Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το topic της Μουσικής
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87
dizzy_fingers
Εδώ χρησιμοποιήθηκε το under pressure για το Ice Ice Baby του Vanilla morfi Ice ( tongue.gif)...
Pierce
οι queen πρεπει να ειναι απο τους αγαπημενους των rapers παντως cool.gif . το Another one Bites The Dust το εχω ακουσει ως sample σε πανω απο 10 τραγουδια blink.gif
dizzy_fingers
Α μπράβο και αυτό...ποιό ήταν το τελευταίο που είχε βγει και είχε κάνει θραύση?
thrylos7
Δεν είναι κάτι που αξίζει ν' αναφερθεί στην ιστορία τους όμως... κάθε άλλο!
rchos
beirut εχει ακουσει κανεις?
apkat
Eκπληκτικη οντως η συναυλια της Ντολορες χθες..Μοναδικη η ερμηνεια της..Επαιξε 6-7 τραγουδια απο τον καινουργιο δισκο και ολα τα αλλα απο Κρανμπερις.Χασατε.Απλα ανφερω οτι ανοιξε τη συναυλια με το Ζομπι και την εκλεισε με το dreams!!!!!!!!!!!!
grigoris
Σήμερα πήρα στα χέρια μου το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Μετάλικα την επόμενη Τρίτη.
HELL YEAH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Θα γίνει χαμός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Θα πάει κανείς άλλος?
thrylos7
Τυχεροί είστε εκεί κάτω...

QUOTE
Για πρώτη φορά στην Ελλάδα θα παρουσιαστεί μία συναυλία συμφωνικού ροκ με ελληνική ορχήστρα. Την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης θα διευθύνει ο Γερμανός αρχιμουσικός, Φρίντμαν Ρίχελ. Στη συναυλία, πέρα από δημοφιλή τραγούδια των Deep Purple, θα παρουσιαστούν πολύ γνωστά συμφωνικά έργα, μεταξύ των οποίων η «Γαλάζια Ραψωδία» του Τζορτζ Γκέρσουιν και η Εισαγωγή από την Κάρμεν του Ζορζ Μπιζέ.


Δε θυμάμαι από που είναι το quote, είναι νομίζω κάτι σαν επίσημη ενημέρωση...

Εγώ μεγάλη απορία να δω πόσος κόσμος θα πάει... Ελπίζω να μην είναι υπερβολική η τιμή του εισιτηρίου για να πάω σίγουρα.

Α ναι, κι άλλο WR από το smoke on the water, 1800+ κιθαρίστες στην Στουτγκάρδη...
eftychia
QUOTE(apkat @ Jun 24 2007, 06:13 PM) *
Eκπληκτικη οντως η συναυλια της Ντολορες χθες..Μοναδικη η ερμηνεια της..Επαιξε 6-7 τραγουδια απο τον καινουργιο δισκο και ολα τα αλλα απο Κρανμπερις.Χασατε.Απλα ανφερω οτι ανοιξε τη συναυλια με το Ζομπι και την εκλεισε με το dreams!!!!!!!!!!!!

ΑΑΑΑΑΑ λατρευω το Ζομπι!
Εμεις λεμε με Σπυρο αν καταφερουμε να παμε James-Air-Tori Amos (Αλεξανδρα ακους??? θα ερθεις???)
apkat
Γενικα καλο φεστιβαλ αυτο με Αβριλ,Τζειμς,Τορι Αμος,Πινκ κλπ αλλα πανακριβο.60 ευρω δε δινω για κανενα λογο..Και στην Ντολορες πηγα επειδη ηταν 35.Αν ηταν 60 δε νομιζω οτι θα πηγαινα..Αν και με την πορωση που εχω τον τελευταιο καιρο δυσκολα θα την εχανα.. tongue.gif tongue.gif ..

Ευτυχια αν λατρευεις Κρανμπερις απλα εχασες smiley.gif
thrylos7
Τελικά 35 ευρώ το εισιτήριο και 20 ευρώ το φοιτητικό!

Οπότε προετοιμαζόμαστε (εγώ biggrin.gif ) για μια μεγάλη εμπειρία το Σαββάτο.

