Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
giannisaris81
QUOTE (38aris @ Jul 19 2016, 16:02 ) *
Ο Δασκάλου στο προηγούμενο άρθρο του έπεφτε σε φάσεις και αντιφάσεις. Τα είπε όλα και θα πέσει μέσα ότι και να γίνει. Από τη μία κατηγορεί ότι χάθηκαν οι παίκτες και γκρινιάζει, από την άλλη έχω εμπιστοσύνη κλπ..

ΥΓ: Η μόνη περίπτωση να κοιτάξουμε τίτλους το ξαναλέω είναι η επένδυση στην παραγωγή. Βέβαια αυτός ο άθλιος νόμος του ΒΑσιλακόπουλου που επιτρέπει στους 18αρηδες να μένουν ελεύθροι με την ενηλικίωση τους είναι τροχοπέδη για τους συλλόγους στο να επενδύσουν εκεί.


Γιατι φιλε μου ειναι αντιφαση να λεει ο ανθρωπος οτι εγιναν καποια λαθη αλλα εχει εμπιστοσυνη κτλ?μεσα στη χρονια θυμαμαι πολλα αρθρα του για τα σωστα και τα καλα....
Την αντιφαση σε αυτο που το βλεπεις?για σενα σωστο ειναι να λεει μονο τα καλα?η μονο τα λαθη?Αυτη τη δημοσιογραφια θελουμε?δεν ειναι ολα ασπρο η μαυρο ρε παιδια....ουτε ειμαστε χωρισμενοι σε στρατοπεδα...σε υπομονετικους και σε γκρινιαρηδες....

Οσο για το πως θα κοιταξουμε τιτλους η απαντηση ειναι απλη....αν φτασουμε σε επιπεδο να μπορεσουμε να παρουμε τον Γιανκοβιτς η καποιον αντιστοιχης κλασης(δευτεροκλασατο δηλαδη) τοτε τα βλεπουμε τα υπολοιπα....τοτε θα εχουν νοημα ολα τα υπολοιπα περι ακαδημιων κτλ χτισιματος....μεχρι τοτε δεν εχει νοημα καν η κουβεντα να κοιταξουμε τιτλους...
Απλα θα βλεπουμε τον Αρη μας και θα ευχαριστιομαστε οπως τοσα χρονια και ας ειμαστε μακρια απο τιτλους...δηλαδη η προταση σου θα μου αρεσε σε περιπτωση που αποδεχτουμε ολοι οτι δεν παμε για τιτλους....τοτε οκ να χτισουμε για το μελλον και βλεπουμε....

Τελος για τον Καββαδα επειδη καποιος ειπε χθες οτι δεν εξαρταται απο μας....ο Καββαδας εχει ενημερωθει νομιζω απο ολυμπιακο εδω και καιρο οτι το συμβολαιο που εχει πρεπει να το ξεχασει....νομιζω φετος ηταν να παρει καπου 300!!!!αυτο φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να γινει οποτε αν μεινει θα του κανουν αλλο....οποτε φυσικα και εξαρταται και απο μας....μπορουμε να τον δελεααουμε με χρονο προοπτικες κτλ....αν συνεχισει στον ολυμπιακο με το υπαρχον συμβολαιο τοτε ναι δεν εξαρτσται απο μας....αλλα δεν νομιζω να γινει ετσι...
tuareg
εδω τα λεει για καββαδα διαφορετικα απ οτι βγαινουν στα περισσοτερα σαιτ

(το εβαλα και στο τοπικ του ολυ)



http://redscouter.gr/dyskolies-gia-kavvada/
SteelGandalf
Βασίλη, αν μου πεις να σου δώσω πιθανότητες, θα στοιχημάτιζα υπέρ της έλευσης του στον Άρη. Είναι πάρα πολύ λογικό να θέλει να παίξει μπάσκετ το παιδί. Πέρσι έβγαλε μάτια στον Αρκαδικό και είναι πολύ άδικο να μείνει, ουσιαστικά, εκτός ρόστερ του Ολυμπιακού, απλά για να πάρει κάποια χρήματα περισσότερα, από αυτά που το προτείνει ο Άρης.

Θεωρώ πως είναι έξυπνο παιδί και πως θα πάρει την σωστή απόφαση. wink.gif
a bullet for your head
Ένας απο τους πιο διακριθεντες παικτες στο Summer League του Orlando, ήταν και ο Treveon Graham.
Στα 5 παιχνίδια που αγωνίστηκε εκεί, έχοντας εναν ρόλο όπου δραστηριοποιηθηκε αρκετά με την μπάλα στα χέρια, ειχε 16π, 3.4ρ, 3.2ασ, 1.2κλ, σουταροντας με 55.7 τα 100 στα FG, έχοντας μάλιστα 38.4 τα 100 στα τρίποντα!

Ο 22 ετών και 9 μηνών Treveon Graham, έχει ύψος 1.98μ, βαρος 99 κιλά, 209εκ άνοιγμα χεριών, 71εκ επιτόπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα και 85εκ άλμα με φορα.

Αν και προσδιοριζεται ως SG, ουσιαστικά είναι ένας Swingman σε κορμί PF!

Στην 4ετη κολεγιακη του καριέρα με το Virginia Commonwealth University, το γνωστό VCY, και με προπονητή, τον ιδιορρυθμο Shaka Smart, επιλεχτηκε 2 φορές στην καλύτερη 5αδα της Atlantic10, μια φορά στην δεύτερη καλύτερη 5αδα, ενώ ανακηρύχθηκε και σε MVP του Atlantic10 Tournament!
Ειχε και τις 4 χρονιές συμμετοχή στο NCAA Tournament, με τις 2 φορές να φτάνει ως την φάση των 32!
Ως senior, ειχε 16 2π, 7.1ρ, 1.6ασ, 0.8κλ, 0.3κοψ, σουταροντας με 46.2 τα 100 στα δίποντα, με 38.1 τα 100 στα τρίποντα, σε 5.1 προσπαθειες ανα αγωνα μ.ο. και με 69.1 τα 100 στις ελεύθερες βολές!
Είναι ο πρώτος παικτης στην ιστορία του VCY, με περισσοτερους απο 1800π, 800ρ και 200 εύστοχα τρίποντα!

Παρόλα αυτά, δεν επιλέχθηκε στο περσινό draft, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως και ο προπονητής του ο Shaka Smart, έφυγε, και πήρε την δουλειά του head coach στο Texas!

Την σεζόν που μας πέρασε, αγωνίστηκε στην αναπτυξιακή λίγκα του ΝΒΑ, έχοντας 15.7π, 6.1ρ, 1.6ασ, 0.8κλ, 0.2κοψ, σουταροντας με 53.8 τα 100 στα δίποντα, με 32.9 τα 100 στα τρίποντα, σε 4.5 προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο, και με 62.2 τα 100 στις ελεύθερες βολές, με 4.7 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι μ.ο!

Τι εστι Treveon Graham?

Όπως ανέφερα και παραπάνω, ο Graham είναι ένας Swingman σε κορμί PF.
Και στο VCU και στην αναπτυξιακή λίγκα, χρησιμοποιηθηκε σε πολλές θέσεις, ως και PF σε small ball σχήματα.
Για τα standards του ΝΒΑ, έχει ιδανικό ύψος και κορμί για SG, χωρίς όμως το skill set για αυτή την θέση να είναι τόσο ανεπτυγμένο.
Θα μπορούσε όμως κάλλιστα να βρει και ένα συμβόλαιο, ως SF role player, με κάποια εξειδίκευση στην άμυνα, στα rebounds και στο μακρινό σουτ.

Με Ευρωπαϊκούς όρους, ο Treveon Graham , θα μπορούσε άνετα να καλύψει πάντως και το PF, δηλαδή, θα μπορούσε και στην επιθεση, αλλά και στην άμυνα, να καλύψει με χαρακτηριστικη ευκολία, τα 3/5 της 5αδας!

Διαθέτει offensive και defensive versatility, είναι εκπληκτικός rebounder για το ύψος του και την θέση που αγωνίζεται, έχει ενα πολύ δυνατό κορμι που δεν φοβάται τις επαφές, και με βάση όλα αυτά, μπορεί να δημιουργεί πολλές καταστάσεις ανισορροπιας.

Στο επιθετικό σκελος, με πρόσωπο στο καλάθι, δεν είναι τόσο καλός shot creator στο 1vs1.
Είτε χρησιμοποιεί 2-3 ντριμπλες για να σουτάρει ή να πάει ως το καλάθι, ή χρησιμοποιεί το screen στην μπάλα.
Είναι πολύ καλός spot up shooter, και επιτίθεται καλά στα αμυντικα close out.
Ως stretch PF, παιζει επίσης πολύ καλά το pick n ' pop.

Το mid range game του ειναι ανεπτυγμένο, καθώς πάντα βρίσκει τον τρόπο για να εκτελέσει, ενώ εκμεταλλευομενος και το ύψος και κυρίως την δύναμη του, είναι αποτελεσματικος και στα post up.

Στο αμυντικό σκελος, έχει καταχωρηθεί ήδη η ικανότητα του να αμύνεται σε πολλές θέσεις.
Ουσιαστικά, μπορεί να αμυνθεί σε SG , σε SF και σε PF!
Στην Ευρώπη ειδικά, θα μπορούσε σίγουρα να το κάνει και με αρκετή επιτυχία μαλιστα!

Έχει αποκτήσει φήμη καλού χαρακτήρα, με work ethic και με ανταγωνιστικο mentality.

Μιλώντας για το comparison, θα έλεγα ότι μου θυμίζει αρκετά δύο παίκτες.
Τον James Anderson και τον PJ Tucker!
Θεωρώ πως είναι ένα κράμα αυτών των δύο παικτών.
Ως Swingman και με πρόσωπο στο καλάθι, μου θυμίζει τον Anderson , ενώ το δυνατό κορμί, η εφεση στα rebounds και το Versatility του, μου θυμίζουν τον Tucker!

http://www.draftexpress.com/profile/Treveon-Graham-42101/

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 3 2016, 21:30 ) *
Εμμέσως και χωρις να τον κατονομασω , έκανα πριν απο λίγο σε αλλο τοπικ, μια αναφορά που αφορούσε τον Joel Bolomboy!

Είναι πολύ καλός αμυντικός, εκπληκτικός rebounder , διαθέτει παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι, αλλά έχει δείξει πως έχει και μια καλή προοπτική, στο να εξελιχθεί και σε μια πολύ καλή απειλή απο την μέση-μακρινή απόσταση.

Επίσης....είναι Ουκρανός, έχει δηλαδή κοινοτικό διαβατηριο!

Αναδείχτηκε σε Big Sky Player Of The Year, ενω εχει ανακηρυχθεί και δύο φορές καλύτερος αμυντικός της χρονιάς της περιφέρειας του.
Έχει επίσης το ρεκορ όλων των εποχών στα ρημπαουντ , τόσο στην ιστορία του Weber State όπου αγωνιζόταν, όσο και στην περιφέρεια Big Sky!

Σουταρε ομως και με 36 τα 100 στα 3ποντα την τελευταία 2ετια.
Την σεζόν που πέρασε σουταρε με 34 τα 100 στα 3ποντα, σε 1.8 προσπαθειες μ.ο. ανα παιχνίδι.

Οι σωματομετρικες του μετρήσεις είναι εντυπωσιακές!
2.06μ ύψος, 102 μυικα κιλά, μόλις 5.2 ποσοστό σωματικού λίπους, 7'.2" wingspan, με 95εκ επιτοπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα!

Απο τα πολύ καλά στατιστικά του που είχε φετος, πέραν της θραύσης στα ρημπαουντς και της παραγωγικότητας του, ειχε πολύ υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα 2ποντα, με 59 τα 100.
Επίσης έδειξε μεγάλη ικανότητα και στο getting to the foul line, αφου επισκεπτόταν την γραμμή της φιλανθρωπιας 7.2 φορές μ.ο. ανά αγώνα, σουταροντας με σχεδόν 69 τα 100.

Μου θυμίζει αρκετά τον Maurice Ndour....με λιγο καλύτερο post παιχνίδι όμως, ενώ έχει και Ουκρανικό διαβατηριο!

Επιλέχθηκε στο draft στο Νο52 απο τους Jazz.

Εαν επελεγε να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα στην Ευρώπη, εκτιμω οτι το κασέ του θα ήταν εκεί γύρω στα 150χιλ για εναν χρόνο.

Θα χαρακτήριζα τον Joel Bolomboy, ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!
Και προπαντός, ανήκει αυτη η περιπτωση στην σφαίρα του εφικτου.


http://www.draftexpress.com/profile/Joel-Bolomboy-66144/

http://www.nbadraft.net/players/joel-bolomboy


http://m.deseretnews.com/article/865658238...gue.html?pg=all

Ανεξάρτητα το πως θα εξελιχθεί η υπόθεση με τον Καββαδα, ο Άρης θα χρειαστεί κατά την γνώμη μου, έναν ακόμη ψηλό.
Αν ήταν και κοινοτικός θα ήταν ακόμη καλύτερα...
Ακόμη και αν Καββαδας αποκτηθεί, ο Joel Bolomboy είναι εκείνος ο αθλητικός ψηλός, που διαθέτει και το καλό σουτ απο μέση-μακρινή απόσταση, που θα τον συμπληρωνε θαυμάσια!
Πάνω-κάτω, θα κόστιζε όσο ο Okaro πέρσι υποθέτω, αν αποφασιζε να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα στην Ευρώπη.
Είναι καθαροαιμο...και βλέποντας και την κουβέντα για τον Καββαδα, σκέφτηκα να αναφέρω ξανά το όνομα του.
a bullet for your head
Ελλειψα μια μέρα και έπεσε περονοσπορος στο τοπικ του Άρη? biggrin.gif
Εγω πάντως συνεχίσω ακάθεκτος τις προτάσεις μου!
Θα ρίξω μια αντί-McNeal πρόταση!
Αν δεν μπορεί να βρει ο Άρης ψηλό PG ,θα μπορούσε ίσως να κοιταξει για ψηλό SG, με μια καλή ικανότητα στην δημιουργία...λέω εγώ τώρα...

Ενας παικτης που απο πέρσι μου έχει αφήσει πολύ καλη εντύπωση, είναι ο σχεδον 24χρονος G-F Terran Petteway.

