Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
The Warlus
QUOTE(Alexmei @ Feb 22 2010, 16:25 ) *
φοβερό κομμάτι και το avatar σου 77.gif




Ειδικά το avatar...
Igor
QUOTE(Razorblade Fish @ Feb 18 2010, 22:45 ) *
Μεχρι τωρα πιστευα οτι το τραγουδαει γυναικα.Και δεν νομιζω να ημουν ο μονος...Αναλογο σοκ ειχα παθει με το Strange World του Κe...


Αντρας το τραγουδαει το strange world ??? ΑΜΑΑΑΝ...
lightday
QUOTE(sihainas @ Feb 22 2010, 15:34 ) *
Καιρό είχα να βάλω κάτι εδώ οπότε...ας βάλω κάτι καλό...

Joy Division - Atmosphere


Ασυναίσθητα όταν το βλέπω μου έρχετε αυτή η σκηνή από την ταινία 24 hour party people

THE GIG THAT CHANGED THE WORLD - μια συναυλία με 42ατομα που πραγματικά άλλαξε τη μουσική σκηνή και ευθύνεται για όλη την μουσική των 80's



Και ένα group που με ένα δίσκο ευθύνετε για τη μουσική των 90's ( icon_drunk.gif icon_drunk.gif 77.gif )

Alexmei
epic. Πως το θυμήθηκα αυτό το κομμάτι.

The Warlus
Aerosmith και επίσημα πλέον στις 20/6 στο ΟΑΚΑ...
The Warlus
Και Rammstein επισήμως 28/6...Τι γίνεται φέτος ρε;
Και υπάρχει πολύ ψωμί ακόμα
Magnus92
Aerosmith ε ;;;; Καλοοο

Ποιος ασχολειται μωρε με τους Rammstein ;;; 68.gif 68.gif

Ξερετε αν ερθει κανα συγκροτημα κατα 'δω πανω , μπας και αξιωθουμε και 'μεις να δουμε καμια συναυλια ;;;
apkat
Και Κρανμπερις καπου διαβασα στα μεσα Ιουλιου..
lightday
QUOTE(Magnus92 @ Feb 26 2010, 00:15 ) *
Aerosmith ε ;;;; Καλοοο

Ποιος ασχολειται μωρε με τους Rammstein ;;; 68.gif 68.gif

Ξερετε αν ερθει κανα συγκροτημα κατα 'δω πανω , μπας και αξιωθουμε και 'μεις να δουμε καμια συναυλια ;;;

εεε.... είναι το μεγαλύτερο show αυτή τη στιγμή στον κόσμο και η μεγαλύτερη συναυλία μετα απο ac/dc που θα γίνει.
μπορεί να μην σου αρέσουν αλλά ....... αυτό που θα δεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
+ support στους u2 Interpol (η ειρωνία να δώσεις ένα σκασμο λεφτα για το σαπορτ )
Razorblade Fish
QUOTE(apkat @ Feb 26 2010, 00:23 ) *
Και Κρανμπερις καπου διαβασα στα μεσα Ιουλιου..

14 Ioυλιου,με την original συνθεση τους...Τους ειχα δει πριν πολλα χρονια στο Πασαλιμανι σε μια αθλια συναυλια και ηχητικα και οργανωτικα...Και το εισιτηριο εκανε 10.000 τοτε(δεν θυμαμαι ποτε ακριβως,ισως 2001;) και μαθητης καθως ημουν μου ειχαν φανει πολλα!
The Warlus
Rammstein φοβερή μπάντα και θα παίξουν μάλιστα με όλο τον εξοπλισμό τους και εδώ.Χαμός μιλάμε..
Που θα πρωτοπάμε φέτος με τόσα live που έχουν ανακοινωθεί και ετοιμάζονται να σκάσουν μύτη...
kotzito
Εχει κανεις καποιο αναλυτικο προγραμμα με τις συναυλιες για φετος που εχουν ανακοινωθει επισημα;
Alexmei
QUOTE (kotzito @ Feb 27 2010, 13:01 ) *
Εχει κανεις καποιο αναλυτικο προγραμμα με τις συναυλιες για φετος που εχουν ανακοινωθει επισημα;



Δεν έχω το αναλυτικό πρόγραμμα, αλλά έχω την παρακάτω κομματάρα.

Bryn Christopher - The Quest

Magnus92
help.gif help.gif help.gif help.gif Μηπως καποιος απο εσας ετυχε την Παρασκευη στις 17.00 να ακουει novasport-fm ;;; Στο ξεκινημα της εκπομπης επαιξε ενα πολυ ωραιο τραγουδι που δυστυχως δεν ξερω πως λεγεται . . . Αν καταλαβα καλα αυτο το κομματι ειναι και το σημα της εν λογου εκπομπης . . . Αν μπορειτε βοηθηστε με . . .
lightday
QUOTE(Magnus92 @ Feb 28 2010, 20:38 ) *
help.gif help.gif help.gif help.gif Μηπως καποιος απο εσας ετυχε την Παρασκευη στις 17.00 να ακουει novasport-fm ;;; Στο ξεκινημα της εκπομπης επαιξε ενα πολυ ωραιο τραγουδι που δυστυχως δεν ξερω πως λεγεται . . . Αν καταλαβα καλα αυτο το κομματι ειναι και το σημα της εν λογου εκπομπης . . . Αν μπορειτε βοηθηστε με . . .

moby -extrreme ways ,αν ήταν ο Καραλής.
Από το 18
Magnus92
QUOTE(lightday @ Mar 1 2010, 14:04 ) *
moby -extrreme ways ,αν ήταν ο Καραλής.



