Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
Keyser_Soze
One - Mary J. Blige feat. U2
Μιλάμε για ένα από τα ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΑ τραγούδια που έχω ακούσει ΠΟΤΕ!!!
Βασικά το One είναι τραγούδι των U2. Αλλά σε αυτήν την εκτέλεση η Mary J. Blige το ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΙ στο Θεό!
harris
Keyser εχεις απόλυτο δίκιο... πραγματικά το απογειώνει.... εκεί κάπου στα 2'.30'' αρχίζει κα τα δίνει όλα... 77.gif
Alexmei
Σειρά μου να πω και εγώ κάποια τραγούδια...:

One - Metallica από τα κορυφαία κομμάτια τους! Σίγουρα αν το ακούσετε (και είστε λάτρεις της Metal) θα σας αρέσει πάρα πολύ!


Μaster of Puppets - Metallica θεωρείτε πολύ προχωρημένο τραγούδι με νόημα!

Αυτά μέχρι τώρα! icon_wave.gif
dizzy_fingers
QUOTE(Keyser_Soze @ Jul 9 2006, 08:28 PM)
Βασικά το One είναι τραγούδι των U2.
*

Βασικά έχω μία απορία πάνω σε αυτό.
H εκτέλεση από τον Johny Cash είναι μεταγενέστερη ή πρώιμη αυτής των U2?
Keyser_Soze
Μεταγενέστερη. Το τραγούδι είναι των U2 (από το άλμπουμ Achtung Baby του 1991). Του Johny Cash βγήκε το 2000 νομίζω.
Keyser_Soze
Σ' ευχαριστούμε για τα νέα Alex. Πρόσφατα άκουσα και ένα τραγούδι που λέγεται Paranoid "κάποιων" Black Sabbath. Καλούτσικο είναι. Το ξέρεις;
Alexmei
Keyser_zone μου πας κόντρα ή μου φαίνεται; είναι κακό επειδή δν είναι νέα τα τραγούδια που έγραψα; πρέπει να με δουλέυεις για το paranoid έτσι; καλά τι άκουγες εκείνη την εποχή;



dizzy ο Johnny Cash πότε σταμάτησε να βγάζει δίσκους; όταν πέθανε;
dizzy_fingers
Δεν έχω ιδέα, ξέρω μόνο ότι πέθανε το 2003...έχω το Walk the line (τη βιογραφική ταινία του με τον Χοακίν Φοίνιξ) να με περιμένει εδώ και μήνες...και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να τη δώ.
Ας όψεται μία ψυχή που όλο μου το αναβάλλει.... 45.gif
Keyser_Soze
Anybody seen my baby? - Rolling Stones (Από το άλμπουμ Bridges of Babylon του 1997)

Άλλο ένα ΕΠΙΚΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ το οποίο είχα αγνοήσει εγκληματικά. 77.gif 77.gif
mikri prasini ollandeza
Θα πάει κανείς Shakira?Εγώ θα΄θελα αλλά θα λείπω...!Φτηνό εισητήριο, λέει!Μόνο 38Ε!
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ Jul 12 2006, 06:57 PM)
Δεν έχω ιδέα, ξέρω μόνο ότι πέθανε το 2003...έχω το Walk the line (τη βιογραφική ταινία του με τον Χοακίν Φοίνιξ) να με περιμένει εδώ και μήνες...και δεν έχω αξιωθεί ακόμα να τη δώ.
Ας όψεται μία ψυχή που όλο μου το αναβάλλει.... 45.gif
*


δες την ταινία.... εγώ την είδα. smile.gif είναι πολύ καλή και θα δεις εξάρτηση ο τύπος από ναρκωτικό..................
dizzy_fingers
Κι αυτός?
Δε θα πάρω τότε (προς το παρόν).

Μόλις τέλειωσα την αυτοβιογραφία του Anthony Kiedis και έπηξα στα ναρκωτικά blink.gif...
Alexmei
αν θες να ακούσεις ωραία μουσική πάρ' το...... στο τέλος καταφέρνει να "φύγει" από τα ναρκωτικά. wink.gif
dizzy_fingers
Zuchero - Baila Morena
Το ξέρω, σας έχουν πρήξει που το παίζουν όλη την ώρα και στις διαφημίσεις και στις χαζοποδοσφαιρικές εκπομπές, αλλά δε μπορείς να μη συμπαθήσεις αυτόν τον τρελο γερο ροκά...
Πολύ ωραία φωνή και η μουσική, παρόλο που δεν είμαι φαν της ιταλικής ποπ-ροκ, είναι πολύ ρυθμική και ανεβαστική.

