Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
SteelGandalf
Τελικό Σκορ

Άρης - Παναθηναϊκός : 68-72

Για μια ακόμη φορά φέτος, πήγε στην βρύση αλλά νερό δεν ήπιε.

Κρίμα γιατί μπορούσαμε, αν ήμασταν πιο προσεχτικοί, να το κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Κρίμα για την προσπάθεια και κυρίως για τον κόσμο.

Αν με ρωτήσει κάποιος για το τι έφταιξε και χάσαμε σήμερα, πιστεύω πως ο βασικότερος λόγος ήταν ένας. Η αδυναμία να κατεβάσουμε και να χειριστούμε με ασφάλεια τη μπάλα. Εκτός του Τζέιμς, ο οποίος είναι "λαχείο" ο άνθρωπος, δεν υπάρχει δεύτερος ικανός χειριστής-οργανωτής στην ομάδα μας. Ούτε ο Βεργίνης μπορεί (κάτι που το λέμε καιρό τώρα) και δυστυχώς, μέχρι τώρα, ούτε ο Μαυραειδής. Τουλάχιστον τα μισά μας λάθη σήμερα (16 είχαμε σύνολο), έγιναν από ανικανότητα στον έλεγχο της μπάλας, είτε κατά το κατέβασμα είτε κατά τον χειρισμό-κυκλοφορία της στην επίθεση.

Παίξαμε πολύ καλή άμυνα, τηρουμένων των αναλογιών, αλλά τα λάθη, απέναντι στην πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού, ήταν αυτά που μας καταδίκασαν.

Κρίμα πραγματικά.
tuareg
4 λαθη στο τελ λεπτο που δε καταφεραμε να κανουμε σουτ σε παιχνιδι ντερμπυ.....
τσαμπα ηττα.....
Nuntius
QUOTE (SteelGandalf @ Jan 14 2012, 21:06 ) *
Η αδυναμία να κατεβάσουμε και να χειριστούμε με ασφάλεια τη μπάλα.


Point. Πραγματικά ήταν κρίμα να βλέπεις μια τόσο καλή προσπάθεια να πηγαίνει στράφι επειδή οι αναπληρωματικοί point guards δεν μπορούν να ντριμπλάρουν με ασφάλεια.
SteelGandalf
QUOTE(tuareg @ Jan 14 2012, 21:07 ) *
4 λαθη στο τελ λεπτο που δε καταφεραμε να κανουμε σουτ σε παιχνιδι ντερμπυ.....
τσαμπα ηττα.....


Αν πιάσουμε τις μεμονωμένες περιπτώσεις, είναι πολλές περισσότερες.

Μια πάρα πολύ χαρακτηριστική περίπτωση, το διπλό λάθος (στην άμυνα κι έπειτα στο κατέβασμα της μπάλας) του Μαραυειδή στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, εκεί που κερδίζεις με 5 πόντους, μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη της και τελικά ολοκληρώνεται και είσαι μπροστά με έναν. Επίσης το απολύτως ελεύθερο σουτ τριών πόντων του Διαμαντίδη. Η "βοήθεια" του Μόλντροου σε μαρκάρισμα συμπαίχτη του, με αποτέλεσμα να βρεθεί εντελώς ανενόχλητος ο Μπατίστ και να μπορεί να σκεφτεί με ποιον τρόπο θα καρφώσει, κάτω από το καλάθι και αρκετές άλλες.
tuareg
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 14 2012, 21:12 ) *
Αν πιάσουμε τις μεμονωμένες περιπτώσεις, είναι πολλές περισσότερες.

Μια πάρα πολύ χαρακτηριστική περίπτωση, το διπλό λάθος (στην άμυνα κι έπειτα στο κατέβασμα της μπάλας) του Μαραυειδή στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, εκεί που κερδίζεις με 5 πόντους, μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη της και τελικά ολοκληρώνεται και είσαι μπροστά με έναν. Επίσης το απολύτως ελεύθερο σουτ τριών πόντων του Διαμαντίδη. Η "βοήθεια" του Μόλντροου σε μαρκάρισμα συμπαίχτη του, με αποτέλεσμα να βρεθεί εντελώς ανενόχλητος ο Μπατίστ και να μπορεί να σκεφτεί με ποιον τρόπο θα καρφώσει, κάτω από το καλάθι και αρκετές άλλες.


ακομα και στο τελος που κερδισε βολες ο περπε φευγει η μπαλα απο τα χερια του κερους στο ριμπαουντ.
Καλη η ενεργεια,το παθος και η δυναμη αλλα να κερδισουμε και κανα παιχνιδι στο τελος.
Timemaster
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 14 2012, 21:12 ) *
Αν πιάσουμε τις μεμονωμένες περιπτώσεις, είναι πολλές περισσότερες.

Μια πάρα πολύ χαρακτηριστική περίπτωση, το διπλό λάθος (στην άμυνα κι έπειτα στο κατέβασμα της μπάλας) του Μαραυειδή στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου, εκεί που κερδίζεις με 5 πόντους, μερικά δευτερόλεπτα πριν την λήξη της και τελικά ολοκληρώνεται και είσαι μπροστά με έναν. Επίσης το απολύτως ελεύθερο σουτ τριών πόντων του Διαμαντίδη. Η "βοήθεια" του Μόλντροου σε μαρκάρισμα συμπαίχτη του, με αποτέλεσμα να βρεθεί εντελώς ανενόχλητος ο Μπατίστ και να μπορεί να σκεφτεί με ποιον τρόπο θα καρφώσει, κάτω από το καλάθι και αρκετές άλλες.



εντάξυ φάσεις όπως το κάρφωμα του Μπατίστ από την υπέροχη πάσα του Περπέρογλου ή τα 2 τρίποντα του Διαμαντίδη δε μπορείς να το αποφήγεις κάποια στιγμή θα γίνει όπως αντίστηχα κάναμε και εμείς τέτοιες φάσεις (π.χ. κάρφωμα Μπόγρη, τρίποντο Τσαλδάρη)

το όλο θέμα είναι πως πραγματικά οι περιφερειακοί μας στην τρίπλα είναι κάκιστοι και δε περημέναμε το παιχνίδι με τον ΠΑΟ να το διαπιστόσουμε, σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια μόλις έμπαινε ο Βεργίνης ή ο Μαυραιδής για να κατεβάσει την μπάλα έτρεμε το φιλοκάρδι μας.

Οι ποιο καθοριστικές φάσεις του παιχνιδιού για εμένα είναι το τέταρτο φάουλ του Τζέιμς όπου προφανός δεν ήξερε ο καιμένος πως σε αυτή τη πλευρά του Ατλαντικού άμα πιάσεις τη μπάλα του παίχτη που κάνει μπάσιμο αυτό δεν είναι τζάμπολ και φυσικά το πέμπτο του φάουλ πάνω στον Βουγιούκα.
rolleyes.gif
Zoys
Το παιχνίδι το έχασε ο Άρης, περισσότερο απ' ότι το κέρδισε ο Παναθηναϊκός με τα όσα έγιναν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Παρατήρησα μια εύνοια προς τον Παναθηναϊκό στα σφυρίγματα, αλλά δεν έκρινε τόσο αυτό το παιχνίδι όσο τα λάθη και η αποσυγκέντρωση των γηπεδούχων στο τέλος. Πολύ ωραίο ματς, δυνατό συναρπαστικό και με μερικές εντυπωσιακές στιγμές (βλέπε κάρφωμα Μπόγρη - το αγόρι έκλεισε στόματα tongue.gif ) αν και είχε χαμηλό σκορ.