Ναι αυτο ειναι ... Ευχαριστω πολυ αδερφε ....



ΥΓ Τι εννοεις με το "Από το 18" ;;;
dizzy_fingers
Είναι album του moby:
http://en.wikipedia.org/wiki/18_%28album%29

Παίζει επίσης και στο soundtrack της τριλογίας Bourne Identity/Supremacy/Ultimatum. Οι αγαπημένες μου κατασκοπευτικές ταινίες, μακράν από τη δεύτερη.



======


Προς rcho αλλά και κάθε joy division/new order fan (άντε και Monaco tongue.gif). Ο Peter Hook, ο θρυλικός μπασίστας των παραπάνω συγκροτημάτων θα έρθει στην Αθήνα, με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου του "Hacienda - How not to run a club" (τελικά μόνο ο Tony Wilson δεν κατάφερε να βγάλει λεφτά από αυτό το club laugh.gif ).
Μυρίζομαι ψιλοαρπαχτή του στυλ "εμφανίζομαι, λέω δυο μαλακίες, υπογράφω δύο βιβλία, βγάζω φωτογραφίες και φεύγω" αλλά ακόμα και 5' στον ίδιο χώρο με ένα από τα ινδάλματά μου είναι αρκετό για τα 18 ευρώ της βραδυάς.

Πληροφορίες.
rchos
το 18 ειναιτο καλυτερο σιντι του μομπι για μενα μακραν.οχι απλα ενα σιντι του.




αρπαχτη μου φαινεται και μενα φυσικα.καλη εμπειρια θα ειναι αν και δεν πιστευω να μπορεσω να παω.αν πας επειδη απο οτι λεει το βιβλιο θα πωλειται εκει μονο θα ηθελα αν μπορεις να μου παρεις και μενα μια κοπια.δεν ηξερα την υπαρξη του και θα ειναι πολυ ενδιαφερον πιστευω αυτα που θα γραφει μεσα.ο τονυ ουιλσον τους εκανε ολους μαγκες τοτε και τωρα συνεχιζουν να βγαζουν λεφτα ολοι εξαιτιας των οσων καποτε δημιουργησε.μεγαλος μαγκας και το χασιεντα θρυλικο κλαμπ.τη φαση του χασιεντα θα ηθελα να την ειχα προλαβει!

Υ.Γ. α ρε σπυρο θυμαμαι καποτε που προσπαθουσα να σε πεισω για την συμαντικοτητα και το μεγαλειο των τζου ντιβιζιον.φαση εχει η καταληξη! smiley.gif
dizzy_fingers
Επικός προσυλητισμός, όντως. laugh.gif Είναι απέραντο το μεγαλείο αυτής της μπάντας.
Οκ για το βιβλίο, θα δω μήπως παίξει και υπογραφή του smile.gif.




Η απορία για τον moby είναι Play ή 18? Εγώ ψηφίζω το πρώτο (κι ας με πείσεις μετά από 8 μήνες για το αντίθετο tongue.gif).
rchos
καλα το μυαλο μου εχει γινει κιμας μαλλον.δεν εξηγειτε αλλιως.
το play ειναι οντως το καλυτερο σιντι του.αυτο ειχα στο μυαλο μου αλλα μπερδευτηκα.
το 18 επισης πολυ καλο μα υποδεεστερο.
Razorblade Fish
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 1 2010, 14:49 ) *
Είναι album του moby:
http://en.wikipedia.org/wiki/18_%28album%29

Παίζει επίσης και στο soundtrack της τριλογίας Bourne Identity/Supremacy/Ultimatum. Οι αγαπημένες μου κατασκοπευτικές ταινίες, μακράν από τη δεύτερη.



======


Προς rcho αλλά και κάθε joy division/new order fan (άντε και Monaco tongue.gif). Ο Peter Hook, ο θρυλικός μπασίστας των παραπάνω συγκροτημάτων θα έρθει στην Αθήνα, με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου του "Hacienda - How not to run a club" (τελικά μόνο ο Tony Wilson δεν κατάφερε να βγάλει λεφτά από αυτό το club laugh.gif ).
Μυρίζομαι ψιλοαρπαχτή του στυλ "εμφανίζομαι, λέω δυο μαλακίες, υπογράφω δύο βιβλία, βγάζω φωτογραφίες και φεύγω" αλλά ακόμα και 5' στον ίδιο χώρο με ένα από τα ινδάλματά μου είναι αρκετό για τα 18 ευρώ της βραδυάς.

Πληροφορίες.

Toν Moby τον αντιπαθω,αλλα οι ταινιες ειναι πραγματι πολυ καλες,ειδικα η τελευταια και ειναι και ο λογος που συμπαθω αυτο το τραγουδι...Και ο Ματ Ντειμον εξαιρετικος,απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους..
pain of salvation
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 1 2010, 14:49 ) *
Παίζει επίσης και στο soundtrack της τριλογίας Bourne Identity/Supremacy/Ultimatum. Οι αγαπημένες μου κατασκοπευτικές ταινίες, μακράν από τη δεύτερη.