Κατά τ'άλλα, τί γνώμη έχετε για το νέο άλμπουμ του Παύλου Παυλίδη?
αεκτζού
Εμένα ένας φίλος μου μου πρότεινε να ακούσω anthony and the johnson's.Καλόσ και πολύ μελωδική φωνή,αλλά αυτή την περίοδο κυρίως επαναπροσδιορίζω τη σχέση μου με την punk σκηνή και έχω κολλήσει με τους ramomes κι ειδικότερα το somebody put something in my drink.Το άλμπουμ του Παυλίδη,κατά την άποψή μου θα μπορούσε να είναι μακράν καλύτερο...
thrylos7
Πήγα στη συναυλία των Scorpions-Whitesnake στο Καυτατζόγλειο... Σημειώσατε 2!
Οι πρώτοι χωρίς να κάνουν τίποτα ιδιαίτερο, έπαιξαν αρκετά καλά...
Αλλά οι δεύτεροι ήταν το κάτι άλλο.. Αν είχε ακόμα καλύτερη απόδοση ο Coverdale θα μιλούσαμε για άψογη εμφάνιση.
Το κοινό ήταν άδικο μαζί τους(αφού οι περισσότεροι ήρθαν για τους Σκόρπιονς, άρα οι μισοί ακούνε Νίνο ή Βανδή και ξέρουν τους Γερμανούς μόνο από τις μπαλάντες τους...). Πολλοί όμως "έπαθαν πλάκα" βλέποντας τους στη σκηνή!
Alexmei
QUOTE(thrylos7 @ Jul 23 2006, 11:40 AM) *
Πήγα στη συναυλία των Scorpions-Whitesnake στο Καυτατζόγλειο... Σημειώσατε 2!
Οι πρώτοι χωρίς να κάνουν τίποτα ιδιαίτερο, έπαιξαν αρκετά καλά...
Αλλά οι δεύτεροι ήταν το κάτι άλλο.. Αν είχε ακόμα καλύτερη απόδοση ο Coverdale θα μιλούσαμε για άψογη εμφάνιση.
Το κοινό ήταν άδικο μαζί τους(αφού οι περισσότεροι ήρθαν για τους Σκόρπιονς, άρα οι μισοί ακούνε Νίνο ή Βανδή και ξέρουν τους Γερμανούς μόνο από τις μπαλάντες τους...). Πολλοί όμως "έπαθαν πλάκα" βλέποντας τους στη σκηνή!


Τυχερέ και εγώ ήθελα πολύ να πάω....... sad-smiley-009.gif
Οι Whitesnake έπεξαν το "Here I go Again" ;
thrylos7
Ναι, ασφαλώς και το έπαιξαν... αυτό υπάρχει σε τόσες εκδόσεις, αλλά και πάλι, αυτή διέφερε... ότι πρέπει για live... η συναυλία των Whitesnake μοιάζει πολύ με το πρόσφατο DVD τους, Live in the still of the night... Αν και κατά την άποψη μου, εδώ έπιασαν καλύτερη απόδοση!

Ά ρε.. έχασα τον James Brown...
Alexmei
ΠΠΩΩΩΩ και ήθελα πολύ να πάω στην συναυλία..... Scorpions και Whitesnake μαζί! ότι καλύτερο!!!!! sad.gif δν πειράζει γιατί κάποτε θα αξιωθώ (πιστεύω) και θα παίξω κομμάτια τους στην κιθάρα!! icon_wave.gif
mstam
Αν θελετε ακουστε Hooverphonic..Ειναι πολυ καλοι και αν το ψαξετε λιγο θα εντυπωσιαστειτε...
leonkalf
QUOTE(mstam @ Aug 25 2006, 01:37 AM) *
Αν θελετε ακουστε Hooverphonic..Ειναι πολυ καλοι και αν το ψαξετε λιγο θα εντυπωσιαστειτε...


Mad about you...

