Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
giannis_
QUOTE(dizzy_fingers @ Jan 14 2009, 00:05 ) *
Έχω μία απορία όμως.
Οι JD βγάλανε κι άλλους πέρα από τους 2 δίσκους contol+unknown pleasures?

απο οτι ξερω δεν βγαλανε αλλους μονο διαφορες συλλογες και live ηχογραφησεις κυκλοφορησαν
rchos
studio album εχουν οντως βγαλει 2.πριν απο τα 2 αυτα ειχαν βγαλει ενα πρωτο EP που ηταν και το ντεπουτο τους.μαλιστα ειχε γινει και ντορος γιατι ειχαν στο εξωφυλλο του δισκου εναν νεολαιο του χιτλερ ζωγραφισμενο απο μελος της μπαντας.
επιαης εχουν βγαλει καια καποια singles με κομματια που δεν ηταν σε κανενα απο τα δυο αλμπουμ.

μετα τον θανατο του ιαν φυσικα εχουν βγαλει πολυ πραγμα επισης.


το control σαν ταινια πως σου φανηκε?εγω επαθα πλακα οταν το βλεπα.
το 24 hour party people θελω να το ξαναδω γτ το εχω δει μονο μια φορα πεταχτα.
dizzy_fingers
Απίστευτη ταινία το control.

Εικαστικά και σκηνοθετικά ήταν μία οπτασία, όταν δε αργότερα έμαθα κάποια πράγματα περισσότερα για τους joy division έπαθα πλάκα και με την ηθοποιία.

Ο Curtis του Control παρόλο που δεν έμοιαζε φατσικά τόσο όσο ο Curtis του 24h party people, στη συμπεριφορά (ειδικά πάνω στη σκηνή) ήταν ίδιος. Συγκλονιστικός!

Η ιστορία έδωσε πολλή βάση στο κέρατο που έφαγε η Ντέμπορα, βέβαια είναι δικαιολογήσιμο αν αναλογιστείς πως αυτή έγραψε το βιβλίο laugh.gif.... αλλά θα μπορούσε να δείξει λίγο περισσότερα και τα υπόλοιπα μέλη του συγκροτήματος.


Τα "Still" και "Substance 77-80" που περιέχουν τραγούδια που δεν υπάρχουν στους άλλους δίσκους (όπως το No Love Lost που παίζει σε μία από τις ομορφότερες-coolest σκηνές της ταινίας *) τί είναι?



* = Η παραπάνω σκηνή. Enjoy!
thrylos7
Εγώ συνεχίζω στο ίδιο χαρούμενο mood και μιας περί Ian Gillan ο λόγος (στον steel fm tongue.gif )


Deep Purple - Freedom




H τελευταία στροφή είναι ίσως η πιο υψηλή του Gillan, ενδεχομένως ακόμη κι από το bloodsucker, βαριέμαι να το ελέγχω τώρα. biggrin.gif

edit: χμ... δε λειτουργεί, αλλά το link το έχει tongue.gif
rchos
επειδη τις τελευταιες μερες εχω φαει κολλημα με jethro tull παρτε ενα κομματακι για αρχη.βασικα θελω να συνεχισω και στο πνευμα του νοτη.οποτε παρτε τους.

Jethro Tull - Bungle In The Jungle

thrylos7
Jethro Tull - Minstrel in the gallery




Μαζί με το locomotive breath τα αγαπημένα μου, από τούτο το "heavy metal" συγκρότημα...
j-kidd13
Απο τα αγαπημένα μου τραγούδια...


Νeil Diamond-Girl you'll be a woman soon

(επικεντρωθείτε στο τραγούδι και όχι στις τραγικές φωτογραφίες... )
DOUBLEHEAD-4-
Τον τελευταιο καιρο εχω δυο κολληματα ενα με την Ελληνικη Heavy/Power Metal σκηνη και ενα με την Γαλλικη Black Metal σκηνη happy.gif
rchos

Γιάννης Μηλιώκας - Για το καλό μου


φοβερα ωραιο κομματι.πολυ πολυ δυνατο.
πολυ ωραιο και το βιντεακι με τις εικονες που εχει βαλει ο δημιουργος του.
Keyser_Soze
Τα 10 πιο αγαπημένα μου άλμπουμς για την χρονιά που πέρασε:

10. The Mars Volta - Bedlam In Goliath

9. Braintoy - Vehicles

8. Boris - Smile

7. Maybeshewill - Not For Want Of Trying

6. My Sleeping Karma - Satya

5. RPWL - The RPWL Experience

4. Slipknot - All Hope Is Gone

3. Scars On Broadway - S/T

2. Steven Wilson - Insurgentes

1. Black Mountain - In The Future
panagiotisTheDream
Το αγαπημένο μου άλμπουμ για το 2008 είναι το Traced in Air των Cynic. Καταπληκτικό άλμπουμ! Επέστρεψαν μετά από 15 χρόνια και μας άφησαν μ.....

