Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
benchwarmer
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 24 2008, 00:15 ) *
Μπορεί να είνα χαζομάρα αυτό που θα ρωτήσω.....αλλα πώς ποστάρετε τα βιντεακια???Με επισύναψη???


Βαζεις μεσα σε ταγκ "youtube" και "/youtube", οτι βρισκεται μετα το ισον στο λινκ του βιντεο...

*Δεν μπορει να μου το εμφανισει με τα ταγκ κανονικα rolleyes.gif
Alexmei
QUOTE (benchwarmer @ Oct 24 2008, 00:32 ) *
Βαζεις μεσα σε ταγκ "youtube" και "/youtube", οτι βρισκεται μετα το ισον στο λινκ του βιντεο...

*Δεν μπορει να μου το εμφανισει με τα ταγκ κανονικα rolleyes.gif



παιδιά, διαβάστε τα updates o Σπάιρους τα επισήμανε ειδικά για τα video.

Δεν βάζουμε πια τα tags του youtube, αλλα πατάμε το εικονίδιο 3ο κατα σειρά από το smiley (το μπλε που μοιάζει με Play) και βάζουμε το λινκ όπως είναι

Δηλαδή:

CODE
[video]http://.................[/video]
j-kidd13
thanx!!!
sihainas

Marsheaux - Promise

Τον τελευταίο καιρό κάτι παθαίνω και ξεκινάω να ακούσω μουσική από κάποιον τραγουδιστή και κολλάω με τον συγκεκριμένο... πχ... την αρχή κάνανε οι Oasis μετά οι R.E.M. (πάλι) μετά τη σκυτάλη πήρε η Sarah Brightman αμέσως μετά τα Υπόγεια Ρεύματα για να ακολουθήσει ο Παύλος Παυλίδης... και εδώ και δυο μέρες οι...Marsheaux...

btw. μιστερ ντίζζυ... θα ήταν καλό αφού προστέθηκαν όλες αυτές οι υπηρεσίες καλό θα ήταν να προστεθεί και το daily motion...

ps. πρέπει να σταματήσω να λέω τη λέξη "κολλάω"...αλλά περιγράφει απόλυτα την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι icon_drunk.gif
j-kidd13



Το τραγούδι που έχω ανακυρήξει ως το αγαπημένο μου εδώ και 15 μέρες....

The day that never comes-Metallica,απο το νεο cd
Keyser_Soze
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 24 2008, 02:50 ) *



Το τραγούδι που έχω ανακυρήξει ως το αγαπημένο μου εδώ και 15 μέρες....

The day that never comes-Metallica,απο το νεο cd
Άκουσε το All Nightmare Long και σε 15 μέρες, τα ξαναλέμε... biggrin.gif

Λοιπόν, από μένα, ένα κομματάκι από μια εξαιρετική φετινή κυκλοφορία, το Sound of Madness από τους Shinedown.



Shinedown - Call Me
j-kidd13
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 25 2008, 17:33 ) *
Άκουσε το All Nightmare Long και σε 15 μέρες, τα ξαναλέμε... biggrin.gif

Λες να μην το έχω ακούσει...????Απλά έχω μια προτίμηση σε τέτοιου είδους μπαλαντοειδές κομμάτια.....
Alexmei
Κατεβάστε (κατα προτίμηση) το Black Ice, που βγηκε πριν λίγες μέρες στην αγορά. Πρόκειτε για τον νέο δίσκο των "παππουδων" που δεν χανουν το στυλ τους. Οι Ac/Dc βγάλανε τον νέο τους δίσκο, πιο κουρασμένοι μεν αλλα κρατόντας το γνωστό Rock N Roll στυλ τους (που άλλοι το αποκαλούν Metal) διαταράσουν τα πλήθοι icon_joy.gif

Όποιος θέλει rapidshare link με ένα πμ είναι έτοιμος smile.gif
Keyser_Soze
Εξαιρετικά αφιερωμένο στον Ντίζι και σε κάθε μπασίστα...

SMV Live

Οι SMV είναι συγκρότημα που δημιούργησαν οι βιρτουόζοι μπασίστες Στάνλεϊ Κλαρκ, Μάρκους Μίλερ και Βίκτορ Γούτεν (από τα πρώτα γράμματα των ονομάτων τους προήλθε και το όνομα του γκρουπ). Έχουν κυκλοφορήσει ένα άλμπουμ, εν ονόματι Thunder.
Τα λόγια είναι φτώχια, ομως. Απλά δείτε το βίντεο. Μιλάμε για πανδαισία.
dizzy_fingers
Την περασμένη Πέμπτη είχαν έρθει και Αθήνα μάλιστα, αλλά δεν είχα λεφτά να πάω να τους δω.