Φοβερό κομμάτι?
Όντως είναι πολύ καλό συγκρότημα. Σωστός 41.gif
Keyser_Soze
Πήγα πρόσφατα και πήρα 2 ΑΛΜΠΟΥΜΑΡΕΣ: Των Slayer - Christ Illusion και το ομώνυμο άλμπουμ των Wolfmother.
Οι 1οι, αγέραστοι και χωρίς να έχουν χάσει ούτε στο ελάχιστο την έμπνευση τους και την ορμή τους παραδίδουν απλά μαθήματα για το πως υποτίθεται ότι πρέπει να παίζεται το (σύγχρονο) Thrash Metal.
Οι 2οι πραγματικά με εξέπληξαν πάρα πολύ ευχάριστα. Παίζουν ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΟ rock στα χνάρια ΘΕΩΝ όπως οι Black Sabbath, Led Zeppelin αλλά και Kyuss. Ακούστε το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ colossal και θα καταλάβετε τι εννοώ.
morfi
Εγω μολις ακουσα το 21 & Over των Tha Alkaholiks καθως και το Strictly Business των EPMD... Πολυ καλα και τα δυο... και τις επομενες ημερες, εβδομαδες, μηνες θα ακουσω και τα αλλα που εχουνε βγαλει...
Alexmei
από ότι άκουσα οι Metallica ετοιμάζουν καινούργιο δίσκο..... περισσότερες πληροφορίες θα βρω σε λίγες μέρες....
Keyser_Soze
Τραγούδια που ακούω τώρα τελευταία (όπως ακριβώς τα έχω στην playlist μου-χωρίς σειρά προτίμησης):

Hurt - Nine Inch Nails
Steady As She Goes - The Raconteurs
Again - Archive
Colossal - Wolfmother
Old Habbits Die Hard - Mick Jagger feat. Sheryl Crow
My own prison - Creed
Unfaithful - Rihanna (γινόμαστε και λίγο φλωράκια μερικές φορές biggrin.gif )
This Love - Cocteau Twins
One - Mary J. Blige feat. U2
Analogue - A-HA
I Just Want You - Ozzy Osbourne
Anybody Seen My Baby? - Rolling Stones
Call Me When You're Sober - Evanescence
Stadium Arcadium - Red Hot Chili Peppers
The Gift - Angels And Airwaves
My Sacrifice - Creed
John The Revelator - Depeche Mode
Where'd You Go - Fort Minor
Between Angels And Incects - Papa Roach
We Are Your Friends - Justice Vs. Simian
Tell Me Baby - Red Hot Chili Peppers
Dimension - Wolfmother
Go - Blink-182
Earth Song - Michael Jackson
Rudebox - Robbie Williams
Fell On Black Days - Soundgarden
Money For Nothing - Dire Straits (ένα από τα ΚΟΡΥΦΑΙΑ riff όλων των εποχών!!!! 77.gif )
Jihad - Slayer (άντε γιατί φλωρέψαμε τελείως 19.gif )
thrylos7
QUOTE
Money For Nothing - Dire Straits (ένα από τα ΚΟΡΥΦΑΙΑ riff όλων των εποχών!!!!


Όντως πολύ ωραίο...

Εγώ τελευταία έχω πάθει πλάκα με τους ZZ TOP (16.. blink.gif ) Απίθανοι οι τύποι!
Alexmei
QUOTE(thrylos7 @ Sep 4 2006, 11:09 PM) *
Όντως πολύ ωραίο...

Εγώ τελευταία έχω πάθει πλάκα με τους ZZ TOP (16.. blink.gif ) Απίθανοι οι τύποι!



το 16 που κολάει; Πάντως οι ZZTop είναι απίθανοι.... και μου αρέσουν τα μούσια τους!
morfi
Ερχεται ο νεος εμινεμ στις 30 οκτωμβριου! Ενα νεο mixtape με 23 κομματια-φορο τιμης στο φιλο του και αδικοχαμενο Proof... RIP...
Ερχεται και ο νεος χατζηγιαννης καπου στο τελος της χρονιας!
Ερχεται οπου να ναι και ο νεος 2Pac! Μεσα στο 2006 ειχε πει η μανα του... ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΗΣΕ! cool.gif
Keyser_Soze
QUOTE
αδικοχαμενο Proof


Γιατί νομίζω ότι τα ήθελε ο κώλος του;;;
Όπως λέει και μία παροιμία: Όταν παίζεις με τα σπίρτα, στο τέλος καίγεσαι.
liolias
Ελληνικα δεν ακουει κανεις εδω??
Alexmei
το νέο άλμπουν τον Metallica ονομάζεται New Coming, δν έχει κηκλοφορήσει ακόμα γιατί είναι όπως λένε αρχή ακόμα....
Keyser_Soze
Άλεξ μάλλον πως τα μπέρδεψες μια ηχιά (...που λένε και στο χωριό μου). Προφανώς κάπου θα είδες "...the new coming album..." και θα νομίζες ότι έτσι θα λέγεται το νέο άλμπουμ των Μετάλικα. Απ' ότι διαβάζω στην επίσημη ιστοσελίδα τους, δεν έχει ονομαστεί επίσημα ακόμα.

