Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Επικαιρότητα - Συζητήσεις
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135
alien-tour
QUOTE
Ο Βεργίνης στο AllAboutARIS.com

Ο Δημήτρης Βεργίνης μίλησε με πολύ καλά λόγια για την διοίκηση της ΚΑΕ, τον τρόπο με τον οποίο τον προσέγγισαν, δείχνοντας ότι ο ΑΡΗΣ έχει προβάδισμα. Συγκεκριμένα είπε: "Οι άνθρωποι του Άρη με προσέγγισαν με σωστό τρόπο και μου έδωσαν να καταλάβω ότι με θέλουν στην ομάδα. Μίλησα επίσης και με τον κόουτς που μου εξήγησε τον ρόλο μου. Άλλωστε έχουμε συνεργαστεί ξανά και με ξέρει ως παίκτη. Σήμερα τελειώνει και τυπικά το συμβόλαιο μου με την Μπιλμπάο,θα έχω μία συνάντηση μαζί τους και μετά θα πάρω την τελική μου απόφαση. Πιστεύω ότι μέσα στο επόμενο 48ώρο θα έχει τελειώσει το θέμα μου. Ξέρω ότι η καινούργια διοίκηση στον Άρη κάνει μία τεράστια προσπάθεια για να βελτιώσει την κατάσταση από όλες τις απόψεις και βλέπω ότι κάτι έχει αλλάξει προς το καλύτερο".
Πληροφορίες αναφέρουν ότι σήμερα δεν αποκλείεται να συμφωνήσει με τους "κίτρινους" και να έρθει την Δευτέρα πιθανότατα στην Θεσσαλονίκη. Όμως φαντάζει απίθανο ακόμα και αν συμφωνήσει σήμερα, να μπορέσει να αποκτήσει δικαίωμα συμμετοχής για την πρεμιέρα της Α1 και τον αγώνα της Δευτέρας με τον Παναθηναικό.


Tον χρωστάμε 160χιλιάρικα και παρόλα σκοπεύει να κλείσει σ'εμάς (συγκεντρώνει μεγάλες πιθανότητες).Αυτό δείχνει πόσο προσπαθεί η διοίκηση να είναι πλέον φερέγγυα.

Υ.Γ. Ευελπιστώ αύριο το ΠΑΛΕ να είναι γεμάτο,θα είμαστε εκεί να στηρίξουμε την ομάδα.
SteelGandalf
Γίνεται προσπάθεια να τονωθεί το ηθικό της ομάδας και να πορωθούν οι παίχτες μας.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Ο Παπαγεωργίου στην προπόνηση, θυμήθηκε τα παλιά με Αλεξανδρή μίλησε στους παίκτες για την πρεμιέρα

Ο παλαίμαχος άσος του Άρη στην δεκαετία του 1970, Χάρης Παπαγεωργίου κλήθηκε από τον προπονητή του συλλόγου -και παλιό του συμπαίκτη- Βαγγέλη Αλεξανδρή να μιλήσει στους καλαθοσφαιριστές των «κίτρινων» ενόψει του αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1.


Ο Παπαγεωργίου αναφέρθηκε στις παλιές ένδοξες στιγμές της ομάδας αλλά και στις σημερινές προκλήσεις.

«Αισθάνομαι ιδιαίτερη χαρά και συγκίνηση ευρισκόμενος σ’ έναν χώρο που έχω υπηρετήσει για πολλά χρόνια. Νιώθω ακόμη τις ιαχές, τις δονήσεις, τις συγκινήσεις, τις χαρές που ζήσαμε όλοι όσοι φορέσαμε αυτή τη φανέλα για μακρά περίοδο» είπε χαρακτηριστικά ενώ σε άλλο σημείο τόνισε: «Με αφορμή την έναρξη του πρωταθλήματος, ανταποκρινόμενος στην πρόσκληση του κόουτς θέλησα να έρθω σε επικοινωνία μαζί σας.

Αντιλαμβάνομαι πως οι εποχές έχουν αλλάξει, το παιχνίδι παίζεται με αμιγώς επαγγελματικούς κανόνες και πως «λειτουργείτε» σε ένα δυσμενές κλίμα.

Άλλωστε ο αθλητισμός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνικής ζωής και όλοι μας βιώνουμε τις συνέπειες της μεγάλης κρίσης που διέρχεται η πατρίδα μας. Ο Άρης είναι και παραμένει μια μεγάλη ομάδα, με «βαριά» φανέλα. Να δώσετε τον καλύτερο εαυτό σας. Όταν περάσετε τις γραμμές του γηπέδου, θα πρέπει να είστε αποφασισμένοι για τη νίκη».

Όπως θυμήθηκαν Αλεξανδρής και Παπαγεωργίου στο περιθώριο της παρουσίας του δεύτερου στην προπόνηση, ο παλαίμαχος άσος είχε σπουδαία παράδοση απέναντι στην ομάδα του Παναθηναϊκού.

Ό Αλεξανδρής θυμήθηκε χαρακτηριστικά ότι με την καθοδήγηση του Παπαγεωργίου που σημείωσε 47 πόντους, η ομάδα «έσπασε» το αήττητο έδρας που διατηρούσε ο Παναθηναϊκός για ένδεκα συνεχή χρόνια.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Έμεινε ελεύθερος ο Βεργίνης, υπογράφει αύριο

Ο Δημήτρης Βεργίνης έμεινε ελεύθερος από την Μπιλμπάο και έρχεται αύριο στη Θεσσαλονίκη για να υπογράψει το συμβόλαιο του με τον Άρη, διάρκειας ενός έτους. Μέχρι αύριο το απόγευμα αναμένεται να ανακοινωθεί επίσημα η απόκτηση του από τους κίτρινους και ο 25χρονος γκαρντ θα είναι στις κερκίδες του Αλεξάνδρειου για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.


Αύριο θα γίνει η τελική συνάντηση του προέδρου της κιτρινόμαυρης ΚΑΕ, Λευτέρη Αρβανίτη με τον εκπρόσωπο του Βεργίνη όπου θα οριστικοποιηθεί η συμφωνία των δυο πλευρών και με την άφιξη του παίκτη στην Ελλάδα θα μπουν οι υπογραφές στα συμβόλαια συνεργασίας. Ο Θεσσαλονικιός γκαρντ θα είναι στη διάθεση του Βαγγέλη Αλεξανδρή για τον αγώνα της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος απέναντι στο Ρέθυμνο που θα γίνει την άλλη Κυριακή (21/10) στην Κρητηκή πόλη.
alien-tour
QUOTE
Ο Δημήτρης Βεργίνης στον ΑΡΗ

Ο Δημήτρης Βεργίνης στον ΑΡΗ
15-10-2012

Η Κ.Α.Ε. ΑΡΗΣ ανακοινώνει την απόκτηση του Δημήτρη Βεργίνη.

Ο παίκτης αναμένεται το μεσημέρι της Δευτέρας (15/10) στη Θεσσαλονίκη από το Μπιλμπάο, ενώ το απόγευμα της ίδιας ημέρας θα βρεθεί στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, όπου και θα παρακολουθήσει το παιχνίδι του ΑΡΗ με τον Παναθηναϊκό (18:45).

Το Who is Who του παίκτη
Θέση: Γκαρντ
Ύψος: 1.93
Ημ. Γέννησης: 15/05/1987
Τόπος Γέννησης: Θεσσαλονίκη

Προηγούμενες ομάδες
2002-2003 Αστέρια
2004-2005 Ανατόλια
2005-2008 ΠΑΟΚ
2008-2011 Παναθηναϊκός
2011-2012 ΑΡΗΣ
2012-2013 ΑΡΗΣ

Οι κυριότερες διακρίσεις του αθλητή
Κυπελλούχος Ελλάδος το 2009
Πρωταθλητής Ελλάδος το 2009
Πρωταθλητής Ευρώπης το 2009
Πρωταθλητής Ελλάδος το 2010

Ο Δημήτρης Βεργίνης είναι 92 φορές διεθνείς με τις Εθνικές ομάδες Παίδων, Νέων και Εφήβων.


Y.Γ. Τι θα γίνει;Σε κάθε αγώνα θα΄χουμε παίκτες στα επίσημα; smile.gif
Υ.Γ.2. Να δουμε τι θα γίνει με τις λοιπές υποχρεώσεις.
Υ.Γ.3. Το απόγευμα έχει ΠΑΛΕ,μην ξεχνιόμαστε!
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Έτριβαν τα μάτια τους με το Παλέ Αγκάνθο και Κοέλιο!

