Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 15 2016, 17:13 ) *
Φιλε εσυ που εχεις καλη γνωση των αμερικανων αυτος σε στυλ σαν και ποιον παικτη της ευρωλιγκας μοιαζει?και γενικα θεωρεις οτι ειναι ιδανικη λυση για μας στον αρη?


απο χουπφελας
Ο Κούκ μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετική επιλογή μέσα σε ένα καλά δουλεμένο και με σωστά μοιρασμένους ρόλους σύνολο (όπου θα αφοσιωθεί σε αυτά που ξέρει να κάνει καλά) και λάθος εάν του ζητηθεί να βγει από το αγωνιστικό του καλούπι και να οδηγήσει την ομάδα στο σκοράρισμα. Team player, παραγωγικός σε καταστάσεις transition (οπότε μπορεί να υποστηρίξει το στυλ μπάσκετ του Άρη), υψηλό IQ, ικανός στο κομμάτι της απόφασης. Κάνει συγκεκριμένα πράγματα αλλά τα εκτελεί καλά και φέρνει ενέργεια. Θα χρειαστεί δίπλα του παίχτες που μπορούν να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι και να τρέξουν μαζί του.
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 15 2016, 17:13 ) *
Φιλε εσυ που εχεις καλη γνωση των αμερικανων αυτος σε στυλ σαν και ποιον παικτη της ευρωλιγκας μοιαζει?και γενικα θεωρεις οτι ειναι ιδανικη λυση για μας στον αρη?

Το ότι θα ήταν ιδανική λύση για τον Άρη, ναι, το πιστεύω!
Τώρα, δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποιο καλό comparison, με παικτη της Ευρωλιγκα, για να σου δωσω τώρα, ένα στίγμα.
Θα το σκεφτω και θα σου πω.

Στον Άρη λογικά θα τον σκέφτηκαν ως αντικαταστατη του Ουωτερς και παρτενέρ του ΜακΝηλ.
Σαν λογική θα μπορούσε να σταθεί.
Εγώ πάντως, τον Κουκ θα τον προτιμούσα ως Combo G, πλαισιωμένο απο εναν ψηλότερο και πιο καθαρό PG.
Και για να σου πω την μικρή μου αμαρτία, έχω σκοπό να ποσταρω για μια περίπτωση 2μετρου PG....

Δηλαδή ο Κουκ θα μπορούσε πολύ κάλλιστα να είναι και ένας....αντι-ΜακΝηλ , αν τελικά ο ΜακΝηλ δεν παραμείνει στον Άρη. wink.gif
a bullet for your head
QUOTE(tuareg @ Jul 15 2016, 17:32 ) *
απο χουπφελας
Ο Κούκ μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετική επιλογή μέσα σε ένα καλά δουλεμένο και με σωστά μοιρασμένους ρόλους σύνολο (όπου θα αφοσιωθεί σε αυτά που ξέρει να κάνει καλά) και λάθος εάν του ζητηθεί να βγει από το αγωνιστικό του καλούπι και να οδηγήσει την ομάδα στο σκοράρισμα. Team player, παραγωγικός σε καταστάσεις transition (οπότε μπορεί να υποστηρίξει το στυλ μπάσκετ του Άρη), υψηλό IQ, ικανός στο κομμάτι της απόφασης. Κάνει συγκεκριμένα πράγματα αλλά τα εκτελεί καλά και φέρνει ενέργεια. Θα χρειαστεί δίπλα του παίχτες που μπορούν να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι και να τρέξουν μαζί του.

Η πρώτη φορά που εγραψα για τον Cook ήταν πέρσι το καλοκαίρι, τέτοια εποχή, στο τοπικ του Παναθηναικου.
Το stock του υπέστη ζημιά, γιατί ουσιαστικά στο Duke επαιζε ως off ball G , ενω είναι Undersized.

Απο πέρσι ως τώρα, προσπαθεί να εξειδικευτεί-κατεργαστει περισσότερο στο PG, όμως, νομίζω ότι έχει και πολύ ανεπτυγμένο scoring instinct.
Στην d-leaque πάντως είχε πολύ υψηλό μ.ο. σκοραρισματος.
Δηλαδή μακριά απο το πολύ καλά δομημένο προπονητικό πρόγραμμα του Duke, ο Cook έδειξε να ανταποκρινεται ως σκόρερ.
Ο μ.ο. του στις ασίστ ήταν καλός, όμως όχι τόσο καλός για εναν κατεξοχήν PG.
Επίσης στην αναπτυξιακή λίγκα, τα παιχνίδια πάνε σε υψηλα σκορ και σε πολλές κατοχες.
Οπότε αν γίνουν αναγωγες-σταθμισεις με το Ευρωπαϊκό μπάσκετ, δεν θα έλεγα πως η επίδοση του στις τελικές πάσες, πως είναι και τόσο αξιοπρόσεκτη για PG.
Ως Combo G, ναι , είναι καλό νούμερο.
Και ναι, μπορεί να συνεισφέρει σημαντικά και στην δημιουργία.
Όμως, μπορεί να σκοράρει καλύτερα.
Έχει μεγαλύτερη έφεση σε αυτό το στοιχείο.
Το ότι προέρχεται απο ενα απο τα κορυφαία κολεγιακα προγράμματα, δεν σημαίνει πως ως επαγγελματιας, δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί ως σκόρερ.
Απέναντιας, πιστευω οτι διαθέτει και το ταλέντο και την προδιάθεση.

giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 15 2016, 17:32 ) *
Το ότι θα ήταν ιδανική λύση για τον Άρη, ναι, το πιστεύω!
Τώρα, δεν μου έρχεται στο μυαλό κάποιο καλό comparison, με παικτη της Ευρωλιγκα, για να σου δωσω τώρα, ένα στίγμα.
Θα το σκεφτω και θα σου πω.

Στον Άρη λογικά θα τον σκέφτηκαν ως αντικαταστατη του Ουωτερς και παρτενέρ του ΜακΝηλ.
Σαν λογική θα μπορούσε να σταθεί.
Εγώ πάντως, τον Κουκ θα τον προτιμούσα ως Combo G, πλαισιωμένο απο εναν ψηλότερο και πιο καθαρό PG.
Και για να σου πω την μικρή μου αμαρτία, έχω σκοπό να ποσταρω για μια περίπτωση 2μετρου PG....

Δηλαδή ο Κουκ θα μπορούσε πολύ κάλλιστα να είναι και ένας....αντι-ΜακΝηλ , αν τελικά ο ΜακΝηλ δεν παραμείνει στον Άρη. wink.gif


Απο το συνδιασμο αυτων που μου λες εσυ φιλε και απο αυτα που λεει ο tuareg δεν τον βλεπω και πολυ να κουμπωνει με μας....λογικα ο μακνιλ θα μεινει...θελουμε ενα καθαρο point guard....επισης αυτο που δεν βαζει και πολυ τη μπαλα στο καλαθι με ανησυχει απο τη στιγμη που και ο μακνιλ δεν ειναι και κιλερ...
Απο τις περιγραφες σας κατι σαν τον στρομπερι στο πιο γκαρντ πρεπει να ειναι....
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 15 2016, 17:48 ) *
Απο το συνδιασμο αυτων που μου λες εσυ φιλε και απο αυτα που λεει ο tuareg δεν τον βλεπω και πολυ να κουμπωνει με μας....λογικα ο μακνιλ θα μεινει...θελουμε ενα καθαρο point guard....επισης αυτο που δεν βαζει και πολυ τη μπαλα στο καλαθι με ανησυχει απο τη στιγμη που και ο μακνιλ δεν ειναι και κιλερ...
Απο τις περιγραφες σας κατι σαν τον στρομπερι στο πιο γκαρντ πρεπει να ειναι....

Νομίζω πως κατάλαβες λάθος φίλε.
Δεν ξέρω πως έβγαλες τον συνειρμό με τον Φράουλα.
Πράγματι, δεν είναι και δεν ήταν ποτέ, ο κατ εξοχήν PG , που έτρεχε εξ-ολοκλήρου αυτή την θέση και ειχε εδραιωσει ένα status για το playmaking ability.

Μια πιθανη συνύπαρξη του με τον McNeal, πιθανότατα να μπορουσε να ταιριάξει.
Μιας και δύο έχουν μια πολυδιάστατη προσφορά μέσα στο παρκε.
Δεν θα απεκλεια ένα τέτοιο δίδυμο , να αποδειχθεί εν τέλει και επιτυχημένο. .
Ωστόσο, εξέφρασα την προσωπική μου άποψη.
Ο Cook προκειμένου να βρει δουλειά στο NBA , θέλει να εξειδικευτεί-κατεργαστει στο PG.
Πιστεύω όμως ότι η εφεση του στο σκοράρισμα και στην δημιουργία των προσωπικών του φάσεων, είναι πιο κυρίαρχο χαρακτηριστικο του.

Ο tuareg σου παρέθεσε μια άποψη τρίτου προσώπου και όχι την δικη του"απαραίτητα ".
Εγώ έχω αντίθετη άποψη.
Ο Cook μπορεί να σκοράρει και μάλιστα πολύ καλά .
Και αν στο ΝΒΑ δεν πείσει τις ομάδες εκεί, πως μπορεί να σταθεί ως PG, στην Ευρώπη θα μπορούσε να κάνει πολύ καλη καριέρα, είτε ως scoring PG, είτε ως scoring combo G!

Μου ζήτησες πριν ένα comparison με παικτη που έχει παίξει Ευρώπη-Ευρωλιγκα.
Θα τολμήσω λοιπόν να κάνω ένα τέτοιο comparison.
Με τον παλιό άσσο της Efes, της CSKA , της Malaga και της Zalgiris , τον Marcus Brown!

rahxephon13
http://www.sdna.gr/mpasket/euroleague/arti...f-i-mpartselona
Θέλει να δώσει δανεικό τον βεζενκοφ λέει η μπαρτσα, ιδανική περίπτωση ο αρης παίχτης και ομαδα ξερονται ήδη μεταξύ τους και θα έρθει στο περιβάλλων που αναδείχτηκε θα είναι σχετικά φτηνός με την μπαρτσελονα να καλυβει μέρος του συμβολαίου του και μεγάλο + είναι ελληνας... χμ μήπως να το τσεκαρανε στον αρη αν ψήνεται η μπαρτσα?
giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 15 2016, 18:21 ) *
Νομίζω πως κατάλαβες λάθος φίλε.
Δεν ξέρω πως έβγαλες τον συνειρμό με τον Φράουλα.
Πράγματι, δεν είναι και δεν ήταν ποτέ, ο κατ εξοχήν PG , που έτρεχε εξ-ολοκλήρου αυτή την θέση και ειχε εδραιωσει ένα status για το playmaking ability.

Μια πιθανη συνύπαρξη του με τον McNeal, πιθανότατα να μπορουσε να ταιριάξει.
Μιας και δύο έχουν μια πολυδιάστατη προσφορά μέσα στο παρκε.
Δεν θα απεκλεια ένα τέτοιο δίδυμο , να αποδειχθεί εν τέλει και επιτυχημένο. .
Ωστόσο, εξέφρασα την προσωπική μου άποψη.
Ο Cook προκειμένου να βρει δουλειά στο NBA , θέλει να εξειδικευτεί-κατεργαστει στο PG.
Πιστεύω όμως ότι η εφεση του στο σκοράρισμα και στην δημιουργία των προσωπικών του φάσεων, είναι πιο κυρίαρχο χαρακτηριστικο του.

Ο tuareg σου παρέθεσε μια άποψη τρίτου προσώπου και όχι την δικη του"απαραίτητα ".
Εγώ έχω αντίθετη άποψη.
Ο Cook μπορεί να σκοράρει και μάλιστα πολύ καλά .
Και αν στο ΝΒΑ δεν πείσει τις ομάδες εκεί, πως μπορεί να σταθεί ως PG, στην Ευρώπη θα μπορούσε να κάνει πολύ καλη καριέρα, είτε ως scoring PG, είτε ως scoring combo G!

Μου ζήτησες πριν ένα comparison με παικτη που έχει παίξει Ευρώπη-Ευρωλιγκα.
Θα τολμήσω λοιπόν να κάνω ένα τέτοιο comparison.
Με τον παλιό άσσο της Efes, της CSKA , της Malaga και της Zalgiris , τον Marcus Brown!


Μαρκους Μπραουν??αυτος ηταν τεραστιος μπομπερ....με επεισες!!!!γενικα θελουμε εναν σκορερ και καλο σουτερ για να αλληλοσυμπληρωνεται με τον ξανθοπουλο..αν δεν εχει καλο σουτ θα γινουμε η χαρα του under....και με ποσα λες να δεχτει αυτος να ερθει?
Γενικα απορια το εχω...στο nbdl τι συμβολαια παιζουν?
pan24
Ο βεζενκοφ δεδομενα θα δοθει δανεικος και δεδομενα ο αρης θα τον θελει
Το ερωτημα ειναι αν θα θελησουν να τον δωσουν δανεικο σε μια ισπανικη ομαδα eurocup που θα μπορουν να τον παρακολουθουν ευκολοτερα ή σε μια χαμηλη ομαδα ευρωλιγκας για να παρει χρονο στο υψηλοτερο επιπεδο ή αν θα τους αρκει να τον δωσουν στον αρη
gerorge
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 15 2016, 21:14 ) *
Μαρκους Μπραουν??αυτος ηταν τεραστιος μπομπερ....με επεισες!!!!γενικα θελουμε εναν σκορερ και καλο σουτερ για να αλληλοσυμπληρωνεται με τον ξανθοπουλο..αν δεν εχει καλο σουτ θα γινουμε η χαρα του under....και με ποσα λες να δεχτει αυτος να ερθει?
Γενικα απορια το εχω...στο nbdl τι συμβολαια παιζουν?


Στο nbadl εχει τρελα μικρα συμβολαια.Σε τρεις κατηγοριες νομιζω χωριζεται 20,25 και 30 χιλιαρικα το χρονο.Οσοι ειναι εκει ελπιζουν να κληθουν για δεκαημερα για να βγαλουν.Με 100 λογικα ο Κουκ θα ερχοταν ισως λιγο περισσοτερο αφου προερχεται απο το Duke.Το δυσκολο ειναι να τον πεισεις να εγκαταλειψει την Αμερικη
giannisaris81
QUOTE (gerorge @ Jul 15 2016, 21:18 ) *
Στο nbadl εχει τρελα μικρα συμβολαια.Σε τρεις κατηγοριες νομιζω χωριζεται 20,25 και 30 χιλιαρικα το χρονο.Οσοι ειναι εκει ελπιζουν να κληθουν για δεκαημερα για να βγαλουν.Με 100 λογικα ο Κουκ θα ερχοταν ισως λιγο περισσοτερο αφου προερχεται απο το Duke.Το δυσκολο ειναι να τον πεισεις να εγκαταλειψει την Αμερικη


Δεν το περιμενα Γιωργο να παιρνουν τοσο λιγα...παραξενο...παντως τα τελευταια χρονια ευκολα πανε απο την ευρωποι αρκετοι στο νβα απευθειας οποτε δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεται κοπος να τους πεισεις...ελα κουκ και ακολουθα το δρομο του οκαρο...
Επισης παιδια βραδυασε....ο Μακνιλ τι εγινε????
kjohn
Λιγο δυσκολο να παει ο Μακ Νηλ (και οχι μονο) Τουρκια.
Πραξικοπημα!!!
Υ.Γ. Φερτε τωρα Βεσελυ tongue.gif
a bullet for your head
Έχουν υπάρξει δύο άτομα ως τώρα, που έχουν αναφέρει τον Ryan Arcidiacono του Villanova, και ότι θα μπορούσε να ταιριάξει και να κανει καριέρα στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ.
Ο Αμερικανό-Ιταλος προς το παρόν, υπέγραψε στους Spurs.

Και ενω διάβαζα για τον Arcidiacono, εκείνος ο παίκτης που μου ήρθε στο μυαλό, και σκέφτηκα πόσο τέλεια θα κολλούσε στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ και ειδικότερα στο "σκεπτομενο" Ελληνικό, είναι ο triple-double machine του BYU , o Kyle Collinsworth!

Τον Οκτώβριο που μας έρχεται, ο ύψους 2μ και βάρους 95κ Kyle Collinsworth, θα γίνει 25 ετών!
Το γεγονός αυτό, συν ότι οι ειδικοί εξεφρασαν πολλές αμφιβολίες, κυρίως οσον αφορα την ικανότητα του στο μακρινό σουτ, στάθηκαν οι αιτίες να μην επιλεχθεί στο φετινό draft.

Ως Freshman, ήταν ένας role player στην ομάδα του BYU , oπου ο απίστευτος εκείνα τα χρόνια Jimmer Fredette, οδήγησε ως το Sweet16, χάνοντας στην παράταση τελικά απο τους Gators.

Κατόπιν, ως μέλος της εκκλησιας του Ιησού Χριστού, πήγε σε ιεραποστολη στην Ρωσία για δύο χρόνια!
Λέγεται μαλιστα, πως μιλάει και πολύ καλά την Ρωσική γλωσσα!

Μετά απο την 2ετη ιεραποστολικη αποστολή, επέστρεψε στο πανεπιστήμιο των Μορμονων, όπου έγινε το σημαντικοτερο μέλος της ομάδας.
Το 2014 τραυματιστηκε πολύ σοβαρά και υποβλήθηκε σε εγχείρηση προσθιου χιαστου συνδέσμου.
Επανήλθε δυνατός και δριμύτερος το 2015 για να παίξει ως Junior.

Την σεζόν που πέρασε, ο Collinsworth γνώρισε μεγάλη καταξίωση.
Αναδείχτηκε σε WCC Player Of The Year, ενω ειχε και ευφημο μνεία για All American.
Συνολικά στην κολεγιακη του διαδρομή, έχει επιλεχθεί 3 φορές στην καλύτερη πεντάδα της WCC, έχει δύο φορές ευφημο μνεία για All American, κατέχει το ρεκορ καριέρας στο NCAA σε triple-double με 12, κατέχει το ρεκορ σε μια σεζόν στο NCAA σε triple-double, με 6, ενώ κατέχει πλέον το ρεκορ στην ιστορία του BYU , σε rebounds-assists!

Την σεζόν 2015-16 είχε 15.4π, 8.4ρ, 7.1ασ, 1.9κλ, 0.5κοψ , σουταροντας με 48.1 τα 100 στα δίποντα, με 24.3 τα 100 στα τρίποντα, σε μόλις μια προσπάθεια για 3ποντο ανα αγωνα, και με 65.2 τα 100 στις ελεύθερες βολές, σε 6.1 εκτελεσμενες βολές ανα παιχνίδι μ.ο!

Σύμφωνα με τους στατιστικολαγνους, ο Kyle Collinsworth, στο per 40minutes pace, άγγιξε το triple-double σε μ.ο. ποντων-assists-rebounds!

Ο Collinsworth είναι απο τους πιο πολυδιαστατους παικτες του κολεγιακου μπάσκετ.
Θεωρητικά, στην επιθεση μπορεί να καλύψει και τις 3 περιφερειακες θέσεις, ενώ στην αμυνα, μπορεί να μαρκάρει ως και 4 παικτες!

Στο BYU είχε διαρκώς την μπάλα στα χέρια, και ήταν ο βασικός εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του.
Έδειξε μεγάλη έφεση-ικανότητα, τόσο στις καταστάσεις του ανοιχτού γηπέδου, όσο και στις επιθέσεις του μισού γηπέδου.
Σύμφωνα με το Synergy Sports Technology, το 26.8 τα 100 των κατόχων του, μεταφραστηκαν σε επιθέσεις με pick n'roll!
Ο Collinsworth, απέδειξε πως ξέρει να διαβάζει τέλεια τις αντίπαλες άμυνες, ακόμη και όταν τον αντιμετωπιζαν με under the screen, λογω της γνωστής του έλλειψης ικανότητας στο μακρινό σουτ!
Με on ball screens, καταφέρνει να δημιουργήσει τόσο τις φάσεις για τους συμπαίκτες του, οσο και για τον εαυτό του.

Παρόλο που δεν είναι σουτερ, λόγω ύψους, δύναμης, μπασκετικου IQ και αντίληψης-αισθησης για το παιχνίδι, έχει αναπτύξει όλους εκείνους τους μηχανισμούς και της δεξιότητες, ώστε να αντιμετωπιζει αυτήν την προτροπή ουσιαστικά των αντιπάλων του, προκειμένου να σουτάρει.

