Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Μετατίθεται η «πρώτη» λόγω μεταγραφικών κινήσεων

Ο Άρης τώρα βρίσκεται στο στάδιο που αποκτάει παίκτες και διαμορφώνει το ρόστερ του. Αυτός είναι και ο λόγος που η “πρώτη” συγκέντρωση της ομάδας θα καθυστερήσει κάποιες μέρες, πιθανότατα μία βδομάδα, μετά από συνεννόηση του Βαγγέλη Αλεξανδρή και της διοίκησης της ΚΑΕ.


Προς το παρόν οι παίκτες που έχει ο Άρης στό ρόστερ του είναι οι δύο νεοαποκτηθέντες, Μοχάμεντ Πάσαλιτς και Σωτήρης Καραποστόλου, ο Λευτέρης Μποχωρίδης που θα υπογράψει νέο συμβόλαιο, ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, ο Αλέξανδρος Βασιλειάδης, ο Τάσος Δήμας και ο Σπύρος Μούρτος. Στους κίτρινους ανήκει και ο Νταν Μαυραειδής, αλλά είναι ερωτηματικό η παρουσία του στην ομάδα την επόμενη χρονιά.

Με αυτούς τους παίκτες δεν μπορεί να ξεκινήσει η προετοιμασία, γι’ αυτό και αποφασίστηκε να μετατεθεί κάποιες μέρες αργότερα. Λογικά η “πρώτη” της ομάδας θα γίνει την επόμενη Δευτέρα, 27 του μηνός (από τις 20/8 που αρχικά είχαν σκεφτεί να ορίσουν οι κίτρινοι), οπότε μέχρι τότε θα έχει την δυνατότητα η διοίκηση να ολοκληρώσει την πλειοψηφία των μεταγραφικών της κινήσεων.
tuareg
Γιατί «κιτρινίζει» ο Σαρικόπουλος

Στις μεταγραφές όταν δεν υπάρχει υπογραφή συμβολαίου πάντα κρατάς μία πισινή, όμως κατά... 99% ο Ζήσης Σαρικόπουλος θα φορά τη φανέλα του Άρη για τα επόμενα δύο χρόνια. Ποια είναι η σημαντική παράμετρος;

Όχι ότι η κρούση του Παναθηναϊκού δεν ισχύει. Όμως οι πληροφορίες αναφέρουν ότι οι «πράσινοι» σκοπεύουν να τον υπογράψουν για τρία χρόνια και να τον παραχωρήσουν δανεικό στον Πανιώνιο ως αντάλλαγμα για τη μεταγραφή του Βασίλη Καββαδά. Κάτι που ο 22χρονος σέντερ δεν επιθυμεί. Αλλαγή δεδομένων μπορεί να προκύψει μόνο αν «ναυαγήσει» η μεταγραφή Καββαδά στον ΠΑΟ (και κατά συνέπεια οι «πράσινοι» πάρουν τον Σαρικόπουλο για να τον κρατήσουν), κάτι που σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα μόνο με θαύμα θα γίνει...

http://www.basketplus.gr/index.php?option=...&Itemid=129
alien-tour
Με μυστικότητα για Σίμον-Sport24.gr

Καλά εμείς δεν έχουμε απαγορευτικό από τη FIBA;

Καλού-κακού εγώ θα κάνω ένα mini scouting!χαχαχαχαχα
tuareg
QUOTE (alien-tour @ Aug 16 2012, 16:12 ) *
Με μυστικότητα για Σίμον-Sport24.gr

Καλά εμείς δεν έχουμε απαγορευτικό από τη FIBA;

Καλού-κακού εγώ θα κάνω ένα mini scouting!χαχαχαχαχα


Aνυπογραφο το αρθρο βεβαια....
αν διερευσε αυτος (ειναι στυλ τζερεμυ ριτσαρντσον που ειχαμε το 09-10),σε λιγο θα ακολουθησουν κι αλλοι 2-3.
Επισης εχω την αισθηση οτι θα παρουμε και Λιακοπουλο.
Λογικα το σπορ24 (Τσελεπιδης) θα επρεπε να βγαλει αλλον πρωτα....
τες πα υπομονη...
Με τη ΦΙΜΠΑ κατι θα εχουν στο μυαλλο τους (εχθες δημοσιοποιηθηκε και του Μπετς)
alien-tour
Πάμε να δούμε ποιός είναι ο Chase Simon....

Chase Simon Profile

Game log stats

Mε ύψος 2.01, 2-3άρι με έφεση στα 3pts και ειδικά από τα πλάγια,εδώ θα δυσκολευτεί λίγο...
Για μπάσιμο ούτε συζήτηση,όλα οι πόντοι από απόσταση...
Φέρνει λίγο σε "Jeremy Richardson"(με πρόλαβε ο tuareg!),αλλά μου φαίνεται πιο δυναμικός κι ελπίζω πιο οικονομικός!

Δε βρήκα πολλά video σε καλή σχετικά ποιότητα.
Chase Simon highlights1

Tuareg για Λιακόπουλο που λες δεν καίγομαι και τόσο,δεν τον έχω δει (ακόμα!).
Όσο για το αν ισχύει το άρθρο,θα το δούμε.Άλλωστε πρέπει να βρούμε κι εμείς κατι ν ασχολούμαστε στις μεταγραφές! smiley.gif

Λογικά σήμερα θ'ανακοινωθεί κι ο Ασημακόπουλος,εκτός κι αν θέλουν να τον ανακοινώσουν πακέτο με Σαρικόπουλο.. peace.gif








alien-tour
QUOTE(tuareg @ Aug 16 2012, 14:39 ) *
Aνυπογραφο το αρθρο βεβαια....
αν διερευσε αυτος (ειναι στυλ τζερεμυ ριτσαρντσον που ειχαμε το 09-10),σε λιγο θα ακολουθησουν κι αλλοι 2-3.
Επισης εχω την αισθηση οτι θα παρουμε και Λιακοπουλο.
Λογικα το σπορ24 (Τσελεπιδης) θα επρεπε να βγαλει αλλον πρωτα....
τες πα υπομονη...
Με τη ΦΙΜΠΑ κατι θα εχουν στο μυαλλο τους (εχθες δημοσιοποιηθηκε και του Μπετς)


Tώρα το διόρθωσαν,προστέθηκε κι ο αρθρογράφος...Μάλλον σε διαβάζουν!

QUOTE
Επιμέλεια: Πάρης Τσελεπίδης Δημοσίευση: 16 Αυγ. 2012 16:04

Παίκτης του Άρη θα είναι ο Τσέις Σίμον από την στιγμή που υπάρξει το ΟΚ για απόκτηση παικτών που προέρχονται από κολέγια.



Βρήκα και μια ωραία φωτογραφία άσχετη με την συμφωνία...



...Περαστικά μας...
tuareg
QUOTE (alien-tour @ Aug 16 2012, 17:38 ) *
Tώρα το διόρθωσαν,προστέθηκε κι ο αρθρογράφος...Μάλλον σε διαβάζουν!




Βρήκα και μια ωραία φωτογραφία άσχετη με την συμφωνία...



...Περαστικά μας...


τρομερη η φωτο... smiley.gif
το ζουμι της υποθεσης ειναι το απο ποιον περιμενουμε οκ.....
alien-tour
QUOTE(tuareg @ Aug 16 2012, 15:56 ) *
τρομερη η φωτο... smiley.gif
το ζουμι της υποθεσης ειναι το απο ποιον περιμενουμε οκ.....


το 'Ολα Καλά το περιμένουμε από τον Άη Γιώργη τον Ελευθερωτή μεταγραφών από κολλέγια,μεγάλη η χάρη του. smiley.gif


gspara
Φιλε alien-tour αν δεις Λιακοπουλο θα αλλαξεις γνωμη.
Ο Αιβερσον των φτωχων!!
alien-tour
QUOTE(gspara @ Aug 16 2012, 16:45 ) *
Φιλε alien-tour αν δεις Λιακοπουλο θα αλλαξεις γνωμη.
Ο Αιβερσον των φτωχων!!


Κατεβάζω αγώνα (μικρός τελικός με Πανιώνιο) τώρα να τον δώ,είδα κι ένα 10λεπτο Κολοσσός-ΚΑΟΔ 77-74.

...Εδώ τον έχουν "βαπτίσει" "Γκάλη των φτωχών".

Λιακόπουλος interview

Θα δώ τον αγώνα να βγάλω συμπεράσματα...Θα δώ πως θα τον βαπτίσω...Αν και Λιακόπουλος είναι ένας...Ο ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ!

Ο Κολοσσός πέρσι τον έκλεισε με 27 "χήνες"

QUOTE
- Αδιάκριτη ερώτηση… Για πόσα χρήματα παίζεις φέτος στον Κολοσσό; Σε ρωτάω για να καταλάβει ο κόσμος αν στην Α1 παίζεις για το χρήμα ή για τη δόξα;
«Το συμβόλαιο μου είναι 27.000 ευρώ. Και σε πληροφορώ ότι από ομάδες της Α2 έχω πάρει και τα διπλάσια χρήματα! Άρα… Κοίτα, φέτος όταν ήρθε η πρόταση από τον Κολοσσό τα έβαλα κάτω και είπα πως θέλω να το κάνω. Όχι για τη δόξα. Απλά ήθελα να παίξω στον Κολοσσό. Να το δοκιμάσω…».



tuareg
Περιμένει τη ΦΙΜΠΑ

Η διοίκηση του ΑΡΗ ζήτησε από την παγκόσμια ομοσπονδία παράταση ώστε να κάνει διακανονισμούς και παράλληλα άρση τη απαγόρευσης των μεταγραφών

http://www2.allaboutaris.com/item.asp?id=11192
alien-tour
QUOTE
Από basketplus.gr


Ο Άρης, ο Άουτερμπριτζ και το «πλάνο β» (VIDEO)

Γράφτηκε από Αντώνης Γκάτζιος

Το απαγορευτικό της ΦΙΜΠΑ «φρενάρει» τον Άρη από το να πραγματοποιήσει μεταγραφές ξένων παικτών που δεν αγωνίστηκαν πέρυσι στην Ελλάδα, όμως αυτό δε σημαίνει ότι οι «κίτρινοι» δεν κάνουν τις κινήσεις τους για τη στελέχωση του ρόστερ.



Πέρα από τον Τσέις Σίμονς, ο Άρης έχει σταντ μπάι και τον Όριον Άουτερμπριτζ. Πρόκειται για Αμερικανό πάουερ φόργουορντ (2.06μ.) ο οποίος αποφοίτησε από το πανεπιστήμιο του Ρόουντ Άιλαντ όπου είχε 12.6 πόντους, 6.8 ριμπάουντ και 1.8 κοψίματα σε 31 ματς. Πριν από λίγο καιρό, μάλιστα, ο ίδιος ο παίκτης είχε ανακοινώσει μέσω twitter ότι θα συνεχίσει την καριέρα του στην Ελλάδα.



