Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
Pierce
A και B&W, κερδίζει τα τρίγωνά μου. Για ρελανς έχω αυτό

με 1300
HLR CENATION


πανεμορφο!!
Zoys
Ξεκίνησα για να ποστάρω κάτι εντελώς διαφορετικό, αλλά μόλις έμαθα ότι "έφυγε" ο Lou Reed των Velvet Underground, το συγκρότημα που είχε ίσως την μεγαλύτερη απόκλιση μεταξύ εμπορικής και ποιοτικής αναγνώρισης. R.I.P.

nikolas12


Κομματάρα. Το καλύτερό τους για μένα χωρίς δεύτερη σκέψη.
SG3ptshooter


Κάθομαι και στέλνω κομμάτια από EPs Nebula στους μπουζουξήδες και περιμένω και κάτι παραπάνω από "αχά". Αφιερωμένα σε κάποιον εκεί μέσα, όποιον.
frenchman7
Πάμε μωρή αρρώστια! icon_headbang.gif

j-kidd13
Κλαιω......

https://soundcloud.com/wizfrikiman/mastodon-and-thunder


Aς βαλω και την κομματαρα μονη της...

aegeansheed
Το my main man there, Jason Kidd, the soda spoiler...

nikolas12
QUOTE(j-kidd13 @ Nov 25 2013, 16:28 ) *
Κλαιω......

https://soundcloud.com/wizfrikiman/mastodon-and-thunder


Aς βαλω και την κομματαρα μονη της...



Μπορεί ο Φώτης να μη μου πολυαρέσει στο stand up comedy, αλλά αυτό που πήρε τους θεούς Mastodon και τους έκανε Βανδή είναι απλά επικό. Και αυτό με Ρουβά-Limp Bizkit είναι τέλειο.
Επίσης μόλις βρήκα το λόγο, για τον οποίο δεν έπρεπε να βάλω Spotify. Μου κόλλησε λόγω των διαφημίσεων της Cosmote:

Zoys
SG3ptshooter
QUOTE
[1:38:44 μμ] *****: καιρό έχεις να μου στείλεις μπλακοκιζ
[1:38:51 μμ] SG 3ptshooter: δν ειναι μπλακ κιζ
[1:38:56 μμ] SG 3ptshooter: ειναι μπλακ ειντζελς

Μαυρίλα δηλαδή γενικότερα.


duncan21
QUOTE
[1:38:44 μμ] *****: καιρό έχεις να μου στείλεις μπλακοκιζ
[1:38:51 μμ] SG 3ptshooter: δν ειναι μπλακ κιζ
[1:38:56 μμ] SG 3ptshooter: ειναι μπλακ ειντζελς


Sorry για την παρέμβαση αλλά ποιος είναι αυτός που δε ζητάει από 'μένα Μπλακοκίζ που είμαι και moodιασμένος εδώ και καιρό?

Zoys
Μια γεύση από μια μπάντα που γνώρισα πρόσφατα, αλλά έχω ήδη αγαπήσει.

sacarame
Είχα καιρό να περάσω από τα λημέρια....




Μεγάλος Τάσος... Κρεντις και στον σιτζι που μου έκανε την υπενθυμιση...
SG3ptshooter

Rock μόνο.

edit: Νταξ και το original ροκάρει αρκετά, δε μπορώ να πω.
SG3ptshooter
QUOTE
Τι σημαίνει τελικά η λέξη "Υλαγιαλή";
Δεν σημαίνει τίποτα, δεν παύει όμως να είναι μια πολύ ωραία λέξη, δεν συμφωνείτε; Ο ήρωας του μυθιστορήματος του Κνουτ Χάμσουν πεινάει και θυμάμαι χαρακτηριστικά στη μέση του βιβλίου πως του προσφέρουν φαγητό κι αυτός αρνείται. Από τις παραισθήσεις που έχει από την πείνα βλέπει μια οπτασία μάλλον γυναικεία, να αιωρείται και αναφωνεί «Υλαγιαλή, Υλαγιαλή». Αυτή τη λέξη λοιπόν πήρε ο Ν. Δ. Τριανταφυλλόπουλος και έφτιαξε ένα ποίημα που βρίσκεται στο διήγημα του «Λιμενάρχης Ευρίπου». Επηρεασμένος και από το Σκαρίμπα γιατί είναι Χαλκιδαίος και ο Τριανταφυλλόπουλος ζει πολλά χρόνια εκεί. Δυστυχώς, δεν ξέρω αν μπορείτε να το βρείτε. Πρέπει να μεριμνήσουνε για να τα βγάλουν πάλι αυτά τα βιβλία. Πρέπει να γράψουμε στο βιβλιοπωλείο "Διάμετρος" στη Χαλκίδα ώστε να φροντίσουν κάποια πράγματα. Εκεί λοιπόν, στο "Λιμενάρχη Ευρίπου" έχει όλο το στίχο που πήρα και με ελάχιστες τροποποιήσεις το έκανα τραγούδι. Το "Υλαγιαλή".