Κατά τα άλλα, χρειάζεται το screen στην μπάλα για να δραστηριοποιηθει και να δημιουργήσει προϋποθέσεις φασεων και ρηγματα στην αντίπαλη άμυνα.
Στο 1vs1, δεν έχει δείξει ικανότητα.
Δεν έχει το πολύ γρήγορο πρώτο βήμα, ούτε αυτό το advanced ball handling, ωστε να μπορεί με ευχέρεια να περνάει τον προσωπικό του αντίπαλο.

Επίσης, δεν έχει και τόσο ανεπτυγμένο mid range game.
Αφου δημιουργησει ρήγμα, μέσα στο traffic, είτε θα βρει την πάσα, είτε θα πάει μέχρι τέλους την προσωπική του ενέργεια.

Ο μ.ο. λαθών του ήταν υψηλός, όμως το θεωρώ λογικό, για εναν παικτη που όλες οι επιθέσεις περνουσαν απο τα χέρια του, και σε ένα up tempo στιλ παιχνιδιού.

Ως επαγγελματιας λογικά θα δοκιμαστεί να παίξει σε δύο θέσεις.
Είτε ως PG , είτε ως point forward.

Στο αμυντικό σκελος έχει δείξει ένα πραγματικό Defensive versatility.
Μπορεί να μαρκάρει ως και 4 θέσεις.
Έχει τα πόδια, την προδιάθεση, την συγκέντρωση να μαρκάρει την μπάλα, και το υψος-κορμί και την δύναμη για μαρκάρει και τα αντίπαλα F!

Ως περιφερειακός, έχει πιάσει εκπληκτικές επιδόσεις στα rebounds!
Δεν υπάρχουν πολλά PG που να έχουν 8.4ρ μ.ο.!
Επίσης έχει δείξει μια καλή ικανότητα και ως μπλοκερ, ενώ και οι επιδόσεις του στα κλεψίματα είναι πολύ αξιόλογες!
Είναι γενικά πάντα Alert, σε μεγάλη εγρήγορση, έτοιμος να δώσει μεγάλη προσπάθεια-ενεργεια-μαχη μέσα στο παρκε, ενώ διαβάζει πολύ καλά και την ροή του παιχνιδιού ως αμυνομενος!

Αυτή την στιγμή οι Mavs του προσέφεραν όχι μόνο μια θέση στο Summer league του Las Vegas, αλλά και μια θέση στο φθινοπωρινο camp της ομάδας!
Το προπονητικό team ήδη τον αξιοποιεί ως primary ball handler, γνωρίζοντας πως εκτός του ότι ο Kyle Collinsworth χρειάζεται την μπάλα για να δραστηριοποιηθει, ίσως ως PG, να έχει και μια βάσιμη προοπτική για να καθιερωθεί στο καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου.
Ο ίδιος ο Collinsworth δήλωσε πως μετά τα Summer Leagues, θα παραμείνει στο Dallas και θα δουλέψει πολύ ατομικά.

Η προσωπική μου γνώμη είναι, πως αν και θα διεκδικήσει μια θέση στο τελικό ροστερ των Mavericks, καθώς έχει ανταγωνιστικο πνεύμα και strong mentality, οι πιθανότητες του να τα καταφέρει, ίσως να μην είναι πολλές.

Αυτός ο παίκτης, ταιριάζει γάντι σε κανόνες ΦΙΜΠΑ!
Ο Kyle Collinsworth, ταιριάζει πολύ περισσότερο στο Ευρωπαϊκό μπασκετικό στυλ παιχνιδιού, όπου δίδεται μεγαλύτερη έμφαση και βαρύτητα στο τακτικό σκελος και την στρατηγική του παιχνιδιού.
Συν το γεγονός, ότι τόσο πολυδιαστατοι και πολυθεσιτες παικτες, που βγάζουν τόσο μεγάλο πλουραλισμο στο παιχνίδι τους, εκτιμώνται παρα πολυ και απο τους προπονητές, και απο τους δημοσιογράφους, αλλά και απο τους fans των ομάδων!

Στην προσπάθεια μου να βρω το καλύτερο comparison για τον Collinsworth, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.
Οτι ειναι ένα κράμα του Θοδωρή Παπαλουκα και του Chuck Eindson!
Το ύψος, η αντίληψη για το παιχνίδι, το μπασκετικό IQ , η ικανότητα του να διαβάζει τόσο καλά τα pick n'roll , με τους γνωστούς περιορισμούς στο καλό μακρινό σουτ, με παραπεμπουν έντονα στον Παπαλουκα!
Και απο κει και πέρα, η δύναμη και ο απίστευτος στατιστικός πλουραλισμος σε πόντους, assists, rebounds, κλεψίματα και blocks, καθώς και η ικανότητα του να παίζει σε πολλές θέσεις και να αμύνεται σε πολλές θέσεις, με παραπέμπουν έντονα στον Αμερικανό Chuck Eindson!
Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο Eindson ως senior στο South Carolina πριν πολλά χρόνια, είχε 11.3π , 4.8ρ,4,5ασ,2.1κλ, 0.4κοψ.
Δηλαδή, δεν έπιανε τις επιδόσεις που έπιασε ο Collinsworth στα rebounds τις assists, αλλά και στους πόντους!

Ryan Arcidiacono λένε κάποιοι, Kyle Collinsworth θα αντιπροτεινω εγώ!

http://www.draftexpress.com/profile/Kyle-Collinsworth-16470/

QUOTE(pan24 @ Jul 15 2016, 21:16 ) *
Ο βεζενκοφ δεδομενα θα δοθει δανεικος και δεδομενα ο αρης θα τον θελει
Το ερωτημα ειναι αν θα θελησουν να τον δωσουν δανεικο σε μια ισπανικη ομαδα eurocup που θα μπορουν να τον παρακολουθουν ευκολοτερα ή σε μια χαμηλη ομαδα ευρωλιγκας για να παρει χρονο στο υψηλοτερο επιπεδο ή αν θα τους αρκει να τον δωσουν στον αρη

Τα καλά με τον Άρη είναι τα εξής.
Ήδη Άρης και Μπαρτσελονα έχουν διαπραγματευθει για τον παίκτη.
Δεύτερον, προπονητής στην Μπαρτσα είναι ο Μπαρτζωκας.
Ο οποίος ξέρει πολύ καλά, πόσο πολύ ωφεληθηκε ο Βεζενκοφ στον Άρη, και πως ο Άρης, είναι εκείνο το περιβάλλον, όπου οι παίκτες μπορούν να σημειώσουν μια εξέλιξη στο παιχνίδι τους.
Αν ο και ο Πριφτης διατηρεί καλες σχέσεις με τον Μπαρτζωκα, αυτό θα βοηθούσε πολύ.
Τρίτον, και ο ίδιος ο Βεζενκοφ θα ένιωθε πολύ καλύτερα και πιο οικεία, αν πήγαινε στον Άρη, μια χρονιά ως δανεικός.
Δηλαδή η πλευρά του Άρη, θα μπορούσε να χρησιμοποιησει την καλή σχέση που υποθέτω πως θα έχει με τον παίκτη, προκειμένου ο Βεζενκοφ, να προσπαθήσει να πείσει την Μπαρτσα, ώστε να δοθεί στον Άρη ως δανεικός.

Ο Βεζενκοφ υπέγραψε 4ετες συμβόλαιο έναντι 2εκ ευρώ, που σημαίνει πως κοστίζει 500χιλ μο. τον χρόνο.
Αν μπορούσε ο Άρης να κλείσει την επινοικιαση του με 150χιλ για πχ και το υπόλοιπο μέρος των ετησιων αποδοχών του να το καλύψει η Μπαρτσα, θα ήταν ένα κολπο γκροσσο deal απο πλευράς Άρη!

Θα ήταν μια εξαιρετική προσθήκη για τον Άρη της παρούσας φάσης.
Δοκιμασμένη περίπτωση, που δεν θα χρειαζόταν διάστημα προσαρμογής, πολύ ποιοτικός παικτης, που είχε δείξει στον Άρη και leadership, ενώ πλέον είναι και κάτοχος Ελληνικού διαβατηριου!
Ο σχεδιασμός με εναν ποιοτικό Έλληνα ως starter PF θα απλωνοταν πολύ καλύτερα.
Θα μπορούσε έτσι ο Άρης να έχει δύο ξενους στην second unit του!
Με τα λεφτά ουσιαστικά που πλήρωσε τον Okaro , την σεζόν που μας πέρασε.....
RipCity
Το θέμα για τον Βεζένκοφ είναι πως η Μπαρτσελόνα αν τον δώσει στον Άρη δε θα μάθει και πάλι αν ο παίκτης θα είναι έτοιμος για υψηλότερο ανταγωνισμό αφού θα παίξει σε Α1 και στο χαμηλού επιπέδου Champions League. Εννοείται πάλι ηγέτης του Άρη θα είναι, αλλά αυτό συνέβη και την προηγούμενη φορά και φάνηκε ανέτοιμος για το step up. Λογικά θα επιδιώξουν να τον δώσουν σε ομάδα επιπέδου Zalgiris, Ερ.Αστέρα κτλ αν δεν κάτσει σε κάποια Ισπανική.
a bullet for your head
Παρελλειψα να αναφέρω για τον Kyle Collinsworth, μια σημαντική παράμετρο.
Αν ο Άρης αποκτούσε τον Quinn Cook, και παραμείνει και ο McNeal, ένας παίκτης σαν τον Collinsworth απο την θεση του SF, λειτουργωντας ως point forward, θα μπορούσε να αντισταθμισει το έλλειμμα σε playmaking ability των δύο Αμερικανών Combo F!
Σε αυτή την περίπτωση θα μου πείτε πως και ο Cook και ο McNeal, χρειάζονται την μπάλα στα χέρια.
Όμως θεωρώ, πως είναι πολύ προτιμότερο να συνυπάρχουν στην ίδια 5αδα, 3 πολύ καλοί δημιουργοι φάσεων!
Για μένα κάτι τέτοιο είναι το ιδανικό θα έλεγα!

Βέβαια, δεν ξέρω αν ο Άρης θα καθόταν να περιμένει τον Μορμονο, έως ότου κοπεί στο camp των Mavs...
Αργά ή γρήγορα πάντως, νιώθω ότι θα τον δούμε να παίζει στην Ευρωπη!


QUOTE(gerorge @ Jul 15 2016, 21:18 ) *
Στο nbadl εχει τρελα μικρα συμβολαια.Σε τρεις κατηγοριες νομιζω χωριζεται 20,25 και 30 χιλιαρικα το χρονο.Οσοι ειναι εκει ελπιζουν να κληθουν για δεκαημερα για να βγαλουν.Με 100 λογικα ο Κουκ θα ερχοταν ισως λιγο περισσοτερο αφου προερχεται απο το Duke.Το δυσκολο ειναι να τον πεισεις να εγκαταλειψει την Αμερικη

100χιλ εκτιμω πως θα κόστιζε πέρσι ο Cook.
Ήταν απο τους κορυφαίους περσινούς undrafted, και απλά η θητεία του στο Duke, του είχε προσθέσει ένα ακόμη asset στο βιογραφικό του.
Αυτή την στιγμή πιστευω πως το κασέ του θα είναι εκεί γύρω στα 150χιλ δολάρια.
Κάτι λιγότερο τέλος πάντως, απο τα λεφτά που πήρε περσι ο Okaro.
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 16 2016, 11:13 ) *
Παρελλειψα να αναφέρω για τον Kyle Collinsworth, μια σημαντική παράμετρο.
Αν ο Άρης αποκτούσε τον Quinn Cook, και παραμείνει και ο McNeal, ένας παίκτης σαν τον Collinsworth απο την θεση του SF, λειτουργωντας ως point forward, θα μπορούσε να αντισταθμισει το έλλειμμα σε playmaking ability των δύο Αμερικανών Combo F!
Σε αυτή την περίπτωση θα μου πείτε πως και ο Cook και ο McNeal, χρειάζονται την μπάλα στα χέρια.
Όμως θεωρώ, πως είναι πολύ προτιμότερο να συνυπάρχουν στην ίδια 5αδα, 3 πολύ καλοί δημιουργοι φάσεων!
Για μένα κάτι τέτοιο είναι το ιδανικό θα έλεγα!

Βέβαια, δεν ξέρω αν ο Άρης θα καθόταν να περιμένει τον Μορμονο, έως ότου κοπεί στο camp των Mavs...
Αργά ή γρήγορα πάντως, νιώθω ότι θα τον δούμε να παίζει στην Ευρωπη!



100χιλ εκτιμω πως θα κόστιζε πέρσι ο Cook.
Ήταν απο τους κορυφαίους περσινούς undrafted, και απλά η θητεία του στο Duke, του είχε προσθέσει ένα ακόμη asset στο βιογραφικό του.
Αυτή την στιγμή πιστευω πως το κασέ του θα είναι εκεί γύρω στα 150χιλ δολάρια.
Κάτι λιγότερο τέλος πάντως, απο τα λεφτά που πήρε περσι ο Okaro.



Καταρχής το κόλπο με τους τρεις γκαρντ μου αρέσει πολύ και σε μιά τέτοια περίπτωση θα ήθελα έναν άσσο σαν αυτόν.
Να παίζει άμυνα σαν τριάρι και στην επίθεση να έχει δίπλα του δύο πιο κοντούς γκαρντ με σουτ και ευκαίρια στο σκοράρισμα.
Ουσιαστικά στην επίθεση ο Μακνιλ θα ανεβαίνει τριάρι και ο άσσος στυλ Κουπ δυάρι για να εκμεταλευτούν τις πάσες του.
Αυτό όμως νομίζω πως θέλει και έναν ψηλό ο οποίος να μπορεί να έχει καλό σουτ από μέση απόσταση και καλό σκριν και έναν δεύτερο που να μπορεί να παίζει πάνω από τη στεφάνη.

Γενικά αυτή η ομάδα μου θυμίζει λιγάκι τον Παναθηναικό με Διαμαντίδη , Σάρα, Μπατίστ κ.λ.π. στα φόρτε τους.

Για τον Βεζένκοφ από όσο έχω διαβάσει φέτος είναι να πάρει 400.000 χιλιάρικα. Ενώ ο Άρης είναι διατεθειμένος να πληρώσει μέχρι 200. Το 50% περίπου. Αν και κατά την γνώμη μου η Μπάρτσα θα προτιμήσει άλλη ομάδα σε πιο υψηλό επίπεδο.

Γενικά από ότι έχω καταλάβει φέτος ο Άρης έχει κλείσει τους αναπληρωματικούς από πέρσι και πάει να δώσει σε 5 βασικούς συν έναν Έλληνα από 150-200 χιλιάρικα στον καθένα λόγο και αλλαγής φορολογίας. Φαίνεται πως θα κλείσει ο Μακνιλ ειδικά με όσα γίνονται στην Τουρκία απορώ πως δεν έχει έρθει τρέχοντας να υπογράψει. Ενώ θα πρέπει να περιμένουμε άλλες 10 μέρες για τον Καββαδά.

Αν έρθει πάντως ο Βεζένκοφ θα είναι μεγάλη λύση μιας και δε θα είμαστε αναγκασμένοι να πληρώσουμε υπεραξίες σε άλλον Έλληνα.

rolleyes.gif

Υ.Γ. Το πρόβλημα με αυτούς τους παίχτες δεν είναι τόσο το οικονομικό μιας και δε ζητάνε τρομερά λεφτά αλλά το γεγονός ότι πρέπει να τους περιμένεις να κοπούν από ΝΒΑ και εν συνεχεία να τους πείσεις να έρθουν Ευρώπη και να αφήσουν το NBDL. Για τον λόγο αυτό θέλω ο Ουάιτ να κλείσει μόνιμο συμβόλαιο ώστε ο Άρης να έχει ένα ακόμα διαπραγματευτικό χαρτί την βελτίωση του παίχτη και ότι μετά από 1-2 χρόνια μπορεί να βρει μια θέση στο όνειρο.
tuareg
QUOTE (RipCity @ Jul 16 2016, 04:53 ) *
Το θέμα για τον Βεζένκοφ είναι πως η Μπαρτσελόνα αν τον δώσει στον Άρη δε θα μάθει και πάλι αν ο παίκτης θα είναι έτοιμος για υψηλότερο ανταγωνισμό αφού θα παίξει σε Α1 και στο χαμηλού επιπέδου Champions League. Εννοείται πάλι ηγέτης του Άρη θα είναι, αλλά αυτό συνέβη και την προηγούμενη φορά και φάνηκε ανέτοιμος για το step up. Λογικά θα επιδιώξουν να τον δώσουν σε ομάδα επιπέδου Zalgiris, Ερ.Αστέρα κτλ αν δεν κάτσει σε κάποια Ισπανική.


αν κοντραρει ολυ και παο μια χαρα δειγματα θα χει η μπαρτσα...
τωρα για το χαμηλου επιπεδου τσαμπιονς λιγκ ασχολιαστο....
κατσε να γινει πρωτα το γιουροκαπ και απο την αλλη περσυ στο γιουροκαπ....
@Mπουλετ
το poor 3Point shooter που λενε τα scouting θα το προβληματισει το πριφτη για το collinsworth
giannisaris81
Οπως φαινεται θα χασουμε και τον Μακνιλ.Παλι δεν απαντησε και οσο και να μαρεσει σαν παικτης η συμπεριφορα του απεναντι μας δεν μοιαζει καλη.
Προσπαθω να καταλαβω γιατι δεν μπορουμε με τιποτα να εξαργυρωσουμε το καλο κλιμα που ειχε η ομαδα ολη τη χρονια...
Για καποιο λογο οι παικτες δειχνουν να μην πιστευουν τοσο πολυ στο προτζεκτ μας...παιξαν καλα η αξια ολων ανεβηκε μεχρι και νβα πηγε ο ενας....γιατι να μη θελουν να μεινουν και αλλο?να ανεβασουν και αλλο τις μετοχες τους?Δηλαδη οκ το 0/4 ειναι βαρυ και πρεπει καπως να το εξηγησουμε....
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr - 16-7-2016)
Ο Άρης δεν περιμένει άλλο τον Μακ Νιλ, προχωράει στις εναλλακτικές λύσεις

Ο Άρης δεν περιμένει άλλο τον Τζερέλ Μακ Νιλ. Ο Αμερικανός δεν έδωσε την απάντησή του στους κίτρινους ούτε στην διάρκεια της χθεσινής ημέρας και από σήμερα ξεκινάει η ανάλυση των εναλλακτικών λύσεων, για τις οποίες ούτως ή άλλως είχε γίνει προεργασία. Αυτή η εξέλιξη δεν αποκλείει πάντως το ενδεχόμενο συμφωνίας των δύο πλευρών.


Στον Άρη αρχίζουν να ασχολούνται πλέον και με άλλους παίκτες για την θέση “2”. Ο Μακ Νιλ παρότι ενημερώθηκε ότι πρέπει να δώσει απάντηση μέχρι και χθες, δεν το έκανε. Μέσα στο σαββατοκύριακο επιστρέφει στο Σικάγο και τη Δευτέρα δίνει αγώνα με την ομάδα αποφοίτων του Μαρκέτ στο “The Basketball Tournament”.

Αν οι κίτρινοι καταλήξουν σε συμφωνία με άλλον παίκτη για την συγκεκριμένη θέση, θα την ενεργοποιήσουν άμεσα, χωρίς να έχουν πλέον στην προτεραιότητά τους τον Μακ Νιλ. Αν ο Αμερικανός απαντήσει στο μεσοδιάστημα που ο Άρης δεν έχει καταλήξει σε συγκεκριμένη επιλογή, τότε ενδεχομένως και να παραμείνει στο ρόστερ και την επόμενη χρονιά.


Ας μην βιαστούμε να τον ξεγράψουμε όμως. Ειδικά τα όσα συνέβησαν στους γείτονες, μπορεί να αποδειχθούν καθοριστικά. Παρόλα αυτά, ναι, το γεγονός ότι ακόμη δεν έχει συμφωνήσει, όντως μας προβληματίζει.

Πάντως, σύμφωνα και με τις άπειρες "εισηγήσεις" του bullet (ποιος είσαι αδερφέ μου, η δομή; tongue.gif), παίχτες υπάρχουν και μάλιστα πολύ ενδιαφέροντες!!! wink.gif
benchwarmer
Σίγουρα δυσάρεστο για τον Άρη αν δεν ανανεώσει τελικά κανέναν από τους 4 περσινούς Αμερικανούς. Θα μπορούσε να γίνει μία μικρή υπέρβαση για τους ΜακΝιλ-Χάγκινς, δεν είναι τόσο εύκολο να βρίσκονται κάθε χρόνο λαβράκια με 150 χιλιάρικα μάξιμουμ.