Οι επαφές με ΦΙΜΠΑ



Στον Άρη δουλεύουν το πλάνο των ξένων μέσα σε μεγάλη μυστικότητα και κατάφεραν να κρατήσουν κρυφές τις επαφές με τους παίκτες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Και μόνο ως επιτυχία μπορεί να λογιστεί το γεγονός ότι καταφέρνουν να έχουν σταντ μπάι παίκτες με δεδομένο το εμπάργκο. Είναι εύλογο ότι οι παραπάνω κινήσεις δεν είναι δυνατόν να ολοκληρωθούν αν δε λυθεί το πρόβλημα με τη ΦΙΜΠΑ. Οι ιθύνοντες της ΚΑΕ κάνουν προσπάθειες μέσω της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας για την αναστολή του μεταγραφικού «στοπ». Οι πρώτες επαφές έχουν ήδη γίνει και αναμένονται τα αποτελέσματα. Το επιχείρημα των ανθρώπων του Άρη είναι ότι η νέα διοίκηση προσπαθεί να απαλλαχθεί από… παλιές αμαρτίες και πως είναι ηθικά άδικο να «μπλοκάρεται» η ομάδα από το να φτιάξει το ρόστερ που θέλει. Κάτι που αν καταφέρει, θα προσελκύσει τον κόσμο και τους χορηγούς και θα αυξήσει τα έσοδά της, συνεπώς θα προχωρήσει γρήγορα την εξυγίανσή της.

Το «πλάνο β»

Το εγχείρημα του Άρη δεν είναι εύκολο, οπότε ο Βαγγέλης Αλεξανδρής σε συνεργασία με τη διοίκηση προχωρούν και το «πλάνο β», σε περίπτωση που δε βρεθεί άκρη με τη ΦΙΜΠΑ. Το πλάνο αυτό έχει να κάνει με ξένους που έπαιξαν πέρυσι στο ελληνικό πρωτάθλημα και τους έχουν επίσης σταντ μπάι. Εκεί βέβαια οι επιλογές είναι πιο περιορισμένες, όμως οι «κίτρινοι» θέλουν να είναι έτοιμοι για παν ενδεχόμενο.


Εξυγίανση μέσω του πρώτου πλάνου

Εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι η οικονομική εξυγίανση είναι πιο εύκολο να προχωρήσει αν ισχύσει το πρώτο πλάνο. Είναι εύλογο ότι οι Αμερικανοί ρούκις κοστίζουν (πολύ) λιγότερο από τους ξένους που έπαιξαν πέρυσι στην Ελλάδα. Χαρακτηριστικό είναι ότι κοινοτικός παίκτης που έκανε μέτρια σεζόν ζήτησε 45.000 ευρώ από τον Άρη, ο οποίος έχει συμφωνήσει με Αμερικανό ρούκι δίνοντας σχεδόν τα μισά λεφτά. Οι «εν Ελλάδι» ξένοι γνωρίζουν ότι οι «κίτρινοι» δεν έχουν πολλές επιλογές αν δεν τα βρουν με τη ΦΙΜΠΑ και εύλογα προσπαθούν να αποκομίσουν το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος.


Ο λογαριασμός στο twitter του Outerbridge

Όντως λέει ο τύπος οτι θα'ρθει Ελλάδα κι έχει ξεκινήσει τις διαδικασίες για τη visa.

Από πλευράς scouting,είναι ένα γρήγορο 4άρι με ευχέρεια στο μακρινό σουτ.


Αν δεν βρούμε παραθυράκι για τη FIBA δε μας βλέπω καλά...

Επίσης σήμερα κάπου διάβασα οτι ενδιαφερόμαστε και για Κατσίβελη ως δανεικό.

Υ.Γ.Για Λιακόπουλο που είδα τον μικρό τελικό Κολοσσός -Πανιώνιος,δεν είχε καλή απόδοση,θα δω και τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό...Εκτός από τον Λιακό,είδα και ομηρικές μάχες κάτω από το καλάθι Ασημακόπουλου-Σαρικό... icon_drunk.gif

alien-tour
Ο Αντώνης Ασημακόπουλος στον ΑΡΗ

QUOTE
Από arisbc.gr

Ο Αντώνης Ασημακόπουλος στον ΑΡΗ
17-08-2012

Η Κ.Α.Ε. ΑΡΗΣ ανακοινώνει την απόκτηση του Αντώνη Ασημακόπουλου, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο διάρκειας ενός έτους. Ο παίκτης επιστρέφει στον ΑΡΗ μετά από 6 χρόνια, καθώς είχε φορέσει τη φανέλα του Αυτοκράτορα τη διετία 2004-’06.

Λίγο μετά από την υπογραφή του συμβολαίου του, ο έμπειρος φόργουορντ έκανε την ακόλουθη δήλωση στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας:

«Επιστρέφω στον ΑΡΗ μετά από έξι χρόνια και νιώθω πολύ όμορφα γι’ αυτό, γιατί γυρίζω σε μια ομάδα στην οποία γνωρίζω τα κατατόπια από την προηγούμενη παρουσία μου σε αυτήν. Νιώθω πολύ χαρούμενος και είμαι διατεθειμένος να βοηθήσω την ομάδα να επιστρέψει εκεί όπου της αξίζει στο ελληνικό Πρωτάθλημα και όχι μόνο» ενώ για τους λόγους που τον ώθησαν να πει το «ναι» στον ΑΡΗ, τόνισε:

«Πρώτα απ’ όλα, μίλησα με τον κ. Αρβανίτη και δεν μπορώ να κρύψω ότι ήταν από τους κύριους λόγους που αποφάσισα να επιστρέψω στην ομάδα του ΑΡΗ. Ο κόουτς από την πλευρά του, τον οποίο γνωρίζω από την κοινή μας θητεία στη Ρόδο, μου είπε όσα πιστεύει για μένα. Η εμπιστοσύνη που μου έδειξαν ήταν οι βασικοί λόγοι που με οδήγησαν να πω το “ναι”».

Το Who is Who του παίκτη

Ύψος : 2.04

Θέση: Φόργουορντ

‘Ετος Γέννησης: 1976

Προηγούμενη ομάδα: Κολοσσός Ρόδου

Εθνικότητα: Ελληνική



Προηγούμενες ομάδες



2000-’01, 2001-‘02 Νίαρ Ιστ, 2002-’03 Πανελλήνιος, 2003-’04 Ιωνικός, 2004-’05, 2005-’06 ΑΡΗΣ, 2006-’07 Ολυμπιάδα Πατρών, 2007-’08, 2008-’09, 2009-’10, 2010-’11, 2011-’12 Κολοσσός Ρόδου



Οι διακρίσεις του αθλητή



Φιναλίστ στον τελικό του Κυπέλλου 2005

Φιναλίστ στον τελικό του ULEB Cup 2006

Ημιτελικά ελληνικού Πρωταθλήματος 2006, 2012
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Σαρικόπουλος στον Άρη, αλλά από… Δευτέρα!

Ο Ζήσης Σαρικόπουλος θα πρέπει να θεωρείται παίκτης του Άρη, όμως επίσημη ανακοίνωση δεν πρόκειται να έρθει πριν την Δευτέρα, καθαρά για διαδικαστικούς λόγους και όχι ουσίας. Ο παίκτης έχει συμφωνήσει σε όλα με τους κίτρινους για συμβόλαιο δύο ετών.


Οι δύο πλευρές βρίσκονται σε διαδικασία ανταλλαγής συμβολαίων και… παραλαβής εγγυήσεων. Αυτή η διαδικασία για λόγους της πλευράς του παίκτη κυρίως δεν μπορεί να ολοκληρωθεί πριν από τη Δευτέρα.

Ο Σαρικόπουλος θα πρέπει να θεωρείται παίκτης του Άρη. Έχει συμφωνήσει στο οικονομικό σκέλος του συμβολαίου και μόλις πάρει και τις εγγυήσεις, πιθανότατα Κυριακή ή Δευτέρα, θα βάλει και την υπογραφή του και θα ανηφορίσει στην Θεσσαλονίκη.


Άντε με το καλό.
alien-tour
QUOTE(SteelGandalf @ Aug 17 2012, 11:58 ) *
Ο Σαρικόπουλος στον Άρη, αλλά από… Δευτέρα!


Η ΚΑΕ φροντίζει για μας, να μην ταλαιπωρούμαστε το Σαββατοκύριακο και περιμένουμε ανακοίνωση μεταγραφής,μας έδωσαν (μέσω διαρροής) μια γεύση από τους Αμερικάνους,πλην του center...Τι άλλο θέλετε; smiley.gif



Y.Γ. Ο Γιάννης Πύλης (Υancy Gates) που προτάθηκε έκλεισε σε λιθουανική ομάδα σύμφωνα με το basketplus.gr

Y.Γ. Ενδιαφέρον για Kατσίβελη
ViC
Ευχάριστα όλα αυτά που διαβάζω. Δείχνει ότι κάτι κινείται στην ομάδα. Καραποστόλου και Ασημακόπουλος είναι καλές λύσεις και ο Πάσαλιτς πολύ καλή μεταγραφή. Αν πάρουμε και Σαρικόπουλο είναι μια πολύ καλή αρχή. Μετά κρατάμε και Νταν αν τα καταφέρουμε και πάμε για ξένους...
είτε "εγχώριους" είτε απ' έξω αν μας επιτρέψουν τελικά. Αυτή τη στιγμή (έστω και καθυστερημένα) είμαστε η πιο κινητική ομάδα της Α1 σε θέματα μεταγραφών. Περιμένουμε και το κάτι παραπάνω, όμως. Η ομάδα χρειάζεται έστω έναν παίκτη που θα κάνει τη διαφορά.
Timemaster
καλησπέρα σε όλους....