Κρίμα που πέφτει μαζί με τον αγώνα της Εθνικής...
αεκτζού
QUOTE(eftychia @ Jun 25 2007, 11:54 PM) *
ΑΑΑΑΑΑ λατρευω το Ζομπι!
Εμεις λεμε με Σπυρο αν καταφερουμε να παμε James-Air-Tori Amos (Αλεξανδρα ακους??? θα ερθεις???)


Εννοείται!Στους james δε θα πάω;;
eftychia
QUOTE(αεκτζού @ Jun 26 2007, 08:55 PM) *
Εννοείται!Στους james δε θα πάω;;


Ωραία εμεις πηραμε εισητηριο, πηγαινε να παρεις αν δεν εχεις ηδη.
Παντως apkat αν σκεφτεις οτι θα εδινα ξεχωριστα 30 ευρω για James και 30 για Air αρα και οι 2 μαζι συμφερει. Απο Amos δεν εχω πολυ γνωση αλλα μου εχουν πει οτι ειναι γ@μ@τη.
Οι Κρανμπερις μου αρεσαν (και μου αρεσουν) πολυ, κριματακι οντως αλλα με ολα αυτα που εχω στο μυαλο μου οτι θελω να κανω χρηματικα δεν ξερω αν θα το αντεχα κι αυτο.
Μου πηραν το Icky Thump!!!! Ειμαι τόόόόόόσο χαρουμενη!
Επισης δεν ξερω αν αρεσει σε κανεναν απο το forum (εγω εχω μεγαλη αγαπη ομως) τη Δευτερα 9Ιουλιου ο μαγευτικος Ιωαννιδης με το Μαλαμα θα ειναι στο θεατρο Πετρα.
dizzy_fingers
Ω ναι, τα πήραμε τα εισιτήρια (μπορεί να μην έχω λεφτά για βενζίνη, μπορεί να είμαι τσίμα τσίμα για τις διακοπές (και με δανεικά...ε keyser+kef 15.gif ?) αλλά αυτό δεν το έχανα) και πλέον περιμένω την 18η Ιούλη για να πάω ΟΑΚΑ.

Apkat, που λες για τα 60 ευρώ, έμαθα από έγκυρες πηγές ότι όχι μόνο θα πας στο Festival, αλλά θα πάρεις και πλακάτ με "Will you marry me Avril?" στη συναυλία της Avril smiley.gif. laugh.gif


Σοβαρά τώρα, 20 ευρώ για κάθε καλλιτέχνη (που James+Air είναι από αυτούς που θα πλήρωνα) δεν είναι πολλά. 7 ώρες κρατάει η συναυλία.
apkat
Tο αρχικο σχεδιο Ντιζυ ηταν κοντα σε αυτο που λες..Για την ακριβεια το πλακατ θα εγραφε "Avril marry me today"..Αλλα λεφτα γιοκ..Ασε που η μερα της Αβριλ δεν ειναι και τοσο καλη.Εκτος απο αυτην παιζουν οι Ρασμους που δε μου λενε και τιποτα..Οποτε για ολους αυτους του λογους θα χασω την αγαπημενη μου Αβριλ στην πρωτη της συναυλια στην Αθηνα..Δεν πειραζει ομως.Μικρη ειναι..Θα ξαναρθει καποτε και θα την δω.. tongue.gif tongue.gif
dizzy_fingers
Όντως, αν εξαιρέσεις τη δεύτερη μέρα γενικά δε λέει τίποτα το φεστιβάλ.
Sugababes? Pink? Rasmus?
No thanks....
Igor
Moνο οι james αξιζουν στο Φεστιβαλ και αυτοι μονο για 3 τραγουδια.
Αυτα. wink.gif
Gravedigger
Εγώ τόσα χρόνια περιμένω να έρθει κάποιος που να μου αρέσει στην Ελλάδα...Αν και τις ευκαιρίες μου μέχρι τώρα τις έχω χάσει...Στους Slipknot έδινα πανελλήνιες angry_red.gif και στους ΚoRn δεν μπόρεσα να πάω γιατί είχε γενέθλια ο πατέρας μου και δεν με άφηνε να ανέβω Αθήνα... sad.gif Μόνο τον Marilyn Manson κατάφερα και είδα και αυτός βαριόταν...(Αν και εμένα μου άρεσε!)
dizzy_fingers
QUOTE(Igor @ Jun 27 2007, 09:19 PM) *
Moνο οι james αξιζουν στο Φεστιβαλ και αυτοι μονο για 3 τραγουδια.
Αυτα. wink.gif

