Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
Ginobili
QUOTE(Magnus92 @ Jul 4 2010, 10:10 ) *



Διαλεξτε ποιον απο τους 2 Θεους προτιματε ...
Quite A Song !!!

Αααχ..καλέ βούρκωσα.... sad-smiley-009.gif

Έλεος....θεόι οι Scorpions και κατά τα άλλα υπερτιμημένοι οι Judas Priest

Αλήθεια...φέτος το καλοκαίρι τι έχει το πρόγραμμα..??? Τίποτα Τρίκαλα...Καρδίτσα,άνω ραχούλα Κομοτηνής...?
sihainas
QUOTE(Alexmei @ Jul 4 2010, 15:02 ) *
τον πάνω.

...όντως...δεν υπάρχει καν δίλημμα




Hawkwind - Orgone Accumulator
Magnus92
QUOTE(Ginobili @ Jul 5 2010, 00:57 ) *
Αααχ..καλέ βούρκωσα.... sad-smiley-009.gif

Έλεος....θεόι οι Scorpions και κατά τα άλλα υπερτιμημένοι οι Judas Priest

Αλήθεια...φέτος το καλοκαίρι τι έχει το πρόγραμμα..??? Τίποτα Τρίκαλα...Καρδίτσα,άνω ραχούλα Κομοτηνής...?


Σταματα ρε πεθαινω απ τα γελια . Ποσο χιουμορ εχεις πια ;;;
Προφανως, δεν καταλαβες οτι αναφερομουν στους δυο τραγουδιστες, και οχι στα συγκροτηματα ... Δεν πειραζει, ετσι κι αλλιως απο εδω και περα οτι λεω θα το κρινεις αρνητικα μαλλον ...
Και παλι φιλοι (μοιραζομαστε τουλαχιστον την αγαπη για τους Σπερς) ...

QUOTE(alexanderthegreat @ Jul 5 2010, 00:44 ) *


Ξυνεις πληγες μεγαλε ... αστα να πανε ...
SG3ptshooter
QUOTE(Magnus92 @ Jul 5 2010, 02:45 ) *
Προφανως, δεν καταλαβες οτι αναφερομουν στους δυο τραγουδιστες

Bασικά σε όσους δεν αρέσουν οι Σκόρπιονς κατά βάση τους ενοχλεί ο τραγουδιστής, οπότε δεν νομίζω ότι άλλαξε κάτι με τη διευκρίνιση.
Εγώ εγκρίνω πάντως.

Και για να κλείσει η βραδιά μετά από Σάμπαθ, Άνθραξ, Μετάλικα, Έιμι Γουάινχαουζ, Μπλάιντ Γκάρντιαν, Χέλοουιν και Γουάιτ Στράιπς:

77.gif
Magnus92
QUOTE(SG3ptshooter @ Jul 5 2010, 02:58 ) *
Bασικά σε όσους δεν αρέσουν οι Σκόρπιονς κατά βάση τους ενοχλεί ο τραγουδιστής, οπότε δεν νομίζω ότι άλλαξε κάτι με τη διευκρίνιση.
Εγώ εγκρίνω πάντως.


Με καθαρα αντικειμενικα κριτηρια, δεν εχει φωναρα ομως ;;; Εγω εκει θελησα να σταθουμε ...

Τωρα τις κακιουλες που βγαζουν ολοι για τους Scorps τις ξερουμε ... Δεν ειναι κατι καινουργιο ... peace.gif
thrylos7
Τις κακιούλες τις έβγαζα κι εγώ, για χαβαλέ περισσότερο (όχι ότι δεν τους είχα σε μεγάλη εκτίμηση, αλλά δεν ήταν και στο TOP μου), μέχρι να τους ξαναδώ πρόσφατα στη Θεσ/νίκη... Απ' τα καλύτερα live που έχω δει, οι άνθρωποι παραμένουν στην κορυφή κι ας έχουν περίεργες περιοδείες.
SG3ptshooter
QUOTE(thrylos7 @ Jul 5 2010, 04:32 ) *
ας έχουν περίεργες περιοδείες.