Τι ακριβώς εννοείς εδώ;;; Γιατί εγώ νόημα δε βγάζω...
QUOTE
δν έχει κηκλοφορήσει ακόμα γιατί είναι όπως λένε αρχή ακόμα....


Σε ποια ιστοσελίδα τα διάβασες αυτά να ρίξω κι εγώ μια ματιά μπας και λέω εγώ κοτσάνες.
Alexmei
QUOTE(Keyser_Soze @ Sep 15 2006, 04:50 PM) *
Άλεξ μάλλον πως τα μπέρδεψες μια ηχιά (...που λένε και στο χωριό μου). Προφανώς κάπου θα είδες "...the new coming album..." και θα νομίζες ότι έτσι θα λέγεται το νέο άλμπουμ των Μετάλικα. Απ' ότι διαβάζω στην επίσημη ιστοσελίδα τους, δεν έχει ονομαστεί επίσημα ακόμα.

Τι ακριβώς εννοείς εδώ;;; Γιατί εγώ νόημα δε βγάζω...
Σε ποια ιστοσελίδα τα διάβασες αυτά να ρίξω κι εγώ μια ματιά μπας και λέω εγώ κοτσάνες.



λέω ότι το άλμπουμ δν έχει κυκλοφορήσει ακόμα wink.gif ... δν είναι έγκιρη η πηγή είναι site για lyrics και εκεί που είχα την λίστα τον metallica, είχε και ένα που έλεγε "New coming"... επειδή έχω διαβάσει σε πολλά άρθα ότι προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα νέο είδος μουσικής, νόμιζα ότι έτσι θα το ονόμαζαν με νόημα "καινούργεια αρχή..." είχε ένα τραγούδι μέσα.... ορίστε τα λινκ: ένα
δύο

και το μοναδικό τραγούδι που υπάρχει στο λινκ για τα lyrics του New Coming:
Crying of the dead
Keyser_Soze
Αααα μάλιστα. Αυτό εννοεί ρε... αυτό το τραγούδι είναι προφανώς ένα νέο κομμάτι που πιθανόν να συμπεριλαμβάνεται στο νέο άλμπουμ των Μετάλικα. Το νέο άλμπουμ δεν έχει τιτλοφορηθεί ακόμα και για αυτό το αναφέρει "New Coming". Κατάλαβες; biggrin.gif
Alexmei
oh... το 'πιασα..... απλός ξέρω ότι οι Μεταλικα αλλάζουν το στυλ μουσικής τους, οπότε για να ελκύσουν το ενδιαφέρον, το ονόμασαν έτσι...... αυτό νόμιζα... tongue.gif
Keyser_Soze
Έρχονται οι Tool στην Ελλάδα!!!
Ναι, είναι γεγονός!!! Το μεγαλύτερο ροκ συγκρότημα αυτή τη στιγμή στον κόσμο έρχεται στην Ελλάδα για μία και μόνο παράσταση στις 16/12, στο Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας Ελληνικού στην Αθήνα.
Πωπω! Είναι δυνατόν; Μετά από 3 μήνες καλοκαιρινής ξηρασίας όσον αφορά το μεγάλο ροκ όνομα και αφού απογοητευτήκαμε πλήρως με τα ξαναζεσταμένα, χωρίς ίχνος έμπνευσης πλέον υποτιθέμενα μεγάλα ονόματα όπως οι σκατόγεροι Twisted Sister και οι WASP, τελικά μας αποζημιώνουν λιγο πριν τα χριστούγεννα με τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΤΕΡΟ τρόπο!
Με 4 άλμπουμ, το ένα πιο γαμηστερό από το άλλο, και με κεκτημένη ταχύτητα από τον πιο πρόσφατο δυναμίτη τους , 10000 Days και αφού γύρισαν πρώτα όλο τον κόσμο προσφέροντας απείρου κάλλους παραστάσεις, έφτασε η ώρα να τους δούμε κι εμείς από κοντά και να νιώσουμε επιτέλους κι εμείς αυτή την άνευ προηγουμένου εμπειρία που ονομάζεται Tool. Δίνοντας μόνο 52 ευρώ (προπώληση), ποσό στην κυριολεξία τιποτένιο για ένα τέτοιων ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστάσων συγκρότημα.
Δε ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε πόσο ενθουσιασμένος είμαι αυτή τη στιγμή... και αυτός ο ενθουσιασμός θα παραμείνει μέχρι το βράδυ της 16ης Δεκεμβρίου. Εκείνο το βράδυ θα παραδοθώ ψυχή και σώματι στο μοναδικά μαγικό υπερθέαμα που ονομάζεται, Tool....