Ο Κουκ πάντως που ακούγεται όλο και περισσότερο τελευταία, είναι όντως καλύτερος του Γουότερς. ΜακΝιλ και Χάγκινς όμως δεν ξέρω αν ξαναβρίσκονται στα ίδια λεφτά. Ο Οκάρο εντάξει, και Ευρώπη να έμενε καλώς δεν ακολούθησε ο Άρης τέτοια ποσά που ακούστηκαν. Χρόνος σαφώς και υπάρχει ακόμα και παίκτες αρκετοί διαθέσιμοι, αλλά όσο και η προτεραιότητα να παραμένει η πλήρης οικονομική εξυγίανση, κάποια στιγμή καλό θα είναι να δημιουργηθεί και ένας αγωνιστικός κορμός...
RipCity
QUOTE (tuareg @ Jul 16 2016, 12:38 ) *
αν κοντραρει ολυ και παο μια χαρα δειγματα θα χει η μπαρτσα...
τωρα για το χαμηλου επιπεδου τσαμπιονς λιγκ ασχολιαστο....
κατσε να γινει πρωτα το γιουροκαπ και απο την αλλη περσυ στο γιουροκαπ....
@Mπουλετ
το poor 3Point shooter που λενε τα scouting θα το προβληματισει το πριφτη για το collinsworth


Δεν είναι ασχολίαστο και μην ανακυκλώνουμε την κόντρα Μπερτομέου-FIBA, καμία σχέση. Αν είναι σοβαροί θα τον δανείσουν είτε σε ομάδα ACB, είτε Euroleague είτε έστω VTB ή TBL. Α1+Champions League όχι δεν είναι το σωστό για να δουν την πραγματική του πρόοδο.

Και πως θα κοντράρει ο Άρης τον ΠΑΟ και τον Ολυμπιακό? Με 1.5Μ μπάτζετ? Δε θα του βγαίνουν κάθε χρόνο τόσο καλοί οι ξένοι των 150 χιλιάδων.
gerorge
Ρε παιδια μιλατε για τους ξενους του Αρη λες και βγηκαν Ντιλεινι και Ραντολφ με 100 χιλιαρικα.Σαφως επαιξαν πανω απο τα λεφτα τους αλλα δεν μπορω να ακουω οτι δυσκολα ξαναβρισκεις Χαγκινς!Σαν τον Χαγκινς του πρωτου μισου συμφωνω οτι δεν βρισκεις με κατω απο 150 αλλα ο Χαγκινς του δευτερου μισου της σεζον επαιξε πιο κατω απο αυτα που επαιρνε.Οπως επισης ποιος λεει οτι θα υπαρχουν και τη νεα χρονια αστοχες επιλογες οπως του Τσουπ και εν μερει του Κοεν;Ειναι παρανοικο να το σκεφτομαστε κιολας οτι ο Αρης θα επρεπε να ισοφαρισει τα 180 χιλιαρικα για Χαγκινς ή να δωσει τα 200+ στον Γουοτερς απλα και μονο για να λεει οτι κρατησε ξενους.Στην περιπτωση Μακνιλ συμφωνω οτι εγιναν καποιοι λαθος χειρισμοι αλλα αφου αποφασισαν οτι αυτο ειναι το ποσο που σκοπευουν να του δωσουν και ειναι πεπεισμενοι οτι με τα παραπανω που ενδεχομενως θα βρει μπορουν να βρουν κατι καλυτερο τοτε κατι θα ξερουν.
pan24
Ολα θα κριθουν απο το αποτελεσμα
Αν βρεθουν χαγκινς,μακνιλ,ουοτερς με λιγοτερα λεφτα αποτι θα χρειαζοταν για να τους ανανεωσει η πολιτικη θα ειναι επιτυχημενη
Εκτιμηση μου οτι περισσοτερες πιθανοτητες να μεινει καποιος απο αυτους εχει ο...ουαιτ
Το συμβολαιο με χιτ ειναι μη εγγυημενο και αυτη την στιγμη εχουν 6 forward
Για λογους που εχω αναφερει το εχω σιγουρο οτι θα κοπει
Αν γινει μεσα αυγουστου-αρχες σεπτεμβρη θα βρει ομαδα ευρωλιγκας
Αν αυτο γινει αρχες οκτωβρη που ολυμπιακος/αρμανι και λογικα ολοι οι ευρωλιγκατοι θα εχουν κλεισει ροστερ,ο αρης ειδικα αν ανεβασει την προσφορα του θα εχει πιθανοτητες
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jul 16 2016, 12:33 ) *
Καταρχής το κόλπο με τους τρεις γκαρντ μου αρέσει πολύ και σε μιά τέτοια περίπτωση θα ήθελα έναν άσσο σαν αυτόν.
Να παίζει άμυνα σαν τριάρι και στην επίθεση να έχει δίπλα του δύο πιο κοντούς γκαρντ με σουτ και ευκαίρια στο σκοράρισμα.
Ουσιαστικά στην επίθεση ο Μακνιλ θα ανεβαίνει τριάρι και ο άσσος στυλ Κουπ δυάρι για να εκμεταλευτούν τις πάσες του.
Αυτό όμως νομίζω πως θέλει και έναν ψηλό ο οποίος να μπορεί να έχει καλό σουτ από μέση απόσταση και καλό σκριν και έναν δεύτερο που να μπορεί να παίζει πάνω από τη στεφάνη.

Γενικά αυτή η ομάδα μου θυμίζει λιγάκι τον Παναθηναικό με Διαμαντίδη , Σάρα, Μπατίστ κ.λ.π. στα φόρτε τους.

Για τον Βεζένκοφ από όσο έχω διαβάσει φέτος είναι να πάρει 400.000 χιλιάρικα. Ενώ ο Άρης είναι διατεθειμένος να πληρώσει μέχρι 200. Το 50% περίπου. Αν και κατά την γνώμη μου η Μπάρτσα θα προτιμήσει άλλη ομάδα σε πιο υψηλό επίπεδο.


Αν έρθει πάντως ο Βεζένκοφ θα είναι μεγάλη λύση μιας και δε θα είμαστε αναγκασμένοι να πληρώσουμε υπεραξίες σε άλλον Έλληνα.

rolleyes.gif

Timemaster, το έπιασες το υπονοούμενο biggrin.gif
Κάπως έτσι όπως το περιέγραψες , το σκέφτηκα εξαρχής.
Θα ήταν πάρα πολύ λειτουργικό σαν σχήμα.
3 δημιουργοί στην ίδια 5αδα, εκ των οποιων οι δύο, έχουν μια σχετική ικανότητα στο σκοράρισμα, αλλά όχι το playmaking ability του Collinsworth!

Πράγματι, ο Παναθηναϊκός των Σάρας,Διαμαντιδη, Σπανούλη, Νικόλας, με 3G lineup, ήταν το ένα σκέλος της σκέψης μου.
Εδώ υπήρχαν σχεδόν πάντα στο παρκε, 3 περιφερειακοι δημιουργοι φάσεων!
Χωρίς όμως να υπάρχει ένα point forward όμως.

Το δεύτερο σκέλος της σκέψης μου ήταν οι Magic του 2009 που έφτασαν στους τελικούς του ΝΒΑ.
Με τραυματία τον Jameer Nelson, o coach Stan , έχρισε ουσιαστικά ως βασικό δημιουργό και primary ball handler, τον Hedo.
Το βασικό SF δηλαδή, λειτουργούσε ως PG,με τον Rafer Alston να έχει ουσιαστικά, τα καθήκοντα του δεύτερου βασικού δημιουργού ως Combo G, και ο JJ Reddick να παίζει ως off ball G.

Σωστά επισημανες πως θα χρειάζονταν ακόμη ένας ψηλός που να απειλεί απο μακρια και ενας που να παίζει πάνω απο το στεφανι, ή, να παίζει και με πλάτη στο καλάθι!

Στον τότε Παναθηναϊκό, υπήρχαν 2 stretch PF, οι Φωτσης-Τσαρτσαρης.
Στους Magic του 2009 , υπήρξε ο Rashard Lewis!
Και οι δύο ομάδες είχαν ουσιαστικά, διάταξη 1 inside- 4 out!

Ο Βεζενκοφ θα κολλούσε θαυμάσια σε αυτό το concept, ως εκείνος ο απαραίτητος stretch PF.
Αν ο Άρης είναι διατεθιμενος να πληρώσει ως και 200χιλ επινοικιαση, αυτό ακούγεται πολύ καλό.
Χθες ανέφερα ορισμενους λόγους, όπου ο Άρης θα μπορούσε να πατήσει και να ελπίζει βάσιμα!
Ο Μπαρτζωκας ως Έλληνας, γνωρίζει τι εστι Άρης, και πόσο ωφεληθηκε ο Βεζενκοφ παίζοντας στον Άρη.
Γνωρίζει επίσης, πως στον Άρη θα είχε σημαντικό ρόλο και χρόνο συμμετοχής.
Σε έναν Άρη, που έχει δείξει έμπρακτα, πως κάνει μικρά -σταθερα βήματα προς τα εμπρός.
Ανεξάρτητα απο το επίπεδο του πρωταθληματος ή σε ποια διαργανωση ο Άρης θα μετέχει του χρόνου, όλα αυτά που ανέφερα πιο πάνω, είναι πολύ σημαντικά στοιχεία, αναφορικα με την περαιτέρω τριβή-κατεργασία του Βεζενκοφ!

Επίσης και ο ίδιος ο παίκτης, θα επιθυμούσε να επιστρεψει σε ενα πολύ γνώριμο, οικείο και φιλικο προς αυτόν περιβάλλον.

Ο Άρης, έχει πρόσβαση και στους δυο, σωστά?
Θα μπορούσε κάλλιστα να χρησιμοποιησει αυτές τις συγκυρίες και να αξιοποιήσει αυτές τις γνωριμίες!

Και πράγματι, 200χιλ για τον Βεζενκοφ δεν θα ήταν υπεραξια!
Θα ήταν ένα κολπο γκροσσο deal για τον Άρη, που θα του επέτρεπε να έχει στο βασικό του σχήμα, έναν πολύ καλό νεαρό παικτη, που θα αγωνίζεται ως Έλληνας πλέον!
Αυτό το πράγμα, θα έδινε το περιθώριο στην Άρη, να έχει δύο ξενους στην second unit του!

Για μένα, κάτι τέτοιο, θα συνιστουσε σαφέστατη αναβάθμιση, μέσα στα πλαίσια και το πνεύμα όμως, που ο Άρης κινειται αυτή την δεδομένη χρονική στιγμή.

QUOTE(tuareg @ Jul 16 2016, 13:38 ) *
@Mπουλετ
το poor 3Point shooter που λενε τα scouting θα το προβληματισει το πριφτη για το collinsworth

Φιλε tuareg......ξέρεις πολλά G, προερχόμενα έστω και απο το κολεγιακο πρωτάθλημα, που οι μ.ο. σε πόντους, assists, rebounds, τείνουν σε triple-double?
Δεν απορρίπτεις έτσι απλά μια τέτοια περίπτωση, επειδή δεν έχει μακρινό σουτ.
Με το συμπάθιο κιόλας....αλλα αν o Collinsworth είχε και μακρινό σουτ, και ο Πριφτης να μην προβληματιζοταν, τώρα δεν θα τον συζητουσαμε καν, έστω και ως υπόθεση εργασίας!

Αυτό που ο Πριφτης θα έπρεπε να δει και να εξετάσει είναι, πως ο Μορμονος στο BYU , έπαιζε σε ένα up tempo στιλ παιχνιδιού, με το 1/4 των συνολικών του κατοχων, να εκδηλώνονται επιθέσεις με pick n'roll....
Κάτι τέτοιο δεν μου είχες ζητήσει εξαρχής?
Μπορεί να μην σουτάρει καλά, όμως ο Timemaster που δεν είναι επαγγελματιας προπονητής " υποθέτω biggrin.gif ", αντιληφθηκε πολύ ωραία, το concept που ανέφερα.
Και είναι πέρα για πέρα εφαρμοσιμο!

QUOTE(SteelGandalf @ Jul 16 2016, 19:54 ) *
Ας μην βιαστούμε να τον ξεγράψουμε όμως. Ειδικά τα όσα συνέβησαν στους γείτονες, μπορεί να αποδειχθούν καθοριστικά. Παρόλα αυτά, ναι, το γεγονός ότι ακόμη δεν έχει συμφωνήσει, όντως μας προβληματίζει.

Πάντως, σύμφωνα και με τις άπειρες "εισηγήσεις" του bullet (ποιος είσαι αδερφέ μου, η δομή; tongue.gif), παίχτες υπάρχουν και μάλιστα πολύ ενδιαφέροντες!!! wink.gif

Δεν ειμαι η δομή....είμαι απλά ο Bullet biggrin.gif
Παρακάτω είναι ένα ποστ που ποσταρα πριν μερικές μέρες στο τοπικ του Ολυμπιακού.
Ας το δείτε καλά και εδώ στου Άρη....
Παικτες υπάρχουν πράγματι πολλοί!
Αν ξέρεις τι θέλεις και που πρέπει να κοιτάξεις, μπορείς να καλυψεις όλες σου τις ανάγκες, και ανάλογα με το βάθος της τσέπης σου!


"Ένας no name παικτης που τα σπάει στο summer league του Orlando, είναι ο 23χρονος scoring combo G Chasson Randle, ο οποίος αγωνιζομενος με την ομάδα των Knicks, έχει 18.4π, 5ασ,4 2ρ,3κλ σουταροντας με 47.4 τα 100 στα FG!
Αναμφιβολα, αποτελεί μια πολύ ευχάριστη έκπληξη!

Τι εστι ο Chasson Randle?

Αφού πέρσι ολοκλήρωσε την κολεγιακη του καριέρα με το Stanford, δεν επιλέχθηκε στο draft.
Ως junior και senior, ο Randle εδραιώθηκε ως ένα απο τα κορυφαία G του κολεγιακου μπάσκετ.
Και ως αποτέλεσμα ήρθαν και οι δύο σερί επιλογές του, στην All Pac12 first team.
Στο Stanford ήταν ο ακρογωνιαιος λίθος και η πλειοψηφία των επιθέσεων περνούσαν απο τα χέρια του.
Αυτό που του κοστισε όσον αφορά την μη επιλογή του στο περσινό draft , είναι πως με ύψος 1.87μ, λειτουργούσε ουσιαστικά ως SG , χωρίς να μπορεί να πείσει τους ειδικούς, οτι θα μπορέσει μελλοντικά να τρέξει το PG.

Αφού δοκίμασε πέρσι το καλοκαίρι την τύχη του με τους Warriors στα summer leagues, τελικά ήρθε στην Ευρώπη, υπογράφοντας στην Τσέχικη CEZ Nymbourg.
Την σεζόν που πέρασε, είχε στο FIBA Europe Cup 12.3π, 2.7ρ,1.7ασ , αγωνιζομενος όμως μόλις 19.7' μ ο. ανα παιχνίδι.

Έχει ύψος 1.87μ, βαρος 84κιλα, με ένα εκπληκτικό άνοιγμα χεριών για G, που φτάνει τα 2.01μ, με επιτόπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα 85εκ , και με φορα που φτάνει το 1μ!
Πολύ ενδιαφέρον σωματομετρικο-αθλητικο πακέτο, αν μη τι αλλο!

Προσωπικα μου θύμισε αρκετά εναν Malcolm Delaney type of player.
Πριν καμποσα χρόνια, και ο Delaney ήταν μια ανάλογη περίπτωση, με ίσως πιο ανεπτυγμένο court vision, που κατάφερε όμως και εξελίχθηκε στον ίσως καλύτερο G που αγωνίστηκε στην Ευρώπη πέρσι!

Ο Chasson Randle έχει ένα πολύ πλούσιο επιθετικό οπλοστασιο.
Διαθέτει ενα πολύ καλο μακρινο σουτ, τόσο ως spot up shooter, οσο και μετά απο ντρίμπλα.
Στο Stanford είχε εδραιώσει ενα συν35 τα 100 στα τρίποντα.
Απο κει και πέρα, έχει και πολύ καλό mid range game, ενω επιδιώξει πολλές φορές να πηγαίνει τις προσωπικές του φάσεις ως το τέλος.
Έχει αποδείξει πως και τις επαφές αντέχει, και τις επιδιώκει.
Είναι αποτελεσματικος στα τελειωματα του κοντά στο καλάθι, ενώ είναι εξαιρετικός και στο Getting to the foul line!
Ως senior επισκεπτόταν την γραμμή της φιλανθρωπιας, κάτι παραπάνω απο 6 φορές ανα παιχνίδι, έχοντας ένα εξαιρετικό ποσοστού του συν85 τα 100!

Επίσης, έχει επιδείξει μια σημαντική ικανότητα στα on ball screens, οπου διαθετει όλους εκείνους τους τρόπους, για να διασπα τις αντίπαλες άμυνες.
Δημιουργωντας έτσι ρηγματα απο την κορυφή, όπου εκτός της δημιουργίας των δικών του σουτ, μπορεί να δημιουργήσει και για τους υπόλοιπους!

Στο αμυντικό σκελος, αν και κατηγορήθηκε όσο επαιζε στο Stanford, πως δεν έδειχνε ιδιαίτερο ζήλο στα αμυντικα του καθήκοντα, κατάφερνε εντουτοις και είχε μ.ο γύρω στο 1.5κλ ανα παιχνίδι!
Καπου το θεωρώ και λογικό, να μην έδινε την μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα, αφού ήταν ο κεντρικός άξονας και κύριος εκφραστής της επίθεσης.
Έχει όμως καλή ταχύτητα, footwork και μεγάλο wingspan, στοιχεία που του προσδίδουν μια προοπτική ως αμυντικός.
Στο summer league που αγωνίζεται τώρα, έχει 3κλ ανα παιχνίδι!
Έχει potential λοιπόν και σε αυτή την πλευρά του παιχνιδιού...

Στο ΝΒΑ , στην παρούσα φάση, έχει την δυνατότητα να διεκδικήσει ενα minimum συμβόλαιο, όχι απαραίτητα και εγγυημένο...

Στην Ευρώπη όμως, μετά και απο την "αφαιμαξη" που έχει παρατηρηθεί, με αρκετούς Αμερικανούς να βρίσκουν συμβόλαια στο ΝΒΑ, θα μπορούσε να κάνει πολύ καλη καριέρα.
Έχει αναμφισβητητα, ένα πολύ καλο σύνολο πακέτου ικανοτήτων, που θα μπορούσε να μεταφραστεί επιτυχώς στην Ευρώπη, με μια αξιόλογη καριέρα.
Ειδικα αν τον ευνοησουν και οι προσωπικές του επιλογές και οι λοιπές φυσικά συγκυρίες.
Θα χαρακτήριζα αυτή την στιγμή τον Chasson Randle, ως μια pοοr version του Malcolm Delaney.".

http://www.nbadraft.net/players/chasson-randle

QUOTE(benchwarmer @ Jul 16 2016, 20:11 ) *
Σίγουρα δυσάρεστο για τον Άρη αν δεν ανανεώσει τελικά κανέναν από τους 4 περσινούς Αμερικανούς. Θα μπορούσε να γίνει μία μικρή υπέρβαση για τους ΜακΝιλ-Χάγκινς, δεν είναι τόσο εύκολο να βρίσκονται κάθε χρόνο λαβράκια με 150 χιλιάρικα μάξιμουμ.

Ο Κουκ πάντως που ακούγεται όλο και περισσότερο τελευταία, είναι όντως καλύτερος του Γουότερς. ΜακΝιλ και Χάγκινς όμως δεν ξέρω αν ξαναβρίσκονται στα ίδια λεφτά. Ο Οκάρο εντάξει, και Ευρώπη να έμενε καλώς δεν ακολούθησε ο Άρης τέτοια ποσά που ακούστηκαν. Χρόνος σαφώς και υπάρχει ακόμα και παίκτες αρκετοί διαθέσιμοι, αλλά όσο και η προτεραιότητα να παραμένει η πλήρης οικονομική εξυγίανση, κάποια στιγμή καλό θα είναι να δημιουργηθεί και ένας αγωνιστικός κορμός...

Ο Άρης της παρούσας φάσης, δεν μπορεί να συγκροτήσει εναν σταθερό κορμό, για παραπάνω απο μια σεζόν.
Οι παίκτες που παίρνει, έρχονται με λίγα χρήματα, προσδοκώντας πως θα κάνουν μια καλή σεζόν, που θα την εξαργυρωσουν στην συνέχεια.
Ο Άρης δεν μπορεί, και δεν πρέπει να κάνει καμιά υπέρβαση.
Προκειμένου να κρατήσει και τους 4 περσινούς Αμερικανους του.
Πρέπει να μάθει να ζει με αυτό και να έχει αναπτύξει τόσο καλά τους μηχανισμούς του, που την επόμενη μέρα να έχει έτοιμους τους αντικαταστατες τους.