Όσο γι αυτό, εγώ δεν το βλέπω αρνητικά όπως κάνουν οι επικριτές της μπάντας. Είναι γεγονός ότι οι Σκόρπιονς έχουν πολύ δυνατή στήριξη στη χώρα μας, που συνέχισε να αγοράζει αρκετούς δίσκους της ακόμα και την τελευταία δεκαπενταετία. Το ότι αναγνωρίζουν και ανταποκρίνονται σε αυτό το ενδιαφέρον είναι ιδιαίτερα σπάνιο και θα μπορούσαν κάλλιστα να μην το κάνουν. Αφότου ανακοίνωσαν τη συνταξιοδότησή τους έχουν κλείσει ένα τουρ τόσο μεγάλο που παίζει να τελειώσει και το 2012, διάβαζα κάπου... Δε νομίζω ότι είναι τόσο θέμα χρημάτων όσο ικανοποίηση ενός ζωντανού κοινού που τους ακολουθεί στα 60+ τους.
Το ότι είμαστε μικρή αγορά και μετά από Αθήνα και Θεσσαλονική τα άλλα μοιάζουν Κολοπετινίτσες δεν είναι δική τους ευθύνη στο κάτω κάτω. Κι επαγγελματικά να το δεις, έχουν ζήτηση για 15 μέρη, θα πάνε στα 10 καλύτερα, δε γίνεται να πάνε σε λιγότερα... wink.gif
The Warlus
Oι Σκόρπιονς σας πείραξαν που κάνουν περιοδεία στην Ελλάδα.
Τα έχουμε ξαναπεί.Πρέπει να είσαι ολίγον άσχετος για να λες αυτά τα πράγματα ειρωνικά.
Ας ήτανε,όποιος τους κοροϊδεύει,στο ΣΕΦ την πρώτη τους φορά.Και στα σκαλιά ξύλο έπεφτε.
rchos
ακομη με αυτους τους γερους ασχολιομαστε?

ακουσα οτι τις πατεριτσες τις αφηνουν στην ακρη οταν βγαινουν για συναυλιες.ισχυει?

smiley.gif
lightday
QUOTE(Magnus92 @ Jul 5 2010, 02:45 ) *
....
Προφανως, δεν καταλαβες οτι αναφερομουν στους δυο τραγουδιστες, και οχι στα συγκροτηματα ... ...



ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ και μόνο που το γράφεις rolleyes.gif
Magnus92
QUOTE(lightday @ Jul 5 2010, 16:40 ) *
ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ και μόνο που το γράφεις rolleyes.gif


Δεν νομιζω... Αμφοτεροι συμμετειχαν σε τεραστια συγκροτηματα για την ιστορια της μουσικης, εχουν επιτελεσει συμαντικο κοινωνικο και ανθρωπιστκο εργο, και με καθαρα αντικειμενικα κριτηρια, εχουν και οι δυο υπεροχη φωνη ...
Απο 'κει και περα νομιζω πως ολα τα αλλα ειναι καθαρα υποκειμενικες αποψεις, οι οποιες ειναι δεκτες απο ολους, αλλα δεν αποτελουν κριτηρια συγκρισης ...

ΥΓ Τι το ηθελα να ποσταρω αυτο το τραγουδι ;;; icon_drunk.gif
SG3ptshooter
Χρειάστηκε να πέσω τόσο χαμηλά στο ζάπινγκ που έφτασα στο ΜΤV -που δεν ήξερα καν ότι έχει μέταλ εκπομπή- και να κοντεύει να βγει το νέο άλμπουμ των τυφλών φρουρών, ώστε να δω, με σχεδόν τέσσερα χρόνια καθυστέρηση ( tongue.gif ) το βίντεο κλιπ των Blind Guardian για το Another Stranger Me..



όπως λέει και μια ψυχή, ποτέ δεν είναι αργά. smile.gif
apkat
SG3ptshooter
Αρχικά έλεγα να το βάλω από Sepultura αλλά πρόσφατα είχα συναντήσει και αυτή την πολύ καλή για ελληνική μπάντα εκτέλεση, οπότε:

The Warlus
Ο DAVID GILMOUR ΚΑΙ Ο ROGER WATERS ΕΠΑΙΞΑΝ ΜΑΖΙ!!!!!

http://www.rocking.gr/article7824.php
sihainas
Για 200 άτομα μωρέ;;; Και πάλι μόνο 4 τραγούδια;;; Κάντε ρε ενα reunion της προκοπής να τα σπάσουμε όλα...