O Petteway, αγωνιζομενος αυτό το καλοκαίρι σε 5 παιχνίδια με τους Bucks, στο Summer League του Las Vegas, ειχε 11.6π, 3ρ, 0.8ασ, 1.6κλ, 0.4κοψ , σουταροντας με 43% στα FG.

Στην κολεγιακη του διαδρομή, έπαιξε 3 σεζόν, με δύο διαφορετικές ομάδες.
Ως Freshman, αγωνίστηκε στο Texas Tech, ενώ δυο σεζόν αγωνίστηκε στο Nebraska, αφού αναγκάστηκε να κάτσει μια σεζόν εκτός, λόγω των κανονισμών του NCAA, που προβλεπουν κάτι τέτοιο, για τις περιπτώσεις παικτών που αλλάζουν κολέγιο.

Στο Nebraska, ως η κυρία επιθετική απειλή, επιλεχτηκε μια φορά στην καλύτερη 5αδα της Big10, μια φορά στην τρίτη καλύτερη 5αδα, ενώ αναδειχτηκε και μια φορά, ως 3ος σκόρερ ολόκληρης της περιφέρειας.

Ως senior, ειχε 18.2π, 4.9ρ, 2.8ασ, 1.2κλ, 0.9κοψ , αλλά και 3.4 λάθη μ.ο. ανά παιχνίδι!
Σουταροντας με 46.8% στα δίποντα, με 31.3% στα τρίποντα, σε 7 επιχειρουμενα τρίποντα παρακαλώ ανα παιχνίδι, και με 71.6% στις ελεύθερες βολές, σε 5.8 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι!

Πέρσι δεν επιλεχτηκε στο draft, και ενώ είχε κάποιες καλές στιγμές στα Summer leagues, δεν κατορθωσε να αποσπασει κάποιο εγγυημενο συμβολαιο απο ομάδα του ΝΒΑ.

Την σεζόν που πέρασε, αγωνίστηκε στην αναπτυξιακή λίγκα, έχοντας 11.6π, 3.4ρ, 2.5ασ, 0.9κλ, 0.3κοψ και 1.9 λάθη, σαφώς πιο μειωμενος μ.ο. σε σχέση με την τελευταία του χρονιά στο Nebraska!
Σουταρε με 44.3% στα δίποντα, με 36% στα τρίποντα, σε 4.2 προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο, και με 74.5% στις ελεύθερες βολές.

Τι εστι Terran Petteway?

Εχει ύψος 1.98μ, βαρος 95 καλά μυικα κιλά, με μόλις 4.9% ποσοστό σωματικού λίπους, ενα εντυπωσιακό άνοιγμα χεριών στα 211εκ. , με 63.5εκ επιτόπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα και με 79εκ άλμα με φορα!

Μπορεί να καλύψει με εξαιρετική ευχέρεια, τόσο το SG ,όσο και το SF!
Έχει παντως ιδανικό ύψος για SG, καθώς και το κατάλληλο πακέτο ικανοτήτων, για να σταδιοδρομησει ως επαγγελματιας, τόσο στο NBA, όσο και στην Ευρώπη ή όπου αλλού, αν φυσικά το επιλέξει.
Νομίζω ότι αυτή είναι η φυσική του θεση και ως SG πρέπει να λογίζεται - προσδιοριζεται!

Καταρχάς έχει πολύ καλό ball handling και έχει μεγάλη ευχέρεια στο να δημιουργεί τις προσωπικές του φάσεις και στις απομονωσεις, αλλά και χρησιμοποιωντας τα screens στην μπάλα.
Επίσης, συνδράμει πολύ καλά στην δημιουργία, καθώς κινειται στις +2.5 τελικές πάσες μ.ο. , νούμερο αν μη τι άλλο πολύ καλο για εναν σχεδόν διμετρο παικτη που δεν είναι και PG!

Στο επιθετικό σκελος, αυτό που τον χαρακτηρίζει έντονα θα έλεγα, είναι, πως πρόκειται για έναν High Volume Shooter.
Βασικά, περισσότερο θεωρείται streaky shooter σε αυτό το σημείο της καριέρας του.
Δεν έχει να κάνει με την μηχανική στην εκτέλεση του σουτ, αλλά ούτε και με την αίσθηση - επαφή που έχει με το καλαθι.
Και τα δύο αυτά στοιχεία τα διαθέτει!
Περισσότερο έχει να κάνει με την υπερβολική εμπιστοσύνη που έχει στον εαυτό του, γεγονός που επηρεάζει το shot selection που έχει!
Με το πέρασμα των ετών, καθώς θα ωριμάζει απο σεζόν σε σεζόν, νομίζω ότι θα εδραιώσει σε υψηλα και σταθερά επίπεδα, τα ποσοστά του.

Μπορεί λοιπόν να σουτάρει με τον κάθε πιθανό τρόπο.
Στο ανοιχτό γήπεδο, εν κινήσει, ως spot up shooter, μετα απο ντρίμπλα, μετά απο pick n'roll!
Το επιθετικο του ρεπερτόριο είναι γενικά πολύ πλούσιο και διευρυμενο.
Αν δεν σουτάρει, ή αν δεν πασαρει, έχει και mid range game, καθώς και ικανοτητα στο να πηγαίνει ως το ζωγραφιστό τις προσωπικές του ενεργειες!
Το ότι είναι φυσικά και 1.98μ , με τόσο μεγάλο wingspan, και αρκετά δυνατό και ανθεκτικό στις επαφές κορμί, τον βοηθά ιδιαίτερα.

Στο αμυντικό σκελος, ο συνδυασμός ύψους, wingspan, καλής αθλητικοτητας , ενέργειας που βγάζει μέσα στο παρκε, καθώς και ανταγωνιστικοτητας, τον έχουν καθιερώσει ως έναν πολύ καλό περιφερειακό αμυντικό!
Με πολύ καλές επιδόσεις και σε κλεψίματα, αλλά και σε rebounds-blocks , ειδικά για εναν wing player!
Στην Ευρώπη πιστευω, οτι θα μπορούσε να μαρκάρει με σχετική επιτυχία, και τις 3 περιφερειακες θέσεις.

Ως συνοδευτικά, έχει καλή φήμη ως συμπαίκτης ,ως team player, με καλό μπασκετικό IQ, με aggressive-strong-competitive mentality, που δουλεύει πολύ!

Στο ΝΒΑ θα μπορούσε να βρει κάποια στιγμή ενα εγγυημενο συμβολαιο πάντως.
Στην Ευρώπη όμως, νομίζω ότι ο Terran Petteway, θα μπορούσε, και πολύ καλή καριέρα να κάνει, και το στίγμα του να αφήσει!
Και η ομάδα που θα τον αποκτούσε, θα έπαιρνε ουσιαστικά, ένα πολύ καλο λαβράκι, με μεγάλη προοπτική!

Καταληγωντας στο comparison, θα έλεγα ότι ο Petteway μου θυμίζει έντονα δύο παίκτες.
Απο το NBA πιστευω οτι ειναι μια poor version του JR Snith.
Ενώ απο την Ευρωπη, ο Drew Nicholas, είναι ένας θαυμάσιος παραλληλισμος νομίζω!

http://www.nbadraft.net/players/terran-petteway


ΥΓ: Είχα στα υπόψιν μου, μια ενδιαφέρουσα αντί-Hagins πρόταση, όμως έκλεισε στην Ιταλική Vanoli Cremona...
Πρόκειται για τον Tashawn Thomas, που στην πρώτη του επαγγελματική σεζόν-εμπειρια στο Γερμανικό πρωτάθλημα, την σεζον που περασε, έδειξε πολύ καλά στοιχεία.
Του χρόνου λοιπόν....
giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 21 2016, 01:45 ) *
Ελλειψα μια μέρα και έπεσε περονοσπορος στο τοπικ του Άρη?


Bullet ειμαστε σε φαση αναμονης της πρωτης μεταγραφης...γιαυτο επεσε περονοσπορος...τα εχουμε πει ολα και απλα περιμενουμε τωρα....
Παντως η ιδεα καποιου στο στυλ του νικολας σαν αντιμακνιλ θα μαρεσε....στο 4 ο βεζενκοφ....και 1 3 5 τρεις αμερικανοι αθλητικοι με εφεση στην αμυνα....

Παντως περιμενω πως και πως οταν σκασει το πρωτο ονομα που κλεισαμε να κανεις πληρη αναλυση του προφιλ του!!
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 21 2016, 10:59 ) *
Bullet ειμαστε σε φαση αναμονης της πρωτης μεταγραφης...γιαυτο επεσε περονοσπορος...τα εχουμε πει ολα και απλα περιμενουμε τωρα....
Παντως η ιδεα καποιου στο στυλ του νικολας σαν αντιμακνιλ θα μαρεσε....στο 4 ο βεζενκοφ....και 1 3 5 τρεις αμερικανοι αθλητικοι με εφεση στην αμυνα....

Παντως περιμενω πως και πως οταν σκασει το πρωτο ονομα που κλεισαμε να κανεις πληρη αναλυση του προφιλ του!!

Νομίζω ότι ο Terran Petteway, είναι μια ψηλότερη version του Drew Nicholas.
Ομοιαζουν παρα πολυ σαν παικτες κατά την γνώμη μου.

Αν έβαζες και τον Βεζενκοφ στην εξίσωση, μιας και έδωσες καλή πάσα, ο Άρης θα μπορούσε κάλλιστα να διαμορφώσει μια 5αδα με 5 διμετρους και ανω.
Μου ήρθε δηλαδή ως ιδέα, μια starting line up, με τους Collinsworth, Petteway, Graham, Βεζένκοφ και Coty Clark!

Το σκεπτικο με τους 2 point forward, το παρουσίασα τις προάλλες.
Με την διαφορά ότι αντί για McNeal-Cook , θα υπήρχαν 2 διμετροι και πιο πολυδιαστατοι παικτες.
Που θα σου έδιναν σκορ ,άμυνα, rebounds, και με δυνατότητα να παίξουν σε παραπάνω απο μια θέσεις και να αμυνθουν ως και 3 θέσεις της 5αδας!

Μια τέτοια 5αδα, θα μπορούσε να αμυνθεί θαυμάσια, να αλλάζει σε κάθε screen παικτες, χωρίς να παρουσιαζεται κάποιο χτυπητο mismatch, να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο σαν διαολεμενη, και στις επιθέσεις του μισού γηπέδου, να έχει 3 δημιουργούς, και πληθώρα επιλογών στα επιθετικα plays.

Εφόσον ο Άρης φεροταν να προσφέρει ως και 760χιλ δολάρια στους 4 περσινούς Αμερικανους, αυτή η 4αδα που αναφέρω, δεν νομίζω να κοστιζε παραπάνω απο 600χιλ.
radical
QUOTE(SteelGandalf @ Jul 19 2016, 00:42 ) *
QUOTE
Και πάμε τώρα σε ένα άρθρο του Γιάννη Δασκάλου, προ εβδομάδας:


Επίσης, η διοίκηση του Άρη έμαθε τι ακριβώς απάντησε η ΕΟΚ στην επιστολή της ΦΙΜΠΑ για την ΑΕΚ, σχετικά με τις ενέργειες που θα έπρεπε να κάνει η Ομοσπονδία για την συμμετοχή της σε μη αναγνωρισμένη διεθνή διοργάνωση, το Eurocup;

Γιατί, θέλω να πιστεύω, η ΚΑΕ Άρης είναι άμεσα ενδιαφερόμενη – θιγόμενη και θα πιέσει την ΕΟΚ για απαντήσεις, δράσεις και κυρώσεις.



Δηλαδη συμφωνα με τον αρθρογραφο, ο Αρης αντι να προσπαθησει να ανεβει επιπεδο σαν ομαδα, πρεπει να εχει στοχο να χαντακωθει ενας αντιπαλος, απλα για να ειναι ικανοποιημενος με την 3η θεση ανευ ανταγωνισμου. biggrin.gif
a bullet for your head
Θα ρίξω άλλη μια αντί-McNeal πρόταση.

Άλλος ένας παίκτης που μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις στα φετινά summer leagues , και ομοιαζει αγωνιστικά, αρκετά στον Terran Petteway που έγραψα χθες, είναι ο σχεδον 24χρονος SG Levi Randolph.
Όπως και για τον Petteway, έτσι και για τον Randolph, ταιριάζει γάντι το comparison ως μια πιο ψηλή version του Drew Nicholas, ή, ως μια poor version του JR Smith!

O Levi Randolph έχει ύψος 1.98μ, βαρος 95 κιλά με άνοιγμα χεριών 208 εκατοστά, με επιτόπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα 71εκ και με φορα 82 5εκ!

Σε αντίθεση με τον Petteway, έχει σταθεροτερα καλά ποσοστά στα σουτ, γεγονός που δείχνει και ένα καλύτερο shot selection.

Ως senior στο Alabama , επιλεχτηκε στην second team All SEC, εχοντας 15.5π, 5.2ρ,2.5ασ, 1.5κλ, 0.2κοψ , με σαφώς πιο μικρό μ.ο. λαθών συγκριτικά με την τελευταία χρόνια του Petteway στο Nebraska και καλύτερο assist ratio to turnover!
Σουταροντας με 54.6% στα δίποντα, με 35.5% στα τρίποντα, σε 3.3 προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο, και με 83.6% στις ελεύθερες βολές, έχοντες 5.2 εκτελεσμενες βολές μ.ο. ως getting to the foul line!

Αφου δεν επιλέχθηκε πέρσι στο draft, ακολούθησε και αυτός την οδό της αναπτυξιακης λιγκα.
Την σεζόν που μας πέρασε, ειχε 14.7π, 4.8ρ, 2.8ασ,1.1κλ, σουταροντας με 56.2% στα δίποντα, με 39.5% στα τρίποντα, σε 2.9 προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο και με 82.4% στις ελεύθερες βολές!

Στο φετινό summer league του Las Vegas, ειχε 13.2π, 2.6ρ, 1.4ασ, 1.8κλ και 0.2κοψ, σουταροντας με το εκπληκτικό 59.5% στα FG!

Ενω στο summer league της Utah , έχει 10π, 2ρ, 1κλ , σουταροντας με 50% στα FG.

Ο Levi Randolph είναι ξεκάθαρα ενα ψηλό SG, με advanced ball handling, που έχει μεγάλη ευχέρεια στην δημιουργία φάσεων με την μπάλα στα χέρια, ενώ κινειται και πολύ έξυπνα με cuts στους κενούς χώρους, χωρίς την μπάλα στα χέρια!
Δηλαδή, δεν χρειάζεται οπωσδήποτε την μπάλα στα χέρια για να λειτουργήσει - δραστηριοποιηθει.

