την ευκαιρια να κλεισει την καριερα του σε μας, στο τελος της περιοδου (εφοσον κι ο ιδιος το επιθυμει)... Δεν μπορω να πιστεψω οτι θα φυγει εντελως απο την ομαδα, γιατι θα ειναι κατι που θα με στεναχωρεσει αφανταστα... sad.gif
basketaris
QUOTE
Η πρώτη συνέντευξη του Αμερικανού πλέι μέικερ

ΑΡΗΣ-Ουάσινγκτον: «Εκανα την καλύτερη επιλογή»

Στη Θεσσαλονίκη βρίσκεται το νέο απόκτημσ του Αρη, Ντάριους Ουάσινγκτον, ο οποίος έδωσε την πρώτη του συνέντευξη στην ιστοσελίδα της ΚΑΕ. Ο Αμερικανός (και οσονούπω «Σκοπιανός»») πόιντ γκαρντ τόνισε ότι ο Αρης ήταν η καλύτερη επιλογή για τη συνέχεια της καριέρας του.

-Ντάριους, έπειτα από το πέρασμα σου στους Πρωταθλητές ΝΒΑ, Σαν Αντόνιο Σπερς έρχεσαι για δεύτερη φορά να αγωνιστείς στην Ελλάδα και την Θεσσαλονίκη, αυτήν την φορά για λογαριασμό του Αρη. Πως αισθάνεσαι για τη νέα σελίδα στην καριέρα σου;

«Πραγματικά ήταν μια μεγάλη εμπειρία το ότι αγωνίστηκα στους Πρωταθλητές του ΝΒΑ, μα τώρα πηγαίνω σε μια ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκα. Σίγουρα είναι κάτι υπέροχο και είμαι βέβαιος ότι έκανα την καλύτερη επιλογή. Μπορεί αρκετές ομάδες να μου προσέφεραν από ένα καλό συμβόλαιο, αλλά ο ΑΡΗΣ αποτελεί ένα ακόμη μεγαλύτερο βήμα στην καριέρα μου και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου στο να πάρω την απόφαση μου».

-Ποιες είναι οι φιλοδοξίες σου ως παίκτης του Αρη;

«Η φιλοδοξία μου είναι συγκεκριμένη: Θα κάνω οτιδήποτε χρειαστεί η ομάδα μου, προκειμένου να κερδίζει. Πρέπει να είμαι ο ηγέτης της ομάδας και οφείλω να ανταποκριθώ στις προσδοκίες όλων. Το «κλειδί» εξάλλου είναι οι νίκες. Όσο κερδίζεις όλοι είναι χαρούμενοι. Περιμένω με ανυπομονησία να παίξω με τον ΑΡΗ στο υψηλότερο επίπεδο της Ευρώπης και δεν κρύβω ότι είμαι ενθουσιασμένος γι’ αυτόν τον λόγο. Πάνω από όλα όμως είμαι χαρούμενος που θα αποτελέσω και εγώ κομμάτι αυτής της ομάδας».

-Ποιος ήταν ο βασικός λόγος που σε οδήγησε στην απόφαση να υπογράψεις στον Αρη;

«Δεν ήταν μόνο ένας, αλλά πολλοί λόγοι. Ο Αρης είναι ένας μεγάλος σύλλογος, ανήκει στις τρεις κορυφαίες ομάδες της Ελλάδας, διαθέτει μια άψογη οργάνωση σε όλα τα επίπεδα και επίσης απαρτίζεται από υπέροχους ανθρώπους. Έχω ακούσει βέβαια και πολλά θετικά σχόλια για τους φιλάθλους της ομάδας. Αν και πέρσι αγωνίστηκα στο ελληνικό Πρωτάθλημα, εντούτοις δεν είχα την ευκαιρία να παίξω μπροστά τους, αφού όταν έπαιξα ως αντίπαλος του ΑΡΗ ήταν στην έδρα της πρώην μου ομάδας. Την δεύτερη αναμέτρηση στο γήπεδο του ΑΡΗ δεν την πρόλαβα γιατί είχα φύγει».

-Παρακολουθούσες καθόλου την φετινή πορεία της ομάδας;

«Έχω ακούσει πολλά, ενώ έχω δει επίσης και ορισμένους αγώνες της στην τηλεόραση. Γνωρίζω λοιπόν ότι στο γήπεδο επικρατεί εκπληκτική ατμόσφαιρα, την οποία βέβαια ανυπομονώ να την ζήσω από κοντά ως παίκτης του Αρη, διότι είναι τελείως διαφορετικό από ότι όταν το βλέπεις από μακριά».

-Επικοινώνησες με κάποιον για να συλλέξεις πληροφορίες σχετικά με τον Αρη, πριν υπογράψεις το συμβόλαιο σου;

«Μίλησα με ορισμένους ανθρώπους, όπως για παράδειγμα τον Μάσεϊ που μου είπε ότι ο Αρης είναι μια μεγάλη ομάδα, αλλά και τον Αγαδάκο με τον οποίο πέρσι ήμασταν συμπαίκτες στον ΠΑΟΚ Και εκείνος με παρότρυνε να έρθω λέγοντας μου ότι ο Αρης είναι μια από τις μεγαλύτερες ομάδες στην Ελλάδα και πως αξίζει να αγωνίζεσαι γι’ αυτόν».

-Ήρθες καθόλου σε επικοινωνία με τον προπονητή της ομάδας, Γκόρντον Χέρμπερτ;

«Όχι ακόμη. Αύριο θα μιλήσουμε για πρώτη φορά και θα έχω την ευκαιρία να τον γνωρίσω από κοντά. Έχω ακούσει όμως τα καλύτερα για την προπονητική του αξία από τον πρώην συμπαίκτη μου στους Σπερς, τον Ίαν Μαχινμί που συνεργάστηκε μαζί του πέρσι στην Ορτέζ. Μου είπε χαρακτηριστικά ότι είναι ένας από τους καλύτερους προπονητές που συνάντησε στην καριέρα του, ότι του αρέσει να κερδίζει, αλλά και ότι ως άνθρωπος ξέρει πότε να κάνει χιούμορ, αλλά και πότε να είναι σοβαρός».

-Τι είναι αυτό που θα συμβούλευες σε εχθρούς και φίλους αναφορικά με τις ικανότητες σου στο παρκέ;

«Αυτό που έχω να πω είναι ότι έρχομαι για να κερδίζω. Δεν υπάρχει καμία απολύτως αμφιβολία ότι θα μπαίνω κάθε φορά στο γήπεδο για να παίξω σκληρά και να οδηγώ την ομάδα σε νίκες».