Την ευκαιρία να διαπιστώσουν τι εστί κατάμεστο Παλέ έχουν οι παίκτες της ποδοσφαιρικής ομάδας του Άρη, που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό.


Πιο συγκεκριμένα το παιχνίδι των κίτρινων κόντρα στους πράσινους για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος είδαν οι Ερωτώκριτος Νταμαρλής, Σωκράτης Διούδης, Γιάννης Γιαννιώτας, Νταβίντ Αγκάνθο, Νούνο Κοέλιο και Ρούμπεν Πουλίδο.

Οι ποδοσφαιριστές του Άρη κάθονται πάνω ακριβώς από τον πάγκο της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή και πριν την έναρξη του αγώνα αρκετοί φίλοι του Άρη ζήτησαν να φωτογραφηθούν μαζί τους.

Ο Κοέλιο και ο Αγκάνθο δεν σταμάτησαν να τραβούν βίντεο και φωτογραφίες τόσο από τον αγώνα, όσο και από τις κερκίδες που έχουν εξαιρετικό παλμό!


Φανταστείτε τι θα πάθαιναν αν έβλεπαν και ζούσαν τον παλμό του Παλέ επί εποχής Γκάλη!!!
alien-tour
QUOTE
Ο Άρης αφήνει όλες τις επιλογές ανοικτές για την ενίσχυσή του!-pressaris.gr

Μέσα στην βδομάδα ο Άρης θα έχει καταλήξει στον παίκτη ή τους παίκτες που θα αποκτήσει για να καλύψει τα κενά που άφησαν οι Αμερικανοί. Απομακρύνεται η περίπτωση του Στέφαν Νάντζφεϊ, παρότι αυτόν θέλει ο Αλεξανδρής, στο προσκήνιο οι λύσεις Γιώργου Τσιάρα και Τζέρεμι Χαντ.

Ο Άρης από την στιγμή που έκανε πρόταση 7.000 ευρώ μηνιαίως στον Νάντζφεϊ, σημαίνει ότι μπορεί να δώσει αυτά τα χρήματα. Είναι πολύ πιθανό με αυτά τα χρήματα να αποκτήσει τους δύο παίκτες (Τσιάρας, Χαντ) κάτι που θα σημαίνει μεγαλύτερη ενίσχυση.

Οι κίτρινοι έχουν όλα τα δεδομένα ανοικτά. Δεν αποκλείουν τίποτα, απλώς θέλουν να κάνουν προσεκτικές κινήσεις, γιατί δεν πρέπει να ξεφύγουν από τον αρχικό προϋπολογισμό. Αν συμφωνήσουν πως οι δύο παίκτες (Τσιάρας, Χαντ) όντως μπορούν να προσφέρουν λύσεις, τότε είναι πολύ πιθανό να προχωρήσουν με μεγαλύτερη θέρμη τις διαπραγματεύσεις για την απόκτησή τους. Αν όχι, τότε ίσως κρατήσουν χρήματα τα οποία θα χρησιμοποιήσουν ίσως στην διάρκεια της χρονιάς, με την προϋπόθεση ότι θα έχει αρθεί το απαγορευτικό μεταγραφών από την FIBA.


Προσθήκη για τον αγώνα με τον ΑΓΟΡ δεν νομίζω να έχουμε,πλην του Βεργίνη.Θα προτιμούσα δυο παίκτες έναντι του Νάντζφεϊ αλλά έτσι θα παραγκωνιστούν οι μικροί.Επίσης πιστεύω οτι Βεργίνης & Τσιάρας θα είναι περισσότερο βελτιωμένοι σε σχέση με πέρσι.
Timemaster
νομίζω πως το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε τώρα είναι να μη πάρουμε κάποιον παίχτη και να κοιτάξουμε μέχρι το Γενάρη να διώξουμε το μπαν από πάνω μας με τα λεφτά που θα δίναμε σε μερικά συμβόλαια ακόμα τώρα.

Από τους παίχτες που ακούγονται που έχουν τα χαρτιά τους ακόμα στην Ελλάδα δε νομίζω πως κάποιος μας κάνει έτσι όπως έχει στιθεί η ομάδα.
Ούτε ο Τσιάρας θα μας ανεβάσει επίπεδο ούτε ο Νάτζφει απλά θα μας διώξουν λιγάκι το άγχος ενός τραυματισμού στους ψηλούς ή ακόμα και της φθοράς των φάουλ.

Στην πραγματικότητα αυτό που θέλουμε είναι εξυγίανση οπότε δε σπαταλάμε άλλα λεφτά κάνουμε διακανονισμούς έτσι ώστε Γεννάρη-Φλεβάρη να μην έχουμε πρόβλημα μεταγραφών και μόνο στην περίπτωση που η ομάδα πάει για φούντο ή κινδυνεύει παίρνουμε έναν παίχτη που πραγματικά θα μας βοηθήσει.

Αν με αυτή την ομάδα πέφτουμε τότε πιστεύω πως και με Τσιάρα ή Νάτζφει πάλι πέφτουμε.

rolleyes.gif
SteelGandalf
Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμη και δεν μπορούμε να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα, θεωρώ πως δεν θα τεθεί θέμα υποβιβασμού (μην τρελαθούμε κιόλας).

Μπορεί το κάτι παραπάνω να μην είμαστε ικανοί να το πετύχουμε χωρίς ξένους (και πάλι δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά, αφού θα πρέπει να δούμε πως θα πάει η ομάδα μας σε βαθός χρόνου) και όταν λέω κάτι παραπάνω εννοώ ένα πλασάρισμα στην 6άδα.
Timemaster
έτσι όπως έχω δει τα ρόστερ των ομάδων και όσα παιχνίδια έδειξε η τηλεόραση εως τώρα δε βλέπω απίθανο το σενάριο οποιαδήποτε ομάδα (πλην Ολυμπιακού-Παναθηναικού) να κινδυνέψει να πέσει!!!
Ίσως η μοναδική ομάδα που νομίζω πως είναι ένα βήμα καλήτερη από όλες τις άλλες είναι ο Πανιώνιος αλλά και αυτός στα χαρτιά ως τώρα.

Από εκεί και πέρα το να μην έχουμε ξένους παίχτες μας δημιουργεί μεγάλο ντισαβαντάζ στην ταχύτητα, την εκρηκτικότητα και γενικά τα αθλητικά-ατομικά προσώντα που διαθέτουν οι Αφροαμερικάνοι παίχτες. Χωρίς αυτούς κάθε ομάδα μπορεί εύκολα ή δύσκολα (θα φανεί στην πορεία) να χτυπηθεί.

Ενώ με την απαγόρευση μεταγραφών με έναν σοβαρό τραυματισμό ή εξαιτίας κάποιου παίχτη που θα θέλει να σπάσει το συμβόλαιο του το Χειμώνα ή ενός παίχτη που δεν αποδίδει να παίζουμε με παίχτη-παίχτες λιγότερους και μάλιστα σε κέραιες θέσεις.

οπότε άμα δε δω την ομάδα να παίζει μερικά παιχνίδια δε μπορώ να πω πως είναι υπερβολή ότι ένας από τους υποψήφιους για Α2 είναι και ο Άρης.

rolleyes.gif
tuareg
QUOTE (Timemaster @ Oct 20 2012, 18:53 ) *
έτσι όπως έχω δει τα ρόστερ των ομάδων και όσα παιχνίδια έδειξε η τηλεόραση εως τώρα δε βλέπω απίθανο το σενάριο οποιαδήποτε ομάδα (πλην Ολυμπιακού-Παναθηναικού) να κινδυνέψει να πέσει!!!
Ίσως η μοναδική ομάδα που νομίζω πως είναι ένα βήμα καλήτερη από όλες τις άλλες είναι ο Πανιώνιος αλλά και αυτός στα χαρτιά ως τώρα.

Από εκεί και πέρα το να μην έχουμε ξένους παίχτες μας δημιουργεί μεγάλο ντισαβαντάζ στην ταχύτητα, την εκρηκτικότητα και γενικά τα αθλητικά-ατομικά προσώντα που διαθέτουν οι Αφροαμερικάνοι παίχτες. Χωρίς αυτούς κάθε ομάδα μπορεί εύκολα ή δύσκολα (θα φανεί στην πορεία) να χτυπηθεί.