77.gif 77.gif 77.gif
lightday
QUOTE(dizzy_fingers @ Mar 1 2010, 15:10 ) *
Η απορία για τον moby είναι Play ή 18? Εγώ ψηφίζω το πρώτο (κι ας με πείσεις μετά από 8 μήνες για το αντίθετο tongue.gif).



και όμως το Everything Is Wrong

Παώ να δώ το 24 hour party people για 25η φορά , ταινία φόρος τιμής στην μεγαλυτερη μουσικομάνα της ευρωπης
morrison
Aνοιγμα στην mainstream Ιταλικη σκηνη στην οποια ανακαλυψα καποια ανεβαστικα τραγουδακια...

kostasvc15
One day..πολυ ωραιο,απο το 2κ10 το εμαθα
The Warlus
Kαι οι Iron Maiden ανακοινώνουν το νέο τους (και μάλλον και τελευταίο τους) δίσκο με τίτλο
"The Final Frontier"
lightday
ένα τραγούδι από ιρλανδία μεριά .Οταν το είχα πρωτοακούσει είχα ανατριχιάσει (post rock σε όλο του το μεγαλείο)
god is an astronaut - all is violent ,all is bright
Magnus92
Και οι Scorpions, λοιπον, αποφασιζουν να κυκλοφορησουν σε παγκοσμια αποκλειστικοτητα, μια εβδομαδα πριν την επισημη "πρωτη", το νεο τους cd μεσω της εφημεριδας RealNews αυτην την Κυριακη. . .

Περιεργο λιγο , ετσι ;;;;
The Warlus
QUOTE(Magnus92 @ Mar 12 2010, 00:27 ) *
Και οι Scorpions, λοιπον, αποφασιζουν να κυκλοφορησουν σε παγκοσμια αποκλειστικοτητα, μια εβδομαδα πριν την επισημη "πρωτη", το νεο τους cd μεσω της εφημεριδας RealNews αυτην την Κυριακη. . .

Περιεργο λιγο , ετσι ;;;;



Καλά ναι το είδαμε και αυτό...
Μήπως είναι τίποτα σε μορφή single ή τίποτα τέτοιο;Είναι πολύ τραβηγμένο να είναι ΟΛΟ το άλμπουμ σε κυριακάτικη εφημερίδα.Εκτός αν πάνε για κανά live στον Χατζηνικολάου.
Igor
Kαι οι James στην Ελλαδα, 1η Μαιου.
The Warlus
QUOTE(Igor @ Mar 12 2010, 04:39 ) *
Kαι οι James στην Ελλαδα, 1η Μαιου.



Ναι,είναι γνωστό καιρό τώρα.Καθόλου παράξενο που οι James επιλέγουν την Ελλάδα ξανά...
The Warlus
Επανένωση των Pink Floyd, όχι για μουσικούς λόγους που όλοι παρακαλάμε, αλλά για να κινηθούν νομικά κατά της εταιρείας που διαχειρίζεται τις δισκογραφικές τους δουλειές και συγκεκριμένα την EMI.
Αφορμή για την αντιπαράθεση αποτελεί το συμβόλαιο που υπέγραψαν οι Pink Floyd το 1999, βάσει του οποίου τα τραγούδια του συγκροτήματος δεν θα μπορούσαν να απομονωθούν και να πουληθούν μεμονωμένα έξω από το σύνολο των αυθεντικών κυκλοφοριών. Παρόλα αυτά η EMI προσφέρει όλα τα τραγούδια των Pink Floyd σε ανεξάρτητες αγορές μέσω των iTunes, επιπρόσθετα στην αγορά όλου του album.

Από την πλευρά της η εταιρεία ισχυρίζεται ότι ο όρος σχετικά με τον διαχωρισμό των κομματιών έχει εφαρμογή μόνο στις φυσικές κυκλοφορίες (cd, βινύλιο), αφού είναι προγενέστερος υπηρεσιών ψηφιακής μουσικής όπως είναι τα iTunes και ως εκ τούτου ο όρος δεν ισχύει για την δισκογραφία της μπάντας σχετικά με το download.



Από Rocking.gr

Πολύ σωστή κίνηση από την πλευρά του συγκροτήματος για μένα.
Alexmei
QUOTE (J-Kas34 @ Mar 13 2010, 01:20 ) *
Επανένωση των Pink Floyd, όχι για μουσικούς λόγους που όλοι παρακαλάμε, αλλά για να κινηθούν νομικά κατά της εταιρείας που διαχειρίζεται τις δισκογραφικές τους δουλειές και συγκεκριμένα την EMI.
Αφορμή για την αντιπαράθεση αποτελεί το συμβόλαιο που υπέγραψαν οι Pink Floyd το 1999, βάσει του οποίου τα τραγούδια του συγκροτήματος δεν θα μπορούσαν να απομονωθούν και να πουληθούν μεμονωμένα έξω από το σύνολο των αυθεντικών κυκλοφοριών. Παρόλα αυτά η EMI προσφέρει όλα τα τραγούδια των Pink Floyd σε ανεξάρτητες αγορές μέσω των iTunes, επιπρόσθετα στην αγορά όλου του album.

