Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
basketaris
QUOTE
"Δεν μου αρκεί η 3η θέση!"

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης δεν χόρτασε με τον τίτλο του MVP της 12ης αγωνιστικής που κατέκτησε για πρώτη φορά στην τριετή καριέρα του στην Α1. Με πρότυπα άλλωστε τον αείμνηστο Ντράζεν Πέτροβιτς και τον «αέρινο» Μάικλ Τζόρνταν δεν θα μπορούσε παρά να ανεβάζει διαρκώς τον πήχη. «Δεν μου αρκεί η τρίτη θέση της Α1. Το όνειρό μου είναι να παίξει ο Αρης στους τελικούς του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου και στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας», εκμυστηρεύτηκε στο SPORT 24…

-Αισθάνεσαι ότι «χρωστάς» σε κάποιους ανθρώπους για την εικόνα που εμφανίζεις εφέτος στους αγωνιστικούς χώρους;

«Αν εννοείτε ανθρώπους που εργάζονται ή εργάστηκαν στον Αρη, δεν ξεχωρίζω κάποιον, γιατί όλοι τους με έχουν βοηθήσει σημαντικά. Είναι τα διοικητικά στελέχη και ο Αντρέα Ματσόν που με έφεραν στην ομάδα, οι ασίσταντ κόουτς Θανάσης Παπαχατζής και Δημήτρης Νικολαϊδης, με τους οποίους δουλεύω καθημερινά και ο κύριος Χέρμπερτ. Από όλους έχω ευεργετηθεί και προσπαθώ σε κάθε αγώνα να τους δικαιώνω».

-Με ποιο τρόπο αποχωρείς ευτυχισμένος από το γήπεδο; Φαντάζομαι ότι αυτό δεν συμβαίνει απαραίτητα όταν ευστοχείς σε επτά τρίποντα όπως στο Αιγάλεω…

«Πάντα προσπαθώ να έχω όσο το δυνατό μεγαλύτερη συνεισφορά στην ομάδα μου. Ενας παίκτης είναι χρήσιμος όταν προσφέρει συνολικά και όχι αν είναι μόνο καλός ριμπάουντερ ή ικανός σκόρερ. Αυτό έχω πάντα στο μυαλό μου, άλλες φορές η προσπάθειά μου καρποφορεί και άλλες όχι»…

-Αποδέχεσαι ότι πέρασες και εσύ τη λεγόμενη «κοιλιά» πριν από περίπου έναν μήνα; Τουλάχιστον αυτό μαρτυρούν και οι αριθμοί σου…

«Η συγκεκριμένη περίοδος, στην οποία αναφέρεστε, δεν ήταν ποτέ η αγαπημένη μου. Ισως να πέρασα και εγώ αυτό που λέμε ‘κοιλιά’, αλλά προσπάθησα να μην το σκέφτομαι και να μην επιτρέψω να με επηρεάσει. Συνέχισα τη σκληρή δουλειά στις προπονήσεις και δεν παρασύρθηκα. Γενικά, μου αρέσει να κρατώ τον έλεγχο και να μην επηρεάζομαι από τις καταστάσεις ή από μια κακή βραδιά».

-Οι εντός έδρας ήττες από την Αρμάνι Μιλάνο και τον Πανιώνιο σήμαναν συναγερμό στο στρατόπεδο του Αρη; Τουλάχιστον αυτό βγήκε προς τα έξω…

«Η συγκεκριμένη δυάδα αγώνων ήταν ένα ηχηρό καμπανάκι για όλους μας. Είχαμε χάσει τον προσανατολισμό μας και εκείνες οι ήττες μας ξύπνησαν. Μας έβαλαν σε σκέψεις και στρωθήκαμε στη δουλειά για να ξαναβρούμε τον δρόμο μας».

-Η πρόσφατη ήττα από τη Λιέτουβος Ρίτας θα πρέπει να σας ενόχλησε αρκετά…

«Στον επαγγελματικό αθλητισμό πάντα υπάρχουν αιτίες για μια ήττα. Στον συγκεκριμένο αγώνα χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και όταν προηγηθήκαμε με διαφορά δέκα πόντων στο 36’ πιστέψαμε ότι το ματς είχε τελειώσει και το πληρώσαμε. Η Λιέτουβος είναι μαχητική ομάδα και μας τιμώρησε».

-Πλέον η αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία αποτελεί τελικό για τον Αρη. Είστε έτοιμοι να διαχειριστείτε μια κατάσταση, την οποία δημιουργήσατε με δικά σας λάθη;

«Πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι και ξέρουμε ότι μόνο ένα αποτέλεσμα υπάρχει στο Μιλάνο. Θέλουμε τη νίκη για τρεις λόγους. Πρώτον για να εξασφαλίσουμε την πρόκριση στο Top 16, δεύτερον για να πάρουμε τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου στο Αλεξάνδρειο και τρίτον για να επιστρέψουμε στις ευρωπαϊκές νίκες».

-Ποιο είναι το εφετινό στοίχημα που έχεις θέσει με τον εαυτό σου;

«Ο ρεαλιστικός στόχος είναι να διατηρηθούμε στην πρώτη τριάδα της Α1, να φτάσουμε όσο πιο μακριά μπορούμε στο Κύπελλο Ελλάδος και να κάνουμε ένα βήμα παραπάνω στην Ευρωλίγκα, δηλαδή να συμμετάσχουμε στα πλέι οφ. Προσωπικά, δεν μου αρκεί η τρίτη θέση στην Ελλάδα. Στο Κύπελλο θέλω να φτάσουμε στον τελικό και να διεκδικήσουμε το τρόπαιο και στην Ευρωλίγκα να κάνουμε αισθητή παρουσία και στα πλέι οφ».

-Τόσο πολύ σου στοίχισε ο περυσινός αποκλεισμός από τον Ολυμπιακό στον πέμπτο ημιτελικό των πλεί οφ;

«Ηταν η πιο σκληρή ήττα στην καριέρα μου»…

-Για τις διπλές αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο και στο Πρωτάθλημα Ελλάδος θα έχουμε την ευκαιρία να τα ξαναπούμε. Δεν γίνεται, όμως, να αποφύγεις την ερώτηση σχετικά με το επικείμενο (19/1) ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο.

«Είναι ο δεύτερος χρόνος μου στον Αρη και έπειτα από τις δύο περυσινές ήττες, ελπίζω ότι το Σάββατο θα πανηγυρίσουμε μια σπουδαία νίκη. Ο κόσμος της ομάδας περιμένει πώς και πώς αυτό το ματς και θα τα δώσουμε όλα για να τον κάνουμε υπερήφανο. Όταν ήμασταν μικροί, τα ντέρμπι Αρη – ΠΑΟΚ καθήλωναν όλη την Ελλάδα στους τηλεοπτικούς δέκτες. Εύχομαι να ξαναγυρίσουμε σε εκείνες τις εποχές»…

-Πώς εκλαμβάνεις τη μεταγραφική κινητοποίηση των δύο συλλόγων μεσούσης της περιόδου; Ο Αρης απέκτησε τους Ντάριους Ουάσινγκτον και Βλάντιμιρ Μπόισα και ο ΠΑΟΚ τον Ιμπραήμ Κουτλουάι αποδεικνύοντας ότι η Θεσσαλονίκη δεν παρακολουθεί απλώς τις ηχηρές μεταγραφές του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού.

«Οσον αφορά τη δική μας διοίκηση, έχει αποδείξει εμπράκτως ότι βρίσκεται κοντά στην ομάδα και όποτε χρειάζεται προχωρά σε ενισχυτικές κινήσεις. Πάντα προσπαθεί για το καλύτερο και αυτό έπραξε και τώρα. Σχετικά με τη μεταγραφή του Κουτλουάι στον ΠΑΟΚ, θεωρώ ότι αυξάνει τον ανταγωνισμό και μόνο έτσι μπορεί να συντελεστεί πρόοδος».

-Με το χέρι στην καρδιά, έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου την εθνική ομάδα; Ονειρεύεσαι μια κλήση από τον ομοσπονδιακό προπονητή;

«Ασφαλώς και είναι στο μυαλό μου η Εθνική. Αποτελεί, όμως, μακρινό στόχο, γιατί η επόμενη συγκέντρωση θα πραγματοποιηθεί σε έξι μήνες και σε αυτό το διάστημα μπορεί να συμβούν πάρα πολλά. Το σίγουρο είναι ότι μοναδικός αρμόδιος για να αποφασίσει είναι ο Παναγιώτης Γιαννάκης και είμαι βέβαιος ότι θα κάνει το καλύτερο με γνώμονα το συμφέρον της ομάδας».

-Αλήθεια, όταν ξεκινούσες να παίζεις μπάσκετ είχες κάποιους αθλητές - πρότυπα;

«Ναι, είχα όπως όλα τα παιδιά. Θαύμαζα τον Ντράζεν Πέτροβιτς και τον Μάικλ Τζόρνταν»…

www.sport24.gr
basketaris
QUOTE
(...)
Την ίδια ώρα ο Σιμόνας Σεραπίνας αποτελεί παρελθόν για τον Άρη μετά από ενάμισι χρόνο παρουσίας. Ο διεθνής Λιθουανός φόργουορντ πάντως δεν θα μείνει χωρίς ομάδα αφού ήρθε σε συμφωνία με την πολωνική Προκόμ, της οποίας παίκτης είναι ο Χρήστος Χαρίσης. Ο Σεραπίνας ωστόσο δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στις δύο εναπομείναντες αγωνιστικές της Ευρωλίγκα με τον Άρη γιατί έχει παίξει στην Α΄ της φάση με τον Άρη.
(...)

www.sport24.gr

Καλη του επιτυχια στη νεα του καριερα! Δυστυχως και για εμας και για αυτον, δεν μπορεσε ποτε να δειξει τις δυνατοτητες του, αλλα, προσωπικα σ' εμενα, μου ηταν ιδιαιτερα συμπαθης για την αγωνιστικοτητα και το φιλοτιμο του. Συν το οτι δε δημιουργησε ΠΟΤΕ προβλημα, παρα το οτι αισθανοταν παραγκωνισμενος...
ablade
Θα συμφωνήσω και εγώ. Καλή επιτυχία στον Σιμο που δυστυχώς δεν μπόρεσε να αποδώσει σε εμάς. Και εγώ τον εκτιμάω ιδιαίτερα γιατί δεν ήταν ποτέ αδιάφορος σε ματς και δεν δημιούργησε ποτέ πρόβλημα στην ομάδα. Κρίμα που δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

QUOTE
Ο Ντάριους Ουάσινγκτον αντικαθιστά τον Τερέλ Κασλ στο ρπωτάθλημα της Α1 και η μοίρα το έφερε έτσι ώστε να ντεμπουτάρει κόντρα στην πρώην ομάδα του, τον ΠΑΟΚ. Οι ιθύνοντες της ΚΑΕ ενημέρωσαν σήμερα τον 35χρονο αρχηγό της ομάδας για την απόφασή τους, δεν ξεκαθάρισαν όμως αν ο παίκτης θα παραχωρηθεί ή αν θα παραμείνει για την Ευρωλίγκα. Μέχρι τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ δε θα υπάρξει κάποια εξέλιξη. Υπάρχει το ενδεχόμενο να παραμείνει ο Κασλ μέχρι το τέλος της πρώτης φάσης στην Ευρωλίγκα και στη συνέχεια να βρει ομάδα που θα συμμετάσχει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, ώστε να έχειδικαίωμα συμμετοχής από τη δεύτερη φάση. Αυτό που προξένησε εντύπωση πάντως είναι ότι ο Κασλ έπαιξε για 22μισι λεπτά και ο αντικαταστάτης του 4μισι...

www.betsmart.gr

Δεν ξέρω αν είναι καλή περίπτωση τη δεδομένη στιγμή καθώς ο αρχηγός έχει επανέλθει στις καλές εμφανίσεις και ο D-Wash δεν έχει ακόμα προσαρμοσθεί. Ελπίζω να με διαψέυσει με μια καλή εμφάνιση. Πάντως αν η αλλαγή του Σεραπίνας φαινόταν επιτακτική, η αλλαγή του Καστλ δεν θεωρώ ότι ήταν τόσο ξεκάθαρο ότι έπρεπε να γίνει. Και η διαφορά έγκειται στο ότι ο Σεραπίνας ποτέ δεν έπαιξε καλά σε εμάς, άρα δεν μπορούσες να περιμένεις άλλο, ενώ ο Καστλ δεν ήταν σε φόρμα στην αρχή της περιόδου αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αξία και την προσφορά του στην ομάδα. Το μόνο που καταλαβαίνω στην περίπτωση αυτή είναι οτι ο Dwash είναι πολύ καλή περίπτωση και δεν έπρεπε να χαθεί. Δεν ξέρω όμως αν προτιμάω να μείνει εκτός ο Καστλ χωρίς να μπορω όμως να καταλήψω σε κάποιον απο όλους (βάζω μέσα και Τέρυ, Ραϊτ)
basketaris
Aν σκεφτεις, ομως, ablade, οτι η αποφαση για "αντικατασταση" του Καστλ παρθηκε την περιοδο που αυτος δεν επαιζε καλα και οτι επειτα φανηκε να παιρνει μπρος, ουτε αυτη η κινηση μπορει να χαρακτηριστει παραλογη. Νομιζω πως στην περιπτωση του Τερελ τα οποια εμποδια κι αναστολες που μπαινουν, προερχονται περισσοτερο συναισθηματικα και λιγοτερο αγωνιστικα.