Ενώ με την απαγόρευση μεταγραφών με έναν σοβαρό τραυματισμό ή εξαιτίας κάποιου παίχτη που θα θέλει να σπάσει το συμβόλαιο του το Χειμώνα ή ενός παίχτη που δεν αποδίδει να παίζουμε με παίχτη-παίχτες λιγότερους και μάλιστα σε κέραιες θέσεις.

οπότε άμα δε δω την ομάδα να παίζει μερικά παιχνίδια δε μπορώ να πω πως είναι υπερβολή ότι ένας από τους υποψήφιους για Α2 είναι και ο Άρης.

rolleyes.gif


απ'οσο ειδα σημερα παντως απο ελευσινα-καβαλα σημερα μεγαλο ρολο θα παιξουν οι αμυνες...
οι δυο ομαδες δεν ειχαν κανεναν εκρηκτικο αμερικανο λιγο να πιεζοντουσαν στην αμυνα εχαναν τα αυγα και τα πασχαλια...το
Θεωρω οτι και οι 12 ομαδες ειναι μετριες και μεγαλο ρολο θα παιξει η εδρα,δε πιστευω οτι θα φτασουμε σε σημειο να κινδυνεψουμε...βλεπω την 6αδα σιγουρη..
Timemaster
QUOTE(tuareg @ Oct 20 2012, 19:02 ) *
απ'οσο ειδα σημερα παντως απο ελευσινα-καβαλα σημερα μεγαλο ρολο θα παιξουν οι αμυνες...
οι δυο ομαδες δεν ειχαν κανεναν εκρηκτικο αμερικανο λιγο να πιεζοντουσαν στην αμυνα εχαναν τα αυγα και τα πασχαλια...το
Θεωρω οτι και οι 12 ομαδες ειναι μετριες και μεγαλο ρολο θα παιξει η εδρα,δε πιστευω οτι θα φτασουμε σε σημειο να κινδυνεψουμε...βλεπω την 6αδα σιγουρη..



τι να τον κάνει τον Αμερικανό η Ελευσίνα όταν έχει έναν τέτοιο Λιακόπουλο;
έδωσε απίστευτη ταχύτητα στο παιχνίδι.
rolleyes.gif

και εγώ θέλω να πιστεύω πως δε θα κινδυνέψουμε και χωρίς ξένους πως θα είμαστε 6 με 8 θέση όπως και πέρσι αλλά
πραγματικά εδώ και κάθε χρόνο κάνουμε ομάδα με φιλοδοξίας και τρώμε την μια τριαντάρα πίσω από την άλλη οπότε φέτος δεν έχω ιδέα τι θα γίνει με εμάς.

Όπως είπα και προηγουμένως χωρίς ξένους ελαχιστοποιείς την ικανότητα για διορθωτικές κινήσεις και για αντιμετώπιση αναποδιών που είναι δεδομένο ότι θα έχεις μέσα στην χρονιά. Και αυτό είναι κάτι που δε μπορείς εύκολα να το κρύψεις με την καλή άμυνα.

rolleyes.gif
SteelGandalf
Αυτή τη στιγμή (εδώ και μερικές ώρες), γίνεται συμβούλιο στα γραφεία της Κ.Α.Ε., στο οποίο, από κάποια στιγμή και μετά, κλήθηκε και ο προπονητής μας.

Δεν θεωρώ πως θα πρέπει να παρθούν βιαστικές αποφάσεις. Δεν πρέπει, σε καμία περίπτωση, να ξεχνάμε πως πέρσι ο κύριος Αλεξανδρής κράτησε την ομάδα, με νύχια και με δόντια, ώστε να μην διαλυθεί.

Θα πρέπει όμως να δοθούν αμοιβαίες εξηγήσεις και να εντοπιστεί ο λόγος για τον οποίο η ομάδα μας εμφανίζει αυτό το κάκιστο πρόσωπο στα παιχνίδια. Δεν δέχομαι με τίποτα πως αυτές είναι οι δυνατότητες της, ακόμη και χωρίς την βοήθεια των Αμερικανών.

Βρείτε το πρόβλημα και καταπολεμίστε το.-
alien-tour
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 22 2012, 19:57 ) *
Αυτή τη στιγμή (εδώ και μερικές ώρες), γίνεται συμβούλιο στα γραφεία της Κ.Α.Ε., στο οποίο, από κάποια στιγμή και μετά, κλήθηκε και ο προπονητής μας.

Δεν θεωρώ πως θα πρέπει να παρθούν βιαστικές αποφάσεις. Δεν πρέπει, σε καμία περίπτωση, να ξεχνάμε πως πέρσι ο κύριος Αλεξανδρής κράτησε την ομάδα, με νύχια και με δόντια, ώστε να μην διαλυθεί.

Θα πρέπει όμως να δοθούν αμοιβαίες εξηγήσεις και να εντοπιστεί ο λόγος για τον οποίο η ομάδα μας εμφανίζει αυτό το κάκιστο πρόσωπο στα παιχνίδια. Δεν δέχομαι με τίποτα πως αυτές είναι οι δυνατότητες της, ακόμη και χωρίς την βοήθεια των Αμερικανών.

Βρείτε το πρόβλημα και καταπολεμίστε το.-


Ακούγεται οτι θα γίνει κίνηση για τον Κόλεμαν που έχει παίξει σε Ηρακλή & ΑΓΟΡ.Αν θέλαμε Άσσο,γιατί δεν πήραμε αυτόν από την αρχή κι ας μην πέρναμε τον Βεργίνη...(Τι λέω τώρα...).
Τα παραπάνω χρήματα βλέπω να τα βάζουν πάλι εξωδιοικητικοί ή από χορηγία.

Συμφωνώ οτι δεν πρέπει ν'αλλάξει ο προπονητής αλλά να βρούνε τι φταίει.
SteelGandalf
Αν θυμάσαι, πριν λίγες ημέρες, αναρωτήθηκα για τον λόγο απόκτησης του Δημήτρη Βεργίνη σε αυτό το ρόστερ.

Δεν μου κολλάει με τίποτα, σύμφωνα με τους προϋπάρχοντες παίχτες (αρκετά "δυάρια"), αλλά και τις ανάγκες της ομάδας (για προσθήση point guard), η συγκεκριμένη κίνηση.

QUOTE(www.pressaris.gr)
Αρβανίτης: «Οι εξηγήσεις που έδωσε ο προπονητής θα συζητηθούν τις επόμενες ώρες…»

Ολοκληρώθηκε το διοικητικό συμβούλιο της ΚΑΕ για το θέμα του προπονητή και της μεταγραφικής ενίσχυσης της ομάδας. Απόφαση δεν πάρθηκε. Ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Λευτέρης Αρβανίτης είπε ότι ακούστηκαν οι απόψεις του Βαγγέλη Αλεξανδρή, θα συζητηθούν τις επόμενες ώρες και θα παρθεί απόφαση με την ανάλογη ψυχραιμία.


Ο Λευτέρης Αρβανίτης τόνισε αρχικά σε δηλώσεις του αμέσως μετά το τέλος του σημερινού συμβουλίου πως “φωνάξαμε τον προπονητή να μας πει την άποψή του για τα αγωνιστικά ζητήματα. Οι απόψεις ακούστηκαν. Το διοικητικό συμβούλιο δεν θα πάρει κάποια απόφαση άμεσα, αύριο θα είμαστε πάλι εδώ…”.

Ρωτήθηκε αν τέθηκαν αγωνιστικά ζητήματα, κυρίως ως προς την ενίσχυση της ομάδας και απάντησε: “Ο προϋπολογισμός είναι μετρημένος, προσπαθούμε μέσα στα πλαίσια που μας έχει δώσει η κατάσταση που παραλάβαμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για την ομάδα. Γι' αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε την ομάδα και τον σύλλογο”.

Σε ερώτηση αν τέθηκε θέμα προπονητή είπε ότι “μας έδωσε κάποιες εξηγήσεις και κατέβηκα να σας ενημερώσω. Οι εξηγήσεις που έδωσε ο προπονητής θα συζητηθούν τις επόμενες ώρες από το διοικητικό συμβούλιο και θα παρθεί η απόφαση με την ανάλογη ψυχραιμία”.
alien-tour

Μας έχουν βγάλει την ψυχή με τα "Σήμερα,Αύριο,Μεθάυριο,ως την Παρασκευή κλπ"!
Όλο το καλοκαίρι ακούγαμε διωρίες.
SteelGandalf
Μη συζητάς.