Από την πλευρά της η εταιρεία ισχυρίζεται ότι ο όρος σχετικά με τον διαχωρισμό των κομματιών έχει εφαρμογή μόνο στις φυσικές κυκλοφορίες (cd, βινύλιο), αφού είναι προγενέστερος υπηρεσιών ψηφιακής μουσικής όπως είναι τα iTunes και ως εκ τούτου ο όρος δεν ισχύει για την δισκογραφία της μπάντας σχετικά με το download.



Από Rocking.gr

Πολύ σωστή κίνηση από την πλευρά του συγκροτήματος για μένα.



άκου τώρα τι είπανε 24.gif
"έχει εφαρμογή μόνο στις φυσικές κυκλοφορίες (cd, βινύλιο), αφού είναι προγενέστερος υπηρεσιών ψηφιακής μουσικής όπως είναι τα iTunes και ως εκ τούτου ο όρος δεν ισχύει για την δισκογραφία της μπάντας σχετικά με το download."

Καλά είναι σοβαρή η ΕΜΙ; Μα πως δεν το σκέφτηκαν το '99 οι Floyd ότι θα βγουνε όλα σε ψηφιακή μορφή; Ε ρε αυτές οι πολυεθνικές για κάψιμο είναι. Αυτές καταστρέφουν την μουσική.

GO FLOYD
The Warlus
QUOTE(Alexmei @ Mar 13 2010, 10:33 ) *
άκου τώρα τι είπανε 24.gif
"έχει εφαρμογή μόνο στις φυσικές κυκλοφορίες (cd, βινύλιο), αφού είναι προγενέστερος υπηρεσιών ψηφιακής μουσικής όπως είναι τα iTunes και ως εκ τούτου ο όρος δεν ισχύει για την δισκογραφία της μπάντας σχετικά με το download."

Καλά είναι σοβαρή η ΕΜΙ; Μα πως δεν το σκέφτηκαν το '99 οι Floyd ότι θα βγουνε όλα σε ψηφιακή μορφή; Ε ρε αυτές οι πολυεθνικές για κάψιμο είναι. Αυτές καταστρέφουν την μουσική.

GO FLOYD



Το 1999 δεν είχε υπάρξει ακόμα το επίσημο download νομίζω,για αυτό ίσως.
Όπως και να έχει οι Floyd δεν θέλανε τα τραγούδια τους να κυκλοφορούν μεμονωμένα αλλά όπως πρέπει,δηλαδή ως δίσκος.
Δυστυχώς πολλοί είναι αυτοί που λόγω του διαδικτύου απαξιώνουν πλήρως την μουσική.Δεν παίρνεις που δεν παίρνεις τα album,κατέβασε τουλάχιστον το "μπιμπ" το άλμπουμ όλοκληρο,μην κατεβάζεις τραγούδια από εδώ και από εκεί και μετά θεωρείς τον εαυτό σου ως "υποστηρικτή και μουσικόφιλο".Θεωρώ πως ο λόγος της μήνυσης ήταν αυτός.

Υ.Γ. Για αυτό η ΕΜΙ έχει πατώσει και ξεπουλάει τα Abbey Road.
Ενδιαφέρον έχει και η λίστα με τους καλλιτέχνες που "ανήκουν" στην ΕΜΙ. http://www.emimusic.com/artists/
Εντελώς τυχαίο δείγμα μιας και είναι κοντά-κοντά...
"Pink Floyd
(...)
Ploutarchos Yiannis"

(Έχει και τον Πλιάτσικα αλλά είμαι καλός άνθρωπος και δεν τον βάζω rolleyes.gif )

-----------------------------------------------------------------
Πάντως αυτές τις μέρες υπάρχει πολύ θέμα σχετικά με Floyd

Αναδημοσιεύω post μου σε άλλο forum που σχετίζεται με την επικείμενη περιοδεία "The Wall"

"Πιθανόν μέσα στον επόμενο μήνα,δηλαδή τον Απρίλιο,θα βγουν ημερομηνίες.
Γίνεται λόγος για 50 συναυλίες.Αν τελικά γίνει σε 8 πόλεις,όπως αρχικά κυκλοφόρησε,σημαίνει ότι σε κάθε πόλη θα έχουμε 6,περίπου,συναυλίες,σχεδιασμός ανάλογος με αυτόν της αντίστοιχης περιοδείας του 1980-1981 δηλαδή.
Από την άλλη μεριά τον τελευταίο μήνα,υπάρχει μία άλλη πληροφορία που αναφέρει ότι θα γίνουν 50 single συναυλίες σε κάθε πόλη.Αυτή η άποψη φαίνεται να επικρατεί όσον αφορά τον σχεδιασμό της όλης περιοδείας.Τίποτα επίσημο όμως ακόμα.
Υπάρχει ο φόβος όμως μήπως αναγκαστούν να μειώσουν το show και την γενικότερη παραγωγή προκειμένου να προσαρμοστεί σε όλες τις περιπτώσεις,αν τελικά γίνει σε 50 διαφορετικές πόλεις.Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για show τεραστίων διαστάσεων.Λογικά κάτι τέτοιο θα ξεπεραστεί μιας και ο Roger Waters δεν πρόκειται να ανεβάσει το "Wall" αν δεν είναι σίγουρος για αποτέλεσμα.Όπως και να έχει ο Waters βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα.Ήδη λοιπόν μετράμε αντίστροφα!"