Magnus92
Ας ψωνιστω λιγο, μιας που ειναι το τελευταιο κομματι που εβγαλα στο μπασο tongue.gif

Tobias Funke
Nuntius
Ίσως ένα από τα πιο δυνατά κομμάτια του ελληνικού rap:

Zoys
Αυτοί οι τύποι από την Ιταλία φαίνεται πως ξέρουν καλά τη συνταγή του post-punk.



Βέβαια όλο το album τους (Fate) είναι εξαιρετικό. thumbsup.gif Αν δεν ήθελα να κουράσω θα έβαζα ένα-ένα τα κομμάτια.
manj13
Eνα πανεμορφο αρθρο για ενα γκρουπ-μυθο που το γουσταρω και για τη μουσικη του αλλα και για τα πραγματα που εζησαν ΚΑΙ ΖΟΥΝ!!!ολα αυτα τα χρονια ΜΑΖΙ αυτοι οι απιστευτοι τυποι...!!!
RESPECT!!! 77.gif 77.gif

Απο sportdog.gr

Ο ΒΛΑΣΦΗΜΟΣ ΚΑΙ ΒΕΒΗΛΟΣ ΜΙΚ ΤΖΑΓΚΕΡ



Δεν κατάλαβα. Κάνουν πρωταθλητισμό η Μπαρτσελώνα και η Μάντσεστερ κι όχι οι Rolling Stones; Σε παρακαλώ. Είναι παικταράδες ο Μέσι και ο Ρονάλντο κι όχι ο μέγας, ο ατελείωτος Μικ Τζάγκερ; Ποιος Γκιγκς που έπιασε τα σαράντα; Ο τραγουδιστής των Rolling Stones είναι εβδομηνταφεύγα. Και μην πεις ότι το να τραγουδάς μιάμισυ ώρα στη σκηνή δεν είναι τόσο δύσκολο, όσο το να παίζεις μπάλλα. Είσαι το λάθος.

Ο Μικ Τζάγκερ είναι τόσο γυμνασμένος που είναι σε θέση να βγάλει το ένα πίσω από το άλλο μέχρι και επτά ματς. Τόση ενέργεια ξοδεύει σ'ένα σώου. Δεν είναι μόνον αυτό όταν μιλάμε για πρωταθλητισμό. Παίζουν κι άλλα εκτός απο το ντοπάρισμα.

Φοβερά πράγματα. Πενήντα χρόνια στο κουρμπέτι, οι αληταράδες οι Rolling Stones. Σε πρώτο πλάνο. Και στην κορυφή. Πενήντα χρόνια, ρε! Μιλάμε για κάτι περισσότερο από φαινόμενο. Και σύμφωνα με τα ρεπόρτα, οι μάγκες ετοιμάζονται για νέα περιοδεία. Απίστευτο. Απίθανο. Κανένας φόβος να αναμετρηθούν με το μύθο τους. Καμμία ανησυχία μην υστερήσουν σε απόδοση. Απεναντίας. Θα παίξουν φουλ πανσιόν προετοιμασμένοι. Είπαμε. Κάνουν παγκόσμιο πρωταθλητισμό.

Να, το θέμα προς έρευνα και μελέτη. Μία ομάδα πανεπιστημιακών να ζητήσει να συναντήσει τον Μικ Τζάγκερ και την παρέα του για να ενημερωθεί από πρώτο χέρι τι παίρνουν, τι κάνουν για να συντηρούν σε τόσο υψηλούς βαθμούς την επιθυμία τους για δράση, για διάκριση, αλλά και ποιο είναι το μυστικό της πνευματικής τους διαύγειας. Δεν τα ξέρουμε όλα. Δηλαδή;

Να σου πω. Μικ Τζάγκερ. Κηθ Ρίτσαρντς. Μπιλ Ουάιμαν. Τσάρλυ Βατς. Τρομερή συμμορία ήταν. Όχι ομάδα. Καμμία σχέση μεταξύ τους. Αποδυτηριάκιας μιλάει. Ο καθένας στον κόσμο του. Το ότι ήταν μαζί από πιτσιρικάδες μέχρι που κιτρίνισαν οι όρχεις τους, μέχρι που άσπρισαν τα μαλλιά τους, δεν σημαίνει ότι συμπεθεριάσανε. Όπως το λέω. Ουδεμία σχέση έχει π.χ. ο Τσάρλυ Βατ, που είναι περισσότερο Θιβετιανός με τον Μικ Τζάγκερ, ίσως o περισσότερο βλάσφημος και βέβηλος στην προσωπική του ζωή. Το παλληκάρι τα έχει κάνει όλα. Ρε, όλα. Χωρίς να αξίζει να του βάλεις ταμπέλα. Μιλάμε για όλα, τίποτα δε έχει αφήσει αδοκίμαστο.