Έχει μεγάλη ικανότητα στο ανοιχτό γήπεδο, μπορεί να τρέξει άνετα τα pick n'roll ως secondary ball handler, μπορει να δημιουργήσει φάσεις και στα 1vs1, ενώ χτυπάει άριστα τα αμυντικά close out.
Επισης, εχει καλο παιχνιδι μέσης απόστασης και ικανοτητα στο να φτάνει ως το καλάθι, με αποτελεσματικα τελειωματα.
Ως σουτερ, μπορεί να εκτελέσει με τον κάθε πιθανό τρόπο, και ως στατικος σουτερ, και μετά απο ντρίμπλα, χρησιμοποιωντας πολύ καλά step up jumpers, ή reverse pivot move , και εν κινήσει στον αιφνιδιασμο, και μετά φυσικά απο pick n'roll!
Αν και δεν εχει την μεγαλύτερη ταχύτητα εκτέλεσης, διαθέτει καλή μηχανική στο σουτ και καλή απελευθέρωση της μπάλας απο τα χέρια του.

Επίσης συνδράμει πολύ καλά στην δημιουργία, με καλο μ.ο. σε τελικές πάσες και ικανοποιητικο assist ratio to turnover, ειδικα για SG!

Είναι πολύ καλός rebounder για το ύψος του, με καλές επιδόσεις στα κλεψίματα.
Θεωρείται γενικά πολύ αξιοπρεπής αμυντικός, με ικανότητα στο να μαρκάρει τόσο το SG , όσο και το SF.

Δεν ξέρω αν θα καταφέρει να βρει εγγυημενο συμβολαιο στο ΝΒΑ.
Αν δεν τα καταφέρει , απο το να επιλέξει ξανά την βάσανο της D-Leaque, ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί σοβαρά το σενάριο του να έρθει στην Ευρώπη.
Τόσο κοντρολαρισμενος που είναι και με τέτοιο πακέτο ικανοτήτων και υψος για SG, θα έκανε σίγουρα καριέρα στην Ευρώπη!

http://www.draftexpress.com/profile/Levi-Randolph-6245/
tuareg
QUOTE (radical @ Jul 21 2016, 15:03 ) *
Δηλαδη συμφωνα με τον αρθρογραφο, ο Αρης αντι να προσπαθησει να ανεβει επιπεδο σαν ομαδα, πρεπει να εχει στοχο να χαντακωθει ενας αντιπαλος, απλα για να ειναι ικανοποιημενος με την 3η θεση ανευ ανταγωνισμου. biggrin.gif


o καθενας καταλαβαινει οτι θελει και οτι τον βολευει
SteelGandalf
QUOTE(radical @ Jul 21 2016, 15:03 ) *
Δηλαδη συμφωνα με τον αρθρογραφο, ο Αρης αντι να προσπαθησει να ανεβει επιπεδο σαν ομαδα, πρεπει να εχει στοχο να χαντακωθει ενας αντιπαλος, απλα για να ειναι ικανοποιημενος με την 3η θεση ανευ ανταγωνισμου. biggrin.gif


QUOTE(tuareg @ Jul 21 2016, 14:17 ) *
o καθενας καταλαβαινει οτι θελει και οτι τον βολευει


Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη (tuareg). Το γεγονός ότι πρέπει να μάθουμε τι συνέβη με τις δηλώσεις της ΕΟΚ πως θα τιμωρηθούν όσοι δεν αγωνιστούν στο νεοσύστατο Champions League, δεν σημαίνει πως επιθυμούμε το χαντάκωμα καμίας ομάδας (ώστε να την προσπεράσουμε). Άλλωστε δεν διεκδικήσαμε εμείς την τιμωρία κανενός. Εφόσον όμως διατυμπάνιζαν τιμωρίες, είναι εύλογο να αξιώνουμε να μάθουμε τι άλλαξε (αν άλλαξε κάτι) και τι τελικά συνέβη. Όλα αυτά διότι, αφενός μεν, πρόκειται για ανταγωνιστές μας και, αφετέρου δε, για να μη νομίζουν κάποιοι πως είμαστε μπούφοι και τρώμε κουτόχορτο. Τόσο απλά. wink.gif
giannisaris81
QUOTE (radical @ Jul 21 2016, 15:03 ) *
Δηλαδη συμφωνα με τον αρθρογραφο, ο Αρης αντι να προσπαθησει να ανεβει επιπεδο σαν ομαδα, πρεπει να εχει στοχο να χαντακωθει ενας αντιπαλος, απλα για να ειναι ικανοποιημενος με την 3η θεση ανευ ανταγωνισμου. biggrin.gif


Φιλε αυτο δεν το επιθυμει ο Αρης...ουτε καν το υπονοει ο αρθογραφος...απλα στον πολεμο φιμπα μπερτομεου μας ενδιαφερει αμεσα να επικρατησει η φιμπα...αυτο ειναι ολο....για μενα ολες οι ομαδες της ευρωπης εκτος απο τις 11 που υπογραψαν συμβολαιο με την ECA θα επρεπε να πανε στη φιμπα...τωρα εσεις σαν αεκ γιατι μπλεξατε και κανετε το αναχωμα στα συμφεροντα των 11 δυνατων δεν ξερω....
SteelGandalf
QUOTE(www.arisbc.gr - 21/7/2016)
Λύση συνεργασίας με Μιχάλη Πελεκάνο

Η ΑΡΗΣ Κ.Α.Ε. ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας της με τον Μιχάλη Πελεκάνο.


Ευχαριστούμε τον Μιχάλη για την προσφορά του στην ομάδα και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην καριέρα του.
back2back
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 21 2016, 15:45 ) *
Φιλε αυτο δεν το επιθυμει ο Αρης...ουτε καν το υπονοει ο αρθογραφος...απλα στον πολεμο φιμπα μπερτομεου μας ενδιαφερει αμεσα να επικρατησει η φιμπα...αυτο ειναι ολο....για μενα ολες οι ομαδες της ευρωπης εκτος απο τις 11 που υπογραψαν συμβολαιο με την ECA θα επρεπε να πανε στη φιμπα...τωρα εσεις σαν αεκ γιατι μπλεξατε και κανετε το αναχωμα στα συμφεροντα των 11 δυνατων δεν ξερω....


γιατί πρέπει να επικρατήσει η fiba? θα κερδίσει κάτι ο Άρης αν γίνει αυτό? ποια η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε fiba champions league και eurocup?
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 21/7/2016)
Αυτός είναι ο όμιλος του Άρη στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Η κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται σε εξέλιξη, όμως οι πέντε βασικοί αντίπαλοι του Άρη έχουν προκύψει και περιμένουν οι κίτρινοι ποιες ομάδες θα προκύψουν από τα προκριματικά.


Ο Άρης κληρώθηκε στον Α’ όμιλο.

Α’ Όμιλος

Μπάνβιτ (Τουρκία)

Σκαϊλάινερς (Γερμανία)

Άρης (Ελλάδα)

Νίμπουρκ (Τσεχία)

Έλιος Ντομζάλε (Σλοβενία)

Μονακό (Γαλλία)

Γκρόνιγκεν ή Τάρτου – Μπάκεν Μπέαρς ή Σάσαρι

Ναχαρίγια – Ρίλσκι ή Τσμόκι


Banvit και φέτος!
giannisaris81
QUOTE (back2back @ Jul 21 2016, 16:01 ) *
γιατί πρέπει να επικρατήσει η fiba? θα κερδίσει κάτι ο Άρης αν γίνει αυτό? ποια η ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε fiba champions league και eurocup?


Γενικα εγω σαν φιλαθλος το βλεπω....οτι περα απο τις ομαδες που υπογραψαν να ειναι μελη σε αυτο το κλειστο κλαμπ δεν βλεπω κανενα λογο οι υπολοιπες ομαδες ολης της ευρωπης να συμμετασχουμε σε αυτο....ο θανατος του μπασκετ ειναι τα κλειστα συμβολαια....γιατι να συμμετασχω στη β εθνικη του μπερτομεου οταν δεν μου δινει ουσιαστικα καν τη δυνατοτητα να προσπαθησω να παω στην ευρωλιγκα αφου ολες οι θεσεις ειναι σχεδον κλεισμενες με 10τη συμβολαια?
back2back
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 21 2016, 16:16 ) *
Γενικα εγω σαν φιλαθλος το βλεπω....οτι περα απο τις ομαδες που υπογραψαν να ειναι μελη σε αυτο το κλειστο κλαμπ δεν βλεπω κανενα λογο οι υπολοιπες ομαδες ολης της ευρωπης να συμμετασχουμε σε αυτο....ο θανατος του μπασκετ ειναι τα κλειστα συμβολαια....γιατι να συμμετασχω στη β εθνικη του μπερτομεου οταν δεν μου δινει ουσιαστικα καν τη δυνατοτητα να προσπαθησω να παω στην ευρωλιγκα αφου ολες οι θεσεις ειναι σχεδον κλεισμενες με 10τη συμβολαια?


αν είναι αυτό η fiba, πρώτη, πρότεινε στους μεγάλους 10ετή, κλειστά συμβόλαια. Στην πρόταση της fiba 4 θέσεις ήταν ανοικτές που θα τις διεκδικούσαν 32 ομάδες μέσω προκριματικών!!!
a bullet for your head
Συνεχίζω ακάθεκτος τις προτάσεις μου, προσπαθώντας να απο-δειξω, πως εκεί εξω υπάρχει πληθώρα επιλογών, αρκει να είσαι μελετηρος και να έχεις μάτι που σου κόβει!
Απο αυτα που διάβασα στο παρόν τοπικ, οι άνθρωποι του Άρη, μελέτησαν τουλάχιστον 3 περιπτώσεις απο την φετινή πρωταθλητρια της D-Leaque...
Υπάρχουν όμως και άλλες ομάδες και άλλοι παίκτες.
Με στατιστικά που μπορεί να μην εντυπωσιαζουν εκ πρώτης όψεως, όμως, αν έχεις μάτι και κάνεις τις σωστές εκτιμήσεις και σταθμισεις, μπορείς να βρεις πραγματικά λαβράκια!

Τα ραντάρ μου έχουν ανιχνεύσει, μια ακόμη, παρα πολυ ενδιαφέρουσα περίπτωση παικτη, που στην Ευρώπη θα μπορούσε να πραγματοποιησει πολύ αξιόλογη καριέρα, ως 3 and D all around SF!
Πρόκειται για τον 23χρονο SF Malcolm Miller.

Ο Miller είναι ένας πολύ μακρυς και αθλητικος SF, με ύψος 2.01μ, βαρος 95 κιλά, και με ενα πελώριο wingspan 222 εκατοστων!
Ο Miller καλύπτει απόλυτα, τα standards αθλητικότητας του ΝΒΑ!

Στην κολεγιακη του διαδρομή με το Holy Cross, επιλεχτηκε μια φορά στην δεύτερη καλύτερη 5αδα της περιφέρειας Patriot League και μια φορά στην τρίτη καλύτερη 5αδα.
Ως senior, έσπασε τα κοντέρ σε παρα πολλές στατιστικές κατηγορίες!
Ήταν δεύτερος στην Patriot League στα κοψίματα, τέταρτος στο ποσοστό ελεύθερων βολών, έβδομος στα κλεψίματα, όγδοος στο σκοράρισμα, δεκατος τέταρτος σε εκτελεσμενα τρίποντα και δέκατος πέμπτος στα rebounds!
Έβγαλε σε 25 ματς διψήφιο ποντων, ενώ σε 13 ματς, ήταν ο πρώτος σκόρερ και rebounder της ομάδας του!
Είχε 14 5π, 4.9ρ, 1.6κλ, 1.6κοψ, 1.1ασ μ.ο.!
Σουταροντας με 48% στα δίποντα, με 38.1% στα τρίποντα, σε 4.1 προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο, και με 83.7% στις ελεύθερες βολές, έχοντας 4.7 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι μ.ο, ως getting to the foul line!

Αφου δεν επιλέχθηκε στο περσινό draft, ακολούθησε και αυτός την οδό της αναπτυξιακης λιγκα.
Μάλιστα ήταν συμπαίκτης του Levi Randolph που έγραψα πριν λίγη ώρα στους Maine Red Claws , που είναι η θυγατρική των Celtics.
Αυτός ο Brand Stevens, αποδεικνύει ΣΥΝΕΧΩΣ , πόσο καλά γνωρίζει το NCAA και πόσο καλό μάτι έχει τελικά!
Στους Maine Red Claws αγωνίστηκε και ο Coty Clark, στον οποίο έχω αναφερθεί ήδη, και θα κάνω προσεχως , και ένα εκτενεστατο post!

Την σεζόν που μας πέρασε, ειχε 12 4π, 4 2ρ, 1 2ασ, 0.7κλ, 1.3κοψ μ.ομ.ο, σουταροντας με το εκπληκτικό 60.6% στα δίποντα, με 39 8% στα τρίποντα, σε 4.5 προσπάθειες ανα παιχνίδι μ.ο, και με 79.4% στις ελεύθερες βολές!

Στο φετινό summer league της Utah, ειχε 9.3π, 3.7ρ, 1.3ασ,0.7κλ,0.7κοψ, σουταροντας με 52.6% στα FG!

Στο επιθετικό σκελος, ο Malcolm Miller διαθέτει αναμφισβητητα εναν πλουραλισμο και είναι πολυδιαστατος.
Είναι εξαιρετικός spot up shooter, μπορει να παιξει με πρόσωπο στο 1vs1, να στησει ball screens, να χτυπήσει άριστα τα αμυντικά close out, ενω ειναι και θαυμάσιος cutter, δηλαδή έχει ένα προσόν που εγώ προσωπικά το έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση.
Ξέρει και κινείται χωρις την μπάλα στα χέρια, διαβάζοντας πολύ καλα, το που η μπάλα βρίσκεται κάθε φορά, καθώς και τους υπάρχοντες χώρους - διαδρόμους!
Μπορεί επίσης να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ στις επιθέσεις του μισού γηπέδου, φαίνεται πως έχει ανεπτυγμένο mid range game, και πολύ καλά τελειωματα όταν φτάνει κοντά στο καλάθι!
Είναι πάρα πολύ εργονομικος παικτης, που δεν εκβιάζει ποτε προσπάθειες.
Γνωρίζει απόλυτα τον ρόλο του, και είναι ένας αξιόλογος team player, με πολυ καλη αίσθηση του παιχνιδιού, έχοντας και ένα competitive attitude - mentality.