Blasphemy tongue.gif.
Ψάξε περισσότερο τους james και θα καταλάβεις ότι κάνεις λάθος.
Το ίδιο και για τους air, που μπορεί να μη σου αρέσουν αλλά στο είδος τους είναι αναγνωρισμένοι και από τα κορυφαία ονόματα.
Για την tori amos δεν κρύβω ότι δε γνωρίζω πολλά, ωστόσο αρκετοί τη θεωρούν το καλύτερο όνομα του fest.
apkat
Η Τορι Αμος ειναι εκπληκτικη τραγουδιστρια.Απο την στιγμη που εμαθα οτι θα ρθει αρχισα να ακουω για να καταλαβω τι ερχεται.Οποτε πανω απο ενα μηνα την ακουω εντατικα και εχω πορωθει απιστευτα.Εκπληκτικη μουσικος.

Για τους Τζειμς Ιγκορ οντως Blasphemy.Θελουν ψαξιμο οι Τζειμς και δεν ειναι τοσο επιφενειακη μπαντα οσο φαινετα να νομιζεις..
eftychia
Η Αβριλ ειναι παντρεμενη! Οποτε καλυτερα που δε θα πας σ αυτη τη συναυλια, γιατι μεχρι την επομενη μπορει να εχει χωρίσει και να εχεις ελπιδες!!!!
Gravedigger
Μακάρι να έχει χωρίσει γιατί είναι παντρεμένη με τον Derryck Whimbley των Sum 41 ο οποίος είναι και γαμώ τους τύπους.Άσε που κάνει τα πάντα στο συγκρότημα!Vocals,guitar,keyboards...Sum 41 rulezzzz!
apkat
Noμιζα αρραβωνιασμενη οτι ειναι.. sad.gif sad.gif
Τραγικο.Μικρη κοπελα παντερευτηκε απο τωρα;; sad.gif sad.gif
Τεσπα οντως θα παω την πρωτη φορα μετα τον χωρισμο της που πιστευω δε θα αργησει.. tongue.gif tongue.gif
sihainas
Επειδή πολύ ξέπεσε η συζήτηση... (δλδ...οκ καλή η Αβριλ...αλλά...... )

Γι'αυτό ας βάλω ένα φοβερό βίντεο...και μετά συγκρινετέ το με την Αβριλ... rolleyes.gif

thrylos7
Πες τα!

Βέβαια, θα ήταν καλύτερα να μην είναι πλέιμπακ... tongue.gif

Όπως και να' χει.. τι φωνή είναι αυτή!
sihainas
Βασικά και χωρίς να είμαι σίγουρος αυτό πρέπει να είναι το βίντεο κλιπ...απλά είναι χάλια ο συγχρονισμός στο βίντεο...


ούτως ή άλλως όμως: 77.gif 77.gif
apkat
E kαλα δε συγκρινε και κανεις την Αβριλ με τους Κουιν..Προς Θεου..Αλλο πραγμα το ενα και αλλο το αλλο..
thrylos7
Δεν ξέρω ούτε κι εγώ... Δεν το πρόσεξα ιδιαίτερα, απλά στο τέλος ακούγεται πιάνο, δίχως να παίζει όμως.

Απίστευτος τραγουδιστής.. Υποψήφιος για καλύτερος όλων.
sihainas
Πάντως παρατήρησα στην wikipedia ψάχνοντας ότι το συγκεκριμένο τραγούδι είχε φτάσει μέχρι το #9 του αγγλικού τσαρτ... και μια διασκευή που έκαναν κάποιοι McFly το 2006... έφτασε στο #1 blink.gif

οκ καλή διασκευή είναι




αλλά ρε παιδάκι μου...αν η αυθεντική εκτέλεση έφτασε στο 9 και αυτή στο 1 δείχνει πόσο έχει ξεπέσει η μουσική 68.gif rolleyes.gif
thrylos7
Όχι η μουσική (που όντως έτσι είναι), αλλά οι προτιμήσεις του κοινού...