μερικές σκόρπιες σκέψεις για την μεταγραφική περίοδο:

Ακόμα δε βλέπω κινητικότητα στην ομάδα..
ως τώρα έχουν φύγει από την κακή (αγωνιστικά) ομάδα 9+ παίχτες (Κερούς,Ταπούτος,Τσαιρέλης, Ντέιβις, Κρούσιτς, Μπόγρης, Μούλντροου, Τσαλδάρης, Βεργίνης) ενώ ακόμα δεν είναι σίγουρο το μέλλον του Μαροειδή αν και έχει συμβόλαιο και για του χρόνου.
Ουσιαστικά εως τώρα έχουμε μόλις 8- παίχτες
(Δήμας, Βασιλειάδης που δε θα έχουν βασικό ρόλο)
(Μποχωρίδης, Βενζέκοφ που είναι πιτσιρικάδες και συνήθως ο Αλεξανδρής δεν τους χρησιμοποιεί)
(Μαυροειδής που δε ξέρουμε αν θα παραμείνει τελικά)
(Καραποστόλου, Πάσαλιτς, Ασημακόπουλος, που θα τους αναλύσω ποιο κάτω)

αναλυτικά ανά θέση έχουμε

γκαρντ: Μαυροειδής, Βασιλειάδης, Δήμας, Μποχωρίδης , Πάσαλιτς, Καραποστόλου
φοργουορντ: Ασημακόπουλος, Βεζένκοφ,
σεντερ:

Ο Ασημακόπουλος ποτέ δεν ήταν ο σούπερ σταρ παίχτης και ειδικά τώρα στα 36 του δε νομίζω πως θα είναι το βασικό μας τεσσάρι. Ακόμα και πέρσι στην Ρόδο είχε βοηθητικό ρόλο (ήταν πολύ καλός σαν αναπληρωματικός)

Πάσαλιτς και Καραποστόλου είναι ουσιαστικά τα δύο από τα τρία γκαρντ που είχε η Καβάλα πέρσι. Ο Πάσαλιτς βέβαια δεν είναι ο καθαρός άσσος αλλά ένα δυάρι με φονικό τρίποντο. Οπότε με το παλιό ρόστερ της Καβάλας που κατέλαβε μια θέση πάνω από εμάς πέρσι θέλουμε να φτιάξουμε ομάδα;


ουσιαστικά μας λείπουν τουλάχιστον 4 παίχτες για να κατεβάσουμε ομάδα όπου τουλάχιστον τρεις (με την υπόθεση πως Πάσαλιτς, Καραποστόλου, Μαυροειδής, Μποχωρίδης θα αντέξουν στην περιφέρεια πρέπει να είναι βασικοί!!!!
και ουσιαστικά θέλουμε 2 σέντερ και δύο φόργουορντ τουλάχιστον!

Για τα ονόματα που ακούστηκαν ότι κλείσαμε:
Στίβ Πάνος της Ρόδου είναι ένα καλούτσικο ελπιδοφόρο τεσσάρι για θέση αναπληρωματικού!!! (αν και για αυτό έχουμε τον Ασημακόπουλο)

η μεταγραφή του Κιτσούλη μου φαίνεται σαν ανέκδοτο μιας και μεγάλος είναι για να τον πεις ταλέντο (29) και τίποτα δεν έχει κάνει στο παρελθόν οπότε ποιος ο ρόλος για να τον πάρεις;

ο Λιακόπουλος είναι καλός παίχτης και σκόρερ αλλά εφόσον έχουμε τον Πάσαλιτς δε νομίζω να χωράει πλέον στην ομάδα!

ο Άουτερμπριτζ τώρα είναι ένας κλασικό Αμερικάνικο τριάρι που άμα έρθει στον Άρη θα παίζει σέντερ!!! είναι αθλητικός με καλό σουτ όπου στην άμυνα θα τον έχουμε για να μαζεύει σκουπίδια και στην επίθεση θα βγαίνει στο τρίποντο για να παίζει ρολόι μιας και σε ότι βίντεάκια είδα δεν έχει παιχνίδι στο ζωγραφιστό.

ο Σίμον είναι το κλασικό τριάρι (σύμφωνα με το σκάουτινγκ μου) της παλιάς σχολής όπου θα βγαίνει στις γωνίες και θα πυροβολεί. Διαφέρει πολύ στο στυλ παιχνιδιού από τον Ρίτσαρτσον (θυμάμαι τότε στα βιντεάκια που έβλεπα πως ήθελε να παίζει από την κορφή κ.λ.π.) που είχαμε και νομίζω πως θα προσαρμοστεί πιο γρήγορα από αυτόν στην Ευρώπη μιας και παίζει με διαφορετικό στυλ. Ενώ φαίνεται σωματικά να μπορέσει να αντέξει το σκληρό παιχνίδι και να βοηθήσει σε περισσότερους τομείς του παιχνιδιού εκτός από το τρίποντο. Η μόνη περιέργεια μου είναι να μάθω το ύψος του μιας και σε κάποια σάιτ τον έχουν 6-7 και σε κάποια 6-5!!!

ουσιαστικά τα μόνα θετικά από την φετινή ομάδα είναι πως καταφέραμε να κρατήσουμε στην ομάδα τους δύο πιτσιρικάδες και θα είναι θετικό να κρατήσουμε και τον Μαυροειδή.

ότι όλες σχεδόν οι ομάδες πάνε να φτιάξουν ομάδα με τον ίδιο τρόπο οπότε όλα εξαρτώνται από τους ξένους που θα πάρουμε και πως αυτοί θα δέσουν με την υπόλοιπη ομόδα

και φυσικά η σκέψη πως φέτος οι ομάδες που θα πέσουν δε θα έχουν αγωνιστικά κριτήρια αλλά οικονομικά!!!

rolleyes.gif
SteelGandalf
Καλές οι σκόρπιες σκέψεις σου φίλε Timemaster.

Καλώς όρισες πίσω στην παρέα μας (η αλήθεια είναι πως μας έλειπαν τα σχόλια και οι αναλύσεις σου).

Λίγο αργότερα θα σχολιάσω επί των σχολίων σου. wink.gif
SteelGandalf
QUOTE
καλησπέρα σε όλους....

μερικές σκόρπιες σκέψεις για την μεταγραφική περίοδο:

Ακόμα δε βλέπω κινητικότητα στην ομάδα..


Σε ότι αφορά την κινητικότητα, θα έλεγα πως κάτι άρχισε να φαίνεται μετά τις τελευταίες κινήσεις, αφού πριν όντως παρατηρούνταν απόλυτη στατικότητα. Τώρα όμως δεν μπορείς να μιλήσεις για μη ύπαρξη κινητικότητας. wink.gif

QUOTE
ως τώρα έχουν φύγει από την κακή (αγωνιστικά) ομάδα 9+ παίχτες (Κερούς,Ταπούτος,Τσαιρέλης, Ντέιβις, Κρούσιτς, Μπόγρης, Μούλντροου, Τσαλδάρης, Βεργίνης) ενώ ακόμα δεν είναι σίγουρο το μέλλον του Μαροειδή αν και έχει συμβόλαιο και για του χρόνου.
Ουσιαστικά εως τώρα έχουμε μόλις 8- παίχτες
(Δήμας, Βασιλειάδης που δε θα έχουν βασικό ρόλο)
(Μποχωρίδης, Βενζέκοφ που είναι πιτσιρικάδες και συνήθως ο Αλεξανδρής δεν τους χρησιμοποιεί)
(Μαυροειδής που δε ξέρουμε αν θα παραμείνει τελικά)
(Καραποστόλου, Πάσαλιτς, Ασημακόπουλος, που θα τους αναλύσω ποιο κάτω)

αναλυτικά ανά θέση έχουμε

γκαρντ: Μαυροειδής, Βασιλειάδης, Δήμας, Μποχωρίδης , Πάσαλιτς, Καραποστόλου
φοργουορντ: Ασημακόπουλος, Βεζένκοφ,
σεντερ:

Ο Ασημακόπουλος ποτέ δεν ήταν ο σούπερ σταρ παίχτης και ειδικά τώρα στα 36 του δε νομίζω πως θα είναι το βασικό μας τεσσάρι. Ακόμα και πέρσι στην Ρόδο είχε βοηθητικό ρόλο (ήταν πολύ καλός σαν αναπληρωματικός)


Για τον Ασημακόπουλο τα είπα κι εγώ πιο πάνω. Πιστεύω πως για να έρχεται από τον πάγκο είναι καλός και με την εμπειρία του θα μπορέσει, αν όλα πάνε καλά, να βοηθήσει την ομάδα. Η ηλικία του είναι ένα θέμα, αλλά εφόσον δεν προορίζεται για βασικός ή για παίχτης με πολύ χρόνο συμμετοχής, τότε δεν πιστεύω πως τίθεται θέμα. Από ‘κει και πέρα μπορεί ο ίδιος ο αθλητής να μας διαψεύσει (μακάρι).

QUOTE
Πάσαλιτς και Καραποστόλου είναι ουσιαστικά τα δύο από τα τρία γκαρντ που είχε η Καβάλα πέρσι. Ο Πάσαλιτς βέβαια δεν είναι ο καθαρός άσσος αλλά ένα δυάρι με φονικό τρίποντο. Οπότε με το παλιό ρόστερ της Καβάλας που κατέλαβε μια θέση πάνω από εμάς πέρσι θέλουμε να φτιάξουμε ομάδα;


Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λιγάκι με το σκεπτικό σου. Το να αποκτήσουμε δύο παίχτες από μία ομάδα (π.χ. τώρα έτυχε να είναι της Καβάλας) δεν μας κάνει αυτόματα ίδιας δυναμικότητας ομάδα. Αν, υποθετικά μιλώντας, αποκτούσαμε δύο παίχτες (από τους πολύ καλούς) του Ολυμπιακού, δεν θα γινόμασταν αυτόματα πρωταθλητές. Επίπεδο, λογικά, θα ανεβαίναμε, αλλά από μόνοι τους δεν θα ήταν ικανοί να πετύχουν τίποτα. Αποκτήσαμε δύο παίχτες που νομίζω πως θα μας βοηθήσουν στην διάρκεια της χρονιάς. Ο Καραποστόλου είναι κι αυτός έμπειρος και στην καλή του μέρα μπορεί να μας δώσει και αρκετούς, θέλω να πιστεύω, πόντους. Δεν νομίζω να διαφωνείς πως πρόκειται για καλές προσθήκες. Άλλωστε, επίσης, μιλάμε για παίχτες που θα έρχονται από τον πάγκο και να θυμίσω πως σε αυτό τον τομέα (πάγκο) υστερεί η ομάδα μας χρόνια τώρα.

QUOTE
ουσιαστικά μας λείπουν τουλάχιστον 4 παίχτες για να κατεβάσουμε ομάδα όπου τουλάχιστον τρεις (με την υπόθεση πως Πάσαλιτς, Καραποστόλου, Μαυροειδής, Μποχωρίδης θα αντέξουν στην περιφέρεια πρέπει να είναι βασικοί!!!!
και ουσιαστικά θέλουμε 2 σέντερ και δύο φόργουορντ τουλάχιστον!