Σε γενικες γραμμες, συμφωνω κι εγω μαζι σου! Δεν ξερω αν ειναι η ενδεδειγμενη περιπτωση να αντικατασταθει (κι εντος παρκε) ο Τερελ. Το ματς αποκτα ιδιαιτερη σημασια, επειτα απο την ηττα στο Μιλανο και μια καλη εμφανιση θα ειναι βαλσαμο για ολους. Απο τη στιγμη, δε, που ο DWash εδειξε ανετοιμος ακομα, με τον Χερμπερτ να το παραδεχεται κι ο ιδιος, ανησυχω μην τυχον και μεινουμε με τον Καλαϊτζη μοναδικο αξιοπιστο επιθετικα point, αφου ο Παντελιαδης συμβαλλει περισσοτερο στην αμυνα... Ελπιζω ο νεοαποκτηθεις Νταριους να παιξει καλα και να διαλυσει τους φοβους μας...

Παντως, αν τελικα ο Τερελ αποχωρησει και δε δεχθει να συνεχισει στο ΤΟΡ 16, αυτο το ματς θα ηταν ιδανικο για αποχαιρετιστηριο. Δε θα 'θελα, σε καμια περιπτωση, να ειναι η ηττα απο το Μιλανο η τελευταια του αναμνηση... sad.gif Εκτιμηση μου, ομως, ειναι πως, επειδη ο Καστλ ειναι ΑΡΧΗΓΟΣ με ολη τη σημασια της λεξης, θα παραμεινει και για το ΤΟΡ 16, προκειμενου να μας οδηγησει οσο πιο μακρια γινεται... Ακομη και στην κορυφη της Μαδριτης! wink.gif tongue.gif
ablade
QUOTE
Εκτιμηση μου, ομως, ειναι πως, επειδη ο Καστλ ειναι ΑΡΧΗΓΟΣ με ολη τη σημασια της λεξης, θα παραμεινει και για το ΤΟΡ 16, προκειμενου να μας οδηγησει οσο πιο μακρια γινεται... Ακομη και στην κορυφη της Μαδριτης!


Απο το στόμα σου και στου ... Τερέλ το αυτί!!! Πάντως αν και η απόφαση πάρθηκε όπως είπες την περίοδο που δεν έπαιζε καλά, και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν αναγκαία και επιβεβαιώνεται αυτό με τις εμφανίσεις του ΑΡΧΗΓΟΥ (με κεφαλαία γράμματα)!!!. Ελπίζω όλα να γίνονται για καλό. Και είναι αλήθεια ότι εκτός απο το αγωνιστικό κομμάτι, για το οποίο συζητάμε, συναισθηματικά ΔΕΝ πρεπει με τίποτα να φύγει ένας παίκτης που έχει προσφέρει τα μέγιστα στην ομάδα μας και την αγάπησε όπως και αγαπήθηκε όσο λίγοι.

Θεωρώ πάντως ότι ο ΑΡΧΗΓΟΣ αξίζει ένα standing ovation και πρέπει να μας δωθεί η ευκαιρία να του το απονείμουμε. Ελπίζω στο επόμενο ματς να είμαστε ολοι εκεί. Και εμείς και ο Καστλ...
weirdo1977
δηλαδή ρε παιδιά, μονο σε μένα γυρνάει τα μυαλά ανάποδα ? μονο σε μένα ΚΑΙ χθες φάνηκε ΤΡΑΓΙΚΌΣ ? τον kastl τον θέλουμε για play maker και όχι για shooting guard, δεν τρώω πρόλογο από τα shoot που έβαλε... οι... 0 assist του σε 22μιση λεπτά συμμετοχής λένε ΌΛΗ την αλήθεια...
basketaris
Xθες, weirdo, δεν τραβηξε κανενας point... Κι ο Καλαϊτζης ηταν εκτος κλιματος και ο Ουασιγκτον, οσο επαιξε... Σαφως και ο πλει-μεικερ κρινεται (οπως πολυ σωστα ειπες) στις ασιστ και την οικονομια του παιχνιδιου του κι οχι τοσο απο τα καλαθια που πετυχαινει.

Αλλα, στη χθεσινη αναμετρηση, κατα τη γνωμη μου, η εμφανιση και η αποδοση περνουσαν σε 2η μοιρα. Ηθελα πολυ το αποτελεσμα και, εκ του ασφαλους κρινοντας, το ιδιο κοιτουσε και η ομαδα. Ισως αυτο να στοιχισε εν τελει... Αρα, σε ενα τετοιο ματς, παιζει ρολο και μετρα η προσωπικοτητα ενος παικτη. Κι ο Τερελ, χθες, απεδειξε οτι εχει, αφου πηρε κρισιμα σουτ (ενα προς το τελος που εκαιγε η μπαλα) και γενικα προσπαθησε να ηγηθει της ομαδας.

Και χθες, εκανε λαθη, δεν αντιλεγω. Αλλα, ηταν μεταξυ των διασωθεντων του ναυαγιου και προσπαθησε για το καλυτερο..
ablade
Δεν νομίζω ότι το χθεσινό ματς είναι μέτρο σύγκρισης καθώς όλη η ομάδα ,όπως έμαθα γιατι δεν το είδα, ήταν τραγική. Και μόνο όμως το γεγονός ότι τουλάχιστον σκόραρε, που δεν το έκανε κανένας άλλος, είναι για μένα σημάδι ανάκαμψης. Και το τι μπορεί να κάνει ο Καστλ το ξέρουμε εδώ και 4 χρόνια. Το ζήτημα ήταν ότι δεν απέδειδε καθόλου στην αρχή. Και ακόμα και στατιστικά να το πάρεις η απόδοση του καστλ είναι καλύετρη απ οτου Dwash. Αν και ξαναλέω ότι για μένα δεν έιναι αυτό το κριτήριο. Πάντως μου φαίνεται ότι είσαι λίγο κολλημένος με τον Καστλ.
valsam
Μπραβο στην ΜΑΚΑΜΠΙ μας περασε στους 16!!!!
Στην εκπομπη του Σιγαλα ρωτησαν τον Σκουντη την γνωμη του για τον Αρη και αυτος ειπε οτι ο Αρης ειναι ενα μεγαλο ερωτηματικο και αυτο γιατι οτι ο Χερμπερτ ακομη ψαχνετε!!!!!
Warrior
Αυτη τη φορα θα συμφωνησω με τον weirdo εγω παιδια!

Ο Καστλ χθες ηταν καλος επιθετικα,αλλα οργανωτικα δεν ηταν καθολου καλος και παλι.Εκτος απο τις
μηδεν ασσιστ,εκανε και πολλα λαθη!Η ομαδα δεν χρειαζεται καλο σουτινγκ γκαρντ αυτη την στιγμη,αλλα
καλο πλευ-μακερ και ο Καστλ δεν μπορει να προσφερει σε αυτον τον τομεα.Λιγο μπηκε χθες ο Ουασινγκτον
και εδωσε ενεργεια στην ομαδα και αλλο ρυθμο.Δεν φανηκε ιδιαιτερα γιατι ειχε πολυ μικρο χρονο
συμμετοχης,αλλα αισθανομαι οτι θα το διαπιστωσουμε συντομα... smile.gif

Το καλο ειναι οτι προκριθηκαμε και εχουμε τον χρονο να προσαρμοστουν οι Ουασινγκτον και Μποισα.
ablade
Warrior δεν είδα το ματς και δεν ξέρω την απόδοση του Dwash πέρα απο τα στατιστικά. Ελπίζω να μας δώσει το κάτι παραπάνω που θέλουμε στην οργάνωση μαζί με τον Καλαϊτζη, ο οποίος για μένα είναι κορυφαίος playmaker.
Πάντως πάρα τον προβληματισμό (περισσότερο σκέψεις έκανα) που διατύπωσα παραπάνω, πάντα πιστεύω ότι αυτοί που βλέπουν τα πράγματα απο μέσα ξέρουν κάτι παραπάνω που πολλες φορές εμείς δεν το βλέπουμε. Ειλικρινά πιστεύω οτι και αυτή τη φορά γίνεται το καλύτερο για την ομάδα. Άλλωστε τα αποτελέσματα είναι αυτά που μετράνε και μην ξεχνάμε ότι η ομάδα βρίσκεται ήδη στο ΤΟΡ16 (2 αγωνιστικές πριν την λήξη) και σταθερά στην τριάδα του πρωταθλήματος (όπου πιστεύω ότι δεν μπορεί κανείς να μας απειλήσει) Άρα τα βήματα είναι θετικά.
hagi
QUOTE(basketaris @ Jan 17 2008, 23:57 ) *
Aν σκεφτεις, ομως, ablade, οτι η αποφαση για "αντικατασταση" του Καστλ παρθηκε την περιοδο που αυτος δεν επαιζε καλα και οτι επειτα φανηκε να παιρνει μπρος, ουτε αυτη η κινηση μπορει να χαρακτηριστει παραλογη. Νομιζω πως στην περιπτωση του Τερελ τα οποια εμποδια κι αναστολες που μπαινουν, προερχονται περισσοτερο συναισθηματικα και λιγοτερο αγωνιστικα.

Σε γενικες γραμμες, συμφωνω κι εγω μαζι σου! Δεν ξερω αν ειναι η ενδεδειγμενη περιπτωση να αντικατασταθει (κι εντος παρκε) ο Τερελ. Το ματς αποκτα ιδιαιτερη σημασια, επειτα απο την ηττα στο Μιλανο και μια καλη εμφανιση θα ειναι βαλσαμο για ολους. Απο τη στιγμη, δε, που ο DWash εδειξε ανετοιμος ακομα, με τον Χερμπερτ να το παραδεχεται κι ο ιδιος, ανησυχω μην τυχον και μεινουμε με τον Καλαϊτζη μοναδικο αξιοπιστο επιθετικα point, αφου ο Παντελιαδης συμβαλλει περισσοτερο στην αμυνα... Ελπιζω ο νεοαποκτηθεις Νταριους να παιξει καλα και να διαλυσει τους φοβους μας...

Παντως, αν τελικα ο Τερελ αποχωρησει και δε δεχθει να συνεχισει στο ΤΟΡ 16, αυτο το ματς θα ηταν ιδανικο για αποχαιρετιστηριο. Δε θα 'θελα, σε καμια περιπτωση, να ειναι η ηττα απο το Μιλανο η τελευταια του αναμνηση... sad.gif Εκτιμηση μου, ομως, ειναι πως, επειδη ο Καστλ ειναι ΑΡΧΗΓΟΣ με ολη τη σημασια της λεξης, θα παραμεινει και για το ΤΟΡ 16, προκειμενου να μας οδηγησει οσο πιο μακρια γινεται... Ακομη και στην κορυφη της Μαδριτης! wink.gif tongue.gif


Κάπως έτσι νομίζω είναι τα συναισθήματα όλων πιστεύω.Όμως ο Τερέλ άρχισε να βελτιώνεται το τελευταίο διάστημα και αυτό έφερε αυτή την κατάσταση.Γουστάρω πολύ τον Κάστλ αλλά ίσως πρέπει να το σκεφτούμε πιο ώριμα και να δούμε ότι ο Washinghton είναι μόλις 22-23 ετών και μπορεί να προσφέρει περισσότερα σαν νεώτερος.Φυσικά αυτό θα αποδειχτεί στο γήπεδο αλλά νομίζω ότι χρειαζόταν μια αλλαγή η ομάδα.Δεν θα ήθελα όμως να φύγει ο Καστλ.Θα τον ήθελα στην Ευρωλίγκα για κάποια λεπτά.Άλλωστε αξίζει και με το παραπάνω να βρίσκεται εκεί.