Εδώ που τα λέμε βέβαια, τα charts δεν είναι από μόνα τους δείκτης ποιότητας...
spysta
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 27 2007, 10:31 PM) *
Blasphemy tongue.gif.
Ψάξε περισσότερο τους james και θα καταλάβεις ότι κάνεις λάθος.
Το ίδιο και για τους air, που μπορεί να μη σου αρέσουν αλλά στο είδος τους είναι αναγνωρισμένοι και από τα κορυφαία ονόματα.
Για την tori amos δεν κρύβω ότι δε γνωρίζω πολλά, ωστόσο αρκετοί τη θεωρούν το καλύτερο όνομα του fest.

Ετσι ειναι.....Air και James ειναι φοβερα group!!!καλα θα κανει οποιος μπορει να τους δει...
Pierce
QUOTE(sihainas @ Jun 29 2007, 01:05 AM) *
Επειδή πολύ ξέπεσε η συζήτηση... (δλδ...οκ καλή η Αβριλ...αλλά...... )

Γι'αυτό ας βάλω ένα φοβερό βίντεο...και μετά συγκρινετέ το με την Αβριλ... rolleyes.gif

εχω εκφρασει ξανα την απεριοριστη αγαπη μου για αυτο το γκρουπ, και το τραγουδι ειναι πολυ ωραιο.

ωστοσο το συγκεκριμενο τραγουδι εχει γινει ενα εκπληκτικο ρεμιξ απο τους global deejays, οποιος γουσταρει house να το κατεβασει, εεε συγνωμη να το αγορασει cool.gif
grigoris
QUOTE
οποιος γουσταρει house να το κατεβασει, εεε συγνωμη να το αγορασει


Γιατί ως γνωστόν η μουσική σκοτώνει την πειρατεία (ή μήπως το ανάποδο...... 39.gif 39.gif 39.gif )
thrylos7
Από pathfinder.gr

QUOTE
Η θρυλική μορφή των Deep Purple και η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης συμπράττουν στις 30 Ιουνίου στην πρώτη συναυλία συμφωνικού ροκ στην Ελλάδα. Ο καλλιτεχνικός δ/ντης της ΚΟΘ μιλά στην Ert Online γι' αυτήν την πολυαναμενόμενη συνεργασία

Το Σάββατο 30 μηνός, κοντραμπάσα και τσέλα, βιόλες και βιολιά, τρομπέτες, τρομπόνια, τούμπες και σαξόφωνα, όμποε και φαγκότο, τύμπανα, γρανκάσες, γκονγκ και ταμπούρα, όλα τα όργανα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης (ΚΟΘ) παρατάσσονται σε …ροκ ετοιμότητα για να υποδεχθούν τον "Μεγάλο Βρετανό" της hard rock μουσικής, τον Ian Gillan, ο οποίος καταφθάνει σόλο στη σκηνή του Θεάτρου της Γης, στη συμπρωτεύουσα, για να ερμηνεύσει "σκληρούς ύμνους" σε συμφωνική εκδοχή.


Η του Γκίλαν ανάβαση στη θεσσαλονικιώτικη σκηνή θα σηματοδοτήσει την πρώτη στα διεθνή χρονικά σύμπραξη ελληνικής ορχήστρας με καλλιτέχνη της ροκ.

Η θρυλική μορφή των Deep Purple μπροστά σε ένα ευχάριστα ετερόκλητο κοινό θα παρουσιάσει συμφωνικές διασκευές διαχρονικών αγαπημένων κομματιών που τον καταξίωσαν. Ποιές; Black night, Highway star, Woman From Tokyo, Fireball, Strange Kind of Woman, Ted the Mechanic, When A Blind Man Cries, Perfect Strangers και φυσικά Smoke on the Water.