Στο αμυντικό σκελος, έχει αναμφισβητητα πολύ μεγάλο potential και Versatility!
Εκτιμώ πως στην Ευρώπη θα μπορούσε να μαρκάρει ίσως και τα 4/5 της 5αδας!
Ο συνδυασμός ύψους, αθλητικότητας, αλτικοτητας,wingspan, aggressiveness, high motor - energy, διαβασματος της αντίπαλης επιθεσης και των passing lines, τον καθιστούν ένα φοβερό αμυντικό πολυεργαλειο!

Ως comparison, θα έλεγα πως ο Malcolm Miller, είναι ένα κράμα των Tremmel Darden και του James Nunnally!


Μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις!
Όποια ομάδα τον φέρει πρώτη Ευρώπη, αν και οταν φυσικά ο Miller, αποφασίσει κάτι τέτοιο, θα έχει αλλιευσει ένα mega λαβράκι!

http://www.goholycross.com/ViewArticle.dbm...TCLID=210214022

Αυτά για σήμερα φίλοι Αρειανοι...έπεται και συνέχεια.
tuareg
μπουλετ ο collinsworth μερικως εγγυημενο στο dallas
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jul 21 2016, 17:19 ) *
μπουλετ ο collinsworth μερικως εγγυημενο στο dallas

http://www.sltrib.com/sports/4140481-155/n...le-collinsworth

Μερικώς εγγυημενο συμβολαιο σημαίνει πως έχει κατοχυρώσει την πρόσκληση το training camp και στα preseason games, συν ένα μίνιμουμ χρηματικό ποσό.
Αν θυμάμαι καλά, σε αυτά τα συμβόλαια, μετά το πέρας μιας καταληκτικής ημερομηνίας μέσα στον Αύγουστο, παίρνουν οι παίκτες ολόκληρο το πόσο της συμφωνίας.

Με μερικώς εγγυημενα συμβόλαια είναι επίσης οι Nicolas Brussino, o Jonathan Gibson , ενώ με μη εγγυημενο συμβολαιο πρέπει να είναι και o Dorian Finney-Smith, που ειχα ποσταρει εδώ, πριν έναν μήνα περιπου.
Μαζί και με άλλους παίκτες που λογικά θα προσκληθουν, θα διεκδικήσουν μια θέση στο τελικό ροστερ των Mavericks.

Πιθανοτητες να βρει θέση στο ροστερ, υπάρχουν για τον Collinsworth, μιας και το Versatility του επιτρέπει να παίξει ως και 3 θέσεις, ακόμη και για το ΝΒΑ.
Αυτή την στιγμή οι Mavs έχουν τους Justin Anderson, Barnes , που μπορούν να καλύψουν το SF , άντε και ο Matthews σε small ball σχήματα.
Θα δείξει.

Όσο εσείς σκεφτοσασταν τον Liggins ως PG , το πουλάκι πεταγε biggrin.gif

Τελευταία, ποσταρα για τον Travis Trice.
Πολύ καλή περίπτωση φίλε tuareg....
Ενώ προσεχως, θα ποσταρω για ένα ακόμη PG, αν δεν έχει προλάβει να κλείσει αλλού biggrin.gif

Αν κάνεις μια σούμα πάντως, έχω ρίξει παρα πολλές προτάσεις, για παικτες που αγωνίζονται σε ολες τις θέσεις!
Αν μη τι άλλο, είναι μια καλή δεξαμενή.
Τώρα τι θα πράξει-επιλέξει ο Πριφτης και ο βοηθός του, δεν το ξέρω.
Τα δικά μου τα αντανακλαστικα πάντως, τα ακονισα και φέτος cool.gif
giannisaris81
QUOTE (back2back @ Jul 21 2016, 16:43 ) *
αν είναι αυτό η fiba, πρώτη, πρότεινε στους μεγάλους 10ετή, κλειστά συμβόλαια. Στην πρόταση της fiba 4 θέσεις ήταν ανοικτές που θα τις διεκδικούσαν 32 ομάδες μέσω προκριματικών!!!

Κανεις δεν ειπε οτι η φιμπα ειναι "αγια"....εστω αναγκαστικα πες για να κοντραρει την ECA...πεστο οπως θες παντως τωρα εχει τη σωστη θεση που ειναι ΟΧΙ στα κλειστα συμβολαια....
Για το καλο του μπασκετ αυτο πρεπει να γινει....αγωνιστικα κριτηρια μεσω πρωταθληματων...
rahxephon13
http://www.eurohoops.net/el/featured-el/28...-stimats-o-aris

Επίσης σχόλιο του jim από hoopfellas
QUOTE
Για τον φίλο που με ρώτησε πιο πάνω για τον Άρη και για έναν ανεξήγητο λόγο (δικό μου φταίξιμο φυσικά) δε μπορώ να βρω το μήνυμα του: Θα πάει για PG που θα μπορεί να αμυνθεί και να δώσει stops και πόντους στο transition. Αυτό τουλάχιστον ήταν το αρχικό πλάνο. Αυτός όμως βρίσκεται σε συνάρτηση με τον πλάγιο. Οπότε μπορεί να αλλάξει το πλάνο. Το μόνο που μπορώ να σας πω αυτή τη στιγμή είναι ότι οι κιτρινόμαυροι κινούνται σωστά στην αγορά και δε θα μου φανεί περίεργο να κάνουν σύντομα το μπαμ με σπουδαία κίνηση
τώρα αν το μπαμ είναι ο στιματς η κάποιος άλλος δεν ξέρω πάντως αν ισχύει μάλλον κάτι κάλο ετοιμάζεται και πάλι στον αρη άντε μπας και σταματήσει κι γκρίνια μερικών tongue.gif
gerorge
QUOTE (rahxephon13 @ Jul 23 2016, 00:25 ) *
http://www.eurohoops.net/el/featured-el/28...-stimats-o-aris

Επίσης σχόλιο του jim από hoopfellas τώρα αν το μπαμ είναι ο στιματς η κάποιος άλλος δεν ξέρω πάντως αν ισχύει μάλλον κάτι κάλο ετοιμάζεται και πάλι στον αρη άντε μπας και σταματήσει κι γκρίνια μερικών tongue.gif



Με προλαβες για κατι δευτερολεπτα.Καλος παικτης σιγουρα μας ελειψε περσι,και σημαινει μαλλον οτι ο Καββαδας μενει Ολυμπιακο,αφου δεν θα παμε και με τους 2 στο 5
sinkazama82
Όντως ο Στιματς θα ήταν μεγάλη μεταγραφή. Αλλά καθίστε να πέσει καμιά υπογραφή πρώτα και μετά χαιρόμαστε
a bullet for your head
Αναζητώντας πάντα ενδιαφερουσες περιπτώσεις νεαρών παικτών, τσέκαρα μια, που είχε έναν διαφορετικό βίο απο τον Καναδο Khem Birch, το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού.

Ο λόγος για τον 23χρονο F-C Norvel Pelle!

O Pelle έχει ύψος 2.09μ, βαρος 105 κιλά, 5.2% σωματικό λίπος, 220εκ άνοιγμα χεριών, 9'.1 standing reach, 79εκ επιτόπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα και 88εκ άλμα με φορα!
Αν μη τι άλλο, διαθέτει εκπληκτικά physical tools που λένε και οι Αμερικανοί!

Γεννήθηκε στην Αντιγκουα-Μπαρμπουντα της Καραιβικης και σε ηλικία 7 μόλις ετών, εγκατασταθηκε στις ΗΠΑ.

Απο νεαρή ηλικία είχε ξεχωρισει και τα ραντάρ των scouters τον είχαν ανιχνεύσει!
Μάλιστα, καποιοι τον συνεκριναν με τον πρώιμο Kevin Garnett!
O Norvel Pelle έπαιξε σε 3 συνολικά High Schools , και το 2011 στρατολογηθηκε απο το St.John's.
Σύμφωνα με το Rivals.com ο Pelle ήταν ο καλύτερος C που θα έμπαινε στο NCAA , απο τα High Schools , και 23ος συνολικά, στην κατάταξη με τους καλύτερους γυγμασιοπαιδες της Αμερικής!
Ο Khem Birch στην ίδια λίστα, ήταν ο 9ος καλύτερος παίκτης που ερχόταν απο High School.

Λογω ομως, οτι δεν μπορεσε να περάσει τα ακαδημαϊκά standard που θέτουν όλα τα πανεπιστήμια, για όλους εκείνους που λαμβάνουν αθλητική υποτροφία, δεν αγωνίστηκε ποτέ, ούτε λεπτό στο NCAA!

Μετά απο αυτή την αποτυχία-σοκ , ο Pelle, αφού προετοιμαστηκε-δουλεψε μόνος, υπο την επίβλεψη γυμναστή, ακολούθησε την οδό της D-Leaque.
Επιλεχτηκε στο Νο6 του draft απο τους Delaware 87ers, ενώ υπήρξε και συμπαίκτης του Θανάση Αντετοκουνπο, την σεζόν 2013-14!

Ως rookie δεν πήρε πολλές ευκαιρίες.
Σε μόλις όμως 13.1' συμμετοχής μ ο. κατορθωσε και άσκησε μεγάλο αμυντικό impact, καθώς είχε 5.5π, 3.1ρ, 1.4κοψ , σουταροντας με 51% στα FG!
Στην στατιστική αναγωγή per36 minutes είχε 15.3π, 8.4ρ, 3 9κοψ, αλλά και 8 φάουλ!

Αφου δεν επιλέχθηκε στο draft του 2014, αποφάσισε να παίξει επαγγελματικο μπάσκετ στην Taiwan και πιο συγκεκριμένα, στους Dacin Tigers!
Σε 29 ματς, ειχε 15π, 14ρ, 3κοψ, σουταροντας με 50% στα FG!

Την σεζόν που μας πέρασε, έπαιξε στο πρωτάθλημα του Λιβανου , με την Homenetmen.
Σε 32 ματς είχε 35' μ.ο. συμμετοχής, με 11.8π, 12.7ρ,2.9κοψ , 0.7κλ, 0.6ασ, σουταροντας με 59% στα FG και με 67% στις ελεύθερες βολές!

Το καλοκαίρι κλήθηκε απο τους Heat, για να παίξει στα Summer leagues, όμως είχε μικρή συμμετοχή στο Orlando , και καθόλου συμμετοχή στο Las Vegas.

Στο επιθετικό σκελος, ο Norvel Pelle, τρέχει εξαιρετικα γρήγορα το γήπεδο, εξ'ου και το προσωνυμιο " Γαζελα"!
Παίζει καλά το pick n'roll ως screener, έχει καλή υποδοχή της μπάλας και καλά τελειωματα, παίρνει καλες τοποθετήσεις μέσα στο ζωγραφιστό, χρησιμοποιει και τα δύο χέρια στα τελειωματα, περισσότερο δε με το αριστερό, παρότι δεξιοχειρας, σε σημείο που φαίνεται ως αμφιδεξιος.
Επίσης διαθέτει ενα μικρό ρεπερτόριο με πλάτη στο καλάθι, εκεί όμως που δείχνει πως έχει potential είναι στο παιχνίδι με πρόσωπο στο καλάθι.
Μπορεί να απειλήσει απο μέση απόσταση, καθώς και να παίξει στο 1vs1, βάζοντας την μπάλα κάτω στο παρκε.
Γενικά σαν ψηλός έχει καλό ballhadling.
Που μπορει να το χρησιμοποιησει και μετά απο δικό του αμυντικό rebound!
Έχει δηλαδή ενα καλό επιθετικό skill set, που δεν ανταποκρινεται στο τυπικό profile των αθλητικών Undersized C που παίζουν στην Ευρώπη για πχ.

Στο αμυντικό σκελος αναμφισβητητα, έχει τρομερή ικανότητα και προοπτική!
Είναι εκπληκτικός rebounder και shot blocker.
Έχει φοβερή αίσθηση - κιναισθηση του χώρου και των εμπλεκομένων, στο σημειο οπου αμύνεται!
Παρακολουθεί πολύ καλά την ροή των φάσεων, έχει ενα ταλέντο,του να υπολογίζει, ποια θα είναι η τροχια της μπάλας, μετά απο ενα χαμένο σουτ, και έχει δείξει πολύ καλά δείγματα help defender!
Η ικανότητα του και το timing στα κοψίματα , είναι αξιοθαύμαστη!
Στην άμυνα στο low post, δείχνει να παλεύει για να κρατησει την θεση.
Στο αμυντικό transition είναι εξαιρετικά γρήγορος, ενω εχει δείξει και μια καλή ικανότητα στα πλαγια αμυντικα γλιστρηματα.
Δηλαδή έχει και ένα potential, ως καλού αναχαιτιστη στα αντιπαλα pick n'roll.

Το ερώτημα που προκύπτει και μάλιστα πολύ εύλογα, είναι το εξης.
Γιατί, εφόσον έχει τόσο ενδιαφέρον πακέτο αγωνιστικών - αθλητικών- σωματομετρικων ικανοτήτων, βολοδερνει σε υποδυεστερα πρωταθληματα και ακόμη δεν έχει βρει τον δρόμο του?

Όπως ανέφερα και πιο πάνω, το ότι δεν κατορθωσε να παίξει ούτε λεπτό στο κολεγιακο πρωτάθλημα, ήταν κάτι, που είχε πολύ αρνητική επίπτωση.
Πιθανοτατα, να είχε και κακούς συμβούλους, που τον εκπροσωπουσαν.
Ίσως να έχει και ο ίδιος ο Pelle, το δικό του μερίδιο ευθύνης!

Ο Khem Birch για πχ. , έπαιξε 3 χρονια κολεγιακο μπάσκετ, και παρόλο που δεν επιλέχθηκε και αυτός στο draft του 2014, ειχε κατεργαστει-προπαρασκευαστει καλύτερα, κάτι που τον βοήθησε σημαντικά ως rookie στην D-Leaque!
Η παρουσία του στην αναπτυξιακή λίγκα, στάθηκε η βασική αφορμή, του να βρει ένα συμβόλαιο, σε ένα απο τα κορυφαία Ευρωπαϊκά πρωταθληματα, αρπαξε την ευκαιρία, και την εξαργυρωσε με τον καλύτερο τρόπο αυτό το καλοκαίρι, όπως όλοι γνωρίζουμε.