Και φυσικά θα ήθελα και γω να βρίσκομαι στο γήπεδο και να τον χειροκροτήσω μαζί με όλους για το κύρος που έχει δείξει τόσα χρόνια.
basketaris
Αληθεια, hagi, περα απο τα ματς στην Αθηνα, στη Θεσσαλονικη ποσο συχνα ερχεσαι?
Απο ποτε εχεις να ανεβεις πανω για παιχνιδι του ΑΡΗ?
Sorry για το offtopic.gif...
basketaris
QUOTE
Wright και υπογράφει

18/1/2008 16:44

Η Θεσσαλονίκη κινείται και πάλι σε ρυθμούς ντέρμπι. Και μπορεί να μην κρίνεται ο τίτλος ή η είσοδος στο πάλε ποτέ Κύπελλο Πρωταθλητριών, αλλά όπως βεβαιώνει και ο Αμερικανός άσος του Άρη, Μπρέισι Ράιτ «είμαι στη Θεσσαλονίκη 5 μήνες, και από την πρώτη μέρα της παρουσίας μου εδώ άκουγα ένα πράγμα: «Νικήστε τον ΠΑΟΚΉρθε η ώρα να το κάνουμε λοιπόν». Ώρα για el clasico λοιπόν…

Ο Μπρέισι Ράιτ ήρθε στην Ελλάδα το καλοκαίρι κατευθείαν από το ΝΒΑ και τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Από τη.. γειτονιά του Κέβιν Γκαρνέτ, σε αυτήν του Τζεραμάια Μάσει λοιπόν… Πόσο εύκολη ήταν η μετάβαση; «Ήρθα σε μια μεγάλη ομάδα και αυτό το κατάλαβα από την πρώτη στιγμή. Με όσους Αμερικανούς μίλησα που είχαν παίξει στην Ευρώπη, μου είπαν να έρθω στον Άρη με κλειστά τα μάτια. Το γεγονός ότι ο προπονητής μας είναι αμερικανικής φιλοσοφίας προφανώς και έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο. Έχω ακούσει ιστορίες ξένων παικτών που έπαιζαν σε ομάδες χωρίς κανένας να μπορεί να επικοινωνήσει μαζί τους. Οι οδηγίες και οι προπονήσεις ήταν με νοήματα… Εδώ όμως όλα είναι ιδανικά. Εντάξει, ήξερα ότι ο Άρης στηρίζεται στους Αμερικανούς, αλλά δεν περίμενα ότι φέτος θα ήμασταν ξαφνικά πέντε (σ.σ: Ράιτ, Τέρι, Καστλ, Μάσει, Ουάσινγκτον)… Είναι κάτι που με χαροποιεί πάρα πολύ, καθώς όλοι νοιώθουμε σαν να είμαστε στο σπίτι μας. Είναι μια ωραία έκπληξη για μένα. Τα παιδιά που είναι από την Ελλάδα και έπαιζαν από καιρό στην ομάδα έχουν κάνει ότι μπορούν για να νοιώθουμε άνετα και μέχρι τώρα όλα είναι περίφημα. Τα δυο νέα παιδιά που ήρθαν στην ομάδα θα μας κάνουν ακόμα καλύτερους. Με τον D Wash (σ.σ: Ουάσινγκτον) , όταν συνηθίσουμε ο ένας τον άλλον θα κάνουμε… «ωραία πράγματα», ενώ οι ψηλοί μας γίνονται ακόμα πιο δυνατοί με την προσθήκη του Βλάντι (σ.σ: Μπόισα). Πλέον δεν έχουμε δικαιολογίες. Η σεζόν τώρα αρχίζει και τα πραγματικά μεγάλα παιχνίδια είναι μπροστά μας. Είμαστε έτοιμοι...»

«Την επόμενη φορά θα καρφώσω»

Ο Ράιτ τον τελευταίο μήνα έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του (κάτι που είχε προεξοφλήσει και ο Τζερεμάια Μάσει…), καθώς εξελίσσεται σε ηγέτη και… γενικό κουμανταδόρο του Άρη, όταν η μπάλα «καίει». «Ήξερα ότι ήρθα σε μια ομάδα που είχε μεγάλες απαιτήσεις από 'μένα. Νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός προσαρμόζομαι και καλύτερα. Όσο για την «ηγεσία», που με ρωτάς, αυτό είναι θέμα ημέρας. Στον αγώνα με τη Λιέτουβος για παράδειγμα, πήρα πάνω μου την τελευταία επίθεση και ήμουν βέβαιος ότι είχα «καθαρίσει» τον αγώνα όταν άφηνα την μπάλα στο καλάθι… Δυστυχώς ο ψηλός παίκτης των Λιθουανών (σ.σ: Μπαιράμοβιτς) είχε άλλη άποψη. Δεν το πίστευα, όταν τον είδα να σπρώχνει την μπάλα έξω από το καλάθι. Στο ΝΒΑ δεν επιτρέπεται, αλλά εδώ είναι Ευρώπη κι εγώ όφειλα να το είμαι προετοιμασμένος. Την επόμενη φορά, δεν θα «την πατήσω» με τον ίδιο τρόπο Θα καρφώσω…»

Ο Άρης απέτυχε στα δύο τελευταία κρας τεστ της Euroleague, με αντιπάλους τη Λιέτουβος και την Αρμάνι, αν και το κίνητρο της πρόκρισης στο Top 16 ήταν πολύ μεγάλο. Τελικά η πρόκριση ήρθε διά χειρός Μακάμπι που έκανε διπλό επί της Τσιμπόνα, όμως ο προβληματισμός παραμένει… Ο Άρης αυτοκτόνησε στο Παλέ εναντίον των Λιθουανών και μια εβδομάδα αργότερα, πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση απέναντι στην αδύναμη Αρμάνι. Στο Top 16 βέβαια, περιθώρια για τέτοιες ήττες δεν θα υπάρχουν. «Ήμουν βέβαιος για την πρόκριση, αν και είναι γεγονός ότι έπρεπε να την έχουμε κατακτήσει πριν από μια εβδομάδα. Ειδικά εναντίον της Armani, η εικόνα μας ήταν ανεξήγητη. Παίζαμε για την πρόκριση κι όμως τίποτα δεν λειτούργησε. Σαν να μην είχαμε κίνητρο. Σαν να παίζαμε φιλικό. Δεν θα ξαναγίνει. Καταλάβαμε τι πήγε στραβά και θα το διαχειριστούμε σωστά. Είμαστε τυχεροί που δεν μας κόστισαν αυτές οι ήττες, αν και είμαι σίγουρος ότι αν έπρεπε να κερδίζουμε στην κουρκία ή στη Θεσσαλονίκη με τη Μακάμπι θα το κάναμε. Αυτή η πρόκριση δεν ήταν δυνατόν να χαθεί. Ο επόμενος γύρος της διοργάνωσης θα είναι πολύ δύσκολο και εκεί θα δείξουμε πόσο μακριά φτάνουν οι βλέψεις μας. Μπορούμε να φτάσουμε στα νοκ-άουτ παιχνίδια. Όλοι μέσα στην ομάδα, το ίδιο πιστεύουν…»

«Δεν κρατιέμαι»

Το «Top 16» για την ώρα μπορεί να περιμένει. Ο Άρης συγκρούεται αύριο το απόγευμα με τον ΠΑΟΚ στο Παλέ ντε Σπορ και όλα στην ομάδα κινούνται σε ρυθμούς ντέρμπι. Ο Μπρέισι μπορεί να είναι καινούριος στην ομάδα, αλλά οι «παλιοί» ανέλαβαν να προετοιμάσουν τους «πρωτάρηδες» σχετικά με τη σημασία των αγώνων Άρης – ΠΑΟΚ. «Μην ανησυχείς φίλε. Έχω καταλάβει πολύ καλά. Από την πρώτη μέρα ένα πράγμα ακούω. «Νικήστε τον ΠΑΟΚ». Ξέρω ότι αυτοί οι αγώνες έχουν το δικό τους μύθο για την πόλη. Πέρσι δεν ήμουν εδώ, αλλά έμαθα ότι χάσαμε δύο φορές από τον ΠΑΟΚ. Φαντάζομαι ότι αυτό έκανε πολύ κόσμο στεναχωρημένο… Κάποιοι παίκτες της ομάδας ακόμα μιλάνε για αυτές τις δύο ήττες της περσινής σεζόν. Τα πράγματα είναι απλά. Είμαστε καλύτεροι, έχουμε τον κόσμο μας στο πλευρό μας και θα πάρουμε τη νίκη. Δεν υπάρχει καμία άλλη σκέψη. Έχοντας ακούσει τόσα πολλά για τους αγώνες με τον ΠΑΟΚ, πραγματικά ανυπομονώ. Εναντίον της Λιέτουβος το γήπεδο ήταν σχεδόν γεμάτο κι όμως δεν καταφέραμε να δώσουμε τη χαρά τη νίκη στους φιλάθλους μας. Αύριο, όμως θα το κάνουμε… Την αίσθηση ενός τέτοιου μεγάλου παιχνιδιού με το γήπεδο ασφυκτικά γεμάτο, την περιμένω πολύ καιρό. Δεν κρατιέμαι! »

Βασίλης Παπανδρέου
vpapandreou@gmail.com

http://www.sportime.gr/basket_inside.asp?article_id=69617
basketaris
QUOTE
Ουάσινγκτον: «Ήταν μόνο η αρχή»

Ο Ντάριους Γουάσινγκτον μιλά στον Βασίλη Παπανδρέου

«Ονειρεμένο ντεμπούτο». Έτσι μόνο μπορεί να περιγράψει κανείς το πρώτο παιχνίδι του Ντάριους Ουάσινγκτον στον Άρη. Ο Λάζαρος Αγαδάκος τον είχε παρομοιάσει πρόσφατα με «πυρηνικό όπλο», όμως στην πραγματικότητα ο D Wash μοιάζει περισσότερο με «τούρμπο». Ο νέος Αμερικανός guard των «κιτρίνων» μίλησε στο Superbasket.gr μετά το τέλος του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και έδωσε το στίγμα του φετινού Άρη. «Ήξερα ότι ήρθα σε μια καλή ομάδα. Κατά διαστήματα όμως στο σημερινό αγώνα, κατάλαβα ότι είμαστε μια ομάδα τίτλων». Κάτι τέτοια ακούν οι Αρειανοί και το Παλέ ντε Σπορ «χορεύει» και πάλι, μετά από καιρό, σε γνώριμους ρυθμούς.

Ο Ουάσινγκτον έπαιξε μόλις τέσσερα λεπτά στο Μιλάνο, χωρίς να πετύχει πόντο. Τρεις μέρες αργότερα, εναντίον του ΠΑΟΚ, η κατάσταση είχε αλλάξει θεαματικά. 21 λεπτά, 11 πόντοι, τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ και πολύ καλή άμυνα πάνω στον Βεργίνη. Όχι κι άσχημα… «Σήμερα (σ.σ: χθες) ήταν το πρώτο μου πραγματικό παιχνίδι και είμαι ενθουσιασμένος. Η ατμόσφαιρα ήταν φανταστική και ο κόσμος ήταν έτσι όπως τον περίμενα. Τρελός για τον Άρη. Τους ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη τους και το χειροκρότημα όταν μπήκα στο γήπεδο. Να ξέρουν ότι όσα είδαν σήμερα ήταν μόνο η αρχή. Ακόμα μαθαίνω τους συμπαίκτες μου και τη φιλοσοφία του προπονητή μας. Όταν ξεκινάει ο επόμενος γύρος της Euroleague θα δείτε τον πραγματικό Ντάριους…»

«Η άμυνα δεν είναι θέμα ημέρας»

Τον Ουάσινγκτον του ΠΑΟΚ τον ξέραμε ως έναν παίκτη που έτρεχε σαν… δαιμονισμένος στην επίθεση δίνοντας τρελό ρυθμό στην ομάδα του. Ο Ουάσινγκτον του Άρη από την άλλη, στο πρώτο δείγμα γραφής, έδειξε μια ακόμη αρετή του. Την πιεστική άμυνα. «Σ’ αυτόν τον τομέα, τη βελτίωσή μου τη χρωστάω στους Σπερς και στον Γκρεγκ Πόποβιτς. Είναι ένας προπονητής – δάσκαλος, που πιέζει τους παίκτες του στα όρια. Έμαθα να μαρκάρω και να κυνηγάω κάθε φάση. Ήξερα ότι πρέπει να μαρκάρω τον Βεργίνη με τον οποίο ήμασταν πέρσι μαζί στον ΠΑΟΚ και αυτό ήταν για μένα ένα επιπλέον κίνητρο. Παίζοντας στους Σπερς κατάλαβα ότι στην επίθεση μπορείς να έχεις μια κακή μέρα. Στην άμυνα όμως όχι! »

«Ομάδα τίτλων»