-Πως θα περιέγραφες την μεγάλη ευκαιρία που είχες να αγωνιστείς στους Σαν Αντόνιο Σπερς που είναι οι περσινοί Πρωταθλητές του ΝΒΑ;

«Σίγουρα ήταν μια πολύ μεγάλη εμπειρία για μένα το να παίξω στους Πρωταθλητές. Ήταν μια εμπειρία ζωής θα έλεγα, ενώ ο προπονητής της ομάδας Γκρεγκ Πόποβιτς χρησιμοποιεί στο παιχνίδι αρκετά στοιχεία από το ευρωπαϊκό μπάσκετ. Οι Σπέρς όμως προτίμησαν να προχωρήσουν με παίκτες ψηλότερους από εμένα που αγωνίζονται σε άλλη θέση και δεν μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω. Ποιος ξέρει, ίσως του χρόνου βρεθώ πάλι εκεί. Αγαπώ τους Σπέρς και τους ευχαριστώ γιατί έδωσαν μια έξτρα ώθηση στον τρόπο του παιχνιδιού μου και προσέδωσαν μια σταθερότητα στην καριέρα μου».

-Είχες μάλιστα την τύχη να αγωνίζεσαι δίπλα σε έναν τόσο μεγάλο παίκτη όπως είναι ο Τιμ Ντάνκαν. Πως είναι ως χαρακτήρας;

«Είναι εκπληκτικός τύπος και έμαθα πολλά κοντά του άσχετα που αγωνίζεται σε διαφορετική θέση από εμένα. Πρόκειται ανεπιφύλακτα για έναν από τους καλύτερους παίκτες στο ΝΒΑ και είναι ενδιαφέρον ως χαρακτήρας. Είναι σοβαρός, αλλά ξέρει και πότε να κάνει πλάκα».

-Τι είναι αυτό που θα ήθελες να κρατήσεις στο πέρασμα σου από το ΝΒΑ;

«Για μένα το πέρασμα μου από το ΝΒΑ αποτέλεσε μια διδακτική εμπειρία και θέλω να κρατήσω τα πάντα στο μυαλό μου. Τόσο τις καλές, όσο και τις κακές στιγμές».

-Κλείνοντας, ποιο είναι το μήνυμα θα ήθελες να στείλεις στους φιλάθλους του Αρη;

«Θέλω να τους μεταφέρω ότι είμαι πολύ ενθουσιασμένος που θα αγωνιστώ μπροστά τους και ανυπομονώ να κερδίσω το χειροκρότημα τους. Αυτό που θέλω να ξέρουν είναι ότι θα κάνουμε τα πάντα για να πάμε ψηλά στην Ευρωλίγκα και να κερδίζουμε όλες τις μεγάλες ομάδες που θα βρίσκουμε μπροστά μας».

www.betsmart.gr
hagi
Πολύ αισιόδοξος μου φαίνεται και γεμάτος ενέργεια..Μου αρέσει αυτό.. 41.gif 41.gif Περιμένω να τον δω μέσα στο γήπεδο με τους υπόλοιπους παίχτες και ελπίζω να ανέβουμε ακόμη περισσότερο..
basketaris
QUOTE
Στην Θεσσαλονίκη ο Ουάσιγκτον



Ούτε η κούραση από το υπέρ ατλαντικό ταξίδι (Ορλάντο-Νέα Υόρκη-Αθήνα-Θεσσαλονίκη), ούτε η μια ώρα καθυστέρησης στην άφιξη της πτήσης από την Αθήνα στην Θεσσαλονίκη λόγω ομίχλης ήταν αρκετή για να καταβάλλει τον Ντάριους Ουάσιγκτον που επέστρεψε σήμερα σε γνώριμα γι’ αυτόν λημέρια.

Ο Αμερικανός γκάρντ στις 12:40 έκανε την είσοδο του στην αίθουσα αφίξεων του αεροδρομίου «Μακεδονία» με ένα διάπλατο χαμόγελο «ζωγραφισμένο» στο πρόσωπο του και δεν έκρυβε τον ενθουσιασμό του που θα συνεχίσει την καριέρα του στον ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Από το αεροδρόμιο ο πρώην «άσσος» των Σαν Αντόνιο Σπερς κατευθύνθηκε στα γραφεία της «κίτρινης» Κ.Α.Ε., όπου υπέγραψε το συμβόλαιο συνεργασίας με τον ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο που έχει διάρκεια μέχρι το τέλος της σαιζόν 2008-09, ενώ στη συνέχεια πήγε στο ξενοδοχείο που θα διαμείνει προσωρινά μέχρι να εγκατασταθεί στη νέα του οικεία. Ο Ουάσιγκτον θα κάνει σήμερα στις 18:00 την πρώτη του προπόνηση ως παίκτης του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, ενώ αύριο το πρωί θα περάσει από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις.

www.arisbc.gr
thrylos7
Όπως έχουν τα πράγματα... ο Ουάσινγκτον αντικαθιστά τον Καστλ και ο Μπόισα παίρνει τη θέση του Σεραπίνας στην Α1, μέχρι να φύγει ο τελευταίος;

Πολύ καλές κινήσεις και οι δύο, αν και το ιδανικότερο σενάριο θα ήταν στη θέση του Σεραπίνας να είναι ο Καστλ και να μείνει μέχρι το τέλος της σεζόν. Βέβαια, είτε ο Καστλ θ' αρνηθεί να περιοριστεί σ' αυτό το ρόλο, είτε η διοίκηση θα θελήσει να τον πουλήσει, για καθαρά οικονομικούς λόγους. Το τελευταίο σενάριο είναι ίσως το πιθανότερο, ειδικά από τη στιγμή που βγαίνουν φήμες για προτάσεις από άλλες ομάδες (Ρωσία και Τουρκία αν δεν κάνω λάθος).

Αγωνιστικά, ο DC (μου έμεινε από πέρυσι biggrin.gif ) είναι παίκτης εξαιρετικών προδιαγραφών και διακρίνεται κυρίως για την αμυντική του προσήλωση και ικανότητα. Όπως είχαμε αναφέρει και πέρυσι, θα ταίριαζε πολύ σε μια ομάδα όπως η Εθνική Ελλάδας. Το επίπεδό του σε οργάνωση κι εκτέλεση είναι αρκετά καλό, αλλά όχι κάποιο φανταστικό. Γενικά μιλάμε για έναν από τους καλύτερους παίκτες που (θ') αγωνίζονται στην Α1 φέτος.
Η τετράδα Ουάσινγκτον-Ράιτ-Τέρι-Μάσεϊ μοιάζει ονειρική και πλέον ο στόχος της ομάδας θα είναι να περάσει στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας κι όχι στους 16. Όσο για το πρωτάθλημα, ΠΑΟ και Ολυμπιακός εξακολουθούν να διατηρούν το (μεγάλο) προβάδισμα, αλλά μόνο λόγω των Ελλήνων παικτών τους, όσον αφορά την ποιότητα των ρόστερ. Ναι, η μεταγραφή του DC, ειδικά αν η ομάδα πάρει το 100% από αυτόν (και νομίζω ότι ο Χέρμπερτ μπορεί να το κάνει αυτό) μπορεί ν' αλλάξει, είτε λίγο, είτε πολύ κάποιες ισορροπίες.