Λογικά θα αποκτήσουμε έναν βασικό playmaker (Αμερικανό κατά πάσα πιθανότητα) και δίπλα του θα βρίσκονται οι υπόλοιποι γκαρντ που αναφέρεις (Πάσαλιτς, Καραποστόλου, Μαυραειδής που ελπίζω να παραμείνει και Μποχωρίδης). Αν αυτός ο παίχτης είναι τύπου Ντόμινικ Τζέιμς, δηλαδή μπορεί να οργανώσει και να εκτελέσει, τότε πιστεύω πως θα είμαστε σχετικά καλά στα γκαρντ. Αν πάντως μπορούσαμε να προσθέσουμε έναν ακόμη playmaker (όχι απλά για να γεμίσει το ρόστερ) θα ήμασταν ακόμη καλύτερα.

QUOTE
Για τα ονόματα που ακούστηκαν ότι κλείσαμε:
Στίβ Πάνος της Ρόδου είναι ένα καλούτσικο ελπιδοφόρο τεσσάρι για θέση αναπληρωματικού!!! (αν και για αυτό έχουμε τον Ασημακόπουλο)


Θα πρέπει να μην λησμονούμε πως, ειδικά, οι θέσεις της frontline είναι πάρα πολύ αναλώσιμες. Αν πας να παίξεις κόντρα σε δυνατές ομάδες με ποιο ποιοτικούς ψηλούς, σίγουρα θα έχεις μεγάλη φθορά και δεν σου φτάνει ένας Αμερικανός, ένας Σαρικόπουλος κι ένας Ασημακόπουλος. Χρειάζεσαι κι άλλον, τουλάχιστον, έναν. Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο παλικάρι (μόνο ακουστά τον έχω), οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Ακόμη και ερχόμενος ως βοήθεια από τον πάγκο όμως, θεωρώ πως χρειάζεται να υπάρχει.

QUOTE
η μεταγραφή του Κιτσούλη μου φαίνεται σαν ανέκδοτο μιας και μεγάλος είναι για να τον πεις ταλέντο (29) και τίποτα δεν έχει κάνει στο παρελθόν οπότε ποιος ο ρόλος για να τον πάρεις;


Αυτόν ούτε ονομαστικά τον ξέρω, οπότε και αρκούμαι στις απόψεις σου.

QUOTE
ο Λιακόπουλος είναι καλός παίχτης και σκόρερ αλλά εφόσον έχουμε τον Πάσαλιτς δε νομίζω να χωράει πλέον στην ομάδα!


Κάτι που θα πρέπει επίσης να δούμε στην πράξη, αφορά το πόσοι θα αποδώσουν αυτά που περιμένουμε, σύμφωνα με όσα έχουν δείξει στο ελληνικό πρωτάθλημα. Μην ξεχνάμε πως άλλο Καβάλα, άλλο Κολοσσός και άλλο Άρης (χωρίς να θέλω να υποτιμήσω καμιά τους, θεωρώ πως διαφορετική πίεση δέχονται, καλώς ή κακώς, οι παίχτες μας). Άρα, είτε λέγεται Πάσαλιτς, είτε Λιακόπουλος είτε κάπως αλλιώς, θα πρέπει να αποδείξει και στην πράξη πως μπορεί να βοηθήσει. Διαφορετικά δεν θα έχει νόημα η οποιαδήποτε συζήτηση μας. Αν μέσα στις σκόρπιες σκέψεις σου υπήρχε άλλη μία, αυτή που έχει να κάνει με τις ίδιες τις επιλογές των παιχτών που έχουν ήδη κλείσει στην ομάδα, αυτό θα σήκωνε μεγάλη κουβέντα. Ισχύει όμως κάτι τέτοιο; Θα προτιμούσες δηλαδή τον Λιακόπουλο αντί του Πάσαλιτς ή κάποιον άλλον, στα ίδια δεδομένα με αυτούς; Έχει ενδιαφέρον η άποψη σου. wink.gif

QUOTE
ο Άουτερμπριτζ τώρα είναι ένας κλασικό Αμερικάνικο τριάρι που άμα έρθει στον Άρη θα παίζει σέντερ!!! είναι αθλητικός με καλό σουτ όπου στην άμυνα θα τον έχουμε για να μαζεύει σκουπίδια και στην επίθεση θα βγαίνει στο τρίποντο για να παίζει ρολόι μιας και σε ότι βίντεάκια είδα δεν έχει παιχνίδι στο ζωγραφιστό.


Αυτό το «θα παίζει σέντερ» δεν το κατάλαβα. Από τη μία μιλάς για κλασικό τριάρι χωρίς παιχνίδι στο low post, από την άλλη λες θα παίζει σέντερ. Δεν κολλάει το ένα με το άλλο. Αν εννοείς πως λόγω αθλητικών προσόντων θα μπορέσει να προσφέρει και σε τομείς που δεν θα είναι της αποκλειστικής του ευθύνης, τότε εντάξει, αυτό συμβαίνει κάποιες φορές και είναι και πολύ βοηθητικό για τις ομάδες, αρκεί ο παίχτης να κάνει και αυτά για τα οποία αποκτήθηκε. Ούτε αυτόν φυσικά τον γνωρίζω, οπότε για να τον κρίνω, θα πρέπει πρώτα να τον δω, αν αποκτηθεί κιόλας δηλαδή.

QUOTE
ο Σίμον είναι το κλασικό τριάρι (σύμφωνα με το σκάουτινγκ μου) της παλιάς σχολής όπου θα βγαίνει στις γωνίες και θα πυροβολεί. Διαφέρει πολύ στο στυλ παιχνιδιού από τον Ρίτσαρτσον (θυμάμαι τότε στα βιντεάκια που έβλεπα πως ήθελε να παίζει από την κορφή κ.λ.π.) που είχαμε και νομίζω πως θα προσαρμοστεί πιο γρήγορα από αυτόν στην Ευρώπη μιας και παίζει με διαφορετικό στυλ. Ενώ φαίνεται σωματικά να μπορέσει να αντέξει το σκληρό παιχνίδι και να βοηθήσει σε περισσότερους τομείς του παιχνιδιού εκτός από το τρίποντο. Η μόνη περιέργεια μου είναι να μάθω το ύψος του μιας και σε κάποια σάιτ τον έχουν 6-7 και σε κάποια 6-5!!!


Λυπάμαι πραγματικά γιατί δεν έχω τόσες γνώσεις, ώστε να μπορώ να σε ακολουθήσω και να κάνω μια κουβέντα για τους ξένους μας. Όπως είπα και πριν, αν αποκτηθούν κιόλας.

QUOTE
ουσιαστικά τα μόνα θετικά από την φετινή ομάδα είναι πως καταφέραμε να κρατήσουμε στην ομάδα τους δύο πιτσιρικάδες και θα είναι θετικό να κρατήσουμε και τον Μαυροειδή.


Ο Νταν πρέπει να μείνει στην ομάδα. Θα την βοηθήσει και θα βοηθηθεί, ειδικά τώρα που έχει και την εμπειρία της περσινής χρονιάς. Το ίδιο ισχύει και για τους μικρούς. Αν δουλέψουν σκληρά και πάρουν ευκαιρίες (πρέπει να πάρουν χρόνο συμμετοχής και να τους δείξουν πως τους πιστεύουν), τότε θα κερδίσουν και οι ίδιοι και ο Άρης.

QUOTE
ότι όλες σχεδόν οι ομάδες πάνε να φτιάξουν ομάδα με τον ίδιο τρόπο οπότε όλα εξαρτώνται από τους ξένους που θα πάρουμε και πως αυτοί θα δέσουν με την υπόλοιπη ομόδα

και φυσικά η σκέψη πως φέτος οι ομάδες που θα πέσουν δε θα έχουν αγωνιστικά κριτήρια αλλά οικονομικά!!!


Και πέρσι ίσχυε αυτό περί κριτηρίων. Το Μαρούσι πως έπεσε; Ο Άρης την ίδια ομάδα θα είχε αν διέθετε περισσότερα χρήματα (; ) και πάει λέγοντας για τις περισσότερες ομάδες.

Πάντως, εγώ έτσι όπως είναι μέχρι αυτή την στιγμή τα δεδομένα και με την υποθετική παραμονή του Νταν στην ομάδα, την φαντάζομαι κάπως έτσι:

Point Guards: PG Αμερικανός (βασικός) - Πάσαλιτς - Μποχωρίδης
Shooting Guards: Μαυραειδής – Καραποστόλου - Βασιλειάδης - Δήμας
Small Forwards: Βεζένκοφ - ένας ακόμη που θα προορίζεται για βασικός
Power Forwards: Ασημακόπουλος - Πάνος (ή ένας ακόμη για να υπάρχει βάθος)
Centers: C Αμερικανός (βασικός) - Σαρικόπουλος

Ξέρω πως αν γίνει η σούμα, όλοι αυτοί μας κάνουν έναν αριθμό 13, αλλά με 14 τελειώσαμε την χρονιά.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός (πέραν του οικονομικού θέματος). Είναι κρίμα πάντως, αν δεν σκοπεύουν να δώσουν ευκαιρίες σε Βασιλειάδη και Δήμα, να τους κρατούν στην ομάδα. Δεν ξέρω όμως τι θα γίνει με τις συγκεκριμένες περιπτώσεις. Μιλάω απλά με βάση την περσινή χρονιά.

Αν με ρωτήσεις όμως τι θα ήθελα, θα σου πω το εξής:

PG: Αμερικάνο Playmaker (που να μπορεί να οργανώσει και να εκτελέσει) - Δεύτερο Έλληνα playmaker (ας οργανώνει μόνο και ας αμύνεται και τίποτε άλλο) - Μποχωρίδης

SG: Πάσαλιτς - Καραποστόλου - Μαυραειδής

SF: Έναν βασικό για τη θέση (είτε κοινοτικό είτε Αμερικανό, μακάρι θα μπορούσαμε κι Έλληνα π.χ. Πελεκάνο) - Βεζένκοφ

PF: Έναν βασικό για τη θέση (τα ίδια με τον από πάνω) - Ασημακόπουλος

C: Αμερικανός (λογικά) - Σαρικόπουλος (ας επισημοποιθεί πρώτα γιατί πολύ για δεδομένο τον έχουμε και αυτόν).

Σύνολο μας κάνουν 12 και αν προσθέσεις και Βασιλειάδη - Δήμα, φτάνουμε στους 14.

Θεωρώ πιο λογική μια τέτοια ομάδα, αν και πάντα θα υπάρχουν δοκιμές ενός pg σε θέση sg ή ενός pf σε θέση c (και πάει λέγοντας, ανάλογα με τις απαιτήσεις του αγώνα).
Timemaster
ας τα πάρω ένα ένα....
α.
ναι κάτι κουνιέται μιας πήραμε 2-3 παίχτες όμως μπροστά σε όλους αυτούς που έφυγαν είναι μια τρύπα στο νερό κατά την γνώμη μου...
όσο για τους παίχτες που ακούγονται είναι κάτι που συμβαίνει εδώ και αρκετό καιρό (η λίστα με τα άρθρα για παίχτες που χτυπήσαμε είναι τεράστια).