Η αλήθεια είναι πως είναι βιρτουόζοι, αλλά επίσης αλήθεια είναι πως νομίζουν πως είναι και κιθαρίστες με μπάσα tongue.gif.

Περισσότερη αδυναμία από τους τρεις έχω στον Marcus Miller.
sihainas
Νέο single από τους abbie gale το οποίο μπορείτε να ακούσετε από εδώ: http://www.abbiegale.gr/musicplayerf.swf

Θα το βγάλουνε και για free download τις προσεχείς μέρες σύμφωνα με το επίσημο site τους...
Στο ίδιο λινκ αν πατήσετε next μπορείτε να ακούσετε και μία διασκευή του mom από το πρώτο τους album (Family Life)
rchos
το νεο του πασχαλη τερζη.

Pierce
φρεσκο πραγμα
Δεν θα μπορουσα να ζητησω κατι αλλο. Kαι killers, και Van buuren, ΣΕ ΕΝΑ!

(πριν λιγο το επαιξε στην εκπομπη του, για πρωτη φορα)
The Killers - Human (Armin van Buuren Mix)

djrm
ακούω έντεχνο και rock αλλά επειδή είμαι dj παίζω τα πάντα.
thrylos7
Πήγα και είδα τους Leaders στα πλαίσια του φεστιβάλ τζαζ που γίνεται στη Θεσ/νίκη. Πρόκειται για ένα σεξτέτο, που στην ορολογία της ροκ θα το χαρακτηρίζαμε ως supergroup, ένωση δηλαδή ήδη καταξιωμένων μουσικών. Βέβαια, μ' αυτά που διαβάζω για την καριέρα του κάθε μέλους, τις συνεργασίες του κλπ, μάλλον μιλάμε για την Dream Team της Jazz. Η σύνθεση:

Chico Freeman
Bobby Watson
Ray Anderson
Frederick Harris
Buster Williams
Michael Baker


Η βραδιά ήταν μαγική. Οι κεφάτοι καλλιτέχνες δημιούργησαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα με το χιούμορ τους, με πρώτο και καλύτερο τον ίσως ευρύτερα γνωστό, Τσίκο, ενώ μέσω της μουσικής τους κατάφεραν να σταματήσουν το χρόνο για δύο ώρες (οκ, σε ένα σημείο νύσταξα, αλλά έφταιγε ο φωτισμός, μέχρι να τον συνηθίσω). Καταπληκτικοί!! Πολύ καλό και το κοινό.

Το πρώτο κομμάτι ήταν το παρακάτω (από περσινή τους συναυλία, με τα μισά μέλη διαφορετικά):


sihainas
Ποτέ μου δεν κατάφερα να μπω στη λογική της Jazz... έχω προσπαθήσει αρκετές φορές αλλά τίποτα... πχ. το βίντεο που έβαλες παραπάνω...το σταμάτησα στα 10 secs...

Τέλος πάντων χτες ανακάλυψα τους Heaven's Heathens πρέπει να ακούσετε οπωσδήποτε το παρακάτω κομμάτι...τουλάχιστον για την εκπληκτική φωνή του τραγουδιστή...


Heaven's Heathens - Oh! Darling
apkat
Tης νυχτας τα ηχεια-Μητροπανος,Παπαδοπουλος..

Xaroumenos loukoumas
QUOTE(sihainas @ Nov 2 2008, 16:20 ) *

Heaven's Heathens - Oh! Darling


Πολύ ωραιο κομμάτι, να 'σαι καλα
sihainas
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Nov 5 2008, 14:23 ) *
Πολύ ωραιο κομμάτι

Μόνο τέτοια βάζω 69.gif

QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Nov 5 2008, 14:23 ) *
να 'σαι καλα


Να 'σαι καλά κι εσύ απόλαυσε άλλο ένα τώρα...αυτή τη φορά πιο γνωστό...


Art Brut - Emily Kane
Pierce
θα συμφωνησω και εγω για το Oh! Darling. Well done!