Εδώ η επίσημη ανακοίνωση: http://www.didimusic.gr/dates/default.asp?ID=269
Alexmei
παιδιά το νέο των maiden λέει τπτ; μου είπαν ότι είναι τέλειο αλλά μου το είπαν ένα μάτσο 12χρονα πακάκια, οπότε δν τα εμπιστεύομαι..... biggrin.gif Είδα ένα video clip στο TVWAR (MAD κάθε Τετάρτη 00:00, metal εκπομπούλα, καλή είναι ) και μου άρεσε... δεν θυμάμε πως λεγόταν το song... Ξέρει κανείς τπτ;
liolias
Τα μάθατε, τα μάθατε; Τα νέα της Έλενας Παπαρίζου ταξιδεύουν γρήγορα.

Όπως ακούσαμε, μάλλον την επόμενη εβδομάδα αναμένεται να ξεκινήσει το γύρο του κόσμου το διεθνές άλμπουμ της όμορφης και ταλαντούχας Έλενας. Η νέα της δουλειά, με τίτλο "The game of love" θα πάει σχεδόν σε όλες τις άκρες της υφηλίου προκειμένου να μαγέψει τους ξένους.

Βεβαίως, στο εν λόγω άλμπουμ περιλαμβάνονται όλα τα τραγούδια της Έλενας που έγιναν επιτυχίες και ερμηνεύονται με αγγλικό στίχο.
Ορισμένα από αυτά είναι το "Mambo", το "Gigolo", το "The Game Of Love", το "Υπάρχει λόγος" ("It's Gone Tomorrow") κ.α.

Τι να ευχηθούμε;
Έλενα, καλή επιτυχία!!!!!
www.ellinikosfm.gr
Γεια σου ρε Ελενα!Αντε να τρεξουμε ολοι στα δισκοπωλια!!
diama13
Καλησπερα...μου αρεσει πολυ το τραγουδι της παπαριζου,the game of love....οπως επισης και ενα καινουργιο του reamonn το οποιο λεγεται tonight...ειναι πολυ ωραιο..δεν ξερω αν το ξερετε... smile.gif
Keyser_Soze
Η playlist μου τις τελευταίες μέρες είναι η εξής:

1. Tribute - Tenacious D
2. I'm Only Happy When It Rains - Garbage
3. Original Fire - Audioslave
4. Monster - The Automatic
5. Through Glass - Stone Sour
6. Hurt - Johnny Cash
7. Livin' In The Sin - Godsmack
8. All My Life - Foo Fighters
9. Belladonna - Madrugada
10. Sleeping Giant - Mastodon
11. Running Up That Hill - Placebo
12. Thoughtless - Korn
13. The Way You Like It - Adema
14. Streets Of Love - Rolling Stones
15. Last Dance With Mary Jane - Tom Petty
16. When You Were Young - Killers
17. Vicarious - Tool
18. Fucking In The Bushes - Oasis
19. Colossal - Wolfmother
20. Old Habbits Die Hard - Mick Jagger feat. Sheryl Crow
liolias
QUOTE(diama13 @ Oct 17 2006, 07:01 PM) *
Καλησπερα...μου αρεσει πολυ το τραγουδι της παπαριζου,the game of love....οπως επισης και ενα καινουργιο του reamonn το οποιο λεγεται tonight...ειναι πολυ ωραιο..δεν ξερω αν το ξερετε... smile.gif


Το reamonn τι ειναι??Συγκροτημα ή τραγουδιστης??
Keyser_Soze
Συγκρότημα
Keyser_Soze
Τα λόγια δεν είναι ικανά να περιγράψουν αυτό που έζησα χθες το βράδυ. Άλλωστε εγώ είμαι απλά ένας θνητός ο οποίος βρισκόταν στο "Βασίλειο των Θεών" για περίπου 3,5 ώρες.
Και επειδή μου είναι αδύνατο να εκφράσω τα συναισθήματά μου, το μόνο που θα κάνω είναι να παραθέσω τα γεγονότα.