Είναι βέβαια ένα θέμα που ο Άρης χάνει ξανά ευκαιρία να νικήσει στην έδρα του έναν από τους δύο μεγάλους και πάλι στις λεπτομέρειες. Πάντως σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ δεν έχει φύγει κάποιος από τους Αμερικανούς οπότε νομίζω ότι έχει καλές ελπίδες για το πλασάρισμα στην τρίτη θέση αν και ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρός (Πανιώνιος-Κολοσσός-ΠΑΟΚ).
Timemaster
QUOTE(Zoys @ Jan 14 2012, 21:28 ) *
Το παιχνίδι το έχασε ο Άρης, περισσότερο απ' ότι το κέρδισε ο Παναθηναϊκός με τα όσα έγιναν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Παρατήρησα μια εύνοια προς τον Παναθηναϊκό στα σφυρίγματα, αλλά δεν έκρινε τόσο αυτό το παιχνίδι όσο τα λάθη και η αποσυγκέντρωση των γηπεδούχων στο τέλος. Πολύ ωραίο ματς, δυνατό συναρπαστικό και με μερικές εντυπωσιακές στιγμές (βλέπε κάρφωμα Μπόγρη - το αγόρι έκλεισε στόματα tongue.gif ) αν και είχε χαμηλό σκορ.

Είναι βέβαια ένα θέμα που ο Άρης χάνει ξανά ευκαιρία να νικήσει στην έδρα του έναν από τους δύο μεγάλους και πάλι στις λεπτομέρειες. Πάντως σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ δεν έχει φύγει κάποιος από τους Αμερικανούς οπότε νομίζω ότι έχει καλές ελπίδες για το πλασάρισμα στην τρίτη θέση αν και ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρός (Πανιώνιος-Κολοσσός-ΠΑΟΚ).



δυστηχώς δεν ήταν θέμα συγκέντρωσης στο τελευταίο λεπτό μιας και σε όλο το παιχνίδι Ντέιβις, Μαυραιδής και Βεργίνης κάνανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Όπου το μεγαλήτερο ποσοστό από τα 10 λάθη που είχαν οι τρεις τους ήταν βήματα ή κλέψιμο αντιπάλλο σε σημείο που δεν επιτρέπεται.

το δεύτερο που θα ήθελα να τονίσω είναι πως δεν έχει καμία σημασία η τρίτη θέση στο πρωτάθλημα μιας και δε σε βγάζει Ευρωλίγκα οπότε ή τρίτος βγεις ή πέμπτος ουσιαστικά το ίδιο είναι.
magic32
Κριμα γιατι εγινε μια ακομα μεγαλη προσπαθεια..Σημερα δεν ημουν αισιοδοξος(οπως με τον ολυμπιακο πχ)αλλα αυτα τα παιδια με εξπληξαν..Το παθος που βγαζουν και η ενεργεια καλυπτει καθε αριανο..

Δυστυχως τα λαθη των νεων ειδικα σε τετοια ματς ειναι μεσα στο προγραμμα..Απειρια λεγεται και πρεπει να συμβιβαστουμε με αυτη...

Οτι δεν εχουμε δευτερο ασσο το ξερουμε αλλα οταν καλα καλα δενε χει πληρωθει κανεις τι να ψαξω...

Ο ταπουτος εκανε ενα σχετικα καλο παιχνιδι με παθος αλλα το συνδρομο του ηρωα που τον διακρινει μιλησε στην 4η περιοδο και μας χαντακωσε..

υγ.Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται στο κολοσσος-παο να σφυριζεται εμφανεστατα κοντρα ο παο και σημερα σ ενα γεματο παλε να εχει το 40-60...Υπηρχαν ηχηρες φασεις που στις λεπομερειες που κρινουν ενα τετοιο ματς παιζουν ρολο(βλ αντιαθλητικο καιμακογλου που δεν δινεται ποτε,φαουλ καιμακογλου στη ληξη του ημιχρονου για 2 βολες επισης ποτε.συμπληρωση ομαδικων ΑΡΗ στο 1ο λεπτο της 4ης περιοδου)

Τι να κανουμε..τα χουμε συνηθισει αυτα..
Zoys
QUOTE(Timemaster @ Jan 14 2012, 21:33 ) *
το δεύτερο που θα ήθελα να τονίσω είναι πως δεν έχει καμία σημασία η τρίτη θέση στο πρωτάθλημα μιας και δε σε βγάζει Ευρωλίγκα οπότε ή τρίτος βγεις ή πέμπτος ουσιαστικά το ίδιο είναι.

Αυτό είναι δυστυχώς αλήθεια, αν και υπάρχουν τα προκριματικά για την Ευρωλίγκα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν κίνητρα στην Α1 για καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία για τις ομάδες και αυτό είναι πρόβλημα.
tuareg
σε παιχνιδι που επεφταν κορμια γενικαμ στο 4 δεκαλεπτο τα δυο μετρα και σταθμα στις επαφες ειναι εξωφθαλμα.....
εντιτ
ο βεργινης τραυματιστηκε γι'αυτο δε το ξαναβαλε

Αλεξανδρής: "Πήγαμε στην πηγή, δεν ήπιαμε νερό"

Ο Βαγγέλη Αλεξανδρής ευχαρίστησε τον κόσμο για την στήριξη του και τόνισε ότι οι φίλαθλοι πιστεύουν την ομάδα του.

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: «Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που πιστεύει την ομάδα και την στηρίζει. Συγχαρητήρια παίκτες μου που έκαναν μία μεγάλη προσπάθεια, δεν τα κατάφεραν σε σχέση με τον Παναθηναικό η εμπειρία που έχει είναι τεράστια. Αμυντικά πολύ καλά προετοιμασμένοι και δημιουργήσαμε προβλήματα, στην επίθεση απόντος του Τζέιμς, είχαμε τον τραυματισμό του Βεργίνη, δεν καταφέραμε να τελειώσουμε τις φάσεις. Πήγαμε στην πηγή αλλά δεν ήπιαμε νερό. Δεν θέλω να αναφερθώ σε άλλα πράγματα, δεν θέλω να δημιουργήσω προβλήματα σε κάποιους αλλά στεναχωριέμαι από την αντιμετώπιση που έχουμε. Θέλω να φτάσει η ομάδα σε τέτοιο σημείο στο ρόστερ της να ξεπερνάει και κάποιους παράγοντες που δημιουργούνται στην διάρκεια ενός αγώνα. Σέβομαι τον Ομπράντοβιτς έχει προσφέρει πολλά στο ελληνικό μπάσκετ. Όταν αγωνίζεσαι με αντιπάλους σαν τον Παναθηναικό, δημιουργείς τις προυποθέσεις για να γίνεις καλύτερος» ενώ για τον Βεργίνη είπε: «Γύρισε το πόδι του και δεν μπορούσε να συνεχίσει».
Ο Έλληνας τεχνικός συνέχισε λέγοντας: «Ο Παναθηναικός μας πίεσε πολύ, δεν έχουμε τους καλύτερους χειριστές και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε σωστά. Πρέπει να τους βοηθήσουμε, να ξεπεράσουν όλες τις δυσκολίες» ενώ συνέχισε: «Θα υπάρχει μία φυσιολογική κόπωση, είναι δύσκολο το παιχνίδι με την Κίμκι είναι ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκα. Αν έχουμε την συμπαράσταση του κόσμου μπορούμε να κοντράρουμε. Αν αγωνίζεσαι με επιτυχία απέναντι στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναικό γιατί να μην το κάνεις απέναντι στην Κίμκι».
Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής είπε: Ο κόσμος έχει μείνει ευχαριστημένος και θα μείνει κοντά. Οι νίκες δίνουν τον ενθουσιασμό, δεν πήραμε την μεγάλη νίκη που θέλαμε αλλά στο τέλος θα έρθουν κι αυτές» και συμπλήρωσε: «Είναι το έκτο παιχνίδι που χάνουμε έτσι, δεν ήμαστε καμιά σούπερ ομάδα αλλά είμαι ευχαριστημένος γιατί σαν ομάδα ήμαστε στον σωστό δρόμο. Χρειάζεται υπομονή, με αυτό το μπάτζετ και τις εμφανίσεις ήμαστε ενθουσιασμένοι. Πλην του Παναθηναικού δείτε τις άλλες ομάδες. Ο Ολυμπιακός άλλαξε παίκτες και άλλες ομάδες, εμείς αλλάξαμε έναν παίκτη όχι για αγωνιστικούς λόγους».

http://www2.allaboutaris.com/item.asp?id=4227
SteelGandalf
Συμφωνώ απόλυτα με τον κόουτς Αλεξανδρή, άλλωστε τον "πρόλαβα" σχετικά με την δήλωση του περί "πηγής και νερού".