Λέγαμε, όμως, για τον πρωταθλητισμό των Rolling Stones. Ε, δεν είπαμε; Φθάνουν.


Υ.Γ: ΤΟ Γεναρη κυκλοφορει το νεο αλμπουμ ενος αλλου θρυλου...BRUCE ''The Boss'' SPRINGSTEEN....
Zoys
Τι Pitchfork και μ@λ@κίες τώρα; Sportdog μόνο για μουσικά άρθρα.

ugly_tocktock.gif
manj13
QUOTE(Zoys @ Dec 31 2013, 13:22 ) *
Τι Pitchfork και μ@λ@κίες τώρα; Sportdog μόνο για μουσικά άρθρα.

ugly_tocktock.gif



ΔΕΝ διαφωνω!!! laugh.gif ΜΟΝΟ για μουσικα αρθρα!!!Γιατι απο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ρεπορταζ για μπασκετ...ΟΛΑ μπετον!!!! torture.gif icon_drunk.gif smiley.gif
Magnus92
... και εδω ειμαστε και φετος...
Τελευταια μερα του χρονου, οπως παντα, με μια ανασκοπηση των τραγουδιων που για καποιους (προσωπικους) λογους , εκαναν ενα "κλικ" παραπανω στ' αυτια μου

Υπεραστικοι - Μπηκαν στο χωριο τα ΜΑΤ ( ο αγωνας για την Γη και την Ελευθερια που λεγαμε wink.gif )
Τρύπες - Κεφαλι γεματο Χρυσαφι ( μια απ τα ιδια )
Lynyrd Skynyrd - Simple Man ( οι ομορφοτερες συμβουλες που τραγουδηθηκαν ποτε )
Βασιλης Παπακωνσταντικου - Πορτο Ρικο ( αξιζει τελικα να υπαρχεις για ενα ονειρο; )
Serj Tankian - Sky is Over ( η καλη αλλαγη κατευθυνσης )
The raconteurs - Steady As she goes ( Λατρεια να το παιζεις στο μπασο αυτο το κομματι smile.gif )
Elias Zaikos - Slabo Day [ Peter Green cover ] ( ατελειωτη μαγεια...)

Αυτο ηταν για ακομα μια φορα το τελευταιο μου ποστ για το ετος... Οπως παντα στο τοπικ που μπορω να εκφραστω καλυτερα
smile.gif .

Καλη χρονια σε ολους σας παιδια ... ΜΟΝΟ υγεια και ευτυχια ... ΤΙΠΟΤΑ αλλο δεν χρειαζομαστε σ' αυτην την ζωη...


rolleyes.gif
nikolas12


Αν και μου αρέσει πάρα πολύ το alternative το συγκεκριμένο δεν το γνώριζα. Το άκουσα τυχαία χθες σε ένα μαγαζί και ευτυχώς μου είπε ένας φίλος μου τον τίτλο.
manj13
Για τους παλιους που μαθαμε στο παλιο καλο ''μεστο'' ροκ παρτε μια γεση απο το ΠΟΛΥ καλο καινουριο αλμπουμ του ''The Boss'' 77.gif 77.gif


http://www.gazzetta.gr/article/574087/bruc...ste-neo-almpoym
aegeansheed
Swedish Charts no1 (the band)

rchos
Αχ βρε Σαββέρια...


Quincy



80's κλασσικούρα με το Born Again των Sabbath στο πρώτο μετά-Dio άλμπουμ τους.

Το αγαπημένο μου άλμπουμ της εν λόγω μπάντας, κι ένα από τα top 5 μου γενικότερα. Ξανακόλλησα και τ ακούω μια φορά τη μέρα από τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα. Enjoy wink.gif
SG3ptshooter
Παρότι ακούω πράγματι όλη μέρα το theme που αρέσει και στο Στελόνε, τα 350 δεκάδες posts νιώθω πως είναι ευκαιρία να εορταστούν με το πρώτο tube που βρήκε το δρόμο του σε γειτονικό thread:

Kι αυτό καλό, δε λέω:


Και λίγο thrash για τους μερακλήδες.