16/12 λοιπόν χθες και πλέον είχε φτάσει η στιγμή που θα έβλεπα τους Tool live. Οι πόρτες άνοιγαν στις 6:30 γι' αυτό κι εγώ έφυγα νωρίς νωρίς από το σπίτι μου για να πάω να προλάβω θέση όσο πιο κοντά στη σκηνή γινόταν. Έφτασα στο Ολυμπιακό Κέντρο Ξιφασκίας γύρω στις 7 και αυτό που είδα ξεπερνούσε κάθε πρόβλεψη μου. Πάνω από 8000 κόσμου είχαν ήδη κατακλείσει τον χώρο! Αφού συναντήθηκα με κάτι κολλητούς που θα πηγαίναμε μαζί και περάσαμε 2 ελέγχους τελικά μπήκαμε μέσα στο χώρο. Το πρόγραμμα έλεγε ότι οι Mastodon (το καλύτερο thrash metal συγκρότημα αυτή τη στιγμή στον κόσμο οι οποίοι θα άνοιγαν τη συναυλία) θα έβγαιναν στις 8, θα έπαιζαν 45 περίπου λεπτά και στις 9:30 θα έβγαιναν οι Tool. Οι πιο αισιόδοξοι έλεγαν ότι αν ξεκινήσει η συναυλία γύρω στις 9 θα είναι καλά. Τελικά τα φώτα έκλεισαν προς έκπληξη όλων στις 19:58 και στις 8 ακριβώς οι Mastodon ανέβηκαν στη σκηνή. Αυτό που ακολούθησε για τα επόμενα 45 λεπτά ήταν κάτι το μοναδικό. Έπαιξαν 5 τραγούδια από τον τελευταίο τους δίσκο, Blood Mountain και 2 από τον προηγούμενο, Leviathan και τελείωσαν τελικά με το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Hearts Alive (Πόσο κοντά στον Θεό μπορεί να ήταν τα παλικάρια όταν δημιουργούσαν αυτό το αριστούργημα...; ). Ο κακός ήχος δεν αμαύρωσε σε κανένα σημείο την εμφάνιση τους και τελικά κατέβηκαν από τη σκηνή καταχειροκροτούμενοι. 45 λεπτά έμεναν τώρα για να στηθεί το σούπερ σκηνικό των Tool και να βγούν στη σκηνή. Ο χώρος είχε γεμίσει ασφυκτικά και αυτό φάνηκε ιδιαίτερα το διάστημα από τη στιγμή που κατέβηκαν οι Mastodon μέχρι τη στιγμή που ανέβηκαν οι Tool. Ένα άτομο πήγαινε να κάνει μια στροφή 45 μοιρών και έσπρωχνε 15 άτομα γύρω του και αυτοί με τη σειρά τους έσπρωχναν τους υπόλοιπους. Σε αυτό το διάστημα επίσης έγιναν πάνω από 5 παρακλήσεις από τα μεγάφωνα για να μην καπνίζουμε και για να μην αποπειραθούμε να τραβήξουμε φωτογραφίες τους Tool γιατί όπως μας έλεγαν "...πρόκειται για ένα ιδιαίτερο συγκρότημα...". ΠΑΠΑΡΙΕΣ! Για 52 ευρώ έπρεπε να μας προτρέπουν κανονικά να κάνουμε ότι γουστάρουμε. Τεσπα, στις 9:30 ακριβώς βγήκαν οι Θεοί στη σκηνή. Ο πανζουρλισμός που ακολούθησε για τις επόμενες 2 ώρες δεν μπορεί να περιγραφτεί με απλές λέξεις. Ξεκίνησαν με το απόλυτα πορωτικό Stinkfist και συνέχισαν με τα 46&2 και Jambi. Εδώ θέλω απλά να προσθέσω ότι ο ντράμερ τους, Danny Carey, βγήκε στη σκηνή φορώντας φανέλα Elton Brand από Clippers. Μετά έπαιξαν τον ύμνο Schism με όλο τον κόσμο να τραγουδάει τους θεικούς στοίχους και στη συνέχεια τα ψυχεδελικά Lost Keys (Blame Hoffman), Rosetta Stoned, Swamp Song και τα νέα Wings For Marie (Pt. 1) και 10,000 Days (Wings Pt. 2). H κίνηση ματ όμως έγινε λίγο αργότερα. Σ' έναν άλλο ύμνο τους, το Lateralus, ανέβηκαν στη σκηνή μαζί τους και οι Mastodon για να ακολουθήσει για ακόμη μία φορά χαμός από κάτω. Στο τέλος έπαιξαν το Vicarious που είναι το αγαπημένο κομμάτι του γράφοντος στο οποίο ξελαρυγγιάστηκα κανονικά [στα μισά του τραγουδιού σταμάτησαν, μαζεύτηκαν όλοι στο κέντρο της σκηνής και ήπιαν στην υγειά μας από ένα σφηνάκι κρασί (μάλλον)] και ολοκλήρωσαν τη συναυλία τους με το Aenema με 12000 περίπου (μπορει να ήταν και παραπάνω) τρελαμένους να χτυπιούνται. Με τα 3 τελευταία τραγούδια τους (Lateralus, Vicarious και Aenema) απλώς επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται ένα τουλάχιστον διαγαλαξιακό σύστημα μπροστά από τον υπόλοιπο συφερτό των nu-rock θιασωτών.
Το σόου ήταν όπως ακριβώς το περίμενα, απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Τα ψυχεδελικά βίντεο που έδειχναν στα βίντεο-γουόλς ήταν όλα τα λεφτά και τα πράσινα λέιζερ που αντανακλούσαν πάνω σε καθρέπτες καί πλημμύριζαν τον χώρο μας έστελναν "αλλού", επίσης ο τραγουδιστής τους απέδειξε γιατί θεωρείτε από τους κορυφαίους performers της ροκ-μέταλ μουσικής, αφού τραγουδούσε και χτυπιόταν ταυτόχρονα έχοντας κάνει μια τρελή πατέντα. Το παλικάρι φορούσε μια αντισφυξιογόνα μάσκα και είχε ενσωματώσει το μικρόφωνο πάνω στη μάσκα (!!!). Επίσης συχνά έβγαινε με μια ντουντούκα και τραγουδούσε. ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ!! Έτσι ολοκληρώθηκε η πιο γαμάτη συναυλία που είχα την τύχη να παρακολουθήσω ποτέ μου. Ευχαριστώ το Θεό γι' αυτό.
Μερικές ενστάσεις να κάνω μόνο. Ο ήχος στους Tool, αν και ήταν αρκετά καλύτερος απ' ότι ήταν στους Mastodon, εξακολουθούσε να έχει αρκετά προβλήματα. Ο τραγουδιστής τους Maynard James Keenan, τις περισσότερες φορές μόλις και μετά βίας ακουγόταν. Επίσης λόγω της "ιδιαιτερότητας" τους υπήρχαν κάποιοι μαλάκες σεκιουριτάδες που σήκωναν φακούς για να μας εμποδίσουν από το να τραβάμε βίντεο και φωτογραφίες. Επίσης δεν έπαιξαν τα απίστευτα (και πολύ αγαπημένα μου) The Grudge, Parabola, H, The Pot και Pushit. Αλλά εντάξει να μην τα θέλουμε όλα δικά μας (αν και τα 2 πρώτα ΕΠΡΕΠΕ να τα παίξουν).