Συμφωνώ και για την απειρία των νεαρών παιχτών μας. Εκτός από άπειροι, οι περισσότεροι από αυτούς, αγωνίζονται και για πρώτη φορά στην Ευρώπη, οπότε είναι και η νοοτροπία στη μέση. Το πως σκέφτονται το μπάσκετ. Η φιλοσοφία τους γενικά.

Το έχω πει κάποια στιγμή και θα το ξανά πω και τώρα. Αν ποτέ "γυρίσει" το μπάσκετ στην Θεσσαλονίκη (με το γυρίσει εννοώ να κατακτηθεί τίτλος πρωταθλήματος), ο Άρης θα είναι αυτός που θα το "φέρει" πίσω. Δεν θέλω να γίνομαι γραφικός ούτε και δογματικός, αλλά έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, σύντομα τα δεδομένα του Ελληνικού μπάσκετ θα είναι εντελώς διαφορετικά.

Ήδη από την επόμενη χρονιά, (προ)βλέπω τρομερές αλλαγές στο ρόστερ και το μπάτζετ των δύο ομάδων της Αθήνας. Αλλαγές που θα έχουν ως αποτέλεσμα, επιτέλους, να μικρύνει η ψαλίδα από τις υπόλοιπες ομάδες. Είναι αναπόφευκτο, αλλά εγώ μόνο ως καλό για το Ελληνικό μπάσκετ το βλέπω αυτό. Έστω κι έτσι (λόγω ειδικών συνθηκών), θα πρέπει να επιστρέψουμε στις "ρίζες" του αθλήματος μας, εντός των τειχών, ώστε να αρχίσει και πάλι ο αγνός φίλαθλος κόσμος να επιστρέφει στο άθλημα που και αγαπάει και που τόσες διακρίσεις του έχει χαρίσει (σε Εθνικό και διασυλλογικό επίπεδο), αλλά και, στην τελική, που το έχει στο DNA του.

Τώρα, σε ό,τι αφορά τον Άρη μας. Πολύ φοβάμαι πως ενώ η σημερινή μας ομάδα δείχνει να έχει μέλλον, εφόσον διατηρήσει τον βασικό της κορμό και κάνει δυο-τρεις ποιοτικές προσθήκες, όχι απαραίτητα δαπανηρές, εντούτοις δεν βλέπω πως θα μπορέσει να το κάνει πράξη αυτό, αφού με τόσο μεγάλα οικονομικά προβλήματα (χρωστάει σε τόσους πρώην παίχτες της και βλέπω να χρωστάει και σε νυν, όταν αυτοί γίνουν πρώην) που την μαστίζουν, δεν φαίνεται να υπάρχει λύση στο βάθος του τούνελ.

Μιλώντας σε υποθετική βάση, αν κατάφερνε να λύσει το συγκεκριμένο της πρόβλημα (και αυτό αφορά την κακοδιαχείριση, για να μην εκφραστώ διαφορετικά, της διοίκησης που βρίσκεται στο "τιμόνι" τα τελευταία χρόνια στην Κ.Α.Ε.), τότε πραγματικά η ομάδα μας έχει τα φόντα να πρωταγωνιστήσει στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Νεαροί παίχτες υπάρχουν, αλλά δίπλα τους βρίσκονται και κάποιοι πιο έμπειροι. Ικανότητες υπάρχουν και σε όλα αυτά αν προσθέσεις τουλάχιστον έναν παίχτη στην θέση των point guards κι έναν αξιόπιστο ψηλό, τότε αμέσως περνάς σε άλλο επίπεδο.

Το θέμα είναι αν τελικά θα δούμε αυτό το έργο (κάτι που δεν το θεωρώ και πολύ πιθανό) ή το άλλο, στο οποίο είμαστε θεατές εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Ο κόσμος εδώ είναι πάντως. Περιμένει αυτό το κάτι για να επιστρέψει, αλλά η παρούσα διοίκηση δεν είναι σε θέση να του δώσει αυτό το όραμα. Την έχει απωλέσει την ευκαιρία της προ πολλού.
Magnus92
Λοιποοοοον :

Το πρωτο που θελω να πω ειναι η μεγαλη χαρα που ενιωσα, βλεποντας στα 3 μετρα μπροστα μου, για πρωτη φορα, τον αγαπημενο μου παικτη εβερ... Σαρας 77.gif ( ο οποιος ηταν και αρκετα καλος σημερα, και γι αυτο τον εμπιστευτηκε και αρκετα ο Ζελικο, ο οποιος δεν σταματουσε να του δινει συγχαρητηρια...) Εν τω μεταξυ το παθος του στον αγωνα δεν το καταλαβαινεις καν καν στην τηλεοραση τελικα... Ουτε το 1/10 δεν πιανεις... Anyway...

Στα θετικα για τον Αρη οι Αμερικανοι του, και ο Μπογρης, ο οποιος εδωσε πολλες μαχες ( αν και στην αμυνα δεν την πολυπαλευε με τον Μπατιστ )και ηταν πολυ καλος... Στα θετικα και ο πολυς κοσμος στο γηπεδο ( αν και τελικα το Παλε δεν γεμισε...). Γενικα καλη εμφανιση και πολυ καλη αμυνα....
Τα αρνητικα τα ειπατε λιγο πολυ πιο πανω ( προβλημα στον ασσο κτλ.). Ειδικα ομως θα σταθω στην περιπτωση του Βεργινη... Πολυ λιγος (για αλλη μια φορα), και μου φαινεται πολυ δυσκολο να εξεληχθει τελικα ως μια αξιοπιστη λυση. Ψιλοαφαντος και ο Τσαλδαρης σημερα... Πολυ κακος στο τελος ο Ταπουτος... Για μενα φερει μεγαλο μεριδιο ευθυνης για την ηττα με τις τραβηγμενες απ τα μαλια προσπαθειες...
Δεν ξερω, τωρα, αν αξιζει να γινει και η αναφορα στους "γνωστους"... Το μονο που δεν θελω να ακουσω ειναι να βγουν μετα οι υποκριτες, και να το παιζουν αδικημενοι για την τιμωρια της εδρας...


Οσον αφορα τον ΠΑΟ...
Κακος για μενα στην επιθεση,εκτος του οτι ηταν πολυ αστοχος, κολλουσε αρκετα στο σετ παιχνιδι, με αργη κυκλοφορια... Σωθηκε, στην ουσια, απο το καλο παιχνιδι του Μπατιστ στο λοου ποστ ( ειδικα στο 4ο δεκαλεπτο), και απο τα δυο τριποντα του ΔΔ... Αυτος ο παικτης τελικα ειναι ισως το μεγαλυτερο κεφαλαιο στην ιστορια του ΠΑΟ, και απ τα μεγαλυτερα του ελληνικου μπασκετ... Στο κακο του παιχνιδι θα σου βαλει τα δυο τριποντα και θα καθαρισει την παρτιδα... Μεγαλη υποθεση...
ΟΚ, τα εχουμε πει πολλες φορες αυτα...
Καλος ο Σμιθ στην αρχη ( μετα χαθηκε ), βοηθησε ο Σαρας αρκετα, τα ψιλοθαλασωνε ο Καλαθης στην οργανωση ( εβαλε ομως κανα δυο κρισημα καλαθια στο φιναλε )...
Ο Λογκαν δεν ξερω τον λογο που δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου, οπως και ο Μαριτς που επαιξε 2-3 λεπτα μονο...

Για τους διαιτητες βρειτε τα μονοι σας, εγω δεν εχω αποψη tongue.gif


Αυτααα νομιζω... Αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω καποια στιγμη μεσα στη μερα rolleyes.gif
magic32
QUOTE(Magnus92 @ Jan 15 2012, 02:17 ) *
Δεν ξερω, τωρα, αν αξιζει να γινει και η αναφορα στους "γνωστους"... Το μονο που δεν θελω να ακουσω ειναι να βγουν μετα οι υποκριτες, και να το παιζουν αδικημενοι για την τιμωρια της εδρας...