Είναι λοιπόν και θέμα συγκυριων.
Παίζουν τον ρόλο τους, και μάλιστα, πολλές φορές αυτός ο ρόλος είναι καταλυτικός, είτε θετικά, είτε αρνητικά!

Ο Norvel Pelle είναι μόλις 23 ετών.
Αυτό που χρειάζεται, είναι μια πολύ ευνοϊκή συγκυρία, δηλαδή, μια ευκαιρία!
Δεν τον πήραν δα και τα χρόνια.
Το κορμί και τα προσόντα τα έχει και με το παραπάνω.
Ίσως χρειάζεται και λιγη τύχη, αλλά ίσως πρέπει να κοιταξει και ο ίδιος, τις δικές του προσωπικές επιλογές, καθώς και τους ανθρώπους που τον περιτριγυριζουν και τον εκπροσωπουν!
Βασικά, δεν έχει καν σελίδα στο Wikipedia, και δύσκολα μπορεί να βρει κανείς, αρθρα για αυτόν, πληροφορίες για αυτόν, video με στιγμες όπου αγωνίζεται κ.ο.κ.!
Μιλάμε για έναν παίκτη, που το 2011 , ήταν το καλύτερο C της Αμερικής στα High Schools!

Επίσης, θα θυμίσω, πως ο Hassan Whiteside, τον οποίο ειχα παρακολουθησει 4-5 φορές όταν αγωνιζόταν στο Marshall παρακαλώ.....βρήκε τον δρόμο του και την καταξίωση πλέον, σε μια ανύποπτη χρονικά στιγμή, και ενώ τον είχαν όλοι ξεγραμμενο!
Με διπλές θητείες στα πρωταθληματα της Κίνας αλλά και του Λιβανου, όπου αγωνίστηκε και ο Pelle!

O Hassan Whiteside, δεν απέκτησε ΞΑΦΝΙΚΑ κορμί, αθλητικότητα, wingspan, και εκπληκτική έφεση-ικανότητα στα rebounds-shot blocks, ΤΑ ΕΙΧΕ ΗΔΗ!
Όποιος είχε την διαστροφή να παρακολουθεί το Marshall πριν πολλά χρόνια, ήξερε πολύ καλά, τι εστι Hassan Whiteside!

Για να καταλήξω...
Αν βρεθεί μια Ευρωπαϊκή ομάδα και δώσει μια ευκαιρία στον Norvel Pelle, ίσως κερδίσει ενα παρα πολυ καλο, value4money λαβράκι-στοιχημα!
Ο Pelle καλύπτει με το παραπάνω, το profile των Mobile C που αγωνίζονται στην Ευρωπη!
Ο Birch κατέληξε στον Ολυμπιακό, ο Shane Lawal κατέληξε πέρσι στην Μπαρτσα, αφού ειχε περασει στην αρχη της καριερας του ,απο το Καταρ και την Λιβυη! Ο Bryand Dunston, πριν κανει το step up στην καριερα του, εκτός απο τον Άρη, έφτασε να παίξει ως και το πρωτάθλημα της Κορέας!
Παραδείγματα υπάρχουν παρα πολλά.
Έχοντας κάνει τις δικές μου σταθμισεις, εκτιμω πως o Norvell Pelle, είναι ένας μυστηριωδης και άγνωστος στο ευρύ κοινό ψηλός, που διαθέτει ένα πολύ ενδιαφέρον πακέτο.
Ενα πακέτο τόσο ενδιαφέρον, που θα του επέτρεπε να κανει καλη καριέρα στην Ευρώπη!

Ως comparison, θα έλεγα πως ο Pelle , είναι μια πιο βελτιωμένη version του Shane Lawal, με καλύτερο επιθετικό παιχνίδι!

http://sports.yahoo.com/blogs/ncaab-the-da...878--ncaab.html

http://www.ridiculousupside.com/2015/2/21/...lling-in-taiwan

http://www.latimes.com/sports/la-sp-nba-dr...0621-story.html

http://www.foxsports.com/west/story/norvel...d-to-nba-052013
rahxephon13
http://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/a...ankovits-o-aris

Θεωρώ ότι με την λειψυδρία που υπάρχει σε κάλους ελληνες παίχτες ο γιανκοβιτς είναι καλή επιλογή αρκεί να μην είναι πολύ υψηλό το κασέ του.
Timemaster
α. Την άποψή μας στο θέμα uleb-fiba την έχουμε αναλύσει σχεδόν όλοι στο ανάλογο τοπικ της Ευρώπης οπότε νομίζω πως δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε και εδώ.

β. Η χρονιά έχει σχεδιαστεί με κάποιον τρόπο και συνεχίζουμε το ίδιο σύστημα με πέρσι.
Πέρσι τέτοια εποχή είχαμε κλείσει τους αναπληρωματικούς Έλληνες όπως κάναμε και φέτος και 29/7 ξεκινήσαμε να κλείνουμε και τους ξένους. Η μόνη διαφορά είναι ότι φέτος περιμένουμε και έναν ακόμα Έλληνα μιας και η υπόθεσή του δεν είναι στο χέρι μας. Όμως είμαι σίγουρος ότι ο Πρίφτης και η διοίκηση έχουν καπαρώσει την εναλλακτική. Από ότι καταλαβαίνω πάμε για τον Καββαδά και αν δε μας κάτσει έχουμε στο περίμενε τον Τσαιρέλη όπου έχει στο περίμενε τον ΠΑΟΚ.

γ. Αγαπητέ μπουλιτ ωραίοι οι παίχτες που αναφέρεις αλλά άδικα νομίζω ψάχνεις για γκαρντ από κολέγιο κ.λ.π.. Ο Πρίφτης όπως και πέρσι θα πάει σε δοκιμασμένη στην Ευρώπη λύση. Μπορεί αυτή η δοκιμασμένη να είναι μονάχα για ένα χρόνο αλλά ο παίχτης θα πρέπει να έχει παίξει εδώ. Το δεύτερο που ζητάει ο Πρίφτης είναι η καλή αμυντική του παρουσία. Θέλει γκαρντ όπου να μπορεί να παίξει άμυνα τουλάχιστον σε δύο θέσεις στην περιφέρεια. Τρίτων θέλει να είναι καλός στην τρανζίσιον επίθεση. Ενώ σε τελευταία μοίρα μπαίνει το τρίποντο. Φυσικά αν εξαιρέσουμε το πρώτο κριτήριο υπάρχει ένας παίχτης που είπες και θα ταίριαζε γάντι στην φιλοσοφία αλλά δυστυχώς δε το νομίζω.
Βέβαια η πεντάδα με Collinsworth, Cook , McNeal, Βεζένκοφ, Clark θα ήταν ασύλληπτη.

δ. Θέλουμε ψηλό να σκοράρει από έξω. Πέρσι είχαμε τον Ουάιτ , τον Κοέν και τον Τσουπκοβιτς , φέτος θέλουμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο.

ε. Στον στίματς απλά κάναμε ερώτηση και η απάντηση ήταν ότι ο παίχτης θέλει ομάδα Ευρωλίγκας και θα περιμένει μέχρι να βρει συμβόλαιο εκεί. Συν ότι το κασέ του είναι μεγάλο για τα δεδομένα μας.

στ. Ο Βεζένκοφ θα παραμείνει στην Μπάρτσα μιας και ο Μπαρτσώκας από ότι διάβασα θέλει να παίζει ταυτόχρονα με δύο τεσσάρια όταν βγαίνει εκτός ο Περπέρογλου οπότε θα έχει χρόνο μιας και είναι τέσσερις παίχτες για 2 θέσεις.

ζ. Μια είδηση που πέρασε στα ψηλά και νομίζω πως δε θα έπρεπε είναι αυτή της ARIS SPORTS MANAGEMENT. Πραγματικά ακόμα δεν έχω αναλογιστεί όλες τις παραμέτρους αυτής της υπόθεσης αλλά σαν πρώτη εντύπωση με προβληματίζει. Καταρχάς το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν πλυντήριο , το δεύτερο ήταν ότι ο πραγματικός λόγος που πήρε ο Λάσκαρης τον Άρη και έφερε μάνατζερ παιχτών για σύμβουλο ήταν ότι εξαρχής είχε σκοπό την ίδρηση μαναζτεροεταιρίας όπου θα εκμεταλεύεται τον Άρη για οικονομικό όφελος. Με πρώτη ματιά ο Λάσκαρης θα πάει να εκμεταλευτεί τις ακαδημίες του Άρη ώστε να βγάζει παίχτες και να τους πουλάει και το καλό όνομα που πάει να κάνει ο Άρης με παίχτης που πολλαπλασιάζουν την αξία τους. Αυτό τον Άρη μπορεί να τον συμφέρει μιας και μπορεί να γίνει μια δύναμη μιας και θα έχει οικονομικά κέρδη αλλά και θα μαζεύει παίχτες που θα κερδίζει από την αγωνιστική υπεραξία τους μέσα στην χρονιά όπως με τον Βεζένκοφ και τον Ουάιτ. Όμως μπορεί να καταντήσουμε μανατζερομαγαζί όπου θα αλλάζουμε 10 ξένους μέσα στη χρονιά. Το μέλλον θα δείξει. Σίγουρα πάντως είναι μια κομβική στιγμή για την ομάδα και ένα μοντέλο επένδυσης-διοίκησης που δεν έχουμε ξαναδεί.

η. Η ομάδα δυστυχώς δε μπορεί να φτιαχτεί με κορμό βασικών παιχτών μιας και δεν έχει τα λεφτά να το κάνει. Ελπίζω στο μέλλον αυτό να αλλάξει τουλάχιστον εως ένα βαθμό όμως παρόλα ταύτα είναι θετικό ότι ο κορμός αναπληρωματικών θα μείνει ίδιος. Κάτι είναι και αυτό.

θ. Οι Έλληνες παίχτες που έχουν παραμείνει χωρίς συμβόλαιο είναι λίγοι πλέον. Μια μικρή λίστα είναι αυτή
Από αυτούς ουσιαστικός στόχος είναι μονάχα ο Τσαιρέλης μιας και
Σοφο απορρίπτεται λόγο της συμπεριφοράς του
Μαυροιδής λόγο της άμυνας
Γιανκοβιτς λόγο άμυνας , κασέ και αναμονής
Βουγιούκας λόγο κασέ
Κατσίβελης λόγο της περσινής του κακής χρονιάς και το κλεισμένο ρόστερ στη θέση αυτή.
Αντετοκούμο λόγο Αμερικής και ότι αν πάει να έρθει Ευρώπη έχουμε υψηλό ανταγωνισμό.

ι. Ένα μεγάλο χρόνια πολλά στον Γκανστερ σήμερα και όπως λέει ένας στίχος: ʼ
Αντε πες του για μπάσκετ αφού δε πρόλαβε τον Γκάλη
θα νομίζει τώρα η μπάλα ότι είναι πιο μεγάλη

Σόρυ που σας κούρασα.
pan24
QUOTE (Timemaster @ Jul 23 2016, 11:15 ) *
ζ. Μια είδηση που πέρασε στα ψηλά και νομίζω πως δε θα έπρεπε είναι αυτή της ARIS SPORTS MANAGEMENT. Πραγματικά ακόμα δεν έχω αναλογιστεί όλες τις παραμέτρους αυτής της υπόθεσης αλλά σαν πρώτη εντύπωση με προβληματίζει. Καταρχάς το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν πλυντήριο , το δεύτερο ήταν ότι ο πραγματικός λόγος που πήρε ο Λάσκαρης τον Άρη και έφερε μάνατζερ παιχτών για σύμβουλο ήταν ότι εξαρχής είχε σκοπό την ίδρηση μαναζτεροεταιρίας όπου θα εκμεταλεύεται τον Άρη για οικονομικό όφελος. Με πρώτη ματιά ο Λάσκαρης θα πάει να εκμεταλευτεί τις ακαδημίες του Άρη ώστε να βγάζει παίχτες και να τους πουλάει και το καλό όνομα που πάει να κάνει ο Άρης με παίχτης που πολλαπλασιάζουν την αξία τους. Αυτό τον Άρη μπορεί να τον συμφέρει μιας και μπορεί να γίνει μια δύναμη μιας και θα έχει οικονομικά κέρδη αλλά και θα μαζεύει παίχτες που θα κερδίζει από την αγωνιστική υπεραξία τους μέσα στην χρονιά όπως με τον Βεζένκοφ και τον Ουάιτ. Όμως μπορεί να καταντήσουμε μανατζερομαγαζί όπου θα αλλάζουμε 10 ξένους μέσα στη χρονιά. Το μέλλον θα δείξει. Σίγουρα πάντως είναι μια κομβική στιγμή για την ομάδα και ένα μοντέλο επένδυσης-διοίκησης που δεν έχουμε ξαναδεί.



θ. Οι Έλληνες παίχτες που έχουν παραμείνει χωρίς συμβόλαιο είναι λίγοι πλέον. Μια μικρή λίστα είναι αυτή
Από αυτούς ουσιαστικός στόχος είναι μονάχα ο Τσαιρέλης μιας και
Σοφο απορρίπτεται λόγο της συμπεριφοράς του
Μαυροιδής λόγο της άμυνας
Γιανκοβιτς λόγο άμυνας , κασέ και αναμονής
Βουγιούκας λόγο κασέ
Κατσίβελης λόγο της περσινής του κακής χρονιάς και το κλεισμένο ρόστερ στη θέση αυτή.
Αντετοκούμο λόγο Αμερικής και ότι αν πάει να έρθει Ευρώπη έχουμε υψηλό ανταγωνισμό.



Σόρυ που σας κούρασα.