Προς τιμήν του Rick έπρεπε να κάνουν μία συναυλία νομίζω... κατα προτίμηση στην Ελλάδα...αλλά το αφήνω στη κρίση τους αυτό tongue.gif
alexanderthegreat

http://www.youtube.com/watch?v=KZfRDT8iZLo
priest

αντε και το σαββατο στην καλαμπακα...(οι firewind oxi o οzzy)
sihainas
QUOTE(The Warlus @ Jul 12 2010, 21:04 ) *
Ο DAVID GILMOUR ΚΑΙ Ο ROGER WATERS ΕΠΑΙΞΑΝ ΜΑΖΙ!!!!!

http://www.rocking.gr/article7824.php


Τα παρακάτω τα γραψε ο Roger στη σελίδα του στο Facebook σχετικά με την κοινή του εμφάνιση με τον David...
QUOTE
So here's what happened. Last year, 'The Hoping Foundation' a charity that supports Palestinian refugee kids, (www.hopingfoundation.org) put on a fund raiser at Ronnie Scott's Club in London, the idea of which was to raise money by auctioning karaoke performances by various celebrities. David was there as a supporter and was moved to perform an impromptu rendition of George Gershwin's 'Summertime?' which he performed aided and abetted by supermodel Kate Moss.

In the wake of that evening, someone, I think it was David himself, came up with this 'Wouldn't it be funny', idea. What if he (David that is) were to sing the old Teddy Bears song 'To Know Him Is To Love Him' with me (Roger that is), what with us having been so famously at each other's throats for years and years. Get it!!!! Anyway he E-mailed me with this suggestion and I loved it, so then it was just a question of juggling dates and deciding to do 'Wish You Were Here' and 'Comfortably Numb' to round out our little set. Or so I thought, until he sent me a number of very musical and eloquent demos of how we could do the song in two-part harmony. I listened with a sinking heart, knowing that David, with his superior vocal skills, could sing either part standing on his head, whilst I would have to search for a different key and then struggle through hours and hours of routining a performance that lay way outside my vocal comfort zone. To my eternal shame I bottled out and told Dave I would happily do 'Wish You Were Here' and 'C. Numb', but that 'To Know him is to Love him' was beyond me.

Some weeks passed with David cajoling me from time to time, telling me how easy it would be, but I clung resolutely to my fear of failure until one day he made one final entreaty. I quote "If you do 'To Know Him Is To Love Him' for The Hoping Foundation Gig, I'll come and do 'C. Numb' on one of your Wall shows". Well! You could have knocked me down with a feather. How fucking cool! I was blown away. How could I refuse such an offer. I couldn't, there was no way. Generosity trumped fear. And so explaining that I would probably be shite, but if he didn't mind I didn't, I agreed and the rest is history. We did it, and it was fucking great. End of story. Or possibly beginning.

Roger

PS. Just heard from David, he will decide in due course which gig he wants to do, it will be a surprise!


Λέτε να τους δούμε μαζί στην Ελλάδα;;; Θα έρθει το The Wall tour στην Ελλάδα γιατί μέχρι στιγμής δε βλέπω κάτι επίσημο.... sad.gif
The Warlus
Βασικά μου ήρθε το e-mail χθες και πήγα να πάθω ανακοπή!!!!
Ελλάδα μάλλον στο τέλος του Ιουνίου του 2011
SG3ptshooter


Έτσι για να σας σπάσω τα νεύρα, ο ντράμμερ των Σύστεμ οφ ε Ντάουν μιλά για πόκερ, αλλά πετάει και μια "ειδησούλα" που μας βάζει φωτιά.

(Στο 1.10 πηγαίνετε όσοι βαριέστε να το δείτε όλο.)
The Warlus



Ο πατέρας ενός γνωστού μου έτυχε τον Οκτώβρη του 1971,να βρίσκεται σε εκδρομή έξω από το αρχαίο θέατρο της Πομπηίας.
Μουσικές ακουγόντουσαν,πολύ δυνατοί ήχοι αλλά εκείνος κοίταξε λίγο και δεν μπήκε μέσα...