Πάντως δεν μου άρεσε η τοποθέτηση του προέδρου, σχετικά με την ερώτηση "αν τέθηκε θέμα προπονητή".

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ή το τελειώνεις το θέμα (θετικά ή αρνητικά) ή δεν βγαίνεις να κάνεις δηλώσεις μέχρι να έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις.

Θεωρώ πως έτσι είναι πιο σωστό και για την ηρεμία της ομάδας. Χρειάζονται ανακουφιστικές βαλβίδες, η οποίες στην παρούσα φάση δεν φαίνεται να υπάρχουν ή δεν λειτουργούν.
alien-tour

Από κάποια μέλη "παίζει" να τέθηκε...Αλλά δεν θέλω να δώ άλλες κινήσεις απελπισίας.Καλύτερα που δεν πάρθηκε απόφαση σήμερα αν και αδειάζουν με τις δηλώσεις τον προπονητή.
natouralistis
Δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναγραψει εδω περα, αλλα χαιρομαι να ακουω συζητηση Αρειανων για μπασκετ. Μακραν οι πιο μπασκετικοι φιλαθλοι στην Ελλαδα. Εχοντας ζησει σε Αθηνα και Θεσ/νικη, προερχομενος απο επαρχια και εχοντας συναναστραφει οπαδους - φιλαθλους ολων των ομαδων, μετα λογου γνωσεως λεω πως μονο σε Αρειανους συναντησα αθλητικη κουβεντα που δεν ειχε καθολου μπαλα ,παρα μονο μπασκετ.

Στα αγωνιστικα τι να πουμε. Περασμενα μεγαλεια διηγωντας τα να κλαις. Ο Αρης σε αυτη τη κατασταση εδω και τοσα χρονια..Κριμα για το μπασκετ πραγματικα.
SteelGandalf
Έτσι ακριβώς φίλε "περιοδεύοντα-εξωγήινε". Φαίνεται πως από κάποιους τέθηκε θέμα.

Το θέμα, κατά την άποψη μου είναι, όπως έχω πει, να δούμε τι φταίει. Αυτός είναι και ο λόγος που χθες είπα πως δεν δέχομαι ότι ο προπονητής δεν γνωρίζει τον λόγο για τον οποίο η ομάδα παρουσιάζει αυτή την εικόνα. Αν αυτός δεν το ξέρει, τότε ποιος το ξέρει; Με τέτοιες δηλώσεις, είναι σαν να παραδέχεσαι πως έχεις χάσει το παιχνίδι των αποδυτηρίων.

Να είσαι καλά φίλε natouralisti. wink.gif

Μας τιμούν τέτοιες απόψεις, ειδικά όταν εκφέρονται από φίλους άλλων ομάδων.

Όσο για τον Άρη μας, δεν μπορούσες να περιγράψεις καλύτερα την κατάσταση μας, μετά την εποχή της Αυτοκρατορίας.

... και διηγώντας τα να κλαις (με μαύρο δάκρυ)...
tuareg
πρεπει να χαιρεταει ο Βαγγελης...και οχι μονο για το αγωνιστικο....
το θεμα ειναι ποιος θα ερθει και τι μπορει να δωσει
alien-tour
QUOTE(natouralistis @ Oct 22 2012, 20:52 ) *
λεω πως μονο σε Αρειανους συναντησα αθλητικη κουβεντα που δεν ειχε καθολου μπαλα ,παρα μονο μπασκετ.


Αυτό το φαινόμενο εδώ στη Θεσσαλονίκη βλέπω να εξασθενεί...Δυστυχώς.
Πάρε παράδειγμα τον αγώνα ΑΡΗΣ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ,κόσμος περίπου 6000.
ΑΡΗΣ-ΠΑΟ πρεμιέρα πρωταθλήματος,κόσμος περίπου 3500.

Από τις συζητήσεις σε θέμα αθλημάτων,πλέον ο Αρειανός κοιτάζει στη μπάλα ή να το θέσω καλύτερα σε όποιο τμήμα κερδίζει (βλέπε αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ).
natouralistis
QUOTE (SteelGandalf @ Oct 22 2012, 22:58 ) *
Έτσι ακριβώς φίλε "περιοδεύοντα-εξωγήινε". Φαίνεται πως από κάποιους τέθηκε θέμα.

Το θέμα, κατά την άποψη μου είναι, όπως έχω πει, να δούμε τι φταίει. Αυτός είναι και ο λόγος που χθες είπα πως δεν δέχομαι ότι ο προπονητής δεν γνωρίζει τον λόγο για τον οποίο η ομάδα παρουσιάζει αυτή την εικόνα. Αν αυτός δεν το ξέρει, τότε ποιος το ξέρει; Με τέτοιες δηλώσεις, είναι σαν να παραδέχεσαι πως έχεις χάσει το παιχνίδι των αποδυτηρίων.

Να είσαι καλά φίλε natouralisti. wink.gif

Μας τιμούν τέτοιες απόψεις, ειδικά όταν εκφέρονται από φίλους άλλων ομάδων.

Όσο για τον Άρη μας, δεν μπορούσες να περιγράψεις καλύτερα την κατάσταση μας, μετά την εποχή της Αυτοκρατορίας.

... και διηγώντας τα να κλαις (με μαύρο δάκρυ)...


Ανηκω στη γενια που στο τι ομαδα εισαι ολοι λεγαμε 2 ομαδες, "Ολυμπιακος στο ποδοσφαιρο, Αρης στο μπασκετ"...Τελικος στη Μπουρσα ανατροπη 20 ποντων απο ηττα στο Αλεξανδρειο με τρελομπονι, Σακλεφορντ, Ορτιθ, τι να λεμε τωρα, ο Αρης μας εβαλε το μπασκετ στο μυαλο.
Hakeem
QUOTE(gallistis @ Oct 12 2012, 00:24 ) *
δεν εμπιστεύθηκαν λάθος ανθρώπους...απλά δε πληρώσαμε σε αυτούς που χρωστάμε...ήξεραν το σκηνικό πέρσι με το μαρούσι.αλλά προτίμησαν να εκτεθεί η ομάδα


επιτελους καποιος το ειπε, γιατι ακομα απορω τι εννοει ο προεδρος του Αρη? Σε ποια περιπτωση η ΦΙΜΠΑ εχει επιτρεψει μεταγραφες για ομαδα που χρωσταει για να το εκανε τωρα; Απειρια ισως, αλλα η ευθυνη ειναι του Αρη και μονο του Αρη. Του παλιου Αρη ισως, αλλα η ομαδα χρωσταει και οχι ο καθε προεδρος ξεχωριστα
SteelGandalf
QUOTE(tuareg @ Oct 22 2012, 21:02 ) *
πρεπει να χαιρεταει ο Βαγγελης...και οχι μονο για το αγωνιστικο....
το θεμα ειναι ποιος θα ερθει και τι μπορει να δωσει


Αυτό κατάλαβα κι εγώ (πρέπει να "χαιρετάει"), γι' αυτό κι έγραψα πως δεν μου άρεσε ο τρόπος χειρισμού της υπόθεσης του.

Το άλλο μεγάλο θέμα που ήθελα, αλλά ξέχασα, να θίξω είναι ακριβώς αυτό που λες Βασίλη.

Ποιος θα έρθει και τι θα μπορέσει να προσφέρει... Quiz για δυνατούς λύτες...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Σήμερα κλείνει το κεφάλαιο προπονητή, όλα παρέμειναν ανοικτά για τον Αλεξανδρή!

Θέμα προπονητή υφίσταται ξεκάθαρα στον μπασκετικό Άρη. Συζητήθηκε χθες, θα συζητηθεί και σήμερα σε άλλη βάση, αφού υπάρχουν πλέον… κατατεθειμένες και οι απόψεις του ίδιου του Βαγγέλη Αλεξανδρή και θα παρθεί η απόφαση για λύση της συνεργασίας ή όχι.