Ε-Ε-Ε-ρχεται!!!!
The Warlus
Μπράβο στους Scorpions.Μόνο αυτό
Alexmei
QUOTE (J-Kas34 @ Mar 13 2010, 11:29 ) *
Το 1999 δεν είχε υπάρξει ακόμα το επίσημο download νομίζω,για αυτό ίσως.
Όπως και να έχει οι Floyd δεν θέλανε τα τραγούδια τους να κυκλοφορούν μεμονωμένα αλλά όπως πρέπει,δηλαδή ως δίσκος.
Δυστυχώς πολλοί είναι αυτοί που λόγω του διαδικτύου απαξιώνουν πλήρως την μουσική.Δεν παίρνεις που δεν παίρνεις τα album,κατέβασε τουλάχιστον το "μπιμπ" το άλμπουμ όλοκληρο,μην κατεβάζεις τραγούδια από εδώ και από εκεί και μετά θεωρείς τον εαυτό σου ως "υποστηρικτή και μουσικόφιλο".Θεωρώ πως ο λόγος της μήνυσης ήταν αυτός.

Υ.Γ. Για αυτό η ΕΜΙ έχει πατώσει και ξεπουλάει τα Abbey Road.
Ενδιαφέρον έχει και η λίστα με τους καλλιτέχνες που "ανήκουν" στην ΕΜΙ. http://www.emimusic.com/artists/
Εντελώς τυχαίο δείγμα μιας και είναι κοντά-κοντά...
"Pink Floyd
(...)
Ploutarchos Yiannis"

(Έχει και τον Πλιάτσικα αλλά είμαι καλός άνθρωπος και δεν τον βάζω rolleyes.gif )

-----------------------------------------------------------------
Πάντως αυτές τις μέρες υπάρχει πολύ θέμα σχετικά με Floyd

Αναδημοσιεύω post μου σε άλλο forum που σχετίζεται με την επικείμενη περιοδεία "The Wall"

"Πιθανόν μέσα στον επόμενο μήνα,δηλαδή τον Απρίλιο,θα βγουν ημερομηνίες.
Γίνεται λόγος για 50 συναυλίες.Αν τελικά γίνει σε 8 πόλεις,όπως αρχικά κυκλοφόρησε,σημαίνει ότι σε κάθε πόλη θα έχουμε 6,περίπου,συναυλίες,σχεδιασμός ανάλογος με αυτόν της αντίστοιχης περιοδείας του 1980-1981 δηλαδή.
Από την άλλη μεριά τον τελευταίο μήνα,υπάρχει μία άλλη πληροφορία που αναφέρει ότι θα γίνουν 50 single συναυλίες σε κάθε πόλη.Αυτή η άποψη φαίνεται να επικρατεί όσον αφορά τον σχεδιασμό της όλης περιοδείας.Τίποτα επίσημο όμως ακόμα.
Υπάρχει ο φόβος όμως μήπως αναγκαστούν να μειώσουν το show και την γενικότερη παραγωγή προκειμένου να προσαρμοστεί σε όλες τις περιπτώσεις,αν τελικά γίνει σε 50 διαφορετικές πόλεις.Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για show τεραστίων διαστάσεων.Λογικά κάτι τέτοιο θα ξεπεραστεί μιας και ο Roger Waters δεν πρόκειται να ανεβάσει το "Wall" αν δεν είναι σίγουρος για αποτέλεσμα.Όπως και να έχει ο Waters βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα.Ήδη λοιπόν μετράμε αντίστροφα!"


Ε-Ε-Ε-ρχεται!!!!



Ναι λογικό μου ακούγεται να θέλει κάποιος να πουλιέται όλο το "Wish You Were Here" και όχι ένα ένα τα κομμάτια του γιατι χαλάει όλο το κλίμα. Όπως και το Wall και όλα τα CD τους σχεδόν. Η ΕΜΙ είναι τρισάθλια και ελπίζω να φαλιρίσει. smile.gif

Έρχονται δλδ οι Floyd ή μόνο ο Waters Ελλάδα; (οι μισοί βέβαια) YEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAa
The Warlus
QUOTE(Alexmei @ Mar 14 2010, 13:17 ) *
Ναι λογικό μου ακούγεται να θέλει κάποιος να πουλιέται όλο το "Wish You Were Here" και όχι ένα ένα τα κομμάτια του γιατι χαλάει όλο το κλίμα. Όπως και το Wall και όλα τα CD τους σχεδόν. Η ΕΜΙ είναι τρισάθλια και ελπίζω να φαλιρίσει. smile.gif

Έρχονται δλδ οι Floyd ή μόνο ο Waters Ελλάδα; (οι μισοί βέβαια) YEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAa



Την περιοδεία πρόκειται να την κάνει ο Roger Waters.Φήμες λένε ότι μπορεί να περάσει από την Ελλάδα.Κανείς δεν ξέρει σίγουρα.Σε έναν μήνα θα ξέρουμε.
Υπ'όψιν πως μιλάμε για ένα τεράστιο stage-show!Στην αντίστοιχη περιοδεία των Pink Floyd το 1980-1981 ο τοίχος που σηκώνανε αποτελούταν από 340 τούβλα με μήκος 49 μέτρα και ύψος 11 μέτρα.
Όλο αυτό φανταστείτε το εμπλουτισμένο με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας!!!!!!
Τέλος όσον αφορά πιθανές guest παρουσίες από πρώην μέλη του συγκροτήματος.Πιθανή θεωρείται μία guest εμφάνιση του Nick Mason.
Τώρα οι πιο ονειροπόλοι σαν και εμένα ονειρεύονται την ώρα που μπαίνει το ρεφρέν στο Comfortably Numb τα φώτα να γυρίσουν προς την κορυφή του τοίχου...ε εντάξει καταλάβατε ποιος θα είναι!!!!!

Magnus92
QUOTE(The Warlus @ Mar 14 2010, 01:53 ) *
Μπράβο στους Scorpions.Μόνο αυτό


Λοιπον, οποιος ακουσε το νεο cd σημερα (Oh yeah το εχω κανει ηδη... 41.gif ) ας πει την αποψη του, να το κρινουμε ολοι μαζι . . .



The Warlus
QUOTE(Magnus92 @ Mar 14 2010, 16:15 ) *
Λοιπον, οποιος ακουσε το νεο cd σημερα (Oh yeah το εχω κανει ηδη... 41.gif ) ας πει την αποψη του, να το κρινουμε ολοι μαζι . . .



Πώς το λέγανε,πώς το λέγανε;;;;;
Α ΝΑΙ!!!
Και τώρα μπορείτε να πα' να μπιμππππππππππππππ(σέβομαι το forum αλλιώς...)

Παρακαλούνται τα άτομα τα οποία γουστάρουν ska-pop-death-new wave-punk-brutal-death metal να μην ακούσουν τον δίσκο.Όπως και αυτοί που γουστάρουν εφηβικά συγκροτηματάκια (made in USA) για αμερικάνικα parties με εμετούς στις τουαλέτες,μπιπ σε δωμάτια κτλ κτλ κτλ.
Εδώ μιλάμε για Rock γατάκια.
michael13
τι δισκάρα είναι αυτή!! scorpionares ρε!!!!
Magnus92
Παμε λοιπον να κρινουμε ενα προς ενα τα κομματια του δισκου . . .



1) Raised on rock: Ιδανική εισαγωγή … Μαρτυράει το τι θα ακολουθήσει . . . 3, 2, 1 are you ready to rock???? ΞΕΚΙΝΑΜΕ !!!
2) Sting in the tail: Το ομώνυμο κομμάτι, αν και καλής παραγωγής, υστερεί κάπως σε σχέση με τον υπόλοιπο δίσκο. . .
3) Slave me : Οι στίχοι του Jabs είναι η μοναδική δημιουργία του στον δίσκο . . .Φοβερό σόλο στο 1:43… They slave us . . .
4) The good die young: Το υπέρ-ατού του δίσκου …. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ το ντουέτο του Klaus με την Tarja … Οι στίχοι του ήδη αποτελούν νέο μότο ζωής . . .
5) No limit: Η πιο 80’s στιγμή του δίσκου ... Φοβερό το κεντρικό riff .. Κομμένο και ραμμένο για να παίζεται πάνω στην σκηνή ….
6) Rock zone: Τα σπάνε λίγο παραπάνω εδώ … But they are not alone in the rock zone … Χαλάλι τους . . .
7) Lorelei: Απλό / μελωδικό …. ΥΠΕΡΟΧΟ…
8) Turn you on: Πολύ party η στιγμή εδώ … Προσωπικά το όλο σκηνικό μου θυμίζει λίγο Trash από Alice Cooper . . .
9) Let’s Rock: Εδώ ο τίτλος τα λέει όλα … Φοβερό και τρομερό κομμάτι . . .
10) SLY: Την δεύτερη φορά που το άκουσα δάκρυσα … Σ-Υ-Γ-Κ-Λ-Ο-Ν-Ι-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο ….
11) Spirit of rock: Η συνεργασία δυο 62χρονων αποφέρει καρπούς και με το παραπάνω … «Παρτάδικο» και ανεβαστικό κομμάτι . . .
12) The best is yet to come: ΕΠΙΚΟ φινάλε … Συγκλονιστική η υπόσχεση- δέσμευση…


Πειτε μου αν συμφωνειτε . . .

sihainas
Δεν έχω καταφέρει να το ακούσω ολόκληρο ακόμα...αλλα μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει το Rock Zone... όπως είπες κι εσύ...τα σπάνε στο συγκεκριμένο κομμάτι...

και για όσους δεν το έχουν ακούσει ακόμα..

Alexmei
Πολύ καλό CD από τους Scorpions, γράφουν ακόμα όπως παλιά, όχι σαν κάτι άλλες μπάντες που έχουν κορεστεί και γράφουν αηδίες. Μπράβο. Έχω μια αδυναμία στους Scorpions γιατί ήταν η μπάντα, μαζί με Floyd και Sabbath που πρωτοάκουγα όταν ήμουν μικρός, ουσιαστικά με έβαλαν αυτές οι μπάντες στη Ροκ.