Διάολε ήταν οι PINK FLOYD μέσα
Και εκείνος δεν μπήκε,απλά τους άκουσε
alexanderthegreat
QUOTE(The Warlus @ Jul 26 2010, 16:31 ) *



Ο πατέρας ενός γνωστού μου έτυχε τον Οκτώβρη του 1971,να βρίσκεται σε εκδρομή έξω από το αρχαίο θέατρο της Πομπηίας.
Μουσικές ακουγόντουσαν,πολύ δυνατοί ήχοι αλλά εκείνος κοίταξε λίγο και δεν μπήκε μέσα...


Διάολε ήταν οι PINK FLOYD μέσα
Και εκείνος δεν μπήκε,απλά τους άκουσε

από ότι βλέπω μόνο ροκ ακούτε οπότε δεν ξαναποστάρω εδώ smiley.gif
sihainas
Φίλε Μεγαλέξανδρε... εμείς εδώ ακούμε τα πάντα... αρκεί στην κιθάρα να είναι ο David... και στο μπάσο ο Roger... υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις αλλά αυτές είναι πολύ λίγες... Μία απ' αυτές είναι και το παρακάτω...

Roger Waters - Amused to Death


Ομολογώ ότι το είχα υποτιμήσει κάπως το συγκεκριμένο album... αλλά τώρα τελευταία είπα να του δώσω άλλη μια ευκαιρία και κόλλησα... μια βδομάδα τώρα το ακούω συνέχεια...
pain of salvation
QUOTE(sihainas @ Jul 26 2010, 20:05 ) *
Φίλε Μεγαλέξανδρε... εμείς εδώ ακούμε τα πάντα... αρκεί στην κιθάρα να είναι ο David... και στο μπάσο ο Roger... υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις αλλά αυτές είναι πολύ λίγες... Μία απ' αυτές είναι και το παρακάτω...

Roger Waters - Amused to Death


Ομολογώ ότι το είχα υποτιμήσει κάπως το συγκεκριμένο album... αλλά τώρα τελευταία είπα να του δώσω άλλη μια ευκαιρία και κόλλησα... μια βδομάδα τώρα το ακούω συνέχεια...


...ανγνώρισα στο βιντεο σου τον Snowy White(εκ δεξιών του Roger...)
πέτα ένα σολάκι ρε φίλε...
sihainas
Το πέταξε το σολάκι του στο Comfortably numb... βέβαια δεν ήταν και τόσο σόλο...μάλλον ντουέτο ήταν καθώς εναλλάσσονταν με τον άλλο (τον αριστερόχειρα) κιθαρίστα το όνομα του οποίου δεν ξέρω...

pain of salvation
QUOTE(sihainas @ Jul 27 2010, 14:04 ) *
Το πέταξε το σολάκι του στο Comfortably numb... βέβαια δεν ήταν και τόσο σόλο...μάλλον ντουέτο ήταν καθώς εναλλάσσονταν με τον άλλο (τον αριστερόχειρα) κιθαρίστα το όνομα του οποίου δεν ξέρω...


έτσι,
και φυσικά κρύσταλλο ο ήχος,ένα πράγμα σίγουρα για το οποίο, κανείς δεν μπορεί να παραπονεθεί,είτε είναι φαν είτε όχι...
και σίγουρα έκανα τραγικό λάθος που δεν πήγα στον Roger πριν λίγα χρόνια στην Μαλακάσσα.
Μου μετέφεραν τα καλύτερα(και σίγουρα θα ήσουν μέσα...)

χίλιοειπωμένο,αλλά...τι θεόσταλτο σόλο αυτό του numb!
sihainas
Δυστυχώς όχι..δεν ήμουν...δεν πρόκειται να τον ξαναχάσω όμως αν έρθει του χρόνου wink.gif
alexanderthegreat
συγνώμη πάλι που σας διακόπτω φίλοι ροκάδες αλλά θυμάμαι ότι κάποιο μέλος του φορουμ το είχε ως αβαταρ the game
SG3ptshooter


Έτσι για να στηριχθεί και η Ελληνική μουσική στο τόπικ
rchos
χαρακτηριστικο παραδειγμα ελληνικης μουσικης!