ενταξει και να τιμωρηθουμε θα ζητησουμε την βοηθεια του παο για να ριξουμ την ποινη οπως κανει αυτος συνηθως...
Magnus92
QUOTE(magic32 @ Jan 15 2012, 11:27 ) *
ενταξει και να τιμωρηθουμε θα ζητησουμε την βοηθεια του παο για να ριξουμ την ποινη οπως κανει αυτος συνηθως...


Επετρεψε μου να σου πω οτι αποψη σαν αυτην, ειναι αιτια συνεχης αναπαραγωγης της βιας...


( καταλαβαινεις πως δεν απευθυνομαι μονο σε σενα, μιλαω λιγο πιο γενικα peace.gif )
magic32
QUOTE(Magnus92 @ Jan 15 2012, 11:49 ) *
Επετρεψε μου να σου πω οτι αποψη σαν αυτην, ειναι αιτια συνεχης αναπαραγωγης της βιας...


( καταλαβαινεις πως δεν απευθυνομαι μονο σε σενα, μιλαω λιγο πιο γενικα peace.gif )

εγω κανω απλα ενα ειρωνικο σχολιο..το προβλημα ειναι οτι ειναι η αληθεια ομως και φανηκε και στη φετινη τιμωρια του παο
Magnus92
QUOTE(magic32 @ Jan 15 2012, 11:49 ) *
εγω κανω απλα ενα ειρωνικο σχολιο..το προβλημα ειναι οτι ειναι η αληθεια ομως και φανηκε και στη φετινη τιμωρια του παο


Γιατι να με νοιαξει τι κανουν με τον ΠΑΟ, και τον καθε ΠΑΟ, απο τη στιγμη που εγω ειμαι λαθος ;
magic32
QUOTE(Magnus92 @ Jan 15 2012, 12:01 ) *
Γιατι να με νοιαξει τι κανουν με τον ΠΑΟ, και τον καθε ΠΑΟ, απο τη στιγμη που εγω ειμαι λαθος ;

1)δεν ειπα οτι δεν ηταν λαθος οι δικοι μας..ολες αυτες οι αντιδρασεις ειναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ

2)για ποιο λογο ομως οι αντιδρασεις των οπαδων αλλων ομαδων τιμωρουνται αλλα των 2 αθωωνονται τελικα?Αυτο παραγει ακομα περισσοτερη βια κατα τη γνωμη μου...
Areianara_S3
αλλη μια κλεμενη νικη οπως κι αυτη με τον γαυρο και αυτη με τον μπαοκ..
ο ΑΡΗΣ όμως θα δείξει τι μπορει να κάνει φετος στην Ευρώπη εκει που δεν υπάρχουν κορακια οπως εδώ..

http://www.youtube.com/watch?v=rz1AJOcYyYc...player_embedded

QUOTE (Zoys @ Jan 14 2012, 21:28 ) *
Πάντως σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ δεν έχει φύγει κάποιος από τους Αμερικανούς οπότε νομίζω ότι έχει καλές ελπίδες για το πλασάρισμα στην τρίτη θέση αν και ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρός (Πανιώνιος-Κολοσσός-ΠΑΟΚ).

ποιος παοκ ρε φιλε..
ο παοκ είναι τυχερος που φέτος πέφτει μονο 1 ομάδα..
κολοσσος πανιώνιος ρεθυμνο πολυ καλες ομάδες πάντως..
ViC
Α ρε Σλούκα........................
Πλήρης απογοήτευση με Μαυραειδη
Το παλικάρι έκανε ό,τι μπορούσε για αποδείξει ότι δεν είναι άσσος. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι ούτε δυάρι.
Πριν φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό, έχει ήδη χάσει την μπάλα στο κατέβασμα στο μισό γήπεδο ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ! Μου θύμισε λίγο εκείνον τον Κινέζο πλέι μέικερ που τον είχαμε κάνει γιο-γιο στο μουντομπάσκετ του 2006. Επίσης θυμάμαι δύο φορές που πήγε να τρέξει αιφνιδιασμό χωρίς πάσα και αναρρωτήθηκα: βλέπει ποτέ γήπεδο;;;
Και στο τελευταίο λεπτό κάνει λάθος στην επαναφορά (εντάξει το λάθος μοιράζεται και στους υπόλοιπους που δεν τον βοήθησαν όπως και στον Αλεξανδρή που δεν άφησε ένα τάιμ άουτ για το τέλος για να κάνει μια επίθεση σχεδιασμένη στο μπλοκάκι). Στα καπάκια όμως κλέβει την μπάλα και εκεί που λες ότι τώρα που διόρθωσε το λάθος του δεν πρόκειται να κάνει άλλο, κάνει διπλό λάθος, γιατί χάνει την μπάλα την ώρα που ντριπλάρει (ούτε πεντάχρονο δεν τη χάνει έτσι!) αλλά το θέμα είναι ότι εκείνη την ώρα δεν έκανε και τίποτα. Ντρίμπλαρε στα 10 μέτρα από το καλάθι και ο χρόνος της επίθεσης τελείωνε. Ακόμα κι αν δεν την έχανε δηλαδή ή θα του έμενε στα χέρια ή θα έκανε ένα σκοτωμένο τρίποντο από τα 8-9 μέτρα υπό πίεση ή θα την έδινε όπως όπως σε κανέναν άλλο κακομοίρη στα 1-2 δευτερόλεπτα...

Κατά τα άλλα, καθαρή αυτοκτονία! Χάνουν την μπάλα δύο παίκτες (Μάλντροου και Κέρους νομίζω) μετά το άστοχο σουτ του Σάρας και στη συνέχεια ο Ντέιβις τη χάνει από τον Περπέρογλου (μα από τον Περπέρογλου!!!)

Δηλαδή τι άλλο να κάνουμε για να χάσουμε...;

Να προσθέσω ότι οι υποτιθέμενοι ηγέτες Έλληνες παίκτες και αρχηγοί της ομάδας (Ταπούτος, Τσαλδάρης) ήταν εξαφανισμένοι στα κρίσιμα...ε με πόσους Τζέιμς και Κέρους να παίζεις ένα παιχνίδι;;;

Πολύ καλός ο Κέρους. Η όποια έλλειψη τεχνικής αντισταθμίζεται από το πάθος του. Πρώτος σκόρερ και πρώτος ριμπάουντερ του Αρη στο παιχνίδι αυτό, απλά χαιρόσουν να τον βλέπεις.

Αλήθεια, αυτό το ανέκδοτο ο Κρούσιτς πότε θα φύγει επιτέλους; Χρειαζόμαστε έναν καλό ψηλό. Δεν μπορεί ο Μπόγρης να παίζει τόση ώρα. Αν είναι να παίζει ο Κρούσιτς, χίλιες φορές ο Τσαϊρέλης...

Είναι σύμπτωση ότι ο Μπόγρης έκανε τα καλύτερά του παιχνίδια φέτος κόντρα σε Περιστέρι και ΠΑΟ; Θα φανεί... Ελπίζω για ανάλογη συνέχεια...

Η διαιτησία ήταν στο 40-60. Τουλάχιστον καλύτερα από ότι στο ματς με τον ολυμπιακό που ήταν στο 20-80. Αλλά πως να κερδίσεις ποτέ δύο τέτοιες ομάδες όταν σε πνίγουν με τα φάουλ;

για την άλλη κουβέντα που γίνεται... ΠΑΟΚ δεν υφίσταται φέτος. Πολύ χειρότερος από πολλές ομάδες του πρωταθλήματος. Ο Άρης δίνει την εντύπωση μιας ομάδας που έχει ένα potential που απλά δεν του βγαίνει. Ο ΠΑΟΚ καθόλου. Οι καλές ομάδες είναι (όπως ειπώθηκε ήδη) Κολλοσός και Πανιώνιος κυρίως, αλλά και ο ΑΓΟΡ αρκετά αξιοπρεπής.