Στο θεμα των ελληνων οντως μονο τσαιρελης ισως και καββαδας αναμενεται να ειναι ελευθεροι και ρεαλιστικοι στοχοι αλλα ειδικα για τον τσαιρελη θα υπαρχει αρκετος ανταγωνισμος.Κυριως απο τον παοκ αλλα και απο μικροτερη ομαδα της Α1 με λεφτα (προμηθεας) που ο παικτης εχει γυαλισει.Δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες αλλα επαφη εχει ηδη γινει και η ομαδα μπορει να καλυψει χρηματικα τον παικτη.Αυτος ειναι ο κυριος λογος που εχουν μεινει στο περιμενε οι αλλες δυο εναλλακτικες του προμηθεα για το 4(μανωλοπουλος,τσιαρας).Συγγνωμη για το οφφτοπικ
Αν μπορεις εξηγησε λιγο για την ARIS SPORTS MANAGMENT
Γκουκλαρα και κατι βρηκα απο pressaris αλλα η περιγραφη στο γεμη δινει την δυνατοτητα να κανει τα παντα.Απο το να εχει τα εμπορικα δικαιωματα του αρη μεχρι να λειτουργει ως μανατζεροεταιρεια ή ελβετικο πληντυριο
Τι υποτιθεται οτι ειναι?
Timemaster
QUOTE(pan24 @ Jul 23 2016, 10:29 ) *
Στο θεμα των ελληνων οντως μονο τσαιρελης ισως και καββαδας αναμενεται να ειναι ελευθεροι και ρεαλιστικοι στοχοι αλλα ειδικα για τον τσαιρελη θα υπαρχει αρκετος ανταγωνισμος.Κυριως απο τον παοκ αλλα και απο μικροτερη ομαδα της Α1 με λεφτα (προμηθεας) που ο παικτης εχει γυαλισει.Δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες αλλα επαφη εχει ηδη γινει και η ομαδα μπορει να καλυψει χρηματικα τον παικτη.Αυτος ειναι ο κυριος λογος που εχουν μεινει στο περιμενε οι αλλες δυο εναλλακτικες του προμηθεα για το 4(μανωλοπουλος,τσιαρας).Συγγνωμη για το οφφτοπικ
Αν μπορεις εξηγησε λιγο για την ARIS SPORTS MANAGMENT
Γκουκλαρα και κατι βρηκα απο pressaris αλλα η περιγραφη στο γεμη δινει την δυνατοτητα να κανει τα παντα.Απο το να εχει τα εμπορικα δικαιωματα του αρη μεχρι να λειτουργει ως μανατζεροεταιρεια ή ελβετικο πληντυριο
Τι υποτιθεται οτι ειναι?



δεν είσουν οφ τοπικ οπότε μη ζητάς συγνώμη.

Εν τάχη ο Λάσκαρης ή μάλλον η οικογένεια Λάσκαρη μιας και πάνε πακέτο πέρσι τέτοια εποχή ίδρυσε μια εταιρία μάνατζερ στην Ελβετία όπου φέτος πήραν άδεια να έχουν υποκατάστημα στην Ελλάδα.

Περισσότερα εδώ
αν αντέχεις το διάβασμα.

ααααα
και ο Κλαρκ υπέγραψε τελικά στην Καζάν. Κρίμα.
pan24
QUOTE (Timemaster @ Jul 23 2016, 11:36 ) *
δεν είσουν οφ τοπικ οπότε μη ζητάς συγνώμη.

Εν τάχη ο Λάσκαρης ή μάλλον η οικογένεια Λάσκαρη μιας και πάνε πακέτο πέρσι τέτοια εποχή ίδρυσε μια εταιρία μάνατζερ στην Ελβετία όπου φέτος πήραν άδεια να έχουν υποκατάστημα στην Ελλάδα.

Περισσότερα εδώ
αν αντέχεις το διάβασμα.

Κατι παρομοιο βρηκα και εγω
Αυτη η εταιρεια μπορει να κανει τα παντα
Απο το αθωο(εταιρεια μανατζερ χρησιμοποιοντας το ονομα του αρη) μεχρι το γκριζαρισμενο(παικτες να υπογραφουν συμβολαια με την εταιρεια και αυτη να τους δανειζει εναντι συμβολικου τιμηματος στον αρη για να γλιτωνει εφορια),το υποπτο(εκχωρηση ολων των εμπορικων, τηλεοπτικων κτλ δικαιωματων του αρη για αρκετα χρονια που θα δημιουργουσε προβλημα στον επομενο αν εφευγε ο λασκαρης),την μασα(ευρωπαικες επιδοτησεις,μεσα ενημερωσης,συμβουλευτικες υπηρεσιες),το ανηθικο(μετατροπη του αρη σε μεγκα λεκς) ή το ξεπλυμα(εικονικες αγοραπωλησιες παικτων κτλ)
Αν ξεραμε τις επαγγελματικες δραστηριοτητες της οικογενειας λασκαρη(οχι γενικα και αοριστα διαχειριση fund που ακουγεται) θα μπορουσε να βγει ενα συμπερασμα
Ο ελβετος που φαινεται στην εταιρεια παντως δεν εχει σχεση με το μπασκετ.Ειναι ελβετος δικηγορος με ειδικευση στο managment fund κτλ.Τετοιους χρησιμοποιουν επενδυτικα σχηματα για νομιμες υπηρεσιες ή καποιοι μεγαλοεπιχειρηματιες για offshore,ανοιγμα λογαριασμων σε ελβετικες τραπεζες κτλ
Timemaster
QUOTE(pan24 @ Jul 23 2016, 10:51 ) *
Κατι παρομοιο βρηκα και εγω
Αυτη η εταιρεια μπορει να κανει τα παντα
Απο το αθωο(εταιρεια μανατζερ χρησιμοποιοντας το ονομα του αρη) μεχρι το γκριζαρισμενο(παικτες να υπογραφουν συμβολαια με την εταιρεια και αυτη να τους δανειζει εναντι συμβολικου τιμηματος στον αρη για να γλιτωνει εφορια),το υποπτο(εκχωρηση ολων των εμπορικων, τηλεοπτικων κτλ δικαιωματων του αρη για αρκετα χρονια που θα δημιουργουσε προβλημα στον επομενο αν εφευγε ο λασκαρης),την μασα(ευρωπαικες επιδοτησεις,μεσα ενημερωσης,συμβουλευτικες υπηρεσιες),το ανηθικο(μετατροπη του αρη σε μεγκα λεκς) ή το ξεπλυμα(εικονικες αγοραπωλησιες παικτων κτλ)
Αν ξεραμε τις επαγγελματικες δραστηριοτητες της οικογενειας λασκαρη(οχι γενικα και αοριστα διαχειριση fund που ακουγεται) θα μπορουσε να βγει ενα συμπερασμα
Ο ελβετος που φαινεται στην εταιρεια παντως δεν εχει σχεση με το μπασκετ.Ειναι ελβετος δικηγορος με ειδικευση στο managment fund κτλ.Τετοιους χρησιμοποιουν επενδυτικα σχηματα για νομιμες υπηρεσιες ή καποιοι μεγαλοεπιχειρηματιες για offshore,ανοιγμα λογαριασμων σε ελβετικες τραπεζες κτλ



και εμένα κομπίνα μου μυρίζει ή κομπίνα υπέρ του Λάσκαρη ή νόμιμη "κομπίνα" υπέρ του Λάσκαρη και του Άρη.
tuareg
προφανως ειναι για τα παντα αλλα κυριως για το γκριζαρισμενο που λεει αλλα να χαρακτηριζει οπαδος του παο γκριζαρισμενο κατι τετοιο οταν οι ισολογισμοι του παο φαινονται θετικοι καθε χρονο (γελαει ο κοσμος),ακουγεται καπως.....
giannisaris81
QUOTE (Timemaster @ Jul 23 2016, 11:58 ) *
και εμένα κομπίνα μου μυρίζει ή κομπίνα υπέρ του Λάσκαρη ή νόμιμη "κομπίνα" υπέρ του Λάσκαρη και του Άρη.


Ρε παιδια τι κομπινα?λιγο προσοχη στις λεξεις...

Και συμφωνω απολυτα και με το σχολιο του φιλου μου του tuareg !!!
Timemaster
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 23 2016, 14:27 ) *
Ρε παιδια τι κομπινα?λιγο προσοχη στις λεξεις...

Και συμφωνω απολυτα και με το σχολιο του φιλου μου του tuareg !!!



compina ιταλική λέξη που σημαίνει συνδυασμός . Τι προσοχή να δώσουμε τις λέξεις;

tongue.gif
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jul 23 2016, 11:15 ) *
γ. Αγαπητέ μπουλιτ ωραίοι οι παίχτες που αναφέρεις αλλά άδικα νομίζω ψάχνεις για γκαρντ από κολέγιο κ.λ.π.. Ο Πρίφτης όπως και πέρσι θα πάει σε δοκιμασμένη στην Ευρώπη λύση. Μπορεί αυτή η δοκιμασμένη να είναι μονάχα για ένα χρόνο αλλά ο παίχτης θα πρέπει να έχει παίξει εδώ. Το δεύτερο που ζητάει ο Πρίφτης είναι η καλή αμυντική του παρουσία. Θέλει γκαρντ όπου να μπορεί να παίξει άμυνα τουλάχιστον σε δύο θέσεις στην περιφέρεια. Τρίτων θέλει να είναι καλός στην τρανζίσιον επίθεση. Ενώ σε τελευταία μοίρα μπαίνει το τρίποντο. Φυσικά αν εξαιρέσουμε το πρώτο κριτήριο υπάρχει ένας παίχτης που είπες και θα ταίριαζε γάντι στην φιλοσοφία αλλά δυστυχώς δε το νομίζω.
Βέβαια η πεντάδα με Collinsworth, Cook , McNeal, Βεζένκοφ, Clark θα ήταν ασύλληπτη.

δ. Θέλουμε ψηλό να σκοράρει από έξω. Πέρσι είχαμε τον Ουάιτ , τον Κοέν και τον Τσουπκοβιτς , φέτος θέλουμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο.

Ουτε άδικα ψάχνω, ούτε κόπος μου είναι.
Απεναντιας που και τα αντανακλαστικα μου ακονιζω, και ένα επιπλέον αγχολυτικό εχω στην ζωή μου biggrin.gif
Οπότε και εγώ έχω καταχωρημενες σε ποστ, αρκετές περιπτώσεις παικτών και εδώ, στο υπάρχον τοπικ, υπάρχει μια δεξαμενή παικτών.

Τις προάλλες μου έλεγες, πόσο πολύ θα προτιμούσες εναν ΜΑΠ , που να κάνει τα βασικά.
Να παίρνει reboubds , να κόβει σουτ, να τρέχει καλά το γήπεδο και να στήνει pick n'roll.
Πως σου φαίνεται η περίπτωση του Pelle που έβγαλα απο τα αζητητα?
Εν τω μεταξύ, και το comparison που έκανα με τον Shane Lawal, είναι πολύ καλό και άκρως ρεαλιστικό.

Σήμερα λέω να κάνω ένα ποστ για εναν Combo G, φετινό undrafted. biggrin.gif

Τέλος, σκέφτηκα, αν δεν σας κάτσει ο Καββαδας και τον κρατήσει ο Ολυμπιακός, μήπως κοιτουσε ο Άρης, να πάρει δανεικό τον Μιλουτινοφ....
Μια χαρά λύση θα ήταν το Σερβακι.
gerorge
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 23 2016, 17:33 ) *
Ουτε άδικα ψάχνω, ούτε κόπος μου είναι.
Απεναντιας που και τα αντανακλαστικα μου ακονιζω, και ένα επιπλέον αγχολυτικό εχω στην ζωή μου biggrin.gif
Οπότε και εγώ έχω καταχωρημενες σε ποστ, αρκετές περιπτώσεις παικτών και εδώ, στο υπάρχον τοπικ, υπάρχει μια δεξαμενή παικτών.

Τις προάλλες μου έλεγες, πόσο πολύ θα προτιμούσες εναν ΜΑΠ , που να κάνει τα βασικά.
Να παίρνει reboubds , να κόβει σουτ, να τρέχει καλά το γήπεδο και να στήνει pick n'roll.
Πως σου φαίνεται η περίπτωση του Pelle που έβγαλα απο τα αζητητα?
Εν τω μεταξύ, και το comparison που έκανα με τον Shane Lawal, είναι πολύ καλό και άκρως ρεαλιστικό.

Σήμερα λέω να κάνω ένα ποστ για εναν Combo G, φετινό undrafted. biggrin.gif

Τέλος, σκέφτηκα, αν δεν σας κάτσει ο Καββαδας και τον κρατήσει ο Ολυμπιακός, μήπως κοιτουσε ο Άρης, να πάρει δανεικό τον Μιλουτινοφ....
Μια χαρά λύση θα ήταν το Σερβακι.



Δυσκολα να μπορουμε να καλυψουμε το συμβολαιο του και δεν νομιζω να αξιζει κιολας.Ο Pelle ειναι ενα low risk-high value στοιχημα.Αν καναμε κινηση θα επρεπε να ειναι με διετες.Αν για βαρυ ψηλο παμε σε κατι του επιπεδου Stimac θα ταιριαζε να ειχαμε ενα στοιχημα απο πισω(btw στα hedge out πως ειναι ο Pelle?).Αν παμε με Καββαδα τοτε θα ειναι πολυ ρισκο να παμε με δευτερο στοιχημα στο 5 αφου δεν ξερουμε πως θα αποδωσει ο Καββαδας
a bullet for your head
QUOTE(gerorge @ Jul 23 2016, 17:37 ) *
Δυσκολα να μπορουμε να καλυψουμε το συμβολαιο του και δεν νομιζω να αξιζει κιολας.Ο Pelle ειναι ενα low risk-high value στοιχημα.Αν καναμε κινηση θα επρεπε να ειναι με διετες.Αν για βαρυ ψηλο παμε σε κατι του επιπεδου Stimac θα ταιριαζε να ειχαμε ενα στοιχημα απο πισω(btw στα hedge out πως ειναι ο Pelle?).Αν παμε με Καββαδα τοτε θα ειναι πολυ ρισκο να παμε με δευτερο στοιχημα στο 5 αφου δεν ξερουμε πως θα αποδωσει ο Καββαδας

Τον Μιλουτινοφ τον σκέφτηκα με βάση αυτό που είχα διαβάσει εδώ για τον Βεζενκοφ.
Δηλαδή, ο Άρης να πλήρωνε ενα μέρος των αποδοχών που προβλέπεται να πάρει την επόμενη σεζόν, ως επινοικιαση.

Για τον Pell θα συμφωνήσω!
Απο το high school, εχει παιξει μόλις 3 σεζόν μπάσκετ, χωρίς να έχει καλή τριβή.
Θεωρώ ότι είναι σε μια ημιακατεργαστη κατάσταση, όπως είναι ο Θανάσης Αντετοκουνπο, αλλά ως F-C.
Αμφιβάλλω δε, αν θα στοιχίζει παραπάνω απο 90χιλ-100...
Για 2ετες τουλάχιστον τον σκέφτηκα και εγώ!
Φαίνεται πως έχει εκτός της αθλητικοτητας, και καλό footwork, και μπορεί να χαμηλώσει και να κάνει πλαγια αμυντικα γλιστρηματα.
Δηλαδή, έχει ενα potential ως αμυντικός και στα pick n'roll.

