Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
klearxos
QUOTE(mono maroussi @ Jun 23 2009, 20:53 ) *
Οτι να ναι γραφουν εκει στον βορρα βας..Κανεις δεν θα μας στερησει το ονειρο θα παιξουμε κανονικα..Καλη επιτυχια στον Αρη για τη νεα σεζον η οποια προβλεπεται δυσκολη


Δυστυχως το συγκεκριμενο φαινομενο δεν αποτελει προνομιο μονο του "βορρα".
Οι εφημεριδες ("νοτιες" & "βορειες) θα βγαλουν οποιαδηποτε "ειδηση" στον αερα προκειμενου να πουλησουν 100 φυλλα παραπανω...
celtic_pride
Nέος Πρόεδρος στην ΚΑΕ ο Γιάννης Δαμιανίδης.... Μάλιστα.. Η επόμενη μέρα μοιάζει δύσκολη. Μακάρι να γίνει πλέον ο σωστός προγραμματισμός και να είμαστε σχετικα ανταγωνιστικοί του χρόνου...
http://www.superbasket.gr/?c=133&a=114124
thrylos7
Αν μαζευτεί το έξτρα ποσό που αναφέρετει το ρεπορτάζ παραπάνω, δεν τη βλέπω και τόσο δύσκολη τη μέρα. tongue.gif

Εντάξει, δεν υπήρξαν εξαιρετικές εξελίξεις τελικά.
ablade
QUOTE(celtic_pride @ Jun 24 2009, 23:29 ) *
Nέος Πρόεδρος στην ΚΑΕ ο Γιάννης Δαμιανίδης.... Μάλιστα.. Η επόμενη μέρα μοιάζει δύσκολη. Μακάρι να γίνει πλέον ο σωστός προγραμματισμός και να είμαστε σχετικα ανταγωνιστικοί του χρόνου...
http://www.superbasket.gr/?c=133&a=114124


Επστροφή εκεί που είμασταν πριν κάποια χρόνια δηλαδή... Αν αυτό δεν είναι πισωγύρισμα τότε πιο είναι...
Το πρόβλημα του ΑΡΗ είναι αυτοί που θέλουν να έχουν τον έλεγχο της ομάδας για να εξυπηρετούν τις δικές τους ανάγκες.
Γιαυτό και δεν πρόκειται ποτέ να έρθει καποιος σοβαρός επενδυτής στην ομάδα. Τι να έρθει να κάνει, να τους ταϊζει?
Παρόλα αυτά εμείς πάλι εκεί θα είμαστε με τα διαρκείας μας (τα πληρωμένα, όχι τα χαρισμένα) για να στηρίζουμε την ομάδα μας. Που ξέρεις, μπορεί κάποια στιγμή να χορτάσουν και να φύγουν....!!!!!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(ablade @ Jun 25 2009, 16:07 ) *
Επστροφή εκεί που είμασταν πριν κάποια χρόνια δηλαδή... Αν αυτό δεν είναι πισωγύρισμα τότε πιο είναι...
Το πρόβλημα του ΑΡΗ είναι αυτοί που θέλουν να έχουν τον έλεγχο της ομάδας για να εξυπηρετούν τις δικές τους ανάγκες.
Γιαυτό και δεν πρόκειται ποτέ να έρθει καποιος σοβαρός επενδυτής στην ομάδα. Τι να έρθει να κάνει, να τους ταϊζει?
Παρόλα αυτά εμείς πάλι εκεί θα είμαστε με τα διαρκείας μας (τα πληρωμένα, όχι τα χαρισμένα) για να στηρίζουμε την ομάδα μας. Που ξέρεις, μπορεί κάποια στιγμή να χορτάσουν και να φύγουν....!!!!!