Από εκεί και πέρα, τον Μπόισα δεν τον έχω δει σχεδόν καθόλου, οπότε τον γνωρίζω μόνο στατιστικώς (αν αυτό αποτελεί κάποιου είδους γνώση). H πτώση του στη Σιένα δεν ξέρω αν οφείλεται στον ίδιο, ή στην ...περίεργη Σιένα εκείνης της περιόδου (όχι μόνο της συγκεκριμένης σεζόν). Το σίγουρο είναι ότι μιλάμε για 4άρι, άρα θα πάει στο 5 αρκετά και θα μοιραστεί χρόνο με τον Μάσεϊ. Δεν ξέρω αν είναι παίκτης τύπου Ουίλκινσον (το ιδανικότερο σενάριο), αλλά και μόνο η μετακίνηση του Τέρι στο 3 είναι θετική και μάλιστα κάνει την παρουσία του Σεραπίνας περιττή, όσον αφορά την κάλυψη των θέσεων. Το inside game της ομάδας βελτιώνεται πολύ, τόσο με την παρουσία του Μπόισα αυτή καθ' εαυτή, όσο και με τη μεγαλύτερη υποστήριξη από τη θέση του σμολ φόργουορντ, αφού ο Τέρι έχει ιδιαίτερη έφεση εκεί, κυρίως στην άμυνα. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο ο Τέρι θα καταφέρει ν' ανταποκριθεί επιθετικά στη θέση αυτή, αφού μέχρι στιγμής αντιμετωπίζει προβλήματα, καθώς έχει να κάνει με αντιπάλους με μεγαλύτερο quickness. Ένα άλλο θετικό που ίσως προκύψει, είναι η απελευθέρωση του σφιγμένου Μότολα, αφού μιλάμε για έναν αρκετά ποιοτικό επιθετικό παίκτη.

Εν κατακλείδι, με τις δύο αυτές κινήσεις, τα προβλήματα για τα οποία κάνουμε λόγο από την αρχή της χρονιάς ίσως λυθούν, είτε άμεσα (DC), είτε έμμεσα (Μπόισα) κι αυτή είναι μια πολύ ενθαρρυντική εξέλιξη για τη συνέχεια της χρονιάς.
basketaris
Για μενα, οι προσφατες προσθηκες στην ομαδα (ή καλυτερα...τροποποιησεις του ροστερ), γινονται με σκοπο να απελευθερωθουν οι ρολοι καποιων παικτων. Κι εξηγουμαι:

Με την ελευση του DWash, ο ΑΡΗΣ γινεται πιο ενεργητικος και γρηγορος σαν ομαδα. Η εφεση του στο γρηγορο, αθλητικο παιχνιδι, σε συνδυασμο και με την αμυντικη του προσηλωση (οπως ανεφερες Thrylos), πιθανως να μοιαζουν ως ενα ιδανικο πακετο ικανοτητων. Αυτο που, ωστοσο, θα αποτελει και εμμεσο κερδος ειναι κατ' εμε η καλυτερη αξιοποιηση του Τερι στο ανοιχτο γηπεδο. Στο set παιχνιδι, με τις σφιχτες αμυνες και τις αλληλοκαλυψεις-παγιδες, ο Tερι δειχνει να προβληματιζεται, οποτε αναγκαστικα διακρινεται περισσοτερο στις αμυντικες επιδοσεις. Με τον Ουασινγκτον να βγαζει την ομαδα στα fast-breaks, ο Τερι εχει περισσοτερες προοπτικες να φανει ακομη περισσοτερο.

Παραλληλα, η ελευση και του Μποισα, προσθετει αλλο ενα κορμι μεσα στο ζωγραφιστο. Αν απομονωσουμε το τραγικο ποσοστο απο τις βολες, ο Μποισα δειχνει να ειναι αυτο που χρειαζομασταν αυτη τη στιγμη: εναν παικτη που θα σπρωξει, θα παλεψει και θα αναλαβει τη "βρωμικη" δουλεια κατω απο το καλαθι. Αν μπορεσει να προσφερει και 8-10 ποντους, χαρη στο εκτοπισμα του, θα μιλαμε για ιδανικη εκμεταλλευση των ικανοτητων του. Κατ' αυτον τον τροπο, θα μπορεσει και ο Μασει να απελευθερωθει στο "4", με μεγαλυτερη ευκολια κινησεων, αφου δεν θα εχει να αντιμετωπισει τους 2 ή και 3 (ενιοτε) αντιπαλους. Αλλος ωφελημενος θα ειναι και ο Χανο Μοτολα, που θα μπορει να βγαινει περισσοτερο προς τα εξω και ειτε να επιχειρει μπασιμο, ειτε να απειλει με σουτ απο μεση αποσταση.

Γενικα, οι προοπτικες αυτων των 2 μεταγραφων φαινονται να ειναι καλες. Ελπιζω μονο να ειναι και καλοι χαρακτηρες, αλλα και να αφομοιωσουν γρηγορα τα plays της ομαδας.

Υ.Γ. Μηπως να παρουμε και εναν δασκαλο οδηγησης για τον DWash? rolleyes.gif Μπορει να χρειαστει...
thrylos7
Συμφωνώ, με την προσθήκη του Ουάσινγκτον, η ομάδα πλέον θα μπορεί να βγαίνει πολύ πιο εύκολα στον αιφνιδιασμό και να παίζει γενικότερα στο ανοιχτό γήπεδο, αξιοποιώντας στο έπακρο τις δυνατότητες των Αμερικανών της. Αυτός μάλιστα δείχνει να είναι ο καλύτερος τρόπος αξιοποίησης του Τέρι από τη θέση 3 αυτή τη στιγμή και αυτό θα είναι ένα σημαντικό έμμεσο κέρδος, όπως αναφέρεις, καθώς Μάσεϊ και Ράιτ έχουν αποδείξει ότι μπορούν να παίξουν εύκολα σε σετ παιχνίδι.

Θα θυμίζει κάτι από Ορτέζ η ομάδα, μόνο που η γραμμή των ξένων είναι (όχι πάρα πολύ) ποιοτικότερη.

Αυτό με τον Μάσεϊ ούτε που το είχα σκεφτεί, πράγματι, τα πράγματα γι' αυτόν θα είναι πιο εύκολα, αφού πλέον δε θα παίζει σχεδόν ποτέ ως σέντερ (αλλά ως 4άρι, σε σχήμα με δύο πάουερ φόργουορντ, που είναι κι αυτό που του ταιριάζει περισσότερο) κι έτσι δε θα έχει να μπλέξει τόσο συχνά με όποια κορμιά βρίσκονται στη ρακέτα. Αν και το "πρόβλημά" του δεν παρουσιαζόταν μόνο όταν ήταν δίδυμο ψηλών με τον Τέρι, αλλά κι όταν έπαιζε με Μότολα, ή Αγαδάκο (εξάλλου και ο Μότολα παίζει στο 5 και απειλεί μέσα, ή έξω από το ζωγραφιστό, απασχολώντας αντίπαλο). Φαίνεται πως οι αντίπαλοι φροντίζουν ειδικά γι' αυτόν, ούτως ή άλλως.