Η διοίκηση είναι σαφώς προβληματισμένη γιατί είδε ότι το… πάθημα της Κηφισιάς δεν έγινε μάθημα στην ομάδα και αγωνιστικά παρουσίασε την ίδια άσχημη εικόνα και στο Ρέθυμνο. Δεν είναι οι ήττες που έχουν δημιουργήσει δυσαρέσκεια και εν τέλει “θέμα προπονητή”, αλλά το γεγονός ότι η ομάδα χάνει χωρίς να παίζει τίποτα!

Ο Αλεξανδρής παρουσίασε τα επιχειρήματά του στους διοικούντες, είπε για την απουσία των Αμερικανών, ζήτησε κι άλλη ενίσχυση πέρα από την απόκτηση του Δημήτρη Βεργίνη και σήμερα θα γνωρίζει αν κατάφερε να πείσει τους διοικούντες ή όχι.

Η… συνέχεια του χθεσινού συμβουλίου ουσιαστικά θα κρίνει αν ο Άρης προχωρήσει σε αλλαγές στην τεχνική ηγεσία, σε προσθήκες στο ρόστερ ή – υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο – σε τίποτα από τα δύο.

Επίσης, είναι προφανές ότι η διοίκηση για να μπορέσει να απομακρύνει τον Αλεξανδρή από την τεχνική ηγεσία, θα πρέπει να έχει ήδη βρει τον διάδοχό του, γιατί ο Άρης δεν μπορεί – και είναι βέβαιο αυτό – να πάει “ακέφαλος” στον αγώνα με τον Ηλυσιακό το Σάββατο.
alien-tour
Eίδηση της τελευταία στιγμής...

Τη θέση του Βαγγέλη Αλεξανδρή πέρνει ο Νίκος Φώσκολος (Βλέπε Λάμψη,Καλημέρα Ζωή).
Για την ενίσχυση του ρόστερ θα φέρει μαζί του τον Αστυνόμο Θεοχάρη για τη θέση του playmaker και 4άρι ο Αστυνόμος Λεβένταγας (Κάνει καλά block out!) laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Πέρα από την πλάκα,πιστεύω οτι στο τέλος της ημέρας θα μας χαιρετήσει ο Βαγγέλας (αν και δεν το θέλω).Βλέπω στην τελική να παίρνουμε Ντικούδη για τεσσάρι αν και δεν έχει ακουστεί πουθενά.Για λύσεις από το "πανέρι" να μην ψάξουν καν...Δεν γίνεται με το υπάρχον υλικό να μην μπορείς να σταθείς αξιοπρεπώς.Πιστεύω οτι στο ΠΑΛΕ θα παλέψουν και θα γίνει μια καλή αρχή...(Έτσι θέλω να ελπίζω).

Αν γίνουν αλλαγές σε πάγκο και ρόστερ,θα πρέπει να καλυφθούν από χορηγίες.Ακόμα η φανέλα είναι άδεια.
SteelGandalf
Να σας πω κι ένα, σύντομο, ανέκδοτο...

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στον Άρη...!!!

Καλό εεε;;;
alien-tour
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 23 2012, 13:22 ) *
Να σας πω κι ένα, σύντομο, ανέκδοτο...

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στον Άρη...!!!

Καλό εεε;;;


Σφαιρόπουλος: «Ξεκουράζομαι και ό,τι προκύψει»

Μη το γελάς...αν και δεν παίζει μια αν δεν βάλουν το χέρι στην τσέπη οι εξωδιοικητικοί.
Το ενδεχόμενο να μείνει ο Παπαδόπουλος στον πάγκο για πρώτος το έχουν σκεφτεί;


alien-tour
Στα "Αθλητικά Νέα" και στην εκπομπή "OXI ΣΤΟ ΚΑΤΕΝΑΤΣΙΟ" αναφέρουν οτι δεν υπάρχει θέμα αλλαγής προπονητή και παραμένει ο Βαγγέλας.Αυτό που θα συζητηθεί είναι το θέμα της ενίσχυσης.

QUOTE
Φέρνει Χαντ ο Άρης! basketplus.gr Στη Θεσσαλονίκη αναμένεται ο Τζέρεμι Χαντ για λογαριασμό του Άρη αύριο (24/10) το βράδυ! Ο Αμερικανός γκαρντ - φόργουορντ θα περάσει από διαδικασία δοκιμής και εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, θα υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας με τους «κίτρινους».



4άρι θέλουμε...Aπό κοντούς είμαστε full...
SteelGandalf
Ρε παιδιά, θα τρελαθώ...

Δεν έχουμε παίχτη να οργανώσει την επίθεση και ψάχνουμε 4άρι;

Ποιος θα παίξει ως οργανωτής;
alien-tour
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 23 2012, 15:06 ) *
Ρε παιδιά, θα τρελαθώ...
Δεν έχουμε παίχτη να οργανώσει την επίθεση και ψάχνουμε 4άρι;
Ποιος θα παίξει ως οργανωτής;


Άποψη μου είναι οτι Βεργίνης-Πάσαλιτς μπορούν να παίξουν στον Άσσο (Εδώ κολλούσε ο Keys αλλά είναι ακριβός).Από την άλλη δεν γίνεται να βγάζει 40λεπτα ο Ασημακόπουλος.
SteelGandalf
Μιλάμε για κατά συνθήκη άσο;

Δεν ξέρω για τον Πάσαλιτς (ίσως να μπορεί όντως). Ο Βεργίνης όμως δεν δύναται ρε παιδιά. Πως να το κάνουμε; Με το ζόρι δεν γίνεται να τον κάνουμε άσο.

Τον είδαμε και την προηγούμενη σεζόν. Δεν μπορεί να οργανώσει, δεν βλέπει γήπεδο κι έχει και πρόβλημα με τα, πολλά, λάθη.

Περισσότερο θα χαλάει το παιχνίδι μας, παρά θα το φτιάχνει...
alien-tour
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 23 2012, 14:50 ) *
Μιλάμε για κατά συνθήκη άσο;Ο Βεργίνης όμως δεν δύναται ρε παιδιά. Πως να το κάνουμε; Με το ζόρι δεν γίνεται να τον κάνουμε άσο.Τον είδαμε και την προηγούμενη σεζόν. Δεν μπορεί να οργανώσει, δεν βλέπει γήπεδο κι έχει και πρόβλημα με τα, πολλά, λάθη.


Όντως κατά συνθήκη άσος,και οι δυό λειτουργούν καλύτερα στο 2 αλλά με την υπάρχουσα κατάσταση,θέλοντας και μη,πρέπει ένας από τους 2 να παίζει περισσότερο σαν playmaker.


SteelGandalf
Αν συμβεί αυτό και πορευτούμε με αυτό το σκεπτικό, με μεγάλη μου λύπη σας δηλώνω πως δεν περιμένω τίποτα απολύτως καλύτερο σε σχέση με πέρσυ.

Είχα μια ελπίδα στον Cliff Colimon, μήπως μπορούσε να προσφέρει κάποια πράγματα περισσότερα στον τομέα της οργάνωσης.

Από την στιγμή που δεν ολοκληρώθηκαν οι τρεις μετεγγραφές μας, φαίνεται να πήγε περίπατο και ο όποιος σχεδιασμός μας και αυτό είναι κρίμα. Θα έπρεπε να έχουν αποκτήσει ένα Έλληνα ή κοινοτικό point guard, in order to avoid the worst case scenario.

Δεν το έκαναν και τώρα πολύ φοβάμαι πως θα χαραμιστεί η χρονιά πριν καλά καλά ξεκινήσει...
tuareg
παιρνουμε τζερεμυ χαντ που επαιζε περσυ στο καοδ.

http://basketplus.gr/index.php?option=com_...&Itemid=151

http://basketplus.gr/index.php?option=com_...&Itemid=151

μαλλον αποφασισαν οτι πρωτα η ομαδα χρειαζεται αθλητικα προσοντα και μετα ψηλο....

ο Αρβανιτης εχει χιουμορ παντως

http://www.basketplus.gr/index.php?option=...&Itemid=129

alien-tour
QUOTE
Αλεξανδρής: "ποτέ υπό προθεσμία!"-basketplus.gr
Με αφορμή τα όσα γράφτηκαν και ακούστηκαν τις τελευταίες ημέρες σχετικά με την παραμονή του Βαγγέλη Αλεξανδρή στον πάγκο του Άρη, ο "Τίγρης" έσπευσε να δώσει διευκρινήσεις μέσω του προσωπικού του λογαριασμού στο Facebook αφήνοντας αιχμές προς διάφορες κατευθύνσεις.
Αναλυτικά το σχόλιο του «Τίγρη» στο facebook: «Επειδή κάποιοι συνεχίζουν τον πόλεμο από την πρώτη στιγμή που γύρισα στην ομάδα για συγκεκριμένους λογούς… σας ενημερώνω ότι ποτέ στην καριέρα μου δεν ήμουν προπονητής υπό προθεσμία».