Να σου πω κατι ομως;Επειδη ο Δαμιαναιδης ειναι και λιγο λερας(κατι που χρειαζομαστε γιατι ο Τζεβ πολυ καλος αλλα και πολυ by the book)πιστευω οτι κατι θα καταφερει στον παρασκηνιακο χωρο,Απο παικτες μεχρι παραγοντες για να βοηθησουν τον Αρη!
valsam
Η ομαδα μας τα τελευταια χρονια ειχε παντα πανω απο 1,5 εκατομυρια εσοδα (και δεν βαζω και το 1.2 μυρια που πηραν απο Μασει-Ουλκινσον) !!!!
Αν μαζευτουν αυτα τα 500χιλ. + αυτα που λεει οτι θα βαλει ο ΚΟΥΙΜΤΖΙΣ γιατι λενε οτι το μπατζετ θα ειναι μικροτερο απο 1,5 μυριο ????????
Μηπως μας περνανε για χαζους??????
Ολοι για την μαρμητα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θελω και γω να γινω προεδρος!!!!!!!!!!!!!!!
Φτανει πια, εγω δεν ξαναπαω γηπεδο,δεν ειμαι εγω τοσο βλακας να τους ταιζω και να φορανε αυτοι τα κοστουμια και να καθονται στις πολυθρονες και να μας λενε οτι ματωσανε οικονομικα !!!!!!!!
Ξυπνηστε ρε !!!!!!!!!!!!
CAMPEON
Φιλε στο γηπεδο παμε για να στηριξουμε την αγαπημενη μας ομαδα να καταφερει να φτασει στον στοχο της(που ειναι η νικη). Και αυτο ομως που λες ειναι μια αποψη γιατι δεν μπορει να δινω εγω τα λεφτα μου για να καθονται οι αλλοι. Ομως ακομα και στα δυσκολα πρεπει να στηριξεις την ομαδα σου!!!!!!!
valsam
Να σας πω ενα παραδειγμα για την συμμορια!
Εγω οταν βλεπω κατι στραβο ειτε ειναι ανθρωπος η πραγμα μου την δινει και πρωσπαθω να κανω κατι !!!!!
Πριν απο μερικα χρονια ειχαμε εναν "τρομερο"παικτη που τον ελεγαν Ουολκερ και τον ειχαμε παρει απ'την Βενεζουελα,λοιπον αφου εχουν περασει καμια 5-6 αγωνες (δεν θυμαμαι ακριβος) και αυτος ο Ουολκερ δεν μπορουσε ουτε σε αιφνιδιασμο να βαλει καλαθι και παιζαμε με το Μαρουσι και ο Μπαρτον τον ειχε μεσα ολο τον αγωνα μπας και τον δικαιωσει αλα ο Ουολκερ το βιολι του(τα εσπαγε) αγανακτησα και σηκωθηκα απ'την καρεκλα και αρχισα να φωναζω (φωναζα γιατι ημουν ακριβος απεναντι στο υψος που καθονταν αυτοι) στον Δαμιαν και του ειπα "φτανει πια αλαξτε τον αφου δεν κανει ρε παιδια δεν το βλεπετε? "στο πωσειδονιο να παει δεν θα τον παιζουν ουτε τα πιτσιρικια" και κατι αλλα αστιακια, αφου ειχε αρκετη ησυχια εκεινη την στιγμη ακουστηκε σχεδον σε ολο το γηπεδο και εσκασε στο γελιο ο κοσμος και τσουπ να'σου απο πισω μου 4-5 σουπεραδες να με κανουν την κινηση με το δακτυλο να το βουλωσω αλλα δεν τους περασε και παραλιγο να γινει φαρ-ουεστ (ημουν με κατι παλιους συμπαικτες μου και ο κοντυτερος ημουν εγω με 1,95 υψος και 110 κιλα ).
Δηλ. τι θελουν να την πνιγουμε και να μην αντιδρουμε ????
Να τους αφησουμε ησυχους να κανουν οτι γουσταρουν(και να τα οικονομανε)?
Τι ειναι ο Αρης μας, ο μαχαλας τους??
EXPLOITED ARIS
Μιλας για το Ζερμειν Ουοκερ;Αυτο το φιντανι;Αλλα μολις εφυγε ηρθε ο Σμους και για αλλη μια φορα στην ιστορια μας χασαμε την Ευρωλιγκα με πλεονεκτημα εδρας...Πρεπει να εχουμε καποιου ειδους ρεκορ σε αυτον τον τομεα.
Οσο για αυτο που λες να ξυπνησουμε κλπ δεν εχεις αδικο.Απλως ποτε κ κανενας δεν προκειται να ξυπνησει ειδικα οταν η ομαδα παει καλα...
Τωρα που η ομαδα ακροβατει κατα εναν τροπο περναν σε καποιους σκεψεις αναλογες με τις δικες σου...αλλα μεχρι εκει!
gallistis
http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=41458

διαβαζω οτι το μπατζετ θα ειναι στο 1.5 εκατομυρριο.πως γινεται?το τηλεοπτικο συμβολαιο ειναι γυρω στις 500.000.με 3000 μεσο ορο εισητηριων(οπως ηταν φετος) και το λιγοτερο 25 εντος εδρας παιχνιδια(πρωταθλημα,ευρωπη,πλευ οφ,ισως και 1-2 στο κυπελλο) και 15 ευρω το εισητηριο,εχουμε περιπου 1.000.000(25*3000*15).χρηματα των χορηγων?φετος ειχαμε 5-6.διαφημιστικες πινακιδες στο γηπεδο?διαρκειας?τουλαχιστον 2.500.000 τα εσοδα χωρις να βαλει κανενας παραγοντας βαθια το χερι στη τσεπη.και ας εκμεταλλευτει η ομαδα το ονομα της.ειναι δυνατον να μην υπαρχει μπουτικ της ομαδας μπασκετ?να μην υπαρχει ρετρο εμφανιση με το ονομα του νικου γκαλη διαθεσιμη?εαν εβγαινε μια τετοια θα συνερρεε ο κοσμος να την αγορασει.
weirdo1977
ο σμούς ήταν την προηγουμενη χρονια smile.gif μετά τον worker ήρθε ο farmer k μετά τον farmer ένας καλούτσικος center ονόματι arthur smile.gif