β.
για τον Ασημακόπουλο λέμε τα ίδια όπως καταλαβαίνω (σόρυ δεν έχω διαβάσει παλιά ποστ) απλά αυτό που φοβάμαι είναι πως ο δεύτερος που θα πάρουμε θα είναι ή χειρότερος του ή θα είναι πολυθεσίτης Αμερικανός που θα πρέπει να καλύψει και άλλες θέσεις.

γ.
Για το ρόστερ της Καβάλας άμα παίρναμε καλύτερους παίχτες από αυτούς που είχε πέρσι θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο όμως εμείς εως τώρα παίρνουμε χειρότερους!!! Οπότε δεν είναι βελτίωση αυτό δεν φεύγουν από την Καβάλα προς τον Ολυμπιακό ώστε να παίξουν καλύτερα αλλά έρχονται σε μια ομάδα όπου τα τελευταία χρόνια ΟΛΟΙ παίζουν χειρότερα.
Ακόμα όπως φαίνεται (και με την προσθήκη ενός ακόμα Αμερικανού) ο ένας από τους δύο αναλογίζεται σαν βασικός. Εκτός και αν βασικός θα παίζει ο Μποχωρίδης, ο Δήμας, ο Βασιλειάδης ή ο Μαυροειδής. Βασικά θα πάμε σε αυτό που έκανε η Καβάλα όπου είχε 3 γκαρντ που τους έβαζε ανά δύο.

Ακόμα η ομάδα μας δεν υστερεί σε πάγκο αλλά σε βασικούς εδώ και χρόνια.... εδώ και χρόνια δεν έχουμε ένα βασικό σέντερ ενώ κατά καιρούς μας λείπουν δυάρια και τεσσάρια μιας και για εμένα Μπάρλος και Ταπούτος είναι για πάγκο για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Οπότε αν είχαμε παίχτες πρώτης γραμμής όπως ήταν Μάσευ, ο Τάκερ, ο Ουίλκινσον σε κάθε θέση τότε θα έπρεπε να μιλήσουμε για αναπληρωματικούς.

δ.
Σουτέρ Αμερικανό δε χρειαζόμαστε μιας και θα έχουμε σουτ από τις άλλες θέσεις όμως χρειαζόμαστε έναν άσσο οπωσδήποτε.

ε.
Συνολικά θέλουμε 5 ψηλούς και εμείς έχουμε έναν αναπληρωματικό έως τώρα οπότε για έναν ελπιδοφόρο παίχτη δε θα έλεγα όχι για πέμπτο ψηλό. Όμως δε θα ήθελα να πάρουμε έναν τέτοιο παίχτη χωρίς να έχουμε έναν βασικό της προκοπής και εως τώρα τα ονόματα που ακούγονται είναι μονάχα για τέτοιους παίχτες!!!

στ.
Μη νομίζεις και εγώ τον Κιτσούλη πρώτη φορά τώρα τον άκουσα. 69.gif

ζ.
ανάμεσα σε Λιακόπουλο και Πάσαλιτς προτιμώ Πάσαλιτς... από εκεί και πέρα δε ξέρω το κασέ τους ώστε να σου πω ότι αυτός με αυτά τα λεφτά είναι καλύτερος.
όμως θα προτιμήσω να πάρουμε κολεγιόπαιδο-Αμερικανό στον άσσο από το να πάρουμε τον Λιακόπουλο μιας και θα έχουν πάνω κάτω τα ίδια λεφτά.

η.
το παλικάρι εδώ το αναλύει υπέροχα το θέμα του Αούστερλιτς και με βρίσκει σύμφωνο και αξίζει τα εύσημα και την αναφορά.
Είναι ένας παίχτης που έπαιζε τεσσάρι όπου αυτός προσπαθούσε να παίξει τριάρι και περιφερειακά (στα βίντεο που κυκλοφορούν μονάχα με μακρινά σου παίζει) ενώ εμείς θα τον πάρουμε για σέντερ.

θ.
Έτσι όπως τον είδα θυμίζει κάτι από Σούμποτιτς που στεκόταν στη γωνία του τριπόντου έπαιρνε τις ασίστ από Γκάλη-Γιαννάκη και τα παστέλονε σε αντίθεση με τον Ρίτσαρτσον που έβγαινε πίσω από τα σκριν στη κορυφή της επίθεσης ή λίγο ποιο πλάγια. Μικρή διαφορά αλλά νομίζω πως η ουσία της είναι ο χρόνος προσαρμογής που χρειάζεται στην Ευρώπη το κάθε σύστημα μιας και εμείς τα τριάρια τα θέλουμε περισσότερο στις γωνίες.

ι.
Συμφωνώ απόλυτα ότι οι τρεις παίχτες (Μαυροειδής, Μποχωρίδης και Βενζέκοφ) πρέπει να μείνουν στον Άρη για να έχουμε μέλλον.

ια.
Πέρσι το Μαρούσι με τους παίχτες που πήρε το ξέραμε πως θα έπεφτε από την αρχή της περιόδου συν ότι το Μαρούσι ήταν η μία από τις δύο ομάδες που έπεσε...
η άλλη δεν αγωνίστηκε καν στο πρωτάθλημα.
Πιστεύω πως κάτι τέτοιο θα γίνει και φέτος όπου μερικές ομάδες θα κατέβουν με εφηβικά από ένα σημείο και μετά (αν φτάσουν σε αυτό το σημείο)

ιβ.
Κάτι μου λέει πως ο Μαυροειδής θα φύγει και στη θέση του θα πάρουμε κανέναν Λιακόπουλο αλλά όπως και να έχει...
θα πάρουμε άλλον έναν γκαρντ όπου ο πέμπτος μας θα είναι ο Μποχωρίδης με Δήμα και Βασιλειάδη εκτός ομάδος
θα πάρουμε έναν Αμερικανό στο τρία μαζί με τον Βενζέκοφ
δύο ακόμα Έλληνες στο 4-5 και δύο Αμερικανούς.

ιγ. εγώ από την άλλη δε ξέρω τι θα ήθελα μιας και με αυτό το ρόστερ που έχουμε τώρα και με περιορισμό στους 12 παίχτες δε ξέρω τι πρέπει να πάρουμε όπως και να τα μετράω δε μου βγαίνουν.



SteelGandalf
Κοίτα, σε ό,τι αφορά τους βασικούς, τα τελευταία χρόνια, θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας και το εκάστοτε μπάτζετ.

Εκείνες οι εποχές με Μάσεϋ, Ουίλκινσον, Τάκερ και λοιπούς, έχουν περάσει (ελπίζω όχι ανεπιστρεπτί). Το πρόβλημα ήταν και τότε και τώρα, πως όταν φορτώνονταν με φάουλ όλοι αυτοί, δεν υπήρχε καμία αξιόπιστη λύση από πίσω (να μην αρχίσουμε να αραδιάζουμε ονόματα που πέρασαν και δεν ακούμπησαν στην ομάδα μας).

Γι' αυτό και λέω για βάθος πάγκου. Διότι χρειάζεται και αυτός για να ξεκουράζονται κάπως οι βασικοί, αλλά και να προστατεύονται από την φθορά των φάουλ (δεν συζητών καν για ενδεχόμενο ντεφορμάριμα ή τραυματισμό, αφού εκεί ήμασταν απολύτως εκτεθειμένοι).
alien-tour
Από sport24.gr


Επιμέλεια: Πάρης Τσελεπίδης Δημοσίευση: 20 Αυγ. 2012 19:13

QUOTE
Συνάντηση με Βασιλακόπουλο

Συνάντηση με τον πρόεδρο της ΕΟΚ, Γιώργο Βασιλακόπουλο, είχε το μεσημέρι (Δευτέρα, 20/08) ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Λευτέρης Αρβανίτης, για το φλέγον θέμα της απαγόρευσης μεταγραφών από την FIBA.



Στα γραφεία της ΕΟΚ βρέθηκε το μεσημέρι ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Λευτέρης Αρβανίτης, όπου είχε συνάντηση με τον πρόεδρο της ΕΟΚ, Γιώργο Βασιλακόπουλο.

Το βασικό αντικείμενο της συνάντησης δεν ήταν άλλο από το τι μέλλει γενέσθαι με το φλέγον θέμα της απαγόρευσης μεταγραφών από την FIBA και το αν η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα μπορέσει όπως και πέρσι να αποκτήσει αποφοίτους κολεγίων.



Το περσινό καλοκαίρι είχε υπάρξει αυτή η δυνατότητα για την ΚΑΕ Άρης καθώς για τους συγκεκριμένους παίκτες δεν απαιτούταν το letter of clearance όπως ισχύει για οποιουδήποτε άλλου είδους παίκτη.

Υπενθυμίζεται εξάλλου πως η διοίκηση της ΚΑΕ Άρης έχει έρθει ήδη σε συμφωνία με τρεις τέτοιου είδους παίκτες. Τους Τσέις Σίμον και Όριον Άουτερμπριτζ αλλά και έναν Αμερικανό πλέι μέικερ το όνομα του οποίου δεν έχει διαρρεύσει μέχρι στιγμής.

Η συνάντηση μεταξύ των κ.κ. Βασιλακόπουλου και Αρβανίτη έγινε μέσα σε πολύ καλό κλίμα και μετά από πρωτοβουλία του προέδρου της ΚΑΕ Άρης όπως και το τηλεφώνημα που είχε υπάρξει προ ημερών.

Οι δύο άνδρες θα συνεχίσουνε να βρίσκονται σε ανοιχτή γραμμή σε ένα θέμα που θεωρείται ιδιαίτερα λεπτό με την διοίκηση της ΚΑΕ Άρης αλλά και τον Βαγγέλη Αλεξανδρή να αισιοδοξούνε πως θα βρεθεί λύση.


Λοιπόν...Αν γίνει η άρση,θα έχουμε και στον Άσσο Αμερικάνο,άρα μάλλον θα πάμε για 4 Αμερικάνους,ΘΕΛΟΥΜΕ ΒΑΡΥ CENTER!
Ας ελπίσουμε αυτή τη βδομάδα να έχουμε θετικές εξελίξεις. blove.gif

SteelGandalf
Αν δεν παραμείνει ο Νταν, προβλέπω και δυαροτριάρι Αμερικανό.