Με Χάντ ή όχι το Σάββατο πρέπει η ομάδα να είναι αλλαγμένη προς το καλύτερο.Δεν φτάνουν μόνο οι φωνές του Βαγγέλη,χρειάζονται αυτοματισμοί που να ξεμπλοκάρουν την ομάδα αλλά και να προσπαθήσουν οι παίκτες.
tuareg
τελος ο βαγγελης

http://www.arisbc.gr/#el/%CE%91%CE%BD%CE%B...1%CE%97%CE%A3-1
alien-tour
QUOTE(tuareg @ Oct 24 2012, 19:01 ) *
τελος ο βαγγελης


Για να'χουμε κάτι ν'ασχολούμαστε πάλί...
Δεν ξέρω αν θα ωφελήσει (μακάρι) η αλλαγή αλλά ελπίζω να βγεί κάτι καλό από το όλο θέμα.
βλέπω τον Παπαδόπουλο να κάθεται για πρώτος στον αγώνα με τον Ηλυσιακό.Για τον αν θα κλείσει ο Σφαιρόπουλο θα δείξει...
Μπορεί την απομάκρυνση του Βαγγέλη να την ζήτησαν αυτή που θα βάλουν τα λεφτά για Σφαιρόπουλο...
SteelGandalf
Ποιος Σφαιρόπουλος ρε παιδιά; Εγώ για πλάκα το είπα (ευσεβείς πόθοι)...

QUOTE(www.pressaris.gr)
Αγγέλου ο επικρατέστερος!

Ο Βαγγέλης Αγγέλου θα είναι κατά πάσα πιθανότητα ο επόμενος προπονητής του Άρη. Ο άμεσος συνεργάτης του Ντούσαν Ίβκοβιτς στον Ολυμπιακό και τη Διναμό Μόσχας φαίνεται πως κερδίζει τη μάχη από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο!


Σύμφωνα με πληροφορίες του PRESSARIS ο Αγγέλου είναι αυτός που θεωρείται επικρατέστερος για να διαδεχθεί τον Βαγγέλη Αλεξανδρή στον πάγκο των κίτρινων. Δεν αποκλείεται ακόμα και αύριο ο Έλληνας τεχνικός να βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη και να έχει τις τελικές συζητήσεις με την ΚΑΕ για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας των κίτρινων.


Πρέπει να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι υπέρ της απομάκρυνσης του κυρίου Αλεξανδρή.

Επίσης, μεταξύ των κυρίων Αγγέλου και Σφαιρόπουλου, προτιμώ χαλαρά τον 2ο, διότι έχει δουλέψει ως πρώτος προπονητής, για χρόνια, σε ομάδες και τον θεωρώ ως έναν από τους καλύτερους ανερχόμενους Έλληνες προπονητές.

Το τι θα αποφασιστεί τελικά δεν το γνωρίζω.
SkyFall
QUOTE (SteelGandalf @ Oct 24 2012, 22:10 ) *
Ποιος Σφαιρόπουλος ρε παιδιά; Εγώ για πλάκα το είπα (ευσεβείς πόθοι)...



Πρέπει να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι υπέρ της απομάκρυνσης του κυρίου Αλεξανδρή.

Επίσης, μεταξύ των κυρίων Αγγέλου και Σφαιρόπουλου, προτιμώ χαλαρά τον 2ο, διότι έχει δουλέψει ως πρώτος προπονητής, για χρόνια, σε ομάδες και τον θεωρώ ως έναν από τους καλύτερους ανερχόμενους Έλληνες προπονητές.

Το τι θα αποφασιστεί τελικά δεν το γνωρίζω.


περίεργη περίπτωση ο Αγγέλου. έχεις τις γνώσεις αλλά το θέμα είναι να τον δεχτούν οι παίχτες γιατί είναι πολύ ιδιόρρυθμος χαρακτήρας.
hagi
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 24 2012, 22:10 ) *
Ποιος Σφαιρόπουλος ρε παιδιά; Εγώ για πλάκα το είπα (ευσεβείς πόθοι)...



Πρέπει να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι υπέρ της απομάκρυνσης του κυρίου Αλεξανδρή.

Επίσης, μεταξύ των κυρίων Αγγέλου και Σφαιρόπουλου, προτιμώ χαλαρά τον 2ο, διότι έχει δουλέψει ως πρώτος προπονητής, για χρόνια, σε ομάδες και τον θεωρώ ως έναν από τους καλύτερους ανερχόμενους Έλληνες προπονητές.

Το τι θα αποφασιστεί τελικά δεν το γνωρίζω.


Ακριβώς την ίδια άποψη έχω..Το διάβασα πριν λίγο και είμαι κάπως μπερδεμένος.Από την μία ξέρω ότι ο Αλεξανδρής είναι Αρειανός και γουστάρει να είναι στον Άρη και δουλεύει αλλά απο την άλλη μου δίνει την αίσθηση ότι είναι παλαιού τύπου και δεν μπορεί να παίξει σύγχρονο μπάσκετ..Ίσως δεν αρκεί.. Ένας άλλος λοιπόν προπονητής ίσως έχει αυτό που δεν έχει ο Βαγγέλης..

Τώρα και γω προτειμώ Σφαιρόπουλο που τον θεωρώ πολύ καλό και ανερχόμενο. Ο Αγγέλου βασικά μου είναι αντιπαθείς με το στυλάκι του αλλά είναι όμως σοβαρός και ίσως να είναι καλό προπονητής μιας και έχει εμπειρίες.Αλλά φοβάμαι το ότι ήταν βοηθός..
Όποιος και να είναι μακάρι να κάνει καλή δουλειά και να γίνει καλύτερη η ομάδα μας.
alien-tour
QUOTE(hagi @ Oct 24 2012, 19:31 ) *
Αλλά φοβάμαι το ότι ήταν βοηθός..
Όποιος και να είναι μακάρι να κάνει καλή δουλειά και να γίνει καλύτερη η ομάδα μας.


Απ ότι θυμαμαι σε ΑΕΚ και Τρίκαλα ήταν ως πρώτος προπονητής.Κι εγω προτιμώ Σφαιρόπουλο αλλά τα κουκιά είναι μετρημένα...
tuareg
πρεπει να εχει κλεισει ηδη ο αγγελου....
ηταν πρωτος στην αεκ το 08.
benchwarmer
Ενταξει, και ο Σφαιροπουλος μαλλον προτιμα τη ζωη ως βοηθος οπως φαινεται... Φυσικα και ειναι πιο εξελιξιμος και με περισσοτερες γνωσεις κλπ, αλλα νομιζω πως στην κατασταση που ειναι ο Αρης αυτη τη στιγμη, ταιριαζει καλυτερα ενας πιο "ψυχακιας" προπονητης σαν τον Αγγελου (που φυσικα εχει υπαρξει και 1ος προπονητης πριν τον Ολυμπιακο). Φυσικα οχι για κατι μακροχρονιο, αλλα δυστυχως δεν πιστευω πως γενικα ο Αρης ειναι σε θεση να στοχευσει σε κατι τετοιο.
SteelGandalf
Μπορεί να έχει δουλέψει και ο κύριος Αγγέλου ως πρώτος. Δεν ξέρω όμως αν είναι σε θέση να αναλάβει, ειδικά αυτή την στιγμή, ένα τόσο μεγάλο βάρος.

Επειδή απ' ότι φαίνεται, έχει ήδη κλείσει, θα πρέπει να περιμένουμε και να δούμε τι θα συμβεί στην πορεία...

QUOTE(www.pressaris.gr)
Πέμπτη στη Θεσσαλονίκη ο Αγγέλου, συνεργάτης του ο Μολυβδάς

Ο Βαγγέλης Αγγέλου αναμένεται το πρωί της Πέμπτης στη Θεσσαλονίκη και θα επιβλέψει την προπόνηση του Άρη, ενώ είναι δεδομένο πως θα είναι στον πάγκο της ομάδας στο Σαββατιάτικο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ηλυσιακό. Άμεσος συνεργάτης του θα είναι ο Θανάσης Μολυβδάς.