Επίσης τρομερό άλμπουμ και το Watershed των Opeth.
Keyser_Soze
QUOTE(panagiotisTheDream @ Jan 20 2009, 15:10 ) *
Το αγαπημένο μου άλμπουμ για το 2008 είναι το Traced in Air των Cynic. Καταπληκτικό άλμπουμ! Επέστρεψαν μετά από 15 χρόνια και μας άφησαν μ.....

Επίσης τρομερό άλμπουμ και το Watershed των Opeth.
Αν έκανα τοπ-15 τότε θα έβλεπες και το Traced in Air....smile.gif
Όσον αφορά τους Opeth, όσο κι αν προσπάθησα κατά καιρούς, ποτέ δεν με συγκίνησαν...
panagiotisTheDream
QUOTE(Keyser_Soze @ Jan 20 2009, 17:29 ) *
Όσον αφορά τους Opeth, όσο κι αν προσπάθησα κατά καιρούς, ποτέ δεν με συγκίνησαν...


Φοβεροί κατ 'εμέ και μοναδικοί. Έχουν το δικό τους στυλ, πάντα μ 'άρεσε να χαρακτηρίζω τη μουσική τους απλά ως Opeth music (ιφ γιου νόου γουάτ άι μιν). Βασικά είναι ένα συνοθήλευμα πολλών ακουσμάτων και επιρροών του Akerfeldt που δημιουργούν κάτι φοβερά ενδιαφέρον, για μένα τουλάχιστον. Δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο σε πολλά γκρουπ σήμερα.
Ίσως και στους Mars Volta που ανέφερες και πραγματικά παρουσιάζουν σε κάθε τους άλμπουμ κάτι όντως ξεχωριστό (αν και παραδέχομαι πως προς το παρόν δεν τους έχω μελετήσει όσο θα έπρεπε και θέλω...σκοπεύω να το κάνω οσονούπω όμως). Τέλος πάντων οι Opeth σε κάθε τους δίσκο συνεχίζουν να εκπλήσουν παρ 'όλες τις αλλαγές στο line-up τελευταία. Δεν είναι απλή υπόθεση όταν έχεις 8 δίσκους στην πλάτη να εξακολουθείς να βγάζεις κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον και δυνατό, διατηρώντας παρόλ 'αυτά το στυλ σου. Σήμερα είναι πάρα πολύ σπάνιο φαινόμενο.
Πάντως θέλουν αρκετές ακροάσεις για να τους νιώσει πραγματικά κάποιος...
Alexmei
Ορίστε και μια κομματάρα που έχει διασκευάσει και ο Παπακωνσταντίνου, μονο που το κανονικό είναι πέρα για πέρα καλύτερο. Σόρρυ μπιλ.

Chris de Burgh - Revolution

sihainas
Αν και δεν ακούω πολύ Παπακωνσταντίνου το συγκεκριμένο είναι μάλλον το αγαπημένο μου... ομολογώ ότι δεν το ήξερα ότι ήταν διασκευή... πολύ καλό και το ξένο...


Pink Floyd - The Final Cut

Τώρα τελευταία δεν μπορώ να σταματήσω να ακούω Pink Floyd...I mean πάντα ήταν από τις αγαπημένες μου μπάντες αλλά τώρα τελευταία απλά δεν μπορώ να ακούσω τπτ άλλο... Έχω και το The Dark side of the moon σε βινύλιο...άλλη αίσθηση...μπορώ να το ακούω όλη μέρα
Keyser_Soze


Prodigy - Omen

Το νέο επικό τραγούδι από το πιο πωρωτικό γκρουπ στο σύμπαν... Χτυπηθείτε άφοβα...
j-kidd13
Πόσο καιρό είχα να ακούσω για τους prodigy!!!Βγάζουν ακόμα τραγούδια????????Καλό το κομμάτι αλλά δεν πλησιάζει breathe,firestarter,narayan και λoiπούς ύμνους απο το the fat of the land...
Keyser_Soze
O νέος ήχος των Πρόντιτζι άκουγεται σαν συνοθύλευμα των καλύτερων στιγμών των 2 πρώτων άλμπουμ (Experience, Music for the Jilted Generation) με ένα δυναμικό drum n bass που πρωτοεμφανίστηκε στο Fat of the Land.
Προσωπικά, το συγκεκριμένο τραγούδι, μου δημιουργεί (μετά από 12 χρόνια επιτέλους!) μια πώρωση εφάμιλλης της πώρωσης που μου είχαν δημιουργήσει τα κομμάτια που αναφέρεις...