Ο μόνος τρόπος για να διατηρήσει ίδιο τον κορμό της ομάδας, για παραπάνω απο μια σεζόν είναι, να πάρει no name λαβράκια κατευθείαν απο τα κολέγια, και να τους κλειδώνει με 2ετη-3ετη συμβόλαια.
Και όχι να ψάχνει να βρει πιο ψημενους στο επαγγελματικο μπάσκετ Αμερικανούς!
Γιατί να μην πάει να πάρει τον Okaro κατευθείαν απο το Florida State?
Γιατί να μεσολαβήσει μια χρονιά στην Ιταλία?
Σε αυτό το διάστημα, με ένα break out , δεν είναι λογικό να αυξάνεται κατακορυφα και το κασέ?
Ο Άρης όμως μετά απο κάτι τέτοιο, δεν μπορεί να κανει καμιά υπέρβαση, γιατί πολύ απλά δεν μπορεί!

Αυτό το πράγμα, θα πρέπει να το λάβουν πολύ σοβαρά υπόψιν εκεί στον Άρη.
Διότι βάζουν τόσα μα τόσα κριτήρια, και ενώ τα χρήματα που μπορουν να προσφέρουν είναι λιγα!
Τους θελουν και έμπειρους, τους θέλουν και με Ευρωπαϊκή εμπειρία, τους θέλουν και ψηλούς, τους θέλουν έτσι, τους θέλουν και αλλιώς, και όλα αυτά με 150χιλ στην καλύτερη των περιπτώσεων....
Λειτουργούν δηλαδή ως αστοι , με λαϊκές όμως τσεπες biggrin.gif
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 16 2016, 22:41 ) *
Timemaster, το έπιασες το υπονοούμενο biggrin.gif
Κάπως έτσι όπως το περιέγραψες , το σκέφτηκα εξαρχής.
Θα ήταν πάρα πολύ λειτουργικό σαν σχήμα.
3 δημιουργοί στην ίδια 5αδα, εκ των οποιων οι δύο, έχουν μια σχετική ικανότητα στο σκοράρισμα, αλλά όχι το playmaking ability του Collinsworth!

Πράγματι, ο Παναθηναϊκός των Σάρας,Διαμαντιδη, Σπανούλη, Νικόλας, με 3G lineup, ήταν το ένα σκέλος της σκέψης μου.
Εδώ υπήρχαν σχεδόν πάντα στο παρκε, 3 περιφερειακοι δημιουργοι φάσεων!
Χωρίς όμως να υπάρχει ένα point forward όμως.

Το δεύτερο σκέλος της σκέψης μου ήταν οι Magic του 2009 που έφτασαν στους τελικούς του ΝΒΑ.
Με τραυματία τον Jameer Nelson, o coach Stan , έχρισε ουσιαστικά ως βασικό δημιουργό και primary ball handler, τον Hedo.
Το βασικό SF δηλαδή, λειτουργούσε ως PG,με τον Rafer Alston να έχει ουσιαστικά, τα καθήκοντα του δεύτερου βασικού δημιουργού ως Combo G, και ο JJ Reddick να παίζει ως off ball G.

Σωστά επισημανες πως θα χρειάζονταν ακόμη ένας ψηλός που να απειλεί απο μακρια και ενας που να παίζει πάνω απο το στεφανι, ή, να παίζει και με πλάτη στο καλάθι!

Στον τότε Παναθηναϊκό, υπήρχαν 2 stretch PF, οι Φωτσης-Τσαρτσαρης.
Στους Magic του 2009 , υπήρξε ο Rashard Lewis!
Και οι δύο ομάδες είχαν ουσιαστικά, διάταξη 1 inside- 4 out!

Ο Βεζενκοφ θα κολλούσε θαυμάσια σε αυτό το concept, ως εκείνος ο απαραίτητος stretch PF.
Αν ο Άρης είναι διατεθιμενος να πληρώσει ως και 200χιλ επινοικιαση, αυτό ακούγεται πολύ καλό.
Χθες ανέφερα ορισμενους λόγους, όπου ο Άρης θα μπορούσε να πατήσει και να ελπίζει βάσιμα!
Ο Μπαρτζωκας ως Έλληνας, γνωρίζει τι εστι Άρης, και πόσο ωφεληθηκε ο Βεζενκοφ παίζοντας στον Άρη.
Γνωρίζει επίσης, πως στον Άρη θα είχε σημαντικό ρόλο και χρόνο συμμετοχής.
Σε έναν Άρη, που έχει δείξει έμπρακτα, πως κάνει μικρά -σταθερα βήματα προς τα εμπρός.
Ανεξάρτητα απο το επίπεδο του πρωταθληματος ή σε ποια διαργανωση ο Άρης θα μετέχει του χρόνου, όλα αυτά που ανέφερα πιο πάνω, είναι πολύ σημαντικά στοιχεία, αναφορικα με την περαιτέρω τριβή-κατεργασία του Βεζενκοφ!

Επίσης και ο ίδιος ο παίκτης, θα επιθυμούσε να επιστρεψει σε ενα πολύ γνώριμο, οικείο και φιλικο προς αυτόν περιβάλλον.

Ο Άρης, έχει πρόσβαση και στους δυο, σωστά?
Θα μπορούσε κάλλιστα να χρησιμοποιησει αυτές τις συγκυρίες και να αξιοποιήσει αυτές τις γνωριμίες!

Και πράγματι, 200χιλ για τον Βεζενκοφ δεν θα ήταν υπεραξια!
Θα ήταν ένα κολπο γκροσσο deal για τον Άρη, που θα του επέτρεπε να έχει στο βασικό του σχήμα, έναν πολύ καλό νεαρό παικτη, που θα αγωνίζεται ως Έλληνας πλέον!
Αυτό το πράγμα, θα έδινε το περιθώριο στην Άρη, να έχει δύο ξενους στην second unit του!

Για μένα, κάτι τέτοιο, θα συνιστουσε σαφέστατη αναβάθμιση, μέσα στα πλαίσια και το πνεύμα όμως, που ο Άρης κινειται αυτή την δεδομένη χρονική στιγμή.


Φιλε tuareg......ξέρεις πολλά G, προερχόμενα έστω και απο το κολεγιακο πρωτάθλημα, που οι μ.ο. σε πόντους, assists, rebounds, τείνουν σε triple-double?
Δεν απορρίπτεις έτσι απλά μια τέτοια περίπτωση, επειδή δεν έχει μακρινό σουτ.
Με το συμπάθιο κιόλας....αλλα αν o Collinsworth είχε και μακρινό σουτ, και ο Πριφτης να μην προβληματιζοταν, τώρα δεν θα τον συζητουσαμε καν, έστω και ως υπόθεση εργασίας!

Αυτό που ο Πριφτης θα έπρεπε να δει και να εξετάσει είναι, πως ο Μορμονος στο BYU , έπαιζε σε ένα up tempo στιλ παιχνιδιού, με το 1/4 των συνολικών του κατοχων, να εκδηλώνονται επιθέσεις με pick n'roll....
Κάτι τέτοιο δεν μου είχες ζητήσει εξαρχής?
Μπορεί να μην σουτάρει καλά, όμως ο Timemaster που δεν είναι επαγγελματιας προπονητής " υποθέτω biggrin.gif ", αντιληφθηκε πολύ ωραία, το concept που ανέφερα.
Και είναι πέρα για πέρα εφαρμοσιμο!


Δεν ειμαι η δομή....είμαι απλά ο Bullet biggrin.gif
Παρακάτω είναι ένα ποστ που ποσταρα πριν μερικές μέρες στο τοπικ του Ολυμπιακού.
Ας το δείτε καλά και εδώ στου Άρη....
Παικτες υπάρχουν πράγματι πολλοί!
Αν ξέρεις τι θέλεις και που πρέπει να κοιτάξεις, μπορείς να καλυψεις όλες σου τις ανάγκες, και ανάλογα με το βάθος της τσέπης σου!


"Ένας no name παικτης που τα σπάει στο summer league του Orlando, είναι ο 23χρονος scoring combo G Chasson Randle, ο οποίος αγωνιζομενος με την ομάδα των Knicks, έχει 18.4π, 5ασ,4 2ρ,3κλ σουταροντας με 47.4 τα 100 στα FG!
Αναμφιβολα, αποτελεί μια πολύ ευχάριστη έκπληξη!

Τι εστι ο Chasson Randle?

Αφού πέρσι ολοκλήρωσε την κολεγιακη του καριέρα με το Stanford, δεν επιλέχθηκε στο draft.
Ως junior και senior, ο Randle εδραιώθηκε ως ένα απο τα κορυφαία G του κολεγιακου μπάσκετ.
Και ως αποτέλεσμα ήρθαν και οι δύο σερί επιλογές του, στην All Pac12 first team.
Στο Stanford ήταν ο ακρογωνιαιος λίθος και η πλειοψηφία των επιθέσεων περνούσαν απο τα χέρια του.
Αυτό που του κοστισε όσον αφορά την μη επιλογή του στο περσινό draft , είναι πως με ύψος 1.87μ, λειτουργούσε ουσιαστικά ως SG , χωρίς να μπορεί να πείσει τους ειδικούς, οτι θα μπορέσει μελλοντικά να τρέξει το PG.

Αφού δοκίμασε πέρσι το καλοκαίρι την τύχη του με τους Warriors στα summer leagues, τελικά ήρθε στην Ευρώπη, υπογράφοντας στην Τσέχικη CEZ Nymbourg.
Την σεζόν που πέρασε, είχε στο FIBA Europe Cup 12.3π, 2.7ρ,1.7ασ , αγωνιζομενος όμως μόλις 19.7' μ ο. ανα παιχνίδι.

Έχει ύψος 1.87μ, βαρος 84κιλα, με ένα εκπληκτικό άνοιγμα χεριών για G, που φτάνει τα 2.01μ, με επιτόπιο άλμα χωρίς βήμα-φορα 85εκ , και με φορα που φτάνει το 1μ!
Πολύ ενδιαφέρον σωματομετρικο-αθλητικο πακέτο, αν μη τι αλλο!

Προσωπικα μου θύμισε αρκετά εναν Malcolm Delaney type of player.
Πριν καμποσα χρόνια, και ο Delaney ήταν μια ανάλογη περίπτωση, με ίσως πιο ανεπτυγμένο court vision, που κατάφερε όμως και εξελίχθηκε στον ίσως καλύτερο G που αγωνίστηκε στην Ευρώπη πέρσι!

Ο Chasson Randle έχει ένα πολύ πλούσιο επιθετικό οπλοστασιο.
Διαθέτει ενα πολύ καλο μακρινο σουτ, τόσο ως spot up shooter, οσο και μετά απο ντρίμπλα.
Στο Stanford είχε εδραιώσει ενα συν35 τα 100 στα τρίποντα.
Απο κει και πέρα, έχει και πολύ καλό mid range game, ενω επιδιώξει πολλές φορές να πηγαίνει τις προσωπικές του φάσεις ως το τέλος.
Έχει αποδείξει πως και τις επαφές αντέχει, και τις επιδιώκει.
Είναι αποτελεσματικος στα τελειωματα του κοντά στο καλάθι, ενώ είναι εξαιρετικός και στο Getting to the foul line!
Ως senior επισκεπτόταν την γραμμή της φιλανθρωπιας, κάτι παραπάνω απο 6 φορές ανα παιχνίδι, έχοντας ένα εξαιρετικό ποσοστού του συν85 τα 100!

Επίσης, έχει επιδείξει μια σημαντική ικανότητα στα on ball screens, οπου διαθετει όλους εκείνους τους τρόπους, για να διασπα τις αντίπαλες άμυνες.
Δημιουργωντας έτσι ρηγματα απο την κορυφή, όπου εκτός της δημιουργίας των δικών του σουτ, μπορεί να δημιουργήσει και για τους υπόλοιπους!

Στο αμυντικό σκελος, αν και κατηγορήθηκε όσο επαιζε στο Stanford, πως δεν έδειχνε ιδιαίτερο ζήλο στα αμυντικα του καθήκοντα, κατάφερνε εντουτοις και είχε μ.ο γύρω στο 1.5κλ ανα παιχνίδι!
Καπου το θεωρώ και λογικό, να μην έδινε την μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα, αφού ήταν ο κεντρικός άξονας και κύριος εκφραστής της επίθεσης.
Έχει όμως καλή ταχύτητα, footwork και μεγάλο wingspan, στοιχεία που του προσδίδουν μια προοπτική ως αμυντικός.
Στο summer league που αγωνίζεται τώρα, έχει 3κλ ανα παιχνίδι!
Έχει potential λοιπόν και σε αυτή την πλευρά του παιχνιδιού...

Στο ΝΒΑ , στην παρούσα φάση, έχει την δυνατότητα να διεκδικήσει ενα minimum συμβόλαιο, όχι απαραίτητα και εγγυημένο...

Στην Ευρώπη όμως, μετά και απο την "αφαιμαξη" που έχει παρατηρηθεί, με αρκετούς Αμερικανούς να βρίσκουν συμβόλαια στο ΝΒΑ, θα μπορούσε να κάνει πολύ καλη καριέρα.
Έχει αναμφισβητητα, ένα πολύ καλο σύνολο πακέτου ικανοτήτων, που θα μπορούσε να μεταφραστεί επιτυχώς στην Ευρώπη, με μια αξιόλογη καριέρα.
Ειδικα αν τον ευνοησουν και οι προσωπικές του επιλογές και οι λοιπές φυσικά συγκυρίες.
Θα χαρακτήριζα αυτή την στιγμή τον Chasson Randle, ως μια pοοr version του Malcolm Delaney.".

http://www.nbadraft.net/players/chasson-randle


όχι δεν είμαι προπονητής... ούτε και έχω σχέση με ομάδες μπάσκετ τα τελευταία 20 χρόνια!!!!

Να σου πω την αλλήθεια ΝΒΑ δε παρακολουθώ σχεδόν καθόλου οπότε δεν έχω ιδέα για την περίπτωση των Λεικερς.

Πάντως το πνεύμα του Πρίφτη και πέρσι εκεί πήγαινε σε άμυνα και επίθεση. Έχοντας έναν Μούρτο που να παίζει θεωρητικά σαν τριάρι αλλά στην πραγματικότητα να είναι άσσος χωρίς σουτ (και χαμηλής δυνατότητας βεβαίως) ένα τεσσάρι να βαράει τρίποντα από παντού με τρομερά αθλητικά προσόντα δύο ακόμα γκαρντ που δε τους λες δημιουργούς αλλά έχουν το σκοράρισμα (Μακνιλ,Ουότερς) και έναν ψηλό να μπορεί να παίξει πάνω από τη στεφάνη. Όμως ο Μούρτος στην δημιουργία δεν έπιασε την βάση , Ο Χάγκινς ειδικά στο δεύτερο μισό της χρονιάς ήταν σκιά του εαυτού του και ο Ουάιτ είχε πρόβλημα στα σκριν και στη βρώμικη δουλειά.

Ο Παναθηναικός είχε Φώτση , Τσαρτσαρή όπως είπες και εσύ που ήταν καλοί σκρίνερ εκτός από σουτέρ και είχε και έναν Μπατίστ που με τα οπίσθιά του άνοιγε χώρους. Αυτό μας έλειπε φέτος. Όταν έλεγα για μαύρο αθλητικό ψηλό κ.λ.π. πριν μερικές εβδομάδες ή για παίχτη που ξέρει τα βασικά του μπάσκετ για ψιλό έναν τέτοιο παίχτη είχα στο μυαλό μου. Καλό σκρίνερ , καλό ριμπάουντερ (άσχετα αν πάρει ένα ριμπάουντ ή δέκα σε ένα παιχνίδι αλλά που κρατάει αντιπάλους εκτός ζωγραφιστού) .

Αυτός είναι και ο λόγος που δε θέλω τον Χάγκινς την νέα χρονιά αλλά πιστεύω πως και ο Ουάιτ θα πρέπει να βελτιώσει πολλά βασικά πράγματα για να αξιοποιηθεί πλήρως το ταλέντο του.
Από την άλλη με έναν παίχτη όπως ο Collinsworth οι Ουότερς και Μακνίλ θα μπορούσαν να αυξήσουν κατακόρυφα την απόδοσή τους και σε άμυνα και σε επίθεση.

Αν τώρα μπει στην θέση του Ουάιτ ο Βεζένκοφ που ξέρει ποιο πολλά κιλά μπάσκετ τότε επιθετικά η ομάδα θα ρολάρει απίστευτα ενώ στην άμυνα θα έχεις τρεις παίχτες να αλλάζουν μαρκαρίσματα και να πιέζουν σε όλο το γήπεδο. Οπότε αντί να ανεβαίνει το τεσσάρι σου στο κέντρο για παγίδες θα είχες τρεις γκαρντ να βγάζουν την γλώσσα του αντιπάλλου.

Ένα ακόμα συν είναι αυτό που γινόταν με τον Μούρτο φέτος όπου έπαιρνε αμυντικό ριμπάουντ και φεύγαμε κατευθείαν σε αιφνιδιασμό , κάτι τέτοιο με έναν παίχτη όπως ο Collinsworth θα είναι ακόμα πιο έντονο. ενώ έχοντας ένα γρήγορο ψηλό θα μπορούμε να παίζουμε ένα πικ εν ρολ σε κατάσταση δευτερεύοντα αιφνιδιασμού.

Βασικά τα σενάρια είναι πολλά μιας και ουσιαστικά θέλουμε μια πεντάδα βασικών παιχτών. Οπότε μπορούμε να κάνουμε τα πάντα. Ακόμα και να πάρουμε έναν άσσο σβούρα στυλ Ρίβερς και δίπλα του τρία φόργουρντ με σουτ που μπορούν να αλλάζουν θέσεις και ένα βαρύ πεντάρι της εποχής των δεινοσαύρων.

rolleyes.gif

Υ.Γ. Μπούλετ δε τους θέλει ο Άρης έτσι. Εμείς τους θέλουμε.
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jul 17 2016, 00:21 ) *
Ο Παναθηναικός είχε Φώτση , Τσαρτσαρή όπως είπες και εσύ που ήταν καλοί σκρίνερ εκτός από σουτέρ και είχε και έναν Μπατίστ που με τα οπίσθιά του άνοιγε χώρους. Αυτό μας έλειπε φέτος.


Από την άλλη με έναν παίχτη όπως ο Collinsworth οι Ουότερς και Μακνίλ θα μπορούσαν να αυξήσουν κατακόρυφα την απόδοσή τους και σε άμυνα και σε επίθεση.

Αν τώρα μπει στην θέση του Ουάιτ ο Βεζένκοφ που ξέρει ποιο πολλά κιλά μπάσκετ τότε επιθετικά η ομάδα θα ρολάρει απίστευτα ενώ στην άμυνα θα έχεις τρεις παίχτες να αλλάζουν μαρκαρίσματα και να πιέζουν σε όλο το γήπεδο. Οπότε αντί να ανεβαίνει το τεσσάρι σου στο κέντρο για παγίδες θα είχες τρεις γκαρντ να βγάζουν την γλώσσα του αντιπάλλου.

Ένα ακόμα συν είναι αυτό που γινόταν με τον Μούρτο φέτος όπου έπαιρνε αμυντικό ριμπάουντ και φεύγαμε κατευθείαν σε αιφνιδιασμό , κάτι τέτοιο με έναν παίχτη όπως ο Collinsworth θα είναι ακόμα πιο έντονο. ενώ έχοντας ένα γρήγορο ψηλό θα μπορούμε να παίζουμε ένα πικ εν ρολ σε κατάσταση δευτερεύοντα αιφνιδιασμού.

Ο Μπατίστ έστηνε ίσως τα καλύτερα και πιο γρήγορα pick n'roll στην Ευρώπη εκείνα τα χρόνια.
Έκανε και αρκετή βρώμικη δουλειά, όμως ΣΥΝΟΛΙΚΑ,ήταν ένας πολύ ποιοτικός και ολοκληρωμενος F-C.
Ήταν πολύ αποτελεσματικος με πλάτη στο καλάθι, σουταρε απο μέση απόσταση και ήξερε να τελειώνει τις φάσεις μετά απο pick n'roll.
Δηλαδή, ειχε πολυ περισσότερα και ποιοτικότερα χαρακτηριστικα, απο εναν απλό ΜΑΠ.
Έτσι όπως μου το έθεσες σε μια παλιότερη κουβέντα μας για τον Shawn Long.