Η πρώτη συναυλία συμφωνικού ροκ στην Ελλάδα
Αρχιτέκτονας της ιδιότυπης συνεύρεσης ο καλλιτεχνικός διευθυντής της ΚΟΘ Μύρων Μιχαηλίδης , γνωστός για τις εκσυγχρονιστικές του προτάσεις και ιδέες. "Η ροκ μουσική είχε και έχει σίγουρα κάτι να πει. Πάνω απ’ όλα γιατί ξεπήδησε μέσα από κοινωνικές ανάγκες και γιατί ασχολήθηκαν μαζί της ιδιαίτερα προικισμένοι καλλιτέχνες" εξηγεί ο πολυπράγμων μαέστρος, ο οποίος δηλώνει ότι εκτός από τους Deep Purple, λατρεύει τους Scorpions, τους Pink Floyd και τους Queen.



Ο Μύρων Μιχαηλίδης
"Το συμφωνικό άκουσμα δεν είναι οικείο σε μία εποχή όπου κυριαρχεί ο ηλεκτρονικός ήχος. Με τη συναυλία αυτή, πολλοί φίλοι της ροκ μουσικής θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη μαγεία του ήχου της συμφωνικής ορχήστρας και μάλιστα μέσα από το δικό τους "οικείο" άκουσμα. Στην ορχήστρα μας έχουμε πλέον σαφή δείγματα ότι με τον τρόπο αυτό "διεισδύουμε" και κερδίζουμε ένα κοινό και για άλλες συναυλίες, ένα κοινό, το οποίο διαφορετικά θα μπορούσε να μην έρθει ποτέ σε μία συναυλία συμφωνικής μουσικής", συμπληρώνει.

Η ανταπόκριση του Ian Gillan στην πρόταση της ΚΟΘ για συνεργασία "ήταν άμεση και πρόθυμη", λέει ο Μυρων Μιχαηλίδης. Όσο για την επιλογή του, ήταν μάλλον μονόδρομος. "Ας μην ξεχνάμε ότι ο Gillan είναι από τους πρωτοπόρους σε συνεργασίες με συμφωνικές ορχήστρες" υπενθυμίζει ο διευθυντής της ΚΟΘ, απευθυνόμενος στους νεότερους που δεν έχουν στη δισκοθήκη τους το εντυπωσιακό"Concerto for group and orchestra", τη μνημειώδη συνάντηση των Deep Purple με τη Royal Philharmonic Orchestra στο Royal Albert Hall, το 1969. Ένα συνθετικό δημιούργημα του John Lord σε στίχους του Gillan, που πάντρευε για πρώτη φορά στην ιστορία την κλασσική με τη ροκ.

Έκτοτε ο Gillan, μοιράστηκε ξανά και ξανά τη σκηνή με ορχήστρες διεθνούς βεληνεκούς για συναυλίες συμφωνικού ροκ. Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια έχει τραγουδήσει δύο φορές με τον Luciano Pavarotti αποδίδοντας σε ντουέτο την άρια Nessun Dorma.

Στη συναυλία της 30ης Ιουνίου, την ΚΟΘ θα διευθύνει ο Γερμανός αρχιμουσικός Friedemann Riehle , ο οποίος μερίμνησε για τις διασκευές κάποιων κομματιών των Deep Purple, που έγιναν ειδικά για την περίσταση. Αν και είναι ένας από τους γνωστότερους τακτικούς συνεργάτες της περίφημης Φιλαρμονικής Ορχήστρας της Πράγας, εντούτοις το όνομα του έχει συνδεθεί με την επιτυχημένη ιδέα να συμπεριλάβει τα καλύτερα κομμάτια από διάσημα ροκ συγκροτήματα που δεν υπάρχουν πλέον, στο συμφωνικό ρεπερτόριο.

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης ένα από τα δύο σημαντικότερα συμφωνικά σχήματα της Ελλάδας θα τεθεί υπό τις εντολές της δικής του μπαγκέτας. Εκτός από τα κομμάτια των Deep Purple θα ακουστούν επίσης η "δροσερή" Εισαγωγή από την Carmen του Bizet και τη Rhapsody in Blue του Gerswin, με τον Χαράλαμπο Αγγελόπουλο στο πιάνο.