Πολλαπλά τα οφέλη από τις μεταγραφές, αναμένουμε να τα δούμε στο παρκέ...

QUOTE
Υ.Γ. Μηπως να παρουμε και εναν δασκαλο οδηγησης για τον DWash? Μπορει να χρειαστει...


Εγώ βάζω στοίχημα πως κάποια μέρα θα μπερδευτεί και θα πάει για προπόνηση προς Πυλαία-Φοίνικα μεριά... biggrin.gif
basketaris
QUOTE
ΑΡΗΣ: Τι θα προτείνει στον Τερέλ Κασλ

Συνάντηση μεταξύ των δύο πλευρών την Παρασκευή

Μπορεί η αποχώρηση του Τερέλ Κασλ να μοιάζει ως το πιο πιθανό ενδεχόμενο, όμως πρώτον, η διοίκηση της ΚΑΕ Αρης δεν έχει τοποθετηθεί επί του θέματος (όπως είχε κάνει με τον Σιμόνας Σεραπίνας, για παράδειγμα) και δεύτερον, εκκρεμεί μία σημαντική συνάντηση ανάμεσα στις δύο πλευρές. Την Παρασκευή, οι «κίτρινοι» θα συναντηθούν με τον εκπρόσωπο του αρχηγού της ομάδας, στον οποίο θα προτείνουν μείωση αποδοχών.

Αυτό δείχνει ότι ο Αρης είναι διατεθειμένος να κρατήσει τον Κασλ, όχι όμως και να πληρώσει όλο το συμβόλαιό του, αφού αφενός θα αγωνίζεται μόνο στην Ευρωλίγκα, αφετέρου θα έχει πλέον συμπληρωματικό όρο. Την ίδια ώρα, οι «κίτρινοι» έχουν δύο προτάσεις στα χέρια τους γιατον 35χρονο γκαρντ και οι εξελίξεις αναμένονται με ενδιαφέρον.

Οσο για τους νεοαποκτηθέντες; Ο Ντάριους Ουάσινγκτον είναι πιθανό να κάνει το ντεμπούτο του την Τετάρτη κόντρα στη Λιέτουβος Ρίτας (είναι στο χέρι του Γκόρντον Χέρμπερτ αν θα τον χρησιμοποιήσει) ενώ ο Βλάντιμιρ Μπόισα πιθανότατα δε θα προλάβει, αφού το «λέτερ οφ κλίαρενς» αναμένεται το πρωί της Τετάρτης. Στον αντίποδα, ο Ουάσινγκτον δε θα προλάβει την αναμέτρηση με το Αιγάλεω το Σάββατο (την Πέμπτη θα μεταβεί στα Σκόπια για το θέμα του διαβατηρίου του), ενώ ο Μπόισα θα αγωνιστεί κανονικά στο «Σίτι».

www.betsmart.gr
NBAer
QUOTE(weirdo1977 @ Jan 5 2008, 19:36 ) *
μην λέμε ο,τι θέλουμε... ποιον να βγάλω έξω για να παίξει ο 35χρόνος σχεδόν τελειωμένος Κουτλουάι ?

34 χρονων ειναι βασικα.
Μολις χθες συμφωνa με το PAOKBC.gr και την Wikipedia.com εκλεισε τα 34 του χρονια.
Ειναι 34 χρονων και 1 ημερας..... smile.gif

Εξαλλου οι μεγαλοι σουτερ και οι μεγαλοι παικτες δεν επηρεαζονται τοσο απο την ηλικια....
basketaris
QUOTE
Ο Ντάριους θέλει φάιναλ φορ…

Για ένα παίκτη που αγωνίστηκε, έστω και για λίγο στους πρωταθλητές του ΝΒΑ, μόνο υψηλές προσδοκίες μπορεί να υπάρχουν. Ακόμη κι έτσι, ο Ντάριους Ουάσινγκτον μάλλον έκλεψε την παράσταση, όταν κατά την άφιξή του στη Θεσσαλονίκη, έθεσε ως στόχο ακόμη και τη συμμετοχή του Αρη στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα…

«Ο Αρης είναι μία ομάδα με απίστευτο ρόστερ, είναι στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας και συνεπώς είναι μία πολύ καλή κατάσταση, αλλά και μία πολύ καλή συνέχεια για μένα, μετά τη θητεία μου στους Σαν Αντόνιο Σπερς την ομάδα που έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα του ΝΒΑ», δήλωσε ο D-Wash, που ήρθε ορεξάτος στη Θεσσαλονίκη. Εφτασε στις 12 στο αεροδρόμιο Μακεδονία και εξέφρασε την επιθυμία να κάνει το απόγευμα την πρώτη του προπόνηση με τη νέα του ομάδα.

Ο Ουάσινγκτον, αν και απογοητεύτηκε από τη λύση της συνεργασίας του με τους Σπερς, θεωρεί σημαντική στιγμή για την καριέρα του την παρουσία του στον Αρη και το Ελληνικό πρωτάθλημα, ενώ μιλά με τα καλύτερα λόγια για τον προπονητή του Σαν Αντόνιο, Γκρεγκ Πόποβιτς. «Ο Αρης είναι μία ευκαιρία για μένα να παίξω καλό μπάσκετ. Στην ομάδα παίζουν παίκτες που ήταν στο ΝΒΑ, από μεγάλα κολέγια, έχουν εμπειρία από μεγάλες πόλεις, μεγάλα γήπεδα, έχουν πάει σε φάιναλ φορ, αυτό είναι απαραίτητο. Θα δώσω τα πάντα κάθε βράδυ, είναι μια εξαιρετική κατάσταση για μένα, σημαντικό για μένα που είμαι στον Άρη», είπε κι αφού έκανε μία σύγκριση με τον παίκτη που είχαμε δει πέρσι, όταν έπαιζε στον ΠΑΟΚ… «Είμαι πολύ καλύτερος, πιο έξυπνος, αφήνω το παιχνίδι να έρθει σε μένα, ενώ πέρσι δεν το έκανα αυτό, ειδικά στο κολέγιο. Πηγαίνοντας στους Σπερς έμαθα ένα άλλο μπάσκετ. Οι Σπερς παίζουν μπάσκετ πρωταθλητισμού και εγώ ελπίζω να δώσω αυτό το μπάσκετ πρωταθλητισμού στον Άρη», μίλησε για το δάσκαλο Γκρεγκ Πόποβιτς… «Κάθε παιχνίδι, κάθε προπόνηση είχε και κάτι καινούριο να μας πει, κάτι καινούριο να μάθει ένας νέος παίκτης. Είναι πολύ μεγάλη εμπειρία να έχεις προπονητή τον κόουτς Ποπ και είμαι πολύ χαρούμενος. Είναι μέσα στους πέντε κορυφαίους του ΝΒΑ και το να ξεκινάω την καριέρα μου στο ΝΒΑ με αυτόν προπονητή είναι κάτι το εντυπωσιακό».