Πρέπει να αρχίσουμε να κερδίζουμε όμως.....
SteelGandalf
15η Αγωνιστική

Κολοσσός ΒΑΠ - Άρης

Σάββατο 21/1/2012, 13:30, Βενετόκλειο

Δημιουργώ το συγκεκριμένο topic, επειδή, απομένουν πολύ λιγότερες από 24 ώρες για την έναρξη του συγκεκριμένου παιχνιδιού και δεν βλέπω να έχει ανοιχτεί ανάλογο topic στο subforum της ομάδας του Κολοσσού.

Άπ' ότι είδα, τηλεοπτική μετάδοση, δυστυχώς, δεν θα υπάρξει, αν και το παιχνίδι αναμένεται συναρπαστικό.

Η ομάδα της Ρόδου βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, πραγματοποιώντας μια απίστευτη πορεία έως τώρα, οπότε το παιχνίδι θα είναι ένα από τα πιο δύσκολα, της κανονικής περιόδου, για την ομάδα μας.

Στο παιχνίδι του 1ου γύρου, ο Κολοσσός μας κέρδισε στο Αλεξάνδρειο, με σκορ 66-75, αλλά η ομάδα μας, έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από τότε. Περιμένω να διεξαχθεί ένα ντέρμπι κι ελπίζω να καταφέρει ο Άρης να φανεί ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος. Αν όντως τα καταφέρει, καλό θα είναι, αυτή την φορά να το συνδυάσει και με νίκη. Ο καλός Άρης δεν έχει να φοβηθεί τίποτε.

Καλή επιτυχία στην ομάδα μας.
SteelGandalf
QUOTE(www.superbasket.gr)
Αλεξανδρής: "Καλό "διάβασμα" του αντιπάλου"

Να ξεπεράσουν την δύσκολη έδρα του Κολοσσού αλλά και την κούραση των ίδιων των παικτών θεωρεί ο Βαγγέλης Αλεξανδρής πως θα είναι το κλειδί για να πετύχει τον στόχο του ο Άρης.

Ο Έλληνας τεχνικός μίλησε για την Σαββατιάτικη (21/01, 13.30) αναμέτρηση με τον Κολοσσό στη Ρόδο.

"Έχουμε να δώσουμε μια ακόμη δύσκολη αναμέτρηση σε μια σειρά δύσκολων εντός και εκτός έδρας αγώνων, χωρίς να μας δίνεται η δυνατότητα να έχουμε ένα εύρος εργασίας σε προπονήσεις. Προσπαθούμε να βελτιώσουμε την αγωνιστική μας εικόνα και να πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε ποντάροντας περισσότερο στην δουλειά που έχουμε κάνει μέχρι τώρα και στο καλό "διάβασμα" του αντιπάλου. Πρέπει να ξεπεράσουμε την δύσκολη έδρα του Κολοσσού, την καλή ομάδα που διαθέτει ο αντίπαλος και την φυσιολογική κόπωση των βασικών μας παικτών. Αν τα καταφέρουμε, τότε θα είμαστε κοντά στο να πετύχουμε τον στόχο μας".

Με την σειρά του, ο Ντομινίκ Τζέιμς δήλωσε:

"Ξέρουμε ότι ο Κολοσσός είναι μια πολύ καλή ομάδα, η οποία τα πάει πολύ καλά στο ελληνικό Πρωτάθλημα και είναι ιδιαίτερα δυνατή μέσα στην έδρα της. Πρέπει να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ειδικότερα μετά την απόδοση μας εναντίον της Κίμκι. Μάθαμε από τα λάθη μας και δεν ανησυχούμε για το γεγονός ότι δεν παίξαμε καλά, γιατί προσεγγίζουμε τον κάθε αγώνα ξεχωριστά. Θα πάμε για το καλύτερο κόντρα στον Κολοσσό. Είναι πολύ σημαντικό να παίξουμε καλή άμυνα και να είμαστε πολύ δυνατοί στην επίθεση".
gallistis
πολύ δύσκολο το παιχνίδι σήμερα...πιστευα οτι θα έσπαγε το ρόδι και θα κάναμε μια μεγάλη νικη αφου η ομάδα έπιαζε καλα...η με τον παο,η με τον παοκ,η με τη κιμκι...ελπίζω η προσπάθεια για καλό μπάσκετ να μη ξεφουσκώσει

8-10 το σκορ
Gino_Bill
Πραγματικά κρίμα που δε μεταδίδεται τηλεοπτικά το παιχνίδι. Απλά περάστε μια βόλτα τα κανάλια της ΕΡΤ και δείτε τι προτίμησαν να παίξουν! smile.gif . Ας το απολαύσουν όσοι έκαναν τον κόπο και πήγαν στο Βενετόκλειο!
gallistis
QUOTE(Gino_Bill @ Jan 21 2012, 13:50 ) *
Πραγματικά κρίμα που δε μεταδίδεται τηλεοπτικά το παιχνίδι. Απλά περάστε μια βόλτα τα κανάλια της ΕΡΤ και δείτε τι προτίμησαν να παίξουν! smile.gif . Ας το απολαύσουν όσοι έκαναν τον κόπο και πήγαν στο Βενετόκλειο!



έχει ελλη στάη σε επανάληψη!!

σιγά μην έδιναν λεφτά στην ερτ για να στείλουν συνεργείο στη ρόδο για να κάνουν μετάδοση...
SteelGandalf
Από που το ακούς φίλε gallisti;

1η Περίοδος

Κολοσσός ΒΑΠ - Άρης : 13-21
gallistis
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 21 2012, 14:02 ) *
Από που το ακούς φίλε gallisti;

1η Περίοδος

Κολοσσός ΒΑΠ - Άρης : 13-21


δε το ακούω ,βλέπω διακύμανση στο live του εσακε
SteelGandalf
2η Περίοδος

Κολοσσός ΒΑΠ - Άρης : 35-38

Η εξέλιξη του αγώνα και η διακύμανση του σκορ, θυμίζει έντονα το εκτός έδρας παιχνίδι μας με την ομάδα του Ρεθύμνου.

Ας ελπίσουμε, τουλάχιστον, σε αυτό να είμαστε εμείς οι νικητές.

Κρίμα να μην μεταδίδονται τηλεοπτικά τέτοια παιχνίδια.

========================================================

3η Περίοδος

Κολοσσός ΒΑΠ - Άρης : 54-54
gallistis
61-57

στράβωσε το θέμα...δύσκολα γυρνάει
SteelGandalf
Κρίμα πραγματικά να χάνουμε τόσους αγώνες με τον ίδιο τραγικό τρόπο...

Ο Davis έχει 0/8 τρίποντα κι όμως ακόμα σουτάρει. Αλήθεια, πόσο καιρό έχει να πιάσει ικανοποιητική απόδοση;

Υποτίθεται πως οι ξένοι πρέπει να κάνουν την διαφορά, προς το καλύτερο, για την ομάδα τους.

Τελικό Σκορ

Κολοσσός ΒΑΠ - Άρης : 70-64

Μετά και το σημερινό, πραγματικά δεν πιστεύω πως αυτή η ομάδα θα μπορέσει να διορθώσει κάτι στην φετινή χρονιά. Ακόμη και να καταφέρει, στο τέλος, να πάρει την 6η θέση (για παραπάνω ούτε λόγος με τέτοια αποτελέσματα), στα play-offs δεν θα πάει μακριά.

Να μην σχολιάσω καν τα στατιστικά και ειδικά τα 50 ριμπάουντς που πήρε ο Κολοσσός...

gallistis
QUOTE(SteelGandalf @ Jan 21 2012, 15:21 ) *
Κρίμα πραγματικά να χάνουμε τόσους αγώνες με τον ίδιο τραγικό τρόπο...

Ο Davis έχει 0/8 τρίποντα κι όμως ακόμα σουτάρει. Αλήθεια, πόσο καιρό έχει να πιάσει ικανοποιητική απόδοση;

Υποτίθεται πως οι ξένοι πρέπει να κάνουν την διαφορά, προς το καλύτερο, για την ομάδα τους.