Εκτός από άσσο, πεντάρι και τριάρι. Με άλλα λόγια θα γεμίσει το ρόστερ αμερικανιές... wink.gif

Άντε να δούμε.
massey
QUOTE(SteelGandalf @ Aug 20 2012, 20:58 ) *
Αν δεν παραμείνει ο Νταν, προβλέπω και δυαροτριάρι Αμερικανό.

Εκτός από άσσο, πεντάρι και τριάρι. Με άλλα λόγια θα γεμίσει το ρόστερ αμερικανιές... wink.gif

Άντε να δούμε.

Οι Αμερικανοι θα ναι στο 1,3,4,5

Ο Outerbridge θα παιζει στο 4 διπλα στον Αμερικανο που θα αποκτηθει στο 5

Φυσικα και το παιδι ειπε οτι θελει να δουλεψει το σουτ κτλ γιατι στο ΝΒΑ εκει θα επαιζε λογω σωματοτυπου.Οπως και ο Σμιθ του Κολοσσου πχ.Αυτοι στο 3 θα παιζαν αν επαιζαν ποτε στο ΝΒΑ.Ειναι καλη επιλογη για τα μετρα μας.Επισης δεν εχω καταλαβει γιατι ειναι κακο που εχει σουτ απεξω.2 τριποντα μ.ο ειχε στο κολλεγιο

http://www.nbadraftinsider.com/2012-positi...rward-rankings/

Για τον αλλον που γραφτηκε το 3αρι προωπικα δεν μου αρεσε τοσο.

Τελος αν δεν μεινει ο Νταν θα αποκτηθει καποιος ελληνας.Ισως ο Λιακοπουλος που ειναι σε συζητησεις
Timemaster
QUOTE(massey @ Aug 20 2012, 21:43 ) *
Οι Αμερικανοι θα ναι στο 1,3,4,5

Ο Outerbridge θα παιζει στο 4 διπλα στον Αμερικανο που θα αποκτηθει στο 5

Φυσικα και το παιδι ειπε οτι θελει να δουλεψει το σουτ κτλ γιατι στο ΝΒΑ εκει θα επαιζε λογω σωματοτυπου.Οπως και ο Σμιθ του Κολοσσου πχ.Αυτοι στο 3 θα παιζαν αν επαιζαν ποτε στο ΝΒΑ.Ειναι καλη επιλογη για τα μετρα μας.Επισης δεν εχω καταλαβει γιατι ειναι κακο που εχει σουτ απεξω.2 τριποντα μ.ο ειχε στο κολλεγιο

http://www.nbadraftinsider.com/2012-positi...rward-rankings/

Για τον αλλον που γραφτηκε το 3αρι προωπικα δεν μου αρεσε τοσο.

Τελος αν δεν μεινει ο Νταν θα αποκτηθει καποιος ελληνας.Ισως ο Λιακοπουλος που ειναι σε συζητησεις



λογικά για 4 Αμερικανούς πάμε όμως αυτό που φοβάμαι είναι πως για σέντερ θα μας πασάρουν τον Αούτερμπριτζ που όπως είπα είναι ένα τεσσάρι που κύριο χαρακτηριστικό του είναι το σουτ από μέση και μακρινή απόσταση.
Τώρα αν δίπλα από αυτόν βάλουμε ένα κλασικό καλό σέντερ όλη η θεωρία αλλάζει αλλά....

Ένα άλλο τέτοιο παράδειγμα αν θυμάμαι καλά είναι και ο Μπατίστ που σαν τριάρι ήρθε!!!

προσωπικά δε μου άρεσε κανένας παίχτης από όσους ακούστικαν αλλά ελπίζω σε κανένα θαύμα πως θα πιάσουμε λαυράκι.

rolleyes.gif


massey
Στο «κυνήγι» σέντερ ο Άρης

http://www.basketplus.gr/index.php?option=...&Itemid=151

Στο 5 θα ερθει Αμερικανος.Εχει γραφτει κατα κορον σχεδον παντου αλλα δεν ειναι και δυσκολο να το καταλαβεις απο το σχεδιασμο.Δηλαδη οταν εχεις στην περιφερεια Μποχωριδη,Πασαλιτς,Καραποστολου,Αμερικανο κλεισμενο πλευ μεκερ οπως γραφεται και κυνηγας τον Λιακοπουλο (κυριως) και τον Νταν ε αριθμητικα δεν βγαινει smiley.gif

Απο κει και περα μιλαμε για κολλεγιοπαιδα με οτι αυτο συνεπαγεται.Τζογαρεις και περιμενεις.Επιμενω οτι ο Outerbridge εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα δεδομενου φυσικα οτι θα παιζει στο 4.

Στο κολλεγιο φυσικα και ξοδευε αρκετο χρονο στο 5.Μιλαμε για κολλεγια που συνηθιζεται αυτο καθως δεν υπαρχουν και απειροι centers και οι καλοι παιζουν στα καλα κολλεγια.Και μιλαμε για κολλεγιοπαιδα παντα.Καμια σχεση με αντρικο

Τελος με τα λεφτα που δινεις μην περιμενεις παικτες απο μεγαλα κολλεγια.Αλλωστε σχεδον ολες οι ομαδες τετοιου τυπου παικτες πηραν.Το αν σου κατσει ειναι και θεμα τυχης,προσαρμογης,συνθηκων περα απο scouting
alien-tour

"Εγκέφαλος" Κόλιμον στον Άρη

QUOTE
Επιμέλεια: Πάρης Τσελεπίδης Δημοσίευση: 21 Αυγ. 2012 12:41

Από sport24.gr



"Εγκέφαλος" Κόλιμον στον Άρη

Ο Κλιφ Κόλιμον είναι ο "εκλεκτός" του Βαγγέλη Αλεξανδρή για να αποτελέσει τον «εγκέφαλο» του Άρη της νέας αγωνιστικής περιόδου.



Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής κατέληξε στον Κλιφ Κόλιμον ώστε να αποτελέσει τον «εγκέφαλο» του Άρη για την νέα αγωνιστική περίοδο.

Πρόκειται για τον 23χρονο με ύψος 1.83μ. πλέι μέικερ, που είναι γεννημένος στο Μπρούκλιν της Νέας Υόρκης και είναι απόφοιτος του Eastern Washington.



Ο Κόλιμον στην περσινή αγωνιστική περίοδο με το κολέγιο του Eastern Washington είχε κατά μ.ό. 16,4 πόντους, με 5 ριμπάουντ και 3,7 ασίστ και ήδη αναμένεται στην Θεσσαλονίκη.

Με την άφιξή του απόφοιτου του Eastern Washington ουσιαστικά θα ανοίξει ο χορός των αφίξεων των Αμερικανών με τους οποίους έχει έρθει σε συμφωνία η διοίκηση της ΚΑΕ Άρης εδώ και μέρες.

Την σκυτάλη θα πάρει μέχρι το τέλος της εβδομάδας ο Όριον Άουτερμπριτζ και ακολούθως ο Τσέις Σίμον ενώ ο Αλεξανδρής συνεχίζει την αναζήτηση ενός Αμερικανού σέντερ επίσης απόφοιτο κολεγίου.

Όλα αυτά την στιγμή που στο Αλεξάνδρειο η διοίκηση της ΚΑΕ Άρης αναμένει να δει αν θα μπορέσει να αποκτήσει δικαίωμα απόκτησης Αμερικανών αποφοίτων κολεγίων ή όχι.

Εκτός και αν στην χθεσινή συνάντηση του προέδρου της ΚΑΕ Άρης, Λευτέρη Αρβανίτη, με τον πρόεδρο της ΕΟΚ, Γιώργο Βασιλακόπουλο, δόθηκε το σχετικό ΟΚ.

Κατά τα άλλα κι ενώ από σήμερα ξεκινούνε οι εργομετρικές εξετάσεις των παικτών του Άρη ο Αλεξανδρής αισθάνεται πως μπορεί να υπολογίζει στον 22χρονο διεθνή σέντερ Ζήση Σαρικόπουλο ενώ φαίνεται να έχει αφήσει στην άκρη την περίπτωση του Βασίλη Κιτσούλη.

Όσο για την πρώτη προπόνηση του Άρη για την νέα αγωνιστική περίοδο αυτή έχει προγραμματιστεί για αύριο και μέσα στις επόμενες ημέρες θα έχει ξεκαθαρίσει και το χρονικό διάστημα της παρουσίας της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο Πράβετς της Βουλγαρίας για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.


Ν'αρχίσουμε ν'ακούμε ευχάριστα. rolleyes.gif

Ακολουθεί ανάλυση του παίκτη εντός μισαώρου...
SteelGandalf
Σε άλλο άρθρο διάβασα πως κλείνει και ο Κιτσουλής.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Κλείνει και ο Κιτσουλής…

Αίσιο τέλος θα έχει λογικά και η υπόθεση του Βασίλη Κιτσούλη. Ο 29χρονος φόργουορντ εκτός απροόπτου θα απαντήσει θετικά στην πρόταση του Άρη και θα συνεχίσει την καριέρα του στην Θεσσαλονίκη μετά από μια πολυετή θητεία στον ΚΑΟΔ.


Ο Κιτσούλης ζύγισε τις καταστάσεις και φαίνεται πως προτιμάει να είναι μέλος της ομάδας του Άρη, έχοντας – θεωρητικά πάντα – δευτερεύοντα ρόλο (μπακ απ στο “3”), από το να υπογράψει στον ΟΦΗ και να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Θέλει να παραμείνει στο επίπεδο της Α1 και μέσω του Άρη να κάνει ένα βήμα μπροστά στην καριέρα του.

Μέχρι το τέλος της βδομάδας αναμένεται και αυτή η περίπτωση να κλείσει θετικά για τους κίτρινους, που διακαώς θέλουν να τελειώσουν τις μεταγραφές των Ελλήνων παικτών και να δουν μετά τι θα γίνει με τους ξένους.


Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά μήπως αρχίζουν να μαζεύονται πολλοί;
alien-tour
QUOTE(SteelGandalf @ Aug 21 2012, 10:51 ) *
Σε άλλο άρθρο διάβασα πως κλείνει και ο Κιτσουλής.



Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά μήπως αρχίζουν να μαζεύονται πολλοί;


Mάλλον ο καθένας γράφει οτι θέλει.Αυτό το διάστημα ο Τσελεπίδης έχει πέσει μέσα σε οτι έχει γράψει.

Υ.Γ. Όσον αφορά το ban από τη FIBA,έριξα σήμερα μια ματιά στις υπόλοιπες ομάδες και είδα το παρακάτω:

FIBA list

Turkey - Karsiyaka Spor Kulübü Dernegi (men) - (22 May 2012)

H παραπάνω ομάδα πήρε με μεταγραφή τον παρακάτω παίκτη,τον Diebler του Πανιωνίου:
http://www.eurobasket.com/player.asp?Cntry...PlayerID=135973

...Άρα πήρε και το letter of clearence από την ΕΟΚ.