http://www.superbasket.gr/?c=133&a=99768
weirdo1977
QUOTE(NBAer @ Jan 8 2008, 16:40 ) *
34 χρονων ειναι βασικα.
Μολις χθες συμφωνa με το PAOKBC.gr και την Wikipedia.com εκλεισε τα 34 του χρονια.
Ειναι 34 χρονων και 1 ημερας..... smile.gif



άρα μπήκε στην τριακοστή πέμπτη χρονια της ζωής του tongue.gif όπως k να χει μην κάνουμε σαν τις χαζογκόμενες τώρα, εγώ δεν αμφισβήτησα πως μπορεί να προσφέρει στον παοκ, εγώ αμφισβήτησα το ότι θα χρειαζόταν στον Αρη και ναι στο σουτ μπορεί να μην παίζει μεγάλο ρολο η ηλικία, αλλα σε όλα τα υπόλοιπα παίζει... άντε να παίξεις άμυνα όταν δεν μπορείς να πάρεις τα πόδια σου...
basketaris
Παντως, περυσι, στα 2 παιχνιδια εναντιον μας, ειχε κανει πολυ καλα παιχνιδια επιθετικα... 18 και 24 ποντους, αν θυμαμαι καλα μας ειχε βαλει... shot.gif

Προσωπικα, ποτε δεν μου αρεζε σαν "πακετο" παικτη, μπορει να εχει killer σουτ, αλλα προτιμω καποιον στυλ Ραϊτ, με πιο μεγαλη ποικιλια ικανοτητων. Φυσικα, τετοιοι παικτες σαν τον Ιμπο, παντα θα προσελκυουν κοσμο, οποτε για να ξαναζεστανει τους Παοκτσηδες θα ειναι καλη περιπτωση...

Στον ΑΡΗ, παντως, δεν θα τον ηθελα, στην παρουσα φαση...
Koul
Αναμφίβολα μεγάλη κλάση ο Κουτλουάι, το θέμα όμως είναι αν "κολλάει" και στο ρόστερ. Νομίζω ότι έχουμε αρκετές επιλογές στις θέσεις 2-3 (με τον Μπόισα στη ρακέτα θα παίξει ίσως στο 3 και ο Τέρι κάποιες φορές), όπου ο Σεραπίνας άλλωστε περίσσευε. Το σημαντικότερο είναι να μπορεί να αξιοποιηθεί, όχι απλά να αποκτηθεί. Επιπλέον, ας μην ξεχνάμε ότι μπορεί να είναι σπουδαίος σουτέρ, sport-smiley-017.gif όμως δεν μπορεί να βοηθήσει ιδιαίτερα αμυντικά και αυτό θα ήταν εμφανές (ειδικά στην Ευρωλίγκα)...
weirdo1977
QUOTE(www.betsmart.gr)
αρνητική ήταν η απάντηση της ΚΑΕ Αρης στο αίτημα της ΚΑΕ ΠΑΟΚ για χορήγηση εισιτηρίων στο ντέρμπι του μεθεπόμενου Σαββάτου.



λογική απόφαση, όπως k να χει παιδιά οι συνθήκες δεν είναι ίδιες με παλιά, οι... άλλοι δεν έχουν κανέναν λόγο να σεβαστούν το γήπεδο... θα έρθουν θα προκαλέσουν, θα κάνουν ζημιες, υπάρχει k η περίπτωση να ψαρώσουμε k μεις k να φάμε καμια τιμωρία... κανεις δεν θα θελε τα παίξουμε με τον παναθηναϊκό με άδειο γήπεδο...
NBAer
QUOTE(weirdo1977 @ Jan 8 2008, 23:51 ) *
λογική απόφαση, όπως k να χει παιδιά οι συνθήκες δεν είναι ίδιες με παλιά, οι... άλλοι δεν έχουν κανέναν λόγο να σεβαστούν το γήπεδο... θα έρθουν θα προκαλέσουν, θα κάνουν ζημιες, υπάρχει k η περίπτωση να ψαρώσουμε k μεις k να φάμε καμια τιμωρία... κανεις δεν θα θελε τα παίξουμε με τον παναθηναϊκό με άδειο γήπεδο...

Εγω παντως δεν ειχα καμια προθεση να προκαλεσω ουτε να κανω καμια ζημια, οποτε δεν καταλαβαινω πως προεξοφλεις οτι "οι αλλοι" δηλαδη εμεις, θα προκαλουσαμε....? ohmy.gif
Προφανως δεν αναφερεσαι σε ολους και εννοεις οτι θα υπαρξει καποιο πληθος που θα προκαλεσει αλλα και αυτο δεν ηταν σιγουρο.....
Και ακομα σημαντικοτερα: γιατι δεν το βλεπεις και απο την αλλη πλευρα? Οτι δηλαδη υπηρχε και η περιπτωση "εσεις" να προκαλουσατε? wink.gif

Αυτο με πειραξε ετσι οπως το ειπες. Ναι μπορει καποιοι απο εμας(πολλοι-λιγοι) να προκαλουσαμε. Αλλα υπαρχει εξισου ιση πιθανοτητα και καποιοι απο εσας(πολλοι-λιγοι) να προκαλουσατε επισης....


Τελοσπαντων εγω διαφωνω με ολη αυτη την κατασταση οπου οι φιλαθλοι μιας ομαδας δεν πανε στο γηπεδο της αλλης, σε ποδοσφαιρο και μπασκετ και βρισκω αυτον τον νομο τραγικο. Άλλα μετρα θα επρεπε να παρθουνε για την καταπολεμηση της βιας.
Η προληψη ναι ειναι ενα ισχυροτατο μετρο για την καταπολεμηση ενος φαινομενου, αλλα αυτο βασικα το συγκεκριμενο μετρο της προληψης χαλαει πολυ απο την μαγεια το παιχνιδιου....