Ραντεβού στο θέατρο της Γης λοιπόν για μια αξέχαστη βραδιά, η οποία ξεκαθαρίζει ότι θα είναι ροκ, γι' αυτό ...μη την φοβάστε!


Έχω μια περιέργεια να δω πως θα είναι τα κομμάτια, μιας και οι όποιες αλλαγές δε θα είναι από τον Jon (και όχι John) Lord, αλλά από (σημαντικότατο) άτομο εκτός συγκροτήματος...
Ειδικά αν δεν έχει όργανα ροκ συγκροτήματος, θα υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη περιέργεια. Αν και δε νομίζω να έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο.
eftychia
Οσοι ησασταν στη συναυλια των White Stripes το 2005 και οπως θυμαστε ειχε σταματησει λογω αερα (και χαζοδιοργανωσης) και θελετε να πατε στους Kaiser Chiefs , να ξερετε οτι αν εχετε το αποκομα απο τη συναυλια των Στραιπς εχετε εκπτωση 10 ευρω (αλλα νομιζω οτι πρεπει να τα αγορασετε απο συγκεκριμενο σημειο).
thrylos7
Αυτό που συμβαίνει με τον Gillan είναι απίστευτο... 3η φορά που πρόκειται να τον δω στη Θεσσαλονίκη και τις τρεις ο καιρός είναι βροχερός τη μέρα της συναυλίας, ενώ έχει προηγηθεί μακρά περίοδος... ξηρασίας..

Τις δυο προηγούμενες μάλιστα, έβρεξε τη στιγμή της συναυλίας (καλά, την πρώτη φορά μιλάμε για καταποντισμό) ... Αν ήταν στο στοίχημα για σήμερα (να βρέξει τότε), η απόδοση δε θα ήταν μεγαλύτερη από 1,05...
thrylos7
Τελικά δεν έβρεξε ευτυχώς... Ωραία συναυλία, ωραία εμπειρία. Θα μπορούσε να είναι και καλύτερα, αν υπήρχε καλύτερη συνεννόηση μεταξύ Gillan και ορχήστρας (μαέστρου) κι αν δεν ήταν... τόσο συμφωνική. Απουσία ηλεκτρικής κιθάρας, οργάνου, και καλού ντράμερ έκαναν τον ήχο διαφορετικό, περισσότερο από το φυσιολογικό. Αυτό βέβαια δεν ήταν το κακό, αλλά το γεγονός ότι κάποια μέρη (όπως σόλο πχ) έπρεπε να τα παίξουν άτομα που δεν έχουν ξαναπαίξει τέτοια μουσική με αποτέλεσμα να μην ακούγεται ιδιαίτερα καλά.
Στα κλασικά κομμάτια της συναυλίας, η απόδοσή τους ήταν άψογη! Πολύ ωραία!

Ο Ίαν, μεγάλη μορφή, σε κέφια (έκανε χιούμορ ουκ ολίγες φορές) ενώ όσο προχωρούσε η βραδιά η φωνή του βελτιωνόταν. Ειδικά στην αρχή όμως, ήταν εκτός κλίματος, καθώς σίγουρα δεν έχει συνηθίσει σε τέτοιου είδους συναυλίες, δίχως να έχει κάποιον ακόμα πάνω στη σκηνή (όπως πχ με τους Deep Purple), ενώ υπήρχε αρκετή απόσταση από το κοινό με αποτέλεσμα να μη μπορεί να λάβει τη ζεστασιά του.

Καλύτερη στιγμή της βραδιάς το "when a blind man cries", αφού τόσο η φωνή του Γκίλαν σήμερα είναι η πλέον κατάλληλη για το τραγούδι αυτό, ενώ ταιριάζουν ιδιαίτερα και τα βιολιά και όλα τα συναφή σ' αυτό.

Καλύτερη στιγμή μετά την ...επίσημη βραδιά, η δεκάλεπτη αποθέωση στον τραγουδιστή αφού έφυγε από τη σκηνή και το εκτός προγράμματος encore(!!) με το black night! Το είπαν πρώτο, αλλά δεν είχαν ετοιμάσει άλλα τραγούδια... (όντως, εκτός προγράμματος encore!)