Τελικό Σκορ

Κολοσσός ΒΑΠ - Άρης : 70-64

Μετά και το σημερινό, πραγματικά δεν πιστεύω πως αυτή η ομάδα θα μπορέσει να διορθώσει κάτι στην φετινή χρονιά. Ακόμη και να καταφέρει, στο τέλος, να πάρει την 6η θέση (για παραπάνω ούτε λόγος με τέτοια αποτελέσματα), στα play-offs δεν θα πάει μακριά.

Να μην σχολιάσω καν τα στατιστικά και ειδικά τα 50 ριμπάουντς που πήρε ο Κολοσσός...


απο τον αγώνα με τους λιθουανούς ?από τότε νομίζω

ξεκινάμε καλά αλλα στο τέλος τα κάνουμε σκ..τα...τόσα και τόσα παιχνίδια...δε πρέπει να το πιστεουν πια και οι ίδιοι

μόνο στα ριμπαουντ και στις βολές υπερτέρησαν..έκαναν 20 λάθη,εμεις 11 και χασαμε
SteelGandalf
Ναι αλλά πήραν 20 ριμπάουντς περισσότερα. Υπάρχουν παιχνίδια στα οποία, μια ομάδα, δεν μαζεύει ούτε 20 ριμπάουντς στο σύνολο. Δεν ξέρω αν και πότε έχει συμβεί αυτό άλλη φορά.

Επιτρέπεται να σουτάρεις, σε εκτός έδρας παιχνίδι, σχεδόν 30 τρίποντα (26), με τέτοια ποσοστά;
tuareg
η διαφορα στα ριμπαουντ ειναι στα αμυντικα, επειδη εμεις ειχαμε πολλα αστοχα τριποντα,....δε πηραν παραπανω επιθεσεις απο αυτο,αντιθετα εμεις ειχαμε 4-6 παραπανω κατοχες
Ειχαν 3 μονο παραπανω επιθετικα που σε συνδιασμο με τα 9 λιγοτερα λαθη που ειχαμε εμεις, μας δινουν το πλεονεκτημα στον αριθμο επιθεσεων,που τελικα δε τις εκμεταλλευτηκαμε.
Προφανως παλι χασαμε απο τις λαθος επιλογες στην επιθεση...0/8 τριπ ο ντειβις,1/6 ο ταπουτος....
Ενδεικτικο το τελος του γ που στο 29 ειμαστε 48-54 μπροστα εχοντας και μπαλα και τελικα εληξε 54-54 και το οτι με 9 λιγοτερα λαθη και 3 περισσοτερα κλεψιματα εμεις,εχουμε ιδιο αριθμο αιφνιδιασμων.....
nestoras kommatos
Ο Τσάμης αν συνεχίσει έτσι χτυπάει την πόρτα της εθνικής ομάδας το καλοκαίρι. Θέση στη δωδεκάδα βέβαια δεν έχει, αλλά στην προεπιλογή μπορεί να είναι. Γιατί όχι;

Κάθε χρονιά που περνάει γίνεται και καλύτερος, προσφέρει σε όλους τους τομείς, μπράβο του.
Timemaster
Χωρίς μα έχω δει το παιχνίδι και απλά βλέποντας τώρα τα στατιστικά διαφωνώ ότι τα ριμπάουντ δεν έπαιξαν ρόλο μιας και ο Κολοσός μάζεψε το 80% των ριμπάουντ στην μπασκέτα του ενώ εμείς μόλις το 63% μια διαφορά που είναι αρκετά μεγάλη.

Όμως το θέμα των ριμπάουντ όπως και κάποια άλλα (που θα τα αναλήσω σε λίγο) πιστεύω πως είναι όχι ο λόγος της ήττας μας αλλά το αποτέλεσμα ενός άλλου προβλήματος.
Το γενικό πρόβλημα μας είναι ότι δεν έχουμε παιχνίδι μέσα στη μπασκέτα.
Σήμερα ο Κρούσιτς ήταν στους μηδέν πόντους με ένα σουτ, ο Μούλντροου μηδέν με δύο σουτ (το ένα τρίποντο), ο Μπόγρης δύο πόντους με τέσσερα σουτ και ο Τσαιρέλης έναν πόντο χωρίς σουτ. Όλοι αυτοί μαζί κερδίσανε 2 φάουλ και κάνανε 9. Ακόμα οι τέσσερις μας σέντερ πήραν μόλις 6 ριμπάουντ δηλαδή το 20% των ριμπάουντ του Άρη.

Γνωρίζοντας και τον Ταπούτο που παίζει με πρόσωπο προς το καλάθι και συνήθως ξεκηνάει από το τρίποντο την προσπάθεια του σαν γκαρντ δε θέλει μεγάλη φαντασία για να καταλάβω πως παίζαμε γύρω γύρω όλοι στο τρίποντο προσπαθόντας να διασπάσουμε έτσι την άμυνα του Κολοσσού.

Από την άλλη ο Κολοσσός δεν πιστεύω πως έκανε κανένα παιχνίδι της προκοπής. Αυτό το βγάζω από τις 16/26 βολές για την καλήτερη ομάδα της Α1 σε αυτό τον τομέα με 80% περίπου πριν το παιχνίδι.
τα 20 λάθη που έκαναν (5 πάνω από το μέσο όρο τους)
ενώ και αυτοί τα έσπασαν έξω από την γραμμή των 6,75 με μόλις 16%
και με τον Χάτεν σε κάκιστη μέρα επιθετικά με 1/9 σουτ.

οπότε και τόσο που μήναμε στο παιχνίδι ήταν και εξετίας της μέτριας εμφάνησης του Κολοσσού.


Γενικά η ομάδα μας έχει τα ίδια προβλήματα που λέγαμε και στην αρχή της περιόδου. Όπως την έλλειψη σέντερ, αναπληρωματικού άσσου και σταθερού σουτ από την περιφέρεια.
rolleyes.gif
tuareg
το ιδιο λεμε....
η διαφορα που περιγραφεις για τα ριμπαουντ που διεκδικηθηκαν στα δυο καλαθια προκυπτει ακριβως απο το οτι εμεις αν και ειχαμε παραπανω επιθεσεις (6-7 που σε τοσο κλειστο παιχνιδι ειναι σημαντικο νουμερο) αντι να παμε ορθολογικα αναλωθηκαμε σε γυρω γυρω ολοι στο γαμο του καραγκιοζη επειδη οπως λες δεν εχουμε ινσαιντ γκειμ....
Δε κερδισε τπτ ο Κολοσσος απο τα παραπανω αμ.ριμπαουντ που πηρε....εμεις ειχαμε ευκαιριες και τις χασαμε.
Στη τελικη προτιμω να κανει 3 λαθη στο ποσταρισμα ο μπογρης η να φαει 3 ταπες ο κρουσιτς απο το να τα σπανε οι αλλοι απ'εξω.
KingCrimson
QUOTE(Timemaster @ Jan 21 2012, 18:28 ) *
Γενικά η ομάδα μας έχει τα ίδια προβλήματα που λέγαμε και στην αρχή της περιόδου. Όπως την έλλειψη σέντερ, αναπληρωματικού άσσου και σταθερού σουτ από την περιφέρεια.
rolleyes.gif


με αυτη την ομαδα για να σαι σιγουρος οτι θα νικησει πρεπει να ειναι μπροστα στα τελευταια πεντε λεπτα με 20 ποντους..
ενω εχουμε παικτες με τσαγανο και θεληση στα τελευταια λεπτα παντα θα χασουν..και σε αυτο το κομματι κυριως υπευθυνος ειναι και ο Αλεξανδρης
SteelGandalf
QUOTE(www.athlitikanea.gr)
«Δεν αντέχουν το βάρος της φανέλας…»

Αντίθετα με προηγούμενα παιχνίδια που χάθηκαν με πανομοιότυπο τρόπο, ο Αλεξανδρής δεν μπορούσε να κρύψει την απογοήτευση του

Για πρώτη φορά, έστω κι αν κάπως έτσι έχουν χαθεί έξι παιχνίδια πριν από αυτό στη Ρόδο, ο Αλεξανδρής εξωτερίκευσε τα παράπονα του προς τους παίκτες. Ο «Τίγρης» τόνισε πως δεν μπορεί να είναι σύμπτωση, ενώ αίσθηση προκάλεσε η τοποθέτηση σχετικά με τη βαριά φανέλα που δεν δείχνουν ικανοί να σηκώσουν κάποιοι παίκτες του.