Οποιος εχει ζησει τις εποχες των πραγματικων ντερμπι ΠΑΟΚ-Αρης στο μπασκετ καταλαβαινει τι εννοω.... Τοτε βεβαια ημασταν και οι 2 κυριαρχοι και παλευαμε για 1-2 θεση ενω τωρα ο ΠΑΟ δεν λεει να ξεκολλησει απο την 1η..... sad.gif biggrin.gif

Αυτος ο Αλεξοπουλος φταιει για το συγκεκριμενο ζευγαρι ΠΑΟΚ-Αρης που δεν δινει ο ενας στον αλλο εισιτηρια και το μεγαλυτερο ποσοστο υμων διαφωνουσε με αυτο, αλλα δυστυχως εγινε.... 68.gif
basketaris
Noμιζω πως δεν το εννοουσε οπως το καταλαβες, ΝΒΑer... Οι 500 αυτοι που τελικα θα επαιρναν τα εισιτηρια, δε θα ηταν ως επι το πλειστον καθαροαιμοι λατρεις του αθληματος, αλλα οπαδοι που θα ερχοντουσαν για ανταλλαγη υβρεων και γενικα (αλληλο)καζουρα. Ακριβως το ιδιο ισχυει και απο την αναποδη: οι 800-1.000 δικοι μας δε θα ηταν απαραιτητα και τα καλυτερα παιδια. Υπαρχουν ατομα που εμφανιζονται μονο σε αυτα τα παιχνιδια και ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι σε αυτους θα κατεληγαν εν τελει τα εισιτηρια...

Οπως και να 'χει εγω ηθελα να ερθουν αντιπαλοι οπαδοι, μπας και αναβιωσει εστω ελαχιστο απο την παλια ατμοσφαιρα. Το θεμα ειναι οτι επεται ντερμπι με τον Παο, οποτε οποιαδηποτε τιμωρια δεν αξιζει το ρισκο. Επισης, αλλο σημειο που επηρεασε την ΚΑΕ μας ειναι η μειωμενη προσελευση στα υπολοιπα παιχνιδια, κατι που καθιστα απαραιτητα τα εσοδα απο το συγκεκριμενο παιχνιδι. Αν υπηρχαν και αλλα καλα "εισπρακτικα" παιχνιδια, πιθανως να το συζητουσε η ΚΑΕ, πιστευω...
hagi
Δυστυχώς ρε παιδιά δεν μπορούμε να είμαστε άνρωποι στην Ελλάδα..και κανένας δεν θέλει να μαζεύει τα σπασμένα μετά.Εγώ θα ήθελα να τους δω και τους δύο αλλά μάλλον δεν γίνεται.
Πάντως ας μην παρεξηγούμαστε μεταξύ μας γιατί μιλάμε για τους οπαδούς και τα "καλά" παιδιά που πάνε στο γήπεδο σε τέτοιες περιπτώσεις και όχι για εμάς εδώ που συζητάμε σε λογικό επίπεδο.
Έτσι είναι δυστυχώς..Ποιος δηλαδή πιστεύει ότι δεν θα γινόταν φασαρία;;Βέβαια ίσως έπρεπε να το δοκιμάσουν αλλά μάλλον το θεωρούν σίγουρο και γι’αυτό πήραν αυτή την απόφαση.
weirdo1977
παιδιά το πα, αλλα ας το ξαναπώ... οποιος είδε τις wc τον 8-9 μετά τα μαυροσκούφεια [φιλικό παιχνίδι] πρόπερσι θα καταλαβαίνει γιατί είναι ανέφικτο πλέον κάτι τέτοιο, μην ξεχνάμε τι είχε γίνει k έξω από το γήπεδο, δυστυχώς οι εποχές άλλαξαν sad.gif
Warrior
QUOTE(betsmart.gr)
ΑΡΗΣ: Τη Δευτέρα στα Σκόπια ο Ουάσινγκτον

Για να τελειώσει το θέμα του διαβατηρίου του

Τη Δευτέρα θα μεταβεί τελικά στα Σκόπια ο Ντάριους Ουάσινγκτον, προκειμένου να παραλάβει το κοινοτικό διαβατήριό του. Αρχικά ήταν προγραμματισμένο να κάνει το ταξίδι σήμερα, όμως με δεδομένο ότι θα χρειαζόταν να ξαναπάει, βρέθηκε τρόπος για να μην ταξιδέψει δις. Αυτό καθιστά οριστικό το ότι στο σαββατιάτικο αγώνα με το Αιγάλεω θα παίξει ο Τερέλ Κασλ, ενώ ο Βλάντιμιρ Μπόισα θα κάνει το ντεμπούτο του στην Α1.

Ο Ουάσινγκτον θα ντεμπουτάρει στον αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης με την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο και το ματς αυτό θα παίξει το ρόλο του σχετικά με την απόφαση που θα πάρει ο Γκόρντον Χέρμπερτ αναφορικά με το ποιος θα αγωνιστεί το μεθεπόμενο Σάββατο κόντρα στον ΠΑΟΚ. Εκτός κι αν μέχρι τότε έχει παραχωρηθεί ο Τερέλ Κασλ (η Βαλένθια του Φώτη Κατσικάρη φέρεται να τον θέλει, μετά την αποπομπή του Φρεντ Χάουζ), αν κι αυτό πλέον δε θεωρείται τόσο βέβαιο...

Ο Γκόρντον Χέρμπερτ και οι παίκτες του δεν μπορούσαν να κρύψουν την πίκρα τους για τον τρόπο με τον οποίο χάθηκε ο αγώνας με τη Λιέτουβος Ρίτας, όμως από την άλλη αυτός ακριβώς ο τρόπος μπορεί να αποτελέσει ένα καλό μάθημα για τους «κίτρινους» οι οποίοι στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα ου Σαββάτου με το «Σίτι», όπου θέλουν να πετύχουν την 7η σερί νίκη τους.




QUOTE
Βαλένθια καλεί Καστλ

Ο ερχομός του Ντάριους Ουάσιγκτον στον Άρη σύμφωνα και με την επίσημη ανακοίνωση της ΚΑΕ είχε να κάνει με το να αντικαταστήσει τον Τερέλ Καστλ στις εγχώριες υποχρεώσεις της ομάδας. Εξέλιξη που θα λάβει σάρκα και οστά από την στιγμή που ο πρώην παίκτης των Σαν Αντόνιο Σπερς πάρει στα χέρια του το σκοπιανό του διαβατήριο που θα του επιτρέψει να αγωνίζεται ως κοινοτικός. Η είδηση όμως ότι ο αρχηγός του Άρη αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν μόνο αδιάφορο όπως φάνηκε δεν άφησε τον Φώτη Κατσικάρη. Ο Έλληνας τεχνικός της Βαλένθια μετά την λύση της συνεργασίας με τον Φρεντ Χάουζ είναι θετικός στην ένταξη του Καστλ στο δυναμικό της ισπανικής ομάδας. Το ενδεχόμενο αυτό είναι πολύ πιθανό να λάβει σάρκα και οστά από Δευτέρα και αφού πρώτα λύσει το συμβόλαιό του με τον Άρη. Ο Καστλ εξάλλου από την πρώτη στιγμή που είχε ενημερωθεί ότι δεν βρίσκεται πλέον στα πλάνα του Γκόρντον Χέρμπερτ ήταν αρνητικός στην μετακόμισή του σε κάποια ρωσική ομάδα όχι όμως και της Ισπανίας. Όπως δηλαδή ακριβώς ισχύει με την Βαλένθια με τον Κατσικάρη να τον γνωρίζει από την παρουσία του στο ελληνικό πρωτάθλημα και αν στον Καστλ είναι άγνωστο το ισπανικό πρωτάθλημα κάτι ανάλογο δεν ισχύει με το ULEB Cup.