Οσον αφορά τον Collinsworth, χαίρομαι που αντιλαμβανεσαι πολύ καλά αυτό που ουσιαστικά πρότεινα.
Θα πρέπει να τονιστεί ιδιαίτερα, πως ο Collinsworth είχε σχεδόν 8.5ρ μ ο και κατέχει το ρεκορ σε rebounds "και σε assists ", στην ιστορία του BYU.
Δηλαδή μιλαμε για τρομερή έφεση στο rebounds και επίσης, όχι για εναν κατα συνθήκη παικτη σαν τον Μούρτο,που μετά απο αμυντικό rebound,ανοίγει τον αιφνιδιασμο.
Ο Collinsworth γαλουχηθηκε σε αυτό το στυλ παιχνιδιού και απέδειξε πως είναι ένας Floor General!

Επίσης, πράγματι οι ΜακΝηλ,Ουωτερς , ή όποιο άλλο ανάλογο δίδυμο G, θα ωφελουνταν πάρα πολύ, απο την παρουσία ενός παικτη σαν τον Collinsworth!
Ο οποίος είναι unselfish, team player, floor manager και τόσο μα τόσο versatile!

Η περιφερειακη άμυνα θα ισχυροποιουνταν ακόμη περισσότερο, η περιφερειακή πίεση θα μπορούσε να αυξηθεί παραπάνω, και με ενα καλά διαχειρισιμο rotation, αυτη η ενέργεια και αυτός ο ρυθμός, θα μπορούσε να διατηρηθεί ,στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.



QUOTE(Timemaster @ Jul 17 2016, 00:21 ) *
Υ.Γ. Μπούλετ δε τους θέλει ο Άρης έτσι. Εμείς τους θέλουμε.

Ας είναι και έτσι.
Ανεξάρτητα τι θέλει ή τι δεν θέλει ο Άρης, εδώ, έχουν γίνει πολύ ενδιαφερουσες συζητήσεις.
Όπως και σε άλλα τοπικ, άλλων ομάδων.
Δεν αποκλείεται δε, το προϊόν σκέψης απλών ερασιτεχνών απο εδώ μέσα, να είναι καλύτερο, απο αρκετων αλλων, οι οποιοι φέρουν την ιδιότητα του επαγγελματία.
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 17 2016, 00:10 ) *
Ο Μπατίστ έστηνε ίσως τα καλύτερα και πιο γρήγορα pick n'roll στην Ευρώπη εκείνα τα χρόνια.
Έκανε και αρκετή βρώμικη δουλειά, όμως ΣΥΝΟΛΙΚΑ,ήταν ένας πολύ ποιοτικός και ολοκληρωμενος F-C.
Ήταν πολύ αποτελεσματικος με πλάτη στο καλάθι, σουταρε απο μέση απόσταση και ήξερε να τελειώνει τις φάσεις μετά απο pick n'roll.
Δηλαδή, ειχε πολυ περισσότερα και ποιοτικότερα χαρακτηριστικα, απο εναν απλό ΜΑΠ.
Έτσι όπως μου το έθεσες σε μια παλιότερη κουβέντα μας για τον Shawn Long.

Οσον αφορά τον Collinsworth, χαίρομαι που αντιλαμβανεσαι πολύ καλά αυτό που ουσιαστικά πρότεινα.
Θα πρέπει να τονιστεί ιδιαίτερα, πως ο Collinsworth είχε σχεδόν 8.5ρ μ ο και κατέχει το ρεκορ σε rebounds "και σε assists ", στην ιστορία του BYU.
Δηλαδή μιλαμε για τρομερή έφεση στο rebounds και επίσης, όχι για εναν κατα συνθήκη παικτη σαν τον Μούρτο,που μετά απο αμυντικό rebound,ανοίγει τον αιφνιδιασμο.
Ο Collinsworth γαλουχηθηκε σε αυτό το στυλ παιχνιδιού και απέδειξε πως είναι ένας Floor General!

Επίσης, πράγματι οι ΜακΝηλ,Ουωτερς , ή όποιο άλλο ανάλογο δίδυμο G, θα ωφελουνταν πάρα πολύ, απο την παρουσία ενός παικτη σαν τον Collinsworth!
Ο οποίος είναι unselfish, team player, floor manager και τόσο μα τόσο versatile!

Η περιφερειακη άμυνα θα ισχυροποιουνταν ακόμη περισσότερο, η περιφερειακή πίεση θα μπορούσε να αυξηθεί παραπάνω, και με ενα καλά διαχειρισιμο rotation, αυτη η ενέργεια και αυτός ο ρυθμός, θα μπορούσε να διατηρηθεί ,στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.




Ας είναι και έτσι.
Ανεξάρτητα τι θέλει ή τι δεν θέλει ο Άρης, εδώ, έχουν γίνει πολύ ενδιαφερουσες συζητήσεις.
Όπως και σε άλλα τοπικ, άλλων ομάδων.
Δεν αποκλείεται δε, το προϊόν σκέψης απλών ερασιτεχνών απο εδώ μέσα, να είναι καλύτερο, απο αρκετων αλλων, οι οποιοι φέρουν την ιδιότητα του επαγγελματία.


Ο Μπατίστ τα είχε όλα αυτά αλλά στον περσινό Άρη χρειαζόμασταν λίγα μόνο από αυτά. Και φυσικά λίγα μπορούσαμε να πληρώσουμε. Δε θα με χαλούσε παραδείγματος χάρη να είχαμε έναν παίχτη σαν τον Μπατίστ χωρίς το σουτάκι από μέση απόσταση , χωρίς το παιχνίδι με πλάτη και την αποτελεσματικότητά του στο ζωγραφιστό και να είχαμε μονάχα ένα μέρος της ικανότητάς του στο σκριν , στο πικ εν ρολ και στο μπλοκ άουτ.
Για αυτό σου είπα πως δεν μιλάω για έναν κλασικό ΜΑΠ ας πούμε ένας παίχτης όπως ο Ντάνστον πιστεύω πως δε θα έκανε στο ρόστερ.

Από εκεί και πέρα o Collinsworth μου θύμισε (όχι στο χρώμα βεβαίως βεβαίως) τον Σμους Πάρκερ.

Η βασική διαφορά είναι πως εμείς ξέρουμε λίγα για τον χαρακτήρα των παιχτών , για τα θέλω τους και για μανατζερίστικα οπότε όσο καλές και να είναι οι επιλογές μας πολλές από αυτές απορρίπτονται για λόγους που δε κατέχουμε.
tuareg
QUOTE (RipCity @ Jul 16 2016, 20:15 ) *
Δεν είναι ασχολίαστο και μην ανακυκλώνουμε την κόντρα Μπερτομέου-FIBA, καμία σχέση. Αν είναι σοβαροί θα τον δανείσουν είτε σε ομάδα ACB, είτε Euroleague είτε έστω VTB ή TBL. Α1+Champions League όχι δεν είναι το σωστό για να δουν την πραγματική του πρόοδο.

Και πως θα κοντράρει ο Άρης τον ΠΑΟ και τον Ολυμπιακό? Με 1.5Μ μπάτζετ? Δε θα του βγαίνουν κάθε χρόνο τόσο καλοί οι ξένοι των 150 χιλιάδων.



οταν κοντραρει στα παιχνιδια στα ισια λεω και ειναι ανταγωνιστικος οπως περσυ...
για το υπολοιπο αντε καλα...(εσυ την ανακυκλωνεις...)
tuareg
Μακνηλ λογικα παμε γι αλλα.
Το πρεσαρης εχει βγαλει δυο αρθρα ενα με το τι διναμε στους 4 φετος και καταληγει οτι ηταν αυξηση 75% κι ενα οτι ο μακνηλ ειπε στους εκπροσωπους του οτι δε θελει να κλεισει πουθενα προς ωρας παρ ολο που δεν εχει αλλη προταση.
Επισης μπασκετπλας λεει οτι μας προταθηκε ο λογκαν

giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 16 2016, 23:55 ) *
Θα πρέπει να το λάβουν πολύ σοβαρά υπόψιν εκεί στον Άρη.
Διότι βάζουν τόσα μα τόσα κριτήρια, και ενώ τα χρήματα που μπορουν να προσφέρουν είναι λιγα!
Τους θελουν και έμπειρους, τους θέλουν και με Ευρωπαϊκή εμπειρία, τους θέλουν και ψηλούς, τους θέλουν έτσι, τους θέλουν και αλλιώς, και όλα αυτά με 150χιλ στην καλύτερη των περιπτώσεων....
Λειτουργούν δηλαδή ως αστοι , με λαϊκές όμως τσεπες biggrin.gif


Τα ειπες ολα bullet σε αυτο το σημειο....ακριβως ετσι ειναι...η ομαδα φαινεται οτι ναι μεν ξερει τι πρεπει να κανει για να ανεβει επιπεδο και τι ειδους παικτες να χτυπησει αλλα δεν υπαρχουν τα απαραιτητα χρηματα για αυτο....ετσι οι αρνησεις πανε συννεφο και για αυτο εχει αργησει και ο σχεδιασμος πολυ...
Οσο για το θεμα Βεζενκοφ αρχικα ημουν αρνητικος στους δανεισμους αλλα ετσι οπως βλεπω τη δυσκολια που εχουμε θα τον ηθελα.Απλα πιστευω οτι μονο μας ατου ειναι η αγαπη που μας εχει ο ιδιος....αλλα και παλι δεν θα υπερισχησει αυτο γιατι αντικειμενικα και ο ιδιος κοιτα πολυ την εξελιξη του οποτε το βημα να ερθει σε μας θα ειναι πισογυρισμα για εκεινον....
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 17 2016, 10:02 ) *
Τα ειπες ολα bullet σε αυτο το σημειο....ακριβως ετσι ειναι...η ομαδα φαινεται οτι ναι μεν ξερει τι πρεπει να κανει για να ανεβει επιπεδο και τι ειδους παικτες να χτυπησει αλλα δεν υπαρχουν τα απαραιτητα χρηματα για αυτο....ετσι οι αρνησεις πανε συννεφο και για αυτο εχει αργησει και ο σχεδιασμος πολυ...
Οσο για το θεμα Βεζενκοφ αρχικα ημουν αρνητικος στους δανεισμους αλλα ετσι οπως βλεπω τη δυσκολια που εχουμε θα τον ηθελα.Απλα πιστευω οτι μονο μας ατου ειναι η αγαπη που μας εχει ο ιδιος....αλλα και παλι δεν θα υπερισχησει αυτο γιατι αντικειμενικα και ο ιδιος κοιτα πολυ την εξελιξη του οποτε το βημα να ερθει σε μας θα ειναι πισογυρισμα για εκεινον....

Όταν κοιτάει αποκλειστικά σε παικτες με προτερη επαγγελματική-Ευρωπαϊκή εμπειρία, ακόμη και αν φέρεται πως θα υπεριπλασιασει το μπάτζετ του σε σχέση με πέρσι, είναι δύσκολο να κρατήσει τους Αμερικανούς που είχε, ακόμη και αν τους πρότεινε, κάπως πιο αυξημένες αποδοχές σε σχέση με πέρσι.

Και είναι λογικό αυτό. Οι παίκτες είναι επαγγελματιες και θα αναζητήσουν εκείνες τις καλύτερες οικονομικά προτάσεις, προκειμένου να εδραιωσουν και ένα μεγαλύτερο κασέ στην αγορά.
Δεν γίνεται παικτες όπως ο ΜακΝηλ,ο Ουωτερς, ο Χαγκινς, να κινούνται για πάντα, με ένα κασέ εύρους απο 130χιλ έως 200χιλ, μετά απο μακρα επαγγελματική θητεία

Οσον αφορά τον Βεζενκοφ, δεν πιστεύω ότι θα το έπαιρνε ως πισωγύρισμα για εκεινον.
Δηλαδή, αν η Μπαρτσα τον δανείσει στην Γκραν Κανάρια για πχ, θα είναι καλύτερο περιβάλλον για αυτόν, προκειμένου να γράψει χλμ στο μπασκετικό του κοντέρ?
Στον Άρη αγωνίστηκε σε ζοφερες οικονομικά περιόδους.
Ο Άρης πλέον κινειται προς τα εμπρός με σταθερά βήματα, έκανε μια καλή σεζόν πέρσι, και φέρεται πως θα αυξήσει το μπάτζετ του.
Δηλαδή, εκτός του οτι θα εχει εναν πολύ σημαντικό ρόλο και χρόνο συμμετοχής, ο Άρης θεωρητικά, θα είναι πολύ καλύτερα στημένος και πιο πλήρης σαν ομάδα, σε σχέση με τον Άρη της προηγούμενης θητείας του εκεί.
Και πλέον υπάρχει και ο Μπαρτζωκας.
Πολύ ευνοϊκή συγκυρία θα έλεγα.
Που αν και ο Πριφτης διατηρεί καλες σχέσεις μαζί του, θα μπορούσε να γίνει αξιοποιησιμο.
Ο Άρης έχει κάπου για να πατήσει καλά στην περίπτωση Βεζενκοφ.
Οφείλει να δώσει τα ρέστα του, προκειμένου να εξαντλήσει κάθε δυνατότητα-πιθανότητα.
Και πιθανότητες θεωρητικά υπάρχουν και είναι και αρκετές.
Αρκεί να γίνει ο κατάλληλος συνδυαστικος χειρισμός της υπόθεσης.

QUOTE(Timemaster @ Jul 17 2016, 01:29 ) *
Από εκεί και πέρα o Collinsworth μου θύμισε (όχι στο χρώμα βεβαίως βεβαίως) τον Σμους Πάρκερ.

Όπως έγραψα, εμένα με παραπέμπει έντονα, σε ένα κράμα πακέτου ικανοτήτων των Θοδωρή Παπαλουκα και Chuck Eindson.
Θα επιμείνω σε αυτο το comparison.
Συνήθως κάνω εύστοχες συγκρίσεις-παραλληλισμους παικτών. biggrin.gif
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 17 2016, 12:35 ) *
Όταν κοιτάει αποκλειστικά σε παικτες με προτερη επαγγελματική-Ευρωπαϊκή εμπειρία, ακόμη και αν φέρεται πως θα υπεριπλασιασει το μπάτζετ του σε σχέση με πέρσι, είναι δύσκολο να κρατήσει τους Αμερικανούς που είχε, ακόμη και αν τους πρότεινε, κάπως πιο αυξημένες αποδοχές σε σχέση με πέρσι.

Και είναι λογικό αυτό. Οι παίκτες είναι επαγγελματιες και θα αναζητήσουν εκείνες τις καλύτερες οικονομικά προτάσεις, προκειμένου να εδραιωσουν και ένα μεγαλύτερο κασέ στην αγορά.
Δεν γίνεται παικτες όπως ο ΜακΝηλ,ο Ουωτερς, ο Χαγκινς, να κινούνται για πάντα, με ένα κασέ εύρους απο 130χιλ έως 200χιλ, μετά απο μακρα επαγγελματική θητεία

Οσον αφορά τον Βεζενκοφ, δεν πιστεύω ότι θα το έπαιρνε ως πισωγύρισμα για εκεινον.
Δηλαδή, αν η Μπαρτσα τον δανείσει στην Γκραν Κανάρια για πχ, θα είναι καλύτερο περιβάλλον για αυτόν, προκειμένου να γράψει χλμ στο μπασκετικό του κοντέρ?
Στον Άρη αγωνίστηκε σε ζοφερες οικονομικά περιόδους.
Ο Άρης πλέον κινειται προς τα εμπρός με σταθερά βήματα, έκανε μια καλή σεζόν πέρσι, και φέρεται πως θα αυξήσει το μπάτζετ του.
Δηλαδή, εκτός του οτι θα εχει εναν πολύ σημαντικό ρόλο και χρόνο συμμετοχής, ο Άρης θεωρητικά, θα είναι πολύ καλύτερα στημένος και πιο πλήρης σαν ομάδα, σε σχέση με τον Άρη της προηγούμενης θητείας του εκεί.
Και πλέον υπάρχει και ο Μπαρτζωκας.
Πολύ ευνοϊκή συγκυρία θα έλεγα.
Που αν και ο Πριφτης διατηρεί καλες σχέσεις μαζί του, θα μπορούσε να γίνει αξιοποιησιμο.
Ο Άρης έχει κάπου για να πατήσει καλά στην περίπτωση Βεζενκοφ.
Οφείλει να δώσει τα ρέστα του, προκειμένου να εξαντλήσει κάθε δυνατότητα-πιθανότητα.
Και πιθανότητες θεωρητικά υπάρχουν και είναι και αρκετές.
Αρκεί να γίνει ο κατάλληλος συνδυαστικος χειρισμός της υπόθεσης.


Όπως έγραψα, εμένα με παραπέμπει έντονα, σε ένα κράμα πακέτου ικανοτήτων των Θοδωρή Παπαλουκα και Chuck Eindson.
Θα επιμείνω σε αυτο το comparison.
Συνήθως κάνω εύστοχες συγκρίσεις-παραλληλισμους παικτών. biggrin.gif


Για τον Βεζένκοφ είναι πισωγύρισμα και μόνο που θα πάει δανικός σε άλλη ομάδα. Τώρα αν πάει δανικός σε ομάδα eurocup της Ισπανίας ή της Βαλτικής λίγκας ή στον Άρη το ίδιο και το αυτό είναι κατά την γνώμη μου. Ότι ο Άρης πρέπει να το τρέξει πρέπει. Όπως έκανε μια προσπάθεια πέρσι να πάρει τον Παπανικολάου έτσι και φέτος πρέπει να κάνει την πρόταση στον Βεζένκοφ και στην Μπάρτσα. Αυτός που πιστεύω πως θα έτρεχε στην περίπτωση αυτή είναι ο Αρβανίτης.

Οι Αμερικάνοι πάντα θα είναι επαγγελματίας και πάντα θα ψάχνουν περισσότερα λεφτά. Λογικό. Το θέμα είναι όμως τι κάνουμε εμείς και πως εκμεταλευόμαστε την κατάσταση. Πριν κάποια χρόνια τους δέναμε με συμβόλαια και ή τους πουλούσαμε ή παίρναμε το Μπαι-άουτ. Τώρα αυτό κατά πόσο είχε επιτυχία είναι μεγάλη συζήτηση μιας και εκείνη η ομάδα χρεοκόπησε.

Όσο για τον ποιον μοιάζει ο Collinsworth δε τρελάθηκα να σου φέρω αντίρρηση.
tongue.gif
a bullet for your head
QUOTE(Timemaster @ Jul 17 2016, 14:29 ) *
Οι Αμερικάνοι πάντα θα είναι επαγγελματίας και πάντα θα ψάχνουν περισσότερα λεφτά. Λογικό. Το θέμα είναι όμως τι κάνουμε εμείς και πως εκμεταλευόμαστε την κατάσταση. Πριν κάποια χρόνια τους δέναμε με συμβόλαια και ή τους πουλούσαμε ή παίρναμε το Μπαι-άουτ. Τώρα αυτό κατά πόσο είχε επιτυχία είναι μεγάλη συζήτηση μιας και εκείνη η ομάδα χρεοκόπησε.

Μαικ Ουιλκνσον , Ραιαν Στακ , Τζερεμαια Μασει,Σπένσερ Νέλσον...
Η ομαδα δεν χρεωκοπησε απο αυτή την λογική.
Ήταν ήδη χρεωκοπημενη biggrin.gif
Τα χρέη δεν συσσωρευονταν, αυξάνονταν και μεταφέρονταν απο την μια σεζόν στην επόμενη, απο την εποχή των Γκάλη-Γιαννάκη?
Στα μέσα των 00' , ο Άρης πολύ ορθα , έκλεινε έτσι τους ξένους και είχε εκτός απο αγωνιστικό όφελος, και οικονομικό!
Την ίδια λογική, το ίδιο πνεύμα, την ίδια φιλοσοφία, υποδεικνύω να ακολουθήσει και τώρα! .
Ο Άρης, οφείλει, πρέπει και μπορεί να στήσει μια τέτοια "φαμπρικα" , πόσο μάλλον, πάνω σε ένα υγιέστατο οικονομικο μοντέλο, που τείνει προς πλήρη εξυγιανση!