Ο Άρης φέτος μιλάει αμερικανικά. Όχι αγγλικά! Αν ακούσει κανείς τον Μάσεϊ, τον Ουάσινγκτον και τον Ράιτ να… επικοινωνούν μεταξύ τους, θα ξεχάσει και τα αγγλικά που ξέρει. Η ίδια αμερικανική φιλοσοφία αρχίζει να γίνεται εμφανής και στο παιχνίδι της ομάδας. Στα τελευταία δευτερόλεπτα με τη διαφορά στους δέκα πόντους, ο Τσαλδάρης μάταια ζητούσε την μπάλα από τον Ουάσινγκτον για μια τελευταία επίθεση. Ο νέος playmaker της ομάδας, έδωσε την μπάλα στους διαιτητές, καθώς όλα είχαν τελειώσει. Όπως στο ΝΒΑ δηλαδή… «Δεν ξέρω γιατί σας κάνει εντύπωση. Εγώ έτσι έχω συνηθίσει. Είναι θέμα σεβασμού του αντιπάλου. Ελπίζω να μη στεναχώρησα τους συμπαίκτες μου πάντως… Γενικά, θέλω να τους ευχαριστήσω όλους μέσα στην ομάδα για τον τρόπο που με δέχτηκαν. Με έβαλαν στο κλίμα της παρέας και αυτό είναι το πιο σημαντικό για ένα νέο παίκτη. Πανηγύρισαν μαζί μου ένα ωραίο καλάθι που έβαλα και γενικά με έκαναν να νοιώσω σαν να είμαι από την αρχή μαζί τους. Ο προπονητής μου δείχνει ότι με εμπιστεύεται και ξέρει τι θέλει από μένα. Είμαι εδώ πολύ λίγο καιρό, αλλά η ατμόσφαιρα στην ομάδα μου φαίνεται ιδανική. Ήξερα ότι ήρθα σε μια καλή ομάδα. Κατά διαστήματα όμως στο σημερινό αγώνα, κατάλαβα ότι είμαστε μια ομάδα τίτλων»

«Το Top 16 δεν μας αρκεί»

Ο Τζερεμάια Μασεϊ, παρέα με τον γιο του (παρεμπιπτόντως, είναι σαν τον Τζερεμάια σε τρίχρονη μινιατούρα) έχει ήδη πλησιάσει και περιμένει τον Ουάσινγκτον για να… ρυθμίσουν τις λεπτομέρειες της εξόδου τους, οπότε η συζήτησή μας πρέπει να συντομεύσει. Στο άκουσμα της λέξης «Euroleague» και «Top 16», ο Ντάριους, απαντά χωρίς περιστροφές. «Η ομάδα έχει προκριθεί, αλλά αυτή η επιτυχία ανήκει στα παιδιά που έπαιζαν τόσο καιρό. Ο στόχος μου είναι να έχω μερίδιο στην επόμενη πρόκριση! Σε αυτήν για τα προημιτελικά. Δείτε την ομάδα, δείτε τους παίκτες μας και πείτε μου, πόσες καλύτερες ομάδες υπάρχουν σε ολόκληρη την Ευρώπη. Μπορούμε να προχωρήσουμε πιο μακριά από το «Top 16» και θα το κάνουμε. Εδώ μέσα με αυτόν τον κόσμο κανείς δεν θα έχει εύκολο βράδυ. Υπομονή και θα μας δείτε σε έναν μήνα…»

www.superbasket.gr
basketaris
QUOTE
ΑΡΗΣ: Χωρίς τρεις και χωρίς άγχος με Εφές Πίλσεν

Τι δηλώνει ο Χάνο Μότολα. Σκέψεις για Αμερικανό σμολ φόργουορντ

Για πρώτη φορά στη φετινή χρονιά ο Αρης θα παίξει χωρίς άγχος σε αγώνα της Ευρωλίγκα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι οι κίτρινοι» δε θα κυνηγήσουν τη νίκη αύριο (20.15, SuperSport 1) κόντρα στην Εφές Πίλσεν. Τα προβλήματα βέβαια δε λείπουν. Απόντες από την αναμέτρηση του «Αμπντί Ιπεχτσί» θα είναι οι τραυματίες Αγαδάκος, Παντελιάδης και ο Κασλ ο οποίος δεν προπονήθηκε τις τελευταίες μέρες, αφού πήγε στη Βοσνία για να διευθετήσει κάποιες εκκρεμότητες με το διαβατήριό του. Σκορδίλης, Τσαϊρέλης και Καραδολάμης πήραν τη θέση τους στην αποστολή.

Ο Χάνο Μότολα μιλώντας στο ARISBC.GR για την αναμέτρηση τόνιζει: «Τόσο εμείς, όσο και στην Εφές Πίλσεν ψάχνουμε να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται στην βαθμολογία λίγο πριν την έναρξη του TOP 16. Σίγουρα το γεγονός ότι ο αντίπαλός μας παίζει εντός έδρας του δίνει ένα αβαντάζ, αλλά περιμένω να γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι, αφού τόσο εμείς όσο και αυτοί θα παίξουμε πολύ σκληρά και ανυπομονώ να συμμετάσχω σε αυτήν την αναμέτρηση. Στην Εφές θα έχουν ένα αποθημένο επειδή τους είχαμε κερδίσει τους στο Αλεξάνδρειο και θα παίξουν πολύ δυνατά, οπότε θα πρέπει να βρούμε τρόπους να τους αντιμετωπίσουμε».

Τι πρέπει να κάνει ο Αρης στην Πόλη; «Να ελέγξουμε το τέμπο της αναμέτρησης. Δεν πρέπει να τους αφήσουμε να ελέγξουν αυτοί το τέμπο με δεδομένο ότι θα παίζουν στην έδρα τους και παράλληλα βρούνε την αυτοπεποίθηση τους. Σημαντικό για αυτούς είναι ότι θα έχουν και τον Ντρου Νίκολας που ήταν τραυματίας και τώρα επέστρεψε. Αν παίξουμε την ίδια άμυνα που είχαμε παίξει στο πρώτο ημίχρονο της προηγούμενης αναμέτρησης με την Εφές τότε θα είμαστε συνεχώς μέσα στο παιχνίδι και την διεκδίκηση της νίκης. Αν είναι να παίξουμε όμως όπως στο Μιλάνο, τότε δεν υπάρχει λόγος να ταξιδέψουμε για την Κωνσταντινούπολη και να κάνουμε περιττά έξοδα»!

Στον Πατριάρχη η αποστολή

Αύριο στις 10:30 οι «κίτρινοι» θα επισκεφτούν το Πατριαρχείο στην Κωνσταντινούπολη όπως έπραξαν και πέρυσι παραμονές του αγώνα με την Φενερμπαχτσέ Ούλκερ. Το παρών από πλευράς διοίκησης θα δώσει ο πρόεδρος της ΚΑΕ Θανάσης Τζεβελέκης.

Σκέψεις για Αμερικανό περιφερειακό

Ο Αρης με την απόκτηση του Ντάριους Ουάσινγκτον και του Βλάντιμιρ Μπόισα ενισχύθηκε αρκετά, όμως εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Σύμφωνα με πληροφορίες, οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν μία έρευνα αγοράς αναζητώντας Αμερικανό «καθαρόαιμο» σμολ φόργουορντ. Η έλευση του Βλάντιμιρ Μπόισα (ο οποίος «με το καλημέρα» κέρδισε αρκετό χρόνο συμμετοχής) άλλαξε τις ισορροπίες στο ρόστερ των «κιτρίνων». Ο Ρεϊσόν Τέρι πολλάκις χρησιμοποιήθηκε ως πάουερ φόργουορντ για να καλύψει την τρύπα» στη ρακέτα, και μετά την απόκτηση του Μπόισα αναγκαστικά χρησιμοποιείται ως επί το πλείστον στη θέση «3». Στους αγώνες με την Αρμάνι και τον ΠΑΟΚ όμως φάνηκε ότι δυσκολεύεται (κυρίως στην άμυνα), οπότε το «ψάξιμο» των «κιτρίνων» έχει λογική...

www.betsmart.gr

Κι αλλον παικτη? blink.gif
Μαλλον, ο Τερελ αποχωρει τελικα...

Παντως, εμενα, ο Τερι μου εμπνεει εμπιστοσυνη στην αμυνα. Οντως, ειχε καποια προβληματα με την Αρμανι, αφου δεν ηταν σε καλη ημερα, αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα χρονου να διορθωσει τα λαθη του. Δεν ξερω αν ακομα μια προσθηκη, οταν καλα-καλα δεν εχουν προσαρμοστει οι 2 νεοαοκτηθεντες, θα βοηθησει ή θα περιπλεξει ακομα περισσοτερο το ροστερ. Αν προκειται για καποια καλη περιπτωση κι εφοσον το σηκωνει το μπατζετ, τοτε καλως να ερθει. Απλα, θα πρεπει ο Χερμπερτ απο κει και περα να κανει αριστη διανομη χρονου και ρολων.
weirdo1977
τριάρι κιόλα ?? huh.gif η ομάδα όπως είναι αν πάρει έναν center θα μας τρελάνει εντελώς αλλα το τριάρι που κολλάει ?

by the way τι γίνετε με το topic του αυριανού αγώνα ?
basketaris
Αυτο μου εκανε κι εμενα εντυπωση, weirdo... 39.gif
Οσο για το τοπικ, το ανοιγω εγω και το κριμα στο λαιμο σας! tongue.gif
Warrior
Παιδια εγω που καταλαβαινω απο τα παραπανω(στο αρθρο της betsmart αναφερομαι) ειναι οτι επανερχεται
στο προσκηνιο θεμα Τερι!!Αυτο καταλαβαινω τουλαχιστον...

Κατω τα χερια απο τον Τερι!! angry.gif angry.gif

Θα συμφωνησω οτι αν χρειαζεται κατι η ομαδα,αυτο ειναι ενα σεντερ!Και αν καποιος περισσευει αυτη τη
στιγμη αυτος ειναι ο Μοτολα! biggrin.gif tongue.gif

Αλλα εγω λεω να σταματησουμε το "ανακατεμα της τραπουλας" να δεσει η ομαδα και να πιασει εναν
ρυθμο.Ερχεται βαρυ προγραμμα...

Οσον αφορα τα τοπικ...τελευταια το χουμε παραμελησει τελειως το θεμα!Ας υπαρχουν και δυο τοπικ παραλληλα.
Απο το να ανοιγουμε συνεχως μια μερα πριν τον αγωνα....
basketaris
Πολλες φορες μπηκα στον πειρασμο να ανοιξω εγω καποιο τοπικ, αλλα λιγο το οτι τηρουμε καποια γουρια (αυτος που κερδιζει, συνεχιζει), λιγο το οτι πιθανως να αποπροσανατολιζοταν η σκεψη μας με 2 ταυτοχρονα τοπικς αγωνων, με απετρεψεαν απο το να το κανω.

Συμφωνω μαζι σου, ομως, warrior, ας το τηρησουμε απο εδω και περα οπως λες. Ας ανοιγουμε πιο νωρις τα τοπικς, για να κανουμε καλυτερη συζητηση. Οποτε, αν θες, ανοιξε ενα τοπικ για το ματς με την Ολυμπιαδα και μετεφερε και το ποστ μου παραπανω (#467) σε αυτο, αφου αφορα τα εισιτηρια του αγωνα. wink.gif


Τελος, οσον αφορα τη...θρυλουμενη μεταγραφη, δε θελω επουδενι, ουτε εγω, να σκεφτομαι περιπτωση αποχωρησης του Ρεισον! 33.gif
scales84
Ρε θα μας τρελανουν?ο τερρυ για μενα ειναι δευτερη περιπτωση μασσευ.εχουν κολλησει και απιστευτα και το παλικαρι ξερει μπασκετ.στο FACEBOOK διαβασα σχολιο αμερικανων οταν επαιζε στο νορθ καρολινα οτι ειναι πιο αθλητικος και απο τον λεμπρον τζειμς.και αυτον τον παικτη αντι να κανουμε τα παντα να τον κρατησουμε θελουμε να τον διωξουμε?Επισης με τον παοκ ηταν πολυ καλος...
Warrior
QUOTE
Πάει Μάλαγα ο Καστλ!

Η πόρτα της Μενόρκα έκλεισε για τον Τέρελ Καστλ και άνοιξε αυτή της Μάλαγα! Ο παίκτης του Άρη, σύμφωνα με την «Marca» βρίσκεται ένα μόλις βήμα μακριά από την Ουνικάχα και αναμένεται να υπογράψει συμβόλαιο με την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο που εδώ και δύο μήνες ψάχνει για πλέι μέικερ. Ο Αμερικανός με κοινοτικό διαβατήριο, θα αποτελέσει παρελθόν από τον Άρη και η νέα του επαγγελματική στέγη βρίσκεται στην Ισπανία.