στο γήπεδο πάω γιατί ΓΟΥΣΤΑΡΩ k όχι για να στηρίξω κάποιον, ούτε ακόμα τον Ari, πηγαίνω για την δικη μου καύλα, δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ταν χωρίς να νιώθω την ανατριχίλα πηγαίνοντας στο γήπεδο... όσο για τα έσοδα, k επειδή είδα σε άλλο post σου να κανεις μπακαλίστικους υπολογισμούς ... υπολόγισε την εφορία... υπολόγισε τις μετακινήσεις τις κρατήσεις από τα εισιτήρια της γγα που φτάνουν το 30% και χίλια δυο αλλα k μετά κανε τον λογιστή smile.gif .-
Timemaster
QUOTE(valsam @ Jun 25 2009, 23:08 ) *
Η ομαδα μας τα τελευταια χρονια ειχε παντα πανω απο 1,5 εκατομυρια εσοδα (και δεν βαζω και το 1.2 μυρια που πηραν απο Μασει-Ουλκινσον) !!!!
Αν μαζευτουν αυτα τα 500χιλ. + αυτα που λεει οτι θα βαλει ο ΚΟΥΙΜΤΖΙΣ γιατι λενε οτι το μπατζετ θα ειναι μικροτερο απο 1,5 μυριο ????????
Μηπως μας περνανε για χαζους??????
Ολοι για την μαρμητα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θελω και γω να γινω προεδρος!!!!!!!!!!!!!!!
Φτανει πια, εγω δεν ξαναπαω γηπεδο,δεν ειμαι εγω τοσο βλακας να τους ταιζω και να φορανε αυτοι τα κοστουμια και να καθονται στις πολυθρονες και να μας λενε οτι ματωσανε οικονομικα !!!!!!!!
Ξυπνηστε ρε !!!!!!!!!!!!



διαφωνώ μαζί σου μιας και δεν υπολογίζεις πολλούς παράγοντες που αυξομειώνουν το μπάτζετ...
όπως οι μεταφορές,το κόστος προετοιμασίας,τα έξοδα γηπέδου, τα σπίτια και οι λογαριασμοί των παιχτών, το φ.π.α. κ.λ.π....



εντομεταξί τι είναι πάλι αυτό;
μας δουλεύουν κανονικά;
δε θέλω να το δω σοβαρά γιατί πάλι θα απογοητευτώ!!!
http://www.metrosport.gr/archives/24546










gallistis
QUOTE(Timemaster @ Jun 28 2009, 11:47 ) *
διαφωνώ μαζί σου μιας και δεν υπολογίζεις πολλούς παράγοντες που αυξομειώνουν το μπάτζετ...
όπως οι μεταφορές,το κόστος προετοιμασίας,τα έξοδα γηπέδου, τα σπίτια και οι λογαριασμοί των παιχτών, το φ.π.α. κ.λ.π....

εντομεταξί τι είναι πάλι αυτό;
μας δουλεύουν κανονικά;
δε θέλω να το δω σοβαρά γιατί πάλι θα απογοητευτώ!!!
http://www.metrosport.gr/archives/24546



πιστευω τιποτα δε θα γινει.εξαλλου η αζοβμας το κερδισε με το σπαθι της.ας ειμασταν μαγκες και να περναμε τη τριτη θεση κανονικα,να ημασταν καβαλα στο αλογο.η ο εσακε να ειχε διασυνδεσεις και να μας δινοταν μια wild card.ακου να περνει η λε μαν ελευθερας.

το μπατζετ ειναι ενα ποσο απο το οποιο αφαιρουνται οσα ειπες.εξοδα,ταξιδια,εφορια,φπα(για οποιον πληρωνει).τα εσοδα που αναφερθηκαν καθοριζουν το υψος του
weirdo1977
ναι αλλα κάποιος τα πληρώνει όλα αυτά δεν νομίζεις ? wink.gif
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Jun 28 2009, 13:10 ) *
πιστευω τιποτα δε θα γινει.εξαλλου η αζοβμας το κερδισε με το σπαθι της.ας ειμασταν μαγκες και να περναμε τη τριτη θεση κανονικα,να ημασταν καβαλα στο αλογο.η ο εσακε να ειχε διασυνδεσεις και να μας δινοταν μια wild card.ακου να περνει η λε μαν ελευθερας.

το μπατζετ ειναι ενα πόσο απο το οποιο αφαιρουνται οσα ειπες.εξοδα,ταξιδια,εφορια,φπα(για οποιον πληρωνει).τα εσοδα που αναφερθηκαν καθοριζουν το υψος του



εγώ πάντως από όσο ξέρω το μπάτζετ δεν είναι μόνο το πόσο κοστίζουν οι παίχτες αλλά όλα τα έξοδα της ομάδος...
δηλαδή ο τζίρος που έχει σαν επιχείρηση...

βέβαια πολλές φορές οι ομάδες παίζουν με αυτό τον όρο!!!
αν για παράδειγμα μια ομάδα δίνει 200.000 σε ένα παίχτη βάση συμβολαίου...
αλλά πληρώνει την εφορία του, πληρώνει το σπίτι του το αμάξι του εισιτήρια για τα ταξίδια του και τις διακοπές του αυτά είναι μέσα στο μπάτζετ; γιατί πολλές φορές αυτά ξεπερνάνε τα καθαρά λεφτά που παίρνει ένας παίχτης!

όπως και να έχει...
αν τα συμβόλαια των παιχτών ήταν πέρσι 1,7 εκατομμύρια και υπήρχαν έξοδα της τάξης του ενός ακόμα τότε δεν υπάρχει κάποιο έλλειμμα αν σκεφτούμε πως τα έσοδα από τα εισιτήρια και τα διαρκείας ήταν πολύ λίγα... τα τηλεοπτικά κατεβασμένα και τα έσοδα από χορηγίες πολύ μικρά!!!

τα έσοδα φέτος ήταν της τάξης των 1,2 εκατομμυρίων από ότι φαίνεται!!!
πέρσι ήταν κοντά στα 2 μιας και στα εισιτήρια δε πήγαμε καλά!!!
και πρόπερσι στα 2,5
αν βάλουμε και άλλα 2 μύρια το ανώτερο που έχουμε πάρει τα τελευταία χρόνια από μεταγραφές βλέπε Μάσευ, Γουιλκινσον κ.λ.π.