τριζουν τα κοκκαλα του μπιθικωτση λεμε!
SG3ptshooter
QUOTE(rchos @ Jul 29 2010, 13:48 ) *
χαρακτηριστικο παραδειγμα ελληνικης μουσικης!

τριζουν τα κοκκαλα του μπιθικωτση λεμε!

Δεν παύει να είναι Ελληνικής προέλευσης. icon_drunk.gif

Aς στηρίξουμε τότε τη Σουηδική μουσική σκηνή (ούτε αυτοί το χουν παράδοση αλλά κοντεύουν να το κάνουν)
και μπαλάντα

και λίγο γκρρρρ για το καλό
rchos
τους ελληνες καλιτεχνες αν πεις εισαι μεσα. wink.gif
Magnus92


guest εμφανιση απο την Σαμοθρακη !!! tongue.gif
Stelios 12
Αν μου αρέσει κυρίως το έντεχνο και το ελληνικό και ξένο καλό ροκ, θα σας προτείνω μερικά καλοκαιρινά τραγουδάκια που ελπίζω να σας αρέσουν...

http://www.youtube.com/watch?v=LqSlGaQqE50 "Νίκος Μίχας - Πόσο σου μοιάζω"

http://www.youtube.com/watch?v=eahHXbYBZpk "Ευριδίκη - Θάλασσα"

http://www.youtube.com/watch?v=o_VfX6_Royo " Μύρων Στρατής - Πριν μας δει κανείς"



Έπεται και συνέχεια...
SG3ptshooter



Σήμερα ακούμε πρόσφατα "ιδιαίτερα" λάιβ.. rolleyes.gif
a bullet for your head
Το πρωτακουσα,οταν μια ψυχη εδω στο φορουμ το ειχε ποσταρει & μ'αρεσε αφανταστα(και εξακολουθει να μ'αρεσει)...

Stelios 12
http://www.youtube.com/watch?v=MiVaEJ5BN18 "Paul van Dyk - Let Go"

http://www.youtube.com/watch?v=B987kDVD3jg "Eagle Eye Cherry - Save Tonight"


Aπό τα αγαπημένα μου...
Magnus92


Horror Master !!! 19.gif 19.gif kill.gif
The Warlus
Ακούω τώρα και το καινούριο Maiden....
SG3ptshooter
Πάλι ανενεργό το τόπικ; Βάλτε τίποτα, τζάμπα είναι... Δε θέλετε να σας πουν post whores? smiley.gif




(πόσο μη ταιριαστά μεταξύ τους τραγούδια ποστάρω κάθε μα κάθε φορά; icon_drunk.gif )
The Warlus
Ρε εδώ 3 Σεπτεμβρίου βγαίνει το The Wall Live At Earl's Court να 'ουμ!!!!!
Θα μπιμπ το σύμπαν!!!

Α είναι και οι u2 την ίδια μέρα!
sihainas
Όλο παράπονα είστε... ορίστε πάρτε το βίντεο απ τη συνάντηση Gilmour και Waters πριν ενάμιση μήνα

http://vimeo.com/14176408
Alexmei
QUOTE (sihainas @ Aug 23 2010, 16:06 ) *
Όλο παράπονα είστε... ορίστε πάρτε το βίντεο απ τη συνάντηση Gilmour και Waters πριν ενάμιση μήνα

http://vimeo.com/14176408


προσκυνώ σε 77.gif 77.gif
Omar Little
Οι καλύτερες κιθάρες σε αυτό το ηλιακό σύστημα έβγαλαν ένα ντοκιμαντέρ που τους ακολουθεί σ'ένα τριήμερό τους στη Νέα Υόρκη για κάτι συναυλίες που έδωσαν εκεί:



Eλπίζω να είναι εξίσου καλό με ένα άλλο αγαπημένο ντοκιμαντέρ από post-rock συγκρότημα:



a bullet for your head


pain of salvation
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 26 2010, 05:35 ) *


Τι συχνότητα ειναί αυτή ρε...

Άκου μια φωνάρα...

http://www.youtube.com/watch?v=SyBawdr7Mgk...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=5PyD82kfFjM
http://www.youtube.com/watch?v=cnNyxy7XPfs
a bullet for your head
Ετσι..ετσι... smile.gif





This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.