Ωραίος ο Quincy o Owusu από πάνω, of course.
Zoys
Ωραία η πρόσφατη δουλειά των Dum Dum Girls.



Και το πιο δυνατό κομμάτι που ξεχώρισα:

duncan21


Δεν είμαι καλά .



Και ψιλοunderground φρέσκο πράγμα έχω.
SG3ptshooter
This song is dedicated to me, it's called "Over the top"

Και να πάμε στην κόλαση, θα μ' αρέσει το soundtrack, κατάλαβες;
Quincy
Lemmy is God γνωστά αυτά. Το συγκεκριμένο πάντως είναι από κείνα τα τραγούδια-άλμπουμ-live που στο πρώτο μισό λεπτό έχεις ανεβάσει ήδη ένταση/μπάσο στο full, ψάχνεις τις ρυθμίσεις των windows για να δεις αν πάει κι άλλο και στο τέλος νιώθεις μια μικρή απογοήτευση που επιβίωσαν όλα σου τα ηχεία. ειδικά σ αυτήν την εκτέλεση του overkill θα πρεπε να καίγεται πάντα ένα. Το παθαίνω και μ αυτό εδώ ενίοτε :



όταν είδα τίτλο πάντως το μυαλό μου πήγε κατευθείαν εκεί tongue.gif
Zoys
Καναδέζικο new wave με εμφανείς επιρροές από Morrisssey και Ian Curtis. Αξιόλογη η προσπάθεια των Mode Modern και τολμώ να πω ότι στο παρακάτω κομμάτι (που προσωπικά θεωρώ το καλύτερο τους στα τρία album που αποτελούν το ενεργητικό τους) πλησίασαν αρκετά τους αξεπέραστους Joy Division.

Zoys


Δεν τα κατάφερε τελικά ο Σάκης Μπουλάς. sad.gif

r.i.p.
Tobias Funke
Pierce
Λαικ.
SG3ptshooter


rolleyes.gif
roko
Για οσους εχουμε ριζα απο την Κρητη και οχι μονο..

http://www.youtube.com/watch?v=f6SQGWWv9bQ
sacarame



Ζέσταμα για να δούμε το τελευταίο επεισόδιο....
duncan21


Έπος.
Zoys
Και λίγο Panx:

nikolas12


Νέο κομμάτι από Planet of Zeus και δεν είμαστε καλά λέμε!
SG3ptshooter
QUOTE(nikolas12 @ Apr 8 2014, 14:22 ) *
Νέο κομμάτι από Planet of Zeus και δεν είμαστε καλά λέμε!

Χε, χε.. (Χε) Agrino.

Όλη μέρα άκουγα Muse. Ναι, τι πρωτότυπο, ξέρω. Έχω αρχίσει να πλασάρω και τα promos για το νέο SepticFlesh, ξαφνικά είναι όλο το bf away.. tongue.gif
sacarame
Δύο χρόνια...


Μήτσο μας λείπεις...


than-g
Arroyo παιχταρας και μουσικος παρακαλω

http://www.youtube.com/watch?v=SYH9LzAzR3E
RaZak
QUOTE (sihainas @ Jan 30 2006, 05:39 ) *
Λοιπόν ας ξεφύγουμε λίγο από τα αθλητικά... για πείτε τι ακούτε...? Τι σας αρέσει? Πιο τραγούδι ακούσατε τελευταία...με ποιο τραγούδι κολλήσατε και το ακούτε συνέχεια?

Ξεκινάω εγώ και λέω ότι ακούω λίγο απ'όλα... παρ'όλα αυτά τον τελευταίο καιρό ακούω κυρίως rock και ιδιαίτερα τις τελευταίες μέρες έχω κολλήσει με τα εξής τραγούδια

Guns 'n Roses - November Rain
Savatage - Follow Me
Savatage - Believe.
και λιγότερο με το Led Zeppelin - Stairway to heaven.

Εσείς?


Έχει πολύ καιρό που έχω δεν σταματάω να ακούω πριν παίξω αγώνα το τραγούδι lose your self του Eminem ! Αυτό το τραγούδι μου δίνει δυναμη !
Zoys
Μαγικό...



Όπως και η προχθεσινή εμφάνιση στο Ράδιο αρβύλα:

BasketZilla
Συστήνω ανεπιφυλάκτως, ανυπερθέτως , πλαγίως και οριζοντίως το soundtrack του Suits. Ειδικά οι The Heavy, The Black Keys και ο Charles Bradley (για όσους τους αρέσουν οι 70τιες όπως εμένα) είναι super !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.