Ο νέος τεχνικός των κίτρινων που βρίσκεται στην ιδιαίτερη πατρίδα του την Χαλκίδα θα ταξιδέψει νωρίς το πρωί για τη Θεσσαλονίκη και θα μεταβεί απευθείας στο Αλεξάνδρειο. Θα έχει συνάντηση με τον Λευτέρη Αρβανίτη και θα προπονήσει την ομάδα. Στο πλευρό του θα έχει τον Θανάση Μολυβδά που έχει διατελέσει μέλος του προπονητικού επιτελείου της Εθνικής ομάδας ως συνεργάτης του Ηλία Ζούρου ενώ έχει εργαστεί ακόμη στον Πανελλήνιο και στον Πιερικό.

alien-tour
Και η επίσημη ανακοίνωση από την ΚΑΕ για την πρόσληψη του Αγγέλου
QUOTE
Ανακοίνωση συνεργασίας

Η Κ.Α.Ε. ΑΡΗΣ ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας της με τον προπονητή, Βαγγέλη Αγγέλου.

Ο Βαγγέλης Αγγέλου είναι γεννημένος στις 11/11/1962 και ασχολείται με το μπάσκετ για περισσότερα από 30 χρόνια. Η καριέρα του σαν αθλητής διήρκησε 12 περίπου χρόνια, αγωνιζόταν στη θέση του γκαρντ, ενώ το παιχνίδι του χαρακτηριζόταν από την ευφυΐα του και το «κοφτερό» μυαλό του. Από τη στιγμή που αποφάσισε να ολοκληρώσει την καριέρα του σαν αθλητής, επέστρεψε στην πατρίδα του, τη Χαλκίδα, από όπου και ξεκίνησε την προπονητική του καριέρα.

Ο Βαγγέλης Αγγέλου υπήρξε μέλος της ομάδας του ΑΡΗ και άμεσος συνεργάτης του Μίλαν Μίνιτς τη σεζόν 2002-2003. Την περσινή σεζόν με την ομάδα του Ολυμπιακού κατέκτησε το Πρωτάθλημα Ελλάδος και την Ευρωλίγκα.
Βοηθός και άμεσος συνεργάτης του Βαγγέλη Αγγέλου θα είναι ο Θανάσης Μολυβδάς.

Η προπονητική του εμπειρία

1996 – 2002 Χαλκίδα
2002 - 2003 ΑΡΗΣ (συνεργάτης του Μίλαν Μίνιτς)
2003 – 2005 Μαρούσι (συνεργάτης του Παναγιώτη Γιαννάκη)
2005 – 2007 Δυναμό Μόσχας (συνεργάτης του Ντούσαν Ίβκοβιτς)
2007 – 2008 ΑΕΚ
2008 – 2009 Τρίκαλα
2010 – 2012 Ολυμπιακός (συνεργάτης του Ντούσαν Ίβκοβιτς)

Οι κυριότερες διακρίσεις του

2006 Νικητής του ULEB Cup με τη Δυναμό Μόσχας
2007 Ημιτελικά Ευρωλίγκα, Δυναμό Μόσχας
2011 Ημιτελικά Ευρωλίγκα, Κυπελλούχος Ελλάδος Ολυμπιακός
2012 Πρωταθλητής Ευρώπης, Πρωταθλητής Ελλάδος με τον Ολυμπιακό


Σαν φυσιογνωμία δε μου είναι συμπαθής...Ελπίζω να τα καταφέρει στον ΑΡΗ μας.Καλή αρχή και ελπίζω να "ξεκλειδώσει" την ομάδα.

Υ.Γ.Φέτος το γραφείο τύπου της ΚΑΕ είναι για τ ανάθεμα,πρώτα το χει μάθει όλος ο κόσμος και μετά ανακοινώνεται από την ΚΑΕ.Δεν μ'αρέσει καθόλου η "επιλεκτική" πληροφόρηση με οτι αυτό συνεπάγεται.
SteelGandalf
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τα λεγόμενα σου.

Υ.Γ. Με πρόλαβες στην στροφή, για την ανακοίνωση. wink.gif
alien-tour
QUOTE(SteelGandalf @ Oct 25 2012, 12:20 ) *
Υ.Γ. Με πρόλαβες στην στροφή, για την ανακοίνωση. wink.gif


@Offtopic: Να μη σε κουράζουμε Mod,γέρο άνθρωπο! tongue.gif tongue.gif tongue.gif (You shall not pass!)

Αυτό που ακούγεται με την έλευση του Αγγέλου είναι οτι θα βοηθήσει αρκετά τον Πελεκάνο που τον είχε δυο χρόνια στον ΟΣΦΠ και ελπίζω να βάλει μυαλό σε Βεργίνη-Λ.Μποχωρίδη.Επίσης με τις δηλώσεις του βλέπω να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες (δήλωση:"όλη η ευθύνη πάνω μου κι όχι στους παίκτες").Αυτό μου ακούστηκε λίγο σαν μπιχτή για τον Αλεξανδρή να πώ την αλήθεια...

Για τον Χάντ με τις δηλώσεις του τον βλέπω πολύ σίγουρο να θέλει να πιάσει την ευκαιρία από τα μαλλιά.Μακάρι...
Timemaster
καλησπέρα...

δε θεωρώ ούτε και θεωρούσε τον Αλεξανδρή καλό προπονητή για την εποχή μας.
Είναι ξεπερασμένος όμως καταφέρνει να εμψυχώνει την ομάδα και να την κάνει να αποδίδει καλά και με πάθος.
Βέβαια φέτος στον Άρη μόνο με τον Παναθηναικό είδαμε διάθεση για μπάσκετ αλλά σε αυτό δεν ευθύνεται μονάχα ο κόουτς.

Από εκεί και πέρα θεωρώ λάθος την απομάκρυνση του τώρα και με αυτό τον τρόπο.
Θα έπρεπε ή να τον αλλάζαμε το Καλοκαίρι ή να τον κρατούσαμε στην χειρότερη μερικά παιχνίδια ακόμα.
Η απομάκρυνσή του έτσι όπως έγινε εκθέτει τη διοίκηση και ουσιαστικά μετά το θέμα των ξένων είναι το δεύτερο σημαντικό λάθος της.
Δεν απολύεις τον προπονητή σου που ουσιαστικά είναι στην ομάδα "αφιλοκερδώς" που η ομάδα αυτή είναι πραγματικά κομμάτι της ζωής του και η ζωή του είναι κομμάτι της ομάδος μέσα σε μια νύχτα μετά από μια ήττα όταν μερικές μέρες ποιο πριν τον στήριζες.
Ακόμα δε βρίσκω τίμιο για δεύτερη φορά (πρώτη το καλοκαίρι) να μιλάς με άλλους προπονητές χωρίς να έχεις ενημερώσει τον προπονητή σου ότι σκοπεύεις να τον αλλάξεις.


Εφόσον από το Καλοκαίρι ακούγονταν διάφορα ονόματα γιατί δεν κάναμε τότε την αλλαγή ώστε ο νέος προπονητής διαλέξει και παίχτες και κάνει και την προετοιμασία της ομάδος;
Γιατί διώχνουμε τον προπονητή μας δύο μέρες πριν από το ποιο κρίσιμο παιχνίδι που έχουμε και όταν έχουμε ένα σερί αγώνων όπου μπορούμε να ρεφάρουμε τις ήττες από Ρέθυμνο και ΠΑΟ;

Με τον τρόπο αυτό αυξάνουμε τις πιθανότητες να μη μπορέσουμε να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι.

Λάθος κατά την γνώμη μου είναι και η μεταγραφή του Χάντ.
Μου θυμίζει την χρονιά που πήραμε δύο παίχτες με Κατσικάρη και αλλάξαμε προπονητή με αποτέλεσμα να πάνε στο βρόντο.
Εφόσον αλλάζεις προπονητή του δίνεις το περιθώριο να διαλέξει αυτός άμα θέλει κάποιον παίχτη ή όχι αφού βεβαίως δει πρώτα την ομάδα.