Δεύτερη ομάδα με Έλληνα προπονητή:

Ukraine - DNEPR (Dnipro) Basketball Club (men) - (24 July 2012)
Εκεί δεν πήγε και ο Muldrow;

...Άρα πήρε και το letter of clearence από την ΕΟΚ.








gspara
Παιδια μην τον θαβετε τον Κιτσουλη χωρις να τον εχετε δει.Την χρονια που ανεβηκε ο Καοδ ειχα δει πολλα ματς που εδωσε στην Αθηνα.Ο Τακιανος τον χρησιμοποιουσε στο 4.Εκανε πολυ καλη χρονια σε μια ομαδα allstar για τα δεδομενα της Α2.Θυμαμαι στον καθοριστικο αγωνα στο Παγκρατι που νικησαν 1ποντο κερδισε μονος του.Εξυπνος παιχτης που διαθετει και επικυνδυνο μακρινο σουτ.
Σιγουρα αλλο Α2 αλλα δεν ειναι και για πεταμα.
SteelGandalf
Που είδες ρε φίλε να τον "θάβουμε";

Απλά είπαμε πως δεν τον γνωρίζουμε.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Έγινε το πιο αποφασιστικό βήμα για την εγγυητική της ΚΑΕ!

Μια σημαντική και θετική εξέλιξη σημειώθηκε σήμερα σε ότι αφορά την εγγυητική της ΚΑΕ Άρης και τη συμμετοχή της στο νέο πρωτάθλημα, χωρίς προβλήματα.


Συγκεκριμένα, η τράπεζα millenium ενέκρινε το ύψος της εγγυητικής της ΚΑΕ Άρης για την νέα χρονιά. Αυτό ήταν το πλέον αποφασιστικό βήμα για να κλείσει το θέμα.

Απομένουν, πλέον, οι διαδικαστικές λεπτομέρειες για την έκδοση της εγγυητικής και στη συνέχεια η κατάθεσή της στην επιτροπή ώστε ο Άρης να πάρει και τυπικά την έγκριση για να παίξει στο νέο πρωτάθλημα.


Αυτά είναι καλά νέα.

Φαίνεται πως κάποιοι προσπαθούν πολύ σκληρά για να διορθώσουν τα κακώς κείμενα και να βάλουν τον Άρη στον σωστό δρόμο.

Μπράβο στην διοίκηση και τον πρόεδρο μας.
alien-tour
QUOTE(gspara @ Aug 21 2012, 13:12 ) *
Παιδια μην τον θαβετε τον Κιτσουλη χωρις να τον εχετε δει.Την χρονια που ανεβηκε ο Καοδ ειχα δει πολλα ματς που εδωσε στην Αθηνα.Ο Τακιανος τον χρησιμοποιουσε στο 4.Εκανε πολυ καλη χρονια σε μια ομαδα allstar για τα δεδομενα της Α2.Θυμαμαι στον καθοριστικο αγωνα στο Παγκρατι που νικησαν 1ποντο κερδισε μονος του.Εξυπνος παιχτης που διαθετει και επικυνδυνο μακρινο σουτ.
Σιγουρα αλλο Α2 αλλα δεν ειναι και για πεταμα.



O φίλος gspara είναι γνώστης της Α2 και παρέχει χρήσιμες πληροφορίες.
Όντως τον παίχτη δεν τον έχουμε δει και είναι θέμα της διοίκησης και του προπονητή αν θ αποκτηθεί.Απλά η πρώτη αντίδραση του Αρειανού(βάζω και τον εαυτό μου μέσα)..."Έλα μωρέ ποιός Μάσεϊ τώρα,από τον Γυμναστικό θα πάρουμε παίχτη για Ευρωλίγκα;"

Έχουμε πίστη στο προπονητικό team για τις επιλογές.
ViC
Πληροφορίες για τον Κλιφ Κόλιμον

Στατιστικά:
http://stats.washingtonpost.com/cbk/players.asp?id=97162

Βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=R3icuSysgQE

Είναι σίγουρα αρκετά εντυπωσιακός παίκτης. Αρέσκεται στο σουτ 3 πόντων από την κορυφή, αλλά και από ακόμα πιο μακρινές αποστάσεις και επίσης φαίνεται ότι έχει καλό ντράιβ. Γρήγορη πρώτη ντρίμπλα, καλή σταυρωτή και οι 5 ασίστ μ.ο. δείχνουν ότι βλέπει και γήπεδο. Στο βίντεο παίζει και μερικά καλά πικ εν ρολ.
Με 40% εντός παιδειάς και 36% στο τρίποντο έχει ένα καλό σουτ αλλά όχι κάτι εξωπραγματικό.

Στα αρνητικά ο σωματότυπός του και το ότι φαίνεται λίγο ατομιστής, αλλά αυτά είναι κλασικά για παίκτες κολλεγίων.
gspara
QUOTE (alien-tour @ Aug 21 2012, 15:46 ) *
O φίλος gspara είναι γνώστης της Α2 και παρέχει χρήσιμες πληροφορίες.
Όντως τον παίχτη δεν τον έχουμε δει και είναι θέμα της διοίκησης και του προπονητή αν θ αποκτηθεί.Απλά η πρώτη αντίδραση του Αρειανού(βάζω και τον εαυτό μου μέσα)..."Έλα μωρέ ποιός Μάσεϊ τώρα,από τον Γυμναστικό θα πάρουμε παίχτη για Ευρωλίγκα;"

Έχουμε πίστη στο προπονητικό team για τις επιλογές.

Eυχαριστω φιλε alien-tour.Tα λεγαμε και για Λιακοπουλο που διαβαζω οτι ειναι κοντα σε Ελευσινα τελικα.
Εγω το ειπα γιατι διαβασα πιο πανω οτι κλεινει στον Αρη και ο Timemaster ανεφερε,στην εξαιρετικα ενδιαφερουσα αναλυση του,οτι ειναι μεταγραφη ανεκδοτο και δεν εχει πετυχει τιποτα στην καριερα του.Δεν τον γνωριζω προσωπικα τον Κιτσουλη για να τον υποστηριξω.Δυο πραγματα που γνωριζω εγραψα πληροφοριακα.Εμεις στο Περιστερι τοτε θα πρεπει να αυτοκτονησουμε που το μισο ροστερ θα ειναι απο Α2.
Και τον Δημα τον ειχα δει καποιες φορες στον Μεγα Αλεξανδρο και ηταν μια ομαδα μονος του.Ενας παιχτης γενικα για να δειξει τι αξιζει η για να παψει να λεγεται αιωνιο ταλεντα θελει χρονο συμμετοχης.Πραγμα δυσκολο στην Α1 που ο προπονητης στις 2 ηττες φυγει.Ισως αυτο σταματησει απο φετος που τα οικονομικα ειναι αθλια.
alien-tour
Ο Κόλιμον έφτασε Θεσσαλονίκη και ξεκινάει προπονήσεις!

Με πρόλαβες Vic!Έβλεπα τον αγώνα EWU-GONZAGA με τα στοιχεία που αναφέρεις να είναι εμφανή.

ViC
QUOTE(alien-tour @ Aug 21 2012, 17:28 ) *
Ο Κόλιμον έφτασε Θεσσαλονίκη και ξεκινάει προπονήσεις!

Με πρόλαβες Vic!Έβλεπα τον αγώνα EWU-GONZAGA με τα στοιχεία που αναφέρεις να είναι εμφανή.

άσχετο, αλλά είδες και το γιο του Στόκτον; στην αρχή που είδα λίγο, είχε match-up με τον Κόλιμον...
alien-tour
QUOTE(ViC @ Aug 21 2012, 17:02 ) *
άσχετο, αλλά είδες και το γιο του Στόκτον; στην αρχή που είδα λίγο, είχε match-up με τον Κόλιμον...


Για τον David Stockton,ναι το είδα έδειξε καλά στοιχεία μαζί με τον Pangos,Καναδός Guard που τον έχουν βαφτίσει τον επόμενο Steve Nash. Ο υιός Stockton πολλά κλεψίματα έκανε και ζόρισε λίγο τον Κόλιμον.
alien-tour
H εταιρία που εκπροσωπεί τον παίκτη,τον ανακοίνωσε στο site της:

courtvisionxl

...Αλλά μαζί στην πρώτη σελίδα έχουν κλείσε παίκτες στις ομάδες που ανέφερα οτι είναι bann-αρισμένες από FIBA όπως κι εμείς.

Mario Little, Dnipro-Azot (Ukraine)
Brandon Bowdry, Karsiyaka (TBL Turkey)

Y.Γ. Επι ευκαιρίας,θα δώ και τι παίκτες έχει διαθέσιμους για center...Και το scouting συνεχίζεται!
SkyFall
για όσους ενδιαφέρονται ο Σαρικόπουλος συμφώνησε, λέγοντας οχι σήμερα στον Παο (που περίμενε 2 μήνες και καλά έκανε κατά τη γνώμη μου)
alien-tour
http://www.pressaris.gr/%CE%BF%CF%81%CE%B9...BF%CF%85-%CE%B3

QUOTE
Από pressaris.gr

Παίκτης του Άρη είναι για τα επόμενα δύο χρόνια ο Ζήσης Σαρικόπουλος. Οι συζητήσεις των δύο πλευρών ολοκληρώθηκαν πριν από λίγη ώρα και ο 22χρονος σέντερ έβαλε την υπογραφή του στο συμβόλαιο που του πρότεινε ο Άρης! Λογικά εντός της ημέρας θα υπάρξει και η ανακοίνωση από την ΚΑΕ.

Ο Σαρικόπουλος βρέθηκε σήμερα το πρωί στην Θεσσαλονίκη. Δεν ήρθε με βαλίτσες, αλλά με διάθεση να τελειώσει το θέμα άμεσα. Αυτό και έγινε. Ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου συμφώνησε σε όλα με τη διοίκηση της ΚΑΕ, πήρε τις εγγυήσεις που ήθελε και έβαλε την υπογραφή του σε συμβόλαιο διάρκειας δύο ετών.

Θα αναχωρήσει σήμερα για την Αθήνα και τις επόμενες μέρες θα ανηφορίσει για μόνιμη εγκατάσταση.