τότε μέσα σε 3 χρόνια έχουμε έσοδα 7,5 μύρια περίπου στην καλύτερη περίπτωση αν και από όσα πιστεύω ήταν της τάξης των 5 με 5,5


το μπάτζετ των παιχτών είναι όμως γύρω στα 6
και αν βάλουμε και τα υπόλοιπα έξοδα ξεπερνάμε το ποσό στα σίγουρα και κατά πολύ!!!

έτσι απλά...και το χειρότερο είναι πως φέτος δεν έχουμε παίχτη να πουλήσουμε ώστε να ανεβάσουμε το μπάτζετ!!!








gallistis
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 28 2009, 13:35 ) *
ναι αλλα κάποιος τα πληρώνει όλα αυτά δεν νομίζεις ? wink.gif


ναι.οι φιλαθλοι, το καναλι,οι διαφημιζομενοι,το κρατος(διαφημιση οπαπ-εμεις παλι δηλαδη)και σε καποιες περιπτωσεις βαζει και ο προεδρος το χερι στη τσεπη.

οσο για τα εισητηρια timemaster ειχαμε φετος αυξηση σε σχεση με περισυ.υπαρχει σχετικο θρεντ

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...c=510&st=45

το 1.2 μου φαινεται πολυ λιγο.αν μπεις στο σαιτ της καε,θα δεις δεξια στο μπανερ 10 χορηγους.δε λεω οτι ειναι κολοσσοι,αλλα οικονομικα συνεισφερουν.δε πιστευω οτι τρεχουν τα λεφτα απο τα πατζακια μας αλλα ειμαι προβληματισμενος με καποιους αριθμους.
weirdo1977
είμαστε η μονη ομάδα χωρίς διαφήμιση στην φανέλα smile.gif ποιοι χορηγοί ? έλεος μην βλέπετε παντού φαντάσματα
Timemaster
QUOTE(gallistis @ Jun 28 2009, 14:16 ) *
ναι.οι φιλαθλοι, το καναλι,οι διαφημιζομενοι,το κρατος(διαφημιση οπαπ-εμεις παλι δηλαδη)και σε καποιες περιπτωσεις βαζει και ο προεδρος το χερι στη τσεπη.

οσο για τα εισητηρια timemaster ειχαμε φετος αυξηση σε σχεση με περισυ.υπαρχει σχετικο θρεντ

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...c=510&st=45

το 1.2 μου φαινεται πολυ λιγο.αν μπεις στο σαιτ της καε,θα δεις δεξια στο μπανερ 10 χορηγους.δε λεω οτι ειναι κολοσσοι,αλλα οικονομικα συνεισφερουν.δε πιστευω οτι τρεχουν τα λεφτα απο τα πατζακια μας αλλα ειμαι προβληματισμενος με καποιους αριθμους.



το ένα 1,2 είναι μικρό ποσό αλλά δε μπορούμε να αντιληφθούμε τα έξοδα της ομάδος....
για παράδειγμα τα έσοδα από τα εισιτήρια χοντρικά μπορούν να υπολογιστούν σε 25 αγώνες επί 3000 μέσο όρο επί 15ε το ένα κοντά στα 1,2 εκατομμύρια χοντρικά βγάλε όμως φόρους έξοδα γηπέδου κ.λ.π.
τα οποία αυτόματα παρακρατούνται από τα εισιτήρια και είναι (με κάθε επιφύλαξη) 30-40% !!!

όσο για τους 10 χορηγούς της σελίδας της φανέλας κ.λ.π.
μη φαντάζεσαι πως όλοι αυτοί μαζί δίνουν πάνω από 200-300 χιλιάρικα για αυτό!

ενώ τα τηλεοπτικά είναι και αυτά ψίχουλα όπως και η χορηγία του ΟΠΑΠ

το μεγαλύτερο εισόδημα είναι ο κόσμος που πάει στο γήπεδο και επειδή αυξάνει άμεσα τα έσοδα ειδικά από τα διαρκείας που είναι ζεστό χρήμα αλλά και έμμεσα μιας και όσο μεγαλώνει η δυναμική αυξάνονται και οι χορηγοί οι διαπραγματεύσεις με τα κανάλια και όλα αυτά τα έσοδα μακροπρόθεσμα.

όσο για τον πρόεδρο αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι κάθε χρόνο είναι αυτός που δίνει την εγγυητική επιταγή για να μπορεί ο Άρης να παίζει...
ότι είναι αυτός που βάζει το αρχικό κεφάλαιο για να κάνει ο Άρης μεταγραφές προετοιμασία κ.λ.π.
και πως σε κάθε χρονιά 500 χιλιάδες ευρώ δε τα παίρνει πίσω...
βέβαια αυτά τα λεφτά μπορεί να τα κερδίζει έμμεσα μέσο διαφήμισης του ονόματός του μέσο εφορίας ξεπλύματος μαύρου χρήματος κ.λ.π.
βέβαια αυτά είναι άσχετα και καλά κάνει και τα παίρνει πίσω κατά την γνώμη μου άμα τα παίρνει!!!