Αρχικά στις δηλώσεις του ο Αλεξανδρής συνεχάρη τους νικητές: «Τα συγχαρητήρια μου στην ομάδα του Κολοσσού και για τη νίκη του αλλά και την καλή πορεία που κάνει στο φετινό πρωτάθλημα. Το αξίζει πραγματικά» και πρόσθεσε: «Για το παιχνίδι έχω να τονίσω ότι σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση. Αυτό σημαίνει ότι κάτι μας λείπει σαν ομάδα. Έχουμε επτά παιχνίδια χαμένα με τον τρόπο αυτό. Δεν μου αρέσει να εξωτερικεύω τα συναισθήματα του, αλλά πιστεύω ότι όσον αφορά στους παίκτες κάποιοι δεν είναι έτοιμοι να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις μίας τόσο βαριάς φανέλας. Μέχρι στιγμής τους έχω στηρίξει, τους καλύπτω. Κάτι όμως πρέπει να κάνουμε για να μπορέσουμε στη συνέχεια να δείξουμε ένα καλύτερο πρόσωπο»
Timemaster
ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ
SteelGandalf
QUOTE(Timemaster @ Jan 22 2012, 21:06 ) *


Απίστευτος Βαγγέλης Αλεξανδρής!!!

Τι να πει κανείς γι' αυτόν τον άνθρωπο. Το τι τραβάει μόνο αυτός κι ο Θεός το ξέρουν.

Είμαι απόλυτα βέβαιος πως είναι ο μόνος, από τους υπεύθυνους (αν και είναι προπονητής, μην ξεχνιόμαστε), που κρατάει την ομάδα με νύχια και με δόντια, ώστε να μην διαλυθεί.

Δεν ξέρω καθόλου τις λεπτομέρειες στα διοικητικά. Αν κάποιοι πρέπει να πληρώσουν, να πληρώσουν και να πάνε και φυλακή. Καθόλου δεν με ενδιαφέρουν αυτοί. Ο Άρης (και ο κάθε Άρης) τι φταίει που έγινε έρμαιο στα χέρια τους; Ποιο συντεταγμένο κράτος και ποια πολιτεία τον προστατεύει;

Αν ήμουν ο Νίκος ο Γκάλης ή αν είχα δυνατότητα να τον επηρεάσω, τώρα θα έκανα την κίνηση μου. Κινδυνεύει σοβαρά η ύπαρξη του συλλόγου μας.

Λένε πως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Πολύ φοβάμαι πως πλησιάζει η ώρα της...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Δαμιανίδης: "Να μη θολώνεται το όραμα που δίνουν αυτοί οι παίκτες με άστοχες δηλώσεις"

Η συνάντηση του Γιάννη Δαμιανίδη με τους παίκτες ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα και το PRESSARIS επικοινώνησε με τον πρόεδρο της ΚΑΕ ζητώντας του να τοποθετηθεί για όλες τις εξελίξεις που προκλήθηκαν από τις δηλώσεις του Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Ο κ. Δαμιανίδης τόνισε στο PRESSARIS πως "μετά τις δηλώσεις του προπονητή μας στην καθιερωμένη media day πριν από τον ευρωπαϊκό αγώνα της ομάδας στο Ντόνετσκ και τις προσωπικές απόψεις που κατέθεσε, για άλλη μια φορά κάλεσα, ως όφειλα, στα γραφεία της ΚΑΕ όλους τους παίκτες για να συζητήσουμε την ύπαρξη ή όχι των ζητημάτων που έθεσε ο ίδιος, αλλά και όποιων άλλων θεμάτων θα μπορούσαν να απασχολούν την ομάδα μας. Αμέσως μετά επικοινώνησα με τον Βαγγέλη Αλεξανδρή και τον ενημέρωσα για την συγκεκριμένη συνάντηση ως όφειλα και τον κάλεσα σε συνάντηση με την επιστροφή της ομάδας από το Ντόνετσκ".

Κατέληξε υπογραμμίζοντας πως "είναι κρίμα να παρασύρεται οποιοσδήποτε αποτελεί μέλος αυτής της ομάδας σε άστοχες δηλώσεις ή και ενέργειες, που έγιναν υπό την πίεση των δύσκολων καταστάσεων που βιώνει όλος ο πλανήτης, θολώνοντας το όραμα που δίνουν αυτοί οι παίκτες στον κόσμο της ομάδας".


Εδώ ταιριάζει γάντι το "κοίτα ποιος μιλάει"!!!

Ρε δεν ντρέπεστε καθόλου;

Πίσω από το γενική κρίση, πάτε να κρυφτείτε εσείς, λες και ο κόσμος τρώει κουτόχορτο. Ο κύριος Αλεξανδρής μας φταίει τώρα; Εκείνος προσπαθεί να "θολώσει" τα νερά και το όραμα (να σας πάρει η ευχή που νομίζετε πως έχετε δώσει και όραμα) στον κόσμο της ομάδας μας; Μήπως η συγκεκριμένη ανακοίνωση είναι ο προάγγελος κακών εξελίξεων, αρχής γενομένης με την απόλυση του κόουτς Αλεξανδρή; Μήπως θα ανοίξει το "κουτί της Πανδώρας" και θα μας πάρει όλους και θα μας σηκώσει;

Μήπως...
ViC
και ο Αλεξανδρής μπορεί να τελείωσε τη συνέντευξη με τη φράση "Μόνο νεκρός δε θα μπει κάποιος μέσα στο αεροπλάνο" αλλά οι εξελίξεις τρέχουν...

http://www.contra.gr/Basketball/Europe/Eur...ae.1586947.html

και αν είναι δυνατόν να αλλάξουμε τώρα προπονητή!;!;! Θα τον βόλευε το Δαμιανίδη να είχε κανέναν τύπο που να μη μιλάει, αλλά του έλαχε ο Αλεξανδρής που την πονάει την ομάδα, πέρα από το συμβόλαιό του. Κάτω τα χέρια από τον κόουτς!

ώρα να αφήσει τα αστεία ο Δαμιανίδης και να τους μοιράσει κάνα φράγκο. Ή αλλιώς... εναλλακτικά... ΝΑ ΦΥΓΕΙ!
SteelGandalf
Η αρχή έγινε...

Αν και δεν είναι της παρούσης, να συζητάμε για το αγωνιστικό, πλέον, θεωρώ πως χωρίς αυτόν, τσάμπα ολόκληρη η ομάδα έκανε το ταξίδι. Και αν φτάσουμε να κάνουμε τσάμπα ένα τέτοιο ταξίδι, αυτό θα έχει αντίκτυπο σε πολλά μέτωπα για την ομάδα μας. Και στο ψυχολογικό κομμάτι και σε αυτό της συνοχής και στο αγωνιστικό, αλλά και στο οικονομικό.

Δεν πρέπει να πούμε τώρα περισσότερα. Θα περιμένουμε να δούμε τις εξελίξεις...
ViC
οι εξελίξεις είναι οι αναμενόμενες:
http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...ae.1587343.html

ο Δαμιανίδης έφτασε την υπόθεση στα άκρα και προσπαθεί να μας παραμυθιάσει ότι και καλά "πάμε μαζί ομάδα και κόσμος" και τρίχες κατσαρές. Μόνο που ο κόσμος δεν τρώει πλέον κουτόχορτο.

Για το αγωνιστικό κομμάτι θεωρώ πως είναι περιττό να μιλάμε. Είχαμε ευκαιρία να κερδίσουμε σήμερα και να γίνουμε το φαβορί για τη δεύτερη θέση, αλλά χωρίς τον Τζέιμς δεν υπάρχει ελπίδα. Τελικά όμως δεν είναι του παρόντος ούτε να περάσουμε στους 8 του eurocup ούτε να βγούμε τρίτοι στο πρωτάθλημα. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα με τα διοικητικά, όλα αυτά έχουν δευτερεύουσα σημασία...
SteelGandalf
Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη, αφορά τις υποχρεώσεις της ομάδας προς τον αθλητή κι έχει να κάνει με τις πληρωμές του.