Ο νέος δίσκος, Invaders Must Die, κυκλοφορεί στα τέλη του Φλεβάρη.
j-kidd13
Μιας και ανέφερα το narayan,ας θυμιθούμε αυτό το μέγιστο τραγούδι,το οποίο συγκριτικά με ta breathe,firestarter,smack my bitch up δεν κινείται σε τόσο άγριους ρυθμούς...
Xaroumenos loukoumas
Τις προάλλες που πήγαινα Σαν Φρανσισκο, μια όμορφη ( happy.gif ) νεαρά Αγγλίδα μου είπε για το ακόλουθο τραγουδι (το ειχε και το entertainment system του αεροπλάνου):

Elbow - Grounds for divorce

dizzy_fingers


Algorithm March!!!!!!!!!



ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!
Air Kef
Μαζεύω άτομα να πάμε να το κάνουμε στο Σύνταγμα. Ο από πάνω κι εγώ είμαστε μέσα.
dizzy_fingers
Take one step forward and reach forward. Take one step forward and you're a better person. Turn around and bow to the person. Walk sideways and look forward.
j-kidd13
Εγω δεν συμμετέχω αλλά θα έρθω να σας τραβάω με την κάμερα.......
j-kidd13
Eνα απο τα αγαπημένα μου τραγούδια απο έναν εξαιρετικό(και λίγα λέω) δημιουργό.


Θανάσης Παπακωνσταντίνου-Αποσπερίτης
spysta
MEΓΑΑΛΟ κομματι !!!!!!!


The Hoosiers - Worried About Ray





Οσο για αυτο που αναφερει ο Loukoumas .. ειχα παθει μεγαλο κολλημα με το συγκεκριμενο κομματι για ενα χρονικο διαστημα .. ΜΕΓΑΑΑΛΗ κομματαρα το grounds for divorce !!!
dizzy_fingers

Chris Coco - Starlight.

Τρελό κόλλημα....απλά ακούστε μπασογραμμή (όχι ότι αυτό είναι το καλύτερο στο τραγούδι).
j-kidd13
Λοιπόν, όλη μέρα έχω πεθάνει στο γέλιο με αυτό το τραγούδι....απλα και καθαρά...do you???????


Do you love me
Keyser_Soze

Γιώργος Τσίγκος και Μαύροι Κύκλοι - Τηλεθνοπορνοσταρ

Προς γνώση και συμμόρφωση...
spysta
λιγο παλιο καλο alt jazz απο την ΚΟΥΚΛΑΡΑ Fiona Apple .. Criminal rolleyes.gif
To video clip ειχε κανει μεγαλο ντορο οταν πρωτοβγηκε το 97
http://www.youtube.com/watch?v=vjlE08MqeqE
dizzy_fingers

Pale Saints - Throwing Back The Apple

Δεν έχω ιδέα ποιοί είναι.
Μου αρέσουν όμως.
sihainas

Διάφανα Κρίνα - Με ρωτούν οι χειμώνες

Απροσδόκητα εύθυμο τραγουδάκι από το νέο δίσκο των Κρίνων
Air Kef


Stereo Nova - Κλεμμένο Ποδήλατο.

Ανατριχίλα, σε ένα ελληνικο τραγούδι του 1992..
Eίχαμε 2 Moby στην Ελλάδα, αλλα δεν του χωρέσαμε μάλλον..