Έως ότου κινηθεί σε μεγαλύτερα οικονομικά μεγέθη, αν ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο, ο Άρης θα μπορούσε να καθιερώσει σε Ελλάδα και Ευρώπη, μια τέτοια φυσιογνωμία ως σωματείο.
Και να βγάλει το καλύτερο όνομα στην Ευρωπαϊκή αγορά, οσον αφορα την ανάδειξη-βελτίωση νεαρών ταλαντουχων ξένων!
Αν μη τι άλλο, είναι ενα υγιες μοντέλο.
Που θα του επέτρεπε να έχει και ίδιο κορμό παικτών, για παραπάνω απο μια σεζόν.

QUOTE(Timemaster @ Jul 17 2016, 14:29 ) *
Όσο για τον ποιον μοιάζει ο Collinsworth δε τρελάθηκα να σου φέρω αντίρρηση.
tongue.gif

In Bullet We Trust biggrin.gif
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 17 2016, 10:02 ) *
Τα ειπες ολα bullet σε αυτο το σημειο....ακριβως ετσι ειναι...η ομαδα φαινεται οτι ναι μεν ξερει τι πρεπει να κανει για να ανεβει επιπεδο και τι ειδους παικτες να χτυπησει αλλα δεν υπαρχουν τα απαραιτητα χρηματα για αυτο....ετσι οι αρνησεις πανε συννεφο και για αυτο εχει αργησει και ο σχεδιασμος πολυ...
Οσο για το θεμα Βεζενκοφ αρχικα ημουν αρνητικος στους δανεισμους αλλα ετσι οπως βλεπω τη δυσκολια που εχουμε θα τον ηθελα.Απλα πιστευω οτι μονο μας ατου ειναι η αγαπη που μας εχει ο ιδιος....αλλα και παλι δεν θα υπερισχησει αυτο γιατι αντικειμενικα και ο ιδιος κοιτα πολυ την εξελιξη του οποτε το βημα να ερθει σε μας θα ειναι πισογυρισμα για εκεινον....


γιατι καταπιεζεσαι και δεν εκφραζεσαι οπως θες η οπως κανεις εκει που υπαρχουν ομοιδετες σου?
Γιατι δε ποσταρεις κι εδω οπως εκει να γινει κι ενας διαλογος με ανθρωπους που εχουν διαφορετικη γνωμη απο σενα?
Timemaster
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 17 2016, 13:50 ) *
Μαικ Ουιλκνσον , Ραιαν Στακ , Τζερεμαια Μασει,Σπένσερ Νέλσον...
Η ομαδα δεν χρεωκοπησε απο αυτή την λογική.
Ήταν ήδη χρεωκοπημενη biggrin.gif
Τα χρέη δεν συσσωρευονταν, αυξάνονταν και μεταφέρονταν απο την μια σεζόν στην επόμενη, απο την εποχή των Γκάλη-Γιαννάκη?
Στα μέσα των 00' , ο Άρης πολύ ορθα , έκλεινε έτσι τους ξένους και είχε εκτός απο αγωνιστικό όφελος, και οικονομικό!
Την ίδια λογική, το ίδιο πνεύμα, την ίδια φιλοσοφία, υποδεικνύω να ακολουθήσει και τώρα! .
Ο Άρης, οφείλει, πρέπει και μπορεί να στήσει μια τέτοια "φαμπρικα" , πόσο μάλλον, πάνω σε ένα υγιέστατο οικονομικο μοντέλο, που τείνει προς πλήρη εξυγιανση!

Έως ότου κινηθεί σε μεγαλύτερα οικονομικά μεγέθη, αν ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο, ο Άρης θα μπορούσε να καθιερώσει σε Ελλάδα και Ευρώπη, μια τέτοια φυσιογνωμία ως σωματείο.
Και να βγάλει το καλύτερο όνομα στην Ευρωπαϊκή αγορά, οσον αφορα την ανάδειξη-βελτίωση νεαρών ταλαντουχων ξένων!
Αν μη τι άλλο, είναι ενα υγιες μοντέλο.
Που θα του επέτρεπε να έχει και ίδιο κορμό παικτών, για παραπάνω απο μια σεζόν.


In Bullet We Trust biggrin.gif


τον Νέλσον δε τον πουλήσαμε αν θυμάμαι καλά.
τα χρέη πριν από εκείνη την ομάδα είχαν διαγραφεί με κάτι ωραίους νόμους αν πάλι θυμάμαι καλά.
και για κάθε έναν Μάσευ και Ουίλκινσον και Στακ υπήρχαν 4 ξένοι τους οποίους δώσαμε αποζημίωση (ή χρωστάμε αποζημίωση) επειδή δε βγήκαν και έπρεπε να τους ξεχρεώσουμε.

Η λογική των πολυετών συμβολαίων μου αρέσει για μερικές περιπτώσεις όμως για να γίνει αυτό χρειάζονται και άλλα πράγματα τα οποία τότε δεν είχαμε και ελπίζω να τα έχουμε τώρα. Όπως και να το κάνεις είναι μια μορφή ρίσκου που δε ξέρω αν η διοίκηση με τα χρέη στην πλάτη είναι σωστό να την ακολουθήσει τώρα.
a bullet for your head
Μέσα στην αναμπουλα του τοπικ του Παναθηναικου και το χάος με την πληθώρα προτάσεων, ένας φίλος έριξε μια πολύ καλή πρόταση.
Ελάχιστοι, της έδωσαν σημασία, κάτι που είναι σχετικά σύνηθες σε αυτό το τοπικ.

Ανεφερε-πρότεινε λοιπόν, τον all around combo F Coty Clark.
Ο Clark είναι ένας Draymond Green type of player και μαλιστα κυκλοφόρησε και ένα video, που κάνει ουσιαστικά αυτό το comparison.
Εγώ βρήκα ένα άλλο, πιο ρεαλιστικό comparison, με έναν πολύ γνωστό σε όλους παικτη, ο οποίος αγωνίστηκε για πολλά χρόνια στην Ευρώπη, αλλά και στο Ελληνικο πρωτάθλημα, τον Pete Mickeal!

Ο Micheal με τους όρους των 00' λογιζονταν ως SF.
Με τους τωρινούς όρους θα λογιζονταν ως ένα all around combo F!

Ο Coty Clark είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση παικτη, που στο κολέγιο δεν έβγαζε μαλιστα διψήφιο ποντων.
Αφού δεν επιλέχθηκε στο draft, πήγε και έπαιξε στην 2η κατηγορία του Ισραήλ.
Απο εκεί, ο coach Brand Stevens τον εμπιστευτηκε , δίνοντας του 10 ημερα συμβόλαια στους Celtics, έχοντας τον και στην αναπτυξιακή λίγκα.
Κάτι τέτοιο είναι αξιοσημειωτο και δεν συμβαίνει πολύ συχνά.
Ο Stevens όμως, ως πρώην head coach του Butler, εξακολουθεί να έχει άριστη εικόνα, σε όλο το φάσμα του κολεγιακου πρωταθληματος!

Ο Coty Clark έχει ύψος 1.99μ,βάρος 108κιλα και ουσιαστικά παίζει ως point PF.
Έχει την ικανότητα να ανοίγει ο ίδιος τον αιφνιδιασμο μετά απο δικό του αμυντικό rebound και διαθέτει court vision και passing ability.
Επίσης, και στις επιθέσεις του μισού γηπέδου, μπορεί να κατεβάσει την μπάλα στο παρκε, και να δημιουργήσει τοσο τις δικές του φάσεις , όσο και για τους συμπαίκτες του.
Χτυπάει πολύ καλά και τα 1vs1, και τα αμυντικά close out.
Παίζει θαυμάσια το pick n'roll , σουτάρει θαυμάσια ως spot up shooter , ενω εχει και το bulk, την δύναμη και το ρεπερτόριο, για να δημιουργήσει φάσεις στο low-middle post, παίζοντας με πλάτη στο καλάθι.
Φαίνεται, πως εκτός απο το πακέτο ικανοτήτων του, πως διαθέτει και πολύ καλή αίσθηση-αντίληψη του παιχνιδιού, και υψηλό μπασκετικό IQ.

Είναι πολύ καλός αμυντικός.
Μπορεί να αμυνθεί καλά και στο low post και στις αλλαγές στα screen , να ελέγξει καλά τους αντιπάλους περιφερειακους, χαμηλωνοντας και παίζοντας τους στα πόδια.
Όπως επίσης, είναι καλός και ως help defender, λειτουργωντας καλα στα defensive rotations - close out.

Σε small ball σχήματα, εκτιμω πως μπορεί να καλύψει και το C!
Μεγαλώνοντας έτσι τις αποστάσεις στην επιθεση, και κάνοντας το σχημα πολύ πιο γρήγορο και αποτελεσματικο, στο open court και στις ενδιαμεσες επιθέσεις.

Είναι δηλαδή τόσο versatile που και σε άμυνα και σε επίθεση, μπορεί να καλύψει και τις 3 θέσεις του front court!

Νομίζω πως είναι καλυτερη και πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση απο τον Whitington, που ακούστηκε πως ενδιαφέρεται ο Άρης ...

Θα ήταν καλό να του ρίξετε μια ματιά...
gerorge
Εξαιρετικη περιπτωση ειναι ο Clark,του εριξα δυο τρεις ματιες αφου αναφερθηκε για τον Παναθηναικο και πιστευω στην φαση που ειμαστε ψαχνοντας δηλαδη παικτες για ολες τις θεσεις ειναι αρκετα καταλληλος αφου σου δινει την ευελιξια να επιλεξεις ο,τι παικτη θες για τις υπολοιπες θεσεις.Εξαιρετικος facilitator μπορει να τρεξει το παιχνιδι μετα απο Rebound και ειναι και σε καλη ηλικια.Θα επρεπε μαλλον να του ριξουμε μια ματια,σιγουρα αξιζει
a bullet for your head
QUOTE(gerorge @ Jul 17 2016, 16:12 ) *
Εξαιρετικη περιπτωση ειναι ο Clark,του εριξα δυο τρεις ματιες αφου αναφερθηκε για τον Παναθηναικο και πιστευω στην φαση που ειμαστε ψαχνοντας δηλαδη παικτες για ολες τις θεσεις ειναι αρκετα καταλληλος αφου σου δινει την ευελιξια να επιλεξεις ο,τι παικτη θες για τις υπολοιπες θεσεις.Εξαιρετικος facilitator μπορει να τρεξει το παιχνιδι μετα απο Rebound και ειναι και σε καλη ηλικια.Θα επρεπε μαλλον να του ριξουμε μια ματια,σιγουρα αξιζει

Φυσικά και αξίζει και είναι σε τέτοιο τωρινό status με τέτοιο κασέ, που λογικά οι τσέπες του Άρη, μπορουν να του καλύψουν τις απαιτήσεις!
Αν για τον Παναθηναϊκό θα ήταν ένα value4money στοίχημα, για τον Άρη θα ήταν η πιο χρυσή λιρα 100!
Επιπλέον, θα μπορούσε να υποστηρίξει θαυμάσια το up tempo , και να συνδράμει πάρα πολύ στην δημιουργία.
Δηλαδή, με ένα δίδυμο Combo G στο βασικό σχήμα όπως οι Cook - McNeal, που συζητουσαμε τις προάλλες, ο Clark θα ήταν perfect fit!
Ακόμη και στο concept που παρουσίασα εδώ, με τον Kyle Collinsworth, ο Clark θα ταίριαζε θαυμάσια!
Ο Άρης θα ήταν εκπληκτικά πολυδιαστατος , θα εδραιωνε για τα καλά ένα up tempo , θα λειτουργούσε στις επιθέσεις του μισού γηπέδου ως μπασκετική Λερναια Ύδρα, με παμπολους επιθετικούς αυτοματισμούς, που θα ήταν πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστει!
Ενω και στο αμυντικό σκελος, θα παρουσίαζε μια μεγάλη ικανότητα, και μια ιδιαίτερα σκληρή-συμπαγη αμυντική συνοχή!

Και όλα αυτά θα μπορούσαν να συμβούν με λίγα χρήματα....
Με λίγα χρήματα, όχι μόνο θα αντικαθιστουσες τους περσινούς σου Αμερικανούς, αλλά θα επεκτεινες ακόμη περισσότερο την αγωνιστική σου φιλοσοφία!

Και για να επεκτείνεις την αγωνιστική σου φιλοσοφία, δεν είναι απαραίτητο, ούτε ακριβούς Αμερικανούς να βρεις, ούτε φτασμενους και έμπειρους.
Αρκεί να έχεις μάτι και ανοιχτό μυαλό, ώστε βρίσκοντας εκείνα τα πολύ ελκυστικα πακετα ικανοτήτων, να μπορείς να κάνεις όλες εκείνες τις μπασκετικες νοητικες διεργασίες, και εκείνες τις ανα προσαρμογές στον μπασκετικό τρόπο σκέψης σου, ώστε να επιδιώξεις να επεκτείνεις το concept σου!

Ενα βασικό σχήμα με τους Collinsworth, Cook , McNeal, Βεζένκοφ, Clark για πχ, θα έτρεχε ενα εκπληκτικό μπασκετικό concept , κατα την πολύ ταπεινή μου γνώμη!
Όπου ο διμετρος Collinsworth επιθετικα θα έτρεχε το PG , ενώ αμυντικα θα μαρκάρει το αντίπαλο SF.
Ενώ ο διμετρος Clark , στην επιθεση θα λειτουργούσε ως point forward, ενω στην άμυνα θα μαρκαριζε τον αντίπαλο C!

Τα 4/5 της 5αδας θα συνεισεφεραν στην ομαδική δημιουργία, τα 5/5 της 5αδας, θα είχε ικανότητα στην δημιουργία των προσωπικών τους φάσεων, ενώ τα 4/5 της 5αδας θα απειλούσαν απο το τρίποντο!
Συν ότι τα 4/5 της 5αδας, ως αμυντικοί rebounders , θα μπορούσαν να ανοίξουν τον αιφνιδιασμο, χωρίς την ενδιάμεση γνωστή πρώτη πάσα!
Δηλαδή, θα μίκρυνε σημαντικα, ο χρόνος μετάβασης απο την άμυνα στην επιθεση, ενώ λόγω Versatility, θα αποκτουνταν και περισσοτεροι και γρηγορότεροι αυτοματισμοι, στις ενδιαμεσες επιθέσεις!

Πάνω σε αυτο το πλαίσιο και με αυτούς τους μεγάλους χωρους και τις μεγάλες αποστάσεις, ο triple-double machine Kyle Collinsworth θα μεγαλουργησε!
Όπως φυσικά και ο Clark!

Αυτό που θα χρειαζόταν στην Second unit , δίπλα στους Ξανθοπουλο-Ζαρα-Μούρτο, θα ήταν ένα δίδυμο, αθλητικών rim protectors απο την Ευρωπαϊκή αγορα , ως κοινοτικοί.

Ουσιαστικά, σκέφτηκα μια διαφορετική εκδοχή των Golden State Warriors, με δύο όμως point forwards!

Αν το τερμάτισα, ελπίζω να με συγχωρέσετε, απλά έτσι είμαι εγώ όταν έχω ειρμό και οίστρο σκέψης....δηλαδή, σχεδόν πάντα! biggrin.gif
giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 17 2016, 16:06 ) *
Μέσα στην αναμπουλα του τοπικ του Παναθηναικου και το χάος με την πληθώρα προτάσεων, ένας φίλος έριξε μια πολύ καλή πρόταση.
Ελάχιστοι, της έδωσαν σημασία, κάτι που είναι σχετικά σύνηθες σε αυτό το τοπικ.

Ανεφερε-πρότεινε λοιπόν, τον all around combo F Coty Clark.
Ο Clark είναι ένας Draymond Green type of player και μαλιστα κυκλοφόρησε και ένα video, που κάνει ουσιαστικά αυτό το comparison.
Εγώ βρήκα ένα άλλο, πιο ρεαλιστικό comparison, με έναν πολύ γνωστό σε όλους παικτη, ο οποίος αγωνίστηκε για πολλά χρόνια στην Ευρώπη, αλλά και στο Ελληνικο πρωτάθλημα, τον Pete Mickeal!

Ο Micheal με τους όρους των 00' λογιζονταν ως SF.
Με τους τωρινούς όρους θα λογιζονταν ως ένα all around combo F!

Ο Coty Clark είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση παικτη, που στο κολέγιο δεν έβγαζε μαλιστα διψήφιο ποντων.
Αφού δεν επιλέχθηκε στο draft, πήγε και έπαιξε στην 2η κατηγορία του Ισραήλ.
Απο εκεί, ο coach Brand Stevens τον εμπιστευτηκε , δίνοντας του 10 ημερα συμβόλαια στους Celtics, έχοντας τον και στην αναπτυξιακή λίγκα.
Κάτι τέτοιο είναι αξιοσημειωτο και δεν συμβαίνει πολύ συχνά.
Ο Stevens όμως, ως πρώην head coach του Butler, εξακολουθεί να έχει άριστη εικόνα, σε όλο το φάσμα του κολεγιακου πρωταθληματος!

Ο Coty Clark έχει ύψος 1.99μ,βάρος 108κιλα και ουσιαστικά παίζει ως point PF.
Έχει την ικανότητα να ανοίγει ο ίδιος τον αιφνιδιασμο μετά απο δικό του αμυντικό rebound και διαθέτει court vision και passing ability.
Επίσης, και στις επιθέσεις του μισού γηπέδου, μπορεί να κατεβάσει την μπάλα στο παρκε, και να δημιουργήσει τοσο τις δικές του φάσεις , όσο και για τους συμπαίκτες του.
Χτυπάει πολύ καλά και τα 1vs1, και τα αμυντικά close out.
Παίζει θαυμάσια το pick n'roll , σουτάρει θαυμάσια ως spot up shooter , ενω εχει και το bulk, την δύναμη και το ρεπερτόριο, για να δημιουργήσει φάσεις στο low-middle post, παίζοντας με πλάτη στο καλάθι.
Φαίνεται, πως εκτός απο το πακέτο ικανοτήτων του, πως διαθέτει και πολύ καλή αίσθηση-αντίληψη του παιχνιδιού, και υψηλό μπασκετικό IQ.

Είναι πολύ καλός αμυντικός.
Μπορεί να αμυνθεί καλά και στο low post και στις αλλαγές στα screen , να ελέγξει καλά τους αντιπάλους περιφερειακους, χαμηλωνοντας και παίζοντας τους στα πόδια.
Όπως επίσης, είναι καλός και ως help defender, λειτουργωντας καλα στα defensive rotations - close out.

Σε small ball σχήματα, εκτιμω πως μπορεί να καλύψει και το C!
Μεγαλώνοντας έτσι τις αποστάσεις στην επιθεση, και κάνοντας το σχημα πολύ πιο γρήγορο και αποτελεσματικο, στο open court και στις ενδιαμεσες επιθέσεις.

Είναι δηλαδή τόσο versatile που και σε άμυνα και σε επίθεση, μπορεί να καλύψει και τις 3 θέσεις του front court!

Νομίζω πως είναι καλυτερη και πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση απο τον Whitington, που ακούστηκε πως ενδιαφέρεται ο Άρης ...

Θα ήταν καλό να του ρίξετε μια ματιά...


Φιλε bullet ετσι οπως τους περιγραφεις πραγματικα ανυπομονω να τους δω στα κιτρινα τους Κουκ-Κλαρκ-Κολινσγουορθ...και σε μας να μην ερθουν ειμαι περιεργος να δω τη καριερα τους....θα γινοσουν (αν δεν εισαι) πολυ καλος μανατζερ λογικα....η καπου στις πωλησεις γενικα φανταζομαι οτι δουλευεις....

Φιλε Βασιλη-tuareg-ortiz δεν εχω ορεξη να τσακωθω μαζι σου....δεν χρειαζεται ολοι να συμφωνουμε....η γνωμη μου ειναι οτι ο σχεδιασμος μας μεχρι τωρα δεν βγαινει με ευθυνη κυριως δικη μας....δικια σου γνωμη ειναι οτι ολα τα κανουμε τελεια οκ....μπορει η αληθεια να ειναι καπου στη μεση....
a bullet for your head
QUOTE(giannisaris81 @ Jul 17 2016, 17:16 ) *
Φιλε bullet ετσι οπως τους περιγραφεις πραγματικα ανυπομονω να τους δω στα κιτρινα τους Κουκ-Κλαρκ-Κολινσγουορθ...και σε μας να μην ερθουν ειμαι περιεργος να δω τη καριερα τους....θα γινοσουν (αν δεν εισαι) πολυ καλος μανατζερ λογικα....η καπου στις πωλησεις γενικα φανταζομαι οτι δουλευεις....