Επίσης, ξερει και μπάσκετ.
Μπορεί να ντριπλάρει, να παίξει λίγο με πλάτη, να γυρίσει πρόσωπο προς το καλάθι μετά απο post up με πλάτη, και να απειλήσει με σουτ απο τα 4-5μ.

Χαίρομαι που και εσύ βλέπεις καλή αυτή την περίπτωση.



QUOTE(Timemaster @ Jul 23 2016, 11:42 ) *
ααααα
και ο Κλαρκ υπέγραψε τελικά στην Καζάν. Κρίμα.

Αυτους τους μήνες επεμεινα πάρα πολύ στο τοπικ του Παναθηναικου, για τον Perry Jones.
Τον Coty Clark τον είχα τσεκάρει, όμως όταν ένας φίλος τον πρότεινε εκεί, έδωσα Credit κατευθείαν.
Και μετά τον ανεφερα και εδώ αμέσως.
Ευρωλιγκα λοιπόν ο Coty Clark.....

ΥΓ: Έχω προτείνει άλλους δύο παίκτες απο τους Maine Red Claws....ενα βλέφαρο δεν θα έβλαπτε wink.gif
giannisaris81
Για τον Στιματς ρωτησαμε λεει και μας φανηκε ακριβος....μαραζι το εχω να ρωτησουμε μια φορα και να μας φανει λογικο το ποσο που θα ακουσουμε...
Ετσι οπως κυλαει το φετινο καλοκαιρι μοιαζει σαν να προσπαθουμε να παρουμε παικτες απο το παραπανω επιπεδο με χρηματα απο ενα επιπεδο παρακατω...
Να δουμε αν θα το πετυχουμε...απο Ελληνες η ελπιδα μας ο Καββαδας εμεινε μονο που οπως σωστα ειπε ο Γιωργος και αυτος ειναι ενα στοιχημα..εκτος αν γινει η εκπληξη με Γιανκοβιτς(αυτο μας φτιαξει κατα πολυ τον σχεδιασμο)!!
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 23 2016, 18:01 ) *
Για τον Στιματς ρωτησαμε λεει και μας φανηκε ακριβος....μαραζι το εχω να ρωτησουμε μια φορα και να μας φανει λογικο το ποσο που θα ακουσουμε...
Ετσι οπως κυλαει το φετινο καλοκαιρι μοιαζει σαν να προσπαθουμε να παρουμε παικτες απο το παραπανω επιπεδο με χρηματα απο ενα επιπεδο παρακατω...
Να δουμε αν θα το πετυχουμε...απο Ελληνες η ελπιδα μας ο Καββαδας εμεινε μονο που οπως σωστα ειπε ο Γιωργος και αυτος ειναι ενα στοιχημα..εκτος αν γινει η εκπληξη με Γιανκοβιτς(αυτο μας φτιαξει κατα πολυ τον σχεδιασμο)!!

Αν αυτή η συλλογιστική δεν ευδοκιμησει, ελπίζω να έχουν ήδη τα plan b, c,d προς ενεργοποιηση.
Σε διαφορετική περίπτωση, ο χρόνος θα λειτουργήσει εις βάρος τους, και υπο την πίεση του χρόνου, ίσως να μην μπορέσουν να κάνουν και τις καλύτερες δυνατές επιλογές.
a bullet for your head
Θυμάμαι την κουβέντα με τον Milosevic της ΑΕΚ και πόσο πολύ άρεσε σε σας τους Αρειανους ως υποψηφιότητα.
Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε.
Όμως υπερτονιζοταν η προτερη εμπειρία του απο το Ελληνικο πρωτάθλημα.

Είχα αντί προτείνει τον Βέλγο Gillet, που ακόμη και με συμβολαιο να μην δεσμευοταν , αμφιβάλλω αν θα άρεσε και στους ανθρώπους του Άρη..
Προτεινα μετά τον Stefan Jankovic, έναν ΠΑΝΤΕΛΩΣ no name οπου υπήρξε πράγματι, μια απήχηση, που μεταφραστηκε και σε επίσημο ενδιαφέρον.
Σύμφωνα με εναν αρθρογράφο του Άρη, ο Stefan Jankovic είναι δύο φορές καλύτερος του Milosevic.
Εγω θα έβαζα και κάτι παραπάνω απο δύο φορές...
Τολμησα σε ανύποπτο χρόνο να δηλώσω, πως αυτός ο παίκτης έχει μεγαλύτερο ταβάνι και απο τον Βεζενκοφ και απο τον Okaro!
Είχε προτερη εμπειρία?
Η απάντηση είναι όχι.
Καλυπτε τα κριτήρια του Άρη?
Η απάντηση είναι όχι...
Παρόλα αυτά, ο Άρης ενδιαφέρθηκε.

Πήγε και ασχολήθηκε με 3 παικτες των πρωταθλητών Sioux Falls Skyforce..
Νομίζω ότι ήταν κάπως επιδερμική η προσέγγιση στην συγκεκριμένη δεξαμενή- αγορά.
Υπάρχουν και άλλες ομάδες, αλλά και άλλοι παίκτες, που αν και δεν έβγαλαν φανταχτερα στατιστικά, θεωρώ πως πρόκειται για σουπερ λαβράκια.
Ο Coty Clark , θα παίξει Ευρωλιγκα του χρόνου...
Ο Kyle Collinsworth, πήρε ένα μερικώς εγγυημενο συμβολαιο με τους Mavs.
Καλυπτε τα κριτήρια του Άρη?
Η απάντηση είναι όχι.
Είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση παικτη?
Η απάντηση είναι ναι.
Θα κάνει καλή επαγγελματική καριέρα?
Θεωρώ πως ναι.

Οι περισσότερες προτάσεις μου, δεν φαίνεται να καλύπτουν τα περισσότερα απο τα πολλά είναι η αλήθεια, κριτήρια που έχει βάλει ο Άρης.
Αυτό δεν σημαίνει όμως, πως δεν είναι πολύ ενδιαφερουσες περιπτώσεις.
Ως απλός ερασιτεχνης, δημιούργησα μια μίνι δεξαμενή παικτών.
Ούτε πληρώνομαι για αυτό, ούτε κάποιο όφελος έχω.
Θα δείξει λοιπόν, ποια θα είναι η εξέλιξη όλων αυτών των παικτών.
Ούτε κόπος μου είναι πάντως, ούτε τίποτα.
Ειλικρινά το απολαμβάνω όλο αυτό το πράγμα cool.gif .... biggrin.gif
gerorge
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 23 2016, 18:57 ) *
Θυμάμαι την κουβέντα με τον Milosevic της ΑΕΚ και πόσο πολύ άρεσε σε σας τους Αρειανους ως υποψηφιότητα.
Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε.
Όμως υπερτονιζοταν η προτερη εμπειρία του απο το Ελληνικο πρωτάθλημα.

Είχα αντί προτείνει τον Βέλγο Gillet, που ακόμη και με συμβολαιο να μην δεσμευοταν , αμφιβάλλω αν θα άρεσε και στους ανθρώπους του Άρη..
Προτεινα μετά τον Stefan Jankovic, έναν ΠΑΝΤΕΛΩΣ no name οπου υπήρξε πράγματι, μια απήχηση, που μεταφραστηκε και σε επίσημο ενδιαφέρον.
Σύμφωνα με εναν αρθρογράφο του Άρη, ο Stefan Jankovic είναι δύο φορές καλύτερος του Milosevic.
Εγω θα έβαζα και κάτι παραπάνω απο δύο φορές...
Τολμησα σε ανύποπτο χρόνο να δηλώσω, πως αυτός ο παίκτης έχει μεγαλύτερο ταβάνι και απο τον Βεζενκοφ και απο τον Okaro!
Είχε προτερη εμπειρία?
Η απάντηση είναι όχι.
Καλυπτε τα κριτήρια του Άρη?
Η απάντηση είναι όχι...
Παρόλα αυτά, ο Άρης ενδιαφέρθηκε.

Πήγε και ασχολήθηκε με 3 παικτες των πρωταθλητών Sioux Falls Skyforce..
Νομίζω ότι ήταν κάπως επιδερμική η προσέγγιση στην συγκεκριμένη δεξαμενή- αγορά.
Υπάρχουν και άλλες ομάδες, αλλά και άλλοι παίκτες, που αν και δεν έβγαλαν φανταχτερα στατιστικά, θεωρώ πως πρόκειται για σουπερ λαβράκια.
Ο Coty Clark , θα παίξει Ευρωλιγκα του χρόνου...
Ο Kyle Collinsworth, πήρε ένα μερικώς εγγυημενο συμβολαιο με τους Mavs.
Καλυπτε τα κριτήρια του Άρη?
Η απάντηση είναι όχι.
Είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση παικτη?
Η απάντηση είναι ναι.
Θα κάνει καλή επαγγελματική καριέρα?
Θεωρώ πως ναι.

Οι περισσότερες προτάσεις μου, δεν φαίνεται να καλύπτουν τα περισσότερα απο τα πολλά είναι η αλήθεια, κριτήρια που έχει βάλει ο Άρης.
Αυτό δεν σημαίνει όμως, πως δεν είναι πολύ ενδιαφερουσες περιπτώσεις.
Ως απλός ερασιτεχνης, δημιούργησα μια μίνι δεξαμενή παικτών.
Ούτε πληρώνομαι για αυτό, ούτε κάποιο όφελος έχω.
Θα δείξει λοιπόν, ποια θα είναι η εξέλιξη όλων αυτών των παικτών.
Ούτε κόπος μου είναι πάντως, ούτε τίποτα.
Ειλικρινά το απολαμβάνω όλο αυτό το πράγμα cool.gif .... biggrin.gif




Τα κριτηρια που αναφερεις μαλλον ηταν πιο πολυ κριτηρια απο εμας και οχι τοσο απο το Staff.Φετος δεν εχει βγει σχεδον τιποτα στα ΜΜΕ για αυτους που μας ενδιαφερουν εκτος απο τους Ελληνες που φυσικα ηταν περιορισμενοι σε αριθμο.Οποτε το ενδιαφερον για Jankovic μπορει καλλιστα να ειναι μια περιπτωση που αρεσε στον δημοσιογραφο εγραψε γι αυτον και ηλπιζε να λειτουργησει σαν αυτοεκπληρουμενη προφητεια.
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 23 2016, 18:01 ) *
Για τον Στιματς ρωτησαμε λεει και μας φανηκε ακριβος....μαραζι το εχω να ρωτησουμε μια φορα και να μας φανει λογικο το ποσο που θα ακουσουμε...
Ετσι οπως κυλαει το φετινο καλοκαιρι μοιαζει σαν να προσπαθουμε να παρουμε παικτες απο το παραπανω επιπεδο με χρηματα απο ενα επιπεδο παρακατω...
Να δουμε αν θα το πετυχουμε...απο Ελληνες η ελπιδα μας ο Καββαδας εμεινε μονο που οπως σωστα ειπε ο Γιωργος και αυτος ειναι ενα στοιχημα..εκτος αν γινει η εκπληξη με Γιανκοβιτς(αυτο μας φτιαξει κατα πολυ τον σχεδιασμο)!!


Mη πιστευεις οτι διαβαζεις.
Ο Στιματς θα ερθει αν δεν ερθει ο Καββαδας που μετα τις τελευταιες εξελιξεις στον Ολυμπιακο πολυ δυσκολα δε θα ερθει.
Εχε λιγο πιστη στην ομαδα και στη δουλεια που κανουν.
Μπουλετ φιλε ο Αρης δε θα παρει παικτη δανεικο απο Ολυ η ΠΑΟ.
Απο εκει και περα ειδικα στο 1-2 θα παρει παικτες ειτε με ευρωπαικη εμπειρια ειτε απο το πανω ραφι του νβδλ.
Ισως δωσει μια θεση σε καποιο κολλεγιοπαιδο αλλα σιγουρα οι 3 στους 4 αμερικανους θα εχουν επαγγελματικη εμπειρια.
pan24
QUOTE (tuareg @ Jul 23 2016, 14:55 ) *
προφανως ειναι για τα παντα αλλα κυριως για το γκριζαρισμενο που λεει αλλα να χαρακτηριζει οπαδος του παο γκριζαρισμενο κατι τετοιο οταν οι ισολογισμοι του παο φαινονται θετικοι καθε χρονο (γελαει ο κοσμος),ακουγεται καπως.....

Δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο
Προφανως και ο ΔΓ κανει παιχνιδια με τους ισολογισμους αλλα δεν εχει σχεση με το παρον thread ή τον λασκαρη
Αν ο Χ πολιτικος κλεβει δεν σημαινει οτι δεν εχω δικαιωμα να τον κατακρινω επειδη ο Ψ εκλεψε περισσοτερα
Και btw οπως σωστα ειπες ειμαι οπαδος του παναθηναικου οχι του γιαννακοπουλου
Στο θεμα στιματς-καββαδας δεν ειναι οτι μπορει ακριβως να ερθει(αν τα βρουν στα λεφτα) στην θεση του καββαδα αν αυτος μεινει ολυμπιακο επειδη θα υπαρχει θεμα με τις θεσεις ξενων
Ο αρης χρειαζεται οπωσδηποτε εναν ελληνα ειτε αυτος ειναι ο καββαδας ειτε ο γιανκοβιτς ειτε ο τσαιρελης
tuareg
QUOTE (pan24 @ Jul 23 2016, 19:20 ) *
Δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο
Προφανως και ο ΔΓ κανει παιχνιδια με τους ισολογισμους αλλα δεν εχει σχεση με το παρον thread ή τον λασκαρη
Αν ο Χ πολιτικος κλεβει δεν σημαινει οτι δεν εχω δικαιωμα να τον κατακρινω επειδη ο Ψ εκλεψε περισσοτερα
Και btw οπως σωστα ειπες ειμαι οπαδος του παναθηναικου οχι του γιαννακοπουλου
Στο θεμα στιματς-καββαδας δεν ειναι οτι μπορει ακριβως να ερθει(αν τα βρουν στα λεφτα) στην θεση του καββαδα αν αυτος μεινει ολυμπιακο επειδη θα υπαρχει θεμα με τις θεσεις ξενων
Ο αρης χρειαζεται οπωσδηποτε εναν ελληνα ειτε αυτος ειναι ο καββαδας ειτε ο γιανκοβιτς ειτε ο τσαιρελης


θα τους παρουμε και τους 3 biggrin.gif
pan24
QUOTE (tuareg @ Jul 23 2016, 19:24 ) *
θα τους παρουμε και τους 3 biggrin.gif

Χαχαχα δωσε πονο
Και ο ΔΔ θα επανελθει στην ενεργο δραση για μια χρονια και θελει να ειναι θεσσαλονικη για να βρισκεται κοντα στην αγαπημενη του καστορια με τον αρη να φανταζει ως πρωτο φαβορι για την αποκτηση του tongue.gif
SteelGandalf
Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι τοποθετήσεις μέχρι στιγμής. Bullet, φίλε δίνεις ρέστα!!! Respect!!!