κατι κλασικ τωρα. (το εχει ποσταρει ο Τζαμπαρ αρκετα παλιοτερα,αν και περιμενα να το ειχε ποσταρει και καποιος εκ των κεφ θρυλου ,αλλα το σονγκ ανηκει στο χολ οφ φειμ)



If I ever get back my blue jean....
dizzy_fingers
Έχουν ποσταριστεί τα "lyrics" από εμένα, Νότη, Κεφ tongue.gif.


Ε ρε κάψιμο....
Pierce
τα lyrics ok, για το τραγουδι αυτο καθε αυτο λεω.

Ε ρε καψιμο^ν

παω να παρω το metaxa tongue.gif
Mamuwalde
επειδή έχω τα ντέρτια μου και πέτυχα μπλουζιά ,

θα βάλω και ένα southern που λέει ο λόγος ... cool.gif





μη και ρωτήσει κανείς "ποιος έιναι ο μουστακαλής?" , τον καρύδωσα dry.gif
thrylos7
Τραγουδάρες και οι δύο (πως είχα την εντύπωση ότι είχα ποστάρει και τον ... αυτόν μωρέ.. τον μουστακαλή... blech.gif ). To blue jeans blues βέβαια έχει μυθική "υπόσταση"... γκντας!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Τι ειναι αυτα τα φλωρικα ρεεεεεεεεεεεεεεε

παρτε λιγη πραγματικη μουσικη

http://www.youtube.com/watch?v=ZTCTk1eyQNY...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=S1NILHWRF5Q...feature=related

Και ενα για τον ΟΜΠΑΜΑ

http://www.youtube.com/watch?v=-cGMdfqCPu4...feature=related
Mamuwalde
κι επιδή μάθημα πρωί δεν έχουμε και southern υπάρχει ακόμα μπόλικο , θα ρίξω άλλη μια κλασικούρα με τον αγαπημένο εκκλιπόντα JLH

τι μπορεί να φτιάξει κανείς με μια κιθάρα , τη φωνή του και δυο παπούτσια να χτυπάνε στο ξύλο ...

Mamuwalde
παραβλέποντας την συγκλονιστική εναλλακτική παρέμβαση του Λύκου [σε 3 στάδια μάλιστα !!!!!] , θα ρίξω άλλη μια all time classic blues συνεργασία

dizzy_fingers
Ο Λύκος θα ήρθε (ή μάλλον θα ετοιμαζόταν να πάει, τέτοια ώρα) από το Mon Repo tongue.gif και θα είχε εμπνεύσεις tongue.gif.

Θρύλε, "μπομ μπομ μποοομ...!"! laugh.gif
Πού είναι ο κεφ να συμπληρώσουμε τη χορωδία...
ios


Where turntablism makes music.
Mamuwalde
οι birdy nam nam δεν είναι αυτοί ? φοβεροί ρυθμοί

πάντως δε νομίζω ότι αυτό λέγεται turntablism . νομίζω ότι έχει και ραπάρισμα αυτό το στυλ
ios
QUOTE(giopride @ Nov 7 2008, 18:36 ) *
οι birdy nam nam δεν είναι αυτοί ? φοβεροί ρυθμοί

πάντως δε νομίζω ότι αυτό λέγεται turntablism . νομίζω ότι έχει και ραπάρισμα αυτό το στυλ


Πιο συγκεκριμένα είναι το Abbesses των Βirdy nam nam.


Όσο για τον όρο : turntablism είναι να παίζεις/δημιουργείς μουσική με έναν πικάπ (στην ουσία μία λούπα) και έναν μείκτη, πρέπει να έχει και σχετικό άρθρο η wiki, αλλά βαριέμαι να ψάξω :Ρ.
thrylos7
Helloween - I can

Γνωστό από τα βίντεο της Μπασκετούπολης στην ΕΡΤ για την Εθνική το 2006, στο Μουντομπάσκετ... cool.gif

Alexmei
Μια διασκευή του Dream on των Aerosmith από Malmsteen και Dio, εντάξει ο Malmsteen κάνει τις κλασσικές του βλακειες στα κομμάτια αλλα η φωνή του Dio είναι όλα τα λεφτά


Malmsteen & Dio - Dream On



Υ.Γ. Θρύλε κατέβασα ένα live των Blackmore's Night και ένα κομμάτι (συγκεκριμένα το "Home Again") το οποίο το έχει δύο φορές και η δεύτερη εκτέλεση είναι με ελληνικούς στοίχους! Και ναι πρεπει να ειναι η Candice που τραγουδάει w00t.gif
thrylos7
Χαρά στο (ή χαράς το κουράγιο σου; 39.gif XD) κουράγιο σου! tongue.gif