Ουτε μάνατζερ είμαι, ούτε ήμουν, ούτε στις πωλήσεις έχω δουλέψει ποτέ.Χαραμιζομαι λες? biggrin.gif
Απλά έκανα κάποιους συνειρμούς της στιγμής, όταν ανέφερα και τον Clark.
A- Capela δηλαδη cool.gif

Ένας απλός χομπιστας είμαι φίλε wink.gif
rahxephon13
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 17 2016, 17:47 ) *
Ουτε μάνατζερ είμαι, ούτε ήμουν, ούτε στις πωλήσεις έχω δουλέψει ποτέ.Χαραμιζομαι λες? biggrin.gif
Απλά έκανα κάποιους συνειρμούς της στιγμής, όταν ανέφερα και τον Clark.
A- Capela δηλαδη cool.gif

Ένας απλός χομπιστας είμαι φίλε wink.gif

Νομίζω πιο πολύ θα σου ταιριάζει το τμήμα σκαουτινγκ, μάνατζερ προϋποθέτει άλλα πράγματα και κυρίως προτεραιότητα σου είναι η προώθηση των παιχτών σου άσχετος των προσόντων τους και αν κάνουν σε μια ομαδα όχι πως το ένα αποκλείει το άλλο άλλα κάποιες φόρες μπορεί να χρειαστεί να βάλεις το οικονομικό συμφέρών πάνω από όλα, άλλα γενικά δεν σε βλέπω στυλ ραντζανοβιτς laugh.gif εσύ τι λες?
a bullet for your head
QUOTE(rahxephon13 @ Jul 17 2016, 18:05 ) *
Νομίζω πιο πολύ θα σου ταιριάζει το τμήμα σκαουτινγκ, μάνατζερ προϋποθέτει άλλα πράγματα και κυρίως προτεραιότητα σου είναι η προώθηση των παιχτών σου άσχετος των προσόντων τους και αν κάνουν σε μια ομαδα όχι πως το ένα αποκλείει το άλλο άλλα κάποιες φόρες μπορεί να χρειαστεί να βάλεις το οικονομικό συμφέρών πάνω από όλα, άλλα γενικά δεν σε βλέπω στυλ ραντζανοβιτς laugh.gif εσύ τι λες?

Τι να σου πω?
Κάμποσοι φίλοι τελευταία, έχουν σκεφτεί τον επαγγελματικο μου προσανατολισμο biggrin.gif
Πολλοί μου έχουν πει πως είμαι γεννημένος για το scouting, άλλοι θα με ήθελαν ως GM.
Νομίζω όμως, οτι έχουν υποτιμηθει οι μπασκετικες μου αναλύσεις στο τεχνικο-τακτικο σκελος.
Η αλήθεια είναι βέβαια, πως στο παρελθόν, έκανα εδώ πολλά τέτοιου τύπου posts , που πλέον δεν κάνω.
Πολύ παλιά είχα ασχοληθεί με την προπονητική.
Εξακολουθώ να θεωρώ και να προσδιοριζω τον εαυτό μου ως προπονητή, ανεξάρτητα αν είμαι παντελως ανενεργός.
Και ανεξάρτητα αν κανω άλλα πράγματα για να ζήσω την φαμίλια μου biggrin.gif

Εξακολουθώ όμως ως χομπιστας, να ικανοποιω το χόμπι και την μπασκετική μου διαστροφή.

Τέλος off topic απο μενα.
Καλό απόγευμα σε όλους!
giannisaris81
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 17 2016, 17:47 ) *
Ουτε μάνατζερ είμαι, ούτε ήμουν, ούτε στις πωλήσεις έχω δουλέψει ποτέ.Χαραμιζομαι λες? biggrin.gif
Απλά έκανα κάποιους συνειρμούς της στιγμής, όταν ανέφερα και τον Clark.
A- Capela δηλαδη cool.gif

Ένας απλός χομπιστας είμαι φίλε wink.gif


Ε λιγο χαραμιζεσαι ναι....αλλα δεν πειραζει το καλυτερο ειναι το χομπιστας....for the love of basketball που λεει και ο Λασκαρης!!!!
rahxephon13
QUOTE (a bullet for your head @ Jul 17 2016, 18:16 ) *
Τι να σου πω?
Κάμποσοι φίλοι τελευταία, έχουν σκεφτεί τον επαγγελματικο μου προσανατολισμο biggrin.gif
Πολλοί μου έχουν πει πως είμαι γεννημένος για το scouting, άλλοι θα με ήθελαν ως GM.
Νομίζω όμως, οτι έχουν υποτιμηθει οι μπασκετικες μου αναλύσεις στο τεχνικο-τακτικο σκελος.
Η αλήθεια είναι βέβαια, πως στο παρελθόν, έκανα εδώ πολλά τέτοιου τύπου posts , που πλέον δεν κάνω.
Πολύ παλιά είχα ασχοληθεί με την προπονητική.
Εξακολουθώ να θεωρώ και να προσδιοριζω τον εαυτό μου ως προπονητή, ανεξάρτητα αν είμαι παντελως ανενεργός.
Και ανεξάρτητα αν κανω άλλα πράγματα για να ζήσω την φαμίλια μου biggrin.gif

Εξακολουθώ όμως ως χομπιστας, να ικανοποιω το χόμπι και την μπασκετική μου διαστροφή.

Τέλος off topic απο μενα.
Καλό απόγευμα σε όλους!

Κοιτά είναι φανερό ότι διαθέτεις γνώσεις και μεράκι σε αυτό που κάνεις άσχετα αν κάτι τέτοιο θα επαρκούσε η όχι σε επαγγελματικό επίπεδο, πάντως χωρίς να ξέρω πόσο και αν μπορουσε να αποβεί κερδοφόρο άλλα θα μπορούσες να κάνεις ενα δικό σου μπλογκ τύπου hoopffelas οπού θα έκανες τις προτάσεις σου ακόμη πιο εμπεριστατωμένα, και αν είχες αρκετά κλικ μπορεί να έβγαζες και κάνα φράγκο?
tuareg
QUOTE (giannisaris81 @ Jul 17 2016, 17:16 ) *
Φιλε Βασιλη-tuareg-ortiz δεν εχω ορεξη να τσακωθω μαζι σου....δεν χρειαζεται ολοι να συμφωνουμε....η γνωμη μου ειναι οτι ο σχεδιασμος μας μεχρι τωρα δεν βγαινει με ευθυνη κυριως δικη μας....δικια σου γνωμη ειναι οτι ολα τα κανουμε τελεια οκ....μπορει η αληθεια να ειναι καπου στη μεση....


βασικα ο σχεδιασμος δεν εχει καν αρχισει,αν βγει η οχι θα φανει στο ποιους παικτες θα εχουμε στη προετοιμασια.
Οταν λοιπον φανει ποιους εχουμε τοτε καλο θα ηταν να γινει κριτικη και οχι να λεμε οτι μια ομαδα επαιξε μια χρονια για να φτιαξει καριερες χωρις να καρπωθει τιποτα (ξερεις εσυ...)
Η ευθυνη που λες που ακριβως ειναι?
Συμφωνα με τη λογική ορισμένων αποτυχημένη η διοίκηση που δεν αποφάσισε να κρατήσει τους 4 μαύρους με οποιοδήποτε κόστος και ειδικότερα
1) Τον Οκαρο ο οποίος είχε προτάσεις με πολλα χρήματα απο τον Ολυ που παίζει Ευρωλίγκα, το ΠΑΟ που χώνει φέτος τρελα λεφτά και παιζει Ευρωλίγκα, την Αρμάνι Μιλάνο που παίζει Ευρωλίγκα με επίσης πολλά λεφτά και παρ' ολα αυτα τους έφτυσε όλους και έκανε συμβόλαιο στο ΝΒΑ. Αποτυχία που δεν τον έκλεισε ο Αρης γιατί ήταν προφανώς θεμα 20-30 χιλιάδων που τσιγκουνευθηκε ο Λάσκαρης
2) Τον Χαγκινς που οι περισσότεροι ξέχασαν ποιο ήταν το τελευταίο καλό παιχνίδι του. Κάπου στα Χριστούγεννα όταν ήρθε ο μάνατζερ του λες και ξεχασε να παίζει και περιμέναμε ενα εξάμηνο να παιξει όπως στους πρωτους 2 μήνες της παρουσίας του. Αποτυχία που δεν κλείσαμε τον συγκεκριμένο διπλασιαζοντας το συμβόλαιό του
3) Τον Γουότερς που με εξαίρεση λιγους, στην αρχή της χρονιάς είχε χαρακτηρισθεί ως αποτυχημένη μεταγραφή και λαθερ. Μετα το πρωτο μισό όταν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, άρχισε να γίνεται παίκτης που "αξίζει να μείνει" αρκεί βεβαια να έχει εναν κανονικό άσο απο πίσω του, να ερχεται απο τον πάγκο ως βοήθεια και σε συνδυασμό με την παραμονή του Μακνιλ και φυσικά να έχει αναλογο κασε του φετινού. Αποτυχία που δεν τον έκλεισε η διοίκηση με συμβόλαιο υπερδιπλάσιο του περσινού
4) Τον Μακνιλ που ήταν ένας παίκτης που απεδωσε καλά και σε άμυνα και σε επίθεση, έχοντας την τάση βεβαια να παίζει ανα διαστηματα μπασκετ Ποσειδωνίου και να κουτρουβαλάει σε αντιπάλους όταν κουραζόταν στην επίθεση. Σιγουρα μια καλή επιλογή για τους στόχους της ομαδας που ειναι αναλογοι με τους περσινούς. Η διοίηση αποφάσισε να κανει αύξηση στο συμβόλαιο του κατά 70% περίπου. Ο παίκτης οπως φαινεται αρνειται. Παραλληλα, αυτός ο "αναντικαταστατος" παίκτης όπως εγινε τωρα τελευταία, δεν φαίνεται να εχει προταση απο ομάδα που ειναι ανταγωνιστική με τον Αρη είτε εντός Ελλάδος ουτε εκτός Ελλαδος απο ομάδες Ευρωλίγκας. Παρά ταύτα ειναι αποτυχία που η διοικηση δεν διπλασιασε και το συμβολαιο αυτού του παίκτη.

Αν τωρα λεω εγω, ο Λασκαρης έλεγε "δε μαμείς" και έκλεινε τους 3 απο τους 4 παίκτες (γιατί ελπίζω ότι καποιοι αντιληφθηκαν ότι ο Οκαρο ήταν φευγατος απο καιρό όχι μόνο απο τον Αρη αλλα και απο την Ευρώπη) με τριπλασια χρήματα και αναγκαζόταν μετά να φερει αντιστοιχους με τους περσινους κοινοτικους και κρατωντας και τους Ελληνες, τότε σιγουρα θα εβγαιναν πολλοι να πουν "βρε κορόιδο Λασκαρη διπλασίασες και βαλε το μπατζετ της ομαδας και καταφερες να κανεις χειρότερη ομαδα απο πέρσι; τα παιχνίδια των μανατζερ παίζεις;" και θα ξενέρωναν με την πολιτική αυτή.

Τώρα που ακόμα το ρόστερ ειναι στον αέρα και ειμαστε στα μεσα Ιουλίου, η χρονιά ήδη προμηνύεται αποτυχημενη γιατί έφυγαν οι Ξένοι που ηταν ο Κορμός της ομαδας και δεν είναι Καθε μερα Πασχαλια και Αντίο Ζωή.
Βλεπεται τι γινεται γυρω σας επιλεκτικα,η ΑΕΚ λεει εκλεισε ροστερ ε οκ και?
Πχ Τη λαμποραλ και τη κουμπαν που εχασαν τους παντες (προπονητς και παικτες) απο αυτους που τους πηγαν φ4 και δεν εχουν κανει καμμια κινηση δε το βλεπετε η οτι η μπαρτσα τρωει το ενα ακυρο μετα το αλλο και εχει παρει μονο προπονητη.


Εν τω μεταξυ ειμαι σιγουρος (επειδη εχω δει κι αλλα ποστ σου και κριτικες σου αλλου) οτι εισαι απο αυτους που θεωρησαν τη περσυνη χρονια αποτυχημενη γιατι δε προχωρησαμε στην ευρωπη,δε βγηκαμε 3οι στα πλευ οφφ και δε πηγαμε τελικο κυπελλου.
Ε αφου θεωρεις ολ αυτα γιατι κοπτεσαι τοσο πολυ που δεν ανανεωσαμε τους παικτες που δεν καταφεραν αυτα που ηθελες?

Αλλα ειπαμε,μιρλα για τη μιρλα....κλασικες αργιολε καταστασεις τοσα χρονια...
sinkazama82
QUOTE (tuareg @ Jul 17 2016, 18:50 ) *
βασικα ο σχεδιασμος δεν εχει καν αρχισει,αν βγει η οχι θα φανει στο ποιους παικτες θα εχουμε στη προετοιμασια.
Οταν λοιπον φανει ποιους εχουμε τοτε καλο θα ηταν να γινει κριτικη και οχι να λεμε οτι μια ομαδα επαιξε μια χρονια για να φτιαξει καριερες χωρις να καρπωθει τιποτα (ξερεις εσυ...)
Η ευθυνη που λες που ακριβως ειναι?
Συμφωνα με τη λογική ορισμένων αποτυχημένη η διοίκηση που δεν αποφάσισε να κρατήσει τους 4 μαύρους με οποιοδήποτε κόστος και ειδικότερα
1) Τον Οκαρο ο οποίος είχε προτάσεις με πολλα χρήματα απο τον Ολυ που παίζει Ευρωλίγκα, το ΠΑΟ που χώνει φέτος τρελα λεφτά και παιζει Ευρωλίγκα, την Αρμάνι Μιλάνο που παίζει Ευρωλίγκα με επίσης πολλά λεφτά και παρ' ολα αυτα τους έφτυσε όλους και έκανε συμβόλαιο στο ΝΒΑ. Αποτυχία που δεν τον έκλεισε ο Αρης γιατί ήταν προφανώς θεμα 20-30 χιλιάδων που τσιγκουνευθηκε ο Λάσκαρης
2) Τον Χαγκινς που οι περισσότεροι ξέχασαν ποιο ήταν το τελευταίο καλό παιχνίδι του. Κάπου στα Χριστούγεννα όταν ήρθε ο μάνατζερ του λες και ξεχασε να παίζει και περιμέναμε ενα εξάμηνο να παιξει όπως στους πρωτους 2 μήνες της παρουσίας του. Αποτυχία που δεν κλείσαμε τον συγκεκριμένο διπλασιαζοντας το συμβόλαιό του
3) Τον Γουότερς που με εξαίρεση λιγους, στην αρχή της χρονιάς είχε χαρακτηρισθεί ως αποτυχημένη μεταγραφή και λαθερ. Μετα το πρωτο μισό όταν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, άρχισε να γίνεται παίκτης που "αξίζει να μείνει" αρκεί βεβαια να έχει εναν κανονικό άσο απο πίσω του, να ερχεται απο τον πάγκο ως βοήθεια και σε συνδυασμό με την παραμονή του Μακνιλ και φυσικά να έχει αναλογο κασε του φετινού. Αποτυχία που δεν τον έκλεισε η διοίκηση με συμβόλαιο υπερδιπλάσιο του περσινού
4) Τον Μακνιλ που ήταν ένας παίκτης που απεδωσε καλά και σε άμυνα και σε επίθεση, έχοντας την τάση βεβαια να παίζει ανα διαστηματα μπασκετ Ποσειδωνίου και να κουτρουβαλάει σε αντιπάλους όταν κουραζόταν στην επίθεση. Σιγουρα μια καλή επιλογή για τους στόχους της ομαδας που ειναι αναλογοι με τους περσινούς. Η διοίηση αποφάσισε να κανει αύξηση στο συμβόλαιο του κατά 70% περίπου. Ο παίκτης οπως φαινεται αρνειται. Παραλληλα, αυτός ο "αναντικαταστατος" παίκτης όπως εγινε τωρα τελευταία, δεν φαίνεται να εχει προταση απο ομάδα που ειναι ανταγωνιστική με τον Αρη είτε εντός Ελλάδος ουτε εκτός Ελλαδος απο ομάδες Ευρωλίγκας. Παρά ταύτα ειναι αποτυχία που η διοικηση δεν διπλασιασε και το συμβολαιο αυτού του παίκτη.

Αν τωρα λεω εγω, ο Λασκαρης έλεγε "δε μαμείς" και έκλεινε τους 3 απο τους 4 παίκτες (γιατί ελπίζω ότι καποιοι αντιληφθηκαν ότι ο Οκαρο ήταν φευγατος απο καιρό όχι μόνο απο τον Αρη αλλα και απο την Ευρώπη) με τριπλασια χρήματα και αναγκαζόταν μετά να φερει αντιστοιχους με τους περσινους κοινοτικους και κρατωντας και τους Ελληνες, τότε σιγουρα θα εβγαιναν πολλοι να πουν "βρε κορόιδο Λασκαρη διπλασίασες και βαλε το μπατζετ της ομαδας και καταφερες να κανεις χειρότερη ομαδα απο πέρσι; τα παιχνίδια των μανατζερ παίζεις;" και θα ξενέρωναν με την πολιτική αυτή.

Τώρα που ακόμα το ρόστερ ειναι στον αέρα και ειμαστε στα μεσα Ιουλίου, η χρονιά ήδη προμηνύεται αποτυχημενη γιατί έφυγαν οι Ξένοι που ηταν ο Κορμός της ομαδας και δεν είναι Καθε μερα Πασχαλια και Αντίο Ζωή.
Βλεπεται τι γινεται γυρω σας επιλεκτικα,η ΑΕΚ λεει εκλεισε ροστερ ε οκ και?
Πχ Τη λαμποραλ και τη κουμπαν που εχασαν τους παντες (προπονητς και παικτες) απο αυτους που τους πηγαν φ4 και δεν εχουν κανει καμμια κινηση δε το βλεπετε η οτι η μπαρτσα τρωει το ενα ακυρο μετα το αλλο και εχει παρει μονο προπονητη.

Κλασικες αργιολε καταστασεις..



Εφόσον ήθελες να τους κρατήσεις και δεν τα κατάφερες είναι αποτυχία στον σχεδιασμό, όπως και το γεγονός πως ο Άρης ψάχνει πλέον για 7 παίκτες, ξεκινώντας ουσιαστικά από την αρχή την δημιουργία ομάδας. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να κρατήσεις παίκτες, με πρώτο και καλύτερο να τους προσφέρεις συμβόλαια ανανέωσης μέσα στη χρονιά. Ο Άρης στον μόνο που έκανε κάτι τέτοιο ήταν ο Χάγκινς με τα γνωστά αποτελέσματα. Επιπλέον, δεν κατάφερε να κλείσει κανέναν Έλληνα της προκοπής μιας και όλοι βρήκαν αλλού ομάδες και τώρα περιμένει τι θα αποφασίσει ο Σφαιρόπουλος, όταν αποφασίσει κάτι.

Το να βρει καλούς ξένους, ακόμα και καλύτερους από πέρσι δεν είναι καθόλου απίθανο, απλώς πλέον είναι δεδομένο πως θα πάει σε ρίσκα που δεν ξέρει πως θα καταλήξουν.

Και τέλος, όταν ψάχνεις τόσους παίκτες και έχει φτάσει 17 Ιουλίου και δεν έχεις κλείσει ούτε έναν προφανώς κάτι πάει στραβά.
tuareg
QUOTE (sinkazama82 @ Jul 17 2016, 19:14 ) *
Εφόσον ήθελες να τους κρατήσεις και δεν τα κατάφερες είναι αποτυχία στον σχεδιασμό, όπως και το γεγονός πως ο Άρης ψάχνει πλέον για 7 παίκτες, ξεκινώντας ουσιαστικά από την αρχή την δημιουργία ομάδας. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να κρατήσεις παίκτες, με πρώτο και καλύτερο να τους προσφέρεις συμβόλαια ανανέωσης μέσα στη χρονιά. Ο Άρης στον μόνο που έκανε κάτι τέτοιο ήταν ο Χάγκινς με τα γνωστά αποτελέσματα. Επιπλέον, δεν κατάφερε να κλείσει κανέναν Έλληνα της προκοπής μιας και όλοι βρήκαν αλλού ομάδες και τώρα περιμένει τι θα αποφασίσει ο Σφαιρόπουλος, όταν αποφασίσει κάτι.

Το να βρει καλούς ξένους, ακόμα και καλύτερους από πέρσι δεν είναι καθόλου απίθανο, απλώς πλέον είναι δεδομένο πως θα πάει σε ρίσκα που δεν ξέρει πως θα καταλήξουν.

Και τέλος, όταν ψάχνεις τόσους παίκτες και έχει φτάσει 17 Ιουλίου και δεν έχεις κλείσει ούτε έναν προφανώς κάτι πάει στραβά.