QUOTE(www.pressaris.gr - 23/7/2016)
Στο τελικό στάδιο των αξιολογήσεων για τις επιλογές των ξένων! Κοντά σε συμφωνία με περιφερειακούς

Ο Δημήτρης Πρίφτης βρίσκεται στο τελικό στάδιο των αξιολογήσεων για τις επιλογές του στο ρόστερ του Άρη της επόμενης χρονιάς, ωστόσο θέλει να περιμένει μερικές μέρες ακόμα, γιατί κρίνει ότι θα προκύψουν περιπτώσεις παικτών που τον ενδιαφέρουν αρκετά.


Οι κίτρινοι δεν έχουν κάνει ακόμα καμία κίνηση πέρα από τις ανανεώσεις του Σπύρου Μούρτου και του Βασίλη Σίμτσακ, ωστόσο πληροφορίες αναφέρουν πως βρίσκονται πολύ κοντά σε συμφωνία με παίκτες στην περιφέρεια, συμφωνία που προς το παρόν δεν ενεργοποιούνται, προφανώς γιατί υπάρχει η αίσθηση ότι ίσως βρεθεί κάτι καλύτερο.

Σε αντίθεση με το κλίμα ανησυχίας που υπάρχει σε μερίδα του κόσμου για το ότι δεν έχουν γίνει μεταγραφές, ο Πρίφτης σε συνεργασία με την διοίκηση δεν ανησυχούν και θεωρούν ότι υπάρχει χρόνος για να γίνουν οι πιο σωστές επιλογές παικτών, σε συνάρτηση πάντα με το διαθέσιμο μπάτζετ.

Πλέον ο Άρης μπαίνει στην διαδικασία υλοποίησης των μεταγραφικών κινήσεών του και δεν αποκλείεται ανά πάσα ώρα και στιγμή να προκύψουν οριστικές εξελίξεις για συγκεκριμένους παίκτες.


Το έχω γράψει πολλές φορές, όπως και ο Βασίλης (tuareg), αλλά και ο Κώστας (Timemaster). Ο Άρης θα ενισχυθεί και θα αποκτήσει καλούς παίχτες. Δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν μας ο κόουτς Πρίφτης και το επιτελείο του.

Υ.Γ. Bullet, τα αληθινά κριτήρια του κόουτς Πρίφτη και του staff του, δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε επακριβώς. wink.gif
giannisaris81
QUOTE (SteelGandalf @ Jul 23 2016, 21:58 ) *
Δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν μας ο κόουτς Πρίφτης


Στη βαση που καποιος ειναι επαγγελματιας συμφωνω οτι δεν εχει να αποδειξει κατι σε εμας τους ερασιτεχνες φιλαθλους.
Αλλα γενικα ο κοουτς ειναι στην αρχη της καριερας του στο υψηλο επιπεδο και εχει να αποδειξει παρα πολλα ακομα.
Βασικα μονο για τον ομπραντοβιτς τον ιβκοβιτς και κανα δυο ακομα θα μποορουσα να πω οτι δεν εχουν τιποτα να αποδειξουν.
a bullet for your head
Μετα τον Kyle Collinsworth, ένας ακόμη λευκος undrafted G που μου γυάλισε πραγματικά το μάτι, είναι ο σχεδον 23χρονος Combo G του Northeastern, David Walker!

Έχει ύψος 1.99μ, βάρος 91 κιλά, άνοιγμα χεριών 201 εκατοστά και επιτοπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα 79εκ.

Ως senior, ειχε 18.3π, 4ασ, 4ρ, 1.4κλ, 0.4κοψ και 1.9 λάθη μ.ο. , σουταροντας με 50% στα δίποντα, με 41.7% στα τρίποντα, σε 7.2 προσπάθειες ανα παιχνίδι παρακαλώ και με 86.5% στις ελεύθερες βολές, σε 4.8 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι μ.ο!

Ως επιστέγασμα όλων αυτών, επιλέχθηκε στην καλύτερη πεντάδα της περιφέρειας CAA , ενώ έχει επιλεχθεί και μια φορά στην δεύτερη καλύτερη 5αδα!

Αφου δεν επιλέχθηκε στο draft, κλήθηκε απο τους Heat, για να συμμετάσχει στα Summer leagues.
Στο Orlando πήρε μικρό χρόνο συμμετοχής και έβγαλε 4.4π, 1.2ασ, 0.8κλ , σουταροντας με μόλις 36.8% στα FG.

Στο Las Vegas, πηρε περισσοτερο χρόνο και σε 26.7' μ.ο. συμμετοχής, ειχε 7.3π, 2ρ,1.3κλ, 0.8ασ, σουταροντας πάλι μέτρια, έχοντας μόλις 33.3% στα FG.

Τι ετσι David Walker?

Το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικο του είναι, πως μπορεί να καλύψει άνετα και τις δύο θέσεις των G.
Ως primary ball handler, εχει δείξει μια μεγάλη ικανότητα να τρέχει και να διαβάζει τα pick n'roll.
Θα είχε ενδιαφέρον να βρεθεί απο το Synergy Sports Technology, τι ποσοστό επι των συνολικών του κατοχων, μεταφράζεται-εκδηλωνεται σε-με screen στην μπάλα.
Μπορεί και να εκτελέσει μετά απο pick n'roll, αλλά έχει και το court vision, για να αξιοποιήσει τους συμπαίκτες του.
Επίσης, η ικανότητα του στο να διαβάζει την αντιπαλη αμυνα, του επιτρέπει και την δημιουργία ρηγματων.

Στο παιχνίδι μέσης απόστασης, έχει μια καλή αποτελεσματικοτητα.
Έχει καταχωρηθεί πάντως, μια αδυναμία του, όταν φτάνει το drive του ως το καλάθι.
Αυτό, ίσως είχε να κάνει και με τον όγκο του και την δύναμη του συνολικοτερα.
Ως Freshman, ζυγιζε μόλις 79 κιλά, κάτι, που δεν τον έκανε ανθεκτικό στις επαφές.
Μετά απο 4 χρόνια, έβαλε πάνω του, σχεδόν 12 κιλα.
Και έχει περιθώριο ακόμη, να προσθέσει 4-5 καλα μυικα κιλά.
Νομίζω ότι ως επαγγελματιας, θα βελτιώσει και την αποτελεσματικοτητα του κοντά στο καλάθι.

Επίσης, διαθέτει ικανότητα και στο 1vs1, καθώς έχει ένα decent ball handling και ενα γρήγορο πρώτο βήμα.

Επίσης χτυπάει άριστα τα αμυντικά close out, Δημιουργωντας και σε αυτές τις καταστάσεις, ρηγματα, και προϋποθέσεις για να σκοράρει, ή να πασαρει.

Χωρίς την μπάλα στα χέρια, ξερει και κινείται πολύ καλά χωρίς την μπάλα.
Διαβάζει τους κενούς χώρους και κόβει προς το καλάθι, ή περιστρεφεται στα κενά περιφερειακά spots , στην λογική των αντικαταστασεων θέσεων, στα πλαίσια των επιθετικών rotations.

Επίσης, ξερει να βγαίνει απο τα screens, και επίσης παίζει πολύ καλά τα hand off situations.

Στην άμυνα, έχει το ύψος, ένα καλό επίπεδο αθλητικότητας και μια καλή αντίληψη του παιχνιδιού, που του επιτρέπουν να αμυνθεί και στις δύο θέσεις των G.

Αν και προσπαθεί να βρει μια θέση στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ, νομίζω ότι το μέλλον του είναι ξεκάθαρα στην Ευρώπη.
Στην Ευρώπη θα μπορούσε και status να διαμορφώσει, και καλή καριέρα να κανει.

Ως comparison, o David Walker μου βγάζει ενα κράμα απο 3 παικτες.
Το ύψος, ο τρόπος που κινειται με την μπάλα στα χέρια, μου θυμίζει μια poor version του μεγάλου Antoine Rigaudeau!
Δευτερευοντως, μου θυμίζει μια πιο ψηλή poor version του Petteri Koponen.
Ενώ τέλος, ένας πιο ρεαλιστικός παραλληλισμος, είναι ως μια right hand version του Mark Payne , που αγωνίστηκε πριν μερικά χρόνια, στον Πανιώνιο και τον ΠΑΟΚ!

http://www.draftexpress.com/article/David-...ng-Report-5416/

http://www.si.com/college-basketball/2016/...alker-nba-draft

QUOTE(gerorge @ Jul 23 2016, 19:10 ) *
Τα κριτηρια που αναφερεις μαλλον ηταν πιο πολυ κριτηρια απο εμας και οχι τοσο απο το Staff.Φετος δεν εχει βγει σχεδον τιποτα στα ΜΜΕ για αυτους που μας ενδιαφερουν εκτος απο τους Ελληνες που φυσικα ηταν περιορισμενοι σε αριθμο.Οποτε το ενδιαφερον για Jankovic μπορει καλλιστα να ειναι μια περιπτωση που αρεσε στον δημοσιογραφο εγραψε γι αυτον και ηλπιζε να λειτουργησει σαν αυτοεκπληρουμενη προφητεια.

Ο δημοσιογράφος προφανώς και διάβασε ένα άρθρο που λινκ του , το είχε ποσταρει και ενας φίλος εδώ, που έλεγε πως ο Άρης επισημως ενδιαφέρθηκε για τον Stefan Jankovic.
Δεν αποκλείω οι άνθρωποι του Άρη να τον είχαν τσεκάρει, πριν εγώ πρώτος, γράψω για τον Stefan Jankovic.
Το λινκ πάντως βγήκε, μερικές μέρες μετά το δικό μου ποστ.

Αυτό που ήθελα να πω για τον δημοσιογράφο είναι, πως παρόλο που ενδιαφέρθηκε σοβαρά ο Άρης για τον Milosevic, διότι είχε και μια προτερη εμπειρία απο το Ελληνικο πρωτάθλημα, συμφωνώ για το πολύ μεγαλύτερο ταβάνι του no name Jankovic.
Δηλαδή, αν βγεις λίγο απο τα στεγανά που εσυ ο ίδιος θέτεις, με τα τόσα πολλά κριτήρια "όχι εσύ προσωπικά", και ψάξεις καλά, θα βρεις εκεί έξω πολύ καλύτερες περιπτώσεις.


QUOTE(SteelGandalf @ Jul 23 2016, 21:58 ) *
Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι τοποθετήσεις μέχρι στιγμής. Bullet, φίλε δίνεις ρέστα!!! Respect!!!

Υ.Γ. Bullet, τα αληθινά κριτήρια του κόουτς Πρίφτη και του staff του, δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε επακριβώς. wink.gif

Θα γίνω επίτιμο μέλος του τοπικ? biggrin.gif

Βάσει των συζητήσεων μας εδω μεσα, έχω διαβάσει αρκετές φορές, τι κριτήρια υπάρχουν για τις επιλογές των Αμερικανών -ξένων.
Σίγουρα ο Πριφτης και το επιτελείο του, ξέρουν καλύτερα

QUOTE(tuareg @ Jul 23 2016, 19:15 ) *
Μπουλετ φιλε ο Αρης δε θα παρει παικτη δανεικο απο Ολυ η ΠΑΟ.
Απο εκει και περα ειδικα στο 1-2 θα παρει παικτες ειτε με ευρωπαικη εμπειρια ειτε απο το πανω ραφι του νβδλ.
Ισως δωσει μια θεση σε καποιο κολλεγιοπαιδο αλλα σιγουρα οι 3 στους 4 αμερικανους θα εχουν επαγγελματικη εμπειρια.

Έχουμε τηλεπάθεια tuareg? biggrin.gif

QUOTE(a bullet for your head @ Jul 21 2016, 18:30 ) *
Τελευταία, ποσταρα για τον Travis Trice.
Πολύ καλή περίπτωση φίλε tuareg....
Ενώ προσεχως, θα ποσταρω για ένα ακόμη PG, αν δεν έχει προλάβει να κλείσει αλλού biggrin.gif

Πρώτα ο Θεός, θα ποσταρω αύριο tuareg.. wink.gif
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 24/7/2016)
Ξεκινάει η περίοδος των… ανακοινώσεων στην ΚΑΕ

Είναι η χρονική περίοδος που ο Άρης μπαίνει στην διαδικασία ολοκλήρωσης μεταγραφικών κινήσεων και με αυτό το δεδομένο από εδώ και πέρα δεν θα είναι έκπληξη αν υπάρξει ανακοίνωση από την ΚΑΕ, ίσως ακόμα και στην διάρκεια της σημερινής ημέρας.


Υπάρχουν πληροφορίες ότι οι κίτρινοι έχουν συμφωνήσει προφορικά με ξένο παίκτη, που αγωνίζεται στην περιφέρεια και είναι πιθανό αυτή η συμφωνία να οριστικοποιηθεί ακόμα και σήμερα.

Γενικώς, οι κίτρινοι ετοιμάζονται για το ντεμαράζ των μεταγραφικών τους κινήσεων και οι εκτιμήσεις αναφέρουν πως μέχρι τις 10 Αυγούστου, μέσα στις επόμενες δύο βδομάδες, θα έχει ολοκληρωθεί το ρόστερ.

Είναι λογικό πλέον να αρχίσουν να αποκτούν παίκτες, αναζητούν έξι ξένους και έναν Έλληνα από την αγορά, και βρίσκονται σε συζητήσεις με αρκετούς, για όλες τις θέσεις.
tuareg
καλοριζικος ο πρωτος

Ο Will Cummings στον ΑΡΗ

http://www.arisbc.gr/el/nea/751/o-will-cummings-ston-arh
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.