Οι ελληνικοί στίχοι είναι ίδιοι με τους κανονικούς;
Δεν το 'ξερα αυτό. Ίσως να το είχα διαβάσει απλώς, αλλά μέχρι εκεί. Και πάλι, δε μ' έπεισες να τους αγοράσω.. tongue.gif biggrin.gif

Άντε να δούμε και τον Blackmore να παίζει δημοτικά... Κι αν δε θέλει η Candice υπάρχουν κι άλλες, πιο κατάλληλες... icon_drunk.gif
Alexmei
QUOTE (thrylos7 @ Nov 8 2008, 12:34 ) *
Χαρά στο (ή χαράς το κουράγιο σου; 39.gif XD) κουράγιο σου! tongue.gif

Οι ελληνικοί στίχοι είναι ίδιοι με τους κανονικούς;
Δεν το 'ξερα αυτό. Ίσως να το είχα διαβάσει απλώς, αλλά μέχρι εκεί. Και πάλι, δε μ' έπεισες να τους αγοράσω.. tongue.gif biggrin.gif

Άντε να δούμε και τον Blackmore να παίζει δημοτικά... Κι αν δε θέλει η Candice υπάρχουν κι άλλες, πιο κατάλληλες... icon_drunk.gif



όχι όχι διαφορετικοί στοίχοι από τους αγγλικούς. Δεν χρειαζεται να αγοράσεις αν δν θες, κατέβασε αν θες rolleyes.gif

θα το ανεβάσω στο youtube το κομματι και θα το ποστάρω.

Υ.Γ. Δν προσπαθώ να σε πείσω να τους αγοράσεις =Ρ, μαλλον δν σ'αρέσει η medieval μουσική tongue.gif

To έκανα γρήγορα τλκ

sihainas
1. Πρέπει να ομολογήσω ότι η παραπάνω έκδοση του Dream On ήταν και η πρώτη που άκουσα...ίσως γι' αυτό μετά δεν μου άρεσε και τόσο η έκδοση των Aerosmith

2. χαχα...έχει πολύ πλάκα η Ελληνική έκδοση του Home Again... μάλλον ήταν κακή ιδέα... tongue.gif

3.
Ξέρω το παράκανα...αλλά πάρτε άλλο ένα εκπληκτικό (μάλλον το καλύτερό τους) κομμάτι από Abbie Gale

Abbie Gale - Danko
Alexmei
QUOTE (sihainas @ Nov 8 2008, 16:47 ) *
1. Πρέπει να ομολογήσω ότι η παραπάνω έκδοση του Dream On ήταν και η πρώτη που άκουσα...ίσως γι' αυτό μετά δεν μου άρεσε και τόσο η έκδοση των Aerosmith

2. χαχα...έχει πολύ πλάκα η Ελληνική έκδοση του Home Again... μάλλον ήταν κακή ιδέα... tongue.gif


1.Δεν το είχες ξανακούσει ποτέ;

2. εμένα μαρέσει, tongue.gif και η αγγλική του εκδοχή είναι φανταστική

Κάτι άλλο τώρα

Self Portrait - Rainbow



και αφιερωμένο στον Θρύλο tongue.gif

Self portrait - Blackmore's Night



Aν και είναι το ίδιο κομμάτι, υπάρχει διαφορά μεταξύ τους στο στυλ που εκτελείτε και δίνει διαφορετική γλύκα το καθένα, τα λατρεύω και τα δύο
sihainas
QUOTE(Alexmei @ Nov 9 2008, 15:54 ) *
1.Δεν το είχες ξανακούσει ποτέ;

Δεν κατάλαβες... το είχα ξανακούσει...απλά η πρώτη έκδοση που άκουσα ήταν αυτή από Dio και Malmsteen

QUOTE(Alexmei @ Nov 9 2008, 15:54 ) *
2. εμένα μαρέσει, tongue.gif και η αγγλική του εκδοχή είναι φανταστική


Για την αγγλική δεν φέρνω καμιά αντίρρηση... η Ελληνική όμως όπως είπα και πιο πάνω...είναι ένα λάθος... tongue.gif
apkat
Eνα τραγουδακι απο την πολλη ταλαντουχα 21χρονη Ελληνιδα τραγουδιστρια Μονικα..