valsam
Εξοδα γηπεδου δεν υπαρχουν γιατι το παλε ανηκει στην ΓΓΑ και ΔΕΗ,νερο,συντηρηση ειναι τσαμπα,μιλουσα προχθες μ'εναν παλιο προπονητη-παραγοντα του Παοκ και οταν για να τον τσιγκλισω των ρωτησα αν φετος θα εχουν λεφτα να βαλουν πετρελαιο η αν θα εχουν νερο μου ειπε γκαραντι οτι το παλε το συντηρει η πολιτεια !
celtic_pride
Είναι αλήθεια??? Πήραμε wild card??

http://www.metrosport.gr/archives/24741

smiley.gif
colonel gomelsky
QUOTE(celtic_pride @ Jun 30 2009, 11:41 ) *
Είναι αλήθεια??? Πήραμε wild card??

http://www.metrosport.gr/archives/24741

smiley.gif


Τώρα ο Ντεντόπουλος είπε στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ ότι ο Άρης θα παίξει προκριματικά για την Ευρωλίγκα. Δεν θα είναι wild card (2 δόθηκαν) αλλά θα παίξει στη θέση της Άζοβμας (Ουκρανία) που δεν μπορεί να εξασφαλίσει κατάλληλο γήπεδο (άνω των 5.000 θέσεων).

ΥΓ Ο Βασιλακόπουλος ουσιαστικά το είχε προαναγγείλει.
Timemaster
QUOTE(celtic_pride @ Jun 30 2009, 11:41 ) *
Είναι αλήθεια??? Πήραμε wild card??

http://www.metrosport.gr/archives/24741

smiley.gif



θα μας τρελάνουν!!!
λέτε ο Βασιλακόπουλος να έκανε το θαύμα του;

πάντως στην εφημερίδα έχει αναφερθεί πολλές φορές για ελπίδα κ.λ.π.
αφήνοντας να εννοηθεί πως είμαστε από τις επικρατέστερες ομάδες να αντικαταστήσουν ή το Μαρούσι ή την Αζομφάς!!!
το ερώτημα το δικό μου είναι αν προσκλήθηκαν και άλλες ομάδες που δεν μπήκαν πέρασαν και ελπίζουν!!!

ίδωμεν...
celtic_pride
Eίναι πλέον επίσημο!!!!!!!!! Το είπε ο Χατζηλεωνίδας (από την ΚΑΕ) σε Ρ/Σ την Θεσ/νίκης!!!!

ΠΑΜΕ ΡΕ ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
thrylos7
Τί ακριβώς; Πείτε το μου αναλυτικά... Θέλω να το ακούω...

Στις 8 ομάδες των προκριματικών;
celtic_pride
Ναι, στους προκριματικούς...
Timemaster
QUOTE(celtic_pride @ Jun 30 2009, 11:49 ) *
Ναι, στους προκριματικούς...



πλάκα θα έχει το Φθινόπωρο να ξαναπαίξουμε με το Μαρούσι για μια θέση στην Ευρωλίγκα!!!
ειρωνικό...
colonel gomelsky
Η Ευρωλίγκα έστειλε φαξ το πρωί στα γραφεία του Άρη και περιμένει την πρότασή του για συμμετοχή στους 8. (νομίζω οι 2 περνάνε).

Vas
QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 30 2009, 11:58 ) *
Η Ευρωλίγκα έστειλε φαξ το πρωί στα γραφεία του Άρη και περιμένει την πρότασή του για συμμετοχή στους 8. (νομίζω οι 2 περνάνε).


Μέχρι τώρα έλεγαν ότι θα είναι 2 knock out αγώνες (μέσα έξω).

Τώρα λένε για ομίλους…. Ο Βασιλακόπουλος είχε πει ότι το Μαρούσι παίζει να περάσει κατευθείαν στους ομίλους. Λέτε να πάρει ο άρης την θέση αυτή στα προκριματικά; Μακάρι…
Timemaster
QUOTE(Vas @ Jun 30 2009, 12:13 ) *
Μέχρι τώρα έλεγαν ότι θα είναι 2 knock out αγώνες (μέσα έξω).

Τώρα λένε για ομίλους…. Ο Βασιλακόπουλος είχε πει ότι το Μαρούσι παίζει να περάσει κατευθείαν στους ομίλους. Λέτε να πάρει ο άρης την θέση αυτή στα προκριματικά; Μακάρι…



Το πρόγραμμα που έβγαλε η Ευρωλίγκα μιλάει για 2 διπλούς αγώνες όπου δύο ομάδες προκρίνονται από τις 8
για να παίξει το Μαρούσι η άλλη ομάδα απευθείας στους ομίλους θα πρέπει να βγει κάποια άλλη έξω και αυτό είναι δύσκολο έως αδύνατο....
ενώ η ουκρανική που λέγεται πως δε θα είναι λόγο γηπέδου θα έπαιζε και αυτή στους προκριματικούς.
colonel gomelsky
Κάποια σενάρια και εδώ:

http://www.sport24.gr/html/ent/840/ent.300840.asp
Vas
Αυτό που μου την σπάει με την Uleb είναι ότι έχει μηδέν οργάνωση! Φτάσαμε 8 μέρες πριν την κλήρωση και δεν ξέρουμε ούτε το σύστημα αγώνων!