«Ο τελευταίος που θα καταφθάσει θα είναι ο Τέρελ Καστλ. Ο 35χρονος Αμερικανός θα πάρει τη θέση του Μπόγιαν Πόποβιτς που θα παραχωρηθεί στη Μενόρκα», αναφέρει υο δημοσίευμα.

http://www.superbasket.gr/?c=133&a=100390


Aν αληθευει το δημοσιευμα,καλη τυχη στον Τερελ και τον ευχαρισουμε για οσα προσεφερε στην
ομαδα μας!Εχει συνεισφερει στο να φτασουμε στο επιπεδο που βρισκομαστε αυτη τη στιγμη!Ισως
αξιζε να εχει διαφορετικο τελος απο την ομαδα μας... sad.gif
basketaris
QUOTE
ΑΡΗΣ: Αποχαιρετά τον Κασλ, σκέφτεται Ολυμπιάδα

Προς Μάλαγα οδεύει ο 35χρονος γκαρντ, «προσοχή στην Ολυμπιάδα» λέει ο Χέρμπερτ

Ο Αρης ετοιμάζεται να αποχαιρετήσει τον πρώην αρχηγό του. Ο Τερέλ Κασλ, σύμφωνα με ρεπορτάζ της ισπανικής Marca, θα είναι το επόμενο μεταγραφικό απόκτημα της Μάλαγα. Οι Ισπανοί αναφέρουν ότι ο 35χρονος άσος θα αντικαταστήσει τον Μπόγιαν Πόποβιτς, ο οποίος «τα έσπασε» με τον Σέρτζιο Σκαριόλο και πάει δανεικός στη Μενόρκα ως το τέλος της σεζόν. Σημαιώνεται ότι η Μενόρκα ήταν αυτή που έκανε πρόταση στον Κασλ, ο οποίος όμως απάντησε αρνητικά αφού ήθελε να συνεχίσει την καριέρα του σε ομάδα Ευρωλίγκα. Κι όλα δείχνουν ότι τη βρήκε...

Αυτό που μένει να απαντηθεί, εφόσον το θέμα Κασλ - Μάλαγα βρίσκεται στην τελική ευθεία, είναι αν ο Αμερικανο-βόσνιος θα φύγει αμέσως, ή αν θα δώσει το «παρών» στον αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Το πρώτο ενδεχόμενο είναι το πιο πιθανό, αν και οι φίλοι του Αρη θέλουν να τον δουν στο Αλεξάνδρειο, ώστε να τον αποχαιρετήσουν όπως αρμόζει στην τετραετή προσφορά του στην ομάδα.

Την ίδια ώρα, ο Γκόρντον Χέρμπερτ επικεντρώνει την προσοχή του στην αναμέτρηση του Σαββάτου με την Ολυμπιάδα Πατρών. Στον κόουτς του Αρη δε λέει τίποτα η βαθμολογική θέση των Αχαιών, αφού ξέρει καλά ότι μετά από μεγάλες επιτυχίες ελοχεύουν κίνδυνοι.

Στον Αρη πάντως η ικανοποίηση για το μεγάλο διπλό στην Κωνσταντινούπολη επί της Εφές Πίλσεν είναι διάχυτη. «Κάναμε την καλύτερη φετινή μας εμφάνιση, όμως πρέπει να έχουμε ανάλογη συνέχεια. Θα προσπαθήσουμε να βγούμε τέταρτοι στον όμιλό μας, σημαίνει πολλά αυτό κυρίως στον ψυχολογικό τομέα», δήλωσε ο Χάνο Μότολα, ο οποίος πήρε... παραμάζωμα την πολυδιαφημισμένη φροντ λάιν της Εφές.

Στον Αρη περιμένουν αρκετό κόσμο στο ματς με την Ολυμπιάδα, ενώ στις τάξεις του κόσμου επικρατεί ήδη παροξυσμός γι τον αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης με τη Μακάμπι.

www.betsmart.gr

QUOTE
(...)
Αύριο τα αποτελέσματα για Τέρι

Μια προπόνηση περισσότερο για ξεμούδιασμα έπειτα από τον χθεσινό αγώνα με την Εφές Πίλσεν περιλάμβανε σήμερα το πρόγραμμα του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Μοναδικός απών ήταν ο Ρεισόν Τέρι που υποβλήθηκε στις απαραίτητες εξετάσεις και από τα αποτελέσματα τους που αναμένονται αύριο θα διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος του.

Οι «κίτρινοι» αύριο θα ξεκινήσουν ουσιαστικά την προετοιμασία τους για τον Σαββατιάτικο (26/01) αγώνα με την Ολυμπιάδα Πατρών κάνοντας μια προπόνηση το μεσημέρι.

www.arisbc.gr
celtic_pride
O Καστλ στην Μάλαγα??? Φέυγει απο τον ΑΡΗ "τελειωμένος" και πάει στην Μάλαγα??
Περίεργο μου φαίνεται.....

blink.gif blink.gif blink.gif
basketaris
Δε νομιζω οτι φευγει "τελειωμενος" με την εννοια του αχρηστου και περιττου. Η αλλαγη γινεται για λογους ανανεωσης και ενισχυσης της ομαδας...

Παρ' ολα αυτα, ο Τερελ παραμενει μια αξιοπιστη λυση, με εμπειρια Ευρωλιγκα που μπορει να προσφερει καποια ποιοτικα λεπτα απο τον παγκο. Με δεδομενο οτι ο Μπογιαν Ποποβιτς φευγει απο την ομαδα, αλλα και οτι αυτη την εποχη σπανιζουν οι αξιολογοι ελευθεροι point guards, το θεωρω λογικο να ενδιαφερεται η Μαλαγα, η οποια θα τον προοριζει πισω απο τον Καμπεθας.

Φανταζεστε να κληρωθουμε με καμια Μαλαγα (ξανα) στο Top 16 και να ερθει αντιπαλος? blink.gif
Θα 'ναι πολυ περιεργο συναισθημα... ohmy.gif
basketaris
sad.gif sad.gif sad.gif
...την γκαντεμια μου μεσα! shot.gif
QUOTE
Χωρίς Τέρι για έναν μήνα

Ένα μήνα εκτός δράσης θα μείνει ο Ρεϊσόν Τέρι, μετά τη θλάση στη γάμπα του δεξιού του ποδιού, που υπέστη στο παιχνίδι με την Έφες Πίλσεν, το βράδυ της Τετάρτης, στο Αμπντί Ιπεκτσί.

www.sport24.gr
celtic_pride
QUOTE(basketaris @ Jan 25 2008, 16:27 ) *
Δε νομιζω οτι φευγει "τελειωμενος" με την εννοια του αχρηστου και περιττου. Η αλλαγη γινεται για λογους ανανεωσης και ενισχυσης της ομαδας...


Δεν νομίζω να τον θεωρεί κανένας φίλος της ομάδας μας άχρηστο. Απλά, είναι το γενικότερο συναίσθημα ότι ένας παίκτης που δεν υπολογίζεται στον Αρη (για λόγους ανανέωσης πάντα), να πηγαίνει στην Μάλαγα.
Τεσπα, καλή τύχη στον "πρώην" αρχηγό, σε οποιαδήποτε ομάδα πάει. Αναμφισβήτητα αποτέλεσε έναν από τους κυριότερους παράγοντες της "αναγέννησης" του Αρη τα τελευταία χρόνια.... 41.gif



P.S. Κρίμα για τον Τερι. sad.gif sad.gif . Προφανώς κάποιος Τούρκος μας καταράστηκε... tongue.gif
basketaris
Nεοτερες εξελιξεις για τον Τερι!

Tελικα, απο το ιατρικο τιμ της ομαδας ακουστηκε οτι δεν θα παιξει με Ολυμπιαδα, αλλα θα τρεξουν να προλαβουν το ματς με Μακαμπι! smile.gif

Οποτε, μαλλον για ελαφριας μορφης θλαση προκειται, δηλαδη περιπου 10 ημερες...

Το...διορθωμενο κειμενο του sport24.gr:

QUOTE
Χωρίς Τέρι για μία εβδομάδα

Επιμέλεια: Πάρης Τσελεπίδης-Παναγιώτης Ψαρρέας

Μία εβδομάδα εκτός δράσης θα μείνει ο Ρεϊσόν Τέρι, μετά τη θλάση στη γάμπα του δεξιού του ποδιού, που υπέστη στο παιχνίδι με την Έφες Πίλσεν, το βράδυ της Τετάρτης, στο Αμπντί Ιπεκτσί.

Για το παιχίδι με την Έφες Πίλσεν, αλλά και τη συνέχεια στο Πρωτάθλημα, με την Ολυμπιάδα, μίλησε, ο Χάνο Μότολα: "Αναμφισβήτητα ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για μένα, αλλά και για όλη την ομάδα γενικότερα. Προσωπικά είμαι περισσότερο χαρούμενος για την παρουσία μου στην άμυνα, παρά στην επίθεση. Σε μερικά παιχνίδια εξάλλου μπορεί να βάλεις τα σουτ, ενώ σε μερικά άλλα η μπάλα να μην σου κάνει το χατίρι", είπε ο άσος του Άρη, στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ.

"Στον συγκεκριμένο αγώνα η ομάδα είχε εννιά παίκτες που έπαιξαν πολύ καλά και αυτή η νίκη δίνει αυτοπεποίθηση όχι μόνο σε εμένα, αλλά σε όλη την ομάδα".

Αναφερόμενος στην ιστορία, είπε: "Μου αρέσει η ιστορία και γνωρίζω για την ιστορία μεταξύ των δύο λαών. Χαίρομαι πολύ που ήμουν στην πλευρά των νικητών".

Στη συνέχεια, ο σέντερ του Άρη, μίλησε για τις διαφορές ανάμεσα στους οπαδούς των Τούρκων και αυτούς της ελληνικής ομάδας: "Υπάρχει επίσης πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ των φιλάθλων της τουρκικής ομάδας σε σχέση με τους δικούς μας. Εκείνοι έφυγαν από το γήπεδο πριν τελειώσει ο αγώνας, ενώ οι δικοί μας εκπληκτικοί φίλαθλοι μπορεί να χάσαμε σε κάποια παιχνίδια, αλλά παρόλα αυτά παρέμειναν στο γήπεδο μέχρι την λήξη του αγώνα. Αυτή είναι η διαφορά ενός φιλάθλου που αγαπάει την ομάδα του πραγματικά και ενός άλλου που του αρέσει η ομάδα του μόνο όταν κερδίζει. Μου αρέσουν πολύ οι φίλαθλοι μας και βρέθηκε η κατάλληλη στιγμή για μένα να αποτελέσω μέλος μιας ελληνικής ομάδας".

Όσον αφορά στο παιχνίδι με την Ολυμπιάδα, για τη 14η αγωνιστική της Α1, τόνισε: "Ίσως είναι δύσκολο για τους φιλάθλους μας να το αντιληφθούν, αλλά αγώνες σαν τον αυριανό είναι μερικές φορές οι δυσκολότεροι. Ο συγκεκριμένος αγώνας με την Ολυμπιάδα θα είναι ίσως δυσκολότερος σε σχέση με αυτό κόντρα στην Εφές Πίλσεν διότι είχαμε ένα καλό παιχνίδι και μετά ένα επίπονο πρόγραμμα επιστροφής, ενώ τώρα καλούμαστε να είμαστε σε σύντομο χρονικό διάστημα το ίδιο καλοί και στον αυριανό αγώνα".

"Από την άλλη πλευρά οι αντίπαλοι μας δεν έχουν απολύτως τίποτα να χάσουν και θα επιδιώξουν να σουτάρουν κάθε φορά που βρίσκουν ανοικτό πεδίο προς το καλάθι, ενώ κανείς δεν πρόκειται να τους πει τίποτα ακόμη και αν χάσουν με μεγάλη διαφορά. Εμείς όμως αν συνεχίσουμε να παίζουμε το ίδιο σκληρά τότε είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να φτάσουμε σε μια ακόμη νίκη".
basketaris
QUOTE
ΑΡΗΣ: Αγώνας δρόμου για να προλάβει ο Τέρι τη Μακάμπι

Προσοχή στην Ολυμπιάδα συνέστησε ο Χέρμπερτ

Η μεγάλη νίκη του Αρη στο «Αμπντί Ιπεχτσί» επί της Εφές Πίλσεν αποδείχτηκε και πύρρειος! Ο Ρεϊσόν Τέρι «κληρονόμησε» θλάση στο πόδι, όπως έδειξε η μαγνητική τομογραφία στην οποία υποβλήθηκε σήμερα. Ο Αμερικανός φόργουορντ θα λείψει σίγουρα από την αυριανή (17.00) αναμέτρηση με την Ολυμπιάδα Πατρών στο Αλεξάνδρειο, ενώ το ιατρικό τιμ ξεκίνησε αγώνα δρόμου για να προλάβει τον αγώνα της ερχόμενης Πέμπτης με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Απών από τη σημερινή προπόνηση ήταν και ο Σπύρος Παντελιάδης ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στο πόδι. Ο Γκόρντον Χέρμπερτ συνέστησε προσοχή στην Ολυμπιάδα. «Σεβόμαστε την Ολυμπιάδα και δεν ξεχνάμε πόσο σκληρή ήταν η πρώτη μας αναμέτρηση. Είναι πολύ σημαντικό λοιπόν να αντιμετωπίσουμε τους αντιπάλους μας με την πρέπουσα σοβαρότητα, να παίξουμε σκληρά, αλλά και ως ομάδα. Θέλουμε κάθε φορά να κάνουμε ένα βήμα μπροστά και θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε προς όφελος μας τη νίκη της περασμένης Τετάρτης απέναντι στην Εφές Πίλσεν», τόνισε ο κόουτς του Αρη, ο οποίοςθέλει να πετύχε την 9η συνεχόμενη νίκη του. Το σερί όμως δεν του λέει και πολλά...