Εδώ που τα λέμε, καλύτερα που τελείωσε η συναυλία έτσι... παρά με το αναπάντεχο για τον Γκίλαν τέλος του smoke on the water... (περίμενε να κρατήσει κι άλλο, ή επιστρέψει το τραγούδι στα λόγια του τίτλου για να τραγουδήσει ο κόσμος, χαρακτηριστικές οι αντιδράσεις του)

Σήμερα είχε συναυλία και ο Ρόμπερτ Πλαντ στην πόλη. Δεν ξέρω πόσοι πήγαν (στο Θέατρο Γης πάντως είχε 4000+).. αλλά δεν ξέρω και πόσες φορές στο παρελθόν Γκίλαν και Πλαντ έχουν βρεθεί στην ίδια πόλη..!
Pierce
διασκευη του breakfast in america των supertramp απο Gym Class Heroes οι οποιοι το ειπαν Cupids Chokehold. το τραγουδι μετριο αλλα το βιντεο κλιπ μου αρεσει αρκετα.... cool.gif
sihainas
dizzy_fingers
Το ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ tune που όμως ΚΟΛΛΑΕΙ στο μυαλό σας:



Caramelaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa biggrin.gif.


Ποιό τραγούδι των mikro μου θυμίζει βρε σεις.... 39.gif
Bonzo
Aυτο που έγραψε η ευτυχία ισχυεί και για iggy pop(που θα πάω) και νομίζω ισχυει για το ticket house.
Air Kef
Εκνευριστικό το caramelaaaaaaa;;


Man,get used to it,γιατι το εχω ringtone στο κντ μου. biggrin.gif
thrylos7
Μα γιατί το λες αυτό;

Ευτυχώς έχω καιρό να το ακούσω...

Α, μη με χρεώνεις μόνο... tongue.gif
grigoris
2 λογάκια για τη συναυλία των Metallica έστω και με καθυστέρηση μίας ημέρας:
ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ


Τρομερός κόσμος τόσο σε πλήθος όσο και σε πάθος,φοβερή απόδοση από τη μπάντα,γουστάραμε τόσο εμείς όσο κι αυτοί.Τα κομμάτια ήταν ένα κι ένα και γέμισαν τις σχεδόν 2,5 ώρες της συναυλίας με ένταση και δύναμη.Περιττό να πω πως γύρισα σπίτι χωρίς να νιώθω τα πόδια μου από το πήδημα και τις σχιζοφρένειες...

Ελπίζω σύντομα να τους ξαναδούμε από τα μέρη μας,πιστεύω πως μετά το χτεσινό και οι ίδιοι το θέλουν περισσότερο.Θα ανεβάσω και 1-2 βιντεάκια για μια γεύση

Αλήθεια,τόσες χιλιάδες κόσμος βρέθηκε εκεί,δεν υπήρξε άλλος εκπρόσωπος του φόρουμ πλην εμού?
dizzy_fingers
Bonzo, Dominique αμέσως είναι δύο άτομα που προτίμησαν τους Metallica από το να παρευρεθούν στον αγώνα με την ομάδα τους tongue.gif.

Σίγουρα θα ήταν κι άλλοι...
Dominique
Αφου ο Dizzy με εδωσε στεγνα (δε θα το ξανακανω teammate tongue.gif )ας παραθεσω την αποψη μου επι του θεματος η οποια διαφερει σε μεγαλο βαθμο απο αυτη του Γρηγορη.Ελπιζω να μη σε μιζεριασω φιλε rolleyes.gif