Δεν βλέπουν λίγο την Uefa για να πάρουν κάτι από τον προγραμματισμό τους;

Ίσως βγάλουν καμιά Ιταλική έξω. Έτσι και αλλιώς οι ελληνικές ομάδες πάνε καλύτερα από αυτές…. Ελπίζω και εύχομαι να μην ξαναπαίξουν Μαρούσι-Αρης. Θα είναι βλακεία να μείνει εκτός μία ελληνική ομάδα από εμφύλιο.
celtic_pride
QUOTE(Vas @ Jun 30 2009, 12:13 ) *
Τώρα λένε για ομίλους…. Ο Βασιλακόπουλος είχε πει ότι το Μαρούσι παίζει να περάσει κατευθείαν στους ομίλους. Λέτε να πάρει ο άρης την θέση αυτή στα προκριματικά; Μακάρι…


Αρης και Μαρούσι θα παίξουν στα προκριματικά... (Νομίζω τουλάχιστον..)
Timemaster
μια ακόμα ερώτηση είναι αν παίξουμε στα προκριματικά και δε πάρουμε την πρόκριση
μετά παίζουμε πουθενά ή από Οκτώβρη λέμε αντίο στην Ευρώπη;

νομίζω πως πριν από την συνέλευση δε θα μας λυθούν οι απορίες...
την Ελλάδα κατηγορούμε που όλα γίνονται την τελευταία στιγμή αλλά και η Ευρώπη δε πάει πίσω!!!
newpower2020
Μπράβο ρε παιδιά πολύ το χάρηκα!!!!Euroleague και Άρης είναι 2 έννοιες ταυτόσημες!!!Μαρέσει που το βλέπετε γιορτή και δημιουργείτε μια πανέμορφη ατμόσφαιρα στο Αλεξάνδρειο.Μακάρι να πάνε όλα καλά και έτσι να προσελκύσετε και επιχηρηματίες να μπούν στην ομάδα με λεφτά να φτιαχτεί ένα ανταγωνιστικό ρόστερ όπως πριν 3 χρόνια.Και πάλι συγχαρητήρια και εύχομαι ο Άρης να μπεί στους ομίλους!!!!!
Vas
Πάντως για να μιλήσουμε για οικονομικό κομμάτι ο Άρης αν παίξει προκριματικά πρέπει να πάρει πολύ μεγάλο ρίσκο.

Θα ήταν σωστό να δώσει πολλά λεφτά ή θα ήταν προτιμότερο για την ομάδα να συνεχίσει τον προγραμματισμό (να φτιάξει νεανική ελληνική ομάδα) που είχε μέχρι πριν λίγες ώρες;

Σε περίπτωση που δεν περάσει και έχουν ξοδευτεί χρήματα θα είναι πανωλεθρία
colonel gomelsky
QUOTE(newpower2020 @ Jun 30 2009, 12:40 ) *
Μπράβο ρε παιδιά πολύ το χάρηκα!!!!Euroleague και Άρης είναι 2 έννοιες ταυτόσημες!!!Μαρέσει που το βλέπετε γιορτή και δημιουργείτε μια πανέμορφη ατμόσφαιρα στο Αλεξάνδρειο.Μακάρι να πάνε όλα καλά και έτσι να προσελκύσετε και επιχηρηματίες να μπούν στην ομάδα με λεφτά να φτιαχτεί ένα ανταγωνιστικό ρόστερ όπως πριν 3 χρόνια.Και πάλι συγχαρητήρια και εύχομαι ο Άρης να μπεί στους ομίλους!!!!!


Ακριβώς έτσι είναι! Η ατμόσφαιρα στο Παλέ είναι εκπληκτική. Ελπίζω και γω να παίξει ο Άρης Ευρωλίγκα για να δούμε και μεις που ζούμε Θεσσαλονίκη κανένα ωραίο παιχνίδι. Πρόβλημα είναι βέβαια η μείωση του μπάτζετ (στα 1,2 ακούγεται ότι θα είναι) αλλά και αυτό μπορεί κάπως να διορθωθεί με την προσέλκυση χορηγών λόγω Ευρωλίγκας.

Πρέπει να δει καλύτερα πάντως ο Άρης το θέμα των τηλεοπτικών δικαιωμάτων. Δε γίνεται ο ΑΝΤ1 να βάζει τα παιχνίδια στις 3 και στις 4 το μεσημέρι. Είχα πάει στο ματς με τον ΟΣΦΠ φέτος και δεν ήταν γεμάτο το γήπεδο! Και δε φταίνε βέβαια οι οπαδοί του Άρη γι αυτό. Δουλειές είχαν οι άνθρωποι.

Α, και η υποτίμηση με το ΤιΒι Μακεδονία πρέπει να σταματήσει από του χρόνου.

(Ξέρει κανείς πόσο περίπου κοστίζουν τα διαρκείας; Θα περιλαμβάνουν και αγώνες Ευρωλίγκας αν κάτσει το σενάριοwink.gif
Paris87
Αιντε ρε....τρελα!
Πω και εγω το χαρηκα απιστευτα (πατερας Αριανος, μεχρι σημερα το πρωι ηταν σε καταθλιψη)...
Ωραια, αλλα τωρα θα παιξουν οι νεοι ή οχι...Να το προβλημα που εμφανιζεται, γιατι αν γινει οπως περυσι και δεν παιζουν του χρονου ο Αρης θα εχει παλι προβλημα. Ελπιζω να τους βαζει τωρα για να εχει σε 1-2 χρονακια εναν πολυ καλο κορμο νεων που θα μοσχοπουλησει αν εχουν την αναλογη εξελιξη...για να δουμε
colonel gomelsky
QUOTE(Paris87 @ Jun 30 2009, 13:06 ) *
Ωραια, αλλα τωρα θα παιξουν οι νεοι ή οχι...Να το προβλημα που εμφανιζεται, γιατι αν γινει οπως περυσι και δεν παιζουν του χρονου ο Αρης θα εχει παλι προβλημα. Ελπιζω να τους βαζει τωρα για να εχει σε 1-2 χρονακια εναν πολυ καλο κορμο νεων που θα μοσχοπουλησει αν εχουν την αναλογη εξελιξη...για να δουμε


Πρέπει να παίξουν οι νέοι. Γιατί να μην παίξουν άλλωστε; Πρέπει να σταματήσει αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με τους νέους. Να γίνονται 25-26 χρονών και να τους θεωρούμε ακόμα ταλέντα.