Worried about Ray είναι και το τραγούδι των τίτλων στην σειρά του Άλφα, το Γ4.
spysta
Εasy Star All star σε μια reggae διασκευη του time των PinkFloyd .. ΟΙ ΤΥΠΑΔΕΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!Ψαξτε και βρειτε κομματια τους .. αξιζουν παρα πολυ ολα!!ειδικα οι διασκευες οπως πχ το karmacoma

http://www.youtube.com/watch?v=q-ApEJBdt4w...feature=related


ΥΓ.Air Kef πηγα στις αρχες Δεκεμβρη στο reunion των Βηττα Δελτα .. ως ΣΝ ξανα (σ ενα γνωστο παλιο εργοστασιο μωρε που δεν μπορω να θυμηθω το ονομα του)!!!Αλλη μια φορα εδειξαν τι ποιοτητα μουσικης εχουν αυτοι οι ανθρωποι .. και ποσα χρονια μπροστααααααααααααα ηταν για την εποχη τους .Noμιζω παντως οτι το θεμα ηταν ..οχι οτι δεν χωρουσαμε 2 Moby (αν και για εμενα ο ΜΔ δεν εφτασε ποτε το επιπεδο του ΚΒ) .. αλλα η τοτε μουσικη καταναλωση,βιομηχανια,προτιμησεις δεν ηταν ακομα 100% ετοιμες για ενα τετοιου ειδους μουσικη.
Αργοτερα που ηταν ..ειχαν χωρισει οι ΣΝ και ο ενας ειχε φθασει ψηλα ενω ο αλλος κατα καποιο τροπο ψιλοχαθηκε στην πορεια (σε καμια περιπτωση δεν θελω να μειωσω το Δελτα .. εξαλλου ειμαι fan του) κανοντας την επανασυνδεση πολυ δυσκολη
sihainas
QUOTE(spysta @ Feb 10 2009, 14:46 ) *
Εasy Star All star σε μια reggae διασκευη του time των PinkFloyd .. ΟΙ ΤΥΠΑΔΕΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!Ψαξτε και βρειτε κομματια τους .. αξιζουν παρα πολυ ολα!!ειδικα οι διασκευες οπως πχ το karmacoma

http://www.youtube.com/watch?v=q-ApEJBdt4w...feature=related


Δεν μ'άρεσε... ίσως να φταίει ότι γενικά δεν μ'αρέσει η reggae ίσως το τεράστιο κόλλημα που έχω με τους Pink Floyd τον τελευταίο καιρό... οπότε θα μείνω στο original για την ώρα...



Rachael Yamagata - Sunday Afternoon
(πανέμορφη φωνή)
spysta
M αρεσει το καινουργιο της ..

Pink - Sober

http://www.youtube.com/watch?v=89V7hvEmSD8
Pierce
credits στον Μανωλη. Καλο κουραγιο αδελφε εκει που πας, καλος πολιτης......


μεγας Johny Cash
Hurt
θα τα πει ολα αυτος για μενα στο τραγουδι smile.gif
Alexmei
Poll - Αετοί



Ένα από τα κλασσικά ροκ συγκροτήματα τις εποχής της Χούντας που λογοκρίθηκαν, οι Poll έχουν γράψει μεγάλα κομμάτια, με πολύ γνωστό το "είσαι όμορφη" που έχει διασκευαστεί σε "hip hop" νομίζω η μια πατατα που δν εχει καμια σχεση με το αυθεντικό.
thrylos7
Άκουσα χθες το πρώτο προσωπικό άλμπουμ του Coverdale, μετά τους Deep Purple, ονόματι Whitesnake... Δεν περίμενα πολλά, σκέφτηκα πρώτη δουλειά κλπ...

Η δουλειά είναι καταπληκτική, καλύτερη από αρκετά άλμπουμ των Whitesnake αργότερα! Δεν είμαι τύπος που θ' ακούσει πολλές φορές κάτι την ίδια μέρα (σπάνια ακόμη και πάνω από 1 φορά οτιδήποτε), αλλά αυτή το δημιούργημα με κέρδισε...

Εδώ το blindman (υπάρχει, σε ελαφρώς διαφορετική εκτέλεση στο Ready an' Willing, το καλύτερο άλμπουμ των Whitesnake), με φοβερό, stereo, ήχο.

Air Kef
Γύρισα πριν από λίγο από ενα μπαρ στο οποίο πίναμε μπύρες με την παρέα μου με τον μπασίστα των Agua de Annique τον οποίο γνωρίσαμε στην συναυλία που έκαναν σήμερα (Σάββατο) στο Stage στην Λάρισα.
Για το συγκρότημα δεν ήξερα και πολλά, κόλλησα αρχικα στα 20€ είσοδο, αλλά οι φίλοι μου με παρότρυναν οτι δεν θα χάσω. Σειρά μου λοιπόν να σας παροτρύνω, οσους μπορείτε, να πάτε να τους δείτε την Δευτέρα στο An Club στην Αθήνα.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ η Annique, σπουδαία performer με ένα χαμόγελο που έλαμπε σε όλο το μαγαζί, με τρομερή επικοινωνία με το κοινό, ενώ και το γκρουπ της είναι καταπληκτικό με έναν άρρωστο (με την καλή έννοια) κιθαρίστα.