«Πάντα βλέπουμε τον κάθε αγώνα ξεχωριστά. Αυτή την στιγμή συγκεντρωνόμαστε αποκλειστικά στην αυριανή αναμέτρηση η οποία είναι και η πιο σημαντική. Είχαμε ορισμένους τραυματισμούς, αλλά ακόμη και έτσι θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για να παίξουμε», λέει ο Χέρμπερτ ο οποίος δεν αρνήθηκε να αποκαλύψει το «μυστικό» του σερί αυτού.
«Δυνατή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και έλεγχος των ριμπάουντ. Κάναμε αυτά τα τρία πράγματα και παίξαμε ως ομάδα κόντρα στην Εφές Πίλσεν. Εφαρμόζοντας αυτά τα τρία στοιχεία θα είμαστε πάντα σε θέση να κερδίσουμε οποιονδήποτε αντίπαλο, ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα κινδυνέψουμε να χάσουμε επίσης από τον οποιονδήποτε».

Στο Αλεξάνδρειο αύριο αναμένεται αρκετός κόσμος ο οποίος αναμένεται να «επιβραβεύσει» την ομάδα για τη μεγάλη νίκη στην Πόλη, ενώ μεγάλη είναι η κινητικότητα για τα εισιτήρια του αγώνα με τη Μακάμπι, τα οποία βγήκαν σήμερα στην κυκλοφορία. «Ο αγώνας θα έχει εορταστικό κλίμα λόγω της πρόκρισης στο TOP 16 της Ευρωλίγκα και στόχος της ομάδας φυσικά θα είναι να ολοκληρώσει με νίκη τις υποχρεώσεις στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης. Δεν πρέπει να λείψει κανείς λοιπόν από το μεγάλο αυτό ραντεβού και με τον δικό σας ξεχωριστό τρόπο βοηθήστε τον Αρη να γράψει μια ακόμη σπουδαία σελίδα στην πλούσια ιστορία του», αναφέρει η ΚΑΕ.

www.betsmart.gr
basketaris
QUOTE
ΤΕΡΕΛ ΚΑΣΛ: «Μένω πιστός στο συμβόλαιό μου»

Ο 35χρονος άσος έλυσε τη σιωπή του

Ο Τερέλ Κασλ έλυσε τη σιωπή του και μιλώντας στην εφημερίδα «Αγγελιοφόρος» τόνισε ότι μένει πιστός στο συμβόλαιό του με τον Αρη. Ο 35χρονος άσος είπε:

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ: «Η αντικαταστάσή μου στο ελληνικό πρωτάθλημα είναι απόφαση της διοίκησης. Δε σημαίνει ότι είναι λάθος, ούτε ότι εγώ συμφωνώ. Απλά, τηρώ το συμβόλαιό μου, μένω πιστός σ' αυτό και τους φιλάθλους. Μένω εδώ για τον κόσμο, οι φίλαθλοι είναι που με υποστηρίζουν».

ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΟΥ: «Εγώ δεν κάνω πολιτική, ούτε αλλάζω το συμβόλαιο μεσούσης μιας περιόδου. Θα μείνω εδώ ώς το τέλος»!

ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΠΕ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ: «Τους ζήτησα να μείνουν συγκεντρωμένοι στο στόχο της ομάδας. Μόνον έτσι μπορούμε να συνεχίσουμε, αφού μπορούμε να φτάσουμε στους "8" της Ευρωλίγκας, ενώ είμαστε και στην τριάδα της Α1».

ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ: «Δεν έφυγα πέρσι, ούτε το καλοκαίρι που είχα πολλές προσφορές. Εδώ θέλω να παίζω και να τελειώσω την καριέρα μου. Τώρα, όμως, που ξεκουράζομαι, το σώμα μου έρχεται στην επιθυμητή κατάσταση και μου ανοίγει η όρεξη και για άλλον ένα χρόνο μπάσκετ»!

ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΗ: «Τι εννοείς; Εμείς πήγαμε την ομάδα στο 9-0, και πριν τις αλλαγές καλό μπάσκετ έπαιζε ο Αρης».

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΣΤΟ... ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΕΣ: «Ηταν παρεξήγηση. Εχασα προπονήσεις επειδή πήγα να τακτοποιήσω το διαβατήριό μου. Ο κόουτς μού εξήγησε στο αεροδρόμιο και το δέχτηκα».

www.betsmart.gr
scales84
Αρα μενει ο τερελ στο ροστερ για την ευρωπη και προφανως αν χτυπα ξυλο παθει καποιος τπτ μποριε να μπει και στο πρωταθλημα.Πολυ καλο ου ακουγεται.η ομαδα ειναι πιο πληρης απο ποτε στην ευρωπη.συμμφωνειτε?
basketaris
QUOTE
Γκάλης με Ιωαννίδη και λίγο από Γιαννάκη…

Τώρα πια δεν είναι είδηση. Ο Νίκος Γκάλης και ο Γιάννης Ιωαννίδης βρέθηκαν και πάλι σε δημόσιο χώρο μαζί, σε μία ακόμη εκδήλωση του Αρη, μόνο που αυτή τη φορά, την όλη… διαδικασία απασχόλησε και ο Παναγιώτης Γιαννάκης και η επικείμενη συνεργασία του με τον Ολυμπιακό…

Για το θέμα ρωτήθηκε σχετικά ο Υφυπουργός Αθλητισμού, αλλά είχε κάθε λόγο για να αποφύγει τις «κακοτοπιές». «Εχω μάθει να απαντάω και να εκφράζω άποψη επί συγκεκριμένων πραγμάτων και όχι σε φημολογίες. Ετσι κι αλλιώς είναι κάτι που πρόκειται να απασχολήσει την Ομοσπονδία και τον ίδιο», απάντησε ο Γιάννης Ιωαννίδης που ασχολήθηκε αρκετή ώρα με την κόρη του Νίκου Γκάλη και σχολίασε: «έχει δυνατά γονίδια…»

Ο Υφυπουργός Αθλητισμού αναφέρθηκε στην πορεία του Αρη… «είναι μεγάλη η διαφορά που υπάρχει από Παναθηναϊκό και ο Ολυμπιακό, όχι μόνο από τον Αρη, αλλά από όλες τις ομάδες. Ο Αρης όμως παλεύει, είναι ανταγωνιστικός όταν παίζει στην Ευρωλίγκα και είναι καλό για την πόλη που εξαιτίας του Αρη έρχονται ομάδες θηρία», αλλά και στην κλήρωση του Προολυμπιακού τουρνουά… «δεν έχει σημασία η κλήρωση, αλλά η Εθνική ομάδα που διαθέτει εξαιρετικούς παίκτες να έχει τη δυνατότητα να περάσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες και να διεκδικήσει εκεί μία μεγάλη διάκριση. Το Υπουργείο έκανε ότι μπορούσε και βοήθησε ώστε να έρθει στην Ελλάδα η διοργάνωση».

Ο Νίκος Γκάλης από την πλευρά του, αφού αποκάλυψε ότι… «είναι δυνατή η κόρη μου, αλλά δεν θέλω να ασχοληθεί με το μπάσκετ. Αν ήταν αγόρι θα ήταν διαφορετικό», τόνισε: είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι και πάλι ανάμεσα σε παλιούς φίλους και ανθρώπους του Αρη».

Στην εκδήλωση που διοργάνωσε ο σύλλογος των παλαιμάχων καλαθοσφαιριστών του Αρη για την κοπή της πίττας, έδωσαν το παρών πάρα πολλά μέλη της οικογένειας των «κιτρίνων». Φυσικά ξεχώρισε ο Νίκος Γκάλης με τη σύζυγό του, αλλά και ο Γιάννης Ιωαννίδης στον οποίο έτυχε το ένα από τα δύο φλουριά. Το άλλο πήγε στους εκπροσώπους του Τύπου και το παρέλαβε ένας άλλος Γκάλης, ο ρεπόρτερ Χρήστος Γκάλης!

www.superbasket.gr
xaotiki_diastasi
Χλωμός λέει το sport24 ο Τερι με ολυμπιακό. Σκούρα τα πράγματα... Τον χρειαζόμαστε πολύ σε αυτό το παιχνίδι.
basketaris
QUOTE
Μάσει: "Στόχος το Final Four"

Την ελπίδα του να φτάσει ο Άρης, ως το Final Four, εξέφρασε ο Τζερεμάια Μάσεϊ, που εξήγησε ότι η Μακάμπι, ήταν καλύτερη στην παράταση. Ως ένα τεστ για την επόμενη φάση, χαρακτήρισε το παιχνίδι, ο Ντάριους Ουάσιγκτον.

"Παρά την ήττα, δείξαμε ότι διαθέτουμε αρκετά καλή ομάδα, ελπίζω να παρουσιαστούμε έτοιμοι στην επόμενη φάση. Θέλουμε να πάμε στο Final Four. Η Μακάμπι ήταν καλύτερη στην παράταση, παλέψαμε για την νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Ίσως ήταν θέμα τύχης, ίσως έλλειψης συγκέντρωσης. Αλλά κοιτάμε μπροστά και περιμένουμε την επόμενη φάση της Ευρωλίγκα".

Για το παιχνίδι, μίλησε και ο... μοιραίος του Άρη, Ντάριους Ουάσινγκτον, που έχασε αρκετά κρίσιμα λέι απ: "Συμβαίνουν κάποιες τέτοιες νύχτες. Όταν κάποια πράγματα δεν πάνε όπως τα θέλεις. Έκανα την προσπάθεια και ίσως να έβαλα περισσότερη δύναμη, ίσως να σούταρα χαλαρά. Έτσι συμβαίνει, χάνεις κάποια καλάθια που νομίζεις ότι θα μπουν. Το σημαντικό είναι να συνεχίζεις να παλεύεις για την νίκη. Ίσως φάνηκε πολύ εύκολο, αλλά τελικά η μπάλα δεν μπήκε. Είναι κάποιες στιγμές που αδικείσαι από το τελικό αποτέλεσμα".

"Ήταν ένα καλό παιχνίδι, η Μακάμπι έχει μία πολύ καλή ομάδα. Διεκδικήσαμε τις πιθανότητες μας για την νίκη. Αποδείξαμε ότι δίκαια βρισκόμαστε στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκας. Βαδίζουμε στον σωστό δρόμο και μπορούμε να πάμε καλύτερα στην επόμενη φάση. Ο αγώνας με την Μακάμπι ήταν ένα καλό τεστ για εμάς, ενόψει της επόμενης φάσης. Δείξαμε ότι μπορούμε να παλέψουμε και να έχουμε υψηλούς στόχους".

Αγαδάκος: "Να μην επαναλάβουμε τα λάθη"

Την ευχή του, να μην επαναλάβει ο Άρης, τα λάθη της πρώτης φάσης στην επόμενη, εξέφρασε ο Λάζαρος Αγαδάκος που τόνισε: "Η Μακάμπι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Προσπαθήσαμε για το καλύτερο, θέλαμε πάρα πολύ την νίκη και παλέψαμε στην παράταση. Λυπόμαστε για τον τρόπο που χάσαμε. Θέλαμε να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας που βρέθηκε στο πλευρό μας και μας συμπαραστάθηκε. Υπάρχει ικανοποίηση για την πορεία της ομάδας στην πρώτη φάση, αλλά μπορούσαμε να κάνουμε και κάτι καλύτερο. Στόχος να μην επαναλάβουμε τα λάθη της πρώτης φάσης στην επόμενη<>".

Τέλος, ο Βλαντιμίρ Μπόισα, τόνισε: "Ο Άρης απέδειξε ότι είναι δίκαια στις 16 καλύτερες ομάδες. Παλέψαμε ως το τέλος για τη νίκη, ήταν και η εκπληκτική ατμόσφαιρα και έτσι τη θέλαμε περισσότερο. Χάσαμε στα κρίσιμα σημεία την αυτοσυγκεντρωσή μας και αυτό ίσως ήταν το σημείο που μας κόστισε. Κοιτάμε την επόμενη μέρα και στόχος μας είναι να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω στην επόμενη φάση, να προκριθούμε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρωλίγκα".

www.sport24.gr

QUOTE
Ξέσπασμα Τζεβελέκη, αμφίβολος ο Τέρι

Το ξέσπασμα του προέδρου της ΚΑΕ Άρης, Θανάση Τζεβελέκη, επεφύλασσε το περιθώριο της σημερινής κοπής της Πρωτοχρονιάτικης πίτας των Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών της ομάδας όπου το παρών έδωσαν μεταξύ άλλων ο Γιάννης Ιωαννίδης και ο Νίκος Γκάλης.