Mένει η ανακοίνωση από την ΚΑΕ,να δούμε τ'απόγευμα τι θα γίνει και με τα try out.
alien-tour
Ορίστε και η επίσημη ανακοίνωση:

Ο Ζήσης Σαρικόπουλος στον ΑΡΗ
alien-tour
Ξεκίνησε η ανεπίσημη πρώτη προπόνηση του ΑΡΗ μας,μαζεύονται σιγά-σιγά οι παίκτες μαζί με τους προς δοκιμή.Δεν θα σχολιάσω αυτούς που δοκιμάζονται,ευελπιστώ σε κάποιο "λαχείο".

LIVE: Η «πρώτη» του μπασκετικού Άρη (photos + video)


Υ.Γ. Πολύ νέκρα σήμερα το topic...
Timemaster
τι έγινε;
Γλυκαθήκαμε αυτές τις μέρες που είχε κόσμο;
icon_drunk.gif


καταρχάς gspara ευχαριστώ για τα ωραία σου λόγια αλλά πρέπει να σου αναφέρω κάτι που έχω γράψει αρκετές φορές στο παρελθόν.
Η ανάλυση που κάνω στους παίχτες τις περισσότερες φορές δεν είναι επειδή τους έχω δει να παίζουν ή έκανα μαζί τους προπονήσεις κ.λ.π. αλλά στατιστικά στοιχεία από το παρελθόν τους και μερικά βιντεάκια-παιχνίδια που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.

ο Κιτσουλης συγκεκριμένα πέρσι στον ΚΑΟΔ δεν έκανε τίποτα και έπαιξε ελάχιστα.
άσχετα αν ήταν ο αρχηγός της πέρσι που την ανέβασε κατηγορία κ.λ.π. αλλά
α. μιλάμε για μια διαφορετική κατηγορία
β. μιλάμε για έναν παίχτη που δεν έχει αφήσει εποχή στην Α2 από όσο ξέρω (βλέπε Λιακόπουλος)
γ. μιλάμε για έναν παίχτη που είναι μεγάλος στην ηλικία για να κάνει το κάτι παραπάνω
δ. μιλάμε για έναν παίχτη που πέρσι δεν έκανε τίποτα στην Α1 (σε αντίθεση με κάποια άλλα παραδείγματα ομάδων όπως της φουρνιάς των Αμπελοκήπων)

για να μη παρεξηγηθώ δε το ξέρω το παλικάρι απλά όλο αυτό μου θυμίζει τα άρθρα των προηγούμενων μηνών όπου όλοι οι ξένοι παίχτες που έπαιζαν Ελλάδα ήταν μεταγραφικοί στόχοι και σχεδόν όλοι οι Έλληνες παίχτες.


τώρα για τον Σαρικόπουλο θεωρώ πως είναι καλή προσθήκη για μπακ απ του βασικού σέντερ που πρέπει να πάρουμε.

τώρα για Κόλεμον εμένα μου φάνηκε κλασικός Αμερικανός άσσος όπου μπορεί να σου βγει διαμάντι μπορεί και να σε καταστρέψει. Γενικά σε αυτή την ηλικία οι Αμερικανοί άσσοι είναι κέρμα που το στρίβεις πριν από κάθε αγώνα οπότε θα φανεί στη πράξη πόσο καλά θα προσαρμοστεί.
Το θετικό του νομίζω όμως πως είναι όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω ότι βλέπει γήπεδο οπότε δε βάζει απλά το κεφάλι κάτω και τρέχει και το ότι συμμετέχει στις φάσεις σε άμυνα και επίθεση.
rolleyes.gif




alien-tour
QUOTE(Timemaster @ Aug 22 2012, 16:33 ) *
τι έγινε;
Γλυκαθήκαμε αυτές τις μέρες που είχε κόσμο;
icon_drunk.gif


Aπλά σήμερα περίμενα λίγο σούσουρο,λόγω της ανεπίσημης πρώτης. rolleyes.gif


Όσο για τον Κόλιμον,σε μια ανάλυση που διάβασα είναι οτι παίζει πιεστική άμυνα και είναι επιρεπής στα foul,οπότε πρέπει να'ναι ιδιαίτερα προσεκτικός αν αποκτηθεί,Θεού θέλοντος και FIBA επιτρέποντος.


Timemaster
QUOTE(alien-tour @ Aug 22 2012, 18:42 ) *
Aπλά σήμερα περίμενα λίγο σούσουρο,λόγω της ανεπίσημης πρώτης. rolleyes.gif


Όσο για τον Κόλιμον,σε μια ανάλυση που διάβασα είναι οτι παίζει πιεστική άμυνα και είναι επιρεπής στα foul,οπότε πρέπει να'ναι ιδιαίτερα προσεκτικός αν αποκτηθεί,Θεού θέλοντος και FIBA επιτρέποντος.



εγώ πάλι δε καταλαβαίνω τι παίζει με την FIBA,
εως τώρα μπορούσες να πάρεις παίχτες από κολέγια.....
ενώ κάπου διάβασα για ομάδες που είναι επίσης τιμωρημένες αλλά παίρνουν κανονικά παίχτες.
αααα, ναι εσύ το έγραψες παραπάνω!!!
smiley.gif


σήμερα ο Αλεξανδρής δήλωσε ότι η ομάδα χρειάζεται άλλους δύο παίχτες. Έναν κοντό και έναν ψηλό.
μετράει και αυτούς με τους οποίους έχουμε συμφωνήσει;
alien-tour
QUOTE(Timemaster @ Aug 22 2012, 15:51 ) *
εγώ πάλι δε καταλαβαίνω τι παίζει με την FIBA,
εως τώρα μπορούσες να πάρεις παίχτες από κολέγια.....
ενώ κάπου διάβασα για ομάδες που είναι επίσης τιμωρημένες αλλά παίρνουν κανονικά παίχτες.
αααα, ναι εσύ το έγραψες παραπάνω!!!
smiley.gif



Απ'ότι διάβασα είναι θέμα της ομοσπονδίας και αν το επιτρέπει,γι'αυτό μάλλον έχουμε από κοντά τον Βασιλακόπουλο.
Ban κανονικό φάγαμε όμως τον Γενάρη,γι'αυτό δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με την περσινή σεζόν.
ViC
Εμένα αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι ότι ενώ ο παναθηναϊκός έπαψε να ασχολείται με Καββαδά, δεν έκλεισε το Σαρικόπουλο και όπως διάβασα πριν λίγο πάει να κλείσει Σκορδίλη (!) Δεν το αναφέρω για να πω ότι πήραμε παίκτη από τον παναθηναϊκό smiley.gif ... απλώς με προβλημάτισε το όλο σκηνικό. Επειδή δεν παρακολουθούσα άλλες ομάδες πλην Άρη, παο, οσφπ πέρσυ, τι χρονιά έκανε ο Σαρικόπουλος;

Καλά... δε γίνονται αυτά βέβαια, αλλά δε θα αντισταθώ στον πειρασμό να το πω:
http://www.contra.gr/Basketball/Europe/ele...ei.1900840.html

ΓΥΡΝΑ ΡΕ ΤΖΕΡΕΜΑΪΑ ΠΙΣΩ, ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΘΕΩΣΟΥΜΕ !!!
Timemaster
QUOTE(ViC @ Aug 22 2012, 19:19 ) *
Εμένα αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι ότι ενώ ο παναθηναϊκός έπαψε να ασχολείται με Καββαδά, δεν έκλεισε το Σαρικόπουλο και όπως διάβασα πριν λίγο πάει να κλείσει Σκορδίλη (!) Δεν το αναφέρω για να πω ότι πήραμε παίκτη από τον παναθηναϊκό smiley.gif ... απλώς με προβλημάτισε το όλο σκηνικό. Επειδή δεν παρακολουθούσα άλλες ομάδες πλην Άρη, παο, οσφπ πέρσυ, τι χρονιά έκανε ο Σαρικόπουλος;

Καλά... δε γίνονται αυτά βέβαια, αλλά δε θα αντισταθώ στον πειρασμό να το πω:
http://www.contra.gr/Basketball/Europe/ele...ei.1900840.html

ΓΥΡΝΑ ΡΕ ΤΖΕΡΕΜΑΪΑ ΠΙΣΩ, ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΘΕΩΣΟΥΜΕ !!!



Μέτρια πράγματα....
στα θετικά ότι βάζει πόντο ανά δίλεπτο συμμετοχής με 73% στα δίποντα!!!
αλλά πολλά φάουλ, λίγα ριμπάουντ και δεν είναι και από τους γρήγορους ψηλούς!

πάντως από τον Μπόγρη και τον Σκορδίλη νομίζω πως είναι καλύτερος ή τουλάχιστον θέλει να παίξει μπάσκετ και προσπαθεί να βελτιωθεί.


μακάρι να μπορούσαμε να πάρουμε τον Μάσευ αλλά για να είμαι ειλικρινής όσο περνάνε τα χρόνια εμένα μου λείπει περισσότερο ο Ουίλκινσον.


Μου κάνει εντίπωση πάντως πως ήρθε ένας Αμερικανός, Δευτέρα έρχεται ο δεύτερος και εμείς ακόμα δεν έχουμε άδεια για μεταγραφές. Μήπως κάτι ξέρει η ΚΑΕ καλύτερα από εμάς, μήπως είναι διαφημιστικό τρικ για να πάρουμε διαρκίας ή μήπως συνεχίζουμε την πολιτική της σπατάλης ξοδεύοντας λεφτά για εισιτήρια, διαμονές κ.λ.π. ;
rolleyes.gif
massey
Για τον Outerbridge δεν ισχυει οτι θα ερθει Δευτερα.Ακομα ενα αναληθες δημοσιευμα rolleyes.gif

Για τον Κολιμον δεν εχω ιδεα αλλα δεν θα μου εκανε εντυπωση αν τα πληρωνε και το γραφειο που τον εκπροσωπει rolleyes.gif

Αυτο με το διαρκειας ειναι οτι πιο αστειο διαβασα σημερα.Ο Αρειανος ζητημα να ξερει 5 Αμερικανους περα απο αυτους που εχουν περασει απο την ομαδα.Και τον Παργκο να εφερνε ο Αρβανιτης δεν θα ενοιαζε και κανεναν.

Τα διαρκειας τα οποια ειναι 437
alien-tour
QUOTE(massey @ Aug 23 2012, 16:31 ) *
Για τον Κολιμον δεν εχω ιδεα αλλα δεν θα μου εκανε εντυπωση αν τα πληρωνε και το γραφειο που τον εκπροσωπει rolleyes.gif


Απ οτι έχω ακούσει,Ο Κόλιμον ζήτησε να'ρθεί και να συμμετέχει για να έχει μια άποψη παραπάνω.Κατά πάσα πιθανότητα συμβαίνει αυτό που λες ή τον αφήνουν και κοιμάται στο Παλέ. smiley.gif



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.