κατ αρχας περσυ την αντιστοιχη περιοδο ειχες κλεισει ζαρα και ξανθοπουλο,ο πρωτος ξενος ηταν ο γουοτερς τελος Ιουλιου,αφου εγινε περσυ με λιγοτερα χρηματα δε βρισκω το λογο γιατι φετος να πηγαινει κατι στραβα με περισσοτερα χρηματα.
Το ηθελες να τους κρατησεις εχει μια παραμετρο που ορισμενοι τη ξεχνατε...οχι με καθε κοστος.
Ηθελες να τους κρατησεις αξιολογωντας τη προσφορα τους δινοντας μια λογικη αυξηση του 50% που την εδωσες.
Εφ οσον εχεις ταβανι στο μπατζετ την υπεραξια που δημιουργησαν δε θα τη πληρωσεις ολη.
Ειδικα ο Γουοτερς και ο Χαγκινς στον Αρη ταβανιασαν,δε θα τους πληρωσεις το ταβανι τους ελπιζοντας οτι θα το υπερπηδησουν παλι την επομενη χρονια.
Οσο για τις ανανεωσεις στη μεση της χρονιας τι σε κανει να πιστευεις οτι ο Μακνηλ,ο Γουοτερς και ο Οκαρο θα δεχοντουσαν το Φλεβαρη να ανανεωσουν?
gerorge
QUOTE (sinkazama82 @ Jul 17 2016, 19:14 ) *
Εφόσον ήθελες να τους κρατήσεις και δεν τα κατάφερες είναι αποτυχία στον σχεδιασμό, όπως και το γεγονός πως ο Άρης ψάχνει πλέον για 7 παίκτες, ξεκινώντας ουσιαστικά από την αρχή την δημιουργία ομάδας. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να κρατήσεις παίκτες, με πρώτο και καλύτερο να τους προσφέρεις συμβόλαια ανανέωσης μέσα στη χρονιά. Ο Άρης στον μόνο που έκανε κάτι τέτοιο ήταν ο Χάγκινς με τα γνωστά αποτελέσματα. Επιπλέον, δεν κατάφερε να κλείσει κανέναν Έλληνα της προκοπής μιας και όλοι βρήκαν αλλού ομάδες και τώρα περιμένει τι θα αποφασίσει ο Σφαιρόπουλος, όταν αποφασίσει κάτι.

Το να βρει καλούς ξένους, ακόμα και καλύτερους από πέρσι δεν είναι καθόλου απίθανο, απλώς πλέον είναι δεδομένο πως θα πάει σε ρίσκα που δεν ξέρει πως θα καταλήξουν.

Και τέλος, όταν ψάχνεις τόσους παίκτες και έχει φτάσει 17 Ιουλίου και δεν έχεις κλείσει ούτε έναν προφανώς κάτι πάει στραβά.



Και γιατι οι παικτες οπως ο Γουαιτ και ο Μακνιλ να δεχθουν τις προτασεις σου μεσα στη χρονια;Ποιοι Ελληνες της προκοπης ηταν ελευθεροι κι εκλεισαν ηδη αλλου;Μπογρης Σαρικοπουλος ή Βασιλειαδης;;Τους παικτες τους ηθελε να παραμεινουν σε συγκεκριμενα οικονομικα πλαισια,αφου δεν τα δεχτηκαν οι ιδιοι αυτα η διοικηση θεωρησε οτι με τα λεφτα που ζητουν οι υπαρχοντες παικτες μπορουν να βρεθουν καλυτεροι.Πιο μεγαλο ρισκο θα ηταν παντως να διπλασιασεις το μπατζετ σου ουσιαστικα για να κρατησεις την ιδια ομαδα παρα να πας σε παικτες των 150-200 που λογικα ειναι καλυτεροι απο τους προηγουμενους
rahxephon13
QUOTE (tuareg @ Jul 17 2016, 18:50 ) *
βασικα ο σχεδιασμος δεν εχει καν αρχισει,αν βγει η οχι θα φανει στο ποιους παικτες θα εχουμε στη προετοιμασια.
Οταν λοιπον φανει ποιους εχουμε τοτε καλο θα ηταν να γινει κριτικη και οχι να λεμε οτι μια ομαδα επαιξε μια χρονια για να φτιαξει καριερες χωρις να καρπωθει τιποτα (ξερεις εσυ...)
Η ευθυνη που λες που ακριβως ειναι?
Συμφωνα με τη λογική ορισμένων αποτυχημένη η διοίκηση που δεν αποφάσισε να κρατήσει τους 4 μαύρους με οποιοδήποτε κόστος και ειδικότερα
1) Τον Οκαρο ο οποίος είχε προτάσεις με πολλα χρήματα απο τον Ολυ που παίζει Ευρωλίγκα, το ΠΑΟ που χώνει φέτος τρελα λεφτά και παιζει Ευρωλίγκα, την Αρμάνι Μιλάνο που παίζει Ευρωλίγκα με επίσης πολλά λεφτά και παρ' ολα αυτα τους έφτυσε όλους και έκανε συμβόλαιο στο ΝΒΑ. Αποτυχία που δεν τον έκλεισε ο Αρης γιατί ήταν προφανώς θεμα 20-30 χιλιάδων που τσιγκουνευθηκε ο Λάσκαρης
2) Τον Χαγκινς που οι περισσότεροι ξέχασαν ποιο ήταν το τελευταίο καλό παιχνίδι του. Κάπου στα Χριστούγεννα όταν ήρθε ο μάνατζερ του λες και ξεχασε να παίζει και περιμέναμε ενα εξάμηνο να παιξει όπως στους πρωτους 2 μήνες της παρουσίας του. Αποτυχία που δεν κλείσαμε τον συγκεκριμένο διπλασιαζοντας το συμβόλαιό του
3) Τον Γουότερς που με εξαίρεση λιγους, στην αρχή της χρονιάς είχε χαρακτηρισθεί ως αποτυχημένη μεταγραφή και λαθερ. Μετα το πρωτο μισό όταν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, άρχισε να γίνεται παίκτης που "αξίζει να μείνει" αρκεί βεβαια να έχει εναν κανονικό άσο απο πίσω του, να ερχεται απο τον πάγκο ως βοήθεια και σε συνδυασμό με την παραμονή του Μακνιλ και φυσικά να έχει αναλογο κασε του φετινού. Αποτυχία που δεν τον έκλεισε η διοίκηση με συμβόλαιο υπερδιπλάσιο του περσινού
4) Τον Μακνιλ που ήταν ένας παίκτης που απεδωσε καλά και σε άμυνα και σε επίθεση, έχοντας την τάση βεβαια να παίζει ανα διαστηματα μπασκετ Ποσειδωνίου και να κουτρουβαλάει σε αντιπάλους όταν κουραζόταν στην επίθεση. Σιγουρα μια καλή επιλογή για τους στόχους της ομαδας που ειναι αναλογοι με τους περσινούς. Η διοίηση αποφάσισε να κανει αύξηση στο συμβόλαιο του κατά 70% περίπου. Ο παίκτης οπως φαινεται αρνειται. Παραλληλα, αυτός ο "αναντικαταστατος" παίκτης όπως εγινε τωρα τελευταία, δεν φαίνεται να εχει προταση απο ομάδα που ειναι ανταγωνιστική με τον Αρη είτε εντός Ελλάδος ουτε εκτός Ελλαδος απο ομάδες Ευρωλίγκας. Παρά ταύτα ειναι αποτυχία που η διοικηση δεν διπλασιασε και το συμβολαιο αυτού του παίκτη.

Αν τωρα λεω εγω, ο Λασκαρης έλεγε "δε μαμείς" και έκλεινε τους 3 απο τους 4 παίκτες (γιατί ελπίζω ότι καποιοι αντιληφθηκαν ότι ο Οκαρο ήταν φευγατος απο καιρό όχι μόνο απο τον Αρη αλλα και απο την Ευρώπη) με τριπλασια χρήματα και αναγκαζόταν μετά να φερει αντιστοιχους με τους περσινους κοινοτικους και κρατωντας και τους Ελληνες, τότε σιγουρα θα εβγαιναν πολλοι να πουν "βρε κορόιδο Λασκαρη διπλασίασες και βαλε το μπατζετ της ομαδας και καταφερες να κανεις χειρότερη ομαδα απο πέρσι; τα παιχνίδια των μανατζερ παίζεις;" και θα ξενέρωναν με την πολιτική αυτή.

Τώρα που ακόμα το ρόστερ ειναι στον αέρα και ειμαστε στα μεσα Ιουλίου, η χρονιά ήδη προμηνύεται αποτυχημενη γιατί έφυγαν οι Ξένοι που ηταν ο Κορμός της ομαδας και δεν είναι Καθε μερα Πασχαλια και Αντίο Ζωή.
Βλεπεται τι γινεται γυρω σας επιλεκτικα,η ΑΕΚ λεει εκλεισε ροστερ ε οκ και?
Πχ Τη λαμποραλ και τη κουμπαν που εχασαν τους παντες (προπονητς και παικτες) απο αυτους που τους πηγαν φ4 και δεν εχουν κανει καμμια κινηση δε το βλεπετε η οτι η μπαρτσα τρωει το ενα ακυρο μετα το αλλο και εχει παρει μονο προπονητη.


Εν τω μεταξυ ειμαι σιγουρος (επειδη εχω δει κι αλλα ποστ σου και κριτικες σου αλλου) οτι εισαι απο αυτους που θεωρησαν τη περσυνη χρονια αποτυχημενη γιατι δε προχωρησαμε στην ευρωπη,δε βγηκαμε 3οι στα πλευ οφφ και δε πηγαμε τελικο κυπελλου.
Ε αφου θεωρεις ολ αυτα γιατι κοπτεσαι τοσο πολυ που δεν ανανεωσαμε τους παικτες που δεν καταφεραν αυτα που ηθελες?

Αλλα ειπαμε,μιρλα για τη μιρλα....κλασικες αργιολε καταστασεις τοσα χρονια...

Σύμφωνο μαζί σου ότι είναι νωρίς ακόμη και λογικά έχετε χρόνο στην διάθεση σας + στο ότι η διοίκηση μάλλον προσπάθησε με τις οποίες δυνατότητες που είχε άλλα δεν κατάφερε κάτι που κατά την γνώμη μου πρέπει να βελτιώσει σε αυτό το κομμάτι ώστε να μην χτίζεται κάθε χρόνο καινούργια ομαδα.

Άλλα μου δίνεις την εντύπωση ότι προσπαθείς υπερβολικά να απαλλάξεις την διοίκηση από οποιαδήποτε ευθύνη της αναλογεί έτσι που μιλάς για τους παίχτες της ομάδας σου θα έλεγε κάνεις ότι φέτος αποτύχατε κι ότι έχετε μαζέψει σακάκια η κακούς και αχάριστους ανθρώπους laugh.gif

Έμενα πάντως προσωπικά ο φετινός αρης μου άρεσε αρκετά και πιστεύω ότι την 3 θέση την χάσατε λόγω συγκυρίων (μην πέσετε να με φάτε αεκτζηδες tongue.gif ) για μένα ο αρης είχε την καλύτερη ομαδα στην ελλαδα πέρα από τους δυο αιωνίους και είναι κρίμα που δεν κατάφερε να κρατήσει τον κορμό αυτό και για τους οπαδούς τους φαντάζομαι ακόμη πιο λυπηρό γι 'αυτό ίσως κάποιοι αντιδρούν πιο έντονα, παρόλα αυτά ο κόουτς πριφτης μου αρέσει και πιστεύω ότι θα έχει μεγάλο ενδιαφέρων να δούμε τι θα καταφέρει φέτος με λίγο μεγαλύτερο μπάτζετ.
back2back
αν θες να κλείσεις καλούς παίκτες με λίγα χρήματα αναγκαστικά πρέπει να περιμένεις. πάντως πιστεύω ότι τα χρήματα που ζήτησαν οι παίκτες τα άξιζαν δεν θα πλήρωνε ο Άρης υπεραξία. Για μένα ο Χάγκινς είναι καλός παίκτης και μπορεί να εξελιχθεί σε νέο Ντάνστον
giannisaris81
QUOTE (tuareg @ Jul 17 2016, 18:50 ) *
βασικα ο σχεδιασμος δεν εχει καν αρχισει,αν βγει η οχι θα φανει στο ποιους παικτες θα εχουμε στη προετοιμασια.
Οταν λοιπον φανει ποιους εχουμε τοτε καλο θα ηταν να γινει κριτικη και οχι να λεμε οτι μια ομαδα επαιξε μια χρονια για να φτιαξει καριερες χωρις να καρπωθει τιποτα (ξερεις εσυ...)
Η ευθυνη που λες που ακριβως ειναι?
Συμφωνα με τη λογική ορισμένων αποτυχημένη η διοίκηση που δεν αποφάσισε να κρατήσει τους 4 μαύρους με οποιοδήποτε κόστος και ειδικότερα
1) Τον Οκαρο ο οποίος είχε προτάσεις με πολλα χρήματα απο τον Ολυ που παίζει Ευρωλίγκα, το ΠΑΟ που χώνει φέτος τρελα λεφτά και παιζει Ευρωλίγκα, την Αρμάνι Μιλάνο που παίζει Ευρωλίγκα με επίσης πολλά λεφτά και παρ' ολα αυτα τους έφτυσε όλους και έκανε συμβόλαιο στο ΝΒΑ. Αποτυχία που δεν τον έκλεισε ο Αρης γιατί ήταν προφανώς θεμα 20-30 χιλιάδων που τσιγκουνευθηκε ο Λάσκαρης
2) Τον Χαγκινς που οι περισσότεροι ξέχασαν ποιο ήταν το τελευταίο καλό παιχνίδι του. Κάπου στα Χριστούγεννα όταν ήρθε ο μάνατζερ του λες και ξεχασε να παίζει και περιμέναμε ενα εξάμηνο να παιξει όπως στους πρωτους 2 μήνες της παρουσίας του. Αποτυχία που δεν κλείσαμε τον συγκεκριμένο διπλασιαζοντας το συμβόλαιό του
3) Τον Γουότερς που με εξαίρεση λιγους, στην αρχή της χρονιάς είχε χαρακτηρισθεί ως αποτυχημένη μεταγραφή και λαθερ. Μετα το πρωτο μισό όταν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, άρχισε να γίνεται παίκτης που "αξίζει να μείνει" αρκεί βεβαια να έχει εναν κανονικό άσο απο πίσω του, να ερχεται απο τον πάγκο ως βοήθεια και σε συνδυασμό με την παραμονή του Μακνιλ και φυσικά να έχει αναλογο κασε του φετινού. Αποτυχία που δεν τον έκλεισε η διοίκηση με συμβόλαιο υπερδιπλάσιο του περσινού
4) Τον Μακνιλ που ήταν ένας παίκτης που απεδωσε καλά και σε άμυνα και σε επίθεση, έχοντας την τάση βεβαια να παίζει ανα διαστηματα μπασκετ Ποσειδωνίου και να κουτρουβαλάει σε αντιπάλους όταν κουραζόταν στην επίθεση. Σιγουρα μια καλή επιλογή για τους στόχους της ομαδας που ειναι αναλογοι με τους περσινούς. Η διοίηση αποφάσισε να κανει αύξηση στο συμβόλαιο του κατά 70% περίπου. Ο παίκτης οπως φαινεται αρνειται. Παραλληλα, αυτός ο "αναντικαταστατος" παίκτης όπως εγινε τωρα τελευταία, δεν φαίνεται να εχει προταση απο ομάδα που ειναι ανταγωνιστική με τον Αρη είτε εντός Ελλάδος ουτε εκτός Ελλαδος απο ομάδες Ευρωλίγκας. Παρά ταύτα ειναι αποτυχία που η διοικηση δεν διπλασιασε και το συμβολαιο αυτού του παίκτη.

Αν τωρα λεω εγω, ο Λασκαρης έλεγε "δε μαμείς" και έκλεινε τους 3 απο τους 4 παίκτες (γιατί ελπίζω ότι καποιοι αντιληφθηκαν ότι ο Οκαρο ήταν φευγατος απο καιρό όχι μόνο απο τον Αρη αλλα και απο την Ευρώπη) με τριπλασια χρήματα και αναγκαζόταν μετά να φερει αντιστοιχους με τους περσινους κοινοτικους και κρατωντας και τους Ελληνες, τότε σιγουρα θα εβγαιναν πολλοι να πουν "βρε κορόιδο Λασκαρη διπλασίασες και βαλε το μπατζετ της ομαδας και καταφερες να κανεις χειρότερη ομαδα απο πέρσι; τα παιχνίδια των μανατζερ παίζεις;" και θα ξενέρωναν με την πολιτική αυτή.

Τώρα που ακόμα το ρόστερ ειναι στον αέρα και ειμαστε στα μεσα Ιουλίου, η χρονιά ήδη προμηνύεται αποτυχημενη γιατί έφυγαν οι Ξένοι που ηταν ο Κορμός της ομαδας και δεν είναι Καθε μερα Πασχαλια και Αντίο Ζωή.
Βλεπεται τι γινεται γυρω σας επιλεκτικα,η ΑΕΚ λεει εκλεισε ροστερ ε οκ και?
Πχ Τη λαμποραλ και τη κουμπαν που εχασαν τους παντες (προπονητς και παικτες) απο αυτους που τους πηγαν φ4 και δεν εχουν κανει καμμια κινηση δε το βλεπετε η οτι η μπαρτσα τρωει το ενα ακυρο μετα το αλλο και εχει παρει μονο προπονητη.


Εν τω μεταξυ ειμαι σιγουρος (επειδη εχω δει κι αλλα ποστ σου και κριτικες σου αλλου) οτι εισαι απο αυτους που θεωρησαν τη περσυνη χρονια αποτυχημενη γιατι δε προχωρησαμε στην ευρωπη,δε βγηκαμε 3οι στα πλευ οφφ και δε πηγαμε τελικο κυπελλου.
Ε αφου θεωρεις ολ αυτα γιατι κοπτεσαι τοσο πολυ που δεν ανανεωσαμε τους παικτες που δεν καταφεραν αυτα που ηθελες?

Αλλα ειπαμε,μιρλα για τη μιρλα....κλασικες αργιολε καταστασεις τοσα χρονια...


Μαρεσει που σου ειπα δεν εχω ορεξη να τσακωθουμε...
Ρε φιλε τα ανακατωνεις ολα και βγαζεις δικα σου συμοερασματα ακομα μια φορα....
Αφου εισαι τοσο φανατικος των ποστ μου θα ηξερες οτι την περσυνη χρονια δεν την θεωρω αποτυχημενη....δεν θεωρω οτι καναμε βεβαια και κατι φοβερο....καναμε μερικες τεραστιες νικες και μερικες κακες ηττες....και αυτο γιατι δεν υπηρχε βαθος....οταν πιαναν καλη αποδοση τα αμερικανακια μπορουσαμε να κερδισουμε παο και ουνιξ.....οταν δεν ειχαν κεφι μπορουσαμε να χασουμε απο τον κοροιβο και να φαμε 40 απο την αρμανι....
Επισης το ελεγα πολυ καιρο οτι οντως για να τους κρατησεις πρεπει να εχεις πολυ μεγαλο μπατζετ....που να καλυψει την υπεραξια τους αλλα και να μεινουν λεφτα για τις αλλες θεσεις...αλλιως θα καταληγαμε με διπαλσιο μπατζετ αλλα την ιδια ομαδα...
Παρολαυτα η διοικιση και ο κοουτς σχεδιασαν την παραμονη τους.....και δεν τους βγηκε αυτο λεω....δειχνει απο το χειμωνα οτι δεν προσεγγιζουμε τους παικτες σωστα....αν δεν το βλεπεις αυτο τοτε δεν ειναι δικο μου προβλημα....ο μπατιστα εβαλε τα γελια....ο νειμικ προσβληθηκε απο τη προταση μας...ο παπ μας χτυπησε φιλικα στη πλατη και πηγε παρακατω...ο μιλοσεβιτς τα ιδια...
Οι αμερικανοι μας καλα καλα δεν μας απαντησαν καν....τωρα αν εσενα σου μοιαζουν ολα αυτα νορμαλ οκ....δεν σου λεω οτι ειναι προβλημα οτι δεν μειναν μπορει να βρουμε ισαξιους....θα φανει στο τελος αυτο....το θεμα ειναι οτι δειχνουμε αδυναμια να κανουμε τα θελω μας πραξη.....
Πεστο μιρλα εσυ δικο σου προβλημα εγω το λεω αληθεια....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.