Να δω τώρα πώς θα προσγειωθώ στην πραγματικότητα...

ΥΓ1. Ο μαλάκας δεν είχα πάρει πολλά χρήματα μαζί μου και έτσι δε μπόρεσα ν' αγοράσω καμία αυθεντική μπλούζα. Επίσης είχα πάρει και μπουφάν μαζί μου και δεν ήξερα που να το βάλω οπότε αναγκαστικά το φορούσα από την αρχή μέχρι το τέλος της συναυλίας. ΕΛΙΩΣΑ!!
ΥΓ2. Δυστυχώς δεν τράβηξα ούτε μία φώτο για ν' ανεβάσω να δείτε, μόνο βίντεο τράβηξα τα οποία έχουν χάλια ήχο. Μόνο ένα συνεχόμενο βουητό ακούγεται.
apkat
QUOTE
παιδιά το νέο των maiden λέει τπτ; μου είπαν ότι είναι τέλειο αλλά μου το είπαν ένα μάτσο 12χρονα πακάκια, οπότε δν τα εμπιστεύομαι..... Είδα ένα video clip στο TVWAR (MAD κάθε Τετάρτη 00:00, metal εκπομπούλα, καλή είναι ) και μου άρεσε... δεν θυμάμε πως λεγόταν το song... Ξέρει κανείς τπτ;