Τώρα για τον Αγγέλου σαν προπονητής πάνω στα τεχνικά θέματα νομίζω είναι καλύτερος από τον Αλεξανδρή
και εκεί που υστερεί σίγουρα είναι στις παραστάσεις σαν πρώτος προπονητής μιας και τον περισσότερο καιρό είναι βοηθός.
Σίγουρα δεν είναι ο προπονητής που θα ήθελα στον Άρη όπως δεν είναι και η επιλογή που με χαλάει τρομερά.

Τώρα για τον Χαντ (που από ότι διάβασα έρχεται με μηνιαίο συμβόλαιο και βλέπουμε και μάλιστα με ρήτρα σε περίπτωση τραυματισμού) η αποψή μου είναι πως
δεν είναι ο παίχτης που χρειάζεται η ομάδα.
Όπως και πριν δύο χρόνια που είχαμε Ρίτσαρτσον και πήραμε και του Ουόλς έτσι και φέτος που έχουμε Βεργίνη,Πάσαλιτς, Καραποστόλου, Δήμα, Μποχωρίδη παίρνουμε άλλο ένα δυάρι που δεν έχει και έμφαση στο σκοράρισμα αλλά στην άμυνα.

Η ομάδα πονάει καταρχήν στο τέσσερα όπου πίσω από τον γερασμένο Ασημακόπουλο δεν υπάρχει κανείς
και στον άσσο όπου κλασικός οργανωτής που θα μοιράσει το παιχνίδι δεν υπάρχει αλλά μονάχα βοηθητικές λύσεις
και άμα γινόταν θα έπρεπε να παίρναμε και έναν παίχτη σκόρερ που να μπορεί να μας δώσει λύσεις.
Ουσιαστικά οι τρεις Αμερικανοί που έφυγαν.
Αντί για κάτι τέτοιο όμως παίρνουμε κάτι τελείως διαφορετικό.

Σαν να σε πονάει ο αστράγαλος, η μέση και το κεφάλι και πας σε οδοντίατρο για να βάλεις γέφυρα.

Κατά εμένα ή παίρνεις κάποιον παίχτη που πραγματικά να σε βοηθήσει ή εφόσον δε μπορείς δε πέρνεις τίποτα και μαζεύεις λεφτά για να πάρεις στο μέλλον ή να μπορέσεις να βουλώσεις κάποια τρύπα.
rolleyes.gif



Υ.Γ. Φυσικά και ο ερχομός του Αγγέλου αλλά και του Χαντ μπορεί να μας βγει σε καλό όμως κατά εμένα δεν ήταν ορθολογικά σωστές κινήσεις.
SteelGandalf
Από την καινούργια διοίκηση (Αρβανίτη), θα περίμενα, τουλάχιστον, διαφορετική "πολιτική" επιλογών και κινήσεων.

Γνωρίζοντας την οικονομική δυσπραγία, θα περίμενα η ομάδα μας να πάει μπροστά με βάση ένα μακροχρόνιο (δεν γίνεται αλλιώς) πλάνο εξυγίανσης και να εκλείψουν οι τακτικές του παρελθόντος.

Αντ' αυτού, τι βλέπουμε; Εκ του αποτελέσματος, μέχρι στιγμής κρίνοντας, μία από τα ίδια.

Σπασμωδικές και αντιεπαγγελματικές κινήσεις, αμφιβόλου αποτελέσματος και προοπτικής.

Δεν είμαι αισιόδοξος και μακάρι να διαψευστώ, αλλά έχω βαρεθεί, τόσα χρόνια, να παρακαλάω να διαψευστώ...
SteelGandalf
QUOTE(www.pressaris.gr)
Αγγέλου: «Ευλογία και φως το όνομα του Άρη»

Η ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας του Άρη αποτελεί μια πολύ μεγάλη πρόκληση για τον Βαγγέλη Αγγέλου. Ο νέος τεχνικός των κίτρινων τόνισε πως το όνομα του Άρη είναι «ευλογία, είναι φως», δείχνοντας έτσι πως νιώθει τυχερός που αποτελεί μέλος της ομάδας.


Ο Αγγέλου μίλησε στον Sentra 103.3 και δήλωσε μεταξύ άλλων:

Για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας του Άρη: «Κάθε δουλειά είναι ξεχωριστή και διαφορετική. Στο μπάσκετ υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που τους νιώθεις μέσα στα 40 λεπτά. Ο Άρης είναι ένα κομμάτι του μπάσκετ κάτω από τις συνθήκες που υπάρχουν και η εικόνα που έχει μεταβάλλεται εύκολα. Αγωνίζεται για να φτιάξει κάποια θεμέλια, στηρίγματα. Αυτό που λέω είναι πως το ένα στήριγμα είναι η διοίκηση. Αν μπορέσει να ιεραρχήσει τα πράγματα και να εμπνεύσει τους παίκτες, θα στηριχθεί ένα πρόγραμμα. Και μέσα από το πρόγραμμα θα υπάρχουν βελτιώσεις. Υπάρχει θέληση. Σίγουρα υπάρχει μία ποιότητα. Κατ' αρχάς στο ίδιο το όνομα Άρης. Ευλογία είναι αυτό. Το όνομα είναι ένα φως. Ο κόσμος στη Θεσσαλονίκη είναι μπασκετικός και στον Άρη στηρίζουν την ομάδα. Οι παίκτες έχουν κάνει πράγματα στην καριέρα τους και πρέπει να βρούμε τις κατάλληλες συνθήκες να τα ξανακάνουν. Και οι νεαροί πρέπει να βγάλουν τον ενθουσιασμό μέσα από κανόνες. Έχει ρίσκο, θέλει αντοχές. Στη ζωή μας αν δεν κυνηγάμε τις προκλήσεις τι άλλο μπορούμε να κάνουμε. Ο καθένας έχει τις επιλογές τους».

Για την απόφασή του να υπογράψει στον Άρη: «Άκουσα στις 10 το βράδυ τον πρόεδρο να μου εκθέτει την κατάσταση. Την απόφαση την πήρα με την αίσθηση και την αντίληψη που έχω για το μπάσκετ. Μίλησα με ανθρώπους της διοίκησης και είδα πως υπάρχει συνεργασία. Όλοι μαζί να κάνουμε προσπάθεια».


QUOTE(www.pressaris.gr)
Ομαδικότητα και συνεργασία ζήτησε ο Αγγέλου

Ομαδικότητα και συνεργασία ζήτησε ο Βαγγέλης Αγγέλου από τους παίκτες του για τον αυριανό αγώνα του Άρη με τον Ηλυσιακό. Ο νέος τεχνικός του Άρη προσπαθεί να ετοιμάσει όσο το δυνατόν καλύτερα την ομάδα του για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.


Ο Αγγέλου μιλώντας στο επίσημο σάιτ του ΕΣΑΚΕ υπογράμμισε αρχικά πως “το ιδιαίτερο των συνθηκών του συγκεκριμένου παιχνιδιού με τον Ηλυσιακό είναι γνωστό. Στη «μάχη» με το χρόνο που δίνει η ομάδα μας, θέλουμε να παρουσιαστεί όσο το δυνατόν πιο έτοιμη στον εν λόγω αγώνα. Τα συστατικά της ομαδικότητας και της συνεργασίας είναι απαραίτητα, ακολουθώντας τα θα προσπαθήσουμε να ελέγξουμε εκείνα τα στοιχεία του Ηλυσιακού, που μπορούν να μας δημιουργήσουν προβλήματα”.


QUOTE(www.pressaris.gr)
Εκδόθηκε το δελτίο του Χαντ, στη διάθεση του Αγγέλου

Οι άνθρωποι του Άρη πήραν στα χέρια τους το δελτίο του Τζέρεμι Χαντ που είναι διαθέσιμος για τον αυριανό εντός έδρας αγώνα με τον Ηλυσιακό.


O Αμερικανός θα εξεταστεί το απόγευμα από τον γιατρό της ομάδας, Μίλτο Θεοδώρου και από τα αποτελέσματα αλλά και τον βαθμό ετοιμότητας του θα εξαρτηθεί αν ο Βαγγέλης Αγγέλου θα τον συμπεριλάβει στην αποστολή για το παιχνίδι με την αθηναϊκή ομάδα. Ο 29χρονος παίκτης θα πάρει μέρος κανονικά στην απογευματινή τελευταία προπόνηση (17:00-19:00). Να σημειωθεί πως πριν την έναρξη της θα γίνει ανάλυση του Ηλυσιακού με τη βοήθεια του βίντεο.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.