http://www.metrosport.gr/more.php?id=9210_0_1_0_M
basketaris
QUOTE
Κάστλ: "Σημασία έχει ο Άρης"

Στη δύσκολη έδρα του ΑΓΟΡ, δοκιμάζεται το απόγευμα του Σαββάτου (17:00), ο Άρης, που για να επεκτείνει το νικηφόρο σερί του στην Α1, θα πρέπει να περάσει και από το Αιγάλεω. Η προετοιμασία της ομάδας, ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής και η αποστολή θα αναχωρήσει στις 17:30 για την Αθήνα.
Το θετικό για τον Γκόρντον Χέρμπερτ, είναι ότι εκδόθηκε το δελτίο του Βλάντιμιρ Μπόισα, έτσι ο νεοαποκτηθείς άσος, θα ενισχύσει τον "Αυτοκράτορα", απέναντι στην ομάδα του Σκουρτόπουλου, παίρνοντας τη θέση του Σιμόνας Σεραπίνας. Αντίθετα, ο Ντάριους Ουάσινγκτον, δεν θα ενισχύσει την ομάδα.

Εκτός του Γεωργιανοσλοβένου παίκτη, οι υπόλοιποι έντεκα παίκτες που επέλεξε ο Καναδός τεχνικός για την αναμέτρηση με το "Σίτι", είναι οι: Κάστλ, Τέρι, Ράϊτ, Καλαϊτζής, Ηλιάδης, Μότολα, Μάσεϊ, Αγαδάκος, Τσαλδάρης, Παντελιάδης και Καραδολάμης.

Καστλ: "Στο ίδιο τέμπο"

Στον ίδιο ρυθμό με τους προηγούμενους αγώνες, πρέπει να παίξει ο Άρης, εναντίον του Αιγάλεω, ώστε να πάρει ακόμα μία νίκη, σύμφωνα με τον αρχηγό της ομάδας Τέρελ Καστλ, που μίλησε για την άνοδο της απόδοσής του, αλλά και για τους φιλάθλους των "κιτρίνων".

"Θα παίξουμε με την ίδια ένταση όπως και σε όλους τους αγώνες που δίνουμε. Βρισκόμαστε στην θέση που επιδιώκουμε στο ελληνικό Πρωτάθλημα και θα παραμείνουμε συγκεντρωμένοι στους στόχους μας, αλλά και σε ότι χρειαζόμαστε για να τους πετύχουμε. Αυτό για το οποίο είμαστε προσηλωμένοι να κάνουμε κόντρα στο Αιγάλεω είναι να κερδίσουμε και να διατηρήσουμε το ίδιο τέμπο που είχαμε στις προηγούμενες αναμετρήσεις μας".

Στη συνέχεια αναφέρθηκε και στην άνοδο της απόδοσής του, στα τελευταία παιχνίδια: "Τίποτα δεν έχει αλλάξει για μένα. Η υποστήριξη των φιλάθλων ήταν η ίδια το μεγάλο διάστημα που βρίσκομαι στην ομάδα. Παίζοντας μπάσκετ όλα αυτά τα χρόνια έμαθα ότι είναι πιο σημαντικό να ανεβάζω την απόδοση μου στο τέλος της χρονιάς, παρά στο ξεκίνημά της. Τη φετινή σαιζόν η ομάδα διαθέτει πολλούς καλούς παίκτες που μπορούν να δώσουν πολλά στην επίθεση και γι’ αυτό πήρα την πρωτοβουλία να τους δώσω την ευκαιρία να την βοηθήσουν. Τις τελευταίες μέρες όμως όλη η προσοχή έπεσε πάνω μου κι έτσι λοιπόν ανέβασα την απόδοση μου στην επίθεση σύμφωνα με τα περυσινά μου στάνταρ. Το πιο σημαντικό όμως από όλα είναι να κερδίζει η ομάδα. Δεν έχει λοιπόν σημασία τι κάνω εγώ, ή οι συμπαίκτες μου, αλλά ο Άρης να συνεχίζει να παίρνει νίκες".

"Αγαπώ τους φιλάθλους του Άρη, που βρίσκονται συνεχώς τόσο στο δικό μου πλευρό, όσο και των συμπαικτών μου στηρίζοντας μας 100%. Γι’ αυτό λοιπόν και εγώ δίνω την καρδιά μου κάθε φορά στο παρκέ, προκειμένου να κερδίζω για τους οπαδούς μας που έρχονται σε όλα τα παιχνίδια της ομάδας και μας δίνουν αυτήν την έξτρα υποστήριξη που χρειαζόμαστε. Τους συγχαίρω για όλα όσα κάνουν για τον ΑΡΗ και τους δίνω απλόχερα όλη την αγάπη μου".

Κοινή ανακοίνωση ΚΑΕ, ΑΣ και ΠΑΕ για την κοπή της πίτας

Το μεσημέρι της Κυριακής, 20 Ιανουαρίου στο "Αλεξάνδρειο", θα γίνει η κοπή της πίτας που διοργανώνεται από τον ενιαίο Άρη (ΑΣ, ΠΑΕ και ΚΑΕ), σύμφωνα με την κοινή ανακοίνωση που εκδόθηκε την Παρασκευή.

Η ανακοίνωση ανέφερε: "Στην εκδήλωση έχουν κληθεί να παραστούν εκπρόσωποι της πολιτικής και αθλητικής ηγεσίας, οι διοικήσεις των τμημάτων, όλοι οι αθλητές και αθλήτριες του Άρη, καθώς και τα παιδιά των Ακαδημιών όλων των τμημάτων του Συλλόγου με τους γονείς τους και τέλος όλα τα μέλη".

"Στην εκδήλωση έχουν κληθεί να παραστούν οι οργανωμένοι φίλαθλοι της ομάδας μας, αλλά και όσοι φίλοι του Άρη επιθυμούν".

Την Δευτέρα τα εισιτήρια για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ

Τέλος, η επίσημη ιστοσελίδα της ΚΑΕ, ενημέρωσε τους οπαδούς της ομάδας, ότι τα εισιτήρια για το παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής, με τον ΠΑΟΚ, στο Αλεξάνδρειο, θα τεθούν σε κυκολοφορία, τη Δευτέρα στις 12.