το SLY classic Scorpions φωνάζει από χιλιόμετρα =D.
Alexmei
QUOTE (Magnus92 @ Mar 15 2010, 23:59 ) *
Παμε λοιπον να κρινουμε ενα προς ενα τα κομματια του δισκου . . .



1) Raised on rock: Ιδανική εισαγωγή … Μαρτυράει το τι θα ακολουθήσει . . . 3, 2, 1 are you ready to rock???? ΞΕΚΙΝΑΜΕ !!!
2) Sting in the tail: Το ομώνυμο κομμάτι, αν και καλής παραγωγής, υστερεί κάπως σε σχέση με τον υπόλοιπο δίσκο. . .
3) Slave me : Οι στίχοι του Jabs είναι η μοναδική δημιουργία του στον δίσκο . . .Φοβερό σόλο στο 1:43… They slave us . . .
4) The good die young: Το υπέρ-ατού του δίσκου …. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ το ντουέτο του Klaus με την Tarja … Οι στίχοι του ήδη αποτελούν νέο μότο ζωής . . .
5) No limit: Η πιο 80’s στιγμή του δίσκου ... Φοβερό το κεντρικό riff .. Κομμένο και ραμμένο για να παίζεται πάνω στην σκηνή ….
6) Rock zone: Τα σπάνε λίγο παραπάνω εδώ … But they are not alone in the rock zone … Χαλάλι τους . . .
7) Lorelei: Απλό / μελωδικό …. ΥΠΕΡΟΧΟ…
8) Turn you on: Πολύ party η στιγμή εδώ … Προσωπικά το όλο σκηνικό μου θυμίζει λίγο Trash από Alice Cooper . . .
9) Let’s Rock: Εδώ ο τίτλος τα λέει όλα … Φοβερό και τρομερό κομμάτι . . .
10) SLY: Την δεύτερη φορά που το άκουσα δάκρυσα … Σ-Υ-Γ-Κ-Λ-Ο-Ν-Ι-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο ….
11) Spirit of rock: Η συνεργασία δυο 62χρονων αποφέρει καρπούς και με το παραπάνω … «Παρτάδικο» και ανεβαστικό κομμάτι . . .
12) The best is yet to come: ΕΠΙΚΟ φινάλε … Συγκλονιστική η υπόσχεση- δέσμευση…


Πειτε μου αν συμφωνειτε . . .



ξέρεις γιατί είναι φοβερό σόλο;; biggrin.gif γιατί είναι το σόλο στο All Along The Watchtower στην αρχή hahaha epic fail από scorpions αυτό το σημείο.


Magnus92
QUOTE(Alexmei @ Mar 18 2010, 17:49 ) *
ξέρεις γιατί είναι φοβερό σόλο;; biggrin.gif γιατί είναι το σόλο στο All Along The Watchtower στην αρχή hahaha epic fail από scorpions αυτό το σημείο.





(Βασικα απο αλλον (δογματικο, σαν εμενα) ανθρωπο το περιμενα το πρωτο αρνητικο σχολιο αλλα δεν πειραζει !!! smiley.gif smiley.gif )

Αν ειναι ετσι , ειναι οντως epic foul .... Την ωρα που γραφω αυτα ομως δεν δυναμαι να τα ακουσω για να συγκρινω . . .
Alexmei
QUOTE (Magnus92 @ Mar 18 2010, 18:22 ) *
(Βασικα απο αλλον (δογματικο, σαν εμενα) ανθρωπο το περιμενα το πρωτο αρνητικο σχολιο αλλα δεν πειραζει !!! smiley.gif smiley.gif )

Αν ειναι ετσι , ειναι οντως epic foul .... Την ωρα που γραφω αυτα ομως δεν δυναμαι να τα ακουσω για να συγκρινω . . .



Ο δίσκος γενικά είναι καλός =Ρ, απλά με το που άκουσα αυτό το σημείο χαμογέλασα και είπα από μέσα μου "αυτό είναι jimi hendrix".

Δεν πολυκατάλαβα γιατί ξαφνιάστηκες με το ότι το πρώτο αρνητικό σχόλιο ήταν το δικό μου tongue.gif
apkat
Φανταζομαι γιατι εννοει οτι το περιμενε απο εμενα..Παντως εγω τον εαυτο μου δογματικο δεν τον θεωρω και σκορπιονς ακουγα για παρα πολλα χρονια φανατικα και τους εχω δει και 3 φορες απο κοντα..Οτι δεν τους ακουω στον ιδιο ρυθμο πλεον δεν νομιζω οτι με χαρακτηριζει δογματικο..

Παρολαυτα και αυτος ο δισκος στα πεταχτα που τον ακουσα δεν μου ειπε κατι ιδιαιτερο η μαλλον δεν ακουσα κατι που δεν εχω ξανακουσει απο τους γερμανους..Δεν με χαλασε σε καμια περιπτωση αλλα θεωρω οτι οταν εχεις μια τοσο μεγαλη και σπουδαια πορεια και δεν εχεις πλεον και πολλες νεες ιδεες επαναλαμβανεσαι..