Μonika-over the hill

jimol34
QUOTE(Alexmei @ Nov 8 2008, 10:24 ) *
Μια διασκευή του Dream on των Aerosmith από Malmsteen και Dio, εντάξει ο Malmsteen κάνει τις κλασσικές του βλακειες στα κομμάτια αλλα η φωνή του Dio είναι όλα τα λεφτά


Malmsteen & Dio - Dream On



H διασκευή είναι απίστευτη. Διαφωνώ για τον Yngwie, ο τύπος δίνει ρέστα, γεμίζει εκπληκτικά το κομμάτι. Όσο για την απόδοση του Dio... ο Ronnie και δημοτικά να τραγουδήσει, πάλι μοναδικός θα είναι.
Keyser_Soze

The Killers - Jenny Was A Friend Of Mine

Δεν είμαι και ο μεγαλύτερος Κίλερ-φαν αλλά αυτό το τραγουδάκι είναι κομματάρα από τις λίγες...
Pierce
cool.gif indeed
( laugh.gif για το βιντεο)
Alexmei
Το καλύτερο για μένα του Malmsteen, απλα μαρέσει το τραγούδι, οχι ο κιθαρίστας, γτ έχω ξαναπει, είναι τεχνικός κιθαρίστας.


Malmsteen - You don't Remember, I never Forget

kotzito
QUOTE(apkat @ Nov 10 2008, 02:36 ) *
Eνα τραγουδακι απο την πολλη ταλαντουχα 21χρονη Ελληνιδα τραγουδιστρια Μονικα..

Μonika-over the hill


Πραγματικα ωραιο τραγουδι.Την ειδα πριν καμια βδομαδα στο Ραδιο Αρβυλα και ηταν καταπληκτικη.Αν την προσεξουν αυτη την κοπελα και προσεξει και αυτη τον εαυτο της θα κανει πολυ καλη καριερα.
Alexmei
Aλκίνοος Ιωαννίδης - Ο Κόσμος Που Αλλάζει
sihainas
Ήταν η Μόνικα στο Ράδιο Αρβύλα; Γαμώτο έχω ακούσει αρκετές φορές ότι φέρνουν αξιόλογους καλλιτέχνες αλλά πολύ σπάνια το παρακολουθώ... κρίμα...Anyway μιας και πιάσαμε τα Ελληνικά (όχι απαραιτήτως ελληνόφωνα) πάρτε άλλο ένα...


Film - Angel B
sihainas
Α και για όσους δεν το έχουν μάθει ακόμα... στις 23 του μήνα το ντέρμπυ στο ΟΑΚΑ δεν θα είναι το μοναδικό αξιοσημείωτο... απ' ότι φαίνεται την ίδια μέρα θα κυκλοφορήσει (επιτέλους) και το Chinese Democracy από τους..."Guns N' Roses"... άντε να δούμε... γιατί μας πρήξανε το "ούμπαλα" με αυτό το άλμπουμ... το καλό που τους θέλω να αξίζει...


edit. Ορίστε και το πρώτο single:


Guns N' Roses - Chinese Democracy

Alexmei
σοβαρα; δν το ξερα, thnx for the info man, αν και, καλύτερα να λέγονταν axl and his band αλλα για εμπορικούς λόγους δν το αλλαζει ο axl... tongue.gif εχω το feeling οτι θα ναι βλακεία icon_wave.gif

Santana Feat. Chad Kroeger

sihainas
Ναι κι εγώ δεν το ήξερα... και όπως χάζευα στο itunes store... βλέπω...Chinese Democracy...παραλίγο να πάθω εγκεφαλικό μέχρι να καταλάβω ότι ήταν απλά το single tongue.gif

Όσο για το όνομα...γι αυτό κι εγώ στο πρώτο μου ποστ χρησιμοποίησα εισαγωγικά tongue.gif
Pierce
τον τελευταιο καιρο για καποιο λογο γυρισα στα καπως πιο παλια μου ακουσματα, της ροκ κυριως μουσικης. Καθως οδηγουσα την προηγουμενη βδομαδα ο ροκ φμ εβαλε το παρακατω



ετοιμος για αυτοφορο θα ημουν αν υπηρχαν κοπς τριγυρω , με τσιτωσε αφανταστα το τραγουδι
Motörhead - Ace of Spades
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.