Δεν μπορεί, από τη μία να τον "κράζεις" και από την άλλη να μην είσαι εντάξει στις υποχρεώσεις σου.

Το μπαλάκι έχει χαθεί, πολύ φοβάμαι (και μακάρι να βγω ψεύτης) πως δεν θα ξανά παίξει με διάθεση και πάθος, ο συγκεκριμένος παίχτης, αν ξανά αγωνιστεί με την φανέλα της ομάδας μας.
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Τζέιμς έφυγε για τα... μανατζερικά; Είναι απόλυτα εκτεθειμένος!

Ο Ντομινίκ Τζέιμς βρίσκεται εν πτήσει για το Βελιγράδι για μόνιμη εγκατάσταση! Δεν πρόκειται να επιστρέψει στην Θεσσαλονίκη, θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να παίξει για την Παρτιζάν! Είναι αποφασισμένος να φτάσει ως την FIBA, παρότι βάσει συμβολαίου ο ίδιος είναι πληρωμένος, όχι όμως και οι εκπρόσωποί του!

Σύμφωνα με πληροφορίες του PRESSARIS ο Ντομινίκ Τζέιμς μάζεψε όλα τα πράγματά του και αναχώρησε για το Βελιγράδι για μόνιμη εγκατάσταση. Βάσει του συμβολαίου που έχει υπογράψει είναι πληρωμένος! Θα ήταν ελεύθερος αν ο Άρης δεν του είχε καταβάλλει τη δόση συμβολαίου του μέσα σε διάστημα 45 ημερών. Οι κίτρινοι έχουν καθυστερήσει μόλις 23 μέρες.

Η πλευρά του παίκτη ανέφερε πως υπάρχει όρος στο συμβόλαιο του Τζέιμς που αναφέρει πως αν δεν πληρωθούν οι εκπρόσωποί του τα χρήματα από το ποσοστό τους μέσα σε διάστημα 90 ημερών, ο παίκτης μένει ελεύθερος. Ο Άρης διαψεύδει κάτι τέτοιο! Δεν υπάρχει κανένας όρος στο συμβόλαιο του παίκτη που αναφέρεται στην πληρωμή των εκπροσώπων του. Οι κίτρινοι παραδέχονται ότι υπάρχει αλληλογραφία μεταξύ ΚΑΕ και BDA Sports και έχουν ενημερώσει την άλλη πλευρά πότε ακριβώς θα καταβληθεί το συγκεκριμένο ποσό.

Ο Τζέιμς αποφάσισε να φύγει από τον Άρη γιατί οι εκπρόσωποί του δεν έχουν πάρει τα χρήματα που είναι να πάρουν! Είναι σχεδόν βέβαιο πως η ΕΟΚ δεν πρόκειται να δώσει το "letter of clearance" του παίκτη. Είναι επίσης βέβαιο πως ο παίκτης θα καταφύγει στη FIBA και θα ζητήσει να μείνει ελεύθερος και να παίξει στην Παρτιζάν. Δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα δικαιωθεί και μάλιστα άμεσα, αν προχωρήσει τόσο πολύ στα άκρα, γιατί δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανονισμός στη FIBA και οι υποθέσεις εξετάζονται κατά περίπτωση. Λέτε η FIBA να αφήσει ελεύθερο έναν παίκτη επειδή οι εκπρόσωποί του δεν έχουν πάρει τα χρήματά τους με οχτώ μέρες καθυστέρηση;

Αποδεικνύεται στην πράξη ότι το θέμα δεν έχει να κάνει με το οικονομικό, ειδικά από την στιγμή που στην ΚΑΕ Άρης έχουν προγραμματίσει πληρωμές μέσα στη βδομάδα και ο Τζέιμς δεν είναι απλήρωτος, απλά έχει καθυστερήσει η πληρωμή του στο μισό από όσο αναγράφει το συμβόλαιο που ο ίδιος υπέγραψε. Το θέμα έχει να κάνει καθαρά με την διάθεση του Ράντε Φιλίποβιτς να στείλει τον παίκτη στην Παρτιζάν.


Ποιον να πιστέψεις τώρα; Όπως και να 'χει, αυτά τα "παιχνίδια" συμβαίνουν μόνο σε συλλόγους που έχουν χάσει το κύρος τους και δυστυχώς ο Άρης, το έχει απωλέσει προ πολλού.

Είναι ντροπή για τον σύλλογο μας να συμβαίνουν αυτά. Θεωρώ πως μετά από αυτό θα ακολουθήσουν και άλλοι, αλλά ακόμα και αν παραμείνουν οι υπόλοιποι στην ομάδα (ακόμη και ο Τζέιμς να μείνει), πιστεύω πως πλέον έχουν χαλάσει όλα. Πάει το ζεστό, ομαδικό και οικογενειακό κλίμα. Πάει ο αγωνιστικός προσανατολισμός, πάνε όλα...
SteelGandalf
QUOTE(www.basketnet.gr)
Στην έξοδο ο Αλεξανδρής!

Τις δηλώσεις που έκανε χθες το απόγευμα ο Βαγγέλης Αλεξανδρής φαίνεται ότι θα "πληρώσει", καθώς ο Γιάννης Δαμιανίδης έχει αποφασίσει να τον απομακρύνει από τον Άρη! Ο "τίγρης" αποτύπωσε με ρεαλισμό την κατάσταση που επικρατεί στο στρατόπεδο της ομάδας της Θεσσαλονίκης, αλλά αυτό δεν άρεσε καθόλου στον πρόεδρο της ΚΑΕ που θα τον συναντήσει με την επιστροφή της ομάδας από το Ντόνετσκ της Ουκρανίας προκειμένου να του ανακοινώσει την λύση της συνεργασίας τους. Η αποδοκιμασία των δηλώσεων του Αλεξανδρή από τον Δαμιανίδη αποτελεί την πιο τρανή απόδειξη αυτής της εξέλιξης. Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες ο αντικαταστάτης του έμπειρου τεχνικού θα είναι είτε ο Φώτης Τακιανός, ο οποίος είχε απασχολήσει τον Άρη ξανά το περασμένο καλοκαίρι, είτε ένας ξένος προπονητής...


Δεν ήταν δύσκολο να το μαντέψει κάποιος αυτό.

Τώρα τι θα γίνει; Θα το ανεχτούμε και αυτό το καπρίτσιο του Γιάννη Δαμιανίδη, εφόσον αποδειχτεί βάσιμη η πληροφορία του εν λόγω site;

Δεν υπάρχει ένας να τον πετάξει έξω από τον σύλλογο; Πόση ακόμα ασυλία θα έχει αυτό το γνήσιο τέκνο του super3;
gallistis
δυστυχώς έχουμε πολλά να δούμε ακόμη...αν και λίγοι πιστεύαμε/πιστεύουμε τον αλεξανδρη όταν ανέλαβε
SteelGandalf
Σημασία δεν έχουν τα πιστεύω και τα λόγια, αλλά οι πράξεις.

Στην πράξη λοιπόν, ο κύριος Αλεξανδρής απέδειξε πως η ομάδα είχε προοπτικές. Με την διατήρηση του υπάρχοντος ρόστερ και με 2-3 προσθήκες (αφού είχαμε και κάποιες αποχωρήσεις), θα μπορούσαμε να κάνουμε το βήμα παραπάνω.

Τώρα, όπως φαίνεται, όλα αυτά θα πάνε περίπατο και θα μείνουν στην θεωρία, δυστυχώς.
gallistis
σίγουρα η διάθεση και η προσπάθεια ολων ειναι κατι παραπάνω αξιέπαινη...αλλα με την επιστροφή απο την ουκρανία μάλλον τον διώχνει τον αλεξανδρή...λες και ο,τι είπε δεν είναι αλήθεια...δε μπορώ να καταλάβω που αποσκοπει ο δαμιαν πλεον.τι ακριβώς θέλει να κάνει
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.