Η ΚΑΕ τόνισε στην ανακοίνωσή της: "Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν πρέπει στο γήπεδο να υπάρχει ούτε μια θέση κενή και ο λαός του Άρη με τον δικό του μοναδικό τρόπο να "σπρώξει" την ομάδα μας (πάντα μέσα σε κόσμια πλαίσια προστατεύοντας την έδρα μας) σε μια ακόμη νίκη, στον φετινό "μαραθώνιο" της Α1".

www.sport24.gr
Warrior
QUOTE(betsmart.gr)
ΑΡΗΣ: Ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα για Κασλ αφήνει ο Χέρμπερτ

Τι δήλωσε ο κόουτς του Αρη

Ο Ντάριους Ουάσινγκτον πήρε το σκοπιανό διαβατήριό του και η λογική λέει ότι θα πάρει από την επόμενη εβδομάδα τη θέση του Τερέλ Κασλ. Μία πεποίθηση που ενισχύεται από το ενδιαφέρον της Βαλένθια (το οποίο ανέφερε χτες το BetSmart.gr). Ομως ο Γκόρντον Χέρμπερτ αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα και με δηλώσεις του στην εφημερίδα «Αγγελιοφόρος» θολώνει τα νερά.

«Η θέση του οργανωτή είναι η δυσκολότερη σε μια ομάδα και όταν αυτός συνεργάζεται με ένα νέο προπονητή γίνεται ακόμη δυσκολότερη. Τις τελευταίες δύο εβδομάδες, ο Τερέλ παίζει το καλύτερο μπάσκετ. Είναι πολύ σταθερός στην άμυνα και δουλεύει ιδιαίτερα. Τώρα συντονιστήκαμε. Εχει μεγάλη καρδιά και είναι σκληρός παίκτης. Θα περιμένω να δω την προσαρμοστικότητα που θα επιδείξει ο Ουάσινγκτον. Αρχικά, θα δούμε πότε θα αποκτήσει το κονοτικό διαβατήριο και με την παρουσία τους στις προπονήσεις, αλλά και στην Ευρωλίγκα, θα κρίνουμε ποιο είναι το καλύτερο για την ομάδα. Αυτή είναι η προτεραιότητά μας, η ομάδα, αν και πάντα λαμβάνουμε υπόψη και τις ζωές, τις οικογένειες των παικτών. Αυτή τη στιγμή διαμορφώνονται διαφορετικά σενάρια».

Για την επιλογή του Ντάριους Ουάσινγκτον ο Χέρμπερτ είπε: «Είναι μία σπάνια ευκαιρία. Δεν έχεις κάθε μέρα την ευκαιρία να αποκτήσεις έναν παίκτη με μεγάλη προοπτική, ο οποίος αποκτά κοινοτικό διαβατήριο. Αν δεν το κάνεις εσύ, θα το κάνει κάποιος άλλος». Ο Αμερικανός δεν αγωνίστηκε κόντρα στη Λιέτουβος Ρίτας. «Πετύχαμε μία σπουδαία νίκη στην έδρα της Τσιμπόνα και οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν εκεί κέρδισαν το δικαίωμα για ακόμη μία ευκαιρία. Ηθελα να αγωνιστούμε με την ίδια ομάδα», εξήγησε ο Χέρμπερτ.
celtic_pride
Ελπίζω ο Νταριους να παίξει την Τετάρτη με την ΛεΜαν και κυρίως το Σάββατο με τον Παοκ. Πιθανή χρησιμοποίηση του και σε συνδυασμό με νίκη επι του Παοκ, θα λειτουργήσει πολύ θετικά στην μελλοντική προσέλευση του κοσμου στο Παλε...

Τώρα για τον Τερελ. Μονο απο σεβασμό για την προσφορά του τοσα χρονια στην ομάδα, οφείλει η διοικηση να το κρατήσει, έστω και για την Ευρωλίγκα..

(Κατι άσχετο. Πόσους κοινοτικούς δικαιούται καθε ομάδα στο πρωτάθλημα?. Γιατί, υφίσταται πιθανό ενδεχόμενο συνύπαρξης Τερελ και Νταριους στο πρωτάθλημα (και κατ'επεκταση, στο κύπελλο) ?
hagi
QUOTE(celtic_pride @ Jan 13 2008, 16:55 ) *
Ελπίζω ο Νταριους να παίξει την Τετάρτη με την ΛεΜαν και κυρίως το Σάββατο με τον Παοκ.

Δεν παίζουμε με την ΛεΜαν ,αλλά με την Μιλάνο..
celtic_pride
Σωστα. Πως εγραψα τετοια βλακεία??? tongue.gif tongue.gif smiley.gif smiley.gif
Με την Μιλανο λοιπον..
Warrior
QUOTE(betsmart.gr)
ΑΡΗΣ: Αναμονή για Κασλ, φεύγει ο Σεραπίνας

«Θολό τοπίο» το μέλλον του αρχηγού

Μέσα στην εβδομάδα που ξεκίνησε θα ξεκαθαρίσει το θέμα του Τερέλ Κασλ στον Αρη. Ο Γκόρντον Χέρμπερτ αφήνει όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά και το ενδεχόμενο να αγωνιστεί ο αρχηγός του Αρη στο σαββατιάτικο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (από τη στιγμή που είναι ερωτηματικό η κατάσταση του Ντάριους Ουάσινγκτον) είναι υπαρκτό.

Πάντως πληροφορίες αναφέρουν ότι μέσα στο Σαββατοκύριακο έγινε επαφή ανάμεσα στις δύο πλευρές και πως ο αρχηγός του Αρη ζήτησε προθεσμία δύο ημερών για να ενημερώσει τους «κίτρινους» τι θα πράξει για τη συνέχεια της καριέρας του. Η Βαλένθια φέρεται πιο κοντά στον 35χρονο άσο, αν και ενδιαφέρον υπάρχει και από άλλες ομάδες.

Την ίδια ώρα, θέμα ημερών (ίσως και ωρών) είναι η αποδέσμευση του Σιμόνας Σεράπίνας. Ο Λιθουανός έχει βρει ομάδα για να συνεχίσει την καριέρα του και μέχρι αύριο θα λύσει το συμβόλαιό του με τον Αρη.


Aντε να δουμε τι θα γινει με τον Καστλ...

Οι τελευταιες εμφανισεις του μου δημιουργησαν εντονο προβληματισμο.Προσωπικα θα στεναχωρηθω αν
φυγει ο Καστλ απο την ομαδα.Θα ηθελα μεινει μεχρι το τελος της χρονιας και να αποχωρησει με πιο
ομορφο τροπο απο τον Αρη.Θα ηθελα και να κλεισει την καριερα του σε μας,αλλα αυτο ειναι πολυτελεια
για μια ομαδα με τα οικονομικα του Αρη.

Βεβαια αν εμενε...τι θα γινοταν με τον Ουασινγκτον??Μονο Ευρωλιγκα και πλευ-οφ αν κριθει σκοπιμο??
Δεν ξερω...πολυ μπερδεμα η ιστορια.

Οπως και να χει...αν ειναι να φυγει,ας παιξει τουλαχιστον με τον ΠΑΟΚ να δοθει μια ευκαιρια στον κοσμο
να τον αποχαιρετησει!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.