Οι Ισπανοί εμπιστεύονται 17χρονους ενάντια στους Αμερικάνους και μεις θεωρούμε ακόμα ταλέντα τον Καιμακόγλου και τον Περπέρογλου.
hagi
Κρατάω τις επιφυλάξεις μου ακόμη γιατί διαβάζω διάφορα στα site..Αλλά αν είναι αλήθεια τότε τί να πω μπράβο..Ευτυχώς δεν μας έχουν γραμμένους τελικά στην Ευρώπη.Βεβαια η συμμετοχή αλλάζει τα δεδομένα και φυσικά θέλει μεγάλη προσπάθεια για να μπεις στους ομίλους..Τίποτα δεν είναι σίγουρα..Αλλά τουλάχιστον ας το διεκδικήσουμε..

ΑΝΤΕ ΡΕ ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ!!!! wav.gif
newpower2020
QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 30 2009, 13:11 ) *
Πρέπει να παίξουν οι νέοι. Γιατί να μην παίξουν άλλωστε; Πρέπει να σταματήσει αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με τους νέους. Να γίνονται 25-26 χρονών και να τους θεωρούμε ακόμα ταλέντα.

Οι Ισπανοί εμπιστεύονται 17χρονους ενάντια στους Αμερικάνους και μεις θεωρούμε ακόμα ταλέντα τον Καιμακόγλου και τον Περπέρογλου.


Μα και πέρυσι ο Άρης ένα σχετικά νεανικό ρόστερ είχε.Πιστεύω έγινε καλή διαχείριση των νέων από τον Ματσόν που προσωπικά τον εκτιμώ αρκετά σαν προπονητή.Εντάξει δεν είδα και όλα τα ματς για να είμαι βέβαιος.Απλα πιστεύω ότι με ποιοτικότερες μεταγραφές ξένων από φέτος και εμπιστοσύνη στα νέα παιδιά μπορεί να προκύψει μια ωραία μύξη και να εξελιχθούν και τα νέα παιδιά.Κάπως έτσι το φαντάζομαι.Λίγες και ποιοτικές όμως μεταγραφές ξένων
EXPLOITED ARIS
ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΤΖΕΡΙ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Timemaster
QUOTE(newpower2020 @ Jun 30 2009, 13:25 ) *
Μα και πέρυσι ο Άρης ένα σχετικά νεανικό ρόστερ είχε.Πιστεύω έγινε καλή διαχείριση των νέων από τον Ματσόν που προσωπικά τον εκτιμώ αρκετά σαν προπονητή.Εντάξει δεν είδα και όλα τα ματς για να είμαι βέβαιος.Απλα πιστεύω ότι με ποιοτικότερες μεταγραφές ξένων από φέτος και εμπιστοσύνη στα νέα παιδιά μπορεί να προκύψει μια ωραία μύξη και να εξελιχθούν και τα νέα παιδιά.Κάπως έτσι το φαντάζομαι.Λίγες και ποιοτικές όμως μεταγραφές ξένων



εδώ κάνεις λάθος...
ο Ματσόν δε χρησιμοποίησε καθόλου τους Έλληνες νέους!!!!
στη θέση 5 όπου η ομάδα πονούσε κάθε φορά που έβγαινε ο Μπετς και ο Αγαδάκος ήταν αρνητικότατος ο Σκορδίλης δεν έπαιξε καθόλου σχεδόν (60 λεπτά σε 12 παιχνίδια)
Παπανικολάου 52 λεπτά σε 12 παιχνίδια και ας βγήκε και ο πολυτιμότερος νέος παίχτης!!!!
και δε μιλάμε για Μούρτο , Χρυσυκόπουλο που δεν έπαιξαν καθόλου και μερικές φορές συμπλήρωναν το ρόστερ!

από εκεί και πέρα ποιοι νέοι παίχτες ο Γκαβέλ και ο Κλάρκ που είναι 24-25 και είναι οι ποιο νέοι;
newpower2020
QUOTE(Timemaster @ Jun 30 2009, 13:36 ) *
εδώ κάνεις λάθος...
ο Ματσόν δε χρησιμοποίησε καθόλου τους Έλληνες νέους!!!!
στη θέση 5 όπου η ομάδα πονούσε κάθε φορά που έβγαινε ο Μπετς και ο Αγαδάκος ήταν αρνητικότατος ο Σκορδίλης δεν έπαιξε καθόλου σχεδόν (60 λεπτά σε 12 παιχνίδια)
Παπανικολάου 52 λεπτά σε 12 παιχνίδια και ας βγήκε και ο πολυτιμότερος νέος παίχτης!!!!
και δε μιλάμε για Μούρτο , Χρυσυκόπουλο που δεν έπαιξαν καθόλου και μερικές φορές συμπλήρωναν το ρόστερ!