Θεωρω οτι η συναυλια ηταν μετρια.O Hetfield ακουγοταν τουλαχιστον ενα τονο πιο χαμηλα απ οτι θα πρεπε αλλα ευτυχως το προβλημα εξομαλυνοταν με την παροδο του χρονου.
Το προβλημα που δεν αντιμετωπιστηκε ηταν η τραχυτητητα του ηχου στη κιθαρα του Hammett ο οποιος παρεπιμπτοντως απο κοντα φερνει εκπληκτικα στον Δαντη!Δεν ξερω βεβαια αν ηταν ετσι ρυθμισμενη για τις αναγκες της συναυλιας.Δεν το νομιζω παντως γιατι και προκειται για "κρυσταλλινο" κιθαριστα αλλα και γιατι ο ηχος ηταν φανερα αλλοιωμενος σε ορισμενα τραγουδια με αποκορυφωμα το One οπου οι μαγικες εναλλαγες αναμεσα σε refrain και couple μονο μαγικες δεν ακουγονταν.
Η σκηνοθεσια της συναυλιας δεν προσεδιδε τιποτα το ιδιαιτερο αν και απ τις παραστσεις που εχω απο αλλες εφανισεις των Metallica δε δινουν και τοση εμφαση σαυτον τον τομεα με εξαιρεση βεβαια το λαμπρο S n' M.
Tο μεγαλυτερο φαουλ τους ομως ηταν η δομη,η αλληλουχια των τραγουδιων.Η εκρηξη που ολοι περιμεναμε στο Master Of Puppets δε συνεβη ποτε γιατι πολυ απλα δεν ειχαν προλειανει το εδαφος για να συμβει κατι τετοιο!Απ το Sad But True και επειτα τα πραγματα βελτιωθηκαν και σε αυτον τον τομεα.
Στα συν το παθος του κοσμου αλλα και του group που εδειχνε να το χαιρεται.Η επικοινωνια με τον κοσμο ηταν συνεχης και το κυριοτερο,φαινοταν ειλικρινης.
Ακομα επαιξαν πολλη ωρα και κατα συνεπεια ακουστηκαν τα περισσοτερα απ τα τραγουδια που περιμεναμε.Αν επρεπε να γρινιαξω και για αυτο θα ελεγα οτι ελειψαν τα Four Horsemen,Ride The Lightning και Unforgiven.

Τελος παντων,ειδαμε τους Metallica και αυτο και μονο αποτελει εμπειρια ζωης!Ισως να μην ηταν αυτοι που θα ηθελα(και οχι περιμενα) αλλα τωρα μου μενει ενα must see συγκροτημα λιγοτερο στη ζωη μου για να δω!

ΥΓ. Αυτοι οι μεταλλαδες για αλλη μια φορα απεδειξαν οτι δε γνωριζουν την τεχνη του headbanging αλλα και του banging γενικοτερα biggrin.gif !Μπορουν σημερα να κατηφορισουν προς το Ελληνικο και να παρουν καποια δωρεαν μαθηματα...
grigoris
No misery man!!!!!!! smile.gif smile.gif smile.gif

Σημασία έχει ότι ο κόσμος πέρασε καλά και κυρίως αυτό που λες στο τέλος:Είδαμε τους Μετάλλικα λάιβ κι αυτό μετράει πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!
thrylos7
Έψαχνα κάτι άλλο (σχετικό), αλλά δεν το βρήκα, οπότε ποστάρω το pictures of home των Deep Purple με τη συμφωνική του Λονδίνου, το 1999.




Αυτό είναι από το 1974 (Όλα τα λεφτά το πλάνο με τον Blackmore να φαίνεται σαν μαέστρος απέναντι στο πλήθος, λίγο πριν τα 5'-χα! όπως φαίνεται).

Invalid Video Link
azannetop
Dominique ή όποιος άλλος πήγε στους Metallica μπορείς να γράψεις πια τραγούδια είπαν και με ποια σειρά;
grigoris
Αν θυμάμαι καλά έπαιξαν τα εξής (η σειρά δεν είναι αυτή,δε θυμάμαι ακριβώς):

Creeping Death
For Whom The Bell Tolls
Orion
Whiplash
Fade To Black
Master Of Puppets
Battery
Disposable Heroes
Sanitarium
One
And Justice For All
Wherever I May Roam
Nothing Else MAtters
Sad Bat True
Fuel
The Memory Remains
Enter Sandman
Seek And Destroy

Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ξεκίνησαν με Creeping Death και Fuel και τελείωσαν με Enter Sandman και Seek And Destroy
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.