Το καινουργιο των Maiden ειναι χαλια(για τα δεδομενα τους).Ηχοι χιλιοακουσμενοι απο τους ιδιους τεχνικες ξαναχρησιμοποιημενες συνθετουν τον κατα τη γνωμη μου χειροτερο δισκο των Maiden επι Dickinson..

Κριμα για την τεραστια ιστορια τους..
sihainas
ήθελα να πάω κι εγώ στους tool αλλά δυστυχώς τα έξοδα είναι πολλά... 50+ euros το εισητήριο συν καμια 40αριά τουλάχιστον βενζίνες, διόδια κλπ... ε είναι πολλά....
Alexmei
PAIN OF SALVATION στην ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!! 10€ το εισιτήριο! δν θυμάμε ημερομινία.... αλλά είναι κάπου Γενάρι-Φλεβάρι... στο underground νομίζω....
Keyser_Soze
Στο Underworld Θεμιστοκλέους & Γαμβέττα 5 στην Αθήνα στις 21/01. Το σόου θα είναι ακουστικό.
Keyser_Soze
Ο Rick Rubin θα είναι τελικά ο παραγωγός του νέου άλμπουμ των Metallica. Ο Bob Rock τελικά "πλήρωσε" την κακή παραγωγή του St. Anger (που εμένα πάντως μου άρεσε πολύ) και τη θέση του πήρε ο "Βασιλιάς Μίδας" Rick Rubin, παραγωγός κορυφαίων άλμπουμ από SlipKnot, Red Hot Chili Peppers, AC/DC, Slayer, Johnny Cash, Rage Against The Machine, Neil Diamond, Beastie Boys και πολλών άλλων. Πολύ αισιόδοξα όλα αυτά. Για να δούμε και το αποτέλεσμα...
Keyser_Soze
Πρόσφατα έκανα μια περιοδεία στα δισκάδικα για να δω μήπως έχει βγει κανένα καλό σιντάκι να πάρω. Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο ντεμπούτο άλμπουμ των The Answer με τον τίτλο Rise που είχα ακούσει και καλές κριτικές.
Το σιντί είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Το καλύτερο hard rock άλμπουμ που έχω ακούσει εδώ και πολύ καιρό. Παίζουν βρώμικο rock 'n' roll που θυμίζει έντονα AC/DC στα καλύτερα τους με μερικές τζούρες από grunge, αφού σε κάποια σημεία μου θυμίζουν αρκετά τους κορυφαίους Soundgarden (ο τραγουδιστής τους λογικά πρέπει να είναι τεράστιος φαν του Chris Cornell). Τεράστια και πολύ μεγάλη έκπληξη για μένα. Από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) άλμπουμ της χρονιάς που πέρασε. Μπράβο τους!!!
Anaz
22 Φλεβαρη,ενα απ'τα ΚΟΡΥΦΑΙΑ hip hop group,οι Jedi Mind Tricks έρχονται στην Ελλάδα!! 77.gif
Τους εμαθα ψιλοαργά γύρω στο 2003 όταν εγιναν περισσοτερο γνωστοι αλλα αμεσως πηραν μια θεση στο τοπ5 μου των αμερικανικων ραπ γκρουπ!Απ'τα λίγα που δεν εχουν φθαρει απ'την εμπορικη μαζικη παραγωγη!! 41.gif
Οποιος γουσταρει hip hop μην το χάσει!!
Πολλα ονοματα κατεβαινουν τελευταια..Ακουω οτι ερχεται κ ο Snoop!!Βεβαια απ'όλους αυτους που έχουν ερθει στο μόνο που ηθελα να πάω κ το μετανοιωσα που δεν πήγα ειναι οι Delinquent Habits!Οι υπολοιποι με αφηνουν αδιαφορο οι περισσότεροι..

morfi κατεβα κι εσυ ν'ακούσεις λίγο αυθεντικο και ποιοτικο hip hop κ όχι τις εμπορικες σάχλες που ακούς.. 19.gif tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.