από εκεί και πέρα ποιοι νέοι παίχτες ο Γκαβέλ και ο Κλάρκ που είναι 24-25 και είναι οι ποιο νέοι;


ΟΚ τότε λάθος εντύπωση μου είχε διαμορφωθεί.Πάντως αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ο Άρης της περιόδου 2005-2006 που πρωτοβγήκε Euroleague με τον Στακ και την παρέα του και κυρίως της περιόδου 2006-2007 που βγήκε δεύτερος και έδωσε συγκλονιστικές μάχες με Ολυμπιακό για την πρόκριση στον τελικό ήταν μια ομάδα που χαιρόμουν να την βλέπω.Πιστεύω λοιπόν πως πρέπει να κάνουν κάποιες αξιολογες μεταγραφές ξένων και μετά να στηρίξουν τα νέα παιδιά.Κάπως έτσι θα τα συνδιάζει όλα
Timemaster
QUOTE(newpower2020 @ Jun 30 2009, 13:44 ) *
ΟΚ τότε λάθος εντύπωση μου είχε διαμορφωθεί.Πάντως αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ο Άρης της περιόδου 2005-2006 που πρωτοβγήκε Euroleague με τον Στακ και την παρέα του και κυρίως της περιόδου 2006-2007 που βγήκε δεύτερος και έδωσε συγκλονιστικές μάχες με Ολυμπιακό για την πρόκριση στον τελικό ήταν μια ομάδα που χαιρόμουν να την βλέπω.Πιστεύω λοιπόν πως πρέπει να κάνουν κάποιες αξιολογες μεταγραφές ξένων και μετά να στηρίξουν τα νέα παιδιά.Κάπως έτσι θα τα συνδιάζει όλα


ξανανήγεις μεγάλο θέμα εκεί που σταματήσαμε να ασχολούμαστε με μεταγραφές κ.λ.π.
smiley.gif
θα σε συμβούλευα άμα δε τα έχεις δει να ανατρέξεις στα δύο παρακάτω και να συνεχίσουμε εκεί μιας και εδώ είναι για τα νέα της ομάδος!!!
εδώ:
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...456&st=1170
και εδώ:
http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...7243&st=105
thrylos7
QUOTE
...να βγει στην Α1 3ο το Μαρούσι, 4ος ο Άρης, το Μαρούσι ν' αποκλειστεί στον προκριματικό και ο Άρης να παίζει στην Ευρωλίγκα, μέσω wild card...


O χρησμός είχε δωθεί από 17/2... 65.gif

Μένει να μην επαληθευθεί εξ' ολοκλήρου, για να γουστάρουμε όλοι. biggrin.gif
qspock
Το Αλεξανδρειο θα ειναι καταμεστο, αν ομως θελουμε να μιλαμε για προκριση με βεβαιοτητα, τοτε πρεπει να γινουν μεταγραφες. Γιατι τωρα, υπαρχουν ομαδες που ειναι στο ιδιο επιπεδο ή και ανωτερο απο τον Αρη.
Για μενα το ερωτημα δεν ειναι τι θα γινει εφοσον ενισχυθει η ομαδα και δεν περασει, αλλα τι θα γινει αν η ομαδα χασει αυτη την χρυση ευκαιρια που της παρουσιαστηκε. Πρεπει να ενισχυθει αμεσα και οι παιχτες υπαρχουν στην αγορα, ακομη και ελληνες παιχτες μεγαλης κλασης. Με μερικες σημαντικες προσθηκες και τον κοσμο, η προκριση δεν χανεται.
Αλλα μονο με τον κοσμο και χωρις σοβαρες κινησεις, χανεται και παραχανεται.
Καλα ο Μαντσον παλι θα ειναι και φετος?
SteelGandalf
Μήπως όμως αντί να περιμένουμε και να "απαιτούμε" να ενισχυθεί η ομάδα μας, θα πρέπει κι εμείς να τη βοηθήσουμε αγοράζοντας διαρκείας;

Έχω σκοπό, πρώτα ο Θεός, να αγοράσω φέτος διαρκείας και στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ, αν και μένω επαρχία (κοντά όμως στη Θεσσαλονίκη), αρκεί να βγουν κάτι αποτελέσματα που περιμένω (και να είναι θετικά), ώστε να μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά σε μια τέτοια κίνηση. Ελπίζω να μην αργήσουν πολύ ακόμα.

Η ομάδα πιστεύω θα ενισχυθεί, αλλά πρέπει να βοηθήσουμε κι εμείς.
EXPLOITED ARIS
http://www.betsmart.gr/mainsite/modules/ne...p?storyid=84980
Στους αδυναμους λοιπον...
Κ το προβλημα ειναι οτι δεν κανουμε κατι για να αυξησουμε τις πιθανοτητες προκρισης μας(βλ μεταγραφες)
Την ιδια ωρα το Μαρουσι κανει αυξηση μετοχικου κεφαλαιου.
Γιατι αρχιζω κ ανησυχω; 17.gif
weirdo1977
αύριο η κλήρωση της προκριματικής φάσης της ευρωλίγκα... ας ελπίσουμε με μαρούσι smile.gif
celtic_pride
Ήρθε η ώρα των διαρκείας... http://www.arisbc.gr/index.php?SCREEN=page...20&LangID=1
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.