Πανω σε αυτο που λεει οπ Αλεξμει διαφωνω καθετα..Οκ μπορει να μοιαζει λιγο στην αρχη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να μιλαμε για αντιγραφη..Ολα τα σολο σε αυτην την μουσικη γραφονται σε πολυ συγκεκριμενες κλιμακες και ειναι λογικο να εχουμε επαναληψεις και πραγματα που να μοιαζουν πολυ μεταξυ τους..Δεν μιλαμε ομως για αντιγραφη..Ποσα και ποσα ριφ και σολο συγκροτηματων μοιαζουν μεταξυ τους;;Στην συγκεκριμενη περιπτωση μαλιστα το σολο προχωρα και διαρκει 2 λεπτα..Ε ειναι αδικο για 10 νοτες που μπορει να ειναι και κοινες στην αρχη να μιλησουμε για αντιγραφη..
Magnus92
QUOTE(apkat @ Mar 18 2010, 22:56 ) *
Φανταζομαι γιατι εννοει οτι το περιμενε απο εμενα..Παντως εγω τον εαυτο μου δογματικο δεν τον θεωρω και σκορπιονς ακουγα για παρα πολλα χρονια φανατικα και τους εχω δει και 3 φορες απο κοντα..Οτι δεν τους ακουω στον ιδιο ρυθμο πλεον δεν νομιζω οτι με χαρακτηριζει δογματικο..

Παρολαυτα και αυτος ο δισκος στα πεταχτα που τον ακουσα δεν μου ειπε κατι ιδιαιτερο η μαλλον δεν ακουσα κατι που δεν εχω ξανακουσει απο τους γερμανους..Δεν με χαλασε σε καμια περιπτωση αλλα θεωρω οτι οταν εχεις μια τοσο μεγαλη και σπουδαια πορεια και δεν εχεις πλεον και πολλες νεες ιδεες επαναλαμβανεσαι..

Πανω σε αυτο που λεει οπ Αλεξμει διαφωνω καθετα..Οκ μπορει να μοιαζει λιγο στην αρχη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να μιλαμε για αντιγραφη..Ολα τα σολο σε αυτην την μουσικη γραφονται σε πολυ συγκεκριμενες κλιμακες και ειναι λογικο να εχουμε επαναληψεις και πραγματα που να μοιαζουν πολυ μεταξυ τους..Δεν μιλαμε ομως για αντιγραφη..Ποσα και ποσα ριφ και σολο συγκροτηματων μοιαζουν μεταξυ τους;;Στην συγκεκριμενη περιπτωση μαλιστα το σολο προχωρα και διαρκει 2 λεπτα..Ε ειναι αδικο για 10 νοτες που μπορει να ειναι και κοινες στην αρχη να μιλησουμε για αντιγραφη..



Τελικα οποιος εχει την μυγα οντως μυγιαζεται !!! smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Πραγματικα φιλε apkat εσενα σκεφτομουν οταν το εγραφα ...
Φυσικα τη λέξη "δογματικος" δεν νομιζω να την παραξηγησες, ετσι ;;; Ζητω ειλικρινα συγνωμη αν συνεβη κατι τετοιο ... ΟΚ ;;; Απλα σκεφτομουν οτι αρκετες φορες εισαι πολυ απολυτος σε αυτο το τοπικ, οπως πολυ περισσοτερο γινομαι και εγω πολυ περισσοτερες φορες . . .
Sorry guys

ΥΓ Οσο για τον δισκο , μπορει να εχω γραψει αρκετα , αλλα την συνολικη μου αποψη δεν την εχω πει ακομα... Θεωρω λοιπον εκπληξη το ποσο καλος ειναι ο δισκος αυτος ... Αλλα μετα απο αρκετες ακροασεις θα σας εκπληξω μαλλον και θα πω πως τελικα προτιμω το Humanity απο αυτο ...
apkat
E αφου οντως εμενα σκεφτοσουν μια χαρα δικιο ειχα οποτε το οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται ακυρο..

Τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω..Δεν με θεωρω ουτε απολυτο ουτε δογματικο..Ο καθενας εχει βεβαια τις αποψεις του αλλα οταν τις υποστηριζει δεν νομιζω οτι δειχνει δογματισμο..
Magnus92
QUOTE(apkat @ Mar 19 2010, 00:30 ) *
E αφου οντως εμενα σκεφτοσουν μια χαρα δικιο ειχα οποτε το οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται ακυρο..

Τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω..Δεν με θεωρω ουτε απολυτο ουτε δογματικο..Ο καθενας εχει βεβαια τις αποψεις του αλλα οταν τις υποστηριζει δεν νομιζω οτι δειχνει δογματισμο..


Δεν εννοω αυτο φιλε μου . . . Απλα πολλες φορες νομιζω πως δεν μπορεις να αποδεχτεις ευκολα μια αντιθετη αποψη ...
Εν τω μεταξυ πιστευω πως (ιδιαιτερα σε αυτο το τοπικ) αυτο το κανω εγω σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο . . . Ειλικρινα σημερα το παρατηρουσα βλεποντας καποια παλαιοτερα ποστ μου . . .

Παντως σου ζητω και παλι συγνωμη αν παρεξηγησες την λεξη "δογματικος" ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.