Ασφαλώς και είπε μερικά από τους The Gathering, το συγκρότημα στο οποίο ήταν μαζί για 13 χρόνια.

Σε όποιον αρέσουν οι Portishead κι οι Muse, επιβάλλεται να πάει, θα φύγει τρομερά ικανοποιημένος!


Ice Water


Lost and found


Beautiful one


Yalin



spysta
BAZΩ ΤΟ ΚΑΤΕΜΕ ΝΕΟ HIT (ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ)
ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ NEW TUNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! icon_headbang.gif

Calvin Harris - I m not alone




επειδη ημουν σε πιο funky μερος .. για την ακριβεια στο disco room και οπως καταλαβαινετε ακουγα disco για κανα 5ωρο .. ηρθα full of fever night !!! smiley.gif
Bασικα δεν θα βαλω κανα κλασσικο 80s τυπου Bee gees κτλ

Θα ποσταρω λιγο πιο συγχρονο club track σε disco tune ...
Calvin Harris - Colours (Seamus Haji Remix)
http://www.youtube.com/watch?v=g14AOvn8DVo...feature=related

Aλλα και συχγρονη disco

Calvin Harris - The Girls
http://www.youtube.com/watch?v=YXPBOl3wDME...feature=related

ΥΓ.Air Kef η Annique θυμιζει λιγο την Ane Brun !!!
sihainas

Cameres - Θα είμαι εκεί

Τους ανακάλυψα πρόσφατα και μπορώ να πω ότι...μου αρέσουν...προς το παρόν έχω ακούσει μόλις δύο κομμάτια τους...αλλά είδα ότι έχουν ανεβάσει στο facebook κι αλλά οπότε κάποια στιγμή θα τ'ακούσω κι αυτά...
kotzito
Παιδια καμια συναυλια για το καλοκαιρι στην Ελλαδα εχει ακουστει;Εγω ξερω για Depeche Mode σιγουρα μεσα στον Μαιο,και ακουσα κατι και για Killers τον Ιουνιο.Ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο;
Pierce
QUOTE (kojito @ Feb 28 2009, 11:01 ) *
και ακουσα κατι και για Killers τον Ιουνιο.Ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο;

εσυ βαζεις φωτιες πρωι πρωι
Alexmei
28/5 ACDC στο οάκα. Εκτός αν το θεωρείς άνοιξη ακόμα smiley.gif
kotzito
QUOTE(Alexmei @ Feb 28 2009, 12:29 ) *
28/5 ACDC στο οάκα. Εκτός αν το θεωρείς άνοιξη ακόμα smiley.gif

A ναι,το ξεχασα tongue.gif

Εμ Pierce τι να κανουμε;Πρεπει να μοιραστω την χαρα.
sihainas
Ρε παιδιά πείτε μου...όσοι παραγγείλατε εισητήρια για του AC/DC από το internet σας έχουν έρθει; Την τρίτη λέω να τους πάρω ένα τηλ να δω τι έγινε...

btw. 96 euros μαζί με μεταφορίκα + προμήθεια...τους κλέφτες...αλλά δεν πειράζει...μια φορά βλέπεις AC/DC...(στην Ελλάδα sad.gif )

btw. το καλοκαίρι έχουμε και Deep Purple με δύο συναυλίες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη 22/23 Ιουλίου αντίστοιχα
thrylos7
Αφού υπάρχει κι αυτό στο youtube (έστω και με κάποια χαμένα δευτερόλεπτα), το συγκεκριμένο site θα πρέπει να θεωρείται ολοκληρωμένο, μουσικά.

Κρίμα που δε θα μας παίξουν κι αυτά, τον Ιούλη.


Deep Purple - Concerto for group and orchestra - Movement I

Από τη συναυλία στο Royal Albert Hall, με τη συμφωνική του Λονδίνου, 30 χρόνια μετά την πρώτη.






Αν δείτε κάπου το DVD, αγοράστε το χωρίς δεύτερη σκέψη... Γιατί, όπως είπε κι ένας γνωστός σκύλος: "This is what Deep Purple is all about."
rchos
μια νεα ανακαλυψη.

Rita Redshoes - Choose Love


Rita Redshoes - Once I found you



apkat τι σου λεει?



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.