"Είμαστε καλύτεροι από πέρσι και θα ήθελα να στείλω το μήνυμα σε όλους όσους στεναχωριούνται ότι η ομάδα πάει καλά να την αφήσουν στην ησυχία της. Την μια ακούστηκε ότι θα πουλήσουμε κάποιον παίκτη και τώρα ότι έχουμε οικονομικά προβλήματα. Αυτό που έχω να πω είναι ότι πρόκειται για κακοήθειες", τόνισε ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Θανάσης Τζεβελέκης.

Κατά τα άλλα αυτό που ξεχώρισε στο περιθώριο της κοπής της Πρωτοχρονιάτικης πίτας των Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών του Άρη ήταν τα τετ α τετ μεταξύ του Γιάννη Ιωαννίδη και του Νίκου Γκάλη για δεύτερη φορά μέσα σε δύο εβδομάδες. Όσο για το φλουρί αυτό έπεσε στους εκπροσώπους του Τύπου που παραβρέθηκαν και ακολούθως στον Γιάννη Ιωαννίδη.

Από την πλευρά του ο Νίκος Γκάλης δήλωσε χαρούμενος για την παρουσία του, ο Γιάννης Ιωαννίδης πως οι σύλλογοι δεν θα πρέπει να ξεχνούν την ιστορία τους ενώ το παρών έδωσε και ο εκ των αρχηγών της νυν ομάδας του Άρη, Γιώργος Καλαϊτζής.

Στα αγωνιστικά η ομάδα του Άρη πρόκειται να επιστρέψει αύριο το απόγευμα και πάλι στις προπονήσεις ξεκινώντας την προετοιμασία της για τον νοκ άουτ ημιτελικό της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στα πλαίσια του Κυπέλλου Ελλάδος.

Όπως όλα δείχνουν πάντως ο Γκόρντον Χέρμπερτ θα στερηθεί για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι τις υπηρεσίες του Ρεϊσόν Τέρι εξαιτίας της θλάσης στο γαστροκνήμιο του δεξιού του ποδιού από το παιχνίδι με την Εφές Πίλσεν. Η εκτίμηση αυτή προκύπτει από το αποτέλεσμα της χθεσινής μαγνητικής όπου υποβλήθηκε με την συμμετοχή του να κρίνεται εξαιρετικά αμφίβολη.

www.sport24.gr
Warrior
QUOTE(sport24.gr)
Α1 Αρης:Ετοιμάζεται για Μάλαγα ο Καστλ

Ο Τερέλ Καστλ όπως όλα δείχνουν ετοιμάζει τις βαλίτσες του για να αφήσει τον Άρη και να μετακομίσει στην Ουνικάχα Μάλαγα μετά από τρεισήμισι χρόνια στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Καστλ μπορεί μετά το παιχνίδι της Πέμπτης στο Αλεξάνδρειο με την Μακάμπι Τελ Αβίβ για την Ευρωλίγκα να δήλωνε πως θα μείνει μέχρι το τέλος της αγωνιστικής περιόδου στον Άρη σύμφωνα και με το συμβόλαιό του ωστόσο σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις ακόμα και αύριο αναμένεται να γυρίσει σελίδα στην καριέρα του.

Να λύσει το συμβόλαιό του με τον Άρη και να υπογράψει το νέο του με την Ουνικάχα Μάλαγα του Σέρτζιο Σκαριόλο που θα τον εντάξει στο ρόστερ του αντί του Μπόγιαν Πόποβιτς. Μάλιστα θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Καστλ δεν αποκλείεται να βρεθεί αντίπαλος του Άρη στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκα αν στην αυριανή κλήρωση στην Μαδρίτη η ισπανική ομάδα βρεθεί και πάλι στον ίδιο όμιλο με τους "κίτρινους".

Ο Καστλ θα πρέπει να σημειωθεί ότι ήθελε να παραμείνει σε επίπεδο ομάδας Ευρωλίγκα και για το λόγο αυτό προτίμησε την Μάλαγα αντί της επίσης ισπανικής Μενόρκα που είχε κινηθεί πρώτη για να τον εντάξει στη δύναμή της. Κι όσο για το σχόλιό του επί του παρόντος είναι το: "Περιμένω την ενημέρωση από τον μάνατζέρ μου", με το όλο θέμα πάντως να αναμένεται το πιθανότερο να λήξει αύριο(σημερα).
basketaris
Mια μενει, μια φευγει... Δεν ξερουμε τι να πιστεψουμε πλεον... unsure.gif
basketaris
QUOTE
03.02.2008 - Επιστροφή στην δουλειά

Την προετοιμασία τους για το νοκ άουτ ημιτελικό της Τετάρτης (06/01) στο Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον Ολυμπιακό ξεκίνησαν σήμερα στον ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο.

Οι «κίτρινοι» επέστρεψαν στο παρκέ του Αλεξανδρείου μετά το διήμερο ρεπό που τους έδωσε ο Γκόρντον Χέρμπερτ και με γεμάτες… μπαταρίες μπήκαν σε φουλ ρυθμούς δουλειάς για τον πολύ σημαντικό αγώνα που τους περιμένει στο ΣΕΦ απέναντι στους «ερυθρόλευκους». Το πρόγραμμα περιλάμβανε μια προπόνηση το απόγευμα στην οποία δεν μετείχε ο Ρεισόν Τέρι, του οποίου η συμμετοχή στον συγκεκριμένη αναμέτρηση παραμένει αμφίβολη, ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζής προπονήθηκε σε πιο χαλαρούς ρυθμούς από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, εξαιτίας μια ίωσης που τον ταλαιπωρεί.

Αύριο οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ θα γυμναστούν στην αίθουσα με τα βάρη, ενώ στις 13:45 (ώρα Ελλάδας) το ενδιαφέρον θα στραφεί στη Μαδρίτη εκεί όπου θα γίνει η κλήρωση των ομίλων της Ευρωλίγκα για το TOP 16. Το παρών για λογαριασμό του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο στην ισπανική πρωτεύουσα θα δώσει ο Διευθύνων Σύμβουλος της Κ.Α.Ε., Γιάννης Δαμιανίδης.

Ο ΑΟΚ Άγιος Αθανάσιος τίμησε τον Βασίλη Βουρτζούμη

Σήμερα στις 11:30 ο Γάϊος Σκορδίλης, ο Δημήτρης Καραδολαμης, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης και ο Γιώργος Πασσαλίδης, συνοδευόμενοι από το μάνατζερ του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο Βασίλη Βουρτζούμη ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση που τους απηύθυνε ο ΑΟΚ Άγιος Αθανάσιος για να παραστούν στην ετήσια κοπή της βασιλόπιτας του συλλόγου.

Οι τέσσερις καλαθοσφαιριστές του ΑΡΗ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο μόνο με άδεια χέρια δεν πήγαν στον τόπο που έλαβε χώρα η εκδήλωση, αφού έδωσαν μια στολή προθέρμανσης της ομάδας, τέσσερις στολές από τις Ακαδημίες του Συλλόγου, ένα βιβλίο της ιστορίας του καλαθοσφαιρικού ΑΡΗ γραμμένο από τον συγγραφέα Κώστα Ίντο, το λεύκωμα του Δήμου Θεσσαλονίκης στο οποίο καταγράφεται η ιστορία όλων των τμημάτων του ΑΡΗ καθώς και η ίδρυση του συλλόγου, αλλά και ένα μεγάλο λάβαρο της ομάδας.

Από την πλευρά τους οι άνθρωποι του ΑΟΚ Άγιος Αθανάσιος τίμησαν τον μάνατζερ των «κίτρινων» Βασίλη Βουρτζούμη για την πολύτιμη μακροχρόνια προσφορά του στο άθλημα παραδίδοντας του μια τιμητική πλακέτα.

www.arisbc.gr
hagi
QUOTE(betsmart @ 5/2/2008 14:18:27 )
Το αντίο του Τερέλ Κασλ

Ο πρώην αρχηγός της ομάδας αναχωρεί για τη Μάλαγα

Μετά από 3.5 χρόνια μεγάλης προσφοράς, ο Τερέλ Κασλ είπε «αντίο» στον Αρη. Ο 36χρονος πλέον άσος ναχωρεί για τη Μάλαγα, στην οποία θα συνεχίσει την καριέρα του, τουλάχιστον μέχρι το τέλος της σεζόν. Ο Κασλ πήγε στη χτεσινή προπόνηση της ομάδας, όπου τα είπε με τους συμπαίκτες του και σήμερα μίλησε στο Αθήτικό Metropolis για το «αντίο» του στον Αρη.

«Εγώ ήθελε αν μείνω και να τελειώσω τη χρονιά στον Αρη, το ότι φεύγω δεν ήταν δική μου απόφαση», τόνισε και συνέχισε: «Η Μάλαγα είναι μία εξαιρετική ομάδα και μία ευκαιρία για μένα να συνεχίζβω να αγωνίζομαι σε υψηλό επίπεδο. Με είδαν στους αγώνες με τον Αρη και τους άρεσα. Από τον Αρη κρατάω την αγάπη των φιλάθλων τους οποίους αγάπησα κι εγώ. .Ο Αρης έχει καλή ομάδα και εύχομαι να περάσει στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα. Μπορεί να το πετύχει», κατέληξε ο Κασλ.


Αντίο μεγάλε αρχηγέ.. sad.gif τί άλλο να πω.. 77.gif για αυτά που μας έδωσες..
basketaris
Kριμα που φευγει τοσο αδοξα και στο μεσο μιας χρονιας... Αλλιως φανταζομουν και φανταζοταν κι ο ιδιος την αποχωρηση του... sad.gif

Οπως και να 'χει, Τερελ σε ευχαριστουμε για ολα! 77.gif

Warrior
Αυτην την φορα νομιζω οτι τον αποχαιρεταμε οριστικα.Νομιζω ολοι θελαμε να ειναι διαφορετικο το αντιο,
αλλα δυστυχως εξελιχθηκαν διαφορετικα τα πραγματα!Πολλες φορες ειχε δηλωσει οτι ηθελε να σηκωσει
εναν τιτλο με τον Αρη,αλλα δεν ηταν γραφτο τελικα.... sad.gif

Καλη επιτυχια στην Μαλαγα,Τερελ... icon_wave.gif

QUOTE(KΑΕ ΑΡΗΣ)
«Ο ΑΡΗΣ Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο ανακοινώνει την λύση της συνεργασίας του, κοινή συναινέσει, με τον καλαθοσφαιριστή Τερέλ Κασλ. Ο πρώην αρχηγός των «κίτρινων» πέρασε μάλιστα σήμερα το μεσημέρι από το Αλεξάνδρειο και αποχαιρέτησε τους πρώην συμπαίκτες του, αλλά και το προσωπικό της ομάδας, ενώ αύριο πρόκειται να αναχωρήσει από την Θεσσαλονίκη με προορισμό τη Μάλαγα, προκειμένου να υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας με την ομώνυμη ομάδα.

Στα τρεισίμισι χρόνια που αγωνίστηκε ο Τερέλ στην ομάδα μας, ήταν ένα εξαιρετικό υπόδειγμα αθλητή και ανθρώπου, ενώ ήταν χαρά μας να τον έχουμε στην οικογένεια του ΑΡΗ και τον ευχαριστούμε για την πολύτιμη προσφορά του αγωνιζόμενος με την κίτρινη φανέλα. Του ευχόμαστε δε καλή τύχη στον επόμενο σταθμό της καριέρας του.

Στην ουσία πρόκειται για έναν άνθρωπο που θα είναι για πάντα μέσα στις καρδιές όλων μας στον ΑΡΗ, ο οποίος συνέδεσε τις καλύτερες στιγμές της καλαθοσφαιρικής του καριέρας με την αγαπημένη μας ομάδα. Όσα χρόνια και αν περάσουν δεν πρόκειται να τον ξεχάσουμε ποτέ, διότι είναι ένας από τους λίγους καλαθοσφαιριστές που έχουν βοηθήσει τον ΑΡΗ σε τόσο μεγάλο βαθμό, ενώ δεν αποκλείεται ο Σύλλογος στο άμεσο μέλλον να ζητήσει εκ νέου την βοήθεια του. Είναι γνωστό σε όλους εξάλλου ότι μεταξύ ΑΡΗ και Τερέλ Κασλ θα υπάρχει για πάντα αμοιβαία αγάπη».


huh.gif
basketaris
Aν δεχτει να βοηθησει απο οποιοδηποτε αλλο ποστο, θα ειναι χαρα μου, και πιστευω ολων μας, να τον υποδεχτουμε στην οικογενεια μας! Ειναι σιγουρο οτι ΑΡΗΣ και Καστλ ειναι 2 εννοιες που συμβαδιζουν και παντα θα υπαρχει ξεχωριστο κομματι στις καρδιες μας για τον Τερελ!

Ενιωσα εναν κομπο, παντως, διαβαζοντας την ανακοινωση! sad.gif
Κατα βαθος πιστευα οτι θα εμενε μαζι μας για να κλεισει την καριερα του...
scales84
Εγω ενιωσα τον κομπο βλεπωντας το βιντεο....προσπαθουσα να μην πιστεψω οτι λεγοταν αυτες τις μερες αλλα τελικα δυστυχως εφυγε...ΑΝΤΙΟ ΑΡΧΗΓΕ.θα σαι παντα στις καρδιες μας...Εμενα μου χει μεινει το πρωτο ματς του με τη φανελα μας...με τον μακεδονικο εξω για το κυπελλο.βλεποντας τον δεν του το χα οτι θα ειναι τοσο καλος..αλλα τελικα εμεινε και μας εβγαλε τα ματια.ΚΑΙ μπορω να πω οτι παροτι ειχα ζητησει πριν ενα μηνα την φανελα του τζερεμι πλεον ειμαι χαρουμενος που χαν τελειωσει και μου φεραν του αρχηγου.αποκταει μεγαλυτερη αξια77.gif
celtic_pride
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΡΧΗΓΕ!!! 41.gif 41.gif 41.gif 77.gif 77.gif 77.gif

Κρίμα που φεύγει και το όνειρό του , να κατακτήσει τίτλο με τον Αρη δεν πραγματοποίηθηκε, αν και έφτασε πολύ κοντά (2005 Λίντο ( angry_red.gif ), 2006 Σαρλερουά , 2007 (Το καταραμένο 5ο παιχνίδι..) )

Και αρχηγέ μην ξέχνάς, ο μικρός Τερελ είναι άρρωστο Αρειανάκι..wink.gif
basketaris
QUOTE
Ένα παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο. Με την αλλαγή προπονητή στους «ερυθρόλευκους», τα πράγματα μπερδεύονται αρκετά για τον Γκόρντον Χέρμπερτ, ο οποίος μίλησε σήμερα για το μεγάλο ματς του Κυπέλλου. Ο Καναδός προπονητής αναφέρθηκε και στην παρουσία του Γιαννάκη στην τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού.

Ο Χέρμπερτ που δεν θα έχει στη διάθεσή του τον τραυματία Ρεϊσόν Τέρι, τόνισε: «Παίζουμε καλά εκτός έδρας, ίσως καλύτερα από ότι εντός έδρας. Δεν ξέρω γιατί, φαίνεται ότι έχουμε καλύτερο επίπεδο συγκέντρωσης. Ίσως να υπάρχει η πίεση του κόσμου που μας βοηθά πάντως πάρα πολύ στα παιχνίδια στην έδρα μας», είπε ο Χέρμπερτ και αναφέρθηκε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα της Τετάρτης… «Εχουμε το κύπελλο, το πρωτάθλημα και την έναρξη της Ευρωλίγκα, οπότε είναι πολύ ενδιαφέρουσα χρονική περίοδος για την ομάδα. Τα πρώτα 3-5 λεπτά του αγώνα θα είναι πολύ σημαντικά και θα πρέπει να δείξουμε επιθετικότητα, να πάρουμε τον ρυθμό του αγώνα».

Αναφερόμενος στην παρουσία του Παναγιώτη Γιαννάκη, ο Γκόρντον Χέρμπερτ τόνισε… «Είναι πολύ δύσκολο πάντα να προετοιμάζεις τον αγώνα, όταν ο αντίπαλος έχει αλλάξει προπονητή. Ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις που οι δυο προπονητές έχουν εντελώς διαφορετικές φιλοσοφίες. Ίσως και για τους παίκτες Ολυμπιακού να είναι δύσκολο. Δεν ξέρω βέβαια τι συμβαίνει στον αντίπαλο, αλλά εμείς είμαστε έτοιμοι να παίξουμε σκληρά».

Παρακολουθώντας τους αγώνες της Εθνικής ομάδας της Ελλάδας, ο Χέρμπερτ διαμόρφωσε άποψη και για τη φιλοσοφία του Γιαννάκη, και σχολίασε σχετικά… «Οι ομάδες του πιστεύω ότι δίνουν τη μπάλα μέσα στον ψηλό και οι άλλοι προσπαθούν να βρουν ελεύθερο τρίποντα. Χρησιμοποιούν τα 24'' παίζουν με το χρονόμετρο και παίζουν πολύ καλή άμυνα. Αυτά είναι τα στοιχεία της Ελλάδας. Έχουμε παίξει ξανά σε τέτοιες καταστάσεις».

www.superbasket.gr
basketaris
QUOTE
ΑΡΗΣ: Η απογοήτευση, η διαιτησία και η έλλειψη ομαδικότητας

Παράπονα εξέφρασε ο Γιάννης Δαμιανίδης. Στοίχισε ο ατομισμός του Ουάσινγκτον

Στα αποδυτήρια του Αρη υπήρχε απογοήτευση μετά τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό. Οχι ότι μία ήττα στην έδρα των «ερυθρολεύκων» είναι καταστροφή, αλίμονο. Ομως οι «κίτρινοι» έχασαν έναν αγώνα τον οποίο κρατούσαν στα χέρια τους για 32 λεπτά και παράλληλα την ευκαιρία να διεκδικήσουν το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

«Χάσαμε μόνοι μας», έλεγε ο Δημήτρης Τσαλδάρης, την ώρα που ο διευθύνων σύμβουλος της ΚΑΕ, Γιάννης Δαμιανίδης, έκανε παράπονα για τη διαιτησία. «Μπορούσαμε να κερδίσουμε αν οι διαιτητές στέκονταν στο ύψος τους», τόνισε το στέλεχος του Αρη εκφράζοντας τα δικαιολογημένα παράπονα της ομάδας του. Οι 10 περισσότερες βολές των γηπεδούχων, η υπέρ του δέοντος σκληρή άμυνα πάνω στον Ουάσινγκτον, δύο βολές - εφεύρεση στον Βασιλειάδη (που έφεραν το σκορ στο 53-53), ένα γκολ - φάουλ του Μάσεϊ που δε μέτρησε στην αμέσως έπόμενη φάση, ήταν κάποια από τα παράπονα του Αρη.

Την ίδια ώρα, όμως, ήταν φανετρό δια γυμνού οφθαλμού ότι η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έχασε την «επαφή» της με τον αγώνα όταν πήγε περίπατο η ομαδικότητα που τη διέκρινε στο πρώτο μέρος. Ο Ντάριους Ουάσινγκτον για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα μετά απ΄αυτόν με τη Μακάμπι... έβαλε το κεφάλι κάτω και ορμούσε σαν ταύρος σε υαλοπωλείο στο αντίπαλο καλάθι, συνήθως ανεπιτυχώς. Ο Αμερικανός εκνευρίστηκε και μετέδωσε αυτόν τον εκνευρισμό και στην ομάδα, την ώρα που ο σαφώς πιο έμπειρος σε τέτοιες καταστάσεις Γιώργος Καλαϊτζής έβλεπε όλο το δεύτερο μέρος από τον πάγκο.

Στον Αρη πάντως δεν τα «βάφουν μαύρα», αφού ο αγώνας που ακολουθεί, και πάλι με τον Ολυμπιακό, είναι πολύ κρίσιμος για την προσπάθεια που κάνει η ομάδα να «κλειδώσει» την 3η θέση της κανονικής περιόδου, αλλά και για να κοιτάξει πιο ψηλά. Ο Γκόρντον Χέρμπερτ ελπίζει ότι αυτήν τη φορά θα έχει και τον Ρεϊσόν Τέρι στη διάθεσή του.

www.betsmart.gr
basketaris
QUOTE
07.02.2008 -Η προσοχή στον αγώνα της Κυριακής (10/02)

Στο «κιτρινόμαυρο στρατόπεδο» στρέφουν την προσοχή τους στον Κυριακάτικο (10/02) αγώνα με τον Ολυμπιακό, αυτήν την φορά για το Πρωτάθλημα. Ο Γκόρντον Χέρμπερτ έδειξε σήμερα το απόγευμα στους παίκτες του στιγμιότυπα από τον χθεσινό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην πειραϊκή ομάδα και στην συνέχεια ακολούθησε εκγύμναση στην αίθουσα με τα βάρη. Αύριο οι «κίτρινοι» θα προπονηθούν μια φορά το απόγευμα στις 18:00, ενώ όσον αφορά τον Ρεισόν Τέρι αύριο θα επανεξεταστεί από τον γιατρό της ομάδας, για να διαπιστωθεί εκ νέου η κατάσταση του.

* Την Τρίτη (12/02) ο Γάϊος Σκορδίλης πρόκειται να παρουσιαστεί στο 604 Τάγμα Πεζικού, προκειμένου να υπηρετήσει την στρατιωτική του θητεία.

www.arisbc.gr
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE
Δεν επέτρεψαν στον Αρη να προκριθεί
"Βασίλης Βλαχόπουλος | 7/2/2008 9:52:08 μμ

Μετά από την μη υλοποίηση ενός στόχου, η επόμενη μέρα είναι δυσκολότερη αυτής που προηγήθηκε. Οι κίτρινοι ήθελαν να βρεθούν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, παρέδωσαν στοιχεία κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό, μόνο που αποδείχθηκε ότι δεν ήταν τόσο πειστικά, για να τους εξασφαλίσει μια θέση στη τελική φάση της διοργάνωσης. Το κλίμα στις τάξεις του Αρη είναι βαρύ και συνάμα έκρυθμο λόγω της αντιμετώπισης που έτυχαν από το διαιτητικό τρίο του ημιτελικού, ωστόσο προτιμήθηκε τελικώς να μην εκδοθεί ανακοίνωση διαμαρτυρίας.

Οι θεσσαλονικείς θεωρούν ότι οι τρεις διαιτητές της αναμέτρησης... υπέκυψαν στη δύναμη της έδρας, καθώς επίσης και πως δεν απέδωσαν δικαιοσύνη κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και άλλαξε η ροή του αγώνα. Ανεξάρτητων των διαιτητικών σφυριγμάτων, τα οποία σύμφωνα με τον αντιπρόεδρο της ΚΑΕ Αρης, Γιάννη Δαμιανίδη " ...δεν επέτρεψαν στον Αρη να προκριθεί στον τελικό, αφού επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα, η διαφορά στις βολές και συγκεκριμένες αποφάσεις", ο Αρης πλήρωσε το διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, έπειτα από το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο.

Στο τελικό ταμείο φάνηκε ότι πλήρωσε τον υπέρμετρο ενθουσιασμό του Ντάριους Ουάσινγκτον αφού τον οδήγησε σε λανθασμένες επιλογές, το γεγονός ότι προσαρμόστηκε στο άναρχο στυλ παιχνιδιού που συνέφερε (επί της ουσίας) τον Ολυμπιακό και κυρίως στην έλλειψη συγκέντρωσης.

Η επόμενη μέρα περιλάμβανε προπόνηση αλλά και βίντεο της χθεσινής (7/2) αναμέτρησης, όπου ο Γκόρντον Χέρμπερτ επισήμανε στους παίκτες του, τα λάθη που έκαναν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε το γεγονός ότι παίκτες και τεχνικό τιμ παρακολούθησαν σχεδόν όλο το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό.

Από εκεί και πέρα, η προετοιμασία ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης (μέσα σε πέντε μέρες) με τον Ολυμπιακό, αλλά στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1, θα ολοκληρωθεί το Σάββατο (9/2), με τον Ρεισόν Τέρι να μην έχει πολλές πιθανότητες συμμετοχής.

www.sport.gr


Πάλι χωρίς Τέρι;;; γ@#0&0 angry_red.gif
Warrior
Τουλαχιστον θα μας πουν μεχρι ποτε θα λειπει??Μια εκτιμηση εστω δεν μπορει να γινει?
basketaris
Πιστευω πως θα παιξει με Φενερ... Δε νομιζω να μεινει κι αλλο εξω...
basketaris
QUOTE
Νέα εξέταση για τον Τέρι

Εκτός προπονήσεων βρίσκεται εδώ και μία εβδομάδα περίπου ο Ρεισόν Τέρι, που δεν αγωνίστηκε τόσο στα παιχνίδια με την Ολυμπιάδα Πατρών και τη Μακάμπι όσο και στο προχθεσινό για το Κύπελλο Ελλάδας με τον Ολυμπιακό.

Ο Αμερικανός φόργουορντ, που υπέστη διάστρεμμα στην ποδοκνημική, θα υποβληθεί σήμερα σε νέες εξετάσεις και στο επόμενο 24ωρο θα αποφασιστεί αν είναι σε θέση να ενισχύσει ή όχι την προσπάθεια του Αρη στον κυριακάτικο αγώνα της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

«Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας αυτό το παιχνίδι, να δουλέψουμε σκληρά αυτές τις μέρες, να δούμε τα λάθη μας και να επιστρέψουμε στην έδρα του Ολυμπιακού με σκοπό να τελειώσουμε ό,τι αφήσαμε στο πρώτο ματς» τόνισε ο Τζερεμάια Μάσεϊ.

www.goalday.gr
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.